"Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабын қолдану туралы
2001 жылғы 21 маусымдағы № 5 Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулысы
Ескерту. Нормативтік қаулының тақырыбы және деректемелері жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының 28.11.2024 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
"Соттардың "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының біркелкі және дұрыс қолдануын қамтамасыз ету мақсатында және заңнамадағы өзгерістерге байланысты Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты қаулы етеді:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының 28.11.2024 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
1. Соттарға "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабында көзделген, Заңның 5 және 6-баптарында көрсетілген аумақтарда тұратын және 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін зейнетке шыққан азаматтардың зейнетақыларына үстемеақылар, сондай-ақ Заңның 5, 6, 7, 8 және 9-баптарында көрсетілген аумақтарда жұмыс істейтін және тұратын азаматтарға қосымша еңбекақы әлеуметтік төлемдерге жататыны түсіндірілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының 28.11.2024 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің "1996 жылға арналған республикалық бюджет туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Заң күші бар Жарлығымен зейнетақыларды, жәрдемақылар мен өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін, сондай-ақ айыппұл санкцияларын, салық және басқа да төлемдерді қолдану үшін "айлық есептік көрсеткіш" ұғымы енгізілді және қолданыстағы заңнамаға тиісті өзгерістер енгізілгенге дейін мемлекеттік органдарға осы Жарлықпен белгіленген "айлық есептік көрсеткіш" ұғымын басшылыққа алуға және қолдануға нұсқау берілді.
"1997, 1998, 1999 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында зейнетақыларды, жәрдемақылар мен өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу де айлық есептік көрсеткіш негізге алынып көзделген. "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1999 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңымен аталған Заңның 12-бабына және 13-бабы екінші бөлігінің 1) тармақшасына өзгерістер енгізіліп, "ең төменгі жалақы" деген сөздер "айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен ауыстырылды.

О применении статьи 13 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне"
Нормативное Постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 21 июня 2001 года N 5.
Сноска. В заголовок, преамбулу и по всему тексту на казахском языке вносятся изменения, текст на русском языке не меняется в соответствии с нормативным постановлением Верховного Суда РК от 28.11.2024 № 4 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В целях обеспечения единообразного и правильного применения судами статьи 13 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 1992 года Z923600_ "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" и в связи с изменениями в законодательстве Верховный Суд Республики постановляет:
1. Разъяснить судам, что предусмотренные статьей 13 Закона Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" надбавки к пенсиям гражданам, проживающим на территориях, указанных в статьях 5 и 6 Закона, и вышедшим на пенсию до 1 января 1998 года, а также дополнительная оплата труда работающим гражданам и проживающим на территориях, указанных в статьях 5, 6, 7, 8 и 9 Закона, относятся к социальным выплатам.
2. Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, U952700_ "О республиканском бюджете на 1996 год" от 21 декабря 1995 года для исчисления пенсий, пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налоговых и других платежей введено понятие "месячный расчетный показатель" и до внесения соответствующих изменений в действующее законодательство государственным органам предписано руководствоваться и применять понятие "месячный расчетный показатель", установлено этим же Указом.
Законами Республики Казахстан Z960059_ Z970201_ Z980318_ "О республиканском бюджете на 1997, 1998, 1999 годы" исчисление пенсий, пособий и иных социальных выплат также предусматривалось исходя из месячного расчетного показателя.
Законом Республики Казахстан от 16 ноября 1999 года Z990480_ "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" в статью 12 и в подпункт 1 части второй статьи 13 названного Закона внесены изменения, слова "минимальная заработная плата" заменены на слова "месячный расчетный показатель".

1996 жылдан бастап "ең төменгі жалақы" деген ұғымды қолдану заңнамалық тәртіппен қолданыстағы заңнамаға өзгерістер енгізілгенге дейін тоқтатылғандықтан, ал 1999 жылы ол "айлық есептік көрсеткішке" ауыстырылғандықтан, соттар азаматтардың қосымша еңбекақы өндіріп алу туралы талап қоюларын қарау кезінде 1996 жылдан бастап айлық есептік көрсеткішті негізге алуы тиіс.
Алайда соттар Қазақстан Республикасы АК-нің 960-бабының 3) тармақшасына сәйкес азаматтардың тарапынан теріс пиғыл болмаған жағдайда, ең төменгі жалақы есебінен азаматтарға төленген жалақыға экологиялық үстемеақылардың ақшалай сомаларын кері өндіріп алуға жатпайтынын назарда ұстауы тиіс.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының 28.11.2024 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының
Төрағасы
Пленум хатшысы,
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы

Поскольку с 1996 года применение понятия "минимальная заработная плата" в законодательном порядке было приостановлено до внесения в действующее законодательство изменений, а в 1999 году оно заменено на "месячный расчетный показатель", судам при рассмотрении исков граждан о взыскании дополнительной оплаты труда, начиная с 1996 года следует исходить из месячного расчетного показателя.
Однако судам следует иметь в виду, что в силу подпункта 3 статьи 960
K990409_
ГК Республики Казахстан, денежные суммы экологических надбавок к
заработной плате, выплаченные гражданам из расчета минимальной заработной
платы, при отсутствии недобросовестности с их стороны обратному взысканию
не подлежат.
Председатель Верховного Суда
Республики Казахстан
Секретарь Пленума,
судья Верховного Суда
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)