"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 10 мамыр N 613
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне "Астана - жаңа қала"
арнайы экономикалық аймағының мәселелерi бойынша өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжілісiнiң қарауына енгiзілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне "Астана - жаңа
қала" арнайы экономикалық аймағының мәселелерi бойынша өзгерiстер
мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзiлсiн:
1) "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуiрдегi
Z952235_
Заңына
(Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 6, 43-құжат;
N 12, 88-құжат; N 23, 152-құжат; (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң
Жаршысы 1996 ж., N 1, 180, 181-құжаттар; N 11-12, 257-құжат; N 15,
281-құжат; N 23-24, 416-құжат; 1997 ж., N 4, 51-құжат; N 7, 82-құжат; N
10, 112-құжат; N 11, 144-құжат; N 12, 184, 188-құжаттар; N 13-14,
195-205-құжаттар; N 20, 263-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 4,
45-құжат; N 14, 197, 201, 202-құжаттар; N 23, 425-құжат; N 24, 436, 442, 445-құжаттар; 1999 ж., N 6, 192, 193-құжаттар; N 20, 731-құжат; N 21, 786-құжат; N 23, 928-құжат; N 24, 1067-құжат; 2000 ж., N 3-4, 65, 66-құжаттар; N 10, 234-құжат, 2001 жылғы 30 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Z010147_ Заңы):
57-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 28) тармақшамен толықтырылсын:
"28) инфрақұрылым, әкiмшілiк және тұрғын үй кешендерi объектiлерiн салу мақсаттары үшiн "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағында жүзеге асырылатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сату жөнiндегi айналымдар.
Осы тармақшада көзделген жеңiлдiктер заңды тұлғаларға, сондай-ақ Астана қаласының аумағында тiркелген тұрақты мекеме арқылы қызметiн жүзеге асыратын резидент еместерге және Астана қаласында тұрақты тұратын орны бар заңды тұлғаларды құрмай, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғаларға қолданылады.";
58-баптың 2-тармағының 2)-4) тармақшаларында және 3-тармағында "экспорт режимiнде" деген сөздерден кейiн "немесе еркiн кеден аймағы режимдерiнде" деген сөздермен толықтырылсын;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальной экономической зоны "Астана - новый город"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2001 года N 613
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в
некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
специальной экономической зоны "Астана - новый город".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
специальной экономической зоны "Астана - новый город"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные
акты Республики Казахстан:
1) в Закон Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года
Z952235_
"О
налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Ведомости Верховного
Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 6, ст. 43; N 12, ст. 88; N 23, ст.
152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180,
181; N 11-12, ст. 257; N 15, ст. 281; N 23-24, ст. 416; 1997 г., N 4, ст.
51; N 7, ст. 82; N 10, ст. 112; N 11, ст. 144; N 12, ст. 184, 188; N
13-14, ст. 195, 205; N 20, ст. 263; N 22, ст. 333; 1998 г., N 4, ст. 45; N 14, ст.97, 201, 202; N 23, ст. 425; N 24, ст. 436, 442, 445; 1999 г., N 6, ст. 192, 193; N 20, ст. 731; N 21, ст. 786; N 23, ст. 928; N 24, ст. 1067; 2000 г., N 3-4, ст. 65, 66; N 10, ст. 234; Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года Z010147_ "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 30 января 2001 г.):
пункт 1 статьи 57 дополнить подпунктом 28) следующего содержания:
"28) обороты по реализации товаров (работ, услуг), осуществляемые на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город" для целей строительства объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов.
Льготы, предусмотренные настоящим подпунктом, распространяются на юридических лиц, а также нерезидентов, осуществляющих деятельность через постоянное учреждение, зарегистрированных на территории города Астаны, и физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, имеющих постоянное место жительства в городе Астане.";
подпункты 2)-4) пункта 2 и пункт 3 статьи 58 после слов "в режиме экспорта" дополнить словами "или свободной таможенной зоны";

мынадай мазмұндағы 60-1-баппен толықтырылсын:
"60-1-бап. "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағында сатылатын тауарларға салық салу
1. Жобалау-смета құжаттамаларына сәйкес "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағында инфрақұрылым, әкімшiлiк және тұрғын үй кешендерi объектiлерiн салу және iске қосу процесiнде толығымен қолданылатын тауарлар мен жабдықтарды сатуға нөлдiк ставка бойынша қосылған құнға салынатын салық салынады.
2. Осы бапқа сәйкес қосылған құнға салынатын салық бойынша нөлдiк ставканы қолдану үшiн:
1) инфрақұрылым, әкiмшiлiк және тұрғын үй кешендерi объектiлерiн салуды жүзеге асыратын, осы Заңның 57-бабы 1-тармағының 28) тармақшасында көрсетiлген тұлғалармен жасалған тауарларды беруге арналған шарт (келiсiм-шарт);
2) еркiн кеден аймағының кеден режимiнде тауарлар өткiзудi жүзеге асыратын кеден органы ресiмдеген жүк кеден декларациясының көшiрмесi;
3) осы Заңның 57-бабы 1-тармағының 28) тармақшасында көрсетiлген тұлғаларға тауарлардың жөнелтiлгенiн растайтын тауарлық iлеспе құжаттар;
4) осы Заңның 57-бабы 1-тармағының 28) тармақшасында көрсетiлген тұлғалардың тауарларды алғанын растайтын құжаттардың көшiрмелерi негiз болып табылады.
123-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) инфрақұрылым және әкiмшiлiк кешенi объектiлерiн салу жүзеге асырылған немесе салынған "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағында жатқан.";
132-бап мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағында орналасқан заңды тұлғалардың және заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалардың үйлер мен ғимараттарының қалдық сомасы мүлiкке салық салу объектiсi болып табылмайды.";
2) "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 20 шiлдедегi Z952368_ Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 13, N 23, 152-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180-құжат; N 18, 357-құжат; 1997 ж., N 11, 144-құжат; N 12, 189-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 4, 46-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 20, 717-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат, 142-құжат; N 10, 244-құжат, 2000 жылғы 16 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 13 қарашадағы N 98-ІІ Z000098_ Заңы):
71-бап мынадай мазмұндағы екiнші бөлiкпен толықтырылсын:
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағындағы еркiн кеден аймағының кеден режимi - бұл осы Заңда және Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгiленген тәртiппен акциздер салынатын, арнайы экономикалық аймақтың аумағында орналастырылатын және пайдаланылатын импортталатын тауарлардан акциз алуды қоспағанда, осы баптың бiрiншi бөлiгiнде анықталған шарттарда қолданылатын кеден режимi.";
73-1-бап үшiншi бөлiктен кейiн мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы Заңмен арнайы экономикалық аймақтың аумағында еркiн кеден аймағының кеден режимiмен тауарларды орналастыруға қатысты өзге де ережелер белгiленуi мүмкiн.".

дополнить статьей 60-1 следующего содержания:
"Статья 60-1. Налогообложение товаров, реализуемых на территорию
специальной экономической зоны "Астана - новый город"
1. Реализация товаров и оборудования, полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город" в соответствии с проектно-сметной документацией, облагается налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке.
2. Основанием для применения нулевой ставки по налогу на добавленную стоимость в соответствии с настоящей статьей являются:
1) договор (контракт) на поставку товаров, заключенный с лицами, указанными в подпункте 28) пункта 1 статьи 57 настоящего Закона, которые осуществляют строительство объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов на территории специальной экономической зоны;
2) копия грузовой таможенной декларации, оформленная таможенным органом, осуществившим выпуск товаров в таможенном режиме свободной таможенной зоны;
3) товаросопроводительные документы, подтверждающие отгрузку товаров лицам, указанным в подпункте 28) пункта 1 статьи 57 настоящего Закона;
4) копии документов, подтверждающих получение товаров лицами, указанными в подпункте 28) пункта 1 статьи 57 настоящего Закона.";
пункт 2 статьи 123 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) находящихся на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город", на которых осуществляется строительство или построены объекты инфраструктуры, административного и жилого комплексов;";
статью 132 дополнить частью следующего содержания:
"Не является объектом обложения налогом на имущество остаточная стоимость зданий и сооружений юридических лиц и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, расположенных на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город".";
2) в Закон Республики Казахстан от 20 июля 1995 года Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 13; N 23, ст. 152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180; N 18, ст. 367; 1997 г., N 11, ст. 144; N 12, ст. 189; N 22, ст. 333; 1998 г., N 4, ст. 46; N 24, ст. 436; 1999 г., N 20, ст. 717; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 142; N 10, ст. 244; Закон Республики Казахстан от 13 ноября 2000 г. Z000098_ "О внесении изменения и дополнений в Закон Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 16 ноября 2000 г.):
статью 71 дополнить частью второй следующего содержания:
"Таможенный режим свободной таможенной зоны на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город" - это таможенный режим, применяемый на условиях, определенных в части первой настоящей статьи, за исключением взимания акциза на импортируемые товары, размещаемые и используемые на территории специальной экономической зоны, которые облагаются акцизами в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.";
статью 73-1 после части третьей дополнить частью следующего содержания:
"Настоящим Законом могут устанавливаться иные положения в отношении помещения товаров под таможенный режим свободной таможенной зоны на территориях специальных экономических зон.";

мынадай мазмұндағы 82-1-баппен толықтырылсын:
"82-1-бап. "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағында кедендiк реттеудiң ерекшелiктерi
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағында осы Заңның 71-бабының екiншi бөлiгiнде көрсетiлген шарттарда қолданылатын еркiн кеден аймағының кеден режимiмен мыналарды:
құрылысқа арналған машиналарды және жабдықтарды;
арнайы экономикалық аймақтың аумағындағы құрылыстарда толығымен пайдаланылатын тауарларды;
жобалау-смета құжаттамаларына сәйкес объектілердi салуға және пайдалануға беруге қажетті тауарлар мен жабдықтарды орналастыруға рұқсат етіледi.
3) Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 1996 жылғы 26 қаңтардағы N 2823 Z962823_ заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы 1996 ж., N 1, 179-құжат; N 14, 274-құжат; 1998 жылғы 29 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджет мәселелері бойынша кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 желтоқсандағы Z980334_ Заңы; 1999 жылғы 1 сәуiрде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 31 наурыздағы Z990354_ Заңы):
1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Жарлықпен реттелетiн қатынастар
Осы Жарлық Қазақстан Республикасының аумағында арнайы экономикалық
аймақтарды құрудың, олардың жұмыс істеуiнiң және таратылуының жалпы
құқықтық негiздерiн белгiлейдi.";
4-баптың 2-тармағында "Қазақстан Республикасы қатысушы болып
табылатын" деген сөздер "Қазақстан Республикасы бекiткен" деген сөздермен
ауыстырылсын;
7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Арнайы экономикалық аймақты басқару
Арнайы экономикалық аймақты басқаруды аумағында арнайы экономикалық
аймақ орналасқан әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң жергiлiктi атқарушы органы
жүзеге асырады.";
8, 9-баптар және 11-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
12-бапта:
екiншi бөлiк алынып тасталсын;
үшiншi бөлiкте "Аталған тауарлар мен жабдықтарды" деген сөздер
"Тауарларды" деген сөзбен ауыстырылсын;
13-бап алынып тасталсын.
2-бап. Осы Заңның 1-бабы 1) тармақшасының бесiншi абзацын қоспағанда,
осы Заңның 1-бабының 1) және 2) тармақшалары "Астана - жаңа қала" арнайы
экономикалық аймағының жұмыс істеу мерзiмi ішінде қолданылады, бiрақ бес
жылдан аспайды.

дополнить статьей 82-1 следующего содержания:
"Статья 82-1. Особенности таможенного регулирования на территории
специальной экономической зоны "Астана - новый город"
На территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город" под таможенный режим свободной таможенной зоны, применяемый на условиях, указанных в части второй статьи 71 настоящего Закона, допускается помещение:
машин и оборудования, предназначенных для строительства;
товаров, полностью потребляемых в процессе строительства на территории специальной экономической зоны;
товаров и оборудования, необходимых для строительства и ввода объектов в эксплуатацию в соответствии с проектно-сметной документацией.";
3) в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 26 января 1996 года N 2823 Z962823_ "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 179; N 14, ст. 274; Закон Республики Казахстан от 24 декабря 1998 г. Z980334_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного бюджета", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 29 декабря 1998 г.; Закон Республики Казахстан от 31 марта 1999 года Z990354_ "О внесении изменений и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 1 апреля 1999 года):
статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Отношения, регулируемые настоящим Указом
Настоящий Указ определяет общие правовые основы создания,
функционирования и ликвидации специальных экономических зон на территории
Республики Казахстан.";
в пункте 2 статьи 4 слова "участником которого является Республика
Казахстан" заменить словами "ратифицированным Республикой Казахстан";
статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Управление специальной экономической зоной
Управление специальной экономической зоной осуществляется местным
исполнительным органом административно-территориальной единицы, на
территории которой расположена специальная экономическая зона.";
статьи 8, 9 и пункт 2 статьи 11 исключить;
в статье 12:
часть вторую исключить;
в части третьей слова "указанных" и "оборудования" исключить;
статью 13 исключить;
пункт 2 статьи 15 исключить.
Статья 2. Подпункты 1) и 2) статьи 1 настоящего Закона действуют в
течение срока функционирования специальной экономической зоны "Астана -
новый город", но не более пяти лет, за исключением абзаца пятого подпункта
1) статьи 1 настоящего Закона.

3-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального
опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)