"Кешенді кәсіпкерлік лицензия (франчайзинг) туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 18 қазан N 1339
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылға арналған Заң жобалау
жұмыстарының жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы
25 қаңтардағы N 140
P010140_
қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының
Үкіметі қаулы етеді:
1. "Кешенді кәсіпкерлік лицензия (франчайзинг) туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламентінің
Мәжілісіне енгізілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
"Кешенді кәсіпкерлік лицензия (франчайзинг) туралы"
Қазақстан Республикасының Заңы
Осы Заң кешендi кәсiпкерлiк лицензияны жүзеге асыруға байланысты
қатынастарды реттейдi, және франчайзинг қызметiн қолдау мен дамытуға
бағытталған. Заң кешендi кәсіпкерлiк лицензия шартының мазмұнын,
франчайзингтiк қатынастар субъектiлерiнiң құқықтары мен мiндеттерiн,
сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы кешендi кәсiпкерлiк лицензияны
қолдау мен дамытудағы мемлекеттiк органдардың ролiн анықтайды.
1 тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) Кешендi кәсiпкерлiк лицензия (франчайзинг) - кәсiпкерлiк қызметтiң айрықша құқық кешенiнiң құқық иеленушiсi оны басқа адамға тегiн пайдалануға беретiн кездегi нысаны;
2) Франчайзингтiк қызмет - кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартын жүзеге асыруға байланысты кәсiпкерлiк қызмет;
3) Кешендi лицензиар - кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты бойынша болатын тарап, өзiнiң айрықша құқық кешенiн басқа адамға өтемдiк негiзде пайдалануға беретiн айрықша құқық кешенiнiң құқықты иеленушiсi.
4) Кешендi лицензиат - кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартының тарабы, сол кешендi өзiнiң кәсiпкерлiк қызметi үшiн пайдаланатын лицензиардың айрықша құқық кешенiнiң құқықты пайдаланушысы;
5) Айрықша құқық кешенi - өзiне бiрқатар интеллектуалдық меншiк объектiлерi (тауар белгiсi, фирмалық атақ, қызмет көрсету белгiсi, патент, лицензия, коммерциялық ақпарат, өндiрiс, технология, ноу-хау және құпиялар және т.б.) кiретiн пайдалану құқығы, онымен құқықты иеленушi (лицензиар) құқықты пайдаланушыға (лицензиатқа) кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты бойынша өтемдiк негiзде беретiн Қазақстан Республикасы заңдарымен қорғалатын айрықша құқық кешенi.

О проекте Закона Республики Казахстан "О комплексной предпринимательской лицензии (франчайзинг)"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2001 года N 1339
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 января 2001 года N 140 P010140_ "О Плане законопроектных работ Правительства Республики Казахстан на 2001 год" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в Мажилис Парламента Республики Казахстан проект Закона
Республики Казахстан "О комплексной предпринимательской лицензии
(франчайзинг)".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О комплексной предпринимательской лицензии
(франчайзинг)
Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с осуществлением комплексной предпринимательской лицензии, и направлен на развитие и поддержку франчайзинговой деятельности. Закон определяет содержание договора комплексной предпринимательской лицензии, права и обязанности субъектов франчайзинговых отношений, а также роль государственных органов в развитии и поддержке комплексной предпринимательской лицензии в Республике Казахстан.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) комплексная предпринимательская лицензия (франчайзинг) - форма предпринимательской деятельности, при которой правообладатель комплекса исключительных прав предоставляет его в возмездное пользование другому лицу;
2) франчайзинговая деятельность - предпринимательская деятельность, связанная с осуществлением договора комплексной предпринимательской лицензии;
3) комплексный лицензиар - сторона по договору комплексной предпринимательской лицензии, правообладатель комплекса исключительных прав, предоставляющий другому лицу в пользование на возмездной основе комплекс своих исключительных прав;
4) комплексный лицензиат - сторона по договору комплексной предпринимательской лицензии, правопользователь комплекса исключительных прав лицензиара, использующий этот комплекс для своей предпринимательской деятельности;
5) комплекс исключительных прав - комплекс охраняемых законодательством Республики Казахстан исключительных прав, включающий ряд объектов интеллектуальной собственности (товарный знак, фирменное наименование, знак обслуживания, патент, лицензия, коммерческая информация, секреты производства, технологии, ноу-хау и др.), право пользования которыми передается правообладателем (лицензиаром) правопользователю (лицензиату) на возмездной основе по договору комплексной предпринимательской лицензии.

2-бап. Қолдану саласы
1. Осы Заң кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартының қорытындысына, орындалуына байланысты, сондай-ақ франчайзингтiк қатынастарды мемлекеттiк қолдау шараларды қолдану кезiнде туындайтын қатынастарды реттейдi.
2. Инвестициялармен байланысты бөлiгiндегi франчайзингтiк қатынастар субъектiлерiне инвестицияларды мемлекеттiк қолдау және қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдары қолданылады.
Франчайзингтiк қатынастар субъектiлерi - осы Заңмен реттелмеген бөлiгiндегi шағын кәсiпкерлiк өкiлдiктерiне шағын кәсiпкерлiк туралы Қазақстан Республикасының Заңдары қолданылады.
3-бап. Кешендi кәсiпкерлiк лицензия туралы Заңдар
1. Кешендi кәсiпкерлiк лицензия туралы Заңдар Қазақстан Республикасының K951000_ Конституциясына, Қазақстан Республикасының Азаматтық K990409_ кодексiне негiзделедi және осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда
Қазақстан Республикасының франчайзинг туралы Заңдарында көзделгеннен өзге
ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
4-бап. Франчайзингтік қатынастардың субъектiлерi
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары мен лауазымды
адамдары сияқты кәсiпкерлер ретiнде тiркелген заңды тұлғалар мен азаматтар
да франчайзингтiк қатынастардың субъектiлерi болып табылады.
2 тарау. Франчайзингтік қатынастардың дамуын
мемлекеттік қолдау және ынталандыру
5-бап. Франчайзинг қатынастардың дамуын мемлекеттiк қолдау
және ынталандыру принциптерi
Қазақстан Республикасындағы франчайзингтiк қатынастарды мемлекеттік
қолдау мынадай принциптерде жүзеге асырылады:
1) азаматтар және Заңды тұлғалардың кәсiпкерлiк қызметiне мемлекеттік органдар мен заңды тұлғалардың заңсыз араласуына жол бермеу;
2) бәсекелестіктi қорғау және монополистік қызметтi шектеу;
3) шағын кәсiпкерлiктi, инвестицияларды және франчайзингтiк қатынастарды мемлекеттiк қолдау принциптерi мен нысанының бiрлiгi;
4) франчайзингтiк қатынастарды мемлекеттiк қолдау және дамыту бойынша қызметтердi жүзеге асыру кезiндегi мемлекеттiк органдар қызметiнiң өзара әрекетi мен үйлестiруi;
5) мемлекеттiк органдар мен қоғамдық бiрлестiктердiң өзара әрекетi;
6) франчайзингтiк қатынастарды мемлекеттiк қолдау шараларын әзiрлеу және қолдану кезiндегі жариялылық;
7) кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты бойынша берiлетiн кешендi лицензиардың айрықша құқықтарын сақтау мен қорғау.

Статья 2. Сфера применения
1. Настоящий Закон регулирует отношения, возникающие в связи с заключением, исполнением договора комплексной предпринимательской лицензии, а также при применении мер государственной поддержки франчайзинговых отношений.
2. К субъектам франчайзинговых отношений в части, связанной с инвестициями, применяется законодательство Республики Казахстан о государственной поддержке и защите инвестиции.
К субъектам франчайзинговых отношений - представителям малого предпринимательства в части, неурегулированной настоящим Законом, применяется законодательство Республики Казахстан о малом предпринимательстве.
Статья 3. Законодательство о комплексной
предпринимательской лицензии
1. Законодательство о комплексной предпринимательской лицензии основывается на K951000_ Конституции Республики Казахстан, К990409_ Гражданском кодексе Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила чем те, которые предусмотрены законодательством Республики Казахстан о франчайзинге, то применяются правила международного договора.
Статья 4. Субъекты франчайзинговых отношений
Субъектами франчайзинговых отношений являются как юридические лица и граждане, зарегистрированные в качестве предпринимателей, так и государственные органы и должностные лица Республики Казахстан.
Глава 2. Государственная поддержка и стимулирование
развития франчайзинговых отношений
Статья 5. Принципы государственной поддержки и
стимулирования развития франчайзинговых
отношений
Государственная поддержка франчайзинговых отношений в Республике Казахстан осуществляется на следующих принципах:
1) недопустимость незаконного вмешательства государственных органов и должностных лиц в предпринимательскую деятельность граждан и юридических лиц;
2) защита конкуренции и ограничение монополистической деятельности;
3) единство принципов и форм государственной поддержки малого предпринимательства, инвестиций и франчайзинговых отношений;
4) взаимодействие и координация деятельности государственных органов при осуществлении деятельности по государственной поддержке и развитию франчайзинговых отношений;
5) взаимодействие государственных органов и общественных объединений;
6) гласность при разработке и применении мер государственной поддержки франчайзинговых отношений;
7) защита и охрана исключительных прав комплексного лицензиара, передаваемых по договору комплексной предпринимательской лицензии.

6-бап. Франчайзингтiк қатынастардың дамуын мемлекеттік
қолдау және ынталандыру шаралары
Қазақстан Республикасындағы франчайзингтiк қатынастардың дамуын мемлекеттiк қолдау және ынталандыру мынадай шараларды жүзеге асыру арқылы жүзеге асырылады:
1) франчайзингтiк қатынастарды дамыту және оған жәрдемдесу жөнiндегi заңдық базасын әзiрлеу және жетiлдiру;
2) франчайзингтiк қатынастарға жәрдемдесу және оны дамыту жөнiндегi бағдарламаларды әзiрлеу, қабылдау және iске асыру;
3) франчайзингтiк қатынастар субъектiлерiне Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес жеңiлдiктер мен кепiлдiктер беру;
4) франчайзингтiк қатынастарды дамытуға және қолдауға бағытталған Заңдарды насихаттауды жүзеге асыру, кешендi кәсiпкерлiк лицензияны жүзеге асыруға байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызметтер көрсету;
5) интеллектуалдық меншiк объектiлерiн тiркеу және тiркелгендердi айрықша құқық заңдарына сәйкес қорғау;
6) франчайзингтiк қызмет субъектiлерi - қауымдастықтар мен өзге де қоғамдық бiрлестiктердiң ұйымдастырылуына және жұмыс iстеуiне ықпал ететiн жағдайлар жасау;
7) кешендi кәсiпкерлiк лицензия туралы заңның сақталуын бақылау;
8) заңдарға қайшы келмейтiн және Қазақстан Республикасындағы кешендi кәсiпкерлiк лицензияның дамуына және таралуына жәрдемдесетiн өзге де шаралар.
7-бап. Лицензиялаудың жеңiлдетiлген тәртiбi
Кешендi кәсiпкерлiк лицензияны iске асыру кезiндегi франчайзингтiк қатынастар субъектiлерiнiң қызметiн лицензиялау Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңдарына сәйкес шағын кәсiпкерлiктiң өкiлдерi үшiн көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
8-бап. Кiрiсті пайдалану кепiлдiктерi
Қазақстан Республикасының Заңдарымен белгiленген салықтарды және басқа да мiндеттi төлемдердi төлегеннен кейiн франчайзингтiк қатынастардың субъектiлерi кешендi кәсiпкерлiк лицензияны жүзеге асырудан алынған кiрiстi өз қалауы бойынша пайдалануға құқылы.
9-бап. Мемлекеттiк органдардың және лауазымды адамдардың
заңсыз iс-әрекеттерi мен актiлерi кезiндегi зиянды өтеу
кепiлдiктерi
1. Мемлекеттiк органдардың және лауазымды адамдардың Қазақстан Республикасының заңдарын бұза отырып қабылданған және жүзеге асырылған актiлерi мен iс-әрекеттерi олар қабылданған сәтiнен бастап жарамсыз болып табылады және Қазақстан Республикасының Заңдарында көзделген тәртiппен күшiн жоюға жатады.
2. Мемлекеттiк органдардың және лауазымды адамдардың қабылданған заңсыз актiлерiнен және заңсыз iс-әрекеттерiнен туындайтын франчайзингтiк қатынастар субъектiлерiне келтiрiлген зиян Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiппен өтеледi.

Статья 6. Меры государственной поддержки и
стимулирования развития
франчайзинговых отношений
Государственная поддержка и стимулирование развития франчайзинговых отношений в Республике Казахстан реализуются посредством осуществления следующих мер:
1) разработка и совершенствование законодательной базы по развитию и содействию франчайзинговых отношений;
2) разработка, принятие и реализация программ по содействию и развитию франчайзинговых отношений;
3) предоставление субъектам франчайзинговых отношений льгот и гарантий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) осуществление пропаганды законодательства, направленного на развитие и поддержку франчайзинговых отношений, оказание консультационных услуг по вопросам, связанным с осуществлением комплексной предпринимательской лицензии;
5) регистрация объектов интеллектуальной собственности и охрана зарегистрированных в соответствии с законодательством исключительных прав;
6) создание условий, способствующих организации и функционированию ассоциаций и иных общественных объединений субъектов франчайзинговой деятельности;
7) контроль над соблюдением законодательства о комплексной предпринимательской лицензии;
8) иные меры, не противоречащие законодательству и содействующие развитию и распространению комплексной предпринимательской лицензии в Республике Казахстан.
Статья 7. Упрощенный порядок лицензирования
Лицензирование деятельности субъектов франчайзинговых отношений при реализации комплексной предпринимательской лицензии осуществляется в порядке, предусмотренном для представителей малого предпринимательства законодательством Республики Казахстан о лицензировании.
Статья 8. Гарантии использования доходов
После уплаты налогов и других обязательных платежей, установленных законодательством Республики Казахстан, субъекты франчайзинговых отношений вправе по своему усмотрению распоряжаться доходами, полученными от осуществления комплексной предпринимательской лицензии.
Статья 9. Гарантии возмещения ущерба при незаконных
действиях и актах государственных органов
и должностных лиц
1. Акты и действия государственных органов и должностных лиц, принятые и осуществленные в нарушение законодательства Республики Казахстан, являются недействительными с момента их принятия и подлежат отмене в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
2. Ущерб, причиненный субъекту франчайзинговых отношений вследствие принятия незаконных актов и осуществления незаконных действий государственных органов и должностных лиц, возмещается в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.

10-бап. Мемлекеттiк тексеру кезiндегi кепiлдiктер
1. Кешендi кәсiпкерлiк лицензияны жүзеге асыруға байланысты франчайзингтiк қатынастар субъектiлерiнiң кәсiпкерлiк қызметiн тексеру Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда және Қазақстан Республикасының Заңдарымен белгiленген тәртiппен ғана жүргiзiледi.
2. Франчайзингтiк қатынастар субъектiлерiнiң қызметiн тексерудi Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес осы қызметтi жүзеге асыруға құқылы мемлекеттiк органдар мен лауазымды адамдар ғана жүзеге асырады.
11-бап. Франчайзингтік қатынастарды мемлекеттiк реттеу
кезiндегі жариялылық
1. Франчайзингтiк қатынастардың субъектiлерi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кешендi кәсiпкерлiк лицензияны жүзеге асыруға қатысты нормативтiк құқықтық актiлермен, сот шешiмдерiмен және өзге де актiлермен танысуға құқылы.
2. Франчайзингтiк қатынастарды мемлекеттiк реттеуге қатысты нормативтiк құқықтық актiлердi қабылдайтын мемлекеттiк органдар мен лауазымды адамдар оларды бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға мiндеттi.
12-бап. Санаткерлiк меншiк объектiлерiн тiркеу және қорғау
1. Санаткерлiк меншiк объектiлерiн тiркеу Қазақстан Республикасының Заңдарымен көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
2. Егер шет мемлекеттiң тiркеуiн тану Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарда көзделген болса, мемлекет Қазақстан Республикасының аумағында тiркелген сияқты басқа мемлекеттердiң аумағындағы да кешендi лицензиардың айрықша құқықтарын қорғайды.
3. Санаткерлiк меншiк құқықтарын қорғауды және тiркеудi қамтамасыз ететiн мемлекеттiк орган лицензиар кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты бойынша беретiн айрықша құқықтардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
3-тарау. Кешендi кәсiпкерлiк лицензияның (франчайзингтiң) шарты
мен түрлерi
13-бап. Кешендi кәсiпкерлiк лицензияның (франчайзингтiң) шарты
1. Кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты бойынша бiр тарап (кешендi лицензиар) екiншi тарапқа (кешендi лицензиат) сыйақыға айрықша құқықтар кешенiн лицензиаттың кәсiпкерлiк қызметiнде қолдану үшiн, соның ішiнде лицензиардың фирмалық атауын, қорғалатын коммерциялық ақпаратты пайдалану үшiн, айрықша құқықтардың басқа да объектiлерiн (тауар белгiсi, қызмет ету белгiсi, патент және т.б.) беруге мiндеттенедi.

Статья 10. Гарантии при государственной проверке
1. Проверки предпринимательской деятельности субъектов франчайзинговых отношений в связи с осуществлением комплексной предпринимательской лицензии проводятся только в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан и в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Проверки деятельности субъектов франчайзинговых отношений осуществляются только теми государственными органами и должностными лицами, которые вправе осуществлять эту деятельность согласно законодательным актам Республики Казахстан.
Статья 11. Гласность при государственном регулировании
франчайзинговых отношений
1. Субъекты франчайзинговых отношений вправе знакомиться в соответствии с законодательством Республики Казахстан с нормативными правовыми актами, судебными решениями и иными актами, касающимися осуществления комплексной предпринимательской лицензии.
2. Государственные органы и должностные лица, принимающие нормативные правовые акты, касающиеся государственного регулирования франчайзинговых отношений, обязаны публиковать их в средствах массовой информации.
Статья 12. Регистрация и охрана объектов
интеллектуальной собственности
1. Регистрация объектов интеллектуальной собственности осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
2. Государство охраняет и защищает исключительные права комплексного лицензиара, зарегистрированные как на территории Республики Казахстан, так и на территории других государств, если признание регистрации иностранного государства предусмотрено международными договорами, участником которых является Республика Казахстан.
3. Государственный орган, обеспечивающий охрану и регистрацию прав интеллектуальной собственности, осуществляет контроль над соблюдением исключительных прав, передаваемых лицензиаром по договору комплексной предпринимательской лицензии.
Глава 3. Договор и разновидности комплексной
предпринимательской лицензии (франчайзинга)
Статья 13. Договор комплексной предпринимательской
лицензии (франчайзинга)
1. По договору комплексной предпринимательской лицензии одна сторона (комплексный лицензиар) обязуется предоставить другой стороне (комплексный лицензиат) за вознаграждение комплекс исключительных прав, включающий, в частности, право использования фирменного наименования лицензиара, охраняемой коммерческой информации, другие объекты исключительных прав (товарный знак, знак обслуживания, патент и т.п.) для использования в предпринимательской деятельности лицензиата.

2. Кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартында қызметтiң белгiлi бiр саласына қатысты қолданылу аумағын көрсетiп немесе көрсетпей, лицензиардың iскерлiк беделi мен коммерциялық тәжiрибесiн белгiлi бiр көлемде (атап айтқанда, пайдаланудың ең төменгi және/немесе ең жоғарғы көлемiн белгiлей отырып) пайдалану көзделедi.
3. Кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты өзiне айрықша құқықтарды пайдалануға, үй-жайды және/немесе көлiк құралдарын ресiмдеуге немесе кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруға; коммерциялық құпияны және басқа да қызметтiк және/немесе коммерциялық ақпаратты беруге, лицензиардың лицензиатқа шарттың барлық мерзiм бойына басқарушылық, техникалық және
ақпараттық тұрақты көмек көрсетуге қатысты мiндеттемелердi қоса алады.
Шартқа лицензиар тарапынан лицензиаттың пайдалануға берiлген кешендi
айрықша құқықтарды пайдалануға қатысты талаптарды орындауын бақылау
шаралары кiредi.
4. Кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартын кәсiпкерлiк қызметтiң
жекелеген салаларында қолдану жөнiндегi шектеулер заң актiлерiмен
белгiленедi.
14-бап. Кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартының мерзiмi мен
нысаны
1. Кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты белгiлi мерзiмге де, мерзiмсiз
де жасалына алады.
2. Кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты жазбаша нысанда жасалуға тиiс.
15-бап. Кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартының қатысушылары мен
тараптары
1. Кешендi лицензиар мен кешендi лицензиат кешендi кәсiпкерлiк
лицензия шартының тараптары болып табылады.
2. Шарттың тараптары мен үшiншi тұлғалар кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартының қатысушылары болып табылады. Тараптардың келiсiмi бойынша лицензиялық брокер, кәсiпкерлер ретiнде тiркелген өзге де азаматтар, банктiк, сақтандыру және өзге де ұйымдар үшiншi тұлғалар бола алады.
16-бап. Лицензиялық брокер
1. Кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартын жасаған және орындаған кездегі делдалдық қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға немесе кәсiпкерлер ретiнде тiркелген жеке тұлға лицензиялық брокер болып табылады. Лицензиялық брокер өз аты мен тәуекелдiгi бойынша да, лицензия берушiнiң, лицензия алушының немесе франчайзингтiк қатынастардың өзге де субъектiлерiнiң аты мен тәуекелдiгi бойынша да әрекет жасай алады.
2. Лицензиялық брокерге берiлетiн сыйақы белгi етiлген кезеңдiк төлемдердiң белгi етiлген бiр реттiк төлемi түрiнде, не өзге де, шартта көрсетiлген түрде төленедi.

2. Договор комплексной предпринимательской лицензии предусматривает использование деловой репутации и коммерческого опыта лицензиара в определенном объеме (в частности, с установлением минимального и/или максимального объема использования) с указанием или без указания территории использования, применительно к определенной сфере деятельности.
3. Договор комплексной предпринимательской лицензии может включать в себя обязательства, относящиеся к использованию исключительных прав, оформлению помещения и/или транспортных средств или осуществлению предпринимательской деятельности; передаче коммерческой тайны и другой служебной и/или коммерческой информации, регулярному оказанию управленческого, технического и информационного содействия лицензиаром лицензиату в течение всего срока договора. Договор включает меры контроля со стороны лицензиара над исполнением лицензиатом требований, относящихся к использовании переданного в пользование комплекса исключительных прав.
4. Ограничения по применению договора комплексной предпринимательской лицензии в отдельных сферах предпринимательской деятельности устанавливаются законодательными актами.
Статья 14. Срок и форма договора комплексной
предпринимательской лицензии
1. Договор комплексной предпринимательской лицензии может заключаться как на определенный срок, так и бессрочно.
2. Договор комплексной предпринимательской лицензии должен быть заключен в письменной форме.
Статья 15. Участники и стороны договора комплексной
предпринимательской лицензии
1. Сторонами договора комплексной предпринимательской лицензии являются комплексный лицензиар и комплексный лицензиат.
2. Участниками договора комплексной предпринимательской лицензии являются стороны договора и третьи лица. Третьими лицами, по соглашению сторон, могут быть лицензионный брокер, иные граждане, зарегистрированные в качестве предпринимателей, банковские, страховые и иные организации.
Статья 16. Лицензионный брокер
1. Лицензионным брокером является физическое лицо, зарегистрированное в качестве предпринимателя или юридическое лицо, осуществляющее посредническую деятельность при заключении и исполнении договора комплексной предпринимательской лицензии. Лицензионный брокер может действовать как от своего имени и за свой риск, так и от имени и за риск лицензиара, лицензиата или иных субъектов франчайзинговых отношений.
2. Вознаграждение лицензионному брокеру выплачивается в виде фиксированного разового платежа, фиксированных периодических платежей либо ином, предусмотренном договором, виде.

3. Осы Заңмен реттелмеген бөлiгiнде лицензиялық брокерге (жеке немесе заңды тұлғаға) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң K990409_ 41 бөлiмiнiң ережелерi қолданылады.
17-бап. Кешендi лицензиардың мiндеттерi
Кешендi лицензиар:
1) кешендi лицензиатқа техникалық және коммерциялық құжаттамаларды беруге және оған кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты бойынша берiлген құқықтарды жүзеге асыру үшiн қажеттi өзге де ақпараттарды ұсынуға;
2) лицензиатқа лицензия шартында көзделген кешендi кәсiпкерлiк
лицензия шартын орындауға байланысты жүзеге асырылатын қызметтерге өзге де
рұқсаттар беруге;
3) лицензиатқа кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты бойынша берiлген
құқықтарды жүзеге асыру мәселелерi бойынша оқыту мен консультациялар
өткiзуге;
4) кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартының шарттарын сақтауға;
5) кешендi кәсiпкерлiк лицензия туралы Қазақстан Республикасы
заңдарының өзге де талаптарын сақтауға мiндеттi.
18-бап. Кешендi лицензия алушының мiндеттерi
Кешендi лицензиат:
1) лицензиардың кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты бойынша шартта аталған тәсiлмен берiлген лицензиялық кешенiн пайдалануға;
2) лицензиарды өзiнiң өндiрiстiк аумағына кiргiзуге, оған қажеттi құжаттарды беруге және оған кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты бойынша берiлген айрықша құқықтар кешеннiң пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру үшiн қажеттi ақпараттар алуына жәрдемдесуге;
3) шарт бойынша берiлген айрықша құқықтар кешенiнiң пайдаланылуы жөнiндегi лицензиардың нұсқаулықтары мен нұсқауларын сақтауға;
4) кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартын жүзеге асыруға байланысты оған лицензиардың беретiн өндiрiс құпияларын, коммерциялық және өзге де ақпараттарды жария етпеуге;
5) өзi лицензия берушiнiң фирмалық атауын, тауар белгiлерiн, қызмет көрсету белгiлерiн және өзге де жекелiк құралдарын кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартының негiзiнде пайдаланатынын тұтынушыларға олар үшiн ең нанымды болатын тәсiлмен хабарлауға;
6) лицензиар бәсекелестерiнiң қызметiне қатыспауға, егер өзгесi кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартында көзделмесе;
7) кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартының қолданыс мерзiмi аяқталғаннан кейiн лицензия берушiнiң жазбаша рұқсатынсыз кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартын жүзеге асыруға байланысты оған лицензиардың беретiн коммерциялық құпияларын, өндiрiс құпияларын және өзге де жасырын ақпараттарды жария етпеуге, егер шартта өзгесi көзделмесе;

3. К лицензионному брокеру (физическому или юридическому лицу) в части, не урегулированной настоящим Законом, применяются положения главы 41 K990409_ Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Статья 17. Обязанности комплексного лицензиара
Комплексный лицензиар обязан:
1) передать комплексному лицензиату техническую и коммерческую документацию и представить иную информацию, необходимую лицензиату для осуществления прав, предоставленных ему по договору комплексной предпринимательской лицензии;
2) предоставить лицензиату предусмотренные договором лицензии, иные разрешения на деятельность, осуществляемую в связи с исполнением договора комплексной предпринимательской лицензии;
3) провести обучение и консультирование лицензиата по вопросам осуществления прав, предоставленных лицензиату по договору комплексной предпринимательской лицензии;
4) соблюдать условия договора комплексной предпринимательской лицензии;
5) соблюдать иные требования законодательства Республики Казахстан о комплексной предпринимательской лицензии.
Статья 18. Обязанности комплексного лицензиата
Комплексный лицензиат обязан:
1) использовать лицензионный комплекс лицензиара, переданный по договору комплексной предпринимательской лицензии указанным договором способом;
2) допускать лицензиара на свою производственную территорию, предоставлять ему необходимую документацию и оказывать содействие в получении информации, необходимой лицензиару для осуществления им контроля над использованием комплекса исключительных прав, переданных по договору комплексной предпринимательской лицензии;
3) соблюдать инструкции и указания лицензиара по использованию комплекса исключительных прав, переданных по договору;
4) не разглашать секреты производства, коммерческую и иную информацию, передаваемую ему лицензиаром в связи с осуществлением комплексной предпринимательской лицензии;
5) информировать потребителей наиболее очевидным для них способом о том, что он использует фирменное наименование, товарный знак, знак обслуживания или иное средство индивидуализации лицензиара на основании договора комплексной предпринимательской лицензии;
6) не участвовать в деятельности конкурентов лицензиара, если иное не предусмотрено договором комплексной предпринимательской лицензии;
7) по окончании срока действия договора комплексной предпринимательской лицензии не разглашать без письменного разрешения лицензиара коммерческую тайну, секреты производства и иную конфиденциальную информацию, переданную ему в связи с осуществлением комплексной предпринимательской лицензии, если договором не предусмотрено иное;

8) өзiне берiлген айрықша құқықтар кешенiн пайдаланғаны үшiн төленетiн төлемдердi дер уақытында жүзеге асыруға;
9) франчайзингтiк қызметтiң дамуына өз қаражаттарын салуға;
19-бап. Кешендi лицензиардың құқықтары
Кешендi лицензиардың мынадай:
1) кешендi лицензиаттың кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты бойынша
өндiретiн тауарларының, оның көрсететiн қызметтерiнiң сапасын бақылауға;
2) лицензиаттың өз кәсiпорнын (кәсiпорындағы өз үлесiн) иелiктен
айырған кездегi сатып алу басымдылығына;
3) лицензиатқа қатысты үшiншi тұлғаның алдында кепiл болуға немесе
кепiлге алушы болуға;
4) лицензиатпен өзге де шарттар жасасуға, атап айтқанда, оған қатысты
лизинг берушi болуға;
5) Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес өзге де құқықтарға құқы
бар.
20-бап. Кешендi лицензиаттың құқықтары
Кешендi лицензиаттың мынадай:
1) бұл оның бұрынғы жасалған шарттары бойынша лицензиардың құқықтарын
бұзбаған жағдайында өзге де тұлғалармен кешендi кәсiпкерлiк лицензия
шарттарын жасауға;
2) лицензия алушымен өзге де, атап айтқанда, лизинг, жалға беру,
алу-сату, кепiл болу және кепiлге алу шарттарын жасасуға;
3) Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес өзге де құқықтарға құқы
бар.
21-бап. Кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты жасалғанға дейiн
берiлген ақпараттарды қорғау
1. Кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты жасалғанға дейiн лицензиар ықтимал лицензиатқа шарт жасалған жағдайда берiлетiн айрықша құқықтар кешенi туралы ақпарат бередi. Мұндайда, лицензиар ықтимал лицензиатты берiлiп отырған мәлiметтердiң жасырын сипаты мен оның сақталу қажеттiгі туралы ескертуге мiндетті.
2. Ықтимал лицензиат оған осы баптың 1-бабына сәйкес берiлген жасырын сипаттағы лицензиардың жазбаша рұқсатынсыз мәлiметтердi жария етуге құқылы емес. Аталған ақпараттар ашылған жағдайда, ықтимал лицензиат лицензиарға тартқызған шығындардың орнын толтыруға мiндеттi.
22-бап. Кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты бойынша берiлген
ақпараттарды қорғау
1. Кешендi кәсiпкерлiк-лицензия шарты бойынша берiлетiн жасырын сипаттағы ақпарат Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң 126-бабының 1-тармағында көзделген шарттар сақталған кезде Қазақстан Республикасының Заңдарымен қорғалады.
2. Кешендi лицензиат пен кешендi лицензиар осы баптың 1-бабында аталған ақпараттың жасырындылығының сақталуына шаралар қолдануға мiндеттi.
3. Кешендi лицензиат оған кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты бойынша берiлетін жасырын мәлiметтердi лицензия берушiнiң соған жазбаша рұқсатынсыз жариялауға құқылы емес. Тараптардың келiсiмiмен лицензиаттың мiндетi және кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартының қолданыс мерзiмi аяқталғаннан кейiн белгiленген мерзiм iшiнде көрсетiлген мәлiметтердi жарияламауы көзделуi мүмкiн.

8) своевременно осуществлять платежи за использование предоставленного ему комплекса исключительных прав;
9) вкладывать собственные средства в развитие франчайзинговой деятельности.
Статья 19. Права комплексного лицензиара
Комплексный лицензиар имеет право:
1) контролировать качество производимых лицензиатом по договору комплексной предпринимательской лицензии товаров, предоставляемых им услуг;
2) преимущественной покупки при отчуждении лицензиатом своего предприятия (своей доли в предприятии);
3) выступать гарантом или поручителем в отношении лицензиата перед третьими лицами;
4) заключать иные договоры с лицензиатом, в частности, выступать по отношению к нему лизингодателем;
5) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 20. Права комплексного лицензиата
Комплексный лицензиат имеет право:
1) заключать договоры комплексной предпринимательской лицензии с другими лицами при условии, что это не нарушает прав лицензиаров по уже заключенным с ним договорам;
2) заключать иные договоры с лицензиаром, в частности, договор лизинга, аренды, купли-продажи, гарантии и поручительства;
3) иные права, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 21. Защита информации, передаваемой до
заключения договора комплексной
предпринимательской лицензии
1. До заключения договора комплексной предпринимательской лицензии лицензиар передает потенциальному лицензиату информацию о комплексе исключительных прав, передаваемом в пользование в случае заключения договора. При этом лицензиар обязан предупредить потенциального лицензиата о конфиденциальном характере передаваемых сведений и необходимости его соблюдения.
2. Потенциальный лицензиат не вправе разглашать сведения, переданные ему в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, носящие конфиденциальный характер, без письменного на то разрешения лицензиара. В случае раскрытия указанной информации потенциальный лицензиат обязан возместить убытки, причиненные лицензиару.
Статья 22. Зашита информации, передаваемой по
договору комплексной
предпринимательской лицензии
1. Информация, передаваемая по договору комплексной предпринимательской лицензии, носящая конфиденциальный характер, охраняется законодательством Республики Казахстан при соблюдении условий, предусмотренных пунктом 1 статьи 126 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
2. Комплексный лицензиат и комплексный лицензиар обязаны принимать меры к соблюдению конфиденциальности информации, указанной в пункте 1 настоящей статьи.
3. Комплексный лицензиат не вправе разглашать конфиденциальные сведения, передаваемые ему по договору комплексной предпринимательской лицензии, без письменного на то разрешения комплексного лицензиара. Соглашением сторон может быть предусмотрена обязанность лицензиата и после истечения срока действия договора комплексной предпринимательской лицензии в течение определенного срока не разглашать указанных сведений.

4. Осы бапта көрсетілген мәлiметтердi заңсыз жариялаған жағдайда кешендi лицензиат лицензиарға құпия мәлiметтердi заңсыз жариялаудан келген шығынды өтейдi.
5. Мемлекеттiк органдар мен лауазымды тұлғалар өз қызметтерiн жүзеге
асыруда тiркеу, тексеру, бақылау, қадағалау және басқа да Қазақстан
Республикасының заң актiлерiне сәйкес мiндеттердi орындау үшiн тиiстi
мәлiметтерден өзге, кешендi кәсiпкерлiк лицензия шарты жөнiнде құпия
мәлiметтерге қол жеткiзудi талап етуге құқылы емес.
23-бап. Кешендi кәсiпкерлiк лицензия-жұмыс орны
Кешендi кәсiпкерлiк лицензиямен жұмыс орны - кешендi кәсiпкерлiк
лицензия болып табылады, соған сәйкес лицензиар әзiрленген жұмыс орнын
құрады және оны лицензия кешенiмен лицензиатқа - жеке кәсiпкерге бередi.
24-бап. Кешендi кәсiпкерлiк лицензия-кәсiпорын
Кешендi кәсiпкерлiк лицензиямен кәсiпорын - кешендi кәсiпкерлiк
лицензия болып табылады, бұл ретте лицензиар кәсiпорын құрады және оны
лицензия кешенiмен лицензиатқа бередi.
25-бап. Конверсиялық кешендi кәсiпкерлiк лицензия
Кешендi кәсiпкерлiк лицензия - конверсиялық болып табылады, бұл ретте
тараптар дербес кәсiпорында құрылымдық бөлiмшелердi қайта өзгерту
негiзiнде шарт жасасады.
26-бап. Көп түрдегі кешендi кәсiпкерлiк лицензия
Кешендi кәсiпкерлiк лицензия - көп түрдегi болып табылады, оның
негiзiнде лицензиат бiрнеше кәсiпорындар құрайды.
27-бап. Өндiрiстiк кешендi кәсiпкерлiк лицензия
Кешендi кәсiпкерлiк лицензия - өндiрiстiк болып табылады, оның мәнi кешендi лицензиардың жеке өзге де лицензиарды дербестендiру құралымен (оның тауарлары, жұмысы, қызмет көрсетуi) лицензиар жеткiзетiн не оның келiсiмi бойынша шикiзаттарды, материалдарды, технологиялары мен құрал-жабдықтарды пайдаланып, өндiрiске немесе тауар белгiсiмен өндiрiске және тауар сатуға тауар өндiруге лицензиардың құқығы болып табылады.
28-бап. Тауарлы кешендi кәсiпкерлiк лицензия
Кешендi кәсiпкерлiк лицензия - тауарлы болып табылады, оның мәнi лицензиардың тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi тауар белгiсiмен немесе өзге де лицензиарды дербестендiру құралымен (оның тауарларын, жұмыстарын, қызмет көрсетулерiн) кешендi лицензиар беретiн не оның
келiсiмi бойынша белгiленетiн маркетинг технологиясын пайдаланып сатуының
құқығы болып табылады.
29-бап. Бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк
Қызметi кешендi кәсiпкерлiк лицензия қызметiне байланысты ұйымдардың
бухгалтерлiк есебiн жүргiзуi мен қаржылық есептiлiгiн жасау Қазақстан
Республикасының бухгалтерлiк есеп жөнiндегi заңдарына сәйкес жүзеге
асырылады.
4 тарау. Қоғамдық бiрлестiктер мен
өзге де коммерциялық емес ұйымдар

4. В случае незаконного разглашения указанных в настоящей статье сведений комплексный лицензиат обязан возместить лицензиару убытки, вызванные незаконным разглашением конфиденциальной информации.
5. При осуществлении своей деятельности государственные органы и должностные лица не вправе требовать доступа к конфиденциальной информации, передаваемой по договору комплексной предпринимательской лицензии, кроме сведений, необходимых для выполнения регистрационных, проверочных, контрольных, надзорных и иных функций в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 23. Комплексная предпринимательская
лицензия - рабочее место
Комплексной предпринимательской лицензией - рабочее место является комплексная предпринимательская лицензия, согласно которой лицензиар создает подготовленное рабочее место и передает его с лицензионным комплексом лицензиату - индивидуальному предпринимателю.
Статья 24. Комплексная предпринимательская
лицензия - предприятие
Комплексной предпринимательской лицензией - предприятие является
комплексная предпринимательская лицензия, при которой лицензиар создает
предприятие и передает его с лицензионным комплексом лицензиату.
Статья 25. Конверсионная комплексная
предпринимательская лицензия
Конверсионной является комплексная предпринимательская лицензия, при
которой стороны заключают договор на основе преобразования структурных
подразделений в самостоятельные предприятия.
Статья 26. Множественная комплексная
предпринимательская лицензия
Множественной является комплексная предпринимательская лицензия, на основе которой лицензиат создает несколько предприятий.
Статья 27. Производственная комплексная
предпринимательская лицензия
Производственной является комплексная предпринимательская лицензия, предметом которой является право комплексного лицензиара на производство или на производство и сбыт товара под товарным знаком либо иным средством индивидуализации лицензиара (его товаров, работ, услуг) с использованием поставляемого лицензиаром или по согласованию с ним сырья, материалов, технологий и оборудования.
Статья 28. Товарная комплексная
предпринимательская лицензия
Товарной является комплексная предпринимательская лицензия, предметом которой является право лицензиата на сбыт (реализацию) товаров (работ, услуг) под товарным знаком или иным средством индивидуализации лицензиара (его товаров, работ, услуг) с использованием предоставляемой комплексным лицензиаром либо устанавливаемой по согласованию с ним технологии маркетинга.
Статья 29. Бухгалтерский учет и финансовая отчетность
Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности организациями, деятельность которых связана с комплексной предпринимательской лицензией, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету.
Глава 4. Общественные объединения и иные
некоммерческие организации

30-бап. Қоғамдық ұйымдарды құру
Франчайзингтiк қатынас субъектiлерi Қазақстан Республикасындағы
франчайзингтiк қатынасты дамыту мен қолдауға, өз мүдделерi мен құқықтарын
қорғауға бағытталған қауымдастықтар, одақтар, қоғамдық бiрлестiктер,
қорлар мен басқа да коммерциялық емес ұйымдар құруға құқылы.
31-бап. Ұйымдарды тiркеу
Осы тарауда көрсетiлген ұйымдарды мемлекеттiк тiркеу Қазақстан
Республикасының Заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
32-бап. Ұйымдардың қызметi
Осы тарауға сәйкес құрылған қоғамдық бiрлестiктер мен басқа да
ұйымдар кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартын жасауға немесе орындауға
байланысты мәселелердi шешу үшiн аралық соттар құруға құқылы; семинарлар,
конференциялар ұйымдастыруға, насихаттауды, оқытуларды ұйымдастыруға,
газеттер, журналдар және басқа да баспа басылымдарын шығаруға, кеңес беру
қызметтерiн көрсетудi жүзеге асыруға, көрмелер ұйымдастыруға және өзге де
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметтердi жүзеге асыруға
құқылы.
33-бап. Қоғамдық және өзге де мемлекеттiк емес коммерциялық
емес ұйымдардың мемлекеттiк органдармен және лауазымды
тұлғалармен өзара іс-әрекетi
Франчайзингтiк қатынастарды қолдау мен дамыту бойынша iс-әрекеттердi
жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар мен ұйымдар, лауазымды тұлғалар өз
қызметтерiн жүзеге асыру кезiнде осы тарауда көрсетiлген қоғамдық
ұйымдармен және бiрлестiктермен өзара iс-әрекет жасайды.
5 тарау. Қорытынды ережелер
34-бап. Кешендi кәсiпкерлiк-лицензия туралы Заңдарды сақтауды
бақылау
1. Мемлекеттiк органдар өздерiнiң құзыретi мен өкiлеттiгi шеңберiнде
кешендi кәсiпкерлiк лицензия туралы заңдарды сақтауды бақылауды жүзеге
асырады.
Қазақстан Республикасының Yкiметi франчайзингтiк қатынасты қолдау мен дамыту жөнiндегi бағдарламаны қабылдау мен iске асыруға бақылауды жүзеге асырады.
35-бап. Жауапкершiлiк
1. Франчайзингтiк қызметке заңсыз араласқан, франчайзингтiк қатынас субъектiлерiнiң бостандығы мен құқығын бұзған, франчайзингтiк қатынасты қолдау мен дамытуға көзделген қаражаттарды мақсатсыз шығындаған немесе өзге де түрде кешендi кәсiпкерлiк лицензия туралы Заңдарды бұзған мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың лауазымды тұлғалары Қазақстан Республикасының заңымен көрсетiлген әкiмшiлiк және қылмыстық жауапкершiліктер көтередi.
2. Франчайзингтiк қатынас субъектiлерi кәсiпкерлiктi жүзеге асыру
талаптарын және өзге де Қазақстан Республикасының Заңдарының ережелерiн
бұзған кезде заңмен көзделген жауапкершiлiк көтередi.

Статья 30. Создание общественных организаций
Субъекты франчайзинговых отношений вправе создавать ассоциации, союзы, общественные объединения, фонды и иные некоммерческие организации, направленные на защиту своих прав и интересов, развитие и поддержку франчайзинговых отношений в Республике Казахстан.
Статья 31. Регистрация организаций
Государственная регистрация организаций, указанных в настоящей главе, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 32. Деятельность организаций
Общественные объединения и иные организации, создаваемые в соответствии с настоящей главой, вправе создавать третейские суды для разрешения вопросов, связанных с заключением или исполнением договора комплексной предпринимательской лицензии, вправе организовывать семинары, конференции, организовывать обучение, пропаганду, издавать газеты, журналы и иные печатные издания, осуществлять консультационные услуги, организовывать выставки и осуществлять иную деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 33. Взаимодействие общественных и иных
негосударственных некоммерческих
организаций с государственными
органами и должностными лицами
Государственные органы и организации, должностные лица, осуществляющие деятельность по развитию и поддержке франчайзинговых отношений, взаимодействуют при осуществлении своей деятельности с общественными организациями и объединениями, указанными в настоящей главе.
Глава 5. Заключительные положения
Статья 34. Контроль над соблюдением законодательства
о комплексной предпринимательской лицензии
1. Государственные органы в рамках своей компетенции и полномочий осуществляют контроль над соблюдением законодательства о комплексной предпринимательской лицензии.
Правительство Республики Казахстан осуществляет контроль над принятием и реализацией программ по развитию и поддержке франчайзинговых отношений.
Статья 35. Ответственность
1. Должностные лица государственных органов и организаций, незаконно вмешивающиеся во франчайзинговую деятельность, нарушающие права и свободы субъектов франчайзинговых отношений, расходующие не по целевому использованию средства, предусмотренные на развитие и поддержку франчайзинговых отношений либо иным образом нарушающие законодательство о комплексной предпринимательской лицензии, несут предусмотренную
законодательством Республики Казахстан административную и уголовную
ответственность.
2. Субъекты франчайзинговых отношений при нарушении требований к
осуществлению предпринимательства и иных положений законодательства
Республики Казахстан несут предусмотренную законодательством
ответственность.

36-бап. Франчайзингтік қатынас субъектілерi арасындағы
дауларды шешу
Франчайзингтiк қатынас субъектiлерi арасындағы даулар Қазақстан
Республикасының Заңдарына сәйкес сот тәртiбiмен және/немесе тараптардың
келiсiмi бойынша аралық сотта шешiледi.
37-бап. Осы Заңның күшiне енуi
Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

Статья 36. Разрешение споров между субъектами
франчайзинговых отношений
Споры между субъектами франчайзинговых отношений разрешаются в
судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан
и/или в третейском суде по соглашению сторон.
Статья 37. Вступление в силу настоящего Закона
Настоящий Закон вступает в действие со дня официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)