"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне сақтандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 20 желтоқсан N 1663
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне сақтандыру  мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне
сақтандыру мәселелерi бойынша
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының мына заң актілерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 21 қыркүйектегі  Z947000_ Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 15, 201-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 447-құжат):
24-баптағы "мемлекетаралық және облысаралық автомобиль көлігімен" деген сөздер "қалалық электр көлiгін қоса алғанда, автомобиль көлігімен" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы N 2697  U952697_ заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 28, 148-құжат):
95-бапта:
бiрiншi бөлiк алынып тасталсын;
екiншi бөлiктегi "бұған қоса Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген сақтандыру туралы заңдарға сәйкес азаматтық жауапкершiлiктi сақтандыруға мiндеттi" деген сөздер "Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген сақтандыру туралы заңдарға сәйкес тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыруға мiндеттi" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 1999 жылғы 1 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық  K941000_ кодексiне (Ерекше бөлiм) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2000 ж., N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат):
833-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"833-бап. Сақтандыру тәуекелiн және келтiрiлген зиянды бағалау";
бiрiншi бөлiктегі "қарап тексеруге" деген сөздер "қарап тексеру мен бағалауды дербес жүргiзуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Сақтандырушы жүзеге асыратын сақтандырылатын мүлiкті және келтiрiлген зиянды бағалау сақтандырудың құрамдас бөлiгi болып табылады және қосымша лицензиялауды талап етпейдi.";
мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2001 года N 1663
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в
некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
страхования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам страхования
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты
Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 г. "О транспорте в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 15, ст. 201; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 447):
в статье 24 слова "межгосударственном и межобластном автомобильном транспорте" заменить словами "автомобильном транспорте, включая городской электротранспорт".
2. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 20 декабря 1995 г. N 2697 "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 28, ст. 148):
в статье 95:
часть первую исключить;
в части второй слова "кроме того, обязаны застраховать гражданскую ответственность" заменить словами "обязаны застраховать гражданско-правовую ответственность перевозчика перед пассажирами".
3. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16-17, ст. 642; N 23, ст. 929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2000 г., N 10, ст. 244; N 22, ст. 408):
в статье 833:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 833. Оценка страхового риска и причиненного ущерба";
в части первой слова "произвести осмотр" заменить словами "самостоятельно произвести осмотр и оценку";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Оценка страхуемого имущества и причиненного ущерба, осуществляемая страховщиком, является составной частью страхования и не требует дополнительного лицензирования.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:

"4. Сақтандыру жағдайы нәтижесiнде келтiрiлген зиянның мөлшерiн сақтандырушы немесе оның бастамасы бойынша бағалаушы (сарапшы) анықтайды. Зиянды бағалау нәтижелерiмен келiспеген кезде сақтанушы өзгеше дәлелдеуге құқылы.".
4. "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 30 қарашадағы  Z000109_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 20, 381-құжат):
1) 1-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "және осы Заңнан, соған сәйкес қабылданатын" деген сөздер ", Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексiнен, осы Заңнан және" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Сақтандыру кезiнде сақтандыру тәуекелдерiн және келтiрiлген зиянның мөлшерiн бағалау ерекшелiктерi сақтандыру және сақтандыру қызметi туралы заңдарға сәйкес анықталады.";
2) 10-баптың 1-тармағының үшiншi абзацындағы "сақтандырушысы," деген сөз алынып тасталсын.
5. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 247-құжат; 2001 жылғы 9 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне сот сараптамасын жүргiзу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 6 қарашадағы  Z010251_ Заңы):
1) 175-баптың бiрiншi бөлiгінде:
бiрiншi абзац "Заңдарда" деген сөздiң алдынан "Сақтандыру ұйымының" деген сөздермен толықтырылсын, "жалтару" деген сөз "жалтаруы" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткiштiң оннан жиырма беске дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
2) мынадай мазмұндағы 175-1 және 175-2-баптармен толықтырылсын:
"175-1-бап. Көлiк құралдары иелерiнiң үшiншi тұлғалар
алдындағы азаматтық құқықтық жауапкершiлiгiн
мiндетті сақтандырудан жалтаруы
"Автокөлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгін мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мiндеттi сақтандырылуға жататын адамдардың мiндетті сақтандыру шартын жасасудан жалтаруы, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң екiден бiр бөлiгінен бiрге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жиырма бестен отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
175-2-бап. Тасымалдаушылардың темiр жол, әуе, теңiз, iшкi су,
автомобиль көлiгінде жолаушылар
алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн
мiндеттi сақтандырудан жалтаруы
Тасымалдаушылардың темiр жол, әуе, теңiз, iшкi су, қалалық электр көлiгiн қоса алғанда, автомобиль көлiгiнде заңдарда белгіленген жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандырудан жалтаруы, -
азаматтарға (кәсiпкерлiк қызметтің осы түрiн жүзеге асыратын) айлық есептiк көрсеткiштiң бiрден екiге дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - бестен жетiге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

"4. Размер причиненного ущерба в результате страхового случая определяется страховщиком или по его инициативе оценщиком (экспертом). При несогласии с результатами оценки ущерба страхователь вправе доказывать иное.".
4. В Закон Республики Казахстан от 30 ноября 2000 г. "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 20, ст. 381):
1) в статье 1:
в части первой слова "и состоит из настоящего Закона, принимаемых в соответствии с ним" заменить словами ", состоит из Гражданского кодекса Республики Казахстан, настоящего Закона и";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Особенности оценки страховых рисков и размера причиненного ущерба при страховании определяется законодательством о страховании и страховой деятельности.";
2) в абзаце третьем пункта 1 статьи 10 слово "страховщиком," исключить.
5. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 247; Закон Республики Казахстан от 6 ноября 2001 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам проведения судебной экспертизы", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 9 ноября 2001 г. и "Казахстанская правда"):
1) в части первой статьи 175:
абзац первый после слова "Уклонение" дополнить словами "страховой организации";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
2) дополнить статьями 175-1 и 175-2 следующего содержания:
"Статья 175-1. Уклонение владельцев транспортных средств от
обязательного страхования их гражданско-правовой
ответственности перед третьими лицами
Уклонение от заключения договора обязательного страхования лиц, подлежащих обязательному страхованию в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств", -
влечет штраф на граждан в размере от одной второй до одного, на должностных лиц - в размере от пяти до десяти, на юридических лиц - в размере от двадцати пяти до тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 175-2. Уклонение перевозчиков на железнодорожном,
воздушном, морском, внутреннем водном, автомобильном
транспорте от обязательного страхования их
гражданско-правовой ответственности перед пассажирами
Уклонение перевозчиков на железнодорожном, воздушном, морском, внутреннем водном, автомобильном транспорте, включая городской электротранспорт от установленного законодательством обязательного страхования их гражданско-правовой ответственности перед пассажирами, -
влечет штраф на граждан (осуществляющих данный вид предпринимательской деятельности) в размере от одного до двух, на должностных лиц - в размере от пяти до семи, на юридических лиц - в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.";

3) 543-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "165" деген саннан кейiн ", 175-1, 175-2 (темiр жол, теңiз, iшкi су және әуе көлiгi саласындағы тәртiп бұзушылықтарды қоспағанда,)" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң 7) тармақшасындағы "осы Кодекстiң" деген сөздерден кейiн "175-1, 175-2 (темiр жол, теңiз, iшкi су және әуе көлiгі саласындағы тәртiп бұзушылықтарды қоспағанда)," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 545-баптың бiрiншi бөлiгіндегі "осы Кодекстiң" деген сөздерден кейiн "175-2 (әуе, теңiз, iшкi су және қалалық электр көлiгiн қоса алғанда, автомобиль көлiгі саласындағы тәртiп бұзушылықтарды қоспағанда)," деген сөздермен толықтырылсын;
5) 546-баптың бiрiншi бөлiгіндегі "осы Кодекстiң" деген сөздерден кейiн "175-2 (темiр жол, әуе және қалалық электр көлiгін қоса алғанда, автомобиль көлiгi саласындағы тәртiп бұзушылықтарды қоспағанда)," деген сөздермен толықтырылсын;
6) 547-баптың бiрiншi бөлiгіндегі "осы Кодекстiң" деген сөздерден кейiн "175-2 (темiр жол, теңiз, iшкi су және қалалық электр көлiгiн қоса алғанда, автомобиль көлiгі саласындағы тәртiп бұзушылықтарды қоспағанда)," деген сөздермен толықтырылсын;
7) 573-бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"3. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалғандығы туралы хаттама жасауға құқығы бар сақтандыру қызметiн реттеу және қадағалау жөнiндегі уәкiлеттi мемлекеттік орган лауазымды тұлғаларының құзыретi осы Кодекске сәйкес айқындалады.";
8) 636-баптың екінші бөлігінің екінші абзацындағы "451-баптың екінші бөлігі" деген сөздердің алдынан "175-2-бап," деген сөздермен толықтырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті

3) в статье 543:
в части первой после цифр "165" дополнить словами "175-1, 175-2 (за исключением нарушений в сфере железнодорожного, морского, внутреннего водного и воздушного транспорта),";
в подпункте 7) части второй после слова "статьями" дополнить словами "175-1, 175-2 (за исключением нарушений в сфере железнодорожного, морского, внутреннего водного и воздушного транспорта)";
4) в части первой статьи 545 после слова "статьями" дополнить словами "175-2 (за исключением нарушений в сфере воздушного, морского, внутреннего водного и автомобильного транспорта, включая городской электротранспорт),";
5) в части первой статьи 546 после слова "статьями" дополнить словами "175-2 (за исключением нарушений в сфере железнодорожного, воздушного и автомобильного транспорта, включая городской электротранспорт),";
6) в части первой статьи 547 после слова "статьями" дополнить словами "175-2 (за исключением нарушений в сфере железнодорожного, морского, внутреннего водного и автомобильного транспорта, включая городской электротранспорт),";
7) статью 573 дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Компетенция должностных лиц уполномоченного государственного
органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью, имеющих
право на составление протокола о совершении административного
правонарушения, определяются в соответствии с настоящим Кодексом.";
8) в абзаце втором части второй статьи 636 слова "часть вторая
статьи" заменить словами "статья 175-2, часть вторая статьи".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)