Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының "Қазақстан Республикасы соттарының банкроттық туралы заңды қолданудың кейбір мәселелері туралы" 2000 жылғы 28 сәуірдегі N 3 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2002 жылғы 28 маусымдағы N 14 нормативтік қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2015 жылғы 2 қазандағы № 5 нормативтік қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 02.10.2015 № 5 нормативтік қаулысымен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Сот практикасында мәселелердің туындауына және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2000 жылғы 28 сәуірдегі N 3 P00003s_ қаулысын қолданыстағы банкроттық туралы заңнамаға сәйкестендірудің қажеттілігіне байланысты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы
қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының "Қазақстан Республикасы соттарының банкроттық туралы заңды қолданудың кейбір мәселелері туралы" 2000 жылғы 28 сәуірдегі N 3 P00003s_ қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Тақырыптағы "Пленумының қаулысы" деген сөздер "Нормативтік қаулысы" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Кіріспедегі "Пленумы" деген сөз "жалпы отырысы" деген сөзбен ауыстырылсын.
3. 1-тармақтағы "Жалпы бөлім" деген сөздер алынып тасталсын. "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңы" деген сөздерден кейін "(әрі қарай - Заң)" деген сөздермен толықтырылсын.
4. 2-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"Заңның 2-бабына сәйкес шаруашылық жүргізуші жекелеген субъектілерге қатысты банкроттық рәсімдерді қолданудың ерекшеліктері олардың құқықтық мәртебесі мен қызметінің бағытына қарай Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленуі мүмкін.
Банктер мен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын мәжбүрлеп қайта ұйымдастыру мен таратудың ерекшеліктері банкілік және сақтандыру (қайта сақтандыру) туралы заңнамамен әрі сақтандыру қызметімен анықталады.
Астық қабылдау кәсіпорындарын сот арқылы мәжбүрлеп таратудың негіздері, конкурстық массаны сатудың және кредиторлардың талаптарын қанағаттандырудың кезектілігінің ерекшеліктері "Астық туралы" Z010143_ Қазақстан Республикасының Заңында көзделген.
Зейнеткерлік қорлар мен ауылшаруашылық ұйымдарына қатысты банкроттық рәсімдердің жекелеген ерекшеліктері де заңнамалық актілермен белгіленген.
Шаруашылық қызметінің субъектілері - жеке кәсіпкерлер мен шаруа (фермер) қожалықтарының құқықтық жағдайын ескере отырып банкроттық рәсімдерді қолдану Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің K941000_ 21-бабымен және "Жеке кәсіпкерлік туралы" Z970135_ Қазақстан Республикасы Заңының 38-45-баптарымен реттеледі.
Бұған қоса, Қазақстан Республикасының Үкіметі азаматтар мен мемлекеттің, сондай-ақ мемлекеттің бастамасы бойынша банкрот болып танылған ұйымдардың мүдделерін қорғау мақсатында тауар рыногында басым (монополиялық) орны бар не республика экономикасы үшін стратегиялық маңызы бар және азаматтардың өміріне, денсаулығына, ұлттық қауіпсіздікке немесе қоршаған ортаға ықпал етуге қабілетті, табиғи монополия субъектісі немесе рынок субъектісі болып табылатын ұйым банкрот болған жағдайда конкурстық массаны сатудың ерекше шарты мен тәртібін белгілеуге құқылы.
Шаруашылық қызметін реттейтін өзге заңнамалық актілердің де шаруашылық субъектілерін олардың дәрменсіздігіне (банкроттығына) байланысты таратудың не басқа негіздер бойынша мәжбүрлеп таратудың жекелеген рәсімдерінің ерекшеліктерін қарастыра алатынын соттардың назарда ұстағандары жөн. Аталған актілер Заңға қайшы келмейтін бөлігінде қолдануға жатады".

О внесении изменений и дополнений в постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан N 3 от 28 апреля 2000 года "О некоторых вопросах применения судами Республики Казахстан законодательства о банкротстве"
Нормативное Постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 28 июня 2002 года N 14. Бюллетень Верховного Суда Республики Казахстан, 2002 г., № 7. Утратило силу нормативным постановлением Верховного суда Республики Казахстан от 2 октября 2015 года № 5
Сноска. Утратило силу нормативным постановлением Верховного суда РК от 02.10.2015 № 5 (вводится в действие со дня официального опубликования).
В связи с возникшими в судебной практике вопросами и необходимостью приведения в соответствие с действующим законодательством о банкротстве постановления Пленума Верховного Суда Республики Казахстан P00003s_ N 3 от 28 апреля 2000 года, пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан постановляет:
внести в постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 28 апреля 2000 года P00003s_ "О некоторых вопросах применения судами Республики Казахстан законодательства о банкротстве" следующие изменения и дополнения:
1. В заголовке слова "Постановление Пленума" заменить словами "Нормативное постановление".
2. В преамбуле слово "Пленум" заменить словами "пленарное заседание".
3. В пункте 1 слова "(Общая часть)" исключить; после слов "Закона Республики Казахстан "О банкротстве" дополнить словами "(далее - Закон)".
4. Пункт 2 изложить в следующей редакции:
"Согласно статье 2 Закона особенности применения процедур банкротства в отношении отдельных хозяйствующих субъектов в зависимости от их правового статуса и направления деятельности могут быть установлены законодательством Республики Казахстан.
Особенности принудительной реорганизации и ликвидации банков и страховых (перестраховочных) организаций установлены банковским законодательством и законодательством о страховании и страховой (перестраховочной) деятельности.
Основания принудительной судебной ликвидации хлебоприемных предприятий, особенности реализации конкурсной массы и очередности удовлетворения требований кредиторов предусмотрены в Законе Республики Казахстан Z010143_ "О зерне".
Законодательными актами установлены отдельные особенности процедур банкротства и в отношении пенсионных фондов, сельскохозяйственных организаций.
Применение процедур банкротства с учетом правового положения субъекта хозяйственной деятельности - индивидуальных предпринимателей и крестьянских (фермерских) хозяйств - регулируется статьей 21 K941000_ Гражданского кодекса Республики Казахстан и статьями 38-45 Закона Республики Казахстан Z970135_ "Об индивидуальном предпринимательстве".
Кроме того, Правительство Республики Казахстан в целях защиты интересов граждан и государства вправе устанавливать особые условия и порядок реализации конкурсной массы при банкротстве организаций, являющихся субъектами естественной монополии или субъектами рынка, занимающими доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке, либо имеющих важное стратегическое значение для экономики республики и способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, а также организаций, признанных банкротами по инициативе государства.
Судам следует иметь в виду, что и иные законодательные акты, регулирующие хозяйственную деятельность, могут предусматривать особенности проведения отдельных процедур ликвидации хозяйствующих субъектов в связи с их несостоятельностью (банкротством) либо принудительной ликвидации по другим основаниям. Указанные акты подлежат применению в части, не противоречащей Закону.".

5. 3-тармақта:
бірінші абзацта "Банкроттық туралы" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші абзац алынып тасталсын;
үшінші абзац мына редакцияда жазылсын:
"Ережесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 23 қарашадағы N 1508 P011508_ қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Дәрменсіз борышкерлермен жұмыс жөніндегі комитеті банкроттық рәсімдердің жүргізілуіне бақылау жасайтын уәкілетті мемлекеттік орган болып табылады. Комитет осы Ереженің 14-тармағының 6) тармақшасына сәйкес тек конкурстық өндірістің мүддесін көздеп арызбен сотқа жүгінуге, соттың конкурстық өндіріске қатысушылар арасындағы дауларды қарауы кезінде сот отырысына қатысуға құқылы, бірақ ол сотқа борышкерді дәрменсіз (банкрот) деп тану туралы арыз беруге құқылы емес. Облыстық (республикалық маңызы бар қалалық, астаналық) әкімшілік белгілейтін уәкілетті органдар да осындай құқықтар мен өкілеттіктерге ие".
6. 4-тармақта:
бірінші абзацта "сот" деген сөзден кейін "осы қаулының үшінші тармағының бірінші абзацында" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзацта ""Банкроттық туралы" Заңының 3-бап 4-тармағына, ҚР АІЖК-нің 153-бап 1-1) тармағына сілтеп, арызды қабылдамайды" деген сөздер "Заңның 3-бабының 4-тармағының және АІЖК-нің K990411_ 153-бабы 1-тармағының 1) тармақшасының негізінде арызды қабылдамайды" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. 5-тармақта:
екінші абзац алынып тасталсын;
үшінші абзац мына редакцияда жазылсын: "Егер борышкерден оны банкрот деп тану туралы арызды қабылдау кезінде сот арызға оған қол қоюға өкілеттігі жоқ адам қол қойған не осы адамның өкілеттігін растайтын құжаттар мен Заңның 18, 19-баптарында көрсетілген құжаттар қоса тігілмеген деп тапса, онда сот мұндай арызды аталған Заңның 21-бабының 1-тармағына сәйкес кері қайтарады. Борышкердің сотқа жолдаған өтініші Заңның 17-бабының 2-тармағында көзделген негіздер бойынша міндетті болған жағдайларда, сот арызды өз өндірісіне қабылдауға, ал жетіспей тұрған құжаттарды істі сот талқылауына дайындау тәртібімен арызданушыдан сұратуға міндетті".
8. 6-тармақта бірінші сөйлем "өтініштерінің негізінде" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ салықтар мен бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша салық органдарының тарапынан" деген сөздермен толықтырылсын; екінші сөйлем алынып тасталсын.
9. 7-тармақта:
екінші абзац алынып тасталсын.
10. 10-тармақта:
төртінші абзацта "Сот орындаушылары департаментіне" деген сөздер "атқарушылық іс жүргізетін тиісті органға" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. 12-тармақта:
бірінші абзац "және борышкерді банкрот деп тану туралы шешім
қабылдаған сот қарайды." деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацта "Сот тағайындаған" деген сөздер алынып тасталып,
"конкурстық" деген сөз бас әріппен басталып жазылсын.

5. В пункте 3:
в абзаце первом слова "О банкротстве" исключить;
абзац второй исключить;
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Комитет по работе с несостоятельными должниками Министерства государственных доходов Республики Казахстан, Положение о котором утверждено постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2001 года N 1508 P011508_ , является уполномоченным государственным органом в области контроля за проведением процедур банкротства. Комитет в соответствии с подпунктом 6) пункта 14 этого Положения вправе обращаться в суд с заявлениями в интересах конкурсного производства, участвовать в судебном заседании при рассмотрении судом споров между участниками конкурсного производства, но не обладает правом на подачу в суд заявлений о признании должника несостоятельным (банкротом). Такими же правами и полномочиями наделены и уполномоченные органы, определяемые акиматом области (города республиканского значения, столицы).".
6. В пункте 4:
в абзаце первом после слов "указанных" дополнить словами "в абзаце первом пункта третьего настоящего постановления";
в абзаце третьем слова "приеме заявления с отсылкой на п.4 ст.3 Закона "О банкротстве", п. 1-1) ст. 153 ГПК РК" заменить словами "принятии заявления на основании пункта 4 статьи 3 Закона и подпункта 1) пункта 1 статьи 153 K990411_ ГПК".
7. В пункте 5:
абзац второй исключить;
абзац третий изложить в следующей редакции: "Если при принятии заявления должника о признании его банкротом суд установит, что оно подписано лицом, не имеющим полномочий на его подписание, либо не приложены документы, подтверждающие полномочия этого лица, и документы, предусмотренные статьями 18, 19 Закона, то суд возвращает такое заявление в соответствии с пунктом 1 статьи 21 Закона. В случаях, когда обращение должника в суд является обязательным по основаниям, предусмотренным пунктом 2 статьи 17 Закона, суд обязан принять заявление в свое производство, а недостающие документы истребовать от заявителя в порядке подготовки дела к судебному разбирательству".
8. В пункте 6 первое предложение дополнить словами "а также налоговых органов по налогам и обязательным платежам в бюджет"; второе предложение исключить.
9. В пункте 7 абзац второй исключить.
10. В пункте 10 в абзаце четвертом слова "Департаменту судебных
исполнителей" заменить словами "соответствующему органу исполнительного
производства".
11. В пункте 12:
абзац первый дополнить словами "и рассматриваются судом, принявшим
решение о признании должника банкротом";
в абзаце втором слова "Назначенный судом" исключить.

12. 13-тармақта:
жетінші абзац мына редакцияда жазылсын:
"Ауылшаруашылық ұйымының дәрменсіздігі деп борышкердің маусымның
кезекті циклы кезінде алдағы жыл туардан бұрын орындау мерзімі келіп
жеткен ақшалай міндеттемелер бойынша кредиторлардың талабын оған тиесілі
мүлік есебінен қанағаттандыра алмауын түсіну қажет".
13. 16-тармақта алтыншы абзац "Несие берушілер комитеті" деген
сөздерден кейін "және тиісті уәкілетті орган" деген сөздермен
толықтырылсын.
14. 17, 18-тармақтар алынып тасталсын.
15. 19-тармақта:
екінші абзац "сондай-ақ" деген сөзден кейін "конкурстық басқарушы"
деген сөзбен толықтырылып, "төленетін" деген сөз "төлейтін" деп түзетіліп
оқылсын;
үшінші абзац алынып тасталсын.
16. 20-тармақ алынып тасталсын.
17. 21-тармақта:
бірінші абзацта "несие берушілермен" деген сөздер "кредиторлар
комитетімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші және үшінші абзацтар мына редакцияда жазылсын:
"Конкурстық басқарушы борышкердің істері мен мүлкін басқарудан Заңның 9-бабының 4 және 5-тармақтарында белгіленген негіздер бойынша оны тағайындау тәртібіндегідей тәртіппен шеттетіледі. Конкурстық басқарушыны тағайындау және шеттету мәселелері бойынша конкурстық өндіріске қатысушылар арасындағы дауларды банкроттық туралы шешім қабылдаған сот Заңның 67-бабының 5) тармақшасына сәйкес конкурстық өндіріс шеңберінде қарайды.
Борышкердің істері мен мүлкін басқарудан шеттетуді конкурстық басқарушы еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен сотта даулай алмайды. Конкурстық өндірістің белгіленген мерзімінің аяқталуы, егер конкурстық өндірістің мерзімі ұзартылмаса, конкурстық басқарушының барлық құқықтары мен өкілеттіктерін тоқтатады".
18. 22-тармақта:
бірінші абзацта екінші және үшінші сөйлемдер мына редакцияда жазылсын: "Конкурстық басқарушының кредиторлар комитетімен жасалған келісім бойынша міндеттемелерді орындамауы, оны борышкердің істері мен мүлкін басқарудан шеттету, сондай-ақ мүліктік, әкімшілік немесе қылмыстық жауаптылыққа тарту үшін сөзсіз негіз болып табылады";
екінші абзацта "сот кредиторлар комитетінің тарату шараларын орындаудың нақты мерзімдерін көрсетіп берген негізді өтініші бойынша конкурстық өндіріс мерзімін ұзартуға құқылы" деген сөздер "конкурстық өндірістің мерзімдері ұзартылуы мүмкін" деген сөздермен ауыстырылсын.
19. 23-тармақта:
бірінші абзацта "балансты" деген сөз "конкурстық басқарушының қызметі туралы есебі мен тарату балансын, сондай-ақ мүліктің пайдаланылуы туралы есепті" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "тарату балансын" деген сөздер "осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген құжаттарды" деген сөздермен ауыстырылсын.

12. В пункте 13 абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"Под несостоятельностью сельскохозяйственных организаций понимается
неспособность должника в течение очередного цикла сезонности удовлетворить
требования кредиторов по денежным обязательствам, срок исполнения которых
наступил не ранее предшествующего года, за счет принадлежащего ему
имущества".
13. В пункте 16 абзац шестой после слов "При согласии комитета
кредиторов" дополнить словами "и соответствующего уполномоченного органа".
14. Пункты 17, 18 исключить.
15. В пункте 19:
абзац второй дополнить словами "конкурсному управляющему";
абзац третий исключить.
16. Пункт 20 исключить.
17. В пункте 21:
в абзаце первом слово "кредиторами" заменить словами "комитетом
кредиторов";
абзац второй и третий изложить в следующей редакции:
"Конкурсный управляющий отстраняется от управления делами и имуществом должника по основаниям, установленным пунктами 4 и 5 статьи 9 Закона в том же порядке, в каком произведено его назначение. Споры между участниками конкурсного производства по вопросам назначения и отстранения конкурсного управляющего рассматриваются судом в рамках конкурсного производства на основании подпункта 5) статьи 67 Закона судом, принявшим решение о банкротстве.
Отстранение от управления делами и имуществом должника не может быть оспорено конкурсным управляющим в суде в порядке, установленном трудовым законодательством. Окончание установленного срока конкурсного производства прекращает все права и полномочия конкурсного управляющего, если срок конкурсного производства не продлен".
18. В пункте 22:
в абзаце первом второе и третье предложение изложить в следующей редакции: "Неисполнение конкурсным управляющим обязательств по соглашению с комитетом кредиторов является безусловным основанием для отстранения его от управления делами и имуществом должника, а также для привлечения к имущественной, административной или уголовной ответственности";
в абзаце втором слова "суд по мотивированному ходатайству комитета кредиторов с приложением конкретных сроков выполнения мероприятий по ликвидации вправе продлить сроки конкурсного производства" заменить словами "сроки конкурсного производства могут быть продлены".
19. В пункте 23:
в абзаце первом слово "баланса" заменить словами "отчета о деятельности конкурсного управляющего и ликвидационного баланса, а также отчета об использовании имущества";
в абзаце третьем слова "ликвидационного баланса" заменить словами "перечисленных в абзаце первом настоящего пункта документов".

20. 24-тармақта:
бірінші және екінші абзацтар мына редакцияда жазылсын:
"Заңның 10-1-бабының 9) тармақшасына сәйкес конкурстық өндірісте кредиторлар комитетінің құрамын бекіту уәкілетті мемлекеттік органның құзыретіне жатқызылған. Кредиторлар комитетін құрудың тәртібі мен мерзімдері Заңның 11, 70-баптарында көзделген.
Кредиторлар тізілімінің тиісті кезегінің несие берушілері осы кезек бойынша олардың алдында нақтылы берешек болған жағдайда ғана конкурстық өндірістегі кредиторлар комитетінің құрамына енгізіледі. Уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен кредиторлар комитетінің құрамына, кредиторлар талаптарының тізілімі бекітілгеннен кейін Заңның 11-бабының 2 және 3-тармақтарының қағидалары ескеріле отырып, кредиторлар комитетінің жаңа мүшелері енгізілуі мүмкін";
үшінші абзац алынып тасталсын.
21. 25-тармақта:
бірінші абзацта "несие берушілер" деген сөзден кейін "талаптарының" деген сөзбен толықтырылсын; "соттың" сөзі "уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта "шешкен кезде" деген сөздерден кейін тыныс белгісі мен "сот оның" деген сөздер алынып тасталсын; осы абзацта "тексеруі керек" деген сөздер "тексеру керек" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "тексереді" деген сөз "тексеруі қажет" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацта "сот" деген сөз алынып тасталсын; "несие берушілер" деген сөздерден кейін "талаптарының" деген сөзбен толықтырылсын.
22. 26-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"Кепілдігі бар кредиторлар талаптары, конкурстық массада кепілдік мүлік пен тиісінше ресімделіп, тіркелген кепілдік міндеттеме болған жағдайда үшінші кезектегі кредиторлар талаптарының тізіліміне тек кепілмен қамтамасыз етілген бөлігінде ғана енгізілуге жатады. Кепілді кредиторлардың тиісінше ресімделмеген кепілдік міндеттемелерге негізделген, сондай-ақ кепілмен қамтамасыз етілмеген бөліктегі талаптары бесінші кезекте есепке алынады.".
23. 27-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"Екінші кезектегі кредиторлар талаптарының тізілімдерін қалыптастырудың ерекшеліктері Заңның 75-бабының 3-тармағымен және 78-бабымен белгіленген.
Төлемдердің түрлері бойынша сомалардың көлемін есептеу кезінде қызметкерлердің алдындағы есепке алынып, кредиторлар талаптарының тізілімінің екінші кезегінде қанағаттандырылуға жататын берешекті есептеудің тәртібіне және есепке алынып, кредиторлар талаптарының тізілімінің бесінші кезегінде берілуге жататын сомаларды есептеу мен төлеудің белгіленген тәртібіне назар аудару қажет.".
24. 28-тармақта "берешектер" деген сөзден кейін "мен тиісті сыйақыны" деген сөздермен толықтырылсын.

20. В пункте 24 абзацы первый и второй изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 9) статьи 10-1 Закона утверждение состава комитета кредиторов при конкурсном производстве отнесено к компетенции уполномоченного государственного органа. Порядок и сроки формирования комитета кредиторов предусмотрены статьями 11, 70 Закона.
Кредиторы соответствующей очереди реестра требований кредиторов включаются в состав комитета кредиторов в конкурсном производстве только при наличии фактической задолженности перед ними по этой очереди. В утвержденный уполномоченным государственным органом состав комитета кредиторов после формирования реестров требований кредиторов могут быть введены новые члены комитета кредиторов с учетом положений пунктов 2 и 3 статьи 11 Закона".
Абзац третий исключить.
21. В пункте 25:
в абзаце первом после слова "реестр" дополнить словом "требований"; слова "в суд" заменить словами "уполномоченному органу";
в абзаце втором слова "суд должен" заменить словом "необходимо";
в абзаце третьем слова "суд обязан" заменить словом "необходимо";
в абзаце пятом слово "судом" исключить; после слова "реестра" дополнить словом "требований".
22. Пункт 26 изложить в следующей редакции:
"Требования залоговых кредиторов подлежат включению в реестры требований кредиторов третьей очереди при наличии в конкурсной массе залогового имущества, надлежаще оформленного и зарегистрированного залогового обязательства и только в части, обеспеченной залогом. Требования залоговых кредиторов, основанные на ненадлежаще оформленном залоговом обязательстве, а также в части, не обеспеченной залогом, учитываются в пятой очереди".
23. Пункт 27 изложить в следующей редакции:
"Особенности формирования реестров требований кредиторов второй очереди установлены пунктом 3 статьи 75 и статьей 78 Закона.
При расчете размеров по видам выплат следует обратить внимание на предусмотренный порядок исчисления суммы задолженности перед работниками, подлежащей учету и удовлетворению во вторую очередь реестра требований кредиторов и порядок исчисления и выплаты суммы задолженности, подлежащей учету и удовлетворению в пятую очередь реестра требований кредиторов.
24. В пункте 28 после слов "погашения задолженности" дополнить словами "и причитающегося вознаграждения".

25. 29-тармақта:
бірінші абзацта "соттардың назарда ұстағандары жөн" деген сөздер алынып тасталсын.
26. 30-тармақта:
екінші абзацта "жататынын" деген сөз "жатады." деген сөзбен ауыстырылып, "соттар ескергендері жөн" деген сөздер алынып тасталсын; ""Жер туралы" Жарлығының 39-бап 3-т., 44-бап 3-т. белгіленгендерді қоспағанда" деген сөздер "жер заңнамасында көзделген жағдайларда" деген сөздермен ауыстырылсын.
27. 31-тармақта екінші сөйлем мына редакцияда жазылсын: "Заңның 13, 84-баптарына сәйкес кредиторлар комитеті өндірілуі мүмкін емес дебиторлық қарызды, сондай-ақ уәкілетті органмен келісілген конкурстық массаны сату жоспарын бекітеді"; төртінші сөйлемде "оны бағалау және сату жөнінде шарттар бекітуге" деген сөздер алынып тасталсын.
28. 32-тармақта:
үшінші абзац алынып тасталсын;
төртінші абзац мына редакцияда жазылсын:
"Кредиторлардың конкурстық басқарушымен жасасқан келісімімен белгіленген қаржыны тиісті мақсаты бойынша жұмсамау, сондай-ақ әкімшілік шығыстарын белгіленген лимиттен артық жұмсау, конкурстық басқарушыны борышкердің мүлкі мен істерін басқарудан шеттету үшін ғана емес, сонымен бірге оны Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершілікке тарту үшін де негіз болады".
29. 33-тармақта:
бірінші абзац алынып тасталсын;
үшінші абзацта "өкілетті мемлекеттік органдарға" деген сөздер "тиісті прокурорларға" деген сөздермен ауыстырылсын.
30. Нормативтік қаулының мәтініндегі "бап", "т." деген қысқарған сөздер тиісінше "бабының", "бабына", "бабы", "тармағы", "тармағының" деген сөздермен ауыстырылсын.
31. Мына мазмұндағы 34-38-тармақтармен толықтырылсын:
"34. Заңға енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды қолданудың тәртібі Заңның өзінің 106-бабымен белгіленгені және оның нормаларының сот қозғаған істердің өндірістеріне қолданылатыны түсіндірілсін.
Соттардың 2001 жылғы 11 шілдедегі N 239-II Z010239_ "Банкроттық мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы күшіне енгізілгенге дейін шығарған конкурстық басқарушыларды тағайындау туралы, кредиторлар комитеттерінің құрамын және кредиторлар талаптарының тізімдемесін бекіту, конкурстық өндірістердің мерзімдерін белгілеу және ұзарту туралы іс жүргізу құжаттары, егер осы сот актілері аталған заңға қайшы келмесе заңдық күшін сақтайды.
Соттардың конкурстық басқарушыларды ауыстыру мен кері шақырып алу және конкурстық өндірістің мерзімдерін ұзарту жөнінде Заң күшіне енгізілген уақыттан бастап және Заңда көзделген уәкілетті органдар құрылғанға және олар қызметін бастағанға дейін қабылдаған сот актілері де тап осылай өз күшін сақтайды.

25. В пункте 29 в абзаце первом слова "Судам следует иметь в виду, что" исключить.
26. В пункте 30 в абзаце втором слова "Судам следует иметь в виду, что" исключить; слова "за изъятиями, установленными п. 3 ст. 39, п. 3 ст. 44 Указа "О земле" заменить словами "в случаях, предусмотренных земельным законодательством".
27. В пункте 31 второе предложение изложить в следующей редакции: "В соответствии со статьями 13, 84 Закона комитет кредиторов утверждает невозможный к взысканию объем дебиторской задолженности, а также согласованный с уполномоченным органом план реализации конкурсной массы"; в четвертом предложении слова "заключать договоры на его оценку и реализацию" исключить.
28. В пункте 32:
абзац третий исключить;
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"Нецелевое использование, а также перерасход лимита средств на административные расходы, установленного соглашением комитета кредиторов с конкурсным управляющим, является основанием не только для отстранения конкурсного управляющего от управления имуществом и делами должника, но и для привлечения его к ответственности, предусмотренной законами Республики Казахстан".
29. В пункте 33:
абзац первый исключить;
в абзаце третьем слова "уполномоченным государственным органам" заменить словами "соответствующим прокурорам".
30. В тексте нормативного постановления сокращения "ст.", "ст.ст", "п.", "пп" заменить соответственно словами "статьей", "статье", "Статьями", "пункту", "пунктом", "подпунктом".
31. Дополнить пунктами 34-38 следующего содержания:
"34. Разъяснить, что порядок применения Закона определен статьей 106 Закона и его нормы применяются к делам, производство по которым возбуждено судом.
Вынесенные судами до введения в действие Закона Республики Казахстан от 11 июля 2001 г. N 239-II Z010239_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банкротства" судебные акты о назначении конкурсных управляющих, утверждении составов комитетов кредиторов и реестров требований кредиторов, установлении или продлении сроков конкурсного производства, сохраняют юридическую силу, если они не противоречат Закону.
Аналогично сохраняют свою силу и судебные акты по замене и отзыву конкурсных управляющих и продлению сроков конкурсного производства, постановленные судами в период со времени введения в действие Закона и до образования и начала деятельности предусмотренных Законом уполномоченных органов.

35. Қолында төлем қабілеті жоқ борышкерлердің мүлкі мен істерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру жөнінде уәкілетті орган берген лицензиясы бар жеке тұлға - жеке кәсіпкердің Заңның 9-бабының 2-1-тармағында оңалтушы конкурстық басқарушы болып тағайындалатыны белгіленген.
Осыған байланысты бұдан бұрын конкурстық басқарушылар тағайындаған заңды тұлғаларды босату туралы мәселелерді соттар олардың өкілеттік мерзімдері аяқталғанға дейін Заңның 9-бабы 5-тармағының 3)тармақшасында белгіленген тәртіппен уәкілетті органдардың немесе конкурстық өндіріске қатысушылардың арызы бойынша мерзімінен бұрын шешкендері жөн.
Төлем қабілеті жоқ борышкерлердің мүлкі мен істерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру жөнінде уәкілетті орган берген лицензиясы бар және соттар Заңға өзгеріс енгізілгенге дейін тағайындалған жеке тұлға - жеке кәсіпкер сот белгілеген конкурстық өндірісті өткізу кезінде өз өкілеттігін сақтайды.
Сот тағайындаған оңалтушы және конкурстық басқарушыда тиісті лицензия болмаған жағдайда сот, егер осы шеттету Заңның 9-бабының 1-1-тармағына қайшы келмесе, оларды уәкілетті органның кредиторлар комитетімен келісілген арызы бойынша борышкердің мүлкі мен істерін басқару жөніндегі міндеттерден босата алады.
Бұған қоса, сот тағайындаған оңалтушы және конкурстық басқарушыны мерзімінен бұрын шеттетуді сот Заңның 9-бабының 5-тармағында белгіленген негіздер бойынша жүргізе алады.
Оңалтушы және конкурстық басқарушыны одан әрі тағайындау уәкілетті мемлекеттік органның құзыретіне жатқызылған.
36. Конкурстық өндіріс жағдайында кредиторлар комитетінің құрамын бекіту Заңның 10-1-бабымен уәкілетті мемлекеттік органның құзыретіне жатқызылған.
Кредиторлар комитетінің құрамына Заңның 11-бабының 2-тармағына сәйкес кредиторлардың еңбекке ақы төлеу жөніндегі өкілдері, салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша кредиторлар, сондай-ақ конкурстық кредиторлар мен кепілді мүлікпен қамтамасыз етілген және борышкерге қояр ең көп талап сомасы бар міндеттемелер бойынша кредиторлар енеді.
Сот бұдан бұрын бекіткен кредиторлар комитетінің құрамына өзгерістерді оған кредиторлар талаптарының екінші, үшінші және төртінші кезектерінің өкілдерін, осы кезектердің талаптары конкурстық өндірісте әлі қанағаттандырылмаған және кредиторлар комитеті мүшелерінің жалпы саны жеті адамнан аспаған жағдайда, қосымша енгізу жолымен уәкілетті орган енгізуі мүмкін. Кредиторлар комитетінің құрамын өзгерту, Заңның 11-бабының 2 және 3-тармақтарының талаптары ескеріле отырып, борышкерге ең көп сомада талап қоятын тиісті кезектің кредиторлардың өтініші бойынша жүргізілуі мүмкін.

35. Пунктом 2-1 статьи 9 Закона установлено, что реабилитационным, конкурсным управляющим назначается физическое лицо - индивидуальный предприниматель, имеющее лицензию, выдаваемую уполномоченным органом, на осуществление деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства.
В связи с этим вопросы об освобождении ранее назначенных судами конкурсными управляющими юридических лиц следует решать досрочно, до истечения срока их полномочий в порядке, установленном подпунктом 3) пункта 5 статьи 9 Закона, по заявлениям уполномоченных органов или участников конкурсного производства.
Физические лица - индивидуальные предприниматели, имеющие лицензию на осуществление деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников и назначенные судами до внесения изменений в Закон, сохраняют свои полномочия на установленный судом срок.
При отсутствии у реабилитационного и конкурсного управляющего, назначенного судом, соответствующей лицензии, суд может досрочно отстранить его от обязанностей по управлению имуществом и делами должника по заявлению уполномоченного органа, согласованному с комитетом кредиторов, если это отстранение не противоречит пункту 1-1 статьи 9 Закона.
Кроме того, досрочное отстранение назначенного судом реабилитационного и конкурсного управляющих может быть также произведено судом по основаниям, установленным пунктом 5 статьи 9 Закона.
Дальнейшее назначение реабилитационного и конкурсного управляющего отнесено к компетенции уполномоченного государственного органа.
36. Утверждение состава комитета кредиторов при конкурсном производстве статьей 10-1 Закона отнесено к компетенции уполномоченного государственного органа.
В состав комитета кредиторов согласно пункту 2 статьи 11 Закона входят представители кредиторов по оплате труда, кредиторы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, а также конкурсные кредиторы и кредиторы по обязательствам, обеспеченным залогом имущества, имеющие наибольшие суммы требований к должнику.
Изменения в ранее утвержденный судом состав комитета кредиторов могут быть внесены уполномоченным органом путем дополнительного введения в него представителей второй, третьей и четвертой очередей реестра требований кредиторов, при условии, что требования этих очередей еще не удовлетворены в конкурсном производстве и общее число членов комитета кредиторов не превысит семи человек. Изменения состава комитета кредиторов должны производиться по ходатайству кредиторов соответствующей очереди, имеющих наибольшие суммы требований к должнику, с учетом требований пунктов 2 и 3 статьи 11 Закона.

37. Заңның 75-81-баптарымен борышкердің конкурстық массаны бөлу кезегі мен кредиторлармен есеп айырысу тәртібі белгіленген.
Осы орайда еңбекке ақы төлеу және еңбек шарты бойынша жұмыс істеген адамдарға өтемақы төлеу жөніндегі есеп айырысулардың, оның ішінде еңбекақыдан ұсталған алименттер бойынша қарыздарды, сондай-ақ авторлық шарттар бойынша сыйақыларды төлеудің екінші кезекте жүргізілетінін назарда ұстау қажет.
Заңның 106-бабының 2-тармағы негізге алына отырып, егер Заңға өзгерістер енгізілген сәтте осы кезектегі кредиторлардың талаптары қанағаттандырылмаған болса, кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру кезектің жаңа ережесі бойынша жүргізіледі.
Алайда, кредиторлардың талаптарын қанағаттандырудың кезегі өзгерген жағдайда, үшінші кезектегі кредиторлардың талаптарының тізіліміне 13.08.2001 жылға дейін енгізілген кредиторлардың еңбекақы төлеу жөніндегі талаптары өзгермейді.
38. Заңның 10-1-бабымен уәкілетті органның құзыретіне конкурстық өндіріске қатысушылардың құқықтары мен міндеттеріне байланысты мәселелерді шешу жатқызылған.
Заңның 66-бабымен белгіленген шеңбердегі конкурстық өндіріске қатысушылардың кез келгені конкурстық басқарушының немесе уәкілетті органның шешімімен келіспеген жағдайда, осы шешімді банкроттық туралы шешімді қабылдаған және Заңның 67-бабының 5) тармақшасына сәйкес конкурстық өндіріске қатысушылар арасындағы дауды шешетін сотқа шағымдауға құқылы.
Бұған қоса, Заңның 72-бабының 3-тармағына сәйкес, кредиторлар мен
конкурстық басқарушы арасындағы кредиторлардың талаптарын тізілімге енгізу
мәселелері туралы дауларды кредитордың таңдауы бойынша сот немесе
уәкілетті орган қарай алады. Егер кредитор дауды шешу жөнінде уәкілетті
органға жүгініп, оның шешімімен келіспеген жағдайда, ол бұл шешімді Заңның
67-бабында және АІЖК-нің
K990411_
27-тарауында белгіленген тәртіппен сотқа
шағымдай алады.
32. Қазақстан Республикасы Конституциясының
K951000_
4-бабына сәйкес
осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқықтық құжаттардың қатарына
енгізіледі әрі жалпыға міндетті болып табылады және ол ресми жарияланған
күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
Жалпы отырыстың хатшысы,
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Жұманазарова А.

37. Статьями 75-81 Закона установлены очередность распределения конкурсной массы должника и правила расчетов с кредиторами.
При этом следует учесть, что расчеты по оплате труда и выплате компенсации лицам, работавшим по трудовому договору, в том числе задолженностей по уплате удержанных из заработной платы алиментов и обязательных пенсионных взносов, а также вознаграждений по авторским договорам производятся во вторую очередь.
Исходя из содержания пункта 2 статьи 106 Закона, удовлетворение требований кредиторов должно производиться по новым правилам очередности, если на момент внесения изменений в Закон требования кредиторов этих очередей не были удовлетворены.
Однако при изменении очередности удовлетворения требований кредиторов размеры требований кредиторов по оплате труда, включенные до 13.08.2001 года в реестры требований кредиторов третьей очереди, изменению не подлежат.
38. Статьей 10-1 Закона к компетенции уполномоченного органа отнесено решение вопросов, связанных с правами и обязанностями участников конкурсного производства.
Любой из участников конкурсного производства, круг которых определен статьей 66 Закона, при несогласии с решением конкурсного управляющего или уполномоченного органа вправе обжаловать это решение в суд, принявший решение о банкротстве и разрешающий согласно подпункту 5) статьи 67 Закона споры между участниками конкурсного производства.
Кроме того, согласно пункту 3 статьи 72 Закона споры между кредиторами и конкурсным управляющим по вопросам включения требований в реестры требований кредиторов могут быть рассмотрены по выбору кредитора как судом, так и уполномоченным органом. Если кредитор обратился за разрешением спора в уполномоченный орган, то при несогласии с решением
уполномоченного органа он может оспорить его в суде в порядке,
установленном статьей 67 Закона и главой 27
K990411_
ГПК".
32. Согласно статье 4
K951000_
Конституции Республики Казахстан
настоящее нормативное постановление включается в состав действующего
права, является общеобязательным и вступает в силу со дня его официального
опубликования.
Председатель Верховного Суда
Республики Казахстан
Секретарь пленарного заседания,
судья Верховного Суда
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)