Елдiң минералдық-шикiзаттық кешенi ресурстық базасын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 1449 Қаулысы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму стратегиясын iске асыру жөнiндегi одан арғы шаралар туралы" 2002 жылғы 28 наурыздағы N 827 Жарлығына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2002 жылғы 24 сәуiрдегi N 470 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002-2004 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарының 6.1.1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Елдiң минералдық-шикізаттық кешенi ресурстық базасын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi жыл сайын қаңтарда және шiлдеде жарты жылдық қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметiне Бағдарламаның орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Ө.Е. Шөкеевке жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1402 Қаулысымен.
4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының
Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Геология және жер қойнауын қорғау комитеті
Елдiң минералдық-шикiзаттық кешенi ресурстық базасын
дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған бағдарламасы 1. Бағдарлама паспорты
Әзiрлеу үшiн          Қазақстан Республикасы Президентiнiң
негіздеме             "Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму
стратегиясын iске асыру жөнiндегі одан арғы
шаралар туралы" 2002 жылғы 28 наурыздағы N
827 Жарлығы . "Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 2002-2004 жылдарға арналған
Бағдарламасын iске асыру жөнiндегі іс-шаралар
жоспары туралы" Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 2002 жылғы 24 сәуiрдегi N 470
қаулысы .
Бағдарламаның         Пайдалы қазбалардың қосымша қорларын табуға,
мақсаты мен           жер қойнауын ұтымды әрi кешендi пайдалануды
мiндеттерi            қамтамасыз етуге, бағытталған геологиялық
зерттеулердің тиiмдi жүйесiн құру әрi
жетілдiру оларға мынадай мiндеттердi орындау
жолымен қол жеткізіледi:
тереңдiкте геохимиялық iздеу жүргiзiп,
1:200000 масштабтағы алаңдарды жете
геологиялық зерттеу;
кен аудандарын геологиялық-минерагендiк
картаға түсiру;
аймақтық гидрогеологиялық және инженерлiк-
геологиялық зерттеулер;
iздеу және iздеу-бағалау және iздеу-барлау
жұмыстары;
минералдық-шикiзаттық база мен жер қойнауын
пайдалану мониторингi;
жер асты сулары мен қауiп геологиялық
процестер мониторингі;
геологиялық ақпаратты қалыптастыру;
геологиялық зерттеулердi ақпараттық
қамтамасыз ету мен ғылыми-техникалық қолдау;
мұнай және өздiгiнен ағып жатқан
гидрогеологиялық ұңғымаларды жою мен тоқтатып
қою.
Күтiлетiн нәтижелер   Мынадай әскери сынақ полигондары мен маңызды
тау-кен және мұнай-газ өндiретiн аудандардың
аумақтары бойынша жер қыртысының құрылымы
туралы қазiргi түсiнiктер негiзiнде 1:200000
масштабының геологиялық картографиялық негiзi
жасалатын болады:
2006 жылы - Көкшетау, Бенқала тау-кен
аудандары мен солтүстiк Тянь-Шань;
2007 жылы - Семей полигонының шығыс жиектеуі,
Ресеймен шекаралас Кенді Алтай аудандары,
солтүстік Жоңғар (Текелі), Орталық Қаратау,
Жәйрем-Үшқатын, Жетіқара тау-кен аудандары;
2008 жылы - Мұғаджар, Көкшетау, Жезқазған,
Қарағанды, солтүстік Жоңғар, Батыс Қалба,
Қаратау тау-кен аудандары;
2009 жылы - Кенді Алтай тау-кен ауданы;
кенденудiң әр түрлi типтерiнiң минерагендiк
карталары, iздеу жұмыстарының одан арғы
бағыты бойынша болжам мен ұсынымдар карталары
жасалатын болады;
жаңа перспективалы мұнай-газ құрылымдары мен
кен объектілерi анықталады, көмiрсутектi
шикiзаттар, қатты пайдалы қазбалар мен жер
асты суларының орналасу заңдылықтары
әзiрленедi;
минералдық шикiзат әлемдiк рыногының қазiргi
заманғы талаптары ескеріле отырып, пайдалы
қазбалардың мемлекеттік теңгерiмдегi
қорларын қайта бағалау жүргiзiледi;
ел үшiн стратегиялық маңызы бар объектiлердi
қосымша минералдық ресурстармен қамтамасыз
ету үшiн iздеу-бағалау жұмыстары жүргiзiледi;
iздеу-бағалау жұмыстарын жүргiзу нәтижесiнде
қорлардың күтiлетiн өсiмi:
2006 жылы - алтын - 7 тоннаны, мыс - 15 мың
тоннаны, қорғасын - 30 мың тоннаны, мырыш - 130
мың тоннаны;
2007 жылы - алтын - 3 тоннаны, мыс - 200 мың
тоннаны, полиметалл - 100 мың тоннаны;

Об утверждении Программы развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1449
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 28 марта 2002 года N 827 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года" и пунктом 6.1.1. Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2002-2004 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2002 года N 470 Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы (далее - Программа).
2. Министерству энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан ежегодно в январе и июле по итогам полугодия представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Шукеева У.Е.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 29 декабря 2007 года N 1449 .
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Министерство энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
Комитет геологии и охраны недр
Программа
развития ресурсной базы минерально-сырьевого
комплекса страны на 2003-2010 годы
Сноска. Программа с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.04.2004 N 433 ; от 11.07.2005 N 716 ; от 22.08.2006 N 799 ; от 29.12.2007 N 1449 ; от 20.08.2008 N 761 ; от 30.04 2009 № 619 .
1. Паспорт Программы
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.04 2009 № 619 .
Основание          Указ Президента Республики Казахстан от 28 марта
для                2002 года N 827 "О дальнейших мерах по
разработки         реализации Стратегии развития Казахстана до 2030
года", постановление Правительства Республики
Казахстан от 24 апреля 2002 года N 470 "О Плане
мероприятий по реализации Программы
Правительства Республики Казахстан на 2002-2004
годы".
Цель и задачи      Создание и совершенствование эффективной
Программы          системы геологических исследований, направленных
на выявление дополнительных запасов полезных
ископаемых, обеспечение рационального и
комплексного использования недр
путем выполнения следующих задач:
геологическое доизучение площадей в масштабе
1:200000;
геолого-минерагеническое картирование рудных
районов;
региональные гидрогеологические и инженерно-
геологические исследования;
поисковые, поисково-оценочные и поисково-
разведочные работы;
мониторинг минерально-сырьевой базы и
недропользования;
мониторинг подземных вод и опасных геологических
процессов;
формирование геологической информации;
информационное обеспечение и научно-техническая
поддержка геологических исследований;
ликвидация и консервация нефтяных и
самоизливающихся гидрогеологических скважин.
Ожидаемые          Будет создана геологическая картографическая
результаты         основа масштаба 1:200000 на основе современных
представлений о строении земной коры по
территориям следующих военно- испытательных
полигонов и важнейших горнорудных и
нефтегазодобывающих районов;
2007 год - восточное обрамление Семипалатинского
полигона, приграничные с Россией районы Рудного
Алтая, северная Джунгария (Текелийский),
Центрально-Каратауский, Жайрем-Ушкатынский,
Жетикаринский горнорудные районы;
2008 год - Мугоджарский, Кокшетауский,
Жезказганский, Карагандинский, северная
Джунгария, Западно-Калбинский, Каратауский
горнорудные районы;
2009 год - Рудно-Алтайский горнорудный район;
в 2009-2010 годах геологическое доизучение
площадей в масштабе 1:200000 будет завершено на
большей части территории Казахстана, включающей
основные горнопромышленные районы;
будут составлены минерагенические карты
различных типов оруденения, карты прогноза и
рекомендации по дальнейшему направлению
поисковых работ;
будут выявлены новые нефтегазоперспективные
структуры и рудные объекты, разработаны
закономерности размещения месторождений
углеводородного сырья, твердых полезных
ископаемых и подземных вод;
будет проведена переоценка стоящих на
государственном балансе запасов полезных
ископаемых с учетом современных требований
мирового рынка минерального сырья;
будут проведены поисковые, поисково-
оценочные и поисково-разведочные работы для
обеспечения стратегически важных для страны
объектов дополнительными минеральными ресурсами;
в результате проведения поисково-оценочных
работ ожидаемый прирост запасов составит:
в 2007 году - золота - 3 тонны, серебра - 5 тонн,
меди - 200 тыс. тонн, полиметаллов - 100 тыс.
тонн;

2008 жылы - алтын - 10-12 тоннаны, мыс - 50-80
мың тоннаны, полиметалл - 100-120 мың тоннаны;
2009 жылы - алтын - 12-15 тоннаны, мыс - 50-80
мың тоннаны, полиметалл - 100-120 мың тоннаны;
жер асты суларына iздеу-барлау жұмыстарын
жүргiзудiң нәтижесiнде:
2006 жылы - 34 ауылдық елдi мекен;
2007 жылы - 197 ауылдық елді мекен;
2008 жылы - 108 ауылдық елді мекен;
2009 жылы - 256 ауылдық елді мекен;
жер асты сулары мониторингі бойынша
мемлекеттік қадағалау желiсi пункттерi
қалпына келтiрiледi;
геологиялық зерттеулердiң басым бағыттары
бойынша қолданбалы ғылыми зерттеулерi
кеңейтiледi, Жер қойнауы және жер қойнауын
пайдалану туралы деректердiң мемлекеттiк
компьютерлiк банкiнiң бiрiншi кезегiн жасау
жөнiндегi жұмыс аяқталады;
геологиялық барлау өндiрiсiн әлемдiк
стандарттарға сай техникалық құралдармен және
технологиялармен қамтамасыз ету, қазiргi
заманғы зертханалық-талдау базасын жасау
жөнiнде жұмыстар жүргiзiледi.
Қаржыландыру          Бағдарламаны iске асыруға арналған қаржылық
көлемi мен көздерi    шығындар республикалық бюджет есебiнен
көзделедi, жыл сайынғы көлемдерi тиiстi қаржы
жылына арналған республикалық бюджеттi
қалыптастыру кезiнде нақтыланады:
- 2003 ж. - 1175,9 млн. теңге;
- 2004 ж. - 2346,1 млн.теңге;
- 2006 ж. - 4959,5 млн. теңге;
- 2007 ж. - 5713,5 млн. теңге;
- 2008 ж. - 5827,9 млн. теңге;
- 2009 ж. - 7770,2 млн. теңге;
Iске асыру            1-кезең 2003-2005 жылдар;
мерзiмдерi            2-кезең 2006-2010 жылдар
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің
2004.04.19 N 433 , 2005.07.11 N 716 , 2006.08.22 N 799 , 2007.12.29
N 1402 , 2008.08.20 N 761 , 2009.04.30. N 619 Қаулыларымен.
2. Кiрiспе
Республиканың стратегиялық маңызы бар маңызды түрлерi бойынша минералдық-шикiзаттық базасының қазiргi жай-күйi, тұтас алғанда, қанағаттанғысыз деп бағалануда, мұның өзi Елдiң минералдық-шикізаттық кешенi ресурстық базасын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған бағдарламасын дайындау үшiн алғышарт болып табылды. Мыналар Бағдарламаны әзiрлеу үшiн негiз болып табылды: 1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму стратегиясын iске асыру жөнiндегi одан арғы шаралар туралы" 2002 жылғы 28 наурыздағы N 827 Жарлығы . 2. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002-2004 жылдарға арналған Бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 24 сәуiрдегi N 470 қаулысы .
Бағдарлама екi кезеңде iске асырылатын болады: 1-кезең - 2003 - 2005 жылдар; 2-кезең - 2006-2010 жылдар.
3. Елдiң минералдық-шикiзаттық базасының қазiргi жай-күйiн талдау

в 2008 году - золота - 10-12 тонн, меди - 50-80
тыс. тонн, полиметаллов - 100-120 тыс. тонн;
в 2009 году - золота - 12-15 тонн, меди - 50-80
тыс. тонн, полиметаллов - 100-120 тыс. тонн;
в 2009-2010 годах - золота - 25 тонн, меди - 100
тыс. тонн;
в результате проведения поисково-разведочных
работ на подземные воды будут обеспечены
эксплуатационными запасами подземных вод:
в 2007 году - 197 сельских населенных пунктов;
в 2008 году - 108 сельских населенных пунктов;
в 2009 году - 256 сельских населенных пунктов;
в 2009-2010 годах - 1279 сельских населенных
пунктов;
будут восстановлены пункты государственной
наблюдательной сети по мониторингу подземных
вод;
будут расширены прикладные научные исследования
по приоритетным направлениям геологических
исследований, завершены работы по созданию
первой очереди Государственного компьютерного
банка данных о недрах и недропользовании;
будут проведены работы по обеспечению
геологоразведочного производства техническими
средствами и технологиями, отвечающими мировым
стандартам, созданию современной лабораторно-
аналитической базы.
Объемы и           Финансовые затраты на реализацию Программы
источники          предусматриваются за счет республиканского
финансирования     бюджета, ежегодные объемы уточняются при
формировании республиканского бюджета на
соответствующий финансовый год:
- 2003 г. - 1175,9 млн.тенге;
- 2004 г. - 2346,1 млн. тенге;
- 2006 г. - 4959,5 млн. тенге;
- 2007 г. - 5713,5 млн. тенге;
- 2008 г. - 5827,9 млн. тенге;
- 2009 г. - 7770,2 млн. тенге.
Сроки реализации   1-й этап 2003-2005 годы;
2-й этап 2006-2010 годы
2. Введение
Современное состояние минерально-сырьевой базы Республики по важнейшим видам стратегического сырья в целом оценивается как неудовлетворительное, что явилось предпосылками для подготовки Программы развития ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса страны на 2003-2010 годы. Основанием для разработки Программы является: 1. Указ Президента Республики Казахстан "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года" от 28 марта 2002 года N 827. 2. Постановление Правительства Республики Казахстан "О Плане мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2002-2004 годы" от 24 апреля 2002 года N 470.
Программа будет реализована в два этапа: 1-й этап - 2003-2005 годы; 2-й этап - 2006-2010 годы.
3. Анализ современного состояния
минерально-сырьевой базы страны

3.1. Әлемдiк минералдық-шикiзаттық кешендегi жағдайды талдау.
Әлемдiк минералдық-шикiзаттық рыноктың қазiргi уақыттағы жалпы жай-күйi мынадай факторлармен сипатталады:
рынок жеткiлiктi қанықтырылған әрi ұзақ мерзiмдi жеткізілiмдерге бағдарланған;
минералдық-шикiзаттық секторда капитал ресурстарының 20-дан 40%-ғa дейiн және еңбек ресурстарының 20%-ға дейiн шоғырландырылған;
халықаралық картельдер сату бағалары мен көлемдерi қатаң бақылауға алынған;
рынокқа дамушы елдердiң шығуына байланысты бәсеке күшеюде;
рынок әлемдiк стандарттарға сай жоғары технологиялы материалдық-шикiзаттық өнiмдерге бағдарланған.
3.2. Елдiң минералдық-шикiзаттық базасының жай-күйі.
Республика қорғасынның, мырыштың, мыстың, мұнайдың, хромның, темiрдiң, марганецтің, қалайының, алтынның, фосфориттердiң, бор мен калий тұздарының қорлары бойынша әлемдегi жетекшi елдердiң ондығына кiредi. Алайда, нарық жағдайында минералдық шикiзат қорларының едәуiр бөлiгi бәсекеге төтеп бере алмады. Алтын бойынша кен қорының 39%, мыс пен мырыш бойынша 38%, қалайы бойынша тек қана 31% бәсекеге қабiлеттi. Қара металлургияның шикiзаттық базасы бәсекеге неғұрлым қабiлеттi. Республика минералдық-шикiзаттық кешенi жай-күйiнiң серпiнiнде өтелмейтiн қорлардың орны толмау үрдiсi сақталуда. Пайдалы қазбалар стратегиялық түрлерiнiң көпшiлiгi бойынша өндiру көлемi олардың өсiмiнен әлдеқайда асуда.
Iс жүзiнде, пайдалы қазбалардың барлық аса маңызды түрлерi бойынша орны толмағандықтан, барланған қорлар жыл сайын 0,5-тен 1,7%-ға дейiн, ал өндiрушi кен орындары бойынша 7-8%-ға дейiн кемуде. Hәтижесiнде, Республика мысының активтiк қорлары 20-25 жыл iшiнде, қорғасын мен мырыштың қорлары 15-17 жыл iшiнде, алтынның қорлары 25-30 жыл iшiнде толық сарқылуы мүмкiн.
Жер бетiне жуық тереңдiкте жаңадан iрi және аса iрi кен орындарының ашылу ықтималдығы, iс жүзінде жоққа шығарылуда, өйткенi соңғы 50 жылда жүргiзiлген алаңдық геологиялық түсiру, геофизикалық, геохимиялық және iздеу жұмыстарының нәтижесiнде қатты пайдалы қазбалардың жер бетiне жуық кен орындарының барлығы дерлiк ашылды. Ал, iздеу кезеңiнен бастап кен орнын игеруге дайындауға дейiн кемiнде 15 жыл уақыт талап етiлетiнiн ескерсек, таяу уақытта Республика мыс, қорғасын-мырыш және алтын салалары дағдарысқа ұшырауы және минералдық-шикiзаттық кешенiнде елеулi теңгерiмсiздiк орын алуы әбден ықтимал. Сонымен қатар, өндiрiс көлемiнiң азаюы немесе оның қысқартылуы, қазiрдiң өзiнде одан туындайтын барлық әлеуметтiк және экономикалық салдарларымен бiрге қалалар мен кенттердiң азып-тозуына әкеп соғады. Тек 10-15 жылдан кейiн ғана материалдық-шикiзаттық базаны пайдалы қазбалар қорларымен озыңқы дамытуды қамтамасыз ету үшiн жағдай жасалуы мүмкiн, мұның өзi Қазақстанға ұдайы артып отырған бәсеке жағдайында әлемдiк минералдық-шикізаттық рынокта орнығуға мүмкiндiк бередi.

3.1. Анализ ситуации в мировом минерально-сырьевом комплексе
Общее состояние мирового минерально-сырьевого рынка в настоящее время характеризуется следующими факторами:
рынок достаточно насыщен и ориентирован на долгосрочные поставки;
в минерально-сырьевом секторе сосредоточено от 20 до 40% капитальных и до 20% трудовых ресурсов;
цены и объемы продаж жестко контролируются международными картелями;
ужесточается конкуренция в связи с выходом на рынок развивающихся стран;
рынок ориентирован на высокотехнологичную минерально-сырьевую продукцию, отвечающую мировым стандартам.
3.2. Состояние минерально-сырьевой базы страны
Сноска. Подраздел 3.2. с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1402 .
По запасам свинца, цинка, меди, нефти, хрома, железа, марганца, олова, золота, фосфоритов, бора и калийных солей Республика входит в десятку ведущих стран мира. Однако в рыночных условиях значительная часть запасов минерального сырья оказалась неконкурентоспособной. По золоту конкурентоспособны - 39% запасов руд, по меди и цинку - 38%, по свинцу - только 31%. Наиболее конкурентоспособна - сырьевая база черной металлургии. В динамике состояния минерально-сырьевого комплекса Республики сохраняются тенденции невосполнения погашаемых запасов. По большинству стратегических видов полезных ископаемых объемы добычи значительно превышают прирост.
Практически по всем важнейшим полезным ископаемым в результате невосполнения разведанные запасы уменьшаются с ежегодными темпами от 0,5 до 1,7%, а по отрабатываемым месторождениям - до 7-8%. В результате активные запасы меди Республики могут быть полностью исчерпаны в течение 20-25 лет, свинца и цинка - 15-17 лет, золота - 25-30 лет.
Вероятность открытия вблизи дневной поверхности новых крупных и суперкрупных месторождений практически полностью исключается, так как за последние 50 лет в результате проведения площадных геолого-съемочных, геофизических, геохимических и поисковых работ открыты почти все близповерхностные месторождения твердых полезных ископаемых. Если же учесть, что начиная от стадии поисков до подготовки месторождения к освоению требуется как минимум 15 лет, то уже в ближайшее время вполне реальна возможность кризиса в медной, свинцово-цинковой и золоторудной отраслях Республики и серьезного дисбаланса в минерально-сырьевом комплексе. Вместе с тем, снижение объемов производства или его прекращение уже сейчас ведет к деградации городов и поселков со всеми вытекающими отсюда социальными и экономическими последствиями. Реально только через 10-15 лет могут быть созданы условия для обеспечения опережающего развития минерально-сырьевой базы запасами полезных ископаемых, что позволит Казахстану закрепиться на мировом минерально-сырьевом рынке в условиях постоянно возрастающей конкуренции.

Жер асты суларының мониторингi бойынша мемлекеттік қадағалау желiсiндегi 7323 пунктiнен сейсмомониторингтің 9 пунктiн қоса алғанда, 3088 тоқтатылды және таратылды, мұның өзi елдегi санитарлық-эпидемиологиялық жағдайды нашарлатты. Республиканың 3900-дан астам елдi мекенi ауыз сумен жабдықтау көздерi болмағандықтан, тұщы жер асты сулар қорларымен қамтамасыз етілмеген. Иесiз қалған мұнай, газ және өзiнен өзi ағып жатқан гидрогеологиялық ұңғымалар, мұнай мен шлак қамбалары экономикаға орасан зор нұқсан келтiруде, оларды жою үшiн 32 млрд. теңге қажет.
Геофизикалық және геохимиялық зерттеулермен қатар жүрген 1:200000 және 1:500000 масштабтарындағы мемлекеттiк геологиялық түсірулер жер бетiне жуық орналасқан пайдалы қазбалар кен орындарының 60-70%-ға жуығын ашуға әкелдi. Алайда, 1:200000 масштабындағы және 1:500000 масштабындағы түсірулердің едәуір бөлiгi, көбінесе ескiрдi, өйткенi олар сезiмталдығы төмен талдау аппаратурасы пайдаланылып әрi металлогения, тектоника, петрология туралы ескiрген ұғымдар негiзiнде жүргiзiлдi. Бұл ретте осы себептерге байланысты гидрогеологиялық деректердiң де ақпаратының құндылығы жойылады. Сонымен қатар, аталған зерттеулер жүргiзу кезiнде мезо-кайнозойлық құралымдармен астасқан алаңдар зерттелген жоқ. Палеозой iргетасының бетiн тереңдiк литохимиялық түсiру, iс жүзiнде жүргiзiлген жоқ, ал кен орналасатын аймақтар мен қабаттары қалың жиектерiнiң бетiн картирлеп тереңдік түсiру мүлде орындалған жоқ. Қыртысы желмен мүжілуіне байланысты пайдалы қазбалар кен орындарын мақсатты әрi жүйелi iздеу болған жоқ. Сонымен бір мезгiлде, соңғы жылдары табылған қалайы мен мырыштың ірі кен орындары, сондай-ақ алтынның көптеген көрiнiстерi кең ауқымдағы пайдалы қазбалар өнеркәсiптiк объектілерiн анықтауда желмен мүжілген қыртыстардың перспективасы бар екенін көрсетедi. Қазақстан аумағында зергерлiк алмастың, платина тобындағы металдардың, сирек кездесетін металдардың стратиформалық кен орындарының перспективасы айқын емес. Қатпарлы-жылжымалы құрылымдардың, көне шөгінділер сусымалы қабаттарын, сондай-ақ траппо- және шарья құралымдарымен байланысты кен орындары қалыптасуының мұнай iздеу мәнiстерiне қатысты мәселе қазiргi таңда қойылған жоқ. Сонымен бір мезгiлде, Ресейде осы проблемаларды зерттеу нәтижесiнде көмiрсутектi шикiзат кен орындары ашылды.
Жер қойнауының терең құрылымдарын зерттеу жөнiндегi жұмыстар тоқтатылды, мұның өзi әлемдік геология ғылымынан едәуір артта қалуға әкеп соқты. Қазiргi заманғы ғылыми тұжырымдамалар негізiнде жаңа кен орындары мен перспективалы алаңдарды анықтау проблемасы көкейкестi болып табылады, өйткенi дәстүрлі әдiстерге негізделген соңғы кезеңдегi металлогениялық зерттеулер болжамдары оң нәтиже берген жоқ.
Көптеген жылдар бойы жинақталған геологиялық ақпараттың негiзгi бөлiгi аумақтық басқармалар мен Республикалық геологиялық қордың қорлары мен қоймаларында қағаз күйiнде сақталуда әрi бiрте-бiрте тоза бастауда, мұның өзi жер қойнауы мен жер қойнауын пайдалану туралы осы заманғы компьютерлiк ақпарат жүйесiн жасау қажеттiгiн айғақтайды.
Ескерту. 3-2-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.11. N 716 , 2007.12.29. N 1402 Қаулыларымен.

Из 7323 пунктов государственной наблюдательной сети по мониторингу подземных вод, включая 9 пунктов сейсмомониторинга, законсервировано и ликвидировано 3088, что ухудшило санитарно-эпидемиологическую обстановку в стране. Более 3900 населенных пунктов Республики, не имея иных источников питьевого водоснабжения, оказались не обеспеченными запасами пресных подземных вод. Огромный ущерб экономике наносят бесхозные нефтяные, газовые и самоизливающиеся гидрогеологические скважины, нефтяные и шлаковые амбары, для ликвидации которых необходимо 32 млрд. тенге.
Государственные геологические съемки масштабов 1:200000 и 1:50000 в сопровождении геофизических и геохимических исследований привели к открытию порядка 60-70% месторождений полезных ископаемых, расположенных вблизи дневной поверхности. Однако съемки масштаба 1:200000 и значительная часть съемок масштаба 1:50000 во многом устарели, поскольку они проводились с использованием низкочувствительной аналитической аппаратуры и на базе устаревших представлений о металлогении, тектонике, петрологии. По этим же причинам теряют свою информативность и гидрогеологические данные. Кроме того, при проведении указанных исследований площади, перекрытые мезо-кайнозойскими образованиями, не изучались. Практически не проводилась глубинная литохимическая съемка поверхности палеозойского фундамента, а глубинная съемка картированием поверхности представительного горизонта, рудовмещающих зон и толщ не выполнялась вообще. Не было целенаправленного и системного поиска месторождений полезных ископаемых, связанных с корой выветривания. В то же время обнаруженные в последние годы крупные месторождения олова и цинка, а также многочисленные проявления золота показывают перспективность кор выветривания на выявление промышленных объектов широкого спектра полезных ископаемых. Не ясны перспективы территории Казахстана на ювелирные алмазы, металлы платиновой группы, стратиформные месторождения редких металлов. На сегодня не ставился вопрос нефтепоисковых аспектов складчато-надвиговых структур, осадочного чехла древних отложений, а также формирования месторождений в связи с траппо- и шарьяжеобразованием. В то же время в России в результате изучения этих проблем открыты месторождения углеводородного сырья.
Прекращены работы по изучению глубинного строения недр, что привело к значительному отставанию от мировой геологической науки. Актуальной является проблема выявления новых месторождений и перспективных площадей на основе современных научных концепций, так как прогнозно-металлогенические исследования последнего периода, основанные на традиционных методах, положительных результатов не дали.
Основная масса накопленной за многие годы геологической информации хранится в фондах и хранилищах территориальных управлений и Республиканского геологического фонда на бумажной основе и постепенно приходит в ветхое состояние, что свидетельствует о необходимости создания современной компьютерной информационной системы о недрах и недропользовании.

5.1-1. Кендi аудандарды геологиялық-минерагендік картаға түсiру.
Геологиялық-минерагендiк картаға түсiрудiң мақсаты берiлген түрдегi минералдық шикiзат кен орындарын табуға қатысты перспективалы алаңдарды жедел табу, контурлау және болжамды ресурстарын бағалау болып табылады. Кен алаңдары немесе телімдер болжау объектiлерi болады. Болжамды ресурстар қоса алғанда Р 1 санатына дейiн анықталатын болады. Геологиялық-минерагендiк картаға түсiру минералдық шикiзат экономикасында негiзгi мәнi бар кен орындарының геологиялық-өнеркәсiптiк типтерiн құрайтын белгiлі бір кен формациялар шегiнде жүргiзiлетiн болады. Геологиялық-минерагендiк картаға түсiрудi жүргiзу нәтижесiнде кенденудiң әр түрлi типтерінің минерагендік карталары, iздеу жұмыстарының одан арғы бағыты бойынша болжам мен ұсынымдар карталары жасалады.
2006 жылы - Темiрлiк-Тұйық алаңы (Оңтүстiк Қазақстан) мен Ақбастау-Қосмұрын металлогендік аймағы (Орталық және Шығыс Қазақстан шекарасы) шегiнде геологиялық-минерагендiк картаға түсiрудi жүргiзу.
2007 жылы - Темірлік-Тұйық алаңы мен Ақбастау-Қосмұрын металлогендік аймағының шегінде геологиялық-минерагендік картаға түсіруді аяқтау, Кетмен қайталама-рифтілік құрылымының шегіндегі жұмыстарды бастау.
2008 жылы - Темірлік-Тұйық алаңы мен Ақбастау-Қосмұрын металлогендік аймағының шегінде геологиялық-минерагендік картаға түсіруді аяқтау, Кетмен қайталама-рифтілік құрылымының шегіндегі жұмыстарды жалғастыру; Текелі және Биже-Көксай тау-кен аудандарында, Бозшакөл құрылымдық-металлогендік аймағында жұмыс жүргізуді бастау.
2009 жылы - Кетмен қайталама-рифтілік құрылымының шегінде; Текелі және Биже-Көксай тау-кен аудандарында, Бозшакөл құрылымдық-металлогендік аймағында, геологиялық-минерагендік картаға түсіруді жалғастыру, Батыс Тарбағатай алаңында жұмыс жүргізуді бастау.
Ескерту. 5-1-1-бөлімшемен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.07.11. N 716 , өзгерту енгізілді - 2006.08.22. N 799 , 2007.12.29. N 1402 Қаулыларымен.
5.2. 1:200000 масштабында жер қойнауын жете геологиялық зерттеу және мемлекеттiк аймақтық гидрогеологиялық және инженерлiк-геологиялық зерттеулер
Зерттеулердiң негiзгі мiндетi - жер асты суларының (тұщы, жылу энергетикалық, минералдық және құрамында бағалы компоненттерi бар өнеркәсiптiк және т.б.) таралуы мен қалыптасуының заңдылықтарын анықтау, iздеу-бағалау жұмыстарын жүргiзiп, перспективалы алаңдарды анықтау мен бағалау, ластанған жер асты суларының, су басқан, сортаңданған және басқа да қауiптi геологиялық процестер құбылыстарына ұшыраған алаңдар мен телiмдердi анықтау әрi картирлеу, өндiрiстiк күштердi орналастырып, ел халқын қоныстандыру схемаларын, сондай-ақ облыстарды аудандық жоспарлау схемаларын негiздеу.

5.1.-1. Геолого-минерагеническое картирование рудных районов.
Сноска. Подраздел 5.1.-1. с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1402 .
Целью геолого-минерагенического картирования являются оперативное выявление, оконтуривание и оценка прогнозных ресурсов площадей, перспективных в отношении выявления месторождений минерального сырья заданного вида. Объектами прогноза будут рудные поля или участки. Прогнозные ресурсы будут определяться до категории P 1 включительно.  Геолого-
минерагеническое картирование будет проводиться в пределах определенных рудных формаций, образующих геолого-промышленные типы месторождений, имеющих основное значение в экономике минерального сырья. В результате проведения геолого-минерагенического картирования будут составлены минерагенические карты различных типов оруденения, карты прогноза и рекомендации по дальнейшему направлению поисковых работ.
В 2007 году - продолжение геолого-минерагенического картирования в пределах Темерлик-Туюкской площади и Акбастау-Космурунской металлогенической зоны, начало работ в пределах Кетменской вторично-рифтовой структуры.
В 2008 году - завершение геолого-минерагенического картирования в пределах Темерлик-Туюкской площади и Акбастау-Космурунской металлогенической зоны; продолжение работ в пределах Кетменской вторично-рифтовой структуры; начало проведения работ в Текелийском и Биже-Коксайском горнорудных районах, на Бозшакольской структурно-металлогенической зоне.
В 2009 году - продолжение геолого-минерагенического картирования в пределах Кетменской вторично-рифтовой структуры; Текелийском и Биже-Коксайском горнорудных районах, на Бозшакольской структурно-металлогенической зоне, начало работ на Западно-Тарбагатайской площади.
В 2009-2010 годах - продолжение геолого-минерагенического картирования в Текелийском горнорудном районе.
5.2. Гидрогеологическое доизучение недр в масштабе 1:200000 и государственные региональные гидрогеологические и инженерно-геологические исследования
Основной задачей исследований является установление закономерностей распространения и формирования подземных вод (пресных, теплоэнергетических, минеральных и промышленных, содержащих ценные компоненты и др.), выявление и оценка перспективных площадей с проведением поисково-оценочных работ, выявление и картирование площадей и участков загрязнения подземных вод, подтопления, засоления и проявления других опасных геологических процессов, обоснование схем расселения страны с размещением производительных сил, а также районной планировки областей.

5.3. Iздеу, iздеу-бағалау және iздеу-барлау-жұмыстары
Бұрыннан белгiлi объектiлер, сондай-ақ жете геологиялық зерттеу және геологиялық-минерагендiк картаға түсiру кезiнде анықталған перспективалы кендi аймақтар, тораптар мен телімдер геофизикалық, геохимиялық, тау-кен және бұрғылау жұмыстарымен бағаланады. Пайдалы қазбалар үлгiсiне, физикалық қасиеттерiне, кен объектiлерiнiң орналасу тереңдiгi мен параметрлеріне қарай геологиялық барлау жұмыстарының неғұрлым тиiмдi кешендерi мен әдiстерi таңдалып алынады. Бастапқы жұмыстар перспективалы телiмдерде 100x20м желiсi бойынша кейiн перспективалы телімдерде тәптiштелiп 200х40м желiсi бойынша литогеохимиялық және жеңiл геофизикалық әдiстермен жүргiзiледi. Гравибарлау мен электрлі барлау объектiлердi бұрғылық iздеуге дайындау кезеңінде шағын көлемде жүргiзiледi. Анықталған геофизикалық және геохимиялық ауытқулар тереңдігі 200-300 метрге дейiнгi ұңғымаларда бұрғылық iздеудiң бiрнеше бейінімен бағаланады. Зерттеудiң сейсмикалық әдiстерiмен және ұңғымалар бұрғылау арқылы перспективалы мұнай-газ құрылымдарын бағалау көзделедi.
Ескерту. 5.3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.11. N 716 қаулысымен .
5.3.1. Қатты пайдалы қазбаларды іздеу-бағалау жұмыстары
2007 жылы 1:200000 масштабтағы алаңдарға жете геологиялық зерделеу жүргізудің және геологиялық материалдарды қорытудың нәтижесінде анықталған Қазақстанның Шығыс өңіріндегі перспективалық телімдердегі іздеу-бағалау жұмыстарын аяқтау күтіледі. Жұмыстардың нәтижесі мыстың, никельдің, полиметалдардың, сирек металдардың, алтын мен көмірдің болжамды ресурстарын бағалау болмақ. Таулы Маңғыстаудың Орталық Орск ауданында және Қаратау мегантиклинорийінің шегінде (Батыс Қазақстан), Глебовский және Баталы телімдерінде (Солтүстік Қазақстан), Снегирихин-Сакмар-Черноубинск алаңында, Тақыр-Қалжыр және Жаңа Снегирев телімдерінде (Шығыс Қазақстан), Ырғайты телімінде және Таспол кені алаңында (Оңтүстік Қазақстан) алтын, мыс, мырыш, қорғасын қорларының өсімін алу мақсатындағы іздеу-бағалау жұмыстары жалғастырылады. Мыс пен алтын қорларының өсімін алу мақсатында Бай кен алаңының шегінде (Орталық Қазақстан), Красноармейский (Солтүстік Қазақстан), Құлантөбе және Попутный (Оңтүстік Қазақстан) телімдерінде жұмыстарды жалғастыру жоспарлануда.
Төменде іздеу-бағалау жұмыстарына неғұрлым тән объектілердің сипаттамалары келтіріледі.
Глебовский телімі Жітіқара қаласынан солтүстік шығысқа қарай 30 км жерде орналасқан. Телімде ұзындығы 3-5 км, ені 300 - 500 м үш алтынды аймақ белгіленді. Олардың шегінде алтынның орташа құрамы 2,1-6,6г/т12 кен денелері айқындалды. Кен денелерінің қалыңдығы 1,5 м болған кездегі жайылу ұзындығы 500 м дейін, еңістенуі - 110 м дейінгі жерді алып жатыр. Кен денелері үстіңгі бетпен астасып жатыр. Телім алаңы 20 шаршы км. Жұмыстың мақсаты Жітіқара тау-кен ауданының минералдық-шикізаттық базасын нығайту болып табылады.

5.3. Поисковые, поисково-оценочные и поисково-разведочные работы
Ранее известные объекты, а также перспективные рудные зоны, узлы и участки, выявленные при геологическом доизучении, и геолого-минерагеническом картировании, будут оцениваться геофизическими, геохимическими, горными и буровыми работами. В зависимости от типа полезных ископаемых, физических свойств, глубины залегания и параметров рудных объектов будут выбраны наиболее эффективные комплексы и методы геологоразведочных работ. Первоначально работы будут проведены по сети 200 х 40 м литогеохимическими и легкими геофизическими методами с последующей детализацией на перспективных участках по сети 100 х 20 м на перспективных участках. Гравиразведка и электроразведка будут проведены в небольшом объеме на стадии подготовки объектов под поисковое бурение. Выявленные геофизические и геохимические аномалии будут оцениваться несколькими профилями поискового бурения глубиной скважин до 200-300 м. Предусматривается оценка нефтегазоперспективных структур сейсмическими методами исследований и бурением скважин.
5.3.1. Поисково-оценочные работы на твердые полезные ископаемые.
В 2007 году ожидается завершение поисково-оценочных работ в Восточном регионе Казахстана на перспективных участках, выявленных в результате проведения геологического доизучения площадей масштаба 1:200000 и обобщения геологических материалов. Результатом работ будет оценка прогнозных ресурсов меди, никеля, полиметаллов, редких металлов, золота и угля. Будут продолжены поисково-оценочные работы с целью получения прироста запасов золота, меди, цинка, свинца в Средне-Орском районе и в пределах Каратауского мегантиклинория Горного Мангистау (Западный Казахстан), на участках Глебовский и Баталинский (Северный Казахстан), на Снегирихинско-Сакмаринско-Черноубинской площади, Такыр-Кальджирском и Ново-Снегиревском участках (Восточный Казахстан), участке Ыргайты и на Тасполинском рудном поле (Южный Казахстан). С целью получения прироста запасов меди и золота планируется выполнение работ в пределах Байского рудного поля (Центральный Казахстан), на участках Красноармейском (Северный Казахстан), Кулан-Тобе и Попутном (Южный Казахстан).
Ниже приводится характеристика наиболее характерных объектов поисково-оценочных работ.
Глебовский участок расположен в 30 км северо-восточнее города Жетикара. На участке установлены три золотоносные зоны протяженностью 3-5 км, шириной 300-500 м. В их пределах выявлено 12 рудных тел со средними содержаниями золота 2,1-6,6 г/т. Протяженность рудных тел по простиранию до 500 м, по падению - до 110 м, при мощности 1,5 м. Рудные тела имеют приповерхностное залегание. Площадь участка 20 кв. км. Целью работ является укрепление минерально-сырьевой базы Жетикаринского горнорудного района.

Баталы телімі Қостанай облысының Денисов ауданында, Баталы темір жол станциясынан оңтүстік батысқа қарай 10 км жерде орналасқан. Кендену тастарамысты-сеппелі сипатқа ие және мысты порфир типінде берілген. Мыстың орташа құрамы 0,6 % шегінде. Кеннің жату тереңдігі 2,5 - 4,0 м, кенді алқаптың орташа қалыңдығы 36,2 м. Жұмыстардың мақсаты Батыс Қазақстанның мыс кенді өнеркәсібінің минералдық-шикізаттық базасын нығайту болып табылады.
Ырғайты телімі Солтүстік Жоңғар ауданында Сарқант қаласынан солтүстік шығысқа қарай 150 км жерде орналасқан және Тентек, Жаманты, Ырғайты өзендерінің және перспективалық аллювийлік-проллювийлік шашылымдарын қамтиды. Құрамында кемінде 0,3 г/т алтыны бар 28 алтын көздерін табу болжамы жасалып отыр. Жүргізілетін жұмыстардың мақсаты инвесторлар тарту үшін экономикалық рентабельді алтын кені объектілерін анықтау болып табылады.
Тақыр Қалжыр телімі Оңтүстік Алтай ауданында Зайсан қаласынан солтүстікке қарай 100 км жерде орналасқан. Алтынкенді тау жыныстарын табудың перспективасы Тақыр, Бала Қалжыр және Қалжыр өзендерінің бассейіндеріндегі су қойнауларында көп кездесетін аллювийлік-проллювийлік шөгінділермен байланысты. Жұмыс телімінің шегіндегі алтыны бар қабаттың қалыңдығы 5 м, алтынның орташа құрамы 300 мг/м 3 . Жұмыстардың мақсаты Кенді Алтайдың тау-кен ауданының минералдық-шикізаттық базасын нығайту болып табылады.
Таспол кенді алқабы Ағалатас өзенінің сол жағалауында, Алматы қаласынан оңтүстік батысқа қарай 165 км жерде орналасқан. Кенді алқаптың шегінде қабаттасқан шор тасты алтынсульфидті метасоматикалық денелермен байланысты бірқатар алтын білінулері анықталды. Жүргізілетін жұмыстардың мақсаты инвесторлар тарту үшін экономикалық рентабельді алтын кені объектісін анықтау болып табылады.
Красноармейский телімі Қостанай облысының Денисов ауданында, Баталы темір жол станциясының шегінде орналасқан. Кендену тастарамысты-сеппелі сипатқа ие және мысты порфир типінде берілген. Мыстың өнеркәсіптік құрамымен бірге минералдану аймақтарының қабаты 4-тен 20 м дейін ауытқиды. Ұңғымалар бойынша мыстың орташа құрамы 0,25 %-дан 1,22 %-ға дейін. Серіктес пайдалы компоненттері молибден (0,02 %), алтын 0,2 г/т. Жұмыстардың мақсаты Батыс Қазақстанның мыс кенді өнеркәсібінің минералдық-шикізаттық базасын нығайту болып табылады.
Құлантөбе кен білінуі Алматы қаласынан солтүстік батысқа қарай 120 км жерде орналасқан. Кендену диоритті порфириттердің кіші интрузияларына орайластырылған, пропилиттелген порфириттердегі пиритизациялау және карбонаттау аймақтарымен байланысқан. Екі ұңғымадан құрамында 0,05-тен 5,6 г/т дейін бар, қалыңдығы 1-ден 12 м дейінгі 6 кен денесі табылды. Созылымы бойынша байқалған жоқ. Жүргізілетін жұмыстардың мақсаты - кейіннен тендерлік ұсыныстар жасап, әрі инвесторлар тарта отырып, экономикалық рентабельді алтын кені объектісін анықтау.

Баталинский участок находится в Денисовском районе Костанайской области, 10 км к юго-западу от железнодорожной станции Баталы. Оруденение носит прожилково-вкрапленный характер и представлено медно-порфировым типом. Среднее содержание меди в пределах 0,6 %. Глубина залегания руд 2,5-4,0 м, средняя мощность рудной зоны 36,2 м. Целью работ является укрепление минерально-сырьевой базы меднорудной промышленности Западного Казахстана.
Участок Ыргайты расположен в Северо-Джунгарском районе в 150 км к северо-востоку от города Сарканда и включает перспективные на золото аллювиально-проллювиальные россыпи рек Тентек, Жаманты, Ыргайты. Предполагается выявление 28 золотоносных струй с содержаниями золота не менее 0,3 г/т. Целью проводимых работ является выявление экономически рентабельного золоторудного объекта для привлечения инвесторов.
Участок Такыр-Кальджирский расположен в Южно-Алтайском районе в 100 км к северу от города Зайсана. Перспективы выявления золотоносных россыпей связаны с аллювиально-пролювиальными отложениями, развитыми на водоразделах в бассейнах рек Такыр, Бала-Кальджир и Кальджир. В пределах участка работ мощность золотоносного пласта 5 м, среднее содержание золота 300 мг/м 3 . Целью работ является укрепление минерально-сырьевой базы Рудноалтайского горнорудного района.
Тасполинское рудное поле расположено на левобережье реки Агалатас, в 165 км к юго-западу от города Алматы. В пределах рудного поля выявлен ряд проявлений золота, связанных с наложенными скарновыми золотосульфидными метасоматическими телами. Целью проводимых работ является выявление экономически рентабельного золоторудного объекта для привлечения инвесторов.
Участок Красноармейский находится в Денисовском районе Костанайской области, в пределах железнодорожной станции Баталы. Оруденение носит прожилково-вкрапленный характер и представлено медно-порфировым типом. Мощность зон минерализации с промышленными содержаниями меди колеблется от 4 до 20 м. Среднее содержание меди по скважинам от 0,25 до 1,22 %. Попутными полезными компонентами является молибден 0,02 %, золото 0,2 г/т. Целью работ является укрепление минерально-сырьевой базы меднорудной промышленности Западного Казахстана.
Рудопроявление Кулан-Тобе расположено в 120 км к северо-западу от города Алматы. Оруденение приурочено к малой интрузии диоритовых порфиритов, связано с зонами пиритизации и карбонатизации в пропилитизированных порфиритах. По двум скважинам выявлено 6 рудных тел мощностью от 1 до 12 м с содержанием золота от 0,05 до 5,6 г/т. По простиранию не прослежено. Цель проводимых работ - выявление экономически рентабельного золоторудного объекта с последующим составлением тендерного предложения и привлечением инвесторов.

Бай кен алаңы Қарағанды қаласынан оңтүстік шығысқа қарай 230 км жерде орналасқан. Кендену тастарамысты-сеппелі сипатқа ие және мысты порфир типінде берілген. Кенді бөліктің көлемі 500 х 850 м, 500 м дейінгі тереңдікте тексерілген. Жүргізілетін жұмыстардың мақсаты - кейіннен тендерлік ұсыныстар жасап, әрі инвесторлар тарта отырып, экономикалық рентабельді алтын кені объектісін анықтау.
2008 жылы Орталық Орск ауданында және Таулы Маңғыстау, Қаратау мегантиклинорийі шегінде (Батыс Қазақстан), Глебовский және Баталы телімдерінде (Солтүстік Қазақстан), Снегирихинск-Сакмаринск-Черноубинск алаңында, Тақыр-Қалжыр және Жаңа Снегирев телімдерінде (Шығыс Қазақстан), Ырғайты телімінде және Таспол кен алаңында (Оңтүстік Қазақстан) алтын, мыс, мырыш, қорғасын қорларының өсімін алу мақсатындағы іздеу-бағалау жұмыстары аяқталады. Бай кен алаңының шегіндегі (Орталық Қазақстан), Красноармейский (Солтүстік Қазақстан), Құлантөбе және Попутный (Оңтүстік Қазақстан) телімдеріндегі жұмыстар жалғастырылады. Мыс, полиметалл және алтын қорларының өсімін алу мақсатында Селекциялық кен аймағының қанаттарында, Тұран, Қарғаоба (Шығыс Қазақстан) және Солтүстік Леонидовский (Солтүстік Қазақстан), Заречный (Орталық Қазақстан) телімдерінде және Қастек кен алаңында (Оңтүстік Қазақстан) іздеу-бағалау жұмыстарын орындау жоспарланып отыр.
Төменде іздеу-бағалау жұмыстарына неғұрлым тән объектілердің сипаттамалары келтіріледі.
Тұран телімі Ақмола облысында Васильковский кен алаңынан солтүстік батысқа қарай 25 км жерде орналасқан. Телім шегінде: Орталық және Оңтүстік деп аталатын 2 кен аймағы анықталған. ұзындығы 2 км, қалыңдығы 10-70 м болатын Орталық аймағы көбірек зерттелген. Аймақтың еңісіне қарай 270 м терендікке тексерілген. Кен аралықтарындағы алтынның құрамы 19 г/т жетеді. Жұмыстардың мақсаты Васильковский тау-кен ауданының минералдық-шикізаттық базасын нығайту болып табылады.
Қарғаоба телімі Өскемен қаласынан оңтүстікке қарай 280 км жерде орналасқан. Кендену тастарамысты-сеппелі сипатқа ие және бөлінісі жағынан мысты порфир типінде берілген. Алғашқы жүздеген метр қалыңдықтағы минералдандырылған аймақтар 1000 м қашықтыққа тексерілген. Кен қиылыстарындағы мыстың құрамы 0,1-ден 1,5%-ға дейін. Жүргізілетін жұмыстардың мақсаты - кейіннен тендерлік ұсыныстар жасап, әрі инвесторлар тарта отырып, экономикалық рентабельді мыс кені объектісін анықтау.
Солтүстік Леонидовский телімі Қостанай қаласынан оңтүстік батысқа қарай 180 км жерде орналасқан. Телім шегінде орташа қалыңдығы 50 - 70 м алтынды желілік кебу қыртысы кеңінен дамыған. Олардың шегінде алтынның құрамы 0,5-тен 20 г/т дейінгі созылып жатқан бастапқы және қайталама шашырау ореолдары анықталған. Жұмыстардың мақсаты Жітіқара тау-кен ауданының минералдық-шикізаттық базасын нығайту болып табылады.

Байское рудное поле расположено в 230 км к юго-востоку от города Караганды. Оруденение носит прожилково-вкрапленный характер и представлено медно-порфировым типом. Оруденелый блок имеет размеры 500 х 850 м, прослежен на глубину до 500 м. Цель проводимых работ - выявление экономически рентабельного золоторудного объекта с последующим составлением тендерного предложения и привлечением инвесторов.
В 2008 году будут завершены поисково-оценочные работы с целью получения прироста запасов золота, меди, цинка, свинца в Средне-Орском районе и в пределах Каратауского мегаантиклинория Горного Мангистау (Западный Казахстан), на участках Глебовский и Баталинский (Северный Казахстан), на Снегирихинско-Сакмаринско-Черноубинской площади, Такыр-Кальджирском и Ново-Снегиревском участках (Восточный Казахстан), участке Ыргайты и на Тасполинском рудном поле (Южный Казахстан). Будут продолжены работы в пределах Байского рудного поля (Центральный Казахстан), на участках Красноармейском (Северный Казахстан), Кулан-Тобе и Попутном (Южный Казахстан). С целью получения прироста запасов меди, полиметаллов и золота планируется выполнение поисково-оценочных работ на флангах Селекционной рудной зоны, участках Туран, Каргоба (Восточный Казахстан), Северо-Леонидовский (Северный Казахстан), Заречный (Центральный Казахстан) и Кастекском рудном поле (Южный Казахстан).
Ниже приводится описание наиболее характерных объектов поисково-оценочных работ.
Участок Туран расположен в Акмолинской области в 25 км северо-западнее Васильковского рудного поля. В пределах участка выделены 2 рудные зоны: Центральная и Южная. Наиболее изучена Центральная зона протяженностью 2 км при мощности 10-70 м. По падению зона прослежена на глубину 270 м. Содержание золота в рудных интервалах достигает 19 г/т. Целью работ является укрепление минерально-сырьевой базы Васильковского горнорудного района.
Участок Каргоба расположен в 280 км к югу от города Усть-Каменогорска. Оруденение представлено медно-порфировым типом с прожилково-вкрапленным характером распределения. Минерализованные зоны прослежены на расстояние более 1000 м при мощности первые сотни метров. Содержание меди в рудных пересечениях от 0,1 до 1,5 %. Цель проводимых работ - выявление экономически рентабельного меднорудного объекта с последующим составлением тендерного предложения и привлечением инвесторов.
Северо-Леонидовский участок расположен в 180 км к юго-западу от города Костаная. В пределах участка широко развиты золотоносные линейные коры выветривания средней мощностью 50-70 м, в пределах которых выявлены протяженные первичные и вторичные ореолы рассеяния золота с содержаниями от 0,5 до 20 г/т. Целью работ является укрепление минерально-сырьевой базы Жетикаринского горнорудного района.

Заречный телімі Қарағанды облысында Баршын аудан орталығынан оңтүстік батысқа қарай 35 км жерде орналасқан. Іздеу жұмыстарының нәтижелері бойынша телімнің шегінде қалыңдығы 4-тен 29 м дейінгі құрамында 0,5 %-дан 1,13 %-ға дейін мыс бар кен денелері анықталды. Кен 0,4 - 5 г/т шегіндегі алтынды қамтиды. Жұмыстардың мақсаты Жезқазған тау-кен ауданының минералдық-шикізат базасын нығайту болып табылады.
2009 жылы Бай кен алаңының шегіндегі (Орталық Қазақстан), Красноармейский (Солтүстік Қазақстан), Құлантөбе және Попутный (Оңтүстік Қазақстан) телімдеріндегі жұмыстарды аяқтау көзделіп отыр. Селекциялық кен аймақтарының қанаттарында, Тұран, Қарғаоба (Шығыс Қазақстан) және Солтүстік Леонидовский (Солтүстік Қазақстан), Заречный Орталық Қазақстан) телімдерінде және Қастек кен алаңында (Оңтүстік Қазақстан) іздеу-бағалау жұмыстары жалғастырылады. Солтүстік Қазақстанда - Константинов алаңында, Клочков телімінде, Володар кен аймағының шегінде; Оңтүстік Қазақстанда - Қушоқы, Аюсай және Адыр кен білінулерінде, Карстовый және Мыңшұқыр-Күмісті телімдерінде; Шығыс Қазақстанда - Тұз кен орнында, Вавилон кен алабында, Мырзағұл телімінде; Орталық Қазақстанда - Жангелдин кен алабында алтынды, мысты, полиметалды және басқа да сирек металдарды іздеу-бағалау жұмыстарын орындау жоспарланып отыр.
Төменде іздеу-бағалау жұмыстарына неғұрлым тән объектілердің сипаттамалары келтіріледі.
Тұз кен орны Шығыс Қазақстан облысында Саяқ қаласынан шығысқа қарай 180 км жерде орналасқан. Кен орнының шығыс қапталында ұзындығы 4 км орлармен құрамында 4-тен 38 г/т дейін алтыны бар кен аршылған. Кендену магмалық брекчияларға орайластырылған. Жүргізілетін жұмыстардың мақсаты - кейіннен тендерлік ұсыныстар жасап, әрі инвесторлар тарта отырып, экономикалық рентабельді алтын кені объектілерін анықтау.
Қушоқы кен білінуі Алматы қаласынан солтүстік батысқа қарай 150 км жерде орналасқан. Алтын және алтын-сульфидті кендену гранодиориттер штогының экзоконтактысына орайластырылған. Штоктың шегінде және оның перифериясы бойынша мыстың, қорғасын мен мырыштың қайталама ореолдары анықталды. Жүргізілетін жұмыстардың мақсаты - кейіннен тендерлік ұсыныстар жасап, әрі инвесторларды тарта отырып, экономикалық рентабельді алтын кені объектісін анықтау.
Мыңшұқыр-Күмісті телімі Оңтүстік Қазақстан облысындағы Үлкен Қаратаудың солтүстік шығыс жақ баурайында Шымкент қаласынан батысқа қарай 25 км жерде орналасқан. Үлкен көлемдегі шашылымдарды анықтау перспективалары мұнда Шобан, Күмісті, Ранг және Алтынтаусай өзендерінің шығарынды конустарымен байланысты. Шығарынды конустардың алтынға қанықтығы 10 км дейінгі қашықтыққа тексерілген. Алтынның бөлінуі сорғаламалы. Байытылған сорғаламадағы алтынның құрамы 0,4-0,5 г/м. Жүргізілетін жұмыстардың мақсаты - кейіннен тендерлік ұсыныстар жасай, әрі инвесторларды тарта отырып экономикалық рентабельді алтын кені объектісін анықтау.
Вавилон кен алабы Семей қаласынан шығысқа қарай 70 - 80 км жерде орналасқан. Кен алаңының көлемі 49 шаршы км құрайды және Вавилон мыс кен орнын, бірқатар мыс-пирротинді кен білінулері мен минералдандыру нүктелерін қамтиды. Вавилон кен орны, тұтас кен алаңы ретінде, полиметалдарға, алтынға, күміске, платина тобының металдарына бағаланған жоқ. Жұмыстардың мақсаты Кенді Алтайдың мыс кенді өнеркәсібінің минералдық-шикізаттық базасын нығайту болып табылады.
Ескерту. 5.3.1.-тарау жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.12.29 N 1402 , өзгерту енгізілді - 2008.06.28 N 640 Қаулыларымен.

Участок Заречный расположен в Карагандинской области, в 35 км к юго-западу от районного центра Баршино. По результатам поисковых работ в пределах участка выявлены рудные тела с содержаниями меди от 0,5 % до 1,13 % при мощности от 4 до 29 м. Руды содержат золото в пределах 0,4-5 г/т. Целью работ является укрепление минерально-сырьевой базы Жезказганского горнорудного района.
В 2009 году предусматривается завершение поисково-оценочных работ в пределах Байского рудного поля (Центральный Казахстан), на участках Красноармейский, Кулан-Тобе и Попутный (Южный Казахстан). Будут продолжены работы на флангах Селекционной рудной зоны, участках Туран, Каргоба (Восточный Казахстан), Северо-Леонидовский (Северный Казахстан), Заречный (Центральный Казахстан) и Кастекском рудном поле (Южный Казахстан). Планируется выполнение поисково-оценочных работ на золото, медь, полиметаллы и редкие металлы в Северном Казахстане - на Константиновской площади, Клочковском участке, в пределах Володаровской рудной зоны; в Южном Казахстане - на рудопроявлениях Кушокы, Аюсай и Адыр, участках Карстовый и Мынчукур-Кумыстинский; в Восточном Казахстане - на месторождении Туз, Вавилонском рудном поле, участке Мурзагул; в Центральном Казахстане - на Жангельдинском рудном поле.
Ниже приводится описание наиболее характерных объектов поисково-оценочных работ.
Месторождение Туз расположено в Восточно-Казахстанской области в 180 км к востоку от города Саяк. На восточном фланге месторождения канавами на протяжении 4 км вскрыты золотосодержащие руды с содержанием золота от 4 до 38 г/т. Оруденение приурочено к магматическим брекчиям. Цель проводимых работ - выявление экономически рентабельного золоторудного объекта с последующим составлением тендерного предложения и привлечением инвесторов.
Рудопроявление Кушокы расположено в 150 км к северо-западу от города Алматы. Золотое и золото-сульфидное оруденение приурочено к экзоконтакту штока гранодиоритов. В пределах штока и по его периферии выявлены вторичные ореолы меди, свинца и цинка. Цель проводимых работ - выявление экономически рентабельного золоторудного объекта с последующим составлением тендерного предложения и привлечением инвесторов.
Мынчукур-Кумыстинский участок расположен на северо-восточном склоне Большого Каратау в Южно-Казахстанской области, в 225 км к северо-западу от города Шымкент. Перспективы выявления большеобъемных россыпей здесь связаны с конусами выноса рек Шован, Кумысты, Ранг и Алтынтаусай. Золотоносность конусов выноса прослежена на расстояние до 10 км. Распределение золото струйчатое. Содержание золота в обогащенных струях составляет 0,4-0,5 г/м 3 . Цель проводимых работ - выявление экономически рентабельного золоторудного объекта с последующим составлением тендерного предложения и привлечением инвесторов.
Вавилонское рудное поле расположено в 70-80 км к востоку от города Семипалатинска. Площадь рудного поля составляет 49 км 2 и включает месторождение меди Вавилонское, ряд медно-пирротиновых рудопроявлений и точек минерализации. Вавилонское месторождение, как и рудное поле в целом не оценивались на полиметаллы, золото, серебро, металлы платиновой группы. Целью работ является укрепление минерально-сырьевой базы меднорудной промышленности Рудного Алтая.
Сноска. Подраздел 5.3.1. в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1402 ; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.06.2008 N 640 .№

5.3.2. Көмірсутекті шикізатты іздеу жұмыстары.
Бағдарламада мыналар көзделеді:
2007 жылы - мұнай мен газды одан әрі іздеуге арналған перспективалық телімдерді табу мақсатында Шалқар аймағының шегінде геологиялық-геофизикалық материалдарды кешенді пайымдауды аяқтау және Теңіз ойпатының оңтүстік шығыс бөлігіндегі Мұзбел телімінде іздеу жұмыстарын аяқтау; Каспий маңы ойпатының орталық бөлігіндегі Бекет-Бесоба телімінің шегінде жұмыстарды жүргізу көзделіп отыр;
2008 жылы - Мұзбел теліміндегі жұмыстарды аяқтау және Бекет-Бесоба теліміндегі жұмыстарды жалғастыру, Үстірт Бұзашы шөгінді бассейнінде іздеу-барлау жұмыстарын бастау;
2009 жылы - Бекет-Бесоба телімінің шегінде және Үстірт Бұзашы шөгінді бассейнінде іздеу-барлау жұмыстарын аяқтау, Ертіс жағалауы, Іле, Сырдария шөгінді бассейндерінде геологиялық барлау жұмыстарын бастау.
Ескерту. 5.3.2.-тарау жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1402 Қаулысымен.
5.3.3. Жер асты суларын іздеу-барлау жұмыстары.
Бағдарламада мыналар көзделеді:
2007 жылы - 152 ауылдық елді мекенді сумен қамтамасыз етуге арналған іздеу-барлау жұмыстарын аяқтау және 197 ауылдық елді мекенге арналған жұмыстарды жалғастыру;
Жаркент қаласы телімінің геотермальді суларының пайдалану қорларын анықтау және бағалау үшін іздеу-барлау жұмыстарын бастау;
2008 жылы - 197 ауылдық елді мекенді сумен қамтамасыз етуге арналған іздеу-барлау жұмыстарын жүргізуді аяқтау және 108 ауылдық елді мекенге арналған жұмыстарды бастау;
топтық су құбырларды сумен қамтамасыз ету үшін Қызылорда облысындағы Толағай кен орнында (Бердікөл және Құсамансай) Оңтүстік Қазақстан облысындағы Шардара кен орнында жер асты су қорларын толық барлауды және қайта бекітуді бастау;
Жаркент қаласы телімінің жер асты геотермальді суларының пайдалану қорларын анықтау және бағалау үшін іздеу-барлау жұмыстарын аяқтау;
2009 жылы - 108 ауылдық елді мекенді сумен қамтамасыз етуге арналған іздеу-барлау жұмыстарын жүргізуді аяқтау және 256 ауылдық елді мекенге арналған жұмыстарды бастау;
топтық су құбырларды сумен қамтамасыз ету үшін Қызылорда облысындағы Толағай кен орнында (Бердікөл және Құсамансай ) Оңтүстік Қазақстан облысындағы Шардара кен орнында жер асты су қорларын толық барлауды және қайта бекітуді аяқтау;
топтық су құбырын сумен қамтамасыз ету үшін Қызылорда облысындағы Жиделі кен орнында жер асты су қорларын толық барлауды және қайта бекітуді бастау, Арыс және Түркістан телімдеріндегі жер асты геотермальді сулардың пайдалану қорларына бағалау үшін іздеу-барлауды бастау;
барланған жер асты су кен орындарын (телімдерін) түгендеу.
Ескерту. 5.3.3.-тарау жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1402 Қаулысымен.

5.3.2. Поисковые работы на углеводородное сырье.
Программой предусматривается:
в 2007 году - завершение комплексной интерпретации геолого-геофизических материалов в пределах Шалкарской зоны с целью выделения перспективных участков для дальнейших поисков нефти и газа и продолжение поисковых работ на участке Музбель в юго-восточной части Тенизской впадины; намечается проведение поисково-оценочных работ в пределах участка Бекет-Бесоба в центральной части Прикаспийской впадины;
в 2008 году - завершение работ на участке Музбель и продолжение работ на участке Бекет-Бесоба, начало поисково-оценочных работ в Устюртско-Бузашинском осадочном бассейне;
в 2009 году - завершение поисково-оценочных работ в пределах участка Бекет-Бесоба и в Устюртско-Бузашинском осадочном бассейне, начало геологоразведочных работ в Прииртышском, Илийском, Сырдарьинском осадочных бассейнах.
Сноска. Подраздел 5.3.2. в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1402 .
5.3.3. Поисково-разведочные работы на подземные воды.
Программой предусматривается:
в 2007 году - завершение поисково-разведочных работ для питьевого водообеспечения 152 сельских населенных пунктов и начало проведения работ для 197 сельских населенных пунктов;
начало поисково-разведочных работ для выявления и оценки эксплуатационных запасов геотермальных вод участка города Жаркент;
в 2008 году - завершение поисково-разведочных работ для питьевого водообеспечения 197 сельских населенных пунктов и начало проведения работ для 108 сельских населенных пунктов;
начало доразведки и переутверждения запасов подземных вод по участкам Толагайского месторождения (Бердыкольский, Кусаманский) в Кызылординской области и Шардаринского месторождения в Южно-Казахстанской области для обеспечения водой групповых водопроводов; завершение поисково-разведочных работ для выявления и оценки эксплуатационных запасов геотермальных вод участка города Жаркент;
в 2009 году - завершение поисково-разведочных работ для питьевого водообеспечения 108 сельских населенных пунктов и начало проведения работ для 256 сельских населенных пунктов;
завершение доразведки и переутверждения запасов подземных вод по участкам Толагайского месторождения (Бердыкольский, Кусаманский) в Кызылординской области и Шардаринского месторождения в Южно-Казахстанской области для обеспечения водой групповых водопроводов;
начало доразведки и переутверждения запасов подземных вод Жиделинского месторождения в Кызылординской области для обеспечения водой группового водопровода;
начало поисково-разведочных работ для выявления и оценки эксплуатационных запасов геотермальных вод на участках Арыс и Туркестан;
инвентаризация разведанных месторождений (участков) подземных вод.
Сноска. Подраздел 5.3.3. в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1402 .

5.4. Минералдық-шикiзаттық база мен жер қойнауын пайдаланудың мониторингi
Минералдық-шикiзаттық база мен жер қойнауын пайдаланудың мониторингi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 27 қаңтардағы N 106 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасындағы жер қойнауының мемлекеттiк мониторингi туралы ережеге сәйкес жүзеге асырылатын жер қойнауының мемлекеттiк мониторингiнiң құрамдас бөлiгi болып табылады.
1999 жылдан бастан Қазақстан Республикасының минералдық-шикізаттық кешенiн дамытуды болжау және 2030 жылға дейiнгi кезеңге арналған минералдық-шикiзаттық базаның жай-күйiн модельдеу жөнiнде жұмыс жүргiзiлуде. Осы бағыт шеңберiнде қорғасын, мырыш, мыс, алтын, темiр (2000 жылы), барит, фосфор, марганец, бокситтер, көмiр (2001 жылы), мұнай, газ, конденсат (2002 жылы), хром, никель, тантал, ниобий, уран, агрономиялық кендер (2003 жылы), вольфрам, молибден, қалайы, бериллий, литий, кобальт (2004 жылы), алмас, цирконий, талшықтас, бор (2005 жыл), магний, ванадий, күмiс, висмут (2006 жыл) бойынша жұмыстар аяқталды.
Қазақстан Республикасының минералдық-шикiзат базасының мониторингi Қазақстанның минералдық-шикізат базасын молықтыруды болжау мiндеттерiн шешу үшiн осының алдындағы 20 жылдық кезеңдi шола отырып, анықтамалық-талдамалық жүйе негiзiнде пайдалы қазбалардың 35 түрi бойынша жүзеге асырылады. Анықтамалық-талдамалық жүйенi жаңғырту және оны жаңа деректермен үнемi толықтырып отыру көзделедi. Қатты пайдалы қазбалар мен көмiрсутек шикiзаты бойынша Қазақстан аумағындағы лицензиялық және тендерлiк объектiлер бойынша мониторингiлiк карталарды тоқсан сайын жаңарту, редакциялау мен шығару жүргiзiлуде, Қазақстан Республикасының негiзгi минералдық шикiзат түрлерiнiң жай-күйi туралы анықтамалық-талдамалық материалдарды дайындау жүргiзiледi, жер қойнауын мемлекеттiк сараптауды қамтамасыз ету үшiн нормативтiк-техникалық құжаттарды әзiрлеу жүзеге асырылады.
2007 жылдан бастап Астана қаласының тұрғын үй құрылысын қамтамасыз ету үшiн құрылыс материалдары өнеркәсiбiнiң шикiзат базасын бағалау, сирек элементтердiң минералдық-шикiзат базасын болжау мақсатында Қазақстанның граниттiк формацияларының кендiлiгiн бағалау, Қазақстан Республикасының аумағын жер қойнауындағы минералдық-шикiзат құны бойынша аудандастыру көзделедi.
Ескерту. 5.4.-кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.08.22. N 799 , өзгерту енгізілді - 2007.12.29. N 1402 Қаулыларымен.
5.5. Жер асты сулары мен қауіпті геологиялық үдерістердің мониторингі.
Бағдарламада мыналар көзделеді:
2007 жылы - 5005 бақылау пунктінде, оның ішінде Алматы, Шалқар және Зайсан полигондарының жер сілкіністерінің хабаршыларын зерттеу пункттерінде, 3 жер асты суларының техногендік ластану полигонында (Елек, Мырғалымсай-Түркістан және Қошқарата) жер асты суларының мониторингін жүргізу, Атырау (Құлсары) және Маңғыстау (Жетібай) облыстарында 2 жер сілкіністерінің хабаршыларын зерттеу бекетін құру, 1 жер асты суларының техногендік ластану мониторингі полигонын құру (Рудный-Қостанай), 15 бекетте қауіпті геологиялық үдерістерге бақылау жүргізу, 35 бекет пен 2 полигонда (Ертіс және Қаскелең-Талғар) бақылаулар құру және жүргізу, "Геолинк", жер асты суларының мемлекеттік су кадастры жүйесінде мониторинг дерекқорын жүргізу, Қазақстан Республикасының Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы мемлекеттік ақпарат банкінің құрамында "Жер асты сулары" ақпараттық-талдамалық шағын жүйені дамытуды жалғастыру, мемлекеттік бақылау пункттеріне бөлінетін жерлерді ресімдеуді аяқтау;
жер асты суларына және қауіпті геологиялық үдерістерге мониторинг жүргізуді алып жүру (қашықтықтан зерттеу әдістерін пайдалана отырып, мониторингіні бағдарламалық, техникалық, ақпараттық және картографиялық қамтамасыз ету, ластануды қоса алғанда, сумен қамтамасыз етуді, жер асты суларының ресурстары мен жай-күйін бағалау, гидрогеологиялық объектілердің автоматтандырылған тұрақты жұмыс істейтін модельдерін құру, өзендердің бассейндері бойынша гидрогеологиялық карталарды қоса алғанда, тақырыптық карталар жасау және шығару, аумақтарды аудандастыру, нормативтік құжаттарды әзірлеу);

5.4. Мониторинг минерально-сырьевой базы и недропользования.
Мониторинг минерально-сырьевой базы и недропользования является составной частью государственного мониторинга недр, осуществляемого в соответствии с Положением о государственном мониторинге недр в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 января 1997 года N 106.
Начиная с 1999 года, проводится работа по прогнозу развития минерально-сырьевого комплекса Республики Казахстан и моделированию состояния минерально-сырьевой базы на период до 2030 года. В рамках этого направления завершены работы по свинцу, цинку, меди, золоту, железу (2000 год), бариту, фосфору, марганцу, бокситам, углю (2001 год), нефти, газу, конденсату (2002 год), хрому, никелю, танталу, ниобию, урану, агрономическим рудам (2003 год), вольфраму, молибдену, олову, бериллию, литию, кобальту (2004 год), алмазам, циркону, асбесту, бору (2005 год), магнию, ванадию, серебру, висмуту (2006 год).
Мониторинг минерально-сырьевой базы Республики Казахстан осуществляется на основе справочно-аналитической системы по 35 видам полезных ископаемых, с ретроспективой за 20-летний период для решения задач прогнозирования воспроизводства минерально-сырьевой базы Казахстана. Предусматриваются модернизация справочно-аналитической системы и постоянное пополнение ее новыми данными. Ведутся ежеквартальное обновление, редакция и выпуск мониторинговых карт по лицензионным и тендерным объектам на территории Казахстана по твердым полезным ископаемым и углеводородному сырью, ведется подготовка справочно-аналитических материалов о состоянии основных видов минерального сырья Республики Казахстан, осуществляется разработка нормативно-технических документов для обеспечения государственной экспертизы недр.
Начиная с 2007 года, предусматриваются оценка сырьевой базы промышленности строительных материалов для обеспечения строительства жилья города Астаны, оценка рудоносности гранитоидных формаций Казахстана в целях прогнозирования минерально-сырьевой базы редких элементов, районирование территории Республики Казахстан по стоимости минерального сырья в недрах.
Сноска. Подраздел 5.4. с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1402 .
5.5. Мониторинг подземных вод и опасных геологических процессов.
Программой предусматривается:
в 2007 году - ведение мониторинга подземных вод на 5005 пунктах наблюдений, в том числе на пунктах по изучению предвестников землетрясений Алматинского, Шалкарского и Зайсанского полигонов, на 3 полигонах техногенного загрязнения подземных вод (Илекский, Миргалимсай-Туркестанский и Кошкаратинский), создание 2 постов по изучению предвестников землетрясений Атырауской (Кульсары) и Мангистауской (Жетыбай) областях, создание 1 полигона мониторинга техногенного загрязнения подземных вод (Рудненско-Костанайский), ведение наблюдений за опасными геологическими процессами на 15 постах, создание и ведение наблюдений на 35 постах и 2 полигонах (Иртышский и Каскелен-Талгарский), ведение банка данных мониторинга в системе "Геолинк", государственного водного кадастра подземных вод, продолжение развития информационно-аналитической подсистемы "Подземные воды" в составе Государственного банка информации Республики Казахстан о недрах и недропользовании, завершение оформления земельных отводов на государственные пункты наблюдений;
сопровождение проведения мониторинга подземных вод и опасных геологических процессов (программное, техническое, информационное и картографическое обеспечение мониторинга с использованием дистанционных методов исследований, оценка водообеспеченности, ресурсов и состояния подземных вод, включая загрязнение, создание автоматизированных постоянно-действующих моделей гидрогеологических объектов, составление и выпуск тематических карт, включая гидрогеологические по бассейнам рек, районирование территорий, разработка нормативных документов);

2008 жылы - 5000 бақылау пунктінде және Алматы мен Шалқар полигондарының жер сілкіністерінің 13 хабаршыларын зерттеу пункттерінде, Зайсан, Құлсары, Жетібай бекеттерінде, 4 жер асты суларының техногендік ластану полигонында (Елек, Мырғалымсай-Түркістан, Қошқарата, Семей) жер асты суларының мониторингін жүргізу, Рудный-Қостанай жер асты суларының техногендік ластану полигонында, 42 бекетте және 2 полигонда (Ертіс және Қаскелең-Талғар) қауіпті геологиялық үрдістерге бақылаулар құру және жүргізу, "Геолинк", жер асты суларының мемлекеттік су кадастры жүйесінде мониторинг дерекқорын жүргізу, Қазақстан Республикасының Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы мемлекеттік ақпарат банкінің құрамында "Жер асты сулары" ақпараттық-талдамалық шағын жүйені дамытуды жалғастыру;
жер асты суларына және қауіпті геологиялық үдерістерге мониторинг жүргізуді қамтамасыз ету (қашықтықтық зерттеу әдістерін пайдалану арқылы мониторингіні бағдарламалық, техникалық, ақпараттық және картографиялық қамтамасыз ету, ластануды қоса алғанда, сумен қамтамасыз етуді, жер асты суларының ресурстары мен жай-күйін бағалау, гидрогеологиялық объектілердің автоматтандырылған тұрақты жұмыс істейтін модельдерін құру, өзендердің бассейндері бойынша гидрогеологиялық карталарды қоса алғанда, тақырыптық карталар жасау және шығару, аумақтарды аудандастыру, нормативтік құжаттарды әзірлеу);
2009 жылы - 5000 бақылау пунктінде және Алматы мен Шалқар полигондарының жер сілкіністерінің 13 хабаршыларын зерттеу бекеттерінде, Зайсан, Құлсары, Жетібай бекеттерінде, 4 жер асты суларының техногендік ластану полигонында (Елек, Мырғалымсай-Түркістан, Қошқарата, Семей) жер асты суларының мониторингін жүргізу, Рудный-Қостанай жер асты суларының техногендік ластану полигонында, 42 бекетте және 2 полигонда (Ертіс және Қаскелең-Талғар) қауіпті геологиялық үрдістерге бақылаулар құру және жүргізу, "Геолинк", жер асты суларының мемлекеттік су кадастры жүйесінде мониторинг дерекқорын жүргізу, Қазақстан Республикасының Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы мемлекеттік ақпарат банкінің құрамында Жер асты сулары" ақпараттық-талдамалық шағын жүйені дамытуды жалғастыру;
жер асты суларына және қауіпті геологиялық үдерістерге мониторинг жүргізуді алып жүру (қашықтықтық зерттеу әдістерін пайдалана отырып, мониторингіні бағдарламалық, техникалық, ақпараттық және картографиялық қамтамасыз ету, ластануды қоса алғанда, сумен қамтамасыз етуді, жер асты суларының ресурстары мен жай-күйін бағалау, гидрогеологиялық объектілердің автоматтандырылған тұрақты жұмыс істейтін модельдерін құру, өзендердің бассейндері бойынша гидрогеологиялық карталарды қоса алғанда, тақырыптық карталар жасау және шығару, аумақтарды аудандастыру, нормативтік құжаттарды әзірлеу).
Ескерту. 5.5.-кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1402 Қаулысымен.

в 2008 году - ведение мониторинга подземных вод на 5000 пунктах наблюдений и 13 сейсмических постах по изучению предвестников землетрясений Алматинского и Шалкарского полигонов, постах Зайсанский, Кульсары, Жетыбай, 4 полигонах техногенного загрязнения подземных вод (Илекский, Миргалимсай-Туркестанский, Кошкаратинский, Семипалатинский), создание и ведение наблюдений на Рудненско-Костанайском полигоне техногенного загрязнения подземных вод, создание и ведение наблюдений за опасными геологическими процессами на 42 постах и 2 полигонах (Иртышский, Каскелен-Талгарский), ведение банка данных мониторинга в системе "Геолинк", государственного водного кадастра подземных вод, продолжение развития информационно-аналитической подсистемы "Подземные воды" в составе Государственного банка информации Республики Казахстан о недрах и недропользовании;
сопровождение проведения мониторинга подземных вод и опасных геологических процессов (программное, техническое, информационное и картографическое обеспечение мониторинга с использованием дистанционных методов исследований, оценка водообеспеченности, ресурсов и состояния подземных вод, включая загрязнение, создание автоматизированных постоянно-действующих моделей гидрогеологических объектов, составление и выпуск тематических карт, включая гидрогеологические по бассейнам рек, районирование территорий, разработка нормативных документов);
в 2009 году - ведение мониторинга подземных вод на 5000 пунктах наблюдений и 13 сейсмических постах по изучению предвестников землетрясений Алматинского и Шалкарского полигонов, постах Зайсанский Кульсары, Жетыбай, 4 полигонах техногенного загрязнения подземных вод (Илекский, Миргалимсай-Туркестанский, Кошкаратинский, Семипалатинский), создание и ведение наблюдений на Рудненско-Костанайском полигоне техногенного загрязнения подземных вод, создание и ведение наблюдений за опасными геологическими процессами на 42 постах и 2 полигонах (Иртышский, Каскелен-Талгарский), ведение банка данных мониторинга в системе "Геолинк", государственного водного кадастра подземных вод, продолжение развития информационно-аналитической подсистемы "Подземные воды" в составе Государственного банка информации Республики Казахстан о недрах и недропользовании;
сопровождение проведения мониторинга подземных вод и опасных геологических процессов (программное, техническое, информационное и картографическое обеспечение мониторинга с использованием дистанционных методов исследований, оценка водообеспеченности, ресурсов и состояния подземных вод, включая загрязнение, создание автоматизированных постоянно-действующих моделей гидрогеологических объектов, составление и выпуск тематических карт, включая гидрогеологические по бассейнам рек, районирование территорий, разработка нормативных документов).
Сноска. Подраздел 5.5. в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1402 .

5.6. Геологиялық зерттеулерді ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету
Ескерту. 5.6.-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1402 Қаулысымен.
Геология саласының тиiмдi жұмыс iстеуi үшiн жер қойнауы мен жер қойнауын пайдалану туралы толық, шынайы және жедел ақпарат қажет. Қазіргi уақытта жинақталған геологиялық-геофизикалық және талдамалық ақпараттың 90%-ға жуығы әлi күнге дейiн қағаз күйiнде сақталуда әрi тозуда, көбiнесе қалпына келтiрiлмейдi. Әлемнің озық елдерi, iс жүзінде ақпараттың түрлерiн, соның iшінде геологиялық та есепке алу, сақтау мен толықтыруды толық автоматтандыруға көштi. Минералдық-шикiзаттық база Қазақстан экономикасының стратегиялық негiзi екенiн ескере отырып, геологиялық ақпаратты қағаздан магниттiк-сандық негiзге көшiру әрi жер қойнауы мен жер қойнауын пайдалану туралы ақпараттың мемлекеттік компьютерлiк банкінің бiрыңғай жүйесiн құру қажеттiгi әлдеқашан пiсiп-жетілдi. Осы жүйенің көмегiмен мынадай міндеттep шешiлетiн болады:
жер қойнауы мен жер қойнауын пайдалану туралы ақпараттық компьютерлiк банкiн құру әрi серпіндi жүргiзу;
жер қойнауы мен жер қойнауын пайдалану туралы ақпараттық компьютерлiк банкiн рұқсатсыз енуден қорғауды қамтамасыз ету;
нәтижесiн мәтiн, кесте және графика нысандарында берiп, ақпаратты автоматтандырылған кешендi өңдеу мен талдау;
әртүрлi сатылық деңгейде (жергілiктi, аймақтық және республикалық) салалық міндеттер шешу үшiн автоматтандырылған технологиялар әзiрлеу әрi енгiзу;
жер қойнауы мен жер қойнауын пайдаланудың автоматтандырылған мониторингiн жүзеге асыру, геологиялық ақпарат ағындарын басқару;
жер қойнауы мен жер қойнауын пайдалану туралы деректер банкін дамыту шеңберiнде қазiргі заманғы компьютер кешендерi мен бағдарламалық құралдарын сатып алу;
Республикалық геологиялық қорда сақталатын мәтіндік және сызбалық геологиялық материалдардың компьютерлік мұрағаттануын жүргізу және алғашқы геологиялық ақпаратты сандық тасымалдаушыларға ауыстыру;
жер қойнауы туралы деректер банкінің ақпараттық жүйесін сүйемелдеу;
Геологиялық ақпаратты қалыптастыруды "Қазгеоақпарат" республикалық геологиялық ақпарат орталығы орындайды, ол Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетiнiң қарауында әрi Қазақстан Республикасының минералдық-шикiзаттық кешенiнiң жай-күйiн талдау, геологиялық ақпаратпен қамтамасыз ету, жер қойнауын пайдалануды тiркеу, жер қойнауын пайдалану мониторингi, жер қойнауын пайдаланушылар қызметiнiң нәтижелерiн мемлекеттiк статистикалық есепке алу, жер қойнауы туралы ақпаратты жинау, сақтау әрi пайдалануға беру, жер қойнауы туралы деректердің мемлекеттiк компьютерлiк банкiн құру мен жүргізу жөніндегі басты үйлестiру орталығы болып табылады.
Көрсетілген мiндеттердi "Қазгеоақпарат" республикалық геологиялық ақпарат орталығы тұрақты негізде орындайды және олар осы Бағдарламада 2010 жылға дейiн қоса алғанда жоспарланады.
Ескерту. 5.6.-бөлімшеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.11. N 716 , 2007.12.29. N 1402 Қаулыларымен.
5.6.1. Мұнай мен өздігінен асып төгілетін ұңғымаларды жою және консервациялау

5.6. Информационно-техническое обеспечение геологических исследований.
Сноска. Заголовок подраздела 5.6. в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1402 .
Для эффективного функционирования геологической отрасли необходима полная, достоверная и оперативная информация о недрах и недропользовании. В настоящее время около 90% накопленной геолого-геофизической и аналитической информации все еще хранится на бумажных носителях и приходит в изношенное состояние, часто не подлежащее восстановлению. Передовые страны мира практически полностью перешли на автоматизированный учет, хранение и пополнение различных видов информации, в том числе и геологической. Учитывая, что минерально-сырьевая база является стратегической основой экономики Казахстана, давно назрел вопрос о переводе геологической информации с бумажных носителей на магнитно-цифровую основу и создании единой системы Государственного компьютерного банка информации о недрах и недропользовании. С помощью этой системы будут решаться следующие задачи:
создание и ведение в динамике компьютерного банка информации о недрах и недропользовании;
обеспечение защиты компьютерного банка данных о недрах и недропользовании от несанкционированного доступа;
автоматизированная комплексная обработка и анализ информации с выдачей результатов в текстовой, табличной и графической формах;
разработка и внедрение автоматизированных технологий для решения отраслевых задач разного иерархического уровня (локальных, региональных и республиканских);
осуществление автоматизированного мониторинга недр и недропользования, управление потоками геологической информации;
приобретение современных компьютерных комплексов и программных средств в рамках развития банка данных о недрах и недропользовании;
проведение компьютерной архивации текстовых и графических геологических материалов, хранящихся в Республиканском геологическом фонде, и оцифровка первичной геологической информации;
сопровождение информационной системы банка данных о недрах.
Формирование геологической информации выполняется Республиканским центром геологической информации "Казгеоинформ", который находится в ведении Комитета геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан и который является головным координационным центром по анализу состояния минерально-сырьевого комплекса Республики Казахстан, геоинформационному обеспечению и регистрации недропользования, мониторингу недропользования, государственному статистическому учету результатов деятельности недропользователей, сбору, хранению и предоставлению в пользование информации о недрах, созданию и ведению государственного компьютерного банка данных о недрах.
Указанные задачи выполняются Республиканским центром геологической информации "Казгеоинформ" на постоянной основе и планируются настоящей Программой до 2010 года включительно.
Сноска. Подраздел 5.6. с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1402 .
5.6.-1. Ликвидация и консервация самоизливающихся скважин.

Жұмыстар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 21 шілдедегі N 1019 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қатты пайдалы қазбалар, мұнай, газ, жер асты сулары кен орындарын әзірлеу кезінде жер қойнауын қорғаудың бірыңғай ережесінің 139-тармағына сәйкес жүргізіледі.
2007 жылы - Каспий теңізінің су басып кеткен аймағындағы 8 мұнай ұңғымасын, өздігінен асып төгілетін гидрогеологиялық ұңғыманы жою және консервациялау.
2008 жылы - Каспий теңізінің су басып кеткен аймағындағы 4 мұнай ұңғымасын, 73 өздігінен асып төгілетін гидрогеологиялық ұңғыманы жою және консервациялау.
2009 жылы - Каспий теңізінің су басып кеткен аймағындағы 8 мұнай ұңғымасын, 146 өздігінен асып төгілетін гидрогеологиялық ұңғыманы жою және консервациялау.
Ескерту. 5.6.1.-кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.12.29 N 1402 , өзгерту енгізілді - 2008.08.20 N 761 Қаулыларымен.
5.7. Геология саласының басым бағыттарын ғылыми-техникалық қолдау
Саланы ғылыми қамтамасыз ету әлемдiк технологияларды пайдаланылып, ғалымдардың жетiстiктерiне негiзделетiн болады.
Негізгi назар мыналарға аударылады:
Пайдалы қазбалар кен орындарын болжау, iздеу және бағалау әдiстерiн ғылыми негiздеуге, жаңа буындағы болжау-iздеу технологияларын жасауға, оларды әлемдiк деңгейдегi тауар өнiмi деңгейіне жеткiзуге;
Жаңа теориялық ұғымдар мен әдiснамалық көзқарастар тұрғысынан металлогениялық талдауды жетiлдіруге;
Көмiрсутекті шикiзат, қатты пайдалы қазбалар мен жер асты сулары кен орындарын қалыптастыру процестерiнiң модельдерiн әзiрлеуге;
қазiргі заманғы компьютерлiк технологияларды қолданып, мұнай, газ және басқа да кендер бар аудандар, тораптар, алаңдарды болжау карталарын жасау және басып шығару;
геологиялық өндiрiстi әлемдiк стандарттарға сай жаңа жабдықтармен, аппаратурамен және технологиямен қамтамасыз ету.
6. Қажеттi ресурстар мен оларды қаржыландыру көздерi
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады. Бұл ретте қаржыландырудың жыл сайынғы көлемi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттi қалыптастыру кезiнде нақтыланады.
Бағдарламаны iске асыруға бағытталған жоспарланған жұмыстар мен оларды жылдар бойынша қаржыландырудың көлемдерi қоса берілiп отырған кестеде көрсетiлген.
Ескерту. 6-бөлімге қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің
2007.12.29 N 1402 , өзгерту енгізілді - 2008.08.20 N 761 , 2009.04.30. N 619 Қаулыларымен.
2006-2009 жылдарға арналған геологиялық барлау
жұмыстарының кестесі
N
р/с
Жұмыс түрі Өлшем бір-
лігі
Жұмыс көлемі
2006 ж. 2007 ж. 2008 ж. 2009 ж.
1 2 3 4 5 6 7

Работы будут проводиться в соответствии с пунктом 139 Единых правил охраны недр при разработке месторождений твердых полезных ископаемых, нефти, газа, подземных вод в Республике Казахстан от 21 июля 1999 года N 1019.
В 2007 году - ликвидация и консервация 8 нефтяных скважин в зоне затопления Каспийским морем, 117 самоизливающихся гидрогеологических скважин.
В 2008 году - ликвидация и консервация 4 нефтяных скважин в зоне затопления Каспийским морем, 73 самоизливающихся гидрогеологических скважин.
В 2009 году - ликвидация и консервация 8 нефтяных скважин в зоне затопления Каспийским морем, 146 самоизливающихся гидрогеологических скважин.
Сноска. Подраздел 5.6.-1. в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1402 ; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.08.2008 N 761 .
5.7. Научно-техническая поддержка приоритетных направлений геологической отрасли
Научное обеспечение отрасли будет базироваться на достижениях ученых с использованием мировых технологий.
Основное внимание будет уделено:
научному обоснованию методов прогноза, поисков и оценке месторождений полезных ископаемых, созданию прогнозно-поисковых технологий нового поколения, доведению их до товарной продукции мирового уровня;
совершенствованию металлогенического анализа с позиции новых теоретических представлений и методологических подходов;
разработке моделей процессов формирования месторождений углеводородного сырья, твердых полезных ископаемых и подземных вод;
составлению и изданию карт прогнозов нефтегазоносных и рудных районов, узлов, полей с применением современных компьютерных технологий;
обеспечению геологоразведочного производства новым оборудованием, аппаратурой и технологией, отвечающих мировым стандартам.
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внсенными постановлением Правительства РК от 30.04 2009 № 619 .
Финансирование Программы осуществляется за счет средств республиканского бюджета. При этом ежегодные объемы финансирования уточняются при формировании республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.
Планируемые работы, направленные на реализацию Программы и объемы их финансирования по годам отражены в прилагаемой таблице.
Таблица планируемых геологоразведочных работ
на 2006-2009 годы
Сноска. Таблица в редакции постановления Правительства РК 29 декабря 2007 года N 1402 ;   с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.08.2008 N 761; от 30.04 2009 № 619 .
N п/п
Виды работ
Ед. изм.
Объем работ
Стоимость работ (млн. тенге)
2006 г.
2007 г.
2008 г.
2009 г.
2006 г.
2007 г.
2008 г.
2009 г.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

27,5
64,2
64,2
3.
1180,2 1250,8 1385,5 692,7
1)
220,2
610,8
745,5
372,7
2)
960,0
640,0
640,0
320,0
4.
88,1 93,4 99,9 106,9
5.
39,8 211,0 448,9 491,2
1)
39,8
-
-
-
2)
-
211,0
448,9
491,2
6.
67,9 82,9 123,9 121,9
Есеп-
теу
бойынша
бар-
лығы
4959,5 5713,5 5827,9 7770,2
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Ескерту. 7-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.11. N 716 қаулысымен , 2006.08.22. N 799 қаулысымен .
1. 1:200000 масштабтағы алаңдарды жете геологиялық зерттеу нәтижесiнде 2010 жылға қарай Жер туралы ғылымдар саласындағы қазiргi заманғы ғылыми көзқарастар мен жетiстiктерге сәйкес жаңа буынның геологиялық негiзiн жасау көзделедi. Зерттелген алаңдар шегiнде минералдық шикiзаттардың алуан түрлерiнiң болжамды ресурстары анықталатын; әр түрлi геологиялық құрылымдардың металдылық перспективасы белгiленетiн; пайдалы қазбалар кен орындарын анықтауға перспективалы телiмдер бөлiнетiн болады.
2007 жылы Семей полигонының шығыс жиектеуі, Кенді Алтайдың Ресеймен шектес аудандары, солтүстік Жоңғар (Текелі тау-кен ауданы), Орталық Қаратау, Жәйрем-Үшқатын, Жітіқара тау-кен аудандары шегіндегі 1:200000 масштабтағы алаңдарды жете геологиялық зерттеу аяқталады.
2008 жылы Мұғаджар, Көкшетау, Жезқазған, Батыс Қалба, Қаратау тау-кен аудандары, Шыңғыс-Тарбағатай металлогендік белдемі шегіндегі 1:200000 масштабтағы алаңдарды жете геологиялық зерттеу аяқталады.
2009-2010 жылдар кезеңiнде 1:200000 масштабтағы алаңдарды геологиялық жете зерттеу жұмыстары, негiзгi тау-кен-өнеркәсiп аудандарын қамтитын және 1:200000 масштабтағы алаңдарға жете геологиялық зерттеу жұмыстарын жүргiзу үшiн қолайлы Қазақстан аумағының көп бөлiгiнде аяқталатын болады. Нәтижесiнде түрлi аймақтардың геологиялық құрылымы туралы қазiргi ғылыми көзқарасқа жауап беретiн геологиялық негiз жасалатын болады. Барлық зерттелген аумақтарда пайдалы қазбалардың болжамды ресурстары айқындалатын, бәсекеге қабiлеттi минералдық шикiзаттың жаңа кен орындарын табу мақсатында жер қойнауын одан әрi зерттеудiң негiзгi бағыттары қалыптасатын болады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1402 Қаулысымен.

27,5
64,2
64,2
3. Ликвидация и консервация самоизливающихся скважин (программа 017), в том числе:
1180,2
1250,8
692,7
1385,5
1)
Ликвидация
самоизливающихся
гидрогеологи-
ческих скважин
сква-
жина
47
117
73
146
220,2
610,8
372,7
745,5
2)
Ликвидация и
консервация
нефтяных
скважин в зоне
затопления
Каспийским морем
сква-
жина
12
8
4
8
960,0
640,0
320,0
640,0
4. Прикладные научные исследования (программа 003)
88,1
93,4
99,9
106,9
5. Информационно-техническое обеспечение
геологических исследований
39,8
211,0
448,9
491,2
1) Обеспечение функционирования информационных
систем и информационно-техническое обеспечение
государственных органов (программа 001
подпрограмма 017)
39,8
-
-
-
2) Развитие информационных систем (программа 022, программа 016 подпрограмма 100)
-
211,0
448,9
491,2
6. Формирование геологической информации (программа 012)
67,9
82,9
123,9
121,9
Всего по расчету
4959,5
5713,5
5827,9
7770,2
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
1. В результате проведения геологического доизучения площадей масштаба 1:200000 к 2010 году предусматривается создание геологической основы нового поколения, соответствующей современным научным представлениям и достижениям в области наук о Земле. В пределах изученных площадей будут определены прогнозные ресурсы различных видов минерального сырья; установлены перспективы металлоносности различных геологических структур; выделены участки, перспективные на выявление месторождений полезных ископаемых.
В 2007 году будет завершено геологическое доизучение площадей масштаба 1:200000 в пределах восточного обрамления Семипалатинского полигона, в приграничных с Россией районах Рудного Алтая, в северной Джунгарии (Текелийский горнорудный район), в Центрально-Каратауском, Жайрем-Ушкатынском, Жетикаринском горно-рудных районах.
В 2008 году - будет завершено геологическое доизучение площадей масштаба 1:200000 в пределах Мугоджарского, Кокшетауского, Жезказганского, Западно-Калбинского, Каратауского горнорудных районов, Чингиз-Тарбагатайской металлогенической зоны.
В период 2009-2010 годов геологическое доизучение площадей масштаба 1:200000 будет завершено на большей части территории Казахстана, включающей основные горнопромышленные районы и доступной для проведения геологического доизучения площадей масштаба 1:200000. В результате будет создана геологическая основа, отвечающая современным научным представлениям о геологическом строении различных регионов. На всю изученную территорию будут определены прогнозные ресурсы полезных ископаемых, сформированы основные направления дальнейшего изучения недр с целью выявления новых конкурентоспособных месторождений минерального сырья.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК 29 декабря 2007 года N 1402 .

2. Геологиялық-минерагендiк картаға түсiрудi жүргiзу нәтижесiнде кенденудiң түрлi типтерiнiң минерагендiк карталары, iздеу жұмыстарының одан арғы бағыты бойынша болжам мен ұсынымдар карталары жасалатын болады.
2008 жылы алтын-полиметалдық және сирек металдық кендену объектілерінің анықталуы күтіліп отырған Темірлік-Тұйық алаңының және алтын-полиметалдық және мысты порфирлік кенденуі басым Ақбастау-Қосмұрын металлогендік аймағының геологиялық-минерагендік картаға түсірілуі аяқталады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1402 Қаулысымен.
3. Қазiргi заманғы технологияларды пайдалану негiзiнде минералдық шикiзат әлемдiк рыногының талаптары ескерiле отырып, мемлекеттік теңгерiмдегi пайдалы қазбалар қорын геологиялық-экономикалық қайта бағалау жүргізiледi.
4. 2007 жылы 1:200000 масштабтағы алаңдарға жете геологиялық зерттеу жүргізудің және геологиялық материалдарды қорытудың нәтижесінде анықталған Қазақстанның Шығыс өңіріндегі перспективалы телімдердегі іздеу-бағалау жұмыстарын аяқтау күтіледі. Жұмыстардың нәтижесі мыстың, никельдің, полиметалдың, сирек металдардың, алтын мен көмірдің болжамды ресурстарын бағалау болмақ.
2008 жылы Кенді Маңғыстаудың Орталық Орск ауданында және Қаратау мегантиклинорийінің шегінде (Батыс Қазақстан), Глебовский және Баталы телімдерінде (Солтүстік Қазақстан), Снегирихинск-Сакмаринск-Черноубинск алаңында, Тақыр-Қалжыр және Жаңа Снегирев телімдерінде (Шығыс Қазақстан), Ырғайты телімінде және Таспол кен алаңында (Оңтүстік Қазақстан) алтын, мыс, мырыш, қорғасын қорларының өсімін алу мақсатындағы іздеу-бағалау жұмыстары аяқталады.
2009 жылы Бай кен алаңының шегінде (Орталық Қазақстан), Красноармейский (Солтүстік Қазақстан), Құлантөбе және Попутный (Оңтүстік Қазақстан) телімдерінде мыс пен алтын қорларының өсімін алу мақсатындағы іздеу-бағалау жұмыстары аяқталады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1402 Қаулысымен.
5. Жер қойнауы тереңдегі құрылымын зерттеу жөнiндегi геофизикалық зерттеулер нәтижесiнде кеннiң құралуы мен пайдалы қазбалар кен орындарының орналасуының заңдылықтарын анықтау үшiн ақиқатты материалдар алынады.
6. "Ауыз су" бағдарламасын iске асыру шеңберiнде жүргiзiлген гидрогеологиялық iздеу-барлау жұмыстары нәтижесiнде (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 23 қаңтардағы N 93 қаулысымен бекiтiлген) елдi мекендер сапалы жер асты ауыз суының кепілді қорларын алады.
7. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерi бойынша көмірсутекті шикiзаттың, мыс, қорғасын, мырыш, алтын, сирек кездесетін металдар орналасуының аймақтық және жергілiктi заңдылықтары анықталады.

2. В результате проведения геолого-минерагенического картирования будут составлены минерагенические карты различных типов оруденения, карты прогноза и рекомендации по дальнейшему направлению поисковых работ.
В 2008 году завершение геолого-минерагенического картирования Темерлик-Туюкской площади, где ожидается выявление объектов золото-полиметаллического и редкометального оруденения, и Акбастау-Космурунской металлогенической зоны с преобладанием золото-полиметаллического и меднопорфирового оруденения.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК 29 декабря 2007 года N 1402 .
3. На основе использования современных технологий будет проведена геолого-экономическая переоценка стоящих на государственном балансе запасов полезных ископаемых с учетом требований мирового рынка минерального сырья.
4. 4. В 2007 году ожидается завершение поисково-оценочных работ в Восточном регионе Казахстана на перспективных участках, выявленных в результате проведения геологического доизучения площадей масштаба 1:200000 и обобщения геологических материалов. Результатом работ будет оценка прогнозных ресурсов меди, никеля, полиметаллов, редких металлов, золота и угля.
В 2008 году будут завершены поисково-оценочные работы с целью получения прироста запасов золота, меди, цинка, свинца в Средне-Орском районе и в пределах Каратауского мегантиклинория Горного Мангистау (Западный Казахстан), на участках Глебовский и Баталинский (Северный Казахстан), на Снегирихинско-Сакмаринско-Черноубинской площади, Такыр-Кальджирском и Ново-Снегиревском участках (Восточный Казахстан), участке Ыргайты и на Тасполинском рудном поле (Южный Казахстан).
В 2009 году будут завершены поисково-оценочные работы с целью получения прироста запасов золота, меди в пределах Байского рудного поля (Центральный Казахстан), на участках Красноармейский, Кулан-Тобе и Попутный (Южный Казахстан).
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК 29 декабря 2007 года N 1402 .
5. В результате геофизических исследований по изучению глубинного строения недр будут получены объективные материалы для выявления закономерностей рудообразования и размещения месторождений полезных ископаемых.
6. В результате проведенных гидрогеологических поисково-разведочных работ в рамках реализации Программы "Питьевая вода" (утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 января 2002 года N 93) населенные пункты получат гарантированные запасы качественной питьевой подземной воды.
7. По результатам научно-исследовательских работ будут выявлены региональные и локальные закономерности размещения углеводородного сырья, крупных и богатых месторождений меди, свинца, цинка, золота, редких металлов.

8. Геология саласын компьютерлендiру жөнiндегi жұмыстардың нәтижесiнде Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы мемлекеттiк компьютерлiк деректер банкi әзiрленедi, мұның өзi геологиялық ақпаратты автоматтандырылған есепке алу, сақтау мен толықтыру, пайдалы қазбалар мемлекеттік қорларының мониторингi мен жер қойнауын геологиялық зерттеудi қамтамасыз етедi.
9. Режимдiк қадағалау жүргiзу нәтижелерi бойынша жер қойнауының жай-күйiне, соның iшiнде ауыз суға арналған кен орындарындағы жер асты суларына баға берiлетiн, кадастр жасалатын және жер асты суларына, жер асты суларының ластануы, құнарсыздануы мен өзге де әсер ету көздерiне есеп жүргiзiлетiн; жер асты сулары мен қауiптi геологиялық процестердiң мемлекеттiк мониторингi ақпараттық компьютерлiк жүйесiнiң дерекқоры жасалатын; жер қойнауының, соның iшiнде бас тоғандар мен кен орындарында жер асты суларының жай-күйiне, ластануы мен құнарсыздануына, олардың ластану көздерiне мемлекеттік бақылау жүргiзу күшейтiлетiн; жер асты суларының жай-күйiне баға берiлетiн болады.
9-1. Өңiрлiк гидрогеологиялық және инженерлiк-геологиялық зерттеулер нәтижесiнде жер асты суларының таралуы мен қалыптасуының аймақтық заңдылығы анықталатын, iздеу-бағалау жұмыстарын жүргiзуге арналған перспективалы телiмдер контурланатын, жер асты суларының ластану алаңдары мен телiмдерi және басқа да қауiптi геологиялық процестердiң көрiнiсi айқындалатын, Қазақстанның өндiрiстiк күштерiн орналастыра отырып, ел халқының мекендеу схемасын және аудандық жоспарды негiздеу бойынша нақты графикалық және картографиялық материалдар жасалатын болады.
10. Геологиялық барлау өндiрiсiн әлемдiк стандарттарға сай техникалық құралдармен және технологиялармен қамтамасыз ету, қазiргi заманғы зертханалық-талдау базасын жасау геология саласында импорт алмастыру мемлекеттiк саясатын iске асыруға жәрдемдеседі.
8. Елдің минералдық-шикізаттық кешенінің ресурстық
базасын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған
бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.12.29
N 1402 , өзгерту енгізілді - 2008.06.28 N 640 , 2008.08.20 N 761 , 2009.04.30. N 619 Қаулыларымен.
N
р/с
Іс-шара Аяқтау нысаны Ор-
ын-
да-
лу-
ына
жау-
ап-
ты-
лар
Орында-
лу
мерзімі
Болжамды
шығыстар
(мың
теңге)
Қар-
жы-
лан-
дыру
көзі
1 2 3 4 5 6 7
1:200000 масштабында (ГЖЗ - 200) жер қойнауын геологиялық
жете зерттеу
1
Көкшетау тау-кен
ауданында металдың
бар-жоғын бағалай
отырып, геологиялық
жете зерттеу және
шикізат базасын
толықтыру, N-42-XXIX
парақ
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ

8. В результате работ по компьютеризации геологической отрасли будет разработан Государственный компьютерный банк данных о недрах и недропользовании, что обеспечит полный автоматизированный учет, хранение и пополнение геологической информации, мониторинг государственных запасов полезных ископаемых и геологического изучения недр.
9. По результатам проведения режимных наблюдений будет дана оценка состоянию недр, в том числе подземных вод на месторождениях-питьевого назначения, составлен кадастр и произведен учет подземных вод, источников загрязнения, истощения и иного воздействия на подземные воды; создана база данных информационной компьютерной системы государственного мониторинга подземных вод и опасных геологических процессов, усилен государственный контроль за состоянием недр, в том числе подземных вод от загрязнения и истощения на водозаборах и месторождениях, источниками их загрязнения; оценено состояние подземных вод.
9-1. В результате региональных гидрогеологических и инженерно-геологических исследований будут установлены региональные закономерности распространения и формирования подземных вод, оконтурены перспективные участки для проведения поисково-оценочных работ, выявлены площади и участки загрязнения подземных вод и проявления других опасных геологических процессов, созданы фактографические и картографические материалы по обоснованию схем расселения населения страны с размещением производительных сил Казахстана и районной планировки.
10. Обеспечение геологоразведочного производства техническими средствами и технологиями, отвечающими мировым стандартам, создание современной лабораторно-аналитической базы будут способствовать реализации государственной политики импортозамещения в геологической отрасли.
8. План мероприятий по реализации Программы
развития ресурсной базы минерально-сырьевого
комплекса страны на 2003-2010 годы
Сноска. План в редакции постановления Правительства РК от 29 декабря 2007 года N 1402 ; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.06.2008 N 640 ; от 20.08.2008 N 761; от 30.04.2009 N 619 .
N
п/п
Мероприятие
Форма
завершения
Ответс-
твенные
за
испол-
нение
Срок
испол-
нения
Предпо-
лагаемые
расходы
(тыс.
тенге)
Источ-
ник
финан-
сиро-
вания
1
2
3
4
5
6
7
Геологическое доизучение площадей в масштабе 1:200000
(ГДП - 200)
1
Геологическое
доизучение с
оценкой
металлоносности
и восполнение
сырьевой базы
Кокшетауского
горнорудного
района, лист N-42-XXIX
Информация
в Прави-
тельство
Республики Казахстан
МЭМР
январь,
июль

2004 -
2006
жж.
қаңтар,
шілде
2006 ж.
- 8000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
2
Алтынның, полиметал-
дардың болжамды
ресурстарын бағалау,
К-43-IX, X парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2004 - 2006 жж. каңтар, шілде
2006 ж. -
15000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
3
Бенқала тау-кен ауда-
нының алтын мен мыс-
тың болжамды ресурс-
тарын бағалай отырып,
геологиялық жете зерттеу, М-41-III,
IX парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2004 - 2006 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. -
24000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
4
Семей полигонында
алтынға, сирек кезде-
сетін металдар мен
полиметалдық кен
бөлінісіне арналған
перспективалық
алаңдарды айқындау,
М-44-ХХ, ХХІ парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2004 - 2007 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 20000,0
2007 ж.
- 10000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
5
Кенді Алтайдың шикі-
зат базасын толықты-
ру, полиметалдардың,
алтынның болжамды
ресурстарын бағалау,
М-44-IX, X, XI парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2004 - 2007 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 20000,0
2007 ж.
- 19500,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
6
Орталық Қаратау тау-кен ауданының минералдық-шикізат базасын толықтыру,
К-42-II, III парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2004 - 2007 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 25000,0
2007 ж.
- 5000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
7
Жәйрем-Үшқатын тау-кен ауданының минералдық-шикізат базасын толықтыру,
М-42-XXX, XXXVI;
М-43-XXV парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2004 - 2007 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 33000,0
2007 ж.
- 10000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
8
Текелі тау-кен ауда-
нының минералдық-ши-
кізат базасын толық-
тыру, L-44-XX, XXI парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2004 - 2007 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 25000,0
2007 ж.
- 5000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
9
Жітіқара тау-кен
ауданы алтынының
болжамды ресурстарын
бағалай отырып,
геологиялық жете
зерттеу, N-41-XX,
XXV, XXVI, XXXI;
М-41-I парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2004 - 2007 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 35000,0
2007 ж.
- 35000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
10
Хромиттер, мыс, мырыш
қорларының өсімін алу, М-40-XXIII,
XXIV парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006 - 2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 14440,0
2007 ж.
- 33000,0
2008 ж. - 31760,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
11
Жезқазған тау-кен
ауданының шикізат
базасын толықтыру,
М-42-XXV, XXXI
парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006 - 2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 12000,0
2007 ж.
- 33000,0
2008 ж. - 29000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
12
Көкшетау тау-кен ауданының шикізат базасын толықтыру,
N-42-XXI парақ
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ

2004-
2006гг.
2006 г.-
8000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
2
Оценка прогнозных ресурсов золота, полиметаллов, листы К-43-IX, X
Информация
в Прави-
тельство
Республики Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2004-
2006гг.
2006 г.-
15000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
3
Геологическое
доизучение с
оценкой прогнозных
ресурсов золота
и меди в
Бенкалинском
горнорудном
районе, листы
M-41-III, IX
Информация
в Прави-
тельство
Республики Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2004-
2006гг.
2006 г.-
24000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
4
Выявление
перспективных
площадей на
золото,
редкометальное и
полиметаллическое
оруденения на
Семипалатинском
полигоне, листы М-44-XX, XXI
Информация
в Прави-
тельство
Республики Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2004-
2007гг.
2006 г.-
20000,0
2007 г.-
10000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
5
Восполнение
сырьевой базы
Рудного Алтая,
оценка прогнозных
ресурсов
полиметаллов,
золота, листы М-44-IX, X, XI
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2004-
2007гг.
2006 г.-
20000,0
2007 г.-
19500,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
6
Восполнение
минерально-
сырьевой базы
Центрально-
Каратауского
горнорудного
района, листы К-42-II, III
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2004-
2007гг.
2006 г.-
25000,0
2007 г.-
5000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
7
Восполнение
минерально-
сырьевой базы
Жайрем-Ушкатынско-
го горнорудного
района, листы М-42-XXX, XXXVI;
М-43-XXV
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2004-
2007гг.
2006 г.-
33000,0
2007 г.-
10000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
8
Восполнение
минерально-
сырьевой базы
Текелийского
горнорудного
района, листы L-44-XX, XXI
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2004-
2007гг.
2006 г.-
25000,0
2007 г.-
5000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
9
Геологическое
доизучение с
оценкой
прогнозных
ресурсов золота
Жетикаринского
горнорудного
района, листы N-41-XX, XXV, XXVI, XXXI; М-41-1
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2006-
2007гг.
2006 г.-
35000,0
2007 г.-
35000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
10
Получение прироста запасов хромитов, меди, цинка, листы М-40-XXIII, XXIV
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2006-
2008гг.
2006 г.-
14440,0
2007 г.-
33000,0
2008 г.-
31760,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
11
Восполнение
сырьевой базы
Жезказганского
горнорудного
района, листы
М-42-XXV, XXXI
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2006-
2008гг.
2006 г.-
12000,0
2007 г.-
33000,0
2008 г.-
29000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
12
Восполнение
сырьевой базы
Кокшетауского
горнорудного района, лист N-42-XXI
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль

2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 10000,0
2007 ж.
- 19800,0
2008 ж. - 5000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
13
Көкшетау тау-кен
ауданының шикізат
базасын толықтыру,
N-42-XX парақ
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 10000,0
2007 ж. - 24000,0
2008 ж. - 6000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
14
Кенді Алтайдың шикізат
базасын толықтыру және
Қалба-Нарым мен Батыс
Қалба құрылымдық-ме-
таллогенді аймақтары-
ның алтын, полиметал-
дар, сирек кездесетін
болжамды ресурстарын
бағалау, М-44-XXII,
XXIII парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 9000,0
2007 ж.
- 33000,0
2008 ж.
- 38000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
15
Жезқазған тау-кен
ауданында мыстың
болжамды ресурстарын
бағалай отырып,
геологиялық жете
зерттеу, М-42-XXVI, XXVII парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 12000,0
2007 ж
- 33000,0
2008 ж.
- 30000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
16
Кіші Қаратаудың алтын-
ға, мысқа, полиметал-
дарға болжамды ресурс-
тарын бағалай отырып,
геологиялық жете
зерттеу, К-42-IV,
X парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 10000,0
2007 ж
- 55000,0
2008 ж.
- 15000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
17
Шыңғыс-Тарбағатай
металлогенді аймағының
алтынға, мысқа, поли-
металдарға болжамды
ресурстарын бағалай
отырып, геологиялық
жете зерттеу, М-44-XXVII, XXVIII
парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. -
9000,0
2007 ж
- 33000,0
2008 ж.
- 38000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
18
Кенді Алтай тау-кен
ауданының алтын мен
полиметалдарға болжам-
ды ресурстарын бағалай
отырып, геологиялық
жете зерттеу, М-44-XXIX, XXX парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2008-
2009 жж. қаңтар, шілде
2007 ж. - 7280,0
2008 ж
- 42720,0
2009 ж.
- 30000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
19
Жоңғар ауданының алтын
мен полиметалдарға
болжамды ресурстарын
бағалай отырып,
геологиялық жете
зерттеу, L-44-XXII, XXIII парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2007-
2009 жж. қаңтар, шілде
2007 ж. - 7000,0
2008 ж
- 35000,0
2009 ж.
- 20000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
20
Көкшетау шойтастарының
оңтүстік батыс бөлі-
гіндегі пайдалы қазба-
лардың болжамды ресур-
старын бағалап, геоло-
гиялық жете зерттеу,
N-42-XXXIII,
XXXIV парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2008-
2009 жж. қаңтар, шілде
2008 ж
- 16480,0
2009 ж.
- 40000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
21
Кіші Қаратаудың алтын-
ға, мысқа, полиметал-
дарға болжамды ресурс-
тарын бағалай отырып,
геологиялық жете зерт-
теу, К-42-V, XI,
XII парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ

2006-
2008гг.
2006 г.-
10000,0
2007 г.-
19800,0
2008 г.-
5000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
13
Восполнение
сырьевой базы
Кокшетауского
горнорудного
района, лист
N-42-XX
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2006-
2008гг.
2006 г.-
10000,0
2007 г.-
24000,0
2008 г.-
6000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
14
Восполнение сырьевой базы Рудного Алтая и оценка прогнозных ресурсов золота, полиметаллов, редких земель
Калба - Нарымской и
Западно-Калбинской структурно-
металлогенических зон, листы
М-44-XXII, XXIII
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2006-
2008гг.
2006 г.-
9000,0
2007 г.-
33000,0
2008 г.-
38000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
15
Геологическое
доизучение с
оценкой
прогнозных
ресурсов меди
Жезказганского
горнорудного
района, листы
М-42-XXVI, XXVII
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2006-
2008гг.
2006 г.-
12000,0
2007 г.-
33000,0
2008 г.-
30000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
16
Геологическое
доизучение с
оценкой
прогнозных
ресурсов золота,
меди, полиметаллов
Малого Каратау, листы К-42-IV, X
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2006-
2008гг.
2006 г.-
10000,0
2007 г.-
55000,0
2008 г.-
15000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
17
Геологическое
доизучение с
оценкой
прогнозных
ресурсов золота,
меди, полиметаллов
Чингиз-Тарбагатай-
ской металлогени-
ческой зоны, листы
М-44-XXVII, XXVIII
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2006-
2008гг.
2006 г.-
9000,0
2007 г.-
33000,0
2008 г.-
38000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
18
Геологическое
доизучение с
оценкой
прогнозных
ресурсов золота и
полиметаллов
Рудноалтайского
горнорудного
района, листы М-44-XXIX, XXX
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2007-
2009гг.
2007 г.-
7280,0
2008 г.-
42720,0
2009 г.-
30000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
19
Геологическое
доизучение с
оценкой
прогнозных
ресурсов золота и
полиметаллов
Жунгарского
района, листы
L-44-XXII, XXIII
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2007-
2010гг.
2007 г.-
7000,0
2008 г.-
35000,0
2009 г.-
20000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
20
Геологическое
доизучение с
оценкой
прогнозных
ресурсов полезных
ископаемых
юго-западной части
Кокшетауской глыбы, листы
N-42-XXXIII, XXXIV
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2008-
2009гг.
2008 г.-
16480,0
2009 г.-
40000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
21
Геологическое
доизучение с
оценкой прогнозных
ресурсов золота, меди, полиметаллов
Малого Каратау,
листы К-42-V, XI,
XII
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль

2008-
2009 жж. қаңтар, шілде
2008 ж
- 30000,0
2009 ж.
- 50000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
22
Жезқазған тау-кен ау-
данында мыстың болжам-
ды ресурстарын бағалай
отырып, геологиялық
жете зерттеу, М-42
- XXXII, XXXIII
парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2008-
2009 жж. қаңтар, шілде
2008 ж
- 20000,0
2009 ж.
- 40000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
23
Шыңғыс-Тарбағатай
металлогенді аймағының
алтынға, мысқа болжам-
ды ресурстарын бағалай
отырып, геологиялық
жете зерттеу, М-43-XXX; М-44-XXV
парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2008-
2009 жж. қаңтар, шілде
2008 ж
- 20000,0
2009 ж.
- 40000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
24
Қостанай тау-кен
ауданының алтынға,
мысқа, темірге,
бокситке болжамды
ресурстарын бағалай
отырып, геологиялық
жете зерттеу, N - 41
- XXI, XXII, XXVIII
парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2008-
2009 жж. қаңтар, шілде
2008 ж
- 30000,0
2009 ж.
- 50000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
25
Шыңғыс-Тарбағатай
металлогенді аймағының
алтынға, мысқа, поли-
металдарға болжамды
ресурстарын бағалай
отырып, геологиялық
жете зерттеу, L-44
- X, XI парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2009 ж. қаңтар, шілде
2009 ж.
- 20000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
26
Жәйрем-Үшқатын тау-кен
ауданының минералдық-
шикізат базасын толық-
тыру, М-42-XXXIV,
XXXV парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2009 ж. қаңтар, шілде
2009 ж.
- 20000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
27
Шыңғыс-Тарбағатай
металлогенді аймағының
алтынға, мысқа, поли-
металдарға болжамды
ресурстарын бағалай
отырып, геологиялық
жете зерттеу, М-44
-XXVI, XXXII парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2009 ж. қаңтар, шілде
2009 ж.
- 20000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
28
Мұғаджар болжамды
ресурстарын бағалай
отырып, геологиялық
жете зерттеу, М-40
- XXIX, XXX парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2009 ж. қаңтар, шілде
2009 ж.
- 20000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
29
Қарқаралық тау-кен
ауданында алтынға,
полиметал болжамды
ресурстарын бағалай
отырып, геологиялық
жете зерттеу, М-43
- XXII, ХХІІІ парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2009 ж. қаңтар, шілде
2009 ж.
- 20000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
30
Тарбағатай металлоген-
ді аймағының алтынға,
мысқа болжамды ресурс-
тарын бағалай отырып,
геологиялық жете зерт-
теу, М-44-XXXIII,
XXXIV парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2009 ж. қаңтар, шілде
2009 ж.
- 20000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
31
Бозшакөл кен ауданының
алтын мен мысқа бол-
жамды ресурстарын бағалай отырып, геоло-
гиялық жете зерттеу,
М-43-IX, X парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2009 ж. қаңтар, шілде
2009 ж.
- 20000,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
32
Ешім садағы ауданының алтынға, полиметалдар-
ға болжамды ресурста-
рын бағалай отырып,
геологиялық жете
зерттеу, N-42-XXXI,
XXXII парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2009 ж. қаңтар, шілде
2009 ж.

2008-
2009гг.
2008 г.-
30000,0
2009 г.-
50000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
22
Геологическое
доизучение с
оценкой прогнозных
ресурсов меди
Жезказганского
горнорудного
района, листы М-42-XXXII, XXXIII
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2008-
2009гг.
2008 г.-
20000,0
2009 г.-
40000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
23
Геологическое
доизучение с
оценкой прогнозных
ресурсов золота,
меди Чингиз-
Тарбагатайской металлогенической зоны, листы М-43-XXX; М-44-XXV
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2008-
2009гг.
2008 г.-
20000,0
2009 г.-
40000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
24
Геологическое
доизучение с
оценкой прогнозных
ресурсов золота,
меди, железа,
бокситов
Костанайского
горнорудного
района, листы
N-41-XXI, XXII,
XXVIII
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2008-
2009гг.
2008 г.-
30000,0
2009 г.-
50000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
25
Геологическое
доизучение с
оценкой прогнозных
ресурсов золота,
меди, полиметаллов
Чингиз-
Тарбагатайской
металлогенической
зоны, листы
L-44-X, XI
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2009 г.
2009 г.-
20000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
26
Восполнение
минерально-
сырьевой базы
Жайрем-
Ушкатынского
горнорудного
района, листы
М-42-XXXIV, XXXV
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2009г.
2009 г.-
20000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
27
Геологическое
доизучение с
оценкой прогнозных
ресурсов золота,
меди, полиметаллов
Чингиз-
Тарбагатайской
металлогенической
зоны, листы
М-44-XXVI, XXXII
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2009г.
2009 г.-
20000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
28
Геологическое
доизучение с
оценкой прогнозных
ресурсов Мугоджар,
листы М-40-XXIX,
XXX
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2009г.
2009 г.-
20000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
29
Геологическое
доизучение с
оценкой прогнозных
ресурсов
полиметаллов и
золота
Каркаралинского
рудного района,
листы М-43-XXII,
XXIII
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2009г.
2009 г.-
20000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
30
Геологическое
доизучение с
оценкой прогнозных
ресурсов золота и меди
Тарбагатайского
района, листы М-44-XXXIII, XXXIV
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2009г.
2009 г.-
20000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
31
Геологическое
доизучение с
оценкой прогнозных
ресурсов золота,
полиметаллов, меди
Бощекульского
рудного района,
листы М-43-IX, X
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2009г.
2009 г.-
20000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
32
Геологическое
доизучение с
оценкой прогнозных
ресурсов золота, полиметаллов
района Ишимской
луки, листы
N-42-XXXI, XXXII
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2009г.
2009 г.-

- 18429,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
Жиыны:
2006 ж. - 29144,0
2007 ж
- 362580,0
2008 ж.
- 428429,0
Рес-
пуб-ли-
ка-
лық
бюд-
жет
33
Өңірлік және геология-
лық түсіру жұмыстарын
жүргізу кезіндегі
дайындық іс-шаралары
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2009 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 52500,0
2007 ж
- 55125,0
2008 ж.
- 43905,0
2009 ж.
- 48485,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Кен аудандарын геологиялық-минерагендік картаға түсіру
34
Темірлік - Тұйық алаңы, К-44-13,
14, 15-парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 20000,0
2007 ж
- 28000,0
2008 ж.
- 12000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
35
Темірлік - Тұйық алаңы, К-44-25, 26, 26, 37, 38-парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006 - 2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 10000,0
2007 ж
- 38000,0
2008 ж.
- 12000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
36
Ақбастау - Қосмұрын металлогендік аймағы, М-44-121, 122, 134, 135-парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006 -
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 30000,0
2007 ж
- 12000,0
2008 ж.
- 13000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
37
Кетмен қайталама-риф-
тілік құрылымы, К-44
- 16, 17, 18-парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2007-
2009 жж. қаңтар, шілде
2007 ж. - 13000,0
2008 ж
- 25000,0
2009 ж.
- 25000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
38
Кетмен қайталама-риф-
тілік құрылымы, К-44
- 27, 28, 29,
30-парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2007-
2009 жж. қаңтар, шілде
2007 ж. - 14663,0
2008 ж
- 25000,0
2009 ж.
- 25000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
39
Текелі және Биже-Көк-
сай тау-кен аудандары,
L-44-99, 100,
110-парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2008-
2009 жж. қаңтар, шілде
2008 ж
- 14000,0
2009 ж.
- 35000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
40
Бозшакөл құрылымдық-
металлогендік аймағы,
N-43-137-В, Г;
138-В, Г; М-43-4-Г; 5-А-Б, В, Г; 6-А, Б, В
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2008-
2009 жж. қаңтар, шілде
2008 ж
- 13663,0
2009 ж.
- 35000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
41
Батыс Тарбағатай алаңы, М-44-137-Г; 138-В; L-44-6; 7;
18-Б; 19-А-парақтар
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2009
ж. қаңтар, шілде
2009 ж.
- 6624,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Жиыны:
2006 ж. - 60000,0
2007 ж
- 105663,0
2008 ж.
- 114663,0
2009 ж. - 126624,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
1:200000 масштабында жер қойнауын гидрогеологиялық жете
зерттеу мен гидрогеологиялық әрі инженерлік-геологиялық
зерттеулер
42
L-39-I парағын
геоэкологиялық зерт-
теулері мен бірге
кешенді гидрогеология-
лық, инженерлік-геоло-
гиялық және геоэколо-
гиялық түсірулер
(Азғыр полигоны)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2003-
2006 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 6000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
43
L-41-XIX, XXV,
XXXI парақтарын
геоэкологиялық
зерттеулермен бірге
кешенді гидрогеология-
лық, инженерлік-геоло-
гиялық және геоэколо-
гиялық түсірулер
(Шығыс Арал бойы)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2004-
2006 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 13570,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
44
L-41-XVI парағын 1:200000 масштабында гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық түсірулер (Байқоңыр)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2004-
2006 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 8000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
45
М-44-XIX парағын гидрогеологиялық жете зерттеумен әрі геоэкологиялық зерттеулерімен бірге инженерлік-геологиялық түсірулер
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2004-
2006 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 5000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
46
N-41 XXVIII парағын геоэкологиялық зерттеулермен бірге гидрогеологиялық түсірулер
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2004-
2006 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 11800,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
47
М-40-XXXIV (шығыс
бөлігі), XXXV (Ембі-5)
парақтарын геоэколо-
гиялық зерттеулермен
бірге гидрогеологиялық
және инженерлік-геоло-
гиялық түсірулер
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 9000,0
2007 ж

18429,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Итого:
2006 г.-
291440,0
2007 г.-
362580,0
2008 г.-
387960,0
2009 г.-
428429,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
33
Подготовительные
мероприятия при
проведении
региональных и
геолого-съемочных
работ
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2006-
2009гг.
2006 г.-
52500,0
2007 г.-
55125,0
2008 г.-
43905,0
2009 г.-
48485,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Геолого-минерагеническое картирование рудных районов
34
Темерлик-Туюкская
площадь, листы
К-44-13, 14, 15
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2006-
2008гг.
2006 г.-
20000,0
2007 г.-
28000,0
2008 г.-
12000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
35
Темерлик-Туюкская
площадь, листы
К-44-25, 26, 37,
38
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2006-
2008гг.
2006 г.-
10000,0
2007 г.-
38000,0
2008 г.-
12000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
36
Акбастау-
Космурунская металлогеническая
зона, листы
М-44-121, 122,
134, 135
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2006-
2008гг.
2006 г.-
30000,0
2007 г.-
12000,0
2008 г.-
13000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
37
Кетменская
вторично-рифтовая
структура, листы
К-44-16, 17, 18
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2007-
2009гг.
2007 г.-
13000,0
2008 г.-
25000,0
2009 г.-
25000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
38
Кетменская
вторично-рифтовая
структура, листы
К-44-27, 28, 29, 30
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2007-
2009гг.
2007 г.-
14663,0
2008 г.-
25000,0
2009 г.-
25000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
39
Текелийский и Биже-Коксайский горнорудные
районы, листы
L-44-99, 100, 110
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2008-
2009гг.
2008 г.-
14000,0
2009 г.-
35000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
40
Бозшакольская
структурно-
металлогеническая
зона, листы
N-43-137-В, Г;
138-В, Г;
М-43-4-Г; 5-А, Б,
В, Г; 6-А, Б, В
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2008-
2009гг.
2008 г.-
13663,0
2009 г.-
35000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
41
Западно-Тарбагатайская площадь,
листы М-44-137-Г; 138-В; L-44-6; 7; 18-Б; 19-А
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь,
июль
2009 г.
2009 г.-
6624,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Итого:
2006 г.-
60000,0
2007 г.-
105663,0
2008 г.-
114663,0
2009 г.-
126624,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Гидрогеологическое доизучение недр в масштабе 1:200000 и гидрогеологические и инженерно-геологические исследования
42
Комплексная
геологическая,
гидрогеологическая
и инженерно-
геологическая
съемки с
геоэкологическими
исследованиями
листа L-39-I
(полигон Азгир)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2003-
2006гг.
2006 г.-
6000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
43
Комплексная
геологическая,
гидрогеологическая
и инженерно-
геологическая
съемки с
геоэкологическими
исследованиями
листов L-41-XIX,
XXV, XXXI
(Восточное
Приаралье)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2004-
2006гг.
2006 г.-
13570,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
44
Гидрогеологическая
и инженерно-
геологическая
съемки масштаба
1:200000 листа
L-41-XVI
(Байконур)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2004-
2006гг.
2006 г.-
8000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
45
Инженерно-
геологическая
съемка с
гидрогеологическим
доизучением и
геоэкологическими
исследованиями
листа М-44-XIX
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2004-
2006гг.
2006 г.-
5000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
46
Гидрогеологическая
съемка с
геоэкологическими
исследованиями
листа N-41-XXVIII
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2004-
2006гг.
2006 г.-
11800,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
47
Гидрогеологическая
и инженерно-
геологическая
съемки с
геоэкологическими
исследованиями
листов М-40-XXXIV
(восточная часть);
XXXV (Эмба-5)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2006-
2008гг.
2006г.-
9000,0
2007 г.-

- 12300,0
2008 ж.
- 12200,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
48
L-39-II парағын геоэкологиялық зерттеулермен бірге кешенді геологиялық, гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық түсірулер (Азғыр полигоны)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 6690,0
2007 ж
- 13400,0
2008 ж.
- 13360,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
49
К-43-VI; К-44-І парақтарын геоэколо-
гиялық зерттеулермен
бірге геологиялық,
гидрогеологиялық және
инженерлік-геологиялық
түсірулер
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2007-
2009 жж. қаңтар, шілде
2007 ж. - 27132,0
2008 ж
- 15900,0
2009 ж.
- 15968,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
50
М-43-XVIII; М-43-46, 58, 70 парағын геоэкологиялық
зерттеулермен бірге
гидрогеологиялық және
инженерлік-геологиялық
түсірулер
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2007-
2009 жж. қаңтар, шілде
2007 ж. - 9000,0
2008 ж
- 16000,0
2009 ж.
- 15000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
51
М-44-XIII парағын геоэкологиялық зерттеулермен бірге гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық түсірулер
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2007-
2009 жж. қаңтар, шілде
2007 ж. - 9000,0
2008 ж
- 21000,0
2009 ж.
- 20000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
52
М-39-III, IV
парақтарын геоэколо-
гиялық зерттеулермен
әрі 1:200000 масшта-
бында картаға түсіру-
мен бірге гидрогеоло-
гиялық және инженерлік
-геологиялық жете
зерттеулер
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2007-
2008 жж. қаңтар, шілде
2007 ж. - 9000,0
2008 ж
- 14000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
53
L-39-VII, VIII парақтарын гидрогеоло-
гиялық және инженерлі-
геологиялық түсірім-
дермен 1:200000 масш-
табында L-39-VII
гидрогеологиялық зерт-
теумен гидрогеология-
лық жете зерттеу (сол-
түстік-шығыс бөлігі,
Азгир полигоны)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2008-
2009 жж. қаңтар, шілде
2008 ж. - 10000,0
2009 ж
- 17000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
54
L-40-IV, V (батыс
бөлігі) парақтарында
геоэкологиялық зерт-
теулермен гидрогеоло-
гиялық және инженерлі
-геологиялық түсірім
және L-40-V (шығыс
бөлігі, Ембі-5) пара-
ғында гидрогеологиялық
жете зерделеу
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2008-
2009 жж. қаңтар, шілде
2008 ж. - 12958,0
2009 ж.
- 28764,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
55
М-39-XXX (Тайсоған) парағында
геоэкологиялық зерт-
теумен гидрогеология-
лық және инженерлі
-геологиялық түсірім
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2008-
2009 жж. қаңтар, шілде
2008 ж. - 10000,0
2009 ж
- 12042,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
56
L-44-XXII, XXIII,
XXVIII, XXIX парақта-
рында геоэкологиялық
зерттеулермен гидроге-
ологиялық және инже-
нерлі-геологиялық
түсірім
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2009 ж. қаңтар, шілде
2009 ж

12300,0
2008 г.-
12200,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
48
Комплексная
геологическая,
гидрогеологическая
и инженерно-
геологическая
съемки с
геоэкологическими
исследованиями
листа L-39-II
(полигон Азгир)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2006-
2008гг.
2006 г.-
6690,0
2007 г.-
13400,0
2008 г.-
13360,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
49
Гидрогеологическая и инженерно-
геологическая
съемки с
геоэкологическими
исследованиями
листов К-43-VI; К-44-I
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2007-
2009гг.
2007 г.-
27132,0
2008 г.-
15900,0
2009 г.-
15968,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
50
Гидрогеологическая
и инженерно-
геологическая
съемки с
геоэкологическими
исследованиями
листов М-43-XVIII;
М-43-46, 58, 70
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2007-
2009гг.
2007 г.-
9000,0
2008 г.-
16000,0
2009 г.-
15000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
51
Гидрогеологическая
и инженерно-
геологическая
съемки с
геоэкологическими
исследованиями
листа М-44-XIII
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2007-
2009гг.
2007 г.-
9000,0
2008 г.-
21000,0
2009 г.-
20000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
52
Гидрогеологическое
и инженерно-
геологическое
доизучение с
геоэкологическими
исследованиями и
картографированием
масштаба 1:200000 листов М-39-III, IV
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2007-
2008гг.
2007 г.-
9000,0 2008 г.-
14000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
53
Гидрогеологическая
и инженерно-
геологическая
съемки масштаба 1:200000 листа L-39-VII, VIII и
гидрогеологическое доизучение с
геоэкологическими
исследованиями
листа L-39-VII
(северо-восточная  часть, полигон
Азгир)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2008-
2009гг.
2008 г.-
10000,0
2009 г.-
17000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
54
Гидрогеологическая
и инженерно-
геологическая
съемки с
геоэкологическими
исследованиями
листа L-40-IV, V (западная часть) и
гидрогеологическое
доизучение листа L-40-V (восточная часть, Эмба-5)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2008-
2009гг.
2008 г.-
12958,0
2009 г.-
28764,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
55
Гидрогеологическая
и инженерно-
геологическая
съемки с
геоэкологическими
исследованиями
листа М-39-XXX
(Тайсоган)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2008-
2009гг.
2008 г.-
10000,0
2009 г.-
12042,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
56
Гидрогеологическая
и инженерно-
геологическая
съемки с
геоэкологическими
исследованиями
листа L-44-XXII, XXIII, XXVIII,
XXIX
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2009 г.
2009 г.-

- 16644,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
57
N-41-XXXIII
(солтүстік-шығыс және
оңтүстік-батыс бөлік-
тері) және гидрогеоло-
гиялық жете зерделеу
(солтүстік-батыс және
оңтүстік-шығыс бөлік-
тері) парағында геоэ-
кологиялық зерттеулер-
мен гидрогеологиялық
және инженерлі-геоло-
гиялық түсірімдер
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2009 ж. қаңтар, шілде
2009 ж
- 13082,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Жиыны:
2006 ж. - 60060,0
2007 ж
- 79832,0
2008 ж.
- 125418,0
2009 ж. - 138500,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Қатты пайдалы қазбаларды іздеу-бағалау жұмыстары
58
Селекциялық кен аймағы (полиметалдар)
1. 49 0 40,09 ' с.е.
84 0 18,5 ' ш.б.
2. 49 0 42,8 ' с.е.
84 0 19,5 ' ш.б.
3. 49 0 40,8 ' с.е.
84 0 21,5 ' ш.б.
4. 49 0 40 ' с.е.
84 0 20,8 ' ш.б.
(6,1 шар. км)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2004-
2006 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 5434,6
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
59
Спасск кен аймағы шегіндегі Қамқор телімі (мыс)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2005-
2006 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 54500,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
60
Средне-Орский ауданы (мыс, мырыш)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 30000,0
2007 ж
- 40000,0
2008 ж.
- 29000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
61
Таулы Маңғыстаудың
Қаратау мегантиклино-
рийі (темір кендері,
алтын, мыс)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 51000,0
2007 ж
- 59000,0
2008 ж.
- 3000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
62
Баталы телімі (мыс)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 30000,0
2007 ж
- 50000,0
2008 ж.
- 20000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
63
Глебовский телімі (алтын)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 25000,0
2007 ж
- 30000,0
2008 ж.
- 25000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
64
Снегирихинск -
Сакмарихинск - Черноубинск алаңы (алтын, полиметалдар)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 40000,0
2007 ж
- 50000,0
2008 ж.
- 30000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
65
Тақыр-Қалжыр телімі (шашыранды алтын)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 20000,0
2007 ж
- 20000,0
2008 ж.
- 10000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
66
Ново-Снегиревский телімі (полиметалдар)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 30000,0
2007 ж
- 30000,0
2008 ж.
- 20000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
67
Таспол кен алаңы (алтын)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2007 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. -
28366,0
2007 ж
- 10000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
68
Ырғайты телімі (алтын)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006-
2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. - 10000,0
2007 ж

16644,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
57
Гидрогеологическая
и инженерно-
геологическая
съемки с
геоэкологическими
исследованиями
листа N-41-XXXIII
(северо-восточная
и юго-западная
части) и
гидрогеологическое
доизучение
(северо-западная
и юго-восточная
части)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2009 г.
2009 г.-
13082,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Итого:
2006 г.-
60060,0
2007г. -
79832,0
2008г.-
125418,0
2009г.-
138500,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Поисково-оценочные работы на твердые полезные ископаемые
58
Селекционная
рудная зона
(полиметаллы)
1. 49 о 40,09' с.ш.
84 о 18,5' в.д.
2. 49 о 42,8' с.ш.
84 о 19,5' в.д.
3. 49 о 40,8 с.ш.
84 о 21,5' в.д.
4. 49 о 40' с.ш.
84 о 20,8' в.д. (6,1 кв. км)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2004-
2006гг.
2006 г.-
5433,6
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
59
Участок Камкор в пределах Спасской рудной зоны (медь)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2005-
2006гг.
2006 г.-
54500,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
60
Средне-Орский
район (медь, цинк)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2006- 2008гг.
2006 г.-
30000,0
2007 г.-
40000,0
2008 г.-
29000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
61
Каратауский
мегантиклинорий
Горного Мангистау
(железные руды,
золото, медь)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2006- 2008гг.
2006 г.-
51000,0
2007 г.-
59000,0
2008 г.-
30000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
62
Баталинский
участок (медь)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2006- 2008гг.
2006 г.-
30000,0
2007 г.-
50000,0
2008 г.-
20000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
63
Глебовский участок
(золото)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2006- 2008гг.
2006 г.-
25000,0
2007 г.-
30000,0
2008 г.-
25000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
64
Снегирихинско-
Сакмарихинско-
Черноубинская
площадь (золото,
полиметаллы)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2006- 2008гг.
2006 г.-
40000,0
2007 г.-
50000,0
2008 г.-
30000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
65
Такыр-Кальджирский участок (россыпное
золото)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2006- 2008гг.
2006 г.-
20000,0
2007 г.-
20000,0
2008 г.-
10000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
66
Ново-Снегиревский участок
(полиметаллы)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2006- 2008гг.
2006 г.-
30000,0
2007 г.-
30000,0
2008 г.-
20000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
67
Тасполинское
рудное поле
(золото)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2006- 2007гг.
2006 г.-
28366,0
2007 г.-
10000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
68
Участок Ыргайты (золото)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2006- 2008гг.
2006 г.-
10000,0
2007 г.-

- 20694,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
91
Клочковский телімі (мыс)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2009 ж. қаңтар, шілде
2009 ж.
- 30000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Жиыны:
2006 ж. -
324299,0
2007 ж.
- 459360,0
2008 ж.
- 368334,0
2009 ж.
- 575000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
92
ГДП-200 жүргізу және
геологиялық материал-
дарды қорыту нәтиже-
сінде анықталған телімдерде іздеу-баға-
лау жұмыстары
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2004 - 2007 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 41000,0
2007 ж.
- 30000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Көмірсутекті шикізат іздеу жұмыстары
93
Каспиймаңы ойпаңы
ауданына ілескен және
Жәнібек аймағы
тұтасты кешенінде
мұнай және газдың
сейсмикалық әдісімен
барлау-бағалау
жұмыстарын жүргізу
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2004 - 2006 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 7000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
94
Каспиймаңы ойпаңы
ауданына ілескен және
Жәнібек аймағы тұтасты
кешенінде мұнай және
газдың гравиметриялық
әдісімен барлау-
бағалау жұмыстарын
жүргізу
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2004 - 2006 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 18000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
95
Аралмаңы участіктері-
нің шегінде көмірсу-
текті шикізатына
барлау-бағалау
жұмыстарын жүргізу
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2005 - 2006 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 878949,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
96
Шалқар аймағы шегінде
геологиялық-геофизи-
калық материалдарды
кешенді интерпретация-
лау
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2005 - 2007 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. -
7000,0
2007 ж
- 3087,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
97
Теңіз ойпаңының Мұзбел участігінің шегінде барлау -бағалау жұмыстары
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006 - 2008 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. -
397751,0
2007 ж.
- 970000,0
2008 ж.
- 580764,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
98
Каспий маңы ойпаңының
орталық бөлігінде
Бекет-Бесоба
участігінің шегінде
барлау-бағалау
жұмыстарын жүргізу
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2007 - 2009 жж. қаңтар, шілде
2007 ж. -
288140,0
2008 ж.
- 1087300,0
2009 ж. - 2593448,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Жиыны:
2006 ж. -
1308700,0
2007 ж.
- 1261227,0
2008 ж.
- 1668064,0
2009 ж. -
2593448,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Жер асты суларына іздеу-барлау жұмыстары
99
152 ауылдық тұрғын пункттерін ауыз сумен қамтамасыз ету үшін іздестіру-барлау жұмыстары
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006 - 2007 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. -
647332,0
2007 ж.
- 186350,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
100
Геотермалды суларын және техникалы-эконо-
микалық негізін құрас-
тыруды пайдалану 40
ұңғыманы зерттеу: оның
ішінде геотермалды
суларға барлау-іздес-
тіру жұмыстары бойын-
ша пилотты жобаны
жүргізу
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2007 ж.
қаңтар,
шілде
2006 ж. -

20694,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
91
Клочковский участок (медь)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2009 г.
2009 г.-
30000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Итого:
2006 г.-
324299,6
2007 г.-
459360,0
2008 г.-
368334,0
2009 г. -
575000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
92
Поисково-оценочные работы на
участках,
выявленных в
результате
проведения
геологического
доизучения
площадей и
обобщения
геологических материалов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2004-
2007гг.
2006 г.-
41000,0
2007 г.-
30000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Поисковые работы на углеводородное сырье
93
Проведение
поисково-оценочных
работ на нефть и
газ сейсмическими
методами в
надсолевом
комплексе
Жаныбекской зоны
и прилегающих
районах
Прикаспийской впадины
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2004-
2006гг.
2006 г.-
7000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
94
Проведение поисково-оценочных
работ на нефть и
газ
гравиметрическими методами в
надсолевом
комплексе
Жаныбекской зоны
и прилегающих
районах
Прикаспийской
впадины
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2004-
2006гг.
2006 г.-
18000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
95
Проведение
поисково-оценочных
работ на
углеводородное
сырье в пределах
участка
Приаральский
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2005-
2006гг.
2006 г.-
878949,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
96
Комплексная
интерпретация
геолого-
геофизических
материалов в
пределах
Шалкарской зоны
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2005-
2007гг.
2006 г.-
7000,0
2007 г.-
3087,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
97
Поисково-оценочные
работы в пределах
участка Музбель в
Тенизской впадине
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2006-
2008гг.
2006 г.-
397751,0
2007 г.-
970000,0
2008 г.-
580764,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
98
Проведение
поисково-оценочных
работ в пределах
участка Бекет-
Бесоба в
центральной части
Прикаспийской
впадины
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2007-
2009гг.
2007 г.-
288140,0
2008 г.-
1087300,0
2009 г.-
2593448,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Итого:
2006 г.-
1308700,0
2007 г.-
1261227,0
2008 г.-
1668064,0
2009 г.-
2593448,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Поисково-разведочные работы на подземные воды
99
Поисково-
разведочные работы
для питьевого
водообеспечения
152 сельских населенных пунктов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2006-
2007гг.
2006 г.-
647332,0
2007 г.-
186350,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
100
Проведение
пилотного проекта  по поисково-
разведочным
работам на
геотермальные
воды, в том числе:
обследование 40
скважин, вскрывших
геотермальные воды
и составление
технико-
экономического
обоснования их
использования
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2006 г.
2006 г.-

136500,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
101
197 ауылдық тұрғын пункттерін ауыз сумен қамтамасыз ету үшін іздестіру-барлау жұмыстары
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2007 - 2008 жж. қаңтар, шілде
2007 ж. -
684412,0
2008 ж.
- 362391,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
102
Жаркент қаласы участі-
гінің геотермалды су-
ларының пайдаланылатын
қорларын ашу және ба-
ғалау үшін іздестіру-
барлау жұмыстары
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2008 - 2009 жж. қаңтар, шілде
2008 ж. -
148220,0
2009 ж.
- 224671,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
103
108 ауылдық тұрғын пункттерін ауыз сумен қамтамасыз ету үшін іздестіру-барлау жұмыстары
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2008 - 2009 жж. қаңтар, шілде
2008 ж. -
473390,0
2009 ж. -
216180,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
104
Топтық су құбырларын сумен қатмамасыз ету
үшін Оңтүстік-Қазақс-
тан облысында Шардары
кенорны, Қызылорда
облысында Жиделі кенорны және Толағай
кенорны (Бердікөл,
Құсман) учаскелері
бойынша жер асты
суларының қорларын
қайта бекіту және
соңына дейін барлау
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2008 - 2009 жж. қаңтар, шілде
2008 ж. -
30000,0
2009 ж
- 50000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
105
256 ауылдық тұрғын
пункттерін ауыз сумен
қамтамасыз ету үшін
іздестіру-барлау
жұмыстары
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2009 ж. қаңтар, шілде
2009 ж.
- 678272,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
106
Арыс және Түркістан
участіктерінде геотер-
малды суларын пайдала-
нылатын қорларын ашу
және бағалау үшін
іздестіру-барлау
жұмыстары
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2009 ж. қаңтар, шілде
2009 ж.
- 110000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
107
Барланған жер асты су
кен орындарын
(телімдерін)
инвентаризациялау
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2009 ж. қаңтар, шілде
2009 ж
- 36000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Жиыны:
2006 ж. - 783832,0
2007 ж.
- 1018982,0
2008 ж. - 1090452,0
2009 ж. - 1090452,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Жер қойнауы мен жер қойнауын пайдалану мониторингі, жерасты
суларының және қауіпті геологиялық процестердіц мониторингі
108
Минералдық-шикізаттық база мен жер қойнауын пайдалану мониторингі (5256 ай/адам)
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2003 - 2009 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.

136500,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
101
Поисково-
разведочные работы
для питьевого
водообеспечения
197 сельских
населенных пунктов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
2007-
2008гг.
2007 г.-
684412,0
2008 г.-
362391,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
102
Поисково-
разведочные
работы для
выявления и
оценки
эксплуатационных
запасов
геотермальных вод
участка города
Жаркент
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2007-
2008гг.
2007 г.-
148220,0
2008 г.-
224671,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
103
Поисково-
разведочные работы
для питьевого
водообеспечения 108 сельских
населенных пунктов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2008- 2009гг.
2008 г.-
473390,0
2009 г.-
216180,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
104
Доразведка и
переутверждение
запасов подземных
вод по участкам
Толагайского
месторождения
(Бердыкольский,
Кусаманский) и
Жиделинского
месторождения в
Кызылординской
области,
Шардаринского
месторождения в
Южно-Казахстанской
области для
обеспечения водой
групповых
водопроводов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2008-
2009гг.
2008 г.-
30000,0
2009 г.-
50000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
105
Поисково-
разведочные работы
для питьевого
водообеспечения
256 сельских
населенных пунктов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь, июль 2009 г.
2009 г.-
678272,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
106
Поисково-
разведочные работы
для выявления и оценки
эксплуатационных запасов
геотермальных вод
на участках Арыс и Туркестан
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2009 г.
2009 г.-
110000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
107
Инвентаризация разведанных месторождений
(участков)
подземных вод
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2009 г.
2009 г.-
36000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Итого:
2006 г.-
783832,0
2007 г.-
1018982,0
2008 г.-
1090452,0
2009 г.-
1090452,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Мониторинг недр и недропользования, мониторинг
подземных вод и опасных геологических процессов
108
Мониторинг
минерально-
сырьевой базы и
недропользования
(5256 чел./мес.)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2003-
2009гг
2006 г.-

- 65200,0
2007 ж.
- 69765,0
2008 ж.
- 58970,0
2009 ж.
- 58970,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
109
Қадағалау бекеттерінде
жер асты суларының
мониторингін жүргізу
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2003 - 2009 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 310310,0
2007 ж.
- 310310,0
2008 ж.
- 310000,0
2009 ж.
- 310000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
110
Полигондарда жер асты суларының мониторингін
жүргізу және оларды жасау
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2005 - 2009 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 9000,0
2007 ж.
- 50000,0
2008 ж.
- 63332,0
2009 ж.
- 63332,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
111
Жер асты суларының
мониторингі мен
қауіпті геологиялық
процестердің деректер
банкін, мемлекеттік
су кадастрын (жер
асты сулары) жүргізу
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2005 - 2009 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. -
20000,0
2007 ж.
- 20000,0
2008 ж. -
20000,0
2009 ж. -
20000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
112
Бекеттерде қауіпті
геологиялық процестерге
мониторинг жүргізу
және оларды жасау
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2005 - 2009 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. -

65200,0
2007 г.-
69765,0
2008 г.-
58970,0
2009 г.-
58970,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
109
Ведение
мониторинга
подземных вод на
пунктах наблюдений
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2003-
2009гг
2006 г.-
310310,0
2007 г.-
310310,0
2008 г.-
310000,0
2009 г.-
310000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
110
Ведение
мониторинга
подземных вод на
полигонах и их
создание
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2005-
2009гг.
2006 г.-
9000,0
2007 г.-
50000,0
2008 г.-
63332,0
2009 г.-
63332,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
111
Ведение
государственного
водного кадастра
(подземные воды), банка данных
мониторинга
подземных вод и
опасных
геологических
процессов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ,
МЭМР
январь июль, 2005-
2009гг.
2006 г.-
20000,0
2007 г.-
20000,0
2008 г.-
20000,0
2009 г.-
20000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
112
Ведение
мониторинга за
опасными
геологическими
процессами на
постах и их
создание
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2005-
2009гг.
2006 г.-

31250,0
2007 ж.
- 62500,0
2008 ж.
- 52500,0
2009 ж.
- 52500,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
113
Қауіпті геологиялық
процестерге мониторинг
жүргізу бойынша
полигондар жасау
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2005 - 2009 жж. қаңтар, шілде
2006 ж. -
66200,0
2007 ж.
- 66300,0
2008 ж.
- 55700,0
2009 ж.
- 55700,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
114
Мемлекеттік бақылау
пункттеріне жер кен
иелігін ресімдеу,
құқықты куәландыратын
құжаттарды
мемлекеттік тіркеу
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2006 - 2007 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 125022,0
2007 ж.
- 22219,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
115
Мемлекеттік қадағалау бекеттеріне жер бөлінісін ресімдеу
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2005 - 2007 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 34740,0
2007 ж.
- 74025,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
116
Бекеттерде жер сілкіну
хабаршыларын зерделеу
бойынша бақылауды
енгізу
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2007 - 2009 жж. қаңтар, шілде
2007 ж.
- 27500,0
2008 ж.
- 64172,0
2009 ж.
- 64172,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
117
Жерасты сулары мен
қауіпті геологиялық
үдерістер мониторингін
алып жүру
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
2008 - 2009 жж. қаңтар, шілде
2008 ж.
- 39000,0
2009 ж.
- 39000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Жиыны:
2006 ж.
- 661722,0
2007 ж.
- 702619,0
2008 ж.
- 663674,0
2009 ж.
- 663674,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Мұнай және өздігінен асып төгілетін гидрогеологиялық
ұңғымаларды жою және консервациялау
118
Каспий теңізінің су
басу аймағындағы 36
мұнай ұңғымасын жою
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
ТЖМ
ҚОҚМ
2004 - 2009 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 960000,0
2007 ж.
- 640000,0
2008 ж.
- 320000,0
2009 ж.
- 640000,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
119
Өздігінен асып төгіле-
тін 456 гидрогеология-
лық ұңғымаларды жою
Қазақстан Республи-
касының Үкіметіне ақпарат
ЭМРМ
ТЖМ
ҚОҚМ
2004 - 2009 жж. қаңтар, шілде
2006 ж.
- 220210,0
2007 ж.
- 610830,0
2008 ж.
- 372770,0
2009 ж.
- 745540,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Жиыны:
2006 ж. -
1180210,0
2007 ж. -
1250830,0
2008 ж. -
692770,0
2009 ж. -
1385540,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Қолданбалы ғылыми зерттеулер (003-бағдарлама)
2006 ж. -
88063,0
2007 ж.
- 93347,0
2008 ж.
- 99881,0
2009 ж.
- 106873,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Геологиялық зерттеулерді
ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету
(001-бағдарлама, 017-кіші бағдарлама,
022-кіші бағдарлама, 016-бағдарлама, 100-кіші
бағдарлама)
2006 ж.
- 39775,3
2007 ж.
- 211037,0
2008 ж.
- 448860,0
2009 ж.
- 491226,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Геологиялық ақпаратты қалыптастыру
(012-бағдарлама)
2006 ж.
- 67928,0
2007 ж.
- 82943,0
2008 ж.
- 123932,0
2009 ж.
- 121945,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
2006 - 2009 жылдар
2006 ж. -
4959529,0
2007 ж. -
5713545,0

31250,0
2007 г.-
62500,0
2008 г.-
52500,0
2009 г.-
52500,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
113
Ведение
мониторинга
за опасными
геологическими
процессами на
полигонах и их
создание
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ,
МЭМР
январь июль, 2005-
2009гг.
2006 г.-
66200,0
2007 г.-
66300,0
2008 г.-
55700,0
2009 г.-
55700,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
114
Оформление
земельных отводов
на государственные
пункты наблюдений,
государственная
регистрация
правоудостоверяю-
щих документов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2006-
2007гг.
2006 г.-
125022,0 2007 г.-
22219,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
115
Создание постов
сейсмомониторинга
по изучению
предвестников
землетрясений
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2006-
2007гг.
2006 г.-
34740,0
2007 г.-
74025,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
116
Сопровождение
мониторинга
подземных вод и
опасных
геологических
процессов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2007-
2009гг.
2007 г.-
27500,0
2008 г.-
64172,0
2009 г.-
64172,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
117
Ведение наблюдений
на постах по
изучению
предвестников
землетрясений
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР
январь июль, 2008-
2009гг.
2008 г.-
39000,0
2009 г.-
39000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Итого:
2006 г.-
661722,0
2007 г.-
702619,0
2008 г.-
663674,0
2009 г.-
663674,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Ликвидация и консервация самоизливающихся скважин
118
Ликвидация 36 неф-
тяных скважин в зоне затопления
Каспийским морем
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР,
МЧС,
МООС
январь, июль 2004-
2009гг.
2006 г.-
960000,0
2007 г.-
640000,0
2008 г.-
320000,0
2009 г.-
640000,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
119
Ликвидация 456
самоизливающихся
гидрогеологических скважин
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭМР,
МЧС,
МООС
январь, июль 2004-
2009гг.
2006 г.-
220210,0
2007 г.-
610830,0
2008 г.-
372770,0
2009 г.-
745540,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Итого:
2006 г.-
1180210,0
2007 г.-
1250830,0
2008 г.-
692770,0
2009 г.-
1385540,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Прикладные научные исследования
(программа 003)
2006 г.-
88063,0
2007 г.-
93347,0
2008 г.-
99881,0
2009 г.-
106873,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Информационно-техническое обеспечение геологических исследований (программа 001 подпрограмма 017, программа 022, программа 016 подпрограмма 100)
2006 г.-
39775,3
2007 г.-
211037,0
2008 г.-
448860,0
2009 г.-
491226,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Формирование геологической информации (программа 012)
2006 г.-
67928,0
2007 г.-
82943,0
2008 г.-
123932,0
2009 г.-
121945,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
2006-2009 годы
2006 г.-4959529,9
2007 г.-5713545,0

2008 ж. - 5827913,0
2009 ж. -
7770196,0
Рес-
пуб-
ли-
ка-
лық бюд-
жет
Ескертпе : жаңа перспективалық телімдер анықталған жағдайда
Іс-шаралар жоспарына түзетулер енгізіледі
аббевиатуралардың толық жазылуы:
ЭМРМ - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық
ресурстар министрлігі;
ТЖМ  - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі;
АШМ  - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі;
ҚОҚМ - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігі.
9. Бағдарламаға қосымшалар
Ескерту. 9-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.12.29.
N 1402 Қаулысымен.
1. 2003-2009 жылдары 1:200000 масштабтағы жете геологиялық зерттеу алаңдарын орналастыру схемасы. Қағаз мәтіннен қараңыз
2. 2003-2009 жылдары өңірлік гидрогеологиялық және инженерлік геологиялық зерттеулерді орналастыру схемасы. Қағаз мәтіннен қараңыз
3. 2006-2009 жылдары 1:200000 масштабтағы геологиялық-минерагендік картаға түсіру объектілерін орналастыру схемасы. Қағаз мәтіннен қараңыз
4. 2007-2009 жылдары қатты пайдалы қазбалар, көмірсутекті шикізат кен орындарын іздестіруге арналған телімдерді орналастыру схемасы. Қағаз мәтіннен қараңыз
5. Ауылдық елді мекендерді 2007-2009 жылдары сумен қамтамасыз ету үшін іздеу-барлау жұмыстарының телімдерін орналастыру схемасы. Қағаз мәтіннен қараңыз
6. 2003-2007 жылдары жер асты сулары мен қауіпті геологиялық процестер мониторингі мемлекеттік қадағалау желілерінің пункттерін, бекеттерін және полигондарын орналастыру схемасы. Қағаз мәтіннен қараңыз
7. 2008-2009 жылдары жер асты сулары мен қауіпті геологиялық процестер мониторингі мемлекеттік қадағалау желілерінің пункттерін, бекеттерін және полигондарын орналастыру схемасы. Қағаз мәтіннен қараңыз
8. 2007-2009 жылдары өздігінен асып төгілетін, жойылатын гидрогеологиялық ұңғымаларды орналастыру схемасы. Қағаз мәтіннен қараңыз
9. 2007-2009 жылдары жойылуға жататын мұнай және газ ұңғымаларын орналастыру схемасы. Қағаз мәтіннен қараңыз

2008 г.-5827913,0
2009 г.-7770196,0
Респуб-
ликанс-
кий
бюджет
Примечания : в случае выявления новых перспективных участков в План
мероприятий будут внесены коррективы
Расшифровка буквенных аббревиатур:
МЭМР - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
МЧС - Министерство чрезвычайных ситуаций Республики Казахстан;
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МООС - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан.
9. Приложения к Программе
Сноска. Раздел 9 в редакции постановления Правительства РК от 29 декабря 2007 года N 1402 .
1. Схема размещения площадей геологического доизучения масштаба 1:200000 в 2003-2009 годах. См. бумажный вариант
2. Схема размещения региональных гидрогеологических и инженерно-геологических исследований в 2003-2009 годах. См. бумажный вариант
3. Схема размещения объектов геолого-минерагенического картирования масштаба 1:200000 в 2006-2009 годах. См. бумажный вариант
4. Схема размещения участков на поиски месторождений твердых полезных ископаемых, углеводородного сырья в 2007-2009 годах. См. бумажный вариант
5. Схема размещения участков поисково-разведочных работ для водообеспечения сельских населенных пунктов в 2007-2009 годах. См. бумажный вариант
6. Схема размещения пунктов, постов и полигонов государственных наблюдательных сетей мониторинга подземных вод и опасных геологических процессов в 2003-2007 годах. См. бумажный вариант
7. Схема размещения пунктов, постов и полигонов государственных наблюдательных сетей мониторинга подземных вод и опасных геологических процессов в 2008-2009 годах. См. бумажный вариант
8. Схема размещения гидрогеологических самоизливающихся скважин, ликвидируемых в 2007-2009 годах. См. бумажный вариант
9. Схема размещения нефтяных и газовых скважин, подлежащих ликвидации в 2007-2009 годах. См. бумажный вариант