Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1998 жылғы 5 қыркүйектегi N 845 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2003 жылғы 16 қаңтар N 30. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 901 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 901 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледi) қаулысымен.
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегi Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. "Жол шаруашылығын құқықтық қамтамасыз етудi жетілдiру туралы" Қазақстан Республикасы Yкіметінің 1998 жылғы 5 қыркүйектегi N 845 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1998 ж., N 31, 269-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсін:
1) кiрiспедегi "Автомобиль жолдарының тиiмдi жұмыс iстеуiн, жол қозғалысының қауіпсiздiгін қамтамасыз ету мақсатында және "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 21 қыркүйектегi N 156-XIII Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 15, 201-құжат), Қазақстан Республикасы Президентiнің " Жол қоры туралы " 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2701, " Жер туралы " 1995 жылғы 22 желтоқсандағы N 2717 заң күшi бар Жарлықтарына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнің Жарнасы, 1995 ж., N 23, 151-құжат; N 24, 159-құжат) және "Жол жүрiсi қауiпсiздігі туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 15 шiлдедегi N 29-1 Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1996 ж., N 14, 273-құжат)" деген сөздер "Автомобильдердiң және басқа да көлік құралдарының үздiксiз, қауiпсiз жүрiсiн қамтамасыз ету, жалпы пайдаланылатын мемлекеттiк автомобиль жолдарын салу және күтіп ұстау үшiн берiлген жерлердi жол органдарының ұтымды пайдалануы мақсатында және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы " 1994 жылғы 21 қыркүйектегi, " Жол жүрiсi қауiпсiздiгi туралы " 1996 жылғы 15 шiлдедегi, " Жер туралы " 2001 жылғы 24 қаңтардағы, " Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегi Заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-тармақтың екiншi абзацында "және жол құрылысын" деген сөздер алынып тасталсын;
3) көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль жолдарын және жол құрылыстарын пайдаланудың тәртiбiнде:
тақырыбында, 2-тармағында және 7-бөлiмнің тақырыбында "және жол құрылыстарын", "мен жол құрылыстарын" деген сөздер алынып тасталсын;
1-тармақ алынып тасталсын;
3-тармақта:
"жалпы пайдаланылатын автомобиль жолдарын пайдаланушылардың, жол органдарының және шаруашылық автомобиль жолдары иелерiнiң" деген сөздер "жалпы пайдаланылатын автомобиль жолдарын пайдаланушылардың, жол органдарының және автомобиль жолдарын басқарушылардың" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 1998 года N 845
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 января 2003 года N 30. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 901.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 901 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 1998 года N 845 "О совершенствовании правового обеспечения дорожного хозяйства" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 31, ст. 269) следующие изменения и дополнения:
1) в преамбуле слова "эффективного функционирования автомобильных дорог и безопасности дорожного движения и в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года N 156-XIII "О транспорте в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 15, ст. 201), Указами Президента Республики Казахстан, имеющими силу Закона, от 21 декабря 1995 г. N 2701 "О Дорожном фонде", от 22 декабря 1995 г. N 2717 "О земле" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 151; N 24, ст. 159) и Законом Республики Казахстан от 15 июля 1996 г. N 29-I "О безопасности дорожного движения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 273)" заменить словами "непрерывного, безопасного движения автомобилей и других транспортных средств, рационального использования дорожными органами земель для строительства и содержания государственных автомобильных дорог общего пользования и в соответствии с Законами Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан", от 15 июля 1996 года "О безопасности дорожного движения", от 24 января 2001 года "О земле ", от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах";
2) в абзаце втором пункта 1 слова "и дорожными сооружениями" исключить;
3) в Правилах пользования автомобильными дорогами и дорожными сооружениями на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в заголовке в пункте 2 и заголовке раздела 7 слова "и дорожными сооружениями" исключить;
пункт 1 исключить;
в пункте 3:
слова "автомобильных дорог общего пользования, дорожных органов и владельцев хозяйственных автомобильных дорог" заменить словами "автомобильными дорогами общего пользования, дорожных органов и управляющих автомобильными дорогами";

2, 3-бөлiмдер тақырыптарының және 7-тармақтың қазақ тiлдегi мәтіндерi өзгерiссiз қалады;
10, 12, 17, 22-тармақтарда:
"бақыланатын аймақтың", "бақыланатын аймағына", "бақыланатын аймақ" және "бақыланатын аймақта" деген сөздер тиiсiнше "жол бойындағы жолақтың", "жол бойындағы жолағына", "жол бойындағы жолақ" және "жол бойындағы жолақта" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақта "жол иесi" деген сөздер "автомобиль жолдарын басқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақтың бiрiншi абзацының қазақ тiлдегi мәтiнi өзгерiссiз қалады;
13-тармақта "жалпы пайдаланылатын автомобиль жолдарын мемлекеттiк басқару органдары" деген сөздер "көлiк саласындағы уәкілеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Автокөлiк құралдарының рұқсат етiлген көлемдерiн, сондай-ақ автокөлiк құралдарының салмақтарын және автокөлiк құралдарының бiлiкке түсетiн жүктемелерiн, автокөлiк құралдарының жүріп өту ережесiн және рұқсат құжаттарын беру тәртiбiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп өтуi үшiн алынатын алым ставкаларын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейді.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Жалпы пайдаланылатын халықаралық және республикалық автомобиль жолдарының бойындағы жолақтарға жол қызметi объектілерiн және жол сервисi объектiлерiн қоспағанда, күрделi құрылыстар салуға тыйым салынады.";
25-тармақта "осы жол басқаруындағы жол органы өкiлiнiң" деген сөздер "жол органы өкiлiнің және автомобиль жолдарын басқарушы өкілiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-бөлiмнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жол органдары мен автомобиль жолдарын басқарушылардың автомобиль жолдарын пайдаланушыларға қатысты құқықтары мен міндеттерi";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Жол органдарының қызметкерлерi заңнамада белгiленген тәртiппен жол элементтерiн бүлдiретiн немесе ластайтын не жүрiп өтуге арнайы рұқсаты жоқ iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты көлiк құралдарын автомобиль жолының көлiк құралдары жүретiн бөлiгiнен тысқары әкетудi талап етуге құқылы";
32-тармақтың үшiншi абзацында "жол органдары мен" деген сөздерден кейін "автомобиль жолдарын басқарушылардың," деген сөздермен толықтырылсын;
33-тармақта "жол қозғалысына қатысушыларға" деген сөздер "автомобиль жолдарын пайдаланушыларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
36-тармақта "қозғалысқа қатысушыларға" деген сөздер "автомобиль жолдарын пайдаланушыларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
38-тармақта "жол органдарының" деген сөздерден кейін "және автомобиль жолдарын басқарушылардың" деген сөздермен толықтырылсын;
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

в заголовках разделов 2, 3 и пункте 7 слова "пользователей автомобильных дорог" заменить соответственно словами "пользователей автомобильными дорогами";
в пунктах 10, 12, 17, 22:
слова "контролируемой зоны" и "контролируемой зоне" заменить словами "придорожной полосы" и "придорожной полосе";
в пункте 11 слова "владельцем дороги" заменить словами "управляющим автомобильными дорогами";
в абзаце первом пункта 12 слова "автомобильных дорог" заменить словами "автомобильными дорогами";
в пункте 13 слова "государственными органами управления автомобильными дорогами общего пользования" заменить словами "уполномоченным органом в области транспорта";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Допустимые габариты автотранспортных средств, а также массы автотранспортных средств и осевые нагрузки автотранспортных средств, правила проезда автотранспортных средств и порядок выдачи разрешительных документов, а также ставки сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан определяются Правительством Республики Казахстан.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. В придорожных полосах международных и республиканских автомобильных дорог общего пользования запрещается строительство капитальных сооружений, за исключением объектов дорожной службы и объектов дорожного сервиса.";
в пункте 25 слова "в управлении которого находится данная дорога" заменить словами "и представителя управляющего автомобильными дорогами";
заголовок раздела 4 изложить в следующей редакции:
"4. Права и обязанности дорожных органов и управляющих автомобильными дорогами по отношению к пользователям автомобильными дорогами";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Работники дорожных органов в установленном законодательством порядке имеют право требовать выведения за пределы проезжей части автомобильной дороги транспортных средств, повреждающих или загрязняющих элементы дороги, либо крупногабаритных и (или) тяжеловесных транспортных средств, не имеющих специального разрешения на проезд.";
в абзаце третьем пункта 32 после слов "с дорожными органами," дополнить словами "управляющими автомобильными дорогами";
в пункте 33 слова "участники дорожного движения" заменить словами "пользователи автомобильными дорогами";
в пункте 36 слова "участники движения" заменить словами "пользователи автомобильными дорогами";
пункт 38 после слов "дорожных органов" дополнить словами "и управляющих автомобильными дорогами";
пункт 40 изложить в следующей редакции:

"40. Жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдарда жол жұмыстары автомобиль жолдарын басқарушылардың жол полициясымен келiсілген рұқсаттарын алғаннан кейiн жүзеге асырылады";
47-тармақтың екiншi абзацында "республикалық немесе облыстық жол қорына" деген сөздер "тиiстi бюджетке" деген сөздермен ауыстырылсын;
50-тармақ алынып тасталсын;
4) көрсетiлген қаулымен бекiтілген Жалпы пайдаланылатын автомобиль жолдарының жерлерi пайдаланудың тәртібінде:
2-тармақ алынып тасталсын;
5-тармақтың үшiншi абзацында "Қысқа мерзiмге (3 жылға дейiн) және ұзақ мерзiмге (3 жылдан 99 жылға дейiн) деген сөздер "Қысқа мерзiмге (5 жылға дейiн) және ұзақ мерзiмге (5 жылдан 49 жылға дейiн)" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта "Жер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнің Заң күші бар Жарлығымен" деген сөздер "Жер туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта "бақыланатын аймағының" деген сөздер "жол бойындағы белдеуiнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
27-тармақта:
"жер ресурстарын басқару жөнiндегі аумақтық органдар" деген сөздер "жерге орналастыру органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"автомобиль жолдарын басқару органдары мен" деген сөздер "жол органдары мен автомобиль жолдарын басқарушылардың және" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

"40. Дорожные работы на дорогах общего пользования производятся после получения разрешения управляющих автомобильными дорогами, согласованные с дорожной полицией";
в абзаце втором пункта 47 слова "республиканский или областной дорожный фонд" заменить словами "соответствующий бюджет";
пункт 50 исключить;
4) в Правилах использования земель автомобильных дорог общего использования, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 исключить;
в абзаце третьем пункта 5 слова "краткосрочное (до 3 лет) и долгосрочное (от 3 до 99 лет)" заменить словами "краткосрочное (до 5 лет) и долгосрочное (от 5 до 49 лет)";
в пункте 7 слова "Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О земле", заменить словами " Законом Республики Казахстан "О земле";
в пункте 8 слова "контролируемой зоны" заменить словами "придорожной полосы";
в пункте 27:
слова "территориальными органами по управлению земельными ресурсами" заменить словами "землеустроительными органами";
слова "органов управления автомобильными дорогами" заменить словами "дорожных органов и управляющих автомобильными дорогами".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан