"Қазақтелеком" ашық акционерлiк қоғамын дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 7 сәуірдегі N 329 қаулысы
"Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647 қаулысын орындау үшiн, телекоммуникациялар саласын одан әрi дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) "Қазақтелеком" ашық акционерлiк қоғамын дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған жоспары;
2) "Қазақтелеком" ашық акционерлiк қоғамын дамытудың 2003 жылға арналған аса маңызды көрсеткiштерi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары К.Қ. Мәсiмовке жүктелсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 7 сәуірдегі
N 329 қаулысымен
бекітілген
"Қазақтелеком" ашық акционерлік қоғамының
2003-2005 жылдарға арналған даму жоспары
Астана, 2003 жыл
Кiрiспе
"Қазақтелеком" ашық акционерлiк қоғамының 2003-2005 жылдарға арналған даму жоспары (бұдан әрi - Даму жоспары) "Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647 қаулысын орындау үшiн әзiрлендi.
Даму жоспары Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму стратегиясын iске асыру жөнiндегi одан арғы шаралар туралы" 2002 жылғы 28 наурыздағы N 827 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002-2004 жылдарға арналған бағдарламасымен сәйкестiкке келтiрiлді.
Даму жоспары Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 4 желтоқсандағы N 1564 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының телекоммуникациялар саласын дамытудың 2001-2005 жылдар кезеңiне арналған даму тұжырымдамасының (бұдан әрi - Тұжырымдама) негiзгi ережелерiне негiзделген.
Даму жоспары "Қазақтелеком" ашық акционерлiк қоғамының (бұдан әрi - "Қазақтелеком" ААҚ) инвестициялық бағдарламасы негiзгi бөлiмдерiнiң сипаттамасын қамтиды.
Құжатта "Қазақтелеком" ашық акционерлік қоғамының болжамды кезеңдегi қызметiнiң қаржы-экономикалық тиiмдiлiгiнiң өзгеруiн сипаттайтын мақсатты көрсеткiштер келтiрiлген. Өндiрiстiк-қаржылық дамуға талдау жүргiзiлдi, соның негiзiнде алдағы жылдардағы қызметтiң негiзгi көрсеткiштерiнiң болжамы жүзеге асырылды.
Даму жоспары алдағы кезеңдегi мақсаттарды және қызметтiң негiзгi бағыттарын белгiлейдi.

Об утверждении Плана развития открытого акционерного общества "Казахтелеком" на 2003-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года N 329
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан", в целях дальнейшего развития отрасли телекоммуникаций Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) План развития открытого акционерного общества "Казахтелеком" на 2003-2005 годы;
2) важнейшие показатели развития открытого акционерного общества "Казахтелеком" на 2003 год.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Масимова К.К.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 апреля 2003 года N 329
План развития открытого
акционерного общества "Казахтелеком"
на 2003-2005 годы
Введение
План развития открытого акционерного общества "Казахтелеком" на 2003-2005 годы (далее - План развития) разработан во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан".
План развития приведен в соответствие с Программой Правительства Республики Казахстан на 2002-2004 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 28 марта 2002 года N 827 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года".
План развития базируется на основных положениях Концепции развития отрасли телекоммуникаций Республики Казахстан на период с 2001 по 2005 год, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года N 1564 (далее - Концепция).
План развития включает описание основных разделов инвестиционной программы открытого акционерного общества "Казахтелеком" (далее - ОАО "Казахтелеком").
В документе приведены целевые показатели, характеризующие изменение финансово-экономической эффективности деятельности ОАО "Казахтелеком" на прогнозируемый период. Произведен анализ производственно-финансового развития, на базе которого был осуществлен прогноз основных показателей деятельности на предстоящие годы.
План развития определяет цели и основные направления деятельности на предстоящий период.

1-бөлiм. Ұлттық компанияның жай-күйi және даму перспективалары туралы баяндама.
1-тарау. Ұлттық компанияның миссиясы, оның құрылуы мен қызметiнiң қысқаша тарихы, компанияны басқарудың ұйымдық құрылымы.
"Қазақтелеком" AAҚ Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы бiртұтас телекоммуникациялар желiсiнiң ұлттық операторы болып табылады. Оның миссиясы:
Қазақстан Республикасының бүкiл аумағындағы тұрғындарға байланыстың жалпыға бiрдей қол жетiмдi қызметтерiн ұсыну;
қазiргi заманғы телекоммуникациялық технологиялар негiзiнде экономиканың барлық субъектiлерiнiң, қоғамның және Қазақстанның мемлекеттiк өкiмет органдарының ақпарат алмасудағы қажеттiлiктерiн қанағаттандыру.
"Қазақтелеком" ұлттық акционерлiк компаниясы республиканың бүкiл аумағына кең көлемдегi байланыс қызметiн ұсынатын, ұлттық ауқымдағы жаңадан құрылушы акционерлiк қоғамның жарғылық қорына мемлекеттiк аймақтық және мамандандырылған телекоммуникация кәсiпорындарының мүлкiн табыстау жолымен "Қазақтелеком" ұлттық акционерлiк компаниясын (бұдан әрi - ҰАҚ) құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 17 маусымдағы N 666 қаулысымен құрылды.
1996 жылғы наурызда мөлшерi 12.1 млрд. теңгенi құраған жарғылық қор көлемiнде акциялардың бастапқы эмиссиясы тiркелдi.
"Қазақтелеком" ҰAК Жарғысына Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексiнiң талаптарына сәйкес өзгерiстер енгiзiлдi және Қазақстан Республикасының әдiлет органдары "Қазақтелеком" ҰAК-тi "Қазақтелеком" ашық акционерлiк қоғамына қайта тiркеудi жүргiздi (А N 084256 сериялы заңды тұлғаны 1997 жылғы 20 ақпандағы мемлекеттiк қайта тiркеу туралы куәлiк).
"Қазақтелеком" ААҚ мынадай негiзгi қызметтер көрсетедi:
жергiлiктi, қалааралық, халықаралық телефон байланысы;
телеграф, телекс, деректер бepу;
спутниктік байланыс;
сым арқылы радиохабар тарату;
байланыс арналарын жалға беру.
"Қазақтелеком" ААҚ жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желiлерiн құрады, оларға иелiк жүргiзедi және басқарады. "Қазақтелеком" ААҚ 1996 жылғы 5 қарашада берген N MTК 000001 лицензия "Қазақтелеком" ААҚ-ға жалпы пайдаланымдағы телекоммуникациялар желiсi үшiн 2011 жылға дейiн Қазақстандағы халықаралық және қалааралық қызмет көрсететiн айрықша провайдер болу құқығын бередi.
"Қазақтелеком" AAҚ Жарғылық капиталы бiр акция үшiн әрқайсысының номиналы 1000 теңге 10 922 876 жай акциялардан (дауыс беретiн) және 1 213 653 дауыс бермейтiн артықшылықты, акциялардан тұрады.
Артықшылықты акциялар үлесi жарғылық қордың 10 пайызын құрайды, олардың дивидендтер алу және тарату кезiнде артықшылығы бар, бiрақ өз акционерлерiне - жеке және заңды тұлғаларға дауыс құқығын бермейдi.

Раздел 1. Доклад о состоянии и перспективах
развития национальной компании
Глава 1. Миссия нацкомпании, краткая история ее создания
и деятельности, организационная структура управления компанией
ОАО "Казахтелеком" является национальным оператором единой сети телекоммуникаций общего пользования Республики Казахстан. Его миссия:
предоставление общедоступных услуг связи населению на всей территории Республики Казахстан;
удовлетворение потребности всех субъектов экономики, общества и органов государственной власти Казахстана в информационном обмене на основе современных телекоммуникационных технологий.
Национальная акционерная компания "Казахтелеком" была образована постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 июня 1994 года N 666 "О создании национальной акционерной компании "Казахтелеком" (далее - НАК "Казахтелеком") путем передачи имущества государственных региональных и специализированных предприятий телекоммуникаций в уставный фонд создаваемого акционерного общества национального масштаба, предоставляющего широкий диапазон услуг связи на всей территории республики.
В марте 1996 года была зарегистрирована первичная эмиссия акций на величину уставного фонда, размер которого составил 12,1 млрд. тенге.
В соответствии с требованиями Гражданского кодекса Республики Казахстан в Устав НАК "Казахтелеком" были внесены изменения, и органами юстиции Республики Казахстан (свидетельство о государственной перерегистрации юридического лица серия А N 084256 от 20 февраля 1997 года) произведена перерегистрация НАК "Казахтелеком" в открытое акционерное общество "Казахтелеком".
ОАО "Казахтелеком" оказывает следующие основные услуги:
местная, междугородняя, международная телефонная связь;
телеграф, телекс, передача данных;
спутниковая связь;
проводное радиовещание;
аренда каналов связи.
ОАО "Казахтелеком" строит, владеет и управляет телекоммуникационными сетями общего пользования. Лицензия N МТК000001, выданная ОАО "Казахтелеком" 5 ноября 1996 года, дает право ОАО "Казахтелеком" быть эксклюзивным провайдером международных и междугородных услуг в Казахстане для сети телекоммуникаций общего пользования до 2011 года.
Уставной капитал ОАО "Казахтелеком" состоит из 10 922 876 обычных акций (голосующих) и 1 213 653 неголосующих привилегированных акций, каждая номиналом 1000 тенге за акцию.
Доля привилегированных акций составляет 10 процентов от уставного фонда, они имеют преимущества при получении дивидендов и ликвидации, но не дают права голоса своим акционерам - физическим и юридическим лицам.

Акциялардың мемлекеттiк пакетi акционерлiк капиталдың 50 пайызын және қосылған 1 акцияны құрайды, "Саят, Жолшы, Дархан және Бадо" ЖШС акциялардың 30 пайызына иелiк етедi, акциялардың 10 пайызы жеке меншiк компаниялардың: The Bank of New Yоrk, АLG Silk Fund Limited, Бителеком иелiгiнде.
"Қазақтелеком" ААҚ өзiнiң құрамында оңашаланған құрылымдық бөлiмшелер (филиалдар) бар, басқарылуы орталықтандырылған бiрыңғай заңды тұлға:
14 облыстық телекоммуникациялар дирекциялары (бұдан әрi - ОТД);
"Астанателеком" қалалық телекоммуникациялар орталығы;
"Алматытелеком" қалалық телекоммуникациялар орталығы;
Корпоративтiк сату дирекциясы;
"Алыспен байланыс" бiрлестiгi;
Радиоландыру орталығы;
Радиотехникалық бiрлестiк;
Телекоммуникациялар және инфрақұрылым объектiлерiн салу жөнiндегi дирекция;
Пайдалану-шаруашылық бiрлестiгi;
"Телеком-комплект" дирекциясы;
Кәсiби бiлiктiлiгiн арттыру орталығы.
"Қазақтелеком" AAҚ басқару органдары мыналар болып табылады:
Жоғарғы орган - акционерлердiң жалпы жиналысы;
Басқару органы - Директорлар кеңесi;
Алқалық атқарушы орган - Басқарма;
Бақылау органы - тексеру комиссиясы.
2-тарау. Жұмыс iстеген жылдардағы өндiрiстiк-қаржылық
дамуын талдау
КСРО ыдырағанға дейiн Қазақстанның бастапқы байланыс желiсi бiрыңғай автоматтандырылған байланыс жүйесiнiң бастапқы желiсiн салудың негiзгi қағидаттары бойынша құрылып келдi. Бастапқы желi толығымен ұқсас болды. Магистральдық кабельдiк және радиорелелiк желiлер негiзiнен одақтық байланыс желiлерiнiң (Ташкент - Москва, Алматы - Новосибирск, Ресей - Қазақстан - Түркменстан және басқалары) жалғасы болып табылды. 1992 жылға дейiн Қазақстан алыс шетелдерге дербес байланысқа шыға алмайтын eдi. Алыс шетелдермен байланыс Ресей арқылы қолмен қосу әдiсiмен жүзеге асырылатын. Австралиямен "Телстра" (30 бiрлiк) және Израильмен "Безек" (30 бiрлiк) бiрiншi тiкелей спутниктiк халықаралық арналарының ашылуымен халықаралық телефон сөйлесулерi автоматтық әдiспен ұсынылатын болды.
Қазақстан бүгiнде "Қазақтелеком" ААҚ салған және басқаратын, ТМД елдерiндегi және алыс шетелдердегi 172 телекоммуникациялық операторлармен қарым-қатынас жасайтын толығымен дербес желiге ие болып отыр.
1998 жылы Қытай шекарасы - Алматы - Тараз - Шымкент - Өзбекстан шекарасы трассасы бойынша Транс-Азия-Еуропа (бұдан әрi - ТАЕ) талшықты-оптикалық байланыс желiсiнiң қазақстандық телiмiнiң құрылысы аяқталды. Супермагистраль арқылы Қазақстан цифрлық арналармен әлемнiң, ТМД және Орта Азияның көптеген елдерiмен қосылды. ТАЕ Алматы, Тараз, Шымкент, Талдықорған қалалары және осы магистральдiң бойында орналасқан аудан орталықтары арасындағы ақпараттық ағындарды берудi қамтамасыз еттi. Жамбыл және Оңтүстiк Қазақстан облыстарының осы супермагистраль трассасы бойында орналасқан аудан орталықтарында DRX-4 цифрлық автоматтық телефон станциялары (бұдан әрi - АТС) орнатылды.
Бастапқы желiде цифрлық радиорелелiк желiлер (бұдан әрi - РРЖ) салынды. 1998 жылы Астана-Петропавл РРЖ пайдалануға берiлдi. Астана-Алматы және Астана-Қостанай РРЖ-нi қайта құру осы телiмдердегi ұқсас радиорелелiк жабдықтарда цифрлық арналар ұйымдастыруға мүмкiндiк бердi. Қостанай-Жiтiқара және Қостанай-Қашар РРЖ құрылысы аяқталды.
Петропавл-Кормиловка (Ресей) трассасының Солтүстiк талшықты-оптикалық байланыс желiсiнiң құрылысы аяқталды.
Алматы қаласындағы ОРБИТА станциясын қайта құру жүргiзiлдi, ол ИНТЕЛСАТ стандартына сәйкестiк сертификатын алды. ИНТЕЛСАТ-902 спутнигi арқылы Германияға, Англияға, Швейцарияға, Ресейге, БАЭ, Канадаға жаңа бағыттар ашылды.
Алматы, Ақтау, Атырау қалаларында Е3 ИНТЕЛСАТ стандартындағы стансалар орнатылды және Алматы-Ақтау Алматы-Атырау, Ақтау-Атырау бағыттары бойынша спутниктiк байланыстың магистральдық арналары ұйымдастырылды. Спутниктiк жүйенiң құрылып жатқан Ұлттық желiсi арналық беру жылдамдығы 8 кбит/сек. болатын дауыстық сигналдармен алмасуға арналған.
1998 жылдан берi екi бiрдей ұзақ мерзiмдiк жобаны - әмбебап таксофондарды енгiзу және бос желiлiк сыйымдылық жетпеген кезде жаңа абоненттердi iске қосу проблемасын тиiмдi түрде шешуге мүмкiндiк беретiн абоненттiк тығыздау аппаратурасын енгiзудi iске асыру жөнiнде жұмыс жүргiзiлуде.

Государственный пакет акций составляет 50 процентов акционерного капитала плюс 1 акция, ТОО "Саят, Жолшы, Дархан и Бадо" владеет 30 процентами акций, 10 процентов акций принадлежит частным компаниям: The Bank of New York, AIG Silk Fund Limited, Бителеком.
ОАО "Казахтелеком" - единое юридическое лицо с централизованным управлением, имеющее в своем составе обособленные структурные подразделения (филиалы):
14 областных дирекций телекоммуникаций (далее - ОДТ);
Городской центр телекоммуникаций "Астанателеком";
Городской центр телекоммуникаций "Алматытелеком";
Дирекция корпоративных продаж;
Объединение "Дальняя связь";
Центр радиофикации;
Радиотехническое объединение;
Дирекция по строительству объектов телекоммуникаций и инфраструктуры;
Эксплуатационно-хозяйственное объединение;
Дирекция "Телеком-комплект";
Центр повышения квалификации.
Органами управления ОАО "Казахтелеком" являются:
Высший орган - общее собрание акционеров;
Орган управления - Совет директоров;
Коллегиальный исполнительный орган - Правление;
Контрольный орган - ревизионная комиссия.
Глава 2. Анализ производственно-финансового
развития за годы существования
До распада СССР первичная сеть связи Казахстана строилась по основным принципам построения первичной сети единой автоматизированной системы связи. Первичная сеть была полностью аналоговая. Магистральные кабельные и радиорелейные линии в основном являлись продолжением союзных линий связи (Ташкент - Москва, Алматы - Новосибирск, Россия - Казахстан - Туркмения и другие). До 1992 года Казахстан не имел самостоятельного выхода на страны дальнего зарубежья. Связь с дальним зарубежьем осуществлялась ручным способом через Россию. С открытием первых прямых спутниковых международных каналов с Австралией "Телстра" (30 единиц) и с Израилем "Безек" (30 единиц) международные телефонные разговоры стали предоставляться автоматическим способом.
Сегодня Казахстан обладает полностью суверенной сетью, построенной и управляемой ОАО "Казахтелеком", которое сотрудничает со 172 телекоммуникационными операторами из стран СНГ и дальнего зарубежья.
В 1998 году завершено строительство казахстанского участка Транс-Азиатско-Европейской волоконно-оптической линии связи (далее - ТАЕ) по трассе: граница Китая - Алматы - Тараз - Шымкент - граница Узбекистана. Посредством супермагистрали Казахстан соединился цифровыми каналами со многими странами мира, СНГ и Центральной Азии. ТАЕ обеспечила передачу информационных потоков между городами Алматы, Таразом, Шымкентом, Талдыкорганом и райцентрами, расположенными вдоль этой магистрали. В райцентрах, расположенных вдоль трассы супермагистрали Жамбылской и Южно-Казахстанской областей установлены цифровые автоматические телефонные станции (далее - АТС) DRX-4.
На первичной сети построены цифровые радиорелейные линии (далее - РРЛ). В 1998 году введена в эксплуатацию РРЛ Астана-Петропавловск. Реконструкция РРЛ Астана-Алматы и Астана-Костанай дала возможность организации на этих участках цифровых каналов на аналоговом радиорелейном оборудовании. Завершено строительство РРЛ Костанай-Жетикара и Костанай-Качары.
Завершено строительство Северной волоконно-оптической линии связи трассы Петропавловск - Кормиловка (Россия).
Произведена реконструкция станции ОРБИТА в г. Алматы, которая получила сертификат соответствия стандарту ИНТЕЛСАТ. Открылись новые направления через спутник ИНТЕЛСАТ-902 на Германию, Англию, Швейцарию, Россию, ОАЭ, Канаду.
Установлены станции стандарта ЕЗ ИНТЕЛСАТ в городах Алматы, Актау, Атырау и организованы магистральные каналы спутниковой связи по направлениям Алматы-Актау, Алматы-Атырау и Актау-Атырау. Создаваемая национальная сеть спутниковой системы предназначена для обмена голосовыми сигналами с канальной скоростью передачи 8 кбит/сек.
С 1998 года ведется работа по реализации двух долгосрочных проектов - внедрению универсальных таксофонов и внедрению аппаратуры абонентского уплотнения, позволяющей эффективно решить проблему подключения новых абонентов при нехватке свободной линейной емкости.

Қазақстанда 1999 жылдан бастап жергiлiктi телефон желiсiнде телефон қосуларының құнын уақыттық есептеу жүйесi (бұдан әрi - ТҚУЕ) енгiзiле бастады. ТҚУЕ енгiзу республикамыздың үш қаласында - Қарағандыда (107600 нөмiр), Жезқазғанда (31900 нөмiр) және Лисаковскiде (8400 нөмiр) басталған болатын.
Уақыттық есептеудi енгiзу оған сәйкес табиғи монополия субъектiлерi есептеу аспаптарын орнатуға мiндеттi "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi Заңын орындау үшiн және әлемдiк қоғамдастықта өзара байланысқан телекоммуникациялар желiлерiнiң байланыс операторлары арасындағы жалпы жұрт қабылдаған өзара есеп айырысу қағидаттарын iске асыру мақсатында жүргiзуде.
Кiрiс 1995 жылы 15,1 млрд. теңгеден 1998 жылы 23,5 млрд. теңгеге дейiн өстi. 1999 жыл "Қазақтелеком" ААҚ үшiн дағдарыс жылы болды. Кiрiс мөлшерi 29,9 млрд.теңгенi, доллармен есептегенде 249 млн. АҚШ долларын құрады. Бұл iс жүзiнде 1995 жылғы деңгейге қайта оралуды бiлдiредi (247 млн.АҚШ долл.).
Қаржылық нәтиженiң құлдырауын болдырмау мақсатында "Қазақтелеком" ААҚ бiрқатар шаралар қолданды, оның iшiнде "Қазақтелеком" ААҚ қайта құрылымдау және қызметкерлер санын оңтайландыру жүргiзiлдi. Нәтижесiнде "Қазақтелеком" AAҚ-тың 1 қызметкерiне есептегендегi кiрiс ұдайы жоғарылаумен болды. Халықаралық трафиктiң төмендеуi елiмiздiң өз iшiндегi трафиктiң өсуiмен өтелдi.
"Қазақтелеком" ААҚ iшкi ресурстарын жұмылдыру 2000 жылы экономикалық дағдарыс салдарын еңсеруге мүмкiндiк бердi. 1 қызметкерге есептегендегi кiрiс 2000 жылы жоғарғы көрсеткiшке - 1254 мың теңгеге жеттi.
1995 жылдан 1999 жылды қоса алғандағы кезеңде салықтар және бюджетке төлемдер 32,9 млрд.теңге соманы құрады.
Талдау жүргiзiлген кезең "Қазақтелеком" ААҚ көрсететiн қызмет үшiн белгiленген тарифтердiң тұрақтылығымен сипатталғанын айту қажет. Тек 1999 жылы жергiлiктi байланыс қызметiне тарифтер 8 пайызға жоғарылады, ал тарифтердiң артуы орта есеппен 3-5% көтерiлдi.
Кiрiстердiң өсуiне негiзiнен байланыс құралдарын дамыту мен жаңғырту және жаңа қызмет түрлерiн енгiзу жөнiндегi шараларды iске асырумен байланысты iс-шаралар есебiнен қол жеткiзiлдi. Өткен жылдардың инвестициялық бағдарламасының жобаларын ойдағындай жүзеге асырудың айқын салдары ұқсас АҚТС-тi цифрлыққа ауыстыру нәтижесiндегi қалааралық телефон байланысы және жергiлiктi байланыс қызметiне деген сұраныстың арта түсуi болып отыр.
3-тарау. 2000-2001 жылдардағы қаржы-экономикалық қызметтiң нәтижелерi, өндiрiстiк көрсеткiштердiң өсу себептерiн негiздеу арқылы 2002 жылы күтiлетiн көрсеткiштер

С 1999 года в Казахстане на местной телефонной сети начато внедрение системы повременного учета стоимости телефонных соединений (далее - СПУС). Внедрение СПУС было начато в трех городах республики - в Караганде (107600 номеров), Жезказгане (31900 номеров) и Лисаковске (8400 номеров).
Внедрение повременного учета производится во исполнение Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях", в соответствии с которым субъекты естественной монополии обязаны устанавливать приборы учета, и в целях реализации общепринятых в мировом сообществе принципов взаиморасчетов между операторами связи взаимоувязанных сетей телекоммуникаций.
Доходы возросли с 15,1 млрд. тенге в 1995 году до 23,5 млрд. тенге в 1998 году. 1999 год оказался кризисным для ОАО "Казахтелеком". Размер доходов составил 29,9 млрд. тенге, что в долларовом выражении - 249 млн. долл. США - практически означал возврат к уровню 1995 года (247 млн. долл. США).
В целях предотвращения падения финансового результата ОАО "Казахтелеком" предпринимало ряд мер, в том числе были произведены реструктуризация ОАО "Казахтелеком" и оптимизация численности персонала. В результате доходы на 1 работника ОАО "Казахтелеком" неуклонно повышались. Снижение международного трафика компенсировалось ростом трафика внутри республики.
Мобилизация внутренних ресурсов ОАО "Казахтелеком" привела к тому, что в 2000 году последствия экономического кризиса были преодолены. Доходы на 1 работающего в 2000 году достигли высокого показателя - 1254 тыс. тенге.
За период с 1995 по 1999 годы налоги и платежи в бюджет составили в сумме 32,9 млрд. тенге.
Необходимо отметить, что анализируемый период характеризовался стабильностью тарифов на услуги, предоставляемые ОАО "Казахтелеком". Лишь в 1999 году были повышены тарифы на услуги местной связи на 8%, в среднем было произведено повышение тарифов на 3-5%.
Прирост доходов был достигнут в основном за счет мероприятий, связанных с реализацией мер по развитию и модернизации средств связи и внедрению новых видов услуг. Наглядным следствием успешной реализации проектов инвестиционной программы прошлых лет может служить увеличение спроса на услуги междугородной телефонной и местной связи в результате замены аналоговых АМТС на цифровые.
Глава 3. Результаты финансово-экономической деятельности
за 2000-2001 годы, ожидаемые показатели за 2002 год
с обоснованием причин роста производственных показателей

3.1. 2000 жылдың қорытындылары
2000 жыл "Қазақтелеком" ААҚ үшiн оның алдына қойылған перспективалық даму мiндеттерiне қол жеткiзуде, жалпы ұлттық тұрғыдан зор маңызы бар жоғары технологиялық телекоммуникациялық желiнi қалыптастыруға бағытталған бiрқатар басым инвестициялық жобаларды iске асыруда түбегейлi өзгерiс кезеңi болды.
Республикамыздың тұрғындарын осы саладағы қазiргi заманғы әлемдiк жетiстiктер талабына жауап беретiн қызметтердiң толық пакетiмен қамтамасыз ететiн "Kazakhstan Onlinе" бiрыңғай Ұлттық деректер беру желiсi құрылды.
Ақмола облысының Шортанды ауданында тұңғыш рет сымсыз байланыс (радиоену) бойынша сынама-жоба iске асырылды.
Негiзгi телефон аппараттарының (бұдан әрi - НТА) абсолюттi түрде өсуi, сондай-ақ соңғы он жыл iшiнде бiрiншi рет ауылдық жерлерде НТА-ның өсуi байқалды.
Бухгалтерлiк есептiң қазақстандық стандарттары бойынша аудиттелген есептеме бойынша "Қазақтелеком" ААҚ 2000 жылы қызмет көрсетудi iске асырудан алған кiрiстер 38,6 млрд.теңгенi, негiзгi қызмет бойынша шығыстар 33,7 млрд.теңгенi құрады.
Таза пайда 2,9 млрд. теңгеге жеттi.
Бұл ретте "Қазақтелеком" ААҚ менеджментiнiң көрсетiлетiн қызмет түрлерiн әртараптандыруға және деректер беру, Интернет, жоғары сапалы бизнес-желiлерi тәрiздi жаңа рыноктарды игеруге бағытталған ставкасының негiздiлiгiн көрсете отырып жаңа қызмет түрлерiн көрсетуден түсетiн кiрiстерi озық қарқынмен өстi.
Қалааралық, халықаралық телефон байланысы бойынша iске асырудан түскен кiрiс 30%-ға, жергiлiктi телефон байланысынан түскен кiрiс 21%-ға өстi.
Салық пен бюджетке төлемдер 11,6 млрд. теңгенi, өткен кезеңмен салыстырғанда 145%-ды құрады.
3.2. 2001 жылдың қорытындылары
"Қазақтелеком" ААҚ үшiн 2001 жыл жоғары өндiрiстiк және қаржылық көрсеткiштермен атап өтiлдi. Мәселен, негiзгi қызметтен алынған кiрiс 45,9 млрд. теңгенi құрады. 2000 жылмен салыстырғанда кiрiстiң өсуi 19% құрады. "Қазақтелеком" ААҚ тарапынан телекоммуникациялар желiсiн кеңейту және жаңарту жөнiнде жүргiзiлген жұмыстар, ел экономикасының жаппай жандануы, мақсатты түрдегi тарифтiк саясат көрсетiлетiн қызмет көлемiнiң ұлғаюына әкелдi.
Трафик көлемi жөнiндегi жоспарды асыра орындау есебiнен қалааралық және халықаралық сөйлесулер бойынша өсу 2000 жылы 30%-ды құрады. Жергiлiктi желi бойынша НТА және жаңа қондырғылардың өсуi есебiнен 11%-ға өсуi байқалады. Смарт-карталар сату, деректер беру желiсiнiң қызметi тәрiздi жаңа қызмет түрлерi бойынша едәуiр өсу барын айту қажет, Kulan желiсiнен, IPLC жалға беруден, оларды сатудан түскен табыс 88% сомасында өстi.
Операциялық қызметтiң шығыстары 34,1 млрд.теңге сомасын, оның iшiнде өндiрiстiк өзiндiк құн бойынша 26,8 млрд.теңгенi құрады (өcуi - 6,6%). Бұл ретте кезең шығындары 2000 жылдағымен салыстырғанда 15%-ға төмендедi және жоспар бойынша 8,1 млрд.теңге болғанда 7,3 млрд.теңгенi құрады.

3.1. Итоги 2000 года
2000 год стал для ОАО "Казахтелеком" переломным в достижении поставленных перед ним задач перспективного развития, реализации ряда приоритетных инвестиционных проектов, направленных на формирование высокотехнологичной телекоммуникационной сети, и имеющих важное общенациональное значение.
Построена единая национальная сеть передачи данных "Kazakhstan Online", обеспечивающая жителей республики полным пакетом услуг, отвечающих современным мировым достижениям в этой области.
Впервые реализован пилот-проект по беспроводной связи (радиодоступу) в Щучинском районе Акмолинской области.
Наблюдался абсолютный прирост количества основных телефонных аппаратов (далее - ОТА), а также впервые за последнее десятилетие был отмечен прирост ОТА в сельской местности.
Доходы ОАО "Казахтелеком" от реализации услуг в 2000 году по аудированной отчетности по казахстанским стандартам бухгалтерского учета составили 38,6 млрд. тенге, расходы по основной деятельности - 33,7 млрд. тенге.
Чистая прибыль достигла 2,9 млрд. тенге.
При этом опережающими темпами росли доходы от новых услуг, отражая обоснованность ставки менеджмента ОАО "Казахтелеком" на диверсификацию услуг и завоевание новых рынков, таких как передача данных, Интернет, бизнес-сеть повышенного качества.
По междугородной, международной телефонной связи доходы от реализации возросли на 30%, по местной телефонной связи - на 21%.
Налоги и платежи в бюджет составили 11,6 млрд. тенге, или 145% к предыдущему периоду.
3.2. Итоги 2001 года
Для ОАО "Казахтелеком" 2001 год был отмечен высокими производственными и финансовыми показателями. Так, доходы от основной деятельности составили 45,9 млрд. тенге. По сравнению с 2000 годом рост доходов составил 19%. Проводимые ОАО "Казахтелеком" работы по расширению и обновлению сети телекоммуникаций, общее оживление экономики страны, целенаправленная тарифная политика привели к увеличению объемов оказываемых услуг.
По междугородным, международным разговорам рост к 2000 году составил 30% за счет перевыполнения плана по объему трафика. По местной сети наблюдается рост 11% за счет прироста ОТА и новых установок. Необходимо отметить значительный рост по новым видам услуг - реализация смарт-карт, услуги сети передачи данных, доходы по сети Kulan, аренда IPLC - их продажи выросли в сумме на 88%.
Расходы операционной деятельности составили в сумме 34,1 млрд. тенге, в том числе по производственной себестоимости - 26,8 млрд. тенге (рост на 6,6%). При этом расходы периода были снижены на 15% по сравнению с 2000 годом и составили 7,3 млрд. тенге при 8,1 млрд. тенге по плану.

Таза кiрiс 8,6 млрд.теңгеге жеттi, бұл 2000 жылғы деңгейден 3 есе көп. 2002 жылғы 15 мамырда өткен акционерлердiң жылдық жалпы жиналысында 2001 жылдың қорытындылары бойынша жай акцияларға таза кiрiстiң 20%-ы мөлшерiнде дивидендтер төлеу туралы шешiм қабылданды. 1 акцияға кiрiс 155,97 теңгенi құрады.
2001 жылы қалааралық және халықаралық телефон трафигi өткен жылдың деңгейiнен 30%-ға асып түсiп, 1101 млн. минутты құрады.
Деректер беру желiсiнiң (Интернет желiсiне қол жетiмдiлiк, электрондық почта, факсимильдiк және дауыстық хабарлар бepу, телеконференциялар, деректер беру және цифр түрiнде ұсынылатын кез келген ақпаратты беру) одан әрi дамуы және осы қызметтерге деген зор сұраныс Internet желiсi арналарында уақытты алудың өсуiне әсер еттi, бұл 2000 жылдағымен салыстырғанда 89%-ға өсе отырып, 204,8 млн.мин. құрады.
Батыс талшықты-оптикалық магистральдың негiзгi екi сегментi құрылысының аяқталуы байланыс желiсiн жаңғыртудағы және дамытудағы принциптi жетiстік болды.
Ұлттық ақпараттық супермагистраль (бұдан әрi - ҰАСМ) құрылысын жалғастыру шеңберiнде жобалау-iздестiру жұмыстары жүргiзiлді және ҰАСМ Шығыс тармағының жұмыс сызбалары әзiрлендi.
Астана қаласында 6572 порттық екiншi халықаралық коммутация орталығының (бұдан әрi - ХКО) пайдалануға берiлуi Қазақстан телекоммуникациялар желiсiн дамыту және жаңғырту жолындағы маңызды кезеңнiң бiрi болды.
2001 жылы жергiлiктi желiнi цифрландыру жұмыстары жалғасты. Облыс орталықтары мен облыстық бағыныстағы қалаларда жалпы сыйымдылығы 186 мың нөмiрлiк жабдықтар орнатылды. Бұдан басқа Ақмола, Атырау, Ақтөбе, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қостанай, Павлодар, Солтүстiк Қазақстан, Оңтүстiк Қазақстан, Қызылорда облыстарының аудан орталықтарында жалпы сыйымдылығы 32 мың нөмiрлiк цифрлық жабдықтар орнатылды.
Уақытпен есептеудi барлық жерлерде енгiзу жұмыстары жалғасын тапты. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 26 маусымдағы N 873 "Қазақстан Республикасының телекоммуникация желiлерiндегi жергiлiктi телефон қосылыстарының құнын есептеудiң уақыттық жүйесiн енгiзу туралы" қаулысымен бекiтiлген жоспар-кестеге сәйкес ТҚУЕ енгiзудi 68 елдi мекенде үш кезеңде өткiзу белгiлендi:
2001 жылы - Қостанай, Ақтау, Рудный қалалары - жоспарлы сыйымдылық - 134000 нөмiр;
2002 жылы - Астана, Орал, Көкшетау, Ақтөбе, Талдықорған, Атырау, Қызылорда, Павлодар, Петропавл, Тараз, Өскемен, Шымкент қалалары - жоспарлы сыйымдылық - 670000 нөмiр;
2003 жылы - Алматы қаласы және Алматы, Ақмола, Қостанай, Қызылорда, Павлодар, Солтүстiк Қазақстан, Жамбыл, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Оңтүстiк Қазақстан, Қарағанды облыстарының қалалары - жоспарлы сыйымдылық - 800000 нөмiр.
Ұқсас желi уақыттық есептеу аппаратурасымен қосымша жабдықталады, қазiргi уақытта 2001 жылы ТҚУЕ енгiзiлген қалаларда "Микронет" және "ELSIS" фирмаларының аппаратуралары жұмыс iстейдi.
2001 жылы Павлодар, Шымкент, Қарағанды, Атырау, Қостанай және Өскемен қалаларында SDH қалалық сақиналары пайдалануға берiлдi.
Осылайша, Қазақстанның 11 облыс орталықтарында орнатылған цифрлық көлiктiк желiлер ҚТС жүйесiнде станцияаралық байланыс сапасын жақсартумен бiрге, ақпараттың барлық түрлерiн, оның iшiнде деректер беру, бейнеақпарат және басқа да мультимедиялық қызметтер көрсетудi ұйымдастыруға мүмкiндiк беpудe.
2001 жылы абоненттiк мультисервистiк қатынау желiсiнiң құрылысы сыналып байқалды, "Қазақтелеком" ААҚ интеллектуалдық желiсiн құру жобасы басталды.

Чистый доход составил 8,6 млрд. тенге, превысив уровень 2000 года в 3 раза. На годовом общем собрании акционеров 15 мая 2002 года принято решение по выплате дивидендов на простые акции по итогам 2001 года в размере 20% от чистого дохода. Доход на 1 акцию составил 155,97 тенге.
Междугородный, международный телефонный трафик в 2001 году на 30% превзошел уровень прошлого года и составил 1101 млн. минут.
Дальнейшее развитие сетей передачи данных (доступ к сети Интернет, электронная почта, передача факсимильных и голосовых сообщений, телеконференции, передача данных и передача любой информации, предоставляемой в цифровом виде) и большой спрос на данный вид услуг отразились на росте времени занятия каналов по сети Internet, которое составило 204,8 млн. мин. с увеличением по сравнению с 2000 годом на 89%.
Принципиальным достижением в модернизации и развитии сети связи стало завершение строительства двух основных сегментов Западной волоконно-оптической магистрали.
В рамках продолжения строительства национальной информационной супермагистрали (далее - НИСМ) выполнены проектно-изыскательские работы и разработаны рабочие чертежи Восточной ветки НИСМ.
Одним из важных этапов в развитии и модернизации сети телекоммуникаций Казахстана стал ввод в эксплуатацию второго Международного центра коммутации (далее - МЦК) на 6572 порта в Астане.
В 2001 году были продолжены работы по цифровизации местной сети. Смонтировано оборудование в областных центрах и городах областного подчинения общей емкостью 186 тыс. номеров. Кроме того, в райцентрах Акмолинской, Атырауской, Актюбинской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской, Южно-Казахстанской, Кызылординской областей установлено цифровое оборудование общей емкостью 32 тыс. номеров.
Проводилась работа по повсеместному внедрению повременного учета. В соответствии с планом-графиком, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2001 года N 873 "О внедрении системы повременного учета стоимости местных телефонных соединений на сетях телекоммуникаций Республики Казахстан", внедрение СПУС в 68 населенных пунктах было намечено провести в три этапа:
2001 г. - города Костанай, Актау, Рудный - планируемая емкость 134000 номеров;
2002 г. - города Астана, Уральск, Кокшетау, Актобе, Талдыкорган, Атырау, Кызылорда, Павлодар, Петропавловск, Тараз, Усть-Каменогорск, Шымкент - планируемая емкость 670000 номеров;
2003 г. - город Алматы и города Алматинской, Акмолинской, Костанайской, Кызылординской, Павлодарской, Северо-Казахстанской, Жамбылской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Южно-Казахстанской, Карагандинской областей - планируемая емкость 800000 номеров.
Аналоговая сеть дооборудуется аппаратурой повременного учета, в настоящее время в городах, где СПУС внедрена в 2001 году, работает аппаратура фирм "Микронет" и "ELSIS".
В 2001 г. введены в эксплуатацию городские кольца SDH в Павлодаре, Шымкенте, Караганде, Атырау, Костанае и Усть-Каменогорске.
Таким образом, уже в 11 областных городах Казахстана цифровые транспортные сети не только повысили качество межстанционных связей, но и позволили организовать передачу всех видов информации, в том числе передачу данных, видеоинформации и других мультимедийных услуг.
В 2001 году опробовано строительство сети абонентского мультисервисного доступа, начат проект создания интеллектуальной сети ОАО "Казахтелеком".

3.3. 2002 жылы күтiлетiн көрсеткіштер
"Қазақтелеком" ААҚ күш-жiгерi 2002 жылы бiрыңғай техникалық және ұйымдық идеология негiзiнде жұмыс iстейтiн және дамитын, жоғары сапалы iшкi және халықаралық алмасуды, телекоммуникация қызметiнiң барлық түрлерiн дамыту үшiн қуатты базаны қамтамасыз ететiн қазiргi заманғы телекоммуникациялар желiсiн құруға бағытталды.
"Қазақтелеком" ААҚ-тың 2002 жылға арналған инвестициялық бағдарламасы телекоммуникациялар желiсiн жаңғырту мен дамытудың мынадай басым бағыттарын белгiледi:
ҰACM құрылысын жалғастыру;
жергiлiктi телекоммуникациялар желiсiн жаңғырту және дамыту;
деректер беру желiсiн дамыту;
коммерциялық жобаларды дамыту.
2002 жылы меншiктi және заемдық қаражат есебiнен жалпы сомасы 14 млрд. доллардан асатын инвестициялық жобаларды iске асыру жүргiзiлді.
ҰACM құрылысын жалғастыру шеңберiнде супермагистральдiң Шығыс тармағының құрылысы басталды, бұл:
екi ХКО-ны (Солтүстiк және Оңтүстiк) цифрлық ағындармен жалғастыруға, бұл ұлттық телекоммуникациялар желiсiнiң, халықаралық байланыстың тұрақты жұмысын және трансұлттық транзиттi ұйымдастыру үшiн аса маңызды;
ТМД және Еуропа елдерiнен екiншi бағытта Қытайға, Жапонияға, Оңтүстiк-Шығыс және Орталық Азияға телекоммуникация трафигi транзитiн ұйымдастыруға, осылайша, байланысты ұйымдастырудың оңтайлы схемасын таңдауға мүмкiндiк туады;
Павлодар, Көкшетау, Өскемен, Семей қалаларын цифрлы байланыспен қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
Жергiлiктi желiнi жаңғырту жұмыстары жалғастырылды. Облыс орталықтарында және облыстарға бағынысты қалаларда жалпы сыйымдылығы 134223 нөмiрлiк цифрлық АТС-тар орнатылды. Жалпы сыйымдылығы 23788 нөмiрлiк цифрлық жабдықтар 17 аудан орталықтарында орнатылды. Қалалық телефон станцияларында 67147 нөмiрлiк цифрлы АТС-тар тәжiрибелi пайдалануға енгiзiлдi. Қалалық телефон станцияларында 39564 нөмiрлiк цифрлы АТС-тар, ал аймақтық желi бойынша 27512 нөмiр iске қосылды.
2002 жылы цифрландырудың басым объектiлерi ретiнде Алматы (25596 нөмiр), Астана (4500 нөмiр), Ақтөбе (12920 нөмiр), Қарағанды (11500 нөмiр), Павлодар (22000 нөмiр), Петропавл (7992 нөмiр), Тараз (13909 нөмiр) қалалары және Алматы, Ақмола, Батыс Қазақстан, Шымкент және Жамбыл облыстарының аудан орталықтары (елдi мекендерi) белгілендi.
Бұдан басқа "Қазақтелеком" AAҚ уақыттық есептеу жүйесiн жаппай енгiзу жұмыстарын жалғастыруда: уақыттық есептеу аппаратураларын, есептеу техникасын, цифрлы АТС-тар, ұйымдастыру техникасын жеткiзуге арналған тендер өткiзiлдi, шоттарды атаулы жеткiзудi ұйымдастыру және төлемдердi банк құрылымдары арқылы жинау жұмыстары жүргiзiлуде, деректер беру жүйесi ұйымдастырылуда.

3.3. Ожидаемые показатели за 2002 год
Усилия ОАО "Казахтелеком" в 2002 году были направлены на построение современной сети телекоммуникаций, функционирующей и развивающейся на основе единой технической и организационной идеологии, обеспечивающей высококачественный внутренний и международный обмен, мощную базу для развития всех видов услуг телекоммуникаций.
Инвестиционная программа ОАО "Казахтелеком" на 2002 год определяла следующие приоритетные направления модернизации и развития сети телекоммуникаций:
продолжение строительства НИСМ;
модернизацию и развитие местной сети телекоммуникаций;
развитие сети передачи данных;
развитие коммерческих проектов.
В 2002 году проводилась реализация инвестиционных проектов на общую сумму более 14 млрд. тенге за счет собственных и заемных средств.
В рамках продолжения строительства НИСМ начато строительство Восточной ветки супермагистрали, что позволит:
связать цифровыми потоками два МЦК (Север и Юг), что крайне важно для организации стабильной работы национальной сети телекоммуникаций, международной связи и организации транснационального транзита;
организовать транзит телекоммуникационного трафика из СНГ и стран Европы вторым маршрутом в Китай, Японию, Юго-Восточную и Центральную Азию, таким образом, появится возможность выбирать оптимальную схему организации связи;
обеспечить цифровой связью города Павлодар, Кокшетау, Усть-Каменогорск, Семипалатинск.
Были продолжены работы по модернизации местной сети. Установлены цифровые АТС в областных центрах и городах областного подчинения общей емкостью 134223 номеров. Цифровое оборудование общей емкостью 23788 номеров установлено в 17 райцентрах. Введены в опытную эксплуатацию цифровые АТС на городских телефонных станциях на 67147 номеров. Запущены в эксплуатацию цифровые АТС на городских телефонных станциях на 39564 номеров, на зоновой сети - 27512 номеров.
Приоритетными объектами цифровизации на 2002 год были определены города Алматы (25596 номеров), Астана (4500 номеров), Актобе (12920 номеров), Караганда (11500 номеров), Павлодар (22000 номеров), Петропавловск (7992 номеров), Тараз (13909 номеров), и районные центры (населенные пункты) Алматинской, Акмолинской, Западно-Казахстанской, Шымкентской и Жамбылской областей.
Кроме того, ОАО "Казахтелеком" продолжены работы по повсеместному внедрению повременного учета: проведен тендер на поставку аппаратуры повременного учета, вычислительной техники, цифровых АТС, оргтехники, ведутся работы по организации адресной доставки счетов и сбору платежей через банковские структуры, организуется сеть передачи данных.

Бүгiнде Орал, Тараз, Павлодар, Петропавл, Қостанай және Өскемен қалаларында монтаж аяқталды, басқа қалаларда жабдықтарды құрастыру жөнiндегi жұмыстар жүргiзiлуде. 2001 жылдың нәтижелерi бойынша жай акцияларға дивиденд төлеуден туындаған "Қазақтелеком" ААҚ-тың 2002 жылға арналған инвестициялық жоспарының қысқартылуына байланысты ТҚУЕ енгiзу мерзiмi 2004 жылдың аяғына ауыстырылды.
Телекоммуникациялар желiсi үшiн осы заманғы ОКС-7 сигналдық жүйеге көшудiң маңызы зор, бұл шақырулардың жоғалуын азайтуға, қолданыстағы жабдықтың өнiмдiлiгiнiң артуына және бiрiктiрулердi орнатудың тиiмдiлiгiн арттыруға мүмкiндiк бередi.
2002 жылы "Ростелекомның" Транс-Сiбiр байланыс арнасы мен батыс ТОБЖ арқылы айналма ұйымдастыру жобасын iске асыру басталды, бұл магистралдық желiнiң сенiмдiлiк мәселесiн шешуге және орасан зор пайдалану шығындарын талап ететiн кабельдiк және радиорелелiк магистральдардың жекелеген учаскелерiн босатуға мүмкiндiк бередi. Ресей өз тарапынан Қазақстан арқылы өтетiн Транс-Ciбip байланыс желiсiнiң өз учаскесiн резервте сақтауға мүдделі.
Бағалау бойынша, негiзгi қызметтен түсетiн кiрiстер 2002 жылы 2001 жылдағымен салыстырғанда 20%-ға өстi және 55,3 млрд. теңгенi құрады, бұл ретте қалааралық және халықаралық телефон байланысынан түсетiн кiрiс 21,1% өстi және 34,9 млрд. теңгеге жеттi. Жергiлiктi байланыстан түсетiн кiрiс 10% өстi.
Операциялық қызмет шығындары 43,1 млрд. теңге сомасында көзделуде, бұл 2001 жылғы деңгейден 26%-ға жоғары. Өнiмнiң (жұмыстардың, қызметтердің) өзiндiк құны 32,6 млрд. теңгенi құрады, 2001 жылмен салыстырғанда 21%-ға өстi.
Негiзгi құралдарды және материалдық емес активтердi күтiп-ұстауға және жөндеуге жұмсалатын шығындардың өсуi облыс орталықтарында жергiлiктi атқарушы органдардың тапсырмасы бойынша ОТД ғимараттарының қасбеттерiн жөндеуден өткiзуге байланысты болып отыр.
Өнiм өткізу шығындарының өсуi мекемелерге, атап айтқанда банк және почта мекемелеріне тұтынушыларға ТҚУЕ енгізуге орай есеп айырысу шоттарын, хабарламаларды және ескертпе-хабарларды жеткізу үшiн комиссиялық сыйақыларды төлеуге жұмсалатын шығындардың өсуiмен байланысты.
Бұдан басқа телекоммуникациялар рыногында бәсекелестiктiң күшеюіне және тұтынушыларды енгізілетiн жаңа қызмет түрлерiмен, оның ішiнде интеллектуалдық желілер, қызметтерді бiрiктiретін цифрлық желi (ISDN), аудиомәтiн, Саll-Center, т.б таныстыру қажеттілілiгіне байланысты, "Қазақтелеком" ААҚ жарнама мен маркетинг шығындарын ұлғайтуға мәжбүр.
Инвестициялық жобаларды қаржыландыру, сондай-ақ айналымдағы капиталды толықтыру үшiн заем қаражаты - тауарлық, инвестициялық және банк несиелерi пайдаланылады.
Инвестициялық және тауарлық несиелердi тарту жабдықтар мен қызметтердi жеткiзушілердi таңдау бойынша өткізілетін тендерлердің нәтижелерi негiзінде жүргізіледi. Инвестициялық немесе тауарлық несиелер шеңберiнде қаржыландыру туралы ұсыныстар көп жағдайларда тендерге қатысушылардан түседi. Бiрақ тендер шарттарына сәйкес "Қазақтелеком" ААҚ тендер жеңiмпазы ұсынған алдын ала шарттарды жақсарту жөнiнде келіссөз жүргізу құқығын өзіне қалдырады. Мұндағы негiзгі сипаттамалар таза ақша ағынына баға беpу, сыйақының нақты және тиiмдi ставкасы бойынша қаржыландырылу құны, қамтамасыз eту нысаны болып табылады.

На сегодняшний день в городах Уральске, Таразе, Павлодаре, Петропавловске, Костанае и Усть-Каменогорске монтаж закончен, в других городах ведутся работы по монтажу оборудования. В связи с сокращением инвестиционного плана ОАО "Казахтелеком" на 2002 год, вызванным выплатой дивидендов на простые акции по итогам 2001 года, сроки внедрения СПУС перенесены на конец 2004 года.
Большое значение для сети телекоммуникаций имеет переход на современную сигнальную систему ОКС N 7, что позволит уменьшить потери вызовов, будет способствовать увеличению производительности существующего оборудования и повышению эффективности установления соединений.
В 2002 году начата реализация проекта по организации кольца через Транс-Сибирскую линию связи "Ростелекома" и Западную ВОЛС, что позволит решить вопрос надежности магистральной сети и начать работы по высвобождению отдельных участков кабельных и радиорелейных магистралей, требующих больших эксплуатационных затрат. Со своей стороны Россия тоже заинтересована в резервировании своего участка Транс-Сибирской линии связи через Казахстан.
По оценке, доходы от основной деятельности в 2002 году по сравнению с 2001 годом возросли на 20% и составили 55,3 млрд. тенге, при этом доходы междугородной, международной телефонной связи возросли на 21,1% и достигли 34,9 млрд. тенге. Доходы от местной связи увеличились на 10%.
Расходы операционной деятельности предусматриваются в сумме 43,1 млрд. тенге, что выше уровня 2001 года на 26%. Себестоимость продукции (работ, услуг) составила 32,6 млрд. тенге, с ростом на 21% по сравнению с 2001 годом.
Рост расходов на обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов связан с необходимостью ремонта фасадов зданий ОДТ в областных центрах по поручениям местных исполнительных органов.
Рост расходов по реализации обусловлен увеличением затрат, связанных с выплатой комиссионных вознаграждений учреждениям, в частности банковским и почтовым, для доставки счетов, извещений и уведомлений потребителям услуг ввиду внедрения СПУС.
Кроме того, ОАО "Казахтелеком" вынуждено увеличить расходы на рекламу и маркетинг в связи с усилением конкуренции на рынке телекоммуникаций и необходимостью ознакомления потребителей с внедряемыми новыми видами услуг, в числе которых интеллектуальные сети, цифровая сеть с интеграцией услуг (ISDN), аудиотекст, Call-Center.
Для финансирования инвестиционных проектов, а также для пополнения оборотного капитала используются заемные средства - товарные, инвестиционные и банковские кредиты.
Привлечение инвестиционных и товарных кредитов производится на основании результатов проводимых тендеров по выбору поставщиков оборудования и услуг. Предложение финансирования в рамках инвестиционного или товарного кредита в большинстве случаев предоставляется участником тендера. Но в соответствии с тендерными условиями, ОАО "Казахтелеком" оставляет за собой право на проведение переговоров по улучшению предварительных условий, предложенных победителем. Основными характеристиками являются оценка чистых денежных потоков, стоимость финансирования по номинальной и эффективной ставке вознаграждения, форма обеспечения.

2002 жылдың 1 қазанына алғанда тауарлық несиелер бойынша орташа тиiмдi ставка 7,69% мөлшеріндегі жылдықты, инвестициялық несиелер бойынша - 6,96% жылдықты құрайды. Қазiргi мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың инвестициялық несиелер бойынша орташа мерзiмi шамамен 8,6 жыл, тауарлық несиелер бойынша - 5,1 жыл құрайды.
Жасалған шарттарға сәйкес 2002 жылдың 9 айында Siemens, Аlсаtel, Fujitsu Siemens, Netas, Iskratel, ECI, Теlsрес, Sumitomo жеткiзушілерінiң несиелерi бойынша есептелген пайыздар 199 520 мың теңгенi құрады.
Қалыптасқан практикаға сәйкес, айналымдағы капиталды толықтыру үшiн несиелiк қаражат тарту, жаңартылатын (жаңартпалы) несие шеңберінде несие беруге жасасқан Келісімдер шеңберiнде жүргiзiледi. Банк несиелерi бойынша орташа тиiмдi ставка 5,75% жылдықты құрайды. Банк несиелерiн жабу мерзiмi, әдетте, өте қысқа (бiр жылға дейiн).
2002 жылы таза табыс болжам бойынша 8,7 млрд. теңгені құрады.
Монтаждалған жалпы сыйымдылықты 2389 мың нөмiрге жеткiзу жоспарланған, цифрландыру деңгейi 41%-дан асты. Абоненттер саны 2082 мың адамға жеттi, телефон тығыздығы 100 тұрғынға 13,8 ОТА-дан асты.
2001 жылдың қорытындылары бойынша жай акцияларға
дивидендтер есебiнде 1,7 млрд.теңге аударылды, оның iшiнде мемлекеттiк пакетке 946,5 млн. теңге.
Бағалау бойынша бюджетке ҚҚС - 3,6 млрд. теңге, заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы - 3,7 млрд. теңге, әлеуметтiк салық 2,3 млрд. теңге мөлшерiнде аударылды.
2-бөлiм 2003-2005 жылдарға арналған даму жоспары
4-тарау. 2003-2005 жылдарға арналған даму жоспары
Жаңа мыңжылдықтың басталуы Қазақстан үшiн экономиканың өркендеуiмен, iскерлiк белсендiлiктiң жандануымен, тұрғындардың табысының бiршама көтерiлуiмен атап өтiлдi. Осы факторлардың барлығы телекоммуникациялық қызметке деген жоғары деңгейдегi сұранысты қалыптастырады және телекоммуникациялар рыногының болжамды кезеңде серпінді түрде дамуын көздейдi. "Қазақтелеком" ААҚ мiндетi - өзiнiң ұстанымын сақтап қалу және нығайту, қысқа мерзiмде толық бәсекелестiк рыногы жағдайында жұмыс iстеуге әзiрлену және капиталдандыруды ұлғайту.
4.1. Даму серпiнi
Кең көлемдегi инвестициялық бағдарламаны iске асыру нәтижесiнде болжам бойынша түсетiн кiрiс 2003 жылы 58,7 млрд. теңгеден 2005 жылы 60,5 теңгеге дейiн өседi. 2005 жылы қалааралық және халықаралық байланыс саласынан түсетiн кiрiстiң 2003 жылмен салыстырғанда 37,2 млрд. теңгеден 36,6 млрд.теңгеге дейiн төмендеуi болжануда, жергiлiктi байланыстан алынатын кiрiс 16% өседi және 13,5 млрд. теңгеге жетедi.
Болжам бойынша таза табыс 2005 жылы 10,1 млрд.теңгеден асатын болады, бұл 2003 жылдағы деңгейден 0,4%-ға жоғары.
Кiрiстер болжамын iске асыруға мынадай шарттарды орындаған жағдайда қол жететiнiн атап өту қажет:
жоспарланатын кезеңде "Қазақтелеком" ААҚ-тың қалааралық, халықаралық байланысқа айрықша құқығын сақтау;
жай акцияларға дивидендтердiң жыл сайынғы мөлшерi таза пайданың 20%-ынан аспайды;
тарифтердi өзгерту серпiнi жоспарланған көрсеткiштерге сәйкес жүргiзiлетiн болады;
тұтас алғанда экономиканың өсуiн сақтау.

По состоянию на 1 октября 2002 года, средняя эффективная ставка по товарным кредитам составляет около 7,69% годовых, инвестиционным - 6,96% годовых. Средний срок финансирования по существующим обязательствам по инвестиционным кредитам составляет около 8,6 лет, по товарным - 5,1 лет.
В соответствии с заключенными договорами за 9 месяцев 2002 года начисленные проценты по кредитам поставщиков Siemens, Alcatel, Fujitsu Siemens, Netas, Iskratel, ECI, Telspec, Sumitomo составили 199,520 тыс. тенге.
В соответствии со сложившейся практикой, привлечение заемных средств на пополнение оборотного капитала производится в рамках заключенных соглашений на предоставление кредитов в рамках кредитной возобновляемой (револьверной) линии. Средняя эффективная ставка по банковским кредитам составляет 5,75% годовых. Как правило, срок погашения банковских кредитов достаточно мал (до одного года).
В 2002 году чистая прибыль по прогнозам составила 8,7 млрд. тенге.
Общая монтированная емкость составила 2389 тыс. номеров, уровень цифровизации превысил 41%. Число абонентов достигло 2082 тыс., телефонная плотность превысила 13,8 ОТА на 100 жителей.
Перечислены 1,7 млрд. тенге в качестве дивидендов на простые акции по итогам 2001 года, в том числе на госпакет 946,5 млн. тенге.
По оценке, перечислены в бюджет: НДС в размере 3,6 млрд. тенге, подоходный налог с юридических лиц - 3,7 млрд. тенге, социальный налог - 2,3 млрд. тенге.
Раздел 2. План развития на 2003-2005 годы
Глава 4. План развития на 2003-2005 годы
Начало нового тысячелетия для Казахстана отмечено подъемом экономики, оживлением деловой активности, некоторым повышением доходов населения. Все эти факторы формируют повышенный спрос на услуги телекоммуникаций и предполагают динамичное развитие рынка телекоммуникаций в прогнозируемом периоде. Задача ОАО "Казахтелеком" - сохранить и укрепить свои позиции, подготовиться в сжатые сроки к работе в условиях полностью конкурентного рынка и увеличить капитализацию.
4.1. Динамика развития
В результате реализации обширной инвестиционной программы доходы по прогнозу возрастут с 58,7 млрд. тенге в 2003 году до 60,5 млрд. тенге в 2005 году. Предполагается, что доходы междугородной, международной связи в 2005 году по сравнению с 2003 годом снизятся с 37,2 млрд. тенге до 36,6 млрд. тенге, доходы по местной связи возрастут на 16% и достигнут 13,5 млрд. тенге.
Чистый доход в 2005 году по прогнозу превысит 10,1 млрд. тенге, что на 0,4% выше уровня 2003 года.
Необходимо отметить, что реализация прогноза доходов будет достигнута в случае выполнения следующих условий:
сохранение в планируемом периоде эксклюзивного права ОАО "Казахтелеком" на междугородную, международную связь;
ежегодный размер дивидендов на простые акции не превысит 20% от чистого дохода;
динамика изменения тарифов будет происходить в соответствии с запланированными показателями;
сохранение роста экономики в целом.

Негiзгi телефон аппараттарының (НТА) саны 2005 жылы 2003 жылмен салыстырғанда 9% өседi және 2,3 млн. бiрлiктi құрайды. Қалааралық, халықаралық телефон трафигi (бұдан әрi - ҚХТТ) 6% өседi, 1,5 млрд. минутты құрайды.
Өткiзiлген өнiмнiң (жұмыстың, қызметтiң) өзiндiк құны 2005 жылғы болжам бойынша 2003 жылғы деңгейге 3% өсе отырып 35,7 млрд.теңгенi құрайды.
___________________________________________________________________
| 2002  |  2003  |  2004  | 2005
| баға  | болжам | болжам | болжам
___________________________________________________________________
Қолданыстағы НТА - барлығы,   2033,8   2129,8   2227,8   2325,8
мың бірлік
оның iшiнде тұрғындарда       1809,9   1900,4   1993,6   2098,3
Қалааралық, халықаралық       1291,3   1447,3   1490,2   1535,1
телефон трафигi - барлығы,
млн. мин.
Оның iшiнде: Қазақстан        1169,8   1322,1   1364,4   1409
Республикасы шегiнде
халықаралық:                  121,5    125,2    125,8    126,1
ТМД                           108,3    111,8    112,4    112,7
алыс шетелдер                 13,2     13,4     13,4     13,4
___________________________________________________________________
Сатылған өнiмдердiң (жұмыстардың, қызметтердiң) өзiндiк құны 2005 жылы болжам бойынша 2003 жылдың деңгейiне алғанда 3% өсiп, 35,7 млрд. теңгенi құрайтын болады.
2005 жылға дейiнгi өзiндiк құн құрылымын болжау
(млн. теңге)
___________________________________________________________________
| 2003  |  2004  | 2005
|болжам | болжам |болжам
___________________________________________________________________
Өзiндiк құн, барлығы                    34630   35586    35695
Оның iшiнде:
Материалдар                             2874    3143     3239
Еңбекке жұмсалатын                      10804   11245    11251
шығындар
Үстеме шығындар                         20952   21198    21205
___________________________________________________________________
Өзiндiк құн құрылымында материалдардың үлесi 2003 жылы 8,2%-дан 2005 жылы 9%-ғa дейiн өседi.
Iшкi өндiрушiлер бағасының өсуiмен қатар, шет елдерден жабдықтар сатып алу кезiнде доллар бағамының өсуi электр қуатына, отынға, кабельге және қосалқы бөлшектерге жұмсалатын шығыстардың өсуi болжануда. Желiнi жаңарту және кеңейту процесiнде едәуiр мөлшерде жабдықтарды енгiзумен байланысты амортизациялық аударымдар да төлемдер де арта түсетiн болады.
Болжам бойынша күрделi жұмсалымдар 2003 жылы - 14,2 млрд. теңге, 2004 жылы - 14,2 млрд. теңге, 2005 жылы - 12,3 млрд. теңге құрайтын болады. Аталған қаражаттар телекоммуникациялар желiлерiн одан әрi дамытуға, халықтың және дамып келе жатқан экономиканың өсiп отырған сұраныстарын қанағаттандыруға жұмсалатын болады.
4.2 Әлеуметтiк саясат
"Қазақтелеком" ААҚ-нда әкiмшiлiк мен еңбек ұжымы арасында жасасқан ұжымдық шартқа сәйкес жүзеге асырылатын мақсатты әлеуметтiк саясат жүргiзiлуде.
"Қазақтелеком" ААҚ ұжымдық шартында жұмыс берушi мен қызметкерлердiң құқықтары мен мiндеттерi, еңбек және демалыс режимi, еңбекақы төлеудегi негiзгi кепiлдiктер, қызметкерлер мен зейнеткерлердi әлеуметтiк жағынан қорғау, еңбек қорғау шаралары, қызметкер еңбек ету қабiлетiнен толық немесе жарым-жартылай айырылғанда берiлетiн әлеуметтiк кепілдiктер мен өтемақылар белгiленген.
Кәсiби бiлiктiлiгi төмен және аз төленетiн қызметкерлер санатын басым түрде қысқартуға бағытталған қызметшiлер құрылымын өзгерту көзделуде. Телекоммуникациялар желiсiн цифрландыру, жабдықтардың, ақпараттық технологиялардың және бағдарламалық өнiмдердiң жаңа түрлерiн енгiзу кәсiби шеберлiгi неғұрлым жоғары мамандарды тартуды және тиiсiнше еңбекақы төлеудi талап етедi.
Қызметкерлерге сапалық сұраныс оларды кәсiби талаптар бойынша сертификаттау арқылы, ал қызметкерлерге сандық сұраныс кадрларды жылжытудың болжамы мен бағалануына сәйкес анықталады. Қызметшiлердi тарту, iрiктеу және бағалау үшiн қызметкерлердiң iшкi (iшкi ауысулар) және сыртқы (жаңа қызметкерлердi жалдау) орналасуының оңтайлы қатынасын белгiлеу үшiн зерттеулер жүргiзiледi, ал содан кейiн ғана жалдау алғышарттарының жүйесi әзiрленедi.
Телекоммуникациялар желiсiн жетiлдiру және ең жаңа цифрлық коммутациялық жүйелер енгiзу барысында телекоммуникациялар саласында жоғары бiлiктi мамандар қажет. 1997 жылы Директорлар кеңесi "Қазақтелеком" AAҚ ауылдық жерлерде тұратын мамандарды жергiлiктi жағдайда оқытуды қолға алуы туралы шешiм қабылдады. Оқыту шығындары "Қазақтелеком" ААҚ орталықтандырылған қорынан төленедi. Тұрақты негiзде семинарлар өткiзiледi, қызметкерлер тұрақты түрде бiлiктiлiгiн арттыру курстарынан өтедi.
4.3 Қоршаған ортаны, еңбектi қорғау және
қауiпсiздiк техникасы
Еңбектi қорғау және қауiпсiздiк техникасы бойынша жұмыс Қазақстан Республикасының " Еңбек туралы ", " Еңбектi қорғау туралы " заңдарына, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, "Қазақтелеком" AAҚ-нда еңбектi қорғау жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру туралы ережеге және басқа да құжаттарға сәйкес жүргiзiлуде. Жоғарыда аталған құжаттар негiзiнде "Қазақтелеком" ААҚ әкiмшiлiгi мен Қазақстан Республикасы байланыс қызметкерлерiнiң кәсiподағы арасында ұжымдық шарт жасалған, оның талаптары "Қазақтелеком" AAҚ барлық филиалдары үшiн мiндеттi.
Ұжымдық шартқа сәйкес еңбек жағдайларын жақсарту жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыруға бiр қызметкердiң бiр жылдық еңбекақысының заңдарда белгiленген ең төменгi деңгейiнiң кем дегенде 30% мөлшерiнде қаражат бөлiнедi. Онда ғылым мен техниканың ең жаңа жетiстiктерiн енгiзу, табиғи және рухани ескiрген жабдықты ауыстыру, үй-жайларда жарық берудi және температура режимiн нормадағы деңгейлерге дейiн жеткiзу жөнiндегi талаптар белгiленген.
Еңбек қорғау мақсатына бөлiнген қаражат мынадай баптар бойынша жұмсалады:
телекоммуникациялар қызметкерлерiнiң тиiстi санаттары үшiн тегiн жабдықтаудың салалық нормаларына сәйкес арнайы киiм, арнайы аяқ киiм, жеке басты қорғау құралдарын сатып алу;
еңбектiң зиянды және қауiптi жағдайларында жұмыс iстейтiн қызметкерлерге кәсiби тәуекелділіктiң, жеңілдiктердiң және өтемақылардың класын белгiлеу мақсатында жұмыс орындарында аттестаттау жүргiзу;
еңбектiң зиянды және қауiптi жағдайларында жұмыс iстейтiн қызметкерлердi мiндеттi түрде медициналық байқаудан өткiзу; қолданыстағы заңдарға сәйкес арнайы тамақтандыру;
өндiрiсте зардап шеккен қызметкерлердiң емделу, протездеу және т.c.c. шығындарын өтеу;
өртке қарсы iс-шаралар;
еңбек қорғау мәселелерiне арналған нормативтiк-техникалық құжаттамалар алу. "Қазақтелеком" ААҚ қызметi қоршаған ортаға зиян келтiрмейдi. Қажет болған жағдайларда жердi баптау және қалпына келтiру жұмыстары жүргiзiледi.

Количество основных телефонных аппаратов в 2005 году возрастет по сравнению с 2003 годом на 9% и составит 2,3 млн. единиц. Междугородный, международный телефонный трафик увеличится на 6% и составит 1,5 млрд. минут.
-------------------------------------------------------------------
!  2002  !  2003   !  2004   !  2005
! оценка ! прогноз ! прогноз ! прогноз
-------------------------------------------------------------------
Наличие ОТА - всего,           2033,8    2129,8    2227,8   2325,8
тыс. единиц
в том числе у населения        1809,9    1900,4    1993,6   2098,3
Междугородный,                 1291,3    1447,3    1490,2   1535,1
международный телефонный
трафик - всего, млн. мин.
в том числе: в пределах        1169,8    1322,1    1364,4   1409
Республики Казахстан
международный:                  121,5     125,2     125,8   126,1
СНГ                             108,3     111,8     112,4   112,7
дальнее зарубежье                13,2      13,4      13,4    13,4
-------------------------------------------------------------------
Себестоимость реализованной продукции (работ, услуг) в 2005 году составит по прогнозу 35,7 млрд. тенге с ростом на 3% к уровню 2003 года.
Прогноз структуры себестоимости до 2005 года
(млн. тенге)
-------------------------------------------------------------------
!   2003   !   2004   !   2005
!  прогноз !  прогноз !  прогноз
-------------------------------------------------------------------
Себестоимость всего                   34630      35586      35695
в том числе:
Материалы                              2874       3143       3239
Расходы по труду                      10804      11245      11251
Накладные затраты                     20952      21198      21205
-------------------------------------------------------------------
В структуре себестоимости доля материалов увеличится с 8,2% в 2003 году до 9% в 2005 году. Прогнозируется рост расходов на электроэнергию, топливо, кабель и запасные части, обусловленный как ростом цен внутренних производителей, так и ростом курса доллара для элементов, закупаемых за рубежом. Амортизационные отчисления будут увеличиваться, что связано с вводом значительного количества оборудования в процессе обновления и расширения сети.
По прогнозу, капитальные вложения в 2003 году составят 14,2 млрд. тенге, в 2004 году - 14,2 млрд. тенге, в 2005 году - 12,3 млрд. тенге. Указанные средства будут направлены на дальнейшее развитие сети телекоммуникаций, удовлетворение растущих потребностей населения и развивающейся экономики в услугах связи.
4.2. Социальная политика
В ОАО "Казахтелеком" проводится целенаправленная социальная политика, осуществляемая в соответствии с коллективным договором, заключенным между администрацией и трудовым коллективом.
В коллективном договоре ОАО "Казахтелеком" обозначены права и обязанности работодателя и работников, режим труда и отдыха, основные гарантии в оплате труда, социальная защита работников и пенсионеров, меры по охране труда и социальные гарантии и компенсации при утере полной или частичной трудоспособности работника.
Предполагается изменение структуры персонала, направленное на преимущественное сокращение малоквалифицированной и низкооплачиваемой категории работников. Цифровизация сети телекоммуникаций, внедрение новых видов оборудования, информационных технологий и программных продуктов требуют привлечения специалистов более высокой квалификации и соответствующей оплаты труда.
Качественная потребность в персонале определяется путем сертификации работников согласно профессиональным требованиям, а количественная потребность - согласно прогнозам и оценкам кадровых передвижений. Для привлечения, отбора и оценки персонала проводятся исследования для установления оптимального соотношения внутреннего (внутренние перемещения) и внешнего (найм новых работников) размещения персонала, а затем разрабатывается система критериев для найма.
В процессе модернизации сети телекоммуникаций и внедрения новейших цифровых коммутационных систем необходимы высококвалифицированные специалисты в области телекоммуникаций. В 1997 году Совет директоров принял решение, что ОАО "Казахтелеком" должно обучать на местах специалистов, проживающих в сельской местности. Расходы на обучение оплачиваются из централизованного фонда ОАО "Казахтелеком". На постоянной основе проводятся семинары, работники постоянно проходят курсы повышения квалификации.
4.3. Охрана окружающей среды, труда и техника безопасности
Работа по охране труда и технике безопасности проводится в соответствии с Законами Республики Казахстан "О труде", "Об охране труда", иными нормативными правовыми актами, Положением об организации работы по охране труда в ОАО "Казахтелеком" и другими документами. На основании вышеуказанных документов между администрацией ОАО "Казахтелеком" и профсоюзом работников связи Республики Казахстан заключен коллективный договор, условия которого обязательны для всех филиалов ОАО "Казахтелеком".
В соответствии с коллективным договором на осуществление мероприятий по улучшению условий труда выделяются средства в размере не менее 30% от уровня установленной законодательством минимальной заработной платы на одного работника в год. Там же зафиксированы требования по внедрению новейших достижений науки и техники, замене физически и морально устаревшего оборудования, доведению до норм освещенности и температурного режима помещений. На цели охраны труда направляются средства по следующим статьям:
приобретение спецодежды, спецобуви, средств индивидуальной защиты в соответствии с отраслевыми нормами бесплатной выдачи для соответствующих категорий работников телекоммуникаций;
проведение аттестации рабочих мест в целях установления класса профессионального риска, льгот и компенсаций работникам, занятым на работах с вредными и опасными условиями труда;
проведение обязательного медицинского осмотра работников, занятых во вредных и неблагоприятных условиях труда;
специальное питание согласно действующему законодательству;
возмещение ущерба пострадавшим на производстве работникам на лечение, протезирование и т.д.;
противопожарные мероприятия;
приобретение нормативно-технической документации по охране труда. Деятельность ОАО "Казахтелеком" не приносит ущерба для окружающей среды. В случае необходимости проводятся рекультивация земель и их восстановление.

4.4. Маркетингтiк зерттеулер
Телекоммуникациялар рыногының сыйымдылығы 1998 жылы 350 млн. AҚШ долларынан 2001 жылы 500 млн. долларға дейiн өстi, бұл ретте ұлттық байланыс операторының үлесi, негiзiнен алғанда, ұтқыр байланыс операторларының қаулап өсуi есебiнен 90 пайыздан 68 пайызға дейiн қысқарды. Соңғы 4 жыл iшiнде бұлардың рыноктағы үлесi 2,8%-дан 26,1%-ға дейiн өстi.
Телекоммуникациялар нарығының тең жарымын қалааралық, халықаралық байланыс қызметi иемденуде, және де рыноктың 25%-ын қалааралық байланыс қызметi қалыптастыруда. ТМД елдерi мен алыс шетелдердiң халықаралық телефония қызметiн сату көлемiнiң үлес салмағы тең болып отыр.
Ұялы байланыс телекоммуникациялық қызметтер нарығының төрттен бiрiнен астамын иемденуде.
Ресми тұрғыдан алғанда жалпы пайдаланыстағы телекоммуникациялар желiсi үшiн халықаралық және қалааралық байланыс рыногы "Қазақтелеком" ААҚ монополиясы болып табылады, алайда шын мәнiнде оларда халықаралық және қалааралық трафиктi өткiзiп жүрген операторлар жұмыс iстейдi.
Қазақстан Республикасы телекоммуникациялар нарығы
көлемiнiң 2005 жылға дейiнгi болжамы
(млн. теңге)
___________________________________________________________________
| 2002  |  2003  |  2004  | 2005
| баға  | болжам | болжам | болжам
___________________________________________________________________
Телекоммуникациялар
рыногының көлемi              88584    97928    103045   108609
Оның iшiнде:
"Қазақтелеком "ААҚ            54177    58704    59310    60500
Басқа операторлар             34407    39224    43735   48109
___________________________________________________________________
Сонымен Қазақстан Республикасының телекоммуникациялар нарығында "Қазақтелеком" ААҚ үлесi басқа операторлар қызметiнiң ұлғаюы есебiнен болжам бойынша 2002 жылғы 61%-дан 2005 жылы 56%-ға дейiн төмендейдi.
Өзiнiң рыноктағы айқындамасын күшейту үшiн "Қазақтелеком" ААҚ көрсетiлетiн қызметтер пакетiн кеңейтудi, белсендi түрдегi маркетингтi, прогрессивтiк бағыттағы жаңа iлгершiл технологияларды енгiзудi көздейтiн мақсатты саясат жүргiзедi.
4.5. Тарифтiк саясат
Тарифтiк саясат қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Тұжырымдама тарифтердi қайта теңгерiмдеудi және олардың құрылымын өзгертудi көздейдi. Сондай-ақ абоненттердiң санаттары арасындағы шектi жою арқылы бiрдей сапалы бiрдей қызметтерге тарифтер теңдiгi көзделедi.
Тұжырымдамаға сәйкес жергiлiктi телефон байланысы қызметiне тарифтер өседi деп көзделуде, себебi оларды өндiруге және ұсынуға арналған шығындарды көрсетедi, бiр уақытта халықаралық байланыс қызметiне арналған тарифтер едәуiр төмендейдi, себебi залалды қызметтердi кросс-қаражаттандыру қажеттiгi жоққа шығады.

4.4. Маркетинговые исследования
Емкость рынка телекоммуникаций возросла с 350 млн. долл. США в 1998 году до 500 млн. долларов в 2001 году, при этом доля национального оператора связи сократилась с 90% до 68% в основном за счет бурного роста операторов мобильной связи. За 4 последних года их доля на рынке возросла с 2,8% до 26,1%.
Половину рынка телекоммуникаций занимают услуги междугородной, международной связи, причем 25% рынка формируют услуги междугородной связи. Объемы продаж услуг международной телефонии на страны СНГ и дальнего зарубежья имеют равные удельные веса.
Сотовая связь занимает более четверти всего рынка телекоммуникационных услуг.
Формально рынок международной и междугородной связи для сети телекоммуникаций общего пользования является монополией ОАО "Казахтелеком", однако фактически на нем функционируют операторы, которые пропускают международный и междугородный трафик.
Прогноз объема рынка телекоммуникаций
Республики Казахстан до 2005 года
(млн. тенге)
-------------------------------------------------------------------
!  2002  !  2003  !  2004  !  2005
! оценка ! прогноз! прогноз! прогноз
-------------------------------------------------------------------
Объем рынка                      88584    97928   103045   108609
телекоммуникаций
в том числе:
ОАО "Казахтелеком"               54177    58704    59310    60500
Прочие операторы                 34407    39224    43735    48109
-------------------------------------------------------------------
Таким образом, доля ОАО "Казахтелеком" на рынке телекоммуникаций Республики Казахстан по прогнозу снизится с 61% в 2002 году до 56% в 2005 году за счет расширения деятельности других операторов.
Для усиления своих рыночных позиций ОАО "Казахтелеком" проводит целенаправленную политику, предусматривающую расширение пакета предоставляемых услуг, активный маркетинг, внедрение новых прогрессивных технологий.
4.5. Тарифная политика
Тарифная политика будет осуществляться в соответствии с действующим законодательством.
Концепция предусматривает ребалансирование тарифов и изменение их структуры. Также предусматривается равенство тарифов на одинаковые услуги одинакового качества со стиранием грани между категориями абонентов.
В соответствии с Концепцией предполагается, что тарифы на услуги местной телефонной связи возрастут, так как будут отражать затраты на их производство и предоставление, одновременно тарифы на услуги международной связи будут существенно снижены, так как отпадет необходимость кросс-субсидирования убыточных услуг.

3-бөлiм. Ұлттық компанияның дамуының инвестициялық
жоспары
5-тарау. Инвестициялық саясат
"Қазақтелеком" ААҚ 2003-2005 жылдарға арналған
инвестициялық жобалар тiзбесi
(млн. теңге)
____________________________________________________________________
Жобаның атауы             |  Болжам
|_______________________________________
| 2003     |   2004    |  2005
____________________________________________________________________
Ұлттық ақпараттық             3818,6      4112,4     5581,1
Супермагистральдi салу
(ҰАСМ)
Телекоммуникациялардың        3092        4143,3     2102,6
жергiлiктi желiсiн жаңғырту
және дамыту
Аймақiшiлiк және ауылдық      1002,6      1127,6     1264,6
желiлердi жаңғырту және
дамыту
ДАМА спутниктiк               247,4       247,4      247,4
байланысының желiсiн
дамыту
Ақтөбе қаласында              154,6
коммутация халықаралық
орталығын салу
Сөйлесулердiң құнын           1731,5      231,9
уақыттық есептеу жүйесiн
енгiзу (СҚУЕ)
Internet Data Center жобасы   46,4        30,9       30,9
Деректер беру ұлттық          463,8       463,8      463,8
желісін дамыту
Таксофон желiсiн дамыту       123,7       92,8       92,8
Жалпы арналық сигналдау       231,7       463,8      773
ЖАС N 7 және синхрондау
жүйесiн енгiзу
Интеллектуалдық желi          77,3        77,3       77,3
тұғырнамасы платформасы
J-Run бизнес-желiсiн дамыту   154,6       77,3       77,3
Телекоммуникациялар           3093        3091,8     1607,6
желiлерiнiң инфрақұрылым.
дарын дамыту
Барлығы                       14237,4     14160,3    12318,4
____________________________________________________________________
Жоспарланған кезеңде мынадай инвестициялық жобаларды жүзеге асыру көзделiп отыр:
1) НИСМ құрылысын жалғастыру. НИСМ элементi - Шығыс ТОБЖ құрылысы жалғастырылатын болады, оның толық аяқталуы 2006 жылға жоспарланып отыр және ол әлемдiк телекоммуникациялар нарығында ұлттық бәсекелестiк қабiлеттi қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi. Цифрлы магистрал құру барлық деңгейдегi телекоммуникацияларды дамытуға да, ақпараттандыруды арттыруға да және олар арқылы ТОБЖ өтетiн аймақтардың iскерлiк белсендiлiгiн көтеруге де мүмкiндiк туғызады, Ресей желiсiне қосылатын екiншi өте қуатты тәуелсiз шлюз ұйымдастырылатын болады.
Бұл жобаны iске асыру Қазақстан Республикасы телекоммуникациялар нарығын ырықсыздандыруды iске асыру барысында ұлттық бәсекелестiктi қамтамасыз ету үшiн Тұжырымдаманы орындау мақсатында жүргiзiледi.
2) жергiлiктi телекоммуникациялар желiлерiн жетiлдiру және дамыту. Қалалық, аймақішiлiк және ауылдық телекоммуникациялар желілерiнiң моралдық және табиғи тозығы жеткен жабдықтарын алмастыру жұмыстары жалғастырылады.
Осы жобаны жүзеге асыру нәтижесiнде Қазақстанның iрi қалалары мен басқа да елдi мекендерiнiң телекоммуникациялар саласындағы объектiлерiн кең көлемде жаңғырту жолымен мемлекеттiк, шаруашылық жүргiзу субъектiлерiне, сондай-aқ Қазақстан Республикасының тұрғындарына телекоммуникациялар қызметiн көрсетудiң сапасы арттырылатын болады.

Раздел 3. Инвестиционный план развития
национальной компании
Глава 5. Инвестиционная политика
Перечень инвестиционных проектов ОАО "Казахтелеком" на 2003-2005 годы
(млн. тенге)
-------------------------------------------------------------------
Наименование проекта        !              Прогноз
!-----------------------------------
!   2003   !   2004   !    2005
-------------------------------------------------------------------
Строительство                      3818,6     4112,4     5581,1
национальной информационной
супермагистрали (НИСМ)
Модернизация и развитие            3092       4143,3     2102,6
местной сети телекоммуникаций
Модернизация и развитие            1002,6     1127,6     1264,6
внутризоновых и сельских сетей
Развитие сети спутниковой           247,4      247,4      247,4
связи DАМА
Строительство МЦК в                 154,6
г. Актобе
Внедрение СПУС                     1731,5      231,9        -
Проект Internet Data Center          46,4       30,9       30,9
Развитие национальной сети          463,8      463,8      463,8
передачи данных
Развитие таксофонной сети           123,7       92,8       92,8
Внедрение системы                   231,9      463,8       773
общеканальной сигнализации
ОКС N 7 и синхронизации
Платформа                            77,3       77,3       77,3
интеллектуальной сети
Развитие бизнес-сети J-Run          154,6       77,3       77,3
Развитие инфраструктуры              3093     3091,8     1607,6
сети телекоммуникаций
Всего                             14237,4    14160,3    12318,4
-------------------------------------------------------------------
В планируемом периоде предполагается реализация следующих инвестиционных проектов:
1) продолжение строительства НИСМ. Будет продолжено строительство Восточной ВОЛС - элемента НИСМ, полное завершение которой планируется в 2006 году и позволит обеспечить национальную конкурентоспособность на мировом телекоммуникационном рынке. Создание цифровой магистрали будет способствовать как развитию телекоммуникаций на всех уровнях, так и повышению информатизации и деловой активности регионов, через которые проходит ВОЛС, будет организован второй мощный независимый шлюз на сеть России.
Реализация данного проекта производится во исполнение Концепции для обеспечения национальной конкурентоспособности в ходе реализации либерализации отрасли телекоммуникаций Республики Казахстан;
2) модернизация и развитие местной сети телекоммуникаций. Продолжатся работы по замене морально и физически изношенного оборудования городских, внутризоновых и сельских телефонных сетей.
В результате реализации данного проекта произойдет повышение качества предоставляемых услуг телекоммуникаций государственным, хозяйствующим субъектам, а также населению Республики Казахстан путем проведения масштабной модернизации объектов телекоммуникационной отрасли крупных городов и других населенных пунктов Казахстана.

Бұл жобаны iске асыру телекоммуникациялар саласын нарығын ырықсыздандыруды iске асыру барысында техникалық базаны қамтамасыз ету үшiн Тұжырымдаманы орындау мақсатында жүргiзiледi. Тұжырымдамаға сәйкес, 2005 жылдың аяғында жергiлiктi желiнi цифрландыру деңгейi 60%, орташа телефон тығыздығы - 100 тұрғынға белгiленген 15 телефон желiсiн құрайды.
3) аймақiшiлiк және ауылдық желiнi жаңғырту мен дамыту. Бұл жоба бiрiңғай жергiлiктi желiнi құруға әкелетiн "төселген" желiлердi ұйымдастыруды, ұқсас ATC-ты цифрлыға ауыстыруды, қосу желiлерiн цифрландыруды, байланыстың әуе желiсiн радиореле желiсi мен талшықты-оптикалық желiсiне ауыстыруды, ауылдық телефон станцияларын аудан орталығындағы желiмен бiрте-бiрте бiрiктiрудi көздейдi.
4) ДАМА спутниктiк байланыс желiсiн дамыту. ДАМА станциясын орнату селолық аудандардың тұрғындарының байланыс қызметiн көрсетудегi қажеттiлiктерiн қанағаттандыруға бағытталған. Байланыстың жер бетiндегi магистралдық арналары мен спутниктiк байланыс желiсiн ұштастыру жол жағдайы қиын аудандар үшiн оңтайлы шешiм болып есептеледi. Көрсетiлген жоба берiлудiң жоғары сапасымен, байланыстың шапшаң арналарының болуымен, коммутация мен бағыттаудың жақсартылған мүмкiндiгiмен, энергия тұтынудың төмендiгiмен сипатталады.
Аймақiшілiк және ауылдық желiлердi дамыту мен жаңарту жөнiндегi, ДАМА спутниктiк байланыс желiсiн дамыту жөнiндегi жобалар онда 2003-2005 жылдар ауылды өркендетуге арналуы қажеттiлiгi атап көрсетiлген, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 29 сәуiрдегi халыққа арнаған "2003 жылға арналған iшкi және сыртқы саясаттың негiзгi бағыттары туралы" үндеуiн орындау мақсатында iске асырылады.
5) Ақтөбе қаласындағы ХКО құрылысы. Қазiргi уақытта Алматы мен Астана қалаларында 5ESS жабдықтарының негiзiнде екi ХКО орнатылған. Үшiншi ХКО құрылысы қолданылып жүрген коммутация сызбасын тұйықтауға мүмкiндiк бередi және халықаралық және қалааралық желдердiң сенiмдiлiгiн едәуiр арттырады.
Бұл жобаның технологиялық сипаты бар, алғашқы желiнiң бөлiгi болып табылады және ұлттық қауіпсiздiктi қамтамасыз етуге бағытталған. Осы себептен бұл жобаның өтелу мерзiмi есептелмеген.
6) ТҚУЕ-нi әрі қарай енгiзу. Көрсетiлген жобаны iске асыру жергiлiктi телефон байланысы қызметiне төлемақы жүргiзу кезiнде әлеуметтiк әдiлеттілiк қағидатын жүзеге асыруға мүмкіндiк бередi. Сондай-ақ, станция жабдықтарындағы, қосу және абонент желiлерiндегi жүктеме азаяды.
Бұл жобаны iске асыру телекоммуникациялар саласын ырықсыздандыру барысында техникалық базаны қамтамасыз ету үшiн Тұжырымдаманы орындау мақсатында жүргiзiледi.

Реализация данного проекта производится во исполнение Концепции для обеспечения технической базы в ходе реализации либерализации отрасли телекоммуникаций. Согласно Концепции, к концу 2005 года уровень цифровизации местных сетей должен составить 60%, средняя телефонная плотность - 15 фиксированных телефонных линий на 100 жителей;
3) модернизация и развитие внутризоновых и сельских сетей. Данный проект предполагает организацию "наложенной" сети, замену аналоговых АТС на цифровые, цифровизацию соединительных линий, замену воздушных линий связи на радиорелейные линии и волоконно-оптические линии связи, постепенную интеграцию сельских телефонных станций с сетью райцентра, приводящую к построению единой местной сети;
4) развитие сети спутниковой связи DAMA. Установка станций DAMA предназначена для удовлетворения потребностей жителей сельских районов в предоставлении услуг связи. Оптимальным решением для труднодоступных районов считается сочетание магистральных каналов наземной связи и сетей спутниковой связи. Указанный проект характеризуется высоким качеством передачи, наличием скоростных каналов связи, улучшенной возможностью коммутации и маршрутизации, низким энергопотреблением.
Проекты по модернизации и развитию внутризоновых и сельских сетей, по развитию сети спутниковой связи DAMA реализуются во исполнение обращения Президента Республики Казахстан к народу "Об основных направлениях внутренней и внешней политики на 2003 год" от 29 апреля 2002 года, где была отмечена необходимость предстоящий период, с 2003 по 2005 годы, посвятить возрождению аула (села);
5) строительство МЦК в г. Актобе. В настоящий момент установлено два МЦК на основе оборудования 5ESS в городах Алматы и Астане. Строительство третьего МЦК позволит замкнуть существующую коммутационную схему и значительно повысить надежность междугородной и международной сети.
Данный проект имеет технологический характер, является частью первичной сети и предназначен для обеспечения национальной безопасности. По этой причине срок его окупаемости не рассчитывался;
6) дальнейшее внедрение СПУС. Реализация указанного проекта позволит осуществить принцип социальной справедливости при оплате услуг местной телефонной связи. Кроме того, снизится нагрузка на станционное оборудование, соединительные и абонентские линии.
Реализация данного проекта производится во исполнение Концепции для обеспечения технической базы в ходе реализации либерализации отрасли телекоммуникаций;

7) Internet Data Center (IDC) жобасын жүзеге асыру. Бұл жобаның мақсаты Интернетке жоғары жылдамдықпен кiрудi және деректер беру қызметiн көрсетудi, жоғары жылдамдықтағы арналармен IDС-ке қосылған Интернет - орталықтарын ұйымдастыруды, заңды және жеке тұлғаларға кiру мен хостинг қызметiнiң сапалы көрсетілуiн қамтамасыз ету болып табылады.
Жобаның орташа өтелу мерзiмi - 3,6 жыл.
8) Ұлттық деректер беру желiсiн дамыту. "Kazakhstan Online" деректер берудiң бiрыңғай Ұлттық желiсiн құру Қазақстан Республикасының тұрғындарын осы саладағы соңғы әлемдiк жетiстiктерге жауап бере алатын толық қызмет пакетiмен қамтамасыз етудi көздейді. Деректер беру желiсiн одан әрi дамыту (Интернет желiсiне кiру, электрондық пошта, факсимильдiк және дауыстық хабарларды беру, телеконференциялар, деректер беру және цифрлы түрде ұсынылатын кез келген ақпаратты беру) осы қызмет түрiне өсiп келе жатқан барлық сұраныстың қанағаттандырылуын қамтамасыз етедi.
Жобаның орташа өтелу мерзiмi - 4,2 жыл.
9) таксофон желiсiн дамыту. Бұл жобаның мақсаты таксофон құралы арқылы жергiлiктi, қалааралық және халықаралық байланыс қызметiн ұсынуды кеңейту болып табылады.
Жобаның орташа өтелу мерзiмi - 5 жыл.
10) жалпы арналық ОКС N 7 сигнал беру және синхрондандыру жүйесiн енгiзу. Бұл жоба сигналдық хабарларды бiр iзге салу жолымен халықаралық және ұлттық телефон желісінің стандарты болып табылатын, сигнал берудiң қазiргi заманғы ОКС N 7 түрiне көшу арқылы байланыс сапасын көтеруге бағытталған, сондай-ақ "Қазақтелеком" ААҚ-тың цифрлық желiсiн қажеттi сапада синхрондау сигналымен қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
Бұл жобаның технологиялық сипаты бар және коммерциялық бағыттылығы жоқ. Осы себептен жобаның өтелу мерзiмi есептелмеген.
11) интеллектуалдық желi платформасын дамыту. Жобаның мақсаты кез келген абонентке оның орналасқан жерi, коммутациялық жабдықтары мен хабар беру жабдықтарына қарамастан қызмет спектрiнiң алуан түрiн қысқа мерзiм iшiнде көрсетуге мүмкiндiк беретiн интеллектуалдық желi қызметiнiң тiзбесiн кеңейту болып табылады.
Жобаның орташа өтелу мерзiмi - 6,3 жыл.
12) J-Run бизнес-желiсiн дамыту. Төселген J-Run телефон желiсi бүкiл Қазақстан Республикасының аймағында жалпы қолданылатын телефон желiсiне, алыс және таяу шет елдерге шығу мүмкiндiгi, сондай-ақ желi шегiнде бiрыңғай алты мәндi нөмiрлеудi ұйымдастыру мүмкiндiгi арқылы телекоммуникация қызметiнiң кеңейтiлген сервисiн көрсетуге арналған.
Жобаның орташа өтелу мерзiмi - 1,8 жыл.

7) реализация проекта Internet Data Center (IDC). Целями данного проекта являются обеспечение высокоскоростного доступа к Интернет и предоставление услуг передачи данных, организация Интернет-центров, подключенных к IDC высокоскоростными каналами, качественное предоставление услуг доступа и хостинга физическим и юридическим лицам.
Срок окупаемости проекта в среднем составляет 3,6 года;
8) развитие национальной сети передачи данных. Построение единой национальной сети передачи данных "Kazakhstan Online" предусматривает обеспечение жителей Республики Казахстан полным пакетом услуг, отвечающих современным мировым достижениям в этой области. Дальнейшее развитие сетей передачи данных (доступ к сети Интернет, электронная почта, передача факсимильных и голосовых сообщений, телеконференции, передача данных и передача любой информации, предоставляемой в цифровом виде) обеспечит удовлетворение все возрастающего спроса на данный вид услуг.
Срок окупаемости проекта в среднем составляет 4,2 года;
9) развитие таксофонной сети. Целью данного проекта является расширение предоставления услуг местной, междугородной и международной связи посредством таксофонов.
Срок окупаемости проекта в среднем составляет 5 лет;
10) внедрение системы общеканальной сигнализации ОКС N 7 и синхронизации. Данный проект направлен на повышение качества связи путем унификации сигнальных сообщений с переходом на современный вид сигнализации ОКС N 7, которая является стандартом для международной и национальной телефонных сетей, а также позволит обеспечить цифровую сеть ОАО "Казахтелеком" сигналами синхронизации необходимого качества.
Данный проект носит технологический характер и не имеет коммерческой направленности. По этой причине срок его окупаемости не рассчитывался;
11) развитие платформы интеллектуальной сети. Целью проекта является расширение перечня услуг интеллектуальных сетей, позволяющих в кратчайшие сроки предоставить разнообразный спектр услуг любому абоненту вне зависимости от его местоположения, типов коммутационного оборудования и оборудования систем передачи.
Срок окупаемости проекта в среднем составляет 6,3 года;
12) развитие бизнес-сети J-Run. Наложенная телефонная сеть J-Run предназначена для предоставления услуг телекоммуникаций расширенного сервиса на всей территории Республики Казахстан с возможностью выхода на телефонную сеть общего пользования, на страны дальнего и ближнего зарубежья, а также возможностью организации в пределах сети единой шестизначной нумерации.
Срок окупаемости проекта в среднем составляет 1,8 года;

13) Телекоммуникациялар желiлерi инфрақұрылымдарының дамуы. Едәуiр қаражат (телекоммуникациялық жабдық құнының жоғары екендiгiн және желiлiк-кабельдiк шаруашылықтың өте ұзын екенiн ескерiп) ағымдағы дамыту бойынша негiзгi құрал-жабдықтар және материалдық емес активтер - өлшегiш аспаптар, желiлiк және стансалық құрылыстар, дизель-генераторлар, станциялық аккумуляторлар, электрмен қоректендiретiн қондырғылар аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етудi сатып алуға жұмсалатын болады. Бұл жоба технологиялық сипатта жасалды және қазiргi бар желiлердi жұмыс қалпында сақтау үшiн қажет.
1), 2), 3), 4), 6) Инвестициялық жобалардың әлеуметтiк бағдары бар және коммерциялық бағыты жоқ болып табылады, осы себептен олардың өтелiмдiлiк мерзiмi алдын ала есептелмейдi.
Жоспарланған мерзiмде CDMA стандартындағы ұялы байланыс желiсiн құру көзделедi. CDMA технологиясы (Code Division Multiple Access) телекоммуникациялардың коммерциялық жүйелерiнiң әлемдiк цифрлық стандарты болып табылады. Сөз тарату сапасының сипаты бойынша CDMA параметрi өткiзу арналарының сапасымен салыстырмалы. Кодтандырудың орнатылған алгоритмi рұқсат етiлмеген кіру мен тыңдаудан қорғауды қамтамасыз ете отырып, жоғары дәрежедегi құпиялылықты қамтамасыз етедi.
Ұялы байланыс операторының нарығына қатысу, "Қазақтелеком" ААҚ үшiн стратегиялық мiндет болып табылады. Бұл компанияны капиталдандыруды арттырады, перспективалы және стратегиялық маңызды ұялы байланыс операторы нарығына мемлекеттiң қатысуын күшейтедi, ауылдық байланыстың бiрқатар проблемаларын неғұрлым аз шығынмен шешуге мүмкіндiк бередi, тұрғындарға сапалы және арзан ұялы байланыс ұсынады. CDMA стандарты негiзiнде келешекте үшiншi буындағы стандартқа неғұрлым аз шығынмен көшуге мүмкiндiк туады.
Лицензияны алу және жобаны iске асыру қолданылып жүрген заңнамаға сай жүргiзiлетiн болады.
"Қазақтелеком" ААҚ инвестициялық бағдарламасын қаржыландыру көздерi - "Қазақтелеком" ААҚ-тың меншiктi және заемдық қаражаты.
Шетелдiк қаржы институттарымен жасалған шектеулi келiсiм шарттарына сәйкес, "Қазақтелеком" AAҚ экспорттық - несиелiк агенттiктердiң (бұдан әрi - ЭНА) қатысуымен қаржы берiледi. Атап айтқанда, "Қазақтелеком" ААҚ HERMES (Алмания), ECGD (Ұлыбритания), IFTRIK (Израиль), СЕК (Словения) фирмаларымен жұмыс iстеу тәжiрибесi бар. Мұндай қаржыландыру Қоғамнан өз тарапынан қамтамасыз етiлуiн сұрамайды, оны ЭНА сақтандыру полисi атқарады. "Қазақтелеком" ААҚ ЭHA сақтандыру өтемiмен қаржыландыру бойынша жұмыс тәжiрибесiн одан ары кеңейтудi жоспарлайды, өйткенi бұл тиiмдiлiгi төмен сияпат мөлшерлемесiмен ұзақмерзiмдiк қаржылық қаражаттар тартуға мүмкiндiк бередi.
Бұдан басқа, "Қазақтелеком" AAҚ әртүрлi қаржылық институттармен бiрнеше несиелiк шарттар жасап қойған және iске қосылған, оларда "Қазақтелеком" ААҚ активтерiнiң түрлерi - жылжымалы және жылжымайтын мүлiк, сондай-ақ өтiмдi активтер-телекоммуникациялар қызметтерiн сатудан алынатын, Қоғам шотына келетiн ақшалай түсiмдер - мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз ететiн болады.

13) развитие инфраструктуры сети телекоммуникаций. Значительные средства (ввиду высокой стоимости телекоммуникационного оборудования и большой протяженности линейно-кабельного хозяйства) будут направляться на закупку основных средств и нематериальных активов по текущему развитию - измерительных приборов, линейных и станционных сооружений, дизель-генераторов, станционных аккумуляторов, электропитающих устройств, аппаратное и программное обеспечение. Данный проект носит технологический характер и необходим для поддержания существующей сети в рабочем состоянии.
Инвестиционные проекты 1), 2), 3), 4), 6) являются социально ориентированными и не имеют коммерческой направленности, по этой причине сроки их окупаемости не рассчитываются.
В планируемом периоде предполагается создание сети сотовой связи стандарта СDМА. Технология CDMA (Code Division Multiple Access) представляет собой глобальный цифровой стандарт для коммерческих систем телекоммуникаций. По характеристикам качества передачи речи параметры СDМА сопоставимы с качеством проводных каналов. Встроенный алгоритм кодирования обеспечивает высокую степень конфиденциальности, обеспечивая защиту от несанкционированного доступа и прослушивания.
Участие на рынке операторов сотовой связи является стратегической задачей для ОАО "Казахтелеком". Это повысит капитализацию компании, усилит присутствие государства на перспективном и стратегически важном рынке сотовой связи, позволит с наименьшими затратами решить ряд проблем сельской связи, предоставит более качественную и дешевую сотовую связь населению. На основе стандарта СDМА в будущем возможен переход на стандарт третьего поколения с меньшими капитальными затратами.
Получение лицензии и реализация проекта будут производиться в соответствии с действующим законодательством.
Источники финансирования инвестиционной программы ОАО "Казахтелеком"- собственные и заемные средства ОАО "Казахтелеком".
В соответствии с условиями рамочных соглашений с зарубежными финансовыми институтами, ОАО "Казахтелеком" предоставляется финансирование с участием экспортно-кредитных агентств (далее - ЭКА). В частности, ОАО "Казахтелеком" имеет опыт работы с агентствами HERMES (Германия), ECGD (Великобритания), IFTRIC (Израиль), СЕК (Словения). Такого рода финансирование не требует от общества предоставления собственного обеспечения, в его качестве выступает страховой полис ЭКА. ОАО "Казахтелеком" планирует и далее расширять практику работы по финансированию со страховым покрытием ЭКА, так как это позволяет привлекать долгосрочные финансовые средства с низкой эффективной ставкой вознаграждения.
Кроме того, ОАО "Казахтелеком" уже заключены и действуют кредитные соглашения с различными финансовыми институтами, в которых обеспечением исполнения обязательств выступают различные виды активов ОАО "Казахтелеком" - движимое и недвижимое имущество, а также более ликвидные активы - денежные поступления на счета общества, получаемые от реализации услуг телекоммуникаций.

6-тарау. Бюджетпен қатынас
Жай акцияларға дивидендтер төлеу заңнамада белгiленген тәртiппен жүргiзiледi. Бюджет комиссиясының 2002 жылдың 28 тамызындағы шешiмiне сәйкес, 2003 жылы 2002 жылдың қорытындысы бойынша жай акцияларға 3,24 миллард теңге мөлшерiнде, оның iшiнде мемлекеттiк пакет бойынша 1,8 миллард теңге дивидендтер төлеу болжануда. Акционерлердiң жалпы жиналысы шешкен жағдайда 2003-2005 жылдары жай акцияларға дивидендтерiн төлеуге таза пайданың кемiнде 20%-ын бағыттау көзделуде.
Тұжырымдама "Қазақтелеком" AAҚ-тың алдына телекоммуникациялар саласын ырықсыздандыру үшiн қажеттi техникалық жағдайларды жедел дайындау жөнiнде мiндет қоятындықтан, дивидендтердiң мөлшерiн өсiру мақсатқа сай келмейдi. Мәселен, 2005 жылдың аяғына дейiн ұлттық ақпараттық супермагистральдiң құрылысын аяқтау, телефон тығыздығын 100 тұрғынға 15 абонентке дейiн жеткiзу, жергiлiктi желiлердi цифрландыру деңгейiн құрастырылған сыйымдылықтың 60%-ына дейiн қамтамасыз ету қажет. Тек көрсетiлген инвестициялық жобалардың жалпы құны 200 млн. АҚШ долларынан асады. Бұдан басқа, ұлттық операторға ауыл телефон байланысын дамыту жөнiндегi мiндет жүктелген.
Болжамды кезеңде жыл сайын салық ретiнде 10 млрд. астам теңге, оның iшiнде ҚҚС - 3,7 млрд. теңге, корпоративтiк салық - 4 млрд. теңгеден астам, әлеуметтiк салық - 2,4 млрд. теңге төлеу көзделуде.
Қорытынды
"Қазақтелеком" ААҚ-тың алдағы кезеңдегi бүкiл қызметi ұлттық бәсекелестiк қабiлеттi қамтамасыз етуге және Қазақстанның Оңтүстiк-Шығыс Азия - Еуропа және Орталық Азия - Ресей бағыттарында едәуiр көлемдегi ақпараттық ағындарды қамтамасыз ету жөнiндегi халықаралық транзит торабы ретiнде қалыптасуына бағытталатын болады. "Қазақтелеком" ААҚ өз мақсатын озық технологиялар мен бiрыңғай техникалық және ұйымдық идеология негiзiнде жұмыс iстейтiн және дамитын, телекоммуникациялық қызметтердiң барлық түрлерiн, соның iшiнде оларға жүктелген мiндеттердi бейбiт және соғыс уақытында, төтенше жағдайлар туындаған және ерекше маңызды жұмыстар мен iс-шараларды жүргiзген кезде шешу үшiн мемлекеттiк басқару қорғаныс, қауiпсiздiк және құқық тәртiбiн қорғау органдары мүддесiнде дамытуға мүмкiндiк беретiн қуатты базаны құру деп түсiнедi.
"Қазақтелеком" AAҚ алдағы уақыттағы қызметiнде телекоммуникациялық қызметтер спектрiн кеңейтуге, сату жүйесiн сапалық жақсартуға, тұтынушыларға ұсынылатын сервистiң сапасын арттыруға басым маңыз беретiн болады.
"Қазақтелеком" ААҚ дамуының маңызды көрсеткіштерінің
болжамы
___________________________________________________________________
|Өлшем  |2001 | 2002  | 2003  | 2004 | 2005 |2005 ж.
|бірлігі|есеп |бағалау|болжам |болжам|болжам|2001 ж.
|       |     |       |       |      |      |%-бен
___________________________________________________________________
1. Өндірілген     млн.   45881  54177   58704   59310   60500   132
өнім көлемі - теңге
барлығы:
соның ішінде:
Жергiлiктi
байланыс
-кiрiстер     млн.   9779   10795    11635   12535   13545  139
теңге
-HTA саны    бірлік 1939628 2033791 2129791 2227791 2325791 120
Қалааралық,
халықаралық
байланыс
-кiрiстер     млн.   28680  33781   37168    36831   36563  127
теңге
-трафик       млн.   1101   1291    1448     1491    1536   140
минут
Басқа да      млн.   7422   9601    9901     9944    10392  140
кiрiстер     минут
2.  Негізгі
капиталға
барлық
қаржыландыру
көздерi
есебiнен
тартылатын
инвестиция -  млн.  18545   14187   14237    14160   12318   66
барлығы      теңге
Сыртқы заемдар "    13107   5568    5446     5281    3350    26
есебiнен
Өз қаражаты    "    5438    8619    8791     8879    8968    165
есебiнен
3.  Өнімді        млн. 45881   54177   58704    59310   60500    132
(жұмыс,      теңге
қызмет) сату.
дан түсетін
кіріс -
барлығы
4.  Өнімнің        "   26823   31914   34630    35586   35695    133
(жұмыс,
қызмет)
өзіндік құны
- барлығы
5.  Жалпы          "   19057   22263   24074    23074   24805    130
табыс
6.  Салық          "   12242   13244   14455    14234   14520    119
салынатын
кiрiс
7.  Табыс          "   3601    3973     4337    4270    4356     121
салығы
8.  Таза пайда    млн. 8639    9271    10119    9964   10164     118
(шығын)      теңге
9.  Жай акция.     "           1704    3240     2024    1993
ларға диви.
дендтер
оның ішінде    "           947     1800    1124     1107
мемлекеттiк
пакет акция.
ларға
дивидендтер
10. Қызметкерлер  адам  31177  32000  32000    32000    32000    103
саны
11. Жалақы қоры   млн.  10207  12248  13121    13345    13243    130
теңге
12. Орташа айлық теңге  27282  31896  34169    34752    34487    126
жалақы
13. Өткен кезең.   %    108,5  100,0   105,8    104,7    105,0
ге алғанда
тарифтердiң
(бағалардың)
өзгеруi
14. Кредиторлық  мың.31096750 29541913 28951074 28661564 28088332 90
берешек -   теңге
барлығы
15. Дебиторлық   мың. 8701035 8265983  8100664  8019657  7939460  91
берешек -   теңге
барлығы
____________________________________________________________________
"Қазақтелеком" ААҚ бойынша 2003 жылдың негізгі көрсеткіштері

Глава 6. Отношения с бюджетом
Выплата дивидендов на простые акции будет производиться в установленном законодательством порядке. В соответствии с решением бюджетной комиссии от 28 августа 2002 года в 2003 году выплаты дивидендов по итогам 2002 года по простым акциям прогнозируются в размере 3,24 млрд. тенге, в том числе по государственному пакету 1,8 млрд. тенге. В случае положительного решения общего собрания акционеров в 2003-2005 годах на выплату дивидендов на простые акции предполагается направить не менее 20% от чистого дохода.
Увеличение размера дивидендов не представляется целесообразным, поскольку Концепция ставит перед ОАО "Казахтелеком" задачу по ускоренной подготовке необходимых технических условий для либерализации отрасли телекоммуникаций. Так, до конца 2005 года необходимо закончить строительство национальной информационной супермагистрали, довести телефонную плотность до 15 абонентов на 100 жителей, обеспечить уровень цифровизации местных сетей до 60% монтированной емкости. Общая стоимость только указанных инвестиционных проектов превышает 200 млн. долл. США. Кроме того, на национального оператора возложена обязанность по развитию сельской телефонной связи.
В прогнозируемом периоде предполагается ежегодно в качестве налогов выплачивать более 10 млрд. тенге, в том числе: НДС - 3,7 млрд. тенге, корпоративного налога - более 4 млрд. тенге, социального налога - 2,4 млрд. тенге.
Заключение
Вся деятельность ОАО "Казахтелеком" в предстоящем периоде будет направлена на обеспечение национальной конкурентоспособности и становление Казахстана как международного транзитного узла по обеспечению значительных информационных потоков на направлениях Юго-Восточная Азия - Европа и Центральная Азия - Россия. ОАО "Казахтелеком" видит своей целью создание сети телекоммуникаций, функционирующей и развивающейся на основе передовых технологий и единой технической и организационной идеологии, обеспечивающей мощную базу для развития всех видов услуг телекоммуникаций, в том числе в интересах государственных органов управления, обороны, безопасности и охраны правопорядка, для решения возложенных на них задач в мирное и в военное время, при возникновении чрезвычайных ситуаций и проведении особо важных работ и мероприятий.
ОАО "Казахтелеком" в предстоящей деятельности будет придавать приоритетное значение расширению спектра предоставляемых услуг телекоммуникаций, качественному улучшению системы продаж, повышению качества предоставляемого потребителям сервиса.
Форма 2НК
Прогноз важнейших показателей развития
ОАО "Казахтелеком"
-------------------------------------------------------------------
! Единица !   2001   !   2002   !  2003
!измерения!  отчет   !  оценка  ! прогноз
-------------------------------------------------------------------
1. Объем произведенных
услуг - всего:         млн.тенге     45881       54177     58704
из них:
Местная связь
-доходы                млн.тенге      9779       10795     11635
-количество ОТА         единиц     1939628     2033791   2129791
Междугородная,
международная связь
-доходы                млн.тенге     28680       33781     37168
-трафик                млн.мин        1101        1291      1448
Другие доходы              "          7422        9601      9901
2. Инвестиции в основной
капитал за счет всех
источников финансиро-
вания - всего          млн.тенге     18545       14187     14237
За счет внешних займов     "         13107        5568      5446
За счет собств.средств     "          5438        8619      8791
3. Доход от реализации
продукции (работ,
услуг) - всего:        млн.тенге     45881       54177     58704
4. Себестоимость
продукции (работ,
услуг) - всего:            "         26823       31914     34630
5. Валовый доход              "         19057       22263     24074
6. Налогооблагаемый доход     "         12242       13244     14455
7. Подоходный налог           "          3601        3973      4337
8. Чистый доход (убыток)  млн.тенге      8639        9271     10119
9. Дивиденды на простые
акции                      "                      1704      3240
в т.ч. дивиденды на
госпакет акций             "                       947      1800
10. Численность
работников                чел.       31177       32000     32000
11. Фонд заработной
платы                  млн.тенге     10207       12248     13121
12. Среднемесячная
заработная плата         тенге       27282       31896     34169
13. Изменение тарифов
(цен) к предыдущему
периоду                   %         108,5       100,0     105,8
14. Кредиторская
задолженность - всего тыс.тенге  31096750    29541913  28951074
15. Дебиторская
задолженность - всего тыс.тенге   8701035     8265983   8100664
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-------------------------------------------------------------------
! Единица !   2004   !   2005   !2005 г. в
!измерения! прогноз  ! прогноз  !% к 2001
-------------------------------------------------------------------
1. Объем произведенных
услуг - всего:         млн.тенге     59310       60500       132
из них:
Местная связь
-доходы                млн.тенге     12535       13545       139
-количество ОТА         единиц     2227791     2325791       120
Междугородная,
международная связь
-доходы                млн.тенге     36831       36563       127
-трафик                млн.мин        1491        1536       140
Другие доходы              "          9944       10392       140
2. Инвестиции в основной
капитал за счет всех
источников финансиро-
вания - всего          млн.тенге     14160       12318        66
За счет внешних займов     "          5281        3350        26
За счет собств.средств     "          8879        8968       165
3. Доход от реализации
продукции (работ,
услуг) - всего:        млн.тенге     59310       60500       132
4. Себестоимость
продукции (работ,
услуг) - всего:            "         35586       35695       133
5. Валовый доход              "         23724       24805       130
6. Налогооблагаемый доход     "         14234       14520       119
7. Подоходный налог           "          4270        4356       121
8. Чистый доход (убыток)  млн.тенге      9964       10164       118
9. Дивиденды на простые
акции                      "          2024        1993
в т.ч. дивиденды на
госпакет акций             "          1124        1107
10. Численность
работников                чел.       32000       32000       103
11. Фонд заработной
платы                  млн.тенге     13345       13243       130
12. Среднемесячная
заработная плата         тенге       34752       34487       126
13. Изменение тарифов
(цен) к предыдущему
периоду                   %         104,7       105,0
14. Кредиторская
задолженность -       тыс.тенге  28661564    28088332        90
всего
15. Дебиторская
задолженность - всего тыс.тенге   8019657     7939460        91
-------------------------------------------------------------------
Основные показатели на 2003 год по ОАО "Казахтелеком"

1 НК/1 нысаны
___________________________________________________________________
|Өлшем  | 2001 |  2002  |  2003  | 2002ж.|2003 ж.
|бірлігі| есеп | бағалау| болжам | 2001ж-| %-пен
|       |      |        |        | ға %- | 2002
|       |      |        |        |  пен. | ж-ға
___________________________________________________________________
1  Көрсетілген       млн.
қызмет көлемі,   теңге
барлығы:
(жұмыс, қызмет),  млн.   45881   54177   58704   118,1   108,4
барлығы:         теңге
оның ішінде        "
түр-түрi
бойынша:
қалааралық,
халықаралық
байланыс
- кiрiс           млн.   28680   33781    37168   117,8   110,0
теңге
- трафик        мың.мин 1101345 1291273  1448293  117,2   112,2
жергiлiктi
байланыс
- кiріс           млн.  9779    10795    11635    110,4   107,8
НТА саны         бірлік 1939628 2033791  2129791  104,9   104,7
басқа кiрiстер          7422    9601     9901     129,4   103,1
2  Негізгі
капиталға
инвестициялар,
барлық            млн.  18545   14187    14237      77     100
қаржыландыру     теңге
бұлақтары
есебiнен,
барлығы
оның iшiнде        "
мемлекеттiк
бюджет қаржысы
Сыртқы займдар           13107  5568     5446      42     98
есебiнен
Меншiк қорлар      "      5438  8619     8791     158    102
есебiнен
3  Өнiм (жұмыс,      млн.   45881  54177    58704   118,1   108,4
қызмет)          теңге
өндiруден
түскен табыс,
барлығы:
4  Өнiм (жұмыс,      млн.  26826   31914    34630   119,0   108,5
қызмет) өндi.    теңге
рудiң өзіндік
құны, барлығы:
5  Қарапайым          "            1704    3240             190
акцияларға
дивидендтер
оның ішiнде                      947    1800             190
мемлекеттiк
пакет акция.
ларда
дивидендтер
6  Қызметкерлер      адам   31177  32000   32000    102,6   100,0
саны
7  Еңбекақы қоры      млн.  10207  12248   13121    120,0   107,1
теңге
8  Орташа айлық       теңге  27282  31896  34169    116,9   107,1
еңбекақы
9  Осының алдын.
дағы кезеңге
негiзгi рет.
телетiн
қызметтерге
қатысты
тарифтiң
(бағаның
өзгертілуi)
- өткен ж.
желтоқсанға
қатысты
желтоқсанға
өзгерiстер,
барлығы             %     108,5    100,0    105,8
10 Кредиторлық        мың. 31096750 29541913  28951074   95   98
берешек           теңге
11 Дебиторлық         мың. 8701035  8265983   8100664    95   98
берешек           теңге
____________________________________________________________________
"Қазақтелеком" ААҚ қаржылық-шаруашылық қызметі
нәтижелерінің болжамы
3НК нысаны
(мың. теңге)
____________________________________________________________________
N |     Көрсеткіштер атауы       |  2001 ж. |  2002 ж.  | 2003 ж.
|                              |__________________________________
|                              |   есеп   |  бағалау  |  болжам
____________________________________________________________________
1                        2          3          4
____________________________________________________________________
1  Өнiм (жұмыс, қызмет) өткiзуден  45880679    54177101    58704148
түскен табыс
2  Өткiзiлген өнiмнiң (жұмыстың,   26823392    31914094    34629518
қызметтiң) өзiндiк құны
3  Жалпы табыс                     19057287    22263007    24074530
4  Кезеңдiк шығындар, оның iшiнде   7296713     9279179     9979470
4.1. жалпы және әкiмшiлiк шығындар  5649965     7035886     7522280
4.2. өткiзуге қатысты шығындар       196014      542508      607190
4.3. пайыз өтеуге қатысты шығындар  1450734     1700785     1850000
5  Негiзгi қызметтен түскен кiрiс  11760574    12983828    14095060
6  Негiзгi емес қызметтен түскен     481371      261000      360000
кiрiс
7  Әдеттегi қызметтен салық        12241945    13244828    14455060
салынғанға дейiнгi кiрiс

Форма 1НК/1
-------------------------------------------------------------------
! Единица !   2001  !   2002  !   2003
!измерения!  отчет  !  оценка ! прогноз
-------------------------------------------------------------------
1 Объем произведенной
продукции - всего:
(работ, услуг) - всего:  млн.тенге     45881     54177     58704
в том числе по видам:       "
междугородная,
международная связь
-доходы                  млн.тенге     28680     33781     37168
-трафик                   тыс.мин    1101345   1291273   1448293
местная связь
-доходы                  млн.тенге      9779     10795     11635
- наличие основных
телефонных аппаратов      единиц     1939628   2033791   2129791
другие доходы                           7422      9601      9901
2 Инвестиции в основной
капитал за счет всех
источников финансирова-
ния - всего              млн.тенге     18545     14187     14237
в т.ч. средств
государственного бюджета    "
за счет внешних займов                 13107      5568      5446
собственных средств         "           5438      8619      8791
3 Доход от реализации
продукции (работ, услуг)
- всего                  млн.тенге     45881     54177     58704
4 Себестоимость
реализованной продукции
(работ, услуг) - всего:  млн.тенге     26823     31914     34630
5 Дивиденды на простые
акции                                             1704      3240
в т.ч. дивиденды на
госпакет акций                                     947      1800
6 Численность работников      чел        31177     32000     32000
7 Фонд заработной платы    млн.тенге     10207     12248     13121
8 Среднемесячная
заработная плата           тенге       27282     31896     34169
9 Изменение тарифов (цен)
на основные услуги к
предыдущему периоду
- изменение декабрь к
декабрю пред.года,
всего                        %         108,5     100,0     105,8
10 Кредиторская
задолженность           тыс.тенге  31096750  29541913  28951074
11 Дебиторская
задолженность           тыс.тенге   8701035   8265983   8100664
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-------------------------------------------------------------------
! Единица !   2002 г. в !  2003 г. в
!измерения! % к 2001 г. ! % к 2002 г.
-------------------------------------------------------------------
1 Объем произведенной
продукции - всего:
(работ, услуг) - всего:  млн.тенге        118,1        108,4
в том числе по видам:       "
междугородная,
международная связь
-доходы                  млн.тенге        117,8        110,0
-трафик                   тыс.мин         117,2        112,2
местная связь
-доходы                  млн.тенге        110,4        107,8
- наличие основных
телефонных аппаратов      единиц          104,9        104,7
другие доходы                             129,4        103,1
2 Инвестиции в основной
капитал за счет всех
источников финансирова-
ния - всего              млн.тенге         77          100
в т.ч. средств
государственного бюджета    "
за счет внешних займов                     42           98
собственных средств         "             158          102
3 Доход от реализации
продукции (работ, услуг)
- всего                  млн.тенге        118,1        108,4
4 Себестоимость
реализованной продукции
(работ, услуг) - всего:  млн.тенге        119,0        108,5
5 Дивиденды на простые
акции                                                  190
в т.ч. дивиденды на
госпакет акций                                         190
6 Численность работников      чел           102,6        100,0
7 Фонд заработной платы    млн.тенге        120,0        107,1
8 Среднемесячная
заработная плата           тенге          116,9        107,1
9 Изменение тарифов (цен)
на основные услуги к
предыдущему периоду
- изменение декабрь к
декабрю пред.года,
всего
10 Кредиторская
задолженность           тыс.тенге         95           98
11 Дебиторская
задолженность           тыс.тенге         95           98
-------------------------------------------------------------------
Прогноз результатов финансово-хозяйственной деятельности
ОАО "Казахтелеком"
Форма 3НК
(тыс. тенге)
-------------------------------------------------------------------
N    ! Наименование показателей  !  2001 г. !   2002 г.  ! 2003 г.
!                           !   отчет  !   оценка   ! прогноз
-------------------------------------------------------------------
!             1             !     2    !      3     !    4
-------------------------------------------------------------------
1    Доход от реализации
продукции (работ, услуг)       45880679     54177101  58704048
2    Себестоимость реализованной
продукции (работ, услуг)       26823392     31914094  34629518
3    Валовой доход                  19057287     22263007  24074530
4    Расходы периода, в т.ч.         7296713      9279179   9979470
4.1. общие и административные
расходы                         5649965      7035886   7522280
4.2. расходы по реализации            196014       542508    607190
4.3. расходы на выплату процентов    1450734      1700785   1850000
5    Доход от основной
деятельности                   11760574     12983828  14095060
6    Доход от неосновной
деятельности                     481371       261000    360000
7    Доход от обычной деятель-
ности до налогообложения       12241945     13244828  14455060

8  Табыс салығы                     3600874     3973448     4336518
9  Әдеттегi қызметтен салық         8641071     9271380    10118542
салынғаннан кейiнгi кiрiс
10 Төтенше жағдайлар салдарынан        1705           0           0
шығын
11 ТАЗА КIРIС                       8639366     9271380    10118542
___________________________________________________________________
"Қазақтелеком" ААҚ ақша қаражаты қозғалысының болжамы
4НК нысаны
(мың.теңге)
___________________________________________________________________
N |      Көрсеткіш атауы          |  2001 ж. |  2002 ж.  | 2003 ж.
|                               |_________________________________
|                               |   есеп   |  бағалау  |  болжам
____________________________________________________________________
1                         2          3          4
___________________________________________________________________
І   Операциялық қызметтен түскен
ақша қаражатының қозғалысы
1   Ақша қаражатының түсуi          46636222   54689295    58839811
Өнім (жұмыс, қызмет) өткiзуден  45029842   52775170    56780418
түскен табыс
алынған аванс                     895148    1039097     1117956
пайыз                              27271      34011       58840
дивиденд
роялти
басқа да түсiмдер                 683961     841018      882597
2   Ақша қаражатының шығысы         30945838   37856964    40816393
жеткiзушiлер мен мердiгерлер     4019340    4883548     5265315
шоттары бойынша
берiлген аванс                   4078975    4997119     5387764
еңбекақы бойынша                 7549273    9237099     9959200
салықтар бойынша                12296496   15029215    16204108
пайыз төлеу                      1428253    1741420     1877554
басқа төлемдер                   1573501    1968562     2122452
3   Операциялық қызметтен түскен
ақша қаражатының
көбеюi (+) /азаюы (-)           15690384   16832331    18023419
ІІ  Инвестициялық қызметтен
түскен ақша қаражатының
қозғалысы
1   Ақша қаражатының түсуi            439810      60000      182800
материалдық емес активтердi
өткiзуден түскен табыс
негiзгi құралдарды
өткiзуден түскен табыс            416344      60000      182800
басқа да ұзақ мерзiмдiк
активтердi өткiзуден түскен
табыс
қаржылық инвестицияларды
активтердi өткiзуден түскен
табыс                             23466
басқа заңды тұлғалар ұсынған
несиелерден түскен табыс
басқа түсiмдер
2   Ақша қаражатының шығысы          13689332   12133041   12992967
материалдық емес активтер
сатып алу                          374459     400000     420000
негiзгi құралдар caтып алу        8342803   10392562   12572967
басқа да ұзақ мерзiмдiк           4972070
активтер алу
қаржылық инвестициялар
сатып алу                                   1340479
басқа заңды тұлғаларға
несие ұсыну
басқа төлемдер
3   Инвестициялық қызметтен         -13249522  -12073041  -12810167
түскен ақша қаражатының
көбеюi (+), азаюы (-)
ІІІ Қаржылық қызметтен түскен
ақша қаражатының қозғалысы

8    Подоходный налог                3600874      3973448   4336518
9    Доход от обычной деятель-
ности пocлe налогообложения     8641071      9271380  10118542
10   Убыток от чрезвычайных
ситуаций                           1705            0         0
11   Чистый доход                    8639366      9271380  10118542
-------------------------------------------------------------------
Прогноз движения денежных средств
ОАО "Казахтелеком"
Форма 4НК
(тыс. тенге)
-------------------------------------------------------------------
N  !   Наименование показателя  !  2001 г. !  2002 г. !  2003 г.
!                            !  отчет   !  оценка  !  прогноз
-------------------------------------------------------------------
!             1              !     2    !     3    !     4
-------------------------------------------------------------------
I   Движение денежных средств от
операционной деятельности
1   Поступление денежных средств   46636222   54689295    58839811
доход от реализации
продукции (работ, услуг)       45029842   52775170    56780418
авансы полученные                895148    1039097     1117956
проценты                          27271      34011       58840
дивиденды
роялти
прочие поступления               683961     841018      882597
2   Выбытие денежных средств       30945838   37856964    40816393
по счетам поставщиков и
подрядчиков                     4019340    4883548     5265315
авансы выданные                 4078975    4997119     5387764
по заработной плате             7549273    9237099     9959200
по налогам                     12296496   15029215    16204108
выплата процентов               1428253    1741420     1877554
прочие выплаты                  1573501    1968562     2122452
3   Увеличение (+)/уменьшение
(-) денежных средств в
результате операционной
деятельности                   15690384   16832331    18023419
II  Движение денежных средств
от инвестиционной
деятельности
1   Поступление денежных средств     439810      60000      182800
доход от реализации
нематериальных активов
доход от реализации основных
средств                          416344      60000      182800
доход от реализации других
долгосрочных активов
доход от реализации
финансовых инвестиций             23466
доход от получения кредитов,
предоставленных другим
юридическим лицам
прочие поступления
2   Выбытие денежных средств       13689332   12133041    12992967
приобретение нематериальных
активов                          374459     400000      420000
приобретение основных
средств                         8342803   10392562    12572967
приобретение других
долгосрочных активов            4972070
приобретение финансовых
инвестиций                                 1340479
предоставление кредитов
другим
юридическим лицам
прочие выплаты
3   Увеличение (+), уменьшение
(-) денежных средств в
результате инвестиционной     -13249522  -12073041   -12810167
деятельности
III Движение денежных средств
от финансовой деятельности

1   Ақша қаражатының түсiмi         15289308   12805879    10718521
акциялар және басқа бағалы        309250     868443
қағаздардан
банк несиелерiн алудан          14573894   11937436    10718521
басқа түсiмдер                    406164
2   Ақша қаражатының шығысы         16993837   18556323    17433422
банк несиелерiн өтеу            15896290   16512641    13713322
меншік акциялар алу
дивиденд төлеу                    309376    1843682     3520100
басқа төлемдер                    788171     200000      200000
3   Қаржылық қызметтен түскен
ақша қаражатының көбеюі
(+), азаюы (-)                  -1704529   -5750444    -6714901
ЖИЫНЫ: Ақша қаражатының
көбеюі (+), азаюы (-)             736333    -991154    -1501650
Есеп беру кезеңінің
басындағы ақша қаражаты          1407501    2143834     1152680
Есеп беру кезеңінің
соңындағы ақша қаражаты          2143834    1152680     1244894
____________________________________________________________________
"Қазақтелеком" ААҚ кезеңдің шығындары, болжамдық көрсеткіштері (ұлттық компания)
5НК нысаны
мың.теңге
____________________________________________________________________
N  |     Көрсеткіш атауы          |Есеп беру  |
|                              | кезеңіне  |
|                              |есептелгені|
|                              |_________________________________
|                              |  2001 ж.  |  2002 ж. |  2003 ж.
|                              |   есеп    | бағалау  |  болжам
____________________________________________________________________
1 |             2                |     3     |     4    |   5
____________________________________________________________________
Барлығы:                      7296713    9279179      9979470
1     Жалпы және әкiмшiлiк
шығыстар, барлығы             5649965    7035886      7522280
1.1   Материалдар                         0     154156       169279
1.2   Қызметкерлер еңбекақысы       2560903    2862580      3067000
1.3   Еңбекақы төлеуден
аударылатыны                   506611     583965       626661
1.4   Негiзгі құралдар мен
материалдық емес актив.
тердiң амортизациясы           516636     491114       534592
1.5   Негiзгi құралдар мен
материалдық емес актив.
тердi қызметпен қамту           42334     313639       315000
1.6   Коммуналдық шығындар            23265      25063        27945
1.7   Іссапар шығындары, барлығы     158748     183472       201000

1   Поступление денежных средств   15289308   12805879    10718521
от выпуска акций и других
ценных бумаг                     309250     868443
получение банковских
кредитов                       14573894   11937436    10718521
прочие поступления               406164
2   Выбытие денежных средств       16993837   18556323    17433422
погашение банковских
кредитов                       15896290   16512641    13713322
приобретение собственных
акций
выплата дивидендов               309376    1843682     3520100
прочие выплаты                   788171     200000      200000
3   Увеличение (+), уменьшение
(-) денежных средств в
результате финансовой          -1704529   -5750444    -6714901
деятельности
Итого: Увеличение (+),
уменьшение (-) денежных
средств                          736333    -991154    -1501650
Денежные средства на начало
отчетного периода               1407501    2143834     1152680
Денежные средства на конец
отчетного периода               2143834    1152680     1244894
-------------------------------------------------------------------
Расходы периода, прогнозные показатели
ОАО "Казахтелеком"
_______________________
(национальная компания)
Форма 5НК
тыс. тенге
-------------------------------------------------------------------
N    !                        !Начислено за!          !
!Наименование показателей! отчетный   !          !
!                        !  период    !          !
-------------------------------------------------------------------
1   !            2           !     3      !     4    !      5
-------------------------------------------------------------------
!                        !   2001 г.  !  2002 г. !    2003 г.
!                        !    отчет   !  оценка  !   прогноз
-------------------------------------------------------------------
Всего                         7296713    9279179      9979470
1     Общие и административные
расходы, всего                5649965    7035886      7522280
1.1   Материалы                           0     154156       169279
1.2   Оплата труда работников       2560903    2862580      3067000
1.3   Отчисления от оплаты
труда                          506611     583965       626661
1.4   Амортизация основных
средств и нематериальных
активов                        516636     491114       534592
1.5   Обслуживание и ремонт
основных средств и
нематериальных активов          42334     313639       315000
1.6   Коммунальные расходы            23265      25063        27945
1.7   Командировочные расходы,
всего                          158748     183472       201000

1.7.1 тағайындалған нормалар
шегiнде                        137088     157164       172746
1.7.2 нормадан тыс                    21660      26308        28254
1.8   Өкiлеттiк шығындар              23408      19235        20447
1.9   Қызметкерлердiң кәсiби
бiлiктiлiгiн жетiлдiруге
арналған шығындар              122577     188906       200000
1.10  Директорлар кеңесiн ұстауға
арналған шығындар                   0          0            0
1.11  Салықтар бойынша шығындар      750683     832090       902900
1.12  Кеңсе және баспа жұмыстары     102579     105062       110144
1.13  Байланыс қызметi                76848     100000       107000
1.14  Күзет шығындары                 41249      55601        60000
1.15  Консультациялар (аудиторлық)
және ақпараттық қызметтер      120771     220000       235000
1.16  Банк қызметi                   280824     306757       322034
1.17  Сот шығындары                     452        350          381
1.18  Айыппұл, өсiмпұл және
шарттарды орындалмағаны
үшiн төлемдер                                               0
1.19  Табысты жасырғаны (азайтып
көрсеткенi) үшiн айыппұл
және өсiмпұл                                                0
1.20  Ұрлаудан, жоғалудан, ТМҚ
кем шыққаннан болған және
нормативтен тысқары
зияндар                         18244      18000        20070
1.21  Жалдауға қатысты шығындар       22809      30921        34477
1.22  Әлеуметтiк салаға қатысты
шығындар                         1514       3000         3345
1.23  Күмәнды қарыздар бойынша
резерв құру шығындары         -267862     200000       200000
1.24  Мерекелiк, мәдени-көпшiлiк
және спорттық шаралар
өткiзуге қатысты шығындар       93300      95000       100000
1.25  Қайырымдылық көмек              11001          0            0
1.26  Басқа шығындар                 443071     246975       265000
2     Сату-өткiзу шығындары,
барлығы                        196014     542508       607190
2.1   Материалдар                                                 0
2.2   Қызметкерлер еңбекақысы                                     0
2.3   Еңбекақы төлеуден
аударылатыны                                                0
2.4   Негiзгі құралдар мен
материалдық емес актив.
тердiң амортизациясы                                        0
2.5   Негізгі құралдар мен
материалдық емес активтер.
дi қызметпен қамту                                          0
2.6   Коммуналдық шығындар                                        0
2.7   Iссапар шығындары барлығы                                   0
2.7.1 тағайындалған нормалар
шегінде                                                     0

1.7.1 в пределах установленных
норм                           137088     157164       172746
1.7.2 сверх норм                      21660      26308        28254
1.8   Представительские расходы       23408      19235        20447
1.9   Расходы на повышение
квалификации работников        122577     188906       200000
1.10  Расходы на содержание
Совета директоров                   0          0            0
1.11  Расходы по налогам             750683     832090       902900
1.12  Канцелярские и
типографские расходы           102579     105062       110144
1.13  Услуги связи                    76848     100000       107000
1.14  Расходы на охрану               41249      55601        60000
1.15  Консультационные
(аудиторские) и
информационные услуги          120771     220000       235000
1.16  Банковские услуги              280824     306757       322034
1.17  Судебные издержки                 452        350          386
1.18  Штрафы, пени и неустойки
за нарушение условий
договора                                                    0
1.19  Штрафы и пени за сокрытие
(занижение) дохода                                          0
1.20  Убытки от хищений,
сверхнормативные потери,
порча, недостача ТМЗ            18244      18000        20070
1.21  Расходы по аренде               22809      30921        34477
1.22  Расходы на социальную сферу      1514       3000         3345
1.23  Расходы по созданию
резервов по сомнительным
долгам                        -267862     200000       200000
1.24  На проведение праздничных,
культурно-массовых и
спортивных мероприятий          93300      95000       100000
1.25  Благотворительная помощь        11001          0            0
1.26  Прочие расходы                 443071     246975       265000
2     Расходы по реализации,
всего                          196014     542508       607190
2.1   Материалы                                                   0
2.2   Оплата труда работников                                     0
2.3   Отчисления от оплаты труда                                  0
2.4   Амортизация основных
средств и нематериальных
активов                                                     0
2.5   Ремонт и обслуживание
основных средств и
нематериальных активов                                      0
2.6   Коммунальные расходы                                        0
2.7   Командировочные расходы,
всего                                                       0
2.7.1 в пределах установленных
норм                                                        0

2.7.2 нормадан тыс                                                0
2.8   Тиеу-түсiру, тасымалдау
және сақтау шығындары                                       0
2.9   Жарнама мен маркетингке
қатысты шығындар                89176     401384       457590
2.10  Жалдауға қатысты шығындар                                   0
2.11  Әлеуметтiк салаға қатысты
шығындар                                                    0
2.12  Басқа шығындар                 106838     141124       149600
3     Пайыз бойынша шығындар,
барлығы                       1450734    1700785      1850000
3.1   Банк несиелерi бойынша
сыйақылық (пайыздық)
шығындар                      1261354     974587      1000000
3.2   Жеткiзушiлер несиесi
бойынша сыйақылық              189380     726198       850000
(пайыздық) шығындар
3.3   Жалдауға қатысты сыйақылық
(пайыздық) шығындар
3.4   Басқа шығындар
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 7 сәуірдегі
N 329 қаулысымен
бекітілген
"Қазақтелеком" ашық акционерлік қоғамын дамытудың
2003 жылға арналған маңызды көрсеткіштері
Астана, 2003 жыл
2003 жылы "Қазақтелеком" ААҚ серпiндi даму бойынша қол жеткiзген оң үрдiстердi нығайтуды жоспарлап отыр. Тиiмдi және табысты қызмет етудi қамтамасыз ету үшiн жоғары деңгейде жоспарланған өндiрiстiк және қаржылық көрсеткiштерге қол жеткiзуге күш салу керек.
Болжам бойынша, телекоммуникация қызметiн сатудан түскен кiрiстер 2003 жылы 58704 млн. теңгенi құрайды және ол 2002 жылмен салыстырғанда 8%-ға өседi.
Жергiлiктi байланыстан түсетiн кiрiстер, болжам бойынша 2003 жылы 8%-ға өсiп, 11635 млн. теңгенi құрайтын болады. Бұл ретте негiзгi телефон аппараттарын 2129791 бiрлiкке дейiн көбейтудi қамтамасыз ету болжануда, олардың саны 5%-ға дейiн өседi.
Кiрiстер құрылымындағы анағұрлым көбiрек үлестi қалааралық халықаралық телефон байланысы алып отыр - 63,3%, осы қызмет түрiндегi кiрiс көлемi 2003 жылы 2002 жылға қарағанда 10%-ға өсiп, 37168 млн. теңге мөлшерiнде болады деп болжануда. Қалааралық, халықаралық байланыс бойынша кiрiстердiң өсуiн шығыс трафигiн ұлғайту есебiнен қамтамасыз ету жоспарлануда, ол болжам бойынша өткен жылдың осындай кезеңiне қарағанда 12%-ға артып, 1448 млн. минутқа дейiн жетедi деп күтуде.
Басқа да табыстар (телеграфтық байланыстан, бөгде операторларды қосудан, смарт-карталарды, деректер беру желiсiнiң қызметтерiн, сымдық таратуды, "Құлан" желiсiн сатудан) 3% артып, болжам бойынша 9901 млн. теңгенi құрайтын болады.
Кiрiстер бойынша болжамдардың орындалуы кең көлемдi инвестициялық бағдарламаны iске асыру нәтижесiнде қамтамасыз етілетiн болады, оның ауқымы 14237 млн. теңге көлемiнде болады деп болжануда. Бағдарламаны қаржыландыруды сыртқы заемдар (5446 млн. теңге) есебiнен және өз қаражаттарын (8791 млн. теңге) пайдалану жолымен қамтамасыз ету. Инвестицияларды жергiлiктi телекоммуникациялар желiсiн жетілдiруге және дамытуға, Шығыс ТОБЖ құрылысын аяқтауға, деректер беру желiсiн сыртқы арнаның Интернеттегi жалпы сыйымдылығын 68 Мбит/с дейiн арттыру арқылы дамытуға бағыттау көзделуде.
Жезқазған-Жаркент, Атырау-Орал радиожелілiк цифрлық желiлерi салынатын болады. 2003 жылы Солтүстiк ТОБЖ-iны жобалауға дайындау жөнiндегi жұмыстар жүргiзiледi деп болжануда. Алғашқы екi кезең бойынша БУЕЖ енгiзу жөнiндегi жұмыстар аяқталатын болады.

2.7.2 сверх норм                                                  0
2.8   Расходы по погрузке,
транспортировке и хранению                                  0
2.9   Расходы на рекламу и
маркетинг                       89176     401384       457590
2.10  Расходы по аренде                                           0
2.11  Расходы на социальную
сферу                                                       0
2.12  Прочие расходы                 106838     141124       149600
3     Расходы по процентам,
всего                         1450734    1700785      1850000
3.1   Расходы по вознаграждению
(процентам) по кредитам
банков                        1261354     974587      1000000
3.2   Расходы по вознаграждению
(процентам) по кредитам
поставщиков                    189380     726198       850000
3.3   Расходы по вознаграждению
(процентам) по аренде
3.4   Прочие расходы
-------------------------------------------------------------------
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 апреля 2003 года N 329
Важнейшие показатели развития открытого акционерного
общества "Казахтелеком" на 2003 год
В 2003 году ОАО "Казахтелеком" планирует закрепить достигнутую положительную тенденцию по динамичному развитию. Для обеспечения эффективного и успешного функционирования необходимо направить усилия на достижение высоких запланированных производственных и финансовых показателей.
По прогнозу доходы от реализации услуг телекоммуникаций в 2003 году составят 58704 млн. тенге и по сравнению с 2002 годом возрастут на 8%.
Доходы местной связи в 2003 году по прогнозу составят 11635 млн. тенге с ростом на 8%. При этом предполагается обеспечить увеличение количества основных телефонных аппаратов до 2129791 единиц, прирост их числа достигнет 5%.
Наибольшую долю в структуре доходов занимает междугородная международная телефонная связь - 63,3%, объем доходов по данному виду услуг в 2003 году прогнозируется в размере 37168 млн. тенге с ростом к 2002 году на 10%. Увеличение доходов по междугородной, международной связи планируется обеспечить за счет увеличения исходящего трафика, который по прогнозу достигнет 1448 млн. минут с ростом к аналогичному периоду прошлого года на 12%.
Другие доходы (от телеграфной связи, подключения сторонних операторов, реализации смарт-карт, услуги сети передачи данных, проводного вещания, сети "Кулан") возрастут на 3% и составят по прогнозу 9901 млн. тенге.
Выполнение прогнозов по доходам будет обеспечено в результате реализации обширной инвестиционной программы, объем которой прогнозируется в размере 14237 млн. тенге. Финансирование программы предполагается обеспечить за счет внешних займов (5446 млн. тенге) и путем использования собственных средств (8791 млн. тенге). Инвестиции предполагается направить на модернизацию и развитие местной сети телекоммуникаций, окончание строительства Восточной ВОЛС, развитие сети передачи данных с увеличением общей емкости внешнего канала на Интернет до 68 Мбит/с.
Будут построены цифровые радиорелейные линии Жезказган-Жаркент, Атырау-Уральск. В 2003 году предполагается проведение работ по подготовке к проектированию Северной ВОЛС. Будут завершены работы по внедрению СПУС первых двух этапов.

1 млрд. астам теңге ауылдық желiлердi жетiлдiру мен дамытуға жiберiлетiн болады. Атап айтқанда, 2003 жылы 140 ауылдық ұқсас станцияларды цифрлық ATC ауыстыру жоспарлануда. Iшкi аудандық қосу желiлерiн цифрландыру 116 ауылдық елдi мекендi қамтиды. Алыс, қатынауы қиын аудандарда 30 ДАМА станциясын орнату жоспарлануда.
Сатылған өнiмдердiң (жұмыстардың, қызметтердiң) өзiндiк құны болжам бойынша 2002 жылмен салыстырғанда 9%-ға артып, 34630 млн. теңгенi құрайды, соның iшiнде материалдар - 2874 млн. теңге, еңбек бойынша шығындар - 10804 млн.теңге, үстеме шығыстар - 20952 млн.теңге. Iшкi өндiрушiлер бағасының өсуiмен, сондай-ақ шетелдерде сатып алынатын элементтер үшiн доллар бағамының өсуiне негiзделгендiктен, қуат көзiне, отынға, кабелге және қосалқы бөлшектерге кететiн шығындар өседi деп болжануда. Амортизациялық аударымдар артатын болады, бұл желiнің жаңаруы және кеңеюi барысында едәуiр жабдық санының енгiзiлуiне байланысты.
Жалпы кiрiс, болжам бойынша 2002 жылмен салыстырғанда 8%-ға артып, 24074 млн. теңгеге жетедi. Салық салынатын кiрiс 9%-ға артып, 14455 млн. теңгенi құрайды. Болжам бойынша қосымша құн салығы 4337 млн. теңгенi құрайды. Соған орай, таза пайда 10119 млн. теңгенi құрайды және 2002 жылмен салыстырғанда 9%-ғa артады.
2002 жылғы 28 тамыздағы Бюджет комиссиясы шешiмiне сәйкес, 2003 жылы 2002 жылдың қорытындылары бойынша дауыс беретiн акцияларға дивидендтер төлеу 3240 млн. теңге көлемiнде болжануда, соның iшiнде мемлекеттiк акциялар пакетi бойынша 1800 млн. теңге.
"Қазақтелеком" ААҚ-тың қызметкерлер саны 2002 жылдың деңгейi бойынша болжанып отыр және 32000 адамды құрады болады. Болжам бойынша, жалақы қоры 2002 жылмен салыстырғанда 7%-ға артып, 13121 млн. теңгенi құрайтын болады. Тиiсiнше, бiр қызметкердiң орташа айлық жалақысы 34169 теңге болады (7%-ға өскен).
2002 жылмен салыстырғанда тарифтер 5,8%-ға өзгередi деп көзделуде. Кредиторлық берешек болжам бойынша 2002 жылмен салыстырғанда 2%-ға кемидi және 28951 млн.теңгенi құрайды.
Дебиторлық берешекте 2%-ға кемiп және 8101 млн.теңгенi құрайды деп болжануда.
"Қазақтелеком" ААҚ "Алтел" ЖАҚ-тың 50% акциясын, "GSM" Қазақстан "Қазақтелеком" AAҚ ЖШС-тың 49% акциясын, "Нұрсат" ЖАҚ-тың 41% акциясын иеленедi.
2003-2005 жылдары аффилирленген кәсiпорындардан дивидендтер алу жоспарланып отырған жоқ. Акциялардың бақылау пакетi болмағандықтан, "Қазақтелеком" ААҚ акционерлердiң жалпы жиналысының дивидендтердi төлеуге қатысты шешiмдерiне ықпал ете алмайды.
"Қазақтелеком" ААҚ-тың 2003 жылға арналған маңызды көрсеткіштері
___________________________________________________________________

На модернизацию и развитие сельских сетей будет направлено более 1 млрд. тенге. В частности, в 2003 году планируется замена 140 сельских аналоговых станций на цифровые АТС. Цифровизация внутрирайонных соединительных линий охватит 116 сельских населенных пунктов. Планируется установка 30 станций ДАМА в удаленных, труднодоступных районах.
Себестоимость реализованной продукции (работ, услуг) составит по прогнозу 34630 млн. тенге с ростом на 9% по сравнению с 2002 годом, в том числе материалы - 2874 млн. тенге, расходы по труду - 10804 млн. тенге, накладные затраты - 20952 млн. тенге. Прогнозируется рост расходов на электроэнергию, топливо, кабель и запасные части, обусловленный как ростом цен внутренних производителей, так и ростом курса доллара для элементов, закупаемых за рубежом. Амортизационные отчисления будут увеличиваться, что связано с вводом значительного количества оборудования в процессе обновления и расширения сети.
Валовый доход по прогнозу достигнет 24074 млн. тенге с ростом на 8% по сравнению с 2002 годом. Налогооблагаемый доход составит 14455 млн. тенге при росте на 9%. По прогнозу, подоходный налог составит 4337 млн. тенге. Соответственно, чистый доход достигнет 10119 млн. тенге и возрастет на 9% по сравнению с 2002 годом.
В соответствии с решением бюджетной комиссии от 28 августа 2002 года в 2003 году выплаты дивидендов по итогам 2002 года по простым акциям прогнозируются в размере 3240 млн. тенге, в том числе по государственному пакету акций 1800 млн. тенге.
Численность работников ОАО "Казахтелеком" прогнозируется на уровне 2002 года и составит 32000 человек. Фонд заработной платы по прогнозу достигнет 13121 млн. тенге с ростом на 7% по сравнению с 2002 годом. Соответственно, среднемесячная заработная плата одного работника составит 34169 тенге (рост на 7%).
Предполагается изменение тарифов на 5,8% по сравнению с 2002 годом.
Кредиторская задолженность по прогнозу снизится на 2% по сравнению с 2002 годом и составит 28951 млн. тенге.
Дебиторская задолженность также прогнозируется со снижением на 2% и составит 8101 млн. тенге.
ОАО "Казахтелеком" владеет 50% акций ЗАО "Алтел", 49% акций ТОО "GSM Казахстан ОАО "Казахтелеком", 41% акций ЗАО "Нурсат".
В 2003-2005 годах не прогнозируется получение дивидендов от аффилиированных предприятий. Ввиду отсутствия контрольного пакета акций ОАО "Казахтелеком" не имеет возможности влиять на решения общего собрания акционеров в отношении выплаты дивидендов.
Важнейшие показатели на 2003 год
ОАО "Казахтелеком"
-------------------------------------------------------------------

|Өлшем  | 2001 |  2002  | 2003  |2003 ж. |2003 ж.
|бірлігі| есеп | бағалау|болжам |2001 ж. |2002 %-
|       |      |        |       | %-бен  | бен
___________________________________________________________________
1. Өндірілген     млн.    45881    54177    58704    128     108
өнім көлемі - теңге
барлығы:
соның ішінде:
Жергiлiктi
байланыс
-кiрiстер     млн.     9779    10795    11635    119     108
теңге
-HTA саны    бірлік 1939628   2033791  2129791   110     105
Қалааралық,
халықаралық
байланыс
-кiрiстер     млн.    28680    33781    37168    130     110
теңге
-трафик       млн.     1101     1291     1448    132     112
минут
Басқа да      млн.     7422     9601     9901    133     103
кiрiстер     минут
2.  Негізгі
капиталға
барлық
қаржыландыру
көздерi
есебiнен
тартылатын
инвестиция -  млн.    18545   14187    14237      77      100
барлығы      теңге
Сыртқы заемдар "      13107    5568     5446      42       98
есебiнен
Өз қаражаты    "       5438    8619     8791     162      102
есебiнен
3.  Өнімді        млн.    45881   54177    58704     128      108
(жұмыс,      теңге
қызмет) сату.
дан түсетін
кіріс -
барлығы
4.  Өнімнің        "     26823    31914    34630     129      109
(жұмыс,
қызмет)
өзіндік құны
- барлығы
5.  Жалпы          "     19057    22263    24074     126      108
табыс
6.  Салық          "     12242    13244    14455     118      109
салынатын
кiрiс
7.  Табыс          "      3601     3973     4337     120      109
салығы
8.  Таза пайда    млн.    8639     9271    10119     117      109
(шығын)      теңге
9.  Дауыс беретін
акцияларға     "
дивидендтер                    1704     3240              190
оның ішінде    "                947     1800              190
мемлекеттiк
пакет акция.
ларға
дивидендтер
10. Қызметкерлер  адам   31177    32000    32000     103      100
саны
11. Жалақы қоры   млн.   10207    12248    13121     129      107
теңге
12. Орташа айлық теңге   27282    31896    34169     125      107
жалақы
13. Өткен кезең.   %     108,5    100,0    105,8
ге алғанда
тарифтердiң
(бағалардың)
өзгеруi
14. Кредиторлық  мың. 31096750  29541913 28951074     93       98
берешек -   теңге
барлығы
15. Дебиторлық   мың.  8701035   8265983  8100664     93       98
берешек -   теңге
барлығы
____________________________________________________________________

!Единица !  2001  !  2002  !  2003  !2003 к!2003 к
!измере- ! отчет  ! оценка ! прогноз!2001,%!2002,%
!ния     !        !        !        !      !
-------------------------------------------------------------------
1. Объем произве-
денных услуг   млн.
- всего:       тенге       45881    54177    58704    128    108
из них:
Местная связь
-доходы        млн.
тенге        9779    10795    11635    119    108
-количество
ОТА            единиц    1939628  2033791  2129791    110    105
Междугородная,
международная
связь
-доходы        млн.
тенге       28680    33781    37168    130    110
-трафик        млн.мим      1101     1291     1448    132    112
Другие доходы               7422     9601     9901    133    103
2. Инвестиции в
основной
капитал за
счет всех
источников
финансирования млн.
всего          тенге       18545    14187    14237     77    100
За счет
внешних займов   "         13107     5568     5446     42     98
За счет
собств.средств   "          5438     8619     8791    162    102
3. Доход от
реализации
продукции
(работ, услуг) млн.
- всего:       тенге       45881    54177    58704    128    108
4. Себестоимость
продукции
(работ, услуг)
- всего:         "         26823    31914    34630    129    109
5. Валовый доход    "         19057    22263    24074    126    108
6. Налогооблагае-
мый доход        "         12242    13244    14455    118    109
7. Подоходный
налог            "          3601     3973     4337    120    109
8. Чистый доход   млн.
(убыток)       тенге        8639     9271    10119    117    109
9. Дивиденды на
простые акции    "                   1704     3240           190
в т.ч.
дивиденды на
госпакет акций   "                    947     1800           190
10. Численность
работников      чел        31177    32000    32000    103    100
11. Фонд заработ-  млн.
ной платы      тенге      10207    12248    13121    129    107
12. Среднемесячная
заработная
плата          тенге      27282    31896    34169    125    107
13. Изменение
тарифов (цен)
к предыдущему
периоду          %        108,5    100,0    105,8
14. Кредиторская
задолженность  тыс.
- всего        тенге   31096750 29541913 28951074     93     98
15. Дебиторская
задолженность  тыс.
- всего        тенге    8701035  8265983  8100664     93     98
-------------------------------------------------------------------