Борышкер-ауыл шаруашылығы ұйымының конкурстық массасын сатудың кейбiр мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 2 қазандағы N 1016 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 қыркүйектегі N 840 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.09.11  N 840  (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз) Қаулысымен.
"Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 21 қаңтардағы  Заңын  іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Борышкер-ауыл шаруашылығы ұйымының конкурстық массасын сату жөнiнде аукцион өткiзу ережесi бекiтiлсiн.
2. "Банкроттық рәсiмдерiн ауыл шаруашылығы ұйымдары үшiн қолданудың ерекшелiктерi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 22 желтоқсандағы N 1816  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1997 ж., N 57, 514-құжат) мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Банкроттық рәсiмдерiн ауыл шаруашылығы ұйымдары үшiн қолданудың ерекшелiктерi туралы ережеде:
мәтiн бойынша "Әкiмгер", "әкiмгер" деген сөздер алынып тасталсын;
5-тармақта:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ауыл шаруашылығы ұйымы - жердi пайдалана отырып, ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiретiн; егер бұл өнiмдi, оның iшiнде қайта өңделген өнiмдi сатудан алынатын кiрiс жылдық кiрiстiң жалпы сомасының елу пайызынан астамын құрайтын болса, мал шаруашылығы, құс шаруашылығы (оның ішiнде төл өсiруден бастап толық циклы бар асыл тұқымды), ара шаруашылығы өнiмiн өндiретiн ұйым;";
төртiншi абзац алынып тасталсын;
10-тармақта "Жep туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығының 27-бабының 1-тармағына сәйкес" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жер кодексі 63-бабының 1-тармағына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
VІ "Банкрот ауыл шаруашылығы ұйымының конкурстық массасын бірыңғай лотпен сату" деген тараудың 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29,  30-тармақтары алынып тасталсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне жүктелсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкіметінің
2003 жылғы 2 қазандағы
N 1016 қаулысымен
бекiтiлген
Борышкер-ауыл шаруашылығы ұйымының конкурстық
массасын сату жөнiнде аукцион өткiзу ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Борышкер-ауыл шаруашылығы ұйымының конкурстық массасын сату жөнiнде аукцион өткiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексiне  (Жалпы бөлiм), Қазақстан Республикасының Жер  кодексiне , "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес әзiрлендi.

Некоторые вопросы реализации конкурсной массы должника-сельскохозяйственной организации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2003 года N 1016. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2008 года N 840 (порядок введения в действие см. п.3).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.09.2008 № 840 (порядок введения в действие см. п. 3).
В целях реализации Закона Республики Казахстана от 21 января 1997 года "О банкротстве" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аукциона по реализации конкурсной массы должника-сельскохозяйственной организации.
2. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1997 года N 1816 "Об утверждении Положения об особенностях применения процедур банкротства для сельскохозяйственных организаций" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 57, ст. 514) следующие изменения:
в Положении об особенностях применения процедур банкротства для сельскохозяйственных организаций, утвержденном указанным постановлением:
по тексту слова "Администратор", "администратор" исключить;
в пункте 5:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"сельскохозяйственная организация - организация, производящая сельскохозяйственную продукцию с использованием земли; производящая сельскохозяйственную продукцию животноводства, птицеводства (в том числе племенного с полным циклом, начиная с выращивания молодняка), пчеловодства, если доход от реализации этой продукции, в том числе переработанной, составляет более пятидесяти процентов от общей суммы годового дохода;";
абзац четвертый исключить;
в пункте 10 слова "В соответствии с пунктом 1 статьи 27 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О земле" заменить словами "В соответствии с пунктом 1 статьи 63 Земельного кодекса Республики Казахстан";
главу VI "Реализация конкурсной массы сельскохозяйственной организации - банкрота единым лотом", пункты 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 исключить.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 октября 2003 года N 1016
Правила проведения аукциона по реализации конкурсной
массы должника-сельскохозяйственной организации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения аукциона по реализации конкурсной массы должника-сельскохозяйственной организации (далее - Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть), Земельным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О банкротстве" и иными нормативными правовыми актами.

2. Борышкер-ауыл шаруашылығы ұйымы мүлкiнiң құрамына жеке меншiктегi ғимараттарды, құрылыстарды, жабдықтарды, мүкәммалды, шикiзатты, өнiмдi, жер участкесiн, сондай-ақ тұрақты және ұзақ мерзiмдi уақытша жер пайдалану құқығын және ұйымның өзге де активтерiн (бұдан әрi - мүлiк (активтер) қоса алғанда, негiзгi құралдар кiредi.
3. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
таратылатын ауыл шаруашылығы ұйымы - оның банкрот деп танылуына байланысты тарату процесiндегi, жердi пайдалана отырып, ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiретiн; егер бұл өнiмдi, қайта өңделген өнiмдi сатудан алынатын кiрiс жылдық кiрiстiң жалпы сомасының елу пайызынан астамын құрайтын болса, мал шаруашылығы, құс шаруашылығы (оның iшiнде төл өсiруден бастап толық циклы бар асыл тұқымды), ара шаруашылығы өнiмiн өндiретiн ұйым (бұдан әрi - борышкер);
уәкiлеттi орган - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкiмдiгi анықтайтын жергіліктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
сатушы - конкурстық басқарушы;
аукционға қатысушы - аукционға қатысу үшiн белгiленген тәртiппен тiркелген заңды немесе жеке тұлға;
жеңiмпаз - сауда-саттықта лот үшiн неғұрлым жоғары баға ұсынған қатысушы;
сатып алушы - сатушымен сатып алу-сату шартын жасаған жеңiмпаз;
сауда-саттықтың ағылшындық әдiсi - бастапқы баға ең жоғары бағаны ұсынған бiр қатысушы қалған сәтке дейiн ертерек жарияланған қадаммен көтерiлетiн сауда-саттық әдiсi;
сауда-саттықтың голландтық әдiсi - онда бастапқы баға қатысушылардың бiрi жарияланған баға бойынша лотты сатып алуға келiскен сәтке дейiн жарияланған қадаммен төмендетiлетiн сауда-саттық әдiсi;
лот - сату үшiн бөлiнбейтiн бiрлiктерге бөлiнген аукционға қойылатын мүлiк (активтер);
бiрыңғай лоттың бастапқы бағасы - сауда-саттық басталатын баға;
сату бағасы - сауда-саттықтың нәтижесiнде белгiленген лоттың түпкiлiктi бағасы;
сауда-саттықты ұйымдастырушы (аукционшы) - сауда-саттық өткiзу жөнiнде қызметтер көрсету туралы конкурстық басқарушымен шарт жасасқан және оның нәтижелерiне мүдделi емес заңды немесе жеке тұлға.
2. Борышкердiң мүлкiн (активтерiн) сату
алдындағы дайындауды жүргiзу тәртiбi
4. Борышкердiң мүлкiн (активтерiн) сату жөнiндегi аукционды өткiзуге дайындық мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) мүлiктiң (активтердiң) құнын бағалау және бастапқы бағасын белгiлеу;
2) мүлiктiң (активтердiң) сату жоспарын (бұдан әрi - сату жоспары) әзiрлеу, келiсу және бекiту;

2. В состав имущества должника-сельскохозяйственной организации входят основные средства, включая здания, сооружения, оборудование, инвентарь, сырье, продукцию, земельный участок, находящийся в частной собственности, а также право постоянного и долгосрочного временного землепользования и прочие активы организации (далее - имущество (активы).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
ликвидируемая сельскохозяйственная организация - организация, находящаяся в процессе ликвидации в связи с признанием ее банкротом, производящая сельскохозяйственную продукцию с использованием земли;
производящая сельскохозяйственную продукцию животноводства, птицеводства (в том числе племенного с полным циклом, начиная с выращивания молодняка), пчеловодства, если доход от реализации этой продукции, в том числе переработанной, составляет более пятидесяти процентов от общей суммы годового дохода (далее - должник);
уполномоченный орган - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, определяемый акиматом области (города республиканского значения, столицы);
продавец - конкурсный управляющий;
участник аукциона - юридическое или физическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в аукционе;
победитель - участник, предложивший наиболее высокую цену за лот на торгах;
покупатель - победитель, заключивший с продавцом договор купли-продажи;
английский метод торгов - метод торгов, при котором стартовая цена повышается с заранее объявленным шагом до момента, когда остается один участник, предложивший наиболее высокую цену;
голландский метод торгов - метод торгов, при котором стартовая цена понижается с объявленным шагом до момента, когда один из участников согласится купить лот по объявленной цене;
лот - выставляемое на аукцион имущество (активы), разделенное на неделимые для продажи единицы;
стартовая цена единого лота - цена, с которой начинаются торги;
цена продажи - окончательная цена лота, установленная в результате торгов;
организатор торгов (аукционист) - юридическое или физическое лицо, заключившее с конкурсным управляющим договор об оказании услуг по проведению торгов и не заинтересованное в их результатах.
2. Порядок проведения предпродажной подготовки имущества
(активов) должника
4. Подготовка к проведению аукциона по реализации имущества (активов) должника осуществляется в следующем порядке:
1) оценка стоимости и определение стартовой цены имущества (активов);
2) разработка, согласование и утверждение плана продажи имущества (активов) (далее - план продажи);

3) кепiлдiк жарнаның мөлшерiн және оны енгiзу тәртiбiн анықтау;
4) аукционды өткiзу күнiн белгiлеу;
5) аукционды өткiзу туралы ақпараттық хабарламаны жариялау;
6) кепiлдiк жарналарды қабылдау;
7) аукционға қатысушыларды тiркеу.
5. Конкурстық басқарушы конкурстық негiзде тиiстi мамандарды тарта отырып, мүлiктердi (активтердi) түгендеу мен бағалауды жүргiзедi. Мүлiктi (активтердi) бағалау заңнама талаптарына сәйкес жүргiзiледi. Түгендеу мен бағалауды жүргiзу жөнiндегi шығыстар конкурстық iс жүргiзудiң әкiмшiлiк шығыстарына енгiзiледi.
6. Конкурстық басқарушы:
уәкiлеттi органмен келiсiлген мүлiктi (активтердi) сату жоспарын әзiрлейдi және кредит берушiлердiң комитетiне бекiтуге ұсынады;
ықтимал сатып алушылардың ең көп санын тарту жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
конкурстық iс жүргiзудiң бiрiншi кезектегi шығыстары сметасының шегiнде қалдық құнынан төмен емес бағамен өндiрiстiк циклге енбеген мүлiктi сату жөнiндегi ұсынысты сату жоспарын бекiткенге дейiн кредит берушiлер комитетiмен және уәкiлеттi органмен келiседi;
кепiлдiк жарналарды қабылдауды және қайтаруды жүзеге асырады;
мүлікті (активтердi) сату жөнінде сауда-саттық өткiзудi ұйымдастырады;
сауда-саттық өткiзудiң барысына бақылауды жүзеге асырады;
сауда-саттықтың жеңiмпазымен сатып алу-сату шартын жасасады және оның орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
7. Конкурстық басқарушы сауда-саттықты өткiзу үшiн шарттық негiзде сауда-саттықтың нәтижесiне мүдделi емес кез келген заңды немесе жеке тұлға - сауда-саттықты ұйымдастырушыны (аукционшыны) тартады.
8. Мүлiктiң (активтердiң) сақталуына олар сатылғанға дейін конкурстық басқарушы жауап бередi.
9. Сату жоспары:
сатуға қойылған мүлiк (активтер) туралы ұсыныстарды;
лот (лоттар) туралы мәлiметтердi;
аукционға қойылатын лоттың (лоттардың) бастапқы бағасы және аукционды өткiзу әдiстерi туралы ұсыныстарды;
қызметтiң негiзгi түрi мiндеттi сақтала отырып, борышкердiң мүлкiн (активтерін) бірыңғай лотпен аукционға бастапқы қоюдың қосымша шартын қамтуы тиiс.
Егер мүлiктер (активтер) бөліктеп төлеумен сатылса, бастапқы жарнаның мөлшерi сату құнының отыз пайызынан кем болмауы керек, ал бөлiп төлеу мерзiмi үш айдан аспауы тиiс.
10. Ағылшындық әдiс кезiнде бастапқы баға барлық кезектегi кредит берушiлердiң талап сомасынан төмен болмауы тиiс. Голландтық әдiс кезiнде бастапқы баға бағалау актiсiн ескере отырып анықталады.
11. Аукционға қатысу үшiн кепiлдiк жарна лоттың бастапқы бағасының бiрден он бес пайызына дейiнгi шекте белгiленедi.

3) определение размера и порядка внесения гарантийного взноса;
4) установление даты проведения аукциона;
5) публикация информационного сообщения о проведении аукциона;
6) принятие гарантийных взносов;
7) регистрация участников аукциона.
5. Конкурсный управляющий с привлечением на конкурсной основе соответствующих специалистов проводит инвентаризацию и оценку имущества (активов). Оценка имущества (активов) проводится в соответствии с требованиями законодательства. Расходы по проведению инвентаризации и оценки включаются в административные расходы конкурсного производства.
6. Конкурсный управляющий:
разрабатывает и представляет на утверждение комитета кредиторов согласованный с уполномоченным органом план продажи имущества (активов);
организует работу по привлечению максимального количества потенциальных покупателей;
согласовывает с комитетом кредиторов и уполномоченным органом до утверждения плана продажи предложения по реализации имущества, не входящего в производственный цикл по цене не ниже остаточной стоимости, в пределах сметы первоочередных расходов конкурсного производства;
осуществляет прием и возврат гарантийных взносов;
организует проведение торгов по продаже имущества (активов);
осуществляет контроль за ходом проведения торгов;
заключает договор купли-продажи с победителем торгов и осуществляет контроль за его исполнением.
7. Конкурсный управляющий для проведения торгов на договорной основе привлекает организатора торгов (аукциониста) любое юридическое или физическое лицо, не заинтересованное в результатах торгов.
8. Ответственность за сохранность имущества (активов) до его продажи несет конкурсный управляющий.
9. План продажи должен содержать:
предложения об имуществе (активах), выставляемом на реализацию;
сведения о лоте (лотах);
предложения о стартовой цене выставляемого на аукцион лота (лотов) и методах проведения аукциона;
дополнительное условие по первоначальному выставлению имущества (активов) должника на аукцион единым лотом с обязательным сохранением основного профиля деятельности.
В случае продажи имущества (активов) в рассрочку, размер первоначального взноса не может быть меньше тридцати процентов от цены продажи, а период рассрочки не должен превышать трех месяцев.
10. Стартовая цена при английском методе торгов не должна быть ниже суммы требований кредиторов всех очередей. Стартовая цена при голландском методе определяется с учетом акта оценки.
11. Гарантийный взнос для участия в аукционе устанавливается в пределах от одного до пятнадцати процентов от стартовой цены лота.

12. Кепiлдiк жарна аукционға қатысушының мынадай мiндеттемелерiн қамтамасыз ету болып табылады:
1) сауда-саттық нәтижелерi туралы хаттамаға қол қою;
2) сауда-саттық нәтижелерi туралы хаттамаға сәйкес мүлiктi (активтердi) сатып алу-сату шартын жасасу;
3) мүлiктi (активтердi) сатып алу-сату шарты бойынша мiндеттемелердi тиiстi түрде орындау.
13. Кепiлдiк жарна ақпараттық хабарламада көрсетiлген тәртiппен конкурстық iс жүргiзу деректемелерi бойынша енгiзiледi. Кепiлдiк жарнаның мөлшерi ақпараттық хабарлама жарияланғаннан кейiн өзгертiле алмайды. Кепiлдiк жарнаны қатысушының атынан үшiншi тұлға енгiзе алады. Кепiлдiк жарнаны алушы конкурстық басқарушы болып табылады.
14. Сауда-саттықта жеңiп шыққан және мүлiктi (активтердi) сатып алу-сату шартын жасасқан қатысушының кепiлдiк жарнасы сату бағасының шотына есептеледi.
15. Кепiлдiк жарна:
1) аукционға қатысушыға - егер аукционды өткiзгенге дейiн үш күннен аз уақытта оған қатысудан бас тартқан жағдайда;
2) жеңімпазға - егер ол сауда-саттық нәтижелерi туралы хаттамаға қол қоюдан не мүлікті (активтердi) сатып алу-сату шартын жасасудан бас тартқан жағдайда қайтарылмайды.
Бұл ретте қайтарылмаған кепiлдiк жарна сомасы конкурстық iс жүргiзу шотына есептеледi.
Аукционға қатысқан, бiрақ онда ештеңе сатып алмаған тұлғаларға төленген кепiлдiк жарналар сомасы аукцион өткен күннен бастап он банктiк күннен кешiктiрмейтiн мерзiмде қайтарылады.
16. Мүлікті (активтерді) сату жөнінде аукцион өткізу туралы ақпараттық хабарлама ол өткiзiлгенге дейiн он бес күн бұрын мемлекеттiк және/немесе орыс тiлдерiнде заңнамада белгiленген тәртiппен ресми жариялау құқығын алған жергiлiктi мерзiмдi басылымдарда жарияланады.
17. Ақпараттық хабарлама:
1) аукционды өткізу күнiн, орнын және уақытын;
2) лоттың қысқаша сипаттамасын;
3) аукционды өткізу шарттары мен жеңімпазды таңдау өлшемдерін;
4) кепiлдiк жарна мөлшерін және конкурстық іс жүргізудің банктік деректемелерiн;
5) аукционға қатысу үшін қажетті құжаттардың тізбесін;
6) өтініштердi қабылдау мекен-жайын, мерзiмiнiң басталу және аяқталу күнi мен уақытын;
7) конкурстық басқарушының телефондары мен орналасқан жерін;
8) конкурстық басқарушының қалауы бойынша қосымша ақпаратты қамтуы тиiс.
18. Ақпараттық хабарлама жарияланғаннан кейiн конкурстық басқарушы барлық қалаушылардың лот және аукцион өткiзу шарттары туралы ақпаратқа еркiн қол жеткiзуiн қамтамасыз етедi.
19. Аукционға қатысушыларды тiркеу ақпараттық хабарламаны жариялаған күннен бастап жүргiзiледi және аукцион өткiзiлгенге дейiн жиырма төрт сағат бұрын аяқталады.

12. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств участника аукциона:
1) подписание протокола о результатах торгов;
2) заключение договора купли-продажи имущества (активов) в соответствии с протоколом о результатах торгов;
3) исполнение обязательств по договору купли-продажи имущества (активов) надлежащим образом.
13. Гарантийный взнос вносится по реквизитам конкурсного производства в порядке, указанном в информационном сообщении. Размер гарантийного взноса не может быть изменен после публикации информационного сообщения. Гарантийный взнос может быть внесен от имени участника третьим лицом. Получателем гарантийного взноса является конкурсный управляющий.
14. Гарантийный взнос участника, победившего на торгах и заключившего договор купли-продажи имущества (активов), засчитывается в счет цены продажи.
15. Гарантийный взнос не возвращается:
1) участнику аукциона - в случае отказа от участия в аукционе менее чем за три дня до его проведения;
2) победителю - в случае его отказа от подписания протокола о результатах торгов либо от заключения договора купли-продажи имущества (активов).
При этом суммы невозвращенных гарантийных взносов зачисляются на счет конкурсного производства.
Лицам, принявшим участие в аукционе, но ничего не купившим на нем, суммы уплаченных гарантийных взносов возвращаются в срок не позднее десяти банковских дней со дня проведения аукциона.
16. Информационное сообщение о проведении аукциона по продаже имущества (активов) публикуется в местных периодических изданиях, получивших право официального опубликования в порядке, установленном законодательством на государственном и/или русском языках за пятнадцать дней до его проведения.
17. Информационное сообщение должно содержать:
1) дату, место и время проведения аукциона;
2) краткую характеристику лота;
3) условия проведения аукциона и критерии выбора победителя;
4) размер гарантийного взноса и банковские реквизиты конкурсного производства;
5) перечень документов, необходимых для участия в аукционе;
6) адрес, дату и время начала и окончания срока приема заявок;
7) телефоны и местонахождение конкурсного управляющего;
8) дополнительную информацию по усмотрению конкурсного управляющего.
18. После публикации информационного сообщения конкурсный управляющий обеспечивает свободный доступ всем желающим к информации о лоте и условиях проведения аукциона.
19. Регистрация участников аукциона проводится со дня публикации информационного сообщения и заканчивается за двадцать четыре часа до проведения аукциона.

20. Аукционға қатысушы ретiнде тiркелу үшiн:
1) аукционға қатысуға арналған өтінімді;
2) оны жеңiмпаз деп жариялаған жағдайда, қатысушының сауда-саттық нәтижелерiне сәйкес мүлікті (активтерді) сатып алу-сату шартын жасасуға жазбаша мiндеттемесiн;
3) кепілдік жарна енгiзудi растайтын төлем құжатының түпнұсқасын;
4) өкілдері қатысқан кезде - олардың өкiлеттiгiн куәландыратын құжатты ұсынуы қажет.
21. Аукционға қатысуға осы Ережеде анықталған тәртiппен тiркеуден өткен Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына, сондай-ақ заңнамалық кесiмдерде көзделген жағдайларда, шетелдiк заңды және жеке тұлғаларға рұқсат берiледi.
22. Аукционға қатысуға борышкердiң лауазымды тұлғаларына, сондай-ақ оларға үлестес тұлғаларға рұқсат етiлмейдi.
3. Борышкердiң мүлкiн (активтерiн) сату
23. Мүлiктi (активтердi) сату сауда-саттықта сату жоспарына (ағылшындық не голландтық әдiс бойынша аукцион) сәйкес жариялылық, ашықтық және қол жетiмдiлiк қағидаттарын сақтай отырып жүзеге асырылады.
24. Егер сауда-саттыққа қатысушылардың саны кемiнде екеу болған жағдайда ғана лот бойынша сауда-саттық өткiзiлдi деп саналады.
Егер аукцион өткен жоқ деп танылса не оның ешбiр қатысушысы бiрыңғай лот сатып алмаса, оны одан әрi сату уәкiлеттi органмен және кредиторлардың комитетiмен келiсiм бойынша жекелеген лоттар бойынша жүзеге асырылады.
25. Аукциондар оларды өткiзу туралы көпшiлiкке жарияланған күннен бастап кемiнде он бес күнтiзбелiк күн өткеннен кейiн жүргiзiлуi тиiс.
26. Аукцион қатысушылары кепiлдiк жарналардың кез келген санын енгiзуге құқылы, бұл ретте бiр кепiлдiк жарна бiр лотты сатып алуға құқық бередi.
27. Тiркеуден өткен тұлға аукцион күнi аукцион нөмiрiне ауыстырылатын қатысушының билетiн алады. Аукцион нөмiрiн аукцион процесiнде басқа тұлғаның пайдалануына жол берiлмейдi.
28. Аукцион оны өткiзу шарттарын хабарлаудан басталады. Аукционға қатысушылар немесе қатысушы тұлғалар оны өткiзу ережелерiн бұзған жағдайда, оларды аукционшы аукцион өткiзiлiп жатқан орыннан шығарып жiберуi мүмкiн.
29. Әрбiр лот бойынша аукцион аукционға қойылатын мүлiктiң (активтердiң) қысқаша сипаттамасын, сауда-саттықты өткiзу әдiсiн, бастапқы бағасын және бағаның өзгеру қадамын хабарлаудан басталады. Аукционшы сауда-саттық процесiнде қадамын ауыстыра алады, бұл туралы хабарлайды. Аукцион өткiзу кезiнде ағымдағы лоттың бағасының 5-тен 10%-ына дейiнгi шекте белгiленетiн қадамның алдын ала хабарланған өсуiне (өзгеруiне) жол берiледi.
30. Аукцион төменде сипатталған екi әдiстiң бiрiмен жүргiзiледi:
1) аукционшы лоттың бастапқы бағасын және бағаның өсу қадамын хабарлайды. Сауда-саттыққа қатысушы нөмiрдi көтере отырып, бастапқы бағаны өсiредi, бiрақ хабарланған қадамнан кем болмайды. Аукционшы лот бойынша сауда-саттыққа қатысушының аукцион нөмiрiн хабарлайды, бағасын бекiтедi және оны өсiрудi ұсынады. Лот бойынша сауда-саттық ең жоғарғы ұсынылған бағаға дейiн жүредi. Лотқа неғұрлым жоғары баға ұсынған қатысушыны аукционшы хабарлайды. Аукционшы лоттың соңғы бағасын үш рет қайталайды, бұл ретте лоттың соңғы бағасын әрбiр қайталағаннан кейiн кемiнде он секунд өтуi тиiс және басқа көтерiлген нөмiрлер болмаған кезде балғаны ұрып, осы лоттың сатылуы туралы хабарлайды (сауда-саттықтың ағылшындық әдiсi);

20. Для регистрации в качестве участника аукциона необходимо представить:
1) заявку на участие в аукционе;
2) письменное обязательство участника, в случае объявления его победителем заключить договор купли-продажи имущества (активов) в соответствии с результатами торгов;
3) оригинал платежного документа, подтверждающего внесение гарантийного взноса;
4) при участии представителей - документ, удостоверяющий их полномочия.
21. К участию в аукционе допускаются прошедшие регистрацию в порядке, определенном настоящими Правилами, юридические и физические лица Республики Казахстан, а также в случаях, предусмотренных законодательными актами, иностранные юридические и физические лица.
22. К участию в аукционе не допускаются должностные лица должника, а также их аффилиированные лица.
3. Продажа имущества (активов) должника
23. Продажа имущества (активов) осуществляется согласно плану продажи на торгах (аукцион по английскому либо голландскому методам) с соблюдением принципов гласности, публичности и доступности.
24. Торги по лоту считаются состоявшимися только в том случае, если количество участвующих в торгах не менее двух.
В случае признания аукциона несостоявшимся либо если никто из его участников не приобретет единый лот, дальнейшая его реализация осуществляется по раздельным лотам по согласованию с уполномоченным органом и комитетом кредиторов.
25. Аукционы должны проводиться не ранее, чем через пятнадцать календарных дней с даты публичного извещения об их проведении.
26. Участники аукциона вправе внести любое количество гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право покупки одного лота.
27. Лицо, прошедшее регистрацию, получает билет участника, который обменивается на аукционный номер в день аукциона. Использование аукционного номера другим лицом в процессе аукциона не допускается.
28. Аукцион начинается с объявления условий его проведения. В случае нарушения участниками аукциона или присутствующими лицами условий его проведения, они могут быть удалены аукционистом с места проведения аукциона.
29. Аукцион по каждому лоту начинается с объявления краткой характеристики выставляемого на аукцион имущества (активов), метода проведения торгов, стартовой цены и шага изменения цены. Аукционист в процессе торгов вправе менять шаг, объявляя об этом. При проведении аукциона допускается заранее объявленное повышение (изменение) шага, устанавливаемое в пределах от 5 до 10 % текущей цены лота.
30. Аукцион проводится по одному из двух ниже описанных методов:
1) аукционист объявляет стартовую цену лота и шаг увеличения цены. Поднятием номера участники торга повышают стартовую цену, но не менее чем на объявленный шаг. Аукционист объявляет аукционные номера участвующих в торгах по лоту, закрепляет цену и предлагает ее повысить. Торги по лоту идут до максимально предложенной цены. Участник, предложивший наиболее высокую цену за лот, объявляется аукционистом. Аукционист трижды повторяет последнюю цену лота, при этом после каждого повторения последней цены лота должно пройти не менее десяти секунд, и при отсутствии других поднятых номеров с ударом молотка объявляет о продаже данного лота (английский метод торгов);

2) аукционшы лоттың бастапқы бағасын хабарлайды және жаңа бағасын хабарлай отырып, мәлiмделген қадаммен оны төмендетедi. Аукционшы хабарланған баға кезiнде аукцион нөмiрiн бiрiншi көтерген қатысушының нөмiрiн айтады және балғаны ұрып, осы лот бойынша оның жеңiмпаз болғанын хабарлайды. Егер аукционшы лоттың ең кiшi бағасын хабарлаған кезде қатысушылардың бiрде-бiрi осы лотты сатып алуға талап бiлдiрмесе, онда лот сауда-саттықтан алынып тасталады (сауда-саттықтың голландтық әдiсi). Егер екi немесе одан да көп нөмiр бiр уақытта көтерiлген жағдайда, кiм жеңiмпаз болатыны туралы шешiмдi аукционшы мынадай тәртiппен қабылдайды: аукционшы қатысушыларға бағасын көтерудi ұсынады және ең жоғарғы бағаны ұсынған қатысушы жеңiмпаз болады.
31. Әрбiр сатылған лот бойынша сауда-саттықтың нәтижелерi әрбiр лот бойынша сауда-саттықтың аяғында сатушы, аукционшы, жеңiмпаз және қатысушылар қол қоятын сауда-саттықтың нәтижелерi туралы хаттамамен ресiмделедi. Аукционшы хаттамаға қол қою үшiн үзiлiс жариялануы мүмкiн. Хаттамаға қол қоймаған сауда-саттыққа қатысушы өзiнiң нәтижелермен келiспейтiндiгiн негiздейдi.
32. Сауда-саттықтың нәтижелерi туралы хаттама сауда-саттықтың нәтижелерiн және жеңiмпаз бен сатушының сату бағасы бойынша мүлiктi (активтердi) сатып алу-сату шартын жасасуға мiндеттемелерiн тiркейтiн құжат болып табылады. Жеңiмпаз хаттамаға қол қойылған күннен бастап он жұмыс күнiнен аспайтын мерзiмде сатып алу-сату шартын жасайды.
33. Мүлiктi (активтердi) сатып алу-сату шарты сатушы мен сатып алушы арасында жазбаша нысанда жасалады және шартты жасасу негiздемесi ретiнде сауда-саттықтың нәтижелерi туралы хаттамаға сiлтеменi қамтуы тиiс.

2) аукционист объявляет стартовую цену лота и понижает ее с заявленным шагом, объявляя новую цену. Аукционист называет номер участника, который первый поднял аукционный номер при объявленной цене и с ударом молотка объявляет его победителем по данному лоту. Если при объявлении аукционистом минимальной цены лота ни один из участников не изъявил желание приобрести данный лот, то лот снимается с торгов (голландский метод торгов). В случае, если одновременно поднимаются два или более номера, решение о том, кто становится победителем, принимает аукционист в следующем порядке: аукционист предлагает участникам повысить цену, и победителем становится участник, предложивший наивысшую цену.
31. Результаты торгов по каждому проданному лоту оформляются протоколом о результатах торгов, который подписывается продавцом, аукционистом, победителем и участниками по окончании торга по каждому лоту. Для подписания протокола аукционистом может быть объявлен перерыв. Участник торгов, не подписавший протокол, обосновывает свое несогласие с результатами.
32. Протокол о результатах торгов является документом, фиксирующим результаты торгов и обязательства победителя и продавца заключить договор купли-продажи имущества (активов) по цене продажи. Победитель заключает договор купли-продажи в срок не более десяти рабочих дней со дня подписания протокола.
33. Договор купли-продажи имущества (активов) заключается в письменной форме между продавцом и покупателем и должен содержать ссылку на протокол о результатах торгов как основание заключения договора.