Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кiлтiнiң электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кiлтiне сәйкестiгiн куәландыру жөнiндегi, сондай-ақ тiркеу куәлiгiнiң шынайылығын растау жөнiндегi лицензияланатын қызмет түрiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 20 ақпандағы N 202 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 11 желтоқсандағы N 1217 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 11 желтоқсандағы  N 1217  (ресми жарияланғаннан кейін 21 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының " Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы " 2003 жылғы 7 қаңтардағы, " Лицензиялау туралы " 1995 жылғы 17 сәуiрдегi Заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кiлтiнiң электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кiлтiне сәйкестiгiн куәландыру жөнiндегi, сондай-ақ тiркеу куәлiгiнiң шынайылығын растау жөнiндегi лицензияланатын қызмет түрiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап үш ай өткеннен кейiн күшiне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Pеспубликасы Yкiметінiң
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 202 қаулысымен
бекітілген
Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кiлтiнiң
электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кiлтiне
сәйкестiгiн куәландыру жөнiндегi, сондай-ақ тіркеу куәлiгінiң
шынайылығын растау жөнiндегі лицензияланатын қызмет түрiне
қойылатын бiлiктiлiк талаптары
1. Осы бiлiктілiк талаптары электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінiң электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтіне сәйкестігін куәландыру жөніндегі, сондай-ақ тіркеу куәлiгiнiң шынайылығын растау жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшiн лицензия алуға үміткер заңды тұлғаларға (бұдан әрi - өтiнiш берушi) қолданылады.
2. Лицензияланатын қызмет түрiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары өтiнiш берушiде мыналардың:
1) мәлімделген қызмет түрлерiн жүзеге асыру үшiн операциялық жүйелермен, ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарымен, сондай-ақ ақпаратты техникалық қорғау құралдарымен, жұмыс тәжірибесi бар бiлiктi инженер-техникалық персоналдың;
2) куәландырушы орталықтың жұмыс істеуiне қажетті бағдарламалық-ақпараттық құралдарды орналастыру және пайдалану үшiн арнайы үй-жайлардың;

Об утверждении квалификационных требований к лицензируемому виду деятельности по удостоверению соответствия открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также по подтверждению достоверности регистрационного свидетельства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 2004 года N 202. Утратило силу - постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2007 года N 1217
Сноска. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 2004 года N 202 утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2007 года  N 1217  (вводится в действие по истечении 21 календарного дня после официального опубликования).
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 7 января 2003 года  "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" , от 17 апреля 1995 года  "О лицензировании"  Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования к лицензируемому виду деятельности по удостоверению соответствия открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также по подтверждению достоверности регистрационного свидетельства.
2. Настоящее постановление вступает в силу по истечении трех месяцев со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 февраля 2004 года N 202
Квалификационные требования к лицензируемому виду деятельности
по удостоверению соответствия открытого ключа электронной цифровой
подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также
по подтверждению достоверности регистрационного свидетельства
1. Настоящие квалификационные требования распространяются на юридические лица (далее - заявитель), претендующие на получение лицензии для осуществления деятельности по удостоверению соответствия открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также по подтверждению достоверности регистрационного свидетельства.
2. Квалификационные требования к лицензируемому виду деятельности включают наличие у заявителя:
1) квалификационного инженерно-технического персонала, имеющего опыт работы с операционными системами, средствами криптографической защиты информации, а также техническими средствами защиты информации для осуществления заявленных видов деятельности;
2) специальных помещений для размещения и эксплуатации программно-аппаратных средств, необходимых для функционирования удостоверяющего центра;

3) куәландырушы орталықтың функцияларын жүзеге асыру үшiн сертификатталған ақпараттық-бағдарламалық кешеннiң;
4) Қазақстан Республикасы Yкiметiнің 1997 жылғы 13 маусымдағы N 967  қаулысымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасында арнайы жедел-iздестіру шараларын жүргізуге арналған ақпаратты қорғаудың криптографиялық құралдарын, арнаулы техникалық құралдарын әзiрлеу, шығару, жөндеу және сату саласындағы қызметті лицензиялаудың тәртiбi және бiлiктiлiк талаптары туралы ережесіне сәйкес берiлген лицензияның;
5) мәлімделген қызмет түрлерін ұйымдастыру туралы толық және анық түсiнiктеме беретін ұйымдық-техникалық ұсыныстардың болуын қамтиды.
3. Мемлекеттiк органдар үшiн куәландырушы орталықтың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету үшiн өтiнiш берушiге мынадай қосымша бiлiктiлiк талаптары қойылады, онда:
1) пайдаланылатын аппараттық-бағдарламалық кешендерге рұқсаты бар басшылар мен мамандарда Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларын құрайтын мәлiметтерге тиicтi рұқсаты және Қазақстан Республикасында құпиялылық режимiн қамтамасыз ету жөнiндегi нұсқаулықтың талаптарына сәйкес мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың электрондық цифрлық қолтаңбасының жабық (құпия) кiлттерiмен жұмыстарды орындау машықтарының;
2) мәлiмделген қызмет түрлерiн жүзеге асыруға куәландырушы орталықта қажеттi жағдайлардың болуын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 10 мамырдағы N 619  қаулысымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларын құрайтын мәлiметтердi пайдаланумен, мемлекеттiк құпияларды қорғау құралдарын жасаумен, сондай-ақ мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiндегi iс-шараларды жүргiзумен және (немесе) қызметтер көрсетумен байланысты жұмыстар жүргiзуге рұқсат алу үшiн ұйымдарға арнайы сараптама жүргiзу және олардың басшыларын аттестаттаудан өткiзу ережесiне сәйкес өтiнiш игерушi ұйым басшысының және ол лицензияланатын қызметке басшылық жасауға уәкiлеттiк берген тұлғалардың кәсiби жарамдылығын растайтын арнайы сараптама материалдарының негiзiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларын құрайтын мәлiметтердi пайдалана отырып, жұмыстарды жүргiзуге заңнамада белгiленген тәртiппен берiлетiн рұқсаттың болуы болжанады.

3) сертифицированного аппаратно-программного комплекса для осуществления функций удостоверяющего центра;
4) лицензии, выдаваемой в соответствии с Положением о порядке лицензирования деятельности в области разработки, производства, ремонта и реализации криптографических средств защиты информации, специальных технических средств для проведения специальных оперативно-розыскных мероприятий и об утверждении квалификационных требований в Республике Казахстан, утвержденным  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 13 июня 1997 года N 967;
5) организационно-технических предложений, дающих полное и ясное представление об организации заявленных видов деятельности.
3. Для обеспечения функционирования удостоверяющего центра для государственных органов к заявителю дополнительно предъявляются следующие квалификационные требования, предполагающие наличие:
1) у руководителя и специалистов, имеющих доступ к используемым аппаратно-
программным комплексам, соответствующего допуска к сведениям, составляющим государственные
секреты Республики Казахстан, и навыков выполнения работ с закрытыми (секретными) ключами электронной цифровой подписи государственных органов и организаций в соответствии с требованиями Инструкции по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан;
2) разрешения на проведение работ с использованием сведений составляющих государственные секреты Республики Казахстан, выдаваемого в установленном законодательством порядке на основании материалов специальной экспертизы, подтверждающих наличие у удостоверяющего центра необходимых условий осуществления заявленных видов деятельности, а также профессиональную пригодность руководителя организации заявителя и лиц, уполномоченных им для руководства лицензируемой деятельностью в соответствии с Правилами проведения специальной экспертизы организаций и аттестации их руководителей для получения разрешений на проведение работ, связанных с использованием сведений, составляющих государственные секреты, созданием средств защиты государственных секретов,
а также проведением мероприятий и (или) оказанием услуг по защите государственных секретов Республики Казахстан, утвержденными  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2001 года N 619.