Шымкент қаласының бас жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 22 сәуірдегі N 446 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 қыркүйектегі № 1134 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.09.03 № 1134 Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  19-бабына сәйкес және Шымкент қаласының кешендi дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Шымкент қаласының бас жоспары бекiтiлсiн.
2. "Шымкент қаласының бас жоспарын және оның негiзгі ережелерiн бекiту туралы" Қазақ КCP Министрлер Кеңесiнiң 1971 жылғы 28 мамырдағы N 302 қаулысының күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Peспубликасының
Премьeр-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 22 сәуірдегі
N 446 қаулысымен
бекітілген
Шымкент қаласының бас жоспары туралы
1. Бас жоспардың мақсаты
Шымкент қаласының Бас жоспары қала инфрақұрылымын дамытудың және табиғи кешенi аумақтарын дамытудың, тұрғын үйлердi қайта салудың және өндiрiстiк аумақтарды қайта ұйымдастырудың, қоғамдық, iскерлiк және мәдени орталықтарын, туризм және демалыс объектiлерiн дамытудың, қала iшiн кешендi көркейтудiң және эстетикалық тұрғыдан ұйымдастырудың, Шымкент қаласы әкiмшiлiк аудандарының және басқа да аумақтық бiрлiктерi аумақтарын дамытудың қала құрылысы жобаларын әзiрлеу мен iске асырудың, қаланы жоспарлау мен құрылыс салу жобаларын әзiрлеу және перспективалық, бiрiншi кезектегі мiндеттердi жүзеге асыру үшiн негiз болып табылады.
Шымкент қаласы Бас жоспарының басты мақсаты - қолайлы, қауiпсiз және әлеуметтiк жағынан ыңғайлы өмiр сүру ортасын қалыптастыруға бағытталған қала құрылысы iс-шараларының кешенiн жүргiзу.
Шымкент қаласын дамыту Бас жоспарының тұжырымдамасы қала дамуының принциптiк базалық негіздерін және перспективалық даму принциптерiн айқындайды.
Бас жоспардың негiзi сәулет - қала құрылысы идеясы - Шымкент қаласының келбетiн сақтау мен қалыптастыру болып табылады.
2. Әлеуметтiк-экономикалық даму көрсеткiштерi
Демография
2030 жылға дейiнгi перспективада демографиялық процестердiң серпiнi қоғам өмiрiнде өсе түсiп отырған әлеуметтiк-экономикалық өзгерiстер және қайта жаңғыртулар барысында қалыптасқан дәстүрлi, ертеден қалыптасқан қоғамдық даму факторларының бүкiл жиынтығының өзара әрекеттестiгiмен айқындалатын болады.
Шымкент қаласы демографиялық дамуының сипаты халықтың табиғи және көшi-қон қозғалысы ретiнде айқындалатын болады, олардың ауқымы және бағыты әлеуметтiк қайта жаңғырулар нәтижелеріне:
- қаланың экономикалық әлеуметiнiң дамуына;
- тұрғын үй рыногының дамуына;
- жұмыспен қамтуға және еңбекке ақы төлеу деңгейiне;
- мемлекеттiк және жергілікті әлеуметтік саясатқа және басқа факторларға тәуелдi болады.

О Генеральном плане города Шымкента
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 2004 года № 446. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2012 года № 1134
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 03.09.2012 № 1134.
В соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного развития города Шымкента Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Генеральный план города Шымкента.
2. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР от 28 мая 1971 года N 302 "Об утверждении Генерального плана города Чимкента и его основных положений".
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
N 446 от 22 апреля 2004 года
Генеральный план города Шымкента
1. Назначение Генерального плана
Генеральный план города Шымкента является основой для разработки и осуществления перспективных и первоочередных задач развития городской инфраструктуры, сохранения и развития территорий природного комплекса, реконструкции жилых и реорганизации производственных территорий, развития общественных, деловых и культурных центров, объектов туризма и отдыха, комплексного благоустройства и эстетической организации городской среды, разработки и реализации градостроительных планов развития территорий административных районов и других территориальных единиц города Шымкента, проектов планировки и застройки города.
Главная цель Генерального плана развития города Шымкента - проведение комплекса градостроительных мероприятий, направленных на создание экологически благоприятной, безопасной и социально удобной жизненной среды.
Концепция Генерального плана развития города Шымкента определяет принципиальные базовые основы и принципы перспективного развития города до 2030 года.
Основная архитектурно-градостроительная идея Генерального плана заключается в сохранении и формировании облика города Шымкента.
2. Индикаторы социально-экономического развития
Демография
Динамика демографических процессов в перспективе до 2030 года будет определяться взаимодействием всей совокупности факторов общественного развития, как традиционных, давно сложившихся, так и новых, формирующихся в ходе нарастающих социально-экономических изменений и преобразований в жизни общества.
Характер демографического развития города Шымкента будет определяться естественным и миграционным движением населения, масштабы и направленность которых будут зависеть от результатов социально-экономических преобразований:
развития экономического потенциала города;
развития рынка жилья;
занятости и уровня оплаты труда;
государственной и местной социальной политики и других факторов.

Халықтық перспективалық санының болжамдық нұсқалары халықтың табиғи өсiмiнiң кезең-кезеңiмен артуды болжауды ескере отырып, өмiр сүрудiң ұзақтығын ұлғайту және көшi-қон өсiмi есебiне сүйенедi. 2000-2002 жылдары халық көшi-қонының оң сальдосына қол жеткiзiлдi және болжамды кезеңге дейiн осылай болады деп көзделуде.
Перспективадағы табиғи өсiм коэффициентiнiң орташа мәнi 2005 жылға - 0,9%, 2010 жылға - 1,1%, 2015 жылға - 1,2% және тұжырымдаманың есептi мерзiмiнiң аяғына қарай (2030 жыл) - 1,3% болады деп қабылданған.
Халықтың қазiргi саны (01.01.2001ж.) - 418,5 мың адам. Шымкент халқының 2030 жылға дейiнгi кезеңдегi болжамды саны тұрақты және қарқынды демографиялық үрдiстермен айқындалады. Болжамның аса ықтималды нұсқалары бойынша Шымкент қаласы халқының перспективалық саны 2015 жылға дейiн 600 мың адам және 2030 жылға дейiн 900 мың адам болуы мүмкiн.
Экономика салалары бойынша халықты жұмыспен қамту құрылымының есептi көрсеткiштерi 2015 жылға қарай 237,6 мың адамға дейiн жеткiзiлуі мүмкiн, мұның өзi экономика салаларында жұмыспен қамтылған қазiргi санмен салыстырғанда 80,5 мың адамға көп.
Қаланың әлеуметтiк және қала құрылысын дамытудың негiзгi мақсаты - бұл қаралып отырған аумақта әлеуметтiк-психологиялық жайлы жағдайды және орташа жоғары өмiр сүру деңгейiн туғызу.
Шымкент қаласы қала құрылысын дамытудың негiзгi бағыттары тиiмдiлiгiнiң экономикалық көрсеткiштерi 2000 жылмен салыстырғанда 2015 жылға қарай:
- жалпы аймақтық өнiм өндiру көлемiн 3 есе;
- күрделi қаржылар көлемiн салыстырымды бағалармен 2,5 есе;
- жан басына шаққандағы табысты 2 еседен астам ұлғайту болып табылады.
Тұрғын үй құрылысы
Тұрғын үйлер ортасын кешендi қалыптастырудың негiзгi бағыттары қаланың бүкiл тұрғын үй қорын есептелген мерзiмге 15 млн. 2 ұлғайта отырып, орта есеппен бiр адамға шаққанда тұрғын үймен қамтамасыз етудi 17,5 м 2 -ден 5 м 2 -ге жеткiзудi көздейдi. Құрылыс бос аумақтарда жүзеге асырылатын болады. Жеке тұрғын үй құрылысының үлесi жаңа құрылыстың жалпы көлемiнiң 25-30% құрайды.
Шымкент қаласы тұрғын үйлер аумақтарын қайта құру мен дамытудың басым бағыттары мыналар болып табылады:
- қаланың аумақтарды аса күштi пайдаланатын құрылымдық бөлiктерiндегi қазiргі құрылысының тығыздығы төмен аудандарды қайта құру (магистралдық аумақтардың, қала кiндiгiнiң, қала тораптарының маңы және басқалары);
- шағын қабатты тозығы жеткен үйлердi бұзу аумақтың жалпы ауданының 0,4 млн. м 2 -i болады, бұзудан босаған 375 га жер көше-жол желiсiн кеңейтуге және қалыптастыруға, жасыл желектi жалпы қала орталығына мәдени-тұрмыстық қызмет көpceту мекемелері құрылысын салуға пайдаланылатын болады;
- олардың 185 гектары теміржол магистралынан, өнеркәсiп кәсiпорындары аймақтарынан санитарлық-қорғау аумақтарына тура келедi;
- құрылысы аяқталмаған объектілердi салып бiтiру және қалыптасқан құрылыстар шегінен тыс қаланың бос аумақтарында тұрғын үйлер кешендерін қалыптастыру;
- табиғи-ландшафт қыртысы бар және урбанизацияланған аумақтардың түйіскен аймақтарында шағын қабатты және тығыздығы жоғары тұрғын үйлер құрылыстарының кешенiн қалыптастыру;
- XII-ХVII ғасырлардың тарихи-мәдени мұрасы болып табылатын тұрғын үй орамдары мен кешендерiн қайта жаңарту, қайта құру және жайластыру;
- күрделі жөндеуді, қайта жоспарлауды, қайта құрылатын қор қондырмасын қамтитын жаппай құрылыс салу аудандарын кезең-кезеңімен қайта құру (1960-80 жылдардағы және одан кейiнгi кезеңдердегi ықшам аудандар).

Варианты прогноза перспективной численности населения рассчитаны с учетом гипотез поэтапного повышения естественного прироста населения, за счет увеличения продолжительности жизни и миграционного прироста. Положительное сальдо миграции достигнуто в 2000-2002 годах и предполагается таковым до прогнозируемого периода.
Средние значения коэффициента естественного прироста на перспективу приняты в проекте на 2005 год - 0,9%; 2010 год - 1,1%; 2015 год - 1,2% и к концу расчетного срока концепции (2030 год) - 1,3%.
Существующая численность населения (на 01.01.2001 г) - 418,5 тыс. человек. Прогнозируемая численность населения Шымкента на период до 2030 года определяется устойчивыми и инерционными демографическими тенденциями. Перспективная численность населения города Шымкента по наиболее вероятным вариантам прогноза может составить 600 тыс. человек на 2015 год и 900 тыс. человек на 2030 г.
Расчетные показатели структуры занятости населения по отраслям экономики предполагаются к 2015 году довести до 237,6 тыс. человек, что на 80,5 тыс. человек больше по сравнению с существующей численностью занятых в отраслях экономики.
Основная цель социального и градостроительного развития города - это создание социально-психологического комфорта и высокого среднего уровня проживания населения на рассматриваемой территории.
Экономическими индикаторами эффективности основных направлений градостроительного развития города Шымкента являются увеличение к 2015 году по сравнению с 2000 годом:
объемов производства валового регионального продукта - в 3 раза;
объемов капитальных вложений в сопоставимых ценах - в 2,5 раза;
доходов на душу населения - более чем в 2 раза.
Жилищное строительство
Основные направления комплексного формирования жилой среды предусматривают доведение средней обеспеченности жильем с 17,5 м 2 до 5 м 2 на 1 человека, с увеличением всего жилищного фонда города до 15 млн. м 2 на расчетный срок. Строительство будет осуществляться на свободных территориях. Доля индивидуального жилищного строительства составит 25-30% от общего объема нового строительства.
Приоритетными программами реконструкции и развития жилых территорий города Шымкента являются:
реконструкция районов низкоплотной существующей застройки в структурных частях города с высокой интенсивностью использования территории (примагистральных территориях, центральном ядре, городских узлах и других);
снос ветхого малоэтажного жилья составит 0,4 млн. м 2 общей площади, территории высвобождаемые из под сноса в количестве 375 га будут использованы под расширение и формирование системы улично-дорожной сети, строительства учреждений культурно-бытового  обслуживания общегородского центра с зелеными насаждениями;
185 га из них попадают в санитарно-защитные зоны от железнодорожной магистрали, промышленных предприятий;
завершение застройки незаконченных объектов строительства и формирования жилых комплексов на свободных городских территориях за пределами сложившейся застройки;
формирование комплексов малоэтажной и высокоплотной жилой застройки в контактных зонах природно-ландшафтного каркаса и урбанизированных территориях;
реставрация, реконструкция и благоустройство жилых кварталов и комплексов, представляющих историко-культурное наследие XII-ХVI веков;
поэтапная реконструкция районов массового строительства (микрорайонов 1960-1980-х годов и последующих периодов), включающая капитальный ремонт, перепланировку, надстройку реконструируемого фонда.

Аумақты пайдалану сипатына қарай қала құрылысын дамытуды, функционалдық ұйымдастыруды және саралауды айқындау барысында "Сейсмикалық аудандарда құрылыс салу" 1.2-4-98 ҚНЖЕ негiзге қабылданды.
Шымкент қаласының тұрақты жұмыс iстеуiн арттыру және оның халқын табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар әсерiнен қорғау мақсатында жобада мынадай қала құрылысы iс-шаралары:
- қала аумағын неғұрлым айқын функционалдық аймақтандыру;
- бұрынғы бар өндiрiстiк аумақтарды одан әрi қалыптастыру;
- селитебтi аймақтарды жасыл желек алаптарының жоспарланған аудандарына бөлу және өзендердiң су сақтау алаптарын көгалдандыру;
- көше-жол желiсiн одан әрi дамыту және оның негiзiнде тұрақты жұмыс iстейтiн жалпы қалалық желi құру көзделiп отыр.
Тарихи-мәдени мұраны сақтауға және
оны жаңартуға қойылатын талаптар
Шымкент қаласының қала құрылысын дамытудың негiзгi бағыттары қаланың тарихи-мәдени мұрасын сақтауға және жаңартуға қойылатын мынадай талаптарды орындауды:
- қала құрылысы және сәулет саласындағы құралдарының бүкiл тарихи табиғи-ландшафтты, жоспарлы, композициялы, археологиялық және қала ортасы негіздерiн, қалалық және табиғи ландшафтты, көшелердiң, алаңдардың және орамдардың тарихи желiсiн, қала құрылысы ансамбльдерi құрылысының тарихи жүйесiн, көрермендiк басым идеяларды, назар аударуды және қала кеңiстiгiнiң көрермен қабылдайтын аймақтарын, жылжымайтын мәдени ескерткiштердi, құрылыстың тарихи сипатын және абаттандырылуын сақтауын, айқындауын және назар аударып отыруды;
- жылжымайтын мәдени ескерткiштер аумақтары мен құқықтық қала құрылысы регламенттерiн қорғау аймақтары үшiн қала құрылысы қызметiнiң аталған аумақтар мен аймақтардың шекараларын айқындайтын және шекаралардағы реттеу режимдерiн белгiлеудi және сақтауды;
- жылжымайтын мәдени ескерткiштердi жаңғырту және қалпына келтiру жөнiндегі жұмыстарының көлемiн үлкейтуді қамтамасыз етуге тиiс.
Бас жобада Тарихи-мәдени мұра ескерткiштерiн қорғауды ұйымдастыру схемасы мен Тарихи-мәдени мұра ескерткiштер тобын қорғауды ұйымдастыру жөнiндегі шектеу iс-қимылы аймақтарының схемасы орындалған.
Табиғи кешен аумақтарын сақтаудың
және дамытудың негiзгi бағыттары
Шымкент қаласының табиғи кешенi табиғат қорғау, рекреациялық, сауықтыру және ландшафты құрау функцияларын орындайтын және қаланың табиғи-ландшафтты қыртысын қалыптастыратын өсiмдiктерi мен су объектiлерi басым аумақтар жиынтығы болып табылады. Табиғи кешен аумақтарына: табиғи аумақтар - дендропарк, өзендер мен бұлақтардың құрылыс салынбаған табиғи аңғарлары; көгалдандырылған аумақтар - саябақтар, бақтар, бульварлар мен гүлзарлар, бақ-саябақ өнерi және ландшафтық сәулет ескерткiштерi, сондай-ақ тұрғын үйлер құрылысының көгалдандырылған аумақтары, қоғамдық, өндiрiстiк және коммуналдық мақсаттағы объектiлер; резервтiк аумақтар - бұл бұзылған және табиғи қасиеттерiн жоғалтқан аумақтарды қайта қалпына келтiру үшiн, жаңадан көгалдандырылатын аумақтар үшiн резервке қойылатын аумақтар жатады.
Табиғи кешен аумақтарын сақтаудың және дамытудың негiзгi бағыттары:
- Шымкент қаласының, қала маңы аймағы мен Шымкент агломерациясының тұтастығын сақтауды;
- әртүрлi сатылық деңгейдегi рекреациялық аймақтарды қалыптастыруды;
- экологиялық тұрғыдан жобалауды және нақты табиғи кешен аумақтарын күтiп ұстауды көздейдi.
Аумақтарды сәулеттiк жоспарлауды ұйымдастыру
Қаланы одан әрi дамытудың Бас жоспары қаланың iшкi аумақтарын интенсивтi пайдалана отырып, қала шегiнен тыс жерлерде көзделедi.
Қаланы аумақтық дамыту басты жоспарланған орталықтарды бойлай: солтүстiк, солтүстiк шығыс және солтүстiк шығыс пен солтүстiк батыс бағыттағы бос аумақтарды игеру есебiнен жасалады.
Бас жоспарда жаңа тұрғын үй құрылысын көп қабатты да, шағын қабатты үйлер салу арқылы да жүргiзу көзделуде. Көп қабатты үйлер құрылысы қалыптасқан дәстүрлер бойынша солтүстiк бағытта Қонаев гүлзарын қалыптастыруды аяқтай отырып жүргізiледi. Сонымен бiрге, жобада солтүстiк бағытта жаңадан жоспарланған үш аудан қалыптасатын селитебтi аумақтардың жинақталған бөлiгiн құру көзделедi.
Қаланың бұрынғы және жаңа бөлiгiн байланыстыратын негiзгі жалпы қалалық магистральдар Адырбеков, Қазиев көшелерiнiң жалғасы және демалыс аймағына апаратын магистраль болады.
Бiрiншi кезектегi құрылыс кезеңiнде жоспарланған IV ауданның солтүстiк-батыс бағытында және жоспарланған IV ауданда есептiк мерзiмде аз қабатты құрылысты дамыту өрiс алады.
Қаланың перспективалық жоспарлау құрылымын қалыптастыру негiзi - табиғи экологиялық және көлiктiк құрылымды қалыптастыру болып табылады.
Қаланың ендiк бағытымен саябақтар, гүлзарлар, бульварлар және қаланың "тыныс алуы" болып табылатын басқа да көгалдандырылған аумақтар арқылы ағып өтетiн өзендер табиғи-экологиялық қыртысты қалыптастырады.
Сыртқы ортаны оның қала бөлiгiмен жалғастыратын негiзгi табиғи шептер бойынша кеңiнен көгалдандыру алаптары жасалады.
Жобада көгалдандырудың жолақтық-алаптық жүйесi ұсынылып отыр, онда жобаланатын тұрғын аудандар күнделiктi және қысқа мерзiмдiк демалыс үшiн арналған жасыл кең жолақтар - әр түрлi мақсаттағы "жолақтық саябақтар" арқылы салынады. Бұл орайда жаңа тұрғын аудандардың жобаланатын жасыл желектерi, бұрыннан бар көкке орнаған жалпы қалалық саябақтар мен гүлзарлар көшелердi көгалдандыру және бульварларды жобаланатын орман-саябақ аймақтары арқылы бiрiктiрiлiп, халықтың күнделiктi демалыс орнын тұрғын үйлерге жақындата түсiп тұр.
Жоспарланатын құрылымды жаңартудың және дамытудың аса маңызды шарты өндiрiстiк аумақтарды қайта ұйымдастыру болып табылады, ол экологиялық қауiпсiздiктi арттыруды және азаматтық құрылыс объектiлерiне дейiн қажеттi нормативтiк ажыратуларды сақтай отырып, қала мүддесi үшiн аумақтың қала құрылысы әлеуетiн неғұрлым тиiмдi пайдалануды мақсат етiп қояды.
Бас жоспар қаланың көлiк құрылымын дамытуды және жетiлдiрудi көздейдi. Тұтас алғанда көлiктiк-жоспарлы құрылым жоқ аумаққа да, жаңа аумаққа да бiрыңғай жүйеде байланысқан радиалы-айналма магистралдар желiсi болып табылады. Тұрғын үйлер мен магистралды аудандар арасындағы өтпе жолдар батыстан шығыс және оңтүстiк батыстан солтүстiк шығыс бағытына тұрғын үйлердi: оңтүстiк солтүстiкке немесе оңтүстiк шығыс - солтүстiк батысқа қолайлы бағдарлау үшiн жүргiзiледi.
Көше-жол желiсiн дамытудың негiзiне жылдам жүруге арналған қалалық жолдардың және қалалық маңызы бар магистральдардың бiртұтас жүйесiн құру принципi алынған, мұның соңғысы магистральдарда қозғалысты саралай үздiксiз және реттеп отырады.
Қаланың транзиттiк легiн қалалық орталығынан бұрып жiберу үшiн Бас жоспарда қаланың негiзгi бөлiгiн айнала отырып, үздiксiз қозғалыстың айналма магистралы көзделген.
Қаланың атмосфералық жай-күйiн жақсарту мақсатында Бас жоспарда көше-жол желiлерiн жетiлдiру, электр көлiгiнiң үлесiн ұлғайту, автосервис желiлерiн дамыту және т.б. ұсынылады.
Қаланың одан әрi өсуi жалпы қала орталығы жүйелерiнiң тармақталуымен қоса жүредi.
Қаланың солтүстiк бағытта дамытылуымен бiрге бас көшелер қала орталығында төбеден бастап Ордабасы алаңында үйлесiмдi ажырап тұрады, онда цитадель - қала басталуына негiз болатын қамал орналасқан.
Орталық қазықта тарихи қалыптасқан жобалау және сәулеттiк-кеңiстiктiк құрылымды, тарихи орындар, бульварлар, алаңдар құрылымдарын сақтау мен дамыту, тарихи табиғи ландшафтық қыртыстың жойылған бөлiктерiн қайта қалпына келтiру көзделiп отыр.
Бас жоспарда мәдени-танымдық орталықтар негiзiнде тарихи-мәдени қорды одан әрi сақтау жөнiндегi шараларды жүргiзу ұсынылады.
Осы жобада Солтүстiк көшесiнен жоғары және мемориалдық Қасiрет саябағынан оңтүстiкке қарай бос аумақта жаңа әкiмшiлiк-iскерлiк орталықты орналастыру нұсқасы ретiнде жаңа алаң салу ұсынылады. Орталықтың құрамына облыстық және қалалық әкiмдiктердiң жаңа ғимараттары, мемлекеттiк басқару органдарының мекемелерi, бизнес орталығы, көп нысаналы мақсаттағы iрi зал, супермаркет, қонақүй, қалалық және облыстық халық соттары, банктер мен офистер кiредi. Сол және оң жағынан биiктiгіне назар аударылатын жартылай тұйық (жартылай шеңберлi) композиция алаңға жүргiншiнiң жартылай тұйықты қабылдауына есептелген ауқымды келбет берiп тұр.
Қоғамдық аумақтарды дамытудың негiзгi бағыттары
Қызмет көрсету, мәдениет, демалыс, туризм, бiлiм беру, әкiмшiлiк және iскерлiк саласындағы функциялар мен жұмыс орындарының негiзгi бөлiгiн өзiне шоғырландырған қоғамдық аумақтар қала аумағының урбанизацияланған өзегiнiң функционалдық және сәулеттiк-кеңiстiктiк негiзiн құрап тұр.
Қоғамдық аумақтарды дамытудың негiзгi бағыттары: жалпы қалалық қоғамдық орталықтар аумақтарының бiрыңғай жүйесiн дамытуды, iрi тұрғын үйлер алаптарына қызмет көрсетудiң жергiлiктi көп салалы орталықтары желiлерiн дамытуды көздейдi.
Жалпы қалалық қоғамдық орталықтар аумақтарының бiрыңғай жүйесiн дамыту:
- атқарушы және үкiметтi органдардың арнайы орналастыру аймақтарын қалыптастыруды;
- қаланың орталық аудандарының мәдени, бос уақыт функцияларын дамытуды;
- қала қазығының орта белдеуi мен шет жақтарында қоғамдық аумақтарды интенсивтi дамытуды (орталықтар, тораптар мен көп функционалы аймақтар), оларда iскерлiк, әкiмшiлiк және сауда саласындағы жұмыс орындары мен көлiк тасқындары функцияларының негiзгi массасын шоғырландыруды;
- рекреациялық, спорттық, бос уақыттық, мәдени орталықтарда қаланың көлiк тораптары мен интенсивтi аралайтын байланыс аймақтарында мәдени-тарихи мұра аумақтарынан қалыптасқан урбанизацияланған және табиғи қыртысты аймағында интенсивтi дамытуды көздейдi.
Көп функционалы жоспарланған орталықтар желiлерiн дамыту қаланың шеткi аудандарындағы тұрғын үй алаптарында осы аудандар тұрғындары үшiн жайлы, оның iшiнде толық мәндi әлеуметтiк сауда инфрақұрылым кешендерiне жүргiншiлердiң жетiмдiлiгi мен жаппай бос уақыттық және жұмыс орындарына сұранысты дамытуды көздейдi.
Қала құрылысы аумақтарын аймақтандыру

При определении градостроительного развития, функциональной организации и дифференциации территории по характеру ее использования за основу был принят СНиП В.1.2-4-98 "Строительство в сейсмических районах".
В целях повышения устойчивого функционирования и защиты населения города Шымкента от воздействия чрезвычайных ситуаций природного характера в проекте просматриваются следующие градостроительные мероприятия:
более четкое функциональное зонирование территории города;
дальнейшее формирование существующих промзон;
членение селитебной зоны на планировочные районы полосами зеленых насаждений и озеленение водоохранных полос рек;
дальнейшее развитие улично-дорожной сети и создание на ее основе общегородской сети устойчивого функционирования.
Требования сохранения и регенерации
историко-культурного наследия
Основные направления градостроительного развития города Шымкента должны обеспечить выполнение следующих требований сохранения и регенерации историко-культурного наследия города:
сохранение, выявление и акцентирование градостроительными и архитектурными средствами всей исторической природно-ландшафтной, планировочной, композиционной, археологической основы города, городского и природного ландшафта, исторической сети улиц, площадей  и кварталов, исторической системы построения градостроительных ансамблей, зрительных доминантов, акцентов и зон зрительного восприятия городского пространства, недвижимых памятников культуры, исторического характера застройки и благоустройства;
установление и соблюдение для территорий недвижимых памятников культуры и зон их охраны правовых градостроительных регламентов, определяющих их границы и режимы регулирования градостроительной деятельности в границах указанных территорий и зон;
увеличение объемов работ по реставрации и восстановлению недвижимых памятников культуры.
В Генеральном плане выполнены схема организации охраны памятников историко-культурного наследия и схема зон действия ограничений по организации охраны памятников историко-культурного наследия.
Основные направления сохранения и развития
территории природного комплекса
Природный комплекс города Шымкента представляет собой совокупность территорий с преобладанием растительности и (или) водных объектов, выполняющих преимущественно природоохранные, рекреационные, оздоровительные и ландшафтообразующие функции и формирующих природно-ландшафтный каркас города. К территориям природного комплекса относятся: природные территории - дендропарк, естественные незастроенные долины рек и ручьев; озелененные территории - парки, сады, бульвары и скверы, памятники садово-паркового искусства и ландшафтной архитектуры, а также озелененные территории жилой застройки, объектов общественного, производственного и коммунального назначения; резервные территории - это зарезервированные для восстановления нарушенных и воссоздания утраченных природных территорий, для организации новых озелененных территорий.
Основные направления сохранения и развития территорий природного комплекса предусматривают:
сохранение целостности природного комплекса города Шымкента, пригородной зоны и Шымкентской агломерации;
формирование рекреационных зон различного иерархического уровня;
экологизацию проектирования и содержания конкретных территорий природного комплекса.
Архитектурно-планировочная организация территории
Генеральным планом дальнейшее развитие города предусматривается в пределах городской черты, с интенсивным использованием внутригородских территорий.
Территориальное развитие город получает за счет освоения свободных территорий вдоль главных планировочных осей: в северном, северо-восточном и северо-западном направлениях.
Новое жилищное строительство в Генеральном плане предусматривается вести как в многоэтажном, так и в малоэтажном исполнении. Многоэтажное строительство продолжается в северном направлении на завершении формирования бульвара Кунаева. Кроме того, проектом предлагается создание компактного пятна селитебных территорий в северном направлении, где формируются три новых планировочных района.
Основными общегородскими магистралями, связывающими существующую и новую часть города, станут продолжения улиц Адырбекова, Казиева и автомагистраль, ведущая в зону отдыха.
Малоэтажное строительство получает, в основном, развитие в северо-западном направлении на территориях IV планировочного района в период первой очереди строительства и в VI планировочном районе на расчетный срок.
Основой формирования перспективной планировочной структуры города является природно-экологический и транспортный каркас. Природно-экологический каркас формируют реки, протекающие в широтном направлении через город, парки, скверы, бульвары и другие озелененные территории, которые являются "легкими" города.
По основным природным рубежам, соединяющим внешнюю среду с ее элементами города, создаются широкие озелененные полосы.
Проектом предлагается линейно-полосовая система озеленения, при которой в проектируемые жилые районы пропущены широкие ленты зелени - "ленточные парки" различного назначения, предназначенные для повседневного и кратковременного отдыха. При этом проектируемые зеленые насаждения новых жилых районов, зелень существующих общегородских парков и скверов объединились посредством озеленения улиц и бульваров с проектируемыми лесопарковыми зонами, создадут единую зеленую систему города, приближая места повседневного отдыха населения к жилым домам.
Важнейшим условием обновления и развития планировочной структуры является реорганизация производственной территории, которая имеет цель повысить их экологическую безопасность и более эффективно использовать градостроительный потенциал территорий в интересах развития города с соблюдением необходимых нормативных разрывов до объектов гражданского строительства.
Генеральный план предусматривает развитие и совершенствование транспортной структуры города. В целом транспортно-планировочная структура представляет собой сетку радиально-кольцевых магистралей, гармонично увязанных в единую систему, как на существующей территории, так и на новой. Жилые улицы и проезды в межмагистральных районах проведены в направлениях с запада на восток и с юго-запада на северо-восток для благоприятной ориентации жилых зданий: юг-север или юго-восток - северо-запад.
В основу развития улично-дорожной сети положен принцип создания единой системы скоростных городских дорог и магистралей городского значения с дифференциацией последних на магистрали непрерывного и регулируемого движения.
Для отвода от городского центра транзитных потоков транспорта в Генеральном плане предусмотрена объездная магистраль непрерывного движения, опоясывающая основное пятно города.
В целях улучшения состояния атмосферы города Генеральным планом предлагается совершенствование улично-дорожной сети, увеличение доли электротранспорта, развитие сети автосервиса и т.д.
Дальнейший рост города сопровождается разветвлением системы общегородского центра.
С развитием города в северном направлении главные улицы, как бы радиально расходятся от холма в центре города у площади Ордабасы, на котором размещалась цитадель-крепость, положившая начало города.
В центральном ядре предусматриваются сохранение и развитие исторически сложившейся планировочной и архитектурно-пространственной структуры, структуры исторических аллей, бульваров, площадей, воссоздание утраченных элементов исторического природно-ландшафтного каркаса.
Генеральным планом предлагается проведение мероприятий по дальнейшему сохранению историко-культурного фонда на базе культурно-познавательных центров.
Настоящим проектом выше Северной улицы и южнее мемориального парка Касрет на свободной территории предлагается, как вариант, размещение нового, административно-делового центра с новой площадью. В состав центра войдут новые здания областного и городского акиматов, учреждения государственных органов управления, бизнес-центр, крупный зал многоцелевого назначения, супермаркет, гостиница, городской и областной народные суды, здания банков и офисов. Полузамкнутая (полукруглая) композиция площади с высотным акцентом слева и справа от него придает площади масштабность, рассчитанную на восприятие пешеходом полузамкнутого пространства.
Основные направления развития общественных территорий
Общественные территории, сосредотачивающие в себе основную массу функций и рабочих мест в сфере обслуживания, культуры, досуга, туризма, образования, администрации и в деловой сфере, образуют функциональную и архитектурно-пространственную основу урбанизированного каркаса территории города.
Основные направления развития общественных территорий предусматривают: развитие единой системы территорий общегородских общественных центров, развитие сети локальных многофункциональных центров обслуживания крупных жилых массивов.
Развитие единой системы территорий общегородских общественных центров предусматривает:
формирование специализированных зон размещения объектов исполнительных и представительных органов;
развитие культурных, досуговых функций центральных районов города;
интенсивное развитие общественных территорий (центров, узлов, многофункциональных зон) в срединном поясе города и на периферии центрального ядра, сосредоточение в них основной массы функций рабочих мест и транспортных потоков в деловой, административной и торговой сферах;
интенсивное развитие рекреационных, спортивных, досуговых, культурных центров в контактных зонах урбанизированного и природного каркасов города, формируемых транспортными узлами и интенсивно посещаемыми территориями культурно-исторического наследия.
Развитие сети планировочных многофункциональных центров предусматривается в жилых массивах периферийных районов города в целях создания для жителей этих районов в пределах комфортной, в том числе пешеходной доступности полноценных комплексов социальной инфраструктуры торговли и досуга массового спроса и рабочих  массовых профессий.
Градостроительное зонирование территории

Шымкент қаласын дамытудың Бас жоспарында қала құрылысы аумақтарын аймақтандыру "Қала құрылысы" 2.07.01-89 Құрылыс нормалары мен ережелерiне және 3.01-07-2001 ҚР Құрылыс нормалары мен ережелерiне сәйкес белгiленедi. Бас жоспар қала құрылысындағы кадастрлi секторлардың аумақтық деңгейде функционалды пайдаланылуын (функционалды мағынасы) талап етедi. Қала құрылысындағы кадастрлiк сектор болып Шымкент қаласының магистральды көшелерiнiң қызыл жолақты белгiлерiн қоса алғандағы аумақтық бiрлiктер шекарасымен, табиғи кешендi аумақтар шекарасымен, өзге де шекаралармен шектелген аумақтары саналады. Шымкент қаласының шекаралық шегiнде орташа алаңы 40-60 га алаңды құрайтын 155-ке тарта құрылымдық кадастрлық сектор бар.
Қала құрылысы кадастрлық секторының функционалдық мiндетi өз шекараларында тұрғын үй, қоғамдық өндiрiстiк, табиғи объектiлер учаскелерi алаңдарының рұқсат етiлген қатынасын белгiлейдi. Қала құрылысы кадастрлық секторы аумақтарының белгiленген функционалдық мiндетi Шымкент қаласының құрылысын дамытудың мақсаттарына, талаптарына және негiзгі бағыттарына сәйкес қала салу қызметiн жүзеге асыру кезiнде қала аумағын пайдалануды қамтамасыз етудiң заңды құралы болып табылады.
Қала құрылысы кадастрлық секторы аумақтарының белгiленген функционалдық мiндетi жергiлiктi органдар үшiн қала салу және жер учаскелерiн пайдалану саласында шешiмдер қабылдаған кезде мiндеттi болып табылады.
Бас жоспар шеңберiнде қала құрылысы кадастрлық секторы аумақтарының белгiленген функционалдық мiндетi Шымкент қаласын аумағын функционалдық аймақтандыру схемасымен белгiленедi.
Функционалдық аймақтандыру схемасы Шымкент қаласы құрылысын дамытудың негiзгi бағыттарында және Бiрiншi кезектi қала құрылысы iс-шараларының бағдарламасында көзделген қала аумағын пайдаланудағы өзгерiстердi заңды түрде бекiте түседi.
Схема аумақтарды функционалдық пайдалануды өзгертудiң мынадай үрдiстерiн көрсетедi:
- табиғи мақсаттардағы аумақтардың және тұрғын аумақтардың үлесiн көбейту;
- қоғамдық мақсаттардағы аумақтардың үлесiн қарқынды түрде ұлғайту;
- арнаулы аумақтардың үлесiн қысқарту және аралас функционалдық пайдаланылатын аумақтардың үлесiн көбейту.
Көлiк инфрақұрылымын дамыту
Облыс орталығының сыртқы байланыстары темiр жол, әуе жолы, оңтайлы көлiктер, автомобиль жолдары, сондай-ақ құбыр тасымалы арқылы көрсетiледi.
Шымкент қаласының Бас жобасында көлiктiң және көше-жол желiсiнiң қаланың жоспарлы құрылымымен және оған іргелес жатқан аумақтармен байланыста барлық функционалдық аймақтармен, қалаға таяу жердегi объектiлермен, сыртқы көлiк объектiлерiмен және оңтайлы жолдармен тез әрi қауiпсiз көлiк байланысын қамтамасыз ететiн бiрыңғай жүйесi көзделген.
Қаланың көше-жол желiсi көшелер мен жолдардың функционалдық мақсаттары, көлiк және жаяу қозғалыстың қарқындылығы, аумақты архитектуралық-жоспарлауды ұйымдастыру және құрылыстың сипаты ескерiле отырып жоспарланған. Магистральды көшелер мен жолдардың қиылысында, сондай-ақ автомобиль трассаларының жүрiсi көп учаскелерiнде жер үстi және жер асты жолдарын салу көзделедi.
Қала iшiндегi қоғамдық көлiктiң негiзгi түрi автобус және шағын автобустар, қосымша көлiк троллейбус болып қабылданды.
Жобада автобустар паркiн кеңейту және жаңарту, жаңа жолаушылар автомобиль көлiктерi кәсiпорындарын қайта салу және салу белгiленiп отыр (ЖКАК).
Автомобильдердi тұрақты және уақытша сақтау мен оларға техникалық қызмет көрсетуге арналған үй-жайлар желiсi Шымкент қаласының әкiмшiлiк аудандар аумақтары мен басқа да аумақтық бiрлiктерiн келешекте өсуi, қаланы жоспарлау мен салу жобалары ескерiле отырып жоспарланған.
Шымкент қаласын дамытудың Бас жоспарының бас мақсаты - жайлы, қауiпсiз және әлеуметтiк қолайлы тiршiлiк ортасын жасауға бағытталған қала құрылысы іс-шаралары кешенiн жүргізу.
Шымкент қаласын дамытудың Бас жоспары тұжырымдамасы қаланы келешекте дамытудың негiзгi және принциптi негiздерiн айқындайды.
Бас жоспардың негiзгi архитектуралық-қала құрылысы идеясы Шымкент қаласының келбетiн сақтау мен қалыптастыруды көздейдi.
Инженерлiк инфрақұрылымды дамыту
Сумен жабдықтау
Бас жоспар қаланың сумен жабдықтау жүйесiн дамытудың мынадай бағыттарын:
- қаланы сумен жабдықтаудың бар көздерiн сақтауды және дамытуды (Тассай-Ақсу және Сайрам-Бадам кен орындарының жер асты суын Тоғыс су қоймасы мен Қошқар-ата өзенiнiң беткi суларын);

В Генеральном плане развития города Шымкента градостроительное зонирование территории устанавливается в соответствии со СНиП 2.07.01-89 "Градостроительство" и СНиП РК 3.01-07-2001. Генеральный план устанавливает требования к функциональному использованию (функциональное назначение), на уровне территорий градостроительных кадастровых секторов. Градостроительным кадастровым сектором является часть территории города Шымкента, ограниченная границами территориальных единиц города с учетом красных линий магистральных улиц, границами территорий природного комплекса, иными границами. В пределах границы города Шымкента насчитывается порядка 155 строительных кадастровых секторов, средняя площадь которого составляет около 40-60 га.
Функциональное назначение градостроительного кадастрового сектора устанавливает в его границах разрешенное соотношение площадей участков жилых, общественных производственных, природных объектов. Установленное функциональное назначение территорий градостроительных кадастровых секторов является юридическим инструментом обеспечения использования территории города при осуществлении градостроительной деятельности в соответствии с целями, требованиями и основными направлениями строительного развития города Шымкента.
Установленное функциональное назначение территорий градостроительных кадастровых секторов является обязательным для местных органов при принятии решений в области градостроительства и использования земельных участков.
Функциональное назначение территорий градостроительных кадастровых секторов в рамках Генерального плана устанавливается схемой функционального зонирования территории города Шымкента.
Схема функционального зонирования юридически закрепляет изменения в использовании территории города, предусмотренные основными направлениями градостроительного развития города Шымкента и Программой первоочередных градостроительных мероприятий.
Схемы отражают следующие основные тенденции изменения функционального использования территорий:
увеличение доли территорий природного назначения и жилых территорий города при неизменных показателях производственных территорий;
интенсивное увеличение территорий общественного назначения;
сокращение доли территорий специализированного и увеличение доли территорий смешанного функционального использования.
Развитие транспортной инфраструктуры
Внешние связи областного центра представлены железнодорожным, воздушным, мобильным транспортом, автомобильными дорогами, а также трубопроводным спортом.
Генеральным планом города Шымкента предусмотрена единая система транспорта и улично-дорожной сети в увязке с планировочной структурой города и прилегающих к нему территорий, обеспечивающая быстрые и безопасные транспортные связи со всеми функциональными зонами, с объектами, расположенными в пригородной зоне, объектами и мобильными дорогами внешнего транспорта.
Улично-дорожная сеть города запроектирована с учетом функционального назначения улиц и дорог, интенсивности транспортного и пешеходного движения, архитектурно-планировочной организации территории и характера застройки. Предусматривается строительство транспортных развязок в разных уровнях на пересечениях магистральных улиц и дорог, а также надземных и подземных переходов на наиболее загруженных участках автомобильных трасс.
Основным видом внутригородского общественного транспорта приняты автобус и микроавтобус, вспомогательным - троллейбус.
Проектом намечено увеличение и обновление парка автобусов, расширение, реконструкция и строительство новых пассажирских автотранспортных предприятий (ПАТП).
Сеть сооружений для постоянного и временного хранения и технического обслуживания автомобилей запроектирована с учетом перспективного роста автомобилизации, обеспечения доступности объектов, санитарно-гигиенических требований.
Предусмотрено развитие объектов автосервиса (автозаправочных станций, гаражей-боксов, стоянок для хранения автомобилей и станций технического обслуживания).
Развитие инженерной инфраструктуры
Водоснабжение
Генеральный план предусматривает следующие направления развития системы водоснабжения города:
сохранение и развитие существующих источников водоснабжения города (Тассай-Аксуйского и Бадам-Сайрамского месторождений  подземных вод, поверхностных вод Тогузского водохранилища и реки Кошкарата);

- оның өнiмдiлiгiн тәулiгiне 70,81 мың м 3 -ден (бастапқы жылы) 363,07 мың м 3 -ге дейiн (есептiк мерзiм) ұлғайту арқылы оның бұрыннан бар шаруашылық ауыз су өндiрiстiк және өртке қарсы пайдаланылатын және өндiрiстiк су құбырлары аймақтық жүйесiн сақтауды және дамытуды;
- су жинау құрылыстарын кеңейту және қайта құру есебiнен қаланың сумен жабдықтау жүйесiнiң деңгейiнiң берiктiгiн арттыруды, бұрыннан барларын қайта құруды және жаңа су құбырлары желiсiн салуды, су құбырлары құрылыстарының автоматты жүйесiн басқаруды орталықты ұйымдастыруды және су тазартудың жаңа технологиясына көшудi;
- шағын қабатты үйлер құрылысы аудандарында, жаңа қала құрылысы аудандарында сумен жабдықтаудың жаңа құрылысын салуды игеру, магистралдық желiлердi сумен жабдықтаудың бар жүйесiмен байланыстыра отырып, тұрақты ұйымдастыруды көздейдi.
Кәрiздер
Бас жоспарда кәрiз жүйесiн дамыту бөлiгiнде:
- қазiргi бар кәрiз жүйесiнiң сенiмдi жұмыс iстеуiн (толық) жасанды биологиялық тазарту құрылғыларын кеңейту есебiнен жалпы қуатын тәулiгiне 197 мың м 3 -ден 275 мың м 3 - ге дейiн жеткiзе отырып арттыру;
- кәрiз желiсiн дамыту, жаңа магистральдық коллекторлар салу, ескiрген желiлер орнына жаңаларын қайта құру, су айдайтын жаңа сорғы стансаларын, қысыммен су айдайтын жаңа үш сорғы стансаларын қаланың солтүстiк-батыс бөлiгiнде және қала шекарасына кiретiн Карл Маркс және Қызылжар селолары аумағы арқылы перспективада салу;
- жол беруге болмайтын зиянды заттар шоғырланымының қалалық кәрiзге тасталуын болдырмау мақсатында технологиялық процестердi жетiлдiру есебiнен сарқынды суларды тазартудың технологиясы мен сапасын жақсарту көзделедi.
Жылумен жабдықтау
Жылумен жабдықтаудың орталықтандырылған көздерiнiң жалпы қуаты есептiк мерзiмге 545 Гкал/сағаттан (бастапқы жылы) 1920 Гкал/сағатқа дейiн көзделген. Шымкент қаласы жылумен жабдықтау жүйесiн дамытудың негiзгi бағыттары Бас жоспарда мыналар:
- орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесiн ең бiр жетiлдiрiлген энергия үнемдейтiн және экологиялық жағынан тиiмдi технология ретiнде жылу беру базасында сақтау жетiлдiру және одан әрi дамыту;
- шағын қабатты тұрғын үй қоры аудандарында зауытта дайындалған қазiргi жоғары сапалы автономды жылу жабдықтарын енгiзу есебiнен жылумен жабдықтау жүйесiн орталықтандырудан алуды жетiлдiру, қайта жаңғырту және дамыту болып табылады.
Жылу беру жүйесiнде:
- қаланың орталықтандырылған жылумен жабдықтаудың негiзгi көзiн 1-3 екi энергетикалық қазандықтармен және екi тұрба агрегаттарымен табиғи газды негiзгi отын ретiнде сақтай отырып кеңейту;

сохранение и развитие действующей зональной системы хозпитьевого, противопожарного и производственного водопроводов с увеличением его производительности от 70,81 тыс. м 3 /сут (исходный год) до 363,07 тыс. м 3 /сут (расчетный срок);
повышение уровня надежности системы водоснабжения города за счет расширения и реконструкции существующих водозаборов, поэтапной реконструкции существующих и строительства новых водопроводных сетей, организации централизованной автоматизированной системы управления водопроводными сооружениями и перехода на новую технологию очистки воды;
организация стабильного водоснабжения в районах малоэтажной застройки, районов нового градостроительного освоения путем строительства новых водоводов, магистральных сетей в увязке с существующей системой водоснабжения.
Канализация
В части развития канализационной системы Генеральным планом предусмотрены:
повышение надежности функционирования системы канализации с доведением общей мощности от 197 тыс. м 3 /сутки (исходный год) до 275 тыс. м 3 /сутки (расчетный срок) за счет расширения существующих сооружений (полной) искусственной биологической очистки;
развитие сети канализации, строительство новых магистральных коллекторов, поэтапная реконструкция изношенных существующих сетей, строительство трех насосных станций перекачки для канализования перспективной застройки в северо-западной части города и территории сел им. К. Маркса и Кызылжар, вошедших в границы города;
совершенствование технологии и качества очистки сточных вод за счет совершенствования технологических процессов на предприятиях в целях предотвращения сброса в городскую канализацию недопустимых концентраций вредных веществ.
Теплоснабжение
Общая мощность централизованных источников теплоснабжения предусмотрена 545 Гкал/ч (исходный год) до 1920 Гкал/час на расчетный срок. Основным направлением развития системы теплоснабжения города Шымкента в Генеральном плане явились:
сохранение, совершенствование и дальнейшее развитие системы централизованного теплоснабжения на базе теплофикации, как наиболее совершенной энергосберегающей и экологически эффективной технологии;
совершенствование, модернизация и развитие системы децентрализованного теплоснабжения за счет внедрения современного, высококачественного автономного отопительного оборудования заводского изготовления в районах малоэтажного жилого фонда.
В системе теплофикации предусматриваются:
расширение основного источника централизованного теплоснабжения города 1-3 двумя энергетическими котлами и двумя турбоагрегатами с сохранением в качестве основного топлива природный газ;

- қазiргi бар РК-1, РК-2 және РК-3 аудандық қазандықтарды ЖЭС-3-пен бiрлескен жұмыстың жоғары режимiне ауыстыра отырып консервациядан алу мен оңалту;
- ЖЭС-2 жабдықтарын жапсарлас жатқан өнеркәсiп кәсiпорындарының бумен жабдықтау үшiн екi қазандығын сақтай отырып жұмыстан шығару;
- қаланың солтүстiк бөлiгiндегi жаңа көп қабатты үйлердi құрылысын жылумен қамтамасыз ету үшiн РК-4 су жылыту жаңа қазандығын салу;
- жылу беру аймағында қалыптасқан жылу магистралдерiнiң жаңа жылу желiлерiн салу, қайта құру және күшейту көзделедi.
Электрмен жабдықтау
Қалалық электрмен жабдықтауды дамыту жүйесiндегi негiзгi бағыттары:
- кернеуi 220 кB iшкi жүйе құрайтын және одан жоғары желiлердi дамыту; 220/110 кВ жаңа қосалқы стансалар салу; оны электрмен жабдықтаудың берiктiгiн арттыру үшiн қала маңында 220 кВ шеңбер сақина салуды жалғастыру;
- қазiргi бар құрылыс аймағында физикалық және моралдық жағынан ескiрген электр желiлерi объектiлерiн қайта құру және техникалық жарақтандыру;
- 35 кВ қосалқы стансаны 110 кB кернеуге ауыстыру;
- перспективалық құрылыста аудандарды электрмен жабдықтау үшiн 110/10 кВ жабық типтегi жаңа қосалқы стансалар салу;
- электр берiлiсiнiң кернеуi 35 және 110 кВ болатын жоғары вольттi желiлердiң өту трассасын реттеу;
- қаланың қазiргi бар барлық бөлу желiлерiн 10 кB кернеуге ауыстыруды аяқтау көзделедi.
Газбен жабдықтау
Бас жоспарды тұтынушылардың барлық санаттарын толық көлемде табиғи газбен қамтамасыз ету мәселелерi шешiледi.
Газ кен орындары жақындығын, қазiргi жақсы дамыған магистралды жүйенiң, сонымен катар қалалық газ құбырлары мен құрылыстарының бар екендiгiн ескере отырып, жобаланатын бүкiл кезеңге барлық жылу беретiн отынның негiзгi түрi ретiнде табиғи газды пайдалану ұсынылады.
Газдың 2015 жылғы кезеңге шығыны 1155,0 млн.м 3 болып белгiленген.
Телекоммуникация және байланыс
Бас жобада есептiк шамаға дейiнгi қалалық абонент сыйымдылығын телекоммуникациялық желiсiн цифрлау базасында көтерме талшықты технологияға көше отырып одан әрi өрiстету көзделедi.
Жаңа қала құрылысын игеру аудандары бағытында телефонның кабельдiк арналарын салу және жұмыс iстейтiн әуе желiлерi байланысын кабельдiк арнаға кезең-кезеңiмен салу белгiленедi.
Есептiк мерзiмге жұмыс iстеп тұрған 25 ATC-тi кеңейту және 14 жаңа электрондық АТС-тi салу белгiлендi.
Аумақтарды құқықтық аймақтандыру
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бас жоспардың жобалық шешiмдерi негiзiнде Шымкент қаласының аумағын аумақтарға құқықтық аймақтау - қалалық бас жоспарды iске асыру тетiгi, қолайлы өмiр сүру ортасын құру жөнiндегi жергiлiктi қоғамдастықтың экономикалық және қала құрылысын дамыту жоспары орындалды. Құқықтық аймақтау негiзiнде "Жер пайдалану мен құрылыс салу" ережелерi әзiрлендi .
Шымкент қаласының Бас жоспарының
техника-экономикалық көрсеткiштері
__________________________________________________________________
Көрсеткіш     |  Өлшеу  | Жыл нәтижесі | Бiрiншi | Есеп
| мөлшерi |(01.01.2001ж.)| кезегі  | мерзiмi
|         |              | (2005ж.)| (2015ж.)
__________________________________________________________________

расконсервация и реанимирование существующих районных котельных РК-1, РК-2 и РК-3 с переводом их в пиковый режим работы совместно с ТЭЦ-3;
вывод из работы оборудования ТЭЦ-2 с сохранением двух котлов для пароснабжения прилегающих промпредприятий;
строительство новой водогрейной котельной РК-4 для теплообеспечения новой многоэтажной застройки в северной части города;
строительство новых тепловых сетей, реконструкция и усиление отдельных участков тепломагистралей в сложившейся зоне теплофикации.
Электроснабжение
Основными направлениями в развитии системы электроснабжения города являются:
развитие внешних системообразующих сетей напряжением 220 кВ и выше; сооружение новой подстанции 220/110 кВ; продолжение строительства кольца 220 кВ вокруг города, для повышения надежности его электроснабжения;
реконструкция и техническое перевооружение физически и морально устаревших электросетевых объектов в зоне существующей застройки;
перевод подстанций 35 кВ на напряжение 110 кВ;
сооружение новых подстанций 110/10 кВ закрытого типа для электроснабжения районов перспективной застройки;
упорядочение трасс прохождения высоковольтных линий электропередачи напряжением 35 и 110 кВ;
завершение перевода всех существующих распределительных сетей города на напряжение 10 кВ.
Газоснабжение
Генеральным планом решаются вопросы обеспечения природным газом городских потребителей всех категорий в полном объеме.
Учитывая близость газовых месторождений, наличие существующей, хорошо развитой системы магистральных, а также городских газопроводов и сооружений, рекомендуется использование природного газа в качестве основного вида топлива для всех теплогерирующих установок на весь проектный период.
Годовой расход газа на период 2015 года определен в 1155,0 млн. м 3 .
Телекоммуникация и связь.
Генеральным планом предусматривается дальнейшее наращивание городской абонентской емкости до расчетных величин на базе цифровизации телекоммуникационной сети и перехода на оптоволоконную технологию.
Намечается строительство телефонной кабельной канализации в направлении районов нового градостроительного освоения и поэтапная перекладка существующих воздушных линий связи в кабельную канализацию.
На расчетный срок проектом предусмотрено расширение существующих 25 АТС и строительство новых 14-ти электронных АТС на расчетный срок.
Правовое зонирование территории.
В соответствии с законодательством Республики Казахстан на основе проектных решений Генерального плана выполнено правовое зонирование территории города Шымкента - механизм реализации решений Генерального плана города, планов экономического и градостроительного развития, намерений местного сообщества по созданию благоприятной среды проживания. На основе правового зонирования разработаны Правила землепользования и застройки.
Основные технико-экономические показатели
по Генеральному плану развития
города Шымкента
____________________________________________________________________
Показатель       ! Единица   ! Исходный ! Первая   !Расчетный
! измерения ! год (01. ! очередь  !срок
!           ! 01.2001  ! (2005    !(2015 год)
!           ! год)     ! год)     !
--------------------------------------------------------------------
1            !     2     !     3    !     4    !     5
--------------------------------------------------------------------

1. Аумақ
А. Селитебтік аумақ
__________________________________________________________________
1. Мөлтек аудандар,   га        4355,0         5063,0    6085,7
оралымдар
2. Кәсiпорындар мен   гa        530,0          753,6     2158,3
мекемелердiң учаске.
лерi (мөл.аудандық
мекемелерден басқа)
3. Жалпы пайдалану.   га        117,0          267,0     960,0
дағы көгалдандырыл.
ған аумақтар (мөл.
аудандық көгалдардан
басқа)
4. Көшелер            га        1111,0         1349,0    2361,0
5. Зираттар           га        90,0           90,0      90,0
6. Арнайы аумақтар              40,0           40,0      40,0
7. Басқа да аумақтар  га        351,0          351,0     103,0
(өндiрiстiк кәсі.
порын., коммуналды-
қоймалық объектілер,
пайдаланбайтын
ыңғайсыз т.б)
__________________________________________________________________
Сонымен А бойынша      га        6594,0         7914,2    11798,0
Б. Селитебтік емес
аумақтар
__________________________________________________________________
8. Өндiрiс,           га        2518,0         2518,0    3229,0
транспорт, байланыс,
қорғаныс, т.б.
ауыл шаруаш.
саласына қатысты
емес жерлер,
оның ішiнде:
- өнеркәсіп           га        919,0          919,0     950,0
- транспорт           гa        380,0          400,0     485,0
- темiржол            га        201,0          201,0     231,0
- байланыс            гa        25,0           25,0      30,0
- санитарлық-қорғау   га          -              -       1165,0
аймағы
- техникалық          га        170,0          190,0     250,0
құрылымдар
- тағы басқа          га        823,0          783,0     118,0
9. Табиғи аумақтар.   га        191,0          191,0     191,0
дың ерекше қорғау.
дағы жерлер (ұлттық,
дендро және
хайуанаттар бақтары)
10. Орман қорларының  гa        114,0          114,0     114,0
жерлерi
11. Су қорларының     га        421,0          421,0     601,0
жерлерi
12. Қала айналасын.   га           -              -      412,0
дағы санитарлық-қор.
ғау орман алқаптары
__________________________________________________________________
Сонымен Б бойынша    га        3244,0         3244,0    4547,0
__________________________________________________________________
В. Қала шегiндегi    га        3192,0         1871,8       -
бос аумақтар
__________________________________________________________________
Сонымен А+Б+В        га        13030,0        13030,0   16345,0
бойынша
(қала шегіндегі
аумақтар)
__________________________________________________________________
Оның ішiнде қалаға    га           -               -     1519,0
қосылатын Сайрам
аудандық аумақтары

1. Территория
А. Селитебные
территории
1. Микрорайоны,
кварталы                га        4355,0     5063,6     6085,7
2. Участки учреждений
и предприятий
обслуживания (кроме
учреждений и
предприятий микро-
районного значения)     га         530,0      753,6     2158,3
3. Зеленые насаждения
общего пользования
(кроме зеленых
насаждений микро-
районного значения)     га         117,0      267,0      960,0
4. Улицы, дороги           га        1111,0     1349,0     2361,0
5. Кладбища                га          90,0       90,0       90,0
6. Специальные территории  га          40,0       40,0       40,0
7. Прочие территории
(промышленные
предприятия,
коммунально-складские
объекты, неисполь-
зуемые неудобные и др.
территории)             га         351,0      351,0      103,0
--------------------------------------------------------------------
Итого по А:             га        6594,0     7914,2    11798,0
--------------------------------------------------------------------
Б. Внеселитебные
территории
8. Земли промышленности,
транспорта, связи,
обороны и иного не
сельскохозяйственного
назначения, в т.ч.:     га        2518,0     2518,0     3229,0
- промышленности        га         919,0      919,0      950,0
- автомобильного
транспорта              га         380,0      400,0      485,0
- железнодорожного
транспорта            га         201,0      201,0      231,0
- связи                 га          25,0       25,0       30,0
- санитарно-защитных
зон                   га           -           -      1165,0
- технических
устройств             га         170,0      190,0      250,0
- прочие                га         823,0      783,0      118,0
9. Земли особо охраняемых
природных территорий
(национальные дендро-
логический и зооло-
гический парки)         га        191,0       191,0      191,0
10. Земли лесного фонда    га        114,0       114,0      114,0
11. Земли водного фонда    га        421,0       421,0      601,0
12. Санитарно-эащитные
лесополосы вокруг
города                 га          -           -        412,0
Итого по Б:            га       3244,0      3244,0     4547,0
В.  Свободные территории
в существующих
границах города         га       3192,0      1871,8         -
Итого по А+Б+В
(территория в
границах города)       га      13030,0     13030,0    16345,0
В том числе
прирезаемые террито-
рии к городу
Сайрамского района     га         -           -        1519,0

Басқа аумақтар       га        22127,0        22127,0   18812,0
Барлығы               гa        35157,0        35157,0   36676,0
__________________________________________________________________
2. Халық
2.1. Қала халқының    Мың адам  418,5          500,0     600,0
саны
2.2. Халық тығыздығы:
2.2.1. селiтебтi      Ад/га     65,8           63,2      50,9
аумақ iшiнде
2.2.2. қалада         Ад/га     32,1           38,4      36,7
құрылыс салу
аумағының негiзiнде
2.3. Халықтық жас
шамасының құрылымы
2.3.1. 15 жасқа       Мың адам  133,5          156,5     191,4
дейiнгi балаларды
қоса
2.3.2. Еңбекке        Мың адам  246,9          297,0     351,6
жарамды жастағы
халық (ерлер
16-63 жастағы,
әйелдер 16-58)
2.3.3 Еңбекке         Мың адам  38,1           46,5      57,0
жарамды жастан
үлкен халық
2.4. Жұмыспен         Мың адам  158,8          194,5     237,6
қамтылған халық саны,
экономика саласы мен
өздiгiнен (дербес)
жұмыспен айналысатын,
барлығы
__________________________________________________________________
3. Тұрғын үй құрылысы
__________________________________________________________________
Тұрғын үй құрыл.      Жалпы     8323,4         10000,0   15000,0
қоры, оның iшiнде     алаңы
Тельман, Куйбышева,   мың м 2
Ленин, Жайлау,
Қызылжар, Қазығұрт,
К.Маркс, Құрсай,
Қайтпас-1, Қайтпас-2
елдi мекендерiн қоса
3.2. Жалпы қордан
3.2.1. көппәтерлi     Жалпы     3319,0         4418,4    8813,1
үйлерде               алаңы
мың м 2
3.2.2. аулалы         Жалпы     5004,4         5581,3    6186,9
үйлерде               алаңы
мың м 2
3.3. 60% аса тозған   Жалпы     634,8          634,8     259,8
(тұрғын үйлер қоры)   алаңы
мың м 2
3.4. Сақталынған      Жалпы     8323,4         8323,4    7998,4
тұрғын үйлер қоры     алаңы
мың м 2
3.5. Тұрғын үйлер
қорының қабаттылық
бойынша бөлiнуi
3.5.1. аулалы         Жалпы     5004,7         5581,3    6186,9
(коттедж үлгiсiнде)   алаңы
мың м 2
3.5.2. екi қабатты    Жалпы     192,9          192,9     155,9
құрылыс               алаңы
мың м 2
3.5.3. үш қабатты     Жалпы     98,1           98,1      58,1
құрылыс               алаңы
мың м 2
3.5.4. төрт қабатты   Жалпы     448,2         1698,2     4339,7
құрылыс               алаңы
мың м 2
3.5.5. бес қабатты    Жалпы     2506,6         2956,6    486,6
құрылыс               алаңы
мың м 2
3.5.6. алты қабатты   Жалпы     13,0           13,0      13,0
құрылыс               алаңы
мың м 2
3.5.7. тоғыз қабатты  Жалпы     37,8           37,8      37,8
құрылыс               алаңы
мың м 2
3.5.8. он екi         Жалпы     22,2           22,2      22,2
қабатты құрылыс       алаңы
мың м 2

Прочие территории      га      22127,0     22127,0    18812,0
Всего                  га      35157,0     35157,0    36676,0
2.  Население
2.1. Численность
населения города     тыс. чел.    418,5       500,0      600,0
2.2. Плотность
населения в пределах:
2.2.1. селитебной
территории           чел/га        65,8        63,2       50,9
2.2.2. территории
городской застройки  чел/га        32,1        38,4       36,7
2.3. Возрастная
структура населения:
2.3.1. дети до 15
лет включительно     тыс. чел.    133,5       156,5      191,4
2.3.2. население
в трудоспособном
возрасте (мужчины
16-63 года,
женщины 16-58 лет)   тыс. чел.    246,9       297,0      351,6
2.3.3. население
страше трудо-
способного возраста  тыс.чел.      38,1        46,5       57,0
2.4. Численность
занятого населения,
в отраслях экономики
и самостоятельно
занятого, всего      тыс.чел.     158,8       194,5      237,6
3. Жилищное
строительство
3.1. Жилищный фонд   тыс. м 2      8323,4     10000,0    15000,0
всего, в т.ч.        общей
включая с.с.         площади
Тельмана, Куйбышева,
Ленина, Жайлау,
Кызылжар, Казыгурт,
К.Маркса, Курсай,
Кайтпас-1,
Кайтпас-2
3.2. Из общего фонда:
3.2.1. в многоквартир-  тыс.м 2       3319,0     4418,7     8813,1
ных домах        общей
площади
3.2.2. в домах          тыс.м 2       5004,4     5581,3     6186,9
усадебного типа  общей
площади
3.3. Жилищный фонд с    тыс.м 2
износом более 60%  общей
площади      634,8      634,8      259,8
3.4. Сохраняемый        тыс.м 2
жилищный фонд      общей
площади     8323,4     8323,4     7998,4
3.5. Распределение
жилищного фонда
по этажности:
3.5.1. усадебный        тыс.м 2
(коттеджного     общей
типа)            площади     5004,7     5581,3     6186,9
3.5.2. двухэтажная      тыс.м 2
застройка        общей
площади      192,9      192,9      155,9
3.5.3. трехэтажная      тыс.м 2
застройка        общей
площади       98,1       98,1       58,1
3.5.4. четырехэтажная   тыс.м 2
застройка        общей
площади      448,2     1698,2     4339,7
3.5.5. пятиэтажная      тыс.м 2
застройка        общей
площади     2506,6     2956,6      486,6
3.5.6. шестиэтажная     тыс.м 2
застройка        общей
площади       13,0       13,0       13,0
3.5.7. девятиэтажная    тыс.м 2
застройка        общей
площади       37,8       37,8       37,8
3.5.8. двенадцати-      тыс.м 2
этажная          общей
застройка        площади       22,2       22,2       22,2

3.6. Тұрғын үй        Жалпы       -              -       375,0
қорының азаюы         алаңы
мың м 2
оның ішінде
3.6.1. техникалық     Жалпы       -              -       190,5
жағдай бойынша        алаңы
мың м 2
3.6.2. қайта          Жалпы       -              -       20,0
құрылымдау бойынша    алаңы
мың м 2
3.6.3. басқа себептер Жалпы       -              -       164,5
бойынша (санитарлық   алаңы
қорғау аймағында)     мың м 2
3.7. Халықтық қаланың м 2 /ад.      17,5           20,0      25,0
жалпы алаңымен
қамтылуы, Тельман,
Күйбішев, Ленин,
Жайлау, Қызылжар,
Қазығұрт, К.Маркс,
Құрсай, Қайтпас-1,
Қайтпас-2 елді
мекендерін қоса
алғанда
3.8. Жаңа тұрғын      Жалпы       -            1676,6    7051,6
үй құрылысы, барлығы  алаңы
мың м 2
3.9. Қабаттылылық     Жалпы       -            576,6     1436,7
бойынша жаңа тұрғын   алаңы
құрылыстың қатынасы   мың м 2
3.9.1. аулалық        Жалпы       -            650,0     3935,0
(коттедж үлгісінде)   алаңы
мың м2
3.9.2. жоғарғы        Жалпы       -            450,0     679,9
тығыздықтағы төрт     алаңы
қабатты құрылыс салу  мың м 2
3.9.3. жоғарғы
тығыздықтағы бес
қабатты құрылыс салу
__________________________________________________________________
4. Мәдени көрініс
және әлеуметтiк-
тұрмыстық саласын.
дағы мекемелер
__________________________________________________________________
4.1. Мектепке
дейiнгi балалар
мекемелері
барлығы:              орын      7730           12210     33900
1000 адамға           орын      18,5           24,4      56,5
4.2. Жалпы білiм
беретiн мекемелер
барлығы:              орын      58184          73472     128800
1000 адамға           орын      139            147       215
4.3. Емханалар
барлығы:              Кезек.    6593           9693      21000
тұру
1000 адамға           Кезек.    15,8           19,4      35,0
тұру
4.4. Ауруханалар
барлығы:              Төсек     2770           3770      6060
орын
1000 адамға           Төсек     6,6            7,5       10,1
орын
4.5. Сауда
кәсiпорындары
барлығы:              Сауда     88120,0        101120,0  162000,0
орнының м 2
1000 адамға           Сауда     210,0          202,0     270,0
орнының м 2
4.6. Қоғамдық
тамақтандыру
кәсіпорындары
барлығы:              орын      15599          17299     24000
1000 адамға           орын      37             35        40
4.7. Тұрмыстық
қызмет көрсету
кәсiпорындары
барлығы:              Қызмет    2692           3112      4800
орны
1000 адамға           Қызмет    6,4            6,2       8,0
орны
4.8. Мәдени-көрiнiс
мекемелерi
4.8.1. Кинотеатрлар,
мәдениет үйлері
барлығы:              орын      5125           6275      21000

3.6. Убыль жилищного    тыс.м 2
фонда, всего       общей
площади         -          -       375,0
в том числе:
3.6.1. по техническому  тыс.м 2
состоянию        общей
площади         -          -       190,5
3.6.2. по реконструкции тыс.м 2
общей
площади         -          -        20,0
3.6.3.по другим
причинам
(находящегося в   тыс.м 2
санитарно-        общей
защитной зоне)    площади         -          -       164,5
3.7. Средняя обеспечен-
ность населения
общей площадью
города, включая
с.с. Тельмана,
Куйбышева, Ленина,
Жайлау, Кызылжар,
Казыгурт, К. Маркса.
Kурсай, Кайтпас-1,
Кайтпас-2          м 2 /чел.     17,5       20,0       25,0
3.8. Новое жилищное     тыс.м 2
строительство,     общей
всего              площади        -     1676,6     7051,6
3.9. Соотношение
нового жилищного
строительства
по этажности:
3.9.1. усадебный        тыс.м 2
(коттеджного     общей
типа)            площади        -      576,6     1436,7
3.9.2. высокоплотная    тыс.м 2
четырехэтажная   общей
застройка        площади        -      650,0     3935,0
3.9.3. высокоплотная    тыс.м 2
пятиэтажная      общей
застройка        площади        -      450,0     1679,9
4.  Учреждения
культурно-зрелищного
и социально-бытового
назначения
4.1. Детские дошкольные
учреждения
всего:              место      7730      12210      33900
на 1000 человек     место      18,5       24,4       56,5
4.2. Общеобразовательные
учреждения
всего:              место     58184      73472     128800
на 1000 человек     место       139        147        215
4.3. Поликлиники
всего:              посещ.
в смену    6593       9693      21000
на 1000 человек     посещ.
в смену    15,8       19,4       35,0
4.4. Больницы
всего:              койка      2770       3770       6060
на 1000 человек     койка       6,6        7,5       10,1
4.5. Торговые
предприятия
всего:              м 2 торг,
площади 88120,0   101120,0    162000,0
на 1000 человек     м 2 торг,
площади   210,0      202,0       270,0
4.6. Предприятия
общественного
питания
всего:              место     15599      17299       24000
на 1000 человек     место        37         35          40
4.7. Предприятия
бытового
обслуживания
всего:              рабочее
место      2692       3112        4800
на 1000 человек     рабочее
место       6,4        6,2         8,0
4.8. Зрелищно-
культурные
учреждения:
4.8.1. Кинотеатры,
дома культуры
всего:            место      5125        6275       21000

1000 адамға           орын      12,2           12,6      35,0
4.8.2. Театрлар:
барлығы:              орын      704            704       3000
1000 адамға           орын      1,7            1,4       5
4.8.3. Мұражайлар
барлығы:              объект    2               -         -
1000 адамға
4.8.4. Кiтапханалар
барлығы:              Сақтау    403,5          693,5     2760,0
мөлшерi
1000 адамға           Сақтау    1,0            1,4       4,6
мөлшерi
4.9. Өрт сөндiру
депосы
барлығы:              өрт сөнд. 21             36        72
көлігі
1000 адамға           өрт сөнд. 0,5            0,7       1,2
көлiгі
4.10. Қонақ үйлер
барлығы:              орын      1026           2026      3600
1000 адамға           орын      2,5            4,0       6,0
4.11. Демалыс         орын                     53300     112600
мекемелерi, оның
ішінде:
4.11.1. ұзақ мерзiмдi орын       -             35400     74200
демалыс
4.11.2. аралас        орын       -             8400      21000
демалыс
4.11.3. қысқа         орын       -             9500      17400
мерзiмдi демалыс
__________________________________________________________________
5. Транспорттық
қамтамасыз ету
__________________________________________________________________
5.1. Магистральдық
көшелер мен жолдардың
ұзындығы
5.1.1. жылдам жылжу   км        68,0           68,0      92,0
жолдардың
5.1.2. жалпы қалалық  км        85,0           101,6     155,0
магистральдың
5.1.3. аудандық       км        66,0           79,0      147,0
магистральдың
5.1.4. тұрғын көшелер км        616,0          690,0     770,0
5.2. Сыртқы транспорт
5.2.1. Темiр жолы,
оның iшiнде:
жолаушылар транспорты мың
жолаушы    278,2          33,8      467,4
жүк транспорты        мың тонна  1138,5         1480,0    2370,0
5.2.2. әуе транспорт,
оның iшiнде:
жолаушылар транспорты мың        21,3           28,5      100,0
жолаушы
жүк транспорты        мың тонна  0,27           0,1       1,0
5.2.3. жеңіл көлiк,
оның iшiнде:
жолаушылар транспорты мың       3321           6000,0    14400,0
жолаушы
жүк транспорты        мың тонна 887,3          3050,0    4050,0
__________________________________________________________________
6. Инженерлік жабдықтар
__________________________________________________________________
6.1. Сумен қамту:
6.1.1. cу тұтыну -    күн/      70,81          279,66    363,07
барлығы               мың.м 3
жыл/      29,92          91,28     119,24
млн.м 3
__________________________________________________________________
оның ішінде ас суы    Күн/      65.74          232.96    286.96
мың.м 3
Жыл/      28.36          97.50     97.50
млн.м 3
__________________________________________________________________
олардан қала          Күн/      42.79          196.14    242.18
халқының шаруаш.      мың.м 3
мұқтаждарына          Жыл/      15.62          66.64     72.95
млн.м 3
__________________________________________________________________

на 1000 человек   место      12,2        12,6        35,0
4.8.2. Театры
всего:            место       704         704        3000
на 1000 человек   место       1,7         1,4          5
4.8.3. Музей
всего:            объект       2           -           -
4.8.4  Библиотеки
всего:            тыс.един.
хранения   403,5       693,5     2760,0
на 1000 человек   тыс.един.
хранения    1,0         1,4         4,6
4.9.   Пожарное депо
всего:            пожар.
автомобиль   21          36          72
на 10000 человек  пожар.
автомобиль  0,5         0,7         1,2
4.10.  Гостиницы
всего:            место      1026        2026        3600
на 1000 человек   место       2,5         4,0         6,0
4.11.  Учреждения
отдыха,
в том числе:      мест                  53300      112600
4.11.1. длительный
отдых            мест         -        35400       74200
4.11.2. смешанный отдых  мест         -         8400       21000
4.11.3. кратковременный
отдых            мест         -         9500       17400
5. Транспортное
обеспечение
5.1. Протяженность
магистральных
улиц и дорог
5.1.1. дорог
скоростного
движения          км         68,0       68,0         92,0
5.1.2. магистралей
общегородского
значения          км         85,0      101,6        155,0
5.1.3. магистралей
районного
значения          км         66,0       79,0        147,0
5.1.4. жилые улицы       км        616,0      690,0        770,0
5.2.   Внешний
транспорт
5.2.1. железнодорожный,
в том числе:
пассажиров        тыс.пасс. 278,2      333,8        467,4
грузов            тыс.тонн 1138,5     1480,0       2370,0
5.2.2. воздушный,
в том числе:
пассажиров        тыс.пасс. 21,3        28,5        100,0
грузов            тыс.тонн  0,27         0,1          1,0
5.2.3. автомобильный,
в том числе:
пассажиров        тыс.пасс. 3321,5    6000,0      14400,0
грузов            тыс.тонн   887,3    3050,0       4050,0
6.     Инженерное
оборудование
6.1.   Водоснабжение:
6.1.1. Водопотребление - тыс.м3/сут 70,81     279,66         363,07
всего             млн.м 3 /год 29,92     91,28        119,24
в т.ч. вода
питьевого качества тыс.м3/сут 65,74     232,87         286,96
млн.м 3 /год 28,36     78,57         97,50
из них хозбытовые  тыс.м3/сут 42,79     196,14         242,18
нужды населения    млн.м 3 /год 15,62     66,64         72,95
города

6.1.2. үлестік су     1 сут 1   169            559       605
тұтыну                тұрғынға
оның ішiнде ауыз су   1 сут 1   102            263       304
мұқтаждығы            тұрғынға
6.1.3. сумен қамту
көздері
Жер су асты сулары    Тассай-Ақсу көзi, A+B-819,5 мың 3 /сут
бойынша               санаттарының есебі бойынша бекітілген су
қорлары запасы А-В=346,0 мың 3 /сут.
(126,29 млн м 3 /жыл)
__________________________________________________________________
Жер бетiндегi көздер  Қошқар ата өзенi (10,80т,м 3 /сут
3,51 млн,м 3 /жыл)
тоғыс су бөгені пайдалы сыйымдылығы 4.6млн.м 3
__________________________________________________________________
6.1.3. бастаған       күн/мың.м 3
шарттарының           жыл/млн.м 3
өндiрiстік қабілеті
__________________________________________________________________
Ішуге жарамды су
1. Тассай 1(30,00     күн/мың.м 3     -            -         -
10,95)      жыл/млн.м 3
көлемде
2. Тассай 11 (35,00   күн/          -          26,87     35,00
11,51)    мың.м 3
жыл/          -          5,37      11,51
млн.м 3
3. Көмешбұлақ (73,60  күн/          -            -       45,96
26,36)  мың.м 3
жыл/                               10,81
млн.м 3
4. Бac тоған N4       күн/          -            -          -
(5,00              мың.м 3
1,82) көлемде     жыл/
млн.м 3
5. Ақбай Қарасу       күн/      65,74          206,00    206,00
(206,00            мың.м 3
75,19)            жыл/      28,36          75,19     75,19
млн.м 3
__________________________________________________________________
Техникалық санадағы су
__________________________________________________________________
Бадам Сайрам (137,00  күн/       -             41,16     70,23
50,00)  мың.м 3
жыл/                     10,87     19,82
млн.м 3
Қошқарата өзенi       күн/      0.23           0.23      0.23
мың.м 3
жыл/      0.07           0.07      0.07
млн.м 3
Тоғыс су қоймасы      күн/      4,84           5,40      5,65
(12,60                мың.м 3
4,6)                  жыл/      1,49           1,76      1,84
млн.м 3
__________________________________________________________________
6.2. Канализация
__________________________________________________________________
6.2.1.ағынды сулардың күн/      68.10          201.15    269.89
жалпы түсуi           мың.м 3
жыл/      23.27          71.01     95.44
млн.м 3
Соның iшiнде
Қаладағы тазарту      күн/      57,98          171,60    238,97
шарттарына төгілетін  мың.м 3
ағындылар             жыл/      19,98          61,40     85,39
млн.м 3
6.2.2.Локалды тазарту күн/      10.12          29.59     30.92
имараттарына          мың.м 3
төгілетiн ағындар     жыл/      3.29           9.61      10.05
млн.м 3
6.2.3. Үлеспек су     1 сүт     163            428       450
тарту. Барлығы        1 тұр.
ғынға

6.1.2. удельное          л/сут. на    169      559            605
водопотребление   1 жителя
в том числе на
хозпитьевые
нужды населения   л/сут. на    102      263            304
города            1 жителя
6.1.3. Источники
водоснабжения:
подземные воды    Тассай-Аксуйское месторождение,
утвержденные запасы воды по сумме
категорий А+В - 819,5 тыс. м 3 /сут.(299 млн.
м 3 /год); Бадам-Сайрамское месторождение,
утвержденные запасы по сумме категорий
А+В=346,0 тыс. м 3 /сут. (126,29 млн. м 3 /год).
поверхностные     р. Кошкарата ( 10.80 т.м 3 /сут.
источники                       3,51 млн. м 3 /год)
Тогузское водохранилище, полезная емкость
4,6 млн.м 3
6.1.3. Производитель-    тыс. м3/сут.
ность головных    млн.м 3 /год
водозаборных
сооружений
разрешенный
водоотбор)
Вода питьевого
качества:
1. Тассай I ( 30,00 )     тыс.м3/сут.         -       -        -
(10,95)     млн.м 3 /год
(в разрезе)
2. Тассай II ( 35,00 )    тыс.м3/сут.         -     26,87      35,00
(11,51)    млн.м 3 /год                5,37     11,51
3. Кумыш-Булакский
( 73,60 )          тыс.м 3 /сут.         -       -       45,96
26,36           млн.м 3 /год                         10,81
4. Водозабор N 4        тыс.м 3 /сут.         -       -        -
( 5,00 )               млн.м 3 /год
(1,82) в разрезе
5. Акбай-Карасуйский
( 206,00 )             тыс.м3/сут.       65,74    206,00     206,00
(75,19)              млн.м 3 /год       28,36    75,19     75,19
Вода технического
качества:
Бадам-Сайрамский
( 137,00 )            тыс.м 3 /сут.         -      41,16      70,23
(50,00)             млн.м 3 /год                10,87     19,82
р. Кошкарата        тыс.м3/сут.        0,23      0,23       0,23
млн.м 3 /год        0,07     0,07      0,07
Тогузское
водохранилище
( 12,60 )            тыс.м3/сут.        4,84      5,40       5,65
(4,6)             млн.м 3 /год        1,49     1,76      1,84
6.2.  Канализация
6.2.1 Общее поступление
сточных вод -      тыс.м 3 /сут.       68,10    201,15     269,89
всего              млн.м 3 /год       23,27    71,01     95,44
в том числе:
стоки, поступающие
на городские       тыс.м 3 /сут.       57,98    171,60     238,97
очистные           млн.м 3 /год       19,98    61,40     85,39
сооружения
из них хозбытовые  тыс.м3/сут.       28,53    140,94     193,12
стоки населения    млн.м 3 /год       10,41    57,44     70,49
6.2.2. Стоки,
поступающие
на локальные
очистные          тыс.м 3 /сут.       10,12     29,59      30,92
сооружения        млн.м 3 /год        3,29     9,61     10,05
6.2.3  Удельное
водоотведение,    л/сут.              163      428       450
всего             1 жит.
в том числе
хозбытовые
стоки от          л/сут.

Оның iшiнде           1 сүт     68             263       304
шаруашылық тұрмыстық  1 тұр.
ағындар               ғынға
6.2.4. қаладағы       күн/      197.0          197.0     274.82
тазарту имараттарына  мың.м 3
өндiрiстiк қуаты      жыл/      61.12          61.12     100.23
млн.м 3
6.2.5. жергiлiктi     күн/      34.80          29.55     30.92
тазарту имараттарына  мың 3
өндiрiстiк қуаты      жыл/      12.29          9.61      10.05
млн.м 3
6.2.6. тазаланған
ағынды сулардың
қашыртқы орны
__________________________________________________________________
Қалалық канализация   Мың га    2.100          5.700     7.85
- ӨҚШ аймақ
__________________________________________________________________
Өндiрiс канализациясы
__________________________________________________________________
6.3. Электр қуатымен
жабдықтау
6.3.1. Электр қуатын  Млн кВт.с 499.6          1496.02   2175.44
пайдалану жиынтығы
Оның iшiнде:
Коммуналды тұрмыстық  Млн кВт.с 59.9           645.85    1044.27
мұқтаждарға
Өнеркәсiптiң                    74.9           703.54    793.27
өндiрiстiк
мұқтаждарына
6.3.2. Әл қуатын      кВт.с     1193           2992      3226
жылына 1 адамның
пайдалану есебi
Оның ішінде:
Коммуналды тұрмыстық  кВт.с     456            1292      1740
мұқтаждарға
__________________________________________________________________
6.4. Жылумен жабдықтау
__________________________________________________________________
Орталықтандырылған    Гкал/с    845            1065      1920
көздерiнiң белгiлен.
ген қуаты, барлығы:
Оның iшiнде: ТЭЦ      Гкал/с    645            645       1100
Аудандық қазандықтар  Гкал/с     -             270       670
Жергіліктi көздердiң            200            150       150
жиынтық қуаты
6.4.2. Тұтыну.
Барлығы:              Гкал/с    1271           1804      2773
Оның ішінде           Гкал/с    1099           1421      2165
коммуналдық
тұрмыстық мұқтаждарға
өндiрiстiк            Гкал/с    172            383       608
мұқтаждарға
__________________________________________________________________
6.5. Газбен жабдықтау
__________________________________________________________________
6.5.1. Табиғи газда   Млн.м 3     104.4          765.4     1155.0
тұтыну. Барлығы:      /жыл
Оның iшiнде           Млн.м 3      20.2           21.7      357.0
коммуналдық           /жыл
тұрмыстық мұқтаждарға
өндiрiстiк            Млн.м 3 /   55.5           443.7     798.0
мұқтаждарға           жыл
6.5.2.Газ конденсатын т/жыл      -             200       400
сұйытылған газды
өндiрiс мұқтаждарына
пайдалану
6.5.3. Табиғи газдың    Магистралды газ құбыры (БПР
көздерi                  Ташкент-Шымкент-Алматы)
__________________________________________________________________

населения         1 жит.              68      263       304
6.2.4. Производитель-
ность городских
очистных          тыс.м3/сут.       197,0     197,0     274,82
сооружений        млн.м 3 /год       61,12    61,12    100,23
6.2.5. Производитель-
ность локальных
очистных со-      тыс.м 3 /сут.       34,80     29,55      30,92
оружений          млн.м 3 /год       12,29     9,61     10,05
6.2.6  Место сброса
очищенных
сточных вод
Горканализация -
ЗПО площадь       тыс. га          2,100    5,700      7,85
Промканализация              пруд - испаритель
6.3. Электроснабжение
6 3.1. Суммарное
потребление
электроэнергии   млн. кВт.ч       499,6   1496,02   2175,44
в том числе:
на коммунально-
бытовые нужды    млн. кВт.ч        59,9    645,85   1044,27
на нужды
промышленных
предприятий                        74,9    703,54    793,27
6.3.2. Потребление
электроэнергии
на 1 чел. в год  кВт.ч             1193      2992      3226
в том числе:
на коммунально-
бытовые нужды    кВт.ч              456      1292      1740
6.4. Теплоснабжение
Мощность централи-
зованных источников,
всего              Гкал/ч             845      1065      1920
в том числе: ТЭЦ   Гкал/ч             645       645      1100
районные котельные Гкал/ч              -        270       670
суммарная мощность
локальных источников                  200       150       150
6.4.2. Потребление,
всего            Гкал/ч            1271      1804      2773
в том числе:
на коммунально-
бытовые нужды      Гкал/ч            1099      1421      2165
на производственные
нужды              Гкал/ч             172       383       608
6.5. Газоснабжение
6.5.1. Потребление
природного газа,
всего            млн.м 3 /год        104,4    765,4    1155,0
в том числе:
на коммунально-
бытовые нужды     млн.м 3 /год         20,2     21,7     357,0
на производственные
нужды             млн.м 3 /год         55,5    443,7     798,0
6.5.2. Потребление
сжиженного газа на
производственные
нужды              т/год                -       200       400
6.5.3. Источники                    магистральный газопровод
подачи                      (БГР-Ташкент-Шымкент-Алматы)
природного газа

6.6. Телефондандыру
__________________________________________________________________
6.6.1. Орнатылған     Саны      78100          118700    190200
телефон апараттарының
саны
__________________________________________________________________
7. Аумақтардың
инженерлік дайындығы
__________________________________________________________________
7.1. Жүйелердің
ұзындығы
өздігінен ағынды      Шаршы       -            1.25      45.0
жабық жауын
коллекторлары
арынды жауын          шаршы       -              -       9.4
коллекторлары
Арынды су құбыры      шаршы     9.7            10.0      12.0
желiсi
Көлденең өздігінен    шаршы       -              -       22.0
ағатын кәрiздеу
коллекторлары
Арық жүйелер          шаршы     143.45         45.0      264.0
Магистральды          шаршы     68.34          7034      109.00
суармалау каналдары
Оның iшiнде:
темiр бетон           шаршы     22.4           5.0       41.0
қаптамалары
Жар арнасында         шаршы     45.94          42.94     40.6
Ағын су арналарын     шаршы     18.3           18.3      18.3
көркейту
Барлығы:
Оның ішiнде:
Қапталған арна        шаршы     1.5            1.5       8.1
Жер арнасы            шаршы     16.8           16.8      10.2
7.3. Бадам өзенi
жағасының бекiнiсi
Құлама бекітпе        шаршы     2.0              -       3.0
Шпунт қабырғасы       Шаршы      -               -       5.0
Үйме жалдаудың        Шаршы      -               -       8.0
бөгетшесi
7.4. Тiк қысым        Саны      22             18        40
бұрылғылары
__________________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі. Шымкент қалалық "Бас жоспарының" жобасын қағаз мәтінінен қараңыз.

6.6. Телефонизация
6.6.1. Количество
установленных
телефонных
аппаратов      шт.               78100    118700   190200
7. Инженерная
подготовка территории
7.1. Протяженность
сетей:
- самотечных закрытых
ливневых коллекторов    км                  -        1,25     45,0
- напорных ливневых
коллекторов             км                  -         -        9,4
- напорных поливочных
трубопроводов           км                 9,7       10,0     12,0
- самотечных
горизонтальных
дренажных коллекторов   км                  -          -      22,0
- арычной сети          км              143,45       45,0    264,0
- магистральных
оросительных каналов    км               68,34      70,34   109,00
из них:
в железобетонной
облицовке               км                22,4        5,0     41,0
в земляном русле        км               45,94      42,94     40,6
Благоустройство
русел водотоков, всего  км                18,3       18,3     18,3
в том числе:
- облицовочное русло    км                 1,5        1,5      8,1
- земляное русло        км                16,8       16,8     10,2
7.3. Протяженность
берегоукрепления
р. Бадам
- откосное крепление    км                 2,0         -       3,0
- шпунтовая стенка      км                  -          -       5,0
- земляная дамба
обвалования           км                  -          -       8,0
7.4. Скважины
вертикального
давления           шт                  22        18        40
____________________________________________________________________
Примечание РЦПИ: рисунок см. бумажный вариант