Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қытай Халық Республикасы Үкiметiнiң арасындағы Мұнай және газ саласындағы жан-жақты ынтымақтастықты дамыту туралы негіздемелiк келiсiмге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 14 мамырдағы N 543 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қытай Халық Республикасы Үкiметiнiң арасындағы Мұнай және газ саласындағы жан-жақты ынтымақтастықты дамыту туралы негіздемелiк келiсiмнiң жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрi Владимир Сергеевич Школьникке қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат ете отырып, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қытай Халық Республикасы Үкiметiнiң арасындағы Мұнай және газ саласындағы жан-жақты ынтымақтастықты дамыту туралы негіздемелiк келiсiмге қол қоюға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен
Қытай Халық Республикасының Үкiметi арасындағы
Мұнай және газ саласындағы жан-жақты ынтымақтастықты
дамыту туралы негiздемелiк келiсiм
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қытай Халық Республикасының Үкiметi (бұдан әрi "Тараптар" деп аталады)
екi мемлекет арасындағы достық байланыстарды нығайту, мұнай және газ саласындағы олардың ынтымақтастығын ынталандыру мақсатында
Қазақстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасының арасындағы мұнай-газ саласындағы ынтымақтастық өзара толықтыратын сипатта екенiн, сондай-ақ екi мемлекеттiң де экономикалық дамуы үшiн маңызы зор осы саладағы екi елдiң ынтымақтастығын одан әрi кеңейту үшiн географиялық басымды екенiн ескере отырып,
теңдiк, өзара тиiмдiлiк және ұзақ мерзiмдi ынтымақтастық қағидаттарына сәйкес
төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
Тараптар мұнай және газ саласындағы ынтымақтастықты одан әрi нығайту үшiн екi елдiң кәсiпорындарын қолдау бойынша тиiмдi шаралар қабылдауға келiседi.
2-бап
Тараптар Қазақстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасының аумағында мұнай мен газды барлау, өндiру, өңдеу және тасымалдау жөнiндегi бiрлескен жобаларға өз мемлекеттерiнiң кәсiпорындарының қатысуына, сондай-ақ өз мемлекеттерiнiң ұлттық заңнамаларына сәйкес өзара тиiмдi инвестициялық жағдай жасауға және мемлекеттер кәсiпорындарының рұқсаттарды, жеңілдiктер мен преференцияларды алуына жәрдемдеседi.

О подписании Рамочного соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о развитии всестороннего сотрудничества в области нефти и газа
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2004 года N 543
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить прилагаемый проект Рамочного соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о развитии всестороннего сотрудничества в области нефти и газа.
2. Уполномочить Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан Школьника Владимира Сергеевича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Рамочное соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о развитии всестороннего сотрудничества в области нефти и газа, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Рамочное соглашение
между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Китайской Народной Республики о
развитии всестороннего сотрудничества
в области нефти и газа  <*>
Сноска. См. Протокол к рамочному соглашению, одобренный постановлением Правительства РК от 3 сентября 2004 г.  N 930 .
Правительство Республики Казахстан и Правительство Китайской Народной Республики (далее именуемые "Стороны")
в целях укрепления дружественных связей между двумя государствами и стимулирования их сотрудничества в области нефти и газа,
учитывая, что сотрудничество между Республикой Казахстан и Китайской Народной Республикой в нефтегазовой области носит взаимодополняющий характер, а также обладает географическим преимуществом для дальнейшего расширения сотрудничества двух стран в данной области, которое имеет одинаково важное значение для экономического развития обоих государств,
в соответствии с принципами равенства, взаимовыгоды и долгосрочного сотрудничества,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Стороны согласны принять эффективные меры по поддержке предприятий двух стран для дальнейшего укрепления сотрудничества в области нефти и газа.
Статья 2
Стороны окажут содействие в участии предприятий своих государств в совместных проектах по разведке, добыче, переработке и транспортировке нефти и газа на территории Республики Казахстан и Китайской Народной Республики, а также в создании взаимовыгодных инвестиционных условий и получении предприятиями государств разрешений, льгот и преференций в соответствии с национальными законодательствами своих государств.

10-бап
Тараптар кездесулер жүргiзуге, мұнай және газ саласындағы саясатқа, ақпаратқа және ынтымақтастық жобаларына қатысты алмасулар мен консультацияларды белсендi жүргiзуге келiстi.
11-бап
Тараптар Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi мен Қытай Ұлттық Мұнай-газ корпорациясына 1997 жылғы 24 қыркүйектегi Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі мен Қытай Ұлттық Мұнай-газ Корпорациясы арасындағы кен орындарын игеру және мұнай құбырларын салу жобалары туралы бас келiсiмдi одан әрi қолдануды тоқтату қажеттiлiгiн қарауды тапсыруға келiседi.
12-бап
Осы Келiсiмге Тараптардың өзара келiсiмi бойынша осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын хаттамалармен ресiмделетiн өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiледi.
13-бап
Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiру немесе қолдану бойынша даулар пайда болған жағдайда Тараптар оларды келiссөздер мен консультациялар арқылы шешедi.
14-бап
Осы Келiсiм қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және бес жыл мерзiмге жасалады. Егер Тараптардың бipeуi екiншi Тарапқа оның қолданылуын тоқтату ниетi туралы жазбаша хабарландыру жiбермесе, осы Келiсiмнiң қолданылуы өзiнен-өзi келесi бес жылға ұзартылады.
Бұл жағдайда, Тараптардың бiреуi екiншi Тараптың тиiстi жазбаша хабарландыруын алғаннан кейiн алты айдан соң осы Келiсiмнiң қолданылуы тоқтатылады.
Осы Келiсiм 2004 жылғы 17 мамырда Пекин қаласында екi данада, әрқайсысы қазақ, қытай және орыс тiлдерiнде жасалды, бұл ретте барлық мәтiндердiң бiрдей күшi бар. Осы Келiсімнiң ережелерiн түсiндiру кезiнде келiспеушiлiктер пайда болған жағдайда Тараптар орыс тiлiндегi мәтiнге жүгінедi.
Қазақстан Республикасының     Қытай Халық Республикасының
Үкiметi үшiн                  Үкiметi үшiн

Статья 10
Стороны согласились активно проводить встречи, обмены и консультации относительно политики, информации и проектов сотрудничества в области нефти и газа.
Статья 11
Стороны согласились поручить Министерству энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан и Китайской Национальной Нефтегазовой Корпорации рассмотреть необходимость дальнейшего исполнения Генерального соглашения между Министерством энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан и Китайской Национальной Нефтегазовой Корпорацией о проектах разработки месторождений и строительства нефтепроводов от 24 сентября 1997 года.
Примечание РЦПИ. Cтатья 11 в новой редакции.
См. Протокол о внесении изменений и дополнений, утвержденный постановлением Правительства РК от 17 августа 2007 года  N 708 ).
Статья 12
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются протоколами, являющимися неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 13
В случае возникновения споров по толкованию и применению положений настоящего Соглашения, Стороны будут разрешать их путем переговоров и консультаций.
Статья 14
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня подписания и заключается сроком на пять лет. Действие настоящего Соглашения автоматически продлевается на следующие пять лет, если ни одна из Сторон не направит письменное уведомление другой Стороне о своем намерении прекратить его действие.
В таком случае настоящее Соглашение прекратит свое действие через шесть месяцев после получения одной из Сторон соответствующего письменного уведомления другой Стороны.
Настоящее Соглашение совершено в городе Пекине 17 мая 2004 года в двух экземплярах, каждый на казахском, китайском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу. В случае возникновения разногласий при толковании положений настоящего Соглашения, Стороны будут обращаться к тексту на русском языке.
За Правительство               За Правительство Китайской
Республики Казахстан           Народной Республики