Республикалық меншiктегi жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктерде мемлекеттiң атынан акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне және қатысудың мемлекеттiк үлестерiне иелiк ету және пайдалану құқықтарын жүзеге асырудың жекелеген мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 20 мамырдағы N 565 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 29 қазандағы № 1143 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.10.2014 № 1143 қаулысымен.
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңы 34-бабының 3-тармағын орындау үшiн, сондай-ақ мемлекеттiк меншiктi тиiмдi басқару мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Мемлекеттiк органдар, оның iшiнде, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi (келiсiм бойынша) республикалық меншiктегi жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктерде акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiне және қатысудың мемлекеттік үлестерiне иелiк етуi және пайдалану құқықтарын жүзеге асыруы кезiнде:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетiмен (бұдан әрi - Комитет) мемлекеттiң қатысуы бар акционерлiк қоғамдардың жалпы жиналыстарында қабылдау үшiн ұсынылатын мынадай:
қоғам жарғысына өзгерiстер және/немесе толықтырулар енгiзу немесе оны жаңа редакцияда бекiту;
қоғамды ерiктi түрде қайта ұйымдастыру және тарату;
жарғылық капиталдың мөлшерiн өзгерту;
есептi қаржы жылында қоғамның таза кiрiсiн бөлудiң тәртiбi;
қоғамға тиесiлi барлық активтердiң жиырма бес және одан да көп пайызын құрайтын сомада активтердiң бiр бөлiгiн немесе бiрнеше бөлiгiн беру жолымен қоғамның өзге заңды тұлғаларды құруға немесе олардың қызметiне қатысуы туралы шешiм қабылдау;
қоғамның меншiктi капиталы мөлшерiнiң жиырма бес және одан да көп пайызын құрайтын сомаға қоғамның мiндеттемелерiн ұлғайту туралы шешiм қабылдау;
оларды жасасуда қоғам мүддесi бар iрi мәмiлелердi және мәмiлелердi жасасу туралы шешiмдердi қоғамның бекiтуi;
директорлар кеңесiнiң сандық құрамын, өкiлеттiгi мерзiмiн айқындау, оның мүшелерiн сайлау және олардың өкілеттiктерiн мерзiмiнен бұрын тоқтату, сондай-ақ директорлар кеңесiнiң мүшелерiне сыйақы төлеу мөлшерi мен шарттарын айқындау;
"алтын акцияны" енгiзу және оның күшiн жою мәселелерi бойынша күн тәртiбiнiң мазмұны мен шешiмдердiң жобаларын алдын ала жазбаша түрде келiссiн;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын ескере отырып, атқарушы орган басшысын (атқарушы органның функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлғаны) сайлау жәнe өкілеттiгiн мерзiмiнен бұрын тоқтату мәселелерiн Комитетпен келiсудi қамтамасыз етсiн;

Отдельные вопросы осуществления прав владения и пользования государственными пакетами акций и государственными долями участия в товариществах с ограниченной ответственностью, находящимися в республиканской собственности, от имени государства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 мая 2004 года № 565. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2014 года № 1143
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.10.2014 № 1143.
Во исполнение пункта 3 статьи 34 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах", а также в целях эффективного управления государственной собственностью Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Государственным органам, в том числе Национальному Банку Республики Казахстан (по согласованию), при осуществлении прав владения и пользования государственными пакетами акций акционерных обществ и государственными долями участия в товариществах с ограниченной ответственностью, находящимися в республиканской собственности:
1) предварительно письменно согласовывать с Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) содержание повестки дня и проекты решений, предлагаемых для принятия на общих собраниях акционерных обществ с участием государства по следующим вопросам:
внесение изменений и/или дополнений в устав общества или утверждение его в новой редакции;
добровольная реорганизация и ликвидация общества;
изменение размера уставного капитала;
порядок распределения чистого дохода общества за отчетный финансовый год;
принятие решения об участии общества в создании или деятельности иных юридических лиц путем передачи части или нескольких частей активов, в сумме составляющих двадцать пять и более процентов от всех принадлежащих обществу активов;
принятие решения об увеличении обязательств общества на сумму, составляющую двадцать пять и более процентов от размера собственного капитала общества;
утверждение решений о заключении обществом крупных сделок и сделок, в совершении которых обществом имеется заинтересованность;
определение количественного состава, срока полномочий совета директоров, избрание его членов и досрочное прекращение их полномочий, а также определение размера и условий выплаты вознаграждений членам совета директоров;
введение и аннулирование "золотой акции";
2) с учетом требований законодательства Республики Казахстан обеспечивать согласование с Комитетом вопросов избрания и досрочного прекращения полномочий руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа) акционерного общества;

3) акциялардың кемiнде 50 пайызына мемлекет ие акционерлiк қоғамдардың директорлар кеңесi құрамына Комитет өкiлдерiн енгiзудi қамтамасыз етсiн;
4) осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетiлген акционерлiк қоғамдардың директорлар кеңесi құрамына Комитет өкiлдерiн енгiзу жөнiнде қажеттi шараларды қабылдасын;
5) мемлекеттiң үлестiк қатысуымен жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктерге (бұдан әрi - серiктестiк) қатысушылардың жалпы жиналыстарында қабылдау үшiн ұсынылатын мынадай:
жарғыға өзгерiстер және/немесе толықтырулар енгiзу немесе жарғыны жаңа редакцияда бекiту;
серiктестiктi қайта ұйымдастыру немесе тарату;
жарғылық капиталдың мөлшерiн өзгерту;
жылдық қаржы есептілiгiн бекiту және таза кiрiстi бөлу;
серiктестiктiң өзге де заңды тұлғаларда қатысуы туралы шешiм;
серiктестiктiң бүкіл мүлкiнiң кепілi туралы шешім;
серiктестiктiң атқарушы органын құру, оның өкiлеттiгiн мерзiмiнен бұрын тоқтату, сондай-ақ серiктестiк мүлкiн жалға немесе сенiмгерлiк басқаруға беру жөнiндегi мәмілелер туралы шешiм қабылдау;
байқау кеңесiн және (немесе) тексеру комиссиясын (тексерушiнi) сайлау және өкілеттiктерiн мерзiмiнен бұрын тоқтату;
қатысушыдан үлестi мәжбүрлеп сатып алу туралы шешiм қабылдау мәселелерi жөнiндегi күн тәртiбiнiң мазмұны мен шешiмдердiң жобаларын Комитетпен алдын ала жазбаша келiссiн;
6) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Комитетке ақпарат ұсынуды қамтамасыз етсiн.
2. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 20 мамырдағы
N 565 қаулысына
1-қосымша
Ескерту. Кестеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.09.26. N 839 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк
мүлiк және жекешелендiру комитетiне мемлекеттiк органдардың
ақпарат беруiнiң кестесi
____________________________________________________________________
р/с|               Ақпарат          |       Беру мерзiмдерi
N |                                |
____________________________________________________________________
1                 2                              3
____________________________________________________________________
1.  Акционерлiк қоғамдардың            жыл сайын, жиналыс өткiзiл.
(жауапкершiлiгi шектеулi           геннен кейiн 10 күннiң
серiктестiктердiң) акционерлерi    iшiнде, сырттай дауыс беру
(қатысушылары) жалпы               жолымен шешiм қабылданған
жиналыстарының шешiмдерi           жағдайда - 15 күн iшiнде

3) обеспечивать включение представителей Комитета в состав советов директоров акционерных обществ, в которых государство имеет не менее 50 процентов акций;
4) принимать необходимые меры по включению представителей Комитета в состав советов директоров акционерных обществ, не указанных в подпункте 3) настоящего пункта;
5) предварительно письменно согласовывать с Комитетом содержание повестки дня и проекты решений, предлагаемых для принятия на общих собраниях участников товариществ с ограниченной ответственностью с долевым участием государства (далее - товарищество) по следующим вопросам:
внесение изменений и/или дополнений в устав или утверждение устава в новой редакции;
реорганизация или ликвидация товарищества;
изменение размера уставного капитала;
утверждение годовой финансовой отчетности и распределение чистого дохода;
решение об участии товарищества в иных юридических лицах;
решение о залоге всего имущества товарищества;
образование исполнительного органа товарищества, досрочное прекращение его полномочий, а также принятие решения о сделках по передаче имущества товарищества в аренду или доверительное управление;
избрание и досрочное прекращение полномочий наблюдательного совета и (или) ревизионной комиссии (ревизора);
решение о принудительном выкупе доли у участника;
6) обеспечить представление в Комитет информации согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 мая 2004 года N 565
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2007 года N 839 (порядок введения в действие см. п.2 ).
График представления информации
государственными органами в Комитет
государственного имущества и приватизации
Министерства финансов Республики Казахстан
---------------------------------------------------------------------
N !               Информация           !    Сроки представления
п/п!
---------------------------------------------------------------------
1 !                2                   !           3
---------------------------------------------------------------------
1. Решения общих собраний акционеров    ежегодно, в течение
(участников) акционерных обществ     10 дней после
(товариществ с ограниченной          проведения собрания;
ответственностью)                    в случае принятия  решения
путем заочного голосования -
в течение 15 дней
---------------------------------------------------------------------

2.  Iшкi аудит қызметiнiң (тексеру     жыл сайын, тиiстi тексеру
комиссиясының) қорытындылары       өткiзiлгеннен кейiн 5 күннiң
iшiнде
3.  Аудит жүргiзудiң нәтижелерi        жыл сайын, аудит жүргiзiлген.
нен кейiн 5 күннiң iшiнде
4.  Акционерлiк қоғамдардың            өткiзiлуiне орай, жиналыс
(жауапкершiлiгi шектеулi           өткiзiлгеннен кейiн 10
серiктестiктердiң) акционерлерi    күннiң iшiнде; сырттай дауыс
(қатысушылары) кезектен тыс        беру жолымен шешiм қабылдан.
жалпы жиналыстарының шешiмдерi     ған жағдайда - 15 күн iшiнде
5.  Директорлар кеңесi отырысының      өткiзiлуiне орай, отырыстан
шешiмi                             кейiн 7 күннiң iшiнде
6.  Соттың шешiмi (айқындамасы)        соттың шешiмiн (айқындамасын)
(олар болған жағдайда)             алғаннан кейiн 3 күннiң
iшiнде
7.  Акциялардың мемлекеттiк            тоқсан сайын, келесi айдың
пакеттерiне (мемлекеттiң қатысу    5 күнiне дейiн
үлесiне) дивидендтердi аудару
туралы мәлiмет
8.  Акционерлiк қоғамдар жасайтын      шарттарға қол қойылғаннан
iрi мәмiлелердiң барлық түрлерi    кейiн 5 күннiң iшiнде
бойынша шарттардың көшiрмелерi
9.  Қазақстан Республикасы             жыл сайын, 15 қыркүйекке
Қаржы министрінің 2007 жылғы       дейін
23 мамырдағы N 184 бұйрығымен
бекітілген нысандар бойынша
жария мүдделі ұйымдардың
(қаржылық ұйымдардан басқа)
қағаз және электрондық
жеткізгіштердегі
қаржылық есептілігі
10. Қазақстан Республикасы Қаржы       бекiтiлген күннен бастап 5
Министрінің 2005 жылғы 27 жел-     жұмыс күнi iшiнде
тоқсандағы N 441 бұйрығына сәй-
кес нысандар бойынша Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкі мен
Қазақстан Республикасы Прези-
дентінің Іс басқармасы респуб-
ликалық мемлекеттік меншік
құқығы субъектісінің функция-
ларын жүзеге асыратын ұлттық
компаниялар мен ұйымдарды қос-
пағанда, акцияларының бақылау
пакеттері (қатысу үлестері)
мемлекетке тиесілі акционерлік
қоғамдардың (жауапкершілігі
шектеулі серіктестіктердің)
қаржы-шаруашылық қызметі жос-
парларының қағаз және электрондық
жеткізгіштердегі көшірмелері

2. Заключение службы внутреннего аудита ежегодно, в течение 5 дней
(ревизионной комиссии)               после проведения
соответствующей проверки
---------------------------------------------------------------------
3. Результаты проведения аудита         ежегодно, в течение 5 дней
после проведения аудита
---------------------------------------------------------------------
4. Решения внеочередных общих собраний  по мере проведения, в
акционеров (участников) акционерных  течение 10 дней после
обществ (товариществ с ограниченной  проведения собрания;
ответственностью)                    в случае принятия решения
путем заочного голосования -
в течение 15 дней
---------------------------------------------------------------------
5. Решения заседаний советов            по мере проведения, в
директоров                           течение 7 дней после
заседания
---------------------------------------------------------------------
6. Решения (определения) суда (в        в течение 3 дней после
случае их наличия)                   получения решения
(определения) суда
---------------------------------------------------------------------
7. Сведения о перечислении дивидендов   ежеквартально, до 5-го числа
на государственные пакеты акций      следующего месяца
(государственные доли участия)
---------------------------------------------------------------------
8. Копии договоров по всем видам        в течение 5 дней после
крупных сделок, заключаемых          подписания договоров
акционерными обществами
---------------------------------------------------------------------
9. Финансовая отчетность                 ежегодно, до 15 сентября
организаций публичного интереса
(кроме финансовых организаций),
по формам, утвержденным
приказом Министра финансов
Республики Казахстан от 23 мая
2007 года N 184, на бумажном и
электронном носителях
---------------------------------------------------------------------
10. Копии планов финансово-хозяйственной  в течение 5 рабочих дней
деятельности акционерных обществ      со дня утверждения
(товариществ с ограниченной
ответственностью), контрольные пакеты
акций (доли участия) которых
принадлежат государству, за
исключением национальных компаний и
организаций, в отношении которых
Национальный Банк Республики Казахстан
и Управление делами Президента
Республики Казахстан осуществляют
функции субъекта права республиканской
государственной собственности,
по формам согласно приказу Министра
финансов Республики Казахстан от 27
декабря 2005 года N 441, на бумажном
и электронном носителях
---------------------------------------------------------------------

10-1. Қазақстан Республикасы            бекітілген күннен бастап
Қаржы министрінің 2006 жылғы 15   5 жұмыс күннің ішінде
тамыздағы N 302 бұйрығына сәйкес
нысандар бойынша Қазақстан Респуб-
ликасы Ұлттық Банкі мен Қазақстан
Республикасы Президентінің Іс
басқармасы республикалық мемлекеттік
меншік құқығы субъектісінің функция-
ларын жүзеге асыратын ұлттық компа-
ниялар мен ұйымдарды қоспағанда,
акцияларының бақылау пакеттері
(қатысу үлестері) мемлекетке
тиесілі акционерлік қоғамдардың
(жауапкершілігі шектеулі серіктес-
тіктердің) қаржы-шаруашылық қызметі
жоспарларының орындалуы жөніндегі
есептердің қағаз және электрондық
жеткізгіштердегі көшірмелері
11. Акциялардың мемлекеттiк пакетiне   жоспарланатынның алдындағы
дивидендтер мөлшерiнiң болжамды    жылдың 1 сәуiрiне дейiн
көрсеткiштері
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 20 мамырдағы
N 565 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң күшi жойылған кейбiр шешiмдерiнiң тiзбесi
1. "Жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктерде мемлекеттiң атынан акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне және қатысудың мемлекеттiк үлестерiне иелiк ету және пайдалану құқықтарын жүзеге асырудың жекелеген мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 29 маусымдағы N 882 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 29, 285-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 29 маусымдағы N 882 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 30 маусымдағы N 908 қаулысы .
3. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 29 маусымдағы N 882 қаулысына өзгерiс пен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 7 ақпандағы N 177 қаулысы .
4. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 29 маусымдағы N 882 және 2001 жылғы 28 ақпандағы N 290 қаулыларына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 28 желтоқсандағы N 1405 қаулысының 1-тармағының 1-тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 47, 480-құжат).

10-1. Копии отчетов по                    в течение 5 рабочих дней со
исполнению планов финансово-          дня утверждения
хозяйственной деятельности
акционерных обществ (товариществ
с ограниченной ответственностью),
контрольные пакеты акций (доли
участия) которых принадлежат
государству, за исключением
национальных компаний и
организаций, в отношении которых
Национальный Банк Республики
Казахстан и Управление делами
Президента Республики Казахстан
осуществляют функции субъекта
права республиканской
государственной собственности,
по формам согласно приказу
Министра финансов Республики
Казахстан от 15 августа
2006 года N 302, на бумажном
и электронном носителях
---------------------------------------------------------------------
11. Прогнозные показатели размера         до 1 апреля года,
дивидендов на государственный пакет   предшествующего
акций                                 планируемому
_____________________________________________________________________
Приложение 2 к
постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 мая 2004 года N 565
Перечень утративших силу
некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 1999 года N 882 "Отдельные вопросы осуществления прав владения и пользования государственными пакетами акций и государственными долями участия в товариществах с ограниченной ответственностью от имени государства" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 29, ст. 285).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 1999 года N 908 "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 1999  года N 882".
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2000 года N 177 "О внесении изменения и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 1999 года N 882".
4. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2002 года N 1405 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 29 июня 1999 года N 882 и от 28 февраля 2001 года N 290" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 47, ст. 480).