"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 27 тамыздағы N 899 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасының Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерістер мен толықтырулар енгізiлсiн:
1. 1999 жылғы 13 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Азаматтық iс жүргiзу  кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат, N 10, 244-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 21-22, 281-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 138-құжат; 2004 ж., N 5, 25-құжат; 2004 жылғы 23 шiлдеде "Егемен Қазақстан" және 2004 жылғы 15 шiлдеде "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне сайлау заңдарының мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңы):
1) 104-баптың екiнші бөлігі алынып тасталсын;
2) 105-бап алынып тасталсын.
2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; 2004 жылғы 14 шiлдеде "Егемен Қазақстан" және 2004 жылғы 10 шiлдеде "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне кредиттiк бюро қызметi және кредиттiк тарихты қалыптастыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шiлдедегi Заңы; 2004 жылғы 23 шiлдеде "Егемен Қазақстан" және 2004 жылғы 15 шiлдеде "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне сайлау заңдарының мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi Заңы):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2004 года N 899
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский процессуальный  кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 18, ст. 644; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; 2001 г., N 8, ст. 52; N 15-16, ст. 239; N 21-22, ст. 281; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 14, ст. 109; N 15, ст. 138; 2004 г., N 5, ст. 25; Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам выборного законодательства", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 23 июля 2004 г. и "Казахстанская правда" 15 июля 2004 г.):
1) часть вторую статьи 104 исключить;
2) статью 105 исключить.
2. В  Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях" от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности кредитных бюро и формирования кредитных историй", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 14 июля 2004 г. и "Казахстанская правда" 10 июля 2004 г.; Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам выборного законодательства", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 23 июля 2004 г. и "Казахстанская правда" 15 июля 2004 г.):

1) 48-баптың төртiншi бөлiгiнде "осы баптың үшiншi бөлiгiнде аталған айыппұлдар мөлшерiнен асатын" деген сөздер "осы бапта аталған айыппұлдар мөлшерiнен жоғары және/немесе төмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 69-баптың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке тұлға әкiмшiлiк сыбайлас жемқорлықпен құқық бұзушылық, сондай-ақ салық салу саласында құқық бұзушылық жасағаны үшiн оны жасаған күннен бастап бiр жыл өткеннен кейiн әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылуға тиiс емес. Жеке тұлғаларды қоспағанда, заңды тұлға (оның iшiнде жеке кәсiпкерлер) әкiмшiлiк сыбайлас жемқорлықпен құқық бұзушылық, сондай-ақ салық салу саласында құқық бұзушылық жасағаны үшiн оны жасаған күннен бастап бес жыл өткеннен кейiн әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылуға тиiс емес.";
3) 88-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"88-бап. Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарын бұзу
1. Жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарында көзделген зейнетақы төлемдерiн, аударымдар мен алып қоюларды белгiленген мерзiмдерде уақтылы жүзеге асыру жөнiндегi мiндеттерiн орындамауы -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Зейнетақы төлеу жөнiндегі орталықтың лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарында көзделген зейнетақыны толық мөлшерде және белгiленген мерзiмдерде төлеу жөнiндегi мiндеттерiн орындамауы -
айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жеке тұлғаның, жеке кәсiпкердiң, жеке нотариустың, адвокаттың, заңды тұлғаның немесе оның лауазымды адамдарының:
қызмет көрсетушi банкке салық органдары ұсынған инкассалық өкiмдер бойынша берешектер пайдасына өндiрiп алынатын жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының тiзiмiн табыс етпеу;
салық органдарына мiндеттi зейнетақы жарналарының есептелген, ұсталған (есептеп қосылған) және аударылған сомалары жөнiнде есеп-қисапты Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарында белгiленген мерзiмдерде табыс етпеу;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiпке сәйкес әрбiр қызметкер бойынша есептелген, ұсталған (есептеп қосылған) және аударылған мiндетті зейнетақы жарналарының бастапқы есебiн жүргізбеу;
есептелген, ұсталған (есептеп қосылған) және аударылған мiндеттi зейнетақы жарналары туралы мәлiметтердi салымшыларға Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарында белгіленген мерзiмдерде табыс етпеу;
жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын уақтылы және (немесе) толық есептемеу, ұстамау (есептеп қоспау) және (немесе) төлемеу (аудармау) түрiнде жасаған Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарында көзделген мiндеттердi орындамауы не тиiсiнше орындамауы -
жеке тұлғаға айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға, лауазымды адамдарға жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаға бiр жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1) в части четвертой статьи 48 слова ", превышающих размеры штрафов, указанных в части третьей настоящей статьи" заменить словами "выше и/или ниже размеров штрафов, указанных в настоящей статье";
2) часть вторую статьи 69 изложить в следующей редакции:
"2. Физическое лицо не подлежит привлечению к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения, а также правонарушения в области налогообложения по истечении одного года со дня его совершения, а юридическое лицо (в том числе индивидуальный предприниматель) не подлежит привлечению к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения по истечении трех лет со дня его совершения, а за правонарушение в области налогообложения по истечении пяти лет со дня его совершения.";
3) статью 88 изложить в следующей редакции:
"Статья 88. Нарушения законодательства Республики Казахстан
о пенсионном обеспечении
1. Неисполнение обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, по своевременному осуществлению накопительными пенсионными фондами пенсионных выплат, переводов и изъятий в установленные сроки -
влечет штраф на должностных лиц в размере до двадцати, на юридических лиц в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Неисполнение обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, по выплате пенсий в полном размере и в установленные сроки должностными лицами Центра по выплате пенсии -
влечет штраф в размере до двадцати месячных расчетных показателей.
3. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение физическим лицом, индивидуальным предпринимателем, частным нотариусом, адвокатом, юридическим лицом или его должностными лицами обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, совершенные в виде:
непредставления в обслуживающий банк списков вкладчиков накопительных пенсионных фондов, в пользу которых взыскивается задолженность по выставленным налоговыми органами инкассовым распоряжениям;
непредставления в налоговые органы расчетов по исчисленным, удержанным (начисленным) и перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов в сроки, установленные в законодательстве о пенсионном обеспечении Республики Казахстан;
не ведения первичного учета исчисленных, удержанных (начисленных) и перечисленных обязательных пенсионных взносов по каждому работнику в соответствии с порядком, установленным законодательством Республики Казахстан;
непредставления вкладчикам сведений об исчисленных, удержанных (начисленных) и перечисленных обязательных пенсионных взносах, в сроки, установленные в законодательстве о пенсионном обеспечении Республики Казахстан;
несвоевременного и (или) неполного исчисления, удержания (начисления) и (или) уплаты (перечисления) обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, -
влечет штраф на физическое лицо - в размере от десяти до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов, должностных лиц - в размере от двадцати до сорока, на юридическое лицо - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.

4. Осы баптың үшiншi бөлiгінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер -
жеке тұлғаға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға, лауазымды адамдарға қырықтан сексенге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаға екi жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
4) 205-1-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға және жеке кәсiпкерлерге айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға қырықтан алпысқа дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5) 206-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"лауазымды адамдарға" деген сөздерден кейiн "және жеке кәсiпкерлерге" деген сөздермен толықтырылсын;
"жеке кәсiпкерлерге және" деген сөздер алынып тасталсын;
"төленуге тиiстi, бiрақ төленбеген салық және басқа да мiндеттi төлем сомасының он процентi, бiрақ жиырма айлық есептiк көрсеткiштен кем емес" деген сөздер "айлық есептiк көрсеткiштiң алпыстан сексенге дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында:
"лауазымды адамдарға" деген сөздерден кейiн "және жеке кәсiпкерлерге" деген сөздермен толықтырылсын;
"жеке кәсiпкерлерге және" деген сөздер алынып тасталсын;
"төленуге тиiстi, бiрақ төленбеген салықтың және басқа да мiндетті төлем сомасының елу процентi, бiрақ қырық айлық есептiк көрсеткiштен кем емес" деген сөздер "айлық есептiк көрсеткiштің сексеннен жүзге дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салық төлеушiлердiң мониторингін жүргiзу үшiн қажетті құжаттарды (оның iшiнде электронды түрдегі), сондай-ақ электронды мониторинг бойынша салық есеп-қисабын салық төлеушiнiң уәкiлеттi мемлекеттік орган белгілеген мерзiмде табыс етпеуi не оны табыс етуден бас тартуы - лауазымды адамдарға және жеке кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейiнгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға екi жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
6) 207-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында "жасырылған салық салу объектiлерi құнының елу процентi" деген сөздер "жасырылған салық салу объектiлерi бойынша төленуге жататын салық және басқа да мiндеттi төлемдер сомасының жүз елу процентi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында "жасырылған салық салу объектiлерi құнының жүз процентi" деген сөздер "жасырылған салық салу объектiлерi бойынша төленуге жататын салық және басқа да мiндеттi төлемдер сомасының екi жүз процентi" деген сөздермен ауыстырылсын;

4. Деяния, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физическое лицо - в размере от двадцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов, должностных лиц - в размере от сорока до восьмидесяти, на юридическое лицо - в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей.";
4) абзац второй статьи 205-1 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц и индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц - в размере от сорока до шестидесяти месячных расчетных показателей.";
5) в статье 206:
в абзаце втором части первой:
после слов "должностных лиц" дополнить словами "и на индивидуальных предпринимателей";
слова "на индивидуальных предпринимателей и" исключить;
слова "десяти процентов от суммы налога и другого обязательного платежа, подлежащей уплате, но неуплаченной, но не менее двадцати" заменить словами "от шестидесяти до восьмидесяти";
в абзаце втором части второй:
после слов "должностных лиц" дополнить словами "и на индивидуальных предпринимателей";
слова "на индивидуальных предпринимателей и" исключить;
слова "пятидесяти процентов от суммы налога и другого обязательного платежа, подлежащей уплате, но неуплаченной, но не менее сорока" заменить словами "от восьмидесяти до ста";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Непредставление в срок, установленный уполномоченным государственным органом, либо отказ в представлении налогоплательщиком документов (в том числе в электронном виде), а также налоговой отчетности по электронному мониторингу, необходимых для проведения мониторинга налогоплательщиков, - влечет штраф на должностных лиц и индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц - в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
6) в статье 207:
в абзаце втором части первой слова "пятидесяти процентов от стоимости сокрытых объектов" заменить словами "ста пятидесяти процентов от суммы налогов и других обязательных платежей, подлежащих уплате по сокрытому объекту";
в абзаце втором части второй слова "ста процентов от стоимости сокрытых объектов" заменить словами "двухсот процентов от суммы налогов и других обязательных платежей, подлежащих уплате по сокрытому объекту";

7) 209-баптың төртiншi бөлiгiнiң мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi өзгерiссiз қалдырылсын;
8) 358-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"358-бап. Жергілiктi атқарушы органдар мен өзге де уәкiлеттi органдардың салық заңдарында белгіленген мiндеттердi орындамауы
1. Салық заңдарына сәйкес осы бөлiкте көрсетiлген органдар бюджетке аударуы тиiс салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер сомаларын жергiлiктi атқарушы органдардың немесе уәкiлеттi органдардың аудармауы, уақтылы немесе толық аудармауы -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Салық заңдарында салық қызметi органдарына табыс ету үшiн айқындалған мәлiметтердi жергiлiктi атқарушы органдардың және өзге де уәкілетті органдардың табыс етпеуi, уақытылы, дұрыс немесе толық ұсынбауы -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жергiлiктi атқарушы органдардың (уәкiлеттi органдардың) бiр жолғы талондарды бермеуі және (немесе) белгiленген құннан төмен беруi, сол арқылы салық заңдарында бiр жолғы талондарды беру жөнiндегi жұмысты ұйымдастыруға қойылатын талаптарды сақтамауы -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бiрiншi, екiншi және үшiншi бөліктерiнде көзделген әкiмшілік жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол әрекеттер -
айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жетпiске дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
9) 570-баптың бiрiншi бөлiгiнде "үшіншi бөлiгiнде" деген сөздер "үшінші, төртiншi бөлiктерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 703-баптың бірiнші бөлiгi "Eгep" деген сөзден кейiн "мәжбүрлеп орындату үшiн салық қызметті органдарына берiлген салық салу саласындағы құқық бұзушылықтар үшiн әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
11) 709-баптың екiншi бөлiгі мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Салық салу саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар бойынша айыппұлды мәжбүрлеп өндiрiп алу туралы қаулыны сот Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгіленген тәртiппен айыппұл сомаларын өндiрiп алу үшiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасаған және/немесе әкiмшiлiк жаза қолданған салық қызметті органына жiбереді.";
3. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы  Кодексiне (Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; 2004 жылғы 9 шiлдеде "Егемен Қазақстан" және 2004 жылғы 10 шiлдеде "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілерiне байланыс мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шiлдедегі Заңы):

7) в части четвертой статьи 209 слова "начисленного", "начисленных" заменить соответственно словами "исчисленного", "исчисленных";
8) статью 358 изложить в следующей редакции:
"Статья 358. Невыполнение местными исполнительными органами и
иными уполномоченными органами обязанностей,
установленных налоговым законодательством
1. Неперечисление, несвоевременное или неполное перечисление местными исполнительными органами или уполномоченными органами сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, подлежащих перечислению в бюджет в соответствии с налоговым законодательством органами, указанными в настоящей части, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей.
2. Непредставление, несвоевременное, недостоверное или неполное представление местными исполнительными органами и иными уполномоченными органами сведений, определенных налоговым законодательством для представления органам налоговой службы, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей.
3. Невыдача и (или) выдача разовых талонов ниже установленной стоимости местными исполнительными органами (уполномоченными органами), а равно несоблюдение требований налогового законодательства, предъявляемых к организации работы по выдаче разовых талонов, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей.
4. Те же деяния, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частями первой, второй и третьей настоящей статьи, -
влекут штраф на должностных лиц в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.";
9) в части первой статьи 570 слова "частью третьей" заменить словами "частями третьей, четвертой";
10) часть первую статьи 703 дополнить словами ", за исключением постановлений о наложении административного взыскания за правонарушения в области налогообложения, переданных для принудительного исполнения органам налоговой службы";
11) часть вторую статьи 709 дополнить абзацем следующего содержания:
"Постановление о принудительном взыскании штрафа по административным правонарушениям в области налогообложения направляется судом в орган налоговой службы, составивший протокол об административном правонарушении и/или наложивший административное взыскание, для взыскания сумм штрафа в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.".
3. В  Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам связи", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 9 июля 2004 г. и "Казахстанская правда" 10 июля 2004 г.):

1) 10-баптың 1-тармағында:
6) тармақша мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Әрбiр қатысушының, құрылтайшының қатысу үлесiн сақтай отырып, таза табысты бөлу кезiнде жарғылық капиталды ұлғайтуға бағытталған табыс дивидендтерге жатпайды;";
9) тармақша "қоғамдарды" деген сөзден кейiн "және инвестициялық пай қорларын" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 28-1) тармақшамен толықтырылсын:
"28-1) демеушiлiк көмек - осы көмектi көрсететiн тұлға туралы ақпаратты тарату мақсатында өтеусiз негiзде:
жеке тұлғаларға жарыстарға, конкурстарға, көрмелерге, байқауларға қатысу үшiн және шығармашылық, ғылыми, ғылыми-техникалық, өнертабыс қызметтерiн дамыту, бiлiм және спорт шеберлiгi деңгейiн арттыру үшiн қаржылық (әлеуметтіктен басқа) қолдау түрiнде;
коммерциялық емес ұйымдарға өздерiнiң жарғылық мақсаттарын iске асыру үшiн берiлетiн мүлiк;";
2) 12-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы "таратылуына" деген сөзден кейiн ", жеке кәсiпкердiң кәсiпкерлiк қызметiнiң тоқтатылуына" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 16-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Осы тармақшада көрсетiлген, әрекетсiз заңды тұлғаға қатысты мәлiметтер уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша мұндай тұлғаларға қатысты салықтық тексеру жүзеге асырылғанына қарамастан сұралады.";
4) 21-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. жергiлiктi атқарушы органдар бiр жолғы талондарды беру жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады және бiр жолғы талондарды өткiзуден түскен сомалардың толық жиналуын қамтамасыз етедi.";
5) 29-баптың 6-тармағында "39-бабында" деген сөздер "39 және 252-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 31-баптың 2-тармағында:
4) тармақшада "және 48-бабының 1-тармағында" деген сөздер алынып тасталсын;
5) тармақшада "қолданылғанға" деген сөз "қолданыла бастағанға" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшада "бec" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 32-баптың 2-тармағында "он" деген сөз "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 38-бапта:
1-1-тармақта:
"бес жыл iшiнде" деген сөздерден кейiн "үстеме пайдаға салынатын салық, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
"рентабельдiлiктiң iшкi нормасының (РIН) және R-фактордың (табыс көрсеткішiнiң) көрсеткiштерi қолданылады" деген сөздер "мынадай көрсеткiштердiң бiрi: рентабельдiлiктiң iшкi нормасы (РIН) не пайданың iшкi нормасы не R-фактор (табыс көрсеткiшi) қолданылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:

1) в пункте 1 статьи 10:
подпункт 6) дополнить предложением следующего содержания:
"К дивидендам не относится доход, направленный на увеличение уставного капитала при распределении чистого дохода с сохранением доли участия каждого участника, учредителя;";
подпункт 9) дополнить словами "и паевых инвестиционных фондов";
дополнить подпунктом 28-1) следующего содержания:
"28-1) спонсорская помощь - имущество, предоставляемое на безвозмездной основе с целью распространения информации о лице, оказывающем данную помощь:
физическим лицам в виде финансовой (кроме социальной) поддержки для участия в соревнованиях, конкурсах, выставках, смотрах и развития творческой, научной, научно-технической, изобретательской деятельности, повышения уровня образования и спортивного мастерства;
некоммерческим организациям для реализации их уставных целей;";
2) подпункт 6) пункта 1 статьи 12 дополнить словами ", прекращением предпринимательской деятельности индивидуального предпринимателя";
3) подпункт 9) пункта 1 статьи 16 дополнить абзацем следующего содержания:
"Сведения, указанные в настоящем подпункте, в отношении бездействующего юридического лица запрашиваются независимо от осуществления в отношении таких лиц налоговой проверки в порядке, установленном уполномоченным государственным органом по согласованию с уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
4) пункт 4 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"4. Местные исполнительные органы организуют работу по выдаче разовых талонов и обеспечивают полноту сбора сумм от реализации разовых талонов.";
5) в пункте 6 статьи 29 слова "статьей 39" заменить словами "статьями 39 и 252";
6) в пункте 2 статьи 31:
в подпункте 4) слова "и в пункте 1 статьи 48" исключить;
в подпункте 5) после слов "дней до" дополнить словом "начала";
в подпункте 6) слово "пяти" заменить словом "десяти";
7) в пункте 2 статьи 32 слово "десяти" заменить словом "пятнадцати";
8) в статье 38:
в пункте 1-1:
после слов "начисленную сумму" дополнить словами "налога на сверхприбыль, а также";
слова "используются показатели внутренней нормы рентабельности (ВНР) и R-фактора (показателя доходности)" заменить словами "используется один из следующих показателей: внутренняя норма рентабельности (ВНР) или внутренняя норма прибыли или R-фактор (показатель доходности)";
дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:

"1-2. Салық төлеушi осы баптың 1-тармағында белгiленген талап қою мерзiмi бiр күнтiзбелiк жылдан аз уақытта бітетiн кезең үшiн қосымша салық есептілiгін табыс еткен жағдайда, салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер сомаларын есептеу және (немесе) олардың есептелген сомаларын қайта қарау бөлiгiнде көрсетiлген талап қою мерзiмi бiр күнтiзбелiк жылға ұзартылады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық төлеушi салық кезеңi аяқталғаннан кейiн бес жыл iшiнде және (немесе) осы баптың 1-1-тармағында аталған салықтар бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғаннан кейiн бес жыл iшiнде салықтың артық төленген сомасын есепке жатқызуды немесе салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдердiң артық төленген сомасын қайтаруды талап етуге құқылы.";
9) 39-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бюджетке артық төленген салық сомасы салық берешегiн өтеу есебiне:
1) салық төлеушiнiң өтiнiшiнсiз салықтың осы түрi бойынша өсiмпұлдар мен айыппұлдарды өтеу есебiне;
2) салық төлеушiнің өтiнiшi бойынша өтiнiш берiлген күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде мынадай тәртiппен:
салықтың басқа түрлерi бойынша өсiмпұлдар мен айыппұлдарды өтеу есебiне;
салықтың басқа түрлерi бойынша бересiнi өтеу есебiне;
салықтың осы және басқа да түрлерi бойынша алдағы төлемдер есебiне мiндеттi есепке жатқызылуы тиiс.";
3-1-тармақта "2 еселенген" деген сөздер "2,5 еселенген" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 41-бапта:
тақырып "Салықтарды" деген сөзден кейiн "және өсiмпұлдарды" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта "ауыстыру салықтарды" деген сөздерден кейiн, 4 және 5-тармақтарда "салықтарды" деген сөзден кейiн "және өсiмпұлдарды" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 42-бапта:
тақырып "Салықтарды" деген сөзден кейiн "және өсiмпұлдарды" деген сөздермен толықтырылсын;
1 және 2-тармақтарда "салықтарды" деген сөзден кейiн "және өсiмпұлдарды" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 43-бапта:
тақырып "Салықтарды" деген сөзден кейiн "және өсiмпұлдарды" деген сөздермен толықтырылсын;
1 және 2-тармақтарда "Салықтарды" деген сөзден кейiн "және өсiмпұлдарды" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 45-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мерзiмiнде орындалмаған салық мiндеттемесiн орындауды қамтамасыз етудiң осы баптың 2) және 3) тармақшаларында көрсетiлген тәсiлдерi салық төлеушiге осы Кодекстiң 31-бабында белгіленген мерзiмдерде хабарлама жiберген кезде қолданылады.";
14) 46-баптың 3-тармағында "2" деген сан "2,5" деген санмен ауыстырылсын;
15) 47-баптың 1-тармағының екiншi бөлігінде "осы Кодекстің 31-бабында белгіленген мерзiмдерде салық төлеушiге хабарлай отырып жүргізiледi және" деген сөздер алынып тасталсын;

"1-2. В случае представления налогоплательщиком дополнительной налоговой отчетности за период, по которому срок исковой давности, установленный пунктом 1 настоящей статьи, истекает менее чем через один календарный год, указанный срок исковой давности продлевается в части начисления и (или) пересмотра начисленной суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет на один календарный год.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Налогоплательщик вправе потребовать зачет излишне уплаченных сумм налогов или возврат излишне уплаченных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет в течение пяти лет после окончания налогового периода и (или) в течение пяти лет после завершения срока действия контракта на недропользование по налогам, указанным в пункте 1-1 настоящей статьи.";
9) в статье 39:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Сумма излишне уплаченного налога в бюджет подлежит обязательному зачету в счет погашения налоговой задолженности:
1) без заявления налогоплательщика в счет погашения пени и штрафов по данному виду налога;
2) по заявлению налогоплательщика в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления в следующем порядке:
в счет погашения пени и штрафов по другим видам налогов;
в счет погашения недоимки по другим видам налогов;
в счет предстоящих платежей по данному и по другим видам налогов.";
в пункте 3-1 слова "2-кратной" заменить словами "2,5-кратной";
10) в статье 41:
заголовок дополнить словами "и пени";
в пунктах 1, 4 и 5 после слов "уплате налогов" дополнить словами "и пени";
11) в статье 42:
заголовок дополнить словами "и пени";
в пунктах 1 и 2 после слов "уплате налогов" дополнить словами "и пени";
12) в статье 43:
заголовок дополнить словами "и пени";
в пунктах 1 и 2 после слов "уплате налогов" дополнить словами "и пени";
13) статью 45 дополнить частью следующего содержания:
"Способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящей статьи, применяются при направлении уведомления налогоплательщику в срок установленные статьей 31 настоящего Кодекса.";
14) в пункте 3 статьи 46 цифру "2" заменить цифрами "2,5";
15) в части второй пункта 1 статьи 47 слова "производится с уведомлением налогоплательщика в сроки, установленные статьей 31 настоящего Кодекса, и" исключить;

16) 48-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiгінiң екiншi сөйлемi алынып тасталсын;
2-тармақтың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық төлеушiнiң қаржы лизингiне және (немесе) кепiлге берiлген мүлкiне билiк етуiн шектеу туралы шешiм шығарған кезде салық органдарына осы мүлiкке қатысты шешiм шығарған кезден бастап шарттың қолданылуы аяқталғанға дейiн осы мүлiктi алып қоюға, ал салық төлеушiге шарттың талаптарын өзгертуге (шарттың қолданылу мерзiмiн ұзарту, қайта кепiлдеу, сублизинг) тыйым салынады.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Тiзiмдеме актiсiн жасау кезiнде салық төлеушi мұндай мүлiкке меншiк құқығын және (немесе) шаруашылық жүргiзу құқығын растайтын құжаттардың нотариалды куәландырылған көшiрмелерiн беруге мiндеттi.";
17) 49-баптың бiрiншi абзацының екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Мәжбүрлеп өндiрiп алу шаралары қолданыла бастағанға дейiн салық төлеушiге осы Кодекстiң 31-бабына сәйкес хабарлама жiберiледi.";
18) 50-бапта:
2-тармақ "Салық төлеушiнiң" деген сөздердiң алдынан "Банк берген қарыздар бойынша қамтамасыз ету болып табылатын ақшаның көрсетiлген қарыздардың өтелмеген негiзгі борышы мөлшерiндегi сомасын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Салық төлеушiнiң банк шотында ақшасы жеткiлiксiз немесе жоқ болып, клиентке бiрнеше талаптар қойылған жағдайда, банк осы шотқа ақша түсуiне қарай және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде белгiленген кезектілікпен салық берешегiн өтеу есебiнен клиенттiң ақшасын алуды жүргiзедi.";
19) 51-бапта:
1-тармақта "болмаған" деген сөзден кейiн "немесе жеткiлiксiз болған" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
20) 52-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салық төлеушiнiң банк шоттарында ақшасы және қолма-қол ақшасы болмаған немесе жеткiлiксiз болған жағдайда, салық органы жиналып қалған салық берешегi шегiнде салық төлеушiге берешегi бар үшiншi бiр тұлғалардың (бұдан әрi - дебиторлардың) банк шоттарындағы ақшадан өндiрiп алуға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2, 1-3 және 1-4-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Салық берешегiн мәжбүрлеп өндiрiп алудың қабылданып жатқан шаралары туралы хабарлама алған күннен бастап салық төлеушi он жұмыс күнiнен кешiктiрмей хабарлама жiберген салық органына дебиторлық берешек сомаларын көрсете отырып, дебиторлар тiзiмiн табыс етуге мiндеттi.
Дебиторлар тiзiмi осы тармақта көрсетiлген мерзiмде табыс етiлмеген жағдайда салық органы салық төлеушiге салықтық тексеру жүргiзедi.

16) в статье 48:
предложение второе части первой пункта 1 исключить;
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"При вынесении решения об ограничении в распоряжении имуществом налогоплательщика, переданном в финансовый лизинг и (или) в залог, запрещается налоговым органам изъятие этого имущества, а налогоплательщику - изменение условий договора (продление сроков действия договора, перезалог, сублизинг) с момента вынесения налоговым органом решения в отношении этого имущества до прекращения действия договора.";
пункт 4 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При составлении акта описи налогоплательщик обязан представить нотариально удостоверенные копии документов, подтверждающие права собственности и (или) хозяйственного ведения на такое имущество.";
17) предложение второе абзаца первого статьи 49 изложить в следующей редакции:
"До начала применения мер принудительного взыскания налогоплательщику направляется уведомление в соответствии со статьей 31 настоящего Кодекса.";
18) в статье 50:
пункт 2 дополнить словами ", за исключением суммы денег, являющихся обеспечением по займам, выданным банком, в размере непогашенного основного долга указанного займа";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. При недостаточности денег или их отсутствии на банковском счете налогоплательщика, при предъявлении к клиенту нескольких требований банк производит изъятие денег клиента в счет погашения налоговой задолженности по мере поступления денег на такой счет и в порядке очередности, установленной Гражданским кодексом Республики Казахстан.";
19) в статье 51:
в пункте 1 после слова "отсутствия" дополнить словами "или недостаточности";
часть вторую пункта 2 исключить;
20) в статье 52:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В случае отсутствия или недостаточности денег на банковских счетах и наличных денег налогоплательщика налоговый орган имеет право в пределах образовавшейся налоговой задолженности обращать взыскание на деньги на банковских счетах третьих лиц, имеющих задолженность перед налогоплательщиком (далее - дебиторов).";
дополнить пунктами 1-1, 1-2, 1-3 и 1-4 следующего содержания:
"1-1. Налогоплательщик не позднее десяти рабочих дней со дня получения уведомления о принимаемых мерах принудительного взыскания налоговой задолженности обязан представить в налоговый орган, направивший уведомление, список дебиторов с указанием сумм дебиторской задолженности.
В случае непредставления списка дебиторов в срок, указанный в настоящем пункте, налоговый орган проводит налоговую проверку налогоплательщика.

1-2. Ұсынылған дебиторлар тiзiмiнiң немесе дебиторлық берешек сомасын растайтын салықтық тексеру актiсiнiң негiзiнде салық органы дебиторларға дебиторлық берешек сомасы шегiнде салық төлеушiнiң салық берешегін өтеу есебiне олардың банк шоттарындағы ақшадан өндiрiп алу туралы хабарлама жiбередi.
Осы бапта көзделген жағдайды қоспағанда, дебитор хабарлама алған күннен бастап он жұмыс күнiнен кешiктiрмей хабарлама жiберушi салық органына хабарлама алған күнге салық төлеушiмен бiрлесiп жасалған өзара есеп айырысудың салыстыру актiсiн табыс етедi.
Дебиторлар өзара есеп айырысудың салыстыру актiсiн осы тармақта көрсетiлген мерзiмде табыс етпеген жағдайда салық органы көрсетiлген дебиторларға салықтық тексеру жүргiзедi.
1-3. Салықтық тексерудiң дебиторлық берешек сомасын растайтын актiсi және дебиторлардың салық берешегiн өтеу есебiне олардың банк шоттарындағы ақшадан өндiрiп алу туралы хабарлама болған кезде соңғылары өзара есеп айырысудың салыстыру актісiн табыс етпейдi.
1-4. Салық төлеушi салық берешегін өтеген жағдайда дебиторлар тiзiмi мен өзара есеп айырысудың салыстыру актiсi табыс етiлмейді.";
3-тармақта "актiсiнiң" деген сөзден кейiн "немесе дебиторлық берешек сомасын растайтын салықтық тексеру актiсiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
21) 53-баптың 1-тармағында "болмаған" деген сөзден кейiн "немесе жеткiлiксiз болған" деген сөздермен толықтырылсын;
22) 59-баптың 3-тармағында "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 60-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына рента салығы.";
24) 61-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Жылжымалы мүлiк кепiлiн мемлекеттiк тiркегенi үшiн алым.";
25) 67-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық төлеушілер бөлек есептi бухгалтерлiк есеп деректерi негiзiнде есеп-қисапты жүзеге асыру арқылы осы Кодексте белгіленген ерекшелiктердi ескере отырып жүргізедi. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, бөлек есеп әрбiр қызмет түрi бойынша бөлек жүргiзiледі.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Егер жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шартта өзгеше көзделмесе, жер қойнауын пайдаланушы келiсiм-шарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша және келiсiм-шарт шеңберiнен тыс қызмет бойынша салық мiндеттемелерiн есептеу үшiн бөлек есеп жүргізуге мiндеттi.";
26) 68-бапта:
1-тармақ "дегенiмiз" деген сөзден кейiн "осы Кодекстiң 67-бабының ережелерiн ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
үшінші абзац алынып тасталсын:
бесiншi абзацта "eceпкe алуды тiркеу карточкаларын алуға" деген сөздер "тiркеу және қайта тiркеу туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;

1-2. На основании представленного списка дебиторов или акта налоговой проверки, подтверждающего сумму дебиторской задолженности, налоговым органом направляются дебиторам уведомления об обращении взыскания на деньги с их банковских счетов в счет погашения налоговой задолженности налогоплательщика в пределах сумм дебиторской задолженности.
Не позднее десяти рабочих дней со дня получения уведомления, за исключением случая, предусмотренного настоящей статьей, дебитор обязан представить в налоговый орган, направивший уведомление, акт сверки взаиморасчетов, составленный совместно с налогоплательщиком на дату получения уведомления.
В случае непредставления дебиторами акта сверки взаиморасчетов в срок, указанный в настоящем пункте, налоговым органом проводится налоговая проверка указанных дебиторов.
1-3. При наличии акта налоговой проверки, подтверждающего сумму дебиторской задолженности, и уведомления об обращении взыскания на деньги с банковских счетов дебиторов акт сверки взаиморасчетов последними не представляется.
1-4. В случае погашения налогоплательщиком налоговой задолженности список дебиторов или акт сверки взаиморасчетов не представляется.";
в пункте 3 после слова "взаиморасчетов" дополнить словами "или акта налоговой проверки, подтверждающего сумму дебиторской задолженности,";
21) в пункте 1 статьи 53 после слова "отсутствия" дополнить словами "или недостаточности";
22) в пункте 3 статьи 59 слова "Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе" заменить словами "Бюджетным кодексом Республики Казахстан";
23) статью 60 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Рентный налог на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат.";
24) статью 61 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества.";
25) в статье 67:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Раздельный учет ведется налогоплательщиками путем осуществления расчетов на основании данных бухгалтерского учета с учетом особенностей, установленных настоящим Кодексом. Раздельный учет ведется отдельно по каждому виду деятельности, если иное не предусмотрено настоящей статьей.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Недропользователь обязан вести раздельный учет для исчисления налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, и по деятельности, выходящей за рамки контракта, если иное не предусмотрено контрактом на недропользование.";
26) в статье 68:
пункт 1 дополнить словами "с учетом положений статьи 67 настоящего Кодекса";
в пункте 2:
абзац третий исключить;
в абзаце пятом слова "на получение регистрационных карточек учета" заменить словами "о регистрации и перерегистрации";

27) 69-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
"Осы Кодексте салық салудың әртүрлi шарттары көзделген қызмет түрлерiн жүзеге асыратын салық төлеушiлер мұндай қызметтiң әрбiр түрi үшiн бөлек салық есептiлiгiн жасайды.
Егер жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шартта өзгеше көзделмесе, бөлек есеп жүргiзу қажеттiлiгi көзделген жер қойнауын пайдаланушылар келiсiм-шарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша және келiсiм-шарт шеңберiнен асып кететiн қызмет бойынша бөлек салық есептiлігін жасайды.";
2-тармақта "салық органдарының" деген сөздер "уәкiлеттi мемлекеттiк органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде "Салық төлеушi" деген сөздерден кейiн "(заңды тұлға)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Жеке кәсiпкер кәсiпкерлiк қызметтi тоқтату туралы шешiм қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде ол туралы салық органына жазбаша хабарлайды.
Кәсiпкерлiк қызметтi тоқтату туралы шешiм қабылданған күннен бастап бiр ай iшiнде жеке кәсiпкер салық органына салық кезеңi басталғаннан берi кәсiпкерлiк қызмет тоқтатылған күнге дейiн жасалған салық есептiлігін табыс eтeдi.
Осы тармақта көрсетiлген салық есептiлiгiмен бiрге жеке кәсiпкер кәсiпкерлiк қызметтiң тоқтатылуына байланысты құжаттық тексеру жүргiзу туралы өтiнiш тапсырады.";
мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Егер осы Кодексте және (немесе) жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шартта өзгеше көзделмесе, бөлек есеп жүргiзу кезiнде салық есептiлігін ұсыну әрбiр қызмет түрi бойынша, ал жер қойнауын пайдаланушылар үшiн жер қойнауын пайдалануға арналған әрбiр келiсiм-шарт бойынша бөлек жүргiзiледі.";
28) 76-бапта:
1-тармақта:
", дүлей күштің салдарынан" деген сөздер алынып тасталсын;
"органдары" деген сөзден кейiн "мемлекеттік салық-бюджет саясатын қалыптастыруды және iске асыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкiлеттi мемлекеттiк органымен келiсiм бойынша уәкiлеттi мемлекеттiк орган айқындаған тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта "шегерiле отырып" деген сөздер "шегерiлмей" деген сөзбен ауыстырылсын;
29) 82-бапта:
2-тармақта "3 және 4-тармақтарында" деген сөздер "3-5-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бiрiнші абзацта "Бағалы қағаздарды" деген сөздерден кейiн "және қатысу үлесiн" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзацта "бағалы қағаздар" деген сөздерден кейiн "және қатысу үлесi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы баптың 1-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көрсетiлген активтердi өткiзу кезiнде құн өсiмi өткiзу құны мөлшерiнде айқындалады.";

27) в статье 69:
пункт 1 дополнить частями следующего содержания:
"Налогоплательщики, осуществляющие виды деятельности, для которых настоящим Кодексом предусмотрены различные условия налогообложения, составляют налоговую отчетность раздельно для каждого такого вида деятельности.
Недропользователи, для которых предусмотрена необходимость ведения раздельного учета, составляют налоговую отчетность раздельно по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, и по деятельности, выходящей за рамки контракта, если иное не предусмотрено контрактом на недропользование.";
в пункте 2 слова "налоговых органов" заменить словами "уполномоченного государственного органа";
в части первой пункта 7 после слова "Налогоплательщик" дополнить словами "(юридическое лицо)";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Индивидуальный предприниматель в течение трех рабочих дней со дня принятия решения о прекращении предпринимательской деятельности письменно сообщает об этом налоговому органу.
В течение одного месяца со дня принятия решения о прекращении предпринимательской деятельности индивидуальный предприниматель представляет в налоговый орган налоговую отчетность, составленную с начала налогового периода до дня прекращения предпринимательской деятельности.
Одновременно с налоговой отчетностью, указанной в настоящем пункте, индивидуальный предприниматель представляет заявление о проведении документальной проверки в связи с прекращением предпринимательской деятельности.";
дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. Представление налоговой отчетности при ведении раздельного учета производится отдельно по каждому виду деятельности, а для недропользователей - по каждому контракту на недропользование, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом и (или) контрактом на недропользование.";
28) в статье 76:
в пункте 1:
слова ", явившихся следствием непреодолимой силы," исключить;
после слова "расходов)" дополнить словами "в порядке, определенном уполномоченным государственным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим формирование и реализацию государственной налогово-бюджетной политики";
в пункте 4 слова "за вычетом" заменить словами "без вычета";
29) в статье 82:
в пункте 2 слова "пунктах 3 и 4" заменить словами "пунктах 3-5";
в пункте 4:
в абзаце первом после слов "ценных бумаг" дополнить словами "и доли участия";
в абзаце втором после слов "ценных бумаг," дополнить словами "и доле участия";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. При реализации активов, указанных в подпунктах 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи, прирост стоимости определяется в размере стоимости реализации.";

30) 83-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы "салық төлеушiнiң" деген сөздердiң алдынан "салық төлеушi таратылған жағдайда тарату балансы бекiтiлген сәтте кредитор талап етпеген мiндеттемелердi қоса алғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
31) 87-бапта "Eгep" деген сөздiң алдынан "Үйлердi, құрылыстарды, ғимараттарды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
32) мынадай мазмұндағы 87-1-баппен толықтырылсын:
"87-1-бап. Табиғи ресурстарды геологиялық зерттеуге және
оларды өндіруге әзiрлiк жұмыстарына жұмсалған
шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын
пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден
түскен табыстар
Егер осы Кодекстiң 101-бабына сәйкес жеке топты құрайтын шығыстарды түзететiн табыстардың мөлшерi салық кезеңiнде жұмсалған шығыстар ескерiле отырып, салық кезеңiнiң басында соңғысының мөлшерiнен асып түссе, артық мөлшерi жылдық жиынтық табысқа жатқызылуы тиiс. Бұл топтың мөлшерi салық кезеңiнiң соңында нөлге тең болады.";
33) 90-баптың 2-тармағы 2) тармақшадағы "табыс ретiнде қаралмайды" деген сөздердiң алдынан ";" белгісi қойылып, мынадай мазмұндағы 3), 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерiн) мiндеттi ұжымдық кепiлдендiрудi (сақтандыруды) жүзеге асыратын ұйымның банктерден алған жарналарының сомасы;
4) сақтандыру төлемдерiн кепiлдендiрудi жүзеге асыратын ұйымның сақтандыру ұйымдарынан алған жарналарының сомасы;
5) жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерiн) мiндеттi ұжымдық кепiлдендiрудi (сақтандыруды) жүзеге асыратын ұйым және сақтандыру төлемдерiн кепiлдендiрудi жүзеге асыратын ұйым өтелген салымдар (дeпoзиттep) және төленген кепiлдiк әрi өтемдiк төлемдер бойынша олардың талаптарын қанағаттандыру тәртiбiмен алған ақшаларының сомалары";
34) 91-баптың 1-тармағы 8) тармақшадағы "алып тасталуға тиiс" деген сөздердiң алдынан ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
"9) Қазақстан Республикасының инвестициялық қорлар туралы заңдарына сәйкес инвестициялық пай және акционерлiк инвестициялық қорлар кастониандардағы шоттарға алған немесе соларда жатқан инвестициялық табыстар;
10) салық кезеңiнде алынған және осы Кодекстiң 312-1-бабына сәйкес айқындалған өтемдiк өнiмнiң көлемiн өткiзуден түскен табыстар";
35) 93-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгiнде "келiссөз кезiнде дәмхана (фуршет) қызметiн көрсету," деген сөздер "келiссөз кезiнде тамақтануға арналған шығыстар, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
36) 98-бапта "табыс алуға байланысты" деген сөздер алынып тасталсын, ", жобалау iздену және тәжiрибе-конструкторлық" деген сөздер "және ғылыми-техникалық" деген сөздермен ауыстырылсын;

30) подпункт 1) пункта 1 статьи 83 дополнить словами ", включая обязательства, невостребованные кредитором на момент утверждения ликвидационного баланса при ликвидации налогоплательщика";
31) в статье 87 после слов "активов подгруппы" дополнить словами ", за исключением зданий, строений, сооружений,";
32) дополнить статьей 87-1 следующего содержания:
"Статья 87-1. Доходы от корректировки расходов на
геологическое изучение и подготовительные
работы к добыче природных ресурсов, а также
других расходов недропользователей
Если размер доходов, корректирующих в соответствии со статьей 101 настоящего Кодекса расходы, которые образуют отдельную группу, превышает размер последней на начало налогового периода с учетом произведенных расходов в налоговом периоде, величина превышения подлежит включению в совокупный годовой доход. Размер данной группы на конец налогового периода становится равным нулю.";
33) пункт 2 статьи 90 дополнить подпунктами 3), 4) и 5) следующего содержания:
"3) сумма взносов банков, полученная организацией, осуществляющей обязательное коллективное гарантирование (страхование) вкладов (депозитов) физических лиц;
4) сумма взносов страховых организаций, полученная организацией, осуществляющей гарантирование страховых выплат;
5) суммы денег, полученные организацией, осуществляющей обязательное коллективное гарантирование (страхование) вкладов (депозитов) физических лиц, и организацией, осуществляющей гарантирование страховых выплат, в порядке удовлетворения их требований по возмещенным вкладам (депозитам) и выплаченным гарантийным и компенсационным выплатам.";
34) пункт 1 статьи 91 дополнить подпунктами 9) и 10) следующего содержания:
"9) инвестиционные доходы, полученные паевыми и акционерными инвестиционными фондами в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестиционных фондах на счета в кастодианах и находящиеся на них;
10) доходы от реализации объемов компенсационной продукции, полученной в налоговом периоде и определенной в соответствии со статьей 312-1 настоящего Кодекса.";
35) в части первой пункта 2 статьи 93 слова "буфетное (фуршетное) обслуживание во время переговоров," заменить словами "расходы на питание во время переговоров, а также расходы";
36) в статье 98 слова ", проектные, изыскательские и опытно-конструкторские работы, связанные с получением дохода" заменить словами "и научно-технические работы";

37) 99-баптың 1-тармағында "сақтандыру қызметiн реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсе отырып, белгiлеген шектерде сақтандыру сыныптары бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
38) 101-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Коммерциялық табудан кейiн өндiру басталған кезге дейiн бағалау және абаттандыру кезеңiнде пайдалы қазбаларды геологиялық зерттеуге, барлауға және оларды өндiруге әзiрлiк жұмыстарын жүргiзуге жер қойнауын пайдаланушы жұмсаған шығыстар, жалпы әкiмшiлiк шығыстар, негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердi сатып алу жөнiндегi шығыстарды қоса алғанда, төленген қол қойылатын бонус пен коммерциялық табу бонусының сомалары өндiрiлген пайдалы қазбаларды өткiзу жөнiндегi шығыстардан басқа, сондай-ақ осы Кодекске сәйкес шегерiмге жатқызылатын өзге де шығыстар жеке топты құрайды және жер қойнауын пайдаланушының қалауы бойынша айқындалатын, бiрақ 25 процент мөлшерiндегi амортизацияның шектi нормасынан аспайтын нормалар бойынша пайдалы қазбаларды коммерциялық табудан кейiн өндiру басталған кезден бергi амортизациялық аударымдар түрiнде жылдық жиынтық табыстан шегерiп тасталады.
Осы баптың мақсаттары үшiн коммерциялық табудан кейiнгi өндiру запастарды жер қойнауын геологиялық зерттеу, қорғау және пайдалану саласындағы уәкiлеттi орган бекiткеннен кейiн пайдалы қазбаларды өнеркәсіптік өндiрудiң басталуын бiлдiредi.
Жеке топ құрылғаннан кейiн болған осындай шығыстар оның ұлғаюына жатқызылады.
Осы шығыстар жер қойнауын пайдалану құқығының бiр бөлiгiн беруден түскен табыстарды қоса алғанда, табиғи ресурстарға геологиялық зерттеу және оларды өндiруге әзiрлiк жұмыстарын жүргізу кезеңiнде жасалған келiсiм-шарт шеңберiнде жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдаланушының қызметi бойынша алған табыстар сомасына оларды азайту жолымен түзетуге жатады, оған:
1) пайдалы қазбаларды өткiзу кезiнде алынған табыстар;
2) осы Кодекстің 91-бабына сәйкес жылдық жиынтық табыстан алып тасталуға тиiс табыстар қосылмайды.
2. Осы баптың 1-тармағында белгіленген тәртiп жер қойнауын пайдалану құқығын иеленуге байланысты салық төлеушiнiң материалдық емес активтердi сатып алуға жұмсаған шығыстарына да қолданылады.";
39) 104-бап 7) тармақшадағы "шегерiмге жатпайды" деген сөздердiң алдынан ";" белгісi қойылып, мынадай мазмұндағы 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) тiркелген активтерге жұмсалатын шығыстарды қоса алғанда, осы Кодекстiң 313-бабына сәйкес өтемдiк өнiмде ескерiлетiн шығыстар;
9) қызметiн өнiмдi бөлу жөнiндегi келiсiм-шарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы қосымша төлеген төлем сомасы";

37) в пункте 1 статьи 99 слова "по классам страхования в пределах, установленных уполномоченным органом по регулированию и надзору за страховой деятельностью по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан" исключить;
38) пункты 1 и 2 статьи 101 изложить в следующей редакции:
"1. Расходы, произведенные недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых в период оценки и обустройства, общие административные расходы, суммы выплаченного подписного бонуса и бонуса коммерческого обнаружения, включая расходы по приобретению основных средств и нематериальных активов, а также иные расходы, подлежащие вычету в соответствии с настоящим Кодексом, кроме расходов по реализации добытых полезных ископаемых, образуют отдельную группу и вычитаются из совокупного годового дохода в виде амортизационных отчислений с момента начала добычи после коммерческого обнаружения полезных ископаемых по нормам, определяемым по усмотрению недропользователя, но не выше предельной нормы амортизации в размере 25 процентов.
Для целей настоящей статьи добыча после коммерческого обнаружения означает начало промышленной добычи полезных ископаемых после утверждения запасов уполномоченным органом в сфере геологического изучения, охраны и использования недр.
Такие расходы, произведенные после образования отдельной группы, относятся на ее увеличение.
Данные расходы подлежат корректировке путем их уменьшения на сумму доходов, полученных недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения и подготовительных работ к добыче природных ресурсов, включая доходы от передачи части права недропользования, за исключением:
1) доходов, полученных при реализации полезных ископаемых;
2) доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 91 настоящего Кодекса.
2. Порядок, установленный пунктом 1 настоящей статьи, применяется также к расходам на приобретение нематериальных активов, понесенным налогоплательщиком в связи с приобретением права недропользования.";
39) статью 104 дополнить подпунктами 8) и 9) следующего содержания:
"8) расходы, учитываемые в компенсационной продукции в соответствии со статьей 313 настоящего Кодекса, включая расходы на фиксированные активы;
9) сумма уплаченного дополнительного платежа недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции.";

40) 105-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"105-бап. Тiркелген активтер
Тiркелген активтер - жер қойнауын пайдаланушы коммерциялық табудан кейiн өндiру басталған кезге дейiн пайдалануға енгізетiн және осы Кодекстiң 101-бабына сәйкес салық салу мақсатында ескерiлетiн негiзгі құралдар мен материалдық емес активтердi қоспағанда, Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептілiк жөнiндегi заңдарына сәйкес салық төлеушiнiң бухгалтерлiк балансында ескерiлетiн және жылдық жиынтық табыс алу үшiн пайдаланылатын негізгi құралдар мен материалдық емес активтер.";
41) 106-бапта:
1-тармақ "Негізгi" деген сөздiң алдынан "Осы Кодекстiң 92-103-баптарына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ "сатып алу" деген сөздерден кейiн "және (немесе) жасау" деген сөздермен толықтырылсын;
42) 107-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша алынып тасталсын:
9) тармақша "берiлген" деген сөзден кейiн ", осы Кодекстiң 138-140-баптарына сәйкес құны шегерiмге жатқызылатын (жатқызылған)" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың бiрiншi бөлігінде мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi "амортизация нормаларын, бiрақ осы Кодекстің 110-бабында белгіленген шектен асырмай," деген сөздер "амортизацияның осы Кодекстің 110-бабында белгіленген нормаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Үйлер, құрылыстар мен ғимараттар бойынша табыстарды және тiркелген активтер бойынша шегерiмдердi есептеу мақсатындағы есеп әрбiр объект бойынша жеке жүргiзiледi және I топтың негiзгi құралының құны кiшi топтың құн балансына теңестiрiледi.";
43) 108-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"108-бап. Амортизациялық топтар мен кiшi топтардың құн
балансын анықтау
1. Әрбiр амортизациялық топ бойынша салық кезеңiнiң басында топтың құн балансы деп аталатын қорытынды сомалар анықталады.
I топтың құн балансы негiзгi құралдардың әрбiр объектiсi бойынша кiшi топтардың құн балансынан тұрады.
II, III, IV және V топтардың құн балансы кiшi топтардың әрбiр салық кезеңi бойынша жеке құн баланстарынан тұрады.
2. Салық кезеңiнiң соңындағы кiшi топтың құн балансы:
1) өткен салық кезеңдерiнде құрылған кiшi топтардың құн балансы бойынша:
өткен салық кезеңiнде есептелген амортизациялық аударымдар сомасына азайтылған, сондай-ақ осы Кодекстiң 111-бабының 1 және 2-тармақтарына және 113-бабының 2 және 4-тармақтарына сәйкес жасалған түзетулер ескерiлген өткен салық кезеңiнiң соңындағы кiшi топтың құн балансы ретiнде анықталатын салық кезеңiнiң басындағы кiшi топтың құн балансы
алу
осы Кодекстiң 109-бабына сәйкес белгiленген тәртiппен салық кезеңiнде шығып қалған тiркелген активтер;

40) статью 105 изложить в следующей редакции:
"Статья 105. Фиксированные активы
Фиксированные активы - основные средства и нематериальные активы, учитываемые в бухгалтерском балансе налогоплательщика в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности и используемые для получения совокупного годового дохода, за исключением основных средств и нематериальных активов, вводимых в эксплуатацию недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения и учитываемых в целях налогообложения в соответствии со статьей 101 настоящего Кодекса.";
41) в статье 106:
пункт 1 дополнить словами "в соответствии со статьями 92-103 настоящего Кодекса";
в пункте 4 после слова "приобретению" дополнить словами "и (или) созданию";
42) в статье 107:
в пункте 1:
подпункт 2) исключить;
подпункт 9) дополнить словами ", стоимость которых подлежит отнесению (отнесена) на вычеты в соответствии со статьями 138-140 настоящего Кодекса.";
в части первой пункта 2 слова "но не выше предельной," исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. По зданиям, строениям и сооружениям учет в целях исчисления доходов и вычетов по фиксированным активам ведется по каждому объекту отдельно и стоимость основного средства I группы приравнивается к стоимостному балансу подгруппы.";
43) статью 108 изложить в следующей редакции:
"Статья 108. Определение стоимостного баланса амортизационных
групп и подгрупп
1. По каждой амортизационной группе на начало налогового периода определяются итоговые суммы, называемые стоимостным балансом группы.
Стоимостный баланс I группы состоит из стоимостных балансов подгрупп по каждому объекту основных средств.
Стоимостные балансы II, III, IV и V групп состоят из отдельных по каждому налоговому периоду стоимостных балансов подгрупп.
2. Стоимостный баланс подгруппы на конец налогового периода определяется как:
1) по стоимостным балансам подгрупп, образованным в предыдущих налоговых периодах:
стоимостный баланс подгруппы на начало налогового периода, определяемый как стоимостный баланс подгруппы на конец предыдущего налогового периода, уменьшенный на сумму амортизационных отчислений, исчисленных в предыдущем налоговом периоде, а также с учетом корректировок, производимых согласно пунктам 1 и 2 статьи 111 и пунктам 2 и 4 статьи 113 настоящего Кодекса,
минус
выбывшие в налоговом периоде фиксированные активы в порядке, определенном в соответствии со статьей 109 настоящего Кодекса;

2) ағымдағы салық кезеңiнде құрылған кiшi топтардың құн балансы бойынша:
осы Кодекстiң 109-бабына сәйкес белгiленген тәртiппен салық кезеңiнде келiп түскен тiркелген активтер
алу
осы Кодекстiң 109-бабына сәйкес белгіленген тәртiппен салық кезеңiнде шығып қалған тiркелген активтер ретiнде анықталады.
3. Өткен салық кезеңiнiң соңына кiшi топтардың құн балансы ретiнде белгiленген, өткен салық кезеңiнде есептелген амортизациялық аударымдар сомасына азайтылған, сондай-ақ 2005 жылғы 1 қаңтарға дейiн қолданыста болған Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес жүргiзiлген түзетулерді ескере отырып, кiшi топтардың құн баланстары 2005 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша осы Кодекстiң 110-бабында белгiленген топтар бойынша бөлiнедi.
2005 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша белгiленген, V топ құрамына қосылған кiшi топтардың құн баланстары 2005 жылы түскен тiркелген активтер болып танылады.
2005 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша белгіленген II, III, IV және V топтардың құн балансы тиiстi топтардың құн балансынан жеке есепке алынады.";
44) 109-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сатып алу, өтеусiз алу, жарғылық капиталға салым ретінде алу кезiнде келіп түскен тiркелген активтер осы Кодекстің 106-бабына сәйкес айқындалатын құн бойынша мынадай тәртiппен:
I топ бойынша - тиiстi кіші топтың құн балансын құрайды;
II, III және IV топтар бойынша - кiшi топтың түсiм болған салық кезеңiндегі құн балансына қосылады.
2. Шығып қалатын тiркелген активтер тиiстi кiшi топтардың құн балансын (I топ бойынша) немесе кiшi топтардың тиiстi салық кезеңдерiндегі құн балансын (II, III және IV топтар бойынша):
өткiзу, қаржы лизингiне беру кезiнде - өткiзу құнына;
жарғылық капиталға салым ретiнде берген кезде - осы Кодекстің 106-бабына сәйкес анықталатын құн бойынша;
тiркелген активтер сақтандырылған жағдайда олар есептен шығарылған, жоғалған, жойылған, бүлінген, ысырап болған кезде сақтандыру ұйымы сақтанушыға сақтандыру шартына сәйкес төлейтін сақтандыру төлемiнiң сомасын негізге ала отырып, анықталатын құн бойынша, өзге жағдайларда - баланстық құны бойынша;
өтеусiз беру кезінде - баланстық құны бойынша кемiтедi.";
45) 110-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"110-бап. Тiркелген активтер амортизациясының нормалары
Амортизацияға жататын тiркелген активтер амортизацияның мынадай нормаларымен топтарға бөлiнедi:
___________________________________________________________________
Топ N  |      Тіркелген активтердің атауы         |  Амортизация
|                                          |   нормасы (%)
_______|__________________________________________|________________
1   |                    2                     |       3
___________________________________________________________________
I       Берiлiс құрылғыларын, мұнай және газ
ұңғымаларын қоспағанда, үйлер,
құрылыстар                                        8
II      Кен өндiру өнеркәсiбi машиналары мен
жабдықтарын, сондай-ақ көлiк құралдары
мен жабдықтарды қоспағанда, мұнай және
газ ұңғымалары, машиналар мен жабдық             20
III     40 тонна және одан да ауыр жүк көтеретін
карьер автосамосвалдарын қоса алғанда,
кен өндiру өнеркәсiбi машиналары мен
жабдықтары                                       25
IV      Кеңсе машиналары мен компьютерлер                50
V       Басқа топтарға қосылмаған тiркелген
активтер                                         15
___________________________________________________________________
";

2) по стоимостным балансам подгрупп, образованным в течение налогового периода:
поступившие в налоговом периоде фиксированные активы в порядке, определенном в соответствии со статьей 109 настоящего Кодекса,
минус
выбывшие в налоговом периоде фиксированные активы в порядке, определенном в соответствии со статьей 109 настоящего Кодекса.
3. Стоимостные балансы подгрупп по состоянию на 1 января 2005 года, определенные как стоимостные балансы подгрупп на конец предыдущего налогового периода, уменьшенные на сумму амортизационных отчислений, исчисленных в предыдущем налоговом периоде, а также с учетом корректировок, произведенных в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2005 года, распределяются по группам, определенным статьей 110 настоящего Кодекса.
Стоимостные балансы подгрупп, определенные по состоянию на 1 января 2005 года, включаемые в состав V группы, признаются фиксированными активами, поступившими в 2005 году.
Стоимостные балансы II, III и IV групп, определенные по состоянию на 1 января 2005 года, учитываются отдельно от стоимостных балансов соответствующих групп.";
44) пункты 1 и 2 статьи 109 изложить в следующей редакции:
"1. При приобретении, безвозмездном получении, получении в качестве вклада в уставный капитал поступившие фиксированные активы учитываются по стоимости, определяемой в соответствии со статьей 106 настоящего Кодекса, в следующем порядке:
по I группе - образуют стоимостный баланс соответствующей подгруппы;
по II, III, IV и V группам - включаются в стоимостный баланс подгруппы налогового периода, в котором было поступление.
2. Выбывающие фиксированные активы уменьшают стоимостный баланс соответствующих подгрупп (по I группе) или стоимостный баланс подгрупп соответствующих налоговых периодов (по II, III, IV и V группам):
при реализации, передаче в финансовый лизинг - на стоимость реализации;
при передаче в качестве вклада в уставный капитал - по стоимости, определяемой в соответствии со статьей 106 настоящего Кодекса;
при списании, утрате, уничтожении, порче, потере, в случаях страхования фиксированных активов - по стоимости, определяемой исходя из суммы страховых выплат, выплачиваемых страхователю страховой организацией в соответствии с договором страхования, в иных случаях - по балансовой стоимости;
при безвозмездной передаче - по балансовой стоимости.";
45) статью 110 изложить в следующей редакции:
"Статья 110. Нормы амортизации фиксированных активов
Подлежащие амортизации фиксированные активы распределяются по группам со следующими нормами амортизации:
____________________________________________________________________
N  |  Наименование фиксированных активов  |     Норма
групп|                                      |  амортизации (%)
____________________________________________________________________
Здания, сооружения, за исключением
I     передаточных устройств, нефтяных и
газовых скважин                              8
Нефтяные и газовые скважины, машины и
оборудование, за исключением машин и
II    оборудования горнодобывающей
промышленности, а также транспортных
средств и оборудования                       20
Машины и оборудование горнодобывающей
III   промышленности, включая карьерные
автосамосвалы грузоподъемностью 40 тонн
и более                                      25
IV    Канцелярские машины и компьютеры             50
V     Фиксированные активы, не включенные в
другие группы                                15
__________________________________________________________________";

46) 111-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер I топтың iшкi тобының құн балансы салық кезеңiнiң соңында бастапқы құнының 10 процентiнен кем соманы құрайтын болса, аталған кiшi топтың құн балансының мөлшерi шегерiмге жатқызылады және нөлге тең болады.
Егер ІІ, III, IV және V топтардың кiшi тобының құн балансы салық кезеңiнiң соңында аталған кiшi топтың құн балансы көрсетiлген салық кезеңiнде осы Кодекстің 113-бабының 2 және 4-тармақтарына сәйкес жүргiзілген түзетулердi ескере отырып, ол құрылған салық кезеңiнiң соңында аталған кiшi топтың құн балансының 10 процентiнен кем соманы құрайтын болса, құрылған кезден бастап мынадай мерзiмдер өткен соң аталған кiшi топтың құн балансы шегерiмге жатқызылады:
___________________________________________________________________
Топ N  |    Тiркелген активтердiң атауы           | Амортизацияның
|                                          |  шектi мерзiмi
|                                          |      (жыл)
_______|__________________________________________|_________________
1    |                 2                        |        3
___________________________________________________________________
II     Кен өндiру өнеркәсiбi машиналары мен
жабдықтарын, сондай-ақ көлiк құралдары
мен жабдықтарды қоспағанда, мұнай және
газ ұңғымалары, машиналар мен жабдықтар            11
III    40 тонна және одан да ауыр жүк көтеретiн
карьер автосамосвалдарын қоса алғанда,
кен өндiру өнеркәсiбi машиналары мен
жабдықтары                                         9
IV     Кеңсе машиналары мен компьютерлер                  4
V      Басқа топтарға қосылмаған тiркелген
активтер                                           15
___________________________________________________________________
";
47) мынадай мазмұндағы 111-1-баппен толықтырылсын:
"111-1-бап. Топтардың құн балансына енгiзiлмеген тiркелген
активтер бойынша шегерiмдер
1. Кiшi топтардың Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 1 қаңтарға дейiн қолданыста болған салық заңдарына сәйкес 2005 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша айқындалған және II, III және IV топтарға жатқызылатын құн баланстары тең үлестермен мынадай мерзiмдер iшiнде:
II және III топтар бойынша 5 жылда;
IV топ бойынша 2 жылда шегерімге жатқызылады.
Шегерiмге жатқызылатын сома салық кезеңiнiң соңына кiшi топтың құн балансының осы баптың 1-тармағында айқындалған мерзiмнiң аяқтауына дейiн қалған жылдар санына қатынасы ретiнде айқындалады.
2. Көрсетiлген кiшi топтардың құн балансы салық кезеңiнiң соңына:
шегерiмге жатқызылатын, осы баптың 1-тармағына сәйкес өткен салық кезеңiнде есептелген сомаға азайтылған өткен салық кезеңiнiң соңына кiшi топтың құн балансы ретiнде айқындалатын салық кезеңiнiң басына құн балансы
алу
осы Кодекстің 109-бабына сәйкес айқындалған тәртiппен салық кезеңiнде шығып қалған тiркелген активтер ретінде айқындалады.";

46) пункт 2 статьи 111 изложить в следующей редакции:
"2. Величина стоимостного баланса подгруппы I группы подлежит вычету и становится равным нулю, если стоимостный баланс данной подгруппы на конец налогового периода составляет сумму менее 10 процентов от первоначальной стоимости.
Стоимостный баланс подгруппы II, III, IV и V групп подлежит вычету, если стоимостный баланс данной подгруппы на конец налогового периода составляет сумму менее 10 процентов от стоимостного баланса данной подгруппы на конец налогового периода, в котором она была образована, с учетом корректировок, произведенных в указанном налоговом периоде согласно пунктам 2 и 4 статьи 113 настоящего Кодекса, но не ранее истечения с момента образования следующих сроков:
____________________________________________________________________
N  | Наименование фиксированных активов  |  Предельный срок
групп|                                     |  амортизации (лет)
____________________________________________________________________
1  |                2                    |         3
____________________________________________________________________
Нефтяные и газовые скважины, машины и
оборудование, за исключением машин и
II    оборудования горнодобывающей
промышленности, а также транспортных
средств и оборудования                       11
Машины и оборудование горнодобывающей
III   промышленности, включая карьерные
автосамосвалы грузоподъемностью 40 тонн
и более                                      9
IV    Канцелярские машины и компьютеры             4
V     Фиксированные активы, не включенные в
другие группы                                15
__________________________________________________________________";
47) дополнить статьей 111-1 следующего содержания:
"Статья 111-1. Вычеты по фиксированным активам, не включенным
в стоимостные балансы групп
1. Стоимостные балансы подгрупп, определенные по состоянию на 1 января 2005 года в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2005 года, и относящиеся к II, III и IV группам, подлежат отнесению на вычеты равными долями в течение следующих сроков:
по II и III группам - 5 лет;
по IV группе - 2 лет.
Сумма, подлежащая отнесению на вычеты, определяется как отношение стоимостного баланса подгруппы на конец налогового периода к количеству лет, оставшихся до окончания срока, определенного в пункте 1 настоящей статьи.
2. Стоимостный баланс указанных подгрупп на конец налогового периода определяется как:
стоимостный баланс на начало налогового периода, определяемый как стоимостный баланс подгруппы на конец предыдущего налогового периода, уменьшенный на сумму, подлежащую отнесению на вычеты, исчисленную в предыдущем налоговом периоде в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи,
минус
выбывшие в налоговом периоде фиксированные активы по стоимости, определенной в соответствии со статьей 109 настоящего Кодекса.";

48) 113-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"113-бап. Жөндеуге жұмсалған шығыстар бойынша шегерiмдер
1. Осы топқа енетiн және (немесе) Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк жөнiндегi заңдарына сәйкес салық төлеушiнiң бухгалтерлiк балансында ескерiлетiн негізгі құралдарды жөндеуге салық төлеушi жұмсаған нақты шығыстар бойынша әрбiр топқа қатысты шегерiм жасауға оларды жылдық жиынтық табыс алу үшiн пайдаланған жағдайда рұқсат етiледi.
2. Негізгі құралдарды жөндеуге арналған iс жүзiндегi шығыстар сомасы салық кезеңiнiң соңында осы Кодекстiң 111-1-бабына сәйкес айқындалған кiшi топтың тиiсті құн балансының мөлшерiне ұлғайтылған топтың құн балансынан белгіленген мынадай шектерде шегерiледi:
___________________________________________________________________
Топ N |       Тiркелген активтердiң атауы            | Шекті норма
|                                              |     (%)
_______|______________________________________________|____________
1   |                   2                          |      3
___________________________________________________________________
I       Берiлiс құрылғыларын, мұнай және газ
ұңғымаларын қоспағында, үйлер, құрылыстар           5
II      Кен өндiру өнеркәсiбi машиналары мен
жабдықтарын, сондай-ақ көлiк құралдары
мен жабдықтарды қоспағанда, мұнай және
газ ұңғымалары, машиналар мен жабдық                15
III     40 тонна және одан да ауыр жүк көтеретiн
карьер автосамосвалдарын қоса алғанда,
кен өндiру өнеркәсiбi машиналары мен
жабдықтары                                          15
IV      Кеңсе машиналары мен компьютерлер                   5
V       Басқа топтарға қосылмаған тiркелген
активтер                                            10
___________________________________________________________________
Көрсетiлген шектен асатын сома:
I топ бойынша:
егер салық кезеңiнiң соңында кiшi топтың құн балансының құрамына кiретiн негізгi құрал iс жүзінде шығып қалса - құн өсiмiнен түсетiн табыстың немесе кiшi топтың құн балансынан шығып қалған тiркелген активтер құнының асып кетуiнен түскен табыстың тиiстi мөлшерiн iс жүзiндегi шығыстарға тепе-тең азайтады және (немесе) кiшi топтың тиiстi құн балансын арттырмайды;
өзге жағдайларда - кiшi топтың тиiстi құн балансын iс жүзiндегi шығыстарға тепе-тең арттырады;
топтың құн балансына кiрмейтiн негiзгi құралдар бойынша - жеке кiшi топтың құн балансын құрайды немесе арттырады;
II, III, IV және V топтар бойынша - кiшi топтың жөндеу жүргiзiлген салық кезеңiндегі құн балансын құрайды немесе арттырады.

48) статью 113 изложить в следующей редакции:
"Статья 113. Вычеты по расходам на ремонт
1. Вычет допускается в отношении каждой группы по фактическим расходам, произведенным налогоплательщиком на ремонт основных средств, входящих в данную группу и (или) учитываемых в бухгалтерском балансе налогоплательщика в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, при условии их использования для получения совокупного годового дохода.
2. Сумма фактических расходов на ремонт основных средств вычитается в следующих пределах, установленных от стоимостного баланса группы на конец налогового периода, увеличенного на величину соответствующего стоимостного баланса подгруппы, определенного в соответствии со статьей 111-1 настоящего Кодекса, на конец налогового периода:
____________________________________________________________________
N  |  Наименование фиксированных активов    | Предельная
групп|                                        |   норма (%)
____________________________________________________________________
Здания, сооружения, за исключением
I      передаточных устройств, нефтяных и
газовых скважин                              5
Нефтяные и газовые скважины, машины и
оборудование, за исключением машин и
II     оборудования горнодобывающей
промышленности, а также транспортных
средств и оборудования                       15
Машины и оборудование горнодобывающей
III    промышленности, включая карьерные
автосамосвалы грузоподъемностью 40 тонн
и более                                      15
IV     Канцелярские машины и компьютеры             5
V      Фиксированные активы, не включенные в
другие группы                                10
____________________________________________________________________
Сумма, превышающая указанный предел:
по I группе:
если на конец налогового периода основное средство, входящее в состав стоимостного баланса подгруппы, фактически выбыло - уменьшает соответствующий размер дохода от прироста стоимости или дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы пропорционально фактическим расходам и (или) не увеличивает соответствующий стоимостный баланс подгруппы;
в иных случаях - увеличивает соответствующий стоимостный баланс подгруппы пропорционально фактическим расходам;
по основным средствам, не включаемым в стоимостный баланс группы, - образует или увеличивает стоимостной баланс отдельной подгруппы;
по II, III, IV и V группам - образует или увеличивает стоимостный баланс подгруппы налогового периода, в котором был произведен ремонт.

3. Мемлекеттік бюджеттен алынған субсидиялар есебiнен жүргізiлген жөндеуге жұмсалған шығыстар шегерiмге жатпайды және топтардың құн балансын ұлғайтпайды.
4. Инвестициялық жобаның шеңберiнде пайдалануға берiлген, осы Кодекстiң 138-140-баптарына сәйкес құны шегерiмге жатқызылатын (жатқызылған) негiзгі құралдарды жөндеуге арналған iс жүзiндегi шығыстардың сомасы осы баптың 2-тармағында айқындалған тәртiппен шегерiмге жатқызылады.";
49) 115-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде:
"(алынған)" деген сөзден кейiн "сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын бұзу кезiнде қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасына, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
"(қайта сақтандыру) шарттары" деген сөздерден кейiн "және сақтандыру төлемдерiн кепiлдендiру қорына мiндеттi жарналар" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың екiншi бөлігінде "жалпы сомасында" деген сөздерден кейiн "сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын бұзу кезiнде қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларын, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
50) 117-баптың 1-тармағында:
1) тармақшада "жинақтаушы" деген сөздiң алдынан "аннуитеттiк сақтандыруды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "мөлшерiнде төлейдi" деген сөздердiң алдынан ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) аннуитеттiк сақтандыру бойынша - алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақылары сомасының 1 процентi";
51) 119-1-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Егер осы тармақта өзгеше белгiленбесе, осы баптың 4-тармағының ережелерi өндiрiстік мақсаттағы объектiлердi мемлекеттiк қабылдау комиссиялары пайдалануға қабылдаған күннен бастап бес жыл iшiнде қолданылады.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қызмет түрлерiне және тiркелген активтерге инвестициялар көлемiне байланысты осы баптың 4-тармағының ережелерiн қолданудың өндiрiстiк мақсаттағы толық технологиялық циклi бар объектiлердi мемлекеттiк қабылдау комиссиялары пайдалануға қабылдаған күннен бастап он жылдан аспайтын өзге мерзiмдерiн белгілей алады.
Осы баптың 4-тармағының ережелерiн бес жылдан артық мерзiмге қолдану тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.";
52) 120-бапта:
2-тармақта "қайырымдылық" деген сөзден кейiн "және демеушiлiк" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта "Белгіленген" деген сөз "Жалпыға бiрдей белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
53) 122-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) көмек алатын тұлға тарапынан арыз негiзiнде салық төлеушiнiң шешiмi болған жағдайда демеушiлiк көмек;";

3. Расходы на ремонт, произведенные за счет субсидий, полученных из государственного бюджета, на вычеты не относятся и не увеличивают стоимостный баланс групп.
4. Сумма фактических расходов на ремонт основных средств, введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта, стоимость которых подлежит отнесению (отнесена) на вычеты в соответствии со статьями 138-140 настоящего Кодекса, подлежит вычету в порядке, определенном пунктом 2 настоящей статьи.";
49) в статье 115:
в части первой пункта 1:
после слов "сумму страховых премий" дополнить словами ", возвращенных при расторжении договоров страхования (перестрахования), а также на сумму страховых премий";
после слов "договорам перестрахования" дополнить словами ", и обязательных взносов в фонд гарантирования страховых выплат";
в части второй пункта 2 после слов "страховых премий" дополнить словами ", возвращенных при расторжении договоров страхования (перестрахования), а также страховых премий";
50) в пункте 1 статьи 117:
в подпункте 2) после слова "(перестрахованию)" дополнить словами ", за исключением аннуитетного страхования";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) по аннуитетному страхованию - 1 процент от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий.";
51) пункт 6 статьи 119-1 изложить в следующей редакции:
"6. Если иное не установлено настоящим пунктом, положения пункта 4 настоящей статьи применяются в течение пяти лет со дня принятия в эксплуатацию объектов производственного назначения государственными приемочными комиссиями.
Правительством Республики Казахстан в зависимости от видов деятельности и объемов инвестиций в фиксированные активы могут быть установлены иные сроки применения положений пункта 4 настоящей статьи, не превышающие десять лет со дня принятия в эксплуатацию объектов производственного назначения с полным технологическим циклом государственными приемочными комиссиями.
Порядок применения положений пункта 4 настоящей статьи на срок свыше пяти лет определяется Правительством Республики Казахстан.";
52)в статье 120:
в пункте 2 после слова "благотворительной" дополнить словами "и спонсорской";
в пункте 5 слово "установленном" заменить словом "общеустановленном";
53)в статье 122:
пункт 1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) спонсорская помощь, при наличии решения налогоплательщика на основании обращения со стороны лица, получающего помощь;";

5-тармақта "шығаруы" деген сөзден кейiн "2005 жылғы 1 қаңтарға дейiн қолданылған" деген сөздермен толықтырылсын;
54) 124-баптың 1-тармағының үшiншi бөлiп алынып тасталсын;
55) 130-бапта:
1-тармақта:
мемлекеттiк тiлдегі мәтiнiнде "онда" деген сөзден кейiн "резидент емес" деген сөздермен, "пайдасының" деген сөзден кейiн "резиденттің мұндай резидент емес заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесіне негізделе отырып айқындалатын," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Мұндай мемлекеттердiң тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.";
56) 131-баптың 1-1-тармағында:
2) тармақшада "зейнетақы активтерi" деген сөздерден кейiн ", инвестициялық пай және акционерлiк инвестициялық қорлар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "кiрiстер" деген сөзден кейiн ";" белгісi қойылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) пай қорларының пайлары және акционерлiк инвестициялық қорлардың акциялары бойынша дивидендтер";
57) 138-баптың екiншi бөлiгінде:
"дегенiмiз" деген сөзден кейiн "корпорациялық табыс салығын төлеуден босату не" деген сөздермен толықтырылсын;
"иемденiп алынған және" деген сөздер алынып тасталсын;
58) 139-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"139-бап. Инвестициялық салық преференцияларын қолдану тәртiбi
1. Инвестициялық салық преференциялары (бұдан әрi - преференциялар) инвестициялық жобаны iске асыруды жүзеге асыратын салық төлеушi заңды тұлғаларға берiледi.
2. Преференциялар салық төлеушiлерге преференцияларды қолданудың басталу күнiн белгiлейтiн келiсiм-шартқа (оның нотариалды куәландырылған көшiрмесi салық төлеушiнiң тiркелген жерi бойынша салық органына берiледi) сәйкес мынадай мерзiмдерде:
келiсiм-шартты жасасу кезiнде шаруашылық қызметтi жүзеге асыратын салық төлеушiлер - тiркелген активтер пайдалануға берiлген жылдан кейiнгi жылдың 1 қаңтарынан бастап;
мемлекеттiк қабылдау комиссиялары - жаңадан құрылған салық төлеушiлер өндiрiстiк мақсаттағы объектiлердi пайдалануға қабылдаған күннен бастап берiледi.
3. Қызметiн жаңа өндiрiстердi құру жөнiндегi инвестициялық жоба (-лар) шеңберiнде ғана жүзеге асыратын жаңадан құрылған салық төлеушiлер үшiн корпорациялық табыс салығы бойынша преференциялар осы Кодекстiң 125-бабына сәйкес есептелген корпорациялық табыс салығын жүз процентке азайтуға құқық бередi.
4. Қолданыстағы өндiрiстердi кеңейту және жаңарту жөнiндегi инвестициялық жобаны iске асыруды жүзеге асыратын және осы баптың 3-тармағындағы талаптарға сай келмейтiн салық төлеушiлер үшiн корпорациялық табыс салығы бойынша преференциялар амортизацияға жатпайтын, осы Кодекстiң 107-бабының 1-тармағының 1)-8) тармақшаларында көрсетiлген тiркелген активтердi қоспағанда, жылдық жиынтық табыстан инвестициялық жоба шеңберiнде пайдалануға қосылатын тiркелген активтердiң құнын преференцияларды қолдану мерзiмiне байланысты тең үлестермен шегерiмге жатқызуға құқық бередi.

в пункте 5 после слова "Кодекса" дополнить словами ", действовавшим до 1 января 2005 года";
54) часть третью пункта 1 статьи 124 исключить;
55) в статье 130:
в пункте 1:
слово "лица" заменить словами "лица-нерезидента, определяемая исходя из доли участия резидента в уставном капитале такого юридического лица-нерезидента";
пункт 2 дополнить частью следующего содержания:
"Перечень таких государств определяется Правительством Республики Казахстан.";
56) в пункте 1-1 статьи 131:
в подпункте 2) после слов "пенсионным активам" дополнить словами ", паевым и акционерным инвестиционным фондам";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) дивиденды по паям паевых и акциям акционерных инвестиционных фондов.";
57) в части второй статьи 138:
после слова "это" дополнить словами "освобождение от уплаты корпоративного подоходного налога либо"; слова "приобретенным и" исключить;
58) статью 139 изложить в следующей редакции:
"Статья 139. Порядок применения инвестиционных налоговых
преференций
1. Инвестиционные налоговые преференции (далее - преференции) предоставляются налогоплательщикам - юридическим лицам, осуществляющим реализацию инвестиционного проекта.
2. Преференции предоставляются налогоплательщикам в соответствии с контрактом (нотариально удостоверенная копия которого передается в налоговый орган по месту регистрации налогоплательщика), устанавливающим дату начала применения преференций в следующие сроки:
с 1 января года, следующего за годом ввода в эксплуатацию фиксированных активов, - налогоплательщиками, осуществляющими хозяйственную деятельность на момент заключения контракта;
со дня принятия в эксплуатацию объектов производственного назначения государственными приемочными комиссиями, - вновь созданными налогоплательщиками.
3. Преференции по корпоративному подоходному налогу для вновь созданных налогоплательщиков, осуществляющих деятельность исключительно в рамках инвестиционного(-ых) проекта(-ов) по созданию новых производств, дают право уменьшить исчисленный в соответствии со статьей 125 настоящего Кодекса корпоративный подоходный налог на сто процентов.
4. Преференции по корпоративному подоходному налогу для налогоплательщиков, осуществляющих реализацию инвестиционного проекта по расширению и обновлению действующих производств, и не соответствующих условиям пункта 3 настоящей статьи, дают право относить на вычеты из совокупного годового дохода стоимость вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов, за исключением фиксированных активов, не подлежащих амортизации, указанных в подпунктах 1)-8) пункта 1 статьи 107 настоящего Кодекса, равными долями в зависимости от срока действия преференций.

5. Преференциялар беру тәртiбi және жағдайлары Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңдарында айқындалады.
6. Осы баптың мақсаттары үшiн келiсiм-шарт жасалған күнтiзбелiк жыл iшiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен салық төлеушiлер жаңадан құрылған салық төлеушiлер деп танылады.
7. Осы баптың 4-тармағында көзделген корпорациялық табыс салығы бойынша преференцияларды қолдану үшiн салық төлеушi жаңадан iске қосылатын тiркелген активтер бойынша олардың құнын кiшi топтың құн балансына енгiзбейдi және олар бойынша бөлек есеп жүргiзедi.
8. Мүлiк салығы мен жер салығы бойынша преференцияларды қолдану мерзiмi бiткеннен кейiн салық төлеушi осы Кодекстiң 351-360-баптарында белгiленген тәртiппен мүлiк салығын және 323-344-баптарында белгіленген тәртiппен жер салығын төлей бастайды.
9. Егер осы тармақта өзгеше белгiленбесе, корпорациялық табыс салығы бойынша преференцияларды қолдану мерзiмi осы баптың 2-тармағында аталған күннен бастап бес күнтiзбелiк жылдан аспауға тиiс және ол әрбiр жекелеген жағдайда қызмет түрлерiне және тiркелген активтерге инвестициялардың көлемiне қарай айқындалады.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қызмет түрлерiне және тiркелген активтерге инвестициялардың көлемiне қарай корпорациялық табыс салығы бойынша преференцияларды қолданудың осы баптың 2-тармағында аталған күннен бастап он күнтiзбелiк жылдан аспайтын өзге мерзiмiн белгiлей алады.
Мүлiк салығы мен жер салығы бойынша преференцияларды қолдану мерзiмi әрбiр жекелеген жағдайда тiркелген активтерге инвестициялардың көлемiне қарай айқындалады, бiрақ ол осы баптың 2-тармағында аталған күннен бастап бес жылдан аспауға тиiс.";
59) мынадай мазмұндағы 22-3-тараумен толықтырылсын:
"22-3-тарау. Өз өндiрiсiнiң, соның iшiнде сертификатталған, қосылған құны жоғары тауарларын өткiзетiн ұйымдарға салық салу
140-7-бап. Жалпы ережелер
1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, өз өндiрiсiнiң қосылған құны жоғары тауарларын өткiзетiн ұйымдарға бiр мезгілде мынадай талаптарға сай келетiн:
1) өз өндiрiсiнiң тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тауарларын өткiзуден түскен табысы тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түскен табыс сомасының кемiнде 90 процентiн құрайтын.
Өз өндiрiсiнiң тауарларын өткiзуге құрылыс объектілерiн сату жатпайды;
2) тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түскен табыс сомасындағы қосылған құн үлесi кемiнде 40 процентті құрайтын.
Қосылған құн мөлшерi:
материалдық, әлеуметтiк игiлiктер мен материалдық пайданы қоспағанда, салық кезеңiнде жұмыскерлерге есептелген табыстар
қосу
бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк заңдарына сәйкес салық кезеңiнде есептелген амортизациялық аударымдар сомасы,
қосу
жанама және төлем көзiнен ұсталатындардан басқа, салық кезеңi үшiн декларациялар бойынша салық төлеушi есептеген салықтар сомасы,
қосу (алу)
төтенше жағдайлардан түскен табыс (тиген залал) ескерiлмеген, бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк заңдарына сәйкес айқындалатын таза табыс (залал) ретiнде айқындалады;

5. Порядок и условия предоставления преференций определяются законодательством Республики Казахстан об инвестициях.
6. Для целей настоящей статьи вновь созданными налогоплательщиками признаются налогоплательщики, прошедшие государственную регистрацию в течение календарного года, в котором был заключен контракт.
7. Для применения преференций по корпоративному подоходному налогу, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, налогоплательщик по вновь вводимым в эксплуатацию фиксированным активам не включает их стоимость в стоимостный баланс подгруппы и ведет по ним раздельный учет.
8. После истечения срока действия преференций по налогу на имущество и земельному налогу налогоплательщик начинает уплачивать налог на имущество в порядке, установленном статьями 351-360, и земельный налог в порядке, установленном статьями 323-344 настоящего Кодекса.
9. Если иное не установлено настоящим пунктом, срок действия преференций по корпоративному подоходному налогу не может превышать пять календарных лет с даты, указанной в пункте 2 настоящей статьи, и определяется в каждом отдельном случае в зависимости от видов деятельности и объемов инвестиций в фиксированные активы.
Правительством Республики Казахстан в зависимости от видов деятельности и объемов инвестиций в фиксированные активы могут быть установлены иные сроки действия преференций по корпоративному подоходному налогу, не превышающие десять календарных лет с даты, указанной в пункте 2 настоящей статьи.
Срок действия преференций по налогу на имущество и земельному налогу определяется в каждом отдельном случае в зависимости от объемов инвестиций в фиксированные активы, но не может превышать пять лет с даты, указанной в пункте 2 настоящей статьи.";
59) дополнить главой 22-3 следующего содержания:
"Глава 22-3. Налогообложение организаций, реализующих товары
собственного производства, в том числе
сертифицированные, с высокой добавленной
стоимостью
Статья 140-7. Общие положения
1. Если иное не предусмотрено настоящей статьей, к организациям, реализующим товары собственного производства с высокой добавленной стоимостью, относятся организации, соответствующие одновременно следующим условиям:
1) доход от реализации товаров собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан, в сумме дохода от реализации товаров (работ, услуг) составляет не менее 90 процентов.
К реализации товаров собственного производства не относится реализация объектов строительства;
2) доля добавленной стоимости в сумме дохода от реализации товаров (работ, услуг) составляет не менее 40 процентов.
Размер добавленной стоимости определяется как:
начисленные в течение налогового периода доходы работникам, за исключением материальных, социальных благ и материальной выгоды,
плюс
сумма амортизационных отчислений, начисленных в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности за налоговый период,
плюс
сумма начисленных налогоплательщиком по декларациям налогов за налоговый период, кроме косвенных и удерживаемых у источника выплаты,
плюс (минус)
чистый доход (убыток), определяемый в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, без учета дохода (убытка) от чрезвычайных ситуаций;

3) жанама және төлем көзiнен ұсталатындардан басқа, салық кезеңi үшiн декларациялар бойынша салық төлеушi есептеген салықтар сомасының тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түскен табыс сомасына қатынасы ретінде айқындалатын салық жүктемесiнiң коэффициенті кемiнде 12 проценттi құрайтын ұйымдар жатады.
2. Өз өндiрiсiнiң қосылған құны жоғары тауарларын өткiзетiн ұйымдарға:
жер қойнауын пайдаланушылар;
акцизделетiн тауарлар шығаратын ұйымдар;
арнайы салық режимiн қолданатын ұйымдар;
қызметiн мұнай-химия өнеркәсiбiнде жүзеге асыратын және корпорациялық табыс салығын осы Кодекстiң 119-1-бабында көзделген ережелердi ескере отырып есептейтiн ұйымдар;
қызметiн арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында жүзеге асыратын, технологияларды дамыту мақсатында құрылған және корпорациялық табыс салығын осы Кодекстiң 140-2-бабында көзделген ережелердi ескере отырып есептейтiн ұйымдар;
қызметiн "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағында жүзеге асыратын және корпорациялық табыс салығын, жер салығы мен мүлiк салығын осы Кодекстiң 140-5-бабында көзделген ережелердi ескере отырып есептейтiн ұйымдар жатпайды.
140-8-бап. Салықтарды есептеу
Осы Кодекстiң 140-7-бабында көрсетiлген ұйымдардың салықтарды есептеуi осы Кодекстiң 140-9-бабында көзделген ерекшелiктердi ескере отырып, осы Кодексте белгiленген тәртiппен жүргізiледi.
140-9-бап. Корпорациялық табыс салығын есептеу, төлеу тәртiбi мен мерзiмдерi
1. Егер осы баптың 2-тармағында өзгеше көзделмесе, осы Кодекстiң 125-бабына сәйкес есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы осы Кодекстiң 140-7-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында айқындалған өз өндiрiсiнiң тауарларына қатысты корпорациялық табыс салығы сомасының 30 процентiне азайтылады.
Өз өндiрiсiнiң тауарларына қатысты корпорациялық табыс салығының сомасы осы Кодекстiң 140-7-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында айқындалған өз өндiрiсiнiң тауарларын өткiзуден алынуға жататын (алынған) табыстардың жылдық жиынтық табыстағы үлес салмағына негiзделе отырып айқындалады.
2. Өз өндiрiсiнiң сертификатталған тауарларын өткiзуден түскен табыстар болған жағдайда осы Кодекстің 125-бабына сәйкес есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы менеджмент жүйелерiнiң Қазақстан Республикасының заң актiсiнде белгiленген тәртiппен енгiзiлген жылдан кейінгі бiр салық кезеңi iшiнде өз өндiрiсiнiң сертификатталған тауарларына қатысты корпорациялық табыс салығы сомасының 50 процентiне азайтылады.

3) коэффициент налоговой нагрузки, определяемый как отношение суммы начисленных налогоплательщиком по декларациям налогов за налоговый период, кроме косвенных и удерживаемых у источника выплаты, к сумме дохода от реализации товаров (работ, услуг), составляет не менее 12 процентов.
2. К организациям, реализующим товары собственного производства с высокой добавленной стоимостью, не относятся:
недропользователи;
организации, производящие подакцизные товары;
организации, применяющие специальные налоговые режимы;
организации, осуществляющие деятельность в нефтехимической промышленности и исчисляющие корпоративный подоходный налог с учетом положений, предусмотренных статьей 119-1 настоящего Кодекса;
организации, осуществляющие деятельность на территориях специальных экономических зон, созданных в целях развития технологий, и исчисляющих корпоративный подоходный налог с учетом положений, предусмотренных статьей 140-2 настоящего Кодекса;
организации, осуществляющие деятельность на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау" и исчисляющие корпоративный подоходный налог, земельный налог и налог на имущество с учетом положений, предусмотренных статьей 140-5 настоящего Кодекса.
Статья 140-8. Исчисление налогов
Исчисление налогов организациями, указанными в статье 140-7 настоящего Кодекса, производится в порядке, установленном настоящим Кодексом с учетом особенностей, предусмотренных в статье 140-9 настоящего Кодекса.
Статья 140-9. Исчисление, порядок и сроки уплаты
корпоративного подоходного налога
1. Если иное не предусмотрено пунктом 2 настоящей статьи сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии со статьей 125 настоящего Кодекса, уменьшается на 30 процентов от суммы корпоративного подоходного налога, относящегося к товарам собственного производства, определенным в подпункте 1) пункта 1 статьи 140-7 настоящего Кодекса.
Сумма корпоративного подоходного налога, относящегося к товарам собственного производства, определяется исходя из удельного веса доходов, подлежащих получению (полученных) от реализации товаров собственного производства, определенных в подпункте 1) пункта 1 статьи 140-7 настоящего Кодекса, в совокупном годовом доходе.
2. В случае наличия доходов от реализации сертифицированных товаров собственного производства сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии со статьей 125 настоящего Кодекса, уменьшается на 50 процентов от суммы корпоративного подоходного Налога, относящегося к сертифицированным товарам собственного производства, в течение одного налогового периода, следующего за годом внедрения в установленном законодательным актом Республики Казахстан порядке систем менеджмента.

Өз өндiрiсiнiң сертификатталған тауарларына қатысты корпорациялық табыс салығының сомасы осы Кодекстiң 140-7-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында айқындалған өз өндiрiсiнiң тауарларын өткiзуден алынуға жататын (алынған) табыстардың жылдық жиынтық табыстағы үлес салмағына негізделе отырып айқындалады.
Осы тармақтың мақсаттары үшін өз өндiрiсiнiң осы Кодекстің 140-7-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында айқындалған, өндiру процесi сапа менеджментi және қоршаған ортаны басқару жүйесiнiң 9000 және 14000 сериялы халықаралық ИСО стандарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының заң актiсiнде белгіленген тәртiппен сертификатталған тауарлар өз өндiрiсiнiң сертификатталған тауарлары деп танылады.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделген салық сомасын азайту корпорациялық табыс салығы бойынша осы Кодекстің 126-бабына сәйкес айқындалатын аванстық төлемдердiң сомаларын есептеу кезiнде де қолданылады.";
60) 144-бапта:
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) пай қорларының пайлары және акционерлiк инвестициялық қорлардың акциялары бойынша дивидендтер, сондай-ақ инвестициялық пай қорын басқарушы компанияның сатып алуы кезiнде аталған қорлардың пайлары бойынша табыстар;";
6) тармақшада "iшкi iстер органдарының" деген сөздерден кейiн ", қаржы полициясының" деген сөздермен толықтырылсын;
12) тармақшада:
"1941-1945 жылдардағы" деген сөздер алынып тасталсын;
"салық жылы iшiндегi айлық есептiк көрсеткiштiң 480 еселенген шегiндегі" деген сөздер алынып тасталсын;
30) тармақша "алған мүлiкті" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ заңдарда белгiленген тәртiппен мұраға қалдырылатын зейнетақы жинақтарынан жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
31) тармақшада "қайырымдылық" деген сөзден кейiн "және демеушiлiк" деген сөздермен толықтырылсын;
33) тармақшада:
"төленетiн," деген сөзден кейiн "шарттың қолданылу кезеңінде болған" деген сөздермен толықтырылсын;
"шарттың қолданылу кезеңiндегі" деген сөздер алынып тасталсын;
34) тармақшада "мiндеттi" деген сөзден кейiн "және (немесе) жинақтаушы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 39) тармақшамен толықтырылсын:
"39) жинақтаушы зейнетақы қорларына Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшердегі ерiктi кәсiби зейнетақы жарналары.";
61) 152-баптың 1-тармағында:
5) тармақша алынып тасталсын;
6) тармақшада "өмiрi мен денсаулығын" және ", тиiсті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң 5 еселенген шегiндегi" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

Сумма корпоративного подоходного налога, относящегося к сертифицированным товарам собственного производства, определяется исходя из удельного веса доходов, подлежащих получению (полученных) от реализации товаров собственного производства, определенных в подпункте 1) пункта 1 статьи 140-7 настоящего Кодекса, в совокупном годовом доходе.
Для целей настоящего пункта сертифицированными товарами собственного производства признаются товары собственного производства, определенные в подпункте 1) пункта 1 статьи 140-7 настоящего Кодекса, процесс производства которых сертифицирован в установленном законодательным актом Республики Казахстан порядке в соответствии с международными стандартами ИСО серии 9000 и 14000 системы менеджмента качества и управления окружающей средой.
3. Уменьшение суммы налога, предусмотренное пунктами 1 и 2 настоящей статьи, применяется также при исчислении сумм авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, определяемых в соответствии со статьей 126 настоящего Кодекса.";
60) в статье 144:
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) дивиденды по паям паевых и акциям акционерных инвестиционных фондов, а также доходы по паям паевых инвестиционных фондов при их выкупе управляющей компанией данного фонда;";
в подпункте 6) после слов "внутренних дел" дополнить словами ", финансовой полиции";
в подпункте 12):
слова "в пределах 480-кратного месячного расчетного показателя за налоговый год" исключить;
слова "1941-1945 годов" исключить;
подпункт 30) дополнить словами ", а также пенсионных выплат, осуществляемых накопительными пенсионными фондами из пенсионных накоплений, наследуемых в установленном законодательством порядке";
в подпункте 31) после слова "благотворительной" дополнить словами "и спонсорской";
в подпункте 33):
после слова "случаем" дополнить словами ", наступившим в период действия договора";
слова "в период действия договора" исключить;
в подпункте 34) после слова "обязательного" дополнить словами "и (или) накопительного";
дополнить подпунктом 39) следующего содержания:
"39) добровольные профессиональные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, в размере, установленном законодательством Республики Казахстан.";
61) в пункте 1 статьи 152:
подпункт 5) исключить;
в подпункте 6) слова "жизни и здоровья, в пределах 5-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год" исключить;
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:

"7) тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнде жеке тұлға - Қазақстан Республикасының резидентi Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үйдi жөндеуге, салуға немесе сатып алуға алған тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге бағытталған сомалар.";
62) 153-1-бапта:
1-тармақта "Осы" деген сөз "Егер осы баптың 1-1-тармағында өзгеше белгіленбесе, осы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Егер резидент - салық агентi резидент болып табылатын шетелдiк персоналды ұсыну жөнiнде қызметтер көрсетуге арналған келiсiм-шарт бойынша резидент емес ұсынатын шетелдiк персоналдың жұмыс берушiсi болып табылса, осы Кодекстiң 177-бабының 6-1-тармағында көзделген шарттар сақталған жағдайда осы Кодекстiң 178-бабының 14), 16) және 17) тармақшаларында көрсетiлген резидент шетелдiк персоналдың табыстарынан жеке табыс салығын есептеудi және төлеудi мұндай шетелдiк персоналға табыстар Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде төленген жағдайда осы баптың ережелерiне сәйкес резидент - салық агентi жүргiзедi.
Мұндай шетелдiк персоналға Қазақстан Республикасында табыстар төленген жағдайда шетелдiк персоналдың табысынан жеке табыс салығын есептеудi, ұстап қалуды және төлеудi осы Кодекстiң 147 және 153-баптарында белгіленген тәртiппен резидент - салық агентi жүргiзедi.";
63) 155-бапта "Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде және жағдайларда жинақтаушы зейнетақы қорларына аударылған мiндетті зейнетақы жарналары сомасына азайтылған" деген сөздер алынып тасталсын;
64) 161-баптың 1-тармағы "сыйлықақылары есебiнен" деген сөздерден кейiн ";" белгісi қойылып, мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"жұмыс берушiнiң жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша жұмыскердiң пайдасына енгiзетiн сақтандыру сыйлықтары есебiнен";
65) 164-баптың 3-тармағында:
бiрiншi бөлiктiң 2) тармақшасындағы "жеке табыс салығын" деген сөздердiң алдынан ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) салық агенттерi болып табылмайтын тұлғаларға Қазақстан Республикасында қызметтер көрсетуден, жұмыстар орындаудан табыс алатын Қазақстан Республикасының азаматтары";
екiншi бөлiкте "1) тармақшасында айқындалған тұлға" деген сөздер "1), 3) тармақшаларында айқындалған тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
66) 166-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы в) тармақшасындағы "антикварианттарды" деген сөзден кейiн ";" белгісi қойылып, мынадай мазмұндағы г) тармақшасымен толықтырылсын:
"г) мемлекеттiк тiркеуге жататын және бiр жылдан кем емес уақыт меншiк құқығындағы немесе механикалық көлiк құралын және (немесе) тiркемелердi иеліктен айыру құқығымен басқаруға сенiмхат негiзiнде алынған механикалық көлiк құралдарын және тiркемелердi";
2-тармақта:
мемлекеттік тiлдегi мәтiнiнде "бағалау" деген сөз "оны сатып алу" деген сөздермен ауыстырылсын, ", бiрақ оны сатып алу құнынан кем болмайтын" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Сатып алу құны болмаған жағдайда мүлiктi сату құны мен бағалау құны арасындағы оң айырма құн өсiмi болып табылады.";

"7) суммы, направленные на погашение вознаграждения по жилищным займам, полученным физическим лицом - резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на ремонт, строительство или приобретение жилища на территории Республики Казахстан.";
62) в статье 153-1:
в пункте 1 слово "Исчисление" заменить словами "Если иное не установлено пунктом 1-1 настоящей статьи, исчисление";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В случае, если налоговый агент - резидент является работодателем иностранного персонала, являющегося резидентами, предоставленного нерезидентом по контракту на оказание услуг по предоставлению иностранного персонала, при соблюдении условий, предусмотренных пунктом 6-1 статьи 177 настоящего Кодекса, исчисление и уплата индивидуального подоходного налога с доходов иностранного персонала - резидентов, указанных в подпунктах 14), 16) и 17) статьи 178 настоящего Кодекса, производится налоговым агентом - резидентом в соответствии с положениями настоящей статьи при выплате доходов такому иностранному персоналу за пределами Республики Казахстан.
В случае выплаты доходов такому иностранному персоналу в Республике Казахстан, исчисление, удержание и уплата индивидуального подоходного налога с доходов иностранного персонала производится налоговым агентом - резидентом в порядке, установленном статьями 147 и 153 настоящего Кодекса.";
63) в статье 155 слова ", уменьшенному на сумму обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды в размере и случаях, установленных законодательством Республики Казахстан" исключить;
64) пункт 1 статьи 161 дополнить абзацем следующего содержания:
"за счет страховых премий, вносимых работодателем в пользу работника по договорам накопительного страхования.";
65) в пункте 3 статьи 164:
часть первую дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) граждане Республики Казахстан, получающие доходы от оказания услуг, выполнения работ в Республике Казахстан лицам, не являющимся налоговыми агентами.";
в части второй слова "лицом, определенным подпунктом 1)" заменить словами "лицами, определенными подпунктами 1), 3)";
66) в статье 166:
подпункт 1) пункта 1 дополнить подпунктом г) следующего содержания:
"г) механических транспортных средств и прицепов, подлежащих государственной регистрации и находящихся менее одного года на праве собственности или полученных на основании доверенности на управление механическим транспортным средством и (или) прицепом с правом отчуждения;";
в пункте 2:
слова "оценочной стоимостью, но не ниже стоимости" заменить словом "стоимостью";
дополнить частью следующего содержания:
"При отсутствии стоимости приобретения приростом стоимости является положительная разница между стоимостью реализации имущества и оценочной стоимостью.";

67) 171-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы алынып тасталсын;
68) 177-баптың 6-1-тармағы мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы тармақта белгiленген шарттар орындалған кезде және резидент емес шетелдiк персоналды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде ұсыну жөнiндегі қызметтер көрсеткен жағдайда резидент еместiң мұндай қызметтерi Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде көрсетiлген қызметтер болып табылады.";
69) 179-бапта:
2-тармақ "Қолма-қол" деген сөздердiң алдынан "Резидент емес алдындағы табысты Қазақстан Республикасындағы көздерден төлеу жөнiндегі берешектi өтеу есебiнен жүргізiлетiн" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың 8) тармақшасындағы "табыстар" деген сөзден кейiн ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде, осы Кодекстiң 178-бабының 2) тармақшасында көрсетiлмеген жұмыстарды орындаудан, қызметтердi көрсетуден түскен табыстар";
70) 187-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы "түскен" деген сөзден кейiн ", салық салу тәртiбi осы Кодекстің 189-бабында айқындалған" деген сөздермен толықтырылсын;
71) 187-1 бапта:
1-тармақтың бiрiншi абзацында "Осы" деген сөз "Егер осы баптың 1-1-тармағында өзгеше белгіленбесе, осы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Егер резидент - салық агентi резидент болып табылатын, шетелдiк персоналды ұсыну жөнiнде қызметтер көрсетуге арналған келiсiм-шарт бойынша резидент емес ұсынатын шетелдiк персоналдың жұмыс берушiсi болып табылса осы Кодекстiң 177-бабының 6-1-тармағында көзделген шарттар сақталған жағдайда осы Кодекстiң 178-бабының 14), 16) және 17) тармақшаларында көрсетiлген резидент емес шетелдiк персоналдың табыстарынан жеке табыс салығын есептеудi және төлеудi мұндай шетелдiк персоналға табыстар Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде төленген жағдайда осы баптың ережелерiне сәйкес резидент - салық агентi жүргізедi.
Мұндай шетелдiк персоналға Қазақстан Республикасында табыстар төленген жағдайда шетелдiк персоналдың табысынан жеке табыс салығын есептеудi, ұстап қалуды және төлеудi осы Кодекстiң 187-бабында белгiленген тәртiппен резидент - салық агентi жүргiзеді.";
6-тармақта "жазбаша өтiнiш" деген сөздер "түзету себептерiнiң жазбаша негiздемесiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
72) 190-баптың 1-тармақта "5" деген сан "7" деген санмен ауыстырылсын;
73) 191-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"191-бап. Аванстық төлемдер мен жеке табыс салығын төлеу
тәртiбi мен мерзiмдерi
1. Мынадай резидент емес жеке тұлғалар:
1) Осы Кодекске сәйкес арнайы салық режимдерiн қолданатын тұлғаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жеке кәсiпкерлiк қызметтен табыс түсiретiн резидент емес жеке тұлғалар;

67) подпункт 2) пункта 1 статьи 171 исключить;
68) пункт 6-1 статьи 177 дополнить частью следующего содержания:
"При выполнении условий, установленных настоящим пунктом, и в случае оказания нерезидентом услуг по предоставлению иностранного персонала за пределами Республики Казахстан, такие услуги нерезидента являются услугами, оказанными за пределами Республики Казахстан.";
69) в статье 179:
пункт 2 дополнить словами ", производимые в счет погашения задолженности перед нерезидентом по выплате доходов из источников в Республике Казахстан";
пункт 3 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан, не указанные в подпункте 2) статьи 178 настоящего Кодекса.";
70) подпункт 2) пункта 1 статьи 187 дополнить словами ", порядок налогообложения которых определен статьей 189 настоящего Кодекса";
71) в статье 187-1:
в абзаце первом пункта 1 слово "Исчисление" заменить словами "Если иное не установлено пунктом 1-1 настоящей статьи, исчисление";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В случае, если налоговый агент - резидент является работодателем иностранного персонала, являющегося нерезидентами, предоставленного нерезидентом по контракту на оказание услуг по предоставлению иностранного персонала, при соблюдении условий, предусмотренных пунктом 6-1 статьи 177 настоящего Кодекса, исчисление и уплата индивидуального подоходного налога с доходов иностранного персонала - нерезидентов, указанных в подпунктах 14), 16) и 17) статьи 178 настоящего Кодекса, производится налоговым агентом - резидентом в соответствии с положениями настоящей статьи при выплате доходов такому иностранному персоналу за пределами Республики Казахстан.
В случае выплаты доходов такому иностранному персоналу в Республике Казахстан, исчисление, удержание и уплата индивидуального подоходного налога с доходов иностранного персонала производится налоговым агентом - резидентом в порядке, установленном статьей 187 настоящего Кодекса.";
в пункте 6 слово "заявление" заменить словами "обоснование причин корректировки";
72) в пункте 3 статьи 190 цифру "5" заменить цифрой "7";
73) статью 191 изложить в следующей редакции:
"Статья 191. Порядок и сроки уплаты авансовых платежей и
индивидуального подоходного налога
1. Следующие физические лица-нерезиденты уплачивают индивидуальный подоходный налог путем внесения авансовых платежей:
1) физические лица-нерезиденты, получающие доходы от индивидуальной предпринимательской деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением лиц, применяющих специальные налоговые режимы в соответствии с настоящим Кодексом;

2) төлем көзiнен табыс салығы салынатын табыстарды қоспағанда, осы Кодекстiң 149-151-баптарында көзделген өзге де табыстарды қоса отырып, осы Кодекстiң 178-бабының 14)-16) және 17) тармақшаларында белгiленген табыстарды алатын резидент емес жеке тұлғалар жеке табыс салығын аванстық төлемдердi енгiзу жолымен төлейдi.
2. Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген резидент емес жеке тұлғаларға жеке табыс салығын есептеу шегерiмдi жүзеге асырмастан есептелген табыс сомасына осы Кодекстiң 145-бабының 1-тармағында белгiленген ставкаларды қолдану арқылы жүргiзiледi.
3. Бiрiншi салық кезеңiнде жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердi есептеудi резидент емес жеке тұлға мынадай тәртiппен:
1) осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында аталған резидент емес жеке тұлға салық кезеңiнiң ішінде алуға болжанатын табыс сомасын негізге алып, осы Кодекстің 189-бабының ережелерiн ескере отырып;
2) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында аталған резидент емес жеке тұлға жеке еңбек шартында (келiсiм-шартта, келiсiмде) көрсетiлген табыс сомасын негiзге алып, осы баптың 2-тармағының ережелерін ескере отырып жүргізеді.
Резидент емес жеке тұлға кейiнгi салық кезеңдерiнде жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді резидент емес жеке тұлғаның нақты салық мiндеттемесiнiң өткен салық кезеңiндегi жеке табыс салығы бойынша декларацияда көрсетiлген сомасын негiзге алып, ағымдағы салық кезеңi үшiн жеке табыс салығының болжамды сомасын ескере отырып есептейдi.
4. Резидент емес жеке тұлға салық кезеңiнiң iшінде жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердi төлеудi ағымдағы айдың 20-күнiнен кешiктiрмей ай сайын жүргізеді.
5. Резидент емес жеке тұлға салық кезеңi iшiнде төлеуi тиiс жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердiң сомалары жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларының есептемесінде көрсетiледi.
Резидент емес жеке тұлға жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларының есептемесiн осы Кодекстiң 192-бабының 1-тармағында белгіленген мерзiмнен кешiктiрмей өзi тiркелген жер бойынша салық органына ұсынады.
Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында аталған резидент емес жеке тұлғалар жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларының есептемесiне жеке еңбек шартының (келiсiм-шарттың) немесе салық салынатын табыстың мәлiмделген сомасын растайтын азаматтық-құқықтық сипаттағы өзге де шарттың көшiрмесiн қоса беруге мiндеттi.

2) физические лица-нерезиденты, получающие доходы, определенные подпунктами 14), 16) и 17) статьи 178 настоящего Кодекса, включая иные доходы, определенные статьями 149-151 настоящего Кодекса, за исключением доходов, облагаемых подоходным налогом у источника выплаты.
2. Исчисление индивидуального подоходного налога физическими лицами-нерезидентами, указанными в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, производится путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 145 настоящего Кодекса, к сумме начисленного дохода без осуществления вычетов.
3. В первый налоговый период исчисление авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу производится физическим лицом-нерезидентом в следующем порядке:
1) физическим лицом-нерезидентом, указанным в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, с учетом положений статьи 189 настоящего Кодекса исходя из суммы дохода, предполагаемого к получению в течение налогового периода;
2) физическим лицом-нерезидентом, указанным в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, с учетом положений пункта 2 настоящей статьи исходя из суммы дохода, указанного в индивидуальном трудовом договоре (контракте, соглашении).
В последующие налоговые периоды исчисление авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу производится физическим лицом-нерезидентом исходя из суммы фактического налогового обязательства физического лица-нерезидента, указанного в декларации по индивидуальному подоходному налогу за предыдущий налоговый период, с учетом предполагаемой суммы индивидуального подоходного налога за текущий налоговый период.
4. В течение налогового периода уплата авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу производится физическим лицом-нерезидентом ежемесячно не позднее 20 числа текущего месяца.
5. Суммы авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, подлежащие уплате физическим лицом-нерезидентом в течение налогового периода, указываются в расчете сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу.
Расчет сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу представляется физическим лицом-нерезидентом в налоговый орган по месту своей регистрации не позднее срока, установленного пунктом 1 статьи 192 настоящего Кодекса.
Физические лица-нерезиденты, указанные в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, обязаны приложить к расчету сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу копию индивидуального трудового договора (контракта) или иного договора гражданско-правового характера, подтверждающего заявленную сумму налогооблагаемого дохода.

6. Аванстық төлемдердiң енгiзiлген сомалары ағымдағы салық кезеңiнде резидент емес жеке тұлғаға есептелген жеке табыс салығын төлеу есебiне есепке алынады.
7. Түпкiлiктi есеп айырысу және жеке табыс салығын төлеу салық кезеңi үшiн жеке табыс салығы бойынша декларация тапсыру үшiн белгіленген мерзiмнен кейiн он жұмыс күнiнен кешiктiрмей жүргізiледi.
Салық кезеңiнiң қорытындылары бойынша жеке табыс салығы бойынша декларацияны резидент емес жеке тұлға осы Кодекстің 192-бабының 2-тармағында белгiленген мерзiмнен кешiктiрмей өзi тіркелген жер бойынша салық органына ұсынады.
8. Резидент емес жеке тұлға салық кезеңiнiң iшiнде салық органына салық кезеңiнiң алдағы айлары үшiн жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларының түзетiлген есептемесiн табыс етуге құқылы. Жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердiң сомаларын азайту жағына қарай түзеткен жағдайда резидент емес жеке тұлға салық органына көрсетілген есептемемен бiрге түзетулер себептерiнiң жазбаша негiздемесiн ұсынуы тиiс.";
74) 192-баптың 1-тармағында "жеке табыс салығының болжамды сомасы туралы мәлiмдеменi" деген сөздер "жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларының есептемесін" деген сөздермен ауыстырылсын;
75) 198-баптың 1-тармағында "202" деген сандар "201-1" деген сандармен ауыстырылсын;
76) 201-баптың 1-тармағында "тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен түскен таза табысты түбегейлi алушы болса және тиiстi халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға құқылы болса" деген сөздер "халықаралық шарт жасасқан елдiң резидентi болса және тиiстi халықаралық шартта резидент еместің Қазақстан Республикасындағы қызметтен түскен таза табысына тұрақты мекеме арқылы салық салудың осы Кодекстің 185-бабында белгіленген тәртiптен өзгеше тәртiбi көзделген болса" деген сөздермен ауыстырылсын;
77) 203-баптың 3) тармақшасында "202" деген сандар "201-1" деген сандармен ауыстырылсын;
78) 207-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы Кодекстiң 208-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында қосылған құн салығы бойынша есепке тұрған мынадай тұлғалар:
мемлекеттік мекемелердi қоспағанда, заңды тұлғалар;
жеке кәсiпкерлер;
тұрақты мекеме арқылы қызметiн Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын резидент еместер;
2) заңды тұлғаның осы Кодекстiң 208-бабының 6-тармағына сәйкес қосылған құн салығын дербес төлеушiлер ретiнде танылған құрылымдық бөлiмшелерi қосылған құн салығын төлеушiлер болып табылады.";

6. Внесенные суммы авансовых платежей зачитываются в счет уплаты индивидуального подоходного налога, начисленного физическому лицу-нерезиденту за текущий налоговый период.
7. Окончательный расчет и уплата индивидуального подоходного налога производятся не позднее десяти рабочих дней после срока, установленного для сдачи декларации по индивидуальному подоходному налогу за налоговый период.
Декларация по индивидуальному подоходному налогу по итогам налогового периода представляется физическим лицом-нерезидентом в налоговый орган по месту своей регистрации не позднее срока, установленного пунктом 2 статьи 192 настоящего Кодекса.
8. Физическое лицо-нерезидент вправе в течение налогового периода представить в налоговый орган скорректированный расчет сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу за предстоящие месяцы налогового периода. При корректировке сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу в сторону уменьшения физическому лицу-нерезиденту необходимо представить в налоговый орган с указанным расчетом письменное обоснование причин корректировки.";
74) в пункте 1 статьи 192 слова "заявление о предполагаемой сумме индивидуального подоходного налога" заменить словами "расчет сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу";
75) в пункте 1 статьи 198 цифры "202" заменить цифрами "201-1";
76) в пункте 1 статьи 201 слова "окончательным получателем чистого дохода и имеет - право на применение положений соответствующего международного договора" заменить словами "резидентом страны, с которой заключен международный договор, и если соответствующим международным договором предусмотрен порядок налогообложения чистого дохода нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, отличный от порядка, установленного статьей 185 настоящего Кодекса";
77) в подпункте 3) статьи 203 цифры "202" заменить цифрами "201-1";
78) пункт 1 статьи 207 изложить в следующей редакции:
"1. Плательщиками налога на добавленную стоимость являются:
1) следующие лица, которые встали на учет по налогу на добавленную стоимость в Республике Казахстан в соответствии со статьей 208 настоящего Кодекса:
юридические лица, за исключением государственных учреждений;
индивидуальные предприниматели;
нерезиденты, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
2) структурные подразделения юридического лица, признанные самостоятельными плательщиками налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 6 статьи 208 настоящего Кодекса.";

79) 208-бапта:
1-тармақта "тұлға" деген сөз "осы Кодекстiң 207-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Кодекстiң 207-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген тұлғалар қосылған құн салығы бойынша олар есепке қою туралы өтiнiш берген айдан кейiнгi айдың алғашқы күнiнен бастап қосылған құн салығын төлеушiлерге айналады.
Мемлекеттiк мекемелердi қоспағанда, заңды тұлға, сондай-ақ тұрақты мекеме арқылы қызметiн Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын резидент емес Қазақстан Республикасының әдiлет органдарында мемлекеттiк (есептiк) тiркеуден өткеннен кейiн он жұмыс күнiнен кешiктiрмей қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы салық органына өтiнiш берген жағдайда, аталған тұлға өзi салық төлеушi ретiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап қосылған құн салығын төлеушiге айналады.
Жеке кәсiпкер өзi жеке кәсiпкер ретiнде мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейiн он жұмыс күнiнен кешiктiрмей қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы салық органына өтiнiш берген жағдайда, аталған тұлға жеке кәсiпкер ретiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап қосылған құн салығын төлеушiге айналады.";
6-тармақта "төлеушiнiң" деген сөз "төлеушi - заңды тұлғаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта "төлеушi" деген сөз "төлеушi - заңды тұлға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Қосылған құн салығын төлеушi - заңды тұлғаның құрылымдық бөлiмшелерi қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы өтiнiш берген айдан кейiнгi айдың бiрiншi күнi қосылған құн салығын төлеушiлерге айналады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы Кодекстiң 207-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген тұлғаларды қосылған құн салығы бойынша есепке қойған кезде, аталған тұлғалардың осы Кодекстің 235-бабына сәйкес қосылған құн салығы бойынша есепке қойылған күнiндегі тауарлардың (негiзгi құралдарды қоса алғанда) қалдықтары бойынша қосылған құн салығының сомасын есепке жатқызуға құқығы бар.";
9-тармақта:
"тұлғаның" деген сөз "осы Кодекстiң 207-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"оны" деген сөз "оларды" деген сөзбен ауыстырылсын;
80) 210-баптың 4-тармағында "Тұлға" деген сөз "Осы Кодекстің 207-бабының 1-тармағында көрсетiлген салық төлеушiлер" деген сөздермен ауыстырылсын;

79) в статье 208:
в пункте 1 слова "Лицо обязано" заменить словами "Лица, указанные в подпункте 1) пункта 1 статьи 207 настоящего Кодекса, обязаны";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Лица, указанные в подпункте 1) пункта 1 статьи 207 настоящего Кодекса, становятся плательщиками налога на добавленную стоимость в первый день месяца, следующего за месяцем, в котором они подали заявление о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость.
В случае подачи юридическим лицом, за исключением государственных учреждений, а также нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, заявления о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость в налоговый орган не позднее десяти рабочих дней после его государственной (учетной) регистрации в органах юстиции Республики Казахстан, данное лицо становится плательщиком налога на добавленную стоимость со дня его государственной регистрации в качестве налогоплательщика.
В случае подачи заявления индивидуальным предпринимателем о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость в налоговый орган не позднее десяти рабочих дней после его государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, данное лицо становится плательщиком налога на добавленную стоимость со дня государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя.";
в пункте 6 слово "плательщика" заменить словами "юридического лица-плательщика";
в пункте 7 слово "Плательщик" заменить словами "Юридическое лицо-плательщик";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Структурные подразделения юридического лица-плательщика налога на добавленную стоимость становятся плательщиками налога на добавленную стоимость в первый день месяца, следующего за месяцем, в котором подано заявление о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. При постановке лиц, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 207 настоящего Кодекса, на учет по налогу на добавленную стоимость данные лица имеют право на зачет сумм налога на добавленную стоимость по остаткам товаров (включая основные средства) на дату постановки на учет по налогу на добавленную стоимость в соответствии со статьей 235 настоящего Кодекса.";
в пункте 9:
слово "лица" заменить словами "лиц, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 207 настоящего Кодекса,";
слово "его" заменить словом "их";
80) в пункте 4 статьи 210 слова "Лицо перестает быть плательщиком" заменить словами "Налогоплательщики, указанные в пункте 1 статьи 207 настоящего Кодекса, перестают быть плательщиками";

81) 211-баптың 3-тармағы 5) тармақшадағы "ресiмделсе" деген сөзден кейiн ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) жер қойнауын пайдаланушы жаңадан құрған және (немесе) сатып алған, жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды орындау үшiн пайдаланылатын және Қазақстан Республикасына берiлуi тиiс мүлiкті жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалануға жасалған келiсiм-шарт талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының иелiгіне бepуi";
82) 216-баптың 2-тармағының екiншi және үшiншi бөлiктерiнде "211-баптың" және "210-баптың" деген сөздер тиiсiнше "осы Кодекстiң 211-бабының" және "осы Кодекстiң 210-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
83) 221-баптың 5-тармағында "құжаты" деген сөзден кейiн "немесе уәкiлетті мемлекеттік орган белгiлеген нысан бойынша салық органы берген құжат" деген сөздермен толықтырылсын;
84) 223-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
85) 225-баптың 16) тармақшасындағы "қосылған құн салығынан босатылады" деген сөздер алынып тасталып, мынадай мазмұндағы 17) тармақшамен толықтырылсын:
"17) Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес айқындалған, "Еркiн қойма" кеден режимi қолданылатын аумақта өндiрiлген және Қазақстан Республикасы кеден аумағының қалған бөлiгiне өткiзiлетiн қазақстандық тауарлар қосылған құн салығынан босатылады.
Осы тармақшада көрсетiлген тауарлар тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтеді.";
86) 227-баптың 2-тармағында:
1) тармақшаның бiрiншi абзацы "және Қазақстан Республикасының заң актiсiне сәйкес мемлекеттік инвестициялық саясатты iске асыруға уәкiлеттi банк Қазақстан Республикасының заң актiсiне сәйкес лицензиясыз iске асыратын операциялар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша "және Қазақстан Республикасының заң актiсiне сәйкес мемлекеттiк инвестициялық саясатты iске асыруға уәкiлетті банк Қазақстан Республикасының заң актiсiне сәйкес лицензиясыз iске асыратын бағалы қағаздармен операциялар" деген сөздермен толықтырылсын;
87) 228-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мүлiктi қаржы лизингiне беру осы баптың 1-тармағында белгiленген шарттар және төменде келтiрiлген шарттардың бiрi сақталған кезде:
1) егер берiлетiн мүлiктiң импорты осы Кодекстiң 234-бабының 12) тармақшасына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған болса;
2) егер берiлетiн мүлiк осы Кодекстiң 225-бабының 17) тармақшасына сәйкес қосылған құн салығынсыз сатып алынған болса, қосылған құн салығын төлеуден босатылады.";
88) 234-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) төлем карточкаларымен қызметтер көрсету үшiн жабдықтар импорты, меншiктi өндiрiстiк мұқтаждар үшiн әкелiнетiн бағдарламалық қамтамасыз ету және оның қосалқы бөлшектерi;";
12) тармақшада:
екiншi абзацта "тiзбесiн" деген сөзден кейiн "және оны қалыптастыру тәртiбiн" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"Бұл ретте аталған тiзбеге Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiсi жоқ немесе Қазақстан Республикасының қажеттiлігін жаппайтын негiзгi құралдар енгiзiледi.";

81) пункт 3 статьи 211 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) передача недропользователем в собственность Республики Казахстан вновь созданного и (или) приобретенного недропользователем имущества, использовавшегося для выполнения операций по недропользованию и подлежащего передаче Республике Казахстан в соответствии с условиями заключенного контракта на недропользование.";
82) в частях второй и третьей пункта 2 статьи 216 после слов "статьи 211" и "статьи 210" дополнить словами, "настоящего Кодекса";
83) в пункте 5 статьи 221 после слова "документ" дополнить словами "или документ, выданный налоговым органом по форме, установленной уполномоченным государственным органом";
84) пункт 2 статьи 223 исключить;
85) статью 225 дополнить подпунктом 17) следующего содержания:
"17) казахстанских товаров, определенных в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, произведенных на территории, на которой действует таможенный режим "Свободный склад", и реализуемых на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан.
Перечень товаров, указанных в настоящем подпункте, утверждается Правительством Республики Казахстан.";
86) в пункте 2 статьи 227:
абзац первый подпункта 1) дополнить словами ", и операции, осуществляемые без лицензии в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан банком, уполномоченным в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан на реализацию государственной инвестиционной политики";
подпункт 2) дополнить словами ", и операции с ценными бумагами, осуществляемые без лицензии в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан банком, уполномоченным в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан на реализацию государственной инвестиционной политики";
87) пункт 2 статьи 228 изложить в следующей редакции:
"2. Передача имущества в финансовый лизинг освобождается от налога на добавленную стоимость при соблюдении условий, установленных пунктом 1 настоящей статьи и одного из нижеперечисленных условий:
1) если импорт передаваемого имущества освобожден от уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 234 настоящего Кодекса;
2) если передаваемое имущество приобретено без налога на добавленную стоимость в соответствии с подпунктом 17) статьи 225 настоящего Кодекса.";
88) в пункте 1 статьи 234:
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) импорт оборудования для обслуживания платежными карточками, программное обеспечение и запасные части к нему, ввозимые для собственных производственных нужд;";
в подпункте 12):
в абзаце втором после слова "подпункте" дополнить словами ", и порядок его формирования";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"При этом в данный перечень включаются основные средства, производство которых отсутствует на территории Республики Казахстан или не покрывает потребности Республики Казахстан.";

89) 235-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасында "қосылған құн салығы бюджетке төленген болса" деген сөздер "қосылған құн салығын төлеу жөнiндегi салық мiндеттемесi орындалса" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
3) тармақшада "құжатында" деген сөзден кейiн "немесе салық органы берген құжатта" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) темiр жол немесе әуе көлiктерiнде тасымалдаушының салық төлеушiнiң тiркелу нөмiрiн көрсете отырып берiлетiн жол жүру билеттерiнде жеке жолмен бөлiнген салық сомасы;";
4-тармақтың екiншi бөлiгiнде "салық бюджетке салық нақты енгiзiлген" деген сөздер "қосылған құн салығын төлеу жөнiндегi салық мiндеттемесi орындалған" деген сөздермен ауыстырылсын;
90) 248-баптың 2-тармағы "құн салығы" деген сөздерден кейiн "уәкiлеттi мемлекеттік органның келiсiмi бойынша кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлетті орган белгiлеген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
91) 249-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеу мерзiмiн өзгертудi салық қызметi органдары егер:
1) импортталатын шикiзат пен материалдар өнеркәсiптiк ұқсатуға арналған;
2) су, газ, электр энергиясы импортталатын тауарлар болып табылған жағдайда жүргізедi.
2. Осы баптың мақсаты үшiн, егер бұл орайда төменде аталған шарттардың ең болмаса біреуі орындалатын болса:
1) өндiрiстiк ұқсатудан кейiн алынған өнiмде (тауарда) пайдаланылған шикiзат пен материалдардан өзгеше алғашқы кез келген төрт белгі деңгейiнде сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды болса;
2) тауардың шығарылған елi Қазақстан Республикасы болып есептелуi үшiн жеткiлiкті өндiрiстiк немесе технологиялық операциялар орындалса. Тауар шығарылған ел Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес айқындалады;
3) шикiзат пен материалдар құнының проценттiк үлесі түпкi өнiмнiң бағасында тiркелген үлеске (адвалорлық үлес ережесi) жетсе, тауарларды өндіру процесiнде шикiзат пен материалдарды одан әрі пайдалану оларды өнеркәсiптiк ұқсату деп ұғынылады.
Нақты тауарларға қатысты осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетiлген шарттарды Қазақстан Республикасының Үкiметі белгілейдi.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
2-1. Өнеркәсiптiк қайта өңдеуге:
1) тауарларды сақтау немесе тасымалдау кезiнде олардың сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегі операциялар;
2) тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау жөнiндегi операциялар (лектi бөлшектеу, жөнелтуді қалыптастыру, сұрыптау, қайта opaу);
3) бекiту материалының (бұрандалардың, гайкалардың, болттардың және басқа бекiту материалдарының) көмегімен не жапсыру, пiсiру, дәнекерлеу немесе желiмдеу арқылы тауар құрауыштарын жинау деп ұғынылатын қарапайым жинау операциялары;

89) в статье 235:
в подпункте 4) пункта 1 слова "налог на добавленную стоимость уплачен в бюджет" заменить словами "исполнено налоговое обязательство по уплате налога на добавленную стоимость";
в пункте 2:
в подпункте 3) после слова "документе" дополнить словами "или документе, выданном налоговым органом";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) сумма налога, выделенная отдельной строкой в проездном билете, выдаваемом на железнодорожном или авиационном транспорте с указанием регистрационного номера налогоплательщика перевозчика;";
в части второй пункта 4 слова "налог фактически внесен в бюджет" заменить словами "исполнено налоговое обязательство по уплате налога на добавленную стоимость";
90) пункт 2 статьи 248 дополнить словами ", в порядке, установленном уполномоченным органом по вопросам таможенного дела по согласованию с уполномоченным государственным органом";
91) в статье 249:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Изменение сроков уплаты налога на добавленную стоимость на импортируемые товары производится органами налоговой службы в случае, если:
1) импортируемые сырье и материалы предназначены для промышленной переработки;
2) импортируемыми товарами являются вода, газ, электроэнергия.
2. Для целей настоящей статьи под промышленной переработкой сырья и материалов понимается дальнейшее их использование в процессе производства товаров, если при этом выполняется хотя бы одно из нижеперечисленных условий:
1) полученный после промышленной переработки продукт (товар) имеет отличный от использованных сырья и материалов код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков;
2) выполнение производственных или технологических операций, достаточных для того, чтобы страной происхождения товара считалась Республика Казахстан. Страна происхождения товара определяется в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан;
3) процентная доля стоимости сырья и материалов достигает фиксированной доли в цене конечного продукта (правило адвалорной доли).
Условия, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, в отношении конкретных товаров устанавливаются Правительством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. К промышленной переработке не относятся:
1) операции по обеспечению сохранности товаров во время их хранения или транспортировки;
2) операции по подготовке товаров к продаже и транспортировке (дробление партий, формирование отправок, сортировка, переупаковка);
3) простые сборочные операции, под которыми понимается сборка компонентов товара с помощью крепежного материала (винтов, гаек, болтов и прочих крепежных материалов) либо клепкой, сваркой, пайкой или путем склеивания;

4) егер түпкi өнiмнiң (тауардың) сипаттамалары араластырылатын шикiзат пен материалдардың сипаттамаларынан ерекшеленбейтiн болса, әр түрлi елдерде шығарылатын тауарларды (құрауыштарды) араластыру;
5) мал сою;
6) жоғарыда аталған операциялардың екi немесе одан да көн санының құрамдастырылуы жатпайды.";
92) 250-баптың 1-тармағында:
екiншi бөлiкте "тiзбесiн" деген сөзден кейiн "және оны қалыптастыру тәртiбiн" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Бұл ретте осы тiзбеге Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiсi жоқ немесе Қазақстан Республикасының қажеттілігін жаппайтын тауарлар енгізiледі.";
93) 251-баптың 4-тармағында:
"салық төлеушiнiң" деген сөз "қосылған құн салығын төлеушiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
"түсiрген" деген сөзден кейiн "немесе Қазақстан Республикасының аумағына сыртқы сауда тауар айналымы жөнiндегі (бартерлiк) операциялар бойынша экспортталған тауарларды сатып алушы қосылған құн салығын төлеушiге жеткiзген тауарларды нақты әкелу жүзеге асырылған" деген сөздермен толықтырылсын;
94) 252-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетiлген мерзiм iшiнде қосылған құн салығын төлеушiнiң берушiлерi қарсы салық тексеруiн жүргізу кезiнде анықталған бұзушылықтарды жоймаса, мұндай қосылған құн салығын төлеушiлерге салықты қайтару бұзушылықтар анықталмаған не жойылған сомалар шегiнде жүргiзiледi.
Осы бапқа сәйкес расталған, бiрақ белгiленген мерзiмдерде қайтарылмаған қосылған құн салығының сомасына қайтару мерзiмi бұзылған әрбiр күн үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасының 2 еселенген мөлшерiнде өсiмақы есептеледi.
Қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының дұрыстығын растау үшiн берушiге тексеру тағайындау туралы шешiм уәкiлеттi мемлекеттік орган белгiлеген тәртiппен, мынадай жағдайлар:
1) қарсы тексеру:
бұл салық төлеушiнiң қосылған құн салығын қайтаруға өтiнiш беру сәтiнiң алдындағы он екi ай кезең iшiнде аталған салық төлеушiге айына кемiнде бiр рет тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) өткiзудi жүзеге асырған өнiм берушiлерге;
электр және жылу энергиясын, суды, газды, байланыс қызметiн берушiлерге;
осы баптың 3) тармақшасына сәйкес қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының дұрыстығы расталған кезде жүргiзiлмейтiнi;
2) қосылған құн салығы 1 миллион теңгеден астам сомаға көрсетiлiп шот-фактура жазған берушiлер (жоғарыда аталғандарды қоспағанда) мiндеттi тексеруге жататыны;

4) смешивание товаров (компонентов), происходящих из различных стран, если характеристики конечного продукта (товара) существенно не отличаются от характеристик смешиваемых сырья и материалов;
5) убой скота;
6) комбинация двух или большего числа указанных выше операций.";
92) в пункте 1 статьи 250:
в части второй слово "определяется" заменить словами "и порядок его формирования определяются";
дополнить частью следующего содержания:
"При этом в данный перечень включаются товары, производство которых отсутствует на территории Республики Казахстан или не покрывает потребности Республики Казахстан.";
93) в пункте 4 статьи 251:
слова "налогоплательщика" заменить словами "плательщика налога на добавленную стоимость";
после слова "Казахстан" дополнить словами ", либо осуществлен фактический ввоз товаров на территорию Республики Казахстан, поставленных плательщику налога на добавленную стоимость покупателем экспортированных товаров по внешнеторговым товарообменным (бартерным) операциям";
94) пункт 4 статьи 252 изложить в следующей редакции:
"4. В случае, если в течение срока, указанного в пункте 1 настоящей статьи, поставщиками плательщика налога на добавленную стоимость не будут устранены нарушения, выявленные при проведении встречной налоговой проверки, возврат налога таким плательщикам налога на добавленную стоимость производится в пределах сумм, по которым не выявлены либо устранены нарушения.
На сумму налога на добавленную стоимость, подтвержденного в соответствии с настоящей статьей, но не возвращенного в установленные сроки, начисляется пеня в размере 2-кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным банком Республики Казахстан, за каждый день нарушения срока возврата.
Решение о назначении проверки поставщика для подтверждения достоверности предъявленных к возврату сумм налога на добавленную стоимость принимается в порядке, установленном уполномоченным государственным органом, с учетом следующих положений:
1) не производятся встречные проверки:
поставщиков, которые осуществляли реализацию товаров (работ, услуг) указанному налогоплательщику не менее одного раза в месяц в течение двенадцатимесячного периода, предшествующего моменту подачи таким налогоплательщиком заявления на возврат налога на добавленную стоимость;
поставщиков электрической и тепловой энергии, воды, газа, услуг связи;
при подтверждении достоверности предъявленных к возврату сумм налога на добавленную стоимость в соответствии с подпунктом 3) настоящей статьи;
2) обязательной проверке подлежат поставщики (за исключением вышеуказанных), которыми выписаны счета-фактуры с указанием налога на добавленную стоимость на сумму более 1 миллиона тенге;

3) егер қосылған құн салығын төлеушiнiң берушiсi салық төлеушiлердiң мониторингiне жататын болса, салық қызметi органдары осы Кодекске сәйкес осы берушiлер ұсынатын салық есептiлігінiң негізiнде қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының дұрыстығын растауға құқылы екендігі ескерiле отырып қабылданады.";
95) 256-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында "төленбесе," деген сөзден кейiн "конкурстық массаны" деген сөздермен толықтырылсын;
96) 257-баптың 1-тармағында:
5) және 9) тармақшалар алынып тасталсын;
10) тармақшада мемлекеттік тiлдегi мәтiнiнде "конденсатын қоса алғанда" деген сөздер "конденсаты" деген сөзбен ауыстырылсын;
97) 259-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы алынып тасталсын;
98) 270-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгінде "және газ конденсатымен бiрге мұнайды" деген сөздер ", шикi мұнайды, газ конденсатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
99) 271-баптың 3-тармағында "конденсатын қоса алғанда" деген сөздер "конденсатын," деген сөзбен ауыстырылсын;
100) 277-баптың 1-тармағы "акциздер" деген сөзден кейiн "уәкiлетті мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша кеден iсi мәселелерi жөнiндегі уәкiлетті орган белгiлеген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
101) мынадай мазмұндағы 9-1-бөлiммен толықтырылсын:
"9-1-бөлiм. Экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына салынатын рента салығы
278-1-бап. Төлеушiлер
Өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт жасасқан жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, шикi мұнайды, газ конденсатын экспортқа өткiзетiн жеке және заңды тұлғалар экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына салынатын рента салығын төлеушiлер болып табылады.
278-2-бап. Салық салу объектiсi
Экспортқа өткiзiлетiн шикi мұнайдың, газ конденсатының көлемi экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына рента салығын салу объектiсi болып табылады.
278-3-бап. Есептеу тәртiбi
1. Экспортқа нақты өткiзiлетiн шикi мұнайдың, газ конденсатының көлемiн салық төлеушiнiң оны тасымалдауға жұмсаған шығыстарын шегере отырып, осы баптың 3-тармағына сәйкес шикi мұнайдың, газ конденсатының сапасына арзандату (үстеме баға) ескерiлген нарықтық бағасын негiзге алып есептелген экспортталатын шикi мұнайдың, газ конденсатының құны экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына рента салығын есептеу базасы болып табылады.
2. Өткiзiлетiн шикi мұнайдың, газ конденсатының нарықтық бағасын айқындау тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
3. Егер салық төлеушiнiң шикi мұнайының, газ конденсатының сапа көрсеткiштерi магистральдық құбыр арқылы тасымалданатын шикi мұнай, газ конденсаты қоспалары көрсеткiштерiнен төмен болса шикi мұнай газ конденсаты сапасына арзандату ұсынылады. Егер салық төлеушiнiң шикi мұнайының, газ конденсатының сапа көрсеткiштерi магистральдық құбыр арқылы тасымалданатын шикi мұнай, газ конденсаты қоспалары көрсеткiштерiнен жоғары болса, шикi мұнай сапасына үстеме баға қойылады.

3) в случае, если поставщик плательщика налога на добавленную стоимость подлежит мониторингу налогоплательщиков, органы налоговой службы имеют право подтвердить достоверность предъявленных к возврату сумм налога на добавленную стоимость на основании налоговой отчетности, представляемой данными поставщиками в соответствии с настоящим Кодексом.";.
95) в подпункте 4) пункта 1 статьи 256 после слова "реализацию" дополнить словами "конкурсной массы,";
96) в пункте 1 статьи 257:
подпункты 5) и 9) исключить;
в подпункте 10) слово "включая" исключить;
97) подпункт 3) пункта 2 статьи 259 исключить;
98) в части первой пункта 2 статьи 270 слова "и нефти, включая газовый конденсат" заменить словами ", сырой нефти, газового конденсата";
99) в пункте 3 статьи 271 слова "включая газовый конденсат, добытой" заменить словами "газового конденсата, добытых";
100) пункт 1 статьи 277 дополнить словами "в порядке, установленном уполномоченным органом по вопросам таможенного дела по согласованию с уполномоченным государственным органом";
101) дополнить разделом 9-1 следующего содержания:
"Раздел 9-1. Рентный налог на экспортируемую сырую нефть,
газовый конденсат
Статья 278-1. Плательщики
Плательщиками рентного налога на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат являются физические и юридические лица, реализующие сырую нефть, газовый конденсат на экспорт, за исключением недропользователей, заключивших контракты о разделе продукции.
Статья 278-2. Объект обложения
Объектом обложения рентным налогом на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат является объем сырой нефти, газового конденсата, реализуемый на экспорт.
Статья 278-3. Порядок исчисления
1. Базой исчисления рентного налога на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат является стоимость экспортируемой сырой нефти, газового конденсата, исчисленная исходя из фактически реализуемого на экспорт объема сырой нефти, газового конденсата и рыночной цены с учетом скидки (наценки) на качество сырой нефти, газового конденсата согласно пункту 3 настоящей статьи, за вычетом расходов налогоплательщика на ее транспортировку.
2. Порядок определения рыночной цены реализуемой сырой нефти, газового конденсата утверждается Правительством Республики Казахстан.
3. Скидка на качество сырой нефти, газового конденсата предоставляется в том случае, если показатели качества сырой нефти, газового конденсата налогоплательщика ниже показателей смеси сырой нефти, газового конденсата, которая транспортируется через магистральный трубопровод. Наценка на качество сырой нефти, газового конденсата предоставляется, если показатели качества сырой нефти, газового конденсата налогоплательщика выше показателей смеси сырой нефти, газового конденсата, которая транспортируется через магистральный трубопровод.

278-4-бап. Экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына рента салығының ставкалары
Экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына рента салығының ставкалары мынадай мөлшерлерде белгіленедi:
___________________________________________________________________
Нарықтық бағасы                           |  Ставкасы
___________________________________________________________________
Бiр баррель үшiн 19 АҚШ долларынан кем               0 процент
Бiр баррель үшiн 19-дан 20 АҚШ долларына дейiн       1 процент
Бiр баррель үшiн 20-дан 21 АҚШ долларына дейiн       4 процент
Бiр баррель үшiн 21-ден 22 АҚШ долларына дейiн       7 процент
Бiр баррель үшiн 22-ден 23 АҚШ долларына дейiн       10 процент
Бiр баррель үшiн 23-тен 24 АҚШ долларына дейiн       12 процент
Бiр баррель үшiн 24-тен 25 АҚШ долларына дейiн       14 процент
Бiр баррель үшiн 25-тен 26 АҚШ долларына дейiн       16 процент
Бiр баррель үшiн 26-дан 27 АҚШ долларына дейiн       17 процент
Бiр баррель үшiн 27-ден 28 АҚШ долларына дейiн       19 процент
Бiр баррель үшiн 28-ден 29 АҚШ долларына дейiн       21 процент
Бiр баррель үшiн 29-дан 30 АҚШ долларына дейiн       22 процент
Бiр баррель үшiн 30-дан 31 АҚШ долларына дейiн       23 процент
Бiр баррель үшiн 31-ден 32 АҚШ долларына дейiн       25 процент
Бiр баррель үшiн 32-ден 34 АҚШ долларына дейiн       26 процент
Бiр баррель үшiн 34-тен 36 АҚШ долларына дейiн       28 процент
Бiр баррель үшiн 36-дан 37 AҚШ долларына дейiн       29 процент
Бiр баррель үшiн 37-ден 38 АҚШ долларына дейiн       30 процент
Бiр баррель үшiн 38-ден 40 АҚШ долларына дейiн       31 процент
Бiр баррель үшiн 40 АҚШ долларынан жоғары            33 процент
___________________________________________________________________
278-5-бап. Салық кезеңi
Экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына рента салығын төлеу бойынша салық кезеңi күнтiзбелiк ай болып табылады.
278-6-бап. Төлеу мерзiмдерi
Салық төлеушi бюджетке салықтың есептелген сомасын салық кезеңiнен кейiнгі айдың 15-күнiнен кешiктiрмей төлеуге мiндеттi.
278-7-бап. Салық декларациясы
Экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына рента салығы бойынша декларация тiркеу орны бойынша салық органына салық кезеңiнен кейiнгi айдың 15-күнiнен кешiктірiлмей берiледi.";
102) 279-баптың 1-тармағында:
бiрiншi абзацта "операцияларын" деген сөзден кейiн "және өндiрумен байланысы жоқ жер асты құрылыстарын салу мен пайдалану жөнiндегi жұмыстарды" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша алынып тасталсын;
3) тармақша мынадай мазмұндағы г) тармақшасымен толықтырылсын:
"г) қызметiн өнiмдi бөлу жөнiндегі келiсiм-шарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемiн";

Статья 278-4. Ставки рентного налога на экспортируемую сырую
нефть, газовый конденсат
Ставки рентного налога на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат устанавливаются в следующих размерах:
____________________________________________________________________
Рыночная цена               |        Ставка
____________________________________________________________________
1                      |          2
____________________________________________________________________
Менее 19 долларов США за баррель          0 процентов
От 19 до 20 долларов США за баррель       1 процент
От 20 до 21 долларов США за баррель       4 процента
От 21 до 22 долларов США за баррель       7 процентов
От 22 до 23 долларов США за баррель       10 процентов
От 23 до 24 долларов США за баррель       12 процентов
От 24 до 25 долларов США за баррель       14 процентов
От 25 до 26 долларов США за баррель       16 процентов
От 26 до 27 долларов США за баррель       17 процентов
От 27 до 28 долларов США за баррель       19 процентов
От 28 до 29 долларов США за баррель       21 процент
От 29 до 30 долларов США за баррель       22 процента
От 30 до 31 долларов США за баррель       23 процента
От 31 до 32 долларов США за баррель       25 процентов
От 32 до 34 долларов США за баррель       26 процентов
От 34 до 36 долларов США за баррель       28 процентов
От 36 до 37 долларов США за баррель       29 процентов
От 37 до 38 долларов США за баррель       30 процентов
От 38 до 40 долларов США за баррель       31 процент
Более 40 долларов США за баррель          33 процента
____________________________________________________________________
Статья 278-5. Налоговый период
Налоговым периодом по уплате рентного налога на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат является календарный месяц.
Статья 278-6. Сроки уплаты
Налогоплательщик обязан уплатить в бюджет начисленную сумму налога не позднее 15 числа месяца, следующего за налоговым периодом.
Статья 278-7. Налоговая декларация
Декларация по рентному налогу на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат представляется в налоговый орган по месту регистрации не позднее 15 числа месяца, следующего за налоговым периодом.";
102) в пункте 1 статьи 279:
в абзаце первом после слова "операции" дополнить словами "и работы по строительству и эксплуатации подземных сооружений, не связанных с добычей";
подпункт 2) исключить;
подпункт 3) дополнить подпунктом г) следующего содержания:
"г) дополнительного платежа недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции";

103) 282-бапта:
1-тармақта "Салық" деген сөзден кейiн "режимiнiң бiрiншi моделi бойынша салық" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта "салық салу шарттары" деген сөздер "салық режимi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бiрiншi бөлiкте "салық салу шарттары" деген сөздер "салық режимi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте "белгiленетiн салық салу шарттары" деген сөздер "белгiленетiн салық режимi" деген сөздермен ауыстырылсын;
104) 283-баптың 2) тармақшасында:
екiншi абзацтағы "мұнайға" деген сөзден кейiн ", газ конденсатына" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"роялти;";
үшiншi абзацта мемлекеттік тiлдегi мәтiнiнде "газ конденсатын қоса алғанда, шикi мұнайға" деген сөздер "шикi мұнайға, газ конденсатына" деген сөздермен ауыстырылсын;
105) 286-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салық сараптамасы - құзыретті орган жасайтын өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт жобасына, оған толықтырулар мен өзгерiстерге талдау жасау мен баға берудi қамтитын, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдерi мен салығын белгілеудi қоса алғанда, салық режимiн бекiту мақсатында жүргізiлетiн мiндеттi сараптама.";
106) 292-баптың 2) тармақшасының екiншi бөлiгінде "биржада" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының Yкiметі бекiтетiн ақпарат көздерiнiң мәлiметтерi бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
107) 295-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жер қойнауын пайдалану барлаумен және (немесе) өндiрумен байланысы жоқ жер асты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану жолымен жүзеге асырылған жағдайда жер қойнауын пайдаланушы роялтидi жер асты құрылыстарын салу кезiнде жер қойнауынан алынатын пайдалы қазбалардың көлемi үшiн, сондай-ақ мұндай құрылыстардың жер қойнауында алатын көлемi үшін төлейдi.";
108) 296-бап "қарамастан," деген сөзден кейiн "сондай-ақ барлаумен және (немесе) өндiрумен байланысы жоқ жер асты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығы бар тұлғалар" деген сөздермен толықтырылсын;
109) 297-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жер қойнауын пайдалану барлаумен және (немесе) өндiрумен байланысы жоқ жер асты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану жолымен жүзеге асырылған жағдайда жер асты құрылыстарын салу кезiнде жер қойнауынан алынатын пайдалы қазбалардың көлемi, сондай-ақ мұндай құрылыстардың жер қойнауында алатын көлемi салық салу объектiсi болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:

103) в статье 282:
в пункте 1 слово "Исчисление" заменить словами "По первой модели налогового режима исчисление";
в пункте 2 слова "Условия налогообложения, определенные" заменить словами "Налоговый режим, определенный";
в пункте 3:
в части первой слова "Условия налогообложения" заменить словами "Налоговый режим";
в части второй слова "Условия налогообложения, устанавливаемые" заменить словами "Налоговый режим, устанавливаемый";
104) в подпункте 2) статьи 283:
абзац второй дополнить словами ", газовый конденсат";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"роялти;";
в абзаце третьем слово "включая" исключить;
105) пункт 1 статьи 286 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговая экспертиза - обязательная экспертиза, включающая в себя анализ и оценку проекта контракта на недропользование, заключаемого компетентным органом, дополнений и изменений к нему, проводимая с целью закрепления налогового режима, включая установление специальных платежей и налогов недропользователей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
106) в подпункте 2) части второй статьи 292 после слова "бирже" дополнить словами "по данным источников информации, утверждаемых Правительством Республики Казахстан";
107) статью 295 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. При осуществлении недропользования путем строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, роялти уплачивается недропользователем за объем полезных ископаемых, извлекаемых из недр при строительстве подземных сооружений, а также за объем, занимаемый такими сооружениями в недрах.";
108) статью 296 дополнить словами ", а также лица, имеющие право недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей";
109) в статье 297:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. При осуществлении недропользования путем строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, объектом налогообложения является объем полезных ископаемых, извлекаемых из недр при строительстве подземных сооружений, а также объем, занимаемый такими сооружениями в недрах.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:

"3-1. Барлаумен және (немесе) өндiрумен байланысы жоқ жер асты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану кезiнде осы баптың 3-тармағында көрсетiлген базадан басқа, мұндай құрылыстардың жер қойнауында алатын көлемi роялти есептеу үшiн салық базасы болып табылады.";
4-тармақта:
1) тармақшада:
"мұнай бойынша" деген сөздердiң алдынан "газ конденсатын қоса алғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
"жылы үшiн" деген сөздерден кейiн "газ конденсатын қоса алғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi-алтыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"500 000 тоннаға дейiн - 2 процент;
500 000-нан 1000 000 тоннаға дейiн - 2,5 процент;
1000 000-нан 1500 000 тоннаға дейiн - 3 процент;
1500 000-нан 2000 000 тоннаға дейiн - 3,5 процент;
2000 000-нан 2500 000 тоннаға дейiн - 4 процент;
2500 000-нан 3500 000 тоннаға дейiн - 4,5 процент;
3500 000-нан 4500 000 тоннаға дейiн - 5 процент;
4500 000-нан 5000 000 тоннаға дейiн - 5,5 процент;
5000 000 тоннадан жоғары - 6 процент.";
жетiншi абзацта "шикi" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақша мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Осы Кодексте белгiленген роялти ставкалары жүргiзiлетiн өндiру түрiне қарамастан, пайдалы қазбалардың барлық түріне қолданылады.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Осы баптың 3-1-тармағында айқындалған салық базасына роялти ставкаларын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтеді.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Жер қойнауына керi айдалатын газ тәрiздес көмiрсутектер бойынша роялти төленбейдi.";
110) 47-1-тарау алынып тасталсын;
111) 306-бап "пайдаланушының" деген сөзден кейiн "жинақталған табыстардың жинақталған шығыстарға қатынасы 1,2-ден жоғары болған" деген сөздермен толықтырылсын;
112) 306-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"306-1-бап. Салық базасы
Жер қойнауын пайдаланушының салық кезеңiндегi әрбiр жекелеген келiсiм-шарт бойынша таза табысының салық кезеңiнiң аяғына осы Кодекстiң 92-103, 105-114-баптарында көзделген шегерiмдер сомасының 20 процентiнен асатын бөлiгі салық базасы болып табылады.
Осы бөлімнің мақсаттары үшін таза табыс салық салынатын табыс, корпорациялық табыс салығы және резидент еместің тұрақты мекемесiнiң таза пайдасына салынатын салық арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
Салық базасы қазақстандық кадрларды оқытуға жұмсалған iс жүзiндегi шығындардың және (немесе) тiркелген активтер өсiмiнiң сомасына түзетіледi, бiрақ ол салық базасының он процентiнен аспауға тиiс.";
113) 307 және 308-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"307-бап. Есептеу тәртiбi
1. Салық кезеңi iшiнде үстеме пайда салығын есептеу осы Кодекстің 306-1-бабына сәйкес айқындалатын салық базасына осы Кодекстiң 308-бабында белгiленген ставканы түзетулер ескерiле отырып қолдану арқылы жүргiзiледi.

"3-1. Налоговой базой для исчисления роялти при строительстве и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, помимо базы, указанной в пункте 3 настоящей статьи, является объем, занимаемый такими сооружениями в недрах.";
в пункте 4:
в подпункте 1):
после слов "по нефти" дополнить словами ", включая газовый конденсат";
после слов "добычи нефти" дополнить словами ", включая газовый конденсат";
абзацы второй - шестой изложить в следующей редакции:
"до 500000 тонн - 2 процента;
от 500000 до 1000000 тонн - 2,5 процента;
от 1000000 до 1500000 тонн - 3 процента;
от 1500000 до 2000000 тонн - 3,5 процента;
от 2000000 до 2500000 тонн - 4 процента;
от 2500000 до 3500000 тонн - 4,5 процента;
от 3500000 до 4500000 тонн - 5 процентов;
от 4500000 до 5000000 тонн - 5,5 процента;
свыше 5000000 тонн - 6 процентов.";
в абзаце седьмом слова "сырую", "сырой" исключить;
подпункт 2) дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Установленные настоящим Кодексом ставки роялти применяются ко всем видам полезных ископаемых вне зависимости от вида проводимой добычи.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Ставки роялти к налоговой базе, определенной в пункте 3-1 настоящей статьи, утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Роялти не уплачивается по газообразным углеводородам, закачиваемым обратно в недра.";
110) главу 47-1 исключить;
111) статью 306, дополнить словами ", в котором отношение накопленных доходов к накопленным расходам выше 1,2";
112) статью 306-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 306-1. Налоговая база
Налоговой базой является часть чистого дохода недропользователя по каждому отдельному контракту за налоговый период, превышающая 20 процентов от суммы вычетов, предусмотренных статьями 92-103, 105-114 настоящего Кодекса, на конец налогового периода.
В целях настоящего раздела чистый доход определяется как разница между налогооблагаемым доходом, корпоративным подоходным налогом и налогом на чистый доход постоянного учреждения нерезидента.
Налоговая база корректируется на сумму фактически понесенных затрат на обучение казахстанских кадров и (или) прироста фиксированных активов, но не более десяти процентов от налоговой базы.";
113) статьи 307 и 308 изложить в следующей редакции:
"Статья 307. Порядок исчисления
1. Исчисление налога на сверхприбыль за налоговый период производится посредством применения ставки, установленной статьей 308 настоящего Кодекса, к налоговой базе, определяемой в соответствии со статьей 306-1 настоящего Кодекса, с учетом корректировок.

2. Жинақталған табыстар жер қойнауын пайдаланушының келiсiм-шарт жасалған күннен бастап алған жиынтық жылдық табысының сомасы ретiнде айқындалады.
3. Жинақталған шығыстар осы Кодекстiң 306-1-бабына сәйкес салық базасын түзететiн шығыстар сомасын қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы шығыстарының келiсiм-шарт жасалған күннен бастап шегерiмге жатқызылатын сомасы ретiнде айқындалады.";
308-бап. Yстеме пайда салығы ставкалары
Yстеме пайда салығы мынадай мөлшерде белгiленедi:
______________________________________________
Жинақталған табыстардың  |                  |
жинақталған шығыстарға   |    Ставкасы      |
қатынасының алынған мәні |                  |
______________________________________________|
1,2-ден аз                   0 процент
1,2-ден 1,3-кe дейiн         10 процент
1,3-тен 1,4-ке дейiн         20 процент
1,4-тен 1,5-ке дейiн         30 процент
1,5-тен 1,6-ға дейін         40 процент
1,6-дан 1,7-ге дейiн         50 процент
1,7-ден жоғары               60 процент
______________________________________________
";
114) 312-1-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өндiрiлген өнiмнiң құны осы Кодекстiң 313-4-бабына сәйкес белгіленеді.";
4-тармақта;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы бөлімнің мақсаттары үшін өтелетін шығыстар осы Кодекстің 313-1-бабына сәйкес айқындалатын өтелетін шығындарды және өтелетін шығындардың құрамына қосылмайтын, жиынтық жылдық табыстан шегеруге рұқсат етiлетiн және осы Кодекстiң 92-103, 105-114-баптарында көрсетiлген өзге де шығыстарды бiлдiредi.";
"2,068" деген сандар "2" деген санмен ауыстырылсын;
5-тармақта:
"СДНn - пайда түсiретін өнiмдегi Қазақстан Республикасының үлесiн қоспағанда, есепті кезең ішiнде төленген салықтардың нақты құны;" деген сөздер "СДНn - өнiмдi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесiн қоспағанда, есептi кезең iшiнде төленген салықтардың және мiндеттi төлемдердiң нақты құны;" деген сөздермен ауыстырылсын;
"7,51" деген сандар "7,5" деген сандармен ауыстырылсын;
6-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде екiншi сөйлем алынып тасталсын;
7-тармақта "инфляцияның" деген сөзден кейiн "1/12" деген сандармен толықтырылсын;
9-тармақ алынып тасталсын;
114) 313-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Yстемеақысыз (аплифтсiз) нақты жүргiзiлген шығындар өтелуi тиiс.";
116) 313-1-баптың 18) тармақшасы алынып тасталсын;
117) мынадай мазмұндағы 313-3 және 313-4-баптармен толықтырылсын:
"313-3-бап. Өтемдiк өнiм есебi
1. Жер қойнауын пайдаланушы өтемдiк өнiм есебiн ұлттық валютада және осы Кодексте белгiленген салық есебi принциптерiне сәйкес осы баптың ережелерiн ескере отырып жүргiзедi.

2. Накопленные доходы определяются как сумма совокупного годового дохода недропользователя, полученного с даты заключения контракта.
3. Накопленные расходы определяются как сумма расходов недропользователя, отнесенных на вычеты с даты заключения контракта, за исключением суммы расходов, корректирующих налоговую базу в соответствии со статьей 306-1 настоящего Кодекса.
Статья 308. Ставки налога на сверхприбыль
Ставки налога на сверхприбыль устанавливаются в следующих размерах:
____________________________________________________________________
Полученное значение отношения  |
накопленных доходов к      |       Ставка
накопленным расходам       |
____________________________________________________________________
Менее 1,2                    0 процентов
от 1,2 до 1,3                10 процентов
от 1,3 в до 1,4              20 процентов
от 1,4 в до 1,5              30 процентов
от 1,5 в до 1,6              40 процентов
от 1,6 до 1,7                50 процентов
свыше 1,7                    60 процентов
__________________________________________________________________";
114) в статье 312-1:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Стоимость добытой продукции устанавливается в соответствии со статьей 313-4 настоящего Кодекса.";
в пункте 4:
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Для целей настоящего раздела возмещаемые расходы означают возмещаемые затраты, определяемые в соответствии со статьей 313-1 настоящего Кодекса, и иные расходы, не включаемые в состав возмещаемых затрат, разрешенные к вычету из совокупного годового дохода и указанные в статьях 92-103, 105-114 настоящего Кодекса.";
цифры "2,068" заменить цифрой "2";
в пункте 5:
слова "СДНn - реальная стоимость налогов, уплаченных в течение отчетного периода, за исключением доли Республики Казахстан в прибыльной продукции;" заменить словами "СДНn - реальная стоимость налогов и обязательных платежей, уплаченных в течение отчетного периода, за исключением доли Республики Казахстан по разделу продукции;";
цифры "7,51" заменить цифрами "7,5";
в части первой пункта 6 предложение второе исключить;
в пункте 7 после слов "с учетом" дополнить цифрами "1/12";
пункт 9 исключить;
115) статью 313 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Возмещению подлежат фактически произведенные затраты без надбавок (аплифта).";
116) подпункт 18) статьи 313-1 исключить;
117) дополнить статьями 313-3 и 313-4 следующего содержания:
"Статья 313-3. Учет компенсационной продукции
1. Недропользователь ведет учет компенсационной продукции в национальной валюте и согласно принципам налогового учета, установленным настоящим Кодексом с учетом положений настоящей статьи.

2. Жер қойнауын пайдаланушы өтемдiк өнiм есебiн жүргiзудi бiр шығынның өтемдiк өнiмде екi рет көрсетiлуiн болдырмайтындай түрде қамтамасыз етуi тиiс.
313-4-бап. Өндiрiлген өнiм құнын есептеу
1. Өндiрiлген өнiм құны бөлу нүктесiнде белгiленедi және әрбiр есептi кезең үшін өндiрiлген өнiмнiң бөлу нүктесiнде өлшенген және тоннамен көрсетiлген көлемiнiң осындай есептi салық кезең iшiнде бөлу нүктесiнде өткiзудiң орташа бағасына көбейтiндiсi ретiнде айқындалады.
Өнiмдi бөлу нүктесi жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шартта айқындалады.
2. Өнiмдi өткiзудiң орташа бағасы дегенiмiз жанама салықтар ескерiлмеген, аталған өнiмдi өткiзумен байланысты шығыстар алып тасталған және осы Кодекстiң 313-1-бабының 5) тармақшасына сәйкес есептi кезеңде өтелетiндерге қосылмаған eceпті кезеңде өнiмдi өткiзуден түскен табыстың есептi кезеңде өткiзiлген өнiмнiң тиiстi жалпы көлемiне бөлiнген жалпы сомасы.
3. Есептi кезеңде өнiмді өткiзу толығымен болмаған жағдайда өнiм соңғы өткiзiлген есептi кезеңдегi өнiмдi өткiзудiң орташа бағасы кейiннен түзетiле отырып, өнiмдi өткiзудiң орташа бағасы ретінде алынады.
4. Өндiрiлген өнiм құны трансферттiк баға белгiлеу туралы заңдарға сәйкес түзетуге жатқызылуы мүмкiн.
Өндiрiлген өнiм құнын түзету осы Кодекстiң 312-1-бабының 3-тармағында айқындалған триггерлер мәнiнiң өзгеруiне алып келген жағдайда, Қазақстан Республикасының өнiмдi бөлу бойынша үлесiнiң мөлшерi мен қызметiн өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемi де түзетiлуi тиiс.";
117) мынадай мазмұндағы 49-1-тараумен толықтырылсын:
"49-1-тарау. Қызметiн өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемi
314-4-бап. Төлеушiлер
Өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт жасасқан жер қойнауын пайдаланушылар қызметiн өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемiн төлеушiлер болып табылады.
314-5-бап. Қызметiн өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемiн есептеу тәртiбi
1. Салық кезеңiнде мемлекет түсiмдерiнiң үлесi салынған инвестицияларды қайтару сәтiне дейiн жиырма проценттен аз және бұдан кейiнгі кезеңдерде жер қойнауын пайдаланушыға тиесiлi, есептi салық кезеңiнде жер қойнауын пайдаланушы алған өндiрiлген өнiмнiң жалпы көлемi құнының алпыс процентiнен аз болған жағдайда осы бөлiмге сәйкес жер қойнауын пайдаланушы тиiстi айырманы бюджетке төлейдi.

2. Недропользователь обязан обеспечить ведение учета компенсационной продукции таким образом, чтобы исключить двойное отражение одних и тех же затрат в компенсационной продукции.
Статья 313-4. Исчисление стоимости добытой продукции
1. Стоимость добытой продукции устанавливается в точке раздела и определяется для каждого отчетного периода как произведение объема добытой продукции, измеренного в точке раздела и выраженного в тоннах, на среднюю цену реализации в точке раздела в течение такого отчетного периода.
Точка раздела продукции определяется контрактом на недропользование.
2. Средняя цена реализации продукции представляет собой общую сумму дохода от реализации продукции за отчетный период без учета косвенных налогов, за минусом расходов, связанных с реализацией данной продукции и не включенных в возмещаемые согласно подпункту 5) статьи 313-1 настоящего Кодекса, за отчетный период, деленную на соответствующий общий объем реализованной продукции за отчетный период.
3. При полном отсутствии реализации продукции в отчетном периоде, за среднюю цену реализации продукции принимается средняя цена реализации продукции за тот отчетный период, в котором имела место последняя реализация продукции с последующей корректировкой.
4. Стоимость добытой продукции может подлежать корректировке в соответствии с законодательством о трансфертном ценообразовании.
В случае, если корректировка стоимости добытой продукции влечет за собой изменение значений триггеров, определенных пунктом 3 статьи 312-1 настоящего Кодекса, корректировке также подлежит размер доли Республики Казахстан по разделу продукции и дополнительного платежа недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции.";
118) дополнить главой 49-1 следующего содержания:
"Глава 49-1. Дополнительный платеж недропользователя,
осуществляющего деятельность по контракту о
разделе продукции
Статья 314-4. Плательщики
Плательщиками дополнительного платежа недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, являются недропользователи, заключившие контракты о разделе продукции.
Статья 314-5. Порядок исчисления дополнительного платежа
недропользователя, осуществляющего деятельность
по контракту о разделе продукции
1. В случае, когда доля поступлений государства в налоговом периоде составляет менее двадцати процентов до момента возврата вложенных инвестиций и менее шестидесяти процентов в последующих периодах от стоимости общего объема добытой продукции, полученной недропользователем в налоговом периоде, соответствующая разница уплачивается недропользователем в бюджет согласно настоящему разделу.

2. Осы баптың мақсаттары үшiн мемлекет түсiмдерiнiң үлесi Қазақстан Республикасының өнiмдi бөлу бойынша үлесiн, жанама салықтарды қоспағанда, салықтарды және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi бiлдiретiн соманы бiлдiредi.
3. Қандай да бiр салық кезеңiнде мемлекет түсiмдерiнiң үлесi өзгертiлген жағдайда, қызметiн өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының осындай салық кезеңiнде төленген қосымша төлемiнiң сомасы осы баптың 1-тармағында белгiленген шарттарды ескере отырып түзетiлуi тиiс.
314-6-бап. Салық кезеңі
Күнтiзбелiк жыл Қазақстан Республикасының өнiмдi бөлу бойынша үлесiн төлеу жөнiндегi салық кезеңі болып табылады.
314-7-бап. Қызметiн өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемдi төлеу мерзiмi
Қызметiн өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемi декларацияны табыс ету мерзiмi басталғаннан кейiн 15 күннен кешiктiрмей төленедi.
314-8-бап. Салық декларациясы
Қызметiн өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемi жөнiндегi декларацияны жер қойнауын пайдаланушы осы Кодекстiң 137-бабында белгіленген мерзiмде тiркелген жерi бойынша салық органына табыс етеді.";
119) 315-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) егер осы баптың 2-тармағында өзгеше белгiленбесе, Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғалары;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) Қазақстан Республикасында қызметiн тұрақты мекемелер арқылы жүзеге асыратын резидент еместер, филиалдар мен өкiлдiктер;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бюджетпен есеп айырысуды бiр жолғы талондар негiзiнде жүзеге асыратындарды қоспағанда, жеке кәсiпкерлер;";
2-тармақта "Заңды тұлғаның" деген сөздер "Резидент заңды тұлғаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
120) 316-баптың 1-тармағында:
бiрiншi абзацта "31)-34)" деген сандардан кейiн ", 39)" деген санмен толықтырылсын;
7) тармақша алынып тасталсын;
121) 317-баптың 1 және 2-тармақтардың бiрiншi абзацында "шетелдiк заңды тұлғалардың" деген сөздер алынып тасталсын;
122) 325-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Лизинг алушы қаржы лизингi шартына сәйкес жылжымайтын мүлiк объектiсiмен бiрге қаржы лизингiне берiлген (алынған) жер учаскесi бойынша жер салығын төлеушi болып табылады.";
123) 338-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасында "бабында" деген сөз "бабының 1-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:

2. Доля поступлений государства для целей настоящей статьи означает сумму, представляющую собой долю Республики Казахстан по разделу продукции, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, фактически уплаченные недропользователем, за исключением косвенных налогов.
3. В случае изменений в каком-либо налоговом периоде доли поступлений государства, сумма уплаченного в таком налоговом периоде дополнительного платежа недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, подлежит корректировке с учетом условий, установленных пунктом 1 настоящей статьи.
Статья 314-6. Налоговый период
Налоговым периодом по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, является календарный год.
Статья 314-7. Срок уплаты дополнительного платежа
недропользователя, осуществляющего деятельность
по контракту о разделе продукции
Дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, уплачивается не позднее 15 дней после наступления срока представления декларации.
Статья 314-8. Налоговая декларация
Декларация по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, представляется недропользователем в налоговый орган по месту регистрации в срок, установленный статьей 137 настоящего Кодекса.";
119) в статье 315:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) юридические лица-резиденты Республики Казахстан, если иное не установлено пунктом 2 настоящей статьи;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) нерезиденты, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиалы и представительства;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) индивидуальные предприниматели, за исключением осуществляющих расчеты с бюджетом на основе разового талона;";
в пункте 2 слово "лица" заменить словами "лица-резидента";
120) в пункте 1 статьи 316:
в абзаце первом после цифр "31)-34)" дополнить цифрами ", 39)";
подпункт 7) исключить;
121) в абзаце первом пунктов 1 и 2 статьи 317 слова "иностранных юридических лиц" исключить;
122) статью 325 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. По земельному участку, переданному (полученному) в финансовый лизинг вместе с объектом недвижимости в соответствии с договором финансового лизинга, плательщиком земельного налога является лизингополучатель.";
123) в статье 338:
в подпункте 3) пункта 2 слово "статье" заменить словами "пункте 1 статьи";
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:

"2-2. Осы Кодекстiң 121-бабының 2-тармағында белгiленген заңды тұлғалар салықты есептеген кезде тиiстi ставкаларға 0 коэффициентiн қолданады.";
124) 345-бапта:
1-тармақта "Меншiк" деген сөздiң алдынан "Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Лизинг алушы қаржы лизингі шарты бойынша берiлген (алынған) салық салу объектілерi бойынша көлiк құралдары салығын төлеушi болып табылады.";
125) 350-бапта:
"төлеушілер" деген сөз "төлеушi - заңды тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жеке кәсiпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар болып табылмайтын жеке тұлғаларды және" деген сөздер алынып тасталсын;
126) 353-бапта:
1-тармақтың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк жөнiндегі заңдарына сәйкес бухгалтерлiк есепте белгіленген материалдық және материалдық емес объектiлер негізгi құралдар және материалдық емес активтер болып табылады.";
2-тармақтың 4) тармақшасының он төртiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"желiлiк тұрғын үйлер және жол пайдалану қызметiнiң кешендерi;";
127) 354-баптың 3-тармағында "3)-5) тармақшаларында" деген сөздер "5) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
128) 355-баптың 2-тармағының 6) тармақшасында "тұлғалардың" деген сөзден кейiн "және шаруа (фермер) қожалықтарының" деген сөздермен толықтырылсын;
129) 357-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"357-бап. Жекелеген жағдайларда салықты есептеу мен төлеу
Кәсiпкерлiк қызметте пайдаланылатын үй-жайлар бойынша жеке кәсiпкер салықты осы тарауда белгiленген ставкалар бойынша және тәртiппен есептейдi және төлейдi.";
130) 361-баптың 2-тармағында:
2) тармақшада:
"Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен оларға теңестiрiлген адамдар," деген сөздер алынып тасталсын;
"І және II топтағы мүгедектер," деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) меншiк құқығындағы барлық салық салу объектiлерiнiң жалпы құнынан тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген бiр мың бес жүз айлық есептiк көрсеткiш шегiнде - Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен оларға теңестiрiлген адамдар, I және II топтағы мүгедектер.";
131) 370-баптың 3 және 4-тармақтарының мемлекеттiк тілдегі мәтiнi өзгерiссiз қалдырылсын;
132) 372-бапта:
1-тармақта "тұлғалар" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ осы Кодекстiң 369-бабының 2-тармағында айқындалған тұлғалар" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта "Жылына" деген сөз "Салық агенттерiмен жасасқан шарт негiзiнде жүзеге асырылатын қызметтi қоспағанда, күнтiзбелiк жылда" деген сөздермен ауыстырылсын;

"2-2. Юридические лица, определенные в пункте 2 статьи 121 настоящего Кодекса, при исчислении налога к соответствующим ставкам применяют коэффициент 0.";
124) в статье 345:
пункт 1 дополнить словами ", если иное не указано в настоящей статье";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Плательщиком налога на транспортные средства по объектам обложения, переданным (полученным) по договору финансового лизинга, является лизингополучатель.";
125) в статье 350:
слово "Плательщики" заменить словами "Плательщики-юридические лица";
слова "физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами, и" исключить;
126) в статье 353:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Основными средствами и нематериальными активами являются материальные и нематериальные объекты, определенные в бухгалтерском учете в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.";
абзац четырнадцатый подпункта 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"линейные жилые дома и комплексы дорожно-эксплуатационной службы;";
127) в пункте 3 статьи 354 слова "подпунктах 3)-5)" заменить словами "подпункте 5)";
128) подпункт 6) пункта 2 статьи 355 дополнить словами "и крестьянских (фермерских) хозяйств";
129) статью 357 изложить в следующей редакции:
"Статья 357. Исчисление и уплата налога в отдельных случаях
По помещениям, используемым в предпринимательской деятельности, индивидуальный предприниматель исчисляет и уплачивает налог по ставкам и в порядке, установленным настоящей главой.";
130) в пункте 2 статьи 361:
в подпункте 2):
слова "участники Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица," исключить;
слова "инвалиды I и II групп," исключить;
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) участники Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица, инвалиды I и II групп, - в пределах одной тысячи пятисот месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, от общей стоимости всех объектов обложения, находящихся на праве собственности.";
131) в пунктах 3 и 4 статьи 370 слово "обложения" заменить словом "налогообложения";
132) в статье 372:
пункт 1 дополнить словами ", а также лица, определенные пунктом 2 статьи 369 настоящего Кодекса";
в пункте 2 слово "году" заменить словами "календарном году, за исключением деятельности, осуществляемой на основе договоров, заключаемых с налоговыми агентами";

133) 374-бапта:
4-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Кезектi патент алу үшiн патент алуға өтiнiш алдыңғы патенттің қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Патент негiзiнде арнайы салық режимiн қолданатын салық төлеушi салық органдарына Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар мен жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша есептеулерді ұсынбайды.";
134) 377-бапта:
1-тармақта мемлекеттiк тiлдегі мәтiнi өзгерiссiз қалдырылсын;
8-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Оңайлатылған декларация бойынша есептелген салықтарды төлеумен бiр мезгiлде салық төлеушiлер Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды төлеудi де жүргізеді.";
135) 378-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"20 ақпаннан кейiн басқа әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағындағы жер учаскесiне құқық туындаған жағдайда шаруа (фермер) қожалығы осы жер учаскесi орналасқан жерi бойынша тiркеу есебiне қойылған сәттен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде салық органына арнайы салық режимiн қолдану құқығына өтiнiш бередi.
Осы арнайы салық режимi қолданылмайтын қызмет түрлерiн жүзеге асыратын салық төлеушiлер 20 ақпаннан кейiн жер учаскесiне құқық туындаған жағдайда арнайы салық режимiн қолдану құқығына өтiнiштi салық органына осы жер учаскесi орналасқан жерi бойынша тiркеу есебiне қойылған сәттен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде бередi.";
136) 379-баптың 1-тармағының 4) және 5) тармақшаларында мемлекеттік тiлдегi мәтiн өзгерiссiз қалдырылсын;
137) 380-бапта:
1-тармақта "негiз" деген сөз "салық салу объектiсi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта мемлекеттік тiлдегi мәтiн өзгерiссiз қалдырылсын;
138) 381-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
139) 382-баптың 1-тармағында мемлекеттiк тiлдегi мәтiнiнде "салығы" деген сөзден кейiн "мен әлеуметтік салық" деген сөздермен толықтырылсын;
140) 383-бапта:
1-тармақта "шаруа (фермер) қожалығының басшысын және мүшелерiн қоса алғанда," деген сөздер алынып тасталсын, "қызметкер" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ шаруа (фермер) қожалығының басшысы мен мүшелерi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Төлем көзiнен ұсталатын әлеуметтiк салық пен жеке табыс салығын төлеу жер учаскесi орналасқан жерлер бойынша жүргізiледi.";
141) 384-бапта:
бiрiншi абзацта "салығы" деген сөзден кейiн "мен әлеуметтiк салықтар" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақша алынып тасталсын;
142) 387-бапта:

133) в статье 374:
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"Для получения очередного патента заявление на получение патента представляется до истечения срока действия предыдущего патента.";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим на основе патента, расчеты по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования и обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды в налоговые органы не представляет.";
134) в статье 377:
в пункте 1 слово "обложения" заменить словом "налогообложения";
пункт 8 дополнить частью следующего содержания:
"Одновременно с уплатой налогов, начисленных по упрощенной декларации, налогоплательщики производят уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования.";
135) пункт 4 статьи 378 дополнить частями следующего содержания:
"При возникновении права на земельный участок после 20 февраля на территории другой административно-территориальной единицы, крестьянское (фермерское) хозяйство представляет заявление на право применения специального налогового режима в налоговый орган в течение тридцати календарных дней с момента постановки на регистрационный учет по месту нахождения данного земельного участка.
Налогоплательщиками, осуществляющими виды деятельности на которые не распространяется данный специальный налоговый режим, заявление на право применения специального налогового режима, в случае возникновения права на земельный участок после 20 февраля, представляется в налоговый орган также в течение тридцати календарных дней с момента постановки на регистрационный учет по месту нахождения данного земельного участка.";
136) в подпунктах 4) и 5) пункта 1 статьи 379 слово "обложения" заменить словом "налогообложения";
137) в статье 380:
в пункте 1 слово "Базой" заменить словами "Объектом налогообложения";
в пункте 4 слово "обложения" заменить словом "налогообложения";
138) пункт 2 статьи 381 исключить;
139) в пункте 1 статьи 382 слово "налогу" заменить словами "и социальному налогам";
140) в статье 383:
в пункте 1 слово "включая" заменить словами "а также";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Уплата социального налога и индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, производится по месту нахождения земельных участков.";
141) в статье 384:
в абзаце первом слово "налогу" заменить словами "и социальному налогам";
подпункт 1) исключить;
142) в статье 387:

2-тармақтың 3) және 4) тармақшалары алынып тасталсын;
4-тармақта:
"тiркеу есебiне қойылған" деген сөздер "әдiлет органдарында мемлекеттiк (есептiк) тiркелген" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"20 ақпаннан кейiн басқа әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағындағы жер учаскесiне құқық туындаған жағдайда салық төлеушi аталған жер учаскесi орналасқан жерi бойынша тiркеу есебiне қойылған сәттен бастан отыз күнтiзбелiк күн iшiнде салық органына арнайы салық режимiн қолдану құқығына өтiнiш бередi.
Осы арнайы салық режимi қолданылмайтын қызмет түрлерiн жүзеге асыратын салық төлеушiлер де 20 ақпаннан кейiн жер учаскесiне құқық туындаған жағдайда арнайы салық режимiн қолдану құқығына өтiнiшті салық органына осы жер учаскесi орналасқан жерi бойынша тiркеу есебiне қойылған сәттен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде бередi.";
143) 388-баптың 5-тармағы:
"және есепті салық кезеңiнен кейiнгi жылдың 15 наурызынан кешiктiрмей салық органына патент құнының өзгертiлген есебiн табыс етедi" деген сөздермен толықтырылсын;
144) 389-бапта "бюджетке төлеу" деген сөздерден кейiн "жер учаскелерi орналасқан жерлер бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
145) 390-бап мынадай мазмұндағы 2-1 тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Төлем көзiнен ұсталатын жеке табыс салығын төлеу жер учаскесi орналасқан жерлер бойынша жүргiзiледi.";
146) 391-баптың 11) тармақшасында, 392-баптың 7-тармағында, 395 және 396-баптарда мемлекеттік тiлдегi мәтiнi өзгерiссiз қалдырылсын;
147) 397-бапта:
1-тармақта мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi өзгеріссiз қалдырылсын;
3-тармақта:
бiрiншi бөлiкте "өзгерген жағдайда" деген сөздерден кейiн "осы өзгерiстер туындаған сәттен бастап он жұмыс күнi iшiнде" деген сөздермен толықтырылсын.";
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстiң 392-бабының 1-тармағында белгiленген қызмет түрлерiн жүзеге acыруды тоқтатқанда, сондай-ақ салық салу объектiлерiнiң жалпы саны (тұрақты нүкте) шыққан кезде, объектiлердiң есебiн тiркеу карточкасы қызметтi жүзеге асыру тоқтаған, салық салу объектiлерiнiң (тұрақты нүкте) шығып қалған сәттен бастап он жұмыс күнi iшiнде салық органына тапсырылуы тиiс.";
148) мынадай мазмұндағы 70-1-тараумен толықтырылсын:
"70-1-тарау. Жылжымалы мүлiк кепiлiн мемлекеттік тiркегенi үшін алым
406-1-бап. Жалпы ережелер
1. Жылжымалы мүлiк кепiлiн мемлекеттiк тiркегенi үшiн алым (бұдан әрi - алым) жылжымалы мүлiк кепiлiн мемлекеттік тiркеу кезiнде, сондай-ақ мемлекеттiк тiркеудi (бұдан әрi - тiркеу) куәландыратын құжаттың дубликатын алған кезде алынады.

подпункты 3) и 4) пункта 2 исключить;
в пункте 4:
слова "постановки на регистрационный учет" заменить словами "государственной (учетной) регистрации в органах юстиции";
дополнить частями следующего содержания:
"При возникновении права на земельный участок после 20 февраля на территории другой административно-территориальной единицы, налогоплательщик представляет заявление на право применения специального налогового режима в налоговый орган в течение тридцати календарных дней с момента постановки на регистрационный учет по месту нахождения данного земельного участка.
Налогоплательщиками, осуществляющими виды деятельности на которые не распространяется данный специальный налоговый режим, заявление на право применения специального налогового режима, в случае возникновения права на земельный участок после 20 февраля, представляется в налоговый орган также в течение тридцати календарных дней с момента постановки на регистрационный учет по месту нахождения данного земельного участка.";
143) в пункте 5 статьи 388:
слово "обложения" заменить словом "налогообложения";
дополнить словами ", и в срок не позднее 15 марта налогового периода, следующего за отчетным, представляют в налоговый орган измененный расчет стоимости патента";
144) в статье 389 после слова "производится" дополнить словами "по месту нахождения земельных участков";
145) статью 390 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Уплата индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, производится по месту нахождения земельных участков.";
146) в подпункте 11) статьи 391, пункте 7 статьи 392, статьях 395 и 396 слово "обложения" заменить словом "налогообложения";
147) в статье 397:
в пункте 1 слово "обложения" заменить словом "налогообложения";
в пункте 3:
часть первую дополнить словами "в течение десяти рабочих дней с момента возникновения данных изменений";
дополнить частью следующего содержания:
"При прекращении осуществления видов деятельности, установленных пунктом 1 статьи 392 настоящего Кодекса, а также при выбытии общего количества объектов налогообложения (стационарной точки) регистрационная карточка учета объектов подлежит сдаче в налоговый орган в течение десяти рабочих дней с момента прекращения осуществления деятельности, выбытия объектов налогообложения (стационарной точки).";
148) дополнить главой 70-1 следующего содержания:
"Глава 70-1. Сбор за государственную регистрацию залога
движимого имущества
Статья 406-1. Общие положения
1. Сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества (далее - сбор) взимается при государственной регистрации залога движимого имущества, а также при получении дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию (далее - регистрация).

2. Тiркеудi Қазақстан Республикасының заң актiсiнде белгiленген тәртiппен және жағдайларда уәкiлеттi орган (бұдан әрi - тiркеушi орган) жүзеге асырады.
406-2-бап. Алым төлеушiлер
1. Қазақстан Республикасының заң актiсіне сәйкес тiркелуге тиiс, жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеудi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар алым төлеушiлер болып табылады.
2. Мыналар:
1) Ұлы Отан соғысына қатысушылар және оларға теңестiрiлген адамдар;
2) I және II топтағы мүгедектер;
3) Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейiн репатрианттар (оралмандар) алым төлеушiлер болып табылмайды;
406-3-бап. Алымды есептеу төлеу және төленген сомаларды қайтару тәртiбi.
1. Алым сомасы Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген ставкалар бойынша есептеледi және тiркеушi органға тиiстi құжаттарды бергенге дейiн төленедi.
2. Алым сомасы тiркеу жүзеге асырылған жер бойынша бюджетке енгiзiледi.
3. Тiркеу жасаудан бас тартқан жағдайларды қоспағанда, алымды төлеген тұлғалар тiркеушi органға тиісті құжаттарды бергенге дейiн төленген алым сомасын қайтару жүргізілмейдi.
Бұл ретте тиiсті тiркеу органы берген, тiркеу iс-әрекеттерiн жасауға арналған құжаттарды көрсетілген тұлғаның табыс етпегенiн растайтын құжатты төлеушi бергеннен кейiн қайтару жүргізiледi.";
149) 428-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттiк мүлiк объектiлерiн иелену, пайдалану және оған билiк ету құқығын жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк орган, оның аумақтық органдары өткiзетiн аукциондардан;";
150) 430-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сот аукцион заттарын сатып алу-сату мәмiлелерiнiң күші жоқ деп таныған жағдайларды қоспағанда төленген алым сомалары қайтарылмауға тиiс.";
151) 450-баптың 5-тармағында:
"декларация" деген сөз "ағымдағы төлемдер сомаларының есептемесi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"он" деген сөзден кейiн "күнтiзбелiк" деген сөзбен толықтырылсын;
152) 451-баптың 2-тармағында және 454-баптың 3-тармағында "рұқсат" деген сөз "рұқсат беру құжаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
153) 466-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жануарларды ен салу, сақина салу, ғылыми-зерттеу және шаруашылық мақсаттарда көшiру, жерсiндiру мен будандастыру мақсаттары үшiн ұстап алып, кейiннен табиғи ортаға жiберген кезде төлемақы алынбайды.";
154) 488-баптың 6-тармағында "бюджетке" деген сөзден кейiн "рұқсат беру құжатында көрсетiлген" деген сөздермен толықтырылсын;
155) 495-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:

2. Регистрация осуществляется уполномоченным органом (далее - регистрирующий орган) в порядке и случаях, установленных законодательным актом Республики Казахстан.
Статья 406-2. Плательщики сбора
1. Плательщиками сбора являются физические и юридические лица, осуществляющие регистрацию залога движимого имущества, подлежащего регистрации в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан.
2. Плательщиками сбора не являются:
1) участники Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица;
2) инвалиды I и II групп;
3) репатрианты (оралманы) до приобретения гражданства Республики Казахстан.
Статья 406-3. Порядок исчисления, уплаты сбора и возврата уплаченных сумм
1. Сумма сбора исчисляется по ставкам, установленным Правительством Республики Казахстан, и уплачивается до подачи соответствующих документов в регистрирующий орган.
2. Сумма сбора вносится в бюджет по месту осуществления регистрации.
3. Возврат уплаченных сумм сбора не производится, за исключением случаев отказа лиц, уплативших сбор, от совершения регистрации до подачи соответствующих документов в регистрирующий орган.
При этом возврат производится после представления плательщиком документа, выданного соответствующим регистрирующим органом, подтверждающим непредставление указанным лицом документов на совершение регистрационных действий.";
149) подпункт 1) пункта 2 статьи 428 изложить в следующей редакции:
"1) с аукционов, проводимых уполномоченным государственным органом, осуществляющим права владения, пользования и распоряжения объектами государственной собственности, его территориальными органами;";
150) пункт 4 статьи 430 изложить в следующей редакции:
"4. Сумма уплаченного сбора возврату не подлежит, за исключением случаев признания судом сделки купли-продажи предметов аукциона недействительной.";
151) в пункте 5 статьи 450:
слово "декларация" исключить;
после слова "представляется" дополнить словами "расчет сумм текущих платежей";
после слова "десяти" дополнить словом "календарных";
152) в пункте 2 статьи 451 и пункте 3 статьи 454 слово "разрешения" заменить словами "разрешительного документа";
153) пункт 2 статьи 466 изложить в следующей редакции:
"2. Плата не взимается при отлавливании животных для целей мечения, кольцевания, переселения, акклиматизации и скрещивания в научно-исследовательских и хозяйственных целях с последующим их выпуском в природную среду.";
154) пункт 6 статьи 488 дополнить словами ", указанному в разрешительном документе";
155) в пункте 1 статьи 495:
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:

"8-1) сирек кездесетiн және құрып кету қатерi төнген жануарлар мен бекiре балығын, сондай-ақ олардың бөлiктерi мен дериваттарын әкелуге және әкетуге рұқсат бергенi үшiн;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) жеке және заңды тұлғалар азаматтық, қызметтiк қарудың (аңшылық суық қаруды, белгі беретiн қаруды, ұңғысыз атыс қаруын, механикалық шашыратқыштарды, көзден жас ағызатын немесе тiтiркендiретiн заттар толтырылған аэрозольдi және басқа құрылғыларды, үрлемелi қуаты 7,5 Дж-дан аспайтын пневматикалық қаруды қоспағанда және калибрi 4,5 миллиметрге дейiнгілерiн қоса алғанда) әрбiр бiрлігін тiркегенi және қайта тiркегенi үшiн;";
13) тармақшада:
"куәлігін" деген сөзден кейін ", тракторшы-машинистің куәлігін, механикалық" деген сөздермен толықтырылсын";
156) 496-баптың 1-тармағы 4) тармақшасының екiншi және үшiншi абзацтарында "және", "айыппұлдардың" деген сөздер алынып тасталсын;
157) 500-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"сирек кездесетін және құрып кету қатерi төнген жануарлар түрлерi мен бекiре балығын, сондай-ақ олардың бөлiктерi мен дериваттарын әкелуге және әкетуге рұқсат бергенi үшін - 200 процент;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мыналарды бергенi үшiн:
заңды тұлғаларға:
азаматтық, қызметтік қаруды және оның патрондарын әкелуге рұқсат - 200 процент;
азаматтық қызметтік қаруды және оның патрондарын әкетуге рұқсат - 200 процент;
азаматтық, қызметтiк қаруды және оның патрондарын сақтауға рұқсат - 100 процент;
азаматтық, қызметтік қаруды және оның патрондарын сақтау мен алып жүруге рұқсат - 100 процент;
азаматтық, қызметтiк қаруды және оның патрондарын тасымалдауға рұқсат - 200 процент;
азаматтық, қызметтiк қаруды және оның патрондарын комиссиялық сатуға жолдама - 100 процент;
жеке тұлғаларға:
азаматтық қаруды және оның патрондарын әкелуге рұқсат - 50 процент;
азаматтық қаруды және оның патрондарын әкетуге рұқсат - 50 процент;
азаматтық қаруды және оның патрондарын сатып алуға рұқсат - 50 процент;
азаматтық қаруды және оның патрондарын сақтауға рұқсат - 50 процент;
азаматтық қаруды және оның патрондарын сақтау мен алып жүруге рұқсат - 50 процент;
азаматтық қаруды және оның патрондарын тасымалдауға рұқсат - 10 процент;
азаматтық қаруды және оның патрондарын комиссиялық сатуға жолдама - 50 процент;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жеке және заңды тұлғалар азаматтық, қызметтiк қарудың (аңшылық суық қаруды, белгi беретiн қаруды, ұңғысыз атыс қаруын, механикалық шашыратқыштар, көзден жас ағызатын немесе тiтiркендiретiн заттар толтырылған аэрозольдi және басқа құрылғыларды, үрлемелi қуаты 7,5 Дж-дан аспайтын пневматикалық қаруларды қоспағанда және калибрлi 4,5 миллиметрге дейiнгiлерiн қоса алғанда) әрбiр бiрлiгiн тiркегенi және қайта тiркегенi үшiн - 10 процент;";
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:

"8-1) за выдачу разрешений на ввоз и вывоз редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и осетровых рыб, а также их частей и дериватов;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) за регистрацию и перерегистрацию каждой единицы гражданского, служебного оружия физических и юридических лиц (за исключением холодного охотничьего, сигнального, огнестрельного бесствольного, механических распылителей, аэрозольных и других устройств, снаряженных слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматического оружия с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибра до 4,5 мм включительно);";
в подпункте 13):
после слова "удостоверений" дополнить словами ", удостоверений тракториста-машиниста";
после слова "регистрации" дополнить словом "механических";
156) в абзацах втором и третьем подпункта 4) пункта 1 статьи 496 слова "и штрафов" исключить;
157) в статье 500:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) за выдачу разрешений на ввоз и вывоз редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и осетровых рыб, а также их частей и дериватов - 200 процентов;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) за выдачу:
юридическим лицам:
разрешения на ввоз гражданского, служебного оружия и патронов к нему - 200 процентов;
разрешения на вывоз гражданского, служебного оружия и патронов к нему - 200 процентов;
разрешения на хранение гражданского, служебного оружия и патронов к нему - 100 процентов;
разрешения на хранение и ношение гражданского, служебного оружия и патронов к нему - 100 процентов;
разрешения на транспортировку гражданского, служебного оружия и патронов к нему - 200 процентов;
направления на комиссионную продажу гражданского, служебного оружия и патронов к нему - 100 процентов;
физическим лицам:
разрешения на ввоз гражданского оружия и патронов к нему - 50 процентов;
разрешения на вывоз гражданского оружия и патронов к нему - 50 процентов;
разрешения на приобретение гражданского оружия и патронов к нему - 50 процентов;
разрешения на хранение гражданского оружия и патронов к нему - 50 процентов;
разрешения на хранение и ношение гражданского оружия и патронов к нему - 50 процентов;
разрешения на транспортировку гражданского оружия и патронов к нему - 10 процентов;
направления на комиссионную продажу гражданского оружия и патронов к нему - 50 процентов;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) за регистрацию и перерегистрацию каждой единицы гражданского, служебного оружия физических и юридических лиц (за исключением холодного охотничьего, сигнального, огнестрельного бесствольного, механических распылителей, аэрозольных и других устройств, снаряженных слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматического оружия с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибра до 4,5 мм включительно) - 10 процентов;";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:

"9) мыналарды бергенi үшiн:
тракторшы-машинист куәлігі - 50 процент;
тракторларға, олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, оларға тiркемелердi, арнайы жабдықпен монтаждалған тiркемелердi қоса алғанда, өздігінен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиоративтiк және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерге мемлекеттiк тiркеу нөмiрiнiң белгісi - 100 процент;
тракторларды, олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, арнайы жабдықпен монтаждалған тiркемелердi қоса алғанда, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиоративтiк және жол-құрылыс машиналары мен механизмдердi мемлекеттік тiркеу үшiн техникалық паспорт - 50 проценті;
158) 501-бапта:
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) бюджет заңдарына сәйкес бюджеттiк кредиттердi, сондай-ақ мемлекет кепiлдiк берген мемлекеттiк қарыздарды қайтару жөнiнде шағыммен сотқа жүгiнген сенiм бiлдiрiлген өкiл (агент);";
21) тармақшада:
"банктердiң" деген сөз "қаржы ұйымдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қарыз" деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 22) тармақшамен толықтырылсын:
"22) Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес мемлекеттік инвестициялық саясатты iске асыруға уәкiлетті банктер:
республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен қайтарым негiзiнде берiлген кредиттер бойынша берешектердi өндiрiп алу туралы;
мүлiктен өндiрiп алу туралы;
борышкерлердiң сыртқы мемлекеттік және мемлекет кепiлдiк берген қарыздар, сондай-ақ республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражаты есебiнен берiлген қарыздар бойынша мiндеттемелердi орындамауына байланысты олардың банкроттығы туралы талап қойған кезде";
159) 506-баптың 4-тармағында:
"ықтиярхат" деген сөзден кейiн "және азаматтығы жоқ адамның куәлiктерi" деген сөздермен толықтырылсын;
"азаматтар" деген сөзден кейiн ", қарттарға арналған интернат-үйлерде тұратын қарттар, мемлекеттің толық қарамағындағы және балалар үйлерi мен интернат ұйымдарында тұратын жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар" деген сөздермен толықтырылсын;
160) 507-баптың 2-тармағында:
6-1) тармақшада:
"куәлiктерiн," деген сөзден кейiн "тракторшы-машинист куәлiктерiн, механикалық" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) сирек кездесетiн және құрып кету қатерi төнген жануарлар мен бекiре балықтардың түрлерiн, сондай-ақ олардың бөлшектерi мен дериваттарын әкелуге және әкетуге рұқсаттар бергенi үшiн - тиiстi құжаттарды бергенге дейiн;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"9) за выдачу:
удостоверения тракториста-машиниста - 50 процентов;
государственного регистрационного номерного знака на трактора, изготовленные на их базе самоходные шасси и механизмы, прицепы к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходные сельскохозяйственные, мелиоративные и дорожно-строительные машины и механизмы - 100 процентов;
технического паспорта для государственной регистрации тракторов, изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов - 50 процентов.";
158) в статье 501:
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) поверенный (агент), обратившийся в суд с иском по возврату бюджетных кредитов, а также гарантированных государством и государственных займов, в соответствии с бюджетным законодательством;";
в подпункте 21):
слова "банков" заменить словами "финансовых организаций";
слово "ссудной" исключить;
дополнить подпунктом 22) следующего содержания:
"22) банки, уполномоченные в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан на реализацию государственной инвестиционной политики - при подаче исков:
о взыскании задолженности по кредитам, выданным на возвратной основе за счет средств республиканского и местных бюджетов;
об обращении взыскания на имущество;
о банкротстве должников в связи с неисполнением ими обязательств по внешним государственным и гарантированным государством займам, а также займам, выданным за счет средств республиканского и местных бюджетов.";
159) в пункте 4 статьи 506:
после слов "Республике Казахстан" дополнить словами ", и удостоверений лица без гражданства";
после слов "инвалиды I и II групп," дополнить словами "престарелые, проживающие в домах-интернатах для престарелых, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, находящиеся на полном государственном обеспечении и проживающие в детских домах и интернатных организациях,";
160) в пункте 2 статьи 507:
в подпункте 6-1):
после слова "удостоверений" дополнить словами ", удостоверений тракториста-машиниста";
после слова "регистрации" дополнить словом "механических";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) за выдачу разрешений на ввоз и вывоз редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и осетровых рыб, а также их частей и дериватов - до выдачи соответствующих документов;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:

"9) жеке және заңды тұлғалардың азаматтық, қызметтік қарудың (аңшылық суық қаруды, белгі беретiн қаруды, ұңғысыз атыс қаруын, механикалық шашыратқыштарды, көзден жас ағызатын немесе тiтiркендiретiн заттар толтырылған аэрозольдi және басқа құрылғыларды, үрлемелi қуаты 7,5 Дж-дан аспайтын пневматикалық қаруды қоспағанда және калибрi 4,5 миллиметрге дейiнгілерiн қоса алғанда) әрбiр бiрлігін тiркегенi және қайта тіркегенi үшiн - тиiсті құжаттарды бергенге дейiн;";
161) 520-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Салық төлеушiнiң куәлiк нысанын уәкiлетті мемлекеттік орган белгiлейдi.";
162) 525-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгiнде "Осы тармақтың мақсатында әрекетсiз" деген сөздер "Әрекетсiз" деген сөздермен ауыстырылсын;
163) 526-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) клиентке қойылатын талаптардың бәрiн қанағаттандыру үшiн клиенттің банктегi ақшасы жеткiлiктi болған жағдайда, салық төлеушiнiң банк шотынан салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеуге арналған төлем тапсырмаларын бiрiншi кезектегi тәртiппен орындауға мiндеттi.
Белгiленген мерзiмде енгізiлмеген салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдер сомаларын, өсімпұлдар мен айыппұлдарды алуға арналған салық органдарының инкассалық өкiмдерiн осындай тәртiппен салық органдары нұсқамаларын алған күннен бастап бiр операциялық күннен кешiктiрмей орындауға мiндеттi.
Банктегi ақша клиентке қойылатын талаптардың бәрiн қанағаттандыру үшiн жеткiлiксiз немесе болмаған кезде банк салық берешегiн өтеу шотына ақшаны алып қоюды Қазақстан Республикасының Азаматтық  Кодексiнде белгіленген кезектiлiк тәртібiмен жүргізедi.";
164) 533-баптың 4-тармағының 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"салық төлеушi мен оның дебиторлары арасындағы өзара есеп айырысуды айқындау мәселесi бойынша";
165) 534-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы "түрi бойынша," деген сөздерден кейiн "акцизделетiн тауарлардың жекелеген түрлерiнiң өндiрiсiн және айналымын мемлекеттiк реттеу мәселелерi бойынша," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) салық төлеушiнiң өтiнiшi негiзiнде:
қайтарылуға ұсынылған қосылған құн салығы сомасының дұрыстығы, сондай-ақ лицензиар лицензияның iс-әрекетiн тоқтата тұрған бұзушылықтарды жою мәнiне:
осы Кодекстiң 52-бабына сәйкес салық төлеушiнiң және оның дебиторлары арасындағы өзара есеп айырысуды белгілеу мәселесi бойынша тақырыптық тексерулер жүргізу кезiнде;";
166) 536-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"9) за регистрацию и перерегистрацию каждой единицы гражданского, служебного оружия физических и юридических лиц (за исключением холодного охотничьего, сигнального, огнестрельного бесствольного, механических распылителей, аэрозольных и других устройств, снаряженных слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматического оружия с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибра до 4,5 мм включительно) - до выдачи соответствующих документов;";
161) пункт 5 статьи 520 дополнить частью следующего содержания:
"Форма свидетельства налогоплательщика устанавливается уполномоченным государственным органом.";
162) в части второй пункта 2 статьи 525 слова "В целях настоящего пункта бездействующим" заменить словом "Бездействующим";
163) подпункт 4) статьи 526 изложить в следующей редакции:
"4) при достаточности денег клиента в банке для удовлетворения всех требований, предъявляемых к клиенту, в первоочередном порядке исполнять платежные поручения налогоплательщика на уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет с банковского счета. В таком же порядке исполнять инкассовые распоряжения налоговых органов на взимание сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, пени и штрафов, не внесенных в установленные сроки, не позднее одного операционного дня со дня получения указания налоговых органов.
При недостаточности денег или их отсутствии в банке для удовлетворения всех требований, предъявляемых к клиенту, банк производит изъятие денег в счет погашения налоговой задолженности в порядке очередности, установленной Гражданским  кодексом Республики Казахстан.";
164) подпункт 2) пункта 4 статьи 533 дополнить абзацем следующего содержания:
"по вопросу определения взаиморасчетов между налогоплательщиком и его дебиторами;";
165) в статье 534:
подпункт 2) пункта 1 после слова "бюджет" дополнить словами ", по вопросам государственного регулирования производства и оборота отдельных видов подакцизных товаров";
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) при проведении тематических проверок:
проводимых на основании заявления налогоплательщика, на предмет достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату, а также на предмет устранения нарушений, по которым лицензиаром было приостановлено действие лицензии;
по вопросу определения взаиморасчетов между налогоплательщиком и его дебиторами в соответствии со статьей 52 настоящего Кодекса.";
166) пункт 3 статьи 536 изложить в следующей редакции:

"3. Тақырыптық, қарсы тексерулер тағайындалған кезде нұсқамада:
салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдердiң тексерiлетiн түрi;
мiндетті зейнетақы жарналарын жинақтаушы зейнетақы қорларына, әлеуметтік аударымдарды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына толық және уақтылы ұстап қалуды және (немесе) есептеу мәселелерi;
банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар осы Кодексте белгіленген мiндеттемелердi орындау мәселелерi;
трансферттік бағаларды қолдану кезiндегi мемлекеттiк бақылау мәселелерi;
акцизделген тауарлардың жекелеген түрлерi өндiрiсiн және айналымын мемлекеттік реттеу мәселелерi;
салық төлеушiнiң және оның дебиторлары арасындағы өзара есеп айырысуларды анықтау мәселелерi көрсетiледі.";
167) 545-баптың 3-тармағында:
"тәртiппен" деген сөзден кейiн "және мерзiмдерде" деген сөздермен толықтырылсын;
168) 549-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген акциз алымы таңбаларымен және есептiк-бақылау таңбаларымен таңбалауға акцизделетiн тауарларды дайындаушылар мен импортерлер, сондай-ақ банкроттың мүлігін (активтерiн) өткiзетiн конкурстық басқарушылар өндiредi.
Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген акциз алымы таңбаларымен және есептiк-бақылау таңбаларымен таңбалаудың дұрыстығы үшiн акцизделетiн тауарлардың дайындаушылар мен импортерлерi, сондай-ақ банкроттың мүлкін (активтерiн) өткiзетiн конкурстық басқарушылар жауапты болып табылады.";
169) 551-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"551-бап. Жергілiктi атқарушы органдарға және уәкiлетті органдарға бақылау жасау";
"уәкiлеттi органдарға" деген сөздердiң алдынан "жергілiктi атқарушы және" деген сөздермен толықтырылсын;
"органдары" деген сөзден кейiн "салық және" деген сөздермен толықтырылсын.
170) 555-баптың 1-тармағында:
"салық органында" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Салық төлеушiлердiң мониторингтелуі тиiс шағындары бойынша шағымды қарайтын салық қызметi органы көрсетiлген мерзiмдi ұзартуға құқылы, бiрақ ол он бес жұмыс күнiнен аспауы тиiс.";
171) 557-4-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Салық төлеушiлердiң мониторингтелуі тиiс шағымдары бойынша уәкiлетті мемлекеттiк орган көрсетiлген мерзiмдi ұзартуға құқылы, бiрақ ол он бес жұмыс күнiнен аспауы тиiс.".
4. 2004 жылғы 6 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған 2004 жылғы 24 сәуiрдегi Бюджет  кодексiне :
1) 46-баптың 1-тармағында:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын;
"4) шикi мұнайға, газ конденсатына акциздер;";
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"3. При назначении тематических, встречных проверок в предписании указываются:
проверяемый вид налога и другого обязательного платежа в бюджет;
вопросы полноты и своевременности удержания и (или) перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
вопросы исполнения банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных настоящим Кодексом;
вопросы государственного контроля при применении трансфертных цен;
вопросы государственного регулирования производства и оборота отдельных видов подакцизных товаров;
вопросы определения взаиморасчетов между налогоплательщиком и его дебиторами.";
167) в пункте 3 статьи 545 слово ", утвержденном" заменить словами "и сроки, утвержденные";
168) пункт 2 статьи 549 изложить в следующей редакции:
"2. Маркировку акцизными марками и учетно-контрольными марками подакцизных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, производят изготовители и импортеры подакцизных товаров, а также конкурсные управляющие, реализующие имущество (активы) банкрота.
Ответственными за правильность маркировки акцизными марками и учетно-контрольными марками подакцизных товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, являются изготовители и импортеры подакцизных товаров, а также конкурсные управляющие, реализующие имущество (активы) банкрота.";
169) в статье 551:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 551. Контроль над местными исполнительными органами и
уполномоченными органами";
после слов "контроль над" дополнить словами "местными исполнительными органами и";
после слова "перечисления" дополнить словами "налогов и";
170) в пункте 1 статьи 555:
слова "в налоговом органе" исключить;
дополнить частью следующего содержания:
"По жалобам налогоплательщиков, подлежащих мониторингу, орган налоговой службы, рассматривающий жалобу, вправе продлить указанный срок, но не более чем на пятнадцать рабочих дней.";
171) пункт 1 статьи 557-4 дополнить частью следующего содержания:
"По жалобам налогоплательщиков, подлежащих мониторингу, уполномоченный государственный орган вправе продлить указанный срок, но не более чем на пятнадцать рабочих дней.".
4. В Бюджетный  кодекс Республики Казахстан от 24 апреля 2004 г. опубликованный в газетах "Егемен Казахстан" и "Казахстанская правда" 6 мая 2004 г.:
1) в пункте 1 статьи 46:
в подпункте 4) слово "включая" исключить;
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:

"5) экспортқа шығарылатын шикi мұнайға, газ конденсатына салынатын рента салығы;
6) үстеме пайдаға салынатын салық;";
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) қызметiн өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемi;";
2) 48-баптың 1-тармағында:
7) тармақшаның алтыншы және жетiншi абзацтары алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) жылжымалы мүлiк кепiлiн мемлекеттiк тiркегенi үшiн алынатын алым;";
3) 49-баптың 1-тармағында:
7) тармақшаның алтыншы және жетiншi абзацтары алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) жылжымалы мүлiк кепiлiн мемлекеттiк тiркегенi үшiн алынатын алым;".
5. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 ж. 31 тамыздағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат; N 10, 51-құжат; N 11, 56, 67-құжаттар; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 жылғы 16 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есеп беру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 11 маусымдағы Заңы; 2004 жылғы 14 шiлдеде "Егемен Қазақстан" және 2004 жылғы 10 шiлдеде "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне кредиттiк бюро қызметi және кредиттік тарихты қалыптастыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шiлдедегi Заңы; 2004 жылғы 20 шiлдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілерiне инвестициялық қорлар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 7 шiлдедегi Заңы):
50-баптың 6-тармағының д) тармақшасы "байланысты" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ әрекетсiз заңды тұлғаға қатысты" деген сөздермен толықтырылсын.
6. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 ж. 20 маусымдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 жылғы 16 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есеп беру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 11 маусымдағы Заңы):

"5) рентный налог на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат;
6) налог на сверхприбыль;";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции;";
2) в пункте 1 статьи 48:
абзацы шестой и седьмой подпункта 7) исключить;
дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества;";
3) в пункте 1 статьи 49:
абзацы шестой и седьмой подпункта 7) исключить;
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества;".
5. В  Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 г. "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 9, ст. 86; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 5, ст. 31; N 10, ст. 51; N 11, ст. 56, 67; N 15, ст. 138, 139; Закон Республики Казахстан от 11 июня 2004 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 16 июня 2004 г.; Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности кредитных бюро и формирования кредитных историй", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 14 июля 2004 г. и "Казахстанская правда" 10 июля 2004 г.; Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам инвестиционных фондов", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 20 июля 2004 г.):
подпункт д) пункта 6 статьи 50 дополнить словами ", а также в отношении бездействующего юридического лица".
6. В  Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; Закон Республики Казахстан от 11 июня 2004 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 16 июня 2004 г.):

1) 22-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. 2005 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша әлеуметтiк жеке коды және/немесе салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi болмаған жинақтаушы зейнетақы қорларымен жасасқан зейнетақы шарттары жоқ бұрынғы қызметкерлердiң (Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiппен хабарсыз кеткен немесе қайтыс болған деп танылған Қазақстан Республикасының аумағынан тыс тұрақты тұрғылықты жерге шыққан) кiрiстерiнен ұсталған мiндеттi зейнетақы жарналары Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген тәртiппен аударылады.";
2) 22-4-бапта:
1-тармақта "1,5" деген сандар "2,5" деген сандармен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мiндеттi зейнетақы жарналары толық және (немесе) уақтылы аударылмаған жағдайда салық органдары мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша жинақталып қалған берешектер шегіндегi ақшаны агенттердiң банктегі шоттарынан өндiрiп алуға құқылы.
Мiндетті зейнетақы жарналары бойынша берешектердi өндiрiп алу Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген тәртiппен агентке жiберiлген хабарлама негізiнде жүргiзiледi.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Агент хабарлама алған күннен бастап бес күн жұмыс құн iшiнде салық органына:
мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешек пайдасына өндiрiлiп алынатын жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының тiзiмдерiн;
әр жинақтаушы зейнетақы қор бойынша берешектiң жалпы сомасын көрсете отырып, жинақтаушы зейнетақы қорларының тiзiмдерiн бepугe мiндеттi.
Агенттердiң банк шоттарынан мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешектi өндiрiп алу-салық органының инкассалық өкiмi негiзiнде жүргiзiледi.
Банктегi ақша клиентке қойылатын талаптардың бәрiн қанағаттандыру үшiн жеткiлiксiз немесе болмаған жағдайда банк клиенттiң ақшасын алып қоюды Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексiнде белгіленген кезек тәртiбiмен жүргiзеді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салық органдарының шешiмi бойынша, егер агент мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешектер пайдасына өндiрiлiп алынатын жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының тiзiмiн ұсынбаса, мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешектерi болса, банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асырушы ұйымдар агенттердiң банк шоттарындағы барлық шығыс операцияларын тоқтата тұруға және мiндеттi зейнетақы жарналары мен салықтық берешектi аударуға қатысты нұсқауларды Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiппен орындауға мiндеттi.
Салық органының банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы шешiмiн банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрудың себептерi жойылған күнiнен кейiнгі 1 жұмыс күнiнен кешiктiрмей шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы шешiм шығарған салық органы жояды.";

1) статью 22 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Обязательные пенсионные взносы, удержанные с доходов бывших работников (выехавших на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, признанных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, безвестно отсутствующими или умершими), не имеющих по состоянию на 1 января 2005 года социальный индивидуальный код и/или регистрационный номер налогоплательщика и/или пенсионный договор с накопительными пенсионными фондами, перечисляются в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
2) в статье 22-4:
в пункте 1 цифры "1,5" заменить цифрами "2,5";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В случае неполного и (или) несвоевременного перечисления обязательных пенсионных взносов налоговые органы вправе взыскивать с банковских счетов агентов деньги в пределах образовавшейся задолженности по обязательным пенсионным взносам.
Взыскание задолженности по обязательным пенсионным взносам производится на основе уведомления, направляемого агенту в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Агент в течение пяти рабочих дней со дня получения уведомления обязан представить в налоговый орган:
списки вкладчиков накопительных пенсионных фондов, в пользу которых взыскивается задолженность по обязательным пенсионным взносам;
списки накопительных пенсионных фондов, с указанием общей суммы задолженности по каждому накопительному пенсионному фонду.
Взыскание задолженности по обязательным пенсионным взносам с банковских счетов агентов производится на основании инкассового распоряжения налогового органа.
При отсутствии или недостаточности денег в банке для удовлетворения всех требований, предъявляемых к клиенту, банк производит изъятие денег клиента в порядке очередности, установленной Гражданским  кодексом Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. По решению налоговых органов, в случае, если агент не представил списки вкладчиков накопительных пенсионных фондов, в пользу которых взыскивается задолженность по обязательным пенсионным взносам и при наличии задолженности по обязательным пенсионным взносам, банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны приостановить все расходные операции на банковских счетах агентов и исполнять указания, касающиеся перечисления обязательных пенсионных взносов и налоговой задолженности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Решение налогового органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам отменяется налоговым органом, вынесшим решение о приостановлении расходных операций, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем устранения причин приостановления расходных операций по банковским счетам.";

мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Агенттiң банк шоттары болмаған жағдайда, салық органы Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген тәртiппен агенттің қолма-қол ақшасынан өндiрiп алады.";
3) 24-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгiленбесе, агенттер салық органдарына мiндеттi зейнетақы жарналарының есептеп, ұсталған (есептеп қосылған) және аударылған сомалары жөнiнде есеп-қисапты тоқсан сайын есептi тоқсаннан кейiнгi айдың он бесiне дейiнгi мерзiмде берiп отырады. Есеп-қисаптың нысанын және оны табыс етудiң тәртiбiн халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органмен келiсiм бойынша мемлекет алдындағы салық мiндеттемелерiнiң орындалуын салықтық бақылауды қамтамасыз ететiн уәкiлетті орган белгiлейдi.".
7. "Ақша төлемi мен аударымы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 ж. 29 маусымдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 11-12, 177-құжат; N 24, 445-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2003 ж., N 4, 25-құжат; N 10, 49, 51-құжаттар; N 5, 138-құжат):
14-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Салық қызметi органдарының мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешектердi өндiрiп алуға инкассалық өкiмдерi пайдасына берешек өндiрiлiп алынатын жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының тiзiмдерiмен қоса банктерге табыс етiледi.".
8. "Жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы" Қазақстан Республикасының 1998 ж. 30 маусымдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 13, 196-құжат; 2003 ж., N 11, 67-құжат):
1) 6-бапта:
3-тармақ "мүлiк кепiлi" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта үшiншi сөйлем алынып тасталсын;
2) 9-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлiп мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Өтінiшке жылжымалы мүлiк кепiлiн мемлекеттік тiркегенi үшiн алымның бюджетке төленгенiн растайтын құжат қоса берiлуi тиiс.";
5-тармақ алынып тасталсын;
3) мынадай мазмұндағы 9-1 және 9-2-баптармен толықтырылсын:
"9-1-бап. Жылжымалы мүлiк кепiлiн мемлекеттік тіркегенi үшiн алынатын алым
Жылжымалы мүлiк кепiлiн мемлекеттік тiркегенi үшiн Қазақстан Республикасының Салық  кодексiнде белгіленген тәртіппен алым алынады.
9-2-бап. Ақпараттық қызметтер көрсету және өтiнiш берушiнiң кiнәсiнен тiркеу құжаттарында жол берілген қателердi түзету үшiн төленетiн ақы
Ақпараттық қызметтер көрсеткенi үшін, сондай-ақ өтінiш берушiнiң кiнәсiнен тiркеу құжаттарында жол берiлген қателердi түзеткенi үшiн тiркеушi орган Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ақы алады.";

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. В случае отсутствия у агента банковских счетов налоговый орган обращает взыскание на наличные деньги агента в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
3) пункт 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"1. Агенты ежеквартально в срок до пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют в налоговые органы расчет по исчисленным, удержанным (начисленным) и перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан. Форма расчета и порядок его представления устанавливаются уполномоченным органом, обеспечивающим налоговый контроль за исполнением налоговых обязательств перед государством по согласованию с центральным исполнительным органом в области социальной защиты населения.".
7. В  Закон Республики Казахстан от 29 июня 1998 г. "О платежах и переводах денег" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 11-12, ст. 177; N 24, ст. 445; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2003 г., N 4, ст. 25; N 10, ст. 49, 51; N 15, ст. 138):
пункт 2 статьи 14 дополнить частью следующего содержания:
"Инкассовые распоряжения органов налоговой службы на взыскание задолженности по обязательным пенсионным взносам предъявляются в банки с приложением списков вкладчиков накопительных пенсионных фондов, в пользу которых взыскивается задолженность.".
8. В  Закон Республики Казахстан от 30 июня 1998 г. "О регистрации залога движимого имущества" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 13, ст. 196; 2003 г., N 11, ст. 67):
1) в статье 6:
пункт 3 дополнить словами ", в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан";
в пункте 4 предложение третье исключить;
2) в статье 9:
часть вторую пункта 2 дополнить предложением следующего содержания:
"К заявлению должен быть приложен документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию залога движимого имущества.";
пункт 5 исключить;
3) дополнить статьями 9-1 и 9-2 следующего содержания:
"Статья 9-1. Сбор за государственную регистрацию залога
движимого имущества
За государственную регистрацию залога движимого имущества взимается сбор в порядке, определяемом Налоговым  кодексом Республики Казахстан.
Статья 9-2. Плата за информационные услуги и исправление
ошибок в регистрационных документах, допущенных
по вине заявителя
За предоставление информационных услуг, а также за исправление ошибок в регистрационных документах, допущенных по вине заявителя, регистрирующим органом взимается плата в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";

4) 11-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жылжымалы мүлiк кепiлiн мемлекеттік тiркегенi үшiн алынатын алымының бюджетке төленгенін растайтын құжат болмаса.";
4-тармақ алынып тасталсын;
5) 15-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
6) 18-баптың 4 және 5 тармақтары алынып тасталсын;
7) 21-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) жылжымалы мүлiк кепiлiн мемлекеттiк тiркегенi үшiн алынатын алымның толықтығы.".
9. "Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының 1998 ж. 30 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 24, 448-құжат; 2002 ж., N 4, 34-құжат):
1) 15-баптың 5-тармағында:
"бip жолғы алым" деген сөздер "салық заңдарына сәйкес мемлекеттiк баж алымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi сөйлем алынып тасталсын;
2) 26-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қару-жарақ пен оның патрондарын Қазақстан Республикасына әкелуге және оларды Қазақстан Республикасынан әкетуге рұқсат беру үшiн салық заңына сәйкес мемлекеттiк баж алынады.";
3) 28-баптың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жеке және заңды тұлғаларға лицензиялар беру кезiнде жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығына лицензиялық алымдар ставкаларын бекiтедi;".
10. "Этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуiн және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 ж. 16 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 20, 720-құжат; 2004 ж., N 5, 27-құжат):
1-баптың 1) тармақшасы "өнiмi -" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес дәрiлiк зат ретiнде тiркелген, құрамында спиртi бар медициналық мақсаттағы өнiмдердi қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын.
11. "Қазақстанның Даму Банкi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 ж. 25 сәуiрдегі  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 9, 85-құжат; N 11, 56-құжат; 2003 ж., N 12, 83-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 жылғы 14 шiлдеде "Егемен-Қазақстан" және 2004 жылғы 13 шiлдеде "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстанның Даму Банкi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шiлдедегі Заңы):
26-бап алынып тасталсын.
12. "Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 сәуiрдегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 9, 41-құжат):
1) 15-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
2) 16-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) в статье 11:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"4) отсутствует документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию залога движимого имущества.";
пункт 4 исключить;
5) пункт 2 статьи 15 исключить;
6) пункты 4 и 5 статьи 18 исключить;
7) пункт 1 статьи 21 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) полноту взимания сбора за государственную регистрацию залога движимого имущества.".
9. В  Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 г. "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 24, ст. 448; 2002 г., N 4, ст. 34):
1) в пункте 5 статьи 15:
слова "взимаются единовременные сборы" заменить словами "взимается государственная пошлина в соответствии с налоговым законодательством";
предложение второе исключить;
2) пункт 8 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"8. За выдачу разрешения на ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан оружия и патронов к нему взимается государственная пошлина в соответствии с налоговым законодательством.";
3) подпункт 7) статьи 28 изложить в следующей редакции:
"7) утверждает ставки лицензионных сборов на право занятия отдельными видами деятельности при выдаче лицензий физическим и юридическим лицам;".
10. В  Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 г. "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 20, ст. 720; 2004 г., N 5, ст. 27):
подпункт 1) статьи 1 дополнить словами ", за исключением спиртосодержащей продукции медицинского назначении, зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства".
11. В  Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2001 г. "О Банке Развития Казахстана" (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2001 г., N 9, ст. 85; N 11, ст. 56; 2003 г., N 12, ст. 83; N 15, ст. 139; Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 г. "О внесении изменений в Закон Республики Казахстан "О Банке Развития Казахстана", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 14 июля 2004 г. и "Казахстанская правда" 13 июля 2004 г.):
статью 26 исключить.
12. В  Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 г. "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 9, ст. 41):
1) часть вторую пункта 2 статьи 15 исключить;
2) в статье 16:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Егер Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде өзгеше белгiленбесе, төлеушi Қорға әлеуметтiк аударымдарды, төлемдердi Орталықтың банк шоты арқылы жүзеге асыру жолымен есептi айдан кейiнгі айдың 15-iнен кешiктiрмей төлейдi.";
2-тармақ алынып тасталсын;
3) 17-бапта:
1-тармақта "2" деген сан "2,5" деген сандармен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әлеуметтiк аударымдар толық және (немесе) уақтылы аударылмаған жағдайда, салық органдары төлеушiнiң банк шоттарынан құралған берешек шегiнде ақшаны өндiрiп алуға құқығы.
Әлеуметтік аударымдар бойынша берешектердi өндiрiп алу Қазақстан Республикасының Үкiметі белгілеген тәртiппен төлеушiге хабарлама жiберiле отырып, салық органының инкассалық өкiмi негізiнде жүргізiледi.
Төлеушi әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлетін мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылардың тiзiмiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген мерзiмде салық органына беруге мiндетті.
Банктегi ақша клиентке қойылатын талаптардың бәрiн қанағаттандыру үшiн жеткiлiксiз болған жағдайда банк ақшаны алып қоюды Қазақстан Республикасының Азаматтық  Кодексiнде белгіленген кезектілiк тәртiбiмен жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Төлеушiнiң банк шоттары болмаған жағдайда, салық органы Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен төлеушiнiң қолма-қол ақшасынан өндiрiп алады.";
4) 18-бапта:
"есептердi" деген сөз "есептi" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Есеп-қисаптың нысанын және оны табыс етудiң тәртiбiн халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның келiсiмi бойынша мемлекет алдындағы салық мiндеттемелерiнiң орындалуын салықтық бақылауды қамтамасыз ететiн уәкiлетті орган белгiлейдi.".
13. "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 ж. 13 мамырдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 10, 55-құжат; N 21-22, 160-құжат):
32-бапта:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"32-бап. Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын қоғамның салық берешегін қоғамның жарияланған акциялары есебiнен өтеу";
1-тармақтың бiрiншi абзацындағы "жарғылық капиталына мемлекет қатысатын қоғамның салық және бюджетке төленетін басқа да мiндетті төлемдер бойынша берешегiн" деген сөздер "жарғылық капиталына мемлекет қатысатын қоғамның салық берешегiн" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

"1. Социальные отчисления в фонд уплачиваются плательщика путем осуществления платежей через банковский счет Центра не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан.";
пункт 2 исключить;
3) в статье 17:
в пункте 1 цифру "2" заменить цифрами "2,5";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В случае неполного и (или) несвоевременного перечисления социальных отчислений налоговые органы вправе взыскивать с банковских счетов плательщика деньги в пределах образовавшейся задолженности.
Взыскание задолженности по социальным отчислениям производится на основе инкассового распоряжения налогового органа с направлением уведомления плательщику в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Плательщик обязан представить в налоговый орган список участников системы обязательного социального страхования, за которых производятся социальные отчисления, в сроки, установленные Правительством Республики Казахстан.
При недостаточности денег в банке для удовлетворения всех требований, предъявляемых к клиенту, банк производит изъятие денег клиента в порядке очередности, установленной Гражданским  кодексом Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В случае отсутствия у плательщика банковских счетов налоговый орган обращает взыскание на наличные деньги плательщика в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
4) в статье 18:
слово "расчеты" заменить словом "расчет";
дополнить частью следующего содержания:
"Форма расчета и порядок его представления устанавливаются уполномоченным органом, обеспечивающим налоговый контроль за исполнением налоговых обязательств перед государством по согласованию с центральным исполнительным органом в области социальной защиты населения.".
13. В  Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 г. "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 10, ст. 55; N 21-22, ст. 160):
в статье 32:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 32. Погашение налоговой задолженности общества с
участием государства в уставном капитале за счет
объявленных акций общества";
в абзаце первом пункта 1 слова "задолженность общества с участием государства в уставном капитале по налогам и другим обязательным платежам в бюджет" заменить словами "налоговая задолженность общества с участием государства в уставном капитале".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2005 года.
Президент
Республики Казахстан