Арнайы шоттағы ақшаны пайдалану және уақытша бос қаражатты орналастыру ережесiн бекiту туралы Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.11.29. N 1133 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 17 қыркүйектегі N 973 Қаулысы
"Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 10 наурыздағы  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметі қаулы етеді:
1. Қоса берiліп отырған Арнайы шоттағы ақшаны пайдалану және уақытша бос қаражатты орналастыру ережесi бекiтілсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 17 қыркүйектегi
N 973 қаулысымен
бекiтілген
Арнайы шоттағы ақшаны пайдалану және уақытша бос қаражатты орналастыру ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес агенттің арнайы шоттағы ақшаны пайдалану және уақытша бос қаражатты орналастыру тәртiбiн pеттейді.
2. Арнайы шоттағы ақша мынадай мақсаттарға жұмсалады:
1) қолайсыз табиғат құбылыстарының нәтижесiнде туындаған сақтандыру жағдайы бойынша сақтандырушыға сақтандыру төлемiнің елу пайызын өтеуге;
2) уақытша бос ақшаны депозитке орналастыруға;
3) агенттiң қызметтерiне ақы төлеуге.
3. Осы ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) агент - өсiмдiк шаруашылығындағы мiндетті сақтандыруды қолдау үшiн республикалық бюджеттен бөлiнетiн қаражатты басқару үшін Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілейтiн мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
2) арнайы шот - өсiмдiк шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды қолдау үшiн бөлiнетiн бюджет қаражаты есепке алынатын қазынашылықтағы шот;
3) сақтандырушы - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен өсiмдiк шаруашылығындағы міндеттi сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алған, сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушыға немесе шартпен белгіленген сома (сақтандыру сомасы) шегiнде оның пайдасына шарт жасалған өзге тұлғаға (пайда алушыға) сақтандыру төлемiн жүргiзуге міндеттi заңды тұлға;
4) бағалау кiрiсi - егiн жиналғаннан кейін және оны алуға қолайсыз табиғат құбылысы әсер еткен өсiмдiк шаруашылығы өнiмi түрінің бар көлемi сатылғанға дейiн есептелiнетін кiрiс.
2. Ақшаның арнайы шотқа түсу тәртiбi
4. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрi - АШМ) агентпен өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыруды қолдауға республикалық бюджеттен бөлiнген бюджет қаражатын басқару шартын (бұдан әрi - басқару шарты) жасайды.

Республики Казахстан
от 17 сентября 2004 года N 973
Правила
использования денег со специального счета
и размещения временно свободных средств
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регулируют порядок использования денег агентом со специального счета и размещения временно свободных средств на депозит в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "Об обязательном страховании в растениеводстве".
2. Деньги со специального счета используются на следующие цели:
1) возмещение пятидесяти процентов страховых выплат страховщику по страховым случаям, возникшим в результате неблагоприятных природных явлений;
2) размещение временно свободных денег на депозит;
3) оплата услуг агента.
3. В настоящих правилах используются следующие понятия:
1) агент - юридическое лицо со стопроцентным участием государства, определяемое Правительством Республики Казахстан для управления средствами, выделяемыми из республиканского бюджета для поддержки обязательного страхования в растениеводстве;
2) специальный счет - счет в казначействе, на который зачисляются бюджетные средства, выделяемые для поддержки обязательного страхования в растениеводстве;
3) страховщик - юридическое лицо, получившее лицензию на право осуществления обязательного страхования в растениеводстве в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обязанное при наступлении страхового случая произвести страховую выплату страхователю или иному лицу, в пользу которого заключен договор, (выгодоприобретателю) в пределах определенной договором суммы (страховой суммы);
4) оценочный доход - доход, исчисляемый после сбора урожая и до реализации всего объема вида продукции растениеводства, на получение которого повлияли неблагоприятные природные явления.
2. Порядок поступления денег на специальный счет
4. Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - МСХ) заключает с агентом договор на управление бюджетными средствами, выделенными из республиканского бюджета на поддержку обязательного страхования в растениеводстве (далее - договор на управление).

5. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi (бұдан әрi - Қаржыминi) белгiленген тәртiппен басқару шартының сомасына мiндеттемелер қабылдауға АШМ-ға қазынашылық рұқсат бередi.
6. Қаржыминi басқару шарты негiзiнде заңнамада белгiленген тәртiппен агентке бюджет қаражатын басқаруды жүзеге асыру үшiн арнайы шот ашады.
7. АШМ жыл сайын, арнайы шот ашылған сәттен бастап 5 жұмыс күнiнен кешiктiрмей, өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыруды қолдауға бөлiнген бюджет қаражатын бiрыңғай траншпен Агенттiң арнайы шотына аударады.
3. Арнайы шоттағы ақшаны пайдалану тәртiбi
8. Агенттiң қызметтерiне арнайы шоттан ақы төлеу АШМ және Агент арасында өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыруды қолдауға бөлiнген бюджет қаражатын басқару шарты жасалғаннан кейiн 15 күнтiзбелiк күн iшiнде жылына бiр рет жүзеге асырылады.
9. Сақтандырушы агентпен жасалған шарттағы талаптардың мiндетті түрде сақталуымен сақтандыру төлемi жөнiндегi өзiнiң мiндеттемелерiн толық орындағаннан кейiн ғана сақтандырушы өндiрген сақтандыру төлемiнiң бiр бөлiгiн өтеудi Агент жүзеге асырады.
10. Агент қолайсыз табиғат құбылыстарының нәтижесiнде туындаған сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандырушыларға сақтандыру төлемдерiнiң елу пайызын өтеудi соңғысы өтiнiш берген күннен бастап бiр ай мерзiмде мынадай құжаттарды қоса бере отырып, жүзеге асырады:
өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шартының нотариалды расталған көшiрмесi;
жүргiзiлген сақтандыру төлемiн растайтын құжаттар (төлем тапсырмасы - түпнұсқа, шығыс ордерi - нотариалды расталған көшiрме);
комиссияның барлық мүшелерi қол қойған зерттеу актiсi;
гидрометеорологиялық қызмет органының және (немесе) табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкiлетті мемлекеттік органның өз құзыретіне сәйкес қолайсыз табиғат құбылысы фактiсiн растайтын анықтаманың нотариалды расталған көшiрмесi;
сақтандырушы растаған бағалау кiрiсін бағалау туралы құжаттың көшiрмесi.
11. Агент арнайы шоттан сақтандырушының банктiк шотына сақтандыру төлемдерiнiң бiр бөлігін өтеу сомасын аудару үшiн құжаттардың осы Ереженiң талаптарына сәйкестігін тексередi және олар толық сәйкес болған жағдайда Қаржыминi қазынашылығының аумақтық органына өтеудi төлеуге арналған төлем тапсырмасын, өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шарттарының көшiрмелерiн және сақтандырушы жүргізген сақтандыру төлемiн растайтын құжаттарды (төлем тапсырмасының түпнұсқасы, шығыс ордерiнiң нотариалды расталған көшiрмесi) бередi.

5. Министерство финансов Республики Казахстан (далее - МФ) в установленном порядке выдает казначейское разрешение МСХ на принятие обязательств на сумму договора на управление.
6. МФ на основании договора на управление в установленном законодательством порядке открывает агенту специальный счет для осуществления управления бюджетными средствами.
7. МСХ ежегодно, единым траншем перечисляет на специальный счет агента бюджетные средства, выделенные на поддержку обязательного страхования в растениеводстве, не позднее 5 рабочих дней с момента открытия специального счета.
3. Порядок использования денег со специального счета
8. Оплата услуг агента со специального счета осуществляется один раз в год в течение 15 календарных дней после заключения между МСХ и агентом договора на управление бюджетными средствами, выделенными на поддержку обязательного страхования в растениеводстве.
9. Возмещение агентом части страховой выплаты, произведенной страховщиком, осуществляется только после полного исполнения страховщиком своих обязательств по страховой выплате с обязательным условием соблюдения им условий договора с агентом.
10. Агент осуществляет возмещение пятидесяти процентов страховых выплат страховщикам по страховым случаям, возникшим в результате неблагоприятных природных явлений, в месячный срок после подачи последними заявления с приложением следующих документов:
нотариально заверенная копия договора обязательного страхования в растениеводстве;
документы, подтверждающие произведенную страховую выплату (платежное поручение-оригинал, расходный ордер - копия, заверенная нотариусом);
акт обследования, подписанный всеми членами комиссии;
нотариально заверенная копия справки органа гидрометеорологической службы и (или) уполномоченного государственного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, подтверждающая факт неблагоприятного природного явления в соответствии с их компетенцией;
копия документа об оценке оценочного дохода, заверенная страховщиком.
11. Агент для перечисления суммы возмещения части страховых выплат со специального счета на банковский счет страховщика осуществляет проверку на соответствие документов требованиям настоящих Правил и в случае их полного соответствия представляет в территориальный орган казначейства МФ платежное поручение на выплату возмещения, копии договоров обязательного страхования в растениеводстве и документы, подтверждающие произведенную страховую выплату страховщиком (оригинал платежного поручения, копию расходного ордера, заверенную нотариусом).

12. Сақтандырушы Агентпен бiрге арнайы шоттағы ақшаны aлғаннан кейiн 5 жұмыс күнi iшiнде Агенттiң сақтандыру төлемiнiң бір бөлігін өтеу сомасы бойынша үш данадағы салыстыру актісiн ресiмдейдi.
13. Агент тоқсан сайын, есептiден кейiнгi айдың 20-күнiнен кешіктiрмей 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша сақтандыру төлемдерiнiң бiр бөлігін өндiрiлген өтеу туралы есептердi АШМ-ге мынадай құжаттарды қоса берiп ұсынады:
сақтандырушылармен жасалған салыстыру актiлерi;
арнайы шоттан өтеулердiң өндiрiлген төлемдерi туралы үзiндi көшiрме;
өтеулердi төлеуге арналған төлем құжаттарының көшiрмелерi.
14. Сақтандырушы агентке көрінеу жалған мәлiметтердi немесе өндiрiлген сақтандыру төлемiнiң бір бөлiгiн өтеуге байланысты құжаттарды хабарлаған және (немесе) берген жағдайда агент сақтандырушыға өндiрiлген сақтандыру төлемiнiң бір бөлiгiн өтеуден бас тартады.
15. Агент арнайы шоттың түсiмдерi мен қаражатын пайдалану жөнiндегі операциялардың бухгалтерлiк есебiн өз қызметiнiң нәтижелерiнен оқшау жүргiзедi.
16. Агенттің арнайы шоттағы қаражатының қаржы жылының соңындағы есептелген қалдығы бюджетке қайтарылуға жатпайды және осы Ереженің 2-тармағының 1), 2) тармақшаларына сәйкес пайдаланылады.
17. Агент бюджет қаражатын орынсыз пайдаланғаны үшiн Қазақстан Республикасының қолданыстағы  заңнамасына  сәйкес жауап бередi.
18. Агенттiң арнайы шотындағы ақшаның мақсатты пайдаланылуын бақылауды уәкiлеттi мемлекеттiк органдар өз құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.  РҚАО-ның ескертуі.   P020832  (9-бөлім),  P990626
19. Агент жыл сайын тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің жобасын құру кезiнде сақтандырушыларға сақтандыру төлемдерiнiң бiр бөлiгiн өтеу үшiн бюджет қаражатына есептелген қажеттiлiктi АШМ-ге ұсынады.
4. Уақытша бос қаражатты депозитке орналастыру тәртiбi
20. Агент АШМ-мен келiсiм бойынша уақытша бос қаражаттың бiр бөлiгiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде (бұдан әрi - ҰБ) депозиттік шотқа ҰБ-мен Салым операцияларын жүзеге асыру кезiнде қолданылатын стандарттық шарттар туралы тиiстi бас келiсiм (бұдан әрi - Бас келiсiм) жасасу жолымен орналастырады.
21. Салым бойынша сыйақы ставкасы Бас келiсiммен айқындалады және рынок конъюнктурасы мен ҰБ ұсынысы ескерiле отырып белгiленедi.
22. Сыйақы сомасы Бас келiсiмде көзделген ставкаға сәйкеc есептеледі.
23. Есептелген сыйақымен банк салымын қайтару мерзiмi бұзылған кезде ҰБ агентке Бас келiсiмнiң шарттарына сәйкес тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсiмақы) төлеуге тиiс.

12. Страховщик в течение 5 рабочих дней после получения денег со специального счета оформляет в трех экземплярах акт сверки с агентом по суммам возмещения агентом части страховой выплаты.
13. Ежеквартально, не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным, агент представляет в МСХ отчеты о произведенных возмещениях части страховых выплат по формам, согласно приложениям 1 и 2, с предоставлением следующих документов:
актов сверки со страховщиками;
выписка со специального счета о произведенных выплатах возмещений;
копии платежных документов на выплату возмещений.
14. В случае сообщения и (или) предоставления страховщиком агенту заведомо ложных сведений или документов, связанных с возмещением части произведенной страховой выплаты, агент отказывает страховщику в возмещении части произведенной страховой выплаты.
15. Агент ведет бухгалтерский учет операций по поступлениям и использованию средств со специального счета обособленно от результатов собственной деятельности.
16. Остатки средств на специальном счете агента, числящиеся на конец финансового года, не подлежат возврату в бюджет и используются в соответствии с подпунктами 1), 2) пункта 2 настоящих Правил.
17. Агент несет ответственность за нецелевое использование бюджетных средств, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. (Прим. РЦПИ: см.  К010155 )
18. Контроль за целевым использованием денег со специального счета агента, в пределах своих полномочий, осуществляют уполномоченные государственные органы, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.  (Прим. РЦПИ: см.  P990626  ,  P020832 )
19. Агент ежегодно при формировании проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год представляет в МСХ расчетную потребность в бюджетных средствах для возмещения части страховых выплат страховщикам.
4. Порядок размещения временно свободных средств на депозит
20. Агент по согласованию с МСХ может размещать часть временно свободных средств на депозитном счете в Национальном Банке Республики Казахстан (далее - НБ) путем заключения с НБ соответствующего Генерального соглашения о стандартных условиях, используемых при осуществлении вкладных операций (далее - Генеральное соглашение).
21. Ставка вознаграждения по вкладу определяется Генеральным соглашением и устанавливается исходя из конъюнктуры рынка и предложения НБ.
22. Сумма вознаграждения рассчитывается в соответствии со ставкой, предусмотренной в Генеральном соглашении.
23. При нарушении срока возврата банковского вклада с начисленным вознаграждением НБ должен уплачивать агенту неустойку (штраф, пеню) согласно условиям Генерального соглашения.

24. Мерзiмдi банк салымдарын бастапқы орналастыру мерзiмi үш күнтiзбелiк айдан аспауға тиiс және одан әрi мерзiмдердi ұзарту үш айдан аспайтын мерзiмге рұқсат етіледi.
25. Бас келiсiм мерзiмiнен бұрын бұзылған жағдайда, есептелген сыйақымен банк салымын қайтару мерзiмi талап түскен күндi қоса алғанда, бес банктiк күннен аспауға тиiс.
26. ҰБ Бас келiсiмнiң мерзiмi аяқталған соң Бас келiсiмге сәйкес деректемелер берудiң айтылған шарттары бойынша агентке банк салымының және сыйақының сомасын қайтарады.
27. Арнайы шоттағы уақытша бос қаражатты депозиттерге орналастырудан түскен кiрiстер арнайы шотты толтыруға пайдаланылады.
28. Агент тоқсан сайын есептiден кейiнгі айдың 20-күнiнен кешiктiрмей арнайы шоттағы уақытша бос қаражатты депозиттерге орналастыру және алынған кiрiстер туралы ақпаратты АШМ-ге бередi.
Арнайы шоттағы ақшаны
пайдалану және уақытша
бос қаражатты орналастыру
ережесiне
1-қосымша
200_ жылғы __ ______ бастап 200_ жылғы __ ______
кезеңдегi Агенттiң арнайы шоты
бойынша ақшаның қозғалысы туралы
есеп
____________________________________________________________________
Атауы                |    Тоқсандар     |    Есептi
|  бойынша сомасы  |кезеңдегі ақша
|                  | қозғалысының
|                  |    жиыны
__________________________________|__________________|______________
| 1 |  2  | 3 | 4  |
__________________________________|___|_____|___|____|______________
200_ жылғы 1 қаңтардағы ақша
қалдығы
Есептi кезеңдегi түсетін түсiмдер,
Барлығы
оның ішінде:
бюджет қаражаты
депозиттік шоттан түсетін сыйақы
Шығыстар, барлығы
оның ішінде:
сақтандыру төлемдерінің өтелуi
агенттiң қызметтеріне ақы төлеу
депозитке орналастыру
Eceпті кезеңінің соңындағы
қаржының қалдығы
____________________________________________________________________
Агенттің басшысы _________________________________
(қолы, тегi, аты, әкесінің аты)
мөр орны
Бас бухгалтер ____________________________________
(қолы, тегi, аты, әкесiнің аты)
Арнайы шоттағы ақшаны
пайдалану және уақытша
бос қаражатты орналастыру
ережесiне
2-қосымша
Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру туралы
200_ жылғы ____ _______ жағдай бойынша есеп
(теңгемен)
____________________________________________________________________
P/c|Сақтандыру|Сақтанушы.|Сақтанушы. | Сақтандырушы. |  Агенттің
N |ұйымының  | лармен   | лармен    |ның сақтанушы. | сақтандыру.
| атауы    |жасалған  | жасалған  | ларға өндiрген|     шыға
|          |шарттардың|  шарттар  |  сақтандыру   | сақтандыру
|          |  саны    | бойынша   | төлемдерiнiң  | төлемдерiнiң
|          |          |  жалпы    |    сомасы     | бiр бөлiгiн
|          |          |сақтандыру |               |  өтеу сомасы
|          |          |  сомасы   |               |
___|__________|__________|___________|_______________|______________
____________________________________________________________________
Агенттің басшысы _________________________________
(қолы, тегi, аты, әкесінің аты)
мөр орны
Бас бухгалтер ____________________________________
(қолы, тегi, аты, әкесiнің аты)
Об утверждении Правил использования денег со специального счета и размещения временно свободных средств
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2004 года N 973. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2006 года N 1133
Сноска. Постановление Правительства РК от 17 сентября 2004 года N 973 утратило силу постановлением Правительства РК от 29 ноября 2006 года N  1133 .
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 10 марта 2004 года "Об обязательном страховании в растениеводстве" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования денег со специального счета и размещения временно свободных средств.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства

24. Срок первоначального размещения срочных банковских вкладов не должен превышать трех календарных месяцев и последующие продления допускаются на срок, не превышающий три месяца.
25. Срок возврата банковского вклада с начислением вознаграждения в случае досрочного расторжения Генерального соглашения не должен превышать пяти банковских дней, включая день поступления требования.
26. По истечении срока Генерального соглашения НБ возвращает агенту сумму банковского вклада и вознаграждения в соответствии с Генеральным соглашением по оговоренным условиям предоставления реквизитов.
27. Полученные доходы от размещения на депозиты временно свободных средств со специального счета используются на пополнение специального счета.
28. Агент ежеквартально не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в МСХ информацию о размещении со специального счета временно свободных средств на депозиты и полученных доходах.
Приложение 1
к Правилам использования денег со
специального счета и размещения временно
свободных средств
Отчет
о движении денег по специальному счету Агента
за период с ________200_года по _______ 200_год
(в тенге)
____________________________________________________________________
Наименование              | Сумма по кварталам | Итого
----------------------------------------------------------|движение
| 1  | 2  |  3  |  4 |денег за
|    |    |     |    |отчетный
|    |    |     |    | период
--------------------------------------------------------------------
Остаток денег на 1 января 200 _ года
Поступления за отчетный период, всего
в том числе:
бюджетные средства
вознаграждения с депозитного счета
Расходы, всего
в том числе:
возмещение страховых выплат
оплата услуг агента
размещение на депозит
Остаток средств на конец отчетного
периода
____________________________________________________________________
Руководитель агента ____________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
место печати
Главный бухгалтер ______________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
Приложение 2
к Правилам использования денег со
специального счета и размещения временно
свободных средств
Отчет
об обязательном страховании в растениеводстве
по состоянию на "__" ____ 200 __ год
(в тенге)
____________________________________________________________________
|            |              |          |    Сумма    |  Сумма
|            |              |          |произведенных|возмещения
N |Наименование|  Количество  |  Общая   |  страховых  |  части
п/п| страховой  | заключенных  |страховая |   выплат    |страховых
|организации | договоров со |сумма по  |страховщиком |  выплат
|            |страхователями|договорам |страхователям| агентом
|            |              |со страхо-|             |страховщику
|            |              |вателями  |             |
--------------------------------------------------------------------
|            |              |          |             |
____________________________________________________________________
Руководитель агента _____________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
место печати
Главный бухгалтер ______________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)