Халыққа телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiн көрсететiн байланыс операторларының шығындарын өтеу үшiн телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiнiң құнын субсидиялау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 7 қазандағы N 1039 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 наурыздағы N 451 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 31 наурыздағы N 451 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шiлдедегi Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Халыққа телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiн көрсететiн байланыс операторларының шығындарын өтеу үшiн телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiнің құнын субсидиялау ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 7 қазандағы
N 1039 қаулысымен
бекiтiлген
Халыққа телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiн көрсететiн байланыс операторларының шығындарын өтеу үшін телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiнiң құнын субсидиялау Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шiлдедегi Заңына сәйкес әзiрлендi және ауыл халқына телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiн көрсететiн байланыс операторларының шығындарын өтеу үшiн телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiнiң құнын субсидиялау тәртiбi мен шарттарын белгiлейдi.
2. Субсидиялар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес анықталатын шығындарды өтеу үшiн тиiстi жылға арналған республикалық бюджетте осы мақсаттарға көзделген қаражат есебiнен және шегiнде ауылдық жерлерде халыққа телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiн көрсететiн байланыс операторларына арналған.
3. Субсидиялар халыққа телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiн ұсынатын байланыс операторларына, егер ол конкурс нәтижелерiмен немесе осы аумақтағы ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желiсiнiң басым операторына байланыстың әмбебап қызметтерін ұсыну жөніндегі міндеттемелерді жүктеу шарттарымен анықталған болса төленеді.
4. Егер қызмет түрлері, көрсетілетін байланыс қызметтерi және осы қызметтердi көрсету үшін пайдаланылатын байланыс желiсi бөлiгi бойынша кiрiстер мен шығыстардың бөлектеп есепке алуды жүзеге асыру (бұдан әрi - бөлектеп есепке алу) мүмкін болмаған жағдайда, әмбебап қызмет көрсететiн операторларға төленетiн субсидиялардың мөлшерi конкурс нәтижелерiмен анықталады.

Об утверждении Правил субсидирования стоимости универсальных услуг телекоммуникаций для компенсации убытков операторам связи, оказывающим универсальные услуги телекоммуникаций населению
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2004 года N 1039. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2009 года № 451
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.03.2009 № 451 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования стоимости универсальных услуг телекоммуникаций для компенсации убытков операторам связи, оказывающим универсальные услуги телекоммуникаций населению.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 октября 2004 года N 1039
Правила
субсидирования стоимости универсальных услуг
телекоммуникаций для компенсации убытков операторам
связи, оказывающим универсальные услуги
телекоммуникаций населению
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" и определяют порядок и условия субсидирования стоимости универсальных услуг телекоммуникаций для компенсации убытков операторам связи, оказывающим универсальные услуги телекоммуникаций сельскому населению.
2. Субсидии предназначаются для компенсации убытков, определяемых в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, операторам связи, оказывающим универсальные услуги телекоммуникаций населению в сельской местности, за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на эти цели на соответствующий год.
3. Субсидии выплачиваются операторам связи, предоставляющим универсальные услуги телекоммуникаций населению, если это было определено результатами конкурса или условиями возложения обязательств по предоставлению универсальных услуг связи на доминирующего оператора связи сети телекоммуникаций общего пользования на данной территории.
4. В случае отсутствия возможности осуществления раздельного учета доходов и расходов по видам деятельности, оказываемым услугам связи и частям сети связи, используемым для оказания этих услуг (далее - раздельный учет), размер субсидий операторам универсального обслуживания определяется по результатам конкурса.

5. Егер конкурс нәтижесi бойынша субсидиялар алатын әмбебап қызмет көрсететiн оператор бөлектеп есепке алуды жүргiзсе, онда субсидиялар мөлшерi, бөлектеп есепке алу деректерiн есепке ала отырып, ол ұтып алған өтiнiмдегi субсидиялар мөлшерiнен аспайтындай етiп белгiленедi.
6. Басым байланыс операторына телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiн ұсыну жөнiндегi мiндеттемелердi жүктеу кезiнде субсидиялар мөлшерi ол конкурста мәлiмдеген сома мөлшерiнде анықталады.
7. Бөлектеп есепке алу кезінде конкурс нәтижесi және субсидиялар мөлшерi конкурсқа қатысатын байланыс операторларының бөлектеп есепке алу деректерiн ескере отырып анықталады.
8. Егер басым оператор конкурсқа қатысуға өтiнiм бермесе және байланыстың әмбебап қызметтерін ұсыну жөнiндегi мiндеттемелердi жүктеу шарттары бойынша әмбебап қызмет көрсету операторы болып танылса, онда өтемақы мөлшерi:
бөлектеп есепке алу болмаған жағдайда - осы аумақ үшiн субсидиялардың ең көп мөлшерiнде;
бөлектеп есепке алу болған жағдайда - бөлектеп есепке алу нәтижелерiн ескере отырып, бұл кезде субсидиялар мөлшерi аталған аумақ үшiн субсидиялардың ең көп мөлшерiнен аспайтын етіп белгiленедi.
2. Халыққа телекоммуникацияның әмбебап
қызметтерiн көрсететiн байланыс операторларына
субсидияларды төлеу тәртiбi
9. Субсидиялар конкурс нәтижесi бойынша байланыс саласындағы уәкiлеттi органмен жасалатын шарт негiзiнде немесе басым байланыс операторына телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiн ұсыну жөнiндегi мiндеттемелердi жүктеу шарттарымен және халыққа телекоммуникацияның әмбебап қызметтерін көрсететiн байланыс операторының байланыс саласындағы уәкiлеттi органға есептi тоқсанның соңғы айының 15-күнiне дейiн ұсынған шот негiзінде халыққа нақты көрсетiлетiн телекоммуникацияның әмбебап қызметтерi үшiн төленеді.
10. Байланыс саласындағы уәкiлеттi орган есептi тоқсанның соңғы айының 20-күнiне дейiнгi мерзiмде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң аумақтық қазынашылық органына 1-қосымшаға сәйкес субсидиялар төлеу үшiн әмбебап қызмет көрсететiн оператордың кiрiстерi мен шығыстары туралы ведомость және ақы төлеу шотын ұсынады.
11. Байланыс операторы байланыс саласындағы уәкiлеттi органға тоқсан сайын 2-қосымшаға сәйкес есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 30-күнiне дейiн әмбебап қызмет көрсететiн оператордың кiрiстерi мен шығыстары туралы жиынтық ведомость ұсынады.
12. Ұсынылған ведомостарды байланыс саласындағы уәкiлеттi орган тексергеннен кейін есептi тоқсаннан кейiнгi екiншi айдың 10-күнiне дейiнгi мерзiмде байланыс операторына тексеріс нәтижесi туралы хабарлама және субсидиялар төлеу үшiн, төртiншi тоқсанды қоспағанда, келесi есептi кезең үшін келесi шоттарды дұрыстау қажеттiлiгiн ұсынады.
Халыққа телекоммуникацияның әмбебап
қызметтерiн көрсететiн байланыс
операторларының шығындарын өтеу үшiн
телекоммуникацияның әмбебап
қызметтерiнiң құнын субсидиялау
ережесiне
1-қосымша
_____ бастап ______ ж. есептi кезең (тоқсан) үшiн әмбебап қызмет көрсететiн оператордың кiрiстерi мен шығыстары туралы ведомость
____________________________________________________________________
Шарт нөмiрi|Факт бойынша|Лот бойынша|1 абонент үшiн| Субсидиялардың
және күнi  |   ауылдық  |  ауылдық  |   субсидия   |  жалпы сомасы
| абоненттер |абоненттер |    мөлшерi   |
| (ОТА) саны |(ОТА) саны |              |
____________________________________________________________________

5. Если оператор универсального обслуживания, получающий субсидии по результатам конкурса, вводит раздельный учет, то размер субсидий определяется с учетом данных раздельного учета, но не превышающих размера его выигравшей заявки.
6. При возложении обязательств по предоставлению универсальных услуг телекоммуникаций на доминирующего оператора связи, размер субсидий определяется в размере заявленной им на конкурсе суммы.
7. При наличии раздельного учета результаты конкурса и размер субсидий определяются с учетом данных раздельного учета участвующих в конкурсе операторов связи.
8. Если доминирующий оператор не подавал заявку на участие в конкурсе и был признан оператором универсального обслуживания по условиям возложения обязательств по предоставлению универсальных услуг связи, то размер компенсации определяется:
при отсутствии раздельного учета - в размере максимального размера субсидий для данной территории;
при наличии раздельного учета - с учетом результатов раздельного учета, при этом размер субсидий не может превышать максимального размера субсидий для данной территории.
2. Порядок выплаты субсидий операторам связи,
оказывающим универсальные услуги
телекоммуникаций населению
9. Субсидии выплачиваются за фактически оказанные универсальные услуги телекоммуникаций населению на основании договора, заключаемого уполномоченным органом в области связи по результатам конкурса или условиями возложения обязательств по предоставлению универсальных услуг телекоммуникаций на доминирующего оператора связи, и счета, выставленного до 15 числа последнего месяца отчетного квартала оператором связи, оказывающим универсальные услуги телекоммуникаций населению, уполномоченному органу в области связи.
10. Уполномоченный орган в области связи в срок до 20 числа последнего месяца отчетного квартала представляет в территориальный орган Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан ведомость о доходах и расходах оператора универсального обслуживания для выплаты субсидий согласно приложению 1 и счет к оплате.
11. Оператор связи ежеквартально представляет уполномоченному органу в области связи сводную ведомость о доходах и расходах оператора универсальных услуг до 30 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, согласно приложению 2.
12. После проверки представленных ведомостей, уполномоченный орган в области связи в срок до 10 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, направляет оператору связи извещение о результатах проверки и необходимости корректировки следующего счета для выплаты субсидий за cледующий отчетный период, за исключением четвертого квартала.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
стоимости универсальных услуг
телекоммуникаций для компенсации
убытков операторам связи,
оказывающий универсальные услуги
телекоммуникаций населению
Ведомость
о доходах и расходах оператора универсального обслуживания
за отчетный период (квартал) с___________по ___________г.
___________________________________________________________________
Номер и !Количество!Количество!Размер  !  Общая сумма субсидий
дата    !сельских  !сельских  !субсидий!
договора!абонентов !абонентов !на 1    !
!по факту  !по лоту   !абонента!
--------------------------------------------------------------------

1     |      2     |     3     |       4      |     5=3x4
____________________________________________________________________
Осымен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 19 тамыздағы N 866 қаулысымен бекiтiлген Телекоммуникациялардың әмбебап қызметтерiнiң тiзбесiне және "Телекоммуникациялардың әмбебап қызметтерiне арналған тарифтердi қайта теңдестiру жоспарын және олардың әмбебап қызметтерiне арналған тарифтердi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 21 тамыздағы N 884 қаулысымен бекiтiлген тарифтерге сәйкес байланыс операторы аталған абоненттер санына телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiн көрсететiнiн растайды.
Оператор ________________    Уәкiлеттi орган ________________
Уәкiлетті тұлғаның Т.А.Ә. _____    Уәкiлеттi тұлғаның Т.А.Ә._______
қолы                                қолы
М.Ө.                                M.Ө.
Халыққа телекоммуникацияның әмбебап
қызметтерiн көрсететiн байланыс
операторларының шығындарын өтеу үшiн
телекоммуникацияның әмбебап
қызметтерiнiң құнын субсидиялау
ережесiне
2-қосымша
_____ бастап ______ ______ ж. дейінгі кезең үшін әмбебап қызметтер көрсететiн оператордың кiрiстерi мен шығыстары туралы ведомость __________
____________________________________________________________________
Шарт. |Опера.|Абонент.| Жеке пайдаланудағы  |  Жеке пайдаланудағы
тың   |тордың|  тер   |  абоненттік терми.  |  абоненттік терминал.
нөмірі|жұмыс | саны   |  налдан жергілікті  |  дан ішкі аймақтық
мен   |өңірі |        |   ауылдық телефон   |     және қалааралық
күні  |      |        |    байланысының     |  телефон байланысының
|      |        |тіркелген қызметтері |  тіркелген қызметтері
|      |        |_____________________|_______________________
|      |        |тариф.|кіріс. |шығыс.|тариф.|кіріс. |шығыс.
|      |        |тер   |тер    | тар* |тер   |тер    | тар*
______|______|________|______|_______|______|______|_______|________
|      |        |теңге.|теңге. |теңге.|теңге.|теңге. |теңге.
|      |        |мен   | мен   | мен  |мен   | мен   | мен
|      |        |      |(ҚҚС   |      |      | (ҚҚС  |
|      |        |      |қоспай)|      |      |қоспай)|
____________________________________________________________________
кестенің жалғасы
_____________________________________________________
Телеграфтық байланыс | Қазақстан Интернеті |        |
қызметтері***     |                     |        |
_____________________|_____________________|Субсидия|
тариф.|кіріс. |шығыс.|тариф.|кіріс. |шығыс.|сомасы**|
тер   |тер    | тар* |тер   |тер    | тар* |        |
______|_______|______|______|_______|______|        |
теңге.|теңге. |теңге.|теңге.|теңге. |теңге.|        |
мен   | мен   | мен  |мен   | мен   | мен  |        |
|(ҚҚС   |      |      |(ҚҚС   |      |        |
|қоспай)|      |      |қоспай)|      |        |
_____________________________________________________
Оператор ________________         Уәкiлеттi орган ________________
Уәкiлетті тұлғаның Т.А.Ә. _____   Уәкiлеттi тұлғаның Т.А.Ә._______
қолы                               қолы
М.Ө.                                M.Ө.
Ескертпе:

1    !    2     !    3     !    4   !           5=3X4
--------------------------------------------------------------------
Настоящим подтверждается оказание универсальных услуг телекоммуникаций оператором связи указанному количеству абонентов, согласно Перечню универсальных услуг телекоммуникаций, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2004 года N 866 и по тарифам, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2004 года N 884 "Об утверждении Плана ребалансирования тарифов и тарифов на универсальные услуги телекоммуникаций".
Оператор _____________________  Уполномоченный орган ____________
Ф.И.О.                          Ф.И.О.
уполномоченного                 уполномоченного
лица     _____________________  лица ____________________________
МП.  подпись              МП.  подпись
Приложение 2
к Правилам субсидирования
стоимости универсальных услуг
телекоммуникаций для компенсации
убытков операторам связи,
оказывающий универсальные услуги
телекоммуникаций населению
Сводная ведомость о доходах и расходах оператора
универсального обслуживания___________за период
с_________ по___________ г.
___________________________________________________________________
Номер   !Регион!Количество!Услуги фиксированной местной сельской
и дата  !работы!абонентов !телефонной связи с абонентского
договора!опера-!          !терминала индивидуального пользования
!тора  !          !
!      !          !-----------------------------------------
!      !          ! тарифы ! доходы   ! расходы*
--------------------------------------------------------------------
!      !          ! в тенге! в тенге  ! в тенге
!      !          !        !(без НДС) !
--------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
___________________________________________________________________
Услуги фиксированной             !Услуги телеграфной связи***
внутризоновой и междугородной    !
телефонной связи с абонентского  !
терминала  индивидуального       !
пользования                      !
-------------------------------------------------------------------
тарифы  !  доходы  !  расходы* ! тарифы  ! доходы  ! расходы*
-------------------------------------------------------------------
в тенге !  в тенге !  в тенге  ! в тенге !в тенге  ! в тенге
!(без НДС) !           !         !(без НДС)!
--------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
_________________________________________
Казахстанский Интернет     ! Сумма
! субсидий**
-----------------------------------------
тарифы  ! доходы  ! расходы*!
----------------------------!
в тенге !в тенге  ! в тенге !
!(без НДС)!         !
-----------------------------------------
Оператор _____________________  Уполномоченный орган ____________
Ф.И.О.                          Ф.И.О.
уполномоченного                 уполномоченного
лица     _____________________  лица ____________________________
МП.  подпись              МП.  подпись
Примечание

*) Қызмет түрлері бойынша кірістер пен шығыстарды бөлек есептеуді енгізгенге дейін телекоммуникацияның әмбебап қызметтерін көрсететін оператордың шығыстары ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 12.06.N 155-ОД бұйрығына сәйкес есеп-айырысу жолымен айқындалады.
**) Субсидиялау сомасына Осы Ереженің 2-тармағына сәйкес, телекоммуникацияның әмбебап қызметтерін көрсетуден түскен шығыстардың кірістерден асатын сомасы енгізіледі.
***) Қазақстан Республикасы бойынша телеграммаларды жөнелту және жеткізу жөніндегі шығыстар

*) До внедрения раздельного учета доходов и расходов по видам деятельности расходы оператора универсального обслуживания телекоммуникаций определяются расчетным путем в соответствии с приказом Агентства РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции N 155-ОД от 12.06.2003г.
**) В сумму субсидирования включаются суммы превышения расходов над доходами от оказания универсальных услуг телекоммуникаций, согласно п. 2 настоящих Правил.
***) Расходы по отправлению и доставке телеграмм по Республике Казахстан