Қазақстан Республикасында аңшылық шаруашылығын жүргiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 30 желтоқсандағы N 1441 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 29 мамырдағы № 18-2/501 бұйрығын қараңыз.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында аңшылық шаруашылығын жүргізу ережесi бекiтiлсiн.
2. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметінiң
2004 жылғы 30 желтоқсандағы
N 1441 қаулысымен
бекiтілген
Қазақстан Республикасында
аңшылық шаруашылығын жүргiзу ережесi
Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында аңшылық шаруашылығын жүргiзудiң осы ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi Заңына сәйкес әзiрлендi және аңшылық шаруашылығын жүргiзу тәртiбiн айқындайды.
Аңшылық шаруашылығын жүргiзу үшiн негiздеме
2. Жеке және заңды тұлғаларға аңшылық шаруашылығын жүргiзу үшiн:
1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi органмен (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) келiсiлген аңшылық алқаптарды бекiтiп беру туралы облыстық атқарушы органның шешiмi;
2) уәкiлеттi орган мен жануарлар дүниесiн пайдаланушы арасында жасалатын аңшылық шаруашылығын жүргiзуге арналған шарт негiздеме болып табылады.
Облыстық атқарушы органның аңшылық алқаптарды бекiтiп беру туралы шешiмi конкурстық комиссияның аңшылық алқаптарды бекiтiп беру жөнiндегi шешiмiне немесе жеке және мемлекеттiк емес заңды тұлғалар конкурсқа қатысушыларға аңшылық алқаптарды бекiтiп беру жөнiнде қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келген жағдайда олардың жеке меншiгiндегi немесе уақытша жер пайдалануындағы жер учаскелерiнде орналасқан аңшылық алқаптарды бекiтiп беру жөнiндегi уәкiлеттi орган ұсынымының негiздемесiне сүйенедi.

Об утверждении Правил ведения охотничьего хозяйства в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2004 года № 1441. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 18-2/501.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения охотничьего хозяйства в Республике Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2004 года N 1441
Правила ведения охотничьего
хозяйства в Республике Казахстан
Общие положения
1. Настоящие Правила ведения охотничьего хозяйства в Республике Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и определяют порядок ведения охотничьего хозяйства.
Основания для ведения охотничьего хозяйства
2. Основаниями для ведения охотничьего хозяйства физическими и юридическими лицами являются:
1) решение областного исполнительного органа о закреплении охотничьих угодий, согласованного с уполномоченным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее - уполномоченный орган);
2) договор на ведение охотничьего хозяйства, заключаемого между уполномоченным органом и пользователем животным миром.
Решение областного исполнительного органа о закреплении охотничьих угодий основывается на решении конкурсной комиссии по закреплению охотничьих угодий или на основании представления уполномоченного органа по закреплению охотничьих угодий на земельных участках, находящихся в частной собственности или во временном землепользовании физических и негосударственных юридических лиц, при условии соответствия их квалификационным требованиям, предъявляемым к участникам конкурса по закреплению охотничьих угодий.

3. Облыстық атқарушы органның аңшылық алқаптарды бекiтiп беру туралы шешiмiнiң негiзiнде уәкiлеттi органның аумақтық органы 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аңшылық шаруашылығы ұйымымен аңшылық шаруашылығын жүргiзуге арналған шарт жасасады.
4. Аңшылық шаруашылығын жүргiзу туралы шартта:
1) шаруашылықаралық аңшылық iсiн ұйымдастыру нәтижелерi (қорықшылық қызмет штаты, аңшылық алқаптың алаңы мен шекарасының сипаттамасы, аңшылық алқаптың схема-картасы);
2) жануарлар дүниесiн арнайы пайдалану мерзiмi;
3) шаруашылықiшiлiк аңшылық iсiн ұйымдастыруды жүргiзу мерзiмi;
4) тараптардың құқықтары мен мiндеттерi;
5) жануарлар дүниесiн және олар мекендейтiн орындарды қорғау, молықтыру және орнықты пайдалану шарттары;
6) аңшылық алқаптарды бекiтiп беру конкурсына қатысу кезiнде аңшылық шаруашылығы ұйымы мәлiмдеген мiндеттемелер;
7) тараптардың жауапкершiлiгi көзделедi.
2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аңшылық шаруашылығының паспорты аңшылық шаруашылығын жүргізу туралы шарттың ажырамас бөлiгi болып табылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1510 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Өзге учаскелерден басқа, бекiтiлуi жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану жөнiндегi iс-шаралар кешенiн жүзеге асыру үшiн қажет және шаруашылықаралық аңшылық iсiн ұйымдастыру материалының негiзiнде айқындалған мемлекеттiк орман қорының учаскелерi де құрамына енетiн аңшылық алқаптарында аңшылық шаруашылығын жүргiзу осы Ереженiң негiзiнде жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1510 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Аңшылық алқаптарын шаруашылықаралық аңшылық iсiн ұйымдастыру нәтижелерi бойынша уәкiлеттi орган мынадай көрсеткiштер бойынша аңшылық шаруашылығы санаттарын айқындайды:
___________________________________________________________________
Аңшылық |  Аңшылық   |   Аң аулау    |  1 (бiр)     |   Аңшылық
шаруашы-| шаруашылы- | объектiлерiне | қорықшыға    | алқаптарды
лықтары-|ғының алатын|  жатқызылған  | күзетiлетiн  |   бекiтiп
ның са- |  алаңының  |  мекендейтiн  |алаңды бекiтiп|   берудiң
наттары |  нормасы   |   жануарлар   | беру нормасы | ұсынылатын
|    (гa)    |  түрлерiнiң   |    (га)      |мерзiмi (жыл)
|            | шектi мөлшерi |              |
___________________________________________________________________
1          2             3                4             5
___________________________________________________________________
I санат                                  1500-5000        49
____________________________
кемiнде 5000  тұяқты жануар-
лар түрлерi -
кемiнде 3,
ұсақ және
қанатты
құстың
түрлері -
кемiнде 5
II санат  кемiнде       тұяқты жануар-   5000-10000        40
15000         лар түрлерi -
кемiнде 3,
ұсақ және
қанатты
құстың
түрлерi -
кемiнде 3
III санат кемiнде       тұяқты жануар-   10000-20000       30
20000         лар түрлерi -
кемiнде 2,
ұсақ және
қанатты
құстың
түрлерi -
кемiнде 3
IV санат  кемiнде       тұяқты жануар-   20000-30000      20
20000         лар түрлерi -
кемiнде 1,
ұсақ және
қанатты
құстың
түрлерi -
кемінде 3
V санат   кемiнде       ұсақ және        нормалан-        10
10000          қанатты жабайы   байды
құстың
түрлерi -
кемiнде 3
___________________________________________________________________
Ескерту. 6-тармақтың кестесіне өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.09.11. N 794; 31.12.2013 № 1510 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Шаруашылықiшiлiк аңшылық iсiн ұйымдастыру

3. На основании решения областного исполнительного органа о закреплении охотничьего угодья территориальным органом уполномоченного органа заключается договор на ведение охотничьего хозяйства с охотохозяйственной организацией по форме согласно приложению 1.
4. В договоре о ведении охотничьего хозяйства предусматриваются:
1) результаты межхозяйственного охотоустройства (штат егерской службы, площадь и описание границ охотничьего угодья, карта-схема охотничьего угодья);
2) срок специального пользования животным миром;
3) срок проведения внутрихозяйственного охотоустройства;
4) права и обязанности сторон;
5) условия охраны, воспроизводства и устойчивого использования животного мира и мест их обитания;
6) обязательства, заявленные охотохозяйственной организацией при участии в конкурсе на закрепление охотничьих угодий;
7) ответственность сторон.
Неотъемлемой частью договора о ведении охотничьего хозяйства является паспорт охотничьего хозяйства по форме согласно приложению 2.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1510 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Ведение охотничьего хозяйства на охотничьих угодьях, в состав которых входят, кроме прочих участков, и участки государственного лесного фонда, закрепление которых является необходимым для осуществления комплекса мероприятий по охране, воспроизводству и использованию животного мира, и определенные на основании материала межхозяйственного охотоустройства осуществляется на основании настоящих Правил.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1510 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. По результатам межхозяйственного охотоустройства охотничьих угодий уполномоченный орган определяет категории охотничьих хозяйств по следующим показателям:
Категории охотничьих хозяйств
Норма занимаемой площади охотхо-
зяйства (га)
Предель-
ное
коли-
чество обитаемых видов животных, отнесен-
ных к объектам охоты
Норма закрепления охраняемой площади за 1 (одним) егерем (га)
Рекомен-
дуемый срок закреп-
ления охотничьих угодий (лет)
1
2
3
4
5
I категория
----------не менее
5000
---------виды копытных
- не менее 3,
виды мелкой и
пернатой дичи
не
менее 5
1500-5000
49
II категория
не менее
15000
виды копытных
- не менее 3,
виды мелкой и
пернатой дичи
не
менее 3
5000-10000
40
III
категория
не менее
20000
виды копытных
- не менее 2,
виды мелкой и
пернатой дичи
не
менее 3
10000-20000
30
IV
категория
не менее
20000
виды копытных
- не менее 1,
виды мелкой и
пернатой дичи
не
менее 3
20000-30000
20
V категория
не менее
10000
виды мелкой и
пернатой дичи
не
менее 3
не нормируется
10
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 11.09.2007 № 794 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 31.12.2013 № 1510 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Внутрихозяйственное охотоустройство

7. Аңшылық алқаптарда шаруашылықiшiлiк аңшылық iсiн ұйымдастыру:
1) аңшылық алқаптарды түгендеуді;
2) табиғи және экономикалық жағдайларды зерделеудi;
3) аң аулайтын алқаптарды бағалауды;
4) жануарлар санын есепке алу және есебiн жүргiзу әдiсiн анықтауды;
5) жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi іс-шараларды, сондай-ақ биотехникалық және пайдалану іс-шараларын жоспарлауды;
6) аңшылық шаруашылығының аумағын ұйымдастыруды;
7) жануарлар дүниесiнiң өсiмiн молайту жөнiндегi жұмыстардың тiзбесiн;
8) аң аулау объектiлерi болып табылатын жануарлар түрлерiнiң нақты санын анықтауды;
9) алқап бiрлігiне шаққанда ескерiлетiн жануарлардың түрлерi мекендеуiнiң оңтайлы тығыздығын анықтауды;
10) аңшылық шаруашылығы қызметiнiң (әуесқойлық (спорттық), кәсiпшiлiк аң аулау) неғұрлым тиiмдi бағытын анықтауды;
11) аң аулайтын алқаптарды бағалауды (бонитет) және аң аулау объектілері болып табылатын жануарлардың негізгі түрлері бойынша бонитеттік бағалауды және олардың құндылығын арттыру жолдарын;
12) аң аулайтын алқаптардың өткiзу қабiлетiн көздейдi.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.09.11. N 794 Қаулысымен.
8. Шаруашылықішілік аңшылық ісін ұйымдастыру материалдары бойынша әзірленген аңшылық шаруашылығын жүргізу жоспарын аң шаруашылығы ұйымы бекітеді, содан соң міндетті түрде орындалуға тиіс және жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау объектісі болып табылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.11.01 № 1269 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Шаруашылықiшiлiк аңшылық iсiн ұйымдастыру ұзақтығы 10 жыл тексеру кезеңiне немесе аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шартты жасасу мерзiмiне әзiрленедi.
10. Қайталама шаруашылықiшiлiк аңшылық iсiн ұйымдастыруды жүргiзу кезiнде осының алдындағы шаруашылықiшiлiк аңшылық iсiн ұйымдастыру мерзiмi аяқталғаннан кейiн өткен тексеру кезеңiне аң шаруашылығы қызметiне талдау жүргізiледi, шаруашылық аумағында жабайы жануарлардың сапалық және сандық жай-күйiне баға берiледi, ол аңшылық шаруашылығының санатын өзгерту және аңшылық шаруашылығын жүргiзуге арналған шартқа өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу үшiн негiздеме болып табылады.
Жануарлар дүниесі объектiлерiнiң кадастры мен
мониторингі үшін олардың санын есепке алуды,
мәлiметтер жинауды ұйымдастыру
11. Жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн есепке алудың негiзгі мақсаты осы жануарлар таралымдарының жай-күйiн бағалау және оларды қорғау, өсiмiн молайту және орнықты пайдалану жөнiндегi iс-шараларды жоспарлау болып табылады.

7. Внутрихозяйственное охотоустройство охотничьих угодий предусматривает:
1) инвентаризацию охотничьих угодий;
2) изучение природных и экономических условий;
3) бонитировку охотничьих угодий;
4) определение метода учета и учет численности животных;
5) планирование мероприятий по охране животного мира, а также биотехнических и эксплутационных мероприятий;
6) организацию территории охотничьего хозяйства;
7) перечень работ по воспроизводству животного мира;
8) определение фактической численности видов животных, являющихся объектами охоты;
9) определение оптимальной плотности обитания учитываемых видов животных на единицу площади;
10) определение наиболее эффективного направления деятельности охотничьего хозяйства (любительская (спортивная), промысловая охота);
11) оценку охотничьих угодий (бонитет) и бонитетную оценку по основным видам животных, являющихся объектами охоты, и пути повышения их ценности;
12) пропускную способность охотничьих угодий.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внсенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2007 года N 794 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого офиц. опуб.).
8. План ведения охотничьего хозяйства, разработанный по материалам внутрихозяйственного охотоустройства, утверждается охотохозяйственной организацией, после чего подлежит обязательному исполнению и является объектом государственного контроля в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 01.11.2011 № 1269 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
9. Внутрихозяйственное охотоустройство разрабатывается на ревизионный период продолжительностью на 10 лет или на срок заключения договора на ведение охотничьего хозяйства.
10. При проведении повторного внутрихозяйственного охотоустройства после истечения срока предыдущего внутрихозяйственного охотоустройства, проводится анализ охотохозяйственной деятельности за истекший ревизионный период, оценка качественного и количественного состояния диких животных на территории хозяйства, которая является основанием для изменения категорий охотничьего хозяйства и внесения изменений и дополнений в договор на ведение охотничьего хозяйства.
Организация учета численности, сбора сведений
для кадастра и мониторинга объектов животного мира
11. Основной целью учета объектов животного мира является оценка состояния популяций этих животных и планирование мероприятий по их охране, воспроизводству и устойчивому использованию.

12. Бекiтiлiп берiлген аң аулайтын алқаптардағы жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн есепке алуды аң шаруашылығы ұйымдары Жануарлар дүниесi объектiлерiн есепке алу жөнiндегi әдiстемелiк нұсқама негiзiнде өз қаражаты есебiнен жүзеге асырады.
13. Оңтайлы және нақты сандар көрсеткiштерiнiң арақатынасын ескере отырып аң аулау объектiлерiне жатқызылған жануарлар түрлерiн есепке алу нәтижелерi оларды алу лимиттерi мен квоталарын анықтау үшiн негіз болып табылады.
14. Аң шаруашылығы ұйымдары жануарлар дүниесiнің кадастрына енгізiлетiн мәлiметтер жинауды жүзеге асырады және оларды Уәкiлеттi органға бередi.
15. Өзiнiң жануарлар дүниесiнiң биологиялық алуандығын сақтау, оны орнықты пайдалануды қамтамасыз ету үшiн болып жатқан өзгерiстердi анықтау және бағалау, жағымсыз процестер мен құбылыстардың алдын алу және олардың зардаптарын жою мақсатында жануарлар дүниесi объектiлерiнiң таралуын, санын, жай-күйiн, таралымдарының құрылымын, мекендеу ортасының сапасы мен алаңын қадағалау жүйесiн бiлдiретiн аң шаруашылығы ұйымдары жануарлар дүниесi объектiлерiнiң өндiрiстiк мониторингiн жүзеге асырады.
Талдамалық анықтама түрiнде ресiмделген жануарлар дүниесiнiң өндiрiстiк мониторингiнiң деректерi уәкiлеттi органның аумақтық органына берiлетiн жылдық есепке қосымша болып табылады.
Жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн қорғау
16. Бекiтiлiп берiлген аң аулайтын алқаптарда жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн қорғау:
1) жануарлар дүниесi объектiлерiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану жөнiндегi ережелер мен нормаларды белгiлеу және сақтау;
2) қорықшылық қызметтi құру және оның жануарлар дүниесi объектiлерiн, соның iшiнде оларға жануарлар дүниесiн пайдалануға шектеулер мен тыйым салушылықтарды белгiлей отырып, сирек кездесетiн және құрып кету қауiпi төнген жануарлар дүниесі объектiлерiн пайдалану учаскелерiне, сондай-ақ жануарлар дүниесi объектiлерiнiң өсiмiн молайтуға арналған учаскелерге және дамылдау аймақтарына бөлiп, аңшылық шаруашылығының аумағында қорғау жөнiндегі қызметiн ұйымдастыру;
3) жануарлар дүниесiн пайдаланудың белгiленген ережелерiн бұзушылықты болдырмау;
4) жануарлардың мекендеу ортасын қорғау, көбею жағдайларын, қоныс аудару жолдары мен шоғырлану орындарын ұйымдастыру;
5) жануарлар дүниесiнiң өсiмiн молайту жөнiнде iс-шаралар мен биотехникалық іс-шаралар жүргiзу;
6) табиғи апаттар кезiнде және басқа да себептер салдарынан ауруға, өлiм-жiтiм қауiптерi жағдайында жануарларға көмек көрсету;
7) жеке және заңды тұлғалардың жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi қызметiн ынталандыру;
8) жергiлiктi халық арасында жануарлар дүниесiне ұқыпты қарау идеяларын насихаттау, жануарлар дүниесiн қорғау режимi туралы хабардар ететiн iлме тақталар, трафареттер, плакаттар орнату;

12. Учет численности объектов животного мира на закрепленных охотничьих угодьях осуществляется охотохозяйственными организациями на основании Методических указаний по учету объектов животного мира за счет собственных средств.
13. Результаты учета численности видов животных, отнесенных к объектам охоты, с учетом соотношения показателей оптимальной и фактической численности являются основой для определения лимитов и квот на их изъятие.
14. Охотохозяйственные организации осуществляют сбор сведений, включаемых в кадастр животного мира, и представляют их в Уполномоченный орган.
15. Охотохозяйственные организации осуществляют производственный мониторинг объектов животного мира, представляющий собой систему наблюдений за распространением, численностью, состоянием объектов животного мира, структурой популяций качеством и площадью среды обитания с целью выявления и оценки происходящих изменений, предупреждения и устранения последствий негативных процессов и явлений для сохранения биологического разнообразия, обеспечения устойчивого использования животного мира.
Данные производственного мониторинга животного мира, оформленные в виде аналитической справки, являющейся приложением к годовому отчету, представляемому территориальному органу Уполномоченного органа.
Охрана объектов животного мира
16. Охрана объектов животного мира на закрепленных охотничьих угодьях осуществляется путем:
1) установления и соблюдения правил и норм по охране, воспроизводству и использованию объектов животного мира;
2) создания егерской службы и организации ее охранной деятельности по охране объектов животного мира, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения, на территории охотничьего хозяйства с разделением на эксплутационные участки, а также на участки, предназначенные для воспроизводства объектов животного мира, и зоны покоя с установлением в них ограничений и запретов на пользование животным миром;
3) предотвращения нарушений установленных правил пользования животным миром ;
4) организации охраны среды обитания, условий размножения, путей миграции и мест концентрации животных;
5) проведения мероприятий по воспроизводству животного мира и биотехнических мероприятий;
6) оказания помощи животным в случае заболеваний, угрозы гибели при стихийных бедствиях и вследствие других причин;
7) стимулирования деятельности физических и юридических лиц по охране животного мира;
8) пропаганды среди местного населения идей бережного отношения к животному миру, установки вывесков, трафаретов, плакатов, информирующих о режиме охраны животного мира;

9) ветеринариялық iс-шаралар жүргiзу;
10) аңшылық шаруашылығының iшкi тәртiп ережесiн белгiлеу жолымен жүзеге асырылады.
Аңшылық шаруашылығының iшкi тәртiп ережесi
17. Аңшылық шаруашылығының iшкi тәртiп ережесi аңшылық шаруашылығының әкiмшiлігі мен бекiтiлiп берiлген аңшылық алқаптардың аумағына келетiн азаматтардың қатынастарын регламенттейдi.
18. Аңшылық шаруашылығының iшкi тәртiп ережесi:
1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнаманың;
2) аңшылық шаруашылығын жүргiзуге арналған шарттың;
3) шаруашылықiшiлiк аңшылық iсiн ұйымдастыру материалдарының негiзiнде әзiрленедi.
19. Iшкi тәртiп ережесi мынадай мiндеттi iс-шараларды:
1) схема-карталарды қоса тiркеп және қорықшылардың аты-жөндерiн көрсете отырып жануарлар дүниесi объектiлерiн молықтыруға арналған учаскелердiң, пайдалану учаскелерiнiң, дамылдау аймақтары мен қорықшылық учаскелерінің (айналымдарының) шекарасын сипаттай отырып, аңшылық алқаптардың аумағын ұйымдастыруды;
2) аң аулайтын алқаптарда болу ережесiн;
3) аң аулаудың рұқсат етiлген түрлерi мен тәсiлдерiн;
4) рұқсат етiлген аң аулау объектiсi болып табылатын жануарлардың тiзбесi мен оларды өндiру нормаларын;
5) көрсетiлетiн қызметтер бағасының прейскурантын және жолдама құны бағасының калькуляциясын;
6) уәкiлеттi органның аумақтық органымен келiсiлген аң аулау мерзiмiн шектеудi (дамылдау күндерiн) қамтиды.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.09.11. N 794 Қаулысымен.
20. Аңшылық шаруашылығының iшкi тәртiп ережесi аң шаруашылығы ұйымының бұйрығымен ресiмделедi.
Аңшылық шаруашылықтарының қорықшылық қызметi
21. Қорықшылық қызметтi аң шаруашылығы ұйымдары аңшылық шаруашылығын жүргiзуге арналған шартта және шаруашылықiшiлiк аңшылық iсiн ұйымдастыруда көзделген санмен өз қаражаты есебінен құрады.
22. Аңшылық шаруашылықтары қорықшылық қызметiнiң жұмысы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 қарашадағы № 1332 қаулысымен бекiтілген Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгiлік ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.07 № 305 Қаулысымен.
Жануарлар дүниесiнiң өсiмiн молайту
23. Бекiтiлiп берiлген аңшылық алқаптардағы жануарлар дүниесiнің өсiмiн молайту - бұл жануарлар дүниесi объектiлерiнiң оңтайлы санын көбейту мен ұстауға және оларды орнықты пайдалануға бағытталған iс-шаралар кешенi.
24. Жануарлар дүниесiнiң өсiмiн молайту аңшылық алқаптардың өнiмдiлiгiн арттыру мақсатында жүзеге асырылады және:

9) проведения ветеринарных мероприятий;
10) установления правил внутреннего распорядка охотничьего хозяйства.
Правила внутреннего распорядка охотничьего хозяйства
17. Правила внутреннего распорядка охотничьего хозяйства регламентируют отношения администрации охотничьего хозяйства и граждан, прибывающих на территории закрепленных охотничьих угодий.
18. Правила внутреннего распорядка охотничьего хозяйства разрабатываются на основе:
1) законодательства в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) договора на ведение охотничьего хозяйства;
3) материалов внутрихозяйственного охотоустройства.
19. Правила внутреннего распорядка включают следующие обязательные мероприятия:
1) организация территории охотничьего угодья с описанием границ участков, предназначенных для воспроизводства объектов животного мира, эксплуатационных участков, зон покоя и егерских участков (обходов) с приложением карт-схем и указанием фамилий егерей;
2) правила посещения охотничьих угодий;
3) разрешенные виды и способы охоты;
4) перечень разрешенных видов животных, являющихся объектом охоты, и нормы их добычи;
5) прейскурант цен на оказываемые услуги и калькуляция цен на стоимость путевки;
6) ограничение сроков охоты (дни покоя), согласованные с территориальным органом уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внсенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2007 года N 794 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого офиц. опуб.).
20. Правила внутреннего распорядка охотничьего хозяйства оформляются приказом охотохозяйственной организации.
Егерская служба охотничьих хозяйств
21. Егерские службы создаются охотохозяйственными организациями за счет собственных средств численностью, предусмотренной в договоре на ведение охотничьего хозяйства и внутрихозяйственным охотоустройством.
22. Деятельность егерской службы охотничьих хозяйств осуществляется в соответствии с Типовым положением о егерской службе субъектов охотничьего и рыбного хозяйств, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2011 года № 1332.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 07.03.2012 № 305.
Воспроизводство животного мира
23. Воспроизводство животного мира на закрепленных охотничьих угодьях - это комплекс мероприятий, направленных на увеличение и поддержание оптимальной численности и устойчивого использования объектов животного мира.
24. Воспроизводство животного мира осуществляется с целью повышения продуктивности охотничьих угодий и достигается путем:

1) қоректендiру, азықтандыру кешендерi мен азықтандыру алаңдарын құру;
2) жасанды су көздерi мен суаттар құру;
3) қорғаныштық өсiмдiктер отырғызу, жасанды ұялар салу жолымен аңшылық алқаптардың ұя салуға жарамды алаңдарын ұлғайту;
4) жыртқыш жануарлардың санын реттеп отыру;
5) жануарлар дүниесiн қорғау және өсiмiн молайту саласында ғылыми зерттеулердi ұйымдастыру;
6) табиғат пайдаланушылардың шаруашылық қызметiн белгiлi бiр аумақта және белгiлi бiр мерзiмге шектеу;
7) жануарлар ауруларының алдын алу жөнiнде iс-шаралар өткiзу;
8) жануарларды қолда және жартылай қолда ұстау жағдайларында өсiру;
9) жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн жерсiндiру;
10) жыныс-жас құрамын реттеу жолымен қол жеткiзiледi.
25. Бекiтiлiп берiлген аңшылық алқаптардағы жануарлар дүниесiнiң өсiмiн молайту жөнiндегi жұмыстардың тiзбесi аңшылық шаруашылығын жүргiзуге немесе шаруашылықiшiлiк аңшылық iсiн ұйымдастыруға арналған шартта көзделедi.
26. Жануарлар дүниесi объектiлерiн қолда және жартылай қолда ұстау жағдайларында жасанды жолмен өсiрудi және оларды кейiннен бекiтiлiп берiлген аңшылық алқаптарға босатып жiберудi мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындысын алған биологиялық негiздемелерге сәйкес, уәкiлеттi органның рұқсаты негiзiнде аң шаруашылығы ұйымдары жүзеге асырады.
27. Жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн жерсiндiрудi жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен аңшылық шаруашылығы ұйымдары жүзеге асырады.
28. Бекiтiлiп берiлген аңшылық алқаптарда жануарлар дүниесiнiң өсiмiн молайту жөнiндегi iс-шараларды өз қаражаты есебiнен, сондай-ақ аңшылық шаруашылығын дамыту бағдарламаларында көзделген қаражат есебiнен аңшылық шаруашылығы ұйымдары жүргiзедi.
Жануарлар дүниесiн пайдалану
29. Бекiтiлiп берiлген аңшылық алқаптардағы жануарлар дүниесiн пайдалануды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен уәкiлеттi орган беретiн рұқсаттардың негiзiнде аңшылық шаруашылығы ұйымдары жүзеге асырады.
30. Жануарларды алып қоюдың бекiтілген лимитiнiң негiзiнде бөлiнген квоталарды уәкiлеттi орган аңшылық шаруашылығы ұйымдарына жеткiзедi.
31. Бекiтiлiп берiлген аңшылық алқаптардағы аң аулау объектiлерiне жатқызылған жануарлар түрлерiн алу Қазақстан Республикасының Салық кодексiне сәйкес жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн ақы төленген жағдайда, жануарлар дүниесiн пайдалануға рұқсат алынған сәттен бастап бөлiнген квота шегiнде аңшылық шаруашылығы ұйымы жүзеге асырады.
32. Жеке және заңды тұлғалар бекiтiлiп берiлген аңшылық алқаптарда жануарлар дүниесi объектiлерiн алуды аңшылық шаруашылығы ұйымдарынан жолдама алғаннан немесе олармен аң аулау шартын жасасқаннан кейiн жүзеге асырады.
Аңшылық шаруашылығын жүргiзудiң
экономикалық тетiгі

1) подкормки, создания подкормочных комплексов и подкормочных полей;
2) создания искусственных водоемов и водопоев;
3) увеличения гнездопригодной площади охотничьих угодий путем посадки защитных ремиз, установки искусственных гнездовий;
4) регулирования численности хищных животных;
5) организации научных исследований в области охраны и воспроизводства животного мира;
6) ограничения хозяйственной деятельности природопользователей на определенной территории и в определенные сроки;
7) проведения мероприятий по профилактике заболеваний животных;
8) разведения животных в неволе и полувольных условиях;
9) интродукции объектов животного мира;
10) регулирования половозрастного состава.
25. Перечень работ по воспроизводству животного мира на закрепленных охотничьих угодьях предусматривается в договоре на ведение охотничьего хозяйства или внутрихозяйственном охотоустройстве.
26. Искусственное разведение в неволе и полувольных условиях объектов животного мира, и их последующий выпуск в закрепленные охотничьи угодья осуществляется охотохозяйственными организациями в соответствии с биологическими обоснованиями, получившими положительное заключение государственной экологической экспертизы на основании разрешения уполномоченного органа.
27. Интродукция объектов животного мира осуществляется охотохозяйственными организациями в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
28. Мероприятия по воспроизводству животного мира на закрепленных охотничьих угодьях проводятся охотохозяйственными организациями за счет собственных средств, а также за счет средств, предусмотренных программами развития охотничьего хозяйства.
Пользование животным миром
29. Пользование животным миром на закрепленных охотничьих угодьях осуществляется охотохозяйственными организациями на основании разрешений, выдаваемых уполномоченным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
30. Квоты, распределенные на основании утвержденного лимита изъятия животных, доводятся уполномоченным органом до охотохозяйственных организаций.
31. Изъятие видов животных, отнесенных к объектам охоты, на закрепленных охотничьих угодьях осуществляется охотохозяйственными организациями в пределах распределенной квоты с момента получения разрешения на пользование животным миром при условии внесения платы за пользование животным миром в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
32. Физические и юридические лица осуществляют изъятие объектов животного мира на закрепленных охотничьих угодьях после получения путевки от охотохозяйственных организаций или заключения договора с ними на охоту.
Экономический механизм ведения охотничьего хозяйства

33. Қазақстан Республикасында аңшылық шаруашылығын жүргiзу үшiн:
1) жануарлар дүниесiн пайдаланудың ақылы болуы;
2) жануарлар дүниесiн қорғауды, өсiмiн молайтуды және орнықты пайдалануды экономикалық ынталандыру;
3) аңшылық шаруашылығы ұйымдарының экономикалық дербестiгi;
4) аңшылық шаруашылығы ұйымдарының қызметiн жоспарлау;
5) аңшылық шаруашылығын дамыту бағдарламаларын iске асыруға аңшылық шаруашылығы ұйымдарының қатысуы экономикалық негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 30 желтоқсандағы
N 1441 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
күшiн жойған кейбiр шешімдерiнiң
тiзбесi
1. "Қазақ ССР-iнде аңшылық шаруашылығы туралы ереженi бекiту туралы" Қазақ ССР Министрлер Советiнiң 1978 жылғы 8 қыркүйектегi N 353 қаулысы (Қазақ ССР ҚЖ, 1978 ж., N 19, 70-құжат);
2. "Қазақ ССР Үкiметiнiң жануарлар дүниесiн қорғау және пайдалану мәселелерi жөнiндегi шешiміне өзгерістер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақ CCP Министрлер Советiнiң 1982 жылғы 22 сәуiрдегi N 171 қаулысы (Қазақ ССР ҚЖ, 1982 ж., N 10, 48-құжат);
3. "Қазақ ССР аумағында аң аулау және аңшылық шаруашылығын жүргiзу туралы ережеге өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақ CCP Министрлер Советiнiң 1987 жылғы 10 ақпандағы N 56 қаулысы (Қазақ ССР ҚЖ, 1987 ж., N 8, 26-құжат);
4. "Киіктердi сақтау, өсiмiн молайту және ұтымды пайдалану жөнiнде қосымша шаралар туралы" Қазақ ССР Министрлер Кабинетінiң 1991 жылғы 23 тамыздағы N 484 қаулысы (Қазақ ССР ҚЖ, 1991 ж., N 19, 113-құжат);
5. "Жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнің 1992 жылғы 26 наурыздағы N 281 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1992 ж., N 13, 210-құжат);
6. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнің 1993 жылғы 15 қыркүйектегi N 889 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1993 ж., N 38, 443-құжат);
7. "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы заңнаманы бұзумен келтiрiлген зиянды өтеу мөлшерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 4 қыркүйектегi N 1140 қаулысының 3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2001 ж., N 31, 407-құжат).
Қазақстан Республикасында
аңшылық шаруашылығын жүргізу
ережесiне 1-қосымша
Аңшылық шаруашылығын жүргiзуге арналған
ШАРТ
____________________                     200_жылғы "_"__________
(елді мекен)
__________облысы әкiмдігінiң 200 жылғы "_"__________________
N __ қаулысы негізiнде осы Ереженiң негізiнде iс-әрекет жасайтын
бұдан әрi "Басқарма" деп аталатын жануарлар дүниесiн қорғау,
өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi органның
аумақтық органының бастығы _________________________
(Т.А.Ә.)
арқылы осы аумақтық орган_______________________, бiр жағынан,
(атауы)
және_______________________негізiнде iс-әрекет жасайтын бұдан әрi
"Пайдаланушы" деп аталатын _____________________________________
(T.A.Ә, аңшылық iсiн пайдаланушы
өкілінiң лауазымы)
арқылы__________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе азаматтың Т.А.Ә, мекен-жайы)
_______________________________________________________________,
екiншi жағынан, мына төмендегiлер туралы осы шартты жасасты:

33. Экономической основой для ведения охотничьего хозяйства в Республике Казахстан являются:
1) платность пользования животным миром;
2) экономическое стимулирование охраны, воспроизводства и устойчивого использования животного мира;
3) экономическая самостоятельность охотохозяйственных организаций;
4) планирование деятельности охотохозяйственных организаций;
5) участие охотохозяйственных организаций в реализации программ развития охотничьего хозяйства.
Приложение к
постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2004 года N 1441
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Совета Министров Казахской ССР от 8 сентября 1978 года N 353 "Об утверждении положения об охотничьем хозяйстве в Казахской ССР" (СП Казахской ССР, 1978 г., N 19, ст. 70).
2. Постановление Совета Министров Казахской ССР от 22 апреля 1982 года N 171 "О внесении изменений и дополнений в решения Правительства Казахской ССР по вопросам охраны и использования животного мира" (СП Казахской ССР, 1982 г., N 10, ст. 48).
3. Постановление Совета Министров Казахской ССР от 10 февраля 1987 года N 56 "О внесении изменений в Положение об охоте и ведении охотничьего хозяйства на территории Казахской ССР" (СП Казахской ССР, 1987 г, N 8, ст. 26).
4. Постановление Кабинета Министров Казахской ССР от 23 августа 1991 года N 484
"О дополнительных мерах по сохранению, воспроизводству и рациональному использованию сайгаков" (СП Казахской ССР, 1991 г., N 19, ст. 133).
5. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 26 марта 1992 года N 281 "О дополнительных мерах по охране животного мира" (САПП Республики Казахстан, 1992 г.,
N 13, ст. 210).
6. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 15 сентября 1993 года
N 889 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 38, ст. 443).
7. Пункт 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2001 года N 1140 "Об утверждении размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 31, ст. 407).
Приложение 1
к Правилам ведения охотничьего
хозяйства в Республике Казахстан
ДОГОВОР
на ведение охотничьего хозяйства
Сноска. Приложение с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 11.09.2007 № 794 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
_________________             "____"____________20___ года
(населенный пункт)
На основании постановления акимата ___________ области от
"__"___________ 20_ года №__ _________________________________
(наименование)
территориальный орган уполномоченного органа в области охраны,
воспроизводства и использования животного мира в лице начальника
_______________________, действующего на основании Положения в
(Ф.И.О.)
дальнейшем именуемый "Управление", с одной стороны и______________
__________________________________________________________________
(наименование юридического лица или Ф.И.О. гражданина, адрес)
___________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность представителя охотопользователя)
в лице именуемый в дальнейшем "Пользователь", действующая на
основании _____________________________ заключили настоящий договор
о нижеследующем:

1. Шарттың мәнi
1. Басқарма____________________________________ облысының
____________________ауданында орналасқан жалпы алаңы__________га.,
соның iшiнде: ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерi_____га,
мемлекеттiк орман қорының жер учаскелерi____мың га, мемлекеттiк жер
қорының учаскелерi____га; тоғандары_____; басқалары______ га;
шекаралары:
солтүстiктен___________________________________________________
батыстан_______________________________________________________
оңтүстіктен____________________________________________________
шығыстан_____________________________________________________
арқылы өтетiн Пайдаланушыға бекiтiп берiлген аңшылық алқаптарда
аңшылық шаруашылығын жүргiзу құқығын бередi.
2. Тараптардың құқықтары мен мiндеттемелерi
3. Пайдаланушы:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгiленген тәртiппен
жолдамалар беруге, жануарлар дүниесінің объектiлерiн алу квоталары
шегiнде аулаудың күндiк және маусымдық нормаларын белгiлеуге;
2) жануарлар дүниесін пайдалануға берiлген рұқсаттарға сәйкес
жануарлар дүниесiн пайдалану түрлерiн жүзеге асыруға;
3) жануарлар дүниесiнiң олжаланған объектiлерiне және бұл
ретте алынған өнiмдерге меншiктенуге;
4) жануарлар дүниесiн пайдалануға жеке және заңды тұлғалармен
шарттар жасасуға құқығы бар.
4. Пайдаланушы:
1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану
саласында Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға;
2) Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен белгiленген
тәртiппен жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн төлемдi дер кезiнде
енгiзуге;
3) шаруашылықiшiлiк аңшылық iсiн ұйымдастыруды жүргiзуге;
4) жануарлар мекендейтiн ортаның нашарлауына жол бермеуге;
5) жануарлар дүниесін табиғи қауымдастықтар тұтастығының
бұзылуына және жануарларға қатыгез қарауға жол бермейтiн халық пен
қоршаған орта үшiн қауiпсiз тәсiлдермен пайдалануға;
6) жануарлар дүниесi объектiлерiнiң санын есепке алуды
жүргiзуге және Басқармаға есептіліктердi, сондай-ақ жануарлар
дүниесін пайдалануға өтiнiмдердi белгiленген мерзiмде беруге;
7) бекiтiп берiлген аңшылық алқаптарда жануарлар дүниесi
объектiлерiн, соның iшiнде сирек кездесетiн және құрып кету қаупі
төнгендерiн қорғау мен өсiмiн молайтуды қамтамасыз етуге;
8) жануарлар дүниесi объектiлерiнің өсімін молайтуды қамтамасыз ететiн қажеттi iс-шаралар жүргiзуге;
9) iшкi тәртiп ережесiн белгiлеуге, пайдалану учаскелерi мен
жануарлар дүниесi объектiлерiн молайтуға бағытталған учаскелердi
құруға;
10) жануарлар дүниесiн қорғау режимi туралы хабардар ететiн
аспалы хабарландырулар_______(дана), трафареттер________(дана),
плакаттар (дана) орнатуға;

1. Предмет договора
1. Управление предоставляет право ведения охотничьего хозяйства
на закрепленных за Пользователем охотничьих угодьях, расположенных в
________________ области ________________ районе, общей площадью___га,
из них земельные участки: сельскохозяйственного назначения ________га,
гослесфонда ________тыс. га, госземзапаса ___________; водоемы _____;
прочие: ______га, в границах:
с севера____________________________________________________
с запада____________________________________________________
с юга_______________________________________________________
с востока___________________________________________________
2. Права и обязанности сторон
3. Пользователь имеет право:
1) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке выдавать путевки, определять дневные и сезонные нормы добычи в пределах квоты изъятия объектов животного мира;
2) осуществлять виды пользования животным миром в соответствии с выданным разрешением на пользование животным миром;
3) собственности на добытые объекты животного мира и полученную при этом продукцию;
4) заключать договора с физическими и юридическими лицами на пользование животным миром.
4. Пользователь обязан:
1) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) своевременно вносить плату за пользование животным миром в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан;
3) проводить внутрихозяйственное охотоустройство;
4) не допускать ухудшения среды обитания животных;
5) пользоваться животным миром способами, безопасными для населения и окружающей среды, не допускающими нарушения целостности естественных сообществ и жестокого обращения с животными;
6) проводить учет численности объектов животного мира и представлять в установленные сроки отчетность в Управление, а также заявки на пользование животным миром;
7) обеспечить охрану и воспроизводство объектов животного мира на закрепленном охотничьем угодий, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения;
8) проводить необходимые мероприятия, обеспечивающие воспроизводство объектов животного мира;
9) устанавливать правила внутреннего распорядка, создать эксплутационные участки и участки, предназначенные для воспроизводства объектов животного мира;
10) устанавливать вывески___ (шт.), трафареты__ (шт.), плакаты__ (шт.), информирующие о режиме охраны животного мира;

11) ______(адам) қорықшылық қызметiн құруға;
12) ветеринариялық iс-шаралардың өткiзiлуiн қамтамасыз етуге;
13) биотехникалық іс-шаралар кешенiн өткiзудi қамтамасыз
етуге;
14) 200__жылғы "__"__________дейiн шаруашылықiшiлiк аңшылық
ісiн ұйымдастыруды жүргiзуге және оның орындалуын қамтамасыз етуге;
15) бұрынғы шаруашылықішілік аңшылық iсi ұйымдастыру мерзiмi
аяқталғаннан кейiн қайталама шаруашылықiшілiк аңшылық iсiн
ұйымдастыруды жүргiзуге;
16) _________________________ аңшылық алқаптарды бекiтiп
беруге арналған конкурсқа қатысу кезінде Пайдаланушы мәлiмдеген
мiндеттемелердi орындауға;
17) осы шарттың ережелерiн орындауға мiндеттi.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1510 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасымен
белгiленген құзыретi шегiнде:
1) Пайдаланушыға бекiтiп берiлген аңшылық алқаптарға келiп
тұруға;
2) аңшылық шаруашылығын жүргізу ережелерiн және жануарлар
дүниесiн қорғау, өсімiн молайту және пайдалану саласындағы
Қазақстан Республикасы заңнамаларын бұзғаны үшін Пайдаланушының
лауазымды тұлғаларын әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартуға құқығы бар.
6. Басқарма заңнамада белгiленген тәртіппен:
1) Пайдаланушының жануарлар дүниесін қорғау, өсiмiн молайту
және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының
орындалуын және осы шарт ережелерiнiң орындалуын бақылауға;
2) Пайдаланушылар берген өтiнiмдерге сәйкес жануарлар
дүниесiн пайдалануға квоталарды бөлуге және рұқсаттар беруге;
3) Пайдаланушының қорықшылық қызметi жасаған және берген
әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы хаттамаларын қарауға және олар
бойынша шешiмдер қабылдауға мiндеттi.
3. Тараптардың жауапкершiлiгi
7. Пайдаланушы осы шарт бойынша міндеттемелерін орындамаған
жағдайда Басқарма оған орын алған кемшілiктердi жою туралы
ескертеді және оларды жою мерзiмiн белгілейдi. Егер Пайдаланушы
кемшiлiктердi көрсетiлген мерзiмде жоймаса, онда оған Қазақстан
Республикасының заңнамасына сәйкес ықпал ету шаралары қолданылуы
мүмкiн.
8. Басқарма Пайдаланушының құқықтарын бұзған жағдайда ол
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
4. Қорытынды ережелер
9. Осы шарт қол қойылған сәттен бастап күшiне енедi және____
жыл мерзiмге жасалды.

11) создать егерскую службу в количестве ____ (чел.);
12) обеспечивать проведение ветеринарных мероприятий;
13) обеспечивать проведение комплекса биотехнических мероприятий;
14) провести до "__" _________ 200__ года внутрихозяйственное охотоустройство и обеспечить его выполнение;
15) провести повторное внутрихозяйственное охотоустройство после истечения срока предыдущего внутрихозяйственного охотоустройства;
16) исполнять обязательства, заявленные Пользователем при участии в конкурсе на закрепление охотничьих угодий:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17) выполнять условия настоящего договора.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 11.09.2007 № 794 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 31.12.2013 № 1510 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Управление в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, имеет право:
1) посещать закрепленные за Пользователем охотничьи угодья;
2) привлекать к административной ответственности должностных лиц Пользователя за нарушения правил ведения охотничьего хозяйства и законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
6. Управление в установленном законодательством порядке обязано:
1) контролировать исполнение Пользователем законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и выполнения условий настоящего договора;
2) распределять квоты и выдавать разрешения на пользование животным миром согласно поданных заявок Пользователем;
3) рассматривать протоколы об административных правонарушениях, составленные и переданные егерской службой Пользователя и принимать по ним решения.
3. Ответственность сторон
7. В случае невыполнения Пользователем обязательств по настоящему договору Управление выносит предупреждение об устранении имеющихся недостатков и определяет срок их устранения. Если в указанный срок недостатки Пользователем не устраняются, то к нему могут быть применены меры воздействия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. В случае нарушения прав Пользователя Управлением, оно несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Заключительные положения
9. Настоящий договор вступает в силу с момента подписания и заключен сроком на ____ лет.

10. Аңшылық шаруашылығын жүргiзуге арналған шарттың
қолданылуы:
1) Пайдаланушы бекiтiлiп берілген алқаптардан ерiктi түрде
бас тартқан;
2) шарттың қолданылу мерзімі аяқталған;
3) Пайдаланушының қызметі тоқтатылған;
4) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану
саласында Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын, сондай-ақ
осы шарттың ережелері жүйелі түрде бұзылған;
5) аңшылық алқаптар мемлекеттік мұқтаждықтар үшін алынған;
6) жануарлар дүниесін арнайы пайдалануға арналған
рұқсаттардан айырған;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де
негіздер пайда болған жағдайларда тоқтатылуы мүмкін.
11. Аңшылық шаруашылығын жүргізу жөніндегі дауларды шешу
кезінде тараптар осы шарттың ережелерін, шаруашылықішілік аңшылық
ісін ұйымдастыру шартын және Қазақстан Республикасының заңнамасын
басшылыққа алады.
12. Осы шарт бойынша барлық даулар Қазақстан Республикасының
заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
13. Осы Шарт заңдық күші бірдей мемлекеттік және орыс
тілдерінде ________ данада жасалды.
5. Тараптардың заңды мекен-жайлары
мен қолтаңбалары:
__________________________________________________________________
"Басқарма"            |       "Пайдаланушы"
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(толық атауы, заңды мекен-жайы    (толық атауы, заңды мекен-жайы
және деректемелерi)                 және деректемелерi)
М.О.                                M.O.
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасында
аңшылық шаруашылығын
жүргізу ережесiне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.09.11. N 794 Қаулысымен.
АҢШЫЛЫҚ ШАРУАШЫЛЫҒЫНЫҢ ПАСПОРТЫ
1. Аңшылық шаруашылығының сипаттамасы
1. Аңшылық шаруашылығының атауы:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. Пайдаланушы:___________________________________________________
(атауы және ұйымның мекен-жайы)
3. Негiздеме_______________облысы әкiмдiгiнiң 20__ жылғы "__"
______________N _____________қаулысы және_______________________мен
_________________________арасында 20__жылғы "__"__________________
20__жылғы "__"______________дейін__________жыл мерзіміне жасалған
20__жылғы "__"______________N______ Аңшылық шаруашылығы жүргiзуге
арналған шарт.

10. Действие договора на ведение охотничьего хозяйства может быть прекращено в случаях:
1) добровольного отказа Пользователя от закрепленных угодий;
2) истечения срока действия договора;
3) прекращения деятельности Пользователя;
4) систематического нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также условий настоящего договора;
5) изъятия охотничьих угодий для государственных нужд;
6) лишения разрешений на специальное пользование животным миром;
7) возникновения иных оснований, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
11. При разрешении споров по ведению охотничьего хозяйства стороны руководствуются условиями настоящего договора, внутрихозяйственным охотоустройством и законодательством Республики Казахстан.
12. Все споры по настоящему договору разрешаются в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
13. Настоящий Договор составлен в __ экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.
5. Юридические адреса и подписи сторон
"Управление"
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
(полное наименование, юридический адрес и реквизиты)
М.П.
"Пользователь"
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
(полное наименование, юридический адрес и реквизиты)
М.П.
Приложение 2
к Правилам ведения охотничьего
хозяйства в Республике Казахстан
Сноска. Приложение с изменениями, внсенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2007 года N 794 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого офиц. опуб.).
ПАСПОРТ ОХОТНИЧЬЕГО ХОЗЯЙСТВА 1. Описание охотничьего хозяйства
1. Наименование охотничьего хозяйства:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. Пользователь: _________________________________________________________
(наименование и адрес организации)
__________________________________________________________________________
3. Основание - постановление акимата __________________ области N ________
от "_____"___________ 20__ года и Договор на ведение охотничьего хозяйства
N _____ от "____" _________ 20____ года, заключенный между________________
и_________________________________________________________________________
на срок ________ лет, с "___" __________20_ года по "____"________20_ года

4. Шаруашылық_____________________________________________________
(ауданының, облысының) аумағында орналасқан.
5. Шекарасы:
солтүстiктен _____________________________________________________
батыстан__________________________________________________________
оңтүстiктен_______________________________________________________
шығыстан__________________________________________________________
арқылы өтедi.
6. Шаруашылықтың алаңы: _____мың га., соның iшiнде:
мемлекеттік орман қорының жерлерi___мың га, бекiтiп берiлген ауыл
шаруашылығы мақсатындағы жерлер__мың га, тоғандар___мың га;
мемлекеттiк жер қоры жерлерi___мың га, басқалары____мың га.
7. Аңшылық шаруашылығындағы қорықшы учаскелерінің (айналымдарының) саны:_________
2. Аңшылық iсiн ұйымдастыру көрсеткiштерi
8. Шаруашылықiшiлiк аңшылық iсiн ұйымдастыруды 20__ жылы
________________________________________________________орындады.
(орындаушы)
9. Аңшылық шаруашылығының санаты:______________________________
және аңшылық шаруашылығы қызметiнiң негiзгi бағыты:
_______________________________________________________________
10. Аң аулау объектілері болып табылатын жануарлардың негізгі түрлері бойынша бонитеттік бағалау шаруашылықішілік аңшылық ісін ұйымдастыру материалдарында келтіріледі.
11. Аңшылық алқаптардың аулау түрлерi бойынша өткiзу қабiлетi:
суда жүзетiн құстар бойынша______________________________________;
алқап, дала құстары бойынша______________________________________;
орман құстары бойынша____________________________________________;
батпақты жерлер құстары бойынша__________________________________;
қырғауыл бойынша_________________________________________________;
қоян бойынша_____________________________________________________;
тұяқты аңдар бойынша_____________________________________________;
өзгеде түрлерi___________________________________________________;
(түрлердiң атауы)
12. Шаруашылықiшiлiк аңшылық iсiн ұйымдастыру көрсеткiштерi
___________________________________________________________________
N |Шаруашылықiшiлiк| 20_| 20_| 20_| 20_| 20_| 20_| 20_| 20_| 20_|20_
|  аңшылық iсiн  | ж. | ж. | ж. | ж. | ж. | ж. | ж. | ж. | ж. |ж.
|  ұйымдастыру   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |
| көрсеткiштерi  |    |    |    |    |    |    |    |    |    |
|                |    |    |    |    |    |    |    |    |    |
|                |    |    |    |    |    |    |    |    |    |
|                |    |    |    |    |    |    |    |    |    |
|                |    |    |    |    |    |    |    |    |    |
|                |    |    |    |    |    |    |    |    |    |
|                |    |    |    |    |    |    |    |    |    |
|                |    |    |    |    |    |    |    |    |    |
|                |    |    |    |    |    |    |    |    |    |
|                |    |    |    |    |    |    |    |    |    |
___________________________________________________________________
1 Жануарлар дүниесi
объекттерiн
молықтыруға ар-
налған учаскелер:
Саны/алаңы
2 Дамылдау аймақ-
тары:
Саны/алаңы
3 Аншлагтар саны
4 Мұнаралар саны
5 Кепелер саны
___________________________________________________________________

4. Хозяйство находится на территории (района, области):___________________
__________________________________________________________________________
5. Границы с:
севера ___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
востока___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
юга_______________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
запада____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
6. Площадь хозяйства _____ тыс. га, в том числе:
земли гослесфонда _______тыс. га, закрепленные земли сельскохозяйственного
назначения ________ тыс. га, водоемы ______тыс. га, земли госземзапаса
______тыс. га, прочие ________ тыс. га.
7. Количество егерских участков (обходов) в охотхозяйстве: _________________________;
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внсенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2007 года N 794 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого офиц. опуб.).
2. Показатели охотоустройства
8. Внутрихозяйственное охотоустройство выполнено в 20_______году
__________________________________________________________________________
(исполнитель)
9. Категория охотничьего хозяйства: ____________________________________ и
основное направление охотохозяйственной деятельности:_____________________
__________________________________________________________________________
10. Бонитетная оценка по основным видам животных, являющихся объектами охоты,
приводится в материалах внутрихозяйственного охотоустройства.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2007 года N 794 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого офиц. опуб.).
11. Пропускная способность охотничьих угодий по видам охот:
по водоплавающей дичи: __________________________________________________;
по полевой, степной: ____________________________________________________;
по боровой дичи: ________________________________________________________;
по болотной дичи_________________________________________________________;
по фазану: ______________________________________________________________;
по зайцу:________________________________________________________________;
по копытным: ____________________________________________________________;
прочие виды:_____________________________________________________________;
(наименования видов)
12. Показатели внутрихозяйственного охотоустройства
N
Показатели
внутрихозяйст-
венного
охото-
устройства
20___г.
20___г.
20__г.
20___г.
20___г.
1
Участки,
предназначенныедля воспроиз-
водства объектов живот-
ного мира:
Кол-во/площадь
2
Зоны покоя:
Кол-во/площадь
3
Кол-во аншлагов
4
Кол-во вышек
5
Кол-во шалашей
(продолжение таблицы)
N
20___г.
20___г.
20__г.
20___г.
20___г.
1
2
3
4
5