Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын қарыздарды тiркеу мен есепке алу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 31 желтоқсандағы N 1467 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі N 739 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.07.20 N 739 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын қарыздарды тiркеу мен есепке алу ережесi бекiтiлсiн.
Ескерту. Тақырыпқа және 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
2. Осы қаулы 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1467 қаулысымен
бекiтілген
Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздарды тiркеу мен есепке алу ережесi
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздарды тiркеу мен есепке алу ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуiрдегi Бюджет  кодексiне сәйкес әзiрлендi және Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздарды тiркеу мен есепке алу тәртiбiн айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
2. Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздарды есепке алу мемлекеттiк функцияларды орындау үшiн мониторингтi жүзеге асыру және мемлекеттiк және мемлекет кепілдiк берген борышты басқару, мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған борыш мониторингi мақсатында жүргiзіледi.
Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борыштың, мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған борыштың есебiн жүргiзу үшiн мәлiметтердi тиiстi тiзілiмге енгiзу жолымен мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздарды тiркеу жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.

Об утверждении Правил регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2004 года N 1467. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 739.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.07.2010 N 739 (порядок введения в действие см. п.2).
Сноска. В заголовок внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 ноября 2006 года N 1062 .
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 ноября 2006 года N 1062 .
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2005 года.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2004 года N 1467
Правила регистрации и учета
государственных и гарантированных государством займов,
займов под поручительство государства
Сноска. В заголовок внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 ноября 2006 года N 1062 .
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства (далее - Правила) разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года и определяют порядок регистрации и учета государственных и гарантированных государством займов Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 ноября 2006 года N 1062 .
2. Учет государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства ведется в целях осуществления мониторинга и управления государственным и гарантированным государством долгом, мониторинга долга по поручительству государства для выполнения государственных функций.
Для ведения учета государственного и гарантированного государством долга, долга по поручительству государства осуществляется регистрация государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, путем внесения сведений в соответствующий реестр.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 ноября 2006 года N 1062 .

2-1. Тiзілім тiркеу журналында және дерекқорда жүргiзiледi.
Нөмiрленген және тiгiнделген, тiзiлiмдi жүргiзуге жауапты бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның құрылымдық бөлiмшесiнiң мөрiмен және басшысының қолымен бекiтiлген тiркеу журналы мынадай ақпаратты қамтиды:
1) тiркеу күнi;
2) тiркеу нөмiрi;
3) құжаттың атауы және нөмiрi;
4) жауапты тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты және қолы.
Дерекқор ақпарат жинаудың, өңдеудiң және сақтаудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесiн бiлдiредi.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
3. Мемлекеттік және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздарды тiркеу мен есепке алуды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
4. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi (бұдан әрi - Ұлттық Банк);
Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары (бұдан әрi - жергілiктi атқарушы органдар) тартатын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қарыздары (бұдан әрi - мемлекеттiк қарыздар);
2) Қазақстан Республикасының мемлекет кепілдiк берген қарыздары (бұдан әрi - мемлекет кепiлдiк берген қарыздар);
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепілдiктерi (бұдан әрi - мемлекеттiк кепiлдiктер);
4) мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздар;
5) мемлекет кепiлгерлiгi тiркеуге және есепке алуға жатады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
2. Үкiметтiк қарыздарды тiркеу мен есепке алу
5. Қазақстан Республикасының Үкiметi тартқан қарыздарды тiркеу мен есепке алу:
қарыз шартын жасасу нысанында - қарыз шарты негiзiнде жүзеге асырылады;
халықаралық капитал рыноктарына мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нысанында - мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру және олардың нәтижелерi туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының негізiнде жүзеге асырылады;
ішкі капитал рыноктарына мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нысанында - мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды бастапқы орналастырудың нәтижелерi және "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийi" акционерлiк қоғамының бюджетті атқару жөнiндегі орталық уәкiлетті органға оның көлемi туралы растауы негiзiнде оларды орналастырғаннан кейiнгi күнi жүзеге асырылады.

2-1. Реестр ведется в журнале регистрации и базе данных.
Пронумерованный и прошнурованный журнал регистрации, скрепленный печатью и подписью руководителя структурного подразделения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за ведение реестра, содержит следующую информацию:
1) дату регистрации;
2) регистрационный номер;
3) наименование и номер документа;
4) фамилию, имя, отчество и подпись ответственного лица.
База данных представляет собой автоматизированную информационную систему сбора, обработки и хранения информации.
Сноска. Раздел 1 дополнен пунктом 2-1 постановлением Правительства РК от 7 ноября 2006 года N 1062 .
3. Регистрация и учет государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства осуществляются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 ноября 2006 года N 1062 .
4. Регистрации и учету подлежат:
1) государственные займы Республики Казахстан (далее - государственные займы), привлекаемые:
Правительством Республики Казахстан;
Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк);
местными исполнительными органами Республики Казахстан (далее - местные исполнительные органы);
2) гарантированные государством займы Республики Казахстан (далее - гарантированные государством займы);
3) государственные гарантии Республики Казахстан (далее - государственные гарантии).
4) займы под поручительство государства;
5) поручительства государства.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 ноября 2006 года N 1062 .
2. Регистрация и учет правительственных займов
5. Регистрация и учет займов, привлеченных Правительством Республики Казахстан:
в форме заключения договора займа - осуществляются на основании договора займа;
в форме размещения государственных эмиссионных ценных бумаг на международных рынках капитала - осуществляются на основании постановления Правительства Республики Казахстан о размещении государственных эмиссионных ценных бумаг и его результатах;
в форме размещения государственных эмиссионных ценных бумаг на внутренних рынках капитала - осуществляются на основании результатов первичного размещения государственных эмиссионных ценных бумаг и подтверждения акционерным обществом "Центральный депозитарий ценных бумаг" об его объемах центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета на следующий день после их размещения.

6. Қазақстан Республикасының Үкiметi тартқан қарыздарды тiркеу қарызға тiркеу нөмiрiн беру және оны мемлекеттiк қарыздардың тiзiлiмiне енгiзу жолымен жүзеге асырылады.
7. Қазақстан Республикасының Үкiметi тартқан қарыздарды есепке алу қарыз шартының негiзгi есептiк сипаттамаларын дерекқорға енгiзу немесе мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру (қарыздың нөмiрi және оның ресiмделген күнi, қарыздың түрi, кредит берушi, қарыздың валютасы және сомасы, қарыздың мерзiмi, сыйақы ставкалары) жолымен жүргiзiледi.
8. Мынадай нысанда тартылған үкiметтік қарыздарды тiркеу:
қарыз шартын жасасу - оған қол қойылғаннан кейiн 15 күн iшiнде жүзеге асырылады;
мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру - ол орналастырылғаннан кейiн 5 күн iшiнде жүзеге асырылады.
3. Ұлттық Банктiң қарыздарын тiркеу мен есепке алу
9. Ұлттық Банк тартқан қарыздарды тiркеу мен есепке алу:
1) қарыз шартын жасасу нысанында - тiгiлген және Ұлттық Банктiң мөрiмен куәландырылған қарыз шартының көшiрмесi негiзiнде жүзеге асырылады;
2) ішкi капитал рыноктарына мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нысанында - мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды бастапқы орналастырудың нәтижелерi және "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийi" акционерлiк қоғамының бюджетті атқару жөнiндегі орталық уәкiлетті органға оның көлемi туралы растауы негiзiнде оларды орналастырғаннан кейiнгі күнi жүзеге асырылады.
10. Ұлттық Банк тартқан қарыздарды тiркеу (айналымдағы ақша базасын реттеу үшін орналастырылатын Ұлттық Банктің қысқа мерзiмдi ноталарынан басқа) қарызға тiркеу нөмiрiн беру және оны мемлекеттiк қарыздарын тiзiлiмiне енгiзу жолымен жүзеге асырылады.
11. Ұлттық Банк тартқан қарыздарды есепке алу (айналымдағы ақша базасын реттеу үшiн орналастырылатын Ұлттық Банктің қысқа мерзiмдi ноталарынан басқа) қарыз шартының негiзгi есептiк сипаттамаларын дерекқорға енгiзу немесе Ұлттық Банктiң бағалы қағаздарын орналастыру (қарыздың нөмiрi және оның ресiмделген күні, қарыздың түрi, кредит берушi, қарыздың валютасы және сомасы, қарыздың мерзiмi, сыйақы ставкалары) жолымен жүргiзiледi.
12. Ұлттық Банк өзi тартқан қарыздарды тiркеу үшiн осы Ереженiң 9-тармағында көрсетiлген құжаттарды қарыз шартына қол қойылғаннан немесе мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру жүргiзiлгеннен кейiн 15 күн iшiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілеттi органға ұсынады.
13. Ұлттық Банктің қарыздарын тiркеу тиiстi құжаттар ұсынылғаннан кейiн 10 күн iшiнде жүзеге асырылады.

6. Регистрация займов, привлеченных Правительством Республики Казахстан, осуществляется путем присвоения займу регистрационного номера и внесения его в реестр государственных займов.
7. Учет займов, привлеченных Правительством Республики Казахстан, производится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик договора займа или размещения государственных эмиссионных ценных бумаг (номер и дата оформления займа, вид займа, кредитор, валюта и сумма займа, срок займа, ставки вознаграждения).
8. Регистрация правительственных займов, привлеченных в форме:
заключения договора займа - осуществляется в течение 15-ти дней после его подписания;
размещения государственных эмиссионных ценных бумаг - осуществляется в течение 5-ти дней после его размещения.
3. Регистрация и учет займов Национального Банка
9. Регистрация и учет займов, привлеченных Национальным Банком:
в форме заключения договора займа - осуществляются на основании копии договора займа, прошитой и засвидетельствованной печатью Национального Банка;
в форме размещения государственных эмиссионных ценных бумаг на внутренних рынках капитала - осуществляются на основании результатов первичного размещения государственных эмиссионных ценных бумаг и подтверждения акционерным обществом "Центральный депозитарий ценных бумаг" об его объемах центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета на следующий день после их размещения.
10. Регистрация займов, привлеченных Национальным Банком (кроме краткосрочных нот Национального Банка, размещаемых для регулирования денежной базы в обращении), осуществляется путем присвоения займу регистрационного номера и внесения его в реестр государственных займов.
11. Учет займов, привлеченных Национальным Банком (кроме краткосрочных нот Национального Банка, размещаемых для регулирования денежной базы в обращении), производится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик договора займа или размещения ценных бумаг Национального Банка (номер и дата оформления займа, вид займа, кредитор, валюта и сумма займа, срок займа, ставки вознаграждения).
12. Национальным Банком для регистрации привлеченных им займов представляются в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета документы, указанные в пункте 9 настоящих Правил, в течение 15-ти дней после подписания договора займа или проведения размещения государственных эмиссионных ценных бумаг.
13. Регистрация займов Национального Банка осуществляется в течение 10-ти дней после представления соответствующих документов.

4. Жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын
тiркеу мен есепке алу
14. Жергілiктi атқарушы органдар тартқан қарыздарды тіркеу мен есепке алу қарыз шартының нотариалды куәландырылған көшiрмесi негiзiнде жүзеге асырылады.
15. Жергілiктi атқарушы органдар тартқан қарыздарды тiркеу қарызға тiркеу нөмiрiн беру және оны мемлекеттiк қарыздардың тiзiлiмiне енгізу жолымен жүзеге асырылады.
16. Жергiлiктi атқарушы органдар тартқан қарыздарды есепке алу қарыз шартының негізгі есептік сипаттамаларын дерекқорға енгізу (қарыздың нөмiрi және оның ресімделген күнi, қарыздың түрi, кредит берушi, қарыздың валютасы және сомасы, қарыздың мерзiмi, сыйақы ставкалары) жолымен жүргiзiледi.
17. Жергiлiктi атқарушы органдар өздерi тартқан қарыздарды тiркеу үшiн осы Ереженiң 14-тармағында көрсетілген құжаттарды қарыз шартына қол қойылғаннан кейiн 15 күн iшiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға ұсынады.
18. Жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын тiркеу тиiстi құжаттар ұсынылғаннан кейiн 10 күн iшiнде жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттiк кепiлдiктердi және
мемлекет кепілдiк берген қарыздарды тiркеу мен есепке алу
19. Мынадай нысанда ұсынылған мемлекеттiк кепілдiктердi тiркеу мен есепке алу:
мемлекеттік кепiлдiктің арнайы бланкілерiнде ресiмделген кепiлдi мiндеттеме - оны Кредит берушiге берген сәтке дейiн кепiлдiк түпнұсқасының негiзiнде жүзеге асырылады;
кепiлдiк шарты - кепiлдiк шартының негiзiнде үш күн iшiнде жүзеге асырылады.
20. Мынадай нысанда тартылған мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды тiркеу:
1) қарыз шартын жасасу - қарыз шартының нотариалды куәландырылған көшiрмесiнiң негiзiнде жүзеге асырылады;
2) борыштық бағалы қағаздарды шығару - облигацияларды шығару проспектiсi, облигацияларды бастапқы орналастыру және облигациялар ұстаушылар өкiлiнiң оның көлемi туралы бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға оларды орналастырғаннан кейiн келесi күнi растауы негізiнде жүзеге асырылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
21. Қарыз алушылар өздерi тартқан, қарыз шартын жасасу нысанында тартылған мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды тiркеу үшін қарыз шартының нотариалды куәландырылған көшiрмесiн қарыз шартына қол қойылғаннан кейiн 5 күн iшiнде бюджеттi атқару жөнiндегi уәкілеттi органға ұсынады.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
21-1. Қарыз алушылар өздерi тартқан борыштық бағалы қағаздар нысанында тартылған, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды тiркеу үшiн облигацияларды шығару проспектiсiнiң нотариалды куәландырылған көшiрмесiн мемлекеттiк емес облигациялар шығаруды мемлекеттік тiркегеннен кейiн 5 күн iшiнде бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға ұсынады.
Ескерту. 21-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.

4. Регистрация и учет займов местных исполнительных органов
14. Регистрация и учет займов, привлеченных местными исполнительными органами, осуществляются на основании нотариально засвидетельствованной копии договора займа.
15. Регистрация займов, привлеченных местными исполнительными органами, осуществляется путем присвоения займу регистрационного номера и внесения его в реестр государственных займов.
16. Учет займов, привлеченных местными исполнительными органами, производится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик договора займа (номер и дата оформления займа, вид займа, кредитор, валюта и сумма займа, срок займа, ставки вознаграждения).
17. Местными исполнительными органами для регистрации привлеченных ими займов представляются в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета документы, указанные в пункте 14 настоящих Правил, в течение 15-ти дней после подписания договора займа.
18. Регистрация займов местных исполнительных органов осуществляется в течение 10-ти дней после представления соответствующих документов.
5. Регистрация и учет государственных гарантий
и гарантированных государством займов
19. Регистрация и учет государственных гарантий, предоставленных в форме:
гарантийного обязательства, оформленных на специальных бланках государственной гарантии - осуществляются на основании оригинала гарантии до момента его предоставления Кредитору;
договора гарантии - осуществляются на основании договора гарантии в течение трех дней.
20. Регистрация гарантированных государством займов, привлеченных в форме:
1) заключения договора займа - осуществляется на основании нотариально засвидетельствованной копии договора займа;
2) выпуска долговых ценных бумаг - осуществляется на основании проспекта выпуска облигаций, первичного размещения облигаций и подтверждения представителем держателей облигаций сведений об их объемах центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета на следующий день после их размещения.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 7 ноября 2006 года N N 1062 .
21. Заемщиками для регистрации привлеченных ими гарантированных государством займов, привлеченных в форме заключения договора займа, представляется в уполномоченный орган по исполнению бюджета нотариально засвидетельствованная копия договора займа в течение 5-ти дней после подписания договора займа.
Сноска. В пункт 21 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 ноября 2006 года N 1062 .
21-1. Заемщиками для регистрации привлеченных ими гарантированных государством займов, привлеченных в форме долговых ценных бумаг, представляется в уполномоченный орган по исполнению бюджета нотариально засвидетельствованная копия проспекта выпуска облигаций в течение 5-ти дней после государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 21-1 постановлением Правительства РК от 7 ноября 2006 года N 1062 .

22. Мемлекеттiк кепiлдiктердi тiркеу кепiлдiкке тiркеу нөмiрiн беру және оны мемлекеттiк кепiлдiктердiң тiзілiмiне енгiзу жолымен жүзеге асырылады.
23. Мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды тiркеу қарызға тiркеу нөмiрiн беру және оны мемлекет кепiлдiк берген қарыздардың тiзiлiмiне енгiзу жолымен жүзеге асырылады.
24. Мемлекеттік кепiлдiктердi есепке алу мемлекеттік кепiлдiктiң негiзгi есептiк сипаттамаларын (кепiлдiктiң нөмiрi және оның ресiмделген күнi, кепілдiктiң нөмiрi және оның тiркелген күнi, оған кепiлдiк берiлген валюта және сома, кепiлдiктiң қолданылу мерзiмi) дерекқорға енгізу жолымен жүргiзiледi.
Қарыз алушы мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша мiндеттемелердi толық көлемде орындаған жағдайда, мемлекеттік кепiлдiк гарантқа қайтарылуға жатады.
25. Қарыз шарты нысанында тартылған мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды есепке алу қарыз шартының негiзгi есептік сипаттамаларын (кепiлдiктiң нөмiрi және берiлген күнi, қарыздың нөмiрi және оның ресімделген күнi, қарыздың түрi, кредит беруші, қарыздың валютасы және сомасы, қарыздың мерзiмi, сыйақы ставкалары) дерекқорға енгiзу жолымен жүргiзiледi.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
25-1. Борыштық бағалы қағаздар нысанында тартылған мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды есепке алу облигацияларды шығару проспектiсiнiң негiзгі есептiк сипаттамаларын (облигацияларды шығару проспектiсiнiң нөмiрi және күнi, шығарылатын облигациялар саны, бiр облигацияның номиналды құны, облигациялар бойынша сыйақы, ақы төлеу шарттар мен тәртiбi, облигациялар бойынша қамтамасыз ету, облигациялар айналысы және оларды өтеу туралы мәлiметтер, деректемелер, облигация ұстаушылар өкiлi туралы мәлiметтер) дерекқорға енгiзу жолымен жүргiзiледi.
Ескерту. 25-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
26. Мынадай нысанда тартылған мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды тiркеу:
қарыз шартын жасасу - қарыз алушы тиiстi құжаттарды ұсынғаннан кейiн 5 күн iшiнде жүзеге асырылады;
борыштық бағалы қағаздар - оларды орналастырғаннан кейiн 5 күн iшiнде жүзеге асырылады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
5-1. Мемлекет кепiлгерлiгiн және мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздарды тiркеу және
есепке алу.
Ескерту. 5-1-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.

22. Регистрация государственных гарантий осуществляется путем присвоения гарантии регистрационного номера и внесения его в реестр государственных гарантий.
23. Регистрация гарантированных государством займов осуществляется путем присвоения займу регистрационного номера и внесения его в реестр гарантированных государством займов.
24. Учет государственных гарантий производится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик государственной гарантии (номер и дата оформления гарантии, номер и дата регистрации гарантии, валюта и сумма на которую выдана гарантия, срок действия гарантии).
В случае выполнения заемщиком обязательств в полном объеме по гарантированному государством займу, государственная гарантия подлежит возврату гаранту.
25. Учет гарантированных государством займов, привлеченных в форме договора займа производится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик договора займа (номер и дата гарантии, номер и дата оформления займа, вид займа, кредитор, валюта и сумма займа, срок займа, ставки вознаграждения).
Сноска. В пункт 25 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 ноября 2006 года N 1062 .
25-1. Учет гарантированных государством займов, привлеченных в форме долговых ценных бумаг, производится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик проспекта выпуска облигаций (номер и дата проспекта выпуска облигаций, количество выпускаемых облигаций, номинальная стоимость одной облигации, вознаграждение по облигациям, условия и порядок оплаты, обеспечение по облигациям, сведения об обращении и погашении облигаций, реквизиты, сведения о представителе держателей облигации).
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 25-1 постановлением Правительства РК от 7 ноября 2006 года N 1062 .
26. Регистрация гарантированных государством займов, привлеченных в форме:
заключения договора займа - осуществляется в течение 5-ти дней после представления заемщиком соответствующих документов;
долговых ценных бумаг - осуществляется в течение 5-ти дней после их размещения.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правительства РК от 7 ноября 2006 года N N 1062 .
5-1. Регистрация и учет поручительств государства и займов
под поручительство государства
Сноска. Правила дополнены разделом 5-1 постановлением Правительства РК от 7 ноября 2006 года N 1062 .

26-1. Мемлекет кепiлгерлiгiн тiркеу және есепке алу кепiлгерлiк шарты негiзiнде үш күн iшiнде жүзеге асырылады.
26-2. Инфрақұрылымдық облигациялар шығару нысанындағы мемлекет кепiлгерлiгiмен берiлген қарыздарды тiркеу және есепке алу концессионер облигацияларын шығару проспектiсi, инфрақұрылымдық облигацияларды бастапқы орналастыру және облигациялар ұстаушылары өкiлiнiң оның көлемi туралы бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға оларды орналастырғаннан кейiн келесi күнi растауы негiзiнде жүзеге асырылады.
26-3. Мемлекет кепiлгерлiгiн тiркеу кепілгерлiк шартына тiркеу нөмiрiн беру және оны мемлекет кепiлгерлiктерiнiң тiзiлiмiне енгiзу жолымен жүзеге асырылады.
26-4. Мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздарды тiркеу қарызға тiркеу нөмiрiн беру және оны мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздар тiзiлiмiне енгiзу жолымен жүзеге асырылады.
26-5. Мемлекет кепiлгерлiгін есепке алу кепiлгерлiк шарттарының негiзгi есепке алу сипаттамаларын (кепiлгерлiк шартын тiркеу нөмiрi және күнi, мемлекет кепiлгерлiгi берiлген валюта және сома, мемлекет кепiлгерлiгiнiң қолданылу мерзiмi) дерекқорға енгiзу жолымен жүргiзiледi.
Қарыз алушы мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыз бойынша мiндеттемелердi толық көлемде орындаған жағдайда, мемлекет кепiлгерлiгi кепiлгерге қайтарылуға тиiс.
26-6. Мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздарды есепке алу облигацияларды шығару проспектiсiнiң негiзгi есепке алу сипаттамаларын (облигацияларды шығару проспектiсiнiң нөмiрi және күнi, шығарылатын инфрақұрылымдық облигациялар саны, бiр инфрақұрылымдық облигацияның номиналды құны, инфрақұрылымдық облигациялар бойынша сыйақы, ақы төлеу шарттары мен тәртiбi, инфрақұрылымдық облигациялар бойынша қамтамасыз ету, инфрақұрылымдық облигациялар айналымы және оларды өтеу туралы мәлiметтер, концессия шартының және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң мемлекет кепiлгерлiгiн беру туралы қаулысының деректемелерi, облигациялар ұстаушылар өкiлi туралы мәлiметтер) дерекқорға енгiзу жолымен жүргiзiледi.
26-7. Инфрақұрылымдық облигациялар шығару арқылы тартылған мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздарды тiркеу оны орналастырғаннан кейiн 5 күн iшiнде жүзеге асырылады.
26-8. Қарыз алушылар өздерi тартқан инфрақұрылымдық облигациялар нысанында тартылған мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздарды тiркеу үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға мемлекеттiк емес облигацияларды шығаруды мемлекеттiк тiркегеннен кейiн 5 күн iшiнде облигациялар шығару проспектiсiнiң нотариалды куәландырылған көшiрмесiн ұсынады.

26-1. Регистрация и учет поручительств государства осуществляются на основании договора поручительства в течение трех дней.
26-2. Регистрация и учет займов под поручительство государства в форме выпуска инфраструктурных облигаций осуществляются на основании проспекта выпуска облигаций концессионера, первичного размещения инфраструктурных облигаций и подтверждения представителем держателей облигаций сведений об их объемах центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета на следующий день после их размещения.
26-3. Регистрация поручительств государства осуществляется путем присвоения договору поручительства регистрационного номера и внесения его в реестр поручительств государства.
26-4. Регистрация займов под поручительство государства осуществляется путем присвоения займу регистрационного номера и внесения его в реестр займов под поручительство государства.
26-5. Учет поручительств государства производится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик договоров поручительств (номер и дата регистрации договора поручительства, валюта и сумма на которую выдано поручительство государства, срок действия поручительства государства).
В случае выполнения заемщиком обязательств в полном объеме по займу под поручительство государства, поручительство государства подлежит возврату поручителю.
26-6. Учет займов под поручительство государства производится путем внесения в базу данных основных учетных характеристик проспекта выпуска облигаций (номер и дата проспекта выпуска облигаций, количество выпускаемых инфраструктурных облигаций, номинальная стоимость одной инфраструктурной облигации, вознаграждение по инфраструктурным облигациям, условия и порядок оплаты, обеспечение по инфраструктурным облигациям, сведения об обращении и погашении инфраструктурных облигаций, реквизиты договора концессии и постановления Правительства Республики Казахстан о предоставлении поручительства государства, сведения о представителе держателей облигаций).
26-7. Регистрация займов под поручительство государства, привлеченных посредством выпуска инфраструктурных облигаций, осуществляется в течение 5-ти дней после его размещения.
26-8. Заемщиками для регистрации привлеченных ими займов под поручительство государства, привлеченных в форме инфраструктурных облигаций, представляются в уполномоченный орган по исполнению бюджета нотариально засвидетельствованная копия проспекта выпуска облигаций в течение 5-ти дней после государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций.

6. Ерекше жағдайлар
27. Қарыз шарттарын жасасу нысанында тартылған мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды және мемлекеттік қарыздарды тiркеу кезiнде бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті орган қарыз алушыға осы Ереженiң 1 және 2-қосымшаларына сәйкес белгіленген нысандағы тiркеу куәлігін бередi.
28. Тiркелген құжаттарға, сондай-ақ оның негiзiнде мемлекеттiк кепiлдiктердi, мемлекеттік және мемлекет кепілдiк берген қарыздарды, мемлекет кепiлгерлiгiн және мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздарды тiркеу жүргізілген құжаттарға енгізілген өзгерiстер туралы ақпарат осындай өзгерiстер енгізілгеннен кейiн 10 күн iшiнде есепке алу үшiн бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға ұсынылуы тиiс.
Ескерту. 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы       Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк
Қаржы министрлігі           берген қарыздарды, мемлекет
кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздарды
тіркеу мен есепке алу ережесіне
1-қосымша
Ескерту. Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
N_______тiркеу куәлiгi
___________қаласы                      200_жылғы "_"________
Осымен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
мемлекеттік қарыздардың тізіліміне _________ нөмірлі
мынадай қарыз шартын тіркейді
200_жылғы "_"________N_______ _________қарыз шарты
Кредит берушi         ____________________________________
(кредит берушінің атауы,
орналасқан орны)
Қарыз алушы           ____________________________________
(қарыз алушының атауы, орналасқан
орны)
Кредит желiсi         ____________________________________
Қарыз алудың түрi     ____________________________________
Қарыз алудың мақсаты  ____________________________________
Қарыздың сомасы       ____________________________________
Валютаның атауы       ____________________________________
Игеру кезеңi          ____________________________________
(басталған күні - аяқталған күні
(пайдалану мерзімі)
Өтеу кезеңi           ____________________________________
басталған күні - аяқталған күні
Сыйақы ставкасы       ____________________________________
ставканың түрі, шамасы
Өтеу көздерi          ____________________________________
(көздің атауы)
Iлеспе шығыстардың
көздерi:
шығыстардың атауы_______көзi_________
шығыстардың атауы_______көзi_________
Қазақстан Республикасының
Қаржы вице-министрi         _________
М.О.
Қазақстан Республикасы       Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк
Қаржы министрлігі           берген қарыздарды, мемлекет
кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздарды
тіркеу мен есепке алу ережесіне
2-қосымша
Ескерту. Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.07. N  1062 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
N_______тiркеу куәлiгi
___________қаласы                      200_жылғы "_"________
Осымен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
мемлекет кепiлдiк берген қарыздардың
тiзiлiмiне_____________нөмiрлi
мынадай қарыз шартын тiркейдi
200_жылғы "_"________N_______ _________қарыз шарты
200 жылғы "_"_________N________мемлекеттік кепiлдiк
Кредит берушi         ____________________________________
(кредит берушінің атауы,
орналасқан орны)
Қарыз алушы           ____________________________________
(қарыз алушының атауы, орналасқан
орны)
Кредит желiсi         ____________________________________
Қарыздың сомасы       ____________________________________
Валютаның атауы       ____________________________________
Игеру кезеңi          ____________________________________
(басталған күні - аяқталған күні
(пайдалану мерзімі)
Сыйақы ставкасы       ____________________________________
ставканың түрі, шамасы
Өтеу кезеңi           ____________________________________
басталған күні - аяқталған күні
Өтеу көздерi          ____________________________________
(көздің атауы)
Iлеспе шығыстардың
көздерi:
шығыстардың атауы_______көзi_________
шығыстардың атауы_______көзi_________
Қазақстан Республикасының
Қаржы вице-министрi         _________
М.О.

6. Особые условия
27. При регистрации гарантированных государством займов и государственных займов, привлеченных в форме заключения договора займа, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета заемщику выдается регистрационное свидетельство установленной формы согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
28. Информация об изменениях, вносимых в зарегистрированные документы, а также в документы, на основании которых была произведена регистрация государственных гарантий, государственных и гарантированных государством займов, поручительств государства и займов под поручительство государства должна быть представлена для учета в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение 10 дней после внесения таких изменений.
Сноска. В пункт 28 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 ноября 2006 года N 1062 .
Министерство финансов                                             Приложение 1
Республики Казахстан                                    к Правилам регистрации и учета
государственных и гарантированных
государством займов,
займов под поручительство
государства
Сноска. В приложение 1 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 ноября 2006 года N 1062.
Регистрационное свидетельство N
гор. _______                                       от "___"______200__ г.
Настоящим Министерство финансов Республики Казахстан регистрирует в реестре государственных займов под номером ______ следующий договор займа
Договор займа __________ N _______от "____"_________200____г.
Кредитор          ____________________________________________
(наименование, местонахождение кредитора)
Заемщик           ____________________________________________
(наименование, местонахождение заемщика)
Кредитная линия   ____________________________________________
Вид заимствования ____________________________________________
Цель заимствования ___________________________________________
Сумма займа        ___________________________________________
Наименование валюты __________________________________________
Период освоения     __________________________________________
(дата начала - дата окончания
(срок использования)
Период погашения    __________________________________________
дата начала - дата окончания
Ставка вознаграждения ________________________________________
вид, величина ставки
Источники погашения   ________________________________________
(наименование источника)
Источники сопутствующих расходов:
наименование расходов _______ источник ___________
наименование расходов _______ источник ___________
Вице-министр финансов
Республики Казахстан  _____________________
М.П.
Министерство финансов                                             Приложение 2
Республики Казахстан                                    к Правилам регистрации и учета
государственных и гарантированных
государством займов,
займов под поручительство
государства
Сноска. В приложение 2 внесены изменения постановлением Правительства РК от 7 ноября 2006 года N 1062.
Регистрационное свидетельство N
гор. _______                                       от "___"______200__ г.
Настоящим Министерство финансов Республики Казахстан регистрирует в реестре гарантированных государством займов под номером ______ следующий договор займа
Договор займа __________ N _______от "____"_________200____г.
Государственная гарантия N______от "__"_______200___г.
Кредитор          ____________________________________________
(наименование, местонахождение кредитора)
Заемщик           ____________________________________________
(наименование, местонахождение заемщика)
Кредитная линия   ____________________________________________
Сумма займа        ___________________________________________
Наименование валюты __________________________________________
Период освоения     __________________________________________
дата начала - дата окончания
(срок использования)
Ставка вознаграждения ________________________________________
вид, величина ставки
Период погашения    __________________________________________
дата начала - дата окончания
Источники погашения   ________________________________________
(наименование источника)
Источники сопутствующих расходов:
наименование расходов _______ источник ___________
наименование расходов _______ источник ___________
Вице-министр финансов
Республики Казахстан  _____________________
М.П.