Балық аулау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 18 наурыздағы N 246 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-04/148 бұйрығын қараңыз.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегі Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Балық аулау ережесi бекiтiлсiн.
2. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы ресми түрде жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 18 наурыздағы
N 246 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.06.14 № 566 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Балық аулау ережесi
Жалпы ережелер
1. Осы Балық аулау ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді және балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) олардың учаскелерінде жеке және заңды тұлғалардың балық аулауын ұйымдастыру мен жүргізу тәртібін регламенттейді.
2. Осы Ереженің қолданысы балық және басқа су жануарларын жасанды өсіруге қолданылатын су айдындарына және (немесе) учаскелеріне таралмайды.
3. Осы Ереженің мақсаты үшін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) деп түсініледі.
4. Балық аулау - балық ресурстарын және басқа су жануарларын аулау.
5. Балық аулау Жануарлар дүниесін пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды ескере отырып уәкілетті орган белгілейтін Пайдалануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес аулау құралдарының тізбесіне енгізілген аулау құралдарымен жүзеге асырылады.
6. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Об утверждении Правил рыболовства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2005 года № 246. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-04/148.
В соответствии с Законом  Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила рыболовства.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 марта 2005 года N 246
Правила рыболовства
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 14.06.2010 № 566 (порядок введения в действие см. п.2).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила рыболовства (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и регламентируют порядок организации и проведения рыболовства на рыбохозяйственных водоемах и (или) их участках физическими и юридическими лицами.
2. Действие настоящих Правил не распространяется на рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, используемые под искусственное выращивание рыб и других водных животных.
3. Для целей настоящих Правил под уполномоченным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира понимается Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
4. Рыболовство - лов рыбных ресурсов и других водных животных.
5. Рыболовство осуществляется орудиями лова, включенными в Перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий лова, устанавливаемый уполномоченным органом, с соблюдением Ограничений и запретов на пользование животным миром.
6. Исключен постановлением Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

7. Балықтың кәсіпшілік мөлшері (аузы жабық кезде) тұмсығының ұшынан құйрық қанатының орталық жарықшағы негізіне дейін өлшенеді және осы ереженің қосымшасына сәйкес белгіленеді. Шаяндардың кәсіпшілік мөлшері көзінің ортасынан құйрық тілімшесінің аяғына дейін өлшеумен айқындалады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Сирек және құрып кету қаупі төнген әрі Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген балық және басқа су жануарлары аулау құралдарына түсіп қалған жағдайларда дереу тірі күйінде суға жіберілуі тиіс, ал олардың аулау құралына түсу фактісі кәсіпшілік журналына тіркелуі тиіс.
Көрсетілген балықтар түрлерінің және басқа су жануарларының өлі немесе шалажансар (тіршілік етуге қабілетсіз) күйде ауға түсіп қалуы жеке актіде және кәсіпшілік журналдарда тіркеледі.
Ұяшықталатын аулау құралдарында ауланған балықтың 8 %-ынан және сүзгіш аулау құралдарында - 5 %-ынан аспайтын көлемде балықтар мен басқа су жануарларының өзге түрлерінің ауға түсіп қалуына жол беріледі.
9. Балықтардың бекіре тұқымдас түрлері ауға түсіп қалған жағдайда тіршілік етуге қабілетті дарақтары табиғи мекендейтін ортасына жіберілуге, ал тіршілік етуге қабілетсіз (шалажансар) дарақтары өтеусіз негізде мемлекеттік монополия субъектісіне тапсырылуға тиіс.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Балықтардың бекіре түрлерін қолдан өсіру мақсатында оларды табиғи мекендейтін ортасынан молықтыру кешенінің мемлекеттік кәсіпорындарының, сондай-ақ ғылыми-зерттеу үшін аулау кезінде заңды тұлғалардың алуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі)
11. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Балық аулауға тыйым салынған балықтың уылдырық шашу кезеңінде, сондай-ақ балық, аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігінің қозғалысы уәкілетті орган айқындайтын Балық аулауға тыйым салынған балықтың уылдырық шашу кезеңінде, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігінің қозғалысы ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
13. Шаяндарды еліктіргіші бар жіңішке арқан-қармақ жіппен, жарылған айыр-садақпен және шаян аулағышпен аулауға рұқсат етіледі.
Омыртқасыздарды (Arthemia Salina, гаммарус) селдір матамен аулауға рұқсат етіледі.

7. Промысловая мера рыбы измеряется от вершины рыла (при закрытом рте) до основания средних лучей хвостового плавника и устанавливается в соответствии с приложением к настоящим Правилам. Промысловая мера раков определяется измерением от середины глаза до конца хвостовой пластинки.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
8. В случае прилова рыб и других водных животных, редких и находящихся под угрозой исчезновения и занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, они должны быть немедленно выпущены в воду в живом виде, а факт их прилова должен быть зарегистрирован в промысловом журнале.
Прилов указанных видов рыб и других водных животных в неживом или снулом (нежизнеспособном) состоянии фиксируется в отдельном акте и промысловом журнале.
Прилов иных видов рыб и других водных животных допускается в объеме, не превышающем 8 % от улова в объячеивающих орудиях лова и 5 % - в отцеживающих орудиях лова.
9. В случае прилова осетровых видов рыб, жизнеспособные особи подлежат выпуску в естественную среду обитания, а нежизнеспособные (снулые) особи подлежат безвозмездной сдаче субъекту государственной монополии.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
10. Изъятие осетровых видов рыб из естественной среды обитания государственными предприятиями воспроизводственного комплекса в целях их искусственного разведения, а также юридическими лицами при научно-исследовательском лове осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Исключен постановлением Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
12. Движение водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также на запретных для рыболовства водоемах и (или) участках осуществляется в соответствии с Правилами движения водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также в запретных для рыболовства водоемах и (или) участках, определяемыми уполномоченным органом.
13. Лов раков допускается на бечевку-леску с приманкой, рогатку-расщеп и раколовку.
Лов беспозвоночных (Arthemia Salina, гаммарус) разрешается сачком.

14. Балық аулауды жүзеге асыру кезінде:
1) белгіленген тәртіппен берілетін жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсатсыз (бұдан әрі – рұқсат) балық ресурстары мен басқа да су жануарларын алып қоюға;
2) жібінің диаметрі 0,5 мм-ден кем және ұяшықтарының мөлшері 100 мм-ден кем (конструктивтік адымы 50 мм-ден кем) түйінді, синтетикалық нейлондық немесе өзге де полиамидті және синтетикалық моножіптерді, сондай-ақ жалғанған сымдары мен аккумуляторы (батареясы) бар электрлі сигналдар генераторларынан тұратын, электр тогы арқылы бірлесіп биологиялық су ресурстарын алу (аулау) функциясын орындайтын электраулау жүйелері мен құрылғыларын пайдалануға;
3) мекендердің және балық қабылдау пункттерінің жанында бакендер орнату үшін және аса қажет жағдайларда (дауыл, тұман, авария, қайғылы оқиға) тоқтауды қоспағанда, балық аулауға тыйым салынған жерлердің шегінде су көлігінің тоқтауына;
4) жарылғыш және уландырғыш заттарды пайдалануға, сондай-ақ атыс қаруы мен және уәкілетті орган белгілейтін Пайдалануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес аулау құралдарының тізбесіне енгізілмеген басқа аулау құралдарын қолдануға;
5) ауға түсіп қалуды қоспағанда, рұқсатта көзделмеген балық ресурстары мен басқа су жануарларының, сондай-ақ сирек және құрып кету қаупі төнген түрлерін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімінсіз аулауға;
6) Балық ресурстарын және басқа су жануарларын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларда пайдаланылуы көзделмеген аулау құралдарымен су айдынында және (немесе) учаскесінде немесе оған 100 метрден жақын арақашықтықта тікелей жақын болуға;
7) балық қыстайтын шұңқырлар мен уылдырық шашатын жерлерде балық аулауға;
8) белгіленген лимиттен (квотадан, мөлшерден) артық балық аулауға;
9) балықтарды ноқталарда сақтауға, ойықтан шыққан шалажансар және ауру балық пен аулау құралдарын суға және жағалау белдеуіне лақтыруға;
10) белгіленген кәсіпшілік өлшемнен кем балық аулауға;
11) балық қыстайтын шұңқырлардың, уылдырық шашатын жерлердің, балық аулау учаскелерінің және балық аулауға тыйым салынған жерлердің шекараларын белгілейтін бағандарды, жүзбелі таным белгілері мен аншлагтарды жоюға немесе бүлдіруге;
12) көлдерді өзара және негізгі өзенмен қосатын тармақтарда (өзектерде), жеткізгіш арналар мен мелиоративтік жүйелерінің бұрмаларында, олардың құятын тұсының екі жағындағы көлдердің және арналардың сағалары алдынан 500 м-ден кем қашықтықта және су айдынының 500 м тереңдігінде, сондай-ақ өзен немесе арна бойымен жоғарғы қарай 1500 м қашықтықта балық аулауға.
Ескертпе: бұл норма Жайық-Каспий бассейні су айдындарына таралмайды;

14. При осуществлении рыболовства не допускается:
1) изъятие рыбных ресурсов и других водных животных без разрешения на пользование животным миром, выдаваемое в установленном порядке (далее – разрешение);
2) использование узловых, синтетических нейлоновых или прочих полиамидных и синтетических мононитей, с диаметром нитей менее 0,5 мм и размерами ячеи менее 100 мм (размером конструктивного шага менее 50 мм), а также электроловильных систем и устройств, состоящих из электрических генераторов сигналов, с подсоединенными проводниками и аккумулятором (батареи), совместно выполняющих функцию добычи (вылова) водных биологических ресурсов посредством электрического тока;
3) останавливаться водному транспорту в пределах запретных для рыболовства мест, за исключением остановок у селений и рыбоприемных пунктов для установки бакенов и в случае крайней необходимости (шторм, туман, авария, несчастный случай);
4) использование взрывчатых и отравляющих веществ, а также применение огнестрельного оружия и других орудий лова, не включенных в Перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых орудий лова, устанавливаемый уполномоченным органом;
5) изъятие видов рыбных ресурсов и других водных животных, не предусмотренных разрешением, а также редких и находящихся под угрозой исчезновения, без решения Правительства Республики Казахстан, за исключением прилова;
6) находиться на водоеме и (или) участке или в непосредственной близости от него на расстоянии ближе 100 метров с орудиями лова, применение которых не предусмотрено Ограничениями и запретами на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными;
7) лов рыбы из зимовальных ям и мест нереста рыб;
8) лов рыбы сверх установленного лимита (квоты, объема);
9) хранение рыбы в куканах, выброс снулой и больной рыбы из прорези и орудий лова в воду и береговую прибрежную полосу;
10) лов рыбы менее установленной промысловой меры;
11) уничтожать или портить столбы, плавучие опознавательные знаки и аншлаги, обозначающие границы зимовальных ям, нерестилищ, рыболовных участков и запретных для рыболовства мест;
12) вылов рыбы на протоках (узяках), соединяющих озера между собой и основной рекой, подводящих каналах и отводах мелиоративных систем, на расстоянии ближе 500 м перед устьями рек и каналов в обе стороны от их впадения и на 500 м вглубь водоема, а также на расстоянии 1 500 м вверх по реке или каналу.
Примечание: данная норма на водоемы Урало-Каспийского бассейна не распространяется;

13) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14) өзендер мен бастаулардың, құятын арналардың сағасынан 500 м радиуста қабадалар мен секреттер орнатуға. Аулау құралдарының бұл түрлерін орнатуға қадам сызығы бойынша аулау құралдарының арасы кемінде 1,5 км болғанда және орнату сызықтарының арасы теңізде кемінде 1 км болғанда және өзендер мен басқа да су қоймаларында кемінде 50 м қашықтықта болғанда рұқсат етіледі. Теңізде әр қанатта үштен көп емес кіндік темірлі қабадаларды орнатуға рұқсат етіледі, қабадалық қондырғы қанатының ұзындығы 40 метрден аспауы тиіс;
15) алкогольге немесе есірткіге мас, сондай-ақ өзгеше түрдегі уланған күйінде балық аулауға;
16) уәкілетті орган енгізетін Балық ресурстарын және басқа су жануарларын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларда көзделмеген мерзімде және жерлерде балық аулауға;
17) балық аулауға тыйым салынған аймақтарда және тыйым салынған мерзiмде балық уылдырық шашатын кезеңде балық аулау жарыстарын және басқа да бұқаралық iс-шаралар жүргiзуге;
18) балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерi мен оларға iргелес жатқан су қорғау аймақтарында көлiк құралдарын жууға;
19) осы ереженің қосымшасында белгіленген кәсіпшілік мөлшерден кем балықты алуға жол берілмейді.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Балық аулау кезінде балық шаруашылығы субъектісі:
1) өздеріне бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық ресурстарын және басқа су жануарларын, оның ішінде сирек кездесетіндері мен құрып кету қаупі төнгендерді қорғауды, молайтуды және ұтымды пайдалануды;
2) өздеріне бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жағалау учаскелерін, балық аулайтын жерлерді тиісті санитарлық жай-күйде ұстауды;
3) аулау құралдарын, аулау тәсілдерін тексеру және ауланған балықты тексеріп қарау үшін жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторларды (қызметтік куәлігін көрсеткен кезде) балық аулайтын жерлерге, кемелер мен басқа да жүзу құралдарына, қабылдау пункттеріне кедергісіз жіберуді, оларға балық аулау жөніндегі есептік материалдарды уақтылы беруге;
4) әрбір балық кәсіпшілік учаскесінде, кемесінде, бригадасында немесе буынында балық аулауға рұқсаттың болуын, әрбір балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде, кемесінде, қабылдау пунктінде, бригадасында немесе буынында балық ресурстары мен басқа су жануарларын аулауды есепке алу журналын (кәсіпшілік журналын) жүргізуді және жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың талап етуі бойынша оны көрсетуді;

13) исключен постановлением Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования);
14) устанавливать вентеря и секреты в радиусе 500 м от устья рек и истоков, впадающих каналов. Установка этих видов орудий лова разрешается по линии с шагом между орудиями лова не менее 1,5 км и между линиями установки не менее 1 км в море и не менее 50 м в реках и других водоемах и (или) участках. В море разрешается установка не более трех сотворенных вентерей с каждого крыла, длина крыла вентерной установки не должна превышать 40 м;
15) лов рыбы в состоянии алкогольного или наркотического опьянения, а также интоксикаций иного вида;
16) лов рыбы в сроки и местах, не предусмотренных Ограничениями и запретами на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, вводимыми уполномоченным органом;
17) проводить рыболовные соревнования и другие массовые мероприятия в период нереста рыбы в запретных для рыболовства зонах и в запретные сроки;
18) производить мойку транспортных средств на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках и в прилегающих к ним водоохранных зонах;
19) изъятие рыбы менее промысловой меры, установленной в приложении к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
15. При рыболовстве субъект рыбного хозяйства обеспечивает:
1) охрану, воспроизводство и рациональное использование рыбных ресурсов и других водных животных, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения, на закрепленных за ним рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
2) содержание в надлежащем санитарном состоянии береговых участков, мест лова на закрепленных за ним рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
3) беспрепятственный допуск государственных инспекторов по охране животного мира (по предъявлении служебного удостоверения) на места лова, суда и другие плавучие средства, приемные пункты для проверки орудий лова, способов лова и осмотра добытой рыбы, своевременное предоставление им учетных материалов по добыче рыбы;
4) наличие на каждом рыбопромысловом участке, судне, бригаде или звене разрешения на рыболовство, ведение на каждом рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, судне, приемном пункте, бригаде или звене журнала учета вылова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал) и предъявление его по требованию государственных инспекторов по охране животного мира;

5) барлық аулау құралдарынан ауға түсіп қалған тіршілік етуге қабілетті балық, су жануарлары дарақтарын дереу суға жіберуді;
6) осы Ережені және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып қолданылатын аулау құралдарын судан шығаруды, алынған аулау құралдарын, жүзу құралдарын және ауланған балықты қабылдау пунктіне дейін жеткізуді;
7) су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жағалауына орнатылған көрсеткіштердің, қорғандардың, аншлагтар мен басқа да белгілердің сақталуын қамтамасыз етеді.
16. Алып қойылған балық ресурстары мен басқа да су жануарларының саны жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсатта немесе жолдамада (әуесқойлық (спорттық) балық аулау кезінде) немесе кәсіпшілік журналында белгіленеді.
Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің резервтік қорында әуесқойлық (спорттық) балық аулау бір балықшыға бір шыққанда бес килограммға дейін алып қоюмен жүзеге асырылған кезде, алып қойылған балық ресурстары мен басқа да су жануарларының санын белгілеуді қажет етпейді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
17. Балық аулау мынадай түрлерге бөлінеді:
1) кәсіпшілік балық аулау;
2) әуесқойлық (спорттық) балық аулау;
3) ғылыми-зерттеу үшін аулау;
4) бақылау үшін аулау;
5) мелиоративтік аулау;
6) өсімді молайту мақсатындағы аулау;
7) эксперименттік аулау.
2. Кәсіпшілік балық аулау тәртібі
18. Кәсіпшілік балық аулау - балық ресурстарын және басқа су жануарларын бір мезгілде көп мөлшерде аулауға мүмкіндік беретін және (немесе) су айдынының бір бөлігін (кәсіпшілік аулау құралдарымен) қамтитын, бөліп тұратын аулау құралдарымен балық ресурстарын және басқа су жануарларын мекендеу ортасынан алуды қамтамасыз ететін кешенді үдеріс.
19. Кәсіпшілік балық аулауға су шаруашылығы субъектісінде мынадай құжаттар:
1) белгіленген нысандағы рұқсат;
2) ведомствоның аумақтық бөлімшесімен балық аулауға арналған шарт;
3) су шаруашылығы субъектісі басшысының, қолымен бекітілген және ведомствоның аумақтық бөлімшесінің мөрімен куәландырылған, тігілген және нөмірленген белгіленген нысандағы кәсіпшілік журналы болған жағдайда жол беріледі.
20. Кәсіпшілік балық аулауды жүзеге асыру кезінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген және тіркеу нөмірлерімен белгіленбеген жүзу құралдарынан балық аулауға;
2) уәкілетті орган белгілеген нысандағы жапсырмалары жоқ, ұйымға тиесілілігі мен аулау құралдарының параметрлері көрсетілмеген, сондай-ақ белгіленбеген мөлшердегі ұяшықтары бар аулау құралдарын пайдалануға;

5) немедленный выпуск в воду в живом виде из всех орудий лова прилова жизнеспособных особей рыбы, водных животных;
6) выборку из воды орудий лова, применяемых с нарушением настоящих Правил и действующего законодательства Республики Казахстан, поставку изъятых орудий лова, плавательных средств и уловов рыбы до приемного пункта;
7) сохранность указателей, щитов, аншлагов и других знаков, установленных на берегу водоемов и (или) участков.
16. Количество изъятых рыбных ресурсов и других водных животных отмечается в разрешении на пользование животным миром или путевке (при любительском (спортивном) рыболовстве) или промысловом журнале.
При осуществлении любительского (спортивного) рыболовства в резервном фонде рыбохозяйственных водоемов и (или) участков с изъятием до пяти килограмм на одного рыболова за выезд количество изъятых рыбных ресурсов и других водных животных отметки не требует.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
17. Рыболовство подразделяется на следующие виды:
1) промысловое рыболовство;
2) любительское (спортивное) рыболовство;
3) научно-исследовательский лов;
4) контрольный лов;
5) мелиоративный лов;
6) лов в воспроизводственных целях;
7) экспериментальный лов.
2. Порядок промыслового рыболовства
18. Промысловое рыболовство - комплексный процесс, обеспечивающий изъятие рыбных ресурсов и других водных животных из среды обитания орудиями лова, позволяющими производить одновременно лов большого количества рыбных ресурсов и других водных животных и (или) охватывающими, перегораживающими часть водоема (промысловыми орудиями лова).
19. Промысловое рыболовство допускается при наличии у субъекта рыбного хозяйства следующих документов:
1) разрешения установленной формы;
2) договора с территориальным подразделением ведомства на рыболовство;
3) прошнурованного и пронумерованного промыслового журнала установленной формы, скрепленного подписью руководителя субъекта рыбного хозяйства и заверенного печатью территориального подразделения ведомства.
20. При осуществлении промыслового рыболовства не допускается:
1) лов рыбы с плавучих средств, не зарегистрированными и не обозначенными регистрационными номерами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) применение орудий лова без бирок по форме, установленной уполномоченным органом, без указания принадлежности к организации и параметров орудий лова, а также с ячеей неустановленного размера;

3) екі және одан да көп аумен бір мезгілде "жауып тастау" сыпыра аулауды жүргізуге, бұл ретте аумен сыпыра аулау тек алдыңғы ауды жағалауға толық шығарғаннан кейін басталуы тиіс;
4) ведомствоның аумақтық бөлімшесінің рұқсатынсыз су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жаңа балық кәсіпшілігі учаскелерін, ұйықтарын, салдарын және қалқымаларын (ұйық учаскелерін) ашуға;
5) теңізде және өзендерде бекіре тұқымдас балықтарды аулауға арналған құрмалы аулау құралдарымен балық аулауға;
6) балықтың түрін көрсетпей немесе "өзгелері" және "ұсақ" деген атаумен тапсыруға және қабылдауға;
7) бекітіліп берілген су айдынын (учаскесін) басқа жеке және заңды тұлғаларға беруге;
8) аулау құралдарын өзен немесе саға енінің үштен екі бөлігінен астамына орналастыруға;
9) құрмалы аулау құралдарын шахматтық тәртіппен орнатуға;
10) әрқилы балық аулау құралдарын балық шаруашылығы су тоғандарының және (немесе) учаскелерінің бірінен екіншісіне арнайы өңдеусіз көшіруге;
11) рұқсаттарда көзделмеген аулау құралдары мен тәсілдерін қолдануға;
12) уәкілетті орган белгілейтін рекреациялық балық аулау аймақтарында кәсіпшілік балық аулауға;
13) бөгеттерге, шлюздер мен көпірлерге 500 м-ден жақын арақашықтықта балық аулауға жол берілмейді.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20-1. Кәсіпшілік балық аулауды жүзеге асыратын тұлғалар әр ауланымды түрлер бөлінісінде кәсіпшілік журналына тіркейді.
Ескерту. Ереже 20-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Теңізде балық аулау тәртібі
21. Теңізде балық аулауды бекітіліп берілген балық шаруашылығы учаскелерінің шегінен тыс жерлердегі су айдындарының ашық бөлігінде (теңіздерде, өзендерде) балық ресурстарын және басқа су жануарларын алып қоюға квота алған жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады.
22. Халықаралық маңызы бар су айдындарында балық аулау Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекара туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының егемендігіндегі аумақтық сулар шегінде жүзеге асырылады.
Теңізде балық аулауға рұқсатты ведомствоның аумақтық бөлімшелері құрал түрін, балық аулау тәсілін және теңіздегі балық кәсіпшілігінің ауданын көрсете отырып, жалпы негіздер бойынша береді.
4. Әуесқойлық (спорттық) балық аулау тәртібі
23. Әуесқойлық (спорттық) балық аулау - спорттық және эстетикалық қажеттіліктерді қанағаттандыру, спорттық жарыстарды өткізу мақсатында, сондай-ақ аулап алынған өнімді жеке тұтыну үшін бір-бірлеп аулауға ғана мүмкіндік беретін аулау құралдарымен (кәсіпшілік емес аулау құралдарымен) жүзеге асырылатын балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау.

3) производить одновременный замет двух и более неводов "в замок", при этом замет невода должен начинаться только после полной выборки на берег предыдущего невода;
4) открывать новые рыбопромысловые участки, тони, сплавы и плавы (тоневые участки) на водоемах и (или) участках, без разрешения территориального подразделения ведомства;
5) рыболовство ставными орудиями лова для добычи осетровых в море и реках;
6) сдавать и принимать рыбу без указания вида или под названием "прочая" и "мелочь";
7) передача закрепленного водоема и (или) участка другим физическим и юридическим лицам;
8) занимать орудиями лова более двух третей ширины реки или протоки;
9) устанавливать ставные орудия лова в шахматном порядке;
10) переносить различные виды орудий лова из одних рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в другие без специальной обработки;
11) применять орудия и способы лова, не предусмотренные в разрешениях;
12) промысловое рыболовство в зонах рекреационного рыболовства, устанавливаемых уполномоченным органом;
13) рыболовство на расстоянии ближе, чем 500 м у плотин, шлюзов и мостов.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
20-1. Лица, осуществляющие промысловое рыболовство, фиксируют каждый улов в повидовом разрезе в промысловом журнале.
Сноска. Правила дополнены пунктом 20-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Порядок морского лова
21. Морской лов осуществляется физическими и юридическими лицами, получившими квоту изъятия рыбных ресурсов и других водных животных в открытой части водоемов (морей, озер) вне пределов закрепленных рыбохозяйственных участков.
22. На водоемах международного значения морской лов рыбы осуществляется в пределах территориальных вод, находящихся под суверенитетом Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной границе.
Разрешения на морской лов выдаются территориальными подразделениями ведомства на общих основаниях, с указанием вида орудия, способа рыболовства и района морского промысла рыбы.
4. Порядок любительского (спортивного) рыболовства
23. Любительское (спортивное) рыболовство - лов рыбных ресурсов и других водных животных в целях удовлетворения спортивных и эстетических потребностей, проведения спортивных состязаний, а также для личного потребления выловленной продукции, осуществляемый орудиями лова, позволяющими проводить только поштучный лов (непромысловые орудия лова).

24. Әуесқойлық (спорттық) балық аулау бір балық аулаушыға 5 данадан аспайтын ілмектері бар қармақтардың барлық жүйелерімен және атауларымен (жылтырауық, қармақ, жыртқыш балықтарды аулауға арналған қармақтар, спиннингтер), су асты аңшылығына арналған қарумен, сондай-ақ шаяндар мен басқа да су жануарларын және омыртқасыздарды аулауға арналған арнайы аспаптармен, қақпандармен және секреттермен жүргізіледі. Арнайы құрылатын аспаптар мен су асты аңшылығына арналған қару халық демалатын аймақтан тысқары арнайы бөлінген жерлерде пайдаланылады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
25. Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің резервтік қорында әуесқойлық (спорттық) балық аулау бір балықшыға бір шыққанда бес килограммға дейін ақысыз қандай да бір рұқсатсыз, осы ереженің, балық ресурстары мен басқа да су жануарларын пайдалануға шектеулер мен тыйым салудың талаптарын сақтай отырып, жүзеге асырылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Ғылыми-зерттеу үшін аулау тәртібі
27. Ғылыми-зерттеу үшін аулау жануарлар дүниесінің жай-күйін бағалау жөнінде ғылыми зерттеулер жүргізу мақсатында балық ресурстарын және басқа су жануарларын аулау.
28. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
29. Бұрын жануарлар дүниесінің жай-күйін бағалау жүргізілмеген су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жануарларды алып қою лимитінен тыс ғылыми-зерттеу үшін аулау аулауға жол беріледі.
30. Ғылыми-зерттеу үшін аулау балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналында аулаудың уақыты мен орны, қолданылған аулау құралдары көрсетіле отырып белгіленеді. Журналда балық аулауды жүргізуге жауапты адамдар туралы деректер және осы квотаны одан әрі пайдалану жөніндегі ақпарат та көрсетіледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
31. Ведомствомен және (немесе) оның аумақтық бөлімшесімен келісім бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарының бағдарламасы шеңберінде ғылыми ұйымдар:

24. Любительское (спортивное) рыболовство осуществляется удочками всех систем и наименований (блесна, кармак, жерлицы, спиннинги) с крючками не более 5 штук на одного рыболова, ружьями для подводной охоты, а также специальными приспособлениями, ловушками и секретами для лова раков и других водных животных и беспозвоночных. Специальные ставные приспособления и ружья для подводной охоты используются вне зон отдыха населения на специально отведенных местах.
Сноска. Пункт 24 в редакции постановления Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
25. Любительское (спортивное) рыболовство в резервном фонде рыбохозяйственных водоемов и (или) участков до пяти килограммов на одного рыболова за выезд осуществляется бесплатно без каких-либо разрешений с соблюдением требований настоящих Правил, ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
26. Исключен постановлением Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
5. Порядок научно-исследовательского лова
27. Научно-исследовательский лов - лов рыбных ресурсов и других водных животных с целью проведения научных исследований по оценке состояния животного мира.
28. Исключен постановлением Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
29. Научно-исследовательский лов вне лимита изъятия животных допускается на водоемах и (или) участках, на которых ранее оценка состояния животного мира не проводилась.
30. Научно-исследовательский лов отражается в журнале учета лова рыбных ресурсов и других водных животных с указанием времени и места лова, применявшихся орудий лова. В журнале также указываются данные о лицах, ответственных за проведение лова, и информация по дальнейшему использованию данной квоты.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
31. Научными организациями по согласованию с ведомством и (или) его территориальным подразделением, в рамках программы научно-исследовательских работ:

1) зерттеу жұмыстарын жүргізудің күнтізбелік жоспары мен кестесін бекітеді;
2) су айдындары және (немесе) учаскелері мен теңіз шаршылары бөлінісінде аулау учаскелерінің тізбесін белгілейді;
3) станциялар торын немесе торды және тралды орнатудың немесе батырылған аудың санын, орнатуды және батыруды жүргізудің уақыты мен орнын, пайдаланылатын аулау және жүзу құралдарының үлгісін, түрін және санын, аулау тәсілдерін (аумен, тормен, қармақпен) айқындайды.
32. Балық аулауға тыйым салынған кезеңде, сондай-ақ тыйым салынған аулау құралдарымен ғылыми-зерттеу үшін аулауды жүзеге асыруға ведомствоның аумақтық бөлімшесі өкілінің қатысуымен және жүргізілген аулау нәтижелері көрсетілген жеке акт толтырылған кезде жол беріледі.
33. Ғылыми ұйымдар қызметкерлерінің балық шаруашылығы субъектілері аулаған балыққа қол жеткізуі тараптардың уағдаластығы бойынша жүзеге асырылады.
34. Бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде ғылыми-зерттеу үшін аулау осы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітілген берілген балық шаруашылығы субъектісі ұсынатын сервитут шеңберінде жүзеге асырылады.
35. Ғылыми-зерттеу ұйымының ғылыми квотаны пайдалануы туралы есеп ғылыми-зерттеу үшін аулауды жүргізуге байланысты барлық жұмыстар аяқталғаннан кейін ғылыми-зерттеу үшін аулауға рұқсат алған жерге беріледі.
36. Ғылыми-зерттеу үшін аулау шеңберінде балық ресурстарын және басқа су жануарларын алып қою квотасын ғылыми ұйымнан өзге жеке немесе заңды тұлғаларға 6epуіне жол берілмейді.
6. Бақылау үшін аулау тәртібі
37. Бақылау үшін аулау - балық ресурстарын және басқа су жануарларын ихтиофаунаның жай-күйін бақылау, балық ресурстарын және басқа да су жануарларының өсімін молайту тиімділігін, шабақтардың өнімділігін, су айдындарындағы балық өнімділігін айқындау мақсатында аулау.
38. Бақылау үшін аулауды ведомствоның аумақтық бөлімшелерінің ихтиологиялық қызметтері:
1) уылдырық шашатын жерлер мен қыстайтын шұңқырларды айқындау;
2) балықтардың өрістеуін және олардың көбеюі кезініңдегі жай-күйін айқындау;
3) балық аулау режимін өзгерту жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
4) балық ресурстарының жай-күйі мен таралуын бақылау үшін балық ресурстарын және басқа су жануарларын пайдалануға биологиялық негіздеме дайындау мақсатында жүзеге асырады.
39. Бақылау үшін аулау ихтиологиялық қызметтің жұмыс жоспарына, ведомствоның аумақтық бөлімшесінің басшысы бақылау үшін аулауды жүргізу кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
40. Аумақтық бөлімшенің ихтиологиялық қызметінің негіздемесі және басшының бұйрығы бақылау үшін аулауды жүргізуге негіздеме болып табылады.

1) утверждается календарный план и график проведения исследовательских работ;
2) устанавливается перечень участков лова в разрезе водоемов и (или) участков и квадратов моря;
3) определяется сетка станций или количество сетных и траловых постановок или неводных притонений, время и место проведения постановок и притонений, тип, виды и количество используемых орудий лова и плавательных средств, способы лова (неводной, сетной, удебный).
32. Осуществление научно-исследовательского лова в запретный для рыболовства период, а также запрещенными орудиями лова, допускается в присутствии представителя территориального подразделения ведомства и при составлении отдельного акта с указанием результатов проведенных ловов.
33. Доступ сотрудников научных организаций к уловам субъектов рыбного хозяйства осуществляется по договоренности сторон.
34. Научно-исследовательский лов на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках осуществляется в рамках сервитута, предоставляемого субъектом рыбного хозяйства, за которым закреплен данный водоем и (или) участок.
35. Отчет об использовании научной квоты научно- исследовательской организацией предоставляется по месту получения разрешения на научно-исследовательский лов после завершения всех работ, связанных с проведением научно-исследовательского лова.
36. Не допускается передача квоты изъятия рыб и других водных животных в рамках научно-исследовательского лова от научной организации иным физическим или юридическим лицам.
6. Порядок контрольного лова
37. Контрольный лов - лов рыб и других водных животных в целях контроля за состоянием ихтиофауны, определения эффективности воспроизводства рыбных ресурсов и других водных животных, урожайности молоди, рыбопродуктивности водоемов.
38. Контрольный лов осуществляется ихтиологическими службами территориальных подразделений ведомства в целях подготовки биологического обоснования на пользование рыбными ресурсами и другими видами водных животных для:
1) определения нерестилищ и зимовальных ям;
2) определения миграции рыб и их состояния в период размножения;
3) выработки рекомендаций по изменению режима рыболовства;
4) контроля за состоянием и распределением рыбных ресурсов.
39. Контрольный лов осуществляется в соответствии с планом работы ихтиологической службы, графиком проведения контрольных ловов, утвержденным руководителем территориального подразделения ведомства.
40. Основанием для проведения контрольного лова являются обоснование ихтиологической службы территориального подразделения и приказ руководителя.

Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
41. Бақылау үшін аулау тыйым салынған аумақтар мен тыйым салынған кезеңдерді қоса алғанда, кез келген балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде жүргізіледі.
42. Бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде бақылау үшін аулау балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітіліп берілген балық шаруашылығы субъектісіне бақылау үшін аулау жүргізілетін жер мен уақыт хабарланғаннан кейін жүзеге асырылады.
43. Әрбір бақылау үшін аулау нәтижелері балық ресурстарын және басқа су жануарларын аулауды есепке алу журналында көрсетіледі және бақылау үшін аулауды жүргізген адамдар, бақылау үшін аулауға қатысқан балық шаруашылығы субъектілерінің өкілдері туралы мәліметтер; аулау өткізілген жер мен уақыт; қолданылған аулау құралдары; түрлері бойынша ауланған балықтың саны (данамен және килограммен) актімен ресімделеді.
Актіге бақылау үшін аулауды жүргізген адамдар балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітіліп берілген балық шаруашылығы субъектісінің өкілі қол қояды.
44. Акт тікелей бақылау үшін аулау жүргізілген жерде жасалып, оған кейіннен зерттелген балықты (егер ол тауарлық түрін жоғалтса) есептен шығару туралы акт қоса тіркеледі. Балық зерттегеннен кейін балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітіліп берілген балық шаруашылығы субъектіне беріледі.
45. Бақылау үшін аулау кезінде алынған балық берілген балық шаруашылығы субъектісі Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлемақы енгізеді және берілген балықты өзіне бөлінген квота көлеміне қосады.
7. Мелиоративтік аулау тәртібі
46. Мелиоративтік аулау - жаппай аулауды, арзан бағаланатын балық түрлерін іріктеп аулауды, қырылу қатері төнген су айдындарындағы және (немесе) учаскелеріндегі аулауды қоса алғанда, су айдындарындағы балық өнімділігін арттыруға, балық ресурстарын және басқа су жануарларын сақтауға және олардың мекендеу әрі көбею жағдайларын жақсартуға бағытталған балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау.
47. Балықтың жаппай қырылуына және мұндай қатерді су объектілерінде балық шаруашылығы мақсатындағы ағымдағы мелиорация жүргізу жолымен жоюдың мүмкін болмауына сөзсіз әкеп соқтыратын балықтың қырылу қатері төнген жағдайда ведомствоның аумақтық бөлімшелері балықты мелиоративтік аулау туралы шешім қабылдайды.
48. Шешім ғылыми және қоғамдық ұйымдардың, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның өкілдерінен ведомствоның аумақтық бөлімшесі құратын комиссияның ұсынымы негізінде қабылданады.

Сноска. Пункт 40 в редакции постановления Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
41. Контрольный лов проводится на любом рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, включая запретные зоны и запретные периоды.
42. Контрольный лов на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках проводится после уведомления субъекта рыбного хозяйства, за которым закреплен рыбохозяйственный водоем и (или) участок, о месте и времени контрольного лова.
43. Результаты каждого контрольного лова отражаются в журнале учета лова рыбных ресурсов и других водных животных и оформляются актом, в который заносятся сведения о лицах, проводивших контрольный лов, представителях субъекта рыбного хозяйства, в присутствии которых производился контрольный лов; время и место лова; применявшиеся орудия лова; количество выловленной рыбы по видам (в штуках и килограммах).
Акт подписывается лицами, осуществившими контрольный лов, представителем субъекта рыбного хозяйства, за которым закреплен рыбохозяйственный водоем и (или) участок.
44. Акт составляется непосредственно на месте проведения контрольного лова с последующим приложением к нему акта о списании исследованной рыбы (если она потеряла товарный вид). Рыба после изучения передается субъекту рыбного хозяйства, за которым закреплен данный рыбохозяйственный водоем и (или) участок.
45. Субъект рыбного хозяйства, которому была передана рыба, изъятая при контрольном лове, вносит плату за пользование животным миром, согласно налоговому законодательству Республики Казахстан и включает переданную рыбу в объем выделенной ему квоты.
7. Порядок мелиоративного лова
46. Мелиоративный лов - лов рыбных ресурсов и других водных животных, включая тотальный отлов, отлов малоценных видов рыб, лов в замороопасных водоемах и (или) участках, направленный на увеличение рыбопродуктивности водоемов, сохранение рыбных ресурсов и других водных животных и улучшение условий их обитания и размножения.
47. В случаях возникновения угрозы замора, который неизбежно приведет к гибели рыб и невозможности устранения такой угрозы путем проведения текущей рыбохозяйственной мелиорации водных объектов, территориальные подразделения ведомства принимают решение о мелиоративном лове рыб.
48. Решение принимается на основании рекомендации комиссии, создаваемой территориальным подразделением ведомства, из представителей научных и общественных организаций, уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения и охраны окружающей среды.

49. Қырылуға қарсы іс-шара ретінде жүзеге асырылатын мелиоративтік аулау жолымен алынған балық көлемі балық аулаудың жалпы лимитіне кірмейді.
50. Ғылыми ұсыным бойынша мелиоративтік аулау ретінде жүзеге асырылатын жаппай аулау кезінде кез келген аулау құралдары, оның ішінде пайдалануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес аулау құралдары мен балық аулау тәсілдерінің тізбесіне енгізілмегендер де пайдаланылады.
51. Мелиоративтік аулау ведомствоның аумақтық бөлімшесі өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылады.
52. Мелиоративтік аулау нәтижелері актіленеді және кәсіпшілік журналына енгізіледі.
53. Мелиоративтік аулауды осы су айдыны және (немесе) учаске бекітілген балық шаруашылығы субъектісі, ал резервтік қорда мелиоративтік аулауға белгіленген тәртіппен рұқсат алған басқа да жеке және заңды тұлғалар жүргізеді.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
54. Мелиоративтік мақсатта алынған балық ресурстарының және басқа су жануарларының көлемі кіші түрлер бөлінісінде аулауды есепке алудың арнайы журналында тіркеледі. Журнал тігілген, нөмірленген және ведомствоның аумақтық органы басшысының қолымен жене мөрмен бекітілген болуы тиіс.
8. Өсімді молайту мақсатындағы аулау тәртібі
55. Өсімді молайту мақсатындағы аулау - балық ресурстарын және басқа су жануарларын олардың өсімін молайту мақсатында аулау.
56. Мемлекеттік тапсырыс шеңберінде жүзеге асырылатын өсімді молайту мақсатындағы аулау кез келген балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде, жылдың және тәуліктің кез келген уақытында, пайдалануға рұқсат етілген барлық кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдары мен тәсілдерінің түрлерімен жүргізіледі.
57. Мемлекеттік тапсырыстан тыс жүзеге асырылатын өсімді молайту мақсатындағы аулау Балық ресурстарын және басқа су жануарларын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу ережесіне сәйкес айқындалатын құралдармен, тәсілдермен және мерзімдерде жүзеге асырылады.
58. Бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде мемлекеттік тапсырыстан тыс жүзеге асырылатын өсімді молайту мақсатындағы аулау аталған балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітіліп берілген балық шаруашылығы субъектісімен келісім болған жағдайда жүргізіледі.
9. Эксперименттік аулау тәртібі
59. Эксперименттік аулау - балық ресурстарын және басқа су жануарларын балық аулау құралдары мен тәсілдерінің жаңа түрлерінің тиімділігін зерделеу мақсатында аулау.

49. Объем рыбы, изъятой путем мелиоративного лова, осуществляемого как противозаморное мероприятие, не входит в общий лимит вылова рыбы.
50. При тотальном отлове, осуществляемом в качестве мелиоративного лова по научной рекомендации, используются любые орудия лова, в том числе и не входящие в перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства.
51. Мелиоративный лов осуществляется в присутствии представителей территориального подразделения ведомства.
52. Результаты мелиоративного лова актируются и вносятся в промысловый журнал.
53. Мелиоративный лов проводится субъектами рыбного хозяйства, за которыми закреплены данный водоем и (или) участок, а на резервном фонде другими физическими и юридическими лицами, получившими разрешение на мелиоративный лов в установленном порядке.
Сноска. Пункт 53 в редакции постановления Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
54. Объем рыбных ресурсов и других водных животных, изъятых в мелиоративных целях, фиксируются в повидовом разрезе в специальном журнале учета вылова. Журнал должен быть прошнурован, пронумерован и скреплен подписью руководителя и печатью территориального подразделения ведомства.
8. Порядок лова в воспроизводственных целях
55. Лов в воспроизводственных целях - лов рыбных ресурсов и других водных животных для целей их воспроизводства.
56. Лов в воспроизводственных целях, осуществляемый в рамках государственного заказа, производится на любом рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, в любое время года и суток, всеми разрешенными к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства.
57. Лов в воспроизводственных целях, осуществляемый вне государственного заказа, производится орудиями, способами и в сроки, определенные в соответствии с Правилами установления ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными.
58. Лов в воспроизводственных целях, осуществляемый вне государственного заказа на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, производится при наличии согласования с субъектом рыбного хозяйства, за которым закреплен данный рыбохозяйственный водоем и (или) участок.
9. Порядок экспериментального лова
59. Экспериментальный лов - лов рыбных ресурсов и других водных животных в целях изучения эффективности новых видов орудий и способов рыболовства.

60. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
61. Эксперименттік аулау тек ведомствоның аумақтық бөлімшесі өкілдерінің қатысуымен ғана жүзеге асырылады, оның нәтижелері актілінеді және оларды балық шаруашылығы субъектісі эксперименттік аулауға рұқсатты пайдалану жөніндегі есеппен бірге береді.
62. Бекітіліп берілген су айдындарында және (немесе) учаскелерінде эксперименттік аулау осы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітіліп берілген балық шаруашылығы субъектісінің келісімі болған жағдайда жүргізіледі.
63. Эксперименттік аулау эксперименттік аулауға рұқсатта көрсетілген тәсілдермен және құралдарымен жүзеге асырылады.
10. Қорытынды ережелер
64. Осы Ереженің сақталуын бақылауды ведомство және оның аумақтық бөлімшелері, балық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметі жүзеге асырады.
65. Осы Ережені бұзу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікке әкеп соқтырады.
Балық аулау ережесіне
қосымша
Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының кәсiпшілік мөлшері
Ескерту. Ереже қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.01.2013 № 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Арал-Сырдария балық шаруашылығы бассейні үшін
1. Шардара су қоймасы және Шардара су қоймасынан Өзбекстан Республикасының мемлекеттік шекарасына дейінгі Сырдария өзенi
Аулауға рұқсат етілген балық ресурстары мен басқа да су жануарларының сантиметрлік (бұдан әрi – см) мөлшері (бұдан әрі мәтін бойынша – кәсiпшілік балық мөлшері): сазан – 35, көксерке – 38, ақ амур және дөңмаңдай – 45, жайын – 65, патшабалық – 17, қылышбалық – 31, ақмарқа – 31, айнакөз –18.
2. Шардара су қоймасынан Қызылорда облысының әкімшілік шекарасына дейiнгі Сырдария өзенi, Оңтүстік Қазақстан облысы шегіндегі су айдындары және Келес, Арыс өзендерi
Кәсiпшілік балық мөлшері, см: сазан – 30, көксерке – 38, айнакөз – 18, патшабалық – 17, ақмарқа және қылышбалық – 31, ақ амур және дөңмаңдай – 45, жайын – 65.
3. Үлкен, Кiшi Арал теңiзi және Қызылорда облысы шегiндегі Сырдария өзенi
Кәсiпшілік балық мөлшері, см: сазан – 35, ақмарқа – 31, көксерке – 38, табан – 20, арал тортасы – 17.
4. Қызылорда облысының шегіндегі су айдындары
Кәсiпшілік балық мөлшері, см: сазан – 32, көксерке – 38, табан – 20, ақмарқа – 31, ақ амур және дөңмаңдай – 45.
Балқаш-Алакөл балық шаруашылығы бассейнi үшін
1. Балқаш көлi, сағадан Қапшағай су қоймасына дейінгі Iле өзенi, Қаратал, Лепсi, Ақсу, Аягөз өзендері, осы өзендердің барлық жылғалары мен салаларын қоса алғандағы атыраулық және жайылымдық су айдындары

60. Исключен постановлением Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
61. Экспериментальный лов осуществляется только в присутствии представителей территориального подразделения ведомства, результаты которого актируются и предоставляются субъектом рыбного хозяйства вместе с отчетом по использованию разрешений на экспериментальный лов.
62. Экспериментальный лов рыбы на закрепленных водоемах и (или) участках проводится при наличии согласования субъекта рыбного хозяйства, за которым закреплен данный водоем и (или) участок.
63. Экспериментальный лов осуществляется способами и орудиями лова, указанными в разрешении на экспериментальный лов.
10. Заключительные положения
64. Контроль за соблюдением настоящих Правил осуществляется ведомством и его территориальными подразделениями, егерской службой субъектов рыбного хозяйства.
65. Нарушение настоящих Правил влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам рыболовства
Промысловая мера рыбных ресурсов и других водных животных
Сноска. Правила дополнены приложением в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.01.2013 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Для Арало-Сырдаринского рыбохозяйственного бассейна
1. Шардаринское водохранилище и река Сырдарья
от Шардаринского водохранилища до государственной
границы с Республикой Узбекистан
Промысловая мера рыбных ресурсов и других водных животных (далее по тексту – промысловая мера рыб) в сантиметрах (далее – см): сазан – 35, судак – 38, белый амур и толстолобик – 45, сом – 65, шемая – 17, чехонь – 31, жерех – 31, белоглазка – 18.
2. Река Сырдарья от Шардаринского водохранилища
до административной границы с Кызылординской областью, водоемы
в пределах Южно-Казахстанской области и рек Келес, Арысь
Промысловая мера рыб, в см: сазан – 30, судак – 38, белоглазка – 18, шемая – 17, жерех и чехонь – 31, белый амур и толстолобик – 45, сом – 65.
3. Большое, Малое Аральское море и река Сырдарья
в пределах Кызылординской области
Промысловая мера рыб, в см: сазан – 35, жерех – 31, судак – 38, лещ – 20, аральская плотва – 17.
4. Водоемы в пределах Кызылординской области
Промысловая мера рыб, в см: сазан – 32, судак – 38, лещ – 20, плотва – 17, жерех – 31, белый амур и толстолобик – 45.
Для Балхаш-Алакольского рыбохозяйственного бассейна
1. Озеро Балхаш, река Или от устья до Капшагайского
водохранилища, реки Каратал, Лепсы, Аксу, Аягуз, дельтовые
и пойменные водоемы этих рек со всеми протоками и рукавами

Кәсiпшілік балық мөлшері, см: сазан – 40, табан – 19, ақмарқа – 37, көксерке – 37.
2. Қапшағай су қоймасы және Қапшағай су қоймасынан Қытай Халық Республикасымен (бұдан әрі – ҚХР) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасына дейінгі Iле өзенi
Кәсiпшілік балық мөлшері см: табан – 26, сазан – 40, ақ амур – 55, жайын – 80, көксерке – 38, ақмарқа – 37, дөңмаңдай – 70.
3. Алакөл көлдер жүйесi
Кәсiпшілік балық мөлшері см: көксерке – 37, сазан – 43.
Зайсан-Ертiс балық шаруашылығы бассейнi үшін
1. Бұқтырма су қоймасы, Зайсан көлі және Зайсан көліне құятын жерден ҚХР Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасына дейінгі Ертіс өзені
Кәсiпшілік балық мөлшері см: сазан – 45, көкшұбар балық – 19, көксерке – 38, шортан – 32.
2. Шүлбi су қоймасы
Кәсiпшілік балық мөлшері см: сазан – 36, көксерке – 38.
3. Павлодар облысының шегіндегі су айдындары және Ертіс өзені
Кәсiпшілік балық мөлшері, см: сазан – 32, көксерке – 32.
Есіл балық шаруашылығы бассейні үшін
Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстарының шегіндегі су айдындары
Кәсiпшілік балық мөлшері, см: шортан – 42.
Нұра-Сарысу балық шаруашылығы бассейні үшін
1. Нұра-Сарысу бассейнінің су айдындары
Кәсiпшілік балық мөлшері, см: тұқы (сазан) – 32, көксерке – 35, оңғақ – 20, шортан – 35 кәсіпшілік аулау үшін және 25 әуесқойлық (спорттық) аулау үшін, ақ амур – 45, дөңмаңдай – 45, көкшұбар балық, будан ақсаха, пайдабалық – 22.
2. Қарағанды және Павлодар облысының шегiндегi Қаныш Сәтпаев атындағы арна
Кәсiпшілік балық мөлшері, см: тұқы (сазан) – 32, көксерке – 35, шортан – 35 кәсіпшілік аулау үшін және 25 әуесқойлық (спорттық) аулау үшін, ақ амур – 45, дөңмаңдай – 45, оңғақ – 20.
Тобыл-Торғай балық шаруашылығы бассейні үшін
Қостанай және Ақтөбе облыстарының шегіндегі су айдындары
Кәсiпшілік балық мөлшері, см:
1) Қостанай облысының су айдындары үшін (Жоғарғы Тобыл және Қаратомар су қоймаларын қоспағанда): сазан (тұқы) – 26, көксерке – 45, табан – 20, оңғақ – 20, шортан – 45, нәлiм – 45, көкшұбар – 16, көкшұбар балық – 22, пайдабалық – 26, ақсаха – 30, шаян – 9;
2) Жоғарғы-Тобыл және Қаратомар су қоймалары үшiн: сазан (тұқы) – 45, көксерке – 45, табан – 22, оңғақ – 20, шортан – 45, нәлiм – 45, көкшұбар – 16, көкшұбар балық – 22, пайдабалық – 26, ақсаха – 30, шаян – 9;
3) Ақтөбе облысы су айдындары үшін: шортан – 40, табан – 19, тұқы (сазан) – 33, мөңке – 21, аққайран – 24, торта – 19, оңғақ – 17, көксерке – 37, жайын – 53, ақмарқа – 40, нәлім – 45, шаян – 9.
Жайық-Каспий балық шаруашылығы бассейні үшін
1. Каспий теңізінің қазақстандық секторы
Кәсiпшілік балық мөлшері, см: солтүстік Каспийдегi көксерке – 37, ортаңғы Каспийдегі теңiз көксеркесi – 30, Каспийдің шығыс бөлiгiнен басқа сазан – 40, Каспийдің шығыс бөлiгiндегi сазан – 30, табан – 24, қаракөз – 17, қызылқанат шұбар балық – 17, майшабақ – 20, бозаңқы – 14, ақ амур – 75, дөңмаңдай – 75, анчоус тәрізді шабақ және қамса бадырақ шабақ – 7, шаян – 9, ақмарқа – 41, тiкендi балық – 24, жайын – 53, шортан – 30, балпан балық – 17, қылышбалық – 26, ақкөз балық – 22.

Промысловая мера рыб, в см: сазан – 40, лещ – 19, жерех – 37, судак – 37.
2. Капшагайское водохранилище и река Или
от Капшагайского водохранилища до Государственной границы
Республики Казахстан с Китайской Народной Республикой (далее – КНР)
Промысловая мера рыб, в см: лещ – 26, сазан – 40, белый амур – 55, сом – 80, судак – 38, жерех – 37, толстолобик – 70.
3. Алакольская система озер
Промысловая мера рыб, в см: судак – 37, сазан – 43.
Для Зайсан-Иртышского рыбохозяйственного бассейна
1. Бухтарминское водохранилище, озеро Зайсан и река Иртыш
от впадения в озеро Зайсан до Государственной границы
Республики Казахстан с КНР
Промысловая мера рыб, в см: сазан – 45, рипус – 19, судак – 38, щука – 32.
2. Шульбинское водохранилище
Промысловая мера рыб, в см: сазан – 36, судак – 38.
3. Водоемы и река Иртыш в пределах Павлодарской области
Промысловая мера рыб, в см: сазан – 32, судак – 32.
Для Ишимского рыбохозяйственного бассейна
Водоемы в пределах Акмолинской и Северо-Казахстанской областей
Промысловая мера рыб, в см: щука – 42.
Для Нура-Сарысуского рыбохозяйственного бассейна
1. Водоемы Нура-Сарысуского бассейна
Промысловая мера рыб, в см: карп (сазан) – 32, судак – 35, линь – 20, щука – 35 для промыслового лова, и 25 для любительского (спортивного) лова, белый амур – 45, толстолобик – 45, рипус, сиг гибридный, пелядь – 22.
2. Канал имени Каныша Сатпаева в пределах
Карагандинской и Павлодарской областей
Промысловая мера рыб, в см: карп (сазан) – 32, судак – 35, щука – 35 для промыслового лова и 25 для любительского (спортивного) лова, белый амур – 45, толстолобик – 45, линь – 20.
Для Тобол-Торгайского рыбохозяйственного бассейна
Водоемы в пределах Костанайской и Актюбинской областей
Промысловая мера рыб, в см:
1) для водоемов Костанайской области (за исключением Верхне-Тобольского и Каратомарского водохранилищ): сазан (карп) – 26, судак – 45, лещ – 20, линь – 20, щука – 45, налим – 45, ряпушка – 16, рипус – 22, пелядь – 26, сиг – 30, рак – 9;
2) для Верхне-Тобольского и Каратомарского водохранилищ: сазан (карп) – 45, судак – 45, лещ – 22, линь – 20, щука – 45, налим – 45, ряпушка – 16, рипус – 22, пелядь – 26, сиг – 30, рак – 9;
3) для водоемов Актюбинской области: щука – 40, лещ – 19, карп (сазан) – 33, карась – 21, язь – 24, плотва – 19, линь – 17, судак – 37, сом – 53, жерех – 40, налим – 45, рак – 9.
Для Урало-Каспийского рыбохозяйственного бассейна
1. Казахстанский сектор Каспийского моря
Промысловая мера рыб, в см: судак в северном Каспии – 37, судак морской в среднем Каспии – 30, сазан, кроме восточной части Каспийского моря – 40, сазан в восточной части Каспия – 30, лещ – 24, вобла – 17, красноперка – 17, сельдь – 20, пузанок – 14, белый амур – 75, толстолобик – 75, килька анчоусовидная и большеглазая – 7, рак – 9, жерех – 41, кефаль – 24, сом – 53, щука – 30, густера – 17, чехонь – 26, белоглазка – 22.

2. Атырау облысының шегінде Жайық-Каспий бассейнінің су айдындары
Кәсiпшілік балық мөлшері, см: қаракөз – 18, көксерке – 37, ақмарқа – 41, жайын – 53, шортан – 30, сазан – 40, балпан балық – 17, ақкөз балық – 22, қызылқанат шұбар балық – 17, қылышбалық – 26, табан – 24, беріш – 26.
3. Батыс Қазақстан облысының шегінде
Жайық-Каспий бассейнінің су айдындары
Кәсiпшілік балық мөлшері, см: сазан – 40, табан – 24, қаракөз – 17, қызылқанат шұбар балық – 17, ақ дөңмаңдай – 75, шаян – 9, көксерке – 43, ақмарқа – 41, жайын – 53, шортан – 30.
Шу-Талас балық шаруашылығы бассейні үшін
Кәсiпшілік балық мөлшері, см: сазан – 36, көксерке – 42, табан – 21, мөңке – 20, аққайран және қызылқанат шұбар балық – 22, торта және тарақ-балық – 19, ақмарқа – 31, ақ амур және дөңмаңдай – 45.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 18 наурыздағы
N 246 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң күшi жойылған кейбiр шешiмдерiнiң тiзбесi
1. "Балық шаруашылығы су айдындарын бекiту, пайдалану және қорғау ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 5 сәуiрдегi N 414 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1995 ж., N 12, 140-құжат).
2. "Қазақстан Республикасында балық және басқа су жануарларын аулау ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 4 желтоқсандағы N 1480 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1996 ж., N 49, 479-құжат).
3. "Қазақстан Республикасының балық шаруашылығы су айдындарында балық кәсiпшiлiгi учаскелерiн бекiтiп беру және балық пен басқа да су жануарларын аулаудың лимиттерiн бөлу жөнiндегі жекелеген мәселелер" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 3 ақпандағы N 158  қаулысының 3-тармағы.
4. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 5 сәуiрдегi N 414 және 1996 жылғы 4 желтоқсандағы N 1480 қаулыларына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 5 мамырдағы N 427 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 19, 190-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 4 желтоқсандағы N 1480 және 2000 жылғы 3 ақпандағы N 158 қаулыларына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 29 қарашадағы N 1204 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 45, 495-құжат) 1-тармағы.

2. Водоемы Урало-Каспийского бассейна в пределах Атырауской области
Промысловая мера рыб, в см: вобла – 18, судак – 37, жерех – 41, сом – 53, щука – 30, сазан – 40, густера – 17, белоглазка – 22, красноперка – 17, чехонь – 26, лещ – 24, берш – 26.
3. Водоемы Урало-Каспийского бассейна
в пределах Западно-Казахстанской области
Промысловая мера рыб, в см: сазан – 40, лещ – 24, вобла – 17, красноперка – 17, белый толстолобик – 75, рак – 9 см, судак – 43, жерех – 41, сом – 53, щука – 30.
Для Шу-Таласского рыбохозяйственного бассейна
Промысловая мера рыб, в см: сазан – 36, судак – 42, лещ – 21, карась – 20, язь и красноперка – 22, плотва и елец – 19, жерех – 31, белый амур и толстолобик – 45.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 18 марта 2005 года N 246
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 апреля 1995 года N 414 "Об утверждении Правил закрепления, использования и охраны рыбохозяйственных водоемов" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 12, ст. 140).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 1996 года N 1480 "Об утверждении Правил рыболовства и добывания других водных животных в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 49, ст. 479).
3. Пункт 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2000 года N 158 "Отдельные вопросы по закреплению рыбопромысловых участков и распределения лимита вылова рыбы и других водных животных в рыбохозяйственных водоемах Республики Казахстан".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2003 года N 427 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 1995 года N 414 и от 4 декабря 1996 года N 1480" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 19, ст. 190).
5. Пункт 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2003 года N 1204 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 1996 года N 1480 и от 3 февраля 2000 года N 158" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 45, ст. 495).