Азаматтық, эксперименттiк және мемлекеттiк авиацияның авиация персоналы лауазымдарының тiзбелерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 27 мамырдағы N 524 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2013 жылғы 25 желтоқсандағы № 1398 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 25.12.2013 № 1398 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi).
"Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 20 желтоқсандағы Заңының  33-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) азаматтық және эксперименттiк авиацияның авиация персоналы лауазымдарының тiзбесi;
2) мемлекеттiк авиацияның авиация персоналы лауазымдарының тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 27 мамырдағы
N 524 қаулысымен
бекiтiлген
Азаматтығы және эксперименттік авиацияның авиация
персоналы лауазымдарының тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.04.17. N  291 (қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1. Басшылар:
жолаушыларға жерде қызмет көрсету жөніндегі бас менеджер;
бас инженер (оның орынбасарлары);
бас метролог (оның орынбасарлары);
бас механик (оның орынбасарлары);
бас штурман;
техникалық директор;
авиация звеносының командирi (оның орынбасарлары);
авиация жасағының командирi (оның орынбасарлары);
авиация эскадрильясының командирi (оның орынбасарлары);
әуе кемесiнiң командирi-нұсқаушы;
бөлiмше командирi;
оқу-жаттығу орталығының командирi (оның орынбасарлары);
авиациялық-техникалық база бастығы (оның орынбасарлары);
әуеайлақ-техникалық қамтамасыз ету базасының бастығы (оның орынбасарлары);
жолаушыларға қызмет көрсету жөнiндегi дирекцияның бастығы;
ұшу қауiпсiздiгi жөнiндегi инспекцияның бастығы;
авиациялық қауiпсiздiк жөнiндегi инспекцияның бастығы;
ұшу-әдiстемелiк кабинеттің бастығы;
ұшу құрамын оқыту қызметінің бастығы;
техникалық бақылау бөлiмiнің бастығы;
жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі бөлiмнiң бастығы;
маркетинг және тұрақты тасымалдар бөлiмiнiң бастығы;
жоспарлау бөлiмiнiң бастығы;
сапа кепiлдiгi бөлiмiнiң бастығы (оның орынбасарлары);
тексеру бөлiмшесiнiң бастығы (оның орынбасарлары);
тексеру бөлiмшесiнiң ауысым бастығы;
күзет және бақылау бөлiмшесiнiң бастығы;
күзет және тексерудiң инженерлiк-техникалық құралдары бөлiмшесiнiң бастығы;
авиациялық қауiпсiздiк бөлiмшесiнiң бастығы (оның орынбасарлары);
авиациялық қауiпсiздiк бөлiмшесiнiң ауысым бастығы;
аэровокзал кешенi қызметiнiң бастығы;
әуеайлақ қызметiнiң бастығы;
бортсерiктер қызметiнiң бастығы;
штаб бастығы-әуе кемесінiң командирi;
авиациялық қауiпсiздiк қызметiнiң бастығы;
ұшуды жарық-техникалық және электр-техникалық қамтамасыз ету торабының бастығы;
жолаушыларға жерде қызмет көрсету қызметiн басқарушы.

Об утверждении перечней должностей авиационного персонала гражданской, экспериментальной и государственной авиации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2005 года № 524. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2013 года № 1398
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.12.2013 № 1398 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии со  статьей 33  Закона Республики Казахстан от 20 декабря 1995 года "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ: см.Z100339
1. Утвердить прилагаемые:
1)  перечень  должностей авиационного персонала гражданской и экспериментальной авиации;
2)  перечень  должностей авиационного персонала государственной авиации.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 мая 2005 года N 524
Сноска. В Перечень внесены изменения постановлением Правительства  РК от 17 апреля 2006 года N  291 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Перечень
должностей авиационного персонала гражданской и
экспериментальной авиации
1. Руководители:
генеральный менеджер по наземному обслуживанию пассажиров;
главный инженер (его заместители);
главный метролог (его заместители);
главный механик (его заместители);
главный штурман;
директор технический;
командир авиационного звена (его заместители);
командир авиационного отряда (его заместители);
командир авиационной эскадрильи (его заместители);
командир воздушного судна - инструктор;
командир отделения;
командир учебно-тренировочного центра (его заместители);
начальник авиационно-технической базы (его заместители);
начальник базы аэродромно-технического обеспечения (его заместители);
начальник дирекции по обслуживанию пассажиров;
начальник инспекции по безопасности полетов;
начальник инспекции по авиационной безопасности;
начальник летно-методического кабинета;
начальник службы обучения летного состава;
начальник отдела технического контроля;
начальник отдела по обслуживанию пассажиров;
начальник отдела маркетинга и регулярных перевозок;
начальник отдела планирования;
начальник отдела гарантии качества (его заместители);
начальник подразделения досмотра (его заместители);
начальник смены подразделения досмотра;
начальник подразделения охраны и контроля;
начальник подразделения инженерно-технических средств охраны и досмотра;
начальник подразделения авиационной безопасности (его заместители);
начальник смены подразделения авиационной безопасности;
начальник службы аэровокзального комплекса;
начальник аэродромной службы;
начальник службы бортпроводников;
начальник штаба-командир воздушного судна;
начальник службы авиационной безопасности;
начальник узла светотехнического и электротехнического обеспечения полетов;
управляющий службой наземного обслуживания пассажиров.

2. Мамандар:
ұшу қауiпсiздiгi жөнiндегi дерекқорды талдаушы;
сапа кепілдігі ішкі жүйесiнің аудиторы;
бортмеханик-нұсқаушы;
бортсерiк-нұсқаушы;
әуе кемелерiн пайдалану жөнiндегi жетекшi инженер;
техникалық бақылау бөлімiнің жетекшi инженерi;
техникалық қызмет көрсету жөніндегi жетекшi инженер;
екiншi пилот;
әуе қозғалысына қызмет көрсету қызметiнiң диспетчерi;
авиациялық тасымалдарды (халықаралық, жолаушылар, почта-жүк) ұйымдастыру жөнiндегi диспетчер;
тасымалдау қызметiнiң диспетчерi;
инженер;
борт инженерi;
инженер-инспектор;
инженер-зертханашы;
инженер-механик;
инженерлiк-авиациялық қызметтiң инженерi;
борт инженер (механик)-сынақшы;
ұшатын зертхананың борт инженер-сынақшысы;
борт инженер-нұсқаушы;
техникалық қызмет көрсетудi қысқа мерзiмдi жоспарлау жөнiндегi инженер;
ұшу аппаратының және қозғалтқыштардың инженерi;
авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтың инженерi;
техникалық қызмет көрсету бағдарламасы жөнiндегi инженер;
техникалық қызмет көрсету материалдарын жоспарлау жөнiндегi инженер;
техникалық қызмет көрсетудi ұзақ мерзiмдi жоспарлау жөнiндегi инженер;
жанар-жағармай материалдары жөніндегі инженер;
авиациялық техниканы диагностикалау жөніндегі инженер;
ұшу-әдістемелік жұмыстар жөнiндегi инженер;
жабдықты жинақтау жөнiндегі инженер;
сапа жөніндегі инженер;
авиациялық техниканың сенiмділiгi жөнiндегi инженер;
авиациялық техникамен қамтамасыз етудi ұйымдастыру жөніндегі инженер;
тасымалдауды ұйымдастыру жөнiндегi инженер;
қозғалыс қауiпсiздiгi жөніндегi инженер;
авиацияны арнайы қолдану жөніндегi инженер;
авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету, оны жөндеу және диагностикалау жөніндегi инженер;
көлiк жөнiндегi инженер;
объективтi бақылаудың авиациялық жабдығын пайдалану жөнiндегi инженер;
әуеайлақтарды пайдалану жөнiндегi инженер;
аэрофототүсiру (фотозертхана) жабдығын пайдалану жөніндегі инженер;
әуе кемелерiн (әуе кемелерi жүйелерiн) пайдалану жөнiндегi инженер;
тренажерларды пайдалану жөнiндегi инженер;
ұшуды электр-техникалық қамтамасыз ету жөнiндегi инженер;
инженер-электроник;
инспектор;
ұшу қауiпсiздiгi жөнiндегi инспектор;
авиациялық қауiпсiздiк жөніндегі инспектор;
ұшу-өндiрiстiк қызметтің инспекторы;
бақылау-өткiзу пунктінiң инспекторы;
қызметтік иттердің жетекшiсi-инспектор (патрульдiк-iздестiру итiн алып жүрушi);
нұсқаушы-дельтапланершы;
борт нұсқаушысы-жолсерiк;
тренажер нұсқаушысы;
әуе кемесiнiң командирi;
желілік пилот;
бортта тамақтандыруды ұйымдастыру жөнiндегi менеджер;
жолаушыларға жерде қызмет көрсету жөнiндегi менеджер;
сапа кепiлдiгi менеджерi;
ұшу қауiпсiздiгi жөнiндегi менеджер;
оқыту жөнiндегi менеджер;
ұшуды қамтамасыз ету жөнiндегi менеджер;
сапа кепiлдiгi және техникалық сервис менеджерi;
техникалық қамтамасыз ету жөнiндегi менеджер;
жедел техникалық қызмет көрсету жөнiндегi менеджер;
ұшу-штурмандық бөлiмнiң әдiскер-нұсқаушысы;
кiшi инспектор;
коммерциялық авиация пилоты;
пилот-нұсқаушы;
әуесқой пилот;
теңiз қондырғыларының радиооператоры;
жер үстi радиооператоры;
аға борт жолсерiгi;
аға борт инженерi;
аға борт механигi;
аға борт операторы;
аға борт радистi;
аға инспектор;
аға пилот-нұсқаушы;
ұшу стандарттары жөнiндегi aғa менеджер;
аға штурман;
авиация технигі;
ұшу ақпаратын өңдеу жөніндегі техник;
теңiз қондырғыларына тiкұшақты қондыру жөнiндегi техник;
тренажерларды пайдалану жөнiндегi техник;
объективті бақылаудың авиациялық жабдығын пайдалану жөнiндегi авиация технигi (механик);
әуе кемелерiн (әуе кемелерi жүйелерiн) пайдалану жөнiндегi авиация технигi (механик);
шеф-пилот;
штурман;
штурман-нұсқаушы;
штурман-оператор.

2. Специалисты:
аналитик базы данных по безопасности полетов;
аудитор внутренней системы гарантии качества;
бортмеханик-инструктор;
бортпроводник-инструктор;
ведущий инженер по эксплуатации воздушных судов;
ведущий инженер отдела технического контроля;
ведущий инженер по техническому обслуживанию;
второй пилот;
диспетчер службы обслуживания воздушного движения;
диспетчер по организации авиационных перевозок (международных, пассажирских,
почтово-грузовых);
диспетчер службы перевозок;
инженер;
инженер бортовой;
инженер-инспектор;
инженер-лаборант;
инженер-механик;
инженер инженерно-авиационной службы;
инженер (механик)-испытатель бортовой;
инженер-испытатель летающей лаборатории бортовой;
инженер-инструктор бортовой;
инженер по краткосрочному планированию технического обслуживания;
инженер летательного аппарата и двигателей;
инженер авиационного и радиоэлектронного оборудования;
инженер по программе технического обслуживания;
инженер по планированию материалов технического обслуживания;
инженер по долгосрочному планированию технического обслуживания;
инженер по горюче-смазочным материалам;
инженер по диагностике авиационной техники;
инженер по летно-методической работе;
инженер по комплектации оборудования;
инженер по качеству;
инженер по надежности авиационной техники;
инженер по организации обеспечения авиационной техники;
инженер по организации перевозок;
инженер по безопасности движения;
инженер по специальным применениям авиации;
инженер по техническому обслуживанию, ремонту и диагностике авиационной техники;
инженер по транспорту;
инженер по эксплуатации авиационного оборудования объективного контроля;
инженер по эксплуатации аэродромов;
инженер по эксплуатации аэрофотосъемного (фотолабораторного) оборудования;
инженер по эксплуатации воздушных судов (систем воздушных судов);
инженер по эксплуатации тренажеров;
инженер по электротехническому обеспечению полетов;
инженер-электроник;
инспектор;
инспектор по безопасности полетов;
инспектор по авиационной безопасности;
инспектор летно-производственной службы;
инспектор контрольно-пропускного пункта;
инспектор-вожатый служебных собак (проводник патрульно-розыскной собаки);
инструктор-дельтапланерист;
инструктор-проводник бортовой;
инструктор тренажера;
командир воздушного судна;
линейный пилот;
менеджер по организации бортового питания;
менеджер по наземному обслуживанию пассажиров;
менеджер гарантии качества;
менеджер по безопасности полетов;
менеджер по обучению;
менеджер по обеспечению полетов;
менеджер гарантии качества и технического сервиса;
менеджер по техническому обеспечению;
менеджер по оперативному техническому обслуживанию;
методист-инструктор летно-штурманского отдела;
младший инспектор;
пилот коммерческой авиации;
пилот-инструктор;
пилот-любитель;
радиооператор морских установок;
радиооператор наземный
старший бортовой проводник;
старший бортовой инженер;
старший бортовой механик;
старший бортовой оператор;
старший бортовой радист;
старший инспектор;
старший пилот-инструктор;
старший менеджер по летным стандартам;
старший штурман;
техник авиационный;
техник по обработке полетной информации;
техник по посадке вертолета на морских установках;
техник по эксплуатации тренажеров;
техник (механик) авиационный по эксплуатации авиационного оборудования объективного
контроля;
техник (механик) авиационный по эксплуатации воздушных судов (систем воздушных
судов);
шеф-пилот;
штурман;
штурман-инструктор;
штурман-оператор.

3. Қызметкерлер:
тексеру агенті;
жолаушылар авиатасымалына қызмет көрсетудi ұйымдастыру жөніндегі агент;
почта-жүк авиатасымалына қызмет көрсетудi ұйымдастыру жөніндегі агент;
жолаушыларға жерде қызмет көрсету агентi;
техникалық жоспарлау жөнiндегi әкiмшi;
техникалық өндiрiс жөніндегі әкiмшi;
сапа жөнiндегi әкiмшi;
ұшу қауiпсiздігі жөніндегі әкiмшi;
жедел басқару орталығы маманының ассистенті;
ұшу құрамын оқыту жөнiндегi үйлестірушінің ассистентi;
диспетчердiң ассистентi;
ұшуды қамтамасыз ету жөнiндегi менеджердiң ассистентi;
жолаушыларға қызмет көрсету жөнiндегi үйлестіруші;
теңдестіру жөнiндегi үйлестiрушi;
бортсерiктер қызметiн үйлестірушi;
экипаждарды үйлестірушi;
ұшу құрамын оқыту жөнiндегi үйлестірушi;
базалық техникалық қызмет көрсету жөніндегі үйлестiрушi;
тренинг-үйлестiруші.
4. Жұмысшылар:
планер және қозғалтқыштар жөнiндегi авиация механигi (техник);
аспаптар және электржабдығы жөнiндегi авиация механигi (техник);
радио жабдығы жөнiндегi авиация механигі (техник);
жанар-жағармай материалдарының авиатехнигi;
бортмеханик;
жүк ұшақтарының бортоператоры;
бортсерік;
бортрадист;
бортштурман.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 27 мамырдағы
N 524 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттік авиацияның авиация персоналы
лауазымдарының тiзбесi
Авиация механигi
Авиация технигi
Авиация диспетчерi
Аккумуляторшы
Аппаратшы
Асфальт төсеуші
Әуеайлақ жұмысшысы
Борт авиация технигі
Борт инженерi (нұсқаушы)
Борт механигi-сынақшы
Борт механигi
Борт операторы
Борт операторы-бортсерiк
Борт атқыш-радисті
Борт технигi-сынақшы
Борт технигi
Арнайы автомобиль жүргiзушісi
Жүргiзушi-краншы
Жүргiзуші-оператор
Жүргізушi-электрик
Әуе радисті
Әуе атқышы
Әуе атқыш-радисті
Дәрiгер
Екінші пилот
Вулканизаторшы
Eceптеуші
Газ өндіруші
Гидрометеобақылаушы
Бас қолбасшы
Бас инженер
Бас инженер-нұсқаушы
Бас маман
Бас штурман
Кезекшi әкiмшi
Байланысты басқару пункті бойынша кезекшi
Байланыс жөнiндегi кезекшi
Байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету жөнiндегi кезекшi
Іс жүргiзушi
Шифр ашушы
Дизелшi
Диспетчер
Үйдiң (жауынгерлiк кезекшiлiктiң, ұшу алды дайындығының) меңгерушiсi
Ұшу-әдiстемелiк кабинетiнiң меңгерушiсi
Бас штурманның орынбасары
Бас қолбасшының орынбасары
Авиация базасы командирінің орынбасары
Авиациялық техниканы пайдалану және жөндеу жөнiндегi база командирінің орынбасары
Әуеайлақ-техникалық қамтамасыз ету батальоны командирінің орынбасары
Байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бригадасы командирiнің орынбасары
Әуеайлақ-пайдалану взводы командирiнің орынбасары
Инженерлiк-әуеайлақ взводы командирінің орынбасары
Автомобиль взводы командирінің орынбасары
Жанармай құю взводы командирінің орынбасары
Электр-газ взводы командирiнің орынбасары
Авиациялық полк командирiнің орынбасары
Әуеайлақ-пайдалану ротасы командирiнің орынбасары
Техникалық рота командирiнiң орынбасары
Авиациялық эскадрилья командирiнiң орынбасары
Тiкұшақ эскадрильясы командирінің орынбасары
Командирдiң орынбасары
Авиациялық-техникалық бөлiмше бастығының орынбасары
Әуе қорғанысы күштерi әскери институты бастығының орынбасары
Бас орталық бастығының орынбасары
Бас штаб бастығының орынбасары
Топ бастығының орынбасары
Кафедра бастығының орынбасары
Командалық пункт бастығының орынбасары
Авиациялық комендатура бастығының орынбасары
Позиция бастығының орынбасары
Қызмет бастығының орынбасары
Техникалық-пайдалану бөлiмшесi бастығының орынбасары
Байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету торабы бастығының орынбасары
Басқарма бастығының орынбасары
Орталық бастығының орынбасары
Штаб бастығының орынбасары
Жедел кезекшінiң орынбасары
Май құюшы
Еңбектi қорғау және қауiпсiздiк техникасы жөнiндегi инженер
Инженер-әдiскер
Инспектор
Ұшқыш-нұсқаушы
Ұшқыш-нұсқаушы-әдiскер
Парашюттiк-десанттық дайындық нұсқаушысы
Нұсқаушы-штурман
Ақпаратшы
Сынақшы (парашюттi)
Қоймашы-аспапшы
Кодтаушы-планшетшi
Кодтаушы
Авиациялық база командирi
Әуеайлақ-техникалық қамтамасыз ету батальонының командирi
Байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бригадасының командирi
Тiкұшақ командирi-сынақшы
Тiкұшақ командирi
Автомобиль взводының командирi
Әуеайлақ пайдалану взводының командирi
Инженерлiк-әуеайлақ взводының командирi
Жанармай құю взводының командирi
Электр-газ взводының командирi
Авиация звеносының командирi
Тікұшақ звеносының командирi
Кеме командирi
Бөлiмше командирi
Жеке жасақ командирi
Авиациялық жасақ командирi
Тiкұшақ жасағы командирi
Авиациялық полк командирi
Әуеайлақ-пайдалану ротасының командирi
Техникалық ротаның командирi
Авиациялық оқу-жаттықтыру полкiнiң командирi
Экипаж командирi
Авиация эскадрильясының командирi
Жеке авиация эскадрильясының командирi
Аралас авиация эскадрильясының командирi
Тiкұшақ эскадрильясының командирi
Әуеайлақ коменданты
Ұшып өтетін экипаждардың демалыс және дайындалу ғимаратының коменданты
Компрессоршы
Зертханашы
Зертханашы-фотограф
Ұшқыш
Ұшқыш-әдiскер
Ұшқыш-оператор
Ұшқыш-штурман (сынақшы)
Ұшқыш-штурман
Желілiк қадағалаушы
Бояушы
Кран машинисi
Метеобақылаушы
Метеоролог
Әдістемеші
Механик
Механик-радиотелеграфшы
Механик-телеграфшы
Моторшы
Бақылаушы
Авиация бастығы
Авиациялық-техникалық бөлiм бастығы
Аппарат қызметiнің бастығы
Ұшу қауiпсiздiгi бастығы
Бюро бастығы
Әуе қорғанысы күштерi әскери институтының бастығы
Әуе атысы және тактикалық дайындық бастығы
Газ-зарядтық станциясының бастығы
Бас орталықтың бастығы
Бас штабтың бастығы
Қызмет көрсету тобының бастығы
Регламенттік жұмыс тобының бастығы
Кезекшілiк ауысымның бастығы
Іс жүргiзу бастығы
Диспетчерлiк пункттiң бастығы
Диспетчерлiк қызметтің бастығы
Ұшу-әдiстемелiк кабинетiнің бастығы
Инспекция бастығы
Кафедра бастығы
Командалық пункттiң бастығы
Өрттен қорғау және құтқару жұмыстары командасының бастығы
Авиациялық комендатураның бастығы
Курс бастығы
Зертхана бастығы
Ұшатын зертхананың бастығы
Шеберхананың бастығы
Метеорологиялық қызметтің бастығы
Бөлiм бастығы
Бөлiмше бастығы
Беру радиоорталығының бастығы
Позиция бастығы
Полигон бастығы
Пост бастығы
Жетек радиостанциясының бастығы
Қабылдау радиоорталығының бастығы
Өндiрiс бастығы
Дайындық бастығы
Пункт бастығы
Радиоқашықтық өлшеу бастығы
Радиолокациялық жүйенiң бастығы
Радиолокациялық станцияның бастығы
Радиомаяктың бастығы
Радиопеленгатордың бастығы
Радиостанция бастығы
Жақын навигация радиотехникалық станциясының бастығы
Радиоторап бастығы
Барлау бастығы
Есептеу бастығы
Авиация түрiнiң бастығы
Жарықпен жабдықтау бастығы
Байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бастығы
Құпия бөлiмшенің бастығы
Қойма бастығы-нұсқаушы
Қойма бастығы
Ұшу қауiпсiздiгi қызметiнің бастығы
Қызмет бастығы
Ауысым бастығы
Станция бастығы-сынақшы
Станция бастығы
Ұшақтарды қондыру станциясының бастығы
Техникалық бөлiмнің бастығы
Техникалық-пайдалану бөлімiнің бастығы
Тренажер бастығы
Торап бастығы-аға оператор
Байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету торабының бастығы
Басқарма бастығы
Оқу бөлімiнің бастығы
Оқу бөлiмшесiнiң бастығы
Дене тәрбиесi дайындығы және спорт бастығы
Орталық бастығы
Цех бастығы
Штаб бастығы
Экспедиция бастығы
Электрлiк-күш құрылғылары бастығы
Электр станциясы бастығы
Топ бастығы
Жедел кезекшi
Оператор
Жауапты орындаушы
Офицер
Парашютшi
Ұшқыш
Планшетшi
Өрттен құтқарушы
Өрт сөндiрушi
Бас қолбасшының көмекшiсi
Авиациялық база командирінің көмекшiсi
Байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бригадасы командирiнің көмекшiсi
Тiкұшақ командирінің көмекшiсi
Кеме командирінiң көмекшiсi
Авиациялық полк командирiнің көмекшiсi
Командалық пункт бастығының көмекшiсi
Авиациялық комендатура бастығының көмекшiсi
Бақылау-техникалық пункт бастығының көмекшiсi
Бөлiм бастығының көмекшiсi
Бөлiмше бастығының көмекшiсi
Қызмет бастығының көмекшiсi
Цех бастығының көмекшiсi
Ұшу басшысының көмекшiсi
Штурманның көмекшiсi
Дәрiгерлiк-ұшу комиссиясының төрағасы
Оң жақ ұшқыш
Комиссияның төрағасы (білiктілiк)
Оқытушы
Прожекторшы
Радиозондшы
Радиомеханик
Радиотелеграфшы
Радиотелефоншы
Радист
Ұшу басшысы
Санитарлық нұсқаушы
Дәнекерлеушi
Слесарь
Слесарь-механик
Аға авиация механигi
Аға авиация технигi
Аға автопилотшы
Аға борт авиациялық техник-нұсқаушы
Аға борт инженерi
Аға борт механигі
Аға борт операторы
Аға жүргiзушi
Аға әуе радисi
Аға әуе атқышы
Аға гидрометеоқадағалаушы
Аға грейдершi
Байланыс жөнiндегі аға кезекшi
Аға диспетчер (ұшып өту және қону жөнiндегi)
Аға инженер
Аға инженер-инспектор
Аға инженер-ұшқыш
Аға нұсқаушы
Аға ұшқыш-нұсқаушы
Аға компрессоршы
Аға зертханашы
Аға ұшқыш
Аға ұшқыш-инспектор
Аға ұшқыш-нұсқаушы
Аға жүргiзушi-шебер
Аға метеоқадағалаушы
Аға метеоролог
Аға механик-телеграфшы
Аға механик
Аға моторшы
Аға қадағалаушы
Аға нысаналаушы
Аға оператор
Аға офицер
Аға ұшқыш
Аға хатшы
Аға планшетшi
Аға өрттен құтқарушы
Ауысым бастығының аға көмекшiсi
Ұшу басшысының аға көмекшiсi
Аға оқытушы
Аға пулеметші
Аға радиотелеграфшы
Аға радист
Аға радист-кодтаушы
Аға маман
Аға атқыш
Аға техник
Топтың аға технигі
Аға фотограмметршi-шифр ашушы
Аға сызбашы
Аға штурман
Аға штурман инспектор
Телеграфшы
Телефоншы
Техник
Техник-нұсқаушы
Токарь-қоймашы
Тракторшы
Парашютті жинаушы
Фельдшер
Фельдшер-құтқарушы (борттық)
Фотограмметршi
Фрезерші
Планшетті сызушы
Сызушы
Көздеушi штурман
Штурман
Ұшқыш штурман
Әдіскер-штурман
Бағдарламашы штурман
Экспедитор
Сарапшы
Электрик
Электромонтер
Қолмен дәнекерлеу электр дәнекерлеушiсi
Энергетик

3. Служащие:
агент досмотра;
агент по организации обслуживания пассажирских авиаперевозок;
агент по организации обслуживания почтово-грузовых авиаперевозок;
агент наземного обслуживания пассажиров;
администратор по техническому планированию;
администратор по техническому производству;
администратор по качеству;
администратор по безопасности полетов;
ассистент специалиста Центра Оперативного Управления;
ассистент координатора по обучению летного состава;
ассистент диспетчера;
ассистент менеджера по обеспечению полетов;
координатор по обслуживанию пассажиров;
координатор по центровке;
координатор службы бортпроводников;
координатор экипажей;
координатор по обучению летного состава;
координатор по базовому техническому обслуживанию;
тренинг-координатор.
4. Рабочие:
авиационный механик (техник) по планеру и двигателям;
авиационный механик (техник) по приборам и электрооборудованию;
авиационный механик (техник) по радиооборудованию;
авиатехник горюче-смазочными материалами;
бортмеханик;
бортоператор грузовых самолетов;
бортпроводник;
бортрадист;
бортштурман.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 мая 2005 года N 524
Перечень
должностей авиационного персонала государственной авиации
Авиационный механик.
Авиационный техник.
Авиационный диспетчер.
Аккумуляторщик.
Аппаратчик.
Асфальтировщик.
Аэродромный рабочий.
Бортовой авиационный техник.
Бортовой инженер (инструктор).
Бортовой механик-испытатель.
Бортовой механик.
Бортовой оператор.
Бортовой оператор-бортпроводник.
Бортовой стрелок-радист.
Бортовой техник-испытатель.
Бортовой техник.
Водитель специального автомобиля.
Водитель-крановщик.
Водитель-оператор.
Водитель-электрик.
Воздушный радист.
Воздушный стрелок.
Воздушный стрелок-радист.
Врач.
Второй пилот.
Вулканизаторщик.
Вычислитель.
Газодобыватель.
Гидрометеонаблюдатель.
Главнокомандующий.
Главный инженер.
Главный инженер-инструктор.
Главный специалист.
Главный штурман.
Дежурный администратор.
Дежурный по пункту управления связью.
Дежурный по связи.
Дежурный по связи и радиотехническому обеспечению.
Делопроизводитель.
Дешифровщик.
Дизелист.
Диспетчер.
Заведующий домиком (боевого дежурства, предполетной подготовки).
Заведующий летно-методического кабинета.
Заместитель главного штурмана.
Заместитель главнокомандующего.
Заместитель командира авиационной базы.
Заместитель командира базы по эксплуатации и ремонту авиационной техники.
Заместитель командира батальона аэродромно-технического обеспечения.
Заместитель командира бригады связи и радиотехнического обеспечения.
Заместитель командира аэродромно-эксплуатационного взвода.
Заместитель командира инженерно-аэродромного взвода.
Заместитель командира автомобильного взвода.
Заместитель командира взвода заправки горючим.
Заместитель командира электрогазового взвода.
Заместитель командира авиационного полка.
Заместитель командира аэродромно-эксплуатационной роты.
Заместитель командира технической роты.
Заместитель командира авиационной эскадрильи.
Заместитель командира вертолетной эскадрильи.
Заместитель командира.
Заместитель начальника авиационно-технической части.
Заместитель начальника военного института Сил воздушной обороны.
Заместитель начальника главного центра.
Заместитель начальника главного штаба.
Заместитель начальника группы.
Заместитель начальника кафедры.
Заместитель начальника командного пункта.
Заместитель начальника авиационной комендатуры.
Заместитель начальника позиции.
Заместитель начальника службы.
Заместитель начальника техническо-эксплуатационной части.
Заместитель начальника узла связи и радиотехнического обеспечения.
Заместитель начальника управления.
Заместитель начальника центра.
Заместитель начальника штаба.
Заместитель оперативного дежурного.
Заправщик.
Инженер по охране труда и технике безопасности.
Инженер-методист.
Инспектор.
Инструктор-летчик.
Инструктор-летчик-методист.
Инструктор парашютно-десантной подготовки.
Инструктор-штурман.
Информатор.
Испытатель (парашютов).
Кладовщик-инструментальщик.
Кодировщик-планшетист.
Кодировщик.
Командир авиационной базы.
Командир батальона аэродромно-технического обеспечения.
Командир бригады связи и радиотехнического обеспечения.
Командир вертолета - испытатель.
Командир вертолета.
Командир автомобильного взвода.
Командир аэродромно-эксплуатационного взвода.
Командир инженерно-аэродромного взвода.
Командир взвода заправки горючим.
Командир электрогазового взвода.
Командир авиационного звена.
Командир вертолетного звена.
Командир корабля.
Командир отделения.
Командир отдельного отряда.
Командир авиационного отряда.
Командир вертолетного отряда.
Командир авиационного полка.
Командир аэродромно-эксплуатационной роты.
Командир технической роты.
Командир учебного авиационного полка.
Командир экипажа.
Командир авиационной эскадрильи.
Командир отдельной авиационной эскадрильи.
Командир смешанной авиационной эскадрильи.
Командир вертолетной эскадрильи.
Комендант аэродрома.
Комендант здания отдыха и подготовки перелетающих экипажей.
Компрессорщик.
Лаборант.
Лаборант-фотограф.
Летчик.
Летчик-методист.
Летчик-оператор.
Летчик-штурман (испытатель).
Летчик-штурман.
Линейный надсмотрщик.
Маляр.
Машинист крана.
Метеонаблюдатель.
Метеоролог.
Методист.
Механик.
Механик-радиотелеграфист
Механик-телеграфист.
Моторист.
Наблюдатель.
Начальник авиации.
Начальник авиационно-технической части.
Начальник аппаратной.
Начальник безопасности полетов.
Начальник бюро.
Начальник военного института Сил воздушной обороны.
Начальник воздушно-огневой и тактической подготовки.
Начальник газозарядной станции.
Начальник главного центра.
Начальник главного штаба.
Начальник группы обслуживания.
Начальник группы регламентных работ.
Начальник дежурной смены.
Начальник делопроизводства.
Начальник диспетчерского пункта.
Начальник диспетчерской службы.
Начальник летно-методического кабинета.
Начальник инспекции.
Начальник кафедры.
Начальник командного пункта.
Начальник команды противопожарной защиты и спасательных работ.
Начальник авиационной комендатуры.
Начальник курсов.
Начальник лаборатории.
Начальник летающей лаборатории.
Начальник мастерской.
Начальник метеорологической службы.
Начальник отдела.
Начальник отделения.
Начальник передающего радиоцентра.
Начальник позиции.
Начальник полигона.
Начальник поста.
Начальник приводной радиостанции.
Начальник приемного радиоцентра.
Начальник производства.
Начальник подготовки.
Начальник пункта.
Начальник радиодальномера.
Начальник радиолокационной системы.
Начальник радиолокационной станции.
Начальник радиомаяка.
Начальник радиопеленгатора.
Начальник радиостанции.
Начальник радиотехнической станции ближней навигации.
Начальник радиоузла.
Начальник разведки.
Начальник расчета.
Начальник рода авиации.
Начальник светооборудования.
Начальник связи и радиотехнического обеспечения.
Начальник секретной части.
Начальник склада - инструктор.
Начальник склада.
Начальник службы безопасности полетов.
Начальник службы.
Начальник смены.
Начальник станции - испытатель.
Начальник станции.
Начальник станции посадки самолета.
Начальник технической части.
Начальник техническо-эксплуатационной части.
Начальник тренажера.
Начальник узла - старший оператор.
Начальник узла связи и радиотехнического обеспечения.
Начальник управления.
Начальник учебного отдела.
Начальник учебной части.
Начальник физической подготовки и спорта.
Начальник центра.
Начальник цеха.
Начальник штаба.
Начальник экспедиции.
Начальник электросиловых устройств.
Начальник электростанции.
Номер расчета.
Оперативный дежурный.
Оператор.
Ответственный исполнитель.
Офицер.
Парашютист.
Пилот.
Планшетист.
Пожарный спасатель.
Пожарный.
Помощник главнокомандующего.
Помощник авиационной командира базы.
Помощник командира бригады связи и радиотехнического обеспечения.
Помощник командира вертолета.
Помощник командира корабля.
Помощник командира авиационного полка.
Помощник начальника командного пункта.
Помощник начальника авиационной комендатуры.
Помощник начальника контрольно-технического пункта.
Помощник начальника отдела.
Помощник начальника отделения.
Помощник начальника службы.
Помощник начальника цеха.
Помощник руководителя полетами.
Помощник штурмана.
Председатель врачебно-летной комиссии.
Правый летчик.
Председатель комиссии (классификационной).
Преподаватель.
Прожекторист.
Радиозондист.
Радиомеханик.
Радиотелеграфист.
Радиотелефонист.
Радист.
Руководитель полетами.
Санитарный инструктор.
Сварщик.
Слесарь.
Слесарь-механик.
Старший авиационный механик.
Старший авиационный техник.
Старший автопилотчик.
Старший бортовой авиационный техник-инструктор.
Старший бортовой инженер.
Старший бортовой механик.
Старший бортовой оператор.
Старший водитель.
Старший воздушный радист.
Старший воздушный стрелок.
Старший гидрометеонаблюдатель.
Старший грейдерист.
Старший дежурный по связи.
Старший диспетчер (по перелетам и посадкам).
Старший инженер.
Старший инженер-инспектор.
Старший инженер-летчик.
Старший инструктор.
Старший инструктор-летчик.
Старший компрессорщик.
Старший лаборант.
Старший летчик.
Старший летчик-инспектор.
Старший летчик-инструктор.
Старший мастер-водитель.
Старший метеонаблюдатель.
Старший метеоролог.
Старший механик-телеграфист.
Старший механик.
Старший моторист.
Старший наблюдатель.
Старший наводчик.
Старший оператор.
Старший офицер.
Старший пилот.
Старший писарь.
Старший планшетист.
Старший пожарный спасатель.
Старший помощник начальника смены.
Старший помощник руководителя полетами.
Старший преподаватель.
Старший пулеметчик.
Старший радиотелеграфист.
Старший радист.
Старший радист-кодировщик.
Старший специалист.
Старший стрелок.
Старший техник.
Старший техник группы.
Старший фотограмметрист - дешифровщик.
Старший чертежник.
Старший штурман.
Старший штурман-инспектор.
Телеграфист.
Телефонист.
Техник.
Техник-инструктор.
Токарь-кладовщик.
Тракторист.
Укладчик парашютов.
Фельдшер.
Фельдшер-спасатель (бортовой).
Фотограмметрист.
Фрезеровщик.
Чертежник-планшетист.
Чертежник.
Штурман наведения.
Штурман.
Штурман-летчик.
Штурман-методист.
Штурман программист.
Экспедитор.
Эксперт.
Электрик.
Электромонтер.
Электросварщик ручной сварки.
Энергетик.