"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 5 қыркүйектегі N 896 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне әлеуметтiк қамсыздандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Mәжілісінің қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне
әлеуметтік қамсыздандыру мәселелерi бойынша
өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерiстер мен толықтырулар енгізілсiн:
1. "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетiн мемлекеттiк әлеуметтік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 11, 154-құжат; 1999 ж., N 8, 239-құжат; N 23, 925-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2003 ж., N 1-2, 13-құжат; 2004 ж., N 24, 157-құжат):
1) 1-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік базаның әлеуметтік жәрдемақылар (бұдан әрi - жәрдемақылар) - бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын, азаматтарға мүгедектiк туындаған кезде, асыраушысынан айырылған кезде және жасына байланысты берілетін ай сайынғы ақшалай төлемдер.";
2) 12-бапта:
1-тармақта:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бiрiншi топтағы мүгедектерге тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгіленетiн 1,43 ең төмен күнкөрiс деңгейi;";
үшiншi абзацта "7,5 айлық есептік көрсеткiш" деген сөздер "1,11 ең төмен күнкөрiс деңгейi" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацта "5 айлық есептік көрсеткіш" деген сөздер "0,78 ең төмен күнкөріс деңгейi" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi абзацта "7 айлық есептік көрсеткіш" деген сөздер "1,04 ең төмен күнкөрiс деңгейi" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзацта "10 айлық есептік көрсеткiш" деген сөздер "1,43 ең төмен күнкөрiс деңгейi" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетiншi абзацта "8 айлық есептік көрсеткiш" деген сөздер "1,17 ең төмен күнкөрiс деңгейі" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегiзiншi абзацта "6 айлық есептік көрсеткiш" деген сөздер "0,91 ең төмен күнкөріс деңгейi" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы абзацта "10 айлық есептік көрсеткiш" деген сөздер "1,43 ең төмен күнкөріс деңгейі" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы абзацта "8 айлық есептік көрсеткiш" деген сөздер "1,17 ең төмен күнкөріс деңгейі" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бiрiншi абзацта "6 айлық есептік көрсеткiш" деген сөздер "0,91 ең төмен күнкөріс деңгейі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2005 года N 896
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам социального обеспечения
Статья 1. Внести изменения и   дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 г. "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N№11, ст.154; 1999 г., N 8, ст. 239; N 23, ст. 925; 2002 г., N 6, ст. 71; 2003 г., N 1-2, ст.13; 2004 г., N 24, ст. 157):
1) пункт 4 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"4. Государственные базовые социальные пособия (далее - пособия) - ежемесячные денежные выплаты, осуществляемые за счет бюджетных средств, предоставляемые гражданам при наступлении инвалидности, потери кормильца и по возрасту.";
2) в статье 12:
в пункте 1:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"инвалидам первой группы 1,43 прожиточного минимума, устанавливаемого законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;";
в абзаце третьем слова "7,5 месячного расчетного показателя" заменить словами "1,11 прожиточного минимума";
в абзаце четвертом слова "5 месячных расчетных показателей" заменить словами "0,78 прожиточного минимума";
в абзаце пятом слова "7 месячных расчетных показателей" заменить словами "1,04 прожиточного минимума";
в абзаце шестом слова "10 месячных расчетных показателей" заменить словами "1,43 прожиточного минимума";
в абзаце седьмом слова "8 месячных расчетных показателей" заменить словами "1,17 прожиточного минимума";
в абзаце восьмом слова "6 месячных расчетных показателей" заменить словами "0,91 прожиточного минимума";
в абзаце девятом слова "10 месячных расчетных показателей" заменить словами "1,43 прожиточного минимума";
в абзаце десятом слова "8 месячных расчетных показателей" заменить словами "1,17 прожиточного минимума";
в абзаце одиннадцатом слова "6 месячных расчетных показателей" заменить словами "0,91 прожиточного минимума";
в пункте 2:

екiншi абзацта "12 айлық есептік көрсеткiш" деген сөздер "1,69 ең төмен күнкөріс деңгейi" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "9,5 айлық есептік көрсеткiш" деген сөздер "1,36 ең төмен күнкөріс деңгейі" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацта "7 айлық есептік көрсеткіш" деген сөздер "1,04 ең төмен күнкөріс деңгейi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
екiншi абзацта "16 айлық есептік көрсеткiш" деген сөздер "2,20 ең төмен күнкөрiс деңгейi" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзацта "11 айлық есептік көрсеткiш" деген сөздер "1,56 ең төмен күнкөрiс деңгейi" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацта "7 айлық есептік көрсеткіш" деген сөздер "1,04 ең төмен күнкөрiс деңгейi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 16-бапта:
1-тармақта "12 айлық есептік көрсеткiш" деген сөздер "1,69 ең төмен күнкөрiс деңгейі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2, 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Отбасының асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша айлық жәрдемақы алуға құқығы бар еңбекке жарамсыз бiр мүшесі болған кезде жәрдемақы 0,69 ең төмен күнкөріс деңгейi;
екеу болған кезде - отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелерiне 1,19 ең төмен күнкөрiс деңгейi;
үшеу болған кезде - отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелерiне 1,48 ең төмен күнкөріс деңгейi;
төртеу болған кезде - отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелеріне 1,58 ең төмен күнкөрiс деңгейi;
бесеу болған кезде - отбасының барлық еңбекке жарамсыз мүшелеріне 1,62 ең төмен күнкөрiс деңгейi мөлшерiнде тағайындалады.
Отбасының еңбекке жарамсыз алты және одан да көп мүшелерi болған кезде әрқайсысына арналған жәрдемақының мөлшерi 1,69 ең төмен күнкөріс деңгейiнен бiрдей үлес ретінде есептеледі.
3. Ата-аналарының екеуiнен де айрылған жағдайда балаларға (тұлдыр жетімдерге) айлық жәрдемақы әрбiр балаға 0,91 ең төмен күнкөріс деңгейi мөлшерiнде тағайындалады. Отбасының еңбекке жарамсыз өзге мүшелеріне - 0,43 ең төмен күнкөріс деңгейi мөлшерінде, бiрақ отбасының еңбекке жарамсыз барлық мүшелеріне 2,07 ең төмен күнкөрiс деңгейiнен аспайтын мөлшерде.";
4-тармақта:
"бiр айлық есептік көрсеткiшке" деген сөздер "0,27 ең төмен күнкөріс деңгейiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"15 айлық есептік көрсеткіштен" деген сөздер "2,07 ең төмен күнкөріс деңгейiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 17-бапта:
"Қазақстан Республикасының Заңында" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 1-тармағында" деген сөздермен толықтырылсын;
"не зейнетақы төлемiн зейнетақының ең төмен мөлшерiнен аз мөлшерде алған жағдайда" деген сөздер алынып тасталсын;

в абзаце втором слова "12 месячных расчетных показателей" заменить словами "1,69 прожиточного минимума";
в абзаце третьем слова "9,5 месячного расчетного показателя" заменить словами "1,36 прожиточного минимума";
в абзаце четвертом слова "7 месячных расчетных показателей" заменить словами "1,04 прожиточного минимума";
в пункте 3:
в абзаце втором слова "16 месячных расчетных показателей" заменить словами "2,20 прожиточного минимума";
в абзаце третьем слова "11 месячных расчетных показателей" заменить словами "1,56 прожиточного минимума";
в абзаце четвертом слова "7 месячных расчетных показателей" заменить словами "1,04 прожиточного минимума";
3) в статье 16:
в пункте 1 слова "12 месячных расчетных показателей" заменить словами "1,69 прожиточного минимума";
пункты 2, 3 изложить в следующей редакции:
"2. При наличии одного нетрудоспособного члена семьи, имеющего право на получение месячного пособия по случаю потери кормильца, пособие назначается в размере 0,69 прожиточного минимума;
при наличии двух - 1,19 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов семьи;
при наличии трех - 1,48 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов семьи;
при наличии четырех - 1,58 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов семьи;
при наличии пяти - 1,62 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов семьи.
При наличии шести и более нетрудоспособных членов семьи размер пособия на каждого рассчитывается как равная доля от 1,69 прожиточного минимума.
3. В случае потери обоих родителей детям (круглым сиротам) месячное пособие назначается в размере 0,91 прожиточного минимума на каждого ребенка. Остальным нетрудоспособным членам семьи - в размере 0,43 прожиточного минимума, но не более 2,07 прожиточного минимума на всех нетрудоспособных членов семьи.";
в пункте 4:
слова "один месячный расчетный показатель" заменить словами "0,27 прожиточного минимума";
слова "15 месячных расчетных показателей" заменить словами "2,07 прожиточного минимума";
4) в статье 17:
слова "установленного Законом" заменить словами "установленного пунктом 1 статьи 9 Закона";
слова ", либо при получении пенсионных выплат в размере менее минимального размера пенсии" исключить;

5) 18-бапта:
1-тармақта "3 айлық есептік көрсеткiш" деген сөздер "0,52 ең төмен күнкөріс деңгейi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ алынып тасталсын.
2. "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 5 сәуiрдегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 8, 238-құжат; N 23, 925-құжат; 2000 ж., N 23, 411-құжат; 2001 ж., N 2, 14-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2004 ж., N 24, 157-құжат):
1) 4-бапта:
7) тармақша "мүгедектер" деген сөзден кейiн ", оның ішінде он алтыдан он сегiз жасқа дейiнгi мүгедек балалар" деген сөздермен толықтырылсын;
8-1) тармақша алынып тасталсын;
2) 7-бапта:
9), 10) тармақшаларда "мүгедектерге" деген сөзден кейiн ", оның ішінде он алтыдан он сегiз жасқа дейiнгi мүгедек балаларға" деген сөздермен толықтырылсын;
11-1) тармақша алынып тасталсын;
12) тармақшада "1,9" деген сандар "3,9" деген сандармен ауыстырылсын.
3. "Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда iстеген адамдарға берілетiн мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шiлдедегі  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 19, 647-құжат; 2002 ж., N 10, 105-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
6-баптың 1-тармағында "сегiз" деген сөз "тоғыз" деген сөзбен ауыстырылсын.
4. "Ең төмен күнкөріс деңгейі туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 қарашадағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 23, 918-құжат):
1) бүкіл мәтіндегі "уәкілетті" деген сөзден кейiн "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
2) 2-баптың 3-тармағында "белгілейтін" деген сөз "бекітетін" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 3-баптың 3) тармақшасында "жалақының, зейнетақының, жәрдемақылардың және өзге де" деген сөздер "айлық жалақының ең төмен мөлшерiн, зейнетақының ең төмен мөлшерін және базалық" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 4-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кедейлiк шегi ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасына дейiн кезең-кезеңмен арттыру қағидатын негізге ала отырып, ең төмен күнкөрiс деңгейiнiң негiзiнде айқындалады. Ол республика бойынша, сондай-ақ өңiрлер деңгейiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілейтін тәртiппен тоқсан сайын есептеледі.";
5) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Айлық жалақының ең төмен мөлшерiн, зейнетақының ең
төмен мөлшерiн және базалық әлеуметтік төлемдердi
белгiлеу кезiндегі ең төмен күнкөріс деңгейiн қолдану
Тұтастай алғанда, Қазақстан Республикасы бойынша айқындалатын және жыл сайын тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгіленетiн ең төмен күнкөрiс деңгейінің шамасы айлық жалақының ең төмен мөлшерiн, зейнетақының ең төмен мөлшерiн және базалық әлеуметтік төлемдердi белгiлеу үшін негiз болып табылады.";

5) в статье 18:
в пункте 1 слова "3 месячных расчетных показателей" заменить словами "0,52 прожиточного минимума";
пункт 2 исключить.
2. В  Закон Республики Казахстан от 5 апреля 1999 г. "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 8, ст. 238; N 23, ст. 925; 2000 г., N 23, ст. 411; 2001 г., N 2, ст. 14; 2002 г., N 6, ст. 71; 2004 г., N 24, ст. 157):
1) в статье 4:
подпункт 7) дополнить словами ", в том числе дети-инвалиды с шестнадцати до восемнадцати лет";
подпункт 8-1) исключить;
2) в статье 7:
в подпунктах 9), 10) после слов "групп", "группы" дополнить словами ", в том числе детям-инвалидам с шестнадцати до восемнадцати лет";
подпункт 11-1) исключить;
в подпункте 12) цифры "1,9" заменить цифрами "3,9".
3. В  Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 г.
"О государственном специальном пособии лицам, работавшим
на подземных и открытых горных работах, на работах с особо
вредными и особо тяжелыми условиями труда" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 19, ст. 647; 2002 г., N 10, ст. 105; 2004 г., N 23, ст. 142):
в пункте 1 статьи 6 слово "восьми" заменить словом "девяти".
4. В  Закон Республики Казахстан от 16 ноября 1999 г.
"О прожиточном минимуме" (Ведомости Парламента Республики
Казахстан, 1999 г., N 23, ст. 918):
1) по всему тексту после слова "уполномоченным" дополнить словом "государственным";
2) в пункте 3 статьи 2 слово "определяемым" заменить словом
"утверждаемым";
3) в подпункте 3) статьи 3 слова "минимальных размеров заработной платы, пенсии, пособий и иных" заменить словами "минимального размера месячной заработной платы, минимального размера пенсии и базовых";
4) пункт 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"2. Черта бедности определяется на основе прожиточного минимума исходя из принципа поэтапного повышения до величины прожиточного минимума. Она рассчитывается ежеквартально по республике, а также на уровне регионов в порядке, устанавливаемом Правительством Республики Казахстан.";
5) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Применение величины прожиточного минимума при
установлении минимального размера месячной
заработной платы, минимального размера пенсии и
базовых социальных выплат
Величина прожиточного минимума, определяемая в целом по Республике Казахстан и устанавливаемая ежегодно законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, является основой для установления минимального размера месячной заработной платы, минимального размера пенсии и базовых социальных выплат.";

6) 6-бапта:
тақырыбында "және кедейлiк шегi" деген сөздер алынып тасталсын;
"кедейлiк шегi" деген сөздерден кейiн ", азық-түлiк себетiнiң құны" деген сөздермен толықтырылсын;
"осы шектен" деген сөздер "осы өлшемдерден" деген сөздермен ауыстырылсын;
"еңбек және халықты әлеуметтік қорғау" деген сөздер "статистика" деген сөзбен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

6) в статье 6:
в заголовке слова "и черте бедности" исключить;
после слов "черте бедности" дополнить словами ", стоимости продовольственной корзины";
слова "этой черты" заменить словами "этих критериев";
слова "труду и социальной защите населения" заменить словами "статистике".
Cтатья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2006 года.
Президент
Республики Казахстан