"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне мiндеттi сақтандыру түрлерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2006 жылғы 5 маусымдағы N 504 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне мiндеттi сақтандыру түрлерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық
актiлеріне мiндеттi сақтандыру түрлерi бойынша
өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерістер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 шілдедегі Азаматтық   кодексіне (Ерекше бөлiм) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 7-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 14, 103-құжат; N 15, 138-құжат, 139; 2004 ж., N 3-4, 16-құжат; N 5, 25-құжат; N 6, 42-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 21-22, 87-құжат, N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 4, 24, 25-құжаттар):
1) 806-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мiндеттi сақтандыру - егер өзгесi мiндеттi сақтандыру түрлерiн реттейтiн заң актiлерiмен белгiленбесе, шарттары тараптардың келiсiмiмен айқындалатын заң актiлерi талаптарына орай жүзеге асырылатын сақтандыру.";
2-тармақ алып тасталсын;
4-тармақтағы "жазылған" деген сөз ", егер өзгесi белгiленбесе, тараптардың келiсiмiмен айқындалған" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Тәртiбi мен шарттары мiндеттi сақтандыру түрiн реттейтін заң  актілерімен белгiленген мiндеттi сақтандыру шартын жасасу жоғарыда аталған сақтандырушы үшін міндетті болып табылады.";
2) 807-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiндегi "сақтандырудың осы түрiн реттейтiн" деген сөздер алып тасталсын;
3) 815-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "Мiндеттi сақтандыру туралы" деген сөздер алып тасталсын;
4) 818-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгiнде "артық" деген сөзден кейiн "және кем" деген сөздермен толықтырылсын.
2. "Мұнай туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 маусымдағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 11, 76-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 11, 150-құжат; 1999 ж., N 21, 787-құжат; 2003 ж., N 6, 34-құжат; N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 22, 131-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 16, 70-құжат):
55-баптың 1-тармағының бiрiншi абзацында "мердiгерлер" деген сөзден кейiн "мiндеттi сақтандыру түрлерiн реттейтiн заң актерлерiне сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по обязательным видам страхования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июня 2006 года N 504
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по обязательным видам страхования".
Премьер-Министр
Республики Казахcтан
Проект
ЗАКОН Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по
обязательным видам страхования
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Гражданский  кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16-17, ст. 642; N 23, ст. 929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; N 22, ст. 408; 2001 г., N 23, ст. 309; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 7; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 14, ст. 103; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 3-4, ст. 16; N 5, ст. 25; N 6, ст. 42; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 21-22, ст. 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 4, ст. 24, 25):
1)в статье 806:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Обязательное страхование - страхование, осуществляемое в силу требований законодательных актов, условия которого определяется соглашением сторон, если иное не установлено законодательными актами, регулирующими обязательные виды страхования.";
пункт 2 исключить;
в пункте 4 слово "предписанных" заменить словами "определенных соглашением сторон, если иное не установлено";
второе предложение пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Заключение договора обязательного страхования, порядок и условия которого установлены законодательными актами, регулирующими обязательный вид страхования, для упомянутого страховщика является обязательным.";
2) в части второй пункта 1 статьи 807 слова ", регулирующими данный вид страхования" исключить;
3) в части первой пункта 2 статьи 815 слова "об обязательном страховании" исключить;
4) в части первой пункта 2 статьи 818 после слов "не могут быть" дополнить словами "менее и".
2. В Закон Республики Казахстан от 28 июня 1995 г. " О нефти " (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 11, ст. 76; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 150; 1999 г., N 21, ст. 787; 2003 г., N 6, ст. 34; N 11, ст. 56; 2004 г., N 22, ст. 131; N 23, ст. 142; 2005 г., N 16, ст.70):
в абзаце первом пункта 1 статьи 55 после слова "обязаны" дополнить словами "в соответствии с законодательными актами, регулирующими обязательные виды страхования,".

3. "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 20 желтоқсандағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 23, 148-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 23, 321-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат):
1) 30-баптың бiрiншi бөлiгiнде "сондай-ақ" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының мiндеттi сақтандыру түрлерi туралы заң актiлерiнiң талаптарына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 31-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) пайдаланушы Қазақстан Республикасының мiндеттi сақтандыру түрлерi туралы заң актiлерiнiң талаптарына сәйкес сақтандыру шарасын жасамаса, жарамсыз деп танылады.".
4. "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 5 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 11-12, 263-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 4, 101-құжат; 2000 ж., N 6, 145-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат; 2004 ж., N 11-12, 67-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат):
1) 7-бапта:
алтыншы абзацта:
"мiндеттi мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандырылуға," деген сөздер алып тасталсын;
"орындау" деген сөз "орындау үшiн оларды тартқан" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетiншi абзацта:
"зейнетақымен" деген сөз "әлеуметтiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
"салдарынан болса," деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы заңдарына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 18-баптың екiншi бөлiгiнде "пайда болу қатерiне байланысты қызметi" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының мiндеттi сақтандыру түрлерi туралы заң актiлерiнiң талаптарына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын.
5. "Авариялық-құтқару қызметi және құтқарушылардың мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 27 наурыздағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 6, 69-құжат; 1998 ж., N 24, 436-құжат; 2000 ж., N 8, 187-құжат; 2004 ж., N 11-12, 67-құжат; N 23, 142-құжат, 2006 ж., N 1, 5-құжат):
1) 28-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Құтқарушыларды сақтандыру мiндеттi сақтандыру түрлерi туралы Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша құтқарушылардың отбасы мүшелерiн әлеуметтiк қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.";

3. В  Закон  Республики Казахстан от 20 декабря 1995 г. "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" (Ведомости Верховного совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 148; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 15, ст. 147; 2003 г., N 10, ст. 54; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст.23):
1) часть первую статьи 30 дополнить словами "в соответствии с требованиями законодательных актов Республики Казахстан об обязательных видах страхования";
2) подпункт 3) части первой статьи 31 изложить в следующей редакции:
"3) эксплуатант не произвел страхование в соответствии с требованиями законодательных актов Республики Казахстан об обязательных видах страхования.".
4. В  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 1996 г. "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 11-12 ст. 263; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 4, ст. 101; 2000 г., N 6, ст. 145; 2003 г., N 14, ст. 112; 2004 г., N 11-12, ст. 67; N 23, ст. 142; 2006г., N 1, ст. 5):
1) в статье 7:
в абзаце шестом:
слова "обязательное государственное социальное страхование" исключить;
слово "выполнении" заменить словами "привлечении их для выполнения";
в абзаце седьмом:
слово "пенсионное" заменить словом "социальное";
дополнить словами "в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных социальных пособиях;".
2) часть вторую статьи 18 дополнить словами "в соответствии с требованиями законодательных актов Республики Казахстан об обязательных видах страхования".
5. В  Закон  Республики Казахстан от 27 марта 1997 г. "Об аварийно-спасательных службах и статусе спасателей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г, N 6, ст. 69; 1998 г., N 24, ст.436; 2000 г., N 8, ст. 187; 2004 г., N 11-12, ст. 67; N 23, ст. 142; 2006 г. N 1, ст. 5):
1) в статье 28:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Страхование спасателей осуществляется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан об обязательных видах страхования.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Социальное обеспечение членов семей спасателей по случаю потери кормильца осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных социальных пособиях.";

2) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Ерiктi авариялық-құтқару құрамаларының құтқарушыларын, сондай-ақ төтенше жағдайларды жою жөнiндегi жұмыстарды жүргiзуге тартылған құтқарушылар болып табылмайтын азаматтарды әлеуметтiк қорғау кепiлдiктерi.
Осы Заңның 28 және 29-баптарында көзделген құқықтық және әлеуметтiк кепiлдiктер ерiктi авариялық-құтқару құрамаларының құтқарушыларына, сондай-ақ авариялық-құтқару жұмыстарын жүргiзуге тартылған құтқарушылар болып табылмайтын азаматтарға қолданылады.".
6. "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 14 сәуiрдегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 7, 83-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
18-баптың 3-тармағының алтыншы абзацы алып тасталсын.
7. "Сот приставтары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 7 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 201-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат):
10-бапта:
атауы және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Сот приставтарын әлеуметтiк қорғау шаралары
1. Сот приставтарын сақтандыру республикалық бюджет қаражаты есебiнен Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.";
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақтағы "сақтандыру сомасы" деген сөздер "өтемақы" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "сақтандыру сомалары" деген сөздер "өтемақылар" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтың екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл орайда осы баппен көзделген бiржолғы өтемақылар басқа төлемдерге қарамастан, соның iшiнде сақтандыру төлемдерi мен зиянды өтеу тәртiбiмен жасалатын төлемдерге қарамастан төленедi.";
6-тармақтағы "сақтандыру сомасы" деген сөздер "осы баппен көзделген бiржолғы өтемақылар" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 17-18, 215-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; 2001 ж., N 3, 20-құжат; N 24, 338-құжат; 2004 ж., N 10, 57-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 2, 20-құжат):
1) 27-2-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттiк табиғи қорықтар, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер, мемлекеттiк табиғи резерваттар аумақтарын қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторларды сақтандыру Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.";
2) 83-баптың 1-тармағында "мiндеттi түрде сақтандырылуға тиiс" деген сөздердiң алдынан "Қазақстан Республикасының мiндеттi сақтандыру түрлерi туралы заң актiлерiне сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын.

2) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Гарантии социальной защиты спасателей
добровольных аварийно-спасательных формирований,
а также граждан, не являющихся спасателями, привлекаемых
к проведению работ по ликвидации чрезвычайных ситуаций
Правовые и социальные гарантии, предусмотренные статьями 28 и 29 настоящего Закона, распространяются на спасателей добровольных аварийно-спасательных формирований, а также граждан, не являющихся спасателями, при привлечении их к проведению аварийно-спасательных работ.".
6. В  Закон  Республики Казахстан от 14 апреля 1997 г. "Об использовании атомной энергии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 83; 2004 г., N 23, ст. 142):
абзац шестой пункта 3 статьи 18 исключить.
7. В  Закон  Республики Казахстан от 7 июля 1997 г. "О судебных приставах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 201; 2003 г., N 10, ст. 49):
в статье 10:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Меры социальной защиты судебных приставов
1. Страхование судебных приставов осуществляется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан за счет средств республиканского бюджета.";
пункт 2 исключить;
в пункте 3 слова "страховая сумма" заменить словом "компенсация";
в пункте 4 слова "страховые суммы" заменить словом "компенсации";
второе предложение пункта 5 изложить в следующей редакции:
"При этом единовременные компенсации, предусмотренные настоящей статьей, выплачиваются независимо от других выплат, в том числе страховых выплат и выплат в порядке возмещения вреда.";
в пункте 6 слова "Страховая сумма" заменить словами "Единовременные компенсации, предусмотренные настоящей статьей,".
8. В  Закон  Республики Казахстан от 15 июля 1997г. "Об особо охраняемых природных территориях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 17-18, ст. 215; 1999 г., N 11, ст. 357; 2001 г., N 3, ст. 20; N 24, ст. 338; 2004 г., N 10, ст. 57; N 23, ст. 142; 2006 г., N 2, ст. 20):
1) пункт 4 статьи 27-2 изложить в следующей редакции:
"4. Страхование государственных инспекторов по охране территорий государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков и государственных природных резерватов осуществляется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.";
2) в пункте 1 статьи 83 после слова "страхованию" дополнить словами "в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан об обязательных видах страхования".

9. "Күзет қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 19 қазандағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 14-15, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 34-құжат; N 17, 155-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
6-бапта:
атауындағы "жеке" деген сөз алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Күзет қызметiн жүзеге асыратын субъектiлер қызметкерлерiнiң өмiрi мен денсаулығына зиян келтiрумен байланысты тәуекелдердi сақтандыру Қазақстан Республикасының мiндеттi сақтандыру түрлерi туралы заң актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.".
10. "Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 22, 406-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 85-құжат, N 15, 139-құжат; 2004 ж. N 11-12, 66-құжат; 2005 ж., N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 2, 20-құжат; N 4, 25-құжат):
1) 6-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мазмұны мен шарттары Қазақстан Республикасының мiндеттi сақтандыру түрiн айқындайтын заң актiсiмен айқындалатын мiндеттi сақтандырудың әрбiр түрi сақтандырудың бөлек сыныбы болып табылады.";
2) 11-1-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 6), 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын;
"6) сақтанушылардың (сақтандырылушылардың), жәбiрленушiлердiң (пайда алушылардың) және олардың өкiлдерiнiң жазбаша және ауызша өтiнiштерiн, сондай-ақ сақтандыру жағдайларының мәселелерi бойынша келiп түскен өтiнiштер мен құжаттарды тiркеу тәртiбi;
7) сақтандыру жағдайлары мәселелерiнiң өтiнiштерi мен құжаттары бойынша сақтанушыларға (сақтандырылушыларға), жәбiрленушiлерге (пайда алушыларға) есептердi ұсыну және қарау тәртiбi;
8) сақтандыру төлемi туралы шешiмдi қабылдау рәсiмi.";
3) 32-бап мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Қазақстан Республикасының резидентi - еншiлес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қатысы бойынша бас сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ретiнде рейтингтi агенттiктердiң бiреуiнiң ең аз талап етiлетiн рейтингi болған жағдайда Қазақстан Республикасының резидентi емес - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бола алады. Ең аз рейтингiнi және рейтингтi агенттiктердiң тiзбесiн уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсi белгiлейдi.";
4) 37-баптың 6-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Заңның 37-1-бабында көзделген тәртiппен сақтандыру портфелiнiң берiлуiн растайтын құжаттарды табыс етедi.";
5) 43-баптың 9-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылығын сипаттайтын коэффициенттердi (шығындылық коэффициентi, жұмсалған қаражат коэффициентi, аралас коэффициент) есептеу тәртiбiн айқындайды;";

9. В  Закон  Республики Казахстан от 19 октября 2000 г. "Об охранной деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 14-15, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 34; N 17 ст. 155; 2004 г., N 23, ст. 142):
в статье 6:
в заголовке слово "личное" исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Страхование рисков, связанных с причинением вреда жизни и здоровью работников субъектов, осуществляющих охранную деятельность, осуществляется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан об обязательных видах страхования.".
10. В  Закон  Республики Казахстан от 18 декабря 2000г. "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 22, ст. 406; 2003 г., N 11, ст.56; N 12, ст. 85, N 15, ст. 139; 2004 г. N 11-12, ст. 66; 2005 г., N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 2, ст. 20; N 4, ст. 25):
1) пункт 6 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"6. Каждый вид обязательного страхования, содержание и условия которого определяются законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим обязательный вид страхования, является отдельным классом страхования.";
2) пункт 2 статьи 11-1 дополнить подпунктами 6), 7) и 8) следующего содержания:
"6) порядок регистрации письменных и устных обращений страхователей (застрахованных), потерпевших (выгодоприобретателей) и их представителей, а также поступающих заявлений и документов по вопросам страховых случаев;
7) порядок рассмотрения и предоставления ответов страхователям (застрахованным), потерпевшим (выгодоприобретателям) по заявлениям и документам по вопросам страховых случаев;
8) процедуру принятия решения о страховой выплате.";
3) статью 32 дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. Родительской страховой (перестраховочной) организацией по отношению к дочерней страховой (перестраховочной) организации-резиденту Республики Казахстан может быть страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан при наличии минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств. Минимальный рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
4) подпункт 3) пункта 6 статьи 37 изложить в следующей редакции:
"3) документы, подтверждающие передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 настоящего Закона;";
5) подпункт 9-2) статьи 43 изложить в следующей редакции:
"9-2) определяет порядок расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент), страховой (перестраховочной) организации;";

6) 46-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уәкiлеттi орган ипотекалық сақтандыру бойынша және көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру бойынша қызметтi жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына арналған төлем қабiлетi маржасының ең аз деңгейiне, сондай-ақ ипотекалық сақтандыру бойынша қызметтi жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы yшiн сақтандыру резервтерiн есептеу тәртiбiне қосымша талаптарды белгiлеуге құқылы.";
7) 48-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "тыйым салынады" деген сөздер алып тасталсын;
"." деген тыныс белгiсi ";" деген тыныс белгiмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) мiндеттi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру ұйымы мәжбүрлеп таратылған кезде сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдiк беретiн қор акцияларын сатып алуға тыйым салынады.";
8) 53-баптың 1-тармағының бiрiншi абзацындағы "шығымдылық коэффициенттерi" деген сөздер "шығындылықты сипаттайтын коэффициенттер (шығындылық коэффициентi, жұмсалған қаражат коэффициентi, аралас коэффициент)" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 54-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Сақтандыру сыйлықақысының негізделмеген мөлшерiн қолдану, сақтандыру төлемiн жүзеге асырудан негізсіз бас тарту, сақтандыру төлемiн уақтылы жүзеге асырмау арқылы мiндеттi сақтандыру түрлерiн реттейтiн Қазақстан Республикасы заңнамалық актiлерiнiң бұзылу фактiлерi анықталған;";
9) тармақшада "төтенше жарналарды" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ қосымша жарналарды" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 55-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) мiндеттi сақтандыру түрлерiн реттейтiн Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiн бiрнеше мәрте (қатарынан он екi күнтiзбелiк ай iшiнде екi және одан да көп рет) бұзған;";
11) 75-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"75-1-бап. Шығындылықты сипаттайтын коэффициенттер (шығындылық коэффициентi, жұмсалған қаражат коэффициентi, аралас коэффициент)
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары барлық не жекелеген сақтандыру сыныптарын (түрлерiн) жүргiзу кезiнде өз қызметiне талдау жасау мақсатында шығындылықты сипаттайтын коэффициенттердi (шығындылық коэффициентi, жұмсалған қаражат коэффициентi, аралас коэффициент) есептейдi.
2. Шығындылықты сипаттайтын коэффициенттер (шығындылық коэффициентi, жұмсалған қаражат коэффициентi, аралас коэффициент) - барлық не жекелеген сақтандыру сыныптарын (түрлерiн) жүзеге асыру кезiнде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары қызметiнiң шығындылығын көрсететiн салыстырмалы көрсеткiштер.
Шығындылықты сипаттайтын коэффициенттердi (шығындылық коэффициентi, жұмсалған қаражат коэффициентi, аралас коэффициент) есептеудiң тәртiбi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi.".

6) пункт 8 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"8. Уполномоченный орган вправе устанавливать дополнительные требования к минимальному уровню маржи платежеспособности для страховой организации, осуществляющей деятельность по ипотечному страхованию и по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, а также к порядку расчета страховых резервов для страховой организации, осуществляющей деятельность по ипотечному страхованию.";
7) пункт 1 статьи 48 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) приобретения' акций фонда, гарантирующего осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации по договорам обязательного страхования.";
8) в абзаце первом пункта 1 статьи 53 слово "убыточности" заменить словами ", характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент),";
9) в пункте 1 статьи 54:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) выявление факта нарушения законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих обязательные виды страхования, выразившегося в применении необоснованных размеров страховой премии, необоснованном отказе в осуществлении страховой выплаты, несвоевременном осуществлении страховой выплаты;";
подпункт 9) после слов "чрезвычайных взносов" дополнить словами ", а также дополнительных взносов";
10) пункт 1 статьи 55 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих обязательные виды страхования;";
11) статью 75-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 75-1 Коэффициенты, характеризующие убыточность
(коэффициент убыточности, коэффициент затрат,
комбинированный коэффициент)
1. Страховые (перестраховочные) организации в целях анализа своей деятельности при проведении всех либо отдельных классов (видов) страхования производят расчет коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент).
2. Коэффициенты, характеризующие убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент), - относительные показатели, отражающие убыточность деятельности страховой (перестраховочной) организации при осуществлении всех либо отдельных классов (видов) страхования.
Порядок расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент), устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.".

11. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 3, 18-құжат; 2004 ж., N 2, 10-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 17-18, 76-құжат; 2006 ж., N 2, 20-құжат):
9-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы "заңдарына" деген сөз "заң актiлерiне" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. "Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 3 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 11, 63-құжат; 2005 ж., N 4, 55-құжат; 2006 ж., N 4, 25-құжат):
1) кiрiспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорының құқықтық жағдайын, оны құру және қызмет ету тәртiбiн, сондай-ақ сақтандыру ұйымдарының Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорына қатысу шарттарын айқындайды.";
2) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорының жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына келтiрiлген зиян мен жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерi - өмiрiне, денсаулығына осы Заңда көзделген жағдайларда өмiрiне, денсаулығына зиян келтiрiлген жәбiрленушiге және осы Заңның 17-1-бабының 4 және 5-тармақтарында көрсетiлген тұлғаларға төленетiн ақша сомасы;";
3) тармақшадағы "мiндеттi сақтандыру туралы" деген сөздер "мiндеттi сақтандыру түрiн реттейтiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) қосымша жарна - осы Заңда көзделген тәртiппен Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорына сақтандыру ұйымы төлейтiн, көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру бойынша есептелген сақтандыру сыйлықақылары бөлiгi түрiндегi ақша сомасы;";
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) жәбiрленушi - өзге тұлға көлiк құралын пайдалану нәтижесiнде өмiрiне, денсаулығына зиян келтiрiлген тұлға;";
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) зиянды өтеу резервi - Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры бастапқы бiр жолғы жарналар мен осы Заңда көзделген жағдайларда тек қана жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына келтiрiлген зиянды және жерлеуге жұмсалатын шығыстарды өтеу үшiн пайдаланылатын қосымша жарналар есебiнен қалыптастыратын ақша сомасы;";
11) тармақшада:
"тек қана кепiлдiк және" деген сөздер "кепiлдiк," деген сөзбен ауыстырылсын;
", және осы Заңда көзделген жағдайларда жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына келтiрiлген зиян мен жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдер" деген сөздермен толықтырылсын;

11. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 г. " О занятости населения " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 18; 2004 г., N 2, ст. 10; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 17-18, ст. 7 6; 2006 г., N 2, ст. 20):
в подпункте 7) пункта 1 статьи 9 слово "законодательством" заменить словом "законодательными актами".
12. В  Закон  Республики Казахстан от 3 июня 2003 г. "О Фонде гарантирования страховых выплат" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 11, ст. 63; 2005 г., N 14, ст. 55; 2006 г., N 4, ст. 25):
1) преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон определяет правовое положение, порядок создания и деятельности Фонда гарантирования страховых выплат, а также условия участия страховых организаций в Фонде гарантирования страховых выплат.";
2) в статье 1:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) выплаты Фонда гарантирования страховых выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и расходов на погребение - сумма денег, выплачиваемая потерпевшему, жизни, здоровью которого причинен вред, и лицам, указанным в пунктах 4 и 5 статьи 17-1 настоящего Закона, в случаях, предусмотренных настоящим Законом;";
в подпункте 3) слова "об обязательном страховании" заменить словами ", регулирующего обязательный вид страхования";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) дополнительный взнос - сумма денег в виде части начисленных страховых премий по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, уплачиваемая страховой организацией Фонду гарантирования страховых выплат в порядке, предусмотренном настоящим Законом;";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) потерпевший - лицо, жизни, здоровью которого причинен вред в результате эксплуатации транспортного средства иным лицом;";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) резерв возмещения вреда - сумма денег, формируемая Фондом гарантирования страховых выплат за счет первоначальных разовых взносов и дополнительных взносов, используемых исключительно для возмещения вреда жизни, здоровью потерпевшего и расходов на погребение в случаях, предусмотренных настоящим Законом;";
в подпункте 11):
слова "исключительно для осуществления гарантийных и" заменить словами "для осуществления гарантийных,";
дополнить словами ", и выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и расходов на погребение в случаях, предусмотренных настоящим Законом;";

3) 5-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi және қатысушы-сақтандыру ұйымдары Қордың акционерлерi болып табылады.";
4) 6-бапта:
1) тармақшада "мiндеттi және төтенше жарналарды" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ осы Заңда көзделген қосымша жарналарды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) осы Заңда көзделген жағдайларда жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына келтiрiлген зиян мен жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдер мөлшерiн белгiлеу;";
5) 7-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қор осы Заңның 8-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына келтiрiлген зиян мен жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдердi жүзеге асыру мiндеттемелерiн өзiне қабылдайды.";
6) 8-бапта:
атауындағы "негiзгi мiндетi" деген сөздер "негiзгi мiндеттерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қордың негiзгi мiндеттерi:
1) қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату кезiнде кредиторлардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау;
2) өзге адам осы Заңда көзделген жағдайларда көлiк оқиғасы нәтижесiнде өмiрiне, денсаулығына зиян келтiрген адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету болып табылады.
2. Қор негiзгi мiндеттердi орындау үшiн мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) осы Заңға сәйкес кепiлдiк және өтемақы төлемдерiн жүзеге асыру;
2) қатысушы-сақтандыру ұйымдарының мiндеттi және төтенше жарналарын тарту;
3) қатысушы-сақтандыру ұйымдарының қосымша жарналарын тарту;
4) осы Заңға сәйкес жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына келтiрiлген зиян мен жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдердi жүзеге асыру;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртiппен инвестициялық қызмет.";
7) 10-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қатысушыда-сақтандыру ұйымында көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыруды жүзеге асыруға лицензия болған жағдайда қатысу шартына мынадай шарттар:
1) қосымша жарналарды төлеу тәртiбi;
2) тараптардың жауапкершiлiгi мiндеттi енгiзiлуге жатады.";
8) 12-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы Заңда көзделген жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына келтiрiлген зиян мен жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдердi жүзеге асыру үшiн зиянды өтеу резервi жеткiлiксiз болған жағдайда Қор ағымдағы тоқсанның аяғына дейiн Қордың директорлар кеңесi белгiлеген мөлшерде сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру резервiнiң қаражатын пайдалануға құқылы. Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру резервiн қалпына келтiру үшiн Қор сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру резервiнiң пайдаланылған сомасы мөлшерiнде төтенше жарналарды тартады.".

3) часть первую пункта 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"2. Акционерами Фонда являются Национальный Банк Республики Казахстан и страховые организации-участники.";
4) в статье 6:
подпункт 1) после слов "обязательных и чрезвычайных взносов" дополнить словами ", а также дополнительных взносов, предусмотренных настоящим Законом,";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) установление размера выплаты по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и расходов на погребение в случаях, предусмотренных настоящим Законом;";
5) статью 7 Дополнить частью второй следующего содержания:
"Фонд принимает на себя обязательства по осуществлению выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и расходов на погребение в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 статьи 8 настоящего Закона.";
6) в статье 8:
в наименовании слова "Основная задача" заменить словами "Основные задачи";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции: "1. Основными задачами Фонда являются:
1) защита прав и законных интересов кредиторов при принудительной ликвидации страховой организации - участника;
2) обеспечение защиты прав и законных интересов лиц, жизни, здоровью которых причинен вред иным лицом в результате транспортного происшествия в случаях, предусмотренных настоящим Законом.
2. Для выполнения основных задач Фонд осуществляет следующие функции:
1) осуществление гарантийных и компенсационных выплат в соответствии с настоящим Законом;
2) привлечение обязательных и чрезвычайных взносов страховых организаций-участников;
3) привлечение дополнительных взносов страховых организаций- участников;
4) осуществление выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и расходов на погребение в соответствии с настоящим Законом;
5) инвестиционная деятельность в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.";
7) статью 10 дополнить частью второй следующего содержания:
"При наличии у страховой организации-участника лицензии на осуществление обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств подлежат обязательному включению в договор участия следующие условия:
1) порядок уплаты дополнительных взносов;
2) ответственность сторон.";
8) пункт 3 статьи 12 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае недостаточности резерва возмещения вреда для осуществления выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и расходов на погребение, предусмотренных настоящим Законом, Фонд до конца текущего квартала вправе использовать средства резерва гарантирования страховых выплат в размере, установленном советом директоров Фонда. Для восстановления резерва гарантирования страховых выплат Фонд привлекает чрезвычайные взносы в размере использованной суммы резерва гарантирования страховых выплат.";

9) мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен толықтырылсын:
"5-1-тарау. Жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына келтiрiлген зиян мен жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша Қордың төлемдерi
17-1-бап. Жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына келтiрiлген зиян мен жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдердi алу құқығы
1. Қор көлiк оқиғасы орнынан көрiнбей кеткен және жәбiрленушiге зиян келтiруге жауапты адам анықталмаған жағдайда жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына келтiрiлген зиян мен жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдердi (бұдан әрi - зиянды өтеу бойынша төлем) жасайды.
Жәбiрленушiнiң денсаулығына келтiрiлген зиянды өтеу бойынша төлемдердi Қор тек денсаулыққа ауыр зиян келтiрiлгенде ғана жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдар зиянды өтеу бойынша төлемдердi алу құқығына ие болады.
3. Жәбiрленушiнiң не осы баптың 4-тармағында көрсетiлген адамдардың зиянды өтеу бойынша төлемдердi жүзеге асыру жөнiндегi талабы, сондай-ақ осы баптың 5-тармағында көрсетiлген адамдардың жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу туралы талабы Қорға осы баптың 1-тармағында көзделген жағдай басталған сәттен бастап бiр жыл iшiнде қойылады.
4. Жәбiрленушi қайтыс болған жағдайда зиянды өтеу бойынша төлемдердi жүзеге асыру жөнiндегi талап ету құқығы Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сай жәбiрленушiнiң қайтыс болуына байланысты зиянды өтеуге құқығы бар адамға (адамдарға) көшедi.
5. Жәбiрленушiнi жерлеген адамға Қор осы Заңның 17-2-бабы 2-тармағының 1), 4), 6), 7) тармақшаларында көзделген құжаттарды қоса бере отырып жазбаша өтiнiштiң негiзiнде, Қордың директорлар кеңесi белгiлеген мөлшерден аспайтын жерлеуге шыққан нақты шығыстарды өтейдi.
17-2-бап. Қордың зиянды және жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдердi жүзеге асыруы
1. Жәбiрленушi не осы Заңның 17-1-бабының 4 және 5-тармақтарында көрсетiлген адамдар зиянды және/немесе жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдердi жүзеге асыру үшiн қажеттi құжаттарды қоса бере отырып өтiнiшпен тiкелей Қорға не қатысушы-сақтандыру ұйымына хабарласуға құқылы.
2. Зиянды және/немесе жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдер туралы өтiнiшке мынадай құжаттар қоса беріледi:
1) осы Заңның 17-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайдың басталу фактiсiн растайтын құжаттың нотариатта куәландырылған көшірмесi;
2) денсаулық сақтау ұйымы қорытындысының нотариатта куәландырылған көшiрмесi, әрi онда жәбiрленуші алған жарақат пен мертiгулердiң сипатын, диагнозын, уақытша жұмысқа жарамсыздық кезеңiн көрсете отырып, жәбiрленушiге көлiк оқиғасы нәтижесінде денсаулығына зиян келтiрумен байланысты көрсетiлген медициналық көмек болуы тиіс;

9) дополнить главой 5-1 следующего содержания:
"Глава 5-1. Выплаты Фонда по возмещению вреда, причиненного жизни, здоровью потерпевшего и расходов на погребение
Статья 17-1. Право на получение выплат по возмещению вреда,
причиненного жизни, здоровью потерпевшего и
расходов на погребение
1. Выплаты по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего (далее - выплата по возмещению вреда) и расходов на погребение производятся Фондом в случаях неустановления лица, скрывшегося с места транспортного происшествия и ответственного за причинение вреда потерпевшему.
Выплаты по возмещению вреда здоровью потерпевшего осуществляются Фондом только при причинении тяжкого вреда здоровью.
2. Право на получение выплат по возмещению вреда имеют граждане Республики Казахстан, а также иностранные граждане и лица без гражданства.
3. Требование потерпевшего либо лиц, указанных в пункте 4 настоящей статьи, об осуществлении выплаты по возмещению вреда, а также требование лиц, указанных в пункте 5 настоящей статьи, о возмещении расходов на погребение предъявляется к Фонду в течение одного года с момента наступления случая, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи.
4. В случае смерти потерпевшего право требования об осуществлении выплаты по возмещению вреда переходит лицу(-ам), имеющему(-им) согласно законодательным актам Республики Казахстан право на возмещение вреда в связи со смертью потерпевшего.
5. Лицу, осуществившему погребение потерпевшего, Фонд возмещает фактические расходы на погребение, не превышающие размер, установленный советом директоров Фонда, на основании письменного заявление с приложением документов, предусмотренных подпунктами 1), 4), 6), 7) пункта 2 статьи 17-2 настоящего Закона.
Статья 17-2. Осуществление выплат по возмещению вреда и
расходов на погребение Фондом
1. Потерпевший либо лица, указанные в пунктах 4 и 5 статьи 17-1 настоящего Закона, вправе обратиться с заявлением с приложением документов, необходимых для осуществления выплат по возмещению вреда и/или расходов на погребение, непосредственно в Фонд либо в страховую организацию - участнику.
2. К заявлению о выплатах по возмещению вреда и расходов на погребение прилагаются следующие документы:
1) нотариально удостоверенная копия документа, подтверждающего факт наступления случая, предусмотренного пунктом 1 статьи 17-1 настоящего Закона;
2) нотариально удостоверенная копия заключения организации здравоохранения, в которой потерпевшему была оказана медицинская помощь в связи с причиненным вредом здоровью в результате транспортного происшествия, с указанием характера полученных потерпевшим травм и увечий, диагноза, периода временной нетрудоспособности;

3) медико-әлеуметтiк немесе сот-медициналық сараптама мекемелерiнiң жұмыс iстеу қабiлетiн жоғалту дәрежесi туралы, сондай-ақ жәбiрленушi алған жарақаттар мен мертiгулердiң және көлiк оқиғасы арасындағы себеп-салдар байланысын растайтын қорытындының нотариатта куәландырылған көшiрмесi;
4) жәбiрленушiнiң қайтыс болуы туралы куәлiктiң нотариатта куәландырылған көшiрмесi;
5) Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес зиянды өтеу құқығына ие адамның құқығын растайтын құжаттың нотариатта куәландырылған көшiрмесi (жәбiрленушi қайтыс болған жағдайда);
6) жерлеуге нақты шыққан шығындарды растайтын құжаттар не олардың көшiрмелерi (жәбiрленушi қайтыс болған жағдайда);
7) жеке басты куәландыратын куәлiктiң нотариатта куәландырылған көшiрмесi.
3. Жәбiрленушi не осы Заңның 17-1-бабының 4 және 5-тармақтарында көзделген адамдар не қатысушы-сақтандыру ұйымы зиянды және/немесе жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдердi жүзеге асыру үшiн қажеттi құжаттар пакетiн ұсынғаннан кейiн Қор зиянды және/немесе жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдердi жүзеге асыру туралы не оларды жүзеге асырудан бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
4. Зиянды және/немесе жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлем жасау туралы шешiмдi Қор осы баптың 2-тармағында көзделген құжаттарды алған күннен бастап отыз жұмыс күнi iшiнде қабылдайды. Зиянды және/немесе жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдi Қор зиянды және/немесе жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлем жасау туралы шешiмдi қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде жүзеге асырады.
5. Қор осы баптың 3-тармағында көзделген iс-шараларды жүзеге асырумен байланысты қатысушы-сақтандыру ұйымдарының шығыстарын нақты болған шығыстар мөлшерiнде, бiрақ бес айлық есептiк көрсеткiштен астам емес мөлшерде өтейдi.
6. Жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына келтiрiлген зиянды өтеу бойынша төлемдердiң шектi мөлшерi Қордың директорлар кеңесiмен айқындалады.
7. Зиянды өтеу бойынша төлем моральдық залалдың, мүлiкке келтiрiлген зиянның, жәбiрленушiнiң не осы Заңның 17-1-бабының 4-тармағында көзделген адамдардың жiберiп алған пайдасының, қоршаған табиғи ортаға келтiрiлген залалдың орнын толтырмайды.
8. Зиянды және/немесе жерлеуге жұмсалатын шығыстарды өтеу бойынша төлемдердi Қор тiкелей немесе агент-банк арқылы, сондай-ақ қатысушы-сақтандыру ұйымы жәбiрленушiнiң не осы Заңның 17-1-бабының 4 және 5-тармақтарында көзделген адамдардың банк шоттарына қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырады.
9. Қор зиянды және/немесе жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерден мынадай жағдайларда:

3) нотариально удостоверенная копия заключения учреждений медико-социальной или судебно-медицинской экспертизы о степени утраты трудоспособности, а также подтверждающего причинно-следственную связь между полученными потерпевшим травмами, увечьями и транспортным происшествием;
4) нотариально удостоверенная копия свидетельства о смерти потерпевшего;
5) нотариально удостоверенная копия документа, подтверждающего право лица, имеющего согласно законодательным актам Республики Казахстан право на возмещение вреда (в случае смерти потерпевшего);
6) документы либо их копии, подтверждающие фактические затраты на погребение (в случае смерти потерпевшего);
7) нотариально удостоверенная копия удостоверения личности.
3. После предоставления потерпевшим либо лицами, предусмотренными пунктами 4 и 5 статьи 17-1 настоящего Закона, либо страховой организацией-участником полного пакета документов, необходимого для осуществления выплат по возмещению вреда и/или расходов на погребение, Фонд принимает решение об осуществлении выплат по возмещению вреда и/или расходов на погребение либо об отказе в их осуществлении.
4. Решение о выплате по возмещению вреда и/или расходов на погребение принимается Фондом в течение тридцати рабочих дней со дня получения документов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
Выплата по возмещению вреда и/или расходов на погребение осуществляется Фондом в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения о выплате по возмещению вреда и/или расходов на погребение.
5. Фондом возмещаются расходы страховых организаций-участников, связанные с осуществлением мероприятий, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, в размере фактических расходов, но не более пяти месячных расчетных показателей.
6. Предельные размеры выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и расходов на погребение определяются советом директоров Фонда.
7. Выплатой по возмещению вреда не покрываются моральный ущерб, вред, причиненный имуществу, упущенная выгода потерпевшего либо лиц, предусмотренных пунктом 4 статьи 17-1 настоящего Закона, ущерб окружающей природной среде.
8. Выплаты по возмещению вреда и/или расходов на погребение осуществляются непосредственно Фондом или через банк-агент, а также страховой организацией-участником в безналичной форме на банковский счет потерпевшего либо лиц, предусмотренных пунктами 4 и 5 статьи 17-1 настоящего Закона.
9. Фонд вправе отказать в выплатах по возмещению вреда и/или расходов на погребение в следующих случаях:

1) көлiк оқиғасы қорғану қажеттілігі мен өте қажет болған  жағдайда жасалған iс-әрекеттердi қоспағанда, жәбірленушінің қасақана жасаған iс-әрекетiнiң не оның басталуына ықпал ететін іс-әрекетінің не оның басталуына ықпал ететін іс-әрекетінің салдарлары болып табылса;
2) жәбiрленушiнiң iс-әрекеттерi Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген тәртiппен қасақана жасалған қылмыс немесе көлiк оқиғасымен себептi байланыстағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық деп танылса;
3) Қорға немесе қатысушы-сақтандыру ұйымына осы Заңның 17-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдай басталған сәттен бастап бiр жыл өтiп кеткеннен кейiн хабарласқан жағдайда;
4) көлiк оқиғасы тежеусiз күштiң салдарынан, яғни ядролық жарылыс, радиация немесе радиоактивтi улану, әскери iс-қимылдар, азаматтық соғыс, жиналыстар, митингтер, шерулер, пикеттер мен бұқаралық шерулер, жаппай тәртiпсiздiк немесе ереуiл сияқты төтенше және осындай алдын алуға болмайтын жағдайларда болса бас тартуға құқылы.
Зиянды және/немесе жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдердi жүзеге асырудан бас тарту үшiн негiздер болған жағдайда Қор құжаттардың толық пакетiн алған күннен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде бас тартудың себептерiн дәлелдеп негiздей отырып жазбаша түрде хабарламаны жiберуге мiндеттi.
10. Осы Заңмен жүктелген функцияларды орындау үшiн Қор Қазақстан Республикасының iшкi iстер министрлiгiмен тараптардың осы Заңға сәйкес Қордың төлемдердi жүзеге асыру үшiн негiз болған оқиғалармен байланысты ақпаратты ұсыну тәртiбi мен мерзiмiн белгiлейтiн ақпаратпен алмасу туралы келiсiмдi жасасады.
17-3-бап. Зиян келтiрген адамға керi талап ету құқығы
Қор жәбiрленушiге зиян келтiрген тұлғаға Қор жәбiрленушiнің не осы Заңның 17-1-бабының 4 және 5-тармақтарында көзделген адамдардың зиянды және/немесе жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдердi жүзеге асыру жөнiндегi талабын қараумен байланысты шеккен шығыстарын ескере отырып, зиянды және/немесе жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдер шегiнде керi талап ету құқығына ие болады.
17-4-бап. Зиянды өтеу резервін құру
1. Қор зиянды өтеу резервінің қаражаты есебінен зиянды және жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу төлемдердi жүзеге асырады.
Зиянды және жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдердi жүзеге асыру үшiн зиянды өтеу резервінің қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда Қор сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервін пайдаланады.
2. Уәкілетті орган белгіленген мөлшердегі бастапқы бір жолғы жарналар және сақтандырушы Қормен жасалған қатысу шартына сәйкес төлейтін қосымша жарналар зиянды өтеу резервiн қалыптастыру көздерi болып табылады.
Қосымша жарналар ставкасын есептеу әдiстемесi, оларды төлеу тәртiбi мен мерзiмi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi.

1) транспортное происшествие является следствием умышленных действий потерпевшего либо способствующих его наступлению, за исключением действий, совершенных в состоянии необходимой обороны и крайней необходимости;
2) действия потерпевшего признаны в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, умышленными преступлениями или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи с транспортным происшествием;
3) обращение в Фонд или страховую организацию - участнику по истечении одного года с момента наступления случая, предусмотренного пунктом 1 статьи 17-1 настоящего Закона;
4) транспортное происшествие наступило вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах, таких как воздействие ядерного взрыва, радиации или радиоактивного заражения, военных действий, гражданской войны, собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, массовых беспорядков или забастовок.
При наличии оснований для отказа в осуществлении выплат по возмещению вреда и/или расходов на погребение Фонд обязан в течение семи рабочих дней со дня получения полного пакета документов направить уведомление в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа.
10. Для выполнения возложенных настоящим Законом функций Фонд заключает соглашение об обмене информацией с Министерством внутренних дел Республики Казахстан, устанавливающее порядок и сроки предоставления информации, связанной с событиями, ставшими основанием для осуществления выплат Фондом в соответствии с настоящим Законом.
Статья 17-3. Право обратного требования к лицу, причинившему
вред
Фонд имеет право обратного требования к лицу, причинившему вред потерпевшему, в пределах выплаты по возмещению вреда и/или расходов на погребение с учетом расходов, понесенных Фондом в связи с рассмотрением требования потерпевшего либо лиц, предусмотренных пунктами 4 и 5 статьи 17-1 настоящего Закона, об осуществлении выплаты по возмещению вреда и/или расходов на погребение.
Статья 17-4. Создание резерва возмещения вреда
1. Осуществление выплат по возмещению вреда и расходов на погребение производится Фондом за счет средств резерва возмещения вреда.
В случае недостаточности средств резерва возмещения вреда для осуществления выплат по возмещению вреда и расходов на погребение Фонд использует резерв гарантирования страховых выплат.
2. Источником формирования резерва возмещения вреда являются первоначальные разовые взносы в размере, установленном уполномоченным органом, и дополнительные взносы, уплачиваемые страховщиками в соответствии с договором участия, заключаемого с Фондом.
Методика расчета ставки дополнительных взносов, порядок и сроки их уплаты устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.

3. Қосымша жарналардың мөлшерi қатысушы-сақтандыру ұйымы көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру бойынша есептеген сақтандыру сыйлықақыларының және қосымша жарналар ставкаларының көлемiне сүйене отырып есептеледi.
4. Сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензия қолданылуының тоқтата тұрылуы қатысушы-сақтандыру ұйымын қосымша жарналарды төлеуден босатпайды.
5. Қатысушы-сақтандыру ұйымы оны мәжбүрлеп тарату туралы соттың шешiмi заңды күшiне енген күннен бастап қосымша жарналарды төлеуден босатылады.
17-5-бап. Қосымша жарналарды төлеу жөнiндегi мiндеттердi ойдағыдай орындамау
1. Қор қосымша жарналарды төлемеген, уақтылы төлемеген не толық көлемде төлемеген жағдайда жеті жұмыс күнi iшiнде қатысушы-сақтандыру ұйымының осы Заң бойынша өз мiндеттемелерiн ойдағыдай орындамауы туралы уәкiлеттi органға хабарлауға мiндеттi.
2. Уәкiлеттi орган қатысушы-сақтандыру ұйымының қосымша жарналарды төлеу бойынша мiндеттемелердi ойдағыдай орындамауы туралы Қордың хабарламасын алған кезде ол мұндай сақтандыру ұйымына Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген санкцияларды және өзге де ықпал ету шараларын қолдануға құқылы.".
13. "Көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 1 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 14, 104-құжат; 2006 ж., N 2, 20-құжат; N 4, 25-құжат):
1) 7-баптың 2-тармағында:
бiрiншi бөлiкте "жол полициясының қызметкерлерiне" деген сөздерден кейiн "және көлiктi бақылау органдарының лауазымды тұлғаларына" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiкте "жол полициясы бөлiмшелерiнiң" деген сөздерден кейiн "және көлiктi бақылау органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 8-баптың 5-тармағы алып тасталсын;
3) мынадай мазмұндағы 8-1 және 8-2-баптармен толықтырылсын:
"8-1-бап. Көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру бойынша деректер базасы
1. Сақтандыру ұйымы ретiнде тiркелген заңды тұлға көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру құқығына лицензияны алғанға дейiн осы Заңмен айқындалған тәртiппен көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру бойынша деректер базасының (бұдан әрi - деректер базасы) қатысушысы болуға мiндеттi.
2. Деректер базасы - сақтанушы, сақтандырылушы және сақтандырушы туралы ақпараттың жиынтығы.
Сақтандыру есебi - деректер базасындағы ақпаратты толық немесе iшiнара беру нысаны.
Сақтанушы мен сақтандырылушы деректер базасының субъектiлерi болып табылады.

3. Размер дополнительных взносов рассчитывается исходя из объема начисленных страховой организацией-участником страховых премий по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств и ставки дополнительных взносов.
4. Приостановление действия лицензии на право осуществления страховой деятельности не освобождает страховую организацию - участника от уплаты дополнительных взносов.
5. Страховая организация-участник освобождается от уплаты дополнительных взносов со дня вступления в законную силу решения суда о ее принудительной ликвидации.
Статья 17-5. Ненадлежащее исполнение обязанностей по уплате
дополнительных взносов
1. В случае неуплаты, несвоевременной уплаты либо уплаты дополнительных взносов в неполном объеме Фонд в течение семи рабочих дней обязан известить уполномоченный орган о ненадлежащем исполнении страховой организацией-участником своих обязанностей по настоящему Закону.
2. Уполномоченный орган при получении извещения Фонда о ненадлежащем исполнении страховой организацией-участником обязанностей по уплате дополнительных взносов вправе применить к такой страховой организации санкции и иные меры воздействия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.".
13. В  Закон  Республики Казахстан от 1 июля 2003 г. "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 104; 2006 г., N 2, ст. 20; N 4, ст. 25):
1) пункт 2 статьи 7:
в части первой после слов "дорожной полиции" дополнить словами "и должностным лицам органов транспортного контроля";
в части второй после слов "органов внутренних дел" дополнить словами "и органы транспортного контроля";
2) пункт 5 статьи 8 исключить;
3) дополнить статьями 8-1 и 8-2 следующего содержания:
"Статья 8-1. База данных по обязательному страхованию
гражданско-правовой ответственности владельцев
транспортных средств
1. Юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации, до получения лицензии на право осуществления обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств обязано стать участником базы данных по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств (далее - база данных) в порядке, определенном настоящим Законом.
2. База данных - совокупность информации о страхователе, застрахованном и страховщике.
Страховой отчет - форма полной или частичной выдачи информации, содержащейся в базе данных.
Субъектами базы данных являются страхователь и застрахованный.

3. Деректер базасын қалыптастыруды және жүргiзуде тек қатысушылары көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыруды жүзеге асыру құқығы лицензиясына ие сақтандырушылардың жетпiс пайызынан кем емес болып табылатын ұйымға ғана жүзеге асыруға құқылы.
Ұйым Қазақстан Республикасының заң актiлерiне және уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес деректер базасын қалыптастыру мен жүргiзу жөнiндегi қызметтi жүзеге асырады.
4. Деректер базасын қалыптастыру және жүргiзу жөнiндегi ұйым Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен және осы Заңмен көзделген  талаптарды iске асыру функцияларын сапалы әрi уақтылы орындауды қамтамасыз ету мақсатында жеке және заңды тұлғалардан, сондай-ақ мемлекеттiк органдардан ақпаратты, оның iшiнде сақтандыру құпиясын құрайтын ақпаратты алуға құқылы.
Деректер базасын қалыптастыру және жүргiзу жөнiндегi ұйымның қызметкерлерi өз функцияларын жүзеге асыру барысында алған қызметтiк, коммерциялық құпияны, сақтандыру құпиясын және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария еткенi үшiн Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жауап бередi.
5. Мыналар:
1) көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандырушылар;
2) ақпаратты беру және (немесе) сақтандыру есептерiн алу туралы шарттардың негiзiнде өзге де тұлғалар деректер базасын  қалыптастыруға арналған ақпараттың жеткiзушiлерi болып табылады.
6. Ақпаратты жеткiзушi:
1) деректер базасын қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан ұсынылатын ақпаратты осы Заңға сәйкес пайдалануды талап етеді;
2) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне және (немесе) ақпаратты беру және (немесе) ақпаратты алу туралы шартқа сәйкес өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
7. Ақпаратты жеткiзушiлер:
1) деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйыммен ақпаратты беру және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шартты жасасуға;
2) осы Заңмен және ақпаратты беру және (немесе) сақтандыру есептерiн алу туралы шарттармен айқындалған көлемде әрi тәртiппен деректер базасын қалыптастыру үшiн деректер базасын қалыптастыру және жүргiзу жөнiндегi ұйымға ақпарат ұсынуға;
3) деректер базасы субъектiсiнiң талабымен деректер базасын қалыптастыру және жүргiзу жөнiндегi ұйымға берiлген ақпаратқа түзетулер енгiзуге;
4) деректер базасын қалыптастыру және жүргiзу жөнiндегi ұйымға деректер базасының субъектiсi туралы қолдағы мәлiметтерге дәл сәйкес келетiн ақпаратты ұсынуға;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердi пайдалануға;

3. Формирование и ведение базы данных вправе осуществлять только организация, участниками которой являются не менее семидесяти процентов страховщиков, имеющих лицензию на право осуществления обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств.
Организация осуществляет деятельность по формированию и ведению базы данных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
4. В целях обеспечения качественного и своевременного выполнения функций по реализации требований, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан и настоящим Законом, организация по формированию,и ведению базы данных вправе получать от физических и юридических лиц, а также государственных органов информацию, в том числе составляющую тайну страхования.
Работники организации по формированию и ведению базы данных несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления ими своих функций, составляющих служебную, коммерческую тайны, тайну страхования или иную охраняемую законом тайну, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
5. Поставщиками информации для формирования базы данных являются:
1) страховщики, осуществляющие обязательное страхование ответственности владельцев транспортных средств;
2) иные лица на основании договоров о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов.
6. Поставщик информации вправе:
1) требовать от организации по формированию и ведению базы данных использования предоставляемой информации в соответствии с настоящим Законом;
2) иметь иные права в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и (или) договором о предоставлении информации и (или) получении информации.
7. Поставщики информации обязаны:
1) заключить с организацией по формированию и ведению базы данных договор о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов;
2) предоставлять информацию в организацию по формированию и ведению базы данных для формирования базы данных в объеме и порядке, определенных настоящим Законом и договорами о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов;
3) вносить корректировки в информацию, переданную в организацию по формированию и ведению базы данных, по требованию субъекта базы данных;
4) предоставлять информацию в организацию по формированию и ведению базы данных в точном соответствии с имеющимися сведениями о субъекте базы данных;
5) использовать информационные ресурсы и информационные системы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

6) өз қаражаты есебiнен ақпаратты алу мен өңдеудiң тиiстi жағдайларын қамтамасыз етуге мiндеттi.
8. Мыналар:
1) сақтандыру қызметiн реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган;
2) көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандырушылар;
3) деректер базасының субъектiлерi;
4) сақтандыру және актуарлық есеп айырысулар саласында консультациялық қызмет көрсететiн консалтингтiк және ғылыми-зерттеу ұйымдары сақтандыру есебiн алушылар;
5) көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау бойынша мiндеттерiн орындауына бақылау жасайтын уәкiлеттi мемлекеттiк органдар болып табылады.
Осы тармақта көрсетiлмеген өзге тұлғаларға ақпаратты беруге рұқсат етiлмейдi.
9. Осы баптың 8-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген сақтандыру есебiнiң алушылары сақтандыру есебiн тек қана өздерi ғана туралы алуға құқылы.
Осы баптың 8-тармағының 4) тармақшасында көрсетiлген сақтандыру есебiнiң алушылары тек жасалған сақтандыру шарттарының саны, сақтандыру сыйлықақыларының көлемi, сақтандыру жағдайлары, сондай-ақ сақтандыру төлемдерiнiң сомалары бойынша жиынтық ақпараты бар сақтандыру есебiн ғана (мүлiк пен денсаулық бойынша төлемдер бөлiгiнде) алуға құқылы.
10. Ақпаратты алушы сақтандыру есебiн алуға және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
Осы баптың 8-тармағының 2) және 4) тармақшаларында көрсетiлген сақтандыру есебiн алушылар:
1) оларға ақпаратты алушылар ретiнде тiркелген кезде ұсынылған мәлiметтердегi өзгерiстер туралы хабардар етуге;
2) алынған ақпаратқа қатысты құпиялылықты сақтауға және оны үшiншi бiр тұлғаларға жария етпеуге;
3) алынған ақпаратты тек осы Заңда көзделген мақсаттар үшiн ғана пайдалануға;
4) деректер базасын субъектiнiң талабы бойынша оны ақпараттың мазмұнымен таныстыруға не оған ақпаратты алушының iшкi ережелерiне сәйкес оның көшiрмесiн беруге;
5) деректер базасынан ақпаратты беру қызметiн төлеуге;
6) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес өзге де мiндеттердi көтеруге мiндеттi.";
8-2-бап. Деректер базасын қалыптастыру үшiн ұсынылатын ақпарат
1. Осы Заңның 8-1-бабының 5-тармағында көрсетiлген ақпаратты жеткiзушiлер және осы Заңның 8-1-бабының 8-тармағының 2) және 4) тармақшаларында көрсетiлген сақтандыру есебiн алушылар ақпаратты беру және сақтандыру есептерiн алу жөнiндегi өз мiндеттемелерiн орындау мақсатында деректер базасын қалыптастыру және жүргiзу жөнiндегi ұйыммен ақпаратты беру және (немесе) сақтандыру есептерiн алу туралы шарттарды жасасуға мiндеттi.

6) обеспечивать надлежащие условия получения и обработки информации за счет собственных средств.
8. Получателями страхового отчета являются:
1) уполномоченный государственный орган по регулированию и надзору за страховой деятельностью;
2) страховщики, осуществляющие обязательное страхование ответственности владельцев транспортных средств;
3) субъекты базы данных;
4) консалтинговые и научно-исследовательские организации, предоставляющие консультационные услуги в сфере страхования и актуарных расчетов;
5) уполномоченные государственные органы, осуществляющие контроль за выполнением владельцами транспортных средств обязанности по заключению договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности.
Не допускается предоставление информации иным лицам, не указанным в настоящем пункте.
9. Получатели страхового отчета, указанные в подпункте 3) пункта 8 настоящей статьи, вправе получать страховой отчет только о себе.
Получатели страхового отчета, указанные в подпункте 4) пункта 8 настоящей статьи, вправе получать только страховой отчет, содержащий сводную информацию по количеству заключенных договоров страхования, объемам страховых премий, страховым случаям, а также суммам страховых выплат (в разрезе выплат по имуществу и здоровью).
10. Получатель информации вправе получать страховой отчет и иметь иные права в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Получатели страхового отчета, указанные в подпунктах 2) и 4) пункта 8 настоящей статьи, обязаны:
1) сообщать об изменении сведений, представленных ими при регистрации в качестве получателя информации;
2) соблюдать конфиденциальность в отношении полученной информации и не разглашать ее третьим лицам;
3) использовать полученную информацию только для целей, предусмотренных настоящим Законом;
4) ознакомить субъекта базы данных по его требованию с содержанием информации либо выдать ему в соответствии с внутренними правилами получателя информации ее копию;
5) оплатить услуги по предоставлению информации из базы данных;
6) нести иные обязанности в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 8-2. Информация, представляемая для формирования
базы данных
1. В целях выполнения своих обязательств по предоставлению информации и получения страховых отчетов поставщики информации, указанные в пункте 5 статьи 8-1 настоящего Закона, и получатели страхового отчета, указанные в подпунктах 2) и 4) пункта 8 статьи 8-1 настоящего Закона, обязаны заключить с организацией по формированию и ведению базы данных договоры о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов.

2. Сақтандырушылар ақпаратты беру және (немесе) сақтандыру есептерiн алу туралы шарттарда көзделген тәртiппен, мерзiмде және көлемде әрбiр жасалған сақтандыру шарты жөнiнде, сақтандыру сыйлықақыларының көлемi, сақтандыру жағдайлары, сондай-ақ сақтандыру төлемдерiнiң сомалары (мүлiк пен денсаулық бойынша төлемдер бөлiгiнде) туралы ақпаратты ұсынады.
3. Осы баптың 2-тармағында санамаланған ақпарат тиiстi бағдарламалық қамтамасыз етумен бiрiккен ақпараттық жүйелердi пайдалана отырып электрондық түрде ұсынылады.
4. Деректер базасын қалыптастыру және жүргiзу жөнiндегi ұйым сақтандырушылардың деректер базасының ақпараттық ресурстарын құру мен пайдалануға қатысудың тең шарттарын қамтамасыз етуге мiндеттi.";
4) 9-бапта:
1-тармақта:
"органдарының жол полициясы бөлiмшелерi" деген сөздер "органдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
"сақтандыру жағдайының" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ көлiк оқиғасы орнынан көрiнбей кеткен адам жәбiрленушiнің өмiрi мен денсаулығына зиян келтiрген жағдайдың" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
"органдарының жол полициясы бөлiмшелерi" деген сөздер "органдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
"сақтандырушы" деген сөзден кейiн "және Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 16-баптың 2-тармағының 3) тармақшасындағы "сақтандыру жағдайының" деген сөздердiң алдынан "көлiк оқиғасының және" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 17-баптың 2-тармағының 6) тармақшасындағы "немесе оның өкiлiнiң" деген сөздер "(сақтандырылушының) не жәбiрленушiнiң (пайда алушының) немесе олардың өкiлдерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 19, 20-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Сақтандыру сыйлықақысының мөлшерi
1. Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасқан кезде төленуге тиiс жылдық сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшiн базалық сақтандыру сыйлықақысы пайдаланылады, әрi оған көлiк құралының типiне және көлiк құралының тiркелген жерiне қарай көлiк құралының типi мен тiркеу аумағы бойынша коэффициенттер қолданылады.
Көлiк құралы Қазақстан Республикасының аумағына уақытша кiрген жағдайларда тiркеу аумағы бойынша коэффициенттер қолданылмайды.
2. Базалық сақтандыру сыйлықақылары мынадай мөлшерде белгiленедi (айлық есептiк көрсеткiштермен):
Ең аз базалық сақтандыру
сыйлықақысы
Ең көп базалық сақтандыру
сыйлықақысы
Жеке тұлға үшін
заңды тұлға,
жеке кәсіпкер
үшін
жеке тұлға үшін
заңды тұлға,
жеке кәсіпкер
үшін
5,5
9,2
8,3

2. Страховщики предоставляют информацию по каждому заключенному договору страхования, об объемах страховых премий, страховых случаях, а также суммах страховых выплат (в разрезе выплат по имуществу и здоровью) в порядке, сроки и объеме, предусмотренным договором о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов.
3. Информация, перечисленная в пункте 2 настоящей статьи, представляется в электронном виде с использованием информационных систем, объединенных соответствующим программным обеспечением.
4. Организация по формированию и ведению базы данных обязана обеспечить равные условия участия страховщиков в создании и доступе к информационным ресурсам базы данных.";
4) в статье 9:
в пункте 1:
слова "Подразделения дорожной полиции органов" заменить словом "Органы";
после слов "страхового случая," дополнить словами "а также случая причинения вреда жизни и здоровью потерпевшего лицом, скрывшимся с места транспортного происшествия,";
в пункте 2:
слова "Подразделения дорожной полиции органов" заменить словом "Органы";
слова "при его" заменить словами "и Фонду гарантирования страховых выплат при их";
5) подпункт 3) пункта 2 статьи 16 после слов "о наступлении" дополнить словами "транспортного происшествия и";
6) в подпункте 6) пункта 2 статьи 17 слова "или его представителя" заменить словами "(застрахованного) либо потерпевшего (выгодоприобретателя) или их представителей";
7) статьи 19, 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Размер страховой премии
1. Для расчета годовой страховой премии, подлежащей уплате при заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, используется базовая страховая премия, к которой в зависимости от типа транспортного средства и от места регистрации транспортного средства применяются коэффициенты по типу транспортного средства и по территории регистрации.
Коэффициенты по территории регистрации не распространяются на случаи временного въезда транспортного средства на территорию Республики Казахстан.
2. Базовые страховые премии устанавливаются в следующем размере (в месячных расчетных показателях):
Минимальная базовая
страховая премия
Максимальная базовая
страховая премия
для физичес-
кого лица
для юридического
лица,индивидуаль-
ного предпринима-
теля
для физичес-
кого лица
для юри-
дического
лица,инди-
видуального
предприни-
мателя
5,5
9,2
8,3

20-бап. Сақтандыру сыйлықақыларының мөлшерін азайту және көбейту
1. Көлік құралдарының иелері - Ұлы Отан соғысына қатысушылар және оларға теңестірілген адамдар, І және ІІ топтағы мүгедектер стандартты шартты жасасқан кезде осы Заңның 19-бабына сәйкес есептелген, төленуге тиiстi сақтандыру сыйлықақысының елу процентi мөлшерiндегi сақтандыру сыйлықақысын төлейдi.
Егер көлiк құралын осы тармақтың бiрiншi бөлiгiнде аталған адамдар санатына жатпайтын басқа иелер де пайдаланатын болса, онда көлiк құралы иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру мұндай жеңiлдiк берiлмей жүзеге асырылады.
2. Сақтандырушы Сақтандыру ережесiне сәйкес мынадай критерийлерге қарай тәуекелдердiң жiктелуiн ескере отырып, осы Заңның 19-бабында белгiленген базалық сақтандыру сыйлықақысының ең аз және ең көп мәнi шегiнде сақтандыру сыйлықақысының мөлшерiн айқындайды:
1) сақтанушының (сақтандырылушының) апаттылық тарихына;
2) көлiк құралының пайдалануда болу мерзiмiне (көлiк құралын шығарған күнге);
3) өзге критерийлерге.
3. Осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген критерийлердi сақтандырушының сақтандыру сыйлықақысы мөлшерiн есептеген кезде қолдануы сақтандыру полисi (оның телқұжаты) негiзiнде жүзеге асырылады. Сақтандыру полисi (оның телқұжаты) болмаған жағдайда сақтанушы (сақтандырылушы) алдындағы мiндеттi сақтандыру шартын жасасқан сақтандырушыдан алған анықтаманы бередi.
4. Анықтамада мынадай мәлiметтер болуы тиiс:
1) сақтандырушының атауы және тұратын жерi;
2) тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда) мен сақтанушының және сақтандырылушының (егер олар жеке тұлға болып табылса) тұрғылықты мекен-жайы немесе оның атауы, тұратын жерi мен банк деректемелерi (егер олар заңды тұлға болып табылса);
3) мiндеттi сақтандыру шартында көрсетiлген көлiк құралдары туралы, оның iшiнде моделi, қозғағыш көлемi, мемлекеттiк нөмiрi, тiркелгендiгi туралы куәлiк нөмiрi;
4) сақтандыру төлемiнiң мөлшерi туралы (болған жағдайда) нұсқау;
5) мiндеттi сақтандыру шартын жасаған құн және қолданылу мерзiмi;
6) мiндеттi сақтандыру шартының (сақтандыру полисiнiң) нөмiрi, сериясы.
5. Сақтанушылар көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасаған жағдайда бiрiншiден, сақтандырушы сақтанушыдан бұл туралы жазбаша нысандағы растауды талап етуге құқылы.
6. Алдындағы мiндеттi сақтандыру шартын жасасқан сақтандырушы осы баптың 4-тармағында көзделген анықтаманы тегiн бередi.

Статья 20. Уменьшение и увеличение размера страховых премий
1. Владельцы транспортных средств - участники Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним, инвалиды I и II группы при заключении стандартного договора уплачивают страховые премии в размере пятидесяти процентов от подлежащей к уплате страховой премии, рассчитанной в соответствии со статьей 19 настоящего Закона.
Если транспортное средство эксплуатируется также другими владельцами, не относящимися к категории лиц, указанных в части первой настоящего пункта, то обязательное страхование ответственности владельцев транспортных средств осуществляется без предоставления такой льготы.
2. Размер страховой премии определяется страховщиком в пределах минимального и максимального значений базовой страховой премии, установленных статьей 19 настоящего Закона, с учетом классификации рисков в зависимости от следующих критериев в соответствии с Правилами страхования:
1) история аварийности страхователя (застрахованного);
2) срок эксплуатации транспортного средства (дата производства транспортного средства);
3) иные критерии.
3. Применение страховщиком критерия, предусмотренного подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи, при расчете размера страховой премии осуществляется на основании страхового полиса (его дубликата). В случае отсутствия страхового полиса (его дубликата) страхователем (застрахованным) предоставляется справка от страховщика, с которым был заключен предыдущий договор обязательного страхования.
4. Справка должна содержать следующие сведения:
1) наименование и место нахождения страховщика;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии) и местожительство страхователя и застрахованных (если им является физическое лицо) или его наименование, местонахождение и банковские реквизиты (если им является юридическое лицо);
3) о транспортных средствах, которые были указаны в договоре обязательного страхования, в том числе модель, объем двигателя, государственный номер, номер свидетельства о регистрации;
4) указание о размере страховой выплаты (при наличии);
5) дата заключения и срок действия договора обязательного страхования;
6) номер, серию договора обязательного страхования (страхового полиса).
5. В случае заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств страхователем впервые, страховщик вправе потребовать от страхователя подтверждение об этом в письменной форме.
6. Страховщик, с которым был заключен предыдущий договор обязательного страхования, бесплатно выдает справку, предусмотренную пунктом 4 настоящей статьи.

7. Сақтандырушының осы бапта көзделгеннен өзге негiздер бойынша төленуге тиiстi сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін азайтуға немесе көбейтуге құқығы жоқ.";
8) 22-баптың 5-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "немесе оның өкiлiнiң" деген сөздер "(сақтандырылушының) не жәбiрленушiнiң (пайда алушының) немесе олардың өкiлдерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) мынадай мазмұндағы 22-1-баппен толықтырылсын:
"22-1-бап. Көлiк оқиғасы басталған кезде өмiрiне, денсаулығына зиян келтiрiлген жәбiрленушiлер болмаған жағдайдағы тұлғалардың iс-әрекетi
Көлiк оқиғасы болған кезде өмiрiне, денсаулығына зиян келтiрiлген жәбiрленушiлер болмаған жағдайда оның қатысушылары мүмкiндiгiнше болған көлiк оқиғасы туралы сақтандырушыларды хабардар етуi тиiс.
Сақтандырушылар көлiк оқиғасы болған жерге өз өкiлдерiн жiберуге құқылы.
Көлiк оқиғасының қатысушылары өзара келiсiм бойынша болған оқиғаның жағдайларын және болжамды зиян мөлшерi елу айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын мүлiкке келтiрiлген зиян мөлшерiн бағалаған кезде болған оқиғаның нобайын дербес жасап, оған қол қойып, оны ресiмдеу үшiн iшкi iстер органдарының жақын жердегi бекетiне немесе бөлiмшесiне барулары тиiс.";
10) 25-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасындағы "жәбiрленушiнiң еңбекке уақытша қабiлетсiздiгiнiң" деген сөздердiң алдынан "жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына зиян келтiру фактiсi болған жағдайда -" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Құжаттарды қабылдаған сақтандырушы өтiнiш берушi ұсынған құжаттардың толық тiзбесiн және олар қабылданған күндi көрсете отырып екi данада анықтама жасауға мiндеттi.
Анықтаманың бiр данасы өтiнiш берушiге берiледi, екiншi данасы өтiнiш берушiнiң алғандығы жөнiндегi белгiсiмен сақтандырушыда қалады.
Сақтанушы (сақтандырылушы) не жәбiрленушi (пайда алушы) немесе олардың өкiлдерi осы баптың 2-тармағында көзделген құжаттардың барлығын бермеген жағдайда, сақтандырушы үш жұмыс күнi iшiнде жетiспейтiн құжаттар туралы оларға жазбаша хабарлауға мiндеттi.";
11) 29-баптың 3-тармағындағы "сақтандырушы талап қойылған күннен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде сақтандыру төлемi туралы талап қойған тұлғаға" деген сөздер "өтiнiштi және осы Заңның 25-бабының 2-тармағында көзделген барлық құжаттарды алған күннен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде сақтандыру жағдайының басталғандығы туралы өтiнiш иесiне" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 1 шiлдедегi  Заңы  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 14, 102-құжат; 2006 ж., N 2, 20-құжат; N 4, 25-құжат):

7. Страховщик не вправе уменьшать или увеличивать размер подлежащей к уплате страховой премии по основаниям иным, чем это предусмотрено настоящей статьей.";
8) в части первой пункта 5 статьи 22 слова "или его представителя" заменить словами "(застрахованного) либо потерпевшего (выгодоприобретателя) или их представителей";
9) дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
"Статья 22-1. Действия лиц при наступлении транспортного
происшествия при отсутствии потерпевших,
которым причинен вред жизни, здоровью
В случае отсутствия потерпевших, которым причинен вред жизни, здоровью при совершении транспортного происшествия, его участники при наличии возможности должны уведомить страховщиков о произошедшем транспортном происшествии.
Страховщики вправе направить своих представителей на место транспортного происшествия.
Участники транспортного происшествия по взаимному согласию в оценке обстоятельств случившегося и размере причиненного вреда имуществу, предполагаемый размер которого не должен превышать пятидесяти месячных расчетных показателей, вправе самостоятельно составить схему происшествия и, подписав ее, прибыть на ближайший пост или в подразделение органов внутренних дел для его оформления.";
10) в статье 25:
подпункт 3) пункта 2 после слов "нетрудоспособности потерпевшего" дополнить словами "- в случае наличия факта причинения вреда жизни, здоровью потерпевшего";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Страховщик, принявший документы, обязан составить в двух экземплярах справку с указанием полного перечня представленных заявителем документов и даты их принятия.
Один экземпляр справки выдается заявителю, второй экземпляр с отметкой заявителя в ее получении остается у страховщика.
В случае предоставления страхователем (застрахованным) либо потерпевшим (выгодоприобретателем) или их представителями не всех документов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, страховщик обязан в течение трех рабочих дней письменно уведомить их о недостающих документах.";
11) в пункте 3 статьи 29 слова "предъявления требования направить лицу, заявившему требование о страховой выплате," заменить словами "получения заявления и всех документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 25 настоящего Закона, направить заявителю".
14. В  Закон  Республики Казахстан от 1 июля 2003г. "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 102; 2006 г., N 2, ст. 20; N 4, ст. 25):

1) 7-баптың 3-тармағының екiншi бөлiгiнде "жол полициясы бөлiмшелерi" деген сөздерден кейiн "және көлiктi бақылау органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 21-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Тасымалдаушы жасаған көлiктегi сақтандыру жағдайы туралы актiде мынадай мәлiметтер болуы тиiс:
1) жәбiрленушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты;
2) көлiк түрi;
3) рейс нөмiрi, поезд нөмiрi, кеменiң аты т.б.;
4) сапар бағыты;
5) жәбiрленушiде болған жол жүру билетiнiң сериясы және нөмiрi;
6) сақтандыру жағдайының басталу орны, күнi және уақыты;
7) жәбiрленушiнiң өмiрiне және денсаулығына келтiрiлген зақымдардың сипаты;
8) жәбiрленушiнiң мүлкiне келтiрiлген зақымдардың сипаты;
9) сақтандыру жағдайының күйiне қысқаша сипаттама;
10) тергеудi жүзеге асыратын құзыреттi органның атауы;
11) жәбiрленушi жiберiлген медициналық мекеменiң атауы және тұратын жерi;
12) көлiк ұйымы не көлiк құралы басшысының тегi, аты, әкесiнiң аты және қолы;
13) тергеудi жүзеге асыратын құзыреттi орган өкiлiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты және қолы;
14) тасымалдаушының мөрi.".
15. "Туроператордың және турагенттiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 31 желтоқсандағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 24, 179-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 20-құжат):
мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Туроператордың және турагенттiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыруды жүзеге асырудың ерекшелiктерi
1. Сақтандыру ұйымы ретiнде тiркелген заңды тұлға туроператордың және турагенттiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыруды жүзеге асыруға құқық беретiн лицензия алғанға дейiн Қорды құру және оның қызметi туралы Қазақстан Республикасының заңымен белгiленген тәртiппен Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорының қатысушысы болуға мiндеттi.
2. Туроператордың және турагенттiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыруды жүзеге асырушы сақтандырушы өз қаржылық есеп беруiн жыл сайын Қазақстан Республикасының барлық аумағына таратылатын кем дегенде екi мерзiмдi баспасөз басылымында мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң жылдық қаржылық есептiлiктi жариялау тәртiбi туралы нормативтiк құқықтық актiсiнде көзделген көлемде және мерзiмде жариялап отыруға мiндеттi.
3. Сақтандырушылар туроператордың және турагенттiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру бойынша сақтандыру тәуекелдерi, сақтандыру жағдайлары және сақтандыру төлемдерi бойынша ақпараттық деректер базасын қалыптастыруды және жүргiзудi жүзеге асыратын ұйымды құруға қатысуға құқылы.";

1) в части второй пункта 3 статьи 7 после слов "органов внутренних дел" дополнить словами "и органы транспортного контроля";
2) статью 21 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Акт о страховом случае на транспорте, составленный перевозчиком, должен содержать следующие сведения:
1) фамилия, имя, отчество потерпевшего;
2) вид транспорта;
3) номер рейса, номер поезда, название судна и т.п.;
4) маршрут следования;
5) серия и номер проездного билета, имеющегося у потерпевшего;
6) место, дата и время наступления страхового случая;
7) характеристика повреждений, причиненных жизни и здоровью потерпевшего;
8) характеристика повреждений, причиненных имуществу потерпевшего;
9) краткое описание обстоятельств страхового случая;
10) наименование компетентного органа, осуществляющего расследование;
11) наименование и местонахождение медицинского учреждения, куда был направлен потерпевший;
12) фамилия, имя, отчество и подпись руководителя транспортной организации либо транспортного средства;
13) фамилия, имя, отчество и подпись представителя компетентного органа, осуществляющего-расследование;
14) печать перевозчика.".
15. В  Закон  Республики Казахстан от 31 декабря 2003г. "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 24, ст. 179; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 20): дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Особенности осуществления обязательного
страхования ответственности туроператора и
турагента
1. Юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации, до получения лицензии на право осуществления обязательного страхования ответственности туроператора и турагента, обязано стать участником Фонда гарантирования страховых выплат в порядке, определенном законом Республики Казахстан о создании и деятельности указанного Фонда.
2. Страховщик, осуществляющий обязательное страхование ответственности туроператора и турагента, обязан ежегодно публиковать свою финансовую отчетность на государственном и русском языках не менее чем в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, в объеме и сроки, которые предусмотрены нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан о порядке публикации годовой финансовой отчетности.
3. Страховщики вправе участвовать в создании организации, осуществляющей формирование и ведение информационной базы данных по страховым рискам, страховым случаям и страховым выплатам по обязательному страхованию ответственности туроператора и турагента.".

16. "Қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 7 ақпандағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2005 ж., N 3-4, 2-құжат):
1) 1-бапта:
6) тармақшада:
"еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқару кезiндегi жазатайым оқиға (бұдан әрi - жазатайым оқиға)" деген сөздер "қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiру фактiсi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"еңбекке қабiлеттiлiгiнен тұрақты айрылуға" деген сөздер "кәсiптiк еңбекке қабiлеттiлiгiнен айрылу дәрежесiн белгiлеуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "еңбекке қабiлеттiлiгiнен тұрақты айрылуына" деген сөздер "кәсiптiк еңбекке қабiлеттiлiгiнен айрылу дәрежесiн белгiлеуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) сақтандыру жағдайы - оның басталуына қарай қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты сақтандыру төлемiн жүзеге асыруды көздейтiн оқиға;";
2) 8-бапта:
2-тармақта:
1) тармақшаның екiншi және үшiншi абзацтары алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) заңды тұлға және дербес кәсiпкер мемлекеттiк тiркеуге тұрған кезден бастап он жұмыс күнi iшiнде сақтандырушымен жұмыс берушiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасуға;";
мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) персоналдың санаттары мен қызметкердiң (қызметкерлердiң) кәсiптiк тәуекелi өзгерген кезден он жұмыс күнi iшiнде бұл туралы сақтандырушыға хабарлауға;";
4) тармақшадағы "сақтандыру жағдайының басталғаны" деген сөздер "қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiру фактiсi" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшадағы "жазатайым оқиғалардың" деген сөздер "қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiру фактiлерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 9-баптың 2-тармағының 8) тармақшасы алып тасталсын;
4) 11-бапта:
3-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "сақтандырушының сақтанушыға сақтандыру полисiн беруi арқылы" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақта:
"Сақтандыру полисi" деген сөздер "Сақтандыру шарты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Сақтандыру полисi бланкiсiн дайындауға және оның телнұсқасын ресiмдеуге" деген сөздер "Сақтандыру шартының телнұсқасын ресiмдеуге" деген сөздермен ауыстырылсын;

16. В  Закон  Республики Казахстан от 7 февраля 2005 г. "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 3-4, ст. 2):
1) в статье 1:
в подпункте 6):
слова "несчастный случай при исполнении трудовых (служебных) обязанностей (далее - несчастный случай)" заменить словами "факт причинения вреда жизни и здоровью работника при исполнении трудовых (служебных) обязанностей";
слова "стойкой утрате" заменить словами "установлению ему степени утраты профессиональной";
в подпункте 7) слова "стойкой утрате" заменить словами "установлению ему степени утраты профессиональной";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) страховой случай - событие, с наступлением которого договор обязательного страхования гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей предусматривает осуществление страховой выплаты;";
2) в статье 8:
в пункте 2:
абзацы второй и третий подпункта 1) исключить;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) заключить договор обязательного страхования ответственности работодателя со страховщиком в течение десяти рабочих дней с момента государственной регистрации юридического лица и индивидуального предпринимателя;";
дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) в течение десяти рабочих дней с момента изменения категории персонала и класса профессионального риска работника (работников) уведомить об этом страховщика;";
в подпункте 4) слова "наступлении страхового случая" заменить словами "факте причинения вреда жизни и здоровью работника при исполнении трудовых (служебных) обязанностей";
в подпункте 11) слова "несчастных случаев" заменить словами "фактов причинения вреда жизни и здоровью работника при исполнении трудовых (служебных) обязанностей";
3) подпункт 8) пункта 2 статьи 9 исключить;
4)в статье 11:
в части первой пункта 3 слова "путем выдачи страховщиком страхователю страхового полиса" исключить;
в пункте 4:
слова "страхового полиса" заменить словами "договора страхования";
слова "бланка страхового полиса и оформление его дубликата" заменить словами "дубликата договора страхования";

5) 13-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) сақтандырушы сақтандыру шартымен белгiленген жалпы сақтандыру сомасы мөлшерiндегi сақтандыру төлемiн (сақтандыру төлемдерiн) жүзеге асырған";
6) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Сақтандыру сомасы
1. Сақтандыру сомасы жұмыс берушiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартымен айқындалады, бiрақ ол жұмыс берушiнiң мiндеттi сақтандыру шартын жасаған кезде барлық қызметкерлердiң еңбек ақысының жылдық қорынан кем болмауға тиiс.
2. Сақтандыру сомасы сақтандыру төлемi мөлшерiнiң сомасына кемидi.
3. Сақтандыру сомасы қызметкерлердiң еңбекақысының жылдық қоры өзгерген жағдайда ғана өзгеруi мүмкiн.";
7) 17-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жұмыс берушiнiң жауапкершiлiгiн сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы персоналдың тиiстi санаты бойынша еңбекақы төлеу қорына көбейтiлген, осы баптың 2-тармағында белгiленген сақтандыру тарифiнiң негiзiнде тараптардың келiсiмiмен айқындалады. Алынған сомалар жинақталуға жатады.
Егер сақтандыру шартының қолданылу мерзiмi iшiнде еңбекақы төлеу қоры өсетiн болса, онда тараптардың келiсiмi бойынша сақтандыру шартына негiзгi шарттың қолданылу кезеңiнде қосымша келiсiм жасау арқылы өзгерiстер енгiзiлуi мүмкiн (сақтандыру сомасының және сақтандыру сыйлықақысының мөлшерi бөлiгiнде). Сақтандыру сыйлықақысы еңбекке ақы төлеу қоры сомасының өзгеруi және негiзгi шарттың аяқталуына дейiн қалған мерзiм негiзiнде есептеледi. Сақтандыру тарифi сақтандыру шарты (негiзгi шарт) жасалған тарифтен қалған сақтандыру кезеңiне теңбе-тең есептеледi.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Персоналдың санаттары мен қызметкердiң кәсiптiк тәуекел сыныбы өзгерген жағдайда жұмыс берушiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартының қолданылуы кезiнде сақтандыру сыйлықақысы жұмыс берушiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартының қолданылу мерзiмi өткенге дейiн қалған мерзiмге теңбе-тең қайта есептеледi.";
8) 18-бапта:
1-тармақтағы "келтiрiлген зиянды өтеу жөнiндегi" деген сөздер "зиян келтiргенi үшiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "еңбекке қабiлеттiлiгiнен тұрақты айрылуына" деген сөздер "кәсiптiк еңбекке қабiлеттiлiгiнен айрылу дәрежесiн белгiлеуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Зиян мөлшерiн анықтау тәртiбi. Жұмыс берушiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемi
1. Қызметкердiң қайтыс болуына немесе кәсiптiк еңбекке қабiлеттiлiгiнен айрылу дәрежесiн алуына байланысты жалақыдан (кiрiстен) айрылуына қатысты зиянның мөлшерi Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң талаптарына сәйкес айқындалады.

5) пункт 1 статьи 13 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) осуществления страховщиком страховой выплаты (страховых выплат) в размере общей страховой суммы, установленной договором страхования.";
6) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Страховая сумма
1. Страховая сумма определяется договором обязательного страхования ответственности работодателя, но не должна быть менее годового фонда оплаты труда всех работников на момент заключения договора обязательного страхования ответственности работодателя.
2. Страховая сумма уменьшается на сумму размера страховой выплаты.
3. Страховая сумма может изменяться в случае изменения годового фонда оплаты труда работников.";
7)в статье 17:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Страховая премия по договору страхования ответственности работодателя определяется соглашением сторон на основе страхового тарифа, установленного пунктом 2 настоящей статьи, умноженного на фонд оплаты труда по соответствующей категории персонала. Полученные суммы подлежат суммированию.
Если в течение срока действия договора страхования изменяется фонд оплаты труда, то по соглашению сторон в договор страхования могут быть внесены изменения (в части размера страховой суммы и страховой премии) путем заключения дополнительного соглашения на период действия основного договора. Страховая премия рассчитывается исходя из суммы изменения фонда оплаты труда и срока, оставшегося до окончания основного договора. Страховой тариф рассчитывается пропорционально оставшемуся периоду страхования от тарифа, по которому был заключен договор (основной договор) страхования.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. В случае изменения категории персонала и класса профессионального риска работника в течение действия договора обязательного страхования ответственности работодателя страховая премия подлежит перерасчету пропорционально сроку, оставшемуся до истечения срока действия договора обязательного страхования ответственности работодателя.";
8)в статье 18:
в пункте 1 слова "по возмещению вреда, причиненного" заменить словами "за причинение вреда";
в части первой пункта 2 слова "со стойкой утратой" заменить словами "с установлением ему степени утраты профессиональной";
9) статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Порядок определения размера вреда. Страховая
выплата по договору обязательного страхования
ответственности работодателя
1. Размер вреда, связанного с утратой заработка (дохода) в связи со смертью работника или получением им степени утраты профессиональной трудоспособности, определяется в соответствии с требованиями Гражданского кодекса Республики Казахстан.

2. Қызметкерге кемiнде бiр жыл немесе бiр жылдан астам мерзiмге кәсiптiк еңбекке қабiлеттiлiгiнен айрылу дәрежесi белгiленген жағдайда оның денсаулығының зақымдануынан туындаған шығыстардың, сондай-ақ қызметкердi жерлеуге жұмсалған шығыстардың мөлшерiн сақтандырушы осы шығыстарды растайтын құжаттардың негiзiнде айқындайды.
Жерлеуге арналған шығыстарды өтеу ретiнде тиесiлi сақтандыру төлемi 100 айлық есептiк көрсеткiштен аспауы тиiс.
3. Қызметкерге кемiнде бiр жыл немесе бiр жылға тең мерзiмге кәсiптiк еңбекке қабiлеттiлiгiнен айрылу дәрежесiн белгiлеуге байланысты қызметкердiң жалақысынан (кiрiсiнен) айрылуына байланысты зиянды өтеу ретiнде тиесiлi сақтандыру төлемi Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне сәйкес айқындалған мөлшерде жүзеге асырылады.
4. Қызметкерге кемiнде бiр жыл немесе бiр жылға тең мерзiмге кәсiптiк еңбекке қабiлеттiлiгiнен айрылу дәрежесiн белгiлеуге байланысты, сондай-ақ денсаулықтың зақымдануымен туындаған шығыстарды өтеу бойынша сақтандыру төлемiн сақтандырушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделген құжаттар негiзiнде кәсiптiк еңбекке қабiлеттiлiгiнен айрылу дәрежесiн белгiлеген кезден бастап жетi жұмыс күнi iшiнде жасайды.
Осы тармақта көзделген жағдайларда сақтандыру төлемiн алушы жәбiрленушi қызметкер болып табылады.
5. Қызметкердi жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша сақтандыру төлемiн алушы жерлеуге жұмсалған шығыстарды шеккен тұлға болып табылады.
6. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда қызметкердiң не қызметкердi жерлеуге жұмсалған шығыстарды шеккен тұлғаның жазбаша өтiнiшi бойынша сақтандырушы өтiнiш иесiнiң болашақта жұмсалатын шығыстар шотына сақтандыру төлемiн жүзеге асыруға мiндеттi.
7. Қызметкерге бiр жылдан аспайтын мерзiмге кәсiптiк еңбекке қабiлеттiлiгiнен айрылу дәрежесiн белгiлеуге байланысты не қызметкердiң қайтыс болуына байланысты Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес зиянды өтетуге құқығы бар тұлғалардың жалақысынан (кiрiсiнен) айрылуына байланысты зиянды өтеу ретiнде тиесiлi сақтандыру төлемi осы Заңның 23-бабына сәйкес сақтанушымен жасалған аннуитет шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшерiне тең мөлшерде жүзеге асырылады.
Қызметкерге бiр жылдан аспайтын мерзiмге кәсiптiк еңбекке қабiлеттiлiгiнен айрылу дәрежесiн белгiлеуге байланысты не қызметкердiң қайтыс болуына байланысты Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес зиянды өтеу құқығын алған тұлғалардың жалақысынан (кiрiсiнен) айрылуына байланысты зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемi сақтанушы онымен аннуитет шартын жасасуға мiндеттi аннуитеттiк сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алған пайда алушының таңдаған сақтандыру ұйымына аударылады.

2. Размер расходов, вызванных повреждением здоровья работника в случае установления ему степени утраты профессиональной трудоспособности на срок менее или более одного года, а также расходов на погребение работника определяется страховщиком на основании документов, подтверждающих эти расходы.
Страховая выплата, причитающаяся в качестве возмещения расходов на погребение, не должна превышать 100 месячных расчетных показателей.
3. Страховая выплата, причитающаяся в качестве возмещения вреда, связанного с утратой заработка (дохода) работником в связи с установлением ему степени утраты профессиональной трудоспособности на срок менее или равный одному году, осуществляется в размере, определяемом в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
4. Страховая выплата в связи с установлением работнику степени утраты профессиональной трудоспособности на срок менее или равный одному году, а также по возмещению расходов, вызванных повреждением здоровья, производится страховщиком в течение семи рабочих дней с момента установления степени утраты профессиональной трудоспособности на основании документов, оформленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Получателем страховой выплаты в случаях, предусмотренных настоящим пунктом, является пострадавший работник.
5. Получателем страховой выплаты по возмещению расходов на погребение работника является лицо, понесшее затраты на погребение.
6. В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, по письменному заявлению работника либо лица, понесшего расходы на погребение работника, страховщик обязан осуществить страховую выплату в счет будущих расходов заявителя.
7. Страховая выплата, причитающаяся в качестве возмещения вреда, связанного с утратой заработка (дохода) работником в связи с установлением ему степени утраты профессиональной трудоспособности на срок более одного года либо лицами, имеющими согласно законодательным актам Республики Казахстан право на возмещение вреда в связи со смертью работника, осуществляется в размере, равном размеру страховой премии по договору аннуитета, заключенному страхователем в соответствии со статьей 23 настоящего Закона.
Страховая выплата по возмещению вреда, связанного с утратой заработка (дохода) работником в связи с установлением степени утраты профессиональной трудоспособности на срок более одного года либо лицами, имеющими согласно законодательным актам Республики Казахстан право на возмещение вреда в связи со смертью работника, перечисляется в выбранную выгодоприобретателем страховую организацию, имеющую лицензию на право осуществления аннуитетного страхования, с которой страхователь обязан заключить договор аннуитета.

8. Қызметкердiң қаза болуына немесе оның денсаулығының зақымдануына байланысты зиян үшiн сақтандыру төлемi нақты зиян мөлшерiнде, бiрақ жұмыс берушiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартында белгiленген жалпы сақтандыру сомасынан аспайтын мөлшерде жүргiзiледi.
Егер осы баптың 7-тармағына сәйкес айқындалған сақтандыру төлемiнiң мөлшерi аннуитет шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшерiнен аз болған жағдайда, көрсетiлген айырмашылық аннуитеттiк сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алған сақтандыру ұйымына сақтанушының есебiнен төленедi.
9. Сақтандыру төлемiн аударуға байланысты шығыстар сақтандырушының есебiнен жүргiзiледi.";
10) 20-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгiнде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"сақтандыру шартының көшiрмесi";
2) тармақшадағы "қызметкерге" деген сөздiң алдынан "жәбiрленушi" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша аннуитет шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы туралы аннуитеттiк сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алған сақтандыру ұйымы қорытындысының көшiрмесi.";
11) 21-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы "оның" деген сөз "қызметкердiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "сақтанушы" деген сөзден кейiн ", жәбiрленушi қызметкер" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 23-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қызметкердiң бiр жылдан астам мерзiмге еңбекке қабiлеттiлiгiнен айрылу дәрежесi белгiленген не ұзартылған (қайта куәландырылған) не ол қайтыс болған жағдайда жұмыс берушi осы Заңның 19-бабы 6-тармағының талаптарын есепке ала отырып, қызметкердiң не қызметкердiң қайтыс болуына байланысты Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес зиянды өтетуге құқық алған тұлғаның пайдасына аннуитет шартын жасасуға мiндеттi.
13) 24-бапта:
1-тармақта "жазатайым оқиға" деген сөздер "қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiру фактiсi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың екiншi бөлiгiнде "жазатайым оқиға" деген сөздер "еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiру фактiсi" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заңды қолданысқа енгiзу тәртiбi
1. Осы Заң ресми жарияланған күннен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
2. Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алған сақтандыру ұйымдары осы Заң қолданысқа енгiзiлген күннен бастап алты ай iшiнде мiндеттi сақтандыру жөнiндегi деректер базасының қатысушылары болуға мiндеттi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

8. Страховая выплата за вред, связанный с гибелью работника или повреждением его здоровья, производится в размере реального вреда, но не более страховой суммы, установленной договором обязательного страхования ответственности работодателя.
В случае, если размер страховой выплаты, определяемой в соответствии с пунктом 7 настоящей статьи, недостаточен для заключения договора аннуитета, разница уплачивается в страховую организацию, имеющую лицензию на право осуществления аннуитетного страхования, за счет страхователя.
9. Расходы, связанные с переводом страховой выплаты, производятся за счет страховщика.";
10) в части первой пункта 2 статьи 20:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) копия договора страхования;";
подпункт 2) после слова "причиненного" дополнить словом "пострадавшему";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) копия заключения страховой организации, имеющей лицензию на право осуществления аннуитетного страхования, о страховой премии по договору аннуитета по форме, установленной уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
11) в статье 21:
подпункт 1) пункта 1 после слова "совершенных" дополнить словом "работником";
пункт 2 после слова "страхователь" дополнить словами ", пострадавший работник";
12) пункт 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"1. В случае установления либо продления (переосвидетельствования) степени утраты трудоспособности работника на срок более одного года либо его смерти работодатель обязан заключить договор аннуитета в пользу работника либо лица, имеющего согласно законодательным актам Республики Казахстан право на возмещение вреда в связи со смертью работника с учетом требований пункта 6 статьи 19 настоящего Закона.";
13) в статье 24:
в пункте 1 слова "несчастный случай" заменить словами "факт причинения вреда жизни и здоровью работника при исполнении трудовых (служебных) обязанностей";
в части второй пункта 2 слова "несчастного случая" заменить словами "факта причинения вреда жизни и здоровью работника при исполнении трудовых (служебных) обязанностей".
Статья 2. Порядок введения в действие настоящего Закона:
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
2. Страховые организации, имеющие лицензию на право осуществления обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, обязаны стать участниками базы данных по обязательному страхованию в течение шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан