Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 маусымдағы N 632 Қаулысы
Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын одан әрi дамыту, әуе көлiгiндегi қауiпсiздiктi қамтамасыз ету және транзиттiк ағынды тарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Орталық атқарушы органдар және мүдделi ұйымдар Бағдарламада көзделген iс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсiн және жыл сайын 10 ақпаннан және 10 тамыздан кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiне оның iске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгi жыл сайын 15 ақпанға және 15 тамызға қарай Қазақстан Республикасының Үкiметiне Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 30 маусымдағы
N 632 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын
дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасы
Мазмұны
1.    Бағдарламаның Паспорты
2.    Кiрiспе
3.    Саланың қазіргі жай-күйiн талдау және қазiргi проблемалар
4.    Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
5.    Бағдарламаның негiзгi бағыттары және оны iске асыру тетіктері
5.1   Авиациялық қызметтер мен жұмыстар нарығын мемлекеттiк реттеу жүйесін жетілдіру
5.2   Ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету
5.3   Авиатасымалдар нарығын, оның iшiнде облысiшiлiк әуе қатынастарын дамыту және кеңейту
5.4   Әуежайлардың жердегi инфрақұрылым объектiлерiн (ҰҚЖ-ны, аэровокзал кешендерiн қайта жаңарту, қазiргi заманғы арнайы техникамен жарақтандыру) жаңғыртуды және дамытуды жүзеге асыру
5.5   Аэронавигация жүйесiнiң өндiрiстiк қуаттарын жаңғыртуды жалғастыру жөніндегi және әуе қозғалысын ұйымдастыру жүйесiнің жаңа тұжырымдамасын енгізуге дайындық жөніндегі iс-шаралар кешенiн орындау
5.6   Әуе кемелерi паркiн жаңарту
5.7   Азаматтық авиация саласын нормативтiк құқықтық, оның
ішінде еуропалық авиациялық ережелердi кезең-кезеңiмен енгізу жолымен қамтамасыз етудi жетiлдiру
5.8   Кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесiн жетiлдiру
6.    Қажетті ресурстар және қаржыландыру көздерi
7.    Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер

Об утверждении Программы развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан на 2006-2008 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2006 года N 632
В целях дальнейшего развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, обеспечения безопасности на воздушном транспорте и привлечения транзитных потоков Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан на 2006-2008 годы (далее - Программа).
2. Центральным исполнительным органам и заинтересованным организациям обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой и ежегодно, не позднее 10 февраля и 10 августа, представлять информацию о ходе ее реализации в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан представлять в Правительство Республики Казахстан ежегодно, к 15 февраля и 15 августа, информацию о ходе реализации Программы.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 июня 2006 года N 632
Программа
развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан
на 2006-2008 годы
Содержание
1.     Паспорт Программы
2.     Введение
3.     Анализ современного состояния отрасли и существующие проблемы
4.     Цель и задачи Программы
5.     Основные направления и механизмы реализации Программы
5.1    Совершенствование системы государственного регулирования рынка
авиационных услуг и работ
5.2    Обеспечение безопасности полетов и авиационной безопасности
5.3    Развитие и расширение рынка авиаперевозок, в том числе внутриобластных
воздушных сообщений
5.4    Осуществление модернизации и развития объектов наземной инфраструктуры
(реконструкция взлетно-посадочных полос, аэровокзальных комплексов,
оснащение современной спецтехникой) аэропортов
5.5    Выполнение комплекса мероприятий по подготовке к внедрению новой концепции
системы организации воздушного движения и продолжение модернизации
производственных мощностей по управлению за воздушным движением
5.6    Обновление парка воздушных судов
5.7    Совершенствование нормативного правового обеспечения отрасли гражданской
авиации, в том числе путем поэтапного внедрения европейских авиационных правил
5.8    Совершенствование системы подготовки и переподготовки кадров
6.     Необходимые ресурсы и источники финансирования
7.     Ожидаемые результаты от реализации Программы

8.    Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөніндегі iс-шаралар жоспары
9.    Ескертпелер
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы                Қазақстан Республикасының азаматтық авиация
саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған
бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама)
Әзiрлеу үшiн         "Қазақстан Республикасы Президентiнiң
негiздеме            2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына
Жолдауын iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың
жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң 2006-2008 жылдарға
арналған бағдарламасын орындаудың желiлiк
кестесi туралы" Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 2006 жылғы 31 наурыздағы N 222
қаулысы
Негiзгi әзiрлеушi   Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация
министрлiгi
Бағдарламаның        Халықтың және шаруашылық субъектiлерiнiң
мақсаттары           авиациялық қызметтер мен жұмыстарға сұранысын
тиiмдi және сапалы қанағаттандыру жолымен
транзиттiк әлеуеттi ұлғайтуға және өңiрiшiлiк
байланыс құруға бағытталған халықаралық
талаптарға жауап беретiн мемлекеттiң
авиакөлiктiк жүйесiн одан әрi дамыту және
оның бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру
Бағдарламаның        авиациялық қызметтер мен жұмыстар нарығын
мiндеттерi           мемлекеттiк реттеу жүйесiн жетiлдiру;
ұшу қауiпсiздiгi мен авиациялық қауіпсіздікті
қамтамасыз ету;
авиатасымалдар, оның iшiнде облысiшiлiк әуе
қатынастары нарығын дамыту және кеңейту;
әуежайлардың жердегi инфрақұрылым объектiлерiн
жаңғыртуды және дамытуды жүзеге асыру (ұшу-қону
жолақтарын, аэровокзал кешендерiн қайта
жаңарту, қазiргi заманғы арнайы техникамен
жабдықтау);
әуе қозғалысын ұйымдастыру жүйесiнiң жаңа
тұжырымдамасын енгiзуге дайындық жөнiндегi
iс-шаралар кешенiн орындау және әуе
қозғалысын басқару жөнiндегi өндiрiстiк
қуаттарды жаңғыртуды жалғастыру;
әуе кемелерi паркiн жаңарту;
азаматтық авиация саласын нормативтiк құқықтық
қамтамасыз етудi, оның iшiнде еуропалық
авиациялық ережелердi кезең-кезеңiмен енгiзу
жолымен жетiлдiру;
кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесiн
жетiлдiру.
Бағдарламаны iске    2006-2008 жылдар
асыру мерзімі
Қаржыландыру         Бағдарламаны қаржыландыру республикалық
көлемі мен көздері бюджетте көзделетiн қаражаттың, кәсiпорындар
қаражаты мен бюджеттен тыс қаражаттың есебiнен
және шегiнде жүзеге асырылады. 2006-2008
жылдары Бағдарламаны iске асыруға арналған
шығыстар сомасы 121471,5 млн. теңгенi
құрайды, оның iшiнде:
республикалық бюджет - 33782,8 млн. теңге;
бюджеттен тыс қаражат - 87688,7 млн. теңге.
оның iшiнде жылдар бойынша:
2006 жылы:
республикалық бюджет - 5759,9 млн. теңге;

8.     План мероприятий по реализации Программы на 2006-2008 гг.
9.     Примечания
1. Паспорт Программы
Наименование        Программа развития отрасли гражданской авиации
Республики Казахстан на 2006-2008 годы
(далее - Программа).
Основание для        Постановление Правительства Республики Казахстан
разработки          от 31 марта 2006 года N 222 "О Сетевом графике
исполнения Общенационального плана мероприятий
по реализации Послания Президента Республики
Казахстан от 1 марта 2006 года и программы
Правительства Республики Казахстан на
2006-2008 годы".
Основной            Министерство транспорта и коммуникаций
разработчик         Республики Казахстан.
Цели Программы      Дальнейшее развитие и повышение конкурентоспособности
авиатранспортной системы государства, отвечающей
международным требованиям, направленным на увеличение
транзитного потенциала и создание внутрирегиональных
связей, путем эффективного и качественного
удовлетворения спроса населения и хозяйствующих
субъектов на авиационные услуги и работы.
Задачи Программы    совершенствование системы государственного
регулирования рынка авиационных услуг и работ;
обеспечение безопасности полетов и авиационной
безопасности;
развитие и расширение рынка авиаперевозок, в том
числе внутриобластных воздушных сообщений;
осуществление модернизации и развития объектов
наземной инфраструктуры (реконструкция
взлетно-посадочной полосы, аэровокзальных
комплексов, оснащение современной спецтехникой)
аэропортов;
выполнение комплекса мероприятий по подготовке
к внедрению новой концепции системы организации
воздушного движения и продолжение модернизации
производственных мощностей по управлению за
воздушным движением;
обновление парка воздушных судов;
совершенствование нормативного правового
обеспечения отрасли гражданской авиации, в том
числе путем поэтапного внедрения европейских
авиационных правил;
совершенствование системы подготовки и
переподготовки кадров.
Сроки реализации    2006-2008 годы
Программы
Объемы и            Финансирование Программы осуществляется за счет
источники           и в пределах средств, предусматриваемых в
финансирования      республиканском бюджете, средств предприятий и
внебюджетных средств. Сумма расходов на реализацию
Программы в 2006-2008 годы составляет 121471,5 млн.
тенге в том числе:
республиканский бюджет - 33782,8 млн. тенге;
внебюджетных средств - 87688,7 млн. тенге.
В том числе по годам:
2006 год:
республиканский бюджет - 5759,9 млн. тенге;

бюджеттен тыс қаражат - 14339,2 млн. теңге.
2007 жылы:
республикалық бюджет - 19535,7 млн. теңге;
бюджеттен тыс қаражат - 41617,8 млн. теңге.
2008 жылы:
республикалық бюджет - 8487,2 млн. теңге;
бюджеттен тыс қаражат - 31731,7 млн. теңге.
Бұл ретте республикалық бюджеттен бөлiнетiн
қаражаттың жыл сайынғы көлемi тиiстi жылға
арналған бюджеттi қалыптастыру кезiнде
нақтыланатын болады.
Күтілетін          Бағдарламаны іске асыру:
нәтижелер            ұшу қауiпсiздiгi мен авиациялық қауiпсiздiк
деңгейiн арттыруды;
2008 жылдан бастап еуропалық авиациялық
стандарттарды кезең-кезеңiмен енгiзудi;
Қазақстан Республикасының әуежайлары арқылы
жыл сайын жолаушылар ағынының кемiнде 10%-ға
өсуiн;
жыл сайын жүк ағынының кемiнде 4%-ға өсуiн;
әлемдiк стандарттарға жауап беретiн әуе
кемелерi паркiн жылына орташа 5 бiрлiкке
жаңғырту мен жаңарту арқылы отандық
авиакомпаниялардың бәсекеге қабiлеттiлiгiн
арттыруды және халықаралық ұшуларды көбейтудi;
елiмiздiң транзиттiк әлеуетiн барынша пайдалану
үшiн әуежайлардың жылына кемiнде екеуiн
дамытуды және қайта жаңартуды, әлемдiк
стандарттарға жауап беретiн халықаралық
әуежайларды сегiзге дейiн көбейтудi;
кадр резервiн қалпына келтiрудi қамтамасыз
етуге мүмкiндiк бередi.
2. Кiрiспе
Бағдарлама Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейiнгi кезеңге арналған даму  стратегиясын ("Қазақстан - 2030": барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы" атты ел Президентiнiң халыққа жолдауы, Астана қаласы, 1997 жылғы 10 қазан), "Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабiлеттi елу елдiң қатарына кiру стратегиясы. Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпiлiс жасау қарсаңында" атты Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына  Жолдауын (Астана қаласы, 2006 жылғы 1 наурыз) ескере отырып, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31 наурыздағы N 222  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауын iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасын орындаудың желiлiк кестесiне сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 21 наурыздағы N 291  қаулысымен бекітілген Азаматтық авиация саласын дамытудың 2003 - 2005 жылдарға арналған бағдарламасын (бұдан әрi - Азаматтық авиация саласын дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы) iске асырылған іс-шараларының негiзiнде азаматтық авиация саласын одан әрi дамытудың қисынды жалғасы болып табылады.
Тәуелсіз Қазақстанның өткен жылдардағы дамуы елдiң экономикалық жүйесінің ауқымды және түбегейлi өзгеруiмен сипатталады.
Соңғы уақытта көлiк жүйесiнде нарықтық қарым-қатынастарды барынша дамытуға және бәсекелес ортаны дамытуға бағытталған экономиканың ырықтандырылуы Азаматтық авиация саласында да одан әрi экономикалық өсудің нақты алғышарттарын құрды. Соңғы жылдары Қазақстанда экономиканың өсуіне баламалы авиациялық көлiктiк қызметтер нарығы қалыптасуда. Алайда, қазiр бар әлеует, оның iшiнде Қазақстанның аумағы арқылы өтетін халықаралық транзиттiң мүмкiндiктерi де әзiрше толық көлемде пайдаланылмайды. Осының барлығы мемлекеттiң азаматтық авиация саласындағы iс-шаралар кешенiн пысықтау қажеттiгiне әкелiп отыр.
Осы бағдарлама мемлекеттiң әуе көлiгi саласындағы саясатын жүзеге асыру, шешілуі ұшу қауiпсiздiгiн, авиациялық қауiпсiздiктi, әлеуметтiк-экономикалық, жұмылдыру және әуе көлiгiнiң қызметiмен байланысты басқа да міндеттерді қамтамасыз етумен байланысты мiндеттердi әзiрлеу мен iске асыру үшін негіз ретінде қаралады.
Тұтастай алғанда, өндiрiс пен ғылыми-техникалық прогрестiң серпiндi дамуының қазіргі жағдайында азаматтық авиацияның тиiмдi жұмыс iстеуi мен тұрақты дамуы қоғамның қажеттi сұранысы болып отыр.

внебюджетных средств - 14339,2 млн. тенге.
2007 год:
республиканский бюджет - 19535,7 млн. тенге;
внебюджетных средств - 41617,8 млн. тенге.
2008 год:
республиканский бюджет - 8487,2 млн. тенге;
внебюджетных средств - 31731,7 млн. тенге.
При этом ежегодные объемы средств, выделяемых
из республиканского бюджета, будут уточняться при
формировании бюджета на соответствующий год.
Ожидаемые           Реализация Программы позволит обеспечить:
результаты          повышение уровня безопасности полетов и
авиационной безопасности;
поэтапное внедрение, начиная с 2008 года
европейских авиационных стандартов;
ежегодный рост пассажиропотока через аэропорты
Республики Казахстан не менее 10 %;
ежегодный рост грузопотока не менее 4 %;
повышение конкурентоспособности и увеличение
международных полетов отечественных авиакомпаний
путем модернизации и обновления парка воздушных
судов, отвечающих мировым стандартам, в среднем
на 5 единиц в год;
развитие и реконструкцию не менее 2-х аэропортов
в год, увеличение количества международных
аэропортов, отвечающих мировым стандартам для
максимального использования транзитного потенциала
страны до восьми;
восстановление кадрового резерва.
2. Введение
Программа разработана с учетом  Стратегии развития Республики Казахстан на период до 2030 года (послание Президента страны народу "Казахстан - 2030": процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев", г. Астана, 10 октября 1997 год), послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана " Стратегия вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира. Казахстан на пороге нового рывка вперед в своем развитии" (Астана, 1 марта 2006 года), а также в соответствии с сетевым графиком исполнения Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Президента Республики Казахстан от 1 марта 2006 года и программы Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы, утвержденного  постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 222 и является логическим продолжением дальнейшего развития отрасли гражданской авиации на основе мероприятий, реализованных  Программой развития отрасли гражданской авиации на 2003-2005 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2003 года N 291 (далее - Программа развития отрасли гражданской авиации на 2003-2005 годы).
За прошедшие годы развитие независимого Казахстана характеризуется масштабными и коренными преобразованиями экономической системы страны.
Либерализация экономики, направленная в последнее время на максимальное развитие рыночных отношений и развитие конкурентной среды в транспортной системе, создала реальные предпосылки дальнейшего экономического прогресса и в области гражданской авиации. В Казахстане в последние годы формируется адекватный росту экономики рынок авиационных транспортных услуг. Однако существующий потенциал, в том числе и возможности международного транзита через территорию Казахстана используются пока не в полной мере. Все это приводит к необходимости выработки комплекса мероприятий государства в сфере гражданской авиации.
Настоящая Программа рассматривается как основа для осуществления политики государства в области воздушного транспорта, разработки и реализации задач, решения которых связаны с обеспечением безопасности полетов, авиационной безопасности, социально-экономических, мобилизационных и других задач, связанных с деятельностью воздушного транспорта.
В целом эффективное функционирование и устойчивое развитие гражданской авиации в современных условиях динамичного развития производства и научно-технического прогресса является необходимой потребностью общества.

3. Саланың қазiргi жай-күйiн талдау және қазiргi
проблемалар
Қазiргi уақытта Қазақстанның азаматтық авиациясы, тұтастай,алғанда, елдiң авиациялық тасымалдарға сұранысын қанағаттандыруда. Соңғы жылдары жолаушылар тасымалы көлемiнiң өсуi және жолаушылар айналымының өсуi байқалуда (1-график).
1998 - 2004 жылдар аралығындағы кезеңде республиканың авиакомпаниялары 8723 мың адам тасымалдады, бұл ретте 1998 жылы 983 мың адам тасымалданды, 1999 жылы - 786 мың адам, бұл өткен жылдың осындай кезеңiнен 20%-ға кем, 2000 жылы - 772 мың адам (өткен жылдан 1,7%-ға кем), 2001 жылы - 884 мың адам (өткен жылдан 14%-ға артық), 2002 жылы - 1048 мың адам (өткен жылдан 18%-ға артық), 2003 жылы - 1275 мың адам (өткен жылдан 21%-ға артық), 2004 жылы - 1314 мың адам (өткен жылдан 3%-ға артық), 2005 жылы 1661 мың адам тасымалданған, бұл өткен жылдан 26%-ға артық.
1998 - 2000 жылдар аралығындағы кезеңде жолаушылар ағынының төмендеуi байқалды. Бұл халықтың тұрмыс деңгейi мен кiрiсiнiң жалпы төмендеуiне байланысты. 1998 жылға қарағанда 2005 жылы тасымалданған жолаушылар саны 67,2 %-ға өстi.
1-графиктегі диаграмманы қағаз мәтіннен қараңыз.
1998 жылы жолаушылар айналымы 2100 млн. жолаушы-километрiн (бұдан әрi - жкм), 1999 жылы - 2136,1 млн. жкм құрады, бұл өткен жылдың осындай кезеңiнен 1,7%-ға артық, 2000 жылы - 1797 млн. жкм (өткен жылдан 15%-ға кем), 2001 жылы - 1901,1 млн. жкм (өткен жылдан 5%-ға артық), 2002 жылы - 2202,6 млн. жкм (өткен жылдан 16%-ға артық), 2003 жылы - 2654,1 млн. жкм (өткен жылдан 20%-ға артық), 2004 жылы - 2641,9 млн. жкм (өткен жылдан 0,5%-ға кем), 2005 жылы - 3278,18 млн. жкм құрап, өткен жылмен салыстырғанда 24%-ға ұлғайды (2-график).
2-графиктегі диаграмманы қағаз мәтіннен қараңыз.
1998-2004 жылдары аралығындағы кезеңде авиакомпаниялар 117 мың тонна жүк тасымалдады, бұл ретте 1998 жылы 14,5 мың тонна тасымалданды, 1999 жылы - 17,2 мың тонна, бұл өткен жылдың ұқсас кезеңінен 18%-ға артық, 2000 жылғы - 14,4 мың тонна,(өткен жылдан 16%-ға кем), 2001 жылы - 9,4 мың тонна (өткен жылдан 34%-ға кем), 2002 жылы - 16,3 мың тонна (өткен жылдан 73%-ға артық), 2003 жылы - 24,2 мың тонна (өткен жылдан 48%-ға артық), 2004 жылы - 18,2 мың тонна (өткен жылдан 25%-ға кем), 2005 жылы - 21,2 мың тонна жүк тасымалдады, бұл өткен жылдың көлемінен 17-ға артық (3-график)
3-графиктегі диаграмманы қағаз мәтіннен қараңыз.
1998-2000 жылдар аралығындағы кезеңде жүк тоннажы жалпы төмендегенімен алыс магистральдық рейстердің ұлғаюы байқалды.
Еуропалық одақтың жабдықтау жөнiнде борттық жабдыққа қойылатын неғұрлым қатаң шектеулерді енгiзуiне байланысты Еуропа - Қазақстан бағыттарынан қашықтығы шамалы Қазақстан - Қытай, Қазақстан - Түркия бағыттарына көшу үрдiсi байқалады. Жүк тасымалы мен жүк айналымы көрсеткiштерiнiң өсуi Қазақстан Республикасы авиакомпанияларының қосымша жүк әуе кемелерiн пайдалануға енгiзуiне байланысты.

3. Анализ современного состояния отрасли
и существующие проблемы
В настоящее время гражданская авиация Казахстана в целом удовлетворяет потребности страны в авиационных перевозках. За последние годы наметился рост объемов перевозок пассажиров и увеличение пассажирооборота (график 1).
За период с 1998 по 2005 годы авиакомпаниями республики перевезено 8723 тыс. человек, при этом в 1998 году перевезено 983 тыс. человек, в 1999 году - 786 тыс. человек, что на 20 % меньше за аналогичный период прошлого года, в 2000 году - 772 тыс. человек (на 1,7 % меньше прошлого года), в 2001 году - 884 тыс. человек (на 14 % больше прошлого года), в 2002 году - 1048 тыс. человек (на 18 % больше прошлого года), в 2003 году - 1275 тыс. человек (на 21 % больше прошлого года), в 2004 году - 1314 тыс. человек (на 3 % больше прошлого года). В 2005 году перевезено 1 661 тыс. человек, что на 26 % больше прошлого года.
Так, в период с 1998 по 2000 годы наблюдается снижение пассажиропотока. Это обусловлено общим снижением уровня жизни и доходов населения. Число перевезенных пассажиров в 2005 году, по отношению к 1998 году, выросло на 67,2 %.
График 1.
см. бумажный вариант
Пассажирооборот за 1998 год составил 2100 млн. пассажиро-километров (далее - пкм), за 1999 год - 2136,1 млн. пкм, что на 1,7 % больше за аналогичный период прошлого года, за 2000 год - 1797 млн. пкм (на 15 % меньше прошлого года), за 2001 год - 1901,1 млн. пкм (на 5 % больше прошлого года), за 2002 год - 2202,6 млн. пкм (на 16 % больше прошлого года), за 2003 год - 2654,1 млн. пкм (на 20 % больше прошлого года), за 2004 год - 2641,9 млн. пкм (на 0,5 % меньше прошлого года), за 2005 год - 3278,18 млн. пкм, увеличение составило 24 % по сравнению с прошлым годом (график 2).
График 2.
см. бумажный вариант
За период с 1998 по 2005 годы авиакомпаниями перевезено 117 тыс. тонн груза, при этом в 1998 году перевезено 14,5 тыс. тонн, в 1999 году - 17,2 тыс. тонн, что на 18 % больше аналогичного периода прошлого года, в 2000 году - 14,4 тыс. тонн (на 16 % меньше прошлого года), в 2001 году - 9,4 тыс. тонн (на 34 % меньше прошлого года), в 2002 году - 16,3 тыс. тонн (на 73 % больше прошлого года), в 2003 году - 24,2 тыс. тонн (на 48 % больше прошлого года), в 2004 году - 18,2 тыс. тонн (на 25 % меньше прошлого года), в 2005 году - 21,2 тыс. тонн груза, что на 17 % больше объемов прошлого года (график 3).
График 3.
см. бумажный вариант
В период с 1998 по 2000 годы наблюдается увеличение дальнемагистральных рейсов при общем снижении тоннажа груза.
В связи с введением Европейским союзом более жестких ограничений по оснащению к бортовым оборудованиям наблюдается тенденция перехода с маршрутов Европа - Казахстан на маршруты с меньшей дальностью Казахстан - Китай, Казахстан - Турция. Увеличение показателей перевозок груза и грузооборота обусловлено введением в эксплуатацию авиакомпаниями Республики Казахстан дополнительных грузовых воздушных судов.

1998 жылы жүк айналымы 40,7 млн. тонна-километрдi (бұдан әрi - ткм), 1999 жылы - 63,6 млн. ткм құрады, бұл өткен жылдың осындай кезеңiнен 56%-ғa артық, 2000 жылы - 118 млн. ткм (өткен жылдан 85%-ға артық), 2001 жылы - 43,7 млн. ткм (өткен жылдан 63%-ға кем), 2002 жылы - 56,9 млн. ткм (өткен жылдан 30%-ға артық), 2003 жылы - 93,9 млн. ткм (өткен жылдан 65%-ға артық), 2004 жылы - 68,2 млн. ткм (өткен жылдан 27%-ға кем), 2005 жылы - 101,12 млн.ткм құрады, 2004 жылмен салыстырғанда ұлғаю - 48% (4-график).
4-графиктегі диаграмманы қағаз мәтіннен қараңыз.
2004 жылы жүк тасымалы мен жүк айналымы көрсеткiштерiнiң төмендеуiне Yрiмшi қаласында болған авиакатастрофаға байланысты мамыр-қыркүйек айларында Ил-76 әуе кемелерiмен Қытайға жүк тасымалдауға тыйым салуды енгiзу себеп болды.
1998 - 2004 жылдар кезеңiнде авиакомпаниялар 1998 жылы 9878,4 млн. теңге, 1999 жылы 12089,4 млн. теңге, бұл өткен жылдың осындай кезеңiнен 22%-ға артық, 2000 жылы 18339,7 млн. теңге (өткен жылдан 51%-ға артық), 2001 жылы - 26078 млн. теңге (өткен жылдан 42%-ға артық), 2002 жылы - 33274,2 млн. теңге (өткен жылдан 27%-ға артық), 2003 жылы - 36220,6 млн. теңге (өткен жылдан 8%-ға артық), 2004 жылы - 39368,6 млн. теңге кiрiс алды (өткен жылдан 8%-ға артық) (5-график).
5-графиктегі диаграмманы қағаз мәтіннен қараңыз.

В 1998 году грузооборот составил 40,7 млн. тонно-километров (далее - ткм), в 1999 году - 63,6 млн. ткм, что на 56 % больше аналогичного периода прошлого года, в 2000 году - 118 млн. ткм (на 85 % больше прошлого года), в 2001 году - 43,7 млн. ткм (на 63 % меньше прошлого года), в 2002 году - 56,9 млн. ткм (на 30 % больше прошлого года), в 2003 году - 93,9 млн. ткм (на 65 % больше прошлого года), в 2004 году - 68,2 млн. ткм (на 27 % меньше прошлого года), в 2005 году - 101,12 млн. ткм, увеличение - 48 % по сравнению с 2004 годом. (график 4).
График 4.
см. бумажный вариант
Снижение показателей перевозки груза и грузооборота в 2004 году связано с введением запрета на перевозку грузов с мая по сентябрь месяцы в Китай воздушными судами Ил-76, в связи с авиакатастрофой в городе Урумчи.
За период с 1998 по 2004 годы авиакомпаниями получены доходы: за 1998 год - 9878,4 млн. тенге; за 1999 год - 12089,4 млн. тенге, что на 22 % больше аналогичного периода прошлого года; за 2000 год - 18339,7 млн. тенге (на 51 % больше прошлого года); за 2001 год - 26078 млн. тенге (на 42 % больше прошлого года); за 2002 год - 33274,2 млн. тенге (на 27 % больше прошлого года); за 2003 год - 36220,6 млн. тенге (на 8 % больше прошлого года); за 2004 год - 39368,6 млн. тенге (на 8 % больше прошлого года) (график 5).
График 5.
см. бумажный вариант

Азаматтық авиация саласын дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған  бағдарламасына сәйкес қаржыландырудың iшкi де сыртқы да көздерi есебiнен әуежайлардың негiзгi өндiрiстiк қуаттарын қайта жаңарту мен жаңғырту жүргiзiлдi, аэронавигациялық жүйенi дамыту, республиканың әуе кеңiстiгi мен әуежайларының транзиттiк әлеуетiн арттыру жөнiнде шаралар қабылдануда.
Сонымен бiрге, бiрқатар аса маңызды мiндеттер әлi де бар, олар шешiлмейiнше, елiмiздiң авиациясы Қазақстанның көлiк инфрақұрылымының дербес, тәуелсiз саласы ретiнде ойдағыдай жұмыс iстей алмайды. Аумақтың кеңдiгi мен тұрғындар тығыздығының төмендiгi, сондай-ақ темiр жолдар мен автомобиль жолдарының, әсiресе Батыс Қазақстанның тез дамып келе жатқан мұнайлы өңiрлерiнде жеткiлiксiз дамуы азаматтық авиацияның дамуы үшiн алғышарттар жасайды.
Авиатасымалдарға деген мұқтаждықтың жыл сайынғы өсуi, халықаралық экономикалық кеңiстiкке кiрiгу және Қазақстан халқының табысының ұлғаюы азаматтық авиацияның сапалы және қауiпсiз қызметтерiне қажеттiлiктi тудырады.
Ұшу қауiпсiздiгi және авиациялық қауiпсiздiк

В соответствии с  Программой развития отрасли гражданской авиации на 2003-2005 годы проводилась реконструкция и обновление основных производственных мощностей аэропортов, как за счет внутренних, так и внешних источников финансирования, принимаются меры по развитию аэронавигационной системы, повышению транзитного потенциала воздушного пространства и аэропортов Республики.
В то же время существует ряд важнейших задач, без решения которых, авиация нашей страны не сможет успешно функционировать как самостоятельная, независимая отрасль транспортной инфраструктуры Казахстана. Большая территория и низкая плотность населения, а также недостаточная развитость железнодорожных путей и автомобильных дорог, особенно в быстро прогрессирующих нефтяных регионах Западного Казахстана создают предпосылки для развития гражданской авиации.
Ежегодный рост потребности в авиаперевозках, интеграция в международное экономическое пространство и повышение доходов населения Казахстана вызывают потребность в качественных и безопасных услугах гражданской авиации.
Безопасность полетов и авиационная безопасность

2002-2004 жылдар аралығындағы кезеңдегi ұшу қауiпсiздiгi жай-күйiнiң материалдарын талдау Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерiмен болған авиациялық оқиғалар санының төмендеу үрдiсiн көрсеттi (1-кесте).
Авиациялық оқиғалардың жалпы саны 10%-ға, авиациялық оқыс оқиғалар мен конструкторлық-өндiрiстiк ақауларға байланысты жазатайым оқиғалар 30%-ға азайды.
Сонымен қатар авиациялық жазатайым оқиғалар мен әуе кемелерiнiң конструкторлық-өндiрiстiк ақауларына байланысты жазатайым оқиғалардың саны авиациялық техниканың тозуын көрсетедi.
1-кесте

Анализ материалов состояния безопасности полетов в период с 2002 года по 2004 год показывает тенденцию к снижению количества авиационных событий с гражданскими воздушными судами Республики Казахстан (таблица 1).
Общее количество авиационных событий уменьшилось на 10 %, общее количество авиационных инцидентов и инцидентов, связанных с конструктивно-производственными недостатками, уменьшилось на 30 %.
В тоже время количество авиационных инцидентов и инцидентов, связанных с конструктивно-производственными недостатками воздушных судов, указывают на износ авиационной техники.
Таблица 1.
Сравнительный анализ авиационных событий

Азаматтық авиация комитетiнiң қызметкерлерiн Азаматтық авиация саласын дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған  бағдарламасында көзделген Мемлекетаралық авиациялық комитеттiң оқу орталықтарында және азаматтық авиацияның басқа да халықаралық ұйымдарында даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру бағдарламаларының жеткiлiксiз қаржыландырылуы авиациялық оқиғаларды сапалы тексеруге және келешекте оларды болдырмауға ықпал етпейдi.
Ұшу қауiпсiздiгiн және авиациялық қызметтердiң сапасын қамтамасыз етудi де азаматтық авиация ұйымдарын сертификаттау мен лицензиялауды жүргiзу арқылы Азаматтық авиация комитетi жүзеге асырады.
Қазiргi уақытта авиациялық қауiпсiздiк саласындағы жағдай әуежайлар мен авиакомпанияларды заңсыз араласу актiлерiнен қорғау деңгейiн нығайту бағытындағы белсендi дамумен сипатталады.
Атап айтқанда, авиациялық қауiпсiздiк саласында азаматтық авиация ұйымдарының қызметiн регламенттейтiн негiзгi нормативтiк құқықтық кесiмдер (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 25 шiлдедегi N 746 ҚБY  қаулысымен бекiтiлген Авиациялық қауiпсiздiк ережесi, Азаматтық авиация комитетi төрағасының 2003 жылғы 12 қарашадағы N 523 ҚБҮ бұйрығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының авиациялық қауiпсiздiк бағдарлама-нұсқаулығы) әзiрлендi және бекiтiлдi.
Әуежайларды заңсыз араласу актiлерiнен қорғау жөнiндегi талаптардың орындалуына инспекциялық бақылауды күшейту нәтижесiнде авиациялық қауiпсiздiк саласында әуежайлардың материалдық-техникалық қамтамасыз етiлуi күшеюде. Әуежайлардың көпшiлiгi тексерудiң, бейне бақылаудың қазiргi заманғы техникалық құралдарымен жабдықталған, қаруы, байланыс құралдары бар. Әуежайлардың авиациялық қауiпсiздiк қызметтерi (бұдан әрi - АҚҚ) негiзiнен тиiстi сертификаттары бар азаматтық авиацияның, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң оқу орындарында оқыған мамандардан жасақталған. Белгiленген талаптарға сәйкес периметрлiк қоршауларды жөндеу және әуежайлардың өткiзу пункттерiнiң жабдығын орнату жүргiзiлуде.
Астана, Алматы, Ақтау, Қостанай, Тараз, Шымкент, Орал, Өскемен қалаларындағы әуежайларда авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудiң техникалық жағы жақсарып келедi.
Сонымен бiрге, әуежайлар АҚҚ-ның өндiрiстiк қызметiн нақтылайтын нормативтiк базаны жетiлдiрудi жалғастыру, тасымал көлемi жеткiлiксiз әуежайларды техникалық қайта жарақтандыруды жүргізу, сондай-ақ авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi әкiмшiлiк заңнама талаптарын қатаңдату қажеттiгi әлi де негiзгi проблема болып қалып отыр.
Бұдан басқа, әуежайлардағы жағдайды зерделеу әуежайлар АҚҚ-ның бiрыңғай басшылыққа бағынышты болмауы АҚҚ басшыларының әуежай басшыларына субъективтi тәуелдi, оның iшiнде АҚҚ-ның қызметi тиiмдiлiгiнiң қаржылық мәселелердi шешуге тiкелей материалдық тәуелдi болатынын көрсеттi.
Халықаралық Азаматтық авиация ұйымының (бұдан әрi - ИКАО) мемлекетке ұшу қауiпсiздiгi мен авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жауапкершiлiгiн жүктейтiн қағидаты Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын басқарудың негiз қалаушы қағидаттарының бiрi болып табылады. Осыған байланысты, бiрқатар алыс шетелдерде авиациялық қауiпсiздiктiң мемлекеттiк қызметтерi құрылды және құрылуда.
Авиакомпаниялар және авиациялық нарықтың жай-күйi

Недостаточное финансирование программ подготовки и повышения квалификации в учебных центрах Межгосударственного авиационного Комитета и других международных организациях гражданской авиации специалистов Комитета гражданской авиации, предусмотренных в  Программе развития отрасли гражданской авиации на 2003-2005 годы, не способствует качественному расследованию авиационных происшествий и их предотвращению в дальнейшем.
Обеспечение безопасности полетов и качества авиационных услуг осуществляется также Комитетом гражданской авиации посредством проведения сертификации и лицензирования организаций гражданской авиации.
Ситуация в сфере авиационной безопасности в настоящее время характеризуется как активно развивающаяся в направлении укрепления степени защиты аэропортов и авиакомпаний от актов незаконного вмешательства.
В частности, разработаны и утверждены основные нормативные правовые акты (Правила авиационной безопасности, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 746 ДСП, Инструкция-программа авиационной безопасности Республики Казахстан, утвержденная приказом Председателя Комитета гражданской авиации от 12 ноября 2003 года N 523 ДСП), регламентирующие деятельность организаций гражданской авиации в сфере авиационной безопасности.
В результате усиления инспекционного контроля за выполнением требований по защите аэропортов от актов незаконного вмешательства, укрепляется материально-техническое обеспечение аэропортов в сфере авиационной безопасности. Большинство аэропортов оборудованы современными техническими средствами досмотра, видеонаблюдения, имеется оружие, средства связи. Службы авиационной безопасности аэропортов (далее - САБ) в основном укомплектованы специалистами, имеющими соответствующие сертификаты, прошедшими обучение в учебных заведениях гражданской авиации, Министерства внутренних дел Республики Казахстан. Производится ремонт периметровых ограждений и установка оборудования пропускных пунктов аэропортов в соответствии с установленными требованиями.
Улучшается техническая сторона обеспечения авиационной безопасности в аэропортах городов Астана, Алматы, Актау, Костанай, Тараз, Шымкент, Уральск, Усть-Каменогорск.
Вместе с тем, основной проблемой все еще остается необходимость продолжения совершенствования нормативной базы, детализирующей производственную деятельность САБ аэропортов, проведения технического переоборудования аэропортов, не имеющих достаточных объемов перевозок, а также ужесточения требований административного законодательства по обеспечению авиационной безопасности.
Кроме того, изучение ситуации в аэропортах показывает, что отсутствие подчинения САБ аэропортов единому руководству предопределяет субъективную зависимость руководителей САБ от руководителей аэропортов, в том числе прямую материальную зависимость эффективности деятельности САБ от решения финансовых вопросов.
Одним из основополагающих принципов управления отраслью гражданской авиации Республики Казахстан является принцип Международной организации гражданской авиации (далее - ИКАО), возлагающий ответственность на государство за обеспечение безопасности полетов и авиационную безопасность. В связи с чем, в ряде стран дальнего зарубежья созданы или создаются государственные службы авиационной безопасности.
Авиакомпании и состояние авиационного рынка

Қазақстан Республикасында авиациялық қызметтер нарығындағы жағдай мынадай түрде қалыптасып отыр. Қазiргi уақытта iшкi және халықаралық авиатасымалдарды 30 авиакомпания жүзеге асырады, олардың iшiнде 8 авиакомпания тұрақты рейстердi, қалғандары тұрақты емес (чартерлiк) тасымалдарды орындайды.
Авиациялық жұмыстарды 23 авиакомпания орындайды, олардың iшiнде 18 авиакомпания авиациялық-химиялық жұмыстарды орындайды, қалғандары мұнай-газ секторына, Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторындағы теңiз бұрғылау қондырғыларына қызмет көрсету жөнiндегi, тұрғындарға медициналық көмек көрсету, орманды патрульдеу жөнiндегi және басқа жұмыстарда ұшуды жүзеге асырады.
Республиканың аса жеңiл авиациясының да жұмысы ашық. Қазiргi уақытта 8 шағын кәсiпкерлiк субъектiсi сертификатталған және оларға дельтаұшақтармен авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат берiлген.
Тұтастай алғанда республиканың авиакомпаниялары 2005 жылы 1,6 млн. жолаушы тасымалдаған, бұл өткен жылдың кезеңiнен 26 %-ға артық (1,3 млн. жолаушы).
"Эйр Астана" авиакомпаниясы авиатасымалдардың 70%-ын орындады (1,15 млн. жолаушы), ол операциялық лизингтiң негiзiнде батыста шығарылған Боинг 757-200 (3 бiрлiк) және Боинг-737-700 (800) (3 бiрлiк), Фоккер-50 (5 бiрлiк) қазiргi заманғы әуе кемелерiн пайдаланады. Маңыздылығы жағынан авиациялық нарықтағы екiншi оператор "SKAT" авиакомпаниясы шамамен 31% авиатасымалдарды орындайды (210 мың жолаушы). "SKAT" авиакомпаниясының әуе кемелерiнiң паркiн 23 дана АН-24 әуе кемесi құрайды. Тұрақты авиатасымалдармен айналысатын қалған авиакомпаниялардың жиынтық үлесi шамалы және 7%-ды құрайды.
Iшкi әуе желiсi бойынша 2005 жылы 995 мың жолаушы тасымалданды.
"Эйр Астана" авиакомпаниясы аптасына 24 бағыт бойынша 111 қос тұрақты авиарейстер орындайды. Iшкi авиациялық нарықта "Эйр Астана" авиакомпаниясының үлесi 76% құрайды (765 мың жолаушы). Тұрақты ұшулар батыста шығарылған меншiктi әуе кемелерi паркiнен басқа, жалға алынған АН-24-пен (аптасына 15 қос авиарейске дейiн) және Ту-134-пен (аптасына 6 қос авиарейске дейiн) орындалады.
"SKAT" авиакомпаниясы 14 бағыт бойынша 49 қос авиарейстердi орындайды және оның үлесi 20 %-ға (190 мың жолаушы) бағаланады.
Басқа бес авиакомпания 6 бағыт бойынша 28 қос авиарейстердi орындайды және олардың авиатасымалдағы үлесi 4 %-ды құрайды (40 мың жолаушы). Бұған 14-ке жуық Ан-24 және ЯК-40 әуе кемелерi пайдаланылады.
2005 жылы қазақстандық авиакомпаниялар халықаралық әуе желiсiнде 665 мың жолаушылар тасымалдады. Негiзгi авиатасымалдау көлемiн (395 мың жолаушы немесе 60 %) "Эйр Астана" авиакомпаниясы орындады.

Ситуация на рынке авиационных услуг в Республике Казахстан складывается следующим образом. В настоящее время внутренние и международные авиаперевозки осуществляют 30 авиакомпаний, из них 8 авиакомпаний задействованы на регулярных рейсах, остальные выполняют нерегулярные (чартерные) перевозки.
Нa авиационных работах задействованы 23 авиакомпании, из них 18 авиакомпаний выполняют авиационно-химические работы, остальные осуществляют полеты по обслуживанию нефтегазового сектора, морских буровых установок на казахстанском секторе Каспийского моря, по оказанию медицинской помощи населению, лесопатрулированию и других работах.
Легализовалась сверхлегкая авиация республики. В настоящее время 8 субъектов малого предпринимательства сертифицированы и допущены к выполнению авиационных работ на дельталетах.
В целом авиакомпаниями республики за 2005 год перевезено 1,6 млн. пассажиров, что на 26 % больше соответствующего периода 2004 года (1,3 млн. пассажиров).
70 % авиаперевозок выполняет авиакомпания "Эйр Астана" (1,15 млн. пассажиров), которая эксплуатирует на основе операционного лизинга современные воздушные суда западного производства Боинг-757-200 (3 ед.) и Боинг-737-700 (800) (3 ед.), Фоккер-50 (5 ед.). Авиакомпаний "Скат", вторым по значимости оператором на авиационном рынке, выполняется около 13 % авиаперевозок (210 тыс. пассажиров). Парк воздушных судов авиакомпании "SCAT" составляет 23 единицы воздушных судов Ан-24. Совокупная доля остальных авиакомпаний, занимающихся регулярными авиаперевозками незначительна и составляет не более 7 %.
На внутренних воздушных линиях в 2005 году перевезено 995 тыс. пассажиров.
Авиакомпания "Эйр Астана" выполняет 111 парных регулярных авиарейсов в неделю по 24 маршрутам. Доля авиакомпании "Эйр Астана" на внутреннем авиационном рынке составляет 76 % (765 тыс. пассажиров). Помимо собственного парка воздушных судов западного производства регулярные полеты выполняются также на арендованных Ан-24 (до 15 авиарейсов в неделю) и Ту-134 (до 6 парных авиарейсов в неделю).
Авиакомпания "SCAT" выполняет 49 парных регулярных авиарейсов по 14 маршрутам и ее доля оценивается в 20 % (190 тыс. пасс).
Другими пятью авиакомпаниями выполняется 28 парных авиарейсов по 6 маршрутам и их доля авиаперевозок составляет 4 % (40 тыс. пасс). При этом задействовано до 14 воздушных судов Ан-24 и Як-40.
На международных авиалиниях казахстанскими авиакомпаниями перевезено в 2005 году 665 тыс. пассажиров. Основной объем авиаперевозок (395 тыс. пассажиров или 60 %) выполнен авиакомпанией "Эйр Астана".

Тұрақты авиарейстердi орындайтын авиакомпаниялардағы барлық әуе кемелердiң жалпы қолда бар саны 41 бiрлiктi құрайды, оның Ан-24 және ЯК-40 түрiндегi ескiрген әуе кемелерi - 29.
Қолда бар 41 бiрлiк әуе кемелерi паркiнiң 28-30 әуе кемесi тұрақты авиатасымалдауда нақты пайдаланылады.
2005 жылы жолаушыларды чартерлiк авиатасымалдау үлесi авиатасымалдаудың жалпы көлемiнiң 10 %-ын құрады.
Шағын авиация 2004 жылы 3 млн. гектардан астам ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердi және шаруашылық жүргiзу субъектiлерiнiң жерлерiн өңдедi, бұл 2003 жылдың көрсеткiшiнен 1,5 есе артық.
Батыс Қазақстанда авиациялық қызметтер нарығы белсендi дамуда. Ми-8, BELL-212, Sikorsky S-76A үлгiсiндегi тiкұшақтар электр беру желiлерiнiң және мұнай-газ құбырларының үстiнен ұшып қараумен, жұмыс персоналын тасымалдаумен байланысты ұшуларды орындайды, Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторындағы теңiз бұрғылау қондырғылары мен аралдардың платформаларына ұшуларды орындайды.
Әуе кемелерi
Қазiр бар әуе кемелерi паркi үлкен моральдық және табиғи тозғандықтан, авиакомпаниялар әуе тасымалында да, авиациялық жұмыстарда да кеңес одағында жасалған ескiрген авиациялық техниканы пайдаланатындықтан, азаматтық авиацияның жай-күйi күрделене түсуде.
Қазiргi уақытта Қазақстанның азаматтық әуе кемелерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiнде тiркелген әуе кемелерiнiң жалпы саны 689 бiрлiктi құрайды, оның iшiнде 605 ұшақ және 84 тiкұшақ бар.
Оның iшiнде:
1-сыныпта (Боинг-767, Боинг-757, Ил-86, Ил-62, Ту-154, Ил-76 үлгiсiндегi әуе кемелерi) - 49, оның iшiнде жарамдысы - 22, жарамдылық пайызы - 45 %;
2-сыныпта (Боинг-727, Ту-134, Ан-12, Як-42, Ил-18 үлгiсiндегi әуе кемелерi) - 38, оның iшiнде жарамдысы - 21, жарамдылық пайызы - 55 %;
3-сыныпта (Як-40, Ан-30, Ан-26, Ан-24 үлгiсiндегi әуе кемелерi) 94, оның iшiнде жарамдысы - 45, жарамдылық пайызы - 48%;
4-сыныпта (Ан-2, Л-410, Авиатика-890, Як-18, Як-12, СМ-92, Цесна-172, Piper, СТ-2К үлгiсiндегi әуе кемелерi) - 424, оның iшiнде жарамдысы - 221, жарамдылық пайызы - 52 %;
тiкұшақтар (Ми-172, Ми-8, Ми-2, Ка-26, АС-350B3 үлгiсiндегi әуе кемелерi) - 84, оның iшiнде жарамдысы - 39, жарамдылық пайызы - 46%.
Өзiнiң техникалық-экономикалық параметрлерi бойынша қазiргi заманғы халықаралық талаптарға сәйкес келетiн әуе кемелерiнiң тапшылығы байқалады. 30 жылдан аспайтын жалпы жұмыс iстеу мерзiмiнде 1-3 сыныптағы әуе кемелерiнiң орташа жасы 26-27 жылды құрайды. Жарамды және ұшу жарамдылығы нормаларының талаптарына сәйкес ұшақтардың, тiкұшақтардың жалпы саны (2-кесте).
Әуе кемелерiнiң көпшiлiгi шуыл, экология, навигация дәлдiгi бойынша халықаралық талаптарға сәйкес келмейдi, бұл Батыс Еуропа, Солтүстiк Америка, Қиыр Шығыс елдерiне ұшуға мүмкiндiк бермей отыр. Осы жағдай халықаралық авиатасымалдар нарығын жоғалтып алу қаупiн туғызады. Қызмет көрсету сенiмдiлiк пен қауiпсiздiк деңгейi, әуе кемелерiнiң интерьерi және олардың салдары ретiнде қазақстандық авиакомпаниялардың беделi шетелдiк авиакомпаниялармен салыстыруға келмейдi.

Общее располагаемое количество воздушных судов в авиакомпаниях, выполняющих регулярные авиарейсы составляет 41 единиц, из них устаревшие воздушные суда типа Ан-24 и Як-40 - 29 единиц.
Из 41 единиц располагаемого парка воздушных судов в регулярных авиаперевозках реально задействовано 28-30 воздушных судов.
В 2005 году доля чартерных авиаперевозок пассажиров составила 10 % от общего объема авиаперевозок.
Малой авиацией в 2004 году обработано более 3 млн. гектаров земель сельскохозяйственного назначения и хозяйствующих субъектов, что превышает показатели 2003 года более чем в 1,5 раза.
Активно развивается рынок авиационных услуг в Западном Казахстане. Вертолеты типа Ми-8, BELL-212, Sikorsky S-76A задействованы на работах, связанных с облетом линий электропередачи и нефтегазопроводов, перевозкой рабочего персонала, осуществляют полеты на платформы морских буровых установок и островов казахстанского сектора Каспийского моря.
Воздушные суда
Состояние гражданской авиации осложняется тем, что существующий парк воздушных судов имеет большой моральный и физический износ, авиакомпаниями эксплуатируется устаревшая авиационная техника советского производства, используемой как на воздушных перевозках, так и на авиационных работах.
В настоящий момент общее количество воздушных судов, зарегистрированных в Государственном реестре гражданских воздушных судов Казахстана, составляет 689 единиц, в том числе 605 самолетов и 84 вертолетов.
Из них:
1 класса (воздушные суда типа Боинг-767, Боинг-757, Ил-86, Ил-62, Ту-154, Ил-76) - 49, из них исправных 22, процент исправности - 45 %;
2 класса (воздушные суда типа Боинг-727, Ту-134; Ан-12; Як-42; Ил-18;) - 38, из них исправных 21, процент исправности - 55 %;
3 класса (воздушные суда типа Як-40, Ан-30; Ан-26; Ан-24) - 94, из них исправных 45, процент исправности - 48 %;
4 класса (воздушные суда типа Ан-2; Л-410; Авиатика-890; Як-18, Як-12, СМ-92, Цесна-172, Piper, CT-2K) - 424, из них исправных 221, процент исправности - 52 %;
вертолеты (воздушные суда типа Ми-172, Ми-8; Ми-2, Ка-26, АС-350В3) - 84, из них исправных 39, процент исправности - 46 %.
Наблюдается дефицит воздушных судов, соответствующих по своим технико-экономическим параметрам современным международным требованиям. Средний возраст воздушных судов 1-3 класса при общем сроке службы не более 30 лет составляет 26-27 лет. Общее количество исправных и соответствующих требованиям норм летной годности самолетов, вертолетов (таблица 2).
Большинство воздушных судов не соответствуют международным требованиям по шумам, экологии, точности навигации, что исключает возможность совершения полетов в страны Западной Европы, Северной Америки, Дальнего Востока. Это обстоятельство грозит потерей рынка международных авиаперевозок. Уровень сервиса, надежности и безопасности, интерьер воздушных судов и, как следствие, имидж казахстанских авиакомпаний не сравним с иностранными авиакомпаниями.

Қазiргi уақытта пайдаланылатын Ми-8 модификациялы тiкұшақтардың көбi 80-жылдардың ортасында шығарылған. Шығарушы зауыттар олардың модификациясына қарай мақсатты ресурстарды 25-30 жылға белгiлегенiн ескерсек, оларды пайдаланудың шектi мерзiмдерi 2014-2016 жылдары аяқталады. Ми-2 тiкұшақтарының 33 %-ының (22 бiрлiк) күнтiзбелiк ресурстары өтiп кеткен.
Әуе кемелерi паркiн жаңарту жөнiнде шаралар қабылданбаған жағдайда 2006 жылы Қазақстанда жолаушылар тасымалдарына деген өсiп келе жатқан сұранысты қанағаттандыру үшiн жарамды әуе кемелерiнiң жетiспеуi бiлiнетiн ахуал туындауы мүмкiн.
2-кесте
Ұшу жарамдылығы нормаларының талаптарына сәйкес келетiн және
Қазақстан Республикасының авиакомпаниялары пайдаланатын әуе
кемелерi
Әуе кемесiнiң
үлгiсi
Әуе
кемелерiнiң
саны
Пайдаланудың күнтiзбелiк
мерзiмiнiң аяқталуы
Ұшақтар
Боинг-767
1
жай-күйi бойынша

Эксплуатируемые в настоящее время вертолеты модификации Ми-8 выпущены в середине 80-х годов. И если учесть, что заводами-изготовителями установлены назначенные ресурсы - 25-30 лет в зависимости от их модификации, то предельные сроки их эксплуатации заканчиваются в 2014-2016 годах. У 33 % (22 единицы) вертолетов Ми-2 уже истекли календарные ресурсы.
В случае непринятия мер по обновлению парка воздушных судов может возникнуть ситуация, что уже в 2006 году в Казахстане будет ощущаться нехватка исправных воздушных судов для удовлетворения возрастающего спроса на пассажирские перевозки.
Таблица 2.
Воздушные суда, соответствующие требованиям норм
летной годности и эксплуатируемые авиакомпаниями
Республики Казахстан
Тип воздушного
судна
Количество
воздушных
судов
Окончание
календарного
срока
эксплуатации
Самолеты
Боинг-767
1
по состоянию

3,05
3,6
Қызмет көрсетiлген рейстер
мың бiрлiк
40
53
64
76
2004 жылы әуежайлық қызметтерден түскен жиынтық кiрiс 19 227,2 млн. теңгенi құрады, бұл өткен жылдан 50,4 %-ға (12 778,6 млн. теңге) артық. Әуежайлық қызметтер бойынша шығыстар 15 263,4 млн. теңгенi құрады, бұл 2003 жылдан 51,1 %-ға артық. 2004 жылы әуежайлар жұмысынан жалпы қаржылық нәтиже (табыс) 3 963,8 млн. теңгенi құрады, бұл өткен жылмен салыстырғанда 48 %-ға артық.

3,05
3,6
Обслужено
рейсов
тыс. ед.
40
53
64
76
Суммарный доход за 2004 год от аэропортовых услуг составил 19227,2 млн. тенге, что на 50,4 % больше прошлого года (12778,6 млн. тенге). Расходы по аэропортовым услугам составили 15263,4 млн. тенге, что на 51,1 % больше, чем за 2003 год. Общий финансовый результат (прибыль) от работы аэропортов за 2004 год составляет - 3963,8 млн. тенге, что на 48 % выше по сравнению с прошлым годом.

2003 жылы 1500 млн. теңге мөлшерiндегi республикалық бюджет қаражат есебiнен Астана қаласы әуежайының жасанды ұшу-қону жолағын (бұдан әpi - ЖҰҚЖ) қайта жаңарту жүргiзiлдi, соның нәтижесiнде ұшу салмағы 400 тоннаға дейiнгi әуе кемелерiнiң кез келген үлгiлерiн қабылдауға мүмкiндiк беретiн ұшу-қону жолағының (бұдан әрi - ҰҚЖ) тiрек қабiлетiнiң ұлғаюына қол жеткiзiлдi. 2005 жылы 33 объектiнi қамтитын және құны 216 млн. АҚШ долларынан астам Астана қаласы әуежайының жаңа әуежайлық кешенiнiң құрылысы аяқталды.
2003 жылдың желтоқсанында Алматы қаласының әуежайында жаңа аэровокзал кешенi пайдалануға енгiзiлдi.
2003-2005 жылдар кезеңiнде мемлекеттiң кепiлдiгiмен 25 млн. АҚШ доллары мөлшерiндегi Еуропа Қайта Құру және Даму Банкiнiң (ЕҚДБ) қарызы есебiнен Атырау қаласы әуежайының жаңа ҰҚЖ салу жөнiндегi жобасы iске асырылды.
Республикалық бюджет қаражатының есебiнен "Ақтөбе қаласы әуежайының ұшу-қону жолағын қайта жаңарту" жобасының iске асырылуы 2004 жылы басталып 2005 жылы аяқталды. Жобаның құны 3000 млн. теңгеден астам.
Сонымен қатар, қалған қазақстандық, әсiресе өңiрлiк әуежайлардың техникалық жарақтандырылуы төмен деңгейде қалып отыр. Әуежайларды қазiргi заманғы өндiрiстiк қуаттармен, ғимараттармен, құрылыстармен, технологиялық жабдықпен және батыста шығарылған әуе кемелерiне қызмет көрсетуге арналған арнайы техникамен қамтамасыз етудiң тапшылығы байқалады. Қаржы қаражатының тапшылығынан ЖҰҚЖ, рульдеу жолдарын, перрондарды, периметрлiк қоршауларды қайта жаңартудың және қалпына келтiру жөнiндегi жоспарлы ic-шараларды жүргiзудiң мерзiмдерi сақталмайды. Осыған байланысты қазақстандық әуежайлардың көбi, оның iшiнде халықаралық авиатасымалдарға қызмет көрсетуге рұқсат етiлгендерi, халықаралық нормалар мен талаптарға жауап бермейдi. Қазiргi уақытта Астана, Алматы, Ақтөбе, Атырау мен Қарағанды қалаларының әуежайларында ғана ИКАО-ның тиiстi санаттары бар, сондықтан Азаматтық авиация комитетi өңiрлiк әуежайлардың аэродромы, аэровокзал кешенi мен басқа да инфрақұрылымының жай-күйi жөнiндегi бар шектеулерге байланысты шетелдiк авиакомпаниялардың да, "Эйр Астана" авиакомпаниясының да сұрап отырған рұқсаттарын шектеу жөнiнде шаралар қабылдауға мәжбүр.
Қазақстан әуежайларының әуе кемелерiне, "жолаушыларға, багаж бен жүктерге қызмет көрсету үшiн арнайы техникамен жарақталуы ерекше алаңдаушылық туғызады. Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасының әуежайлары негiзiнен моральдық және табиғи жағынан тозған және негiзiнен кеңес уақытында шығарылған ұшақтарға қызмет көрсетуге арналған, 1970-80 жылдары шығарылған арнайы техникамен және жабдықпен жарақталған.
Қолда бар арнайы техниканы неғұрлым қазiргi заманғы, халықаралық талаптарға жауап беретiн арнайы техникамен жаңарту жөнiнде жедел шаралар талап етiледi.
Арнайы техника мен жабдық құнының қымбаттығы, қаржылық мүмкiндiктердiң жеткiлiксiздiгi әуежайлардың көпшiлiгiне оларды меншiктi қаражат есебiнен жаңартуды сыртқы инвестицияларсыз қаржыландыруға мүмкiндiк бермейдi.
Қазақстан Республикасының әуежайларын қажеттi арнайы техниканың ең аз тiзбесiмен қайта жарақтандыру үшiн 2600 млн. теңгеден астам қаражат қажет.
Аэронавигация
Мақсаты бұрынғы КСРО-дан қалған ескi аэронавигациялық кешендi өзгерту болып табылатын аэронавигациялық жүйенi реформалау үшiн ИКАО халықаралық стандарттарына сәйкес келетiн аэронавигациялық жүйеге Еуробақылау аймағына кiретiн дамыған еуропа елдерiнде қолданылатын халықаралық тәжiрибе негiзiнде көшу жүргiзiлдi. Бұл үшiн мыналарды көздейтiн бiрқатар iс-шаралар iске асырылды:
әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесiнiң (бұдан әрi ӘҚБ) базалық орталықтарын құру;
қосалқы радиолокацияның кiшi жүйесiн құру және осы қосалқы радиолокаторларды негiзгi құралдар ретiнде пайдалануға көшу, бастапқы трассалық радиолокаторларды ӘҚБ қосымша құралдар санатына ауыстыру;
негiзгi әуе трассалары бойынша халықаралық стандарттың тегiс навигациялық өрiсiн құру;
байланыс жүйесiн қайта жаңарту, ақпаратты өңдеудiң цифрлық әдiстерiне көшу;
аэpoдpoм, аэронавигация кешендерiн ұшу қауiпсiздiгі жөніндегі талаптарға жауап беретiн жай-күйде ұстау.
Қазақстан Республикасы аэронавигациялық жүйесiнiң техникалық жарақтандырылған деңгейi әуе кеңiстiгiнiң құрылымын оңтайландыруды жүргiзуден және аэронавигациялық кешеннiң барлық кiшi жүйелерiн реформалау бағдарламаларын iске асырудан кейiн сан жағынан әуе қозғалысының қазiргi сипаты мен қарқындылығына толығымен сәйкес келедi, ағымдағы операциялық талаптарға функционалдық жағынан баламалы және өзiнiң барлық негiзгi параметрлерi бойынша оңтайлыға жақын.
Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде қозғалыс көлемiнiң тұрақты өсуiне транзиттiк ұшуларды, соның iшiнде Қазақстан Республикасының аумағында техникалық қона отырып орындайтын шетелдiк авиакомпаниялардың әуе кемелерiне аэронавигациялық қызмет көрсету үшiн тарифтердi мемлекеттiк реттеудi тоқтату және табиғи монополия саласына жатқызылған аэронавигация қызметтерiне арналған тарифтерге төмендету коэффициенттерiн қолдану ықпал ететiн болады.
Жаңғырту бағдарламаларын орындау нәтижесiнде Қазақстанның бүкiл аэронавигациялық жүйесi толығымен реформаланды және қазiргi уақытта операциялық жағынан да, пайдалану жағынан да қолданыстағы трафикке баламалы. Жүйе тұрақты әрi орнықты жұмысты көрсетiп отыр және оның әуе қозғалысының нақты қарқынынан бес-алты есе асып түсетiн өткiзу қабiлетi бар, бұл кез келген көзделмеген жағдайларға байланысты әуе кемелерi ағыны күрт өскен жағдайда да қосымша өсусiз оның сенiмдi жұмыс iстеуiне кепiлдiк бередi.
Аэронавигациялық инфрақұрылымды түбегейлi қайта жаңарту және екiншi буындағы аэронавигациялық жүйелердi пайдалану базасына негiзделген кiрiс бөлiгiн өсiру әдiстерiнен қызмет көрсету сапасының қол жеткiзiлген деңгейiн ұдайы көтерумен және 3-шi буынның болашақ аэронавигациялық жүйелерiн эволюциялық енгiзу базасында ұшу қауiпсiздiгi деңгейiн өсiрумен үйлесiмдi түрде тарифтiк жүйеге негiзделген белсендi маркетинг саясатына көшу қажет.
Тариф саясаты
Әуе тасымалдары саласында тиiмдi тариф саясатын қалыптастыру республиканың транзиттiк әлеуетiн ойдағыдай iске асыру факторларының бiрi болып табылады.
Осыған байланысты Қазақстан үшiн азаматтық авиация саласында икемдi тариф саясатын жетiлдiру мәселесi аса өзектi.

В 2003 году за счет средств республиканского бюджета в размере 1500 млн. тенге проведена реконструкция искусственной взлетно-посадочной полосы (далее - ИВПП) аэропорта г. Астаны, в результате которой достигнуто увеличение несущей способности взлетно-посадочной полосы (далее - ВПП), позволяющей принимать любые типы воздушных судов с взлетной массой до 400 тонн. В 2005 году завершено строительство нового аэропортового комплекса аэропорта г. Астана, включающего 33 объекта, и стоимостью более 216 млн. долларов США.
В декабре 2003 года сдан в эксплуатацию новый аэровокзальный комплекс в аэропорту г. Алматы.
В период 2003-2005 годах проведена реализация проекта по строительству новой ВПП аэропорта г. Атырау за счет займа Европейского Банка Реконструкции и Развития (ЕБРР) в размере 25 млн. долларов США под государственную гарантию.
В 2004 году начата и в 2005 году закончена реализация проекта "Реконструкция взлетно-посадочной полосы аэропорта г. Актобе" за счет финансирования из республиканского бюджета. Стоимость проекта составила более 3000 млн. тенге.
В тоже время, техническое оснащение остальных казахстанских аэропортов, в особенности региональных, находится на низком уровне. Наблюдается дефицит обеспеченности аэропортов современными основными производственными мощностями, зданиями, сооружениями, технологическим оборудованием и спецтехникой для обслуживания воздушных судов западного производства. Из-за дефицита финансовых средств не соблюдаются сроки реконструкции и проведения плановых мероприятий по восстановлению ИВПП, рулежных дорожек, перронов, периметровых ограждений. В связи с этим, большинство казахстанских аэропортов, в том числе допущенных к обслуживанию международных авиаперевозок, не отвечают международным нормам и требованиям. В настоящее время только аэропорты городов Астана, Алматы, Актобе, Атырау и Караганды имеют соответствующие категории ИКАО, в связи с чем, Комитет гражданской авиации вынужден принимать меры по ограничению запрашиваемых разрешений, как зарубежных авиакомпаний, так и авиакомпании "Эйр Астана" в связи с имеющимися ограничениями по состоянию аэродрома, аэровокзального комплекса и другой инфраструктуры региональных аэропортов.
Особую озабоченность вызывает оснащение аэропортов Казахстана спецтехникой для обслуживания воздушных судов, пассажиров, багажа и грузов. В настоящее время аэропорты Республики Казахстан в основном оснащены спецтехникой и оборудованием выпуска 1970-80 годов, которые морально и физически изношены и предназначены, в основном для обслуживания самолетов советского производства.
Требуется срочное принятие мер по обновлению имеющейся спецтехники на более современные, отвечающие международным требованиям.
Значительная стоимость спецтехники и оборудования, недостаточные финансовые возможности не позволяют большинству аэропортов без внешних инвестиций профинансировать их обновление за счет собственных средств.
Для переоснащения минимальным перечнем необходимой спецтехникой аэропортов Республики Казахстан необходимо более 2600 млн. тенге.
Аэронавигация
Для реформирования аэронавигационной системы, целью которой являлось преобразование доставшегося в наследство от бывшего СССР старого аэронавигационного комплекса, был произведен переход к аэронавигационной системе, соответствующей международным стандартам ИКАО и на основе международного опыта применяемого в развитых европейских странах, входящих в зону Евроконтроля. Для этого был реализован ряд мероприятий, предусматривающих:
создание базовых центров автоматизированной системы управления воздушным движением (далее - УВД);
построение подсистемы вторичной радиолокации и переход на использование данных вторичных радиолокаторов в качестве основных средств, перевод первичных трассовых радиолокаторов в категорию дополнительных средств УВД;
создание сплошного навигационного поля международного стандарта по основным воздушным трассам;
реконструкцию систем связи, переход на цифровые методы обработки информации;
поддержку аэродромных, аэронавигационных комплексов в состоянии, отвечающем требованиям по безопасности полетов.
Уровень технического оснащения аэронавигационной системы Республики Казахстан после проведения оптимизации структуры воздушного пространства и реализации программы реформирования всех подсистем аэронавигационного комплекса количественно полностью соответствует имеющемуся характеру и интенсивности воздушного движения, функционально адекватен текущим операционным требованиям и по всем своим основным параметрам близок к оптимальному.
Стабильному росту объемов движения в воздушном пространстве Республики Казахстан будет способствовать прекращение государственного регулирования тарифов за аэронавигационное обслуживание воздушных судов иностранных авиакомпаний, выполняющих транзитные полеты, в том числе с технической посадкой на территории Республики Казахстан и применение понижающих коэффициентов к тарифам на услуги аэронавигации, отнесенным к сфере естественной монополии.
В итоге выполнения программ модернизации вся аэронавигационная система Казахстана полностью реформирована и в настоящее время адекватна имеющемуся трафику, как с операционной, так и с эксплуатационной точек зрения. Система демонстрирует стабильную и устойчивую работу и обладает пропускной способностью в пять-шесть раз превышающей реальную интенсивность воздушного движения, что гарантирует без дополнительного наращивания ее надежную работу даже в случае резкого увеличения потоков воздушных судов в связи с любыми непредвиденными ситуациями.
Необходим переход от методов роста доходной части, основанных на базе коренной реконструкции аэронавигационной инфраструктуры и использованию аэронавигационных систем второго поколения, к политике активного маркетинга, основанной на гибкой тарифной системе в сочетании с постоянным повышением достигнутого уровня качества обслуживания и ростом уровня безопасности полетов на базе эволюционного внедрения будущих аэронавигационных систем 3-го поколения.
Тарифная политика
Формирование эффективной тарифной политики в области воздушных перевозок является одним из факторов в успешной реализации транзитного потенциала республики.
В связи с этим, для Казахстана очень актуально стоит вопрос совершенствования гибкой тарифной политики в отрасли гражданской авиации.

"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi  Заңына сәйкес әуе кемелерiне әуежайлық және аэронавигациялық қызмет көрсеткенi үшiн алынатын алым ставкаларына уақытша төмендету коэффициенттерiн қолдану көзделген.
Сонымен қатар, тарифтер мен алымдарды қалыптастыру жүйесiн одан әрi жетiлдiру және оңайлату, осы мәселе жөнiнде бiрқатар нормативтiк құжаттар әзiрлеу қажет.
Азаматтық авиация саласындағы нормаларды ұйымдастырудың және жетiлдiрудiң қажеттiгi өндiрiстiк процестердiң күрделiлiгi мен ерекшелiгiне объективтi түрде негiзделген. Жаңа технологияларды, жаңа техниканы енгiзу, өндiрiстi жаңғырту және автоматтандыру өндiрiстi ұйымдастыру мен басқару тиiмдiлiгiн арттыруға ықпал етедi және азаматтық авиацияның барлық субъектiлерiнiң ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуiне мүмкiндiк бередi.
4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты халықтың және шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң авиациялық қызметтер мен жұмыстарға сұранысын тиiмдi әрi сапалы қанағаттандыру жолымен транзиттiк әлеуеттi ұлғайтуға және өңiрiшiлiк байланыс құруға бағытталған халықаралық талаптарға жауап беретiн мемлекеттiң авиакөлiктiк жүйесiн одан әрi дамыту және оның бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру болып табылады.
Осы кезеңнiң мiндеттерi мыналар болып белгiлендi:
авиациялық қызметтер мен жұмыстар нарығын мемлекеттiк реттеу жүйесiн жетiлдіру;
ұшулар қауiпсiздiгi мен авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету;
авиатасымалдар, оның iшiнде облысiшiлiк әуе қатынастары нарығын дамыту және кеңейту;
әуежайлардың жердегi инфрақұрылым объектiлерiн (ҰҚЖ-ны, аэровокзал кешендерiн қайта жаңарту, қазiргi заманғы арнайы техникамен жарақтандыру) жаңғырту мен дамытуды жүзеге асыру;
әуе қозғалысын ұйымдастыру жүйесiнiң жаңа тұжырымдамасын енгiзуге дайындық жөнiндегi iс-шаралар кешенiн орындау және ӘҚБ-ның өндiрiстiк қуаттарын жаңғыртуды жалғастыру;
әуе кемелерi паркiн жаңарту;
азаматтық авиация саласын нормативтiк құқықтық қамтамасыз етудi, оның iшiнде еуропалық авиациялық ережелердi (Joint Aviation Requirements) (бұдан әрi - JAR) кезең-кезеңiмен енгiзу жолымен жетiлдiру;
кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесiн жетiлдiру.
5. Бағдарламаның негiзгi бағыттары және оны iске
асыру тетiктерi
5.1. Авиациялық қызметтер мен жұмыстар нарығын мемлекеттiк реттеу жүйесiн жетiлдiру
2006 - 2008 жылдар iшiнде авиациялық бағыттарда конкурстық бөлу жүйесiн қолдануды жалғастыру және тұрақты ұшуларды орындауға тiлек бiлдiрген авиатасымалдаушылар үшiн ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң стандарттарын да (ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудi сертификаттау және оны бақылау) және экономикалық факторларды да (авиакомпанияның қаржылық тұрақтылығы) қамтитын iрiктеудiң аса қатаң өлшемiн белгiлеу қажет.
Бұл ретте мұндай авиатасымалдаушылар пайдаланатын әуе кемелерiнiң ұшу жарамдылығын қамтамасыз ету және оларға одан әрi техникалық қызмет көрсету үшiн өзiнiң жеткiлiктi қаржылық резервтерiн көрсетуге тиiс.
Авиатасымалдаушылардың қызметiн мемлекеттiк қолдау шаралары мыналар болуға тиiс:
Қазақстан Республикасы шетел мемлекеттерiмен әуе қатынасы туралы халықаралық шарттар жасасқан кезде қазақстандық авиакомпаниялардың мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету;
әуе тасымалы нарығын реттеу жөнiндегi нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру;
әуе кемелерi паркiн жаңарту және әуе кемелерiне техникалық қызмет көрсету жөнiнде жаңа технологияларды тарту үшiн қолайлы жағдайды қамтамасыз ету.
Iрi ұлттық авиакомпания (флагмандық авиатасымалдаушы) құрылмайынша, тұтастай Қазақстанның авиакөлiк жүйесiн тиiмдi дамыту мүмкiн емес.
Перспективада (2006-2008 жылдар) қазақстандық флагмандық авиатасымалдаушы "әуенiң алтыншы еркiндiгi" деп аталатын авиакомпанияның деңгейiне жетуге тиiс, яғни, Қазақстанның транзиттiк әлеуетiн пайдалана отырып, Еуропадан Қазақстанға және Қазақстаннан Азияға бағыттардың өзара түйiсетiн желiсiн құру арқылы жолаушыларды Азиядан Еуропаға және керi тасымалдауға тиiс. Осылайша, авиакомпания қазақстандық авиация нарығының мүмкiндiктерiн (сыйымдылығы бойынша шектелген) пайдаланумен бiрге халықаралық авиация нарығына да шыға алады. Мұндай флагмандық авиатасымалдаушы "әуенiң алтыншы еркiндiгi" авиакомпаниясы болуы үшiн Қазақстанда тартымды, қолайлы және тиiмдi тораптық әуежайды  пайдалану қажет болады. Yш стратегиялық Астана, Алматы, Атырау қалаларының әуежайлары iшiнде Астана қаласының әуежайы келешекте флагмандық авиатасымалдаушы үшiн тораптық әуежай болуы мүмкiн.
Азаматтық авиацияны сертификаттау жүйесiн "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының нормаларына сәйкес келтiру мақсатында Азаматтық авиация комитетiне инспекциялық бақылау функцияларын қалдырып, азаматтық авиация саласындағы қызметтердi сертификаттауды жүргiзу жөнiндегi функцияларды, сондай-ақ халықаралық талаптарға сәйкес сертификаттауды жүргiзу жөнiндегi функцияларды бәсекелес ортаға берудi Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 3 тамыздағы N 824 қаулысымен бекiтiлген Заң жобалау жұмыстарының  перспективалы жоспарында әзiрленуi 2006 жылдың 4-тоқсанына көзделген Қазақстан Республикасы Көлiк кодексiнiң жобасында көздеу қажет.

В соответствии с  Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" предусмотрено применение временных понижающих коэффициентов к ставкам сборов за аэропортовое и аэронавигационное обслуживание воздушных судов.
Кроме того, уполномоченным органом в сфере регулирования субъектов естественных монополий в целях увеличения транзитного потенциала аэропортов, определен порядок самостоятельного применения понижающего коэффициента на регулируемые услуги аэропортом.
В тоже время, необходимо дальнейшее совершенствование и упрощение системы формирования тарифов и сборов, разработка ряда нормативных документов по данному вопросу.
Необходимость организации и совершенствования норм в отрасли гражданской авиации объективно обусловлено сложностью и специфичностью производственных процессов. Внедрение новых технологий, новой техники, модернизация и автоматизация производства отразится на повышении эффективности организации и управления производством и позволит обеспечить безопасность полетов всех субъектов гражданской авиации.
4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является дальнейшее развитие и повышение конкурентоспособности авиатранспортной системы государства, отвечающей международным требованиям, направленное на увеличение транзитного потенциала и создание внутрирегиональных связей, путем эффективного и качественного удовлетворения спроса населения и хозяйствующих субъектов на авиационные услуги и работы.
Задачами данного периода определены:
совершенствование системы государственного регулирования рынка авиационных услуг и работ;
обеспечение безопасности полетов и авиационной безопасности;
развитие и расширение рынка авиаперевозок, в том числе внутриобластных воздушных сообщений;
осуществление модернизации и развития объектов наземной инфраструктуры (реконструкция ВПП, аэровокзальных комплексов, оснащение современной спецтехникой) аэропортов;
выполнение комплекса мероприятий по подготовке к внедрению новой концепции системы организации воздушного движения и продолжение модернизации производственных мощностей УВД;
обновление парка воздушных судов;
совершенствование нормативного правового обеспечения отрасли гражданской авиации, в том числе путем поэтапного внедрения европейских авиационных правил (Joint Aviation Requirements) (далее - JAR);
совершенствование системы подготовки и переподготовки кадров.
5. Основные направления и механизмы реализации Программы
5.1 Совершенствование системы государственного регулирования
рынка авиационных услуг и работ
В течение 2006-2008 годов необходимо продолжить применение системы конкурсного распределения авиационных маршрутов, и установить для авиаперевозчиков, претендующих на выполнение регулярных полетов, более жесткие критерии отбора, охватывающие как стандарты обеспечения безопасности полетов (сертификация и контроль за обеспечением безопасности полетов), так и экономические факторы (финансовая устойчивость авиакомпании).
При этом авиаперевозчики должны продемонстрировать свои достаточные финансовые резервы для поддержания летной годности эксплуатируемых воздушных судов и последующего технического их обслуживания.
Мерами государственной поддержки деятельности авиаперевозчиков должны являться:
обеспечение защиты интересов казахстанских авиакомпаний при заключении международных договоров Республики Казахстан о воздушном сообщении с иностранными государствами;
совершенствование нормативной правовой базы по регулированию рынка воздушных перевозок;
обеспечение благоприятных условий для обновления парка воздушных судов и привлечения новых технологий по техническому обслуживанию воздушных судов.
Эффективное развитие в целом авиатранспортной системы Казахстана невозможно без создания крупной национальной авиакомпании (флагманского авиаперевозчика).
В перспективе (2006-2008 годы) казахстанский флагманский авиаперевозчик должен вырасти до уровня авиакомпании так называемой "шестой свободы воздуха", то есть, используя транзитный потенциал Казахстана перевозить пассажиров из Азии в Европу и обратно, путем создания взаимоподстыковочной сети маршрутов из Европы в Казахстан и Казахстан - Азия. Таким образом, авиакомпания сможет использовать не только возможности казахстанского авиационного рынка (ограниченного по емкости), но и выйти на международные авиационные рынки. Для того чтобы такой флагманский авиаперевозчик смог стать авиакомпанией "шестой свободы воздуха", необходимо будет использовать привлекательный, удобный и эффективный узловой аэропорт в Казахстане. Из трех стратегических аэропортов городов Астаны, Алматы, Атырау будущим узловым аэропортом для флагманского авиаперевозчика смог бы стать аэропорт города Астаны.
В целях приведения системы сертификации гражданской авиации в соответствие с нормами Закона Республики Казахстан "О  техническом регулировании" необходимо предусмотреть в проекте Транспортного Кодекса Республики Казахстан, разработка которого предусмотрена в 4 квартале 2006 года  Перспективным планом законопроектных работ Правительства Республики Казахстан на 2006-2007 годы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2004 года N 824, передачу функций по проведению сертификации услуг в сфере гражданской авиации в конкурентную среду, оставив за Комитетом гражданской авиации функции инспекционного контроля, а также функции по проведению сертификации в соответствии с международными требованиями.

5.2 Ұшу қауiпсiздiгi мен авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету
Ескерту. 5.2-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.24.  N 1266 Қаулысымен.
Мыналар ұшу қауiпсiздiгi мен авиациялық қауiпсiздiктiң деңгейiн арттыру жөнiндегi қажеттi iс-шаралар болып табылады:
тергеуге барлық мүдделi тараптарды және бiрiншi кезекте, зауыттардың өкiлдерi - авиатехниканы шығарушылар мен әзiрлеушiлердi тарта отырып, авиациялық оқиғалардың шынайы себептерiн анықтау мақсатында тергеудiң объективтiлiгiн қамтамасыз ету;
олардың алдын алу жөнiндегi iс-шараларды әзiрлей отырып ұшу қауiпсiздiгi мен авиация қауiпсiздiгінiң жай-күйiн тоқсан сайын талдауды жүргiзу, сондай-ақ ай сайын әуе көлiгiндегi қауiпсiздiктiң жай-күйi туралы ақпараттық бюллетеньдер шығару;
авиациялық қауiпсiздiк пен ұшу қауiпсiздiгi қызметтерiнiң басшыларын аттестаттауды жүргізу;
әуе кемелерiнiң жай-күйi бойынша нақты алдын алу iс-шараларын әзiрлеу;
Қазақстан Республикасы заңнамасының, ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi қолданыстағы нормалар мен ережелердiң сақталуын бақылау;
авиациялық жұмыстарды жүргiзу кезiнде нормативтiк құжаттар талаптарының сақталуын бақылау;
ұшу қауiпсiздiгi саласында еуропалық авиациялық стандарттарды енгiзу;
Қазақстан Республикасының кемiнде екi әуежайында "Дабыл" операциясы жоспары бойынша толық ауқымды терроризмге қарсы оқу- жаттығуларды жыл сайын өткiзудi жүйеге енгiзу;
уәкiлеттi орган беретiн халықаралық үлгiдегi машина оқитын ұшу рұқсаттамасы жүйесiн енгiзу.
5.3. Авиатасымалдар нарығын дамыту және кеңейту
Ескерту. 5.3-кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.12.24.  N 1266 Қаулысымен.
Ішкі авиациялық қатынастарды одан әрі дамыту:
1) қолданыстағы бағыттар бойынша авирейстердің санын ұлғайту есебінен;
2) жаңа әлеуметтік маңызы бар авиабағыттарды, оның ішінде облысаралық және облысішілік (жергілікті әуе желілерінің) ашылуымен;
3) ішкі авиациялық нарықта бәсекелестік ортаның жасалуымен қамтамасыз етіледі.
Әлеуметтік маңызы бар авиабағыттар бойынша тұрақты тасымалдар тиісті бюджетте көзделген қаражат есебінен субсидиялануға жатады.
Қазақстандағы әуе тасымалдарын субсидиялау халықаралық тәжірибе негізінде ұйымдастырылған: субсидиялар, тұтастай алғанда авиакомпаниялардың нәтижесіне емес, нақты авиабағыттарға бөлінеді (ұқсас тәсіл Канадада, АҚШ-та, Австралияда пайдаланылады). Бұл ретте Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтайтын әлеуметтік маңызы бар бағыттар бойынша тасымалдаулар субсидияланады, ондай бағыттар коммерциялық тиімсіз, бірақ мемлекет пен қоғам үшін қажетті.
Азаматтық авиация саласындағы субсидиялаудың кезең-кезеңмен қол жеткізілетін түпкі нәтижесі бар:

5.2 Обеспечение безопасности полетов и авиационной безопасности
Сноска. Раздел 5.2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24 декабря 2007 года N  1266 .
Необходимыми мероприятиями по повышению уровня безопасности полетов и авиационной безопасности являются:
обеспечение объективности расследования авиационных событий с целью выяснения истинных причин, с привлечением к расследованию всех заинтересованных сторон, и в первую очередь представителей заводов-изготовителей и разработчиков авиатехники;
проведение ежеквартальных анализов состояния безопасности полетов и авиационной безопасности, с разработкой мероприятий по их предупреждению, а также ежемесячное издание информационных бюллетеней о состоянии безопасности на воздушном транспорте;
проведение аттестации руководителей служб авиационной безопасности и безопасности полетов;
разработка конкретных профилактических мероприятий по состоянию воздушных судов;
контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан, действующих норм и правил по обеспечению безопасности полетов;
контроль за соблюдением требований нормативных документов при проведении авиационных работ;
внедрение европейских авиационных стандартов в области безопасности полетов;
введение в систему ежегодного проведения полномасштабных антитеррористических учений по плану операции "Дабыл" не менее чем в двух аэропортах Республики Казахстан;
введение системы машиносчитываемых летных пропусков международного образца, выдаваемых уполномоченным органом.
5.3 Развитие и расширение рынка авиаперевозок
Сноска. Раздел 5.3 в редакции постановления Правительства РК от 24 декабря 2007 года N  1266 .
Дальнейшее развитие внутреннего авиационного сообщения будет обеспечиваться:
1) за счет увеличения количества авиарейсов по существующим направлениям;
2) открытием новых социально-значимых авиамаршрутов, в том числе меж- и внутриобластных (местных воздушных линий);
3) созданием конкурентной среды на внутреннем авиационном рынке.
Регулярные перевозки по социально значимым авиамаршрутам будут подлежать субсидированию за счет средств, предусмотренных в соответствующем бюджете.
Субсидирование воздушных перевозок в Казахстане организовано на основе международного опыта: субсидии выделяются на конкретные авиамаршруты, а не на результат авиакомпании в целом (аналогичный подход используется в Канаде, США, Австралии). При этом субсидируются перевозки по социально-значимым маршрутам, определяемым Правительством Республики Казахстан, такие маршруты коммерчески нерентабельны, но необходимы для государства и общества.
Субсидирование в сфере гражданской авиации имеет конечный результат, который достигается поэтапно:

1) бірінші кезеңде төменгі тарифтер есебінен әуе кемесінің қажетті тиелімі қамтамасыз етіледі;
2) екінші кезеңде біртіндеп субсидиялардың мөлшері азайтылады және тасымалдау тарифінің мөлшері арттырылады, ұшулар жиілігі көбейтіледі;
3) үшінші кезеңде субсидиялау бағдарламасының түпкі нәтижесі - мемлекеттік қолдауды талап етпейтін коммерциялық тартымды тұрақты рейстерге қол жеткізіледі.
Осы бағдарламаны іске асыру бұрын субсидияланған бірқатар авиабағыттарды коммерциялық разрядқа ауыстыруға мүмкіндік берді, олар: Астана - Орал, Астана - Қызылорда, Астана - Өскемен.
2008 жылы осы тізбені Астана - Қостанай және Астана - Тараз авиабағыттарымен толықтыру жоспарлануда. Бұрынғы субсидияланған 10 авиабағыттан 2008 жылдың соңында 5-еуі қалады (Астана қаласынан Павлодар, Петропавл, Талдықорған, Семей және Жезқазған қалаларына).
Осылайша Қазақстан астанасының Қазақстанның ірі қалаларымен тұрақты әуе қатынастарын қамтамасыз ету жөнінде қойылған міндеттеме орындалады.
Республикалық және жергілікті бюджеттердің босатылған субсидиялары облыстың шалғай аудандарының облыс орталығымен байланысын қамтамасыз ететін облысаралық және облысішілік авиатасымалдарға жіберілуі мүмкін.
Облысаралық авиабағыттарды субсидиялаудың мақсаты Қазақстанның өнеркәсіптік өңірлерін өзара қосу болып табылады, бұл өңіраралық байланыстардың іскерлік белсенділігін арттыруға және нығайтуға ықпал ететін болады.
Жергілікті (облысішілік) әуе қатынастарын дамыту мақсатында баламалы көліктік қатынасы жоқ шалғай аумақтарға қызмет көрсету үшін жергілікті авиа желілерінің әуеайлақтарын (топырақты ҰҚЖ мен әуеайлақ алаңдарын) қалпына келтіру мен жаңаларын салу және тиісті үлгідегі әуе кемелерін жыл бойы қабылдау-жөнелту үшін оларды күтіп ұстау қажет.
Халықаралық жолаушылар авиатасымалының қазақстандық нарығын орнықты дамыту үшін Қазақстанның Астана, Алматы, Атырау қалаларындағы үш әуежайды пайдалану құқығын шетелдік авиакомпанияларға кезең-кезеңмен ұсыну көзделеді.
Авиатасымалдардың қазақстандық нарығын дамыту кезеңдерінің бірі ішкі авиациялық нарықта бәсекелестік ортаны жасау болып табылады.
Осы міндеттеменің мақсаты ішкі авиациялық тасымалдауларда іске қосылған авиациялық паркті жаңарту және Еуропалық Қауымдастық елдерінде қолданыстағы авиациялық ережелерді енгізу мен ұшу қауіпсіздігі деңгейін арттыру болып табылады. Әуе кемелері паркін жаңартуға авиациялық компанияларды ынталандыру мақсатында жолаушылар авиатасымалына тартылатын ескірген әуе кемелерінің ресурстарын ұзартуға қатысты талаптар қатайтылатын болады.
Осылайша авиабағыттарда адал бәсекелестікті енгізуге жағдайлар жасалатын болады.
Авиабағыттарда бәсекелестікті енгізу кезінде авитасымалдау тарифтері төмендейді, жалпыға барынша танымал бағыттар бойынша билеттердің тұрақты жетімсіздік проблемасы шешіледі, бұл түпкі нәтижеде халықтың қалың бөлігі үшін авиациялық қызметтің қол жетімділігін арттырады.
5.4. Әуежайлардың жердегi инфрақұрылым объектiлерiн
(ҰҚЖ-ны, аэровокзал кешендерiн қайта жаңарту, қазiргi
заманғы арнайы техникамен жарақтандыру) жаңғыртуды және
дамытуды жүзеге асыру
Ескерту. 5.4-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.24.  N 1266 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының әуежай кешендерiнiң қызметiн одан әрi дамыту мақсатында мыналар ұсынылып отыр:

1) на первом этапе обеспечивается необходимая загрузка воздушного судна за счет низких тарифов;
2) на втором этапе постепенно снижается размер субсидий и повышается размер тарифа на перевозку, увеличивается частота полетов;
3) на третьем этапе достигается конечный результат программы субсидирования - коммерчески привлекательные регулярные рейсы, не требующие государственной поддержки.
Реализация данной программы позволила перевести ряд ранее субсидируемых авиамаршрутов в разряд коммерческих: Астана - Уральск, Астана - Кызылорда, Астана - Усть-Каменогорск.
В 2008 году планируется дополнить этот перечень авиамаршрутами: Астана - Костанай и Астана - Тараз. Из 10 ранее субсидируемых авиамаршрутов на конец 2008 года останется 5 (из г. Астана в г.г. Павлодар, Петропавловск, Талдыкорган, Семей и Жезказган).
Таким образом, поставленная задача по обеспечению регулярного воздушного сообщения столицы Казахстана с крупными городами Казахстана выполняется.
Высвобождаемые субсидии республиканских и местных бюджетов могут быть направлены на межобластные и внутриобластные авиаперевозки, обеспечивающие связь отдаленных районов области с областным центром.
Целью субсидирования межобластных авиамаршрутов будет являться соединение промышленных регионов Казахстана между собой, что будет способствовать росту деловой активности и укреплению межрегиональных связей.
В целях развития местных (внутриобластных) воздушных сообщений необходимо восстановление и строительство новых аэродромов местных авиалиний (грунтовых ВПП и аэродромных площадок) для обслуживания отдаленных территорий, не имеющих альтернативного транспортного сообщения и их содержание для круглогодичного приема-отправки соответствующих типов воздушных судов.
Для устойчивого развития казахстанского рынка международных пассажирских авиаперевозок предусматривается поэтапное предоставление иностранным авиакомпаниям права использования трех аэропортов Казахстана в городах Астана, Алматы, Атырау.
Одним из этапов развития казахстанского рынка авиаперевозок является создание конкурентной среды на внутреннем авиационном рынке.
Целью данной задачи является обновление авиационного парка задействованного на внутренних авиационных перевозках, внедрение авиационных правил, действующих в странах Европейского Сообщества и повышение уровня безопасности полетов. С целью стимулирования авиационных компаний к обновлению парка воздушных судов, будут ужесточены требования к продлению ресурсов устаревших воздушных судов, задействованных на пассажирских авиаперевозках.
Таким образом, будут подготовлены условия для внедрения добросовестной конкуренции на авиамаршрутах.
При внедрении конкуренции на авиамаршрутах произойдет снижение тарифов на авиаперевозки, решится проблема постоянного дефицита билетов по наиболее популярным направлениям, что в конечном итоге, повысит доступность авиационных услуг для более широких слоев населения.
5.4 Осуществление модернизации и развития объектов наземной
инфраструктуры (реконструкция ВПП, аэровокзальных комплексов,
оснащение современной спецтехникой) аэропортов
Сноска. Раздел 5.4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24 декабря 2007 года N  1266 .
В целях дальнейшего развития деятельности аэропортовых комплексов Республики Казахстан предлагается:

1) Қазақстан Республикасының транзиттiк әлеуетiн барынша пайдалану мақсатында жұмыс iстеп тұрған әуежайлар негiзiнде бiрiншi кезекте жүк көлiктiк әуежайлар желiсiн дамыту қажет, осы әуежайлардың инфрақұрылымын қандай да бiр шектеулерсiз бiрiншi сыныпты әуе кемелерiн қабылдауға және қызмет көрсетуге мүмкiндiк беретiн халықаралық талаптарға сәйкес келтiру, негiзгi өндiрiстiк қуаттарды қайта жаңартуды жүргiзу, әуе кемелерiне жерде қызмет көрсету құралдарын жаңарту қажет;
2) Семей, Өскемен, Қостанай қалаларының өңiрлiк әуежайларының инфрақұрылымын кезең-кезеңiмен (негiзгi өндiрiстiк қорларды жаңарту және қайта жаңарту) дамытуды қамтамасыз ету үшiн осы әуежайлардың акциялар пакеттерiн коммуналдық меншiктен республикалық меншiкке беру жөнiндегi iс-шараларды өткiзу болжанып отыр.
Халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес жолаушылар мен әуе кемелерiне қызмет көрсету бойынша астаналық әуежай қызметiн әрi қарай дамыту және жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiлеген тәртiппен мамандырылған басқарушы компанияны тарту ұйғарылып отыр.
Бұдан басқа, Қорғас кенті ауданында жаңа әуежай құрылысы көзделуде. Осы әуежай құрылысын 2008-2010 жылдары концессияға беруге ұсынылатын объектілердің тізбесіне енгізу ұсынылады.
2008 жылы осы жоба бойынша техника-экономикалық негіздеме (ТЭН) әзірлеу қажет.
3) әуежайлар иелерiмен бiрлесiп, Тараз, Петропавл, Көкшетау, Орал қалалары әуежайларының негiзгi өндiрiстiк қорларын (ҰҚЖ, аэровокзал кешендерi, арнайы техника) қайта жаңарту және жаңарту жөнiндегi iс-шаралар жоспарын әзiрлеу;
4) "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнымен бiрлесiп, әуеайлақтар ауданында ұшуды радиотехникалық қамтамасыз етудiң құралдарын жаңғырту мен жаңарту бағдарламасын әзiрлеу;
5) әуе кемелерiне жерден қызмет көрсету үшiн, сондай-ақ авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету үшiн арнайы техниканы ұсыну жөнiндегi лизингтiк қызметтер бөлiгiнде лизингтiк компаниялардың қызметiн көтермелеу ұсынылып отыр.
Қазақстанның әуе кеңiстiгi арқылы транзиттiк ағындардың негiзгi бағыттарын негiзге ала отырып және ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн мемлекетке жауапкершiлiк жүктейтiн ИКАО қағидатын ескере отырып, бүгiнгi күнi бiрiншi кезекте Ақтөбе, Павлодар, Шымкент, Қостанай және Қызылорда әуежайлары сияқты әуежайлардың әуежай кешенiн қайта жаңарту мен жаңғырту анағұрлым орынды (4, 5-кестелер).
Бұл әуежайлар негiзгi халықаралық трассаларда орналасқан, сондықтан оларды "Боинг" үлгiсiндегi iрi әуе кемелерi үшiн транзит ретiнде пайдалану халықаралық авиатасымалдаушылар мен елiмiздiң әуежайлары үшiн екi жақты экономикалық табыс әкеледi және республиканың беделiн көтеруге ықпал етедi.
Әуежай кешендерiн бiрiншi кезекте қайта жаңарту үшiн жоғарыда көрсетiлген әуежайларды таңдау мынадай себептерден туындайды:
Ақтөбе қаласының әуежайы:

1) с целью максимального использования транзитного потенциала Республики Казахстан необходимо развитие на базе действующих аэропортов сети транзитных аэропортов, в первую очередь грузотранспортных, привести инфраструктуры этих аэропортов в соответствие с международными требованиями, позволяющими принимать и обслуживать воздушные суда первого класса без каких-либо ограничений, провести реконструкцию основных производственных мощностей, обновить средства наземного обслуживания воздушных судов;
2) для обеспечения поэтапного развития инфраструктуры (реконструкции и обновления основных производственных фондов) региональных аэропортов городов Семей, Усть-Каменогорск, Костанай, предполагается провести мероприятия по передаче пакетов акций данных аэропортов из коммунальной собственности в республиканскую.
В целях дальнейшего развития и улучшения деятельности столичного аэропорта по обслуживанию воздушных судов и пассажиров в соответствии с требованиями международных стандартов предполагается привлечение квалифицированной управляющей компании в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Кроме того, предусматривается строительство нового аэропорта в районе поселка Хоргос. Строительство данного аэропорта предлагается включить в Перечень объектов, предлагаемых для передачи в концессию на 2008-2010 годы.
В 2008 году необходимо разработать технико-экономическое обоснование (ТЭО) по данному проекту.
3) совместно с собственниками аэропортов разработать План мероприятий по реконструкции и обновлению основных производственных фондов (ВПП, аэровокзальные комплексы, спецтехника) аэропортов следующих городов: Тараз, Петропавловск, Кокшетау, Уральск;
4) совместно с республиканским государственным предприятием "Казаэронавигация" разработать Программу модернизации и обновления средств радиотехнического обеспечения полетов в районе аэродромов;
5) стимулировать деятельность лизинговых компаний в части лизинговых услуг по предоставлению спецтехники для наземного обслуживания воздушных судов, а также для обеспечения авиационной безопасности.
Исходя из основных направлений транзитных потоков через воздушное пространство Казахстана и, учитывая принцип ИКАО, возлагающий ответственность на государство за обеспечение безопасности полетов, наиболее целесообразно на сегодняшний день провести реконструкцию и модернизацию аэропортового комплекса, в первую очередь, таких аэропортов, как Актобе, Павлодар, Шымкент, Костанай и Кызылорда (таблицы 4, 5).
Данные аэропорты находятся на основных международных трассах, поэтому их использование в качестве транзита для крупных воздушных судов типа "Боинг" принесет обоюдную экономическую выгоду для международных авиаперевозчиков и аэропортов страны и будет способствовать повышению имиджа Республики.
Выбор вышеуказанных аэропортов для первоочередной реконструкции аэропортовых комплексов продиктованы следующими причинами:
аэропорт города Актобе:

3,17 млрд. теңге мөлшерiндегi бюджеттiк қаражат есебiнен Ақтөбе қаласы халықаралық әуежайының ұшу-қону жолағын қайта жаңарту 2004 жылы басталып 2005 жылы аяқталды. ҰҚЖ-ны қайта жаңарту жолаушылар сыйымдылығы 350 жолаушыға дейiн жететiн барлық үлгiдегi, оның iшiнде Боинг үлгiсiндегi әуе кемелерiн қабылдауға және қызмет көрсетуге мүмкiндiк бередi.
Ұлттық авиатасымалдаушы "Эйр Астана" авиакомпаниясы осы әуежай арқылы ұшуларды кеңейтудi, "Боинг" үлгiсiндегi ұшақтарда соның iшiнде Еуропаға ұшулар жиiлiгiн өсiрудi жоспарлап отыр.
Сонымен бiрге, қолданыстағы аэровокзал кешенi 1967 жылы салынған, пайдалануға берiлген сәттен бастап қайта жаңартылмаған әрi қазiргi уақытта қауiпсiздiктi қамтамасыз ету және ұсынылатын қызметтердiң сапасы бойынша осы заман талаптарына сәйкес келмейдi.
Осыған байланысты қолданыстағы алаңдарды 20000 шаршы метрге дейiн кеңейте отырып, қазiргi аэровокзал ғимаратын толық қайта жоспарлауды жүргiзу, аэровокзал кешенiнiң жарақталуы мен технологиялық желiлерiн халықаралық нормаларға сәйкестендiру қажет.
Шымкент қаласының әуежайы:
Шымкент ауданындағы транзиттiк әуе кемелерiнiң ұшуы Оңтүстiк Қазақстанның әуе кеңiстiгiндегi барлық әуе қозғалысының 10 %-ын (тәулiгiне 25 ұшаққа дейiн) құрайды;
бүгiнде тәулiгiне 150 рейске дейiн қабылдайтын Ташкент қаласының әуежайы арқылы ұшатын көлiктiк әуе кемелерiн тарту үшiн жағдай жасау қажеттiгi. Ташкент қаласы әуежайына көп салмақ түсiп отырғанының байқалуына байланысты, сондай-ақ Қазақстанның саяси тұрақтылығын ескере отырып, кейбiр авиакомпаниялар бүгiннiң өзiнде Шымкент қаласының әуежайында қонуды орындағысы келедi.
Қостанай қаласының әуежайы:
шекара маңындағы аумақта орналасқан стратегиялық әуежай болып табылады. 1967 жылы пайдалануға берiлген уақыттан бастап ҰҚЖ-ны, рульдеу жолдарын, перронды күрделi жөндеу жүргiзiлмеген. ҰҚЖ-ның тiрек қабiлетi республика авиакомпанияларында бүгiнгi күнi бар әуе кемелерiнiң батыстық үлгiлерiн қабылдау мүмкiндiгiн айтарлықтай шектеп отыр. "Эйр Астана" авиакомпаниясы "Боинг" үлгiсiндегi ұшақтарын осы әуежай арқылы ұшыруды жоспарлауда;
Павлодар қаласының әуежайы:
Әуежайдың ЖҰҚЖ-ы 1971 жылы пайдалануға берiлген. Пайдаланудың ұзақ мерзiмiне байланысты қазiргi уақытта ЖҰҚЖ-ның тiрек қабiлетiнiң төмендеуi байқалады, бұл әуе кемелерiн қабылдауды шектеуге әкелiп соғады. Тексеру нәтижелерi ЖҰҚЖ жасанды жамылғыларының қабыршықтануын, iшiнара бұзылуы мен тозуын көрсеттi.
Әуежай ағымдағы және күрделi жөндеу арқылы аэродром жарамдылығын қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыстарды жүргiзуде. Соңғы жөндеу 1994 жылы жүргiзiлген. Сонымен бiрге, қаржы қаражатының тапшылығына байланысты аэродромның жасанды жамылғыларын қайта жаңарту және қалпына келтiру жөнiндегi жоспарлы iс-шараларды жүргiзу мерзiмдерi сақталмайды, бұл ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге терiс әсер етедi.
Қызылорда қаласының әуежайы:
Әуежайдың ЖҰҚЖ-ы 1986 жылы пайдалануға берiлген.

В 2004 году начата и 2005 году закончена реконструкция ВПП международного аэропорта Актобе за счет бюджетных средств в размере 3,17 млрд. тенге. Реконструкция ВПП позволяет принимать и обслуживать воздушные суда всех типов, в том числе типа Боинг, пассажировместимость которых достигает до 350 пассажиров.
В дальнейшем авиакомпания "Эйр Астана" планирует расширить полеты через данный аэропорт, увеличить частоту полетов на самолетах типа "Боинг", и том числе в Европу.
В то же время, существующий аэровокзальный комплекс построен в 1967 году, реконструкция которого не производилась с момента ввода в строй и, в настоящее время не соответствует современным требованиям по обеспечению безопасности и качеству предоставляемых услуг.
В связи с этим необходимо провести полную перепланировку существующего здания аэровокзала с расширением существующих площадей до 20000 квадратных метров, привести в соответствие с международными нормами оснащение и технологические линии аэровокзального комплекса;
аэропорт города Шымкент:
пролет транзитных воздушных судов в районе Шымкента составляет 10 % от всего воздушного движения в воздушном пространстве Южного Казахстана (до 25 самолетов в сутки);
необходимость создания условий для привлечения транспортных воздушных судов, совершающих полеты через аэропорт г. Ташкента, который принимает сегодня более 150 рейсов в сутки. В связи с наблюдающимися перегрузками аэропорта г. Ташкента, а также, учитывая политическую стабильность Казахстана, некоторые авиакомпании изъявили желание уже сегодня производить посадки в аэропорту города Шымкента;
аэропорт города Костанай:
является стратегическим аэропортом, расположенным на приграничной территории. С момента ввода в строй в 1967 году капитальный ремонт ВПП, рулежных дорожек, перрона не производился. Несущая способность ВПП значительно ограничивает возможность приема западных типов воздушных судов, имеющихся уже сегодня в авиакомпаниях Республики. Авиакомпания "Эйр Астана" планирует увеличение полетов через данный аэропорт на самолетах типа "Боинг";
аэропорт города Павлодар:
ИВПП аэропорта введена в эксплуатацию в 1971 году. В связи с продолжительным сроком эксплуатации в настоящее время наблюдается снижение несущей способности ИВПП, что приводит к ограничениям приема воздушных судов. Результаты обследования показывают, что происходит шелушение, частичные разрушения и износ искусственных покрытий ИВПП, рулежных дорожек, перрона.
Аэропортом проводятся работы по поддержанию годности аэродрома путем текущего и капитального ремонта. Последний ремонт был проведен в 1994 году. Вместе с тем из-за дефицита финансовых средств не соблюдаются сроки реконструкции и проведения плановых мероприятий по восстановлению искусственных покрытий аэродрома, что отрицательно влияет на обеспечение безопасности полетов.
Аэропорт города Кызылорда
ИВПП аэропорта введена в эксплуатацию в 1986 году.

Қазiргi уақытта аэродромда ТУ-134, АН-24 және басқа төменгi сыныпты үлгiдегi ұшақтар пайдаланылады. Қызылорда әуежайы пайдалану сапасының, аэродром жабынының геометриялық өлшемiнiң және инфрақұрылымының қазiргi заманғы халықаралық талаптарға сәйкес келмеуi, осы әуежайда қазiргi заман үлгiсiндегi әуе кемелерiнiң ұшулары ұшу салмағы мен қарқындылық шектеуi бойынша жүзеге асырылуымен байланысты. Мастикамен құйылған ұшып-қону жолағының үстiңгi қабатында көптеген ұзыннан бойлаған жарылулар мен сынулар бар.
4-кесте
Республикалық бюджет есебiнен 2006-2008 жылдар
iшiнде қайта жаңартылуға (салынуға) тиiс Қазақстан
Республикасы әуежайларының жердегi инфрақұрылымының
негiзгi объектiлерiнiң құрамы
Әуежай
Меншiк
түрi
Жобалардың шамамен алғандағы құны млн.
теңге
Қайта жаңартылуға, салынуға тиiс негiзгi өндiрiстiк кешендер
1
2
3
4
"Ақтөбе
халықаралық
әуежайы"
акционерлiк
қоғамы
Республикалық
3208,0
Аэровокзал кешенiн қайта жаңарту
"Шымкент
халықаралық
әуежайы"
акционерлiк
қоғамы
Коммуналдық
5400,7
ҰҚЖ (күшейту, ұзарту)
Перрон, рульдеу жолдары
(күшейту, кеңейту)
Жарықпен белгi беру жабдығын орнату (ОВИ-1)
Метеоқамтамасыз ету жүйесiн жете жабдықтау
Радионавигациялық жүйенiң объектiлерi (орнын ауыстыру)
"Қостанай
халықаралық
әуежайы"
акционерлiк
қоғамы
Коммуналдық
7844,7
ҰҚЖ (күшейту, ұзарту)
Перрон, рульдеу жолдары
(күшейту, кеңейту)
Жарықпен белгi беру жабдығын орнату (ОВИ-1)
Метеоқамтамасыз ету жүйесін жете жабдықтау
Радионавигациялық жүйенiң
объектiлерi (орнын ауыстыру)
"Павлодар әуежайы" акционерлік қоғамы
Коммуналдық
1113,0
ҰҚЖ-ны, рульдеу жолдарын күрделі жөндеу
"Қорқыт Ата әуежайы" акционерлік қоғамы (Қызылорда қаласы)
Коммуналдық
6342,5
ҰҚЖ (күшейту, ұзарту)
Перрон, рульдеу жолдары (күшейту, кеңейту)
Жарықпен белгі беру жабдығын орнату (ОВИ-1)
Метеоқамтамасыз ету жүйесін жете жабдықтау
Радионавигациялық жүйенің объектілері (орнын ауыстыру)
5-кесте
Тартылатын қаражат есебінен 2006 - 2008 жылдар ішінде
қайта жаңартылуға (салынуға) тиіс Қазақстан Республикасы
әуежайларының жердегі инфрақұрылымының негізгі
объектілерінің құрамы
Әуежай Меншік түрі  Жобалардың шамамен алғандағы құны, млн. теңге Қайта жаңартылуға, салынуға тиіс негізгі өндірістік кешендер
1
2
3
4
"Атырау халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамы
Мемлекеттік
6900
Жаңа жолаушылар және жүк терминалдарын салу
"Алматы халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамы
Жеке меншік
7600
Жаңа ҰҚЖ салу
Жарықпен белгі беру жабдығын орнату
Метеоқамтамасыз ету жүйесін жете жабдықтау
ӘҚБ объектілерін салу
Қазақстан Республикасының әуежайларын арнайы техникамен қамтамасыз ету және қайта жарақтау мақсатында оларды бiр орталықтан шоғырландырып сатып алу және қаржылық лизинг негiзiнде әуежайларға беру үшiн республикалық бюджеттен қаражат бөлу мүмкiндiгi қарастырылуы қажет.
Ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң негiзгi өлшемi әуе кемелерiне техникалық қызмет көрсетудi бекiтiлген техникалық регламенттер талаптарына сәйкес мамандандырылған техникалық орталықтарда дер кезiнде және сапалы жүргiзу болып табылады.
Қазақстандық авиакомпаниялар пайдаланатын шетелде шығарылған әуе кемелерi паркiнiң саны өсiп келе жатқанына байланысты Астана қаласының әуежайында республика авиакомпанияларының ғана емес, ТМД елдерiнiң, Орталық және Оңтүстiк-Шығыс Азия аумақтарының да әуе кемелерiне техникалық қызмет көрсетудiң ауыр нысандарын жүргiзе алу сұранысын қамтамасыз ететiн қабiлетi бар қазiргi кезеңдегi сервистiк авиациялық-техникалық орталықты құру қажет.
Бұл орталықтың қызметi батыс орталықтарындағы әуе кемелерiне қызмет көрсетуді жүргiзуге қазақстандық авиакомпаниялардың шығындарын қысқартуға мүмкiндiк бередi (орташа есеппен әуе кемесiнiң бiр бiрлiгiне жылына 160 мың АҚШ доллары).
5.5. Аэронавигация жүйесiнiң өндiрiстiк қуаттарын
жаңғыртуды жалғастыру жөнiндегi және әуе қозғалысын
ұйымдастыру жүйесiнің жаңа тұжырымдамасын енгiзуге дайындық
жөнiндегi iс-шаралар кешенiн орындау
Аэронавигация жүйесiнiң трассалық бөлiгiн дамытуды және жаңғыртуды инвестициялау аэронавигациялық қызмет көрсетудiң талап етiлетiн сапасын қамтамасыз етедi. Жоғары сапа базасында бәсекелестiк басымдықтар кiрiстiлiк сигментiн - транзиттiк ұшуларды қамтамасыз ету негiзiнде құрылуы және қолдауға алынуы мүмкiн. Осы бағытта инвестицияның төмендеуi аэронавигациялық басымдықтың азғындауына, бәсекелестiкке қабiлетiн жоюға және осының салдары ретiнде транзиттiк ағынның азаюына және кiрiсiнiң төмендеуiне әкелiп соғады.
Аэродром аймағындағы әуе қозғалысының қарқындылығы шамалы болуына байланысты аэронавигациялық қызмет көрсету үшiн түсетiн кiрiстер аэродром ауданындағы аэронавигациялық инфрақұрылымды қамтамасыз етуге жетпейдi. Алайда, ұшу қауiпсiздiгiнiң талап етiлетiн деңгейiн қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттемелердi орындай отырып, кәсiпорын ескiрген жабдықты ауыстыру мен жаңғыртуды қоса алғанда, әуеайлақтық радиотехникалық кешендерiн қажеттi қамтамасыз етудi жүзеге асырады. Осы бағытқа деген инвестициялар барлық инвестициялық шығыстардың үштен бiрi болып отыр және де қауiпсiздiк тұрғысынан оларды азайту мүмкiн емес.
Осыған орай, алдағы кезеңде Қазақстан Республикасының аэронавигациялық жүйесiнiң жабдығын жаңғыртуды жалғастыру мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады (6-кесте):
6-кесте
Атауы Іске асырылуы жоспарланып отырған жобалар
1
2
Әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесі орталықтарын жаңғырту
2005 жылы іске қосылған Астана қаласындағы әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесі орталығын техникалық қолдау, жаңғырту және оның функционалдық мүмкіндіктерін арттыру;
Шымкент қаласында 2005 жылы басталған әуе қозғалысын басқарудың автоматтандыру құралдары кешенін қайта жаңарту жобасын аяқтау;
Ақтөбе қаласында 1997 жылы енгізілген әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесінің трассалық орталығын (ӘҚБ АЖ) жабдығын ауыстыру. Жабдық қызмет етудің белгіленген мерзіміне аяқтады шыққан және ауыстырылуға тиіс;
Алматы қаласындағы автоматтандырылған жүйесі трассалық орталығының жабдығын ауыстыру. Орталық 1996 жылдан жұмыс істейді және ауыстырылуға тиіс. Осы жаңғырту жобасының басталуы 2007 жылы жүзеге асырылатын болады.
Радиолокациялық бақылау жүйесін жаңғырту
2007 жылдан бастап ҚР әуеайлақтарында шектеулі жай-күйге жеткен аэродром радиолокаторларын ауыстыру жоспарланып отыр. Осы кезең ішінде Өскемен, Қарағанды және Жезқазған қалаларындағы радиолокаторларын ауыстыру жоспарлануда.

В настоящее время на аэродроме эксплуатируются самолеты ТУ-134, Ан-24 и другие типы меньшего класса. Эксплуатационные качества, геометрические размеры аэродромного покрытия и инфраструктура аэропорта Кызылорда не отвечают современным международным требованиям в связи с чем, полеты современных типов воздушных судов в данном аэропорту осуществляются с существенными ограничениями по взлетной массе и интенсивности. На поверхности взлетно-посадочной полосы имеются многочисленные сквозные продольные трещины и сколы.
Таблица 4
Состав основных объектов наземной инфраструктуры аэропортов
Республики Казахстан, подлежащих реконструкции (строительству) в
течение 2006-2008 годов за счет Республиканского бюджета
Аэропорт Вид
собственности
Ориенти-
ровочная
стоимость
проектов,
млн. тенге
Основные
производственные
комплексы,
подлежащие
реконструкции,
строительству
1 2 3 4
Акционерное
общество
"Международный
аэропорт Актобе"
Республиканская
3208,0
Реконструкция
аэровокзального
комплекса
Акционерное
общество
"Международный
аэропорт
Шымкент"
Коммунальная
5400,7
ВПП (усиление,
удлинение)
Перрон, рулежные
дорожки (усиление,
расширение)
Установка
светосигнального
оборудования (ОВИ-1)
Дооборудование
системы
метеообеспечения
Объекты
радионавигационной
системы (перенос)
Акционерное
общество
"Международный
aэропорт
Костанай"
Коммунальная
7844,7
ВПП (усиление,
удлинение)
Перрон, рулежные
дорожки (усиление,
расширение)
Установка
светосигнального
оборудования (ОВИ-1)
Дооборудование
системы
метеообеспечения
Объекты
радионавигационной
системы (перенос)
Акционерное
общество
"Аэропорт
Павлодар"
Коммунальная
1113,0
Капитальный ремонт
ВПП, рулежных дорожек
Акционерное
общество
"Аэропорт
Коркыт-Ата"
(г. Кызылорда)
Коммунальная
6342,5
ВПП (усиление,
удлинение)
Перрон, рулежные
дорожки (усиление,
расширение)
Установка
светосигнального
оборудования (ОВИ-1)
Дооборудование
системы
метеообеспечения
Объекты
радионавигационной
системы (перенос)
Таблица 5.
Состав основных объектов наземной инфраструктуры аэропортов
Республики Казахстан, подлежащих реконструкции (строительству) в
течение 2006-2008 годов за счет привлекаемых средств
Аэропорт Вид
собственности
Ориенти-
ро вочная
стоимость
проектов,
млн. тенге
Основные
производственные
комплексы
подлежащих
реконструкции,
строительству
Акционерное
общество
"Международный
аэропорт Атырау"
Государственная
6900
Строительство нового
пассажирского
и грузового
терминалов
Акционерное
общество
"Международный
аэропорт Алматы"
Частная
7600
Строительство новой
ВПП
Установка
светосигнального
оборудования
Дооборудование
системы
метеообеспечения
Строительство
объектов УВД
В целях обеспечения и переоснащения спецтехникой аэропортов Республики Казахстан необходимо рассмотреть возможность выделения из Республиканского бюджета средств для централизованного их приобретения и последующей передачи аэропортам на основе финансового лизинга.
Основным критерием обеспечения безопасности полетов является своевременное и качественное проведение технического обслуживания воздушных судов в соответствии с установленными требованиями технических регламентов, которое - должно проводиться в специализированных технических центрах.
В связи с увеличивающимся парком воздушных судов иностранного производства, эксплуатируемых казахстанскими авиакомпаниями, необходимо создание современного сервисного авиационно-технического центра в аэропорту города Астаны, способного удовлетворить потребность в проведении тяжелых форм технического обслуживания воздушных судов не только авиакомпаний республики, но и стран СНГ, регионов Центральной и Юго-Восточной Азии.
Деятельность данного центра позволит сократить расходы казахстанских авиакомпаний на проведение обслуживания воздушных судов в западных центрах (в среднем 160 тысяч долларов США в год на одну единицу воздушного судна).
5.5 Выполнение комплекса мероприятий по продолжению модернизации
производственных мощностей аэронавигационной системы и
по подготовке к внедрению новой концепции системы
организации воздушного движения
Инвестиции в развитие и модернизацию трассовой части аэронавигационной системы обеспечивают требуемое качество аэронавигационного обслуживания. На базе высокого качества могут создаваться и поддерживаться конкурентные преимущества на основном доходном сегменте - обслуживании транзитных полетов. Снижение инвестиций в это направление приведет к деградации аэронавигационных преимуществ, утрате конкурентоспособности и, как следствие, снижению потока транзитных воздушных судов и снижению доходности.
В связи с невысокой интенсивностью воздушного движения в зоне аэродрома, доходы за аэронавигационное обслуживание не покрывают затрат предприятия на поддержку аэронавигационной инфраструктуры в районе аэродрома. Однако, выполняя обязательства по обеспечению требуемого уровня безопасности полетов, предприятие осуществляет необходимую поддержку аэродромных радиотехнических комплексов, включая замену и модернизацию устаревшего оборудования. Инвестиции в это направление достигают трети всех инвестиционных затрат и не могут быть уменьшены по соображениям безопасности.
В этой связи продолжение модернизации оборудования аэронавигационной системы Республики Казахстан в предстоящий период будет осуществляться по следующим направлениям (таблица 6).
Таблица 6
Наименование Планируемые к реализации проекты
1 2
Модернизация Центров
автоматизированной
системы управления
воздушным движением
Техническая поддержка, модернизация и наращивание
функциональных возможностей введенного в
эксплуатацию в 2005 году центра
автоматизированной системы управления воздушным
движением в г. Астане
Завершение начатого в 2005 году проекта
реконструкции комплекса средств автоматизации
управления воздушным движением в г. Шымкент;
Замена оборудования, введенного в 1997 году
трассового центра автоматизированной системы
управления воздушным движением (далее - АС УВД) в
г. Актобе. Оборудование выслужило установленные
сроки службы и должно быть заменено.
Замена оборудования трассового центра
автоматизированной системы в г. Алматы. Центр
находится в эксплуатации с 1996 года и должен
быть заменен. Начало этого проекта модернизации
будет осуществлено в 2007 году
Модернизация системы
радиолокационного
наблюдения
С 2007 года на аэродромах РК планируется замена
аэродромных радиолокаторов, достигших предельного
состояния. В течение данного периода планируется
замена радиолокаторов в г.г. Усть-Каменогорске,
Караганде и Жезказгане.

2006-2007 жылдар ішінде Балқаш қаласында жұмыс істеу мерзімі аяқталып келе жатқан қосалқы трассалық радиолокатор ауыстырылатын болады.
Жаңғыртылатын және жаңадан салынатын ұшу-қону жолақтарын аэроновигациялық құралдармен жабдықтау
Атырау қаласында 2005 жылы басталған жаңа жасанды ұшу-қону жолағын аэродромдық навигациялық құралдармен жабдықтау жөніндегі жұмыстарды, Ақтөбе қаласының қайта жаңартылған ұшу-қону жолағын қайта жабдықтау жөніндегі жұмыстарды аяқтау және Шымкент пен Павлодар қалаларындағы және басқа әуежайлардағы ұшу-қону жолақтарын қайта жабдықтау.
Күрделі метеожағдайда ұшу қауіпсіздігі мен тұрақтылығын жоғарылату мақсатында Астана мен Алматының аэродромдарын ИКАО-ның үшінші санаты бойынша қону жабдығымен, ИКАО мен Қазақстан Республикасының нормаларымен және стандарттарымен жабдықтау.
Авиациялық электробайланыс пен ақпараттық коммуникацияны дамыту, қайта жаңарту және жаңғырту
Бірінші кезекте "әуе-жер" радиобайланысының ескірген кіші жүйесін қайта жаңартуды көздейтін дауыстық диспетчерлік байланысты қайта жаңарту.
2002 жылы басталған корпоративтік цифрлық аэронавигациялық желіні (ATN) салу жобасын аяқтау.
Желі ӘҚБ АЖ өңірлік орталықтары мен олардың шығарылған позициялары арасындағы жоғары сапалы цифрлы арналарды ұйымдастыру үшін қажет.
Жоба 2006 жылы аяқталады.
Байланыстың авиациялық желілерінің белгі берудің цифрлық әдістеріне көшуі жобасын жалғастыру. Аэродромдық талшықты-оптикалық және радиорелелік желілерді кеңейту көзделуде.
2006-2008 жылдары аэронавигациялық қызмет көрсету жүйесiн жаңғырту жөнiндегi инвестициялық жобаларды iске асыруға 15 754,9 млн. теңге бөлiнетiн болады. Көрсетiлген жұмыстар кешенiн орындау "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының әуе кеңiстiгiн пайдаланушыларға аэронавигациялық қызмет көрсетуден түсетiн меншiктi қаражаты есебiнен, кәсiпорын тартатын сыртқы инвестициялар арқылы қамтамасыз етiлуге тиiс.
Барлық кiшi жүйелердi одан әрi жаңғыртуды жүргiзу қолданыстағы параметрлердi жақсарту мақсатында ғана емес, сондай-ақ жаңа технологияларды енгiзу базасын құру есебiнде де жүргiзiлуге тиiс. Бұдан басқа, болашақ аэронавигациялық жүйелерде әуе қозғалысына қызмет көрсетудiң жаңа технологияларын - автоматтандырылған тәуелдi бақылау мен аймақтық навигация әдiстерiне көшуге мүмкiндiк беретiн негiзгi құралдардың рөлiн орындайтын кiшi жүйелердi дамыту да жоспарлануға тиiс. Ол үшiн әзiрленiп жатқан көшу жоспарының шеңберiндегi ұзақ мерзiмдi бағдарламаға сәйкес жаңа технологияларды эволюциялық енгізу мен дәстүрлі аэронавигациялық құралдарды болашақ жүйелерге ауыстырудың стратегиясы iске асырылуға тиiс.
Аэронавигациялық инфрақұрылымды пайдалануды оңтайландыруды жалғастыру неғұрлым озық және перспективалы технологияларды енгiзу тәжiрибесiне негiзделуге тиiс.
Осы мақсатта мыналар талап етiледi:
аэронавигациялық кешендердi дамыту мен жаңғыртуға қаржы қаражатын инвестициялаудың қол жеткiзiлген көлемiн сақтай отырып, Қазақстан Республикасының аэронавигациялық жүйесiнiң кiшi жүйелерiнiң шоғырлануын қамтамасыз етуге арналған инвестициялық саясаттың стратегиялық бағытын болашақ CNS/ATM жүйесiнiң баламасы мен оны енгiзудiң негiзi болып табылатын бiрыңғай кешенге өзгерту, және де сол негiзде қазiргi уақытта салынып жатқан коммуникациялардың корпоративтiк аэронавигациялық жүйесiнiң негiзiнде салынған бiрыңғай цифрлық желiге әуедегi және жердегi авиациялық байланыстың алуан түрiн шоғырландыру негiзiнде диспетчерлiк байланыстың жүйелерiне қайта жаңартуды жүргiзудi қамтамасыз ету;
ӘҚБ автоматтандырылған жүйесiн дамыту, шығарылған радиопозициялардың өңiрлiк орталықтарға шоғырлануын аяқтау, Астана қаласында ӘҚБ автоматтандырылған жүйесiнiң бас орталығын құру және өзара резервтеудiң орталық аралық режимiн қамтамасыз ету;
мүдделi шекаралас елдермен бiрлесiп, тiк эшелондаудың қысқартылған минимумдарына көше отырып, әуе кеңiстiгiнiң құрылымын және әуе қозғалысын ұйымдастыру әдiстерiн одан әрi жетiлдiру;
қазiргi уақытта қолданылатын, екiншi буындағы жеткiлiктi жарақталған трассалық аэронавигациялық кешендер құру негiзiнде аймақтық навигация әдiстерiн енгiзу;
талап етiлетiн инфрақұрылымды дайындау, ғарыштық орналасу навигациялық жүйелерiнiң элементтерiн енгiзудi және оларды қолдануға негiзделген әуе қозғалысын ұйымдастыру технологиялары ADS-тi (автоматтандырылған тәуелдi бақылау), CPDLC-тi ("ұшқыш-диспетчер" байланысының цифрлы желiлерi), D-ATIS-тi (әуеайлақ ауданындағы цифрлы метеохабарлау) және басқаларын пайдалануды бастау.
Көрсетiлген жұмыстар кешенiн орындау әуе кеңiстiгiн пайдаланушыларға көрсетiлетiн аэронавигациялық қызметтен түсетiн "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттiк кәсiпорынның меншiк қаражаты, кәсiпорын тартатын сыртқы инвестициялар есебiнен де қамтамасыз етiлу тиiс.
ӘҚБ кезiнде спутниктiк технологиялардың жоспарланған пайдаланылуына байланысты және ИКАО стандарттарына сәйкес аэродром ауданында орналасқан барлық аэронавигациялық бағыттардың координаттарын Дүниежүзiлiк геодезиялық жүйесiнiң (WGS-84) координаттарына ауыстыруды қамтамасыз ету қажет. Аэронавигациялық объектiлердi түсiрудi жүргiзуге байланысты жұмыстарды қаржыландыру азаматтық авиация ұйымдарының меншікті қаражаты есебінен де, өңірлік әуежайлардың негізгі өндірістік қорларын қайта жаңарту мен жаңғырту жөнiндегi бағдарламалардың шеңберiнде де жүзеге асырылуға тиiс.
5.6. Әуе кемелерi паркiн жаңарту
Ескерту. 5.6-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.24.  N 1266 Қаулысымен.

В течение 2006-2007 гг. в г. Балхаш будет заменен
вторичный трассовый радиолокатор, срок службы
которого истекает.
Оснащение
аэронавигационными
средствами
модернизируемых и
вновь строящихся
взлетно-посадочных
полос
Завершение начатых в 2005 году работ по оснащению
аэродромными навигационными средствами новой
искусственной взлетно-посадочной полосы в г.
Атырау, работ по переоснащению реконструированной
взлетно-посадочной полосы в г. Актобе и
переоснащение взлетно-посадочных полос в г.г.
Шымкент и Павлодар, а также в других аэропортах.
Оснащение аэродромов Астана и Алматы посадочным
оборудованием по третьей категории ИКАО в целях
повышения безопасности и регулярности полетов в
сложных метеоусловиях нормами и стандартами ИКАО
и Республики Казахстан
Развитие,
реконструкция и
модернизация
авиационной
электросвязи и
инфокоммуникаций
Реконструкция сети голосовой диспетчерской связи,
предусматривающий в первую очередь реконструкцию
устаревшей подсистемы радиосвязи "воздух-земля".
Завершение начатого в 2002 году проекта
строительства корпоративной цифровой
аэронавигационной сети (ATN).
Сеть необходима для организации цифровых каналов
высокого качества между региональными центрами АС
УВД и их вынесенными позициями.
Проект завершается в 2006 году.
Продолжение проекта перехода авиационных сетей
связи на цифровые методы передачи сигналов.
Предусматривается расширение аэродромных
волоконно-оптических и радиорелейных сетей.
В 2006-2008 годы на реализацию инвестиционных проектов по модернизации системы аэронавигационного обслуживания будет направлено 15754,9 млн. тенге. Выполнение указанного комплекса работ должно быть обеспечено как за счет собственных средств республиканского государственного предприятия "Казаэронавигация", получаемых от аэронавигационного обслуживания пользователей воздушного пространства, так и внешних инвестиций, привлекаемых предприятием.
Проведение дальнейшей модернизации всех подсистем должно производится не только в целях улучшения действующих параметров, но также и в расчете на создание базы внедрения новых технологий. Кроме того, должно планироваться развитие тех подсистем, которые в будущих аэронавигационных системах будут играть роль основных средств, позволяющих перейти на новые технологии обслуживания воздушного движения - автоматическое зависимое наблюдение и методы зональной навигации. Для этого должна быть реализована стратегия эволюционного внедрения новых систем и замена традиционных аэронавигационных средств на будущие системы в соответствии с долговременной программой в рамках разрабатываемого плана перехода.
Продолжение оптимизации использования аэронавигационной инфраструктуры должно основываться на опыте внедрения наиболее передовых и перспективных технологий.
С этой целью требуется:
при сохранении достигнутых объемов инвестирования финансовых средств в развитие и модернизацию аэронавигационных комплексов, изменить стратегическое направление инвестиционной политики на обеспечение интеграции подсистем аэронавигационной системы Республики Казахстан в единый комплекс, являющийся прототипом будущей системы CNS/ATM и основой для ее внедрения, и на этой основе обеспечить проведение реконструкции систем диспетчерской связи на основе интеграции различных видов сетей воздушной и наземной авиационной связи в единую цифровую сеть, построенную на базе строящейся в настоящее время корпоративной аэронавигационной сети коммуникаций;
развитие автоматизированной системы управления воздушным движением, завершение интеграции вынесенных радиопозиций в Региональные центры, создание Главного центра АС УВД в городе Астана и обеспечение режима межцентрового взаиморезервирования;
дальнейшее совершенствование структуры воздушного пространства и методов организации воздушного движения с переходом совместно с заинтересованными сопредельными странами на сокращенные минимумы вертикального эшелонирования;
внедрение методов зональной навигации на основе создания достаточно оснащенных трассовых аэронавигационных комплексов второго поколения, действующих в настоящее время;
подготовку требуемой инфраструктуры, начало внедрения элементов навигационных систем космического базирования и использования технологий организации воздушного движения, основанных на их применении - ADS (автоматического зависимого наблюдения), CPDLC (цифровых линий связи "пилот-диспетчер"), D-ATIS (цифрового метеовещания в районе аэродрома) и других.
В связи с планируемым использованием спутниковых технологий при УВД и в соответствии со стандартами ИКАО необходимо обеспечить перевод координат всех аэронавигационных ориентиров, включая расположенные в районе аэродрома, в координаты Всемирной геодезической системы (WGS-84). Финансирование работ, связанных с проведением съемок аэронавигационных объектов должно осуществляться как за счет собственных средств организаций гражданской авиации, так и в рамках Программ по реконструкции и обновлению основных производственных фондов региональных аэропортов.
5.6 Обновление парка воздушных судов
Сноска. Раздел 5.6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24 декабря 2007 года N  1266 .

Қазiргi уақытта iшкi тасымалдарда жұмыс iстейтiн, кеңес уақытында немесе Ресейде шығарылған, соның iшiнде Ан-24 пен Як-40 жолаушылар әуе кемелерiнiң негiзгi саны өз ресурсын бiтiредi деген болжам бар.
Шығарылатын парктi толықтыру үшiн мынадай iс-қимылдар қабылдау жоспарланып отыр.
Операциялық немесе қаржылық лизингке алынған жаңа әуе кемелерiн пайдалану тәжiрибесiн жалғастыру қажет. Бұл ретте әуе кемелерiнiң саны авиациялық тасымалдарға деген сұраныстың өсуiне балама болуға тиiс, сондай-ақ ұшу және инженерлiк-техникалық құрамды қайта даярлау, техникалық қызмет көрсету және қосалқы бөлшектердiң ең аз қажеттi деңгейiн қалыптастыру жөнiндегi шығыстарды азайту мақсатында олардың бiр үлгiлi болуы қамтамасыз етiлуге тиiс.

Прогнозируется, что основная масса пассажирских воздушных судов советского либо российского производства, в числе которых Ан-24 и Як-40 которые сейчас задействованы на внутренних перевозках, исчерпают свой ресурс.
Для восполнения выбывающего парка планируется предпринять следующие действия.
Необходимо продолжить практику эксплуатации новых воздушных судов, взятых в операционный либо в финансовый лизинг. При этом количество воздушных судов должно быть адекватно росту спроса на авиационные перевозки, а также должна быть обеспечена их однотипность в целях снижения расходов по переподготовке летного и инженерно-технического состава, техническому обслуживанию и формирования минимально необходимого уровня запасных частей.

"Эйр Астана" АҚ стратегиялық даму жоспарында осы авиакомпанияның әуе кемелері паркін 2015 жылға дейін 40 бірлікке дейін, оның ішінде 2008 жылға дейінгі кезеңде әуе кемелерінің санын 11-ден 22-ге дейін кеңейту көзделеді.
Басқа да қазақстандық авиакомпаниялардың жақын магистральдық әуе кемелерінің кеміп отырған (оның ішінде АН-24 және Як-40) паркінің орнын толтыру үшін 2008 жылға дейінгі кезеңде 2-3 сыныпты ұшақтардың болжанып отырған шамамен 7 бірлігі талап етіледі.

Планом стратегического развития АО "Эйр Астана" предусматривается расширение парка воздушных судов данной авиакомпании к 2015 году до 40 единиц, в том числе в период до 2008 года количество воздушных судов возрастет с 11 единиц до 22 единиц.
Для восполнения выбывающего парка ближнемагистральных воздушных судов других казахстанских авиакомпаний (в том числе Ан-24 и Як-40) в период до 2008 года потребуется порядка 7 единиц самолетов 2-3 классов.

Сондай-ақ жолаушылар ағынының болжанып отырған жыл сайынғы (15-20%) өсуіне байланысты жақын магистральдық әуе кемелерінің қосымша 3-4 бірлігі талап етіледі.
Бұл ретте Қазақстанның климаттық жағдайына жарамды, пайдалану тиімділігі жылдамдығы мен ұшу ұзақтығы, сондай-ақ жолаушылар сыйымдылығы есебінен қолданыстағы АН-24 және Як-40 үлгісіндегі әуе кемелерінің пайдалану тиімділігінен екі есе артық жаңа заман талабына сай жасалған әуе кемелеріне бағдарлану қажет.
Мысал ретінде мынадай нұсқаларды келтіруге болады:

Также, в связи с прогнозируемым ежегодным ростом пассажиропотока (15-20 %) потребуется дополнительно 3-4 единицы ближнемагистральных воздушных судов.
При этом необходимо ориентироваться на воздушные суда нового поколения, пригодных к климатическим условиям Казахстана, эффективность эксплуатации которых за счет скорости и дальности полета, а также пассажировместимости, вдвое превышает эффективность эксплуатации воздушных судов типа Ан-24 и Як-40.
Примерными вариантами могут являться:

2006 жылы "Эйр Астана" АҚ операциялық лизинг негiзiнде Аэрбас - 320/321 (5 бiрлiк) және Боинг-757-200 (1 бiрлiк) әуе кемелерiн тартуды жоспарлап отыр.
2007 жылдан бастап 150 жергілiктi конфигурациялы 3 орта магистральдық ұшақты, сондай-ақ сыйымдылығы 220-250 жолаушы болатын кең фюзеляжды 3 ұшақты сатып алу көзделiп отыр. Осы әуе кемелерiн сатып алу қаржылық лизинг негiзiнде жүзеге асырылады.
Алты әуе кемесiн сатып алуға арналған нақты тапсырыстардың жиынтық құны 57 915 млн. теңге мөлшерiнде болжанады. Бұл ретте осы соманың 85 %-ы қаржыландыруды халықаралық кредиттiк-қаржылық институттар (АҚШ Эксимбанкi және басқалар) ұсынатын кредиттiк қаражат түрiндегi "Эйр Астана" АҚ ұзақ мерзiмдi мiндеттемелерi есебiнен қамтамасыз ету жоспарланып отыр.
Алты әуе кемесi құнының 15 %-ы төлемдерiнiң көзi
Төлемдер
Сома(млн. теңге)
Қаржыландыру көзі
2006 жылғы ақша қаражатының болжамды төлемі
3 186,0
Эйр Астана
2007 жылғы ақша қаражатының болжамды төлемі
5 501,0
Акционерлер
Әуе кемелерiн шығарушыларға төлем жасаудың болжамды
кестесi
Төлемдер Сома (млн. теңге) Қаржыландыру көзі
2006 жылы
3 186,0
"Эйр Астана" АҚ
2007 жылы
28 404,0
Акционерлер, кредиттік-қаржылық институттар
2008 жылы
20 250,0
Кредиттік-қаржылық институттар
2009 жылы
6 075,0
Кредиттік-қаржылық институттар
2006 жылы авиакомпания парктi меншiктi қаражат есебiнен кеңейтудi жоспарлап отыр, ал 2007 жылы акционерлер тарапынан қосымша сыртқы капитал салу талап етiледi. Қосымша қаражатқа қажеттiлiк сомасы 2007 жылы 9 180 млн. теңгенi құрайды (оның iшiнде 5 501 млн. теңге - ӘК шығарушыларға арналған болжамды төлемге, қалған сома - авиакомпанияның айналымдағы капиталын қамтамасыз етуге). Тиiсiнше "Эйр Астана" АҚ акцияларының 51%-ына ие болып отырған Қазақстан Республикасы 2007 жылға арналған бюджетте авиакомпанияның жарғылық капиталын толықтыруға 4 682 млн. теңге мөлшерiндегi ақшалай қаражатты көздеуi қажет.
Басқа қазақстандық авиакомпаниялардың жақын магистральдық әуе кемелерiнiң тозған паркiн (соның iшiнде Ан-24 және Як-40) толықтыру үшiн 2008 жылға дейiнгi кезеңде 2-3 сыныптағы ұшақтардың шамамен 7 бiрлiгi қажет.
Сондай-ақ, болжанып отырған жолаушылар ағынының жыл сайынғы өсуiне (15-20 %) байланысты жақын магистральдық әуе кемелерiнiң қосымша 3-4 бiрлiгi қажет.
Бұл ретте Қазақстанның климат жағдайына жарамды, жылдамдығы мен ұшу алыстығы, сондай-ақ жолаушы сыйымдылығы есебiнен пайдалану тиiмдiлiгi Ан-24 және Як-40 үлгiсiндегi әуе кемелерiн пайдалану тиiмдiлiгiнен екi есе жоғары жаңа буынның әуе кемелерiне бағытталу қажет.
Мыналар үлгi нұсқалар болуы мүмкiн:

В 2006 году АО "Эйр Астана" планирует привлечение на основе операционного лизинга воздушные суда Аэрбас-320/321 (5 единиц) и Боинг-757-200 (1 единица).
Начиная с 2007 года предусматривается покупка трех среднемагистральных самолетов 150 местной конфигурации, а также трех широкофюзеляжных самолетов вместимостью 220-250 пассажиров. Приобретение данных воздушных судов будет осуществлена на основе финансового лизинга.
Суммарная стоимость твердых заказов на покупку шести воздушных судов ожидается в размере 57 915 млн. тенге. При этом финансирование 85 % (49 228 млн. тенге) от данной суммы планируется обеспечить за счет долгосрочных обязательств АО "Эйр Астана" в виде кредитных средств предоставляемых международными кредитно-финансовыми институтами (Эксимбанк США и другие).
Источник платежей 15 % стоимости шести воздушных судов
Платежи Сумма
(в млн. тенге)
Источник
финансирования
Предполагаемая оплата
денежных средств в
2006 году
3 186,0
Эйр Астана
Предполагаемая оплата
денежных средств в
2007 году
5 501,0
Акционеры
Предполагаемый график платежей производителям воздушных судов
Платежи Сумма
(в млн. тенге)
Источник
финансирования
в 2006 году
3 186,0
АО "Эйр Астана"
в 2007 году
28 404,0
Акционеры,
кредитно-
финансовые
институты
в 2008 году
20 250,0
кредитно-
финансовые
институты
в 2009 году
6 075,0
кредитно-
финансовые
институты
В 2006 году авиакомпания планирует расширение парка за счет собственных средств, а в 2007 году уже потребуются дополнительные внешние капиталовложения со стороны акционеров. Суммарная потребность в дополнительных капиталовложениях в 2007 году составит 9180 млн. тенге (из них 5501 млн. тенге - на предполагаемую оплату производителям ВС, оставшаяся сумма - на поддержание оборотного капитала авиакомпании). Соответственно Республике Казахстан, владеющей 51 % акции АО "Эйр Астана", необходимо на пополнение уставного капитала авиакомпании предусмотреть в бюджете на 2007 год денежные средства в размере 4682 млн. тенге.
Для восполнения выбывающего парка ближнемагистральных воздушных судов других казахстанских авиакомпаний (в том числе Ан-24 и Як-40) в период до 2008 года потребуется порядка 7 единиц самолетов 2-3 классов.
Также, в связи с прогнозируемым ежегодным ростом пассажиропотока (15-20 %) потребуется дополнительно 3-4 единицы ближнемагистральных воздушных судов.
При этом необходимо ориентироваться на воздушные суда нового поколения пригодных к климатическим условиям Казахстана, эффективность эксплуатации которых за счет скорости и дальности полета, а также пассажировместимости вдвое превышает эффективность эксплуатации воздушных судов типа Ан-24 и Як-40.
Примерными вариантами могут являться:

турбовинттiк - Ил-114, ATR-42, ATR-72, Dash-8, SAAB және басқалары;
турбореактивтiк - Ан-148, Ту-334, RRJ, Embraer, RJ, CRJ және басқалары.
Меншiктi және тартылған қаражатты пайдалана отырып, әуе кемелерiнiң қажеттi санын сатып алуды қамтамасыз ете алатын басқа да iрi ұлттық авиакомпания әуе кемелерiнiң паркiн толықтыру неғұрлым ыңғайлы нұсқа болып табылады.
Бұдан басқа, бюджеттiк және бюджеттен тыс көздердi бiрiктiру арқылы жаңа ұшақтарды сатып алып, кейiннен оларды қазақстандық авиакомпанияларға "жұмсақ" шартпен лизингке бере алатын "Қазавиализинг" АҚ-ның қызметiн жандандыру болжанып отыр. Бұл ретте секьюритилендiру мәмiлесiн жүзеге асыру не мемлекеттiк кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген облигацияларды шығару сияқты қаржылық тәсiлдер қолданылуы мүмкiн.
Әуе кемелерi паркiн жаңарту мақсатында Қазақстан Республикасының авиатасымалдаушыларын экономикалық ынталандыру жөнiндегi жағдайларды қазіргi заманғы әуе кемелерiн сатып алу кезiнде оларға кредиттiк жеңiлдiктердi беру мүмкiндiгiн қарастыру қажет.
Батыс өңiрiнде тiкұшақтық техниканы жаңарту көзделген. Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторындағы теңiз бұрғылау қондырғыларына ұшу үшiн "Еуро-Азия Эйр" авиакомпаниясы "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясының қаражаты есебiнен 2006 жылдың басында Eurocopter типтi (Францияда шығарылған) 2 жаңа тiкұшақ сатып алуды жоспарлады. Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторы дамыған және осындай түрдегi тiкұшақтарда тұтынушылық өскен сайын осы аумақта орналасқан авиакомпаниялар қажеттi тiкұшақтарды қосымша сатып алып отырады.
Туризмнiң қажеттiлiгi үшiн авиакомпаниялар 2005 жылы 4 жаңа тiкұшақ, соның iшiнде Eurocopter (1 бiрлiк) және Robinson (2 бiрлiк) үлгiсiндегi тiкұшақтар сатып алды. 2008 жылға қарай осы үлгiдегi 10 тiкұшақ сатып алу жоспарланып отыр.
5.7. Азаматтық авиация саласын нормативтiк құқықтық, оның
iшiнде еуропалық авиациялық ережелердi кезең-кезеңiмен енгiзу
жолымен қамтамасыз етудi жетiлдiру
Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласында Еуропа елдерiнде еуропалық бiрлескен авиациялық билiк орындарының (Joint Aviation Authorities) (бұдан әрi - JАА) шеңберiнде қолданылатын еуропалық авиациялық ережелердi енгiзу қажет.
Ол үшiн мынадай мiндеттердi шешу қажет:
1. Ұлттық авиациялық ережелердi JAR талаптарына сәйкестендiру ол үшін:
JAR құжаттарының толық пакетiн сатып алу және оны аударуды қамтамасыз ету;
JAR ережелерi мен стандарттары жөнiндегi консультант-мамандарды тарту қажет.

турбовинтовые - Ил-114, ATR-42, ATR-72, Dash-8, SAAB и другие;
турбореактивные - Ан-148, Ту-334, RRJ, Embraer, RJ, CRJ и другие.
Наиболее предпочтительным вариантом является пополнение парка воздушных судов иной крупной национальной авиакомпании, которая используя собственные и привлеченные средства сможет обеспечить закуп требуемого количества воздушных судов.
Кроме того, предполагается активизировать деятельность АО "Казавиализинг", которая могла бы за счет консолидации бюджетных и внебюджетных источников приобретать новые самолеты для последующей передачи их в лизинг казахстанским авиакомпаниям на "мягких" условиях. При могут быть использованы такие финансовые инструменты как осуществление сделки секьюритизации либо выпуск облигаций обеспеченных государственной гарантией.
В целях обновления парка воздушных судов необходимо рассмотреть возможность создания условий по экономическому стимулированию авиаперевозчиков Республики Казахстан, путем предоставления им льготного кредитования при приобретении современных воздушных судов.
Предусмотрено обновление вертолетной техники в западном регионе. Авиакомпания "Евро-Азия Эйр" в начале 2006 года, за счет средств Национальной компании "КазМунайГаз", планирует приобретение 2 новых вертолетов типа "Eurocopter" (производство Франция) для обслуживания морских буровых установок на казахстанском секторе Каспийского моря. По мере развития казахстанского сектора Каспийского моря и увеличения потребности такого рода вертолетов, авиакомпаниями, базирующимися в данном регионе будут дополнительно приобретаться требуемое количество вертолетов.
В 2005 году авиакомпаниями Республики Казахстан для туристических нужд приобретены 4 новых вертолета западного производства, в том числе вертолеты "Eurocopter" (1 единица) и "Robinson" (2 единицы). К 2008 году планируется приобретение порядка 10 вертолетов данных типов.
5.7 Совершенствование нормативного правового обеспечения
отрасли гражданской авиации, в том числе путем
поэтапного внедрения европейских авиационных правил
В отрасли гражданской авиации Республики Казахстана необходимо внедрение европейских авиационных правил, действующие в странах Европы, в рамках Европейских объединенных авиационных властей (Joint Aviation Authorities) (далее - JAA).
Для чего предстоит решить следующие задачи:
1. Приведение в соответствие с требованиями JAR национальных авиационных правил, для чего необходимо:
приобретение полного пакета документов JAR и обеспечение его перевода;
привлечение консультантов-специалистов по правилам и стандартам JAR.

2. Азаматтық авиация комитетiнiң мамандарын JAA мойындаған Еуропалық даярлау орталықтарында мынадай бағыттар бойынша оқыту:
ұшуға рұқсаттары бар ұшу инспекторларын даярлау;
әуе кемелерiнiң ұшу жарамдылығын қамтамасыз ету және авиациялық қауiпсiздiк жөнiндегi инспекторларды даярлау;
JAR талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының ұйымдары мен оқу орындарын сертификаттау жөнiнде мамандар даярлау;
Азаматтық авиация комитетiнiң мамандарын ағылшын тiлiн бiлу деңгейiн жоғарылату жөнiндегi арнайы орталықтарда оқыту.
3. Қазақстан Республикасында авиациялық техниканы пайдаланудың қолданыстағы ұлттық ережелерiн JAR талаптарына бейiмдеу.
4. Авиациялық персоналды даярлау мен қайта даярлау орталықтарын JAR талаптарына сәйкестендiру.
5. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жөнiнде JAR талаптарына сәйкес келетiн техникалық орталықтар құру.
6. Әуежайлардың жердегi және ұшуды қамтамасыз ету қызметтерiн JAR талаптарына сәйкестендiру.
7. Азаматтық аэродромдардың инфрақұрылымын JAR талаптарына сәйкестендiру.
Азаматтық авиацияның қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдердi сәйкестендiру үшiн қолданыстағы ұлттық авиациялық ережелердi JAR талаптарымен үйлестiрiлген жай-күйге келтiру қажет, ол үшiн 2006 - 2008 жылдарға арналған республикалық бюджетте 478,2 млн. теңге мөлшерiнде қаражат бөлудi көздеу қажет.
5.8. Кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесiн жетiлдiру
Қазiргi заманғы аппараттық-бағдарламалық кешендердiң негiзiнде құрылатын аса күрделi аэронавигациялық жүйелердi қолдану ұшу, диспетчерлiк және инженерлiк-техникалық персоналды даярлау деңгейiне жоғары талаптар қояды. Осыған байланысты, даярланатындардың саны мен даярлау сапасы бойынша соңғы уақытта талаптарды қанағаттандыратын қолданыстағы жүйе кеңейтудi және қайта ұйымдастыруды талап етедi.
Мамандарды даярлауға қойылатын өсiп келе жатқан талаптарды қанағаттандыру үшiн "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнына:
басшылыққа алынатын құжаттардың талаптарына сәйкес тренажерлiк дайындық негiзiнде барлық жұмыс iстейтiн диспетчерлiк құрамның бiлiктiлiгiн жоғарылатуды қамтамасыз ету;
Орталық Азия елдерi аэронавигациялық қызметтерiнiң диспетчерлiк және инженерлiк-техникалық құрамын даярлау үшiн Алматы қаласындағы өңiрлiк бiлiктiлiктi арттыру орталығын халықаралық стандарттар бойынша сертификаттау жөнiнде iс-шаралар өткiзу қажет.
Республика авиакомпанияларының әуе паркiн батыста жасалған авиациялық техникамен жабдықтау үрдiсiн ескере отырып:
шетел мемлекеттерiнiң ұшу мектептерiнде ұшқыштар даярлау жөнiндегi екi жылдық курстарда кемiнде 40 студенттi мемлекеттiк қаражат, соның iшiнде Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Болашақ" халықаралық стипендиясы есебiнен оқытуды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы оқу орындарының негiзiнде, оның iшiнде Азаматтық авиация академиясының базасында батыста жасалған әуе кемелерiн пайдалану жөнiндегi инженерлiк-техникалық және ұшу құрамын даярлау мен қайта даярлау жөнiндегi ic-шаралар жоспарын әзiрлеу;
еуропалық авиациялық бағдарлама бойынша оқытушыларды қайта даярлауды және олардың бiлiктiлiгiн арттыруды қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының оқу орындарын техникалық қайта жабдықтау үшiн жағдай жасау;
Қазақстан Республикасы оқу орындары мен ұшу орталықтарында кiшi авиация үшiн ұшу құрамын даярлауды қамтамасыз ету қажет.
2008 жылдың наурызынан бастап әуе қозғалысына қызмет көрсететiн диспетчерлердiң және халықаралық ұшуларды орындайтын пилоттардың ағылшын тiлiн еркiн бiлуiне қатысты ИКАО стандартының қолданысқа енгiзiлуiне байланысты авиациялық персоналға ағылшын тiлiн үйрету және тiл меңгерудiң талап етiлетiн деңгейiн қолдау жүйесiн қамтамасыз ету қажет.
Азаматтық авиация саласында ғылымды дамыту мен ғалым мамандарды даярлауды жеткiлiктi қаржыландыруды қамтамасыз ету.

2. Обучение специалистов Комитета гражданской авиации в европейских центрах подготовки, признанных JAA, по направлениям:
подготовка летных инспекторов, имеющих допуск к полетам;
подготовка инспекторов по поддержанию норм летной годности воздушных судов и авиационной безопасности;
подготовка специалистов по сертификации организаций и учебных заведений гражданской авиации Республики Казахстан в соответствии с требованиями JAR;
подготовка специалистов Комитета гражданской авиации в специальных центрах по повышению уровня знания английского языка.
3. Адаптация действующих национальных правил эксплуатации авиационной техники в Республике Казахстан к требованиям JAR.
4. Приведение в соответствие с требованиями JAR центров подготовки и переподготовки авиационного персонала.
5. Создание технических центров по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, соответствующих требованиям JAR.
6. Приведение в соответствие с требованиями JAR наземных служб обслуживания и обеспечения полетов аэропортов.
7. Приведение в соответствие с требованиями JAR инфраструктуры гражданских аэродромов.
Для приведения нормативно-правовых актов, регулирующих деятельность гражданской авиации, необходимо приведение в гармонизированное состояние существующих национальных авиационных правил с требованиями JAR, для чего необходимо предусмотреть в республиканском бюджете на 2006-2008 годы средства в размере 478,2 млн. тенге.
5.8 Совершенствование системы подготовки и
переподготовки кадров
Применение сложнейших аэронавигационных систем, создаваемых на базе современных аппаратно-программных комплексов, предъявляет повышенные требования к уровню подготовки летного, диспетчерского и инженерно-технического персонала. В связи с этим, действующая система подготовки и повышения квалификации кадров, до последнего времени удовлетворявшая требованиям по количеству обучаемых и качеству их подготовки, нуждается в расширении и реорганизации.
Для удовлетворения возросших требований к подготовке специалистов республиканского государственного предприятия "Казаэронавигация" необходимо:
обеспечить повышение квалификации всего действующего диспетчерского состава на основе тренажерной подготовки в соответствии с требованиями руководящих документов;
для подготовки диспетчерского и инженерно-технического состава аэронавигационных служб стран Центральной Азии провести мероприятия по сертификации по международным стандартам регионального центра повышения квалификации в городе Алматы.
С учетом тенденции оснащения воздушного парка авиакомпаний республики авиационной техникой западного производства необходимо:
обеспечить обучение не менее 40 студентов на двухгодичных курсах по подготовке пилотов в летных школах зарубежных государств за счет выделяемых государственных средств, в том числе международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак";
разработать план мероприятий по подготовке и переподготовке на базе учебных заведений в сфере гражданской авиации Республики Казахстан инженерно-технического и летного состава по эксплуатации воздушных судов западного производства, в том числе на базе Академии гражданской авиации;
обеспечить переподготовку и повышение квалификации преподавателей по европейским авиационным программам и создать условия для технического переоснащения учебных заведений гражданской авиации Республики Казахстан;
обеспечить подготовку летного состава для малой авиации в учебных заведениях и летных центрах Республики Казахстан.
В связи с введением в действие с марта 2008 года стандарта ИКАО касающегося свободного владения английским языком диспетчеров обслуживания воздушного движения и пилотов, осуществляющих международные полеты, необходимо обеспечить создание системы обучения и поддержания требуемого уровня владения английским языком авиационным персоналом.
Обеспечить достаточное финансирование развития науки и подготовку научных специалистов в области гражданской авиации.

5359,8
4321,7
Жиыны:
14339,2
41617,8
31731,7
Барлығы:
20099,1
61153,5
40218,9
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Бүгiнгi күнi Қазақстанның макроэкономикалық даму процестерiнiң басым көпшiлiгi оң үрдiстердiң жалғасуы мен жалпы iшкi өнiмнiң өсуiн көрсетiп отыр. Авиациялық тасымалдардың өсу үрдiсi тұрғындардың жүрiп-тұруы мен жан басына шаққандағы жалпы iшкi өнiмнiң тұрғындарға деген деңгейi арасындағы өзара байланыстан, сондай-ақ әуе тасымалдары қауiпсiздiгiндегi сенiмдiлiкке байланысты әуе тасымалдары тартымдылығын қамтамасыз етуден шығып отыр.
Бағдарламаны iске асыру Қазақстанның транзиттiк әлеуетiн дамытуды қамтамасыз етуге, қазiргi заманғы талаптарға жауап беретiн саланы құруға, сапалы авиациялық қызметтерге тұрғындардың және экономиканың өсiп келе жатқан қажеттiлiгiн қанағаттандыруға, әуе кемелерiнiң жаңа үлгiлерiн пайдалану есебiнен ұшу қауiпсiздiгiнiң тиiстi деңгейiн қамтамасыз етудi, аэронавигациялық жүйенi жаңғыртуды, әуежайлардың негiзгi өндiрiстiк қорларын қайта жаңарту мен жаңғыртуды қанағаттандыруды, авиациялық персоналды даярлау және оның бiлiктiлiгiн жоғарылату жүйесiн құруды қамтамасыз етуге қабiлеттi Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын дамытуға ықпал етедi.
Күтiлетiн нәтижелер:
ұшу қауiпсiздiгi мен авиациялық қауiпсiздiк деңгейiн арттыру;
2008 жылдан бастап еуропалық авиациялық стандарттарды кезең-кезеңiмен енгiзу;
Қазақстан Республикасының әуежайлары арқылы жыл сайын жолаушылар ағынын кемiнде 10 %-ға өсiру;
жыл сайын жүк ағынының кемiнде 4 %-ға өсiру;
әлемдiк стандарттарға жауап беретiн әуе кемелерi паркiн жылына орта есеппен 5 бiрлiкке жаңғырту мен жаңарту арқылы отандық авиакомпаниялардың бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру және халықаралық ұшуларды көбейту;
елiмiздiң транзиттiк әлеуетiн барынша пайдалану үшiн әлемдiк стандарттарға жауап беретiн жылына кемiнде 2 әуежайды дамыту және қайта жаңартуды, халықаралық әуежайлар санын сегiзге дейiн ұлғайту;
кадр резервiн қалпына келтiру.
8. Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.24.  N 1266 Қаулысымен.
Р/с N
Іс-шара
Аяқтау нысаны
Орындау (іске асыру) үшін жауаптылар
Орындау (іске асыру) мерзімі
Болжамды шығыстар (млн. теңге)
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
Ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қамтамасыз ету
1
Ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық  қауіпсіздіктің жай-күйін талдауды жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
2006 - 2008 жылдар, 15 ақпанға, 15 тамызға қарай
Талап етілмейді
-
2
(алынып тасталды - 2007.12.24. N 1266)
Авиатасымалдар нарығын, соның ішінде облысішілік әуе
қатынастарын дамыту және кеңейту
Әлеуметтік маңызы бар авиабағыттарды, оның ішінде
облысаралық
және облысіші-
лік әуе
қатынастарын
субсидиялау
жөнінде
шаралар
қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
2006 - 2008 жылдар, 15 ақпанға, 15 тамызға қарай
2006 жыл: - 600
2007 жыл: - 600
2007 жыл: - 800*
2008 жыл: - 800*
РБ
4
Үш торапты Астана, Алматы, Атырау қалаларының әуежайларынан әуе қатыныстарын кеңейту жөнінде шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
2007 - 2008 жылдар, 15 ақпанға қарай
Талап етілмейді
Жердегі инфрақұрылым объектілерін (ЖҰҚЖ-ны, аэровокзал кешендерін қайта жаңарту, әуежайларды қазіргі заманғы арнайы техникамен жарақтандыру) жаңғыртуды және дамытуды жүзеге асыру
5
Ақтөбе, Шымкент, Қостанай, Қызылорда қалаларының әуежайларын қайта жаңартуды жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
2007 - 2008 жылдар, 15 ақпанға қарай
2006 жыл: - 3813,0
2007 жыл: - 12095,7*
2008 жыл: - 6887,2*
РБ
6
Алматы қаласының әуежайында жаңа ҰҚЖ салу
ККМ-ге ақпарат
"Алматы халықаралық әуежайы" АҚ
2007 - 2008 жылдар, 15 ақпанға қарай
2006 жыл: - 2500,0**
2007 жыл: - 3500,0**
2008 жыл: - 1600,0**
Бюджеттен тыс қаражат
7
Атырау қаласының әуежайында жолаушылар және жүк терминалдарын салу
ККМ-ге ақпарат
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ, "Атырау халықтар әуежайы" АҚ
2007 - 2008 жылдар, 15 ақпанға қарай
2006 жыл: - 2500,0**
2007 жыл: - 3000,0**
2008 жыл: - 1400,0**
Бюджеттен тыс қаражат
8
Павлодар қаласы әуежайының ҰҚЖ-на күрделі жөндеу жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
2007 жылғы 15 ақпанға қарай
2006 жыл: - 1113,0
РБ
Арнайы техника сатып алу үшін "Қазавиализинг" акционерлік қоғамының жарғылық капиталын ұлғайту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
2008 жылғы 15 ақпанға қарай
2006 жыл: - 600
2007 жыл: - 800*
2008 жыл: - 800*
РБ
10
Батыста шығарылған әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі сервистік авиациялық-техникалық орталық салу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
2007 - 2008 жылдар, 15 ақпанға қарай
2006 жыл: - 80,0
2007 жыл: - 4160***
2008 жыл: - 4160***
Бюджеттен тыс қаражат
11
Әуежайлардың акциялар пакетін коммуналдық меншіктен республикалық меншікке кезең-кезеңімен беруді жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
2007 - 2008 жылдар, 15 тамызға қарай
Талап етілмейді
12
(алынып тасталды - 2007.12.24. N 1266)
Әуе қозғалысын ұйымдастыру жүйесінің жаңа тұжырымдамасын енгізуге дайындық жөніндегі іс-шаралар кешенін орындау және ӘҚБ жөніндегі өндірістік қуаттарды жаңғыртуды жалғастыру
13
Қазақстан Республикасы аэронавигациялық жүйесінің өндірістік қуаттарын жаңғырту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), "Қазаэронавигация" РМК
2007 - 2008 жылдар, 15 ақпанға қарай
2006 жыл: - 6073,2
2007 жыл: - 5359,8**
2008 жыл: - 4321,7**
Әуе кемелері паркін жаңарту
14
Әуе кемелерін сатып алу үшін ұлғайту "Эйр Астана" акционерлік қоғамының жарғылық капиталын
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
2008 жылғы 15 ақпанға қарай
2007 жыл: - 4682,0
РБ
15
"Эйр Астана" АҚ-на жаңа әуе кемелерін сатып алу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), "Эйр Астана" АҚ
2007 - 2008 жылдар, 15 ақпанға, 15 тамызға қарай
2006 жыл: - 3186,0
2007 жыл: - 25598,0**
2008 жыл: - 20250,0**
Бюд-
жеттен
тыс
қара-
жат

5359,8
4321,7
Итого:
14339,2
41617,8
31731,7
ВСЕГО:
20099,1
61153,5
40218,9
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
На сегодняшний день подавляющее большинство макроэкономических процессов развития Казахстана показывают продолжение позитивных тенденций и роста внутренней валовой продукции. Тенденция роста авиационных перевозок обуславливается взаимосвязью между подвижностью населения и уровнем внутреннего валового продукта на душу населения, а также обеспечением привлекательности воздушных перевозок в зависимости от уверенности в безопасности воздушных перевозок.
Реализация Программы позволит развить отрасль гражданской авиации Республики Казахстан, способной обеспечить развитие транзитного потенциала Казахстана, удовлетворения нарастающей потребности населения и экономики в качественных авиационных услугах, обеспечения надлежащего уровня безопасности полетов за счет эксплуатации новых типов воздушных судов, модернизации аэронавигационной системы, реконструкции и обновления основных производственных фондов аэропортов, создание системы подготовки и повышения квалификации авиационного персонала.
Ожидаемые результаты:
повышение уровня безопасности полетов и авиационной безопасности;
поэтапное внедрение, начиная с 2008 года европейских авиационных стандартов;
ежегодный рост пассажиропотока через аэропорты Республики Казахстан не менее 10 %;
ежегодный рост грузопотока не менее 4 %;
повышение конкурентоспособности и увеличение международных полетов отечественных авиакомпаний путем модернизации и обновления парка воздушных судов, отвечающих мировым стандартам, в среднем на 5 единиц в год;
развитие и реконструкция не менее 2-х аэропортов в год, увеличение количества международных аэропортов, отвечающих мировым стандартам для максимального использования транзитного потенциала страны до восьми;
восстановление кадрового резерва.
8. План мероприятий
по реализации Программы развития отрасли
гражданской авиации Республики Казахстан
на 2006-2008 годы
Сноска. Раздел 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24 декабря 2007 года N  1266 .
N
п/п
Мероприятия
Форма
завершения
Ответ-
ственные
за ис-
полнение
(реали-
зацию)
Срок
исполнения
(реализации)
Предпо-
лагаемые
расходы
(млн.
тенге)
Источник
финанси-
рования
1
2
3
4
5
6
7
Обеспечение безопасности полетов и авиационной безопасности
1
Проведение анализа
состояния безо-
пасности полетов и
авиационной безо-
пасности
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
к 15 февраля,
15 августа,
2006-2008
годы
Не
требуется
-
2
(исключена - от 24 декабря 2007 года N  1266 )
Развитие и расширение рынка авиаперевозок,
в том числе внутриобластных воздушных сообщений
3
Принятие мер по
субсидированию
социально значимых
авиамаршрутов,
в т.ч. межобластных
и внутриобластных
воздушных сообщений
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
к 15 февраля,
15 августа,
2006-2008
годы
2006 год:
- 600
2007 год:
- 800*
2008 год:
- 800*
РБ
4
Принятие мер по
расширению воздуш-
ного сообщения из
трех узловых
аэропортов городов
Астана, Алматы,
Атырау
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
к 15 февраля,
2007-2008
годы
Не
требуется
Осуществление модернизации и развития объектов наземной
инфраструктуры (реконструкция ИВПП, аэровокзальных комплексов,
оснащение современной спецтехникой аэропортов)
5
Проведение
реконструкции
аэропортов городов
Актобе, Шымкента,
Костаная и
Кызылорды
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
к 15 февраля,
2007-2008
годы
2006 год:
- 3813,0
2007 год:
-12095,7*
2008 год:
- 6887,2*
РБ
6
Строительство новой
ВПП в аэропорту
города Алматы
Информация
в МТК
АО "Меж-
дународ-
ный
аэропорт
Алматы"
к 15 февраля,
2007-2008
годы
2006 год:
-2500,0**
2007 год:
-3500,0**
2008 год:
-1600,0**
Внебюд-
жетные
средства
7
Строительство
пассажирского и
грузового термина-
лов в аэропорту
города Атырау
Информация
в МТК
АО "НК
"Каз-
мунай-
газ",
АО "Меж-
дуна-
родный
аэропорт
Атырау"
к 15 февраля,
2007-2008
годы
2006 год:
-2500,0**
2007 год:
-3000,0**
2008 год:
-1400,0**
Внебюд-
жетные
средства
8
Проведение капи-
тального ремонта
ВПП аэропорта
города Павлодара
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
к 15 февраля
2007 года
2006 год
- 1113,0
РБ
9
Увеличение
уставного капитала
АО "Казавиализинг"
для приобретения
спецтехники
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
к 15 февраля
2008 года
2007 год:
- 1874*
2008 год:
- 800,0*
РБ
10
Строительство
сервисного
авиационно-
технического центра
по техническому
обслуживанию
воздушных судов
западного
производства
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
к 15 февраля,
2007-2008
годы
2006 год:
- 80,0
2007 год:
- 4160***
2008 год:
- 4160***
Внебюд-
жетные
средства
11
Проведение
поэтапной передачи
пакетов акций
аэропортов из
коммунальной
собственности в
республиканскую
Предложе-
ние в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
к 15 августа,
2007-2008
годы
Не
требуется
12
(исключена - от 24 декабря 2007 года N  1266 )
Выполнение комплекса мероприятий по подготовке к внедрению новой
концепции системы организации воздушного движения и продолжение
модернизации производственных мощностей по УВД
13
Модернизировать
производственные
мощности аэронави-
гационной системы
Республики
Казахстан
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
(созыв),
РГП
"Каз-
аэро-
нави-
гация"
к 15 февраля
2007-2008
годы
2006 год:
- 6073,2
2007 год:
-5359,8**
2008 год:
-4321,7**
Внебюд-
жетные
средства
Обновление парка воздушных судов
14
Увеличение
уставного капитала
акционерного
общества "Эйр
Астана" для
приобретения
воздушных судов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
к 15 февраля
2008 года
2007 год:
- 4682,0*
РБ
15
Приобретение новых
воздушных судов АО
"Эйр Астана"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
(созыв),
АО "Эйр
Астана"
к 15 февраля,
15 августа,
2007-2008
годы
2006 год:
- 3186,0
2007 год:
-
25598,0**
2008 год:
-
20250,0**
Внебюд-
жетные
средства

15-1
Ескірген әуе
кемелерін
пайдалануға
шек қою
жөнінде
шаралар
қабылдау
Қазақстан Республи-
касының
Үкіметіне ақпарат
ККМ
2008
жылғы
15
тамызға
қарай
Талап етілмейді
Азаматтық авиация саласын нормативтік құқықтық қамтамасыз етуді, оның ішінде еуропалық авиациялық ережелерді кезең-кезеңімен енгізу жолымен жетілдіру
16
Азаматтық авиация комитетінің қызметкерлерін еуропалық авиациялық стандарттарға оқыту
Көлік және коммуни-
кациялар
министр-
лігіне
ақпарат
БҒМ
2007 жылғы 10 ақпанға қарай
2006 жыл: - 132,2
РБ
17
Азаматтық авиация саласында нормативтік құқықтық актілер, оның ішінде авиациялық қауіпсіздік саласында техникалық регламенттерді әзірлеу
Норма-
тивтік
құқықтық
кесімдер
ККМ
2006 - 2008 жылдар, IV тоқсан
2006 жыл: - 1,7
2007 жыл*
2008 жыл*
РБ
Кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесін жетілдіру
18
Ұшқыштарды бастапқы даярлауды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
2007 жылғы 15 ақпанға қарай
2006 жыл: - 100
РБ
Барлығы:
33782,8 87688,7
РБ
Бюджеттен тыс қаражат
оның ішінде
2006 жыл
5759,9 14339,2
РБ
Бюджеттен тыс қаражат
2007 жыл
19535,7 41617,8
РБ
Бюджеттен тыс қаражат
2008 жыл
8487,2 31731,7
РБ
Бюджеттен тыс қаражат
9. Ескертпелер:
* - тиісті жылға арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде жыл сайын нақтыланатын қаржыландыру көлемі;
** - шығыстар сомасы алдын ала есептелген және ол кәсіпорындардың даму жоспарларында нақтыланатын болады;
*** - шығыстар сомасы алдын ала есептелген.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ККМ      - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі;
БҒМ      - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі;
РБ       - республикалық бюджет;
АҚ       - акционерлік қоғам;
ИКАО     - Халықаралық азаматтық авиация ұйымы;
АҚҚ      - авиациялық қауіпсіздік қызметі;
ҰҚЖ      - ұшу-қону жолағы;
ӘҚБ АЖ   - әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесі.

15-1
Принятие мер по
ограничению
эксплуатации
устаревших
воздушных судов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
к 15 августа
2008 года
Не
требуется
Совершенствование нормативного правового обеспечения отрасли
гражданской авиации, в том числе путем поэтапного внедрения
европейских авиационных правил
16
Обучение специа-
листов Комитета
гражданской авиации
европейским авиа-
ционным стандартам
Информация
в Мини-
стерство
транспорта
и комму-
никаций
МОН
к 10 февраля
2007 года
2006 год:
- 132,2
РБ
17
Разработать норма-
тивные правовые
акты в сфере
гражданской
авиации, в том
числе технические
регламенты в
сфере авиационной
безопасности
Норматив-
ные пра-
вовые акты
МТК
IV квартал,
2006-2008
годы
2006 год:
- 1,7
2007 год,
*
2008 год,
*
РБ
Совершенствование системы подготовки и переподготовки кадров
18
Обеспечить
первоначальную
подготовку пилотов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
к 15 февраля
2007 года
2006 год
- 100
РБ
Всего:
33782,8
87688,7
РБ
Внебюджетные
средства
в том числе:
2006 год
5759,9
14339,2
РБ
Внебюджетные
средства
2007 год
19535,7
41617,8
РБ
Внебюджетные
средства
2008 год
8487,2
31731,7
РБ
Внебюджетные
средства
9. Примечания
* - объемы финансирования, которые будут ежегодно уточняться при формировании республиканского бюджета на соответствующий год;
** - суммы расходов являются предварительными и будут уточняться планами развития предприятий;
*** - суммы расходов являются предварительными.
Расшифровка аббревиатур:
МТК      - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
МОН      - Министерство образования и науки Республики Казахстан;
РБ       - республиканский бюджет;
АО       - акционерное общество;
ИКАО     - Международная организация гражданской авиации;
САБ      - служба авиационной безопасности;
ВПП      - взлетно-посадочная полоса;
АС УВД   - автоматизированная система управления воздушным движением.