"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кеден және салық рәсiмдерiн оңайлату мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 ақпандағы N 159 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кеден және салық рәсiмдерiн оңайлату мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кеден және салық рәсiмдерiн оңайлату мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы  Кодексi  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-13, 241-құжат; .N 21-22, 281-құжат; 2002 ж.,  N  4, 33-құжат;  N  17, 155-құжат; 2003 ж., N  1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5; 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат;  N  21-22, 160-құжат;  N  23, 171-құжат; 2004 ж. N  6, 42-құжат; N  10, 55-құжат; N  15  86-құжат; N  17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N  24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат, N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85 86-құжаттар; N 15, 92, 95, 98, 102-құжаттар; Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 11 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының салық салу мәселелерi бойынша кейбiр заңнамалық актiлерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы" Заңы, 2006 жылдың 22 желтоқсанында "Егемен Қазақстан" және 2006 жылдың 26 желтоқсанында "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған; Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтарында "Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелер бойынша кейбiр заңнамалық актiлерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы"  Заңы , 2007 жылдың 17 қаңтарында "Егемен Қазақстан" және 2007 жылдың 30 қаңтарында "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған; Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы "Қазақстан Республикасының көшi-қон процестерiн реттеу мәселелерi бойынша кейбiр заңнамалық актiлерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы"  Заңы , 2007 жылдың 7 ақпанында "Егемен Қазақстан" және 2007 жылдың 3 ақпанында "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған; Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 19 ақпандағы "Қазақстан Республикасының миноритарлық инвесторлардың құқығын қорғау мәселелерi бойынша кейбiр заңнамалық актiлерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы"  Заңы ):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам упрощения таможенных и налоговых процедур"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года N 159
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам упрощения таможенных и налоговых процедур".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам упрощения таможенных и налоговых процедур"
Статья 1 . Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1.  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, ст. 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, cт. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95, 98, 102;  Закон  Республики Казахстан от 11 декабря 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2006 г. и "Казахстанская правда" 26 декабря 2006 г.;  Закон  Республики Казахстан от 9 января 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по экологическим вопросам", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 января 2007 г. и "Казахстанская правда" 30 января 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 12 января 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 7 февраля 2007 г. и "Казахстанская правда" 3 февраля 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 19 февраля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав миноритарных инвесторов"):

1) 209-бапта:
бiрiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында "декларацияда" деген сөзден кейiн ", есепте" деген сөзбен толықтырылсын;
ескерту мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң мақсаттары үшiн салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң үстеп есептелген сомасы сондай-ақ қосылған құн салығының шегерiмге жатқызылған сомасын өсiрiп көрсетудi бiлдiредi.".
2. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы  Кодексiне  (Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; .N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N  11; 56-құжат; N  15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат;  N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N  7-8, 23-құжат; N  21-22, 86, 87-құжаттар; N  23, 104-құжат; 2006 ж., N  1,4,5-құжаттар; N 3, 22-құжат;  N  4, 24-құжат;  N  8, 45, 46-құжаттар; N 10, 52-құжат, N 11, 55-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 85-құжат; N 16, 97, 98, 103-құжаттар; Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 11 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының салық салу мәселелерi бойынша кейбiр заңнамалық актiлерiне өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы"  Заңы , 2006 жылдың 22 желтоқсанында "Егемен Қазақстан" және 2006 жылдың 26 желтоқсанында "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған; Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтарында "Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелер бойынша кейбiр заңнамалық актiлерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы"  Заңы , 2007 жылдың 17 қаңтарында "Егемен Қазақстан" және 2007 жылдың 30 қаңтарында "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған):
1) 10-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 36) тармақшамен толықтырылсын:
"36) орталық атқарушы орган - бюджеттi атқару жөнiндегi мемлекеттiк орган.";
2) 15-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салық органдарына уәкiлеттi мемлекеттiк органның облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша, аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша аумақтық бөлiмшелерi, сондай-ақ уәкiлеттi мемлекеттiк органның ауданаралық аумақтық бөлiмшелерi жатады. Арнайы экономикалық аймақтар құрған жағдайда осы аймақтардың аумағында салық органдары құрылуы мүмкiн.";
6-тармақ алып тасталсын;
3) мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
"15-1-бап. Орталық атқарушы органның құзыретi
Орталық атқарушы орган:
1) салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер түсiмдерi саласында басшылықты және салааралық үйлестiрудi жүзеге асырады;

1) в статье 209:
абзац первый части первой дополнить словом ", расчете";
примечание дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1 Для целей части первой настоящей статьи доначисленная сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет означает также завышение суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет.";
2. В  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г.. N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171: 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1. ст. 4, 5; N 3. ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45, 46; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12. ст. 77, 79; N 13, ст. 85; N 16, ст. 97, 98, 103;  Закон  Республики Казахстан от 11 декабря 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2006 г. и "Казахстанская правда" 26 декабря 2006 г.;  Закон  Республики Казахстан от 9 января 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по экологическим вопросам", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 января 2007 г. и "Казахстанская правда" 30 января 2007 г.):
1) пункт I статьи 10 дополнить подпунктом 36) следующего содержания:
"36) центральный исполнительный орган - государственный орган по исполнению бюджета.";
2) в статье 15:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. К налоговым органам относятся налоговые территориальные подразделения уполномоченного государственного органа по областям, городам Астане и Алматы, по районам, городам и районам в городах, а также межрайонные территориальные подразделения уполномоченного государственного органа. В случае создания специальных экономических зон могут быть образованы налоговые органы на территории этих зон.";
пункт 6 исключить;
3) дополнить статьей 15-1 следующего содержания:
"Статья 15-1. Компетенция центрального исполнительного органа
Центральный исполнительный орган:
1) осуществляет руководство и межотраслевую координацию в области поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет;

2) өз құзыретi шегiнде осы Кодексте көзделген нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлейдi және бекiтедi.";
4) 16-баптың 1-1-тармағында "уәкiлеттi мемлекеттiк" деген сөздер "орталық атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 49-баптың бiрiншi бөлiгiнде "қолдануға құқылы" деген сөздер "қолданады" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 50-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгiнде "өндiрiп алуға құқылы" деген сөздер "өндiрiп алады" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 52-баптың 1-тармағында:
"өндiрiп алуға құқылы" деген сөздер "өндiрiп алады" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 53-баптың 1-тармағында:
"жүргiзуге құқылы" деген сөз "жүргiзедi" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 55-бапта "жүгiнуге құқылы" деген сөздер "жүгiнедi" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 56-баптың 1-тармағында "қолдануға құқылы" деген сөздер "қолданады" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 69-баптың 1-тармағының бiрiншi абзацында "тәртiппен және" деген сөздер алып тасталып, "уәкiлеттi" деген сөздiң алдынан "орталық атқарушы орган айқындаған тәртiппен және" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 76-баптың 1-тармағында, 97-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгiнде, 108-баптың 3-тармағында, 153-баптың 2-тармағында, 194-бапта, 267-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгiнде, 318-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiнде, 388-баптың 2-тармағының 1) тармақшасының екiншi абзацында, 519-баптың 3-тармағында, 530-баптың 1-тармағында, 531-баптың 7-тармағында, 532-баптың 2-тармағында, 545-баптың 3-тармағында, 546-баптың 3-тармағының үшiншi бөлiгiнде, 550-баптың 1-тармағында, 551-бапта "уәкiлеттi мемлекеттiк орган", "уәкiлеттi мемлекеттiк органмен", "уәкiлеттi мемлекеттiк органға", "уәкiлеттi мемлекеттiк органның", "Уәкiлеттi мемлекеттiк орган" деген сөздер "орталық атқарушы орган", "орталық атқарушы органмен", "орталық атқарушы органға", "орталық атқарушы органның", "Орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 198-1-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiнде "тәртiппен және" деген сөздер алып тасталып, "уәкiлеттi" деген сөздiң алдынан "орталық атқарушы орган айқындаған тәртiппен және" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 248-баптың 2-тармағында, 277-баптың 1-тармағында "Кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi" деген сөздердiң алдынан "Орталық атқарушы орган және" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 251-баптың 4-1-тармағында "кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiткен нысанда және тәртiппен" деген сөздер "уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiткен нысанда және орталық атқарушы орган белгiлеген тәртiппен" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в пределах своей компетенции разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты, предусмотренные настоящим Кодексом.";
4) в пункте 1-l статьи 16 слова "уполномоченным государственным" заменить словами "центральным исполнительным";
5) в части первой статьи 49 слова "вправе применить" заменить словом "применяют";
6) в части первой пункта 1 статьи 50 слова "имеет право взыскивать" заменить словом "взыскивает";
7) в пункте 1 статьи 52:
слово "вправе" исключить;
слово "обращать" заменить словом "обращает";
8) в пункте 1 статьи 53:
слова "имеют право" исключить;
слово "обратить" заменить словом "обращают";
9) в статье 55 слова "вправе обратиться" заменить словом "обращается";
10) в пункте 1 статьи 56 слова "вправе принять" заменить словами "принимает";
11) в абзаце первом пункта 1 статьи 69 после слов "в порядке" дополнить словами ", определенном центральным исполнительным органом,";
12) в пункте 1 статьи 76, части первой пункта 2 статьи 97, пункте 3 статьи 108, пункте 2 статьи 153, статье 194, части второй пункта 2 статьи 267, части второй пункте 1 статьи 318, абзаце втором подпункта 1) пункта 2 статьи 388, пункте 3 статьи 519, пункте 1 статьи 530, пункте 7 статьи 531, пункте 2 статьи 532, пункте 3 статьи 545, части третьей пункта 3 статьи 546, пункте 1 статьи 550, статье 551 слова "уполномоченным государственным", "уполномоченный государственный", "Уполномоченный государственный" заменить соответственно словами "центральным исполнительным", "центральный исполнительный", "Центральный исполнительный";
13) в части втором пункта 1 статьи 198-1 слова "и по форме, которые установлены уполномоченным государственным органом." заменить словами ", определенном центральным исполнительным органом, и по форме, установленной уполномоченным государственным органом.".
14) в пункте 2 статьи 248, пункте 1 статьи 277 слова "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела по согласованию с уполномоченным государственным" заменить словами "центральным исполнительным";
15) в пункте 4-1 статьи 251 слова "и в порядке, которые утверждены уполномоченным государственным органом по согласованию с уполномоченным органом по вопросам таможенного дела." заменить словами ", утвержденной уполномоченным государственным органом, и в порядке определенном центральным исполнительным органом.";

16) 252-бапта:
1-тармақтың екiншi бөлiгiнде "уәкiлеттi мемлекеттiк" деген сөздер "орталық атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
екiншi бөлiкте "тәртiппен" деген сөз "орталық атқарушы орган айқындаған тәртiппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiкте "уәкiлеттi мемлекеттiк" деген сөздер "орталық атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 339-баптың 10-тармағы алып тасталсын;
18) 373-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қызмет түрлерiнiң тiзбесiн орталық атқарушы орган айқындайды, бiржолғы талондардың нысанын және оларды беру тәртiбiн уәкiлеттi мемлекеттік орган бекiтедi.";
19) 451 және 466-баптарда "облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша салық комитеттерiне" деген сөздер "уәкiлеттi мемлекеттiк органның облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша аумақтық бөлiмшелерiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 469 және 470-баптардың 3-тармағының екiншi бөлiгiнде, 478-баптың 1-тармағының екінші бөлiгiнде, 514-баптың 6-тармағында "уәкiлеттi мемлекеттiк органның келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi" деген сөздер "орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 520-1-бапта:
1-1-тармақтың екiншi және үшiншi бөлiктерiнде және 2-тармақта "уәкiлеттi мемлекеттiк" деген сөздер "орталық атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ алып тасталсын;
22) 524-баптың 9 және 12-тармақтары алып тасталсын.
3. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 сәуiрдегi Кеден  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 7-8, 40-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 18, 106-құжат; 2005 ж., N 11, 43-құжат; N 21-22, 86-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 11, 55-құжат; Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 11 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының Кеден кодексiне өзгертулер енгiзу туралы" Заңы, 2007 жылдың 11 қаңтарында "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған; Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 8 қаңтарындағы "Қазақстан Республикасының Кеден кодексiне өзгертулер енгiзу туралы"  Заңы , 2007 жылдың 11 қаңтарында "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған; Қазақстан Республикасының 2007 жылғы  11 қаңтардағы "Қазақстан Республикасының ақпараттандыру мәселелерi бойынша кейбiр заңнамалық актiлерiне өзгертулер енгiзу туралы"  Заңы , 2007 жылдың 2 ақпанында "Егемен Қазақстан" және 2007 жылдың 27 қаңтарында "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған):
1) 5-бапта:
1-тармақтағы "2 және 3" деген сөздер "2, 3 және 4" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы баптың қолданылуы жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттардың талаптарында өзгеше көзделген жағдайға таралмайды.
Осы тармақта белгiленген кепiлдiктер қорғаныс қабiлетiн, ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласындағы, экологиялық қауiпсiздiк және денсаулық сақтау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгерiсiне қолданылмайды.";

16) в статье 252:
в части второй пункта 1 слова "уполномоченным государственным" заменить словами "центральным исполнительным";
в пункте 4:
в части второй слова "и в порядке, которые установлены уполномоченным государственным органом," заменить словами ", установленной уполномоченным государственным органом, и в порядке, определенном центральным исполнительным органом,";
в части четвертой слова "уполномоченным государственным" заменить словами "центральным исполнительным";
17) пункт 10 статьи 339 исключить;
18) пункт I статьи 373 изложить в следующей редакции:
"1. Перечень видов деятельности определяется центральным исполнительным органом, форма и порядок выдачи разовых талонов устанавливаются уполномоченным государственным органом.";
19) в пункте 3 статьи 451 и пункте 7 статьи 466 слова "комитетам" заменить словами "территориальным подразделениям уполномоченного государственного органа";
20) в частях второй пункта 3 статей 469 и 470, в части второй пункта 1 статьи 478, пункте 6 статьи 514 слова "Министерством финансов Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным государственным" заменить словами "центральным исполнительным";
21) в статье 520-1:
в частях второй и третьей пункта 1-1 и пункте 2 слова "уполномоченным государственным" заменить словами "центральным исполнительным";
пункт 3 исключить;
22) пункты 9 и 12 статьи 524 исключить.
3. В  Таможенный  кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 7-8, ст. 40; N 15, ст. 139; 2004 г., N 18, ст. 106; 2005 г., N 11, ст. 43; N 21-22, ст. 86; 2006 г., N 3, ст. 22; N 11, ст. 55;  Закон  Республики Казахстан от 11 декабря 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2006 г. и "Казахстанская правда" 26 декабря 2006 г.;  Закон  Республики Казахстан от 8 января 2007 г. "О внесении изменений в Таможенный кодекс Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 10 января 2007 г. и "Казахстанская правда" 11 января 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 11 января 2007 г. "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 2 февраля 2007 г. и "Казахстанская правда" от 27 января 2007 г.):
1) в статье 5:
в пункте 1 слова "2 и 3" заменить словами "2, 3 и 4";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Действие настоящей статьи не распространяется на случаи, когда условиями контрактов на недропользование предусмотрено иное.
Гарантии, установленные настоящим пунктом, не распространяются на изменения законодательства Республики Казахстан в области обеспечения обороноспособности, национальной безопасности, в сфере экологической безопасности и здравоохранения.";

2) 7-баптың 1-тармағы:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) сыртқы экономикалық қызмет - тауарлармен, ақпаратпен, жұмыстармен, қызметтермен, зияткерлiк қызмет нәтижелерiмен, оның iшiнде оларға ерекше құқықтармен халықаралық алмасу саласындағы өндiрiстiк, валюталық және қаржылық-кредит операцияларын қоса алғанда, сыртқы сауда, инвестициялық қызмет;";
10) тармақшада "сондай-ақ" деген сөзден кейiн "тауарлар туралы мәлiметтердi, оның iшiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
14) тармақшада "санитарлық" деген сөз "санитарлық-эпидемиологиялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
"21-1) кеден органының рұқсаты - осы Кодексте көзделген iс-әрекеттердi жасауға кеден органы лауазымды тұлғасының рұқсат ету жазбасы. Рұқсат ету жазбасы қойылған кезде кеден органы лауазымды тұлғасының лауазымы, жеке қолы және күнi көрсетiлуi тиiс;";
27) тармақшада "сақтау бойынша" деген сөздерден кейiн ", оның iшiнде тәуекелдердi басқару жүйесiн пайдалана отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 46-1) тармақшамен толықтырылсын:
"46-1) орталық атқарушы орган - бюджеттiң атқарылуы және кеден iсi саласындағы саясатты қалыптастыруды қамтамасыз ету жөнiндегi мемлекеттiк орган;";
3) 14-бап алып тасталсын;
4) мынадай мазмұндағы 22-1-баппен толықтырылсын:
"22-1-бап. Орталық атқарушы органның құзыретi
Орталық атқарушы орган:
1) кеден iсiне жалпы басшылық етудi және кедендiк бақылау саласында салааралық үйлестiрудi жүзеге асырады;
2) өз құзыретi шегiнде осы Кодексте көзделген нормативтiк құқықтық актiлердi шығарады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелердi, байланыс жүйелерiн және деректердi беру жүйелерiн, кедендiк бақылаудың техникалық құралдарын, сондай-ақ ақпаратты қорғау құралдарын әзiрлейдi және жасайды;
4) өз құзыретi шегiнде тұрақты негiзде кеден iсi саласында сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыларды, оның iшiнде осы Кодексте белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасындағы өзгерiстер мен толықтырулар туралы уақытылы хабарлауды қамтамасыз етедi;
5) жекелеген тауарлардың жiктемесi жөнiндегi орындауға мiндеттi шешiмдердi әзiрлейдi, бекiтедi және жариялауды қамтамасыз етедi;
5) 23-баптың 8) тармақшасында "әзiрлеуге, жасауға және" деген сөздер алып тасталсын;
6) 26-бапта:
2-тармақта "заңмен қорғалатын" деген сөздерден кейiн ", оның iшiнде тәуекелдердi бағалауға және басқаруға қатысты және сол кезде пайдаланылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
4) тармақшада "табыс етедi" деген сөздердiң алдынан ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

2) в пункте 1 статьи 7:
дополнить подпунктом 1-l) следующего содержания:
"1-1) внешнеэкономическая деятельность - внешнеторговая, инвестиционная деятельность, включая производственную, валютные и финансово-кредитные операции, в области международного обмена товарами, информацией, работами, услугами, результатами интеллектуальной деятельности, в том числе исключительными правами на них;";
в подпункте 10) после слова "подтверждающие" дополнить словами "сведения о товарах, в том числе";
в подпункте 14) слово "санитарные" заменить словом "санитарно-эпидемиологические,";
дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) разрешение таможенного органа - разрешительная надпись должностного лица таможенного органа на совершение действий, предусмотренных настоящим Кодексом. При проставлении разрешительной надписи должны быть указаны должность, личная подпись должностного лица таможенного органа и дата;";
в подпункте 27) после слов "совокупность мер, осуществляемых таможенными органами Республики Казахстан" дополнить словами ", в том числе с использованием системы управления рисками";
дополнить подпунктом 46-1) следующего содержания:
"46-1) центральный исполнительный орган - государственный орган по исполнению бюджета и обеспечению формирования политики в сфере таможенного дела.";
3) статью 14 исключить;
4) дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
"Статья 22-1. Компетенция центрального исполнительного органа
Центральный исполнительный орган:
1) осуществляет общее руководство таможенным делом и межотраслевую координацию в области таможенного контроля;
2) в пределах своей компетенции издает нормативные правовые акты, предусмотренные настоящим Кодексом;
3) разрабатывает и создает информационные системы, системы связи и системы передачи данных, технические средства таможенного контроля, а также средства защиты информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) в пределах своей компетенции обеспечивает на постоянной основе своевременное информирование участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, в том числе об изменениях и дополнениях в таможенном законодательстве Республики Казахстан, в порядке, установленном настоящим Кодексом;
5) разрабатывает, утверждает и обеспечивает опубликование обязательных для исполнения решений по классификации отдельных товаров.";
5) в подпункте 8) статьи 23 слова "разрабатывать, создавать и" исключить;
6) в статье 26:
в пункте 2 после слов "охраняемую законом тайну" дополнить словами ", в том числе касающиеся и используемые при оценке и управлении рисками";
в пункте 3:
в подпункте 4) слова "Республики Казахстан." заменить словами "Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

"5) орталық атқарушы органға.";
7) 28-баптың 2-тармағында "уәкiлеттi" деген сөз "орталық атқарушы орган және уәкiлеттi" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 30-баптың 3-тармағында, 68-бапта, 94-баптың 5-тармағының 4) тармақшасында, 97-баптың 5) тармақшасында, 102-баптың 5) тармақшасында, 234-бапта, 328-бапта, 351-баптың 3-тармағында, 470-баптың 5-тармағының бiрiншi бөлiгiнде, 493-баптың 2-тармағында "кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган" деген сөздер "орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 37-бапта "opaмa", "орамасы" деген сөздерден кейiн "және (немесе) ыдыс", "және (немесе) ыдысы" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 46-бапта бүкiл мәтiн бойынша "кеден органы", "кеден органының", "кеден органдарының", "кеден органдары" деген сөздердiң алдынан "бақылау өткiзу пункттерi мен мамандандырылған кеден мекемелерiнен басқа," деген сөздермен толықтырылсын;
11) 47-баптың 1-тармағында "Кеден бекеттерi" деген сөздер "Мамандандырылған кеден мекемелерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 53-баптың 2-тармағында "кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган" деген сөздер "электр энергетикасы саласында бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 63-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) меншiгiнде осы Кодекстiң 81-бабында белгiленген талаптарға сәйкес жабдықталған көлiк құралдары болуға;";
4) тармақшадағы "тиiс" деген сөздiң алдынан ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) әрбiр көлiк құралында оның орнын сигнал дыбысымен анықтауға мүмкiндiк беретiн техникалық жабдық болуға";
14) 64-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы бапта белгiленген өтiнiште және құжаттарда көрсетiлген мәлiметтер өзгерген және/немесе толықтырылған жағдайда, кедендiк тасымалдаушысы өзгерiстер және/немесе толықтырулар енгiзiлген күннен бастап отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей тиiстi өзгерiстер туралы кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органды хабардар етедi.";
15) 76-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақта "аталған адамдар" деген сөздердiң алдынан "Қазақстан Республикасы кедендiк шекарасының қиылысқан жерiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта "нысанын және толтыру тәртiбiн" деген сөздер "толтыру нысанын орталық атқарушы орган айқындаған тәртiппен кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган айқындайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;

"5) центральному исполнительному органу.";
7) в пункте 2 статьи 28 слово "Уполномоченный" заменить словами "Центральный исполнительный орган и уполномоченный";
8) в пункте 3 статьи 30, статье 68, подпункте 4) пункта 5 статьи 94, подпункте 5) статьи 97, подпункте 5) статьи 102, статье 234, статье 328, пункте 3 статьи 351, части первой пункта 5 статьи 470, пункте 2 статьи 493, слова "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела", "уполномоченный орган по вопросам таможенного дела" заменить соответственно словами "центральным исполнительным органом", "центральный исполнительный орган";
9) в пунктах 3, 4 статьи 37 после слов "Упаковка", "упаковка", "упаковки" дополнить словами "и (или) тара", "и (или) тары";
10) в статье 46 по всему тексту после слов "таможенный орган", "таможенного органа", "таможенных органов", "таможенные органы" дополнить словами ", кроме контрольных пропускных пунктов и специализированных таможенных учреждений";
11) в пункте 1 статьи 47 слова "таможенных постов" заменить словами "специализированных таможенных учреждений";
12) в пункте 2 статьи 53 слова "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела." заменить словами "центральным исполнительным органом по согласованию с государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование в области электроэнергетики.";
13) в статье 63:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) наличие в собственности оборудованных транспортных средств в соответствии с требованиями, установленными статьей 81 настоящего Кодекса;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) наличие технического оборудования на каждом транспортном средстве, позволяющее определять место положение данного транспортного средства путем передачи сигнала.";
14) пункт 2 статьи 64 дополнить частью второй следующего содержания:
"При изменении и/или дополнении сведений, указанных в заявлении и документах, определенных настоящей статьей, таможенный перевозчик уведомляет уполномоченный орган по вопросам таможенного дела о соответствующих изменениях не позднее тридцати календарных дней с даты внесения изменений и/или дополнений.";
15) в статье 76:
пункт 2 исключить;
в пункте 3 после слов "указанных лиц" дополнить словами "в месте пересечения таможенной границы Республики Казахстан";
в пункте 4 слова "и порядок заполнения которого определяются уполномоченным органом по вопросам таможенного дела." заменить словами "заполнения которого определяются уполномоченным органом по вопросам таможенного дела, в порядке определенном центральным исполнительным органом.";

16) 82-баптың 2-тармағында "тауарларды қайта тиеу" деген сөздердiң алдынан "Тауарларды жеткiзудiң технологиялық процесi жүру жолында тауарларды түсiрместен көлiк түрiн өзгертудi көздейтiн жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
17) 84-бапта 3-тармағында "тауарларды жоғалтқан" деген сөздерден кейiн ", осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
18) 86-бапта:
1-тармақта "көлiк құралының" деген сөздерден кейiн "межелi кеден органында" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Тауарлар мен көлiк құралдарын жеткiзу туралы хабарламаны кеден органы жеткiзудi бақылау құжаттары мен көлiк және коммерциялық құжаттарды растау немесе олардың электрондық форматын электрондық цифрлық қолтаңбамен тiркеу жолымен жүзеге асырады.";
19) 87-бапта "белгiленген тәртiппен" деген сөздерден кейiн "не тауар мен көлiк құралы кеден iсi саласындағы қылмыстық және әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша заттай дәлелдемесi болып табылған жағдайда," деген сөздермен толықтырылсын;
20) 88-баптың 2-тармағының 3) тармақшасында "жайластырылған бөлiгi," деген сөздерден кейiн "сондай-ақ мамандандырылған көлiк- экспедициялық ұйымдар тасымалдайтын экспресс-жүктердi сұрыптауға және өңдеуге арналған үй-жайлар;" деген сөздермен толықтырылсын;
21) 89-бапта:
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тауардың сипатына қарай қажеттi тиеу-түсiру техникасымен және таразы жабдығымен қамтамасыз етiлуi тиiс;";
4-тармақтың екiншi бөлiгiнде "халықаралық жол тасымалы рәсiмiн пайдалану;" деген сөздер "кедендiк төлемдер мен салықтардың төленуiн қамтамасыз ету;" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 90-бапта:
2-тармақта:
бiрiншi бөлiкте "өкiлеттiктерi бар тұлға" деген сөздерден кейiн "немесе тауарды сақтауға қабылдаған уақытша сақтау қоймасының өкiлi" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiкте "орналастырылса" деген сөз "қойылса" деген сөзбен ауыстырылсын;
23) 91-баптың 1-тармағында "екi айдан" деген сөздер "қысқаша декларацияны тiркеген күннен бастап қоса алғанда, алпыс күнтiзбелiк күннен" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 93-бапта 2-тармағында "сақтау қоймаларында" деген сөздерден кейiн "немесе осы Кодекстiң 43-тарауына сәйкес кедендiк төлемдер мен салықтардың төленуiн қамтамасыз ету шартымен көлiк құралында" деген сөздермен толықтырылсын;
25) 104-бапта:
5) тармақшада "санитарлық" деген сөз "санитарлық-эпидемиологиялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) келiп түсетiн/сақталып жатқан/ әкетiлетiн тауарлардың автоматтандырылған есепке алуды жүргiзу үшiн осы Кодекстiң 424-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары пайдаланатын бағдарламалық өнiмдермен үйлесiмдi бағдарламалық өнiмдердi орнату және мiндеттi түрде пайдалану үшiн компьютерлiк құрал-жабдық болуға тиiс.";

16) пункт 2 статьи 82 дополнить словами ", за исключением случаев, когда технологический процесс доставки товаров предусматривает изменение вида транспорта в пути следования без выгрузки товаров.";
17) в пункте 3 статьи 84 после слов "утративший товары" дополнить словами ", за исключением пункта 2 настоящей статьи";
18) в статье 86:
пункт 1 после слов "транспортного средства" дополнить словами "в таможенном органе назначения";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Уведомление о доставке товаров и транспортных средств осуществляется путем заверения таможенным органом документов контроля доставки и транспортных и коммерческих документов или регистрацией их электронного формата электронной цифровой подписью.";
19) статью 87 дополнить словами ", либо в случае, когда товар и транспортное средство является вещественным доказательством по уголовным делам и делам об административных правонарушениях в сфере таможенного дела";
20) подпункт 3) пункта 2 статьи 88 дополнить словами ", а так же помещения, предназначенные для сортировки и обработки экспресс-грузов, перевозимых специализированными транспортно-экспедиционными организациями";
21) в статье 89:
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) должна быть обеспечена, в зависимости от характера товара, необходимой погрузочно-разгрузочной техникой и весовым оборудованием;";
абзац второй части первой пункта 4 изложить в следующей редакции:
"обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов";
22) в статье 90:
в пункте 2:
часть первую после слов "в отношении товаров" дополнить словами "или представителем склада временного хранения, принявшего товар на хранение";
в части второй слово "помещаются" заменить словом "заявляются";
23) в пункте 1 статьи 91 слова "два месяца" заменить словами "шестьдесят календарных дней включительно со дня регистрации краткой декларации";
24) пункт 2 статьи 93 дополнить словами "или на транспортном средстве при условии обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов в соответствии с главой 43 настоящего Кодекса";
25) в статье 104:
в подпункте 5) слово "санитарным" заменить словами "санитарно-эпидемиологическим";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) иметь в наличии компьютерное оборудование для установки и обязательного использования программного продукта, совместимый с программными продуктами, используемыми таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 424 настоящего Кодекса для ведения автоматизированного учета поступающих/хранящихся/вывозимых товаров.";

26) 106-баптың 3-тармағында "өзге кедендiк режимдермен орналастырылуы мүмкiн." деген сөздер "кеден органының қызмет аймағында өзге уақытша сақтау орындарына орналастырылуы, не тиiстi кедендiк режиммен орналастырылуы тиiс." деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 110-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Taуap және көлiк құралы кеден iсi саласындағы қылмыстық iстер және әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша заттай дәлелдемелер болып табылған жағдайда, уақытша сақтау қоймасындағы жүктi ұстауды, жеткiзудi, орналастыруды жүзеге асырған орган қойманың иесiмен шарт жасасады.";
28) 112-баптың 6-тармағында "кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган" деген сөздер "электр энергетикасы саласында бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 125-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Тауарлардың кедендiк құны осы Кодекстiң 39-тарауында, әкелiнетiн тауарларға қатысты бөлiгiнде белгiленген тәртiппен айқындалады.";
30) 128-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Бұл ретте, тауардың кедендiк құны кеден қоймасының кедендiк режимiне орналастырған кезде мәлiмделгеннен төмен болмауы тиiс.";
31) 130-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) келiп түсетiн/сақталып жатқан/ әкетiлетiн тауарлардың автоматтандырылған есепке алуды жүргiзу үшiн осы Кодекстiң 424-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары пайдаланатын бағдарламалық өнiмдермен үйлесiмдi бағдарламалық өнiмдердi орнату және мiндеттi түрде пайдалану үшiн компьютерлiк құрал-жабдық болуға тиiс.";
32) 142-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Тауарлардың кедендiк құны осы Кодекстiң 39-тарауында, әкелiнетiн тауарларға қатысты бөлiгiнде белгiленген тәртiппен айқындалады.";
33) 143-бапта:
1-тармақта "фискалдық жады бар" деген сөздердiң алдынан "салық заңнамасының талаптарына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта "өткiзу пункттерiнде" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ халықаралық тасымалдауды орындайтын әуе және теңiз кемелерiнiң бортында" деген сөздермен толықтырылсын;
34) 157-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шарттардың (келiсiм-шарттардың) және олардың негiзiнде тауарды қайта өңдеу жүргiзiлетiн басқа да құжаттардың күнi мен нөмiрi, қайта өңдеудiң өндiрiстiк процесiнiң мерзiмi;";
35) 160-баптың 1-тармағында "дәлелдi сұратуы бойынша кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органның рұқсатымен" деген сөздер "кеден iсi мәселелерi жөнiндегi тұлғаның жазбаша өтiнiшi бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;

26) в пункте 3 статьи 106 слова "могут быть помещены под иные таможенные режимы" заменить словами "должны быть перемещены в иные места временного хранения в зоне деятельности таможенного органа, либо помещены под соответствующий таможенный режим";
27) пункт 1 статьи 110 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случаях, когда товар и транспортное средство являются вещественными доказательствами по уголовным делам и делам об административных правонарушениях в сфере таможенного дела, договор с владельцем склада заключает орган, осуществивший задержание, постановку, размещение груза на складе временного хранения.";
28) в пункте 6 статьи 112 "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела." заменить словами "центральным исполнительным органом по согласованию с государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование в области электроэнергетики.";
29) статью 125 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Таможенная стоимость товаров определяется в порядке, установленном главой 39 настоящего Кодекса, в части касающейся ввозимых товаров.";
30) пункт 1 статьи 128 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом таможенная стоимость товара должна быть не ниже заявленной при помещении под таможенный режим таможенного склада.";
31) пункт 1 статьи 130 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) иметь в наличии компьютерное оборудование для установки и обязательного использования программного продукта, совместимый с программными продуктами, используемыми таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 424 настоящего Кодекса для ведения автоматизированного учета поступающих/хранящихся/вывозимых товаров.";
32) статью 142 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Таможенная стоимость товаров определяется в порядке, установленном главой 39 настоящего Кодекса, в части касающейся ввозимых товаров.";
33) в статье 143:
пункт 1 дополнить словами "в соответствии с требованиями налогового законодательства";
пункт 3 дополнить словами ", а также на борту воздушных и морских судов, выполняющих международные перевозки";
34) подпункт 2) статьи 157 изложить в следующей редакции:
"2) даты и номера договоров (контрактов) и других документов, на основании которых производится переработка товара, срок производственного процесса переработки";
35) в пункте 1 статьи 160 слова "мотивированному запросу лица с разрешения уполномоченного органа" заменить словами "письменному заявлению лица";

36) 162-бап мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Бұл ретте тауарды қайта өңдеу өнiмдерiнiң кедендiк құны тауарды қайта өңдеу үшiн әкелiнгенiн құны ретiнде айқындалады.";
37) 172-бап мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Бұл ретте тауарды қайта өңдеу өнiмдерiнiң кедендiк құны тауарды қайта өңдеу үшiн әкелiнгенiн құны ретiнде айқындалады.";
38) 174-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер тауарлар сатып алу-сату шарты бойынша әкетiлсе;";
39) 190-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкелудiң кедендiк режимi аяқталғанға дейiн жер қойнауын пайдаланушы уақытша әкелiнген тауарды басқа тұлғаға пайдалану және (немесе) оған билiк ету құқығын беруге не иелiктен шығаруға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығы берiлген және/немесе әмбебап құқық мирасқорлығы тәртiбiмен жер қойнауын пайдалану құқығы ауысқан жағдайда жол берiледi.";
40) 192-бапта:
1-тармақта:
екiншi бөлiкте "дәлелдi" деген сөз "жазбаша" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"Кеден органының уақытша әкелу мерзiмiн ұзарту туралы шешiмi декларантқа жазбаша нысанда берiледi, шешiмнiң екiншi данасы кедендiк жүк декларациясымен бiрге кеден органында сақталады.
Тауарларды уақытша әкелу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш берген кезде декларант кедендiк қарау үшiн кеден органына осы тауарларды, ал тауарлар кедендiк ресiмдеудi жүзеге асырған кеден органының қызмет аймағынан тыс жерде болған жағдайда, өздерi тұрған қызмет аймағында тауарлардың бар-жоғы және өзгерiссiз қалыпта тұрғандығы туралы кеден органының қорытындысын ұсынуға мiндеттi.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операциялар үшiн арналған тауарларды уақытша әкелу мерзiмдерiн Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жұмыс бағдарламасында айқындалған көлем мен ұзақтықты ескере отырып декларант айқындайды.";
41) 194-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Бұл ретте кеден қоймасы режимiн аяқтау және тауарларды уақытша әкелу мерзiмiн жаңарту үшiн пайдаланылмаған мерзiмге жаңа кедендiк жүк декларация ресiмделедi.";
42) 210-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Тауарлардың керi экспорты кезiнде алдыңғы кедендiк режимге орналастырылған күнге кедендiк құн қолданылады.";
43) 211-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында "тауарларды" деген сөз "eгep басқа мерзiм келiсiм-шарттың талаптарында көзделмесе, тауарларды" деген сөздермен ауыстырылсын;

36) статью 162 дополнить частью следующего содержания:
"При этом таможенная стоимость продуктов переработки товара определяется как стоимость ввезенного для переработки товара.";
37) статью 172 дополнить частью следующего содержания:
"При этом таможенная стоимость продуктов переработки товара определяется как стоимость ввезенного для переработки товара.";
38) подпункт 2) пункта 3 статьи 174 изложить в следующей редакции:
"2) если товары вывозятся по договору купли-продажи;";
39) статью 190 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Передача права пользования и (или) распоряжения либо отчуждение временно ввезенного товара недропользователем другому лицу до завершения таможенного режима временного ввоза товаров и транспортных средств допускается в случае передачи права недропользования и/или перехода права недропользования в порядке универсального правопреемства, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
40) в статье 192:
в пункте 1:
в части второй слово "мотивированному" заменить словом "письменному";
дополнить частями следующего содержания:
"Решение таможенного органа о продлении сроков временного ввоза предоставляется декларанту в письменной форме, второй экземпляр решения хранится в таможенном органе вместе с грузовой таможенной декларацией.
При представлении заявления о продлении сроков временного ввоза товаров декларант обязан представить таможенному органу данные товары для таможенного осмотра, а в случае нахождения товаров вне зоны деятельности таможенного органа, осуществлявшего таможенное оформление, заключение таможенного органа, в зоне деятельности которого они находятся, о наличии и нахождении товаров в неизменном состоянии.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Срок временного ввоза товаров, предназначенных для операций по недропользованию определяется декларантом исходя из объема и продолжительности, определенных рабочей программой в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недропользовании.";
41) пункт 5 статьи 194 дополнить частью следующего содержания:
"При этом для завершения режима таможенного склада и возобновления срока временного ввоза товаров оформляется новая грузовая таможенная декларация на неиспользованный срок.";
42) статью 210 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. При реэкспорте товаров применяются таможенная стоимость на день помещения под предыдущий таможенный режим.";
43) подпункт 1) пункта 1 статьи 211 дополнить словами ", если иной срок не предусмотрен условиями контракта";

44) 223-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Бұл ретте тауарлардың кедендiк құны тиiстi кедендiк режимге орналастыру кезiнде кедендiк құнды айқындау ерекшелiктерiне сәйкес белгiленедi.";
45) 240-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"240-бап. Еркiн қоймалардағы тауарлармен жүргiзiлетiн операциялар
1. Еркін қоймаларда қайта өңдеу үшiн арналған тауарлар үшiн:
қайта өңдеу бойынша - әкелiнген тауарлардың негiзгi сипаттамалары сақталатын құрастыруды, жинауды және шақтауды қоса алғанда, басқа тауарды дайындау (өңдеу), бiрдейлендiру қайта өңдеудiң мiндеттi шарты болып табылатын жағдайда, әкелiнген тауарларды қайта өңдеу өнiмдерiнде бiрдейлендiруге мүмкiндiк беретін сипаттамалар сақтала отырып, бұл ретте шетелдік тауарлар жеке сипатын жоғалтатын тауардың өзiн қайта өңдеу, оларды қалпына келтiрудi қоса отырып, тауарларды жөндеу, қайта өңдеу процесі барысында оларды толық немесе iшiнара тұтына отырып, қайта өңдеу өнiмдерi өндiрiсiн жеңiлдетуге арналған кейбiр тауарларды пайдалану операцияларын жасауға жол берiледi.
2. Олардың көмегiмен тауарларды қайта өңдеу жөнiндегi операциялар жүзеге асыратын тауарлар үшiн:
тауарларды еркiн қоймада пайдаланылатын технологиялық жабдық және оның қосалқы бөлшектерi, тиеу-түсiру техникасы, өзге де техникалық құралдар ретiнде пайдалануға жол берiледi.
3. Қайта өңдеу өнiмдерi үшiн:
тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау бойынша - тауарлар легiн бөлшектеу, жөнелтiмдердi түзу, сұрыптау, орау, қайта орау, таңбалау, тиеу, түсiру, қайта тиеу, жеткізе жинақтаумен немесе жұмыс күйiне келтiрумен байланысты қарапайым операциялар, тиiмдi орналастыру мақсатында қойма шегiнде тауарлардың орнын ауыстыру, тауарларды көрсету стендтерiне орналастыру, тестiлеу операцияларын жасауға жол берiледi.
4. Қайта өңдеу үшiн арналған тауарлар үшiн және қайта өңдеу өнiмдерi үшiн:
бұл тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша - тазалау, желдету, кептiру (оның iшiнде жылу ағынын келтiрумен), сақтаудың қолайлы температуралық режимiн жасау (суыту, мұздату, жылыту), қорғайтын орамаға орналастыру, қорғаныш майын және консерванттар жағу, коррозияға қарсы жабылғы жасау, сақтандырғыш заттарды енгiзу операцияларын жасауға жол берiледi.
5. Осы баптың 3-тармағының 1) тармақшасында және 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген еркiн қоймаға орналастырылған тауарлармен операциялар кеден органын хабардар ете отырып жүргiзiледi және Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасы бойынша тауарлардың кодын өзгертпеуге тиiс.";

44) пункт 3 статьи 223 дополнить частью следующего содержания:
"При этом таможенная стоимость товаров, устанавливается в соответствии с особенностями определения таможенной стоимости при помещении под соответствующий таможенный режим.";
45) статью 240 изложить в следующей редакции:
"Статья 240. Операции, производимые с товарами на свободных складах
1. На свободных складах для товаров, предназначенных для переработки допускается совершение операций:
по переработке - изготовление (обработка) другого товара, включая монтаж, сборку и подгонку, при котором сохраняются основные характеристики ввезенных товаров, собственно переработка товара, при которой иностранные товары теряют индивидуальный характер с сохранением в продуктах переработки характеристик, позволяющих идентифицировать ввезенные товары в продуктах переработки, когда идентификация является обязательным условием переработки;
ремонт товаров, включая их восстановление, использование некоторых товаров, предназначенных для облегчения производства продуктов переработки, с их полным или частичным потреблением в процессе переработки.
2. Для товаров, с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров допускается:
использование в качестве технологического оборудования и запасных частей к нему, погрузочно-разгрузочной техники, иных технических средств, эксплуатируемых на свободном складе.
3. Для продуктов переработки допускается совершение операций:
по подготовке товаров к продаже и транспортировке - дробление партий, формирование отправок, сортировка, упаковка, переупаковка, маркировка, погрузка, разгрузка, перегрузка, простые операции, связанные с доукомплектованием или приведением в рабочее состояние, перемещение товаров в пределах склада с целью рационального размещения, размещение товаров на демонстрационных стендах, тестирование.
4. Для товаров, предназначенных для переработки и для продуктов переработки допускается совершение операций:
по обеспечению сохранности этих товаров - чистка, проветривание, сушка (в том числе с созданием притока тепла), создание оптимального температурного режима хранения (охлаждение, замораживание, подогрев), помещение в защитную упаковку, нанесение защитной смазки и консервантов, нанесение антикоррозийного покрытия, введение предохранительных присадок;
5. Операции с товарами, помещенными на свободный склад, указанные в подпункте 1) пункта 3 и подпункте 1) пункта 4 настоящей статьи, производятся с уведомления таможенного органа и не должны изменять код товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности.";

46) 245-бап мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Бұл ретте қайта өңделген тауарлардың кедендiк құны тауарды қайта өңдеу үшiн әкелiнгенiн құны ретiнде айқындалады.";
47) 246-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшаларымен толықтырылсын:
"6) келiп түсетiн/сақталып жатқан/ әкетiлетiн тауарлардың автоматтандырылған тiркеудi жүргiзу үшiн осы Кодекстiң 424-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары пайдаланатын бағдарламалық өнiмдермен үйлесiмдi бағдарламалық өнiмдердi орнату және мiндеттi түрде пайдалану үшiн компьютерлiк құрал-жабдық болуға тиiс.";
7) өрт қауiпсiздiгi талаптарына, санитарлық-эпидемиологиялық және техникалық нормаларға сәйкес келуге тиiс.";
48) 248-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) қызмет аймағында қойма бекiтiлетiн кеден органының бiлiктiлiк талаптары мен шарттарына сәйкестiгi туралы қорытындысы.";
49) 268-баптың 3-тармағы "уақытша әкелiнген" деген сөздерден кейiн "және уақытша әкетiлген" деген сөздермен толықтырылсын;
50) мынадай мазмұндағы 269-1, 269-2, 269-3-баптармен толықтырылсын:
"269-1-бап. Декларациялаудың конклюденттiк нысаны кезiнде өткiзу пункттерiн жайластыруға қатысты жалпы ережелер
1. Өткiзу пункттерiнде декларациялаудың конклюденттiк нысанын қолдану мақсаты үшiн "жасыл және қызыл дәлiздер" жүйесiн қолдану үшiн орындар жайластырылады.
2. "Жасыл және қызыл дәлiздер" жүйесiн қолдану Қазақстан Республикасы кедендiк шекарасы арқылы кейiнгi декларациялау нысанын және оған сәйкес онда өткiзiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылау үшiн оған тиiстi дәлiздi жеке тұлғаның дербес таңдауын көздейдi.
3. Кәмелетке толмаған адамдар өткiзетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу және кедендiк бақылау үшiн декларациялау нысаны мен оған тиiстi дәлiздi таңдауды сүйемелдеушi адам жүргiзедi.
269-2-бап. Халықаралық өткiзу пунктiнде "жасыл және қызыл-дәлiздердi" қолдану
1. "Жасыл дәлiздер" - Қазақстан Республикасының кеден шекарасына халықаралық өткiзу пунктi арқылы және осы Кодекстiң 289-бабына сәйкес қол жүгiнде және иесiмен бiрге жөнелтiлетiн багажында мiндеттi жазбаша декларациялануға жататын тауарлары жоқ жеке тұлғалардың тауарларды жеңiлдiктi өткiзу тәртiбi.
"Жасыл дәлiзде" кедендiк бақылаудың кейбiр нысандарын қолданбау адамдардың Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын сақтау мiндетiнен босатылатындығын бiлдiрмейдi.
2. "Қызыл дәлiздер" - осы Кодекстiң 265-бабына сәйкес қол жүгiнде және иесiмен бiрге жөнелтiлетiн багажында мiндеттi жазбаша декларациялануға жататын жеке тұлғаларға қолданылатын Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету үшiн жеткiлiктi кедендiк бақылау нысандарын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының кеден шекарасында халықаралық өткiзу пункттерi арқылы жеке тұлғалар өткiзетiн тауарларды кедендiк бақылау тәртiбi.

46) статью 245 дополнить частью следующего содержания:
"При этом таможенная стоимость переработанных товаров определяется как стоимость ввезенного для переработки товара.";
47) пункт 1 статьи 246 дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) иметь в наличии компьютерное оборудование для установки и обязательного использования программного продукта, совместимый с программными продуктами, используемыми таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 424 настоящего Кодекса для ведения автоматизированного учета поступающих/хранящихся/вывозимых товаров;
7) соответствовать требованиям пожарной безопасности, санитарно-эпидемиологическим и техническим нормам.";
48) пункт 1 статьи 248 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) заключение таможенного органа, в зоне деятельности которого утверждается склад о соответствии квалификационным требованиям.";
49) в пункте 3 статьи 268 после слов "Временно ввезенные" дополнить словами "и временно вывезенные";
50) дополнить статьями 269-1, 269-2, 269-3 следующего содержания:
"Статья 269-1. Общие положения, относящиеся к обустройству пунктов
пропуска при конклюдентной форме декларирования
1. Для целей применения конклюдентной формы декларирования в пунктах пропуска обустраиваются места для применения системы "зеленого и красного коридоров".
2. Применение системы "зеленого и красного коридоров" предусматривает самостоятельный выбор физическим лицом, следующим через таможенную границу Республики Казахстан, формы декларирования и соответствующего ей коридора для таможенного оформления и таможенного контроля перемещаемых им товаров.
3. Выбор формы декларирования и соответствующего ей коридора для таможенного оформления и таможенного контроля товаров, перемещаемых несовершеннолетними лицами, производится сопровождающим лицом.
Статья 269-2. Применение в международном пункте пропуска системы "зеленого и
красного коридоров".
1. "Зеленый коридор" - льготный порядок перемещения товаров физическими лицами, следующими через международные пункты пропуска на таможенной границе Республики Казахстан и не имеющими в ручной клади и сопровождаемом багаже товаров, подлежащих обязательному письменному декларированию в соответствии со статьей 289 настоящего Кодекса.
Неприменение отдельных форм таможенного контроля в "зеленом коридоре" не означает, что лица освобождаются от обязанностей соблюдать таможенное законодательство Республики Казахстан.
2. "Красный коридор" - порядок таможенного контроля товаров, перемещаемых физическими лицами, следующими через международные пункты пропуска на таможенной границе Республики Казахстан, с использованием форм таможенного контроля, достаточных для обеспечения соблюдения таможенного законодательства Республики Казахстан, применяемый к физическим лицам, имеющим в ручной клади и сопровождаемом багаже товары, подлежащие обязательному письменному декларированию в соответствии со статьей 265 настоящего Кодекса.

3. "Жасыл" және "қызыл" дәлiздердiң басталуы мен аяқталуын кедендiк бақылау аймағының шегiнде кеден органы белгiлейдi.
269-3-бап. "Жасыл және қызыл дәлiздердi" қолдану үшiн шекарадағы өткiзу пункттерiне қойылатын талаптар
1. "Жасыл және қызыл дәлiздер" жүйесi шекарада өткiзу пунктi кедендiк бақылау аймағында "жасыл дәлiз" талаптарына сәйкес жабдықталған кем дегенде бiр дәлiз және "қызыл дәлiзге" қойылатын талаптарды ескерiп жабдықталған кем дегенде бiр дәлiз болған кезде қолданылады.
2. Коридорлардың санын кеден органы белгiлейдi.
3. "Жасыл және қызыл дәлiздердiң" жайластыруға қолданылатын талаптарды кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлейдi.";
51) 275-баптың 1-тармағы "табыс ету талап етiлмейдi" деген сөздерден кейiн "және мұндай жағдайларда кедендiк рәсiмдеу көлiк және коммерциялық құжаттарға кеден органының тиiстi белгiлерiн қою жолымен жүзеге асырылады" деген сөздермен толықтырылсын;
52) 297-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;
53) 306-баптың 5) тармақшасы "кiрiстiң бiр бөлiгi" деген сөздерден кейiн ", оның iшiнде Қазақстан Республикасы салық заңнамасына сәйкес салық салынатын салық салуда жеңiлдiгi бар мемлекеттен алған кiрiс" деген сөздермен толықтырылсын;
54) 309-бап мынадай мазмұндағы 11) тармақпен толықтырылсын:
"11. Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына өзiнде ақпарат жазылған ақпарат тасымалдауыштарын (магнит дискiлерi, магнит таспасы, компакт-дискiлер, флоппи-дискiлер және т.т.) әкелген кезде кедендiк құнға мәмiленiң мәнi көрсетiлген тасымалдауыштарда жазылған ақпарат болып табылатын жағдайларды қоспағанда, осы ақпаратты тасымалдауыштың құны ғана қосылады.";
55) 315-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Жер қойнауын пайдаланушылар өткiзген шартты түрде шығарылған тауарлардың кедендiк құны Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгiленген қолдану (пайдалану) уақыты iшiндегi амортизация нормаларын ескере отырып, тауарларды өзге кедендiк режимге орналастырған күнге айқындалады.";
56) 316-бапта:
1 һ-тармақта:
"растау үшiн декларант" деген сөздерден кейiн "жазбаша және (немесе) электрондық нысанда" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақшада "eгep декларант бере алса," деген сөздер "заңнамасы кедендiк декларацияны толтыру туралы көздемейтiн елдердi қоспағанда" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "декларант бұл үшiн" деген сөздерден кейiн "жазбаша және (немесе) электрондық нысанда" деген сөздермен толықтырылсын;

3. Начало и окончание "зеленого" и "красного" коридоров устанавливается территориальным подразделением уполномоченного органа по вопросам таможенного дела в пределах зоны таможенного контроля.
Статья 269-3. Требования к пунктам пропуска на границе для применения "зеленого и
красного коридоров"
1. Система "зеленого и красного коридоров" применяется при наличии в зоне таможенного контроля пункта пропуска на границе не менее одного коридора, оборудованного в соответствии с требованиями "зеленого коридора", и не менее одного коридора, оборудованного с учетом требований к "красному коридору".
2. Количество коридоров определяется таможенным органом.
3. Требования, применяемые к обустройству "зеленого и красного коридоров", определяются уполномоченным органом по вопросам таможенного дела.";
51) в пункте 1 статьи 275 слова ", за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи" заменить словами "и таможенное оформление в таких случаях производится путем проставления на транспортных и коммерческих документах соответствующих отметок таможенного органа, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи";
52) подпункт 2) пункта 1 статьи 297 исключить;
53) подпункт 5) статьи 306 дополнить словами ", в том числе доход, полученный в государствах с льготным налогообложением, облагаемым в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан";
54) статью 309 дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. При ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан носителей информации (магнитных дисков, магнитных лент, компакт-дисков, флоппи-дисков и т.д.) с записанной на них информацией, в таможенную стоимость включается только стоимость носителя этой  информации, за исключением случаев, когда предметом сделки является информация, записанная на указанных носителях.";
55) статью 315 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Таможенная стоимость условно выпущенных товаров, перемещенных недропользователями определяется на дату помещения товаров под иной таможенный режим с учетом установленных налоговым законодательством Республики Казахстан норм амортизации за время использования (эксплуатации).";
56) в статье 316:
в пункте 1:
после слов "декларант должен представить" дополнить словами "в письменной и (или) в электронной формах";
в подпункте 7) слова "если декларант может представить" заменить словами "за исключением тех, стран, законодательство которых не предусматривает оформление таможенной декларации";
в пункте 2 после слов "декларант вправе представить необходимые для этого" дополнить словами "в письменной и (или) в электронной формах";

57) 317-баптың 1-тармағында:
"кеден органына" деген сөздерден кейiн "жазбаша және (немесе) электрондық нысанда" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Кедендiк құн декларациясын толтырудың тәртiбiн орталық атқарушы орган белгiлейдi, нысанын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган айқындайды.";
58) 318-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасында:
төртiншi абзацында "дәйектемесiз декларациялау" деген сөздерден кейiн ", оның iшiнде декларацияланатын тауар шыққан елдiң сыртқы экономикалық қызметi тауар номенклатурасының сәйкессiздiгi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"eгep, сатушы кейiннен қайта сатудан тiкелей немесе жанама түрде кiрiс алса, оның iшiнде салық салуда жеңiлдiгi бар мемлекеттерден алған кiрiсi болса;";
2-тармақта:
1) тармақша "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қалған тауарлар бойынша:
Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн - тәуелсiз сараптама қорытындысы (акт) және Қазақстан Республикасының кеден органының қарау актiсi;
Қазақстан Республикасының аумағынан әкетiлетiн тәуелсiз сараптама қорытындысы (акт).
Осы ереже сыртқы сауда шартының (келiсiм-шартының) талаптарында көзделген саны бойынша әкелiнген немесе әкетiлген тауардың ауытқуларына қолданылмайды.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"Сатушыға кейiннен қайта сатудан тiкелей немесе жанама түрде түскен кiрiске, оның iшiнде салық салуда жеңiлдiгi бар мемлекеттерден алған кiрiске байланысты мәмiле бағасы өзгерген жағдайда, сатып алу-сатудың не айырбастың сыртқы сауда шарты (келiсiм-шарты) және/немесе жарғылық капиталында әрбiр мәмiлеге қатысушының айналымында жүрген дауыс берушi акциялары немесе резидент емес заңды тұлғаның және үшiншi тұлғаның жарғылық капиталындағы салымдардың (пайлардың) 5 немесе одан да көп пайыздары тiкелей немесе жанама резидентке жататын резидент еместiк шот-фактурасы (инвойсы) тауар мәмiлесiнiң бағасын түзетудi растайтын құжат болып табылады.
Бұл ретте түзетудi резидент емес тұлға үшiншi тұлғаға соңғы қайта сату жөнiндегi мәліметтермен өз атынан ұсынатын құжаттар бойынша резидент жүргiзедi.";
5-тармақта "экспорт режимiнде" деген сөздер және "немесе тауарды еркiн айналым үшiн шығарғаннан" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақта:
"түзетiлетiн" деген сөздiң алдынан ", оның iшiнде Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасының коды және шығарылған елi өзгеруiне байланысты" деген сөздермен толықтырылсын;
59) 320-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;

57) в пункте 1 статьи 317:
после слов "товаров заявляется" дополнить словами "в письменной и (или) электронной формах";
второе предложение изложить в следующей редакции:
"Порядок заполнения декларации таможенной стоимости устанавливается центральным исполнительным органом, форма определяется уполномоченным органом по вопросам таможенного дела.";
58) в статье 318:
в подпункте 2) пункта 1:
в абзаце четвертом после слов "недостоверное декларирование," дополнить словами "в том числе несоответствие кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, страны происхождения декларируемого товара,";
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"если продавцом прямо или косвенно получен доход от последующих перепродаж, в том числе доход, полученный в государствах с льготным налогообложением";
в пункте 2:
подпункт 1) дополнить словами "Республики Казахстан";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) по остальным товарам:
ввозимым на территорию Республики Казахстан - заключение (акт) независимой экспертизы и акт досмотра таможенного органа Республики Казахстан;
вывозимым с территории Республики Казахстан - заключение (акт) независимой экспертизы.
Данное положение не распространяется на отклонения ввезенного или вывезенного товара по количеству, предусмотренного условиями внешнеторгового договора (контракта).";
пункт 4 дополнить частями следующего содержания:
"В случае изменения цены сделки в связи с поступившим продавцу прямо или косвенно доходом от последующих перепродаж, в том числе доходом, полученным в государствах с льготным налогообложением, документом, подтверждающим корректировку цены сделки товара является внешнеторговый договор (контракт) купли - продажи либо мены и/или счет-фактура (инвойс) нерезидента, в уставном капитале которого резиденту принадлежит прямо или косвенно 5 и более процентов голосующих акции, находящихся в обращении каждого из участников сделки, или вкладов (паев) в уставном капитале юридического лица-нерезидента и третьим лицом.
При этом корректировка производится резидентом, по документам представляемым лицом-нерезидентом от собственного имени, со сведениями по конечной перепродаже третьему лицу.";
в пункте 5 слова "в режимах экспорта или выпуска товара для свободного обращения" исключить;
пункт 6 после слов "которых корректируются" дополнить словами ", в том числе в связи с изменением по коду Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности и страны происхождения";
59) подпункт 2) пункта 1 статьи 320 исключить;

60) 321-бапта:
1-тармақта "кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу қамтамасыз етiлген болса," деген сөздер "осы Кодекстiң 43-тарауына сәйкес кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу қамтамасыз етiлген кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "мәлiметтерiн пайдалана отырып" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ шет мемлекеттермен деректер алмасу және 314-баптың 2-тармағында айқындалған деректердiң негiзiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
61) мынадай мазмұндағы 321-1-баппен толықтырылсын:
"321-1-бап. Тауарлардың кедендiк құнын айқындауға қатысты қосымша ережелер
Қылмыстық iстердi және әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарау кезiнде кедендiк шекара арқылы тауарларды заңсыз өткiзуден болатын кедендiк төлемдер мен салықтар бойынша залалды белгiлеу мақсатында тауарлардың кедендiк құнын айқындау заңнамада белгiленген тәртiппен сарапшыларды тарта отырып жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы осы Кодексте белгiленген талаптар мен шарттарды бұза отырып өткiзiлген тауарларға қатысты және кедендiк төлемдер мен салықтар төленбеген тауарларға қатысты өсiмпұлды қоса алғанда, төлеуге жататын кедендiк төлемдер мен салықтардың сомасы шекарадан өткен күнi, ал егер де мұндай күндi анықтау мүмкiн болмаса, кеден органдары осы тауарларды анықтаған күнi қолданылатын ставкаларды негiзге ала отырып есептеледi.
Кеден органына тауарлардың сипаты туралы, олардың атаулары туралы, мөлшерi, шығарылған елi туралы нақты мәлiметтердi ұсынбауға байланысты кедендiк төлемдер мен салықтардың сомаларын анықтау мүмкiн болмаған кезде кедендiк төлемдер мен салықтардың сомалары кедендiк төлемдер мен салықтардың барынша көп мөлшерiнiң, тауардың мөлшерi мен шығарылған елiнiң негiзiнде анықталады.";
62) 322-баптың 2) тармақшасында "лицензия" деген сөзден кейiн "немесе кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның бiлiктiлiк аттестатын" деген сөздер алып тасталсын;
63) 325-бапта "Лицензиялар" деген сөздерден кейiн "мен  кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның бiлiктiлiк аттестатын" деген сөздер алып тасталсын;
64) 326-баптың 3-тармағында "тиiстi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi" деген сөздер "орталық атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
65) 327-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"327-бап. Талап қою мерзiмi
Кеден органдарының кедендiк төлемдердiң және салықтардың қайта қаралған сомаларын төлеу не кедендiк төлемдердiң және салықтардың төленбеген сомаларын өндiрiп алу туралы талаптары бойынша, сондай-ақ төлеушiлердiң артық төленген кедендiк төлемдердiң және салықтардың сомасын қайтарып алу немесе есепке алу туралы талаптары бойынша талап қою мерзiмi бес жыл болып белгiленедi.";

60) в статье 321:
в пункте 1 слова ", если обеспечена уплата таможенных платежей и налогов" заменить словами "при обеспечении уплаты таможенных платежей и налогов в соответствии с главой 43 настоящего Кодекса";
пункт 2 дополнить словами ", а также на основе обмена данных с иностранными государствами и данных, определенных пунктом 2 статьи 314";
61) дополнить статьей 321-1 следующего содержания:
"Статья 321-1. Дополнительные положения, относящиеся к определению таможенной
стоимости товаров
В целях установления ущерба по таможенным платежам и налогам от незаконного перемещения товаров через таможенную границу при рассмотрении уголовных дел и дел об административных правонарушениях в сфере таможенного дела, определение таможенной стоимости товаров осуществляется с привлечением экспертов в порядке установленном законодательством.
В отношении товаров, перемещенных через таможенную границу Республики Казахстан с нарушением требований и условий, установленных настоящим Кодексом, и в отношении которых не уплачены таможенные платежи и налоги, суммы, подлежащих уплате таможенных платежей и налогов, включая пеню, исчисляются исходя из ставок, действующих на день пересечения границы, а если такой день установить невозможно, - на день обнаружения таможенными органами таких товаров.
При невозможности определения сумм таможенных платежей и налогов, в силу непредставления в таможенный орган точных сведений о характере товаров, об их наименовании, о количестве, стране происхождения, сумма таможенных платежей и налогов определяется исходя из наибольшей величины ставок таможенных платежей и налогов, количества и страны происхождения товара.";
62) в подпункте 2) статьи 322 слова "или квалификационный аттестат специалиста по таможенному оформлению" исключить;
63) в статье 325 после слов "сборы за выдачу лицензий" слова "и квалификационного аттестата специалиста по таможенному оформлению" исключить;
64) в пункте 3 статьи 326 слова "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела по согласованию с соответствующим уполномоченным государственным" заменить словами "центральным исполнительным";
65) статью 327 изложить в следующей редакции:
" Статья 327. Срок исковой давности
Срок исковой давности по требованиям таможенных органов об уплате пересмотренных сумм таможенных платежей и налогов либо взыскании неуплаченных сумм таможенных платежей и налогов, а также по требованиям плательщиков о возврате или зачете излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов устанавливается в пять лет.";

66) 338-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) осы Кодекстiң 370-бабына сәйкес шартты түрде тауарларды шығару кезiнде қолданылады.";
67) 339-баптың 1-тармағы:
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) бюджетке ақша аудару түрiнде берiлуi мүмкiн.";
3-тармағы алып тасталсын;
68) 346-бапта:
барлық сөйлем бойынша "артық" деген сөзден кейiн "немесе қате" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"Аудару кезiнде мынадай қателер жiберiлген сомалардың бюджетке түсуi кедендiк төлемдер мен салықтардың қате төленген сомалары деп саналады:
1) салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi салық төлеушiнiң атауына сәйкес келмесе;
2) алушы - салық органының Салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi дұрыс емес көрсетiлсе;
3) банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйым төлем құжатын дұрыс емес ресiмдесе;
4) банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйым, салық және басқа да мiндеттi төлемдердi қате екi рет есептесе;
5) төлемнiң мәтiндiк мәнi төлемнiң мәндiк кодына және кiрiстердiң бюджеттiк сыныптамасының кодына сәйкес келмесе;
6) көрсетiлген салық органында салық төлеушiнiң тiркеу деректерi болмаса;
7) басқа да себептер.";
7-тармағы "өтiнiш бойынша" деген сөздерден кейiн "он бес жұмыс күнiнен артық емес мерзiмде" деген сөздермен толықтырылсын;
69) 350-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"Eгep, хабарламаға шағымданған жағдайда хабарламадағы талаптарды орындау мерзiмiн есептеу шағым берiлген күннен бастап шағым бойынша шығарылған шешiмнiң заңды күшiне енген күнiн қоса алғанға дейiнгi уақыт кезеңiне тоқтатылады.
Бұл ретте, шағымдану өсiмпұл есептеудi тоқтата тұрмайды.";
70) 354-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың ережелерi банк берген қарыздар бойынша қамтамасыз ету болып табылатын ақшаның көрсетiлген қарыздардың өтелмеген негiзгi борышы мөлшерiндегi сомасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң актiсiне сәйкес өндiрiп алуға жол берiлмейтiн банк шоттарына қолданылмайды.";
71) 357-баптың 3-тармағында "заңдарына" деген сөз "салық заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
72) 380-бапта:
1-тармағының 1 бөлiмi мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнетiн тауарларға жүктiң кедендiк декларациясы межелi кеден органында қысқаша декларацияны тiркеген күндi қоса есептегенде күнтiзбелiк отыз күннен кешiктiрiлмей берiледi.";
3-тармағында "дәлелдi өтiнiшi" деген сөздер "жазбаша өтiнiшi" деген сөздермен ауыстырылсын;

66) пункт 1 статьи 338 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) при условном выпуске товаров в соответствии со статьей 370 настоящего Кодекса.";
67) пункт 1 статьи 339:
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) перечисления денег в бюджет";
пункт 3 исключить;
68) в статьи 346:
по всему тексту после слов "Излишне", "излишне", "излишней" дополнить словами "или ошибочно", "или ошибочной";
пункт 1 дополнить частями следующего содержания:
"Ошибочно уплаченными суммами таможенных платежей и налогов считаются поступления в бюджет сумм, при которых допущены следующие ошибки:
1) регистрационный номер налогоплательщика не соответствует наименованию налогоплательщика;
2) неверно указано регистрационный номер налогоплательщика налогового органа - получателя;
3) банком, или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, неверно оформлено платежное поручение;
4) банком, или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, ошибочно повторно зачислены налоги и другие обязательные платежи;
5) текстовое назначение платежа не соответствует коду назначения платежа и коду бюджетной классификации доходов;
6) отсутствие регистрационных данных налогоплательщика в данном налоговом органе.
7) другие причины.";
пункт 7 дополнить словами "в срок не более пятнадцати рабочих дней со дня подачи заявления";
69) пункт 6 статьи 350 дополнить частями следующих содержаний:
"В случае если уведомление обжаловано, исчисление срока исполнения требований, содержащихся в уведомлении приостанавливается на период времени, начиная со дня подачи жалобы до дня вступления в законную силу решения вынесенного по жалобе включительно.
При этом обжалование не приостанавливает начисление пени.";
70) пункт 1 статьи 354 дополнить частью следующего содержания:
"Положения настоящего пункта не распространяются на суммы денег, являющихся обеспечением по займам, выданным банком, в размере непогашенного основного долга указанного займа, а также на банковские счета, по которым в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о пенсионном обеспечении наложение взыскания не допускается.";
71) в пункте 3 статьи 357 после слов "в соответствии с" дополнить словом "налоговым законодательством";
72) в статье 380:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Грузовая таможенная декларация на товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан, подается не позднее тридцати календарных дней включительно со дня регистрации краткой декларации в таможенном органе назначения, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи";
в пункте 3 слова "мотивированному обращению" заменить словами "письменному заявлению";

73) 382-баптың 5-тармағының 1) тармақшасында "брокерлiк қызмет көрсетуге шарт" деген сөздерден кейiн "және кедендiк ресiмдеу бойынша маманның бiлiктiлiк аттестаты" деген сөздер алып тасталсын;
74) 383-бапта:
1) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"заңнамаларында кедендiк декларациялауды толтыру қарастырылмаған елдерден басқа, жөнелтушi елдiң жүк кедендiк декларациясының көшiрмесi;";
17) тармақшасының бесiншi бөлiкте "әкетiлуiн" деген сөзден кейiн "және/немесе әкелiнуiн" деген сөздермен толықтырылсын;
75) 385-бапта:
2-тармақта "Кеден органы" деген сөздер алып тасталсын және "өзгертуге және толықтыруға рұқсат етедi" деген сөздер "өзгертуi және толықтыруы мүмкiн" деген сөзбен толықтырылсын;
6-тармақта:
"дәлелдi өтiнiшi" деген сөздер "жазбаша өтiнiшi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган" деген сөздер "орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Ресiмдеу мерзiмi осы Кодекстiң 440-бабында белгiленген мерзiмнен асатын жүк кедендік декларациясы күшiн жоюға жатады.";
8-тармақта "дәлелдi өтiнiшi" деген сөздер "жазбаша өтiнiшi" деген сөздермен ауыстырылсын;
76) 387-бапта:
2-тармағы мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Уақытша кедендiк декларация берiлген кезде нақты сатып алушы айқындалмаған жағдайда және/немесе келiсiм-шарттың тараптары өзара тәуелдi тұлғалар болып табылса, өзара тәуелдi тараптар арасында бiр сыртқы сауда шарты (келiсiм-шарты) шеңберiнде тауарларды жеткiзуге бiр уақытша кедендiк декларация берiлiп, кейiннен байланысты емес нақты сатып алушылардың саны бойынша бiрнеше толық кедендiк жүк декларациясы мен сатып алу-сату шарты (келiсiм-шарты) берiледi.";
3-тармақта "кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган" деген сөздер "орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Декларант жүктiң уақытша кедендiк декларациясында мәлiмделген тауарлар легi жеткiзiлгеннен кейiнгi күннен бастап күнтiзбелiк отыз күннен кешiктiрмей жүктiң толық кедендiк декларациясын беруге мiндеттi.
Тауарларды бағаны айқындау талаптары бар шарт бойынша өткiзу кезiнде, меншiк құқығын Қазақстан Республикасы кедендiк аумағының шегiнен тыс жерлерге беру кезiнде беру мерзiмi баға мен мөлшердi айқындау үшiн пайдаланылатын коносамент, қабылдап алу-тапсыру актiсi не басқа да құжаттар ресiмделген күннен бастап, бiрақ уақытша кедендiк декларация тiркелген күннен бастап күнтiзбелiк тоқсан күннен асырмай есептеледi. Егер декларацияланатын тауарлар легiне бiрнеше көлiктiк құжат жасалса, мерзiм, отыз күнтiзбелiк күн соңғы көлiктiк құжат ресiмделген күннен бастап есептеледi.";

73) в подпункте 1) пункта 5 статьи 382 после слов "на оказание брокерских услуг" слова "и квалификационный аттестат специалиста по таможенному оформлению" исключить;
74) в статье 383:
подпункт 1) дополнить абзацем следующего содержания:
"грузовая таможенная декларация страны отправления, за исключением тех, стран, законодательство которых не предусматривает оформление таможенной декларации";
в абзаце пятом подпункта 17) после слова "вывоз" дополнить словами "и/или ввоз";
75) в статье 385:
в пункте 2 слова "разрешаются таможенными органами" заменить словом "возможно";
в пункте 6:
слова "мотивированному обращению" заменить словами "письменному заявлению";
слова "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела" заменить словами "центральным исполнительным органом";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Аннулированию подлежат грузовые таможенные декларации, срок оформления которых превышает сроки, установленные статьей 440 настоящего Кодекса.";
в пункте 8 слова "по мотивированной просьбе" заменить словами "по письменному заявлению";
76) в статье 387:
пункт 2 дополнить частью следующего содержания:
"В случае, если на момент подачи временной таможенной декларации не определен конкретный покупатель и/или сторонами контракта являются взаимозависимые лица, то подается одна временная таможенная декларация на поставку товаров в рамках одного внешнеторгового договора (контракта) между взаимозависимыми сторонами, с последующим представлением полных грузовых таможенных деклараций и договоров купли-продажи (контрактов) по количеству несвязанных фактических покупателей.";
в пункте 3 слова "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела" заменить словами "центральным исполнительным органом";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В срок не позднее тридцати календарных дней после поставки заявленной во временной грузовой таможенной декларации партии товара декларант обязан подать полную грузовую таможенную декларацию.
При перемещении товаров по договорам с условиями определения цены, при передаче права собственности за пределами таможенной территории Республики Казахстан срок подачи исчисляется со дня оформления коносамента, приемо-сдаточного акта, либо других документов используемых для определения цены и количества, но не более девяносто дней с даты регистрации временной таможенной декларации. В случае если на декларируемую партию составлялось несколько транспортных документов срок, тридцать календарных дней, исчисляется с даты оформления последнего транспортного документа.";

77) мынадай мазмұндағы 389-1-баппен толықтырылсын:
"389-1-бап. Бөлшектелген немесе жинақсыз түрдегi тауарларға арналған декларация
Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы бiрнеше топпен жеткiзiлетiн тауарларды бөлшектелген немесе жинақсыз түрде өткiзген кезде, егер өндiрiстiк немесе көлiктiк жағдайлар бойынша оларды бiр топпен тиеу мүмкiн болмаса, осы топтар бiрыңғай тауар болып қаралуы және декларациялануы мүмкiн.
Осы баптың 1-тармағының ережелерi мынадай шарттарды сақтаған кезде қолданылады:
1) кеден органын осындай жеткiзу себептерiн көрсете отырып, жинақталған объектiнi жеткiзу туралы алдын ала хабарландырған;
2) бiр келiсiм-шарт шеңберiнде жиынтық тауардың барлық тобын бiр жеткiзушi жеткiзген;
3) бip кедендiк органда жиынтық тауарлардың барлық топтары декларацияланған;
4) Қазақстан Республикасының кеден аумағына жинақталған объектiнi жеткiзу туралы алдын ала хабарланған күннен бастап алты айдан аспайтын мерзiмде тауарлардың барлық тобын әкелген.
Декларанттың дәлелдi өтiнiшi бойынша тауарларды алушыға байланысты емес себептер бойынша тауарларды жеткiзу мүмкiн болмаған жағдайда, жинақталған объектiлердiң қалған топтарын әкелу мерзiмiн кеден органы ұзартуы мүмкiн. Бұл ретте көрсетiлген ұзарту жинақталған объектiнi жеткiзу туралы хабарлама күнiнен бастап бiр жылдан аса алмайды.
Тауарларды бөлшектелген немесе жинақсыз түрде декларациялау рәсiмiн қолдана отырып, тауарларды кедендiк ресiмдеу тәртiбiн орталық атқарушы орган анықтайды.";
78) 390-бапта:
390-баптың қолданыстағы редакциясы 1-тармақ болып белгiленсiн;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Тәуекелдердi басқару жүйесiн пайдалану арқылы кеден органдары тауарларды шығару туралы шешiм қабылдаған кезде декларант ұсынылған ақпараттың дұрыс еместiгi үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жауап бередi.";
79) мынадай мазмұндағы 393-1-баппен толықтырылсын:
"393-1-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын шартты шығару
1. Мынадай тауарлар мен көлiк құралдары шартты шығаруға жатады:
шектеулер сақтала отырып оларға қатысты кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу жөнiнде жеңiлдiктер берiлген;
кеден қоймасы, бажсыз сауда дүкенi, тауарларды кедендiк аумақта қайта өңдеу, еркiн айналыс қайта өңдеу, уақытша әкелу/әкету, еркiн қойма және еркiн кеден аймағы кедендiк режимдерiне орналастырылған;
оларды шығару Қазақстан Республикасының заңдармен белгiленген шектеулердi сақтауын растайтын құжаттар мен мәлiметтердi ұсынбастан жүзеге асырылатын;
оларға қатысты осы Кодекстiң 43-тарауына сәйкес кедендiк төлемдер мен салықтардың төленуiн қамтамасыз ету қолданылатын.

77) дополнить статьей 389-1 следующего содержания:
"Статья 389-1. Декларация на товары в разобранном или несобранном виде
При перемещении через таможенную границу Республики Казахстан товаров в разобранном или несобранном виде, поставляемых несколькими партиями, если по производственным или транспортным условиям невозможна их отгрузка одной партией, данные партии могут рассматриваться и декларироваться единым товаром.
Положения пункта 1 настоящей статьи применяются при соблюдении следующих условий:
1) предварительное уведомление таможенного органа о поставке товаров в разобранном или несобранном виде с указанием причин такой поставки;
2) поставка всех партий товара одним поставщиком в рамках одного контракта;
3) декларирование всех партий товара в одном таможенном органе;
4) ввоз на таможенную территорию Республики Казахстан всех партий товаров в срок, не превышающий шести месяцев со дня предварительного уведомления о поставке товаров в разобранном или несобранном виде.
По письменному заявлению декларанта в случае невозможности поставки товаров по причинам, не зависящим от получателя товаров, срок ввоза остальных партий товаров в разобранном или несобранном виде может быть продлен таможенным органом. При этом указанное продление не может превышать один год с даты уведомления о поставке товаров в разобранном или несобранном виде.
Порядок таможенного оформления товаров с применением процедуры декларирование товаров в разобранном или несобранном виде определяется центральным исполнительным органом.";
78) в статье 390:
перед словом "Выпуск" дополнить цифрой "1";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. При принятии решения о выпуске товаров таможенными органами посредством использования системы управления рисками, декларант несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан, за недостоверность представленной информации.";
79) дополнить статьей 393-1 следующего содержания:
"393-1. Условный выпуск товаров и транспортных средств
1. Подлежат условному выпуску товары и транспортные средства:
в отношении, которых льготы по уплате таможенных платежей и налогов предоставлены при условии соблюдения ограничений;
помещенные под таможенные режимы таможенного склада, магазина беспошлинной торговли, переработки на таможенной территории, переработки для свободного обращения, временного ввоза/вывоза, свободного склада и свободной таможенной зоны;
выпуск, которых осуществляется без представления документов и сведений, подтверждающих соблюдение ограничений, установленных законами Республики Казахстан;
в отношении, которых применяется обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов в соответствии с главой 43 настоящего Кодекса.

2. Шартты шығару кезiнде тауарлар мен көлiк құралдары кедендiк бақылауда болады.
3. Оларға қатысты кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу жөнiнде жеңiлдiктер берiлген шартты шығарылған тауарлар жеңiлдiктер беру шарттарына сәйкес келетiн мақсаттарда ғана пайдаланыла алады.
4. Кеден органдары шектеулердi сақтауын растайтын құжаттарды ұсынбастан шығаруды жүзеге асырған тауарларды үшiншi тұлғаларға беруге, оның iшiнде оларды сату жолымен немесе өзге әдiспен иелiктен шығаруға тыйым салынады.
5. Еркiн айналыс үшiн шығаруға мәлiмделген тауарлар бюджетке кедендiк төлемдер мен салықтардың тиiстi сомасын төлеу жөнiндегi мiндеттемелердi орындаған сәтiне дейiн шартты шығарылған деп саналады.
6. Шартты түрде жiберiлген тауарлардың шетелдiк тауарлар мәртебесi болады.";
80) 394-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"394-бап. Кеден брокерi ретiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органның лицензиясын алған Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылған заңды тұлға, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасында тiркелген жеке кәсiпкер кеден брокерi бола алады.";
81) 395-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "қамтамасыз ету" деген сөздердiң алдынан ", егер ол кеден брокерi мен өкiлдiк берушi тұлғаның арасындағы шартта көзделсе" деген сөздермен толықтырылсын;
82) 397-баптың 2-тармағында:
7) "кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган" деген сөздер "орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшасындағы "бөлiгiнде" деген сөзден кейiн ", егер ол кеден брокерi мен өкiлдiк берушi тұлғаның арасындағы шартта көзделсе" деген сөздермен толықтырылсын;
83) 398-баптың 1-тармағында:
4) тармақшасында "кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган" деген сөздер "орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшасы алып тасталсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) кеден органына кеден брокерiнiң штатында тұратын мамандар туралы мәлiметтердi ұсыну;";
84) 400-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"400. Кеден брокерi ретiндегi қызметтi жүзеге асыру үшiн мынадай бiлiктiлiк талаптарына:
1) осы Кодекстiң 424-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары пайдаланатын бағдарламалық өнiмдермен үйлесiмдi бағдарламалық өнiмнiң болуына;
2) Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу бойынша делдалдық қызмет көрсетуге байланысты өкiлдiк берушi тұлғалардың мүлiктерi мен мүдделерiне зиян келтiргенi үшiн кеден брокерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру шартының болуына.";

2. При условном выпуске товары и транспортные средства находятся под таможенным контролем.
3. Условно выпущенные товары, в отношении которых представлены льготы по уплате таможенных платежей и налогов могут использоваться только в целях, соответствующих условиям представления льгот.
4. Товары, выпуск которых осуществлен таможенными органами без представления документов, подтверждающих соблюдение ограничений, запрещены к передаче к третьим лицам, в том числе путем их продажи или отчуждения иным способом.
5. Товары, заявленные к выпуску для свободного обращения, считаются условно выпущенными до момента исполнения обязательств по уплате причитающихся сумм таможенных платежей и налогов в бюджет.
6. Условно выпущенные товары имеют статус иностранных товаров.";
80) в статью 394:
часть первую после слов "в соответствии с законодательством Республики Казахстан," дополнить словами "индивидуальный предприниматель, зарегистрированный в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан,";
часть вторую дополнить словами ", индивидуальный предприниматель, зарегистрированный в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан,";
81) подпункт 4) пункта 2 статьи 395 дополнить словами ", если это предусмотрено договором между таможенным брокером и представляемым лицом";
82) в пункте 2 статьи 397:
в подпункте 7) слова "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела" заменить словами "центральным исполнительным органом";
подпункт 9) дополнить словами ", если это предусмотрено договором между таможенным брокером и представляемым лицом";
83) в пункте 1 статьи 398:
в подпункте 4) слова "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела" заменить словами "центральным исполнительным органом";
подпункт 6) исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) представление в таможенный орган сведений о специалистах, состоящих в штате таможенного брокера";
84) статью 400 изложить в следующей редакции:
"Статья 400. Квалификационные требования к деятельности в качестве таможенного
брокера
Для осуществления деятельности в качестве таможенного брокера необходимо, отвечать следующим квалификационным требованиям:
1) иметь в наличии компьютерное оборудование для установки и обязательного использования программного продукта, совместимого с программными продуктами, используемыми таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 424 настоящего Кодекса;
2) наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности таможенного брокера за причинение вреда имуществу и интересам представляемых лиц в связи с оказанием посреднических услуг по таможенному оформлению товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан.";

85) 401-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган берген кеден брокерi ретiндегi қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензияны алғаннан кейiн осындай қызметтi бастауға құқылы.";
2-тармақтың 1) тармақшасында "заңды" деген сөз "мүдделi" деген сөзбен ауыстырылсын;
86) 403-баптың 1 тармағының 3) тармақшасы алып тасталсын;
87) 407 және 408-баптар алып тасталсын;
88) 411-бапта "зияткерлiк меншiк" деген сөздер "тауар таңбаларына авторлық құқық және аралас құқық" деген сөздермен ауыстырылсын;
89) 412-баптың 2-тармағында "кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган" деген сөздер "орталық атқарушы органның келiсiмi бойынша әділет органдарымен";
90) 419-бапта 2-тармақта "не оны алмастырушы адам" деген сөздерден кейiн "тиiстi бұйрық рәсiмдей отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
91) мынадай мазмұндағы 420-1-баппен толықтырылсын:
"420-1-бап. Кеден органдарының интеллектуалдық меншiк құқығын қорғауына қатысты қосымша ережелер
Кеден органдары сот шешiмiне сәйкес жоюға жататын контрафактылы тауарларды тиiстi мемлекеттiк органға беруге мiндеттi.
Контрафактылы тауарды жою жөнiндегi сот шешiмi шығарылған жағдайда тиiстi уәкiлеттi мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жою жөнiндегi шараларды қабылдауға мiндеттi.";
92) 424-бапта:
3-тармақтың 1) тармақшасында "әзiрлейтiн," деген сөз алып тасталсын;
6-тармақта "кеден органдарымен" деген сөздер "ақпарат және байланыс облысы бойынша уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
"кедендiк" деген сөзден кейiн ", фискалдық және болжаулық" деген сөздермен толықтырылсын;
93) 432-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеден органдары тауарлар мен көлiк құралдарын шығарғаннан кейiн осы Кодекстiң 441-бабында көзделген (жеке тексерiп қарауды қоспағанда) қарастырылған нысандарда кедендiк бақылауды жүзеге асырады.";
94) 433-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк (кедендiк) шекарасы арқылы тауарларды және көлiк құралдарын өткiзу пунктiнде радиациялық бақылау жүргiзу тәртiбiн тиiстi уәкiлеттi мемлекеттiк органдармен келiсiм бойынша кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлейдi.";
95) 442-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. 442-баптың 3-тармағына сәйкес қосымша құжаттар мен мәлiметтерге сұрау салу және егер, осы Кодексте тiкелей өзгеше көзделмесе, оларды тауарларды шығаруға кедергi жасамайтындығына тексеру.";

85) в статье 401:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Деятельность в качестве таможенного брокера допускается после получения лицензии, выданной уполномоченным органом по вопросам таможенного дела, на право осуществления такой деятельности.";
в подпункте 1) пункта 2 слово "юридического" заменить на "заинтересованного";
86) подпункт 3) пункта 1 статьи 403 исключить;
87) статьи 407, 408 исключить;
88) в статье 411 слова "интеллектуальной собственности" заменить словами "авторского права и смежных прав, на товарные знаки";
89) в пункте 2 статьи 412 слова "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела." заменить словами "органами юстиции по согласованию с центральным исполнительным органом.";
90) пункт 2 статьи 419 дополнить словами "с оформлением соответствующего приказа";
91) дополнить статьей 420-1 следующего содержания:
"Статья 420-1. Дополнительные положения, относящиеся к защите прав интеллектуальной
собственности таможенными органами
Таможенные органы обязаны передать контрафактные товары, подлежащие уничтожению в соответствии с решением суда соответствующему государственному органу.
В случае вынесения судебного решения по уничтожению контрафактного товара, соответствующий уполномоченный государственный орган обязан принять меры по уничтожению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
92) в статье 424:
в подпункте 1) пункта 3 слово "разрабатываемые," исключить;
в пункте 6 слова "таможенными органами" заменить словами "центральным исполнительным органом по согласованию с уполномоченным органом в области информатизации и связи,";
в пункте 7:
после слова "таможенных" дополнить словами ", фискальных и прогнозных";
слова "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела" заменить словами "центральным исполнительным органом по согласованию с уполномоченным органом в области информатизации и связи,";
93) статью 432 изложить в следующей редакции:
"Таможенные органы осуществляют таможенный контроль после выпуска товаров и транспортных средств в формах, предусмотренных статьей 441 (за исключением личного досмотра) настоящего Кодекса.";
94) пункт 2 статьи 433 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок проведения радиационного контроля в пунктах пропуска товаров и транспортных средств через государственную (таможенную) границу Республики Казахстан устанавливается уполномоченным органом по вопросам таможенного дела по согласованию с соответствующими уполномоченными государственными органами.";
95) статью 442 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Запрос дополнительных документов и сведений в соответствии с пунктом 3 статьи 442 и их проверка не препятствуют выпуску товаров, если иное прямо не предусмотрено настоящим Кодексом.";

96) 453-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiкте "зерттеу жүргiзу" деген сөздерден кейiн, ", сондай-ақ құжаттардың және бiрдейлендiру құралдарының түпнұсқалығын тексеру" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
бiрiншi бөлiкте "сарапшылары" деген сөз "мамандары" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақшасының екiншi бөлiгiнде "қаулы" деген сөзден кейiн "немесе анықтама" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Жолдамада не қаулыда немесе анықтамада көрсетiледi:";
5-тармақта "қаулы" деген сөзден кейiн "немесе анықтама" деген сөздермен толықтырылсын;
97) 468-баптың 1-тармағының үшiншi бөлiгiнде "мүмкiндiк беретiн" деген сөздерден кейiн ", талдау мен тәуекелдi басқарудың автоматтандырылған жүйесiнде жүзеге асырылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
98) мынадай мазмұндағы 469-1-баппен толықтырылсын:
"469-1-бап. Алдын ала ақпарат беру
Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар, тасымалдаушылар, кеден iсi саласында лицензиясы бар тұлғалар электронды түрде жүк, жолаушылар, көлiк құралдары және жүру бағыты туралы алдын ала ақпаратты бередi.
Кеден органдары Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес шетел мемлекеттерiнiң кеден органдарымен алдын ала ақпарат алмасуды жүзеге асырады.
Алдын ала ақпаратты беру және пайдалану тәртiбiн орталық атқарушы орган белгiлейдi.";
99) 481-бапта 2) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы валюталық заңнамасына сәйкес тауарлардың және көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы қозғалысы туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне хабарлап отырады;";
100) 494-баптың 1-тармағында, 498-баптың 1 және 2-тармақтарындағы "кеден iсi" деген сөздер "немесе орталық атқарушы органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
101) 502-баптың 1 және 2-тармақтарында "уәкiлеттi орган" деген сөздер "немесе орталық атқарушы орган" деген сөздермен толықтырылсын;
102) 506-баптың 2-тармағында:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) iшкi iстер органдарының әскери-дәрiгерлiк комиссиясының қызметке жарамдылығы туралы медициналық қорытындысының болуы;";
3) тармақшасында "кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
103) 507-бапта барлық мәтiн бойынша "жас мамандарды", "жас мамандар" деген сөздер "жаңадан қабылданғандарды", "жаңадан қабылданғандар" деген сөздермен ауыстырылсын;
104) 508-бап алып тасталсын;
105) 511-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кiшi, орта, басшы құрамның арнаулы атақтарын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органның басшысы бередi.
Аға басшы құрамның арнаулы атақтарын орталық атқарушы органның басшысымен берiледi.";

96) в статье 453:
часть первую пункта 1 дополнить словами ", а также подлинности документов и средств идентификации";
в пункте 4:
в части первой слово "экспертами" заменить на "специалистами";
в подпункте 2) части второй после слова "постановлении" дополнить словами "или определение";
часть третью изложить в следующей редакции:
"В направлении, постановлении либо определении указываются:";
в пункте 5 слова "либо постановлением" заменить словами "постановлением либо определением";
97) часть третью пункта 1 статьи 468 дополнить словами ", осуществляемая в автоматизированной системе анализа и управления рисками.";
98) дополнить статьей 469-1 следующего содержания;
"Статья 469-1. Предоставление предварительной информации
Участники внешнеэкономической деятельности, перевозчики, лица, имеющие лицензии в сфере таможенного дела предоставляют в электронном виде таможенным органам предварительную информацию о грузе, пассажирах, транспортных средствах и маршрут следования.
Таможенные органы осуществляют обмен предварительной информации с таможенными органами иностранных государств в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
Порядок предоставления и использования предварительной информации устанавливается центральным исполнительным органом.";
99) подпункт 2) статьи 481 изложить в следующей редакции:
"2) информируют Национальный Банк Республики Казахстан о движении товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан;";
100) пункт 1 статьи 494, пункты 1 и 2 статьи 498 дополнить словами "либо центральный исполнительный орган";
101) в пунктах 1 и 2 статьи 502 после слов "таможенного дела:" дополнить словами "либо центральный исполнительный орган:";
102) в пункте 2 статьи 506:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) наличие медицинского заключения военно-врачебных комиссий органов внутренних дел о пригодности к службе;";
в подпункте 3) слова "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела." заменить словами "законодательством Республики Казахстан.";
103) в заголовке и тексте статьи 507 слова "Молодых специалистов", "молодые специалисты" заменить словами "Вновь принятых", "вновь принятые";
104) статью 508 исключить;
105) пункт 3 статьи 511 изложить в следующей редакции:
"3. Специальные звания младшего, среднего начальствующего состава присваиваются руководителем уполномоченного органа по вопросам таможенного дела.
Специальные звания старшего начальствующего состава присваиваются руководителем центрального исполнительного органа.";

106) 515-баптың 1-тармағы:
"кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган" деген сөздер "орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органның басшылары, сондай-ақ кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органның облыстар (республикалық маңыздағы қалалар, астана) бойынша аумақтық бөлiмшелерiнiң, кедендерiнiң, мамандандырылған кеден мекемелерiнiң басшылары және олардың орынбасарлары сол кеден органында не атқарып отырған басшы лауазымында үздiксiз болған 3 жыл өткен сайын ротациялануы мүмкiн.";
107) 516-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттiк қызметте болуға байланысты мiндеттердi және шектеулерді сақтамауы;";
108) 517-баптың 3-тармағында:
"кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган" деген сөздер "тиiстi уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
109) 518-бапта 2-тармақтың 2) тармақшасында "қызметкерлерi" деген сөздер "лауазымды тұлғаларына" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткеннен кейiн қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

106) в пункте 1 статьи 515:
слова "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела." заменить словами "центральным исполнительным органом.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Руководители подразделений уполномоченного органа по вопросам таможенного дела, а также руководители территориальных подразделений уполномоченного органа по вопросам таможенного дела по областям (городам республиканского значения, столице), таможен, специализированных таможенных учреждений и их заместители могут быть ротированы в том же таможенном органе либо в другой таможенный орган по истечении 3-х лет непрерывного пребывания в занимаемой руководящей должности";
107) подпункт 5) пункта 1 статьи 516 изложить в следующей редакции:
"5) несоблюдение обязанностей и ограничений, связанных с пребыванием на государственной службе;";
108) в пункте 3 статьи 517 слова "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела." заменить словами "центральным исполнительным органом по согласованию с соответствующими уполномоченными органами.";
109) в подпункте 2) пункта 2 статьи 518 слово "сотрудникам" заменить словами "должностным лицам".
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан