Мемлекеттік органдардың құқықтық және өзге де кадастрларды жүргізу мақсатында ақпарат алмасуы жөнінде өзара іс-қимыл жасау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 қыркүйектегі N 798 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 шілдедегі № 591 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.07.2015 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 26 шілдедегі Заңының 11-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.18. N 820 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдардың құқықтық және өзге де кадастрларды жүргізу мақсатында ақпарат алмасуы жөнінде өзара іс-қимыл жасау ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 қыркүйектегі
N 798 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік органдардың құқықтық және өзге де кадастрларды жүргізу мақсатында ақпарат алмасуы жөнінде өзара іс-қимыл жасау ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органдардың құқықтық және өзге де кадастрларды жүргізу мақсатында ақпарат алмасуы жөнінде өзара іс-қимыл жасау ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 26 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.18. N 820 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Ереже уәкілетті органдардың құқықтық және өзге де кадастрларды жүргізу мақсатында ақпарат алмасуы жөнінде өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындайды.
3. Осы Ереже мемлекеттік жер кадастрының жүргізілуін ұйымдастыруды жүзеге асыратын орталық уәкілетті органға, сәулет, қала құрылысы және құрылысы істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға, сәулет, қала құрылысы мен құрылыс қызметімен сабақтас болып табылатын мәселелер бойынша олардың арнайы өкілеттіктерінің шегінде өзге де орталық атқарушы органдарға, олардың арнайы өкілеттіктері шегінде облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына, көлік және коммуникация саласындағы уәкілетті органға, жылжымайтын мүлік объектілерін мемлекеттік техникалық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорындарға, тіркеуші органдарға (бұдан әрі - уәкілетті органдар) қолданылады.

Об утверждении Правил взаимодействия государственных органов по обмену информацией для целей ведения правового и иных кадастров
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2007 года N 798. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2015 года № 591
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.07.2015 № 591 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 18.07.2011 № 820 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия государственных органов по обмену информацией для целей ведения правового и иных кадастров.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 сентября 2007 года N 798
Правила
взаимодействия государственных органов по обмену
информацией для целей ведения правового и иных кадастров
1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия государственных органов по обмену информацией для целей ведения правового и иных кадастров (далее — Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 18.07.2011 № 820 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Правила определяют порядок взаимодействия уполномоченных органов по обмену информацией для целей ведения правового и иных кадастров.
3. Настоящие Правила распространяются на центральный уполномоченный орган, осуществляющий организацию ведения государственного земельного кадастра, уполномоченный государственный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства, на иные центральные исполнительные органы в пределах их специальных полномочий по вопросам, являющимся смежными с архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью, местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения) в пределах их специальных полномочий, уполномоченный орган в области транспорта и коммуникации, государственные предприятия, осуществляющие государственное техническое обследование объектов недвижимости, регистрирующие органы (далее - уполномоченные органы).

4. Уәкілетті органдардың негізгі міндеті құқықтық және өзге де кадастрларды жүргізу үшін қажетті ақпарат алмасу болып табылады.
2. Уәкілетті органдардың құқықтық және өзге де кадастрларды жүргізу мақсатында ақпарат алмасуы жөнінде өзара іс-қимыл жасау тәртібі
5. Құқықтық кадастрды тіркеуші органдар жүргізеді және жылжымайтын мүлікке қолданыстағы және тоқтатылған құқықтар, жылжымайтын мүліктің сәйкестендіру сипаттамалары туралы ақпаратты, құқық иелері туралы мәліметтерді, құқықтық кадастрдан мәліметтерді сұратудың болуы туралы ақпаратты қамтиды.
6. Құқықтық кадастр тіркеуші органға оларды тіркеуге уәкілетті мемлекеттік органдар берген азаматтық әуе кемелеріне, теңіз кемелеріне, ішкі суда жүзу кемелеріне, "өзен-теңізде" жүзу кемелеріне тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) туралы мәліметтерді қамтиды.
7. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқық ауыртпалықтарын), жылжымайтын мүлікке теңестірілген объектілерге құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы барлық жазбаларды тіркеуші орган құқықтық кадастрдың ақпараттық жүйесіне енгізеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.18. N 820 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8. Азаматтық әуе кемелеріне, теңіз кемелеріне, ішкі суда жүзу кемелеріне, "өзен-теңізде" жүзу кемелеріне тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) туралы мәліметтерді көлік және коммуникациялар саласындағы уәкілетті орган осы мәліметтерді құқықтық кадастрға беру үшін бірыңғай ақпараттық жүйеге қалыптастырады.
9. Уәкілетті органдардың құқықтық және өзге де кадастрларды жүргізу мақсатында ақпарат алмасуы жөніндегі ақпараттық жүйелерінің ақпараттық өзара іс-қимылын кіріктіруді ұйымдастыруды ақпараттандыру және байланыс саласындағы орталық атқарушы орган қамтамасыз етеді.
10. Құқықтық және өзге де кадастрларды жүргізуге қажетті ақпарат алмасу заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесіне рұқсат беру жолымен электрондық коммуникация құралдары арқылы жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік органдарда республикалық деңгейде бірыңғай ақпараттық жүйе болмаған жағдайда, құқықтық және өзге де кадастрларды жүргізу мақсаты үшін қажетті ақпарат алмасу осындай жүйе енгізілгеннен кейін жүзеге асырылады.
12. Уәкілетті органдар бірыңғай ақпараттық жүйеге көшкенге дейін қажетті мәліметтерді қағаз және (немесе) электронды жеткізгіштерде ұсыну жолымен ақпарат алмасуға болады.
13. Берілетін ақпараттың құрамын, деректерді берудің режимі мен тәсілдерін, деректерді беру уақытының режимін, форматтарын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі уәкілетті органдармен келісім бойынша белгілейді.

4. Основной задачей уполномоченных органов является обмен информацией, необходимой для ведения правового и иных кадастров.
2. Порядок взаимодействия уполномоченных органов по обмену
информацией для целей ведения правового и иных кадастров
5. Правовой кадастр ведется регистрирующими органами и содержит информацию о существующих и прекращенных правах на недвижимое имущество и иных объектах регистрации, идентификационных характеристиках недвижимого имущества, сведения о правообладателях, информацию об имеющихся запросах сведений из правового кадастра.
6. Правовой кадастр также включает в себя сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на гражданские воздушные суда, морские суда, суда внутреннего водного плавания, суда плавания "река-море", переданные в регистрирующий орган государственными органами, уполномоченными на их регистрацию.
7. Все записи о государственной регистрации прав (обременений прав) на недвижимое имущество, прав на приравненные к недвижимости объекты заносятся регистрирующим органом в информационную систему правового кадастра.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 18.07.2011 № 820 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
8. Сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на гражданские воздушные суда, морские суда, суда внутреннего водного плавания, суда плавания "река-море" формирует уполномоченный орган в области транспорта и коммуникации в единую информационную систему для передачи данных сведений в правовой кадастр.
9. Организацию интеграции информационного взаимодействия информационных систем уполномоченных органов по обмену информацией в целях ведения правового и иных кадастров обеспечивает центральный исполнительный орган в области информатизации и связи.
10. Обмен информацией, необходимой для ведения правового и иных кадастров, осуществляется по средствам электронных коммуникаций путем предоставления доступа в информационную систему государственных органов в установленном законодательством порядке.
11. В случае отсутствия у государственных органов единой информационной системы на республиканском уровне, обмен информацией, необходимой для целей ведения правового и иных кадастров, будет осуществляться после введения такой системы.
12. До перехода уполномоченных органов на единую информационную систему, обмен информацией возможен путем предоставления необходимых сведений на бумажных и (или) электронных носителях.
13. Состав передаваемой информации, режимы и способы передачи данных, режимы времени передачи, форматы данных устанавливаются Министерством юстиции Республики Казахстан по согласованию с уполномоченными органами.

14. Қажет болғанда берілетін мәліметтер электрондық-цифрлық қолтаңбамен куәландырылады.
15. Осы Ереженің 3-тармағында санамаланған уәкілетті органдар өтеусіз негізде ақпаратпен алмасады.

14. При необходимости передаваемые сведения заверяются электронно-цифровой подписью.
15. Уполномоченные органы, перечисленные в пункте 3 настоящих Правил, обмениваются информацией на безвозмездной основе.