Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 2 қарашадағы N 1033 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 маусымдағы № 426 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.06.2015 № 426 қаулысымен.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңы 17-бабының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 2 қарашадағы
N 1033 қаулысымен
бекітілген
Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих
және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру ережесі "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңы 17-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді әрі халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін (бұдан әрі - ескерткіштер) пайдалануға беру тәртібін белгілейді.
2. Ескерткіштерді пайдалануға беру тәртібі
2. Мемлекеттің меншігі болып табылатын ескерткіштер тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) шешімі бойынша жеке және заңды тұлғаларға (өтініш берушілер) ғылыми, мәдени-ағарту, туристік және өзге де мақсаттар үшін пайдалануға беріледі.
3. Мемлекет меншігі болып табылмайтын ескерткіштер жеке және заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдалануға беріледі.
4. Жеке және (немесе) заңды тұлғалар мемлекет меншігі болып табылатын ескерткішті пайдалануға алу үшін уәкілетті органға осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті ұсынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2013 № 254 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Уәкілетті орган жеке және (немесе) заңды тұлғалардың өтініштері тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарайды және өтініш берушіге қабылданған шешім туралы жазбаша нысанда хабарлайды.

Об утверждении Правил предоставления в пользование памятников истории и культуры международного и республиканского значения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 2007 года № 1033. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2015 года № 426
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.06.2015 № 426.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 17 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления в пользование памятников истории и культуры международного и республиканского значения.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 ноября 2007 года N 1033
Правила
предоставления в пользование памятников истории и культуры
международного и республиканского значения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления в пользование памятников истории и культуры международного и республиканского значения разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 17 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" и определяют порядок предоставления в пользование памятников истории и культуры международного и республиканского значения (далее - памятники).
2. Порядок предоставления в пользование памятников
2. Памятники, являющиеся государственной собственностью предоставляются в пользование физическим и юридическим лицам (заявители) для научных, культурно-просветительных, туристических и иных целей по решению уполномоченного органа по охране и использованию объектов историко-культурного наследия (далее - уполномоченный орган).
3. Памятники, не являющиеся государственной собственностью, предоставляются в пользование физическим и юридическим лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан .
4. Для получения в пользование памятника, являющегося государственной собственностью, физические и (или) юридические лица представляют в уполномоченный орган заявление по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2013 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
5. Уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней со дня регистрации заявления физических и (или) юридических лиц рассматривает и сообщает заявителю о принятом решении в письменной форме.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2013 № 254 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Өтінішті қарау қорытындылары бойынша уәкілетті орган ескерткішті пайдалануға беру туралы шешім қабылдайды не мынадай негіздер бойынша:
1) мәлімделген ескерткіш пайдалануда болса;
2) ескерткішті пайдаланудың мақсаты мен сипаты ескерткіштің жай-күйіне нұқсан келтіретін болса;
3) ескерткішті пайдаланудың мақсаттары оның бастапқы мақсатына сәйкес келмесе пайдалануға беруден бас тартады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2013 № 254 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Уәкілетті орган ескерткішті пайдалануға беру туралы шешім қабылдаған жағдайда, өтініш берушіге ескерткішті пайдалануға беруге келісу және ескерткішті пайдалануға беру туралы шарт жасасу туралы жазбаша хабарлама жібереді.
Ескерткішті пайдалануға беру туралы шартқа уәкілетті орган мен өтініш беруші арасында өтініш берушіге хабарлама жіберілген күнінен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде қол қойылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2013 № 254 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7-1. Уәкілетті орган теріс шешім қабылдаған кезде, өтініш берушіге ескерткішті пайдалануға беруден дәлелді бас тарту жазбаша нысанда жіберіледі.
Ескерту. Ереже 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 18.03.2013 № 254 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары ескерткішті пайдаланушыға Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен қорғау міндеттемесін береді.
9. Мемлекеттік меншікке ескерткішті пайдалануға берген кезде пайдаланушыдан ескерткішті пайдаланғаны үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген жалдау ақысының ставкалары бойынша жалдау ақысы өндіріп алынады.
10. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 18.03.2013 № 254 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Ескерткіштерді пайдаланып отырған жеке және заңды тұлғалар ескерткіштерді сипаты мен мақсатына сәйкес пайдалану міндеттерін олар бұзған жағдайда, соның салдарынан тарих және мәдениет ескерткіші жойылу немесе бүліну қатеріне ұшыраса, олар пайдалану құқығынан айырылады.
Ескерткішті пайдалану құқығынан айыру, егер ескерткішті қорғау міндеттемесінде өзгеше көзделмесе, ескерткіштің меншік иесінің немесе уәкілетті органның өтініші негізінде соттың шешімімен ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
Халықаралық және республикалық
маңызы бар тарих және мәдениет
ескерткіштерін пайдалануға
беру ережесіне
қосымша

Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2013 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
6. По итогам рассмотрения заявления уполномоченный орган принимает решение о предоставлении в пользование памятника либо отказывает в предоставлении в пользование памятника по следующим основаниям:
1) нахождение в пользовании заявленного памятника;
2) цель и характер использования памятника могут нанести ущерб состоянию памятника;
3) цели использования не соответствуют первоначальному назначению памятника.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2013 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
7. В случае, когда уполномоченным органом принято решение о предоставлении в пользование памятника, заявителю направляется письменное уведомление о согласии предоставления в пользование памятника и  заключении договора о предоставлении в пользовании памятника.
Договор о предоставлении в пользование памятника подписывается между уполномоченным органом и заявителем в течение пятнадцати календарных дней со дня направления уведомления заявителю.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2013 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
7-1. При принятии уполномоченным органом отрицательного решения заявителю направляется в письменной форме мотивированный отказ в предоставлении в пользование памятника.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 18.03.2013 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
8. Местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы) выдают охранное обязательство пользователю памятника в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
9. При предоставлении в пользование памятника, находящегося в государственной собственности, с пользователя взымается арендная плата по ставкам арендной платы, за использование памятника установленным Правительством Республики Казахстан.
10. Исключен постановлением Правительства РК от 18.03.2013 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
11. Физические и юридические лица, в пользовании которых находятся памятники, лишаются права пользования в случае нарушения ими обязанности пользования памятниками в соответствии с их характером и назначением, в результате чего памятник истории и культуры подвергается угрозе уничтожения или порчи.
Лишение права пользования памятником может быть осуществлено только по решению суда на основании заявления собственника памятника или уполномоченного органа, если иное не предусмотрено охранным обязательством памятника.
Приложение
к Правилам предоставления
в пользование памятников
истории и культуры международного
и республиканского значения
Форма
Председателю
Комитета по культуре
Министерства культуры и
информации Республики Казахстан
_______________________________
от ____________________________
_______________________________
(фамилия, имя, отчество или
наименование заявителя)
Заявление

Ескерту. Ереже қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 18.03.2013 № 254 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Нысан
Қазақстан Республикасы Мәдениет
және ақпарат министрлігі
Мәдениет комитетінің төрағасы
_______________________________
_______________________________
_______________________________
(өтініш берушінің тегі, аты,
әкесінің аты немесе атауы)
Өтініш
________________________________________ ескерткішін ________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________ мақсатында
(ескерткішті пайдаланудың қысқаша сипаттамасы)
пайдалануға беруді сұраймын.
Өтініш берушінің деректері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы және
ұйымдық-құқықтық нысаны)
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның ЖСН немесе заңды тұлғаның БСН)
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тұратын жері немесе заңды тұлғаның орналасқан жері)
Қолы ____________________________
Мерзімі _________________________

Сноска. Правила дополнены приложением в соответствии с постановлением Правительства РК от 18.03.2013 № 254 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Прошу предоставить памятник ___________________________________
_______________________________________________ в пользование с целью
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(краткое описание характера использования памятника)
Данные заявителя:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. физического или наименование и организационно-правовая форма
юридического лица)
_____________________________________________________________________
(ИИН физического или БИН юридического лица)
_____________________________________________________________________
(местожительство физического или местонахождение юридического лица)
Подпись ______________________
Дата _________________________