Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің кейбір мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 5 желтоқсандағы N 1180 Қаулысы
Ескерту. 1, 3-тармақтарды қоспағанда, күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.09.2014 № 995 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Экспорттық бақылау және лицензиялау комитеті құрылсын.
2.  Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.05.07  N 429  Қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Сауда қызметін реттеу комитеті Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Сауда комитеті деп қайта аталсын.
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен;
2) "Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 26 қарашадағы N 1237  қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 47, 586-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі туралы ереже осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6-тармақта:
1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшалар алынып тасталсын;
10) тармақшада:
"Өнеркәсіп және ғылыми-техникалық дамыту" деген сөздер "Инвестиция және өнеркәсіп" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Сауда қызметін реттеу" деген сөздер алынып тасталсын;
7-тармақ алынып тасталсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
"Акционерлік қоғамдар" деген бөлімде:
реттік нөмірі 12-жол алынып тасталсын;
реттік нөмірі 13-жол ", Астана қаласы" деген сөздермен толықтырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Өнеркәсіп және ғылыми-техникалық дамыту комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
тақырыбындағы "Өнеркәсіп және ғылыми-техникалық дамыту" деген сөздер "Инвестиция және өнеркәсіп" деген сөздермен ауыстырылсын.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен.
5. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
6. Осы қаулы мыналарды:
1) осы қаулы қол қойылған күнінен бастап отыз күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 4-тармақтың 1) тармақшасының үшінші абзацын, 2) тармақшасының төртінші, алтыншы, сегізінші, он төртінші абзацтарын;

Некоторые вопросы Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2007 года N 1180
Сноска. Утратило силу за исключением пунктов 1 и 3 постановлением Правительства РК от 19.09.2014 № 995.
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Образовать Комитет экспортного контроля и лицензирования Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан.
2.  (Исключен - постановлением Правительства РК   от 07.05.2008  N 429 ).
3. Переименовать Комитет по регулированию торговой деятельности Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан в Комитет торговли Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан.
4. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнение:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796;
2) в  постановлении Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2004 года N 1237 "Некоторые вопросы Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 47, ст. 586):
Положение о Министерстве индустрии и торговли Республики Казахстан, утвержденное указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
в пункте 6:
подпункты 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) исключить;
в подпункте 10):
слова "промышленности и научно-технического развития" заменить словами "по инвестициям и промышленности";
слова ", по регулированию торговой деятельности" исключить;
пункт 7 исключить;
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Акционерные общества":
строку, порядковый номер 12, исключить;
строку, порядковый номер 13, дополнить словами ", город Астана";
в перечне организаций, находящихся в ведении Комитета промышленности и научно-технического развития Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в заголовке слова "промышленности и научно-технического развития" заменить словами "по инвестициям и промышленности".
5. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан в установленном законодательством порядке принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания, за исключением:
1) абзаца третьего подпункта 1), абзацев четвертого, шестого, восьмого, четырнадцатого подпункта 2) пункта 4, которые вводятся в действие по истечении тридцати календарных дней со дня подписания настоящего постановления;

2) 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулыға қосымшаның 13-тармағының 24), 25), 26), 36), 37), 38), 39), 40), 41), 62) тармақшаларын және 14-тармағының 32), 33), 34), 35), 36), 37), 38), 98), 100) тармақшаларын;
3) 2008 жылғы 9 ақпаннан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулыға қосымшаның 14-тармағының 51) тармақшасын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 5 желтоқсандағы
N 1180 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 26 қарашадағы
N 1237 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрлігі туралы
ереже 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) индустриялық, оның ішінде қорғаныс-өнеркәсібі, елді ғылыми-техникалық, инновациялық дамыту арнайы экономикалық аймақтарды реттеу саласында, сондай-ақ сауда қызметін, кәсіпкерлікті дамыту, құрылыс, сәулет, қала құрылысы және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, техникалық реттеу және өлшемдер бірлігін қамтамасыз ету, инвестицияларды мемлекеттік қолдау және қаржы ұйымдары бәсекелестігін қорғау мен олардың монополиялық қызметін шектеу саласын қоспағанда, бәсекелестікті қорғау саласындағы басшылықты, сондай-ақ өз құзыреті шегінде оның құзыретіне жатқызылған қызмет саласында мемлекеттік органдарды салааралық үйлестіруді (бұдан әрі - реттелетін сала) жүзеге асыратын орталық атқарушы орган болып табылады.
Министрліктің мынадай ведомстволары бар:
Сауда комитеті, Экспорттық бақылау және лицензиялау комитеті, Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті, Инвестиция және өнеркәсіп комитеті, Техникалық реттеу және метрология комитеті, Бәсекелестікті қорғау комитеті.
2. Министрлік өз қызметін Қазақстан Республикасының  Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге және осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Министрлік мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өз атауы мемлекеттік тілде жазылған мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Министрлік азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Министрліктің, егер оған заңнамаға сәйкес уәкілетті болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.

2) подпунктов 24), 25), 26), 36), 37), 38), 39), 40), 41), 62) пункта 13 и подпунктов 32), 33), 34), 35), 36), 37), 38), 98), 100) пункта 14 приложения к настоящему постановлению, которые вводятся в действие с 1 января 2008 года;
3) подпункта 51) пункта 14 приложения к настоящему постановлению, который вводится в действие с 9 февраля 2008 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2007 года N 1180
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 ноября 2004 года N 1237
Положение
о Министерстве индустрии и торговли
Республики Казахстан   1. Общие положения
1. Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан (далее - Министерство) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области индустриального, в том числе оборонно-промышленного, научно-технического, инновационного развития страны, регулирования специальных экономических зон, а также в области развития торговой деятельности, предпринимательства, строительства, архитектуры, градостроительства и жилищно-коммунального хозяйства, технического регулирования и обеспечения единства измерений, государственной поддержки инвестиций, и защиты конкуренции, за исключением области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности финансовых
организаций, а также в пределах своей компетенции, межотраслевую координацию государственных органов в сфере деятельности, отнесенной к его компетенции (далее - регулируемая сфера).
Министерство имеет ведомства:
Комитет торговли, Комитет экспортного контроля и лицензирования, Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства, Комитет по инвестициям и промышленности, Комитет по техническому регулированию и метрологии, Комитет по защите конкуренции.
2. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с  Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами и настоящим Положением.
3. Министерство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Министерство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.

6. Министрліктің штат санының лимитін Министрдің ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
7. Министрліктің заңды мекен-жайы: Қазақстан Республикасы, 000001, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, "Транспорт Тауэр" ғимараты.
8. Министрліктің толық атауы - "Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі" мемлекеттік мекемесі.
9. Осы Ереже Министрліктің құрылтай құжаты болып табылады.
10. Министрліктің қызметін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
11. Министрлікке Министрліктің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Министрлікке заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджет кірісіне жіберіледі.
2. Министрліктің негізгі міндеттері мен функциялары
12. Министрліктің негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) мынадай салаларда мемлекеттік саясатты қалыптастыру:
мемлекеттің индустриялық дамуы, оның ішінде елдің индустриялық дамуы үшін жағдайлар жасау бойынша;
арнайы экономикалық аймақтарды құруды, олардың жұмыс істеуін және таратылуын мемлекеттік реттеу, экспорттық бақылау, елдің ғылыми-технологиялық дамуы, оның ішінде ғылыми-технологиялық әзірлемелерді енгізу (ғылым мен техниканың жетістіктерін пайдалану) және жоғары технологиялық өндірістерді қалыптастыру негізінде ел экономикасын дамыту үшін жағдайлар жасау;
құрылысты, тұрғын үй-коммуналдық саланы дамыту, оның ішінде құрылыс саласы мен тұрғын үй-коммуналдық саланы дамыту мен реформалау үшін жағдайлар жасау;
техникалық реттеу мен өлшемдер бірлігін дамыту, сауда қызметін дамыту, оның ішінде теңгерімді кеден-тариф саясатын жүргізу және тауарлардың импорты кезінде ішкі нарықты қорғау жолымен отандық өндірісті дамыту және қолдау үшін жағдайлар жасау және ұлттық сауда режимін ырықтандыру деңгейін ұлғайту;
Қазақстанның сыртқы сауда-экономикалық қатынастарын дамыту, оның ішінде сауда қызметін дамыту үшін жағдайлар жасау;
жеке кәсіпкерлікті дамыту мен қолдау және бәсекелестікті, оның ішінде қаржы ұйымдарының бәсекелестігін қорғау мен олардың монополиялық қызметін шектеу саласын қоспағанда, монополиялық қызметті шектеу және жосықсыз бәсекелестіктің жолын кесу жолымен бәсекелестікті қорғау;
мемлекеттік қорғаныстық тапсырысы;
2) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды қалыптастыру;

6. Лимит штатной численности Министерства по представлению Министра утверждается Правительством Республики Казахстан.
7. Юридический адрес Министерства: Республика Казахстан, 000001, город Астана, проспект Кабанбай батыра, здание "Транспорт Тауэр".
8. Полное наименование Министерства - государственное учреждение "Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан".
9. Настоящее Положение является учредительным документом Министерства.
10. Финансирование деятельности Министерства осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
11. Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Министерства.
Если Министерству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи и функции Министерства
12. Основными задачами Министерства являются:
1) формирование государственной политики в сфере:
индустриального развития государства, в том числе по созданию условий для индустриального развития страны;
государственного регулирования, создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон, экспортного контроля, научно-технологического развития страны, в том числе создание условий для развития экономики страны на основе внедрения научно-технологических разработок (использования достижений науки и техники) и формирования высокотехнологических производств;
развития строительства, жилищно-коммунальной сферы, в том числе создание условий для развития и реформирования строительной отрасли и жилищно-коммунальной сферы;
развития технического регулирования и единства измерений, развития торговой деятельности, в том числе создание условий для развития и поддержки отечественного производства путем проведения сбалансированной таможенно-тарифной политики и защиты внутреннего рынка при импорте товаров и увеличения уровня либерализации национального торгового режима;
развития внешних торгово-экономических отношений Казахстана, в том числе создание условий для развития торговой деятельности;
развития и поддержки частного предпринимательства и защиты конкуренции, в том числе путем ограничения монополистической деятельности и пресечения недобросовестной конкуренции, за исключением области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности финансовых организаций;
государственного оборонного заказа;
2) формирование государственной поддержки инновационной деятельности;

3) ұйымдық және экономикалық, оның ішінде мемлекеттік инновациялық саясатты іске асыру үшін инвестицияларды тартуды қамтамасыз ететін шарттарды құру жолымен инновациялық қызметті ынталандыру;
4) экономиканы дамыту және қазіргі заманғы технологияларды қолдана отырып, жаңа өндірістерді құру, жұмыс жасап тұрған өндірістерді ұлғайту мен жаңартуға инвестицияларды ынталандыру үшін қолайлы инвестициялық ахуал жасау;
5) реттелетін салада салааралық үйлестіруді және мемлекеттік басқаруды жүзеге асыру;
6) өз құзыреті шегінде Министрлікке жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асыру болып табылады.
13. Министрлік қолданыстағы заңнамаға және оған жүктелген міндеттерге сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) индустриялық дамыту, оның ішінде тау-кен-металлургиялық, химия, өңдеу, фармацевтика және медицина өнеркәсібі, ірі ауыл шаруашылығы машиналарын жасау мен қорғаныс өнеркәсібі, құрылыс материалдары өнеркәсібі, сондай-ақ сауданы дамыту саласы, құрылыс және тұрғын үй коммуналдық сала, техникалық реттеу және өлшемдер бірлігі, ғылыми-техникалық, инновациялық және инвестициялық қызмет салаларындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруды қамтамасыз етеді, сондай-ақ оны реттеуді жүзеге асырады;
2) реттелетін салада халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
3) өз құзыреті шегінде реттелетін салаларда нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және қабылдайды;
4) реттелетін салада бағдарламалық құжаттарды әзірлейді және келіседі;
5) реттелетін салада мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіреді, оның ішінде реттелетін салада мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламалардың орындалуын үйлестіреді;
6) сауда қызметін дамыту бойынша, сондай-ақ тауарларды өндіру және сату үшін қолайлы жағдайлар жасау, Қазақстан Республикасының сауда қызметі саласындағы заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлейді;
7) сауда қатынастарын жетілдіру мақсатында жеке және заңды тұлғалардың ұсыныстарын талдайды және зерделейді;
8) тауар биржаларының қызметін мемлекеттік реттеуді жүзеге асырады;
9) биржалар қызметін және биржалық сауданы дамытуды талдауды жүзеге асырады;
10) Биржалық сауданың үлгі ережесін бекітеді;
11) биржалық құжаттарды дайындау бойынша әдістемелік ұсынымдарды әзірлейді;
12) демпингтік тауарды жеткізушілердің сауда тәжірибесін демпингке қарсы реттеуге жалпы басшылықты жүзеге асырады;
13) елеулі залал келтіру фактілері бойынша жеткізушілердің сауда тәжірибесін мемлекеттік реттеуді және оның мониторингін жүзеге асырады;

3) стимулирование инновационной деятельности путем создания организационных и экономических условий, в том числе обеспечивающих привлечение инвестиций для реализации государственной инновационной политики;
4) создание благоприятного инвестиционного климата для развития экономики и стимулирование инвестиций в создание новых, расширение и обновление действующих производств с применением современных технологий;
5) осуществление межотраслевой координации и государственное управление в регулируемой сфере;
6) осуществление иных задач, возложенных на Министерство, в пределах своей компетенции.
13. Министерство в соответствии с действующим законодательством и возложенными на него задачами осуществляет следующие функции:
1) обеспечивает формирование государственной политики индустриального развития, в том числе, в горно-металлургической, химической, обрабатывающей, фармацевтической и медицинской промышленности, в отраслях крупного сельскохозяйственного машиностроения и оборонной промышленности, промышленности строительных материалов, а также в области развития торговли, строительства и жилищно-коммунальной сферы, технического регулирования и единства измерений, научно-технической, инновационной и инвестиционной деятельности, а также осуществляет ее регулирование;
2) осуществляет международное сотрудничество в регулируемой сфере;
3) разрабатывает и утверждает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты в регулируемых сферах;
4) разрабатывает и согласовывает программные документы в регулируемой сфере;
5) координирует деятельность государственных органов в регулируемой сфере, в том числе координирует исполнение государственных и отраслевых (секторальных) программ в регулируемой сфере;
6) разрабатывает предложения по развитию торговой деятельности, а также созданию благоприятных условий для производства и продажи товаров, по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в области торговой деятельности;
7) анализирует и изучает предложения физических и юридических лиц с целью совершенствования торговых отношений;
8) осуществляет государственное регулирование деятельности товарных бирж;
9) осуществляет анализ деятельности бирж и развития биржевой торговли;
10) утверждает Типовые правила биржевой торговли;
11) разрабатывает методические рекомендации по подготовке биржевых документов;
12) осуществляет общее руководство антидемпинговым регулированием за торговой практикой поставщиков демпингового товара;
13) осуществляет государственное регулирование за торговой практикой поставщиков по фактам нанесения серьезного ущерба;

14) өз құзыреті шегінде талқылау рәсімдері бойынша нормативтік құқықтық актілерді шығарады;
15) республикалық көрмелер мен жәрмеңкелерді өткізуге және оған қатысуға бастамашылық жасайды;
16) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген санаттар бойынша қоғамдық тамақтандыру объектілерінің қызметін жүзеге асыруға қойылатын жалпы талаптарды айқындайды;
17) халықаралық сауда ұйымдарымен келіссөздерде Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан түседі;
18) сыртқы сауда қызметін тарифтік емес реттеудің шараларын қолдану жөнінде ұсыныс әзірлейді;
19) Қазақстан Республикасындағы экспорттық бақылау жүйесін жетілдіреді;
20) Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жүйесі мемлекеттік органдарымен бірлесіп, өнім номенклатурасын (тізімін) әзірлейді;
21) Қазақстан Республикасының қорғаныстық тапсырысын қалыптастырады, оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынады және бекітілген тапсырмаларды мемлекеттік тапсырыс берушілер мен орындаушыларға хабарлайды;
22) өнеркәсіптІ, оның ішінде тау-кен-металлургия, химия, өңдеу, фармацевтика және медицина өнеркәсібін, сондай-ақ ірі ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды реттеуді жүзеге асырады;
23) қолданбалы ғылыми зерттеулерді жүргізуді, қолданбалы ғылыми-техникалық бағдарламаларды қалыптастыруды үйлестіреді;
24) техникалық регламентті бекітуді қоспағанда, машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді, бекітеді немесе келіседі;
25) машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі саласында қатерлерді бағалау бағдарламаларын әзірлейді;
26) машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі саласындағы заңнама талаптарына сәйкес келмейтін машиналар мен жабдықтарды анықтау мақсатында тұтыну нарығының мониторингін және оларды сатуға жол бермеу жөніндегі шараларды пысықтауды жүзеге асырады;
27) арнайы экономикалық аймақтарды құру, жұмыс істеуі және тарату саласындағы оператор компанияны айқындау ережесін әзірлейді және арнайы экономикалық аймақтар туралы заңнамаға сәйкес оператор компанияны айқындайды;
28) арнайы экономикалық аймақтардың аумағында қызметін жүзеге асыруға жеке және заңды тұлғаларды жіберу ережесін әзірлейді және бекітеді;
29) арнайы экономикалық аймақтардың қызметін регламенттейтін мынадай құжаттарды:
арнайы экономикалық аймақтарды құруға арналған өтінімдердің нысандарын;
уәкілетті орган мен оператор компания арасындағы, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақ қатысушыларының қызметін жүзеге асыру тәртібін реттейтін оператор компания мен арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы арасындағы үлгі шарттарды бекітеді;

14) издает, в пределах своей компетенции, нормативные правовые акты по процедурам разбирательства;
15) инициирует проведение и участвует в республиканских выставках и ярмарках;
16) определяет общие требования к осуществлению деятельности объектов общественного питания по категориям, установленным Законом Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности";
17) выступает от имени Правительства Республики Казахстан на переговорах с международными торговыми организациями;
18) разрабатывает предложения по применению мер нетарифного регулирования внешнеторговой деятельности;
19) совершенствует систему экспортного контроля в Республике Казахстан;
20) разрабатывает номенклатуру (список) продукции совместно с государственными органами Республики Казахстан системы экспортного контроля;
21) формирует оборонный заказ Республики Казахстан, представляет его на утверждение в Правительство Республики Казахстан и доводит утвержденные задания до государственных заказчиков и исполнителей;
22) осуществляет регулирование промышленностью, в том числе горно-металлургической, химической, обрабатывающей, фармацевтической и медицинской промышленностью, а также крупным сельскохозяйственным машиностроением;
23) координирует проведение прикладных научных исследований, формирование прикладных научно-технических программ;
24) разрабатывает, утверждает или согласовывает нормативные правовые акты в области безопасности машин и оборудования, за исключением утверждения технического регламента;
25) разрабатывает программы оценки рисков в области безопасности машин и оборудования;
26) осуществляет мониторинг потребительского рынка в целях выявления машин и оборудования, не соответствующих требованиям законодательства в области безопасности машин и оборудования, и выработку мер по недопущению их реализации;
27) разрабатывает правила определения компании-оператора в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон, и определяет компанию-оператора в соответствии с законодательством о специальных экономических зонах;
28) разрабатывает и утверждает правила допуска физических и юридических лиц к осуществлению деятельности на территории специальной экономической зоны;
29) утверждает документы, регламентирующие деятельность специальных экономических зон:
формы заявки на создание специальных экономических зон;
типовые договоры между уполномоченным органом и компанией-оператором, а также между компанией-оператором и участниками специальной экономической зоны, регулирующие порядок осуществления деятельности участников специальной экономической зоны;

30) арнайы экономикалық аймақ туралы тұжырымдаманы, экономикалық негіздемені және ереже жобасын жасау жөніндегі талаптарды белгілейді;
31) арнайы экономикалық аймақтарды құру, жұмыс істеуі және тарату саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асырады;
32) Қазақстан Республикасының Үкіметіне арнайы экономикалық аймақтарды мерзімінен бұрын тарату туралы ұсыныс енгізеді;
33) инновациялық қызметтің басым бағыттары бойынша, инновациялық қызметтің мамандандырылған субъектілерін құру бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар енгізеді;
34) технологиялық бизнес-инкубаторлар мен технопарктердің персоналына және офистеріне, өндірістік үй-жайларына қойылатын талаптарды айқындайды;
35) бюджет қаражаты есебінен инновациялық гранттарды ұсынудың және өнеркәсіптік меншік объектілерін енгізу жөнінде қабылданған шаралар туралы есептерді ұсынудың ережелерін, инновациялық қызметтің мамандандырылған субъектілерін аккредиттеу ережесін, бюджет қаражаты есебінен инновациялық гранттарды алуға арналған өтінімдерге мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама және экономикалық сараптама жүргізу ережесін әзірлейді;
36) салалық бағыттылыққа сәйкес химиялық өнімнің қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асырады;
37) химиялық өнімнің қауіпсіздігі саласындағы техникалық регламенттердің жобаларын әзірлеу және химиялық өнімді техникалық реттеу саласындағы ұсыныстарды дайындау үшін сараптама кеңестерін құрады;
38) химиялық өнімнің қауіпсіздігі саласындағы, оның ішінде химиялық өнімінің қауіпсіздігі проблемалары бойынша зерттеулерді көздейтін салалық бағдарламаларды әзірлейді және іске асырады;
39) химиялық өнімді өндіру және қолдану кезінде қауіпсіздік шараларын қамтамасыз етудің нормаларын бекітеді;
40) химиялық өнімнің қауіпсіздігі саласындағы техникалық құжаттаманы келіседі;
41) химиялық өнімнің қауіпсіздігі саласындағы заңнама талаптарына және техникалық регламенттерге сәйкес келмейтін химиялық өнімді анықтау мақсатында тұтыну нарықтарының мониторингін жүргізеді және оны сатуға жол бермеу жөніндегі шараларды әзірлейді;
42) сатып алынған тауарлар, жұмыстар мен қызметтер және алдағы жылға арналған тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алудың жылдық бағдарламасы туралы жер қойнауын пайдаланушылар есебінің нысанын бекітеді;
43) құзыретті органмен келісім бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларға, жұмыстар мен қызметтерге немесе келісім-шартпен байланысты жанама қызметке қатысты қазақстандық қатысуды есептеу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;

30) устанавливает требования по составлению концепции, экономического обоснования и проекта положения о специальной экономической зоне;
31) осуществляет государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон;
32) вносит в Правительство Республики Казахстан предложения о досрочном упразднении специальной экономической зоны;
33) вносит предложения в Правительство Республики Казахстан по приоритетным направлениям инновационной деятельности, по созданию специализированных субъектов инновационной деятельности;
34) определяет требования к персоналу и к офисным, производственным помещениям технологических бизнес-инкубаторов и технопарков;
35) разрабатывает правила предоставления инновационных грантов за счет бюджетных средств и представления отчетов о мерах, принятых по внедрению объектов промышленной собственности, правила аккредитации специализированных субъектов инновационной деятельности, правила проведения государственной научно-технической экспертизы и экономической экспертизы заявок на получение инновационных грантов за счет бюджетных средств;
36) осуществляет государственное регулирование в области безопасности химической продукции в соответствии с отраслевой направленностью;
37) создает экспертные советы для разработки проектов технических регламентов в области безопасности химической продукции и подготовки предложений в области технического регулирования химической продукции;
38) разрабатывает и реализует отраслевые программы в области безопасности химической продукции, предусматривающие, в том числе, исследования по проблемам безопасности химической продукции;
39) утверждает нормы обеспечения мерами безопасности при производстве и применении химической продукции;
40) согласует техническую документацию в области безопасности химической продукции;
41) проводит мониторинг потребительских рынков в целях выявления химической продукции, не соответствующей требованиям законодательства и технических регламентов в области безопасности химической продукции, и вырабатывает меры по недопущению ее реализации;
42) утверждает формы отчета недропользователей о приобретенных товарах, работах и услугах и годовой программы закупа товаров, работ и услуг на предстоящий год;
43) разрабатывает и утверждает по согласованию с компетентным органом методику расчета казахстанского содержания в отношении товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию или сопутствующей деятельности, связанной с контрактом;

44) құзыретті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасында дамып келе жатқан басымды жоғары технологиялық өндірістердің тізбесін бекітеді;
45) облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) аумағында өндірілетін тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің әрі жер қойнауын пайдалану саласындағы оларды өндірушілердің тізбесін қалыптастыру жөніндегі қызметіне әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
46) инвестициялық преференцияларды ұсынуға арналған өтінімдерді қабылдау, тіркеу және қарау тәртібін айқындайды;
47) инвестициялық жобаның бизнес-жоспарын жасауға қойылатын талаптар белгілейді;
48) құрылыс объектілеріне техникалық қадағалауды жүзеге асыру ережесін әзірлейді және бекітеді;
49) астананың әкімдігімен келісім бойынша:
сәулет, қала салу және құрылыс қызметін ерекше реттеу ережесін, сондай-ақ, астананың аумағында және қала маңындағы аймақтарда қала салу регламентациясын;
қолда бар ғимараттар мен құрылыстарды қайта жөндеу, оның ішінде, мансардтық және тұрғын жайлардың үлгілік қабаттарының салыну процесін реттеу ережесін бекітеді;
50) егер, Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, құзыретіне бұл мәселелер енгізілген басқа да орталық атқарушы органдармен келісім бойынша сәулет, қала салу және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтерді әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу және қолданысқа енгізу (қолданысын тоқтата тұру, жою) тәртібін белгілейді;
51) құрылыс салудың аумақтық ережесін әзірлеу тәртібін айқындайды;
52) құрылыс сапасына жүргізілген тексерулер нәтижелері бойынша жасалған және жұмысы тексерілген мердігерге (бас мердігерге), сондай-ақ, тапсырыс берушіге (меншік иесіне) берілетін анықталған ақауларды сипаттай отырып, объектілердің анықтамасы мен ведомостерінің нысанын белгілейді;
53) бағалы сәулет-қала салу мұрасын сақтауды, сәулетте және қала құрылысында ұлттық және мәдени дәстүрлерді дамытуды ескере отырып, аумақтарды және елді мекендерді игеру мен дамытудың басым бағыттары жөніндегі бағдарламаларды әзірлейді;
54) Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасының жобасын әзірлеуді қамтамасыз етеді;
55) сәулет, қала салу және құрылыс қызметін мемлекеттік реттеу әдістерін әзірлейді;
56) шағын елді мекендерді дамыту мен салудың схемаларын әзірлеу және келісу тәртібін бекітеді;
57) техникалық регламенттерді әзірлеу жөніндегі жоспарды әзірлейді;
58) жобалар мен техникалық регламенттерді талдауды және техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік саясатқа және "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 1-тармағында көзделген мақсаттарға сәйкестігіне сараптама жүргізуді ұйымдастырады;

44) утверждает по согласованию с компетентным органом перечень приоритетных высокотехнологичных производств, развиваемых в Республике Казахстан;
45) осуществляет методическое руководство деятельностью местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) по формированию перечня товаров, работ и услуг, производимых на территории области (города республиканского значения, столицы), и их производителей в области недропользования;
46) определяет порядок приема, регистрации и рассмотрения заявки на предоставление инвестиционных преференций;
47) устанавливает требования к составлению бизнес-плана инвестиционного проекта;
48) разрабатывает и утверждает правила осуществления технического надзора за строительством объектов;
49) по согласованию с акиматом столицы утверждает:
правила особого регулирования архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также градостроительную регламентацию на территории столицы и пригородных зон;
правила регулирования процесса реконструкции существующих зданий и сооружений, в том числе надстройки мансардных и типовых этажей жилых зданий;
50) устанавливает порядок разработки, согласования, утверждения, регистрации и введения в действие (приостановления действия, отмены) государственных нормативов в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности по согласованию с другими центральными исполнительными органами, в компетенцию которых включены данные вопросы, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан;
51) определяет порядок разработки территориальных правил застройки;
52) устанавливает форму справки и ведомости объектов с описанием выявленных дефектов, составляемых по результатам проведенной проверки качества строительства и которые выдаются подрядчику (генподрядчику), работа которого проверялась, а также заказчику (собственнику);
53) разрабатывает программы по приоритетным направлениям освоения и развития территорий и населенных пунктов с учетом сохранения ценного архитектурно-градостроительного наследия, развития национальных и культурных традиций в архитектуре и градостроительстве;
54) обеспечивает разработку проекта генеральной схемы организации территории Республики Казахстан;
55) разрабатывает методы государственного регулирования архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
56) утверждает порядок разработки и согласования схем развития и застройки малых населенных пунктов;
57) разрабатывает план по разработке технических регламентов;
58) организует анализ и проведение экспертизы проектов и технических регламентов на соответствие государственной политике в области технического регулирования и целям, предусмотренным пунктом 1  статьи 4 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании";

59) техникалық реттеу саласындағы жеке және заңды тұлғалардың қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;
60) техникалық регламенттермен үйлестірілген стандарттарды талдауды және әзірлеуді жүзеге асырады;
61) реттелетін саладағы техникалық регламенттерді әзірлейді және келіседі;
62) халықаралық талаптарға сәйкес орнатылатын химиялық өнімді ескерту таңбалау кезінде көрсетілуі тиіс қауіптіліктің стандартты нышандарының тізбесін бекітеді;
63) техникалық регламенттер мен стандарттардың мемлекеттік қорының жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді;
64) метрология саласында ғылыми зерттеулер жүргізуді ұйымдастырады;
65) Қазақстан Республикасының метрологиялық қызмет жұмысын үйлестіруді жүзеге асырады;
66) мемлекеттік басқару органдарының, жеке және заңды тұлғалардың метрологиялық қызметтерінің жұмысын жүзеге асыру жөніндегі нормативтік құжаттарды келіседі;
67) өлшемдер бірлігінің мемлекеттік эталондарын бекітеді;
68) Қазақстан Республикасының шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарын, шама бірліктерінің эталондарын жасау, бекіту, сақтау, қолдану және салыстыру ережесін белгілейді, шама бірліктерінің эталондық базасын жетілдіреді;
69) Қазақстан Республикасының аумағында қолданылуға рұқсат етілуі мүмкін бірліктердің халықаралық жүйесіне кірмейтін шамаларды айқындайды;
70) өлшемдер бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құжаттарды әзірлеу тәртібін айқындайды және бекітеді;
71) өлшем құралдарын қолдану, өндіру және жөндеу тәртібін айқындайды;
72) өлшем құралдарының типтерін бекіту туралы сертификаттардың, өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификаттардың, өлшем құралдарын салыстыра тексеру туралы сертификаттардың нысандарын белгілейді;
73) салыстыра тексеру таңбалауын дайындаудың, сақтаудың және қолданудың тәртібін белгілейді;
74) өлшем құралдарына техникалық құралдардың тиістілігін белгілеу тәртібін айқындайды;
75) Шамалар мен салмақтар жөніндегі бас конференция қабылдаған және Халықаралық заңнама метрологиясы ұйымы ұсынған Бірліктердің халықаралық жүйесінің шама бірліктерін Қазақстан Республикасының аумағына жіберу тәртібін белгілейді;
76) өлшем құралдарын салыстыра тексеру әдістемелерін әзірлеу, бекіту және қолдану тәртібін айқындайды;
77) өлшемдерді орындаудың әдістемелерін әзірлеу және метрологиялық аттестациялау, сондай-ақ заңды тұлғалардың өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттау құқығына аккредиттеу тәртібін айқындайды;
78) өлшем құралдарын салыстыра тексеру және калибрлеу, қызметтің бұл түрін аккредиттелген заңды тұлғалар жүзеге асыратын өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттау тәртібін белгілейді;

59) осуществляет координацию деятельности физических и юридических лиц в области технического регулирования;
60) организует анализ и разработку стандартов, гармонизированных с техническими регламентами;
61) разрабатывает и согласовывает технические регламенты в регулируемой сфере;
62) утверждает перечень стандартных символов опасности, которые должны указываться при предупредительной маркировке химической продукции, устанавливаемые в соответствии с международными требованиями;
63) организует и координирует работу государственного фонда технических регламентов и стандартов;
64) организует проведение научных исследований в области метрологии;
65) осуществляет координацию деятельности метрологической службы Республики Казахстан;
66) согласовывает нормативные документы по осуществлению деятельности метрологических служб органов государственного управления, физических и юридических лиц;
67) утверждает государственные эталоны единиц величин;
68) устанавливает правила создания, утверждения, хранения, применения и сличения государственных эталонов единиц величин, эталонов единиц величин, совершенствует эталонную базу единиц величин Республики Казахстан;
69) определяет величины, не входящие в международную систему единиц, которые могут быть допущены к применению на территории Республики Казахстан;
70) определяет порядок разработки и утверждает нормативные документы по обеспечению единства измерений;
71) определяет порядок применения, производства и ремонта средств измерений;
72) устанавливает формы сертификатов об утверждении типа средств измерений, сертификатов о метрологической аттестации средств измерений, сертификатов о поверке средств измерений;
73) устанавливает порядок изготовления, хранения и применения поверительных клейм;
74) определяет порядок установления принадлежности технических средств к средствам измерений;
75) устанавливает порядок допуска к применению на территории Республики Казахстан единицы величин Международной системы единиц, принятой Генеральной конференцией по мерам и весам и рекомендованной Международной организацией законодательной метрологии;
76) определяет порядок разработки, утверждения и применения методик поверки средств измерений;
77) определяет порядок разработки и метрологической аттестации методик выполнения измерений, а также аккредитации юридических лиц на право метрологической аттестации методик выполнения измерений;
78) устанавливает порядок поверки и калибровки средств измерений, метрологической аттестации методик выполнения измерений, осуществляемых юридическими лицами, аккредитованными на данный вид деятельности;

79) өлшем құралдарын салыстыра тексерудің тізбесі мен мерзімділігін, сондай-ақ оны жүргізудің тәртібін айқындайды;
80) тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебін жүзеге асыру және оларды өлшем құралдарын салыстыра тексеру құқығына аккредиттелген заңды тұлғалардың мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталығына беру тәртібін белгілейді;
81) салыстыра тексерушілерді аттестаттау тәртібін айқындайды;
82) аккредиттеуге жататын өлшем құралдарының бірлігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыстар мен қызметтердің тізбесін айқындайды;
83) сәйкестікті растау, тауардың шыққан елін айқындау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы аудиторларды аттестаттау тәртібін айқындайды;
84) Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарының сыныптамасын белгілейді;
85) өлшем бірліктерін қамтамасыз ету саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлауды ұйымдастырады;
86) стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу саласындағы хабарламаларды толтыру және ұсыну нысанын, тәртібін айқындайды;
87) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді құру, жұмыс, тарату тәртібін белгілейді;
88) сәйкестікті, оның ішінде, шетелдік сәйкестікті растау жөніндегі органдарды аккредиттеу тәртібін белгілейді;
89) сәйкестікті растау жөніндегі органдар филиалдарының сәйкестікті растау жөніндегі орган құрамында аккредиттеу тәртібін белгілейді;
90) сәйкестікті растау схемасына сәйкес оның белгіленген талаптарға сәйкес еместігі анықталған, берілген сәйкестік сертификаттарының күші немесе сәйкестік туралы декларацияны тіркеу күні тоқтата тұрылған немесе жойылған жағдайда сәйкестікті міндетті растаудан өткен өнімге инспекциялық тексеру жүргізу тәртібін белгілейді;
91) зертханаларды аккредиттеу тәртібін белгілейді;
92) сынақтарды жүргізу жөніндегі зертханалардың құқық қабілетінің туындау және тоқтату тәртібін белгілейді;
93) зертханалар жұмысының нәтижелерін ресімдеудің және берудің тәртібі мен нысанын белгілейді;
94) стандарттау, метрология, сертификаттау, аккредиттеу жөніндегі стандарттар мен нормативтік құжаттарды, стандарттар мен олар туралы ақпараттардың каталогтары мен көрсеткіштерін басу және пайдаланушыларды олармен қамтамасыз ету тәртібін белгілейді;
95) тауардың шыққан елін айқындау жөніндегі сарапшы аудиторлар қызметінің тәртібін белгілейді;
96) сәйкестікті растау жөніндегі органдарды және аккредиттеу жөніндегі сарапшы аудиторлар зертханаларын аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге қатысу тәртібін белгілейді;
97) тауардың шыққан елін айқындау, сәйкестікті және аккредиттеуді растау, сарапшы аудитордың аттестатын беру, тоқтата тұру немесе жою жөніндегі сарапшы аудиторларды дайындаудың және аттестаттаудың біліктілік талаптарын, тәртібін белгілейді;

79) определяет перечень и периодичность поверки средств измерений, а также порядок ее проведения;
80) устанавливает порядок осуществления электронного учета данных о поверяемых средствах измерений и их передачи в государственный научный метрологический центр юридическими лицами, аккредитованными на право поверки средств измерений;
81) определяет порядок аттестации поверителей;
82) определяет перечень работ и услуг в области обеспечения единства измерений, подлежащих аккредитации;
83) определяет порядок аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, аккредитации;
84) устанавливает классификацию государственных эталонов единиц величин, применяемых на территории Республики Казахстан;
85) организует повышение квалификации и переподготовку кадров в области обеспечения единства измерений;
86) определяет форму, порядок заполнения и представления уведомления в сфере стандартизации, подтверждения соответствия и аккредитации;
87) устанавливает порядок создания, работы, ликвидации технических комитетов по стандартизации;
88) устанавливает порядок аккредитации органов по подтверждению соответствия, в том числе иностранных;
89) устанавливает порядок аккредитации в составе органа по подтверждению соответствия филиалов органов по подтверждению соответствия;
90) устанавливает порядок проведения согласно схеме подтверждения соответствия инспекционной проверки продукции, прошедшей обязательное подтверждение соответствия, в случае выявления ее несоответствия установленным требованиям, приостановления или отмены действия выданных сертификатов соответствия или действия регистрации декларации о соответствии;
91) устанавливает порядок аккредитации лабораторий;
92) устанавливает порядок возникновения и прекращения правоспособности лабораторий по проведению испытаний;
93) устанавливает порядок и формы оформления и выдачи результатов работы лабораторий;
94) устанавливает порядок издания и обеспечения пользователей стандартами и нормативными документами по стандартизации, метрологии, сертификации, аккредитации, каталогами и указателями стандартов и информацией о них;
95) устанавливает порядок деятельности экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара;
96) устанавливает порядок участия в проведении работ по аккредитации органов по подтверждению соответствия и лабораторий экспертов-аудиторов по аккредитации;
97) устанавливает квалификационные требования, порядок подготовки и аттестации экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, подтверждению соответствия и аккредитации, выдачи, приостановки или аннулирования аттестата эксперта-аудитора;

98) мемлекеттік стандарттарды әзірлеу, келісу, қабылдау, есепке алу, өзгерту және жою тәртібін белгілейді;
99) тауардың шыққан елін айқындау жөніндегі тәртіпті белгілейді және сертификат береді;
100) мемлекеттік стандарттар мен техникалық-экономикалық ақпараттың сыныптамаларын әзірлеу, келісу, есепке алу, бекіту, сараптау, өзгерту, жою және қолданысқа енгізу тәртібін белгілейді;
101) Қазақстан Республикасының аумағында стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі шетелдік мемлекеттердің халықаралық, өңірлік және ұлттық стандарттарын, техникалық-экономикалық ақпараттың сыныптамаларын және ұсынымдарын есепке алу және қолдану тәртібін белгілейді;
102) мемлекеттік стандарттаудың жоспарларын әзірлеу тәртібін белгілейді;
103) өнімді таңбалау тәртібін белгілейді;
104) сәйкестікті және зертханаларды растау жөніндегі органдарды аккредиттеу тәртібін белгілейді;
105) тауардың шыққан елін айқындау жөніндегі сертификаттың нысанын белгілейді және оны дайындауды ұйымдастырады;
106) техникалық реттеудің мемлекеттік жүйесінің ережесін әзірлейді;
107) ұйымдардың стандарттарын әзірлеу, бекіту, есепке алу, өзгерту, жою, тіркеу, белгілеу, басып шығару тәртібін белгілейді;
108) стандарттау жөніндегі жұмыс жоспарлары мен бағдарламаларын бекіту тәртібін белгілейді;
109) мемлекеттік стандарттаудың жұмыс жоспарлары мен бағдарламаларын бекіту тәртібін белгілейді;
110) шетелдік үлгідегі сәйкестікті растау саласындағы құжаттарды беретін шетелдік және халықаралық ұйымдарды есептік тіркеу тәртібін белгілейді;
111) сәйкестік сертификатын толтыру нысаны мен тәртібін белгілейді;
112) сәйкестік белгісін бейнелеуді, оған қойылатын техникалық талаптарды және оны таңбалау тәртібін әзірлейді, бекітеді және белгілейді;
113) сәйкестік туралы декларация нысанын, декларацияны ресімдеу және тіркеу тәртібін белгілейді;
114) шетелдік сәйкестік сертификаттарын, сынақтар хаттамаларын, сәйкестік белгілерін және сәйкестікті растау саласындағы өзге құжаттарды тану тәртібін айқындайды;
115) заңды тұлғалардың өтінімдері бойынша субъектілерді аккредиттеу тәртібін белгілейді;
116) техникалық регламенттермен белгіленген талаптарды бұзушылықтарды жою туралы немесе өнімдерді сатуға тыйым салу және оларды беру тәртібі туралы нұсқамалардың нысандарын белгілейді;
117) стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі халықаралық және өңірлік ұйымдарда Қазақстан Республикасын білдіреді, халықаралық және өңірлік стандарттау, сәйкестікті растаудың нәтижелерін өзара тану бойынша жұмыстарға қатысады;

98) устанавливает порядок разработки, согласования, принятия, учета, изменения и отмены государственных стандартов;
99) устанавливает порядок и выдает сертификат по определению страны происхождения товара;
100) устанавливает порядок разработки, согласования, учета, утверждения, экспертизы, изменения, отмены и введения в действие государственных стандартов и классификаторов технико-экономической информации;
101) устанавливает порядок учета и применения международных, региональных и национальных стандартов, классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан;
102) устанавливает порядок разработки планов государственной стандартизации;
103) устанавливает порядок маркировки продукции;
104) устанавливает порядок аккредитации органов по подтверждению соответствия и лабораторий;
105) устанавливает форму сертификата по определению страны происхождения товара и организует его изготовление;
106) разрабатывает правила государственной системы технического регулирования;
107) устанавливает порядок разработки, утверждения, учета, изменения, отмены, регистрации, обозначения, издания стандартов организаций;
108) устанавливает порядок утверждения планов и программ работ по стандартизации;
109) устанавливает порядок разработки планов и программ государственной стандартизации;
110) устанавливает порядок учетной регистрации иностранных и международных организаций, выдающих документы в сфере подтверждения соответствия иностранного образца;
111) устанавливает форму и порядок заполнения сертификата соответствия;
112) разрабатывает, утверждает и устанавливает изображение знака соответствия, технические требования к нему и порядок его маркировки;
113) устанавливает форму декларации о соответствии, порядок оформления и регистрации деклараций;
114) определяет порядок признания иностранных сертификатов соответствия, протоколов испытаний, знаков соответствия и иных документов в сфере подтверждения соответствия;
115) устанавливает порядок аккредитации субъектов по заявке юридических лиц;
116) устанавливает формы предписаний об устранении нарушений требований, установленных техническими регламентами, или о запрете реализации продукции и порядок их выдачи;
117) представляет Республику Казахстан в международных и региональных организациях по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации, участвует в работах по международной и региональной стандартизации, взаимному признанию результатов подтверждения
соответствия;

118) стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі аудармаларын растауды ұйымдастырады;
119) жеке кәсіпкерлікті қолдау және дамыту мәселелерінде инвесторлар, грант беруші халықаралық ұйымдар үшін жағдайлар жасайды;
120) жеке кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру және оларға кредит беру жөніндегі шараларды жетілдіру туралы ұсыныстарды әзірлейді;
121) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын мемлекеттік органдар мен олардың лауазымды тұлғалары жол берген бұзушылықтар туралы Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметіне хабарлайды;
122) кәсіпкерлік саласындағы сараптамалық кеңестердің жұмысына талдау және мониторинг жүргізу үшін үйлестіру кеңесін құрады;
123) мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларының тексеру (бақылау) жүргізу фактісі туралы міндетті белгі салу үшін барулар мен тексерулерді есепке алу кітабының үлгісін белгілейді;
124) шағын кәсіпкерлік саласында кадрларды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру жүйесін қалыптастыру жөнінде ұсыныстарды әзірлейді;
125) шағын кәсіпкерлікті дамыту және қолдау жөніндегі мемлекеттік саясатты насихаттайды;
126) кәсіпкерлік ортаға, инвестициялық ахуалға және жеке кәсіпкерлікті дамыту инфрақұрылымына талдау жүргізеді;
127) жеке кәсіпкерлік қызметі саласында зерттеулер жүргізуді ұйымдастырады;
128) шағын кәсіпкерлікті қолдау мен дамытудың мемлекеттік шараларын орындауды ұйымдастырады және үйлестіреді;
129) шағын кәсіпкерлік субъектілеріне әдіснамалық көмек ұйымдастырады;
130) шағын кәсіпкерліктің инновациялық, инвестициялық және индустриялық дамуының мемлекеттік бағдарламаларын іске асыруға қатысу үшін жағдайлар жасайды;
131) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің халықаралық тауар (жұмыстар, қызметтер) нарықтарына шығуы үшін жағдайлар жасайды;
132) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың жанындағы сараптамалық кеңестер қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;
133) республика өңірлерінде шағын кәсіпкерліктің инфрақұрылымын қалыптастыруға және дамытуға ықпал етеді;
134) ақпараттық-тұсаукесер іс-шараларын, сондай-ақ бәсекелестікті дамыту және монополиялық қызметті шектеу мәселелері бойынша мәжілістер ұйымдастырады және өткізеді;
135) бәсекелестікті және кәсіпкерлікті дамыту негізінде нарықтық қатынастарды қалыптастыруға жәрдемдеседі;
136) тиісті тауар нарығында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектілерінің баға белгілеу мониторингін жүзеге асырады;

118) организует подтверждение переводов нормативных документов по стандартизации на государственный и русский языки;
119) создает условия для инвесторов, международных организаций - грантодателей в вопросах поддержки и развития частного предпринимательства;
120) разрабатывает предложения о совершенствовании мер по финансированию и кредитованию субъектов частного предпринимательства;
121) информирует Президента и Правительство Республики Казахстан о нарушениях законодательства Республики Казахстан, регламентирующего деятельность субъектов частного предпринимательства, допускаемых государственными органами и их должностными лицами;
122) создает координационный совет для анализа и мониторинга работы экспертных советов в сфере предпринимательства;
123) устанавливает образец книги учета посещений и проверок для обязательной отметки о факте проведения проверки (контроля) должностными лицами государственных органов;
124) разрабатывает предложения по формированию системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в области малого предпринимательства;
125) пропагандирует государственную политику по развитию и поддержке частного предпринимательства;
126) проводит анализ предпринимательской среды, инвестиционного климата и инфраструктуры развития частного предпринимательства;
127) организует проведение исследований в сферах деятельности частного предпринимательства;
128) организует и координирует выполнение государственных мер поддержки и развития малого предпринимательства;
129) организует методологическую помощь субъектам частного предпринимательства;
130) создает условия для участия малого предпринимательства в реализации государственных программ инновационного, инвестиционного и индустриального развития;
131) создает условия для выхода субъектов частного предпринимательства на международные рынки товаров (работ, услуг);
132) осуществляет координацию деятельности экспертных советов по вопросам предпринимательства при центральных государственных и местных исполнительных органах;
133) способствует формированию и развитию инфраструктуры малого предпринимательства в регионах республики;
134) организации и проведению информационно-презентационных мероприятий, а также совещаний по вопросам развития конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
135) содействует формированию рыночных отношений на основе развития конкуренции и предпринимательства;
136) осуществляет мониторинг ценообразования субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке;

137) Қазақстан Республикасының тауар нарықтарында бәсекелестікті дамытуға бағытталған іс-шараларды өткізу жөнінде мемлекеттік органдарға ұсынымдар береді;
138) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын жетілдіру жөніндегі шараларды әзірлейді және оны қолдану тәжірибесін жинап қорытады;
139) тауар нарықтарының жұмыс істеуі, бәсекелестікті дамыту және монополистік қызметті шектеу мәселелері жөнінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келіседі;
140) Қазақстан Республикасының Үкіметіне мыналар:
бәсекелестікті дамыту және монополистік қызметті шектеу саласында мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары;
реттеуші органмен бірлесіп мемлекеттің бағаны реттеуді енгізуге қажетті тауарлар номенклатурасы бойынша ұсыныстарды енгізеді;
141) монопольды табысты айқындау ережесін, монопольды жоғары (төмен) бағаларды белгілеуді бекітеді;
142) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын бұзуға монополияға қарсы ден қою шараларын қолданудың ережесін бекітеді;
143) бәсекелестікті шектейтін нарық субъектілерінің келісімдерін (келісілген іс-қимылдарын) анықтау жөніндегі нұсқаулықты бекітеді;
144) тауар нарықтарын талдау бойынша мемлекеттік органдар, нарық субъектілері және олардың бірлестіктері ұсынатын деректер нысандарын белгілейді;
145) тауар нарығындағы бәсекелестік ортаның жай-күйін талдау және бағалау жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды бекітеді;
146) тиісті тауар нарықтарының шекараларын айқындайды;
147) қаржы нарығы мен қаржылық ұйымдарды реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органмен бірлесіп, қаржылық ұйымдардың қатысуымен экономикалық шоғырлануға рұқсат алу үшін қаржылық ұйымдардың активтер құнының мөлшерін немесе жеке капиталдың шамасын белгілейді;
148) экономикалық шоғырлануға рұқсат туралы ұсынымдарды ұсыну мен қарау және экономикалық шоғырлануға рұқсат беру тәртібін белгілейді;
149) өз құзыреті шегінде мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қорғауды қамтамасыз етеді.
14. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес ведомствоға мыналар бойынша функциялар жүктелуі мүмкін:
1) реттелетін салада, оның ішінде, тау-кен-металлургиялық, химия, өңдеуші, фармацевтикалық және медициналық өнеркәсіпте, ірі ауыл шаруашылығы машиналарын жасау және қорғаныс өнеркәсібі, құрылыс материалдары өнеркәсібі салаларында, сондай-ақ сауданы дамыту саласы, құрылыс және тұрғын үй коммуналдық сала, техникалық реттеу және өлшем бірліктері, ғылыми-технологиялық, инновациялық және инвестициялық қызмет, қорғаныс тапсырысын қалыптастыру, орналастыру және орындау салаларында мемлекеттік саясатты іске асыру;

137) дает рекомендации государственным органам по проведению мероприятий, направленных на развитие конкуренции на товарных рынках Республики Казахстан;
138) разрабатывает меры по совершенствованию антимонопольного законодательства Республики Казахстан и обобщает практику его применения;
139) согласовывает проекты нормативных правовых актов по вопросам функционирования товарных рынков, развития конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
140) вносит в Правительство Республики Казахстан предложения по:
основным направлениям государственной политики в области развития конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
номенклатуре товаров, на которые необходимо введение регулируемых государством цен совместно с регулирующим органом;
141) утверждает правила определения монопольного дохода, установления монопольно высоких (низких) цен;
142) утверждает правила применения мер антимонопольного реагирования на нарушения антимонопольного законодательства Республики Казахстан;
143) утверждает инструкцию по выявлению соглашений (согласованных
действий) субъектов рынка, ограничивающих конкуренцию;
144) устанавливает формы данных, представляемых государственными органами, субъектами рынка и их объединениями по анализу товарного рынка;
145) утверждает методические рекомендации по анализу и оценке состояния конкурентной среды на товарном рынке;
146) определяет границы соответствующих товарных рынков;
147) устанавливает совместно с государственным органом, осуществляющим регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций размера стоимости активов либо величины собственного капитала финансовой организации для получения разрешения на экономическую концентрацию с участием финансовых организаций;
148) устанавливает порядок представления и рассмотрения ходатайств о разрешении на экономическую концентрацию и предоставлении разрешения на экономическую концентрацию;
149) в пределах своей компетенции обеспечивает защиту сведений, составляющих государственные секреты.
14. В  соответствии с действующим законодательством, на ведомства могут быть возложены функции по:
1) реализации государственной политики в регулируемой сфере, в том числе, в горно-металлургической, химической, обрабатывающей, фармацевтической и медицинской промышленности, в отраслях крупного сельскохозяйственного машиностроения и оборонной промышленности, промышленности строительных материалов, а также в области развития
торговли, строительства и жилищно-коммунальной сферы, технического регулирования и единства измерений, научно-технологической, инновационной и инвестиционной деятельности, формирования, размещения и выполнения оборонного заказа;

2) тауар биржаларының тізілімін жүргізу;
3) биржалар туралы заңнаманы сақтауды бақылау;
4) тарифтік квоталарды қолданудың орындылығы туралы қорытындыны әзірлеу;
5) республикалық көрмелер мен жәрмеңкелерді өткізуді ұйымдастыру және қатысу;
6) демпингтің және материалдық залалдың немесе оны келтіру залалының болуын белгілеу және демпингке қарсы шаралар енгізу қажеттілігі жөнінде демпингке қарсы талқылауды жүзеге асыру;
7) демпингке қарсы талқылау рәсімінің басталуы туралы немесе одан бас тарту туралы шешім қабылдау;
8) демпингке қарсы талқылау жөніндегі істі жүргізудің тәртібін белгілеу;
9) демпингтің бар болуы және оларға материалдық зиян келтіру немесе оны келтірудің қаупі туралы алдын ала айқындаманы шығару;
10) демпингке қарсы бажды қайта қарауды дайындау рәсімін жүзеге асыру;
11) елеулі залал келтіру фактісі бойынша жеткізушілердің сауда тәжірибесіне мониторингті жүзеге асыру;
12) талқылауды жүргізудің орындылығы туралы не саудада елеулі зиянның бар екендігін анықтау немесе оны келтірудің қаупі және қорғау шараларын енгізудің қажеттілігі туралы қорытынды дайындау;
13) Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмасы бойынша, сондай-ақ отандық өндірушінің немесе өндірушілер бірлестіктерінің өтінімдері бойынша әзірленген қорытындының негізінде елеулі залалдың болуы немесе саудаға елеулі залал келу қаупі және қорғау шараларын енгізу қажеттігін белгілеу жөнінде талқылауды бастау туралы шешім қабылдау;
14) елеулі залалдың болуы немесе саудаға елеулі залал келу қаупі және қорғау шараларын енгізу қажеттігін белгілеу жөнінде талқылауды жүзеге асыру;
15) елеулі залалдың болуы немесе саудаға елеулі залал келу қаупі және қорғау шараларын енгізу қажеттігін белгілеу жөнінде талқылауды жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылдау;
16) "Субсидиялар және өтем шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сауда және өндірістік қызметтің мониторингін жүзеге асыру;
17) материалдық залал келтірудің болуын немесе қатерін және өтемдік шаралар қажеттілігін белгілеу жөніндегі талқылауларды жүзеге асыру;
18) Қазақстан Республикасы Үкіметінің уақытша өтемдік шаралар енгізу туралы шешім қабылдауы үшін шетелдік мемлекет (шетелдік мемлекеттер одағы) субсидиялайтын тауар импортының болуы және олардың материалдық залал келтіргені немесе оның келтіру қаупі туралы алдын ала қорытындыны шығару;
19) шетелдік мемлекет (шетелдік мемлекеттер одағы) субсидиялайтын тауар импорты кезінде отандық өндірушілерге келтірген материалдық залалдың болуын белгілеу және шет мемлекет (шет мемлекеттер одағы) субсидиялайтын тауар импорты мен ол келтірген материалдық залал немесе оның қаупі арасындағы себептік-салдарлық байланысты белгілеу;

2) ведению реестра товарных бирж;
3) контролю за соблюдением законодательства о биржах;
4) подготовке заключения о целесообразности применения тарифных квот;
5) организации и участию в проведении республиканских выставок и ярмарок;
6) осуществлению антидемпингового разбирательства в торговле по установлению наличия демпинга и материального ущерба или угрозы его причинения и необходимости введения антидемпинговых мер;
7) принятию решения о начале либо об отказе от процедуры антидемпингового разбирательства;
8) установлению порядка ведения дела по антидемпинговому разбирательству;
9) вынесению предварительного определения о наличии демпинга и причинения им материального ущерба или угрозы его причинения;
10) осуществлению процедуры подготовки пересмотра антидемпинговой пошлины;
11) осуществлению мониторинга за торговой практикой поставщиков по фактам нанесения серьезного ущерба;
12) подготовке заключения о целесообразности проведения разбирательства либо об отказе в проведении разбирательства по установлению наличия серьезного ущерба или угрозы его нанесения в торговле и необходимости введения защитных мер;
13) принятию решения о начале разбирательства по установлению наличия серьезного ущерба или угрозы его нанесения в торговле и необходимости введения защитных мер по поручению Правительства Республики Казахстан, а также на основании заключения, подготовленного по заявлениям отечественного производителя или объединения производителей;
14) осуществлению разбирательства по установлению наличия серьезного ущерба или угрозы его нанесения в торговле и необходимости введения защитных мер;
15) принятию решения об отказе в проведении разбирательства по установлению наличия серьезного ущерба или угрозы его нанесения в торговле и необходимости введения защитных мер;
16) осуществлению мониторинга торговой и производственной деятельности в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О субсидиях и компенсационных мерах";
17) осуществлению разбирательства по установлению наличия или угрозы материального ущерба и необходимости компенсационных мер;
18) вынесению предварительного заключения о наличии импорта товара, субсидируемого иностранным государством (союзом иностранных государств), и нанесении им материального ущерба или угрозы его нанесения, для принятия Правительством Республики Казахстан решения о введении временных компенсационных мер;
19) установлению наличия материального ущерба, наносимого отечественным производителям при импорте товара, субсидируемого иностранным государством (союзом иностранных государств), и причинно-следственной связи между импортом товара, субсидируемого иностранным государством (союзом иностранных государств), и материальным ущербом, нанесенным им, или его угрозу;

20) тауарлары талқылау мәні болып табылатын шет мемлекеттер (шет мемлекеттер одағы) өтініші бойынша талқылауды бастау немесе жүргізу үшін пайдаланылатын құпия емес ақпаратқа қол жеткізуге рұқсат ету;
21) "Субсидиялар және өтем шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда талқылау рәсімін бастаудан бас тарту туралы шешім қабылдау;
22) жеткізуші ұсынған бағалар бойынша кімнің міндеттемесі қабылданған болса, бағалар бойынша қабылданған міндеттемелердің орындалғаны туралы деректердің дұрыстығын тексеруді жүргізу;
23) өтем баждарын енгізумен мүдделері қолайсыз қозғалуы мүмкін шет мемлекет (шет мемлекеттер одағы) субсидияланатын импортталатын тауарларын пайдаланатын жергілікті мүдделі тұлғалардың пікірлерін ескере отырып, оны енгізу үшін барлық талаптар орындалған жағдайда өтемдік баждарды енгізудің орындылығы туралы шешім қабылдау;
24) өз бастамасы бойынша немесе мүдделі тұлғалардың негізделген ұсынымының негізінде өтемдік баждарды қайта қарауды жүзеге асыру;
25) өтемдік шаралардың дара мөлшерін айқындау;
26) демпингке қарсы заңнамаға және субсидиялар мен өтемдік шаралар туралы заңнамаға сәйкес бағалар бойынша міндеттемелерді орындауды бақылау;
27) шет мемлекет (шет мемлекеттер одағы) субсидиялайтын тауар импортын бақылау;
28) инвестицияларды мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру;
29) технологиялық бизнес-инкубаторлар мен технопарктерді аккредиттеуді жүзеге асыру;
30) арнайы экономикалық аймақтар құру және қалыптастыру саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру;
31) арнайы экономикалық аймақтардың аумағында жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлем сомасын келісу;
32) машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі және химиялық өнімдердің қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
33) Қазақстан Республикасының аумағында химиялық өнімді тіркеу және оның есебін жүргізу;
34) өз құзыреті шегінде химиялық өнімнің қауіпсіздігі саласында заңнамада белгіленген талаптардың сақталуын бақылау;
35) химиялық өнімдердің өтініш берушінің (өндірушінің, жеткізушінің, импорттаушының) ұсынған ақпараттары негізінде адамның денсаулығы мен өміріне, қоршаған орта үшін қатерін бағалауды тексеру;
36) "Химиялық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және техникалық регламенттерде белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмейтін химиялық өнімдердің өміршеңдігінің бір немесе бірнеше процестерін тоқтата тұру туралы нұсқамалар беру;

20) разрешению доступа к неконфиденциальной информации, используемой для начала или проведения разбирательства, по просьбе иностранных государств (союза иностранных государств), товары которых являются предметом разбирательства;
21) принятию решения об отказе в начале процедуры разбирательства, в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О субсидиях и компенсационных мерах";
22) проведению проверки достоверности представляемых поставщиком данных о выполнении принятого обязательства по ценам, чье обязательство по ценам было принято;
23) принятию решения о целесообразности введения компенсационной пошлины в случаях, когда все требования для ее введения выполнены, с учетом мнения местных заинтересованных лиц, использующих импортные товары, субсидируемые иностранным государством (союзом иностранных государств), чьи интересы могли бы быть неблагоприятно затронуты введением
компенсационной пошлины;
24) осуществлению пересмотра компенсационной пошлины по собственной инициативе или на основании обоснованного ходатайства заинтересованных лиц;
25) определению индивидуального размера компенсационной пошлины;
26) контролю за исполнением обязательств по ценам в соответствии с антидемпинговым законодательством и законодательством о субсидиях и компенсационных мерах;
27) контролю над импортом товара, субсидируемого иностранным государством (союзом иностранных государств);
28) осуществлению государственной поддержки инвестиций;
29) осуществлению аккредитации технологических бизнес-инкубаторов и технопарков;
30) реализации единой государственной политики в сфере создания и функционирования специальных экономических зон;
31) согласованию суммы платы за пользование земельными участками на территории специальных экономических зон;
32) реализации государственной политики в области безопасности машин и оборудования и безопасности химической продукции;
33) регистрации химической продукции на территории Республики Казахстан и ведению ее учета;
34) контролю за соблюдением требований, установленных законодательством в области безопасности химической продукции в пределах своей компетенции;
35) проверке оценки риска химической продукции для здоровья и жизни человека, окружающей среды на основе предоставленной заявителем (производителем, поставщиком, импортером) информации;
36) выдаче предписаний о приостановлении одного или нескольких процессов жизненного цикла химической продукции, которые не соответствуют требованиям безопасности, установленным  Законом Республики Казахстан "О безопасности химической продукции" и техническими регламентами;

37) өз құзыреті шеңберінде машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі саласындағы заңнамада белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау;
38) "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және техникалық регламенттерде белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмейтін машиналар мен жабдықтарды өндіру, өткізу мен нарықтағы айналымын тоқтата тұру туралы нұсқамалар беру;
39) жер қойнауын пайдаланушылардан және (немесе) жер қойнауын пайдаланушылар жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізуге уәкілеттік берілген тұлғалардан жүргізілетін және жүргізілген тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу туралы ақпаратты сұрау;
40) жер қойнауын пайдаланушылардың олардың қазақстанда шығарылған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуы бөлігінде мониторингті жүзеге асыруға қатысу;
41) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің және оларды шығарушылардың тізілімін қалыптастыру және жүргізу, сондай-ақ, осы тізілімге енгізу үшін оларды бағалаудың өлшемдерін әзірлеу;
42) белгіленген тәртіппен мемлекеттік заттай гранттарды беру туралы шешімдер қабылдау;
43) инвестициялық преференцияларды беру туралы шешім қабылдау;
44) инвестициялық преференциялар беруге өтінімдер қабылдау және тіркеу;
45) инвестициялық преференциялар беруге келісім-шарттар жасасу, тіркеу және бұзу;
46) инвестициялық преференцияларды беруге арналған келісім-шарттар талаптарының сақталуын бақылау;
47) экспорттық бақылаудың фирмаішілік жүйелерін құруда ұйымдарға жәрдемдесу және оларға қажетті ақпараттық-әдістемелік жәрдем көрсету;
48) кепілдемелік міндеттемелер (түпкілікті пайдаланушының сертификаттары) беру;
49) өнімдер транзитіне рұқсаттар беру;
50) өтінім берушіге және мүдделі мемлекеттік органдарға тауарларды, технологияларды, жұмыстарды, қызметтерді, ақпараттарды экспорттық бақылауға жататын өнімдерге жатқызу туралы қорытынды беру;
51) Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс өнімдерді қайта өңдеуге рұқсат беру;
52) кепілдемелік міндеттемелерге (түпкілікті пайдаланушының сертификаттарға) сүйене отырып Қазақстан Республикасынан шығарылатын өнімнің кері экспортына рұқсат беру;
53) сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға (өтінім берушілерге) "Экспорттық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 18 маусымдағы Заңының 6-бабында көрсетілген тізбелердің қолданысына түспейтін тауарлармен, ақпаратпен, жұмыстармен, қызметтермен, зияткерлік қызмет нәтижелерімен сыртқы экономикалық мәмілелерді жүзеге асыруға белгіленген тәртіппен рұқсат беру;

37) контролю и надзору за соблюдением требований, установленных законодательством в области безопасности машин и оборудования в пределах своей компетенции;
38) выдаче предписаний о приостановлении производства, реализации и обращения на рынке машин и оборудования, не соответствующих требованиям безопасности, установленным  Законом Республики Казахстан "О безопасности машин и оборудования" и техническими регламентами;
39) запрашиванию у недропользователей и (или) лиц, уполномоченных недропользователями осуществлять закуп товаров, работ и услуг для проведения операций по недропользованию, информации о производимых и произведенных закупках товаров, работ и услуг;
40) принятию участия в осуществлении мониторинга исполнения контрактных обязательств недропользователями в части приобретения ими товаров, работ и услуг казахстанского происхождения;
41) формированию и ведению реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей, а также разработке критериев их оценки для внесения в данный реестр;
42) принятию в установленном порядке решения о предоставлении государственных натурных грантов;
43) принятию решения о предоставлении инвестиционных преференций;
44) принятию и регистрации заявок на предоставление инвестиционных преференций;
45) заключению, регистрации и расторжению контрактов на предоставление инвестиционных преференций;
46) контролю за соблюдением условий контрактов на предоставление инвестиционных преференций;
47) содействию организациям в создании внутрифирменных систем экспортного контроля и оказанию им необходимой информационно-методической поддержки;
48) выдаче гарантийных обязательств (сертификатов конечного пользователя);
49) выдаче разрешений на транзит продукции;
50) выдаче заявителям и заинтересованным государственным органам заключений об отнесении товаров, технологий, работ, услуг, информации к продукции, подлежащей экспортному контролю;
51) выдаче разрешений на переработку продукции вне таможенной территории Республики Казахстан;
52) выдаче разрешения на реэкспорт продукции, происходящей из Республики Казахстан, исходя из гарантийного обязательства (сертификата конечного пользователя);
53) выдаче в установленном порядке разрешения участникам внешнеэкономической деятельности (заявителям) на осуществление внешнеэкономических сделок с товарами, информацией, работами, услугами, результатами интеллектуальной деятельности, не подпадающими под действие перечней, указанных в  статье 6 Закона Республики Казахстан от 18 июня 1996 года "Об экспортном контроле";

54) қорғаныстық тапсырыстың міндеттерін орындау жұмыстарын ұйымдастыруды бақылау;
55) белгіленген құзырет шектерінде Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс өнімдердің экспортын, кері экспортын, импортын, кері импортын, транзитін және қайта өңделуін бақылау;
56) экспорттық бақылау жүйесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен бірлесіп, экспорттық бақылауға жататын өнімдерін тиеу алдындағы кезеңде және түпкілікті пайдалануда қажет болғанда тексеруді жүзеге асыру;
57) қару-жарақ, әскери техника және қарудың жекелеген түрлері, жарылғыш заттар мен оларды қолдану арқылы жасалған бұйымдар айналымы саласындағы қызметтің жекелеген түрлерін лицензиялауды жүзеге асыру;
58) уларды өндіру, өңдеу, сатып алу, сақтау, іске асыру, пайдалану, жою бойынша қызметті лицензиялауды жүзеге асыру;
59) Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау туралы заңнамасына сәйкес өнімнің экспорты мен импортын лицензиялауды жүзеге асыру;
60) мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттау;
61) республикалық деңгейдегі мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізуді ұйымдастыру;
62) белгіленген тәртіппен құрылыстағы мемлекетаралық (халықаралық) және мемлекеттік стандарттарды әзірлеу;
63) белгіленген тәртіпте сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу, бекіту және қолданысқа енгізу;
64) астана әкімдігімен келісім бойынша астананың және қала маңы аймақтарында қолданылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтер (мемлекеттік нормативтік құжаттар) жобаларын бекіту;
65) авторлық қадағалауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібінің мемлекеттік нормативтік құжаттарын белгілеу;
66) жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, аумақтық дамудың өңіраралық схемаларын әзірлеуге тапсырысты жүзеге асыру;
67) республикалық маңызы бар қалалар, сондай-ақ халқының саны жүз мыңнан астам өзге қалалар шекараларының (шектерінің) жобаларын келісуді жүзеге асыру;
68) шағын елді мекендерді салу мен дамытудың құрамын айқындау және схемаларын ұстау;
69) құрылыс үшін жобалық (жобалық-сметалық) құжаттамаларды әзірлеуге тапсырмаларға нормативтік талаптарды бекіту;
70) республикалық маңызы бар объектілер бойынша (құрылыс-монтаждау жұмыстарын ендіру) жобаны іске асыруды бастау үшін рұқсат беру;
71) жобаны (құрылыс-монтаждау жұмыстарын өндіру) іске асыруды бастау үшін рұқсат алуға қажетті құжаттардың тізбесін белгілеу тәртібін айқындау;

54) контролю по организации работ за выполнением заданий оборонного заказа;
55) контролю за экспортом, реэкспортом, импортом, реимпортом, транзитом и переработкой продукции вне таможенной территории Республики Казахстан в пределах установленной компетенции;
56) осуществлению при необходимости проверки на предотгрузочном этапе и конечном использовании продукции, подлежащей экспортному контролю, совместно с государственными органами Республики Казахстан системы экспортного контроля;
57) осуществлению лицензирования отдельных видов деятельности в сфере оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых веществ и изделий с их применением;
58) осуществлению лицензирования деятельности по производству, переработке, приобретению, хранению, реализации, использованию, уничтожению ядов;
59) осуществлению лицензирования экспорта и импорта продукции в соответствии с законодательством Республики Казахстан об экспортном контроле;
60) аттестации государственных строительных инспекторов;
61) организации ведения государственного градостроительного кадастра республиканского уровня;
62) разработке в установленном порядке межгосударственных (международных) и государственных стандартов в строительстве;
63) разработке, утверждению и введению в действие в установленном законодательством порядке нормативно-технических документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
64) утверждению, по согласованию с акиматом столицы, проектов государственных нормативов (государственных нормативных документов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, применяемых на территории столицы и пригородной зоны;
65) установлению в государственных нормативных документах порядка организации и ведения авторского надзора;
66) осуществлению совместно с местными исполнительными органами заказа на разработку межрегиональных схем территориального развития;
67) осуществлению согласования проектов границ (черты) городов республиканского значения, а также иных городов с численностью населения свыше ста тысяч жителей;
68) определению состава и содержания схем развития и застройки малых населенных пунктов;
69) утверждению нормативных требований к заданиям на разработку проектной (проектно-сметной) документации для строительства;
70) выдаче разрешения для начала реализации проекта (производства строительно-монтажных работ) по объектам республиканского значения;
71) определению порядка установления перечня документов, необходимых для получения разрешения для начала реализации проекта (производства строительно-монтажных работ);

72) бағалы сәулет-қала құрылысы мұраларын сақтау, сәулет пен қала құрылысында ұлттық және мәдени дәстүрлерді дамытуды ескере отырып, аумақтарды және елді мекендерді игеру және дамытудың басым бағыттары бойынша бағдарламаларды іске асыруды қамтамасыз ету;
73) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетіндерді қоспағанда, мемлекеттік, өңіраралық немесе мемлекетаралық (халықаралық) маңызды объектілерді құруға (аумақтарды салуға) қала құрылысы, сәулет-құрылыстық және басқа да жобалық (жобалық-сметалық) құжаттамаларды қарастыру және бекіту;
74) жүз мыңнан асатын тұрғындардың есептік санымен республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық маңызы бар қалалардың бас жобаларының, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін өзге де қала құрылысы құжаттамаларының кешенді қала құрылыстық сараптамасын ұйымдастыру және өткізу;
75) жобалық құжаттама сапасына, жобалардың мемлекеттік сараптамасын басқаруға қадағалауды ұйымдастыру мен жүзеге асыру;
76) республикалық маңызы бар объектілері құрылыс сапасына, олар бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарының өндірісіне рұқсат беруді ресімдеуге және беруге, осы құрылыстарды қала құрылысы және сәулет құрылыс тәртібін бұзушыларға заңнамалық актілерде белгіленген әкімшілік шараларын қолдануға мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыру;
77) республикалық деңгейдегі мемлекеттік қала құрылысы кадастрының жүргізілуін бақылау;
78) жергілікті атқарушы органдардың қызметін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы, сондай-ақ облыстық және базалық деңгейдегі мемлекеттік қала құрылысы кадастры қызметтерін нормативтік-техникалық және әдіснамалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
79) Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін дайындау саласындағы қызметті лицензиялауды жүзеге асыру;
80) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттермен, техникалық реттеу мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасасу;
81) техникалық реттеу саласындағы заңды тұлғаларды аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды жүзеге асыру;
82) техникалық реттеудің мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізуді ұйымдастыру;
83) өлшем бірліктерін қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құжаттарды бекіту;
84) өлшем құралдарына, әдістеріне және нәтижелеріне, өлшем құралдарын тексеру әдістемелеріне жалпы метрологиялық талаптарды айқындау;
85) өлшем құралдарын тексеру және калибрлеу нәтижелерін салыстыруды ұйымдастыру;

72) обеспечению реализации программ по приоритетным направлениям освоения и развития территорий и населенных пунктов с учетом сохранения ценного архитектурно-градостроительного наследия, развития национальных и культурных традиций в архитектуре и градостроительстве;
73) рассмотрению и утверждению градостроительной, архитектурно-строительной и иной проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов (застройку территорий) государственного, межрегионального или межгосударственного (международного) значения, за исключением утверждаемых Правительством Республики Казахстан;
74) организации и проведению комплексной градостроительной экспертизы проектов генеральных планов города республиканского значения, столицы, городов областного значения с расчетной численностью населения свыше ста тысяч жителей, иной градостроительной документации, утверждаемой Правительством Республики Казахстан;
75) организации и осуществлению надзора за качеством проектной документации, руководству государственной экспертизой проектов;
76) осуществлению государственного архитектурно-строительного контроля за качеством строительства объектов республиканского значения, оформлению и выдаче разрешений на производство строительно-монтажных работ по ним, применению установленных законодательными актами административных мер воздействия к нарушителям градостроительной и
архитектурно-строительной дисциплины на этих стройках;
77) контролю за ведением государственного градостроительного кадастра республиканского уровня;
78) осуществлению нормативно-технического и методологического обеспечения деятельности местных исполнительных органов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также служб государственного градостроительного кадастра областного и базового уровней;
79) осуществлению лицензирования деятельности в сфере изготовления
государственных символов Республики Казахстан;
80) взаимодействию с техническими комитетами по стандартизации, физическими и юридическими лицами по вопросам технического регулирования;
81) осуществлению организации работ по аккредитации юридических лиц в сфере технического регулирования;
82) организации ведения реестра государственной системы технического регулирования;
83) утверждению нормативных документов по обеспечению единства измерений;
84) определению общих метрологических требований к средствам, методам и результатам измерений, методикам поверки средств измерений;
85) организации сличения результатов поверки  и калибровки средств измерений;

86) өлшем құралдарының үлгісін бекіту туралы шешім қабылдау;
87) өлшем құралдарының үлгісін бекіту белгісінің нысанын белгілеу;
88) өлшем бірліктерін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізуді ұйымдастыру;
89) өлшем бірліктерін қамтамасыз ету саласындағы аккредиттеу бойынша жұмысты лицензиялауды және ұйымдастыруды жүзеге асыру;
90) өлшем құралдарын өндіру және жөндеу жөніндегі қызметті лицензиялауды жүзеге асыру;
91) мемлекеттік емес сарапшылық орталықтарын аккредиттеу және сарапшыларды аттестаттауды жүргізу;
92) сәйкестігін растау, тауардың шыққан елін айқындау, аккредиттеу, сондай-ақ оларды кәсіби даярлауды және қайта даярлау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттауды ұйымдастыру;
93) саудадағы техникалық тосқауылдар, санитарлық және фитосанитарлық шаралар жөніндегі Ақпараттық орталықтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
94) мемлекеттік, халықаралық, өңірлік стандарттарды, шетел мемлекеттерінің стандарттарын, стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі ережелер мен ұсынымдарды ресми басылымдарда басуды және таратуды ұйымдастыру, олар туралы ақпаратты жариялайды;
95) зертханааралық салыстырмалы сынау (салыстыру) жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
96) техникалық регламенттермен белгіленген талаптарды сақтауды мемлекеттік бақылау және қадағалауды жүргізу бойынша жұмысты ұйымдастыру және үйлестіру;
97) өнімдерді таңбалауды бақылауды жүзеге асыру;
98) ойыншықтардың Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген құзырет шегінде техникалық регламент талаптарына сәйкестігін бақылау;
99) техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау;
100) тамақ өнімдерінің санитарлық-эпидемиологиялық және ветеринарлық қадағалауға жататын рәсімдерін қоспағанда, оны іске асырудың сатысында тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы техникалық регламент талаптарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру;
101) мемлекеттік метрологиялық қадағалауды және бақылауды ұйымдастыру және өткізу;
102) стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу саласындағы шағымдарды (апелляцияларды) қарау үшін апелляциялық комиссия құру;
103) басқа ұйымдар шығарған сәйкестікті растау мәселелері бойынша егер олар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес техникалық реттеудің мемлекеттік жүйесінің талаптарына жауап бермейтін болса, құжаттарды жою туралы ұсыныстар дайындау;
104) Техника-экономикалық ақпараттарды мемлекеттік сыныптаушылардың тізілімін жүргізу;
105) Қазақстан Республикасында техника-экономикалық ақпараттарды сыныптау мен кодтау жүйесін жұмыс істетуді құруға және бақылау жөніндегі жұмыстарды үйлестіруді белгілеу;

86) принятию решения об утверждении типа средств измерении;
87) установлению формы знака утверждения типа средств измерений;
88) организации ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений;
89) осуществлению лицензирования и организации работ по аккредитации в области обеспечения единства измерений;
90) осуществлению лицензирования деятельности по производству и ремонту средств измерений;
91) аккредитации негосударственных экспертных центров и проведению аттестации экспертов;
92) организации аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, аккредитации, а также их профессиональной подготовки и переподготовки;
93) обеспечению функционирования Информационного центра по техническим барьерам в торговле, санитарным и фитосанитарным мерам;
94) организации издания и распространению официальных изданий государственных, международных, региональных стандартов, стандартом иностранных государств, правил и рекомендаций по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации, публикует информацию о них;
95) организации работ по межлабораторным сравнительным испытаниям (сличениям);
96) организации и координации работы по проведению государственного контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами;
97) осуществлению контроля маркировки продукции;
98) контролю соответствия игрушек требованиям технических регламентов в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан;
99) государственному контролю и надзору в области технического регулирования;
100) осуществлению контроля соответствия пищевой продукции требованиям технических регламентов в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации, за исключением процедур, подлежащих санитарно-эпидемиологическому и ветеринарному надзору;
101) организации и проведению государственного метрологического надзора и контроля;
102) созданию апелляционной комиссии для рассмотрения жалоб (апелляций) в сфере стандартизации, подтверждения соответствия и аккредитации;
103) подготовке предложений об отмене документов по вопросам подтверждения соответствия, изданных другими организациями, если они не отвечают требованиям государственной системы технического регулирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
104) ведению Реестра государственных классификаторов технико-экономической информации;
105) установлению координации работ по созданию и контролю за функционированием в Республике Казахстан системы классификации и кодирования технико-экономической информации;

106) кәсіпкерлікті дамыту негізінде нарықтық қатынастарды қалыптастыруға жәрдемдесу;
107) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтарын қорғауға бағытталған Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылау;
108) реттеуші органға заңнамалық актілерді бұзуға жол берген нарық субъектілерінің кесімді бағаларын енгізу туралы ұсынымдар енгізу;
109) тауар нарығы жай-күйінің, ондағы бәсекелестіктің деңгейін зерделеу және осы негізде монополиялық қызметтің алдын алу, шектеу және жолын кесу жөніндегі шараларын әзірлеу;
110) тиісті тауар нарықтарында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектілерін анықтау мақсатында талдау жүргізу;
111) тиісті тауар нарықтарында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектілерінің Мемлекеттік тізілімін жүргізу;
112) "Бәсеке және монополиялық қызметті шектеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және өзге де нормативтік құқықтық актілерде белгіленген тәртіпте мемлекеттік органдардың, нарық субъектілерінің Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын сақтау мәселелері бойынша тексерулер жүргізу;
113) орындалуы міндетті болатын нарық субъектілеріне мыналар:
"Бәсеке және монополиялық қызметті шектеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын бұзуларды тоқтату және (немесе) олардың салдарын жою;
бастапқы жағдайды қалпына келтіру;
"Бәсеке және монополиялық қызметті шектеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына қайшы шарттарды бұзу немесе өзгерту;
басқа да нарық субъектілерімен шарт жасасу;
тұтынушыларға залалды өтеу және (немесе) бюджетке монопольды кірісті аудару туралы ұйғарымдар беру;
114) мемлекеттік органдарға орындалуы міндетті олар қабылдаған шешімдерді бұзу немесе өзгерту туралы, заң бұзуларды тоқтату туралы ұйғарымдар беру, сондай-ақ "Бәсеке және монополиялық қызметті шектеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына қайшы шарттарды бұзу немесе өзгерту;
115) бәсекелестікті қорғау және монополиялық қызметті шектеу саласында әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіпте әкімшілік жазалар қолдану;
116) талап-арыздармен және өтініштермен сотқа жүгіну, сондай-ақ Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын қолданумен және оны бұзумен байланысты істерді соттар қараған кезде процеске қатысу;
117) құқық қорғау органдарына Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының бұзылуымен байланысты қылмыстардың белгілері бойынша қылмыстық іс қозғау туралы мәселені шешу үшін материалдарды жіберу;

106) содействию формирования рыночных отношений на основе развития предпринимательства;
107) контролю за соблюдением законодательства Республики Казахстан, направленного на защиту прав субъектов частного предпринимательства;
108) внесению регулирующему органу представлений о введении фиксированных цен субъектам рынка, допустившим нарушение законодательных актов;
109) изучению состояния товарного рынка, уровня конкуренции на нем и разработке на этой основе мер по предупреждению, ограничению и пресечению монополистической деятельности;
110) проведению анализа в целях выявления субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на соответствующих товарных рынках;
111) ведению Государственного реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке;
112) проведению проверок по вопросам соблюдения антимонопольного законодательства Республики Казахстан государственными органами, субъектами рынка в порядке, установленном   Законом Республики Казахстан "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности" и иными нормативными правовыми актами;
113) даче субъектам рынка обязательных для исполнения предписаний о:
прекращении нарушений Закона Республики Казахстан "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности" и (или) устранении их последствий;
восстановлении первоначального положения;
расторжении или изменении договоров, противоречащих Закону Республики Казахстан "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности";
заключении договора с другим субъектом рынка;
возмещении ущерба потребителям и (или) перечислении в бюджет монопольного дохода;
114) даче государственным органам обязательных для исполнения предписаний об отмене или изменении принятых ими актов, о прекращении нарушений, а также расторжении или изменении заключенных ими соглашений, противоречащих Закону Республики Казахстан "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности";
115) рассмотрению дел об административных правонарушениях в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности и наложению административных взысканий в порядке, установленном  Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
116) обращению в суд с исками и заявлениями, а также участию в процессах при рассмотрении судами дел, связанных с применением и нарушением антимонопольного законодательства Республики Казахстан;
117) направлению в правоохранительные органы материалов для решения вопроса о возбуждении уголовного дела по признакам преступлений, связанных с нарушением антимонопольного законодательства Республики Казахстан;

118) мемлекеттік органдардың, нарық субъектілерінің және олардың лауазымды тұлғаларының Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын бұзуды тергеу жүргізуі;
119) экономикалық шоғырлану үшін мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
120) "Бәсеке және монополиялық қызметті шектеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда нарық субъектілерін мемлекеттік тіркеуді, қайта тіркеуді алдын ала келісу;
121) монополияға қарсы заңнама талаптарына қайшы экономикалық шоғырлануға жол бермеуді қамтамасыз ету;
122) мемлекеттік органдардың бәсекелестікті шектеуге бағытталған актілерін, әрекеттерінің (әрекетсіздіктерін) тию;
123) тиісті тауар нарығында үстем (монополиялық) жағдайды теріс пайдаланудың алдын алуды және жоюды қамтамасыз ету;
124) бәсекеге қарсы, жосықсыз бәсекелестікті болдырмау және тиюды жүзеге асыру.
3. Министрліктің қызметін ұйымдастыру
16. Министрлікті Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Министр басқарады.
Министрдің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі қызметке тағайындайтын және босататын Министрдің орынбасарлары (Вице-Министрлері) болады.
17. Министр Министрлікке жүктелген міндеттерді орындауға және оларға өз функцияларын жүзеге асыруына басшылықты жүзеге асырады және дербес жауапты болады.
18. Министр:
1) реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөніндегі ұсыныстарды әзірлейді;
2) өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды;
3) ведомстволардың өзге де мемлекеттік органдармен өзара әрекет ету құзыреттілігін және тәртібін айқындайды;
4) өз қызметінде оның бақылауындағы ведомстволар басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) жауапты хатшының келісімі бойынша ведомстволар басшыларының орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
6) ведомстволар актілерінің әрекетін толықтай немесе жартылай тоқтатады немесе тоқтата тұрады;
7) Министрдің бұйрықтарына қол қояды;
8) Министрлікті Қазақстан Республикасының Парламентінде, мемлекеттік органдарда және өзге ұйымдарда білдіреді;
9) Министрліктің жұмыс регламентін бекітеді;
10) Министрлікке келісуге келіп түскен нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келіседі және қол қояды;
11) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
19. Министрлік қабылдайтын шешімдер Министрдің бұйрығымен ресімделеді.
20. Министрлік аппаратын Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын жауапты хатшы басқарады.

118) проведению расследования нарушений антимонопольного законодательства Республики Казахстан государственными органами, субъектами рынка и их должностными лицами;
119) осуществлению государственного контроля за экономической концентрацией;
120) предварительному согласованию государственной регистрации, перерегистрации субъектов рынка в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности";
121) обеспечению недопущения экономической концентрации, противоречащей требованиям антимонопольного законодательства;
122) пресечению актов, действий (бездействий) государственных органов,
направленных на ограничение конкуренции;
123) обеспечению предупреждения и устранению злоупотреблений доминирующим (монопольным) положением на соответствующем товарном рынке;
124) осуществлению предотвращения и пресечения антиконкурентных соглашений, недобросовестной конкуренции.
3. Организация деятельности Министерства
16. Министерство возглавляет Министр, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан.
Министр имеет заместителей (вице-министров), назначаемых на должность и освобождаемых от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра.
17. Министр осуществляет руководство и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих функций.
18. Министр:
1) вырабатывает предложения по формированию государственной политики в регулируемой сфере;
2) определяет полномочия своих заместителей;
3) определяет компетенцию и порядок взаимодействия ведомств с иными государственными органами;
4) назначает на должности и освобождает от должностей руководителей ведомств, которые подконтрольны ему в своей деятельности;
5) по согласованию с ответственным секретарем назначает на должности и освобождает от должностей заместителей руководителей ведомств;
6) отменяет или приостанавливает полностью или в части действие актов ведомств;
7) подписывает приказы Министра;
8) представляет Министерство в Парламенте Республики Казахстан, в государственных органах и иных организациях;
9) утверждает регламент работы Министерства;
10) согласовывает и визирует проекты нормативных правовых актов, поступивших на согласование в Министерство;
11) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
19. Решения, принимаемые Министерством, оформляются приказами Министра.
20. Руководство аппаратом Министерства осуществляется ответственным секретарем, назначаемым на должность и освобождаемым от должности Президентом Республики Казахстан по согласованию с Премьер-Министром Республики Казахстан.

21. Үкімет, Министр отставкаға шыққан жағдайда жауапты хатшының өкілеттігі тоқтатылмайды.
22. Жауапты хатшы өз қызметін жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының Президентіне, Премьер-Министрге, Министрге есеп беруі тиіс.
23. Жауапты хатшы:
1) Министр қалыптастыратын саясатты іске асыруды қамтамасыз етеді және оның актілері мен тапсырмаларын орындайды;
2) Министрлік аппаратына басшылықты жүзеге асырады: оның бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
3) Министрлік қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
4) Министрдің келісімінен кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Министрліктің штат санының лимиті шегінде Министрліктің, ведомстволардың құрылымын және штат санын бекітеді;
5) Министрдің келісімінен кейін Министрліктің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
6) Министрліктің тәртіптік, аттестаттау және конкурстық комиссияларының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады, атқарушылық және еңбек тәртібінің сақталуын, кадр қызметінің жұмысын және құжат айналымын ұйымдастыруды бақылайды;
7) Министрліктің қызметін қамтамасыз ету және оған жүктелген міндеттерді орындау мақсатында мемлекеттік сатып алуды өткізуді ұйымдастырады;
8) Министрдің келісімінен кейін Министрлік департаменттері мен басқармалары басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
9) Министрмен комитеттердің басшылары тағайындау үшін ұсынатын комитеттер басшыларына орынбасарларын тағайындауды келіседі;
10) еңбек қатынастарының мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Министрлік қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
11) Министрмен келісім бойынша Министрлік қызметкерлерін іссапарға жіберу, демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар төлеу және сыйлықақы беру мәселелерін шешеді;
12) Министрмен келісім бойынша еңбек қатынастарының мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, орталық атқарушы органдар қызметкерлерінің тәртіптік жауапкершілігі туралы мәселелерді шешеді;
13) Министрліктің Республика Президенті, Республика Үкіметі және Министр бекіткен стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын әзірлеуді қамтамасыз етеді;
14) органның жыл сайынғы жұмыс жоспарын және оның қызметінің нәтижелері туралы жыл сайынғы есепті әзірлеуді қамтамасыз етеді және Министрге бекітуге ұсынады;

21. Отставка Правительства, Министра, не влечет прекращения полномочий ответственного секретаря.
22. Ответственный секретарь при осуществлении своей деятельности подотчетен Президенту Республики Казахстан, Премьер-Министру, Министру.
23. Ответственный секретарь:
1) обеспечивает реализацию политики, формируемой Министром, выполняет его акты и поручения;
2) осуществляет руководство аппаратом Министерства: организует, координирует и контролирует работу его подразделений;
3) организует информационно-аналитическое, организационно правовое, материально-техническое и финансовое обеспечение деятельности Министерства;
4) после согласования с Министром утверждает структуру и штатную численность Министерства, ведомств в пределах лимита штатной численности Министерства, утвержденной Правительством Республики Казахстан;
5) после согласования с Министром утверждает положения о структурных подразделениях Министерства;
6) осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной, аттестационной и конкурсной комиссий Министерства, контролирует соблюдение исполнительской и трудовой дисциплины, работу кадровой службы и организацию документооборота;
7) в целях обеспечения деятельности Министерства и выполнения возложенных на него задач организует проведение государственных закупок;
8) после согласования с Министром назначает на должность и освобождает от должностей руководителей департаментов и управлений Министерства;
9) согласовывает назначение Министром заместителей руководителей комитетов, представляемых для назначения руководителями комитетов;
10) назначает на должность и освобождает от должностей работников Министерства, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
11) по согласованию с Министром решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников Министерства;
12) по согласованию с Министром решает вопросы дисциплинарной ответственности работников центрального исполнительного органа, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
13) обеспечивает разработку стратегических и программных документов Министерства, утвержденных Президентом Республики, Правительством Республики, Министром;
14) обеспечивает разработку и представляет на утверждение Министру ежегодный план работы органа и ежегодный отчет о результатах его деятельности;

15) Министрліктің бюджеттік өтінімін дайындауды, бюджеттік өтінімді оны Республикалық бюджеттік комиссияның қарауына енгізетін Министрге ұсынуды, сондай-ақ бюджет процесінің өзге де рәсімдерін орындауды қамтамасыз етеді;
16) Министрдің келісімінен кейін мемлекеттік органды қаржыландыру жоспарларын және қаржылық есептілігін әзірлеуді қамтамасыз етеді және бекітеді;
17) мемлекеттік қызметтер көрсету регламенттері мен стандарттарын әзірлеуді ұйымдастырады;
18) Министрліктің құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуді ұйымдастырады;
19) Министрлікке келісуге келіп түскен нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша қорытындыны дайындауды ұйымдастырады;
20) өз өкілеттігі шегінде мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен өзара қатынастарда Министрлік атынан өкілдік етеді;
21) Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жауапты хатшыға жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
24. Жауапты хатшы мыналарға:
1) Министрлік аппаратының қызметкерлеріне орындауға міндетті тапсырмалар беруге;
2) өзге де мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардан жауапты хатшының құзыретіне жатқызылған мәселелерді шешу үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұрауға және алуға;
3) жеке қолданылатын құқықтық актілерді қабылдауға құқылы.
25. Жауапты хатшы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оған жүктелген міндеттерді орындау үшін жауапты болады.
26. Министрліктің Министрдің жанындағы консультативті-кеңесші орган болып табылатын алқасы болады. Алқаның саны мен дербес құрамын Министрлік құрылымдық бөлімшелері басшыларының ішінен министр бекітеді.
27. Министрлік қызметін ұйымдастырудың өзге мәселелері, лауазымды адамдарының құқықтары мен міндеттері, олардың қызметін қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшелердің құзыреті мен өкілеттігі Министрлік жұмысының регламентімен және Министрмен келіскеннен кейін жауапты хатшы бекітетін құрылымдық бөлімшелер туралы ережелермен белгіленеді.
4. Министрліктің мүлкі
28. Министрлік жедел басқару құқығында оқшауланған мүлікке ие болады. Министрлік мүлкі оған мемлекет берген мүлік есебінен қалыптасады және айналым құралының негізгі қорынан, сондай-ақ құны Министрліктің теңгерімінде көрсетілетін өзге мүлік есебінен қалыптасады.
29. Министрлікке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
30. Егер заңда өзгедей белгіленбесе, Министрліктің оған бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.

15) обеспечивает подготовку бюджетной заявки Министерства, представление бюджетной заявки Министру, который вносит ее на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии, а также выполнение иных процедур бюджетного процесса;
16) обеспечивает разработку и утверждает после согласования с Министром планы финансирования и финансовую отчетность государственного органа;
17) организует разработку регламентов и стандартов оказания государственных услуг;
18) организует разработку проектов нормативных правовых актов в пределах компетенции Министерства;
19) организует подготовку заключений по проектам нормативных правовых актов, поступивших на согласование в Министерство;
20) представляет Министерство во взаимоотношениях с государственными органами и иными организациями в пределах своих полномочий;
21) осуществляет иные полномочия, возложенные законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан на ответственного секретаря.
24. Ответственный секретарь имеет право:
1) давать обязательные к исполнению поручения работникам аппарата Министерства;
2) запрашивать и   получать от иных государственных органов и должностных лиц информацию, документы и материалы, необходимые для решения вопросов, входящих в компетенцию ответственного секретаря;
3) принимать правовые акты индивидуального применения.
25. Ответственный секретарь в соответствии с законодательством Республики Казахстан несет ответственность за выполнение возложенных на него обязанностей.
26. Министерство имеет коллегию, являющуюся консультативно-совещательным органом при Министре. Численный и персональный состав коллегии утверждается Министром из числа руководителей структурных подразделений Министерства.
27. Иные вопросы организации деятельности Министерства, права и обязанности должностных лиц, компетенция и полномочия структурных подразделений, обеспечивающих их деятельность, устанавливаются регламентом работы Министерства и положениями о структурных
подразделениях, утверждаемых ответственным секретарем после согласования с Министром.
4. Имущество Министерства
28. Министерство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Министерства.
29. Имущество, закрепленное за Министерством, относится к республиканской собственности.
30. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.

5. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату
31. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

5. Реорганизация и ликвидация Министерства
31. Реорганизация и ликвидация Министерства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.