"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне инвестициялар және экспорт мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 сәуірдегі N 403 Қаулысы
Ескерту. Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісінен кері қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 2009.11.17 N 1860 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне инвестициялар және экспорт мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К.Мәсімов
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне инвестициялар және экспорт мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1. "Инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 1-2, 4-құжат, 2005 ж., N 9, 26-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; 2007 ж., N 4, 28-құжат):
1) кіріспе ",сондай-ақ шетелдегі отандық инвесторларды мемлекеттік қолдау шараларын айқындайды" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жұмыс бағдарламасы - инвестициялық жобаны іске асыру жөніндегі жұмыстардың күнтізбелік кестесін белгілейтін келісім-шартқа қосымша;
2) жинақтауыштар - жабдықтың конструкциялық тұтастығын жинақтап құрайтын құрамдас бөліктер;
3) жабдықтар - инвестициялық жобаның технологиялық процесінде пайдалануға арналған және өз құнын өндірілген өнімнің (жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құнына ауыстыратын, механизмдерді, машиналарды, құрылғыларды, аспаптарды қоса алғанда, әкелінетін негізгі құралдар;
4) Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен құрылған заңды тұлға, оның ішінде шетел қатысатын заңды тұлға;
5) инвестициялар - лизинг шартын жасаған кезден бастап қаржы лизингі заттарын, сондай-ақ оларға құқықтарды қоса алғанда, заңды тұлғаның жарғылық капиталына инвестор салатын мүліктің барлық түрлері (жеке тұтынуға арналған тауарлардан басқа) немесе кәсіпкерлік қызмет үшін пайдаланылатын тіркелген активтерді ұлғайту;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам инвестиций и экспорта"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2008 года N 403
Сноска. Проект Закона отозван из Мажилиса Парламента РК постановлением Правительства РК от 17.11.2009 № 1860.
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам инвестиций и экспорта".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
проект
Закон Республики Казахстан О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам инвестиций и экспорта
Статья 1. Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 8 января 2003 г. " Об инвестициях " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 1-2, ст. 4, 2005 г., N 9, ст. 26; 2006 г., N 3, ст. 22; 2007 г., N 4, ст. 28):
1) преамбулу дополнить словами ", а также определяет меры государственной поддержки отечественных инвесторов за рубежом.";
2) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) рабочая программа - приложение к контракту, определяющее календарный график работ по реализации инвестиционного проекта;
2) комплектующие - составные части, в совокупности составляющие конструктивную целостность оборудования;
3) оборудование - ввозимые основные средства, включая механизмы, машины, устройства, приборы, предназначенные для использования в технологическом процессе инвестиционного проекта и переносящие свою стоимость на себестоимость произведенной продукции (работ, услуг);
4) юридическое лицо Республики Казахстан - юридическое лицо, в том числе юридическое лицо с иностранным участием, созданное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) инвестиции - все виды имущества (кроме товаров, предназначенных для личного потребления), включая предметы финансового лизинга с момента заключения договора лизинга, а также права на них, вкладываемые инвестором в уставный капитал юридического лица или увеличение фиксированных активов, используемых для предпринимательской деятельности;

6) инвестициялық дау - инвестордың инвестициялық қызметіне байланысты инвесторлар мен мемлекеттік органдар арасындағы шарттық міндеттемелерден туындайтын дау;
7) инвестициялық жоба - жаңа өндірістер құруға, жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуге және жаңартуға инвестициялар көздейтін іс-шаралар кешені;
8) инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - инвестициялар саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
9) инвестициялық қызмет - жеке және заңды тұлғалардың коммерциялық ұйымдардың жарғылық капиталына қатысуы жөніндегі не кәсіпкерлік қызмет үшін пайдаланылатын тіркелген активтерді құрау немесе ұлғайту жөніндегі қызметі;
10) инвестициялық преференциялар - Қазақстан Республикасының инвестициялық жобаның іске асырылуын жүзеге асыратын заңды тұлғаларына Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілетін атаулы сипаттағы артықшылықтар;
11) инвестор - Қазақстан Республикасында инвестицияларды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
12) келісім-шарт - инвестицияларды жүзеге асыруға арналған инвестициялық преференцияларды көздейтін шарт;
13) мемлекеттік заттай гранттар - Қазақстан Республикасының меншігі болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына инвестициялық жобаны іске асыру үшін уақытша өтеусіз пайдалануға беріле отырып не уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығымен ұсыныла отырып, кейіннен меншікке не жер пайдалануға өтеусіз берілетін мүлік;
14) миноритарлық инвестор - дауыс беретін акциялардың он процентінен аз (қатысушылар дауысының жалпы санының он процентінен аз) мөлшерінде инвестицияны жүзеге асырған инвестор;
15) модельдік келісім-шарт - Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін және келісім-шарттар жасасқан кезде пайдаланылатын үлгі келісім-шарт;
16) отандық инвесторлар - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған, Қазақстан Республикасында орналасқан, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде және оның аумағында инвестицияларды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар.";
11-баптың 2-тармағындағы "беру" деген сөзден кейін ",сондай-ақ Қазақстан Республикасына инвестицияларды тарту жөніндегі ақпараттық-тұсаукесерлік және әдіснамалық сипаттағы іс-шараларды іске асыру." деген сөздермен толықтырылсын;
4) 14-баптың 4-тармағында "заңды тұлғасымен" деген сөздер "заңды тұлғасы және уәкілетті орган арасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) мынадай мазмұндағы 3-1-тараумен толықтырылсын:
"3-1-тарау. Шетелдегі отандық инвесторларды мемлекеттік
қолдау;
23-1-бап. Шетелдегі отандық инвесторларды мемлекеттік
қолдаудың мақсаты

6) инвестиционный спор - спор, вытекающий из договорных обязательств между инвесторами и государственными органами в связи с инвестиционной деятельностью инвестора;
7) инвестиционный проект - комплекс мероприятий, предусматривающий инвестиции в создание новых, расширение и обновление действующих производств;
8) уполномоченный орган по инвестициям (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий руководство в сфере инвестиций;
9) инвестиционная деятельность - деятельность физических и юридических лиц по участию в уставном капитале коммерческих организаций либо по созданию или увеличению фиксированных активов, используемых для предпринимательской деятельности;
10) инвестиционные преференции - преимущества адресного характера, предоставляемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан юридическим лицам Республики Казахстан, осуществляющим реализацию инвестиционного проекта;
11) инвестор - физические и юридические лица, осуществляющие инвестиции в Республике Казахстан;
12) контракт - договор на осуществление инвестиций, предусматривающий инвестиционные преференции;
13) государственные натурные гранты - имущество, являющееся собственностью Республики Казахстан, передаваемое во временное безвозмездное пользование либо предоставляемое на праве временного безвозмездного землепользования юридическому лицу Республики Казахстан для реализации инвестиционного проекта с последующей безвозмездной передачей в собственность либо в землепользование;
14) миноритарный инвестор - инвестор, осуществивший инвестиции в размере менее десяти процентов от голосующих акций (менее десяти процентов голосов от общего количества голосов участников);
15) модельный контракт - типовой контракт, утверждаемый Правительством Республики Казахстан и используемый при заключении контрактов;
16) отечественные инвесторы - физические и юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, с местонахождением в Республике Казахстан, осуществляющие инвестиции за пределами и на территории Республики Казахстан.";
3) пункт 2 статьи 11 дополнить словами ", а также в реализации мероприятий информационно-презентационного и методологического характера по привлечению инвестиций в Республику Казахстан.";
4) в пункте 4 статьи 14 слова "контракта с" заменить словами "контракта между уполномоченным органом и";
5) дополнить главой 3-1 следующего содержания:
"Глава 3-1. Государственная поддержка отечественных инвесторов за
рубежом;
Статья 23-1. Цель государственной поддержки отечественных инвесторов
за рубежом

1. Шетелдегі отандық инвесторларды мемлекеттік қолдаудың мақсаты сыртқы нарықта отандық инвестицияларды ынталандыру және ілгерілету, шетел нарықтарында қазақстандық капиталдың қатысуын ұлғайту, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық имиджін нығайту болып табылады.
2. Отандық инвесторларды мемлекеттік қолдау осы Заңның 23-2-бабында көзделген шараларды Қазақстан Республикасының уәкілетті органының іске асыруы болып табылады.
23-2-бап. Отандық инвесторларды мемлекеттік қолдау шаралары
Отандық инвесторларды мемлекеттік қолдау шаралары мыналар болып табылады:
1) ақпараттық материалдарды ұсыну арқылы ақпараттық - әдіснамалық көмек көрсету;
2) отандық инвесторлардың мүдделерін үкіметаралық деңгейде білдіруді қамтамасыз ету;
3) Қазақстан Республикасының экономикасы үшін маңызды активтерді (объектілерді) шетелден сатып алу мәселелері жөніндегі отандық инвесторлардың мүдделерін жылжытуға жәрдемдесу;
4) шетелдегі отандық инвесторларды қолдауға және ілгерілетуге бағытталған бизнес-форумдар, тұсаукесерлер, көрмелер, семинарлар және басқа да іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру.".
2. "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 6, 44-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 23, 141-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бөлшек сауда - тауарларды тұтынушыларға олардың жеке пайдалануы үшін сату жөніндегі кәсіпкерлік қызмет;
2) көтерме сауда - жеке, отбасылық, үй-ішілік және осыған ұқсас өзге де пайдаланумен байланысты емес, кейіннен сатуға немесе өзге де мақсаттарға арналған тауарларды өткізу жөніндегі кәсіпкерлік қызмет;
3) қоғамдық тамақтандыру - тамақ өнімдерін өндірумен, өңдеумен, өткізумен және тұтынуды ұйымдастырумен байланысты кәсіпкерлік қызмет;
4) отандық шикізаттық емес тауарларды өндірушілер - Қазақстан Республикасының аумағында шикізаттық емес тауарларды өндіретін жеке тұлғалар, заңды тұлғалар және олардың құрылымдық бөлімшелері;
5) сауда қызметі - тауарларды сатып алу-сатуды жүзеге асыруға бағытталған жеке және заңды тұлғалардың кәсіпкерлік қызметі;
6) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - сауда қызметі саласында мемлекеттік реттеуді және үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

1. Целью государственной поддержки отечественных инвесторов за рубежом является стимулирование и продвижение отечественных инвестиций на внешние рынки, увеличения присутствия казахстанского капитала на зарубежных рынках, а также укрепление международного имиджа Республики Казахстан.
2. Государственной поддержкой отечественных инвесторов является реализация уполномоченным органом Республики Казахстан мер, предусмотренных статьей 23-2 настоящего Закона.
Статья 23-2. Меры государственной поддержки отечественных инвесторов
Мерами государственной поддержки отечественных инвесторов являются:
1) оказание информационно-методологической помощи посредством предоставления информационных материалов;
2) обеспечение представления интересов отечественных инвесторов на межправительственном уровне;
3) содействие в продвижении интересов отечественных инвесторов по вопросам приобретения важных для экономики Республики Казахстан активов (объектов) за рубежом;
4) организация проведения бизнес-форумов, презентаций, выставок, семинаров и других мероприятий, направленных на поддержку и продвижение отечественных инвесторов за рубежом.".
2. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 г. " О регулировании торговой деятельности " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 6, ст. 44; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 23, ст. 141):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) розничная торговля - предпринимательская деятельность по продаже товаров потребителям для их личного использования;
2) оптовая торговля - предпринимательская деятельность по реализации товаров, предназначенных для последующей продажи или иных целей, не связанных с личным, семейным, домашним и иным подобным использованием;
3) общественное питание - предпринимательская деятельность, связанная с производством, переработкой, реализацией и организацией потреблении продуктов питания;
4) отечественные производители несырьевого товара - физические лица, юридические лица и их структурные подразделения, производящие несырьевой товар на территории Республики Казахстан;
5) торговая деятельность - предпринимательская деятельное физических и юридических лиц, направленная на осуществление купли-продажи товаров;
6) уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование и координацию в сфере торговой деятельности;

7) сауда қызметінің субъектісі - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сауда қызметін жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
8) сауда объектісі - сауда қызметінің субъектілері сауда қызметін жүзеге асыру үшін пайдаланатын мүліктік кешен;
9) сауда саясаты - осы Заңда белгіленген мақсаттар мен қағидаттарды іске асыру үшін мемлекеттік органдар жүргізетін ұйымдық, құқықтық, экономикалық, бақылау шаралары мен өзге де шаралардың жиынтығы;
10) сыртқы сауда (бұдан әрі - сыртқы сауда қызметі) - Қазақстан Республикасынан әкетуге және (немесе) Қазақстан Республикасына әкелуге байланысты сауда қызметі;
11) тауар - айналымнан алынбаған, сатуға немесе айырбасқа арналған кез келген еңбек өнімі;
12) тауарларды әкетуге және (немесе) әкелуге мемлекеттік монополия - шаруашылық жүргізуші субъектілерге жекелеген тауарларды әкетуге және (немесе) әкелуге Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген құқық беру түрінде немесе конкурстық негізде жүзеге асырылатын сыртқы сауда қызметін реттеудің тарифтік емес шарасы;
13) тарифтік квота - импорттың белгілі бір мөлшеріне кедендік баждың неғұрлым төмен ставкасын және импорттың осы шамасынан жоғары мөлшеріне кедендік баждың неғұрлым жоғары ставкасын белгілеу арқылы нақ сол тауар импортына кедендік баждар ставкаларының әртүрлі екі деңгейін қолдануды көздейтін сыртқы сауда қызметін реттеу құралы;
14) шикізаттық емес тауар - техникалық және сапалы сипаттамасы бар (тау-кен өндіру өнеркәсібінің өнімінен басқа) өңделіп біткен (жинақтаулы) өнімнің өндірістік циклінің түпкі нәтижесі, активтер;
15) ішкі сауда (ішкі сауда қызметі) - Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын сауда қызметі.";
2) 3-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "жасау" деген сөзден кейін (;) қойылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) шетел нарықтарында шикізаттық емес тауарлардың бәсекеге қабілеттігін арттыру";
3) 7-бап мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) басқа елдердің мүдделі органдарымен және халықаралық ұйымдармен қазақстандық тауарлардың сыртқы нарықтарға енуін шектейтін сыртқы сауда дауларын реттеу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасайды;";
4) мынадай мазмұндағы 22-1-баппен толықтырылсын:
"22-1-бап. Отандық шикізаттық емес тауарды өндірушілердің
шетел нарықтарына енуі үшін қолайлы жағдайларға
қол жеткізу шаралары
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі отандық шикізаттық емес тауарды өндірушілердің шетел мемлекеттерінің нарықтарына енуі үшін қолайлы жағдайларды жасау жөніндегі шараларды қабылдайды және осы мақсатта екі жақты және көпжақты халықаралық келіссөздерге түседі, халықаралық шарттар жасасады, сондай-ақ сауда экономикалық қатынастарды дамытуға жәрдемдесу ретінде танылған шетелдермен ынтымақтастық жөніндегі бірлескен үкіметаралық комиссияларды (комитеттерді, кеңестерді) және олардың кіші комиссияларын (кіші комитеттерін, жұмыс топтарын) құруға қатысады.

7) субъект торговой деятельности - физическое или юридическое лицо, осуществляющее в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, торговую деятельность;
8) торговый объект - имущественный комплекс, используемый субъектами торговой деятельности для осуществления торговой деятельности;
9) торговая политика - совокупность организационных, правовых, экономических, контрольных и иных мер, проводимых государственными органами для реализации целей и принципов, установленных настоящим Законом;
10) внешняя торговля (далее - внешнеторговая деятельность) - торговая деятельность, связанная с вывозом из Республики Казахстан и (или) ввозом товаров в Республику Казахстан;
11) товар - любой, не изъятый из оборота продукт труда, предназначенный для продажи или обмена;
12) государственная монополия на вывоз и (или) ввоз товаров - нетарифная мера регулирования внешнеторговой деятельности, осуществляемая в виде предоставления права хозяйствующим субъектам, определенным в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, Правительством Республики Казахстан или на конкурсной основе на вывоз и (или) ввоз отдельных товаров;
13) тарифная квота - инструмент регулирования внешнеторговой деятельности, предусматривающий применение двух различных уровней ставок таможенных пошлин на импорт одного и того же товара путем установления более низкой ставки таможенной пошлины для определенного количества импорта и более высокой ставки таможенной пошлины свыше данной величины импорта;
14) несырьевой товар - конечный результат производственного цикла продукции, законченные обработкой (комплектацией), и имеющие технические и качественные характеристики (кроме продукции горнодобывающей промышленности), активы;
15) внутренняя торговля (внутренняя торговая деятельность) - торговая деятельность, осуществляемая на территории Республики Казахстан.";
2) пункт 1 статьи 3 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) повышение конкурентоспособности несырьевых товаров на зарубежных рынках.";
3) статью 7 дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) взаимодействует с заинтересованными органами других стран и международными организациями по вопросам урегулирования внешнеторговых споров, ограничивающих доступ казахстанских товаров на внешние рынки;";
4) дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
"Статья 22-1. Меры достижения благоприятных условий для доступа
отечественных производителей несырьевого товара на
зарубежные рынки
1. Правительство Республики Казахстан принимает меры по созданию благоприятных условий для доступа отечественных производителей несырьевого товара на рынки иностранных государств и вступает в этих целях в двусторонние и многосторонние переговоры, заключает международные договоры, а также участвует в создании и деятельности совместных межправительственных комиссий (комитетов, советов) и их подкомиссий (подкомитетов, рабочих групп) по сотрудничеству с зарубежными странами, призванных содействовать развитию торговых экономических отношений.

2. Уәкілетті орган шетелде шикізаттық емес тауарды отандық өндірушілерді қолдаудың мынадай шараларын көрсетеді:
1) ақпараттық материалдарды ұсыну арқылы ақпараттық - әдіснамалық көмек көрсету;
2) отандық шикізаттық емес тауарды өндірушілердің мүдделерін үкіметаралық; деңгейде білдіруді қамтамасыз ету.".
2-бап. Осы Заң алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2. Уполномоченный орган оказывает следующие меры поддержки отечественным производителям несырьевого товара за рубежом:
1) предоставление информационно-методологической помощи посредством предоставления информационных материалов;
2) обеспечение представления интересов отечественных производителей несырьевого товара на межправительственном уровне.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан