"Нанның және нан-тоқаш, кондитерлік өнімдердің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 26 мамырдағы N 496 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қаңтардағы № 29 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 30.01.2017 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Нанның және нан-тоқаш, кондитерлік өнімдердің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 26 мамырдағы
N 496 қаулысымен
бекітілген
Нанның және нан-тоқаш, кондитерлік өнімдердің
қауіпсіздігіне қойылатын талаптардың техникалық регламенті
1. Қолданылу аясы
1. Осы "Нанның және нан-тоқаш, кондитерлік өнімдердің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті (бұдан әрі - Техникалық регламент) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексін, Қазақстан Республикасының " Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашада және " Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі заңдарын іске асыру мақсатында әзірленген.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.21 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы техникалық регламент қолданылатын барлық өнімдер және олардың Кеден одағының Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлық номенклатурасының (бұдан әрі - КО СЭҚ ТН) жіктемесі бойынша олардың коды осы Техникалық регламентке 1-қосымшада көрсетілген.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.21 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Осы Техникалық регламенттің талаптары:
1) арнайы сипаттамаларды қоспағанда, балалар, диеталық және емдік-алдын алу тағамы өнімдеріне, сондай-ақ құрамында генетикалық түрлендірілген көздер бар азық-түліктер мен шикізатқа;
2) үйде өндіру, үйде пайдалануға арналған өңдеу және (немесе) сақтау процесінде алынған нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдерге қолданылмайды.
4. Нанды, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдерді сәйкестендіру КО СЭҚ ТН кодтарын визуальді қарау, тұтыну орамында және ілеспе құжаттамада ұсынылған ақпарат негізінде жүргізіледі.
Нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдер өткізілетін атаулар олардың түрін дәл көрсетуге және ең аз дегенде мыналарды қамтуға тиіс:

Об утверждении Технического регламента "Требования к безопасности хлеба и хлебобулочных, кондитерских изделий"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2008 года N 496. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2017 года № 29
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Технический регламент "Требования к безопасности хлеба и хлебобулочных, кондитерских изделий".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 мая 2008 года N 496
Технический регламент
Требования к безопасности хлеба и хлебобулочных,
кондитерских изделий
1. Область применения
1. Настоящий Технический регламент "Требования к безопасности хлеба и хлебобулочных, кондитерских изделий" (далее - Технический регламент) разработан в целях реализации Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", законов Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" и 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции".
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.01.2011 № 25 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Виды продукции, подпадающие под действие настоящего Технического регламента и их коды по классификатору единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Таможенного союза (далее - ТН ВЭД ТС) указаны в приложении 1 к настоящему Техническому регламенту.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.01.2011 № 25 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. Требования настоящего Технического регламента не распространяются:
1) на продукты детского, диетического и лечебно- профилактического питания, за исключением специальных характеристик, а также на продукты и сырье с содержанием генетически модифицированных источников;
2) на хлеб, хлебобулочные и кондитерские изделия, полученные в процессе домашнего производства, обработки и (или) хранения, предназначенные для домашнего использования.
4. Идентификация хлеба, хлебобулочных и кондитерских изделий проводится на основании визуального осмотра, кодов ТН ВЭД ТС, информации, представленной на потребительской упаковке и в сопроводительной документации.
Наименования, под которыми реализуются хлеб, хлебобулочные и кондитерские изделия, должны точно указывать их вид и включать, как минимум:

1) сыртқы түрінің сипаттамасы;
2) сәйкестендіру көрсеткіштерінің тізбесі (нақты өнім түріне берілген техникалық және (немесе) нормативтік құжаттамада көрсетіледі);
3) шығару тәсілі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.21 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5. Өнімдерді сәйкестендіру үшін ақпараттар жеткіліксіз болған кезде органолептикалық бағалау мен өнімнің нақты түрлеріне нормативтік және (немесе) техникалық құжаттарда көзделген физикалық-химиялық көрсеткіштер бойынша сынақ жүргізеді.
6. Өндіріс процестеріне қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының аумағында өндірістік қызметті жүзеге асыратын объектілерге ғана қолданылады.
2. Терминдер мен анықтамалар
7. Осы техникалық регламентте тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамада белгіленген ұғымдар, сондай-ақ мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
нан-тоқаш өнімдері - нан пісіруге арналған негізгі шикізаттан немесе нан пісіруге арналған негізгі және қосымша шикізаттан жасалатын тамақ өнімдері. Бұл өнімдер нанды, тоқашты, тоқаш өнімдерін, ылғалдылығы төмен нан-тоқаш өнімдерін қамтиды.
нан - қалыптағы бидай наны үшін кемінде екі жүз грамм, бидай наны үшін үш жүз грамм және қара бидай наны үшін үш жүз грамм салмағы бар нан-тоқаш өнімдері;
нан-тоқаш өнімдері - нан-тоқаш қалыптарында пісірілетін нан-тоқаш өнімдері;
жалпақ нан-тоқаш өнімдері - нан пісіретін қалыптарда, пісіру камерасының жалпақ табасында немесе аспа табада пісірілетін нан-тоқаш өнімдері.
майға иленген нан-тоқаш өнімдері - рецептура бойынша құрамына он төрт пайыз немесе одан астам қант және (немесе) май қосып пісірілетін нан-тоқаш өнімдері;
ылғалдығы төмен нан-тоқаш өнімдері - ылғалдығы кемінде он тоғыз пайыз нан-тоқаш өнімдері: дөңгелек тоқаш өнімдері, кептірілген нандар, кесіліп қуырылған нандар, қытырлақ нан, таяқша тәрізді тоқаштар және т.б.;
ұлттық нан-тоқаш өнімдері - әдеттегі нан-тоқаш өнімдерден рецептурасы жекелеген ұлттық дәстүрлерге тән шикізат түрлерін пайдаланумен және (немесе) өзіне тән пішіні және (немесе) пісіру тәсілімен ерекшеленетін нан-тоқаш өнімдері (лаваш, тандыр шелпегі және басқалар);
жартылай дайын нан-тоқаш өнімдері - нан пісіруге арналған негізгі шикізаттан немесе дайын бұйымдарды өткізуге және өңдеуге арналған қосымша нан пісіруге арналған шикізаттан дайындалған, оның ішінде мұздатылған жартылай фабрикаттар;
кондитерлік өнім - тәтті дәмі басым, нысаны, құрамы, консистенциясы, құрылымы мен хош иісі бойынша әртүрлі тамақ өнімі;
ұннан жасалған кондитерлік өнім - рецептуралық компоненті ұн болып табылатын кондитерлік өнім (печенье, прәніктер, кекстер, бисквитті рулеттер, галеттер, крекерлер, вафли және басқалары);
ұннан жасалған аспаздық өнім - көптеген жағдайда қоспасымен берілген қалыпта қамырдан жасалатын аспаздық өнім, оның ішінде пирожкилер, бауырсақтар, кулебяктар, беляштар, пончик, пицца және басқа да осыған ұқсас өнімдер;
қоспа - өндіруге дайындықтан өткен шикізаттың бір түрінен немесе бірнеше қоспасынан дайындалған және қамырдың ішіне немесе үстіне бөлгенде не болмаса піскеннен кейін жағылатын нан-тоқаш өнімдерінің құрамдас бөлігі;
тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы мониторинг - заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін, халықтың денсаулығы мен тіршілік ету жағдайын қадағалаудың, оларды талдаудың, бағалау мен болжаудың, сондай-ақ тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі мен тағамдық құндылығының арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды айқындаудың мемлекеттік жүйесі;
нан-тоқаш, ұннан жасалатын аспаздық және кондитерлік өнімдерді өндіру (дайындау) процесі - шикізатты өндіруге дайындау, жартылай фабрикаттарды дайындау, ашытқы өнімдері үшін бөлшектеу, ашытып қою, өнімнің түріне байланысты пісіру, салқындату, әрлеу, орау, өлшеп орау және (немесе) таңбалау;
тез бұзылатын тамақ өнімдері - қатаң реттелетін мерзімде арнайы тасымалдау, сақтау және өткізу жағдайларын қажет ететін тамақ өнімдері;
сақтау шарттары - алдын ала белгіленген арнайы сақтау тәртібі (қоршаған орта ауасының ылғалдылығы, белгілі бір жарық түсіру режимі, қоршаған орта ауасының температурасы);
бураттар - ұнды елеуге және металл магнитті қоспаларды тұтуға арналған технологиялық жабдық;
қуаттылығы шамалы ұйым (наубайханалар мен цехтар) - өнімділігі тәулігіне үш тоннаға дейін нан және нан-тоқаш өнімдерін; тәулігіне бес жүз килограмға дейін - кремсіз кондитерлік өнімдерді, тәулігіне үш жүз килограмға дейін - кремді кондитерлік өнімдерді өндіретін объектілер;
санитарлық жарамсыздық - технологиялық операциялардың, тасымалдау мен оны тікелей мақсаты бойынша пайдалану мүмкін болмайтын жағдайға әкелетін жинақтау барысындағы бұзылыстардың салдарынан пайда болған өнімнің органолептикалық және тұтыну қасиеттерінің өзгеруі;
жұмыртқаның жарылуы (соғылуы) - ішіндегісінің ағып, қабығы және қабық қауызы тұтастығының бұзылуы;
нан-тоқаш өнімдеріне арналған негізгі шикізат - нан-тоқаш өнімдерінің қажетті құрамдас бөлігі болып табылатын шикізат: ұн, астық өнімдері, нан пісіруге арналған ашытқы немесе химиялық қопсытқыштар, тұз және су;
астық өнімдері - бидай кебектерін қоса алғанда, нан-тоқаш өнімдеріне арналған негізгі өнімдер, бидайдың ұсақталған жармасы, бидай (азық-түліктік астық) және т.б.
нан-тоқаш өнімдеріне арналған қосымша шикізат - тағамдық құндылықты арттыру, нан-тоқаш өнімдерінің ерекше органолептикалық және физикалық-химиялық қасиеттерін қамтамасыз ету үшін рецептура бойынша қолданылатын шикізат;
сату мерзімі - нақты атауы бар өнімдер үшін нормативтік немесе техникалық құжаттармен (технологиялық нұсқаулықтармен) белгіленген нан-тоқаш өнімдерін пештен алған сәттен бастап оны сатуға дейінгі уақыт аралығы;
барынша ұстау мерзімі - нан-тоқаш өнімдерін пештен алған сәттен бастап сатуға беруге дейін оны ұстау уақытының аралығы.

1) описание внешнего вида;
2) перечень показателей идентификации (указываются в технической и (или) нормативной документации на изделия конкретного вида);
3) способ выработки.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.01.2011 № 25 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
5. При недостаточности информации для идентификации продукции проводят органолептическую оценку и испытания по физико-химическим показателям, предусмотренным нормативными и (или) техническими документами на конкретные виды продукции.
6. Требования к процессам производства распространяются только на объекты, осуществляющие производственную деятельность на территории Республики Казахстан.
2. Термины и определения
7. В настоящем Техническом регламенте применяются понятия, установленные законодательством в области безопасности пищевой продукции, а также следующие термины и определения:
хлебобулочные изделия - пищевые изделия, вырабатываемые из основного сырья для хлебопечения или дополнительного сырья для хлебопечения. Эти изделия включают хлеб, булочки, булочные изделия, хлебобулочные изделия пониженной влажности;
хлеб - хлебобулочные изделия массой не менее двести граммов для пшеничного формового, триста граммов для пшеничного подового и триста грамм для ржаного хлеба;
хлебобулочные изделия - хлебобулочные изделия, выпекаемые в хлебобулочных формах;
подовые хлебобулочные изделия - хлебобулочные изделия, выпекаемые на хлебопекарных листах, на поду пекарной камеры или люльки;
сдобные хлебобулочные изделия - хлебобулочные изделия с содержанием по рецептуре сахара и (или) жиров четырнадцать процентов и более;
хлебобулочные изделия пониженной влажности - хлебобулочные изделия с влажностью менее девятнадцать: бараночные изделия, сухари, гренки, сухарики, палочки и т.д;
национальные хлебобулочные изделия - хлебобулочные изделия, отличающиеся от обычных хлебобулочных изделий использованием в рецептуре сырья, характерных для отдельных национальностей и определенной формы и (или) способа выпечки (лаваш, тандырные лепешки и др.);
хлебобулочный полуфабрикат - полуфабрикат, в том числе замороженный, приготовленный из основного сырья для хлебопечения или из дополнительного сырья для хлебопечения, предназначенный для реализации и выработки готовых изделий;
кондитерское изделие - пищевой продукт, обладающий преимущественно сладким вкусом, разнообразный по форме, составу, консистенции, структуре и аромату;
мучное кондитерское изделие - кондитерское изделие, рецептурным компонентом которого является мука (печенье, пряники, кексы, бисквитные рулеты, галеты, крекеры, вафли и др.);
мучное кулинарное изделие - кулинарное изделие заданной формы из теста, в большинстве случаев с начинкой, в том числе пирожки, баурсаки, кулебяки, беляши, пончики, пицца и другие аналогичные изделия;
начинка - составная часть хлебобулочного изделия, приготовленная из одного вида или смеси нескольких видов сырья, прошедшая подготовку к производству и помещаемая внутрь или на поверхности тестовой заготовки на стадии разделки или после выпечки;
мониторинг в области безопасности пищевых продуктов - государственная система наблюдений за безопасностью пищевых продуктов, состоянием здоровья населения и среды обитания, их анализа, оценки и прогноза, а также определения причинно-следственных связей между безопасностью и пищевой ценностью пищевых продуктов и состоянием здоровья населения, осуществляемая в установленном законодательством порядке;
процесс производства (изготовление) хлебобулочных, мучных кулинарных и кондитерских изделий - подготовка сырья к производству, приготовление полуфабрикатов, разделка, расстойка для дрожжевых изделий, выпечка, охлаждение, отделка, упаковка, расфасовка и (или) маркировка в зависимости от вида изделия;
скоропортящиеся пищевые продукты - пищевые продукты, требующие специальных условий транспортирования, хранения и реализации в строго регламентируемые сроки;
условия хранения - заранее установленный специальный порядок хранения (влажность окружающего воздуха, определенный световой режим, температура окружающего воздуха);
бураты - технологическое оборудование для просеивания муки и улавливания металломагнитной примеси;
организация малой мощности (пекарни и цеха) - объекты, производящие хлеб и хлебобулочные изделия производительностью до трех тонн в сутки; кондитерские изделия без крема - до пятьсот килограммов в сутки; кондитерские изделия с кремом - до триста килограммов в сутки;
санитарный брак - изменение органолептических и потребительских свойств продукта, возникшее вследствие нарушений в ходе технологической операции, перевозки и складирования, приводящее к невозможности использования его по прямому назначению;
яйцетек (бой) - нарушение целостности скорлупы и подскорлупной оболочки с вытеканием содержимого;
основное сырье для хлебобулочных изделий - сырье, являющееся необходимой составной частью хлебобулочных изделий: мука, зерновые продукты, хлебопекарные дрожжи или химические разрыхлители, соль и вода;
зерновые продукты - основные продукты для хлебобулочного изделия, включая пшеничные отруби, пшеничная дробленая крупка, пшеница (продовольственное зерно) и другие;
дополнительное сырье для хлебобулочных изделий - сырье, применяемое по рецептуре для повышения пищевой ценности, обеспечения специфических органолептических и физико-химических свойств хлебобулочных изделий;
срок реализации - интервал времени реализации хлебобулочного изделия с момента выемки его из печи, установленный нормативными или техническими (технологическими инструкциями) документами для изделий конкретного наименования;
срок максимальной выдержки - интервал времени выдержки хлебобулочного изделия с момента выемки его из печи до передачи на реализацию.

3. Үй-жайларға және инженерлік жабдықтарға
қойылатын талаптар
8. Нанды, нан-тоқаш, ұннан жасалатын аспаздық және кондитерлік өнімдерді өндіру жөніндегі объектіні орналастыру, салу және қайта жаңарту санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды болғанда жүзеге асырылады.
9. Объектінің үй-жайлары және оған жапсарлас аумақ азық-түліктердің санитарлық-бактериологиялық ластануы жағдайын болдырмау мақсатында белгіленген санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды сақтай отырып пайдаланылуға тиіс.
10. Объектінің өндірістік үй-жайлары мен цехтары технологиялық процестердің ағымдылығын қамтамасыз ететіндей және шикізат пен дайын өнімнің қарсы және қайшы ағымдарын болдырмайтындай етіп орналасуға тиіс. Үй-жайлардың жинағы бейінді ұйымдарды технологиялық жобалау нормаларына жауап беруге тиіс.
11. Шырақтарды ашық технологиялық сыйымдылықтардың, пісіру қазандарының, крем жағатын машиналардың, крем бұйымдарын әрлеуге арналған үстелдердің тура үстіне орналастыруға тыйым салынады.
12. Жарық көздері арнайы жарық түсіру арматураларына: люминесценттік - типіне қарай, қызу шамдар жабық плафондарға орналастырылуы тиіс.
13. Аппараттар мен ыдыстардың ішкі жақтарын қарау үшін көрнеулігі он екі вольттан аспайтын, жалғанатын қорғаныш торшаларға орналастырылған шамдарды пайдалануға жол беріледі.
14. Желдету және кондиционерлеу жүйесі ауаның ластанған аймақтан таза аймаққа түспейтіндей құрылымдануы тиіс. Желдету жүйелерінің құрылымы мен орындалуы тазалауды немесе ауыстыруды қажет ететін сүзгілері мен басқа да бөліктерінің тез қолжетімділігін қамтамасыз етуге тиіс.
Жұмыс аймағы ауасындағы зиянды заттардың құрамы объектінің осы санаттары үшін бекітілген шекті жол берілген шоғырланудан (ШЖШ) аспауға тиіс.
15. Нанды, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдерді өндіруде пайдаланылатын су ауызсуға арналған техникалық регламентке және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларға сәйкес келуі және оны объектінің өндірістік зертханасы бактериологиялық бақылауға тиіс. Өнімді өндіруге арналған суды дайындау үшін мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары рұқсат еткен химиялық реагенттер пайдаланылады.
Құрамында хлор бар реагенттерді пайдалану кезінде жалпы хлордың қалдық мөлшерін анықтау мақсатында судың сапасын тексеру жүргізіледі.
16. Ауызсу мен ішуге болмайтын сумен жабдықтау жүйелерінің арасында тоғысатын қосылыстар болмауға тиіс. Ішуге болмайтын су өнімді өңдеудің, орау мен сақтаудың технологиялық учаскелерінде пайдаланылмауы тиіс.

3. Требования к помещениям и инженерному оборудованию
8. Размещение, строительство и реконструкция объекта по производству хлеба, хлебобулочных, мучных кулинарных и кондитерских изделий осуществляются при наличии санитарно-эпидемиологического заключения.
9. Помещения и прилегающая территория объекта должна эксплуатироваться с соблюдением установленных санитарно- эпидемиологических правил и норм с целью предотвращения санитарно-бактериологического загрязнения продуктов.
10. Производственные помещения и цеха объекта должны быть расположены так, чтобы обеспечить поточность технологических процессов и предотвращать встречные и перекрещивающиеся потоки сырья и готовой продукции. Набор помещений должен отвечать нормам технологического проектирования профильных организаций.
11. Запрещается размещать светильники непосредственно над открытыми технологическими емкостями, варочными котлами, кремосбивальными машинами, столами для отделки кремовых изделий.
12. Источники света должны быть помещены в специальную осветительную арматуру: люминесцентные - в зависимости от типа, лампы накаливания в закрытые плафоны.
13. Для осмотра внутренних поверхностей аппаратов и емкостей допускается использовать переносные, заключенные в защитные сетки, лампы напряжением не выше двеннадцати вольт.
14. Системы вентиляции и кондиционирования должны быть сконструированы так, чтобы не было возможности поступления воздуха из загрязненной зоны в чистую зону. Конструкция и исполнение вентиляционных систем должна обеспечивать быстрый доступ к фильтрам и другим частям, требующим чистки или замены.
Содержание вредных веществ в воздухе рабочей зоны не должно превышать предельно-допустимых концентраций (ПДК), утвержденных для этих категорий объектов.
15. Вода, используемая в производстве хлеба, хлебобулочных и кондитерских изделий, должна соответствовать техническому регламенту и санитарно-эпидемиологическим правилам и нормам на питьевую воду и подвергаться бактериологическому контролю производственной лабораторией объекта. Для подготовки воды для производства продукции используются химические реагенты, разрешенные органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
При использовании хлорсодержащих реагентов проводятся проверки качества воды с целью определения остаточного количества общего хлора.
16. Между системами водоснабжения питьевой и не питьевой воды не должно быть перекрестных подключений. Не питьевая вода должна использоваться на технологических участках обработки, упаковки и хранения продукции.

17. Өнімдермен немесе өнімдермен жанасатын заттармен тікелей араласатын бу зиянды заттарсыз ауызсудан бөлініп шығарылуы тиіс. Қазандық агрегаттарында пайдаланылатын химиялық реагенттердің санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары берген рұқсаты болуға тиіс.
18. Кәріз жабдықтары өнімнің ластану қатерін болдырмайтындай жобалануға және құрылымдануға тиіс. Егер дренажды арналар толық немесе ішінара ашық болса, олар қалдықтардың ластанған аймақтан таза аймаққа түсуінен қорғауды қамтамасыз ететіндей құрылымдануға тиіс.
19. Едендер мен қабырғалардың үстіңгі беті су өтпейтін, сіңбейтін, жуылатын және уытты емес материалдардан жасалуға, саңылауларсыз және ұрылмаған, тазалау мен жуу үшін ыңғайлы, трапқа еңіс болуы тиіс. Цех ішіндегі көлікке арналған жолдардағы еден учаскелері ұруға төзімді тақтайшалармен қапталуға тиіс.
20. Едендерді, қабырғалар мен төбелерді әрлеу үшін мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары рұқсат еткен материалдар қолданылуы тиіс.
21. Өндірістің қалдықтарын сақтау және жою жағдайы өндіруге арналған азық-түліктерді, шикізатты және қоршаған ортаны ластау мүмкіндігін болдырмауы тиіс.
22. Шикізатты және дайын азық-түлікті ластаудан және кеміргіштердің бүлдіруінен қорғау үшін мыналар:
1) үй-жайлардың табалдырықтары мен есіктеріне жалпақ темір немесе металл торша (биіктігі қырық-елу сантиметр) қағу;
2) жертөле қабаттарындағы терезелер мен желдеткіш арналарының тесіктерін қорғаныш торшалармен жабу;
3) қабырғалардағы, едендердегі құбырлар мен радиаторлардың жанындағы саңылауларды металл ұнтақтары бар цементпен бітеу;
4) цехтарды тағамдық қалдықтар мен қоқыстардан уақтылы тазарту, жұмыс аяқталғаннан кейін шикізат пен дайын өнімді мұқият жабу қажет.
23. Қойма үй-жайлары құрғақ, таза, жылытылатын желдеткіші бар (температурасы сегіз градус Цельсийдан төмен емес, салыстырмалы ауа ылғалдылығы жетпіс-жетпіс бес пайыз), шикізатты түсіруге және дайын өнімді тиеуге арналған арнайы платформалармен жабдықталған және атмосфералық жауын-шашыннан қорғайтын жаппалармен қамтамасыз етілуге тиіс. Шикізат пен дайын өнімді тасымалдау үшін бөлек жүк көтергіштер көзделуі тиіс. Қойма үй-жайларындағы еден тығыз, саңылаусыз, цементтелген, қабырғалары тегіс болуы тиіс. Қойма үй-жайларында тез бұзылатын шикізат пен жартылай фабрикаттарды сақтауға арналған тоңазытқыш камералар болуы тиіс.
24. Тамақ өнімдеріне арналған қоймаларда тағамдық емес тауарларды (сабын, кір жуу ұнтағын) сақтауға тыйым салынады.
25. Қуаттылығы тәулігіне үш жүз килограммнан астам кремі бар кондитерлік өнімдерді өндіретін объектілер үшін технологиялық және бактериологиялық зертханалар көзделуі тиіс.

17. Пар, вступающий в непосредственный контакт с продуктами или с поверхностями, контактирующими с продуктами, должен вырабатываться из питьевой воды без добавления вредных веществ. Химические реагенты, используемые в котлоагрегатах, должны иметь разрешение органов санитарно-эпидемиологического надзора.
18. Канализационное оборудование должно быть спроектировано и сконструировано так, чтобы избежать риска загрязнения продуктов. Если дренажные каналы полностью или частично открыты, они должны быть сконструированы так, чтобы обеспечить защиту от попадания отходов из загрязненной зоны в чистую зону.
19. Поверхности полов и стен должны быть выполнены из водонепроницаемых неадсорбирующих, моющихся и нетоксичных материалов, без щелей и выбоин, удобных для уборки и мытья, с уклонами к трапам. Участки полов на проездах для внутрицехового транспорта должны быть облицованы ударопрочными плитами.
20. Для отделки полов, стен и потолков должны применяться материалы, разрешенные государственными органами санитарно- эпидемиологического надзора.
21. Условия хранения и удаления отходов производства должны исключать возможность загрязнения продуктов, сырья для производства и окружающей среды.
22. Для защиты сырья и готовых продуктов от загрязнения и порчи грызунами необходимо:
1) обивать пороги и двери помещений (на высоту сорок-пятьдесять сантиметров) листовым железом или металлической сеткой;
2) закрывать окна в подвальных этажах и отверстия вентиляционных каналов защитными сетками;
3) заделывать отверстия в стенах, полах, около трубопроводов и радиаторов цементом с металлической стружкой;
4) своевременно очищать цеха от пищевых остатков и отбросов, тщательно укрывать сырье и готовую продукцию по окончании работы.
23. Складские помещения должны быть сухими, чистыми отапливаемыми, с вентиляцией (температура не ниже восемь градусов Цельсия, относительная влажность воздуха семьдесять-семьдесять пять процентов), оборудованные специальными платформами для разгрузки сырья и погрузки готовой продукции и обеспечены навесами для защиты от атмосферных осадков. Для транспортировки сырья и готовой продукции должны быть предусмотрены раздельные грузоподъемники. Пол в складских помещениях должен быть плотным без щелей, зацементированным, стены должны быть гладкими. В складском помещении должны быть холодильные камеры для хранения скоропортящегося сырья и полуфабрикатов.
24. Запрещается в складах для пищевой продукции хранить непищевые товары (мыло, стиральные порошки).
25. Для объектов, производящих кондитерские изделия с кремом, мощностью более триста килограммов в сутки, должны быть предусмотрены технологическая и бактериологическая лаборатории.

26. Ұн шаңын бөлетін көздер (үйме шұңқырлар, қап толтыратын машиналар, ұн елегіштер, қысқа кесілетін өнімдерді себуге арналған сұрыптау үстелдері) аспирациялық қондырғылармен жабдықталуға тиіс.
27. Ұйымдарда қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес шыбындарға, тарақандар мен кеміргіштерге қарсы күрес жөніндегі іс-шаралар жүргізілуі тиіс.
4. Жабдыққа, мүкәммалға және ыдысқа қойылатын талаптар
28. Технологиялық жабдық пен аппаратура машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келуі, технологиялық процестің ағымдылығын және оларға еркін қол жеткізуді қамтамасыз ететіндей орналасуға тиіс.
29. Азық-түлікпен жанасатын жабдықтардың және аппаратураның барлық бөліктері мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары тамақ өнеркәсібінде қолдану үшін рұқсат еткен материалдардан дайындалуға тиіс.
30. Ұнды силосқа беріп тұратын әрбір сызық ұн елегішпен және металл қоспаларды магнитті тұтқышпен жабдықталуы тиіс. Ұн елейтін жүйе тығыз тұмшаланған болуы тиіс: құбырлар, бураттар, шанақтардың қораптары, силостар саңылаусыз, он күнде бір реттен сирек болмауға, бөлшектеліп, тазартылып және сонымен қатар ұн зиянкестеріне қарсы өңдеуден өтуге тиіс.
31. Ұнды ыдыссыз сақтауға арналған силостар үстіңгі беті тегіс, конустары кемінде жетпіс сантиметр, ұнды таратуға арналған құрылғылары мен бақылау люктары еден деңгейінен бір жарым метр биіктікте болуға тиіс.
32. Сүтке арналған жабдық пен аппаратура (цистерналар, жинақтаушылар, құбырлар, сорғылар), сиропқа арналған қайнату қазандықтары, сиропты сақтауға арналған бактар, өлшеу бөшкелері, құбырлар күнделікті жұмыс аяқталғаннан кейін жуылуға және дезинфекциялануға тиіс.
33. Тұнба қаптарын, ұштары мен ұсақ мүкәммалды өңдеу мен сақтауға арналған жабдықты басқа өндірістік мақсаттар үшін пайдалануға рұқсат етілмейді.
5. Нанды және нан-тоқаш, кондитерлік өнімдерді Қазақстан Республикасының нарығында орналастыру шарттары
34. Нан және нан-тоқаш, кондитерлік өнімдер осы Техникалық регламенттің мынадай талаптарына сәйкес келген жағдайда олар нарыққа орналастырылуы мүмкін:
1) сәйкестігін растау нысаны мен ерекшеліктеріне қарай, сәйкестік сертификатының, сәйкестік белгісінің, сәйкестігі туралы декларацияның немесе санитарлық-эпидемиологиялық қорытындының болуы;
2) таңбалауда және (немесе) ілеспе құжаттарда өнім туралы қажетті ақпараттың болуы.
6. Нанның және нан-тоқаш, кондитерлік өнімдердің
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
35. Нанның және нан-тоқаш, кондитерлік өнімдері:

26. Источники выделения мучной пыли (завальные ямы, мешкосбивальные машины, просеиватели муки, сортировочные столы для ссыпки коротко резаных изделий) должны быть оборудованы аспирационными установками.
27. В организациях должны проводиться мероприятия по борьбе с мухами, тараканами и грызунами, в соответствии с действующими нормативными правовыми актами.
4. Требования к оборудованию, инвентарю и таре
28. Технологическое оборудование и аппаратура должны соответствовать законодательству Республики Казахстан в области безопасности машин и оборудования, располагаться таким образом, чтобы обеспечить поточность технологического процесса и свободный доступ к ним.
29. Все части оборудования и аппаратуры, соприкасающиеся с продуктами, должны быть изготовлены из материалов, разрешенных государственными органами санитарно-эпидемиологического надзора в пищевой промышленности.
30. Каждая линия, подающая муку в силос, должна быть оборудована мукопросеивателем и магнитным уловителем металлических примесей. Мукопросеивательная система должна быть герметизирована: трубы, бураты, коробки шнеков, силосы должны быть без щелей, не реже одного раза в десять дней разбираться, очищаться и одновременно проходить обработку против мучных вредителей.
31. Силосы для бестарного хранения муки должны иметь гладкую поверхность, конусы должны иметь не менее семидесяти сантиметров, устройства для разрушения сводов муки и смотровые люки должны быть на высоте полтора метров от уровня пола.
32. Оборудование и аппаратура для молока (цистерны, сборники, трубопроводы, насосы), варочные котлы для сиропа, баки для хранения сиропа, мерные бачки, трубопроводы должны ежедневно по окончанию работы промываться и дезинфицироваться.
33. Оборудование, предназначенное для обработки и хранения отсадочных мешков, наконечников и мелкого инвентаря не разрешается использовать для других производственных целей.
5. Условия размещения хлеба и хлебобулочных, кондитерских
изделий на рынке Республики Казахстан
34. Хлеб и хлебобулочные, кондитерские изделия могут быть размещены на рынке при условии их соответствия следующим требованиям настоящего Технического регламента:
1) наличие сертификата соответствия, знака соответствия, декларации о соответствии, в зависимости от формы и особенностей подтверждения соответствия или санитарно-эпидемиологического заключения;
2) наличие необходимой информации о продукции на маркировке и (или) сопроводительных документах.
6. Требования к безопасности хлеба и хлебобулочных,
кондитерских изделий
35. Хлеб и хлебобулочные, кондитерские изделия должны:

1) қауіпсіздігі техникалық реттеу және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнамаға сәйкес расталған шикізаттан және қосалқы материалдардан жасалуға;
2) органолептикалық көрсеткіштер бойынша нанның, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдердің нақты түрлеріне арналған нормативтік-құқықтық және (немесе) техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес болуға;
3) белгіленген тәртіппен әзірленген және бекітілген нақты атауы бойынша өнімдерге арналған рецептуралардың, технологиялық нұсқаулықтардың немесе нормативтік құжаттардың негізінде қатталып немесе қатталмай жасалуға;
4) құрамында халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган қолдану үшін рұқсат еткен тағамдық қоспалар, хош иісті заттар болуға;
5) сақтау, тасымалдау және өткізу кезінде олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тәсілмен өлшеп салынуға және оралуға;
6) экологиялық тазалығы бойынша экологиялық таза өнімге арналған стандарттар нормаларына сәйкес келуі тиіс.
36. Нанда, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдерде ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық заттардың болуы және микробиологиялық ластану көрсеткіші халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнамаға сәйкес рұқсат етілген деңгейлерден аспауға тиіс.
37. Құрамы аралас өнімдерде қауіпсіздік көрсеткіштерін анықтау мен бағалау өнімнің құрамына енетін ингредиенттердің үлес салмағы ескеріле отырып жүргізілуі тиіс.
Кептірілген, концентрацияланған немесе бөлінген компоненттер қауіпсіздігінің көрсеткіштерін дайындаушы шикізатта және дайын өнімде кептірілген заттардың құрамы ескеріле отырып, дайын өнімге шаққанда қайта есептеумен шығаруға тиіс.
38. Нанда, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдерде бөтен минералдық қоспа түйіршігінің, ауру және көгеру белгілерінің қосындысы болмауға тиіс.
39. Қолданылатын шикізат, компоненттер мен тағамдық қоспалар қауіпсіздік көрсеткіштері бойынша тиісті нормативтік-құқықтық актілер мен нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келуі тиіс.
40. Нанды, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдерді өндіру кезінде генетикалық түрленген шикізатты және (немесе) генетикалық түрленген көздерден тұратын шикізатты қолдануға жол берілмейді.
41. Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган қолдану үшін рұқсат еткен нан пісіруде әдетте пайдаланылатын хош иісті (татымды) өсімдіктер мен өсімдіктердің кейбір түрлерін қоспағанда, дәрілік өсімдіктерді пайдалануға жол берілмейді.

1) производиться из сырья и вспомогательных материалов, безопасность которых подтверждена в соответствии с законодательством в области технического регулирования и санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) соответствовать по органолептическим показателям требованиям нормативно-правовых и (или) технических документов на конкретные виды хлеба, хлебобулочных и кондитерских изделий;
3) вырабатываться упакованными или не упакованными на основе рецептур, технологических инструкций или нормативных документов на продукцию конкретного наименования, разработанных и утвержденных в установленном порядке;
4) содержать пищевые добавки, ароматические вещества, разрешенные для применения уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
5) расфасовываться и упаковываться способом, обеспечивающим их безопасность при хранении, транспортировке и реализации.
6) по экологической чистоте соответствовать нормам стандартов на экологически чистую продукцию.
36. Показатели микробиологического загрязнения и содержание потенциально опасных химических и биологических веществ в хлебе, хлебобулочных и кондитерских изделиях не должны превышать допустимых уровней, в соответствии с законодательством в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
37. Определение и оценка показателей безопасности в продуктах смешанного состава должна производиться с учетом массовых долей ингредиентов, входящих в состав продукта.
Показатели безопасности сухих, концентрированных или разведенных компонентов должны рассчитываться изготовителем в пересчете на исходный продукт с учетом содержания сухих веществ в сырье и в готовом продукте.
38. В хлебе, хлебобулочных и кондитерских изделиях не должно быть посторонних включений, хруста от минеральных примесей, признаков "тягучей" (картофельной) болезни и плесени.
39. Применяемые сырье, компоненты и пищевые добавки по показателям безопасности должны соответствовать требованиям соответствующих нормативно-правовых актов и нормативных документов.
40. При производстве хлеба, хлебобулочных и кондитерских изделий не допускается применение генетически-модифицированного сырья и (или) сырья, содержащего генетически-модифицированные источники.
41. Не допускается использовать лекарственные растения, за исключением ароматических (пряных) растений и некоторых других видов растений, традиционно используемых в хлебопечении, разрешенных для применения уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

42. Өндіруші/дайындаушы халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және кезеңділікпен нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдері қауіпсіздігінің көрсеткішін бақылауы, оның ішінде:
1) өндіруші/дайындаушы мен тұтынушы арасындағы даулы жағдайда жарамдылық/сақтау мерзімі қырық сегіз сағаттан астам болған өнімдерде құрамында өңездің болуын;
2) жылдың жылы кезеңінде ай сайын жарамдылық/сақтау мерзімі қырық сегіз сағаттан астам болған өнімдерде Bacillus mesentericus бактерияларының болуын анықтауы тиіс.
43. Сынама алу және сынау әдістері осы өнім түріне арналған қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес жүргізіледі.
44. Қазақстан Республикасының аумағына алғаш әкелінетін, жаңа шикізат түрлерін, тағамдық қоспаларды, өніммен жанасатын орау материалдарын пайдалана отырып жасалған нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдер міндетті санитарлық-эпидемиологиялық сараптауға жатады.
45. Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органы жүргізген сараптама нәтижелері бойынша берілген гигиеналық қорытындыны өнімді сертификаттау сынақтарын жүргізу кезінде сәйкестігін растау жөніндегі орган ескеруге тиіс.
46. Егер нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдер белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмесе, олар сатылуға жатпайды.
7. Байытылған нанның, нан-тоқаш және кондитерлік
өнімдердің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
47. Нанды, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдерді өндіру кезінде адамдардың денсаулығына зиянды әсер етпейтін мөлшерде амин қышқылдарымен, витаминдермен, микроэлементтермен байытылған шикізатты қолдануға жол беріледі.
48. Байыту өнімдердің тұтынушылық қасиеттерін нашарлатпауға, олардың құрамында бар басқа тағамдық заттардың құрамы мен сіңімділігін азайтпауға және (немесе) олардың қауіпсіздігіне әсер етпеуге тиіс.
49. Нанға, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдерге қосылатын витаминдер мен минералдық заттардың мөлшері өнімнің сақталу мерзімі ішінде байытылған өнімде сақталуға тиіс.
50. Қосылған витаминдер мен микроэлементтер көрсетіле отырып, байыту туралы ақпарат халықтың жекелеген топтары үшін қолдану жөніндегі ұсынымдар мен ескертпе жазулар бар өнімнің таңбасында көрсетілуге тиіс.
8. Шикізатты өндіру және дайындау процесіне
қойылатын талаптар
51. Барлық келіп түсетін шикізаттар, қосалқы және ыдыстарды орау материалдары тамақ өнімдеріне, оларды орауға арналған техникалық регламенттердің және олармен үйлестірілген стандарттардың талаптарына жауап беруі және олардың қауіпсіздігін куәландыратын тиісті құжаттары (сәйкестік сертификаты, санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысы) болуы тиіс. Шикізатты, қосалқы және ыдыстарды орау материалдарды беруші олардың сапасы мен қауіпсіздігіне кепілдік беруге тиіс.

42. Производитель/изготовитель должен контролировать показатели безопасности хлеба, хлебобулочных и кондитерских изделий в порядке и с периодичностью, установленным уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в том числе определять:
1) содержание плесени в продукции со сроком годности/хранения свыше сорок восемь часов в случае конфликта между производителем/изготовителем и потребителем;
2) наличие бактерий Bacillus mesentericus в изделиях со сроком годности/хранения свыше сорок восемь часов в теплый период года проверяют ежемесячно.
43. Отбор проб и методы испытаний проводятся в соответствии с действующими на данные виды продукции нормативными документами.
44. Впервые ввозимые на территорию Республики Казахстан хлеб, хлебобулочные и кондитерские изделия с использованием новых видов сырья, пищевых добавок, упаковочных материалов, контактирующих с продукцией, подлежат обязательной санитарно-эпидемиологической экспертизе.
45. Гигиеническое заключение, выданное по результатам экспертизы, проведенной органом государственного санитарно- эпидемиологического надзора должно учитываться органом по подтверждению соответствия при проведении сертификационных испытаний продукции.
46. Хлеб, хлебобулочные и кондитерские изделия не подлежат реализации, если не соответствуют установленным требованиям безопасности.
7. Требования к безопасности обогащенных хлеба,
хлебобулочных и кондитерских изделий
47. При производстве хлеба, хлебобулочных и кондитерских изделий допускается применять сырье, обогащенное аминокислотами, витаминами, микроэлементами, в количествах, не оказывающих вредного влияния на здоровье людей.
48. Обогащение не должно ухудшать потребительские свойства продуктов, уменьшать содержание и усвояемость других содержащихся в них пищевых веществ и (или) оказывать влияние на их безопасность.
49. Количество витаминов и минеральных веществ, вносимых в хлеб, хлебобулочные и кондитерские изделия, должны сохраняться в обогащенном продукте в течение срока его хранения.
50. Информация об обогащении с указанием внесенных витаминов и микроэлементов должна быть отражена в маркировке продукции с рекомендациями и предупредительными надписями по ее применению для отдельных групп населения.
8. Требования к процессу производства и подготовке сырья
51. Все поступающее сырье, вспомогательные и тароупаковочные материалы должны отвечать требованиям технических регламентов на пищевую продукцию, упаковку и гармонизированных с ними стандартов и иметь соответствующие документы, удостоверяющие их безопасность (сертификат соответствия, санитарно-эпидемиологическое заключение). Поставщик сырья, вспомогательных и тароупаковочных материалов должен гарантировать их качество и безопасность.

52. Шикізаттың, қосалқы және ыдыстарды орау материалдарының, нан пісіру және кондитерлік өндірістің дайын өнімдерінің қауіпсіздігін бақылауды өндіруші осы Техникалық регламенттің, өнімдік нақты атауға арналған нормативтік және техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
53. Шикізатты өндіруге дайындау жекелеген дайындау бөлімшесінде жүргізілуі тиіс.
54. Шикізаттың немесе дайын өнімнің партиясында бөтен заттар, ұндағы зиянкестер табылған жағдайда партия өндіруге жіберілмейді, жарамсыз өнімді одан әрі пайдалану туралы тиісті құжат жасалады.
55. Шикізатты, жартылай фабрикаттар мен қосалқы материалдарды ыдыстардың сыртындағы ластан алдын ала тазалағаннан кейін жүргізіледі.
56. Цех ішіндегі көліктік (ішкі) ыдыс пен ыдыс жабдықтары таза, құрғақ, мықты, бөтен иісі болмауы тиіс. Ішкі ыдыс пайдаланылар алдында ұйымға жеткізгенге дейін, ол өңделгеніне қарамастан, ұйымда міндетті түрде өңделуге тиіс.
Көліктік (ішкі) ыдысты алдын ала өңдеусіз өндірістік цехқа кіргізуге, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға жауап бермейтін ыдыста және көлікте кондитерлік өнімдерді жіберуге және тасымалдауға тыйым салынады.
57. Қайта өңделетін барлық сусымалы шикізат пен дайын өнімдер пайдаланылар алдында магнит қабылдағыш арқылы өткізілуі және елеуіш арқылы еленуі тиіс.
58. Ұнды барлық шикізат түрлерінен бөлек сақтаған жөн. Ыдыссыз сақтаған кезде ұн оның сапалық көрсеткіштеріне сәйкес жекелеген ыдыстарға салынады.
59. Ұнның сыпырындысын, қатқан жерін, ластанған қамырды және ұнтақты өндіру үшін пайдалануға тыйым салынады. Көрсетілген санитарлық жарамсыз заттар арнайы таңбаланған ыдысқа жиналып, өндірістік үй-жайлардан шығарылуы тиіс.
60. Бояғыштар, хош иістендіргіштер, қышқылдар мен басқа да тамақ өнімдері техникалық регламенттердің және олармен үйлестірілген стандарттардың талаптарына сәйкес келуі және зауыт орамында сақталуы тиіс. Бояғыштарды, хош иістендіргіштерді, қышқылдар мен басқа да тамақ өнімдерін сақтау үшін басқа ыдысқа қайта себуге және қайта құюға жол берілмейді. Бояғыштар мен хош иістендіргіштердің ерітінділерін объекті зертханасының қызметкерлері дайындайды және олар атауы мен концентрациясы көрсетіле отырып, өндірісте ыдыстарда беріледі.
61. Жаңа піскен жемістер мен жидектер пайдаланылар алдында жуылып, кептіріледі. Тиімді жуу қиын жидектерді (құлпынай, таңқурай, қой бүлдірген, қара бүлдірген, тұтағаш) әрлендіретін зат ретінде пайдалануға жол берілмейді. Бұл жидектер крем толықтырғыштар ретінде термиялық өңделгеннен кейін пайдаланылуы мүмкін.

52. Контроль за безопасностью сырья, вспомогательных и тароупаковочных материалов, готовых изделий хлебопекарного и кондитерского производства осуществляется производителем продукции согласно требованиям настоящего Технического регламента, нормативных и технических документов на продукцию конкретного наименования.
53. Подготовка сырья к производству должна производиться в отдельном подготовительном отделении.
54. В случае обнаружения в партии сырья или готовой продукции посторонних предметов, мучных вредителей, партия не допускается в производство, составляется соответствующий документ о дальнейшем использовании забракованной продукции.
55. Растаривание сырья, полуфабрикатов и вспомогательных материалов должно производиться после предварительной очистки тары от поверхностных загрязнений.
56. Внутрицеховая транспортная (оборотная) тара и тарооборудование должны быть чистыми, сухими, прочными, без постороннего запаха. Оборотная тара перед употреблением должна подвергаться обязательной обработке в организации, независимо от того была ли она обработана до доставки в организацию.
Запрещается заносить транспортную (оборотную) тару в производственный цех без предварительной обработки, отпускать и перевозить кондитерские изделия в таре и транспорте, не отвечающим санитарно-эпидемиологическим требованиям.
57. Все сыпучее сырье и готовая продукция вторичной переработки перед использованием должны пропускаться через магнитоуловители и просеиваться через сита.
58. Муку следует хранить отдельно от всех видов сырья. При бестарном хранении мука засыпается в отдельные емкости в соответствии с ее качественными показателями.
59. Мучной смет, выбой, загрязненное тесто и крошки запрещается употреблять для производства. Указанный санитарный брак должен собираться в специальную промаркированную тару и удаляться из производственных помещений.
60. Красители, ароматизаторы кислоты и другие пищевые добавки должны соответствовать требованиям технических регламентов и гармонизированных стандартов и храниться в заводской упаковке. Пересыпание и переливание красителей, ароматизаторов, кислот и других пищевых добавок в другую посуду для хранения не допускается. Растворы красителей и ароматизаторов готовятся работниками лаборатории объектов и выдаются на производство в емкостях с указанием наименования и концентрации.
61. Свежие фрукты и ягоды перед использованием промываются и просушиваются. Не допускается использовать в качестве отделочных украшений ягоды, эффективная мойка которых затруднена (клубника, малина, земляника, ежевика, тутовник). Эти ягоды могут быть использованы после термической обработки как наполнители кремов.

62. Мейіз, цукаттар мен кептірілген жемістер тазартылады, содан соң торшаларда немесе арнайы машинада ағынды сумен жуылады және термиялық өңделетін өнімдерде пайдаланылады.
63. Жеміс-жидек пюресі, пульпа өндірісте пайдаланылар алдында тазалайтын машина арқылы немесе ұяшықтары бір жарым миллиметрден аспайтын елеуіш арқылы, жеміс-жидек балы, джем, қоспасы мен қайнатпасы - ұяшықтары үш миллиметрден аспайтын елеуіш арқылы өткізілуі тиіс. Оларды сумен араластыруға тыйым салынады.
64. Сироптар, бал, сұйық шоколадты жартылай фабрикаттар, ерітілген тоңмайлар, қаймағы алынбаған сүт арнайы сүзгіш арқылы сүзілуі, сүзілгеннен кейін қайнатылуға тиіс. Қантты сироптар ұяшықтары бір жарым миллиметрден аспайтын ұяшықтары бар металл елеуіш арқылы сүзіледі.
65. Жаңғақтар, бадам және майлы дақылдардың тұқымдары бөтен қоспалардан сұрыптау машинасында немесе қолмен тазартылады.
66. Кондитерлік өнімдер үшін жаңа таза, қабығы зақымдалмаған, овоскопирленген және сұрыпталған тауық жұмыртқасы пайдаланылуы тиіс. Жұмыртқалар бар жәшіктерді ашу, оларды өңдеу және жұмыртқа қосылған массаны алу ағымдылықты сақтаумен жүргізіледі.
67. Кез келген кремді дайындау үшін суда жүзетін құстардың, тесілген тауық жұмыртқасын, жарылған және ұрылған, жалған жұмыртқаларды туберкулез, салмонеллез бойынша қолайсыз шаруашылықтардан алынған жұмыртқаларды, жұмыртқалардың орнына меланждарды пайдалануға тыйым салынады. Суда жүзетін құстардың жұмыртқаларын тек шағын нан-тоқаш және ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді пісіру үшін ғана пайдалануға рұқсат етіледі.
68. Жұмыртқа массасын дайындар алдында овоскопирленген жұмыртқалар төрт секциялы ваннада өңделеді және санитарлық- эпидемиологиялық ережелер мен нормалар талаптарына сәйкес пайдаланылады.
69. Технологиялық операциялары жоғары температурада өтетін барлық аппараттар өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінде белгіленген тәртіппен тексеруге жататын бақылау-өлшеу аспаптарымен қамтамасыз етілуі тиіс.
70. Кремдер үшін ылғалының үлес салмағы жиырма пайыздан аспайтын сарымай пайдаланылуы тиіс. Мезофильді аэробты және факультативті анаэробты микроорганизмдердің мөлшері бір грамда колона түзейтін бір жүз мың бірліктерден аспауға тиіс, мыналарға жол берілмейді: ішек таяқшасына (колиформды) - нөл бүтін жүзден бір грамда, патогенді микроорганизмдер, оның ішінде сальмонеллалар - жиырма бес грамда, коагулаз оңды стафилококктар - өнімнің бір грамында.
71. Торттар мен бәліштерді әрлеу үшін алпыс пайыздан төмен емес су фазасындағы қант құрамы бар кремдер пайдаланылуға тиіс.
Кремді өндіруге және пайдалануға белгіленген тәртіппен берілген санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен гигиеналық нормативтерге сәйкестігі туралы санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды болған кезде жол беріледі.

62. Изюм, цукаты и сухофрукты перебираются, затем промываются проточной водой на решетках или в специальной машине и используются в изделиях, подвергающихся термической обработке.
63. Фруктово-ягодное пюре, пульпа перед использованием в производстве должны быть пропущены через протирочные машины или через сито с ячейками не более полтора миллиметров, плодово-ягодное повидло, джем, начинка и подварка - через сито с ячейками не более три миллиметра. Запрещается разведение их водой.
64. Сиропы, мед, жидкие шоколадные полуфабрикаты, растопленные жиры, молоко цельное должны быть процежены через специальные сита, молоко после процеживания - кипятиться. Сахарные сиропы процеживаются через металлические сита с ячейками не более полтора миллиметров.
65. Орехи, миндаль и семена масличных культур очищаются от посторонних примесей на сортировочных машинах или перебираются вручную.
66. Для кондитерских изделий должны использоваться свежие чистые куриные яйца, с неповрежденной скорлупой, прошедшие овоскопирование и сортировку. Распаковка ящиков с яйцами, их обработка и получение яичной массы проводятся при соблюдении поточности.
67. Запрещается использовать для изготовления любого крема яйца водоплавающих птиц, куриные яйца с насечкой, яйцетек и бой, миражные яйца, яйца из хозяйств, неблагополучных по туберкулезу, сальмонеллезу, использовать вместо яиц меланж. Яйца водоплавающих птиц разрешается использовать только для выпечки мелкоштучных хлебобулочных и мучных кондитерских изделий.
68. Перед приготовлением яичной массы овоскопированные яйца обрабатываются в четырехсекционной ванне и применяются в соответствии с требованиями санитарно-эпидемиологических правил и норм.
69. Все аппараты, в которых технологические операции проходят при высокой температуре, должны быть обеспечены контрольно- измерительными приборами, которые подвергаются поверке в порядке, установленном в государственной системе обеспечения единства измерений.
70. Для кремов должно использоваться сливочное масло с массовой долей влаги не более двадцати процентов. Количество мезофильных аэробных и факультативно анаэробных микроорганизмов не должно превышать сто тысяч колониеобразующих единиц в грамме, не допускаются: кишечная палочка (колиформные) - в ноль целых одно сотых грамма, патогенные микроорганизмы, в том числе сальмонеллы - в двадцати пяти граммах, коагулазоположительные стафилококки - в одном грамме продукта.
71. Для отделки тортов и пирожных должны использоваться кремы с содержанием сахара в водной фазе не ниже шестидесяти процентов.
Производство и использование кремов допускается при наличии санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии санитарно-эпидемиологическим правилам и гигиеническим нормативам, выданного в установленном порядке.

72. Пештен алынған нан лоттарға салынып, вагонеткаларда немесе контейнерлерде салқындату үшін экспедицияға жіберілуі тиіс. Нанды үйіп сақтауға тыйым салынады.
73. "Созылмалы" (картопты) аурумен зақымдалған нанды тағамдық мақсатта пайдалануға жол берілмейді, олар сатылуға және қайта өңделуге жатпайды және нан пісіру ұйымынан дереу әкетілуі тиіс. Картоп ауруының таралуын болдырмау үшін алдын алу іс-шаралары жүргізілуі қажет.
74. Сауда орындарынан қайтарылған нан және нан-тоқаш өнімдері объектіде қайта өңделуі мүмкін. Қайта өңдеуге ластанбаған және микробиологиялық бұзылған белгілері жоқ өнімдер қабылданады. Қайта өңдеуге арналған, суланған нан мен нан-тоқаш өнімдері сол сортты немесе одан төмен сортты ұннан жасалатын нанды өңдеу кезінде пайдаланылуы мүмкін.
75. Сулауға жататын нан өнімдерінің қалдықтары мен қайтарылғандарын өндірісте төрт тәуліктен астам сақтауға рұқсат етілмейді.
76. Сауда желілерінен механикалық зақымдалған немесе сырт пішіні мен нысаны өзгерген, өткізу мерзімі аяқталған сәттен бастап өткізу мерзімі өткен, алайда жиырма төрт сағаттан кешіктірілмеген кондитерлік өнімдерді қайта өңдеуге жол берілмейді. Жарамдылық мерзімі өтіп кеткен кремі бар кондитерлік өнімдерді пісірілген кондитерлік өнімдерді өңдеу үшін ғана пайдалануға болады.
77. Дәмі мен иісі өзгерген, ластанған, бөтен қоспалар бар, ұнда болатын және басқа да зиянкестер қамтылған, көгерген кондитерлік өнімдерді, сондай-ақ ұннан жасалған өнімдердің ұнтақтарын қайта өңдеуге қайтаруға тыйым салынады.
Кондитерлік өнімдерді қайта өңдеу үшін сауда ұйымдары тек таза, құрғақ, бөтен иісі жоқ ыдыста ғана қайтаруына рұқсат етіледі.
78. Сауда желілерінен қайтарылатын кондитерлік өнімдерді тек тамақ өнімдерін тасымалдауға арналған және санитарлық паспорты бар көлікте ғана тасымалдауға рұқсат етіледі.
79. Қайта өңдеу үшін қайтарылатын кондитерлік өнімдер сауда желілерінде сатуға арналған өнімдерден бөлек сақталуға тиіс.
80. Сауда орындарынан қайтарылатын кондитерлік өнімдер тек оларды қайта өңдеу туралы өндірістік зертхана қорытындысы жасалғаннан кейін ғана тікелей қайта өңдеуге келіп түсуі мүмкін. Өндірістік зертхана болмағанда қорытындыны мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде белгіленген тәртіппен аккредиттелген кез келген зертхана беруі мүмкін.
81. Қайта өңдеуге жатпайтын кондитерлік өнімдер арнайы ыдысқа жиналуы және жойылуға жатуы тиіс.
82. Қайтарылған өнімдерден жасалған кондитерлік өнімдер осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келуі тиіс.

72. Хлеб, выбранный из печи должен укладываться в лотки и направляться на вагонетках или контейнерах в экспедицию для охлаждения. Запрещается хранение хлеба навалом.
73. Хлеб, пораженный "тягучей" (картофельной) болезнью не допускается для пищевых целей, не подлежит реализации и переработке и должен быть немедленно удален с хлебопекарной организации. Для предупреждения распространения картофельной болезни необходимо проводить профилактические мероприятия.
74. Хлеб и хлебобулочные изделия, возвращаемые из торговой сети, могут быть переработаны на объекте. На переработку принимаются изделия незагрязненные и без признаков микробиологической порчи. Замоченные хлеб и хлебобулочные изделия, предназначенные для переработки, могут быть использованы при выработке хлеба из муки того же сорта или сортом ниже.
75. Хранение на производстве отходов и возврата хлебных изделий, подлежащих замачиванию, более четырех суток не разрешается.
76. На переработку допускается возвращать из торговой сети кондитерские изделия с механическими повреждениями или изменениями внешнего вида и формы, с истекшим сроком реализации, но не позднее двадцати четырех часов с момента окончания срока реализации. Кондитерские изделия с кремом, с истекшим сроком годности, могут быть использованы только для выработки выпеченных кондитерских изделий.
77. Запрещается возвращать на переработку кондитерские изделия с измененным вкусом и запахом, загрязненные, содержащие посторонние включения, зараженные мучными и прочими вредителями, пораженные плесенью, а также крошку мучных изделий.
Возврат торговыми организациями для переработки кондитерских изделий допускается только в чистой, сухой таре, не имеющей постороннего запаха.
78. Перевозка кондитерских изделий, возвращаемых из торговой сети, разрешается только транспортом, предназначенным для перевозки пищевых продуктов и имеющим санитарный паспорт.
79. Кондитерские изделия, возвращаемые для переработки, должны храниться в торговой сети отдельно от продукции, предназначенной для реализации.
80. Кондитерские изделия, возвращаемые из торговой сети, могут поступать непосредственно на переработку только после заключения производственной лаборатории об их переработке. При отсутствии производственной лаборатории заключение может быть выдано любой лабораторией, аккредитованной в установленном порядке в государственной системе технического регулирования.
81. Кондитерские изделия, не подлежащие переработке, должны собираться в специальную тару и подлежат уничтожению.
82. Кондитерские изделия, выработанные из возвращенной продукции, должны соответствовать требованиям настоящего Технического регламента.

83. Шикізаттың, қосалқы материалдардың, дайын өнімдердің сапасын және нанды, нан-тоқаш, ұннан жасалған аспаздық және кондитерлік өнімдерді өндірудің технологиялық және санитарлық-гигиеналық режимдерінің сақталуын зертханалық бақылауды аккредиттелген объектінің зертханасы, ал ол болмағанда - осы зерттеу түрлерін орындауға құқылы аккредиттелген өзге зертхана жүргізуге тиіс.
9. Сақтау және тасымалдау кезінде нанның, нан-тоқаш және
кондитерлік өнімдердің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
84. Дайын өнім арнайы үй-жайлар мен вагонеткалардағы қоймаларда, контейнерлерде немесе штабельдерде олардың арасында өтетін жолды сақтай отырып сақталуға тиіс. Шикізатты, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдерді сақтау тәсілдері мен шарттары оларға зиянды және ластаушы заттар мен бөтен нәрселердің еніп кетуіне жол бермеуге тиіс. Қоймаларда тағамдық емес тауарлар мен заттарды (желімді, ыдыстарды, әртүрлі химикаттарды) сақтауға тыйым салынады.
85. Нанды, нан-тоқаш, ұннан жасалған аспаздық және кондитерлік өнімдерді және оларды өндіруге арналған шикізатты сақтауға арналған үй-жайлар:
1) таза, құрғақ, жақсы желдетілген, зиянкестермен залалданбаған, салыстырмалы ауа ылғалдылығы жетпіс бес пайыздан аспайтын атмосфералық жауын-шашыннан қорғалған;
2) оларға кеміргіштердің, құстар мен жәндіктердің енуінен қорғалған;
3) салмағын, температурасын, ауасының салыстырмалы ылғалдылығы, уақытын өлшеуге арналған бақылау-өлшеу аспаптарымен жарақтандырылған болуға тиіс. Мониторингтің деректерін шығарылған өнімнің жарамдылық/сақтау мерзімі ішінде сақтау қажет.
Шикізат пен оралмаған дайын өнімдерді бірге сақтауға, сондай-ақ оларды су құбырлары мен кәріз құбырларына, жылу аспаптарына жақын жерлерде, қойма үй-жайларынан тыс сақтауға жол берілмейді.
86. Кондитерлік өнімдер тоңазытқыштарда мынадай:
1) кремі болғанда - алты градус Цельсийдан аспайтын;
2) креммен әрленбеген, вафельді торттар мен тоңмайлы әрі пралинді жартылай фабрикаттармен әрленген бәліштерді - он сегіз градус Цельсийдан аспайтын температурада сақталуы тиіс. Сақтау ауаның салыстырмалы ылғалдылығы жетпіс-жетпіс бес пайыз, тауарлық көршілестік ережесін сақтау арқылы жүзеге асырылуы тиіс. Тоңазытқыштар белгіленген тәртіппен тексерілетін термометрлермен жарақтандырылуы тиіс.
87. Қоймаларда қолданыстағы санитарлық-эпидемиологиялық және гигиеналық нормативтерге сәйкес амбарлардағы зиянкестерге қарсы газды өңдеу жүргізілуі тиіс.
88. Дайын нанды және нан-тоқаш, кондитерлік өнімдерді сақтау мерзімдерін технологиялық нұсқаулықта немесе рецептурада өндіруші/дайындаушы белгілейді және осы Техникалық регламентке 2-қосымшаға сәйкес келуі тиіс.
Тұтынушылық ыдысқа оралған бидай ұнынан жасалған қоспасыз өнімдерді сақтау мерзімін оның рецептуралық құрамына, оралған материалдың түрі мен орау тәсіліне байланысты нақты атауын өнім үшін белгіленген тәртіппен өндіруші/дайындаушы белгілейді және келіседі.
Бидай ұнынан жасалған қоспасы бар өнімдерді (тұтынушылық ыдысқа оралған және оралмаған) сақтау мерзімін оның рецептуралық құрамына, оралған материалдың түрі мен орау тәсіліне байланысты нақты атауын белгіленген тәртіппен өндіруші/дайындаушы белгілейді және келіседі.

83. Лабораторный контроль за качеством сырья, вспомогательных материалов, готовой продукции и соблюдением технологических и санитарно-гигиенических режимов производства хлеба, хлебобулочных, мучных кулинарных и кондитерских изделий должен проводиться аккредитованной лабораторией объекта, а при ее отсутствии иной аккредитованной лабораторией, имеющей право на выполнение этих видов исследований.
9. Требования к безопасности хлеба, хлебобулочных и
кондитерских изделий при хранении и транспортировке
84. Готовая продукция должна храниться в специально предназначенных помещениях и складах на вагонетках, контейнерах или в штабелях с соблюдением между ними проходов и проездов. Способы и условия хранения сырья, полуфабрикатов и готовой продукции должны исключать доступ в них вредных и загрязняющих веществ и посторонних предметов. В складах запрещается хранение непищевых товаров и предметов (клея, тары, различных химикатов).
85. Помещения для хранения хлеба, хлебобулочных, мучных кулинарных и кондитерских изделий и сырья для их производства должны быть:
1) чистыми, сухими, хорошо проветриваемыми, не зараженными вредителями, защищенными от атмосферных осадков, с относительной влажностью воздуха не более семьдесять пять процентов;
2) защищены от проникновения в них грызунов, птиц и насекомых;
3) оснащены контрольно-измерительными приборами для измерения массы, температуры, относительной влажности воздуха и времени. Данные мониторинга необходимо хранить в течение срока годности/хранения выпущенной продукции.
Не допускается совместное хранение сырья и готовой, не упакованной продукции, а также их хранение вблизи водопроводных и канализационных труб, приборов отопления, вне складских помещений.
86. Кондитерские изделия должны храниться в холодильниках при температуре:
1) с кремом - не выше шести градусов Цельсия;
2) без отделки кремом, вафельные торты и пирожные с жировыми и пралиновыми отделочными полуфабрикатами - не выше восемьнадцати градусов Цельсия. Хранение должно осуществляться при относительной влажности воздуха семьдесять - семьдесять пять процентов с соблюдением правил товарного соседства. Холодильники должны быть оснащены термометрами, поверяемыми в установленном порядке.
87. В складах должна проводиться газовая обработка против амбарных вредителей в соответствии с действующими санитарно-эпидемиологическими и гигиеническими нормативами.
88. Сроки хранения готового хлеба и хлебобулочной, кондитерских изделий устанавливается производителем/изготовителем в технологической инструкции или рецептуре и должны соответствовать приложению 2 к настоящему Техническому регламенту.
Срок хранения продукции из пшеничной муки без начинки, упакованной в потребительскую тару для изделия конкретного наименования в зависимости от его рецептурного состава, вида упаковочного материала и способа упаковывания устанавливает и согласовывает в установленном порядке производитель/изготовитель .
Срок годности продукции из пшеничной муки с начинкой (упакованных и не упакованных в потребительскую тару) изделия конкретного наименования в зависимости от его рецептурного состава, вида упаковочного материала и способа упаковывания устанавливает и согласовывает в установленном порядке производитель/изготовитель .

89. Нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдер санитарлық паспорты бар, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келетін, дайын өнімнің тағамдық құндылығының, физикалық-химиялық және микробиологиялық сипаттамаларының сақталуын, сондай-ақ шаңнан, зиянкестерден және басқа да бұзылуы немесе жұқтырылуы ықтимал факторлардан қорғалуын қамтамасыз ететін көлік құралдарында ғана тасымалдануға тиіс.
90. Өнімдерді табақшалар мен лоттарға салу сақтау мен тасымалдау ережелеріне сәйкес жүргізілуі тиіс.
Кремі және қоспасы бар нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдерді тасымалдау үшін арнайы көлік құралдары: салқындатылған кузовтар, рефрижераторлар пайдаланылуға тиіс.
Мыналарға:
1) кремі мен қоспасы бар кондитерлік өнімдерді ашық табақшаларда, лоттарда және тоңазытқыш жабдықтарсыз тасымалдауға;
2) оралмаған торттарды тасымалдауға жол берілмейді.
91. Тез бұзылатын өнімдер жылдың жылы мезгілінде алты градус Цельсийдан аспайтын температурада алты сағаттан аспайтын уақытта салқындатылған кузовтары бар арнайы көлікте тасымалдау жүргізіледі.
92. Нанды, нан-тоқаш, ұннан жасалған аспаздық және кондитерлік өнімдерді тағамдық емес өнімдермен немесе ерекше иісі бар тауарлармен бірге тасымалдауға жол берілмейді.
93. Нанды, нан-тоқаш, ұннан жасалған аспаздық және кондитерлік өнімдерді тиеген, тасымалдаған және түсірген уақытта атмосфералық жауын-шашыннан сақтау қажет.
94. Тасымалданатын өнімдер олардың шығарылуын, қауіпсіздігін, сақтау шарттары мен жарамдылық/сақтау мерзімін растайтын құжаттармен ілесе жүруі тиіс.
95. Тасымалдау уақытында нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдермен айналысатын адамдар арнайы киіммен қамтамасыз етілуі, сондай-ақ олардың заңнамада белгіленген тәртіппен медициналық тексерудің өткізілгенін растайтын құжаттары болуға тиіс.
10. Нанды, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдерді
таңбалауға қойылатын талаптар
96. Тұтыну ыдысына салынып оралған нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдер міндетті түрде заттегі жапсырылған және таңбалануы тиіс. Оралмаған өнім туралы мәлімет тұтынушыға сауда залындағы ақпараттық парақпен ұсынылады.
97. Дайын өнімдерді таңбалау тұтынушыны мыналарға:
1) тамақ өнімдерінің сипаттамасына, олардың табиғатына, сәйкестігіне, қасиеттеріне, құрамына, мөлшеріне, жарамдылық/сақтау мерзіміне, шығарылуына, дайындау немесе өндіру тәсіліне;
2) оған тән емес мақсаттарға немесе қасиеттерге;
3) іс жүзінде бұл сипаттама осыған ұқсас өнімдердің барлығына тән болғанымен, ерекше сипаттамаларының болуына;

89. Хлеб, хлебобулочные и кондитерские изделия должны перевозиться в транспортных средствах, имеющих санитарный паспорт, соответствующих санитарно-эпидемиологическим требованиям, обеспечивающим сохранность пищевой ценности, органолептических, физико-химических и микробиологических характеристик готовой продукции, а также защиту от пыли, вредителей и других возможных факторов порчи или заражения.
90. Укладка продукции на листы и в лотки должна производиться в соответствии с правилами укладки, хранения и перевозки.
Для перевозки хлеба, хлебобулочных и кондитерских изделий с кремом и начинкой должны использоваться специальные транспортные средства: охлаждаемые кузова, рефрижераторы.
Не допускается:
1) перевозка кондитерских изделий с кремом и начинками на открытых листах, лотках и без холодильного оборудования;
2) транспортирование тортов без упаковки.
91. В теплое время года транспортировка скоропортящихся продуктов производится при температуре не выше шести градусов Цельсия и не более шести часов в специальном транспорте с охлаждаемыми кузовами.
92. Не допускается перевозка и хранение хлеба, хлебобулочных, мучных кулинарных и кондитерских изделий вместе с непищевыми продуктами или с товарами, имеющими специфический запах.
93. Во время погрузки, перевозки и разгрузки хлеб, хлебобулочные, мучные кулинарные и кондитерские изделия необходимо беречь от атмосферных осадков.
94. Перевозимые продукты должны сопровождаться документами, подтверждающими их происхождение, безопасность, условия хранения и срок годности/хранения.
95. Лица, контактирующиеся во время перевозки с хлебом, хлебобулочными, кондитерскими изделиями, должны быть обеспечены специальной одеждой, а также иметь документы, подтверждающие прохождение медицинского осмотра, в установленном законодательством порядке.
10. Требования к маркировке и упаковке хлеба,
хлебобулочных и кондитерских изделий
96. Упакованные в потребительскую тару хлеб, хлебобулочные и кондитерские изделия подлежат обязательному этикетированию и маркировке. Сведения о неупакованной продукции предоставляют потребителю на информационном листке в торговом зале.
97. Маркировка готовых продуктов не должна вводить потребителя в заблуждение относительно:
1) характеристик продуктов питания, их природы, идентичности, свойств, состава, количества, срока годности/хранения, происхождения, способа изготовления или производства;
2) назначения или свойств, которыми они не обладают;
3) наличия особых характеристик, хотя на самом деле такими характеристиками обладают все подобные продукты;

4) өнімге тән емес емдік немесе алдын алу қасиеттерінің болуына қатысты жаңылыстырмауы тиіс.
98. Нанды, нан-тоқаш, ұннан жасалған аспаздық және кондитерлік өнімдерді таңбалау кезінде көрсетілетін міндетті ақпарат "Орауға, таңбалауға, заттегі жапсыруға және оларды дұрыс жасауға қойылатын талаптар" Техникалық регламентімен белгіленеді. Заттегі жапсырудың түрі мен нысанын өндіруші/дайындаушы анықтайды.
99. Дайын нан, нан-тоқаш, ұннан жасалған аспаздық және кондитерлік өнімдер ыдысқа салынып оралады. Ыдыс ретінде табақшалар және лоттар пайдаланылады. Өнімді ыдысқа салу алдында пергамент немесе пергамент асты төселеді, салған соң қақпағы жабылады; қақпағы жоқ табақшалар мен лоттар қақпағы бар металл контейнерлерге салынуы тиіс.
100. Торттар бұрын пайдаланылмаған картон қораптарына немесе пергаменттен немесе пергамент асты сулық төселген басқа орамға салынуы және беті жабылуы тиіс.
Дайын өнімде жеке немесе топтық орамы болуға тиіс.
101. Орау үшін нан, нан-тоқаш, ұннан жасалған аспаздық және кондитерлік өнімдерге рұқсат етілген материалдар пайдаланылуы тиіс.
102. Орам мықты, таза, құрғақ, басқа иістің қосылысы жоқ болуы тиіс.
103. Өнімнің нақты түрін орау шарттарын, түрін және тәсілін өндіруші/дайындаушы анықтайды және қолдануға ұсыным жасайды. Басқа заңды тұлға өнімді өлшеп ораған жағдайда өндіруші/дайындаушының ұсынымын ескеруі тиіс. Егер белгіленген жарамдылық/сақтау мерзімінің ішінде оралған өнім қауіпсіздігінің қажетті деңгейі қамтамасыз етілсе, ораудың басқа да, оның ішінде өнімді сатуға арналған шарттарда көрсетілген түрлері мен тәсілдерін қолдануға жол беріледі.
104. Нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдерге арналған орау "Орауға, таңбалауға, заттегі жапсыруға және оларды дұрыс жасауға қойылатын талаптар" Техникалық регламенті талаптарына, өнім мен ораудың нақты түріне арналған нормативтік және техникалық құжаттамаға сәйкес болуы тиіс.
11. Сату кезіндегі нанның, нан-тоқаш және кондитерлік
өнімдердің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
105. Егер нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдер:
1) осы Техникалық регламенттің және олармен үйлестірілген стандарттардың талаптарына сәйкес келмесе;
2) осы Техникалық регламентке сәйкестігі туралы ақпараттан тұратын құжаттары болмағанда немесе дайындаушы ұсынған ақпарат өнімнің қауіпсіздігіне қатысты тұтынушыны жаңылыстырған жағдайда;
3) белгіленген жарамдылық/сақтау мерзімі болмағанда немесе жарамдылық/сақтау мерзімі өтіп кеткенде;

4) наличия лечебных или профилактических свойств, которыми продукт не обладает.
98. Обязательная информация, указываемая при маркировке хлеба, хлебобулочных, мучных кулинарных и кондитерских изделий определяется Техническим регламентом "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению". Виды и формы этикетирования определяются производителем/изготовителем.
99. Готовые хлеб, хлебобулочные, мучные кулинарные и кондитерские изделия упаковывают в тару. В качестве тары используют листы и лотки. Перед укладкой продукции тару выстилают пергаментом или подпергаментом, после укладки - закрывают крышками, листы и лотки без крышек должны быть уложены в металлические контейнеры с крышками.
100. Торты укладываются в неиспользованные ранее картонные коробки или другую упаковку, выстланную салфетками из пергамента или подпергамента и закрываются крышками.
Готовая продукция может иметь индивидуальную или групповую упаковку.
101. Для упаковки должны применяться материалы, разрешенные для контакта с хлебом, хлебобулочными, мучными кулинарными и кондитерскими изделиями.
102. Упаковка должна быть прочной, чистой, сухой, не зараженной, без постороннего запаха.
103. Условия, виды и способы упаковки конкретных видов продукции определяет и рекомендует к применению производитель/изготовитель. В случае расфасовки продукции другим юридическим лицом должны учитываться рекомендации производителя/изготовителя. Допускается применение иных видов и способов упаковки, в том числе, указанных в договорах на поставку продукции, если обеспечивается необходимый уровень безопасности упакованного продукта в течение установленного срока годности/хранения.
104. Упаковка для хлеба, хлебобулочных и кондитерских изделий должна соответствовать требованиям Технического регламента "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению", нормативной и технической документации на конкретный вид продукции и упаковки.
11. Требования к безопасности хлеба, хлебобулочных и
кондитерских изделий при реализации
105. Хлеб, хлебобулочные и кондитерские изделия не подлежат реализации, если они:
1) не соответствуют требованиям настоящего Технического регламента и гармонизированных с ним стандартов;
2) не имеют документов, содержащих информацию о соответствии настоящему Техническому регламенту или в случае, когда представленная изготовителем информация вводит в заблуждение потребителя относительно безопасности продукции;
3) не имеют установленных сроков годности/хранения или с истекшими сроками годности/хранения;

4) техникалық регламентте көзделген мәліметтерден тұратын таңбасы (оралған өнімдерге арналған) болмағанда, олар сатылуға жатпайды.
Мұндай нан, нан-тоқаш, ұннан жасалған аспаздық және кондитерлік өнімдер Техникалық регламенттің 12-бөлімінде белгіленген тәртіппен кәдеге жаратылады.
106. Нанды, нан-тоқаш, ұннан жасалған аспаздық және кондитерлік өнімдерді сату кезінде өндіруші/дайындаушы белгілеген сақтау шарттары сақталуға тиіс. Көрсетілген шарттар болмағанда өнімдерді сатуға жол берілмейді.
107. Нан, нан-тоқаш, ұннан жасалған аспаздық және кондитерлік өнімдер тұтынушылық орамында және онсыз сатылады.
108. Мыналарды:
1) тұтынушылық орамының тұтастығы бұзылған өнімдерді;
2) тоңазытқыш жабдықтар болмаған кезде кремі бар кондитерлік өнімдерді сатуға жол берілмейді.
109. Орамы жоқ нанды, нан-тоқаш, ұннан жасалған аспаздық және кондитерлік өнімдерді сату кезінде өлшеп кесетін арнайы жабдық, сондай-ақ таңбаланған сауда мүкәммалы (тақтайшалар, қысқыштар, қалақшалар және басқалар) пайдаланылуы тиіс. Таразыда орайтын материалдарсыз тікелей оралмаған өнімдерді өлшеуге жол берілмейді.
110. Нанды, нан-тоқаш, ұннан жасалған аспаздық және кондитерлік өнімдерді сатуға міндетті медициналық тексеруден өткен, оларда аурулардың белгілері болмаған адамдар жіберіледі.
Өнімді сатуды жүзеге асырушы адамда арнайы киім болуға тиіс.
12. Нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдерді кәдеге жарату және жою кезінде олардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
111. Нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдер, сондай-ақ оларды өндіру үшін сапасыз және қауіпті деп танылған шикізат мынадай себептер бойынша жойылуға жатады:
1) өнімнің қауіпсіздігіне қойылатын талаптарды белгілейтін осы және басқа да өзара байланысты техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмеуі;
2) сапасыздықтың айқын белгісінің болуы;
3) олардың шығарылуын, қауіпсіздігі мен сапасын растайтын құжаттарының болмауы;
4) сақтау және (немесе) жарамдылық/сақтау мерзімінің белгіленбеуі немесе өтіп кетуі.
112. Нанды, нан-тоқаш, ұннан жасалған аспаздық және кондитерлік өнімдерді және оларды өндіру үшін сапасыз әрі қауіпті деп танылған шикізатты жоюды мыналар:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен өндіруші/дайындаушы немесе сатушы;
2) мемлекеттік қадағалау және бақылау органдарының ұйғарымы бойынша жүзеге асырады.
113. Мемлекеттік қадағалау және бақылау органдары ұйғарымдар берген кезде нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдер айналымнан алынуға, шарттары өнімдерге рұқсат етілмеген қол жеткізу мүмкіндігін болдырмайтын уақытша сақтауға жіберілуге және заңнамада белгіленген тәртіппен оларды өзге мақсатта пайдалану мүмкіндігін белгілеу немесе жою мақсатында санитарлық-эпидемиологиялық сараптамаға тартылуға тиіс.
Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келмейтін өнім жарамсыздығы дұрысталатын және дұрысталмайтын разрядына жатуы мүмкін, ол технологиялық нормаларға сәйкес (кептірілген нанды, гренкилерді және т.б. дайындау үшін өнеркәсіптік қайта өңдеуге) жіберіледі.

4) не имеют маркировки (для упакованных изделий), содержащей сведения, предусмотренные техническим регламентом.
Такие хлеб, хлебобулочные, мучные кулинарные и кондитерские изделия утилизируются в порядке, установленном в разделе 12 Технического регламента.
106. При реализации хлеба, хлебобулочных, мучных кулинарных и кондитерских изделий должны соблюдаться условия хранения, установленные производителем/изготовителем. При отсутствии указанных условий, реализация продукции не допускается.
107. Хлеб, хлебобулочные, мучные кулинарные и кондитерские изделия реализуются в потребительской упаковке и без нее.
108. Не допускаются к реализации:
1) продукты с нарушением целостности потребительской упаковки;
2) кондитерские изделия с кремом, при отсутствии холодильного оборудования.
109. При реализации хлеба, хлебобулочных, мучных кулинарных и кондитерских изделий без упаковки должны использоваться специальное оборудование для нарезки взвешивания, а также маркированный торговый инвентарь (доски, щипцы, совки и др.). Взвешивание неупакованных продуктов, непосредственно на весах без упаковочных материалов не допускается.
110. К реализации хлеба, хлебобулочных, мучных кулинарных и кондитерских изделий допускаются лица, прошедшие обязательный медицинский осмотр, при отсутствии у них признаков заболеваний.
Лица, осуществляющие реализацию продукции должны иметь специальную одежду.
12. Требования к безопасности хлеба, хлебобулочных и
кондитерских изделий при их утилизации и уничтожении
111. Уничтожению подлежат хлеб, хлебобулочные и кондитерские изделия, а также сырье для их производства, которые признаны некачественными и опасными по следующим причинам:
1) не соответствуют требованиям настоящего и других взаимосвязанных технических регламентов, устанавливающих требования к безопасности продукции;
2) имеют явные признаки недоброкачественности;
3) не имеют документов, подтверждающих их происхождение, безопасность и качество;
4) не установлен или истек срок хранения и (или) годности/хранения.
112. Уничтожение хлеба, хлебобулочных, мучных кулинарных, кондитерских изделий и сырья для их производства, признанных некачественными и опасными осуществляется:
1) производителем/изготовителем или продавцом в установленном законодательством порядке;
2) по предписанию органов государственного надзора и контроля.
113. При выдаче предписания органами государственного надзора и контроля, хлеб, хлебобулочные и кондитерские изделия должны быть изъяты из обращения, направлены на временное хранение, условия которого исключают возможность несанкционированного доступа к продуктам и подвергнуты санитарно-эпидемиологической экспертизе в целях установления возможности их использования по иному назначению или уничтожению, в порядке, установленном законодательством.
Продукция не соответствующая требованиям Технического регламента может относиться к разряду исправимого и неисправимого брака, который отправляется согласно технологических норм на утилизацию (промышленную переработку для изготовления сухариков, гренок и др.).

114. Егер санитарлық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелері жағдайында зерттелген өнімнің адам өмірі мен денсаулығына және қоршаған ортаға қауіптілігін растаса, ұйым оларды заңнамада белгіленген тәртіппен жояды.
13. Сәйкестік презумпциясы
115. Үйлестірілген стандарттардың талаптарына сәйкес дайындалған нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдер осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес деп есептеледі.
116. Нан, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдер егер олардың талаптары көрсетілген үйлестірілген стандарттардың талаптарынан төмен болмаса, ал олар болмаған жағдайда, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органмен келісілген нормалардан төмен болмаса, өзге нормативтік құжаттар шартымен дайындалуы мүмкін.
14. Сәйкестікті растау
117. Нанның, нан-тоқаш және кондитерлік өнімдердің сәйкестігін растау Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен осы Техникалық регламентке 3-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
15. Үйлестірілген стандарттар тізбесі
Ескерту. 15-бөлім алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.01.21 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
16. Техникалық регламентті қолданысқа енгізу
мерзімі және шарты
120. Осы Техникалық регламент алғаш ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.

114. В случае если результаты санитарно-эпидемиологической экспертизы подтверждают опасность исследованного продукта для жизни и здоровья человека и окружающей среды, организация уничтожает их в установленном законодательством порядке.
13. Презумпция соответствия
115. Хлеб, хлебобулочные и кондитерские изделия, изготовленные в соответствии с требованиями гармонизированных стандартов, считаются соответствующими требованиям настоящего Технического регламента.
116. Хлеб, хлебобулочные и кондитерские изделия могут быть изготовлены по иным нормативным документам при условии, что их требования не ниже требований указанных гармонизированных стандартов, а в случае их отсутствия не ниже норм, согласованных с уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
14. Подтверждение соответствия
117. Подтверждение соответствие хлеба, хлебобулочных, и кондитерских изделий осуществляется в установленном законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования порядке, в соответствии с приложением 3 к настоящему Техническому регламенту.
15. Перечень гармонизированных стандартов
Сноска. Раздел 15 исключен постановлением Правительства РК от 21.01.2011 № 25 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
16. Срок и условия введения в действие технического регламента
120. Настоящий Технический регламент вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.

121. Осы Техникалық регламент қолданысқа енгізілгенге дейін берілген сәйкестікті растау саласындағы құжаттар олардың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін жарамды деп есептелінеді.
"Нанның және нан-тоқаш,
кондитерлік
өнімдердің қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
1-қосымша
"Нанның және нан-тоқаш, кондитерлік өнімдердің
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық
регламентінің талаптары қолданылатын нан және
нан-тоқаш, кондитерлік өнімдердің
тізбесі

121. Документы в сфере подтверждения соответствия, выданные до введения в действие настоящего Технического регламента считаются действительными до окончания срока их действия.
Приложение 1
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности хлеба и
хлебобулочных, кондитерских
изделий"
Перечень
хлеба и хлебобулочных, кондитерских изделий, на которые
распространяется действие настоящего Технического регламента
"Требования к безопасности хлеба и хлебобулочных,
кондитерских изделий"

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.01.21 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
КО СЭҚ ТН
Өнімнің атауы
1
2
1901 20 000
1905 тауар позициясындағы нан-тоқаш және ұннан жасалған кондитерлік өнімдерді дайындауға арналған аралас қоспалар мен қамыр
1901 90
- өзгелері;
1904
Дақылдар дәндерін немесе дақылдар өнімдерін желпу немесе қуыру жолымен алынған дайын тамақ өнімдері (мысалы жүгерінің үлпегі); дән түрінде немесе үлпек түрінде немесе өзге тәсілмен өңделген дәндер (майда немесе ірі тартылған ұнды қоспағанда), алдын ала жылумен өңделген немесе өзге де тәсілмен дайындалған, басқа жерде аталмаған дақылдар (жүгері астығынан басқа):
1904 10
- дақылдар дәндерін немесе дақылдар өнімдерін желпу немесе қуыру жолымен алынған дайын тамақ өнімдері
1904 10 900 0
- - өзгелері
1904 20
- қуырылмаған дақылдар үлпегінен дайын тамақ өнімдері немесе қуырылмаған және қуырылған дақылдар үлпегінің немесе дақылдарды желпу жолымен алынған қоспасынан:
1904 20 100 0
- - дақылдар дәндерінің қуырылмаған үлпектері негізіндегі мюсли (Musli) тұрпатты өнімдер
1905
Нан, ұннан жасалған кондитерлік өнімдер, пирожныйлар, печенье және құрамына какао қосылған немесе қосылмаған басқа да нан-тоқаш және ұннан жасалған кондитерлік өнімдер; вафельді пластиналар, фармацевтикалық мақсатта пайдалануға жарамды бос капсулалар, жапсыруға қажетті вафельді қабықтар, күріш қағазы және ұқсас өнімдер:
1905 10 000 0
- қытырлақ нан
1905 20
- зімбір печеньесі және оған ұқсас өнімдер:
1905 20 100 0
- - құрамындағы сахарозаның массасы кемінде 30 % болатын (сахароза ретінде көрінетін инвертті қантты қосқанда)
1905 20 300 0
- құрамындағы сахарозаның массасы 30 % немесе одан артық, бірақ 50 % артық емес болатын (сахароза ретінде көрінетін инвертті қантты қосқанда)
1905 20 900 0
- құрамындағы сахарозаның массасы 50 % немесе одан артық болатын (сахароза ретінде көрінетін инвертті қантты қосқанда)
1905 40
- кептірілген нан, кесіліп қуырылған нандар және оған ұқсас қуырылған өнімдер
1905 40 100 0
- - кептірілген нан
1905 40 900 0
- - өзгелері

Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 21.01.2011 № 25 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Код ТН ВЭД ТС
Наименование продукции
1
2
1901 20 000
- Смеси и тесто для изготовления хлебобулочных и
мучных кондитерских изделий товарной позиции 1905;
1901 90
- прочие;
1904
Готовые пищевые продукты, полученные путем вздувания
или обжаривания зерна злаков или зерновых продуктов
(например, кукурузные хлопья); злаки (кроме зерна
кукурузы) в виде зерна или в виде хлопьев или зерна,
обработанного иным способом (за исключением муки
тонкого и грубого помола, крупы), предварительно
отваренные или приготовленные иным способом, в
другом месте не поименованные или не включенные:
1904 10
- готовые пищевые продукты, полученные путем
вздувания или обжаривания зерна злаков или зерновых
продуктов;
1904 10 900 0
- - прочие
1904 20
- готовые пищевые продукты, полученные из
необжаренных зерновых хлопьев или смесей из
необжаренных зерновых хлопьев с обжаренными
зерновыми хлопьями или с вздутыми зернами злаков:
1904 20 100 0
- - продукты типа мюсли на основе необжаренных
хлопьев из зерна злаков
1905
Хлеб, мучные кондитерские изделия, пирожные, печенье
и прочие хлебобулочные и мучные кондитерские
изделия, содержащие или не содержащие какао;
вафельные пластины, пустые капсулы, пригодные для
использования в фармацевтических целях, вафельные
облатки для запечатывания, рисовая бумага и
аналогичные продукты:
1905 10 000 0
- хрустящие хлебцы
1905 20
- имбирное печенье и аналогичные изделия:
11905 20 100 0
- - содержащие менее 30 мас. % сахарозы (включая
инвертный сахар, выраженный как сахароза)
1905 20 300 0
- - содержащие 30 мас. % или более, но менее 50
мас. % сахарозы (включая инвертный сахар, выраженный
как сахароза)
1905 20 900 0
- - содержащие 50 мас. % или более сахарозы (включая
инвертный сахар, выраженный как сахароза)
1905 40
- сухари, гренки и аналогичные обжаренные продукты:
1905 40 100 0
- - сухари
1905 40 900 0
- - прочие

1905 90
- өзгелері:
1905 90 100 0
- - маца
1905 90 200 0
- - вафельді пластиналар, фармацевтикалық мақсатта пайдалануға жарамды бос капсулалар, жапсыруға арналған вафельді қабықтар, күріш қағазы және оған ұқсас өнімдер:
1905 90 300 0
- - - құрамында бал, жұмыртқа, ірімшік немесе жеміс-жидек (жемістер) түріндегі қоспалары жоқ және құрамында құрғақ күйіндегі қанттың массасы 5 % артпайтын және майдың массасы 5 % артпайтын нан-тоқаш өнімдері
1905 90 450 0
- - - құрғақ печенье

1905 90
- прочие:
1905 90 100 0
- - маца
1905 90 200 0
- - вафельные пластины, пустые капсулы, пригодные
для использования в фармацевтических целях,
вафельные облатки для запечатывания, рисовая бумага
и аналогичные продукты
1905 90 300 0
- - - хлебобулочные изделия, не содержащие добавок в
виде меда, яиц, сыра или плодов [фруктов] и
содержащие в сухом состоянии не более 5 мас.% сахара
и не более 5 мас.% жира
1905 90 450 0
- - - сухое печенье

1905 90 550 0
- - - ащы немесе тұзды сығындалған немесе созылған өнімдер
1905 90 600 0
- - - өзгелері: тәттілендіргіш қоспалары бар
1905 90 900 0
- - - өзгелері
"Нанның және нан-тоқаш,
кондитерлік өнімдердің
қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
2-қосымша
Дайын нан және нан-тоқаш, кондитерлік
өнімдерді сақтау мерзімдері
Өнімнің атауы
Жарамдылық
(сату)
мерзімі
Сақтау
температу-
расы, 0 С
1
2
3
Тез бұзылатын өнімдер
Нан:
еленген қара бидай ұнынан
және оның бидай ұнымен
аралас қоспасынан жасалған
24 сағ.
аршылған немесе қара
бидайдан және оның бидай
ұнымен қоспасынан жасалған
ұннан
36 сағ.
салмағы 0,3 кг қара бидай
ұнынан жасалған диеталық
(диабеттік)
16 сағ.
бидай ұнынан
24 сағ.
дорожный наны
48 сағ.
карель наны
24 сағ.
любительский наны
36 сағ.
дарницкий наны
36 сағ.
астаналық наны
36 сағ.
ресейлік наны
36 сағ.
деликатес наны
24 сағ.
ленинградский наны
24 сағ.
сүт қосылған нан
24 сағ.
гражданский наны
24 сағ.
полесский наны
24 сағ.
белорусский наны
24 сағ.
бидай ұнынан жасалған
ұлттық нан
24 сағ.
оралған май қойылған нан
72 сағ.
Шелпек:
қара бидай
16 сағ.
ұлттық
16 сағ.
Тоқаш өнімдер:
24 сағ.
салмағы 0,2 кг дейін
16 сағ.
салмағы 0,2 кг және одан астам
24 сағ.
Май қосылған тоқаштар:
салмағы 0,2 кг дейін
16 сағ.
салмағы 0,2 кг және одан астам
24 сағ.
шағын бірнеше дана
берілетін:
салмағы 0,2 кг дейін
16 сағ.
салмағы 0,2 кг және одан астам
24 сағ.
оралған шағын бірнеше дана берілетін
48 сағ.
Ұлттық:
салмағы 0,2 кг дейін
16 сағ.
салмағы 0,2 кг және одан астам
24 сағ.
Диеталық:
салмағы 0,2 кг дейін бидай ұнынан жасалған
16 сағ.
салмағы 0,4 кг және одан астам бидай ұнынан жасалған
24 сағ
салмағы 0,3 кг қара бидай
ұнынан жасалған (диабеттік)
16 сағ.
салмағы 0,5 кг және одан астам қара бидай ұнынан жасалған
36 сағ.
диеталық сорбитті
16 сағ.
диеталық "Қазақстандық" бидай ұнынан жасалған:
салмағы 0,2 кг дейін
16 сағ.
салмағы 0,2 кг-дан 0,5 кг -ға дейін
24 сағ.
Қаттама нан-тоқаш өнімдер:
16 сағ.
Калориялығы астам
16 сағ.
Любительские
16 сағ.
Шайға арналған шағын батон нан:
салмағы 0,15 кг
16 сағ.
салмағы 0,3 кг
24 сағ.
Кепкен дөңгелек тоқаштар:
бубликтер
36 сағ.
+ 25 астам емес
баранкалар
(96 сағ.) *** 25 тәул.
+ 25 астам емес
полиэтиленді пленкадан жасалған пакетке салынған
15 тәул.
"Қазақстандық" бидай ұнынан жасалған:
бубликтер
16 сағ.
72 сағ.
+ 25 астам емес
баранкалар
25 тәул.
+ 25 астам емес
Полиэтиленді немесе
целлофанды пакеттерге
салынған
15 тәул.
Таяқша тәрізді нан:
15 тәул.
+ 25 астам емес
Полиэтиленді пленкадан
жасалған пакетке салынған
таяқша тәрізді нан
30 тәул.
Торттар мен бәліштер:
қайнатпа кремі бар,
көпіршіктелген кілегейден
жасалған кремі бар
6 сағ.
0-ден + 2-ге
дейін
ірімшік кремі бар
24 сағ.
+ 2-ден
+ 6-ға
дейін
сарымай қосылған кремі бар
36 сағ.
+ 2-ден
+ 6-ға
дейін
креммен әрленбеген,
белокты-көпіршіктелген
немесе жеміспен әрленген
кремі бар
72 сағ
+ 2-ден
+ 6-ға
дейін
жемісті джемі бар үгілме
тоқаш және автоматтарда
дайындалатын үгілме
тоқаштар
7 тәул.
+ 2-ден
+ 6-ға
дейін
кешенді-механикалық
желілерде дайындалатындар
10 тәул.
+ 2-ден
+ 6-ға
дейін
зефирлі, шоколадты-вафельді,
вафельді пралинді және
тоңмайлы жартылай дайын
өнімдер қосылған
30 тәул
+ 2-ден
+ 6-ға
дейін
Бисквитті рулеттер:
сарымай қосылған кремі бар
36 тәул.
+ 2-ден
+ 6-ға
дейін
ірімшік
24 сағ.
+ 2-ден
+ 6-ға
дейін
жеміс қоспасы бар
5 тәул
(7 тәул.)
+ 6-дан
+ 18-ге
дейін
Вафли:
15 тәул. 3 айға
дейін (қоспа
түріне байла-
нысты)
+ 15-тен
+ 21-ге
дейін
Галеттер:
диеталық, құрамына тоңмай көп қосылған
3 апта
(1,5 ай) **
+ 15-тен
+ 21-ге
дейін
диеталық, құрамына тоңмай
аз қосылған
1,5 ай
(3 ай) **
+ 15-тен
+ 21-ге
дейін
Крекер (кепкен печенье)
сары майдан жасалған
өнімдер үшін
1,5 ай
+ 16-дан
+ 22-ге
дейін
өсімдік майынан жасалған
өнімдер үшін
1 ай
+ 16-дан
+ 22-ге
дейін
Кекстер:
ашытқымен жасалған
2 тәул.
+ 15-тен
+ 21-ге
дейін
химиялық қопсытқыштармен
жасалған
7 тәул.
(12 тәул.) ****
+ 15-тен
+ 21-ге
дейін
Кондитерлік пірәнік
өнімдер:
сыр қосылған (әйнекеленген
және әйнекеленбеген)
20 тәул.
+ 13-тен
+ 23-ке
дейін
- сыр қосылған және
қайнатпа жалбыз типті
(әйнекеленбеген)
Жазғы уақытта
10 тәул. бастап
қысқы уақытта
15 тәул. дейін
+ 13-тен
+ 23-ке
дейін
қайнатпа (әйнекеленген және
әйнекеленбеген)
Жазғы уақытта
20 тәул. бастап
қысқы уақытта
30 тәул. дейін
+ 13-тен
+ 23-ке
дейін
Печенье:
тоңмайдың салмақтық үлесі
10%-ға дейін
45 тәул.
+ 13-тен
+ 23-ке
дейін
тоңмайдың салмақтық үлесі
10 % -дан 20 %-ға дейін
30 тәул.
+ 13-тен
+ 23-ке
дейін
тоңмайдың салмақтық үлесі
20 %
15 тәул.
+ 13-тен
+ 23-ке
дейін
Ұннан жасалған шығыстың
тәтті тағамдары:
тоңмайдың салмақтық үлесі
10 %-ға дейін
45 тәул.
+ 15-тен
+ 21-ке
дейін
тоңмайдың салмақтық үлесі
10 %-дан 20%-ға дейін
30 тәул.
+ 15-тен
+ 21-ке
дейін
тоңмайдың салмақтық үлесі
20%
15 тәул.
+ 15-тен
+ 21-ке
дейін
корицасы бар бисквит
5 тәул.
+ 15-тен
+ 21-ке
дейін
ашытқымен ашытылған
қамырдан жасалған
48 сағ.
+ 15-тен
+ 21-ке
дейін
Ұзақ уақыт сақталатын
өнім
Дөңгелек тоқаштар:
- кептірілген
45 тәул.
+ 25
астам емес
Сабан тәрізді нан:
- тәтті және тұзды
3 ай
+ 25 астам
емес
- киевская және ванильді
1 ай
+ 25 астам
емес
Таяқша тәрізді нан
30 тәул.
+ 25 астам
емес
полиэтиленнен жасалған пакетке салынған
15 тәул.
Кептірілген нан өнімдері:
кепкен нан өнімдері, оның ішінде:
қатырма қорапқа оралған немесе орамға өлшеніп салынған бидай ұнынан
жасалған кепкен нан
60 тәул.

1905 90 550 0
- - - экструдированные или вытянутые продукты,
острые или соленые
1905 90 600 0
- - - - прочие: с подслащивающими добавками
1905 90 900 0
- - - - прочие
Приложение 2
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности хлеба и
хлебобулочных,
кондитерских изделий"
Сроки хранения
готового хлеба и хлебобулочных, кондитерских изделий
Наименование продукции
Срок
годности
(реализации)*
Температура
хранения,
0 С
1
2
3
Скоропортящиеся продукты
Хлеб:
из муки ржаной сеяной и смеси ее с
мукой пшеничной
24 час.
из муки ржаной обдирной или обойной
и смеси ее с мукой пшеничной
36 час.
диетический из муки ржаной массой
0,3 кг (диабетический)
16 час.
из муки пшеничной
24 час.
хлеб дорожный
48 час.
хлеб карельский
24 час.
хлеб любительский
36 час.
хлеб дарницкий
36 час.
хлеб столичный
36 час.
хлеб российский
36 час.
хлеб деликатесный
24 час.
хлебец ленинградский
24 час.
хлеб молочный
24 час.
хлеб гражданский
24 час.
хлеб полесский
24 час.
хлеб белорусский
24 час.
хлеб национальный из пшеничной муки
24 час.
хлеб сдобный в упаковке
72 час.
Лепешки:
ржаные
16 час.
национальные
16 час.
Изделия булочные:
массой до 0,2 кг
16 час.
массой 0,2 кг и более
24 час.
сдобные:
массой до 0,2 кг
16 час.
массой 0,2 кг и более
24 час.
мелкоштучные:
массой до 0,2 кг
16 час.
массой 0,2 кг и более
24 час.
мелкоштучные в упаковке
48 час.
национальные
массой до 0,2 кг
16 час.
массой 0,2 кг и более
24 час.
диетические
из муки пшеничной массой до 0,2 кг
16 час.
из муки пшеничной массой 0,4 кг и
более
24 час.
из муки ржаной массой 0,3 кг
(диабетический)
16 час.
из муки ржаной массой 0,5 кг и более
36 час.
с сорбитом
16 час.
диетические из муки пшеничной "Казахстанской"
массой до 0,2 кг
16 час.
массой от 0, 2 кг до 0,5 кг
24 час.
хлебобулочные слоеные
16 час.
повышенной калорийности
16 час.
Любительские
16 час.
Батончики к чаю
массой 0,15 кг
16 час.
массой 0,3 кг
24 час.
Изделия бараночные:
бублики
36 час.
не выше +25
баранки
(96 час.)***
25 сут.
не выше +25
фасованные в пакеты из
полиэтиленовой пленки
15 сут.
из муки пшеничной "Казахстанской"
бублики
16 час.
72 час.
не выше +25
баранки
25 сут.
не выше +25
фасованные в полиэтиленовые или
целлофановые пакеты
15 сут.
Палочки хлебные
15 сут.
не выше +25
Палочки хлебные фасованные в пакеты
из полиэтиленовой пленки
30 сут.
Торты и пирожные:
с заварным кремом, с кремом из
взбитых сливок
6 час.
от 0 до +2
с творожным кремом
24 час.
от +2 до +6
со сливочным кремом
36 час.
от +2 до +6
без отделки кремом, с белково-
взбивным кремом или с фруктовой
отделкой
72 час.
от +2 до +6
песочные с фруктовыми джемами и
песочные, изготавливаемые на
автоматах
7 сут.
от +2 до +6
изготавливаемые на комплексно-
механизированных линиях
10 сут.
от +2 до +6
зефирные, шоколадно-вафельные,
вафельные с пралиновыми и жировыми
отделочными полуфабрикатами
30 сут.
от +2 до +6
Рулеты бисквитные:
с кремом сливочным
36 час.
от +2 до +6
с творогом
24 час.
от +2 до +6
с фруктовой начинкой
5 сут.
(7 сут.)
от +6
до +18
Вафли:
от 15 сут.
до 3 мес. (в
зависимости
от вида
начинки)
от +15
до +21
Галеты:
диетические с повышенным
содержанием жира
3 недели
(1,5 мес.)**
от +15
до +21
диетические с пониженным
содержанием жира
1,5 мес.
(3 мес.)**
от +15
до +21
Крекер (сухое печенье)
для изделий на сливочном масле
1,5 мес.
от +16
до +22
для изделий на растительном масле
1 мес.
от +16
до +22
Кексы:
на дрожжах
2 сут.
от +15
до +21
на химических разрыхлителях
7 сут.
(12 сут.)****
от +15
до +21
Изделия кондитерские пряничные:
сырцовые (глазированные и
неглазированные)
20 сут.
от +13
до +23
сырцовые и заварные типа мятных
(неглазированные)
от 10 сут. в
летнее время
до 15 сут. в
зимнее время
от +13
до +23
заварные (глазированные и
неглазированные)
от 20 сут. в
летнее время
до 30 сут. в
зимнее время
от +13
до +23
Печенье сдобное:
с массовой долей жира до 10 %
45 сут.
от +13
до +23
с массовой долей жира свыше 10 %
до 20 %
30 сут.
от +13
до +23
с массовой долей жира свыше 20 %
15 сут.
от +13
до +23
Восточные сладости мучные:
с массовой долей жира до 10 %
45 сут.
от +15
до +21
с массовой долей жира свыше 10 до
20 %
30 сут.
от +15
до +21
с массовой долей жира свыше 20 %
15 сут.
от +15
до +21
бисквит с корицей
5 сут.
от +15
до +21
из дрожжевого теста
48 час.
от +15
до +21
Продукция длительного хранения
Изделия бараночные:
сушки
45 сут.
не выше +25
Соломка:
сладкая и соленая
3 мес.
не выше +25
киевская и ванильная
1 мес.
не выше +25
Палочки хлебные
30 сут.
не выше +25
Палочки хлебные фасованные в
полиэтиленовые пакеты
15 сут.
Изделия сухарные, в том числе:
сухари пшеничные, упакованные в
картонные коробки или фасованные в
пачки
60 сут.

+(20 - 22)
полиэтиленді пакетке салынған кепкен нан
30 тәул.
қатырма қорапқа оралған
немесе орамға өлшеніп
салынған бидай ұнынан
жасалған тоқаштар
15-тен 60 тәул.
дейін****
+(20 - 22)
- полиэтиленді пакетке
салынған кепкен нан
30 тәул.
армейские кепкен наны:
қара бидайдан және әртүрлі
сортты қоспадан жасалған
24 ай
+ 8-ден +
25-ке дейін
бидай ұнынан жасалған
12 ай
+ 8-ден
+25-ке дейін
қара бидайдан және әртүрлі сортты қоспадан жасалған
36 ай
+ 8 астам емес
бидай ұнынан жасалған
24 ай
+ 8 астам
емес
тұмшаланған орамдағы
18 ай
панирленген кепкен нан
4 айдан 6 айға
дейін. (орам
түріне
байланысты)
+ 30 астам емес
"Жаз" сусынына арналған
кепкен жартылай дайын
өнімдер
12 ай
+ 30 астам емес
Қытырлақ нан
1,5 айдан 4 айға дейін
Галеттер:
қарапайым
6 ай (2 жыл) ****
+ 15-тен
+21-ге дейін
жақсартылған
3 ай (6 ай)****
+ 15-тен
+21-ге дейін
Крекер (кепкен печенье)
тоңмайдың салмақтық үлесі
14,3%-ға дейін
3 ай
+ 16-дан
+22-ге дейін
маргарин немесе кулинарлық
тоңмай қосылған өнімдер
үшін
2 ай
+ 16-дан
+22-ге дейін
Печенье:
қант қосылған
3 ай
+ 13-тен
+23-ке дейін
созылмалы
3 ай
+ 13-тен
+23-ке дейін
Ұзақ уақыт сақталатын нан:
қарапайым қара бидай және қара бидай-бидай ұнынан жасалған қарапайым, спиртпен консервіленген
4 айдан 6 айға
дейін (орам
түріне
байланысты)
+ 30 астам
емес
- қарапайым қара бидайдан
жасалған, сатылы
зарарсыздандыруды қолдана
отырып консервіленген
6 ай
+ 30 астам емес
спиртпен консервіленген
тілінген батондар
4 ай
+ 30 астам
емес
қара бидай және қара
бидай-бидай ұнынан жасалған
аз уақыт сақталатын,
спиртпен консервіленген
2 аптадан 6
аптаға дейін
(орам түріне
байланысты)
+ 30 астам емес
спиртпен консервіленген
ұзақ уақыт сақталатын
тілінген батондар
4 ай
+ 30 астам емес
Ескертпе
* оралмаған өнімдер үшін
** қатырма қорапқа оралған немесе орамға өлшеніп салынған
*** полиэтиленді пакетке салынған
**** тұмшаланған орамдағы
"Нанның және нан-тоқаш,
кондитерлік өнімдердің
қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
3-қосымша
Нанның және нан-тоқаштың, кондитерлік
өнімдердің сәйкестікті растау
1. Қазақстан Республикасының аумағында нанның, нан-тоқаш, кондитерлік өнімдердің сәйкестігін растау ерікті немесе міндетті сипатта болуы мүмкін. Сәйкестікті ерікті растау Қазақстан Республикасында міндетті сертификаттауға жататын өнімдердің тізбесіне енбейтін өнімдер үшін өтініш берушінің бастамасы бойынша жүзеге асырылады.
Сәйкестікті міндетті растау мынадай нысандарда жүзеге асырылады:
1) міндетті сертификаттауды жүргізу;
2) өнімді жеткізушінің (дайындаушының, сатушының) (бұдан әрі - өтініш иесі) сәйкестік туралы декларацияны қабылдауы.
2. Сәйкестікті міндетті растау кезінде өнімнің техникалық регламенттердің, нақты стандарттар мен оның адамдар өмірі мен денсаулығы, олардың мүліктерін қорғау мен қоршаған орта үшін қауіпсіздігін қамтамасыз ететін басқа да нормативтік құжаттардың міндетті талаптарына сәйкестігі расталады.

+(20-22)
сухари фасованные в полиэтиленовые
пакеты
30 сут.
сухари сдобные пшеничные,
упакованные в картонные коробки
или фасованные в пачки
от 15 до 60
сут.****
+(20-22)
сухари фасованные в полиэтиленовые
пакеты
30 сут.
сухари армейские:
из ржаной муки и смеси разных сортов
24 мес.
от +8
до +25
из пшеничной муки
12мес.
от +8
до +25
из ржаной муки и смеси разных сортов
36 мес.
не выше +8
из пшеничной муки
24 мес.
не выше +8
в герметичной упаковке
18 мес.
сухари панировочные
от 4 до 6
мес. (в
зависимости
от вида
упаковки)
не выше +30
полуфабрикаты сухие для напитка
"Жаз"
12 мес.
не выше +30
Хлебцы хрустящие
от 1,5 до
4 мес.
Галеты:
простые
6 мес.
(2 года)****
от +15
до +21
улучшенные
3 мес.
(6 мес.)****
от +15
до +21
Крекер (сухое печенье)
с массовой долей жира до 14,3 %
3 мес.
от +16
до +22
для изделий на маргарине или
кулинарном жире
2 мес.
от +16
до +22
Печенье:
сахарное
3 мес.
от +13
до +23
затяжное
3 мес.
от +13
до +23
Хлеб для длительного хранения:
ржаной простой и ржано-пшеничный
простой, консервированный спиртом
от 4 до 6
мес. (в
зависимости
от вида
упаковки)
не выше +30
ржаной простой, консервированный с
применением тепловой ступенчатой
стерилизации
6 мес.
не выше +30
батоны нарезные, консервированные
спиртом
4 мес.
не выше +30
хлеб ржаной и ржано-пшеничный
краткосрочного хранения,
консервированный спиртом
от 2 до 6
недель (в
зависимости
от вида
упаковки)
не выше +30
батоны нарезные для длительного
хранения консервированные спиртом
4 мес.
не выше +30
Примечания
* для не упакованной продукции
** упакованные в картонные коробки или фасованные в пачки
*** фасованные в полиэтиленовые пакеты
**** в герметичной упаковке
Приложение 3
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности хлеба и
хлебобулочных, кондитерских изделий"
Подтверждение соответствия хлеба и хлебобулочных,
кондитерских изделий
1. Подтверждение соответствия хлеба и хлебобулочных, кондитерских изделий на территории Республики Казахстан может носить добровольный или обязательный характер. Добровольное подтверждение соответствия осуществляется по инициативе заявителя для продукции, не входящей в перечень продукции подлежащей обязательной сертификации в Республике Казахстан.
Обязательное подтверждение соответствия осуществляется в формах:
1) проведения обязательной сертификации;
2) принятия поставщиком (изготовителем, продавцом) продукции (далее - заявитель) декларации о соответствии.
2. При обязательном подтверждении соответствия подтверждается соответствие продукции обязательным требованиям технических регламентов, конкретных стандартов и других нормативных документов, обеспечивающим ее безопасность для жизни и здоровья людей, охраны их имущества и окружающей среды.

3. Ерікті сертификаттау кезінде стандарттың немесе өтініш иесінің таңдауы бойынша өзге де нормативтік құжаттың талаптарына, сондай-ақ өтініш иесінің арнайы талаптарына өнімнің сәйкестігі расталады.
4. Экспортталатын өнімнің сәйкестігін растау келісім-шартта айтылған өнім беруші (өтініш иесі) мен тапсырыс беруші арасындағы келісілген нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігіне жүргізіледі.
5. Импортталатын өнімді сертификаттау өнімді сертификаттық сынау жолымен немесе сәйкестік туралы өтінімді қарау жолымен немесе сәйкестік туралы декларация негізінде жүргізіледі.
6. Өнімді сертификаттау жұмыстарын жүргізудің дәйектілігі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) өтінімді (сәйкестік туралы өтінім) сертификаттау жөніндегі органға беру және оны қарау;
2) өтінімді (сәйкестік туралы өтінім) қарау нәтижелері туралы шешім қабылдау, оның ішінде сертификаттау схемасын таңдау;
3) өтініш иесі мен сертификаттау бойынша орган арасындағы өнімді сертификаттау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған шартты ресімдеу;
4) өтінім берілген өнімнің үлгілерін іріктеуді, сәйкестендіруді және оларды сынақ зертханасына (орталыққа) беруді жүргізу;
5) өтінім берілген өнімнің үлгілеріне сертификаттық сынақтар және таңдалған сертификаттау схемасында көзделген басқа да жұмыстарды жүргізу;
6) сынақ нәтижелерін талдау немесе сәйкестік туралы өтініммен алынған құжаттарды қарау;
7) сәйкестік сертификатын беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдау;
8) Қазақстан Республикасының мемлекеттік тізілімінде сертификатты тіркеу және оны сәйкестік белгісімен өнімді таңбалау құқығымен өтініш иесіне беру (егер бұл сертификаттау схемасында көзделген болса).
7. Өтініш беруші өнімнің сәйкестігін сәйкестік туралы декларацияның белгіленген талаптарымен сәйкестігін растай алады. Өнімнің сәйкестігін декларациямен растау Сәйкестік туралы декларацияны қабылдау және тіркеу ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
8. Сәйкестік туралы декларация декларацияланатын өнімнің жоспарланған шығару мерзіміне, сапасы мен саны сынақ хаттамаларымен және есеп-фактуралармен расталатын қажетті шикізаттың болуына немесе өнім партиясын сату мерзіміне байланысты өтініш беруші белгілеген мерзімге, бірақ 1,5 жылдан аспайтын мерзімге қабылданады.
9. Сәйкестік туралы декларация аккредиттеу саласына декларацияланатын өнім енетін кез келген сертификаттау жөніндегі органда тіркелуге жатады.
"Нанның және нан-тоқаш,
кондитерлік
өнімдердің қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
4-қосымша
Үйлестірілген стандарттар тізбесі
Ескерту. 4-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.01.21 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

3. При добровольной сертификации подтверждается соответствие продукции требованиям стандарта или иного нормативного документа по выбору заявителя, а также специальным требованиям заявителя.
4. Подтверждение соответствия экспортируемой продукции проводится на соответствие требованиям нормативных документов, согласованных между поставщиком (заявителем) и заказчиком, оговоренных в контракте.
5. Сертификация импортируемой продукции проводится путем сертификационных испытаний продукции или путем рассмотрения заявки о соответствии, или на основании декларации о соответствии.
6. Последовательность проведения работ по сертификации продукции осуществляется в следующем порядке:
1) подача и рассмотрение заявки (заявки о соответствии) в орган по сертификации;
2) принятие решения по результатам рассмотрения заявки (заявки о соответствии), в т.ч. выбор схемы сертификации;
3) оформление договора между заявителем и органом по сертификации на проведение работ по сертификации продукции;
4) проведение отбора, идентификация образцов заявленной продукции и представление их в испытательную лабораторию (центр);
5) проведение сертификационных испытаний образцов заявленной продукции и других работ, предусмотренных выбранной схемой сертификации;
6) анализ результатов испытаний или рассмотрение документов, полученных с заявкой о соответствии;
7) принятие решения о возможности выдачи сертификата соответствия;
8) регистрация сертификата в государственном реестре Республики Казахстан и выдача его заявителю, с правом маркирования продукции знаком соответствия (если это предусмотрено схемой сертификации);
7. Заявитель может подтвердить соответствие продукции установленным требованиям декларацией о соответствии. Подтверждение соответствия продукции декларацией о соответствии осуществляется в соответствии с Правилами принятия и регистрации декларации о соответствии.
8. Декларация о соответствии принимается на срок, установленный заявителем, исходя из планируемого срока выпуска декларируемой продукции, наличия необходимого сырья, качество и количество которого подтверждаются протоколами испытаний и счет-фактурами или срока реализации партии продукции, но не более 1,5 года.
9. Декларация о соответствии подлежит регистрации в любом органе по сертификации, в область аккредитации которого входит декларируемая продукция.
Приложение 4
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
хлеба и хлебобулочных,
кондитерских изделий"
Перечень гармонизированных стандартов
Сноска. Приложение 4 исключено постановлением Правительства РК от 21.01.2011 № 25 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).