"Жемістер, көкөністер, түйнекжемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 маусымдағы N 541 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қаңтардағы № 29 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.01.2017 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған "Жемістер, көкөністер, түйнекжемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 6 маусымдағы
N 541 қаулысымен
бекітілген
"Жемістер, көкөністер, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті
Ескерту. Тақырықа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Жемістер, көкөністер, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті (бұдан әрі - Техникалық регламент) жемістер, көкөністер және оларды қайта өңдеу өнімдерінің қауіпсіздігіне және тіршілік циклінің процестеріне қойылатын талаптарды белгілейтін Қазақстан Республикасының "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" 2002 жылғы 4 желтоқсандағы, "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы және "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі заңдарына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Осы Техникалық регламент осы Техникалық регламентке 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына (ҚР СЭҚ ТН) сай өндірілген және әкелінген жемістерге, көкөністерге, тамыржемістілерге және оларды қайта өңдеу өнімдеріне (бұдан әрі - жеміс-көкөніс өнімдері) қолданылады.
Техникалық регламенттің талаптары жеміс-көкөніс өнеркәсібіндегі жалпы қабылданған мынадай топтарға жататын жемістерді, көкөністерді, саңырауқұлақтарды қайта өңдеу өнімдеріне қолданылады:
жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) жартылай фабрикаттары;
салқындатылған жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) өнімдері;
тез тоңазытылған жемістер (көкөністер, саңырауқұлақтар);
ашытылған көкөністер;
тұздалған көкөніс (саңырауқұлақ) өнімдері;
ылғалданған жеміс өнімдері;
кептірілген жемістер (көкөністер, саңырауқұлақтар);
кептірілген жаңғақ (тұқым, бұршақ)
жеміс (көкөніс) цукаттары.

Об утверждении Технического регламента "Требования к безопасности плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 июня 2008 года N 541. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2017 года № 29
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Технический регламент "Требования к безопасности плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
Постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 июня 2008 года N 541
Технический регламент
"Требования к безопасности плодов, овощей,
корнеплодов и продуктов их переработки"
1. Общие положения
1. Настоящий Технический регламент "Требования к безопасности плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки" (далее - Технический регламент) разработан в соответствии с законами Республики Казахстан от 4 декабря 2002 года "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", см.K090193 от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" и от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции" устанавливающий требования к безопасности плодов, овощей, продуктов их переработки и процессам жизненного цикла.
2. Настоящий технический регламент распространяется на производимые и ввозимые плоды, овощи, корнеплоды и продуктов их переработки (далее - плодоовощная продукция) согласно Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан (ТН ВЭД РК) в соответствии с приложением 1 настоящего Технического регламента.
Требования Технического регламента распространяются на продукцию переработки фруктов, овощей, грибов, относящуюся к следующим группам, общепринятым в плодоовощной промышленности:
фруктовые (овощные, грибные) полуфабрикаты;
охлажденные фруктовые (овощные, грибные) продукты;
быстрозамороженные фрукты (овощи, грибы);
квашеные овощи;
соленые овощные (грибные) продукты;
моченые фруктовые продукты;
сушеные фрукты (овощи, грибы);
сушеные орехи (семена, бобы);
фруктовые (овощные) цукаты.

Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2010.11.15 N 1201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он екі ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
3. Қазақстан Республикасының аумағында жемістердің, көкөністердің, тамыржемістілердің және оларды қайта өңдеу өнімдерінің адам өміріне, денсаулығына, тұтынушылардың мүдделеріне және қоршаған ортаға қауіпті әсері сонымен қатар әрі санитариялық, фитосанитариялық және гигиеналық нормалар мен талаптарды бақылайтын мемлекеттік органдар тарапынан талаптар белгілеуді қажет ететін аса ықтимал қауіпті факторларға мыналар жатады:
- өнімді әзірлеу (жасау);
- өнімді өндіру және қайта өңдеу;
- жарамдылық мерзімі, сақтау және тасымалдау;
- өнімді сату;
- алып қою, кәдеге жарату және жою.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
4. Осы Техникалық регламент балалар тағамы өнімдеріне, шырындарға және шырын өнімдеріне, алкогольді сусындарға, сондай-ақ жемістер мен көкөністен дайындалатын тамақтық қоспаларға, консервілерге, пресервілерге қойылатын талаптарды қамтымайды. Осы Техникалық регламент, сондай-ақ, жемістерден, көкөністерден, жабайы жемістерден, жидектерден, шөп өсімдіктері мен генетикалық түрлендірілген объектілерден өндірілетін жемдік, техникалық өнімге және медициналық препараттарға қойылатын талаптарды да қамтымайды.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2010.11.15 N 1201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он екі ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
5. Ескерту. 5-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің
2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
1-1. Қауіпті факторлар (қатерлер)
Ескерту. 1-1-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
5-1. Жемістер, көкөністер, тамыржемістілер мен олардан алынған өнімдердің өмірлік циклы процесінде туындайтын, адамның, қоршаған ортаның қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін барынша азайтылатын қауіпті факторларға (қатерлерге): тыңайтқыштардың, уытты элементтердің, микотоксиндердің, пестицидтердің, радионуклидтердің, нитриттер мен нитраттардың құрамы, жеміс-көкөніс және басқа шикізаттың, технологиялық құралдардың, азықтық қоспалардың, дайын өнімдердің механикалық, микробиологиялық ластануы жатады.
5-2. Ықтимал қатерлер өнімнің өмірлік циклының мынадай сатылары (процестері) кезінде туындайды:

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2); от 15.11.2010 № 1201 (вводится в действие по истечении двенадцати месяцев со дня первого официального опубликования).
3. К наиболее вероятным критическим факторам, при которых возникают опасные воздействия плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки на жизнь, здоровье человека, интересы потребителей и охрану окружающей среды на территории Республики Казахстан, а следовательно, и необходимость установления требований со стороны государственных органов, контролирующих санитарные, фитосанитарные и гигиенические нормы и требования, относятся:
- разработка (создание) продукции;
- производство и переработка продукции;
- срок годности, хранение и транспортировка;
- реализация продукции;
- изъятие, утилизация и уничтожение.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2).
4. Данный Технический регламент не включает требования, к продуктам детского питания, сокам и соковой продукции, алкогольным напиткам, а также к пищевым добавкам, консервам, пресервам изготовляемым из плодов и овощей. Настоящий Технический регламент также не включает требований к кормовой, технической продукции и медицинским препаратам, вырабатываемым из плодов, овощей, дикорастущих плодов, ягод, травянистых растений и генетически модифицированных объектов.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2); от 15.11.2010 № 1201 (вводится в действие по истечении двенадцати месяцев со дня первого официального опубликования).
5. (исключен постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2).
1-1. Опасные факторы (риски)
Сноска. Технический регламент дополнен разделом 1-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2).
5-1. К опасным факторам (рискам), возникающим в процессе жизненного цикла плодов, овощей, корнеплодов и продуктов из них, которые минимизируются для обеспечения безопасности человека, окружающей среды, относятся: содержание удобрений, токсичных элементов, микотоксинов, пестицидов, радионуклидов, нитритов и нитратов, механическое, микробиологическое загрязнение плодоовощного и другого сырья, технологических средств, пищевых добавок, готовой продукции.
5-2. Вероятные риски возникают при следующих стадиях (процессах) жизненного цикла продукции:

1) жеміс-көкөніс өнімдерін әзірлеу (жасау);
2) өндіріске дайындау, қоймаларда, өндірістік үй-жайларда болған, машиналармен, жабдықтармен, материалдармен жұмыс кезінде;
3) жеміс-көкөніс және басқа шикізатты, оның ішінде жеміс-көкөніс өнімдерінің өндірісіне арналған азықтық қоспалар мен ингредиенттерді қабылдау және дайындау;
4) жемістер, көкөністер, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін өндіру (дайындау);
5) жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін сақтау, тасымалдау, сату;
6) кәдеге жарату, жою.
5-3. Қауіпті факторлардың (қатерлердің) бірі жалған жемістер, көкөністер, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдері болып табылады. Олардың жасандылық фактісін анықтау мақсатында мынадай көрсеткіштер бойынша сынақтар (зерттеулер) жүргізіледі:
1) жаңа піскен жемістерде, көкөністерде, тамыржемістілерде антибиотиктердің (консервантардың) болуы;
2) қарбыз, бүлдірген, шие және басқа да жеміс, көкөністердің пісуін тездету үшін қолданылатын нитриттер мен нитраттардың, басқа да қоспалардың болуы;
3) сиропта, маринадта, тұздық суында, құймада дайындалған жеміс-көкөніс өнімдерінің жалпы нетто салмағындағы негізгі жеміс-көкөніс өнімдерінің салмағы;
4) қызанақ өнімдерінде - толтырғыштардың, қоюландырғыштардың (крахмалдың), жасанды бояғыштардың (кармуазин, амарант, понсо 4R, эритрозин, қызыл 2G, "АС ерекше қызыл", тартразин, "күнбатыс сары", хинолинді сары және индигокармин), жасанды хош иістендіргіштердің болуы;
5) жеміс-көкөністі желеде - толтырғыштардың, қоюландырғыштардың (крахмалдың), жасанды бояғыштардың, жасанды хош иістендіргіштердің болуы;
6) жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдерінде - каротиноидтардың (альфа- бета- және гамма-каротиндер, лютеин, ликопин, зеаксантин, нейроспорин, бета-криптоксантин, фитоен, фитофлюен, виолаксантин, биксин және норбиксин) болуы;
7) жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдерінде - А охратоксиннің болуы;
8) жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдерінде - синтетикалық тәттілендіргіштердің (сахарин, аспартам, К ацесульфам, цикламат) болуы;
9) жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдерінде - генетикалық түрлендірілген объектілердің болуы;
10) Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы заңнамасына сәйкес белгіленген басқа көрсеткіштер.
1-2. Жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды
қайта өңдеу өнімдерін сәйкестендіру
Ескерту. 1-2-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
5-4. Жеміс-көкөніс өнімдерін сәйкестендіру олардың таңбалануы мен сыртқы түрін қарау, қимасында сыртқы түрін, иісін, дәмін және консистенциясын бағалап, үлгілерінің сынақтарын өткізу арқылы жүргізіледі. Сынақтар мен бақылау әдістері Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын нормативтік құжаттарға сәйкес болуы тиіс.

1) разработке (создании) плодоовощной продукции;
2) подготовке к производству, нахождения на складских, производственных помещениях, при контакте с машинами, оборудованием, материалами;
3) приемке и подготовке плодоовощного и другого сырья, в том числе пищевых добавок и ингредиентов к производству плодоовощной продукции;
4) производстве (изготовлении) плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки;
5) хранении, транспортировке, реализации плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки;
6) утилизации, уничтожении.
5-3. Одним из опасных факторов (рисков) является фальсификация плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки. Для целей установления факта фальсификации проводятся их испытания (исследования) по следующим показателям:
1) наличия антибиотиков (консервантов) в свежих плодах, овощах, корнеплодах;
2) наличия нитритов и нитратов, других соединений, используемых для ускорения созревания арбузов, земляники, вишни и др. плодов, овощей;
3) в плодоовощных продуктах, приготовленных в сиропе, маринаде, рассоле, заливке - массы основной плодоовощной продукции в общей массе нетто;
4) в томатопродуктах - содержания наполнителей, загустителей (крахмала), искусственных красителей (кармуазина, амаранта, понсо 4R, эритрозина, красного 2G, "очаровательного красного АС", тартразина, "желтого солнечного заката", хинолинового желтого и индигокармина), искусственных ароматизаторов;
5) в плодоовощных желе - содержания наполнителей, загустителей (крахмала), искусственных красителей, искусственных ароматизаторов;
6) в продуктах переработки плодов и овощей - содержания каротиноидов (альфа- бета- и гамма-каротинов, лютеина, ликопина, зеаксантина, нейроспорина, бета-криптоксантина, фитоена, фитофлюена, виолаксантина, неоксантина, биксина и норбиксина);
7) в продуктах переработки плодов и овощей - содержания охратоксина А;
8) в продуктах переработки фруктов и овощей - содержания синтетических подсластителей (сахарина, аспартама, ацесульфама К, цикламата);
9) в продуктах переработки фруктов и овощей - содержания генетически модифицированных объектов;
10) другим показателям устанавливаемым, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о безопасности пищевой продукции.
1-2. Идентификация плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки
Сноска. Технический регламент дополнен разделом 1-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2).
5-4. Идентификация плодоовощной продукции производится осмотром маркировки и внешнего вида, проведением испытаний образцов с оценкой внешнего вида на разрезе, запаха, вкуса и консистенции. Методы испытаний и контроля должны соответствовать нормативным документам, действующим на территории Республики Казахстан.

5-5. Жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін сәйкестендіру мынадай мақсаттарда жүргізіледі:
1) жемістердің, көкөністердің, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін осы Техникалық регламенттің қолданылу саласына жатқызу;
2) жемістердің, көкөністердің, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің, оның ішінде олардың атаулары мен сәйкестендіру көрсеткіштерінің осы Техникалық регламенттің, стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігін анықтау;
3) жемістердің, көкөністердің, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің тұтынушыларға арналған ақпаратта, дайындаушы немесе сатушы ұсынған сәйкестік туралы декларацияда немесе сәйкестік сертификатында қамтылған мәліметтерге сәйкестігін анықтау;
5-6. Жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін бірдейлендіру осы техникалық регламент, стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар талаптарына жемістердің, көкөністердің, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің сәйкестігін бағалау және растау кезінде, сондай-ақ, егер ақпаратта жемістер, көкөністер, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдері туралы сипаттама толық болмаған жағдайда жүргізіледі.
5-7. Сәйкестікті растау жөніндегі органдар және сынақ зертханалары (орталықтары) жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін бірдейлендіруді сәйкестікті растау рәсімін жүргізу кезінде жүргізеді.
Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органдар жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін бірдейлендіруді тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы бақылауды жүзеге асыру кезінде жүргізеді.
5-8. Жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін бірдейлендіру стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарда, жемістерге, көкөністерге, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдеріне арналған ілеспе құжаттарда, жемістерге, көкөністерге, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдеріне арналған жеткізу шарттарында, келісім-шарттарда, өзіндік ерекшеліктерде, тұтыну орамының зат белгілеріндегі ақпаратта және жемістердің, көкөністердің, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің сипаттамасын қамтитын басқа да құжаттарда келтірілген белгілерді ескере отырып жүргізіледі.
Тиісті стандарттарда жемістердің өлшемі мен пішіні, қабығы мен жұмсағының боялуы, қабығының қалыңдығы және төзімділігі, жұмсағының консистенциясы, дәмі және хош иісі, құрамында биологиялық белсенді заттардың болуы сияқты көрсеткіштер бойынша сипатталатын жаңа піскен жемістердің, көкөністер мен тамыржемістілердің осы партияға тиесілілігі өнімнің тауарлық сорты, помологиялық сорты, көкөністердің әр түрлілігі, жүзімнің ампелографиялық сорты, жаңғақтың тауарлық-помологиялық топтары, ботаникалық сорты жемістердің сорттық типі сияқты белгілер бойынша және өнімнің басқа ерекше белгілері бойынша айқындалады.

5-5. Идентификация плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки проводится в целях:
1) отнесения плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки к области применения настоящего Технического регламента;
2) установления соответствия плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки, в том числе их наименований и идентификационных показателей, требованиям настоящего Технического регламента, нормативных документов по стандартизации;
3) установления соответствия плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки сведениям, содержащимся в информации для потребителей, декларации о соответствии или сертификате соответствия, предоставленных изготовителем или продавцом.
5-6. Идентификация плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки проводится при оценке и подтверждении соответствия плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки требованиям настоящего Технического регламента, нормативных документов по стандартизации, а также в случае, если в информации о плодах, овощах, корнеплодах и продуктах их переработки содержится его неполное описание.
5-7. Органы по подтверждению соответствия и испытательные лаборатории (центры) проводят идентификацию плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки при проведении процедуры подтверждения соответствия.
Уполномоченные органы в области безопасности пищевой продукции проводят идентификацию плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки при осуществлении контроля в области безопасности пищевой продукции.
5-8. Идентификация плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки проводится с учетом признаков, приведенных в нормативных документах по стандартизации, сопроводительных документах на плоды, овощи, корнеплоды и (или) продукты их переработки, договорах поставок, контрактах, спецификациях на плоды, овощи, корнеплоды и (или) продукты их переработки, информации на этикетках потребительских упаковок и других документах, содержащих описание плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки.
Принадлежность свежих плодов, овощей и корнеплодов к данной партии определяется по таким признакам, как товарный сорт продукции, помологический сорт, разновидность плодов, ампелографический сорт винограда, товарно-помологическая группа орехов, ботанический сорт, сортотип овощей и прочим отличительным признакам продукции, описываемым в соответствующих стандартах по таким показателям как форма и размер плодов, окраска кожицы и мякоти, толщина и прочность кожицы, консистенция мякоти, вкус и аромат, содержание биологически активных веществ.

5-9. Жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін бірдейлендіруді жүргізу нәтижелері талданады және бірдейлендіруді жүргізу хаттамасы түрінде ресімделеді, оның мазмұны мыналарды:
1) жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін бірдейлендіруді жүргізген ұйым туралы мәліметтерді;
2) заңды тұлғаның тұрғылықты жері (мекен-жайы) және деректемелері, дара кәсіпкер - жеке тұлғаның мекен-жайы, тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін дайындаушы туралы ақпаратты;
3) бірдейлендірілетін өнімдердің атауын, олардың жіктеу белгілерінің атауын;
4) оларды бірдейлендіруді жүргізу кезінде пайдаланылған жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдері туралы мәліметтерді;
5) жемістердің, көкөністердің, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің шығарылған күні, жарамдылық мерзімі, оларды сақтау шарттары, нақты таңбалауды (арнайы таңбалау болған кезде), арнайы таңбалауды көрсету;
6) жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін аккредиттелген сынақ зертханаларында (орталықта) (оларды өткізу қажет болса) сынаудың (зерттеудің), оның ішінде органолептикалық көрсеткіштерін сынаудың (зерттеудің) нәтижелерін;
7) орам туралы, оның ішінде орам түрі туралы, жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін тұтыну орамындағы немесе тасымалдау ыдысындағы таза салмағы немесе көлемі туралы мәліметтерді;
8) осы өнім партиясының мөлшерін;
9) таңбалаудың Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы мәліметтерді;
10) соған сәйкес осы өнім өндірілген стандарттау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік құжаттардың (олар болған кезде) немесе осы өнімнің, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген өнімнің сипаттамасын қамтитын баска да құжаттың (жеткізу келісім-шарты, сәйкестік сертификаты немесе сәйкестік декларациясы, қауіпсіздікті растайтын құжат, осы өнімге өзіндік ерекшелік) атауын;
11) қажеттілігін тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органдар белгілейтін қосымша сынақтар (зерттеулер) (талап етілген жағдайда) жүргізу туралы қорытындыны;
12) осы өнімнің өтінім берілген атауға және (немесе) осы өнімнің нақты партиясына және оның декларияланатын көрсеткіштеріне сәйкестігі туралы қорытындыны қамтиды.
5-10. Жемістер, көкөністер, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдері Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда өндірістен және (немесе) айналымнан шығарылуы тиіс.

5-9. Результаты проведения идентификации плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки анализируются и оформляются в виде протокола проведения идентификации, содержание которого включает:
1) сведения об организации, проводившей идентификацию плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки;
2) информацию об изготовителе плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки с указанием места нахождения (адреса) и реквизитов юридического лица, адреса и фамилии, имени, отчества физического лица - индивидуального предпринимателя;
3) наименование идентифицируемых продуктов, наименование их классификационных признаков;
4) сведения о плодах, овощах, корнеплодах и продуктах их переработки, использованных при проведении их идентификации;
5) дату производства, срок годности плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки, условия их хранения, указание на конкретную маркировку, специальную маркировку (при наличии специальной маркировки);
6) результаты испытаний (исследований) плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки в аккредитованной испытательной лаборатории (центре) (при необходимости их проведения), в том числе испытаний (исследований) органолептических показателей;
7) сведения об упаковке, в том числе о виде упаковки, о массе нетто плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки в потребительской упаковке или транспортной таре;
8) размер партии этого продукта;
9) сведения о соответствии маркировки требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования;
10) наименование нормативных правовых актов, нормативных документов по стандартизации, в соответствии с которыми произведен этот продукт (при их наличии), или других документов, содержащих описание этого продукта, в том числе ввезенного на территорию Республики Казахстан (контракт на его поставки, сертификат соответствия или декларация соответствия, документ, удостоверяющий безопасность, спецификация на этот продукт);
11) заключение о проведении дополнительных испытаний (исследований) (в случае если требуется), необходимость которых устанавливают уполномоченные органы в области безопасности пищевой продукции;
12) заключение о соответствии этого продукта заявленному наименованию и (или) конкретной партии этого продукта и его декларируемым показателям.
5-10. Плоды, овощи, корнеплоды и продукты их переработки в случае не соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования подлежат выводу из производства и (или) оборота.

5-11. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органдар Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамада белгіленген талаптарға сәйкессіздік анықталған жағдайда жалған жемістерді, көкөністерді, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерін өндіру және (немесе) өткізуді тоқтату жөнінде шаралар қабылдайды және бұл жөнінде тұтынушыларды хабардар етеді.
2. Терминдер мен анықтамалар
6. Осы Техникалық регламентте мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
шикізат - өсімдіктен, жануардан өндірілетін, микробиологиялық, химиялық және минералдық жолмен алынатын, тамақ өнімін өндіру (даярлау) үшін пайдаланылатын объектілер;
технологиялық ақау - шикізаттағы және/немесе дайын өнімдегі оны өндіруде технологиялық процесс сақталмауы немесе төмендеуі себеп болатын ақау;
көкөністер немесе жемістер - шекілдеуікті (алма, алмұрт, беже және т.б.), сүйекті (өрік, алхоры, шие, шабдалы және т.б.), цитрусты (апельсин, лимон, мандарин, грейпфрут және т.б.), субтропикалық және тропикалық жемістер (інжір, анар, манго, ананас, банан, авокадо және т.б.), жидектер (жүзім, қарақат, қарлыған, бүлдірген және т.б.), жаңғақтар (түйе жаңғақ, самырсан жаңғағы, бадам жаңғағы, жержаңғағы, фундук және т.б.) болып бөлінетін өсімдіктердің бұта және ағаш тұқымдары өнімдерінің жеуге жарамды жемістері;
жидектер - белгілі бір тәртіппен, бірақ, қабыршақсыз жұмсаққа тікелей батып орналасқан жұқа қабығы, жұмсақ шырыны мен тұқымдары бар көпжылдық бұта және шөп өсімдіктерінің жемістері;
жаңғақтар - ағаш тәріздес ашылмайтын қатты қабыршақпен - қабықпен жабылған жеуге жарамды бөлігінде тұқымы болатын жемістер;
көкөністер - шөп өсімдіктерінің жемістері мен вегетативтік органдары;
жабайы өсетін шөп өсімдіктері - әртүрлі вегетативтік бөліктері: түбірлері, сабақтары, жапырақтары, гүл шоғырлары, тағамға пайдаланылатын жеуге жарамды өсімдіктер, сыныптама бойынша көкөністерге жатады;
вайялар - өсімдіктің түп тамырында орналасқан, жаңаратын гүл тамырларынан топырақ үстінде өсіп жетілетін папортник жапырақтары, сондай-ақ өркендер деп те аталады;
саңырауқұлақтар - табиғи экожүйелердің қалыптасуына ықпал ететін және дайын органикалық заттармен қоректенуге бейім тірі организмдердің айрықша типі;
жеуге жарамсыз саңырауқұлақтар - құрамында улы заттар жоқ, бірақ иісі жағымсыз немесе дәмі ащы, өткір болғандықтан, жағымсыз түйсіктерге немесе ас қорытудың жеңіл-желпі бұзылуына себеп болады;
жеуге жарамды саңырауқұлақтар - жабайы түрде өсіп жетілген немесе егілген саңырауқұлақтардың жемісті тіндері, қажетті қайта өңдеуден кейін азық ретінде қолдануға болады;
жеміс және көкөніс жартылай фабрикаттары - кейіннен әртүрлі тәсілдермен қайта өңдеуге және консервілеуге арналған жеміс пен көкөністен дайындалған өнімдер;
тез тоңазытылған өнімдер - табиғи тамақ компоненттерін қосып немесе қоспай, туралған немесе ұсақталған жемістен (көкөністен) немесе көкөністер мен жемістердің белгіленген технологияға сәйкес әзірленген қоспасынан даярланған, жедел тәсілмен оралған және 18 о С-ға дейін жеткізілген өнімнің ішкі температурасы - сақтау кезінде және тұтынушыға дейінгі тоңазыту тізбегінде өзгертілмейтін тоңазытылған өнімдер;
ашытылған көкөністер - бүтін немесе туралған көкөністердің бір немесе бірнеше түріне ас тұзын қосып немесе қышқыл-тұздалған немесе тұздалған ерітінді құйып даярланған, қышқылды сүтпен ашытылған өнімдер;
жемістерді (көкөністерді, саңырауқұлақтарды) қайта өңдеу өнімдері - өсімдіктерден, жануарлардан, микробиология немесе минералдан алынған тамақ өнімдері қосылған немесе қосылмаған жемістерден (көкөністерден, саңырауқұлақтардан) алынған, белгіленген технологияға сәйкес дайындалған, ыдыстың алуан түрінде белгілі жағдайларда сақтаудың белгіленген мерзім ішінде өнімінің сақталуын қамтамасыз ететін өнімдер;
тоңазытылған жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) өнімдері - жемістерден (көкөністерден, саңырауқұлақтардан) немесе жемістердің және/немесе көкөністердің және/немесе саңырауқұлақтардың қоспаларынан дайындалған жемістерді (көкөністерді, саңырауқұлақтарды) қайта өңдеу өнімдері, немесе өсімдік немесе малдан алынатын майлар, майонез, әртүрлі дәмдік қоспалар, ет, балық, ет өнімдері, балық өнімдері және басқа тамақ өнімдері, дәмдеуіштер, көк, консерванттар қосылған немесе қосылмаған, белгіленген технологияға сәйкес дайындалған, әдеттегі қоршаған орта жағдайында ыдысқа немесе герметикалық ыдысқа вакуммен немесе реттелетін газды ортада буып-түйілген, минус 1 0 С + 5 0 С температурасына дейін тоңазытылған және осы температурада сақталатын дайын тағамдар.
кептірілген жемістер (көкөністер, саңырауқұлақтар) - тұтас, туралған немесе ұнтақ тәрізді, жаңадан піскен тұтас немесе туралған жемістерден (көкөністерден, саңырауқұлақтардан) дайындалған, технологияға сәйкес дайындалған, олардың сақталуын қамтамасыз ететін, ылғалдың үлес салмағына жеткенге дейін термиялық өңдеу немесе ауада және күн көзінде кептіру жолымен кептірілген жемістерді (көкөністерді, саңырауқұлақтарды) қайта өңдеу өнімдері;
кептірілген жаңғақтар (тұқымдар, бұршақтар) - жаңғақ жемісті дақылдардың жемістерінен (майлы дақылдардың тұқымдарынан, бұршақтардан) дайындалған, тазартылған немесе тазартылмаған, олардың сақталуын қамтамасыз ететін, ылғалдың үлес салмағына дейін термиялық өңдеу тәсілімен немесе табиғи жолмен кептірілген, қуырылған немесе қуырылмаған, қабыршақталған, қабыршақталмаған, тұз немесе қант қосылған немесе қосылмаған жемістерді қайта өңдеу өнімдері;

5-11. Уполномоченные органы в области безопасности пищевой продукции, в случае выявления не соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции, принимают меры по приостановлению производства и (или) реализации фальсифицированных плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их переработки и информируют об этом потребителей.
2. Термины и определения
6. В настоящем Техническом регламенте применяются следующие термины и определения:
сырье - объекты растительного, животного, микробиологического, химического и минерального происхождения, используемые для производства (изготовления) пищевой продукции;
технологический дефект - дефект в сырье и/или в готовой продукции, причиной которого является несоблюдение или сбой технологического процесса ее производства;
плоды или фрукты - съедобные плоды древесных и кустарниковых пород растений, которые подразделяются на фрукты семечковых (яблони, груши, айвы и др.), косточковых (абрикоса, сливы, вишни, персика и др.), цитрусовых (апельсина, лимона, мандарина, грейпфрута и др.), субтропических и тропических (инжира, граната, манго, ананаса, банана, авокадо и др.) пород, ягод (винограда, смородины, крыжовника, земляники и др.), орехов (грецких, кедровых, миндаля, арахиса, фундука и др.);
ягоды - плоды многолетних кустарниковых и травянистых растений, состоящие из тонкой кожицы, сочной мякоти и семян, погруженных непосредственно в мякоть в определенном порядке, но без камер;
орехи - плоды, у которых съедобной частью является семя, покрытое твердой деревянистой нераскрывающейся оболочкой - скорлупой;
овощи - плоды и вегетативные органы травянистых растений;
дикорастущие травянистые растения - съедобные растения, у которых в пищу употребляются различные вегетативные части: корни, стебли, листья, соцветия, по классификации относятся к овощам;
вайи - листья папоротников, развивающиеся над почвой из почек возобновления, расположенных на корневищах растения, также их называют побегами;
грибы - особый тип живых организмов, участвующих в формировании природных экосистем и приспособленных к питанию готовыми органическими веществами;
несъедобные грибы - не содержащие ядовитых веществ, но имеющие неприятный запах или горький, едкий вкус и являющиеся, поэтому причиной неприятных ощущений или легких нарушений пищеварения;
съедобные грибы - плодовые тела грибов, которые либо произрастают диким образом, либо культивируются и которые, после необходимой обработки, можно употреблять в пищу;
фруктовые и овощные полуфабрикаты - продукты из фруктов и овощей, предназначенные для дальнейшей переработки и консервирования различными способами;
быстрозамороженные продукты - продукты, приготовленные из целых, нарезанных или измельченных фруктов (овощей) или смесей фруктов и овощей, приготовленных в соответствии с установленной технологией с добавлением натуральных пищевых компонентов или без них, упакованные и замороженные ускоренным способом до достижения внутри продукта температуры -18 о С, которую следует соблюдать во время хранения и по всей холодильной цепи до потребителя;
квашеные овощи - продукты, приготовленные из целых или нарезанных овощей одного или нескольких видов с добавлением поваренной соли или залитые кисло-соленым или соленым раствором, подвергнутые молочнокислому брожению;
продукты переработки фруктов (овощей, грибов) - продукты из фруктов (овощей, грибов) с добавлением или без добавления пищевых продуктов растительного, животного, микробиологического или минерального происхождения, подготовленные в соответствии с установленной технологией, обеспечивающими сохранность продукта в течение установленного периода хранения в определенных условиях в различных видах тары;
охлажденные фруктовые (овощные, грибные) продукты - продукты переработки фруктов (овощей, грибов), изготовленные из фруктов (овощей, грибов) или из смеси фруктов и/или овощей и/или грибов, или готовые блюда из них с добавлением или без добавления растительных или животных жиров, майонеза, различных вкусовых добавок, мяса, рыбы, мясных, рыбных и других пищевых продуктов, пряностей, зелени, консервантов, подготовленных в соответствии с установленной технологией, упакованные в тару в обычных окружающих условиях или в герметичную тару под вакуумом или в регулируемой газовой среде, охлажденные до температуры от минус 1 о С до плюс 5 о С и хранящиеся при этой температуре;
сушеные фрукты (овощи, грибы) - продукты переработки фруктов (овощей, грибов), целые, нарезанные или порошкообразные, изготовленные из свежих целых или нарезанных фруктов (овощей, грибов), подготовленных в соответствии с установленной технологией, высушенные путем термической обработки или воздушно-солнечной сушки до достижения массовой доли влаги, обеспечивающей их сохранность;
сушеные орехи (семена, бобы) - продукты переработки фруктов, изготовленные из плодов орехоплодных культур (семян масличных культур, бобов), очищенных или неочищенных, подсушенные способом термической обработки или естественным путем до массовой доли влаги, обеспечивающей их сохранность, обжаренные или не обжаренные, глазированные, неглазированные, с добавлением или без добавления соли или сахара;

жеміс (көкөніс) цукаттары - тұтас немесе туралған жемістерден (көкөністерден), қант сиробында бір рет немесе көп мәрте пісіру жолымен цитрус және/немесе бақша өнімдерінің қабықтарынан дайындалған, 80% кем емес құрғақ заттардың үлес салмағына дейін кептірілген, қант немесе қант ұнтағы себілген немесе қабыршақталған, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 70% аспағанда ұзақ сақтау үшін арналған жемістерді (көкөністерді,) қайта өңдеу өнімдері;
ылғалданған жеміс өнімдері - қант ерітіндісі және/немесе ас тұзы қосылған, жеміс және/немесе көкөніс компоненттері, бал, қара бидай ұны, уыт, қыша, дәмдеуіштер, көк қосылған немесе қосылмаған жаңа піскен тұтас немесе туралған жемістерден дайындалған, қышқыл сүт ашуына ұшыраған, табиғи немесе таза қышқылды сүт бактерияларынан дайындалған ашытқылар қосылған, алынған ерітіндіде минус 1 0 С +4 0 С дейінгі температурада сақтау үшін арналған, қысқа мерзімді сақтау кезінде 1 0 С + 10 0 С дейінгі температурада сақтауға рұқсат етілетін жемістерді қайта өңдеу өнімдері;
тұздалған көкөніс (саңырауқұлақ) өнімдері - ас тұзы ерітіндісі қосылған, дәмдеуіштер, татымдылық өсімдіктерінің бөліктері қосылған немесе қосылмаған жаңа піскен тұтас көкөністерден (саңырауқұлақтардан) дайындалған, қышқыл сүт ашуына ұшыраған, табиғи немесе таза қышқылды сүт бактерияларынан дайындалған ашытқылар қосылған, алынған ерітіндіде минус 1 о С +4 о С дейінгі температурада сақтау үшін арналған, қысқа мерзімді сақтау кезінде 1 0 С + 10 0 С дейінгі температурада сақтауға рұқсат етілетін көкөністерді (саңырауқұлақтарды) қайта өңдеу өнімдері;
жеміс-көкөніс шикізатын калибрлеу (жеміс-көкөніс шикізатын сорттауға жол берілмейді) - жеміс-көкөніс шикізатын мөлшерлері бойынша бөлу;
жеміс-көкөніс шикізатының концентрацияланған өнімі (жеміс-көкөніс шикізаттың қоюлатуға жол берілмейді) - жеміс-көкөніс шикізатының туралған салмағынан ылғалды буландыру немесе мұздату;
өңделінген жемістер - күкіртті ангидридпен, күкіртті қышқыл ерітіндісімен, күкіртпен, натрий бисульфитымен өңделген жемістер;
тамақ өнімдерінің антиқышқылдатқыштары - майлардың, құрамында май бар өнімдердің және басқа органикалық заттардың тотығуына кедергі болатын, табиғи және синтетикалық химиялық заттар;
шикізатты жуу - таза шикізаттың микроорганизмдермен тұқымдану дәрежесі бойынша кейіннен бақылай отырып, жуу машиналарында ластаушыларды, улы химикаттарды, қоспаларды және микроорганизмдерді жою;
сұрыптау - жеміс-көкөніс шикізатын сапасы, пісіп жетілуі, түсі бойынша бөлу;
инспекция - шикізатты тексеру, жарамсыз (механикалық зақымдалған, зеңделген, дұрыс емес пішінді, көгерген т.б.) түрлерін сараптау;
суға салып қою - жеміс-көкөніс шикізатының консистенциясын, ісінуін, сіңімділігін жақсарту үшін суда немесе тұздың органикалық қышқылдардың судағы ерітінділерінде ұстау;
бұқтыру - жемістердің немесе көкөністердің қарайып кетпеуін болдырмау, сыртын алып тастау, нитриттер (нитраттар) құрамын азайту, ащы дәмін, өзіне тән иісін жою үшін аз уақыт аралығында өнімді қайнаған сумен немесе бумен өңдеу;
тазалау - қабықтарынан, сүйектерінен, тұқымдарынан, жеміс сабақтарынан, тұқым камераларынан және т.б. - жеуге жарамсыз немесе тағамдық жағынан құны темен бөліктерінен ажырату процесі. Тазалаудың химиялық, паротермиялық, суыту және механикалық әдістерін қолданады;
жеміс-көкөніс шикізатын үгіту - ұсақтау немесе кесу арқылы жеміс-көкөніс шикізатының талшық құрылымын механикалық бұзу;
сүрту - жеміс-көкөніс шикізатын арнайы сүрту машиналарында өңдеу үдерісі, оны езбе тәріздес өнімдер өндірісі кезінде жылумен өңдеуден кейін жүргізеді;
тауарлық сорт - бір немесе бірнеше сапалық көрсеткіштері бойынша белгілі бір тауар түрінің градациясы.

фруктовые (овощные) цукаты - продукты переработки фруктов (овощей), изготовленные из целых или нарезанных фруктов (овощей), кожуры цитрусовых и/или бахчевых культур путем однократной или многократной варки в сахарном сиропе, подсушенные до массовой доли сухих веществ не менее 80 %, обсыпанные сахаром или сахарной пудрой или глазированные, предназначенные для длительного хранения при относительной влажности воздуха не более 70 %;
моченые фруктовые продукты - продукты переработки фруктов, изготовленные из свежих целых или нарезанных фруктов, с добавлением раствора сахара и/или поваренной соли, с добавлением или без добавления фруктовых и/или овощных компонентов, меда, ржаной муки, солода, горчицы, пряностей, зелени, подвергнутые молочнокислому брожению, естественному или с добавлением закваски из чистых молочнокислых бактерий, предназначенные для хранения в полученном растворе при температуре от минус 1 о С до плюс 4 о С, при кратковременном хранении допускается хранение от минус 1 о С до плюс 10 о С;
соленые овощные (грибные) продукты - продукты переработки овощей (грибов), изготовленные из свежих целых овощей (грибов), с добавлением раствора поваренной соли, с добавлением или без добавления пряностей, частей пряных растений, подвергнутые молочнокислому брожению, естественному или с добавлением закваски из чистых молочнокислых бактерий, предназначенные для хранения в полученном растворе при температуре от минус 1 о С до плюс 4 о С, при кратковременном хранении допускается хранение от минус 1 о С до плюс 10 о С;
калибровка плодоовощного сырья (недопустима сортировка плодоовощного сырья) - разделение плодоовощного сырья по размерам;
концентрирование продукции плодоовощного сырья (недопустимо сгущение плодоовощного сырья) - выпаривание или вымораживание влаги из протертой массы плодоовощного сырья;
плоды обработанные - плоды, обработанные сернистым ангидридом, раствором сернистой кислоты, серой, бисульфитом натрия;
антиокислители пищевых продуктов - природные и синтетические химические вещества, которые препятствуют окислению жиров, жиросодержащих продуктов и других органических веществ.
мойка сырья - удаление загрязнений, ядохимикатов, примесей и микроорганизмов в моечных машинах с последующим контролем по степени обсемененности микроорганизмами чистого сырья;
сортировка - разделение плодоовощного сырья по качеству, зрелости, окраске;
инспекция - осмотр сырья, отбраковка непригодных экземпляров (с механическими повреждениями, заплесневелые, неправильной формы, зеленые и т.п.);
замачивание - выдерживание плодоовощного сырья в воде или водных растворах солей, органических кислот, для улучшения его консистенции, набухания, пропитывания;
бланширование - кратковременная обработка продукта кипятком или паром, для предотвращения потемнения, удаления кожицы, уменьшения содержания нитритов (нитратов), удаления горечи, специфического запаха фруктов или овощей;
очистка - процесс освобождения от несъедобных или малоценных в пищевом отношении частей - кожицы, косточек, семян, плодоножек, семенных камер и т.д. Применяют химический, паротермический, холодильный и механический способы очистки;
измельчение плодоовощного сырья - механическое разрушение структуры ткани плодоовощного сырья дроблением или резкой;
протирание - процесс обработки плодоовощного сырья на специальных протирочных машинах, который проводят после тепловой обработки при производстве пюреобразных продуктов;
товарный сорт - градация товара определенного вида по одному или нескольким показателям качества.

Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2010.11.15 N 1201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он екі ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
3. Өнімді өндіру және қайта өңдеу
7. Қайта өңделген жеміс-көкөніс өнімдерін құюды, буып-түюді, сақтауды, тасымалдауды қоса алғанда оларды дайындау кезінде, сондай-ақ өндірістің жаңа технологияларын әзірлеу және енгізу кезінде жеміс-көкөніс өнімдерінің осы Техникалық регламенттің қойылатын талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету қажет.
8. Дайындаушы өнімді белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес келетіндей етіп өндіреді және өндіруші таңдаған жүйе шеңберінде және Техникалық регламентте белгіленген тәуекелдерді талдау және сыни нүктелерді бақылау қағидаттары негізінде тиісті шаралардың қабылдануын қамтамасыз етеді.
9. Жаңа піскен түрінде сатуға, сондай-ақ қайта өңдеуге арналған жемістер мен көкөністерді, жеміс-көкөніс өнімдері өндірісі кезінде пайдаланылатын басқа шикізатты, компоненттерді қабылдау (кіріс бақылау) кәсіпорын бекіткен тамақ өнімдерінің қауіпсіздігіне өндірістік бақылау бағдарламасына қолданыстағы стандарттарға сәйкес жүзеге асырылуы тиіс.
Көкөністердің сыныптамасы осы Техникалық регламенттің 3-қосымшасында келтірілген.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
10. Қайта өңдеуге осы Техникалық регламенттің қауіпсіздік көрсеткіштері бойынша нақты өнімге арналған талаптарына сәйкес болатын таза шикізат жатады.
Саңырауқұлақтардан жасалатын өнімдерді шығару үшін тек жаңа піскен жеуге жарамды, жиналғаннан кейін сапасы төмендей бастағанға дейін бірден өңдеуге немесе техникалық қайта өңдеуге ұшыраған саңырауқұлақтарды пайдалануға жол беріледі.
Жеміс-көкөніс шикізатын қайта өңдеуге (бұқтыруға, тазалауға, кесуге, үгітуге, сүртуге) дайындаудың кейінгі процестерін жүргізген кезде қайталама механикалық, химиялық, микробиологиялық ластауға жол берілмейді.
Технологиялық процесте пайдаланылатын су ауыз суға қойылатын қауіпсіздік талаптарына сай болуы тиіс. Шикізаттың қосымша ластануын болдырмау үшін жууға пайдаланылатын су, егер оны тиісінше өңдеу көзделмесе, айналмалы болмауы тиіс.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
11. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.11.15 N 1201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он екі ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2); от 15.11.2010 № 1201 (вводится в действие по истечении двенадцати месяцев со дня первого официального опубликования).
3. Производство и переработка продукции
7. При изготовлении плодоовощной переработанной продукции, включая ее розлив, упаковку, хранение, транспортирование, а также при разработке и внедрении новых технологий производства необходимо обеспечить соответствие плодоовощной продукции требованиям настоящего Технического регламента.
8. Изготовитель производит продукцию таким образом, чтобы она соответствовала предназначению, требованиям к безопасности, и обеспечивала принятие соответствующих мер на основе принципов анализов рисков и контроля критических точек в рамках системы, выбранной производителем и определенных настоящим Техническим регламентом.
9. Приемка плодов и овощей, предназначенных как для реализации в свежем виде, так и для переработки; другого сырья, компонентов, используемых при производстве плодоовощной продукции (входной контроль) должна осуществляться в соответствии с действующими стандартами, согласно программы производственного контроля за безопасностью пищевой продукции, утвержденной предприятием.
Классификация овощей приведена в приложении 3 к Техническому регламенту.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2).
10. Переработке подвергается чистое сырье, которое должно соответствовать требованию настоящего Технического регламента на конкретный продукт по показателям безопасности.
Для производства продукции из грибов допускается использовать только свежие съедобные грибы, которые были подвергнуты обработке или технической переработке сразу после сбора, до начала ухудшения качества.
При проведении последующих процессов подготовки плодоовощного сырья к переработке (бланширование, очистка, резка, измельчение, протирание) не допускается вторичное механическое, химическое, микробиологическое загрязнение.
Используемая в технологическом процессе вода должна соответствовать требованиям безопасности, предъявляемым к питьевой воде. Для предотвращения дополнительного загрязнения сырья используемая для мойки вода не должна быть циркулирующей, если не предусмотрена ее соответствующая обработка.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2).
11. Исключен постановлением Правительства РК от 15.11.2010 № 1201 (вводится в действие по истечении двенадцати месяцев со дня первого официального опубликования).

19. Айналымдағы жеміс-көкөніс өнімдері және олардың қайта өңдеу өнімдері тұтынушылардың өмірі мен денсаулығына зиян келтірмеуі тиіс және Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген гигиеналық нормаларға және қауіпсіздік көрсеткіштеріне сәйкес болуы қажет.
20. Құрғатылған, концентратталған жемістер мен көкөністер үшін түпкілікті өнімдегі құрғақ заттардың құрамын есепке ала отырып химиялық қауіпсіздік көрсеткіштеріне қайта есептеу жүргізу қажет.
Құрамы аралас өнімдердің қауіпсіздік көрсеткіштерін анықтау шикізаттардың негізгі түрлерінің үлес салмағы бойынша және де нормаланатын контаминанттардың рұқсат етілген деңгейі бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
21. Жемістер, көкөністер, тамыржемістілер және оларды қайта өңдеу өнімдерінде патогенді микроорганизмдердің және паразитті аурулар қоздырғыштарының, олардың жұқпалы және паразитті аурулар тудыратын немесе адамның денсаулығына қауіп төндіретін уыттарының болуына жол берілмейді.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
22. Жеміс-көкөніс өнімдері өндірісінде тағамдық қоспалар, қосалқы технологиялық құралдар "Тағамдық қоспалардың, оларды өндіру мен айналымының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентінің талаптарына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
23. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.11.15 N 1201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он екі ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
24. Өнімнің орамы өнімнің нақты түрін тасымалдау және сақтау шарттарын сақтай отырып, айналымның барлық кезеңінде оның қауіпсіздігін қамтамасыз етуі тиіс.
25. Жеміс-көкөніс өнімдерімен байланысты буып-түю ыдыстары жасалған материалдар қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес болуы тиіс.
26. Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін (импортталатын) тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
Келіп түскен жеміс-көкөніс және басқа да шикізаттың әрбір партиясы мынадай көлік құжаттарымен және тауардың сапасы мен қауіпсіздігін куәландыратын құжаттармен сүйемелденуі тиіс:
1) тауарлық-көлік жүкқұжаты;
2) шикізаттың техникалық регламенттердің, стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың белгіленген талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар;

19. Плодоовощная продукция и продукты ее переработки, находящиеся в обороте, не должны наносить вреда жизни и здоровью потребителей и должны соответствовать - гигиеническим нормам, показателям безопасности, установленные законодательством Республики Казахстан о санитарно-эпидемиологическом благополучии населения.
20. Для сушеных, концентрированных плодов, овощей и фруктов следует проводить перерасчет химических показателей безопасности с учетом содержания сухих веществ в конечном продукте.
Определение показателей безопасности продукции смешанного состава, производится по основному (-ым) виду (-ам) сырья, как по массовой доле, так и по допустимым уровням нормируемых контаминантов.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2).
21. В плодах, овощах, корнеплодах и продуктах их переработки не допускается наличие патогенных микроорганизмов и возбудителей паразитарных заболеваний, их токсинов, вызывающих инфекционные и паразитарные болезни или представляющих опасность для здоровья человека.
22. В производстве плодоовощной продукции применяются пищевые добавки, вспомогательные технологические средства соответствующие требованиям Технического регламента "Требования к безопасности пищевых добавок, их производства и оборота".
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2).
23. Исключен постановлением Правительства РК от 15.11.2010 № 1201 (вводится в действие по истечении двенадцати месяцев со дня первого официального опубликования).
24. Упаковка продукции должна обеспечивать ее безопасность на всех этапах оборота, при соблюдении условий транспортирования и хранения на данные конкретные виды продукта.
25. Материалы, из которых изготовлена упаковочная тара, контактирующая с плодоовощной продукцией, должна соответствовать требованиям действующего законодательства.
26. Безопасность ввозимой (импортируемой) на территорию Республики Казахстан пищевой продукции, должна соответствовать требованиям установленным законодательством Республики Казахстан о безопасности пищевой продукции.
Каждая партия поступающего плодоовощного и другого сырья должна сопровождаться транспортными документами и документами, удостоверяющими качество и безопасность товара:
1) товарно-транспортная накладная;
2) документы, подтверждающие соответствие сырья установленным требованиям технических регламентов, нормативных документов по стандартизации;

3) фитосанитарлық сертификат (Қазақстан аумағына әкелінген өсімдік шаруашылығы өнімдері үшін);
4) карантиндік сертификат (облысаралық жеткізу кезінде өсімдік шаруашылығы өнімдері үшін).
Ескерту. 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
3-1. Жеміс-көкөніс өнімдерін буып-түю және таңбалау
Ескерту. 3-1-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
26-1. Жеміс-көкөніс өнімдерін таңбалау "Буып түюге, таңбалауға, затбелгі жапсыруға және оларды дұрыс түсіруге қойылатын талаптар" техникалық регламентіне, стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға, сондай-ақ осы бөлімге сәйкес жүзеге асырылады.
26-2. Жеміс-көкөніс өнімдері өнімнің осы түрлерін тасымалдау және сақтау шарттары сақталған кезде айналымның барлық сатыларында оның сақталуы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуді ескере отырып, буып-түйіледі.
Жеміс-көкөніс өнімдерін механикалық зақымданудан сақтау үшін өнімнің әрбір түріне тән көліктік және тұтыну ыдысы пайдаланылады, олардың түрлері.тиісті нормативтік-техникалық құжаттарда белгіленген. Тұтыну ыдысы таңбалаудың (затбелгі жапсырудың) тасушысы болып табылады.
Ескерту. 26-2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.11.15 N 1201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он екі ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
26-3. Егер мөлшері шағын (бір жағының ауданы 10 см2-ден аспайды) орауышқа (ыдысқа) тұтынушыға арналған ақпараттың қажетті мәтінін түсіру мүмкін болмаса, онда ақпаратты топтық орауышқа (ыдысқа) немесе жеке немесе топтық орауыштың (ыдыстың) әрбір бірлігіне қоса берілетін қосымша параққа орналастыруға рұқсат етіледі. Сондай-ақ өнім (тауар) жинақтап сатылатын топтық орауыштың (ыдыстың) әрбір бірлігі тұтынушыға арналған ақпаратпен қоса жіберіледі.
Тұтынушыларға өнімді (тауарды) алдын ала өлшеп салынбаған түрінде өткізу кезінде, өнім (тауар) сауда үй-жайларында (сатылатын орындарда), оның ішінде сатып алушының көзінше өлшеп салынған жағдайда, олар туралы ақпаратты орауыштың (ыдыстың) әрбір бірлігіне қоса берілетін қосымша параққа, өнімнен (тауардан) тікелей жақын жердегі баға көрсеткішке немесе ақпараттық параққа орналастыруға рұқсат етіледі.
Сату орындарында қаптарға салынған өнімде (тауарда) буып-түйілген немесе өлшеп салынған ұқсас өнім үшін көзделген ақпарат болуға тиіс. Тұтынушыға арналған ақпарат қаптарға бекітілген зат белгілерге жазылады.
Өнімді (тауарды) дайындаушы (өндіруші) тұтынушыға арналған ақпаратты орауыштың (ыдыстың) бірлігінің тек сол бір жеріне орналастырады.
Тұтынушыға арналған ақпаратты оқу үшін қолайлы бір немесе бірнеше орынға орналастыруға рұқсат етіледі.
Жаңа піскен жемістерді (көкөністерді) таңбалауда:

3) фитосанитарный сертификат (для продукции растениеводства, ввезенной на территорию Казахстана);
4) карантинный сертификат (для продукции растениеводства при межобластных поставках).
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2).
3-1. Упаковка и маркировка плодоовощной продукции
Сноска. Технический регламент дополнен разделом 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2).
26-1. Маркировка плодоовощной продукции осуществляется в соответствии с требованиями Технического регламента "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению", нормативных документов по стандартизации, а также настоящего раздела.
26-2. Плодоовощная продукция упаковывается с учетом обеспечения ее сохранности и безопасности на всех этапах оборота при соблюдении условий транспортирования и хранения на данные виды продукта.
Для предохранения плодоовощной продукции от механических повреждений используется специфическая для каждого вида продукции транспортная и потребительская тара, виды которой установлены в соответствующих нормативно-технических документах. Потребительская тара служит носителем маркировки (этикетирование).
Сноска. Пункт 26-2 с изменением, внесенным постановлением Правительства от 15.11.2010 № 1201 (вводится в действие по истечении двенадцати месяцев со дня первого официального опубликования).
26-3. Если на упаковке (таре) небольших размеров (площадь одной стороны не превышает 10 см2) невозможно нанести необходимый текст информации для потребителя, то информацию допускается размещать на групповой упаковке (таре) или листе-вкладыше, прилагаемом к каждой единице индивидуальной или групповой упаковки (тары). Также сопровождают информацией для потребителя каждую единицу групповой упаковки (тары), в которой продукция (товар) продается наборами.
При реализации потребителям продукции (товара) в предварительно нефасованном виде, когда продукцию (товар) фасуют в торговых помещениях (местах продажи), в том числе в присутствии покупателя, допускается информацию о них размещать на листе-вкладыше, прилагаемом к каждой единице упаковки (тары), на ценнике или информационном листке в непосредственной близости от продукции (товара).
Продукция (товар), находящаяся в местах продажи в мешках, должна содержать информацию, предусмотренную для упакованной или расфасованной аналогичной продукции. Информацию для потребителя наносят на этикетке, прикрепленной к мешку.
Изготовитель (производитель) продукции (товара) располагает информацию для потребителя на одном и том же месте единицы упаковки (тары).
Информацию для потребителя допускается располагать в одном или нескольких удобных для прочтения местах.
Маркировка свежих фруктов (овощей) должна содержать:

1) тауарлық сорты (бар болса);
2) өнімді өңдеудің және (немесе) буып түюдің ерекше тәсілдерін көрсету;
3) жинау күні, буып-түю күні;
4) қорғалған топырақта өсірілген өнім туралы ақпарат (қорғалған топырақта өсірілген өнім үшін);
5) сақтау шарттары болуы тиіс.
26-4. Қайта өңделген жеміс-көкөніс өнімдерін таңбалау кезінде:
1) массасы немесе негізгі өнімнің массалық үлесі (сиропта, маринадта, тұздықта, құймада дайындалған өнімдер үшін);
2) өнімнің тағамдық құндылығы (арнайы мақсаттағы өнімдерінде дәрумендер, күлдер, қоспалар құрамын көрсете отырып);
3) шикізатты, жартылай фабрикатты немесе дайын өнімді өңдеудің ерекше әдістері (атауына қосылады);
4) тауарлық сорты (бар болса);
5) дайындалған және буып-түйілген күні;
6) жарамдылық мерзімі;
7) диабеттік өнімдерге арналған тәттілеуіштердің болуы;
8) өнімді қолдану мен дайындау жөніндегі ұсынымдар (қажет болған кезде) көрсетіледі.
Ескерту. 26-4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.11.15 N 1201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он екі ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
26-5. Жеміс-көкөніс өнімдерінің атауы мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс:
1) өнімнің атауында сорттық түрі көрсетіледі, мысалы: тиісінше "сүйегінен бөлінетін шабдалы" немесе "сүйегінен бөлінбейтін шабдалы" және тиісінше "сары шабдалы (ақ, қызыл, немесе жасыл)";
2) өнімнің өзіне және қасиеттерін елеулі дәрежеде айқындайтын жекелеген тұздықтар, қоспалар немесе дәмдеуіштер "-бен (-пен)" немесе "-та (-те)" деген жалғаулармен белгіленеді, мысалы "Сары май қосылған тұздықпен" немесе "Өсімдік майы қосылған тұздықта".
Егер өнім мөлшері бойынша калибрленген болса, жемістің не диаметрі, не тиісінше "ұсақ", "орташа", "ірі" деген сөздер көрсетіледі.
Ескерту. 26-5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.11.15 N 1201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он екі ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
26-6. Жеміс-көкөніс өнімдерінің жарамдылық мерзімін Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы заңнамасына сәйкес оның дайындаушысы белгілейді.
26-7. Дайындаушы белгілеген сақтау және тасымалдау шарттары жеміс-көкөніс өнімдерінің жарамдылық мерзімі ішінде осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етуі тиіс.
Тазаланбаған, кесілмеген немесе өңделмеген картопты қоса алғанда, жаңадан піскен жемістер мен көкөністерге жарамдылық мерзімін көрсету талап етілмейді.
4. Сақтау және тасымалдау
Ескерту. 4-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.

1) товарный сорт (при наличии);
2) указание на особые способы обработки и (или) упаковки продукта;
3) дату сбора, дату упаковывания;
4) информацию о выращивании продукции в защищенном грунте (для продукции, выращенной в защищенном грунте);
5) условия хранения.
26-4. При маркировке переработанной плодоовощной продукции указываются:
1) масса или массовая доля основного продукта (для продуктов, приготовленных в сиропе, маринаде, рассоле, заливке);
2) пищевая ценность продукта (с указанием содержания витаминов, золы, добавок в продуктах специального назначения);
3) особые способы обработки сырья, полуфабриката или готового продукта (включается в наименование);
4) товарный сорт (при наличии);
5) дату изготовления и дату упаковки;
6) срок годности;
7) содержание подсластителей для диабетических продуктов;
8) рекомендации по приготовлению и использованию продукта (при необходимости).
Сноска. Пункт 26-4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.11.2010 № 1201 (вводится в действие по истечении двенадцати месяцев со дня первого официального опубликования).
26-5. Наименование плодоовощной продукции должно соответствовать следующим требованиям:
1) в наименовании продуктов указываться сортовой тип, например: "персик с отделяющейся косточкой" или "персик с неотделяющейся косточкой" соответственно и "персик желтый (белый, красный или зеленый)" соответственно;
2) отдельные соусы, специи или приправы, которые в значительной степени определяют характерные свойства продукта, обозначается "С..." или "В...", например "С соусом из сливочного масла" или "В соусе из растительного масла".
Если продукт откалиброван по размеру, указывается либо диаметр плода либо слова "мелкий", "средний", "крупный" и также соответственно.
Сноска. Пункт 26-5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.11.2010 № 1201 (вводится в действие по истечении двенадцати месяцев со дня первого официального опубликования).
26-6. Срок годности плодоовощной продукции устанавливается ее изготовителем, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о безопасности пищевой продукции.
26-7. Установленные изготовителем условия хранения и транспортирование должны обеспечивать соответствие плодоовощной продукции требованиям настоящего Технического регламента в течение срока годности.
Указание срока годности не требуется для свежих фруктов и овощей, включая картофель, который не был очищен, порезан или обработан.
4. Хранение и транспортирования
Сноска. Заголовок раздела 4 в редакции постановления Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2).

27. Жемістердің, көкөністердің, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің ұзақ сақталуы арнайы жеміс-көкөніс сақтау орындарында, тоңазытқыштарда, дайын өнім қоймаларында жүзеге асырылады.
Өнім оның жағдайын бақылауды жүзеге асыру мүмкіндігі болатындай етіп орналастырылады. Жаңа піскен жемістер, көкөністер, тамыржемістер үшін желдету мүмкіндігі қамтамасыз етілу қажет.
Жеміс, көкөніс, тамыржемістердің әрбір сортына, түріне өзінің сақтау режимдері (қоршаған ортаның температурасы, ылғалдылық) қолданылады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
28. Жеміс, көкөніс, тамыржемістілер мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің ластану қатерін барынша азайту шартымен, олар көлік құралдарында және (немесе) контейнерлерде орналастыруға және сақтауға жатады.
Жеміс-көкөніс өнімдерімен бірге басқа тамақ өнімдерін немесе өзге жүктерді бір уақытта тасымалдау үшін көлік құралдарын және (немесе) контейнерлерді пайдалану кезінде жаңа піскен және қайта өңделген жеміс-көкөніс өнімдерінің жанасуына, ластануына және органолептикалық ерекшелігінің өзгеруіне жол бермейтін жағдайлар қамтамасыз етіледі.
Жеміс-көкөніс өнімдерін тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдары және (немесе) контейнерлер немесе сыйымдылықтар осындай өнімдердің қажетті температурасын сақтап тұру үшін тиісті түрде жабдықталады.
Жеміс-көкөніс өнімдерін сақтауға арналған көлік құралдары мен үй-жайлар үнемі механикалық тазалаудан, жуудан және қажет болған кезде дезинфекциядан өткізіледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
29. Сақтауды және тасымалдауды жүзеге асыратын тұлға дайындаушы белгілеген жеміс-көкөніс өнімдерін сақтау және тасымалдау шарттарын сақтайды.
5. Өнімді сату
Сатылатын өнім осы Техникалық регламенттің талаптарына жауап беруге және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өнімнің қауіпсіздігін растайтын құжаттары болуы тиіс.
30. Базарда жеміс-көкөніс өнімдерін орналастыруды және сатуды жүзеге асыратын субъектілердің нормативтік құжаттарға сәйкес өнімнің нақты түрлерін қабылдау, бақылау, бірдейлендіру және сақтау мүмкіншіліктерін қамтамасыз ететін қажетті үй-жайлары мен жағдайлары болуы тиіс.
31. Өнімнің сатылуы адамның өмірі мен денсаулығын және қоршаған орта қауіпсіздігін қамтамасыз ететін санитарлық-гигиеналық нормативтерді сақтай отырып, сауда саласындағы заңнамаға және ережелерге сәйкес жүзеге асырылуы тиіс.
Сатылатын өнім қауіпсіздігі бойынша осы Техникалық регламенттің талаптарына, ал басқа көрсеткіштер бойынша шартта көрсетілген жағдайларға сәйкес болуы қажет. Шартта өнімнің осы тобына заңнамада белгіленген көрсеткіштермен салыстырғанда өнімнің сапасы мен қауіпсіздігіне барынша жоғары талаптар көзделуі мүмкін.

27. Длительное хранение фруктов, овощей, корнеплодов и продуктов из них осуществляется в специализированных фрукто-, овощехранилищах, холодильниках, складах готовой продукции.
Продукция размещается так, чтобы была возможность осуществления контроля ее состояния. Для свежих фруктов, овощей, корнеплодов также обеспечивалось вентилирование.
Для каждого вида, сорта фруктов, овощей, корнеплодов устанавливаются свои режимы хранения (влажность, температура окружающей среды).
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2).
28. Фрукты, овощи, корнеплоды и продукты из них подлежат размещению и защите в транспортных средствах и (или) контейнерах при условии минимизации риска ее загрязнения.
При использовании транспортных средств и (или) контейнеров для перевозки одновременно с плодоовощной продукцией других пищевых продуктов или иных грузов обеспечиваются условия, исключающие их соприкосновение, загрязнение и изменение органолептических свойств свежей и переработанной плодоовощной продукции.
Транспортные средства и (или) контейнеры или емкости, используемые для перевозки плодоовощной продукции оборудуются надлежащим образом для поддержания необходимой температуры такой продукции.
Транспортные средства и помещения, предназначенные для хранения плодоовощной продукции регулярно подвергаются механической очистке, мойке и при необходимости дезинфекции.
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2).
29. Лица, осуществляющие хранение и транспортирование, соблюдают условия хранения и транспортирования плодоовощной продукции, установленные ее изготовителем.
5. Реализация продукции
Реализуемая продукция должна отвечать требованиям настоящего Технического регламента и иметь документы, подтверждающие ее безопасность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
30. Субъекты, осуществляющие размещение и реализацию плодоовощной продукции на рынке, должны иметь необходимые помещения и условия, обеспечивающие возможности приемки, контроля, идентификации и хранения продукции в соответствии с нормативными документами на конкретные виды продукции.
31. Реализация продукции должна осуществляться в соответствии с законодательством и правилами в области торговли с соблюдением санитарно-гигиенических нормативов, обеспечивающих безопасность продукции для жизни и здоровья людей и окружающей среды.
Реализуемая продукция по безопасности должна соответствовать требованиям настоящего Технического регламента, а по другим показателям - условиям, указанным в договоре. В договоре могут быть предусмотрены более высокие требования к качеству и безопасности продукции по сравнению с показателями, установленными законодательством на данную группу продукции.

32. Өнімді сату барысында, дайындаушы белгілеген сақтау шарттары сақталуы тиіс.
33. Осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келмейтін, сақтау немесе жарамдылық мерзімі өтіп кеткен, сапасыздық белгілері бар, осы Техникалық регламенттің талаптарын бұза отырып таңбаланған, белгіленген нысандағы ілеспе құжаттары жоқ өнімдер сатуға жіберілмейді.
34. Өнімді сатып алушылар мен тұтынушылар өздерінің қауіпсіздігі мақсатында таңбалауда көрсетілген талаптарға сәйкес өнімді пайдалану және тұтыну бойынша дайындаушының (сатушы) ұсынымдарын сақтайды.
Өнімнің бұзылғаны анықталған жағдайда оны сатуды жүзеге асыратын субъектілер қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны сатудан алып тастайды, тұтынушыдан қайтарып алады, сараптамаға жібереді, қажеттілігі болған кезде оның кәдеге жаратылуын немесе жойылуын қамтамасыз етеді.
6. Жеміс-көкөніс өнімдерінің қадағалануы
Ескерту. 6-бөлім алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
7. Сапасыз және адам өмірі мен денсаулығына қауіпті жеміс-көкөніс өнімдерін кәдеге жаратуға және жоюға қойылатын талаптар
Өнімді кәдеге жарату Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
40. Сапасыз және адам өмірі мен денсаулығына қауіпті болып мынадай:
- осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келмейтін;
- айқын сапасыздық белгілері бар;
- өнімнің шығу тегін, сапасы мен қауіпсіздігін растайтын өнімді дйындаушының (берушінің) құжаттары жоқ;
- жарамдылық немесе сақтау мерзімі белгіленбеген немесе өтіп кеткен жеміс-көкөніс өнімдері танылады.
8. Сәйкестігін растау
41. Осы Техникалық регламент пен үйлестірілген стандарттардың талаптарына өнімдердің сәйкестігін растау Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамаларына сәйкес жүзеге асырылады.
42. Сәйкестікті растау схемасын таңдау дұрыс емес бағалаудың жиынтық қатерін және сәйкестікті растаудан өткен өнімді қолданудың зардабын есепке ала отырып жүзеге асырылады. Өнімнің сәйкестігін растаудың ұсынылатын рәсімдері осы Техникалық регламенттің 2-қосымшасында берілген.
9. Үйлестірілген стандарттар тізбесі
Ескерту. 9-бөлім алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
10. Нарықтағы сәйкестік белгісі
Ескерту. 10-бөлім алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.

32. При реализации продукции должны соблюдаться условия хранения, установленные изготовителем.
33. К реализации не допускается продукция, не соответствующая требованиям настоящего Технического регламента, с истекшими сроками хранения или годности, имеющая признаки недоброкачественности, маркированная с нарушением требований настоящего Технического регламента, не имеющая сопроводительных документов установленной формы.
34. Покупатели и потребители продукции в целях своей безопасности соблюдают рекомендации изготовителя (продавца) по использованию и потреблению продукции в соответствии с требованиями, изложенными в маркировке.
В случае обнаружения порчи продукции, субъекты, осуществляющие ее реализацию, снимают ее с реализации, отзывают у потребителя, направляют на экспертизу, обеспечивают, при необходимости, ее утилизацию или уничтожение, в соответствии с действующим законодательством.
6. Прослеживаемость плодоовощной продукции
Сноска. Раздел 6 исключен постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2).
7. Требования к утилизации и уничтожению некачественной и опасной для жизни и здоровья человека плодоовощной продукции
Утилизация продукции производится в порядке, установленным законодательством Республики Казахстан.
40. Некачественной и опасной для жизни и здоровья человека признается плодоовощная продукция:
- не соответствующая требованиям настоящего Технического регламента;
- имеющая явные признаки недоброкачественности;
- не имеющая документов изготовителя (поставщика) продукции, подтверждающих ее происхождение, качество и безопасность;
- с не установленным или истекшим сроком годности или хранения.
8. Подтверждение соответствия
41. Подтверждение соответствия продукции требованиям настоящего Технического регламента и гармонизированных стандартов осуществляется в соотвествии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
42. Выбор схем подтверждения соответствия осуществляется с учетом суммарного риска от недостоверной оценки и ущерба от применения продукции прошедшей подтверждение соответствия. Рекомендуемые процедуры подтверждения соответствия продукции даны в приложении 2 настоящего Технического регламента.
9. Перечень гармонизированных стандартов
Сноска. Раздел 9 исключен постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п.2).
10. Знак соответствия на рынке
Сноска. Раздел 10 исключен постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п.2).

11. Қолданысқа енгізу мерзімі мен шарттары
45. Осы Техникалық регламент ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
46. Осы Техникалық регламент қолданысқа енгізілгенге дейін берілген сәйкестікті растау саласындағы құжаттар қолдану мерзімі біткенге дейін қолданыста деп саналады.
Техникалық регламентке
1-қосымша
Жемістердің, көкөністердің, тамыржемістілердің
және оларды қайта өңдеу өнімдерінің Кеден одағы
сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар
номенклатурасы (КО СЭҚ БТН) кодына сәйкес
тізбесі

11. Сроки и условия введения в действие
45. Настоящий Технический регламент вводится в действие по истечении шести месяцев со дня официального опубликования.
46. Документы в сфере подтверждения соответствия, выданные до введения в действие настоящего Технического регламента, считаются действующими до окончания срока их действия.
Приложение 1
к Техническому регламенту
Перечень плодов, овощей, корнеплодов и продуктов их
переработки согласно коду единой Товарной номенклатуры
внешнеэкономической деятельности таможенного союза
(ЕТН ВЭД ТС)

2007 99 350 0
----- таңқұрайдан жасалған
2007 99 390 0
----- өзгелері
--- құрамында 13 мас.%-дан астам қант
бар, бірақ 30 мас.%-дан аспайтын:
2007 99 510 0
---- каштанды пюре мен паста
2007 99 550 0
---- алма пюресі, компоттарды қоса
2007 99 580 0
---- өзгелері
--- өзгелері:
2007 99 910 0
---- алма пюресі, компоттарды қоса
2007 99 930 0
---- тропикалық жемістер мен тропикалық
жаңғақтардан жасалған
2007 99 980 0
---- өзгелері
* Өнімнің кодтары "Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы" жіктеуішіне сәйкес көрсетілген.
Техникалық регламентке
2-қосымша
Сәйкестікті растау схемалары
Схе-
ма-
ның
нөмі-
рі
Сәйкес-
тікті
растау
тәсіл-
дері
Өндірісті
тексеру
Инспекциялық
бақылау
Серти-
фикат-
тың
қолда-
нылу
мерзі-
мі (ас-
пай-
тын)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
1
Типті
сынау
6 ай
Таңбалау
жүргізілмейді
2
Типті сынау
Өндірістің
жай-күйін
талдау
Сатушыдан
алынған
үлгілерді
сынау
Өндірістің
жай-күйін
талдау
12 ай
Осы типтің
барлық шыға-
рылатын өнімі
таңбаланады
3
Типті
сынау
Өндірістің
жай-күйін
талдау
Дайындаушыдан
алынған
үлгілерді
сынау.
Өндірістің
жай-күйін
талдау
12 ай
Осы типтің
барлық шыға-
рылатын өнімі
таңбаланады
4
Типті сынау
Өндірістің
жай-күйін
талдау
Сатушыдан
алынған
үлгілерді
сынау.
Дайындаушыдан
алынған үлгі-
лерді сынау.
Өндірістің
жай-күйін
талдау
18 ай
Осы типтің
барлық шыға-
рылатын өнімі
таңбаланады
5
Типті
сынау
Өндірісті
немесе сапа
менеджменті
жүйесін сертификат-
тау
Сатушыдан
алынған
үлгілерді
сынау.
Дайындаушыдан
алынған
үлгілерді
сынау.
Өндірісті
бақылау
(сапа
менеджменті
жүйелері) **
36 ай
Осы типтің
барлық шыға-
рылатын өнімі
таңбаланады
6
Типті
сынау
Сапа менед-
жменті
жүйесін
сертификат-
тау
Өндірісті,
сапа
менеджменті
жүйесін
бақылау**
36 ай
Таңбалау
жүргізілмейді
7
Партия-
ны
сынау
Парти-
яны
сату
мерзі-
мі
Таңбалау
жүргізілмейді
8
Әрбір
бұйымды
сынау
Белгі-
лен-
бейді
Әрбір бұйымды
таңбалайды
9
Қоса
беріле-
тін құ-
жаттар-
мен бірге
сәйкес-
тік ту-
ралы
өтінім-
ді
қарау
Өнім-
нің
жарам-
дылық
мерзі-
мі,
бірақ
12
айдан
аспауы
керек
Таңбалау
жүргізілмейді
10
Қоса
беріле-
тін құ-
жаттар-
мен
бірге
сәйкес-
тік
туралы
өтінім-
ді
қарау
Өндірістің
жай-күйін
талдау
12 ай
Таңбалау
жүргізілмейді
- сынақтардың қажеттілігі мен көлемін сапа менеджментінің сертификатталған жүйесін (өндірісті) бақылау нәтижелері бойынша өнімнің сәйкестігін растау жөніндегі орган анықтайды
- өндіріске немесе сапа менеджменті жүйесіне сертификат берген орган жүзеге асырады.
Сәйкестікті растау схемасын таңдау туралы ұсыныстар
1. 1-6 және 10 сәйкестікті растау схемалары сериялық шығарылатын өнімнің сәйкестігін растау кезінде, 7, 8, 9-схемалар шығарылған өнімнің сәйкестігін растау кезінде қолданылады.

2007 99 350 0
- - - - - из малины
2007 99 390 0
- - - - - прочие
- - - с содержанием сахара более 13 мас. %,
но не более 30 мас. %:
2007 99 510 0
- - - - каштановые пюре и паста
2007 99 550 0
- - - - яблочное пюре, включая компоты
2007 99 580 0
- - - - прочие
- - - прочие:
2007 99 910 0
- - - - яблочное пюре, включая компоты
2007 99 930 0
- - - - из тропических плодов и тропических
орехов
2007 99 980 0
- - - - прочие
* Коды продукции указаны согласно классификатору "Товарная номенклатура внешней экономической деятельности Республики Казахстан".
Приложение 2
к Техническому регламенту
Схемы подтверждения соответствия
Но-
мер
схе-
мы
Способы
подтверж-
дения
соответст-
вия
Проверка
произ-
водства
Инспекцион-
ный контроль
Срок
действия
сертифи-
ката (не
более)
Примечание
1
2
3
4
5
6
1
Испытания
типа
6 мес.
Маркировка
не
производится
2
Испытания
типа
Анализ
состояния
произ-
водства
Испытания
образцов,
взятых у
продавца.
Анализ
состояния
производства
12 мес.
Маркируется
вся
выпускаемая
продукция
данного типа
3
Испытания
типа
Анализ
состояния
произ-
водства
Испытания
образцов,
взятых у
изготовителя.
Анализ
состояния
производства
12 мес.
Маркируется
вся
выпускаемая
продукция
данного типа
4
Испытания
Типа
Анализ
состояния
произ-
водства
Испытания
образцов,
взятых у
продавца.
Испытания
образцов,
взятых у
изготовителя.
Анализ
состояния
производства
18 мес.
Маркируется
вся
выпускаемая
продукция
данного типа
5
Испытания
Типа
Сертифи-
кация
производ-
ства или
системы
менедж-
мента
качества
Испытания
образцов,*
взятых у
продавца.
Испытания
образцов,
взятых у
изготовителя.
Контроль
производства
(системы
менеджмента
качества)**
36 мес.
Маркируется
вся
выпускаемая
продукция
данного типа
6
Испытания
типа
Сертифи-
кация
системы
менедж-
мента
качества
Контроль
производства
системы
менеджмента
качества**
36 мес.
Маркировка
не
производится
7
Испытания
партии
Срок
реализа-
ции
партии
Маркировка
не
производится
8
Испытания
каждого
изделия
Не уста-
навли-
вается
Маркируется
каждое
изделие
9
Рассмотре-
ние заявки
о соот-
ветствии с
прилагае-
мыми доку-
ментами
Срок
годности
продук-
ции, но
не более
12 мес.
Маркировка
не
производится
10
Рассмотре-
ние заявки
о соот-
ветствии с
прилагае-
мыми доку-
ментами
Анализ
состояния
произ-
водства
12 мес.
Маркировка
не
производится
* - необходимость и объем испытаний определяет орган по подтверждению соответствия продукции по результатам контроля за сертифицированной системой менеджмента качества (производством);
** - осуществляет орган, выдавший сертификат на производство или систему менеджмента качества.
Рекомендации по выбору схемы подтверждения соответствия
1. Схемы подтверждения соответствия 1-6 и 10 применяются при подтверждении соответствия серийно выпускаемой продукции, схемы 7, 8, 9 - подтверждении соответствия уже выпущенной продукции.

2. 1-схеманы өнімнің шектеулі, өткізу көлемін алдын ала айтылған кезде қолдану ұсынылады.
3. 2-схеманы ұзақ мерзімді келісім-шарттар бойынша келіп түсетін импорттық өнімнің сәйкестігін растау кезінде немесе жекелеген келісім-шарттар бойынша сериялық өнімді тұрақты жеткізген кезде қолдану ұсынылады.
4. 3-схеманы өндірістің тұрақтылығы күмән тудырмайтын сериялық өнімді сертификаттау үшін қолдану ұсынылады.
5. 4-схеманы өнімнің сипаттамасының тұрақтылығына жан-жақты және қатаң бақылау қажет болатын кезде қолдану ұсынылады.
6. 5 және 6-схемаларды:
- сынақтарға арналған іріктеудің нақты көлемі шығарылатын өнімді объективті бағалау үшін жеткіліксіз;
- технологиялық процестер сыртқы факторларға сезімтал;
- шығарылатын өнім сипаттамаларының тұрақтылығына қойылатын жоғары талаптар белгіленген;
- өнімнің жарамдылық мерзімі сынақтарды ұйымдастыру және жүргізу үшін қажетті уақыттан кем;
- өнімді түрлендірудің жиі ауысымына тән;
- өнім тұтынушыда монтаждан өткеннен кейін ғана сыналуы мүмкін өнімдердің сәйкестігін растаған кезде қолдану ұсынылады.
6-схема түпкілікті бұйымның сәйкестігін растауды көздемейтіндігімен ерекшеленеді және жинақтаушы бұйымдардың сәйкестігін растау үшін ұсынылған.
6-схеманы, егер сипаттаманы сертификаттаған кезде расталатын номенклатура мен олардың мәндері Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келетін болса, өзінің сапа менеджменті жүйесіне сертификаты бар жеткізушінің (дайындаушының емес) импортталатын өнімінің сәйкестігін растау кезінде қолдану ұсынылады.
7. 7 және 8-схемаларды осы өнімді өндіру мен өткізу бір жолғы сипатқа ие болғанда (партиясы) қолдану ұсынылады.
8. 9-схеманы импортталатын өнімдер үшін мынадай жағдайларда:
- шағын және орта бизнес және жеке кәсіпкерлер үшін;
- жеке мұқтажы және өндіріске арналған өнімдерді әкелген кезде (жинақтаушы, ілеспе өнім, өндіріске арналған шикізат және жартылай фабрикаттар, технологиялық жабдық, өндіріске арналған құралдар мен аспаптар, монтаждауға арналған жабдықтар);
- өңірде сынақ зертханалары болмаған кезде өзге кәсіпорындардың өткізуі үшін өнімдерді әкелген кезде қолдану ұсынылады.
9. 10-схеманы отандық өндірушілердің тұрақты шығарылмайтын немесе шағын көлемде шығарылатын ұзаққа созылған өндірісте өнімдердің сәйкестігін растау кезінде қолдану ұсынылады.
Схеманы шағын кәсіпкерлік субъектілері мәлімдеген өнімдердің сәйкестігін растау кезінде қолданған орынды.
"Жемістер, көкөністер,
түйнекжемістілер мен оларды
қайта өңдеу өнімдерінің
қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық
регламентіне
3-қосымша
Көкөністер сыныптамасы

2. Схему 1 рекомендуется применять при ограниченном, заранее оговоренном объеме реализации продукции.
3. Схему 2 рекомендуется применять при подтверждении импортной продукции, поступающей по долгосрочным контрактам или при постоянных поставках серийной продукции по отдельным контрактам.
4. Схему 3 рекомендуется применять для сертификации серийной продукции, стабильность производства которой не вызывает сомнения.
5. Схему 4 рекомендуется применять при необходимости всестороннего и жесткого контроля за стабильностью характеристик продукции.
6. Схемы 5 и 6 рекомендуется применять при подтверждении соответствия продукции, для которой:
- реальный объем выборки для испытаний недостаточен для объективной оценки выпускаемой продукции;
- технологические процессы чувствительны к внешним факторам;
- установлены повышенные требования к стабильности характеристик выпускаемой продукции;
- сроки годности продукции меньше времени, необходимого для организации и проведения испытаний;
- характерна частая смена модификаций продукции;
- продукция может быть испытана только после монтажа у потребителя.
Схема 6 отличается тем, что не предусматривает подтверждение соответствия конечного изделия и рекомендована для подтверждения соответствия комплектующих изделий.
Схему 6 рекомендуется применять при подтверждении соответствия импортируемой продукции поставщика (не изготовителя), имеющего сертификат на свою систему менеджмента качества, если номенклатура подтверждаемых при сертификации характеристик и их значения соответствуют требованиям нормативных документов, действующих на территории Республики Казахстан.
7. Схемы 7 рекомендуется применять тогда, когда производство и реализация данной продукции носят разовый характер (партия).
8. Схему 9 рекомендуется применять для импортируемой продукции в следующих случаях:
- для малого и среднего бизнеса и индивидуальных предпринимателей;
- при ввозе продукции для собственных нужд и производства (комплектующие, сопутствующая продукция, сырье и полуфабрикаты для производства, технологическая оснастка, приборы и инструменты для производства, оборудование для монтажа);
- при ввозе продукции для реализации иными предприятиями при отсутствии в регионе испытательных лабораторий.
9. Схему 10 рекомендуется применять при подтверждении соответствия продукции отечественных производителей при нерегулярном выпуске или при продолжительном производстве в небольших объемах выпуска.
Схему целесообразно принимать при подтверждении соответствия продукции, заявленной субъектами малого предпринимательства.
Приложение 3
к техническому регламенту
"Требования к безопасности плодов,
овощей, корнеплодов и продуктов их
переработки"
Классификация овощей

Ескерту. Техникалық регламент 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.15 N 2119 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Көкөністер сыныбы екі кіші сыныпқа бөлінеді: вегетативтік және жемісті көкөністер. Вегетативтік көкөністерде тамаққа өсімдіктердің вегетативті органдары пайданылады: тамырлары, түйнектері, сабақтары, гүл шоғырлары, жапырақтары; жемісті көкөністерде - жемісі ғана қолданылады.
Кіші сыныбы
Вегетативтік көкөністер
Жемісті көкөністер
Тобы
Түрі
Тобы
Түрі
Түйнек жемістілер
картоп, топинамбур (жер алмұрты), батат (тәтті картоп)
Қызанақты көкөністер
кызанақтар, баялдылар, бұрыш, қанжапырақ
Тамыр жемістілер
сәбіз, қызылша, шалғам, шомыр, шалқан, ақжелкен, балдыркөк, ботташық, тарна
Асқабақ көкөністер
қияр, патиссондар, кәдіш, қарбыз, қауын, асқабақ
Қырыққабат көкөністер
Ақ қауданды және қызыл қауданды қырыққабат, савайлық, броколли, брюссельдік, кольраби, түрлі-түсті, қытайлық, пекиндік қырықкабат
Дәнді-бұршақты дақылдар
көкөністік ас бұршақ, үрме бұршақ, атбас бұршақ, қант жүгерісі, вигна
Пиязды көкөністер
Пияз, сарымсақ, көк пияз (порей, батун, шалот, шнитт, слизун, хош иісті, көп қабатты)
Салатты-саумалдық көкөністер
салат, саумалдық, қымыздық, мангольд, кресс-салат
Татымды көкөністер
аскөк, тасшөп (тимьян), эстрагон, кориандр, насыбайгүл, зере, ақжелкек.
Десерттік көкөністер
рауғаш, қасқыржем, бөрікгүл

Сноска. Технический регламент дополнен приложением 3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.12.2009 № 2119 (порядок введения в действие см. п. 2).
Класс овощей подразделяют на два подкласса: вегетативные и плодовые овощи. У вегетативных овощей в пищу используются вегетативные органы растений: корни, клубни, стебли, соцветия, листья; у плодовых овощей — только плоды.
Подкласс
Вегетативные овощи
Плодовые овощи
Группа
Вид
Группа
Вид
Клубнеплоды
картофель, топинамбур
(земляная груша), батат
(сладкий картофель)
Томатные
овощи
томаты, баклажаны,
перец, физалис
Корнеплоды
морковь, свекла, редис,
репа, редька, петрушка,
сельдерей, пастернак,
брюква
Тыквенные
овощи
огурцы, патиссоны,
кабачки, арбуз,
дыня, тыква
Капустные
овощи
капуста бело- и
краснокочанная,
савойская, брокколи,
брюссельская, кольраби,
цветная, китайская,
пекинская
Зернобобовые
горох овощной,
фасоль, бобы,
сахарная кукуруза,
вигна
Луковые
овощи
лук репчатый, чеснок,
зеленные луки (порей,
батун, шалот, шнитт,
слизун, душистый,
многоярусный)
Салатно-
шпинатные
овощи
салат, шпинат, щавель,
мангольд, кресс-салат
Пряные овощи
укроп, чабрец (тимьян),
эстрагон, кориандр,
базилик, тмин, хрен
Десертные
овощи
ревень, спаржа, артишок