Генетикалық түрлендірілген объектілердің айналымы ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 27 маусымдағы N 630 Қаулысы.
" Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы " Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Генетикалық түрлендірілген объектілердің айналымы ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 27 маусымдағы
N 630 қаулысымен
бекітілген
Генетикалық түрлендірілген объектілердің айналымы ережесі
1. Осы Генетикалық түрлендірілген объектілердің айналымы ережесі (бұдан әрі - Ереже) " Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы " Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағындағы генетикалық түрлендірілген объектілер айналымының тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде генетикалық түрлендірілген объектілердің айналымы деп генетикалық түрлендірілген объектілерді әкелуді (импорттауды) қоса алғанда, тамақ өнімдерін өткізу (сату немесе беру) процестері (сатылары), сондай-ақ олармен байланысты орау, буып-түю, таңбалау, сақтау және тасымалдау процестері түсіндіріледі.
3. Генетикалық түрлендірілген объектілердің айналымына олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын қауіпсіздігі ғылыми негізделген растаудан және олар мемлекеттік тіркелгеннен кейін ғана жол беріледі.
4. Генетикалық түрлендірілген объектілердің (бұдан әрі - ГТО) айналымы кезінде Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасында және Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінде белгіленген талаптар сақталуы тиіс.
5. Тіркеу сынақтарын өткізу үшін қажетті үлгілерді әкелу (импорттау) жағдайларын қоспағанда, ГТО Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге (импорттауға) және сатуға оларды мемлекеттік тіркегеннен кейін ғана рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен берілетін ГТО-ны мемлекеттік тіркеу туралы құжат әкелу (импорттау) кезінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғаларға көрсетіледі.
6. Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес ГТО айналымы кезінде пайдаланылатын орау және буып-түю тәсілдері, сондай-ақ орау материалдары олардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуі тиіс.

Об утверждении Правил оборота генетически модифицированных объектов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2008 года N 630.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оборота генетически модифицированных объектов.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 июня 2008 года N 630
Правила оборота
генетически модифицированных объектов
1. Настоящие Правила оборота генетически модифицированных объектов разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции" и определяют порядок оборота генетически модифицированных объектов на территории Республики Казахстан (далее - Правила).
2. В настоящих Правилах под оборотом генетически модифицированных объектов понимаются процессы (стадии) реализации (продажи или поставки), включая ввоз (импорт) генетически модифицированных объектов, также связанные с ними процессы расфасовки, упаковки, маркировки, хранения и транспортировки.
3. Оборот генетически модифицированных объектов допускается только после научно обоснованного подтверждения их безопасности, которое осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и проведения их государственной регистрации.
4. При обороте генетически модифицированных объектов (далее - ГМО) должны соблюдаться требования, установленные законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевых продуктов и Экологическим кодексом Республики Казахстан.
5. Ввоз (импорт) и реализация на территории Республики Казахстан ГМО разрешаются только после их государственной регистрации, за исключением случаев ввоза (импорта) образцов, необходимых для проведения регистрационных испытаний.
Документ о государственной регистрации ГМО, выдаваемый в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, при ввозе (импорте) предъявляется должностным лицам, осуществляющим государственный санитарно-эпидемиологический надзор в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан.
6. Способы расфасовки и упаковки, а также упаковочные материалы, используемые при обороте ГМО должны обеспечивать их безопасность, в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан о безопасности пищевой продукции.

7. ГТО айналымы кезінде пайдаланылатын көлік құралдарының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделген санитарлық паспорты болуы тиіс.
8. Құжаттарда, жадынамаларда (қосымша беттерде), этикеткаларда, контрэтикеткаларда, кольереттерде, құлақша қағаздарда, жапсырмаларда (стикерлерде) Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы заңнамасында белгіленген ақпараттан басқа, мемлекеттік және орыс тілдерінде тамақ өнімдерінде ГТО-ның бар екендігі және саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. ГТО-ны сату Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес ішкі сауда объектілері арқылы жүзеге асырылады.

7. Транспортные средства, используемые при обороте ГМО, должны иметь санитарный паспорт, оформленный в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
8. На документах, памятках (листах-вкладышах), этикетках, контрэтикетках, кольеретках, ярлыках, наклейках (стикерах), кроме информации, определенной законодательством Республики Казахстан о безопасности пищевой продукции, на государственном и русском языках указываются сведения о наличии и количестве ГМО в пищевом продукте.
9. Реализация ГМО осуществляется через объекты внутренней торговли, соответствующие требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о безопасности пищевой продукции.