"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандумды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 желтоқсандағы N 1164 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы № 1599 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.12.14 № 1599 Қаулысымен.
"Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігін және тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 13 қазандағы N 669 Жарлығының 1-тармағының 3) тармақшасын орындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандум бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 5 желтоқсандағы
N 1164 қаулысымен
бекітілген
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы қызметінің негізгі қағидаттары туралы
меморандум
1. Жалпы ережелер
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Қор) ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен тұрақтылығын арттыру және әлемдік нарықтағы өзгерістердің елдегі экономикалық өсуге ықтимал жайсыз әсер ету факторларынан сақтандыру үшін құрылған ұлттық басқарушы холдинг болып табылады.
Қор қызметінің негізгі мақсаты әлемдік нарықтарда олардың ұзақ мерзімді құндылығы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін ұлттық даму институттарының, ұлттық компаниялардың және басқа да заңды тұлғалардың (бұдан әрі - компаниялар) өзіне меншік құқығындағы тиесілі акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) басқару болып табылады.
2. Қор қызметінің негізгі қағидаттары
Қор өз қызметінде мынадай қағидаттарды басшылыққа алады:
1) Қордың жалғыз акционері ретінде мемлекеттің мүдделерін сақтау;
2) Қор мен компаниялар қызметінің айқындығы, тиімділігі және икемділігі;
3) шешімдерді қабылдау және оларды іске асырудағы жүйелілік пен жеделділік;
4) жауапкершілік пен есеп берушілік.
3. Қор қызметінің негізгі бағыттары, міндеттері мен
қызметтері
Қор қызметінің негізгі бағыттары мыналар болып табылады:
1) ұлттық экономиканы жаңғыртуға және әртараптандыруға жәрдемдесу;
2) елдің экономикасын тұрақтандыруға жәрдемдесу;
3) компаниялар қызметінің тиімділігін арттыру.
Ұлттық экономиканы жаңғыртудағы және әртараптандыруға
жәрдемдесу
Ескерту. Бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.04.14 № 303 Қаулысымен.

Об утверждении Меморандума об основных принципах деятельности акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2008 года № 1164. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года № 1599
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.12.2012 № 1599.
Во исполнение подпункта 3) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 13 октября 2008 года № 669 "О некоторых мерах по обеспечению конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2008 года № 1164
Меморандум
об основных принципах деятельности акционерного общества
"Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
1. Общие положения
Акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (далее - Фонд) является национальным управляющим холдингом, созданным для повышения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики и упреждения факторов возможно негативного влияния изменений на мировых рынках на экономический рост в стране.
Основной целью деятельности Фонда является управление принадлежащими ему на праве собственности пакетами акций (долями участия) национальных институтов развития, национальных компаний и других юридических лиц (далее - компании) для максимизации их долгосрочной ценности и повышения конкурентоспособности на мировых рынках.
2. Основные принципы деятельности Фонда
Основными принципами деятельности Фонда являются:
1) соблюдение интересов государства, как единственного акционера Фонда;
2) прозрачность, эффективность и гибкости деятельности Фонда и компаний;
3) системность и оперативность в принятии решений и их реализации;
4) ответственность и подотчетность.
3. Основные направления деятельности, задачи и функции Фонда
Основными направлениями деятельности Фонда являются:
1) содействие в модернизации и диферсификации национальной экономики;
2) содействие в стабилизации экономики страны;
3) повышение эффективности деятельности компаний.
Содействие в модернизации и диверсификации национальной
экономики
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.04.2010 N 303.

Қор мен компаниялар қызметінің негізгі бағыты Қазақстан Республикасы Президентінің Жолдауларын, Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003 - 2015 жылдарға арналған стратегиясын, компаниялар алдына қойылған мақсаттар мен міндеттерді іске асыру шеңберінде Ұлттық экономиканы жаңғырту мен әртараптандыру болып табылады.
Осы бағыттың шеңберінде Қазақстан экономикасында жүйелі сипатқа ие проблемалық мәселелер мынадай түрде шешілетін болады:
экономиканың шикізаттық бағыттылығы;
өңдеуші өнеркәсіптің ең төмен өнімділігі;
өндірістік инфрақұрылымды - темір жол инфрақұрылымы, электр энергетикасы мен электр беру желілері, телекоммуникациялар қызметтері мен басқа да инфрақұрылымның төмен даму деңгейі;
отандық өнімнің төмен бәсекеге қабілеттілігі;
өндірістік компаниялардың негізгі қорларының көп тозуы;
ел ішінде экономикалық бірігуі әлсіздігі - Қазақстан экономикасында салааралық және өңіраралық байланыстардың жеткіліксіз түрде дамуы;
отандық кәсіпорындардың, оның ішінде инвестициялық жобаларды жүзеге асыру үшін меншікті ақшалай қаражаттың жетіспеуі.
Қор экономиканың нақты секторында инвестицияларды тарту, өңірлерде жұмыстарды белсенді ету, салааралық және өңіраралық байланыстарды нығайту жөніндегі мәселелерді тез және шұғыл шеше және қолда бар артықшылықтар мен мүмкіндіктерді барынша пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметіне барынша жәрдемдесуге көмектесуге шақырылады.
Ұлттық экономиканы тиімді әртараптандыру және жаңғырту белсенді инвестициялық қызметті іске асыру, әсіресе, экономиканың басым секторларында, мұнай-газ секторы, электр энергетикасы, металлургия, химия, мұнай химиясы және инфрақұрылым сияқтыларды іске асыру жолымен жүзеге асырылады.
Қордың негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) өңірлік, ұлттық және халықаралық ауқымдағы инвестициялық жобаларды әзірлеу және іске асырылуын қамтамасыз ету;
2) Қордың компаниялар тобының қолданыстағы активтерін қолдау және жаңғырту;
3) өңірлердің дамуына және әлеуметтік жобаларды іске асыруға жәрдемдесу;
4) отандық тауар өндірушілерді, отандық тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді қолдау.
Қарастырылатын міндеттер шеңберінде Қор мынадай функцияларды орындайтын болады:
1) өңірлік, ұлттық және халықаралық ауқымдағы инвестициялық жобаларды, оның ішінде экономиканың нақты секторында жеке және (немесе) компаниялардың қатысуымен, сондай-ақ стратегиялық шетелдік және (немесе) отандық инвесторлармен бірлесіп, жарғылық капиталдарға қатысуы арқылы әзірлеу және (немесе) іске асыру және қарыздар беру;
2) "Қазақстанның 30 корпоративтік көшбасшысы" бағдарламасын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша өзге де бағдарламалар мен жоспарларды іске асыру жөніндегі оператордың функцияларын орындау;

Ключевым направлением деятельности Фонда и компаний являются модернизация и диверсификация национальной экономики в рамках реализации посланий Президента Республики Казахстан, Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы, целей и задач, поставленных перед компаниями.
В рамках данного направления будут решаться проблемные вопросы, имеющие системный характер в экономике Казахстана, такие как:
сырьевая направленность экономики;
низкая производительность обрабатывающей промышленности;
слабый уровень развития производственной инфраструктуры (железнодорожная инфраструктура, электроэнергетика и линии электропередач, услуги телекоммуникаций и прочая инфраструктура);
низкая конкурентоспособность отечественной продукции;
высокий износ основных фондов производственных компаний;
слабая экономическая интеграция внутри страны, то есть, недостаточное развитие межотраслевых и межрегиональных связей в экономике Казахстана;
недостаток собственных денежных средств отечественных предприятий, в том числе для осуществления инвестиционных проектов.
Фонд призван оказывать максимальное содействие Правительству Республики Казахстан, быстро и оперативно решая вопросы по привлечению инвестиций в реальный сектор экономики, активизации работы в регионах, укреплению межотраслевых и межрегиональных связей и максимально используя имеющиеся преимущества и возможности.
Эффективная диверсификация и модернизация национальной экономики осуществляется путем реализации активной инвестиционной деятельности, особенно в приоритетных секторах экономики, таких как нефтегазовый сектор, электроэнергетика, металлургия, химия, нефтехимия и инфраструктура.
Основными задачами Фонда являются:
1) разработка и обеспечение реализации инвестиционных проектов регионального, национального и международного масштаба;
2) поддержка и модернизация существующих активов группы компаний Фонда;
3) содействие в развитии регионов и реализации социальных проектов;
4) поддержка отечественных товаропроизводителей, отечественных товаров и услуг.
В рамках рассматриваемых задач Фонд будет выполнять следующие функции:
1) разработка и (или) реализация, и (или) финансирование инвестиционных проектов регионального, национального и международного масштабов, в том числе в реальном секторе экономики, самостоятельно и (или) с участием компаний, а также совместно со стратегическими иностранными и (или) отечественными инвесторами, посредством участия в уставных капиталах и предоставления займов;
2) выполнение функции оператора по реализации программы "30 Корпоративных лидеров Казахстана" и иных программ и планов по решению Правительства Республики Казахстан;

3) экономиканың жаңа секторларын игеру және елдегі, сондай-ақ шетелдегі экономикалық тартымды активтерді сатып алу;
4) компаниялар инвестициялық және инновациялық жобаларды іске асырған кезде үйлестірілген және белсенді инвестициялық саясатты қамтамасыз ету, оның негізгі басымдығы Қазақстанның аумағында жобаларды іске асыру болып табылады;
5) экономиканың әр түрлі салаларында отандық пен шетелдік, мемлекеттік және жеке меншік инвестицияларды тарту және инновацияларды енгізу;
6) капиталдың әлемдік және отандық нарықтарында капиталдың теңгерімделген қарыз алуын жүзеге асыру;
7) шағын және орта бизнес жобаларын қаржыландыру;
8) компаниялар топтары шеңберінде қаржы-инвестициялық құралдардың тиімді кешенді жүйесін құру;
9) өңіраралық, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында жобаларды іске асыру арқылы экономикалық байланыстарды дамыту;
10) әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар арқылы өңірлердің серпінді дамуын қамтамасыз ету.
Ел экономикасын тұрақтандыруға жәрдемдесу
Ғаламдық қаржылық дағдарыс халықаралық қаржы нарықтарына, сонымен бірге барлық елдердің экономикалық дамуына өзінің күшті теріс әсерін тигізді. Қазақстан Республикасы ғаламдық экономикаға өзінің терең ықпалдасуы себебінен одан тыс қала алмайды.
Үлкен корпоративтік сыртқы борыш, әлемдік нарықта шикізаттық ресурстар бағаларына тікелей тәуелділік пен әлемдік қаржы жүйесінің тұрақсыздығы ұлттық экономиканың тұрақтылығына бұдан әрі тиімді дамыту қаупін тудыра отырып, қатты ықпал етті.
Қазіргі уақытта екінші деңгейдегі банктер ұлттық экономикаға кредит беру көлемдерін едәуір қысқарта отырып, сыртқы қарыз алу бойынша өз берешектерін өтеуге мәжбүрленді. Елде екінші деңгейдегі банктердің несие қоржыны өсуінің 2007 жылғы 55%-дан 2008 жылдың 8 айы ішінде 0,3%-ға дейін қысқаруы байқалуда. Бұл, өз кезегінде, экономиканың нақты секторын және ішкі сұраныстың дамуына теріс ықпалын тигізуде. Екінші деңгейдегі банктердің ұлттық экономикаға кредит беру көлемін қысқартуы елдің Жалпы ішкі өнімнің (ЖІӨ) өсу қарқындары мен шағын және орта, сонымен бірге ірі бизнес субъектілері сияқты жаңа және дамып келе жатқан өндірістер үшін ақшалай қаражат тапшылығын баяулатуда көрінді.
Осыған байланысты ұлттық экономиканың дағдарысқа тұрақтылығын арттыру мақсатында елдегі экономикалық өсудің сыртқы өзгерістерге қолданыстағы және ықтимал теріс әсер ететін факторлардың алдын алу үшін шараларды қайта қабылдау қажеттілігі туып отыр және мұнда ерекше рөлді Қор атқаруы мүмкін.
Қалыптасқан жағдайда Қор алдында экономиканың тұрақты дамуы үшін тұрақтандыру және ескертетін шараларды іске асыру міндеті тұр.
Қор қарастырылып жатқан міндет шеңберінде мынадай функцияларды орындайды:

3) освоение новых секторов экономики и приобретение экономически привлекательных активов, как в стране, так и за рубежом;
4) обеспечение скоординированной и активной инвестиционной политики при реализации компаниями инвестиционных и инновационных проектов, основным приоритетом которой является реализация проектов на территории Казахстана;
5) привлечение отечественных и иностранных, государственных и частных инвестиций и внедрение инноваций в различные отрасли экономики;
6) осуществление сбалансированного заимствования капитала на мировом и отечественном рынках капитала;
7) финансирование проектов малого и среднего бизнеса;
8) создание эффективной комплексной системы финансово-инвестиционных инструментов в рамках группы компаний;
9) развитие межрегиональных экономических связей, в том числе путем реализации проектов на территории Республики Казахстан;
10) обеспечение прорывного развития регионов через социально-предпринимательские корпорации.
Содействие в стабилизации экономики страны
Глобальный финансовый кризис оказал сильное негативное влияние, как на международные финансовые рынки, так и на экономическое развитие всех стран. Республика Казахстан в силу своей тесной интегрированности с глобальной экономикой не стала исключением.
Большой корпоративный внешний долг, прямая зависимость от цен на мировом рынке сырьевых ресурсов и нестабильность мировой финансовой системы сильно подрывают устойчивость национальной экономики, создавая угрозу ее дальнейшему эффективному развитию.
В настоящее время банки второго уровня вынуждены погашать свою задолженность по внешним заимствованиям, значительно сокращая при этом объемы кредитования национальной экономики. В стране наблюдается сокращение роста ссудного портфеля банков второго уровня с 55 % в 2007 году до 0,3 % за 8 месяцев 2008 года. Это в свою очередь оказывает негативное влияние на развитие реальных секторов экономики и внутреннего спроса. Сокращение объемов кредитования национальной экономики банками второго уровня сказалось на замедлении темпов роста Валового внутреннего продукта (ВВП) страны и дефиците денежных средств для новых и развивающихся производств как субъектов малого и среднего бизнеса, так и крупного.
В этой связи существует необходимость предпринимать меры для упреждения факторов существующего и потенциально возможного негативного влияния внешних изменений на экономический рост страны в целях повышения кризисоустойчивости национальной экономики, и особую роль в этом может сыграть Фонд.
В сложившейся ситуации перед Фондом стоит задача реализации стабилизационных и предупреждающих мер для устойчивого развития экономики.
В рамках рассматриваемой задачи Фонд будет выполнять следующие функции:

1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің тұрақтандыру бағдарламаларына қатысу;
2) екінші деңгейдегі банктердің жарияланған дауыс беретін акцияларын сатып алу;
3) әлеуметтік-экономикалық дамуды қолдау мақсатында екінші деңгейдегі банктерде негізделген қаражатты орналастыру, оның ішінде құрылыс объектілерін аяқтау, шағын және орта бизнес және агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін қаржыландыру;
4) ипотекалық кредит беру нарығын және тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесін дамытуға жәрдемдесу;
5) Қор мен компаниялардың қазақстандық тауар өндірушілердің тауарлары мен қызметтерін сатып алуларында отандық қатысуды ұлғайту, Қазақстанда компаниялар оны көп сатып алған кезде шығару, құрастыру, импорттық құрал-жабдықтарды жөндеу және оларға қызмет көрсету бойынша жұмыстарды оқшауландыруды қамтамасыз ету жөніндегі көзделетін тетіктерді Қор мен компаниялардың сатып алуын жүзеге асыру тәртібін анықтау, бекіту және мониторингін жүзеге асыру;
6) "Стресті активтер қоры" акционерлік қоғамы акцияларының мемлекеттік пакетін сенімді басқаруды жүзеге асыру.
Компаниялар қызметінің тиімділігін арттыру
Қазақстанда компаниялардың жоғары тиімділігі экономика үшін қолданыстағы ресурстарды пайдалануды, сонымен бірге еліміздің болашақта дамуын қамтамасыз етуді оңтайландыру ретінде маңызды мәнге ие.
Қордың құрамына кіретін Компаниялар ұлттық экономиканың негізін, оның инфрақұрылымын құрайды және мемлекеттің стратегиялық міндеттерін орындауға ықпал етуге арналған.
Макроэкономикалық деңгейде компаниялардың міндеті қазақстандық экономиканың халықаралық бәсекеге қабілеттілігін арттырудан және шетелдік инвестициялар ағынын ұлғайтудан тұрады. Қор компанияларды тиімді басқару арқылы экономиканы әртараптандыруды, оның секторларындағы өнімділікті арттыруды, шикізаттық ресурстарға тәуелділікті төмендетуді және өңірлердің экономикалық дамуын ынталандыруды қамтамасыз етуі тиіс.
Әлемдік тәжірибе көрсеткендей, мемлекеттің қатысуымен компаниялардың тиімділігін арттырудың ең пәрменді тәсілі - корпоративтік басқаруды жақсарту болып табылады. Бұл акционер ретінде өз тиімділігін арттыруға мүдделі Үкіметке компанияларға берілген қызметтерді басқару мен бақылау сапасын жақсарту жөніндегі пәрменді құралды алуға мүмкіндік береді. Ұлттық басқарушы холдингте корпоративтік басқарудың жоғары деңгейі Қазақстан үшін маңызды стратегиялық міндеттерді іске асыру шеңберінде мемлекет берген активтерді тиімді басқарудың маңызды шарты болып табылады.
Қордың компанияларды басқаруы жүйелі үйлестірілген тәсілді және қаржылық ағындарды бақылаудың нақты тетігін қамтамасыз етуге, ішкі корпоративтік үдерістер мен рәсімдерді жетілдіруге, сондай-ақ корпоративтік басқарудың негізгі қағидаттарын практикада іске асыруға мүмкіндік береді.
Компаниялар қызметінің тиімділігін арттыру жөніндегі бағыттарды іске асыру шеңберінде Қорға мынадай міндеттерді орындау жүктеледі:

1) участие в стабилизационных программах Правительства Республики Казахстан;
2) приобретение объявленных голосующих акций банков второго уровня;
3) размещение обусловленных средств в банках второго уровня в целях поддержания социально-экономического развития, в том числе завершения объектов строительства, финансирования субъектов малого и среднего бизнеса и агропромышленного комплекса;
4) содействие в развитии рынка ипотечного кредитования и системы жилищных строительных сбережений;
5) определение, утверждение и осуществление мониторинга порядка осуществления закупок Фонда и компаний, предусматривающего механизмы по увеличению отечественного содержания в закупках Фонда и компаний у казахстанских производителей товаров и услуг, обеспечению локализации в Казахстане производства, сборки, работ по ремонту и обслуживанию импортного оборудования при его крупных закупках компаниями;
6) осуществление доверительного управления государственным пакетом акций акционерного общества "Фонд стрессовых активов".
Повышение эффективности деятельности компаний
Высокая эффективность компаний в Казахстане имеет важное значение для экономики, как в плане оптимизации использования существующих ресурсов, так и обеспечения будущего развития страны.
Компании, входящие в состав Фонда, составляют основу национальной экономики, ее инфраструктуры и призваны способствовать выполнению стратегических задач государства.
На макроэкономическом уровне задача компаний состоит в повышении международной конкурентоспособности казахстанской экономики и в увеличении притока иностранных инвестиций. Фонд путем эффективного управления компаниями должен обеспечить диверсификацию экономики, повышение производительности в ее секторах, снизить зависимость от сырьевых ресурсов и стимулировать экономическое развитие регионов.
Мировая практика показывает, что наиболее действенным способом повышения эффективности компаний с государственным участием является улучшение корпоративного управления. Это позволяет Правительству, заинтересованному в повышении своей эффективности как акционера, получить действенный инструмент по улучшению качества управления и контроля над деятельностью переданных компаний. Высокий уровень корпоративного управления в национальном управляющем холдинге является важным условием эффективного управления переданными государством активами в рамках реализации важных для Казахстана стратегических задач.
Управление компаниями Фонду позволит обеспечить системный скоординированный подход и четкий механизм контроля финансовых потоков, совершенствовать внутрикорпоративные процессы и процедуры, а также реализовать на практике основные принципы корпоративного управления.
В рамках реализации направления по повышению эффективности деятельности компаний на Фонд возлагается выполнение следующих задач:

1) компаниялардың ұзақ мерзімді экономикалық құндылығын барынша көбейту және олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
2) корпоративтік басқарудың ең үздік әлемдік тәжірибесін енгізу.
Қор алға қойылған міндеттер шеңберінде мынадай функцияларды жүзеге асыратын болады:
1) компаниялар қызметінің тиімділігін арттыру және жаңа активтерді құру;
2) компаниялардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және халықаралық нарықтарға шығуына жәрдемдесу;
3) компаниялар үшін елдің әлеуметтік-экономикалық даму міндеттерін ескере отырып қабылданған мақсаттар қою;
4) компаниялар қызметінің түйінді көрсеткіштерін айқындау;
5) компаниялар қызметі нәтижелерінің мониторингі, компанияларға қойылған мақсаттар мен қызметтердің түйінді көрсеткіштерін орындамаған жағдайда түзету жасау шараларын қабылдауды қамтамасыз ету;
6) компаниялардың басқарушы қызметкерлерін іріктеу, уәждемелеу және біліктілігін арттыруға жәрдемдесу;
7) компаниялардағы ғылыми және өндірістік әлеуеттің сақталуы мен дамуын қамтамасыз ету;
8) компаниялардың аудиті мен ішкі бақылауын ұйымдық қамтамасыз ету;
9) компанияларда тәуекелдерді басқаруда бірыңғай әдістер, тәсілдер мен амалдарды енгізу арқылы тәуекелдерді басқарудың тиімді жүйесін құру;
10) компанияларға қатысты белсенді дивидендтік саясатты жүргізу;
11) компаниялардағы бизнестің әлеуметтік жауапкершілік қағидаттарын енгізу.
4. Қорды басқару мәселелері
Ескерту. 4-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.02 № 209 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекет атынан Қордың жалғыз акционері болып табылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қордың директорлар кеңесінің құрамын анықтайды.
Қордың директорлар кеңесінің төрағасы Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі болып табылады.
Қордың директорлар кеңесінің құрамына Экономикалық даму және сауда, Қаржы, Мұнай және газ, Индустрия және жаңа технологиялар министрліктерінің бірінші басшылары, тәуелсіз директорлар, Қордың басқарма төрағасы және өзге тұлғалар кіреді.
Қордың корпоративтік хатшысының міндеттері Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің Басшысына жүктеледі. Бұл ретте Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің Басшысы Қорды басқаруға қатыса алмайды.
Қордың қызметін қаржыландыру жарғылық капиталдың қаражаты мен компаниялардан түскен дивидендтер есебінен қалыптасқан кірістер және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздердің есебінен жүзеге асырылады.
Компаниялардың акцияларын (қатысу үлестерін) сату туралы шешімді Қордың жалғыз акционері Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті қаулысы қабылдау жолымен қабылданады.
Қорды басқару жөнінде ұсыныстар әзірлеу мақсатында Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасы басқаратын, консультативтік-кеңесші орган болып табылатын Қорды басқару жөніндегі кеңес құрылады.
Осы Меморандуммен Қордың оған жүктелген міндеттері мен функцияларының орындалуына тиісті бақылауды (мониторингті) қамтамасыз ету үшін Қордың даму стратегиясында Қор қызметінің тиісті сандық және сапалық түйінді көрсеткіштері көрсетілетін болады.

1) максимизация долгосрочной экономической ценности компаний и повышение их конкурентоспособности;
2) внедрение лучшей мировой практики корпоративного управления.
В рамках поставленных задач Фонд будет осуществлять следующие функции:
1) повышение эффективности деятельности компаний и создание новых активов;
2) повышение конкурентоспособности и содействие выходу Компаний на международные рынки;
3) постановка целей для компаний, принятых с учетом задач социально-экономического развития страны;
4) определение ключевых показателей деятельности компаний;
5) мониторинг результатов деятельности компаний, обеспечение принятия корректирующих мер в случае невыполнения компаниями поставленных целей и ключевых показателей деятельности;
6) подбор, мотивация и содействие в повышении квалификации руководящих работников компаний;
7) обеспечение сохранения и развития научного и производственного потенциала в компаниях;
8) организационное обеспечение аудита и внутреннего контроля компаний;
9) создание эффективной системы управления рисками путем внедрения единых методов, способов и подходов управления рисками в компаниях;
10) проведение активной дивидендной политики в отношении компаний;
11) внедрение принципов социальной ответственности бизнеса в компаниях.
4. Вопросы управления Фондом
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 02.03.2011 № 209.
Государство в лице Правительства Республики Казахстан является единственным акционером Фонда.
Правительство Республики Казахстан определяет состав Совета директоров Фонда в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Председателем Совета директоров Фонда является Премьер-Министр Республики Казахстан.
В состав Совета директоров Фонда входят первые руководители министерств экономического развития и торговли, финансов, нефти и газа, индустрии и новых технологий, независимые директора, Председатель Правления Фонда и иные лица.
Обязанности корпоративного секретаря Фонда возлагаются на Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан. При этом Руководитель Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан не участвует в управлении Фондом.
Финансирование деятельности Фонда осуществляется за счет средств уставного капитала и доходов, формируемых за счет дивидендов от компаний и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Решение о реализации акций (доли участия) компаний принимается единственным акционером Фонда путем принятия соответствующего постановления Правительства Республики Казахстан.
В целях выработки предложений по управлению Фондом создается Совет по управлению Фондом, который является консультативно-совещательным органом, возглавляемым Первым Президентом Республики Казахстан - Лидером Нации.
Для обеспечения надлежащего контроля (мониторинга) за выполнением Фондом задач и функций, возлагаемых на него настоящим Меморандумом, в стратегии развития Фонда будут отражены соответствующие количественные и качественные ключевые показатели деятельности Фонда.

5. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен Қор арасындағы өзара қарым-қатынастар
Қордың мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі Қорға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оның мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге жәрдемдесуге көмек көрсететін болады.
6. Қор мен Компаниялар арасындағы өзара қарым-қатынастар
Қордың компаниялармен өзара қарым-қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қор мен компаниялардың құжаттарына сәйкес корпоративтік басқару шеңберінде жүзеге асырылады.
Осы Меморандумда белгіленген міндеттерді іске асыру Қордың компанияларды басқаруға компаниялардың директорлар кеңестеріндегі (байқаушы кеңестеріндегі) акционердің (қатысушының) және өкілдіктің функцияларын жүзеге асыру арқылы белсенді қатысуы, сондай-ақ өздері және (немесе) компаниялармен және (немесе) стратегиялық шетелдік және (немесе) отандық инвесторлармен бірлесіп, өңірлік, ұлттық және халықаралық ауқымдағы инвестициялық жобаларды қаржыландыру жолымен жүзеге асырылатын болады.
Компаниялардың директорлар кеңесінің құрамына Қордың өкілдері, тәуелсіз директорлар және заңнамада белгіленген тәртіппен сайланатын өзге тұлғалар кіреді.
Шетелдік заңи құзыреттегі компаниялармен өзара қарым-қатынастар осы компаниялар тіркелген елдердің заңнама талаптарын ескере отырып жүзеге асырылады.

5. Взаимоотношения между государственными органами
Республики Казахстан и Фондом
Взаимодействие государственных органов с Фондом осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Правительство Республики Казахстан будет оказывать содействие Фонду в достижении его целей и задач в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
6. Взаимоотношения между Фондом и компаниями
Взаимоотношения Фонда с компаниями осуществляется в рамках корпоративного управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан и документами Фонда и компаний.
Реализация задач, установленных настоящим Меморандумом, будет осуществляться путем активного участия Фонда в управлении компаниями через осуществление функций акционера (участника) и представительство в советах директоров (наблюдательных советах) компаний, а также финансирования инвестиционных проектов регионального, национального и международного масштабов самостоятельно и (или) совместно с компаниями и (или) стратегическими иностранными и (или) отечественными инвесторами.
В состав советов директоров компаний входят представители Фонда, независимые директора и иные лица, избираемые в установленном законодательством порядке.
Взаимоотношения с компаниями, находящимися в иностранных юрисдикциях, осуществляется с учетом требований законодательства стран регистрации данных компаний.