"Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2009 - 2011 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 1346 Қаулысы
"Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарларын әзірлеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2009 - 2011 жылдарға арналған даму жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі "Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамымен бірлесіп тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-нен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігіне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. "Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2008 - 2010 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 12 наурыздағы N 238 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 31 желтоқсанда
N 1346 қаулысымен
бекітілген
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" акционерлік
қоғамының 2009 - 2011 жылдарға арналған
даму жоспары Астана қаласы, 2008 жыл Мазмұны
1-бөлім .  Ұлттық компанияның жай-күйі және даму болашағы туралы баяндама
1.1 .      Кіріспе
1.2 .      Нарықты (қызмет аясын) талдау
1.2.1 .    Компанияның ғарыш нарығындағы бәсекелестері мен үлесі
1.2.2 .    Негізгі клиенттері (тұтынушылар, тапсырыс берушілер)
1.3 .      2006-2008 жылдардағы өндірістік-қаржы қызметін талдау
1.4 .      Компанияның өткізетін іс-шаралары
1.5 .      2009-2011 жылдарға арналған даму жоспары
1.5.1 .    Мақсаттар және міндеттер (стратегиялық және 2009 жылға арналған)
1.5.2 .    Негізгі бағыттар және іске асыру тетіктері
1.5.3 .    Активтерді қайта құрылымдау және аутсорсингті дамыту
1.5.4 .    Өнім өндірісін дамыту
1.5.5 .    Әлеуметтік саланы дамыту
1.5.6 .    Қоршаған ортаны қорғау, еңбек қауіпсіздігінің техникасын сақтау жөніндегі іс-шаралар
1.5.7 .    Күрделі салымдар көлемі
1.5.8 .    Өзіндік құн құрылымы
1.5.9 .    Баға және тарифтік саясатты негіздеу
1.5.10 .   Кадрлық саясат
1.5.11 .   Қарыз алу саясаты
1.5.12 .   Қаржы нәтижелері және бюджетпен қатынас
1.5.12.1 . Республикалық бюджеттен түсетін түсім
1.5.12.2 . Бюджетке түсетін түсімдер, акционерлік қоғамдардың мемлекеттік акциялар пакеттеріне дивиденттер
2-бөлім .  Компанияның инвестициялық бағдарламасы
2.1 .      Саладағы инвестициялық жағдайды бағалау
2.1.1 .    Саланың (аяның) инвестициялық нарықтарындағы жағдайды талдау және бағалау, сондай-ақ компанияның ролін бағалау әрі оның саладағы инвестициялық процестерге әсер ету дәрежесі
2.1.2 .    Қорытындылар
2.2 .      Инвестициялық басымдықтар мен бағыттар
2.2.1 .    Инвестициялық жобалар жөніндегі ниеттер, алдын ала есептер мен негіздемелер
2.2.2 .    Инвестициялық жобалардың тиімділігін бағалау
2.2.3 .    Уақытша бос ресурстарды басқару схемасы, оларды орналастыру саясаты
2.3 .      Компания дамуының инвестициялық жоспары
3-бөлім .  Дамудың аса маңызды көрсеткіштерін болжау
1-бөлім. Ұлттық компанияның жай-күйі және даму болашағы туралы баяндама
1.1. Кіріспе
"Қазғарыш" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 17 наурыздағы N 242 қаулысына сәйкес жарғылық капиталына мемлекеттің жүз пайыз қатысуымен "Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - компания) құрылды және Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігінің 2007 жылғы 2 тамыздағы N 32 бұйрығының негізінде атауы өзгертілді. Мемлекеттік акциялар пакетін пайдалану құқығына иелік етуді Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі жүзеге асырады.
Компанияның бас кеңсесінің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, сол жағалау, Орынбор көшесі, N 8-ғимарат, Министрліктер үйі, 4-кіреберіс, 3-қабат.
Компанияның басқару органдары мыналар болып табылады:
1) жоғарғы орган - акционерлердің жалпы жиналысы (жалғыз акционер - Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі);
2) басқару органы - директорлар кеңесі;
3) атқарушы орган - президент;
4) бақылаушы орган - ішкі аудит қызметі.
Компания өз қызметін "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына , Қазақстан Республикасының басқа заң актілеріне және компанияның Жарғысына сәйкес жүзеге асырады. Компанияның қызметін қамтамасыз ететін, 2005 жылғы 25 тамыздағы Ғарыш техникасын және жерүсті ғарыш инфрақұрылымының объектілерін жасауға, қайта жаңғыртуға және пайдалануға бас мемлекеттік лицензиясы (N 0012893) бар.
Компанияның миссиясы - Қазақстан Республикасының экономикалық өсуіне және ғылыми-техникалық дамуына өз үлесін қосатын ғарыш жүйелері мен технологияларын әзірлеу және өндіру, сондай-ақ елдің ұлттық қауіпсіздігі мен қорғанысын нығайту.
Компания қызметінің негізгі бағыттары мыналар болып табылады:

Республики Казахстан
от 31 декабря 2008 года № 1346
План
развития акционерного общества
"Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары"
на 2009-2011 годы
г. Астана, 2008 г.
Содержание
Раздел 1 .  Доклад о состоянии и перспективах развития
национальной компании
1.1.       Введение
1.2.       Анализ рынка (сферы деятельности)
1.2.1.     Конкуренты и доля компании на рынке космических услуг
1.2.2.     Основные клиенты (потребители, заказчики)
1.3.       Анализ производственно-финансовой деятельности за
2006-2008 годы
1.4.       Мероприятия , проводимые компанией
1.5.       План развития на 2009-2011 годы
1.5.1.     Цели и задачи (стратегические и на 2009 год)
1.5.2.     Основные направления и механизм реализации
1.5.3.     Реструктуризация активов и развитие аутсорсинга
1.5.4.     Развитие производства продукции
1.5.5.     Развитие социальной сферы
1.5.6.     Мероприятия по охране окружающей среды, соблюдению
техники безопасности труда
1.5.7.     Объем капитальных вложений
1.5.8.     Структура себестоимости
1.5.9.     Обоснование ценовой и тарифной политики
1.5.10.    Кадровая политика
1.5.11.    Политика по заимствованию
1.5.12.    Финансовые результаты и отношение с бюджетом
1.5.12.1.  Поступления из республиканского бюджета
1.5.12.2.  Поступления в бюджет , дивиденды на государственные
пакеты акций акционерных обществ
Раздел 2 .  Инвестиционная программа компании
2.1.       Оценка инвестиционной ситуации в отрасли
2.1.1.     Анализ и оценка ситуации на инвестиционных рынках
отрасли (сферы), а также оценка роли компании и степень
ее влияния на инвестиционные процессы в отрасли
2.1.2.     Выводы
2.2.       Инвестиционные приоритеты и направления
2.2.1.     Намерения по инвестиционным проектам,
предварительные расчеты и обоснования
2.2.2.     Оценка эффективности инвестиционных проектов
2.2.3.     Схема управления временно свободными ресурсами,
политика их размещения
2.3.       Инвестиционный план развития компании
Раздел 3 .  Прогноз важнейших показателей развития
Раздел 1. Доклад о состоянии и перспективах развития
национальной компании
1.1. Введение
Акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары" (далее - компания) создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 марта 2005 года № 242 "О создании акционерного общества "Национальная компания "Казкосмос" со стопроцентным участием государства в уставном капитале и переименовано на основании приказа Национального космического агентства Республики Казахстан от 2 августа 2007 года № 32. Право владения пользования государственным пакетом акций осуществляется Национальным космическим агентством Республики Казахстан.
Юридический адрес головного офиса компании: Республика Казахстан, 010000, город Астана, левобережье, улица Орынбор, здание № 8, Дом Министерств, 4 подъезд, 3 этаж.
Органами управления компании являются:
1) высший орган - общее собрание акционеров (единственный акционер - Национальное космическое агентство Республики Казахстан);
2) орган управления - совет директоров;
3) исполнительный орган - президент;
4) контрольный орган - служба внутреннего аудита.
Компания осуществляет свою деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах", другими законодательными актами Республики Казахстан и Уставом компании. Компания имеет Генеральную лицензию на создание, модернизацию и эксплуатацию космической техники и объектов наземной инфраструктуры, обеспечивающих ее функционирование, от 25 августа 2005 года (лицензия № 0012893).
Миссия компании - разработка и производство космических систем и технологий, которые внесут свой вклад в экономический рост и научно-техническое развитие Республики Казахстан, а также укрепление национальной безопасности и обороны страны.
Основными направлениями деятельности компании являются:

1) ғарыш бағдарламалары мен жобаларын әзірлеуге және іске асыруға қатысу;
2) әлеуметтік-экономикалық міндеттерді шешуге бағытталған аса тиімді ғарыш технологияларын құру және енгізу;
3) ғылымды қажетсінетін ғарыш технологиялары мен техниканы құру
және қолдану жөнінде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық
жұмыстар жүргізу;
4) Қазақстан Республикасы экономика салаларының мүддесінде мемлекеттік тапсырысты орындауға қатысу;
5) елдің ғарыш саласы үшін кәсіптік білім беру және кадрлар даярлау жүйесін дамытуға қатысу;
6) ғарыш саласының, оның ішінде "Байқоңыр" кешені бойынша нормативтік-құқықтық базасын құруға және жетілдіруге қатысу;
7) "Байқоңыр" кешенін бұдан әрі дамыту процестеріне қатысу. Компания қызметінің негізгі бағыттарына сәйкес және аса тиімділікке қол жеткізу мақсатында осы Жоспарға 1-қосымшада берілген ұйымдық құрылым таңдап алынды, ол мыналардан:
қызметі "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына , компанияның Жарғысына және корпоративтік басқару принциптеріне сәйкес қалыптасқан басқару органдарынан;
құрамына: Президент, Бірінші вице-президент, Вице-президенттер және Аппарат басшысы кіретін компания басшылығынан;
әкімшілік-басқару бөлімшелерінен, атап айтқанда: даму департаментінен, қаржы және экономика департаментінен, техникалық саясат департаментінен және ұйымдық бақылау бөлімін, заң қызметін, мемлекеттік тілді дамыту секторын, кадрлар бөлімін және логистика басқармасын қамтитын әкімшілік блогынан;
Арнайы конструкторлық бюроны, Жерүсті ғарыш инфрақұрылымын құру және пайдалану орталығын қамтитын Ғарыш техникасының арнайы конструкторлық-технологиялық бюросынан тұратын негізгі өндірістік бөлімшелерден;
компанияның Мәскеу қаласындағы өкілдігі және Байқоңыр қаласындағы филиалы кіретін компания қызметінің негізгі және қосымша түрлерін жүргізу үшін жағдайларды қамтамасыз ететін функцияларды жүзеге асыратын қосалқы бөлімшелерден тұрады.
Таңдап алынған басқару құрылымы 2009-2011 жылдар кезеңінде компанияның тиімді қызметін қамтамасыз етеді.
Таңдап алынған басқару моделі құрылымдық бөлімшелердің жедел-шаруашылық дербестілігін қамтамасыз етуге бағытталған, оны кеңейту жалпы компания қызметінің тиімділігін арттыруға ықпал етеді.
1.2. Нарықты (қызмет аясын) талдау
1.2.1. Компанияның ғарыш қызметтері нарығындағы бәсекелестері мен үлесі
Компания қабылданған даму стратегиясына сәйкес ғарыш қызметтері нарығының мынадай:

1) участие в разработке и реализации космических программ и проектов;
2) создание и внедрение высокоэффективных космических технологий, направленных на решение социально-экономических задач;
3) проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по созданию и применению наукоемких космических технологий и техники;
4) участие в выполнении государственного заказа в интересах отраслей экономики Республики Казахстан;
5) участие в развитии системы профессионального образования и подготовки кадров для космической отрасли страны;
6) участие в создании и совершенствовании нормативно-правовой базы космической отрасли, в том числе по комплексу "Байконур";
7) участие в процессах по дальнейшему развитию комплекса "Байконур".
В соответствии с основными направлениями деятельности компании и с целью достижения наибольшей эффективности была выбрана организационная структура, представленная в Приложении 1 к настоящему Плану состоящая из:
органов управления, деятельность которых сформирована в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах", Уставом компании и принципами корпоративного управления;
руководства компании, в состав которого входят: Президент, Первый вице-президент, Вице-президенты и Руководитель аппарата;
административно-управленческих подразделений, а именно: департамент развития, департамент финансов и экономики, департамент технической политики и административный блок, включающий в себя организационно-контрольный отдел, юридическую службу, сектор развития государственного языка, отдел кадров и управление логистики;
основных производственных подразделений, состоящих из: Специального конструкторско-технологического бюро космической техники, включающего в себя Специальное конструкторское бюро, Центр создания и эксплуатации наземной космической инфраструктуры;
вспомогательных подразделений, осуществляющих функции обеспечения условий для ведения основных и вторичных видов деятельности компании, куда входят: представительство компании в городе Москве и филиал компании в городе Байконыр.
Выбранная структура управления обеспечит эффективную деятельность компании на период 2009-2011 годы.
Выбранная модель управления направлена на обеспечение необходимой оперативно-хозяйственной самостоятельности структурных подразделений, расширение которой способствует повышению эффективности деятельности компании в целом.
1.2. Анализ рынка (сферы деятельности)
1.2.1. Конкуренты и доля компании на рынке космических услуг
Компания в соответствии с принятой стратегией развития планирует реализовывать ряд проектов, относящихся к следующим сегментам рынка космических услуг:

1) ғарыш аппараттарын (бұдан әрі - ҒА) жобалау, жасау және сынау жөніндегі;
2) Жерді қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесін (бұдан әрі - ЖҚЗ ҒЖ) құру жөніндегі;
3) Қазақстан Республикасының жоғары дәлдікті спутниктік навигация жүйесінің жерүсті инфрақұрылымын құру жөніндегі сегменттеріне жататын бірқатар жобаларды іске асыруды жоспарлап отыр.
ҒА жобалау, жасау және сынау нарығы бойынша ҒА өндірісінің барлық дүниежүзілік нарығының сыйымдылығы жылына шамамен 55-60 бірлік құрайды және нарықтың жетекші қатысушыларының арасында бірдей бөлінген: Tales Alenia Spase - 5; Воеing - 5; EADS Astrium - 9; ISRO - 2; Lockheed Martin - 7; Mitsubishi NES - 4; "М. Решетников атындағы прикладная механика" ғылыми-өндірістік бірлестік - 7; Orbital Scinces Corp. - 7; SS/L - 9; SSTL - 4.
Спутниктерді жасап шығаратын, атап айтқанда Қытайдың, Үндістанның, Ресейдің, Жапонияның жаңа компанияларының пайда болуымен байланысты нарықта бәсекелестіктің одан әрі өсуі күтілуде.
Даму стратегиясының шеңберінде компания, Астана қаласында іске асырылуы жоспарланып отырған, "Ғарыш техникасының арнайы конструкторлық-технологиялық бюросының құрастыру-сынау кешенін (бұдан әрі - ҒТ АКТБ ҚұСК) құру" жобасын іске асыруда.
Қалыптасқан бәсекелестік деңгейін ескере отырып, компания ҚұСК жобасының шеңберінде жүргізген маркетингтік зерттеулерге сәйкес, компания ҒА өндірісінің жалпы әлемдік коммерциялық нарығының 5% аспайтын көлемін — бұл жылына орта сыныпты 1 ҒА немесе 2—3 кіші ҒА көздейді.
Ғарыш қызметтері нарығының бұл сегменті аса жоғары бәсекелестік деңгейімен ерекшеленеді. Атап айтқанда, қазіргі уақытта шағын ҒА әзірлеу мен жасауды мына елдердің: Ұлыбритания, Германия, Жапония, Бразилия, Финляндия, Испания, Оңтүстік Корея, Израиль, Австралия, Үндістан, Нидерланд, Португалия, Чили, Мексика, ОАР, Швеция, Канада және т.б. кәсіпорындары жүзеге асырады.
Сонымен, Қазақстанның ҒА АКТБ орташа қол жетерлік зкспорттық әлеуеті жылына 60-100 млн. доллар құнымен 1 шағын ҒА құрай алады.
Ішкі нарықты ескере отырып, әзірлеу, құрастыру және сынау бойынша құрылатын ҒТ АКТБ ҚұСК жиынтық көлемі жобаның өндірістік объектілерін пайдалануға енгізу кезеңінен бастап жылына 160-200 млн. доллар жалпы құнымен 3 ҒА дейін құрай алады.
Компанияның маркетингтік қызметінің алдын-ала бағалауы бойынша Жерді қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесінің (бұдан әрі - ЖҚЗ ҒЖ) қызметтер көрсету дүниежүзілік нарығының жалпы көлемі қазіргі уақытта шамамен 650 млн. АҚШ долларын құрайды.
ЖҚЗ деректерін ұсынудың дүниежүзілік қызметтер көрсету нарығындағы негізгі бәсекелестері мына халықаралық компаниялар: GеоЕyе (АҚШ), Digital Globe (АҚШ), ІmageSat International (Израиль), SPORTImage (Франция) және Аntriх (Үндістан) болып табылады. Бұл ретте ЖҚЗ ҒЖ қызметтер көрсету нарығының негізгі қатысушыларының жалпы үлесі 98 %, қалғандары - 2 % құрайды.

1) по проектированию, изготовлению и испытанию космических аппаратов (далее - КА);
2) по созданию космической системы дистанционного зондирования Земли (далее - КС ДЗЗ);
3) по созданию наземной инфраструктуры системы высокоточной спутниковой навигации Республики Казахстан.
По рынку проектирования, изготовления и испытанию КА емкость всего мирового рынка производства КА составляет порядка 55 - 60 единиц в год и равномерно распределена между ведущими участниками рынка: Tales Alenia Space - 5; Boeing - 5; EADS Astrium - 9; ISRO - 2; Lockheed Martin - 7; Mitsubishi NEC - 4; Научно-производственное объединение "Прикладная механика им. М. Решетнева" - 7; Orbital Sciences Corp. - 7; SS/L - 9; SSTL - 4.
В дальнейшем ожидается рост конкуренции на рынке, в связи с появлением новых компаний, производящих спутники, в частности из Китая, Индии, России, Японии и др. стран.
В рамках стратегии развития компанией реализуется проект "Создания сборочно-испытательного комплекса специального конструкторско-технологического бюро космической техники" (далее - СбИК СКТБ КТ), который планируется реализовать в городе Астане.
Согласно маркетинговым исследованиям компании, проведенным в рамках проекта СбИК с учетом сложившегося уровня конкуренции, компания сможет рассчитывать на не более 5 % объем общемирового рынка производства КА, это 1 КА среднего класса или 2 - 3 малых КА в год.
Данный сегмент рынка космических услуг отличается повышенным уровнем конкуренции. В частности, разработку и изготовление малых КА в настоящее время осуществляют предприятия таких стран как: Великобритания, Германия, Япония, Бразилия, Финляндия, Испания, Южная Корея, Израиль, Австралия, Индия, Нидерланды, Португалия, Чили, Мексика, ЮАР, Швеция, Канада и др.
Таким образом, средний достижимый экспортный потенциал СКТБ КТ Казахстана может составить 1 малый КА стоимостью 60 - 100 млн. долларов США в год.
С учетом внутреннего рынка суммарный объем создаваемого СбИК СКТБ КТ по разработке, сборке и испытаниям может составить до 3 КА общей стоимостью в 160 - 200 млн. долларов США в год с начала ввода в эксплуатацию производственных объектов проекта.
По предварительной оценке маркетинговой службы компании, общий объем мирового рынка услуг космической системы дистанционного зондирования Земли (далее - КС ДЗЗ) в настоящее время составляет порядка 650 млн. долларов США.
Основными конкурентами на мировом рынке услуг предоставления данных ДЗЗ являются международные компании: GeoEye (США), Digital Globe (США), ImageSat International (Израиль), SPOTImage (Франция) и Antrix (Индия). При этом общая доля основных участников рынка услуг КС ДЗЗ составляет 98 %, остальных - 2 %.

Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасындағы ЖҚЗ қызметтерін көрсету нарығы қалыптасу сатысында, компанияның маркетингтік қызметі жүргізген маркетингтік зерттеулерге сәйкес оның сыйымдылығы шамамен 350-500 мың АҚШ долларын құрайды.
Жоғар дәлдікті спутниктік навигацияның жер үсті жүйесінің қызметтер көрсету нарығы бойынша, қазіргі уақытта бұл ғарыш саласындағы аса тез дамитын және перспективалық нарық екенін айта кеткен жөн. TNhe European Commission`s Galileo Market Observatory - ғылыми-зерттеу орталығының деректері бойынша бұл нарықтың жылдық жалпы табысы 2010 жылы 26 млрд. АҚШ долларына жетеді және 2020 жылға қарай - 104 млрд. дейін өседі. Бұл ретте навигациялық жүйелер нарығы кеңінен айқындалды, сондықтан жоба бірқатар сегменттер мен қызметтерді қамтиды.
Аталған нарық Қазақстан Республикасында бүгінгі таңда қалыптасу сатысында.
1.2.2. Негізгі клиенттер (тұтынушылар мен тапсырыс берушілер)
Компанияның стратегиясын іске асыру жөніндегі міндеттерге сәйкес, ішкі нарықта компания қызметтерінің соңғы тұтынушылары мемлекеттік органдар, ұлттық компаниялар, телекоммуникациялық және көлік секторының корпорациялары, сондай-ақ жаппай көпшілік тұтынушылары болады деп күтілуде. Сыртқы нарықта Компанияның өнімі мен қызметтерінің негізгі тұтынушылары трансұлттық компаниялар, ірі халықаралық, аэроғарыш және телекоммуникациялық корпорациялар, сондай-ақ дүниежүзілік ғарыш нарығында ЖҚЗ деректерінің маркетингін жүзеге асыратын ұйымдар болады.
Компанияның іске асыратын жобаларының негізгі міндеттерін ескере отырып, компанияның өнімі мен қызмет көрсетулерінің мынадай негізгі тұтынушылары мен тапсырыс берушілерін анықтауға болады.
"Жерді қашықтықтан зондтау ұлттық ғарыш жүйесін құру" жобасы бойынша:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі;
2) Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар
министрлігі;
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі;
4) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі;
5) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі;
6) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі;
7) Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі;
8) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті;
9) Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі;
10) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары: "ҚазМұнайГаз"
ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы; "ҚазТрансОйл" акционерлік қоғамы; "Қазақстанкаспийшельф" акционерлік қоғамы; "КЕGОК" акционерлік қоғамы; "Азия Софт" жауапкершілігі шектеулі серіктестік; "Қазақтелеком" акционерлік қоғамы; "ГосПНЦзем" республикалық мемлекеттік кәсіпорын; құрылыс индустрия саласындағы ғылыми-зерттеу ұйымдары;

В настоящее время рынок услуг ДЗЗ в Республике Казахстан находится на стадии формирования и его емкость, согласно маркетинговым исследованиям, проведенным маркетинговой службой компании, составляет порядка 350 - 500 тыс. долларов США в год.
По рынку услуг наземной системы высокоточной спутниковой навигации можно отметить, что в настоящее время данный рынок является одним из наиболее быстро растущих и перспективных в космической отрасли. Согласно данным исследовательского центра - The European Commission's Galileo Market Observatory, валовой годовой доход этого рынка достигнет 26 млрд. долларов США в 2010 году, и вырастет до 104 млрд. - к 2020 году. При этом рынок навигационных систем был определен очень широко, вследствие чего проект охватывает целый ряд сегментов и услуг.
Указанный рынок в Республике Казахстан в настоящее время находится в стадии формирования.
1.2.2. Основные клиенты (потребители и заказчики)
В соответствии с задачами по реализации Стратегии компании предполагается, что конечными потребителями услуг компании на внутреннем рынке станут государственные органы, национальные компании, корпорации телекоммуникационного и транспортного сектора, а также массовый потребитель. На внешнем рынке основными потребителями продукции и услуг компании станут транснациональные компании, крупные международные аэрокосмические и телекоммуникационные корпорации, а также организации, осуществляющие маркетинг данных ДЗЗ на мировом космическом рынке.
С учетом основных задач проектов, реализуемых компанией, можно определить следующих основных потребителей и заказчиков продукции и услуг компании.
По проекту "Создание национальной космической системы дистанционного зондирования Земли":
1) Министерство обороны Республики Казахстан;
2) Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
3) Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан;
4) Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
5) Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
6) Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
7) Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан;
8) Комитет национальной безопасности Республики Казахстан;
9) Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами;
10) юридические лица Республики Казахстан: акционерное общество "Национальная компания "КазМунайГаз"; акционерное общество "КазТрансОйл"; акционерное общество "Казахстанкаспийшельф"; акционерное общество "KEGOK"; товарищество с ограниченной ответственностью "Азия Софт"; акционерное общество "Казахтелеком"; республиканское государственное предприятие "ГосПНЦзем"; научно- исследовательские организации в области строительной индустрии;

11) Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары;
12) Қазақстан Республикасының ғылыми ұйымдары;
13) дүниежүзілік нарықта деректер маркетингін жүзеге асыратын халықаралық компаниялар (GeoEye, Digital Globe, ImageSat International, SPORTImage, Antrix);
14) шетел мемлекеттерінің мемлекеттік органдары;
15) халықаралық және ішкі жаппай көпшілік нарығы.
"Құрастыру-сынау кешенін құру" жобасы бойынша:
1) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі;
2) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі;
3) Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі;
4) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі;
5) Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі;
6) халықаралық спутниктік байланыс операторлары, әлемнің түрлі елдерінің мемлекеттік институттары мен ұйымдары.
"Қазақстан Республикасының жоғарыдәлдікті спутниктік навигация жүйесінің жерүсті инфрақұрылымын құру" жобасы бойынша:
1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі;
2) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі;
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі;
4) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі;
5) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі;
6) Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі;
7) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі;
8) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі;
9) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі;
10) Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі;
11) Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі;
12) Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі;
13) Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі;
14) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті;
15) "Казаэронавигация" РМК;
16) басқа ұйымдар: қалалық қоғамдық көлік (автобус және троллейбус парктері, таксопарктер); жүк тасу (оның ішінде транзиттік) бойынша қызметтер көрсететін компаниялар; су, теңіз және теміржол көлігі; қалааралық жолаушы тасымалы (оның ішінде туристік); қауіпті және бағалы жүктер тасымалы.
1.3. 2006 - 2008 жылдарғы өндірістік-қаржы қызметті талдау
2006 - 2007 жылдарғы қаржы экономикалық қызметтің қорытындысы
Компания 2005 жылғы маусымнан бастап жұмыс істейді, 2006 және 2007 жылдарда орындалған жұмыс көлемінің динамикасы Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 25 қаңтардағы N 1513 Жарлығымен бекітілген "2005 - 2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ғарыш қызметін дамыту" мемлекеттік бағдарламасында көзделген іс-шаралар негізінде белгіленді.
2006 - 2007 жылдарғы қаржы экономикалық қызметтің қорытындылары бойынша мынадай мәліметтер бар:

11) местные исполнительные органы Республики Казахстан;
12) научные организации Республики Казахстан;
13) международные компании, осуществляющие маркетинг данных ДЗЗ на мировом рынке (GeoEye, DigitalGlobe, Radarsat, Imagesat International, Antrix Corp., SpotImage);
14) государственные органы иностранных государств;
15) международный и внутренний массовый рынок.
По проекту "Создание сборочно-испытательного комплекса":
1) Министерство образования и науки Республики Казахстан;
2) Министерство обороны Республики Казахстан;
3) Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
4) Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
5) Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи;
6) международные операторы спутниковой связи, государственные институты и организации различных стран мира.
По проекту "Создание наземной инфраструктуры системы высокоточной спутниковой навигации Республики Казахстан":
1) Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
2) Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
3) Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан;
4) Министерство обороны Республики Казахстан;
5) Министерство образования и науки Республики Казахстан;
6) Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан;
7) Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
8) Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
9) Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
10) Министерство туризма и спорта Республики Казахстан;
11) Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
12) Агентство по информатизации и связи Республики Казахстан;
13) Агентство по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан;
14) Комитет национальной безопасности Республики Казахстан;
15) РГП "Казаэронавигация";
16) другие организации: городской общественный транспорт (автобусные и троллейбусные парки, таксопарки); компании, оказывающие услуги грузоперевозок (в том числе транзитные); водный, морской и железнодорожный транспорт; междугородние пассажирские перевозки (в том числе туристические); перевозчики опасных и ценных грузов.
1.3. Анализ производственно-финансовой деятельности
за 2006-2007 годы Итоги финансово-экономической деятельности за 2006-2007 годы
Компания функционирует с июня 2005 года, динамика объемов выполненных работ за 2006 и 2007 годы определялась на основе плана мероприятий, предусмотренных Государственной программой "Развитие космической деятельности в Республике Казахстан на 2005-2007 годы", утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 25 января 2005 года № 1513.
По прогнозным итогам финансово-экономической деятельности за 2007-2008 годы имеются следующие сведения:

2007 жылғы қорытындылар бойынша компания 500 754,0 мың теңге мөлшерінде таза табыс алды. Құрылған сәттен бастап компанияның жарғы капиталының мөлшері едәуір өсті, яғни компанияның жобаларын іске асыруға арналған қаражат жарғы капиталын ұлғайту жолымен республикалық бюджеттен бөлінеді. Сонымен, 2007 жылдың аяғында жалпы активтердің баланстық құны 10,8 млрд. теңгені құрады. 2008 жылдың аяғында жалпы активтердің баланстық құны 15,3 млрд. теңге деңгейінде болжанып отыр.
Шығыстардың көбеюі компания қызметкерлерінің жалақысын көтеру
қажеттілігімен (анықтама ретінде, компания құрылған сәттен бастап жалақы көтерілген жоқ) және шетелден білікті мамандар тарту қажеттілігімен байланысты. Қазіргі уақытта компанияның негізгі кірісі уақытша бос қаражатты "Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардың және акцияларының (үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұйымдардың қаржылық қызметтерді сатып алуының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 14 қыркүйектегі N 960 қаулысына сәйкес орналастыру есебінен қалыптасады. Жоспарланған кезеңге арналған компания кірісінің азаюы жобаларды іске асыру кезеңдеріне жоспарланған төлемдерге байланысты уақытша бос қаражат көлемінің азаюымен байланысты. Сонымен, компанияның жарғы капиталының жыл сайынғы көбеюіне қарамастан, 2011 жылдың аяғына қарай 1 586 236 мың теңге мөлшерінде шығын күтілуде.
Бюджетке мемлекеттік акциялар пакетіне дивидендтер түрінде түсетін түсімдер
Бүгінгі күні Компания өндірістік қуаттарды капиталға айналдыру, толығырақ жабдықтау, негізгі құралдарды қайта жаңғырту, ғимараттар мен құрылыстарды бұрынғы қалпына келтіру сатысында, осыған байланысты теріс қаржы нәтиже күтілуде. Компанияның мемлекеттік акциялар пакетіне дивидендтер төлеу 2013 жылдан ерте күтілмейді.
Қазақстандық және шетел қаржы институттарынан қарызға алынған қаражаттың көлемі мен негіздемесі
қазақстандық және шетел қаржы институттарынан қаражат алып пайдалану жүзеге асырылған жоқ.
Компанияның басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеуді және сыйлық беруді талдау
2007 - 2008 ж.ж. кезеңінде басшы қызметкерлердің еңбекақы төлеу қорының (бұдан әрі - ЕТҚ) төмендеуі 3,8 % құрады (90,2 млн. теңгеден 86,8 млн. теңгеге дейін). Басшы қызметкерлердің саны 2007 - 2008 ж.ж. кезеңінде 24-тен 23 адамға дейін азайды. Болжамды деректер бойынша 2009 - 2011 ж.ж. кезеңінде Компания қызметкерлерінің санын 234 адам деңгейінде ұстау жоспарланып отыр.
2007 жылдың қорытындылары бойынша бір қызметкердің орташа
жалақысы айына 142 000 теңге, басшы қызметкерлердікі - 313 000 мың теңге құрады. Компания іске асыратын жобалардың тәжірибелі іске асыру сатысына көшуімен байланысты 2009 жылы Компания қызметкерлерінің еңбекақы қорын, қызметкерлер санын сақтай отырып, көбейту жоспарланып отыр, бұл жобаларды тиімді іске асыру үшін білікті мамандар тарту қажеттілігімен байланысты.

По итогам 2007 года компанией получена чистая прибыль в размере 500 754,0 тыс. тенге. С момента образования компании, размер уставного капитала значительно увеличился, так как средства на реализацию проектов компании выделяются из республиканского бюджет путем увеличения уставного капитала. Таким образом, балансовая стоимость общих активов на конец 2007 года составила 10,8 млрд. тенге. На конец 2008 года стоимость общих активов прогнозируется на уровне 15,3 млрд. тенге.
Увеличение расходов связано с необходимостью увеличения заработной платы работников компании (справочно, с момента образования компании заработная плата не увеличивалась) и необходимостью привлечения квалифицированных специалистов из-за рубежа. Основной доход компании в настоящее время складывается за счет размещения временно свободных средств в соответствии постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2004 года № 960 "О некоторых вопросах приобретения государственными предприятиями на праве хозяйственного ведения и организациями, контрольный пакет акций (долей) которых принадлежит государству, финансовых услуг". Уменьшение дохода компании на планируемый период связан с уменьшением объема временно свободных средств, в связи с планируемой оплатой этапов реализации проектов. Таким образом, не смотря на ежегодное увеличение уставного капитала компании к концу 2011 года ожидается убыток в размере 1 586 236 тыс. тенге.
Поступления в бюджет в виде дивидендов на государственный пакет акций
Компания на сегодняшний день находится на стадии капитализации, дооснащения производственных мощностей, модернизации основных средств, реконструкции зданий и сооружений, в связи, с чем ожидается отрицательный финансовый результат. Выплата дивидендов на государственный пакет акций Компании ожидается не ранее 2013 года.
Объемы и обоснование заимствованных средств у казахстанских и иностранных финансовых институтов
Заимствование средств у казахстанских и зарубежных финансовых институтов не осуществлялось.
Анализ оплаты труда и премирования руководящих работников компании
Снижение Фонда оплаты труда (далее - ФОТ) руководящих работников за период 2007-2008 гг. составило 3,8 % (с 90,2 млн. тенге до 86,8 млн. тенге). Численность руководящих работников за период 2007-2008 гг. уменьшилась с 24 до 23 человек. Как показывают прогнозные данные за период с 2009-2011 гг., планируется поддержание численности работников компании на уровне 234 человек.
Средняя заработная плата одного работника по итогам 2007 года составила 142 000 тенге в месяц, у руководящих работников - 313 000 тенге в месяц. В связи с переходом проектов реализуемых Компанией на практическую стадию реализации в 2009 году планируется увеличение фонда оплаты труда работников Компании, при сохранении численности работников, что связано с необходимостью привлечения квалифицированных специалистов для эффективной реализации проектов.

2008 жылмен салыстырғанда 2011 жылы басшы қызметкерлердің еңбекақы қорын шамамен 2,6 есеге көбейту жоспарланып отыр (1-қосымшаны қара), бұл Компания іске асыратын жобаларды жабу және бұл үшін Ресей Федерациясынан, Франциядан және басқа елдерден жоғары білікті мамандарды тарту қажеттілігімен байланысты. Барлық есептерде жыл сайынғы инфляцияның болжамды деңгейі 10 % мөлшерінде ескерілген.
1-диаграмма: Компания қызметкерлерінің саны
(қағаз мәтінінен қараңыз)
1.4. Компанияның жүргізетін іс-шаралары
2008 жылдың аяғындағы жағдай бойынша компания "Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2008 - 2010 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 12 наурыздағы N 238 қаулысына сәйкес жоспарланған жобалар бойынша мынадай негізгі іс-шараларды аяқтауды жоспарлап отыр:
а) ЖҚЗ ҒЖ жобасы бойынша: ЖҚЗ ҒЖ жеткізіп тұрушысын белгілеу
бойынша 2 кезеңдік конкурс өткізу, жеткізіп тұрушыны белгілеу, жүйені
жеткізіп тұруға келісім-шарт жасасу, келісім-шарт шеңберінде ЖҚЗ ҒЖ құру процесінде қызметкерлерді оқытуды бастау;
б) ҚұСК жобасы бойынша: кешенді салу учаскесін белгілеу, құрылыс учаскесін дайындау, "ҚұСК құру" жобасы бойынша стратегиялық әріптесті белгілеу, БК құру, қызметкерлерді іріктеу және оқыту жөнінде жұмысты бастау;
в) ЖСНЖ жобасы бойынша: алдын-ала жоба әзірлеу, ҚЭН әзірлеу, ЖСНЖ нобайлық жобасын әзірлеу, Қазақстан Республикасының ЖСНЖ құру бойынша 2 кезеңдік конкурс жариялау.
Компания 2009 - 2011 жылдары 2008 - 2010 жылдарға арналған даму жоспарына сәйкес компанияның стратегиясын іске асыруға бағытталған жобаларды бұдан әрі іске асыруды және ҚұСК жұмыс істеуін қамтамасыз ететін инфрақұрылым (бұдан әрі - Ғарыш орталығы) құру жөніндегі жобаны іске асыруды бастауды жоспарлап отыр. Бұл жоба, ҚұСК толық бағалы жұмыс істеу үшін барлық қажетті инфрақұрылым құру жөніндегі міндеттерді қамтиды.
Қазіргі әлемдегі ғарыш саласында әзірлеуден, өндіруден және сынаудан бастап ғарыш жүйелері мен кешендерін пайдалануға дейін технологиялық процестерді байланыстыруға мүмкіндік беретін озат ғарыш технологияларын игеру жолымен ғарыш орталықтарын құру тәжірибесі қалыптасты.
Халықаралық тәжірибе (Цукуба (Жапония) қаласындағы ғарыш орталығы; ISRO (Үндістан) ғарыш орталығы; Тулуза қаласындағы (Франция) ғарыш орталығы); Мюнхен қаласындағы (Германия) IABG орталығы; RAL Spase (Ұлыбритания) және т.б.) ғарыш орталықтары тек қана өндірістік объектілердің шоғырлану орны ғана емес, ал ғарыш саласының дербес инфрақұрылымдық элементі болып табылатынын көрсетеді.
Ғарыш орталығы ҚұСК жұмыс істеуін қамтамасыз ететін инфрақұрылым ретінде барлық посткеңестік кеңістікте бірегей және өзінше жалғыз болып табылады, бір аумақта ықпалдасқан және ғарыш қызметтерінің кең спектріне бағытталған озат ғарыш технологияларын пайдалану арқылы ұлттық экономиканың жаңа деңгейге ауысуын қамтамасыз етеді.

В 2011 году по сравнению с 2008 годом планируется увеличение фонда оплаты труда руководящих работников примерно в 2,6 раза (см. Приложение 1), что связано с необходимостью закрытия реализуемых Компанией проектов и привлечения для этого высококвалифицированных специалистов из Российской Федерации, Франции и других стран. Во всех расчетах во внимание принят прогнозный уровень ежегодной инфляции в размере 10 %.
Диаграмма 1: Численность работников компании
(см. бумажный вариант)
1.4. Мероприятия, проводимые компанией
По состоянию на конец 2008 года компанией планируется завершить следующие основные мероприятия по проектам, запланированным в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2008 года № 238 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары" на 2008-2010 годы":
а) по проекту КС ДЗЗ: провести 2-х этапный конкурс по определению поставщика КС ДЗЗ, определить поставщика, заключить контракт на поставку системы, начать обучение персонала в процессе создания КС ДЗЗ в рамках контракта;
б) по проекту СбИК: определить участок строительства комплекса, подготовить участок строительства, определить стратегического партнера по проекту "Создания СбИК", создать совместное предприятие, начать работу по набору и обучению персонала;
в) по проекту СВСН: разработать аванпроект, разработать ФЭО, разработать эскизный проект СВСН, объявить 2-х этапный конкурс по созданию СВСН РК.
Компания на 2009-2011 годы планирует дальнейшую реализацию проектов в соответствии с Планом развития на 2008-2010 годы, направленные на реализацию Стратегии компании и начать реализацию проекта по созданию обеспечивающей инфраструктуры функционирования СбИКа (далее - Космический центр). Данный проект, включат в себя задачи по созданию всей необходимой инфраструктуры для полноценного функционирования СбИКа.
В современном мире в космической отрасли сформировался опыт создания космических центров путем освоения передовых космических технологий, которые позволяют увязать технологические процессы от разработки, производства и испытаний до эксплуатации космических систем и комплексов.
Международный опыт показывает (космический центр в г. Цукуба (Япония); космический центр ISRO (Индия); космический центр в г. Тулуза (Франция); Центр IABG в г. Мюнхене (Германия); RAL Space (Великобритания) и т.д.), что такие центры являются не просто местом сосредоточения исключительно производственных объектов, но и самостоятельным инфраструктурным элементом космической отрасли.
Космический центр как обеспечивающая инфраструктура функционирования СбИКа будет являться уникальным и единственным в своем роде на всем постсоветском пространстве, обеспечит переход национальной экономики на новый уровень путем использования передовых космических технологий, интегрированных на одной территории и ориентированных на широкий спектр космических услуг.

Компанияның қызметі негізгі қорларды құруға бағытталғандықтан, Компания 2005 - 2007 жылдар кезеңінде активтерді (акциялар пакеттерін, қатысу үлестерін) басқару жөнінде іс-шараларды жүзеге асырған жоқ.
1.5. 2009 — 2011 жылдарға арналған даму жоспары
1.5.1. Мақсаттар және міндеттер (стратегиялық және 2009 жылға арналған)
Компания өз қызметінде Қазақстан Республикасының ғарыш саласын дамытудың мынадай негізгі қағидаттарын басшылыққа алады:
1) ғарыш технологиялары мен жүйелерінің әртүрлі тұтынушыларға сапалы қызметтер көрсетуге бағытталуын;
2) ғарыш жобаларын әзірлеуден, жасаудан, сынаудан, іске асырудан бастап, аяқтауды және ғарыш техникасын кейінгі пайдалануды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін "толық аяқталған" бірыңғай технологиялық процесс құруды;
3) ғарыш техникасының әлемдік әзірлеушілерімен әріптестік қатынастарды жолға қою, бұл ғарыш техникасын өндірушілерден қызметтер сатып алуға қарағанда, Қазақстан Республикасының ғарыш саласына алдыңғы қатарлы технологияларды енгізуді қамтамасыз етеді;
4) ғарыш технологиялары мен жүйелерін бір пакетте жеткізумен ғарыш жүйелерін құру жөніндегі тапсырыстарды орындау барысында отандық мамандар даярлау.
Компанияның 2009 - 2011 жылдарға арналған негізгі жобаларының тізбесіне мыналар енеді:
"Қазақстан Республикасының Жерді қашықтықтан зондтау ұлттық ғарыш жүйесін құру";
"Жоғарыдәлдікті спутниктік навигация жүйесінің жерүсті инфрақұрылымын құру";
"ҒТ АҚТБ құрастыру-сынау кешенін құру";
"ҚұСК жұмыс істеуін қамтамасыз ететін инфрақұрылым құру".
Компанияның 2009 жылға арналған жобаларын іске асыру жөніндегі негізгі міндеттері мыналар болады:
ЖҚЗ ҒЖ жобасы бойынша: нобайлық жоба жөніндегі жұмысты аяқтау, ЖБК және ЖМК құжаттамасын әзірлеу жөніндегі жұмыстарды аяқтау, шығару құралдарын жасау жөніндегі жұмыстарды жүргізу, ЖМК эксперименттік-демонстрациялық фрагментін құру және іске қосу;
ҚұСК жобасы бойынша: техникалық жоба дайындау, құрылыс мердігерін белгілеу;
ЖСНЖ жобасы бойынша: үш аймақтық орталық және ұтқыр сараланған жүйе үшін техникалық және жұмыс құжаттамасын әзірлеу; аймақтық орталықтар үшін жабдық сатып алу бойынша жұмыс жүргізу; ұтқыр сараланған жүйені жабдықпен қамтамасыз ету; тұтынушының навигациялық аппаратурасын, ғаламдық навигациялық жүйелердің функционалдық қосымшаларын шығару бойынша тәжірибелік өндіріс ұйымдастыру үшін дайындық жұмыстары және телематикалық навигациялық жабдық (бұдан әрі - навигациялық жабдық); аймақтық жүйелерді пайдалануға енгізу үшін объектілерді дайындау жөнінде жұмыс жүргізу;
Ғарыш орталығы жобасы бойынша: ғарыш саласын қажетті инфрақұрылыммен қамтамасыз ету бойынша әкімшілік ғимаратын және тұрғын үйлер салу үшін жер учаскесін сатып алу, жобалауға рұқсат алу, мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес нобайлық және жұмыс жобаларын әзірлеу жөніндегі жұмыстарға тапсырыс жасау.

За период с 2005 по 2007 годы компания не осуществляла мероприятия по управлению активами (пакетами акций, долями участия), так как деятельность компании была направлена на создание основных фондов.
1.5. План развития на 2009-2011 годы
1.5.1. Цели и задачи (стратегические и на 2009 год)
В своей деятельности компания руководствуется следующими основными принципами развития космической отрасли Республики Казахстан:
1) ориентированность космических технологий и систем на предоставление качественных услуг различным потребителям;
2) построение единого технологического процесса, позволяющего осуществлять космические проекты "под ключ", т.е. от разработки, производства, испытания, запуска и дальнейшей эксплуатации космической техники;
3) налаживание партнерских отношений с мировыми разработчиками космической техники, что обеспечит трансферт передовых технологий в космическую отрасль Республики Казахстан в отличие от приобретения услуг у производителей космической техники;
4) подготовка отечественных специалистов в процессе исполнения заказов по созданию космических систем в одном пакете с поставкой космических технологий и систем.
В перечень основных проектов компании на 2009-2011 годы входят:
"Создание национальной космической системы дистанционного зондирования Земли Республики Казахстан";
"Создание наземной инфраструктуры системы высокоточной спутниковой навигации Республики Казахстан";
"Создание сборочно-испытательного комплекса СКТБ КТ";
"Создание обеспечивающей инфраструктуры функционирования СбИКа".
Основными задачами по реализации проектов компании на 2009 год будут:
по проекту КС ДЗЗ: завершение работ по эскизному проекту, завершение работ по разработке документации НЦК и НКУ, проведение работ по изготовлению средств выведения, создание и сдача в эксплуатацию экспериментально-демонстрационного фрагмента НЦК;
по проекту СбИК: подготовка технического проекта, определение подрядчика на строительство;
по проекту СВСН: разработка технической и рабочей документации для трех региональных центров и мобильной дифференциальной системы; проведение работ по закупке оборудования для региональных центров; обеспечение оборудованием мобильной дифференциальной системы; подготовительные работы для организации опытного производства по выпуску навигационной аппаратуры потребителя, функциональных дополнений глобальных навигационных систем и создание телематического навигационного оборудования (далее - навигационного оборудования); проведение работ по подготовке объектов к вводу для эксплуатации региональных систем;
по проекту Космический центр: закупить земельный участок для строительства административного здания и жилых домов по обеспечению космической отрасли необходимой инфраструктурой, получение разрешения на проектирование, заказ работ по разработке эскизного и рабочего проекта в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.

1.5.2. Негізгі бағыттар және іске асыру тетіктері
Компанияның даму стратегиясын тиімді іске асыру және Компанияның даму жоспарын іске асыруды басқару және мониторингі жүйесінің тиімділігін арттыру мақсатында Компания 2008 жылдың басынан бастап өз қызметіне қазіргі менеджмент жүйелерін, атап айтқанда:
- стратегиялық жоспарлау жүйесін;
- жобаларды басқару жүйесін;
- сапа менеджменті (ISO стандарттары бойынша сертификаттау) жүйесін;
- қаржыны басқару (бюджеттеу) жүйесін;
- "100 менеджер" жобасын іске асыру жолымен саланы білікті кадрлық әлеуетпен қамтамасыз етуге бағытталған қызметкерлерді басқару жүйесін енгізумен байланысты іс-шаралар кешенін жүргізуде.
Стратегиялық жоспарлау жүйесі (СЖЖ) нәтижеліліктің қаржы және өндірістік көрсеткіштерінің арасындағы тепе-теңдікті сақтай отырып, Компания дамуының стратегиялық бағытын, оның негізгі мақсаттары мен тетігін белгілей отыра, айқындауға мүмкіндік береді. СЖЖ енгізу нәтижесінде компанияның стратегиялық жоспары әр құрылымдық бөлімшенің шұғыл жұмыс жоспарына ауысады. Құрылымдық бөлімшелер нәтижеліліктің негізгі көрсеткіштеріне (бұдан әрі - ННК) жету үшін компанияның даму жоспарының орындалуына ай сайын аудит жүргізіледі.
Жобаларды басқару жүйесі (ЖБЖ) Компанияның бірыңғай қағидаттарына және техникалық саясатына сәйкес жобаларды жылдам әрі табысты аяқтау үшін қажетті барлық процестерді реттеуге мүмкіндік береді, бизнес жоспарлау сатысынан жобаны аяқтағанға дейін жобаларды басқару процестерін ұйымдастыруға арналған.
Бүгінгі күні 15 регламенттейтін құжат әзірленді және қолданылуда, Жобалау комитетінің жұмысы Компанияның даму стратегиясы, жұмыс жоспарларын бекіту және олардың орындалуын бақылау шеңберінде жобаны іске асыру мақсаттылығы мен тиімділігін қарайтын құрылым ретінде ұйымдастырылды.
Жоба бойынша жұмыстар басталғанға дейін ЖБЖ шеңберінде коммерциялық, техникалық, қаржы және заң сараптамалары , жүргізіледі, олар жобаның маркетингтік құрастырушысын және оның коммерциялық мақсатқа лайықтылығын бағалауға, жобаларды іске асыру жағдайларында озат технологиялар мен тетіктерді қолдануға, қаржы және басқа ресурстарды, жобаларды іске асыру барысында мамандарды даярлау бағдарламасын бағалауға, жобаның осы не өзге ғарыш жобаларына қатысу формалары заңдылығының, жобаны бастаған кезеңде Қазақстан Республикасы заңдарының халықаралық нормалары сақталуының заң аспектілерін қарауға және болдырмауға мүмкіндік береді.
Бюджеттеу немесе қаржыны басқару жүйесі (ҚБЖ) әр жоба және тұтас Компания тұрғысынан баптар бойынша қаржы көрсеткіштерін жоспарлауды және олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Компанияның даму жоспарын орындау шеңберінде қаржы қаражаттың тиімді пайдаланылуын бақылауды ұйымдастыру мақсатында Компания бюджетінің кассалық (нақты) орындалуын жобалар және тұтас Компания тұрғысынан апта сайын және ай сайын қазынашылық қызметі жүргізеді. Бұл Компанияның қаржы-шаруашылық қызметінің ашықтығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Кадрлар даярлау жүйесі (КДЖ) Компанияны ғарыш жүйелерінің өмірлік циклдерінің әр кезеңіндегі ғарыш технологиялары саласындағы білікті кадр мамандарымен, сондай-ақ қазіргі басқару жүйелері саласындағы мамандармен қамтамасыз етуге бағытталған. КДЖ енгізу нәтижесінде Компанияның даму стратегиясының шеңберіндегі міндеттерді шешу үшін мамандар даярлаудың бірыңғай бағдарламасы қалыптасады, мамандарды кәсіптік даярлауға анық талаптар тұжырымдалады, жобаларды іске асыру технологиялық процесінің тұрғысынан білікті мамандарға қажеттілік анықталады.
Бұл жобаны іске асыру Есеп комитетінің ескертулерінде көрсетілген шешілмеген мәселелер жағдайларын болдырмауға мүмкіндік береді.
Байқоңыр қаласындағы әкімшілік ғимаратын және екі тұрғын үйді қайта жаңғырту білікті мамандар тарту үшін қосымша стимул болып табылады.
Сапа менеджментінің жүйесі (СМЖ) компания қызметін басқарудың негізін салушы жүйе болып табылады және тіршілік әрекетінің негізгі процестерін формализациялау, халықаралық сапа стандарттары бойынша қазіргі және сапалы деңгейде оларды басқару тиімділігін арттыру үшін арналған. СМЖ енгізудің негізгі көрсеткіші Қазақстан Республикасының мүддесінде халықаралық стандарттарға сәйкес өндірілетін өнімнің (ғарыш техникасының) және көрсетілетін ғарыш қызметтерінің сапасын арттыру болып табылады.
Автоматтандырылған басқару жүйесі (АБЖ) ЕРR және CALS технологиялары негізінде автоматтау жүйесін қолданумен шұғыл басқару және жобалау жұмыстарын есепке алу тиімділігін арттыруға арналған. АБЖ Компания масштабындағы барлық негізгі процестерді жоспарлауды, есепке алуды, бақылауды және талдауды автоматтандыру үшін бірыңғай орта құруға мүмкіндік беретін ықпалдасқан қосымшалар жиынтығын қамтитын түрлі басқару функцияларын қолдауға бағытталған.
Көзделген жобалар шеңберінде компания оларды іске асыру тетігін мынадан көреді:

1.5.2. Основные направления и механизм реализации
В целях эффективной реализации стратегии развития Компании и повышения эффективности системы управления и мониторинга реализации плана развития Компании с начала 2008 года Компанией проводится комплекс мероприятий, связанных с внедрением в своей деятельности современных систем менеджмента, а именно:
системы стратегического планирования;
системы управления проектами;
системы менеджмента качества (сертификация по стандартам ISO);
системы управления финансами (бюджетирования);
системы управления персоналом, нацеленной на обеспечение
отрасли квалифицированным кадровым потенциалом путем реализации
проекта "100 менеджеров".
Система стратегического планирования (ССП) позволит определить стратегический курс развития Компании, выделяя основные цели и механизм их достижения с сохранением равновесия между финансовыми и производственными показателями результативности. В результате внедрения ССП стратегический план компании трансформирован в оперативный план работ каждого структурного подразделения. Ежемесячно проводится аудит исполнения плана развития Компании на предмет достижения структурными подразделениями ключевых показателей результативности (далее - КПР).
Система управления проектами позволит выстроить все процессы необходимые для скорейшего и успешного завершения проектов в соответствии с едиными принципами и технической политикой Компании, предназначена для организации процессов управления проектами от этапа бизнес планирования до завершения проекта.
На сегодняшний день разработаны и используются 15 регламентирующих документов, организована работа Проектного комитета как структуры по рассмотрению целесообразности и эффективности реализации проекта в рамках стратегии развития Компании, утверждения планов работ и контроля их исполнения.
До начала работ по проекту в рамках СУП проводится коммерческая, техническая, финансовая и юридическая экспертизы, позволяющие оценить маркетинговую составляющую проекта и его коммерческую целесообразность, применение передовых технологий и механизмов их трансферта в условиях реализации проектов, оценить финансовые и другие ресурсы, программу подготовки специалистов в ходе реализации проектов, рассмотреть и предупредить юридические аспекты проекта на предмет правомочности и формы участия в тех или иных космических проектах, соблюдения международных норм законодательства Республики Казахстан на стадии инициации проекта.
Система бюджетирования или управления финансами (СУФ) обеспечивает планирование и исполнение финансовых показателей по статьям в разрезе каждого проекта и по Компании в целом. С целью организации контроля эффективного использования финансовых средств в рамках исполнения Плана развития Компании кассовое (фактическое) исполнение бюджета Компании ведется службой казначейства в разрезе проектов и в целом по Компании еженедельно и ежемесячно. Это позволяет обеспечить прозрачность финансово-хозяйственной деятельности Компании.
Система подготовки кадров (СПК) нацелена на обеспечение Компании квалифицированными кадровыми специалистами в области космических технологий на каждом из этапов, жизненных циклов космических систем, а также специалистов в области современных систем управления. В результате внедрения СПК будет сформирована единая программа подготовки специалистов для решения задач в рамках стратегии развития Компании, сформулированы четкие требования к профессиональной подготовке специалистов, определена потребность в квалифицированных специалистах в разрезе технологического процесса реализации проектов.
Реализация данного проекта позволит не допустить случаи нерешенных вопросов, отраженных в замечаниях Счетного комитета.
Дополнительным стимулом для привлечения квалифицированных специалистов послужит реконструкция административного здания и двух жилых домов в г. Байконыр.
Система менеджмента качества (СМК) является основополагающей системой управления деятельностью компании и предназначена для формализации основных процессов жизнедеятельности, повышения эффективности их управления на современном и качественном уровне по международным стандартам качества. Основным показателем внедрения СМК станет повышение качества производимой продукции (космической техники) и оказываемых космических услуг в интересах Республики Казахстан в соответствии с международными стандартами.
Система автоматизированного управления (АСУ) предназначена для повышения эффективности оперативного управления и учета проектных работ с применением средств автоматизации на базе ERP и CALS технологий. АСУ нацелена на поддержку различных управленческих функций, включающих набор интегрированных приложений, которые позволяют создать единую среду для автоматизации планирования, учета, контроля и анализа всех основных процессов в масштабе Компании.
В рамках предусмотренных проектов компания видит механизм их реализации в следующем:

1) Ресей Федерациясының, Украинаның және әлемнің басқа елдерінің бейінді жоғары оқу орындарында және ғарыш орталықтарында мамандарды оқыту және біліктілігін арттыру;
2) ҒА дербес әзірлеу, жасау және сынау үшін өз жобалау-конструкторлық және құрастыру-сынау базасын кұру, ҒА өндіру жөніндегі объектілер құру бойынша Компанияның жобаларына қатысуға қабілетті стратегиялық әріптестікті анықтау арқылы Қазақстан Республикасына технологиялар трансфертін жүзеге асыру, отандық қызметкерлерді оқыту, қазақстандық кәсіпорынға (ҚұСК) тапсырыстарды қамтамасыз ету және т.б.;
3) Қазақстан Республикасының ғарыш қызметі саласындағы ағымдағы және ұзақ мерзімді бағдарламаларды әзірлеуге қатысу;
4) халықаралық ғарыш құқығын ескере отырып, ғарыш саласындағы стандарттар мен нормативтік құжаттарды қалыптастыру жолымен Қазақстан Республикасындағы ғарыш қызметінің құқықтық базасын құруға және дамытуға қатысу;
5) ғарыш қызметі саласындағы дүниежүзілік ғылыми-техникалық және инновациялық процестерге ықпалдасу және халықаралық сапа стандарттарын енгізу жолымен ынтымақтастықты дамыту.
1.5.3. Активтерді қайта құрылымдау және аутсорингті дамыту
Компания 2009 - 2011 жылдары активтерді қайта құрылымдау және аутсорсингті дамыту жөнінде іс-шаралар жоспарлап отырған жоқ.
1.5.4. Өнім өндірісін дамыту
Компания 2009 - 2011 жылдарда іске асыруға қабылдаған жобаларға сәйкес жоспарлаған кезеңде өнім өндірісі көзделмеген, яғни Компания іске асыратын жобалар ұзақ мерзімді сипатта.
Қазақстан Республикасы Жерді қашықтықтан зондтау жүйесінің міндеттері мынадай:
1) экологиялық қатер аймақтарының, дағдарыс өңірлерінің және жоғары антропогенді жүктемемен аумақтардың жағдайын тұрақты бақылау;
2) Қазақстан аумағының үстіндегі бұлт жабындысының мониторингі;
3) қауіпті метеорологиялық құбылыстардың ерте алдын алу;
4) Каспий теңізінің акваториясындағы мұнай дақтарының мониторингі;
5) өнеркәсіптік агломерациялар мен қалаланған аумақтар мониторингі;
6) радиациялық-қауіпті объектілер мониторингі;
7) мұздықтар мониторингі;
8) қатты пайдалы қазбалардың ашық кен шығарылатын жерлерінің мониторингі;
9) Арал теңізінің мониторингі және тозаңды дауылдарды тіркеу;
10) Семей ядролық сынақ полигонының және оған іргелес аумақтардың мониторингі;
11) Каспий теңізінің Қазақстан жағалауындағы айдау-желқума құбылыстарын бақылау;
12) Сырдария өзені алабының мониторингі;
13) шөлейттену процестерін бақылау;
14) Қазақстанның өнеркәсіптік қалаларының көшеттерін картаға түсіру.
Міндеттерді шешу, оларды өндіру 2012 жылдың басына жоспарланып отырған жүйе өнімінің мынадай түрлеріне негізделген:

1) обучение и повышение квалификации специалистов в профильных высших учебных заведениях и космических центрах Российской Федерации, Украины и других стран мира;
2) создание собственной проектно-конструкторской и сборочно-испытательной базы для самостоятельной разработки, изготовления и испытания КА, путем определения стратегического партнера способного участвовать в проектах Компании по созданию объектов по производству КА, осуществить трансферт технологий в Республику Казахстан, обучить отечественный персонал, обеспечить заказы на казахстанское предприятие (СбИК) и т.д.;
3) участие в разработке текущих и долгосрочных программ в сфере космической деятельности Республики Казахстан;
4) участие в создании и развитии нормативной правовой базы космической деятельности в Республике Казахстан с учетом международного космического права, путем формирования стандартов и нормативных документов в космической области;
5) развитие международного сотрудничества путем интеграции в мировые научно-технические и инновационные процессы в сфере космической деятельности и внедрения международных стандартов качества.
1.5.3. Реструктуризация активов и развитие аутсорсинга
На 2009-2011 годы компанией не планируются мероприятия по реструктуризации активов или привлечение услуг аутсорсинга.
1.5.4. Развитие производства продукции
Согласно проектам, принятым компанией к реализации в 2009-2011 годах производство продукции в запланированный период не предусматривается, так как проекты, реализуемые компанией, имеют долгосрочный характер.
Задачами системы дистанционного зондирования Земли Республики Казахстан будут:
1) регулярный контроль состояния зон экологических бедствий, кризисных регионов и территорий с повышенной антропогенной нагрузкой;
2) мониторинг облачного покрова над территорией Казахстана;
3) раннее предупреждение опасных метеорологических явлений;
4) мониторинг нефтяных пятен на акватории Каспийского моря;
5) мониторинг промышленных агломераций и урбанизированных территорий;
6) мониторинг радиационно-опасных объектов;
7) мониторинг ледников;
8) мониторинг открытых разработок твердых полезных ископаемых;
9) мониторинг Аральского моря и регистрация пыльных бурь;
10) мониторинг Семипалатинского испытательного ядерного полигона и прилегающих к нему территорий;
11) контроль сгонно-нагонных явлений на Казахстанском побережье Каспийского моря;
12) мониторинг бассейна реки Сырдарьи;
13) контроль процессов опустынивания;
14) картирование зеленых насаждений промышленных городов Казахстана.
Решение задач будет основано на следующих видах продукции системы, производство которых, запланировано к началу 2012 года:

1) аннотацияланған "аяқталмаған" деректерге;
2) өңдеудің стандарттық деңгейлерінің цифрлы бейнелері мен деректеріне;
3) стандартты радиометриялық және геометриялық түзетулер кіретін Жер бетінің калибрлі бейнелеріне;
4) Жер бетін бейнелеудің ортотрансформацияланған бейнелеріне;
5) Жер бетінің мозаикалық бейнелеріне;
6) Жер бетінің синтезделген бейнелеріне;
7) жалпы және арнайы мақсаттағы көп қабатты цифрлы (электрондық) карталарға;
8) рельефтер мен жердің үш өлшемді цифрлы үлгілеріне;
9) геоақпараттық жүйенің (бұдан әрі - ГАЖ) цифрлы тақырыптық қабатына.
Қазақстан Республикасының жоғарыдәлдікті спутниктік навигациясының жерүсті инфрақұрылымы жүйесін құру жобасы бойынша, жоба жоғары технологияларды, ғылымды қажетсінетін әзірлемелерді өнеркәсіптік игеру, ғылыми әзірлемелердің республиканың әлеуметтік-экономикалық даму талаптарына бағыну міндеттеріне сәйкес келетінін айта кеткен жен.
Кез келген қозғалыстағы объектілердің орналасқан жерін анықтау әр елдің экономикасының тиімділігін арттыру негіздерінің бірі болып табылады. Бірінші кезекте ол жерүсті және су көлігінің мониторингіне қатысты. Бұл проблема аумағы үлкен, тиімді географиялық жағдайдағы және орасан зор транзитті әлеуетке ие Қазақстан Республикасы үшін аса маңызды. Осыған байланысты оны іске асыру үшін бұл жобаны таңдау негізделген және дер кезіндегі болып табылады. Бұл жобаны іске асыру озат ғарыштық радионавигациялық технологияларды Қазақстан Республикасы экономикасының барлық салаларына іс жүзінде толық енгізуге мүмкіндік береді және бұл елдің жедел әлеуметтік-экономикалық дамуына ықпал етеді.
Құрастыру-сынау кешенін құру жобасы бойынша объекті пайдалануға енгізілгеннен кейін ғарыш аппараттарының өндірісі жылына шамамен 2 ғарыш аппаратын құрайды. Жобаның негізгі мақсаты өндірістің, ғарыш аппараттарын, тиімді жүктеме компоненттерін және ғарыш техникасы элементтерін сынау және пайдалануға енгізудің өзекті мәселелерін шеше алатын қазіргі жоғары технологиялық кәсіпорындарды құру және пайдалануға енгізу болып табылады, бұл Қазақстанда іске асырылатын жобалардың өзіндік құнын арзандатуға мүмкіндік туғызады.
1.5.5. Әлеуметтік саланы дамыту
Әлеуметтік саланы дамыту Компанияның жоғары білікті кадрлық құрамын қалыптастырудың, пікірлес топ құрудың және оның шығармашылық жұмысы үшін қолайлы климат жасаудың тиімді құралының бірі болып табылады.
Әлеуметтік саланы дамыту үшін, бірінші кезекте қызметкерлерді мынадай іс-шаралармен қамтамасыз ету жоспарлануда:
1) Қызметкерлерге материалдық көмек. Материалдық көмекті мынадай жағдайларда төлеу жоспарлануда:
қызметкерлерге жыл сайынғы ақылы еңбек демалысы кезінде сауығуға (емделу жәрдемақысы) штаттық кестеге сәйкес екі лауазымдық ақы мөлшерінде;
зейнеткерлікке шыққанда бір лауазымдық ақы мөлшерінде;
қызметкер некелескен жағдайда бір лауазымдық ақы мөлшерінде;
қызметкерде бір бала туғанда бір лауазымдық ақы мөлшерінде, ал екі және одан көп бала туғанда екі лауазымдық ақы мөлшерінде;
қызметкердің жұбайының және балаларының, ата-анасының, туғандарының, өгей аға/апаларының өлімімен байланысты бір лауазымдық ақы мөлшерінде.
Бұдан басқа, Компания қызметкерлерінің еңбегін ынталандыру және уәждемелеу жүйесі әзірленді, ол белгіленген тәртіппен реттеледі.

1) аннотированные "сырые" данные;
2) цифровые изображения и данные стандартных уровней обработки;
3) калиброванные изображения поверхности Земли, включающие стандартную радиометрическую и геометрическую коррекцию;
4) ортотрансформированные изображения поверхности Земли;
5) мозаичные изображения поверхности Земли;
6) синтезированные изображения поверхности Земли;
7) многослойные цифровые (электронные) карты общего и специального назначения;
8) трехмерные цифровые модели рельефа и местности;
9) цифровые тематические слои геоинформационной системы (далее - ГИС).
По проекту создания наземной инфраструктуры системы высокоточной спутниковой навигации Республики Казахстан необходимо отметить, что проект соответствует задачам промышленного освоения высоких технологий, наукоемких разработок, подчинения научных разработок требованиям социально-экономического развития республики.
Определение местоположения любых движущихся объектов является одной из основ повышения эффективности экономики любой страны. В первую очередь это относится к мониторингу наземного и водного транспорта. Особенно актуальна данная проблема для Республики Казахстан, обладающей большой территорией, выгодным географическим положением и, несомненно, огромным транзитным потенциалом. В этой связи выбор данного проекта для его реализации является весьма обоснованным и своевременным. Реализация данного проекта позволит в полной мере (внедрить передовые космические радионавигационные технологии практически во все отрасли экономики Республики Казахстан и это будет способствовать ускоренному социально-экономическому развитию страны.
По проекту создания Сборочно-испытательного комплекса производство космических аппаратов после ввода в эксплуатацию объекта составит около 2-х космических аппаратов в год. Основной целью проекта является создание и ввод в эксплуатацию современного высокотехнологичного предприятия, способного решать актуальные задачи производства, испытаний и ввода в эксплуатацию космических аппаратов, компонентов полезной нагрузки и элементов космической техники, что позволит удешевить себестоимость проектов реализуемых в Казахстане.
1.5.5. Развитие социальной сферы
Развитие социальной сферы является одним из эффективных инструментов формирования высококвалифицированного кадрового персонала компании, создания коллектива единомышленников и благоприятного климата для его творческой работы.
Для развития социальной сферы в первую очередь планируется обеспечение следующих мероприятий для сотрудников:
1) Материальная помощь работникам. Материальную помощь планируется выплачивать в следующих случаях:
на оздоровление (лечебное пособие) во время ежегодного оплачиваемого трудового отпуска в размере двух должностных окладов согласно штатному расписанию;
при выходе на пенсию в размере одного должностного оклада;
при вступлении работника в брак в размере одного должностного оклада;
при рождении у работника ребенка в размере одного должностного оклада, а при рождении у работника двух и более детей в размере двух должностных окладов;
в связи со смертью супруга/и, детей, родителей работника, родных, сводных братьев/сестер в размере одного должностного оклада.
Кроме того, разработана система материальной и нематериальной мотивации работников компании, которая регулируется в установленном порядке.

1.5.6. Қоршаған ортаны қорғау, еңбек қауіпсіздігі техникасын сақтау жөніндегі іс-шаралар
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес компания қоршаған ортаны қорғау туралы заңдарды, оның сапасының нормативтерін және экологиялық талаптарды сақтау жүктелген табиғат пайдаланушысы болып табылады.
Әзірленіп жатқан "2008 - 2020 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ғарыш қызметін дамыту туралы" мемлекеттік бағдарламаның шеңберінде қоршаған ортаны қорғауға және Қазақстан Республикасында, оның ішінде "Байқоңыр" кешеніндегі ғарыш қызметінің нәтижесінде қалыптасатын экологиялық шиеленісті төмендетуге бағытталган іс-шаралар көзделуде. Компаниядағы еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі жөніндегі негізгі іс-шаралар ұйымдық, техникалық, әдістемелік, өндірістік және санитарлық-гигиеналық жұмыстар кешеніне бағытталған.
1.5.7. Күрделі салымдар көлемі
2009 - 2011 жылдар аралығында компанияның жобаларына арналған күрделі салымдар көлемі мынаны құрайды: 2009 жылы - 6 456 594 мың теңге; 2010 жылы - 16 198 046 мың теңге; 2011 жылы - 22 669 009 мың теңге, оның ішінде бекітілген "2009 - 2011 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2008 жылғы 4 желтоқсадағы N 96-ІV Қазақстан Республикасы Заңының шеңберінде: 2009 жылы - 5 178 421 мың теңге; 2010 жылы - 15 447 818 мың теңге; 2011 жылы - 19 535 169 мың теңге.
Жобалар тұрғысынан жарғылық капиталдың ұлғаюы мынадай болады:
1. "Жерді қашықтықтан зондтау 2 оптикалық-электрондық ғарыш аппараттары, жерүсті басқару кешені және жерүсті мақсатты кешені құрамында Қазақстан Республикасының Жерді қашықтықтан зондтау ұлттық ғарыш жүйесін құру" жобасы: 2009 жылы - 2 338 100 мың теңге; 2010 жылы - 10 004 200 мың теңге; 2011 жылы - 11 426 458 мың теңге.
2. "Ғарыш аппараттарын құрастыру және сынау жөніндегі Ғарыш техникасының арнайы конструкторлық-технологиялық бюросының Құрастыру-сынау кешенін құру" жобасы: 2009 жылы — 2 164 321 мың теңге; 2010 жылы - 4 759 618 мың теңге; 2011 жылы - 7 092 711 мың теңге.
3. "Жоғарыдәлдікті спутниктік навигация жүйесінің жерүсті
инфрақұрылымын құру" жобасы: 2009 жылы - 676 000 мың теңге; 2010 жылы - 684 000 мың теңге; 2011 жылы - 1 016 000 мың теңге.
4. "ҚұСК жұмыс істеуін қамтамасыз ететін инфрақұрылым құру" жобасы: 2009 жылы - 1 278 173 мың теңге; 2010 жылы - 750 228 мың теңге; 2011 жылы - 3 133 840 мың теңге.
1.5.8. Өзіндік құн құрылымы
Қазақстан Республикасы ғарыш саласының қалыптасу үрдісінде компанияның қызметі ұзақ мерзімді сипаттағы бірыңғай өндірістік цикл құруға бағытталған ғарыш жобаларын іске асыруға бағдарланатын болады. Құрылып жатқан ғарыш техникасының арнайы конструкторлық-технологиялық бюросы Құрастыру-сынау кешенінің шеңберінде бірыңғай өндірістік цикл құру көзделіп отыр, оның шеңберінде идеяны әзірлеуден бастап ғарыш аппараттарын құрастырумен және сынаумен аяқталатын жұмыстар орындалады. Компания жоспарлаған жобалардың құрамдауыштарын пайдалануға қосуына қарай жобаларды іске асырумен байланысты шығындар капиталға айналдырылатын болады.
Қазіргі уақытта Компанияның қызметі, болашақта олардың көмегімен әр жобаның шеңберінде дайын өнім жасалатын өңдірістік қорлар құруға бағытталған.

1.5.6. Мероприятия по охране окружающей среды, соблюдению
техники и безопасности труда
Согласно Экологическому кодексу Республики Казахстан, компания является природопользователем, на которого возлагаются обязанности по соблюдению законодательства об охране окружающей среды, нормативов ее качества и экологических требований.
В рамках разрабатываемой Государственной программы "Развитие космической деятельности в Республике Казахстан на 2008-2020 годы" предусматриваются мероприятия, направленные на охрану окружающей среды и снижение экологической напряженности, формируемой в результате космической деятельности в Республике Казахстан, в том числе на комплексе "Байконур". Основные мероприятия по охране труда и техники безопасности в компании ориентированы на комплекс организационных, технических, методических, производственных и санитарно-гигиенических работ.
1.5.7. Объем капитальных вложений
Объем капитальных вложений на проекты компании в течение 2009-2011 годы составит: 2009 год - 6 456 594 тыс. тенге; 2010 год - 16 198 046 тыс. тенге; 2011 год - 22 669 009 тыс. тенге, в том числе в рамках утвержденного Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2009-2011 годы" № 96-IV от 4 декабря 2008 года: 2009 год - 5 178 421 тыс. тенге; 2010 год - 15 447 818 тыс. тенге; 2011 год - 19 535 169 тыс. тенге.
В разрезе проектов увеличение уставного капитала выглядит следующим образом:
1. Проект "Создание космической системы дистанционного зондирования Земли Республики Казахстан, в составе из 2-х оптико-электронных космических аппаратов дистанционного зондирования Земли, наземный комплекс управления и наземный целевой комплекс": 2009 год - 2 338 100 тыс. тенге; 2010 год - 10 004 200 тыс. тенге; 2011 год - 11 426 458 тыс. тенге.
2. Проект "Создание сборочно-испытательного комплекса Специального конструкторско-технологического бюро космической техники по сборке и испытанию космических аппаратов": 2009 год - 2 164 321 тыс. тенге; 2010 год - 4 759 618 тыс. тенге; 2011 год - 7 092 711 тыс. тенге.
3. Проект "Создание наземной инфраструктуры системы высокоточной спутниковой навигации": 2009 год - 676 000 тыс. тенге; 2010 год - 684 000 тыс. тенге; 2011 год - 1 016 000 тыс. тенге.
4. Инвестиционный проект "Создание обеспечивающей инфраструктуры функционирования СбИКа": 2009 год - 1 278 173 тыс. тенге; 2010 год - 750 228 тыс. тенге; 2011 год - 3 133 840 тыс. тенге.
1.5.8. Структура себестоимости
В процессе становления космической отрасли Республики Казахстан деятельность компании будет ориентирована на реализацию космических проектов, нацеленных на построение единого производственного цикла, которые имеют долгосрочный характер. В рамках создаваемого Сборочно-испытательного комплекса Специального конструкторско-технологического бюро космической техники предполагается создание единого производственного цикла, в рамках которого будут выполняться работы начиная от разработки идеи и заканчивая сборкой и испытанием космических аппаратов. Затраты, связанные с реализацией проектов, будут капитализированы по мере ввода в эксплуатацию компонентов, запланированных компанией проектов.
В настоящее время деятельность Компании направлена на создание производственных фондов, с помощью которых в будущем, в рамках каждого проекта будет создаваться готовая продукция.

Компанияның 2009 - 2011 жылдар кезеңіндегі әкімшілік және жалпы қосымша шығындары республикалық бюджеттен жобаларды іске асыруға бөлінетін жоспарланған сомалардың шамамен 7,11% құрайды. Әкімшілік және жалпы қосымша шығындар пайызы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджеттен бөлінген қаражат сомасына байланысты өзгертілуі мүмкін.
2009 жылға арналған жалпы және әкімшілік шығындар 1 659 891 мың теңге көлемінде жоспарланды (қосымшаны қараңыз).
1.5.9. Баға және тарифтік саясатты негіздеу
Компания жоспарлаған жобалардың жоғары өзіндік құнын ескере отырып, жобалардың өнімдеріне арналған тарифтер ұқсас қызметтерге арналған қолданылып жүрген бағалардан төмен болуға тиіс. Бұл ретте, компанияның жобалары мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық міндеттерін, ғылыми сипаттағы міндеттерді шешуге бағытталғанын және олар коммерциялық сипатта емес екенін ескеру қажет, бұл компанияның баға саясатында көрсетілетін болады.
1.5.10. Кадрлық саясат
Компанияның кадрлық саясаты Ресейдің, Украинаның жоғары оқу орындарының мамандандырылған түлектерін, "Болашақ" бағдарламасы бойынша түлектерді, аэроғарыш саласында және аралас салаларда практикалық жұмыс тәжірибесі, сондай-ақ ғылыми саладағы жұмыс тәжірибесі бар мамандарды тартумен ұжымды ғарыш қызметі саласындағы біліктілігі жоғары мамандармен жасақтауға бағытталған.
Компания кадрмен қамтамасыз ету шеңберінде мыналарды жоспарлап отыр:
1) компания қызметкерлерін бағалау жүйесін енгізуді;
2) компанияның кадрлық резервін қалыптастыруды;
3) қызметкерлердің табысты өндірістік жұмысын уәждеу үшін
жағдайлар жасауды;
4) кадрлар даярлау және қайта даярлау жүйесін құруды;
5) сараланған еңбек ақы жүйесін енгізуді.
Компанияның кадрлық саясатының негізгі бағыттары ғарыш саласы үшін кадрлық әлеуетті мыналардың негізінде қалыптастыру:
1) Қазақстанның, Ресейдің, Еуропаның және әлемнің жетекші елдерінің жоғары оқу орындарында жоғары кәсіптік білімді мамандар даярлауды ұйымдастыру, сондай-ақ жас мамандарды "Болашақ" бағдарламасы бойынша оқыту үшін жіберу жолымен;
2) қызметкерлерді даярлау деңгейін арттыру бойынша шаралар өткізу: ғарыш қызметі саласындағы жетекші институттар мен орталықтардан профессорлық-оқытушылық құрамды және ғалымдарды шақырумен семинарлар мен біліктілікті арттыру курстарын ұйымдастыру, сондай-ақ қашықтықтан оқыту технологияларын пайдалану;
3) осы не өзге жобаны іске асыру шеңберінде жобаларды іске асыруға қатысатын шетелдік әріптестермен, шеттегі ұйымдармен жасалған келісім-шарттар негізінде осы немесе өзге жобаны іске асыру үрдісінде қазақстандық мамандарды өндірісте оқыту және тағылымдамадан өткізу практикасын енгізу болып табылады.
Бұдан басқа, компания кадрлық саясаттың негізгі ережелерін мынадай жолмен іске асырады:

Административные и общие накладные расходы Компании на период 2009-2011 годы составляют в среднем 7,11 % от запланированных сумм, выделяемых из республиканского бюджета на реализацию проектов. Процент административных и общих накладных расходов может быть изменен в зависимости от суммы средств, выделенных из республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.
Общие и административные расходы на 2009 год запланированы в размере 1 659 891 тыс. тенге (см. приложение).
1.5.9. Обоснование ценовой и тарифной политики
Учитывая высокую себестоимость проектов, запланированных компанией, тарифы на продукцию проектов должны быть ниже существующих цен на аналогичные услуги. При этом необходимо учесть что, проекты компании направлены на решение социально-экономических задач государства, задач научного характера и не несут коммерческий характер, что будет отражено в ценовой политике компании.
1.5.10. Кадровая политика
Кадровая политика компании направлена на комплектование коллектива высококвалифицированными специалистами в области космической деятельности, с привлечением выпускников специализированных ВУЗов России, Украины, выпускников по программе "Болашак", специалистов, имеющих практический опыт работы в космической отрасли и смежных областях, а также опыт работы в сфере науки.
В рамках кадрового обеспечения компании планируется:
1) внедрение системы оценок сотрудников компании;
2) формирование кадрового резерва компании;
3) создание условий для мотивации успешного производительного труда работников;
4) создание системы подготовки и переподготовки кадров;
5) внедрение системы дифференцированной оплаты труда.
Основными направлениями кадровой политики компании является формирование кадрового потенциала для космической отрасли на основе:
1) организации подготовки специалистов с высшим профессиональным образованием в ВУЗах Казахстана, России, Европы и ведущих стран мира, а также путем направления молодых специалистов на обучение по программе "Болашак";
2) проведения мероприятий по повышению уровня подготовки персонала: организация семинаров и курсов повышения квалификации с приглашением профессорско-преподавательского состава и ученых из ведущих институтов и центров в сфере космической деятельности, а также использование технологий дистанционного обучения;
3) внедрение практики обучения и стажировки на производстве казахстанских специалистов в процессе реализации того или иного проекта в рамках заключенных контрактов с зарубежными партнерами, сторонними организациями, участвующими в реализации проектов.
Кроме того, компания реализует основные положения кадровой политики путем:

1) жоғары оқу орындарының бейінді мамандықтар студенттері
практикадан өту, магистранттар мен аспиранттардың ғылыми-зерттеу және
тәжірибелік-экперименттік әзірлемелерге қатысу үшін қажетті жағдайлар
жасау;
2) отандық ғарыш саласын дамыту үшін қажетті мамандықтар бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру жөнінде ұсыныстар енгізу;
3) ғарыш қызметін дамыту мәселелері жөнінде ғылыми-практикалық конференцияларды, дөңгелек үстелдерді, семинарларды ұйымдастыру және өткізу;
4) ғарыш саласын дамытуға және жаңа технологияларды енгізуге студенттік жастардың қатысуы бойынша іс-шаралар ұйымдастыру;
5) компания қызметкерлерінің кәсіптік деңгейін оларды бірлескен жобалар бойынша ресейлік және украиналық кәсіпорындарға, сондай-ақ алыс шетел мемлекеттерінің кәсіпорындарына мамандану және біліктілігін арттыру.
1.5.11. Қарыз алу саясаты
2009 - 2011 жылдары компания қызметін қаржыландыру көздерін диферсификациялау көзделіп отырған жоқ.
Сондай-ақ, бірлескен кәсіпорындарды, оның ішінде шетелдік әріптестермен қалыптастыру жолымен жобаларды іске асыру жөніндегі шығындарды бөлу варианттары қарастырылуда, бұл қазақстандық көздерге қаржылық жүктеме мен тәуекелдерді төмендетіп қана қоймай, ал озат өндірістік және басқару технологияларын тартуға, ғарыш қызметтерін көрсетудің дүниежүзілік нарығына шығуға мүмкіндік береді.
1.5.12. Қаржы нәтижелері және бюджетпен қатынас

1) создания необходимых условий для прохождения практики студентами профильных специальностей ВУЗов, участия магистрантов и аспирантов в научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработках;
2) внесения предложений по формированию государственного образовательного заказа по специальностям, необходимым для развития отечественной космической отрасли;
3) организации и проведения научно-практических конференций, круглых столов, семинаров по проблемам развития космической деятельности;
4) организации мероприятий по участию студенческой молодежи в развитии космической отрасли и внедрении новейших технологий;
5) повышения профессионального уровня сотрудников компании на курсах специализации и повышения квалификации на российских и украинских предприятиях по совместным проектам, а также на предприятиях государств дальнего зарубежья.
1.5.11. Политика по заимствованию
В 2009-2011 годах проведение диверсификации источников финансирования деятельности компании не предполагается.
Однако рассматриваются варианты разделения расходов по реализации проектов путем формирования совместных предприятий, в том числе с зарубежными партнерами, что позволит не только снизить финансовую нагрузку и риски на казахстанские источники, но и привлечь передовые производственные и управленческие технологии, обеспечить выход на мировой рынок космических услуг.
1.5.12. Финансовые результаты и отношение с бюджетом

Компания іске асыратын жобалардың ұзақ мерзімділігін ескере отырып, құрылатын жүйелер өнімінен 2009 - 2011 жылдар кезеңіндегі кіріс болжанбайды. Уақытша бос қаражатты орналастырудан компания кірісті 2008 жылы 665 598 мың теңге, 2009 жылы 345 000 мың теңге және 2010 жылы 400 000 мың теңге және 2011 жылы — 422 232 мың теңге мөлшерінде жоспарлап отыр. Уақытша бос қаражатты орналастырудан шығыстардың төмендеуі іске асырылатын жобалар бойынша болжамды аванстық төлемдер төлеумен байланысты. Компания қызметінің күтілетін қаржы нәтижелері төменде беріледі:

Учитывая долгосрочность проектов реализуемых компанией, доходы от продукции создаваемых систем за период с 2009 по 2011 годы не прогнозируются. От размещения временно свободных средств, компанией запланированы доходы в 2008 году в размере 665 598 тыс. тенге, в 2009 году - 345 000 тыс. тенге, в 2010 году - 400 000 тыс. тенге и в 2011 году - 422 232 тыс. тенге. Снижение доходов от размещения временно свободных средств, связано с предполагаемой выплатой авансовых платежей по реализуемым проектам. Ожидаемые финансовые результаты деятельности компании приводятся ниже:

Жылдар бойынша өзіндік капитал көлемі: 2007 жылы - 9 718 104 мың теңге; 2008 жылы - 14 994 346 мың теңге; 2009 жылы - 21 450 940 мың теңге; 2010 жылы - 37 648 986 мың теңге; 2011 жылы - 60 317 995 мың теңге.
Жылдар бойынша активтердің құны: 2007 жыл - 10 826 201 мың теңге; 2008 жылы - 15 287 971 мың теңге; 2009 жылы - 20 632 751 мың теңге; 2010 жылы - 37 087 775 мың теңге; 2011 жылы - 58 547 347 мың теңге.

Размер собственного капитала в разрезе по годам выглядит следующим образом: 2007 год - 9 718 104 тыс. тенге; 2008 год - 14 994 346 тыс. тенге; 2009 год - 21 450 940 тыс. тенге; 2010 год - 37 648 986 тыс. тенге; 2011 год - 60 317 995 тыс. тенге.
Стоимость активов по годам выглядит следующим образом: 2007 год - 10 826 201 тыс. тенге; 2008 год - 15 287 971 тыс. тенге; 2009 год - 20 632 751 тыс. тенге; 2010 год - 37 087 775 тыс. тенге; 2011 год - 58 547 347 тыс. тенге.

1.5.12.1. Республикалық бюджеттен түсетін түсім
Компанияның 2009 — 2011 жылдарға арналған даму жоспары сол кезеңде республикалық бюджеттен және басқа көздерден компанияның жарғы капиталын көбейтуге түсетін қаржы қаражатты, барлығы - 45 323 649 мың теңге сомасында көздейді.
2009 және 2011 жылдарға арналған болжамды қаржы көрсеткіштері Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне сәйкес тиісті кезеңге арналған республикалық бюджеттің жоспарланып отырған қалыптасуына сәйкес нақтыланытын болады.

1.5.12.1. Поступления из республиканского бюджета
План развития компании на 2009-2011 годы предусматривает за тот же период поступление из республиканского бюджета финансовых средств на увеличение уставного капитала компании и из других источников в сумме всего - 45 323 649 тыс. тенге.
Прогнозные финансовые показатели на 2009 и 2011 годы будут уточнены в соответствии с планируемым формированием республиканского бюджета на соответствующий период в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.

SІА (Спутниктер өндірушілерінің қауымдастығы) және ІSВС (Internotional Sрасе Вusines Соuncil) ұйымдарының жылдық есептеріне сәйкес ғарыш саласының коммерциялық секторының табысы 1996 жылғы 40 млрд. кем АҚШ долларынан 2000 жылғы 64,2 млрд. АҚШ долларына дейін, 2005 жылғы 100 млрд. АҚШ долларына дейін және 2006 жылғы 180 млрд. АҚШ долларына дейін өсті. Бұл сома жеке меншік компаниялардың әртүрлі спутниктерді (телекоммуникациялық, ауа-райының, "шпиондардың" және т.б.) әзірлеуге және шығаруға сияқты, сондай-ақ ғаламдық ғарыш зерттеулеріне - мемлекеттік компаниялардың шығындарын да ескереді.
2010 жылға қарай дүниежүзілік ғарыш саласының жалпы көлемі шамамен 200 млрд. АҚШ долларын құрайды.
Қазақстан ғарыш саласының қалыптасуы Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 25 қаңтардағы N 1513 Жарғысымен бекітілген "2005 - 2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ғарыш қызметін дамыту" бірінші Мемлекеттік бағдарламасын қабылдаудан басталғанын айта кеткен жөн. Еліміздің ғарыш саласында дүниежүзінде зымырындар ұшыру саны ең көп, бүгінгі күні Ресей Федерациясына жалға берілген "Байқоңыр" ғарыш айлағы және "КаzSаt" байланыс және хабар тарату ғарыш жүйесінің жерүсті инфрақұрылымы бар.
Қазақстанның ғарыш саласын қалыптастыру және дамыту процесіндегі негізгі роль Компанияға тиесілі, яғни компанияның жобаларында ғарыш аппараттарын, ғарыш жүйелері мен кешендерін өндіру жөніндегі өндірістік қуаттарды, сондай-ақ, халық шаруашылығының түрлі міндеттерін тиімді шешуді қамтамасыз ететін басқа жерүсті инфрақұрылымын құруды көздейді.
Дүниежүзілік тәжірибе көрсеткендей, ғарыш саласындағы жобаларды іске асыру жөніндегі инвестициялардың үлкен бөлігін мемлекет өзіне алады, Қазақстанда да осылай. Бүгінгі күні ғарыш саласында іске асырылатын барлық жобалар, оның ішінде компанияның жобалары да мемлекеттік бюджет есебінен қаржыландырылады.
2.1.2. Қорытындылар
Жоғарыда санамаланған үрдістер ғарыш саласына инвестициялар тартуға қолайлы. Алайда, ғарыш саласының әр түрлі сегменттерінің инвестициялық және коммерциялық тартымдылығының айырмашылықтарын ескеру қажет. Көптеген жағдайларда, ғарыш саласының жоғары өзіндік құнын ескере отырып, ғарыш державалары ғылыми-өндірістік прогресті қамтамасыз ету үшін ғарыш қызметін жүзеге асырады, бұл өз кезегінде экономиканың түрлі салаларының ғылыми-технологиялық дамуына маңызды үлес қосады. Сондай-ақ, ғарыш жобаларын іске асыру мемлекеттің беделіне ғана емес, ал өнімі жалпы мемлекет экономикасының тиімділігін арттыруға мүмкіндік беретін ғарыш саласындағы жоғары табысты коммерциялық сектордың дамуына ықпал ететінін айта кеткен жөн.

Согласно ежегодным отчетам организаций SIA (Ассоциация производителей спутников) и ISBC (International Space Business Council), доходы коммерческого сектора космической отрасли выросли с менее 40 млрд. долларов США в 1996 году до 64,2 млрд. долларов США в 2000 году, до 100 млрд. долларов США в 2005 году и 180 млрд. долларов США в 2006 году. Эта сумма учитывает как затраты частных компаний на разработку и вывод в космос всевозможных спутников (телекоммуникационных, погодных, "шпионов" и т.д.), так и государственных - на глобальные космические исследования.
К 2010 году общий объем доходов мировой космической отрасли составит около 200 млрд. долларов США.
Становление космической отрасли Казахстана можно отметить принятием первой Государственной программы "Развитие космической деятельности в Республике Казахстан на 2005-2007 годы", утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 25 января 2005 года № 1513. На сегодняшний день у космической отрасли страны имеется самый пускающий космодром мира - "Байконур", находящийся в аренде у Российской Федерации, наземная инфраструктура космической системы связи и вещания "KazSat".
Компания занимает основную роль в процессах становления и развития космической отрасли Казахстана, так как проектами компании предусматривается создание производственных мощностей по производству космических аппаратов, космических систем и комплексов, а также другой наземной инфраструктуры обеспечивающей эффективное решение различных задач народного хозяйства.
Как показывает мировой опыт, большую часть инвестиций по реализации проектов в космической области берет на себя государство, как это происходит и в Казахстане. На сегодняшний день все проекты, реализуемые в космической отрасли, финансируются за счет государственного бюджета, в том числе и проекты компании.
2.1.2. Выводы
Вышеперечисленные тенденции благоприятствуют инвестициям в космическую отрасль. Тем не менее, необходимо учитывать различия в инвестиционной и коммерческой привлекательности различных сегментов космической отрасли. Учитывая высокую себестоимость космической отрасли, в большинстве случаев, космические державы осуществляют космическую деятельность для обеспечения научно-производственного прогресса, который в свою очередь вносит значимый вклад в научно-технологическое развитие различных отраслей экономики. Также можно отметить, что реализация космических проектов не только способствует престижу государства, но и развитию коммерческого сектора в космической области с высокой прибылью, продукция которой позволяет повысить эффективность в целом экономики государства.

2.2. Инвестициялық басымдықтар мен бағыттар
Қазақстан Республикасында ғарыш саласының мынадай сегменттері қалыптасу сатысында:
1) ҒА өндіру және сынау;
2) дербес спутниктік байланыс, спутниктік хабар тарату, белгіленген спутниктік байланыс (спутниктік байланыс ресурстарын жалға беруге);
3) Жерді қашықтықтан зондтау және ЖҚЗ деректерін өңдеу жөніндегі қызметтер;
4) ғылыми мақсаттағы ғарыш жүйесі;
5) тұтынушының жерүсті аппаратурасын (ТЖА) (атап айтқанда, навигациялық жабдықтар) өндіру және пайдалану;
6) ЖСНЖ жерүсті ғарыш инфрақұрылымы.
Ғарыш қызметінің жоғарыда санамаланған бағыттарының ішінде спутниктік байланыс және хабар тарату жүйелері сегменттерінің және қызметтерінің, ғарыш жүйелері тұтынушыларының жерүсті аппаратурасы өндірісінің, атап айтқанда олардың негізіндегі навигациялық жүйелердің және қызметтердің инвестициялық тартымдылығы аса жоғары. Бұл сегменттер басқаларынан көлемі, коммерциялану дәрежесі, сондай-ақ өсу қарқыны бойынша айтарлықтай артық.
Жерді қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесін құрудың бірінші кезектегі міндеті жерді қашықтықтан зондтау түсірілімдерін пайдалану есебінен мемлекеттік органдар мен экономика салалары қызметінің тиімділігін едәуір арттыру болып табылады.
2.2.1. Инвестициялық жобалар бойынша ниеттер, алдын ала есептер мен негіздемелер
2009 - 2011 жылдар кезеңінде компания Қазақстан Республикасында ғарыш саласын қалыптастыруға және ғарыш жүйелері мен технологиялары өндірісінің циклын игеруге бағытталған бір қатар инвестициялық жобаларды осы Жоспарға 7-қосымшаға сәйкес іске асыра бастауды жоспарлап отыр:
"Қазақстан Республикасының Жерді қашықтықтан зондтау ұлттық ғарыш жүйесін құру";
"Жоғарыдәлдікті спутниктік навигация жүйесінің жерүсті инфрақұрылымын құру";
"ҒТ АКТБ құрастыру-сынау кешенін құру";
"ҚұСК жұмыс істеуін қамтамасыз ететін инфрақұрылым құру".
Компанияның жобалары жарғы капиталды ұлғайту жолымен Республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асырылады.
Компанияның әзірлеп отырған инвестициялық бағдарламасы Қазақстанның ғарыш саласын кешенді және кезеңмен дамытуға бағытталған, бұл компанияның даму стратегиясына сәйкес қойылған мақсаттарға тиімді және мерзімде жетуге мүмкіндік береді. 2009 - 2011 жылдары қосымшада көзделген жобалар жоспарланды.
Инвестициялық жоба: ЖҚЗ ҒЖ.
Жобаны іске асыру орны: Қазақстан Республикасы, Астана.
Инвестициялық жобаның мақсаты: ЖҚЗ екі спутнигі, спутниктерді жерүсті басқару кешені және ғарыш деректерін қабылдау және өңдеу үшін жерүсті мақсатты кешені кіретін Қазақстан Республикасының Жерді қашықтықтан зондтау ұлттық ғарыш жүйесін құру.

2.2. Инвестиционные приоритеты и направления
В Республике Казахстан находятся на стадии формирования следующие сегменты космической отрасли:
1) производство и испытания КА;
2) персональная спутниковая связь, спутниковое вещание, фиксированная спутниковая связь (сдача в аренду ресурсов спутников связи);
3) дистанционное зондирование Земли и услуги по обработке данных ДЗЗ;
4) космическая система научного назначения;
5) производство и эксплуатация наземной аппаратуры потребителя (НАП) (в частности, навигационного оборудования);
6) наземная космическая инфраструктура СВСН.
Среди вышеперечисленных направлений космической деятельности наибольшей инвестиционной привлекательностью обладают сегменты систем и услуг спутниковой связи и вещания, производства наземной аппаратуры потребителя космических систем, в частности навигационных систем и услуг на их основе. Данные сегменты значительно превосходят остальные по объему, степени коммерциализации, а также по темпам роста.
Первоочередной задачей создания космической системы дистанционного зондирования Земли является значительное повышение эффективности государственных органов и отраслей экономики путем использования снимков дистанционного зондирования земли.
2.2.1. Намерения по инвестиционным проектам,
предварительные расчеты и обоснования
В период 2009-2011 годы компания планирует начать реализацию ряда инвестиционных проектов, направленных на формирование в Республике Казахстан космической отрасли и освоения циклов производства космических систем и технологий. Согласно приложению 7 к настоящему Плану компания планирует дальнейшую реализацию следующих проектов:
"Создание национальной космической системы дистанционного зондирования Земли Республики Казахстан";
"Создание наземной инфраструктуры системы высокоточной спутниковой навигации Республики Казахстан";
"Создание сборочно-испытательного комплекса СКТБ КТ";
"Создание обеспечивающей инфраструктуры функционирования СбИКа".
Проекты компании будут реализованы за счет средств Республиканского бюджета путем увеличения уставного капитала.
Разрабатываемая инвестиционная программа компании ориентирована на комплексное и поэтапное развитие космической отрасли Казахстана, что позволяет эффективно достичь поставленных целей в соответствии с стратегией развития компании. На 2009-2011 годы запланированы проекты, предусмотренные в приложении.
Инвестиционный проект: КС ДЗЗ.
Место реализации проекта: Республика Казахстан, Астана.
Цель инвестиционного проекта: создание национальной космической системы дистанционного зондирования Земли Республики Казахстан, включающего два спутника ДЗЗ, наземного комплекса управления спутниками, наземного целевого комплекса для приема и обработки космических данных.

Жобаның аяқталу мерзімі 2012 жылдың соңына жоспарланып отыр. Осы инвестициялық жобаны іске асыру үшін қажетті қаржы қаражаттың көлемі 36 003 400 мың теңгені құрайды, оның ішінде жылдар бойынша: 2006 - 1 000 000 мың теңге; 2007 - 6 373 400 мың теңге; 2008 - 4 861 242 мың теңге; 2009 - 2 338 100 мың теңге; 2010 - 10 004 200 мың теңге; 2011 - 11 426 458 мың теңге.
Инвестициялық жоба: ҚұСК.
Жобаны іске асыру орны: Астана қаласы.
Инвестициялық жобаның мақсаты: озат дүниежүзілік тәжірибені пайдалана отырып, дүниежүзілік ғарыш нарығында бәсекеге қабілетті, ҒА жобалау, жасау, құрастыру және сынау кәсіпорынын құру.
Жобаның мақсаты: ҒТ АКТБ конструкторлық-технологиялық, өндірістік және материалдық-техникалық базасын құру және дамыту; ғарыш техникасын жобалау, жасау, жинау және сынау саласында әлемдік жетекші компанияларда оқыту және өндірістік тәжірибеден өткізу жолымен инженерлік-техникалық қызметкерлердің біліктілігі жоғары кадрлық құрамын қалыптастыру; Қазақстан Республикасында өз күшімен әрі отандық және шетелдік серіктестер кооперациясында ғарыш техникасының тиімді жүктемесін және құрамдастарын, ҒА жобалау, жасау, жинау және сынау.
Жобаның аяқталу мерзімі - 2011 жыл.
Жобаны іске асыруға қажет қаржы қаражаттың көлемі: барлығы - 14 216 650 мың теңге, оның ішінде жылдар бойынша: 2008 - 200 000; 2009 - 2 164 321 мың теңге; 2010 - 4 759 618 мың теңге; 2011 - 7 092 711 мың теңге.
Инвестициялық жоба: ҚР ЖСНЖ.
Жобаны іске асыру орны: Қазақстан Республикасы.
Инвестициялық жобаның мақсаты: жүйе тұтынушылары сапалы координаттық-уақытты және навигациялық қызметтерді кепілді түрде алу үшін жағдайлар қалыптастыру мақсатында Қазақстан Республикасы жоғарыдәлдікті спутниктік навигация жүйесінің жерүсті инфрақұрылымын құру.
Жобаның мақсаты: жоғарыдәлдікті навигациялық деректерді автоматты жинау, өңдеу, сақтау және тұтынушыларға ұсыну үшін жерүсті инфрақұрылымын құру, сондай-ақ сараланған түзету және мониторинг орталығын, өңірлік сараланған станциялар, бақылау-түзету станцияларын, ұтқыр сараланған станция, теңіз сараланған станциясын құру, навигациялық жабдықтың сертификаттау және тәжірибелік өндіріс орталығын құру.
Жобаның бірінші кезеңінің аяқталу мерзімі - 2011 жыл.
Жобаның бірінші кезеңін іске асыруға қажет қаржы қаражаттың көлемі: барлығы - 2 591 000 мың теңге, оның ішінде жылдар бойынша: 2008 — 215 000 мың теңге; 2009 - 676 000 мың теңге; 2010 - 684 000 мың теңге; 2011 - 1 016 000 мың теңге.
Инвестициялық жоба: "ҚұСК жұмыс істеуін қамтамасыз ететін инфрақұрылым құру".
Жобаны іске асыру орны: Астана қаласы.
Инвестициялық жобаның мақсаты: ҚұСК жұмыс істеуін қамтамасыз ететін инфрақұрылымды құру.
Жобаның мақсаты: Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігінің жұмысы және ғарыш саласының кәсіпорындарын дамыту үшін қажетті жағдайлар жасау. Қазақстан Республикасы дамуының стратегиялық бағыттарының бірі ретінде елдің ғарыш саласын дамыту. Мынадай негізгі объектілерден құрылатын болады: әкімшілік кешен, көрме-экспозициялық кешен және тұрғын үй кешені.
Жобаның аяқталу мерзімі - 2013 жыл.
Жобаны іске асыруға қажет қаржы қаражаттың көлемі:

Срок завершения проекта планируется на конец 2012 года. Объем финансовых средств, необходимых для реализации данного инвестиционного проекта, составляет 36 003 400 тыс. тенге, в том числе по годам: 2006 - 1 000 000 тыс. тенге; 2007 - 6 373 400 тыс. тенге; 2008 - 4 861 242 тыс. тенге; 2009 - 2 338 100 тыс. тенге; 2010 - 10 004 200 тыс. тенге; 2011 - 11 426 458 тыс. тенге.
Инвестиционный проект: СбИК.
Место реализации проекта: город Астана.
Цель инвестиционного проекта - создание конкурентоспособного на мировом космическом рынке предприятия по проектированию, изготовлению, сборке и испытаниям КА с использованием передового мирового опыта.
Назначение проекта: создание и развитие конструкторско-технологической, производственной и материально-технической базы СКТБ КТ; формирование высококвалифицированного кадрового состава инженерно-технических работников путем обучения и прохождения производственного обучения в ведущих мировых компаниях в области проектирования, изготовления, сборки и испытания космической техники; проектирование, изготовление, сборка и испытание КА, полезной нагрузки и компонентов космической техники в Республике Казахстан собственными силами и в кооперации с отечественными и иностранными партнерами.
Срок завершения проекта - 2011 год.
Объемы финансовых средств, необходимых на реализацию проекта: всего - 14 216 650 тыс. тенге, в том числе по годам: 2008 - 200 000; 2009 - 2 164 321 тыс. тенге; 2010 - 4 759 618 тыс. тенге; 2011 - 7 092 711 тыс. тенге.
Инвестиционный проект: СВСН РК.
Место реализации проекта: Республика Казахстан.
Цель инвестиционного проекта: создание наземной инфраструктуры системы высокоточной спутниковой навигации Республики Казахстан в целях формирования условий для гарантированного получения качественных координатно-временных и навигационных услуг пользователями системы.
Назначение проекта: создание наземной инфраструктуры для автоматизированного сбора, обработки, хранения и предоставления потребителям высокоточных навигационных данных, а также создание: центра дифференциальной коррекции и мониторинга, региональных дифференциальных станций, контрольно-корректирующих станций, референцных станций, мобильной дифференциальной станции, морской дифференциальной станции, создание центра сертификации и опытного производства навигационного оборудования.
Срок завершения первого этапа проекта - 2011 год.
Объемы финансовых средств, необходимых на реализацию первого этапа проекта: всего - 2 591 000 тыс. тенге, в том числе по годам: 2008 - 215 000 тыс. тенге; 2009 - 676 000 тыс. тенге; 2010 - 684 000 тыс. тенге; 2011 - 1 016 000 тыс. тенге.
Инвестиционный проект: "Создание обеспечивающей инфраструктуры функционирования СбИКа".
Место реализации проекта: город Астана.
Цель инвестиционного проекта: создать обеспечивающую инфраструктуру функционирования СбИКа.
Назначение проекта: создание необходимых условий для работы Национального космического агентства Республики Казахстан и развития предприятий космической отрасли. Развитие космической отрасли страны как одного из стратегических направлений развития Республики Казахстан. Будет состоять из следующих основных объектов: административный комплекс, выставочно-экспозиционный комплекс и жилой комплекс.
Срок завершения проекта - 2013 год.

барлығы - 9 102 167 мың теңге, оның ішінде жылдар бойынша: 2009 - 1 278 173 мың теңге; 2010 - 750 228 мың теңге; 2011 - 3 133 840 мың теңге; 2012 - 3 939 926 мың теңге.
2.2.2. Инвестициялық жобалардың тиімділігін бағалау
Инвестициялық жобалар жобаларды қорғау және жобаны іске асырудың негізгі төрт аспектісі бойынша оң қорытындылар (құқықтық, техникалық, коммерциялық және қаржы қорытындылары) ұсыну негізінде қабылданады.
Жоспарлап отырған кезеңде Компанияның іске асыратын инвестициялық жобалары ғарыш қызметін дамытудың инфрақұрылымын құруға бағытталады және олардың бағасы жобалардың сияқты, сондай-ақ өз ғарыш қызметінің әлеуметтік, саяси және экономикалық маңыздылығынан қалыптасады.
Инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелері Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі бекіткен 2004 жылғы 30 қыркүйектегі N 144 талаптарға сәйкес, ал инвестициялық жобалардың қаржы-экономикалық негіздемелері Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі бекіткен 2004 жылғы 30 қыркүйектегі N 143 ережеге сәйкес әзірленгенін айта кеткен жөн.
2.2.3. Уақытша бос ресурстарды басқару схемасы, оларды орналастыру саясаты
Компанияның уақытша бос қаражаты Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардың және акцияларының (үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұйымдардың қаржылық қызметтерді сатып алуының кейбір мәселелері туралы" 2004 жылғы 14 қыркүйектегі N 960 қаулысына (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 01 желтоқсандағы N 1248 қаулысымен енгізілген өзгерістермен) сәйкес орналастырылады. 2009 - 2011 жылдар ішінде уақытша бос ақшалай қаражатты екінші деңгейдегі банктер депозиттерінде орналастыру көзделіп отыр.
Негізгі емес қызметтен кірістер осы Жоспарға 2-қосымшада ("2009 - 2011 жылдарға арналған маңызды көрсеткіштер болжамы" деген 1-нысанда) келтірілген.
2.3. Компания дамуының инвестициялық жоспары.
Компанияның инвестициялық жобаларының тізбесіне, олар туралы қысқа ақпарат осы Жоспарға 7-қосымшада көрсетілген, жобалар енгізілді. Жобалар, олардың масштабтары, іске асыру кезеңдері туралы қысқа ақпарат осы Жоспарға 8-қосымшада берілген.
Бүгінгі күні компанияның жобалары бойынша уәкілетті органның салалық қорытындылары бар. Шетелдік елдердің ғарыш жүйелерін құру әлемдік тәжірибесін және Қазақстан үшін бұл жобаның стратегиялық маңыздылығын ескере отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі ЖҚЗ ҒЖ жобасын республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру үшін қаржы-экономикалық негіздемені қолдау жөнінде 2008 жылғы 23 шілдеден эксперттік қорытынды шығарды.

Объемы финансовых средств, необходимых на реализацию проекта: всего - 9 102 167 тыс. тенге, в том числе по годам: 2009 - 1 278 173 тыс. тенге; 2010 - 750 228 тыс. тенге; 2011 - 3 133 840 тыс. тенге; 2012 - 3 939 926 тыс. тенге.
2.2.2. Оценка эффективности инвестиционных проектов
Инвестиционные проекты принимаются на основе защиты проектов и предоставления положительных заключений по четырем основным аспектам реализации проекта (правовое, техническое, коммерческое и финансовое заключения).
Инвестиционные проекты, реализуемые компанией в планируемый период, направлены на создание инфраструктуры развития космической деятельности, и их оценка складывается из социальной, политической и экономической значимости, как проектов, так и самой космической деятельности.
Следует отметить, что технико-экономические обоснования инвестиционных проектов разработаны в соответствии с требованиями, утвержденными приказом Министерством экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 30 сентября 2004 года № 144, а финансово-экономические обоснования в соответствии с правилами , утвержденными Министерством экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 30 сентября 2004 года № 143.
2.2.3. Схема управления временно свободными ресурсами,
политика их размещения
Временно свободные средства компании размещаются в соответствии с требованиями Постановления Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2004 года № 960 "О некоторых вопросах приобретения государственными предприятиями на праве хозяйственного ведения и организациями, контрольный пакет акций (долей) которых принадлежит государству, финансовых услуг". В течение 2009-2011 годов предполагается размещение временно свободных денежных средств на депозитах банков второго уровня.
Доходы от не основной деятельности приведены в приложении 2 к настоящему плану (форма 1 "Прогноз важнейших показателей на 2009-2011 годы").
2.3. Инвестиционный план развития компании
В перечень инвестиционных проектов компании включены отмеченные проекты краткая информация, о которых отражена в приложении 7 к настоящему Плану. Краткая информация о проектах их масштабе, периоде реализации и т.д. отражена в приложении 8 к настоящему Плану.
На сегодняшний день по проектам 1 компании имеются отраслевые заключения уполномоченного органа. Учитывая мировой опыт создания космических систем отраслей зарубежных стран, и стратегическую важность данного проекта для Казахстана Национальным космическим агентством Республики Казахстан было вынесено экспертное заключение от 23 июля 2008 года по поддержанию финансово-экономическое обоснования для финансирования проекта КС ДЗЗ из средств республиканского бюджета.

Қазақстан Республикасы үшін оның айтарлықтай аумағымен байланысты және өз ғаламдық навигациялық спутниктік жүйесінің болмауы жағдайында спутниктік жүйелер негізінде бірыңғай координаттық-уақыттық қамтамасыз етуді орнату маңыздылығын, уәкілетті орган 2008 жылғы 21 тамыздағы эксперттік қорытындыға сәйкес ЖСНЖ жобасын қолдады.
Ғарыш аппараттарын өндіру бойынша дербес кәсіпорын құру қажеттігін, ғарыш саласы және жалпы экономика үшін үлкен пайдасын ескере отырып, ҚұСК жобасының қаржы-экономикалық негіздемесі 2008 жылғы 3 шілдедегі салалық қорытындымен қолданды. Бұдан басқа, жоба осы саладағы әлемдік көшбасшылардың бірінің қатысуымен іске асырылады, бұл өз кезегінде ғарыш саласына озат технологиялар трансфертін жүзеге асыруға және білікті отандық қызметкерлер даярлауға мүмкіндік береді.
3. Дамудың аса маңызды көрсеткіштерінің болжамы
Дамудың аса маңызды көрсеткіштерінің болжамы осы Жоспарға 2-6 қосымшаларда берілген.
Жоспарға
1-қосымша
"Қазақстан Ғарыш Сапары" Ұлттық компаниясы"
акционерлік қоғамының ұйымдық құрылымы
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Жоспарға
2-қосымша
1-нысан
"ҚАЗАҚСТАН ҒАРЫШ САПАРЫ" ҰЛТТЫҚ КОМПАНИЯСЫ"
АКЦИОНЕРЛІК ҚОҒАМЫНЫҢ 2009 - 2011 жылдарға арналған
дамудың ең маңызды көрсеткіштерінің болжамы
(заңды тұлғаның атауы)
(мың теңге)
N р/р
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
2007 ж.
2008 ж.
2008 ж. 2007
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2011 ж. 2007
2011 ж. 2008
есеп
баға
болжам
болжам
болжам
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Өндірілген өнімнің (жұмыстар, қызметтер) көлемі - барлығы:
саны/құны.
627814
0
=
0
0
0
=
=
1.1.
оның ішінде түрлері бойынша:
саны/құны.
627814
0
=
=
=
1.1.1.
ҚР БҒМ-мен келісім-шарт
саны/құны.
=
=
=
1.1.2.
ҚР ҰҒА-мен келісім-шарт
саны/құны.
=
=
=
1.1.3.
өзге де келісім-шарттар
саны/құны.
=
=
=
2.
Экспорт барлығы:
саны/құны.
=
=
=
2.1.
оның ішінде ТМД елдеріне
саны/құны.
=
=
=
2.2.
алыс шетелдерге
саны/құны.
=
=
=
2.3.
өнімдердің түрлері бойынша
саны/құны.
=
=
=
3.
Импорт барлығы:
саны/құны.
=
=
=
3.1.
оның ішінде ТМД елдеріне
саны/құны.
=
=
=
3.2.
алыc шетелдерде
саны/құны.
=
=
=
3.3.
өнімдердің түрлері бойынша
саны/құны.
=
=
=
3.4.
өнімдерді тасымалдау бойынша
саны/құны.
=
=
=
4.
Негізгі капиталға инвестициялар, барлығы:
мың. теңге

Для Республики Казахстан в связи с его значительной территорией и в условиях отсутствия собственной глобальной навигационной спутниковой системы актуальность установления единого координатно-временного обеспечения на основе спутниковых систем проект СВСН была поддержана уполномоченным органом в соответствии с экспертным заключением от 21 августа 2008 года.
Учитывая необходимость создания самостоятельного предприятия по производству космических аппаратов, большую выгоду для космической отрасли и экономики в целом финансово-экономическое обоснование проекта СбИК было поддержано отраслевым заключением от 3 июля 2008 года. Кроме того, проект будет реализован с участием одного из мировых лидеров в данной области, что в свою очередь позволит осуществить трансферт передовых технологий в космическую отрасль и подготовить квалифицированный отечественный персонал.
Раздел 3. Прогноз важнейших показателей развития
Прогноз важнейших показателей развития компании представлен в приложениях 2 - 6 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану
Организационная структура акционерного общества
"Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары"
(см. бумажный вариант)
Приложение 2
к Плану
Форма 1
Прогноз важнейших показателей развития на 2009-2011 годы
АКЦИОНЕРНОГО ОБЩЕСТВА
"НАЦИОНАЛЬНАЯ КОМПАНИЯ "ҚАЗАҚСТАН ҒАРЫШ САПАРЫ"
(наименование юридического лица)
(в тыс. тенге)
№ п/п
Показатели
Ед. изм.
2007 г.
2008 г.
отчет
оценка
А
Б
1
2
3
1.
Объем произведенной продукции
(работ, услуг) - всего:
к-во/стоим.
627 814
0
1.1.
в том числе по видам:
к-во/стоим.
627 814
0
1.1.1.
контракт с МОН РК
к-во/стоим.
1.1.2.
контракт с НКА РК
к-во/стоим.
1.1.3.
контракты прочие
к-во/стоим.
2.
Экспорт всего:
к-во/стоим.
2.1.
в том числе в страны СНГ
к-во/стоим.
2.2.
в дальнее зарубежье
к-во/стоим.
2.3.
по видам продукции
к-во/стоим.
3.
Импорт всего:
к-во/стоим.
3.1.
в том числе в страны СНГ
к-во/стоим.
3.2.
дальнее зарубежье
к-во/стоим.
3.3.
по видам продукции
к-во/стоим.
3.4.
по поставке продукции
к-во/стоим.
4.
Инвестиции в основной капитал
всего:
тыс.тенге

22669009
3939926
Жоспарға
8-қосымша
7-нысан
"Ғарыш техникасы Арнайы конструкторлық-технологиялық бюросы
Құрастыру-сынау кешенін құру" инвестициялық жобаның паспорты
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ
N р/р
Көрсеткіштер атауы
Ақпарат
1
Жоба атауы
"Ғарыш техникасы Арнайы конструкторлық-технологиялық бюросының Құрастыру-сынау кешенін құру"
2
Жобаны іске асыруға қатысушылар
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ
3
Инвестициялық жобаның мақсаттары
Жобаның негізгі мақсаты қазақстандық ғалымдар мен инженерлердің
ғылыми-техникалық дайындамасын
пайдаланумен пайдалы жүктеме компоненттерін және ғарыш техникасы элементтерін, ғарыш аппараттарын жобалау, өндіру, сынау және пайдалануға енгізудің өзекті мәселелерін шеше алатын қазіргі заманғы жоғары технологиялық кәсіпорын құру болып саналады.
4
Инвестициялық жобаны сипаттау
Мынадай мәселелерді толық көлемде орындайтын жоғары технологиялық кәсіпорын: серіктес ретінде ірі халықаралық жобаларға қатысу; жобалау және сынау үдерісіне міндетті түрде қатысумен әлемдік жетекші өндірушілердің ауыр серіктеріне тапсырыстарын орналастыру, сондай-ақ спутниктің жекелеген компоненттерін және пайдалы жүктемесін әзірлеу; әлемдік жетекші өндірушілерден қажеттілігіне қарай ғарыш аппараттарының қажетті компоненттерін және пайдалы жүктемесін сатып ала отырып салмағы 160 кг. дейінгі шағын серіктер мен салмағы 3000 кг. дейінгі қысқа серіктерді өздігінен даярлау.
5
Жобаны іске асыру орны
Астана қаласы
6
Инвестициялық өнімнің негізгі техникалық сипаттамасы, тағайындалуы (инвестиция өнімнің атауы, тұтынушылар категориялары, тұтыну ерешеліктері және т.б.)
Мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде құрастырылатын ғарыш аппараттарын, халықаралық стандарттарға сәйкес қазіргі заманғы құралдарда ғарыш техникасы мен пайдалы жүктеменің жекелеген компоненттерін өңдіру, ғарыш аппараттарының және пайдалы жүктеменің жекелеген бөлшектерін сынау жөнінде қызметтерді ұсыну басқа елдер үшін коммерциялық негіздегі ХҒА шығару.
7
Инвестиция нәтижесін жүзеге асыру ауқымы (аудандық (қалалық), облыстық, ел ішілік, ішкі нарық (ТМД елдерінің нарқы))
Елішілік, ішкі нарық
8
Инвестицияны қайтаруды қамтамасыз ету түрі
Қатыспайды.
9
Тәуекелдер мүмкіндігі (нақты)
Мемлекеттік тапсырыстың жоқтығы; коммерциялық тапсырыстың жоқтығы; ұшыруда болатын қауіптер; ҒТ АКТБ серіктестеріне қатысты шартты міндеттемелерінің бұзылуы және керісінше; Қаржыландыру кестесінің бұзылуы; Әлемдік баға коньюктурасының өзгеруі; Экономикалық саясаттың тұрақсыздығы; Технологиялардағы күтпеген өзгерістер; Халықаралық саясат саласындағы өзгерістер; Бәсекелестердің күтпеген әрекеттері; Конструкциялық қателіктер; жөндеу кезінде жіберілген қателіктер; Қазақстан Республикасы ішіндегі ғарыш қызметтерін реттеуші заңнамалық негіздерінің және мемлекеттік стандарттарның жоқтығы; рәсімді уәждер бойынша техникалық мәселелерді шешуде тосқауылдың алғы шарттарын жоятын және созылуы, нақты бірлескен жобалар қызметін тәртіпке келтіретін Қазақстанның әлеуетті серіктерімен екі жақты мемлекетаралық келісімін жоқтығы; ғарыш саласында халықаралық ынтымақтастық заңнамасын қолдануда алдын ала болжау және реттеуде, ғарыш ұшырылымдарын сақтандыруда қамтамасыз ету үшін жағдайлы базаның жеткіліксіздігі. Валюта курсының өзгеруі.
10
Инвестициялық жобаны іске асыру кезеңі

22 669 009
3 939 926
Приложение 8
к Плану
Паспорт инвестиционного проекта:
«Создать сборочно-испытательный комплекс Специального
конструкторско-техно логического бюро космической техники»
Форма 7
АО "НК " ҚАЗАҚСТАН ҒАРЫШ САПАРЫ "
п/п
Наименование
показателей
Информация
1
Наименование проекта
«Создать сборочно-испытательный комплекс Специального
конструкторско-технологического бюро космической
техники»
2
Участники реализации
проекта
АО "НК "Қазақстан Ғарыш Сапары"
3
Цели инвестиционного
проекта
Основной целью проекта является создание современного
высокотехнологичного предприятия, способного решать
актуальные задачи проектирования, производства,
испытаний и ввода в эксплуатацию космических
аппара тов, компонентов полезной нагрузки и элементов
космической техники с использованием научно-
технического задела казахстанских ученых и инженеров.
4
Описание
инвестиционного
проекта
Высокотехнологическое предприятие, готовое в полной
мере выполнять следующие задачи: участие в качестве
партнера в крупных международных проектах; размещение
заказов на тяжелые спутники у ведущих мировых
производителей, с обязательным участием в процессе
проектирования и испытания, а также изготовления
отдельных компонентов спутника и полезной нагрузки;
самостоятельное изготовление микроспутников весом до
160 кг. и миниспутников весом до 3000 кг., закупая
при необходимости компоненты космических аппаратов и
полезной нагрузки у ведущих мировых производителей.
5
Место реализации
проекта
г. Астана
6
Назначение, основные
технические характе-
ристики инвестиционно-
го продукта (наимено-
вание инвестиционного
продукта, категория
потребителей,
специфи ка потребления
и т. д.)
Космические аппараты, создаваемые в рамках реализации
государственных программ, выпуск на коммерческой
основе МКА для других стран, производство отдельных
компонентов космической техники и полезной нагрузки,
предоставление услуг по испытанию космических
аппаратов и отдельных элементов полезной нагрузки на
современном оборудовании в соответствии с мировыми
стандартами
7
Масштабы реализации
инвестиционного
продукта (районный
(городской), област-
ной, внутренний
страновой, внешний
рынок (рынок стран
СНГ))
Внутренний страновой, внешний рынок
8
Вид обеспечения
возврата инвестиций
Отсутствует
9
Возможные риски (конкретно)
Отсутствие государственного заказа; Отсутствие
коммерческого заказа; Риски, сопутствующие запуску;
Нарушение договорных обязательств СКТБ КТ по отношению
к партнерам и наоборот; Нарушение графика
финансирования; Изменение мировой конъюнктуры цен;
Нестабильность экономической политики; Непредвиденные
изменения в технологиях; Изменения в области
международной политики; Непредвиденные действия
конкурентов; конструктивные просчеты; ошибки,
допущенные при монтаже; отсутствие законодательных
основ и государственных стандартов, регулирующих
космическую деятельность внутри Республики Казахстан;
отсутствие межгосударственных двухсторонних соглашений
с потенциальными партнерами Казахстана, регламенти-
рующих деятельность конкретных совместных проектов,
устраняющих предпосылки блокирования или затягивания
решения технических вопросов по процедурным мотивам;
недостаточная прецедентная база для обеспечения
предсказуемости применения законодательства и
регулирования в международном сотрудничестве в
космической отрасли, страхования космических запусков.
Изменение курса валют.
10
Период реализации
инвестиционного
проекта

2008-2011 жыл
11
Инвестициялық жобаны іске асыру мерзімі, жыл және ай
4 жыл
12
Жобаны ақтау мерзімі, айлар
1. ҒА құру және сынау жөніндегі кәсіпорын секілді ҚұСК құру жағдайында ақтау мерзімі 156 айдан астамын құрайды;
2. БК секілді дүниежүзілік бренд және ҒА жобалау, құрастыру және сынау функцияларымен ҚұСК құру жағдайында 102 ай.
13
Жобаның таза ағымдағы құны (NРV), ақшалай бірлік
-7 518 207 904 теңге
14
Жоба кірісінің ішкі нормасы (ІRR), %
0,00%
15
Жобаның сипаты (жаңа өндіріс, қайта құру, қолданыстағы өндірісті ұлғайту, шығарылатын өнім номенклатурасын ауыстыру немесе арттыру, басқа)
Жаңа өндіріс
16
Жеткізу келісімдері немесе инвестициялық өнім алу ниеті туралы хаттамалардың болуы (бар болса олардың бағасы мен саны және олардың құны көрсетілсін)
Қатыспайды
17
Инвестициялық жобаның дайындық деңгейі (жобалық-сметалық құжаттама, өндірістік қуаттардың болуы, басқалар)
Қазіргі компьютерлі техникалық жабдықтандыру және шалғайдағы құралдар, бағдарламалық қамсыздандыру, автоматты жобалау мен үлгілеу жүйелері жөнінде жұмыстар жүргізілуде. ҒТ АКТБ штаты білікті кадрлармен жинақталды, жобалар бойынша ғылыми-зерттеушілік және тәжірибелі-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру бойынша іс-шаралар жүргізілуде. ҚұСК құрылысына жер телімін бөліп беру мәселелері бойынша ұйымдастырушылық және заңды мәселелерін шешу жөнінде іс-шаралар жүргізілуде. Құрастыру-сынау жабдықтарының әлеуетті өндірушілері және жеткізіп берушілері зерделенуде, олармен байланыстарын бекіту және қажетті жабдықтарды тасымалдау жағдайларының параметрлерін, шарттарын және мерзімдерін нақтылау.
18
Жобаның құны, теңге (АҚШ доллары), оның ішінде:
14 216 650 мың теңге
18.1.
Жоспарланған кезеңде қажет етілетін инвестициялар көлемі, теңге (жоба валютасы), оның ішінде:

2008-2011 год
11
Срок реализации
инвестиционного
проекта, год и месяц
4 года
12
Срок окупаемости
проекта, месяцев
1. В случае создания СбИК, как предприятия по сборке и
испытанию КА срок окупаемости составит более 156
месяцев;
2. В случае создания СбИК, как СП с мировым брендом и
функциями проектирования, сборки и испытаний КА - 102
месяца.
13
Чистая текущая
стоимость проекта
(NPV), денежная
единица
-7 518 207 904 тенге
14
Внутренняя норма
доходности проекта
(IRR), %
0,00 %
15
Характер проекта
(новое производство,
реконструкция, расши-
ре ние действующего
производства, смена
или увеличение номен-
клатуры выпускаемой
продукции, иное)
Новое производство
16
Наличие договоров
поставки или
протоколов о намерении
приобретения
инвестиционного
продукта (при наличии
указать количество и
стоимость таковых)
Отсутствуют
17
Уровень готовности
инвестиционного
проекта (проектно-
сметная документация,
наличие производствен-
ных мощностей, иное)
Ведутся работы по техническому оснащению современным
компьютерным и периферийным оборудованием, программным
обеспечением, системами автоматизированного
проектирования и моделирования. Штат СКТБ КТ
укомплектован квалифицированными кадрами, проводятся
мероприятия по организации научно-исследовательских и
опытно-конструкторских работ по проектам. Проводятся
мероприятия по решению организационных и юридических
вопросов по отводу земельного участка под
строительство СбИК. Изучаются потенциальные
производители и поставщики сборочно-испытательного
оборудования, установление с ними контактов и
уточнение параметров, условий и сроков поставок
необходимого оборудования
18
Стоимость проекта,
тенге (долл. США)
всего, в том числе:
14 216 650 тыс. тенге
18.1.
Требуемый объем
инвестиций в
планируемом периоде,
тенге (валюта проекта),
в том числе:

2009-2011 жылдарға 14 016 250 мың теңге
18.1.1.
Тартылған инвестициялардың қажетті көлемі
14 216 650 мың теңге
18.1.2.
Меншікті инвестициялардың қажетті көлемі
Қатыспайды
18.1.3.
Шығарылған шығыстар
Қатыспайды
19
Қарыздық (кредиттік) қаржылар тарту түрі және олардың көздері
Республикалық бюджет, жарғы капиталының артуы
20
Тәуекелдерді (нақты) ескерту мен азайту бойынша шаралар
Өнім шығаруға әсер ететін тиімді сынау бағдарламасының болуы; тәжірибелі шетелдік серіктестің қатысуымен жүзеге асырылатын құралдармен жабдықтаудың және персоналды оқытудың кешенді бағдарламасы; макеттерге сынама жүргізу; жүйенің түрлі технологиялық анализін (ФСА, ҒМҒА, ФФА) пайдаланумен сапа жүйесі жұмысын тәжірибеге енгізу; Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы ғарыш қызметі туралы" Заңын, халықаралық және ресейлік негізде ғарыш саласындағы ұлттық стандарттарды қабылдау; ғарыш саласында халықаралық ынтымақтастық пен кооперацияда заңнама мен реттеуді қолдануды тәжірибеге ендіру мен тәжірибені үйрену; әлемдік жетекші ғарыш державаларының ғарыштық ұшырылымдарын қауіпсіздендіру; әлемдік жетекші ғарыш компанияларының акция пакеттерін сатып алу және БК құру есебінен қосымша инвестицияларды тартумен бірлескен кәсіпорындар құру.
21
Қосымша жұмыс орындарының болжалды саны: барлығы, бірл. 1 жылда, 2 жыл, 3 жыл
қосымша жұмыс орындарының саны жоба бойынша стратегиялық әріптестікті іріктеу нәтижелері бойынша анықталатын
болады
22
Салық түсімдерінің болжалды көбеюі, өткен жылға сондай-ақ болжалды 3 жылға қол жеткен орташа айлық деңгейден %
ҚҚС: 2007 ж - 0 мың тг.; 2008 ж. - 31 135 мың тг.; 2009 ж. - 43 586 мың тг
Жеке табыс салық: 2007 ж. - 0 мың тг.; 2008 ж. - 15 240 мың тг.; 2009 ж. - 24 511 мың тг.
Әлеу. салық: 2007 ж. - 0 мың тг.; 2008 ж. - 22 606 мың тг.; 2009 ж. - 36 322 мың тг.
Мүлікке салық: 2007 ж. - 2 800 мың тг.; 2008 ж. - 28 973 мың тг; 2009 ж. - 71 407 мың тг.
23
Мемлекеттің тікелей қатысуынан мемлекеттік бюджетке түсетін кірістердің болжалды көбеюі, өткен үш жыл және болжалды үш жылдық қол жеткен орташа жылдық деңгейден %
Қатыспайды
7-нысан
"Қазақстан Республикасы жоғарыдәлдікті спутниктік
навигация жүйесінің жерүсті инфрақұрылымын құру"
инвестициялық жобаның паспорты
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ
N
р/р
Көрсеткіштер атауы
Ақпарат
1
Жобаның атауы
Қазақстан Республикасында жоғары дәлдікті спутниктік навигация жүйесінің жерүсті инфрақұрылымын құру
2
Жобаны іске асыруға қатысушылар
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ
3
Инвестициялық жобаның мақсаттары
Жүйені пайдаланушыларға сапалы координатты-уақытша және навигациялық қызметтерін кепілді алу үшін жағдайларын қалыптастыру мақсатында Қазақстан Республикасының жоғары дәлдікті спутниктік навигация жүйесінің жерүсті инфрақұрылымын құру
4
Инвестициялық жобаны сипаттау
Өңірлік орталықтар, ұтқырлы сараланған жүйелер, теңіздік сараланған станциялар, сараланған түзету және мониторинг орталығы, навигациялық жабдықтардың сертификаттау орталығын құру және навигациялық жабдықтың тәжірибелі өндірісін құру
5
Жобаны іске асыру орны
Қазақстан Республикасы
6
Инвестициялық өнімнің негізгі техникалық сипаттамасы, тағайындалуы (инвестициялық өнімнің атауы, тұтынушылар категориялары, тұтыну ерекшелігі және т.б.)
Тағайындалуы:
Автоматты түрде құрастыру, өңдеу, сақтау және тұтынушыларға жоғарыдәлдікті навигация деректерін ұсыну үшін жерүсті инфрақұрылымын құру, сонымен қатар: өңірлік сараланған орталықтар, бақылау-түзету станцияларын, референц станцияларын, ұтқырлы сараланған станциялар, теңіздік сараланған станцияларды құру
Негізгі техникалық сипаттамалар:
Республиканың барлық аумағындағы қолжетімділігінің дәлдікті диапазоны (кең аймақты сараланған түзету үшін), қызметтің үздіксіздігі, навигациялық спутниктік жүйе жұмысының тұтастығы
Негізгі тұтынушылар
Мемлекеттік органдар және кәсіпорындар, коммерциялық құрылымдар және ауқымды тұтынушылар арасында
7
Инвестициялық өнімді іске асыру ауқымы (аудандық (қалалық), облыстық, елішілік, ішкі нарық (ТМД елдерінің нарығы)
Ішкі
8
Инвестицияны қайтаруды қамтамасыз ету түрі
Жоғарыдәлдікті спутниктік навигация жүйесінен ұсынылатын қызметтерден алынатын кірістер есебінен инвестицияларды қайтару.
9
Мүмкін тәуекелдер (нақты)
Жаңа техникалық құралдарды пайдалануға енгізуін тоқтату және ұсынылып отырған қызметтердің жоғары сапасының жетіспеушілігі
10
Инвестициялық жобаны іске асыру кезеңі, жыл мен ай

на 2009-2011 годы 14 016 250 тыс. тенге
18.1.
1.
Требуемый объем при-
в леченных инвестиций
14 216 650 тыс. тенге
18.1.
2.
Требуемый объем
собственных инвестиций
Отсутствует
18.1.
3.
Уже произведенные
расходы
Отсутствует
19
Формы привлечения
заемных (кредитных)
средств и их источники
Республиканский бюджет, увеличение уставного капитала
20
Меры по предупреждению
и уменьшению рисков
(конкретно)
Наличие эффективной испытательной программы,
предшествующей выпуску изделия; комплексная программа
оснащения оборудованием и обучения персонала,
осуществляемая при участии опытного зарубежного
партнера; проведение испытаний макетов; внедрение в
практику работы системы качества с использованием
типовых технологий анализа (ФСА, FMEA, ФФА) системы;
принятие Закона Республики Казахстан «О космической
деятельности в Республике Казахстан», национальных
стандартов в космической отрасли на основе
международных и российских стандартов; изучение опыта
и внедрение в практику применения законодательства и
регулирования в международном сотрудничестве и
кооперации в космической отрасли, страхования
космических запусков ведущих космических держав мира;
приобретение пакета акций ведущих космических компаний
мира и создание совместных предприятий, привлечение
дополнительных инвестиций за счет создания СП.
21
Прогнозное количество
дополнительных рабочих
мест всего, ед. в 1
год, 2 год, 3 год
количество дополнительных рабочих мест будет известно
по результатам отбора стратегического партнера по
проекту
22
Прогнозное увеличение
налоговых поступлений,
% от достигнутого
среднемесячного уровня
предыдущего года, а
также за прогнозируе-
мые 3 года
НДС: 2007 г. - 0 тыс. тг.; 2008 г. - 31 135 тыс. тг.;
2009 г. - 43 586 тыс. тг.
Индивид. подох. налог: 2007 г. - 0 тыс. тг.;
2008 г. - 15 240 тыс. тг.; 2009 г. - 24 511 тыс. тг.
Соц. налог: 2007 г. - 0 тыс. тг.;
2008 г. - 22 606 тыс. тг.; 2009 г. - 36 322 тыс. тг.
Налог на имущество: 2007 г. - 2 800 тыс. тг.;
2008 г. - 28 973 тыс. тг; 2009 г. - 71 407 тг.
23
Прогнозное увеличение
поступления доходов в
государственный бюджет
от непосредственного
участия государства,
% от достигнутого
среднегодового уровня
за предыдущие три года
и за прогнозные три
года
Отсутствует
Паспорт инвестиционного проекта: «Создание наземной
инфраструктуры системы высокоточной спутниковой
навигации Республики Казахстан»
Форма 7
АО "НК " ҚАЗАҚСТАН ҒАРЫШ САПАРЫ "
п/п
Наименование показателей
Информация
1
Наименование проекта
Создание наземной инфраструктуры системы
высокоточной спутниковой навигации Республики
Казахстан
2
Участники реализации
проекта
АО "НК "Қазақстан Ғарыш Сапары"
3
Цели инвестиционного
проекта
Создание наземной инфраструктуры системы
высокоточной спутниковой навигации Республики
Казахстан в целях формирования условий для
гарантированного получения качественных
координатно-временных и навигационных услуг
4
Описание инвестиционного
проекта
Создание региональных центров, мобильной
дифференциальной системы, морской дифференциальной
станции, центра дифференциальной коррекции и
мониторинга, центра сертификации навигационного
оборудования и создание опытного производства
навигационного оборудования
5
Место реализации проекта
Республика Казахстан
6
Назначение, основные
технические характеристи-
ки инвестиционного
продукта (наименование
инвестиционного продукта,
категория потребителей,
специфика потребления, и
т.д.)
Назначение:
Создание наземной инфраструктуры для автоматизи-
рованного сбора, обработки, хранения и предостав-
ления потребителям высокоточных навигационных
данных, а также создание: центра дифференциальной
коррекции и мониторинга, региональных дифферен-
циальных станций, контрольно-корректирующих
станций, референцных станций, мобильной
дифференциальной станции, морской дифференциальной
станции
Основные технические характеристики:
Диапазон точности, доступность на всей территории
Республики (для широкозонной дифференциальной
коррекции), непрерывность услуг, целостность
работы навигационной спутниковой системы
Основные потребители:
Государственные органы и предприятия, коммерческие
структуры и широкого круга потребителей
7
Масштаб реализации
инвестиционного продукта
(районный (городской),
областной, внутренний
страновой, внешний рынок
(рынок стран СНГ)
Внутренний
8
Вид обеспечения возврата
инвестиций
Возврат инвестиций за счет доходов получаемых от
услуг предоставляемых системы высокоточной
спутниковой навигации
9
Возможные риски
(конкретно)
Задержка ввода в эксплуатацию новых технических
средств и недостаточно высокое качество
предоставляемых услуг
10
Период реализации
инвестиционного проекта
(инвестиционный период),
год и месяц

1 кезең - 2008-2011 жылдар
11
Инвестициялық жобаны іске асыру мерзімі (жобаның өмірлік циклі), жыл мен ай
4 жыл (1 кезеңде)
12
Жобаның өзін-өзі ақтау мерзімі, айлар
Жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне сараптама аяқталғаннан кейін анықталатын болады
13
Жобаның ағымдағы таза құны (NPV), ақша бірлігі
2009-2011 жылдарға - 2 376 000 000 теңге
14
Жоба кірісінің ішкі нормасы (ІRR), %
-
15
Жобаның сипаты (жаңа өндіріс, қайта құру, қолданыстағы өндірісті кеңейту, шығарылатын өнім номенклатурасын арттыру және көбейту, басқалары)
Жүйені пайдаланушыларға сапалы кординатты-уақытша және навигациялық қызметтерін кепілді алу үшін жағдайларды жетілдіру
16
Жеткізу келісімдері мен инвестициялық өнім алу ниеті туралы хаттамалардың болуы (бар болса олардың бағасы мен саны және осылардың құны көрсетілсін)
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы ГЛОНАСС ғаламдық навигациялық спутниктік жүйесін пайдалану және дамыту саласындағы ынтымақтастық туралы Келісім
17
Инвестициялық жобаның дайындық деңгейі (жобалық-сметалық құжаттама, өндірістік қуаттардың болуы, басқалар)
-
18
Жобаның құны, теңге (жобаның валютасы) барлығы, оның ішінде:
2009-2011 жылдарға 2 376 000 000 теңге
18.1
Жоспарланған кезеңге тартылған инвестициялардың қажетті көлемі, теңге (жобаның валютасы), оның ішінде:
-
18.1.1.
Тартылған инвестициялардың қажетті көлемі
-
18.1.2.
Меншікті инвестициялардың қажетті көлемі
-
18.1.3.
Жүргізілген инвестициялар (жобаның валютасы), теңге
-
19
Заемдық (қарыз алу) қаражаты мен олардың қаражатын тарту нысандары
Республикалық Бюджет, жарғы капиталының ұлғаюы
20
Тәуекелдерді (нақты) ескерту және азайту жөніндегі шаралар
Жинақталған кесімді бағаларымен тасымалдауға арналған бастапқы шарттарын жасау; Шығын деңгейін бақылау жүйесін енгізу (бюджеттеу)
21
Қосымша жұмыс орындарының болжалды саны барлығы, бірл. 1 жылда, 2 жыл, 3 жыл.
1 жыл - 0,2 жыл - 12 бірлік, 3 жыл - 12 бірлік
22
Салық түсімдерінің болжалды көбеюі, өткен жылға сондай-ақ болжалды 3 жылға қол жеткен орташа айлық деңгейден %
-
23
Мемлекеттің тікелей қатысуынан мемлекеттік бюджетке түсетін кірістердің болжалды көбеюі, өткен үш жыл және үш жылдық болжамға қол жеткен орташа жылдық деңгейден %
Бұл кезеңдегі жоба дамуында кірістер түсімі жоқ
7-нысан
"Қазақстан Республикасы Жерді қашықтықтан зондтау
жүйесін құру" инвестициялық жобаның паспорты
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ
N
р/р
Көрсеткіштер атауы
Ақпарат
1
Жобаның атауы
Қазақстан Республикасы Жерді қашықтықтан зондтау жүйесін құру
2
Жобаны іске асыруға қатысушылар
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ
3
Инвестициялық жобаның мақсаттары
Қазақстан Республикасы Жерді қашықтықтан зондтау жүйесін құру және пайдалану
4
Инвестициялық жобаны сипаттау
ЖҚЗ спутнигінің екі серігі, спутниктерді жерүсті басқару кешені және Жерді қашықтықтан зондтау деректерін қабылдау және өңдеу үшін жерүсті мақсатты кешені кіретін Қазақстан Республикасында Жерді қашықтықтан зондтау жүйесін құру және пайдалану
5
Жобаны іске асыру орны
Қазақстан Республикасы
6
Инвестициялық өнімнің негізгі техникалық сипаттамасы, тағайындалуы (инвестициялық өнімнің атауы, тұтынушылар категориялары, тұтыну ерекшелігі және т.б.)
Тағайындалуы:
ЖҚЗ екі серігі, спутниктерді жерүсті басқару кешені және Жерді қашықтықтан зондтау деректерін қабылдау және өңдеу үшін жерүсті мақсатты кешені кіретін Қазақстан Республикасында Жерді қашықтықтан зондтау ұлттық жүйесін құру
Негізгі техникалық сипаттамалар
ЖҚЗ деректерін қабылдау және өңдеу үшін ЖҚЗ спутнигінің 2 серігін, ЖБК және ЖМК құру
Негізгі тұтынушылар
Мемлекеттік құрылымдар, ғылыми мекемелер, коммерциялық ұйымдар
7
Инвестициялық өнімді жүзеге асыру ауқымы (аудандық (қалалық), облыстық, ел ішілік, ішкі нарық (ТМД елдерінің нарқы))
Ішкі нарық
8
Инвестицияны қайтаруды қамтамасыз ету түрі
ЖҚЗ түсірілімдерін сату, жанама экономикалық әсер
9
Мүмкін тәуекелдер (нақты)
Іске асыру мерзімінің кідіруі
ЗТ қабыл алмау
Ғарыш аппаратының қолданыстан шығуы
Түсірілімдерге бағаның төмендеуі
ЖҚЗ ҒЖ компоненттерінің бағасын арттыру
10
Инвестициялық жобаны (инвестициялық кезең) іске асыру кезеңі, жыл мен ай

1 этап - 2008-2011 годы
11
Срок реализации
инвестиционного проекта
(жизненный цикл проекта),
год и месяц
4 года (на 1 этапе)
12
Срок окупаемости проекта
Будет определен после завершения экспертизы
технико-экономического обоснования проекта
13
Чистая текущая
стоимость проекта (NPV),
денежная единица
2 376 000 000 тенге на 2009-2011 годы
14
Внутренняя норма доход-
ности проекта (IRR), %
-
15
Характер проекта (новое
производство, реконструк-
ция, расширение действую-
щего производства, смена
или увеличение
номенклатуры выпускаемой
продукции, иное)
Совершенствование условий для гарантированного
получения качественных координатно-временных и
навигационных услуг пользователями системы
16
Наличие договоров
поставки или протоколов о
намерении приобретения
инвестиционного продукта
(при наличии указать
количество и стоимость
таковых)
Соглашение между правительством Республики
Казахстан и правительства Российской Федерации о
сотрудничестве в области использование и развитие
глобальной навигационной спутниковой системы
ГЛОНАСС
17
Уровень готовности
инвестиционного проекта
(проектно-сметная
документация, наличие
производственных
мощностей, иное)
-
18
Стоимость проекта, тенге
(валюта проекта) всего, в
том числе
2 376 000 000 тенге на 2009-2011 годы
18.1
Требуемый объем
инвестиций в планируемом
периоде, тенге (валюта
проекта) всего, в том
числе
-
18.1.1.
Требуемый объем
привлеченных инвестиций
-
18.1.2.
Требуемый объем
собственных инвестиций
-
18.1.3.
Уже произведенные
инвестиции (валюта
проекта), тенге
-
19
Формы привлечения заемных
(кредитных) средств и их
источники
Республиканский Бюджет, увеличение уставного капитала
20
Меры по предупреждению и
уменьшению рисков
(конкретно)
Заключение предварительных договоров на поставку
комплектующих с фиксацией цен. Внедрение системы
контроля уровня затрат (бюджетирование)
Хеджирование валютных рисков
21
Прогнозное количество
дополнительных рабочих
мест всего ед. в 1 год, 2
год, 3 год
1 год - 0,
2 год - 12 единиц,
3 год - 12 единиц
22
Прогнозное увеличение
налоговых поступлений, %
от достигнутого
среднемесячного уровня
предыдущего года, а также
за прогнозируемые 3 года
-
23
Прогнозное увеличение
поступления доходов в
государственный бюджет от
непосредственного участия
государства, % от
достигнутого
среднегодового уровня за
предыдущие три года и за
прогнозные три года
На данном этапе развития проекта поступление
доходов отсутствует
Паспорт инвестиционного проекта:
"Создание системы Дистанционного зондирования
Земли Республики Казахстан"
Форма 7
АО "НК "ҚАЗАҚСТАН ҒАРЫШ САПАРЫ"
п/п
Наименование показателей
Информация
1
Наименование проекта
Создание космической системы Дистанционного зондирования Земли Республики Казахстан
2
Участники реализации
проекта
АО "НК "Қазақстан Ғарыш Сапары"
3
Цели инвестиционного
проекта
Создание и эксплуатация космической системы
Дистанционного зондирования Земли Республики
Казахстан
4
Описание инвестиционного
проекта
Создание и эксплуатация национальной системы
дистанционного зондирования Земли Республики
Казахстан, включающей два спутника ДЗЗ, наземный
комплекс управления спутниками и наземный целевой
комплекс для приема и обработки данных
дистанционного зондирования Земли.
5
Место реализации проекта
Республика Казахстан
6
Назначение, основные
технические характерис-
тики инвестиционного
продукта (наименование
инвестиционного
продукта, категория
потребителей, специфика
потребления, и т.д.)
Назначение:
Создание национальной системы дистанционного
зондирования Земли Республики Казахстан, включаю-
щей два спутника ДЗЗ, наземный комплекс управления
спутниками и наземный целевой комплекс для приема
и обработки данных дистанционного зондирования
Земли.
Основные технические характеристики:
Создание 2 спутника ДЗЗ, НКУ и НЦК для приема и
обработки данных ДЗЗ
Основные потребители:
Государственные структуры, Научные учреждения,
Коммерческие организации
7
Масштаб реализации
инвестиционного продукта
(районный (городской),
областной, внутренний
страновой, внешний рынок
(рынок стран СНГ)
Внешний рынок
8
Вид обеспечения возврата
инвестиций
Продажа снимков ДЗЗ, косвенный экономический
эффект
9
Возможные риски
(конкретно)
Задержка срока реализации
Отказ РН
Выход из строя космического аппарата
Снижение цен на снимки
Увеличение цен компонентов КС ДЗЗ
10
Период реализации
инвестиционного проекта
(инвестиционный период),
год и месяц

2007-2011 жылдар
11
Инвестициялық жобаны іске асыру мерзімі, жыл мен ай
12 жыл
12
Жобаны ақтау мерзімі
-
13
Жобаның ағымдағы таза құны (NРV), ақша бірлігі
36 003 400 000 теңге
14
Жоба кірісінің ішкі нормасы (ІRR), %
19,94
15
Жобаның сипаты (жаңа өнім, қайта салу, қолданыстағы өндірісті ұлғайту, шығарылатын өнім номенклатурасын арттыру және ауыстыру, басқалар)
Жаңа өндіріс
16
Жеткізу келісімдері мен инвестициялық өнім алу ниеті туралы хаттамалардың болуы (бар болса олардың бағасы мен саны көрсетілсін)
-
17
Инвестициялық жобаның дайын деңгейі (жобалау-сметалық құжаттама, өндірістердің болуы)
-
18
Жобаның құны, теңге (жобаның валютасы) барлығы, оның ішінде
36 003 400 000 теңге
18.1.
Жоспарланған кезеңде қажет етілетін инвестициялар көлемі, теңге (жобаның валютасы) барлығы, оның ішінде
18.1.1.
Тартылған инвестициялардың қажетті көлемі
18.1.2.
Меншікті инвестициялардың қажетті көлемі
36 003 400 000 теңге
18.1.3.
Жүргізілген инвестициялар (жобаның валютасы), теңге
12 234 642 000 теңге
19
Қарыздық (кредиттік) қаржылар тарту түрі және олардың көздері
Жарғы капиталын ұлғайту
20
Тәуекелдерді (нақты) ескерту мен азайту шаралары
Тәуекелді сақтандыру
21
Қосымша жұмыс орындарының болжалды саны барлығы, бірл. 1 жылда, 2 жыл, 3 жыл
-
22
Салық түсімдерінің болжалды көбеюі, өткен жылға сонымен қатар болжалды 3 жылға қол жеткен орташа айлық деңгейден %
-
23
Өткен үш жылға және болжамдық үш жылға орташа жылдық деңгейден жеткен, мемлекеттің тікелей қатысуынан мемлекеттік бюджетке түскен кірістердің болжамдық артуы %
-
7-нысан
"ҚұСК жұмыс істеуін қамтамасыз ететін инфрақұрылым құру"
инвестициялық жобаның паспорты
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ
N
р/р
Көрсеткіштер атауы
Ақпарат
1
Жобаның атауы
ҚұСК жұмыс істеуін қамтамасыз ететін инфрақұрылым құру
2
Жобаны іске асыруға қатысушылар
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ
3
Инвестициялық жобаның мақсаттары
Қазақстан Республикасының ғарыш қызметі саласында ағымдағы, ұзақ мерзімді салааралық бағдарламаларды іске асыру үшін жағдай жасау.
4
Инвестициялық жобаны сипаттау
Осы инвестициялық жоба бойынша жақсы шешімін алған жағдайда бөлінген жер телімінде мыналар жоспарланады:

2007-2011 годы
11
Срок реализации
инвестиционного проекта
(жизненный цикл
проекта), год и месяц
12 лет
12
Срок окупаемости проекта
-
13
Чистая текущая стоимость
проекта (NPV), денежная
единица
36 003 400 000 тенге
14
Внутренняя норма
доходности проекта
(IRR), %
19,94
15
Характер проекта (новое
производство, реконст-
рукция, расширение
действующего производст-
ва, смена или увеличение
номенклатуры выпускаемой
продукции, иное)
Новое производство
16
Наличие договоров
поставки или протоколов
о намерении приобретения
инвестиционного продукта
-
17
Уровень готовности
инвестиционного проекта
(проектно-сметная
документация, наличие
производственных
мощностей, иное)
-
18
Стоимость проекта, тенге
(валюта проекта) всего,
в том числе
36 003 400 000 тенге
18.1.
Требуемый объем
инвестиций в планируемом
периоде, тенге (валюта
проекта) всего, в том
числе
18.1.1.
Требуемый объем
привлеченных инвестиций
18.1.2.
Требуемый объем
собственных инвестиций
36 003 400 000 тенге
18.1.3.
Уже произведенные
инвестиции (валюта
проекта)
12 234 642 000 тенге
19
Формы привлечения
заемных (кредитных)
средств и их источники
Увеличение уставного капитала
20
Меры по предупреждению и
уменьшению рисков
(конкретно)
Страхование рисков
21
Прогнозное количество
дополнительных рабочих
мест всего ед. в 1 год,
2 год, 3 год
-
22
Прогнозное увеличение
налоговых поступлений, %
от достигнутого
среднемесячного уровня
предыдущего года, а
также за прогнозируемые
3 года
-
23
Прогнозное увеличение
поступления доходов в
государственный бюджет
от непосредственного
участия государства, %
от достигнутого
среднегодового уровня за
предыдущие три года и за
прогнозные три года
-
Паспорт инвестиционного проекта:
"Создание обеспечивающей инфраструктуры
функционирования СбИКа"
Форма 7
АО "НК "ҚАЗАҚСТАН ҒАРЫШ САПАРЫ"
п/п
Наименование показателей
Информация
1
Наименование проекта
Создание обеспечивающей инфраструктуры
функционирования СбИКа
2
Участники реализации
проекта
АО "НК "Қазақстан Ғарыш Сапары"
3
Цели инвестиционного
проекта
Создание условий для реализации текущих,
долгосрочных межотраслевых программ в сфере
космической деятельности Республики Казахстан.
4
Описание инвестиционного
проекта
В случае положительного решения по данному
инвестиционному проекту на выделяемом земельном
участке планируется:

1) ғарыш саласының орын ауыстырған кәсіпорындары үшін, Ұлттық ғарыш агенттігін енгізе отырып, әкімшілік ғимаратты жобалау және құрылысы;
2) ғарыш саласының қызметкерлері үшін, жоғары білікті кадрларды, оның ішінде шетелдерден тарту маңыздылығын ескере отырып, тұрғын-үй - тұрмысын ынталандыру қажеттілігіне қарай көп пәтерлі тұрғын үйді жобалау және құрылысы;
3) халықаралық тәжірибе мен байланысын тарту мақсатында ғарыш тақырыбы жөнінде халықаралық көрмелер ұйымдастыру үшін халықаралық-көрме кешенін жобалау және құрылысы. Ғарыш және космонавтика тарихы туралы масштабты экспозициясына ғарыш техникасының макеттерімен жабдықталған ашық алаңды, оған іргелес тұрған паркі - Астанадағы және жетекші туристік бизнес объектілерінің баратын орындарының бірі болады, сонымен қатар халық арасында ғарыш саласының беделін арттыруға жәрдемдесетін болады
5
Жобаны іске асыру орны
Астана қаласы
6
Инвестициялық өнімнің негізгі техникалық сипаттамасы, тағайындалуы (инвестициялық өнімнің атауы, тұтынушылар категориялары, тұтыну ерекшелігі және т.б.)
Жобаның тағайындалуы - ғарыш саласы кәсіпорнының орын ауыстыруы үшін 37369 шаршы метрлік жалпы алаңымен 21-қабатты әкімшілік ғимаратын жобалау және құрылысы
ғарыш саласы ұйымының қызметкерлері үшін қонақ үйімен 216 пәтерлі тұрғын үйді жобалау және құрылысы
Көрме павильоны, конференц-залы, инфрақұрылым объектілері, офистік бөлмелер және бірегей мұражайының болуымен Халықаралық-көрме орталығын жобалау және құрылысы, оның ашық кеңістігінде ғарыштық ұшу аппараттарының макеттері қойылатын болады.
7
Инвестициялық өнімді жүзеге асыру ауқымы (аудандық (қалалық), облыстық, ел ішілік, ішкі нарық (ТМД елдерінің нарқы))
Елішілік
8
Инвестицияны қайтаруды қамтамасыз ету түрі
Пәтерлерді сату, офистік алаңдарды және оған жататын инфрақұрылымдарды сату және жалға беру, қонақ үйден және т.б. түсетін кірістер.
9
Мүмкін тәуекелдер (нақты)
АК: Жобаны уақытында қаржыландырмау. Ұзаққа созылған банктік кризис әлеуетті клиенттердің төлем қабілеттілігін төмендетуі мүмкін, офистерді жалға беру нарығында бәсекелестіктің күшеюі. Аймақта және елімізде іскерлік белсенділігін
төмендетуі мүмкін саяси және экономнкалық тәуекелдер.
ЖК: Жобаны уақытында қаржыландырмау. Ұзаққа созылған банктік кризис жылжымайтын мүлікке бағалардың бұдан әрі төмендеуіне әкелуі мүмкін. Алдағы уақытта құрылыс материалдарына бағаның өсуі, ел ішіндегі өндіріске байланысты
тапшылығы.
ХКО: Жобаны уақытында
қаржыландырмау. Өңірлерде және елде іскерлік белсенділігін төмендетуі мүмкін саяси және экономнкалық тәуекелдер.
10
Инвестициялық жобаны (инвестициялық кезең) іске асыру кезеңі, жыл мен ай

1) проектирование и строительство администра-
тивного здания для дислокации предприятий
космической отрасли, включая Национальное
космическое агентство;
2) проектирование и строительство жилого
мно гоквартирного дома для сотрудников
организаций космической отрасли, учитывая
важность привлечения высококвалифицированных
кадров, в том числе и из-за рубежа, и
необходимости их жилищно-бытового
стимулирования;
3) проектирование и строительство международно-
выставочного комплекса для организаций междуна-
родных выставок по космической тематике в целях
привлечения международного опыта и связей.
Масштабная экспозиция о космосе и истории
космонавтики, включающая открытую площадку,
оборудованную макетами космической техники, с
прилегающим парком станет одним из посещаемых
мест Астаны и ведущим объектом туристического
бизнеса, а так же будет способствовать
повышению престижа космической отрасли среди
населения
5
Место реализации проекта
г. Астана
6
Назначение, основные
технические характеристики
инвестиционного продукта
(наименование
инвестиционного продукта,
категория потребителей,
специфика потребления и
т.д.)
Назначение проекта-проектирование и
строительство 21-этажного административного
здания для дислокации предприятий космической
отрасли общей площадью 37369 кв.м.,
проектирование и строительство жилого
216-квартирного дома с гостиницей для
сотрудников организаций космической отрасли,
проектирование и строительство
Международного-выставочного центра с наличием
выставочного павильона, конференц-зала,
объектов инфраструктуры, офисными помещениями и
уникальным музеем, где на открытом пространстве
будут выставлены макеты космических летательных
аппаратов.
7
Масштабы реализации
инвестиционного продукта
(районный (городской),
областной, внутренний страновой, внешний рынок
(рынок стран СНГ)
внутристрановой
8
Вид обеспечения возврата
инвестиций
Продажа квартир, продажа и сдача в аренду
офисных площадей и прилежащей инфраструктуры,
доходы от гостиницы и т.д.
9
Возможные риски (конкретно)
АК: Несвоевременное финансирование проекта.
Затянувшийся банковский кризис может повлечь
снижение платежеспособности потенциальных
клиентов, усиление конкуренции на рынке аренды
офисов. Политические и экономические риски,
способные повлечь снижение деловой активности в
регионе и в стране.
ЖК: Несвоевременное финансирование проекта.
Затянувшийся банковский кризис может повлечь
дальнейшее снижение цен на недвижимость.
Дальнейший рост цен на стройматериалы,
обусловленный дефицитом производства внутри
страны.
МВЦ: Несвоевременное финансирование проекта.
Политические и экономические риски, способные
повлечь снижение деловой активности в регионе
и в стране.
10
Период реализации
инвестиционного проекта
(инвестиционный период),
год и месяц

2009-2013 жылдар
11
Инвестициялық жобаны іске асыру мерзімі, жыл мен ай
53 ай
12
Жобаны ақтау мерзімі, айлар
Объектілердің имиджді сипаты бар, сондықтан жобаның кірісінен және коммерциялануынан шығару мақсатын қоймайды.
13
Жобаның ағымдағы таза құны (NPV), ақша бірлігі
ӘК: - 26 966 776
ТК: - 2 951 769
ХКО: - 7 651 364
14
Жоба кірісінің ішкі нормасы (IRR), %
IRR-NPV және PI; жағымсыз көрсеткіштерінің болуынан есептелмейді
15
Жобаның сипаты (жаңа өнім, қайта салу, қолданыстағы өндірісті ұлғайту, шығарылатын өнім номенклатурасын арттыру және ауыстыру, басқалар)
Жаңа өндіріс
16
Жеткізу келісімдері мен инвестициялық өнім алу ниеті туралы хаттамалардың болуы (бар болса олардың бағасы мен саны көрсетілсін)
Қатыспайды
17
Инвестициялық жобаның дайын деңгейі (жобалау-сметалық құжаттама, өндірістік қуаттың болуы, басқалары)
Қатыспайды
18
Жобаның құны, теңге (АҚШ доллары) барлығы, оның ішінде:
9 102 167,5 мың теңге

2009-2013 годы
11
Срок реализации
инвестиционного проекта,
год и месяц
53 месяца
12
Срок окупаемости проекта
месяцев
Объекты носят имиджевый характер, поэтому не
ставят целью извлечение прибыли и
коммерциализации проекта.
13
Чистая текущая стоимость
проекта (NPV), денежная
единица
АК: -26 966 776
ЖК: -2 951 769
МВЦ: -7 651 364
14
Внутренняя норма доходности
проекта (IRR), %
IRR не рассчитывается из-за отрицательных
показателей NPV и PI
15
Характер проекта (новое
производство, реконструк-
ция, расширение действую-
щего производства, смена
или увеличение номенклатуры
выпускаемой продукции,
иное)
Новое производство
16
Наличие договоров поставки
или протоколов о намерении
приобретения инвестицион-
ного продукта (при наличии
указать количество и
стоимость таковых)
Отсутствует
17
Уровень готовности
инвестиционного проекта
(проектно-сметная докумен-
тация, наличие производст-
венных мощностей, иное)
Отсутствует
18
Стоимость проекта, тенге
(долл. США) всего, в том
числе:
9 102 167,5 тыс. тенге

18.1.
Жоспарланған кезеңге қажет етілетін инвестициялар, теңге (жоба валютасы) барлығы, оның ішінде
18.1.1.
Тартылған инвестициялардың қажетті көлемі
9 102 167,5 мың теңге
18.1.2.
Меншікті инвестициялардың қажетті көлемі
Қатыспайды
18.1.3.
Жүргізілген шығындар
Қатыспайды
19
Қарыздық (кредиттік) қаржылар тарту түрі және олардың көздері
Республикалық бюджет
20
Тәуекелдерді (нақты) ескертумен азайту жөніндегі шаралар

18.1.
Требуемый объем инвестиций
в планируемом периоде,
тенге (валюта проекта)
всего, в том числе
18.1.1
Требуемый объем
привлеченных инвестиций
9 102 167,5 тыс. тенге
18.1.2
Требуемый объем собственных
инвестиций
Отсутствует
18.1.3.
Уже произведенные расходы
Отсутствует
19
Формы привлечения заемных
(кредитных) средств и их
источники
Республиканский бюджет
20
Меры по предупреждению и
уменьшению рисков
(конкретно)
Получение (обеспеченных) банковских гарантий,
возврата авансовых платежей по заключенным
контрактам. Создание резервных фондов в размере

Банктік кепілдемелер (қамтамасыз етілген) алу, жасасқан келісім-шарттар бойынша аванстық төлемдерді қайтару. Бюджет сомасынан 10-15 % мөлшерінде резервті қорлар құру. Тұтынушылармен алдын-ала және бірнеше жыл бұрын келісім-шартқа қол қою. Ғимараттарды салу үрдістерін бірнеше кезеңдерге бөлу, бірақ алғашқы кезеңді бітірмей келесіге өтпеу. Шығындардың төмендеуі және бақылау. Тұтынушыларға ең төмен құнмен ұсыныс жасау. Жыл сайын бюджетті түзету. Бағасы көтерілетін материалдарды сатып алуға тырысу.
21
Қосымша жұмыс орындарының болжалды саны барлығы, бірл. 1 жылда, 2 жыл, 3 жыл

10-15 % от суммы бюджета. Подписание контрактов
с потребителями заранее и на несколько лет
вперед. Разбить процесс возведения зданий на
очереди, тем самым, не построив первую очередь
(этап) не переходить на следующую. Снижение и
контроль издержек. Предложение потребителям
минимальной стоимости. Ежегодно корректировать
бюджет. Стараться заранее выкупать дорожающие
материалы
21
Прогнозное количество
дополнительных рабочих мест
всего, ед. в 1 год, 2 год,
3 год.