"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Ұлттық әл-ауқат қоры қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу және "Қазақстан инвестициялық қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 5 қаңтардағы N 2 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Ұлттық әл-ауқат қоры қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу және "Қазақстан инвестициялық қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К. Мәсімов
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Ұлттық әл-ауқат қоры қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу және "Қазақстан инвестициялық қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының күші жойылды деп тану туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім), (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 11, 56, 57, 66-құжаттар; N 15, 139-құжат; N 19-20, 146-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 56-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 10, 31-құжат; N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 13, 85-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20, 21-құжаттар; N 4, 28-құжат; N 16, 131-құжат; N 18, 143-құжат; N 20, 153-құжат; 2008 ж., N 12, 52-құжат; N 13-14, 58-құжат):
193-1-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі "Үкіметі" деген сөзден кейін ", сондай-ақ оның шешімі бойынша ұлттық басқарушы холдинг" деген сөздермен толықтырылсын.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности Фонда национального благосостояния и признании утратившим силу Закона Республики Казахстан "Об Инвестиционном фонде Казахстана"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 января 2009 года № 2
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности Фонда национального благосостояния и признании утратившим силу Закона Республики Казахстан "Об Инвестиционном фонде Казахстана".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам деятельности Фонда
национального благосостояния и признании утратившим силу Закона
Республики Казахстан "Об Инвестиционном фонде Казахстана"
Статья 1. Внести Изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский Кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст.  83, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст.   50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст.  408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст.   338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146;  2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24;  № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18,  ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58):
часть первую пункта 4 статьи 193-1 после слова "Казахстан" дополнить словами "а также по его решению национальный управляющий холдинг".

2. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 13, 99-құжат; 2005 ж., N 9, 26-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 79, 83-құжаттар; N 16, 97-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 18-құжат; N 14, 105-құжат; N 15, 106, 109-құжаттар; N 16, 129-құжат; N 17, 139-құжат; N 18, 143-құжат; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 25, 27-құжаттар; N 15-16, 64-құжат):
16-бап 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жер қойнауын пайдалану, магистральдық құбырлар, мұнай мен газ объектілерін салу мақсаттары үшін жер учаскелерін беру, сондай-ақ пайдалы қазбалардың кен орындарын (кең таралғанынан басқасын) қазуға, магистральды құбырлар салу, Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамалық актісіне сәйкес инвестициялық стратегиялық жобаларды іске асыру үшін жер учаскелерін мемлекет мұқтажына мәжбүрлеп иеліктен шығару;";
2) 43-бап 11-тармағының бірінші бөлігі "өзгеше көзделмесе" деген сөздерден кейін "немесе, егер жер учаскесін пайдалану инвестициялық стратегиялық жобаларды іске асырумен байланысты болмаса," деген сөздермен толықтырылсын;
48-баптың 1, 1-1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік меншіктегі және жер пайдалануға берілмеген жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалға алу құқығын беру жер учаскесі немесе жер учаскесін жалға алу құқығы мынадай:
1) инвестициялық стратегиялық жобаларды іске асыру үшін;
2) халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттерге және халықаралық ұйымдарға;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік жер пайдаланушыларына;
4) мемлекеттік және (немесе) уәкілетті органдар өткізетін объектілер салу жөніндегі конкурстарды (тендерлерді) жеңіп алған тұлғаларға, және мұндай құрылыс көрсетілген тұлғаларға тікелей жер учаскесін беруді талап еткен кезде;
5) жеке және заңды тұлғаларға оларға меншік құқығында және (немесе) өзге де мүліктік құқықта үйлерді (құрылыстарды, ғимараттарды) пайдалану және ұстау үшін, Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген сәулет-қала құрылысы және (немесе) құрылыс құжаттамасына сәйкес жақын орналасқан аумақтағы үйлерді (құрылыстарды, ғимараттарды) кеңейту және қайта жөндеу үшін;
6) кондоминиум объектісін пайдалану және ұстау үшін кондоминиумға қатысушыларға;

2. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года
(Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; №  14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18,  ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст.25, 27; № 15-16, ст. 64):
1) подпункт 2) пункта 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"2) предоставление земельных участков для целей недропользования, строительства магистральных трубопроводов, объектов переработки нефти и газа, а также принудительное отчуждение земельных участков для государственных нужд под разработку месторождений полезных ископаемых (кроме общераспространенных), для строительства магистральных трубопроводов, реализации инвестиционных стратегических проектов в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об инвестициях;";
2) часть первую пункта 11 статьи 43 после слов "земельного участка" дополнить словами "или, если пользование земельным участком не связано с р еализацией инвестиционных стратегических проектов.";
3) пункты 1, 1-1 и 2 статьи 48 изложить в следующей редакции:
"1. Предоставление земельных участков или права аренды земельных участков, находящихся в государственной собственности и не предоставленных в землепользование, осуществляется на торгах (конкурсах, аукционах), за исключением случаев, когда земельный участок или право аренды земельного участка предоставляется:
1) для реализации инвестиционных стратегических проектов;
2) иностранным государствам и международным организациям в соответствии с международными договорами;
3) государственным землепользователям Республики Казахстан;
4) лицам, выигравшим конкурсы (тендера) по строительству объектов, проводимые государственными и (или) уполномоченными органами, и когда такое строительство требует предоставления земельного участка непосредственно указанным лицам;
5) физическим и юридическим лицам для эксплуатации и содержания зданий (строений, сооружений), принадлежащих им на праве собственности и (или) иных вещных прав, в том числе, для расширения и реконструкции зданий (строений, сооружений) на прилегающей территории в соответствии с архитектурно-градостроительной и (или) строительной документацией, утвержденной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
6) участникам кондоминиума для эксплуатации и содержания объекта кондоминиума;

7) халықтың жеке ауласын ұстау жөніндегі мұқтаждарын қанағаттандыру мақсатында, жайылымдық және шабындық алаңдар үшін, сондай-ақ бақшашылық мақсаттар үшін;
8) Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жасалған Келісім-шарттың негізінде жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін;
9) Қазақстан Республикасының инвестиция туралы заңнамасына сәйкес жасалған Келісім-шарттың негізінде мемлекеттік заттай гранттар ретінде;
10) арнайы экономикалық аймақтардың, индустриалдық аймақтардың жерлері құрамынан;
11) темір жол, автомобиль, теңіз және ішкі су, әуе, құбыржолы көлігінің мұқтаждары үшін, байланыс пен энергетика мұқтаждары үшін, сондай-ақ мемлекеттік маңызы бар өзге де объектілерді салу үшін;
12) халықтың мұқтаждарын қанағаттандыруға арналған жалпы пайдаланылатын объектілер (су құбырлары, жылу трассалары, тазалау құрылыстары және басқа да инженерлік-коммуникациялық желілер мен жүйелер) үшін, сондай-ақ осы Кодекстің 107-бабы 3-тармағының 10) тармақшасына сәйкес арнайы мақсаттағы объектілер үшін;
13) осы Кодекстің 121-бабына сәйкес жерді пайдаланудың айрықша шарттары бар аймақтарды белгілеу үшін;
14) осы Кодекстің 9-бабының 3-тармағына сәйкес жеке қосалқы шаруашылық, бақшашылық жүргізу, жеке тұрғын үй және саяжай құрылысы үшін;
15) оралмандарға жеке қосалқы шаруашылық жүргізуге және жеке тұрғын үй құрылысы үшін;
16) мемлекеттік және өңірлік бағдарламаларда көзделген объектілерді салу, мемлекеттік мүдделер мен қоғамдық маңызды мақсаттарға қол жеткізуді қамтамасыз ететін инвестициялық стратегиялық жобалар мен инвестициялық жобаларды іске асыру үшін;
17) осы Кодекстің 9-бабының 3-тармағына сәйкес халықаралық қатысуы бар ғылыми орталықтар мен отандық өнеркәсіптік кәсіпорындарға мақсаттарға берілетін жағдайларды қоспағанда, сауда-саттықтарда (конкурстарда, аукциондарда) жүзеге асырылады.
Уақытша жер пайдалану мерзімі аяқталып келе жатқан ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері уақытша жер пайдаланушы жаңа мерзімге уақытша жер пайдалану туралы шарт жасасудан бас тартқан жағдайда ғана сауда-саттыққа (конкурстарға, аукциондарға) шығарылады.
1-1. Сауда-саттықтың (конкурстардың, аукциондардың) жеңімпаздарына-шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға тауарлы ауылшаруашылық өндірісін, орман өсіруді, қосалқы ауыл шаруашылығын жүргізу үшін жер учаскелері он жылға дейін жалдау шартымен уақытша жер пайдалануға беріледі.
2. Сатуға арналған жер учаскесі:
жер учаскесінің шекарасы айқындалғаннан;
жер учаскесінің нысаналы мақсаты және оның кадастрлық (бағалау) құны анықталғаннан;
құрылыс объектілерін инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне қосудың техникалық шарттары анықталғаннан;
сауда-саттық (конкурстар, аукциондар) өткізу туралы шешім қабылданғаннан;
сауда-саттық (конкурстар, аукциондар) өткізу туралы хабарлама жарияланғаннан кейін сауда-саттыққа шығарылады.".

7) для использования пастбищных и сенокосных угодий в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья, а также для целей огородничества;
8) для целей недропользования на основании Контракта, заключенного в соответствии с законодательством о недрах и недропользовании Республики Казахстан;
9) в качестве государственных натурных грантов на основании Контракта, заключенного в соответствии с законодательством об инвестициях Республики Казахстан;
10) из состава земель специальных экономических зон, индустриальных зон;
11) для нужд железнодорожного, автомобильного, морского и внутреннего водного, воздушного, трубопроводного транспорта, для нужд связи и энергетики, а также для строительства иных объектов, имеющих государственное значение;
12) под объекты общего пользования, предназначенные для
удовлетворения нужд населения (водопроводы, теплотрассы, очистные
сооружения и другие инженерно-коммуникационные сети и системы), а также под объекты специального назначения, в соответствии с подпунктом 10) пункта 3 статьи 107 настоящего Кодекса;
13) для установления зон с особыми условиями пользования землей в соответствии со статьей 121 настоящего Кодекса;
14) для ведения личного подсобного хозяйства, садоводства,
индивидуального жилищного и дачного строительства в соответствии с
пунктом 3 статьи 9 настоящего Кодекса;
15) оралманам для ведения личного подсобного хозяйства и для
индивидуального жилищного строительства;
16) для строительства объектов, предусмотренных государственными и региональными программами, реализации инвестиционных стратегических проектов и инвестиционных проектов, обеспечивающих государственные интересы и достижение общественно значимых целей;
17) научным центрам с международным участием и отечественным промышленным предприятиям в соответствии с пунктом 3 статьи 9 настоящего Кодекса.
Земельные участки, по которым истекает срок временного землепользования, выставляются на торги (конкурсы, аукционы) только в случае отказа временного землепользователя от заключения договора о временном землепользовании на новый срок.
1-1. Иностранцам и лицам без гражданства - победителям торгов (конкурсов, аукционов) земельные участки для ведения товарного сельскохозяйственного производства, лесоразведения, подсобного сельского хозяйства предоставляются во временное землепользование на условиях аренды сроком до десяти лет.
2. Земельный участок, предназначенный для продажи, выставляется на торги после:
определения границ земельного участка;
определения целевого назначения земельного участка и его кадастровой (оценочной)стоимости;
определения технических условий подключения объектов строительства к сетям инженерно-технического обеспечения;
принятия решения о проведении торгов (конкурсов, аукционов);
публикации сообщения о проведении торгов (конкурсов, аукционов).".

3. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 1, 1-құжат; N 20, 152-құжат):
51-баптың 4-тармағы "Мемлекеттік" деген сөз "Осы Кодекстің 37-бабының 2-тармағына сәйкес инвестициялық қызмет шеңберінде қоршаған ортаға әсер етуді бағалаудың 1 және 2-сатысындағы мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде ұлттық басқарушы холдинг пен жалғыз акционері (қатысушысы) ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік" деген сөздерге ауыстырылсын.
4. 2008 жылғы 20 желтоқсандағы "Егемен Қазақстан" және 2008 жылғы 19 желтоқсандағы "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі):
106-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Ұлттық басқарушы холдингтің және дауыс беруші акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалардың мынадай күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстардың сомаларын:
банктерде орналасқан ағымдағы және корреспонденттік шоттарды қоса алғанда, депозиттерді;
банктерге және клиенттерге берілетін кредиттерді (қаржы лизингін қоспағанда);
құжатты есептемелер мен кепілдіктер бойынша дебиторлық берешекті;
кепілдікпен шығарылған немесе расталған өтелмеген шартты міндеттемелерді шегеруге құқығы бар.
Активтер мен шартты міндеттемелерді күмәнді және үмітсіз активтер санатына жатқызу тәртібін ұлттық басқарушы холдингтің басқармасы айқындайды.".
5. "Мұнай туралы" 1995 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 11, 76-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 11, 150-құжат; 1999 ж., N 21,  787-құжат; 2003 ж., N 6, 34-құжат; N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 22, 131-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 16, 70-құжат; 2006 ж., N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 22-құжат; N 8, 52-құжат; N 9, 67-құжат; N 19, 148-құжат):
1-баптың 22) тармақшасындағы "ұлттық холдинг" деген сөздер "ұлттық басқарушы холдинг" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат; N 10, 51-құжат; N 11, 56, 67-құжаттар; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 11, 55-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 28, 33-құжаттар; 2008 жылғы 24 қазандағы "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Кейбір заңнамалық актілерге қаржы жүйесінің орнықтылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 23 қазандағы Заңы ; 2008 жылғы 25 қарашадағы "Егемен Қазақстан" және 2008 жылғы 24 қарашадағы "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ұжымдық инвестициялау және жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 20 қарашадағы Заңы ):

3. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1; № 20, ст. 152):
пункт 4 статьи 51 дополнить словами ", за исключением национального управляющего холдинга и юридических лиц, единственным акционером (участником) которых является национальный управляющий холдинг, при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы 1 и 2 стадии оценки воздействия на окружающую среду в соответствии с пунктом 2 статьи 37 настоящего Кодекса в рамках инвестиционной деятельности".
4. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс),
опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 20 декабря 2008 года и
" Казахстанская правда" 19 декабря 2008 года:
статью 106 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Национальный управляющий холдинг и юридические лица, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеют право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против следующих сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств:
депозитов, включая остатки на текущих и корреспондентских счетах, размещенных в банках;
кредитов (за исключением финансового лизинга), предоставленных банкам и клиентам;
дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям;
условных обязательств по непокрытым аккредитивам, выпущенным или подтвержденным гарантиям.
Порядок отнесения активов и условных обязательств к категории сомнительных и безнадежных определяется правлением национального управляющего холдинга.".
5.В Закон Республики Казахстан от 28 июня 1995 года "О нефти"
(Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 11, ст. 76; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 11, ст. 150; 1999 г., № 21, ст. 787; 2003 г., № 6, ст. 34; № 11, ст. 56; 2004 г., № 22, ст. 131; № 23, ст. 142; 2005 г., № 16, ст. 70; 2006 г., № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 22; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 19, ст. 148):
в подпункте 22) статьи 1 слова "национальный холдинг" заменить словами "национальный управляющий холдинг".
6. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10,
ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; Закон Республики Казахстан от 23 октября 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам устойчивости финансовой системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 24 октября 2008 года;
Закон Республики Казахстан от 20 ноября 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам коллективного инвестирования и деятельности накопительных пенсионных фондов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 25 ноября 2008 года и "Казахстанская правда" 24 ноября 2008 года):

1) 2-бапта:
3) тармақшаның бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер құрамына банк кіретін заңды тұлғалар тобында бас ұйымы ұлттық басқарушы холдинг не дауыс беруші акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар болып табылса, онда банк конгломераты болып мыналар танылады:
банк;
банктің бас ұйымы болып табылатын банктік холдинг;
банктің, банктің бас ұйымы болып табылатын банктік холдингтің еншілес ұйымдары;
банктің, банктің еншілес ұйымдарының, банктің бас ұйымы болып табылатын банктік холдингтің тәуелді ұйымдары.";
4) тармақшаның бірінші абзацында "(осындай иеленуші мемлекет немесе ұлттық холдинг не ұлттық басқарушы компания болып табылатын жағдайларды қоспағанда)" деген сөздер "(осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда)" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшаның бірінші абзацында "(мемлекет немесе ұлттық холдинг не ұлттық басқарушы компания осындай иеленуші болып табылатын жағдайларды, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда)" деген сөздер "(осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда)" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшадағы "ұлттық холдинг не ұлттық басқарушы компания" деген сөздер "ұлттық басқарушы холдинг, не дауыс беруші акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-1-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ұлттық басқарушы холдинг, не дауыс беруші акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар аффилиирленген тұлғалар болып табылмайды.";
3) 17-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекет Қазақстан Республикасы Үкіметінің, ұлттық басқарушы холдингтің, не егер осындай заңды тұлғалар банктің акцияларын сатып алу туралы ұлттық басқарушы холдинг шешім қабылдаған жағдайда, дауыс беруші акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалардың атынан ғана банктің құрылтайшысы және акционері бола алады.";
7-тармақтағы "ұлттық холдинг пен ұлттық басқарушы компанияны" деген сөздер "ұлттық басқарушы холдингті, не дауыс беруші акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 17-1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекет, ұлттық басқарушы холдинг, не дауыс беруші акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар банктік холдинг, банктің ірі қатысушысы болып табылмайды.";

1) в статье 2:
абзац пятый подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"Если в группе юридических лиц, в состав которой входит банк, родительской организацией является национальный управляющий холдинг либо юридические лица, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, то банковским конгломератом признается:
банк;
банковский холдинг, являющийся родительской организацией банка;
дочерние организации банка, банковского холдинга, являющегося родительской организацией банка;
организации, в капитале которых банк, дочерние организации банка, банковский холдинг, являющийся родительской организацией банка, имеют значительное участие.";
в абзаце первом подпункта 4) слова "(за исключением случаев, когда таким владельцем является государство или национальный холдинг либо национальная управляющая компания)" заменить словами "(за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом)";
в абзаце первом подпункта 6) слова "(за исключением случаев, когда таким владельцем является государство или национальный холдинг либо национальная управляющая компания, а также случаев, предусмотренных настоящим Законом)" заменить словами "(за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом)";
в подпункте 11) слова "национальный холдинг либо национальная управляющая компания" заменить словами "национальный управляющий холдинг, либо юридические лица, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежит национальному управляющему холдингу";
2) статью 2-1 дополнить частью второй следующего содержания:
" Аффилиированными лицами банка не являются национальный управляющий холдинг, либо юридические лица, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу.";
3) в статье 17:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государство может быть учредителем и акционером банка только в лице Правительства Республики Казахстан, национального управляющего холдинга, либо юридических лиц, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, в случаях принятия национальным управляющим холдингом решения о приобретении акций банка такими юридическими лицами.";
в пункте 7 слова "национального холдинга и национальной управляющей компании" заменить словами "национального управляющего холдинга, либо юридических лиц, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежит национальному управляющему холдингу";
4) пункт 1 статьи 17-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Не являются банковским холдингом, крупным участником банка государство, национальный управляющий холдинг либо юридические лица, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу.";

5) 30-баптың 2-тармағының 8) тармақшасындағы "және акцияларының бақылау пакеті мемлекетке немесе ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы компанияға тиесілі заңды тұлғаға" деген сөздер "немесе агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 34-бапта:
1-1-тармақта:
"немесе акцияларының бақылау пакеті мемлекетке немесе ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы компанияға тиесілі заңды тұлғаның" деген сөздер ", номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығы бар брокердің және (немесе) дилердің, немесе агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "немесе акцияларының бақылау пакеті мемлекетке немесе ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы компанияға тиесілі заңды тұлғаның" деген сөздер ", немесе агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымының" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 50-баптың 4-тармағында "табыс ету" деген сөздерден кейін "(;)" белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) талап құқығы мемлекет екінші деңгейлі банктердің классификацияланған активтерін сатып алу үшін құрған заңды тұлға сатып алатын немесе көрсетілген заңды тұлғаның басқаруына қабылданатын екінші деңгейлі банктердің мәліметтер ұсынуы";
8) 62-баптың 2-тармағының а) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"а) өз капиталының жеткіліктілігі коэффициентінің және (немесе) өтемпаздық коэффициентінің орындалмауы;";
9) 73-1-бапта:
Мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Банк уәкілетті органның келісімі бойынша заңды және жеке тұлғалардың депозиттері бойынша банктің активтері мен міндеттемелерінің бір бөлігін не толық мөлшерде уәкілетті орган анықтайтын тәртіппен және шартпен басқа банкке (банктерге) бір уақытта беру жөніндегі операцияны жүзеге асыруға құқылы. Беру туралы шешімді банктің басқару органы қабылдайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Міндеттемелерді беру депозиторлардың келісімімен жүзеге асырылады. Депозиторлардың келісімін алу мақсатында қатысушы-банктің уақытша әкімшілігі (уақытша басқарушысы), тарату комиссиясы кепілдік берілген депозиттер бойынша міндеттемелерді алдағы уақытта беру туралы хабарландыруды жариялайды, банк заңды және жеке тұлғалардың депозиттері бойынша банктің активтері мен міндеттемелерінің бір бөлігін не толық мөлшерде беру туралы хабарландыру жариялайды. Хабарландыру Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде жарияланады. Хабарландыру жарияланған күннен бастап он күн ішінде депозиторлардан жазбаша қарсылықтың болмауы депозитордың депозитті беруге келісімі ретінде қаралады.".

5) в подпункте 8) пункта 2 статьи 30 слова "и юридическим лицом, контрольный пакет акций которого принадлежит государству или
национальному холдингу либо национальной управляющей компании,"
заменить словами ", или дочерними организациями национального
управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса";
6) в статье 34:
в пункте 1-1:
слова "или юридическим лицом, контрольный пакет акций которого принадлежит государству или национальному холдингу либо  национальной управляющей компании," заменить словами ", брокером и (или) дилером с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, или дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса";
в пункте 2 слова "или юридического лица, контрольный пакет акций которого принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании" заменить словами ", или дочерней организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса";
7) часть вторую пункта 4 статьи 50 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) представление сведений банками второго уровня, права требования которых приобретаются или принимаются в управление юридическим лицом, созданным государством для приобретения классифицированных активов банков второго уровня, указанному юридическому лицу.";
8) подпункт а) пункта 2 статьи 62 изложить в следующей редакции:
"а) невыполнение коэффициента достаточности собственного капитала и (или) коэффициента ликвидности;";
9)в статье 73-1:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. По согласованию с уполномоченным органом банк вправе осуществить операцию по одновременной передаче активов и обязательств банка в части либо полном размере по депозитам физических и юридических лиц другому (другим) банку (банкам) в порядке и на условиях, определяемых уполномоченным органом. Решение о передаче принимается органом управления банка.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Передача обязательств осуществляется с согласия депозиторов. В целях получения согласия депозиторов временной администрацией (временным управляющим), ликвидационной комиссией банка-участника публикуется объявление о предстоящей передаче обязательств по гарантируемым депозитам, банком публикуется объявление о передаче активов и обязательств банка в части либо полном размере по депозитам физических и юридических лиц. Объявление публикуется в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан на казахском и русском языках. Отсутствие письменного возражения от депозиторов в течение десяти дней со дня публикации объявления рассматривается как согласие депозитора на передачу депозита.".

7. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 182-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; N 21, 787-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 22, 131-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 16, 70-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 16, 99-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 22, 170-құжат):
1) 1-баптың 12) тармақшасында "ұлттық" деген сөзден кейін "басқарушы" деген сөзбен толықтырылсын;
63-1-баптың 5-тармағы "жер қойнауын пайдаланушыларға" деген сөздерден кейін ", акцияларының (қатысу үлесінің) елу пайыздан астамы ұлттық басқарушы холдингке тікелей немесе жанама тиесілі жер қойнауын пайдаланушыларға" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 71-баптың үшінші бөлігі "келісім-шарттарды қоспағанда," деген сөздерден кейін "ұлттық басқарушы холдинг немесе ұлттық компания арқылы Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша" деген сөздермен толықтырылсын.
8. "Банкроттық туралы" 1997 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 1-2, 7-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 14, 198-құжат; N 17-18, 225-құжат; 2000 ж., N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 4, 26-құжат; N 11, 67-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 14, 57-құжат; 2006 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 13, 86-құжат; N 15, 95-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 14, 18-құжаттар; N 9, 67-құжат; 2008 ж., N 13-14, 58-құжат):
1) 2-баптың 4-тармағы "белгілеуге" деген сөзден кейін ", сондай-ақ акцияларының пакеттері (қатысу үлестері) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стратегиялық объектілерге жатқызылған ұйымдардың немесе республиканың экономикасы үшін зор стратегиялық маңызы бар ұйымдардың банкроттығы кезінде конкурстық массаны ұлттық басқарушы холдингтің сатып алуы туралы шешім қабылдауға" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 10-1-бап мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) акцияларының пакеттері (қатысу үлестері) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стратегиялық объектілерге жатқызылған ұйымдардың немесе республиканың экономикасы үшін зор стратегиялық маңызы бар ұйымдардың банкроттығы кезінде конкурстық массаны ұлттық басқарушы холдингтің сатып алуы туралы шешім қабылдайды;".
9. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 22, 406-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 85-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; 2005 ж., N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 25-құжат, N 8, 45-құжат; N 13, 85-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 28, 33-құжаттар; N 8, 52-құжат; N 18, 145-құжат; 2008 жылғы 24 қазанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы жүйесінің тұрақтылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 23 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы ; 2008 жылғы 25 қарашада "Егемен Қазақстан" және 2008 жылғы 24 қарашада "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ұжымдық инвестициялау және жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы ):

7. В Закон Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 182; 1999 г., № 11, ст. 357; № 21, ст. 787; 2003 г., № 11, ст. 56; 2004 г., № 22, ст. 131; № 23, ст. 142; 2005 г., № 16, ст. 70; 2006 г., № 3, ст. 22; № 16, ст. 99; № 24, ст. 148; 2007 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 22, ст. 170):
1) подпункт 12) статьи 1 после слова "национальный" дополнить словом "управляющий";
2) пункт 5 статьи 63-1 дополнить словами ", недропользователей, более пятидесяти процентов акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу";
3) часть третью статьи 71 после слова "государство" дополнить словами "в лице Правительства Республики Казахстан или, по решению Правительства Республики Казахстан, через национальный управляющий холдинг или национальную компанию".
8. В Закон Республики Казахстан от 21 января 1997 года "О банкротстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 1-2, ст. 7; № 13-14, ст. 205; 1998 г., № 14, ст. 198; № 17-18, ст. 225; 2000 г., № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 4, ст. 26; № 11, ст. 67; 2004 г., № 6, ст. 42; № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 57; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 13, ст. 86; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14, 18; № 9, ст. 67; 2008 г., № 13-14, ст. 58):
1) пункт 4 статьи 2 дополнить словами ", а также принять решение о приобретении национальным управляющим холдингом конкурсной массы при банкротстве организаций, пакеты акций (доли участия) которых отнесены к стратегическим объектам в соответствии с законодательством Республики Казахстан или организаций, имеющих важное стратегическое значение для экономики республики";
2) статью 10-1 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) принимает решение о приобретении национальным управляющим холдингом конкурсной массы при банкротстве организаций, пакеты акций (доли участия) которых отнесены к стратегическим объектам в соответствии с законодательством Республики Казахстан или организаций, имеющих важное стратегическое значение для экономики республики".
9. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст. 406; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 85; № 15, ст. 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; 2005 г., № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; № 8, ст. 52; № 18, ст. 145; Закон Республики Казахстан от 23 октября 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам устойчивости финансовой системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 24 октября 2008 года; Закон Республики Казахстан от 20 ноября 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам коллективного инвестирования и деятельности накопительных пенсионных фондов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 25 ноября 2008 года и "Казахстанская правда" 24 ноября 2008 года):

1) 3-бапта:
он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"заңды тұлғаның ірі қатысушысы - заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп процентін тікелей немесе жанама иеленетін жеке немесе заңды тұлға (мемлекет немесе ұлттық басқарушы холдинг, не дауыс беруші акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар осындай иелік етуші болып табылатын жағдайларды қоспағанда);";
жиырма бесінші абзацта "(мемлекет, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық холдинг немесе ұлттық басқарушы компания осындай иелік етуші болып табылатын жағдайларды қоспағанда)" деген сөздер "(осы Заңда көзделген жағдайларды, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 21-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық басқарушы холдинг мұндай заңды тұлғаларға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу туралы шешім қабылдаған жағдайда, Мемлекет Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, ұлттық басқарушы холдинг, не дауыс беруші акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар арқылы ғана сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылтайшысы және акционері бола алады.";
3) 26-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекет, ұлттық басқарушы холдинг не дауыс беруші акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы болып табылмайды.".
10. "Қазақстанның Даму Банкі туралы" 2001 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 9, 85-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 83-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 15, 85-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 11, 37-құжат; N 23, 105-құжат; 2006 ж., N 8, 45-құжат; N 16, 99-құжат):
1) 1-бапта "оның жалғыз акционері ұлттық басқару компаниясы болып табылады" деген сөздер "оның акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі болады" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-бапта:
2-тармақ "осы Заңмен" деген сөздерден кейін "ұлттық әл-ауқат қоры туралы Қазақстан Республикасының заңнамалық актісімен" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта "ұлттық басқарушы компания" деген сөздер "ұлттық басқарушы холдинг" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 3-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

1) в статье 3:
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"крупный участник юридического лица - физическое или юридическое лицо (за исключением случаев, когда таким владельцем является государство или национальный управляющий холдинг, либо юридические лица, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу), которое владеет прямо или косвенно десятью или более процентами долей участия в уставном капитале или голосующих акций юридического лица;";
в абзаце двадцать пятом слова "(за исключением случаев, когда таким владельцем является государство, национальный холдинг в сфере агропромышленного комплекса или национальная управляющая компания, а также случаев, предусмотренных настоящим Законом)", заменить словами "(за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом)";
2) часть вторую пункта 2 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"Государство может быть учредителем и акционером страховой (перестраховочной) организации только в лице Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, национального управляющего холдинга, либо юридических лиц, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, в случаях принятия национальным управляющим холдингом решения о приобретении акций страховой (перестраховочной) организации такими юридическими лицами.";
3) пункт 1 статьи 26 дополнить частью второй следующего содержания:
"Не являются крупным участником страховой (перестраховочной) организации государство, национальный управляющий холдинг либо юридические лица, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу.".
10. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 9, ст. 85; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 83; № 15, ст. 139; 2004 г., № 15, ст. 85; № 23, ст. 140, 142; 2005 г., № 11, ст. 37; № 23, ст. 105; 2006 г., № 8, ст. 45; № 16, ст. 99):
1) в статье 1 слова "единственным акционером которого является
национальная управляющая компания" заменить словами "контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу";
2) в статье 2:
пункт 2 дополнить словами "и законодательным актом Республики Казахстан о фонде национального благосостояния";
в пункте 3 слова "национальной управляющей компанией" заменить словами "национальным управляющим холдингом";
3) пункт 2 статьи 3 изложить в следующей редакции:

"2. Даму Банкінің міндеттері мыналар:
1) осы Заңның 7-бабында көзделген операцияларды (банктерге мақсаттары кредиттерді, кредит желілерін қоса алғанда) жүзеге асыру арқылы жаңа өндірістерді құруға, қолданыстағыларды кеңейту мен жаңартуға, оның ішінде активтер, акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін), мүліктік кешендерді сатып алуға бағытталған инвестицияларды көздейтін жобаларды (бұдан әрі - инвестициялық жобаларды) орта мерзімді (бес жыл және одан артық мерзімге) және ұзақ мерзімді (он жыл және одан артық - жиырма жылға дейінгі мерзімге) негізінде қаржыландыру, сондай-ақ инвестициялық жобаларды дайындауды және іске асыруды қамтамасыз ету мақсатында аралық қаржыландыру (бұдан әрі - аралық қаржыландыру);
2) осы Заңның 7-бабында көзделген операцияларды (банктерге мақсаттары кредиттерді, кредит желілерін қоса алғанда) жүзеге асыру арқылы Қазақстан Республикасының резиденттері орындайтын жұмыстар мен қызметтердің экспортын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын өнімдердің экспортын ынталандыру мақсатында экспорттық операцияларды (бұдан әрі - экспорттық операциялар) қаржыландыру;
3) заемшының акцияларына немесе қатысу үлестеріне айырбастау құқығымен бағынышты заем беру (бұдан әрі - мезониндік қаржыландыру), жобалық қаржыландыру, Даму Банкі қаржыландыратын жобаларды іске асыру шеңберінде заемшылардың ағымдағы қызметін қаржыландыру;
4) басқа да кредит институттары беретін заемдар бойынша кепілдік міндеттемелер беру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының екінші деңгейлі банктеріне және резидент емес банктерін, лизинг беруші ұйымдарды, сондай-ақ банктік операциялардың кейбір түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды бірлесіп қаржыландыру, кредиттер беру арқылы Қазақстан Республикасының экономикасына кредит беруді (бұдан әрі - банкаралық кредит беру) ынталандыру;
5) Қазақстан Республикасының Үкіметі іске асыратын инвестициялық жобаларды қаржыландырудың тетіктерін жетілдіру;
6) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес өзге де міндеттер болып табылады.";
4) 4-баптың 1-тармағында:
1) тармақшада "оларға кредит беру" деген сөздер "оларды қаржыландыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
"агенттің" деген сөз "сенімгердің (агенттің)" деген сөздермен ауыстырылсын:
"жергілікті" деген сөзден кейін "бюджеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
"мемлекет кепілдік берген заемдар" деген сөздер "мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерлігі берілген заемдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада "жергілікті" деген сөзден кейін "бюджеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
4) тармақшада:
"жергілікті" деген сөзден кейін "бюджеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
"мемлекет кепілдік берген заемдар" деген сөздер "мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерлігі берілген заемдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік кепілдіктер, мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауына және заңды тұлғалардың өзге де борыштық міндеттемелерін орындауына байланысты республикалық бюджеттен бөлінген қаражатты қайтару жөніндегі сенімгердің (агенттің) функцияларын орындау болып табылады.";

"2. Задачами Банка развития являются:
1) финансирование проектов, предусматривающих инвестиции,
направляемые на создание новых, расширение и обновление существующих
производств, в том числе на приобретение активов, пакетов акций (долей участия), имущественных комплексов (далее - инвестиционные проекты) посредством осуществления операций, предусмотренных статьей 7 настоящего Закона (включая целевые кредиты банкам, кредитные линии), на среднесрочной (на срок пять лет и более) и долгосрочной (на срок десять лет и более - до двадцати лет) основе, а также промежуточное финансирование в целях обеспечения подготовки и  реализации инвестиционных проектов (далее - промежуточное финансирование);
2) финансирование экспортных операций с целью стимулирования экспорта работ и услуг, выполняемых резидентами Республики Казахстан, а также экспорта продукции, выпускаемой на территории Республики Казахстан (далее - экспортные операции) посредством осуществления операций, предусмотренных статьей 7 настоящего Закона (включая целевые кредиты банкам, кредитные линии);
3) предоставление субординированного займа с правом его конвертации в акции или доли участия в капитале заемщика (далее - мезонинное финансирование), проектное финансирование, финансирование текущей деятельности заемщиков в рамках реализации проектов, финансируемых Банком развития;
4) стимулирование кредитования экономики Республики Казахстан путем выдачи гарантийных обязательств по займам, предоставляемым другими кредитными институтами, а также софинансирования, выдачи кредитов банкам второго уровня и банкам-нерезидентам Республики Казахстан (далее - межбанковское кредитование), организациям-лизингодателям, а также организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций;
5) совершенствование механизмов финансирования инвестиционных
проектов, реализуемых Правительством Республики Казахстан;
6) иные задачи в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.";
4) в пункте 1 статьи 4:
в подпункте 1) слово "кредитование" заменить словом "финансирование";
в подпункте 2):
слово "агента" заменить словами "поверенного (агента)";
после слова "местных" дополнить словом "бюджетных";
слова "гарантированных государством займов" заменить словами "займов, обеспеченных государственными гарантиями и поручительствами государства";
в подпункте 3) после слова "местных" дополнить словом "бюджетных";
в подпункте 4):
после слова "местных" дополнить словом "бюджетных";
слова "гарантированных государством займов" заменить словами "займов, обеспеченных государственными гарантиями и поручительствами государства";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) выполнение функций поверенного (агента) по возврату средств, выделенных из республиканского бюджета в связи с исполнением обязательств по государственным гарантиям, поручительствам государства и исполнением иных долговых обязательств юридических лиц Правительством Республики Казахстан;";

5) 5-бапта:
1) тармақшада "қаржы жылына арналған" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақша "жобаны" деген сөзден кейін ", экспорттық және лизингтік операцияларды" деген сөздермен толықтырылсын;
4-1) тармақшада "өтімділігі жоғары" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) оларды қаржыландыру бойынша ұлттық басқарушы холдингтің тобына кіретін заңда тұлғалардың агенті болуға";
6-баптың 2-тармағы "мәселелері жөніндегі" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ басшы қызметкерлерді келісу жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 6-баптың 2-тармағындағы "мәселелері жөніндегі" деген сөздерден кейін "басшы қызметкерлерді келісу мәселелері жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Даму Банкінің операциялары
Даму Банкі өз функцияларын орындау үшін лицензиясынсыз ұлттық және шетелдік валютамен мынадай банктік және өзге операцияларды:
1) заемдық операциялар: заңды тұлғаларға - резиденттер немесе бейрезиденттерге ақылы, мерзімді және қайтарымды шарттармен ақшалай нысанда кредиттер беруді (Меморандумға сәйкес елдің экономикасын дамытуға бағытталған инвестициялық жобалар мен экспорттық операцияларды іске асыру талабымен);
2) заңды тұлғалар - резиденттер мен бейрезиденттерге ақшалай нысанда және секьюриттеу мәмілелері шеңберінде шығарылатын облигациялар бойынша орындалуды көздейтін банк кепілдіктерді беруді;
3) заңды тұлғалар - резиденттер мен бейрезиденттерге ақшалай нысанда орындалуды көздейтін банк кепілгерлігі мен өзге де міндеттемелерді беруді;
4) аккредитивті ашу (қою) мен растау және ол бойынша міндеттемелерді орындауды;
5) банктердің және банктік операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттарын ашуды және жүргізуді;
6) төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру, қызмет көрсетілетін инвестициялық жобалар мен операциялар шеңберінде Даму Банкімен жасалған шарттарда көзделген Даму Банкі алдындағы міндеттерді орындау үшін ақшаны резервке алу мақсатында Даму банкінің заемшыларының, оның ішінде Даму Банкінің заемдарын, республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатын қоса алғанда, басқа заемдар мен қаражатты есептеу үшін банктік шоттарын ашуды және жүргізуді;
7) шартты салымдардың арнаулы шоттарын, резервтік шоттар және қайтарымды негізде қаржыландырылатын республикалық және жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларға, сондай-ақ агенттік қызмет көрсету (тапсырма) шарттарына және облигациялар ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарттарға сәйкес мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерлігі берілген қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобаларға қызмет көрсетуге байланысты басқа шоттар ашуды және жүргізуді;

5) в статье 5:
в подпункте 1) слова "на финансовый год" исключить;
подпункт 2) после слова "проекта" дополнить словами ", экспортной и лизинговой операций";
в подпункте 4-1) слова "высоколиквидных" исключить;
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) выступать агентом юридических лиц, входящих в группу национального управляющего холдинга, по их финансированию";
6) пункт 2 статьи 6 дополнить словами ", а также по вопросам согласования руководящих работников";
7) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Операции Банка развития
Для выполнения своих функций Банк развития осуществляет без лицензии следующие банковские и иные операции в национальной и иностранной валюте:
1) заемные операции: предоставление кредитов в денежной форме на условиях платности, срочности и возвратности юридическим лицам -
резидентам или нерезидентам (при условии реализации инвестиционных
проектов и экспортных операций, направленных на развитие экономики
страны, в соответствии с Меморандумом);
2) выдачу банковских гарантий, предусматривающих исполнение в денежной форме, юридическим лицам-резидентам и нерезидентам, и по облигациям, выпускаемым в рамках сделок секьюритизации;
3) выдачу банковских поручительств и иных обязательств за юридических лиц-резидентов и нерезидентов, предусматривающих исполнение в денежной форме;
4) открытие (выставление) и подтверждение аккредитива и исполнение обязательств по нему;
5) открытие и ведение корреспондентских счетов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
6) открытие и ведение банковских счетов заемщиков Банка развития, в том числе для зачисления займов Банка развития, других займов и средств, включая средства республиканского и местных бюджетов, в целях осуществления платежей и переводов денег, резервирования денег для исполнения обязательств перед Банком развития, предусмотренных договорами, заключенными Банком развития в рамках обслуживаемых инвестиционных проектов и операций;
7) открытие и ведение специальных счетов условного вклада, резервных счетов и других счетов, связанных с обслуживанием республиканских и местных бюджетных инвестиционных проектов, финансируемых на возвратной основе, а также проектов, финансируемых за счет займов под государственные гарантии и поручительства государства, в соответствии с договорами на агентское обслуживание (поручения) и договорами о представлении интересов держателей облигаций;

8) заңды тұлғалар - резиденттер және (немесе) бейрезиденттердің Даму Банкінің алдындағы міндеттерін қамтамасыз ету мақсатында депозиттер қабылдау, қаражат есептеу үшін банктік шоттар ашуды және жүргізуді;
9) Даму Банкінің өтімділігін қамтамасыз ету мақсатында, депозиттер ашу, заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді;
10) Даму Банкі заемшыларын, корреспондент-банктерді, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды қоса алғанда, заңды тұлғалар - резиденттердің және (немесе) бейрезиденттердің тапсырмалары бойынша олардың осы баптың 5)-9) тармақшаларында көзделген банктік шоттары бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру;
11) аударым операциялары: заңды тұлғалар - резиденттердің және (немесе) бейрезиденттердің төлемдер және ақша аудару жөніндегі тапсырмаларын орындауды;
12) төлем құжаттарын (вексельдерді қоспағанда) инкассоға қабылдауды;
13) Меморандумда белгіленген тәртіппен мемлекеттік бағалы қағаздармен, сондай-ақ өзге де бағалы қағаздармен дилерлік қызметті;
14) лизинг қызметін;
15) эмиссиялық бағалы қағаздарды шығаруды;
16) өз мүлкін жалға беруді;
17) қолма-қол шетел валютасымен операцияларды қоспағанда, шетел валютасымен айырбастау операцияларын;
18) Меморандумға сәйкес келетін мақсатта бағалы қағаздар нарығындағы қаржы консультанты мен андеррайтер қызметті;
19) мезониндік қаржыландыру беруді жүзеге асырады.";
8) 10-бапта:
тақырыбында "агент" деген сөз "сенімгер (агент)" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
"агенттің" деген сөз "сенімгердің (агенттің)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"агенттік қызмет көрсетуге" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Даму Банкі сенімгер (агент) болып табылатын инвестициялық жобаларды республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен қаржыландыру Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына және жасалған шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.";
4-тармақта:
"мемлекет кепілдік берген мемлекеттік емес заемдар бойынша агенттің" деген сөздер "мемлекет кепілдіктер немесе мемлекет кепілгерлігі берілген заемдар бойынша сенімгердің (агенттің)" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 11-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Даму Банкі өзі сенімгер (агент) ретінде қызмет көрсететін инвестициялық жобаларға қатысты шарт негізінде мониторингті жүзеге асыра алады:";
2-тармақта:
"агенттік қызмет көрсету шарттарына сәйкес" деген сөздер "шарт негізінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"отырып," деген сөзден кейін "сенімгер (агент) ретінде қызмет көрсететін" деген сөздермен толықтырылсын;

8) прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов для зачисления средств в целях обеспечения обязательств юридических лиц-резидентов и (или) нерезидентов перед Банком развития;
9) прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов юридических лиц, в том числе банков, в целях обеспечения ликвидности Банка развития;
10) осуществление расчетов по поручению юридических лиц-резидентов и (или) нерезидентов, включая заемщиков Банка развития, банков- корреспондентов, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, по их банковским счетам, предусмотренным подпунктами 5) - 9) настоящей статьи;
11) переводные операции: выполнение поручений юридических лиц- резидентов и (или) нерезидентов по платежам и переводам денег;
12) прием на инкассо платежных документов (за исключением векселей);
13) дилерскую деятельность с государственными ценными бумагами, а также иными ценными бумагами в порядке, установленном Меморандумом;
14) лизинговую деятельность;
15) выпуск эмиссионных ценных бумаг;
16) сдачу в аренду собственного имущества;
17) обменные операции с иностранной валютой, за исключением операций с наличной иностранной валютой;
18) деятельность финансового консультанта и андеррайтера на рынке ценных бумаг в целях, соответствующих Меморандуму;
19) предоставление мезонинного финансирования.";
8)в статье 10
в заголовке статьи слово "агента" заменить словами поверенного (агента)";
в пункте 1:
слово "агента" заменить словами "поверенного (агента)";
слова "на агентское обслуживание" исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Финансирование инвестиционных проектов, по которым Банк развития является поверенным (агентом), за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан и заключенными договорами.";
в пункте 4:
слова "агента по гарантированным государством негосударственным займам" заменить словами "поверенного (агента) по займам, обеспеченным государственными гарантиями или поручительствами государства";
9) в статье 11:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Банк развития в отношении обслуживаемых им в качестве поверенного (агента) инвестиционных проектов может на договорной основе осуществлять мониторинг:";
в пункте 2:
слова "в соответствии с договорами на агентское обслуживание" заменить словами "на договорной основе";
после слова "проектов" дополнить словами "обслуживаемых им в качестве поверенного (агента)";

10) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Даму Банкінің заемдар беруі
1. Даму Банкінің қаржыландыруы Меморандумда айқындалған шарттарда, тәртіппен және мерзімдерде жүргізіледі.
Берілетін кредиттер бойынша сыйақы ставкасының шамасы Даму Банкінің заем беруінің және операциялық шығыстарының орташа құны ескеріліп есептеледі.
Даму Банкі органдарының қаржыландыру туралы шешімдерді қабылдау бойынша құзыреті Меморандуммен және Даму Банкінің жарғысымен анықталады.
2. Даму Банкі қаржыландыратын инвестициялық жобалар мен операцияларды іске асыру, сондай-ақ Даму Банкі беретін кредит құралдары бойынша тәуекелдер Меморандумның талаптарына сәйкес өтелуі тиіс, оның ішінде болашақта келіп түсетін мүлік кепілдігін, Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жердегі мүлікті, тиісті мүлікке (мүліктік құқық), сақтандыруға және Даму Банкінің директорлар кеңесі анықтайтын шарттарда және тәртіппен өзге де талап құқықтарын қоса алғанда, кепілмен, кепілдікпен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген міндеттердің орындалуын қамтамасыз етудің басқа тәсілдерімен қамтамасыз етілді.
Міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету бөлігінде осы тармақтың талабы жарғылық капиталдарындағы қатысу үлестерінің жүз проценттік үлесін (барлық акцияларын) Даму Банкі иеленетін ұйымдарға, Даму Банкі заемдар, мезониндік қаржыландыру, банкаралық кредит беретін жағдайларға қолданылмайды.
3. Ұлттық басқарушы холдингтің тобына кіретін және тізбесін акционерлердің жалпы жиналысы бекітетін инвестициялық жобаларды іске асыратын заңды тұлғаларға кредит беру және олардың міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету шарты мен тәртібі Меморандумға сәйкес анықталады.
Ұлттық басқарушы холдингтің тобына кіретін заңды тұлғаларға кредит беру және олардың міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету шарттарын анықтау кезінде ерекше қатынастарда банкпен байланысты тұлғаларға жеңілдік шарттарын беруге тыйым және көрсетілген тұлғалармен банктік заңнамада белгіленген мәмілелерді жүзеге асыру тәртібі қолданылмайды.
4. Даму Банкінің лизингтік қызметті жүзеге асыруы, жарғылық капиталдарына Даму Банкі қатысатын лизинг беруші ұйымдарға кредит беруі, олардың міндеттемелері бойынша кепілдіктер мен кепілгерліктерді беруі туралы шешімдерді Даму Банкінің директорлар кеңесі Меморандумға сәйкес бекітеді.";
11) 14-баптың 1-тармағында:
3) тармақша "лизинг беруші ұйымдардың" деген сөздерден кейін "және акционерлердің жалпы жиналысының шешімі бойынша өзге заңды тұлғалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

10) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Предоставление займов Банком развития
1. Финансирование Банком развития производится на условиях, в порядке и сроки, определенных Меморандумом.
Величина ставки вознаграждения по предоставляемым кредитам исчисляется с учетом средней стоимости заимствования и операционных расходов Банком развития.
Компетенция органов Банка развития по принятию решений о финансировании определяется в Меморандуме и уставе Банка развития.
2. Риски по реализации инвестиционных проектов и операций, финансируемых Банком развития, а также предоставляемых Банком развития кредитных инструментов должны быть покрыты, в соответствии с
требованиями Меморандума, в том числе обеспечены залогом, гарантией и
другими способами обеспечения исполнения обязательств, предусмотренными законодательством Республики Казахстан, включая залог имущества, поступающего в будущем, имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, прав требования на соответствующее имущество (имущественные права), страхованием и прочим, на условиях и в порядке, определяемых советом директоров Банка развития.
Требование настоящего пункта в части предоставления обеспечения исполнения обязательств не распространяется на случаи предоставления Банком развития займов организациям, стопроцентной долей участия в уставных капиталах (всеми акциями) которых владеет Банк развития, мезонинного финансирования, межбанковского кредитования.
3. Условия и порядок кредитования и предоставления обеспечения
исполнения обязательств юридических лиц, входящих в группу национального управляющего холдинга и реализующих инвестиционные проекты, перечень которых утверждается общим собранием акционеров, определяются в соответствии с Меморандумом.
При определении условий кредитования и предоставления обеспечения исполнения обязательств юридических лиц, входящих в группу национального управляющего холдинга, запрет на предоставление льготных условий лицам, связанным с банком особыми отношениями, и порядок осуществления сделок с указанными лицами, установленные банковским законодательством, не распространяется.
4. Решения об осуществлении Банком развития лизинговой деятельности, о кредитовании организаций, в уставных капиталах которых участвует Банк развития, выдаче гарантий и поручительств по их обязательствам утверждаются советом директоров Банка развития в соответствии с Меморандумом.";
11) в пункте 1 статьи 14:
подпункт 3) дополнить словами "и иных юридических лиц по решению общего собрания акционеров";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

"4) инвестициялық жобаларды қаржыландыру шеңберінде заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына, сондай-ақ мезониндік қаржыландыру кезінде заемшылардың жарғылық капиталдарына қатысады.";
12) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Даму Банкінің қызметін шектеу
Даму Банкінің:
1) жеке тұлғаларға, кредит серіктестіктеріне, мемлекеттік емес зейнетақы қорларына, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға, инвестициялық қорларға, сақтандыру ұйымдарына кредиттер, сондай-ақ олардың міндеттемелері бойынша банктік кепілдіктер, кепілгерліктер және ақшалай нысанында орындауды көздейтін өзге міндеттемелерді беруіне;
2) жеке тұлғаларды депозитке тартуына және жеке тұлғаларға банктік шоттарды ашуына;
3) осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, қайтарылуын қамтамасыз етпей заемдар беруіне;
4) жеке тұлғаларға есептік-кассалық қызмет көрсетуді жүзеге асыруына;
5) бұрын тартылған заемдар бойынша мерзімі өткен (бір жылдан артық) міндеттемелері болған жағдайда қосымша сыртқы және ішкі қарыз алуды жүзеге асыруына тыйым салынады.";
13) 3-бөлімнің атауында "және кірісі" деген сөздер алынып тасталсын;
14) 16-баптың 4-тармағында:
"өтімділігі жоғары қаржы құралдарының" деген сөздер "Меморандумға сәйкес анықталатын қаржы құралдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"-бабына" деген сөздер "-бабы 1-тармағының 2), 3) тармақшаларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Дивидендтік саясат
Даму банкінің дивидендтік саясатын акционерлердің жалпы жиналысы айқындайды.";
16) 19-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бухгалтерлік есеп жүргізуді және қаржы есептілігін жасауды Даму банкі Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.";
17) 20-баптағы 4) тармақша алып тасталсын;
18) 21-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
19) 23-бапта:
1-тармақта:
3) тармақшадағы "Даму банкінің президенті" деген сөздер "басқарма" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының заңнамасына және Даму банкінің жарғысына сәйкес өзге де органдар";
2-тармақ "Заңда" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 24, 25-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Директорлар кеңесі
1. Директорлар кеңесінің төрағасын қоса алғанда, директорлар кеңесінің мүшелері қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның келісімінсіз сайланады.
2. Директорлар кеңесін сайлау тәртібі мен оның өкілеттігі Қазақстан Республикасының заңнамасына және Даму банкінің жарғысына сәйкес белгіленеді.

"4) участия в уставных капиталах юридических лиц в рамках финансирования инвестиционных проектов, а также в уставных капиталах заемщиков при мезонинном финансировании.";
12) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Ограничения деятельности Банка развития Банку развития запрещается:
1) выдавать кредиты физическим лицам, кредитным товариществам, негосударственным пенсионным фондам, организациям, осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами, инвестиционным фондам, страховым организациям, а также банковские гарантии, поручительства и иные обязательства, предусматривающие исполнение в денежной форме, по их обязательствам;
2) привлекать депозиты физических лиц и открывать банковские счета физическим лицам;
3) предоставлять займы без обеспечения их возврата, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом;
4) осуществлять расчетно-кассовое обслуживание физических лиц;
5) осуществлять дополнительное внешнее и внутреннее заимствование при наличии просроченных (более одного года) обязательств по ранее привлеченным займам.";
13) в заголовке главы 3 слова "и доход" исключить;
14) в пункте 4 статьи 16:
слова "высоколиквидных финансовых инструментов" заменить словами "финансовых инструментов, определяемых в соответствии с Меморандумом";
слова "со статьей" заменить словами "с подпунктами 2), 3) пункта 1 статьи";
15) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Дивидендная политика
Дивидендная политика Банка развития определяется общим собранием акционеров.";
16) пункт 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"2. Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности Банком развития осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.";
17) подпункт 4) статьи 20 исключить;
18) пункт 2 статьи 21 исключить;
19) в статье 23: в пункте 1:
в подпункте 3) слова "президент Банка развития" заменить словом "правление";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) иные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и уставом Банка развития";
пункт 2 после слова "Законом" дополнить словами ", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан";
20) статьи 24, 25 изложить в следующей редакции:
"24. Совет директоров
1. Члены совета директоров, включая председателя совета директоров, избираются без согласования с уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
2. Порядок избрания и полномочия совета директоров определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан и уставом Банка развития.

25-бап. Басқарма
1. Басқарма алқалы орган болып табылады және Даму банкінің ағымдағы қызметіне басшылықты жүзеге асырады.
Басқарма төрағасы мен мүшелері қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның келісімінсіз сайланады.
Басқармаға Басқарма төрағасы басшылық жасайды.
Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен және Даму банкінің жарғысымен басқа органдардың және Даму банкінің лауазымды тұлғаларының құзыретіне жатқызылмаған қызметтің кез келген мәселелері бойынша шешім қабылдауға құқылы.
2. Басқарманы сайлау тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасына және Даму банкінің жарғысына сәйкес белгіленеді.".
11. "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 23, 315-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; 2004 ж., N 18, 110-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 13, 87-құжат; N 14, 89-құжат; N 16, 99-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N  9, 67-құжат; N 19, 148-құжат; 2008 ж., N 15-16, 64-құжат):
1-баптың 49) тармақшасы "ұлттық" деген сөзден кейін "басқарушы" деген сөзбен толықтырылсын.
12. "Инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 1-2, 4-құжат; 2005 ж., N 9, 26-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; 2007 ж., N 4, 28-құжат; 2008 ж., N 15-16, 64-құжат):
1) 1-бапта:
3) тармақша "немесе инвестициялық стратегиялық жобаның" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақша "инвестициялық жобаны" деген сөздерден кейін "немесе инвестициялық стратегиялық жобаны" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) инвестициялық стратегиялық жоба - Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тізбеге енетін және Қазақстан Республикасының экономикалық дамуына стратегиялық ықпал етуге қабілетті инвестициялық жоба.";
2) 20-баптың 1-тармағындағы "отыз" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын.
13. "Почта туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 3, 17-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 16, 99-құжат):
1-баптың 11) тармақшасы "ұлттық" деген сөзден кейін "басқарушы" деген сөзбен толықтырылсын.
14. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 10, 55-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 14, 58-құжат; 2006 ж., N 10, 52-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 4, 28, 33-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 20, 153-құжат; 2008 ж., N 13-14, 56-құжат; 2008 жылғы 24 қазандағы "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Кейбір заңнамалық актілерге қаржы жүйесінің орнықтылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 23 қазандағы Заңы ):
13-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:

Статья 25. Правление
1. Правление является коллегиальным органом и осуществляет руководство текущей деятельностью Банка развития.
Председатель и члены правления избираются без согласования с уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Правление возглавляет председатель правления.
Правление вправе принимать решения по любым вопросам деятельности, не отнесенным законодательными актами Республики Казахстан и уставом Банка развития к компетенции других органов и должностных лиц Банка развития.
2. Порядок избрания Правления определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан и уставом Банка развития.".
11. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 23, ст. 315; 2003 г., № 10, ст. 54; 2004 г., № 18, ст. 110; № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 87; № 14, ст. 89; № 16, ст. 99; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64):
подпункт 49) статьи 1 после слова "национальный" дополнить словом "управляющий".
12. В Закон Республики Казахстан от 8 января 2003 года "Об инвестициях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 1-2, ст. 4; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 4, ст. 28; 2008 г., № 15-16, ст. 64):
1) в статье 1:
подпункт 3) дополнить словами "или инвестиционного стратегического проекта";
подпункт 7) после слов "инвестиционного проекта" дополнить словами "или инвестиционного стратегического проекта";
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) инвестиционный стратегический проект - инвестиционный проект, входящий в перечень, определяемый Правительством Республики Казахстан, и способный оказать стратегическое влияние на экономическое развитие Республики Казахстан.";
2) в пункте 1 статьи 20 слово "тридцати" заменить словом "двадцати"".
13. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О почте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 3, ст. 17; № 15, ст. 139; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 16, ст. 99):
в подпункте 11) статьи 1 после слова "национальный" дополнить словом "управляющий".
14. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 10, ст. 55; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 23, ст. 140; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 10, ст. 52; № 16, ст. 99; 2007 г., № 4, ст. 28, 33; № 9, ст. 67; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; Закон Республики Казахстан от 23 октября 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам устойчивости финансовой системы", опубликованный в газетах  " Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 24 октября 2008 года):
1) статью 13 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:

"4-1. Осы баптың 4-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда акционердің - артықшылық берілген акциялардың меншік иелерінің қоғамды басқаруға қатысуға арналған құқығы оған тиесілі артықшылық берілген акциялар бойынша дивиденд толық мөлшерде төленген күннен бастап тоқтатылады.";
2) 33-баптың 3-тармағы "мемлекетке" деген сөзден кейін ", ұлттық холдингке немесе ұлттық басқарушы холдингке" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 34-бапта:
4-тармақта:
бірінші бөліктегі "немесе ұлттық компанияларды қоспағанда, ұлттық басқарушы холдингке" деген сөздер ", ұлттық басқарушы холдингті қоспағанда, ұлттық компанияларға" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "Жарғылық капиталына" деген сөздердің алдынан "Ұлттық басқарушы холдингті қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ұлттық басқарушы холдингті жоспарлау мен оның есептілігі мәселелері агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингті қоспағанда, Қазақстан Республикасының ұлттық әл-ауқат қоры туралы заңнамалық актісімен белгіленеді.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Құрылтайшысы және жалғыз акционері Қазақстан Республикасының Үкіметі болып табылатын, қызметінің негізгі мақсаты ұлттық даму институттарының, ұлттық компаниялардың және басқа заңды тұлғалардың өзіне меншік құқығымен тиесілі акциялар пакетін (қатысу үлестерін) басқару болып табылатын акционерлік қоғам ұлттық басқарушы холдинг болып табылады. Ұлттық басқарушы холдингтің құқықтық мәртебесінің ерекшеліктері Қазақстан Республикасының заңнамалық актісіне сәйкес белгіленеді.";
5-тармақтағы "мемлекетке" деген сөзден кейін ", ұлттық басқарушы холдингке" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі ұйымдардың тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алуы Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алудың үлгі ережелері негізінде жүзеге асырылады.";
4) 36-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың 1-тармағының ережелері ұлттық басқарушы холдингтің жалғыз акционерінің құзыретін анықтау кезінде қолданылмайды. Ұлттық басқарушы холдингтің жалғыз акционерінің құзыреті Қазақстан Республикасының ұлттық әл-ауқат қоры туралы заңнамалық актісімен белгіленеді.
Осы тармақтың ережесі агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингке қолданылмайды.";

"4-1. В случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 4 настоящей статьи, право акционера - собственника привилегированных акций на участие в управлении обществом, прекращается со дня выплаты в полном размере дивиденда по принадлежащим ему привилегированным акциям.";
2) пункт 3 статьи 33 дополнить словами ", национальному холдингу или национальному управляющему холдингу";
3) в статье 34:
в пункте 4:
в части первой слова "или национальному управляющему холдингу, за исключением национальных компаний" заменить словами ", за исключением национального управляющего холдинга и национальных компаний";
в части второй после слова "капитале" дополнить словами ", за исключением национального управляющего холдинга,";
часть третью исключить;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Вопросы планирования и отчетности национального управляющего холдинга определяются законодательным актом Республики Казахстан о фонде национального благосостояния, за исключением национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса.";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Национальным управляющим холдингом является акционерное общество, учредителем и единственным акционером которого, является Правительство Республики Казахстан, основной целью деятельности которого является управление принадлежащими ему на праве собственности пакетами акций (долями участия) национальных институтов развития, национальных компаний и других юридических лиц. Особенности правового статуса национального управляющего холдинга устанавливаются в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.";
в части первой пункта 5 после слова "государству" дополнить словами ", национальному управляющему холдингу";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Закупки товаров, работ и услуг национальным управляющим холдингом, национальными холдингами, национальными компаниями и организациями, пятьдесят и более процентов акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании, осуществляются на основе типовых правил закупок товаров, работ и услуг, утверждаемых Правительством Республики Казахстан.";
4) в статье 36:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Положения пункта 1 настоящей статьи не применяются при определении компетенции единственного акционера национального управляющего холдинга. Компетенция единственного акционера национального управляющего холдинга устанавливается законодательным актом Республики Казахстан о фонде национального благосостояния.
Положения настоящего пункта не распространяются на национальный управляющий холдинг в сфере агропромышленного комплекса.";

5) 53-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Осы баптың 1, 2 және 3 тармақтарының ережелері Қазақстан Республикасының ұлттық әл-ауқат қоры туралы заңнамалық актісімен белгіленетін ұлттық басқарушы холдинг директорлар кеңесінің құзыретін айқындау кезінде қолданылады.
Осы тармақтың ережесі агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингке қолданылмайды.";
6) 74-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы тараудың талаптары оларды жасауға қатысты осы Заңмен Қазақстан Республикасының ұлттық әл-ауқат қоры туралы заңнамалық актісіне сәйкес ұлттық басқарушы холдингтің тобына кіретін ұйымдардың арасында жасалатын ерекше шарттар белгіленген мәмілелерге қолданылмайды.".
15. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 14, 119-құжат; 2004 ж., N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 28-құжат; N 9, 67-құжат; N 17, 141-құжат; 2008 ж. N 15-16, 64-құжат; 2008 жылғы 24 қазандағы "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Кейбір заңнамалық актілерге қаржы жүйесінің орнықтылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 23 қазандағы Заңы ; 2008 жылғы 25 қарашадағы "Егемен Қазақстан" және  2008 жылғы 24 қарашадағы "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ұжымдық инвестициялау және жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 23 қазандағы Заңы ):
1) 1-баптың 39) тармақшасы "қаржы агенттігі -" деген сөздерден кейін "ұлттық басқарушы холдинг және жалғыз акционері ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын заңды тұлғалар, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 14-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың талаптары ұлттық басқарушы холдингке және ол жалғыз акционері болып табылатын заңды тұлғаларға қолданылмайды.";
3) 15-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың талаптары ұлттық басқарушы холдингке және ол жалғыз акционері болып табылатын заңды тұлғаларға қолданылмайды.";
4) 18-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:

5) статью 53 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Положения пунктов 1, 2 и 3 настоящей статьи не применяются при определении компетенции совета директоров национального управляющего холдинга, которая устанавливается  законодательным актом Республики Казахстан о фонде национального благосостояния.
Положения настоящего пункта не распространяются на национальный управляющий холдинг в сфере агропромышленного комплекса.";
6) статью 74 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Требования настоящей главы не распространяются на сделки, в отношении совершения которых настоящим Законом установлены особые условия, заключаемые между организациями, входящими в группу национального управляющего холдинга, в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о фонде национального благосостояния.".
15. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 119; 2004 г., № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2008 г. № 15-16, ст. 64; Закон Республики Казахстан от 23 октября 2008 года "О внесении изменений и  дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам устойчивости финансовой системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и  "Казахстанская правда" 24 октября 2008 года; Закон Республики  Казахстан от 20 ноября 2008 года "О внесении изменений и дополнений в  н екоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам коллективного инвестирования и деятельности накопительных пенсионных фондов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 25 ноября 2008 года и " Казахстанская правда" 24 ноября 2008 года):
1) подпункт 39) статьи 1 после слов "финансовое агентство - " дополнить словами "национальный управляющий холдинг и юридические лица, единственным акционером которых является национальный управляющий холдинг, а также";
2) пункт 1 статьи 14 дополнить частью третьей следующего содержания: "Требования настоящего пункта не распространяются на национальный управляющий холдинг и юридические лица, единственным акционером которых он является.";
3) пункт 1 статьи 15 дополнить частью второй следующего содержания:
"Требования настоящего пункта не распространяются на национальный управляющий холдинг и юридические лица, единственным акционером которых он является.";
4) статью 18 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:

"1-1. Ұлттық басқарушы холдинг және жалғыз акционері ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын заңды тұлғалар осы баптың 1-тармағының ережелерін қолданбастан қаржы агенттігінің мәртебесіне ие болады.";
5) 49-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы Заңның лицензиат сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтер, қаржылық тұрақтылықтың өзге де көрсеткіштері мен өлшемдері (нормативтері) ұлттық басқарушы холдингке және дауыс беруші акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғаларға қолданылмайды.".
16. "Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 2, 10-құжат; N 20, 152-құжат; 2008 жылғы 28 қарашадағы "Егемен Қазақстан" және 2008 жылғы 27 қарашадағы "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Кейбір заңнамалық актілерге байланыс мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 21 қарашадағы Заңы ):
1) 32-баптың 1) тармақшасының тоғызыншы абзацындағы "және жалғыз акционері (қатысушысы) мемлекет болып табылатын заңды тұлға" деген сөздер ", немесе агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7) лицензиялауға жататын субъектілер арасынан лицензиатты алып тастау.".
17. "Жеке кәсіпкерлік туралы" 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., N 3, 21-құжат; N 16, 99-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 17, 136-құжат; 2008 ж., N 13-14, 57, 58-құжаттар; N 15-16, 60-құжат):
1) 14-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) шағын және орта кәсіпкерліктің дамуын ынталандырады;";
2) 18-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Шағын және орта кәсіпкерліктің бастамаларын қаржы ресурстарын қол жеткізуді қамтамасыз ету жолымен мемлекет тарапынан қаржылық қолдауды акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі арнайы қор жүзеге асырады. Мұндай қолдаудың негізгі құралдарын ұлттық басқарушы холдинг айқындайды.";
3) 19-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігінде "шарттар" деген сөзден кейін "осы тармақтың 1) тармақшасын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ алып тасталсын.
18. "Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 23 наурыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., N 5-6, 35-құжат):
"Ұлттық инновациялық қор" деген 3-тарау алып тасталсын.

"1-1. Национальный управляющий холдинг, юридические лица, единственным акционером которых является национальный управляющий холдинг, обладают статусом финансового агентства без применения положений пункта 1 настоящей статьи.";
5) статью 49 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Нормы настоящего Закона о пруденциальных нормативах, иных показателях и критериях (нормативах) финансовой устойчивости, обязательных к соблюдению лицензиатом не распространяются на национальный управляющий холдинг и юридические лица, сто процентов голосующих акций которых принадлежит национальному управляющему холдингу.".
16. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 10; № 20, ст. 152; Закон Республики от 21 ноября 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам связи", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 28 ноября 2008 года и "Казахстанская правда" 27 ноября 2008 года):
1) в абзаце девятом подпункта 1) статьи 32 слова "и юридическим лицом, единственным акционером (участником) которого является государство," заменить словами ", или дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса";
2) пункт 1 статьи 48 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) исключения лицензиата из числа субъектов, подлежащих лицензированию.".
17. В Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 3, ст. 21; № 16, ст. 99; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 17, ст. 136; 2008 г., № 13-14, ст. 57, 58; № 15-16, ст. 60):
1) подпункт 6) статьи 14 изложить в новой редакции:
"6) стимулирует развитие малого и среднего предпринимательства;"
2) статью 18 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Финансовую поддержку инициатив малого и среднего предпринимательства со стороны государства путем обеспечения доступа к финансовым ресурсам осуществляет специальный фонд, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу. Основные инструменты такой поддержки определяются национальным управляющим холдингом.";
3) в статье 19:
в части второй пункта 2 после слова "условия" дополнить словами ", за исключением подпункта 1) настоящего пункта,"; пункт 4 исключить.
18. В Закон Республики Казахстан от 23 марта 2006 года
" О государственной поддержке инновационной деятельности" (Ведомости
Парламента Республики Казахстан, 2006 г, № 5-6, ст. 35; № 16, ст. 99):
главу 3. Национальный инновационный фонд исключить.

2-бап. "Қазақстан инвестициялық қоры туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 16, 89-құжат; 2006 ж., N 16, 99-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3-бап. Осы Заң алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2 . Признать утратившим силу Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "Об Инвестиционном фонде Казахстана" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст. 89; 2006 г., № 16, ст. 99).
Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан