"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне энергия үнемдеу мәселелері бойынша толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 29 маусымдағы N 1003 Қаулысы
Ескерту. Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісінен кері қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 2010.05.26 N 473 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне энергия үнемдеу мәселелері бойынша толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне энергия үнемдеу мәселелері бойынша толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж.,  N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 131-құжат; N 17, 136, 139, 140-құжаттар; N 18, 143, 144-құжаттар; N 19, 146, 147-құжаттар; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат; N 12, 48, 51-құжаттар; N 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; N 15-16, 62-құжат; N 20, 88-құжат; N 21, 97-құжат; N 23, 114-құжат; N 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., N 2-3, 7, 21-құжаттар; 2009 жылғы 8 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне биржа мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы ; 2009 жылғы 8 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы ):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам энергосбережения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2009 года № 1003
Сноска. Проект Закона отозван из Мажилиса Парламента РК постановлением Правительства РК от 26.05.2010 № 473.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам энергосбережения».
Премьер-Министр
Республики                                 К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении дополнений в некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам энергосбережения
Статья 1. Внести дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86,  7; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98,102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам товарных бирж», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» 8 мая 2009 года и «Казахстанская правда» 9 мая 2009 года; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» 8 мая 2009 года и «Казахстанская правда» 9 мая 2009 года):

1) 48-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы "табыс (түсім) сомасының процентімен" деген сөздерден кейін ", не есепті кезеңде сатып алынған отын-энергетика ресурстарының орташа өлшенген тарифі бойынша ақшалай баламасына қайта есептегенде бекітілген нормативтермен салыстырғанда отын-энергетика ресурстарының белгіленген шығыс нормативтерінен асып кету процентімен" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 69-баптың екінші бөлігіндегі "табиғи монополиялар" деген сөздерден кейін ", энергия үнемдеу туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 230-1, 203-2, 230-3, 230-4, 230-5-баптармен толықтырылсын:
"230-1-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде
белгіленген энергия тұтыну нормативтерін және
тұтынылатын активті және реактивті қуаттардың
арақатынасы жөніндегі нормативтерден асып кету           1. Тауарлар ендіру, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету кезінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде белгіленген өнім бірлігіне арналған энергия тұтыну нормативтерінен асып кету -
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - нормативтік көрсеткіштермен салыстырғанда асып кету көлемі құнының жиырма проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - нормативтік көрсеткіштермен салыстырғанда асып кету көлемі құнының жиырма бес проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тауарлар өндіру, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету кезінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде белгіленген тұтынылатын активті және реактивті қуаттардың арақатынасы жөніндегі нормативтерден асып кету -
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үш жүз елуден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір мың бес жүзден екі мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
230-2-бап. Энергетикалық тексеру нәтижелері туралы есепті,
құрылғылар мен үй-жайлардың энергия сыйымдылығы
туралы мәліметтерді, құрылғылар мен үй-жайлардың
энергия тиімділігінің коэффициенттері туралы,
құрылғылар мен үй-жайлардың энергия тиімділігі
көрсеткіштерінің өзгергені туралы мәліметтерді
беруден жалтару немесе құрылғылар мен үй-жайларды
пайдаланушылардың жалған мәліметтер беруі
Құрылғылар мен үй-жайларды энергетикалық тексеру нәтижелері туралы есепті, жылына бір мың бес жүз және одан да көп тонна шартты отын тұтынатын құрылғылар мен үй-жайлардың энергия сыйымдылығы туралы мәліметтерді, жылына бір мың бес жүз тонна және одан да көп шартты отын тұтынатын құрылғылар мен үй-жайлардың энергия тиімділігінің коэффициенті туралы мәліметтерді, жылына бір мың бес жүз тонна және одан да көп шартты отын тұтынатын құрылғылар мен үй-жайлардың энергия тиімділігі көрсеткіштерінің өзгергені туралы мәліметтерді, үй-жайдың энергетикалық паспортына және құрылғының энергетикалық декларациясына енгізілетін өзгерістер туралы мәліметтерді беруден жалтару немесе құрылғылар мен үй-жайларды пайдаланушылардың энергия үнемдеу саласындағы уәкілетті органға жалған мәліметтер беруі, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейін мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден бір жүзге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1) абзац второй части первой статьи 48 дополнить словами «, либо в процентах превышения, установленных нормативов расхода топливно-энергетических ресурсов по сравнению с утвержденными нормативами в перерасчете на денежный эквивалент по средневзвешенному тарифу закупленных за отчетный период времени топливно-энергетических ресурсов»;
2) в части второй статьи 69 после слов «естественных монополий» дополнить словами «,об энергосбережении»;
3) дополнить статьями 230-1, 230-2, 230-3, 230-4, 230-5 следующего содержания:
«Статья 230-1. Превышение установленных актами Правительства
Республики Казахстан нормативов
энергопотребления и нормативов по соотношению
потребляемой активной и реактивной мощности
1. Превышение установленных актами Правительства Республики Казахстан нормативов энергопотребления на единицу продукции при производстве товаров, выполнении работ, оказании услуг -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере стоимости двадцати процентов объема превышения по сравнению с нормативными показателями, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере стоимости двадцати пяти процентов объема превышения по сравнению с нормативными показателями.
2. Превышение установленных актами Правительства Республики Казахстан нормативов по соотношению потребляемой активной и реактивной мощности при производстве товаров, выполнении работ, оказании услуг -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тысяч пятисот до двух тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 230-2. Уклонение от предоставления отчета о результатах
энергетического обследования, сведений об
энергоемкости устройств и помещений, сведений о
коэффициентах энергоэффективности устройств и
помещений, об изменениях показателей
энергоэфффективности устройств и помещений или
предоставление ложных сведений пользователями
устройств и помещений
Уклонение от предоставления отчета о результатах энергетического обследования устройств и помещений, сведений об энергоемкости устройств и помещений, потребляющих тысячу пятьсот и более тонн условного топлива в год, сведений о коэффициенте энергоэффективности устройств и помещений, потребляющих тысячу пятьсот и более тонн условного топлива в год, сведений об изменении показателей энергоэффективности устройств и помещений, потребляющих тысячу пятьсот и более тонн условного топлива в год, сведений об изменениях, вносимых в энергетический паспорт помещения и в энергетическую декларацию устройства или предоставление ложных сведений пользователями устройств и помещений в уполномоченный орган в сфере энергосбережения, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от ста до двухсот месячных расчетных показателей.

230-3-бап. Үй-жайлар мен құрылғыларды анықтау міндетті болып
табылатын энергия тиімділігі коэффициентінсіз
пайдалану
Үй-жайлар мен құрылғыларды анықтау міндетті болып табылатын энергия тиімділігі коэффициентінсіз пайдалану, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
230-4-бап. Энергия өндіруші және (немесе) энергия беруші
кәсіпорындардың инвестициялық бағдарламаларда
белгіленген мерзімдерге сәйкес электр және (немесе)
жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру кезінде
пайдаланылатын құрылғыларды жөндеу мен жаңғыртуды
қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерін орындамауы не
уақтылы орындамауы
Энергия өндіруші және (немесе) энергия беруші кәсіпорындардың инвестициялық бағдарламаларда белгіленген мерзімдерге сәйкес электр және (немесе) жылу энергияларын өндіру және (немесе) беру кезінде пайдаланылатын құрылғыларды жөндеу мен жаңғыртуды қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерін орындамауы не уақтылы орындамауы, -
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үш жүз елуден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - мың бес жүзден екі мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
230-5-бап. Үй-жайлар мен құрылғыларды пайдаланушылардың
үй-жайлар мен құрылғыларға энергетикалық тексеруді
қамтамасыз етпеуі
Жылына бір мың бес жүз тонна және одан да көп шартты отын тұтынатын үй-жайлар мен құрылғыларды пайдаланушылардың энергетикалық тексеруді қамтамасыз етпеуі, -
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір мыңнан екі мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады";
4) мынадай мазмұндағы 554-2-баппен толықтырылсын:
"554-2-бап. Энергия үнемдеу саласындағы уәкілетті орган
1. Энергия үнемдеу саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 230-1, 230-2, 230-3, 230-4, 230-5-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Энергия үнемдеу саласындағы уәкілетті органның басшысы, оның орынбасарлары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды және әкімшілік жазалар қолданады.";

Статья 230-3. Использование помещений и устройств без
коэффициента энергоэффективности, определение
которого является обязательным
Использование помещений и устройств без коэффициента энергоэффективности, определение которого является обязательным, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 230-4. Неисполнение либо несвоевременное исполнение
энергопроизводящими и (или) энергопередающими
предприятиями обязанностей по обеспечению ремонта
и модернизации устройств, используемых при
производстве и (или) передаче электрической и
(или) тепловой энергии в соответствии со сроками,
установленными инвестиционными программами
Неисполнение либо несвоевременное исполнение энергопроизводящими и (или) энергопередающими предприятиями обязанностей по обеспечению ремонта и модернизации устройств, используемых при производстве и (или) передаче электрической и (или) тепловой энергии в соответствии со сроками, установленными инвестиционными программами, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тысяч пятисот до двух тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 230-5. Необеспечение пользователями помещений и
устройств энергетического обследования помещений
и устройств
Необеспечение пользователями помещений и устройств, потребляющих тысячу пятьсот и более тонн условного топлива в год, энергетического обследования, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся объектами малого и среднего предпринимательства в размере от двухсот до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей»;
4) дополнить статьей 554-2 следующего содержания:
«Статья 554-2. Уполномоченный орган в сфере энергосбережения
1. Уполномоченный орган в сфере энергосбережения рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 230-1, 230-2, 230-3,230-4, 230-5 настоящего Кодекса.
2. Рассматривает дела об административных правонарушениях и налагает административные взыскания руководитель уполномоченного органа в сфере энергосбережения, его заместители.»;

5) 636-баптың бірінші бөлігі 1) тармақшасының отыз сегізінші абзацындағы "225-1" деген цифрлардан кейін ", 356" деген цифрлармен толықтырылсын.
2. 2003 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 7-8, 40-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 18, 106-құжат; 2005 ж., N 11, 43-құжат; N 21-22, 86-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 11, 55-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 3-құжат; N 2, 14, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 18, 144-құжат; N 23, 173-құжат; 2008 ж., N 13-14,  58-құжат):
330-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіпке сәйкес энергия үнемдейтіндердің санатына жатқызылған тауарлар;".
3. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., N 21-І, 22-ІІ, 112-құжат; 2009 ж., N 2-3, 16, 18-құжаттар):
471-баптың кестесі мынадай мазмұндағы 1.95 және 1.96-тармақтармен толықтырылсын:
"1.95     үй-жайларды және (немесе) құрылғыларды
энергетикалық тексеру жөніндегі қызмет     15;
1.96      энергия тиімділігін және энергия үнемдеуді
сараптау жөніндегі қызмет                  15".
4. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001., N 17-18, 243-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 6, 10-құжат; N 7-8, 19-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 15, 95-құжат; N 23, 144-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 18-құжат; N 16, 129-құжат; 2008 ж., N 21, 97-құжат; N 24, 129-құжат):
1) 20-бапта:
мынадай мазмұндағы 9-1), 9-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-1) үй-жайларды салу мақсатында әзірленетін және бекітілетін қала құрылысы, сәулет-құрылыс және өзге жобалау құжаттамасына энергия тиімділігі және энергия үнемдеу туралы талаптардың енгізілуін қамтамасыз ету;
9-2) энергия тиімділігі және энергия үнемдеу сараптамасы болмаған жағдайда жобалау құжаттамасын бекітуден бас тарту;";
12) тармақшадағы "олар бойынша," деген сөздерден кейін "оның ішінде Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу туралы заңнамасының талаптарын сақтай отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) сәулет-құрылыс бақылауын жүргізген кезде энергия тиімділігі және энергия үнемдеу бойынша талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда мұндай бұзуға жол берген тұлғаның атына жіберілген жолсыздықтарды жою туралы нұсқама жіберу, сондай-ақ жіберілген жолсыздықтарды нұсқамада белгіленген мерзімде жоймаған жағдайда әкімшілік іс жүргізуді қозғау мақсатында тексеріс нәтижелері бойынша шығарылған осындай нұсқама мен актінің көшірмесін энергия үнемдеу саласындағы уәкілетті органның мекен-жайына нұсқаманың орындалу мерзімі өткен сәттен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей жіберу;";

5) в абзаце тридцать восьмом подпункта 1) части первой статьи 636 после цифр «225-1» дополнить цифрами «,356».
2. В Таможенный кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 7-8, ст. 40; № 15, ст. 139; 2004 г., № 18, ст. 106; 2005 г., № 11, ст. 43; № 21-22, ст. 86; 2006 г., № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 14, 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 33; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 18, ст. 144; № 23, ст. 173; 2008 г., № 13-14, ст. 58):
пункт 1 статьи 330 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) товары, отнесенные к категории энергосберегающих в соответствии с утвержденным Правительством Республики Казахстан порядком».
3. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16,18):
таблицу статьи 471 дополнить пунктами 1.95 и 1.96 следующего содержания:
«1.95    деятельность по энергетическому
обследованию помещений и (или) устройств       15;
1.96     деятельность по экспертизе энергоэффективности и
энергосбережения                               15 ».
4. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан,  2001 г., № 17-18, ст. 243; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 6, ст. 10; № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 23, ст. 144; № 24, ст. 148; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 21, ст. 97; № 24, ст. 129):
1) в статье 20:
дополнить подпунктами 9-1), 9-2) следующего содержания:
«9-1) обеспечение включения требований об энергоэффективности и энергосбережении в градостроительную, архитектурно-строительную и иную проектную документацию, разрабатываемую и утверждаемую в целях строительства помещений;
9-2) отказ в утверждении проектной документации в случае отсутствия экспертизы энергетической эффективности и энергосбережения;»;
в подпункте 12) после слов «по ним,» дополнить словами «в том числе с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан об энергосбережении,»;
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
«12-1) в случае выявления нарушений требований по энергоэффективности и энергосбережению при проведении архитектурно-строительного контроля направление в адрес лица, допустившего такое нарушение, предписания об устранении допущенного нарушения, а также в случае неустранения допущенных нарушений в срок,  становленный в предписании, направление не позднее десяти рабочих дней с момента истечения срока исполнения предписания в адрес уполномоченного органа в сфере энергосбережения копию такого предписания и акта, вынесенного по результатам проверки, в целях  возбуждения административного производства;»;

2) 31-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "уәкілетті органы" деген сөздерден кейін ";" белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) объектілерді салу кезінде Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу туралы заңнамасы талаптарының сақталуына бақылау жүргізу бөлігінде энергия үнемдеу саласындағы уәкілетті орган";
3) 60-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына энергия үнемдеу жөнінде талаптар енгізу міндетті.";
4) 62-баптың 1-тармағы "экологиялық" деген сөзден кейін ", энергия үнемдейтін" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 63-баптың 1-тармағы "табиғат қорғау" деген сөздерден кейін ", энергия үнемдейтін" деген сөздермен толықтырылсын.
5. "Жеке кәсіпкерлік туралы" 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., N 3, 21-құжат; N 16, 99-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 17, 136-құжат; 2008 ж., N 13-14, 57, 58-құжаттар; N 15-16, 60-құжат; N 23, 114-құжат; N 24, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., N 2-3, 18, 21-құжаттар; 2009 жылғы 8 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне биржа мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы ):
осы Заңға қосымшада:
1-тармақта:
"қамтамасыз ету жөніндегі" деген сөздерден кейін ", энергия үнемдеу саласындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу туралы заңнамасы талаптарының сақталуын қадағалау және бақылау.".
6. "Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 2, 10-құжат; N 20, 152-құжат; 2008 ж., N 20, 89-құжат; N 23, 114-құжат; N 24, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., N 2-3, 16, 18-құжаттар; 2009 жылғы 8 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне биржа мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы ):
12-бап мынадай мазмұндағы 6-1), 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) үй-жайларды және (немесе) құрылғыларды энергетикалық тексеру;
6-2) энергияның тиімділігі және энергия үнемдеу сараптамасы;".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2) пункт 2 статьи 31 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) уполномоченного органа в сфере энергосбережения - в части ведения контроля за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан об энергосбережении при строительстве объектов.»;
3) пункт 1 статьи 60 дополнить частью второй следующего содержания:
«В проектной (проектно-сметной) документации обязательно включение требовании по энергосбережению.»;
4) пункт 1 статьи 62 после слова «экологические» дополнить словом «, энергосберегающие»;
5) пункт 1 статьи 63 после слова «природоохранные» дополнить словом «, энергосберегающие».
5. В Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 3, ст. 21; № 16, ст. 99; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 17, ст. 136; 2008 г., № 13-14, ст. 57, 58; № 15-16, ст. 60; № 23, ст. 114; № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18, 21; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам товарных бирж», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» 8 мая 2009 года и «Казахстанская правда» 9 мая 2009 года):
в приложении к настоящему Закону:
в пункте 1:
после слов «безопасности» дополнить словами «, в сфере энергосбережения»;
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
«8) надзор и контроль за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан об энергосбережении».
6. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 10; № 20, ст. 152; 2008 г., № 20, ст. 89; № 23, ст. 114; №  24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам товарных бирж», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» 8 мая 2009 года и «Казахстанская правда» 9 мая 2009 года):
статью 12 дополнить подпунктами 6-1), 6-2) следующего содержания: «6-1) энергетическое обследование помещений и (или) устройств; 6-2) экспертиза энергоэффективности и энергосбережения;».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан