"Май өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 9 шілдедегі N 1043 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қаңтардағы № 29 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 30.01. 2017 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі
Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Май өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он екі ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 9 шілдедегі
N 1043 қаулысымен
бекітілген
"Май өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар"
техникалық регламенті
1. Қолданылу аясы
1. Осы "Май өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті (бұдан әрі - Техникалық регламент) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне және Қазақстан Республикасының "Техникалық реттеу туралы " 2004 жылғы 9 қарашадағы (бұдан әрі - Заң) және " Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы " 2007 жылғы 21 шілдедегі заңдарына сәйкес әзірленді және май өнімдерінің қауіпсіздігіне және оның тіршілік циклі процестеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.21 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы Техникалық регламент Кеден одағының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының (КО СЭҚ ТН) 0209 00, 1501 00, 1502 00, 1503 00, 1504, 1506 00 000 0, 1804 00 000 0 тауарлық позициясына, 1507 10, 1508 10, 1510 00 100 0, 1511 10, 1512 11, 1512 21, 1513 11, 1513 21, 1514 11, 1514 91, 1515 11 000 0, 1515 21, 1515 50 110 0, 1515 50 190 0, 1515 90 210 0, 1515 90 290 0, 1515 90 400 0, 1515 90 590 0, 1518 00 310 0 қосалқы позициялары мен ішкі қосалқы позицияларына енетін май өнімдеріне қолданылады:
өсімдік майлары;
маргариндер;
өсімдіктен алынған сары май және өсімдіктен алынған май спредтері;
өсімдіктен алынған сары майдың және өсімдіктен алынған майдың ерітілген қоспалары;
арнайы мақсаттағы майлар (нан пісіру, аспаздық, кондитерлік майлар, сүт майының алмастырғыштары);
какао майының баламалары;
SOS-үлгісіндегі какао майын жақсартқыштар;
РОР-үлгісіндегі какао майын алмастырғыштар;
темперленбейтін лауриндік емес үлгідегі какао майын алмастырғыштар және темперленбейтін лауриндік үлгідегі какао майын алмастырғыштар;
өсімдік майларының негізіндегі соустар;
майонездер, майонез соустары;
өсімдік майларынан жасалған кремдер.

Об утверждении технического регламента "Требования к безопасности масложировой продукции"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 июля 2009 года № 1043. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2017 года № 29
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемый технический регламент "Требования к безопасности масложировой продукции".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двенадцати месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 июля 2009 года № 1043
Технический регламент
"Требования к безопасности масложировой продукции"
1. Область применения
1. Настоящий технический регламент "Требования к безопасности масложировой продукции" (далее - Технический регламент) разработан в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", законами Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" (далее - Закон) и от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции" и устанавливает требования к безопасности масложировой продукции и процессам ее жизненного цикла.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.01.2011 № 25 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Настоящий Технический регламент распространяется на масложировую продукцию, входящую в товарную позицию 0209 00, 1501 00, 1502 00, 1503 00, 1504, 1506 00 000 0, 1804 00 000 0, субпозиции и подсубпозиции 1507 10, 1508 10, 1510 00 100 0, 1511 10, 1512 11, 1512 21, 1513 11, 1513 21, 1514 11, 1514 91, 1515 11 000 0, 1515 21, 1515 50 110 0, 1515 50 190 0, 1515 90 210 0, 1515 90 290 0, 1515 90 400 0, 1515 90 590 0, 1518 00 310 0 единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Таможенного союза (ТН ВЭД ТС):
масла растительные;
маргарины;
спреды растительно-сливочные и растительно-жировые;
смеси топленые растительно-сливочные и растительно-жировые;
жиры специального назначения (жиры хлебопекарные, кулинарные, кондитерские, заменители молочного жира;
эквиваленты масла какао;
улучшители масла какао SOS-типа;
заменители масла какао РОР-типа;
заменители масла какао нетемперируемые нелауринового типа и заменители масла какао нетемперируемые лауринового типа;
соусы на основе растительных масел;
майонезы, соусы майонезные;
кремы на растительных маслах.

Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.21 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Осы Техникалық регламент май өнімінің негізінде дайындалатын тамақ қоспаларына, медициналық препараттарға, жемдік және техникалық өнімдерге қолданылмайды.
4. Тұтынушылардың жаңылысуын болдырмау мақсатында май өнімі (өнім топтары) оның сипаттамаларының осы Техникалық регламенттің 4-тарауында көрсетілген белгілерге, сондай-ақ өнімнің топтары бойынша елеулі белгілерге ұқсастығын белгілеу жолымен сәйкестендіріледі.
2. Терминдер мен анықтамалар
5. Осы Техникалық регламентте Заңда пайдаланылған терминдер, сондай-ақ мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) арнайы мақсаттағы майлар - өнеркәсіптің түрлі салалары үшін арнайы талаптар бойынша өндірілетін дәмді-хош иісті қоспаларды және басқа да тағамдық қоспаларды қосып немесе қоспай табиғи және түрлендірілген өсімдік майларынан және (немесе оларсыз) мал майлары мен олардың қоспаларынан дайындалатын майдың массалық үлесі кемінде 98 пайыз болатын өнімдер;
2) аспаздық, кондитерлік, нан пісіру майлары - табиғи және түрлендірілген өсімдік майларынан және (немесе оларсыз) мал майлары мен олардың қоспаларынан дайындалатын, тағам өнімдерін қуыруға, вафли және салқындатқыш салмаларды, кәмпиттерді, тағам концентраттарын, глазурьлерді, ұннан жасалған және басқа да кондитерлік тағамдарды дайындауға арналған, нан және нан-тоқаш өнімдерін өндіруге арналған майдың массалық үлесі кемінде 98 пайыз болатын өнімдер. Рұқсат етілген тағамдық дәмді-хош иісті қоспаларды, дәрумендерді және басқа да тағам қоспаларын қосуға рұқсат етіледі;
3) ерітілген қоспалар - толық еріту температураларына дейін қыздырылған сүт майын және (немесе) кілегейді және (немесе) сары майды және табиғи және (немесе) түрлендірілген өсімдік майларын араластыру нәтижесінде немесе тек табиғи және (немесе) түрлендірілген өсімдік майларынан немесе басқа технологиялық тәсілдермен алынған майдың массалық үлесі кемінде 99 пайыз болатын май өнімдері;
4) жұмсақ маргарин - илемді жұмсақ консистенциясы бар, плюс 10±2 Цельсия градус температурасы кезінде тез жағылатын маргарин;
5) иіссіздендіру - иістендіретін және басқа ұшқыш заттарды қыздырылған буы бар вакуумда айдап шығарудың жоғары температуралы процесі;
6) какао майының баламалары - какао майымен кез келген қатынастарда үйлесімді болатын, темперирлеуді қажет ететін, какао майына ұқсас физикалық-химиялық қасиеттері және май қышқылдарының құрамы бар, тропиктен шыққан табиғи және фракцияланған майлардан және (немесе) тағамдық, дәмді-хош иісті қоспалар мен дәрумендерді қосып (немесе қоспай) түрлендірілген өсімдік майларынан дайындалған майдың массалық үлесі кемінде 99 пайыз болатын өнімдер;

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 21.01.2011 № 25 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. Настоящий Технический регламент не распространяется на пищевые добавки, медицинские препараты, кормовую и техническую продукцию, изготовляемые на основе масложировой продукции.
4. В целях предотвращения заблуждения потребителей масложировая продукция (группы продукции) идентифицируется путем установления тождественности ее характеристик признакам, указанным в разделе 4 настоящего Технического регламента, а также существенным признакам по группам продукции.
2. Термины и определения
5. В настоящем Техническом регламенте применяются термины, использованные в Законе, а также следующие термины и определения:
1) жиры специального назначения - продукты с массовой долей жира не менее 98 процентов, изготавливаемые из натуральных и модифицированных растительных масел и (или без) животных жиров и их смесей, с добавлением или без добавления вкусо-ароматических и других пищевых добавок, вырабатываемые для различных отраслей промышленности по специальным требованиям;
2) жиры кулинарные, кондитерские, хлебопекарные - продукты с массовой долей жира не менее 98 процентов, изготавливаемые из натуральных и модифицированных растительных масел и (или без) животных жиров и их смесей, предназначенные для жарки пищевых продуктов, для изготовления вафельных и прохладительных начинок, конфет, пищеконцентратов, глазурей, мучных и других кондитерских изделий, для производства хлеба и хлебобулочных изделий. Допускается добавление разрешенных пищевых вкусо-ароматических добавок, витаминов и других пищевых добавок;
3) смеси топленые - жировые продукты с массовой долей жира не менее 99 процентов, полученные в результате смешивания нагретых до температуры полного расплавления молочного жира и (или) сливок, и (или) сливочного масла и натуральных и (или) модифицированных растительных масел, или только из натуральных и (или) модифицированных растительных масел, или другими технологическими приемами;
4) мягкий маргарин - маргарин, имеющий пластичную мягкую консистенцию, легко намазывающийся при температуре плюс 10 градусов Цельсия (плюс/минус два градуса Цельсия);
5) экстракция - процесс извлечения растительного масла при обработке масличного сырья летучими растворителями;
6) эквиваленты масла какао - продукты с массовой долей жира не менее 99 процентов, обладающие совместимостью с маслом какао в любых соотношениях, нуждающиеся в темперировании, имеющие сходные с маслом какао физико-химические свойства и состав жирных кислот, изготавливаемые из натуральных и фракционированных масел тропического происхождения, и (или) модифицированных растительных масел с добавлением (или без добавления) пищевых, вкусо-ароматических добавок и витаминов;

7) қатты маргарин - илемді тығыз консистенциясы бар және плюс 20±2 Цельсия градус температурасы кезінде өзінің пішінін сақтайтын маргарин;
8) қайта этерификациялау - катализатордың немесе ферментті препараттың қатысуымен триацилглицеридтердің май қышқылды құрамын өзгертпей майдың триацилглицеридтердегі ацилді топтарын қайта бөлу процесі;
9) қайта этерификацияланған өсімдік майлары - қайта этерификациялау процесінен өткен өсімдік майлары;
10) майонез - эмульгаторларды, тұрақтандырғыштарды, дәмді-хош иісті қоспаларды, татымдылықтарды және басқа тағамдық қоспаларды қосып тазартылған иіссіздендірілген өсімдік майларынан, судан дайындалған жұқа дисперст, біркелкі эмульсиялық өнім;
11) май өнімі - өсімдік майлары және су, тағам қоспаларын және басқа да құрамдас бөлшектерді қосып немесе қоспай, өсімдік немесе өсімдік және мал майларының (балықтар мен теңіз сүт қоректілер майларын қоса алғанда) негізінде дайындалатын өнім;
12) маргарин - табиғи және (немесе) түрлендірілген өсімдік майларынан және (немесе оларсыз) мал майларынан және (немесе оларсыз) балық және теңіз сүт қоректілердің майларынан, сүт өнімдерін қосып (немесе қоспай) судан, эмульгаторлардан, дәмді-хош иісті және басқа да тағам қоспаларынан тұратын, массалық үлесі кемінде 20 пайыз болатын эмульсиялық май өнімі;
13) мұздату - майлы өсімдіктердің дән және жеміс қабықшаларынан майға өтетін балауыз заттарды шығару процесі. Мұздатуды тазартудың алдында немесе кейін минус 10-12 Цельсия градус температураға дейін салқындату және кейіннен осы температурада ұстап тұру жолымен жүргізеді;
14) мұздатылған өсімдік майы - төменгі температурада балауыз заттарды шығару процесіне тартылған өсімдік майы;
15) нығыздалған өсімдік майы - май шикізатын нығыздау арқылы алынған өсімдік майы;
16) нығыздау - түрлі құрылымның нығыздаулары көмегімен жүзеге асырылатын сусымалы кеуекті масса - езіндіден май сығу процесі.
17) өсімдік майы - тұқымдардан (күнбағыс, жүгері, рапс зығыр және тағы басқалар), жемістерден (пальма, зәйтүн және тағы басқалар) және тағамдық және (немесе) басқа мақсаттарға арналған майлы өсімдік дақылдарының құрамында майы бар басқа да бөліктерінен алынатын май қышқылдарының триглицеридтері және оларға ілеспелі заттардың қоспасы;
18) өсімдік майы-қоспа - түрлі қатынастардың әртүрлі май тұқымдарынан тұратын өсімдік майларының қоспасы;
19) өсімдіктен алынатын май спреды-май 15 пайыздан аспайтын сүт майы қосылған (немесе қосылмаған) табиғи және (немесе) түрлендірілген өсімдік майларынан тұратын спред;

7) твердый маргарин - маргарин, имеющий пластичную плотную консистенцию и сохраняющий свою форму при температуре плюс 20 градусов Цельсия (плюс/минус два градуса Цельсия);
8) переэтерификация - процесс перераспределения ацильных групп в триацилглицеридах жира без изменения жирнокислотного состава триацилглицеридов в присутствии катализатора или ферментного препарата;
9) масла растительные переэтерифицированные - масла растительные, прошедшие процесс переэтерификации;
10) майонез - тонкодисперсный, однородный эмульсионный продукт, приготовленный из рафинированных дезодорированных растительных масел, воды с добавлением эмульгаторов, стабилизаторов, вкусоароматических добавок, пряностей и других пищевых добавок;
11) масложировая продукция - масла растительные и продукция, изготавливаемая на основе растительных или растительных и животных масел и жиров (включая жиры рыб и морских млекопитающих) с добавлением или без добавления воды, пищевых добавок и других ингредиентов;
12) маргарин - эмульсионный жировой продукт, с массовой долей жира не менее 20 процентов, состоящий из натуральных и (или) модифицированных растительных масел и (или без) животных жиров и (или без) жиров рыб и морских млекопитающих, воды с добавлением (или без добавления) молочных продуктов, эмульгаторов, вкусо-ароматических и других пищевых добавок;
13) вымораживание - процесс удаления воскообразных веществ, которые переходят в масла из семенных и плодовых оболочек масличных растений. Вымораживание проводят в начале или после рафинации путем охлаждения масла до температуры минус 10-12 градусов Цельсия и последующей выдержки при этой температуре;
14) масло растительное вымороженное - масло растительное, подвергнутое процессу низкотемпературного удаления восковых веществ;
15) масло растительное прессовое - масло растительное, полученное прессованием масличного сырья;
16) прессование - процесс отжим масла из сыпучей пористой массы - мезги, осуществляющийся с помощью прессов различных конструкций;
17) масло растительное - смесь триглицеридов жирных кислот и сопутствующих им веществ, извлекаемая из семян (подсолнечника, кукурузы, рапса, льна и так далее), плодов (пальмы, оливок и так далее) и других маслосодержащих частей растительных масличных культур, предназначенная для пищевых и (или) иных целей;
18) масло растительное-смесь - смесь растительных масел из различных маслосемян в различных соотношениях;
19) спред растительно-жировой - спред, жировая фаза которого состоит из натуральных и (или) модифицированных растительных масел с добавлением (или без добавления) молочного жира не более 15 процентов;

20) өсімдіктен алынған сары май спреды - май фазасының құрамында 15 пайыздан 50 пайызға дейінгі сүт майының массалық үлесі бар спред;
21) өсімдіктен алынған сары майының ерітілген қоспалары - май фазасының құрамында 15 пайыздан 50 пайызға дейінгі сүт майының массалық үлесі бар ерітілген қоспалар;
22) өсімдіктен алынған майдың ерітілген қоспалары - май фазасы 15 пайыздан аспайтын сүт майы қосылған (немесе қосылмаған) табиғи және (немесе) түрлендірілген өсімдік майларынан тұратын ерітілген қоспалар;
23) өсімдік майларының негізінде жасалған соус - дәмге ерекше бағыт беретін және түрлі тағамдарға дәмдеуіштер ретінде қолданылатын тағамдық құрамдас бөлшектерді және тағамдық дәмдік қоспаларды, суды, сондай-ақ кесек және (немесе) ұнтақ түріндегі табиғи дәмдеуіштерді, татымдылықтарды, шөптерді, көкөністерді, жемістерді, саңырауқұлақтарды, жаңғақтарды қосып, бір немесе бірнеше тағамдық өсімдік майларының негізінде дайындалған өнім;
24) өсімдік майларының негізінде жасалған майлылығы жоғары соус-май фазасының құрамындағы өсімдік майының массалық үлесі 60 пайыз және одан жоғары болатын соус;
25) өсімдік майларының негізінде жасалған майлылығы орташа соус-май фазасының құрамындағы өсімдік майының массалық үлесі 30-дан 59,9 пайызға дейін болатын соус;
26) өсімдік майларының негізінде жасалған майлылығы темен соус-май фазасының құрамындағы өсімдік майының массалық үлесі 30 пайыздан кем болатын соус;
27) өсімдік майларынан жасалған крем - сүт немесе өсімдік ақуыздарын қосып, сондай-ақ тағамдық мақсаттарға арналған табиғи жемістерді, шырындарды, татымдылықтарды, тағамдық қоспаларды қосып (немесе қоспай) өсімдік майларының негізінде жасалған эмульсиялық өнім;
28) өсімдік майларын түрлендіру - сутектендіру, қайта этерификациялау, фракциялау процестерінің немесе олардың комбинациялары көмегімен өсімдік майларын химиялық, биохимиялық немесе физикалық өзгерту;
29) РОР-үлгісіндегі какао майын алмастырғыштар (РОР өнімде 2-олеодипальмитиннің бар болуын көрсетеді) - негізгі құрамдасы 2-олеодипальмитин болып табылатын какао майымен ішінара үйлесімділігі бар (кемінде 25 пайыз), темпериленуді қажет ететін, тропиктен шыққан табиғи және фракцияланған майлардан және (немесе) тағамдық, дәмді-хош иісті қоспалар мен дәрумендерді қосып (немесе қоспай) түрлендірілген өсімдік майларынан дайындалатын майдың массалық үлесі кемінде 99 пайыз болатын өнімдер;
30) салқындай сығылған май - майдың табиғатын өзгертпестен, тек механикалық рәсімдермен, мысалы сығып және нығыздап, қыздырмай алынған майлар;
31) спред — жалпы майдың массалық үлесі кемінде 39 пайыз болатын, илемді консистенциялы, сүт майынан және (немесе) кілегейден, және (немесе) сары май мен табиғи және (немесе) түрлендірілген өсімдік майларынан, немесе эмульгаторларды, дәмді-хош иісті және басқа да тағамдық қоспаларды қосып немесе қоспай, тек табиғи және (немесе) түрлендірілген өсімдік майларынан жасалатын эмульсиялық май өнімі;

20) спред растительно-сливочный - спред с массовой долей молочного жира в составе жировой фазы от 15 процентов до 50 процентов;
21) смеси топленые растительно-сливочные - смеси топленые с массовой долей молочного жира в составе жировой фазы от 15 процентов до 50 процентов;
22) смеси топленые растительно-жировые - смеси топленые, жировая фаза которых состоит из натуральных и (или) модифицированных растительных масел с добавлением (или без добавления) молочного жира не более 15 процентов;
23) соус на основе растительных масел - продукт, приготовленный на основе одного или нескольких пищевых растительных масел с добавлением пищевых ингредиентов и пищевкусовых добавок, воды, а также натуральных специй, пряностей, трав, овощей, фруктов, грибов, орехов в виде кусочков и (или) порошка, придающих характерную направленность вкуса, и применяемый в качестве приправы к различным блюдам;
24) высокожирный соус на основе растительных масел - соус с массовой долей растительного жира в составе жировой фазы 60 процентов и выше;
25) среднежирный соус на основе растительных масел - соус с массовой долей растительного жира в составе жировой фазы от 30 до 59,9 процентов;
26) низкожирный соус на основе растительных масел - соус с массовой долей растительного жира в составе жировой фазы менее 30 процентов;
27) крем на растительных маслах - эмульсионный продукт на основе растительных масел с добавлением молочных или растительных белков, а также с добавлением (или без добавления) натуральных фруктов, соков, пряностей, пищевых добавок, предназначенный для пищевых целей;
28) модификация растительных масел - химическое, биохимическое или физическое преобразование растительных масел с помощью процессов гидрогенизации, переэтерификации, фракционирования или их комбинаций;
29) заменители масла какао POP-типа (POP указывает на наличие в продукте 2-олеодипальмитина) - продукты с массовой долей жира не менее 99 процентов, нуждающиеся в темперировании, обладающие частичной совместимостью с маслом какао (не менее 25 процентов), основным компонентом которых является 2-олеодипальмитин, изготавливаемые из натуральных и фракционированных масел тропического происхождения, и (или) модифицированных растительных масел с добавлением (или без добавления) пищевых, вкусоароматических добавок и витаминов;
30) масла холодного отжима - масла, полученные без изменения природы масла, только механическими процедурами, например, отжимом и прессованием, без нагревания;
31) спред - эмульсионный жировой продукт с массовой долей общего жира не менее 39 процентов, обладающий пластичной консистенцией, вырабатываемый из молочного жира и (или) сливок, и (или) сливочного масла и натуральных и (или) модифицированных растительных масел, или только из натуральных и (или) модифицированных растительных масел с добавлением или без добавления эмульгаторов, вкусо-ароматических и других пищевых добавок;

32) сутектендіру - өсімдік майларының құрамына енетін триацилглицеридтердің қанықтырылмаған май қышқылдарының шексіз байланыстары катализаторының қатысуымен сутегімен жартылай немесе толық қанықтыру процесі;
33) сутектендірілген өсімдік майлары - сутектендіру процесінен өткен өсімдік майлары;
34) сүт майын алмастырғыштар - тағам өнімдерінде сүт майын ішінара немесе толық алмастыруға арналған табиғи және түрлендірілген өсімдік майларынан және (немесе оларсыз) мал майлары мен олардың қоспаларынан дайындалатын майдың массалық үлесі кемінде 98 пайыз болатын өнімдер. Тағамдық, дәмді-хош иісті қоспалар мен дәрумендерді қосуға рұқсат етіледі;
35) сұйық маргарин - сұйық консистенциялы және нақты мақсаттағы сұйық маргаринге көзделген температурада біркелкі эмульсияның қасиеттерін сақтайтын маргарин;
36) сығынды өсімдік майы — май шикізатынан алынған еріткіштердің көмегімен алынған өсімдік майы;
37) SOS-үлгісіндегі какао майын жақсартқыштар (SOS-өнімде 2-олеодистеариннің бар болуын көрсетеді) — негізгі құрамдасы 2-олеодистеарин болып табылатын, какао майымен кез келген қатынастарда үйлесімділігі жоғары болатын, темперирлеуді қажет ететін, тропиктен шыққан табиғи және фракцияланған майлардан және (немесе) тағамдық, дәмді-хош иісті қоспалар мен дәрумендерді қосып (немесе қоспай) түрлендірілген өсімдік майларынан дайындалатын майдың массалық үлесі кемінде 99 пайыз болатын өнімдер;
38) тазарту - сутектендіру, нейтралдау, жуу, кептіру, ағарту, сүзу, мұздату, иіссіздендіру операцияларын немесе олардың кейбіреулерінің жиынтығын қамтитын өсімдік майларын оларға ілеспе қоспалардан тазарту процесі;
39) тазартылмаған өсімдік майы - ұсақ және ірі тұнбадан тазартылған, бірақ тазарту немесе олардың бірнеше жиынтығы бойынша операциялардың толық циклінен өтпеген өсімдік майы;
40) тазартылған өсімдік майы - тазарту сатысының толық немесе ішінара циклі бойынша тазартудан өткен өсімдік майы;
41) тазартылған иіссіздендірілген өсімдік майы - тазартылған, иіссіздендіру процесінен өткен өсімдік майы;
42) темперленбейтін лауриндік емес үлгідегі какао майын алмастырғыштар - темперлеуді қажет етпейтін, тағамдық, дәмді-хош иісті қоспалар мен дәрумендерді қосып (немесе қоспай), құрамындағы лаурин қышқылы 1 пайыздан аспайтын түрлендірілген өсімдік майларының негізінде өндірілетін майдың массалық үлесі кемінде 99 пайыз болатын өнімдер;
43) темперленбейтін лауриндік үлгідегі какао майын алмастырғыштар - темперлеуді қажет етпейтін, тағамдық қоспаларды және басқа құрамдас бөлшектерді қосып (немесе қоспай), құрамындағы лаурин қышқылы кемінде 40 пайыз болатын түрлендірілген өсімдік майларының негізінде дайындалатын майдың массалық үлесі кемінде 99 пайыз болатын өнімдер;

32) гидрогенизация - процесс частичного или полного насыщения водородом в присутствии катализатора непредельных связей ненасыщенных жирных кислот триацилглицеридов, входящих в состав растительных масел;
33) масла растительные гидрогенизированные - масла растительные, прошедшие процесс гидрогенизации;
34) заменители молочного жира - продукты с массовой долей жира не менее 98 процентов, изготавливаемые из натуральных и модифицированных растительных масел и (или без) животных жиров и их смесей, предназначенные для частичной или полной замены молочного жира в пищевых продуктах. Допускается добавление пищевых, вкусо-ароматических добавок и витаминов;
35) жидкий маргарин - маргарин, имеющий жидкую консистенцию и сохраняющий свойства однородной эмульсии при температурах, предусмотренных для жидкого маргарина конкретного назначения;
36) масло растительное экстракционное - масло растительное, извлеченное при помощи растворителей из масличного сырья;
37) улучшители масла какао SOS-типа (SOS указывает на наличие в продукте 2-олеодистеарина) - продукты с массовой долей жира не менее 99 процентов, нуждающиеся в темперировании, обладающие высокой совместимостью с маслом какао в любых соотношениях, основным компонентом которых является 2-олеодистеарин, изготавливаемые из натуральных и фракционированных масел тропического происхождения, и (или) модифицированных растительных масел с добавлением (или без добавления) пищевых, вкусоароматических добавок и витаминов;
38) рафинация - процесс очистки растительных масел от сопутствующих им примесей, включающий операции гидратации, нейтрализации, промывки, высушивания, отбеливания, фильтрования, вымораживания, дезодорации или совокупность некоторых из них;
39) масло растительное нерафинированное - масло растительное, очищенное от мелкой и крупной взвеси, но не прошедшее полного цикла операций по рафинации или совокупности некоторых из них;
40) масло растительное рафинированное - масло растительное, прошедшее очистку по полному или частичному циклу стадий рафинации;
41) масло растительное рафинированное дезодорированное - масло растительное рафинированное, прошедшее процесс дезодорации;
42) заменители масла какао нетемперируемые нелауринового типа - продукты с массовой долей жира не менее 99 процентов, не нуждающиеся в темперировании, производимые на основе модифицированных растительных масел, содержащие не более 1 процента лауриновой кислоты, с добавлением (или без добавления) пищевых, вкусоароматических добавок и витаминов;
43) заменители масла какао нетемперируемые лауринового типа - продукты с массовой долей жира не менее 99 процентов, не нуждающиеся в темперировании, изготовливамые на основе модифицированных растительных масел, содержащие не менее 40 процентов лауриновой кислоты, с добавлением (или без добавления) пищевых добавок и других ингредиентов;

44) түрлендірілген өсімдік майлары - түрлендіру (генді түрлендіруден басқа), сутектендіру, қайта этерификациялау процестеріне, фракциялануға ұшыраған өсімдік майлары;
45) тікелей сығылған май - майдың табиғатын өзгертпестен, тек механикалық рәсімдермен, мысалы сығып және нығыздап, сондай-ақ қыздырып алынған майлар;
46) фракциялау - өсімдік майларын әртүрлі еру температурасында термомеханикалық жолмен фракцияларға бөлу.
47) фракцияланған өсімдік майлары - фракциялану процесінен өткен майлар;
48) хош иісті және (немесе) өсімдік қоспалары бар өсімдік майы - дәмді-хош иісті қоспалар қосылған және (немесе) табиғи өсімдік сығындылары, май сығындылары қосылған өсімдік майы;
49) экстракция — май шикізатын ұшқыш еріткіштермен өңдеу кезінде өсімдік майын алу процесі.
3. Қауіптілікті (тәуекелдерді) бағалау
6. Адам денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін азайтылатын май өнімдерінің өмірлік циклінің процесінде пайда болатын қауіпті (тәуекелді) факторларға мыналар жатады: уытты элементтер, микоуыттар, пестицидтер, радионуклидтар, тағамдық қоспалар құрамының артуы, өнімнің механикалық және микробиологиялық ластануы.
7. Ықтимал тәуекелдер май өнімдерінің өмірлік циклінің мынадай сатылары (процестері) кезінде пайда болады:
1) май өнімін әзірлеу (жасау);
2) қойма, өндірістік үй-жайларды, машиналарды, жабдықтарды, көлік құралдарын, қосалқы материалдарды өндіріске дайындау;
3) май және қосалқы шикізаттарды, оның ішінде өндіріске тағамдық қоспаларды және құрамдас бөлшектерді қабылдау мен дайындау;
4) май өнімін өндіру (дайындау);
5) сақтау, тасымалдау, сату.
8. Май өнімдерін осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестендіру мақсатында май өнімдерін өндіру саласындағы шаруашылық қызметке қатысушылар мынадай қағидаттарға негізделген өндірістік бақылау жүйесін ұйымдастырады, қолданады және қолдайды:
1) осы Техникалық регламенттің талаптарына сай емес май өнімдерін айналымға шығаруға әкеп соқтыруы мүмкін өндіріс процесіндегі кез келген қауіпті анықтау;
2) осы Техникалық регламентке сәйкес анықталған қауіптің алдын алу немесе жою үшін бақылауды қажет ететін өндіріс процесіндегі өлшемдік бақылау нүктелерін анықтау;
3) өлшемдік бақылау нүктелерінде анықталатын және бақыланатын көрсеткіштердің шекті мәндерін белгілеу;

44) масла растительные модифицированные - масла растительные, подвергнутые процессам модификации (кроме генной модификации), гидрогенизации, переэтерификации, фракционированию;
45) масла прямого отжима - масла, полученные без изменения природы масла, только механическими процедурами, например, отжимом и прессованием, а также нагреванием;
46) фракционирование - разделение растительных масел термомеханическим путем на фракции с различной температурой плавления;
47) масла растительные фракционированные - масла, прошедшие процесс фракционирования;
48) масло растительное ароматизированное и (или) с растительными добавками - масло растительное с добавлением вкусо-ароматических добавок и (или) с добавлением натуральных растительных экстрактов, масляных вытяжек;
49) дезодорация - высокотемпературный процесс удаления одорирующих и других летучих веществ отгонкой под вакуумом с перегретым паром.
3. Факторы опасности (риски)
6. К опасным факторам (рискам), возникающим в процессе жизненного цикла масложировой продукции, которые минимизируются для обеспечения безопасности для здоровья человека относятся: превышение содержания токсичных элементов, микотоксинов, пестицидов, радионуклидов, пищевых добавок, механическое и микробиологическое загрязнение продукции.
7. Вероятные риски возникают при следующих стадиях (процессах) жизненного цикла масложировой продукции:
1) разработка (создание) масложировой продукции;
2) подготовка к производству складских, производственных помещений, машин, оборудования, транспортных средств, вспомогательных материалов;
3) приемка и подготовка масложирового и вспомогательного сырья, в том числе пищевых добавок и ингридиентов к производству;
4) производство (изготовление) масложировой продукции;
5) хранение, транспортировка, реализация.
8. В целях соответствия масложировой продукции требованиям настоящего Технического регламента участники хозяйственной деятельности в сфере производства масложировой продукции организовывают, применяют и поддерживают систему производственного контроля, основанную на следующих принципах:
1) определение любых опасностей в процессе производства, которые могут привести к выпуску в обращение масложировой продукции, не соответствующей требованиям настоящего Технического регламента;
2) определение критических контрольных точек в процессе производства, на которых необходим контроль, чтобы предотвратить или устранить опасность, определенную в соответствии с настоящим Техническим регламентом;
3) установление предельных значений показателей, определяемых и контролируемых в критических контрольных точках;

4) өлшемдік бақылау нүктелерінде бақыланатын көрсеткіштердің мониторингін жүргізу;
5) белгіленген қауіпсіздік көрсеткіштері ауытқыған жағдайда іс-әрекеттер тәртібін белгілеу;
6) тиісті қауіпсіздік шараларын қолдануды бекітетін құжаттаманы жүргізу. Көрсетілген құжаттаманы шаруашылық қызметке қатысушы май өнімінің жарамдылық мерзімінен екі ай асатын мерзім ішінде сақтайды.
4. Май өнімін сәйкестендіру
9. Май өнімін сәйкестендіру оған жазылған таңбалауды және (немесе) ілеспе құжаттаманы пайдалана отырып, ондағы сәйкестендіру белгілерінің бар болуына көзбен көріп тексеру арқылы жүргізіледі.
10. Сәйкестендіру май өнімдерінің органолептикалық және физикалық-химиялық талдаулардың әдістері ретінде, сондай-ақ өнімді бұрмалауды анықтауға мүмкіндік беретін, оның ішінде физикалық-химиялық (өсімдік майларында эрук қышқылын анықтау, май қышқылдарының май-қышқыл құрамын және транс-изомерлерін анықтау) әдістер де пайдаланылатын кешенді бағалау сипатында болуы тиіс.
11. Тағамдық май өнімдерін бұрмалау түрлері:
1) өсімдік майларын, маргарин және майонез өнімдерін түр-түрлілік бұрмалау - қымбат және бағалы майларды (зәйтүн, жүгері) арзан маймен (соя, рапс) алмастыру, іс жүзіндегі рецептік құрамның берілген құрамға сәйкессіздігі не айрықша сапалы өнімді алмастыру және қарапайым май өнімін белгілеу;
2) сапалы бұрмалау - неғұрлым аз тазартылған майларды пайдалану, сүт майын өсімдік майларымен алмастыру.
12. Нақты май өнімін сәйкестендіруді жүргізу нәтижелері талданады және сәйкестендіруді жүргізу хаттамасы түрінде ресімделеді, оның мазмұны мыналарды:
1) май өнімін сәйкестендіруді жүргізген ұйым туралы мәліметтерді;
2) заңды тұлғаның орналасқан жерін (мекенжайы) және деректемелерін, жеке тұлғаның, оның ішінде жеке кәсіпкердің мекенжайы мен тегін, атын, әкесінің атын көрсете отырып, май өнімін дайындаушы туралы ақпаратты;
3) осы өнімнің атауын, осы өнімнің жіктемелік белгілерінің атауын;
4) оларды сәйкестендіруді жүргізу үшін қажет май шикізаты және май өнімі туралы мәліметтерді;
5) өндірілген уақытты, жарамдылық мерзімін, сақтау шарттарын, нақты таңбалауға, арнайы таңбалауға (арнайы таңбалау бар болғанда) арналған нұсқауды;
6) осы өнімді аккредиттелген сынақ зертханасында (орталығында) зерттеу (оларды жүргізу қажет болғанда), оның ішінде органолептикалық көрсеткіштерін зерттеу (сынақ) нәтижелерін;

4) ведение мониторинга показателей, контролируемых в критических контрольных точках;
5) установление порядка действий в случае отклонения установленных показателей безопасности;
6) ведение документации, фиксирующей применение соответствующих мер безопасности. Указанная документация хранится участником хозяйственной деятельности в течение срока, превышающего на два месяца срок годности масложировой продукции.
4. Идентификация масложировой продукции
9. Идентификация масложировой продукции проводится посредством визуальной проверки наличия у нее идентификационных признаков с использованием нанесенной на нее маркировки и (или) сопроводительной документации.
10. Идентификация носит характер комплексной оценки, при которой используются как методы органолептических и физико-химических анализов масложировой продукции, так и методы, позволяющие установить фальсификацию продукции, в том числе физико-химические (определение эруковой кислоты в растительных маслах, определение жирно-кислотного состава и транс-изомеров жирных кислот).
11. Виды фальсификации пищевой масложировой продукции:
1) ассортиментная фальсификация растительных масел, маргариновой и майонезной продукции - замена дешевым маслом (соевым, рапсовым) дорогих и ценных масел (оливкового, кукурузного), несоответствие действительного рецептурного состава заявленному составу, либо замена продукции особого качества и назначения рядовой масложировой продукцией;
2) качественная фальсификация - использование менее очищенных масел, замена молочного жира растительными жирами и маслами.
12. Результаты проведения идентификации конкретной масложировой продукции анализируются и оформляются в виде протокола проведения идентификации, содержание которого включает:
1) сведения об организации, проводившей идентификацию масложировой продукции;
2) информацию об изготовителе масложировой продукции с указанием места нахождения (адреса) и реквизитов юридического лица, адреса и фамилии, имени, отчества физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя;
3) наименование этого продукта, наименование классификационных признаков этого продукта;
4) сведения о масложировом сырье и масложировой продукции, необходимые для проведения их идентификации;
5) дату производства, срок годности, условия хранения, указание на конкретную маркировку, специальную маркировку (при наличии специальной маркировки);
6) результаты исследований (испытаний) этого продукта в аккредитованной испытательной лаборатории (центре) (при необходимости их проведения), в том числе исследований (испытаний) органолептических показателей;

7) орам туралы, оның ішінде орамның түрі туралы, тұтыну орамындағы немесе көліктік ыдыстағы осы өнімнің таза массасы немесе көлемі туралы мәліметтерді;
8) осы өнім партиясының көлемін;
9) таңбалаудың осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтерді;
10) осы өнім оларға сәйкес өндірілген нормативтік құқықтық актілердің, стандарттардың (олар бар болғанда) немесе осы өнімнің, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген өнімнің сипаттамасы бар басқа құжаттардың (оны жеткізуге арналған келісім-шарт, қауіпсіздігін растайтын құжат, осы өнімге арналған ерекшелік) атауын;
11) қосымша зерттеулер (сынақтар) жүргізу туралы (олар талап етілген жағдайда) қорытындыны;
12) осы өнімнің мәлімделген атауға және (немесе) осы өнімнің нақты партиясына және оның жарияланған көрсеткіштеріне сәйкестігі туралы қорытындыны қамтиды.
13. Май өнімі, егер оған ілеспе құжаттардағы және зат белгідегі олар туралы ақпарат осы Техникалық регламентте белгіленген атауларға және (немесе) сәйкестендіру көрсеткіштеріне сай болмаса немесе шынайы болып табылмаса бұрмаланған деп танылады және мәжбүрлеп кері қайтарып алуға жатады.
14. Тамақ өнімінің қауіпсіздігін бақылау және қадағалау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын уәкілетті органдар заңнамада белгіленген тәртіппен бұрмаланған май өнімдерін өндіруді және сатуды тоқтата тұру бойынша шаралар қабылдайды және ол туралы тұтынушыларға хабардар етеді. P092267
5. Нарықтағы айналым шарттары
15. Қазақстан Республикасының аумағында айналымдағы, оның ішінде әкелінетін (импортталатын) май өнімі мақсатты пайдалану кезінде жарамдылық мерзімі ішінде адамның өміріне және денсаулығына, қоршаған ортаға зиян келтірмеуі тиіс.
16. Май өнімі оның қауіпсіздігін растайтын құжаттармен (сәйкестік сертификаты, сәйкестігі туралы декларация немесе санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды) қоса жүреді.
17. Өнеркәсіптік емес дайындалған май өнімін азық-түлік базарында сату кезінде жеке тұлға немесе жеке кәсіпкер оның қауіпсіздігін растайтын құжаттар, сондай-ақ тұтынушылар үшін ақпарат бар болғанда сол өнімдердің осы Техникалық регламент талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
18. Май өнімдерін базарда орналастыратын және сататын субъектілерде өнімнің нақты түрлеріне арналған стандарттау бойынша нормативтік құжаттарға сәйкес өнімді қабылдау, бақылау, сәйкестендіру және сақтау мүмкіндігін қамтамасыз ететін қажетті үй-жайлар мен жағдайлар болуы тиіс.

7) сведения об упаковке, в том числе о виде упаковки, о массе нетто или об объеме этого продукта в потребительской упаковке или транспортной таре;
8) размер партии этого продукта;
9) сведения о соответствии маркировки требованиям настоящего Технического регламента;
10) наименование нормативных правовых актов, стандартов, в соответствии с которыми произведен этот продукт (при их наличии), или других документов, содержащих описание этого продукта, в том числе ввезенного на территорию Республики Казахстан (контракт на его поставки, документ, удостоверяющий безопасность, спецификация на этот продукт);
11) заключение о проведении дополнительных исследований (испытаний) (в случае если требуется);
12) заключение о соответствии этого продукта заявленному наименованию и (или) конкретной партии этого продукта и его декларируемым показателям.
13. Масложировая продукция в случае, если содержащаяся в сопровождающих их документах и на этикетках информация о них не соответствует наименованиям и (или) показателям идентификации, установленным настоящим Техническим регламентом, или является недостоверной, признаются фальсифицированными и подлежат принудительному отзыву.
14. Уполномоченные органы, осуществляющие функции по контролю и надзору за безопасностью пищевой продукции, в установленном законодательством порядке принимают меры по приостановлению производства и реализации фальсифицированной масложировой продукции и информируют об этом потребителей. P092267
5. Условия обращения на рынке
15. Масложировая продукция, находящаяся в обращении на территории Республики Казахстан, в том числе ввозимая (импортируемая), при использовании по назначению в течение срока годности не должна причинять вреда жизни и здоровью человека, окружающей среде.
16. Масложировая продукция сопровождается документами, подтверждающими ее безопасность (сертификат соответствия, декларация о соответствии или санитарно-эпидемиологическое заключение).
17. При реализации на продовольственных рынках масложировой продукции непромышленного изготовления, физическое лицо или индивидуальный предприниматель обеспечивают соответствие этих продуктов требованиям настоящего Технического регламента, при наличии документов, подтверждающих ее безопасность, а также информации для потребителей.
18. Субъекты, размещающие и реализующие масложировую продукцию на рынке, должны иметь необходимые помещения и условия, обеспечивающие возможность приемки, контроля, идентификации и хранения продукции в соответствии с нормативными документами по стандартизации на конкретные виды продукции.

19. Осы Техникалық регламент талаптарына жауап бермейтін май өнімі айналымнан алынып тасталады.
6. Май өнімінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
20. Май өнеркәсібінің өніміне тамақ өнімінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамаға сәйкес денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен адам денсаулығы үшін қауіп төндіретін химиялық, радиологиялық заттар және олардың қосындыларының, микроорганизмдердің рұқсат етілген құрамы бойынша талаптар қойылады.
21. Жаңа май өнімдерін, дайындаудың, ораудың және сақтаудың жаңа технологиялық процестерін әзірлеу, жарамдылық мерзімін белгілеу, қауіпсіздіктің өндірістік бақылау бағдарламаларын және сынау әдістерін әзірлеу кезінде әзірлеушілер осы Техникалық регламент талаптарын басшылыққа алады.
7. Май өнімін өндіру кезінде қойылатын талаптар
22. Май өнімін ендіру жөніндегі объектілерді орналастыру және олардың айналасында санитарлық қорғау аймақтарын орнату денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
23. Өндірістік және қосалқы үй-жайлардың құрамы мен ауданы өндірілетін өнімнің тізбесі мен санына байланысты жобалауға арналған техникалық тапсырмамен, осы Техникалық регламент, санитарлық-эпидемиологиялық ережелер талаптарымен және нормалармен, құрылыс нормаларымен және ережелерімен анықталады.
24. Май өнімдерін өндіру объектілері үй-жайларының көлемдік-жоспарлық және конструкторлық шешімдерімен шикізаттың, шикі жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің, ластанған және таза ыдыстың жалпы, қарама-қарсы және қиылысу ағындарын болдырмайтындай өндірістік процестердің ағымы, персонал және шикізат түсімі үшін жеке кіру есіктері көзделеді.
25. Өндірістік және қосалқы үй-жайлар жануарлардың, жәндіктердің, құстардың, кеміргіштердің кіруінен қорғайтын құралдармен қамтамасыз етіледі.
26. Май өнімдерін өндіру мынадай қағидаттарға сәйкес жүзеге асырылады:
1) технологиялық процестерді таңдау, шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің, дайын өнімнің ластануын болдырмайтын өндірістің барлық кезеңінде (учаскелерінде) оларды жүргізу режимдерін сақтау және өндірілетін өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
2) шикізат пен өндірілетін өнімнің ластануын болдырмайтын технологиялық процестердің оңтайлы бірізділігін (ағындылығын) сақтау;
3) технологиялық жабдықтың жұмысына, технологиялық процестер режимдеріне жүйелі бақылау жасау;
4) азық-түлік шикізатын сақтау шарттарын сақтау;
5) май өнімін өндіру процесінде пайдаланылатын өндірістік үй-жайларды, технологиялық жабдықты және мүкәммалды май өнімінің ластануын болдырмайтын жағдайда күтіп ұстау;

19. Масложировая продукция, не отвечающая требованиям настоящего Технического регламента, изымается из оборота.
6. Требования к безопасности масложировой продукции
20. К продукции масложировой промышленности в соответствии с законодательством в области безопасности пищевой продукции предъявляются требования по допустимому содержанию химических, радиологических веществ и их соединений, микроорганизмов, представляющих опасность для здоровья человека, утвержденных уполномоченным органом в области здравоохранения.
21. При разработке новых масложировых продуктов, новых технологических процессов изготовления, упаковки и хранения, установлении сроков годности, разработке программ производственного контроля безопасности и методик испытаний, разработчики руководствуются требованиями настоящего Технического регламента.
7. Требования к масложировой продукции при производстве
22. Размещение объектов по производству масложировой продукции и установление вокруг них санитарно-защитных зон осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения.
23. Состав и площади производственных и вспомогательных помещений определяются техническим заданием на проектирование, в зависимости от перечня и количества производимой продукции, требованиями настоящего Технического регламента, санитарно-эпидемиологических правил и норм, строительных норм и правил.
24. Объемно-планировочными и конструкторскими решениями помещений объектов производства масложировой продукции предусматриваются поточность производственных процессов, исключающих общие, встречные и перекрестные потоки сырья, сырых полуфабрикатов и готовой продукции, загрязненной и чистой тары, отдельные входы для персонала и поступления сырья.
25. Производственные и вспомогательные помещения обеспечиваются средствами защиты от проникновения животных, насекомых, птиц, грызунов.
26. Производство масложировой продукции осуществляется в соответствии с принципами:
1) выбора технологических процессов, соблюдения режимов их проведения на всех этапах (участках) производства, исключающих загрязнение сырья, полуфабрикатов, готовой продукции, и обеспечение безопасности производимой продукции;
2) соблюдения оптимальной последовательности (поточности) технологических процессов, исключающей загрязнение сырья и производимой продукции;
3) систематического контроля работы технологического оборудования, режимов технологических процессов;
4) соблюдения условий хранения продовольственного сырья;
5) содержания производственных помещений, технологического оборудования и инвентаря, используемых в процессе производства масложировой продукции, в состоянии, исключающем загрязнение масложировой продукции;

6) өндірістік үй-жайларды санитарлық өңдеудің, дезинфекциялаудың, дезинсекциялаудың және дератизациялаудың, май өнімін өндіру процесінде пайдаланылатын технологиялық жабдықты және мүкәммалдарды санитарлық өңдеудің және дезинфекциялаудың таңдап алынған тәсілдерін және мерзімділігін сақтау. Санитарлық өңдеу, дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау май өнімінің ластану қатерін болдырмау үшін жеткілікті кезеңділікте жүргізіледі. Санитарлық өңдеу, дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау кезеңділігін дайындаушы өндірістік бақылау шеңберінде белгілейді;
7) Қазақстан Республикасының халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнамасы талаптарына сай тамақ өнімдерімен байланысатын материалдар мен бұйымдарды пайдалану. P080277
27. Май өнімін өндіру кезінде пайдаланылатын технологиялық жабдыққа, ыдысқа, орамға және мүкәммалға мынадай талаптар қойылады:
1) қауіпсіз май өнімінің өндірісі сындарлы және пайдалану сипаттамаларымен қамтамасыз етіледі;
2) жабдық, ыдыс, орам және мүкәммал жасалатын материалдар ластану (контаминация) көздері болып табылмайды;
3) жабдықты және мүкәммалды жарамды жағдайда күтіп ұстау.
Қолданылатын өлшем құралдары жарамды болуы және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнама талаптарына сай болуы тиіс.
28. Өндірістік цехтарда, учаскелерде, бөлімшелерде, қосалқы, қойма үй-жайларында жинау, жуу, дезинсекция жүргізу мүмкіндігі; шикізаттың және май өнімінің қауіпсіздігін санитарлық бақылау мен қадағалау қамтамасыз етіледі.
29. Ластану тәуекелінің неғұрлым ықтимал болатын май өнімі өндірісінің аумалы нүктелері мына технологиялық процестер болып табылады: дәндерді май алуға дайындау; нығыздау; экстракция; тазалау; сүзгілеу; түрлендіру; хош иістендіру; араластыру; құрамдас бөлшектерді дайындау; эмульгирлеу; гомогендеу; сүтті ашыту; маргаринді (спредті) қайта тоңазыту, кристалдау, механикалық (пластикалық) өңдеу; консервілеу, орау; бөлшектеп өлшемдеу; сақтау, сондай-ақ кәсіпорынның ерекшелігіне және май өнімінің түріне байланысты басқа да арнайы технологиялық процестер.
30. Көрсетілген процестер шикізаттардың және жартылай фабрикаттардың екінші рет ластануын болдырмау үшін нормативтік және техникалық құжаттарда белгіленген режимдер мен шарттарды сақтай отырып жүзеге асырылады. Консервілеу қарастырылған май өнімін өндіру кезінде нақты өнімді дайындау технологиясында көзделген технологиялық режимдердің - температураның, операциялардың бірізділігінің, ұзақтығының сақталуына назар аударылады.

6) соблюдения выбранных способов и периодичности санитарной обработки, дезинфекции, дезинсекции и дератизации производственных помещений, санитарной обработки и дезинфекции технологического оборудования и инвентаря, используемых в процессе производства масложировой продукции. Санитарная обработка, дезинфекция, дезинсекция и дератизация проводятся с периодичностью, достаточной для исключения риска загрязнения масложировой продукции. Периодичность санитарной обработки, дезинфекции, дезинсекции и дератизации устанавливается изготовителем в рамках производственного контроля;
7) использования материалов и изделий, контактирующих с пищевыми продуктами, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения. P080277
27. К технологическому оборудованию, таре, упаковке и инвентарю, используемому при производстве масложировой продукции, предъявляются следующие требования:
1) конструктивными и эксплуатационными характеристиками обеспечивается производство безопасной масложировой продукции;
2) материалы, из которых изготовлено оборудование, тара, упаковка и инвентарь, не являются источниками загрязнения (контаминации);
3) содержание оборудования и инвентаря в исправном состоянии.
Применяемые средства измерений должны быть исправны и соответствовать требованиям законодательства в области обеспечения единства измерений.
28. В производственных цехах, участках, отделениях, вспомогательных, складских помещениях обеспечивается возможность проведения уборки, мойки, дезинсекции; санитарного контроля и надзора за безопасностью сырья и масложировой продукцией.
29. Критическими точками производства масложировой продукции, в которых существует наибольшая вероятность риска загрязнения, являются следующие технологические процессы: подготовка семян к извлечению масла; прессование; экстракция; рафинация; фильтрация; модификация; ароматизация; смешивание; подготовка ингредиентов; эмульгирование; гомогенизация; сквашивание молока; переохлаждение, кристаллизация, механическая (пластическая) обработка маргарина (спреда); консервирование, упаковка; фасование; хранение , а также иные специальные технологические процессы в зависимости от специфики предприятия и вида масложировой продукции.
30. Указанные процессы осуществляются с соблюдением режимов и условий, установленных нормативными и техническими документами для предотвращения вторичного загрязнения сырья и полуфабрикатов. При производстве масложировой продукции, для которой предусмотрено консервирование, уделяется внимание соблюдению технологических режимов, предусмотренных технологией изготовления конкретной продукции - температуры, последовательности, продолжительности операций.

31. Май өнімін өндіру процесі кезінде пайдаланылатын, малдан алынатын шикізаттан басқа шикізаттар және құрамдас бөлшектерде санитарлық-эпидемиологиялық қорытындылар қоса жүруі тиіс.
Май өнімін өндіру процесі кезінде пайдаланылатын малдан алынатын шикізатта ветеринарлық сертификат қоса жүруі тиіс.
Май өнімін өндіру кезінде пайдаланылатын, міндетті сертификаттауға жататын өнімдер тізбесіне енетін шикізатта және құрамдас бөлшектерде сәйкестік сертификаты қоса жүруі тиіс.
32. Май өнімін өндіру кезінде Қазақстан Республикасының тағам өнімінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келетін шикізаты, майдан алынбаған шикізат (тұз, қант, жұмыртқа, сүт, дәмдік құрамдас бөлшектер), тағамдық қоспалар, қосалқы технологиялық құралдар пайдаланылады.
Тікелей және салқындай сығылған майларда тағамдық қоспалардың болуына рұқсат етілмейді.
33. Пайдаланылатын май шикізаты, құрамдас бөлшектер, тағамдық қоспалар, технологиялық құралдар кәсіпорын бекіткен қауіпсіздікті өндірістік бақылау бағдарламасына сәйкес қолданыстағы стандарттарға сай кіріс бақылаудан өтеді. Оларды май өнімін өндіру процесіне сақтау және дайындау адам өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қайта өңдеу өнімдерінің ластануын болдырмайтын жағдайда жүзеге асырады.
34. Өнімнің нақты түрлерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша арнайы технологиялық процестердің тиімділігін бақылау кезеңділігі мен әдістері өндірістік бақылау бағдарламасында белгіленеді.
35. Аралас май өнімдерінің қауіпсіздігін анықтау шикізаттардың негізгі түрлеріне байланысты массалық үлесі бойынша және нормаланатын контаминанттардың рұқсат етілген деңгейлері бойынша жүргізіледі.
36. Технологиялық мақсаттар үшін май өнімін өндіру кезінде "Халыққа арналған ауыз судың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті талаптарына жауап беретін су пайдаланылады.
37. Май өнімін өндіру кезінде май өнімін ластау көзі болып табылмайтын ауа пайдаланылады.
8. Сақтауға және тасымалдауға қойылатын талаптар
38. Май өнімін сақтау процесінде өнімнің әрбір түрі үшін дайындаушы белгілеген сақтау шарттары сақталуы тиіс.
39. Май өнімінің жарамдылық мерзімдерін және сақтау шарттарын дайындаушы белгілейді. Жарамдылық мерзімдері және сақтау шарттары белгіленген шарттарға сәйкес сақтау кезінде май өнімі адам денсаулығы үшін қауіпті қасиеттерге ие болмайтындай белгіленуі тиіс.

"31. Сырье и ингредиенты, за исключением сырья животного происхождения, используемые в процессе производства масложировой продукции, сопровождаются санитарно-эпидемиологическим заключением.
Сырье животного происхождения, используемые в процессе производства масложировой продукции, сопровождаются ветеринарным сертификатом.
Сырье и ингредиенты, используемые в процессе производства масложировой продукции, входящие в перечень продукции, подлежащей обязательной сертификации, сопровождаются сертификатом соответствия.
32. При производстве масложировой продукции используются масложировое сырье, немасложировое сырье (соль, сахар, яйца, молоко, вкусовые ингредиенты), пищевые добавки, вспомогательные технологические средства, соответствующие требованиям безопасности, установленными законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.
Не допускается наличие пищевых добавок в маслах прямого и холодного отжима.
33. Используемые масложировое сырье, ингредиенты, пищевые добавки, технологические средства подвергаются входному контролю в соответствии с действующими стандартами согласно программе производственного контроля безопасности, утвержденной предприятием. Хранение и подготовка их к производству масложировой продукции осуществляются при условиях, исключающих загрязнение для обеспечения безопасности продуктов переработки для жизни и здоровья человека.
34. Периодичность и методы контроля эффективности специальных технологических процессов по обеспечению безопасности конкретных видов продукции устанавливаются в программе производственного контроля.
35. Определение безопасности смешанных масложировых продуктов производится по основным видам сырья по массовой доле и по допустимым уровням нормируемых контаминантов.
36. При производстве масложировой продукции для технологических целей используется вода, отвечающая требованиям технического регламента "Требования к безопасности питьевой воды для населения".
37. При производстве масложировой продукции используется воздух, не являющийся источником загрязнения масложировой продукции.
8. Требования к хранению и транспортировке
38. В процессе хранения масложировой продукции соблюдаются условия хранения для каждого вида продукции, установленные изготовителем.
39. Сроки годности и условия хранения масложировой продукции устанавливаются изготовителем. Сроки годности и условия хранения устанавливаются таким образом, чтобы при хранении в соответствии с установленными условиями масложировая продукция не приобретала опасных для здоровья человека свойств.

40. Регламенттелген сақтау шарттары бар май өнімін сақтауға арналған үй-жайлар және жабдық үй-жайлардың температурасы мен ылғалдығын өлшейтін аспаптармен жабдықталады.
41. Сақтауда тұрған май өнімінде бақылауды қамтамасыз ететін құжаттар, сондай-ақ осы тағамдық май өнімінің сақталу шарттары, дайындалған күні және жарамдылық мерзімі туралы ақпарат қоса жүреді.
42. Май өнімін тасымалдау Қазақстан Республикасының тағам өнімінің қауіпсіздігі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен берілген санитарлық паспорты бар көлік құралымен жүзеге асырылады. Тасымалдау шарттарын жүк жөнелтуші белгілейді, бұл ретте олар май өнімін дайындаушы белгілеген тасымалдау шарттарына сай болуы тиіс. Көлік құралдарының жүк бөлімшелері және (немесе) контейнерлер егер ол май өнімінің ластануына әкеп соқтыратын болса, басқа жүктерді тасымалдау үшін пайдаланылмайды.
43. Көлік құралдарын және/немесе контейнерлерді май өнімін және басқа да тағамдық өнімдерді бір мезетте тасымалдау үшін пайдаланған кезде май өнімінің ластану мүмкіндігін болдырмайтындай етіп олардың бір-бірінен оқшаулау болуын қамтамасыз ету қажет.
44. Сұйық оралмаған май өнімін тасымалдау сұйық тағам өнімдерін тасымалдауға арналған көлік құралдарының пломбаланған жүк бөлімшелерінде (цистерналарда) жүзеге асырылады. Мұндай цистерналарда олардың тек сұйық тағам өнімдерін ғана тасымалдауға арналғанын көрсететін өшірілмейтін таңбасы болуы тиіс.
45. Көлік құралдарының жүк бөлімшелерінің және контейнерлердің құрылысы май өнімін ластанудан, жануарлардың, оның ішінде кеміргіштермен жәндіктердің түсуінен қорғауды қамтамасыз етеді.
46. Көлік құралдарының жүк бөлімшелері, сондай-ақ тағамдық өнімдерді тасымалдауға арналған контейнерлер жуылатын және уытсыз материалдардан жасалуы тиіс.
47. Май өнімін азық-түліктік емес жүктермен бірге тасымалдауға тыйым салынады. "Тауарлық көршілік" қағидаты сақталған жағдайларда көлік құралдарының бір жүк бөлімшесінде май өнімін және тағамдық өнімдердің басқа да түрлерін тасымалдауға рұқсат етіледі.
48. Май өнімін сақтауға арналған үй-жайлар, оның ішінде тоңазытқыш камералар, көлік құралдарының жүк бөлімшелері және май өнімін тасымалдауға арналған контейнерлер үй-жайлар және көлік құралдары май өнімін ластау көзі болмауы үшін қажет мерзімділікпен тұрақты санитарлық өңделеді, жуылады әрі дезинфекцияланады, дезинсекцияланады және дератизацияланады.
Санитарлық өңдеудің, дезинфекцияның, дератизацияның және дезинсекцияның кезеңділігін май өнімінің айналымы саласындағы шаруашылық қызметке қатысушы белгілейді.

40. Помещения и оборудование , предназначенные для хранения масложировой продукции с регламентированными условиями хранения, оснащаются приборами, измеряющими температуру и влажность помещений.
41. Масложировая продукция, находящаяся на хранении, сопровождается документами, обеспечивающими прослеживаемость, а также информацией об условиях хранения, дате изготовления и сроке годности данной пищевой масложировой продукции.
42. Перевозка масложировой продукции осуществляется на транспортном средстве, имеющим санитарный паспорт, выданным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о безопасности пищевой продукции. Условия перевозки определяет грузоотправитель, при этом, они соответствуют условиям перевозки, установленным изготовителем масложировой продукции. Грузовые отделения транспортных средств и (или) контейнеры не используются для перевозки других грузов, если это может привести к загрязнению масложировой продукции.
43. При использовании транспортных средств и/или контейнеров для перевозки одновременно масложировой продукции и других пищевых продуктов, необходимо обеспечить их изоляцию друг от друга таким образом, чтобы исключить возможность загрязнения масложировой продукции.
44. Перевозка жидкой не упакованной масложировой продукции осуществляется в опломбированных грузовых отделениях транспортных средств (цистернах), предназначенных для перевозки жидких пищевых продуктов. Такие цистерны должны иметь нестираемую маркировку, указывающую, что они предназначены для перевозки исключительно жидких пищевых продуктов.
45. Конструкцией грузовых отделений транспортных средств и контейнеров обеспечивается защита масложировой продукции от загрязнения, проникновения животных, в том числе грызунов и насекомых.
46. Грузовые отделения транспортных средств, а также контейнеры для перевозки пищевых продуктов должны быть выполнены из моющихся и нетоксичных материалов.
47. Перевозка масложировой продукции вместе с непродовольственными грузами запрещается. Перевозка в одном грузовом отделении транспортных средств масложировой продукции и других видов пищевых продуктов допускается, при условии соблюдения принципа "товарного соседства".
48. Помещения для хранения масложировой продукции, в том числе холодильные камеры, грузовые отделения транспортных средств и контейнеры для перевозки масложировой продукции подвергаются регулярной санитарной обработке, мойке и дезинфекции, дезинсекции и дератизации с периодичностью, необходимой для того, чтобы помещения и транспортные средства не могли являться источником загрязнения масложировой продукции.
Периодичность санитарной обработки, дезинфекции, дератизации и дезинсекции устанавливается участником хозяйственной деятельности в сфере оборота масложировой продукции.

49. Өндірістік үй-жайларды санитарлық өңдеу, дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау, технологиялық жабдықты және мүкәммалды санитарлық өңдеу және дезинфекциялау үшін Қазақстан Республикасында тіркелген жуу және тазарту заттарын, қалдық мөлшерлері май өнімінде болмаса химиялық дезинфекциялау заттарын пайдалануға рұқсат етіледі.
9. Орауға және таңбалауға қойылатын талаптар
50. Май өнімін орау және таңбалау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 21 наурыздағы N 277 қаулысымен бекітілген "Буып-түюге, таңбалауға, затбелгі жапсыруға және оларды дұрыс түсіруге қойылатын талаптар" техникалық регламентінің талаптарына, сондай-ақ май өнімінің жекелеген түрлеріне қойылатын стандарттардың талаптарына жауап беруі тиіс.
51. Ыдыс орау және таңбалау алдында ақаулы ыдыс бірліктерін алып тастау үшін бақылаудан өтуі тиіс.
52. Май өнімі май өнімінің жарамдылық мерзімі ішіндегі май өнімінің айналымы кезінде оның қауіпсіздігі мен сақталуын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін тәсілдермен оралады.
53. Май өнімін тұтыну орамының бүтіндігі бұзылған кезде осы өнімнің иесі айналымнан дереу алып тастайды. Оны одан әрі пайдалану Қазақстан Республикасының тағам өнімінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
54. Май өнімінің тұтыну орамында мынадай ақпарат болады:
1) осы Техникалық регламенттің 2-бөлімінде белгіленген атауға сәйкес май өнімінің атауы. Өсімдік майының атауы сол дайындалған май шикізатының атауына сәйкес көрсетіледі;
2) май өнімінің құрамы (тағамдық қоспаларды, тағамға арналған биологиялық белсенді қоспаларды, дәрумендерді, микронутриенттерді, хош иістендіргіштерді, гендік-түрлендірілген организмдердің құрамдастарын міндетті көрсету арқылы құрамдас бөлшектердің массалық үлесінің азаюы тәртібімен);
3) маргариндердің және спредтердің атауларында "май" деген сөзді, онымен түбірлес сөздерді, сондай-ақ "май" деген сөзден тұратын сөз тіркестерін қолдануға рүқсат етілмейді.
55. Өсімдік майларының тұтыну орамында қосымша мынадай ақпарат болады:
1) өсімдік майлары-қоспалар үшін - "Өсімдік майы-қоспа" деген атау. Дайындаушының фирмалық атауын көрсетуге рұқсат етіледі;
2) олардың массалық үлесінің азаюы тәртібімен барлық өсімдік майларының (өсімдік майлары — қоспалары үшін) тізбесі;
3) дайындалған күні (тұтыну орамындағы өсімдік майы үшін - құйылған күні; көлік ыдысындағы (бөшкелердегі, флягалардағы, цистерналардағы, бактердегі, контейнерлердегі) өсімдік майы үшін - құйылған күні);

49. Для санитарной обработки, дезинфекции, дезинсекции и дератизации производственных помещений, санитарной обработки и дезинфекции технологического оборудования и инвентаря, разрешается использование зарегистрированных в Республике Казахстан моющих и чистящих средств, химических средств дезинфекции, при условии отсутствия их остаточных количеств в масложировой продукции.
9. Требования к упаковке и маркировке
50. Упаковка и маркировка масложировой продукции должны отвечать требованиям технического регламента "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2008 года № 277, а также требованиям стандартов, предъявляемых к отдельным видам масложировой продукции.
51. Перед упаковкой и маркировкой тара подлежит контролю для изъятия дефектных тарных единиц.
52. Масложировая продукция упаковывается способами, позволяющими обеспечить ее безопасность и сохранность качества при обращении масложировой продукции в течение срока годности масложировой продукции.
53. Масложировая продукция при нарушении целостности потребительской упаковки немедленно изымается из оборота собственником этой продукции. Дальнейшее ее использование осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.
54. На потребительской упаковке масложировой продукции размещается следующая информация:
1) наименование масложировой продукции в соответствии с наименованием, установленным разделом 2 настоящего Технического регламента. Наименование масла растительного указывается в соответствии с наименованием масличного сырья, из которого оно изготовлено;
2) состав масложировой продукции (в порядке уменьшения массовых долей ингредиентов с обязательным указанием пищевых добавок, биологически активных добавок к пище, витаминов, микронутриентов, ароматизаторов, компонентов из генно-модифицированных организмов);
3) в наименовании маргаринов и спрэдов не допускается употребление слова "масло", однокоренных с ним слов, а также словосочетаний, содержащих слово "масло";
55. На потребительской упаковке масел растительных дополнительно размещается следующая информация:
1) наименование "Масло растительное-смесь" - для масел растительных-смесей. Допускается указание фирменного наименования изготовителя;
2) перечень всех масел растительных в порядке уменьшения их массовых долей (для масел растительных - смесей);
3) дата изготовления (дата розлива - для масла растительного в потребительской упаковке; дата налива - для масла растительного в транспортной таре (бочках, флягах, цистернах, баках, контейнерах));

4) тұтыну орамын ашқаннан кейінгі сақтау жөніндегі ұсынымдар.
56. Маргариндердің, өсімдіктен алынған сары май және өсімдіктен алынған май спредтерінің, ерітілген өсімдіктен алынған сары май және өсімдіктен алынған май қоспаларының, арнайы мақсаттағы майлардың, оның ішінде аспаздық, кондитерлік, нан-тоқаш және сүт майын алмастырғыштардың, какао майының баламаларының, SOS-үлгісіндегі какао майларын жақсартқыштардың, РОР-үлгісіндегі какао майларын алмастырғыштардың, темперленбейтін лауриндік емес үлгідегі какао майын алмастырғыштардың, темперленбейтін лауриндік үлгідегі какао майын алмастырғыштардың тұтыну орамы қосымша мынадай ақпаратты:
1) дайындалған күнін;
2) сақтау температурасын;
3) жалпы майдың массалық үлесін;
4) өсімдіктен алынған сары май спредтері мен ерітілген өсімдіктен алынған сары май қоспалары үшін - сүт майының массалық үлесін;
5) өсімдіктен алынған май спредтер мен ерітілген өсімдіктен алынған май қоспалары үшін - (енгізу кезінде) сүт майының массалық үлесін қамтиды.
57. Өсімдік майларының, майонездердің, майонезді соустардың және өсімдік майлары негізіндегі кремдердің тұтыну орамы қосымша мынадай ақпаратты:
1) дайындалған күнін;
2) сақтау температурасын;
3) тұтыну орамын ашқаннан кейін сақтау жөніндегі ұсынымдарды қамтиды.
58. Тұтыну және (немесе) көлік орамына әзірлеуші ұйымның рецептурасы атауын және (немесе) дайындау технологиясын, (бар болса) тауарлық белгісін, (бар болса) штрих кодын және басқа да ақпаратты қосымша жазуға рұқсат етіледі.
59. Май өнімінің көлік орамына оны тасымалдау процесінде өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажет белгілер мен жазулар жазылады.
10. Сәйкестікті растау
60. Май өнімінің сәйкестігін растау осы Техникалық регламент талаптарына, стандарттау бойынша нормативтік құжаттарға немесе шарттар талаптарына сәйкестігін міндетті және ерікті растау нысанында жүргізілуі мүмкін және "Сәйкестікті растау рәсімдері" техникалық регламентінде белгіленген тәртіппен сәйкестік сертификатымен және сәйкестік туралы декларациямен куәландырылады.
61. Май өнімінің сәйкестігін растау схемасын "Сәйкестікті растау рәсімдері" техникалық регламентіне 1-қосымшаға сәйкес N 8 схеманы қоспағанда, өнімнің көлемін, оның жарамдылық немесе сақтау мерзімдерін ескере отырып, өтініш білдіруші сәйкестікті растау жөніндегі органмен бірлесіп таңдайды.
11. Үйлестірілген стандарттардың тізбесі
62. Осы Техникалық регламентте белгіленген талаптардың орындалуын қамтамасыз ететін, үйлестірілген стандарттардың тізбесін (дәлелдеу базасы) техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган белгілейді.

4) рекомендации по хранению после вскрытия потребительской упаковки.
56. На потребительской упаковке маргаринов, спредов растительно-сливочных и растительно-жировых, смесей топленых растительно-сливочных и растительно-жировых, жиров специального назначения, в том числе жиров кулинарных, кондитерских, хлебопекарных и заменителей молочного жира, эквивалентов масла какао, улучшителей масла какао SOS-типа, заменителей масла какао POP-типа, заменителей масла какао нетемперируемых нелауринового типа, заменителей масла какао нетемперируемых лауринового типа дополнительно содержится следующая информация:
1) дата изготовления;
2) температура хранения;
3) массовая доля общего жира;
4) массовая доля молочного жира - для спредов растительно-сливочных и смесей топленых растительно-сливочных;
5) массовая доля молочного жира (при вводе) - для спредов растительно-жировых и смесей топленых растительно-жировых.
57. На потребительской упаковке соусов на основе растительных масел, майонезов, соусов майонезных и кремов на растительных маслах дополнительно содержится следующая информация:
1) дата изготовления;
2) температура хранения;
3) рекомендации по хранению после вскрытия потребительской упаковки.
58. На потребительской и (или) транспортной упаковке дополнительно допускается нанесение наименования организации-разработчика рецептуры и (или) технологии изготовления, товарного знака (при наличии), штрихового кода (при наличии) и иной информации.
59. На транспортную упаковку масложировой продукции наносятся знаки и надписи, необходимые для обеспечения безопасности продукции в процессе ее перевозки.
10. Подтверждение соответствия
60. Подтверждение соответствия масложировой продукции может проводится в форме обязательного и добровольного подтверждения соответствия требованиям настоящего Технического регламента, нормативным документам по стандартизации, или условиям договоров и удостоверяется сертификатом соответствия или декларацией о соответствии, в порядке, установленном техническим регламентом "Процедуры подтверждения соответствия".
61. Схемы подтверждения соответствия масложировой продукции выбираются заявителем совместно с органом по подтверждению соответствия с учетом объемов продукции, сроков ее годности или хранения, за исключением схемы № 8 согласно приложения 1 к техническому регламенту "Процедуры подтверждения соответствия".
11. Перечень гармонизированных стандартов
62. Перечень гармонизированных стандартов (доказательная база), обеспечивающих выполнение требований, установленных настоящим Техническим регламентом, устанавливается уполномоченным органом в области технического регулирования.

12. Қолданысқа енгізу мерзімдері және шарттары
63. Осы Техникалық регламент алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он екі ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
64. Осы Техникалық регламент қолданысқа енгізілген сәттен бастап Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік-техникалық құжаттама оларды осы Техникалық регламентке сәйкес келтіргенге дейін, осы Техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады.

12. Сроки и условия введения в действие
63. Настоящий Технический регламент вводится в действие по истечении двенадцати месяцев со дня первого официального опубликования.
64. С момента введения в действие настоящего Технического регламента нормативные правовые акты и нормативно-техническая документация, действующие на территории Республики Казахстан, до приведения их в соответствие с настоящим Техническим регламентом применяются в части, не противоречащей настоящему Техническому регламенту.