Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (жаңа редакция) жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қыркүйектегі N 1475 Қаулысы.
Ескерту. Кодекстің жобасы Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісінен кері қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 2010.08.06 N 804 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (жаңа редакция) жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер Министрі
К. Мәсімов
Жоба
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының Кодексі (жаңа редакция)
Мазмұны
Жалпы бөлім
1-тарау. Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасы
2-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық
3-тарау. Әкімшілік жауаптылық
4-тарау. Әкімшілік жауаптылықты болдырмайтын мән-жайлар
5-тарау. Әкімшілік жаза және әкімшілік құқықтық ықпал ету шаралары
6-тарау. Әкімшілік жазаларды қолдану
7-тарау. Әкімшілік жауаптылықтан және әкімшілік жазалаудан босату
8-тарау. Кәмелетке толмағандардың әкімшілік жауаптылығы
Ерекше бөлім
9-тарау. Жеке адамға қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық
10-тарау. Азаматтардың құқықтарына қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық
11-тарау. Азаматтардың сайлау құқықтарына қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық
12-тарау. Отбасына және кәмелетке толмағандарға қарсы әкімшілік құқық бұзушылық
13-тарау. Меншікке қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық
14-тарау. Кәсіпкерлік қызмет саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
15-тарау. Монополияға қарсы заңнама саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
16-тарау. Сауда және қаржы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
17-тарау. Салық салу саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
18-тарау. Өнеркәсіп, жылу, электр энергиясын пайдалану саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
19-тарау. Сәулет-құрылыс қызметі саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
20-тарау. Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
21-тарау. Өсімдіктерді қорғау және карантин, астық рыногы және астықты сақтау, мақта саласы, тұқым шаруашылығы және мемлекеттік ветеринарлық-санитарлық бақылау саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
22-тарау. Қоғамдық қауіпсіздікке және халықтың денсаулығына қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық
23-тарау. Қоғамдық тәртіпке және имандылыққа қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық

О проекте Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (новая редакция)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2009 года № 1475.
Сноска. Проект Кодекса отозван из Мажилиса Парламента РК постановлением Правительства РК от 06.08.2010 № 804.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (новая редакция)
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Проект
Кодекс Республики Казахстан
об административных правонарушениях (новая редакция)
Оглавление
Общая часть
Глава 1. Законодательство Республики Казахстан об административных правонарушениях
Глава 2. Административные правонарушения
Глава 3. Административная ответственность
Глава 4. Обстоятельства, исключающие административную ответственность
Глава 5. Административное взыскание и меры административно-правового воздействия
Глава 6. Наложение административного взыскания
Глава 7. Освобождение от административной ответственности и административного взыскания
Глава 8. Административная ответственность несовершеннолетних
Особенная часть
Глава 9. Административные правонарушения, посягающие на личность
Глава 10. Административные правонарушения, посягающие на права граждан
Глава 11. Административные правонарушения, посягающие на избирательные права граждан
Глава 12. Административные правонарушения против семьи и несовершеннолетних
Глава 13. Административные правонарушения, посягающие на собственность
Глава 14. Административные правонарушения в области предпринимательской деятельности
Глава 15. Административные правонарушения в области антимонопольного законодательства
Глава 16. Административные правонарушения в области торговли и финансов
Глава 17. Административные правонарушения в области налогообложения
Глава 18. Административные правонарушения в области промышленности, использования тепловой, электрической энергии
Глава 19. Административные правонарушения в сфере архитектурно-строительной деятельности
Глава 20. Административные правонарушения в области охраны окружающей среды, использования природных ресурсов
Глава 21. Административные правонарушения в области защиты и карантина растений, зернового рынка и хранения зерна, хлопковой отрасли, семеноводства и государственного ветеринарно-санитарного контроля
Глава 22. Административные правонарушения, посягающие на общественную безопасность и здоровье населения
Глава 23. Административные правонарушения, посягающие на общественный порядок и нравственность

24-тарау. Баспасөз және ақпарат саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
25-тарау. Басқарудың белгіленген тәртібіне қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық
26-тарау. Қазақстан Республикасы мемлекеттік шекарасы режимінің белгіленген тәртібіне және Қазақстан Республикасының аумағында болу тәртібіне қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық
27-тарау. Кеден істері саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
28-тарау. Көлікте, жол шаруашылығында және байланыста әкімшілік құқық бұзушылық
29-тарау. Жалпыға бірдей әскери міндеттілік, әскери қызмет пен қорғаныс саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
30-тарау. Мемлекеттік билік институтына қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық
31-тарау. Әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық
32-тарау. Қорытынды ереже
Жалпы бөлім 1-тарау. Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық
бұзушылық туралы заңнамасы
1-бап. Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының әкімшілік заңнамасы осы Кодекстен тұрады. Әкімшілік жауаптылықты көздейтін өзге заңдар осы Кодекске олар енгізілгеннен кейін ғана қолданылуға тиіс.
2. Осы Кодекс Қазақстан Республикасының Конституциясына, халықаралық құқықтың жалпы жұрт таныған принциптері мен нормаларына негізделеді.
3. Қазақстан Республикасының әкімшілік-деликттік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттық және өзге де міндеттемелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесі мен Жоғарғы Сотының нормативтік қаулылары әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнаманың құрамдас бөлігі болып табылады.
4. Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттар осы Кодекс алдында басымдыққа ие болады және халықаралық шартты қолдану үшін заң шығару қажет болатын реттерді қоспағанда, тікелей қолданылады. Егер Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шартта осы Кодексте көзделгеннен өзгеше ережелер белгіленген болса, онда халықаралық шарттың ережелері қолданылады.
2-бап. Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасының міндеттері
1. Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасының міндеттері - адамның және азаматтың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін мемлекеттік органдардың, билік уәкілеттері бар лауазымды және өзге тұлғалардан қорғау, сондай-ақ адамның және азаматтың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін, халықтың денсаулығын, санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын, қоршаған ортаны, қоғамдық имандылықты, меншікті, қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті, мемлекеттік билікті жүзеге асырудың белгіленген тәртібін, ұйымдардың заңмен қорғалатын құқықтары мен мүдделерін әкімшілік құқық бұзушылықтан қорғау, және олардың жасалуының алдын алу.

Глава 24. Административные правонарушения в области печати и информации
Глава 25. Административные правонарушения, посягающие на установленный порядок управления
Глава 26. Административные правонарушения, посягающие на установленный порядок режима Государственной границы Республики Казахстан и порядок пребывания на территории Республики Казахстан
Глава 27. Административные правонарушения в сфере таможенного дела
Глава 28. Административные правонарушения на транспорте, дорожном хозяйстве и связи
Глава 29. Административные правонарушения в области всеобщей воинской обязанности, воинской службы и обороны
Глава 30. Административные правонарушения, посягающие на институты государственной власти
Глава 31. Административные коррупционные правонарушения
Глава 32. Заключительные положения
Общая часть Глава 1. Законодательство Республики Казахстан об
административных правонарушениях
Статья 1. Законодательство Республики Казахстан об административных правонарушениях
1. Законодательство Республики Казахстан об административных правонарушениях состоит из настоящего Кодекса. Иные законы, предусматривающие административную ответственность, подлежат применению только после их включения в настоящий Кодекс.
2. Настоящий Кодекс основывается на Конституции Республики Казахстан, общепризнанных принципах и нормах международного права.
3. Международные договорные и иные обязательства Республики Казахстан, а также нормативные постановления Конституционного Совета и Верховного суда Республики Казахстан, регулирующие административно-деликтные правоотношения, являются составной частью законодательства Республики Казахстан об административных правонарушениях.
4. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Кодексом и применяются непосредственно, кроме случаев, когда из международного договора следует, что для его применения требуется издание закона. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящим Кодексом, то применяются правила международного договора.
Статья 2. Задачи законодательства Республики Казахстан об административных правонарушениях
1. Законодательство Республики Казахстан об административных правонарушениях имеет задачей охрану прав, свобод и законных интересов человека и гражданина, здоровья, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, окружающей среды, общественной нравственности, собственности, общественного порядка и безопасности, установленного порядка осуществления государственной власти, охраняемых законом прав и интересов организаций от административных правонарушений и предупреждение их совершения.

2. Осы міндеттерді жүзеге асыру үшін осы Кодекс әкімшілік жауаптылықтың негіздерін, әкімшілік құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қолданылатын жазалау түрлерін және өзге де әкімшілік-құқықтық ықпал ету шараларын белгілейді.
3-бап. Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасының кеңістікте қолданылуы
1. Қазақстан Республикасының аумағында әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адам осы Кодекс бойынша жауаптылыққа тартылуға тиіс.
2. Қазақстан Республикасының аумағында басталған немесе жалғасқан, не аяқталған әрекет Қазақстан Республикасының аумағында жасалған әкімшілік құқық бұзушылық болып танылады. Осы Кодекстің күші Қазақстан Республикасының континенттік қайраңында және айрықша экономикалық аймағында жасалған әкімшілік құқық бұзушылыққа да қолданылады.
3. Қазақстан Республикасының портына тіркелген және Қазақстан Республикасының шегінен тыс ашық суда немесе әуе кеңістігінде жүрген кемеде әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адам, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шартымен өзгеше көзделмесе, осы Кодекс бойынша әкімшілік жауаптылықта болуға тиіс. Тұрған жеріне қарамастан, Қазақстан Республикасының әскери кемесінде немесе әскери әуе кемесінде әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адам да осы Кодекс бойынша әкімшілік жауаптылықта болады.
4. Шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдері және қорғанышты пайдаланатын өзге де шетел азаматтары Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылық жасаған жағдайда, осы адамдардың әкімшілік жауаптылығы туралы мәселе халықаралық құқық нормаларына сәйкес шешіледі.
4-бап. Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасының уақыт тұрғысында қолданылуы
1. Әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адам осы құқық бұзушылық жасалған уақытта қолданылған заңнаманың негізінде жауаптылықта болуға тиіс.
2. Осы Кодекстің ерекше бөлімінде көзделген әрекеттің жүзеге асырылған уақыты, салдардың туындаған уақытына қарамастан, әкімшілік құқық бұзушылық жасалған уақыт болып танылады.
3. Соттың, органның (лауазымды адамның) әрекеті оны жүзеге асыру кезінде қолданылған заңнаманың негізінде саралауға жатады.
4. Осы Кодекске өзгерістер мен толықтырулар енгізетін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері, әкімшілік құқық бұзушылық үшін жауаптылықты жоятын немесе жұмсартатын өзгерістер мен толықтыруларды қоспағанда, 1-маусымға дейін қабылданғандар ағымдағы жылдың кемінде 1-шілдесінен қолданысқа енгізіледі, 1-желтоқсанға дейін қабылданғандар оларды қабылдаған жылдан кейінгі кемінде 1-қаңтардан қолданысқа енгізілетін болады.

2. Для осуществления этой задачи настоящий Кодекс устанавливает основания административной ответственности, виды взысканий, налагаемые за совершение административных правонарушений и иные меры административно-правового воздействия.
Статья 3. Действие законодательства Республики Казахстан об административных правонарушениях в пространстве
1. Лицо, совершившее административное правонарушение на территории Республики Казахстан, подлежит ответственности по настоящему Кодексу.
2. Административным правонарушением, совершенным на территории Республики Казахстан, признается деяние, которое начато или продолжилось, либо было окончено на территории Республики Казахстан. Действие настоящего Кодекса распространяется также на административные правонарушения, совершенные на континентальном шельфе и в исключительной экономической зоне Республики Казахстан.
3. Лицо, совершившее административное правонарушение на судне, приписанном к порту Республики Казахстан и находящемся в открытом водном или воздушном пространстве вне пределов Республики Казахстан, подлежит административной ответственности по настоящему Кодексу, если иное не предусмотрено международным договором Республики Казахстан. По настоящему Кодексу административную ответственность несет также лицо, совершившее административное правонарушение на военном корабле или военном воздушном судне Республики Казахстан независимо от места его нахождения.
4. Вопрос об административной ответственности дипломатических представителей иностранных государств и иных иностранцев, которые пользуются иммунитетом, в случае совершения этими лицами правонарушения на территории Республики Казахстан разрешается в соответствии с нормами международного права.
Статья 4. Действие законодательства Республики Казахстан об административных правонарушениях во времени
1. Лицо, совершившее административное правонарушение, подлежит ответственности на основании законодательства, действовавшего во время совершения этого правонарушения.
2. Временем совершения административного правонарушения признается время осуществления деяния, предусмотренного особенной частью настоящего Кодекса, независимо от времени наступления последствий.
3. Деяние суда, органа (должностного лица) подлежит квалификации на основании законодательства, действовавшего во время ее осуществления.
4. Законодательные акты Республики Казахстан, вносящие изменения и дополнения в настоящий Кодекс, за исключением изменений и дополнений по отмене или смягчению ответственности за административное правонарушение, принятые до 1 июня могут быть введены в действие не ранее 1 июля текущего года, принятые до 1 декабря могут быть введены в действие не ранее 1 января года, следующего за годом их принятия.

5-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңның кері күші
1. Әкімшілік құқық бұзушылық үшін жауаптылықты жоятын немесе жұмсартатын заңның кері күші болады, яғни осы заң қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған құқық бұзушылыққа қолданылады.
2. Заңның әкімшілік құқық бұзушылық үшін жауаптылықты белгілейтін немесе күшейтетін немесе құқық бұзушылық жасаған адамның жағдайын өзге түрде нашарлататын кері күші болмайды.
2-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық
6-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық
1. Жеке адамның осы Кодекс бойынша әкімшілік жауаптылық көзделген құқыққа қарсы, кінәлі (қасақана немесе абайсызда жасалған) іс-әрекеті не әрекетсіздігі немесе заңды тұлғаның құқыққа қарсы іс-әрекеті не әрекетсіздігі әкімшілік құқық бұзушылық деп танылады.
2. Жеке адамға әкімшілік жаза қолдану заңды тұлғаны осы құқық бұзушылық үшін әкімшілік жауаптылықтан босатпайды, сол сияқты заңды тұлғаның әкімшілік жауапқа тартылуы да кінәлі жеке адамды осы құқық бұзушылық үшін әкімшілік жауаптылықтан босатпайды.
3. Осы Кодекстің ерекше бөлімінің баптарында көзделген құқық бұзушылықтар үшін, егер бұл құқық бұзушылықтар өзінің сипаты бойынша қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес қылмыстық жауаптылыққа әкеп соқпаса, әкімшілік жауаптылық туындайды.
7-бап. Әкімшілік құқық бұзушылықты қасақана жасау
Егер әкімшілік құқық бұзушылық жасаған жеке адам өзінің іс-әрекетінің (әрекетсіздігінің) құқыққа қарсы сипатын сезінсе, оның залалды салдарын алдын ала білсе және осы салдардың туындауын қаласа немесе оған саналы түрде жол берсе не оларға немқұрайды қараса, әкімшілік құқық бұзушылық қасақана жасалған деп танылады.
8-бап. Әкімшілік құқық бұзушылықты абайсызда жасау
Егер әкімшілік құқық бұзушылық жасаған жеке адам өзінің іс-әрекетінің (әрекетсіздігінің) зиянды салдарының туындау мүмкіндігін алдын ала білсе, бірақ жеткілікті негізсіз оның алдын алуға болады деп ұшқары ойласа, не тиісті назар салған және ескерген жағдайда оның алдын алуға болса да осындай салдардың туындау мүмкіндігін алдын ала білмесе, әкімшілік құқық бұзушылық абайсызда жасалды деп танылады.
3-тарау. Әкімшілік жауаптылық
9-бап. Әкімшілік жауаптылықтың негізі
Осы Кодексте көзделген құқық бұзушылық құрамының барлық белгілері бар құқық бұзушылық, яғни әрекет (іс-әрекет немесе әрекетсіздік) жасау әкімшілік жауаптылықтың негізі болып табылады.
Ешкімді де нақ бір қылмыс үшін қайтадан әкімшілік жауапқа тартуға болмайды.

Статья 5. Обратная сила закона об административных правонарушениях
1. Закон, отменяющий или смягчающий ответственность за административное правонарушение, имеет обратную силу, то есть распространяется на правонарушение, совершенное до введения этого закона в действие.
2. Закон, устанавливающий или усиливающий ответственность за административное правонарушение или иным образом ухудшающий положение лица, совершившего правонарушение, обратной силы не имеет.
Глава 2. Административные правонарушения
Статья 6. Административное правонарушение
1. Административным правонарушением признается противоправное, виновное (умышленное или неосторожное) действие либо бездействие физического лица или противоправное действие либо бездействие юридического лица, за которое настоящим Кодексом предусмотрена административная ответственность.
2. Наложение административного взыскания на физическое лицо не освобождает от административной ответственности за данное правонарушение юридическое лицо, равно как и привлечение к административной ответственности юридического лица не освобождает от административной ответственности за данное правонарушение виновное физическое лицо.
3. Административная ответственность за правонарушения, предусмотренные статьями особенной части настоящего Кодекса, наступает, если эти правонарушения по своему характеру не влекут за собой в соответствии с законодательством уголовной ответственности.
Статья 7. Совершение административного правонарушения умышленно
Административное правонарушение признается совершенным умышленно, если физическое лицо, его совершившее, сознавало противоправный характер своего действия (бездействия), предвидело его вредные последствия и желало или сознательно допускало наступление этих последствий, либо относилось к ним безразлично.
Статья 8. Совершение административного правонарушения по неосторожности
Административное правонарушение признается совершенным по неосторожности, если физическое лицо, его совершившее, предвидело возможность наступления вредных последствий своего действия (бездействия), но без достаточных к тому оснований легкомысленно рассчитывало на их предотвращение, либо не предвидело возможности наступления таких последствий, хотя при должной внимательности и предусмотрительности должно было и могло их предвидеть.
Глава 3. Административная ответственность
Статья 9. Основание административной ответственности
Основанием административной ответственности является совершение правонарушения, то есть деяния (действия или бездействия), содержащего все признаки состава правонарушения, предусмотренного настоящим Кодексом.
Никто не может быть подвергнут повторно административной ответственности за одно и тоже правонарушение.

10-бап. Әкімшілік жауаптылықта болуға тиіс адамдар
Әкімшілік жауаптылықта болуға тиіс адамдар:
1) ақыл-есі дұрыс, осы Кодекс бойынша белгіленген жасқа жеткен жеке адам;
2) заңды тұлға.
11-бап. Жеке адамның әкімшілік жауаптылығы туындайтын жасы
1. Әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кезде он алты жасқа толған жеке адам әкімшілік жауаптылықта болуға тиіс.
2. Іс мән-жайын және әкімшілік құқық бұзушылық жасаған он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі адамның деректерін ескере отырып, аталған адам әкімшілік заңнамада көзделген тәрбиелік ықпалдағы шараларды қолдана отырып, әкімшілік жауапкершіліктен босатылуы мүмкін.
12-бап. Ақыл-естің кемдігі
Осы Кодексте көзделген құқыққа қарсы әрекет жасаған кезде ақыл-есі кем жағдайда болған, яғни өзінің іс-әрекетінің (әрекетсіздігінің) нақты сипаты мен қауіптілігін түсіне алмаған немесе созылмалы психикалық сырқатының, уақытша психикасы бұзылуының, ақыл-есі кемдігінің немесе психиканың өзге де сырқатты жай-күйінің салдарынан ақыл-есі кем жағдайда болған жеке адам әкімшілік жауаптылыққа тартылмайды.
13-бап. Лауазымды адамдардың және басқару функциясын орындайтын өзге де адамдардың, дара кәсіпкерлердің, жеке нотариустар мен адвокаттардың әкімшілік жауаптылығы
1. Лауазымды адам қызметтік міндеттерін орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты әкімшілік құқық бұзушылық жасаған жағдайда әкімшілік жауаптылыққа тартылады.
2. Осы Кодекстің ерекше бөлімінің баптарында заңнамада белгіленген тәртіппен тіркелген және заңды тұлға құрмай дара кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалардың (бұдан әрі - дара кәсіпкерлер), жеке нотариустың, адвокаттың, заңды тұлға басшының, дара кәсіпкердің және заңды тұлғаның ұйымдық-билік ету немесе әкімшілік-шаруашылық функцияларды орындайтын жұмыскерлерінің, сондай-ақ заңнамамен белгілі бір өкілеттіктерді жүзеге асыру көзделген басқа да субъектілердің жауапкершілігі көзделуі мүмкін.
Осы адамдарға әкімшілік жауаптылық шарасы лауазымды адамдарға белгіленген әкімшілік жауаптылыққа ұқсас шара белгіленеді.
3. Егер осы Кодекстің нормаларында олардың лауазымды адамдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар болып табылатын жеке тұлғаларға қолданылатыны көрсетілмесе, осы нормалардың мазмұны бойынша лауазымды адамдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар болып табылатын жеке тұлғаларға ғана қатысты және соларға ғана қолданылуы мүмкін болатын жағдайларды қоспағанда, осы нормалар барлық жеке тұлғаларға қатысты қолданылады.
Ескерту. Осы Кодексте тұрақты, уақытша немесе арнаулы өкілеттік бойынша билік өкілінің функцияларын құқық бұзушылық жасалу кезінде жүзеге асыратын (яғни оларға қызмет жағынан тәуелді емес адамдарға қатысты заңда белгіленген тәртіппен мемлекет атынан немесе оның органдарының атынан заңдық маңызы бар актілер шығару құқығы немесе билік ету өкілеттігі берілген) не мемлекеттік органдарда, жергілікті өзін-өзі басқару органдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа әскерлері мен әскери құралымдарында ұйымдық-билік ету (яғни қызмет бойынша оларға бағынысты адамдарға орындау үшін міндетті заңда белгіленген тәртіппен нұсқау және өкім беру құқығы берілген, сондай-ақ бағыныстыларға қатысты тәртіпті құқықты пайдаланатын) немесе әкімшілік-шаруашылық (яғни ұйымның балансындағы қаржыларға және басқа да материалдық активтерге заңда белгіленген тәртіппен иелік ету құқығы берілген) функцияларды құқық бұзушылық жасау кезінде орындайтын адамдар лауазымды адамдар деп танылады.

Статья 10. Лица, подлежащие административной ответственности
Административной ответственности подлежат:
1) физическое вменяемое лицо, достигшее возраста, установленного настоящим Кодексом;
2) юридическое лицо.
Статья 11. Возраст, по достижении которого наступает административная ответственность физического лица
1. Административной ответственности подлежит физическое вменяемое лицо, достигшее ко времени совершения административного правонарушения шестнадцатилетнего возраста.
2. С учетом обстоятельств дела и данных о лице, совершившем административное правонарушение в возрасте от шестнадцати до восемнадцати лет, указанное лицо может быть освобождено от административной ответственности с применением к нему мер воспитательного воздействия, предусмотренных административным законодательством.
Статья 12. Невменяемость
Не подлежит административной ответственности физическое лицо, которое во время совершения противоправного деяния, предусмотренного настоящим Кодексом, находилось в состоянии невменяемости, то есть не могло осознавать фактический характер и опасность своих действий (бездействия) или руководить ими вследствие хронического психического заболевания, временного психического расстройства, слабоумия или иного болезненного состояния психики.
Статья 13. Административная ответственность должностных и иных лиц, выполняющих управленческие функции, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и адвокатов
1. Должностное лицо привлекается к административной ответственности при условии совершения административного правонарушения в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением им служебных обязанностей.
2. В статьях особенной части настоящего Кодекса может быть предусмотрена ответственность физических лиц, зарегистрированных в установленном законодательством порядке и осуществляющих индивидуальную предпринимательскую деятельность без образования юридического лица (далее - индивидуальные предприниматели), частного нотариуса, адвоката, руководителя юридического лица, работников индивидуального предпринимателя и юридического лица, выполняющих организационно-распорядительные или административно-хозяйственные функции, а также других субъектов, на которых законодательством возложено осуществляющие определенных полномочий.
Для данных лиц устанавливается мера административной ответственности аналогичная мере административной ответственности, установленной на должностных лиц.
3. Если в нормах настоящего Кодекса не указано, применяются ли они к физическим лицам, являющимся должностными лицами, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами, данные нормы действуют в отношении всех физических лиц, за исключением случаев, когда по содержанию данных норм они относятся и могут быть применены только к физическим лицам, являющимся должностными лицами, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами.
Примечание. Должностными лицами в настоящем Кодексе признаются лица, постоянно, временно или по специальному полномочию осуществляющие, осуществлявшие на момент совершения правонарушения, функции представителя власти (то есть наделенные в установленном законом порядке в отношении лиц, не находящихся от них в служебной зависимости, правом издавать от имени государства или его органов юридически значимые акты или распорядительными полномочиями) либо выполняющие, выполнявшие на момент совершения правонарушения, организационно-распорядительные (то есть наделенные в установленном законом порядке правом издавать указания и распоряжения, обязательные для исполнения подчиненным по службе лицам, а также пользующиеся дисциплинарными правами по отношению к подчиненным) или административно-хозяйственные (то есть наделенные в установленном законом порядке правом распоряжения финансами и другими материальными активами, находящимися на балансе организации) функции в государственных органах, органах местного самоуправления, а также в Вооруженных силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан.

14-бап. Құқық бұзушылықты арнайы техникалық құралдар тіркеген кездегі әкімшілік жауаптылықтың ерекшеліктері
1. Әкімшілік құқық бұзушылық сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдарымен және аспаптарымен тіркелген жағдайда, жол жүру саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жауаптылыққа көлік құралдарының иелері тартылады.
2. Көлік құралының иесіне қатысты осы көлік құралының қатысуымен жасалған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өндіріс, әкімшілік құқық бұзушылық құрамының болмауына байланысты, егер тексеру барысында құқық бұзушылық тіркелген кезде көлік құралы иелігінде болған адам анықталса не басқа адамдардың құқыққа қарсы әрекеттерінің салдарынан көлік құралы оның иелігінен шыққан болса, тоқтатылады.
Ескерту.
1. Осы Кодекстің баптарында көлік құралын меншік құқығымен иеленетін жеке тұлғалар, сондай-ақ жеке және заңды тұлғаларға тиесілі көлік құралдары уақытша иелену мен пайдалануға берілген жеке тұлғалар көлік құралдарының иелері болып танылады.
2. Осы Кодекстің баптарында сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдары мен аспаптары деп құқық бұзушылықтарды бақылау мен тіркеудің метрологиялық салыстырып тексеруден өткен техникалық құралдары мен аспаптарын, құқық бұзушылықтың жасалу фактісі мен уақытын, көлік құралының түрін, маркасын, мемлекеттік тіркеу нөмірінің белгісін, сондай-ақ жүрісінің жылдамдығы мен бағытын тіркейтін фото-, бейне аппаратураны түсіну қажет.
15-бап. Тәртіптік жарғылардың не арнайы ережелердің күші қолданылатын әскери қызметшінің, прокурордың және өзге де адамдардың әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жауаптылығы
1. Әскери қызметшілер мен әскери жиында жүрген әскери міндеттілер, осы Кодекстің 595-598-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, әкімшілік құқық бұзушылық үшін тәртіптік жарғылар бойынша жауаптылықта болады. Прокурорлар, ішкі істер, қылмыстық-атқару жүйесі органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары, қаржы полициясы мен кеден органдарының қызметкерлері қызметтік міндеттерін орындау кезінде жасаған әкімшілік құқық бұзушылықтары үшін тиісті органдарда қызмет өтеу тәртібін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жауаптылықта болады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде аталған адамдар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы режимін, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік және кеден шекаралары арқылы өткізу бекеттеріндегі режимді, мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы заңнаманы, санитариялық заңдарды, өрт қауіпсіздігінің талаптарын, жолда жүру ережелерін, қызмет орындарынан тыс кеден ережелерін, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнаманы, бюджет және салық заңнамасын, аң аулау, балық аулау ережелерін, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану мен қорғаудың басқа да ережелері мен нормаларын бұзғаны үшін жалпы негіздер бойынша әкімшілік жауаптылықта болады. Прокурорлар, ішкі істер, қылмыстық-атқару жүйесі органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары, қаржы полициясы мен кеден органдарының қызметкерлері қызметтік міндеттерін орындамау кезінде жасаған әкімшілік құқық бұзушылықтары үшін жалпы негізде жауаптылықта болады. Осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген адамдарға атылатын және суық қаруды алып жүру мен сақтау құқығынан айыру және әкімшілік қамауға алу түрінде әкімшілік жаза қолдануға болмайды.

Статья 14. Особенности административной ответственности при фиксации правонарушения специальными техническими средствами
1. В случае фиксации административного правонарушения сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами к административной ответственности за административные правонарушения в области дорожного движения привлекаются владельцы транспортных средств.
2. В отношении владельца транспортного средства производство по делу об административном правонарушении совершенное с участием этого транспорта прекращается в связи с отсутствием состава административного правонарушения, если в ходе проверки будет установлено лицо, во владении которого оно находилось в момент фиксации правонарушения либо оно выбыло из его обладания в результате противоправных действий других лиц.
Примечания.
1. Владельцами транспортных средств в настоящем Кодексе признаются физические лица, владеющие транспортным средством на праве собственности, а также физические лица, которым транспортные средства, принадлежащие физическим и юридическим лицам, переданы во временное владение и пользование.
2. Под сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами в настоящем Кодекса следует понимать технические средства и приборы наблюдения и фиксации правонарушений, прошедшие метрологическую поверку, фото-, видеоаппаратуру, фиксирующие факт и время совершения правонарушения, вид, марку, государственный регистрационный номерной знак, а также скорость и направление движения транспортного средства.
Статья 15. Административная ответственность военнослужащего, прокурора и иных лиц, на которых распространяется действие дисциплинарных уставов либо специальных положений, за совершение ими административных правонарушений
1. Военнослужащие и находящиеся на воинских сборах военнообязанные несут ответственность за административные правонарушения по дисциплинарным уставам за исключением случаев, предусмотренных статьями 595 - 598 настоящего Кодекса. Прокуроры, лица рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, сотрудники финансовой полиции и таможенных органов за административные правонарушения, совершенные при выполнении ими служебных обязанностей, несут ответственность в соответствии с нормативными правовыми актами, регламентирующими порядок прохождения службы в соответствующих органах.
2. За нарушение режима Государственной границы Республики Казахстан, режима в пунктах пропуска через Государственную и таможенную границы Республики Казахстан, законодательства в области защиты государственных секретов, санитарного законодательства, требований пожарной безопасности, правил дорожного движения, таможенных правил вне места службы, законодательства о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, бюджетного и налогового законодательства, правил охоты, рыболовства, других правил и норм рационального использования и охраны природных ресурсов лица, указанные в части первой настоящей статьи, несут административную ответственность на общих основаниях. Прокуроры, лица рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, сотрудники финансовой полиции и таможенных органов совершившие административные правонарушения не при исполнении служебных обязанностей, несут ответственность на общих основаниях. К лицам, указанным в части первой настоящей статьи, не могут быть применены административные взыскания в виде лишения права ношения и хранения огнестрельного и холодного оружия и административного ареста.

3. Мерзімді әскери қызметін өткеріп жүрген әскери қызметшілерге, әскери және арнаулы оку орындарының курсанттарына әкімшілік айыппұл түріндегі әкімшілік жаза қолдануға болмайды.
4. Әкімшілік жаза тағайындау құқығы берілген органдар (лауазымды адамдар), осы баптың екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, осы баптың бірінші бөлігінде аталған адамдарға әкімшілік жаза тағайындаудың орнына, кінәлі адамдарды тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы мәселені шешу үшін тиісті органдарға құқық бұзушылық туралы материалдарды беруі мүмкін.
5. Тәртіп туралы жарғылардың күші қолданылатын темір жол, теңіз, өзен көлігі мен азаматтық авиацияның қызметкерлері қызметтік міндеттерін атқару кезінде мынадай құқық бұзушылық жасағаны үшін осы жарғыларға сәйкес:
темір жол көлігінің қызметкерлері - осы Кодекстің 505, 506, 508-баптарында, 563-бабының бірінші бөлігінде, 565, 566-баптарында көзделген құқық бұзушылық үшін;
теңіз көлігінің қызметкерлері - осы Кодекстің 506, 520, 521, 565, 566-баптарында көзделген құқық бұзушылық үшін;
өзен көлігінің қызметкерлері - осы Кодекстің 506, 521-526, 528, 565, 566-баптарында көзделген құқық бұзушылық үшін;
азаматтық авиация қызметкерлері - осы Кодекстің 510, 513, 565, 566-баптарында көзделген құқық бұзушылық үшін тәртіптік жауаптылықта болады.
16-бап. Заңды тұлғалардың әкімшілік жауаптылығы
1. Осы Кодекстің ерекше бөлімінде көзделген жағдайларда заңды тұлға әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жауаптылықта болуға тиіс.
2. Егер осы Кодекстің ерекше бөлімінде көзделген әрекетті заңды тұлғаны басқару функциясын жүзеге асыратын орган немесе адам жасаса, рұқсат берсе, мақұлдаса, заңды тұлға әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жауаптылықта болуға тиіс.
3. Егер осы Кодекстің нормаларында олар жеке адамға немесе заңды тұлғаға қолданылатын-қолданылмайтыны көрсетілмесе, осы нормалардың мәні бойынша олар тек жеке адамға қатысты және соған ғана қолданылуы мүмкін жағдайларды қоспағанда, осы нормалар жеке адамға және заңды тұлғаға қатысты бірдей дәрежеде қолданылады.
4. Жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар әкімшілік жаза барлық заңды тұлғаларға қатысты бірдей дәрежеде қолданылатын жағдайларды қоспағанда, сотқа, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органға (лауазымды тұлғаға) жүзеге асырылатын қызмет түрін, қызметкерлер санын және активтердің бір жылдағы орташа жылдық құнын растайтын құжаттарды ұсынуға міндетті.

3. К военнослужащим, проходящим срочную воинскую службу, и курсантам военных и специальных учебных заведений не может быть применено административное взыскание ввиде административного штрафа.
4. Органы (должностные лица), которым предоставлено право налагать административные взыскания, за исключением случаев, предусмотренных частью второй настоящей статьи, должны вместо наложения административных взысканий на лиц, указанных в части первой настоящей статьи, передавать материалы о правонарушениях соответствующим органам для решения вопроса о привлечении виновных к дисциплинарной ответственности.
5. Работники железнодорожного, морского, речного транспорта и гражданской авиации, на которых распространяется действие уставов о дисциплине, несут в соответствии с этими уставами дисциплинарную ответственность за совершение ими при исполнении служебных обязанностей следующих административных правонарушений:
работники железнодорожного транспорта - нарушений, предусмотренных статьями 505, 506, 508, частью первой статьи 563, статьями 565, 566 настоящего Кодекса;
работники морского транспорта - нарушений, предусмотренных статьями 506, 520, 521, 565, 566 настоящего Кодекса;
работники речного транспорта - нарушений, предусмотренных статьями 506, 521-526, 528, 565, 566 настоящего Кодекса;
работники гражданской авиации - нарушений, предусмотренных статьями 510, 513, 565, 566 настоящего Кодекса.
Статья 16. Административная ответственность юридических лиц
1. Юридическое лицо подлежит административной ответственности за административное правонарушение в случаях, предусмотренных особенной частью настоящего Кодекса.
2. Юридическое лицо подлежит административной ответственности за административное правонарушение, если предусмотренное особенной частью настоящего Кодекса деяние было совершено, санкционировано, одобрено органом или лицом, осуществляющим функции управления юридическим лицом.
3. Если в нормах настоящего Кодекса не указано, применяются ли они к физическому или юридическому лицу, данные нормы в равной мере действуют в отношении того и другого лица, за исключением случаев, когда по смыслу данных норм они относятся и могут быть применены только к физическому лицу.
4. Юридические лица, являющиеся субъектами частного предпринимательства, обязаны представлять в суд, орган (должностному лицу), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях, документы, подтверждающие осуществляемый вид деятельности, численность работников и среднегодовую стоимость активов за год, за исключением случаев, когда административные взыскания в равной мере действуют в отношении всех юридических лиц.

5. Егер осы Кодекстің нормаларында олардың шағын немесе орта кәсіпкерлік, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе өзге ұйымдарға қолданылатыны көрсетілмесе, осы нормалардың мазмұны бойынша олар шағын немесе орта кәсіпкерлік, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға ғана қатысты және соларға ғана қолданылуы мүмкін болатын жағдайларды қоспағанда, осы нормалар барлық заңды тұлғаларға қатысты бірдей дәрежеде қолданылады.
6. Әкімшілік жаза барлық заңды тұлғаларға қатысты бірдей дәрежеде қолданылатын жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік кәсіпорын жүзеге асырылатын қызмет түріне, қызметкерлердің санына және активтердің бір жылдағы орташа жылдық құнына байланысты шағын немесе орта не ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғалар үшін көзделген тәртіппен әкімшілік жауапкершілікте болады.
7. Дербес салық төлеуші болып табылатын және әкімшілік құқық бұзушылық жасаған заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері заңды тұлғалар ретінде әкімшілік жауаптылықта болады.
8. Заңды тұлға қайта ұйымдастырылған жағдайда жасалған құқық бұзушылық үшін жауаптылық Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 46-бабына сәйкес белгіленеді.
17-бап. Шетелдіктердің, шетелдік заңды тұлғалардың және азаматтығы жоқ адамдардың әкімшілік жауаптылығы
1. Қазақстан Республикасының аумағында әкімшілік құқық бұзушылық жасаған шетелдіктер, шетелдік заңды тұлғалар және азаматтығы жоқ адамдар жалпы негіздерде әкімшілік жауаптылықта болуға тиіс.
2. Қазақстан Республикасының континенттік қайраңында Қазақстан Республикасының егемендік құқықтарына қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін шетелдіктер, шетелдік заңды тұлғалар, азаматтығы жоқ адамдар жалпы негіздерде әкімшілік жауаптылықта болуға тиіс.
3. Шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдері және қорғанышты пайдаланатын өзге де шетелдіктер Қазақстан Республикасының аумағында жасаған әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жауаптылық туралы мәселе халықаралық құқық нормаларына сәйкес шешіледі.
4-тарау. Әкімшілік жауаптылықты болдырмайтын мән-жайлар
18-бап. Қажетті қорғану
1. Қажетті қорғану жағдайында, яғни жеке басын, тұрғын үйін, меншігін, жер учаскесін және қорғанушының немесе өзге де адамдардың басқа да құқықтарын, қоғамның немесе мемлекеттің заңмен қорғалатын мүдделеріне қол сұғушыға зиян келтіру арқылы құқыққа қарсы қол сұғылудан қорғау кезінде, егер бұл ретте қажетті қорғану шегінен шығып кетуге жол берілмеген болса, осы Кодексте көзделген әрекетті жасау әкімшілік құқық бұзушылық болып табылмайды.

5. Если в нормах настоящего Кодекса не указано, применяются ли они к юридическим лицам, являющимся субъектами малого или среднего предпринимательства, крупного предпринимательства, или иным организациям, данные нормы в равной мере действуют в отношении всех юридических лиц, за исключением случаев, когда по содержанию данных норм они относятся и могут быть применены только к юридическим лицам, являющимся субъектами малого или среднего предпринимательства, крупного предпринимательства.
6. В зависимости от осуществляемого вида деятельности, численности работников и среднегодовой стоимости активов за год государственное предприятие подлежит административной ответственности в порядке, предусмотренном для юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего либо крупного предпринимательства, за исключением случаев, когда административные взыскания в равной мере действуют в отношении всех юридических лиц.
7. Структурные подразделения юридического лица, являющиеся самостоятельными налогоплательщиками и совершившие административные правонарушения, несут административную ответственность как юридические лица.
8. В случае реорганизации юридического лица ответственность за совершенное правонарушение устанавливается согласно статье 46 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Статья 17. Административная ответственность иностранцев, иностранных юридических лиц и лиц без гражданства
1. Иностранцы, иностранные юридические лица и лица без гражданства, совершившие на территории Республики Казахстан административные правонарушения, подлежат административной ответственности на общих основаниях.
2. Иностранцы, иностранные юридические лица, лица без гражданства за совершение административных правонарушений, посягающих на суверенные права Республики Казахстан на континентальном шельфе Республики Казахстан, подлежат административной ответственности на общих основаниях.
3. Вопрос об административной ответственности за административные правонарушения, совершенные на территории Республики Казахстан дипломатическими представителями иностранных государств и иными иностранцами, которые пользуются иммунитетом, разрешается в соответствии с нормами международного права.
Глава 4. Обстоятельства, исключающие административную
ответственность
Статья 18. Необходимая оборона
1. Не является административным правонарушением совершение предусмотренного настоящим Кодексом деяния в состоянии необходимой обороны, то есть при защите личности, жилища, собственности, земельного участка и других прав обороняющегося, или иных лиц, охраняемых законом интересов общества или государства от противоправного посягательства путем причинения посягающему вреда, если при этом не было допущено превышения пределов необходимой обороны.

2. Өздерінің кәсіби немесе өзге де арнаулы даярлықтарына және қызмет жағдайына қарамастан, барлық адамдар бірдей дәрежеде қажетті қорғаныс құқығына ие. Құқыққа қарсы қол сұғушылықтан аулақ болу не басқа адамдарға немесе мемлекеттік органдарға көмек сұрап жүгіну мүмкіндігі болғанына қарамастан, бұл құқық адамға тиесілі болады.
3. Қол сұғу сипаты мен дәрежесіне қорғанудың айқын сәйкес келмеуі, осының нәтижесінде қол сұғушыға жағдайдан туындамаған шектен тыс айқын зиян келтіру қажетті қорғану шегінен шығып кету деп танылады. Мұндай шектен шығушылық тек қасақана зиян келтірілген жағдайларда ғана әкімшілік жауаптылыққа әкеп соғады.
19-бап. Қол сұғушылық жасаған адамды ұстау
1. Құқыққа қарсы қол сұғушылық жасаған адамды ұстау кезінде, бұл адамды мемлекеттік органдарға жеткізу және оның жаңа қол сұғушылықтар жасауын болдырмау үшін, егер мұндай адамды басқаша құралдармен ұстау мүмкін болмаса және бұл ретте осы үшін қажетті шараларды асыра қолдануға жол берілмесе, осы Кодексте көзделген әрекетті жасау әкімшілік құқық бұзушылық болып табылмайды.
2. Адамға қажеттіліктен асып, шектен тыс, жағдайдан туындамаған айқын зиян келтірген кезде, олардың ұсталған адам жасаған қол сұғушылықтың сипаты мен қауіп дәрежесіне және ұстаудың мән-жайына көрінеу сәйкес келмеуі қол сұғушылық жасаған адамды ұстау үшін қажетті шараларды асыра қолданушылық деп танылады. Мұндай асыра қолдану тек қасақана зиян келтіру жағдайларында ғана әкімшілік жауаптылыққа әкеп соғады.
20-бап. Аса қажеттілік
1. Аса қажеттілік жағдайында, яғни осы адамның немесе өзге де адамдардың өміріне, денсаулығына, құқықтары мен заңды мүдделеріне, қоғамның немесе мемлекеттің мүдделеріне тікелей қатер төндіретін қауіпті жою үшін қорғалатын мүдделерге зиян келтіру, егер бұл қауіпті өзге құралдармен жою мүмкін болмаса және бұл орайда аса қажеттілік шегінен асуға жол берілмесе, әкімшілік құқық бұзушылық болып табылмайды.
2. Қатер төндірген қауіптің сипаты мен дәрежесіне және қауіп жойылған, құқық қорғау мүдделеріне тең немесе зиянды болдырмаудан айтарлықтай көбірек зиян келтірген, жағдайға анық сәйкес келмейтін зиян келтіру аса қажеттілік шегінен асып кету деп танылады. Мұндай асып кету тек қасақана зиян келтірген жағдайда ғана жауаптылыққа әкеп соғады.
21-бап. Негізді тәуекел
1. Қоғамдық пайдалы мақсатқа жету үшін негізді тәуекел жасалған кезде қорғалатын мүдделерге зиян келтіру әкімшілік құқық бұзушылық болып табылмайды.

2. Право на необходимую оборону имеют в равной мере все лица, независимо от их профессиональной или иной специальной подготовки и служебного положения. Это право принадлежит лицу, независимо от возможности избежать противоправного посягательства либо обратиться за помощью к другим лицам или государственным органам.
3. Превышением пределов необходимой обороны признается явное несоответствие защиты характеру и степени опасности посягательства, в результате чего посягающему причиняется явно чрезмерный, не вызываемый обстановкой вред. Такое превышение влечет за собой административную ответственность лишь в случаях умышленного причинения вреда.
Статья 19. Задержание лица, совершившего посягательство
1. Не является административным правонарушением совершение предусмотренного настоящим Кодексом деяния при задержании лица, совершившего противоправное посягательство, для доставления этого лица государственным органам и пресечения возможности совершения им новых посягательств, если иными средствами задержать такое лицо не представлялось возможным и при этом не было допущено превышения необходимых для этого мер.
2. Превышением мер, необходимых для задержания лица, совершившего посягательство, признается их явное несоответствие характеру и степени опасности совершенного задерживаемым лицом посягательства и обстоятельствам задержания, когда лицу без необходимости причиняется явно чрезмерный, не вызываемый обстановкой вред. Такое превышение влечет за собой административную ответственность лишь в случаях умышленного причинения вреда.
Статья 20. Крайняя необходимость
1. Не является административным правонарушением причинение вреда охраняемым интересам в состоянии крайней необходимости, то есть для устранения опасности, непосредственно угрожающей жизни, здоровью, правам и законным интересам данного лица или иных лиц, интересам общества или государства, если эта опасность не могла быть устранена иными средствами и при этом не допущено превышения пределов крайней необходимости.
2. Превышением пределов крайней необходимости признается причинение вреда, явно не соответствующего характеру и степени угрожавшей опасности и обстановке, в которой опасность устранялась, когда правоохраняемым интересам был причинен вред, равный или более значительный, чем предотвращенный. Такое превышение влечет за собой ответственность лишь в случаях умышленного причинения вреда.
Статья 21. Обоснованный риск
1. Не является административным правонарушением причинение вреда охраняемым интересам при обоснованном риске для достижения общественно полезной цели.

2. Егер тәуекелмен байланысты емес іс-әрекеттермен (әрекетсіздікпен) аталған мақсатқа қол жеткізу мүмкін болмағанда және тәуекел жасаған адам осы Кодекспен қорғалатын мүдделерге зиян келуін болдырмау үшін жеткілікті шаралар қолданса, тәуекел негізді деп танылады.
3. Егер тәуекел адамдардың өмірі мен денсаулығына қатер төндірумен, экологиялық апатпен, қоғамдық жұтау немесе өзге де аса ауыр зардаптармен көрінеу ұштасса, тәуекел негізді деп танылмайды.
22-бап. Күштеп немесе санаға әсер етіп мәжбүрлеу
1. Егер мәжбүрлеу салдарынан адам өз іс-әрекеттерін (әрекетсіздігін) басқара алмаса, күштеп немесе санаға әсер етіп мәжбүрлеу нәтижесінде көзделген әрекетті жасау әкімшілік құқық бұзушылық болып табылмайды.
2. Санаға әсер етіп мәжбүрлеу нәтижесінде немесе күштеп мәжбүрлеу нәтижесінде, адам соның салдарынан өз іс-әрекеттерін басқару мүмкіндігін сақтаса, қорғалатын мүдделерге зиян келтірілгендігі үшін әкімшілік жауаптылық туралы мәселе осы Кодекстің 20-бабының ережелері ескеріле отырып шешіледі.
23-бап. Заңсыз бұйрықты немесе өкімді орындау
1. Ол үшін міндетті бұйрықты немесе өкімді орындау үшін әрекет еткен адамның әкімшілік құқық бұзушылық жасауы әкімшілік құқық бұзушылық болып табылмайды. Осындай әрекеттің жасалуына заңсыз бұйрық немесе өкім берген адам әкімшілік жауаптылықта болады.
2. Көрінеу заңсыз бұйрықты немесе өкімді орындау үшін қасақана әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адам жалпы негіздерде әкімшілік жауаптылықта болады. Көрінеу заңсыз бұйрықты немесе өкімді орындамау әкімшілік жауаптылықты болдырмайды.
5-тарау. Әкімшілік жаза және әкімшілік құқықтық ықпал ету
шаралары
24-бап. Әкімшілік жаза ұғымы және мақсаттары
1. Әкімшілік жаза, осыған заңмен уәкілеттік берілген судьяның, органдардың (лауазымды адамдар) қаулысы бойынша әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін тағайындалатын мемлекеттік мәжбүрлеу шарасы болып табылады.
2. Әкімшілік жаза әлеуметтік әділеттілікті қалпына келтіру және құқық бұзушылықты жасаған адамды заңдар талаптарын сақтау және құқық тәртібін құрметтеу рухында тәрбиелеу, сондай-ақ құқық бұзушының өзінің де, сол сияқты басқа адамдардың да жаңа құқық бұзушылық жасауының алдын алу мақсатында қолданылады.
3. Әкімшілік жаза әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адамға тән азабын тарттыруды немесе оның адамгершілік қадір-қасиетін қорлауды, сондай-ақ заңды тұлғаның іскерлік беделіне зиян тигізуді мақсат тұтпайды.

2. Риск признается обоснованным, если указанная цель не могла быть достигнута не связанными с риском действиями (бездействием) и лицо, допустившее риск, предприняло достаточные меры для предотвращения вреда охраняемым настоящим Кодексом интересам.
3. Риск не признается обоснованным, если он заведомо был сопряжен с угрозой жизни или здоровью людей, экологической катастрофой, общественным бедствием или иными тяжкими последствиями.
Статья 22. Физическое или психическое принуждение
1. Не является административным правонарушением совершение деяния, предусмотренного настоящим Кодексом, в результате физического или психического принуждения, если вследствие такого принуждения лицо не могло руководить своими действиями (бездействием).
2. Вопрос об административной ответственности за причинение вреда охраняемым интересам в результате психического или в результате физического принуждения, вследствие которого лицо сохранило возможность руководить своими действиями, решается с учетом положений статьи 20 настоящего Кодекса.
Статья 23. Исполнение незаконного приказа или распоряжения
1. Не является административным правонарушением совершение деяния лицом, действовавшим во исполнение обязательного для него приказа или распоряжения. Административную ответственность за совершение такого деяния несет лицо, отдавшее незаконный приказ или распоряжение.
2. Лицо, совершившее умышленное административное правонарушение во исполнение заведомо незаконного приказа или распоряжения, несет административную ответственность на общих основаниях. Неисполнение заведомо незаконного приказа или распоряжения исключает административную ответственность.
Глава 5. Административное взыскание и меры
административно-правового воздействия
Статья 24. Понятие и цели административного взыскания
1. Административное взыскание является мерой государственного принуждения, применяемой уполномоченными на то законом судьей, органами (должностными лицами) за совершение административного правонарушения, и заключается в предусмотренном настоящим Кодексом лишении или ограничении прав и свобод лица, совершившего такое правонарушение.
2. Административное взыскание применяется в целях восстановления социальной справедливости и воспитания лица, совершившего правонарушение, в духе соблюдения требований законодательства и уважения правопорядка, а также предупреждения совершения новых правонарушений как самим правонарушителем, так и другими лицами.
3. Административное взыскание не имеет своей целью причинение физических страданий лицу, совершившему административное правонарушение, или унижение его человеческого достоинства, а также нанесение вреда деловой репутации юридического лица.

4. Әкімшілік жаза мүліктік залалдың орнын толтыру құралы болып табылмайды. Әкімшілік құқық бұзушылықтан келтірілген зиянның орны Әкімшілік іс жүргізу кодексінде көзделген тәртіппен толтырылады.
25-бап. Әкімшілік жазалардың түрлері
1. Әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін жеке адамға мынадай әкімшілік жазалар қолданылуы мүмкін:
1) ескерту жасау;
2) әкімшілік айыппұл салу;
3) әкімшілік құқық бұзушылықты жасау құралы не нысанасы болған затты өтемін төлеп алып қою;
4) әкімшілік құқық бұзушылықты жасау құралы не нысанасы болған затты, сол сияқты әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлікті тәркілеу;
5) арнаулы құқықтан айыру;
6) лицензиядан, арнаулы рұқсаттан, біліктілік аттестатынан (куәліктен) айыру немесе қызметтің белгілі бір түріне не белгілі бір іс-әрекеттер жасауға оның қолданылуын тоқтата тұру;
7) жеке кәсіпкердің қызметін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу;
8) заңсыз салынып жатқан немесе салынған құрылысты мәжбүрлеп бұзып тастау;
9) әкімшілік қамауға алу;
10) шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен кетіру.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін заңды тұлғаларға осы баптың бірінші бөлігінің 1)-8) тармақшаларында аталған әкімшілік жазалар қолданылуы мүмкін.
26-бап. Негізгі және қосымша әкімшілік жазалау шаралары
1. Ескерту, әкімшілік айыппұл салу және әкімшілік қамауға алу тек негізгі әкімшілік жазалар ретінде ғана қолданылуы мүмкін.
2. Арнаулы құқықтан айыру, лицензиядан (арнайы рұқсаттан, біліктілік аттестатынан (куәліктен) айыру немесе оның қолданылуын тоқтата тұру, кәсіпкерлік қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу, сондай-ақ шетел азаматтарын немесе азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкімшілік жолмен кетіру негізгі, сол сияқты қосымша әкімшілік жазалар ретінде қолданылуы мүмкін.
3. Әкімшілік құқық бұзушылық жасау құралы не нысанасы болған затты өтемін төлеп алып қою, тәркілеу, салынған құрылысты мәжбүрлеп бұзып тастау тек қосымша әкімшілік жаза ретінде ғана қолданылуы мүмкін.
27-бап. Ескерту
Ескерту әкімшілік жаза қолдануға уәкілетті органның (лауазымды адамның) жасалған құқық бұзушылыққа ресми түрде теріс баға беруінен және жеке немесе заңды тұлғаны құқыққа қарсы мінез-құлыққа жол беруге болмайтындығы туралы сақтандырудан тұрады. Ескерту қаулы түрінде шығарылады.

4. Административное взыскание не является средством возмещения имущественного ущерба. Причиненный административным правонарушением вред возмещается в порядке, предусмотренном Административным процессуальным кодексом.
Статья 25. Виды административных взысканий
1. За совершение административных правонарушений к физическому лицу могут применяться следующие административные взыскания:
1) предупреждение;
2) административный штраф;
3) возмездное изъятие предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения;
4) конфискация предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения, а равно имущества, полученного вследствие совершения административного правонарушения;
5) лишение специального права;
6) лишение лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) или приостановление ее (его) действия на определенный вид деятельности либо совершение определенных действий;
7) приостановление или запрещение деятельности индивидуального предпринимателя или юридического лица;
8) принудительный снос незаконно возводимого или возведенного строения;
9) административный арест;
10) административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства.
2. К юридическим лицам за совершение административных правонарушений могут применяться административные взыскания, перечисленные в подпунктах 1)-8) части первой настоящей статьи.
Статья 26. Основные и дополнительные административные меры взыскания
1. Предупреждение, административный штраф и административный арест могут применяться только в качестве основных административных взысканий.
2. Лишение специального права, лишение или приостановление действия лицензии (специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства), приостановление или запрещение предпринимательской деятельности или отдельных ее видов, а также административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства могут применяться в качестве как основных, так и дополнительных административных взысканий.
3. Возмездное изъятие предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения, конфискация, принудительный снос возведенного строения могут применяться только в качестве дополнительного административного взыскания.
Статья 27. Предупреждение
Предупреждение состоит в официальной даче органом (должностным лицом), уполномоченным налагать административное взыскание, отрицательной оценки совершенного правонарушения и предостережении физического или юридического лица о недопустимости противоправного поведения. Предупреждение выносится в форме постановления.

28-бап. Әкімшілік айыппұл
1. Әкімшілік айыппұл (бұдан әрі - айыппұл) - әкімшілік құқық бұзушылық үшін осы Кодекстің ерекше бөлімінің баптарында көзделген жағдайларда және шекте, әкімшілік жаза қолдану кезінде қолданылып жүрген заңнамалық актіге сәйкес белгіленетін айлық есептік көрсеткіштің белгілі бір мөлшеріне сай келетін көлемде салынатын ақшалай жаза.
Осы Кодекстің ерекше бөлімінің баптарында көзделген жағдайларда, айыппұл мөлшері Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген салық міндеттемелерінің орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған сомасының, аударылмаған (уақтылы аударылмаған) әлеуметтік аударымдар сомасының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары бұзыла отырып жасалған мәмілелер, операциялар сомасының процентімен не қоршаған ортаға келтірілген зиян сомасының мөлшерімен не монополистік қызметті жүзеге асыру, жосықсыз бәсеке немесе Қазақстан Республикасының электр энергетикасы, табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасын немесе Қазақстан Республикасының қаржылық ұйымдардың қызметін реттейтін заңнаманы бұзу нәтижесінде алынған табыс (түсім) сомасының процентімен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы, сондай-ақ қаржылық ұйымдар қызметін реттейтін қолданыстағы заңнаманың талаптарына сәйкес көрсетпеген, не тиісінше көрсетпеген сомасының процентімен көрсетіледі.
2. Осы бөліктің екінші және үшінші абзацында көрсетілгенді қоспағанда, жеке тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшері айлық есептік көрсеткіштің бестен бір бөлігінен кем болмайды.
Лауазымды адамға, жеке нотариусқа, адвокатқа, дара кәсіпкерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшері бес айлық есептік көрсеткіштен кем болмайды.
Дара кәсіпкерге және орта кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын заңды тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшері он айлық есептік көрсеткіштен кем болмайды.
Ірі кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын заңды тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшері жиырма айлық есептік көрсеткіштен кем болмайды.
3. Осы бөліктің екінші және үшінші абзацтарында көрсетілгенді қоспағанда, жеке тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшерін жүз айлық есептік көрсеткіштен асыруға болмайды.
Лауазымды адамға, жеке нотариусқа, адвокатқа, сондай-ақ дара кәсіпкерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшерін екі жүз айлық есептік көрсеткіштен асыруға болмайды.
Дара кәсіпкерге және орта кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын заңды тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшерін төрт жүз айлық есептік көрсеткіштен асыруға болмайды.
Ірі кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын заңды тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшерін екі мың айлық есептік көрсеткіштен асыруға болмайды.

Статья 28. Административный штраф
1. Административный штраф (далее - штраф) есть денежное взыскание, налагаемое за административное правонарушение в случаях и пределах, предусмотренных в статьях особенной части настоящего Кодекса, в размере, соответствующем определенному количеству месячного расчетного показателя, устанавливаемого в соответствии с законодательным актом, действующим на момент совершения административного правонарушения.
В случаях, предусмотренных в статьях особенной части настоящего Кодекса, размер штрафа выражается в процентах от суммы неисполненного или исполненного ненадлежащим образом налогового обязательства, установленного законодательными актами Республики Казахстан, от суммы неперечисленных (несвоевременно перечисленных) социальных отчислений, а также от суммы сделок, операции, совершенных с нарушением норм законодательства Республики Казахстан, либо в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда, либо в процентах от суммы дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности, недобросовестной конкуренции или нарушения законодательства Республики Казахстан об электроэнергетике, о естественных монополиях и регулируемых рынках или законодательства Республики Казахстан, регулирующего деятельность финансовых организаций, а также в процентах от суммы, которая не была учтена в соответствии с требованиями действующего законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, а также регулирующего деятельность финансовых организаций, либо учтена не надлежащим образом.
2. Размер штрафа, налагаемого на физическое лицо, за исключением указанного в абзацах втором и третьем настоящей части, не может быть менее одной пятой месячного расчетного показателя.
Размер штрафа, налагаемого на должностное лицо, частного нотариуса, адвоката, индивидуального предпринимателя и юридическое лицо, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями не может быть менее пяти месячных расчетных показателей.
Размер штрафа, налагаемого на индивидуального предпринимателя и юридическое лицо, являющихся субъектами среднего предпринимательства, не может быть менее десяти месячных расчетных показателей.
Размер штрафа, налагаемого на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного предпринимательства, не может быть менее двадцати месячных расчетных показателей.
3. Размер штрафа, налагаемого на физическое лицо, за исключением указанного в абзацах втором и третьем настоящей части, не может превышать ста месячных расчетных показателей.
Размер штрафа, налагаемого на должностное лицо, частного нотариуса, адвоката, а также на индивидуального предпринимателя и юридическое лицо, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, не может превышать двухсот месячных расчетных показателей.
Размер штрафа, налагаемого на индивидуального предпринимателя и юридическое лицо, являющихся субъектами среднего предпринимательства, не может превышать четырехсот месячных расчетных показателей.
Размер штрафа, налагаемого на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного предпринимательства, не может превышать две тысячи месячных расчетных показателей.

4. Алғаш рет құқық бұзушылық жасағаны үшін осы Кодекстің ерекше бөлімінің баптарында, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін жыл ішінде құқық бұзушылықты қайталап жасағаны үшін әкімшілік жауапкершілік белгіленген жағдайларда, көзделген айыппұл мөлшерінің жартысының артығы белгіленуі мүмкін емес.
Әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап құқық бұзушылық жасағаны үшін айыппұл мөлшері алдыңғыдан аз және алғашқы құқық бұзушылық жасағаны үшін белгіленген айыппұл мөлшерінен екі есе артық белгіленбейді.
5. Осы баптың бірінші бөлігінің екінші абзацына сәйкес есептелген айыппұл осы бапта көрсетілген айыппұлдардың белгіленген мөлшерінен асатын немесе одан кем мөлшерде белгіленуі мүмкін.
6. Айыппұл заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік бюджет кірісіне өндіріп алынады.
7. Дара кәсіпкерлерді шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілеріне, заңды тұлғаларды шағын немесе орта, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жатқызу Қазақстан Республикасының жеке кәсіпкерлік туралы заңында белгіленген талаптар бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. Әкімшілік айыппұл тағайындалған кезде тиынмен есептелген барлық сомалар әкімшілік айыппұлды тағайындау туралы қаулыда тиынның сомасына қатыссыз нөл теңгеге дейін дөңгелектеуге жатады.
29-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық жасау құралы не нысанасы болған затты өтемін төлеп алып қою
1. Әкімшілік құқық бұзушылық жасау құралы не нысанасы болған затты өтемін төлеп алып қою, оны мәжбүрлеп алып қоюдан және сот актілерін орындау үшін көзделген тәртіппен кейіннен өткізуден тұрады. Осындай затты өткізуден түскен соманы сот орындаушысы оларды өткізу жөніндегі шығыстарды шегере отырып, меншік иесіне береді.
2. Аңшылық қаруды, атыс оқ-дәрілерін және аңшылықтың басқа да қаруларын өтемін төлеп алып қоюды аң аулау өмір сүруінің негізгі заңды көзі болып табылатын адамдарға қолдануға болмайды.
3. Өтемін төлеп алып қою осы бөлімнің Ерекше бөлімінің тиісті бабында әкімшілік жаза ретінде көзделген жағдайларда да, тек қасақана құқық бұзушылық үшін ғана қолданылуы мүмкін.
30-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық жасау құралы не нысанасы болған затты, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлікті тәркілеу
1. Әкімшілік құқық бұзушылық жасау құралы не нысанасы болған затты, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлікті тәркілеу оларды заңнамада белгіленген сот тәртібімен мемлекет меншігіне мәжбүрлеп өтеусіз өндіріп алудан тұрады.
Меншік иесіне қайтарып беруге жататын не айналымнан алынған затты әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адамның заңсыз иелігінен алып қою тәркілеу болып табылмайды. Айналымнан алынған зат мемлекет меншігіне өндіріп алынуға немесе жойылуға тиіс.

4. За совершение правонарушения впервые не может быть установлено более половины размера штрафа, предусмотренного частью третьей настоящей статьи в случае установления в статьях особенной части настоящего Кодекса административной ответственности за повторное совершение правонарушения в течение года после наложения административного взыскания.
За совершение правонарушения в течение года после наложения административного взыскания повторно размер штрафа не может быть установлен менее предыдущего и более чем в два раза больше размера штрафа, установленного за совершение предыдущего правонарушения.
5. Штраф, исчисленный в соответствии с абзацем вторым части первой настоящей статьи, может быть установлен в размерах, превышающих или менее установленных размеров штрафов, указанных в настоящей статье.
6. Штраф взыскивается в доход государственного бюджета в установленном законодательством порядке.
7. Отнесение индивидуальных предпринимателей к субъектам малого и среднего предпринимательства, юридических лиц к субъектам малого, среднего или крупного предпринимательства осуществляется по условиям, установленным законом Республики Казахстан о частном предпринимательстве.
Примечание. При назначении административного штрафа все суммы, исчисленные в тиынах, в постановлении о назначении административного штрафа подлежат округлению до нуля тенге независимо от суммы тиынов.
Статья 29. Возмездное изъятие предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения
1. Возмездное изъятие предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения, состоит в его принудительном изъятии на основании постановления судьи и последующей реализации в порядке, предусмотренном для исполнения судебных актов. Вырученная от реализации такого предмета сумма передается судебным исполнителем собственнику за вычетом расходов по его реализации.
2. Возмездное изъятие охотничьего оружия, боевых припасов и других орудий охоты не применяется к лицам, для которых охота является основным законным источником существования.
3. Возмездное изъятие может применяться только за умышленное правонарушение в случаях, предусмотренных соответствующей статьей особенной части настоящего Кодекса, в качестве административного взыскания.
Статья 30. Конфискация предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения, а также имущества, полученного вследствие совершения административного правонарушения
1. Конфискация предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения, а также имущества, полученного вследствие совершения административного правонарушения, состоит в принудительном безвозмездном обращении их в собственность государства в установленном законодательством судебном порядке.
Не является конфискацией изъятие из незаконного владения лица, совершившего административное правонарушение, предмета, подлежащего возвращению его собственнику либо изъятого из оборота. Предмет, изъятый из оборота, подлежит обращению в собственность государства или уничтожению.

2. Құқық бұзушының меншігі болып табылатын зат қана тәркіленуге жатады.
3. Аңшылық қаруды, оның оқ-дәрілерін және басқа да рұқсат етілген аң аулау және балық аулау құралдарын тәркілеу аң аулау (балық аулау) өмір сүруінің негізгі заңды көзі болып табылатын адамдарға қолданылмайды.
4. Тәркілеуді судья қолданады және ол осы Кодекстің ерекше бөлімінің тиісті баптарымен әкімшілік жаза ретінде көзделген жағдайларда қолданылуы мүмкін.
31-бап. Арнаулы құқықтан айыру
1. Нақты адамға берілген арнаулы құқықтан айыру осы құқықты пайдалану тәртібінің өрескел немесе үнемі бұзылғаны үшін қолданылады.
2. Арнаулы құқықтан айыруды судья қолданады.
3. Көлік құралдарын жүргізу құқығын қоспағанда, арнаулы құқықтан айыру мерзімі бір айдан кем болмауға және екі жылдан аспауға тиіс.
4. Көлік құралдарын жүргізу құқығынан айыру мерзімі алты айдан екі жылға дейін болуы мүмкін.
5. Алкогольден, есірткіден және (немесе) уытқұмарлықтан мас күйінде көлік құралдарын жүргізгені үшін, сондай-ақ алкогольден, есірткіден және (немесе) уытқұмарлықтан мас күйіндегі адамға көлік құралдарын жүргізуге бергені үшін құқықтан айыру мерзімі екі жылдан он жылға дейін болуы мүмкін.
6. Көлік құралын масаң күйде жүргізу, масаң күйді куәландырудан белгіленген тәртіппен өтуден жалтару, сондай-ақ аталған адамдардың белгіленген ережелерді бұза отырып, өздері қатысушысы болған жол-көлік оқиғалары болған жерден кетіп қалу жағдайларын қоспағанда, көлік құралдарын жүргізу құқығынан айыруды, бұл құралдарды мүгедектігіне байланысты пайдаланатын адамдарға қолдануға болмайды.
32-бап. Лицензиядан, арнаулы рұқсаттан, біліктілік аттестатынан (куәліктен) айыру не белгілі бір қызмет түріне не белгілі бір іс-әрекеттер жасауға оның қолданылуын тоқтата тұру
1. Жеке тұлғаларды, дара кәсіпкерлерді, жеке нотариустарды, адвокаттарды және заңды тұлғаларды белгілі бір қызмет түріне не белгілі бір іс-әрекеттер жасауға лицензиядан, арнаулы рұқсаттан, біліктілік аттестатынан (куәліктен) айыруды судья аталған адамдардың қызметті жүзеге асыруы не лицензияда, арнаулы рұқсатта, біліктілік аттестатында (куәлікте) көзделген белгілі бір іс-әрекеттерді жасауы кезіндегі әкімшілік құқық бұзушылығы үшін қолдануы мүмкін.
2. Белгілі бір қызмет түріне не белгілі бір іс-әрекеттер жасауға лицензияның қолданылуын тоқтата тұру немесе арнаулы рұқсаттан, біліктілік аттестатынан (куәліктен) уақытша айыру судьямен алты айға дейінгі мерзімге белгіленеді.

2. Конфискации подлежит лишь предмет, являющийся собственностью правонарушителя.
3. Конфискация охотничьего оружия, боевых припасов к нему и других разрешенных орудий охоты и рыболовства не применяется к лицам, для которых охота (рыболовство) является основным законным источником существования.
4. Конфискация применяется судьей и может налагаться в случаях, когда она предусмотрена соответствующей статьей особенной части настоящего Кодекса в качестве административного взыскания.
Статья 31. Лишение специального права
1. Лишение специального права, предоставленного конкретному лицу, применяется за грубое или систематическое нарушение порядка пользования этим правом.
2. Лишение специального права применяется судьей.
3. Срок лишения специального права не может быть менее одного месяца и более двух лет, за исключением права управления транспортными средствами.
4. Срок лишения права управления транспортными средствами может быть от шести месяцев до двух лет.
5. Срок лишения права за управление транспортными средствами в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, а также за передачу управления транспортным средством лицу, находящемуся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, может быть от двух до десяти лет.
6. Лишение права управления транспортными средствами не может применяться к лицам, которые пользуются этими средствами в связи с инвалидностью, за исключением случаев управления в состоянии опьянения, уклонения от прохождения в установленном порядке освидетельствования на состояние опьянения, а также оставления указанными лицами, в нарушение установленных правил, места дорожно-транспортного происшествия, участниками которого они являлись.
Статья 32. Лишение лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства)либо приостановление ее (его) действия на определенный вид деятельности либо совершение определенных действий
1. Лишение физических лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов и юридических лиц лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) на определенный вид деятельности либо совершение определенных действий налагается судьей за административное правонарушение, совершенное при осуществлении указанными лицами деятельности либо совершении определенных действий, предусмотренных лицензией, специальным разрешением, квалификационным аттестатом (свидетельством).
2. Приостановление действия лицензии на определенный вид деятельности либо совершение определенных действий или временное лишение специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) назначается на срок до шести месяцев.

3. Кредиттік бюроны қоспағанда, қаржы саласындағы қызметті және қаржы ресурстарын шоғырландырумен байланысты қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиядан айыруды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган өз құзыреттері шегінде, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер мен тәртіп бойынша жүзеге асырады.
33-бап. Жеке кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның қызметін немесе қызметінің жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу
Жеке кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның қызметін немесе қызметінің жекелеген түрлерін тоқтата тұру түріндегі әкімшілік жазалау шарасы бұзушылықты жою үшін сот белгілеген мерзімде қажетті іс-әрекеттер (іс-шаралар) жүргізу арқылы оны жоюға болатын жағдайларда қолданылады.
34-бап. Заңсыз салып жатқан немесе салынған құрылысты мәжбүрлеп бұзып тастау
Заңсыз салып жатқан немесе салынған құрылысты мәжбүрлеп бұзуды, осы Кодекстің ерекше бөлімінің баптарында көзделген жағдайларда, судья тағайындайды.
35-бап. Әкімшілік қамауға алу
1. Әкімшілік қамауға алуды судья ерекше жағдайларда, егер істің мән-жайы бойынша бұзушының жеке басын ескере отырып басқа әкімшілік жазалау жеткіліксіз деп танылса, жеке адамға қарсы әкімшілік құқық бұзушылықтардың жекелеген түрлері және осы Кодекстің ерекше бөлігінде көзделген басқа да құқық бұзушылықтар үшін - он бес тәулікке дейінгі, сондай-ақ сыбайлас жемқорлықпен әкімшілік құқық бұзушылықтың жекелеген түрлерін жасағаны және (немесе) төтенше жағдай режимінің талаптарын бұзғаны үшін жиырма бес тәулікке дейінгі мерзімге тағайындайды.
3. Жүкті әйелдерге және он төрт жасқа дейінгі балалары бар әйелдерге, он сегіз жасқа толмаған адамдарға, I және II топтардағы мүгедектерге, сондай-ақ елу сегіз жастан асқан әйелдер мен алпыс үш жастан асқан еркектерге, әскери қызметшілерге және әскери жиындардағы азаматтарға, прокурорларға, ішкі істер, қылмыстық-атқару жүйесі органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына, қаржы полициясы мен кеден органдарының қызметкерлеріне, сондай-ақ медициналық қорытындыда белгіленген денсаулығына байланысты адамдарға қатысты әкімшілік қамауға алуды қолдануға болмайды.
4. Әкімшілік ұстау мерзімі әкімшілік қамауға алу мерзіміне қосылады.
36-бап. Шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен кетіру
1. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен кетіруді судья осы Кодекстің ерекше бөлімінде көзделген тәртіп пен негіздер бойынша әкімшілік жазалау шарасы ретінде тағайындайды.

3. Приостановление действия и (или) лишение лицензии на осуществление деятельности в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, за исключением кредитного бюро, осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций в пределах их компетенции по основаниям и в порядке, которые установлены законами Республики Казахстан.
Статья 33. Приостановление либо запрещение деятельности или отдельных видов деятельности индивидуального предпринимателя или юридического лица
Мера административного взыскания в виде приостановления деятельности или отдельных видов деятельности индивидуального предпринимателя или юридического лица применяется в случаях, когда нарушение устранимо проведением необходимых действий (мероприятий) в срок, установленный судом для их устранения.
Статья 34. Принудительный снос незаконно возводимого или возведенного строения
Принудительный снос незаконно возводимого или возведенного строения налагается судьей в случаях, предусмотренных статьями особенной части настоящего Кодекса.
Статья 35. Административный арест
1. Административный арест назначается судьей, в исключительных случаях, если по обстоятельствам дела и с учетом личности нарушителя наложение другого административного взыскания будет признано недостаточным на срок до пятнадцати суток за отдельные виды административных правонарушений против личности и другие правонарушения, предусмотренные особенной частью настоящего Кодекса, а также за совершение отдельных видов коррупционных административных правонарушений и (или) нарушений требований режима чрезвычайного положения - до двадцати пяти суток.
2. Административный арест не может применяться к беременным женщинам и женщинам, имеющим детей в возрасте до четырнадцати лет, к лицам, не достигшим восемнадцатилетнего возраста, к инвалидам I и II групп, а также к женщинам в возрасте свыше пятидесяти восьми лет и к мужчинам свыше шестидесяти трех лет.
3. Срок административного задержания включается в срок административного ареста.
Статья 36. Административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства
1. Административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства налагается судьей как мера административного взыскания по основаниям, которые предусмотрены особенной частью настоящего Кодекса.

2. Егер әкімшілік іс жүргізу барысында Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен кетіру түріндегі әкімшілік жазалау шарасы қолданылуы мүмкін адам, өзіне қатысты Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сәйкес ауыр немесе аса ауыр қылмыс болып танылатын әрекет жасалғаны туралы хабарласа, онда осы адамға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің 185-бабында белгіленген тәртіппен хабарлама немесе өтініш бойынша шешім қабылданғанға дейін кейінге қалдырылады.
37-бап. Әкімшілік-құқықтық ықпал ету шаралары
1. Әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адамға әкімшілік жаза тағайындаумен қатар осы адамның жаңадан құқық бұзушылық жасауының алдын алу мақсатында әкімшілік-құқықтық ықпал етудің мынадай шаралары қолданылуы мүмкін:
1) жол жүру ережелерін білуін тексеру;
2) медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары.
2. Осы баптың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында аталған әкімшілік-құқықтық ықпал ету шаралары әкімшілік жаза тағайындаумен қатар, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адамды осы Кодекстің 46, 47-баптарында көзделген негіздер бойынша әкімшілік жауаптылықтан босату кезінде соның орнына қолданылуы мүмкін.
38-бап. Жол жүру ережелерін білуін тексеру
553 (бесінші бөлігінде), 559 (үшінші бөлігінде), 560 (үшінші бөлігінде), 561 (екінші бөлігінде) баптарда көзделген құқық бұзушылықтарды жасаған көлік құралдарының жүргізушілері жол жүру ережелерін білуін тексеру үшін емтихан тапсыруға жіберіледі.
39-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық жасаған маскүнемдікпен, нашақорлықпен немесе уытқұмарлықпен ауыратындарға медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану
1. Созылмалы маскүнемдікпен, нашақорлықпен немесе уытқұмарлықпен ауырады деп танылған және өз еркімен емделуден жалтарған адам басқа жеке тұлғалардың құқықтарын не қоғамдық тәртіпті бұзатын әкімшілік құқық бұзушылық жасаған жағдайда, сот әкімшілік жазамен қатар оған денсаулық сақтау органдарының мамандандырылған мекемесінде мәжбүрлеп емдеу жазасын тағайындауы мүмкін.
2. Мәжбүрлеп емдеу мерзімі маман наркологтардың ұсыныстары ескеріле отырып белгіленеді, бірақ ол екі жылдан аспауға тиіс.
3. Мәжбүрлеп емдеуді тоқтатуды сол адам емделіп жатқан емдеу мекемесі жүргізеді.
6-тарау. Әкімшілік жаза қолдану
40-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық үшін жаза қолданудың жалпы ережелері

2. В случае если в ходе административного производства лицо, в отношении которого может быть применена мера административного взыскания в виде административного выдворения за пределы Республики Казахстан, сообщит о совершенном в отношении его деянии, признаваемом в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан тяжким или особо тяжким преступлением, то рассмотрение дела об административном правонарушении в отношении этого лица откладывается до принятия решения по сообщению или заявлению в порядке, установленном статьей 185 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Статья 37. Меры админиртративно-правового воздействия
1. К лицу, совершившему административное правонарушение, наряду с наложением административного взыскания в целях предупреждения совершения этим лицом новых правонарушений могут применяться следующие меры административно-правового воздействия:
1) проверка знаний правил дорожного движения;
2) принудительные меры медицинского характера.
2. Меры административного правового воздействия, указанные в подпунктах 1) и 2) части первой настоящей статьи, могут применяться наряду с наложением административного взыскания, так и вместо него при освобождении лица, совершившего административное правонарушение, от административной ответственности по основаниям, предусмотренным статьями 46, 47 настоящего Кодекса.
Статья 38. Проверка знаний правил дорожного движения
Водители транспортных средств, совершившие правонарушения, предусмотренные статьями 553 (частью пятой), 559 (частью третьей), 560 (частью третьей), 561 (частью второй) направляются на сдачу экзамена для проверки знания правил дорожного движения.
Статья 39. Применение принудительных мер медицинского характера к больным алкоголизмом, наркоманией или токсикоманией, совершившим административные правонарушения
1. В случае совершения лицом, признанным больным хроническим алкоголизмом, наркоманией или токсикоманией и уклоняющимся от добровольного лечения, административного правонарушения, нарушающего права других физических лиц либо общественный порядок, суд наряду с административным взысканием может назначить ему принудительное лечение в специализированном учреждении органов здравоохранения.
2. Срок принудительного лечения определяется с учетом рекомендаций специалистов-наркологов, но не может превышать двух лет.
3. Прекращение принудительного лечения производится лечебным учреждением, в котором лицо находится на излечении.
Глава 6. Наложение административного взыскания
Статья 40. Общие правила наложения взыскания за административное правонарушение

1. Әкімшілік құқық бұзушылық үшін жаза осы әкімшілік құқық бұзушылық үшін осы Кодекстің Ерекше бөлімінің бабында көзделген шекте, және осы Кодекстің ережелеріне дәл сәйкестікте тағайындалады.
2. Әкімшілік жаза әділ, құқық бұзушылықтың сипатына, оның жасалу мән-жайларына, құқық бұзушының жеке басына сай келетін болуға тиіс.
3. Жеке адамға әкімшілік жаза тағайындау кезінде жасалған әкімшілік құқық бұзушылықтың сипаты, кінәлінің жеке басы, соның ішінде оның құқық бұзушылық жасағанға дейінгі және одан кейінгі мінез-құлқы, мүліктік жағдайы, жауаптылықты жеңілдететін және ауырлататын мән-жайлар ескеріледі.
4. Заңды тұлғаға әкімшілік жаза тағайындалған кезде әкімшілік құқық бұзушылықтың сипаты, мүліктік жағдайы, жауаптылықты жеңілдететін және ауырлататын мән-жайлар ескеріледі.
5. Әкімшілік жаза тағайындау адамды, орындалмағаны үшін аталған жаза тағайындалған міндеттерді атқарудан, жол берілген бұзушылықты жоюдан және зиянды өтеуден босатпайды.
6. Бір әкімшілік құқық бұзушылық үшін бір негізгі не негізгі және қосымша әкімшілік жазалардың тағайындалуы мүмкін.
41-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық үшін жауаптылықты жеңілдететін мән-жайлар
1. Мыналар әкімшілік құқық бұзушылық үшін жауаптылықты жеңілдететін мән-жайлар болып танылады:
1) әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кінәлі адамның өкінуі;
2) әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кінәлі адамның құқық бұзушылықтың зиянды зардаптарын болдырмауы, залалды өз еркімен өтеуі немесе келтірілген зиянды жоюы;
3) әкімшілік құқық бұзушылықты күшті жан толқынысының әсерімен не жеке басының немесе отбасының ауыр жағдайлары салдарынан жасау;
4) әкімшілік құқық бұзушылықты кәмелетке толмаған адамның жасауы;
5) әкімшілік құқық бұзушылықты жүкті әйелдің немесе үш жасқа дейінгі баласы бар әйелдің жасауы;
6) әкімшілік құқық бұзушылықты егер адам өз іс-әрекеттерін (әрекетсіздігін) басқара алса, күш тағайындау немесе психикалық мәжбүрлеу нәтижесінде жасау;
7) әкімшілік құқық бұзушылықты қажетті қорғанудың заңдылығы шарттарын бұзу, құқыққа қарсы қол сұғушылық жасаған адамды ұстау, бұйрықты немесе өкімді орындау кезінде жасау;
8) әкімшілік құқық бұзушылықты алғаш рет абайсызда жасау.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарайтын судья, орган (лауазымды адам) осы баптың бірінші бөлігінде аталмаған мән-жайларды да жеңілдететін мән-жайлар деп тануы мүмкін.

1. Административное взыскание за административное правонарушение назначается в пределах, предусмотренных в статье особенной части настоящего Кодекса за данное административное правонарушение, в точном соответствии с положениями настоящего Кодекса.
2. Административное взыскание должно быть справедливым, соответствующим характеру правонарушения, обстоятельствам его совершения, личности правонарушителя.
3. При наложении административного взыскания на физическое лицо учитываются характер совершенного административного правонарушения, личность виновного, в том числе его поведение до и после совершения правонарушения, имущественное положение, обстоятельства, смягчающие и отягчающие ответственность.
4. При наложении административного взыскания на юридическое лицо учитывается характер административного правонарушения, статус, имущественное положение, обстоятельства, смягчающие и отягчающие ответственность.
5. Наложение административного взыскания не освобождает лицо от исполнения обязанности, за неисполнение которой было назначено указанное взыскание, устранения допущенных нарушений и возмещения ущерба.
6. За одно административное правонарушение может быть назначено одно основное либо основное и дополнительное (дополнительные) административные взыскания.
Статья 41. Обстоятельства, смягчающие ответственность за административное правонарушение
1. Обстоятельствами, смягчающими ответственность за административное правонарушение, признаются:
1) раскаяние лица, совершившего административное правонарушение;
2) предотвращение лицом, совершившим административное правонарушение вредных последствий правонарушения, добровольное возмещение ущерба или устранение причиненного вреда;
3) совершение административного правонарушения под влиянием сильного душевного волнения либо при стечении тяжелых личных или семейных обстоятельств;
4) совершение административного правонарушения несовершеннолетним;
5) совершение административного правонарушения беременной женщиной или женщиной, имеющей ребенка в возрасте до трех лет;
6) совершение административного правонарушения в результате физического или психического принуждения, если лицо сохранило возможность руководить своими действиями;
7) совершение административного правонарушения при нарушении условий правомерности необходимой обороны, задержании лица, совершившего противоправное посягательство, исполнении приказа или распоряжения;
8) совершение административного правонарушения впервые по неосторожности.
2. Судья, орган (должностное лицо), рассматривающий дело об административном правонарушении, может признать смягчающими и обстоятельства, не указанные в части первой настоящей статьи.

42-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық үшін жауаптылықты ауырлататын мән-жайлар
Мыналар әкімшілік құқық бұзушылық үшін жауаптылықты ауырлататын мән-жайлар деп танылады:
1) құқыққа қарсы мінез-құлықты, тоқтату туралы оған уәкілетті адамдардың талап етуіне қарамастан оны жалғастыра беру;
2) бұрын жасаған әкімшілік құқық бұзушылығы үшін әкімшілік жазалауға ұшыратылған, ол бойынша осы Кодекстің 45-бабында көзделген мерзімі бітпеген адамның біртекті әкімшілік құқық бұзушылықты бір жыл ішінде қайталап жасауы;
3) кәмелетке толмағандарды не кінәлі адамның біле тұра ауыр психикалық аурумен ауыратын адамдарды әкімшілік құқық бұзушылық жасауға тартуы;
4) ұлттық, нәсілдік және діни жек көрушілік немесе жауласушылық себебі бойынша, басқа адамдардың заңды әрекеті үшін кек алу, сондай-ақ басқа құқық бұзушылықты жасыру немесе оның жасалуын жеңілдету мақсатында әкімшілік құқық бұзушылық жасау;
5) адамға немесе оның жақындарына қатысты белгілі бір адамның өзінің қызметтік, кәсіптік немесе қоғамдық борышын орындауына байланысты әкімшілік құқық бұзушылық жасау;
6) кінәлі адамның біле тұра жүкті әйелдерге қатысты, сондай-ақ он төрт жасқа толмаған жас балаға, басқа да қорғансыз немесе дәрменсіз адамға не кінәліге тәуелді адамға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық жасау;
7) адамдар тобының әкімшілік құқық бұзушылық жасауы;
8) табиғи апат жағдайында немесе басқа да төтенше жағдайлар кезінде әкімшілік құқық бұзушылық жасау;
9) маскүнемдік, нашақорлық немесе уытқұмарлық масаю күйінде әкімшілік құқық бұзушылық жасау. Әкімшілік жаза тағайындайтын судья, орган (лауазымды адам) әкімшілік құқық бұзушылықтың сипатына қарай оны жауаптылықты ауырлататын мән-жай деп танымауы мүмкін.
2. Егер осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген мән-жай осы Кодекстің Ерекше бөлімінің тиісті бабында құқық бұзушылық белгісі ретінде көзделсе, ол қайтадан әкімшілік құқық бұзушылық үшін жауаптылықты ауырлататын мән-жай ретінде ескерілмейді.
3. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарайтын судья, орган (лауазымды адам) осы баптың бірінші бөлігінде аталмаған мән-жайларды ауырлататын мән-жайлар деп тани алмайды.
43-бап. Бірнеше әкімшілік құқық бұзушылық жасалған кезде әкімшілік жазалар тағайындау
1. Бір адам екі немесе одан да көп әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кезде әрбір құқық бұзушылық үшін жеке-жеке әкімшілік жаза тағайындалады.

Статья 42. Обстоятельства, отягчающие ответственность за административные правонарушения
1. Обстоятельствами, отягчающими ответственность за административные правонарушения, признаются:
1) продолжение противоправного поведения, несмотря на требование о его прекращении;
2) повторное в течение года совершение однородного административного правонарушения, за которое лицо уже подвергалось административному взысканию, по которому не истек срок, предусмотренный статьей 45 настоящего Кодекса;
3) вовлечение к совершению административного правонарушения несовершеннолетнего либо лиц, которые заведомо для виновного страдают тяжелым психическим расстройством;
4) совершение административного правонарушения по мотиву национальной, расовой и религиозной ненависти или вражды, из мести за правомерные действия других лиц, а также с целью скрыть другое правонарушение или облегчить его совершение;
5) совершение административного правонарушения в отношении лица или его близких в связи с выполнением данным лицом своего служебного, профессионального или общественного долга;
6) совершение административного правонарушения в отношении женщины, заведомо для виновного находящейся в состоянии беременности, а также в отношении малолетнего, не достигшего четырнадцати лет, другого беззащитного или беспомощного лица либо лица, находящегося в зависимости от виновного;
7) совершение административного правонарушения группой лиц;
8) совершение административного правонарушения в условиях стихийного бедствия или при других чрезвычайных обстоятельствах;
9) совершение административного правонарушения в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения. Судья, орган (должностное лицо), назначающие административное взыскание, в зависимости от характера административного правонарушения могут не признать данное обстоятельство отягчающим.
2. Если обстоятельство, указанное в части первой настоящей статьи, предусмотрено соответствующей статьей Особенной части настоящего Кодекса в качестве признака правонарушения, оно не может повторно учитываться как обстоятельство, отягчающее ответственность за административное правонарушение.
3. Судья, орган (должностное лицо), рассматривающий дело об административном правонарушении, не может признать отягчающими обстоятельства, не указанные в части первой настоящей статьи.
Статья 43. Наложение административных взысканий при совершении нескольких административных правонарушений
1. При совершении одним лицом двух или более административных правонарушений административное взыскание назначается за каждое правонарушение в отдельности, за исключением случаев, предусмотренных частью второй настоящей статьи.

2. Егер адам бірнеше әкімшілік құқық бұзушылық жасап, ол істерді бір судья, орган (лауазымды адам) қараса, бұл адамға белгілі бір түрдегі жазалар қолданылған жағдайда, жазаның түпкілікті мөлшерін жазаның осы түрі үшін осы Кодексте белгіленген үш еселенген ең жоғарғы шегінен асыруға болмайды. Әкімшілік қамауға алудың ең ұзақ мерзімі мұндай жағдайларда - отыз тәуліктен, ал төтенше жағдай режимінің талаптарын бұзғаны үшін қолданылатын әкімшілік қамауға алу қырық бес тәуліктен аспауға тиіс.
3. Егер әкімшілік айыппұлдар заң актілерінде белгіленген салық міндеттемелерінің орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған сомасының процентімен көрсетілген жағдайда, оларды бірнеше әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін тағайындаған кезде, айыппұл әрбір әкімшілік құқық бұзушылық үшін бөлек өндіріліп алынады.
44-бап. Әкімшілік жаза мерзімдерін есептеу
Жеке адамға немесе заңды тұлғаға берілген арнаулы құқықтан айыру, сондай-ақ лицензиядан (арнаулы рұқсаттан, біліктілік аттестатынан (куәліктен) айыру немесе оның қолданылуын қызметтің белгілі бір түріне не белгілі бір іс-әрекеттерді жасауға тоқтата тұру мерзімі - жылдармен, айлармен немесе күнтізбелік күндермен есептеледі.
45-бап. Адам әкімшілік жазаға тартылды деп есептелетін мерзім
1. Әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза қолданылған адам әкімшілік жаза тағайындау туралы қаулының орындалуы аяқталған күннен бастап бір жылдың ішінде осы жазаға тартылды деп есептеледі.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық үшін айыппұл түрінде әкімшілік жаза қолданылған адам әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы орындалған күнге дейін, егер айыппұл әкімшілік айыппұл қолдану туралы қаулы заңды күшіне енген күннен бастап отыз күннен кешіктірмей не оны төлеуді кейінге қалдыру мерзімі аяқталған күннен бастап төленсе, осы жазаға тартылды деп есептеледі.
46-бап. Соттың, органдардың (лауазымды адамдардың) осы құқық бұзушылық үшін көзделген жазадан гөрі неғұрлым жеңіл әкімшілік жаза қолдануы
1. Әрекеттің мақсаттары мен себептеріне, айыпкердің рөліне, оның құқық бұзушылық жасау кезіндегі немесе одан кейінгі мінез-құлқына байланысты ерекше мән-жайлар және әрекеттің қоғамдық қауіптілігі дәрежесін едәуір азайтатын басқа да мән-жайлар болған кезде, жаза осы Кодекстің Ерекше бөлімінің тиісті бабында көзделген ең төменгі шектен төмен қолданылуы мүмкін, не сот жазаның осы бапта көзделгеннен неғұрлым жеңіл түрін тағайындауы мүмкін.

2. Если лицо совершило несколько административных правонарушений, которые рассматриваются одним и тем же судьей, органом (должностным лицом), то в случае наложения на это лицо взысканий одного и того же вида окончательный размер взыскания не может превышать трехкратного максимального предела, установленного настоящим Кодексом для данного вида взыскания. Максимальный срок административного ареста в таких случаях не может превышать тридцати суток, а административного ареста, накладываемого за нарушение требований режима чрезвычайного положения, - сорока пяти суток.
3. В случае, если административные штрафы выражены в процентах от суммы неисполненного или исполненного ненадлежащим образом налогового обязательства, установленного законодательными актами, при назначении их за совершение нескольких административных правонарушений, штраф взыскивается за каждое административное правонарушение отдельно.
Статья 44. Исчисление сроков административного взыскания
Срок административного ареста исчисляется сутками, а лишения специального права, предоставленного физическому или юридическому лицу, а также лишения лицензии (специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) или приостановления ее действия на определенный вид деятельности либо совершение определенных действий - годами, месяцами или календарными днями.
Статья 45. Срок, в течение которого лицо считается подвергнутым административному взысканию
1. Лицо, в отношении которого наложено административное взыскание за административное правонарушение, считается подвергнутым данному взысканию в течение года со дня окончания исполнения постановления о назначении административного взыскания.
2. Лицо, на которое наложено административное взыскание за административное правонарушение в виде штрафа, считается подвергнутым данному взысканию до дня исполнения постановления о наложении административного взыскания, если штраф уплачен не позднее тридцати дней со дня вступления постановления о наложении административного штрафа в законную силу либо со дня истечения срока отсрочки его уплаты.
Статья 46. Наложение судом, органами (должностными лицами)более мягкого административного взыскания, чем предусмотрено за данное правонарушение
1. При наличии исключительных обстоятельств, связанных с целями и мотивами деяния, ролью виновного, его поведением во время или после совершения правонарушения, и других обстоятельств, существенно уменьшающих степень общественной опасности деяния, взыскание может быть наложено ниже низшего предела, предусмотренного соответствующей статьей Особенной части настоящего Кодекса, либо суд, орган (должностное лицо) может назначить более мягкий вид взыскания, чем предусмотрено этой статье.

2. Жазаны жеңілдететін жекелеген мән-жайлар да, сондай мән-жайлар жиынтығы да ерекше мән-жай деп танылуы мүмкін.
7-тарау. Әкімшілік жауаптылықтан және әкімшілік
жазалаудан босату
47-бап. Іс-әрекетімен өкінгендігін білдіруіне байланысты әкімшілік жауаптылықтан босату
Әкімшілік құқық бұзушылықты бірінші рет жасаған адамды, егер бұл адам құқық бұзушылық жасағаннан кейін келтірілген залалды өз еркімен өтесе немесе құқық бұзушылықпен келтірілген залалды өзге де жолмен ретке келтірсе, судья, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға уәкілетті орган (лауазымды адам) әкімшілік жауаптылықтан босатуы мүмкін.
48-бап. Құқық бұзушылық елеусіз болған жағдайда әкімшілік жауаптылықтан босату
Әкімшілік құқық бұзушылықпен келтірілген зиян елеусіз болған жағдайда судья, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға уәкілетті орган (лауазымды адам) әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адамды, ауызша ескерту жасаумен шектеліп, әкімшілік жауаптылықтан босата алады.
Ескерту. Әкімшілік құқық бұзушылықтың елеусіздігі - бұл басқа мән-жайлармен қатар осы Кодекстің Ерекше бөлімінің баптарында көзделген санкцияның әкімшілік құқық бұзушылықпен келтірілген зиянның мөлшерінен асып кететіндігі немесе айыппұл сомасы бір айлық есептік көрсеткіштен аспағанда немесе әрекет әкімшілік құқық бұзушылық белгілерін шартты түрде қамтитындығы, алайда елеусіз болғандықтан қоғамдық қауіп туғызбайтындығы ескерілетін жағдайлар.
49-бап. Ескіру мерзімінің өтуіне байланысты әкімшілік жауаптылықтан босату
1. Адам әкімшілік құқық бұзушылық жасалған күннен бастап екі ай өткеннен кейін, ал қоршаған ортаны қорғау саласында әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін - оны жасаған күннен бастап алты ай өткеннен кейін, осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, әкімшілік жауаптылыққа тартылуға тиіс емес.
2. Жеке тұлға әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы құқық бұзушылықтар, салық салу, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамтамасыз ету туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасы, табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар мен монополияға қарсы заңнамасы саласында құқық бұзушылық жасағаны үшін оны жасаған күннен бастап бір жыл өткеннен кейін әкімшілік жауаптылыққа тартылуға тиіс емес, ал заңды тұлға (оның ішінде дара кәсіпкер) әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін оны жасаған күннен бастап үш жыл өткеннен кейін, ал салық салу, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамтамасыз ету туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасы, табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар мен монополияға қарсы заңнама саласында құқық бұзушылық жасағаны үшін оны жасаған күннен бастап бес жыл өткеннен кейін әкімшілік жауаптылыққа тартылуға тиіс емес

2. Исключительными могут быть признаны судом, органом (должностным лицом) как отдельные смягчающие обстоятельства, так и совокупность таких обстоятельств.
Глава 7. Освобождение от административной ответственности
и административного взыскания
Статья 47. Освобождение от административной ответственности в связи с деятельным раскаянием
Лицо, впервые совершившее административное правонарушение, может быть освобождено судьей, органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях, от административной ответственности, если это лицо после совершения правонарушения добровольно возместило причиненный ущерб или иным образом загладило причиненный правонарушением вред.
Статья 48. Освобождение от административной ответственности при малозначительности правонарушения
При малозначительности вреда, причиненного административным правонарушением, судья, орган (должностное лицо), уполномоченный рассматривать дела об административных правонарушениях, может освободить лицо, совершившее административное правонарушение, от административной ответственности, ограничившись устным замечанием.
Примечание. Малозначительность административного правонарушения - это случаи, когда наряду с другими обстоятельствами учитывается то, что санкция, предусмотренная в статьях особенной части настоящего Кодекса, превышает размер причиненного административным правонарушением вреда, или сумма штрафа не превышает одного месячного расчетного показателя, или деяние формально содержит признаки административного правонарушения, однако не представляет общественной опасности в связи с малозначительностью.
Статья 49. Освобождение от административной ответственности в связи с истечением срока давности
1. Лицо не подлежит привлечению к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня совершения административного правонарушения, а за совершение административного правонарушения в области охраны окружающей среды - по истечении шести месяцев со дня его совершения, кроме случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
2. Физическое лицо не подлежит привлечению к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения, а также правонарушения в области защиты гоударственных секретов, в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, естественных монополиях и регулируемых рынках и антимонопольного законодательства по истечении одного года со дня его совершения, а юридическое лицо (в том числе индивидуальный предприниматель) не подлежит привлечению к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения по истечении трех лет со дня его совершения, а за правонарушение в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, естественных монополиях и регулируемых рынках и антимонопольного законодательства - по истечении пяти лет со дня его совершения.

3. Созылып кеткен әкімшілік құқық бұзушылық кезінде, сондай-ақ қаржы мен бюджет саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық жасалған кезде адам әкімшілік құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екі ай өткеннен кейін әкімшілік жауаптылыққа тартылуға тиіс емес.
4. Осы баптың бірінші және үшінші бөліктерінің ережелері әкімшілік құқық бұзушылық қылмыстың жасалуына септігін тигізген және бұл туралы қылмыстық істі тергеу немесе сотта қарау барысында мәлім болған жағдайларға қолданылмайды. Сот Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексінің 387-бабының бірінші бөлігінде көзделген тәртіппен мұндай құқық бұзушылыққа кінәлі адамға, егер әкімшілік құқық бұзушылық жасалған кезден бастап бір жылдан аспайтын уақыт өткен болса, әкімшілік жаза қолдануға құқылы.
5. Әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза тағайындау мерзімінің барысы істі сот инстанцияларына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті мемлекеттік органның лауазымды адамына жіберген кезден, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасауға уәкілетті лауазымды тұлға әкімшілік тергеу жүргізу туралы шешім қабылдаған уақыттан бастап тоқтатыла тұрады.
Бұл мерзімдерді есептеу әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қозғауға уәкілетті органға (лауазымды адамға) кемшіліктерді жою үшін іс қайтарылған жағдайларда, қайтадан басталады.
6. Құқық бұзушының іс-әрекетінде әкімшілік құқық бұзушылық белгілері болған кезде қылмыстық іс қозғаудан бас тартылған не қылмыстық іс қысқартылған жағдайда адам қылмыстық іс қозғаудан бас тартылған не оны қысқарту туралы шешім қабылданған күннен бастап үш айдан кешіктірілмей әкімшілік жауаптылыққа тартылуы мүмкін.
7. Судьяның немесе уәкілетті органның әкімшілік іс жүргізуді тоқтату туралы қаулысы осы баптың бірінші бөлігінде көзделген мерзімге қарамастан, ол заңды күшіне енген күнінен бастап бір жыл ішінде прокурордың наразылығы бойынша қайта қаралуы мүмкін.
Ескерту. Осы Кодекстің Ерекше бөлімінің бабында көзделген белгілі бір әрекеттің бірыңғай құрамының үздіксіз жүзеге асырылуымен сипатталатын және оны анықтаған кезде аяқталмаған құқық бұзушылық созылып кеткен құқық бұзушылық деп танылады.
50-бап. Әкімшілік жауаптылықтан және әкімшілік жазадан рақымшылық жасау актісі негізінде босату
1. Әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адам әкімшілік жауаптылықтан немесе тағайындалған әкімшілік жазадан рақымшылық жасау актісі негізінде, егер ол әкімшілік жаза қолдануды жоятын болса, босатылуы мүмкін.

3. При длящемся административном правонарушении, а также при совершении административного правонарушения в области финансов и бюджета, посягающего на охраняемые законом интересы общества и государства, лицо не подлежит привлечению к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного правонарушения.
4. Положения частей первой и третьей настоящей статьи не распространяются на случаи, когда административное правонарушение способствовало совершению преступления и об этом стало известно в ходе расследования или судебного рассмотрения уголовного дела. Суд вправе в порядке, предусмотренном частью первой статьи 387 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, наложить на лицо, виновное в таком правонарушении, административное взыскание, если с момента совершения административного правонарушения прошло не более одного года.
5. Течение срока наложения административного взыскания за административное правонарушение приостанавливается с момента направления дела в судебные инстанции или должностному лицу государственного органа, уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях, а также принятия должностным лицом, уполномоченным составлять протокол об административном правонарушении, решения о проведении административного расследования.
Исчисление этих сроков возобновляется в случаях возвращения дела органу (должностному лицу), уполномоченному возбуждать дела об административных правонарушениях, для устранения недостатков.
6. В случае отказа в возбуждении уголовного дела либо прекращения уголовного дела при наличии в действиях нарушителя признаков административного правонарушения лицо может быть привлечено к административной ответственности не позднее трех месяцев со дня принятия решения об отказе в возбуждении уголовного дела либо о его прекращении.
7. Постановление судьи или уполномоченного органа о прекращении административного производства вне зависимости от срока, предусмотренного в части первой настоящей статьи, может быть пересмотрено по протесту прокурора в течение года со дня вступления его в законную силу.
Примечание. Длящимся признается правонарушение, которое характеризуется непрерывным осуществлением единого состава определенного деяния, предусмотренного статьей Особенной части настоящего Кодекса, и не завершено к моменту его обнаружения.
Статья 50. Освобождение от административной ответственности и административного взыскания на основании акта амнистии
1. Лицо, совершившее административное правонарушение, может быть освобождено от административной ответственности или наложенного административного взыскания на основании акта амнистии, если он устраняет применение административного взыскания.

2. Рақымшылық жасау туралы актіні Қазақстан Республикасының Парламенті жеке белгілі емес адамдар тобына қатысты шығарады.
51-бап. Жағдайдың өзгеруіне, науқастануға байланысты әкімшілік жауаптылықтан босату
Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар әрекет жасаған адам жағдайдың өзгеруіне, нәтижесінде олар жасаған әрекет құқық бұзушылық болып танылмайтын болса, сондай-ақ әкімшілік жазаны орындауға кедергі келтіретін науқасына байланысты әкімшілік жауаптылықтан босатылуы мүмкін.
52-бап. Тараптардың бітімгершілікке келуіне байланысты әкімшілік жауаптылықтан босату
1. Осы Кодекстің 9-тарауында, сондай-ақ 195 (үшінші бөлігі), 420, 555-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жәбірленушінің өтініші бойынша ғана қозғалады және ол әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адаммен бітімгершілікке келгеннен кейін тоқтатылуға жатады.
2. Бітімгершілікке келу жәбірленуші мен әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адам қол қойған жазбаша келісім негізінде жүзеге асырылады.
53-бап. Қамау түріндегі жазаны өтеуден мерзімінен бұрын босату
1. Қамау түріндегі жазасын өтеп жүрген және сот тағайындаған жазаны толық өтеуді қажет етпейтін адамды сот құқықты мойындайтын мінез-құлқы, әкімшілік құқық бұзушылықтан келтірген залалын өтеу жөнінде шаралар қолданғаны үшін оны өтеуден мерзімінен бұрын босатуы мүмкін. Бұл ретте ол адам қосымша әкімшілік жаза түрін орындаудан толық немесе ішінара босатылуы мүмкін.
2. Мерзімінен бұрын босату адам тағайындалған қамау мерзімінің кемінде жартысын өтегеннен кейін ғана қолданылуы мүмкін. Қамау мерзімін нақты өтеу мерзімі екі күннен кем болмауы керек.
3. Қамауды өтеу кезеңінде қасақана қылмыс немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасаған, сондай-ақ бұрын мерзімінен бұрын босатылған адамға мерзімінен бұрын босату қолданылмайды.
8-тарау. Кәмелетке толмағандардың әкімшілік жауаптылығы
54-бап. Кәмелетке толмағандардың әкімшілік жауаптылығы
1. Әкімшілік құқық бұзушылық жасалған кезде он алты жасқа толған, бірақ он сегіз жасқа толмаған адамдар осы тараудың күші қолданылатын кәмелетке толмағандар деп танылады.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кәмелетке толмағандарға әкімшілік жаза тағайындалуы мүмкін не оларға тәрбиелік ықпал етудің мәжбүрлеу шаралары қолданылуы мүмкін.
55-бап. Кәмелетке толмағандарға әкімшілік жазалар қолданудың ерекшеліктері

2. Акт об амнистии издается Парламентом Республики Казахстан в отношении индивидуально не определенного круга лиц.
Статья 51. Освобождение от административной ответственности в связи с изменением обстановки, болезнью
Лицо, совершившее деяние, содержащее признаки административного правонарушения, может быть освобождено от административной ответственности вследствие изменения обстановки, вследствие которой совершенное им деяние перестало признаваться правонарушением, а также болезни, препятствующей исполнению административного взыскания.
Статья 52. Освобождение от административной ответственности в связи с примирением сторон
1. Дела об административных правонарушениях, предусмотренных главой 9, а также статьями 195 (частью третьей), 420, 555 настоящего Кодекса, возбуждаются не иначе как по заявлению потерпевшего и подлежат прекращению за примирением его с лицом, совершившим административное правонарушение.
2. Примирение осуществляется на основе письменного соглашения, подписанного потерпевшим и лицом, совершившим административное правонарушение.
Статья 53. Досрочное освобождение от отбывания административного взыскания в виде ареста
1. Лицо, отбывающее административное взыскание в виде ареста за правопослушное поведение, принятие мер по возмещению ущерба, причиненного административным правонарушением, и не нуждающееся в полном отбытии назначенного судом ареста, может быть судом освобождено досрочно от его отбывания. При этом лицо может быть полностью или частично освобождено от исполнения дополнительного вида административного взыскания.
2. Досрочное освобождение может быть применено только после фактического отбытия лицом не менее половины назначенного срока ареста. Фактически отбытый лицом срок ареста не может быть менее двух дней.
3. Досрочное освобождение не применяется к лицу, совершившему в период отбывания ареста умышленное преступление иди административное правонарушение, а также лицу, ранее досрочно освобождавшемуся.
Глава 8. Административная ответственность
несовершеннолетних
Статья 54. Административная ответственность несовершеннолетних
1. Несовершеннолетними, на которых распространяется действие настоящей главы, признаются лица, которым ко времени совершения административного правонарушения исполнилось шестнадцать, но не исполнилось восемнадцати лет.
2. На несовершеннолетнего, совершившего административное правонарушение, может быть назначено административное взыскание либо к нему могут быть применены принудительные меры воспитательного воздействия.
Статья 55. Особенности применения административных взысканий к несовершеннолетним

1. Кәмелетке толмаған адамға тағайындалатын әкімшілік айыппұлдың мөлшері осы Кодекстің ерекше бөлімінің бабында көзделген айыппұл мөлшеріне қарамастан, он айлық есептік көрсеткіштен аспауға тиіс.
Айыппұл кәмелетке толмаған адамда бар мүліктің есебінен төленеді. Кәмелетке толмаған адамның айыппұл төлеуге жеткілікті мүлкі болмаған жағдайда, айыппұл ата-анасына немесе олардың орнындағы адамдарға тағайындалады.
2. Арнаулы құқықтан айыру кәмелетке толмағандарға бір жылдан аспайтын мерзімге тағайындалуы мүмкін.
3. Әкімшілік жазалардың басқа да түрлері (әкімшілік қамауға алуды қоспағанда), сондай-ақ осы Кодекстің 25 және 37-баптарында аталған әкімшілік-құқықтық ықпал ету шаралары әкімшілік құқық бұзушылық жасауда кінәлі кәмелетке толмағандарға жалпы негіздерде қолданылады.
56-бап. Кәмелетке толмаған адамға әкімшілік жаза қолдану
1. Осы Кодекстің 41 және 42-баптарында көзделген мән-жайлардан басқа, кәмелетке толмаған адамға әкімшілік жаза тағайындаған кезде оның өмір сүру және тәрбиелену жағдайлары, психикалық даму деңгейі, жеке басының өзге де ерекшеліктері, сондай-ақ оған жасы үлкен адамдардың әсер етуі ескеріледі.
2. Кәмелетке толмаған жас басқа да жеңілдететін және ауырлататын мән-жайлармен жиынтықта жеңілдететін мән-жай ретінде ескеріледі.
57-бап. Кәмелетке толмағандарды әкімшілік жауаптылықтан және әкімшілік жазадан босату
Әкімшілік құқық бұзушылықты бірінші рет жасаған кәмелетке толмаған адамды сот, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға уәкілетті орган (лауазымды адам) оған заңдарда көзделген тәрбиелік ықпал ету шараларын қолдана отырып, әкімшілік жауаптылықтан немесе тағайындалған әкімшілік жазаны орындаудан босатуы мүмкін.
58-бап. Тәрбиелік ықпал ету шаралары
1. Кәмелетке толмаған адамға тәрбиелік ықпал етудің мынадай шаралары тағайындалуы мүмкін:
1) заңды түсіндіру;
2) ата-аналарының немесе олардың орнындағы адамдардың, не мамандандырылған мемлекеттік органның қадағалауына беру;
3) келтірген зиянды реттестіру міндетін жүктеу;
4) бос уақытын шектеу және кәмелетке толмаған адамның мінез-құлқына ерекше талаптар белгілеу.
2. Заңнамада тәрбиелік ықпал етудің өзге де шаралары көзделуі мүмкін.
3. Кәмелетке толмаған адамға бір мезгілде тәрбиелік ықпал етудің бірнеше шаралары тағайындалуы мүмкін.
59-бап. Тәрбиелік ықпал ету шараларының мазмұны
1. Заңды түсіндіру кәмелетке толмаған адамға оның әрекетімен келтірілген зиянды және осы Кодексте көзделген құқық бұзушылықтарды қайталап жасаудың заңдық салдарын түсіндіруден тұрады.

1. Размер административного штрафа, налагаемого на несовершеннолетнего не может превышать десять месячных расчетных показателей независимо от размера штрафа, предусмотренного статьей особенной части настоящего Кодекса.
Штраф уплачивается за счет имеющегося у несовершеннолетнего имущества. При отсутствии у несовершеннолетнего имущества, достаточного для уплаты штрафа, штраф налагается на родителей или лиц их заменяющих.
2. Лишение специального права может назначаться на несовершеннолетних на срок не более одного года.
3. Другие виды административных взысканий (за исключением административного ареста), а также меры административно-правового воздействия, указанные в статьях 25 и 37 настоящего Кодекса, применяются к несовершеннолетним, виновным в совершении административного правонарушения, на общих основаниях.
Статья 56. Наложение административного взыскания в отношении несовершеннолетнего
1. При назначении административного взыскания на несовершеннолетнего, кроме обстоятельств, предусмотренных статьями 41 и 42 настоящего Кодекса, учитываются условия его жизни и воспитания, уровень психического развития, иные особенности личности, а также влияние на него старших по возрасту лиц.
2. Несовершеннолетний возраст как смягчающее обстоятельство учитывается в совокупности с другими смягчающими и отягчающими обстоятельствами.
Статья 57. Освобождение несовершеннолетних от административной ответственности и административного взыскания
Несовершеннолетний, впервые совершивший административное правонарушение, может быть освобожден судом, органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях, от административной ответственности или от исполнения назначенного административного взыскания с применением к нему мер воспитательного воздействия, предусмотренных законодательством.
Статья 58. Меры воспитательного воздействия
1. Несовершеннолетнему могут быть назначены следующие меры воспитательного воздействия:
1) разъяснение закона;
2) передача под надзор родителей или лиц, их заменяющих, либо специализированного государственного органа;
3) возложение обязанности загладить причиненный вред;
4) ограничение досуга и установление особых требований к поведению несовершеннолетнего.
2. Законодательством могут быть предусмотрены и иные меры воспитательного воздействия.
3. Несовершеннолетнему может быть назначено одновременно несколько мер воспитательного воздействия.
Статья 59. Содержание мер воспитательного воздействия
1. Разъяснение закона состоит в разъяснении несовершеннолетнему вреда, причиненного его деянием, и юридических последствий повторного совершения правонарушений, предусмотренных настоящим Кодексом.

2. Қадағалауға беру ата-аналарға немесе олардың орнындағы адамдарға, не мамандандырылған мемлекеттік органға кәмелетке толмаған адамға тәрбиелік ықпал ету және оның мінез-құлқына бақылау жасау жөніндегі міндеттерді жүктеуден тұрады.
3. Келтірілген зиянды жөнге келтіру міндеті кәмелетке толмаған адамның мүліктік жағдайы мен тиісті еңбек дағдыларының болуы ескеріле отырып жүктеледі.
4. Бос уақытын шектеу және кәмелетке толмаған адамның мінез-құлқына ерекше талаптар белгілеу белгілі бір орындарға баруға, бос уақытын өткізудің белгілі бір нысандарын, оның ішінде көлік құралдарын пайдалануға, тәуліктің белгілі бір уақытынан кейін үйден тыс жерлерде болуға, кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияның рұқсатынсыз басқа жерлерге кетуге тыйым салуды көздеуі мүмкін. Кәмелетке толмаған адамға оқуды аяқтау не кәмелетке толмағандардың құқығын қорғау жөніндегі комиссияның көмегімен жұмысқа тұру талабы да қойылуы мүмкін. Бұл тізбе осымен шектелмейді.
60-бап. Ескіру мерзімдері
1. Осы Кодекстің 48-бабында көзделген ескіру мерзімдерінің кәмелетке толмағандарды әкімшілік жауаптылықтан немесе әкімшілік жазаны орындаудан босату кезінде жартысы қысқартылады.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық үшін айыппұл түрінде әкімшілік жаза қолданылған кәмелетке толмағандар әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы орындалған күнге дейін, егер айыппұл әкімшілік айыппұл қолдану туралы қаулы заңды күшіне енген күннен бастап отыз күннен кешіктірмей не оны төлеуді кейінге қалдыру мерзімі аяқталған күннен бастап төленсе, осы жазаға ұшырады деп есептеледі.
61-бап. Кәмелетке толмаған адам әкімшілік жазаға ұшырады деп есептелетін мерзім
Өзіне әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза тағайындалған кәмелетке толмаған адам осындай жазаға әкімшілік жаза тағайындау туралы қаулының орындалуы аяқталған күннен бастап алты айдың ішінде ұшырады деп есептеледі.
Ерекше бөлім 9-тарау. Жеке адамға қол сұғатын әкімшілік құқық
бұзушылық
62-бап. Ұрып-соғу
Тән ауруына ұшырататын, бірақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 105-бабында көзделген зардаптарға әкеп соқпаған ұрып-соғу немесе өзге де күш қолдану әрекеттерін жасау, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не он тәулікке дейін қамауға әкеп соғады.
63-бап. Денсаулыққа абайсызда орташа ауырлықтағы зиян келтіру
Денсаулыққа абайсызда орташа ауырлықтағы зиян келтіру, егер осы іс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Передача под надзор состоит в возложении на родителей или лиц, их заменяющих, либо на специализированный государственный орган обязанности по воспитательному воздействию на несовершеннолетнего и контролю за его поведением.
3. Обязанность загладить причиненный вред возлагается с учетом имущественного положения несовершеннолетнего и наличия у него соответствующих трудовых навыков.
4. Ограничение досуга и установление особых требований к поведению несовершеннолетнего могут предусматривать запрет посещения определенных мест, использования определенных форм досуга, в том числе связанных с управлением транспортным средством, ограничения пребывания вне дома после определенного времени суток, выезда в другие местности без разрешения комиссии по защите прав несовершеннолетних. Несовершеннолетнему может быть предъявлено также требование закончить обучение либо трудоустроиться с помощью комиссии по защите прав несовершеннолетних. Настоящий перечень не является исчерпывающим.
Статья 60. Сроки давности
1. Сроки давности, предусмотренные статьей 48 настоящего Кодекса, при освобождении несовершеннолетних от административной ответственности или от исполнения административного взыскания сокращаются наполовину.
2. Несовершеннолетний, на которого наложено административное взыскание за административное правонарушение в виде штрафа, считается подвергнутым данному взысканию до дня исполнения постановления о наложении административного взыскания если штраф уплачен не позднее тридцати дней со дня вступления постановления о наложении административного штрафа в законную силу либо со дня истечения срока отсрочки его уплаты.
Статья 61. Срок, в течение которого несовершеннолетний считается подвергнутым административному взысканию
Несовершеннолетний, на которого назначено административное взыскание за административное правонарушение, считается подвергнутым данному взысканию в течение шести месяцев со дня окончания исполнения постановления о назначении административного взыскания.
Особенная часть
Глава 9. Административные правонарушения, посягающие
на личность
Статья 62. Побои
Нанесение побоев или совершение иных насильственных действий, причинивших физическую боль, но не повлекших последствий, предусмотренных статьей 105 Уголовного кодекса Республики Казахстан,-
влечет штраф в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей либо административный арест до десяти суток.
Статья 63. Причинение средней тяжести вреда здоровью по неосторожности
Причинение средней тяжести вреда здоровью по неосторожности, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.

64-бап. Соз ауруын жұқтыру
Өзінде соз ауруы бар екендігін білген адамның басқа адамға осы ауруды жұқтыруы, егер бұл іс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не он бес тәулікке дейін әкімшілік қамауға әкеп әкеп соғады.
65-бап. Отбасы-тұрмыстық қатынастар саласындағы құқыққа қарсы іс-әрекеттер
1. Құқық бұзушымен отбасы-тұрмыстық қарым-қатынастағы азаматтарға сыйламаушылық көрсетіліп, былапыт сөйлеу, қорлап тиісу, кемсіту, үй заттарына зақым келтіру және жеке тұрғын үй немесе пәтер шегінде жасалған олардың тыныштығын бұзатын басқа да әрекеттер, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің бірден үшке дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не он тәуліктен он бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
Ескерту: Отбасы-тұрмыстық қатынастар деп:
бірге тұратын немесе тұрған;
некеде тұрған;
бұрынғы ерлі-зайыптылар;
жақын туыс адамдардың арасындағы қатынастар түсініледі.
10-тарау. Азаматтардың құқығына қол сұғатын әкімшілік
құқық бұзушылық
66-бап. Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға кедергі келтіру
Лауазымды адамның Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын адамның Қазақстан азаматтығын алуына кедергі келтіретін заңсыз іс-әрекеттер жасауы, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен он беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
67-бап. Тіл туралы заңдарды бұзғаны үшін жауаптылық
Лауазымды адамның тіл білмеймін деген сылтаумен құжаттарды, сауал салуды, өтініштерді немесе шағымдарды қабылдаудан бас тартуы, сондай-ақ оларды мәні бойынша қарамауы, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
68-бап. Еркін жүріп-тұру және тұрғылықты жер таңдау құқығын шектеу
Жеке тұлғалардың еркін жүріп-тұру және тұрғылықты жер таңдау (Қазақстан Республикасының Үкіметі шек қоюы мүмкін шекаралық өңірлерді және жекелеген жерлерді қоспағанда) құқығын шектейтін лауазымды адамдардың іс-әрекеті не әрекетсіздігі, егер бұл қылмыс жасады деген айыптаумен байланысты болмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің екіден беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
69-бап. Жеке тұлғаға ақпарат беруден бас тарту, сол сияқты ақпараттық ресурстарға қол жеткізу құқығын заңсыз шектеу

Статья 64. Заражение венерической болезнью
Заражение другого лица венерической болезнью лицом, знавшим о наличии у него этой болезни, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей либо административный арест до пятнадцати суток.
Статья 65. Противоправные действия в сфере семейно-бытовых отношений
1. Нецензурная брань, оскорбительное приставание, унижение, повреждение предметов домашнего обихода и другие действия, выражающие неуважение к гражданам, состоящим с правонарушителем в семейно-бытовых отношениях, нарушающие их спокойствие, совершенные в пределах индивидуального жилого дома или квартиры, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф в размере от одного до трех месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до десяти суток.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от трех до пяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок от десяти до пятнадцати суток.
Примечание: Под семейно-бытовыми отношениями понимаются отношения между лицами:
проживающими или проживавшими совместно;
состоящими в браке;
бывшими супругами;
близкими родственниками.
Глава 10. Административные правонарушения, посягающие
на права граждан
Статья 66. Воспрепятствование получению гражданства Республики Казахстан
Совершение должностным лицом незаконных действий, препятствующих получению лицом, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, гражданства Казахстана, -
влечет штраф в размере от пяти до пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 67. Ответственность за нарушение законодательства о языках
Отказ должностного лица в принятии документов, запроса, заявления или жалобы, а также нерассмотрение их по существу, мотивированные незнанием языка, -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 68. Ограничение права свободного передвижения и выбора места жительства
Действие либо бездействие должностных лиц, ограничивающее право физических лиц на свободу передвижения и выбора места жительства (за исключением пограничных зон и отдельных местностей, в которых могут быть установлены ограничения Правительством Республики Казахстан), если это не связано с обвинением в совершении преступления, -
влечет штраф в размере от двух до пяти месячных расчетных показателей.
Статья 69. Отказ в предоставлении физическому лицу информации, а равно незаконное ограничение права на доступ к информационным ресурсам

1. Қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ, жалпылама ақпаратты, жеке тұлғаның құқықтары мен бостандықтарына тікелей қатысты құжаттарды және материалдарды беруден заңсыз бас тарту не жеке тұлғаға толық емес немесе көрінеу жалған ақпарат беру, сол сияқты жалпы жұрт қол жеткізетін ақпаратты шектеулі қол жеткізілетін ақпаратқа заңсыз түрде жатқызу, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ақпараттық ресурстарға қол жеткізу құқығын заңсыз шектеу -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екіден беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - бестен жиырма беске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Лауазымды адамның осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді жасауы, егер бұл әрекеттер жеке тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделеріне зиян келтірсе, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
70-бап. Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасын бұзу
Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасын:
1) жоғары оку орнына техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, азаматтарды уәкілетті орган белгілеген мәндес мамандықтар тізбесін сақтамай қысқартылған мерзіммен оқуға қабылдауы;
2) білім беру ұйымына уәкілетті орган белгілеген мерзімдерді сақтамай оқуға қабылдауы;
3) білім алушылар құрамына бірыңғай тестілеу не кешенді тестілеу нәтижесі бойынша уәкілетті орган белгілеген шекті деңгейден төмен балл жинаған адамдарды қабылдауы;
4) білім алушылар құрамына сыртқы, кешкі және экстрент нысанында алу рұқсат етілмейтін кәсіптер мен мамандықтар тізбесін бұзып қабылдауы;
5) дәріс сабақтарын оқытушы лауазымын атқаратын қызметкерлердің жүргізуі;
6) штаттық оқытушылар мен дәрежелі штаттық оқытушылар санының уәкілетті орган белгілеген нормадан төмен кезінде кафедраны құруы;
7) оқу пәндерінде уәкілетті орган белгілеген нормадан артық айырмашылық болған кезде білім алушыларды ауыстыру және қайта қабылдауы;

1. Неправомерный отказ в представлении общедоступной информации, документов и материалов, непосредственно затрагивающих права и свободы физического лица, либо предоставление физическому лицу неполной или заведомо ложной информации, а равно неправомерное отнесение общедоступной информации, документов и материалов без всяких на то оснований к информации с ограниченным доступом, не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на должностных лиц в размере от двух до пяти месячных расчетных показателей.
2. Незаконное ограничение права на доступ к информационным ресурсам -
влечет штраф на физических лиц в размере от двух до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пяти до двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства - от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Совершение должностным лицом деяний, предусмотренных частями первой и второй настоящей статьи, если эти деяния причинили вред правам и законным интересам физических лиц, -
влечет штраф в размере от десяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 70. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области образования
1. Нарушения законодательства Республики Казахстан в области образования, совершенные в виде:
1) зачисления в высшие учебные заведения по сокращенным формам обучения граждан, имеющих техническое и профессиональное, послесреднее образование с несоблюдением перечня родственных специальностей, установленного уполномоченным органом;
2) зачисления обучающихся в организации образования с несоблюдением сроков, установленных уполномоченным органом;
3) зачисления в число обучающихся лиц, с набранными баллами ниже порогового уровня, установленного уполномоченным органом, по результатам единого национального тестирования либо комплексного тестирования;
4) зачисления в число обучающихся с нарушением перечня профессий и специальностей, получение которых в заочной, вечерней и в форме экстерната не допускается;
5) ведения лекционных занятий сотрудниками занимающими должность преподавателя;
6) формирования кафедр при численности штатных преподавателей и остепененных штатных преподавателей ниже нормы, установленной уполномоченным органом;
7) перевода и восстановления обучающихся при наличии разницы в учебных дисциплинах, превышающей норму, установленную уполномоченным органом;

8) жоғары оқу орындарында профессорлық-оқытушылық құрамның және ғылыми қызметкерлердің бос лауазымдарына уәкілетті орган белгілеген конкурстық іріктеу өткізбей орналасуы түрінде бұзуы, -
лауазымды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, сол сияқты осы бап бойынша әкімшілік жауаптылыққа әкелген бұзушылықтарды белгіленген мерзімде жоймау, -
лауазымды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жүз жиырмадан жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Білім беру ұйымының қашықтықтан білім беру технологиясын оқу процесін ұйымдастырудың қажетті шарттарынсыз қолдану, атап айтқанда:
1) білім алушылар үшін оқу-әдістемелік және оқу-әкімшілік ақпараттарынан тұратын беттері бар білім беру Интернет-порталының;
2) телекоммуникациялық желіге шығатын (Интернет, спутниктік теледидар) жабдықтардың;
3) әртүрлі терминалдардың: мультимедиалық сыныптардың, электрондық оқу залдарының;
4) оку контентінің (жекеменшік және/немесе сатып алынған);
5) желілік оқу мультимедиа контентінің (жекеменшік және сатып алынған);
6) тиісті дайындықтан өткен профессорлық-оқытушылық, оқу-көмекші және техникалық персоналдардың;
7) жекеменшік контентін (локальдық және желілік) құру үшін мультимедиа зертханаларының;
8) желілік тестілеу кешендерінің;
9) оқытуды басқарудың желілік жүйелерінің болмауы;
лауазымды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, сол сияқты осы бап бойынша әкімшілік жауаптылыққа әкелген бұзушылықтарды белгіленген мерзімде жоймау, -
лауазымды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Берілетін білім беру қызметтерінің білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарының талаптарына сәйкес келмеуі -
лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрып, лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

8) замещения вакантных должностей профессорско-преподавательского состава и научных работников в высших учебных заведениях без проведения установленного уполномоченным органом порядка конкурсного отбора, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а равно неустранение в установленный срок нарушений, повлекших привлечение к административной ответственности по данной части -
влекут штраф на должностных лиц в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц в размере от ста двадцати до ста пятидесяти расчетных показателей.
3. Применение организацией образования дистанционных образовательных технологий обучения без необходимых на то условий организации учебного процесса, а именно отсутствие:
1) образовательного Интернет-портала со страницами, содержащими учебно-методическую и учебно-административную информацию для обучающихся;
2) оборудования, имеющего выход в телекоммуникационную сеть (Интернет, спутниковое телевидение);
3) различных терминалов: мультимедийные классы, электронные читальные залы;
4) учебного контента (собственного и/или приобретенного) на электронных носителях;
5) сетевого учебного мультимедиа контента (собственного и/или приобретенного);
6) преподавательского, учебно-вспомогательного и технического персонала, прошедшего соответствующую подготовку;
7) мультимедиа лабораторий для создания собственного контента (локального и сетевого);
8) сетевых тестирующих комплексов;
9) системы управления учебным контентом, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а равно неустранение в установленный срок нарушений, повлекших привлечение к административной ответственности по данной части -
влекут штраф на должностных лиц в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных.
5. Несоответствие предоставляемых образовательных услуг требованиям государственного общеобязательного стандарта образования -
влекут штраф на должностных лиц в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.

6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
лицензиядан айырып лауазымды адамдарға - қырықтан алпысқа дейінгі, заңды тұлғаларға жүзден жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
71-бап. Медициналық көмек көрсету тәртібін, стандарттарын сақтамау және оны сапасыз көрсету
1. Медицина қызметкерінің кәсіптік міндеттеріне ұқыпсыз қарауы немесе адал қарамауы салдарынан оларды орындамауы немесе тиісінше орындамауы, осы Кодекстің Ерекше бөлімінің басқа баптарымен көзделген жағдайларды қоспағанда, егер бұл денсаулыққа жеңіл зиян келтіруге әкеп соқса, немесе әкеп соғуы мүмкін болса, -
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Медициналық көмек көрсету тәртібін сақтамау, осы Кодекстің Ерекше бөлімінің басқа баптарымен көзделген жағдайларды қоспағанда, егер бұл денсаулыққа жеңіл зиян келтіруге әкеп соқса, немесе әкеп соғуы мүмкін болса, - жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - он мөлшерінде, жеке кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Медициналық көмек көрсету стандарттарын сақтамау, осы Кодекстің Ерекше бөлімінің басқа баптарымен көзделген жағдайларды қоспағанда, егер бұл денсаулыққа жеңіл зиян келтіруге әкеп соқса немесе әкеп соғуы мүмкін болса, - жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - он мөлшерінде, жеке кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған нақ сол әрекет, -
лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, жеке кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып айлық есептік көрсеткіштің отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып не аккредиттеу туралы сертификатты тоқтата тұрып немесе кері қайтарып алып, айлық есептік көрсеткіштің жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

6. Действия (бездействие), предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере от сорока до шестидесяти, на юридических лиц в размере от ста до ста двадцати месячных расчетных показателей с лишением лицензии.
Статья 71. Несоблюдение порядка, стандартов и некачественное оказание медицинской помощи
1. Невыполнение или ненадлежащее выполнение профессиональных обязанностей медицинским работником вследствие небрежного или недобросовестного отношения к ним, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями статями Особенной части настоящего Кодекса, если это повлекло или могло повлечь причинение легкого вреда здоровью, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Несоблюдение порядка оказания медицинской помощи, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями статями Особенной части настоящего Кодекса, если это повлекло или могло повлечь причинение легкого вреда здоровью, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Несоблюдение стандартов оказания медицинской помощи, утвержденных уполномоченным органом в области здравоохранения, если это повлекло или могло повлечь причинение легкого вреда здоровью, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Те же деяния, предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии и (или) отзывом сертификата об аккредитации при его наличии.

5. Осы баптың бірінші және екінші және үшінші бөліктерінде көзделген әрекетті жасау, егер бұл денсаулыққа орташа ауырлықта немесе ауыр зиян келтіруге әкеп соғуы мүмкін болса және қылмыстық жаза қолданылатын әрекет болмаса, -
жеке тұлғаларға - медициналық қызметтің белгілі бір түріне лицензиядан және (немесе) маман сертификатынан ол бар болса айыра отырып, айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - лицензиядан айыра отырып, айлық есептік көрсеткіштің қырықтан алпысқа дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға лицензиядан айыра отырып, айлық есептік көрсеткіштің жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
72-бап. Қылмыс жасады деген кінәлілік туралы мәліметтерді тарату
Айыптау үкімі заңды күшіне енгенге дейін немесе ақтау үкімі болған кезде адамның қылмыс жасады деген кінәлілігі туралы мәліметтерді көпшілікке тарату, -
- жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бірден беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
73-бап. Еңбек саласында кемсітушілікке жол беру
1. Жұмыс берушінің, қызметкердің бірдей еңбегі үшін бірдей ақы алу құқығын бұзудан, өзінің еңбек құқықтарын іске асыру кезінде жынысына, жасына, дене кемістіктеріне, нәсіліне, ұлтына, тіліне, мүліктік, әлеуметтік және лауазымдық жағдайына, тұратын жеріне, дінге көзқарасына, саяси сеніміне, руға немесе текке-топқа, қоғамдық бірлестіктерге қатыстылығына байланысты әр түрлі еңбек жағдайын жасаудан көрінген еңбек саласында кемсітушілікке жол беруі, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - отыз, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - елу, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Совершение деяния, предусмотренное частями первой и второй и третьей настоящей статьи, если это могло повлечь причинение средней тяжести или тяжкий вред здоровью, и не является уголовно наказуемым деянием -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид медицинской деятельности и (или) сертификата специалиста при его наличии, на должностных лиц - в размере от сорока до шестидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии, на юридических лиц в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии.
Статья 72. Распространение сведений о виновности в совершении преступления
Публичное распространение сведений о виновности лица в совершении преступления до вступления в законную силу обвинительного приговора суда или при наличии оправдательного приговора -
влечет штраф на физических лиц в размере от одного до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 73. Допущение дискриминации в сфере труда
1. Допущение работодателем дискриминации в сфере труда, выраженное в нарушении права работника на равную оплату за равный труд, создании разных условии труда при реализации трудовых прав в зависимости от расы, национальности, языка, имущественного, социального положения, места жительства, отношения к религии, политических убеждений, принадлежности к гражданству, к роду или сословию, к общественным объединениям, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.

74-бап. Жұмысқа еңбек шартын жасамай жіберу
Жұмыс берушінің жұмысқа еңбек шартын жасамай жіберуі, -
лауазымды адамдарға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - елу, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға - қырық, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - жүз, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Осы бапта және осы Кодекстің 76, 78 және 87-баптарында көрсетілген лауазымды адамдар ретінде олардың қызметтік міндеттерін орындамауы немесе тиісінше орындамауы салдарынан олардың кінәсінен әкімшілік құқық бұзушылыққа жол берілген жеке адамдар (жеке кәсіпкердің қызметкерлері және ұйымдық-билік ету немесе әкімшілік-шаруашылық функцияларды орындайтын заңды тұлға) деп түсіну керек.
75-бап. Еңбек шартын тиісінше ресімдемеу
1. Еңбек шартының мазмұнының еңбек заңнамасына сәйкес келмеуі, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - он, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - жиырма, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 74. Допуск к работе без заключения трудового договора
1. Допуск работодателем к работе без заключения трудового договора, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей
Примечание.
Под должностными лицами, указанными в настоящей статье и в статьях 76, 78 и 87 настоящего Кодекса, следует понимать физические лица (работники индивидуального предпринимателя и юридического лица, выполняющие организационно-распорядительные или административно-хозяйственные функции), по вине которых допущены административные правонарушения вследствие неисполнения или ненадлежащего исполнения ими служебных обязанностей.
Статья 75. Ненадлежащее оформление трудового договора
1. Несоответствие содержания трудового договора требованиям трудового законодательства, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.

76-бап. Төлем бойынша талаптарды бұзу
1. Жұмыс берушінің жалақыны толық көлемде және еңбек заңнамасында белгіленген мерзімдерде төлемеуі, сол сияқты жұмыс берушінің кінәсінен төлемді кідірту кезеңіне өсімақыны есептемеуі және төлемеуі -
лауазымды тұлғаларға - отыз, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - елу, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды тұлғаларға - елу, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - сексен, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Үстеме жұмыстарға, мереке және демалыс күндердегі жұмысқа ақы төлеу бойынша заңнаманы, сондай-ақ еңбек заңнамасында белгіленген түнгі уақыттағы еңбекке ақы төлеу жөніндегі талаптарды бұзу -
лауазымды тұлғаларға - отыз, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - сексен, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды тұлғаларға - елу, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - жүз елу, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 76. Нарушение требований по оплате
1. Невыплата заработной платы работодателем в полном объеме и в сроки, которые установлены трудовым законодательством, а равно неначисление и невыплата пени за период задержки платежа по вине работодателя -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста двадцати месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере восьмидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Нарушение требований законодательства по оплате сверхурочной работы, работы в праздничные и выходные дни, а также оплаты труда в ночное время, установленных трудовым законодательством -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере восьмидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей.

77-бап. Демалыс бермеу
1. Жұмыс берушінің еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес жыл сайынғы еңбек демалысын немесе өзге де әлеуметтік демалыстарды бермеуі, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - отыз, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - елу, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
78-бап. Жұмыс уақыты режимін сақтамау
1. Жұмыс берушінің еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес жұмыс уақытының және күнделікті жұмыстың (жұмыс ауысымының) қалыпты ұзақтығын сақтамауы, -
лауазымды тұлғаларға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - елу, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды тұлғаларға - қырық, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - жүз, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
79-бап. Мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы заңнаманы бұзу

Статья 77. Непредставление отпусков
1. Непредставление работодателем ежегодного трудового отпуска или иных социальных отпусков в соответствии с требованием трудового законодательства, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 78. Несоблюдение режима рабочего времени
1. Несоблюдение работодателем нормальной продолжительности рабочего времени и ежедневной работы (рабочей смены) в соответствии с требованием трудового законодательства, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 79. Нарушение законодательства о социальной защите инвалидов

1. Жұмыс берушінің мүгедектердің әлеуметтік инфрақұрылымдар объектілеріне қол жетімділігін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындамауы, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - отыз, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - елу, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жұмыс берушінің кәсіптік оқытумен немесе қайта оқытумен, жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігуге ұшыраған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектердің жұмысқа орналасуы үшін арнайы жұмыс орындарын құруды қамтамасыз етпеуі, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - елу, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - жүз, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
80-бап. Қазақстан Республикасының арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы заңнамасын:
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетудегі қажеттілікке бағалау жүргізудің және оны айқындаудың, арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемін көрсету туралы шешім шығарудың белгіленген мерзімдерін арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемін көрсету туралы шешімді орындамау түрінде бұзу, -
лауазымды тұлғаға он бес, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - жиырма бес, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Не исполнение работодателем обязанности по обеспечению доступа инвалидов к объектам социальной инфраструктуры, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Не обеспечение работодателем гарантий предусмотренных трудовым законодательством для инвалидов, получивших трудовое увечье (или) профессиональное заболевание по вине работодателя, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 80. Нарушение законодательства Республики Казахстан о специальных социальных услугах
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о специальных социальных услугах, совершенное в виде:
нарушения установленных сроков проведения оценки и определения потребности в предоставлении специальных социальных услуг, вынесения решения о предоставлении гарантированного объема специальных социальных услуг;
невыполнения решения о предоставлении гарантированного объема специальных социальных услуг, -
влечет штраф на должностное лицо в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші және/немесе екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, -
лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, лауазымды адамға отыз, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - қырық, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жазаның мерзімі аяқталғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған нақ сол әрекеттер, -
лицензиядан айыра отырып, лауазымды адамға елу, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - жетпіс, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
81-бап. Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасын бұзу
1. Жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген зейнетақы төлемдерін, аударымдар мен алып қоюларды белгіленген мерзімдерде уақтылы жүзеге асыру жөніндегі міндеттерін орындамауы, -
лауазымды адамдарға - жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жинақтаушы зейнетақы қорларының Зейнетақы төлеу жөніндегі орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы салымшылармен жасалған және қолданылуы тоқтатылған шарттар туралы мәліметтерді табыс етпеуі, уақтылы табыс етпеуі, сол сияқты міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы салымшылармен жасалған және қолданылуы тоқтатылған шарттар туралы дұрыс емес мәліметтерді табыс етуі -
лауазымды адамдарға - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер -
лауазымды адамдарға - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Деяния, предусмотренные частью первой и/или второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на должностное лицо в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
3. Те же деяния, совершенные повторно в течение года после истечения срока административного взыскания, предусмотренного частью третьей настоящей статьи, -
влекут штраф на должностное лицо в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере семидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста двадцати месячных расчетных показателей с лишением лицензии.
Статья 81. Нарушения законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении
1. Неисполнение обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, по своевременному осуществлению накопительными пенсионными фондами пенсионных выплат, переводов и изъятий в установленные сроки -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Непредставление, несвоевременное представление накопительными пенсионными фондами Центру по выплате пенсий сведений о заключенных и прекративших действие с вкладчиками договорах о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, а равно представление недостоверных сведений о заключенных и прекративших действие с вкладчиками договорах о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов -
влекут штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере ста месячных расчетных показателей.
3. Деяния, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере двухсот месячных расчетных показателей.

4. Зейнетақы төлеу жөніндегі орталықтың лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген зейнетақыны толық мөлшерде және белгіленген мерзімдерде төлеу жөніндегі міндеттерін орындамауы немесе тиісінше орындамауы, -
айлық есептік көрсеткіштің он бес мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Жеке тұлғаның, жеке кәсіпкердің, жеке нотариустың, адвокаттың, заңды тұлғаның немесе оның лауазымды адамдарының:
салық органдарына міндетті зейнетақы жарналары бойынша пайдасына берешек өндіріп алынатын жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының тізімдерін табыс етпеуі;
салық органдарына міндетті зейнетақы жарналарының есептелген, ұсталған (есептеп қосылған) және аударылған сомалары жөнінде есептерді Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген мерзімдерде табыс етпеуі;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпке сәйкес әрбір қызметкер бойынша есептелген, ұсталған (есептеп қосылған) және аударылған міндетті зейнетақы жарналарын бастапқы есепке алуды жүргізбеуі;
есептелген, ұсталған (есептеп қосылған) және аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы мәліметтерді салымшыларға Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген мерзімдерде табыс етпеуі;
жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы және (немесе) толық есептемеуі, ұстамауы (есептеп қоспауы) және (немесе) төлемеуі (аудармауы), -
Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген жағдайларда салық органдарының өкімі бойынша касса жөніндегі барлық шығыс операцияларын тоқтатпауы түрінде жасаған Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген міндеттерді орындамауы не тиісінше орындамауы, -
жеке тұлғаларға - он бес, лауазымды адамдарға, жеке нотариустарға, адвокаттарға - отыз, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - елу, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - отыз, лауазымды адамдарға, жеке нотариустарға, адвокаттарға - елу, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - жүз, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Неисполнение обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, по выплате пенсий в полном размере и в установленные сроки должностными лицами Центра по выплате пенсий -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
5. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение физическим лицом, индивидуальным предпринимателем, частным нотариусом, адвокатом, юридическим лицом или его должностными лицами обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, совершенное в виде:
непредставления в налоговый орган списков вкладчиков накопительных пенсионных фондов, в пользу которых взыскивается задолженность по обязательным пенсионным взносам;
непредставления в налоговые органы расчетов по исчисленным, удержанным (начисленным) и перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
неведения первичного учета исчисленных, удержанных (начисленных) и перечисленных обязательных пенсионных взносов по каждому работнику в соответствии с порядком, установленным законодательством Республики Казахстан;
непредставления вкладчикам сведений об исчисленных, удержанных (начисленных) и перечисленных обязательных пенсионных взносах в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
несвоевременного и (или) неполного исчисления, удержания (начисления) и (или) уплаты (перечисления) обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды,
непрекращения всех расходных операций по кассе по распоряжению налоговых органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц, частных нотариусов, адвокатов - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Деяния, предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на должностных лиц, частных нотариусов, адвокатов - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей.

7. Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың:
Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген жағдайларда салық органдарының өкімі бойынша агенттердің - заңды тұлғалардың немесе дара кәсіпкерлердің, жеке нотариустардың және адвокаттардың банк шоттары бойынша барлық шығыс операцияларын тоқтатпауы;
міндетті зейнетақы жарналары мен өсімпұл сомаларын Зейнетақы төлеу орталығына аудару кезінде банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кінәсінен аудармау (есептемеу), уақтылы аудармау (банктік шоттардан ақшаны есептен шығару бойынша операциялар жасалған күннен кеш немесе қолма-қол ақшаны банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға енгізген күннен кейінгі операциялық күннен кейін) не төлем құжатының деректемелерін толтыру кезінде қателер жіберу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен салық органдарының міндетті зейнетақы жарналары мен өсімпұл сомаларын өндіріп алуы жөніндегі инкассалық өкімдерін орындамауы түрінде жасаған Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген міндеттерді орындамауы, -
лауазымды адамдарға - отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамау кезеңінде агенттердің банк шоттары бойынша жасалған шығыс операциялары сомасының - бес процент мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
82-бап. Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу
1. Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры мен Зейнетақы төлеу жөніндегі орталықтың лауазымды адамдарының кінәсінен Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңдарында белгіленген мерзімдерде әлеуметтік төлемдердің төленбеуі, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Дара кәсіпкердің, жеке нотариустың, адвокаттың, заңды тұлғаның немесе оның лауазымды адамдарының:
әлеуметтік аударымдар жүргізілетін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тізімін салық органына ұсынбауы;
әлеуметтік аударымдар мен өсімпұлдарды уақтылы және (немесе) толық төлемеуі (аудармауы);
Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасында көзделген жағдайларда салық органдарының өкімі бойынша касса жөніндегі барлық шығыс операцияларын тоқтатпауы түрінде жасаған Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасында көзделген міндеттерді орындамауы не тиісінше орындамауы, -
лауазымды адамдарға он, жеке нотариустарға, адвокаттарға - жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - отыз, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - аударылмаған (уақытында аударылмаған) әлеуметтік аударымдар сомасының елу проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

7. Неисполнение банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, совершенное в виде:
непрекращения всех расходных операций по банковским счетам агентов - юридических лиц или индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и адвокатов по распоряжению налоговых органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
неперечисления (незачисления), несвоевременного перечисления (позднее дня совершения операций по списанию денег с банковских счетов или следующего операционного дня со дня внесения наличных денег в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций) либо допущения ошибок в реквизитах платежного документа банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, при переводе в Центр по выплате пенсий суммы обязательных пенсионных взносов и пеней;
неисполнения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, инкассовых распоряжений налоговых органов на взимание сумм обязательных пенсионных взносов и пеней, -
влечет штраф на должностных лиц - в размере тридцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере пяти процентов от суммы совершенных расходных операций по банковским счетам агентов за период неисполнения обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
Статья 82. Нарушение законодательства Республики Казахстан об обязательном социальном страховании
1. Невыплата социальных выплат по вине должностных лиц Государственного фонда социального страхования и Центра по выплате пенсий в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пятнадцати до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение индивидуальным предпринимателем, частным нотариусом, адвокатом, юридическим лицом или его должностными лицами обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, совершенное в виде:
непредставления в налоговый орган списков участников системы обязательного социального страхования, за которых производятся социальные отчисления;
несвоевременной и (или) неполной уплаты (перечисления) социальных отчислений и пеней;
непрекращения всех расходных операций по кассе по распоряжению налоговых органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, -
влечет штраф на должностных лиц в размере десяти, частных нотариусов, адвокатов в размере двадцати месячных расчетных показателей, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы неперечисленных (несвоевременно перечисленных) социальных отчислений.

3. Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың:
Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасында көзделген жағдайларда салық органдарының өкімі бойынша төлеуші заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкерлердің, жеке нотариустардың және адвокаттардың банк шоттары бойынша барлық шығыс операцияларын тоқтатпауы;
әлеуметтік аударымдар мен өсімпұл сомаларын Зейнетақы төлеу орталығына аудару кезінде банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кінәсінен аудармау (есептемеу), уақтылы аудармау (банктік шоттардан ақшаны есептен шығару бойынша операциялар жасалған күннен кеш немесе қолма-қол ақшаны банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға енгізген операциялық күннен кейін) не төлем құжатының деректемелерін толтыру кезінде қателер жіберу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әлеуметтік аударымдар мен өсімпұлдардың сомаларын өндіріп алу жөніндегі салық органдарының инкассалық өкімдерін орындамауы түрінде жасаған Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы, -
Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамау кезеңінде лауазымды адамдарға - отыз айлық есептік көрсеткіші мөлшерінде, заңды тұлғаларға төлеушілердің банк шоттары бойынша жасалған шығыс операциялары сомасының бес проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
83-бап. Ұйымда еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етпеу
1. Өндірістік ұйымдарда еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (маман) жоқтығы, -
лауазымды адамдарға он, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - отыз, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, -
лауазымды адамдарға жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - елу, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Неисполнение банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, совершенное в виде:
непрекращения всех расходных операций по банковским счетам плательщиков - юридических лиц или индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и адвокатов по распоряжению налоговых органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании;
неперечисления (незачисления), несвоевременного перечисления (позднее дня совершения операций по списанию денег с банковских счетов или следующего операционного дня со дня внесения наличных денег в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций) либо допущения ошибок реквизитах платежного документа банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, при переводе в Центр по выплате пенсий суммы социальных отчислений и пеней;
неисполнения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, инкассовых распоряжений налоговых органов на взимание сумм социальных отчислений и пеней, -
влечет штраф на должностных лиц - в размере тридцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере пяти процентов от суммы совершенных расходных операций по банковским счетам плательщиков за период неисполнения обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
Статья 83. Не обеспечение безопасных условий труда в организации
1. Отсутствие службы (специалиста) безопасности и охраны труда в производственных организациях в соответствии с требованием трудового законодательства, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.

3. Қызметкерлерді жеке қорғану заттарымен еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес қамтамасыз етпеу, -
лауазымды адамдарға жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - елу, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, -
лауазымды адамдарға қырық, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - жүз, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Жұмыс берушінің нұсқама беру (кіріспе нұсқамадан басқа) жөнінде еңбек заңнамасы талаптарын орындамауы және ҚР еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша құжаттардың (жұмыс орнында нұсқаманы тіркеу журналы, жұмыс беруішінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау нұсқамаларының, өндірістік құралдар паспорты және сертификаттары) жоқтығы
лауазымды адамдарға он, жеке кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - отыз, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Жұмыс берушінің қызметкерлерді оқыту және дайындауды жүргізу, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша басшылардың және мамандардың білімдерін тексеруде еңбек заңнамасы талаптарын орындамауы -
лауазымды адамдарға он, жеке кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - отыз, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Жұмыс берушінің еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес қызметкерлерге міндетті және мерзімді медициналық тексеру және ауысым алдындағы медициналық куәландыру жүргізу жөнінде талаптарды бұзуы, -
лауазымды адамдарға он, жеке кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - отыз, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Не обеспечение работников средствами индивидуальной защиты в соответствии с требованием трудового законодательства, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей.
5. Не исполнение работодателем требований трудового законодательства по проведению инструктирования (кроме вводного инструктажа) и отсутствие документов по безопасности и охраны труда в соответствии с требованием трудового законодательства Республики Казахстан, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Не исполнение работодателем требований трудового законодательства Республики Казахстан по проведению обучения и подготовки работников, проверки знаний руководителей и специалистов по вопросам безопасности и охраны труда -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
7. Нарушение работодателем требований по проведению обязательных и периодических медицинских осмотров и предсменное медицинское освидетельствование работников в соответствии с требованием трудового законодательства, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

8. Осы баптың бесінші, алтыншы, жетінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, -
лауазымды адамдарға жиырма, жеке кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - елу, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Қызметкерлерді еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес сүтпен және емдік- алдын алу тағамдарымен қамтамасыз етпеу, -
лауазымды адамдарға он, жеке кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - отыз, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Осы баптың тоғызыншы бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, -
лауазымды адамдарға жиырма, жеке кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - елу, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
84-бап. Өндірістік объектілерге еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау жүргізу жөніндегі заңнама талаптарын бұзу
1. Жұмыс берушінің ҚР еңбек заңнамасында белгіленген еңбек жағдайларының жай-күйі бойынша өндірістік объектілерге еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау жүргізу жөніндегі заңнама талаптарын бұзуы -
лауазымды адамдарға отыз, жеке кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - алпыс, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

8. Действия, предусмотренные частями пятой, шестой, седьмой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
9. Не обеспечение работников молоком и лечебно-профилактическим питанием в соответствии с требованием трудового законодательства, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
10. Действия, предусмотренные частью девятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 84. Нарушение требований законодательства по проведению аттестации производственных объектов по условиям труда
1. Нарушение работодателем требований законодательства по проведению аттестации производственных объектов по состоянию условий труда, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере шестидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, -
лауазымды адамдарға елу, жеке кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - жүз, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
85-бап. Өндірістегі жазатайым оқиғаларды тергеуді қамтамасыз етпеу
1. Еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес өндірістегі жазатайым оқиғаларды тергеуді қамтамасыз етпеу, -
лауазымды адамдарға жиырма, жеке кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - елу, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, -
лауазымды адамдарға қырық, жеке кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - жүз, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
86-бап. Ұжымдық шарт, келісім жөніндегі келіссөздерге қатысудан жалтару
Ұжымдық шартты, келісімді жасасу, өзгерту немесе толықтыру жөніндегі келіссөздерге қатысудан жалтару немесе аталған келіссөздерді жүргізу мерзімдерін бұзу, тиісті комиссияның жұмысын тараптар белгілеген мерзімде қамтамасыз етпеу, -
келіссөздер жүргізуге уәкілетті адамдарға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
87-бап. Ұжымдық шарт, келісім жасасудан негізсіз бас тарту
Ұжымдық шарт, келісім жасасудан негізсіз бас тарту, ұжымдық шарт, келісім жасасуға уәкілетті адамдарға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 85. Не обеспечение расследования несчастных случаев на производстве
1. Не обеспечение расследования несчастных случаев на производстве в соответствии с требованием трудового законодательства, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, -
в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 86. Уклонение от участия в переговорах по коллективному договору, соглашению
Уклонение от участия в переговорах по заключению, изменению или дополнению коллективного договора, соглашения или нарушение сроков проведения указанных переговоров, не обеспечение работы соответствующей комиссии в определенные сторонами сроки -
влечет штраф на лиц, уполномоченных на ведение переговоров, в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 87. Необоснованный отказ от заключения коллективного договора, соглашения
Необоснованный отказ от заключения коллективного договора, соглашения -
влечет штраф на лиц, уполномоченных заключить коллективный договор, соглашение, в размере двухсот месячных расчетных показателей.

88-бап. Ұжымдық шартты, келісімді орындамау немесе бұзу
Ұжымдық шарт, келісім бойынша міндеттемелерді орындамау немесе бұзу, -
ұжымдық шарт, келісім бойынша міндеттемелердің орындалмауына кінәлі адамдарға айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
89-бап. Ұжымдық келіссөздер жүргізуге және ұжымдық шарттардың, келісімдердің орындалуын бақылауды жүзеге асыруға қажетті ақпарат бермеу
Ұжымдық келіссөздер жүргізуге және ұжымдық шарттардың, келісімдердің орындалуын бақылауды жүзеге асыруға қажетті ақпаратты бермеу, -
ақпараттың берілмеуіне кінәлі адамдарға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
90-бап. Халықты жұмыспен қамту туралы заңнаманы бұзу
1. Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның азаматтарды жұмыссыз ретінде тіркеуден және есепке қоюдан негізсіз бас тартуы -
лауазымды адамдарға сегіз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жұмыс берушінің:
жұмыс берушінің таратылуына не қызметін тоқтатуына, қызметкерлер санының немесе штаттың қысқаруына байланысты алдағы уақытта қызметкерлердің жұмыстан босатылуы туралы, жұмыстан босатылатын қызметкерлердің лауазымдары мен кәсіптерін, мамандықтарын, біліктілігі мен еңбекақысының мөлшерін көрсете отырып, босатылуы мүмкін қызметкерлердің саны мен санаттары туралы және олардың босатылатын мерзімдері туралы ақпаратты;
бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы олардың пайда болған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынбауы, уақытында немесе толық ұсынбауы -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - он, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - жиырма, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 88. Невыполнение или нарушение коллективного договора, соглашения
Невыполнение или нарушение обязательства по коллективному договору, соглашению -
влечет штраф на лиц, виновных в невыполнении обязательств по коллективному договору, соглашению, в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 89. Непредставление информации, необходимой для проведения коллективных переговоров и осуществления контроля за выполнением коллективных договоров, соглашений
Непредставление информации, необходимой для проведения коллективных переговоров и осуществления контроля за выполнением коллективных договоров, соглашений -
влечет штраф на лиц, виновных в представлении информации, в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 90. Нарушение законодательства о занятости населения
1. Необоснованный отказ уполномоченным органом по вопросам занятости в регистрации и постановке граждан на учет в качестве безработного влечет штраф на должностных лиц в размере восьми месячных расчетных показателей.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
3. Непредставление, несовоевременное или неполное представление работодателем уполномоченному органу по вопросам занятости населения:
информации о предстоящем высвобождении работников в связи с ликвидацией либо прекращением деятельности работодателя, сокращением численности или штата, количестве и категориях работников, которых оно может коснуться, с указанием должностей и профессий, специальностей, квалификации и размера оплаты труда высвобождаемых работников и сроках, в течение которых они будут высвобождаться не менее чем за два месяца до начала высвобождения;
сведений о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей) в течение трех рабочих дней со дня их появления -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.

91-бап. Мемлекеттік қызметке қол жеткізуге тең құқықты іске асыруға кедергі келтіру
Мемлекеттік қызметші лауазымына кандидатқа заңдарда көзделмеген талаптарды және белгіленген тәртіппен бекітілмеген біліктілік талаптарын қою, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
92-бап. Жеке тұлғаның берген шағымын оған зиянды болатындай етіп бағыттау
Негізді шағым берген немесе мүддесіне орай шағым берілген адамға сол шағымды оған зиянды болатындай етіп бағыттау, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
93-бап. Ереуілге қатысуға немесе оған қатысудан бас тартуға мәжбүрлеу
Мәжбүрленушінің тәуелді жағдайын пайдалана отырып ереуілге қатысуға немесе оған қатысудан бас тартуға мәжбүрлеу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
11-тарау. Азаматтардың сайлау құқықтарына қол сұғатын
әкімшілік құқық бұзушылық
94-бап. Лауазымды адамдардың сайлау комиссиясына (референдум комиссиясына) қажетті мәліметтер мен материалдарды табыс етпеуі немесе комиссияның шешімін орындамауы
Лауазымды адамдардың сайлау комиссиясына (референдум комиссиясына) оның жұмысы үшін қажетті мәліметтер мен материалдарды табыс етпеуі немесе комиссия өз өкілеттігі шегінде қабылдаған шешімді олардың орындамауы, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
95-бап. Үгітке тыйым салынған кезеңде оны жүргізу
Сайлау туралы және республикалық референдум туралы заңнамалық актілермен сайлауға (республикалық референдумға) байланысты үгітке тыйым салынған кезеңде оны жүргізу, -
азаматтарға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға жиырма бестен отыз беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
96-бап. Сайлау алдындағы үгіт жүргізу құқығына кедергі келтіру
Президенттікке, депутаттыққа немесе өзге де сайланбалы қызметтерге кандидаттарға, саяси партияларға, олардың сенім білдірген адамдарына, олардың сайлау алдындағы үгіт жүргізу құқығын іске асыру процесінде кедергі келтіру -
азаматтарға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - он бестен жиырма беске дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға жиырма бестен отыз беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
97-бап. Кандидаттар, саяси партиялар туралы көрінеу жалған мәліметтер тарату
Кандидаттар, саяси партиялар туралы көрінеу жалған мәліметтер тарату немесе сайлаудың нәтижесіне ықпал ету мақсатында олардың абыройы мен қадір-қасиетіне нұқсан келтіретін өзге де іс-әрекеттер жасау -
азаматтарға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырма беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - жиырма бестен отыз беске дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға - отыз бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 91. Воспрепятствование реализации равного права на доступ к государственной службе
Предъявление к кандидату на должность государственного служащего требований, не предусмотренных законодательством, и квалификационных требований, не утвержденных в уставленном порядке, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 92. Обращение во вред физическому лицу поданной им жалобы
Обращение жалобы во вред лицу, подавшему обоснованную жалобу, или в интересах которого она была подана, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 93. Принуждение к участию или отказу от участия в забастовке
Принуждение к участию или отказу от участия в забастовке с использованием зависимого положения принуждаемого -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
Глава 11. Административные правонарушения, посягающие на
избирательные права граждан
Статья 94. Непредставление избирательной комиссии (комиссии референдума) должностными лицами необходимых сведений и материалов или невыполнение решений комиссии
Непредставление избирательной комиссии (комиссии референдума) должностными лицами необходимых для ее работы сведений и материалов или невыполнение ими решения комиссии, принятого в пределах ее полномочий, -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 95. Проведение агитации в период ее запрещения
Проведение агитации в связи с выборами (республиканским референдумом) в период ее запрещения законодательными актами о выборах и о республиканском референдуме -
влечет штраф на граждан в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц - в размере от двадцати пяти до тридцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 96. Воспрепятствование праву вести предвыборную агитацию
Воспрепятствование кандидатам в Президенты, в депутаты или на иные выборные должности, политическим партиям, их доверенным лицам в процессе реализации ими права вести предвыборную агитацию -
влечет штраф на граждан в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц - в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на юридических лиц - в размере от двадцати пяти до тридцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 97. Распространение заведомо ложных сведений о кандидатах, политических партиях
Распространение заведомо ложных сведений о кандидатах, политических партиях или совершение иных действий, порочащих их честь и достоинство, деловую репутацию в целях влияния на исход выборов -
влечет штраф на граждан в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на должностных лиц в размере от двадцати пяти до тридцати пяти, на юридических лиц - в размере от тридцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.

98-бап. Сайлау комиссиясы (референдум комиссиясы)мүшесінің құқықтарын бұзу
1. Сайлау комиссиясының (референдум комиссиясы) мүшесін жұмыстан шығару не жұмыс берушінің бастамасы бойынша оның келісімінсіз басқа жұмысқа ауыстыру, сол сияқты жұмыс берушінің сайлау комиссиясының мүшесіне мемлекеттік билік, басқару органдарында және жергілікті өзін-өзі басқару органында (республикалық референдум) сайлауға дайындыққа және жүргізуге қатысу үшін заңнамалық актіде көзделген демалысты беруден бас тартуы -
айлық есептік көрсеткіштің он бестен отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сайлау комиссиясының мүшесіне ол тұрған сайлау комиссиясының құжаттары мен материалдарын танысу үшін ұсынудан, сондай-ақ олардың куәландырылған көшірмелерін алудан бас тарту, -
айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
99-бап. Азаматтардың сайлаушылар тізімімен танысу құқығын бұзу
Сайлау комиссиясы (референдум комиссиясы) мүшесінің азаматтардың сайлаушылар тізімімен (таңдаушылардың республикалық референдумға қатысу құқығы бар адамдар тізімімен) танысу құқығын бұзуы тізімге енгізу, одан шығару не сайлаушылар тізіміне (таңдаушылар, республикалық референдумға қатысуға құқығы бар адамдар тізіміне) түзетулер енгізу қажеттігі туралы өтінішті сайлау туралы және республикалық референдум туралы заңнамалық актілерде белгіленген мерзімде қарамау, не азаматқа өтінішті қабылдамау себептерін баяндай отырып азаматқа жазбаша түрде сот шешімінің көшірмесін беруден бас тартуы, не тізімге енгізу туралы, одан шығару туралы не сайлаушылар тізімін (таңдаушылар, республикалық референдумға қатысуға құқығы бар адамдар тізімін) түзету туралы сот шешімін белгіленген мерзімде орындамауы, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
100-бап. Сайлаушылар туралы дәйектемесіз деректер, сондай-ақ сайлаушылардың дәйектемесіз тізімдерін беру
1. Лауазымды адамдардың жергілікті атқарушы органдарға сайлаушылардың тізімдерін жасау үшін сайлаушылар туралы дәйектемесіз деректер беруі -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жергілікті атқарушы органдар лауазымды адамдарының тиісті сайлау комиссиясына сайлаушылардың дәйектемесіз тізімдерін беруі -
айлық есептік көрсеткіштің жиырма бестен отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
101-бап. Дауыстарды санау басталғаннан кейін сайлаушылар (таңдаушылар) тізімдеріне өзгерістер енгізу
Дауыстарды санау басталғаннан кейін сайлаушылар (таңдаушылар) тізімдеріне өзгерістер енгізу -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 98. Нарушение прав члена избирательной комиссии (комиссии референдума)
1. Увольнение члена избирательной комиссии (комиссии референдума) с работы либо перевод на другую работу по инициативе работодателя без его согласия, а равно отказ работодателя предоставить члену избирательной комиссии предусмотренный законодательными актами отпуск для участия в подготовке и проведении выборов в органы государственной власти, управления и в органы местного самоуправления (республиканского референдума) -
влечет штраф в размере от пятнадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
2. Отказ в предоставлении для ознакомления члену избирательной комиссии документов и материалов избирательной комиссии, в которой он состоит, а также в получении удостоверенных их копий, -
влечет штраф в размере от трех до пяти месячных расчетных показателей.
Статья 99. Нарушение права граждан на ознакомление со списком избирателей
Нарушение членом избирательной комиссии (комиссии референдума) права граждан на ознакомление со списком избирателей (выборщиков, списком лиц, имеющих право участвовать в республиканском референдуме) либо нерассмотрение в установленных законодательными актами о выборах и о республиканском референдуме срок заявления о необходимости включения в списки, исключения из них либо исправлений в списках избирателей (выборщиков, список лиц, имеющих право участвовать в республиканском референдуме), либо отказ выдать гражданину копию решения в письменной форме с изложением мотивов отклонения заявления либо неисполнение решения суда о включении в списки, исключении из них либо исправлении в списках избирателей (выборщиков, списка лиц, имеющих право участвовать в республиканском референдуме), в установленный срок -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 100. Представление недостоверных данных об избирателях, а также списков избирателей
1. Представление должностными лицами местным исполнительным органам недостоверных данных об избирателях для составления списков избирателей -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Представление недостоверных списков избирателей должностными лицами местных исполнительных органов в соответствующую избирательную комиссию -
влечет штраф в размере от двадцати пяти до тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 101. Внесение изменений в списки избирателей (выборщиков) после начала подсчета голосов
Внесение изменений в списки избирателей (выборщиков) после начала подсчета голосов -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.

102-бап. Тең сайлау құқығы туралы талапты бұзу
Тең сайлау құқығы туралы талаптарды екі рет не одан да көп немесе басқа сайлаушы үшін дауыс беру арқылы бұзу -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
103-бап. Шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдік заңды тұлғалардың және халықаралық ұйымдардың кандидаттарды, партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияларды ұсынуға және сайлауға, сайлауда белгілі бір нәтижеге қол жеткізуге кедергі болатын және (немесе) ықпал ететін қызметті жүзеге асыруы
Шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдік заңды тұлғалардың және халықаралық ұйымдардың кандидаттарды, партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияларды ұсынуға және сайлауға, сайлауда белгілі бір нәтижеге қол жеткізуге кедергі болатын және (немесе) ықпал ететін қызметті жүзеге асыруы, -
жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберу арқылы немесе онсыз, айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің үш жүзден алты жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
104-бап. Басқа адамдар үшін дауыс беруге мүмкіндік жасау мақсатында сайлау бюллетеньдерін (дауыс беруге арналған бюллетеньдерді) беру
Басқа адамдар үшін дауыс беруге мүмкіндік жасау мақсатында сайлау бюллетеньдерін (дауыс беруге арналған бюллетеньдерді) сайлау комиссиясы (референдум комиссиясы) мүшесінің беруі, -
айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
105-бап. Кандидаттар қызметінің сайлау науқаны барысындағы кепілдіктері
1. Жұмыс берушінің Президенттікке, Парламент, мәслихаттар депутаттығына тіркелген кандидатқа заңнамалық актілерде көзделген демалысты беруден бас тартуы -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Президенттікке, Парламент, мәслихаттар депутаттығына, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелігіне кандидаттарды тіркелген күнінен бастап және сайлау қорытындылары жарияланғанға дейін өздерінің келісімінсіз жұмысынан босату, басқа жұмысқа немесе лауазымға ауыстыру, сондай-ақ іссапарларға жіберу -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
106-бап. Сайлау алдында үгіт жүргізу шарттарын бұзу
Мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, сондай-ақ олардың лауазымды адамдарының қызметтік міндеттерін орындау кезінде, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құрылымдарының әскери қызметшілері, ұлттық қауіпсіздік органдарының, құқық қорғау органдарының қызметкерлерінің, судьялардың, сайлау комиссияларының мүшелерінің, діни бірлестіктердің сайлау алдында үгіт жүргізуі, сондай-ақ көрсетілген тұлғалардың кез-келген сайлау алдындағы үгіт материалдарын таратуы -
азаматтарға он бестен жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерде, заңды тұлғаларға - отыздан алпыс беске дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 102. Нарушение требования о равном избирательном праве
Нарушение требования о равном избирательном праве путем голосования два или более раза или за другого избирателя -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 103. Осуществление иностранцами, лицами без гражданства, иностранными юридическими лицами и международными организациями деятельности, препятствующей и (или) способствующей выдвижению и избранию кандидатов, политических партий, выдвинувших партийный список, достижению определенного результата на выборах
Осуществление иностранцами, лицами без гражданства, иностранными юридическими лицами и международными организациями деятельности, препятствующей и (или) способствующей выдвижению и избранию кандидатов, политических партий, выдвинувших партийный список, достижению определенного результата на выборах, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан или без такового, на юридических лиц - в размере от трехсот до шестисот месячных расчетных показателей.
Статья 104. Выдача избирательных бюллетеней (бюллетеней для голосования) в целях предоставления им возможности голосования за других лиц
Выдача членом избирательной комиссии (комиссии референдума) физическим лицам избирательных бюллетеней (бюллетеней для голосования) в целях предоставления им возможности голосования за других лиц -
влечет штраф в размере от пятнадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 105. Гарантии деятельности кандидатов в ходе избирательной кампании
1. Отказ работодателя предоставить зарегистрированному кандидату в Президенты, депутаты Парламента, маслихата предусмотренный законодательными актами о выборах отпуск -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Увольнение с работы со дня регистрации и до опубликования итогов выборов кандидатов в Президенты, депутаты Парламента, маслихата, члены иных органов местного самоуправления, перевод на другую работу или должность, а также направление в командировку или призваны на военные сборы без их согласия -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 106. Нарушение условий проведения предвыборной агитации
Проведение государственными органами, органами местного самоуправления, а также их должностными лицами при исполнении служебных обязанностей, военнослужащими Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, работниками органов национальной безопасности, правоохранительных органов, судьями, членами избирательных комиссий, религиозными объединениями предвыборной агитации, а также распространение указанными лицами любых агитационных предвыборных материалов -
влечет штраф на граждан от пятнадцати до двадцати, на должностных лиц в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц - в размере от тридцати до шестидесяти пяти месячных расчетных показателей.

107-бап. Бұқаралық ақпарат құралдары арқылы сайлау алдында үгіт жүргізу шарттарын бұзу
1. Бұқаралық ақпарат құралдарының сайлау алдындағы іс-шаралардың мақсатын, міндеттері мен нәтижелерін, сондай-ақ солармен байланысты оқиғалар мен фактілерді бұрмалаудан көрінетін кандидаттардың, саяси партиялардың сайлау науқанын объективті емес көрсетуі -
азаматтарға он бестен жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерде, заңды тұлғаларға - отыздан алпыс беске дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады
2. Бұқаралық ақпарат құралдарының кандидаттың немесе саяси партияның ар-намысына, қадір-қасиетіне және іскерлік беделіне көрінеу нұқсан келтіретін үгіт материалдары мен өзге де ақпаратты жариялауы, сондай-ақ аталған адамдарға ар-намысын, қадір-қасиетін және іскерлік беделін қорғауы үшін теріске шығаруды тегін жариялауына мүмкіндік беруден бас тартуы -
азаматтарға он бестен жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерде, заңды тұлғаларға - отыздан алпыс беске дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады
3. Кандидаттардың телевизия мен радиода сөйлеп жатқан сөздерін бөлу және сөйлеген сөздеріне іле-шала, сондай-ақ баспа басылымдарындағы сөздеріне сол нөмірде түсініктеме жасау -
азаматтарға он бестен жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерде, заңды тұлғаларға - отыздан алпыс беске дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Бұқаралық ақпарат құралдарының барлық кандидаттардың және партиялық тізімдердің ұсынылғаны, оларды сайлау комиссияларының тіркегені туралы іс-шаралары туралы ақпаратты баспасөз бетін, эфир уақытын тең көлемде бере отырып, тарату туралы талаптарды бұзуы -
азаматтарға он бестен жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерде, заңды тұлғаларға - отыздан алпыс беске дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Бұқаралық ақпарат құралдарының кандидаттардың, сайлауға қатысушы саяси партиялардың үгіт материалдарын жариялауы немесе эфирге шығармауы сайлаудың тағайындалғаны туралы шешім ресми жарияланғаннан кейінгі оныншы күннен кешіктірмей хабарланбауы және жарияланбауы, сондай-ақ сайлау комиссиясына эфирден және баспасөзден орын беру төлемінің мөлшері, шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерді бермеуі -
лауазымды адамдарға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерде, заңды тұлғаларға - отыздан алпыс беске дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 107. Нарушение условий проведения предвыборной агитации через средства массовой информации
1. Необъективное освещение средствами массовой информации выборной кампании кандидатов, политических партий, выразившееся в искажении целей, задач и результатов предвыборных мероприятий, а также событий и фактов, связанных с ними -
влечет штраф на граждан от пятнадцати до двадцати, на должностных лиц в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц - в размере от тридцати до шестидесяти пяти месячных расчетных показателей.
2. Публикация средствами массовых информации агитационных материалов и иной информации, заведомо порочащих честь, достоинство и деловую репутацию кандидата или политической партии, а также отказ в предоставлении указанным лицам возможности бесплатного опубликования опровержения в защиту чести, достоинства и деловой репутации -
влечет штраф на граждан от пятнадцати до двадцати, на должностных лиц в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц - в размере от тридцати до шестидесяти пяти месячных расчетных показателей.
3. Прерывание и комментирование выступлений кандидатов на телевидении и по радио сразу после выступления, а также в печатных изданиях в том же номере -
влечет штраф на граждан от пятнадцати до двадцати, должностных лиц в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц - в размере от тридцати до шестидесяти пяти месячных расчетных показателей.
4. Нарушение средствами массовой информации требований о распространении информации о мероприятиях по выдвижению всех кандидатов и партийных списков, их регистрации избирательными комиссиями в равных объемах печатной площади, эфирного времени -
влечет штраф на граждан от пятнадцати до двадцати, должностных лиц в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц - в размере от тридцати до шестидесяти пяти месячных расчетных показателей.
5. Опубликование или выпуск в эфир агитационных материалов кандидатов, политических партий, участвующих в выборах, средствами массовой информации, которые не позднее чем на десятый день после официального опубликования решения о назначении (объявлении) выборов не объявили и не опубликовали, а также не представили в избирательную комиссию сведения о размере оплаты, условиях и порядке предоставления эфира и печатной площади -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц - в размере от тридцати до шестидесяти пяти месячных расчетных показателей.

6. Бұқаралық ақпарат құралының кандидаттардың, партиялық тізімін ұсынған саяси партиялардың біріне эфир уақытын, баспасөз бетінен орын бөлуден, егер осы бұқаралық ақпарат құралы басқа да кандидаттарға, партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияларға эфир уақытын, баспасөз бетінен орын бөлуге келісім берген жағдайда, бас тартуы
лауазымды адамдарға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерде, заңды тұлғаларға - отыздан алпыс беске дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Кандидаттар мен партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың жазбаша өтініштердің келіп түсу ретімен не егер өтініштер бір мезгілде келіп түскен жағдайда жеребе бойынша белгіленген бұқаралық ақпарат құралдарына шығуының кезектілігін бұзуы -
лауазымды адамдарға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерде, заңды тұлғаларға - отыздан алпыс беске дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Бұқаралық ақпарат құралдарында кандидаттарға және партиялық тізімдерін ұсынған саяси партияларға эфир уақытын, баспасөз бетінен орын беру туралы шарт талаптарының белгілі бір кандидатқа, саяси партияға артықшылық туғызуы -
лауазымды адамдарға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерде, заңды тұлғаларға - отыздан алпыс беске дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
108-бап. Кандидаттарға сайлаушылармен кездесуі үшін үй-жай беру шарттарын бұзу
Жергілікті атқарушы органдар және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың кандидаттарының біреуіне сайлаушылармен кездесуі үшін шарттық негізде үй-жай беруден, егер партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың кандидаттарының біреуіне осы келісім берілген жағдайда, бас тартуы, -
жиырмадан отызға дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
109-бап. Бүркеншік үгіт материалдарын әзірлеу немесе тарату
Мемлекеттік өкімет органдарына және жергілікті өзін-өзі басқару органдарына сайлауды (республикалық референдумды) әзірлеу мен өткізу кезеңінде, басып шығарған ұйымдар, шығарылған жері, таралымы туралы және шығарылуына жауапты адамдар туралы ақпараты жоқ үгіттік баспасөз және электрондық материалдарды әзірлеу немесе тарату, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
110-бап. Үгіт материалдарын орналастыру
Үгіт материалдарын ескерткіштерге, ескерткіш тұғырларға, тарихи, мәдени немесе сәулеттік құндылығы бар үйлер мен ғимараттарға, сондай-ақ дауыс беруге арналған үй-жайларға іліп қою -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

6. Отказ средства массовой информации в выделении эфирного времени, печатной площади, одному из кандидатов, политической партии, выдвинувшей партийный список, в случае если другому кандидату, политической партии, выдвинувшей партийный список, этим же средством массовой информации было дано согласие на выделение эфирного времени, печатной площади -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц - в размере от тридцати до шестидесяти пяти месячных расчетных показателей.
7. Нарушение очередности выступления кандидатов и политических партий, выдвинувших партийные списки, в средствах массовой информации, установленного в порядке поступления письменных обращений либо по жребию в случае, если обращения поступили одновременно -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц - в размере от тридцати до шестидесяти пяти месячных расчетных показателей.
8. Создание преимущества тому или иному кандидату, политической партии, выдвинувшей партийный список, условиями договора о предоставлении кандидатам и политическим партиям, выдвинувшим партийные списки, эфирного времени, печатной площади в средствах массовой информации -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц - в размере от тридцати до шестидесяти пяти месячных расчетных показателей.
Статья 108. Нарушение условий предоставления кандидатам помещений для встреч с избирателями
Отказ должностных лиц местных исполнительных органов и органов самоуправления в предоставлении на договорной основе одному из кандидатов, политической партии, выдвинувшей партийный список, помещений для встреч с избирателями, в случае если другому кандидату, политической партии, выдвинувшей партийный список, было дано согласие, -
влечет штраф в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 109. Изготовление или распространение анонимных агитационных материалов
Изготовление или распространение в период подготовки и проведения выборов в органы государственной власти и в органы местного самоуправления (республиканского референдума) агитационных печатных материалов, не содержащих информацию об организациях, месте их печатания, тираже и о лицах, ответственных за их выпуск, -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 110. Размещение агитационных материалов
Вывешивание агитационных материалов на памятниках, обелисках, зданиях и сооружениях, имеющих историческую, культурную или архитектурную ценность, а также в помещении для голосования -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.

111-бап. Үгіт материалдарын қасақана жою, бүлдіру
Депутаттыққа немесе өзге де сайланбалы қызметке кандидаттардың меншік иесінің немесе осы объектілердің өзге иесінің келісімімен ғимараттарға, құрылыстарға және өзге де объектілерге ілінген үгіттік материалдарын қасақана жою, бүлдіру, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
112-бап. Сайлауды (республикалық референдумды) әзірлеу мен өткізуге қаражат жұмсау туралы есептерді бермеу немесе жарияламау
Депутаттыққа немесе өзге де сайланбалы қызметке кандидаттың, сайланған адамның, не саяси партияның сайлау қорларына түскен түсімдердің (қайырмалдықтардың) мөлшері туралы және сайлау қорларын құру көздері туралы мәліметтерді, сондай-ақ сайлау қорының қаражатын пайдалану туралы есепті бермеуі, -
депутаттыққа немесе өзге де сайланбалы қызметке кандидатқа, сайланған адамға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға қырықтан елу беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
113-бап. Сайлау қорларынан бөлек, сайлау науқанын қаржыландыру немесе оған өзге де материалдық көмек көрсету
Кандидаттарға, партиялық тізімдер ұсынған саяси партияларға олардың сайлау қорларынан бөлек қаржылық немесе өзге де материалдық көмек көрсету
- азаматтарға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырма беске дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
114-бап. Республикалық бюджеттен сайлау алдындағы үгіт жүргізуге бөлінген қаражатты жұмсау тәртібін бұзу
Депутаттық немесе өзге де сайланбалы лауазымға кандидаттардың республикалық бюджеттен сайлау алдындағы үгіт жүргізуге бөлінген қаражатты мақсатсыз жұмсауы, -
айлық есептік көрсеткіштің он бестен отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
115-бап. Сайланбалы мемлекеттік қызметке кандидаттың не саяси партияның шет мемлекеттерден, ұйымдардан, азаматтардан және азаматтығы жоқ адамдардан қайырмалдықтар алуы
Депутаттыққа немесе өзге де сайланбалы мемлекеттік қызметке кандидаттың не саяси партияның шет мемлекеттен, халықаралық ұйымнан немесе халықаралық қоғамдық бірлестіктен, шет елдердің мемлекеттік органдарынан, шетелдіктерден және басқа мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғалардан, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдардан кез келген нысанда қайырмалдықтар алуы, -
депутаттыққа немесе өзге де сайланбалы қызметке кандидатқа - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға, қайырмалдық заттарын тәркілей отырып, елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 111. Умышленное уничтожение, повреждение агитационных материалов
Умышленное уничтожение, повреждение агитационных материалов кандидатов в депутаты или на иную выборную должность, политических партий, выдвинувших партийные списки, вывешенных с согласия собственника или иного владельца на зданиях, сооружениях и иных объектах, -
влечет штраф в размере от десяти до пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 112. Непредставление или неопубликование отчетов о расходовании средств на подготовку и проведение выборов (республиканского референдума)
Непредставление кандидатом, лицом, избранным депутатом или на иную выборную должность, либо политической партией сведений о размерах поступлений (пожертвований) в избирательные фонды и об источниках создания избирательных фондов, а также отчета об использовании средств избирательного фонда -
влечет штраф на кандидата, лицо, избранное депутатом или на иную выборную должность, в размере от десяти до пятнадцати, на юридическое лицо - в размере от сорока до пятидесяти пяти месячных расчетных показателей.
Статья 113. Финансирование избирательной кампании или оказание иной материальной помощи, помимо избирательных фондов
Оказание финансовой или иной материальной помощи кандидатам, политическим партиям, выдвинувшим партийные списки, помимо их избирательных фондов, -
влечет штраф на граждан в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 114. Нарушение порядка расходования средств, выделенных из республиканского бюджета на проведение предвыборной агитации
Нецелевое расходование кандидатами в депутаты или на иную выборную должность средств, выделенных из республиканского бюджета на проведение предвыборной агитации, -
влечет штраф в размере от пятнадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 115. Принятие пожертвований кандидатом на выборную государственную должность либо политической партией от иностранных государств, организаций, граждан и лиц без гражданства
Принятие кандидатом в депутаты или на иную выборную государственную должность либо политической партией пожертвований в любой форме от иностранного государства, международной организации или международного общественного объединения, зарубежных государственных органов, иностранцев и юридических лиц, созданных в соответствии с законодательством другого государства, а также лиц без гражданства -
влечет штраф на кандидата в депутаты или на иную выборную должность в размере от двадцати до пятидесяти, на юридическое лицо - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей с конфискацией предметов пожертвования.

116-бап. Азаматтардың және заңды тұлғалардың кандидаттарға, саяси партияларға олардың жазбаша келісімінсіз қызмет көрсетуі
Азаматтар мен заңды тұлғалардың кандидаттарға, саяси партияларға олардың сайлау алдындағы қызметіне байланысты олардың жазбаша келісімінсіз қызмет көрсетуі -
азаматтарға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
117-бап. Дауыс беру қорытындылары туралы немесе сайлау (республикалық референдум) нәтижелері туралы мәліметтерді табыс етпеу не жарияламау
1. Учаскелік сайлау комиссиясы төрағасының кандидаттың сенім білдірген адамына, бұқаралық ақпарат құралдарының өкіліне, байқаушыға сайлау туралы және республикалық референдум туралы заңнамасына сәйкес табыс етілуге міндетті дауыс беру қорытындылары туралы мәліметтерді табыс етпеуі, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, округтік сайлау комиссиясының төрағасы жасаған әрекет, сондай-ақ оның сайлау (республикалық референдум) нәтижелері туралы мәліметтерді сайлау заңнамасында (республикалық референдум туралы заңнамада) белгіленген жариялау мерзімдерін бұзуы не толық жарияламауы, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, аумақтық сайлау комиссиясының төрағасы жасаған әрекет, сондай-ақ оның сайлауда (республикалық референдумда) дауыс беру қорытындылары туралы мәліметтерді сайлау заңнамасында (республикалық референдум туралы заңнамада) белгіленген жариялау мерзімдерін бұзуы не толық жарияламауы, -
айлық есептік көрсеткішті он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші және үшінші бөліктерінде көзделген, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының Төрағасы жасаған әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
118-бап. Сайлауға байланысты қоғамдық пікірге сұрау салу ісін жүргізу шарттарын бұзу
1. Сайлау туралы заңнамада көзделген қоғамдық пікірге сұрау салу нәтижелерін, сайлау нәтижелері болжамдарын, сайлауға байланысты өзге де зерттеулерді жариялау тәртібін бұзу -
азаматтарға - айлық есептік көрсеткіштің он беске дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сайлау күні дауыс беруге арналған үй-жайда немесе дауыс беруге арналған пунктте қоғамдық пікірге сұрау салу ісін жүргізу -
азаматтарға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 116. Оказание гражданами и юридическими лицами услуг кандидатам, политическим партиям без их письменного согласия
Оказание гражданами и юридическими лицами услуг кандидатам, политическим партиям в связи с их предвыборной деятельностью без их письменного согласия -
влечет штраф на граждан в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 117. Непредставление либо неопубликование сведений об итогах голосования или о результатах выборов (республиканского референдума)
1. Непредставление председателем участковой избирательной комиссии для ознакомления доверенному лицу кандидата, представителю средств массовой информации, наблюдателю сведений об итогах голосования, обязательных для предоставления в соответствии с законодательством о выборах и о республиканском референдуме, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное председателем окружной избирательной комиссии, а также нарушение им сроков опубликования либо неполное опубликование установленных избирательным законодательством (законодательством о республиканском референдуме) сведений о результатах выборов (республиканского референдума) -
влечет штраф в размере от десяти до пятнадцати месячных расчетных показателей.
3. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное председателем территориальной избирательной комиссии, а также нарушение им сроков опубликования либо неполное опубликование установленных избирательным законодательством (законодательством о республиканском референдуме) сведений об итогах голосования на выборах (республиканском референдуме) -
влекут штраф в размере от пятнадцати до двадцати месячных расчетных показателей.
4. Деяния, предусмотренные частями первой и третьей настоящей статьи, совершенные Председателем Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, -
влекут штраф в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 118. Нарушение условий проведения опроса общественного мнения, связанного с выборами
1. Нарушение предусмотренного законодательством о выборах порядка публикаций результатов опросов общественного мнения, прогнозов результатов выборов, иных исследований, связанных с выборами, -
влечет штраф на граждан в размере до пятнадцати, на юридических лиц - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
2. Проведение опроса общественного мнения в день выборов в помещении или пункте для голосования -
влечет штраф на граждан в размере от пяти до десяти, на юридических лиц - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.

119-бап. Кандидаттардың, саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарының, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің және сайлаудағы байқаушылардың заңды қызметіне кедергі келтіру
1. Кандидаттардың, саяси партиялардың сенім білдірілген адамдары, саяси партиялардың өзге де қоғамдық бірлестіктердің, Қазақстан Республикасы коммерциялық емес ұйымдары байқаушыларының, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің сайлау комиссиясының отырысына қатысу не дауыс беру күні дауыс беруге арналған сайлау учаскесі ашылған кезден бастап және сайлаушылардың дауыстарын санау кезінде дауыс беру нәтижелері анықталғанға дейін не сайлау учаскесінде, дауыс беруге арналған пунктте дауыс беру барысын, дауыстарды санау және дауыс беру нәтижелерін ресімдеу рәсімін байқауға қатысу не электронды сайлау жүйесі құралын ашқан және орнатқан кезде, сондай-ақ оның жұмысын тексеру кезінде, мұндай құқық сайлау туралы заңнамалық актілерде көзделген жағдайларда, қатысу құқығына кедергі келтіру -
айлық есептік көрсеткіштің он бестен отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Кандидаттардың, саяси партиялардың сенім білдірілген адамдары, саяси партиялардың өзге де қоғамдық бірлестіктердің, Қазақстан Республикасы коммерциялық емес ұйымдары байқаушыларының сайлау комиссиясының мүшелерін дауыс беруге арналған үй-жайдан тыс жерде дауыс беруді ұйымдастыру үшін шыққан кезде оларға байқаушылар не сенім білдірілген адамдар ілесіп жүру не сайлаушылардың дауыс беруге арналған үй-жайдан тыс жерде дауыс беруі кезінде не фотожазба, дыбысжазба және бейнежазба жасауға қатысу не дауыс беру нәтижелері туралы хаттамаларды жоғары тұрған сайлау комиссияларына беру рәсімін байқау не дауыс беруге қатысқан сайлаушылардың, соның ішінде үй-жайдан тыс жерде дауыс беру саны туралы ақпаратты алудан бас тарту, тиісті сайлау комиссиясының және (немесе) оның мүшелерінің шешімдеріне, іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) мұндай құқық сайлау туралы заңнамалық актілерде көзделген жағдайларда, шағымдану құқығына кедергі келтіру -
айлық есептік көрсеткіштің он бестен отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Кандидаттардың, саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарынан дауыстарды қайта санауда, мұндай құқық сайлау туралы заңнамалық актілерде көзделген жағдайларда, бас тарту -
айлық есептік көрсеткіштің он бестен отыз беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың байқаушыларының, шетелдік бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің сайлау процесінің барлық кезеңдеріне, сайлау комиссияларында сайлау науқанының барысы туралы ақпарат алу, дауыс беруді өткізу және дауыстарды санау кезінде сайлау учаскелеріне кіру, сайлау процесіне қатысушылармен кездесу, жария мәлімдемелер жасау, дауыс беру нәтижелері туралы хаттамаларды жоғары тұрған сайлау комиссияларына мұндай құқық сайлау туралы заңнамалық актілерде көзделген жағдайларда беру рәсімін байқауға қатысу құқығына кедергі келтіру -
айлық есептік көрсеткіштің он бестен отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 119. Воспрепятствование законной деятельности доверенных лиц кандидатов, политических партий, представителей средств массовой информации и наблюдателей на выборах
1. Воспрепятствование праву доверенных лиц кандидатов, политических партий, наблюдателей политических партий, иных общественных объединений, некоммерческих организаций Республики Казахстан, представителей средств массовой информации на присутствие на заседаниях избирательной комиссии либо присутствие на избирательном участке в день голосования с момента его открытия и до установления результатов голосования при подсчете голосов избирателей, либо наблюдение за ходом голосования, процедурой подсчета голосов и оформления результатов голосования на избирательном участке, в пункте для голосования, либо присутствие при вскрытии и установке оборудования электронной избирательной системы, а также при проверке его работы, в случаях, когда такое право предусмотрено законодательными актами о выборах -
влечет штраф в размере от пятнадцати до тридцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Воспрепятствование праву доверенных лиц кандидатов, политических партий, наблюдателей политических партий, иных общественных объединений, некоммерческих организаций Республики Казахстан на сопровождение членов избирательной комиссии для организации голосования вне помещения для голосования, либо присутствие при проведении голосования избирателей вне помещения для голосования, либо осуществление фото-, аудио - и видеозаписи, либо наблюдение процедур передачи протоколов о результатах голосования вышестоящим избирательным комиссиям, либо отказ в получении информации о количестве избирателей, принявших участие в голосовании, в том числе в голосовании вне помещения, либо обжаловании решений, действий (бездействия) соответствующей избирательной комиссии и (или) ее членов, в случаях, когда такое право предусмотрено законодательными актами о выборах -
влечет штраф в размере от пятнадцати до тридцати пяти месячных расчетных показателей.
3. Отказ доверенным лицам кандидатов, политических партий в повторном подсчете голосов, в случаях, когда такое право предусмотрено законодательными актами о выборах -
влечет штраф в размере от пятнадцати до тридцати пяти месячных расчетных показателей.
4. Воспрепятствование праву наблюдателей иностранных государств и международных организаций, представителей иностранных средств массовой информации на присутствие на всех стадиях избирательного процесса либо получение в избирательных комиссиях информации о ходе избирательной кампании, либо доступ на избирательные участки во время проведения голосования и подсчета голосов, либо встречу с участниками избирательного процесса, либо дачу публичных заявлений, либо наблюдение процедур передачи протоколов о результатах голосования вышестоящим избирательным комиссиям, в случаях, когда такое право предусмотрено законодательными актами о выборах -
влечет штраф в размере от пятнадцати до тридцати пяти месячных расчетных показателей.

12-тарау. Отбасына және кәмелетке толмағандарға қарсы
әкімшілік құқық бұзушылық
120-бап. Ата-аналардың немесе басқа да заңды өкілдерінің балаларды тәрбиелеу жөніндегі міндеттерді орындамауы
1. Ата-аналардың немесе басқа да заңды өкілдерінің, сондай-ақ оқу, тәрбие, емдеу мекемесінің педагогы немесе әлеуметтік қызметкері кәмелетке толмаған балаларды тәрбиелеу және оқыту жөніндегі міндеттерді дәлелді себептерсіз орындамауы немесе тиісінше орындалмауы, егер бұл әрекетте (әрекетсіздікте) қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде аталған, кәмелетке толмағандардың алкогольдік ішімдіктерді, есірткі құралдарын және психотроптық заттарды ұдайы қолдануына не қаңғыбастықпен немесе қайыршылықпен айналысуына әкеп соққан іс-әрекеттер, сол сияқты олардың қылмыс немесе қасақана әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар әрекеттер жасауы, -
ата-аналарға немесе басқа да заңды өкілдеріне айлық есептік көрсеткіштің алтыдан онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
121-бап. Кәмелетке толмаған адамды әкімшілік құқық бұзушылық жасауға тарту
1. Кәмелетке толмаған адамды әкімшілік құқық бұзушылық жасауға тарту, егер бұл іс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
122-бап. Кәмелетке толмаған адамды мас болу күйіне дейін жеткізу
1. Ата-аналардың немесе өзге де адамдардың кәмелетке толмаған адамды мас болу күйіне дейін жеткізуі, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
123-бап. Кәмелетке толмағандардың түнгі уақытта ойын-сауық мекемелерінде болуына жол беру
1. Кәмелетке толмағандардың заңды өкілдерінің ертіп жүруінсіз түнгі уақытта (сағат 22-ден таңғы 6-ға дейін) ойын-сауық мекемелерінде болуына жол беру, -
ойын-сауық мекемелерінің лауазымды адамдарына - бес, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Глава 12. Административные правонарушения против семьи
и несовершеннолетних
Статья 120. Неисполнение родителями или другими закононными представителями, обязанностей по воспитанию детей
1. Неисполнение без уважительных причин или ненадлежащее исполнение родителями или другими законными представителями, обязанностей по воспитанию и обучению несовершеннолетних детей, а равно педагогом или социальным работником учебного, воспитательного, лечебного учреждения, если действие (бездействие) не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет предупреждение или штраф в размере до пяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, указанные в части первой настоящей статьи, повлекшие систематическое употребление несовершеннолетними алкогольных напитков, наркотических средств и психотропных веществ либо занятие бродяжничеством или попрошайничеством, а равно совершение ими деяния, содержащего признаки преступления или умышленного административного правонарушения, -
влекут штраф на родителей или других законных представителей, в размере от шести до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 121. Вовлечение несовершеннолетнего в совершение административного правонарушения
1. Вовлечение несовершеннолетнего в совершение административного правонарушения, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф в размере шестидесяти месячных расчетных показателей либо административный арест до пятнадцати суток.
Статья 122. Доведение несовершеннолетнего до состояния опьянения
1. Доведение несовершеннолетнего до состояния опьянения родителями или иными лицами -
влечет штраф в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 123. Допущение нахождения несовершеннолетних в развлекательных заведениях в ночное время
1. Допущение нахождения несовершеннолетних в развлекательных заведениях без сопровождения законных представителей в ночное время (с 22 до 6 часов утра) -
влечет штраф на должностных лиц развлекательных заведений в размере пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
ойын-сауық мекемелерінің лауазымды адамдарына - жиырма, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, қызметін немесе қызметінің жекелеген түрлерін тоқтата тұрып, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза мерзімі өткеннен кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған нақ сол іс-әрекеттер, -
ойын-сауық мекемелерінің лауазымды адамдарына - отыз, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыс, қызметін немесе қызметінің жекелеген түрлерін тоқтата тұрып, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
124-бап. Кәмелетке толмағандарға темекіні және темекі бұйымдарын сату
1. Он сегіз жасқа толмаған адамдарға темекіні және темекі бұйымдарын сату, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, қызметін немесе қызметінің жекелеген түрлерін тоқтата тұрып, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - тоқсан айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
125-бап. Кәмелетке толмағандарды эротикалық мазмұндағы өнімді әзірлеуге тарту
1. Кәмелетке толмағандарды эротикалық мазмұндағы өнімді әзірлеуге, сондай-ақ эротикалық мазмұндағы өнімді таратуға, жарнамалауға және сатуға тарту, -
аталған эротикалық мазмұндағы өнімді тәркілей отырып, айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц развлекательных заведений в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности или отдельных видов деятельности.
3. Те же действия, совершенные повторно в течение года после истечения срока административного взыскания, предусмотренного частью второй настоящей статьи, -
влекут штраф на должностных лиц развлекательных заведений в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста двадцати месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности или отдельных видов деятельности.
Статья 124. Продажа табака и табачных изделий несовершеннолетним
1. Продажа табака и табачных изделий лицам, не достигшим восемнадцати лет, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства,
- в размере сорока пяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере девяноста месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности или отдельных видов деятельности.
Статья 125. Вовлечение несовершеннолетних в изготовление продукции эротического содержания
1. Вовлечение несовершеннолетних в изготовление продукции эротического содержания, а также в распространение, рекламирование и продажу продукции эротического содержания -
влечет штраф в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией указанной продукции эротического содержания.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
аталған эротикалық мазмұндағы өнімді және эротикалық мазмұндағы өнімді әзірлеу құралдарын тәркілей отырып, айлық есептік көрсеткіштің қырықтан сексенге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
126-бап. Асырап алуға, қорғаншылыққа (қамқоршылыққа), жеке тұлғалардың отбасына тәрбиелеуге беруді қажет ететін кәмелетке толмағандар туралы мәліметтерді табыс ету тәртібі мен мерзімдерін бұзу
Қарауында ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар бар ұйымдар басшыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының атқарушы органдары лауазымды адамдарының:
1) асырап алуға, қорғаншылыққа (қамқоршылыққа), жеке тұлғалардың отбасына тәрбиелеуге беруді қажет ететін кәмелетке толмағандар туралы мәліметтерді табыс ету мерзімдерін бұзу;
2) бала туралы шынайы емес мәліметтер беру, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланы отбасына орналастыру мүмкіндігін көздеуге тиіс, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды оны аймақтық және орталықтандырылған есепке алуға қою үшін деректерді жасыру;
3) ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланың аймақтық және орталықтандырылған есепке алынғаны туралы мәліметтерді және олар туралы деректерді жекелеген азаматтардың, мекемелердің және қоғамдық ұйымдардың заңсыз жариялауы түрінде бұзуы, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
127-бап. Бала асырап алу жөніндегі заңсыз қызмет
Баланы (қызды) асырап алу, оны қорғаншылыққа (қамқоршылыққа), патронаж тәрбиешіге беру жөнінде:
1) жергілікті атқарушы органдардың ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмаған балаларға қорғаншылық (қамқоршылық) тағайындау мерзімдерін бұзуы;
2) қорғаншылық (қамқоршылық) органдарының ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған ұл (қыз) асырап алу рәсімдерін бұзуы;
3) қорғаншылық қамқоршылық органдарының отбасына тәрбиелеуге берілген ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұру, ұстау, тәрбиелеу, білім беру жағдайларына бақылауды жүзеге асыру мерзімдерін бұзуы;
4) қорғаншылық қамқоршылық органдарының сотқа асырап алудың баланың мүддесіне сәйкестігі туралы қортынды берген кезде ақпараттарды бұрмалауы түрінде жасалған заңсыз іс-әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
13-тарау. Меншікке қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық
128-бап. Жерге мемлекеттік меншік құқығын бұзу
Мемлекеттік жер учаскелерін заңсыз иелену немесе айырбастау не жерге мемлекеттік меншік құқығын тікелей немесе жанама нысанда бұзатын басқа да мәмілелер жасау, сондай-ақ уақытша иеленген мемлекеттік жерді уақтылы қайтармау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - он бестен жиырмаға дейінгі, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден үш жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от сорока до восьмидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией указанной продукции эротического содержания и средств изготовления продукции эротического содержания.
Статья 126. Нарушение порядка и сроков представления сведений о несовершеннолетних, нуждающихся в передаче на усыновление (удочерение), под опеку (попечительство), на воспитание в семьи физических лиц
Нарушение руководителями организаций, в которых находятся дети, оставшиеся без попечения родителей, а также должностными лицами исполнительных органов Республики Казахстан в виде:
1) несоблюдения сроков предоставления сведений о несовершеннолетних, нуждающихся в передаче на усыновление (удочерение), под опеку (попечительство), на воспитание в семьи физических лиц;
2) предоставления заведомо недостоверных сведений о ребенке, сокрытия данных, подлежащих отражению возможности устройства ребенка, оставшегося без попечения родителей в семьи для постановки его на региональный и централизованный учет детей, оставшихся без попечения родителей;
3) незаконное разглашение сведений о наличии в региональном, централизованном учете детей, оставшихся без попечения родителей, и данных о них отдельным гражданам, учреждениям и общественным организациям, -
влекут штраф в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 127. Незаконная деятельность по усыновлению (удочерению)
Незаконные действия по усыновлению (удочерению) ребенка, передаче его под опеку (попечительство), патронатному воспитателю, совершенные в виде, -
1) нарушения должностными лицами местных исполнительных органов сроков назначения опеки (попечительства) над несовершеннолетними детьми, оставшимися без попечения родителей;
2) нарушения органами опеки и попечительства процедуры усыновления (удочерения) детей, оставшихся без попечения родителей;
3) нарушения органами опеки попечительства сроков осуществления контроля за условиями проживания, содержания, воспитания, образования детей, оставшихся без попечения родителей, переданных на воспитание в семью;
4) искажения информации при представлении органами опеки попечительства заключения о соответствии усыновления интересам ребенка в суд, -
влекут штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Глава 13. Административные правонарушения, посягающие
на собственность
Статья 128. Нарушение права государственной собственности на землю
Незаконное занятие или обмен государственных земельных участков либо совершение других сделок, в прямой или косвенной форме нарушающих право государственной собственности на землю, а также несвоевременный возврат временно занимаемых государственных земель -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятнадцати до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.

129-бап. Жер заңнамасының жер учаскелеріне құқықтар беру және жер учаскесінің нысаналы мақсаты өзгерген кезде бұзылуы
1. Жер заңнамасының жер учаскелеріне құқықтар беру және жер учаскесінің нысаналы мақсаты өзгерген кезде бұзылуы егер осы іс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса, -
1) жер заңнамасының жер учаскелеріне құқықтар беру және жер учаскесінің нысаналы мақсаты өзгерген кезде жер учаскелерін немесе мемлекеттік меншіктегі учаскелеріне жалдау құқығын беру және жер учаскесіне немесе жер учаскесін жалға алу құқығына жер учаскелерін берудің аукциондық және конкурстық тәсілдер қолданылмайтын жағдайларды қоспағанда, жерді пайдалануға сауда-саттық (аукциондар, конкурстар,) жүргізбей берілмегендер;
2) жеке және заңды тұлғалардың жер учаскесіне тиісті құқық табыстау туралы өтінімдерді (өтініштерді) қараудың белгіленген мерзімдерін бұзуы;
3) жергілікті атқарушы органдардың жер комиссиясының оң қорытындысынсыз және немесе жерге орналастыру жобасын бекіткен жер учаскесіне құқық беру туралы шешім қабылдауы;
4) жергілікті атқарушы органның жер учаскесіне құқық беруден бас тартуы туралы шешім қабылдау мерзімін бұзуы;
5) жергілікті атқарушы органның жер учаскесіне құқық беру туралы шешім қабылдау мерзімін бұзуы;
6) жергілікті атқарушы органның жеке меншікте болмайтын жер учаскелеріне жеке меншік құқығын беру туралы шешім қабылдауы;
7) жергілікті атқарушы органның жер учаскелерін заңнамалық актілерде көзделмеген жағдайларда мемлекет мұқтажына мәжбүрлеп иеліктен шығару туралы шешім қабылдауы;
8) жергілікті атқарушы органның жер учаскелерін жер заңнамасында көзделген нормадан артық көлемде жеке меншікке тегін беру, сондай-ақ қайталап тегін беру туралы шешім қабылдауы;
9) жер заңнамасында көзделген мақсаттар үшін немесе мерзімдерде жергілікті атқарушы органның уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығын беру туралы шешім қабылдауы;
10) жергілікті атқарушы органның шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерге жеке меншік құқығын беру туралы шешім қабылдауы;
11) жергілікті атқарушы органның оның құзыретіне кірмейтін жер учаскелеріне құқық беру туралы шешім қабылдауы;
12) жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтінішті қарау мерзімін бұзу түрінде жасалған, егер осы іс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, бұзушылық, -
лауазымды адамдарға - жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 129. Нарушение земельного законодательства при предоставлении права на земельный участок и при изменении целевого назначения земельного участка
1. Нарушения земельного законодательства при предоставлении права на земельный участок и при изменении целевого назначения земельного участка не содержащих признаков уголовно наказуемого деяния, совершенные в виде:
1) предоставления земельных участков или права аренды земельных участков, находящихся в государственной собственности и не предоставленных в землепользование без проведения торгов (аукционов и конкурсов), за исключением случаев, когда на земельный участок или право аренды земельного участка не распространяется аукционный и конкурсный способ предоставления земельных участков;
2) нарушения установленных сроков рассмотрения ходатайств (заявлений) физических и юридических лиц о предоставлении соответствующего права на земельный участок;
3) принятия решения местного исполнительного органа о предоставлении прав на земельные участки без положительного заключения земельной комиссии и (или) без утвержденного землеустроительного проекта;
4) нарушения срока принятия решения местного исполнительного органа об отказе в предоставлении прав на земельные участки;
5) нарушения срока принятия решения местного исполнительного органа о предоставлении прав на земельные участки;
6) принятия решения местного исполнительного органа о предоставлении права частной собственности на земельные участки, которые не могут находиться в частной собственности;
7) принятия решения местного исполнительного органа о принудительном отчуждении земельного участка для государственных нужд в случаях, не предусмотренных законодательными актами;
8) принятия решения местного исполнительного органа о бесплатном предоставлении в частную собственность земельных участков размером выше нормы, предусмотренной земельным законодательством; а также повторное бесплатное предоставление;
9) принятия решения местного исполнительного органа о предоставлении права временного безвозмездного землепользования для цели или в срок, не предусмотренных земельным законодательством;
10) принятия решения местного исполнительного органа о предоставлении права частной собственности на земли сельскохозяйственного назначения для иностранных лиц и лиц, без гражданства; -
11) принятия решения местного исполнительного органа о предоставлении прав на земельные участки, не входящие в его компетенцию;
12) нарушения срока рассмотрения заявления об изменении целевого назначения земельного участка, -
влекут штраф на должностных лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
лауазымды адамдарға - қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
130-бап. Геодезия және картография саласындағы заңнаманы бұзу
Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын, аумақтық сулар мен континенттік қайраң шекараларын, әкімшілік-аумақтық бірліктің шекарасын, картографиялық карталардағы географиялық объектілердің атауларын дұрыс көрсетпеу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға, - жиырмадан отызға дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға, - отыздан елуге дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден сексенге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден үш жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
131-бап. Арнаулы белгілерді жою
Жер асты суларын байқаушы және режимдік ұңғыларды, су объектілеріндегі байқаушы режимдік тұстамаларды, су қорғау немесе су шаруашылығы белгілерін, орман қорындағы орман орналастыру немесе орман шаруашылығы белгілерін, маркшейдерлік, геодезиялық және нивелирлік пункттер мен белгілерді жою немесе бүлдіру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - отыздан қырыққа дейінгі, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпіске дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 130. Нарушение законодательства в области геодезии и картографии
1. Неправильное отображение Государственной границы Республики Казахстан, границ территориальных вод и континентального шельфа, границ административно-территориальных единиц, наименований географических объектов на картографических материалах, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот до трехсот месячных расчетных показателей с приостановлением лицензии.
Статья 131. Уничтожение специальных знаков
Уничтожение или повреждение наблюдательных и режимных скважин на подземные воды, наблюдательных режимных створов на водных объектах, водоохранных или водохозяйственных знаков, лесоустроительных или лесохозяйственных знаков в лесном фонде, маркшейдерских, геодезических и нивелирных пунктов и знаков, -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.

132-бап. Жер қойнауына мемлекеттік меншік құқығын бұзу
Жер қойнауын заңсыз пайдалану, жер қойнауына мемлекеттік меншік құқығын тікелей немесе жасырын нысанда бұзатын мәмілелер жасау, -
жеке тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - елуден жүзге дейінгі, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілер болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
133-бап. Кен орны учаскелерін іріктеп өңдеу
1. Пайдалы қазбаларды жер қойнауынан бөліп алудың толымдылығын қамтамасыз етпеу, кен орны учаскелерін пайдалы қазбалардың қалған қорлары сапасының нашарлауына, олардың жобадан тыс және нормативтен тыс негізсіз ысырабына әкеп соғатын іріктеп өңдеу, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға, - елуден сексенге дейінгі, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден жеті жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Кен орны учаскелерін өңдеу жөніндегі жобалық шешімдерді қоршаған ортаға зиян келтіруге әкеп соғатын орындамау, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға, - елуден сексенге дейінгі, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден жеті жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
134-бап. Суға мемлекеттік меншік құқығын бұзу
1. Су объектілерін заңсыз басып алу, заңсыз су пайдалану, су пайдалану құқығын басқа біреуге беру, сондай-ақ суға мемлекеттік меншік құқығын тікелей немесе жасырын нысанда бұзатын басқа да мәмілелер жасау, -
жеке тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - қырықтан елуге дейінгі, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден алпысқа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз елуден төрт жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 132. Нарушение права государственной собственности на недра
Незаконное пользование недрами, совершение сделок, в прямой или скрытой форме нарушающих право государственной собственности на недра, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.
Статьи 133. Выборочная отработка участков месторождения
1. Не обеспечения недропользователями полного извлечения из недр полезных ископаемых, выборочная отработка участков месторождения, приведшая к ухудшению качества оставшихся запасов, необоснованным сверхпроектным и сверхнормативным потерям полезных ископаемых, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятидесяти до восьмидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей.
2. Несоблюдение проектных решений по отработке участков месторождения, повлекшее причинение вреда окружающей среде, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятидесяти до восьмидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей.
Статья 134. Нарушение права государственной собственности на воды
1. Незаконный захват водных объектов, незаконное водопользование, переуступка права водопользования, а также совершение других сделок, в прямой или скрытой форме нарушающих право государственной собственности на воды, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от сорока до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот месячных расчетных показателей.

2. Лимиттерді бұзып су алу, гидротехникалық жұмыстарды заңсыз жүргізу, су объектілерінен алынған немесе бөлінген жер асты және жер үсті суларын қырсыздықпен пайдалану, -
жеке тұлғаларға - оннан он беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - жиырмадан отызға дейінгі, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз елуден үш жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
135-бап. Орманға мемлекеттік меншік құқығын бұзу
Орман қоры учаскелерін орманға мемлекеттік меншік құқығын бұзатын сатып алу-сату, сыйға тарту, кепілге салу, заңсыз иелену және айырбастау, сондай-ақ орман пайдалануды жүзеге асыру құқығын басқа біреуге заңсыз беру, -
жеке тұлғаларға - бестен жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - оннан жиырмаға дейінгі, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз елуден төрт жүз елуге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
136-бап. Жануарлар мен өсімдіктер дүниесіне мемлекеттік меншік құқығын бұзу
1. Жануарлар дүниесі объектілерін пайдалану құқығын басқа біреуге заңсыз беру, сондай-ақ жануарлар дүниесіне мемлекеттік меншік құқығын тікелей немесе жасырын нысанда бұзатын басқа да мәмілелер жасау, сол сияқты пайдалануға рұқсат алу талап етілетін қорықтар мен ерекше қорғалатын басқа да табиғи аумақтардағы жануарлар дүниесі объектілерін заңсыз пайдалану, -
жеке тұлғаларға - бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - оннан жиырма беске дейінгі, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз бестен елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Забор воды с нарушением лимитов, незаконное производство гидротехнических работ, бесхозяйственное использование подземных и поверхностных вод, добытых или отведенных из водных объектов, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 135. Нарушение права государственной собственности на леса
Купля-продажа, дарение, залог, незаконное занятие и обмен участков лесного фонда, а также незаконная переуступка права осуществления лесных пользований, нарушающие права государственной собственности на леса, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 136. Нарушение права государственной собственности на животный и растительный мир
1. Незаконная переуступка права пользования объектами животного мира, а также совершение других сделок, в прямой или скрытой форме нарушающих право государственной собственности на животный мир, а равно незаконное пользование объектами животного мира в заповедниках и на других особо охраняемых природных территориях, на пользование которыми требуется получение разрешения, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.

2. Өсімдіктер дүниесі объектілерін пайдалану құқығын басқа біреуге заңсыз беру, сондай-ақ өсімдіктер дүниесіне мемлекеттік меншік құқығын тікелей немесе жасырын нысанда бұзатын басқа да мәмілелер жасау, сол сияқты пайдалануға рұқсат алу талап етілетін өсімдіктер дүниесі объектілерін заңсыз пайдалану, -
жеке тұлғаларға - үштен беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - оннан жиырмаға дейінгі, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
137-бап. Энергияны немесе суды заңсыз пайдалану
Электр не жылу энергиясын, су құбырлары желілерінен суды заңсыз қосу, пайдакүнемдік мақсатта пайдалану, сол сияқты кәріздік желілерге заңсыз қосу, -
жеке тұлғаларға - оннан он беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - отыздан алпысқа дейінгі, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыстан сексенге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден екі жүз елуге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
138-бап. Өнертабыстарға, пайдалы модельдерге, өнеркәсіптік үлгілерге, селекциялық жетістіктерге, интегралдық микросхемалар топологияларына құқықтарды бұзу
1. Өнертабысты, пайдалы модельді, өнеркәсіптік үлгіні, селекциялық жетістікті, интегралдық микросхема топологиясын заңсыз пайдалану, автордың немесе арыз берушінің келісімінсіз өнертабыстың, пайдалы модельдің, өнеркәсіптік үлгінің, селекциялық жетістіктің, интегралдық микросхема топологиясының мәнін олар туралы мәліметтер ресми түрде жарияланғанға дейін жария ету, сол сияқты авторлықты иеленіп алу немесе тең авторлыққа мәжбүрлеу, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - отыздан елуге дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Незаконная переуступка права пользования объектами растительного мира, а также совершение других сделок, в прямой или скрытой форме нарушающих право государственной собственности на растительный мир, а равно незаконное пользование объектами растительного мира, на пользование которыми требуется получение разрешения, -
влекут штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 137. Незаконное использование энергии или воды
Незаконное подключение, использование в корыстных целях электрической либо тепловой энергии, воды из водопроводных сетей, а равно незаконное подключение к канализационным сетям -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до шестидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от шестидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 138. Нарушение прав на изобретения, полезные модели, промышленные образцы, селекционные достижения, топологии интегральных микросхем
1. Незаконное использование изобретения, полезной модели, промышленного образца, селекционного достижения, топологии интегральной микросхемы, разглашение без согласия автора или заявителя сущности изобретения, полезной модели, промышленного образца, селекционного достижения, топологии интегральной микросхемы до официальной публикации сведений о них, а равно присвоение авторства или принуждение к соавторству, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - отыздан елуге дейінгі, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - елуден жүзге дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден үш жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
139-бап. Авторлық және сабақтас құқықтарды бұзу
1. Авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін заңсыз пайдалану, сол сияқты өткізу мақсатында туындылардың және (немесе) фонограммалардың контрафактілік даналарын сатып алу, сақтау, тасымалдау немесе дайындау, авторлықты иеленіп алу немесе тең авторлыққа мәжбүрлеу, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
туындылардың және фонограммалардың даналары, сондай-ақ құқық бұзушылық жасаудың қаруы болған заттар тәркіленіп, жеке тұлғаларға - бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - отыздан елуге дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпістен жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
туындылардың және фонограммалардың даналары, сондай-ақ құқық бұзушылық жасаудың қаруы болған заттар тәркіленіп, жеке тұлғаларға - оннан жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - елуден жетпіске дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз отыздан жүз елуге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы баптың бірінші және екінші бөліктеріне сәйкес туындылар мен фонограммалардың тәркіленген даналары, авторлық немесе сабақтас құқықтар иесіне оның өтініші бойынша берілетін жағдайларды қоспағанда, Әкімшілік іс жүргізу кодексімен көзделген тәртіппен жойылуға тиіс.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от тридцати до пятидесяти, на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 139. Нарушение авторских и смежных прав
1. Незаконное использование объектов авторского права и смежных прав, а равно приобретение, хранение, перемещение или изготовление контрафактных экземпляров объектов авторского права и (или) смежных прав в целях сбыта, присвоение авторства или принуждение к соавторству, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей с конфискацией экземпляров объектов авторского права и (или) смежных прав, а также предметов, явившихся орудиями совершения правонарушения.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста тридцати до ста пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией экземпляров объектов авторского права и (или) смежных прав, а также предметов, явившихся орудиями совершения правонарушения.
Примечание. Конфискованные в соответствии с частями первой и второй настоящей статьи экземпляры объектов авторского права и (или) смежных прав подлежат уничтожению в порядке, предусмотренном Административно-процессуальным кодексом, за исключением случаев их передачи обладателю авторских или смежных прав по его просьбе.

140-бап. Тарих пен мәдениет ескерткіштерінің сақталуына қатер төндіретін жобалау, іздестіру, құрылыс, мелиорация жұмыстарын және басқа да жұмыс түрлерін жүргізу
Тарихи-мәдени мұраларды қорғау мен пайдалану жөніндегі тиісті мемлекеттік органдардың келісімінсіз және осы органдардың нұсқауы бойынша ескерткіштердің паспорттандырылуы мен сақталуын анықтау жөніндегі алдын ала шараларды жүзеге асырмай, тарих пен мәдениет ескерткіштерінің сақталуына қатер төндіретін жобалау, іздестіру, құрылыс, мелиорация, жол жұмыстарын және басқа да жұмыс түрлерін жүргізу; ескерткіштерді қорғау өңірлерінде жер, құрылыс және басқа да жұмыстарды жүргізу, сондай-ақ тиісті мемлекеттік ескерткіштерді қорғау органдарының рұқсатынсыз бұл өңірлерде ескерткіштерді қорғау саласындағы тиісті мемлекеттік органның алдын-ала рәсімдерін өткізбей, шаруашылық қызметпен айналысу,
жеке тұлғаларға - жүргізіліп жатқан жұмыстарын тоқтата тұрып не онсыз айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
141-бап. Лауазымды адамның және ұйым басшысының өзіне сеніп тапсырылған объектілердің (мүліктің)қауіпсіздігі мен сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерін орындамауы және (немесе)тиісінше орындамауы
1. Лауазымды адамның, сол сияқты мемлекеттік орган немесе жергілікті өзін-өзі басқару органы болып табылмайтын ұйым басшысының өзіне сеніп тапсырылған Қазақстан Республикасының ерекше маңызды мемлекеттік, стратегиялық объектілерінің және тіршілікті қамтамасыз ету объектілерінің қауіпсіздігі мен сақталуының қажетті деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерін орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
142-бап. Бөтен біреудің мүлкін ұсақ-түйектеп ұрлау
1. Ұйымға меншік құқығында тиесілі немесе оның қарауындағы бөтен біреудің мүлкін ұрлық, алаяқтық жасау, иеленіп кету, жұмсап қою жолымен ұсақ-түйектеп ұрлау, -
айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға, он тәулікке дейін әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.

Статья 140. Производство проектных, изыскательских, строительных, мелиоративных и других видов работ, создающих угрозу для существования памятников истории и культуры
Производство проектных, изыскательских, строительных, мелиоративных, дорожных и других видов работ, которые могут создать угрозу для существования памятников истории и культуры, без осуществления предварительных мероприятий, проводимых по указанию государственных органов по охране и использованию историко-культурного наследия по выявлению паспортизации и сохранности памятников; производство земельных, строительных и других работ в зонах охраны памятников, а также хозяйственная деятельность в этих зонах без проведения предварительных процедур соответствующими государственными органами в области охраны памятников, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением производимых работ либо без такового.
Статья 141. Неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение должностным лицом и руководителем организации обязанностей по обеспечению безопасности и сохранности вверенных им объектов (имущества)
1. Неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение должностным лицом, а равно руководителем организации, не являющейся государственным органом или органом местного самоуправления, обязанностей по обеспечению необходимого уровня безопасности и сохранности вверенных им особо важных государственных, стратегических объектов и объектов жизнеобеспечения Республики Казахстан, если эти деяния не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 142. Мелкое хищение чужого имущества
1. Мелкое хищение чужого имущества, принадлежащего на праве собственности организации или находящегося в ее ведении, совершенное путем кражи, мошенничества, присвоения, растраты, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до десяти суток.

2. Ұсақ-түйектеп ұрлау:
1) бір топ адамдар қатысып;
2) бірнеше мәрте;
3) тұрғын үйге, қызметтік немесе өндірістік үй-жайға не сақтау орнына заңсыз кіру арқылы жасалса, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға, он бес тәулікке дейін әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
Ескерту.
1. Бөтен біреудің мүлкін ұрлау, егер ұрланған мүліктің құны заңдарда белгіленген он еселенген айлық есептік көрсеткіштен аспаса, ұсақ-түйектеп ұрлау деп танылады.
2. Ұсақ-түйектеп ұрлау, егер бұған дейін осы бапта көзделген бір немесе одан да көп әкімшілік құқық бұзушылық жасалған, немесе егер ұсақ-түйектеп ұрлауды Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 177-183, 250, 256 немесе 261-баптарында көзделген қылмыстар жасағаны үшін сотталған адам жасаған болса, бірнеше мәрте ұсақ-түйектеп ұрлау деп танылады.
14-тарау. Кәсіпкерлік қызмет саласындағы әкімшілік құқық
бұзушылық
143-бап. Кәсіпкерлік қызметтің тыйым салынған түрлерімен айналысу
Кәсіпкерлік қызметтің тыйым салынған, қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ түрлерімен айналысу, -
жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады
144-бап. Бөтен тауар таңбасын, қызмет көрсету таңбасын, тауар шығарылған жердің атауын немесе фирмалық атауды заңсыз пайдалану
1. Бөтен тауар таңбасын, қызмет көрсету таңбасын немесе тауар шығарылған жердің атауын немесе біртектес тауарлар немесе қызметтер үшін оларға ұқсас белгілерді заңсыз пайдалану, сондай-ақ бөтен фирмалық атауды заңсыз пайдалану, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
тауар таңбасының, қызмет көрсету таңбасының, тауар шығарылған жердің атауының немесе біртектес тауарлар немесе қызметтер үшін оларға ұқсас белгілердің заңсыз бейнесін қамтитын тауарлар тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан отызға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - отыздан елуге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған нақ сол іс-әрекеттер,
- тауар таңбасының, қызмет көрсету таңбасының, тауар шығарылған жердің атауының немесе біртектес тауарлар немесе қызметтер үшін оларға ұқсас белгілердің заңсыз бейнесін қамтитын тауарлар тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту:

2. Мелкое хищение, совершенное:
1) группой лиц;
2) неоднократно;
3) с незаконным проникновением в жилое, служебное или производственное помещение либо хранилище, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей либо административный арест на срок от десяти до пятнадцати суток.
Примечания.
1. Хищение чужого имущества признается мелким, если стоимость похищенного имущества не превышает десятикратного размера месячного расчетного показателя, установленного законодательством.
2. Неоднократным признается мелкое хищение, если ему предшествовало совершение одного или более административных правонарушений, предусмотренных настоящей статьей, или если мелкое хищение совершено лицом, имеющим судимость, за совершение преступлений, предусмотренных статьями 177-183, 250, 256 или 261Уголовного кодекса Республики Казахстан.
Глава 14. Административные правонарушения в области
предпринимательской деятельности
Статья 143. Занятие запрещенными видами предпринимательской деятельности
Занятие запрещенными видами предпринимательской деятельности, не имеющее признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц, должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 144. Незаконное использование чужого товарного знака, знака обслуживания, наименования места происхождения товара или фирменного наименования
1. Незаконное использование чужого товарного знака, знака обслуживания или наименования места происхождения товара или сходных с ним обозначений для однородных товаров или услуг, а также незаконное использование чужого фирменного наименования, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до тридцати, на должностных лиц - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц -
в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, содержащих незаконное изображение товарного знака, знака обслуживания, наименование места происхождения товара или сходных с ним обозначений для однородных товаров или услуг.
2. Те же действия, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влекут штраф на физических лиц в размере от тридцати до пятидесяти, на должностных лиц - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, содержащих незаконное изображение товарного знака, знака обслуживания, наименование места происхождения товара или сходных с ним обозначений для однородных товаров или услуг.
Примечания:

1. Осы бапта көрсетілген құқық бұзушылықтар жасағаны үшін тәркілеу тауардан, оның орамасынан, бланкілерден немесе басқа да құжаттамадан тауар таңбасынан немесе тауар шығарылған жердің атауының дайындалған бейнесін, заңсыз пайдаланылатын тауар таңбасын немесе тауар шығарылған жердің атауын, сондай-ақ олармен айырғысыз дәрежеге дейін ұқсас белгіні жою мүмкін болмаған жағдайда жүргізіледі.
2. Осы баптың бірінші және екінші бөліктеріне сәйкес тәркіленген тауарлар құқық иеленушінің өтініші бойынша оған берілген жағдайларды қоспағанда, Әкімшілік іс жүргізу кодексінде көзделген тәртіппен жойылуға тиіс.
145-бап. Табиғи монополиялар субъектілерінің міндеттерін және шектеулерін бұзу
1. Табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға ақпаратты, есепті, хабарламаны табыс ету міндетін қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің шектеулерді сақтамауы, сол сияқты табиғи монополия субъектісінің Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы немесе тиісінше орындамауы -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, табыс (түсім) алуға әкеп соққан іс-әрекеттер (әрекетсіздік) -
дара кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыстың (түсімнің) он проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыс (түсім) деп табиғи монополия субъектісі алған табыс (түсім) пен табиғи монополия субъектісі Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтаған кезде алуға тиіс табыс (түсім) арасындағы айырма түсініледі.
146-бап. Реттелетін нарық субъектілерінің міндеттерді бұзуы
Реттелетін нарық субъектісінің бағалардың алдағы көтерілетіні туралы хабарламаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға ұсынбай тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағасына көтеруі және оларды өткізуі, сол сияқты табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган айқындаған баға деңгейіне дейін Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен қолданыстағы немесе жобаланған бағаны түсірмеуі -
дара кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыстың (түсімнің) он проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыс (түсім) деп реттелетін нарық субъектісінің алған табысы (түсімі) мен бағаны көтергенге дейін қолданыста болған баға бойынша не деңгейін табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган айқындаған баға бойынша есептелген табыс (түсім) арасындағы айырма түсініледі.
Табыс (түсім) құрамына сатылған, бірақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалған күнге дейін ақысы төленбеген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) құнын да енгізу керек.

1. Конфискация за совершение правонарушений, указанных в настоящей статье, производится в случае невозможности уничтожения изготовленного изображения товарного знака или наименования места происхождения товара с товара, его упаковки, бланков или другой документации, незаконно используемого товарного знака или наименования места происхождения, а также обозначения, сходного с ним до степени смешения.
2. Конфискованные в соответствии с частями первой и второй настоящей статьи товары подлежат уничтожению в порядке, предусмотренном Административно-процессуальным кодексом, за исключением случаев их передачи правообладателю по его просьбе.
Статья 145. Нарушение обязанностей и ограничений субъектами естественных монополий
1. Несоблюдение субъектом естественной монополии ограничений, а равно неисполнение или ненадлежащее исполнение субъектом естественной монополии обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках, за исключением обязанности предоставления в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, информации, отчета, уведомления, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие получение дохода (выручки), -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате совершения административного правонарушения.
Примечание. Под доходом (выручкой), полученным в результате совершения административного правонарушения, понимается разница между доходом (выручкой), полученным субъектом естественной монополии, и доходом (выручкой), который должен был получить субъект естественной монополии при соблюдении законодательства Республики Казахстан.
Статья 146. Нарушение обязанностей субъектами регулируемого рынка
Повышение цены и реализация товаров (работ, услуг) субъектом регулируемого рынка без представления в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, уведомления о предстоящем повышении цены в установленные законодательством Республики Казахстан сроки, а равно неснижение действующей или проектируемой цены до уровня цены, определенного уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей и на юридических лиц в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате совершения административного правонарушения.
Примечание. Под доходом (выручкой), полученным в результате совершения административного правонарушения, понимается разница между доходом (выручкой), полученным субъектом регулируемого рынка, и доходом (выручкой), рассчитанным по цене, действовавшей до повышения, либо по цене, уровень которой определен уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
В состав дохода (выручки) следует включать и стоимость проданного товара (работ, услуг), но не оплаченного на день составления протокола об административном правонарушении.

147-бап. Реттелетін нарық субъектісінің баға белгілеу тәртібін сақтамауы
Реттелетін нарық субъектісінің Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген баға белгілеу тәртібін сақтамауы -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
148-бап. Энергия өндіруші ұйымның инвестициялық бағдарламаны орындамауы
Энергия өндіруші ұйымның табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган енгізген инвестициялық бағдарламаны орындау туралы нұсқаманы орындамауы -
тұтынушылардан алынған және инвестициялық бағдарламаны іске асыру мақсатында пайдаланылмаған сомалардың он проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
149-бап. Электр энергиясын өткізу (сату) тәртібін бұзу
1. Спот-сауда-саттықта (өздері өндіретін электр энергиясы көлемінің он процентінен аспайтын), теңгерімдеуші нарықта және экспортқа өткізу (сату) жағдайларын қоспағанда, энергия өндіруші ұйымның электр энергиясының тиісінше шекті, жеке, есептік тарифінен асатын тариф бойынша электр энергиясын өткізуі (сатуы) -
заңды тұлғаларға әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыстың (түсімнің) он проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Электр энергиясын экспорттаған жағдайды қоспағанда, энергия өндіруші ұйымның көтерме және (немесе) бөлшек сауда нарығының субъектілері болып табылмайтын жеке және заңды тұлғаларға электр энергиясын өткізуі (сатуы) -
әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыстың (түсімнің) жүз проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Теңгерімдеуші нарықтағы сатып алу-сату жағдайын қоспағанда, энергиямен жабдықтаушы ұйымның энергиямен жабдықтаушы басқа ұйымға электр энергиясын өткізуі (сатуы) -
әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыстың (түсімнің) жүз проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыс (түсім) деп мыналар түсініледі:
осы баптың бірінші бөлігі бойынша: осы бапта көзделген жағдайларды қоспағанда, энергия өндіруші ұйымның алған табысы (түсімі) мен электр энергиясының тиісінше шекті, есептік, жеке тарифі бойынша есептелген табыс (түсім) арасындағы айырма;
осы баптың екінші және үшінші бөліктері бойынша: Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасында белгіленген электр энергиясын өткізуге (сатуға) тыйым салуды бұзу нәтижесінде алынған барлық табыс (түсім).
Табыс (түсім) құрамына өткізілген (сатылған), бірақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалған күнге ақысы төленбеген электр энергиясының құнын да енгізу керек.

Статья 147. Несоблюдение субъектом регулируемого рынка порядка ценообразования
Несоблюдение субъектом регулируемого рынка порядка ценообразования, установленного Правительством Республики Казахстан, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
Статья 148. Неисполнение энергопроизводящей организацией инвестиционной программы
Неисполнение энергопроизводящей организацией внесенного уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, предписания об исполнении инвестиционной программы -
влечет штраф в размере десяти процентов от сумм, полученных от потребителей и не использованных в целях реализации инвестиционной программы.
Статья 149. Нарушение порядка реализации (продажи)электрической энергии
1. Реализация (продажа) энергопроизводящей организацией электрической энергии, за исключением случаев реализации (продажи) на спот-торгах (не более десяти процентов от объемов вырабатываемой ими электрической энергии), балансирующем рынке и на экспорт, по тарифу, превышающему соответственно предельный, индивидуальный, расчетный тариф электрической энергии, -
влечет штраф на юридических лиц в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате совершения административного правонарушения.
2. Реализация (продажа) энергопроизводящей организацией электрической энергии физическим и юридическим лицам, не являющимся субъектами оптового и (или) розничного рынка, за исключением случаев экспорта электрической энергии, -
влечет штраф в размере ста процентов от суммы дохода (выручки), полученного в результате совершения административного правонарушения.
3. Реализация (продажа) энергоснабжающей организацией электрической энергии другой энергоснабжающей организации, за исключением случаев купли-продажи на балансирующем рынке, -
влечет штраф в размере ста процентов от суммы дохода (выручки), полученного в результате совершения административного правонарушения.
Примечание. Под доходом (выручкой), полученным в результате совершения административного правонарушения, понимается:
по части первой настоящей статьи: разница между доходом (выручкой), полученным энергопроизводящей организацией, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей, и доходом (выручкой), рассчитанным соответственно по предельному, расчетному, индивидуальному тарифу электрической энергии;
по частям второй и третьей настоящей статьи: весь доход (выручка), подученный в результате нарушения запрета на реализацию (продажу) электрической энергии, установленного законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике.
В состав дохода (выручки) следует включать и стоимость реализованной (проданной) электрической энергии, но не оплаченной ко дню составления протокола об административном правонарушении.

150-бап. Мемлекеттік монополия туралы заңнаманы бұзу
Мемлекеттік монополия субъектісінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік монополия туралы заңнамасында белгіленген шектеулерді сақтамауы, -
мемлекеттік монополия субъектісіне айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
151-бап. Лауазымды адамдардың кәсіпкерлік қызметке заңсыз араласуы
Қадағалау және бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың лауазымды адамдарының дара кәсіпкерлердің, заңды тұлғалардың қызметіне заңсыз араласуы, олардың кәсіпкерлік қызметіне кедергі келтіретін заңсыз актілер шығару және заңсыз тапсырмалар беру арқылы араласуы, -
айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
152-бап. Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне тексеру жүргізу тәртібін бұзу
1) тексеру жүргізу негіздерінің болмауы;
2) тексеруді тағайындау туралы актінің болмауы;
3) тексеру жүргізу туралы хабарлау мерзімдерін сақтамау;
4) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында белгіленген талаптар мемлекеттік органның құзыретіне жатпаса, осындай талаптардың орындалуын тексеру;
5) егер құжаттар, ақпарат, өнім үлгілері, қоршаған орта объектілерін және өндірістік орта объектілерін зерттеу сынамалары тексеру объектілері болып табылмаса немесе тексеру нысанасына жатпаса, оларды беруді талап ету;
6) өнім үлгілеріне, қоршаған орта объектілерін және өндірістік орта объектілерін зерттеу сынамаларына зерттеу, сынау, өлшеу жүргізу үшін көрсетілген үлгілердің, сынамалардың белгіленген нысан бойынша және (немесе) мемлекеттік стандарттарда, үлгілерді, сынамаларды іріктеп алу қағидаларында және олардың зерттеу, сынау, өлшеу әдістерінде, техникалық регламенттерде немесе олар қолданысқа енетін күнге дейін қолданыста болатын өзге де нормативтік техникалық құжаттарда, зерттеу, сынау, өлшеу қағидаларында және әдістерінде белгіленген нормадан асатын санда іріктеп алынуы туралы хаттамаларды ресімдемей, оларды іріктеп алу;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, тексеру жүргізу нәтижесінде алынған және коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпия болып табылатын ақпаратты жария ету және (немесе) тарату;
8) тексеру жүргізудің белгіленген мерзімдерінен асып кету;
9) "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 37-1-бабының 7-тармағы 2), 4), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, белгілі бір мәселе бойынша, белгілі бір кезеңде бұрын тексеру жүргізілген жеке немесе заңды тұлғаға қатысты көрінеу қайта тексеру жүргізу;

Статья 150. Нарушение законодательства о государственной монополии
Несоблюдение субъектом государственной монополии установленных законодательством Республики Казахстан о государственной монополии ограничений -
влечет штраф на субъекта государственной монополии в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 151. Незаконное вмешательство должностных лиц в предпринимательскую деятельность
Незаконное вмешательство должностных лиц государственных органов, осуществляющих надзорные и контрольные функции, а также местных исполнительных органов в деятельность индивидуальных предпринимателей, юридических лиц путем издания незаконных актов и дачи незаконных поручений, препятствующих их предпринимательской деятельности, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 152. Нарушение порядка проведения проверки субъектов частного предпринимательства
1. Нарушение порядка проведения проверки, совершенное в виде:
1) отсутствия оснований проведения проверки;
2) отсутствия акта о назначении проверки;
3) несоблюдения сроков уведомления о проведении проверки;
4) проверки выполнения требований, установленных законами Республики Казахстан и постановлениями Правительства Республики Казахстан, если такие требования не относятся к компетенции государоственного органа;
5) требования предоставления документов, информации, образцов продукции, проб обследования объектов окружающей среды и объектов производственной среды, если они не являются объектами проверки или не относятся к предмету проверки;
6) отбора образцов продукции, проб обследования объектов окружающей среды и объектов производственной среды для проведения их исследований, испытаний, измерений без оформления протоколов об отборе указанных образцов, проб по установленной форме и (или) количеству, превышающему нормы, установленные государственными стандартами, правилами отбора образцов, проб и методами их исследований, испытаний, измерений, техническими регламентами или действующими до дня их введения в действие иными нормативными техническими документами, правилами и методами исследований, испытаний, измерений;
7) разглашения и (или) распространения информации, полученной в результате проведения проверки и составляющей коммерческую или иную охраняемую законом тайну, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) превышения установленных сроков проведения проверки;
9) проведения заведомо повторной проверки физического или юридического лица, в отношении которого ранее проводилась проверка, по одному и тому же вопросу, за один и тот же период, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2), 4), 6), 7) и 8) пункта 7 статьи 37-1 Закона Республики Казахстан "О частном предпринимательстве";

10) мемлекеттік бақылау мақсатында шығынды сипаттағы іс-шараларды тексеру субъектілерінің есебінен жүргізу;
11) жоспарлы тексеруді тағайындау кезінде алдыңғы тексеруге қатысты уақыт аралығын бұзу;
12) тексерілетін субъектіге тексеру актісін ұсынбау түрінде жасалған тексеру жүргізу тәртібін бұзуы, -
лауазымды адамға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші тармағында көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды адамға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
153-бап. Жалған кәсіпкерлік
Жалған кәсіпкерлік, яғни кәсіпкерлік немесе банк қызметін жүзеге асыру ниетінсіз, кредит алу, салық төлеуден босатылу, өзге де мүліктік пайда алу немесе тыйым салынған қызметті жасыру мақсаты бар, жеке тұлғаға, ұйымға немесе мемлекетке ірі зиян келтірмеген, коммерциялық ұйым құру, -
жеке тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырма беске дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыз бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
154-бап. Банкроттық кезіндегі құқыққа қайшы әрекеттер
1. Мүлікті және мүліктік міндеттемелерді, мүлік, оның көлемі, мүліктің тұрған орны туралы мәліметтерді не мүлік туралы өзге де ақпаратты жасыру, мүлікті өзге иелікке беру, мүлікті иеліктен шығару немесе жою, сол сияқты экономикалық қызметті көрсететін бухгалтерлік және өзге де есептік құжаттарды жасыру, жою, бұрмалау, егер бұл іс-әрекеттер банкроттық кезінде немесе банкрот болатынын алдын ала білген кезде жасалса және қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
борышкер ұйымның лауазымды адамдарына немесе меншік иелеріне не дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейінгі мөлшерде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүзден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

10) проведения мероприятий, носящих затратный характер, в целях государственного контроля за счет субъектов проверки;
11) нарушения временного интервала по отношению к предшествующей проверке при назначении плановой проверки;
12) непредставления проверяемому субъекту акта проверки, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностное лицо от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 153. Лжепредпринимательство
Лжепредпринимательство, то есть создание коммерческой организации без намерения осуществлять предпринимательскую или банковскую деятельность, имеющее целью получение кредитов, освобождение от налогов, извлечение иной имущественной выгоды или прикрытие запрещенной деятельности, не причинившее крупный ущерб физическому лицу, организации или государству, -
влечет штраф на физических лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 154. Неправомерные действия при банкротстве
1. Сокрытие имущества или имущественных обязательств, сведений об имуществе, его размере, местонахождении либо иной информации об имуществе, передача имущества в иное владение, отчуждение или уничтожение имущества, а равно сокрытие, уничтожение, фальсификация бухгалтерских и иных учетных документов, отражающих экономическую деятельность, если эти действия совершены при банкротстве или в предвидении банкротства и не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на должностных лиц или собственников организации-должника либо индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Өзінің іс жүзіндегі дәрменсіздігін (банкроттығын) білетін борышкер ұйымның лауазымды адамының, меншік иесінің немесе дара кәсіпкердің, сондай-ақ конкурстық іс жүргізу немесе оңалту рәсімі кезінде дәрменсіз борышкердің мүлкі мен істерін басқару функциялары берілген тұлғаның басқа кредит берушілерге залал келтіретінін біле тұра жекелеген кредит берушілердің мүліктік талаптарын заңға қайшы қанағаттандыруы, сол сияқты кредит берушінің өзіне дәрменсіз борышкердің өзге кредит берушілерге залал келтіре отырып артықшылық жасауын қабылдауы, егер мұндай іс-әрекеттер ірі залал келтірмесе, -
борышкер ұйымның лауазымды адамдарына немесе меншік иелеріне не дара кәсіпкерлерге не конкурстық іс жүргізу немесе оңалту рәсімі кезінде дәрменсіз борышкердің мүлкі мен істерін басқару функциялары берілген тұлғаларға, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан сексенге дейінгі мөлшерде, екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүзден сегіз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
155-бап. Конкурстық, оңалтушы басқарушылардың, сырттай байқау әкімшісінің Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасын бұзуы
1. Конкурстық басқарушының Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасын:
кредиторлар комитетінің құрамын уақтылы қалыптастырмауы;
борышкер алдында берешегі бар адамдарға осы берешекті өтеу туралы талап қоймауы;
әдейі және (немесе) жалған банкроттық белгілері анықталған жағдайларда, құқық қорғау органдарына ақпаратты хабарламауы;
Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасында көрсетілген мән-жайлар кезінде борышкер жасасқан жарамсыз мәмілелер анықталған жағдайларда, оларды жарамсыз деп тану туралы не сот тәртібімен мүлікті қайтару туралы талаптар қоймауы;
Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасына сәйкес мәлімделген кредиторлардың талаптарын уақтылы қарамауы;
кредиторлардың талаптарын қанағаттандырудың белгіленген тәртібін бұза отырып, олармен есеп айырысулар жүргізуі;
сауда-саттық жүргізу туралы ақпараттық хабарды жариялау тәртібін бұзуы;
борышкердің мүлкін (активтерін) сату жоспарын бұза отырып, борышкердің мүлкін сатуы;
кредиторлар комитетімен жасалған келісімдердің талаптарын орындамауы;
әкімшілік шығыстар сметасында көзделген ақшаны артық жұмсауы не мақсатсыз пайдалануы түрінде бұзуы, -
банкроттық рәсімдерде төлем қабілеті жоқ борышкерлердің мүлкін және істерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына берілген лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Неправомерное удовлетворение имущественных требований отдельных кредиторов должностным лицом, собственником организации-должника или индивидуальным предпринимателем, знающим о своей фактической несостоятельности (банкротстве), а также лицом, наделенным функциями управления имуществом и делами несостоятельного должника при конкурсном производстве или реабилитационной процедуре, заведомо в ущерб другим кредиторам, а равно принятие такого удовлетворения кредитором, знающим об отданном ему предпочтении несостоятельным должником в ущерб другим кредиторам, если эти действия не причинили крупный ущерб, -
влекут штраф на должностных лиц или собственников организации-должника либо индивидуальных предпринимателей либо лиц, наделенных функциями управления имуществом и делами несостоятельного должника при конкурсном производстве или реабилитационной процедуре, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от тридцати до восьмидесяти, в размере от двухсот до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от четырехсот до восьмисот месячных расчетных показателей.
Статья 155. Нарушение законодательства Республики Казахстан о банкротстве конкурсным, реабилитационным управляющими, администратором внешнего наблюдения
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о банкротстве конкурсным управляющим, совершенное в виде:
несвоевременного формирования состава комитета кредиторов;
непредъявления к лицам, имеющим задолженность перед должником, требований о взыскании этой задолженности;
несообщения информации в правоохранительные органы в случаях обнаружения признаков преднамеренного и (или) ложного банкротства;
непредъявления требований о признании недействительными сделок, совершенных должником при обстоятельствах, указанных в законодательстве Республики Казахстан о банкротстве, в случаях их выявления либо о возврате имущества в судебном порядке;
несвоевременного рассмотрения требований кредиторов, заявленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банкротстве;
проведения расчетов с кредиторами с нарушением установленного порядка удовлетворения требований кредиторов;
нарушения порядка опубликования информационного сообщения о проведении торгов;
продажи имущества должника с нарушением плана продажи имущества (активов) должника;
неисполнения условий соглашения, заключенного с комитетом кредиторов;
перерасхода либо нецелевого использования денег, предусмотренных сметой административных расходов, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на право осуществления деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства.

2. Оңалтушы басқарушының Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасын:
Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасында көрсетілген мән-жайлар кезінде борышкер жасасқан жарамсыз мәмілелер анықталған жағдайларда, оларды жарамсыз деп тану туралы не сот тәртібімен мүлікті қайтару туралы талаптар қоймауы;
Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасына сәйкес мәлімделген кредиторлардың талаптарын уақтылы қарамауы;
кредиторлардың талаптарын қанағаттандырудың белгіленген тәртібін бұза отырып, олармен есеп айырысулар жүргізуі;
дәрменсіз борышкерді оңалту жоспарын орындамауы;
егер борышкердің оңалту рәсімін енгізгеннен кейін туындаған ақшалай міндеттемелерінің жалпы сомасы оңалту рәсімін енгізген кездегі кредиторлық берешектің жалпы сомасының жиырма процентінен асса, борышкердің ақшалай жаңа міндеттемелерін тудыратын мәмілелерді, кредиторлар комитетінің келісімінсіз жасауы;
кредиторлар комитетімен жасалған келісімдердің талаптарын орындамауы;
әкімшілік шығыстар сметасында көзделген ақшаны артық жұмсауы не мақсатсыз пайдалануы түрінде бұзуы, -
банкроттық рәсімдерде төлем қабілеті жоқ борышкерлердің мүлкін және істерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына берілген лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Сырттай байқау әкімшісінің Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасын:
борышкердің негізгі құрал-жабдықтарды иеліктен айыру, мүлікті кепілге немесе жалға беру бойынша мәмілелер, сондай-ақ олардың орындалуы борышкерге залал келтіруге әкеп соғатын, нарықтық бағадан айтарлықтай төмен бағамен не жеткіліксіз негіздер бойынша басқа да мәмілелер жасауына қатысты іс-әрекеттерін кредиторлар комитетімен келіспеуі, қайта ұйымдастыру жүргізуі;
сырттай байқау рәсімінде әдейі және (немесе) жалған банкроттық белгілері анықталған жағдайларда, құқық қорғау органдарына хабарламауы не борышкерге оның қаржылық жағдайын нашарлатқан мүлікті иеліктен айыру жөніндегі мәмілелерді жарамсыз деп тану туралы талап қоймауы түрінде бұзуы, -
банкроттық рәсімдерде төлем қабілеті жоқ борышкерлердің мүлкін және істерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына берілген лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
банкроттық рәсімдерде төлем қабілеті жоқ борышкерлердің мүлкін және істерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына берілген лицензиядан айыра отырып, айлық есептік көрсеткіштің сексеннен жүзге дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Нарушение законодательства Республики Казахстан о банкротстве реабилитационным управляющим, совершенное в виде:
непредъявления требований о признании недействительными сделок, совершенных должником при обстоятельствах, указанных в законодательстве Республики Казахстан о банкротстве, в случаях их выявления либо о возврате имущества в судебном порядке;
несвоевременного рассмотрения требований кредиторов, заявленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банкротстве;
проведения расчетов с кредиторами с нарушением установленного порядка удовлетворения требований кредиторов;
неисполнения плана реабилитации несостоятельного должника;
заключения без согласования с комитетом кредиторов сделок, порождающих новые денежные обязательства должника, если общая сумма денежных обязательств должника, возникших после введения реабилитационной процедуры, превышает двадцать процентов общей суммы кредиторской задолженности на момент введения реабилитационной процедуры;
неисполнения условий соглашения, заключенного с комитетом кредиторов;
перерасхода либо нецелевого использования денег, предусмотренных сметой административных расходов, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на право осуществления деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства.
3. Нарушение законодательства Республики Казахстан о банкротстве администратором внешнего наблюдения, совершенное в виде:
несогласования с комитетом кредиторов действий в отношении совершения должником сделок по отчуждению основных средств, передаче имущества в залог или аренду, а также других сделок по ценам значительно ниже рьшочных либо без достаточных оснований, исполнение которых повлечет убытки для должника, проведения реорганизации;
несообщения в правоохранительные органы в случаях выявления признаков преднамеренного и (или) ложного банкротства в процедуре внешнего наблюдения либо непредъявления требований к должнику о признании недействительными сделок по отчуждению имущества, ухудшивших финансовое положение должника, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на право осуществления деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей с лишением лицензии на право осуществления деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства.

156-бап. Әдейі банкрот болу
Ірі залал немесе басқа да ауыр салдар келтірмеген, әдейі банкрот болу, яғни коммерциялық ұйымның лауазымды адамы немесе меншік иесінің, сол сияқты дара кәсіпкердің өз мүдделерін немесе өзге адамдардың мүдделерін көздей отырып жасаған төлем қабілетсіздігін қасақана алып келуі, -
лауазымды адамдарға елу мөлшерде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
157-бап. Жалған банкроттық
Жалған банкроттық, яғни коммерциялық ұйым басшысының немесе меншік иесінің, сол сияқты жеке кәсіпкердің кредит берушіге тиесілі төлемдерді кейінге қалдыруды немесе ұзартуды немесе борыштардан шегерім жасатқызу үшін кредит берушілерді адастыру мақсатында өзінің дәрменсіздігі туралы көрінеу жалған хабарлауы, сол сияқты борыштарын төлемеуі, егер бұл әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
лауазымды адамдарға жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден бес жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
158-бап. Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасын бұзу
1. Туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың туристерге саяхаттың ерекшеліктері, туристік қызметтер ұсыну ережелерінде көрсетілген саяхат жасау кезінде оларға тап болуы мүмкін қауіптер туралы мәлімет ұсынбауы, уақтылы немесе толық ұсынбауы не туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асырмауы -
дара кәсіпкерлерге - он, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 156. Преднамеренное банкротство
Преднамеренное банкротство, то есть умышленное создание или увеличение неплатежеспособности, совершенное руководителем или собственником коммерческой организации, а равно индивидуальным предпринимателем в личных интересах или в интересах иных лиц, если это деяние не содержит признаков уголовного наказуемого деяния, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 157. Ложное банкротство
Ложное банкротство, то есть заведомо ложное объявление руководителем или собственником коммерческой организации, а равно индивидуальным предпринимателем о своей несостоятельности в целях введения в заблуждение кредиторов для получения отсрочки или рассрочки причитающихся кредиторам платежей или скидки с долгов, а равно для неуплаты долгов, если это деяние не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства -, в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 158. Нарушение законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности
1. Непредставление, несвоевременное или неполное представление лицами, осуществляющими туристскую деятельность, туристам сведений об особенностях путешествий, опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, указанных в правилах предоставления туристских услуг, либо неосуществление предупредительных мер, направленных на обеспечение безопасности туристов, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.

2. Туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың туристік қызмет көрсетуге жазбаша шарт жасаспай туристік қызметтерді көрсетуі -
лицензиясының қолданысы тоқтатыла отырып, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайтадан жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік) -
лицензиясынан айыра отырып, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың мүдделі мемлекеттік органдарға және туристің отбасына саяхат кезінде туристердің төтенше жағдайға ұшырағаны туралы ақпарат ұсынбауы немесе уақтылы ұсынбауы -
лицензиясының қолданысы тоқтатыла отырып, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайтадан жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік) -
лицензиясынан айыра отырып, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
15-тарау. Монополияға қарсы заңнама саласындағы әкімшілік
құқық бұзушылық
159-бап. Нарық субъектілерінің бәсекелестікке қарсы келісімдері

2. Оказание туристских услуг лицами, осуществляющими туристскую деятельность, без заключения письменного договора на туристское обслуживание -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
3. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии.
4. Непредоставление или несвоевременное предоставление лицами, осуществляющими туристскую деятельность, заинтересованным государственным органам и семье туриста информации о чрезвычайных происшествиях с туристами во время путешествий -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
5. Действия (бездействие), предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей с лишением лицензии.
Глава 15. Административные правонарушения в области
антимонопольного законодательства
Статья 159. Антиконкурентные соглашения субъектов рынка

1. Нарық субъектілерінің Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы заңнамалық актісінде тыйым салынған бәсекелестікке қарсы келісімдері, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
монополистік қызметті бұзушылық кезінде бір жылдан аспайтын мерзімде жүзеге асыру нәтижесінде алынған монополиялық табысы тәркіленіп немесе онсыз, лауазымды адамдарға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бес мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға монополистік қызметті бір жылдан аспайтын мерзімде жүзеге асыру нәтижесінде алынған табысының (түсімінің) он проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
монополистік қызметті бұзушылық кезінде бір жылдан аспайтын мерзімде жүзеге асыру нәтижесінде алынған монополиялық табысы тәркіленіп, лауазымды адамдарға екі жүз айлық көрсеткіш мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға монополистік қызметті жүзеге асыру нәтижесінде алынған табысының (түсімінің) жиырма проценті мөлшерінде, айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Бәсекелестікке қарсы келісім немесе бәсекелестікке қарсы келісілген іс-әрекеттер түріндегі осы бапта және 165-2-бапта көзделген әкімшілік құқық бұзушылықты жасаған нарық субъектісін судья, жиынтығында мынадай:
1) нарық субъектісі бәсекелестікке қарсы келісімдер немесе келісілген іс-әрекеттер туралы монополияға қарсы органға мәлімдеген кезде монополияға қарсы орган басқа көздерден осы бәсекелестікке қарсы келісімдер немесе келісілген іс-әрекеттер туралы ақпарат алмаған;
2) нарық субъектісі бәсекелестікке қарсы келісімдерге немесе келісілген іс-әрекеттерге өзінің қатысуын тоқтату жөнінде жедел шаралар қабылдаған
3) нарық субъектісі мәлімдеу көзінен бастап бүкіл тергеу бойында бәсекелестікке қарсы келісімдер немесе келісілген іс-әрекеттердің фактілері туралы толық ақпаратты хабарлаған;
4) нарық субъектісінің бәсекелестікке қарсы келісімдер немесе келісілген іс-әрекеттерді жасау салдарынан тұтынушыларға келтірілген залалдарды ерікті түрде өтеу шарттары сақталған кезде монополиялық табысын тәркілеуден босатуы мүмкін.

1. Антиконкурентные соглашения субъектов рынка, запрещенные законодательным актом Республики Казахстан в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности за период нарушения, но не более чем за один год, с конфискацией монопольного дохода, полученного в результате осуществления монополистической деятельности, но не более чем за один год, или без таковой.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двадцати процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности за период нарушения, но не более чем за один год, с конфискацией монопольного дохода, полученного в результате осуществления монополистической деятельности, но не более чем за один год.
Примечание.
Субъект рынка, совершивший административное правонарушение в виде антиконкурентного соглашения или антиконкурентных согласованных действий, предусмотренных настоящей статьей и статьей 165-2, может быть освобожден судьей от конфискации монопольного дохода при совокупном соблюдении следующих условий:
1) к моменту, когда субъект рынка заявляет антимонопольному органу об антиконкурентных соглашениях или согласованных действиях, антимонопольный орган не получал информации о данных антиконкурентных соглашениях или согласованных действиях из других источников;
2) субъект рынка предпринимает срочные меры по прекращению своего участия в антиконкурентных соглашениях или согласованных действиях;
3) субъект рынка сообщает полную информацию о фактах антиконкурентных соглашений или согласованных действий на протяжении всего расследования с момента заявления;
4) добровольного возмещения субъектом рынка ущерба потребителям, причиненного в результате совершения антиконкурентных соглашений или согласованных действий.

160-бап. Нарық субъектілерінің бәсекелестікке қарсы келісілген іс-әрекеттері
1. Нарық субъектілерінің Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы заңнамалық актісінде тыйым салынған бәсекелестікке қарсы келісілген іс-әрекеттері, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
монополистік қызметті бұзушылық кезінде бір жылдан аспайтын мерзімде жүзеге асыру нәтижесінде алынған монополиялық табысы тәркіленіп немесе онсыз, лауазымды адамдарға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бес мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға монополистік қызметті бұзушылық кезінде жүзеге асыру нәтижесінде алынған табысының (түсімінің) он проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
монополистік қызметті бұзушылық кезінде бір жылдан аспайтын мерзімде жүзеге асыру нәтижесінде алынған монополиялық табысы тәркіленіп, лауазымды адамдарға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға монополистік қызметті бұзушылық кезінде жүзеге асыру нәтижесінде алынған табысының (түсімінің) жиырма проценті мөлшерінде, айыппұл салуға әкеп соғады.
161-бап. Нарық субъектілерінің өзінің үстем немесе монополиялық жағдайын теріс пайдалануы
1. Нарық субъектілерінің Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы заңнамалық актісінде тыйым салынған өзінің үстем немесе монополиялық жағдайын теріс пайдалануы, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
монополистік қызметті жүзеге асыру нәтижесінде алынған монополиялық табысы тәркіленіп немесе онсыз, лауазымды адамдарға - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - монополистік қызметті бұзушылық кезінде жүзеге асыру нәтижесінде алынған табысының (түсімінің) бес проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға он проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 160. Антиконкурентные согласованные действия субъектов рынка
1. Антиконкурентные согласованные действия субъектов рынка, запрещенные законодательным актом Республики Казахстан в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности за период нарушения, но не более чем за один год, с конфискацией монопольного дохода, полученного в результате осуществления монополистической деятельности, но не более чем за один год, или без таковой.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двадцати процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности за период нарушения, но не более чем за один год, с конфискацией монопольного дохода, полученного в результате осуществления монополистической деятельности, но не более чем за один год.
Статья 161. Злоупотребления субъектами рынка своим доминирующим или монопольным положением
1. Злоупотребления субъектами рынка своим доминирующим или монопольным положением, запрещенные законодательным актом Республики Казахстан в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности за период нарушения, но не более чем за один год, с конфискацией монопольного дохода, полученного в результате осуществления монополистической деятельности не более чем за один год, или без таковой.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - монополистік қызметті бұзушылық кезінде жүзеге асыру нәтижесінде алынған табысының (түсімінің) он проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - монополистік қызметті бұзушылық кезінде бір жылдан аспайтын мерзімде жүзеге асыру нәтижесінде алынған табысының (түсімінің) жиырма проценті мөлшерінде, монополистік қызметті бұзушылық кезінде бір жылдан аспайтын мерзімде жүзеге асыру кезінде алынған монополиялық табысы тәркіленіп, монопольді жоғары, төмен, монополиялық төмен бағаларды қолданған жағдайда монополистік қызметті бір жылдан аспайтын мерзімде жүзеге асыру нәтижесінде алынған монополиялық табысы тәркіленіп, айыппұл салуға әкеп соғады.
162-бап. Жосықсыз бәсеке
1. Жосықсыз бәсеке -
дара кәсіпкерлерге және шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға, - екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жосықсыз бәсекені жүзеге асыру кезінде алынған табысының (түсімінің) бес проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
163-бап. Мемлекеттік органдардың бәсекеге қарсы іс-әрекеті
1. Мемлекеттік органдардың бәсекеге қарсы іс-әрекеті -
лауазымды адамдарға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
лауазымды адамдарға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере трехсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двадцати процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности за период нарушения но не более чем за один год, с конфискацией дохода (выручки), полученного за период осуществления монополистической деятельности, но не более, чем за один год, а в случае применения монопольно высоких, низких, монопсонически низких цен с конфискацией монопольного дохода, полученного в результате осуществления монополистической деятельности, но не более, чем за один год.
Статья 162. Недобросовестная конкуренция
1. Недобросовестная конкуренция -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тысячи месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере четырехсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пяти процентов от суммы дохода (выручки), полученного за период осуществления недобросовестной конкуренции, но не более, чем за один год.
Статья 163. Антиконкурентные действия государственных органов
1. Антиконкурентные действия государственных органов -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.

164-бап. Экономикалық шоғырлану кезінде нарық субъектілерінің заңсыз іс-әрекеттері
Егер монополияға қарсы орган рұқсатының болуы қажет жағдайда, нарық субъектілерінің оның рұқсаттың алмай экономикалық шоғырлануы, экономикалық шоғырлануға қатысушы нарық субъектілерінің экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы шешімге негіз болған талаптар мен міндеттемелерді орындамауы, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүз елуге дейінгі - мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жеті жүзден бір мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
165-бап. Монополияға қарсы органның нұсқамаларын орындамау
Ақпарат беру жөніндегі міндеттемелерді бұзу және үй-жай мен аумаққа кіруге кедергі жасау
Нұсқаманы орындамау немесе оны толық көлемде орындамау, монополияға қарсы органға белгіленген мерзімде ақпарат бермеу не толық емес көлемде беру, монополияға қарсы органға дұрыс емес және (немесе) жалған ақпарат беру, монополияға қарсы органның тергеу жүргізетін лауазымды адамдарының үй-жай мен аумаққа кіруіне кедергі жасау, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің жүз мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүз мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі мың мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
16-тарау. Сауда және қаржы саласындағы әкімшілік құқық
бұзушылық
166-бап. Тұтынушыларды алдау
1. Сауда қызметін және қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің немесе ұйымдардың кем өлшеуі, таразыдан жеуі, кем есептеуі, тауардың (көрсетілетін қызметтердің) тұтыну қасиеттері немесе сапасына қатысты жаңылыстыруы немесе тұтынушыларды өзгедей алдауы, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екіден үшке дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 164. Неправомерные действия субъектов рынка при экономической концентрации
Экономическая концентрация субъектов рынка без получения разрешения антимонопольного органа в случае, если наличие такого разрешения необходимо, невыполнение субъектами рынка, участвующими в экономической концентрации, требований и обязательств, которыми было обусловлено решение о предоставлении разрешения на экономическую концентрацию, -
влекут штраф на физических лиц в размере от тридцати до пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семисот до тысячи месячных расчетных показателей.
Статья 165. Невыполнение предписания антимонопольного органа. Нарушение обязательств по предоставлению информации и создание препятствий доступу в помещения и на территорию
Невыполнение предписания или выполнение его не в полном объеме, непредоставление информации либо предоставление информации в неполном объеме антимонопольному органу в установленные сроки, предоставление недостоверной и (или) ложной информации антимонопольному органу, создание препятствий должностным лицам антимонопольного органа, проводящим расследование, в доступе в помещения и на территорию -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
Глава 16. Административные правонарушения в области
торговли и финансов
Статья 166. Обман потребителей
1. Обмеривание, обвешивание, обсчет, введение в заблуждение относительно потребительских свойств или качества товара (услуг) или иной обман потребителей индивидуальными предпринимателями или организациями, осуществляющими торговую деятельность, и оказание услуг, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двух до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір қызмет түріне берілетін лицензиядан айырып және қызметін тоқтата тұрып немесе оған тыйым салып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
167-бап. Қару-жарақ пен патронды сату тәртібін бұзу
1. Сауда ұйымдары қызметкерлерінің тиісті рұқсаты немесе лицензиясы жоқ жеке және заңды тұлғаларға, қару-жарақ пен патронды сатуы, -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Сауда ұйымдары қызметкерлерінің арнайы жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу үшін арнайы техникалық құралдарды жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттік органдарды қоспағанда, тиісті рұқсаты жоқ жеке тұлғаларға, ұйымдарға сатуы, -
қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
168-бап. Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу саласындағы заңнамасын бұзу
1. Тауарларды дұрыс таңдау мүмкіндігін қамтамасыз ететін тауарлар және олардың дайындаушылар туралы ақпаратты тарату тәртібін бұзу, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Сатып алушының өтініші бойынша тауарлардың белгіленген талаптарға сәйкетігін растайтын құжаттарды бермеу, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің екіден беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, - бестен жетіге дейін, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бестен онға дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тауарлардың қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін куәландыратын ресми құжатты құқыққа қайшы пайдалану, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден сексенге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид деятельности и приостановлением или запрещением деятельности на срок до трех лет.
Статья 167. Нарушение порядка продажи оружия и патронов
1. Продажа работниками организаций торговли оружия, патронов к нему физическим лицам и юридическим лицам, не имеющим соответствующего разрешения или лицензии, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
3. Продажа работниками организаций торговли специальных технических средств для проведения специальных оперативно-розыскных мероприятий физическим лицам, организациям, не имеющим соответствующего разрешения, кроме государственных органов, уполномоченных на осуществление оперативно-розыскной деятельности, -
влечет штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 168. Нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере регулирования торговой деятельности
1. Нарушение порядка распространения информации о товарах и их изготовителях, обеспечивающей возможность правильного выбора товаров, -
влечет предупреждение.
2. Непредоставление по просьбе покупателя документов, подтверждающих соответствие товаров установленным требованиям, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двух до пяти, на должностных лиц, - в размере от пяти до семи, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
3. Неправомерное использование официального документа, удостоверяющего соответствие товаров требованиям безопасности, -
влекут штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, - индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

4. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздіктер), -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бірден екіге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бестен жетіге дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетіден онға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздіктер), -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
169-бап. Төлем карточкаларын пайдалана отырып, төлемдерді қабылдаудан бас тарту немесе төлем карточкаларын пайдаланып төлемдерді жүзеге асыру үшін арналған тиісті құралдың (құрылғының) жоқтығы
Төлем карточкаларын пайдалана отырып, сауда операцияларын жүзеге асыру (қызметтер көрсету) кезінде оларды қабылдауға міндетті сауда (қызмет көрсету) ұйымдарының төлемдерді қабылдаудан бас тартуы, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Қазақстан Республикасының аумағында сауда операцияларын (қызмет көрсету) жүзеге асыру (қызметтер көрсету) кезінде төлемді төлем карточкаларын пайдалана отырып қабылдауға міндетті сауда (қызмет көрсету) ұйымдарында төлем карточкаларын пайдаланып төлемдерді жүзеге асыру үшін арналған тиісті құралдың (құрылғының) жоқтығы
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырма мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыз мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Совершение действий (бездействие), предусмотренных частью первой настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от одного до двух, на должностных лиц, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пяти до семи, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семи до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
5. Совершение действий (бездействие), предусмотренных частью третьей настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, - индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров.
Статья 169. Отказ в принятии платежей с использованием платежных карточек или отсутствие соответствующего оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек
1. Отказ в принятии платежей с использованием платежных карточек торговыми (обслуживающими) организациями, обязанными принимать их при осуществлении торговых операций (оказаний услуг), -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства,
- в размере сорока месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің қырық мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға алпыс мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапта аталған сауда (қызмет көрсету) ұйымдарына санатын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар жатады.
170-бап. Тауарлармен немесе өзге де заттармен заңсыз сауда жасау
1. Тауарлармен немесе өзге де заттармен:
1) айналымнан алынған тауарлар саудасы;
2) арнайы рұқсат алынбаған, айналым қабілеті шектеулі тауарлар саудасы;
3) белгіленген тәртіппен маркалануға жататын, оларда акциз маркалары немесе есепке алу-бақылау маркалары жоқ акцизделетін тауарлар саудасы түрінде жасалған сауда көрсетілген тауарлар мен заттарды тәркілей отырып, қызметтің жекелеген түріне лицензия қолданысын тоқтата отырып, айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздіктер), -
көрсетілген тауарлар мен заттарды тәркілей отырып, қызметтің жекелеген түріне лицензиядан айыра отырып, айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
171-бап. Этил спирті және алкогольді өнімді өндіру және айналымы саласындағы заңнаманы
1. Лицензиаттың этил спирті және алкогольді өнімді өндіру және айналымы саласындағы заңнаманы:
1) этил спирті және алкогольді өнімді өндіру және айналымы бойынша декларацияларды ұсынбау не уақытында ұсынбау, сол сияқты декларациялардағы қамтылған ақпараттарды бұрмалау;
2) техникалық регламенттер, санитарлық ережелер және нормалардың талаптарына жауап бермейтін этил спирті және алкогольді өнімді өндіру;
3) лицензиарға этил спирті және алкогольді өнімді өндіру және айналымы саласындағы мәліметтерді беруден бас тарту немесе шынайы емес ақпаратты ұсыну түрінде жасалған бұзу -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
белгілі бір қызмет түріне лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрып, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Отсутствие у торговых (обслуживающих) организаций, обязанных принимать платежи с использованием платежных карточек при осуществлении торговых операций (оказании услуг) на территории Республики Казахстан, соответствующего оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Деяние, предусмотренное частью второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
Примечание. К торговым (обслуживающим) организациям, указанным в настоящей статье, относятся индивидуальные предприниматели и юридические лица, категории которых утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Статья 170. Незаконная торговля товарами или иными предметами
1. Торговля товарами и иными предметами, совершенная в виде:
1) торговли товарами, изъятыми из оборота;
2) торговли товарами, ограниченно оборотоспособных, без получения специального разрешения;
3) торговли подакцизными товарами, подлежащими маркировке в установленном порядке, без наличия на них акцизных марок или учетно-контрольных марок, -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей с конфискацией указанных товаров или предметов с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией указанных товаров или предметов с лишением лицензии на определенный вид деятельности.
Статья 171. Нарушение законодательства в сфере производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции
1. Нарушение лицензиатом норм законодательства в сфере производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции, совершенное в виде:
1) непредставления либо несвоевременного представления декларации по производству и обороту этилового спирта и алкогольной продукции, а равно искажения информации, содержащиеся в декларациях;
2) производства этилового спирта и алкогольной продукции не отвечающих требованиям технических регламентов, санитарных правил и норм;
3) отказа в предоставлении лицензиару сведений или предоставление недостоверной информации в сфере производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей, с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности.

3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
белгілі бір қызмет түріне лицензиядан айырып, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Этил спиртін сатудың (тиеудің, қабылдаудың) белгіленген тәртібін:
1) этил спиртін күнде уақыт белдеуі бойынша сағат 17-ден бастап сағат 10-ға дейін, сондай-ақ демалыс және мереке күндері сату (тиеу, қабылдау);
2) этил спиртін уәкілетті орган этил спиртін алуға бекітпеген жеке тұлғаларға сату (тиеу);
3) этил спиртін уәкілетті орган қызметкерлерінің қатысуынсыз немесе акциздік қосынсыз сату (тиеу, қабылдау);
- белгілі бір қызмет түріне лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрып, лауазымды тұлғаларға, - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
белгілі бір қызмет түріне лицензиядан айыра отырып, лауазымды тұлғаларға, - айлық есептік көрсеткіштің жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Этил спирті мен алкоголь өнімі айналымының ережелерін:
1) Этил спирті мен (немесе) алкоголь өнімінің этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы заңнамалық актілерде белгіленген жерлерден тыс айналымы;
2) шыққан жері анықталмаған алкоголь өнімдерінің сатуда анықталуы;
3) алкоголь өнімдерін Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілегеннен ең темен бөлшек бағамен сату;

3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от четырехсот до пятисот месячных расчетных показателей, с лишением лицензии на определенный вид деятельности.
4. Нарушение установленного порядка реализации (отгрузки, приемки) этилового спирта, совершенное в виде:
1) реализации (отгрузки, приемки) этилового спирта с 17.00 часов до 10.00 часов ежедневно по местному часовому поясу, а также в выходные и праздничные дни;
2) реализации (отгрузки) этилового спирта физическим лицам, не утвержденным уполномоченным органом на получение этилового спирта;
3) реализации (отгрузки, приемки) этилового спирта без присутствия работников уполномоченного органа или акцизного поста,
- влекут штраф на должностных лиц, - в размере от сорока до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей, с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности.
5. Действия, предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, - в размере от семидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от четырехсот до пятисот месячных расчетных показателей, с лишением лицензии на определенный вид деятельности.
6. Нарушение правил оборота этилового спирта и алкогольной продукции, совершенное в виде:
1) оборота этилового спирта и (или) алкогольной продукции вне местах, установленных законодательным актом о государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции;
2) выявления в продаже алкогольной продукции, происхождение которой не установлено;
3) реализации алкогольной продукции ниже установленных Правительством Республики Казахстан минимальных розничных цен;

4) алкоголь өнімінің аралас полимер ыдыстарда, оның ішінде полиэтиленмен қапталған картон орамда және картон қорабына салынған фольгаланған полиэтилен пакетінде, сол сияқты лас, анық сынық белгілері бар, тұрқы бұзылған, зақымдалған тығындармен тығындалған шөлмектердегі айналымы;
5) алкоголь өнімінің (сырадан және күштілігі он екі процентке жетпейтін күштілігі төмен ликер-арақ өнімдерінен басқасын) қаңылтыр ыдыста және пластик ыдыстарда өткізуге;
6) алкоголь өнімінің (шарап материалы мен сырадан басқасын) бар, дәмхананы, мейрамхананы қоспағанда, айналымы;
7) этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымы саласындағы заңнамада көзделген қызметтің түрлеріне лицензиялары жоқ адамдардан этил спирті мен алкоголь өнімін сатып алу;
8) этил спирті мен алкоголь өнімінің екі немесе одан да көп субъектілердің бір және сол қойма үй-жайындағы айналымы;
этил спирті мен алкоголь өнімінің айналымын өз бетімен жүзеге асыратын жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, қызметтің белгілі бір түріне лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрып және құқық бұзушылықтың тікелей мәні болып табылатын акцизделетін тауарлары тәркілене отырып лауазымды тұлғаларға, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Осы баптың алтыншы бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
этил спирті мен алкоголь өнімінің айналымын өз бетімен жүзеге асыратын жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде, қызметтің белгілі бір түріне лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрып және құқық бұзушылықтың тікелей мәні болып табылатын акцизделетін тауарлары тәркілене отырып лауазымды тұлғаларға шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, - айлық есептік көрсеткіштің жүз жиырмадан жүз елуге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз елу мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сегіз жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Этил спирті мен алкоголь өнімін өндірудің ережелерін:

4) оборота алкогольной продукции в комбинированной полимерной таре, в том числе в картонной упаковке с полиэтиленовым покрытием и фольгированном полиэтиленовом пакете, помещенном в картонную коробку, а равно в деформированной таре, в бутылках с явными признаками боя, с поврежденной укупоркой;
5) оборота алкогольной продукции в жестяной таре (кроме пива и слабоградусных ликероводочных изделий с крепостью менее двенадцати процентов) и пластиковых емкостях;
6) оборота алкогольной продукции (кроме виноматериала и пива) без потребительской тары, за исключением бара, кафе, ресторана;
7) приобретения этилового спирта и алкогольной продукции у лиц, не имеющих лицензий на виды деятельности, предусмотренные законодательством в сфере производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции;
8) оборота этилового спирта или алкогольной продукции двумя и более субъектами в одних и тех складских помещениях, -
влекут штраф на физических лиц, осуществляющих оборот этилового спирта и алкогольной продукции самостоятельно, - в размере от тридцати до сорока, на должностных лиц, на индивидуальных предпринимателей, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от четырехсот до пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности и конфискацией подакцизных товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения.
7. Действия, предусмотренные частью шестой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц, осуществляющих оборот этилового спирта и алкогольной продукции самостоятельно, - в размере от восьмидесяти до ста, на должностных лиц, на индивидуальных предпринимателей, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от ста двадцати до ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере восьмисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид деятельности и конфискацией подакцизных товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения.
8. Нарушение правил производства этилового спирта и алкогольной продукции, совершенное в виде:

1) екі және одан да көп лицензиатқа этил спирті мен алкоголь өнімін бір құрал-жабдықпен және бір стационарлық үй-жайда, бір және сол мекен-жай бойынша өндіру;
2) алкоголь өнімін тағамдық шикізаттан дайындалмаған этил спиртінен, сол сияқты мұнай өнімдеріне қоспа ретінде арналған этил спиртінен өндіру;
3) алкоголь өнімін (сырадан басқасын) технологиялық желілерді суды кондициялаушы жабдықтармен жарақтамай, судың қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмеуі жағдайында, өндіру;
4) алкоголь өнімін (сыра мен шарап материалынан басқасын) жасап шығару көлемі туралы ақпаратты уәкілетті органға автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін не жасап шығару көлемі туралы ақпаратты уәкілетті органға автоматты түрде беруді жүзеге асырмайтын жарамсыз есептеуші бақылау аспаптарымен өндіру;
5) этил спиртін, жасап шығару көлемі туралы ақпаратты уәкілетті органға автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін не жасап шығару көлемі туралы ақпаратты уәкілетті органға автоматты түрде беруді жүзеге асырмайтын жарамсыз спирт өлшейтін аппараттармен өндіру;
6) спирт өлшейтін аппараттар бақылаушы есепке алу аспаптарын оларға уәкілетті орган жүктеген пломбасыз немесе мөрсіз, сол сияқты есепке алуда нормативтен артық ауытқулармен пайдалану;
7) бюджетке салықтарды және басқа да міндетті төлемдерді төлемеу;
8) этил спирті мен алкоголь өнімін лицензияда көрсетілмеген мекен-жайда өндіру түрінде жасалған бұзу -
белгілі бір қызмет түріне лицензияның қолданысын тоқтата отырып, лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің елу мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елу мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Осы баптың алтыншы бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
белгілі бір қызмет түріне лицензиядан айыра отырып, лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жүз мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға тоғыз жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Тәркілеуге жататын тауар болмаған жағдайда оны сатудан алынған ақша қаражаты тәркіленеді.

1) производства этилового спирта и алкогольной продукции двумя и более лицензиатами на одних и тех же стационарных помещениях, оборудовании и по одному и тому же адресу;
2) производства алкогольной продукции из этилового спирта, выработанного не из пищевого сырья, а равно из этилового спирта, предназначенного в качестве добавки к нефтепродуктам;
3) производства алкогольной продукции (кроме виноматериала) без оснащения технологических линий оборудованием для кондиционирования воды, в случае несоответствия воды требованиям безопасности;
4) производства алкогольной продукции (кроме пива и виноматериала) с неисправными контрольными приборами учета, обеспечивающими автоматизированную передачу информации об объемах выработки уполномоченному органу, либо не осуществляющих автоматизированную передачу информации об объемах выработки уполномоченному органу;
5) производства этилового спирта с неисправными спиртоизмеряющими аппаратами, обеспечивающими автоматизированную передачу информации об объемах выработки уполномоченному органу, либо не осуществляющих автоматизированную передачу информации об объемах выработки уполномоченному органу;
6) эксплуатации спиртоизмеряющих аппаратов, контрольных приборов учета без пломб или срыв наложенных на них уполномоченным органом пломб, а равно со сверхнормативными отклонениями в учете;
7) систематической неуплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет;
8) производства этилового спирта и алкогольной продукции по адресу, не указанному в лицензии, -
влекут штраф на должностных лиц в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности.
9. Действия, предусмотренные частью восьмой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере девятисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид деятельности.
Примечание. В случае отсутствия товара, подлежащего конфискации, конфисковываются денежные средства, полученные от их реализации.

172-бап. Темекі бұйымының маркасын пайдалану
1. Темекі бұйымдарының өздерін немесе темекі бұйымы сатылатын немесе тасымалданатын кез келген қорапты, қаптаманы қоспағанда, өзінде темекі бұйымының маркасы бар кез келген тауарларды қасақана тарату, көрмеге қою, сату, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
173-бап. Заңнаманың темекі және темекі бұйымдары туралы ақпарат жөніндегі талаптарын бұзу
1. Заңнаманың темекі және темекі бұйымдары туралы ақпарат жөніндегі талаптарын бұзу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан сексенге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 172. Использование марки табачного изделия
1. Умышленное распространение, выставка, продажа любых товаров, имеющих на себе марку табачного изделия, кроме самих табачных изделий или любой пачки, упаковки, в которой табачное изделие продается или транспортируется, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 173. Нарушение требований законодательства об информации о табаке и табачных изделиях
1. Нарушение требований законодательства об информации о табаке и табачных изделиях -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.

174-бап. Қазақстан Республикасы заңнамасының темекі және темекі бұйымдарын сату жөніндегі, сондай-ақ темекі бұйымдарын имитациялайтын тауарларды өндіру, сату және тарату жөніндегі талаптарын бұзу
1. Осы Кодекстің 114-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы заңнамасының темекі және темекі бұйымдарын сату жөніндегі талаптарын бұзу, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - бес, дара кәсіпкерлерге - жиырма, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - он, қызметін немесе қызметінің жекелеген түрлерін тоқтата тұрып, дара кәсіпкерлерге - отыз бес, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға тоқсан айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Темекі бұйымдарын имитациялайтын тауарларды өндіру, сату, тарату, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - үш, дара кәсіпкерлерге - бес, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сегіз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - бес, дара кәсіпкерлерге - сегіз, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
175-бап. Қазақстан Республикасы заңнамасының алкоголь өнімін өткізу жөніндегі талаптарын бұзу
1. Жиырма бір жасқа дейінгі адамдарға алкоголь өнімін өткізу -
жеке тұлғаларға - бес, дара кәсіпкерлерге - жиырма, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 174. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан по продаже табака и табачных изделий, а также по производству, продаже и распространению товаров, имитирующих табачные изделия
1. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан по продаже табака и табачных изделий, за исключением случая, предусмотренного статьей 114 настоящего Кодекса, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере пяти, на индивидуальных предпринимателей - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей - в размере тридцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере девяноста месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности или отдельных видов деятельности.
3. Производство, продажа, распространение товаров, имитирующих табачные изделия, -
влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере трех, на индивидуальных предпринимателей - в размере пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере восьми, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двадцати месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на индивидуальных предпринимателей - в размере восьми, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 175. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан по реализации алкогольной продукции
1. Реализация алкогольной продукции лицам в возрасте до двадцати одного года -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на индивидуальных предпринимателей - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - он, дара кәсіпкерлерге - отыз бес, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға тоқсан айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Алкоголь өнімін (сауда үйлерінде, мейрамханаларда, барларда және дәмханаларда өткізуді қоспағанда):
жұмыс күндері сағат 23-тен таңғы 8-ге дейін,
демалыс, мереке күндері сағат 24-тен таңғы 8-ге дейін өткізу -
жеке тұлғаларға - бес, дара кәсіпкерлерге - жиырма, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - он, дара кәсіпкерлерге - отыз бес, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға тоқсан айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
176-бап. Тауарларды құжаттарсыз сату
1. Осы Кодекстің 371, 372-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, дара кәсіпкерлердің және сауда қызметін жүзеге асыратын ұйымдардың тауарларды шығарылған елі туралы, дайындаушысы, жеткізушісі немесе сатушысы туралы не тауар (қызмет) туралы мемлекеттік тілде және орыс тілінде анық және жеткілікті ақпараты бар құжаттарсыз сатуы, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей - в размере тридцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере девяноста месячных расчетных показателей.
3. Реализация алкогольной продукции (за исключением реализации в торговых домах, ресторанах, барах и кафе):
в будние дни с 23 до 8 часов утра, в выходные, праздничные дни с 24 до 8 часов утра -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на индивидуальных предпринимателей - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей - в размере тридцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере девяноста месячных расчетных показателей.
Статья 176. Продажа товаров без документов
1. Продажа товаров индивидуальными предпринимателями и организациями, осуществляющими торговую деятельность, без документов, содержащих сведения о стране происхождения, об изготовителе, поставщике или продавце либо достоверную и достаточную информацию о товаре (услуге) на государственном и русском языках, за исключением случаев, предусмотренных статьями 371, 372 настоящего Кодекса, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.

177-бап. Белгіленбеген орындарда сауда жасау
Жергілікті атқарушы орган белгілеген жерлерден тыс орындарда сауда жасау, -
ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
178-бап. Байланысты гранттар қаражатының түсімдерін қоспағанда, бюджетке төленетін салықтық емес төлемдерді толық және уақтылы төлемеу
Байланысты гранттар қаражатының түсімдерін қоспағанда, бюджетке төленетін салықтық емес төлемдерді толық және уақтылы төлемеу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
179-бап. Ұлттық валюта банкноттары мен монеталарын қабылдаудан бас тарту
1. Қазақстан Республикасы аумағында айналымда жүрген және қабылдауға жататын, заңды төлем құралы болып табылатын, ұлттық валюта банкноттары мен монеталарын көрсетулі құны бойынша қабылдаудан бас тарту, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес мөлшерінде ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бес мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасы аумағында айналымда жүрген және қабылдауға жататын, заңды төлем құралы болып табылатын, ұлттық валюта банкноттары мен монеталарын қабылдаудан, ұсақтау мен айырбастаудан бас тартуы, -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
180-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жекелеген әлеуеті өнім берушілерге тиесілігін айқындайтын сипаттамаларды көрсету арқылы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының конкурстық құжаттамаға қойылатын талаптарын бұзу, -
лауазымды адамдарға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 177. Торговля в неустановленных местах
Торговля вне мест, установленных местным исполнительным органом, -
влечет предупреждение или штраф в размере от трех до пяти месячных расчетных показателей.
Статья 178. Неполная и несвоевременная уплата неналоговых платежей в бюджет, за исключением поступлений средств связанных грантов
Неполная и несвоевременная уплата неналоговых платежей в бюджет, за исключением поступлений средств связанных грантов, -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 179. Отказ в приеме банкнот и монет национальной валюты
1. Отказ в приеме по нарицательной стоимости банкнот и монет национальной валюты, являющихся законным платежным средством, находящихся в обращении на территории Республики Казахстан и подлежащих приему, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческой организацией, в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Отказ банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в приеме, размене и обмене банкнот и монет национальной валюты, являющихся законным платежным средством, находящихся в обращении на территории Республики Казахстан и подлежащих приему, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 180. Нарушение законодательства Республики Казахстан о государственных закупках
1. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан о государственных закупках к конкурсной документации путем указания на характеристики, определяющие принадлежность приобретаемых товаров, работ, услуг отдельным потенциальным поставщикам, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Конкурстық құжаттаманы алған тұлғаларды тіркеу журналына өздері туралы мәліметтер енгізілген тұлғаларға конкурстық құжаттамаға енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың мәтінін уақтылы жібермеу, сол сияқты нақтыланған конкурстық құжаттаманы уақтылы жарияламау, -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген жағдайларда мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырудан бас тарту, -
лауазымды адамдарға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Конкурсқа қатысуға өтінімдері бар конверттерді конкурстық құжаттамада көрсетілген мерзімін, уақыты мен орнын бұза отырып ашу, сондай-ақ аталған өзгерістерді конкурстық құжаттамаға енгізбей, конкурсқа қатысуға өтінімдері бар конверттерді ашу күнін, уақытын және орнын өзгерту, -
лауазымды адамдарға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Сауал салуды жіберу, сол сияқты конкурстық комиссияның конкурсқа қатысуға өтінімді жеткіліксіз құжаттармен толықтыруға, конкурсқа қатысуға өтінімде ұсынылған құжаттарды ауыстыруға, тиісінше ресімделмеген құжаттарды сәйкес келтіруге байланысты іс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Әлеуетті өнім берушілерге және (немесе) солар тартатын қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген біліктілік талаптарын белгілеу, сол сияқты әлеуетті өнім берушіні және (немесе) солар тартатын қосалқы мердігерлерді (бірлесіп орындаушыларды) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген негіздер бойынша біліктілік талаптарына сай емес деп негізсіз тану, -
лауазымды адамдарға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Сарапшының жалған сараптамалық қорытындыны жасауы, соның негізінде конкурстық комиссияның заңсыз шешім қабылдауы, -
жеке тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Әлеуетті өнім берушінің мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органға біліктілік талаптары бойынша дұрыс емес ақпарат беруінің анықталған фактілері туралы уақтылы хабарламау, -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Әлеуетті өнім берушінің біліктілік талаптары бойынша дұрыс емес ақпарат беруінің анықталған фактілері туралы мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органды хабардар етпеу, сондай-ақ мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған әлеуетті өнім беруші туралы мәліметтерді бермеу, сол сияқты әлеуетті өнім берушінің біліктілік талаптары бойынша дұрыс емес ақпарат бергені туралы жалған ақпарат беру, -
лауазымды адамдарға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Несвоевременное направление текста внесенных изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию лицам, сведения о которых внесены в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную документацию, а равно несвоевременное опубликование уточненной конкурсной документации -
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
3. Отказ от осуществления государственных закупок в случаях, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
4. Вскрытие конвертов с заявками на участие в конкурсе с нарушением срока, времени и места, указанных в конкурсной документации, а также изменение даты, времени и места вскрытия конвертов с заявками на участие в конкурсе без внесения указанных изменений в конкурсную документацию -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Направление запроса, а равно действия конкурсной комиссии, связанные с дополнением заявки на участие в конкурсе недостающими документами, заменой документов, представленных в заявке на участие в конкурсе, приведением в соответствие ненадлежащим образом оформленных документов, -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
6. Установление к потенциальным поставщикам и (или) к привлекаемым ими субподрядчикам (соисполнителям) квалификационных требований, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, а равно необоснованное признание потенциального поставщика и (или) привлекаемых им субподрядчиков (соисполнителей) несоответствующими квалификационным требованиям по основаниям, не предусмотренным законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
7. Составление экспертом ложного экспертного заключения, на основании которого принято неправомерное решение конкурсной комиссией, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
8. Несвоевременное уведомление уполномоченного органа в сфере государственных закупок об установленных фактах предоставления потенциальным поставщиком недостоверной информации по квалификационным требованиям -
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
9. Неуведомление уполномоченного органа в сфере государственных закупок об установленных фактах предоставления потенциальным поставщиком недостоверной информации по квалификационным требованиям, а также непредставление в уполномоченный орган в сфере государственных закупок сведений о потенциальном поставщике, уклонившемся от заключения договора о государственных закупках, а равно предоставление ложной информации о предоставлении потенциальным поставщиком недостоверной информации по квалификационным требованиям -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.

10. Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамалық акті талаптарын процеске қатысушылардың конкурстық баға ұсынысына ықпал ететін өлшемдерді қолдану бөлігінде бұзу, -
лауазымды адамдарға жүз айлық есепті көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
11. Мемлекеттік сатып алу туралы жобаға не жасалған шартқа жүргізілген мемлекеттік сатып алу талаптарының мазмұнын өзгертуі мүмкін және (немесе) мемлекеттік сатып алу туралы заңнамалық актіде көзделмеген өзге де негіздер бойынша өнім берушіні таңдау үшін негіз болатын өзгерістер енгізу, -
лауазымды адамдарға жүз айлық есепті көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
12. Осы баптың бірінші және төртінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
лауазымды адамдарға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
13. Осы баптың екінші және сегізінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
лауазымды адамдарға алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
14. Осы баптың жетінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
жеке тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
15. Осы баптың үшінші, бесінші, алтыншы және тоғызыншы бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), - лауазымды адамдарға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Осы бапта лауазымды адамдар деп:
бірінші бөлікте - мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің бірінші басшыларын немесе олардың міндеттерін атқарушыларды, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру мен өткізу рәсімдерін жүзеге асыруға жауапты адамдарды және (немесе) конкурстық құжаттаманы әзірлеуге тікелей қатысатын адамдарды;
екінші бөлікте - мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің бірінші басшыларын немесе олардың міндеттерін атқарушыларды, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру мен өткізу рәсімдерін жүзеге асыруға жауапты адамдарды;
үшінші бөлікте - тапсырыс берушінің бірінші басшысын немесе оның міндетін атқарушы адамды;
төртінші, бесінші, оныншы және он бірінші бөліктерде - конкурстық комиссияның төрағасын және оның орынбасарын, сондай-ақ конкурстық комиссияның мүшелері мен хатшысын;
алтыншы бөлікте - конкурстық комиссияның мүшелерін;
сегізінші және тоғызыншы бөліктерде - тапсырыс берушінің немесе сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының басшысын және (немесе) олардың міндеттерін атқарушы адамдарды түсіну керек.

10. Нарушение требований законодательного акта о государственных закупках в части применения критериев, влияющих на конкурсное ценовое предложение участников процесса, -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
11. Внесение в проект либо заключенный договор о государственных закупках изменений, которые могут изменить содержание условий проводимых (проведенных) государственных закупок и (или) предложения, явившегося основой для выбора поставщика, по иным основаниям, не предусмотренным законодательным актом о государственных закупках, -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
12. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой и четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
13. Действия (бездействие), предусмотренные частями второй и восьмой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
14. Действие, предусмотренное частью седьмой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
15. Действия (бездействие), предусмотренные частями третьей, пятой, шестой, девятой и десятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Примечание.
Под должностными лицами в настоящей статье следует понимать:
в части первой - первых руководителей организатора государственных закупок, заказчика или лиц, исполняющих их обязанности, ответственных за осуществление процедур организации и проведения государственных закупок, и (или) лиц, непосредственно участвующих в разработке конкурсной документации;
в части второй - первых руководителей организатора государственных закупок, заказчика или лиц, исполняющих их обязанности, ответственных за осуществление процедур организации и проведения государственных закупок;
в части третьей - первого руководителя заказчика или лица, исполняющего его обязанности;
в частях четвертой, пятой, десятой и одиннадцатой - председателя конкурсной комиссии и его заместителя, а также членов и секретаря конкурсной комиссии;
в части шестой - членов конкурсной комиссии;
в частях восьмой и девятой - руководителя заказчика или единого организатора государственных закупок и (или) лиц, исполняющих их обязанности.

181-бап. Қазақстан Республикасының кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заңнамасын бұзу
1. Кредиттік бюроның Қазақстан Республикасының кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заңнамасын:
1) кредиттік бюроларға кредиттік тарих деректер қорын және пайдаланылатын ақпараттық жүйелерді қорғау және сақталуын қамтамасыз ету жөнінде талаптарды орындамаудан;
2) кредиттік тарих деректер қорын басқару жүйесін пайдалануға енгізу мерзімін бұзудан;
3) кредиттік бюроның кредиттік тарих деректер қорын басқару жүйесін пайдалануға енгізу актісінсіз қызметті жүзеге асыруынан;
4) кредиттік тарих субъектісіне қатысты ақпараттарды сақтау мерзімін бұзудан;
5) кредиттік тарихты қалыптастыру жүйесі қатысушыларының қызметін қамтамасыз етуде уәкілетті орган қойған талаптарға ақпарат жеткізушінің сәйкестігін растайтын құжатсыз ақпарат беру туралы шарт жасаудан;
6) кредиттік тарих деректер қорын басқару жүйесін пайдалануға енгізу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырмаудан;
7) кредиттік есептер бергені туралы және берілген кредиттік есептерді есепке алу туралы сауалдарды есепке алудың болмауынан;
8) кредиттік бюро туралы заңнамаға сәйкес өз міндеттерін орындамаудан көрінетін бұзу, -
лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға - айлық есептік көрсеткіштің елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Кредиттік бюролардың Қазақстан Республикасының кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заңнамасында көзделмеген кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруы, -
заңды тұлғаға осындай қызметтің нәтижесінде алынған табыстың сомасынан жүз процент мөлшерінде, табыс болмаған жағдайда - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Ақпарат берушінің Қазақстан Республикасының кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заңнамасын:
1) ақпарат берушінің кредиттік тарихтың субъектісі туралы ақпаратты кредиттік тарихты қалыптастыру үшін кредиттік бюроларға беруі және (немесе) кредиттік есепті алушының кредиттік тарих субъектісінің келісімінсіз кредиттік есепті беру туралы сауал беруі, сондай-ақ оны қате ресімдеуінен;
2) кредиттік тарих субъектілерінің олар туралы мәліметтерді кредиттік бюроға беруге, ақпаратты беру жөнінде шарт жасау бойынша келісімінің есепке алу және сақтау талаптарының бұзылуынан;
3) кредиттік тарихты қалыптастыру жүйесі қатысушыларының қызметінде ақпараттық қызметті ұйымдастыруды және оларды пайдалануды, қауіпсіздік жүйесін қалыптастаруды, олардың электронды жабдықтарына ең аз талаптарды белгілеуді, кредиттік тарих деректер қорының және үй-жайының сақталуын орындамаудан көрінетін бұзушылық
лауазымды адамға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға айлық есептік көрсеткіштің елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 181. Нарушение законодательства Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй
1. Нарушение кредитным бюро законодательства Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй, выразившееся:
1) в невыполнении требований к кредитным бюро по защите и обеспечению сохранности базы данных кредитных историй и используемых информационных систем;
2) в нарушении срока введения в эксплуатацию системы управления базы данных кредитных историй;
3) в осуществлении деятельности кредитным бюро без акта ввода системы управления базы данных кредитных историй в эксплуатацию;
4) в нарушении сроков хранения информации в отношении субъекта кредитной истории;
5) в заключении договора о предоставлении информации без наличия документа подтверждающего соответствие поставщика информации условиям, предъявляемым уполномоченным органом к обеспечению деятельности участников системы формирования кредитных историй;
6) в неосуществлении мероприятий по вводу в эксплуатацию системы управления базы данных кредитных историй;
7) в отсутствии учета запросов о предоставлении кредитных отчетов и учета предоставленных кредитных отчетов;
8) в невыполнении своих обязанностей в соответствии с законодательством о кредитном бюро, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Осуществление кредитным бюро видов предпринимательской деятельности, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй, -
влечет штраф на юридическое лицо в размере ста процентов от суммы полученного дохода в результате данной деятельности, в случае отсутствия дохода - в размере от двадцати до двухсот месячных расчетных показателей.
3. Нарушение поставщиком информации законодательства Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй, выразившееся:
1) в предоставлении поставщиком информации сведений (информации) о субъекте кредитной истории в кредитные бюро для формирования кредитной истории и (или) подача получателем кредитного отчета запроса о предоставлении кредитного отчета без согласия субъекта кредитной истории, а также его неправильное оформление;
2) в нарушении требований по учету и хранению согласия субъектов кредитной истории на представление сведений о них в кредитные бюро, по заключению договора о предоставлении информации;
3) в невыполнении организации информационного процесса в деятельности участников системы формирования кредитных историй и их использования, формирования системы безопасности, установления минимальных требований к их электронному оборудованию, сохранности базы данных кредитных историй и помещениям, -
влекут штраф на должностное лицо в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.

4. Ақпарат берушінің кредиттік тарих субъектісінен алған ақпаратты бұрмалауы -
лауазымды адамға, - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерге - жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға - айлық есептік көрсеткіштің елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
182-бап. Қазақстан Республикасының валюта заңнамасының талаптарын сақтауын тиісінше бақыламау
1. Валюталық бақылау агенттерінің операцияларын жүргізу кезінде, оның ішінде клиенттердің тапсырмалары бойынша резидент және резидент еместің төлемдерін және ақша аударымдарын соңғының тауарлар (жұмыс, қызмет) экспорты немесе импортымен байланысты мәмілелер бойынша мәмілелер паспортын, валюталық шартты, тіркеу куәлігін ұсыну түрінде жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының валюта заңнамасының талаптарын сақтауын тиісінше бақыламауы, -
заңды тұлғаға ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз айлық есептік көрсеткіш, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
183-бап. Микрокредиттік ұйымдар туралы заңнаманы бұзу
1. Микрокредиттік ұйымдардың микрокредиттік ұйымдар туралы заңнамаға сәйкес тыйым салынған не олардың құқық қабілеттілігі шегінен тыс операциялар мен мәмілелерді жүзеге асыруы, -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан жетпіске дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - мәміле сомасының оннан бір процентіне дейінгі не операциялар бойынша алынған кіріс сомасының отыз процентіне дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға мәміле сомасының оннан бір процентіне дейінгі не операциялар бойынша алынған кіріс сомасының елу процентіне дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Микрокредиттік ұйымның бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған күні шындыққа сәйкес келмейтін жарнаманы хабарлауы немесе жариялауы, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Искажение поставщиком информации сведений (информации), полученной от субъекта кредитной истории, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от двадцати до пятидесяти, на индивидуального предпринимателя - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридическое лицо - в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 182. Ненадлежащее контроль за соблюдением требований валютного законодательства Республики Казахстан
1. Ненадлежащий контроль за соблюдением требований валютного законодательства Республики Казахстан при проведении агентами валютного контроля операций, в том числе по поручениям клиентов, в виде проведения платежей и переводов денег резидента или нерезидента без представления последними паспорта сделки по сделкам, связанным с экспортом или импортом товаров (работ, услуг), валютного договора, регистрационного свидетельства, -
влечет предупреждение на юридическое лицо.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 183. Нарушение законодательства о микрокредитных организациях
1. Осуществление микрокредитными организациями операций и сделок, запрещенных в соответствии с законодательством о микрокредитных организациях либо выходящих за пределы их правоспособности, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от сорока до семидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до одной десятой процента от суммы сделки либо до тридцати процентов от суммы полученного дохода по операциям, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до одной десятой процента от суммы сделки либо до пятидесяти процентов от суммы полученного дохода по операциям.
2. Объявление или опубликование микрокредитной организацией в средствах массовой информации рекламы, не соответствующей действительности на день опубликования, если это действие не имеет признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.

184-бап. Қазақстан Республикасының банк заңнамасын бұзу
1. Банктердің, банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі белгілеріне сәйкес келетін жеке және заңды тұлғалардың, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың уәкілетті органға Қазақстан Республикасының банк заңдарына сәйкес табыс етілуі қажет мәліметтерді табыс етпеуі, сол сияқты әлденеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан да көп рет) уақтылы табыс етпеуі немесе ондай мәліметтері жоқ ақпаратты табыс етуі не дұрыс емес мәліметтерді (ақпаратты) табыс етуі, -
жеке тұлғаға - айлық есептік көрсеткіштің жүзге дейінгі мөлшерінде, лауазымды тұлғаға - екі жүзге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Банктердің, банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың өздеріне уәкілетті орган жүктеген міндеттерді шектеулі ықпал ету шаралары арқылы орындамауы -
жеке тұлғаға айлық есептік көрсеткіштің қырық мөлшерінде, лауазымды адамға - елу мөлшерінде, заңды тұлғаға жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қаржылық ұйымдардың өздеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүктеген міндеттерді шектеулі ықпал ету шаралары арқылы орындамауы -
лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің елу мөлшерінде, заңды тұлғаға жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
жеке тұлғаға айлық есептік көрсеткіштің сексен мөлшерінде, лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің жүз мөлшерінде, заңды тұлғаға - екі жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді және (немесе) басқа да сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді әлденеше рет бұзуы, -
заңды тұлғаға айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін банктердің әлденеше рет (қатарынан күнтізбелік үш айдың ішінде екі және одан да көп рет) бұзуы, -
заңды тұлғаға бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 184. Нарушение требований банковского законодательства Республики Казахстан
1. Непредоставление, а равно неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) несвоевременное предоставление или предоставление в уполномоченный орган банками, крупными участниками банков, банковскими холдингами, а также физическими и юридическими лицами, соответствующими признакам крупного участника банка или банковского холдинга в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, информации, не содержащей сведений, предоставление которых требуется в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан, либо предоставление недостоверных сведений (информации) -
влекут штраф на физическое лицо в размере до ста, на должностное лицо - в размере до двухсот, на юридическое лицо - в размере до четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Невыполнение банками, крупными участниками банков, банковскими холдингами, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, возложенных на них уполномоченным органом посредством применения ограниченных мер воздействия, -
влекут штраф на физическое лицо в размере сорока, на должностное лицо - в размере пятидесяти, на юридическое лицо - в размере ста месячных расчетных показателей.
3. Невыполнение финансовыми организациями обязанностей, возложенных на них Национальным Банком Республики Казахстан, посредством применения ограниченных мер воздействия -
влечет штраф на должностное лицо в размере пятидесяти, на юридическое лицо - в размере ста расчетных показателей.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физическое лицо в размере восьмидесяти, на должностное лицо в размере ста, на юридическое лицо - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
5. Неоднократное нарушение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, установленных уполномоченным органом пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов -
влечет штраф на юридическое лицо в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Неоднократное (два и более раза в течение трех последовательных календарных месяцев) нарушение банками нормативов минимальных резервных требований, установленных Национальным Банком Республики Казахстан, -
влечет штраф на юридическое лицо в размере пятисот месячных расчетных показателей.

7. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының банк заңдарына сәйкес тыйым салынған не Қазақстан Республикасының банк заңдарын бұза отырып, сол сияқты олардың құқық қабілеттілігі шегінен тыс операциялар мен мәмілелерді жүзеге асыруы, -
лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға мәміле сомасының оннан бір процентіне дейінгі не операциялар бойынша алынған табыс сомасының елу процентіне дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Осы баптың алтыншы бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға мәміле сомасының бір процентіне дейінгі не операциялар бойынша алынған табыс сомасының жүз процентіне дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банк операцияларының нәтижелерін бухгалтерлік есепте тиісінше көрсетпей жүргізуі, -
заңды тұлғаға, есепке алынбаған соманың жиырма проценті мөлшерінде, алайда екі мың айлық есептік көрсеткіштен аспайтын айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың бухгалтерлік есепке алуды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есептілік жөніндегі талаптарды бұза отырып жүргізуі не ондағы көрсеткіштердің, не пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы мәліметтердің және (немесе) Қазақстан Республикасының банк заңдарында белгіленген сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттердің бұрмалануына әкеп соққан банктік немесе өзге де есептілік жасауы, -
лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға тиісінше есепке алынбаған соманың бес процентіне дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
11. Осы баптың тоғызыншы бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің алпыстан жүзге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға тиісінше есепке алынбаған соманың он процентіне дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
12. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың клиенттердің банк шоттарын ашу және жабу тәртібін бұзуы, -
заңды тұлғаға - айлық есептік көрсеткіштің елу мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

7. Осуществление банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, операций и сделок, запрещенных в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан либо в нарушение банковского законодательства Республики Казахстан, а равно выходящих за пределы их правоспособности, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере до одной десятой процента от суммы сделки либо до пятидесяти процентов от суммы полученного дохода по операциям.
8. Действия (бездействие), предусмотренные частью шестой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностное лицо в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере до одного процента от суммы сделки либо до ста процентов от суммы полученного дохода по операциям.
9. Проведение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, банковских операций без отражения их результатов в бухгалтерском учете -
влечет штраф на юридическое лицо в размере двадцати процентов от суммы, которая не была учтена, но не более двух тысяч месячных расчетных показателей.
10. Ведение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, бухгалтерского учета в нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, либо составление банковской или иной отчетности, приведшее к искажению содержащихся в ней показателей либо сведений о выполнении пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов, определенных банковским законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере до пяти процентов от суммы, которая была учтена ненадлежащим образом.
11. Действия (бездействие), предусмотренные частью девятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностное лицо в размере от шестидесяти до ста месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере до десяти процентов от суммы, которая была учтена ненадлежащим образом.
12. Нарушение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, порядка открытия и закрытия банковских счетов клиентов -
влечет штраф на юридическое лицо в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

13. Осы баптың он бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
заңды тұлғаға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
14. Клиенттермен жасалатын шарттарда банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық қызмет бойынша шынайы, жылдық, тиімді, салыстырмалы есептелген сыйақы ставкаларын көрсету жөніндегі, сондай-ақ қаржылық қызметтер бойынша сыйақының шамалары туралы ақпаратты тарату, оның ішінде оны жариялау кезіндегі міндеттерін орындамауы, -
лауазымды адамға - отыз айлық, заңды тұлғаға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
185-бап. Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу
1. Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар туралы ақпаратты тіркеу, сақтау және ұсыну бөлігінде заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуы -
жеке тұлғаларға жүз, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустар мен адвокаттарға, шағын немесе орта кәсіпкерлік немесе коммерциялық емес ұйымдардың субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүзден екі жүз жиырмаға дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз елуден төрт жүзге дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қаржы мониторингі субъектілерінің ішкі бақылау ережелерін және оны қамтамасыз ету бағдарламаларын әзірлеу, қабылдау және (немесе) орындау жөніндегі міндеттерді орындамауы -
жеке тұлғаларға жүз, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустар мен адвокаттарға, шағын немесе орта кәсіпкерлік немесе коммерциялық емес ұйымдардың субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз жиырмадан екі жүз елуге дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сексеннен тоқсанға дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қаржы мониторингі субъектілері лауазымды адамдарының өз клиенттеріне және өзге де адамдарға уәкілетті органға берілген қаржы мониторингі жөніндегі ақпарат туралы хабарлауы -
жүз қырықтан жүз елуге дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.

13. Действия (бездействие), предусмотренные частью одиннадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на юридическое лицо - в размере ста месячных расчетных показателей.
14. Невыполнение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанности по указанию ставки вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении в договорах, заключаемых с клиентами, а также при распространении информации о величинах вознаграждения по финансовым услугам, в том числе ее публикации, -
влечет штраф на должностное лицо в размере тридцати, на юридическое лицо - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 185. Нарушение законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма
1. Нарушение субъектами финансового мониторинга законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма в части документального фиксирования и предоставления информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и адвокатов, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двухсот до двухсот двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Неисполнение субъектами финансового мониторинга обязанностей по разработке, принятию и (или) исполнению правил внутреннего контроля и программы его обеспечения -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и адвокатов, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двухсот двадцати до двухсот пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от восьмисот до девятисот месячных расчетных показателей.
3. Извещение должностными лицами субъектов финансового мониторинга своих клиентов и иных лиц о предоставленной в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации -
влечет штраф в размере от ста сорока до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

4. Осы баптың бірінші-үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
жеке тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустар мен адвокаттарға, шағын немесе орта кәсіпкерлік немесе коммерциялық емес ұйымдардың субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз елуден үш жүзге дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - мыңнан мың екі жүзге дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың бірінші-үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде үш және одан көп рет жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
жеке тұлғаларға жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерде, тауар биржаларының лауазымды адамдарына, ойын бизнесі мен лотереяларды ұйымдастырушыларға, жеке нотариустарға, адвокаттарға, дара кәсіпкерлерге, үш жүз сексеннен төрт жүзге дейінгі мөлшерде, тауар биржаларына, ойын бизнесі мен лотереяларды ұйымдастырушыларға, аудиторлық ұйымдарға - қызметтің белгілі бір түріне лицензияның қолданысын тоқтата тұрып немесе біліктілік аттестатынан (куәлігінен) алты айға дейінгі мерзімге уақытша айыра отырып немесе заңды тұлғаның қызметін осындай мерзімге тоқтата тұрып не оларды айыра отырып бір мың сегіз жүзден екі мыңға дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
186-бап. Клиенттерге, кредит берушілерге және заемшыларға банк қызметін көрсетуге байланысты талаптарды бұзу
1. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем немесе ақша аударымы жөніндегі нұсқауларды Қазақстан Республикасының төлемдер және ақша аударымдары туралы заңнамалық актілерінде белгіленген мерзімдерді бұзып уақытында орындамауы, -
заңды тұлғаға төлем немесе ақша аударымы жөніндегі нұсқаулар сомасының үш проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем немесе ақша аударымы жөніндегі нұсқаулардың талаптарын, уақытында орындамағанды қоспағанда, сақтамауы
заңды тұлғаға төлем немесе ақша аударымы жөніндегі нұсқаулар сомасының үш проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем немесе ақша аударымы жөніндегі нұсқауларды:
банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың келесі банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бенефицардың пайдасына ақша аударымы туралы акцептелген нұсқауды тапсырмауы;
ақша аударымын ақша аударымдары және төлемдері туралы заңнамалық актілерде көзделген жағдайда аяқтамауы;
қолма-қол ақша төлемі туралы нұсқауды көрсеткен жіберушіге қолма-қол ақша бермеу түрінде орындалмауы, -
заңды тұлғаға ақша төлемі және аударымы жөніндегі нұсқау сомасының бес проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой - третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от ста до ста пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и адвокатов, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тысячи до тысячи двухсот месячных расчетных показателей.
5. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой - третьей настоящей статьи, совершенные три и более раза в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от ста пятидесяти до двухсот, на должностных лиц товарных бирж, организаторов игорного бизнеса и лотерей, аудиторских организаций, частных нотариусов, адвокатов, индивидуальных предпринимателей - в размере от трехсот восьмидесяти до четырехсот, на товарные биржи, организаторов игорного бизнеса и лотерей, аудиторские организации - в размере от тысячи восьмисот до двух тысяч месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности или временным лишением квалификационного аттестата (свидетельства) на срок до шести месяцев или деятельности юридического лица на тот же срок либо их лишением.
Статья 186. Нарушение требований, связанных с банковским обслуживанием клиентов, кредиторов и заемщиков
1. Несвоевременное исполнение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, указаний по платежу или переводу денег в нарушение сроков, установленных законодательным актом Республики Казахстан о платежах и переводах денег, -
влечет штраф на юридическое лицо в размере трех процентов от суммы указания по платежу или переводу денег.
2. Не соблюдение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, условий указания по платежу или переводу денег, за исключением несвоевременного исполнения, -
влечет штраф на юридическое лицо в размере трех процентов от суммы указания по платежу или переводу денег.
3. Неисполнение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, указаний по платежу или переводу денег, совершенное в виде:
не передачи банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, следующему банку или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акцептованного указания о переводе денег в пользу бенефициара;
не завершения перевода денег, в случаях, предусмотренных законодательным актом о платежах и переводах денег;
не выдачи наличных денег отправителю, предъявившему указание о выплате наличных денег, -
влекут штраф на юридическое лицо в размере пяти процентов от суммы указания по платежу или переводу денег.

4. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың клиенттердің төлем құжаттарын жоғалтуы, -
заңды тұлғаға - әрбір төлем құжаты үшін отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың клиенттің банк шотынан Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген ақша алу кезектілігін бұзуы, -
заңды тұлғаға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы баптың талаптары жауаптылық осы Кодекстің 81-бабының жетінші бөлігінде, 82-бабының үшінші бөлігінде, 256 және 257-баптарында көзделген әрекетке қолданылмайды.
187-бап. Қазақстан Республикасының аумағында достық, қола және қаржы вексельдерін шығару
Қазақстан Республикасының аумағында достық, қола және қаржы вексельдерін шығару, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің отыз мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
188-бап. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының немесе банк холдингінің ірі қатысушысы белгілерін заңсыз алуға байланысты бұзушылықтар
1. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы белгілерін уәкілетті органның алдын ала келісімінсіз алу -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Банк холдингі белгілерін уәкілетті органның алдын ала келісімінсіз алу -
заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің сегіз жүзден бір мың бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
189-бап. Банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру)ұйымдарының, жинақтаушы зейнетақы қорларының заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін немесе акцияларды заңсыз сатып алуына байланысты бұзушылықтар
1. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген әрекеттерді қоспағанда, банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзып, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін немесе акцияларды заңсыз сатып алуы, -
лауазымды адамдарға - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, заңды тұлғаларға - сатып алынған үлес (акциялар) құнының елу проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Утеря банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, платежных документов клиентов -
влечет штраф на юридическое лицо в размере тридцати месячных расчетных показателей за каждый платежный документ.
5. Нарушение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, очередности изъятия денег с банковского счета клиента, установленной Гражданским кодексом Республики Казахстан и законодательным актом Республики Казахстан о платежах и переводах денег, -
влечет штраф на юридическое лицо в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Примечание. Требования настоящей статьи не распространяются на действия, ответственность за которые предусмотрена частью седьмой статьи 81, частью третьей статьи 82, статьями 256 и 257 настоящего Кодекса.
Статья 187. Выпуск дружеских, бронзовых и финансовых векселей на территории Республики Казахстан
Выпуск дружеских, бронзовых и финансовых векселей на территории Республики Казахстан -
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере семидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 188. Нарушения, связанные с неправомерным приобретением признаков крупного участника банка, страховой (перестраховочной)организации, открытого накопительного пенсионного фонда или банковского холдинга
1. Приобретение признаков крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, открытого накопительного пенсионного фонда без предварительного согласия уполномоченного органа -
влечет штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Приобретение признаков банковского холдинга без предварительного согласия уполномоченного органа -
влечет штраф на юридических лиц в размере от восьмисот до тысячи пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 189. Нарушения, связанные с неправомерным приобретением долей участия в уставных капиталах юридических лиц или акций банками, страховыми (перестраховочными) организациями, накопительными пенсионными фондами
1. Приобретение долей участия в уставных капиталах юридических лиц или акций банками, страховыми (перестраховочными) организациями, накопительными пенсионными фондами в нарушение требований законодательства Республики Казахстан, за исключением деяний, предусмотренных частью второй настоящей статьи, -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере пятьдесят процентов от стоимости приобретенной (ых) доли (акций).

2. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қорының уәкілетті органның алдын ала рұқсатынсыз еншілес ұйымды құруы не иемденіп алуы, -
лауазымды адамдарға - үш жүз, заңды тұлғаларға бір мың үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
190-бап. Уәкілетті органға банк заңнамасына немесе зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамаға сәйкес табыс етілуі талап етілетін ақпаратты табыс етпеуге, сол сияқты уақтылы табыс етпеуге немесе мәліметтері жоқ ақпаратты табыс етуге байланысты бұзушылық, не дұрыс емес мәліметтерді (ақпаратты) табыс ету
Банктің, жинақтаушы зейнетақы қоры құрылтайшыларының (акционерлерінің) және олардың аффилиирленген тұлғаларының, жинақтаушы зейнетақы қорының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келетін жеке және заңды тұлғалардың уәкілетті органға банк заңнамасына немесе зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамаға сәйкес табыс етілуі талап етілетін ақпаратты табыс етпеуі, сол сияқты уақтылы табыс етпеуі немесе мәліметтері жоқ ақпаратты табыс етуі не олардың дұрыс емес мәліметтерді (ақпаратты) табыс етуі -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
191-бап. Мемлекеттік емес жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін мақсатсыз пайдалану
1. Зейнетақы активтерін басқаруды дербес жүзеге асыратын ұйымның, жинақтаушы зейнетақы қорының заңдарда белгіленген зейнетақы активтерін инвестициялау тәртібін бұзуы, -
лауазымды адамға айлық есептік көрсеткіштің жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Кастодиан-банктің мемлекеттік емес жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерінің мақсатты орналастырылуын бақылауды жүзеге асырмауы, -
кастодиан-банктің лауазымды адамына айлық есептік көрсеткіштің жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
192-бап. Банктерді, сақтандыру (қайта сақтандыру)ұйымдарын және жинақтаушы зейнетақы қорларын таратуға байланысты талаптарды бұзу
1. Банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, жинақтаушы зейнетақы қорын тарату комиссиясы төрағасының Қазақстан Республикасының заңдарын бұзу жағдайларын жою туралы жазбаша нұсқамаларды уәкілетті орган белгілеген мерзімде орындамауы, -
айлық есептік көрсеткіштің қырықтан жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Создание либо приобретение банком, страховой (перестраховочной) организацией, накопительным пенсионным фондом дочерней организации без предварительного разрешения уполномоченного органа -
влечет штраф на должностных лиц в размере трехсот, на юридических лиц - в размере тысячи трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 190. Нарушения, связанные с непредоставлением, а равно несвоевременным предоставлением или предоставлением в уполномоченный орган информации, не содержащей сведений, представление которых требуется в соответствии с банковским законодательством или законодательством о пенсионном обеспечении, либо представление недостоверных сведений (информации)
Непредоставление, а равно несвоевременное предоставление учредителями (акционерами) банка, накопительного пенсионного фонда и их аффилированными лицами, накопительным пенсионным фондом, крупным участником открытого накопительного пенсионного фонда, физическими или юридическими лицами, соответствующими признакам крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда, или предоставление ими в уполномоченный орган информации, не содержащей сведений, представление которых требуется в соответствии с банковским законодательством или законодательством о пенсионном обеспечении, либо представление ими недостоверных сведений (информации) -
влекут штраф на физических лиц в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 191. Нецелевое использование пенсионных активов негосударственного накопительного пенсионного фонда
1. Нарушение организацией, накопительным пенсионным фондом, самостоятельно осуществляющими управление пенсионными активами, порядка инвестирования пенсионных активов, установленного законодательством, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Неосуществление банком-кастодианом контроля за целевым размещением пенсионных активов негосударственного накопительного пенсионного фонда -
влечет штраф на должностное лицо банка-кастодиана в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 192. Нарушение требований, связанных с ликвидацией банков, страховых (перестраховочных)организаций и накопительных пенсионных фондов
1. Невыполнение председателем ликвидационной комиссии банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда в срок, установленный уполномоченным органом, письменных предписаний об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан -
влечет штраф в размере от сорока до семидесяти месячных расчетных показателей.

2. Тарату комиссиясы төрағасының тарату комиссиясының қызметіне уәкілетті органның тексеру жүргізуінен жалтаруы не оны жүргізуге кедергі келтіруі, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тарату комиссиясы төрағасының уәкілетті органға Қазақстан Республикасының банк, сақтандыру заңнамасында және Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген есептілік пен ақпаратты әлденеше рет (қатарынан күнтізбелік алты ай ішінде екі және одан да көп рет) дәйексіз беруі, Қазақстан Республикасының банк, сақтандыру заңнамасында және Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген есептілік пен қосымша ақпаратты уақтылы табыс етпеуі, бермеуі -
айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
193-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорларының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорлары ірі қатысушыларының ықпал етудің шектеу шараларын қолдану арқылы жүктелген міндеттемелерді орындамауы немесе уақтылы орындамауы
Жинақтаушы зейнетақы қорларының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорлары ірі қатысушыларының өздеріне уәкілетті орган ықпал етудің шектеу шараларын қолдану арқылы жүктеген міндеттемелерді орындамауы, немесе уақтылы орындамауы -
жеке тұлғаға - жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, лауазымды адамдарға - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
194-бап. Сақтандыру ісі және сақтандыру қызметі туралы заңнаманы бұзу
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бірлескен қызмет туралы шартты оны тіркеу үшін уәкілетті органға табыс етпеуі уақытында табыс етпеуі, -
айлық есептік көрсеткіштің жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, жеке мүлікті кепілге
қойғаны туралы, кепілдік бергені немесе теңгерімде көрсетілмеген басқа да міндеттемені алғаны туралы уәкілетті органға хабарламауы немесе уақытында хабарламауы -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді және (немесе) басқа да сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді әлденеше рет (үзіліссіз күнтізбелік он екі ай ішінде екі рет және одан да көп) бұзуы, -
айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Уклонение председателя, руководителя подразделения ликвидационной комиссии от проведения проверки уполномоченным органом деятельности ликвидационной комиссии либо препятствование ее проведению -
влечет штраф в размере до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
3. Неоднократное (два и более раза в течение шести последовательных календарных месяцев) предоставление недостоверной отчетности и информации, установленной банковским, страховым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, несвоевременное предоставление, непредоставление отчетности и дополнительной информации, установленной банковским, страховым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, председателем ликвидационной комиссии уполномоченному органу -
влекут штраф в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 193. Невыполнение или несвоевременное исполнение накопительными пенсионными фондами, крупными участниками открытых накопительных пенсионных фондов обязанностей, возложенных посредством применения ограниченных мер воздействия
Невыполнение или несвоевременное исполнение накопительными пенсионными фондами, крупными участниками открытых накопительных пенсионных фондов обязанностей, возложенных на них уполномоченным органом посредством применения ограниченных мер воздействия, -
влечет штраф на физическое лицо в размере двадцати месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 194. Нарушение законодательства о страховании и страховой деятельности
1. Непредставление либо несвоевременное представление в уполномоченный орган страховой (перестраховочной) организацией договора о совместной деятельности, для его регистрации, -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Неуведомление либо несвоевременное уведомление страховой (перестраховочной) организацией уполномоченного органа о залоге собственного имущества, выдаче гарантии либо принятии иного обязательства, не отраженного в балансе, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение страховой (перестраховочной) организацией установленных уполномоченным органом пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов -
влечет штраф в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.

4. Сақтандыру қызметін жүзеге асыруға уәкілетті органның лицензиясы бар өзара сақтандыру қоғамының уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді және (немесе) басқа да сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді әлденеше рет (үзіліссіз күнтізбелік он екі ай ішінде екі рет және одан да көп) бұзуы, -
қырықтан елуге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Уәкілетті орган белгілеген мерзімде сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнаманы бұзушылықтарын жою туралы шектеулі ықпал ету шараларын актуарийдің орындамауы, -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Актуарийдің актуарлық есептер мен қорытындыларды дұрыс емес және анық емес жүзеге асыруы, -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру агентінің мәмілелер мен операцияларды сақтандыру ісі және сақтандыру қызметі туралы заңдарды бұза отырып жүзеге асыруы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырма бес мөлшерінде, лауазымды адамдарға қырық мөлшерінде, заңды тұлғаларға мәміле сомасының оннан бір процентіне дейінгі не операциялар бойынша алынған табыстың жүз процентіне дейінгіне операциялар бойынша алынған сақтандыру сыйақысының жүз процентіне дейінге мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Өзара сақтандыру қоғамының мәмілелер мен операцияларды Қазақстан Республикасының өзара сақтандыру туралы заңнамалық актісін бұза отырып жүзеге асыруы -
айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің сақтанушы жағдайын сақтандыру ісі және сақтандыру қызметі туралы заңнаманың талаптарымен салыстырғанда нашарлататын жағдайда міндетті сақтандыру шартын жасауы және ол бойынша міндеттемелерді орындауы, -
айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Сақтандыру ұйымының заңнамада белгіленген тәртіпте сақтанушыларды өзінің үнемі әрекет ететін органының, оқшауланған бөлімшесінің, немесе атауының өзгеруі туралы уақытында хабарламауы - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
11. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамада белгіленген тиісінше құжаттау шарттарын, құжаттарды сақтау, сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия көшірмелерін жариялауды бұзу, сонымен қатар сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің және сақтандыру агентінің заңнамада белгіленген ережелерін, сақтандыру құжаттарының бланкілерін есепке алу мен сақтау, қолма-қол ақшамен жұмыс істеу ережелерін бұзуы, -
айлық есептік көрсеткіштің елу мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение обществом взаимного страхования, имеющим лицензию уполномоченного органа на осуществление страховой деятельности, установленных уполномоченным органом пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов -
влечет штраф в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Невыполнение актуарием в срок, установленный уполномоченным органом, ограниченных мер воздействия об устранении нарушений законодательства о страховании и страховой деятельности -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Неправильное и неточное осуществление актуарием актуарных расчетов и заключений -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
7. Осуществление страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, страховым агентом сделок и операций в нарушение законодательства о страховании и страховой деятельности -
влечет штраф на физических лиц - в размере двадцати пяти, на должностных лиц в размере сорока месячных расчетных показателей, на юридических лиц в размере до одной десятой процента от суммы сделки либо до ста процентов от суммы полученного дохода по операциям, либо до ста процентов от суммы страховых премий, полученных по операциям.
8. Осуществление обществом взаимного страхования сделок и операций в нарушение законодательного акта Республики Казахстан о взаимном страховании -
влечет штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
9. Заключение страховой организацией, страховым брокером договора обязательного страхования и (или) исполнения обязательств по нему на условиях, ухудшающих положение страхователя по сравнению с требованиями законодательства о страховании и страховой деятельности, -
влечет штраф в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.
10. Несвоевременное извещение страховой организацией в установленном законодательством порядке страхователей об изменении места нахождения своего постоянно действующего органа, обособленного подразделения, или изменении наименования -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
11. Нарушение страховой (перестраховочной) организацией установленных законодательством о страховании и страховой деятельности условий по надлежащему документированию, хранению документов размещению копии лицензий на право осуществления страховой деятельности, а также нарушение страховой организацией, страховым брокером и страховым агентом установленных законодательством правил учета и хранения бланков страховой документации, работы с наличными деньгами -
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

12. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің жарияланған күнгі шындыққа сәйкес келмейтін жарнаманы бұқаралық ақпарат құралдарында хабарлауы немесе жариялауы, -
жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
13. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамада белгіленген бухгалтерлік есептің талаптарын, сол сияқты бухгалтерлік есептің белгіленген стандарттары мен әдістерін (принциптерін) бұза отырып, жүргізуі, -
лауазымды адамға - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, заңды тұлғаға тиісінше есепке алынбаған соманың бес проценті мөлшерінде, бірақ жүз айлық есептік көрсеткіштен кем емес мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
14. Сақтандыру брокерінің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мәлім болған төлем қабілетсіздік фактілері туралы уәкілетті органға хабарламауы, -
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
15. Актуарийдің сақтандыру резервтерін қалыптастыру бойынша заңнама талаптарын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзіне белгілі болған сақтамау фактілерін уәкілетті органға хабарламауы, -
қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
16. Міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру ұйымы мәжбүрлеп таратылған кезде сақтанушыларға (сақтандырылған адамдарға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін қорға міндетті немесе төтенше жарналарды төлемеу, уақтылы төлемеу не толық көлемде төлемеу, -
лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
17. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржы есептілігін және өзге де мәліметтерді Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау міндеттілігі туралы талаптарды бұзуы -
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
18. Есеп-қисапты не уәкілетті орган талап еткен (сұратқан) өзге де ақпаратты дер кезінде табыс етпеуі, табыс етпеуі не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің уәкілетті органға дәйексіз және (немесе) толық емес есеп қисапты, ақпараттарды, мәліметтерді не сақтандыру ісі және сақтандыру қызметі туралы заңнамаға сәйкес уәкілетті орган сұратқан өзге де ақпаратты табыс етуі, -
айлық есептік көрсеткіштің жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

12. Объявление или опубликование страховой (перестраховочной) организацией и страховым брокером в средствах массовой информации рекламы, не соответствующей действительности на день опубликования, -
влечет штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
13. Ведение страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером бухгалтерского учета с нарушением требований, установленных законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, а равно с нарушением установленных стандартов и методов (принципов) бухгалтерского учета -
влечет штраф на должностное лицо в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере пяти процентов от суммы, которая была учтена ненадлежащим образом, но не менее ста месячных расчетных показателей.
14. Несообщение страховым брокером в уполномоченный орган о ставших ему известными фактах неплатежеспособности страховой (перестраховочной) организации -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
15. Несообщение актуарием в уполномоченный орган об установленных им фактах несоблюдения страховой (перестраховочной) организацией требований законодательства по формированию страховых резервов -
влечет штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.
16. Неуплата, несвоевременная уплата либо уплата обязательных или чрезвычайных взносов в неполном объеме в фонд, гарантирующий осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации по договорам обязательного страхования, влекут штраф на должностное лицо в размере от тридцати до пятидесяти, на юридическое лицо - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
17. Нарушение страховой (перестраховочной) организацией требования об обязательности опубликования финансовой отчетности и иных сведений в средствах массовой информации в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
18. Несвоевременное представление, непредставление отчетности либо иной требуемой (запрашиваемой) уполномоченным органом информации либо представление страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером уполномоченному органу недостоверной и (или) неполной отчетности, информации, сведений либо иной требуемой (запрашиваемой) уполномоченным органом информации в соответствии с законодательством о страховании и страховой деятельности -
влекут штраф в размере до ста месячных расчетных показателей.

19. Есеп-қисапты не уәкілетті орган талап еткен (сұратқан) өзге де ақпаратты дер кезінде табыс етпеуі, табыс етпеуі не өзара сақтандыру қоғамының уәкілетті органға дәйексіз және (немесе) толық емес есеп қисапты, ақпараттарды, мәліметтерді не Қазақстан Республикасының өзара сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес уәкілетті орган талап еткен (сұратқан) өзге де ақпаратты табыс етуі -
айлық есептік көрсеткіштің елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
20. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушысының оларға уәкілетті орган жүктеген міндеттерді шектеулі ықпал ету шаралары арқылы орындамауы -
лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің жүзге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға - екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
21. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қатысушыларының (құрылтайшыларының), аффилиирленген тұлғаларының, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келетін жеке және заңды тұлғалардың сақтандыру ісі және сақтандыру қызметі туралы заңнамаға сәйкес уәкілетті орган талап еткен (сұратқан) есеп-қисапты, ақпаратты, мәліметтерді табыс етпеуі, сол сияқты дер кезінде табыс етпеуі не олардың уәкілетті органға дәйектемесіз және (немесе) толық емес есеп-қисапты, ақпаратты, мәліметтерді табыс етуі, -
жеке тұлғаға айлық есептік көрсеткіштің елу мөлшерінде, заңды тұлғаға жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
22. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есептілік көрсеткіштерінің не пруденциялық нормативтердің және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің сақталуы туралы мәліметтердің бұрмалануына әкеп соққан есеп-қисап жасауы, -
лауазымды адамға - елу, заңды тұлғаға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
195-бап. Сақтандыру органдарының сақтандыру шарттарын жасасумен және орындаумен байланысты талаптарды бұзуы
1. Сақтандыру полистерін немесе сақтандырумен байланысты өзге де құжаттарды, не аударылған құжаттардың есепке алынбаған бланкілерін заңсыз өткізуді жүзеге асыру, -
лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға екі жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тиісті заңнама талаптарына сәйкес келмейтіндіктен:
1) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңымен айқындалатын өзге де сақтандыру сомаларының мөлшерлерін белгілегеннен өзге сақтандыру сомалары мөлшерін белгілеуден;

19. Несвоевременное предоставление, непредоставление отчетности либо иной требуемой (запрашиваемой) уполномоченным органом информации либо предоставление обществом взаимного страхования уполномоченному органу недостоверной и (или) неполной отчетности, информации, сведений либо иной требуемой (запрашиваемой) уполномоченным органом информации в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о взаимном страховании -
влекут штраф в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.
20. Невыполнение страховой (перестраховочной) организацией и страховым брокером, крупным участником страховой (перестраховочной) организации обязанностей, возложенных на них уполномоченным органом, посредством применения ограниченных мер воздействия -
влечет штраф на должностное лицо в размере до ста, на юридическое лицо - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.
21. Непредставление, а равно несвоевременное представление участником (учредителем), аффилиированным лицом, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, а также физическим или юридическим лицом, соответствующим признакам крупного участника страховой (перестраховочной) организации, уполномоченному органу отчетности, информации, сведений, требуемых (запрашиваемых) в соответствии с законодательством о страховании и страховой деятельности, либо предоставление ими в уполномоченный орган недостоверных и (или) неполных отчетности, информации, сведений, -
влекут штраф на физическое лицо в размере пятидесяти, на юридическое лицо - в размере ста месячных расчетных показателей.
22. Составление страховой (перестраховочной) организацией отчетности, приведшей к искажению содержащихся в ней показателей либо сведений о соблюдении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, -
влечет штраф на должностное лицо в размере пятидесяти, на юридическое лицо - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 195. Нарушение страховой организацией требований, связанных с заключением и исполнением договоров страхования
1. Осуществление незаконной реализации страховых полисов или иных документов, связанных со страхованием, либо неучтенных бланков перечисленных документов, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от двадцати до тридцати, на юридическое лицо - в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Заключение договоров обязательного страхования на условиях, не соответствующих требованиям законодательства, выразившееся:
1) в установлении размеров страховых сумм иных, чем определено законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования;

2) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңымен айқындалатын өзге де сақтандыру сомаларының мөлшерлерін белгілегеннен өзге сақтандыру сомалары мөлшерін белгілеуден, сол сияқты сақтандыру сыйақысын есептеу кезінде коэффициенттерді дұрыс (негізсіз) қолданудан көрініс тапқан шарттардың міндетті сақтандыру шарттарын жасасу;
3) сақтандыруға жатпайтын сақтандырудың міндетті түрлері бойынша объектілерді сақтандыру, -
Лауазымды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жүз мөлшерінде, заңды тұлғаларға - мәмілелер сомасының оннан бір процентіне дейін не операциялар бойынша алынған табыс сомасының жүз процентіне дейінгі, не операциялар бойынша алынған сақтандыру сыйақысы сомасының жүз процентіне дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жүзеге асырмау, сол сияқты сақтандыру төлемдерін жүзеге асырмау, -
заңды тұлғаға айлық есептік көрсеткіштің елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Сақтандыру шартын орындау үшін клиент табыс еткен құжаттарды жоғалту, -
заңды тұлғаға әрбір жоғалған құжат үшін айлық есептік көрсеткіштің елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
196-бап. Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру туралы заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген міндетті сақтандыру шартын жасасудан сақтандыру ұйымының жалтаруы, -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде.
2. Міндетті сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заң актісіне сәйкес міндетті сақтандыру шартын жасасуға міндетті тұлғаның міндетті сақтандыру шартын жасасудан жалтаруы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен жетіге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустарға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
197-бап. Қаржылық ұйымдардың басшы қызметкерлері лауазымына тағайындау (сайлау) тәртібіне қойылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу
1. Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерімен бекітілген қаржылық ұйымның алғаш жасалған басшы қызметкері лауазымына келісу үшін құжаттарды беру мерзімдерінің бұзуы -
заңды тұлғаға айлық есептік көрсеткіштің елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2) в установлении размеров страховых премий иных, чем определено законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования, а равно неправильное (необоснованное) применение коэффициентов при расчете страховой премии;
3) страхования объектов по обязательным видам страхования, не подлежащих страхованию, -
влекут штраф на должностных лиц - в размере ста месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере до одной десятой процента от суммы сделки либо до ста процентов от суммы полученного дохода по операциям, либо до ста процентов от суммы страховых премий, полученных по операциям.
3. Неосуществление, а равно несвоевременное осуществление страховой выплаты -
влечет штраф на юридическое лицо в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Утеря документов, представленных клиентом для исполнения договора страхования, -
влечет штраф на юридическое лицо в размере тридцати месячных расчетных показателей за каждый утерянный документ.
Статья 196. Нарушение законодательства Республики Казахстан об обязательном страховании
1. Уклонение страховой организации от заключения договора обязательного страхования, предусмотренного законодательными актами Республики Казахстан, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до пятидесяти, на юридическое лицо - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Уклонение от заключения договора обязательного страхования лицом, обязанным в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном страховании заключить договор обязательного страхования, -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до семи, на должностных лиц, частных нотариусов, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческой организацией, - в размере ста, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
Статья 197. Нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан, к порядку назначения (избрания) на должность руководящих работников финансовых организаций
1. Нарушение финансовой организацией установленных законодательными актами Республики Казахстан сроков представления документов для согласования кандидата на должность руководящего работника финансовой организации, совершенное впервые, -
влечет штраф на юридическое лицо, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Бірнеше рет жасалған дәл сол әрекет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан да көп рет)
заңды тұлғаға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
198-бап. Қаржылық ұйымдардың филиалдары мен өкілдіктерінің ашылғаны және олардың қызметінің тоқтатылғаны туралы уәкілетті органға уақтылы хабарламау, сондай-ақ қаржылық ұйымдардың филиалдарын, өкілдіктерін ашу кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтамау
Қаржылық ұйымдардың филиалдары мен өкілдіктерінің ашылғаны және олардың қызметінің тоқтатылғаны туралы уәкілетті органға уақтылы хабарламау, сондай-ақ қаржылық ұйымдардың филиалдарын, өкілдіктерін ашу кезінде Қазақстан Республикасының банк заңнамасының, Қазақстан Республикасының сақтандыру мен сақтандыру қызметі және зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасының талаптарын сақтамау -
лауазымды тұлғаға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан жетпіске дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға - отыздан екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
199-бап. Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып кредит алу не оны пайдалану
1. Жеке кәсіпкердің немесе ұйымның лауазымды адамының банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға жеке кәсіпкердің немесе ұйымның шаруашылық жағдайы, қаржылық жай-күйі немесе кепілге салатын мүлкі туралы немесе кредит, кредит берудің жеңілдетілген шарттарын алу үшін елеулі маңызы бар өзге де мән-жайлар туралы көрінеу жалған мәліметтер табыс етуі арқылы кредит не кредит берудің жеңілдетілген шарттарын алуы, сол сияқты кредит беруді доғаруға, жеңілдіктерді алып тастауға не бөлінген кредит мөлшерлерін шектеуге алып келуі мүмкін мән-жайлардың пайда болуы туралы ақпаратты банкке немесе өзге де кредит берушіге хабарламауы, егер бұл әрекеттер ірі залал келтірмесе, -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекеттік нысаналы кредитті не мемлекет кепілдігімен берілген кредитті тікелей арналған мақсатқа пайдаланбау, егер бұл әрекет жеке тұлғаға, ұйымға немесе мемлекетке ірі залал келтірмесе, -
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
200-бап. Республикалық және жергілікті бюджеттерге түсімдерді уақтылы, толық есепке жатқызбау
1. Республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін қаражатты уақтылы, толық есепке жатқызбау, -
лауазымды адамдарға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Бюджет қаражатын алушылардың тиісті банктердегі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы шоттарына аударылатын қаражатты уақтылы және толық есепке жатқызбау, -
лауазымды адамдарға жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапта, сондай-ақ осы Кодекстің 199, 202-баптарында, 419-бабының бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген лауазымды адамдарға, ұйымдық-билік ету не әкімшілік-шаруашылық функцияларды мемлекеттің және оларға аффирленген (еншілес, тәуелді) адамдардың қатысуымен заңдық тұлғалардың құқық бұзушылық жасаған сәтінен орындайтын немесе орындалатын адамдарға теңестіріледі.

2. То же деяние, совершенное неоднократно (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев), -
влечет штраф на юридическое лицо в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 198. Несвоевременное уведомление уполномоченного органа об открытии и прекращении деятельности филиалов и представительств финансовых организаций, а также несоблюдение требований законодательства Республики Казахстан при открытии филиалов, представительств финансовых организаций
Несвоевременное уведомление уполномоченного органа об открытии и прекращении деятельности филиалов и представительств финансовых организаций, а также несоблюдение требований банковского законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности и пенсионном обеспечении при открытии филиалов, представительств финансовых организаций -
влекут штраф на должностное лицо в размере от сорока до семидесяти, на юридическое лицо - от двадцати до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 199. Получение либо использование кредита с нарушением законодательства Республики Казахстан
1. Получение индивидуальным предпринимателем или должностным лицом организации кредита либо льготных условий кредитования путем представления банку или организации, осуществляющим отдельные виды банковских операций, заведомо ложных сведений о хозяйственном положении, финансовом состоянии или залоговом имуществе индивидуального предпринимателя или организации или об иных обстоятельствах, имеющих существенное значение для получения кредита, льготных условий кредитования, а равно несообщение банку или иному кредитору информации о возникновении обстоятельств, могущих повлечь прекращение кредитования, отмену льгот либо ограничение размеров выделенного кредита, если эти деяния не причинили крупный ущерб, -
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Использование государственного целевого кредита либо кредита, выданного под гарантии государства, не по прямому назначению, если это деяние не причинило крупный ущерб физическому лицу, организации или государству, -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 200. Несвоевременное, неполное зачисление поступлений в республиканский и местные бюджеты
1. Несвоевременное, неполное зачисление средств, поступающих в республиканский и местные бюджеты, -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Несвоевременное, неполное зачисление средств, перечисляемых на счета получателей бюджетных средств в соответствующих банках или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, -
влечет штраф на должностных лиц в размере семидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание. К должностным лицам, указанным в настоящей статье, а также в статьях 199, 202, в частях первой и второй статьи 419 настоящего Кодекса, приравниваются лица, выполняющие или выполнявшие на момент совершения правонарушения организационно-распорядительные либо административно-хозяйственные функции в юридических лицах с участием государства и аффилированных (дочерних, зависимых) с ними лиц.

201-бап. Бюджеттік есепке алуды жүргізу, есептілікті жасау мен табыс ету ережелерін бұзу
Бюджеттік есепке алуды жүргізу, есептілікті жасау мен табыс ету ережелерін бұзу, -
лауазымды адамдарға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
202-бап. Бюджеттік кредиттерді, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру шарттары мен рәсімдерін бұзу
Бюджеттік кредиттерді, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру шарттары мен рәсімдерін бұзу, -
лауазымды адамдарға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
203-бап. Медициналық көмек көрсету жөніндегі шығындарды өтеу ережесін бұзу
1. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің тегін медициналық көмектің кепілді көлемін көрсету жөніндегі шығындарды өтеу ережелерін бұзуы, -
лауазымды адамдарға жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған нақ сол әрекет, -
лауазымды адамдарға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
204-бап. Жеке тұлғалардың және лауазымды адамдардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасын бұзуы
1. Жеке тұлғалардың және лауазымды адамдардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасында көзделген міндеттерді:
ірі залал келтірмей, бухгалтерлік есеп жүргізуден жалтару;
бұрмаланған қаржылық есептілік жасау, бухгалтерлік есепте көрсетілуге жататын деректерді жасыру, сол сияқты ірі залал келтірмей, бухгалтерлік құжаттаманы жою;
жария ұйымның бас бухгалтері лауазымына кәсіби бухгалтердің сертификаты жоқ адамды тағайындау түрінде орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы, -
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
205-бал. Заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының
бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы
заңнамасын бұзуы
1. Заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасын:
бухгалтерлік есеп жүргізуден жалтару, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса;
жария ұйымның бас бухгалтері лауазымына кәсіби бухгалтердің сертификаты жоқ адамды тағайындау түрінде бұзуы, -
шағын кәсіпкерлік субъектісі немесе коммерциялық емес ұйым болып табылатын заңды тұлғаға - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын заңды тұлғаға - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын заңды тұлғаға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 201. Нарушение правил ведения бюджетного учета, составления и представления отчетности
Нарушение правил ведения бюджетного учета, составления и представления отчетности -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 202. Нарушение условий и процедур предоставления бюджетных кредитов, государственных гарантий и поручительств государства
Нарушение условий и процедур предоставления бюджетных кредитов, государственных гарантий и поручительств государства -
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 203. Нарушение правил возмещения затрат по оказанию медицинской помощи
1. Нарушение администраторами бюджетных программ правил возмещения затрат по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. То же деяние, совершенное повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 204. Нарушение законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности физическими и должностными лицами
1. Неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение физическими и должностными лицами обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, совершенное в виде:
уклонения от ведения бухгалтерского учета, не причинившего крупного ущерба;
сокрытие данных, подлежащих отражению в бухгалтерском учете, а равно уничтожения бухгалтерской документации, не причинивших крупного ущерба;
назначения на должность главного бухгалтера публичной организации лица, не имеющего сертификата профессионального бухгалтера, -
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 205. Нарушение законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности юридическим лицом
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности юридическим лицом, совершенное в виде:
уклонения от ведения бухгалтерского учета, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния;
сокрытие данных, подлежащих отражению в бухгалтерском учете, а равно уничтожения бухгалтерской документации;
назначения на должность главного бухгалтера публичной организации лица, не имеющего сертификата профессионального бухгалтера, -
влечет штраф на юридическое лицо, являющееся субъектом малого предпринимательства или некоммерческой организацией, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо, являющееся субъектом среднего предпринимательства, в размере ста месячных расчетных показателей, на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного предпринимательства, в размере двухсот месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
шағын кәсіпкерлік субъектісі немесе коммерциялық емес ұйым болып табылатын заңды тұлғаға - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын заңды тұлғаға - екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын заңды тұлғаға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
206-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорларының және (немесе)зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасын бұзуы, сондай-ақ пруденциялық нормативтерді немесе басқа да сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді орындамауы
1. Жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасын мынадай түрде бұзуы:
бухгалтерлік есепті жүргізуден жалтару, егер бұл іс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса;
қаржылық есептіліктегі көрсеткіштердің не пруденциялық нормативтерді және (немесе) Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында айқындалған басқа да сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді орындау жөніндегі мәліметтердің бұрмалануына әкеп соққан қаржылық есептілікті жасау -
лауазымды адамдарға - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган белгілеген пруденциялық нормативтерді және (немесе) басқа да сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді бірнеше мәрте (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан да көп рет) орындамауы -
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
207-бап. Валюта операциялары туралы хабарлама куәлікті немесе валюта операцияларын жасауға тіркеу куәлігін алу үшін құжаттарды беру мерзімін бұзу
1. Жеке және заңды тұлғалардың валюталық операциялар туралы хабарлама куәлікті немесе валюталық операциялар жасауға тіркеу куәлігін алу үшін құжаттарды беру мерзімін бұзуы, -
жеке және заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.

2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на юридическое лицо, являющееся субъектом малого предпринимательства или некоммерческой организацией, в размере ста месячных расчетных показателей, на юридическое лицо, являющееся субъектом среднего предпринимательства, в размере двухсот месячных расчетных показателей, на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного предпринимательства, в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 206. Нарушение накопительными пенсионными фондами и (или) организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами, законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, а также невыполнение пруденциальных нормативов или других обязательных к соблюдению норм и лимитов
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности накопительными пенсионными фондами, организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами, совершенное в виде:
уклонения от ведения бухгалтерского учета, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния;
составления финансовой отчетности, приведшей к искажению содержащихся в ней показателей либо сведений о выполнении пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов, определенных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении,
влечет штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере трехсот месячных расчетных показателей.
2. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) невыполнение накопительными пенсионными фондами, организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами, установленных государственным органом, осуществляющим регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций, пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов -
влечет штраф на юридических лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 207. Нарушение срока подачи документов для получения свидетельства об уведомлении о валютных операциях или регистрационного свидетельства на валютные операции
1. Нарушение физическими и юридическими лицами срока подачи документов для получения свидетельства об уведомлении о валютных операциях или регистрационного свидетельства на валютные операции -
влечет предупреждение на физических и юридических лиц.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге - сексенге дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
208-бап. Валюталық заңнама шеңберінде есептілікті берудің тәртібін бұзу
1. Валюталық бақылау агенттерінің операцияларын жүргізу кезінде, оның ішінде клиенттердің тапсырмалары бойынша жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының валюта заңнамасының талаптарын сақтауын тиісінше бақыламауы, -
заңды тұлғаға ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының валюта заңнамасына сәйкес талап етілетін клиенттердің валюта операциялары бойынша есептілікті табыс етпеуі не уақтылы табыс етпеуі, сол сияқты дұрыс емес есептілікті табыс етуі, -
заңды тұлғаға ескерту жасауға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде үш және одан да көп рет жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Валюталық бақылау агенттерінің операцияларын жүргізу кезінде, оның ішінде клиенттердің тапсырмалары бойынша жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының валюта заңнамасының талаптарын сақтауын тиісінше бақыламауы, -
заңды тұлғаға ескерту жасауға әкеп соғады.
5. Қазақстан Республикасының валюта заңнамасына сәйкес талап етілетін клиенттердің валюта операциялары бойынша есептілікті табыс етпеуі не уақтылы табыс етпеуі, сол сияқты дұрыс емес есептілікті табыс етуі, -
заңды тұлғаға ескерту жасауға әкеп соғады.
6. Осы баптың бірінші немесе екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде үш және одан да көп рет жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
209-бап. Аудитордың Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының бұзылу фактісін аудит жүргізуге тапсырыс берушілерден жасыруы
Аудитордың тексеру жүргізу кезінде анықталған Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының бұзылу фактісін аудит жүргізуге тапсырыс берушіден жасыруы, -
"аудитор" біліктілік куәлігінен айыра отырып, қырық бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
210-бап. Аудитордың және аудиторлық ұйымның дұрыс емес аудиторлық есепті жасауы
1. Осы Кодекстің 209-бабында көзделген жағдайды қоспағанда, аудитордың және аудиторлық ұйымның дұрыс емес аудиторлық есепті жасауы -
аудиторларға - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып не онсыз, аудиторлық ұйымға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Аудитордың және аудиторлық ұйымның көрінеу дұрыс емес аудиторлық есепті жасауы -
біліктілік куәлігінен айыра отырып, аудиторларға - жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, аудиторлық ұйымдарға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, аудитор әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасаған іс-әрекет -
біліктілік куәлігінен айыра отырып, аудиторларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере восьмидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 208. Нарушение порядка представления отчетности в рамках валютного законодательства
1. Нарушение агентами валютного контроля установленных валютным законодательством Республики Казахстан сроков представления отчетности по операциям клиентов более чем на шестьдесят дней, -
влечет предупреждение на юридических лиц.
2. Представление агентами валютного контроля недостоверной отчетности по операциям клиентов, -
влечет предупреждение на юридических лиц.
3. Действия, предусмотренные частью первой или второй, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
4. Непредставление агентами валютного контроля отчетности по операциям клиентов по истечении срока, указанного в части первой настоящей статьи, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Представление недостоверной отчетности по оформленным регистрационным свидетельствам или свидетельствам об уведомлении или по валютному мониторингу, -
влечет предупреждение на физических и юридических лиц
6. Нарушение установленных валютным законодательством Республики Казахстан сроков представления отчетности по оформленным регистрационным свидетельствам, свидетельствам об уведомлении или по валютному мониторингу более чем на шестьдесят дней, -
влечет предупреждение на физических и юридических лиц.
7. Действия, предусмотренные частью пятой или шестой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
8. Непредставление по истечении срока, указанного в части шестой настоящей статьи, отчетности по валютным операциям по оформленным регистрационным свидетельствам, свидетельствам об уведомлении или по валютному мониторингу, -
влечет штраф на физических лиц в размере сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере семидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 209. Сокрытие аудитором факта нарушения законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности от заказчиков проведения аудита
Сокрытие аудитором от заказчиков проведения аудита факта нарушения законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, выявленных при проведении проверки, -
влечет штраф в размере сорока месячных расчетных показателей с лишением квалификационного свидетельства "аудитор".
Статья 210. Составление аудитором и аудиторской организацией недостоверного аудиторского отчета
1. Составление аудитором и аудиторской организацией недостоверного аудиторского отчета, за исключением случая, предусмотренного статьей 209 настоящего Кодекса, -
влечет штраф на аудиторов в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на аудиторскую организацию - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на осуществление аудиторской деятельности либо без таковой.
2. Составление аудитором и аудиторской организацией заведомо недостоверного аудиторского отчета -
влечет штраф на аудиторов в размере семидесяти месячных расчетных показателей с лишением квалификационного свидетельства, на аудиторские организации - в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на осуществление аудиторской деятельности.
3. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно аудитором в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на аудиторов в размере ста месячных расчетных показателей с лишением квалификационного свидетельства.

4. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, аудиторлық ұйым әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасаған іс-әрекеттер -
аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензиядан айыра отырып, аудиторлық ұйымдарға екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
211-бап. Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасын бұзу
1. Аудиторлық ұйымның Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасында көзделмеген қызмет түрлерін жүзеге асыруы -
аудиторлық ұйымдарға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Аудитті "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынған жағдайларда жүргізу -
лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, аудиторлық ұйымдарға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Өздері үшін аудит жүргізу міндетті қаржы ұйымдарына аудит жүргізу нәтижесінде анықталған Қазақстан Республикасының қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу мен қадағалау туралы заңнамасын бұзушылықтар туралы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға хабарламау және аудиттелетін осы ұйымдарды хабардар етпеу -
аудиторлық ұйымдарға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымдардың Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес берілуі талап етілетін ақпаратты тиісті уәкілетті органдарға уақтылы табыс етпеуі немесе табыс етпеуі, сол сияқты дұрыс емес мәліметтерді беруі -
аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымдарға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындар, сондай-ақ мемлекет қатысатын заңды тұлғалар болып табылатын аудиттелетін субъектілердің мемлекеттік қаржылық бақылау органдарына осы ұйымдарға аудит жүргізу нәтижесінде анықталған бюджет қаражатын, кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекет активтерін, мемлекет кепілдік берген қарыздарды пайдалану кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар туралы хабарламауы -
заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Аудиторлық ұйымдардың уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру жөніндегі ақпаратты уақтылы бермеуі немесе бермеуі -
аудиторлық ұйымдарға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно аудиторской организацией в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на аудиторские организации в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии на осуществление аудиторской деятельности.
Статья 211. Нарушение законодательства Республики Казахстан об аудиторской деятельности
1. Осуществление аудиторской организацией видов деятельности, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности, -
влечет штраф на аудиторские организации в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Проведение аудита в запрещенных Законом Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности" случаях -
влечет штраф на аудиторские организации в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
3. Несообщение уполномоченному государственному органу по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и неуведомление аудируемых финансовых организаций, для которых проведение аудита обязательно, о нарушениях законодательства Республики Казахстан о государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций, выявленных в результате аудита данных организаций, -
влекут штраф на аудиторские организации в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Несвоевременное предоставление или непредоставление, а равно представление недостоверных сведений аккредитованными профессиональными аудиторскими организациями в соответствующие уполномоченные органы информации, предоставление которой требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности, -
влекут штраф на аккредитованные профессиональные аудиторские организации в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Несообщение аудируемыми субъектами в лице государственных учреждений и государственных предприятий, а также юридических лиц с участием государства органам государственного финансового контроля о нарушениях законодательства Республики Казахстан при использовании бюджетных средств, кредитов, связанных грантов, активов государства, гарантированных государством займов, выявленных в результате аудита данных организаций, -
влечет штраф на юридических лиц в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Несвоевременное предоставление или непредоставление аудиторскими организациями информации по страхованию своей гражданско-правовой ответственности по форме, утвержденной уполномоченным органом, -
влечет штраф на аудиторские организации в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

7. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның белгіленген мерзімде аудиторлық есепті табыс ету туралы жазбаша нұсқамасын аудиторлық ұйымдардың орындамауы не қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға аудиторлық ұйымдардың аудиторлық есепті табыс етпеуі -
аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып не онсыз, аудиторлық ұйымдарға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
212-бап. Аудитордың жеке мөрін пайдалануға және сақтауға байланысты бұзушылықтар
Аудитордың Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасында белгіленген жеке мөрді тиісінше сақтау және пайдалану жөніндегі талаптарды бұзуы, -
аудиторға айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
213-бап. Аудиттелетін субъектінің аудиторлық ұйымға уақтылы емес, дұрыс емес немесе толық емес ақпарат беруі
Аудиттелетін субъектінің аудиторлық ұйымға аудит жүргізу барысында дұрыс емес аудиторлық есеп жасауға әкеп соғатын уақтылы емес, дұрыс емес немесе толық емес ақпарат беруі -
лауазымды адамдарға - он, жеке кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік немесе коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
214-бап. Міндетті аудит өткізуден жалтару
Міндетті аудит өткізуден жалтару не оны жүргізуге кедергі келтіру, -
лауазымды адамдарға - он, жеке кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, жеке кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
215-бап. Аудиттелетін субъектінің аудиторлық ұйымға уақтылы емес, дұрыс емес немесе толық емес ақпарат беруі
Аудиттелетін субъектінің аудиторлық ұйымға аудит жүргізу барысында дұрыс емес аудиторлық есеп жасауға әкеп соғатын уақтылы емес, дұрыс емес немесе толық емес ақпарат беруі -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейін, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан жиырма беске дейін, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

7. Неисполнение аудиторскими организациями письменного предписания уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций о представлении аудиторского отчета в установленный срок либо непредставление аудиторского отчета аудиторскими организациями в уполномоченный государственный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций -
влечет штраф на аудиторские организации в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на осуществление аудиторской деятельности либо без таковой.
Статья 212. Нарушения, связанные с использованием и хранением личной печати аудитора
Нарушение аудитором требований по надлежащему хранению и использованию личной печати, установленных законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности, -
влечет штраф на аудитора в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 213. Предоставление аудируемым субъектом несвоевременной, недостоверной или неполной информации аудиторской организации
Предоставление аудируемым субъектом аудиторской организации в ходе проведения аудита несвоевременной, недостоверной или неполной информации, приведшей к составлению недостоверного аудиторского отчета, -
влекут штраф на должностных лиц в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 214. Уклонение от проведения обязательного аудита
Уклонение от проведения обязательного аудита либо препятствование его проведению -
влекут штраф на должностных лиц в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 215. Предоставление аудируемым субъектом заведомо недостоверной информации аудиторской организации
Представление аудируемым субъектом аудиторской организации в ходе проведения аудита заведомо недостоверной или неполной информации, приведшей к составлению недостоверного аудиторского отчета, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, в размере от пятнадцати до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

216-бап. Ұлттық және шетелдік валютасын репатриациялауды қамтамасыз етпеуі
1. Уәкілетті банктегі банк шоттарына есептемеу түрінде жасалған ұлттық және шетелдік валютаны репатриациялауды қамтамасыз етпеуі:
тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) экспорттаудан түскен ұлттық және шетелдік валютадағы пайда,
резидент емес міндеттемелерді орындамаған және (немесе) толық орындамаған жағдайда, тауарлар (жұмыстар, қызметтер көрсету) импорты бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру үшін резидент еместің пайдасына резидент аударған ұлттық және шетелдік валютаны қамтамасыз етпеуі, -
жеке кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға - есептелмеген ұлттық және шетелдік валютадағы соманың жиырма проценті, бірақ екі мың айлық есептік көрсеткіштен артық емес мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ұлттық және шетелдік валютаны репатриациялау мерзіміне ықпал ететін мән-жайлардың туындауын растайтын құжаттарды уақтылы бермеу, -
жеке кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеледі.
3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Ұлттық және шетелдік валютаны репатриациялау мерзіміне ықпал ететін мән-жайлардың туындауын растайтын құжаттарды бермеу, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырма мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға алпыс мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапта көзделген құқық бұзушылық жасағаны үшін жауаптылық репатриациялау мерзімі өткеннен кейін есептелмеген ұлттық және шетелдік валюта бес мың АҚШ долларына баламалы сомадан асып кеткен жағдайларда және егер осы іс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет (әрекетсіздік) белгілері болмаса туындайды.
217-бап. Валюта заңнамасын бұза отырып, валюталық операцияларды жүргізу
1. Шетел валютасын уәкілетті банктер мен олардың айырбастау пункттері, сондай-ақ уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункттері арқылы емес айырбас операцияларын жүргізу, резиденттер арасында тыйым салынған валюта операцияларын жүргізу, төлемдер мен аударымдарды уәкілетті банктердегі шоттар арқылы емес жүргізу, егер мұндай талап валюта заңнамасында белгіленсе, -
жеке және заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.

Статья 216. Необеспечение репатриации национальной и иностранной валюты
1. Необеспечение репатриации национальной и иностранной валюты, совершенное в виде незачисления на банковские счета в уполномоченных банках:
выручки в национальной и иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг),
национальной и иностранной валюты, переведенной резидентом в пользу нерезидента для осуществления расчетов по импорту товаров (работ, услуг), подлежащей возврату в связи с неисполнением или неполным исполнением обязательств нерезидентом, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц в размере двадцати процентов от суммы незачисленной национальной и иностранной валюты, но не более двух тысяч месячных расчетных показателей.
2. Несвоевременное представление документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, которые влияют на сроки репатриации национальной и иностранной валюты, -
влечет предупреждение на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц.
3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
4. Непредставление документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, которые влияют на сроки репатриации национальной и иностранной валюты, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание. Ответственность за совершение правонарушений, предусмотренных частью первой настоящей статьи, наступает в случаях, когда после истечения срока репатриации сумма незачисленной национальной и иностранной валюты превышает сумму, эквивалентную пятидесяти тысячам долларов США, и если эти действия (бездействие) не содержат признаков уголовно наказуемого деяния.
Статья 217. Проведение валютных операций с нарушением валютного законодательства
1. Проведение обменных операций с иностранной валютой не через уполномоченные банки и их обменные пункты, а также обменные пункты уполномоченных организаций, проведение запрещенных валютных операций между резидентами, проведение платежей и переводов денег не через счета в уполномоченных банках, когда такое требование установлено валютным законодательством, -
влекут предупреждение на физических и юридических лиц.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
шағын немесе орта кәсіпкерлік немесе коммерциялық емес ұйымдардың субъектілері болып табылатын жеке және заңды тұлғаларға - белгіленген тәртіпті бұза отырып жүргізілген операция сомасының жетпіс процентіне дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз процентіне дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын сатып алу бағамының теңгеге сату бағамынан Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ауытқу шегін сақтамауы, -
лауазымды тұлғаларға - бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүз айлық есептің көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
218-бап. Арнайы валюталық тәртіпті бұзу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің валюталық операцияны жүргізуге арнайы рұқсат алу талабын орындамау бөлігінде арнайы валюталық тәртіпті бұзу;
резиденттер алған шетелдік валютаны міндетті сату талабын орындамау;
шетелдік банктерде шоттарды пайдалану;
валюталық операцияларды жүргізуге қойылатын талаптарды орындамау;
Қазақстан Республикасының Президенті енгізген басқа да уақытша валюталық шектеулерді сақтамау, -
жеке және заңды тұлғаларға арнайы валюталық тәртіпті бұза отырып, жүргізілген операция сомасынан жүз процент мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
219-бап. Инсайдерлік ақпаратты заңсыз пайдалану
Инсайдерлердің инсайдерлік ақпаратты үшінші тұлғаларға беру немесе оны заңсыз ашу бойынша іс-әрекеттері, сондай-ақ үшінші тұлғаларға бағалы қағаздармен мәмілелер жасасу туралы инсайдерлік ақпаратқа негізделген ұсынымдар беру, егер олар үлкен зиян келтірмесе, -
айлық есептік көрсеткіштің жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
220-бап. Жарияланған акцияларды мемлекеттік тіркеуді шығаруға арналған құжаттарды табыс ету мерзімін бұзу
Эмитенттің Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жарияланған акцияларды мемлекеттік тіркеуді шығаруға арналған құжаттарды табыс ету мерзімін бұзуы, -
эмитенттің лауазымды адамына айлық есептік көрсеткіштің қырық, заңды тұлғаларға жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген бірнеше рет жасалған дәл сол әрекет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан да көп рет)
заңды тұлғаға - жетпіс, заңды тұлғаға айлық есептік көрсеткіштің - екі жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на физических и юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, или некоммерческими организациями, в размере до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до ста процентов от суммы операции, проведенной с нарушением установленного порядка.
3. Несоблюдение уполномоченными банками и уполномоченными организациями установленных Национальным Банком Республики Казахстан пределов отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты, -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 218. Нарушение специального валютного режима
Нарушение специального валютного режима в части:
невыполнения требования получения специального разрешения Национального Банка Республики Казахстан на проведение валютной операции;
невыполнения требования обязательной продажи полученной резидентами иностранной валюты;
использования счетов в иностранных банках;
невыполнения требований к порядку проведения валютных операций;
несоблюдения иных временных валютных ограничений, введенных Президентом Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических и юридических лиц в размере ста процентов от суммы операции, проведенной с нарушением специального валютного режима.
Статья 219. Незаконное использование инсайдерской информации
Действия инсайдеров по передаче инсайдерской информации третьим лицам или незаконному ее раскрытию, а также представление третьим лицам рекомендаций о совершении сделок с ценными бумагами, основанных на инсайдерской информации, если они не причинили крупный ущерб, -
влекут штраф в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 220. Нарушение срока представления документов для государственной регистрации выпуска объявленных акций
1. Нарушение эмитентом установленного законодательством Республики Казахстан срока представления документов для государственной регистрации выпуска объявленных акций, -
влечет штраф на должностных лиц эмитента сорока, юридических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные неоднократно (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев), -
влекут штраф на должностное лицо в размере семидесяти, на юридическое лицо - двухсот месячных расчетных показателей.

221-бап. Бағалы қағаздар рыногындағы қызметтің жосықсыз жарнамасы
Бағалы қағаздар рыногы субъектілеріне жарнаманы жариялау кезінде дұрыс емес мәліметтер табыс ету және тарату жолымен жасалған бағалы қағаздар рыногындағы қызметтің жосықсыз жарнамасы, -
жарнама берушіге айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
222-бап. Уәкілетті органның ықпал етудің шектеу шараларында көрсетілген талаптарын бағалы қағаздар нарығы субъектісінің орындамауы немесе уақтылы орындалмауы
Бағалы қағаздар рыногы субъектісінің уәкілетті органға бағалы қағаздармен операциялар туралы көрінеу жалған, қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ, мәліметтерді табыс етуі, -
лауазымды адамдарға қырықтан елуге дейінгі, заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
223-бап. Бағалы қағаздарды ұстаушылар құқықтарының бұзылуы
1. Акционерлік қоғамның лауазымды адамдарының акционерлік қоғам істерін акционерлердің басқару құқықтарын, табыс бөлігін бөлу (дивидендтер төлеу), бағалы қағаздарды артықшылықпен сатып алу тәртібін, қоғамның қызметі туралы ақпарат алу құқықтарын бұзуы, сондай-ақ акционерлердің жалпы жиналысын шақыру мен өткізудің заңдарда белгіленген тәртібін бұзуы, -
айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Эмитенттің лауазымды адамдарының облигациялар бойынша сыйақы төлеудің және (немесе) оларды өтеудің заңдарда белгіленген тәртібін бұзуы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген тәртібін бұзу, облигациялар ұстаушы өкілдердің функциялары мен міндеттерін орындауы -
айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
224-бап. Акцияларды сатып алу тәртібін бұзу
Акцияларды сатып алудың Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген тәртібін бұзу, оның ішінде құрылтай жиналысымен бекітілген (акционерлердің жалпы жиналысымен) акцияларды сатып алу кезіндегі олардың құнын айқындаудың қоғам акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен әдістемесі болмаған жағдайда акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларын осы қоғамның сатып алуы, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
225-бап. Бағалы қағаздармен мәмілелер жасау тәртібін бұзу Бағалы қағаздармен мәмілелер жасаудың Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртібін бұзу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 221. Недобросовестная реклама деятельности на рынке ценных бумаг
Недобросовестная реклама деятельности на рынке ценных бумаг путем представления и распространения субъектами рынка ценных бумаг недостоверных на момент публикации рекламы сведений -
влечет штраф на рекламодателя в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 222. Неисполнение или несвоевременное исполнение субъектом рынка ценных бумаг требований уполномоченного органа, указанных в ограниченных мерах воздействия
Неисполнение или несвоевременное исполнение субъектом рынка ценных бумаг требований уполномоченного органа, указанных в ограниченных мерах воздействия, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 223. Нарушение прав держателей ценных бумаг
1. Нарушение должностными лицами акционерного общества прав акционеров на управление делами акционерного общества, порядка распределения части дохода (выплаты дивидендов), на преимущественную покупку ценных бумаг, на получение информации о деятельности общества, а также нарушение порядка созыва и проведения общего собрания акционеров, установленного законодательством, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Нарушение должностными лицами эмитента установленного законодательством порядка выплаты вознаграждения по облигациям и (или) их погашения, а также нарушение установленного законодательными актами Республики Казахстан порядка исполнения представителем держателей облигаций функций и обязанностей -
влечет штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 224. Нарушение порядка выкупа акций
Нарушение порядка выкупа акций, установленного законодательными актами Республики Казахстан, в том числе выкуп акционерным обществом размещенных акций данного общества при отсутствии методики определения стоимости акций при их выкупе, утвержденного собранием учредителей (общим собранием акционеров), -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пятидесяти до ста, юридических лиц в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 225. Нарушение порядка совершения сделок с ценными бумагами
Нарушение установленного законодательством Республики Казахстан порядка совершения сделок с ценными бумагами -
влечет штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до ста, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от четырехсот до пятисот месячных расчетных показателей.

226-бап. Бағалы қағаздар бағаларымен айла-шарғы жасау мақсатында мәмілелер жасасу
Бағалы қағаздар бағаларымен айла-шарғы жасау мақсатында бағалы қағаздар рыногы субъектілерімен мәмілелер жасасу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
227-бап. Бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу, олар бойынша құқықтарды есепке алу және растау тәртібін бұзу
Бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушысының бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін немесе нақтылы ұстауды есепке алу жүйесін жүргізу тәртібін бұзуы, сол сияқты бағалы қағаздар бойынша қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ құқықтарды растау тәртібін бұзуы, -
заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің қырықтан жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
228-бап. Эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздарды шығарудың және (немесе) орналастырудың шарттары мен тәртібін бұзуы
Эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздарды шығарудың және (немесе) орналастырудың Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шарттары мен тәртібін бұзуы, -
лауазымды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
229-бап. Бағалы қағаздарды орналастыру және (немесе) өтеу қорытындылары туралы есеп-қисапты табыс ету мерзімін бұзу
1. Эмитенттің бағалы қағаздарды орналастыру және (немесе) өтеу қорытындылары туралы есеп-қисапты табыс етудің Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мерзімін бұзуы, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі, заңды тұлғаларға жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген бірнеше рет жасалған дәл сол әрекет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан да көп рет)
лауазымды тұлғаға айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі, заңды тұлғаға - жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
230-бап. Бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушының олардың қызметіне заңдарда белгіленген талаптарды бұзуы
Бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушының олардың қызметіне заңдарда белгіленген талаптарды әлденеше рет (қатарынан күнтізбелік айлар ішінде екі және одан да көп) бұзуы, -
айлық есептік көрсеткіштің жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
231-бап. Бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушының есеп-қисаптарды табыс ету мерзімін бұзуы
Бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушының бағалы қағаздар рыногындағы уәкілетті органға өз қызметі туралы есеп-қисаптарды табыс етудің Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мерзімін бұзуы, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 226. Совершение сделок в целях манипулирования на рынке ценных бумаг
Совершение сделок субъектами рынка ценных бумаг в целях манипулирования на рынке ценных бумаг -
влечет штраф на физических лиц в размере от сорока до пятидесяти, на должностных лиц - в размере семидесяти до ста, на юридических лиц - от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 227. Нарушение порядка регистрации сделок с ценными бумагами, учета и подтверждения прав по ним
Нарушение профессиональным участником рынка ценных бумаг порядка ведения системы реестров держателей ценных бумаг или системы учета номинального держания, а равно нарушение порядка регистрации сделки и (или) подтверждения прав по ценным бумагам, не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на юридических лиц в размере от сорока до семидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 228. Нарушение эмитентом условий и порядка выпуска и (или) размещения эмиссионных ценных бумаг
Нарушение эмитентом условий и порядка выпуска и (или) размещения эмиссионных ценных бумаг, установленных законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 229. Нарушение срока представления отчета об итогах размещения и (или) погашения ценных бумаг
1. Нарушение эмитентом установленного законодательством Республики Казахстан срока представления отчета об итогах размещения и (или) погашения ценных бумаг -
влечет штраф на должностных лиц от сорока до пятидесяти, на юридических лиц в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные неоднократно (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев), -
влекут штраф на должностное лицо в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридическое лицо - от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 230. Нарушение профессиональным участником рынка ценных бумаг требований, установленных законодательством к их деятельности
Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение профессиональным участником рынка ценных бумаг требований, установленных законодательством к их деятельности, -
влечет штраф в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 231. Нарушение профессиональным участником рынка ценных бумаг срока представления отчетов
Нарушение профессиональным участником рынка ценных бумаг установленного законодательством Республики Казахстан срока представления отчетов о своей деятельности в уполномоченный орган на рынке ценных бумаг -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.

232-бап. Эмитенттің өз қызметі туралы толық емес немесе дұрыс емес ақпаратты жариялауы
Эмитенттің Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жариялануға тиіс бағалы қағаздар рыногындағы қызмет туралы толық емес немесе дұрыс емес ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауы, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
233-бап. Бағалы қағаздар рыногындағы ақпаратты ашу жөніндегі міндетті, соның ішінде акционерлік қоғам ретінде өз қызметі туралы ақпараттарды бұзу
Бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған тәртіппен және жағдайларда ақпаратты ашу жөніндегі міндетті орындамауы, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
234-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың бағалы қағаздар рыногы туралы заңдарды бұзуы
Жинақтаушы зейнетақы қорларының салымшылардың (алушылардың) жеке шоттарындағы зейнетақы жиналымдарын есепке алу тәртібін бұзуы, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың кастодиан-банктермен және жинақтаушы зейнетақы қорларымен өзара қарым-қатынастардың бағалы қағаздар рыногы туралы заңдарда белгіленген тәртібін ірі залал келтірмей бұзуы, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
235-бап. Қазақстан Республикасының инвестициялық қорлар туралы заңнамалық актісінің талаптарын бұзу
1. Пайлық инвестициялық қор компаниясын басқаратын акционерлік инвестициялық қордың Қазақстан Республикасының инвестициялық қорлар туралы заңнамалық актісінде өзінің қызметі, инвестициялық қордың таза активтерінің құрамы мен құнын сипаттайтын көрсеткіштер туралы ақпараттың мазмұнына қойылатын талаптарды, сондай-ақ оны жариялау және тарату тәртібін бұзуы, -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға үш жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Пайлық инвестициялық қор компаниясын басқаратын акционерлік инвестициялық қордың дәл емес, толық емес немесе жаңылыстыратын ақпаратты таратуы немесе жариялауы, -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға үш жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 232. Опубликование эмитентом неполной или недостоверной информации о своей деятельности
Опубликование в средствах массовой информации эмитентом неполной или недостоверной информации о деятельности на рынке ценных бумаг, подлежащей публикации в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 233. Нарушение обязанности по раскрытию информации субъектами рынка ценных бумаг, в том числе информации о своей деятельности, как акционерного общества
Невыполнение субъектами рынка ценных бумаг обязанности по раскрытию информации в порядке и на условиях, определяемых законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 234. Нарушение законодательства о рынке ценных бумаг, о пенсионном обеспечении. в Республике Казахстан накопительными пенсионными фондами и организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами
Нарушение накопительными пенсионными фондами порядка учета пенсионных накоплений на персональных счетах вкладчиков (получателей), а также нарушение организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами, либо накопительными пенсионными фондами, самостоятельно осуществляющими управление пенсионными активами, установленного законодательством о рынке ценных бумаг, о пенсионном обеспечении в Республике Казахстан порядка инвестирования пенсионных активов, порядка взаимоотношений с банками-кастодианами и накопительными пенсионными фондами, не причинившее крупного ущерба, -
влекут штраф на должностных лиц в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 235. Нарушение законодательного акта Республики Казахстан об инвестиционных фондах
1. Нарушение акционерным инвестиционным фондом, управляющей компанией инвестиционного фонда требований законодательного акта Республики Казахстан об инвестиционных фондах к порядку инвестирования и содержанию информации о своей деятельности, показателях, характеризующих состав и стоимость чистых активов инвестиционного фонда, а также порядка ее опубликования и распространения -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц - в размере от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Распространение или опубликование акционерным инвестиционным фондом, управляющей компанией инвестиционного фонда неточной, неполной или вводящей в заблуждение информации -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц - в размере от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей.

236-бап. Бағалы қағаздар туралы ақпаратқа құқықтарды бұзу
Бағалы қағаздар туралы коммерциялық құпия болып табылмайтын ақпаратты жасыру, сондай-ақ бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің оны алуына кедергі келтіру, егер бұл әрекет ірі залал келтіруге әкеп соқпаса, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
237-бап. Төлемдер жүргізу бойынша Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген шектеулерді бұзу
Заңды тұлғалардың азаматтық-құқықтық мәміле бойынша басқа заңды тұлғаның пайдасына төрт мың айлық есептік көрсеткіштен астам сомада қолма-қол тәртіппен төлемді жүзеге асыруы, -
төлемді жүзеге асырушы заңды тұлғаға төлем сомасының бес процентіне дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
238-бап. Мемлекеттік мекеменің және оралымды басқару құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның (қазыналық кәсіпорынның) лауазымды адамдарының мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ақшалай міндеттемелерді қабылдау жөніндегі заңсыз әрекеттері
1. Мемлекеттік мекеменің немесе оралымды басқару құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның (қазыналық кәсіпорынның) лауазымды адамдарының мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ақшалай міндеттемелерді азаматтық-құқықтық мәмілелерді заңдарда белгіленген тіркеусіз және (немесе) уәкілетті орган бекіткен сметалар сомасынан тыс қабылдау жөніндегі, мемлекеттік мекеменің немесе оралымды басқару құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның (қазыналық кәсіпорынның) міндеттемелері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе тиісті жергілікті атқарушы органның жауаптылығына әкеп соққан әрекеттерді орындамауы немесе тиісінше орындамауы, -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
239-бап. Тауар биржалары туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу
1. Тауар биржасы қызметкерлерінің биржалық мәмілелерге қатысуы - жүз отыздан жүз елуге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тауар биржасымен биржалық сауданы ұйымдастырумен тікелей байланысы жоқ сауда және өзге де қызметті жүзеге асыруы -
төрт жүз сексеннен бес жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Биржалық тауарлар тізбесіне енгізілген тауарларды тауар биржасынан тыс іске асыру -
жеке адамдарға елуден жетпіске дейінгі мөлшерде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - сексеннен жүзге дейін, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз жиырмадан жүз қырыққа дейін, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз сексеннен төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 236. Нарушение прав на информацию о ценных бумагах
Сокрытие информации о ценных бумагах, не являющейся коммерческой тайной, а также препятствование в ее получении субъектами рынка ценных бумаг, если эти деяния не повлекли причинение крупного ущерба, -
влекут штраф в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 237. Нарушение ограничений, установленных законодательными актами Республики Казахстан, по проведению платежей
Осуществление юридическими лицами платежа в наличном порядке по гражданско-правовой сделке на сумму свыше четырех тысяч месячных расчетных показателей в пользу другого юридического лица -
влечет штраф на юридическое лицо, осуществившее платеж, в размере до пяти процентов от суммы платежа.
Статья 238. Незаконные действия должностных лиц государственного учреждения и государственного предприятия на праве оперативного управления (казенного предприятия) по принятию денежных обязательств за счет средств государственного бюджета
1. Неисполнение или ненадлежащее исполнение должностным лицом государственного учреждения или государственного предприятия на праве оперативного управления (казенного предприятия) по принятию денежных обязательств за счет средств государственного бюджета без установленной законодательством регистрации гражданско-правовых сделок и (или) сверх сумм смет, утвержденных уполномоченным органом, повлекшие ответственность Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа по обязательствам государственного учреждения или государственного предприятия на праве оперативного управления (казенного предприятия), -
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействия), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 239. Нарушение законодательства Республики Казахстан о товарных биржах
1. Участие работников товарной биржи в биржевых сделках -
влечет штраф в размере от ста тридцати до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Осуществление товарной биржей торговой и иной деятельности, непосредственно не связанной с организацией биржевой торговли, -
влечет штраф в размере от четырехсот восьмидесяти до пятисот месячных расчетных показателей.
3. Реализация товаров, включенных в перечень биржевых товаров, вне товарных бирж -
влечет штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до семидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста двадцати до ста сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот восьмидесяти до четырехсот месячных расчетных показателей.

4. Биржалық брокерлердің және (немесе) биржалық дилерлердің әрбір клиент бойынша жеке жасалатын биржалық мәмілелердің есебін жүргізу және осы мәмілелер туралы мәліметтерді мәміле жасалған күннен бастап бес жыл ішінде сақтау талаптарын сақтамауы -
алпыстан сексенге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
17-тарау. Салық саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
240-бап. Салық органында салық есебіне қою мерзімінің бұзылуы
1. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, салық органында тіркеу есебіне қою туралы салық өтінішін берудің Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген мерзімін бұзу, -
лауазымды тұлғаларға, жеке нотариустарға, адвокаттарға екі, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - он, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыз бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Салық органында тіркеу есебіне қою туралы өтінішін берудің Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген мерзімін тоқсан күннен астам уақыт бұзу, -
лауазымды тұлғаларға, жеке нотариустарға, адвокаттарға сегіз, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Дара кәсіпкердің дара кәсіпкерді, жеке нотариусты, адвокатты мемлекеттік тіркеу туралы куәлікте көрсетілген өзгерістерді енгізу үшін тұратын орнының өзгеруі туралы тіркеу деректерін өзгерту туралы салық өтінішін берудің Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген мерзімін бұзуы -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Салық төлеушінің қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы өтінішін салық органына берудің Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген мерзімін бұзуы, -
лауазымды тұлғаларға он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - есепке тұрмаған кезең үшін салық салынатын айналым сомасының он, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыз проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Несоблюдение биржевыми брокерами и (или) биржевыми дилерами требований по ведению учета совершаемых биржевых сделок отдельно по каждому клиенту и хранению сведений об этих сделках в течение пяти лет со дня совершения сделки -
влечет штраф в размере от шестидесяти до восьмидесяти месячных расчетных показателей.
Глава 17. Административные правонарушения в области
налогообложения
Статья 240. Нарушение срока постановки на регистрационный учет в налоговом органе
1. Нарушение установленного законодательными актами Республики Казахстан срока подачи налогового заявления о постановке на регистрационный учет в налоговом органе, кроме случая, предусмотренного частью второй настоящей статьи, -
влечет штраф на должностных лиц, частных нотариусов, адвокатов - в размере пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение установленного законодательными актами Республики Казахстан срока подачи налогового заявления о постановке на регистрационный учет в налоговом органе более чем на девяносто дней, -
влечет штраф на должностных лиц, частных нотариусов, адвокатов - в размере восьми, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семидесяти месячных расчетных показателей.
3. Нарушение установленного законодательными актами Республики Казахстан срока подачи налогового заявления об изменении регистрационных данных индивидуальным предпринимателем для изменения данных, указанных в свидетельстве о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, частным нотариусом, адвокатом об изменении места нахождения, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
4. Нарушение налогоплательщиком установленного законодательными актами Республики Казахстан срока подачи налогового заявления в налоговый орган о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятнадцати месячных расчетных показателей, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тридцати процентов от суммы облагаемого оборота за период непостановки на учет.

5. Салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметтің салық заңдарында белгіленген жекелеген түрлерін жүзеге асырудың басталуын тіркеу есебінің орны бойынша салық органдарында тіркеудің Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгіленген мерзімін бұзуы, -
лауазымды адамдарға он, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, дара кәсіпкерлерге орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпіс айлық есептік мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, - жиырма, дара кәсіпкерлерге шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, дара кәсіпкерлерге орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы тарауда пайдаланылатын салық заңдарының ұғымы мен терминдері Қазақстан Республикасының салық заңдарында олар пайдаланылатын мағынада ғана қолданылады.
241-бап. Арнаулы салық режимін қолданған кезде қызметті заңсыз жүзеге асыру
1. Арнаулы салық режимін қолданған кезде қызметті Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде осы режим үшін көзделген шарттарды бұза отырып жүзеге асыру, -
жеке тұлғаларға - сегіз, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - он бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Дара кәсіпкердің патент алуға есептеме беру мерзімін күнтізбелік отыз күннен астам мерзімге бұзуы

5. Нарушение налогоплательщиком, осуществляющим отдельные виды деятельности, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан, срока подачи налогового заявления, установленного налоговым законодательством, для изменения регистрационных данных налогоплательщика, -
влечет штраф на должностных лиц в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семидесяти месячных расчетных показателей.
6. Деяния, предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста тридцати месячных расчетных показателей.
Примечание. Понятие и термины налогового законодательства, используемые в настоящей главе, применяются только в том значении, в каком они используются в налоговом законодательстве Республики Казахстан.
Статья 241. Неправомерное осуществление деятельности при применении специального налогового режима
1. Применение специального налогового режима с нарушением условий, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан для этого режима, -
влечет штраф на физических лиц в размере восьми, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семидесяти месячных расчетных показателей.

3. Дара кәсіпкердің патент алуға есептеме беру не салық есебін ұсынуды тоқтата тұру (ұзарту) туралы салық өтінішін беру мерзімін бұзуы -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
242-бап. Тұлғалардың қызметті салық есептілігін беруді (ұзарту) тоқтата тұру туралы өтінішінің қолданылуы кезеңінде қызметті жүзеге асыруы
1. Қызметті салық есептілігін беруді (ұзарту) тоқтата тұру туралы өтініштің қолданылуы кезеңінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес кәсіпкерлік қызметін тоқтата тұруға құқығы бар тұлғалардың қызметті жүзеге асыруы, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
243-бап. Салық есептілігін, сондай-ақ салық төлеушінің мониторингін жүргізуге қажетті не шартты банк салымына байланысты құжаттарды табыс етпеу
1. Салық төлеушінің Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген мерзімде салық органына салық есептілігін табыс етпеуі, -
жеке тұлғаларға - он бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға - отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Салық төлеушілердің мониторингін жүргізу үшін қажетті құжаттарды (оның ішінде электрондық түрдегі), сондай-ақ мониторинг бойынша есептілікті ірі салық төлеушінің уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген мерзімде табыс етпеуі не оны табыс етуден бас тартуы, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға - отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Нарушение индивидуальным предпринимателем срока подачи расчета для получения патента либо налогового заявления о приостановлении (продлении) представления налоговой отчетности -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 242. Осуществление деятельности лицами в период действия заявления о приостановлении (продлении) представления налоговой отчетности
1. Осуществление деятельности лицами, имеющими право на приостановление предпринимательской деятельности в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, в период действия заявления о приостановлении (продлении) представления налоговой отчетности, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 243. Непредставление налоговой отчетности, а также документов, необходимых для проведения мониторинга налогоплательщика либо связанных с условным банковским вкладом
1. Непредставление налогоплательщиком в налоговый орган налоговой отчетности в срок, установленный законодательными актами Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере сорока пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семидесяти месячных расчетных показателей.
2. Непредставление в срок, установленный уполномоченным государственным органом, либо отказ в представлении налогоплательщиком документов (в том числе в электронном виде), а также отчетности по мониторингу, необходимых для проведения мониторинга крупных налогоплательщиков, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот пятидесяти месячных расчетных показателей.

3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға - елу, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елу, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жеті жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Салық агентінің шартты банк салымы туралы шартты табыс салығын шартты банк салымы арқылы төлеген жағдайда салық органына табыс етпеуі не уақтылы табыс етпеуі -
жеке нотариустарға, адвокаттарға - он, дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға, оның ішінде, Қазақстан Республикасындағы қызметін тұрақты мекеме, филиал, өкілдік арқылы жүзеге асыратын шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын резидент еместерге - жиырма, дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға, оның ішінде, Қазақстан Республикасындағы қызметін тұрақты мекеме, филиал, өкілдік арқылы жүзеге асыратын орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын резидент еместерге - отыз, заңды тұлғаларға, оның ішінде Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме, филиал, өкілдік арқылы жүзеге асыратын ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын резидент еместерге елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Салық төлеушінің салық органына жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген, Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес салық салынуға жататын резидент емес заңды тұлға пайдасының немесе пайдасының бір бөлігінің сомасын айқындау үшін қажетті құжаттарды табыс етпеуі, -
жеке тұлғаларға елу, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
244-бап. Мәмілелердің мониторингі бойынша трансферттік баға белгілеу кезінде бақылау мақсатында берілетін есептілікті, сондай-ақ трансферттік баға белгілеу мәселелері бойынша тексеру жүргізу үшін қажетті құжаттарды табыс етпеу

3. Действия (бездействие), предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семисот пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Непредставление либо несвоевременное представление в налоговый орган налоговым агентом договора об условном банковском вкладе в случае уплаты подоходного налога через условный банковский вклад -
влечет штраф на частных нотариусов, адвокатов в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, в том числе нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, в том числе нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, в том числе нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Непредставление налогоплательщиком в налоговый орган документов, необходимых для определения суммы прибыли или части прибыли юридического лица-нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, подлежащей налогообложению в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере ста, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 244. Непредставление отчетности по мониторингу сделок, представляемой в целях контроля при трансфертном ценообразовании, а также документов, необходимых для проведения проверок по вопросам трансфертного ценообразования

1. Салық төлеушінің Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасында белгіленген мерзімде салық органына мәмілелердің мониторингі жөніндегі есептілікті табыс етпеуі, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мәмілелердің мониторингі жөніндегі есептіліктің деректері мен тексеру барысында алынған деректер арасында тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген 2 000 еселенген айлық есептік көрсеткіштен асатын мөлшерде алшақтық анықталған жағдайда, -
лауазымды адамдарға - отыз, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Салық төлеушінің трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды (оның ішінде электрондық түрде), сондай-ақ мәмілелердің мониторингі жөніндегі есептілікті уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген мерзімде табыс етпеуі не табыс етуден бас тартуы, -
лауазымды адамдарға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
лауазымды адамдарға - қырық, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Непредставление налогоплательщиком в налоговый орган отчетности по мониторингу сделок в срок, установленный законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семидесяти месячных расчетных показателей.
2. Выявление расхождений более 2 000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, между данными отчетности по мониторингу сделок и данными, полученными в ходе проверки, -
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере ста, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей.
3. Непредставление в срок, установленный уполномоченным государственным органом, либо отказ в представлении налогоплательщиком документов (в том числе в электронном виде), -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере ста, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.

245-бап. Келеңсіз себептермен мемлекеттік қызметтен босатылған адамдардың, сол сияқты, аталған адамдардың жұбайының қаржы бақылау шараларын бұзуы
1. Келеңсіз себептермен мемлекеттік қызметтен босатылған адамдардың, сол сияқты, аталған адамдардың жұбайының (зайыбының) кірістер, мүлік туралы декларацияларды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңдарда көзделген басқа да мәліметтерді бермеуі, дер кезінде бермеуі мемлекеттік қызметтен босатылғаннан кейін үш жыл бойы жыл сайын беріп тұрмауы немесе толық емес, жалған мәліметтер беруі, -
айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер
айлық есептік көрсеткіштің алпыстан жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
246-бап. Салық салу объектілерін жасыру
1. Салық төлеушінің салық салу объектілерін жасыруы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде,
лауазымды адамдарға - жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, жеке тұлғаларға, жеке кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға жасырылған салық салу объектісі бойынша төленуге жататын салық және басқа да міндетті төлемдер сомасының жүз елу проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
лауазымды адамдарға - қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, жеке тұлғаларға, жеке кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға - жасырылған салық салу объектісі бойынша төленуге жататын салық және басқа да міндетті төлемдер сомасының екі жүз проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
247-бап. Есепке алу құжаттамаларының болмауы және салық есебін жүргізуді бұзу
1. Салық төлеушіде есеп құжаттамасының болмауы
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бес, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші, екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - отыз бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - тоқсан айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 245. Нарушение мер финансового контроля лицами, уволенными с государственной службы по отрицательным мотивам, а равно супругом (супругой) указанных лиц
1. Непредставление, несвоевременное представление или представление неполных, недостоверных деклараций о доходах, имуществе и других сведений, предусмотренных законодательством о борьбе с коррупцией, лицами, уволенными с государственной службы по отрицательным мотивам, ежегодно в течение трех лет после увольнения с государственной службы, а равно супругом (супругой) указанных лиц -
влечет штраф в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от шестидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 246. Сокрытие объектов налогообложения
1. Сокрытие налогоплательщиком объектов налогообложения - влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей, на индивидуальных предпринимателей и на юридических лиц - в размере ста пятидесяти процентов от суммы налогов и других обязательных платежей, подлежащих уплате по сокрытому объекту налогообложения.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере сорока месячных расчетных показателей, на физических лиц, на индивидуальных предпринимателей и на юридических лиц - в размере двухсот процентов от суммы налогов и других обязательных платежей, подлежащих уплате по сокрытому объекту налогообложения.
Статья 247. Отсутствие учетной документации и нарушение ведения налогового учета
1. Отсутствие у налогоплательщика учетной документации -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семидесяти пяти месячных расчетных показателей.
2. Ведение учетной документации с нарушением установленного законодательством Республики Казахстан порядка, кроме случая, предусмотренного частью третьей настоящей статьи, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере десяти процентов от стоимости неучтенных товаров (работ, услуг).

3. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді) есепке алу және сату жөніндегі операциялардың есеп құжаттамасында көрсетілмеуі, -
дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - есепке алынбаған тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) құнының бес проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға он проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші, екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
Ескерту.
Салық төлеушіде есеп құжаттамасының болмауы деп бухгалтерлік құжаттаманың және (немесе) салық нысандарының, салықтық есепке алу саясаты құжаттарының, салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін, сондай-ақ салық міндеттемелерін есептеу үшін негіз болып табылатын өзге де құжаттардың болмауы түсініледі.
248-бап. Есептелген (үстеп есептелген) салық сомасын және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуден жалтару
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер жөніндегі берешек бола тұра, салық төлеушінің касса не үшінші адамдардың банк шоты арқылы өзара есеп айырысуды жүзеге асыруы арқылы есептелген (үстеп есептелген) салық сомасын және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуден жалтару, егер бұл іс-әрекеттерде жазаланатын қылмыстық әрекеттер болмаса, -
жеке тұлғаларға - он бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - отыз бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүргізілген есеп айырысу сомасының отыз проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
249-бап. Салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомасын кемітіп көрсету
1. Салықтың және басқа да міндетті төлемдердің сомасын декларацияда, есепте кемітіп көрсету, -
жеке тұлғаларға - он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің қосымша есептелген сомасының отыз проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Неотражение в учетной документации операций по учету и реализации товаров (работ, услуг) -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере десяти процентов от стоимости неучтенных товаров (работ, услуг).
4. Действия, предусмотренные частями первой, второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере шестидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере девяноста месячных расчетных показателей.
Примечание.
Под отсутствием у налогоплательщика учетной документации понимается отсутствие бухгалтерской документации и (или) налоговых форм, налоговой учетной политики, иных документов, являющихся основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, а также для исчисления налогового обязательства.
Статья 248. Уклонение от уплаты начисленных (исчисленных)сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет
Уклонение от уплаты начисленных (исчисленных) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, совершенное путем осуществления налогоплательщиком взаиморасчетов с третьими лицами при наличии задолженности в период действия распоряжения налогового органа о приостановлении расходных операций по кассе, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы произведенных расчетов.
Статья 249. Занижение сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет
1. Занижение сумм налогов и других обязательных платежей в декларации, расчете -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей, на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов и юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от начисленной суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет.

2. Корпоративтік табыс салығын немесе жеке табыс салығын салу мақсатын көздеп, шеккен залал сомасын декларацияда өсіріп көрсету, -
дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - декларацияда өсіріп көрсетілген шығын сомасынан есептелген корпоративтік табыс салығы немесе жеке табыс салығы сомасының отыз проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға декларацияда өсіріп көрсетілген шығын сомасынан есептелген корпоративтік табыс салығы сомасының қырық проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Салық төлеушінің бюджетке төлемдер сомасын кемітіп көрсетуі, -
дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - ағымдағы төлемдердің кемітіп көрсетілген сомасының отыз проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Бюджетпен патент негізінде есеп айырысуды жүргізетін ауыл шаруашылық өнімін өндіруші-заңды тұлғаның патент құнының есебіне кіретін салық сомасын кемітіп көрсетуі, -
патент құнының есебі кезінде азайтылмай, кемітіп көрсетілген салық сомасының отыз проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады. Ескерту.
1. Осы баптың бірінші бөлігіндегі мақсаттар үшін, салықтың сомасын декларацияда кемітіп көрсету, сонымен қатар есепке жатқызылатын қосымша құн салығын арттыруды білдіреді.
2. Осы баптың төртінші бөлігіндегі мақсаттар үшін, салық кезеңі ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес ұсынылуға жататын корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдердің есептерін ұсынбаған жағдайда да, тұлға әкімшілік жауапкершілікке тартылмауы тиіс. Бұл ретте, аванстық төлемдердің есептелген сомасы нөлге теңестіріледі.
250-бап. Салық агентінің және өзге де уәкілетті органдардың (ұйымдардың) салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді ұстап қалу және (немесе) аудару жөніндегі міндеттерді орындамауы
1. Салық агенттерінің және өзге де уәкілетті органдардың (ұйымдардың) салық заңдарына сәйкес ұсталып қалуға және бюджетке аударылуға тиісті салық және басқа да міндетті төлемдер сомасын ұстап қалмауы немесе толық ұстап қалмауы, -
лауазымды адамдарға - жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - салықтың және басқа да міндетті төлемдердің ұсталмаған сомасының отыз проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Занижение налогоплательщиком сумм текущих платежей в расчете -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от заниженной суммы текущих платежей.
3. Превышение суммы фактически исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период над суммой исчисленных авансовых платежей в течение налогового периода в размере более двадцати процентов -
влечет штраф в размере сорока процентов от суммы превышения фактического налога.
4. Занижение сумм налогов, входящих в расчет стоимости патента, юридическим лицом-производителем сельскохозяйственной продукции, производящим расчеты с бюджетом на основе патента, -
влечет штраф в размере тридцати процентов от заниженной суммы налогов без уменьшения при расчете стоимости патента.
Примечания.
1. Для целей части первой настоящей статьи лицо не подлежит административной ответственности в случае, если начисление суммы налога на добавленную стоимость не повлекло возникновения налога на добавленную стоимость, подлежащего взносу в бюджет, за налоговый период.
2. Для целей части третьей настоящей статьи лицо также подлежит административной ответственности в случае непредставления в течение налогового периода расчетов авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащих представлению в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан. При этом исчисленная сумма авансовых платежей приравнивается к нулю.
Статья 250. Невыполнение налоговым агентом и иными уполномоченными органами (организациями)обязанности по удержанию и (или) перечислению налогов и других обязательных платежей в бюджет
1. Неудержание, неполное или несвоевременное удержание налоговыми агентами и иными уполномоченными органами (организациями) сумм налогов и других обязательных платежей, подлежащих удержанию и перечислению в бюджет в соответствии с налоговым законодательством, -
влечет штраф на должностных лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от неудержанной суммы налогов и других обязательных платежей.

2. Салық агенттерінің және салық заңдарында белгіленген өзге де уәкілетті органдардың (ұйымдардың) салық заңдарына сәйкес бюджетке аударылуға салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің ұсталып қалған сомасын аудармауы немесе толық аудармауы, -
лауазымды адамдарға, жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - салықтың және басқа да міндетті төлемдердің аударылмаған сомасының отыз проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
251-бап. Жалған шот-фактура жазып беру
Салық төлеушінің жалған шот-фактура жазып беруі, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - отыз бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - шот-фактураға енгізілген қосылған құн салығы сомасының жүз жиырма проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады. Ескерту. Қосылған құн салығы бойынша есепте тұрмаған салық төлеуші, сол сияқты жұмыстар орындауды, қызметтер көрсетуді, тауарлар жөнелтуді нақты жүргізбеген тұлға жазған және қосылған құн салығы сомасын қамтитын шот-фактура жалған шот-фактура деп танылады.
252-бап. Жекелеген мұнай өнімдерінің өндірісі мен айналымы саласындағы заңнаманы бұзу
1. Жекелеген мұнай өнімдерінің өндірісі мен айналымы саласындағы заңнаманы, сондай-ақ мұнай өнімдеріне ілеспе жүк құжаттарын ресімдеу ережелерін бұзу, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге және шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге және шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Неперечисление, неполное или несвоевременное перечисление налоговыми агентами и иными уполномоченными органами (организациями), определенными налоговым законодательством, удержанных сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, подлежащих перечислению в бюджет в соответствии с налоговым законодательством, -
влечет штраф на должностных лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей, на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от неперечисленной суммы налогов и других обязательных платежей.
Статья 251. Выписка фиктивного счета-фактуры
Выписка налогоплательщиком фиктивного счета-фактуры -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот процентов от суммы налогов на добавленную стоимость, включенной в счет-фактуру.
Примечание. Фиктивным счетом-фактурой признается счет-фактура, выписанный плательщиком, не состоящим на регистрационном учете по налогу на добавленную стоимость, а равно лицом, фактически не производившим выполнение работ, оказание услуг, отгрузку товаров, и включающий в себя сумму налога на добавленную стоимость.
Статья 252. Нарушение законодательства в сфере производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов
1. Нарушение правил декларирования производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов, а также правил оформления сопроводительных накладных на нефтепродукты, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.

3. Мұнай өнімдерін тасымалдау шарттарын бұзу, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге және шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге және шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Мұнайдың жекелеген түрлерін өткізу шарттарын бұзу:
1) мұнай өнімдерін мұнай өңдеуші зауыттардан, мұнай өнімдері базаларынан және автомобильдерге жанармай құю станцияларынан компьютерлік есептеу жүйесі, уәкілетті органға мұнай өнімдерін сатып алу және өткізу көлемі туралы ақпаратты автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін, сол сияқты мұнай өнімдерін сатып алу және өткізу көлемі туралы ақпаратты беруді қамтамасыз етпейтін есепке алу бақылау құралдары болмаған жағдайда өткізу;
2) өндірушілерді қоспағанда, мұнай өнімдерін мұнай өнімдері базаларынан және автомобильдерге жанармай құю станцияларынан емес өткізу;
3) есепке алуды бақылау құралдарын пломбасыз немесе уәкілетті орган салған пломбаны бұзусыз, сол сияқты есепке алудағы нормативтен асатын ауытқуларсыз пайдалану -
құқық бұзушылықтың тікелей нысанасы болған тауарлар тәркілене отырып, мұнай өнімдерін өз бетінше өткізуді жүзеге асыратын жеке адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге және шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайта жасалған іс-әрекет, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болған тауарлар тәркілене отырып, мұнай өнімдерін өз бетінше өткізуді жүзеге асыратын жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Нарушение условий транспортировки нефтепродуктов, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.
5. Нарушение условий реализации отдельных видов нефтепродуктов, совершенное в виде:
1) реализации нефтепродуктов с нефтеперерабатывающих заводов, баз нефтепродуктов и автозаправочных станций без наличия компьютерной системы учета, контрольных приборов учета, обеспечивающих автоматизированную передачу уполномоченному органу информации об объемах производства и реализации, а равно не обеспечивающих передачу информации об объемах производства и реализации нефтепродуктов;
2) реализации нефтепродуктов, за исключением производителей, не с баз нефтепродуктов и автозаправочных станций;
3) эксплуатации контрольных приборов учета без пломб или срыв наложенных на них уполномоченным органом пломб, а равно со сверхнормативными отклонениями в учете, -
влекут штраф на физических лиц, осуществляющих реализацию нефтепродуктов самостоятельно, - в размере от тридцати до сорока, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей, с конфискацией товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения.
6. Действия, предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц, осуществляющих реализацию нефтепродуктов самостоятельно, - в размере от сорока до пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятисот месячных расчетных показателей, с конфискацией товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения.

7. Мұнай өнімдеріне ілеспе жүкқұжатты ресімдемей мұнай өнімдерін өткізу немесе тиеп жіберу, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болған тауарлар тәркілене отырып, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Осы баптың жетінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайта жасалған іс-әрекет, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болған тауарлар тәркілене отырып, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Шикі мұнай және (немесе) газ конденсатын өткізу, сондай-ақ этилдендірілген бензин өндіру және (немесе) өткізу, -
құқық бұзушылықтың тікелей мәні болып табылатын заттар тәркіленіп, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге және шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Осы баптың тоғызыншы бөлігінде көзделген әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер,
құқық бұзушылықтың тікелей мәні болып табылатын заттар тәркіленіп, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге және шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз елуден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Тәркілеуге жататын тауар жоқ болған жағдайда, оны өткізуден алынған ақша қаражаты тәркіленеді.

7. Реализация или отгрузка нефтепродуктов без оформления сопроводительной накладной на нефтепродукты, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей, с конфискацией товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения.
8. Действия, предусмотренные частью седьмой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей, с конфискацией товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения.
9. Реализация сырой нефти и (или) газового конденсата производителями нефтепродуктов, а также производство и (или) реализация этилированного бензина, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей, с конфискацией товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения.
10. Действия, предусмотренные частью девятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот месячных расчетных показателей, с конфискацией товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения.
Примечание. В случае отсутствия товара, подлежащего конфискации, конфисковываются денежные средства, полученные от их реализации.

253-бап. Темекі бұйымдарының өндірісі мен айналымы саласындағы заңнаманы бұзу
1. Темекі бұйымдарын Қазақстан Республикасының Үкіметі төменде белгілеген ең төменгі бөлшек бағамдармен іске асыру, -
темекі бұйымдарын өз бетінше іске асыруды жүзеге асыратын жеке тұлғаларға, - жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын лауазымды адамдарға және дара кәсіпкерлерге - қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға - жүз мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Лицензиаттың темекі өнімдерінің өндірісі және айналымы саласындағы заңнама нормаларын бұзуы:
1) темекі бұйымдарының өндірісі мен айналымы саласында лицензиарға мәліметтерді беруден бас тартқанда немесе бұрыс ақпаратты бергенде;
2) уәкілетті органға отыз күнтізбелік күннің ішінде өндіріс паспортында енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты жазбаша түрде бермегенде;
3) лицензия берген күннен бастап жыл ішінде лицензияланатын қызметті жүзеге асырмағанда;
4) лицензияда көрсетілмеген мекен-жай бойынша темекі бұйымдарының өндірісі, -
темекі бұйымдарының өндірісіне арналған лицензияның әрекетін тоқтата отырып, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға - жүз мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
темекі бұйымдарының өндірісіне лицензиядан айыра отырып, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға - екі жүз мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - алты жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 253. Нарушение законодательства в сфере производства и оборота табачных изделий
1. Реализация табачных изделий ниже установленных Правительством Республики Казахстан минимальных розничных цен, -
влечет штраф на физических лиц, осуществляющих реализацию табачных изделий самостоятельно, - в размере от двадцати до двадцати пяти, на должностных лиц и индивидуальных предпринимателей, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц, осуществляющих реализацию табачных изделий самостоятельно, - в размере от двадцати пяти до тридцати, на должностных лиц и индивидуальных предпринимателей, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятидесяти до шестидесяти, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей.
3. Нарушение лицензиатом норм законодательства в сфере производства и оборота табачных изделий, совершенное в виде:
1) отказа в предоставлении лицензиару сведений или предоставление недостоверной информации в сфере производства и оборота табачных изделий;
2) непредставления уполномоченному органу в течение тридцати календарных дней в письменном виде информации о внесенных изменениях и дополнениях в паспорт производства;
3) неосуществления лицензируемой деятельности в течение года со дня выдачи лицензии;
4) производства табачных изделий по адресу, неуказанному в лицензии, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей, с приостановлением действия лицензии на производство табачных изделий.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере шестисот месячных расчетных показателей, с лишением лицензии на производство табачных изделий.

254-бап. Таңбалау тәртібі мен ережелерін бұзу
1. Салық заңнамасында көзделген алкоголь өнімдерінің және темекі өнімдерінің акциздік таңбаларын міндетті түрде таңбаламаған жағдайдан басқа, акцизделетін тауарларды акциздік маркалармен және (немесе) есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалаудың заңнамада белгіленген тәртібі мен ережелерін борышкердің (активтердің) мүлкін сату кезінде конкурстық және оңалту басқарушының акцизделетін тауарларды өндірушілердің мен импортаушылардың бұзуы, -
1) Шарап материалы мен сыраны қоспағанда, нормативтік және техникалық құжаттамаға, есепке алу-бақылау таңбаларына сәйкес тұтынушы ыдысына құйылған алкоголь өнімінің болмауы;
2) тұтынушы ыдысға акциздік таңбаларымен салынған темекі бұйымдарының болмауы;
3) есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік таңбаларын қайталап пайдалану;
4) біріздендіруге келмейтін және штрих-кодтық ақпаратты оқитын құрылғымен, есепке алу-бақылау таңбаларын сақтау немесе пайдалану;
5) алкоголь өнімін өндірушілер есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік таңбаларды өндіріс мекен-жайы бойынша емес желімдеуді;
6) конкурстық және оңалту басқарушылары борышкердің мүліктерін (активтерін) өткізу кезінде алкоголь өнімін немесе темекі бұйымдарын есепке алу-бақылау таңбаларымен немесе акциздік таңбалармен таңбалауды олар сақтамаған мекен-жай бойынша, -
таңбалау тәртібі мен ережелері бұзылып таңбаланған тауарлары тәркілене және қызметтің белгіленген түріне лицензиядан айыра отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмаға дейінгі мөлшерінде, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
таңбалау тәртібі мен ережелері бұзылып таңбаланған тауарлары тәркілене және қызметтің белгіленген түріне лицензиядан айыра отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмаға дейінгі мөлшерінде, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 254. Нарушение порядка и правил маркировки
1. Нарушение производителем и импортером подакцизных товаров, конкурсным и реабилитационным управляющим при реализации имущества (активов) должника установленного законодательством порядка и правил маркировки подакцизных товаров акцизными марками и (или) учетно-контрольными марками, кроме случаев необязательной маркировки учетно-контрольными марками алкогольной продукции и акцизными марками - табачных изделий, предусмотренных налоговым законодательством, совершенное в виде:
1) отсутствия на алкогольной продукции кроме виноматериала и пива, розлитой в потребительскую тару в соответствии с нормативной и технической документацией, учетно-контрольных марок;
2) отсутствия на табачных изделиях, упакованных в потребительскую тару, акцизных марок;
3) повторного использования учетно-контрольных марок или акцизных марок;
4) хранения или использования учетно-контрольных марок, неподдающихся идентификации и считывания штрих-кодовой информации считывающим устройством;
5) наклеивания производителями алкогольной продукции учетно- контрольных марок или производителями табачных изделий акцизных марок не по адресу производства подакцизных товаров;
6) наклеивание конкурсными и реабилитационными управляющими при реализации имущества (активов) должника алкогольной продукции или табачных изделий учетно-контрольными или акцизными марками не по адресу их хранения, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, - в размере от двадцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, маркированных с нарушением порядка и правил маркировки, и с приостановлением лицензии на определенный вид деятельности.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до сорока, на должностных лиц, - в размере от сорока до шестидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти, на юридических лиц, являющиеся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до восьмисот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, маркированных с нарушением порядка и правил маркировки, и с лишением лицензии на определенный вид деятельности.

255-бап. Бақылау-касса машиналарын қолдану тәртібін бұзу
1. Қазақстан Республикасының аумағында сауда операцияларын жүзеге асыру кезінде немесе қолма-қол ақша арқылы қызмет көрсету кезінде жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысуды жүзеге асыру кезінде бақылау-касса машиналарын қолданбау, сондай-ақ жарамайтын немесе пайдаланатын жері бойынша салық органында есепте тұрмаған бақылау-касса машинасын қолдану, -
лауазымды адамдарға - он, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың нысанасы тәркіленіп және әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кірісі (дивидендтер), ақша тәркіленіп, лауазымды адамдарға - қырық, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан жүзге дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екі жүзге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тауар немесе қызмет көрсету үшін төленген бақылау-касса машинасының чегін немесе тауар чегін бермеу не көп немесе аз сомаға бақылау-касса машинасының чегін немесе тауар чегін беру, -
дара кәсіпкерлерге, жекеше нотариустарға және лауазымды адамдарға - он, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Бақылау-касса машинасының тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу, қолма-қол ақша есебінің кітабы мен тауар чектері кітабын ауыстыру, қалпына келтіру үшін, сондай-ақ салық органының пломбасының бүтіндігін бұзбай жою мүмкін емес бақылау-касса машинасының техникалық ақауы болған кезде салықтық өтініш беру мерзімдерін бұзу, -
дара кәсіпкерлерге, жекеше нотариустарға және лауазымды адамдарға - жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 255. Нарушение порядка применения контрольно-кассовых машин
1. Неприменение контрольно-кассовой машины при осуществлении на территории Республики Казахстан денежных расчетов, производимых при торговых операциях или оказания услуг посредством наличных денег, а также применение контрольно-кассовой машины, являющейся неисправной или несостоящей на учете в налоговом органе по месту использования, -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от сорока до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей с конфискацией предмета совершения административного правонарушения и конфискация доходов (дивидендов) и денег, полученных вследствие совершения административного правонарушения.
3. Невыдача чека контрольно-кассовой машины или товарного чека либо выдача чека контрольно-кассовой машины или товарного чека на сумму больше или меньше, уплаченной за товар или услугу, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и должностных лиц в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего и крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
4. Нарушение сроков подачи налогового заявления для внесения изменений в регистрационные данные контрольно-кассовой машины, замены, восстановления книги учета наличных денег или книги товарных чеков, а также при технической неисправности контрольно-кассовой машины, устранение которой невозможно без нарушения целостности пломбы налогового органа, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и должностных лиц в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего и крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

5. Компьютерлік жүйелерді қоспағанда, бақылау-касса машинасының бақылау чегінде мына деректемелердің біреуін немесе бірнешеуін:
1) салық төлеушінің атауын;
2) сәйкестендіру нөмірін;
3) бақылау-касса машинасының зауыттық нөмірін;
4) бақылау-касса машинасының салық органындағы тіркеу нөмірін;
5) чектің реттік нөмірін;
6) тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жүргізілген күн мен оның уақытын;
7) тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бағасын және (немесе) сатып алу сомасын;
8) фискалдық белгіні көрсетпеу не компьютерлік жүйелердің бақылау чегінде (банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолданатын компьютерлік жүйелерді қоспағанда) осы тармақтың 1)-7) тармақшаларында белгіленген бір немесе бірнеше деректемелерді көрсетпеу, -
дара кәсіпкерлерге, жекеше нотариустарға және лауазымды адамдарға - он, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Бақылау-касса машинасын пайдалану кезінде қолма-қол ақша есебінің кітабын толтырмау, не Қолма-қол ақша есебі кітабының деректерінің тиісті күнге ауысым есептерінің көрсеткіштеріне сәйкес келмеуі, не қате енгізілген соманы жою немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін қолма-қол ақшаларды қайтару операцияларын бақылау-касса машинасында жүзеге асырған кезде қолма-қол ақша есебі кітабында жазуларды жүргізбеу, -
дара кәсіпкерлерге, жекеше нотариустарға және лауазымды адамдарға - он, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Ауысымдық есептерді, қолма-қол ақша есебі және тауарлық чектер кітаптарын, жою немесе қайтару чектерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген жою және қайтару операциялары жүргізілген бақылау чектерін сақтау мерзімдерін бұзу, -
дара кәсіпкерлерге, жекеше нотариустарға және лауазымды адамдарға - он, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табынатын заңды тұлғаларға - қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Бақылау-касса машинасында қате енгізілген соманы жою операцияларын жүргізу немесе сатылған тауарларға, орындалған жұмыстарға, көрсетілген қызметтерге бақылау чегінің түпнұсқасынсыз сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін қолма-қол ақшаларды қайтару, -
дара кәсіпкерлерге, жекеше нотариустарға және лауазымды адамдарға - жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Неотражение в контрольном чеке контрольно-кассовой машины одного или нескольких из следующих реквизитов:
1) наименование налогоплательщика;
2) идентификационный номер;
3) заводской номер контрольно-кассовой машины;
4) регистрационный номер контрольно-кассовой машины в налоговом органе;
5) порядковый номер чека;
6) дату и время совершения покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг;
7) цену товара, работы, услуги и (или) сумму покупки;
8) фискальный признак либо не отражение в контрольном чеке компьютерных систем (за исключением компьютерных систем, применяемых банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций) одного или нескольких реквизитов, установленных подпунктами 1)-7) настоящей части, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и должностных лиц в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего и крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
6. Незаполнение книги учета наличных денег при эксплуатации контрольно-кассовой машины, либо несоответствие показаний сменных отчетов данным книги учета наличных денег на соответствующую дату, либо не проведение записи в книге учета наличных денег при осуществлении в контрольно-кассовой машине операций аннулирования ошибочно введенной суммы или возврата наличных денег за реализованные товары, выполненные работы, оказанные услуги, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и должностных лиц в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего и крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
7. Нарушение сроков хранения сменного отчета, книги учета наличных денег, товарного чека, чека аннулирования или возврата, а также контрольного чека, по которому проведена операция аннулирования или возврата, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и должностных лиц в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего и крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
8. Проведение в контрольно-кассовой машине операций аннулирования ошибочно введенной суммы или возврата наличных денег за реализованные товары, выполненные работы, оказанные услуги без наличия оригинала контрольного чека на реализованные товары, выполненные работы, оказанные услуги, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и должностных лиц в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего и крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

9. Салық органының пломбасының бүтіндігін бұзбай жою мүмкін емес бақылау-касса машинасының техникалық ақауы жойылғаннан кейін пломба орнату үшін бақылау-касса машинасын салық органына табыс ету мерзімін бұзу, -
дара кәсіпкерлерге, жекеше нотариустарға және лауазымды адамдарға - жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
256-бап. Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын басқа да ұйымдар, қор биржалары лауазымды адамдарының салық заңдарында көзделген міндеттерді орындамауы
1. Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын басқа да ұйымдар, қор биржалары лауазымды адамдарының салық заңнамасында көзделген міндеттерді:
салық төлеушілердің - заңды тұлғалардың (заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалардың) банк шоттарын ашқаны туралы салық қызметі органдарына хабарламау, салық төлеушілердің өздерінің банк шоттарынан салық сипатындағы міндетті төлемдер сомаларын, оларға салық органдары берген және оны есепке қою фактісін растайтын құжатты табыс етпей, республикалық және жергілікті бюджеттерге аударуға төлемдер тапсырмасын жүзеге асыру;
салық төлеушілердің өздерінің банк шоттарынан салық сипатындағы міндетті төлемдердің Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген айыппұлдар мен өсімпұлдар сомасын республикалық және жергілікті бюджеттерге аударуға (төлеуге) төлемдік тапсырмаларды бірінші кезекте орындамау;
салық төлеушінің банктік шоттарынан ақшаны есептен шығару жөніндегі операция жасалған күні банкке немесе бюджет жүйесінің кассалық атқарылуын жүзеге асыратын басқа ұйымға салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомаларын және банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кассаларына енгізілген қолма-қол ақшаны салық және басқа да міндетті төлемдерді, өсімпұлдарды, айыппұлдарды төлеу есебіне аудару кезінде банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кінәсінен аудармау (есептемеу), уақтылы аудармау (банктік шоттардан ақшаны есептен шығару бойынша операциялар жасалған күннен кеш немесе қолма-қол ақшаны банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға енгізген күннен кейін) не төлем құжатының деректемелерін толтыру кезінде қателер жіберу;
салық органдарының салық төлеушілерден белгіленген мерзімде енгізілмеген салықтар, айыппұлдар, өсімпұлдар сомасын өндіріп алу жөніндегі инкассалық тапсырмаларын бірінші кезекте орындамау;
салық қызметі органдарының қызметкерлерін банк шоттары бойынша, салық төлеушілердің - заңды тұлғалардың (заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалардың) осы шоттарда ақшасының бар-жоғы жөнінде жасалған (жасалатын) операцияларды, сондай-ақ нақты жеке тұлғалардың операцияларын және шоттарда, салымдарда ақшасы бар-жоғын тексеруге жіберуден бас тарту немесе осы тексерулерді жүзеге асыруда өзгеше кедергі жасау;
салық органдарының заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің, жеке нотариустардың және адвокаттардың банк шоттары бойынша барлық шығыс операцияларын тоқтата тұру жөніндегі өкімдерін орындамау, салық заңдарын бұзушылықтың анықталған жағдайларын жою туралы талаптарды орындамау, салық қызметі органдарына және олардың лауазымды адамдарына қаржылық есептілікті, есептер мен салықты және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді есептеумен және төлеумен, бағалар және тарифтер белгілеумен және қолданумен байланысты басқа да құжаттарды тапсырмау немесе тапсырудан бас тарту;
салық органдарының сауал салулары бойынша белгілі бір кезеңде банк шоттары бойынша жасалған операциялар туралы, салық төлеушілердің осы шоттарда ақшасының бар-жоғы туралы мәліметтерді табыс етпеу;
банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, қор биржаларының лауазымды адамдарының салық қызметі органдарының сауал салулары бойынша салық төлеушілердің алдағы жыл ішіндегі қаржы операциялары туралы және уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысан мен мерзім бойынша есептелген сыйақы (мүдде) туралы мәліметтерді табыс етпеу;
аталған банкте ашылған банк шоты бар, салық қызметі органдары инкассалық өкім немесе салық төлеушінің банк шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім шығарған клиентіне жаңа банк шотын ашу;
әрекетсіз салық төлеушіге банк шотын ашу түрінде орындамауы, -
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

9. Нарушение срока представления контрольно-кассовой машины в налоговый орган для установки пломбы после устранения технической неисправности контрольно-кассовой машины, устранение которой невозможно без нарушения целостности пломбы налогового органа, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и должностных лиц в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего и крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 256. Неисполнение обязанностей, предусмотренных налоговым законодательством, должностными лицами банков и других организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, фондовых бирж
1. Неисполнение обязанностей, предусмотренных налоговым законодательством, должностными лицами банков и других организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, фондовых бирж, совершенные в виде:
несообщения в органы налоговой службы об открытии банковских счетов налогоплательщиков - юридических лиц (физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица), исполнения платежных поручений налогоплательщиков на перечисление (уплату) с их банковских счетов сумм налогов и других обязательных платежей в республиканский и местные бюджеты без предъявления им документа, выданного налоговыми органами и подтверждающего факт постановки его на регистрационный учет;
неисполнения в первоочередном порядке платежных поручений налогоплательщиков на перечисление (уплату) с их банковского счета сумм налогов и других обязательных платежей в республиканский и местные бюджеты, сумм штрафов и пени, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
неперечисления (незачисления), несвоевременного перечисления (позднее дня совершения операций по списанию денег с банковских счетов или следующего операционного дня со дня внесения наличных денег в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций) либо допущения ошибок при в реквизитах платежного документа по вине банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, при переводе в банк или другую организацию, осуществляющую кассовое исполнение бюджетной системы, суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет в день совершения операции по списанию денег с банковского счета налогоплательщика и внесения наличных денег в кассы банков или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в счет уплаты налогов и других обязательных платежей, пени, штрафов;
неисполнения в первоочередном порядке инкассовых поручений (распоряжений) налоговых органов на взимание с налогоплательщиков сумм налогов, других обязательных платежей штрафов, пени, не внесенных в установленные сроки;
отказа в допуске сотрудников органов налоговой службы к проверке совершенных (совершаемых) операций по банковским счетам, наличия денег на этих счетах у налогоплательщиков - юридических лиц (физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица), а также операций и наличия денег на счетах, вкладах конкретных физических лиц или создания иного препятствия в осуществлении этих проверок;
неисполнения распоряжений налоговых органов по приостановлению всех расходных операций юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов и адвокатов по их банковским счетам;
непредставления по запросам налоговых органов сведений о совершенных за определенный период операциях по банковским счетам, наличии денег на этих счетах у налогоплательщиков;
непредставления должностными лицами банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, фондовых бирж по запросам органов налоговой службы сведений о финансовых операциях налогоплательщиков в течение предшествующего года и о начисленном вознаграждении (интересе) по форме и в сроки, установленные уполномоченным государственным органом;
открытия клиенту нового банковского счета при наличии у последнего в данном банке открытого банковского счета, на который органами налоговой службы выставлены инкассовые распоряжения или распоряжения о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика;
открытия банковского счета бездействующему налогоплательщику -
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
257-бап. Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың салық заңдарында белгіленген міндеттерді орындамауы
1. Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың салық заңдарында белгіленген міндеттерді:
салық төлеушінің (жеке тұлғалар - резидент еместерден басқа) банк шоттарын ашуы кезінде оның тіркеу нөмірін есепке алмау;
салық төлеушіге - заңды тұлғаға немесе заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғаға банк шоттарының ашылғаны туралы салық органдарына оны ашқан күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей хабарламаның кепілдендірілген жеткізуді қамтамасыз ететін байланыстың электронды арналары арқылы не хабарламаны қағаз жеткізгіште жіберген кезде - үш жұмыс күні ішінде хабарламау;
клиенттер шоттары бойынша төлем құжаттарында (вексельді қоспағанда) салық төлеушінің тіркеу нөмірін қоймай операциялар жүргізу;
салық төлеушілердің - заңды тұлғалардың немесе заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалардың банк шоттары бойынша барлық шығыс операцияларын салық заңдарында көзделген жағдайларда салық органдарының өкімі бойынша тоқтатпау;
банкке немесе бюджет жүйесінің кассалық атқарылуын жүзеге асыратын басқа ұйымға салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомаларын, өсімпұлдарды, айыппұлдарды аудару кезінде банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кінәсінен аудармау (есептемеу), уақтылы аудармау (банктік шоттардан ақшаны есептен шығару бойынша операциялар жасалған күннен кеш немесе қолма-қол ақшаны банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға енгізген күннен кейін) не төлем құжатының деректемелерін толтыру кезінде қателер жіберу;
салық органдарының салықты және басқа да төлемдерді, өсімпұлдар мен айыппұлдарды алу жөніндегі инкассалық тапсырмаларын (өкімдерін) бірінші кезекте орындамау түрінде жүзеге асырмауы, -
өз клиентіне оның осы банкте соңғы ашқан банк шотына салық қызметі органдарының салық төлеушінің банк шоттары бойынша инкассалық өкімдері немесе шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімдері қойылған немесе инкассалық өкімдері қойылған болса, жаңа банк шотын ашу;
әрекетсіз салық төлеушіге банк шотын ашу;
банк сыйақыларының есептелген сомалары туралы мәліметтерді салық органына Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мерзім ішінде бермеу;
есепті тоқсан ішінде шартты банк салымында орналастырылған ақшаның қозғалысы туралы есепті ақшаның осындай қозғалысы бар болған кезде уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша салық органына Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мерзім ішінде ұсынбау түрінде орындамауы, -
заңды тұлғаларға банктің Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамаған кезеңі ішінде салық төлеушілердің банк шоттары бойынша жасалған шығыс операциялары сомасының бес проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 257. Неисполнение банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных налоговым законодательством
1. Неисполнение банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных налоговым законодательством, совершенное в виде:
неучета идентификационного номера при открытии налогоплательщиком (кроме физических лиц - нерезидентов) банковских счетов;
неуведомления налоговых органов об открытии налогоплательщику - юридическому лицу или физическому лицу, осуществляющему предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, банковских счетов посредством электронных каналов связи, обеспечивающих гарантированную доставку сообщений, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их открытия, либо при направлении уведомления на бумажном носителе - в течение трех рабочих дней;
проведения операции по счетам клиентов без проставления в платежных документах (за исключением векселя) идентификационного номера налогоплательщика;
непрекращения всех расходных операций по банковским счетам налогоплательщиков - юридических лиц или физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, по распоряжению налоговых органов в случаях, предусмотренных налоговым законодательством;
неперечисления (незачисления), несвоевременного перечисления (позднее дня совершения операций по списанию денег с банковских счетов или следующего операционного дня со дня внесения наличных денег в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций) либо допущения ошибок при заполнении реквизитов платежного документа по вине банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, при переводе в банк или другую организацию, осуществляющую кассовое исполнение бюджетной системы, суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет, пеней, штрафов;
неисполнения в первоочередном порядке инкассовых поручений (распоряжений) налоговых органов на взимание сумм налогов и других обязательных платежей, пени и штрафов;
открытия своему клиенту нового банковского счета при наличии у последнего в данном банке открытого банковского счета, на который органами налоговой службы выставлены инкассовые распоряжения или распоряжения о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика;
открытия банковского счета бездействующему налогоплательщику;
непередачи сведений о начисленных суммах банковских вознаграждений в налоговый орган в течение срока, установленного налоговым законодательством Республики Казахстан;
непредставления в налоговый орган в течение срока, установленного налоговым законодательством Республики Казахстан, отчета о движении денег, размещенных на условном банковском вкладе в течение отчетного квартала, при наличии такого движения денег по форме, установленной уполномоченным органом, -
влечет штраф на юридических лиц в размере пяти процентов от суммы совершенных расходных операций по банковским счетам налогоплательщиков за период неисполнения банком обязанностей, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан.

2. Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың шартты банк салымы туралы шарттар бойынша орналастырылған салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомасын аудармауы немесе дер кезінде аудармауы, -
заңды тұлғаларға шартты банк салымында орналастырылған, аударылмаған немесе дер кезінде аударылмаған салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем сомасының елу проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
258-бап. Банк операциялары туралы көрінеу жалған мәліметтер табыс ету
Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың заңды немесе жеке тұлғалардың банк шоттары бойынша операциялар туралы көрінеу жалған мәліметтер табыс етуі, сол сияқты осы банктің іс жүзіндегі қаржылық жай-күйімен көрінеу қамтамасыз етілмеген тапсырмалар, кепілдіктер және өзге де міндеттемелер беруі, егер бұл іс-әрекеттер жеке немесе заңды тұлғаға не мемлекетке ірі залал келтірмесе, -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Құқық бұзушылық жасалған кездегі бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен асатын сома - жеке тұлғаға келтірілген, екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен асатын сома заңды тұлғаға келтірілген залалдың ірі мөлшері деп танылады.
18-тарау. Өнеркәсіп, жылу, электр энергиясын пайдалану
саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
259-бап. Жарылғыш материалдармен, радиоактивті және өзге де экологиялық жағынан қауіпті заттармен заңсыз айналысу
1. Осы Кодекстің 379-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, жарылғыш материалдарды, пиротехникалық заттарды, радиоактивті, бактериологиялық, химиялық және қадағалау органдарының бақылауындағы өнеркәсіп салалары мен объектілердегі өзге де экологиялық қауіпті заттар мен қалдықтарды өндіру, сақтау, көму, жою, пайдалану, кәдеге асыру, тасымалдау немесе өзгедей айналысу ережелерін бұзу, қылмыс белгілері болмаған кезде, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дербес кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы Кодекстің 379-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, ядролық материалдарды, арнаулы ядролық емес материалдарды және ядролық қызметке қатысы бар қосарлы мақсаттағы бұйымдарды өндірудің, сақтаудың, көмудің, пайдаланудың, кәдеге асырудың, тасымалдаудың немесе өзге де айналысудың белгіленген ережелерін бұзу, -
жеке тұлғаларға оннан жиырмаға дейінгі мөлшерде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, дербес кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден алпысқа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Неперечисление или несвоевременное перечисление банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, размещенных по договорам об условном банковском вкладе, -
влечет штраф на юридических лиц в размере пятидесяти процентов от суммы неперечисленного или несвоевременно перечисленного налога и другого обязательного платежа в бюджет, размещенного на условном банковском вкладе.
Статья 258. Представление заведомо ложных сведений о банковских операциях
Представление банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, заведомо ложных сведений об операциях по банковским счетам юридических или физических лиц, а равно выдача поручительств, гарантий и иных обязательств, заведомо не обеспеченных фактическим финансовым состоянием данного банка, если эти действия не повлекли причинение крупного ущерба физическому или юридическому лицу либо государству, -
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Примечание. Крупным размером ущерба, причиненного физическому лицу, признается сумма, превышающая пятьсот, юридическому лицу - две тысячи размеров месячных расчетных показателей на момент совершения правонарушения.
Глава 18. Административные правонарушения в области
промышленности, использования тепловой,
электрической энергии
Статья 259. Незаконное обращение со взрывчатыми материалами, радиоактивными и иными экологически опасными веществами
1. Незаконное производство, хранение, захоронение, уничтожение, использование, утилизация, транспортировка или иное незаконное обращение взрывчатых материалов, пиротехнических веществ, радиоактивных, бактериологических, химических и иных экологически опасных веществ и отходов в отраслях промышленности и на объектах, подконтрольных органам надзора, за исключением случаев, предусмотренных статьей 379 настоящего Кодекса, при отсутствии признаков преступления, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Незаконное производство, хранение, захоронение, использование, утилизация, транспортировка или иное незаконное обращение ядерных материалов, специальных неядерных материалов и изделий двойного назначения, имеющих отношение к ядерной деятельности, за исключением случаев, предусмотренных статьей 379 настоящего Кодекса, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от сорока до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.

260-бап. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу жөніндегі ережелерді бұзу
Өнеркәсіп, тау-кен және құрылыс жұмыстары салаларында не төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органдардың және басқа да мемлекеттік қадағалау органының бақылауындағы объектілерде жұмыстарды қауіпсіз жүргізу жөнінде белгіленген ережелерді бұзу, егер бұл адам денсаулығына абайсыздықтан ауыр және орташа ауырлықта зиян келтіруге әкеп соқтырмаса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
261-бап. Ядролық және техникалық қауіпсіздіктің белгіленген нормалары мен ережелерін бұзу
Атом энергиясын пайдалану кезінде ядролық және техникалық қауіпсіздіктің белгіленген нормалары мен ережелерін бұзу; атом энергиясын пайдалану объектілерін орналастыру, осы объект жобасында көзделген барлық құрылыстарды іске қоспай тұрып атом энергиясын пайдалану объектісін іске қосуға қабылдаудың талаптарын сақтамау; атом энергиясын пайдалану жабдықтары мен объектілерін жеткізу, монтаждау, сынақтан өткізу, іске қосудың, сондай-ақ пайдаланудан алудың белгіленген талаптарын бұзу, егер бұл әрекеттер адам өліміне немесе қоршаған ортаны радиоактивтік зақымдауға әкеп соқтырмаса, -
атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметтің белгілі бір түріне берілген лицензиядан, арнайы рұқсаттан айыра отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
262-бап. Түсті және қара металл сынықтары мен қалдықтарын мамандандырылған өндірістік база аумағынан тыс жерде тиеп жөнелтуді жүзеге асыру
Түсті және қара металл сынықтары мен қалдықтарын, заңды тұлғаның, оның лицензияға қосымшада көрсетілген филиалдарының және (немесе) учаскелерінің мамандандырылған өндірістік базасының аумағынан тыс жерде тиеп жөнелтуді жүзеге асыру, -
шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды, тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қызметтің белгілі бір түріне лицензияның қолданысын тоқтата тұра отырып немесе онсыз жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 260. Нарушение правил по безопасному ведению работ
Нарушение установленных правил по безопасному ведению работ в отраслях промышленности, горных и строительных работ либо на объектах, подконтрольных уполномоченному органу в области чрезвычайных ситуаций и другим государственным органам надзора, если это не повлекло по неосторожности причинение тяжкого или средней тяжести вреда здоровью человека, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 261. Нарушение установленных норм и правил ядерной и технической безопасности
Несоблюдение требований размещения объектов использования атомной энергии, приемки в эксплуатацию объекта использования атомной энергии без введения в действие всех сооружений, предусмотренных в проекте этого объекта; нарушение установленных требований поставки, монтажа, испытаний, ввода в эксплуатацию, а также снятия с эксплуатации оборудования и объектов использования атомной энергии, если эти деяния не повлекли смерть человека или радиоактивное заражение окружающей среды сверх допустимых норм, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей с лишением лицензии, специального разрешения на определенный вид деятельности в области использования атомной энергии.
Статья 262. Осуществление отгрузки лома и отходов цветных и черных металлов вне территории специализированной производственной базы
Осуществление отгрузки лома и отходов цветных и черных металлов вне территории специализированной производственной базы юридического лица, его филиалов и (или) участков, указанных в приложении к лицензии, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности или без такового.

263-бап. Электр және жылу пайдаланатын қондырғыларды техникалық пайдалану мен қауіпсіз қызмет көрсету ережелерін бұзу, сондай-ақ энергия тұтынудың белгіленген режимдерін бұзу
Авария қаупіне, қоршаған ортаның ластануына, өртке немесе қызмет көрсетуші адамның өміріне қауіпті жай-күйге әкеп соқтыратын, электр және жылу пайдаланатын қондырғыларды техникалық пайдалану мен қауіпсіз қызмет көрсетудің белгіленген ережелерін бұзу, не басқа да энергия тұтынушыларды шектеуге және одан ажыратуға әкеп соқтыратын энергия тұтынудың белгіленген режимінің бұзылуына жол беру, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
264-бап. Электр желілерін бүлдіру
Тұтынушыларды электр энергиясымен қамтамасыз етуде үзіліс туғызған және залал келтірген электр желілерін (әуе электр беру желілері, жер асты және су асты кабель желілері, трансформаторлық және өзгертуші қосалқы станциялар, бөліп таратқыш құрылғылар мен ауыстырып қосқыш пункттер) бүлдіру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екіден онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
265-бап. Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасында белгіленген тиісті білікті энергия өндіруші ұйымдар өндіретін электр энергиясын сатып алу міндетін орындамау және (немесе) тиісінше орындамау, -
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 263. Нарушение правил технической эксплуатации и безопасного обслуживания электро- и теплоиспользующих установок, а также нарушение установленных режимов энергопотребления
Нарушение установленных правил технической эксплуатации и безопасного обслуживания электро- и теплоиспользующих установок, приведшее к состоянию, угрожающему аварией, загрязнением окружающей среды, пожаром или опасному для жизни обслуживающего персонала, либо допустившее нарушение установленного режима энергопотребления, повлекшее ограничения и отключения других потребителей энергии, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 264. Повреждение электрических сетей
Повреждение электрических сетей (воздушных линий электропередачи, подземных и подводных кабельных линий, трансформаторных и преобразовательных подстанций, распределительных устройств и переключающих пунктов), вызвавшее перерыв в обеспечении потребителей электроэнергией и причинение ущерба, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двух до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати пяти до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 265. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области поддержки использования возобновляемых источников энергии
1. Неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение установленной законодательством Республики Казахстан в области поддержки использования возобновляемых источников энергии обязанности покупать электрическую энергию, производимую соответствующими квалифицированными энергопроизводящими организациями, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.

2. Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін электр немесе жылу желілеріне қосудың ең жақын нүктесін анықтаудың және оларды қосудың тәртібі мен мерзімін бұзу түрінде жасалған Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасын бұзу, -
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік шара қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, -
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
266-бап. Жылу желілерін бүлдіру
Жылу желілерін (құбырлар мен олардың конструкцияларын, арналарды, жылу камераларын, сорап станцияларын) бүлдіру, егер бұл әрекет адамдардың денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтірудің нақты қатеріне соқтырмаса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екіден онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
267-бап. Электр желілері мен жылу желілерінің күзет аймақтарында жұмыстар жүргізу
Қарамағында электр және жылу желілері бар ұйымдардың келісімінсіз электр және жылу желілерінің күзет аймақтарында құрылыс, монтаж, жер қазу, тиеу-түсіру жұмыстарын, ұңғымалар мен шурфтарды салуға байланысты іздестіру жұмыстарын жүргізу, алаңдарды, автомобиль көлігінің тұрақтарын жайластыру, базарларды орналастыру, материалдарды қоймаға салу, қоршаулар мен дуалдар соғу, күйдіргіш коррозиялы заттар мен жанар-жағармай материалдарын шығарып тастау мен төгу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екіден онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области поддержки использования возобновляемых источников энергии, совершенное в виде нарушения порядка и сроков определения ближайшей точки подключения к электрическим или тепловым сетям и подключения объектов по использованию возобновляемых источников энергии, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.
3. Деяния, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере трехсот пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 266. Повреждение тепловых сетей
Повреждение тепловых сетей (трубопроводов и их конструкций, каналов, тепловых камер, насосных станций), если это деяние не повлекло угрозу причинения вреда здоровью людей и окружающей среде, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двух до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 267. Производство работ в охранных зонах линий электрических и тепловых сетей
Производство строительных, монтажных, земляных, погрузочно-разгрузочных работ, поисковых работ, связанных с устройством скважин и шурфов, обустройство площадок, стоянок автомобильного транспорта, размещение рынков, складирование материалов, сооружение ограждений и заборов, сброс и слив едких коррозионных веществ и горюче-смазочных материалов в охранных зонах линий электрических и тепловых сетей без согласования с организацией, в ведении которой находятся электрические или тепловые сети, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

268-бап. Газ пайдалану қондырғыларын газдың жұмсалуын есепке алмай пайдалану
Газ пайдалану қондырғыларын газдың жұмсалуын есепке алмай немесе газ қолдана отырып өндірілетін жылу энергиясы мен өнімді есепке алмай пайдалану, не газ пайдалану қондырғысының жобасында көзделген газдың жану процестерін автоматты түрде реттеу құралдарының немесе газдың ұтымды әрі тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ететін жылу-техникалық бақылау приборларының немесе жылуды пайдалануға жарататын жабдықтың болмауы (бұзылып қалуы), -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің бестен он беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
269-бап. Резервтік отын шаруашылығының дайындығын қамтамасыз етуге шаралар қолданбау
1. Газ тұтынушы ұйымдар үшін көзделген резервтік отын шаруашылығының жұмысқа дайындығын қамтамасыз ету шараларын қолданбау немесе газ пайдалану қондырғыларын резервке қойылған отын түрлерімен жұмыс істеуге дайын болмауы, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
лауазымды адамдарға оннан жиырмаға дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
270-бап. Газ құбырлары мен олардың жабдықтарын бүлдіру
1. Газ құбырлары мен олардың жабдықтарын бүлдіру немесе газ приборларын желіге заңсыз орнату, ауыстыру, іске қосу, сондай-ақ оларды пайдаланудың ережелерін аварияға себеп болуы мүмкін өзгедей бұзуы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Газ құбырлары мен газ жабдықтарын пайдалану ережелерінің аварияға себеп болуы мүмкін қайталап бұзылуы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырма беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
271-бап. Құрылыс және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде аумақтарды бүлдіру
Тиісті рұқсатсыз аулаларды, көшелер мен алаңдарды қазу, оларға құрылыс материалдарын үйіп тастау, қазылған жерді, сондай-ақ құрылыс алаңдарын құрылыс пен жөндеу аяқталғаннан кейін тәртіпке келтіруге шаралар қолданбау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма беске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 268. Эксплуатация газоиспользующих установок без учета расхода газа
Эксплуатация газоиспользующих установок без учета расхода газа или без учета тепловой энергии и продукции, вырабатываемых с применением газа, либо отсутствие (неисправность) предусмотренных проектом газоиспользующей установки средств автоматического регулирования процессов горения газа или приборов теплотехнического контроля, или теплоутилизационного оборудования, обеспечивающих рациональное и эффективное использование газа, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пяти до пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 269. Непринятие мер к обеспечению подготовленности резервного топливного хозяйства
1. Непринятие мер к обеспечению подготовленности к работе предусмотренного для газопотребляющей организации резервного топливного хозяйства или неподготовленность газоиспользующих установок к работе на установленных резервных видах топлива -
влечет штраф в размере на должностных лиц в рамере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 270. Повреждение газопроводов и их оборудования
1. Повреждение газопроводов и их оборудования или незаконная установка, перемещение, эксплуатация, подключение к сети газовых приборов, которые могли быть причиной аварии, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на должностных лиц - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 271. Повреждение территорий при производстве строительных и ремонтных работ
Раскопка без соответствующего разрешения дворов, улиц и площадей, загромождение их строительными материалами, непринятие мер к приведению в порядок мест раскопок, а также строительных площадок после окончания строительства и ремонта -
влекут штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.

19-тарау. Сәулет-құрылыс қызметі саласындағы әкімшілік
құқық бұзушылық
272-бап. Сәулет-құрылыс қызметі саласында заңнама мен мемлекеттік нормативтердің талаптарын бұза отырып, жобалау алдындағы, іздестіру, жобалау, құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау, құрылыс материалдарын, бөлшектері мен құрастырмаларын шығару мен қолдану
1. Сәулет-құрылыс қызметі саласында заңнама талаптарын бұза отырып, жобалау алдындағы, іздестіру, жобалау, құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау, құрылыс материалдарын, бөлшектері мен құрастырмаларын шығару, қолдану, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
қызметтің тиісті түріне берілген лицензиядан айыра отырып, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден жеті жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
273-бап. Сарапшылар мен сараптау орталықтарының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнаманы бұзуы
1. Бекітуге ұсынылатын не бекітуден бас тартылатын жобалау шешімдері мен техникалық-экономикалық көрсеткіштерге дұрыс баға бермеу -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Глава 19. Административные правонарушения в сфере
архитектурно-строительной деятельности
Статья 272. Выполнение предпроектных, изыскательских, проектных, строительно-монтажных работ, производство и применение строительных материалов, деталей и конструкций с нарушением требований законодательства и государственных нормативов в сфере архитектурно-строительной деятельности
1. Выполнение предпроектных, изыскательских, проектных, строительно-монтажных работ, производство, применение строительных материалов, деталей и конструкций с нарушениями требований законодательства в сфере архитектурно-строительной деятельности -
влекут штраф на должностных лиц в размере от двадцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере от сорока до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.
Статья 273. Нарушение экспертами и экспертными центрами законодательства об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
1. Выдача недостоверной оценки проектных решений и технико-экономических показателей, рекомендуемых к утверждению либо отклонению от утверждения, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз отызға дейінгі мөлшерде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз отыздан жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
274-бап. Құрылыс-монтаж және жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезінде бекітілген құрылыс нормаларының және жобалау құжаттарының талаптарын бұзу
1. Құрылыс-монтаж және жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезінде ғимараттардың, құрылыстардың, олардың бөліктерінің немесе жекелеген құрастырмалы элементтерінің пайдаланылу сапасын нашарлатуға, беріктігін, орнықтылығын төмендетуге әкеп соқтыратын бекітілген құрылыс нормаларының және жобалау құжаттарының талаптарын бұзу, -
лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ғимараттардың, құрылыстардың, олардың бөліктерінің немесе жекелеген құрастырмалы элементтерінің беріктігін, орнықтылығын жоғалтуға әкеп соқтыратын осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген іс-әрекеттерді жасау, -
қызметтің тиісті түріне берілген лицензиядан айыра отырып, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден жеті жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
275-бап. Белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау құжаттамасынсыз объектілерді тұрғызу және қайта жаңғырту кезінде құрылыс, құрылыс-монтаж, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу
1. Белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау құжаттамасынсыз объектілерді тұрғызу және қайта жаңғырту кезінде құрылыс, құрылыс-монтаж, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу, -
жүргізіліп жатқан жұмыстарын тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от ста до ста тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста тридцати до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.
Статья 274. Нарушение требований утвержденных строительных норм и проектных документов при производстве строительно-монтажных и ремонтно-восстановительных работ
1. Нарушение требований утвержденных строительных норм и проектных документов при производстве строительно-монтажных и ремонтно-восстановительных работ, повлекшее за собой ухудшение эксплуатационных качеств, снижение прочности, устойчивости зданий, строений, их частей или отдельных конструктивных элементов, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии либо без такового.
2. Совершение действий, указанных в части первой настоящей статьи, повлекшее за собой потерю прочности, устойчивости зданий, строений, их частей или отдельных конструктивных элементов, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до семимисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности либо без такового.
Статья 275. Производство строительных, строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ при возведении и реконструкции объектов без утвержденной в установленном порядке проектной документации
1. Производство строительных, строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ при возведении и реконструкции объектов без утвержденной в установленном порядке проектной документации -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей с приостановкой производимых работ.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
лицензиядан айыра отырып, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден алты жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
276-бап. Объектілерді тұрғызу және қайта жаңғырту, құрылыс материалдарын, бұйымдар мен құрастырмалар дайындау бойынша құрылыс-монтаж, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезінде нормативтік құжаттармен көзделген атқарушы техникалық құжаттамаларды ресімдеу ережелерін бұзу
1. Объектілерді тұрғызу және қайта жаңғырту, құрылыс материалдарын, бұйымдар мен құрастырмалар дайындау бойынша құрылыс-монтаж, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезінде нормативтік құжаттармен көзделген атқарушы техникалық құжаттамаларды ресімдеу ережелерін бұзу, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің бестен жетіге дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
277-бап. Белгіленген тәртіппен сараптамадан өткізілмеген немесе құрылыс жұмыстарын жүргізу құқығына рұқсатсыз объектілерді салу, қайта жаңғырту және күрделі жөндеу
1. Заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік сараптамадан өткізілмеген немесе құрылыс жұмыстарын жүргізу құқығына рұқсатсыз объектілерді салу, қайта жаңғырту және күрделі жөндеу, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере в размере от двухсот до двухсот пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до шестисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии.
Статья 276. Нарушение правил оформления исполнительной технической документации, предусмотренной нормативными документами при производстве строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ по возведению и реконструкции объектов, изготовлению строительных материалов, изделий и конструкций
Нарушение правил оформления исполнительной технической документации, предусмотренной нормативными документами, при производстве строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ по возведению и реконструкции объектов, изготовлению строительных материалов, изделий и конструкций -
влекут штраф на должностных лиц в размере от пяти до семи, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 277. Строительство, реконструкция и капитальный ремонт объектов, не прошедших в установленном порядке экспертизу, или без разрешения на право производства строительных работ и без лицензии на осуществление соответствующих видов работ
1. Реконструкция и капитальный ремонт объектов, не прошедших в установленном законодательством порядке государственную экспертизу, или без разрешения на право производства строительных работ и без лицензии на осуществление соответствующих видов работ, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере от двадцати до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
278-бап. Заңсыз құрылыс
Белгіленген тәртіппен алынған лицензиясыз, рұқсатсыз өндірістік, тұрғын-үй, шаруашылық, гидротехникалық (су шаруашылығы) немесе тұрмыстық объектілерді заңсыз салу, -
заңсыз салынған немесе салынып жатқан құрылысты мәжбүрлеп бұзып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
279-бап. Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы заңнамалық актісінің талаптарын бұзу
1. Құрылыс салушының, жобалаушы компанияның Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы заңнамалық актісінің құрылыс салушы туралы және құрылыс объектісі туралы ақпараттың мазмұнына қоятын талаптарын, сондай-ақ оны тарату тәртібін бұзуы не құрылыс салушының нақты емес, толық емес немесе шатастыратын ақпаратты таратуы -
заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, құрылыс салушы әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасаған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
заңды тұлғаларға үш жүз елуден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, жобалау компаниясы әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасаған іс-әрекет (әрекетсіздік), сол сияқты әкімшілік жауапқа тартуға әкелген бірінші бөлікте көзделген бұзушылықтарды жоймау -
үлескерлердің ақшаларын тарту есебінен тұрғын үй құрылыстарын ұйымдастыру бойынша қызметіне лицензияның қолданысын үш айға дейін тоқтата тұруға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до сорока, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере от сорока до семидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 278. Незаконное строительство
Строительство объектов производственного и непроизводственного назначения без лицензии на осуществление соответствующей деятельности или без решения о предоставлении земельного участка под строительство либо разрешения на использование под строительство участка принадлежащего заказчику на праве собственности или землепользования, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с принудительным сносом незаконно возведенного или возводимого строения либо без такового.
Статья 279. Нарушение требований законодательного акта Республики Казахстан о долевом участии в жилищном строительстве
1. Нарушение застройщиком, проектной компанией требований законодательного акта Республики Казахстан о долевом участии в жилищном строительстве к содержанию информации о застройщике и об объекте строительства, а также порядка ее распространения либо распространение застройщиком неточной, неполной или вводящей в заблуждение информации -
влечет штраф на юридических лиц в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные застройщиком повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на юридических лиц в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные проектной компанией повторно в течение года после наложения административного взыскания, а равно неустранение нарушений, предусмотренных первой частью, повлекших привлечение к административной ответственности, -
влекут приостановление действия лицензии на деятельность по организации строительства жилых зданий за счет привлечения денег дольщиков на срок до трех месяцев.

280-бап. Тұрғын үй-жайларды заңсыз қайта жабдықтау және қайта жоспарлау
1. Тұрғын үйдегі адам тұратын және тұрмайтын үй-жайларды сәулет-құрылыс жобасынсыз, сәулет және қала құрылысы жөніндегі уәкілетті органның рұқсатынсыз заңсыз қайта жабдықтау және қайта жоспарлау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ғимарат беріктігінің және орнықтылығының толық жойылуына (қирауына) әкеп соқтырған немесе әкеп соқтыруы мүмкін нақ сол іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертулер. 1. Ғимараттардың, құрылғылардың, құрылыстардың, олардың бөліктерінің немесе жекелеген құрастырма элементтері беріктігінің, орнықтылығының, сенімділігінің кеміп кетуіне және жойылуына, тұрғызылатын объектілердің пайдалану сапасының нашарлауына, қоршаған ортаға кері әсер етуіне әкеп соғатын аумақтағы қала құрылысын салу кезінде аумақты игеру, объектілерді және кешендерді жобалау, салу, қайта жаңғырту, қалпына келтіру, жетілдіру, күрделі жөндеу мен көркейту кезінде техникалық регламенттерді, құрылыс нормалары мен ережелерінің, жобалардың, басқа да нормативтік актілердің міндетті талаптарының сақталмауы, сондай-ақ объектілер құрылысының және оларды пайдалануға қабылдаудың белгіленген ұйымдастыру-құқықтық тәртібін бұзатын іс-әрекеттер құрылыс саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық деп ұғынылады.
2. Ғимараттың және құрылыстың материалдарының, құрастырмаларының, бұйымдарының, олардың түйіскен тораптарының, негізгі топырақ қабатының есептік мәндегі салмақтың түсуіне және әсерлерге бүлінбей төтеп беру қабілеті беріктілік деп ұғынылады.
3. Ғимараттың, құрылыстың есептік - әсерлер мен салмақтың түсу ықпалына орай орнықты тепе-теңдік күйін сақтап қалуы орнықтылық деп ұғынылады.

Статья 280. Незаконное переоборудование и перепланировка жилых и нежилых помещений
1. Незаконное переоборудование и перепланировка жилых и нежилых помещений либо частей существующего здания (сооружения) без архитектурно-строительного проекта и разрешения уполномоченного органа по архитектуре и градостроительству -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, которые повлекли или могли повлечь полную потерю прочности и устойчивости (разрушение) здания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от сорока до пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечания.
1. Под административным правонарушением в области строительства понимается несоблюдение обязательных требований, строительных норм и правил, технических регламентов, проектов, других нормативных актов при градостроительном освоении территорий, проектировании, строительстве, реконструкции, реставрации, модернизации, капитальном ремонте и благоустройстве объектов и комплексов, влекущее снижение и потерю прочности, устойчивости, надежности зданий, строений, сооружений, их частей или отдельных конструктивных элементов, ухудшение эксплуатационных качеств возводимых объектов, отрицательное влияние на окружающую среду, а также действия, нарушающие установленный организационно-правовой порядок строительства объектов и приемки их в эксплуатацию.
2. Под прочностью понимается способность материала, конструкции, изделия, узлов их сопряжения, грунта основания здания и сооружения воспринимать, не разрушаясь, расчетные значения нагрузок и воздействий.
3. Под устойчивостью понимается способность здания, сооружения сохранять состояние устойчивого равновесия под действием расчетных воздействий и нагрузок.

4. Ғимараттың, құрылыстың, оның инженерлік жүйелерінің, салмақ көтеруші және бөлектеуші құрастырмаларының нормаланатын көрсеткіштер мәндерімен айқындалған міндеттерді атқару қабілеті сенімділік деп ұғынылады.
5. Ғимараттар мен құрылыстар салуға, кеңейтуге, қайта жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға, күрделі жөндеуге және жұмыстардың басқа да түрлеріне арналған жобалау алдындағы (құрылысқа инвестиция негіздемелері, техникалық-экономикалық негіздемелер) және жобалау құжаттары (жоба, жұмыстық жоба және жобалардың басқа да түрлері) бойынша жүргізілетін жұмыстар жобалау жұмыстары деп ұғынылады.
281-бап. Белгіленген тәртіпте пайдалануға енгізілмеген объектілер мен кешендерді пайдалану
Құрылысы аяқталған, бірақ белгіленген тәртіпте пайдалануға енгізілмеген объектілерді, кешендерді немесе олардың жекелеген бөліктерін пайдалану (тұру, қызмет көрсету, кірістер алу мақсатында өнімдер өндіру), -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
282-бап. Объектілер мен кешендерді пайдалануға берудің белгіленген тәртібін бұзу
Сәулет-құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтер талаптарын бұза отырып, объектілер мен кешендерді пайдалануға берудің белгіленген тәртібін бұзу, -
лауазымды адамдарға - мемлекеттік қабылдау комиссиясының мүшелеріне, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
20-тарау. Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды
пайдалану саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
283-бап. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі санитариялық-эпидемиологиялық және экологиялық талаптарды бұзу
1. Қоршаған ортаны қорғау жөнінде нормаларды, санитариялық-эпидемиологиялық және экологиялық талаптарды, сондай-ақ гигиеналық нормативтерді бұзу, -
ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға он бестен жиырмаға дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға елуден жетпіске дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Под надежностью понимается способность здания, сооружения, его инженерных систем, несущих и ограждающих конструкций выполнять функции, определенные значениями нормируемых показателей.
5. Под проектными работами понимаются работы по предпроектной (обоснования инвестиций в строительство, технико-экономические обоснования) и проектной (проект, рабочий проект и другие виды проектов) документации на строительство, расширение, реконструкцию, техническое перевооружение, капитальный ремонт и другие виды работ зданий и сооружений.
Статья 281. Эксплуатация объектов и комплексов, не введенных в установленном порядке в эксплуатацию
Эксплуатация (проживание, оказание услуг, производство продукции с целью получения доходов) законченных строительством, но не введенных в установленном порядке в эксплуатацию объектов, комплексов или их отдельных частей, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 282. Нарушение установленного порядка ввода объектов и комплексов в эксплуатацию
Нарушение установленного порядка ввода объектов и комплексов в эксплуатацию с нарушениями требований государственных нормативов в сфере архитектурно-градостроительной деятельности -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц - членов государственных приемочных комиссий, индивидуальных предпринимателей в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.
Глава 20. Административные правонарушения в области охраны
окружающей среды, использования природных
ресурсов
Статья 283. Нарушение санитарно-эпидемиологических и экологических требований по охране окружающей среды
1. Нарушение норм санитарно-эпидемиологических и экологических требований, а также гигиенических нормативов по охране окружающей среды, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от двух до пяти месячных расчетных показателей, штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти месячного расчетного показателя.

2. Лауазымды адамдардың қоршаған ортаны қорғау жөнінде белгіленген нормаларды санитариялық-эпидемиологиялық және экологиялық талаптарды арттыруға немесе төмендетуге нұсқау немесе рұқсат беруі, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
284-бап. Өндірістік экологиялық бақылауды жүргізу талаптарын бұзу
Өндірістік экологиялық бақылауды жүргізу талаптарын бұзу, -
дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
285-бап. Экологиялық ластану зардаптарын жою жөнінде шаралар жүргізуден жалтару
Ластануға ұшыраған жерлерде залалсыздандыру немесе өзге де қалпына келтіру шараларын жүргізу міндеті жүктелген адамдардың осындай шараларды жүргізуден жалтаруы немесе тиісінше жүргізбеуі, егер бұл іс-әрекеттер адам немесе қоршаған орта үшін ауыр зардаптарға әкеп соқтырмаса, -
жеке тұлғаларға - жиырма бес, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
286-бап. Ластаушы заттардың өндірістік нормадан тыс тасталуы мен шығарылуы, қалдықтарды орналастыру туралы хабарламау
Қоршаған ортаны қорғауды және экологиялық, табиғат қорғау және санитариялық-эпидемиологиялық заңдарының орындалуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын органдарға ластаушы заттардың өндірістік нормадан тыс тасталуы мен шығарылуы, қалдықтарды орналастыру және қоршаған ортаға басқа да зиянды апаттық әсері туралы хабарламау немесе бұрмаланған ақпарат беру, -
лауазымды адамдарға жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
287-бап. Қоршаған ортаға экологиялық рұқсатта белгіленген эмиссиялар нормативтерінің асып кетуі не экологиялық рұқсаттың болмауы
Қоршаған ортаға экологиялық рұқсатта белгіленген эмиссиялар нормативтерінің асып кетуі не экологиялық рұқсаттың болмауы, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға эмиссиялар көлемін асырып жібергені үшін қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлем ставкасының бір мың проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады

2. Дача должностными лицами указаний или разрешений на превышение или занижение установленных норм санитарно-эпидемиологических и экологических требований по охране окружающей среды -
влечет штраф в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 284. Нарушение требований проведения производственного экологического контроля
Нарушение требований проведения производственного экологического контроля -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 285. Уклонение от проведения мер по ликвидации последствий экологического загрязнения
Уклонение от проведения или ненадлежащее проведение дезактивирующих или иных восстановительных мероприятий в местностях, подвергшихся загрязнению, лицами, на которых возложена обязанность проведения таких мероприятий, если эти действия не повлекли тяжкие последствия для человека или окружающей среды, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 286. Несообщение о производственных сверхнормативных сбросах и выбросах загрязняющих веществ, размещении отходов
Несообщение или сообщение искаженной информации органам, осуществляющим государственный контроль и надзор за охраной окружающей среды и исполнением экологического, природоохранного и санитарно-эпидемиологического законодательства, о производственных сверхнормативных сбросах и выбросах загрязняющих веществ, размещении отходов и других вредных аварийных воздействиях на окружающую среду -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 287. Превышение нормативов эмиссий в окружающую среду, установленных в экологическом разрешении, либо отсутствие экологического разрешения
Превышение нормативов эмиссий в окружающую среду, установленных в экологическом разрешении, либо отсутствие экологического разрешения, если эти действия не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда.

288-бап. Атмосфераға шығарылған қалдықтарды тазалауға және сарқынды суларды ағызуға арналған жабдықтарды пайдалану ережелерін бұзу, сондай-ақ жабдықтарды пайдаланбау
Атмосфераға шығарылған қалдықтарды тазалауға және сарқынды суларды ағызуға арналған жабдықтарды пайдалану ережелерін бұзу, сондай-ақ жабдықтарды пайдаланбау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
289-бап. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы міндетті түрде өткізу туралы заңнама талаптарын орындамау
Мемлекеттік экологиялық сараптаманы міндетті түрде өткізу туралы заңдар талаптарын немесе мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысында айтылған талаптарды орындамау, сол сияқты мемлекеттік экологиялық сараптамадан өткізілмеген жобалар мен бағдарламаларды қаржыландыру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
290-бап. Шығарылған қалдықтарында ластаушы заттардың болуы және шу деңгейінің нормативтерден асып кететін көлік және басқа да жылжымалы құралдарды шығару
1. Шығарылған қалдықтарында ластаушы заттардың болуы, сондай-ақ олардың жұмыс істеуі кезінде шығатын шудың деңгейі белгіленген нормативтерден асып кететін автомобильдерді, ұшақтарды, кемелерді және басқа да жылжымалы құралдарды және қондырғыларды пайдалануға шығару, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
қызметін тоқтата тұрып немесе оған тыйым салып, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан алпысқа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 288. Нарушение правил эксплуатации, а также неиспользование оборудования для очистки выбросов в атмосферу и сброса сточных вод
Нарушение правил эксплуатации, а также неиспользование оборудования для очистки выбросов в атмосферу и сброса сточных вод -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 289. Невыполнение требований законодательства об обязательном проведении государственной экологической экспертизы
Невыполнение требований законодательства об обязательном проведении государственной экологической экспертизы или требований, содержащихся в заключении государственной экологической экспертизы, а равно финансирование проектов и программ, не прошедших государственную экологическую экспертизу, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 290. Выпуск в эксплуатацию транспортных и других передвижных средств с превышением нормативов содержания загрязняющих веществ в выбросах и уровня шума
1. Выпуск в эксплуатацию автомобилей, самолетов, судов и других передвижных средств и установок, у которых содержание загрязняющих веществ в выбросах, а также уровень шума, производимого ими при работе, превышают установленные нормативы, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от пятнадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от тридцати до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности.

291-бап. Шығарылған қалдықтарында ластаушы заттардың болуы нормативтен асып кететін автомотокөліктер мен басқа да жылжымалы құралдарды пайдалану
1. Шығарылған қалдықтарында ластаушы заттардың болуы, сондай-ақ олардың жұмыс істеуі кезінде туғызатын шуылдың деңгейі белгіленген нормативтерден асып кететін автомотокөліктерді және басқа да жылжымалы құралдар мен қондырғыларды жеке тұлғалардың пайдалануы, -
жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе екі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
292-бап. Атмосфералық ауаны қорғау жөніндегі заңнаманы бұзу
1. Атмосфералық ауаны қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес келмейтін жаңа және қайта жаңғыртылған кәсіпорындарды, құрылыстарды және басқа да объектілерді пайдалануға қабылдау, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Атмосфералық ауаны қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес келмейтін жаңа және қайта жаңғыртылған кәсіпорындарды, құрылыстарды және басқа да объектілерді пайдалану, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
293-бап. Өндірістік және тұрмыстық қалдықтарды жинау мен жағу кезінде атмосфералық ауаны қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды сақтамау
Өндірістік және тұрмыстық қалдықтарды жинау ережелерін бұзу, аталған қалдықтарды жағу кезінде атмосфералық ауаны қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды сақтамау, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үшке дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға -елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
294-бап. Жерді бүлдіру
1. Сату немесе оны басқа адамдарға беру мақсатымен топырақтың құнарлы қабатын жою немесе заңсыз алу, бұлай алу топырақтың құнарлы қабатының біржола жоғалуын болдырмау үшін қажет болған жағдайларды қоспағанда, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қоршаған ортаға келтірілген зиян сомасы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 291. Эксплуатация автомототранспортных и других передвижных средств с превышением нормативов содержания загрязняющих веществ в выбросах
1. Эксплуатация физическими лицами автомототранспортных и других передвижных средств и установок, у которых содержание загрязняющих веществ в выбросах, а также уровень шума, производимого ими при работе, превышают установленные нормативы, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере двух месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти месячных расчетных показателей.
Статья 292. Нарушение законодательства по охране атмосферного воздуха
1. Прием в эксплуатацию новых и реконструированных предприятий, сооружений и других объектов, не соответствующих требованиям по охране атмосферного воздуха, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Эксплуатация новых и реконструированных предприятий, сооружений и других объектов, не соответствующих требованиям по охране атмосферного воздуха, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 293. Несоблюдение требований по охране атмосферного воздуха и пожарной безопасности при складировании и сжигании промышленных и бытовых отходов
Нарушение правил складирования промышленных и бытовых отходов, несоблюдение требований по охране атмосферного воздуха и пожарной безопасности при сжигании указанных отходов -
влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере до трех месячных расчетных показателей, штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 294. Порча земли
1. Уничтожение или незаконное снятие плодородного слоя, за исключением случаев, когда такое снятие необходимо для предотвращения безвозвратной утери плодородного слоя почвы, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до трехсот пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Сақтау, пайдалану немесе тасымалдау кезінде улы химикаттармен, тыңайтқыштармен, өсімдіктердің өсуін күшейтетін дәрілермен және өзге де қауіпті химиялық, биологиялық және радиоактивті заттармен жұмыс істеу ережелерін бұзу салдарынан шаруашылық немесе өзге де қызметтің зиянды өнімдерімен жерді уландыру, ластау немесе өзге де бүлдіру, сол сияқты бактериялық-паразиттік немесе ерекше зиянды организмдермен, бірақ адамның денсаулығына немесе қоршаған ортаға зиян тигізуге әкеп соқпаған ластау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
295-бап. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді тиімсіз пайдалану
1. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді тиімсіз пайдалану немесе пайдаланбау, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
296-бап. Жер учаскелері меншік иелерінің және жер пайдаланушылардың жер учаскелерін пайдалану жөніндегі міндеттерді орындамауы

2. Отравление, загрязнение или иная порча земли вредными продуктами хозяйственной или иной деятельности вследствие нарушения правил обращения с ядохимикатами, удобрениями, стимуляторами роста растений и иными опасными химическими, биологическими и радиоактивными веществами при их хранении, использовании или транспортировке, а равно заражение бактериально-паразитическими или характерными вредными организмами, но не повлекшие причинение вреда здоровью человека или окружающей среде, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати пяти до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 295. Нерациональное использование земель сельскохозяйственного назначения
1. Нерациональное использование земель сельскохозяйственного назначения -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 296. Невыполнение обязанностей собственниками земельных участков и землепользователями, по использованию земельных участков

1. Жер учаскелері меншік иелерінің және жер пайдаланушылардың:
1) жерді нысаналы мақсатында пайдаланбаудан;
2) жер қатынастары саласындағы заңнамалық актілерде көзделген жерлерді қорғау бойынша іс-шараларды жүзеге асырмаудан;
3) уақытша иеленген жерді мақсатына орай одан әрі пайдалану үшін жарамды күйге келтіру жөніндегі міндеттерді орындамаудан көрінген жер учаскелерін пайдалану жөніндегі міндеттерді орындамау, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
297-бап. Тұрғын үй салу үшін жер учаскелері, арнайы жер қоры бар екендігі туралы ақпаратты жасыру
Жеке тұрғын үй салу үшін жер учаскелері, арнайы жер қоры бар екендігі туралы ақпаратты жасыру, оны бұрмалау, жер учаскелерін бөлуден негізсіз бас тарту, -
жергілікті атқарушы органдардың лауазымды адамдарына он айлық есептік көрсеткіштің мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
298-бап. Жерді мемлекеттік тіркеу, есепке алу және бағалау мәліметтерін бұрмалау
Жерді мемлекеттік тіркеу, есепке алу және бағалау мәліметтерін қасақана бұрмалау, -
лауазымды адамдарға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
299-бап. Келісім-шарт жасаспай жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу
Келісім-шарт жасаспай жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Невыполнение обязанностей собственниками земельных участков и землепользователями по использованию земельных участков, проявившееся:
1) в использовании земель не по целевому назначению;
2) в неосуществлении мероприятий по охране земель, предусмотренных законодательным актом в области земельных отношений;
3) не приведения временно занимаемых земель в состояние, пригодное для дальнейшего использования по назначению, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от трех до пяти месячных расчетных показателей, штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятнадцати до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей, штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 297. Сокрытие информации о наличии земельных участков для жилищного строительства, специального земельного фонда
Сокрытие информации о наличии земельных участков для строительства индивидуальных жилых домов, специального земельного фонда, ее искажение, необоснованный отказ в выделении земельных участков -
влекут штраф на должностных лиц местных исполнительных органов в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 298. Искажение сведений государственной регистрации, учета и оценки земель
Умышленное искажение сведений государственной регистрации, учета и оценки земель -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 299. Проведение работ по геологическому изучению недр без заключения контракта
Проведение работ по геологическому изучению недр без заключения контракта -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.

300-бап. Жер қойнауын геологиялық зерттеу құқығын бұзу
Жер қойнауын геологиялық зерттеу құқығын беруге арналған конкурсқа қатысуға құжаттарды қабылдаудан негізсіз бас тарту, -
лауазымды адамдарға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
301-бап. Өндіріс пен тұтыну қалдықтарымен жұмыс істеу, сарқынды суды ағызын жіберу талаптарын бұзу
Өндіріс пен тұтыну қалдықтарымен жұмыс істеу, сондай-ақ сарқынды суды ағызып жіберу талаптарын бұзу, -
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
302-бап. Минералды шикізатты өндіру мен қайта өңдеу жөніндегі ұйымдардың құрылысын салу және пайдалануға қосу кезінде жер қойнауын қорғау ережелерін қамтамасыз етпеу
Минералды шикізатты өндіру мен қайта өңдеу жөніндегі ұйымдардың құрылысын салу және пайдалануға қосу кезінде жер қойнауын қорғау ережелерін қамтамасыз етпеу, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
303-бап. Минералды шикізат өндіру мен қайта өңдеу жөніндегі жобалық шешімдерді сақтамау
Минералды шикізат өндіру мен қайта өңдеу жөніндегі жобалық шешімдерді пайдалы қазбаларды және компоненттерді алудың толықтығы мен пайдаланудың кешенділігі, өндіріс қалдықтарын бөлек жинау және сақтау бөлігінде сақтамау, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
304-бап. Жер қойнауын пайдалану және минералды шикізатты қайта өңдеу кезінде экологиялық нормалар мен ережелерді бұзу
Жер қойнауын пайдалану және минералды шикізатты қайта өңдеу кезінде экологиялық нормалар мен ережелерді бұзу, егер бұл әрекет елеулі залал келтіруге әкеп соқпаса, -
жеке тұлғаларға - он бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қоршаған ортаға келтірілген зиян сомасы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Құқық бұзушылық жасалған сәтте Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жүз айлық есептік көрсеткіштен асатын залал елеулі мөлшердегі залал деп танылады.

Статья 300. Нарушение права геологического изучения недр
Необоснованный отказ в приеме документов для участия в конкурсе на предоставление права геологического изучения недр -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 301. Нарушение требований к обращению с отходами производства и потребления, сбросу сточных вод
1. Нарушение требований к обращению с отходами производства и потребления, а также к сбросу сточных вод -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере тридцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 302. Необеспечение правил охраны недр при строительстве и вводе в эксплуатацию организаций по добыче и переработке минерального сырья
Необеспечение правил охраны недр при строительстве и вводе в эксплуатацию организаций по добыче и переработке минерального сырья -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 303. Несоблюдение проектных решений по добыче и переработке минерального сырья
Несоблюдение проектных решений по добыче и переработке минерального сырья в части полноты извлечения и комплексности использования полезных ископаемых и компонентов, раздельного складирования и сохранения отходов производства -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 304. Нарушение экологических норм и правил при использовании недр и переработке минерального сырья
Нарушение экологических норм и правил при использовании недр и переработке минерального сырья, если это деяние не повлекло причинение значительного ущерба, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда.
Примечание. Значительным ущербом признается размер ущерба, превышающий ста месячных расчетных показателей, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения правонарушения.

305-бап. Жер қойнауын, пайдалы қазбаларды және қосалқы компоненттерді шынайы есепке алуды қамтамасыз етпеу, пайдалы қазбалар қорларын түзету
1. Екінші бөлікте көзделген жағдайларды қоспағанда, оларды өндіру және қайта өңдеу кезінде жер қойнауында айырып алынатын және қалдырылатын негізгі және онымен бірге орналасқан пайдалы қазбалар мен қосалқы компоненттерді шынайы есепке алуды қамтамасыз етпеу, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Бастапқы өңдеу деректері бойынша мемлекеттік баланста есепте тұрған пайдалы қазбалар қорларын түзету, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жиырмдан жиырма беске дейінгі, заңды тұлғаларға жүз жетпістен екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
306-бап. Бекітілмеген жобалау құжаттарымен жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу
Бекітілмеген жобалау құжаттарымен жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу, -
жеке тұлғаларға - қырық, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
307-бап. Өндіріс пен тұтыну қалдықтарын есепке алу, кәдеге асыру және залалсыздандыру ережелерін бұзу
Өндіріс пен тұтыну қалдықтарын есепке алу, кәдеге асыру және залалсыздандыру ережелерін бұзу, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
308-бап. Кен орындары мен бұрғылау ұңғыларын олардың сақталуын және халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ететіндей жай-күйге келтіру ережелерін бұзу
Маркшейдерлік құжаттаманы жоғалту, таратылған немесе уақытша тоқтатылған кен орындары мен бұрғылау ұңғыларын халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ететіндей жай-күйге келтіру жөніндегі ережелерді, сондай-ақ уақытша тоқтатылған кезде кен орындары мен бұрғылау ұңғыларын сақтау жөніндегі ережелерді бұзу, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
309-бап. Жер қойнауын пайдалану объектілерін тарату мен уақытша тоқтатып қою жөніндегі ережелерді бұзу
Жер қойнауын пайдалану объектілерін тарату мен уақытша тоқтатып қою жөніндегі ережелерді бұзу, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 305. Необеспечение достоверного учета недр, полезных ископаемых и попутных компонентов, корректировка запасов полезных ископаемых
1. Необеспечение достоверного учета извлекаемых и оставляемых в недрах запасов основных и совместно с ними залегающих полезных ископаемых и попутных компонентов при их добыче и переработке, за исключением случаев предусмотренных частью второй, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Корректировка запасов полезных ископаемых, числящихся на государственном балансе, по данным первичной переработки, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц от ста семидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 306. Проведение операций по недропользованию без утвержденных проектных документов
Проведение операций по недропользованию без утвержденного проектного документа,
влечет штраф на физических лиц в размере сорока, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей
Статья 307. Нарушение правил учета, утилизации и обезвреживания отходов производства и потребления
Нарушение правил учета, утилизации и обезвреживания отходов производства и потребления -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 308. Нарушение правил по приведению горных выработок и буровых скважин в состояние, обеспечивающее их сохранность и безопасность населения
Утрата маркшейдерской документации, нарушение правил по приведению ликвидируемых или консервируемых горных выработок и буровых скважин в состояние, обеспечивающее безопасность населения, а также правил по сохранению горных выработок и буровых скважин на время консервации -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 309. Нарушение правил по ликвидации и консервации объектов пользования недрами
Нарушение правил по ликвидации и консервации объектов пользования недрами -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

310-бап. Жер қойнауын қорғауды мемлекеттік бақылау органдарына минералды шикізатты пайдалану туралы ақпарат беруден бас тарту немесе жалтару
Жер қойнауын қорғауды мемлекеттік бақылау органдарына жер қойнауын пайдаланудың, өндірілген және қайта өңделген минералды шикізаттың жай-күйі туралы уақтылы, толық және сенімді ақпарат беруден бас тарту немесе жалтару, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
311-бап. Уәкілетті органның сатып алынған тауарлар, жұмыстар және қызмет көрсетулер бойынша есебін, алдағы жылға тауарлардың, жұмыстардың және қызмет көрсетулердің жылдық бағдарламасын беру жөніндегі міндеттемелерін бұзу
1. Уәкілетті органның сатып алынған тауарлар, жұмыстар және қызмет көрсетулер бойынша есебін, алдағы жылға тауарлардың, жұмыстардың және қызмет көрсетулердің жылдық бағдарламасын бермеу не ақпаратты толық көлемде, белгіленбеген мерзімде беру, сол сияқты уәкілетті органға шынай емес және (немесе) жалған ақпаратты беру,
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз жиырмадан жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайта жасалған әрекет, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз алпыстан жүз сексенге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
312-бап. Су ресурстарын қорғау ережелерін бұзу
1. Жер үсті және жер асты суларын, ауыз сумен жабдықтау көздерін ластау және былғау, сарқу, су жинайтын орындарда олардың ластануын, топырақтың су эрозиясын және басқа да зиянды құбылыстар тудыратын су қорғау режимін бұзу, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, және су қорғау аймағы мен жолақтарында Қазақстан Республикасының су заңнамасымен тыйым салынған қызмет түрлерін жүзеге асыру, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 310. Отказ или уклонение от представления органам государственного контроля за охраной недр информации об использовании минерального сырья
Отказ или уклонение от представления органам государственного контроля за охраной недр своевременной, полной и достоверной информации о состоянии пользования недрами, добытого и переработанного минерального сырья -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 311. Нарушение обязанностей по представлению годовой программы закупа товаров, работ и услуг, на предстоящий год, отчета по приобретенным товарам, работам и услугам в уполномоченный орган
1. Непредставление годовой программы закупа товаров, работ и услуг, на предстоящий год, отчета по приобретенным товарам, работам и услугам либо представление информации в неполном объеме, не в установленные сроки, а равно представление недостоверной и (или) ложной информации в уполномоченный орган,
влечет штраф на должностных лиц, в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста двадцати до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, в размере от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста шестидесяти до ста восьмидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 312. Нарушение правил охраны водных ресурсов
1. Загрязнение и засорение, истощение поверхностных и подземных вод, источников питьевого водоснабжения, нарушение водоохранного режима на водосборах, вызывающие их загрязнение, водную эрозию почв и другие вредные явления, если эти действия не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, и осуществление запрещенных водным законодательством Республики Казахстан видов деятельности в пределах границ водоохранных зон и полос -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.

2. Судың ластануын және былғануын немесе оның зиянды әсерін болдырмайтын құрылыстар мен құрылғыларсыз кәсіпорындарды, коммуналдық және басқа да объектілерді іске қосу, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Суды ластанудан, былғанудан және сарқылудан қорғауды, сондай-ақ су режимі жай-күйінің жақсаруын қамтамасыз ететін гидротехникалық, технологиялық, орман-мелиорациялық, санитариялық және басқа да іс-шараларды жүргізбеу, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыс бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
313-бап. Су шаруашылығы құрылыстарын, құрылғыларын және сумен жабдықтаудың өртке қарсы жүйелерін зақымдау, оларды пайдалану ережелерін бұзу
1. Су шаруашылығы құрылыстары мен құрылғыларын, сондай-ақ сумен жабдықтаудың өртке қарсы жүйелерін зақымдау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Су шаруашылығы құрылыстары мен құрылғыларын пайдалану ережелерін бұзу, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
314-бап. Су айдындарының жай-күйіне әсер ететін заңсыз құрылыс
1. Өзендердің және басқа да су айдындарының жай-күйіне әсер ететін ғимараттарды, құрылыстарды және басқа да объектілерді заңсыз салу, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
заңсыз салынған құрылысты мәжбүрлеп бұздыра отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Ввод в эксплуатацию предприятий, коммунальных и других объектов без сооружений и устройств, предотвращающих загрязнение и засорение вод или их вредное воздействие, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
3. Непроведение гидротехнических, технологических, лесомелиоративных, санитарных и других мероприятий, обеспечивающих охрану вод от загрязнения, засорения и истощения, а также улучшение состояния режима вод, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере шестидесяти пяти на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 313. Повреждение водохозяйственных сооружений, устройств и противопожарных систем водоснабжения, нарушение правил их эксплуатации
1. Повреждение водохозяйственных сооружений и устройств, а также противопожарных систем водоснабжения -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение правил эксплуатации водохозяйственных сооружений и устройств -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 314. Незаконное строительство, влияющее на состояние водоемов
1. Незаконное строительство зданий, сооружений и других объектов, влияющее на состояние рек и других водоемов, -
влечет предупреждение.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с принудительным сносом незаконно возведенного строения.

3. Заңсыз су ұңғымасын бұрғылау және жер асты суларының су тарту тоғандарын салу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
315-бап. Судың бастапқы есебін жүргізу және оны пайдалану ережелерін бұзу
Судың бастапқы есебін жүргізу және оны пайдалану ережелерін бұзу, -
жеке тұлғаларға - бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
316-бап. Су ресурстарын есепке алу деректерін бұрмалау
Су кадастрын есепке алу деректерін, су ресурстарын кешенді пайдалану мен қорғау схемаларын бұрмалау, -
жеке тұлғаларға - бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан қырық беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық бестен алпысқа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады
317-бап. Су ресурстарын реттеуге кедергі жасау
1. Су ресурстарын кешенді пайдалану, экология және су бөлу мүдделеріне орай оларды реттеуге кедергі жасау, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
318-бап. Ортақ су пайдалану ережелерін бұзу
1. Ортақ су пайдалану ережелерін:
тыйым салынған жерлерде шомылу, ауыз су және тұрмыстық қажеттіліктерге су алу, мал суару, шағын кемелерде және басқа да жүзу құралдарында жүзу;
жеке және заңды тұлғалардың ортақ су пайдаланудағы су объектілеріне халықтың кіруін қоршаулар, күзет бекеттерін, тыйым салатын белгілер орнату жолымен шектеуі түрінде бұзу, -
жеке және заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.

3. Незаконное бурение скважин на воду и строительство водозаборов подземных вод -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 315. Нарушение правил ведения первичного учета вод и их использования
Нарушение правил ведения первичного учета вод и их использования, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями в размере от десяти до двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, на субъектов среднего предпринимательства, - от двадцати пяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 316. Искажение данных учета водных ресурсов
Искажение данных учета водного кадастра, схем комплексного использования и охраны водных ресурсов, а также их непредставление в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями в размере от тридцати до сорока пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока пяти до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 317. Воспрепятствование регулированию водными ресурсами
1. Воспрепятствование регулированию водными ресурсами в интересах их комплексного использования, экологии и вододеления -
влечет предупреждение.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, а на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 318. Нарушение правил общего водопользования
1. Нарушение правил общего водопользования, совершенное в виде: купания, забора воды для питьевых и бытовых нужд, водопоя скота, катания на маломерных судах и других плавучих средствах в запрещенных местах;
ограничения физическими и юридическими лицами доступа населения к водным объектам общего водопользования путем установления заграждений, охранных пунктов, запрещающих знаков -
влечет предупреждение на физических и юридических лиц.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бірден екіге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден алпысқа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
319-бап. Белгіленген су сервитуттарын бұзу
1. Белгіленген су сервитуттарын бұзу -
жеке және заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бірден екіге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден алпысқа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
320-бап. Орман қорының жерлерінде заңсыз тамырымен жұлу, құрылыстар салу, сүректі қайта өңдеу, қоймалар тұрғызу
1. Орман қорының жерлерінде заңсыз тамырымен жұлу, құрылыстар салу, сүректі қайта өңдеу, қоймалар тұрғызу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - бестен онға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырма беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от одного до двух, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до шестидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 319. Нарушение установленных водных сервитутов
1. Нарушение установленных водных сервитутов -
влечет предупреждение на физических и юридических лиц.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от одного до двух, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до шестидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 320. Незаконные раскорчевка, возведение построек, переработка древесины, устройство складов на землях лесного фонда
Незаконные раскорчевка, возведение построек, переработка древесины, устройства складов на землях лесного фонда -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пяти до десяти, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Те же деяния, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.

321-бап. Ағаштар мен бұталарды заңсыз кесу және зақымдау
1. Ағаштар мен бұталарды, сондай-ақ орман қорына кірмейтін және кесуге тыйым салынған ағаштар мен бұталарды, қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері жоқ заңсыз кесу және зақымдау, -
заңсыз кесілген ағаштар мен бұталар, құқық бұзушының көлік құралдары және аталған құқық бұзушылықты жасау құралы болған өзге де заттары тәркілене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Орман питомниктері мен плантацияларындағы орман дақылдарын, себінділерді не көшеттерді, сондай-ақ көктеп шыққан табиғи өскіндерді, жас шыбықтарды, сондай-ақ орманды қалпына келтіруге арналған алаңдардағы өздігінен көктеген өскіндерді жою немесе зақымдау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері жоқ, осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған іс-әрекеттер, -
заңсыз кесілген ағаштар мен бұталар, құқық бұзушының көлік құралдары және аталған құқық бұзушылықты жасау құралы болған өзге де заттары тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 321. Незаконная порубка и повреждение деревьев и кустарников
1. Незаконная порубка и повреждение деревьев и кустарников, а также деревьев и кустарников, не входящих в лесной фонд и запрещенных к порубке, не содержащие признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией незаконно срубленных деревьев и кустарников, транспортных средств и иных предметов нарушителя, явившихся орудием совершения указанных нарушений, или без таковой.
2. Уничтожение или повреждение лесных культур, сеянцев либо саженцев в лесных питомниках и на плантациях, а также молодняков естественного происхождения, подроста, а также самосев на площадях, предназначенных под лесовосстановление, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, не содержащие признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до двадцати пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от сорока до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей с конфискацией незаконно срубленных деревьев и кустарников, транспортных средств и иных предметов нарушителя, явившихся орудием совершения указанных нарушений, или без таковой.

322-бап. Орман қоры жерлерінде алау жағу және шөптесін әрі бұта өсімдіктерді өртеу, жылу жүйесі мен от алу жүйесі жарамсыз, сондай-ақ ұшқын өшіргіштерсіз техниканы пайдалану
1. Орман қоры жерлерінде белгіленбеген орындарда алау жағу және бақылау жасамай шөптесін әрі бұта есімдіктерін өртеу, жылу жүйесі мен от алу жүйесі жарамсыз техниканы, сондай-ақ ұшқын өшіргіштерсіз пайдалану
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ, өрттің туындауына, адам денсаулығына және қоршаған ортаға залал келтіруге әкеп соқтырған нақ сол әрекеттер,
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен отыз беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз бестен елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс бестен жүз елуге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырма бестен елуге дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
323-бап. Ағаш кесілген жерлерді ағаш қалдықтарынан уақтылы тазартпау, соқпақтар мен кеспеағаш аумағында іргелес алқапты ластау
1. Ағаш кесілген жерлерді ағаш қалдықтарынан уақтылы тазартпау, соқпақтар мен кеспеағаш аумағында іргелес алқапты ластау
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 322. Разведение костров и выжигание травянистой и кустарниковой растительности, использование техники с неисправной топливной системой и системой зажигания, а также без искрогасителей на землях лесного фонда
1. Разведение костров в не установленных местах и неконтролируемое выжигание травянистой и кустарниковой растительности, использование техники с неисправной топливной системой и системой зажигания, а также без искрогасителей на землях лесного фонда -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Те же деяния, повлекшие возникновение пожара, причинение вреда здоровью человека и окружающей среде, не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до тридцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати пяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти пяти до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, не содержащие признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати пяти до пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 323. Несвоевременная очистка мест рубок от порубочных остатков, засорение просек и прилегающих к лесосекам территорий
1. Несвоевременная очистка мест рубок от порубочных остатков, засорение просек и прилегающих к лесосекам территорий -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен сексенге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
324-бап. Кеспеағаштарды әзірлеу ережесін бұзу
Кеспеағаш аймағында шала кесілген ағаштарды, кесілген және ілініп қалған ағаштарды, қабығынан аршылмаған қылқан жапырақты сүректер мен жапырақ тұқымдас сүректерді, кесілген түбір биіктігі үштен бір диаметрден жоғары, ал ағашты кескен кездегі түбірі 30 см-ден жіңішке, биіктігі 10 см-ден жоғары етіп қалдыру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен отыз беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз бестен елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
325-бап. Сүректерді заңсыз әкету, шайыр, ағаш шырынын, қосалқы сүрек ресурстарын заңсыз өндіру, жанама орманды пайдалану
1. Орманды кесуге рұқсат құжаттарынсыз кеспеағаш аймағынан немесе жоғарғы қоймадан сүректерді әкету, тасымалданатын сүрек сортименттерінде таңбаның жоқтығы, сондай-ақ рұқсат құжатынсыз шайыр, ағаш шырындарын және қосалқы сүрек ресурстарын өндіру
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Те же деяния, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до восьмидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 324. Нарушение правил разработки лесосеков
Оставление на лесосеках недорубов, срубленных и зависших деревьев, не окоренной хвойной древесины и древесины лиственных пород без пролыски, пней высотой более одной третьей диаметра среза, а при рубке деревьев тоньше 30 сантиметров высотой более 10 сантиметров -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Те же деяния, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до тридцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати пяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 325. Незаконная вывозка древесины, незаконная добыча живицы и древесных соков, второстепенных древесных ресурсов, побочные лесные пользования
1. Вывозка древесины из лесосеки или с верхнего склада без разрешительных документов на рубку леса и отсутствие клейма на транспортируемых древесных сортиментах, а также добыча живицы, древесных соков и второстепенных древесных ресурсов без разрешительного документа -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол іс-әрекет, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен отыз беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз бестен елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
326-бап. Орман қорының уақытша иеленіп отырған учаскелерін және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жер учаскелерін қайтару мерзімдерін бұзу
1. Мемлекеттік орман қорының уақытша иеленіп отырған учаскелерін және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жер учаскелерін қайтару мерзімдерін бұзу немесе оларды мақсатты түрде пайдалану үшін жарамды жай-күйге келтіру жөніндегі міндеттерді орындамау, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
327-бап. Шабындықтар мен жайылымдық жерлерді бүлдіру, сондай-ақ орман қоры жерлерінде заңсыз шөп шабу және мал жаю, дәрілік өсімдіктерді және техникалық шикізатты жинау
1. Орман қоры жерлерінде шабындықтар мен жайылымдық жерлерді бүлдіру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екіге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Орманда және орман қоры жерлерінде заңсыз шөп шабу және мал жаю, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үшке дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Дәрілік өсімдіктерді және техникалық шикізатты бұған тыйым салынған немесе орман билеті бойынша ғана жіберілетін учаскелерде заңсыз жинау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үшке дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. То же действие, совершенное на особо охраняемых природных территориях, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до тридцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати пяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 326. Нарушение сроков возврата временно занимаемых участков лесного фонда и участков земель особо охраняемых природных территорий
Нарушение сроков возврата временно занимаемых участков государственного лесного фонда и участков земель особо охраняемых природных территорий или невыполнение обязанностей по приведению их в состояние, пригодное для использования по целевому назначению, -
влечет предупреждение.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 327. Повреждение сенокосов и пастбищных угодий, а также незаконное сенокошение и пастьба скота, сбор лекарственных растений и технического сырья на землях лесного фонда
1. Повреждение сенокосов и пастбищных угодий на землях лесного фонда -
влечет штраф на физических лиц в размере до двух, на должностных лиц - в размере до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Незаконное сенокошение и пастьба скота в лесах и на землях лесного фонда -
влечет штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц - в размере до десяти месячных расчетных показателей.
3. Незаконный сбор лекарственных растений и технического сырья на участках, где это запрещено или допускается только по лесным билетам, -
влечет штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц - в размере до десяти месячных расчетных показателей.

4. Осы баптың бірінші - үшінші бөліктерінде көзделген, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
328-бап. Ағашы кесілмеген жерлер
Орманды қалпына келтіруге арналған ағашы кесілмеген жерлер, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
329-бап. Орман фаунасын құрту, сондай-ақ орманды қалдықтармен, химиялық заттармен бүлдіру, ластау және орман қоры жеріне өзге де залал келтіру
1. Орман фаунасын құрту, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ормандардың қурап қалуына немесе ауруға шалдығуына не ластануына ұшырататын сарқынды сулармен, химиялық заттармен, өнеркәсіптік және тұрмыстық төгінділермен, қалдықтармен және тастандылармен орманды бүлдіру, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Орман қоры жеріндегі орман құрғату жыраларын, дренаж жүйелері мен жолдарды жою немесе бүлдіру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші - үшінші бөліктерінде көзделген, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жетіден онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
330-бап. Аң шаруашылығы, ғылыми-зерттеу, мәдени-сауықтыру, рекреациондық, туристік және спорттық мақсаттағы қажеттіліктер үшін мемлекеттік орман қорына қатысушылардың заңсыз пайдалануы

4. Действия, предусмотренные частями первой-третьей настоящей статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 328. Необлесение вырубок
Необлесение вырубок, предназначенных для лесовосстановления, - влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 329. Уничтожение лесной фауны, а также повреждение, засорение леса отходами, химическими веществами и иное нанесение ущерба землям лесного фонда
1. Уничтожение лесной фауны -
влечет штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Повреждение леса сточными водами, химическими веществами, промышленными и бытовыми выбросами, отходами и отбросами, влекущее его усыхание или заболевание, либо засорение леса, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Уничтожение или повреждение лесоосушительных канав, дренажных систем и дорог на землях лесного фонда -
влечет штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц - от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частями первой - третьей настоящей статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на физических лиц в размере от семи до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от четырехсот до пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 330. Незаконное пользование участками государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства, научно-исследовательских, культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целей

1. Аң шаруашылығы, ғылыми-зерттеу, мәдени-сауықтыру, рекреациондық, туристік және спорттық мақсаттағы қажеттіліктер үшін мемлекеттік орман қорына қатысушылардың заңсыз пайдалануы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бірден үшке дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үштен беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бестен онға дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан жиырма беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен отызға дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
331-бап. Орманның жай-күйіне және оны ұдайы молайтуға зиянды ықпал етуге әкеп соғатын объектілерді салу және пайдалану
1. Орманның жай-күйіне және оны ұдайы молайтуға зиянды ықпал етуге әкеп соғатын объектілерді салу және пайдалану, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - жиырма, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
332-бап. Ағаш кесетін жерлерді бөліп беру мен бағасын шығару кезінде кесу алаңдары мен сүрек көлемдерін бұрмалау
Ағаш кесетін жерлерді бөліп беру мен бағасын шығару кезінде кесу алаңдары мен сүрек көлемдерін бұрмалау, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
333-бап. Сүректі есептік ағаш кесуден артық мөлшерде дайындауға жол беру
Сүректі есептік ағаш кесуден артық мөлшерде дайындауға жол беру, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Незаконное пользование участками государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства, научно-исследовательских, культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целей, -
влечет штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от трех до пяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 331. Строительство и эксплуатация объектов, приведших к вредному воздействию на состояние и воспроизводство лесов
1. Строительство и эксплуатация объектов, приведших к вредному воздействию на состояние и воспроизводство лесов, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 332. Искажение площади рубок и объемов древесины при отводе и таксации лесосек
Искажение площади рубок и объемов древесины при отводе и таксации лесосек -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 333. Допущение заготовки древесины в размерах, превышающих расчетную лесосеку
Допущение заготовки, древесины в размерах, превышающих расчетную лесосеку, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.

334-бап. Пестицидтерді (улы химикаттарды), минералдық тыңайтқыштар мен басқа да препараттарды заңсыз сату, қолдану, сақтау және тасымалдау
1. Осы Кодекстің 371-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, қоршаған ортаның ластануына не жануарлар дүниесіне залал келтіруге соқтырған немесе соқтыруы мүмкін пестицидтерді (улы химикаттарды), минералдық тыңайтқыштар мен басқа да препараттарды заңсыз сату, қолдану, сақтау және тасымалдау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен отыз беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан алпысқа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз бестен елуге дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыстан сексенге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
335-бап. Өсімдіктер өсетін жерлер мен жануарлардың тіршілік ортасын қорғауды қамтамасыз етпеу, зоологиялық коллекцияларды жасау, сақтау, есепке алу және пайдалану ережелерін бұзу, сол сияқты жануарларды заңсыз қоныс аударту, жерсіндіру, кері жерсіндіру мен шағылыстыру
1. Өсімдіктер өсетін жерлер мен жануарлардың тіршілік ортасын қорғауды қамтамасыз етпеу, жануарлардың өсіп-өну жағдайларын, орын ауыстыру жолдары мен шоғырланатын орындарын, зоологиялық және ботаникалық коллекцияларды жасау, сақтау, есепке алу мен пайдалану ережелерін бұзу, сол сияқты жануарларды заңсыз қоныс аударту, жерсіндіру, кері жерсіндіру мен шағылыстыру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 334. Незаконное реализация, применение, хранение и транспортировка пестицидов (ядохимикатов), минеральных удобрений и других препаратов
1. Незаконное реализация, применение, хранение и транспортировка пестицидов (ядохимикатов), минеральных удобрений и других препаратов, которые повлекли или могли повлечь загрязнение окружающей среды либо причинение ущерба животному миру, за исключением случаев, предусмотренных статьей 371 настоящего Кодекса, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати пяти до тридцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати пяти до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от шестидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 335. Необеспечение охраны мест произрастания растений и среды обитания животных, правил создания, хранения, учета и использования зоологических коллекций, а равно незаконное переселение, акклиматизация, реакклиматизация и скрещивание животных
1. Необеспечение охраны мест произрастания растений и среды обитания животных, условий размножения, путей миграции и мест концентраций животных, правил создания, хранения, учета и использования зоологических и ботанических коллекций, а равно незаконное переселение, акклиматизация, реакклиматизация и скрещивание животных -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің сегізден он беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
336-бап. Елді мекендерді, кәсіпорындарды және басқа да объектілерді орналастыру, жобалау мен салу, өндіріс процестерін жүзеге асыру және көлік құралдарын пайдалану кезінде жануарлар мен өсімдіктерді қорғау іс-шараларын бұзу, сондай-ақ ағаш және бұта өсімдіктерін жою немесе зақым келтіру
Осы Кодекстің 372-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, елді мекендерді, кәсіпорындарды және басқа да объектілерді орналастыру, жобалау мен салу, өндіріс процестерін жүзеге асыру және көлік құралдарын пайдалану кезінде жануарлардың тіршілік ортасын, жануарлардың өсіп-өну жағдайларын, орын ауыстыру жолдары мен шоғырланатын орындарын сақтау іс-шараларын жүзеге асырмау, сондай-ақ орман қорына кірмейтін ағаш және бұта өсімдіктерін жою немесе зақым келтіру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
337-бап. Жеке тұлғалардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жекелеген түрлерінде заңсыз болуы
Жеке тұлғалардың мемлекеттік табиғи қорықтардың, мемлекеттік ұлттық табиғи саябақтардың, мемлекеттік табиғи резерваттардың, мемлекеттік табиғи саябақтардың аумақтарына арнайы рұқсатсыз және бару үшін белгіленген орындардан тыс жерлерде болуы, -
ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің екіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
338-бап. Селекциялық-гендік мақсаттағы объектілерді бүлдіру немесе жою
Селекциялық-гендік мақсаттағы объектілерді: артықшылығы бар ағаштарды, артықшылығы бар ағаштардың мұрағаттық клондарын, географиялық дақылдарды, популяциялар мен будандардың сынақ дақылдарын бүлдіру немесе жою, -
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Те же действия, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влечет штраф на физических лиц в размере от восьми до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 336. Нарушение мероприятий охраны животного и растительного мира при размещении, проектировании и строительстве населенных пунктов, предприятий и других объектов, осуществлении производственных процессов и эксплуатации транспортных средств, а также уничтожение или повреждение древесной и кустарниковой растительности
Не осуществление мероприятий по сохранению среды обитания, условий размножения, путей миграции и мест концентрации животных при размещении, проектировании и строительстве населенных пунктов, предприятий и других объектов, осуществлении производственных процессов и эксплуатации транспортных средств, а также уничтожение или повреждение древесной и кустарниковой растительности, не входящей в лесной фонд, за исключением случаев, предусмотренных статьей 372 настоящего Кодекса, -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 337. Незаконное пребывание физических лиц на отдельных видах особо охраняемых природных территорий
Пребывание физических лиц без разрешительных документов и вне отведенных мест для посещения на землях государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов, государственных региональных природных парков -
влечет предупреждение или штраф в размере до двух месячных расчетных показателей.
Статья 338. Повреждение или уничтожение объектов селекционно-генетического назначения
Повреждение или уничтожение объектов селекционно-генетического назначения: плюсовых деревьев, архивных клонов плюсовых деревьев, географических культур, испытательных культур популяций и гибридов -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.

339-бап. Заңсыз аң аулау, жануарлар дүниесін пайдалану
1. Жануарлар түрлерін заңсыз олжалаудан, аулаудан, атып алудан, аң аулауға тыйым салынған мерзімдерден және тыйым салынған орындардан, аңшы куәлігінсіз, жолдамасыз, жануарлар әлемін пайдалануға, аңшылық атыс қаруын сақтау және алып жүру, әкелу, әкету құқығына рұқсатсыз, иттер мен қыран құстарды тіркеу құжаттарынсыз, кәсіптік мақсатта аңшылық-шаруашылық ұйымдармен шартсыз, рұқсатта көрсетілген жануарлар түрлерінің белгіленген санынан жоғары болуынан көрінген кәсіпшілік және әуесқойлық (спорттық) аң аулаудың белгіленген ережелерін қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ бұзу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға - жиырма бестен отызға дейінгі мөлшерінде, кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жарылғыш құрылғыларды, авиа-, авто-, мотокөлік құралдарын, оның ішінде қарда жүретін техниканы іске қосылған двигателі бар су көлігін қолданып, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, күйзелісті және дәрменсіз жағдайдағы жануарларды аулауға тыйым салынған жануарлардың түрлеріне тыйым салынған әдістермен құралдарды, бейімделген құралдарды, аспаптарды, оқ-дәрілерді, улы химикаттарды, жануарлардың түрлерін заңсыз олжалау, ату, аулау, құрту, сондай-ақ әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған аң аулау ережелерін бұзу, -
жануарларды аулау құралдары, көлік құралдары және аталған құқық бұзушылықты жасау құралдары болған өзге де заттары тәркілене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жетіден он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейін, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не екі жылға дейінгі мерзімге аң аулау құқығынан айыруға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған іс-әрекеттер, -
әкімшілік құқық бұзушылық заттары және (немесе) құралдары тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз елуден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не екі жылға дейінгі мерзімге аң аулау құқығынан айыруға әкеп соғады.

Статья 339. Незаконная охота, пользование животным миром
1. Нарушение установленных правил промысловой и любительской (спортивной) охоты, выразившееся в незаконном добывании, ловле, отстреле, уничтожении видов животных, в запретные для охоты сроки и в запрещенных местах, без удостоверения охотника, путевки, разрешения на пользование животным миром, на право хранения и ношения, ввоза, вывоза охотничьего огнестрельного оружия, документов на регистрацию собак и ловчих птиц, без договора с охотничье - хозяйственной организацией в промысловых целях, сверх установленного количества видов животных, указанных в разрешений, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до тридцати, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Незаконная добыча, отстрел, ловля, уничтожение видов животных с применением взрывчатых устройств, авиа-, авто-, мототранспортных средств, в том числе снегоходной техники, водного транспорта с включенным двигателем, запрещенных орудий, приспособлении, приборов, боеприпасов, ядохимикатов, запрещенными методами, на видов животных, охота на которых запрещена, находящихся в бедственном и беспомощном положении, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния, а также нарушений, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от семи до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей либо лишение права охоты на срок до двух лет с конфискацией орудий добывания животных, транспортных средств и иных предметов, явившихся орудием совершения указанного нарушения, или без таковой.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пятнадцати до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей либо лишение права охоты на срок до двух лет с конфискацией предметов и (или) орудия административного правонарушения.

340-бап. Жабайы жануарлар мен өсімдіктер түрлерін, не олардың өнімдерін заңсыз сатып алу, өткізу, алып өту, әкету, сақтау (ұстау)
1. Қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ, жабайы жануарлар мен өсімдіктер түрлерін, не олардың өнімдерін заңсыз сатып алу, өткізу, алып өту, әкету, сақтау (ұстау), -
жабайы жануарлар мен өсімдіктер түрлерін, не олардың өнімдерін тәркілей отырып, жеке тұлғаларға - он, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
жабайы жануарлар мен өсімдіктер түрлерін, не олардың өнімдерін тәркілей отырып, жеке тұлғаларға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
341-бап. Жануарлар дүниесін пайдалануға берілген рұқсаттарды бұзу
1. Жануарлар дүниесін пайдалануға заңсыз рұқсат беру, -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мекендейтін ортадан жануарлар дүниесінің жыныс-жас құрамын (көрсетілген жағдайда) заңсыз алып қоюдан, алып қою мерзімдерінен, болжамды алып қойылатын учаскенің аумақтары мен шекараларынан, алып қою (аулау, атып алу, жинау) тәсілдерінен көрінген, қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ, жануарлар дүниесін пайдалануға берілген рұқсаттарды бұзу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екіден беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бестен онға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 340. Незаконное приобретение, сбыт, провоз, вывоз, хранение (содержание) видов диких животных и растений, либо их продукции
1. Незаконное приобретение, сбыт, провоз, вывоз, хранение (содержание) видов диких животных и растений, либо их продукции, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семидесяти месячных расчетных показателей, с конфискацией видов диких животных и растений и их продукции.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение одного года, после наложения административного взыскания, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста сорока месячных расчетных показателей, с конфискацией видов диких животных и растений и их продукции.
Статья 341. Нарушение выданных разрешений на пользование животным миром
1. Выдача незаконного разрешения на пользование животным миром, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение выданных разрешений на пользование животным миром, выразившееся в незаконном изъятии половозрастного состава (в случае указания), сроков изъятия, территории и границ участка предполагаемого изъятия, способов изъятия (отлов, отстрел, сбор) животного мира из среды обитания, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двух до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.

342-бап. Жануарлар дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен олардан жасалған өнімдерді, оның ішінде жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген санаттарына жатқызылған түрлерін заңсыз әкелу және әкету
Қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ, жануарлар дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен олардан жасалған өнімдерді, оның ішінде жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген санаттарына жатқызылған түрлерін заңсыз әкелу және әкету, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екіден беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бестен онға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
343-бап. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнама талаптарын бұзу
1. Қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ, балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнама талаптарын:
1) белгіленген нормативтен асатын зиянды заттар қалдықтарын тастауға жол бермеу;
2) жаңа және реконсрукцияланатын объектілерді судың зиянды әсерін, ластануын және қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етпеу;
3) тазарту құрылыстары мен санитарлық-қорғау аймақтары жоқ мал шаруашылығы фермаларын және басқа да өндірістік кешендерді пайдалану;
4) мұнай, химиялық және басқа да өнімдерді судың ластануын болғызбайтын құралдармен жабдықтамай тасымалдайтын және сақтайтын құрылыстар мен құрылғыларды пайдалану;
5) су объектілерінің су жиналатын алаңына улы химикаттарды, тыңайтқыштарды қолдану;
6) су объектілеріне радиоактивті және уытты заттарды тастау және көму;
7) тазарту құрылыстары жоқ және нормативтерге сәйкес тиімді тазартуды қамтамасыз етпейтін өнеркәсіп, тамақ объектілерінің ағынды суларын су объектілеріне ағызу;
8) су объектілерінде және су шаруашылығы құрылыстарында қоршаған ортаға қауіп төндіретін техника мен технологияларды қолдану;
9) су объектілеріне қатты, өндірістік, тұрмыстық және басқа да қалдықтарды тастау және оларды көму;
10) су объектілерінің су жинау алаңдарын, су объектілерінің мұз қабатын, мұздықтарды қатты, өндірістік, тұрмыстық және шайылу кезінде жер үсті су объектілерінің сапасын нашарлатуға әкеп соғатын басқа да қалдықтармен қоқыстау түрінде жасалған бұзушылық, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден сексенге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 342. Незаконный ввоз и вывоз объектов животного мира, их частей и производных, в том числе видов животных, отнесенных к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения
Незаконный ввоз и вывоз объектов животного мира, их частей и производных, в том числе видов животных, отнесенных к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения, не содержащие признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двух до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства,- в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 343. Нарушение требований законодательства в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных
1. Нарушение требований законодательства в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния и совершенное в виде:
1) допущения сброса вредных веществ, превышающих установленные нормативы;
2) не обеспечения новых и реконструируемых объектов сооружениями и устройствами, предотвращающими вредное воздействие, загрязнение и засорение вод;
3) использования животноводческих ферм и других производственных комплексов, не имеющих очистных сооружений и санитарно-защитных зон;
4) использования сооружений и устройств для транспортирования и хранения нефтяных, химических и других продуктов без оборудования их средствами для предотвращения загрязнения вод;
5) применения ядохимикатов, удобрений на водосборной площади водных объектов;
6) сброса и захоронения радиоактивных и токсичных веществ в водные объекты;
7) сброса в водные объекты сточных вод промышленных, пищевых объектов, не имеющих сооружений очистки и не обеспечивающих в соответствии с нормативами эффективной очистки;
8) применения техники и технологий на водных объектах и водохозяйственных сооружениях, представляющих угрозу окружающей среде;
9) сброса в водные объекты и захоронение в них твердых, производственных, бытовых и других отходов;
10) засорения водосборных площадей водных объектов, ледяного покрова водных объектов, ледников твердыми, производственными, бытовыми и другими отходами, смыв которых повлечет ухудшение качества поверхностных водных объектов, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до двадцати пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческой организацией, - в размере от тридцати до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста двадцати месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден сексенге дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сексеннен жүзге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден жүз жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден алпысқа дейінгі, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - тоқсаннан жүз онға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз жетпістен екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
344-бап. Балық аулау және балық қорларын қорғау ережелерін бұзу
1. Қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ, балық аулау ережелерін, сондай-ақ су жануарларын пайдаланудың басқа да түрлерін жүзеге асыру ережелерін:
1) балықтарды және басқа да су жануарларын заңсыз аулау;
2) елді мекендердің, балық қабылдау пункттерінің жанына бакендер орнату үшін аялдауды және аса қажет жағдайды (дауыл, авария және т.б.) қоспағанда, балық аулауға тыйым салынған шектерде су көлігінің тоқтауы;
3) балық аулайтын түрлі құралдарды бір балық шаруашылығы су тоғандарынан (учаскелерінен) екіншілеріне арнайы өңдеусіз көшіру;
4) балықтарды ноқталарында сақтауға, қойылған жерден шыққан өлі және ауру балық пен балық аулау құралдарын суға және жағалау белдеуіне лақтырып тастау;
5) бір түрдегі балықты басқа атаумен немесе "өзге" және "майда" атауымен тапсыру және қабылдау;
6) балық қыстайтын шұңқырлардың және аншлагтардың, уылдырық шашатын жерлердің, балық аулау учаскелерінің және балық аулауға тыйым салынған жерлердің шекараларын белгілейтін бағандарды, жүзбелі таным белгілерін жою немесе бүлдіру түрінде жасалған бұзушылық, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен сегізге дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от сорока до пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческой организацией, - в размере от пятидесяти до восьмидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до ста семидесяти месячных расчетных показателей.
3. Действие (бездействие), предусмотренное частью второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до шестидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческой организацией, - в размере от девяноста до ста десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста семидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 344. Нарушение правил рыболовства и охраны рыбных запасов
1. Нарушение правил рыболовства, а также правил осуществления других видов пользования водными животными, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния и совершенное в виде:
1) незаконной ловле рыбы и других водных животных;
2) остановки водного транспорта в пределах запретных для рыболовства мест, за исключением остановок у селений, рыбоприемных пунктов, для установки бакенов и в случае крайней необходимости (чрезвычайная ситуация природного характера, авария и другое);
3) переноса различных видов орудий лова из одних рыбохозяйственных водоемов (участков) в другие без специальной обработки;
4) хранения рыбы на куканах, выброса снулой и больной рыбы из прорези и орудий лова в воду и береговую прибрежную полосу;
5) сдачи и приема рыбы одного вида под названием другой или под названием "прочая" и "мелочь";
6) уничтожении или порчи столбов, плавучих опознавательных знаков и аншлагов, обозначающие границы зимовальных ям, нерестилищ, рыболовных участков и запретных для рыболовства мест, -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до восьми, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческой организацией, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.

2. Қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ және:
1) тыйым салынған тәсілдермен немесе тыйым салынған мерзімдерде балық аулауды жүзеге асыру;
2) тыйым салынған жерлерде балық аулау түрінде жасалған балық аулау ережелерін, сондай-ақ су жануарларын пайдаланудың басқа да түрлерін жүзеге асыру ережелерін өрескел бұзу, -
әкімшілік құқық бұзушылық заттары және (немесе) құралдары тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз жиырмадан жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Балық аулауды тыйым салынған құралдармен жүзеге асыру, сондай-ақ су тоғанында немесе балық қорғау аймағында тыйым салынған аулау құралдарымен болу, -
әкімшілік құқық бұзушылық заттары және (немесе) құралдары тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз жиырмадан жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Балықты бас саға құрылыстарына түсіп кетуден қорғау үшін арнайы қондырғылар салмай, балық шаруашылығы су тоғандарынан су алу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден алпысқа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз жиырмадан жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
345. Аңшылық шаруашылықты жүргізу ережелерін бұзу
1. Қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері жоқ:

2. Грубое нарушение правил рыболовства, а также правил осуществления других видов пользования водными животными, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния и совершенное в виде:
1) осуществления рыболовства запрещенными способами или в запрещенные сроки;
2) осуществления рыболовства в запрещенных местах, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческой организацией, - в размере от тридцати до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста двадцати до ста пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией предметов и (или) орудия совершения административного правонарушения.
3. Осуществление рыболовства запрещенными орудиями, а также нахождения на водоеме или в рыбоохранной зоне с запрещенными орудиями лова, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческой организацией, - в размере от тридцати до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста двадцати до ста пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией предметов и (или) орудия совершения административного правонарушения.
4. Забор воды из рыбохозяйственных водоемов без установки специальных приспособлений для предохранения от попадания рыбы в водозаборные сооружения, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческой организацией, - в размере от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от пятидесяти до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста двадцати до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 345. Нарушение правил ведения охотничьего хозяйства
1. Нарушение правил ведения охотничьего хозяйства, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния, совершенных в виде:

1) аң аулау алқабына баруды заңсыз шектеу;
2) аң аулаудың тыйым салынған түрлерін, тәсілдері мен мерзімдерін қолдану;
3) бекітілген аң аулайтын алқаптарда және балық шаруашылығының су тоғандарында жануарлар дүниесін қорғауды, молайтуды, есепке алуды және пайдалануды ұйымдастыру қамтамасыз етпеу түрінде жасалған аңшылық шаруашылықты жүргізу ережелерін бұзу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бірден үшке дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде үш және одан да көп рет жасалған, қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері жоқ іс-әрекет, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не аңшылық шаруашылық жүргізу құқығынан айыруға әкеп соғады.
346-бап. Қоғамдық орындардағы жасыл желектерді құрту немесе бүлдіру
Жеке меншіктегі жер учаскелерін қоспағанда, елді мекендердегі жасыл желектерді құрту немесе бүлдіру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға -
жиырмадан отызға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпіс бестен жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
347-бап. Берілген лицензияның шарттарын заңсыз өзгерту, сол сияқты теңізде мұнай операцияларын жүргізудің бекітілген тәртібін бұзу
Берілген лицензияның шарттарын заңсыз өзгерту, сол сияқты теңізде мұнай операцияларын жүргізудің бекітілген тәртібін бұзу, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - елу, заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1) незаконного ограничения посещения охотничьих угодий;
2) применения запрещенных видов, способов и сроков охоты;
3) не обеспечения организации охраны, воспроизводства, учета и пользования животным миром на закрепленных охотничьих угодьях и рыбохозяйственных водоемах, -
влекут штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства,- в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные три и более раза в течение одного года, после наложения административного взыскания, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей либо лишение права ведения охотничьего хозяйства.
Статья 346. Уничтожение или повреждение зеленых насаждений находящихся в общественных местах
Уничтожение или повреждение зеленых насаждений находящихся в населенных пунктах, за исключением земельных участков находящихся в частной собственности, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти пяти до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 347. Незаконное изменение условий выданной лицензии, а равно нарушение утвержденного порядка проведения нефтяных операций на море
Незаконное изменение условий выданной лицензии, а равно нарушение утвержденного порядка проведения нефтяных операций на море -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере пятидесяти, на юридических лиц - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

348-бап. Қазақстан Республикасының аумағына су асты кабельдерін немесе құбыр жолдарын шығару немесе оларды Қазақстан Республикасының континенттік қайраңына төсеу
1. Қазақстан Республикасының континенттік қайраңындағы пайдалы қазбалар орындарының бүлінуіне, адамдардың өміріне немесе денсаулығына зиян келтіруге әкеп соғуы мүмкін, жанды ресурстарға, теңіз флорасы мен фаунасына залал келтіруі не қызметтің басқа да заңды түрлеріне кедергі туғызуы мүмкін су асты кабельдерін немесе құбыр жолдарын Қазақстан Республикасының аумағына шығару немесе оларды Қазақстан Республикасының континенттік қайраңына төсеу ережелерін бұзу, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
349-бап. Қазақстан Республикасының континенттік қайраңында теңіз ғылыми зерттеулерін жүргізу ережелерін бұзу
1. Қазақстан Республикасының континенттік қайраңында қызметтің заңды түрлеріне кедергі жасаған немесе жасауы мүмкін, Қазақстан Республикасының рұқсатымен немесе халықаралық шарттарымен көзделген теңіз ғылыми зерттеулерін жүргізу ережелерін бұзу, не Қазақстан Республикасының континенттік қайраңында теңіз ғылыми зерттеулерінің бағдарламаларын заңсыз өзгерту, -
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға - жиырма, заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 348. Вывод подводных кабелей или трубопроводов на территорию Республики Казахстан или их прокладки на континентальном шельфе Республики Казахстан
1. Вывод подводных кабелей или трубопроводов на территорию Республики Казахстан или их прокладки на континентальном шельфе Республики Казахстан, которое может привести к порче месторождений полезных ископаемых, причинить вред жизни или здоровью людей, нанести ущерб живым ресурсам, морской флоре и фауне либо создать помехи другим законным видам деятельности на континентальном шельфе Республики Казахстан, если эти действия не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией судна и орудий совершения правонарушения либо без таковой.
влечет штраф на должностных лиц в размере отдвадцати до двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства,- в размере от пятидесяти до семидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 349. Нарушение правил проведения морских научных исследований на континентальном шельфе Республики Казахстан
1. Нарушение правил проведения морских научных исследований, предусмотренных разрешением или международными договорами Республики Казахстан, которое создало или могло создать помехи законным видам деятельности на континентальном шельфе Республики Казахстан, либо незаконное изменение программы морских научных исследований на континентальном шельфе Республики Казахстан -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц - в размере двадцати, на юридических лиц - в размере ста месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
құқық бұзушылық жасалған кемесі мен құралдары, сондай-ақ алынған зерттеулер нәтижелері тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бес мөлшерінде, лауазымды адамдарға - жиырма бес мөлшерінде, заңды тұлғаларға екі жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
350-бап. Қазақстан Республикасының континенттік қайраңында қалдықтар мен басқа да материалдарды көму ережелерін, сондай-ақ уақытша тоқтата тұру және бөлшектеу ережелерін бұзу
1. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген Қазақстан Республикасының континенттік қайраңында кемелерді және өзге де қалқымалы құралдарды, ұшатын аппараттарды, жасанды аралдарды, қондырғылар мен құрылыстарды, қалдықтар мен басқа да материалдарды көму ережелерін, сондай-ақ пайдалы қазбалар орындарының бүлінуіне, адамдардың өміріне немесе денсаулығына зиян келтіруге, жанды ресурстарға, теңіз флорасы мен фаунасына залал келтіруге немесе қызметтің басқа да заңды түрлеріне кедергі туғызуға әкеп соғуы мүмкін уақытша тоқтата тұру мен бөлшектеу ережелерін бұзу, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - жиырма, заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
құқық бұзушылық жасалған кемесі мен құралдары тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - жиырма бес есептік көрсеткіш мөлшерінде, заңды тұлғаларға қоршаған ортаға келтірілген зиян сомасы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
351-бап. Қазақстан Республикасының континенттік қайраңындағы, аумақтық суларындағы (теңізіндегі)және ішкі суларындағы минералдық және жанды ресурстарды заңсыз беру
1. Қазақстан Республикасының континенттік қайраңындағы, аумақтық суларындағы (теңізіндегі) және ішкі суларындағы минералдық және жанды ресурстарды шетелдіктерге, басқа мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаларға не шет мемлекеттерге заңсыз беру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға заңсыз берілген минералдық және жанды ресурстар құнының жүз проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
құқық бұзушылық жасалған кемесі мен құралдары, сондай-ақ алынған зерттеу нәтижелері тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға заңсыз берілген минералдық және жанды ресурстар құнының екі жүз проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц - в размере двадцати пяти, на юридических лиц - в размере двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией судна и орудий совершения правонарушения, а также полученных результатов исследований.
Статья 350. Нарушение правил захоронения отходов и других материалов, а также правил консервации и демонтажа на континентальном шельфе Республики Казахстан
1. Нарушение правил захоронения судов и иных плавучих средств, летательных аппаратов, искусственных островов, установок и сооружений, отходов и других материалов, а также правил консервации и демонтажа, предусмотренных международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, которое способно привести к порче месторождений полезных ископаемых, причинить вред жизни или здоровью людей, нанести ущерб живым ресурсам, морской флоре и фауне или создать помехи другим законным видам деятельности на континентальном шельфе Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере двадцати, на юридических лиц - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда с конфискацией судна и орудий совершения правонарушения.
Статья 351. Незаконная передача минеральных и живых ресурсов континентального шельфа, территориальных вод (моря) и внутренних вод Республики Казахстан
1. Незаконная передача минеральных и живых ресурсов континентального шельфа, территориальных вод (моря) и внутренних вод Республики Казахстан иностранцам, юридическим лицам, созданным в соответствии с законодательством другого государства, либо иностранным государствам -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от десяти до пятнадцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере ста процентов от стоимости незаконно переданных минеральных и живых ресурсов.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере двухсот процентов от стоимости незаконно переданных минеральных и живых ресурсов с конфискацией судна и орудий совершения правонарушения, а также полученных результатов исследований.

352-бап. Экологиялық аудит туралы заңнаманы бұзу
1. Міндетті экологиялық аудит жүргізу туралы заңнама талаптарын орындамау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - оннан отызға дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Экологиялық аудиторлардың (экологиялық аудиторлық ұйымдардың) көрінеу дұрыс емес экологиялық аудиторлық есеп жасауы, -
экологиялық аудиторларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын экологиялық аудиторлық ұйымдарға - екі жүзден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын экологиялық аудиторлық ұйымдарға бес жүзден жеті жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалганнан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
экологиялық аудиторлық қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, экологиялық аудиторларға - айлық есептік көрсеткіштің сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын экологиялық аудиторлық ұйымдарға - үш жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын экологиялық аудиторлық ұйымдарға - сегіз жүзден бір мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Тексеріліп жатқан тұлғаның экологиялық аудит жүргізілу барысында дұрыс емес экологиялық аудиторлық есеп жасауға әкеп соғатын көрінеу дұрыс емес немесе толық емес ақпаратты беруі, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға алты жүзден жеті жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
353-бап. Биоресурс объектілерін және олардың өнімін заңсыз алу, өткізу, тасу, шетке тасу, сақтау
Қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері жоқ биоресурс объектілерін және олардың өнімін заңсыз алу, өткізу, тасу, шетке тасу, сақтау -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - жиырма, лауазымды тұлғаларға, жеке кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 352. Нарушение законодательства об экологическом аудите
1. Невыполнение требований законодательства о проведении обязательного экологического аудита -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Составление экологическими аудиторами (экологическими аудиторскими организациями) заведомо недостоверного экологического аудиторского отчета -
влечет штраф на экологических аудиторов в размере от пятидесяти до семидесяти, на экологические аудиторские организации, являющиеся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти, на экологические аудиторские организации, являющиеся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей.
3. Действие, предусмотренное частью второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на экологических аудиторов в размере от восьмидесяти до ста, на экологические аудиторские организации, являющиеся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот, на экологические аудиторские организации, являющиеся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от восьмисот до одной тысячи месячных расчетных показателей с лишением лицензии на право заниматься экологической аудиторской деятельностью.
4. Предоставление проверяемым лицом в ходе проведения экологического аудита заведомо недостоверной или неполной информации, приведшей к составлению недостоверного экологического аудиторского отчета, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двухсот до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от трехсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от шестисот до семисот месячных расчетных показателей.
Статья 353. Незаконное приобретение, сбыт, провоз, вывоз, хранение объектов биоресурсов и их продукции
Незаконное приобретение, сбыт, провоз, вывоз, хранение объектов биоресурсов и их продукции, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния -
влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей, штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.

354-бап. Жануарларды интродукциялау мен будандастыруды жүзеге асыру тәртібін бұзу
Жануарларды интродукциялау мен будандастыруды жүзеге асыру тәртібін бұзу -
жеке тұлғаларға - бестен сегізге дейін, лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейін, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейін, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
355-бап. Жануарларды еріксіз және жартылай ерікті ұстаудың шарттарын бұзу
Жануарларды еріксіз және жартылай ерікті ұстаудың шарттарын бұзу -
жеке тұлғаларға, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейін, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпіске дейін мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
356-бап. Жануарлар дүниесін қорғау, молайту және пайдалану жөніндегі нормативтер мен шаралар орындауды бұзу
Жануарлар дүниесін қорғау, молайту және пайдалану жөніндегі нормативтер мен шаралар орындауды бұзу -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейін, лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға оннан он беске дейін, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан елуге дейін мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
357-бап. Жануарлар дүниесінің объектілерін, олардың бөліктерін және туындыларын, оның ішінде сирек кездесетін және жойылу қауіпі бар санатына жатқызылған жануарлар түрлерін сырттан әкелу мен сыртқа шығару ережесін бұзу
Жануарлар дүниесінің объектілерін, олардың бөліктерін және туындыларын, оның ішінде сирек кездесетін және жойылу қауіпі бар санатына жатқызылған жануарлар түрлерін сырттан әкелу мен сыртқа шығару ережесін бұзу -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейін, лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан қырыққа дейін, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпіске дейін мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
358-бап. Аңшылық шаруашылығын жүргізу ережесін және аңшылық шаруашылығын жүргізу құқығына шарттың талаптарын бұзу
Аңшылық шаруашылығын жүргізу ережесін және аңшылық шаруашылығын жүргізу құқығына шарттың талаптарын бұзу -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің онға дейін, лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға оннан отызға дейін, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпіске дейін мөлшеріндегі айыппұл салуға, не аңшылық шаруашылығын жүргізу құқығынан айыруға әкеп соғады.

Статья 354. Нарушение порядка осуществления интродукции и гибридизации животных
Нарушение порядка осуществления интродукции и гибридизации животных - влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до восьми, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 355. Нарушение условий содержания животных в неволе и полувольных условиях
Нарушение условий содержания животных в неволе и полувольных условиях - влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 356. Нарушение выполнения нормативов и мероприятий по охране, воспроизводству и использованию животного мира
Нарушение выполнения мероприятий по охране, воспроизводству и использованию животного мира - влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 357. Нарушение правил ввоза и вывоза объектов животного мира, их частей и производных, в том числе видов животных, отнесенных к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения
Нарушение правил ввоза и вывоза объектов животного мира, их частей и производных, в том числе видов животных, отнесенных к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения - влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 358. Нарушение правил ведения охотничьего хозяйства и условий договора на право ведения охотничьего хозяйства
Нарушение правил ведения охотничьего хозяйства и условий договора на право ведения охотничьего хозяйства,
- влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства,
- в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей, либо лишение права ведения охотничьего хозяйства.

21-тарау. Өсімдіктерді қорғау және карантині, астық
нарығы мен астықты сақтау, мақта саласы, тұқым
шаруашылығы және ветеринариялық-санитарлық
мемлекеттік бақылау саласындағы әкімшілік құқық
бұзушылықтар
359-бап. Өсімдіктерді қорғау туралы заңнама талаптарын бұзу
1. Саны зиян тигізудің экономикалық шегінен артық мөлшердегі зиянды және ерекше қауіпті зиянды организмдердің дамуы мен көбеюіне соқтырған фитосанитариялық мониторинг пен фитосанитариялық іс-шаралардың жүргізбеу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Фитосанитарлық есепті жүзеге асырмау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан алпысқа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Пестицидтер (улы химикаттар) қауіпсіздігі саласындағы техникалық регламенттермен белгіленген талаптар мен шарттарды:
1) Қазақстан Республикасы аумағында мемлекеттік тіркеуден өтпеген пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляция), енгізу, өткізу және қолдану;
2) жарамсыз болған, тыйым салынған пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардан босаған ыдыстарды зарарсыздандырмау, арнайы қоймаларды (көмінділерді) тиісінше күтіп-ұстамау түрінде жасалған бұзушылық, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден алпысқа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Глава 21. Административные правонарушения в области защиты
и карантина растений, зернового рынка и хранения
зерна, хлопковой отрасли, семеноводства и
государственного ветеринарно-санитарного
контроля
Статья 359. Нарушение требований законодательства о защите растений
1. Непроведение фитосанитарного мониторинга и фитосанитарных мероприятий на объектах фитосанитарного контроля, повлекшие развитие и распространение вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере от пятидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.
2. Неосуществление фитосанитарного учета, -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до шестидесяти месячных расчетных показателей.
3. Нарушение требований и условий установленных техническими регламентами в области безопасности пестицидов (ядохимикатов) совершенное в виде:
1) производства (формуляция), ввоза, реализации и применения на территории Республики Казахстан пестицидов (ядохимикатов), не прошедших государственную ргистрацию;
2) непроведения обезвреживания запрещенных, пришедших в негодность пестицидов (ядохимикатов), тары из-под пестицидов, подлежащих обезвреживанию, содержание специальных хранилищ (могильников) в ненадлежащем состоянии, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства - в размере от пятидесяти до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства - в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.

360-бап. Өсімдіктер карантині туралы заңнаманы бұзу
1. Карантинге жататын өнімді әкелу, әкету, транзиттеу, ішкі мемлекеттік тасымалдау және өткізу тәртібі мен шарттарын:
1) импорттық карантиндік рұқсатсыз және шекара мен соңғы келіп түсу пунктінде карантиндік тексеруден етпеген экспортқа шығаратын елдердің ұлттық карантиндік қызметтерінің фитосанитариялық сертификаттарынсыз карантинге жатқызылған өнімді әкелу;
2) карантиндік тексеруден және қажет кезде тиісті өңдеуден өтпеген фитосанитариялық сертификатсыз карантинге жатқызылған өнімді шығару;
3) карантиндік сертификат пен карантиндік тексеру актісінсіз карантинге жатқызылған өнімді ішкі мемлекеттік тасымалдау, өткізу түрінде жасалған бұзушылық, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден сексенге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, каратиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің таралуына әкеп соқтырған іс-әрекет, -
карантинге жатқызылған өнімдерді тәркілей отырып не онсыз, жеке тұлғаларға - жиырма, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
361-бап. Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасын бұзу
1. Астықты экспорттау және импорттау кезінде астық сапасының тиісті паспорттарынсыз өткізу, -
жеке тұлғаларға - бес, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекеттік ресурстар астығын сақтайтын астық қабылдау кәсіпорындарының астықтың кез келген мөлшерін тиеп жөнелтуі және (немесе) көлік ұйымдарының астықты уәкілетті органмен алдын ала келіспей әкетуі, -
орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 360. Нарушение законодательства о карантине растений
Нарушение порядка и условий ввоза, вывоза, транзита, внутригосударственных перевозок и реализации подкарантинной продукции совершенное в виде:
1) ввоза подкарантинной продукции без импортного карантинного разрешения и фитосанитарного сертификата страны импортера, не прошедшей карантинный досмотр на границе и в конечном пункте поступления;
2) вывоза подкарантинной продукции без фитосанитарного сертификата, не прошедшей карантинный досмотр и при необходимости соответствующую обработку;
3) внутригосударственной перевозки, реализации подкарантинной продукции без карантинного сертификата и акта карантинного досмотра, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере от двадцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства - в размере от пятидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие распространение карантинных объектов и чужеродных видов, -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией подкарантинной продукции либо без таковой.
Статья 361. Нарушение законодательства Республики Казахстан о зерне
1. Реализация зерна при экспорте и импорте без соответствующих паспортов качества зерна -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Отгрузка хлебоприемными предприятиями, хранящими зерно государственных ресурсов зерна и (или) вывоз транспортными организациями зерна без предварительного согласования с уполномоченным органом -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.

3. Астық қабылдау кәсіпорындарының астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу; астық қолхаттарын беру, олардың айналымы және өтелуі ережелерін бұзуы, -
орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз елуден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Астық қабылдау кәсіпорнының астықты сақтауға қатысты емес қызметті жүзеге асыруы, үшінші тұлғалардың міндеттемелері бойынша кепілдіктер беруі және (немесе) өз мүлкін кепілге беруі, -
лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жүзден жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз елуден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Астық қабылдау кәсіпорындарының астықтың сандық және сапалық көрсеткіштерін жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік алты ай ішінде екі және одан да көп рет) бұрмалауы, олар құжаттамамен расталған жағдайда, -
лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүз елуден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Астық қабылдау кәсіпорнының оларсыз астықты қабылдау, өлшеу, кептіру, тазарту, сақтау және тиеп жөнелту қызметтерін жүзеге асыру толығымен мүмкін болмайтын не айтарлықтай нашарлайтын негізгі құрал-жабдықтарды иеліктен шығаруы, -
лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жүзден жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз елуден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Лицензияның қолданысын тоқтата тұру мерзімі өткеннен кейін осы баптың төртінші, бесінші, алтыншы бөліктерінде көзделген әкімшілік жауаптылыққа тартуға әкеп соққан бұзушылықтарды жоймау, -
лицензиядан айыра отырып, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден бес жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
362-бап. Тұқым шаруашылығы саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру тәртібін бұзу

3. Нарушение хлебоприемными предприятиями правил ведения количественно-качественного учета зерна; выдачи, обращения и погашения зерновых расписок -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей.
4. Осуществление хлебоприемным предприятием деятельности, не относящейся к хранению зерна, выдача гарантий и (или) предоставление своего имущества в залог по обязательствам третьих лиц -
влекут штраф на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от ста до ста двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
5. Систематическое (два и более раза в течение шести последовательных календарных месяцев) искажение хлебоприемными предприятиями показателей количества и качества зерна при условии их документального подтверждения -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от четырехсот пятидесяти до пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
6. Отчуждение хлебоприемным предприятием основных средств, без которых осуществление деятельности по приемке, взвешиванию, сушке, очистке, хранению и отгрузке зерна становится невозможным либо существенно ухудшается, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от ста до ста/двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
7. Неустранение нарушений, повлекших привлечение к административной ответственности, предусмотренной частями четвертой, пятой, шестой настоящей статьи, по истечении срока приостановления действия лицензии -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от двухсот до двухсот пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до пятисот пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии.
Статья 362. Нарушения при осуществлении предпринимательской деятельности в области семеноводства

1. Тұқым шаруашылығы саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын:
1) субсидия бөлінген тұқымның нысаналы пайдаланылмауы;
2) тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган айқындаған технологиялық талаптарды, өндіріс схемаларын, ауыл шаруашылық өсімдіктерінің тұқымдарын дайындауды, өңдеуді, сақтауды, өткізуді және пайдалануды ұйымдастыру тәртібін сақтамау;
3) ауыл шаруашылық өсімдіктерінің тұқымдарын саны мен сапасы жағынан сақталуын қамтамасыз етпеу;
4) сапасы бойынша растайтын құжаттарға сәйкес келмейтін тұқымдарды сату;
5) ауыл шаруашылық өсімдіктерінің Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген, Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізіліміне енгізілмеген, егу сапасына сараптамадан өтпеген сорттарының тұқымдарын, сондай-ақ техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін тұқымдарды егу (отырғызу) үшін сату мен пайдалану;
6) сатуға құқығы жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылық өсімдіктерінің тұқымдарын егу (отырғызу) үшін сатуы;
7) тұқымдарды олардың сорттық және егу сапасын, сондай-ақ сорттың сипаттамасын (суреттемесін) растайтын құжаттарсыз сату;
8) тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген сорттық егістерге байқау өткізу тәртібін бұзу;
9) сатылған және өз қажетіне пайдаланылған тұқымдардың мөлшеріне, шыққан тегіне, олардың сорттық және егу сапасына есептің жоқтығы түрінде жасалған бұзушылық, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тұқымдардың сорттық және егістік сапаларын айқындау жөнінде қызмет көрсетуші аттестатталған жеке және заңды тұлғалардың тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген Тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі ереженің талаптарын бұзуы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Нарушение законодательства Республики Казахстан при осуществлении предпринимательской деятельности в области семеноводства, совершенное в виде:
1) не целевого использования субсидированных семян;
2) несоблюдения технологических требований, схем производства, порядка организации заготовки, обработки, хранения, реализации и использования семян сельскохозяйственных растений, определенных уполномоченным государственным органом в области семеноводства;
3) не обеспечения количественной и качественной сохранности семян сельскохозяйственных растений;
4) реализации семян, не соответствующих по качеству подтверждающим документам;
5) реализации и использования для посева (посадки) семян сортов сельскохозяйственных растений не включенных в Государственный реестр селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан, не прошедших экспертизу на посевные качества, а также семян, не соответствующих требованиям технических регламентов;
6) реализации для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, физическими и юридическими лицами, не имеющими права реализации;
7) реализации семян без документов, подтверждающих их сортовые и посевные качества, а также характеристики (описания) сорта;
8) нарушения порядка проведения апробации сортовых посевов, установленного уполномоченным государственным органом в области семеноводства;
9) отсутствия учета за количеством, происхождением реализованных и использованных на собственные нужды семян, их сортовым и посевным качествам, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение аттестованными физическими и юридическими лицами, оказывающими услуги по определению сортовых и посевных качеств семян, требований Правил проведения экспертизы качества семян, установленных уполномоченным государственным органом в области семеноводства -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

3. Аттестатталған жеке және заңды тұлғалардың тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тұқым шаруашылығы саласындағы қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бұзуы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, -
субъектілердің тұқым шаруашылығы саласындағы қызметті жүзеге асыру құқығын куәландыратын аттестаттау туралы куәлігінен айыруға әкеп соғады.
363-бап. Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңнамасын бұзу
1. Мақта өңдеу ұйымдарының мақтамен жүргізілген операциялар көрсетілетін құжаттарды есепке алу мен сақтаудың белгіленген тәртібін бұзуы, -
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мақта талшығының тиісті сапа паспортынсыз мақта талшығын өткізу, -
жеке тұлғаларға - бес, дара кәсіпкерлерге - он, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңнамасымен белгіленген талаптарды бұзғаны туралы уәкілетті органның жазбаша нұсқамаларын орындамау не тиісінше орындамау, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесіне қатысудан жалтару, -
лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрып, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Нарушение аттестованными физическими и юридическими лицами установленных уполномоченным государственным органом в области семеноводства квалификационных требований, предъявляемых к деятельности в области семеноводства, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Деяния, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут лишение свидетельства об аттестации, удостоверяющего право субъектов на осуществление деятельности в области семеноводства.
Статья 363. Нарушение законодательства Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли
1. Нарушение хлопкоперерабатывающими организациями установленного порядка учета и хранения документов, отражающих произведенные операции с хлопком, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.
2. Реализация хлопка-волокна без соответствующего паспорта качества хлопка-волокна -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на индивидуальных предпринимателей - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
3. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение письменных предписаний уполномоченного органа о нарушении требований, установленных законодательством Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли, -
влечет штраф на физических лиц от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста двадцати месячных расчетных показателей.
4. Уклонение от участия в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста двадцати месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.

5. Мақта өңдеу ұйымдарының Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңында тыйым салынған кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруы, Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңының талаптарын бұза отырып, үшінші тұлғалардың міндеттемелері бойынша кепілдіктер беруі және (немесе) өз мүлкін кепілге қоюы, сондай-ақ оларсыз шитті мақтаны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеу жөніндегі қызметті жүзеге асыру мүлде мүмкін болмайтын немесе айтарлықтай нашарлайтын жағдайда, негізгі құрал-жабдықтарды мақта өңдеу ұйымының иеліктен шығаруы, -
лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрып, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің жүзден жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз елуден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Мақта қолхатын ұстаушылардың өтініштері бойынша мақта мөлшері мен сапасының көрсеткіштерін оларды құжаттамалық растау талабымен үнемі (қатарынан күнтізбелік алты ай ішінде екі және одан да көп) бұрмалау, -
лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрып, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің елуден сексенге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Лицензиаттың лицензия алу кезінде көрінеу жалған ақпарат беруі, -
лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрып, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқарған кезеңде уақытша басқару жөніндегі комиссия мүшелерінің немесе уақытша әкімшіліктің Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңын бұзуы, -
жеке және лауазымды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің елуден сексенге дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Лицензияның қолданысы тоқтатыла тұру мерзімі өткен соң, осы баптың төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші бөліктерінде көзделген әкімшілік жауаптылыққа әкеп соққан бұзушылықтарды жоймау лицензиядан айыруға әкеп соғады.

5. Осуществление хлопкоперерабатывающей организацией предпринимательской деятельности, запрещенной законом Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли, выдача гарантий и (или) предоставление своего имущества в залог по обязательствам третьих лиц в нарушение требований закона Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли, а также отчуждение хлопкоперерабатывающей организацией основных средств, без которых осуществление деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно становится полностью невозможным либо существенно ухудшается, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
6. Систематическое (два и более раза в течение шести последовательных календарных месяцев) искажение показателей количества и качества хлопка по заявлениям держателей хлопковых расписок при условии их документального подтверждения -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
7. Предоставление лицензиатом заведомо ложной информации при получении лицензии -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
8. Нарушение закона Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли членами комиссии по временному управлению или временной администрацией в период временного управления хлопкоперерабатывающей организацией -
влечет штраф на физических и должностных лиц в размере от пятидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
9. Неустранение нарушений, повлекших привлечение к административной ответственности, предусмотренной частями четвертой, пятой, шестой, седьмой настоящей статьи, по истечении срока приостановления действия лицензии, влечет лишение лицензии.

364-бап. Ветеринария туралы заңнаманы бұзу
Ветеринария туралы заңнаманы:
1) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасымен белгіленген жануарлар ауруларының алдын алуды және ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелерді сақтай отырып, ветеринариялық және әкімшілік-шаруашылық іс-шараларды жүзеге асырмау;
2) зоопарктердегі, цирктердегі, омарталардағы, аквариумдардағы жануарларды қоса алғанда, жануарлардың ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелермен нормативтерге сәйкес ұсталуын, өсірілуін және пайдаланылуын жүзеге асырмау;
3) аумақты, мал шаруашылығы қора-жайларын, сондай-ақ жемшөпті, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты сақтауға және өңдеуге арналған ғимараттарды ветеринариялық-санитариялық ережелер мен нормативтерге сәйкес тиісінше ұстамау, қоршаған ортаның ластануына жол беру;
4) мемлекеттік ветеринариялық қадағалау бақылайтын жүктерді ұстауға, өсіруге, пайдалануға, өндіруге, дайындауға (союға), сақтауға, өңдеу мен өткізуге байланысты мемлекеттік ветеринариялық қадағалау объектілерін орналастыру, салу, қайта жаңғырту және пайдалануға беру кезінде, сондай-ақ оларды тасымалдау кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды сақтамау;
5) ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіруді және оларға ветеринариялық паспорттарды ресімдеуді қамтамасыз етпеу;
6) мемлекеттік ветеринариялық қадағалау органдарына жаңадан сатып алынған жануарлар, туған төлдер, олардың сойылғаны мен сатылғаны туралы хабарламау;
7) ветеринариялық мамандарға олардың талап етуі бойынша диагностикалық зерттеулер мен вакцина егуді жүзеге асыру үшін жануарларды бермеу;
8) бірнеше жануар кенеттен өлген, бір мезгілде ауырған немесе олар әдеттен тыс мінез көрсеткен жағдайлар туралы ветеринариялық мамандарға хабарламау және ветеринариялық мамандар келгенге дейін ауру деп күдік келтірілген жануарларды оқшаулап ұстау жөнінде шаралар қолданбау;
9) ветеринариялық-санитариялық инспекторларға ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді ветеринариялық тексеруге бермеу;
10) ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың жануарлардың және адамның денсаулығына қауіп төндіретін ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді залалсыздандыру (зарарсыздандыру), өңдеу жөніндегі талаптарын орындамау;
11) союдың алдында ветеринариялық тексеру жүргізбей жануарларды өткізу үшін союға және сойғаннан кейін ұшалары мен мүшелеріне ветеринариялық-санитариялық сараптама жасамай өткізуге жол беру;

Статья 364. Нарушение законодательства о ветеринарии
Нарушение законодательства о ветеринарии, совершенное в виде:
1) не осуществления ветеринарных и административно-хозяйственных мероприятий с соблюдением ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, обеспечивающих предупреждение болезней животных и безопасность перемещаемых (перевозимых) объектов;
2) не осуществления содержания, разведения и использования животных, включая животных в зоопарках, цирках, на пасеках, в аквариумах, в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и нормативами;
3) не надлежащего содержания территорий, животноводческих помещений, а также сооружений для хранения и переработки кормов, продукции и сырья животного происхождения в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и ветеринарными нормативами, допущения загрязнения окружающей среды;
4) не соблюдения зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований при размещении, строительстве, реконструкции и вводе в эксплуатацию объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля, связанных с содержанием, разведением, использованием, производством, заготовкой (убоем), хранением, переработкой и реализацией, а также при транспортировке (перемещений) перемещаемых (перевозимых) объектов;
5) не обеспечения проведения идентификации сельскохозяйственных животных и оформления на них ветеринарных паспортов;
6) не извещения органа государственного ветеринарно-санитарного контроля о вновь приобретенных животных, полученном приплоде, их убое и продаже;
7) не предоставления ветеринарным специалистам по их требованию животных для осуществления диагностических исследований и проведения вакцинации;
8) не извещения ветеринарных специалистов о случае внезапного падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении и до прибытия ветеринарных специалистов принимать меры к изолированному содержанию животных, подозреваемых в заболевании;
9) не предоставления ветеринарно-санитарным инспекторам для ветеринарного осмотра перемещаемых (перевозимых) объектов;
10) не выполнения требований ветеринарно-санитарных инспекторов по обезвреживанию (обеззараживанию), переработке перемещаемых (перевозимых) объектов, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
11) допущения убоя животных для реализации без предубойного ветеринарного их осмотра и послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов;

12) ет өңдейтін кәсіпорындарда, сою пункттерінде немесе сою алаңқайларында кейіннен сатуға арналған ауыл шаруашылық малдарын союды жүргізбеу;
13) ветеринариялық мамандарға өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына жәрдем көрсетпеу;
14) жаңа, жетілдірілген ветеринариялық препараттарға, тағам өнімдерін, жемшөп пен жемшөптік қоспаларды өндіруге жасалған ғылыми-техникалық құжаттаманы уәкілетті органмен келіспеу;
15) міндетті ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды жүргізуден бас тарту және оларды жүргізудің мерзімдерін бұзу;
16) карантин мен шектейтін іс-шаралардың шарттарын және талаптарын сақтамау;
17) ауру жұқтыратын малдарды жою бойынша ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды өз уақытында немесе толық өткізбеу;
18) ауру жұқтыратын малды тарату;
19) малды өсіру кезінде ветеринариялық-санитариялық ережелерді сақтамау;
20) республика аумағын малдың жұқпалы ауруларын әкелуден қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын орындамау;
21) малды тасымалдау (айдап апару) кезінде ветеринариялық-санитариялық ережелерді бұзу;
22) ішкі сауда объектілерінде, жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өндіруді, дайындауды (сою)ды, сақтауды, өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде, сондай-ақ ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөптік қоспалар өндіру, сақтау және сату жөніндегі ұйымдарда, қоймалық үй-жайларда, карантин базаларында, тиеу-түсіру алаңдарында және көлік құралдарында ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер мен ветеринариялық нормативтердің талаптарын сақтамау;
23) мемлекеттік тіркеусіз ветеринариялық препараттарды өндіру, әкелу (импорттау), тасымалдау (жеткізу), сату және қолдану (пайдалану), жемшөп пен жемшөптік қоспаларды қолдану;
24) ветеринариялық нормативтерге сәйкес ветеринариялық-санитариялық объектілер салуды және күтіп-ұсталуын қамтамасыз етпеу;
25) қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру жөніндегі шараларды қолданбау;
26) тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды ұйымдастыру шараларын қабылдамау;
27) елді мекен жерлерінде белгіленбеген орындарда мал жаю;
28) елді мекен аумақтарын санитарлық тазалау және жануарларды санитариялық сою шараларын бұзу;
29) жануарға ветеринариялық паспорт беру ережесін бұзу;
30) жануарлар ауруларының пайда болуын, таралуын болғызбау және оларды жою үшін жануарларға профилактикалық немесе мәжбүрлі түрде вакцина егу, індет ошақтарындағы мал шаруашылығы қора-жайларында және олардың аумақтарында, қолайсыз пункттерде, көлікте дезинфекция, дезинсекция және дератизация жүргізу үшін жануарларды бермеу түрінде жасалған бұзушылық, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

12) не проведения убоя сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации на мясоперерабатывающих предприятиях, убойных пунктах или убойных площадках;
13) не оказания содействия ветеринарным специалистам в выполнении ими служебных обязанностей;
14) не согласования нормативно-технической документации на новые, усовершенствованные ветеринарные препараты, на производство пищевой продукции, кормов и кормовых добавок с уполномоченным органом;
15) отказа от проведения обязательных ветеринарно-санитарных мероприятий и нарушения сроков их проведения;
16) несоблюдения условий и требований карантина и ограничительных мероприятий;
17) несвоевременного или неполного проведения ветеринарно-санитарных мероприятий по ликвидации заразных животных;
18) распространения заразных животных;
19) несоблюдения ветеринарно-санитарных правил при воспроизводстве животных;
20) неисполнения требований нормативных правовых актов об охране территории республики от заноса заразных болезней животных;
21) нарушения ветеринарно-санитарных правил при перевозке (перегоне) животных;
22) несоблюдения требований ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил и ветеринарных нормативов на объектах внутренней торговли, на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также в организациях по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, складских помещениях, карантинных базах, погрузочно-разгрузочных площадках и транспортных средствах;";
23) производства, ввоза (импорта), транспортировки (доставки), реализации и применения (использования) ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок применения без государственной регистрации;
24) не обеспечения строительства и содержания ветеринарно-санитарных объектов в соответствии с ветеринарными нормативами;
25) не принятия мер по организации отлова и уничтожения бродячих собак и кошек;
26) не принятия мер по организации ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
27) выпаса животных в неустановленных местах на землях населенного пункта;
28) нарушения мер по санитарной очистке территории населенного пункта и санитарного убоя животных;
29) нарушения правил выдачи ветеринарного паспорта на животное;
30) не предоставления животных для проведения профилактической или вынужденной вакцинации животных, дезинфекции, дезинсекции и дератизации животноводческих помещений и их территорий в эпизоотических очагах, неблагополучных пунктах, на транспорте для предотвращения возникновения, распространения и ликвидации болезней животных -
влекут штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.

365-бап. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы заңнаманы бұзу
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы заңнаманы:
1) асыл тұқымды құндылық деп айқындамай және асыл тұқымдық куәлікті бермей асыл тұқымдық өнімді (материалды) өткізу;
2) белгіленген тәртіппен аттестаттаудан өтпеген жеке және заңды тұлғалардың малдарды өз төлінен өсіру және тұқымдық құндылығын анықтау бойынша қызметтер көрсету;
3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің асыл тұқымдық есептің деректерін жалған ету;
4) селекция және асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің жаңа технологиялардың, құралдардың, жабдықтардың, материалдар мен биотехнологиялық әдістердің асыл тұқымдық өнімді (материалды) молайту саласында мемлекеттік бақылауды іске асыратын органдардың ұйғарымдарын орындамауы түрінде бұзу, -
жеке тұлғаларға еңбекақының төменгі мөлшерінің үштен беске дейінгі және заңды тұлғаларға - бестен он беске дейінгі сомада айыппұл салуға әкеп соғады.
22-тарау. Қоғамдық қауіпсіздікке және халықтың
денсаулығына қол сұғатын әкімшілік құқық
бұзушылық
366-бап. Өрт қауіпсіздігі ережелерін бұзу немесе орындамау
1. Ұйымдарда, қоғамдық орындарда, қоймалық үй-жайларда, жатақханаларда және тұрғын үйлерде өрт қауіпсіздігі ережелерімен, құрылыс нормаларымен және ғимараттар мен құрылыстарды жобалау, салу кезіндегі ережелермен, мемлекеттік стандарттармен көзделген өртке қарсы талаптарды, сондай-ақ өрт техникасын, өртке қарсы құрал-саймандарды, жабдықтарды, өртті табу мен өшірудің автоматтық құралдарын, өртке қарсы автоматиканы пайдалану мен күтіп-ұстау ережелерін бұзу немесе орындамау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үшке дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауға жауапты адамның оны бұзуы, егер ол адам денсаулығына зиян немесе елеулі залал келтірген өрттің шығуына әкеп соқтырса, қылмыс құрамы болмаған кезде, -
айлық есептік көрсеткіштің елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапқа қатысты қолданыста әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кездегі елу айлық есептік көрсеткіштен асатын сома елеулі мөлшердегі залал деп танылады.

Статья 365. Нарушение законодательства в области племенного животноводства
Нарушение законодательства в области племенного животноводства, в виде:
1) реализации племенной продукции (материала), без определения племенной ценности и без выдачи племенного свидетельства;
2) оказания услуг по воспроизводству и определению племенной ценности животных физическими и юридическими лицами не прошедшими аттестацию в установленном порядке;
3) фальсификации субъектами в области племенного животноводства данных племенного учета;
4) неисполнения субъектами в области племенного животноводства предписаний органов, осуществляющих государственный контроль в области селекции и воспроизводства племенной продукции (материала) новых технологий, инструментов, оборудования, материалов и биотехнологических методов, -
влечет штраф на физических лиц в сумме от трех до пяти и на юридических лиц - от пяти до пятнадцати минимальных размеров заработной платы.
Глава 22. Административные правонарушения, посягающие на
общественную безопасность и здоровье населения
Статья 366. Нарушение или невыполнение правил пожарной безопасности
1. Нарушение или невыполнение в организациях, общественных местах, складских помещениях, в общежитиях и жилых домах противопожарных требований, предусмотренных правилами пожарной безопасности, строительными нормами и правилами при проектировании, строительстве зданий и сооружений, государственными стандартами, а также правил использования и содержания пожарной техники, противопожарного инвентаря, оборудования, автоматических средств обнаружения и тушения пожаров, противопожарной автоматики -
влечет штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение правил пожарной безопасности, совершенное лицом, ответственным за их соблюдением, если оно повлекло возникновение пожара, причинившего вред здоровью человека или значительный ущерб, при отсутствии состава преступления -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание. Применительно к данной статье значительным размером ущерба признается сумма, превышающая пятьдесят месячных расчетных показателей на момент совершения административного правонарушения.

367-бап. Өрт қауіпсіздігі талаптарына жауап бермейтін өнімдерді шығару және өткізу
Техникалық регламенттердің талаптарын қоспағанда, жарылыс және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға жауап бермейтін өнімдерді шығару және өткізу, егер олар денсаулыққа зиян немесе ірі материалдық залал келтірмесе, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы Кодекстің осы бабына қатысты қолданыста әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кездегі жүз айлық есептік көрсеткіштен асатын сома ірі материалдық шығын деп танылады.
368-бап. Су айдындарында қауіпсіздік ережелерін бұзу
1. Су айдындарында қауіпсіздік ережелерінің сақталуына жауапты адамның оларды бұзуы немесе орындамауы, егер бұл адам денсаулығына зиян немесе елеулі залал келтірсе, қылмыс белгілері болмаған кезде, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан алпысқа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
369-бап. Атом энергиясын пайдалану кезінде радиациялық қауіпсіздік талаптарын бұзу
Уәкілетті мемлекеттік органдар белгілеген деңгейден жоғары мөлшерде атмосфераға, сулы ортаға және жер қойнауына радиоактивті заттарды негізсіз немесе әдейі шығарса; сәулеленуге ұшыраған немесе радиоактивтік заттары бар өнімдер мен материалдарды халықтың пайдалануы мен тұтынуы мақсатында осыған уәкілетті мемлекеттік органдардың рұқсатынсыз шаруашылық айналымына тарту; тиісті дайындықтан өтпеген не олардың біліктілігін көрсететін құжаттары жоқ адамдарды, сондай-ақ он сегіз жасқа толмаған немесе медициналық жағынан рұқсат етілмейтін адамдарды атом энергиясын пайдалану объектісіндегі жұмысқа жіберу; радиоактивтік заттар мен иондалған сәулелендіру көздерін есепке алуды және бақылау жасауды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды бұзу, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не атом энергиясын пайдалану саласында қызметтің белгілі бір түріне берілген лицензиядан айыруға әкеп соғады.

Статья 367. Выпуск и реализация продукции, не отвечающей требованиям пожарной безопасности
Выпуск и реализация продукции, не отвечающей требованиям по взрыво- и пожароопасности, за исключением требований технических регламентов, если они не причинили вред здоровью или крупный материальный ущерб, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Примечание. Применительно к данной статье настоящего Кодекса под крупным материальным ущербом признается сумма, превышающая сто месячных расчетных показателей на момент совершения административного правонарушения.
Статья 368. Нарушение правил безопасности граждан на водоемах
Нарушение или невыполнение правил безопасности граждан на водоемах, совершенное лицом, ответственным за их соблюдение, если это повлекло причинение вреда здоровью человека или значительный ущерб при отсутствии признаков преступления, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до шестидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 369. Нарушение требований радиационной безопасности при использовании атомной энергии
Необоснованный или преднамеренный выброс радиоактивных веществ в атмосферу, водную среду и недра в количествах, превышающих уровни, установленные уполномоченными государственными органами; вовлечение в хозяйственный оборот в целях использования и потребления населением продукции и материалов, подвергшихся облучению или содержащих радиоактивные вещества, без разрешения на то уполномоченных государственных органов; допуск к работе на объекте использования атомной энергии лиц, не прошедших соответствующую подготовку либо не имеющих документа, удостоверяющего их квалификацию, а также лиц, не достигших восемнадцати лет или имеющих медицинские противопоказания; нарушение требований по обеспечению учета и контроля радиоактивных веществ и источников ионизирующего излучения, если эти действия не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей либо лишение лицензии на определенный вид деятельности в области использования атомной энергии.

370-бап. Ядролық қаруды таратпау режимінің талаптарын бұзу
Ядролық экспорт пен импорттың белгіленген тәртібін бұзу, ядролық материалдарды, атом энергиясын пайдалану объектілерін физикалық қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды бұзу; ядролық материалдарды есепке алу мен бақылауды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды бұзу, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не атом энергиясын пайдалану саласында қызметтің белгілі бір түріне берілген лицензиядан айыруға әкеп соғады.
371-бап. Техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнаманы бұзу
1. Техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнаманы:
1) техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдерді өткізу;
2) стандарттау жөніндегі мәлімделген нормативтік құжаттың талаптарына сәйкес келмейтін өнімді бөлшек сауда ұйымдарында, рыноктарда сатуға шығару;
3) тауарларды буып-түю және буып-түйілген тауарларды кез келген орама түрінде өткізу кезінде ережелерді сақтамау, егер бұл өнім сапасының төмендеуіне, бұзылуына немесе өнімнің нормативтен артық ысырап болуына әкеп соқса;
4) сәйкестігі міндетті растауға жататын, сәйкестік сертификаты немесе сәйкестік туралы декларациясы жоқ, сондай-ақ оны қолдан жасаған, қолдану мерзімі өткен немесе тоқтатыла тұрған жағдайда өнімді әкелу және (немесе) өткізу;
5) тиісті нормативтік құжаттарсыз өнімді (соның ішінде жөндеуден) шығару, жеткізу (өткізу) немесе пайдалану (жарату), жұмыстар мен қызметтерді орындау;
6) өнімді стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келмейтін конструкторлық, технологиялық және жобалау құжаттамаларын тапсырыс берушіге не өндіріске беру;
7) сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу ережелерін бұзу;
8) сәйкестік сертификатын негізсіз беру немесе қолданылу күшін растау, сол сияқты сәйкестік туралы декларацияны, декларацияны мәлімдеуді негізсіз қабылдау немесе тіркеу;
9) зертханалардың сәйкестікті растау кезінде объектілерді сынаудың шынайы емес нәтижелерін беруі;

Статья 370. Нарушение требований режима нераспространения ядерного оружия
Нарушение требований по обеспечению физической защиты ядерных материалов, объектов использования атомной энергии; нарушение требований по обеспечению учета и контроля ядерных материалов, если эти действия не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от пятидесяти до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей либо лишение лицензии на определенный вид деятельности в области использования атомной энергии.
Статья 371. Нарушение законодательства в области технического регулирования и обеспечения единства измерений
1. Нарушение законодательства в области технического регулирования и обеспечения единства измерений, совершенное в виде:
1) реализации продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов;
2) выпуска на продажу в розничных торговых организациях, рынках продукции, не соответствующей требованиям заявленного нормативного документа по стандартизации;
3) несоблюдения правил при расфасовке и реализации фасованных товаров в упаковках любого вида, если это повлекло снижение качества, порчу или сверхнормативные потери продукции;
4) ввоза и (или) реализации продукции, подлежащей обязательному подтверждению соответствия, без наличия сертификата соответствия или декларации о соответствии, а также в случае их подделки, истечения или приостановления срока действия;
5) выпуска (в том числе из ремонта), поставки (реализации) или использования (эксплуатации) продукции, выполнения работ и услуг без соответствующих нормативных документов;
6) передачи заказчику либо в производство конструкторской, технологической и проектной документации, не соответствующей требованиям нормативных документов по стандартизации продукции;
7) нарушения правил проведения работ по подтверждению соответствия и аккредитации;
8) необоснованной выдачи или подтверждения действия сертификата соответствия, а равно необоснованного принятия или регистрации декларации о соответствии, заявления-декларации;
9) представления лабораториями недостоверных результатов испытаний объектов при подтверждении соответствия;

10) техникалық реттеудің мемлекеттік жүйесінде және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында сәйкестікті міндетті растау саласында аккредиттелмеген жұмыстарды жүзеге асыру;
11) мемлекеттік сынақтан немесе метрологиялық аттестаттаудан өтпеген, сондай-ақ тексерілмеген немесе жөнделмеген өлшем құралдарын және стандарттық үлгілерді айналымға шығару;
12) тиісті рұқсатсыз өлшем құралдарын дайындау, тексеру, калибрлеу және жөндеу, сондай-ақ стандарттық үлгілерді шығару, өлшеуді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттау;
13) мемлекеттік метрологиялық қадағалауға жататын және метрологиялық аттестаттаудан өтпеген өлшемдерді орындау әдістемелерін қолдану;
14) тексеруден немесе өлшем құралдарын калибрлеуден өтпеген және (немесе) өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілмеген өлшем құралдарын пайдалану;
15) өтініштер-декларацияларды тіркеу кезінде өтініш беруші туралы көрінеу шынайы емес мәліметтерді енгізу;
16) сәйкестік, өтініштер-декларациялар, берілген сәйкестік сертификаттары, өтініш-декларацияларын тіркеген өтініш берушілердің сәйкестікті растау бойынша жұмыстарды жүргізуден жалтаруы туралы, сертификаттаудан бас тарту туралы тіркелген декларациялардың электрондық деректерді есепке алуды жүргізбеу не белгіленген тәртібін бұзып жүргізу, сол сияқты көрсетілген деректерді ұсынбау түрінде жасалған бұзушылық, -
аккредиттеу аттестатын, сарапшы-аудитор аттестатын тоқтата отырып, жеке тұлғаларды - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
аккредиттеу аттестатынан, сарапшы-аудитор аттестатынан айыра отырып не онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз қырыққа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

10) осуществления работ в сфере обязательного подтверждения соответствия в государственной системе технического регулирования и в области обеспечения единства измерений без аккредитации;
11) выпуска в обращение средств измерений и стандартных образцов, не прошедших испытаний или метрологической аттестации, а также неповеренных или неисправных;
12) изготовления, поверки, калибровки и ремонта средств измерений, а также производства стандартных образцов, метрологической аттестации методик выполнения измерений без соответствующего разрешения;
13) применения методик выполнения измерений, подлежащих государственному метрологическому контролю и не прошедших метрологическую аттестацию;
14) использования средств измерений, не прошедших поверку или калибровку средств измерений и (или) не включенных в реестр государственной системы обеспечения единства измерений;
15) внесения заведомо недостоверных сведений о заявителе при регистрации заявлений-деклараций;
16) неведения либо ведения с нарушением установленного порядка электронного учета данных зарегистрированных декларациях о соответствии, заявлениях-декларациях, выданных сертификатах соответствия, об уклонении заявителей, зарегистрировавших заявления-декларации, от проведения работ по подтверждению соответствия, об отказах в сертификации, а равно непредоставления указанных данных, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятнадцати до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением аттестата аккредитации, аттестата эксперта-аудитора либо без такового.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста сорока месячных расчетных показателей с лишением аттестата аккредитации, аттестата эксперта-аудитора либо без такового.

3. Өтініш берушінің тауардың шыққан жері туралы сараптама жүргізу үшін қажет шынайы емес және/немесе бұрмаланған құжаттарды беруі, -
- айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Сарапшы-аудитордың тауардың шыққан жері туралы сертификатты ресімдеу үшін тауар шығарылған елді айқындау бойынша шынайы емес сараптама актісін беруі, -
- сарапшы-аудитордың тауар шығарылған елді айқындау бойынша аттестатын тоқтата отырып не онсыз айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Тауардың шыққан жері туралы шынайы емес сертификат беру және куәландыру, -
- айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың екінші, үшінші және төртінші бөлігінде көзделген әрекеттерді (әрекетсіздікті) әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасау, -
- өтініш берушіге айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, тауар шығарылған елді айқындау бойынша сарапшы-аудиторға тауар шығарылған елді айқындау бойынша сарапшы-аудитордың аттестатынан айыра отырып не онсыз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Сарапшы-аудитордың тауар шығарылған елді анықтау бойынша сараптама актісін жасауы және сарапшы ұйымның тауар туралы мәліметтер бұрмаланып көрсетілген тауардың шығарылғаны туралы сараптама актіні беруі, -
тауардың шығу тегін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға, тауардың шығарылған елін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитордың аттестатын алты ай мерзімге тоқтата отырып, не онсыз айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, сараптама ұйымдарына - қызметін тоқтата отырып не онсыз жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салынады.
8. Техникалық реттеу және өлшем бірліктерін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган бекітетін тізім бойынша тиісінше ресімделген тауардың шығу тегі туралы сараптама актісі және тауардың шығу тегін растайтын құжаттар ұсынылған жағдайда тауардың шығу тегі туралы сертификат беруден бас тарту, -
аумақтық сауда-өнеркәсіп палатасына айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Аумақтық сауда-өнеркәсіп палатасының тауар туралы мәліметтер бұрмаланған және (немесе) дұрыс көрсетілмеген тауардың шығарылуы туралы сертификат беруі, -
аумақтық сауда-өнеркәсіп палатасына айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салынады.

3. Предоставление заявителем недостоверных и/или сфальсифицированных документов, необходимых для проведения экспертизы о происхождении товара, -
- влечет штраф в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Выдача экспертом-аудитором по определению страны происхождения товара недостоверного акта экспертизы, для оформления сертификата о происхождении товара, -
- влечет штраф в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением аттестата эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, либо без такового.
5. Выдача и удостоверение недостоверного сертификата о происхождении товара, -
- влечет штраф в размере тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Совершение действий (бездействие), предусмотренных частями второй, третьей и четвертой настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
- влечет штраф на заявителя, в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей, эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением аттестата эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара либо без такового.
7. Составление экспертом-аудитором по определению страны происхождения товара и выдача экспертной организацией акта экспертизы о происхождении товара, в котором данные о товаре фальсифицированы и (или) недостоверны, -
влекут штраф на экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей с приостановлением квалификационного аттестата эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара на срок шесть месяцев либо без такового, на экспертные организации - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности либо без таковой.
8. Отказ в выдаче сертификата о происхождении товара в случае представления надлежаще оформленного акта экспертизы о происхождении товара и документов, подтверждающих происхождение товара, по перечню, утверждаемому уполномоченным органом в области технического регулирования и обеспечения единства измерений, -
влечет штраф на территориальные торгово-промышленные палаты в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
9. Выдача территориальной торгово-промышленной палатой сертификата о происхождении товара, в котором данные о товаре фальсифицированы и (или) недостоверны, -
влечет штраф на территориальную торгово-промышленную палату в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.

10. Аумақтық сауда-өнеркәсіп палатасының тауардың шыққан тегі туралы сертификатты немесе оны беруден бас тарту туралы жазбаша уәжді шешімді беру мерзімін бұзуы, -
аумақтық сауда-өнеркәсіп палатасына айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салынады.
11. Тауардың шыққан тегі туралы сертификат алу үшін техникалық реттеу және өлшем бірліктерін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган бекітетін тізім бойынша тауардың шығу тегін растайтын бұрмаланған және (немесе) дұрыс көрсетілмеген құжаттар ұсынуы, -
дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
12. Осы баптың бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді әкімшілік жаза қолданғаннан кейін жыл ішінде қайталап жасау, -
тауардың шығу тегін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға, тауардың шығарылған елін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитордың біліктілік аттестатынан айыра отырып не онсыз айлық есептік көрсеткіштің отыздан қырыққа дейінгі, аумақтық сауда-өнеркәсіп палаталарына - елуден жүзге дейінгі, сараптама ұйымдарына - қызметін тоқтата отырып, елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салынады
372-бап. Өнімнің жекелеген түрлерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы заңнаманы бұзу
Субъектінің тамақ өнімдерінің, химиялық өнімдердің, машиналар мен жабдықтардың, ойыншықтардың қауіпсіздігі туралы заңнамалық актілерде және техникалық регламенттерде белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмейтіндігі анықталған кезден бастап өнімдердің өмірлік циклі процестерін жүзеге асыруын тоқтатпауы, сол сияқты мемлекеттік органдардың қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі нұсқауларын орындамауы, -
қызметі тоқтатыла отырып, өнім тәркілене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден алпысқа дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен тоқсанға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мыңнан бір мың екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапқа қатысты тамақ өнімдерінің, химиялық өнімдердің, машиналар мен жабдықтардың, ойыншықтардың қауіпсіздігі туралы заңнамалық актілерге сәйкес өнімдердің қауіпсіздігіне жауапты тұлғалар субъектілер деп танылады.

10. Нарушение территориальной торгово-промышленной палатой срока выдачи сертификата о происхождении товара или письменного мотивированного решения об отказе в его выдаче -
влечет штраф на территориальную торгово-промышленную палату в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
11. Представление фальсифицированных и (или) недостоверных документов, подтверждающих происхождение товара, по перечню, утверждаемому уполномоченным органом в области технического регулирования и обеспечения единства измерений, для получения сертификата о происхождении товара -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
12. Совершение действий, предусмотренных частями первой, второй, третьей и четвертой настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания -
влечет штраф на экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара в размере от тридцати до сорока месячных расчетных показателей с лишением квалификационного аттестата эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара либо без такового, территориальные торгово-промышленные палаты - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей, на экспертные организации - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности.
Статья 372. Нарушение законодательства в области обеспечения безопасности отдельных видов продукции
Непрекращение субъектом осуществления процессов жизненного цикла продукции с момента обнаружения несоответствия требованиям безопасности, установленным законодательными актами о безопасности пищевой продукции, химической продукции, машин и оборудования, игрушек, а равно неисполнение предписаний государственных органов по вопросам обеспечения безопасности -
влекут штраф на физических лиц в размере от сорока до пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до девяносто, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тысячи до тысячи двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности или без таковой с конфискацией продукции.
Примечание.
Применительно к данной статье под субъектами признаются лица, ответственные за безопасность продукции в соответствии с законодательными актами о безопасности пищевой продукции, химической продукции, машин и оборудования, игрушек.

373-бап. Жабайы өскен сораны жоюға шара қолданбау
Ауыл шаруашылығы дақылдары егістіктерінде, бақшаларда, жүзімдіктерде, питомниктер мен саябақтарда, егін алқабының, суландыру және ирригациялық-мелиоративтік желілердің жиегінде, тас және темір жолдардың оқшау белдеулерінде, ұйымдардың аумақтарында, қалалар, поселкелер мен басқа да елді мекендер тұрғындарының жер учаскелерінде, сондай-ақ мемлекеттік орман және су қорлары, мемлекеттік қор және ұйғарымнан кейін ұйымдарға бекітіліп берілген жерлерінде жабайы өскен сораны жоюға шара қолданбау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
374-бап. Есірткіні, психотроптық заттарды және прекурсорларды өткізудің және тұтынудың жолын кесуге шаралар қолданбау
1. Лауазымды адамының және (немесе) ойын-сауық ұйымы иесінің есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды өткізудің және (немесе) медициналық емес тұрғыдан тұтынудың жолын кесуге шаралар қолданбауы -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден сегіз жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
заңды тұлға қызметіне тыйым салына отырып, лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мыңнан бір мың бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы Кодексте аталған ойын-сауық мекемелеріне көңіл көтеру-демалу, театр-ойын-сауығы, спорт, мәдени-демалу мақсаттарында қызмет көрсететін ойын мекемелері, түнгі клубтар, кафе-барлар, мейрамханалар, интернет-кафелер, компьютер, бильярд, боулинг-клубтары мен кинотеатрлар, театр-ойын-сауық мақсаттарындағы объектілер және өзге де үйлер, мекен-жайлар, ғимараттар жатады.

Статья 373. Непринятие мер к уничтожению дикорастущей конопли
Непринятие мер к уничтожению дикорастущей конопли на посевах сельскохозяйственных культур, в садах, виноградниках, питомниках и парках, на обочинах полей, оросительной и ирригационно-мелиоративных сетей, на полосах отчуждения шоссейных и железных дорог, на территории организаций, на земельных участках жителей городов, поселков и других населенных пунктов, а также на землях государственного лесного и водного фондов, государственного запаса и закрепленных за организациями после предписания - влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от сорока до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 374. Непринятие мер к пресечению сбыта и (или)немедицинского потребления наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
1. Непринятие должностным лицом и (или) владельцем развлекательного заведения, а также организации образования мер к пресечению сбыта и (или) немедицинского потребления наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров -
влечет штраф на должностных лиц в размере от сорока до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до восьмисот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере от восьмидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста двухсот, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тысячи до тысячи пятисот месячных расчетных показателей с запрещением деятельности юридического лица.
Примечание. К развлекательным заведениям, указанным в настоящем Кодексе, относятся игорные заведения, ночные клубы, кафе-бары, рестораны, интернет-кафе, компьютерные, бильярдные, боулинг-клубы и кинотеатры, объекты театрально-зрелищного назначения и иные здания, помещения, сооружения, в которых оказываются услуги развлекательно-досугового, театрально-зрелищного, спортивного, культурно-досугового назначения.

375-бап. Өткізу мақсатынсыз есірткі құралдарымен, психотроптық заттармен және прекурсорлармен заңсыз айналысу
1. Қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды өткізу мақсатынсыз заңсыз түрде дайындау, қайта өңдеу, иемдену, сақтау, тасымалдау немесе салып жіберу, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде не он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. 16 жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар жасаған осы баптың бірінші бөлігінде көзделген іс-әрекеттер, -
ата-аналарына немесе оларды алмастыратын адамдарға айлық есептік көрсеткіштің үшке дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің жетіден он беске дейінгі мөлшерінде не он бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден сексенге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. 16 жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар жасаған осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
ата-аналарына немесе оларды алмастыратын адамдарға бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Өткізуді мақсат етпей өзі дайындаған, қайта өңдеген, иемденіп алған, сақтаған, тасымалдаған немесе салып жіберген есірткі құралдарын, психотроптық заттарды немесе прекурсорларды өз еркімен тапсырған адам жауаптылықтан босатылады.
376-бап. Есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды насихаттау және заңсыз жарнамалау

Статья 375. Незаконное обращение с наркотическими средствами, психотропными веществами и прекурсорами без цели их сбыта
1. Незаконное изготовление, переработка, приобретение, хранение, перевозка или пересылка без цели сбыта наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до десяти суток, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные несовершеннолетними в возрасте до 16 лет, -
влекут штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере до трех месячных расчетных показателей.
3. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от семи до пятнадцати месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до пятнадцати суток, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятнадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до восьмидесяти месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные несовершеннолетними в возрасте до 16 лет, повторно в течение года после наложения административного взыскания -
влекут штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере пяти месячных расчетных показателей.
Примечание. Лицо, добровольно сдавшее имевшееся у него наркотическое средство, психотропное вещество или прекурсор, которое оно изготовило, переработало, приобрело, хранило, перевезло или переслало без цели сбыта, освобождается от ответственности.
Статья 376. Пропаганда и незаконная реклама наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров

1. Есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды насихаттау, сол сияқты оларды заңсыз жарнамалау, -
лауазымды адамдарға, - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізіміне енген есірткі құралдарын және психотроптық заттарды мамандандырылмаған баспа басылымдарында жарнамалау, сол сияқты құрамында есірткі құралдары және психотроптық заттар бар дәрілік препараттар үлгілерін жарнамалау мақсатында тарату, -
тиісті қызмет түріне берілген лицензиядан айыра отырып, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден үш жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден жеті жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертулер.
1. Осы бапта есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды насихаттау деп жеке және заңды тұлғалардың есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды әзірлеу, дайындау тәсілдері, әдістері туралы және оларды пайдалану, сатып алу орындары туралы мәліметтерді таратуға, сондай-ақ кітап өнімдерінің, бұқаралық ақпарат құралдары өнімдерінің өндірісіне және оны таратуға, аталған мәліметтерді компьютер желілерінде таратуға немесе осы мақсатта да өзге де іс-әрекеттер жасауға бағытталған қызметін түсінген жөн.
2. Осы бапта есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды заңсыз жарнамалау деп жеке және заңды тұлғалардың адамның қабылдауы мен түйсігіне ол сезіне алмайтындай әсер ететін, оның есірткі құралдарына, психотроптық заттар мен прекурсорларға қызығушылығын қалыптастыратын немесе қолдайтын кез келген ақпаратты кез келген құралдар көмегімен кез келген нысанда тарату және орналастыру жөніндегі қызметін түсінген жөн.
377-бап. Заңсыз медициналық және (немесе) фармацевтикалық қызмет

1. Пропаганда наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а равно их незаконная реклама -
влекут штраф на должностных лиц, в размере от двадцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от ста до двухсот, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от двухсот до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.
2. Реклама наркотических средств и психотропных веществ, внесенных в список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, в неспециализированных печатных изданиях, а равно распространение в целях рекламы образцов лекарственных препаратов, содержащих наркотические средства и психотропные вещества, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.
Примечания.
1. Под пропагандой наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в настоящей статье следует понимать деятельность физических и юридических лиц, направленную на распространение сведений о способах, методах разработки, изготовления и использования, местах приобретения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также производство и распространение книжной продукции, продукции средств массовой информации, распространение в компьютерных сетях указанных сведений или совершение иных действий в этих целях.
2. Под незаконной рекламой наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в настоящей статье следует понимать деятельность физических и юридических лиц по распространению и размещению в любой форме, с помощью любых средств любой информации, которая оказывает неосознаваемое воздействие на восприятие и инстинкты человека, формирует или поддерживает его интерес к наркотическим средствам, психотропным веществам и прекурсорам.
Статья 377. Незаконная медицинская и (или)фармацевтическая деятельность

1. Қызметтің осы түріне сертификаты және (немесе) лицензиясы жоқ тұлғаның заңсыз медициналық және (немесе) фармацевтикалық қызметпен айналысуы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бірден беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - бестен он беске дейінгі мөлшерінде, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тегін медициналық көмектің кепілді көлемін көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында оны ақылы негізде көрсету, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасау, -
жеке тұлғаларға - маман сертификатынан айыра отырып, айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - алпыстан жетпіске дейінгі мөлшерінде, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кірістері тәркілене отырып, айлық есептік көрсеткіштің алты жүзден жеті жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Заңда белгіленген тәртіппен берілген тиісті құжаттарсыз халық медицинасымен (емшілікпен) айналысу, жаппай емдеу сеанстарын, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалана отырып өткізу, -
тиісті емші дипломынан немесе арнайы рұқсаттан айыра отырып, бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Заңнамада көзделген жағдайларды қоспағанда, дәрілік заттар тағайындауға уәкілетті медицина қызметкерлерінің сыйақы алу мақсатымен дәрілік заттар жарнамасына қатысуы, медицина қызметкерлерінің дәрілік заттарды жұмыс орнында сатуы, сондай-ақ белгілі бір дәріхана ұйымдарына немесе өзге де ұйымдарға жіберу және олармен ынтымақтастықтың басқа да нысандары, -
жеке тұлғаларға - маман сертификатынан айыра отырып, айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Занятие незаконной медицинской и (или) фармацевтической деятельностью лицом, не имеющим лицензии на данный вид деятельности, -
влечет штраф на физических лиц в размере от одного до пяти, на должностных лиц - в размере от пяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.
2. Оказание на платной основе гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в организациях здравоохранения, ее оказывающих или направление граждан в другие организации для получения на платной основе медицинских услуг, входящих в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимаетльства, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Повторное в течение года после наложения административного взыскания совершение деяний, предусмотренных частями первой и второй настоящей статьи, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати с лишением сертификата специалиста, на должностных лиц - в размере от шестидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от шестисот до семисот месячных расчетных показателей с конфискацией доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.
4. Занятие народной медициной (целительством) без соответствующих документов, выданных в установленном законом порядке, проведение сеансов целительства, в том числе с использованием средств массовой информации, -
влекут штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением соответствующего диплома целителя или специального разрешения.
5. Участие медицинских работников, уполномоченных назначать лекарственные средства, в рекламе лекарственных средств, реализация лекарственных средств медицинскими работниками на рабочем месте, за исключением случаев, предусмотренных законодательством, а также направление в определенные аптечные или иные виды организаций и другие формы сотрудничества с ними в целях получения вознаграждения -
влекут штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до ста с лишением сертификата специалиста, на должностных лиц - в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей.

378-бап. Фармацевтикалық қызмет ережелерін бұзу
1. Дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы тіркеу және қайта тіркеу, өндіру және сапасын бақылау, сынау (зерттеу), сатып алу, тасымалдау, сақтау, таңбалау, өткізу, олармен қамтамасыз ету, қолдану, жою, жарнамалау ережелерін бұзу, егер бұл адамның денсаулығына зиян келтіруге әкеп соқпаса, -
фармацевтикалық қызметін тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға жиырмадан отызға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қолдануға рұқсат етілмеген дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіру, сатып алу, тасымалдау, сақтау, өткізу, жарнамалау, егер бұлар адамның денсаулығына зиян келтіруге әкеп соқпаса, -
қызметін тоқтата тұрып, әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болып табылатын дәрілік және оларға теңестірілген заттар, емдеу-профилактикалық тағам өнімдері мен азықтық қоспалар, сондай-ақ косметикалық заттар және әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кірістері тәркілене отырып, жеке тұлғаларға қырықтан елуге дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сексеннен жүзге дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден төрт жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, адамның денсаулығына зиян келтіруге әкеп соққан іс-әрекеттер, егер оларда қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болып табылатын дәрілік және оларға теңестірілген заттар, емдеу-профилактикалық тағам өнімдері мен азықтық қоспалар, сондай-ақ косметикалық заттар және әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кірістері тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүзден үш жүзге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жеті жүзден мыңға дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға, сондай-ақ олардың қызметіне тыйым салуға әкеп соғады.

Статья 378. Нарушение правил фармацевтической деятельности
1. Нарушение правил регистрации и перерегистрации, производства и контроля качества, испытания (исследования), закупки, транспортировки, хранения, маркировки, реализации, применения, обеспечения, учета, изготовления и уничтожения, рекламы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, если оно не повлекло причинения вреда здоровью человека, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением фармацевтической деятельности.
2. Производство, закупка, транспортировка, хранение, реализация, применение, реклама незарегистрированных, фальсифицированных, не разрешенных к применению лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также обеспечение ими, если они не повлекли причинения вреда здоровью человека, -
влекут штраф на физических лиц в размере от сорока до пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности с конфискацией лекарственных и приравненных к ним средств, продуктов лечебно-профилактического питания и пищевых добавок, а также косметических средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения и доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, повлекшие причинение вреда здоровью человека, если они не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до семидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семисот до тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности с конфискацией лекарственных и приравненных к ним средств, продуктов лечебно-профилактического питания и пищевых добавок, а также косметических средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения и доходов, полученных вследствие совершенного административного правонарушения, а также запрещения их деятельности.

379-бап. Медицина қызметкерінің рецепттер жазу және дәрілік заттарды өткізу ережелерін бұзуы
1. Медицина қызметкерінің рецепттер жазу және дәрілік заттарды өткізу ережелерін бұзуы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған нақ сол әрекет, -
жеке тұлғаларға - маман сертификатынан айыра отырып, айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
380-бап. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнаманы, сондай-ақ гигиеналық нормативтерді бұзу
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнаманың, сондай-ақ гигиеналық нормативтердің:
1) өндірістік, қоғамдық, тұрғын үй және басқа да үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жабдықтарды, көлік құралдарын күтіп-ұстау мен пайдалану;
2) құрылыс салуға жер учаскесін таңдау;
3) объектілерді күтіп-ұстау, пайдалану, жобалау, салу, қайта жаңғырту, жөндеу және пайдалануға беру;
4) өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімдер;
5) шаруашылық-тұрмыстық және гигиеналық мақсаттағы тауарлар мен оларды өндіру технологиялары;
6) тамақ өнімдері, оларды өндіру, буып-түю, тасымалдау, сақтау, сату, кәдеге жарату және жою жөніндегі шарттар;
7) Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін өнімдер;
8) халықтың арнайы, емдік-алдын алу, балалар, диеталық және қоғамдық тамақтануын ұйымдастыру;
9) химиялық заттарды, биологиялық және дәрі-дәрмек заттары мен материалдарын қолдану;
10) су көздері (шаруашылық-ауыз су мақсатында су жинау орындары) шаруашылық-ауыз суымен жабдықтау және мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындары мен су объектілерінің қауіпсіздігі;
11) қалалық және селолық елді мекендердегі, өнеркәсіп ұйымдары аумақтарындағы атмосфералық ауа, өндірістік, тұрғын үйдің және басқа да үй-жайлардың ауасы, микроклиматы;
12) топырақ пен олардың қауіпсіздігі, қалалық және селолық елді мекендердің, өнеркәсіп, құрылыс алаңдарының аумақтарын күтіп-ұстау;
13) өндіріс пен тұтыну қалдықтарын жинау, пайдалану, қолдану, зарарсыздандыру, тасымалдау, сақтау және көму;
14) еңбек, тұрмыстық қызмет көрсету, медициналық қамтамасыз ету арнайы және емдеу-профилактикалық тамақтану жағдайлары;

Статья 379. Нарушение медицинским работником правил выписывания рецептов и реализации лекарственных средств
1. Нарушение медицинским работником правил выписывания рецептов и реализации лекарственных средств -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
2. Те же деяния, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей с лишением сертификата специалиста, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 380. Нарушение требований законодательства в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, а также гигиенических нормативов
Нарушение требований законодательства в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, а также гигиенических нормативов по:
1) содержанию и эксплуатации производственных, общественных, жилых и других помещений, зданий, сооружений, оборудования, транспортных средств;
2) выбору земельного участка под строительство;
3) содержанию, эксплуатации, проектированию, строительству, реконструкции, ремонту и вводу в эксплуатацию объектов;
4) продукции производственно-технического назначения;
5) товарам хозяйственно-бытового а гигиенического назначения и технологиям их производства;
6) пищевой продукции и пищевым продуктам, условиям их производства, расфасовки, транспортировки, хранения, реализации, утилизации и уничтожения;
7) продукции, ввозимой на территорию Республики Казахстан;
8) организации специального, лечебно-профилактического, детского, диетического и общественного питания населения;
9) применению химических веществ, ядов, биологических и лекарственных средств и материалов;
10) водоисточнику (местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей), хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов;
11) атмосферному воздуху в городских и сельских населенных пунктах, на территориях промышленных организаций, воздуху, микроклимату производственных, жилых и других помещений;
12) почвам и их безопасности, содержанию территорий городских и сельских населенных пунктов, промышленных, строительных площадок;
13) сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления;
14) условиям труда, бытового обслуживания, медицинского обеспечения, специального и лечебно-профилактического питания;

15) биологиялық заттармен, биологиялық және микробиологиялық организмдермен және олардың токсиндерімен жұмыс істеу жағдайлары;
16) адамға әсер етудің физикалық факторларының көздерімен жұмыс істеу жағдайлары;
17) халықтың түрлі топтарын тәрбиелеу, оқыту, тұру және өндірістік практика жағдайлары;
18) халықты гигиеналық тәрбиелеу және оқыту;
19) радиациялық, химиялық, микробиологиялық, токсикологиялық, паразитологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
20) жұмыстар мен қызметтерді ұйымдастыруға, шикізаттың жаңа түрлеріне, технологиялық жабдықтар мен процестерге, құрал-саймандарға, азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімдеріне, құрылыс материалдарына, ион сәулелерінің көздеріне, ыдысқа, химиялық, биологиялық және дәрі-дәрмек заттарына, орайтын және полимерлік материалдарға, парфюмерлік-косметикалық, полиграфиялық өнім мен кеңінен тұтынылатын басқа да тауарларға әзірленетін нормативтік-техникалық құжаттама (стандарттар, техникалық шарттар, рецептілер);
21) дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық құралдарды, жабдықтарды, материалдарды әзірлеуді, сынауды, дайындауды, өндіруді, сақтауды, тасымалдауды, сатуды, қолдануды, дезинфекция қызметі объектілерін ұстау мен пайдалануды қамтитын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ұйымдастыру және жүзеге асыру, сондай-ақ жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау;
22) медициналық мақсаттағы бұйымдарды стерилизациялау мен дезинфекциялауды жүргізу шарттары;
23) дәрілік заттардың өнеркәсіптік өндірісінің жағдайлары;
24) тамақ өнімдерін йод, темір мен микроэлементтер қосылыстарымен байытатын тұзды йодтау;
25) ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық заттарды қолдану мен пайдалануға және олардың жол берілетін шекті шоғырлануы;
26) оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағын санитарлық қорғауды жүзеге асыру жөніндегі санитарлық-індетке қарсы (профилактикалық) іс-шараларды, шектеу іс-шараларын енгізу, оның ішінде жұқпалы және паразитарлық аурулармен науқастарға қатысты карантиндік іс-шараларды енгізу, медициналық қарауды жүргізу, халықты профилактикалық егу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге;
27) шикізатты сақтау және қайта өңдеу;
28) объектілерді кәріздеу, жарықтандыру, вентиляциялау және сумен қамтамасыз ету;
29) жолаушыларды тасымалдау шарттары;
30) объектілерді жою, консервациялау, бейінін қайта өзгерту;
31) осы Кодекстің 180, 371-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, өндірістік бақылауды жүзеге асыру бойынша және абайсыздықтан жаппай ауруға немесе адамдардың улануына, немесе адам өліміне әкеп соқтырмаған талаптарын бұзу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға, не қызметін тоқтатуға әкеп соғады.

15) условиям работы с биологическими и химическими веществами, ядами, биологическими и микробиологическими организмами и их токсинами;
16) условиям работы с источниками физических факторов, оказывающих воздействие на человека;
17) условиям воспитания, обучения, проживания и производственной практики различных групп населения;
18) гигиеническому воспитанию и обучению населения;
19) обеспечению радиационной, химической, микробиологической, токсикологической, паразитологической безопасности;
20) нормативно-технической документации (стандарты, технические условия, рецепты), разрабатываемой на организацию работ и услуг, новые виды сырья, технологическое оборудование и процессы, инструментарий, продовольственное сырье и пищевые продукты, строительные материалы, источники ионизирующего излучения, тару, химические, биологические и лекарственные вещества, упаковочные и полимерные материалы, парфюмерно-косметическую, полиграфическую продукцию и другие товары широкого потребления;
21) организации и осуществлению работ и услуг, включающих разработку, испытание, изготовление, производство, хранение, транспортировку, реализацию, применение средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации (дезсредства), оборудования, материалов, содержанию и эксплуатации объектов дезинфекционной деятельности, а также контроль эффективности и безопасности работ и услуг;
22) условиям проведения стерилизации и дезинфекции изделий медицинского назначения;
23) условиям промышленного производства лекарственных средств;
24) йодированию соли и других, обогащенных соединениями йода, пищевых продуктов;
25) применению и использованию потенциально опасных химических и биологических веществ и определению их предельно-допустимых концентраций;
26) организации и проведению санитарно-противоэпидемических (профилактические) мероприятия, в том числе мероприятий по осуществлению санитарной охраны территории Республики Казахстан, введению ограничительных мероприятий, в том числе карантина, в отношении больных инфекционными и паразитарными заболеваниями, по проведению медицинских осмотров, профилактических прививок населения;
27) хранению и переработке сырья;
28) канализованию, освещению, вентиляции и водоснабжению объектов; условиям перевозки и хранения грузов, ядовитых веществ;
29) условиям перевозки пассажиров;
30) ликвидации, консервации, перепрофилированию объектов;
31) осуществлению производственного контроля, за исключением случаев, предусмотренных статьями 180, 371 настоящего Кодекса и не повлекшее по неосторожности массового заболевания или отравления людей, или смерти человека, -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей, либо приостановление деятельности.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз отыздан екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға, не қызметіне тыйым салуға әкеп соғады.
381-бап. Медициналық қызмет көрсетуді дәйексіз жарнамалау
Мұндай қызмет түріне лицензиясы және оны жарнамалауға медициналық қызмет көрсетулер саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік орган берген рұқсаты жоқ жарнама берушінің медициналық қызметтер көрсету жарнамасын, сондай-ақ профилактиканың, диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың жаңа әдістері мен құралдарының жарнамасын таратуы, егер бұл іс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға - онға дейінгі айлық есептік көрсеткіштің, лауазымды адамдарға - оннан жиырма беске дейінгі, заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
382-бап. Қорғаныш тапшылығы вирусы инфекциясын жұқтырғандармен, ЖҚТБ-мен, соз ауруларымен, туберкулезбен ауыратындармен қатынаста болып жүрген, сондай-ақ дәрігердің тағайындауынсыз есірткі құралдарын немесе психотроптық заттарды пайдаланушы адамдардың медициналық тексеруден және емделуден жалтаруы
1. Денсаулық сақтау мекемесінің жазбаша түрде жасаған ескертуінен кейін де қорғаныш тапшылығы вирусы инфекциясын жұқтырғандармен, ЖҚТБ-мен, соз ауруларымен, туберкулезбен ауыратындармен қатынаста болуды жалғастырып жүрген адамдардың медициналық тексеруден және емделуден жалтаруы, -
айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Маскүнемдікпен, нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауырады деп танылған не дәрігердің тағайындауынсыз есірткі құралдарын немесе психотроптық заттарды пайдаланып жүргені туралы жеткілікті деректер бар адамдардың медициналық тексеруден және емделуден жалтаруы, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
383-бап. Айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулармен ауыратын адамдардың емделуден жалтаруы
1. Айналасындағыларға қауіп төндіретін, тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін аурулармен ауыратын адамдардың, сондай-ақ денсаулық сақтау мекемесінің жазбаша жасаған ескертуінен кейін де олармен қатынаста болып жүрген және профилактикалық емдеуді қажет ететін адамдардың дәрі-дәрмек құралдарын қабылдаудан бас тартуы және емделуден өзге де жалтаруы, -
айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия (бездействия), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от сорока до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста тридцати до двухсот месячных расчетных показателей либо запрещение деятельности.
Статья 381. Недостоверная реклама в области здравоохранения
Распространение рекламодателем рекламы медицинских услуг, методов и средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации, не имеющим лицензии на такой вид деятельности и разрешения на его рекламу, а также рекламы биологически активных добавок к пище, без их государственной регистрации и разрешения на рекламу, если это действие не имеет признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати пяти, на юридических лиц - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 382. Уклонение от медицинского обследования и лечения лиц, находящихся в контакте с ВИЧ-инфицированными, больными СПИДом, венерическими болезнями, туберкулезом, а также лиц, потребляющих наркотические средства или психотропные вещества без назначения врача
1. Уклонение от медицинского обследования и лечения лиц, находящихся в контакте с ВИЧ-инфицированными, больными СПИДом, венерическими болезнями, туберкулезом, продолжающееся после письменного предупреждения, сделанного учреждением здравоохранения, -
влечет штраф в размере от трех до пяти месячных расчетных показателей.
2. Уклонение от медицинского обследования и лечения лиц, признанных больными алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией либо в отношении которых имеются достаточные данные о том, что они без назначения врача употребляют наркотические средства или психотропные вещества, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 383. Уклонение от лечения лиц с заболеваниями, представляющими опасность для окружающих
1. Отказ от приема лекарственных средств и иное уклонение от лечения лиц с заболеваниями, представляющими опасность для окружающих, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан, а также лиц, находившихся в контакте с ними и нуждающихся в профилактическом лечении, продолжающиеся после письменного предупреждения, сделанного учреждением здравоохранения, -
влекут штраф в размере до пяти месячных расчетных показателей.

2. Ата-аналардың немесе оларды алмастыратын адамдардың, айналасындағыларға қауіп төндіретін, тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін аурулармен ауыратын кәмелетке толмаған балаларын емдетуден жалтаруы, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
384-бап. Айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулармен ауыратын адамдардың жұқтыру көзін және өздерімен қатынаста болған адамдарды жасыруы
Айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулармен ауыратын адамдардың жұқтыру көзін және осы ауруларды басқа адамдарға жұқтыру қаупін туғызатын өздерімен қатынаста болған адамдарды жасыруы, -
айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
385-бап. Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық қызметпен айналысуға рұқсат беру құжаттарын алу кезінде көрінеу жалған мәліметтер мен ақпараттар ұсынуы
1. Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық қызметпен айналысуға рұқсат беру құжаттарын алу кезінде көрінеу жалған мәліметтер мен ақпараттар, оның ішінде құжаттарды бұрмалау жолымен табыс етуі, егер бұл іс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, лауазымды тұлғаларға оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған нақ сол әрекет, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
22-тарау. Қоғамдық тәртіпке және имандылыққа қол сұғатын
әкімшілік құқық бұзушылық
386-бап. Ұсақ бұзақылық
1. Ұсақ бұзақылық, яғни қоғамдық орындарда былапыт сөйлеу, жеке тұлғаларды қорлап тиісу, тұрғын жайларды, ортақ пайдалану орындарын қорлау және қоғамдық тәртіпті және жеке тұлғалардың тыныштығын бұзатын, төңірегіндегілерді сыйламаушылықты білдіретін басқа да осындай іс-әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не бес тәулікке дейін мерзімге әкімшілік қамауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не бестен он тәулікке дейін мерзімге әкімшілік қамауға әкеп соғады.
387-бап. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын адамның заңды талабына бағынбау

2. Уклонение родителей или лиц, их заменяющих, от лечения несовершеннолетних детей с заболеваниями, представляющими опасность для окружающих, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 384. Сокрытие лицами с заболеваниями, представляющими опасность для окружающих, источника заражения и лиц, находившихся с ними в контакте
Сокрытие лицами с заболеваниями, представляющими опасность для окружающих, источника заражения и лиц, находившихся с ними в контакте, создающее опасность заражения этими болезнями других лиц, -
влечет штраф в размере до пяти месячных расчетных показателей.
Статья 385. Предоставление субъектами здравоохранения заведомо ложных сведений и информации при получении разрешительных документов на занятие медицинской деятельностью
1. Предоставление субъектами здравоохранения заведомо ложных сведений и информации при получении разрешительных документов на занятие медицинской деятельностью, в том числе путем фальсификации документов, если данное действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. То же деяние, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Глава 23. Административные правонарушения, посягающие на
общественный порядок и нравственность
Статья 386. Мелкое хулиганство
1. Мелкое хулиганство, то есть нецензурная брань в общественных местах, оскорбительное приставание к физическим лицам, осквернение жилых помещений, мест общего пользования и другие подобные действия, выражающие неуважение к окружающим, нарушающие общественный порядок и спокойствие физических лиц, -
влечет штраф в размере от трех до пяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до пяти суток.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок от пяти до десяти суток.
Статья 387. Неповиновение законному требованию лица, участвующего в обеспечении общественного порядка

1. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын адамның заңды талабына бағынбау, -
айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
388-бап. Кәмелетке толмағандар жасаған бұзақылық
Он төрт жастан он алты жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар жасаған Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 257-бабының бірінші бөлігінде көзделген ұсақ бұзақылық немесе бұзақылық, -
ата-аналарға немесе оларды алмастыратын адамдарға айлық есептік көрсеткіштің екіден беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
389-бап. Елді мекендерде атыс қаруынан ату, пиротехникалық қондырғыларды жару
1. Елді мекендерде және бұл үшін бөлінбеген орындарда жеке тұлғалардың тыныштығын әрі белгіленген тәртіпті бұзатын атыс қаруы мен газды қарудан, сондай-ақ қолдан жасалған немесе соған бейімделіп жасалған қарудан ату, -
қаруды тәркілеп, айлық есептік көрсеткіштің бірден үшке дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Елді мекендерде және бұл үшін бөлінбеген орындарда жеке тұлғалардың тыныштығы мен белгіленген тәртіпті бұзатын және ірі материалдық залал келтіруге әкеп соқпаған арнайы және қолдан жасалған
пиротехникалық қондырғыларды жару, -
пиротехникалық құралдар мен қондырғынарды тәркілей отырып, айлық есептік көрсеткіштің бірден үшке дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Он алты жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар жасаған, осы баптың екінші бөлігінде көзделген іс-әрекеттер, -
пиротехникалық құралдарын тәркілей отырып, ата-аналарға немесе оларды алмастыратын адамдарға ескерту жасауға не айлық есептік көрсеткіштің екіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған, сол сияқты бір жыл ішінде түнгі уақытта тыныштықта бұзғаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған адам жасаған іс-әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің екіден алтыға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға, не он тәулікке дейін мерзімге әкімшілік қамауға әкеп соғады.
390-бап. Тыныштықты бұзу
Жеке тұлғалардың қалыпты демалысы мен тыныштығына кедергі келтіретін, түнгі уақыттағы (сағат 23-тен таңғы 6-ға дейін) тыныштықты бұзу, соның ішінде тұрғын үй-жайларда және олардың сыртында шұғыл қажеттілікпен байланыссыз шу шығаратын жұмыстарды жүргізу, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екіге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - онға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға оннан қырыққа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Неповиновение законному требованию лица, участвующего в обеспечении общественного порядка, -
влечет штраф в размере от трех до пяти месячных расчетных показателей.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 388. Хулиганство, совершенное несовершеннолетним
Мелкое хулиганство или хулиганство, предусмотренное частью первой статьи 257 Уголовного кодекса Республики Казахстан, совершенное несовершеннолетним в возрасте от четырнадцати до шестнадцати лет, -
влечет штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере от двух до пяти месячных расчетных показателей.
Статья 389. Стрельба из огнестрельного оружия, взрыв пиротехнических устройств в населенных пунктах
1. Стрельба из огнестрельного и газового оружия, а также из оружия кустарного производства или приспособленного оружия в населенных пунктах и в не отведенных для этого местах, нарушающая покой физических лиц и установленный порядок, -
влечет штраф в размере от одного до трех месячных расчетных показателей с конфискацией оружия.
2. Взрыв специальных и кустарного производства пиротехнических устройств в населенных пунктах и в не отведенных для этого местах, нарушающий покой физических лиц, установленный порядок и не повлекший причинение крупного материального ущерба, -
влечет штраф в размере от одного до трех месячных расчетных показателей с конфискацией пиротехнических средств и устройств.
3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные несовершеннолетними в возрасте до шестнадцати лет, -
влекут предупреждение или штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере до двух месячных расчетных показателей с конфискацией пиротехнических устройств.
4. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, а равно лицом, привлекавшимся в течение года к административной ответственности за правонарушение за нарушение тишины в ночное время, -
влекут штраф в размере от двух до шести месячных расчетных показателей или административный арест на срок до десяти суток.
Статья 390. Нарушение тишины
Нарушение тишины в ночное время (с 23 до 6 часов утра), в том числе проведение в жилых помещениях и в не их сопровождаемых шумом работ, не связанных с неотложной необходимостью, препятствующее нормальному отдыху и спокойствию физических лиц, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до двух месячных расчетных показателей, штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от десяти до сорока месячных расчетных показателей.

391-бап. Арнайы қызметтерді көрінеу жалған шақыру
1. Мемлекеттік өртке қарсы қызметті, полицияны, медициналық жедел жәрдемді, авариялық қызметтерді, авариялық-құтқару қызметтерді көрінеу жалған шақыру, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған не аварияларды, өрттерді, табиғи апат зардаптарын жою кезеңінде жасалған іс-әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Он төрт жастан он алты жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар жасаған, осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген іс-әрекеттер, -
ата-аналарға немесе оларды алмастыратын адамдарға ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
392-бап. Сыбайлас жемқорлықпен құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат беру
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүргізетін органға сыбайлас жемқорлықпен құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат беру, -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не оннан жиырма бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға әкеп соғады.
393-бап. Үйде жасалатын күшті алкоголь ішімдіктерін дайындау және сату
Самогон, чача, тұт арағы, брага және басқа да күшті алкоголь ішімдіктерін сату мақсатымен заңсыз дайындау, сол сияқты аталған алкоголь ішімдіктерін сату, -
алкоголь ішімдіктерін, аппараттарды, оларды дайындауға арналған шикізаттарды және жабдықтарды, сондай-ақ оларды сатудан түскен ақша мен өзге де құндылықтарды тәркілей отырып, бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
394-бап. Алкоголь ішімдіктерін ішу немесе қоғамдық орындарға мас күйінде келу
1. Жергілікті атқарушы орган алкоголь ішімдіктерін құйып сатуға рұқсат еткен сауда және қоғамдық тамақтандыру ұйымдарынан басқа, көшелерде және басқа да қоғамдық орындарда алкоголь ішімдіктерін ішу немесе қоғамдық орындарға адамның қадір-қасиетіне әрі қоғамдық имандылыққа нұқсан келтіретіндей мас күйінде келу, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің бірден екіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, алкоголь ішімдіктерін ішкені немесе қоғамдық орынға мас күйінде келгені үшін бір жыл ішінде екі рет әкімшілік жаза қолданылған адамның жасаған іс-әрекеттері, -
айлық есептік көрсеткіштің екіден төртке дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға, не он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға әкеп соғады.

Статья 391. Заведомо ложный вызов специальных служб
1. Заведомо ложный вызов государственной противопожарной службы, полиции, скорой медицинской помощи, аварийных служб, аварийно-спасательных служб -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания либо совершенные в период ликвидации аварии, пожаров, последствий стихийных бедствий, -
влекут штраф в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные несовершеннолетними в возрасте от четырнадцати до шестнадцати лет, -
влекут предупреждение или штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере до пяти месячных расчетных показателей.
Статья 392. Заведомо ложная информация о факте коррупционного правонарушения
Сообщение органу, ведущему борьбу с коррупцией, заведомо ложной информации о факте коррупционного правонарушения -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей либо административный арест сроком от десяти до двадцати пяти суток.
Статья 393. Изготовление и сбыт алкогольных напитков домашней выработки
Незаконное изготовление в целях сбыта самогона, чачи, тутовой водки, браги и других крепких алкогольных напитков, а равно сбыт указанных алкогольных напитков -
влекут штраф в размере пяти месячных расчетных показателей с конфискацией алкогольных напитков, аппаратов, сырья и оборудования для их изготовления, а также полученных от их реализации денег и иных ценностей.
Статья 394. Распитие алкогольных напитков или появление в общественных местах в пьяном виде
1. Распитие алкогольных напитков на улицах и в других общественных местах, кроме организаций торговли и общественного питания, в которых продажа алкогольных напитков на разлив разрешена местным исполнительным органом, или появление в общественных местах в пьяном виде, оскорбляющем человеческое достоинство и общественную нравственность, -
влечет штраф в размере до одного месячного расчетного показателя.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от одного до двух месячного расчетного показателя.
3. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные лицом, которое дважды в течение года подвергалось административному взысканию за распитие алкогольных напитков или появление в общественных местах в пьяном виде, -
влекут штраф в размере от двух до пяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до десяти суток.

395-бап. Жекелеген қоғамдық орындарда темекі шегуге тыйым салуды бұзу
1. Қазақстан Республикасының заңнамасында темекі шегуге тыйым салу белгіленген жекелеген қоғамдық орындарда темекі шегу, -
ескерту жасауға немесе бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
айлық есептік көрсеткіштің екіден беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жұмыс берушінің темекі шегу үшін арнаулы орындар бөлуді көздейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуы, -
лауазымды адамға айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға - оннан қырыққа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
396-бап. Қоғамдық орындарда есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды медициналық тұрғыдан тыс тұтыну
1. Қоғамдық орындарда есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды медициналық тұрғыдан тыс тұтыну, -
айлық есептік көрсеткіштің бірден екіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің екіден үшке дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
397-бап. Кәмелетке толмағандардың түнгі уақытта ойын-сауық мекемелерінде болуы
1. Кәмелетке толмағандардың заңды өкілдерінің ертіп жүруінсіз түнгі уақытта (сағат 22-ден таңғы 6-ға дейін) ойын-сауық мекемелерінде болуы, -
заңды өкілдерге ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
заңды өкілдерге айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
398-бап. Құмар ойындар
1. Бұл үшін бөлінбеген орындарда құмар ойындарға (ақшаға, затқа және басқа құндылықтарға) қатысу, сол сияқты бұған арнайы рұқсаты жоқ адамдардың спорттық және өзге де жарыстарға ұтыс тігуі, -
ойын құралдарын, ақшасын, заттары мен өзге де құндылықтарын тәркілей отырып, жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының жиырма бір жасқа дейінгі азаматтарын құмар ойындармен және (немесе) ақшаға, заттарға және өзге де құндылықтарға бәс тігумен айналысуға тарту және рұқсат ету, -
жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе он бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.

Статья 395. Нарушение запрета курения в отдельных общественных местах
1. Курение в отдельных общественных местах, в которых законодательством Республики Казахстан установлен запрет на курение, -
влечет предупреждение или штраф в размере одного месячного расчетного показателя.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от двух до пяти месячных расчетных показателей.
3. Нарушение работодателем законодательства Республики Казахстан, предусматривающего выделение специальных мест для курения -
влекут штраф на должностное лицо в размере до десяти, на юридических лиц - в размере от десяти до сорока месячных расчетных показателей.
Статья 396. Немедицинское потребление наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в общественных местах
1. Немедицинское потребление наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в общественных местах -
влечет штраф в размере от одного до двух месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от двух до трех месячных расчетных показателей.
Статья 397. Нахождение несовершеннолетних в развлекательных заведениях в ночное время
1. Нахождение несовершеннолетних в развлекательных заведениях в ночное время без сопровождения законных представителей (с 22 до 6 часов утра) -
влечет предупреждение на законных представителей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на законных представителей в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 398. Азартные игры
1. Участие в азартных играх (на деньги, вещи и иные ценности) в неотведенных для этого местах, а равно принятие ставок на спортивные и иные состязания лицами, не имеющими на то специального разрешения, -
влекут штраф в размере семидесяти месячных расчетных показателей или административный арест на срок до десяти суток с конфискацией игральных принадлежностей, денег, вещей и иных ценностей.
2. Вовлечение и допуск граждан Республики Казахстан в возрасте до двадцати одного года в занятия азартными играми и (или) пари на деньги, вещи и иные ценности -
влекут штраф в размере семидесяти месячных расчетных показателей или административный арест на срок до пятнадцати суток.

399-бап. Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын бұзу
1. Ойын мекемелерін, тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің кассаларын тұрғын үй қорына жатпайтын ғимараттарда орналастыру туралы талаптарды сақтамау, оларды өнеркәсіп орындары мен олардың кешендерінің ғимараттарында және басқа да өндірістік, коммуналдық объектілерде және қойма объектілерінде, ғибадат ету ғимараттарында (құрылыстарында), мемлекеттік органдар мен мекемелердің, білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет ұйымдарының, әуежайлардың, вокзалдардың ғимараттарында, қалалық және қала маңындағы қатынастағы қоғамдық көліктің барлық түрлерінің станциялары мен аялдамаларында орналастыру, -
лицензиясының қолданылуын тоқтата отырып, жеке тұлғаларға - елу, лауазымды адамдарға - жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Құмар ойындарды Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасында белгіленген орындардан тыс жерлерде ұйымдастыру және өткізу, -
ойын жабдықтары, заңдастырылған белгілері, ақшалары мен әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған өзге де табысы тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - елу, лауазымды адамдарға - жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Ойын автоматына технологиялық түрде енгізілген ұтыс проценті бойынша талаптарды сақтамау, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған табысы тәркілене отырып, және лицензиясының қолданылуын тоқтата отырып не онсыз жеке тұлғаларға - елу, лауазымды адамдарға - жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Ойын бизнесін ұйымдастырушының міндетті резервтерді қалыптастыру, орналастыруды қамтамасыз ету және оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен және жағдайларда пайдалану жөніндегі шарттарды орындамауы, -
лицензиясының қолданылуын тоқтата отырып, лауазымды адамдарға - жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 399. Нарушение законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе
1. Несоблюдение требования о расположении игорных заведений, касс тотализатора или букмекерской конторы в зданиях нежилого фонда и их размещение в зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения -
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц в размере ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
2. Организация и проведение азартных игр вне мест, установленных законодательством Республики Казахстан об игорном бизнесе, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц в размере ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией игорного оборудования, легитимационных знаков, денег и иных доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.
3. Несоблюдение требований по проценту выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц в размере ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения, и приостановлением действия лицензии либо без такового.
4. Невыполнение организатором игорного бизнеса условий по формированию, обеспечению размещения обязательных резервов и их использованию в порядке и на условиях, определяемых законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.

5. Ойын автоматтарын немесе олардың бөлшектерін қабырғаларға, терезе мен есіктің ойықтарына монтаждау, -
лицензиясының қолданылуын тоқтата отырып, жеке тұлғаларға - елу, лауазымды адамдарға - жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Ойын бизнесін ұйымдастырушының заңнамада көзделмеген ойын бизнесі саласындағы қызмет түрлерін жүзеге асыруы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында онлайн-казино ұйымдастыруы және өткізуі, не ақшадан басқа, өзге де мүлік түрінде ставкаларды қабылдауды көздейтін құмар ойындарын және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыру -
ойын жабдықтары, заңдастырылған белгілері, ақшалары мен әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған өзге де табысы тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - елу, лауазымды адамдарға - жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Ойын бизнесін ұйымдастырушының казино кассалары мен ойын орындарын бейне жазу жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамауы не жазылған ақпаратты сақтау мерзімдерін немесе тіркеу шарттарын бұзуы -
лицензиясының қолданылуын тоқтата отырып, лауазымды адамдарға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Бір казинода кемінде жиырма ойын үстелін, ойын автоматтары залында кемінде елу ойын автоматын орнату жөніндегі талаптарды сақтамау, -
лицензиясының қолданылуын тоқтата отырып, лауазымды адамдарға - жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Ойын бизнесін ұйымдастырушының ойын автоматтарын Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасының талаптарын бұза отырып пайдалануы -
лицензиясының қолданылуын тоқтата отырып, лауазымды адамдарға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Монтаж игровых автоматов или их частей в стены, оконные и дверные проемы -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц в размере ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
6. Осуществление организатором игорного бизнеса не предусмотренных законодательством видов деятельности в сфере игорного бизнеса, а также организация и проведение онлайн-казино на территории Республики Казахстан либо организация азартных игр и (или) пари, предусматривающих прием ставок в виде иного имущества, кроме денег -
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц в размере ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией игорного оборудования, легитимационных знаков, денег и иных доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.
7. Несоблюдение организатором игорного бизнеса требований по оборудованию касс и игровых мест игорных заведений видеозаписывающими системами либо нарушение сроков хранения записанной информации или условий фиксации -
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
8. Несоблюдение требований по установлению в одном казино не менее двадцати игровых столов, в зале игровых автоматов не менее пятидесяти игровых автоматов -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
9. Использование организатором игорного бизнеса игровых автоматов с нарушением требований законодательства Республики Казахстан о техническом регулировании -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.

10. Аппараттық-бағдарламалық кешен мен ойын жабдықтары арқылы жасалған ставкалардың жалпы сомасын қабылдауды, оның бірыңғай есебін жүргізуді, бәс тігуге қатысушылардың ставкаларын өңдеуді және ұтысты төлеуді жүзеге асыру және қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындамау не бәс тігуге қатысушылардың нәтижесіне өздері ставка жасаған оқиғаның дамуы мен аяқталуын қадағалауға мүмкіндік беретін ойын жабдығын орнатуға міндеттерін орындамау, -
лицензиясының қолданылуын тоқтата отырып, лауазымды адамдарға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
11. Осы баптың бірінші, төртінші, бесінші, жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы бөліктерінде көзделген іс-әрекеттерді әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасау, -
лицензиясынан айыра отырып, жеке тұлғаларға - жүз, лауазымды адамдарға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
12. Осы баптың екінші және алтыншы бөліктерінде көзделген іс-әрекеттерді әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасау, -
ойын жабдықтары, заңдастырылған белгілері, ақшалары мен әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған өзге де табысы тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - жүз, лауазымды адамдарға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
13. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген іс-әрекеттерді әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасау, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған табысы тәркілене отырып, және лицензиясынан айыра отырып не онсыз жеке тұлғаларға - жүз, лауазымды адамдарға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

10. Неисполнение обязанности по осуществлению и обеспечению посредством аппаратно-программного комплекса и игорного оборудования приема, единого учета общей суммы сделанных ставок, обработки ставок участников пари и выплаты выигрыша либо неисполнение обязанности установить игорное оборудование, позволяющее участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
11. Совершение действий, предусмотренных частями первой, четвертой, пятой, седьмой, восьмой, девятой и десятой настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с лишением лицензии.
12. Совершение действий, предусмотренных частями второй и шестой настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц - в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией игорного оборудования, легитимационных знаков, денег и иных доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.
13. Совершение действий, предусмотренных частью третьей настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц - в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения, и лишением лицензии либо без такового.

400-бап. Эротикалық мазмұндағы өнімдерді жарнамалау
Осы мақсаттар үшін бөлінбеген орындарда эротикалық мазмұндағы өнімдерді сату, тарату немесе жарнамалау, -
эротикалық мазмұндағы өнімдерді тәркілей отырып, жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
401-бап. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің сақталып тұруына қатер төндіру, тарих және мәдениет ескерткіштерін бүлдіру және (немесе) құрту
1. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің сақталып тұруына қатер төндіру, -
жеке тұлғаларға - бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - оннан жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден үш жүз елуге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ мемлекет қорғайтын тарих және мәдениет ескерткіштерін бүлдіру және (немесе) құрту, -
жүргізілетін жұмыстарды тоқтата отырып, жеке тұлғаларға - оннан жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден екі жүз елуге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - оннан жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден үш жүз елуге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 400. Рекламирование продукции эротического содержания
Продажа, распространение или рекламирование продукции эротического содержания в неотведенных для этих целей местах -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией продукции эротического содержания.
Статья 401. Создание угрозы для существования памятников истории и культуры, повреждение и (или)уничтожение памятников истории и культуры
1. Создание угрозы для существования памятников истории и культуры, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных пред&иинимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до трехсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Повреждение и (или) уничтожение памятников истории и культуры, охраняемых государством, не содержащие признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением производимых работ.
4. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до трехсот пятидесяти месячных расчетных показателей.

402-бап. Тарих және мәдениет ескерткіштерін немесе табиғи объектіні қорлау
1. Мемлекет қорғайтын тарих және мәдениет ескерткіштерін немесе табиғи объектілерді қорлау, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Он алты жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар жасаған нақ сол іс-әрекеттер, сондай-ақ адамдар жерленген орындарды қорлау, -
ата-аналарға немесе оларды алмастыратын адамдарға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
24-тарау. Баспасөз және ақпарат саласындағы әкімшілік
құқық бұзушылық
403-бап. Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары туралы заңнамасын бұзу
1. Бұқаралық ақпарат құралдарын, ақпарат агенттіктерін есепке қоймай не олардың шығарылуын (эфирге шығуын) тоқтата тұру, тоқтату немесе есепке қою туралы куәліктің күші жойылды деп тану туралы шешім шығарылғаннан кейін олардың өнімін, сондай-ақ хабарлары мен материалдарын тарату, -
бұқаралық ақпарат құралының өнімі тәркілене отырып, лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншік иелеріне, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Телерадиохабарлар арналары бойынша мемлекеттік тілдегі хабарларды уақыты жағынан басқа тілдердегі хабарлардың жиынтық көлемінен аз тарату, -
бұқаралық ақпарат құралының баспа өнімі немесе өзге де өнімі тәркілене отырып және шығарылуы (эфирге шығуы) үш айға дейінгі мерзімге тоқтатына тұрып, лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншік иелеріне, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
телевизия және (немесе) радио хабарларын таратуды ұйымдастыру жөніндегі қызметке берілген лицензиядан айыра отырып және бұқаралық ақпарат құралының шығарылуына (эфирге шығуына) тыйым салына отырып, лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншік иелеріне, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір жүз елуден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден бір мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 402. Надругательство над памятниками истории и культуры или природным объектом
1. Надругательство над памятниками истории и культуры или природными объектами, охраняемыми государством, если это действие не имеет признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, а также надругательство над местами захоронения людей, совершенные несовершеннолетними в возрасте до шестнадцати лет, -
влекут штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Глава 24. Административные правонарушения в области печати
и информации
Статья 403. Нарушение законодательства Республики Казахстан о средствах массовой информации
1. Распространение периодического печатного издания, а также сообщений и материалов информационного агентства без постановки на учет либо после вынесения решения о приостановлении, прекращении их выпуска или признании свидетельства о постановке на учет утратившим силу -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пяти до десяти, на собственников средств массовой информации, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средства массовой информации.
2. Распространение передач по телерадиовещательным каналам на государственном языке по времени менее суммарного объема передач на других языках -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пяти до десяти, на собственников средств массовой информации, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей с приостановлением выхода в эфир средства массовой информации на срок до трех месяцев.
3. Действие, предусмотренное частью второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати, на собственников средств массовой информации, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от четырехсот до шестисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на деятельность по организации телевизионного и (или) радиовещания и запрещением выхода в эфир средства массовой информации.

4. Меншік иесі не оның ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралының аты ауысқан, басылымның не хабардың тілі, таралу аумағы, негізгі тақырыптық бағыты, шығарылу мерзімділігі өзгерген жағдайларда, қайта есепке қоймай, бұқаралық ақпарат құралының өнімін, сондай-ақ ақпарат агенттігінің хабарлары мен материалдарын шығару, дайындау, көбейту және (немесе) тарату, -
бұқаралық ақпарат құралының шығарылуы (эфирге шығуы) үш айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрып, лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншік иелеріне, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сегіз жүзден бір мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
бұқаралық ақпарат құралының шығарылуына (эфирге шығуына) тыйым салуға әкеп соғады.
6. Заңнамада белгіленген тәртіпті бұза отырып, шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының теле- және радиобағдарламаларын қайталап беру, -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншік иелеріне, заңды тұлғаларға жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Осы баптың алтыншы бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
бұқаралық ақпарат құралдарының шығарылуын (эфирге шығуын) үш айға дейінгі мерзімге тоқтата отырып, лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, бұқаралық ақпарат құралдарының меншік иелеріне, заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
404-бап. Бұқаралық ақпарат құралдарында ұлттық араздықты тұтандыруға, соғысты насихаттауға, Республиканың аумақтық тұтастығын бұзуға, конституциялық құрылысын күштеп өзгертуге бағытталған материалдарды жариялауға рұқсат беру
Әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектік-таптық артықшылықты тұтандыруға бағытталған, соғысты насихаттайтын, республиканың конституциялық құрылысын күштеп өзгертуге және аумақтық тұтастығын бұзуға шақыратын үндеуі бар мәліметтер мен материалдарды баспасөзде және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға рұқсат беру, -
бұқаралық ақпарат құралдарының лауазымды адамдарына айлық есептік көрсеткіштің жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не баспа өнімдері тәркілене отырып, он бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.

4. Производство, изготовление, тиражирование и (или) распространение периодического печатного издания, а также сообщений и материалов информационного агентства без переучета в случаях смены собственника либо изменения его организационно-правовой формы, наименования, а также названия периодического печатного издания или информационного агентства, изменения языка издания или сообщений и материалов, территории распространения, основной тематической направленности, периодичности выпуска -
влекут штраф на должностных лиц в размере от двадцати до сорока, на собственников средств массовой информации, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от восьмисот до тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением выпуска средства массовой информации на срок до трех месяцев.
5. Действия, предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут запрещение выпуска средства массовой информации.
6. Ретрансляция теле- и радиопрограмм иностранных средств массовой информации с нарушением установленного законодательством порядка -
влечет штраф на должностных лиц в размере от сорока до пятидесяти, на собственников средств массовой информации, юридических лиц - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.
7. Действие, предусмотренное частью шестой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от семидесяти до ста, на собственников средств массовой информации, юридических лиц - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением выхода в эфир средства массовой информации на срок до трех месяцев.
Статья 404. Дача разрешения на публикацию (размещение) в средствах массовой информации материалов, направленных на разжигание национальной вражды, пропаганду войны, нарушения территориальной целостности Республики, насильственного изменения конституционного строя
Дача разрешения на публикацию (размещение) в средствах массовой информации сведений и материалов, направленных на разжигание социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, пропагандирующих войну, содержащих призывы к насильственному изменению конституционного строя и нарушению территориальной целостности республики, -
влечет штраф на должностных лиц средств массовой информации в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до пятнадцати суток с конфискацией печатной продукции.

405-бап. Бұқаралық ақпарат құралдарының өнімдерін, сол сияқты өзге де өнімдерді Қазақстан Республикасының аумағында даярлау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату
1. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертуді, оның тұтастығын бұзуды, мемлекет қауіпсіздігіне нұқсан келтіруді, соғысты, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектік-топтық және рулық араздықты қоздыруды, қатыгездікті, зорлық-зомбылықты және порнографияны насихаттауға немесе үгіттеуге бағытталған мәліметтері мен материалдары бар бұқаралық ақпарат құралдары өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағында даярлау, сақтау, әкелу тасымалдау -
бұқаралық ақпарат құралдарының өнімдері тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертуді, оның тұтастығын бұзуды, мемлекет қауіпсіздігіне нұқсан келтіруді, соғысты, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектік-топтық және рулық араздықты қоздыруды насихаттауға немесе үгіттеуге, экстремизмді немесе терроризмді насихаттауға және ақтауға бағытталған мәліметтері мен материалдары бар бұқаралық ақпарат құралдары өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағында тарату, -
бұқаралық ақпарат құралдарының өнімдері тәркілене отырып, дара кәсіпкерлерге - жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
телевизия бағдарламалары мен (немесе) радиохабарларын ұйымдастыру жөніндегі қызметке берілетін лицензиядан айырып және заңды тұлғаның қызметіне тыйым сала отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 405. Изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан продукции средств массовой информации, а равно иной продукции
1. Изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан продукции средств массовой информации, содержащей сведения и материалы, направленные на пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, разжигания социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, культа жестокости, насилия и порнографии, пропаганду и оправдание экстремизма или терроризма, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, - в размере от двадцати до двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средств массовой информации.
2. Выход в эфир радио-, телепрограмм, а также демонстрация кино- и видеопродукции порнографического и специального сексуально-эротического характера, пропагандирующих культ жестокости и насилия, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средств массовой информации.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до сорока, на должностных лиц, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста до ста сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на деятельность по организации телевизионного и (или) радиовещания и (или) запрещением деятельности юридического лица.

4. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертуді, оның тұтастығын бұзуды, мемлекет қауіпсіздігіне нұқсан келтіруді, соғысты, әлеуметтік нәсілдік, ұлттық, діни, тектік-топтық және рулық араздықты қоздыруды, қатыгездікті, зорлық-зомбылықты және порнографияны насихаттауға немесе үгіттеуге бағытталған мәліметтері мен материалдары бар бұқаралық ақпарат құралдарына жатпайтын өзге де өнімдерді Қазақстан Республикасының аумағында даярлау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе он бес тәулікке дейінгі әкімшілік қамауға, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - өнімдері тәркілене отырып, айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз елуден үш жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жеті жүзден бір мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлға қызметіне тыйым сала отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мыңнан бір мың бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
406-бап. Бұқаралық ақпарат құралдарымен сотқа ықпал жасау
Сот қарайтын қандай да болсын іс бойынша бұқаралық ақпарат құралдарында сотта іс қарау нәтижелеріне алдын ала пайымдау жасау немесе сот актісі күшіне енгенге дейін сотқа ықпал ету, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
407-бап. Бұқаралық ақпарат құралдарына көрінеу жалған мәліметтер және материалдар беру
Бұқаралық ақпарат құралдарына көрінеу жалған мәліметтер және материалдар беру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен он беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға он бестен жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан иной продукции, не относящейся к средствам массовой информации, содержащей сведения и материалы, направленные на пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, разжигания социальной, расовой, национальной, религиозной, сословной и родовой розни, культа жестокости, насилия и порнографии, -
влекут штраф на физических лиц в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до пятнадцати суток, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семисот до тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией продукции.
5. Действия, предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от трехсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - от четырехсот до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тысячи до тысячи пятисот месячных расчетных показателей с запрещением деятельности юридического лица.
Статья 406. Воздействие на суд средствами массовой информации
Предрешение в средстве массовой информации результатов судебного разбирательства по какому-либо рассматриваемому судом делу или воздействие на суд до вступления судебного акта в силу -
влечет штраф на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 407. Дача заведомо ложных сведений и материалов средствам массовой информации
Дача заведомо ложных сведений и материалов средствам массовой информации -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до пятнадцати, на должностных лиц - в размере от пятнадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.

408-бап. Мерзімді баспа басылымдарының міндетті тегін даналарын берудің, теле- және радиохабарлар материалдарын тіркеудің, сақтаудың тәртібін бұзу
1. Мерзімді баспа басылымдарының міндетті тегін даналарын берудің, сондай-ақ теле- және радиохабарлар материалдарын тіркеу мен сақтаудың тәртібін бұзу, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға және бұқаралық ақпарат құралдарының шығуын (эфирге шығуын) үш айға дейінгі мерзімге тоқтата тұруға әкеп соғады.
409-бап. Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының заңдарымен жарнамалауға тыйым салынған тауарлардың (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің) жарнамасын шығару, тарату, орналастыру және пайдалану, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жарнаманы тарату тілдеріне қойылатын талаптарды бұзу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалана отырып жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүзден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 408. Нарушение порядка предоставления обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий, фиксации, хранения материалов теле- и радиопередач
1. Нарушение порядка предоставления обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий, а также фиксации и хранения материалов теле- и радиопередач -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от десяти до пятнадцати месячных расчетных показателей и приостановление выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации на срок до трех месяцев.
Статья 409. Нарушение законодательства Республики Казахстан о рекламе
1. Производство, распространение, размещение и использование рекламы товаров (работ и услуг), запрещенных к рекламе законами Республики Казахстан, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц - в размере от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Нарушение установленных законами Республики Казахстан требований к языкам распространения рекламы -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц - в размере от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные с использованием средств массовой информации, - влекут штраф на физических лиц в размере от тридцати до сорока, на должностных лиц - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.

4. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - елуден сексенге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын, заңды тұлғаларға - жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүзден сегіз жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден сексенге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға алты жүзден бір мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
410-бап. Шығарылым деректерін жариялау тәртібін бұзу
1. Мерзімді баспа басылымдарын белгіленген шығарылым деректерінсіз шығару, эфирде өз атауын хабарламай, сол сияқты анық емес не көрінеу жалған шығарылым деректерімен электрондық бұқаралық ақпарат құралдарының теле- және радиобағдарламаларының эфирге шығуы, -
бұқаралық ақпарат құралдары өнімдерінің таралымы тәркілене отырып немесе онсыз айлық есептік көрсеткіштің жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
өнім таралымы және бұқаралық ақпарат құралдары өнімдерін дайындау және тарату үшін қолданылатын техникалық құралдар тәркілене отырып, айлық есептік көрсеткіштің елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не бұқаралық ақпарат құралын шығаруды (эфирге шығуын) үш айға дейінгі мерзімге тоқтата тұруға әкеп соғады.
411-бап. Журналистің заңды кәсіби қызметіне кедергі жасау
1. Журналистің заңды кәсіби қызметін орындауына кедергі келтіретін не оны бұл мүмкіндіктен толық айыратын жағдайлар туғызу, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан қырыққа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до сорока, на должностных лиц - в размере от пятидесяти до восьмидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста до двухсот, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от четырехсот до восьмисот месячных расчетных показателей.
5. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до восьмидесяти, на должностных лиц - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от трехсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от четырехсот до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от шестисот до тысячи месячных расчетных показателей.
Статья 410. Нарушение порядка объявления выходных данных
1. Выпуск периодического печатного издания без установленных выходных данных, выход в эфир теле - и радиопрограмм без объявления в эфире своего наименования, а равно с неясными либо заведомо ложными выходными данными -
влекут штраф в размере до двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией тиража продукции средств массовой информации или без таковой.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией тиража продукции и технических средств, используемых для изготовления и распространения продукции средства массовой информации или без таковой, либо приостановление выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации на срок до трех месяцев.
Статья 411. Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста
1. Создание условий, препятствующих выполнению журналистом законной профессиональной деятельности либо полностью лишающих его этой возможности, -
влечет штраф в размере от десяти до сорока месячных расчетных показателей.

2. Журналист сұратқан ақпаратты беруден негізсіз бас тарту не заңдарда белгіленген мерзімде табыс етпеу, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің оннан қырыққа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
25-тарау. Басқарудың белгіленген тәртібіне қол сұғатын
әкімшілік құқық бұзушылық
412-бап. Заңсыз нормативтік құқықтық акт шығару және оны қолдану
1. Мемлекеттік органның лауазымды адамының Конституцияға не өзге де заң актілеріне қайшы келетін, жеке тұлғалардың құқықтарын, бостандықтарын және міндеттерін, шаруашылық жүргізуші субъектілер мен мемлекеттің заңды мүдделерін қозғайтын заңсыз нормативтік құқықтық акт шығаруы, -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға және нормативтік құқықтық актінің қолданысын тоқтата тұруға әкеп соғады.
2. Белгіленген тәртіппен күші жойылған, сот күші жоқ деп таныған, белгіленген тәртіппен ресми жарияланбаған не қолданылу күшін уәкілетті органдар тоқтата тұрған, сондай-ақ әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өтпеген нормативтік құқықтық актілерді орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдардың, сондай-ақ жергілікті өкілді және атқарушы органдардың лауазымды адамдарының заңсыз қолдануы, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
413-бап. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу ережелерін бұзу
1. Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесінің, Жоғарғы Сотының нормативтік қаулыларын қоспағанда, жалпыға міндетті маңызы бар, жеке тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен міндеттерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің заңдармен белгіленген ережелерін лауазымды адамдардың бұзуы, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
414-бап. Мемлекеттік нышандарды пайдалану тәртібін бұзу
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасын және олардың бейнелерін, оларды пайдалану (орнату, орналастыру) міндетті болып табылатын жағдайларда пайдаланбау (орнатпау, орналастырмау), -
ескерту жасауға әкеп соғады.
1. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Необоснованный отказ либо непредоставление в установленные законодательством сроки запрашиваемой журналистом информации -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до сорока месячных расчетных показателей.
Глава 25. Административные правонарушения, посягающие на
установленный порядок управления
Статья 412. Издание и применение незаконного нормативного правового акта
1. Издание должностным лицом государственного органа незаконного нормативного правового акта, затрагивающего права, свободы и обязанности физических лиц, законные интересы хозяйствующих субъектов и государства, противоречащего Конституции либо иным законодательным актам, -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей и приостановление действия нормативного правового акта.
2. Незаконное применение должностными лицами центральных исполнительных и иных государственных органов, а также местных представительных и исполнительных органов нормативных правовых актов, утративших силу в установленном порядке, признанных судом недействительными, официально неопубликованных в установленном порядке, либо действие которых приостановлено уполномоченными органами, а также не прошедших государственную регистрацию в органах юстиции -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 413. Нарушение правил государственной регистрации нормативных правовых актов
1. Нарушение должностными лицами установленных законодательством правил государственной регистрации нормативных правовых актов, имеющих общеобязательное значение, затрагивающих права, свободы и обязанности граждан, за исключением нормативных постановлений Конституционного Совета, Верховного суда Республики Казахстан, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 414. Нарушение порядка использования государственных символов
1. Неиспользование (неустановление, неразмещение) Государственного Флага Республики Казахстан, Государственного Герба Республики Казахстан и их изображений в случаях, когда их использование (установление, размещение) является обязательным, -
влечет предупреждение.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.

3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесін заңсыз пайдалану, -
жеке және заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Туының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесін қоғамдық бірлестіктер мен басқа да ұйымдар туларының геральдикалық негізі ретінде пайдалану, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Гимнінің мәтіні мен музыкалық редакциясын басқа музыкалық шығармалардың және өзге де өнер туындыларының негізі ретінде пайдалану, -
жеке және заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың үшінші және төртінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
415-бап. Нормативтік құқықтық актілердің мәтіндерін кейіннен ресми жариялау тәртібін бұзу
Нормативтік құқықтық актілердің мәтіндерін кейіннен ресми жариялау тәртібін:
1) олар жариялайтын мәтіндердің Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне сәйкестігіне сараптамадан өтпеген нормативтік құқықтық актілердің мәтіндерін кейіннен ресми жариялау;
2) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне дәлме-дәл сәйкестікте жарияламау;
3) қолданысқа енгізілген күнін көрсетпеу;
4) жарияланатын нормативтік құқықтық актілерге баспа басылымының түсініктемесімен нормативтік құқықтық актілердің мәтіндерін кейіннен ресми жариялау, -
өнім таралымы тәркілене отырып не онсыз дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
416-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы заңнамасын бұзу
1. Мемлекеттік органдар мен мемлекеттік ұйымдардың тыйым салынған орындарда мұрағат қоймаларын орналастыруы, жарық және температура-ылғалдық режим параметрлерін сақтамау, -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі, заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі, заңды тұлғаларға - қырықтан сексенге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Незаконное использование изображения Государственного Герба Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических и юридических лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
4. Использование изображений Государственного Флага Республики Казахстан, Государственного Герба Республики Казахстан в качестве геральдической основы флагов и гербов общественных объединений и других организаций, а также использование музыкальной редакции и текста Государственного Гимна Республики Казахстан в качестве основы для других музыкальных произведений и иных произведений искусства, -
влечет штраф на физических и юридических лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
5. Действия, предусмотренные частями третьей и четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей.
Статья 415. Нарушение порядка последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов
Нарушения порядка последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов, совершенные виде:
1) последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов не прошедших экспертизу на соответствие публикуемых ими текстов эталонному контрольному банку нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) не опубликования в точном соответствии эталонному контрольному банку нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) не указания даты введения в действие;
4) последующего опубликования официальных текстов нормативных правовых актов с комментариями печатного издания к публикуемым нормативным правовым актам, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей с конфискацией тиража продукции либо без таковой.
Статья 416. Нарушение законодательства Республики Казахстан о Национальном архивном фонде и архивах
1. Размещение государственными органами и государственными организациями архивохранилищ в запрещенных местах, несоблюдение параметров светового и температурно-влажностного режимов, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - от двадцати до сорока месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц - от сорока до восьмидесяти месячных расчетных показателей.

3. Жеке және заңды тұлғаларға мұрағаттық анықтамаларды, мұрағаттық құжаттардың көшірмелерін беруден негізсіз бас тарту, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
417-бап. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеуге құжаттарды беру мерзімін бұзу
Жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеуге құжаттарды берудің "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және олармен мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімін бұзуы, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғалар үшін - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
418-бап. Прокуратура, ішкі істер (полиция), ұлттық қауіпсіздік, қаржы және әскери полициясы органдары, Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі, кеден органы, шекара қызметі, өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган, өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган, Азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті орган қызметкеріне қатысты тіл тигізу не зорлық іс-әрекет жасау қатерін төндіру
Прокуратура, ішкі істер (полиция), ұлттық қауіпсіздік, қаржы және әскери полиция органдарының, Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметінің, кеден органының, шекара қызметінің, өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның, өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган, Азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті органның қызметкеріне қатысты өздерінің қызметтік міндеттерін атқару кезінде тіл тигізу не зорлық іс-әрекет жасау қатерін төндіру, -
айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
419-бап. Лауазымды тұлғаларға өзінің қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтіру, қаулыларын, нұсқауларын және өзге де талаптарын орындамау, сондай-ақ есеп-қисапты не өзге де ақпаратты ұсынбау
1. Мемлекеттік инспекциялар мен мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына өз құзыретіне сәйкес қызметтік міндеттерін орындауына қызмет туралы, кірістер туралы, сақтандыру жарналарын есептеу және төлеу туралы қажетті құжаттарды, материалдарды, ақпаратты, атом энергиясын пайдалану туралы статистикалық және басқа мәліметтерді беруден бас тарту арқылы, уәкілетті органның қаулысы бойынша ревизия, тексеру, түгендеу, сараптама және заңдармен көзделген басқа да әрекеттерді жүргізуге жіберуден бас тарту арқылы кедергі келтіру немесе оларды жүзеге асыруға өзге де кедергілер келтіру не жалған ақпарат беру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға отыздан елу беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Необоснованный отказ в выдаче физическим и юридическим лицам архивных справок, копий архивных документов, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 417. Нарушение срока подачи документов на государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним
Нарушение физическими и (или) юридическими лицами установленного Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним" срока подачи документов на государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 418. Оскорбление либо угроза совершения насильственных действий в отношении сотрудника органов прокуратуры, внутренних дел (полиции), национальной безопасности, финансовой и военной полиции, Службы охраны Президента Республики Казахстан, таможенного органа, пограничной службы, уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций, уполномоченного органа в области пожарной безопасности, уполномоченного органа в области промышленной безопасности, уполномоченного органа в области Гражданской обороны
Оскорбление либо угроза совершения насильственных действий в отношении сотрудника органов прокуратуры, внутренних дел (полиции), национальной безопасности, финансовой и военной полиции, Службы охраны Президента Республики Казахстан, таможенного органа, пограничной службы, уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций уполномоченного органа в области пожарной безопасности, уполномоченного органа в области промышленной безопасности, уполномоченного органа в области Гражданской обороны при исполнении ими служебных обязанностей -
влекут штраф в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных или административный арест на срок до десяти суток.
Статья 419. Воспрепятствование должностным лицам в выполнении его служебных обязанностей, невыполнение постановлений, предписаний и иных требований, а также непредставление отчетности либо иной информации
1. Воспрепятствование должностным лицам государственных инспекций и органов государственного контроля и надзора в выполнении ими служебных обязанностей в соответствии с их компетенцией, выразившееся в отказе от представления необходимых документов, материалов, информации о деятельности, о доходах, об исчислении и уплате страховых взносов, статистических и иных сведений, об использовании атомной энергии, в отказе допуска для проведения по постановлению уполномоченного органа ревизии, проверки, инвентаризации, экспертиз и других действий, предусмотренных законодательством, или в создании иного препятствия в их осуществлении, либо представление недостоверной информации -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен жетіге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы Кодекстің 208, 461-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында ұсыну көзделген есеп-қисапты не өзге де ақпаратты ұсынбау не уақытылы ұсынбау, сол сияқты шынайы емес есеп-қисапты не өзге де ақпаратты ұсыну, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үшке дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетіден онға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жеті жүзден сегіз жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен алтыға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен отызға дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың екі жүзден бір мың бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы Кодекстің 148, 219, 311, 362, 372, 516, 520-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік бақылау мен қадағалау органдары (лауазымды адамдар), мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары өз құзыреті шегінде берген заңды талаптарын немесе нұсқауларды, ұсынымдарын, қаулыларды орындамау немесе тиісінше орындамау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до семи, на должностных лиц - в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.
3. Непредставление либо несвоевременное представление, а равно представление недостоверной отчетности либо иной информации, представление которых предусмотрено законами Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных статьями 208, 461 настоящего Кодекса, -
влечет штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от семи до десяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семисот до восьмисот месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до шести, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тысячи двухсот до тысячи пятисот месячных расчетных показателей.
5. Невыполнение или ненадлежащее выполнение законных требований или предписаний, представлений, постановлений, выданных органами государственного контроля и надзора (должностных лиц), должностными лицами государственных органов в пределах их компетенции, за исключением случаев, предусмотренных статьями 148, 222, 372, 519, настоящего Кодекса, -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.

6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден сексенге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Осы Кодекстің 481-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті органның лауазымды адамы салған мөрін (пломбасын) жұлып тастау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
420-бап. Коммерциялық, банк құпиясын, не кредиттік бюроның кредиттік тарих деректері базасынан алынған кредиттік есептердің мәліметтерін немесе ақпаратты немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны жария ету
Коммерциялық, банк құпиясын, кредиттік бюроның кредиттік тарих деректері базасынан алынған кредиттік есептердің мәліметтерін немесе ақпаратты, авторлық құпиясын және ақпарат көзін, сақтандыру құпиясын, зейнетақы жинағы құпиясын, бухгалтерлік ақпарат құпиясын, салық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны, олар кәсіптік немесе қызметтік міндетіне байланысты өзіне мәлім болған адамның олардың иелерінің келісімінсіз жария етуі, егер онда қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
1. Меншік иесіне немесе заңнамалық актілерге сәйкес осындай мәліметтерді алу құқығы бар адамдарға олардың заңды талабы бойынша осы бапта көрсетілген мәліметтерді берген жағдайда тұлға жауапты болмайды.
2. Осы бапта көзделген әрекетті жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тарту залал келтірілген адамның арызы бойынша жүзеге асырылады.
421-бап. Бақылау және қадағалау функцияларын заңсыз беру
1. Мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының бақылау және қадағалау функцияларын уәкілетті емес тұлғаларға заңсыз беруі, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасында бұған уәкілетті емес адамдардың бақылау және қадағалау функцияларын заңсыз жүзеге асыруы, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.

6. Действия, предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
7. Срыв печати (пломбы), наложенной должностным лицом уполномоченного органа, за исключением случаев предусмотренной статьей 576 настоящего Кодекса, -
влечет штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц - в размере до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 420. Разглашение коммерческой, банковской тайны, сведений кредитных отчетов или информации из базы данных кредитных историй кредитного бюро или иной охраняемой законом тайны
Разглашение коммерческой, банковской тайны, сведений кредитных отчетов или информации, полученных из базы данных кредитных историй кредитного бюро, тайны авторства и источника информации, тайны страхования, тайны пенсионных накоплений, тайны бухгалтерской информации, налоговой и иной охраняемой законом тайны без согласия их владельца лицом, которому они стали известны в связи с профессиональной или служебной деятельностью, если оно не имеет признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечания.
1. Лицо не несет ответственности в случае передачи сведений, указанных в настоящей статье собственнику или лицам, имеющим в соответствии с законодательными актами право получать такие сведения, по их законному требованию.
2. Привлечение к административной ответственности за совершение деяния, предусмотренного настоящей статьей, осуществляется по заявлению потерпевшего ущерб лица.
Статья 421. Незаконная передача контрольных и надзорных функций
1. Незаконная передача контрольных и надзорных функций должностными лицами государственных органов неуполномоченным лицам -
влечет штраф в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Незаконное осуществление контрольных и надзорных функций лицами, неуполномоченными на это законодательством Республики Казахстан -
влечет штраф в размере от двадцати до тридцати

422-бап. Билік өкілінің немесе мемлекеттік қызмет атқаратын лауазымды адамның атағын өз бетімен иелену
1. Билік өкілеттіктерін алу мақсатында билік өкілінің немесе мемлекеттік қызмет атқаратын лауазымды адамның атағын өз бетімен иелену, егер бұл әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
423-бап. Озбырлық
Озбырлық, яғни бір адамның заңнамамен белгіленген тәртіпке қарамастан, заңсыз жасаған, заңдылығы екінші бір адам немесе ұйым тарапынан дау туғызатын іс-әрекеті, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
424-бап. Тиісті тіркеусіз немесе лицензиясыз, арнайы рұқсатсыз, біліктілік аттестатынсыз (куәлігінсіз) кәсіпкерлік немесе өзге қызметпен айналысу, сондай-ақ іс-әрекеттерді (операцияларды) жүзеге асыру
1. Рұқсат, лицензия, біліктілік аттестаты (куәлігі) міндетті болған жағдайларда, тіркеусіз немесе лицензиясыз, арнайы рұқсатсыз, біліктілік аттестатынсыз (куәлігінсіз) кәсіпкерлік немесе өзге қызметпен айналысу, сондай-ақ іс-әрекеттерді (операцияларды) жүзеге асыру, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың нысанасы және (немесе) құралы тәркіленіп, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады, ал кәсіпкерлік немесе өзге қызметпен лицензиясыз айналысу әкімшілік құқық бұзушылық салдарынан алынған кірісті (дивидендтерді), ақшаны, бағалы қағаздарды қосымша тәркілеуге әкеп соғады.

Статья 422. Самовольное присвоение звания представителя власти или должностного лица, занимающего государственную должность
1. Самовольное присвоение звания представителя власти или должностного лица, занимающего государственную должность, в целях получения властных полномочий, если это деяние не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 423. Самоуправство
Самоуправство, то есть незаконное, вопреки установленному законодательством порядку, совершение лицом каких-либо действий, правомерность которых оспаривается другим лицом или организацией, если такое действие не имеет признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти месячных расчетных показателей, штраф на должностных лиц - в размере до двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 424. Занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без соответствующей регистрации или лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства)
1. Занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без регистрации или без лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) в случаях, когда разрешение, лицензия, квалификационный аттестат (свидетельство) обязательны, если эти деяния не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятнадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией предметов и (или) орудия совершения административных правонарушений либо без таковой, а занятие предпринимательской или иной деятельностью без лицензии дополнительно влечет конфискацию дохода (дивидендов), денег, ценных бумаг, полученных вследствие административного правонарушения.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың нысанасы және (немесе) құралы тәркіленіп, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан алпысқа дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыстан сексенге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады, ал кәсіпкерлік немесе өзге қызметпен лицензиясыз айналысу әкімшілік құқық бұзушылық салдарынан алынған кірісті (дивидендтерді), ақшаны, бағалы қағаздарды қосымша тәркілеуге әкеп соғады.
425-бап. Лицензиялау нормаларын бұзу
1. Осы Кодекстің Ерекше бөліміндегі басқа да баптармен көзделген жағдайларды қоспағанда, заңнамалық актілерге сәйкес белгіленген лицензиялық нормаларды бұзу, соның ішінде лицензияланатын қызмет түрлеріне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеу, -
белгілі бір қызмет түріне лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Лицензиаттың лицензия алған кезде көрінеу дұрыс емес ақпарат беруі, сол сияқты осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), сондай-ақ лицензияның қолданылуын тоқтата тұру мерзімі аяқталғаннан кейін әкімшілік жауаптылыққа әкеп соққан лицензиялық ережелер мен нормалардың бұзылуын жоймау, -
белгілі бір қызмет түріне берілген лицензиядан айыра отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от тридцати до шестидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от шестидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей с конфискацией предметов и (или) орудия совершения административного правонарушения, а занятие предпринимательской или иной деятельностью без лицензии дополнительно влечет конфискацию дохода (дивидендов), денег, ценных бумаг, полученных вследствие административного правонарушения.
Статья 425. Нарушение норм лицензирования
1. Нарушение установленных в соответствии с законодательными актами лицензионных норм, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями Особенной части настоящего Кодекса, в том числе несоответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к лицензируемым видам деятельности, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности или без такового.
2. Предоставление лицензиатом заведомо недостоверной информации при получении лицензии, а равно действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, а также неустранение нарушений лицензионных правил и норм, повлекших привлечение к административной ответственности, по истечении срока приостановления действия лицензии -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид деятельности.

426-бап. Кәсіпкерлік қызметпен айналысуға лицензия, арнайы рұқсат, біліктілік аттестатын (куәлігін)беру тәртібі мен мерзімін бұзу
1. Кәсіпкерлік қызметтік белгілі бір түрімен айналысуға лицензия, арнайы рұқсат, біліктілік аттестатын (куәлігін) беру мерзімін бұзу, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Лицензияны, арнайы рұқсатты, біліктілік аттестатын (куәлігін) заңнамада белгіленген тәртіпті бұза отырып беру, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің алпыстан жетпіске дейінгі дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
427-бап. Заңды тұлғаларды, филиалдарды, өкілдіктерді мемлекеттік тіркеу туралы заңнаманы бұзу
1. Заңнамада көзделген жағдайларда заңды тұлғаны, филиалды, өкілдікті қайта тіркемей, қызметті жүзеге асыру, -
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тіркеуші органға заңды тұлғаның тұратын жерінің өзгергені туралы уақытында хабарламау, -
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - он, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
428-бап. Лицензиарға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайтармау
Лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуы тоқтатылған күннен бастап лицензиаттың он жұмыс күні ішінде лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны лицензиарға қайтармауы -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі, лауазымды адамдарға - оннан жиырмаға дейінгі, заңды тұлғаларға - жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
429-бап. Жергілікті атқарушы органдар мен өзге де уәкілетті органдардың салық заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы
1. Салық заңнамасына сәйкес осы бөлікте көрсетілген органдар бюджетке аударуға тиіс салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомаларын жергілікті атқарушы органдардың немесе уәкілетті органдардың аудармауы, уақтылы немесе толық аудармауы -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 426. Нарушение порядка и срока выдачи лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) на занятие предпринимательской деятельностью
1. Нарушение срока выдачи лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) на занятие определенным видом предпринимательской деятельности -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Выдача лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) с нарушением порядка, установленного законодательством, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере от шестидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 427. Нарушение законодательства о государственной регистрации юридических лиц, филиалов, представительств
1. Осуществление деятельности без перерегистрации юридического лица, филиала, представительства в случаях, предусмотренных законодательством, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
2. Несвоевременное извещение регистрирующего органа об изменении места нахождения юридического лица -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 428. Невозвращение лицензии и (или) приложения к лицензии лицензиару
Невозвращение лицензии и (или) приложения к лицензии лицензиатом лицензиару в течение десяти рабочих дней со дня прекращения действия лицензии и (или) приложения к лицензии -
влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 429. Невыполнение местными исполнительными органами и иными уполномоченными органами обязанностей, установленных налоговым законодательством
1. Неперечисление, несвоевременное или неполное перечисление местными исполнительными органами или уполномоченными органами сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, подлежащих перечислению в бюджет в соответствии с налоговым законодательством органами, указанными в настоящей части, -
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.

2. Салық заңнамасында салық қызметі органдарына табыс ету үшін айқындалған мәліметтерді жергілікті атқарушы органдардың және өзге де уәкілетті органдардың табыс етпеуі, уақтылы, дұрыс немесе толық ұсынбауы -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жергілікті атқарушы органдардың немесе уәкілетті органдардың біржолғы талондарды бермеуі және (немесе) белгіленген құннан аз беруі, сол сияқты салық заңнамасында біржолғы талондарды беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыруға қойылатын талаптарды сақтамауы, -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
лауазымды адамдарға алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
430-бап. Заңнамалық актілерде көзделген жағдайларда жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне түскен мүлікті есепке алу мен одан әрі пайдалану ережелерін бұзу
1. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне түскен мүлікті, атап айтқанда:
1) сот актілерінің негізінде мемлекет меншігіне тәркіленген мүлікті;
2) сот актілерінің негізінде мемлекет меншігіне айналдырған заттай дәлелдемелерді;
3) тарих және мәдениет ескерткіштеріне жататын заттары бар қазыналарды;
4) мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті адамға немесе оған теңестірілген адамға, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне берілген және арнайы мемлекеттік қорға өтеусіз тапсыруға жататын сыйлықтарды;
5) заңнамалық актілерде көзделген өзге де жағдайларда республикалық меншікке берілген, оның ішінде мемлекет пайдасына бас тартудың кеден режимінде ресімделген тауарлар мен көлік құралдарын;
6) белгіленген тәртіппен иесіз деп танылған;
7) мұрагерлік құқығы бойынша мемлекетке өткен, сондай-ақ қайтыс болған адамнан қалған мүлікті;
8) олжаларды;
9) қорғаусыз жануарларды уәкілетті органға толық және (немесе) дер кезінде тапсырмау, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің - бестен сегізге дейін, лауазымды адамдарға - он бес, заңды тұлғаларға - жиырмадан қырық беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Заңнамалық актілерде көзделген жағдайларда жекелеген негіздер бойынша:

2. Непредставление, несвоевременное, недостоверное или неполное представление местными исполнительными органами и иными уполномоченными органами сведений, определенных налоговым законодательством для представления органам налоговой службы, -
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
3. Невыдача и (или) выдача разовых талонов ниже установленной стоимости местными исполнительными органами или уполномоченными органами, а равно несоблюдение требований налогового законодательства, предъявляемых к организации работы по выдаче разовых талонов, -
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 430. Нарушение правил учета и дальнейшего использования имущества, поступившего в собственность государства по отдельным основаниям, в случаях, предусмотренных законодательными актами
1. Неполная и (или) несвоевременная передача в уполномоченный орган имущества, поступившего в собственность государства по отдельным основаниям, если эти деяния не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, а именно:
1) конфискованного на основании судебных актов в доход государства;
2) вещественных доказательств, на основании судебных актов, обращенных в доход государства;
3) кладов, содержащих вещи, относящиеся к памятникам истории и культуры;
4) подарков, поступивших лицу, уполномоченному на выполнение государственных функций, или лицу, приравненному к нему, а также членам их семей, и подлежащих безвозмездной сдаче в специальный государственный фонд;
5) перешедшего в республиканскую собственность в иных случаях предусмотренных законодательными актами, в том числе товары и транспортные средства, оформленные в таможенном режиме отказа в пользу государства;
6) признанного в установленном порядке бесхозяйным;
7) перешедшего по праву наследования к государству, в том числе выморочное наследство;
8) находок;
9) безнадзорных животных, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до восьми, на должностных лиц - в размере пятнадцати, на юридических лиц - в размере от двадцати до сорока пяти месячных расчетных показателей.
2. Несоблюдение порядка учета, хранения, оценки и реализации имущества, поступившего в собственность государства по отдельным основаниям, совершенное в виде:

1) мемлекеттің меншік құқығының туындауын куәланыратын құжаттардың сақталуын қамтамасыз етпеу;
2) аукциондарды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызмет көрсетулерді мемлекеттік сатып алу жолымен емес аукцион ұйымдастырушыны таңдау;
3) ең төменгі бағамен сатылмаған мүлікті жоймау;
4) осындай мүлікті сатудан түскен соманы мемлекеттік бюджетке дер кезінде аудармау түрінде жасалған мемлекет меншігіне түскен мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және сату тәртібін бұзу, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі, заңды тұлғаларға - отыздан қырық беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
431-бап. Мемлекет уәкілеттік берген органдардың (ұйымдардың) салықты және басқа да міндетті төлемдерді бюджетке өндіріп алмай, сол сияқты мұндай төлемді растайтын құжаттар алмай тұрып, белгілі бір іс-әрекеттерді жүзеге асыруы
1. Мемлекет уәкілеттік берген органдардың (ұйымдардың) салықты және басқа да міндетті төлемдерді бюджетке өндіріп алмай тұрып не толық емес көлемде өндіріп алу жолымен Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген заңдық мәні бар іс-әрекеттерді жүзеге асыруы, -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекет уәкілеттік берген органдардың (ұйымдардың) растайтын құжатты алу заңнамалық актілерде көзделген жағдайларда, салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің төленгенін растайтын құжатты алмай тұрып, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген заңдық мәні бар іс-әрекеттерді жүзеге асыруы, -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
432-бап. Салық есебіне тұрудан бас тарту немесе салық есебіне тұру мерзімін бұзу
1. Салық төлеушінің тіркелу есебіне немесе салық төлеушінің қосылған құнға салық төлеуші ретінде есепке тұрудан бас тартуы, сол сияқты салық органы лауазымды адамының салық заңнамасында белгіленген мұндай тіркеу (есеп) мерзімін бұзуы, -
салық органының басшысына айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
салық органының басшысына айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1) необеспечение сохранности документов, удостоверяющих возникновение права собственности государства;
2) выбора организатора аукциона не путем государственных закупок услуг по организации и проведению аукционов;
3) не уничтожения имущества, не реализованного по минимальной цене;
4) несвоевременного перечисления в государственный бюджет сумм от реализации такого имущества, -
влекут штраф на должностных лиц в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц - в размере от тридцати до сорока пяти месячных расчетных показателей.
Статья 431. Осуществление органами (организациями), уполномоченными государством, юридически значимых действий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, без взимания налогов и других обязательных платежей в бюджет, а равно без получения документов, подтверждающих такую уплату
1. Осуществление органами (организациями), уполномоченными государством, юридически значимых действий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, без взимания налогов и других обязательных платежей в бюджет либо путем взимания не в полном объеме, -
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Осуществление органами (организациями), уполномоченными государством, юридически значимых действий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, без получения документа, подтверждающего уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет, в случаях, когда получение подтверждающего документа предусмотрено законодательными актами, -
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере семидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 432. Отказ в постановке на налоговый учет или нарушение сроков постановки на налоговый учет
1. Отказ в постановке налогоплательщика на регистрационный учет или на учет налогоплательщика в качестве плательщика налога на добавленную стоимость, а равно нарушение должностным лицом налогового органа установленных налоговым законодательством сроков такой регистрации (учета) -
влекут штраф на руководителя налогового органа в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на руководителя налогового органа в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей.

433-бап. Төтенше жағдай режимін бұзу
Төтенше жағдайдың жариялануына байланысты мемлекеттік орган белгілеген режимді бұзу немесе талаптарды мына бөліктерінде орындамау:
1) келу және кетудің ерекше режимі;
2) белгілі бір жеке тұлғалар үшін белгіленген мерзімге белгілі бір жерден, өзінің пәтерінен (үйінен) кетуге тыйым салу;
3) жиналыстар, митингілер, шерулер мен демонстрациялар, сондай-ақ ойын-сауық, спорттық және басқа да бұқаралық іс-шараларды өткізуге тыйым салу;
4) ереуілдер өткізуге тыйым салу;
5) қарумен, күшті әсер ететін химиялық және улы заттармен, сондай-ақ спирттік ішімдіктермен және құрамында спирті бар заттармен сауданы шектеу немесе тыйым салу;
6) карантин және басқа да міндетті санитариялық эпидемияға қарсы іс-шараларды өткізу;
7) көбейту техникасын, сондай-ақ радио, - және теледидар хабарларын тарату аппаратурасын, дыбыс, - және бейне жазу техникасын пайдалануға шек қою немесе тыйым салу; дыбыс күшейткіш техникалық құралдарды алып қою туралы нұсқаулар; бұқаралық ақпарат құралдарына бақылауды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар;
8) байланысты пайдаланудың айрықша ережелері;
9) көлік құралдарының қозғалысын шектеу және оларды тексеруден өткізу;
10) коменданттық сағат уақытында жеке тұлғалардың жеке басын куәландыратын арнайы берілген рұқсаттарсыз және құжаттарсыз көшелерде немесе өзге де қоғамдық орындарда жүруіне не жеке басын куәландыратын құжаттарсыз өз үйінен тыс жерде болуына тыйым салу, -
ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не он бес тәулікке дейін мерзімге әкімшілік қамауға әкеп соғады.
434-бап. Төтенше жағдай кезінде құқық тәртібін бұзуға итермелейтін іс-әрекеттер
Төтенше жағдай жарияланған жерде жасалған құқық тәртібін бұзуға немесе ұлттық және діни алауыздық туғызуға итермелейтін іс-әрекеттер, жеке тұлғалардың және лауазымды адамдардың өздерінің заңды құқықтары мен міндеттерін жүзеге асыруына белсенді кедергі жасау, сонымен қатар қоғамдық тәртіпті қорғау бойынша қызметтік міндеттерін немесе қоғамдық борышын орындаушы ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерінің, әскери қызметкердің, билік немесе жұртшылық өкілдерінің заңды өкімдері мен талабына қасақана бағынбау, не қоғамдық тәртіпті және жеке тұлғалардың тыныштығын бұзатын іс-әрекеттер жасау, сондай-ақ әкімшілік қадағалау туралы заңнаманы бұзу, -
айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не жиырма бес тәулікке дейін мерзімге әкімшілік қамауға әкеп соғады.
435-бап. Түрлі-түсті бейнедегі көшіру-көбейту техникасын сақтау, пайдалану және жою ережелерін бұзу, штемпельді-гравюралық кәсіпорындар (шеберханалар) ашу ережелерін бұзу

Статья 433. Нарушение режима чрезвычайного положения
Нарушение режима или невыполнение требований, установленных государственным органом в связи с объявлением чрезвычайного положения, в части:
1) особого режима въезда и выезда;
2) запрещения для определенных физических лиц покидать на установленный срок определенную местность, свою квартиру (дом);
3) запрещения на проведение собраний, митингов, шествий и демонстраций, а также зрелищных, спортивных и других массовых мероприятий;
4) запрещения на проведение забастовок;
5) ограничения или запрещения на торговлю оружием, сильнодействующими химическими и ядовитыми веществами, а также алкогольными напитками и спиртосодержащими веществами;
6) карантина и проведения других обязательных санитарно-противоэпидемических мероприятий;
7) ограничения или запрещения использования множительной техники, а также радио- и телепередающей аппаратуры, аудио- и видеозаписывающей техники; предписаний об изъятии звукоусиливающих технических средств; мер по обеспечению контроля за средствами массовой информации;
8) особых правил пользования связью;
9) ограничения движения транспортных средств и проведения их досмотра;
10) запрещения нахождения физических лиц во время комендантского часа без специально выданных пропусков и документов, удостоверяющих их личность, на улицах или в иных общественных местах либо пребывания вне своего жилища без документов, удостоверяющих личность,
влечет предупреждение или штраф в размере до пяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до пятнадцати суток.
Статья 434. Действия, провоцирующие нарушение правопорядка в условиях чрезвычайного положения
Действия, провоцирующие нарушение правопорядка или разжигающие национальную и религиозную рознь, активное воспрепятствование осуществлению физическими лицами и должностными лицами их законных прав и обязанностей, а равно злостное неповиновение законному распоряжению или требованию сотрудника органов внутренних дел, национальной безопасности, военнослужащего, представителей власти или общественности, выполняющих служебные обязанности или общественный долг по охране общественного порядка, либо действия, нарушающие общественный порядок и спокойствие физических лиц, а также нарушение законодательства об административном надзоре, совершенные в местности, где объявлено чрезвычайное положение, -
влекут штраф в размере до десяти месячных расчетных показателей или административный арест на срок до двадцати пяти суток.
Статья 435. Нарушение правил хранения, использования и уничтожения множительно-копировальной техники цветного изображения, нарушение правил открытия штемпельно-граверных предприятий (мастерских)

1. Түрлі-түсті бейнедегі көшіру-көбейту техникасын сақтау, пайдалану, жою ережелерін:
1) пайда табу мақсатында полиграфиялық өнімдерді әзірлеу үшін түрлі-түсті бейнедегі көшіру-көбейту техникасын пайдаланатын заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін үй-жайларда және оны сақтауға тыйым салынған орындарда сақтауы және пайдалануы;
2) жарамсыз күйге түскен түрлі-түсті бейнедегі көшіру-көбейту техникасын тиісті актісіз, арнайы комиссияның қатысуынсыз және ішкі істер органдарына тиісінше хабарламау жою түрінде жасалған бұзушылық, -
шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Штемпельді-гравюралық кәсіпорындар жабдықтарының, шикізаттардың, дайын бұйымдарының сақталуын қамтамасыз етпейтін және өндірістік цехтарға бөгде адамдардың ену мүмкіндігін жоққа шығармайтын күзетілмейтін, оқшауланған үй-жайлардан тыс штемпельді-гравюралық кәсіпорындардың (шеберханалардың) болуы, -
шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
436-бап. Құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөнінде қолданылған шаралар туралы хабарламау
Істі қараған органдардың (лауазымды адамдардың) ұсынысы бойынша қылмысқа немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасауға итермелеген себептер мен жағдайларды жою жөнінде қолданылған шаралар туралы ұйым басшысының және басқа лауазымды адамдардың хабарламауы, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
437-бап. Әкімшілік қадағалау туралы заңнамалық актіні бұзу
1. Өзіне қатысты қадағалау белгіленген адамның әкімшілік қадағалау туралы заңнамалық актіні бұзуы, -
ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің бірден екіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің екіден беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе он бес тәулікке дейін мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.

1. Нарушение правил хранения, использования, уничтожения множительно-копировальной техники цветного изображения, совершенных в виде:
1) хранения и использования юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями, использующими множительно-копировальную технику цветного изображения для изготовления полиграфической продукции с целью получения дохода, в помещениях не соответствующих установленным требованиям и в местах запрещенных к ее хранению;
2) уничтожения пришедшей в негодность множительно-копировальной техники цветного изображения без соответствующего акта, без участия специальной комиссии и без соответствующего уведомления органа внутренних дел, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
2. Нахождение штемпельно-граверных предприятий (мастерских) вне охраняемых, изолированных помещений, не обеспечивающих сохранность оборудования, сырья, готовых изделий штемпельно-граверного производства и не исключающих возможность проникновения в производственные цеха посторонних лиц, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 436. Несообщение о принятых мерах по устранению причин и условий, способствовавших совершению правонарушения
Несообщение руководителем организации и другими должностными лицами о принятых мерах по устранению причин и условий, способствующих совершению преступлений или административных правонарушений, по представлениям органов (должностных лиц), рассматривавших дело, -
влечет штраф на должностных лиц в размере до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 437. Нарушение законодательного акта об административном надзоре
1. Нарушение законодательного акта об административном надзоре лицом, в отношении которого установлен надзор, -
влечет предупреждение или штраф в размере от одного до двух месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от двух до пяти месячных расчетных показателей либо административный арест до пятнадцати суток.

438-бап. Жазаны өтеуден мерзімінен бұрын шартты түрде босатылған адамның сот жүктеген міндеттерді орындаудан жалтаруы
1. Жазаны өтеуден мерзімінен бұрын шартты түрде босатылған адамның сот жүктеген міндеттерді жазаның өтелмеген бөлігі кезінде орындаудан жалтаруы, -
бір айлық есептік көрсеткіштің мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайтадан жасалған іс-әрекеттер, -
бес айлық есептік көрсеткіштің мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
439-бап. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде, тергеу изоляторларында отырған адамдарға тыйым салынған заттар, бұйымдар мен нәрселер беру
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде, тергеу изоляторларында отырған адамдарға алкогольдік ішімдіктер, дәрілік және мас қылатын әсері бар басқа да заттарды, ақша, азық-түлік тағамдарын, бұйымдарды және бұл мекемелерде сақтау мен пайдалануға тыйым салынған басқа да нәрселерді тексеруден жасырып беру немесе кез келген тәсілдермен беруге әрекет ету, -
ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің екіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
440-бап. Оларды сату құқығына лицензиясы жоқ заңды және жеке тұлғалардың азаматтық пиротехникалық заттар мен олардың қолданылуымен жасалған бұйымдарды сату мақсатында әкелуі, әкетуі, тасымалдауы және сақтауы, сондай-ақ сатуы
Оларды сату құқығына лицензиясы жоқ заңды және жеке тұлғалардың азаматтық пиротехникалық заттар мен олардың қолданылуымен жасалған бұйымдарды сату мақсатында әкелуі, әкетуі, тасымалдауы және сақтауы, сондай-ақ сатуы -
жеке тұлғаларға пиротехникалық заттар мен олардың қолданылуымен жасалған бұйымдарды алып қоя отырып, бес айлық есептік көрсеткіштің мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға пиротехникалық заттар мен олардың қолданылуымен жасалған бұйымдарды алып қоя отырып, жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - пиротехникалық заттар мен олардың қолданылуымен жасалған бұйымдарды алып қоя отырып, қырық айлық есептік мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
441-бап. Азаматтық пиротехникалық заттар мен олардың қолданылуымен жасалған бұйымдарды сақтау, өткізу, пайдалану, есепке алу, тасымалдау, сату, жою тәртібін бұзу
Азаматтық пиротехникалық заттар мен олардың қолданылуымен жасалған бұйымдар айналымы саласындағы қызмет құқығына лицензиясы бар адамдардың азаматтық пиротехникалық заттар мен олардың қолданылуымен жасалған бұйымдарды сақтау, өткізу, пайдалану, есепке алу, тасымалдау, сату, жою тәртібін:

Статья 438. Уклонения от исполнения обязанностей возложенных судом, лицом, условно-досрочно освобожденным от отбытия наказания
1. Уклонение лицом, условно условно-досрочно освобожденным от отбытия наказания, от исполнения обязанностей возложенных судом на период неотбытой части наказания,
- влечет штраф в размере одного месячного расчетного показателя.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течении года после наложения административного взыскания,
- влечет штраф пяти месячных расчетных показателей.
Статья 439. Передача лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, следственных изоляторах, запрещенных веществ, изделий и предметов
Скрытая от досмотра передача или попытка передачи любым способом лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, следственных изоляторах, алкогольных напитков, лекарственных и других веществ, обладающих одурманивающим действием, денег, продуктов питания, изделий и других предметов, запрещенных к хранению и использованию в этих учреждениях, -
влечет предупреждение или штраф в размере до двух месячных расчетных показателей.
Статья 440. Ввоз, вывоз, перевозка и хранение с целью продажи, а также торговля гражданскими пиротехническими веществами и изделиями с их применением юридическими и физическими лицами, не имеющими лицензии на право торговли ими
Ввоз, вывоз, перевозка и хранение с целью продажи, а также торговля гражданскими пиротехническими веществами и изделиями с их применением юридическими и физическими лицами, не имеющими лицензии на право торговли ими,
- влечет штраф на физических лиц в размере пяти месячных расчетных показателей с изъятием пиротехнических веществ и изделий с их применением, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере двадцати месячных расчетных показателей с изъятием пиротехнических веществ и изделий с их применением, на юридических лиц являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей с изъятием пиротехнических веществ и изделий с их применением.
Статья 441. Нарушение порядка хранения, реализация, использования, учета, перевозки, торговли, уничтожения, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением
1. Нарушение порядка хранения, реализации использования, перевозки, торговли, уничтожения, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением лицами, имеющими лицензии на право деятельности в сфере оборота гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, совершенных в виде:

1) белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін үй-жайларда және оларды сақтау мен пайдалануға тыйым салынған орындарда азаматтық пиротехникалық заттар мен олардың қолданылуымен жасалған бұйымдарды сақтау;
2) мамандандырылған емес дүкендерде халыққа еркін сатуға арналған қауіптілігі 1-3 дәрежелі азаматтық пиротехникалық бұйымдарды өткізу;
3) оны көрсетуге тыйым салынған орындарда фейерверктерді ұшыру;
4) дайын өнімдер мен оларды құрайтын компоненттердің есебін, сондай-ақ көтерме тұтынушыларға дайын өнімді жіберу есебін жүргізбеу;
5) азаматтық пиротехникалық бұйымдарды жою тәртібін бұзу түрінде жасалған бұзушылық, -
лауазымды тұлғаларға, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қауіптілігі 4 дәрежелі азаматтық пиротехникалық бұйымдарды оларды сақтау орнындағы қоймадан емес және (немесе) қауіптілігі 4 дәрежелі азаматтық пиротехникалық бұйымдарды сатып алуға лицензиясы жоқ адамдарға өткізу, -
азаматтық пиротехникалық бұйымдары тәркілене отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
442-бап. Жеке және заңды тұлғалардың қаруды заңсыз сатып алуы, сақтауы, алып жүруі, беруі немесе сатуы
1. Ішкі істер органдарында тіркелмеген тегіс ұңғылы аңшылық қаруды, газды қаруды, үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан аспайтын, калибрі 4,5 миллиметрге дейін аңшылық пневматикалық қаруды заңсыз сатып алу, беру, өткізу, сақтау, тасымалдау немесе алып жүру, -
жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - он, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
қаруы тәркілене отырып, азаматтарға - он, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Азаматтық немесе қызметтік қаруды өз еркімен тапсырған адам, егер оның әрекеттерінде өзге де құқық бұзушылық құрамы болмаса, әкімшілік жауаптылықтан босатылады.

1) хранения гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением в помещениях, не соответствующих установленным требованиям и в местах, запрещенных к их хранению и использованию;
2) реализация гражданских пиротехнических изделий 1-3 класса опасности, предназначенных для свободной продажи населению, в неспециализированных магазинах;
3) запуск фейерверков в местах, запрещенных для его демонстрации;
4) не введение учета готовой продукции и их составляющих компонентов, а также учета отпуска готовой продукции оптовым потребителям;
5) нарушения порядка уничтожения гражданских пиротехнических изделий, -
влечет штраф на должностных лиц, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
2. Реализация гражданских пиротехнических изделий 4 класса опасности не со складов по месту их хранения и (или) лицам, не имеющим лицензию на приобретение гражданских пиротехнических изделий 4 класса опасности, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей с конфискацией гражданских пиротехнических изделий.
Статья 442. Незаконное приобретение, хранение, ношение, передача или продажа физическими и юридическими лицами оружия
1. Незаконные приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение не зарегистрированного в органах внутренних дел гладкоствольного охотничьего оружия, газового оружия, охотничьего пневматического оружия с дульной энергией свыше 7,5 Джоуль до 25 Джоуль, калибром более 4,5 миллиметров, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей с конфискацией оружия.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на граждан в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией оружия.
Примечание. Лицо, добровольно сдавшее оружие, освобождается от административной ответственности, если в его действиях не содержится состав иного правонарушения.

443-бап. Тіркелген азаматтық, қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алу, сақтау, есепке алу, пайдалану немесе тасымалдау ережелерін бұзу
1. Қаруды сақтауға, алып жүруге ішкі істер органдарының рұқсаты бар жеке тұлғалардың тіркелген азаматтық, қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алу, сақтау, есепке алу, пайдалану немесе тасымалдау ережесін:
1) белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін жағдайларда, сондай-ақ оларды сақтауға тыйым салынған үй-жайларда азаматтық қару мен оның патрондарын сақтау; оны сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарының рұқсатынсыз қапталмаған және оқталмаған күйінде қаруды көліктің барлық түрімен алып жүру, тасу немесе тасымалдау;
2) өзіне тиесілі қаруды жоғалтқан немесе ұрлатқан кезде иесінің ұйымдастырғанын ішкі істер органдарына хабарламау түрінде жасалған бұзушылық, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сақтауға және (немесе) алып жүруге рұқсаты бар ұйымдардың, заңды тұлғалар қызметкерлерінің жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау туралы заңнаманы:
1) қызметтік немесе азаматтық қару мен оның патрондарын мақсаты емес бойынша пайдалану;
2) қызметтік қару мен оның патрондарын сақтау шарттарын бұзу;
3) қызметтік қару мен оның патрондарын тыйым салынған орындарда сақтау;
4) рұқсат етілмеген басқа да заттарды қару және оның патрондарымен бірге сақтау;
5) қызметтік қарудың есебін жүргізбеу, сондай-ақ белгіленген құжаттамадан тыс есебін жүргізу;
6) оны соңғы атқан сәттен бастап бес жыл өткен соң ойық ұңғылы қаруды атпау;
7) көліктің барлық түрімен қызметтік қаруды, патрондар мен аңшылық оқ-дәрілерді тасымалдауға қойылатын белгіленген талаптарды бұзу;
8) ішкі істер органдарын басқа өңірде қызметтік міндеттерін орындауға байланысты өзіне тиесілі қаруды есептен шығару және есепке қою туралы хабарламау;
9) өзіне тиесілі қаруды жоғалтқан немесе ұрлатқан кезде ішкі істер органдарын хабарламау түрінде жасалған бұзушылық, -
заңды тұлға қызметкеріне - бес, лауазымды тұлғаға, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға, - он, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
444-бап. Алкогольдік, есірткілік немесе уытқұмарлық мас күйдегі адамның азаматтық және қызметтік қаруды алып жүруі, тасымалдауы, пайдалануы

Статья 443. Нарушение правил приобретения, хранения, учета, использования или перевозки зарегистрированного гражданского, служебного оружия, патронов к нему
1. Нарушение правил приобретения, хранения, учета, использования или перевозки зарегистрированного гражданского, служебного оружия, патронов к нему физическими лицами, имеющими разрешение органов внутренних дел на хранение, ношение оружия, совершенное в виде:
1) хранения гражданского оружия и патронов к нему в условиях не соответствующих установленным требованиям, а также в помещениях, запрещенных к их хранению; ношения, переноски или перевозки всеми видами транспорта оружия в не зачехленном и не разряженном состоянии без разрешения органа внутренних дел на его хранение и ношение;
2) не уведомления органов внутренних дел организацией владельцем при утрате или хищении принадлежащего ему оружия, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение законодательства о государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия организацией, работниками юридических лиц, имеющих разрешения на хранение и (или) ношение, совершенное в виде:
1) использования служебного или гражданского оружия и патронов к нему не по назначению;
2) нарушения условий хранения служебного оружия и патронов к нему;
3) хранения служебного оружия и патронов к нему в запрещенных местах;
4) совместного хранения с оружием и патронами других, не разрешенных предметов;
5) не ведения учета, а также ведения учета служебного оружия вне установленной документации;
6) не отстрела нарезного оружия по истечении пяти лет с момента его последнего отстрела;
7) нарушения установленных требований к перевозке служебного оружия, патронов и охотничьего пороха всеми видами транспорта;
8) не уведомления органа внутренних дел о снятии и постановке на учет принадлежащего ему оружия в связи с выполнением служебных обязанностей в другом регионе;
9) не уведомления органов внутренних дел при утрате или хищении принадлежащего ему оружия
влечет штраф на работника юридического лица в размере пяти, на должностного лица, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 444. Ношение, перевозка, применение гражданского и служебного оружия лицом, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения

1. Алкогольдік, есірткілік немесе уытқұмарлық мас күйдегі адамның азаматтық немесе қызметтік қаруды алып жүруі, тасымалдауы, пайдалануы -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе қаруды тәркілей отырып, бір жылдан үш жылға дейінгі мерзімге азаматтық немесе қызметтік қаруды ұстау немесе пайдалану құқығынан айыруға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайтадан жасалған іс-әрекеттер, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе қаруды тәркілей отырып, үш жылдан бес жылға дейінгі мерзімге азаматтық немесе қызметтік қаруды ұстау немесе пайдалану құқығынан айыруға әкеп соғады.
Ескерту. Қару иесінің немесе оны пайдаланушының мас күйдегі (алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық) жағдайы белгіленген тәртіппен жүргізілген медициналық куәландырумен айқындалады.
445-бап. Қайыршылық
1. Қайыршылық немесе ақша, заттар немесе басқа да материалдық құндылықтарды алу мақсатында азаматтарды мазалап тиісу, -
ескерту жасауға немесе бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлға жасаған сол іс-әрекеттер -
әкімшілік қамауға алынып, Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберілуіне әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
бес есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
446-бап. Өзін-өзі қорғау азаматтық қаруын заңсыз қолдану
1. Адамның денсаулығына жеңіл зиян келтіруге әкеп соқтырған өзін-өзі қорғау азаматтық қаруын заңсыз қолдану, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
қаруды тәркілей отырып, он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
447-бап. Азаматтық және қызметтік қаруды тіркеу (қайта тіркеу) ережесін не оны есепке қою ережелерін бұзу
1. Жекелеген қару түрлерінің айналымын мемлекеттік бақылау туралы заңнаманы:
1) қару сатып алынған сәттен бастап жеті күннен кейін сақтауға және (немесе) алып жүруге рұқсатты тіркеу мен алуға жүгінбеу;
2) азаматтық қаруды сақтауға және (немесе) алып жүруге рұқсат берген ішкі істер органына рұқсаттың қолданылу мерзімі біткен соң оны ұзартуға жүгінбеу;
3) өзіне тиісілі қаруды жоғалтқаны немесе ұрлатқаны туралы ішкі істер органына хабарламау, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Ношение, перевозка, применение гражданского и служебного оружия лицом, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения
- влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей или лишение права владения или использования гражданского или служебного оружия на срок от одного года до трех лет с конфискацией оружия.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания,
- влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией оружия или лишение права владения или использования гражданского или служебного оружия на срок от трех до пяти лет с конфискацией оружия.
Примечание. Нахождение владельца или пользователя оружия в состоянии опьянения (алкогольного, наркотического, токсикоманического) устанавливается медицинскими освидетельствованием, проводимым в установленном порядке.
Статья 445. Попрошайничество
1. Попрошайничество, или назойливое приставание к гражданам с целью получения денег, вещей, либо иных материальных ценностей, -
- влечет предупреждение или штраф в размере одного расчетного показателя.
2. Те же действия, совершенные иностранцем либо лицом без гражданства,
- влечет административный арест с административным выдворением из Республики Казахстан.
3. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания,
- влекут штраф в размере пяти расчетных показателей.
Статья 446. Неправомерное применение гражданского оружия самообороны
1. Неправомерное применение гражданского оружия самообороны, повлекший легкий вред здоровью человека, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей с конфискацией оружия.
Статья 447. Нарушение правил регистрации (перерегистрации)гражданского и служебного оружия либо правил постановки его на учет
1. Нарушение законодательства о государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия, совершенное в виде:
1) не обращения для регистрации и получения разрешения на хранение и (или) ношение после семи дней с момента приобретения оружия;
2) не обращения в орган внутренних дел выдавший разрешение на хранение и (или) ношение гражданского оружия для его продления по истечении срока действия разрешения;
3) не уведомления органа внутренних дел об утрате или хищении принадлежащего ему оружия, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
қарудың өтемін төлеп алып қойылып, он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қызметтік қаруды сатып алғаннан кейін оны дер кезінде тіркемеу, сондай-ақ қызметтік қаруды сақтауға және пайдалануға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсатты ішкі істер органында ұзартпау, -
лауазымды тұлғаларға, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды тұлғаларға, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
448-бап. Азаматтық қаруды, оның патрондарын сату үшін өткізуден жалтару
Азаматтық қаруды, оның патрондарын сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсатының күші жойылған жеке тұлғалардың оларды сату үшін өткізуден жалтаруы, -
қарудың өтемін төлеп алып қойылып, бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
449-бап. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, тосқауылдар мен демонстрациялар ұйымдастыру мен өткізудің тәртібі туралы заңнаманы бұзу
1. Заңсыз жиналыстарға, митингілерге, шерулерге, демонстрацияларға не өзге де көпшілікке арналған іс-шараларға қатысу, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Рұқсат етілмеген жиналысқа, митингке, тосқауылға, демонстрацияға не өзге де көпшілік іс-шараларына қатысушыларға ұйымдар басшыларының және басқа да лауазымды адамдарының үй-жай не өзге де мүліктер (байланыс құралдарын, көбейту техникасын, жабдықтар, көлік) беруі немесе осындай іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізу үшін өзге де жағдайлар туғызуы, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жиналыстар, митингілер, шерулер, тосқауылдар, демонстрациялар не өзге де көпшілік іс-шараларын ұйымдастыруға немесе өткізуге кедергі жасау, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ жиналыстар, митингілер, шерулер, тосқауылдар, демонстрациялар өткізу кезінде жиналыстар, митингілер, шерулер, тосқауылдар, демонстрациялар не өзге де көпшілік іс-шараларын ұйымдастыру немесе өткізу тәртібі туралы заңнамалық актіні:
1) жиналыстар, митингілер, шерулер, тосқауылдар, демонстрациялар, сондай-ақ оларға қатысушылардың сөз сөйлеулерін өтініште көрсетілген мақсаттарға сай емес, белгіленбенген мерзімде және келісілмеген орында өткізу;
2) қоғамдық тәртіпті сақтамау;
3) көлік пен жүргіншілер қозғалысына кедергі жасау;
4) елді мекеннің инфрақұрылымдар объектілерінің іркіліссіз жұмыс істеуін бөгет жасау;
5) республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдарымен келіспей киіз үйлер, шатырлар, өзге де уақытша құрылыстар орнату;
6) жасыл көшеттерге, шағын сәулет нысандарына залал келтіру түрінде жасалған бұзушылық, -
ескерту жасауға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей с возмездным изъятием оружия.
3. Не своевременная регистрация служебного оружия после его приобретения, а также не продление разрешения на хранение и использование или хранение и ношение служебного оружия в органе внутренних дел, -
влечет штраф на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 448. Уклонение от сдачи для реализации гражданского оружия, патронов к нему
Уклонение от сдачи для реализации гражданского оружия, патронов к нему физическими лицами, у которых аннулировано разрешение на их хранение, хранение и ношение, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей с возмездным изъятием оружия.
Статья 449. Нарушение законодательства о порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций
1. Нарушения законодательного акта о порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций при проведении собраний, митингов, шествий, пикетов, демонстраций, не содержащих признаков уголовно наказуемого деяния, совершенные в виде:
1) проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, а также выступлений их участников не в соответствии с целями, указанными в заявлении, не в определенные сроки и в обусловленном месте;
2) не соблюдения общественного порядка;
3) препятствования движению транспорта и пешеходов;
4) создания помехов для бесперебойного функционирования объектов инфраструктуры населенного пункта;
5) установления юрт, палаток, иных временных сооружений без согласования с местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы, района (города областного значения);
6) нанесения ущерба зеленым насаждениям, малым архитектурным формам, -
влечет предупреждение.
2. Предоставление руководителями и другими должностными лицами организаций участникам несанкционированного собрания, митинга, пикетирования, демонстрации или иного публичного мероприятия помещения либо иного имущества (средств связи, множительной техники, оборудования, транспорта) или создание иных условий для организации и проведения таких мероприятий -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
3. Участие в незаконных собраниях, митингах, шествиях, демонстрациях либо ином публичном мероприятии, если эти действия не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Воспрепятствование организации или проведению собрания, митинга, шествия, пикетов, демонстрации либо иного публичного мероприятия, если эти действия не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.

5. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі, лауазымды адамдарға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға - отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
450-бап. Қоғамдық бірлестіктер туралы заңнаманы бұзу
1. Қоғамдық бірлестік басшыларының, мүшелерінің не қоғамдық бірлестіктің осы қоғамдық бірлестіктердің жарғыларында белгіленген мақсаттары мен міндеттерінің шегінен тыс іс-әрекеттер жасауы, -
қоғамдық бірлестіктің басшыларына - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі, қоғамдық бірлестіктің мүшелеріне - оннан жиырмаға дейінгі, қоғамдық бірлестікке - жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
қоғамдық бірлестіктің қызметін үш айдан алты айға дейінгі мерзімге тоқтата отырып, қоғамдық бірлестіктің басшыларына - айлық есептік көрсеткіштің жетпістен жүзге дейінгі, қоғамдық бірлестіктің мүшелеріне жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Шетелдік заңды тұлғалардың және халықаралық ұйымдардың, шет ел қатысатын заңды тұлғалардың, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың, діни бірлестіктердің, қайырымдылық ұйымдарының саяси партияларды қаржыландыруы -
заңсыз қайырмалдықтар тәркілене отырып, лауазымды адамдарға - екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, заңсыз қайырмалдықтар тәркілене отырып, шетелдік заңды тұлғаларға екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың саяси партияларды қаржыландыруы, -
заңсыз қайырымдылықтар тәркілене отырып және Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жібере отырып, жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Саяси партиялардың заңсыз қайырмалдықтарды қабылдауы, -
заңсыз қайырмалдықтар тәркілене отырып немесе он бес тәулікке дейін мерзімге әкімшілік қамауға алынып не онсыз саяси партияның қызметіне тыйым сала отырып, саяси партияның басшысына екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Действия, предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц - штраф в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.
6. Действия, предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 450. Нарушение законодательства об общественных объединениях
1. Совершение руководителями, членами общественного объединения либо общественным объединением действий, выходящих за пределы целей и задач, определенных уставами этих общественных объединений, -
влечет штраф на руководителей общественного объединения в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей, на членов общественных объединений, - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей, на общественное объединение - в размере до от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на руководителей общественного объединения в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей, на членов общественных объединений, - в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности общественного объединения на срок от трех до шести месяцев.
3. Финансирование политических партий иностранными юридическими лицами и международными организациями, юридическими лицами с иностранным участием, государственными органами и организациями, религиозными объединениями, благотворительными организациями -
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией незаконных пожертвований, на иностранных юридических лиц - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией незаконных пожертвований.
4. Финансирование политических партий иностранцами и лицами без гражданства -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей с конфискацией незаконных пожертвований и административным выдворением за пределы Республики Казахстан.
5. Принятие политической партией незаконных пожертвований -
влечет штраф на руководителя политической партии в размере двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией незаконных пожертвований или административный арест на срок до пятнадцати суток либо без такового с запрещением деятельности политической партии.

6. Саяси партиялардың қаржылық қызметі туралы жылдық есепті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзім мен көлемде жарияламау, -
саяси партияның қызметін алты айға дейінгі мерзімге тоқтата отырып, партияның басшысына айлық есептік көрсеткіштің жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Саяси партияның, оның құрылымдық бөлімшелерінің (филиалдары мен өкілдіктерінің) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда қызметті қайта тіркеусіз жүзеге асыруы, -
саяси партияның қызметіне тыйым сала отырып, партияның басшысына айлық есептік көрсеткіштің жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
451-бап. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген қоғамдық, діни бірлестіктердің қызметіне басшылық жасау, қатысу, сондай-ақ олардың қызметін қаржыландыру
1. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген, сол сияқты қызметі тоқтатылған немесе тыйым салынған қоғамдық, діни бірлестіктердің қызметіне басшылық жасау, -
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген, сол сияқты қызметі тоқтатылған немесе тыйым салынған қоғамдық, діни бірлестіктердің қызметіне қатысу, -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген, сол сияқты қызметі тоқтатылған немесе тыйым салынған қоғамдық, діни бірлестіктердің қызметін қаржыландыру, -
екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
452-бап. Діни сенім бостандығы және діни бірлестіктер туралы заңнаманы бұзу
1. Діни бірлестіктер басшыларының бірлестікті мемлекеттік басқару органдарында тіркеуден жалтаруы, діни бірлестіктің оның жарғысымен (ережесімен) белгіленген өз мақсаттары мен міндеттеріне қайшы келетін қызметті жүзеге асыруы, саяси партиялардың қызметіне қатысуы және оларға қаржылай қолдау көрсетуі, жеке тұлғаларды діни жоралғыларды орындауға немесе өзге де діни қызметтерге қатысуға мәжбүр етуі, -
діни бірлестік басшыларына - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға - қызметін алты айға дейін мерзімге тоқтата тұрып немесе қызметіне тыйым сала отырып, не онсыз елуден сексенге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

6. Неопубликование годовой отчетности о финансовой деятельности политической партии в сроки и объеме, установленных законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на руководителя партии в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности политической партии на срок до шести месяцев.
7. Осуществление деятельности политической партии, ее структурных подразделений (филиалов и представительств) без перерегистрации в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на руководителя партии в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с запрещением деятельности политической партии.
Статья 451. Руководство, участие в деятельности не зарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, а также финансирование их деятельности
1. Руководство деятельностью не зарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, а равно деятельность которых приостановлена или запрещена, -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Участие в деятельности не зарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, а равно деятельность которых приостановлена или запрещена, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Финансирование деятельности незарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, а равно деятельность которых приостановлена или запрещена, -
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 452. Нарушение законодательства о свободе вероисповедания и религиозных объединениях
1. Уклонение руководителей религиозных объединений от регистрации объединения в органах государственного управления, осуществление религиозным объединением деятельности, противоречащей его целям и задачам, определенным его уставом (положением), участие в деятельности политических партий и оказание им финансовой поддержки, принуждение физических лиц к исполнению религиозных обрядов или участию в иной религиозной деятельности -
влекут штраф на руководителей религиозного объединения в размере от десяти до двадцати, на юридическое лицо - в размере от пятидесяти до восьмидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности на срок до шести месяцев или запрещением деятельности, либо без таковой.

2. Заңға сәйкес жүзеге асырылатын діни жоралғыларды, басқа да діни қызметті атқаруға кедергі жасау, жеке тұлғалардың дінге қатыстылығына қарай олардың құқықтарын бұзу, сол немесе басқа дінді ұстанушылар қадір тұтатын нәрселерді, құрылыстарды және орындарды аяқ асты ету, жеке тұлғалардың діни сезімдерін қорлау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің сегізге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - он беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Азаматтардың, шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың есептік тіркеусіз миссионерлік қызметті жүзеге асыруы, -
азаматтарға - айлық есептік көрсеткіштің он беске дейінгі мөлшерінде, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жібере отырып, айлық есептік көрсеткіштің он беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Діни бірлестіктің өз жарғысына (ережесіне) қайшы келетін қызметті жүйелі түрде жүзеге асыруы, сол сияқты діни бірлестіктің өз қызметін тоқтата тұруға негіз болған бұзушылықтарды белгіленген мерзімде жоймауы, -
діни бірлестіктің басшыларына - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға діни бірлестіктің қызметіне тыйым сала отырып, айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
453-бап. Азаматтық хал актілерін жазу ережелерін бұзу
Некеге отыруға кедергі болатын мән-жайларды жасыру немесе азаматтық хал актілерін жазу органдарына жалған мәліметтер беру, -
ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің екіден беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
454-бап. Қазақстан Республикасында тіркеусіз не жеке басты куәландыратын құжаттарсыз тұру
1. Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке куәліксіз немесе жарамсыз жеке куәлік бойынша, сондай-ақ бұрынғы тіркеу орны бойынша есептен шығарылған сәттен бастап қырық бес тәуліктен артық тұрғылықты жері бойынша тіркеусіз тұруы -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қазақстан Республикасында шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның тұруға ықтияр хатсыз немесе азаматтығы жоқ адамның куәлігінсіз немесе жарамсыз тұруға ықтияр хатпен, азаматтығы жоқ адамның куәлігімен он күннен артық мерзімге тұрақты тұруы, сондай-ақ ішкі істер органдарына паспорттың жоғалғаны туралы уақытында хабарламауы, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Воспрепятствование совершению религиозных обрядов, другой религиозной деятельности, осуществляемой в соответствии с законом, нарушение прав физических лиц в зависимости от их отношения к религии, осквернение почитаемых последователями той или иной религии предметов, строений и мест, оскорбление религиозных чувств физических лиц -
влекут штраф на физических лиц в размере до восьми, на должностных лиц - в размере до пятнадцати месячных расчетных показателей.
3. Осуществление гражданами, иностранцами и лицами без гражданства миссионерской деятельности без учетной регистрации -
влечет штраф на граждан в размере до пятнадцати месячных расчетных показателей, на иностранцев и лиц без гражданства - в размере до пятнадцати месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан.
4. Систематическое осуществление религиозным объединением деятельности, противоречащей его уставу (положению), а равно неустранение в установленный срок религиозным объединением нарушений, послуживших основанием для приостановления его деятельности, -
влекут штраф на руководителей религиозного объединения в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей с запрещением деятельности религиозного объединения.
Статья 453. Нарушение правил записи актов гражданского состояния
Сокрытие обстоятельств, препятствующих вступлению в брак, или сообщение ложных сведений органам записи актов гражданского состояния -
влечет предупреждение или штраф в размере от двух до пяти месячных расчетных показателей.
Статья 454. Проживание в Республике Казахстан без регистрации либо без документов, удостоверяющих личность
1. Проживание граждан Республики Казахстан без удостоверения личности или по недействительному удостоверению личности, а также без регистрации по месту жительства с момента снятия с учета по месту прежней регистрации сроком свыше сорока пяти суток влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
3. Постоянное проживание в Республике Казахстан иностранца или лица без гражданства без вида на жительство или без удостоверения лица без гражданства либо по недействительному виду на жительство, удостоверению лица без гражданства сроком свыше десяти дней, а также несвоевременное извещение органы внутренних дел об утере паспорта, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.

4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет (әрекетсіздік), -
қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
455-бап. Паспорттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе оларды кепілге қабылдау
1. Азаматтардан паспорттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе оларды кепілге қабылдау, -
ескерту жасауға немесе бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер,-
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
456-бап. Азаматтың куәлік (төлқұжат) немесе жеке басын куәландыратын басқа құжаттарды алуы кезінде, Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат ету туралы немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтініш беру кезінде көрінеу жалған мәліметтер беруі
1. Азаматтың куәлік (төлқұжат) не жеке басын немесе азаматтығын куәландыратын басқа да құжаттарды алуы кезінде Қазақстан Республикасының атқарушы билік органдарына көрінеу жалған мәліметтер немесе жалған құжаттар беруі, -
жеке тұлғаларға - бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат ету туралы немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтініш беру кезінде Қазақстан Республикасының атқарушы билік органдарына көрінеу жалған мәліметтер немесе жалған құжаттар беруі, -
Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберуге әкеп соғады.
457-бап. Уақытша еңбекке жарамсыздық туралы парақты және (немесе) анықтаманы заңсыз алу
1. Ауруды өтірік сылтауратуы салдарынан уақытша еңбекке жарамсыздық туралы парақты және (немесе) анықтаманы заңсыз алу, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған нақ сол әрекет, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
458-бап. Медицина қызметкерінің уақытша еңбекке жарамсыздық туралы парақты беру ережесін бұзуы
1. Медицина қызметкерінің уақытша еңбекке жарамсыздық туралы парақты беру ережесін бұзуы, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға - оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Действия (бездействие), предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 455. Незаконное изъятие паспортов, удостоверений личности или принятие их в залог
1. Незаконное изъятие у граждан паспортов, удостоверений личности или принятие их в залог -
влечет предупреждение или штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 456. Представление заведомо ложных сведений при получении удостоверения гражданина (паспорта)или других документов, удостоверяющих личность, при подаче заявления о разрешении на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан
1. Представление заведомо ложных сведений или поддельных документов в органы исполнительной власти Республики Казахстан при получении удостоверения гражданина (паспорта) либо других документов, удостоверяющих личность или гражданство, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Представление иностранцем или лицом без гражданства заведомо ложных сведений или поддельных документов в органы исполнительной власти Республики Казахстан при подаче заявления о разрешении на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан, -
влечет административное выдворение за пределы Республики Казахстан.
Статья 457. Незаконное получение листа и (или) справки о временной нетрудоспособности
1. Незаконное получение листа и (или) справки о временной нетрудоспособности вследствие симулирования болезни -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
2. То же деяние, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 458. Нарушение медицинским работником правил выдачи листа о временной нетрудоспособности
1. Нарушение медицинским работником правил выдачи листа о временной нетрудоспособности, если это деяние не имеет признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.

2. Әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған нақ сол әрекет, -
жеке тұлғаларға маман сертификатынан айыра отырып, айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға - жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
459-бап. Әкімшілік деректерді бермеу
Әкімшілік көздердің мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға әкімшілік деректерді бермеуі, -
әкімшілік көздердің лауазымды адамдарына жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
460-бап. Мемлекеттік статистикалық бақылаулар жүргізуден бас тарту
Лауазымды адамдардың өздеріне жүктелген статистикалық бақылаулар жүргізу жөніндегі мемлекеттік міндеттерді орындаудан бас тартуы немесе оларды уақытында орындамауы, -
ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
461-бап. Статистикалық есептілікті ұсыну тәртібін бұзу
1. Тиісті статистикалық органдарға дұрыс емес мемлекеттік статистикалық есептілікті ұсыну, уақтылы ұсынбау -
жеке және заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Тиісті статистикалық органдарға мемлекеттік статистикалық есептілікті ұсынбау, сондай-ақ осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - бес, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
462-бап. Бекітілмеген нысандар бойынша бастапқы статистикалық деректерді жинау
Заңнамада белгіленген тәртіппен келісілмеген немесе бекітілмеген бастапқы статистикалық деректерді жинау -
ескерту жасауға немесе лауазымды адамдарға бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
463-бап. Ақпарат құпиялылығы дәрежесін анықтау мен белгілеу ережесін бұзу
1. Ақпарат құпиялылығы дәрежесін анықтау мен белгілеу ережесін бұзу, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыс белгілері болмаса, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Заңдылықтың бұзылғандығын жасыру мақсатында жасалған нақ сол іс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. То же деяние, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей с лишением сертификата специалиста, на должностных лиц - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 459. Непредставление административных данных
Непредставление административных данных административными источниками уполномоченному органу в области государственной статистики, -
влечет штраф на должностных лиц административных источников в размере семи месячных расчетных показателей.
Статья 460. Отказ от проведения государственных статистических наблюдений
Отказ должностных лиц от выполнения возложенных на них государственных обязанностей по проведению статистических наблюдений или несвоевременное их выполнение -
влечет предупреждение или штраф в размере до пяти месячных расчетных показателей.
Статья 461. Нарушение порядка представления статистической отчетности
1. Несвоевременное представление, представление недостоверной государственной статистической отчетности в соответствующие статистические органы, -
влекут предупреждение на физических и юридических лиц.
2. Непредставление государственной статистической отчетности в соответствующие статистические органы, а также действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 462. Сбор первичных статистических данных по неутвержденным формам
Сбор первичных статистических данных по несогласованным или неутвержденным в установленном законодательством порядке формам -
влечет предупреждение или штраф на должностных лиц в размере пяти месячных расчетных показателей.
Статья 463. Нарушение правил определения и установления степени секретности информации
1. Нарушение правил определения и установления степени секретности информации, если эти действия не содержат признаков преступления, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные в целях сокрытия нарушения законности, -
влекут штраф на должностных лиц в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.

464-бап. Құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөнінде белгіленген талаптарды бұзу
1. Мемлекеттік құпияларға қол жеткізу немесе рұқсат етудің белгіленген тәртібін бұзу -
айлық есептік көрсеткіштің бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекеттік мәліметтермен немесе оларды тасымалдағыштармен жұмысқа жіберілген жеке тұлғалардың құпиялық режимін қамтамасыз ету жөнінде белгіленген талаптарды бұзуы, егер бұл әрекеттерде қылмыс белгілері болмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Құпия мәліметтердің жария болуына немесе құпия мәліметтердің және оларды тасымалдағыштардың жоғалуына әкеп соққан, нақ сол іс-әрекеттер, егер бұл әрекеттерде қылмыс белгілері болмаса, -
мемлекеттік құпияларға рұқсаттан айыра отырып не онсыз, айлық есептік көрсеткіштің бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
465-бап. Қалалар мен елді мекендердің аумақтарын көріктендіру ережелерін бұзу, сондай-ақ қала мен елді мекендер инфрақұрылымы объектілерін бұзу
1. Қалалар мен елді мекендердің аумақтарын көріктендіру ережелерін бұзу, сондай-ақ қала мен елді мекендер инфрақұрылымы объектілерін бұзу, жасыл көшеттерді құрту және бүлдіру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
466-бап. Күзетілетін объектілерге заңсыз ену
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Президенттің Күзет қызметі, Республикалық ұлан, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Ішкі істер министрлігінің, Қорғаныс министрлігінің органдары мен бөлімшелері күзететін объектіге заңсыз ену, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе он бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.

Статья 464. Нарушение установленных требований по обеспечению режима секретности
1. Нарушение установленного порядка доступа или допуска к государственным секретам -
влечет штраф в размере от пяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Нарушение установленных требований по обеспечению режима секретности физическими лицами, допущенными к работе с государственными секретами или их носителями, если эти действия не содержат признаков преступления, -
влечет штраф в размере от пяти до двадцати месячных расчетных показателей.
3. Те же действия, повлекшие разглашение секретных сведений или утрату секретных сведений и их носителей, если эти действия не содержат признаков преступления, -
влекут штраф в размере от пяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей с лишением допуска к государственным секретам либо без такового.
Статья 465. Нарушение правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов, а также разрушение объектов инфраструктуры, уничтожение и повреждение зеленых насаждений города и населенных пунктов
1. Нарушение правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов, а также разрушение объектов инфраструктуры, уничтожение и повреждение зеленых насаждений городов и населенных пунктов -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 466. Незаконное проникновение на охраняемое объекты
Незаконное проникновение на объект, охраняемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан Службой охраны Президента, Республиканской гвардией, органами и подразделениями Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Министерства обороны, -
влечет штраф в размере от десяти до пятнадцати месячных расчетных показателей или административный арест на срок до пятнадцати суток.

467-бап. Мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарының ережелерін бұзу
1. Мемлекеттік қызмет көрсетуді ұсыну процесіне қатысатын адамдардың Мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарының ережелерін:
мемлекеттік қызмет көрсету кезінде уақыт бойынша шектеу мерзімін бұзу;
мемлекеттік қызмет көрсетуді ұсынудың жұмыс кестесін (күндері, сағаты, үзілісі) бұзу;
мемлекеттік қызмет көрсетуді алу үшін қажет құжаттар тізбесіне енбеген құжаттарды талап ету;
сайтқа сілтемені не толтырылған бланкілер, нысандар, өтініштер және мемлекеттік қызмет көрсетуді алу үшін қажет басқа да құжаттар тапсырылатын жауапты адамның мекенжайы мен кабинет нөмірін көрсетпеу, сол сияқты дұрыс көрсетпеу;
мемлекеттік қызмет көрсетуді негізсіз тоқтата тұру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуді ұсынудан бас тарту;
мемлекеттік қызмет көрсетуді ұсыну процесіне қатысатын адамдардың әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдарды қабылдау тәртібін және қарау мерзімдерін бұзу түрінде жасалған бұзушылық, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен жетіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
айлық есептік көрсеткіштің сегізден онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
26-тарау. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасы
режимінің белгіленген тәртібіне және Қазақстан
Республикасының аумағында болу тәртібіне қол
сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық
468-бап. Шекара аймағында шекара режимін және жекелеген жерлерде болу тәртібін бұзу
1. Шекара аймағына кіру (ету), уақытша болу немесе жүріп-тұру тәртібін:
1) Қазақстан Республикасы азаматының, шетелдіктің және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, бірақ шекаралық аймақ белгіленген шекаралық ауданның тұрғыны болып табылмайтын азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттарсыз, ішкі істер органдары беретін өткізу қағаздарынсыз, іссапар куәліктерінсіз, шекаралық аймақтағы емделу мекемелеріне, демалыс үйлеріне, туристік базаларға жолдамасыз, әскери қызметшілердің қызмет қағаздары, өту куәліктері, өту билеттерінсіз, Парламент, мәслихат депутатының куәліктерінсіз немесе сол аумақ қарауына жататын лауазымды адамның қызмет куәлігінсіз шекара аймағына кіруі (өтуі), уақытша болуы немесе жүріп-тұруы;
2) шетелдіктің немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттарсыз және ішкі істер органдары беретін өткізу қағаздарынсыз шекара аймағына кіруі (өтуі), уақытша болуы немесе жүріп-тұруы;

Статья 467. Нарушение положений Стандартов оказания государственных услуг
1. Нарушение лицами, участвующими в процессе предоставления государственных услуг, положений Стандартов оказания государственных услуг, совершенные в виде:
нарушения срока ограничений по времени при оказании государственной услуги;
нарушения графика работы (дни, часы, перерывы) предоставления государственной услуги;
требования документов, не включенных в перечень документов, необходимых для получения государственной услуги;
не указания, а равно недостоверного указания ссылки на сайт, либо адреса и номера кабинета ответственного лица, которому сдаются заполненные бланки, формы, заявления и другие документы, необходимые для получения государственной услуги;
необоснованого приостановления оказания государственной услуги или отказа в предоставлении государственной услуги;
нарушения порядка принятия и сроков рассмотрения жалобы на действия (бездействие) лиц, участвующих в процессе предоставления государственных услуг, -
влекут штраф в размере от пяти до семи месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от восьми до десяти месячных расчетных показателей.
Глава 26. Административные правонарушения, посягающие на
установленный порядок режима Государственной
границы Республики Казахстан и порядок
пребывания на территории Республики Казахстан
Статья 468. Нарушение пограничного режима в пограничной зоне (полосе) и порядка пребывания в отдельных местностях
1. Нарушение порядка въезда, (прохода), временного пребывания или передвижения в пограничной зоне, совершенное в виде:
1) въезда (прохода), временного пребывания или передвижения в пограничной зоне гражданина Республики Казахстан, иностранца или лица без гражданства постоянно проживающего в Республике Казахстан, но не являющимся жителем пограничного района, где установлена пограничная зона, без документов удостоверяющих личность, пропусков выдаваемых органами внутренних дел, командировочного удостоверения, путевки в лечебные учреждения, дома отдыха, на туристические базы находящиеся в пограничной зоне, служебного предписания, проходного свидетельства, отпускного билета военнослужащего, удостоверений депутата Парламента, маслихата или служебного удостоверения должностного лица, которому подведомственна данная территория;
2) въезда (прохода), временного пребывания или передвижения в пограничной зоне иностранца или лица без гражданства постоянно не проживающего в Республике Казахстан без документов, удостоверяющих личность и пропусков выдаваемых органами внутренних дел;

3) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттарсыз және Шекара қызметі беретін өткізу қағаздарынсыз шекара аймағына, сондай-ақ Мемлекеттік шекарадан Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің инженерлік құрылыстары мен қоршауларының сызығына дейінгі жер белдеуіне кіруі (өтуі), уақытша болуы немесе жүріп-тұруы түрінде жасалған бұзушылық, -
ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Сыртқы істер министрлігі мен ішкі істер органдарының рұқсатынсыз шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың аралауына уақытша жабық Қазақстан Республикасының аумағына кіруі (өтуі), уақытша болуы немесе жүріп-тұруы, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
469-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу бекеттерінде режимді бұзу
1. Қазақстан Республикасы азаматының Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу бекеттерінде: көлік құралын белгіленбеген орында тоқтату немесе көлік құралын тоқтатпастан белгіленген орында өтіп кету, шетелге бара жатқан жолаушыларды рұқсатсыз отырғызу және түсіру түрінде жасалған режимді бұзу, -
айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адам жасаған нақ сол іс-әрекеттер, -
Қазақстан Республикасы аумағынан әкімшілік жолмен шығарып жібере отырып, айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
470-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы режимін бұзу
1. Қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері жоқ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы режимін, -
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінен тыс бұзып өту;
2) қазақстандық әскери емес кемелердің белгіленген аудандардан тыс, Қазақстан Республикасының аумақтық (ішкі) суларында (теңізде) белгіленбеген бағыттар бойынша жүзуі және тұруы;
3) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында орнатылған шекара белгілерін, инженерлік және техникалық шекараны күзету құралдарын бүлдіру түрінде жасалған бұзушылық, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3) въезда (прохода), временного пребывания или передвижения в пограничной полосе, а также в полосе местности от Государственной границы до линии инженерных сооружений и заграждений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан гражданина Республики Казахстан, иностранца или лица без гражданства без документов удостоверяющих личность и пропусков выдаваемых органами Пограничной службы, -
влечет предупреждение или штраф в размере от трех до пяти месячных расчетных показателей.
2. Въезд (проход), временное пребывание или передвижение иностранца или лица без гражданства на территории Республики Казахстан, временно закрытые для посещения иностранцами и лицами без гражданства, без разрешения Министерства иностранных дел и органов внутренних дел, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 469. Нарушение режима в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан
1. Нарушение гражданином Республики Казахстан режима в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совершенное в виде:
остановки транспортного средства в неустановленном месте или проезда без остановки транспортного средства в установленном месте, несанкционированной посадки и высадки пассажиров заграничного следования, -
влечет штраф в размере от трех до пяти расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные иностранцем или лицом без гражданства, -
влекут штраф в размере от трех до пяти расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан.
Статья 470. Нарушение режима Государственной границы Республики Казахстан
1. Нарушение режима Государственной границы Республики Казахстан, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния, совершенное в виде:
1) пересечение Государственной границы Республики Казахстан вне пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан;
2) плавание и пребывание казахстанских невоенных судов вне установленных районах, по не установленным маршрутам в территориальных (внутренних) водах (море) Республики Казахстан;
3) порча пограничных знаков, инженерных и технических средств охраны границы, установленных на Государственной границе Республики Казахстан, -
влечет штраф на граждан в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам жасаған, қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері жоқ іс-әрекеттер, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болған көлік құралдары мен өзге де заттары тәркілене отырып, айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе он тәулікке дейін әкімшілік қамауға алынып, Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберілуіне әкеп соғады.
471-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы заңсыз алып өту
1. Халықаралық тасымалды жүзеге асыратын көлік ұйымының немесе өзге де ұйымның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан бір немесе бірнеше тәртіп бұзушының заңсыз өтуіне немесе заңсыз өтуге әрекет жасауына әкеп соқтырған адамдардың көлік құралына заңсыз кіруін және оны Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан заңсыз өту үшін пайдалануын болдырмау жөнінде шараларды қолданбауы, -
айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Халықаралық тасымалды жүзеге асыратын көлік ұйымы немесе өзге де ұйым қызметкерінің өзінің қызметтік міндеттеріне кіретін, Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасынан заңсыз өтуге әкеп соқтырған адамдардың көлік құралына заңсыз кіруін және оны Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын заңсыз кесіп өту үшін пайдалануын болдырмау жөнінде шаралар қолданбауы, егер аталған әрекет бір немесе бірнеше тәртіп бұзушының Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан заңсыз өту қылмысына немесе заңсыз өтуге әрекет жасауына жәрдемдесу болып табылмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жеке шаруамен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өтетін адамның, бір немесе бірнеше тәртіп бұзушының Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан заңсыз өтуіне немесе заңсыз өтуге әрекет жасауына әкеп соққан, өзі басқаратын көлік құралын басқа адамның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан заңсыз өту үшін пайдалануын болдырмау жөнінде шаралар қолданбауы, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
472-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзету жөніндегі өз міндеттерін атқарумен байланысты әскери қызметшінің заңды өкіміне немесе талабына бағынбау
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзету жөніндегі өз міндеттерін атқарумен байланысты әскери қызметшінің заңды өкіміне немесе талабына бағынбау, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен жетіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные иностранцем или лицом без гражданства, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей или административный арест на срок до десяти суток с административным выдворением за пределы Республики Казахстан с конфискацией транспортных средств и иных предметов, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.
Статья 471. Незаконный провоз через Государственную границу Республики Казахстан
1. Непринятие транспортной или иной организацией, осуществляющей международную перевозку, мер по предотвращению незаконного проникновения лиц на транспортное средство и использование его для незаконного пересечения Государственной границы Республики Казахстан, повлекшее незаконное пересечение или попытку незаконного пересечения Государственной границы Республики Казахстан одним или несколькими нарушителями, -
влечет штраф в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Непринятие работником транспортной или иной организации, осуществляющей международную перевозку, входящих в его служебные обязанности мер по предотвращению незаконного проникновения лиц на транспортное средство и использование его для незаконного пересечения Государственной границы Республики Казахстан, повлекшее незаконное пересечение Государственной границы Республики Казахстан, если указанное деяние не являлось пособничеством в преступлении или попыткой незаконного пересечения Государственной границы Республики Казахстан одним или несколькими нарушителями, -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
3. Непринятие лицом, пересекающим по частным делам Государственную границу Республики Казахстан, мер по предотвращению использования управляемого им транспортного средства другим лицом для незаконного пересечения Государственной границы Республики Казахстан, повлекшее незаконное пересечение или попытку незаконного пересечения Государственной границы Республики Казахстан одним или несколькими нарушителями, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 472. Неповиновение законному распоряжению или требованию военнослужащего в связи с исполнением им обязанностей по охране Государственной границы Республики Казахстан
1. Неповиновение законному распоряжению или требованию военнослужащего в связи с исполнением им обязанностей по охране Государственной границы Республики Казахстан -
влечет штраф в размере от пяти до семи месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалганнан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
айлық есептік көрсеткіштің жетіден онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе он бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
473-бап. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында болу ережелерін бұзуы
1. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның тіркелудің белгіленген мерзімдерін сақтамауынан, сондай-ақ тіркеу кезінде көрсетілген мекенжайға нақты орналасқан жерінің сәйкес келмеуінен көрінген Қазақстан Республикасында болу ережелерін бұзуы, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген, алдыңғы жаза тағайындалғаннан кейін қайта жасалған әрекеттер -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға, немесе он тәулікке дейін мерзімге әкімшілік қамауға алынып, Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберілуіне әкеп соғады.
3. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасына заңсыз кіруінен не белгіленген мерзімде қайтып кетуден жалтаруынан көрінген Қазақстан Республикасында болу ережелерін бұзуы, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға, немесе он тәулікке дейін мерзімге әкімшілік қамауға алынып, Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберілуіне әкеп соғады.
4. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның визада, не көші-қон карточкасында көрсетілген мақсаттарға сәйкес келмейтін қызметті жүзеге асыруынан көрінген Қазақстан Республикасында болу ережелерін бұзуы, -
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға, немесе он тәулікке дейін мерзімге әкімшілік қамауға алынып, Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберілуіне әкеп соғады.
5. Осы баптың төртінші және бесінші бөліктерінде көрсетілген, алдыңғы жаза тағайындалғаннан кейін қайта жасалған әрекеттер -
Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жіберумен не онсыз он бес тәулікке дейін мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
474-бап. Жеке және заңды тұлғалардың шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болу ережесін бұзуы
1. Қазақстан Республикасына шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды жеке шаруамен шақырған Қазақстан Республикасы азаматының, шетелдіктің және азаматтығы жоқ адамды оларды белгіленген тәртіппен уақтылы тіркеуді, олардың Қазақстан Республикасында болу, жүріп-тұру, тұрғылықты жерін өзгерту құқығына құжаттар ресімдеуді және болудың белгіленген мерзімі біткеннен кейін қайтып кетуін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қолданбауы, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от семи до десяти месячных расчетных показателей или административный арест на срок до пятнадцати суток.
Статья 473. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства правил пребывания в Республике Казахстан
1. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства правил пребывания в Республике Казахстан, выразившееся в несоблюдении установленных сроков регистрации, а также несоответствии фактического места нахождения адресу, указанному при регистрации -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, указанные в части первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения предыдущего взыскания, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей, либо административный арест на срок до десяти суток с административным выдворением за пределы Республики Казахстан или без такового.
3. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства правил пребывания в Республике Казахстан, выразившееся в незаконном въезде в Республику Казахстан, либо в уклонении от выезда в установленные сроки,
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей, либо административный арест на срок до десяти суток с административным выдворением за пределы Республики Казахстан либо без такового.
4. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства правил пребывания, в Республике Казахстан, выразившееся в осуществлении деятельности, не соответствующей цели, указанной в визе либо миграционной карточке, -
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей, либо административный арест на срок до десяти суток с административным выдворением за пределы Республики Казахстан либо без такового.
5. Действия, указанные в частях четвертой и пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения предыдущего взыскания, -
влекут административный арест на срок до пятнадцати суток с административным выдворением за пределы Республики Казахстан либо без такового.
Статья 474. Нарушение физическими и юридическими лицами правил пребывания иностранцев в Республике Казахстан
1. Непринятие гражданином Республики Казахстан, иностранцем и лицом без гражданства, пригласившим в Республику Казахстан иностранца или лицо без гражданства по частным делам, мер по обеспечению в установленном порядке их своевременной регистрации, оформления документов на право их пребывания, передвижения, изменения места жительства в Республике Казахстан и выезда по истечении определенного срока пребывания -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.

2. Қазақстан Республикасында шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды қабылдаушы заңды тұлғаның Қазақстан Республикасында оларды тіркеудің, олардың келу, тұру, жүріп-тұру, тұрған жерін өзгерту және сырт жаққа кету құқығына құжаттар рәсімдеудің белгіленген тәртібін бұзуы, -
лауазымды адамдарға - он, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қазақстан Республикасына белгіленген тәртіпті бұза отырып, келген шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға тұрғын үй-жай беру, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға - он, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген, алдыңғы жаза тағайындалғаннан кейін қайта жасалған әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - он бес, лауазымды тұлғаларға - отыз, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Қазақстан Республикасының аумағына шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға қатысты белгіленген ережелерді бұза отырып, нотариаттық немесе қандай да бір заңдық (құқық түзетін) іс-әрекеттер жасау, -
лауазымды тұлғаларға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Нарушение юридическим лицом, принимающим в Республике Казахстан иностранцев или лиц без гражданства, установленного порядка их регистрации, оформления документов на право их пребывания, проживания, передвижения, изменения места жительства в Республике Казахстан и выезда за ее пределы, -
влечет штраф на должностных лиц в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тридцати месячных расчетных показателей.
3. Предоставление жилого помещения иностранцу или лицу без гражданства, пребывающему в Республике Казахстан с нарушением установленных правил, -
влечет на физических лиц штраф в размере пяти, на должностных лиц - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Действия, указанные в частях первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения предыдущего взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
5. Совершение в отношении иностранца или лица без гражданства, пребывающего в Республике Казахстан с нарушением установленных правил, нотариальных или каких-либо иных юридических (правообразующих) действий, -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.

6. Осы баптың бесінші бөлігінде көрсетілген, алдыңғы жаза тағайындалғаннан кейін қайта жасалған әрекеттер, -
лауазымды тұлғаларға - отыз, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
475-бап. Қазақстан Республикасында шетелдік жұмыс күшін тарту мен пайдалану ережелерін бұзу
1. Жұмыс берушінің шетелдік жұмысшыларды шетелдік жұмыс күшін тартуға уәкілетті органның рұқсатынсыз тарту, -
жеке тұлғаларға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Уәкілетті органның шетелдік жұмыс күшін тарту рұқсатында көрсетілген лауазымға (кәсіпке немесе мамандыққа) сәйкес келмейтін лауазымға (кәсіпке немесе мамандыққа) шетелдік жұмысшыны жұмыс берушінің тартуы
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз бес, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жеті жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген, бір жыл ішінде алдыңғы жаза тағайындалғаннан кейін қайтадан жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - отыз, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіс, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

6. Действия, указанные в части пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения предыдущего взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере семидесяти пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 475. Нарушение правил привлечения и использования в Республике Казахстан иностранной рабочей силы
1. Привлечение работодателем иностранных работников без разрешения уполномоченного органа на привлечение иностранной рабочей силы -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тысячи месячных расчетных показателей.
2. Привлечение работодателем иностранного работника на должность (профессию или специальность), не соответствующую должности (профессии или специальности), указанной в разрешении уполномоченного органа на привлечение иностранной рабочей силы -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями - в размере тридцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семисот пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, указанные в частях первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения предыдущего взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере семидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тысячи трехсот месячных расчетных показателей.

476-бап. Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелде еңбекке орналастыру жөніндегі заңсыз қызмет
Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелде еңбекке орналастыру жөніндегі қызметті лицензиясыз немесе лицензияда көзделген шарттарды бұза отырып, сол сияқты жөнсіз жарнаманы пайдаланып, не толық емес немесе дәйексіз ақпарат беріп жүзеге асыру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
27-тарау. Кеден ісі саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
477-бап. Кеден бақылауы аймағының режимін бұзу
Кеден бақылауы аймағының шекарасы арқылы және оның шегінде тауарлардың, көлік құралдарының және мемлекеттік органдардың (кеденнен басқа) лауазымды адамдарын қоса алғанда, адамдардың орын ауыстыруы, қылмыс белгілері болмаған кезде, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
478-бап. Тауарлар және көлік құралдарын әкелу кезінде Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан өтетіні туралы хабарламау
Тауарлар және көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелген кезде Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан өтетіндігі туралы Қазақстан Республикасының кеден органына хабарламау, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетіден онға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
479-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерге әкету ниеті туралы хабардар етпеу немесе анықталмаған хабар беру

Статья 476. Незаконная деятельность по трудоустройству граждан Республики Казахстан за границей
Осуществление деятельности по трудоустройству граждан Республики Казахстан за границей без лицензии или с нарушением условий, предусмотренных лицензией, а равно с использованием ненадлежащей рекламы либо предоставлением неполной или недостоверной информации -
влечет штраф на физических лиц в размере от пятнадцати до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Глава 27. Административные правонарушения в сфере
таможенного дела
Статья 477. Нарушение режима зоны таможенного контроля
Перемещение товаров, транспортных средств и лиц, включая должностных лиц государственных органов (кроме таможенных) через границы зоны таможенного контроля и в ее пределах нарушающих режим зоны таможенного контроля, при отсутствии признаков преступления -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц, должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 478. Неуведомление при ввозе товаров и транспортных средств о пересечении таможенной границы Республики Казахстан
Неуведомление таможенного органа Республики Казахстан при ввозе товаров и транспортных средств на таможенную территорию Республики Казахстан о пересечении таможенной границы Республики Казахстан -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти месячных расчетных показателей, штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от семи до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 479. Неуведомление или недостоверное уведомление о намерении вывезти товары и транспортные средства за пределы таможенной территории Республики Казахстан

1. Тауарларды және көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерге әкету ниеті туралы Қазақстан Республикасының кеден органын хабардар етпеу, егер тауарлар мен көлік құралдары кедендік бақылау режимінде тұрса не тауарларды және көлік құралдарын әкету оларды осындай режимге қоюды ұйғарса, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жетіден онға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тауарларды және көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерге әкету ниеті туралы Қазақстан Республикасының кеден органына анықталмаған хабар беру, егер мұндай хабардар етпеуді Қазақстан Республикасының кеден органы белгіленген тәртіппен тіркеген болса, сол сияқты хабардар етуден кейін тауарлар мен көлік құралдарын көрсетілген орынға және оны уақытында әкелмеу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жетіден онға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
480-бап. Авария немесе жойқын күштер жағдайында шаралар қолданбау
Қазақстан Республикасының кеден органы белгілеген орынға жеткізуге қабылдаған немесе транзитпен тасылатын тауарлардың және көлік құралдарының аварияның немесе жойқын күштің әсері жағдайында сақталуын қамтамасыз ету үшін шаралар қолданбау, олардың қандай да болсын рұқсатсыз пайдаланылуына жол беру, Қазақстан Республикасының жақын маңдағы кеден органына істің мән-жайы, осындай тауарлардың және көлік құралдарының тұрған орны туралы хабарламау не оларды Қазақстан Республикасының жақын маңдағы кеден органына тасымалдауды немесе осы органның лауазымды адамдарын тауарлар мен көлік құралдары тұрған орынға жеткізуді қамтамасыз етпеу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жетіден онға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Неуведомление таможенного органа Республики Казахстан о намерении вывезти товары и транспортные средства за пределы таможенной территории Республики Казахстан, если товары и транспортные средства находятся под режимом таможенного контроля либо вывоз товаров и транспортных средств предполагает помещение их под такой режим, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти месячных расчетных показателей, штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от семи до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Недостоверное уведомление таможенного органа Республики Казахстан о намерении вывезти товары и транспортные средства за пределы таможенной территории Республики Казахстан, если такое уведомление было зарегистрировано таможенным органом Республики Казахстан в установленном порядке, а равно недоставление товаров и транспортных средств после уведомления в указанные место и время -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от семи до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 480. Непринятие мер в случае аварии или действия непреодолимой силы
Непринятие в случае аварии или действия непреодолимой силы мер для обеспечения сохранности принятых к доставке в определенное таможенным органом Республики Казахстан место или перемещаемых транзитом товаров и транспортных средств, допущение какого-либо неразрешенного их использования, несообщение в ближайший таможенный орган Республики Казахстан об обстоятельствах дела, месте нахождения таких товаров и транспортных средств либо необеспечение их перевозки в ближайший таможенный орган Республики Казахстан или доставки должностных лиц этого органа к месту нахождения товаров и транспортных средств -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от семи до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.

481-бап. Тауарларды және көлік құралдарын жеткізу орнына бермеу
Тауарларды және көлік құралдарын жеткізу орнына бермеу және олардың құжаттарын Қазақстан Республикасының кеден органына тапсырмау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жетіден онға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
482-бап. Тауарларды, көлік құралдарын және олардың құжаттарын Қазақстан Республикасы кеден органының рұқсатынсыз беру, жоғалту немесе Қазақстан Республикасының кеден органына жеткізбеу
1. Кедендік бақылауда тұрған тауарларды және көлік құралдарын Қазақстан Республикасы кеден органының рұқсатынсыз беру, жоғалту немесе Қазақстан Республикасының кеден органы белгілеген орынға жеткізбеу, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарларды және көлік құралдарын тәркілей отырып, лицензияның (арнайы рұқсат немесе біліктілік аттестатының (куәлігінің) күшін тоқтата тұрып немесе онсыз, айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының кеден органына тапсыруға қабылданған кедендік бақылауда тұрған тауарлардың және көлік құралдарының кедендік немесе өзге де құжаттарын жоғалту немесе жеткізбеу, -
ескерту жасауға немесе бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тауарларды, көлік құралдарын және олардың құжаттарын жеткізудің Қазақстан Республикасының кеден органы белгілеген мерзімін сақтамау, -
ескерту жасауға немесе бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
483-бап. Көлік құралын тоқтатпау
Мұндай тоқтатпау көлік құралының техникалық ақаулығынан немесе алапат күштің әсерімен болған жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетін көлік құралын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауар ретінде өткізілетін көлік құралын Қазақстан Республикасының кеден органы белгілеген орындарда тоқтатпау, -
үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
484-бап. Декларация толтырушының кедендік ресімдеуді жүргізу тәртібін бұзуы
Кедендік ресімдеуді жүргізу тәртібін бұзу, яғни кедендік ресімдеудің басталуы мен аяқталуы, орны, уақыты және оны өткізу рәсімі туралы кеден заңдарымен белгіленген талаптарды сақтамау не кедендік ресімдеудің жеңілдетілген тәртібін қолдануға заңсыз талап қою, сол сияқты осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, оны қолдану шарттарын сақтамау, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 481. Непредоставление товаров и транспортных средств в месте доставки
Непредоставление в месте доставки товаров и транспортных средств и невручение документов на них таможенному органу Республики Казахстан -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от семи до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 482. Выдача без разрешения таможенного органа Республики Казахстан, утрата или недоставление в таможенный орган Республики Казахстан товаров, транспортных средств и документов на них
1. Выдача без разрешения таможенного органа Республики Казахстан, утрата или недоставление в определенное таможенным органом Республики Казахстан место товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, -
влекут штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, с приостановлением действия лицензии (специального разрешения или квалификационного аттестата (свидетельства) либо без таковых.
2. Утрата или недоставление принятых для вручения таможенному органу Республики Казахстан таможенных или иных документов на товары и транспортные средства, находящиеся под таможенным контролем, -
влечет предупреждение либо штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
3. Несоблюдение установленного таможенным органом Республики Казахстан срока доставки товаров, транспортных средств и документов на них -
влечет предупреждение либо штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
Статья 483. Неостановка транспортного средства
Неостановка транспортного средства, следующего через таможенную границу Республики Казахстан, а также транспортного средства, перемещаемого через таможенную границу Республики Казахстан в качестве товара, в местах, определяемых таможенным органом Республики Казахстан, за исключением случаев, когда такая неостановка вызвана технической неисправностью транспортного средства или действием непреодолимой силы, -
влечет штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
Статья 484. Нарушение порядка производства таможенного оформления декларантом
Нарушение порядка производства таможенного оформления, то есть несоблюдение установленных таможенным законодательством требований о начале и завершении таможенного оформления, месте, времени и процедуре его проведения либо предъявление неправомерных претензий на применение упрощенного порядка таможенного оформления, а равно несоблюдение условий его применения, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, -
влекут штраф в размере от пяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.

485-бап. Кедендік ресімдеу аяқталмаған тауарлармен және көлік құралдарымен заңсыз операциялар жүргізу, жай-күйін өзгерту, пайдалану және билік ету
1. Осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден заңдарымен белгіленген талаптар мен шарттарды бұза отырып, кедендік ресімдеу аяқталмаған тауарлармен және көлік құралдарымен операциялар жүргізу, жай-күйін өзгерту, пайдалану және билік ету, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып немесе онсыз, айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып, айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
486-бап. Дараландыру құралдарын өзгерту, алып тастау, жою, зақымдау не жоғалту
Қазақстан Республикасының кеден органы қолданған дараландыру құралдарын өзгерту, алып тастау, жою, зақымдау не жоғалту, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
487-бап. Декларация берушінің тауарларды және көлік құралдарын декларациялау тәртібін бұзуы
Декларация берушінің тауарларды және көлік құралдарын декларациялау тәртібін бұзуы, яғни осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, декларациялаудың нысаны мен орны, декларациялау кезіндегі уақытша, толық емес немесе мерзімдік кеден декларациясын пайдалануды қоса алғанда, оны жасау рәсімі туралы кеден заңнамасымен белгіленген талаптарды сақтамауы, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен он беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
488-бап. Қазақстан Республикасының кеден органына кеден декларациясын, құжаттар мен қосымша мәліметтер беру мерзімдерін бұзу
Қазақстан Республикасының кеден органына олар белгілеген мерзімдерде, осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендік мақсаттар үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді бермеу және қылмыс белгілері болмаған кезде, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
489-бап. Қоймаларда, арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайлар мен ашық алаңқайларда тауарларды орналастыру, сақтау тәртібін иелерінің бұзуы
Иелерінің қоймаларда, арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайлар мен ашық алаңқайларда тауарларды орналастыру, сақтау тәртібін:

Статья 485. Неправомерные операции, изменение состояния, пользование и распоряжение товарами и транспортными средствами, в отношении которых таможенное оформление не завершено
1. Проведение операций, изменение состояния, пользование и распоряжение товарами и транспортными средствами, в отношении которых таможенное оформление не завершено, в нарушение требований и условий, установленных таможенным законодательством, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, -
влекут штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения или без таковой.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения или без таковой.
Статья 486. Изменение, удаление, уничтожение, повреждение либо утрата средств идентификации
Изменение, удаление, уничтожение, повреждение либо утрата средств идентификации, примененных таможенным органом Республики Казахстан, -
влекут штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 487. Нарушение порядка декларирования товаров и транспортных средств декларантом
Нарушение порядка декларирования товаров и транспортных средств декларантом, то есть несоблюдение установленных таможенным законодательством требований о форме и месте декларирования, процедуре его производства, включая использование при декларировании временной, неполной или периодической таможенной декларации, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, -
влечет штраф в размере от пяти до пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 488. Нарушение сроков представления таможенному органу Республики Казахстан таможенной декларации, документов и дополнительных сведений
Непредставление таможенному органу Республики Казахстан в установленные сроки необходимых для таможенных целей документов и сведений, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, и при отсутствии признаков преступления -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 489. Нарушение владельцами порядка помещения, хранения товаров на складах, специально выделенных и обустроенных помещениях и на открытых площадках
Нарушение владельцами порядка помещения, хранения товаров на складах, специально выделенных и обустроенных помещениях и на открытых площадках, выразившееся в виде:

1) қоймаларда, арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайлар мен ашық алаңқайларда тыйым салынған тауарларды орналастыру;
2) ерекше сақтау шарттарын талап ететін тауарларды сақтудың арнайы шарттарын орындауды қамтамасыз етпеу;
3) кеден қоймасында тауарларды сақтау мерзімдерін бұзу;
4) қоймалардың, арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайлар мен ашық алаңқайлардың белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
5) кеден органының жұмысынан тыс уақытта келген тауарлар мен көлік құралдарын кеден қоймасына не кедендік бақылау аймағы болып табылатын қоймаға іргелес аумаққа орналастыруды қамтамасыз етпеу;
6) қоймаларда, арнайы бөлінген және жайластырылған үй-жайлар мен ашық алаңқайларда не кедендік бақылау аймағы болып табылатын оларға іргелес аумақта жатқан тауарлар мен көлік құралдарының сақталуын қамтамасыз етпеу;
7) бөгде адамдарды (қойма қызметерлері болып табылмайтын және тауарларға қатысты өкілеттіктері жоқ) сақтаудағы тауарларға және көлік құралдарына кеден органдарының рұқсатынсыз жіберу;
8) тауарлар жоғалған не кеден органының рұқсатынсыз оларды берген жағдайда кедендік төлемдерді және салықтарды төлемеу түрінде көрінген бұзушылық, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
490-бап. Тауарларды қайта өңдеу тәртібін бұзу
Тауарларды қайта өңдеу тәртібін бұзу, яғни кеден заңнамасымен белгіленген талаптарды, шектеулерді және тауарларды қайта өңдеу жағдайлары туралы міндеттеме беру шарттарын, оларды қайта өңдеу тәртібі мен мерзімдерін, қайта өңдеу өнімдерінің шығу мөлшерін сақтамау, осындай тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялар жүргізу, -
лицензия күшін тоқтата тұрып, айлық есептік көрсеткіштің оннан қырыққа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
491-бап. Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге тауарларды және көлік құралдарын әкетпеу не осы аумаққа қайтармау
1. Белгіленген мерзімдерде, егер мұндай әкету міндетті болып табылса, бұрын әкелінген тауарларды және көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге әкетпеу, егер мұндай қайтару міндетті болып табылса, бұрын әкетілген тауарларды және көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кеден аумағына қайтармау, қылмыс белгілері болмаған кезде, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1) помещения запрещенных товаров на складах, специально выделенных и обустроенных помещениях и на открытых площадках;
2) необеспечения выполнения специальных условий хранения товаров, требующих особых условий хранения;
3) нарушения сроков хранения товаров на таможенном складе;
4) несоответствие складов, специально выделенных и обустроенных помещений и открытых площадок установленным требованиям;
5) необеспечения размещения товаров и транспортных средств, прибывших вне времени работы таможенного органа, на таможенном складе либо прилегающей к складу территории, являющейся зоной таможенного контроля;
6) необеспечения сохранности товаров и транспортных средств, находящихся на складах, специально выделенных и обустроенных помещениях и на открытых площадках либо прилегающих к ним территорий, являющейся зоной таможенного контроля;
7) допущения посторонних лиц (не являющихся работниками склада и не обладающих полномочиями в отношении товаров) к хранящимся товарам и транспортным средствам без разрешения таможенных органов;
8) не уплата таможенных пошлин и налогов в случаях утраты товаров либо их выдачи без разрешения таможенного органа
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 490. Нарушение порядка переработки товаров
1. Нарушение порядка переработки товаров, то есть несоблюдение установленных таможенным законодательством требований, ограничений и условий предоставления обязательства об условиях переработки товаров, порядка и сроков их переработки, количества выхода продуктов переработки, проведения операций по переработке таких товаров, -
влечет штраф в размере от десяти до пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
Статья 491. Невывоз за пределы таможенной территории Республики Казахстан либо невозвращение на эту территорию товаров и транспортных средств
1. Невывоз за пределы таможенной территории Республики Казахстан ранее ввезенных товаров и транспортных средств, если такой вывоз является обязательным, либо невозвращение на таможенную территорию Республики Казахстан ранее вывезенных товаров и транспортных средств, если такое возвращение является обязательным, в установленные сроки при отсутствии признаков преступления -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения или без таковой.

2. Қайта әкетудің немесе әкелудің дәлелі ретінде Қазақстан Республикасының кеден органына жалған құжаттар, заңсыз жолмен алынған құжаттар не басқа тауарларға және көлік құралдарына қатысты құжаттар беру, не аварияның немесе жойқын күштің әсері салдарынан, табиғи тозуы немесе азаюынан тауарлар мен көлік құралдарының жойылуы немесе шығын болуы себебінен бұған мүмкіндіктің болмауы, не шет мемлекет органдарының және лауазымды адамдарының заңсыз әрекеттерімен байланысты олардың иеліктен шығарылуы, қылмыс белгілері болмаған кезде, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
492-бап. Тауарларды жою тәртібін бузу
Меншік иесінің немесе мүдделі адамның тауарларды жою тәртібін бұзуы, яғни кеден заңдарымен белгілеген тауарларды жою, жою нәтижесінде пайда болған қалдықтарды тиісті кедендік режимде орналастыру талаптарын, шектеулерді және шарттарды сақтамауы, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
493-бап. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды және көлік құралдарын өткізген кезде тарифтік емес реттеу шараларын және басқа да шектеулерді қолдану тәртібін сақтамау
Осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, заңнамалық және нормативтік құқықтық актілермен белгіленетін тарифтік емес реттеу мен шектеу шараларын қолдану тәртібін буза отырып, Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды және көлік құралдарын өткізу, қылмыс белгілері болмаған ретте, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Представление таможенному органу Республики Казахстан недействительных документов, документов, полученных незаконным путем, либо документов, относящихся к другим товарам и транспортным средствам, в качестве подтверждения обратного вывоза или ввоза, либо невозможности этого по причинам уничтожения или утраты товаров и транспортных средств вследствие аварии или действия непреодолимой силы, естественного износа или убыли, либо выбытия их из владения в связи с неправомерными действиями органов и должностных лиц иностранного государства при отсутствии признаков преступления -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения или без таковой.
Статья 492. Нарушение порядка уничтожения товаров
Нарушение порядка уничтожения товаров собственником или заинтересованным лицом, то есть несоблюдение установленных таможенным законодательством требований, ограничений и условий уничтожения товаров, помещения отходов, образовавшихся в результате уничтожения, под соответствующий таможенный режим -
влечет штраф в размере от пяти до двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 493. Несоблюдение порядка применения мер нетарифного регулирования и других ограничений при перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан
1. Перемещение через таможенную границу Республики Казахстан товаров и транспортных средств в нарушение порядка применения мер нетарифного регулирования и ограничений, устанавливаемых законодательными и нормативными правовыми актами, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, при отсутствии признаков преступления -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, или без таковой.

494-бап. Белгілі бір кедендік режимде орналастырылған тауарлармен және көлік құралдарымен заңсыз операциялар жасау, жай-күйін өзгерту, пайдалану және билік ету
Тауарлармен және көлік құралдарымен олардың кедендік режиміне сай келмейтін операциялар жасау, жай-күйін өзгерту, пайдалану және билік ету, сол сияқты осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, өзге де шектеулерді, талаптарды және кеден режимі шарттарын сақтамау, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар және көлік құралдары тәркілене отырып немесе онысыз, лицензияның, арнайы рұқсаттың немесе біліктілік аттестатының (куәлігінің) күші тоқтатыла тұрып, айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
495-бап. Жеке тұлғалардың оңайлатылған, жеңілдік тәртібін бұза отырып Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды өткізуі
Осы Кодекстің 440-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын оңайлатылған немесе жеңілдік тәртібін бұза отырып, жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарлар өткізуі, қылмыс белгілері болмаған ретте, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
496-бап. Кеден бақылауына соқпай Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды және көлік құралдарын өткізу
1. Кеден бақылауына соқпай, яғни Қазақстан Республикасының кеден органдары белгілеген орындардан сыртқары немесе кедендік ресімдеу жүргізудің белгіленген уақытынан тыс, Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды және көлік құралдарын өткізу, қылмыс белгілері болмаған кезде, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар және көлік құралдары тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - орындалмаған салық міндеттемесі сомасының жетпіс проценті мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар және көлік құралдары тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырма беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - орындалмаған салық міндеттемесі сомасының жүз елу проценті мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 494. Неправомерные операции, изменение состояния, пользование и распоряжение товарами и транспортными средствами, помещенными под определенный таможенный режим
Проведение операций, изменение состояния, пользование и распоряжение товарами и транспортными средствами не в соответствии с их таможенным режимом, а равно несоблюдение иных ограничений, требований и условий таможенного режима, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, -
влекут штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, или без таковой, с приостановлением действия лицензии, специального разрешения или квалификационного аттестата (свидетельства).
Статья 495. Перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан физическими лицами с нарушением упрощенного, льготного порядка
Перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан физическими лицами с нарушением упрощенного или льготного порядка, определяемого Правительством Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных статьей 440 настоящего Кодекса, при отсутствии признаков преступления -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 496. Перемещение товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан помимо таможенного контроля
1. Перемещение товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан помимо таможенного контроля, то есть вне определенных таможенными органами Республики Казахстан мест или вне установленного времени производства таможенного оформления, при отсутствии признаков преступления -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от тридцати до сорока месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот процентов от суммы неисполненного налогового обязательства с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот процентов от суммы неисполненного налогового обязательства с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.

497-бап. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды кедендік бақылаудан жасыру
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды кедендік бақылаудан жасыру, соның ішінде тауарларды табуды қиындататын құпия орындарды не басқа тәсілдерді пайдалану немесе бір тауарларға басқалардың түрін беру, қылмыс белгілері болмаған кезде, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар тәркілене отырып, сондай-ақ құқық бұзушылықтың тікелей объектілері болып табылатын тауарлар мен заттарды жасырып, Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізу үшін пайдаланылған арнайы әзірленген құпия орындары бар тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып немесе онысыз, айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
498-бап. Құжаттарды немесе ұқсастыру құралдарын алдап пайдаланып, Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды және көлік құралдарын өткізу
Қазақстан Республикасының кеден органына кедендік мақсаттар үшін қажетті құжаттар ретінде жалған құжаттар, заңсыз жолмен алынған құжаттар, дұрыс емес мәліметтері бар құжаттар не басқа тауарларға және көлік құралдарына қатысты құжаттар беру арқылы Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды және көлік құралдарын өткізу, сондай-ақ сәйкестендірудің қолдан жасалған құралдарын не басқа тауарларға және көлік құралдарына қатысты ұқсастыру құралдарын пайдалану, осы Кодекстің 513 және 516-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, қылмыс белгілері болмаған кезде, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып немесе онысыз, айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
499-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын декларацияламау немесе жалған декларациялау
1. Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды және көлік құралдарын декларацияламау немесе жалған декларациялау, яғни тауарлар мен көлік құралдары, олардың кедендік режимі және кедендік мақсаттар үшін қажетті басқа да мәліметтер туралы белгіленген жазбаша, ауызша немесе өзге нысанда мәлімдемеу немесе жалған мәлімдеу, осы Кодекстің 484, 487, 488, 497, 498, 450-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, қылмыс белгілері болмаған кезде, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып немесе онсыз, орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған салық міндеттемесі сомасының екі жүз проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 497. Сокрытие от таможенного контроля товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан
Сокрытие от таможенного контроля товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, в том числе с использованием тайников либо других способов, затрудняющих обнаружение товаров, или придание одним товарам вида других при отсутствии признаков преступления -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, явившихся непосредственными объектами правонарушения, а также конфискацией товаров и транспортных средств со специально изготовленными тайниками, использованными для перемещения через таможенную границу Республики Казахстан с сокрытием товаров и предметов, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.
Статья 498. Перемещение товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан с обманным использованием документов или средств идентификации
Перемещение через таможенную границу Республики Казахстан товаров и транспортных средств с представлением таможенному органу Республики Казахстан в качестве документов, необходимых для таможенных целей, недействительных документов, документов, полученных незаконным путем, документов, содержащих недостоверные сведения, либо документов, относящихся к другим товарам и транспортным средствам, а также использование поддельного средства идентификации либо подлинного средства идентификации, относящегося к другим товарам и транспортным средствам, за исключением случаев, предусмотренных статьями 513 и 516 настоящего Кодекса, при отсутствии признаков преступления -
влекут штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения или без таковой.
Статья 499. Недекларирование или недостоверное декларирование товаров и транспортных средств
1. Недекларирование или недостоверное декларирование товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, то есть незаявление по установленной письменной, устной или иной форме либо заявление недостоверных сведений о товарах и транспортных средствах, их таможенном режиме и других сведений, необходимых для таможенных целей, за исключением случаев, предусмотренных статьями 484, 487, 488, 496, 497, 498, 501 настоящего Кодекса, при отсутствии признаков преступления -
влечет штраф в размере двухсот процентов от суммы неисполненного или исполненного ненадлежащим образом налогового обязательства с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения или без таковой.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып немесе онсыз, орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған салық міндеттемесі сомасының үш жүз проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
500-бап. Кедендік төлемдер мен салықтар бөлігінде оларға қатысты кедендік жеңілдіктер беріліп, шартты түрде шығарылған тауарлар мен көлік құралдарын пайдалану мен билік ету тәртібін бұзу
Қазақстан Республикасы кеден органының рұқсатынсыз басқаларға қарағанда өзге мақсатпен осындай жеңілдіктер берілуімен байланысты кеден төлемдері мен салықтары бөлігінде кеден жеңілдіктері беріліп, шартты түрде шығарылған тауарлар мен көлік құралдарын пайдалану және билік ету, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз елуден үш жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден сегіз жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
501-бап. Кедендік төлемдер мен салықтардан заңсыз босатуға немесе оларды төмендетуге бағытталған іс-әрекеттер
Кедендік мақсаттар үшін қажетті кедендік декларациялар мен өзге де құжаттарда кедендік режим, кеден құны не тауарлар мен көлік құралдарын шығарған ел туралы дұрыс емес мәліметтер немесе кедендік төлемдер мен салықтардан босату немесе олардың мөлшерін азайту үшін негіз болатын өзге де дұрыс емес мәліметтер беру, осы Кодекстің 509, 512, 513-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, қылмыс белгілері болмаған ретте, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып, айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
502-бап. Төленген кедендік төлемдер мен салықтарды тиісті негіздерсіз қайтаруға, төлемдер мен өзге де өтемдер алуға не оларды қайтармауға бағытталған іс-әрекеттер
Қазақстан Республикасының кеден органына - төленген кедендік төлемдерді қайтаруға, төлемдер және өзге де өтемдер алуға немесе оларды қайтармауға не тиісті негіздемесіз толық көлемінде қайтаруға құқық беретін дұрыс емес мәліметтері бар құжаттар беру, қылмыс белгілері болмаған кезде, -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға жүзден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф в размере трехсот процентов от суммы неисполненного или исполненного ненадлежащим образом налогового обязательства с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, или без таковой.
Статья 500. Нарушение порядка пользования и распоряжения условно выпущенными товарами и транспортными средствами, в отношении которых предоставлены таможенные льготы в части таможенных платежей и налогов
Пользование и распоряжение условно выпущенными товарами и транспортными средствами, в отношении которых предоставлены таможенные льготы в части таможенных платежей и налогов, в иных целях, чем те, в связи с которыми были предоставлены такие льготы, без разрешения таможенного органа Республики Казахстан -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до восьмисот месячных расчетных показателей.
Статья 501. Действия, направленные на неправомерное освобождение от таможенных платежей и налогов или их занижение
Заявление в таможенной декларации и иных документах, необходимых для таможенных целей, недостоверных сведений о таможенном режиме, таможенной стоимости либо стране происхождения товаров и транспортных средств или заявление иных недостоверных сведений, дающих основание для освобождения от таможенных платежей и налогов или занижения их размера, за исключением случаев, предусмотренных статьями 509, 512, 513 настоящего Кодекса, при отсутствии признаков преступления -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.
Статья 502. Действия, направленные на возврат без надлежащих оснований уплаченных таможенных платежей и налогов, получение выплат и иных возмещений либо их невозвращение
Представление таможенному органу Республики Казахстан документов, содержащих недостоверные сведения, дающие право на возврат уплаченных таможенных платежей, получение выплат и иных возмещений или их невозвращение либо возвращение не в полном объеме без надлежащих оснований, при отсутствии признаков преступления -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати пяти, на юридических лиц - в размере от ста до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.

503-бап. Кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу мерзімдерін бұзу
Кедендік төлемдерді және салықтарды белгіленген мерзімдер ішінде төлемеу, -
жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға, - орындалмаған салық міндеттемесі сомасынан он бес проценті мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма проценті мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз проценті мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу проценті мөлшерінде, бірақ екі жүз елу айлық есептік көрсеткіштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.
504-бап. Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасы кеден органдарының шешімдерін орындамауы
Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кінәсінен төлемшінің кедендік төлем шоттары бойынша кеден төлемдерін өндіріп алу немесе шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы Қазақстан Республикасы кеден органдарының шешімдерін орындамауы, -
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің жиырма беске дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға жүзден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
28-тарау. Көлікте, жол шаруашылығында және байланыста
әкімшілік құқық бұзушылық
505-бап. Темір жол көлігінде қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ережелерді бұзу
1. Темір жолды, отырғызылған қорғаныш ағаштарды, қар тоқтатқыш қоршауларды және басқа да жол объектілерін, сигнал беру және байланыс құрылыстары мен қондырғыларын бүлдіру,
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екіден беске дейінгі, лауазымды адамдарға бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жүктерді тиеу және түсіру кезінде белгіленген көлемдерді сақтамау, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің бестен жетіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Темір жолдарға поездар қозғалысын бұзуы мүмкін заттар төсеу, лақтыру немесе қалдыру, -
үштен бес айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Белгіленбеген жерлерде темір жол арқылы өту, -
ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің бестен бірі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Қазақстан Республикасының темір жол көлігі саласындағы заңнама талаптарын:
1) темір жол желісінің станциялық және магистралдық жолдар мен теміржолдағы кірме жолдарды күтіп-ұстау;

Статья 503. Нарушение сроков уплаты таможенных платежей и налогов
Неуплата таможенных платежей и налогов в течение установленных сроков -
влечет штраф на физических лиц, должностных лиц в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от суммы неисполненного налогового обязательства, но не менее двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 504. Неисполнение банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, решений таможенных органов Республики Казахстан
Неисполнение решений таможенных органов Республики Казахстан о взыскании таможенных платежей или о приостановлении расходных операций по счетам плательщика таможенных платежей по вине банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, -
влечет штраф на должностных лиц в размере до двадцати пяти, на юридических лиц - в размере от ста до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
Глава 28. Административные правонарушения на транспорте,
дорожном хозяйстве и связи
Статья 505. Нарушение правил, обеспечивающих безопасность движения на железнодорожном транспорте
1. Повреждение железнодорожного пути, защитных лесонасаждений, снегозащитных ограждений и других путевых объектов, сооружений и устройств сигнализации и связи, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двух до пяти, на должностных лиц - в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
2. Несоблюдение установленных габаритов при погрузке и выгрузке грузов, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пяти до семи месячных расчетных показателей.
3. Подкладывание, сбрасывание на железнодорожные пути или оставление на них предметов, которые могут вызвать нарушение движения поездов, -
влекут штраф в размере от трех до пяти месячных расчетных показателей.
4. Проход по железнодорожным путям в неустановленных местах, - влечет предупреждение или штраф в размере одной пятой месячного расчетного показателя.
5. Нарушение требований законодательства в сфере железнодорожного транспорта Республики Казахстан, в части:
1) содержания станционных и магистральных путей железнодорожной сети и железнодорожных подъездных путей;

2) жылжымалы құрамды, темір жол көлігінде жүру қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған техникалық құралдарды, жасанды құрылыстарды күтіп-ұстау, пайдалану және жөндеу бөлігінде бұзу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бірден үшке дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бестен жетіге дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сегізден онға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
506-бап. Теміржол көлігі құралдарын пайдалану ережелерін бұзу
1. Жүк поездарында заңсыз жүріп-тұру, поезд жүріп бара жатқанда отырғызу және түсіру, вагондардың тепкішектері мен төбесінде жүріп-тұру, қажетсіз ретте поезды өз бетінше тоқтату, -
бір айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Поездар вагондарының терезелері мен есіктерінен қоқыстарды және өзге де заттарды тастау, поезд жүріп бара жатқан кезде сыртқы есіктерді заңсыз ашу, -
ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің бестен біріне дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
507-бап. Теміржол жылжымалы құрамын мемлекеттік тіркеусіз немесе қайта тіркеусіз пайдалану
1. Теміржол жылжымалы құрамын уәкілетті органда мемлекеттік тіркеусіз немесе қайта тіркеусіз пайдалану, -
жеке тұлғаларға - екі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
жеке тұлғаларға - үш, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бес, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
508-бап. Ортақ пайдаланыстағы көлік құралдарын және олардың ішкі жабдықтарын бүлдіру
Ортақ пайдаланыстағы көлік құралдарын, атап айтқанда, темір жол көлігінде жолаушылар вагондарын және локомотивтерді, теңіз және өзен көлігінде кемелерді, автобустарды, троллейбустарды, трамвайларды бүлдіру, сондай-ақ олардың ішкі жабдықтарын бүлдіру, -
айлық есептік көрсеткіштің үштен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2) содержания, эксплуатации и ремонта подвижного состава, технических средств, железнодорожных искусственных сооружений, направленных на обеспечение безопасности движения на железнодорожном транспорте, -
влечет штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пяти до семи, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от восьми до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 506. Нарушение правил использования средств железнодорожного транспорта
1. Незаконный проезд в грузовых поездах, посадка и высадка на ходу поезда, проезд на подножках и крышах вагонов, незаконная без надобности остановка поезда -
влекут штраф в размере до одного месячного расчетного показателя.
2. Выброс мусора и иных предметов из окон и дверей вагонов поездов, незаконное открытие наружных дверей во время движения поезда -
влекут предупреждение или штраф в размере до одной пятой месячного расчетного показателя.
Статья 507. Эксплуатация железнодорожного подвижного состава без государственной регистрации или перерегистрации
1. Эксплуатация железнодорожного подвижного состава без государственной регистрации или перерегистрации в уполномоченном органе -
влечет штраф на физических лиц в размере двух, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере трех, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пяти на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере пяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 508. Повреждение транспортных средств общего пользования и их внутреннего оборудования
Повреждение транспортных средств общего пользования, а именно пассажирских вагонов и локомотивов на железнодорожном транспорте, судов на морском и речном транспорте, автобусов, троллейбусов, трамваев, а также повреждение их внутреннего оборудования -
влекут штраф в размере от трех до десяти месячных расчетных показателей.

509-бап. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзу
1. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану тәртібін:
1) мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты жағдайлардан басқа, сұранымсыз жүзеге асырылатын (кестеден тыс немесе тұрақты емес ұшуларды рұқсатсыз орындау) және әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін әуе кемелерінің ұшуы, ракеталар жіберу, атыстардың барлық түрлері, жарылыс жұмыстары және Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде материалдық объектілерді көтеруге, жылжытуға немесе түсіруге байланысты өзге де қызметті жүзеге асыру;
2) әуе кемесінің конструкциясында радиолокациялық тану аппаратурасын қондыру көзделмеген әуе кемелерін қоспағанда, мемлекеттік радиолокациялық тану жүйесі бойынша сұранымға сай келмейтін әуе кемесінің ұшуы;
3) сұранымда көрсетілген саннан артатын әуе кемелері тобының ұшуы;
4) әуе кемелерінің Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі белгілеген әуе кеңістігін пайдалану режимдерін сақтамауы;
5) әуе кемесінің Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің арнаулы рұқсатынсыз тыйым салынған аймақ және шектелген аймақ аумағының үстінен ұшып өтуі;
6) мәжбүрлі қонудан басқа жағдайларда әуе кемелерінің жоспарланбаған (мәлімденбеген) аэродромға қонуы;
7) ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін жағдайларды қоспағанда, әуе кемелерінің тігінен, көлденең, қапталдан эшелондауын сақтамауы, әуе жолдарынан, жергілікті әуе желісінен және маршрут осінен белгіленген нормадан артық қашықтыққа ауытқуы түрінде жасалған бұзушылық, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға - жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
510-бап. Ұшу қауіпсіздігі ережелерін бұзу
1. Аэродром аумағында аэродромдарды ажырата білу үшін қолданылған таңбалау белгілері мен қондырғыларына ұқсас қандай да бір белгілер мен қондырғыларды орналастыру немесе әуежай, аэродром әкімшілігінің рұқсатынсыз пиротехникалық бұйымдарды жағу, немесе әуе кемелерінің ұшуы үшін қауіпті құстардың жаппай жиналуына жағдай жасайтын объектілер салу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үшке дейінгі, лауазымды адамдарға бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ғимараттар мен құрылыстарда түнгі және күндізгі таңбалау белгілерін орналастыру туралы ережелерді орындамау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үшке дейінгі, лауазымды адамдарға бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 509. Нарушение порядка использования воздушного пространства Республики Казахстан
1. Нарушение порядка использования воздушного пространства Республики Казахстан, совершенное в виде:
1) полетов воздушных судов, пусков ракет, проведения всех видов стрельб, взрывных работ и осуществления иной деятельности, связанной с перемещением материальных объектов в воздушном пространстве Республики Казахстан осуществляемое без запроса (вне расписания или без разрешения на выполнение нерегулярных полетов) и представляющая угрозу безопасности полетов воздушных судов, кроме случаев связанных с обеспечением безопасности государства;
2) полета воздушного судна не отвечающего на запрос по системе государственного радиолокационного опознавания, за исключением воздушных судов, на которых установка аппаратуры радиолокационного опознавания не предусмотрена конструкцией воздушного судна;
3) полета группы воздушных судов, количество которых превышает указанное в запросе;
4) несоблюдения воздушными судами режимов использования воздушного пространства, устанавливаемых Министерством обороны Республики Казахстан;
5) пролета воздушного судна без разрешения Министерства обороны Республики Казахстан над территорией запретной зоны и зоны ограничения;
6) посадки воздушных судов на незапланированный (не заявленный) аэродром, кроме случаев вынужденной посадки;
7) несоблюдения воздушными судами вертикального, продольного, бокового эшелонирования, отклонения от воздушных трасс, местных воздушных линий, осей маршрута, на расстояния более установленных норм, за исключением случаев, угрожающих безопасности полета, -
влечет предупреждение.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц - от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 510. Нарушение правил безопасности полетов
1. Размещение в районе аэродрома каких-либо знаков и устройств, сходных с маркировочными знаками и устройствами, принятыми для опознавания аэродромов, или устройство объектов, способствующих массовому скоплению птиц, опасных для полетов воздушных судов, -
влечет штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц - в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
2. Невыполнение правил о размещении ночных и дневных маркировочных знаков или устройств на зданиях и сооружениях -
влечет штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц - в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.

3. Аэродром жабдықтарын, аэродром белгілері мен олардың жабдықтарын бүлдіру, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырма бестен отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Әуе кемелерін және олардың жабдықтарын бүлдіру, -
айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
511-бап. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін лауазымды адамдардың жұмысқа даярлау мен жіберу ережелерін бұзуы
1. Ұшу қызметінің басшыларын, аға пилотты, ұшу қауіпсіздігі жөніндегі инспекцияның бастығын, инженерлік-авиациялық қызмет басшысын уәкілетті органмен келіспей Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамалық актіде көзделген мерзімнен артық тағайындау түрінде жасалған ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін лауазымды адамдардың жұмысқа даярлау мен жіберу ережелерін бұзуы, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Адамды мас күйінде әуе кемесін басқаруға жіберу, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
512-бап. Адамның мас күйінде әуе кемесін басқаруы
1. Адамның алкогольмен, есірткімен немесе уытқұмарлықпен масаю күйінде әуе кемесін басқаруы, -
бір жыл мерзімге дейін әуе кемесін басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
бір жылдан екі жылға дейінгі мерзімге әуе кемесін басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
513-бап. Әуе кемесіндегі мінез-құлық ережесін бұзу
1. Әуе кемесіндегі адамның кеме командирінің өкімін орындамауы, егер бұл адамның әрекеті ұшу қауіпсіздігіне қатер төндірмесе, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен жетіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Ұшу кезінде әуе кемесінің бортында ұялы телефонды, өзге де байланыс құралдары мен радиоэлектронды құралдар пайдалану -
ескерту жасауға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің сегізден онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады
514-бап. Автомобиль көлігімен жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдау ережелерін бұзу
1. Автомобиль көлігімен жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдау ережелерін:

3. Повреждение аэродромного оборудования, аэродромных знаков и их оборудования, -
влечет штраф в размере от двадцати пяти до тридцати месячных расчетных показателей.
4. Повреждение воздушных судов и их оборудования -
влечет штраф в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 511. Несоблюдение правил подготовки и допуска к работе должностных лиц, обеспечивающих безопасность полетов
1. Несоблюдение правил подготовки и допуска к работе должностных лиц, обеспечивающих безопасность полетов, совершенное в виде назначения руководителей летной службы, старшего пилота, начальника инспекции по безопасности полетов, руководителя инженерно-авиационной службы без согласования с уполномоченным органом, свыше срока, предусмотренного законодательным актом об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
2. Допуск к управлению воздушным судном лиц в состоянии опьянения, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 512. Управление воздушным судном лицом, находящимся в состоянии опьянения
1. Управление воздушным судном лицом, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения, -
влечет лишение права управления воздушным судном сроком до одного года.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно, -
влечет лишение права управления воздушным судном сроком от одного года до двух лет.
Статья 513. Нарушение правил поведения на воздушном судне
1. Невыполнение лицом, находящимся на воздушном судне, распоряжений командира судна, если действия этого лица не создают угрозу безопасности полета, -
влечет предупреждение.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от пяти до семи месячных расчетных показателей.
3. Использование мобильных телефонов, иных средств связи и радиоэлектронные средства на борту воздушного судна во время полета, -
влечет предупреждение.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от восьми до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 514. Нарушение правил перевозок пассажиров, багажа и грузов автомобильным транспортом
1. Нарушения правил перевозок пассажиров, багажа и грузов автомобильным транспортом, совершенные в виде:

1) жолаушылар мен багажды тұрақты емес автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде борт журналының болмауы;
2) автобустар мен шағын автобустардың жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдау кезінде пайдаланылатын жолаушыларды тасымалдау бойынша қызмет көрсету саласындағы стандарт талаптарына сәйкес келмеуі;
3) ұйымдастырылған балалар топтарын автомбильмен тасымалдауға арналған автобустардың (кемінде екі есігі болу) сәйкес келмеуі, және алдыңғы және артқы жағында "Балаларды тасымалдау" таным белгілерінің және сары түсті жарқылдауық маягінің болмауы;
4) автовокзалдар мен автобекеттердің жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатуды ұйымдастыру тәртібін бұзуы, автобустардың, шағын автобустардың бағыт бойынша жол жүру кестесін сақтамауы, жолаушыларды тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жүргізушілерді рейс алдында медициналық тексеру шараларын қамтамасыз етпеу, егер осы функцияларды тасымалдаушылардың орындауына мүмкін болмаған жағдайларда;
5) автовокзалдар мен автобекеттердің жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыратын адамдармен тасымалдаушыларға қызмет көрсету шартын тиісті бағытта жұмыс істеуге тиісті рұқсат ету құжатынсыз жасауы;
6) тұрақты емес тасымалдаушыда жолаушылар мен багажды тасымалдау кезінде толтырылған жол парағының жоқтығы;
7) жүктерді (азық-түлік, құрылыс, тез бүлінетін, қауіпті) мамандандырылған емес автокөлік құралдарында, контейнерлерде және поддондарда тасымалдау түрінде жасалған бұзушылық, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің сегізден онға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
515-бап. Азаматтық әуе кемелерін техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу кезінде оларға өндіруші берген паспорты жоқ агрегаттарды, құрастырмалы бұйымдары мен оның қосалқы бөлшектерін пайдалану

1) отсутствия бортового журнала при осуществлении нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
2) несоответствия автобусов и микроавтобусов, используемые при автомобильных перевозках пассажиров и багажа, требованиям стандарта в области оказания услуг по пассажирским перевозкам;
3) несоответствия автобусов, предназначенных для автомобильной перевозки организованных групп детей (иметь не менее двух дверей), и отсутствия спереди и сзади опознавательных знаков "Перевозка детей" и проблесковых маячков желтого цвета;
4) нарушения автовокзалами и автостанциями порядка организации продажи проездных документов (билетов), не соблюдения расписания движения автобусами, микроавтобусами по маршрутам, не обеспечения мер по соблюдению безопасности перевозок пассажиров, проведению предрейсового медицинского осмотра водителей, в случае, если выполнение данной функции не представляется возможным перевозчиками;
5) заключения договора автовокзалами и автостанциями на обслуживание перевозчиков с лицами, осуществляющими автомобильные перевозки пассажиров и багажа без соответствующего разрешительного документа для работы на соответствующем маршруте;
6) отсутствия у нерегулярного перевозчика заполненного дорожного листа при перевозке пассажиров и багажа;
7) перевозки грузов (продовольственных, строительных, скоропортящихся, опасных) не на специализированных автотранспортных средствах, контейнерах и на поддонах;
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от восьми до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 515. Использование при проведении технического обслуживания и ремонта гражданских воздушных судов агрегаты, комплектующие изделия и запасные части к ним, не имеющие паспорта, выданного их производителем

1. Азаматтық әуе кемелерін техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу кезінде оларға өндіруші берген паспорты жоқ агрегаттарды, құрастырмалы бұйымдары мен оның қосалқы бөлшектерін пайдалану, -
құқық бұзушылықты жасаудың құралы болған затты тәркілей отырып, жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
құқық бұзушылықты жасау құралы болған затты тәркілей отырып, жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі, лауазымды адамдарға - жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
516-бап. Жолаушыларды, багажды немесе жүктерді автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде жүргізушілердің еңбек және демалыс режимінің бұзылуы
1. Жүргізушілердің еңбек және демалыс режимін тіркейтін бақылау құрылғыларынсыз (тахографтарсыз) немесе ажыратылған осындай құрылғылармен, не толтырылмаған диаграммалық дискілермен, сол сияқты:
1) қауіпті жүктерді автомобильмен тасымалдауды;
2) жолаушыларды, багажды және жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды;
3) жолаушыларды, багажды автомобильмен қалааралық, облысаралық тұрақты және тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асырған кезде жүргізушілердің еңбек және демалыс режимін күнделікті тіркеу парақтарын жүргізбей автокөлік құралын пайдалануы, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Автокөлік құралдарын жүргізушілердің жолаушыларды, багажды немесе жүктерді автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде еңбек және демалыс режимін бұзуы, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
517-бап. Жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты емес халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру кезінде автокөлік құралдарын жүргізушілерде жолаушылар тізімінің болмауы
Жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты емес халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру кезінде автокөлік құралдарын жүргізушілерде жолаушылар тізімінің болмауы, -
айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Использование при проведении технического обслуживания и ремонта гражданских воздушных судов агрегаты, комплектующие изделия и запасные части к ним, не имеющие паспорта, выданного их производителем, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от пятнадцати до двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией предмета, явившегося орудием совершения правонарушения.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей с конфискацией предмета, явившегося орудием совершения правонарушения.
Статья 516. Нарушение режима труда и отдыха водителей при осуществлении автомобильных перевозок пассажиров, багажа или грузов
1. Эксплуатация автотранспортного средства без контрольных устройств регистрации режима труда и отдыха водителей (тахографов) или с выключенными такими устройствами либо с незаполненными диаграммными дисками, а равно без ведения ежедневных регистрационных листков режима труда и отдыха водителей при осуществлении:
1) автомобильных перевозок опасных грузов;
2) международных автомобильных перевозок пассажиров, багажа и грузов;
3) междугородных, межобластных регулярных и нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров, багажа -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение режима труда и отдыха водителями автотранспортных средств при осуществлении автомобильных перевозок пассажиров, багажа или грузов -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 517. Отсутствие списков пассажиров у водителей автотранспортных средств при осуществлении нерегулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Отсутствие списков пассажиров у водителей автотранспортных средств при осуществлении нерегулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа -
влечет штраф в размере от трех до пяти месячных расчетных показателей.

518-бап. Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль тасымалын шет мемлекетте тіркелген автокөлік құралдарымен жүзеге асыру
Шет мемлекеттің аумағында тіркелген, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген, шет мемлекеттің тасымалдаушыларына тиесілі автокөлік құралдарымен Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан пункттер арасында жолаушыларды, багажды немесе жүктерді тасымалдау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен қырыққа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
519-бап. Теңіз көлігінде қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін бұзу
1. Теңіз көлігінде кемелердің маневр жасау мен қозғалудың белгіленген тәртібін бұзу, жазылған қозғалыс жылдамдығын, дыбыс пен жарық сигналдарын беру, кеме оттары мен белгілерін алып жүру талаптарын сақтамау, тыйым салынған жерлерде кемені әдейі тоқтату немесе тұрғызып қою, кемелерді сүйрету тәртібін бұзу, сондай-ақ диспетчердің міндетті талаптарын орындамау,-
айлық есептік көрсеткіштің бестен жетіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Порт суларында суға сүңгу жұмыстарын тиісті рұқсаттарсыз жүргізу немесе осы жұмыстар кезінде сигнал беру ережелерін сақтамау, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жетіден онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
520-бап. Теңіз көлігіндегі сигнал беру және байланыс құрылғылары мен қондырғыларын бүлдіру
Теңіз көлігіндегі сигнал беру және байланыс құрылғылары мен қондырғыларын бүлдіру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үшке дейінгі, лауазымды адамдарға онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
521-бап. Теңіз және өзен көлігі кемелерінде, сондай-ақ шағын кемелерде жолаушылар қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін бұзу
Теңіз және өзен көлігі кемелерінде, сондай-ақ шағын кемелерде құтқару және авариялық құралдарды куәландырудың жоқтығы, толық жабдықталмауы немесе мерзімін өткізіп пайдалану, теңіз және өзен көлігі кемелерінде баспалдақтар мен траптарды жабдықтау талаптарын бұзу, -
жеке тұлғаларға - екі, лауазымды адамдарға он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Шағын кеме деп көліктік бақылау органдарының кеме кітабында мемлекеттік тіркеуге жататын кемені түсіну керек.

Статья 518. Осуществление автомобильных перевозок на территории Республики Казахстан автотранспортными средствами, зарегистрированными в иностранном государстве
Перевозка пассажиров, багажа или грузов автотранспортными средствами, зарегистрированными на территории иностранного государства, в том числе временно ввезенными на территорию Республики Казахстан, принадлежащими перевозчикам иностранного государства, между пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до сорока месячных расчетных показателей.
Статья 519. Нарушение правил, обеспечивающих безопасность движения на морском транспорте
1. Нарушение на морском транспорте установленного порядка маневрирования и движения судов, несоблюдение предписанной скорости движения, требований подачи звуковых и световых сигналов, несения судовых огней и знаков, преднамеренная остановка или стоянка судна в запрещенных местах, нарушение порядка буксировки судов, а также невыполнение обязательных требований диспетчера, -
влечет штраф в размере от пяти до семи месячных расчетных показателей.
Статья 520. Повреждение на морском транспорте сооружений и устройств сигнализации и связи
Повреждение на морском транспорте сооружений и устройств сигнализации и связи -
влечет штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц - в размере до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 521. Нарушение правил, обеспечивающих безопасность пассажиров на судах морского и речного транспорта, а также маломерных судах
Отсутствие, недоукомплектование или использование с истекшим сроком освидетельствования спасательных и аварийных средств и оборудования на судах морского и речного транспорта, а также маломерных судах, нарушение требований по оборудованию сходней и трапов на судах морского и речного транспорта -
влечет штраф на физических лиц в размере двух, на должностных лиц в размере десяти месячных расчетных показателей.
Примечание. Под маломерным судном следует понимать судно, подлежащее государственной регистрации органами транспортного контроля в судовой книге.

522-бап. Кемелермен, соның ішінде шағын көлемді кемелермен апатты жағдайлар мен көлік оқиғаларын тергеу ережелерін бұзу
1. Теңіз көлігі кемелерімен апатты жағдайлар туралы хабарлаудың белгіленген мерзімдерін бұзу, -
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға - жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Өзен көлігі кемелерімен көлік оқиғасы туралы хабарлаудың белгіленген мерзімдерін бұзу, -
жеке тұлғаларға - жеті, лауазымды адамдарға - он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Шағын кемедегі көлік оқиғасы туралы хабарлаудың белгіленген мерзімін бұзу -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға - он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Апатты жағдайларды немесе көлік оқиғасын тергеуді жүргізетін органның не лауазымды адамның сауалы бойынша материалдарды, анықтамаларды, түсініктемелерді, кеме құжаттарынан үзінді көшірмелерді не тергеу жүргізу үшін қажет басқа да ақпаратты ұсынбау немесе дер кезінде ұсынбау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі, лауазымды адамдарға - жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
523-бап. Кемені жүзуге шығару ережелерін бұзу немесе тиісті дипломы (куәлігі, куәландыру қағазы) жоқ адамдарды кеме басқаруға жіберу
1. Кеменің кімге тиесілігін, оның жүзуге жарамдылығын куәландыратын құжаттарсыз, жасақталмаған экипажбен, кеменің техникалық жағдайы қолдағы құжаттарға сәйкес келмеген кезде, жүк тиеудің белгіленген ережелерін, жолаушылар сыйымдылығы нормаларын, жүзу ауданы мен шарттары жөніндегі шектеулерді бұза отырып, кемені (шағын кемеден басқасын) жүзуге шығару (жіберу), сондай-ақ тиісті дипломы (куәлігі, куәландыру қағазы) жоқ адамдарды кемені немесе оның механизмдері мен жабдықтарын басқаруға жіберу, -
лауазымды адамдарға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Белгіленген тәртіппен тіркелмеген немесе техникалық байқаудан (куәландырудан) өтпеген, немесе ақауы болғандықтан оны пайдалануға тыйым салынған, немесе жабдықтармен жарақтандырылмаған, немесе тиісті рұқсатсыз қайта жабдықталған шағын кемелерді жүзуге шығару, сондай-ақ шағын кемелерді басқару құқығы жоқ адамдарды осындай кемелерді басқаруға жіберу, -
шағын кемелерді пайдалануға жауапты лауазымды адамдарға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 522. Нарушение правил расследования аварийных случаев и транспортных происшествий с судами, в том числе с маломерными судами
1. Нарушение установленных сроков оповещения об аварийном случае с судном морского транспорта, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Нарушение установленных сроков оповещения о транспортном происшествии с судном речного транспорта, -
влечет штраф на физических лиц в размере семи, на должностных лиц - в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
3. Нарушение установленных сроков оповещения о транспортном происшествии с маломерным судном, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц - в размере десяти месячных расчетных показателей.
4. Непредставление или несвоевременное представление по запросу органа либо должностного лица, проводящего расследование аварийного случая или транспортного происшествия, материалов, справок, объяснительных, выписок из судовых документов либо другой информации, необходимой для проведения расследования, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 523. Нарушение правил выпуска судна в плавание или допуск к управлению судном лиц, не имеющих соответствующего диплома (свидетельства, удостоверения)
1. Выпуск (направление) судна (кроме маломерного) в плавание без документов, удостоверяющих принадлежность судна, годность его к плаванию, с неукомплектованным экипажем, при несоответствии технического состояния судна имеющимся документам, с нарушением установленных правил загрузки, норм пассажировместимости, ограничений по району и условиям плавания, а также допуск к управлению судном или его механизмами и оборудованием лиц, не имеющих соответствующего диплома (свидетельства, удостоверения), -
влекут штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Выпуск в плавание маломерных судов, не зарегистрированных в установленном порядке или не прошедших технический осмотр (освидетельствование), или имеющих неисправности, с которыми запрещена их эксплуатация, или неукомплектованных снаряжением, или переоборудованных без соответствующего разрешения, а также допуск к управлению маломерными судами лиц, не имеющих права управления этими судами, -
влекут штраф на должностных лиц, ответственных за эксплуатацию маломерных судов в размере сорока месячных расчетных показателей.

524-бап. Кемелерді пайдалану ережелерін бұзу, сондай-ақ құжатсыз және басқару құқығы жоқ адамның кемені басқаруы
1. Белгіленген тәртіппен тіркелмеген немесе техникалық байқаудан (куәландырудан) өтпеген, немесе бортында нөмірлері мен белгілері жоқ, немесе тиісті рұқсатсыз қайта жабдықталған, немесе ақауы болғандықтан оны пайдалануға тыйым салынған, немесе жүк тиеу ережелерін, жолаушылар сыйымдылығы нормаларын, жүзу ауданы мен шарттары жөніндегі шектеулерді бұза отырып кемені (соның ішінде шағын кемені) басқару, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен жетіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы кемені басқару құқығын растайтын құжаты өзінде жоқ адамның кемені (соның ішінде шағын кемені) басқаруы, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Кеме басқару құқығы жоқ адамның сол кемені (соның ішінде шағын кемені) басқаруы, немесе басқару құқығы жоқ адамға сондай кемені басқаруды беру, -
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Жолаушылар алдында тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру полисі өзінде жоқ адамның кемені басқаруы
бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
525-бап. Кемежай құрылыстарын, кеме аялдайтын орындардың, слиптердің, гидротехникалық құрылыстарды пайдалану ережесін бұзу
Кемежай құрылыстарын, кеме аялдайтын орындардың, слиптердің, гидротехникалық құрылыстарды пайдалану ережесін бұзу, -
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға - жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
526-бап. Өзен көлігі кемесінің жүзу, жүк тиеу және жүк түсіру ережелерін бұзуы
1. Өзен көлігі кемесін жүргізушілерінің кемелердің қозғалыс және дыбыс пен жарық сигналдарын беру, кеме жарықтары мен белгілерін алып жүру тәртібін, кемелерге жүк тиеу және олардан жүк түсіру тәртібін бұзуы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екіден үшке дейінгі, лауазымды адамдарға - бестен жетіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Шағын кемелердің кеме жүргізушілерінің белгіленген жылдамдықты арттырып жіберуі, навигациялық белгілер талаптарын сақтамауы, тыйым салынған жерлерде кемені әдейі тоқтатуы немесе тұрғызып қоюы, гидротехникалық құрылыстарды немесе техникалық құралдарды және кеме жүргізу мен навигациялық жағдайдың белгілерін бүлдіруі, маневр жасау, дыбыс сигналдарын беру, борт жарықтары мен белгілерін алып жүру ережелерін бұзу, -
ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің екіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе бір жылға дейінгі мерзімге шағын кемені басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.

Статья 524. Нарушение правил эксплуатации судов, а также управление судном лицом без документов и не имеющим права управления
1. Управление судном (в том числе маломерным), не зарегистрированным в установленном порядке или не прошедшим технического осмотра (освидетельствования), или не несущим бортовых номеров и обозначений, или переоборудованным без соответствующего разрешения, или имеющим неисправности, с которыми запрещена его эксплуатация, или с нарушением правил загрузки норм пассажировместимости, ограничений по району и условиям плавания -
влечет штраф в размере от пяти до семи месячных расчетных показателей.
2. Управление судном (в том числе маломерным) лицом, не имеющим при себе документа подтверждающего право управления этим судном, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
3. Управление судном (в том числе маломерным) лицом, не имеющим права управления этим судном, или передача управления таким судном лицу, не имеющему права управления, -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
4. Управление судном лицом, не имеющим при себе страхового полиса по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, -
влечет штраф в размере одного месячного расчетного показателя.
Статья 525. Нарушение правил эксплуатации портовых сооружений, причалов, слипов, гидротехнических сооружений
Нарушение правил эксплуатации портовых сооружений, причалов, слипов, гидротехнических сооружений, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 526. Нарушение правил плавания, погрузки и разгрузки судов речного транспорта
1. Нарушение судоводителями судов речного транспорта порядка движения и дачи звуковых и световых сигналов, несения судовых огней и знаков, порядка погрузки и разгрузки судов речного транспорта -
влечет штраф на физических лиц в размере от двух до трех, на должностных лиц - в размере от пяти до семи месячных расчетных показателей.
2. Превышение судоводителями маломерных судов установленной скорости, несоблюдение требований навигационных знаков, преднамеренная остановка или стоянка судна в запрещенных местах, повреждение гидротехнических сооружений или технических средств и знаков судоходной и навигационной обстановки, нарушение правил маневрирования, подачи звуковых сигналов, несения бортовых огней и знаков -
влекут предупреждение или штраф в размере до двух месячных расчетных показателей или лишение права управления маломерным судном на срок до одного года.

527-бап. Кеме жүргізушінің немесе өзге де адамның мас күйінде кемені, соның ішінде шағын кемені басқаруы
1. Кеме жүргізушінің кемені, соның ішінде шағын кемені алкогольмен, есірткімен немесе уытқұмарлықпен мас күйінде басқаруы, сондай-ақ осындай кемені алкогольмен, есірткімен немесе уытқұмарлықпен мас күйіндегі кеме жүргізушінің басқаруына беру, -
бір жылға дейінгі мерзімге кеме басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
2. Жолаушылардың қауіпсіздігіне қатер төндірген нақ сол іс-әрекеттер, -
екі жылға дейінгі мерзімге кеме басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
3. Кеме жүргізушілерінің белгіленген тәртіпке сәйкес алкогольмен, есірткімен немесе уытқұмарлықпен мас күйін куәландыру рәсімінен өтуден жалтаруы, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе бір жылға дейінгі мерзімге кемені басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
4. Алкогольмен, есірткімен немесе уытқұмарлықпен мас күйіндегі адамдарды кемені басқаруға жіберу, -
кемелерді пайдалануға жауапты лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
528-бап. Кемелерді ішкі су жолдарында пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін бұзу
1. Тиісті рұқсатсыз суға сүңгу жұмыстарын жүргізу немесе осы жұмыстар кезінде сигнал беру ережелерін сақтамау, ағаш салдар тоқтайтын тосқауылдар мен айлақтар орнату мен құру тәртібін, тиісті органдардың келісімінсіз балық аулау мақсаты үшін белгіленбеген орындарда балық аулауға бейімделген шанышқы қондырғыларын және өзге де құралдар қою тәртібін бұзу, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бірден үшке дейінгі, лауазымды адамдарға - жетіден онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Навигациялық жабдықтардың, байланыс пен сигнал берудің жүзбелі және жағалаудағы құралдарын жою, бүлдіру, жұлу, заңсыз орнын ауыстыру, көпірлердегі, бөгеттердегі және басқа гидротехникалық құрылыстардағы навигациялық құралдарды күтіп-ұстау, пайдалану ережелерін және олардың белгіленген жұмыс режимін бұзу, тиісті рұқсатсыз (келісімсіз) навигациялық белгілер мен сигналдарды танып-білуге кедергі келтіретін белгілер, құрылыстар, дыбыс және жарық сигналдарын беретін көздер орнату, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бірден үшке дейінгі, лауазымды адамдарға жетіден онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Кеме бортының сыртына қоқыс және өзге де заттар тастау, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
529-бап. Өзен айлақтары мен кемежайларда жүктерді тиеу, түсіру және қоймада ұстау ережелерін бұзу
Өзен айлақтары мен кемежайларда жүктерді тиеу, түсіру және қоймада ұстаудың техникалық шарттарын, жүктерді кемеге бекітудің техникалық шарттарын бұзу, жүкті тиеу (түсіру) актісін ресімдемеу, -
айлық есептік көрсеткіштің екіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 527. Управление судном, в том числе маломерным судном, судоводителем или иным лицом в состоянии опьянения
1. Управление судном, в том числе маломерным судном, судоводителем в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения, а также передача управления таким судном судоводителю, находящемуся в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения, -
влекут лишение права управления судном на срок до одного года.
2. Те же действия, повлекшие угрозу безопасности пассажиров, -
влекут лишение права управления судном сроком до двух лет.
3. Уклонение судоводителей от прохождения в соответствии с установленным порядком освидетельствования на состояние алкогольного, наркотического и токсикоманического опьянения -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей или лишение права управления судном до одного года.
4. Допуск к управлению судном лиц, находящихся в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения, -
влечет штраф на должностных лиц, ответственных за эксплуатацию судов, в размере от пятнадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 528. Нарушение правил, обеспечивающих безопасность эксплуатации судов на внутренних водных путях
1. Производство без надлежащего разрешения водолазных работ или несоблюдение порядка подачи сигналов во время этих работ, нарушение порядка установки и устройства запаней и лесных гаваней, устройство заколов и иных приспособлений для ловли рыбы в неустановленных для этой цели местах без согласования с соответствующими органами -
влекут штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц - в размере от семи до десяти месячных расчетных показателей.
2. Уничтожение, повреждение, срыв, незаконная перестановка плавучих и береговых средств навигационного оборудования, связи и сигнализации, нарушение правил содержания, эксплуатации и установленного режима работы навигационного оборудования на мостах, плотинах и других гидротехнических сооружениях, установка без надлежащего разрешения (согласования) знаков, сооружений, источников звуковых и световых сигналов, создающих помехи в опознавании навигационных знаков и сигналов, -
влекут штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц - в размере от семи до десяти месячных расчетных показателей.
3. Выброс за борт судна мусора и иных предметов -
влечет штраф в размере пяти месячного расчетного показателя.
Статья 529. Нарушение правил погрузки, разгрузки и складирования грузов в речных портах и на пристанях
Нарушение технических условий погрузки, разгрузки и складирования грузов в речных портах и на пристанях, технических условий крепления грузов в судне, не оформление акта погрузки (разгрузки) груза -
влечет штраф в размере до двух месячных расчетных показателей.

530-бап. Шағын кемелер тұруға арналған базаларды (құрылыстарды) пайдалану ережелерін бұзу
Шағын кемелер тұруға арналған базаларда (құрылыстарда) белгіленген тәртіппен тіркелмеген шағын кемелерді күтіп-ұстау, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
531-бап. Кемелерді тіркеу мерзімдерін, сондай-ақ кемелердің техникалық құралдары, механизмдері мен жабдықтарының жұмыс істеу режимдерін бұзу
1. Теңіз көлігі кемелерін міндетті мемлекеттік тіркеу бойынша белгіленген мерзімдерді бұзу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бірден екіге дейінгі, лауазымды адамдарға жетіден онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Өзен көлігі кемелерін міндетті мемлекеттік тіркеу бойынша белгіленген мерзімдерді бұзу, -
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға - жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Шағын кемелерді міндетті мемлекеттік тіркеу бойынша белгіленген мерзімдерді бұзу, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға - он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Кемелердің техникалық құралдары, механизмдері мен жабдықтарының жұмыс істеу режимдерін бұзу
жеке тұлғаларға - он, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
532-бап. Көлікте белгіленбеген орындарда темекі шегу
1. Жергілікті жерде және алысқа қатынайтын поездарда, әуе, теңіз және өзен көліктері кемелерінде, сондай-ақ қалалық, қалааралық автобустар, маршруттық таксилер мен қалалық электр көлігі салондарында белгіленбеген орындарда темекі шегу, -
ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің үштен біріне дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Әуе көлігі кемелерінде темекі шегу -
сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
533-бап. Көлікте өрт қауіпсіздігі ережелерін бұзу

Статья 530. Нарушение правил пользования базами (сооружениями) для стоянок маломерных судов
Содержание на базах (сооружениях) для стоянок маломерных судов незарегистрированных в установленном порядке маломерных судов -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 531. Нарушение сроков регистрации судов, а также режимов работы судовых технических средств, механизмов и оборудований
1. Нарушение установленных сроков по обязательной государственной регистрации судов морского транспорта, -
влечет штраф на физических лиц в размере от одного до двух, на должностных лиц - в размере от семи до десяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение установленных сроков по обязательной государственной регистрации судов речного транспорта -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей.
3. Нарушение установленных сроков по обязательной государственной регистрации маломерных судов -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц - в размере десяти месячных расчетных показателей.
4. Нарушение режимов работы судовых технических средств, механизмов и оборудований, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 532. Курение в неустановленных местах на транспорте
1. Курение в неустановленных местах, в поездах местного и дальнего сообщения, на судах морского и речного транспорта, а также в салонах городских междугородных автобусов, маршрутных такси и городского электротранспорта -
влечет предупреждение или штраф в размере, до одной трети месячного расчетного показателя.
2. Курение на судах воздушного транспорта, -
влечет штраф в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 533. Нарушение правил пожарной безопасности на транспорте

1. Көлікте белгіленген өрт қауіпсіздігі ережелерін бұзу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екіге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға бестен жетіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екіден үшке дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға жетіден онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
534-бап. Белгіленбеген тәртіппен тіркелген көлік құралдарын басқару
1. Мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілері (белгісі) оқылмайтын немесе стандарт талаптары бұзыла отырып орнатылған, тіркелген көлік құралдарын басқару, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінсіз (белгісінсіз) немесе оны пайдалануға тыйым салынғаннан кейін, немесе белгіленген тәртіппен тіркелмеген көлік құралдарын жүргізу -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Көлік құралына көрінеу қолдан жасалған мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін (белгісін) орнату, -
жеке тұлғаларға - он, көлік құралын пайдалануға жауапты лауазымды адамдарға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға, - он бес, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Көлік құралын көрінеу қолдан жасалған мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерімен (белгісімен) басқару, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе бір жыл мерзімге көлік құралдарын басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
5. Кузовтың, шасиидің, қозғалтқыштың сәйкестендіру нөмірін қолдан жасау немесе жою, сондай-ақ көлік құралын пайдалану немесе өткізу мақсатында көлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін қолдан жасау, сол сияқты кузовтың, шассидің, қозғалтқыштың көрінеу қолдан жасалған сәйкестендіру нөмірімен және көрінеу қолдан жасалған мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерімен (белгісімен) көлік құралын өткізу, -
әкімшілік құқық бұзушылықты жасаудың құралы не заты болған затты тәркілей отырып немесе онысыз жеке тұлғаларға - отыз, көлік құралын пайдалануға жауапты лауазымды адамдарға - елу, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға, - жүз, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Кодекстің осы тарауында көлік құралдары деп автомобильдердің, тракторлардың барлық түрлерін және басқа да өздігінен жүретін машиналарды, трамвайларды, троллейбустарды, сондай-ақ мотоциклдердерді, өтуі жоғары арнайы машиналарды (қармен жүретіндер, квадроциклдер) мен басқа да механикалық көлік құралдарын түсіну керек.

1. Нарушение установленных на транспорте правил пожарной безопасности -
влечет штраф на физических лиц в размере до двух, на должностных лиц - в размере от пяти до семи месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двух до трех, на должностных лиц - в размере от семи до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 534. Управление транспортным средством, зарегистрированным в не установленном порядке
1. Управление зарегистрированным транспортным средством с нечитаемыми или установленными с нарушением требований стандарта государственными регистрационными номерными знаками (знаком) -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Управление транспортным средством без государственных регистрационных номерных знаков (знака) или после запрещения его эксплуатации, или не зарегистрированным в установленном порядке, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
3. Установка на транспортном средстве заведомо подложных государственных регистрационных номерных знаков (знака) -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, ответственных за эксплуатацию транспортных средств, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
4. Управление транспортным средством с заведомо подложными государственными регистрационными номерными знаками (знаком) -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей или лишение права управления транспортными средствами на срок один год.
5. Подделка или уничтожение идентификационного номера кузова, шасси, двигателя, а также подделка государственных регистрационных номерных знаков (знака) транспортного средства в целях эксплуатации или реализации транспортного средства, а равно реализация транспортного средства с заведомо поддельными идентификационным номером кузова, шасси, двигателя или с заведомо поддельным государственными регистрационными номерными знаками (знаком), -
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на должностных лиц, ответственных за эксплуатацию транспортных средств, - в размере пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения либо без таковой.
Примечание. Под транспортными средствами в настоящей главе Кодекса следует понимать все виды автомобилей, тракторов и иные самоходные машины, трамваи, троллейбусы, а также мотоциклы, специальные машины повышенной проходимости (снегоходы, квадроциклы) и другие механические транспортные средства.

535-бап. Көлік құралдарын пайдалану ережелерін бұзу
1. Осы баптың екінші бөлігінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етудің белгіленген ережелеріне сай келмейтін көлік құралдарын басқару, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тежегіш жүйесінің, басқару рулінің, жетекті-іліністі құрылғысының ақауы бар көлік құралдарын басқару, -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тиісті рұқсатсыз қайта жабдықталған көлік құралын басқару, -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты немесе тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезінде рейс алдындағы техникалық тексеруден өтпеген автобусты, шағын автобусты басқару, -
жеке кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Мемлекеттік техникалық байқаудан өтпеген көлік құралын жүргізу -
үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
536-бап. Жол белгілерін, қозғалысты ұйымдастырудың техникалық құралдарын өз бетімен орнату және қозғалысқа кедергі жасау
1. Жол белгілерін, бағдаршамдарды алып тастау, қалқалау, бүлдіру, өз бетімен орнату, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға, - он, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жүру бөлігіне қозғалысқа қауіп төндіретін қоқыстарды, заттарды тастау, -
екі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жолға қозғалысқа кедергі жасайтын заттарды қалдыру және оларды жоюға шара қолданбау, ал бұған мүмкіндік болмаса, қол жетімді құралдармен қауіптілік туралы қозғалысқа қатысушыларды хабардар етпеу, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға, - он, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
537-бап. Авариялық сигналды және авариялық аялдама белгісін қолдану жөніндегі ережелерді бұзу

Статья 535. Нарушение правил эксплуатации транспортных средств
1. Управление транспортными средствами, не отвечающими установленным правилам обеспечения безопасности дорожного движения, за исключением случаев, указанных в части второй настоящей статьи, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Управление транспортными средствами, имеющими неисправности тормозной системы, рулевого управления, тягово-сцепного устройства, -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
3. Управление транспортным средством, переоборудованным без соответствующего разрешения -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
4. Управление автобусом, микроавтобусом, не прошедшими предреисового технического осмотра, при осуществлении регулярных или нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
5. Управление транспортным средством, не прошедшим государственный технический осмотр, -
влечет штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
Статья 536. Самовольная установка дорожных знаков, технических средств организации движения и создание помех для движения
1. Снятие, загораживание, повреждение, самовольная установка дорожных знаков, светофоров, -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Выброс на проезжую часть мусора, предметов, создающих опасность для движения -
влечет штраф в размере двух месячных расчетных показателей
3. Оставление на дороге предметов, создающих помехи для движения и не принятие мер для их устранения, а если это невозможно, не информирование доступными средствами участников движения об опасности -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 537. Нарушение правил по применению аварийной сигнализации и знака аварийной остановки

1. Авариялық жарық сигналын жол-көлік оқиғасы кезінде; аялдауға тыйым салынған жерлерде амалсыздан тоқтаған кезде; артқы жүріспен қозғалғанда; фардың жарығымен жүргізушінің көзін қарықтырғанда; сүйретуге алғанда (сүйретілетін механикалық көлік құралында); жолдың жарықтандырылмайтын учаскесінде немесе көлемдік оттардың дұрыс істемеуінен көру жеткіліксіз болған жағдайларда аялдағанда және тұрғанда; елді мекеннен тыс, жол жағалауының ені жүріс бөлігінен толық кіру үшін жеткіліксіз болғанда немесе жол жағалауының енін осы жол жағдайында айқындау мүмкін болмай, онда тоқтаған кезде; қозғалысқа қатысушыларды көлік құралы туғызуы мүмкін қауіптілік туралы ескерту үшін қоспау, -
екі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Авариялық жарық сигналын іске қосқаннан кейін, сондай-ақ оның ақауы болса немесе ол болмағанда: жол-көлік оқиғасы кезінде; аялдама жасауға тыйым салынған жерлерде немесе жолдың көрінуі 100 м кем болған жерлерде ең болмағанда бір бағытта, дереу авариялық аялдама (немесе жыпылықтаған қызыл фонарь) белгісін қоймау, -
үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Авариялық жарық сигналы болмағанда немесе оның ақауы болса, сүйретілетін механикалық көлік құралының артқы жағына авариялық қауіптілік белгісін бекітпеу, -
үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Авариялық аялдама белгісі (немесе жыпылықтаған қызыл фонарь) нақты жағдайда басқа жүргізушілерді қауіптілік туралы уақтылы ескертуді қамтамасыз ететін қашықтықта орнатылады. Алайда, бұл қашықтық көлік құралынан елді мекендерде - 15 м, және елді мекеннен тыс жерде 30 м. кем болмауы тиіс.
538-бап. Көлік құралын жүргізу кезінде жүргізушінің телефонды не радиостанцияны пайдалануы
1. Көлік құралын жүргізу кезінде жүргізушінің телефонды не радиостанцияны пайдалануы -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет -
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Көлік құралын жүргізу кезінде телефонды не радиостанцияны тыңдауыш немесе қатты дауысты байланыс арқылы пайдалануға рұқсат етіледі.
539-бап. Көлік құралдары жүргізушілерінің қозғалыстың белгіленген жылдамдығын арттырып жіберуі
1. Көлік құралдары жүргізушілерінің қозғалыстың белгіленген жылдамдығын сағатына он километрден жиырма километрге дейінгі шамаға арттырып жіберуі, -
үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Не включение аварийной световой сигнализации: при дорожно-транспортном происшествии; при вынужденной остановке в местах, где остановка запрещена; при движении задним ходом; при ослеплении водителя светом фар; при буксировке (на буксируемом механическом транспортном средстве); при остановке и стоянке на неосвещенных участках дорог или в условиях недостаточной видимости при неисправных габаритных огнях; вне населенного пункта при остановке на обочине в случае, когда ее ширина недостаточна для полного съезда с проезжей части или ширину обочины определить в данных дорожных условиях не представляется возможным; для предупреждения участников движения об опасности, которую может создать транспортное средство, -
влечет штраф в размере двух месячных расчетных показателей.
2. После включения аварийной световой сигнализации, а также при ее неисправности или отсутствии, не выставление на проезжей части знака аварийной остановки (или мигающего красного фонаря): при дорожно-транспортном происшествии; при вынужденной остановке в местах, где она запрещена, или в местах с видимостью дороги менее 100 метров хотя бы в одном направлении, -
влечет штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
3. При отсутствии или неисправности аварийной световой сигнализации на буксируемом механическом транспортном средстве не закрепление сзади знака аварийной остановки, -
влечет штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
Примечание. Знак аварийной остановки (или мигающий красный фонарь) устанавливается на расстоянии, обеспечивающем в конкретной обстановке своевременное предупреждение других водителей об опасности. Однако это расстояние должно быть не менее 15 метров от транспортного средства в населенных пунктах и 30 метров вне населенных пунктов.
Статья 538. Пользование водителем при управлении транспортным средством телефоном либо радиостанцией
1. Пользование водителем при управлении транспортным средством телефоном либо радиостанцией -
влечет штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
Примечание. Во время управления транспортным средством разрешается пользоваться телефоном либо радиостанцией посредством применения наушников или громкой связи.
Статья 539. Превышение водителями транспортных средств установленной скорости движения
1. Превышение водителями транспортных средств установленной скорости движения транспортного средства на величину от десяти до двадцати километров в час -
влечет штраф в размере трех месячных расчетных показателей.

2. Көлік құралы қозғалысының белгіленген жылдамдығын сағатына жиырма километрден қырық километрге дейінгі шамаға арттыру, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Көлік құралы қозғалысының белгіленген жылдамдығын сағатына қырық километрден астам шамаға арттыру, -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет -
алты айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
540-бап. Көлік құралдарын жүргізушілердің маршруттық көлік құралдарының аялдамалары, тұрғын аймақтарда жүру, жолаушылар мен жүктерді тасымалдау ережелерін және жол жүрісінің ережелерін басқа да өрескел бұзу
1. Көлік құралдарын жүргізушілердің маршруттық көлік құралдарының аялдамаларын, тұрғын аймақтарда жүру, жолаушылар мен жүктерді тасымалдау, қауіпсіздік белдіктерімен жабдықталған көлік құралдарымен жүру кезінде қауіпсіздік бөліктерін, мотоциклдерді жүргізу және онымен жолаушыларды тасымалдау кезінде мотошлемдерді пайдалану, көлік құралдарын сүйретуге алу, тәуліктің қараңғы мезгілінде немесе анық көрінбейтін ала-көлеңке кезде жарық беретін аспаптарды пайдалану ережелерін сақтамауы, -
үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қауіпті жүктерді автокөлік құралдарымен не мамандандырылған автокөлік құралдарымен белгіленген ережелерді бұза отырып, сол сияқты арнайы рұқсатсыз тасымалдау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралдарының жүруі, сондай-ақ бөлінбейтін ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты жүктерді мамандандырылған автокөлік құралдарымен белгіленген ережелерді бұза отырып, сол сияқты арнайы рұқсатсыз тасымалдау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Превышение установленной скорости движения транспортного средства на величину от двадцати до сорока километров в час -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
3. Превышение установленной скорости движения транспортного средства на величину более сорока километров в час -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
4. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере шести месячных расчетных показателей.
5. Действия, предусмотренные частями второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 540. Несоблюдение водителями транспортных средств правил остановок маршрутных транспортных средств, движения в жилых зонах, перевозки пассажиров и грузов и другие грубые нарушения правил дорожного движения
1. Несоблюдение водителями транспортных средств правил остановок маршрутных транспортных средств, движения в жилых зонах, перевозки пассажиров и грузов, пользования ремнями безопасности при движении на транспортных средствах, оборудованных ими, мотошлемами при управлении мотоциклами и перевозке на них пассажиров, буксировки транспортных средств, пользования осветительными приборами в темное время суток или в условиях недостаточной видимости -
влечет штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
2. Перевозка опасных грузов автотранспортными средствами либо специализированными автотранспортными средствами с нарушением установленных правил, а равно без специального разрешения -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Проезд крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств, а также перевозка неделимых крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов специализированными автотранспортными средствами с нарушением установленных правил, а равно без специального разрешения -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.

4. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
541-бап. Жол қиылыстарынан ету ережелерін бұзу немесе жолдың жүру бөлігін кесіп өту
1. Көлденең бағыттағы көлік құралдарының жүрісіне кедергі келтіруге (кептеліске) әкеп соқтыратын кептеліс пайда болған жағдайда жол қиылысына шығу немесе жолдың жүру бөлігін кесіп өту -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жол жүрісі ережелерінің жол қиылысынан өтуде басымдық құқығын пайдаланатын көлік құралына жол беру талаптарын орындамау -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
542-бап. Маневр жасау ережелерін бұзу
1. Жол жүрісі ережелерінің жүру, қайта орналасу, бұрылу, кері бұрылу немесе тоқтау алдында сигнал беру талаптарын орындамау -
үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мұндай маневрлар жасауға тыйым салынған жерлерде кері бұрылу немесе артқа жүру -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы Кодекстің 539-бабының екінші бөлігінде және 543-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, жол жүрісі ережелерінің жүрудің басымдық құқығын пайдаланатын көлік құралына жол беру талаптарын орындамау -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
543-бап. Көлік құралын жолдың жүру бөлігінде орналастыру, қарама-қарсы жүріп өту немесе басып озу ережелерін бұзу
1. Жол жүрісі ережелерін бұза отырып, жүргіншілер жолымен, жол жиегімен немесе тротуармен жүру -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Көлік құралын жолдың жүру бөлігінде орналастыру, қарама-қарсы жүріп өту немесе жолдың жүру бөлігінің қарсы бағытта жүруге арналған жағына шықпай басып озу ережелерін бұзу, сол сияқты ұйымдасқан көліктік немесе жаяу колоннаны кесіп өту не одан орын алу -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
Статья 541. Нарушение правил проезда перекрестков или пересечение проезжей части дороги
1. Выезд на перекресток или пересечение проезжей части дороги в случае образовавшегося затора, который привел к созданию препятствия (затора) для движения транспортных средств в поперечном направлении, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Невыполнение требования правил дорожного движения уступить дорогу транспортному средству, пользующемуся преимущественным правом проезда перекрестков, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 542. Нарушение правил маневрирования
1. Невыполнение требования правил дорожного движения подать сигнал перед началом движения, перестроения, поворота, разворота или остановки -
влечет штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
2. Разворот или движение задним ходом в местах, где такие маневры запрещены, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
3. Невыполнение требования правил дорожного движения уступить дорогу транспортному средству, пользующемуся преимущественным правом движения, за исключением случаев, предусмотренных частью второй статьи 539 и статьей 543 настоящего Кодекса, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частями второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 543. Нарушение правил расположения транспортного средства на проезжей части дороги, встречного разъезда или обгона
1. Движение по пешеходным дорожкам, обочинам или тротуарам в нарушение правил дорожного движения -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение правил расположения транспортного средства на проезжей части дороги, встречного разъезда или обгона без выезда на сторону проезжей части дороги, предназначенную для встречного движения, а равно пересечение организованной транспортной или пешей колонны либо занятие места в ней -
влекут штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.

3. Егер жол жүрісі ережелерімен тыйым салынған болса, жолдың жүру бөлігінің қарсы жүруге арналған жағына шығу -
он айлық есеп көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет -
алты ай мерзімге көлік құралдарын жүргізу құқығынан айыруға әкеп соғады.
544-бап. Көлік құралдарын тоқтату немесе оларды қою ережелерін бұзу
1. Осы Кодекстің 552-бабының бірінші бөлігінде, 564-бабында және осы баптың екінші-үшінші бөліктерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, көлік құралдарын тоқтату немесе оларды қою ережелерін бұзу -
үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Көлік құралдарын тротуарда тоқтату немесе қою ережелерін бұзу, сондай-ақ көлік құралдарын гүлзарларда, балалар немесе спорт алаңдарында тоқтату немесе оларды қою -
үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Басқа көлік құралдарының жүрісіне кедергі келтіруге әкеп соқтырған, жолдың жүру бөлігінде көлік құралдарын тоқтату немесе оларды қою ережелерін бұзу -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
545-бап. Арнайы жарық және дыбыс сигналдары іске қосылған жедел және арнайы қызметтер көлік құралының жүруіне басымдық бермеу
1. Бір мезгілде жарқылдауық маягі мен арнайы дыбыс сигналы іске қосылған жедел және арнайы қызметтер көлік құралының жүруіне басымдық бермеу -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сыртқы жағында арнайы түсті-графикалық схемалар, жазулар және белгілер бар, бір мезгілде жарқылдауық маягі мен арнайы дыбыс сигналы іске қосылған, сыртқы жағына арнайы түсті-графикалық сызба жазылған жедел және арнайы қызметтер көлік құралының жүруіне басымдық бермеу -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Выезд на сторону проезжей части дороги, предназначенную для встречного движения, в случаях, если это запрещено правилами дорожного движения, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
5. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет лишение права управления транспортными средствами на срок шесть месяцев.
Статья 544. Нарушение правил остановки или стоянки транспортных средств
1. Нарушение правил остановки или стоянки транспортных средств, за исключением случаев, предусмотренных частью первой статьи 552, статьей 564 настоящего Кодекса и частями второй - третьей настоящей статьи, -
влечет штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
2. Нарушение правил остановки или стоянки транспортных средств на тротуаре, а также остановка или стоянка транспортных средств на клумбах, детской или спортивной площадке -
влекут штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
3. Нарушение правил остановки или стоянки транспортных средств на проезжей части, повлекшее создание препятствий для движения других транспортных средств, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 545. Непредоставление преимущества в движении транспортному средству оперативных и специальных служб с включенными специальными световыми и звуковыми сигналами
1. Непредоставление преимущества в движении транспортному средству оперативных и специальных служб с одновременно включенными проблесковым маячком и специальным звуковым сигналом -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Непредоставление преимущества в движении транспортному средству оперативных и специальных служб, имеющему нанесенные на наружные поверхности специальные цветографические схемы, надписи и обозначения, с одновременно включенными проблесковым маячком и специальным звуковым сигналом -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.

546-бап. Бағдаршамның тыйым салатын сигналына немесе реттеушінің тыйым салатын қимылына қарамай өтіп кету
1. Осы Кодекстің 544-бабының бірінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, бағдаршамның тыйым салатын сигналына немесе реттеушінің тыйым салатын қимылына қарамай өтіп кету -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
547-бап. Жүргіншілерге немесе жол жүрісінің өзге де қатысушыларының жүруіне басымдық бермеу
1. Басымдық құқығын пайдаланатын көлік құралдарының жүргізушілерін қоспағанда, жол жүрісі ережелерінің жүргіншілерге немесе жол жүрісінің өзге де қатысушыларына жол беру талаптарын орындамау -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
548-бап. Жол белгілерімен немесе жолдың жүру бөлігіндегі таңбалармен көрсетілген талаптарды сақтамау
1. Осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, жол белгілерімен немесе жолдың жүру бөлігіндегі таңбалармен көрсетілген талаптарды сақтамау -
екі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет -
төрт айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
549-бап. Көлік құралдарын жүргізушілердің жүргізіп үйренуді өткізу, сыртқы жарық түсіру аспаптарын және (немесе) дыбыс сигналдарын пайдалану ережелерін бұзуы
1. Көлік құралдарын жүргізушілердің жүргізіп үйренуді өткізу, сыртқы жарық түсіру аспаптарын және (немесе) дыбыс сигналдарын пайдалану ережелерін бұзуы, -
үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет -
алты айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
550-бап. Көлік құралына арнайы жарық және (немесе) дыбыс сигналдарын беруге арналған құрылғыларды орнату ережелерін бұзу не жедел және арнайы қызметтер автомобильдерінің арнайы түсті-графикалық сызбаларын заңсыз жазу
1. Көлік құралының алдыңғы бөлігіне қызыл түсті жарығы бар жарық аспаптарын немесе қызыл түсті жарық қайтаратын жабдықтарды, сол сияқты түсі мен жұмыс режимі көлік құралдарын пайдалануға жіберудің талаптарына сәйкес келмейтін жарық аспаптарын орнату -
аталған аспаптар мен жабдықтарды тәркілей отырып, жеке тұлғаларға - он бес, көлік құралдарының пайдаланылуына жауапты лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері, коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір жарым мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 546. Проезд на запрещающий сигнал светофора или на запрещающий жест регулировщика
1. Проезд на запрещающий сигнал светофора или на запрещающий жест регулировщика, за исключением случаев, предусмотренных частью первой статьи 544 настоящего Кодекса, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 547. Непредоставление преимущества в движении пешеходам или иным участникам дорожного движения
1. Невыполнение требований правил дорожного движения уступить дорогу пешеходам или иным участникам дорожного движения, за исключением водителей транспортных средств, пользующихся преимуществом в движении, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 548. Несоблюдение требований, предписанных дорожными знаками или разметкой проезжей части дороги
1. Несоблюдение требований, предписанных дорожными знаками или разметкой проезжей части дороги, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, -
влечет штраф в размере двух месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере четырех месячных расчетных показателей.
Статья 549. Нарушение водителями транспортных средств правил проведения учебной езды, пользования внешними световыми приборами и (или) звуковыми сигналами
1. Нарушение водителями транспортных средств правил проведения учебной езды, пользования внешними световыми приборами и (или) звуковыми сигналами, -
влечет штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере шести месячных расчетных показателей.
Статья 550. Нарушение правил установки на транспортном средстве устройств для подачи специальных световых и (или) звуковых сигналов либо незаконное нанесение специальных цветографических схем автомобилей оперативных и специальных служб
1. Установка на передней части транспортного средства световых приборов с огнями красного цвета или световозвращающих приспособлений красного цвета, а равно световых приборов, цвет и режим работы которых не соответствуют требованиям допуска транспортных средств к эксплуатации, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц, ответственных за эксплуатацию транспортных средств, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, некоммерческими организациями, - в размере ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей с конфискацией указанных приборов и приспособлений.

2. Арнайы жарық және (немесе) дыбыс сигналдарын беруге арналған құрылғыларды (күзет сигнализациясын қоспағанда) көлік құралына тиісті рұқсатсыз орнату -
аталған құрылғыларды тәркілей отырып, жеке тұлғаларға - жиырма бес, көлік құралдарының пайдаланылуына жауапты лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері, коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Көлік құралының сыртқы жағына жедел және арнайы қызметтер автомобильдерінің арнайы түсті-графикалық схемаларын заңсыз жазу -
жеке тұлғаларға - жиырма бес, көлік құралдарының пайдаланылуына жауапты лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері, коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
551-бап. Жол жүрісіне қатысушының жол жүрісі ережелерін авариялық ахуал туғызуға әкеп соғатындай дәрежеде бұзуы
1. Жол жүрісіне қатысушының авариялық ахуал туғызуға әкеп соқтыратындай, яғни жол жүрісіне басқа қатысушыларды жүріс жылдамдығын, бағытын күрт өзгертуге мәжбүр етіп, жол жүрісі ережелерін бұзуы -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
552-бап. Теміржол өткелдерінен өту ережелерін бұзу
1. Теміржол өткелдерінен тыс жерден теміржолды кесіп өту, жабық тұрған немесе жабылып жатқан шлагбаумнан не бағдаршам немесе өткел кезекшісі тыйым салатын сигнал берген кезде теміржол өткелдеріне шығу, сол сияқты теміржол өткелінде тоқтау немесе тұру -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
553-бап. Жүргізушінің алкогольден, есірткіден және (немесе) уытқұмарлықтан мас күйінде көлік құралын жүргізуі, сол сияқты көлік құралын жүргізуді алкогольден, есірткіден және (немесе)уытқұмарлықтан мас күйдегі адамға басқаруға беруі

2. Установка на транспортном средстве без соответствующего разрешения устройств для подачи специальных световых и (или) звуковых сигналов (за исключением охранной сигнализации) -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на должностных лиц, ответственных за эксплуатацию транспортных средств, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, некоммерческими организациями, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией указанных устройств.
3. Незаконное нанесение на наружные поверхности транспортного средства специальных цветографических схем автомобилей оперативных и специальных служб -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на должностных лиц, ответственных за эксплуатацию транспортных средств, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, некоммерческими организациями, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 551. Нарушение участником дорожного движения правил дорожного движения, повлекшее создание аварийной обстановки
1. Нарушение участником дорожного движения правил дорожного движения, повлекшее создание аварийной обстановки, то есть вынудившее других участников движения резко изменить скорость, направление движения, влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 552. Нарушение правил проезда железнодорожных переездов
1. Пересечение железнодорожного пути вне железнодорожного переезда, выезд на железнодорожный переезд при закрытом или закрывающемся шлагбауме либо при запрещающем сигнале светофора или дежурного по переезду, а равно остановка или стоянка на железнодорожном переезде -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 553. Управление транспортным средством водителем, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, а равно передача управления транспортным средством лицу, находящемуся в состоянии алкогольного, наркотического и (или)токсикоманического опьянения

1. Жүргізушінің алкогольден, есірткіден және (немесе) уытқұмарлықтан мас күйінде көлік құралын жүргізуі, сол сияқты көлік құралын жүргізуді алкогольден, есірткіден және (немесе) уытқұмарлықтан мас күйдегі адамға басқаруға беруі -
екі жыл мерзімге көлік құралын жүргізу құқығынан айыруға әкеп соғады.
2. Авариялық ахуал туғызуға әкеп соқтырған нақ сол іс-әрекеттер -
үш жыл мерзімге көлік құралын жүргізу құқығынан айыруға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, жәбірленушінің денсаулығына қылмыстық жазалау әрекетінің белгілері жоқ зақым келтіруге немесе көлік құралдарын, жүктерді, жол құрылыстары мен өзге де құрылыстарды не өзге мүлікті бүлдіруге әкеп соқтырған іс-әрекеттер -
төрт жыл мерзімге көлік құралын жүргізу құқығынан айыруға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жазаның мерзімі аяқталғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға және бес жыл мерзімге көлік құралын жүргізу құқығынан айыруға әкеп соғады.
5. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген әкімшілік жазаның мерзімі аяқталғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған нақ сол іс-әрекеттер -
он бес тәулікке әкімшілік қамауға және он жыл мерзімге көлік құралын жүргізу құқығынан айыруға әкеп соғады.
6. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, көлік құралын жүргізу құқығынан айырылған не құқығы жоқ адамдар жасаған іс-әрекеттер -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Осы баптың алтыншы бөлігінде көзделген әкімшілік жазаның мерзімі аяқталғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған нақ сол іс-әрекеттер -
он бес тәулікке әкімшілік қамауға әкеп соғады.
8. Осы баптың алтыншы, жетінші бөліктерінде көзделген, осы Кодекстің 35-бабының екінші бөлігіне сәйкес әкімшілік қамау қолданылмайтын адамдар жасаған іс-әрекеттер -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Жүргізушінің мас күйде (алкогольден, есірткіден, уытқұмарлықтан) болуы Қазақстан Республикасы Әкімшілік іс жүргізу кодексінің 338-бабының үшінші бөлігінде белгіленген тәртіппен айқындалады.
554-бап. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды көрсетілген тасымалдау бағыттарына қызмет көрсету құқығын растайтын тиісті куәліксіз жүзеге асыру

1. Управление транспортным средством водителем, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, либо передача управления транспортным средством лицу, находящемуся в состоянии алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения, -
влечет лишение права управления транспортным средством на срок два года.
2. Те же действия, повлекшие создание аварийной обстановки, -
влекут лишение права управления транспортным средством на срок три года.
3. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие причинение потерпевшему вреда здоровью, не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния, или повреждение транспортных средств, грузов, дорожных и иных сооружений либо иного имущества, -
влекут лишение права управления транспортным средством на срок четыре года.
4. Действия, предусмотренные частью первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после истечения срока административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей и лишение права управления транспортным средством на срок пять лет.
5. Те же действия, совершенные повторно в течение года после истечения срока административного взыскания, предусмотренного частью четвертой настоящей статьи, -
влекут административный арест на пятнадцать суток и лишение права управления транспортными средствами сроком на десять лет.
6. Действия, предусмотренные частью первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные лицом, лишенным либо не имеющим права управления транспортным средством, -
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
7. Те же действия, совершенные повторно в течение года после истечения срока административного взыскания, предусмотренного частью шестой настоящей статьи, -
влекут административный арест на пятнадцать суток.
8. Действия, предусмотренные частями шестой, седьмой настоящей статьи, совершенные лицами, к которым административный арест в соответствии с частью второй статьи 35 настоящего Кодекса не применяется, -
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание. Нахождение водителя в состоянии опьянения (алкогольного, наркотического, токсикоманического) устанавливается в порядке, определенном частью третьей статьи 338 Административного процессуального кодекса Республики Казахстан.
Статья 554. Осуществление регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа без соответствующего свидетельства, подтверждающего право обслуживания маршрутов указанных перевозок

1. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды көрсетілген тасымалдау бағыттарына қызмет көрсету құқығын растайтын тиісті куәліксіз жүзеге асыру, -
жеке тұлғаларға - бес, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - он, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
555-бап. Көлік құралдарын жүргізушілердің жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етудің белгіленген ережелерін адамдардың денсаулығына зиян келтіруге, көлік құралдарының немесе өзге де мүліктің зақымдануына әкеп соқтыратындай дәрежеде бұзуы
1. Көлік құралдарын жүргізушілердің жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етудің белгіленген ережелерін көлік құралдарының, жүктердің, жолдардың, жол құрылыстарының және басқа құрылыстардың немесе өзге де мүліктің бүлінуіне әкеп соқтыратындай дәрежеде материалдық залал келтіріп бұзуы, -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жәбірленушінің денсаулығына қылмыстық жазалау әрекетінің белгілері жоқ зақым келтірген нақ сол іс-әрекеттер, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген көлік құралдарын жүргізу құқығы жоқ не басқару құқығынан айырылған адам жасаған іс-әрекеттер, -
жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
556-бап. Жол-көлік оқиғасы болған жерден кетіп қалу
1. Көлік құралын басқарған адамның, жол қозғалысының белгіленген ережелерін бұзып, өзі қатысушысы болып табылатын жол-көлік оқиғасы болған жерден кетіп қалуы, қылмыстық жазалау әрекетінің белгілері болмаса, -
бір жыл мерзімге көлік құралын жүргізу құқығынан айыруға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, көлік құралдарын жүргізу құқығы жоқ не басқару құқығынан айырылған адам жасаған іс-әрекеттер, -
жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Зардап шегушіге медициналық көмек көрсетуге байланысты жол-көлік оқиғасы болған жерден кетіп қалған адам осы бап бойынша қылмыстық жауапкершіліктен босатылады.

1. Осуществление регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа без соответствующего свидетельства, подтверждающего право обслуживания маршрутов указанных перевозок, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 555. Нарушение водителями транспортных средств установленных правил обеспечения безопасности дорожного движения, повлекшее причинение вреда здоровью людей, повреждение транспортных средств или иного имущества
1. Нарушение водителями транспортных средств установленных правил обеспечения безопасности дорожного движения, повлекшее повреждение транспортных средств, грузов, дорог, дорожных и других сооружений или иного имущества, причинившее материальный ущерб -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния, повлекшие причинение потерпевшему вреда здоровью, -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные лицом, не имеющим либо лишенным права управления транспортными средствами, -
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 556. Оставление места дорожно-транспортного происшествия
1. Оставление лицом, управляющим транспортным средством, в нарушение установленных правил дорожного движения места дорожно-транспортного происшествия, участником которого он являлся, не имеющее признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет лишение права управления транспортным средством на срок один год.
2. Действия, предусмотренные частью первой лицом, не имеющим либо лишенным права управления транспортными средствами -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Примечание. Лицо, оставившее место дорожно-транспортного происшествия в связи с оказанием медицинской помощи пострадавшему, освобождается от ответственности по настоящей статье.

557-бап. Құжаттары жоқ және басқару құқығы жоқ адамның көлік құралдарын басқаруы
1. Қолында жүргізу құқығына жүргізушілік куәлігі немесе жүргізуші куәлігінің орнына берілген уақытша куәлігі, көлік құралына тіркеу және заңнамада белгіленген өзге де құжаттары жоқ, соның ішінде уәкілетті органда сенімхат бойынша көлік құралын басқаратын жеке тұлғаның мемлекеттік тіркеусіз жүргізушінің көлік құралын басқаруы, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Көлік құралын басқару құқығы жоқ адамның (оқып-үйрену жүргізуінен басқа) оны басқаруы, сондай-ақ тиісті санаттағы көлікті басқару құқығы жоқ жүргізушінің көлік құралын басқаруы, не басқару құқығы жоқ адамға көлік құралын басқаруға беру (белгіленген ережелерге сәйкес жеке тәртіппен жүргізуді үйрету жағдайларын қоспағанда), -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі және (немесе) тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі сақтандыру полисі болмаған адамның көлік құралын басқаруы, -
бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған нақ сол іс-әрекеттер -
екі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
558-бап. Ішкі істер (полиция), көліктік бақылау органдары қызметкерінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде және Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде көлік құралын тоқтату туралы талаптарын орындамау, алкогольден, есірткіден және (немесе) уытқұмарлықтан мас күйін куәландырудан өтуден жалтару
1. Ішкі істер органдары (полиция) қызметкерінің көлік құралын тоқтату туралы заңды талабын орындамау, -
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Көліктік бақылау органы қызметкерінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу бекеттерінде және Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде көлік құралын тоқтату туралы заңды талабын орындамау, -
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 557. Управление транспортным средством лицом без документов и не имеющим права управления
1. Управление транспортным средством водителем, не имеющим при себе водительское удостоверение или временное удостоверение, выданное взамен водительского удостоверения на право управления, регистрационных и иных установленных законодательством документов на транспортное средство, в том числе без государственной регистрации физического лица, управляющего транспортным средством по доверенности в уполномоченном органе -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Управление транспортным средством лицом, не имеющим либо лишенным права управления им (кроме учебной езды), или передача управления транспортным средством лицу, не имеющему либо лишенному права управления (за исключением случаев обучения вождению в индивидуальном порядке в соответствии с установленными правилами), -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
3. Управление транспортным средством лицом, не имеющим при себе страхового полиса по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств и (или) по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, -
влечет штраф в размере одного месячного расчетного показателя.
4. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
5. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере двух месячных расчетных показателей.
Статья 558. Невыполнение требований сотрудника органов внутренних дел (полиции), транспортного контроля на пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан и на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан об остановке транспортного средства, уклонение от прохождения освидетельствования на состояние алкогольного, наркотического и (или)токсикоманического опьянения
1. Невыполнение законного требования сотрудника органов внутренних дел (полиции) об остановке транспортного средства -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
2. Невыполнение законного требования сотрудника органов транспортного контроля на пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан и на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан об остановке транспортного средства -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.

3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
он төрт айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, көлік құралдарын жүргізу құқығы жоқ не басқару құқығынан айырылған адам жасаған іс-әрекеттер, -
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Ішкі істер органдары (полиция) қызметкерінің белгіленген тәртіпке сәйкес алкогольден, есірткіден және (немесе) уытқұмарлықтан мас күйін куәландырудан өту туралы заңды талабын орындамау, -
екі жыл мерзімге көлік құралдарын жүргізу құқығынан айыруға әкеп соғады.
6. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, көлік құралдарын жүргізу құқығы жоқ не басқару құқығынан айырылған адам жасаған іс-әрекеттер, -
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Нысанды киім киген ішкі істер (полиция), көліктік бақылау органдары қызметкерлерінің көлікті тоқтату туралы талабы қол қимылымен сигнал беріп немесе таяқшаны көтерумен бір мезгілде ысқырып сигнал беріп не дыбыс күшейткіш құрылғының көмегімен білдіріледі. Сигнал беру жүргізушіге түсінікті болуға тиіс және оларды орындау авариялық ахуал туғызбайтындай болуы үшін дер кезінде берілуге тиіс.
559-бап. Көлік құралдарының қозғалысына кедергі жасау
Көлік құралдарының қозғалысына қасақана кедергілер жасау, сол сияқты көлік қозғалысы ережелерін сақтауға бақылау жасауды жүзеге асыратын уәкілетті лауазымды адамдардың мұндай кедергілерді жою туралы талабын орындамау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үшке дейінгі, лауазымды адамдарға онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
560-бап. Жаяу жүргіншілердің және жол қозғалысына өзге де қатысушылардың қозғалыс ережелерін бұзуы
1. Жаяу жүргіншілердің және жол қозғалысына өзге де қатысушылардың жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етудің белгіленген ережелерінің талаптарын орындамауы, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жәбірленушінің денсаулығына қылмыстық жазалау әрекетінің белгілері жоқ зақым келтіруге әкеп соқтырған не материалдық залал шектірген нақ сол іс-әрекеттер, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Жол қозғалысына өзге де қатысушылар деп бұл бапта мопедтерді, велосипедтер мен күш көлігін басқарушыларды, мал айдаушыларды, жолдың бойымен жүк тартатын, мініс малдарын немесе табынды айдаушыларды, сондай-ақ көлік құралдары жолаушыларын түсіну керек.

3. Действие, предусмотренное частьями первой и второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере четырнадцати месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные лицом, не имеющим либо лишенным права управления транспортными средствами, -
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
5. Невыполнение законного требования сотрудника органов внутренних дел (полиции) о прохождении в соответствии с установленным порядком освидетельствования на состояние алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения -
влечет лишение права управления транспортными средствами на срок два года.
6. Действия, предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные лицом, не имеющим либо лишенным права управления транспортными средствами, -
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Примечание. Требование сотрудников органов внутренних дел (полиции), транспортного контроля в форменной одежде об остановке транспортного средства выражается путем подачи сигнала жестом руки или жезлом с одновременным сигналом свистка либо с помощью громкоговорящего устройства. Сигналы должны быть понятны водителю и поданы своевременно с тем, чтобы их исполнение не создало аварийную обстановку.
Статья 559. Создание препятствий для движения транспортных средств
Умышленное создание препятствий для движения транспортных средств, а равно невыполнение требований должностных лиц, уполномоченных осуществлять контроль за соблюдением правил движения транспорта, об устранении таких препятствий -
влекут штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц - в размере до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 560. Нарушение правил движения пешеходами и иными участниками дорожного движения
1. Невыполнение пешеходами и иными участниками дорожного движения требований установленных правил обеспечения безопасности дорожного движения -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, повлекшие причинение потерпевшему вреда здоровью, не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния либо причинившие материальный ущерб, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Примечание. Под иными участниками дорожного движения в настоящей статье следует понимать лиц, управляющих мопедами, велосипедами и гужевыми повозками, погонщиков, ведущих по дороге вьючных, верховых животных или стадо, а также пассажиров транспортных средств.

561-бап. Техникалық ақаулары бар көлік құралдарын пайдалануға шығару және пайдаланудың өзге де ережелерін бұзу
1. Көлік құралдарының техникалық жағдайына және пайдаланылуына жауапты лауазымды адамдардың, Кодекстің осы бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етудің белгіленген ережелерінің талаптарын орындамауы, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жәбірленушінің денсаулығына жеңіл зақым келтіруге немесе көлік құралдарын, жүктерді, жол құрылыстарын немесе өзге де құрылыстарды не өзге де мүлікті бүлдіруге әкеп соқтырған нақ сол іс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
562-бап. Мас күйіндегі жүргізушіні не басқару құқығы жоқ адамды көлік құралын басқаруға жіберу
1. Көлік құралдарының техникалық жағдайы мен пайдаланылуына жауапты лауазымды адамның алкогольмен, есірткімен немесе уытқұмарлықпен масаю күйіндегі жүргізушіні не көлік құралдарын басқару құқығы жоқ, сол сияқты тиісті санаты жоқ адамды көлік құралын басқаруға жіберуі, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жәбірленушінің денсаулығына жеңіл зақым келтіруге немесе көлік құралдарының, жүктердің, жол құрылыстарының немесе өзге де құрылыстардың не өзге де мүліктің бүлінуіне әкеп соқтырған нақ сол іс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 561. Выпуск в эксплуатацию транспортных средств, имеющих технические неисправности, и иные нарушения правил эксплуатации
1. Невыполнение должностными лицами, ответственными за техническое состояние и эксплуатацию транспортных средств, требований установленных правил обеспечения безопасности дорожного движения, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей Кодекса, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, повлекшие причинение потерпевшему легкого вреда здоровью или повреждение транспортных средств, грузов, дорожных или иных сооружений либо иного имущества, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 562. Допуск к управлению транспортным средством водителя, находящегося в состоянии опьянения, либо лица, не имеющего права управления
1. Допуск должностным лицом, ответственным за техническое состояние и эксплуатацию транспортных средств, к управлению транспортным средством водителя, находящегося в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения, либо лица, не имеющего права управления транспортными средствами, а равно соответствующей категории -
влечет штраф в размере от десяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, повлекшие причинение потерпевшему легкого вреда здоровью или повреждение транспортных средств, грузов, дорожных или иных сооружений либо иного имущества, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

563-бап. Көлікпен қауіпті заттарды немесе бұйымдарды тасымалдау ережелерін бұзу
1. Лауазымды адамдардың тиісті құжаттарда қауіпті заттармен немесе бұйымдармен жасалатын операцияларды тіркеу жөніндегі міндеттерді орындамауы, бұрыс жазулар енгізуі немесе тиісті лауазымды адамдарға осындай құжаттарды көрсетуден заңсыз бас тартуы, -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бірге дейінгі, лауазымды адамдарға бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Автобуста, трамвайда, троллейбуста, маршрутты таксиде жарылыс қаупі бар заттарды немесе бұйымдарды алып жүру, сондай-ақ оларды автокөлікте багажға немесе сақтау камерасына өткізу, -
үш айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
564-бап. Қалалық және қала маңындағы қоғамдық көлікті пайдалану ережелерін бұзу
Көлік құралдарының тепкішектерінде және басқа да шығып тұрған бөліктерінде тұрып жол жүру, қозғалыс кезінде кіру және шығу, есіктің ашылуына және жабылуына кедергі жасау, кесіп кететін заттарды тиісінше орамай алып жүру, сондай-ақ салонды және жолаушылардың киімдерін былғайтын бұйымдар мен заттарды тасымалдау түрінде трамвайды, троллейбусты, қалалық және қала маңына қатынайтын автобусты немесе таксиді пайдалану ережелерін бұзу, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен бір бөлігінен бір айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
565-бап. Жолаушыларды билетсіз алып жүру
1. Жолаушыларды билетсіз алып жүру:
1) халықаралық линиялардағы әуе кемелерінде, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
2) республикаішілік линиялардағы әуе кемелерінде, -
сегіз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
3) жергілікті линиялардағы әуе кемелерінде, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
2. Жолаушыларды билетсіз алып жүру:
1) поездарда, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
2) халықаралық линиялардағы теңіз кемелерінде, -
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
4) жергілікті линиялардағы теңіз кемелерінде, -
алты айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
5) қала маңы линияларындағы теңіз кемелерінде, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
6) халықаралық қатынастардағы өзен кемелерінде, -
алты айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
7) қала маңында қатынайтын өзен кемелерінде, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
8) қалаішілік қатынастағы өзен кемелерінде, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;

Статья 563. Нарушение правил перевозки опасных веществ или предметов на транспорте
1. Невыполнение должностными лицами обязанностей по регистрации в соответствующих документах операций с опасными веществами или предметами, внесение неверных записей или незаконный отказ предъявить такие документы соответствующим должностным лицам -
влекут штраф на физических лиц в размере до одного, на должностных лиц, - в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
2. Провоз в автобусе, трамвае, троллейбусе, маршрутном такси взрывоопасных веществ или предметов, а также сдача их в багаж или в камеру хранения на автотранспорте -
влекут штраф в размере до трех месячных расчетных показателей.
Статья 564. Нарушение правил пользования общественным городским и пригородным транспортом
Нарушение правил пользования трамваем, троллейбусом, автобусом городского и пригородного сообщения или такси, совершенное в виде проезда на подножках и других выступающих частях транспортного средства, входа и выхода во время движения, препятствования открыванию и закрыванию дверей, перевозки режущих предметов без соответствующей упаковки, а также предметов и вещей, загрязняющих салон и одежду пассажиров, -
влечет штраф в размере от одной пятой до одного месячного расчетного показателя.
Статья 565. Безбилетный провоз пассажиров
1. Безбилетный провоз пассажиров:
1) на воздушных судах международных линий -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей;
2) на воздушных судах внутриреспубликанской линии -
влечет штраф в размере восьми месячных расчетных показателей;
3) на воздушных судах местных линий -
влечет штраф в размере пяти месячного расчетного показателя.
2. Безбилетный провоз пассажиров:
1) в поездах -
влечет штраф в размере пяти месячного расчетного показателя;
2) на морских судах международных линий -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей;
5) на морских судах местных линий -
влечет штраф в размере шести месячного расчетного показателя;
6) на морских судах пригородных линий -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей;
7) на речных судах международного сообщения -
влечет штраф в размере шести месячных расчетных показателей;
8) на речных судах пригородного сообщения -
влечет штраф в размере пяти месячного расчетного показателя;

9) қалалық және қала маңында қатынайтын трамвайда, троллейбуста, автобуста және маршрутты таксиде, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
10) қалааралық қатынастағы автобуста, -
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жеті жастан он бес жасқа дейінгі балаларды билетсіз алып жүру:
1) поездарда, халықаралық және жергілікті линиялардағы әуе, теңіз және өзен көліктері кемелерінде, -
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
2) теңіз көлігінің қала маңы линияларындағы кемелерде, өзен көлігінің қала маңы және қалаішілік қатынастағы кемелерінде, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
3) әуе көлігінің республикаішілік линиялардағы кемелерінде, -
алты айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
4) қалалық және қала маңында қатынайтын трамвайда, троллейбуста, автобуста және маршрутты таксиде, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
5) халықаралық қатынастағы автобуста, -
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
566-бап. Ақысы төленбеген қол жүгін, теңдеме жүк пен жол теңдеме жүгін алып жүру
1. Темір жол, теңіз және өзен көліктерінде ақысы төленбеген теңдеме жүктің белгіленген нормаларынан тыс қол жүгін алып жүру, -
айлық есептік көрсеткіштің екіден бір бөлігі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қол жүгі мен теңдеме жүкті өлшеуден жалтару, олардың салмағын жасыру, -
белгіленген нормадан тыс әрбір килограмы үшін айлық есептік көрсеткіштің бестен бір бөлігі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қалалық және қала маңында қатынайтын трамвайда, троллейбуста, автобуста және маршруттық таксиде ақысы төленбеген теңдеме жүкті алып жүру, -
теңдеме жүктің әрбір орны үшін айлық есептік көрсеткіштің бестен бір бөлігі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Қалааралық қатынастағы автобуста ақысы төленбеген теңдеме жүкті алып жүру, -
теңдеме жүктің әрбір орны үшін айлық есептік көрсеткіштің бестен бір бөлігі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Темір жол, теңіз, өзен, әуе көліктерінде ақысы төленбеген теңдеме жүкті немесе жол теңдеме жүгін алып жүру, -
айлық есептік көрсеткіштің үштен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
567-бап. Темір жол, теңіз, өзен және автомобиль көлігінде жүктердің сақталуын қамтамасыз ету ережелерін бұзу
1. Жүктерді тасымалдауға арналған жылжымалы составты, контейнерлерді, жүзу және басқа көлік құралдарын, сондай-ақ тасымалдау жабдықтарын бүлдіру, -
бес айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.

9) на речных судах внутригородского сообщения -
влечет штраф в размере пяти месячного расчетного показателя;
10) в трамвае, троллейбусе, автобусе, городского и пригородного
сообщения и маршрутном такси -
влечет штраф в размере пяти месячного расчетного показателя;
11) в автобусе междугородного сообщения, -
влечет штраф в размере семи месячного расчетного показателя.
3. Провоз без билета детей в возрасте от семи девятнадцати лет:
1) в поездах, на судах международных и местных линий воздушного, морского и речного транспорта -
влечет штраф в размере семи месячного расчетного показателя;
2) на судах пригородных линий морского транспорта, на судах пригородного и внутригородского сообщения речного транспорта -
влечет штраф в размере пяти месячного расчетного показателя;
3) на судах внутриреспубликанской линии воздушного транспорта -
влечет штраф в размере шести месячного расчетного показателя;
4) в трамвае, троллейбусе, автобусе городского и пригородного сообщения и маршрутном такси -
влечет штраф в размере пяти месячного расчетного показателя;
5) в автобусе международного сообщения -
влечет штраф в размере семи месячного расчетного показателя.
Статья 566. Провоз ручной клади, багажа и грузобагажа без оплаты
1. Допущение провоза ручной клади сверх установленных норм неоплаченного багажа на воздушном железнодорожном, морском и речном транспорте -
влечет штраф в размере одной второй месячного расчетного показателя.
2. Уклонение от взвешивания, сокрытие веса ручной клади и багажа -
влекут штраф в размере одной пятой месячного расчетного показателя за каждый килограмм сверх устанавливаемой нормы.
3. Неоплаченный провоз багажа в трамвае, троллейбусе, автобусе городского и пригородного сообщения и маршрутном такси -
влечет штраф в размере одной пятой месячного расчетного показателя за каждое место багажа.
4. Допущение неоплаченного провоза багажа в автобусе междугородного сообщения -
влечет штраф в размере одной пятой месячного расчетного показателя за каждое место багажа.
5. Допущение неоплаченного провоза багажа или грузобагажа на железнодорожном, морском, речном, воздушном транспорте -
влечет штраф в размере от трех до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 567. Нарушение правил обеспечения сохранности грузов на железнодорожном, морском, речном и автомобильном транспорте
1. Повреждение подвижного состава, контейнеров, плавучих и других транспортных средств, предназначенных для перевозки грузов, а также перевозочных приспособлений -
влечет штраф в размере до пяти месячных расчетных показателей.

2. Жүк вагондарының, автомобильдердің, автомобиль тіркемелерінің, контейнерлердің, трюмдердің және жүзу құралдарының басқа да жүк салатын орындарының пломбалары мен бекіту құрылғыларын бүлдіру, олардың пломбаларын жұлып алу, жүк тасымалына байланысты операцияларды орындау үшін пайдаланылатын жекелеген жүк орындары мен олардың бумаларын, пакеттерді, жүк аулаларының, темір жол станцияларының, жүк автомобильдері станцияларының, контейнер пункттерінің (алаңдарының), порттар (кемежайлар) мен қоймалардың қоршауларын бүлдіру, сондай-ақ жүк аулаларының, контейнер пункттерінің (алаңдарының), жүк аудандарының (учаскелерінің), порттардың (кемежайлардың), шлюздердің және жоғарыда аталған қоймалардың аумағында тиісті рұқсатсыз болу, -
айлық есептік көрсеткіштің үштен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
568-бап. Әуе көлігінде жүктердің сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі ережелерді бұзу
1. Контейнерлердің пломбалары мен бекіту құрылғыларын бүлдіру, олардың пломбаларын жұлып алу, жекелеген жүк орындары мен олардың бумаларын, пакеттерді, сондай-ақ әуе көлігінде жүк тасымалдауға байланысты операцияларды орындау үшін пайдаланылатын қоймалардың қоршауларын бүлдіру, -
айлық есептік көрсеткіштің үштен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әуе көлігінде жүк тасымалдауға арналған контейнерлер мен көлік құралдарын бүлдіру, -
айлық есептік көрсеткіштің үштен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
569-бап. Жолдарды, темір жол еткелдерін және басқа жол құрылыстарын бүлдіру
1. Жолдарды, темір жол өткелдерін және жол қозғалысын реттейтін басқа да құрылғыларды немесе техникалық құралдарды бүлдіру, соның ішінде жол төсемесін ластау не арнайы бөлінген жерлерден тыс жерлермен және төсемесі жетілдірілген жолдармен мал айдап өту арқылы бүлдіру, сондай-ақ түрлі құрылғылар орнату немесе жасыл екпелер отырғызу немесе оларды уақытында бұтамау салдарынан жол қозғалысын реттеу құралдарының көрінуін шектеу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бірден екіге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, жол-көлік оқиғасына әкеп соқтырып, жәбірленушінің денсаулығына жеңіл зақым келтірген, көлік құралдарын, жүктерді немесе өзге мүлікті бүлдірген бұзушылықтар, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Повреждение пломб и запорных устройств грузовых вагонов, автомобилей, автомобильных прицепов, контейнеров, трюмов и других грузовых помещений плавучих средств, срыв с них пломб, повреждение отдельных грузовых мест и их упаковки, пакетов, ограждений грузовых дворов, железнодорожных станций, грузовых автомобильных станций, контейнерных пунктов (площадок), портов (пристаней) и складов, которые используются для выполнения операций, связанных с грузовыми перевозками, а также пребывание без надлежащего разрешения на территории грузовых дворов, контейнерных пунктов (площадок), грузовых районов (участков), портов (пристаней), шлюзов и указанных выше складов -
влекут штраф в размере от трех до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 568. Нарушение правил по обеспечению сохранности грузов на воздушном транспорте
1. Повреждение пломб и запорных устройств контейнеров, срыв с них пломб, повреждение отдельных грузовых мест и их упаковки, пакетов, а также ограждений складов, которые используются для выполнения операций, связанных с перевозкой грузов на воздушном транспорте, -
влекут штраф в размере от трех до десяти месячных расчетных показателей.
2. Повреждение контейнеров и транспортных средств, предназначенных для перевозки грузов на воздушном транспорте, -
влечет штраф в размере от трех до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 569. Повреждение дорог, железнодорожных переездов и других дорожных сооружений
1. Повреждение дорог, железнодорожных переездов и других сооружений или технических средств регулирования дорожного движения, в том числе путем загрязнения дорожного покрытия либо прогона животных вне специально отведенных мест и по дорогам с усовершенствованным покрытием, а также ограничение видимости средств регулирования дорожного движения вследствие установки различных сооружений или посадки зеленых насаждений, или несвоевременной их подрезки -
влекут штраф на физических лиц в размере от одного до двух, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
2. Нарушения, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие дорожно-транспортное происшествие с причинением потерпевшему легкого вреда здоровью, повреждением транспортных средств, грузов или иного имущества, -
влекут штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.

570-бап. Жолдарды, темір жол өткелдерін және басқа жол құрылыстарын күтіп-ұстау ережелерін бұзу
1. Жолдарда жұмыс жүргізу, жолдарды, темір жол өткелдері мен жол құрылғыларын күтіп-ұстау жөніндегі талаптарды, жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерімен белгіленген өзге де талаптарды лауазымды адамдардың орындамауы, -
жолдардың, темір жол өткелдерінің, жол қозғалысын реттейтін техникалық құралдардың және басқа жол құрылыстарының жай-күйіне жауапты лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жетіден онға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, жол-көлік оқиғасына әкеп соқтырып, жәбірленушінің денсаулығына жеңіл зақым келтірген, көлік құралдарын, жүктерді, жолдарды, жол құрылыстарын және басқа құрылыстарды немесе өзге де мүлікті бүлдірген бұзушылық, -
жолдардың, темір жол өткелдерінің, жол қозғалысын реттейтін техникалық құралдардың және басқа жол құрылыстарының жай-күйіне жауапты лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
571-бап. Жерасты коммуникацияларының байқау құдықтарын күтіп-ұстау ережелерін жол қозғалысы қауіпсіздігіне қатер төндіретіндей дәрежеде бұзу
1. Жерасты коммуникацияларының жолдардың жүретін бөліктеріндегі байқау құдықтарын күтіп-ұстау ережелерін бұзу, сондай-ақ жолдың үстіне судың, техникалық сұйықтардың, будың шығып кетуіне және соның салдарынан жол бетінің бұзылуына, жол үстіне мұз қатуына, көріну жағдайының шектелуіне және басқа кедергілерге әкеп соқтыратын жер асты коммуникацияларының ақауларын жоюға шаралар қолданбау, -
жерасты коммуникацияларының күтіп-ұсталуына жауапты лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 570. Нарушение правил содержания дорог, железнодорожных переездов и других дорожных сооружений
1. Невыполнение должностными лицами требований по производству работ на дорогах, содержанию дорог, железнодорожных переездов и дорожных сооружений, иных требований, установленных правилами обеспечения безопасности дорожного движения, -
влечет штраф на должностных лиц, ответственных за состояние дорог, железнодорожных переездов, технических средств регулирования дорожным движением и других дорожных сооружений, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, в размере от семи до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
2. Нарушения, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие дорожно-транспортное происшествие с причинением здоровью потерпевшего легкого вреда, повреждением транспортных средств, грузов, дорог, дорожных и других сооружений или иного имущества, -
влекут штраф на должностных лиц, ответственных за состояние дорог, железнодорожных переездов, технических средств регулирования дорожным движением и других дорожных сооружений, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 571. Нарушение правил содержания смотровых колодцев подземных коммуникаций, создающее угрозу безопасности дорожного движения
1. Нарушение правил содержания смотровых колодцев подземных коммуникаций, находящихся на проезжей части дорог, а равно непринятие мер к устранению неисправностей подземных коммуникаций, приводящих к выходу на поверхность дороги воды, технических жидкостей, пара и образованию по этой причине разрушений дорожного полотна, наледей, ограничений видимости и других препятствий, -
влекут штраф на должностных лиц, ответственных за содержание подземных коммуникаций, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.

2. Жол-көлік оқиғасына әкеп соқтырып, адамдардың денсаулығына жеңіл зақым келтірген, көлік құралдарын, жүктерді және өзге де мүлікті бүлдірген нақ сол бұзушылық, -
жерасты коммуникацияларының күтіп-ұсталуына жауапты лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
572-бап. Автомобиль жолдарына бөлінген белдеуді қорғау мен пайдалану ережелерін бұзу
1. Белгіленген тәртіппен келісіп алмай автомобиль жолдарына бөлінген белдеуде жер резервтерін жырту, екпелерді шабу, түбірімен қопару және бүлдіру, жердің шымын және топырағын алу, материалдар мен жүк жинау, топографиялық және басқа жұмыстарды жүргізу, жол қиылыстары мен кірме жолдарды жабдықтау, ғимараттар, жер асты және жер үсті құрылыстары мен коммуникацияларын салу, жарнама және өзге ақпарат орнату, сондай-ақ бөлінген белдеу шегінде белгіленгеннен тыс жерде от жағу, мал жаю, қоқыс пен қар төгу, сауда жасау, жолдың су ағар жүйесіне канализациялық, өнеркәсіптік, мелиорациялық және сарқынды суларды жіберу не жол жиегін арық ретінде пайдалану, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бірден үшке дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, жол-көлік оқиғасына әкеп соқтырып, адамдарға жеңіл дене жарақатын түсірген көлік құралдарын немесе өзге де мүлікті бүлдірген, не осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған бұзушылық, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Те же нарушения, повлекшие дорожно-транспортное происшествие с причинением легкого вреда здоровью людей, повреждением транспортных средств, грузов и иного имущества, -
влекут штраф на должностных лиц, ответственных за содержание подземных коммуникаций, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 572. Нарушение правил охраны и пользования полосой отвода автомобильных дорог
1. Распашка резервов земли, вырубка, раскорчевка и повреждение насаждений, снятие дерна и выемка грунта, складирование материалов и грузов, производство топографических и других работ, оборудование перекрестков и въездов, возведение сооружений, подземных и наземных построек или коммуникаций, установка рекламной и иной информации в полосе отвода автомобильных дорог без согласования в установленном порядке, а также разведение огня, выпас скота, свалка мусора и снега, торговля вне установленных мест в пределах полосы отвода, сброс канализационных, промышленных, мелиоративных и сточных вод в систему дорожного водоотвода либо использование дорожных кюветов как оросителей -
влекут штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушения, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие дорожно-транспортные происшествия с нанесением легких телесных повреждений людям, повреждением транспортных средств или иного имущества, либо совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.

573-бап. Жер пайдаланушылардың автомобиль жолдарын және жол құрылғыларын пайдалану мен қорғау ережелерін бұзуы
Жаяу жүретін жолдар мен өткел (өтетін) көпіршелерді, автомобиль жолдарын су басып кетуіне және автомобиль жолдарына бөлінген белдеуге іргелес жер пайдаланушыларға бекітіліп берілген учаскелердегі бөлінген белдеудің батпақтануына жол беретін суғару жүйелерін орналастыру, жөндеу және ұдайы тазалап отыру жөніндегі міндеттерді, сондай-ақ осы пайдаланушыларға бекітіліп берілген учаскелерден шығатын жолдарды немесе өткел көпіршелерді қоса алғанда, ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдарына кірме жолдарды техникалық жағынан жарамды қалпында және таза етіп күтіп-ұстау жөніндегі міндеттерді орындамау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бірден үшке дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
574-бап. Электр байланыс желілеріне қосылатын құрылғыларды (жабдықтарды) заңсыз қосу
1. Электр байланысы желілеріне қосылатын құрылғыларды (жабдықтарды) заңсыз қосу, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
қосылатын құрылғыларды (жабдықтарды) тәркілей отырып, жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыс, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Қосылатын құрылғылар (жабдықтар) деп желілерге қосылатын және абоненттердің пайдалануындағы абоненттер байланыс арналары арқылы жіберген ақпаратты беру және қабылдау үшін электр және радио- байланысы дыбыстарын қалыптастыратын техникалық құралдар (радиотрансляциялық нүктелер, телефон аппараттары, телефакстер, деректерді беру құрылғылары, әртүрлі телематикалық қызметтердің қосылатын құрылғылары, кәбілдік теледидар құрал-жабдығы, телефон арнасының ұзартқыштары, радиотелефондар және басқалар) түсініледі.

Статья 573. Нарушение землепользователями правил эксплуатации и охраны автомобильных дорог и дорожных сооружений
Невыполнение обязанностей по устройству, ремонту и регулярной очистке пешеходных дорожек и переходных (переездных) мостиков, систем орошения, допускающих подтапливание автомобильных дорог и заболачивание полосы отвода, находящихся на закрепленных за землепользователями участках, прилегающих к полосе отвода автомобильных дорог, а также обязанностей по содержанию в технически исправном состоянии и чистоте выездов с закрепленных за этими пользователями участков или подъездных путей на автомобильную дорогу общего пользования, включая переездные мостики, -
влечет штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 574. Незаконное подключение оконечных устройств (оборудования) к сетям электросвязи
1. Незаконное подключение оконечных устройств (оборудования) к сетям электросвязи -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти месячных расчетных показателей, штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией оконечных устройств (оборудования).
Примечание. Под оконечными устройствами (оборудованием) понимаются подключаемые к линиям и находящиеся в пользовании абонентов технические средства формирования сигналов электрической и радио - связи для передачи и приема заданной абонентами информации по каналам связи (радиотрансляционные точки, телефонные аппараты, телефаксы, устройства передачи данных, оконечные установки различных телематических служб, оборудование кабельного телевидения, удлинители телефонного канала, радиотелефоны и другие).

575-бап. Радиожиілік спектрін пайдалану, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды шет елдерден әкелу, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың электромагниттік ұштасуын есептеуді жүргізу тәртібін бұзу
1. Берілген жиілік, радиожиілік (радиожиілік арналарын) жолақтарын басқа да жеке немесе заңды тұлғаларға мерзімсіз пайдалануға, жалға, пайдалану құқығын сатуға беру, -
Берілген жиілік, радиожиілік (радиожиілік арналарын) жолақтарын пайдалануға рұқсаттан айыра отырып, жеке тұлғаларға - қырық, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - сексен, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сегіз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалануға және (немесе) радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттарда көрсетілгендерге сәйкес келмейтін техникалық параметрлерге радиоэлектрондық құралдарды пайдалану, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан қырыққа дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден сексенге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Әкелуге рұқсат алмай радиоэлектрондық құралдарды немесе жоғары жиілікті құрылғыларды шет елдерден әкелу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сексеннен жүзге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден екі жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 575. Нарушение порядка использования радиочастотного спектра, эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, ввоза радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств из-за границы, проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств
1. Передача в бессрочное пользование, в аренду, продажу права на использование присвоенных полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) другим физическим или юридическим лицам -
влечет штраф на физических лиц в размере сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями в размере восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере ста восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере восьмисот месячных расчетных показателей с лишением разрешения на использование присвоенных полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов).
2. Эксплуатация радиоэлектронных средств технические параметры, которых не соответствуют указанным в разрешениях на эксплуатацию радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств и (или) на использование радиочастотного спектра, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства от пятнадцати до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от пятидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
4. Ввоз радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств из-за границы без получения разрешения на ввоз, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от двухсот до двухсот двадцати месячных расчетных показателей.

5. Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы заңнамасымен белгіленген радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың электромагниттік ұштасуын есептеуді жүргізу мерзімдерін бұзу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі, шағын кәсіпкерлік субъектілері заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз отызға дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден екі жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады
6. Осы баптың төртінші және бесінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыстан сексенге дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз алпыстан екі жүзге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз елуден төрт жүз отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
576-бап. Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы заңнамасын бұзу
1. Байланыс операторының телекоммуникация желілерін ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қосудан негізсіз бас тартуы, сондай-ақ трафикті өткізу тәртібін бұзуы, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Телекоммуникация желілерін ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қосу мерзімдерін бұзу, -
шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Байланыс операторының байланыс саласындағы уәкілетті орган бекіткен тарификация бірліктері мөлшерін сақтамауы, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Нарушение сроков проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, установленных законодательством Республики Казахстан в области связи, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от ста до ста тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от двухсот до двухсот двадцати месячных расчетных показателей.
6. Действия, предусмотренные частями четвертой и пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями от шестидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от ста шестидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 576. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области связи.
1. Необоснованный отказ доминирующего оператора связи от присоединения сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования, а также нарушение порядка пропуска трафика -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства от пятнадцати до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Нарушение сроков присоединения сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от ста пятидесяти до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Несоблюдение доминирующим оператором связи размеров единиц тарификации, утвержденных уполномоченных органом в области связи, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства от пятнадцати до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.

4. Қосушы желі операторының техникалық шарттарды беру кешінде қосылатын желінің байланыс операторын қосушы тораптар мен өзге де жабдықтарды және желілердің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету үшін құрылатын құрылыстарды оның есебінен қосушы желінің байланыс операторының меншігіне беруге мәжбүр етуі, -
айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Негізгі байланыс операторының ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерін қосылатын операторлар (желілердің иелері) үшін қосылудың техникалық шарттарға тең емес қосылуды беруі, -
айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Телекоммуникация желілерін ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қосу деңгейлерін бұзу, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Ұялы байланыс операторының ұялы байланыс қызметін көрсету туралы шарт жасамастан ұялы байланыс қызметін көрсетуі, -
шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Ұялы байланыс операторының ұялы байланыс қызметін көрсетпестен абоненттің есептік шотынан ақшаны есептен шығаруы, -
шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Лицензиаттың оның құзыреті шеңберінде сұратылған мәліметтерді лицензиарға беруден бас тартуы, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Понуждение доминирующим оператором присоединяющей сети, при выдаче технических условий, оператора связи присоединяемой сети к передаче соединительных линий и иного оборудования и сооружений, строящихся для обеспечения взаимодействия сетей за его счет, в собственность оператора связи присоединяющей сети, -
влечет штраф в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.
5. Выдача доминирующим оператором связи сети телекоммуникаций общего пользования не равных технических условий присоединения для присоединяемых операторов (владельцев сетей), -
влечет штраф в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.
6. Нарушение уровней присоединения сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот пятидесяти пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на срок до шести месяцев.
7. Оказание оператором сотовой связи услуг сотовой связи без заключения договора об оказании услуг сотовой связи, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.
8. Списание оператором сотовой связи денег с лицевого счета абонента без предоставления услуг сотовой связи, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от ста пятидесяти до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
9. Отказ лицензиатом в предоставлении лицензиару сведений, запрашиваемых в пределах его компетенции, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства от пятнадцати до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.

10. Бөлінген нөмірлеу ресурсын пайдаланудың аймақтық принципін бұзу, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
11. Байланыс операторында оған тиесілі телекоммуникациялар желілерінде жедел-іздестіру іс-шараларын өткізудің аппараттық-бағдарламалық және техникалық құралдарының болмауы, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
12. Абоненттер туралы сақтау жөніндегі міндеттерді бұзу, -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
13. Осы баптың бірінші, жетінші, тоғызыншы, оныншы бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан қырыққа дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыстан сексенге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз алпыстан екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
14. Осы баптың екінші, алтыншы және сегізінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан қырыққа дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыстан сексенге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

10. Нарушение зонового принципа использования выделенного ресурса нумерации, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.
11. Отсутствие у оператора связи аппаратно-программных и технических средств проведения оперативно-розыскных мероприятий на принадлежащей ему сети телекоммуникаций, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства от пятнадцати до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.
12. Нарушение обязанности по сбору и хранению служебной информации об абонентах -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства от пятнадцати до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.
13. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, седьмой, девятой, десятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от шестидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от ста шестидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
14. Действия, предусмотренные частями второй, шестой и восьмой настоящей статьи совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от шестидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.

15. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан қырыққа дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыстан сексенге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз алпыстан екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
16. Осы баптың төртінші және бесінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
берілген техникалық шарттардан айыра отырып, айлық есептік көрсеткіштің үш жүз елуден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
17. Осы баптың он бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
лицензияның қолданылуын алты айға дейін мерзімге тоқтата отырып, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан қырыққа дейінгі, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыстан сексенге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз алпыстан екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
18. Осы баптың он екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
байланыс қызметін көрсету туралы лицензиядан айыруға әкеп соғады.
577-бап. Телекоммуникация желілерінің қорғаныс аймақтарын белгілеу тәртібін және онда жұмыс істеу режимін бұзу
1. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген әрекеттерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында телекоммуникация желілеріне зақым келтіру, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының аумағында телекоммуникация желілеріне зақым келтіру, егер бұл бұзу байланыстың тоқтауын туғызса, -
айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
578-бап. Сәйкестігі міндетті растауға жататын, бірақ одан өтпеген байланыс құралдарын пайдалану
1. Қазақстан Республикасы телекоммуникациясының біртұтас желісінде техникалық реттеу саласында сәйкестігі міндетті растауға жататын және одан өтпеген техникалық байланыс құралдарын пайдалану, сол сияқты электромагнитті сәулелендіру көзі болып табылатын радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиіліктегі құрылғыларды, почта байланысының техникалық құралдарын пайдалану, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

15. Действия, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от шестидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от ста шестидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
16. Действия, предусмотренные частями четвертой и пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от трехсот пятидесяти до пятисот месячных расчетных показателей с лишением выданных технических условий.
17. Действия, предусмотренные частью одиннадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства от тридцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства в размере от шестидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства в размере от ста шестидесяти до двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на срок до шести месяцев.
18. Действия, предусмотренные частью двенадцатой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет лишение лицензии об оказании услуг связи.
Статья 577. Нарушение порядка установления охранных зон сетей телекоммуникаций и режим работы в них
1. Повреждение сетей телекоммуникаций на территории Республики Казахстан, за исключением действий, предусмотренных частью второй настоящей статьи, -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Повреждение сетей телекоммуникаций на территории Республики Казахстан, если это нарушение вызвало прекращение связи, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 578. Использование средств связи, подлежащих обязательному подтверждению соответствия, но не прошедших его
1. Использование в единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан технических средств связи, а равно использование радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, являющихся источником электромагнитного излучения, технических средств почтовой связи, подлежащих обязательному подтверждению соответствия в области технического регулирования и не прошедших его, -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
сертификатталмаған байланыс құралдарын тәркілей отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан жүзге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз елуден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
579-бап. Ақпараттық ресурстарды және ақпараттық жүйелерді қорғау жөніндегі талаптарды бұзу
1. Электрондық ақпараттық ресурстардың тұтастығы мен сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды бұзу, оларды санкцияланбаған өзгерту, тұйықтау немесе жою, электрондық ақпараттық ресурстарды өңдеу және беру құралдарына санкцияланбаған әсер ету, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде сертификатталмаған қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыруды, деректер қорын басқару жүйесін, операциялық жүйелер мен техникалық құралдарды, соның ішінде ақпаратты қорғау құралдарын пайдалану, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді қорғаудың ұйымдастырушылық шараларын қабылдамау, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
5. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до сорока, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от сорока до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до трех месячных расчетных показателей с конфискацией несертифицированных средств связи.
Статья 579. Нарушение требований по защите информационных ресурсов и информационных систем
1. Нарушение требований по обеспечению целостности и сохранности электронных информационных ресурсов, их несанкционированное изменение, блокирование или уничтожение, несанкционированное воздействие на средства обработки и передачи электронных информационных ресурсов, -
влечет предупреждение.
2. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
3. Использование в государственных информационных системах не сертифицированного прикладного программного обеспечения, системы управления базами данных, операционных систем и технических средств, в том числе средств защиты информации, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
4. Непринятие организационных мер защиты электронных информационных ресурсов и информационных систем, -
влечет предупреждение.
5. Действия, предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.

6. Ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне Сәйкестік аттестатынсыз мемлекеттік ақпараттық жүйелерді пайдалану және (немесе) мемлекеттік ақпараттық жүйені қабылдау, -
лауазымды адамдарға - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
580-бап. Қазақстан Республикасының электрондық құжаттар және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасын бұзу
1. Куәландырушы орталықтың сақтауда жатқан электрондық цифрлық қолтаңба ашық кілттерінің жоғалуын, өзгеруін, қолдан жасалуын және тұйықталуын алдын алу шараларын қабылдамауы, -
айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Куәландырушы орталықтың тіркеу куәліктерінің иелері туралы мәліметтерді қорғау жөніндегі талаптарды бұзуы, -
айлық есептік көрсеткіштің қырықтан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тіркеу куәлігі иесінің электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті туралы ақпаратты заңсыз таратуы, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Тіркеу куәлігі иесінің өзіне тиесілі электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтін заңсыз ену мен пайдаланудан қорғау үшін шаралар қабылдамауы, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Электрондық цифрлық қолтаңбаның сертификатталмаған құралдарын пайдалану, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Пайдаланушының жабық кілтін заңсыз алу және (немесе) басқа адамның электрондық цифрлық қолтаңбасын пайдалану, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

6. Эксплуатация государственных информационных систем и (или) принятие государственной информационной системы без Аттестата соответствия на соответствие требованиям информационной безопасности, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 580. Нарушение законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи
1. Не принятие Удостоверяющим центром мер по предотвращению утери, модификации, подделке и блокированию, находящихся на хранении открытых ключей электронной цифровой подписи, -
влечет штраф в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение Удостоверяющим центром требований по защите сведений о владельцах регистрационных свидетельств, -
влечет штраф в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Неправомерное распространение владельцем регистрационного свидетельства информации о закрытом ключе электронной цифровой подписи, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
4. Неприятие владельцем регистрационного свидетельства мер для защиты принадлежащего ему закрытого ключа электронной цифровой подписи от неправомерного доступа и использования, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
5. Использование не сертифицированных средств электронной цифровой подписи, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
6. Неправомерное получение закрытого ключа пользователя и (или) использование электронной цифровой подписи другого лица, -
влекут штраф на физических лиц в размере от тридцати до пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на индивидуальных предпринимателей, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимателсьтва, в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.

7. Куәландырушы орталықтың жабық кілтін мақсаты емес бойынша пайдалану, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
581-бап. Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасын бұзу
1. Жеке және заңды тұлғалар туралы жасырын мәліметтері бар ақпараттық ресурстарды оларға мүліктік және моральдық зиян келтіру, олардың Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде кепілдік берілген құқықтары мен бостандықтарын іске асыруын шектеу мақсатында пайдалану, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімінде мемлекеттік ақпараттық ресурстар мен мемлекеттік ақпараттық жүйелерді тіркеу жөніндегі талаптарды бұзу, -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тіркелген ақпараттық ресурстардың және ақпараттық жүйелердің меншік иелерінің немесе иелерінің жаңарту туралы не жаңартудың жоқтығы туралы, не оларды пайдалануды тоқтатқаны туралы хабарламаларды уәкілетті органға ұсынбауы және (немесе) уақытында ұсынбауы, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
4. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, дара кәсіпкерлерге, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

7. Использование закрытого ключа Удостоверяющего центра не по назначению, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 581. Нарушение законодательства Республики Казахстан об информатизации
1. Использование информационных ресурсов, содержащих конфиденциальные сведения о физических и юридических лицах, в целях причинения им имущественного и морального вреда, ограничения реализации прав и свобод, гарантированных законодательными актами Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Нарушение требований по регистрации государственных информационных ресурсов и государственных информационных систем в государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем, -
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
3. Непредставление и (или) несвоевременное представление собственником или владельцем зарегистрированных информационных ресурсов и информационных систем сообщений об обновлении либо об отсутствии обновлении, либо о прекращении их эксплуатации в уполномоченный орган, -
влечет предупреждение.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предприниматели, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.

5. Бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру жүзеге асырылған ақпараттық ресурстарды және ақпараттық жүйелерді жасауға бағдарламалық өнімдерді, бағдарламалық кодтарды және нормативтік-техникалық құжаттаманы мемлекеттік есепке алу, тіркеу және депозитарийде сақтау үшін ұсынбау, -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
582-бап. Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының электрондық құжат айналымы ережелерін бұзу
1. Бірыңғай электрондық құжат айналымы жүйесіне қатысушының Бірыңғай электрондық құжат айналымының электрондық құжат айналымы деректер қорында қамтылған есептік деректерді рұқсат етілмеген енуден және әдейі жоюдан және (немесе) бұрмалаудан қорғаудан қамтамасыз етпеуі, -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Электрондық құжаттарды сақтау және мұрағаты жөніндегі талаптарды бұзу, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Электрондық құжатты қолдан жасау және (немесе) бұрмалау, -
лауазымды адамдарға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Бірыңғай электрондық құжат айналымы жүйесіне қатысушының сертификатталмаған аппараттық және техникалық ақпарат қорғау құралдарын пайдалануы, -
лауазымды адамдарға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
583-бап. Телефон-автоматтарды бүлдіру
1. Телефон-автоматтарды қасақана бүлдіру, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Он алты жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар жасаған нақ сол іс-әрекеттер, -
ата-аналарға немесе оларды алмастыратын адамдарға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
584-бап. Пошта төлемінің қолдан жасалған мемлекеттік белгілерін жасау немесе өткізу
Пошта төлемінің қолдан жасалған мемлекеттік белгілерін өткізу мақсатында жасау немесе өткізу, -
пошта төлемінің қолдан жасалған мемлекеттік белгілері, сондай-ақ оларды жасау құралдары тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - отыздан қырыққа дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
29-тарау. Жалпыға бірдей әскери міндеттілік, әскери
қызмет пен қорғаныс саласындағы әкімшілік құқық
бұзушылықтар

5. Непредставление программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации на создание информационных ресурсов и информационных систем, финансирование которых осуществлялось за счет бюджетных средств, для государственного учета, регистрации и хранения в депозитарий, -
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 582. Нарушение правил электронного документооборота государственных органов Республики Казахстан
1. Не обеспечение участником Единой системы электронного документооборота защиты от несанкционированного доступа и непреднамеренного уничтожения и (или) искажения учетных данных, содержащихся в базах данных электронного документооборота Единой системы электронного документооборота, -
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Нарушение требований по хранению и архиву электронных документов, -
влечет штраф на должностных лиц, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
3. Подделка и (или) искажение электронного документа, -
влечет штраф на должностных в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Использование участником Единой системы электронного документооборота не сертифицированных аппаратных и технических средств защиты информации, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 583. Повреждение телефонов-автоматов
1. Умышленное повреждение телефонов-автоматов -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные несовершеннолетними в возрасте до шестнадцати лет, -
влекут штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 584. Изготовление или сбыт поддельных государственных знаков почтовой оплаты
Изготовление в целях сбыта или сбыт поддельных государственных знаков почтовой оплаты -
влечет штраф на физических лиц в размере от пятнадцати до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией поддельных государственных знаков почтовой оплаты, а также средств их изготовления.
Глава 29. Административные правонарушения в области
всеобщей воинской обязанности, воинской службы и
обороны

585-бап. Бастапқы әскери есепке алынуға не шақыру учаскелеріне тіркелуге тиіс азаматтардың тізімдерін жергілікті әскери басқару органына бермеу немесе уақтылы бермеу
Бастапқы әскери есепке алынуға не шақыру учаскелеріне тіркелуге тиіс азаматтардың тізімдерін жергілікті әскери басқару органына бермеу немесе уақтылы бермеу, -
меншік нысанына қарамастан, ұйымдардың, оқу орындарының лауазымды адамдарына, сондай-ақ тұрғын үйлерді пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдардың лауазымды адамдарына және үй иелеріне айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
586-бап. Азаматтардың, лауазымды адамдардың және заңды тұлғалардың Азаматтық қорғаныс жөніндегі міндеттерді орындамауы
Азаматтық қорғаныс саласындағы нормативтік актілерді орындамауға байланысты құқыққа қарсы әрекеттерді (әрекетсіздікті) жүзеге асыру, Азаматтық қорғаныс шараларын орындамауы -
азаматтарға айлық есептік көрсеткіштің бестен он беске дейінгі, лауазымды адамдарға жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
587-бап. Жергілікті әскери басқару органының шақыруы туралы азаматтарға хабарламау
Меншік нысанына қарамастан, ұйым басшысының немесе азаматтарды әскери есепке алу жұмысына жауапты басқа да лауазымды адамының жергілікті әскери басқару органының шақыруы туралы азаматтарға хабарламауы, сол сияқты жергілікті әскери басқару органының шақыруы бойынша азаматтарға дер кезінде келу мүмкіндігін қамтамасыз етпеуі, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
588-бап. Әскери есепте тұрған немесе тұруға міндетті тұрғылықты азаматтар құрамындағы өзгерістер туралы мәліметтерді уақтылы бермеу
Әскери есепте тұрған немесе тұруға міндетті тұрақты тұрып жатқан азаматтар құрамындағы өзгерістер туралы мәліметтерді әскери есеп жүргізу жүктелген органдарға уақтылы бермеу, -
Ұйымдардың басшыларына немесе ұйымдардағы әскери есепке алу жұмысына жауапты басқа да лауазымды адамдарға, сондай-ақ тұрғын үйлерді пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдардың лауазымды адамдарына және үй иелеріне айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
589-бап. Әскери міндеттілер, шақырылушылар мен азаматтар туралы мәліметтерді хабарламау
1. Медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясы лауазымды адамының әскери есепте тұрған немесе тұруға міндетті азаматтардың мүгедек деп танылуы туралы жергілікті әскери басқару органына белгіленген мерзімде хабарламауы, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 585. Непредставление или несвоевременное представление в местный орган военного управления списков граждан, подлежащих первоначальной постановке на воинский учет либо приписке к призывным участкам
Непредставление или несвоевременное представление в местный орган военного управления в установленный срок списков граждан, подлежащих первоначальной постановке на воинский учет либо подлежащих приписке к призывным участкам, -
влечет штраф на должностных лиц организаций, учебных заведений, независимо от формы собственности, а также должностных лиц организаций, осуществляющих эксплуатацию жилых домов, и домовладельцев в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 586. Неисполнение гражданами, должностными и юридическими лицами мероприятий по Гражданской обороне
Осуществление противоправных действий (бездействий), связанных с неисполнением нормативных актов в области Гражданской обороны, с невыполнением мероприятий Гражданской обороны, -
влечет штраф на граждан в размере от пяти до пятнадцати, на должностных лиц в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 587. Неоповещение граждан о вызове местного органа военного управления
Неоповещение руководителем или другим должностным лицом организации, независимо от формы собственности, ответственным за военно-учетную работу граждан, о вызове местного органа военного управления, а равно необеспечение гражданам возможности своевременной явки по вызову местного органа военного управления -
влекут штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 588. Несвоевременное представление сведений об изменениях состава проживающих граждан, состоящих или обязанных состоять на воинском учете
Несвоевременное представление в органы, на которые возложено ведение воинского учета, сведений об изменениях состава постоянно проживающих граждан, состоящих или обязанных состоять на воинском учете, -
влечет штраф на руководителя или других должностных лиц, ответственных за военно-учетную работу в организациях, а также должностных лиц организаций, осуществляющих эксплуатацию жилых домов, и домовладельцев в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 589. Несообщение сведений о военнообязанных, призывниках и гражданах
1. Несообщение в установленный срок должностным лицом медико-социальных экспертных комиссий в местный орган военного управления о признании граждан, состоящих или обязанных состоять на воинском учете, инвалидами -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.

2. Азаматтық хал актілерін жазу органы лауазымды адамының әскери есепте тұрған немесе тұруға міндетті азаматтардың азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер енгізілгендігі туралы жергілікті әскери басқару органына белгіленген мерзімде хабарламауы, -
айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Меншік нысанына қарамастан, ұйым басшысының немесе басқа лауазымды адамының жұмысқа (оқуға) қабылданған, тұрғылықты жері бойынша әскери есепке тұруға міндетті, бірақ тұрмаған азаматтар туралы әскери есепке алуды жүзеге асыратын органға хабарламауы, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
590-бап. Азаматтардың әскери есепке алу жөніндегі міндеттерін орындамауы
Әскери есепте тұрган немесе тұруға міндетті азаматтың жергілікті әскери басқару органының шақыруы бойынша белгіленген мерзімде дәлелді себепсіз келмеуі не әскери есептен шықпай басқа ауданға не қалаға (аудандарға бөлінбейтін) тұрақты немесе уақытша (үш айдан астам мерзімге) тұрғылықты жерге (шетелге алты айдан астам мерзімге) кетуі немесе әскери есепке тұрмай тұрақты немесе уақытша (үш айдан астам мерзімге) тұрғылықты жерге (шетелден оралуы) келуі, сондай-ақ әскери есепті жүзеге асыратын органға өзінің отбасы жағдайының, аудан немесе қала (аудандарға бөлінбейтін) шегінде тұрғылықты жері, білімі, жұмыс орны мен лауазымы өзгергендігі туралы дер кезінде хабарламауы, -
ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің екіден бір бөлігінен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
591-бап. Медициналық тексеруден немесе жиындардан жалтару
1. Азаматтарды әскери есепке алу жөніндегі комиссияның немесе шақыру комиссиясының жолдамасы бойынша медициналық куәландырудан не тексеруден жалтару, -
әскери міндеттілерге айлық есептік көрсеткіштің - екіден бір бөлігінен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға, ал шақырылушыларға ескерту жасауға не үш айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әскери міндеттілердің әскери жиындардан жалтаруы, -
айлық есептік көрсеткіштің екіден беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
592-бап. Әскери есепке алу құжаттарын қасақана бүлдіру немесе жоғалту
Әскери билетті немесе әскери қызметке шақырылуға тиіс азаматтың басқа да әскери есепке алу құжаттарын қасақана бүлдіруі немесе жоюы, сондай-ақ әскери билеттің немесе әскери қызметке шақырылуға тиіс азаматтың басқа да әскери есепке алу құжаттарының иесінің кінәсінен жоғалуы, -
ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің екіден бір бөлігінен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Несообщение в установленный срок должностным лицом органа записи актов гражданского состояния в местный орган военного управления о внесении изменений в записи актов гражданского состояния граждан, состоящих или обязанных состоять на воинском учете, -
влечет штраф в размере до десяти месячных расчетных показателей.
3. Несообщение руководителем или другим должностным лицом организации, независимо от формы собственности, в орган, осуществляющий воинский учет, о принятых на работу (учебу) гражданах, обязанных состоять, но не состоящих на воинском учете по месту жительства, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 590. Неисполнение гражданами обязанностей по воинскому учету
Неявка гражданина, состоящего или обязанного состоять на воинском учете, по вызову местного органа военного управления в указанный срок без уважительной причины либо убытие в другой район или город (без районного деления) на постоянное или временное (на срок свыше трех месяцев) место жительства (убытие за границу на срок свыше шести месяцев) без снятия с воинского учета, или прибытие на постоянное или временное (на срок свыше трех месяцев) место жительства (возвращение из-за границы) без постановки на воинский учет, а также несвоевременное сообщение в орган, осуществляющий воинский учет, об изменении своего семейного положения, места жительства в пределах района или города (без районного деления), образования, места работы и должности -
влекут предупреждение или штраф в размере от одной второй до пяти месячных расчетных показателей.
Статья 591. Уклонение от медицинского обследования или сборов
1. Уклонение от медицинского освидетельствования либо обследования по направлению комиссии по постановке граждан на воинский учет или призывной комиссии -
влечет штраф на военнообязанных в размере от одной второй до пяти месячных расчетных показателей, а на призывников - предупреждение либо штраф в размере до трех месячных расчетных показателей.
2. Уклонение военнообязанных от воинских сборов -
влечет штраф в размере от двух до пяти месячных расчетных показателей.
Статья 592. Умышленная порча или утрата документов воинского учета
Умышленная порча или уничтожение военного билета или других учетно-воинских документов гражданина, подлежащего призыву на воинскую службу, а равно утрата военного билета или других учетно-воинских документов гражданина, подлежащего призыву на воинскую службу, по вине владельца -
влекут предупреждение или штраф в размере от одной второй до пяти месячных расчетных показателей.

593-бап. Әскери қызметке даярлықтан жалтару
Шақырылушылардың жергілікті әскери басқару органдарының жолдамасымен әскери-техникалық мамандықтар бойынша әскери қызметке даярлықтан жалтаруы немесе дәлелді себептерсіз оқу ұйымдарының сабақтарына қатыспауы, -
ескерту жасауға немесе бір айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
594-бап. Азаматтарды мерзімді әскери қызметке заңсыз шақыру, оларды шақыруды заңсыз кейінге қалдыру
Азаматтарды мерзімді әскери қызметке заңсыз шақыру не оларды шақыруды заңсыз кейінге қалдыру, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан он жетіге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
595-бап. Әскери қызметшіні қорлау
1. Әскери қызмет міндеттерін орындау уақытында немесе орындауға байланысты олардың арасында бағыныстылық қатынастар болмаған кезде бір әскери қызметшінің екінші әскери қызметшіні қорлауы, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе он тәулікке дейін әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не он бес тәулікке дейін әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
596-бап. Бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кету
1. Бейбіт уақытта, әскерге шақыру немесе келісімшарт бойынша әскери қызметін өткеріп жүрген әскери қызметші жасаған, бес тәуліктен артық, бірақ он тәуліктен аспайтын уақытқа бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кету, сол сияқты бөлімнен босатылу, тағайындау, ауыстыру кезінде, іссапардан, демалыстан немесе емдеу мекемелерінен қызметке дәлелсіз себептермен мерзімінде келмеу, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, он тәуліктен артық, бірақ бір айдан аспайтын уақыттағы әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе он бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
597-бап. Қоғамдық тәртіпті қорғау және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызмет атқару ережелерін бұзу
Қоғамдық тәртіпті қорғау және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша әскери нарядтың құрамына кіретін адамның қызмет атқару ережелерін бұзуы, егер бұл іс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не бес тәулікке дейін әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.

Статья 593. Уклонение от подготовки к воинской службе
Уклонение от подготовки к воинской службе призывников по военно-техническим специальностям по направлению местных органов военного управления или непосещение занятий учебных организаций без уважительных причин -
влечет предупреждение или штраф в размере до одного месячного расчетного показателя.
Статья 594. Незаконный призыв граждан на срочную воинскую службу, предоставление им незаконных отсрочек
Незаконный призыв граждан на срочную воинскую службу либо предоставление им незаконных отсрочек -
влечет штраф в размере от десяти до семнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 595. Оскорбление военнослужащего
1. Оскорбление одним военнослужащим другого при отсутствии между ними отношений подчиненности во время исполнения или в связи с исполнением обязанностей воинской службы -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей или административный арест до десяти суток.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей либо административный арест до пятнадцати суток.
Статья 596. Самовольное оставление части или места службы
1. Самовольное оставление части или места службы, а равно неявка в срок без уважительных причин на службу при увольнении из части, назначении, переводе, из командировки, отпуска или лечебного учреждения продолжительностью свыше пяти суток, но не более десяти суток, совершенные военнослужащим, проходящим воинскую службу по призыву или по контракту, в мирное время, -
влекут штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей или административный арест на срок до десяти суток.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, продолжительностью свыше десяти суток, но не более одного месяца, -
влекут штраф в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей или административный арест на срок до пятнадцати суток.
Статья 597. Нарушение правил несения службы по охране общественного порядка и обеспечению общественной безопасности
Нарушение лицом, входящим в состав войскового наряда по охране общественного порядка и обеспечению общественной безопасности, правил несения службы, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей либо административный арест до пяти суток.

598-бап. Бағынбау немесе бұйрықты өзгедей орындамау
Бағынбау, яғни бастықтың бұйрығын орындаудан ашықтан-ашық бас тарту, сол сияқты қызмет мүддесіне елеулі зиян келтірмеген, бастықтың белгіленген тәртіппен берген бұйрығын бағыныштының өзгедей қасақана орындамауы, -
он бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
30-тарау. Мемлекеттік билік институттарына қол сұғатын
әкімшілік құқық бұзушылық
599-бап. Сотқа құрметтемеушілік білдіру
1. Процеске қатысушылардың және өзге де адамдардың қатысуынсыз соттың істі одан әрі қарауы мүмкін болмайтын жағдайларда, олардың шақыру қағазы бойынша сотқа келуден дәлелді себептерсіз жалтаруынан, сот отырысында төрағалық етушінің өкімдеріне бағынбауынан, сот үй-жайында тәртіп бұзуынан көрінген сотты кұрметтемеушілік, сондай-ақ сотты және сотта белгіленген ережелерді құрметтемеушілікті анық куәландыратын өзге де іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
ескерту жасауға не екі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
айлық есептік көрсеткіштің төрттен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не бестен он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
600-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс қарауға қатысушылардың жауапкершілігі
1. Қаралатын іске қатысушының әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарайтын органға (лауазымды адамға) келуден дәлелді себепсіз бас тартуы не жалтаруы, яғни келмеуі, сөйтіп іс бойынша қарауды кейінге қалдыруға себепші болуы, -
ескерту жасауға немесе екі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
айлық есептік көрсеткіштің төрттен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
601-бап. Алқабилердің тізімдерін жасау үшін ақпаратты табыс етпеу
Алқабилердің тізімдерін жасау үшін жергілікті атқарушы органдарға қажетті ақпаратты табыс етпеу, сол сияқты дұрыс емес ақпарат табыс ету, -
жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
602-бап. Азаматқа алқаби міндеттерін атқаруға кедергі келтіру
Лауазымды адамның азаматқа алқаби міндеттерін атқаруға кедергі келтіруі, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 598. Неповиновение или иное неисполнение приказа
Неповиновение, то есть открытый отказ от исполнения приказа начальника, а равно иное умышленное неисполнение подчиненным приказа начальника, отданного в установленном порядке, не причинившее существенный вред интересам службы, -
влекут административный арест на срок до пятнадцати суток.
Глава 30. Административные правонарушения, посягающие на
институт государственной власти
Статья 599. Проявление неуважения к суду
1. Неуважение к суду, выразившееся в уклонении без уважительных причин участников процесса и иных лиц от явки в суд по повестке в случаях, когда дальнейшее рассмотрение дела в их отсутствие представляется суду невозможным, неподчинении распоряжениям председательствующего в судебном заседании, нарушении порядка в помещении суда, а также иные действия (бездействие), явно свидетельствующие о неуважении к суду и установленным в суде правилам, -
влекут предупреждение или штраф в размере двух месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от четырех до пяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок от пяти до десяти суток.
Статья 600. Ответственность участников производства по делу об административном правонарушении
1. Отказ или уклонение, то есть неявка участника производства в орган (к должностному лицу), рассматривающий дело об административном правонарушении, без уважительной причины, обусловившие отложение разбирательства по делу, -
влекут предупреждение или штраф в размере двух месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от четырех до пяти месячных расчетных показателей.
Статья 601. Непредоставление информации для составления списков присяжных заседателей
Непредоставление информации, необходимой местным исполнительным органам для составления списков присяжных заседателей, а равно предоставление неверной информации -
влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти месячных расчетных показателей, штраф на должностных лиц в размере от десяти до пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 602. Препятствование гражданину исполнять обязанности присяжного заседателя
Препятствование должностным лицом гражданину исполнять обязанности присяжного заседателя -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.

603-бап. Алқабилердің сот талқылауында істі қарауға байланысты іс-әрекеттеріндегі шектеулерді сақтамау
1. Сот талқылауында істі қарауға байланысты алқабилердің іс-әрекеттеріндегі Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектеулерді сақтамау, -
азаматтарға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Алқабиді істі қарауға одан әрі қатысудан шеттетуге әкеп соқтырған нақ сол іс-әрекеттер, -
азаматтарға айлық есептік көрсеткіштің елуден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
604-бап. Куәнің айғақ беруден бас тартуы немесе жалтаруы
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға уәкілетті орган (лауазымды адам) куә ретінде жауап алуға тиіс адамның айғақ беруден дәлелді себептерсіз бас тартуы не жалтаруы, -
екі айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
605-бап. Куәнің, жәбірленушінің көрінеу жалған айғақтары, сарапшының қорытындысы немесе қате аударма жасау, сот отырысы хатшысының анық емес мәліметтерді енгізуі
1. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қараған кезде және медициналық қызмет сараптамасын жүргізу барысында органға (лауазымды адамға) куәнің, жәбірленушінің көрінеу жалған айғақтар беруі, аудармашы жасаған көрінеу қате аудармасы, сол сияқты сот отырысы хатшысының әкімшілік іс жүргізу хаттамасына анық емес, немесе сәйкес келмейтін мәліметтерді енгізуі, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сарапшылар медициналық қызмет сараптамасын жүргізу кезінде әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасаған нақ сол әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Егер куә, жәбірленуші, сарапшы немесе аудармашы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау барысында ерікті түрде, уәкілетті орган (лауазымды адам) іс бойынша шешім шығарғанға дейін өздері берген айғақтардың, қорытындының жалғандығы, аударманың қате жасалғандығы туралы мәлімдесе, олар әкімшілік жауаптылықтан босатылады.
606-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша дәлелдемелерді бұрмалау
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша дәлелдемелерді әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы толтыруға уәкілетті органның (лауазымды адамның), прокурордың, іс жүргізу іс-әрекетіне қатысатын маманның немесе қорғаушының бұрмалауы, егер бұл іс-әрекет адамның денсаулығына немесе айтарлықтай залал келтіруге себепші болмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 603. Несоблюдение ограничений в действиях присяжного заседателя, связанных с рассмотрением дела в судебном разбирательстве
1. Неприсяжным заседателем ограничений, связанных с рассмотрением дела в судебном разбирательстве, предусмотренных в законодательном акте о присяжных заседателях, -
влечет штраф на граждан в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, повлекшие отстранение присяжного заседателя от дальнейшего участия в рассмотрении дела, -
влекут штраф на граждан в размере от пятидесяти до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 604. Отказ или уклонение свидетеля от дачи показаний
Отказ или уклонение без уважительных причин лица, подлежащего опросу органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административном правонарушении, в качестве свидетеля от дачи показаний -
влечет штраф в размере до двух месячных расчетных показателей.
Статья 605. Заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта или неправильный перевод, внесение недостоверных сведений секретарем судебного заседания
1. Заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта органу (должностному лицу) при рассмотрении дела об административном правонарушении и в ходе проведения экспертизы медицинской деятельности, заведомо неправильный перевод, сделанный переводчиком, а равно внесение недостоверных, либо не соответствующих сведений в протокол секретарем судебного заседания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Те же деяния, совершенные экспертами при проведении экспертизы медицинской деятельности повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
Примечание. Свидетель, потерпевший, эксперт или переводчик освобождаются от административной ответственности, если они добровольно в ходе рассмотрения дела об административном правонарушении до вынесения решения по делу уполномоченным на то органом (должностным лицом) заявили о ложности данных ими показаний, заключения или неправильном переводе.
Статья 606. Фальсификация доказательств по делам об административных правонарушениях
Фальсификация доказательств по делам об административных правонарушениях органом (должностным лицом), уполномоченным составлять протокол об административных правонарушениях, прокурором, специалистом, принимающим участие в процессуальных действиях, или защитником, если это действие не повлекло причинение вреда здоровью человека или значительный ущерб и не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.

607-бап. Лауазымды адамның сараптама жүргізу туралы қаулыны немесе тапсырманы не маманды шақыру туралы талапты орындаудан бас тартуы немесе жалтаруы
Мемлекеттік қадағалау және бақылау органының қаулысы немесе тапсырмасы жіберілген лауазымды адамның сараптама жүргізуден не бақылау жүргізуге, құжаттар ресімдеу ісін жүргізуге, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуге немесе оны қарауға қатысу үшін маманды шақыру туралы талабынан не оларды орындаудан дәлелсіз себептермен бас тартуы немесе жалтаруы, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
608-бап. Айыпталушының (сезіктінің) келетіндігі туралы жеке кепілгерлікті бұзу
Айыпталушының (сезіктінің) анықтау ісін жүргізетін адамға, тергеушіге немесе сотқа келетіндігі туралы өздері жазбаша кепілгерлік берген адамдардың оны бұзуы немесе орындамауы, айыпталушының (сезіктінің) тергеуден немесе соттан жалтаруына әкеп соқса, -
үш айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
609-бап. Кәмелетке толмаған айыпталушының (сезіктінің)келуін қамтамасыз ету туралы міндеттемені бұзу
Ата-ананың, қорғаншының, қамқоршының немесе арнаулы жабық балалар мекемесі әкімшілігі өкілінің қарамақтарына қарауға берілген кәмелетке толмаған айыпталушының (сезіктінің) тергеушіге, анықтаушыға немесе сотқа келуін қамтамасыз ету туралы өздері жазбаша берген міндеттемелерін бұзуы, айыпталушының (сезіктінің) тергеуден және соттан жалтаруына әкеп соқса, -
бір айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
610-бап. Соттың жеке ұйғарымы, қаулысы, прокурордың, тергеушінің немесе анықтаушының ұсынысы бойынша шара қолданбау
Лауазымды адамның соттың жеке ұйғарымын, қаулысын, прокурордың, тергеушінің немесе анықтаушының ұсынысын қарамауы немесе оларда көрсетілген заң бұзушылықты жоюға шара қолданбауы, сондай-ақ жекеше ұйғарымға, қаулыға немесе ұсынысқа дер кезінде жауап қайтармауы, -
сегіз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
611-бап. Прокурорға, тергеушіге және анықтау органына, сот орындаушысына, сот приставына келуден жалтару
Прокурордың, тергеушінің, анықтау органының шақыруы бойынша айғақтар беру үшін сот орындаушысына, сот приставына сот актілерін, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдардың (лауазымды адамдардың) қаулыларын орындау мәселесі бойынша түсінік беру үшін келуден жалтару, сол сияқты айғақ беруден бас тарту немесе көрінеу жалған айғақтар беру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бірден үшке дейінгі, лауазымды адамдарға бестен онға дейінгі дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 607. Отказ или уклонение должностного лица от выполнения постановления или поручения о проведении экспертизы либо требования о вызове специалиста
Отказ или уклонение без уважительных причин должностного лица, которому направлено постановление или поручение органа государственного надзора и контроля, в проведении экспертизы либо от требования о вызове специалиста для участия в проведении контроля, производстве оформления документов, производстве по делу об административном правонарушении или его рассмотрении, от их выполнения -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 608. Нарушение личного поручительства о явке обвиняемого (подозреваемого)
Нарушение или невыполнение лицами данного ими письменного поручительства о явке обвиняемого (подозреваемого) к лицу, производящему дознание, следователю или в суд, повлекшее уклонение обвиняемого (подозреваемого) от следствия или суда, -
влечет штраф в размере до трех месячных расчетных показателей.
Статья 609. Нарушение обязательства об обеспечении явки несовершеннолетнего обвиняемого (подозреваемого)
Нарушение родителями, опекуном, попечителем или представителем администрации специального закрытого детского учреждения данного ими письменного обязательства об обеспечении явки переданного под присмотр несовершеннолетнего обвиняемого (подозреваемого) к следователю, дознавателю или в суд, повлекшее его уклонение от следствия и суда, -
влечет штраф в размере до одного месячного расчетного показателя.
Статья 610. Непринятие мер по частному определению, постановлению суда, представлению прокурора, следователя или дознавателя
Оставление должностным лицом без рассмотрения частного определения, постановления суда, представления прокурора, следователя или дознавателя либо непринятие мер к устранению указанных в них нарушений закона, а равно несвоевременный ответ на частное определение, постановление или представление -
влекут штраф в размере до восьми месячных расчетных показателей.
Статья 611. Уклонение от явки к прокурору, следователю и в орган дознания, судебному исполнителю, судебному приставу
Уклонение от явки по вызову прокурора, следователя, органа дознания для дачи показаний, к судебному исполнителю, судебному приставу для дачи объяснения по вопросу исполнения судебных актов, постановлений органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, а равно отказ от дачи или дача заведомо ложных показаний -
влекут штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц - в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.

612-бап. Прокурорға хабарламау немесе дер кезінде хабарламау
Мемлекеттік органның заңнамалық актілеріне сәйкес хабарлау талап етілетін іс жүргізу туралы прокурорға хабарламауы немесе дер кезінде хабарламауы,
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
613-бап. Прокурордың, тергеушінің, анықтаушының, сот приставының, сот орындаушысының заңды қызметіне кедергі жасау
Прокурордың, тергеушінің, анықтаушының, сот приставының, сот орындаушысының заңды қызметіне, мемлекеттік органның меншік нысанына қарамастан, ұйымның ғимаратына, үй-жайына немесе аумағына қызметтік куәлігін көрсетуі бойынша кедергісіз кіргізуден, сондай-ақ қажетті құжаттарды, материалдарды, статистикалық және өзге де мәліметтерді табыс етуден, тексерулер, ревизиялар мен сараптамалар жүргізуден, мамандар бөлуден бас тарту әрекетінен көрінетін кедергі жасау, -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
614-бап. Адвокаттың заңды қызметіне кедергі жасау
Адвокаттың не адвокаттар алқасының, заң консультациясының, адвокат кеңсесінің заңды қызметін жүзеге асыруға, олардың кәсіптік міндеттерін атқару үшін қажетті құжаттарды, материалдарды немесе мәліметтерді табыс етпеуден не жазбаша сауал салу бойынша заңдарда белгіленген мерзімде табыс етуден бас тарту әрекетінен көрінген лауазымды адамның кедергі жасауы, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазалануға тиіс іс-әрекет белгілері болмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
615-бап. Сот актілерін, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдардың (лауазымды адамдардың) қаулыларын орындамау
1. Сот актілерін, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдардың (лауазымды адамдардың) қаулыларының талаптарын орындаудан жалтару, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі, ал лауазымды адамдарға оннан он беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, лауазымды адамдарға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не бестен он тәулікке дейін мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.

Статья 612. Неуведомление или несвоевременное уведомление прокурора
Неуведомление или несвоевременное уведомление прокурора о производстве государственным органом действий, требующих такого уведомления в соответствии с законодательными актами, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 613. Воспрепятствование законной деятельности прокурора, следователя, дознавателя, судебного пристава, судебного исполнителя
Воспрепятствование законной деятельности прокурора, следователя, дознавателя, судебного пристава, судебного исполнителя, выразившееся в отказе беспрепятственного, по предъявлении служебного удостоверения, доступа в здание, помещение или на территорию государственного органа, организации, независимо от формы собственности, а также от представления необходимых документов, материалов, статистических и иных сведений, проведения проверок, ревизий и экспертиз, выделения специалистов -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 614. Воспрепятствование законной деятельности адвоката
Воспрепятствование должностным лицом осуществлению законной деятельности адвоката либо коллегии адвокатов, юридической консультации, адвокатской конторы, выразившееся в непредставлении либо отказе представления в установленные законодательством сроки по письменному запросу необходимых документов, материалов или сведений, требуемых для осуществления их профессиональных обязанностей, если эти действия не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 615. Неисполнение судебных актов, постановлений органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях
1. Уклонение от исполнения требований судебных актов, постановлений органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, а на должностных лиц - в размере от десяти до пятнадцати месячных расчетных показателей.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей либо административный арест на срок от пяти до десяти суток.

616-бап. Сот орындаушысының, сот приставының талабын орындамау
1. Лауазымды адамдар мен жеке тұлғалардың сот орындаушылары белгілеген мерзімде дәлелді себептерсіз оларға борышкердің жұмыс орны мен оның табыстары, соттың және басқа органдардың қаулысына сәйкес табысынан ұстап қалу ісін жүргізу және өндіріп алынған соманы өндіріп алушыға салып жіберу туралы, борышкердің өзге жеке және заңды тұлғалардағы ақша сомасын және мүлкін өндіріп алу жөніндегі сот орындаушыларының талаптарын орындамауы, не борышкердің жұмыстан босатылғандығы, оның жаңа жұмыс орны немесе тұрғылықты жері туралы мәліметтерді, егер оған бұлар туралы белгілі болса, хабарламауы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бірден үшке дейінгі, лауазымды адамдарға - бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сот орындаушысына борышкердің табыстары мен мүліктік жағдайы туралы көрінеу теріс мәліметтер беру, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен онға дейінгі, лауазымды адамдарға - оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Сот приставының заңды талаптарын орындамау, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
617-бап. Алимент өндіріп алынатын адамның жұмыс орны мен тұрғылықты жерінің өзгергендігі туралы сот орындаушысына хабарламау
Сот қаулысы негізінде берілген атқару құжаты бойынша балаларды, еңбекке жарамсыз ата-аналарды, жұбайын асырауға алимент ұстап қалу ісін жүргізетін ұйымның лауазымды адамының дәлелсіз себептер бойынша бір ай мерзім ішінде сот орындаушысына, алимент алушы адамға алимент төлейтін адамның жұмыстан босатылғандығы туралы, сондай-ақ оның жаңа жұмыс орны мен тұрғылықты жері туралы, егер бұл оған белгілі болса, хабарламауы, -
он айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
618-бап. Лауазымды адамның атқару құжатын жоғалтқандығы үшін жауапкершілігі
Ұйымның лауазымды адамының атқару үшін өзіне берілген атқару парағын немесе басқа атқару құжатын жоғалтуы, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
619-бап. Лауазымды адамды қорлау, зорлық әрекеттер жасау қатерін төндіру
1. Мемлекеттік органның лауазымды адамын өзінің қызметтік міндеттерін орындау кезінде қорлау, сол сияқты оған қатысты зорлық әрекеттер жасау қатерін төндіру, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не он бес тәулікке дейін әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.

Статья 616. Невыполнение требования судебного исполнителя, судебного пристава
1. Невыполнение должностными лицами и физическими лицами без уважительных причин требований судебного исполнителя о представлении в назначенный им срок сведений о месте работы должника и его доходах, производстве удержания согласно постановлению суда и других органов и пересылке взысканной суммы взыскателю, по обращению взыскания на денежные суммы и имущество должника, находящиеся у иных физических и юридических лиц, либо несообщение сведений об увольнении должника, о его новом месте работы или жительства, если это ему известно, -
влечет штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц - в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.
2. Представление судебному исполнителю заведомо недостоверных сведений о доходах и имущественном положении должника -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
3. Невыполнение законных требований судебного пристава -
влечет штраф в размере от десяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 617. Несообщение судебному исполнителю о перемене места работы и жительства лица, с которого взыскиваются алименты
Несообщение по неуважительным причинам должностным лицом организации, производящим удержание алиментов на содержание детей, нетрудоспособных родителей, супруга (супруги) по исполнительному документу, выданному на основании постановления суда, в месячный срок судебному исполнителю и лицу, получающему алименты, об увольнении с работы лица, уплачивающего алименты, а также о новом месте его работы и жительства, если это ему известно, -
влечет штраф в размере до десяти месячных расчетных показателей.
Статья 618. Ответственность должностного лица за утрату исполнительного документа
Утрата должностным лицом организации переданного ему для исполнения исполнительного листа или другого исполнительного документа - влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 619. Оскорбление должностного лица, угроза совершения насильственных действий
1. Оскорбление должностного лица государственного органа при исполнении им служебных обязанностей, а равно угроза совершения в отношении него насильственных действий, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей либо административный арест до пятнадцати суток.

620-бап. Мемлекеттік наградаларды заңсыз тағып жүру
1. Қазақстан Республикасының, Қазақ КСР-інің, КСРО-ның ордендерін, медальдарын, құрметті атақтың кеудеге тағатын белгісін, айырым белгісін немесе ордендік ленталар мен планкадағы медальдар ленталарын бұған құқығы жоқ адамның тағып жүруі, -
ескерту жасауға немесе Қазақстан Республикасының, Қазақ КСР-інің, КСРО-ның ордендері, медальдары, құрметті атақтың кеудеге тағатын белгісі, айырым белгісі немесе орден ленталары мен планкадағы медальдар ленталары тәркіленіп, айлық есептік көрсеткіштің бірден үшке дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының, Қазақ КСР-інің, КСРО-ның ордендерін, медальдарын, құрметті атақтың кеудеге тағатын белгісін, айырым белгісін сатып алу, сату немесе өзге де өтемін алып беру, -
белгілер тәркілене отырып, айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Мемлекеттік наградаларға атауы ұқсас немесе сырттай ұқсастығы бар белгілерді тағайындау немесе жасау, -
белгілер тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі, лауазымды адамдарға - бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
621-бап. Мемлекеттік органдардың айырым белгілері және нышандары бар әскери киім нысанын, сондай-ақ нысанды және арнайы киім-кешегін немесе нысанды киімін заңсыз киіп жүру (пайдалану)
1. Мемлекеттік органдардың айырым белгілері және нышандары бар әскери киім нысанын, сондай-ақ нысанды және арнайы киім-кешегін немесе нысанды киімін заңсыз киіп жүру (пайдалану), -
мемлекеттік органдардың айырым белгілері және нышандары бар әскери киім нысанын, сондай-ақ нысанды және арнайы киім-кешегін немесе нысанды киімін тәркілей отырып, жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің үштен беске дейінгі, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - бестен онға дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға, - оннан он беске дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, осы қызметті жеке немесе заңды жүзеге асыруға байланысты күзет қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар тұлғаның жасаған нақ сол әрекеттері, -
мемлекеттік органдардың айырым белгілері және нышандары бар әскери киім нысанын, сондай-ақ нысанды және арнайы киім-кешегін немесе нысанды киімін тәркілей отырып, жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға, - он бестен жиырмаға дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бестен отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 620. Незаконное ношение государственных наград
1. Ношение ордена, медали, нагрудного знака к почетному званию, знака отличия Республики Казахстан, Казахской ССР, СССР или орденских лент и лент медалей на планках лицом, не имеющим на то права, -
влечет предупреждение или штраф в размере от одного до трех месячных расчетных показателей с конфискацией ордена, медали, нагрудного знака к почетному званию, знака отличия Республики Казахстан, Казахской ССР, СССР или орденских лент и лент медалей на планках.
2. Купля, продажа или иная возмездная передача ордена, медали, нагрудного знака к почетному званию, знака отличия Республики Казахстан, Казахской ССР, СССР -
влекут штраф в размере от трех до пяти месячных расчетных показателей с конфискацией знаков.
3. Учреждение или изготовление знаков, имеющих схожее название или внешнее сходство с государственными наградами, -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц - в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей с конфискацией знаков.
Статья 621. Незаконное ношение (использование) со знаками различия и (или) символикой военной формы одежды, а также форменного и специального обмундирования или форменной одежды государственных органов
1. Незаконное ношение (использование) со знаками различия и (или) символикой военной формы одежды, а также форменного и специального обмундирования или форменной одежды государственных органов -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей с конфискацией со знаками различия и (или) символикой военной формы одежды, а также форменного и специального обмундирования или форменной одежды государственных органов.
2. Те же действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные физическим или юридическим лицом, имеющим лицензию на осуществление охранной деятельности, в связи с осуществлением этой деятельности -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до тридцати месячных расчетных показателей с конфискацией со знаками различия и (или) символикой военной формы одежды, а также форменного и специального обмундирования или форменной одежды государственных органов.

31-тарау. Әкімшілік сыбайлас жемқорлықпен құқық бұзушылық
622-бап. Қаржылық бақылау шараларын бұзу
1. Мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе соларға теңестірілген функцияларды орындаумен байланысты лауазымға кандидаттар болып табылатын адамдардың, сол сияқты аталған адамдардың жұбайының (зайыбының) кірістер, мүлік туралы декларацияларды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңдарда көзделген басқа да мәліметтерді бермеуі немесе толық емес, жалған мәліметтер беруі, -
айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекеттік лауазымдағы, сондай-ақ келеңсіз себептермен мемлекеттік қызметтен босатылған адамдардың, сол сияқты, аталған адамдардың жұбайының (зайыбының) кірістер, мүлік туралы декларацияларды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңдарда көзделген басқа да мәліметтерді бермеуі, дер кезінде бермеуі мемлекеттік қызметтен босатылғаннан кейін үш жыл бойы жыл сайын беріп тұрмауы немесе толық емес, жалған мәліметтер беруі, -
айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші, екінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді бірнеше рет жасауы, -
айлық есептік көрсеткіштің жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
623-бап. Жеке тұлғалардың заңсыз материалдық сыйақы беруі
Жеке тұлғалардың мемлекеттік функцияларды атқаруға уәкілетті адамдарға немесе соларға теңестірілген адамдарға заңсыз материалдық сыйақы, сыйлықтар, жеңілдіктер беруі немесе қызметтер көрсетуі, егер әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
624-бап. Мемлекеттік функцияларды атқаруға уәкілетті адамның не оған теңестірілген адамның заңсыз материалдық сыйақы алуы
Мемлекеттік функцияларды атқаруға уәкілетті адамның не оған теңестірілген адамның жеке өзі немесе делдал арқылы заңсыз материалдық сыйақы, сыйлықтар, жеңілдіктер не қызметтер көрсету ұсынған тұлғалардың пайдасына іс-әрекеттері (әрекетсіздігі) үшін оларды алуы, егер мұндай іс-әрекеттер (әрекетсіздік) мемлекеттік функцияларды атқаруға уәкілетті не оған теңестірілген адамның қызметтік өкілеттігіне кіретін болса, егер әрекеттерде қылмыстық жазалануға тиіс әрекет белгілері болмаса, -
үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
625-бап. Заңды тұлғалардың заңсыз материалдық сыйақы беруі
1. Заңды тұлғалардың мемлекеттік функцияларды атқаруға уәкілетті тұлғаларға немесе соларға теңестірілген тұлғаларға заңсыз материалдық сыйақы, сыйлықтар, жеңілдіктер беруі не қызметтер көрсетуі, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазалануға тиіс әрекет белгілері болмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Глава 31. Административные коррупционные правонарушения
Статья 622. Нарушение мер финансового контроля
1. Умышленное непредставление или представление неполных, недостоверных деклараций о доходах, имуществе и других сведений, предусмотренных законодательством о борьбе с коррупцией, лицами, являющимися кандидатами на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, а равно супругом (супругой) указанных лиц -
влечет штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Умышленное непредставление, несвоевременное представление или представление неполных, недостоверных деклараций о доходах, имуществе и других сведений, предусмотренных законодательством о борьбе с коррупцией, лицами, занимающими государственную должность, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
3. Неоднократное совершение действий, предусмотренных в частях первой, второй настоящей статьи, -
влечет штраф в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 623. Предоставление незаконного материального вознаграждения физическими лицами
Предоставление физическими лицами лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, или лицам, приравненным к ним, незаконного материального вознаграждения, подарков, льгот либо услуг, если в содеянном не содержится признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 624. Получение незаконного материального вознаграждения лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций, либо приравненным к нему лицом
Получение лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций, либо приравненным к нему лицом лично или через посредника незаконного материального вознаграждения, подарков, льгот либо услуг за действия (бездействие) в пользу лиц, их предоставивших, если такие действия (бездействие) входят в служебные полномочия лица, уполномоченного на выполнение государственных функций, либо приравненного к нему лица, если в содеянном не содержатся признаки уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 625. Предоставление незаконного материального вознаграждения юридическими лицами
1. Предоставление юридическими лицами лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, или лицам, приравненным к ним, незаконного материального вознаграждения, подарков, льгот либо услуг, если в содеянном не содержится признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың, бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
заңды тұлғаның қызметіне тыйым салуға әкеп соғады.
Ескерту. Мемлекеттік функцияларды атқаруға уәкілетті адамға немесе оған теңестірілген адамға заңсыз материалдық сыйақылар, сыйлықтар, өзге де материалдық игіліктер берген, қызметтер көрсеткен, жеңілдіктер мен артықшылық жасаған жеке, заңды тұлғалар, егер мемлекеттік функцияларды атқаруға уәкілетті адамның немесе оған теңестірілген адамның тарапынан өздеріне қатысты бопсалау орын алған болса немесе осы жеке, заңды тұлғалар болған жағдай туралы құзыретті органдарға он күн мерзім ішінде өз еркімен мәлімдесе, жауапты болмайды.
626-бап. Мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының заңсыз кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруы және заңсыз кірістер алуы
Мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының өздеріне заңдармен жүктелген функциялардан тыс кәсіпкерлік қызметпен шұғылдануы не белгіленген қаржыландыру көздерінен тыс материалдық игіліктер мен артықшылықтар қабылдауы, -
осы ұйымдардың басшыларына айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
627-бап. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі мемлекеттік органдар басшыларының шара қолданбауы
Мемлекеттік органдар басшыларының не жауапты хатшыларының немесе Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын өзге де лауазымды адамдарының сыбайлас жемқорлықпен құқық бұзушылықтар жасауға кінәлі өздеріне бағынысты адамдарға қатысты өз өкілеттіктері шегінде шара қолданбауы не аталған шараларды сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңнаманы бұза отырып қолдануы не кінәлі адамдардың тұрғылықты жері бойынша салық органдарына тиісті ақпарат бермеуі, -
айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
32-тарау. Қорытынды ережелер
628-бап. Осы Кодексті қолдану тәртібі
Әкімшілік құқық бұзушылық үшін жауаптылықты жоятын немесе жұмсартатын заңның кері күші болатын жағдайды белгілейтін осы Кодекстің 7-бабына сәйкес келтіру мақсатында осы Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін шығарылған және орындалмаған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті соттардың, органдардың (лауазымды тұлғалардың) қаулылары қайта қарауға жатады. Бұрын шығарылған қаулыларды қайта қарауды қаулыны шығарған соттың судьясы, органның лауазымды тұлғасы немесе тұлғаға қатысты іс қарастырылатын жергілікті жердің соты, органы жүзеге асырады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут запрещение деятельности юридического лица.
Примечание. Не подлежат ответственности физические, юридические лица, предоставившие лицу, уполномоченному на выполнение государственных функций, или лицу, приравненному к нему, незаконные материальные вознаграждения, подарки, иные материальные блага, услуги, льготы или преимущества, если в отношении их имело место вымогательство со стороны лица, уполномоченного на выполнение государственных функций, или лица, приравненного к нему, или если эти физические, юридические лица добровольно в десятидневный срок заявили о случившемся в компетентные органы.
Статья 626. Осуществление незаконной предпринимательской деятельности и получение незаконных доходов государственными органами и органами местного самоуправления
Занятие государственными органами, органами местного самоуправления предпринимательской деятельностью вне возложенных на них законодательством функций либо принятие материальных благ и преимуществ, помимо установленных источников финансирования, -
влечет штраф на руководителей этих организаций в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 627. Непринятие мер руководителями государственных органов по борьбе с коррупцией
Непринятие руководителями либо ответственными секретарями или иными должностными лицами, определяемыми Президентом Республики Казахстан, государственных органов в пределах своих полномочий мер в отношении подчиненных им лиц, виновных в совершении коррупционных правонарушений, либо принятие указанных мер с нарушением законодательства о борьбе с коррупцией, либо непредставление соответствующей информации в налоговые органы по месту жительства виновных лиц -
влечет штраф в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Глава 32. Заключительные положения
Статья 628. Порядок применения настоящего Кодекса
Вынесенные и не исполненные до введения в действие настоящего Кодекса постановления по делу об административном правонарушении суда, органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, с целью приведения их в соответствие со статьей 7 настоящего Кодекса, устанавливающей обратную силу закона об административных правонарушениях в случае, когда закон отменяет или смягчает ответственность за административное правонарушение подлежат пересмотру. Пересмотр ранее вынесенных постановлений производится судьей суда, должностным лицом органа, вынесшего постановление по заявлению лица, в отношении которого оно вынесено.