Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 ақпандағы N 152 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 23 қазандағы N 1657 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 ақпандағы N 152 қаулысына мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің 2009 — 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспарында:
"Мемлекеттік орган қызметінің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері мен көрсеткіштері" деген 3-бөлімде:
"Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту" деген 1-стратегиялық бағытта:
"Экономиканың сапалы және тұрақты өсуін қамтамасыз ету" деген 1-мақсатта:
"Нысаналы индикаторлар" мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"Ел ЖІӨ-сіндегі шағын және орта бизнес субъектілерінің үлесі 2009 жылы - 31,1 %; 2010 жылы - 31,3 %; 2011 жылы - 31,5 %
Шағын және орта кәсіпкерліктің белсенді субъектілерінің саны 2009 жылы - 635 мың бірлік; 2010 жылы - 638,5 мың бірлік; 2011 жылы - 641,7 мың бірлік
Белсенді микрокредиттік ұйымдар саны 2009 жылы - 605 бірлік; 2010 жылы - 615 бірлік; 2011 жылы - 625 бірлік";
"Экономикадағы іскерлік белсенділікті қолдау" деген 4-міндетте:
"
Біріктірілген, өзара байланысты және ілеспе өндірістер кешенін құру үшін әлеуметтік кәсіпкерлік корпарациялармен бірлесіп мастер-жоспарлар әзірлеу
Мастер-жоспар жобасы
7
"
деген жол алынып тасталсын;
"
"Мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы" (салалық реттеуіштер мәселелері бойынша) Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасын әзірлеу
Жарлық жобасы
1
";
деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"
Жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
НҚА жобасы
1
1
Кәсіпкерлікті дамыту тұжырымдамасын әзірлеу
НҚА жобасы
1
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін тексеруді жоспарлау мақсатында тәуекелдерді бағалау жүйесін енгізу
НҚА жобасы
30
27
Тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдерін айқындау әдістемесін әзірлеу
НҚА жобасы
1
Шағын және орта бизнестің мүдделеріне негізсіз нұқсан келтіретін, сондай-ақ ескірген және бәсекелестікке қарсы ережелерді алып тастау мақсатында жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық базаны тексеру
%
10
90
Бақылау және (немесе) қадағалау функциялары берілген мемлекеттік органдардың қызметіне шағын және орта бизнеске реттеуші әсер етуін талдауды енгізу
НҚА жобасы
1
Шағын қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін заңнаманы жетілдіру
НҚА жобасы
1
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін әдіснамалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру
Құралдар саны, бірл.
8000
8000
8000
";
"Бәсекеге қабілеттілікті, оның ішінде Қазақстанның егеменді кредиттік рейтингтерін арттыру жөніндегі қызметті мониторингтеу мен талдау жүйесін жетілдіру" деген 5-міндетте:
"
Қазақстанның бәсекеге қабілеттілігі аспектілерін жақсарту жөніндегі қызметті мониторингтеу және талдау
ҚРҮ-ге есеп
4
4
4
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстанның бәсекеге қабілеттілігі аспектілерін жақсарту жөніндегі қызметті мониторингтеу және талдау
ҚРҮ-ге есеп
1
1
1
";
"Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі" деген 4-бөлімде:
"Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту" деген 1-стратегиялық бағытта:
"Экономиканың сапалы және тұрақты өсуін қамтамасыз ету" деген 1-мақсат мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"
Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау.
Елге серпінді дамыған шағын және орта кәсіпкерлік қажет. Қазақстан ЖІӨ-сіндегі шағын және орта бизнес субъектілерінің үлесі кемінде 40 %-ды құрауға тиіс.
Біз мыналарға қол жеткіземіз:
- кәсіпкерлік, әкімшілік кедергілерді жою мәселелері бойынша нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
- шағын және орта бизнес субъектілері үшін салық салу, қаржылық-кредиттік қолдау жүйелерін жетілдіру.
"Нұр Отан" халықтық демократиялық партиясының 2007 жылғы 4 шілдедегі кезектен тыс XI съезінде қабылданған "Нұр Отан" халықтық демократиялық партиясының сайлау алдындағы платформасы
";
"Функционалдық мүмкіндіктер мен ықтимал тәуекелдер" деген 5-бөлімде:
"Басқа да мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл" деген кіші бөлімде:
"1. Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту" деген жолдың 2-бағанында:
"ӘКК - мастер-жоспарларды әзірлеу жұмыстарын жүргізу" деген он екінші абзац алынып тасталсын;
он төртінші абзац "іске асыру;" деген сөздерден кейін "кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік реттеуді, оның ішінде мемлекеттік бақылауды және мемлекеттік рұқсат беру жүйесін жетілдіру;" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Барлық мемлекеттік органдар, екінші деңгейдегі банктер мен даму институттары - шағын кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын жетілдіру";
"Негізге алынып Стратегиялық жоспар әзірленген нормативтік құқықтық актілердің тізбесі" деген 6-бөлім мынадай мазмұндағы 4-1) және 9-1) тармақшалармен толықтырылсын:

О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 152
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2009 года № 1657
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 152 "О Стратегическом плане Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан на 2009 - 2011 годы" следующие дополнения и изменения:
в Стратегическом плане Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан на 2009 - 2011 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе 3. "Стратегические направления, цели, задачи и показатели деятельности государственного органа":
в стратегическом направлении 1. "Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики":
в цели 1. "Обеспечение качественного и стабильного роста экономики":
Целевые индикаторы дополнить строками следующего содержания:
"Доля субъектов малого и среднего бизнеса в ВВП страны в 2009 году - 31,1 %; в 2010 году - 31,3 %; в 2011 году - 31,5 %
Количество активных субъектов малого и среднего предпринимательства в 2009 году - 635 тыс. единиц; в 2010 году - 638,5 тыс. единиц; в 2011 году - 641,7 тыс. единиц
Количество активных микрокредитных организаций в 2009 году - 605 единиц; в 2010 году - 615 единиц; в 2011 году - 625 единиц";
в задаче 4. "Поддержание деловой активности в экономике":
строку
"
Разработка совместно с социально-
предпринимательскими корпорациями
мастер-планов для создания
комплекса интегрированных,
взаимосвязанных и сопутствующих
производств
Проект
мастер-
плана
7
"
исключить;
после строки:
"
Разработка проекта Указа
Президента Республики Казахстан
"О дальнейшем совершенствовании
системы государственного
управления" (по вопросам
отраслевых регуляторов)
Проект
Указа
1
"
дополнить строками следующего содержания:
"
Совершенствование нормативной
правовой базы по вопросам
частного предпринимательства
Проект
НПА
1
1
Разработка Концепции развития
предпринимательства
Проект
НПА
1
Внедрение систем оценки рисков с
целью планирования проверок
субъектов частного
предпринимательства
Проект
НПА
30
27
Разработка Методики определения
критериев оценки степени рисков
Проект
НПА
1
Ревизия нормативной правовой
базы, устанавливающей требования
к субъектам частного
предпринимательства, с целью
исключения положений,
необоснованно ущемляющих интересы
малого и среднего бизнеса, а
также устаревших и
антиконкурентных
%
10
90
Внедрение в деятельность
государственных органов,
наделенных контрольными и (или)
надзорными функциями, анализа
регуляторного воздействия на
малый и средний бизнес
Проект
НПА
1
Совершенствование
законодательства, регулирующего
деятельность микрофинансовых
организаций
Проект
НПА
1
Организация методологического
обеспечения субъектов малого и
среднего предпринимательства
Кол-во
пособий,
ед.
8000
8000
8000
";
в задаче 5. "Совершенствование системы мониторинга и анализа деятельности по повышению конкурентоспособности, в том числе суверенных кредитных рейтингов Казахстана":
строку
"
Мониторинг и анализ деятельности
по улучшению аспектов
конкурентоспособности Казахстана
Отчет в
ПРК
4
4
4
"
изложить в следующей редакции:
"
Мониторинг и анализ деятельности
по улучшению аспектов
конкурентоспособности Казахстана
Отчет в
ПРК
1
1
1
";
в разделе 4. "Соответствие стратегических направлений и целей государственного органа стратегическим целям государства":
в стратегическом направлении 1. "Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики":
Цель 1. "Обеспечение качественного и стабильного роста экономики" дополнить строкой следующего содержания:
"
Поддержка малого и среднего предпринимательства.
Стране необходимо динамично развивающееся малое и
среднее предпринимательство. Доля субъектов малого
и среднего бизнеса в ВВП Казахстана должна
составлять не менее 40 %.
Мы будем добиваться:
- совершенствования нормативной правовой базы по
вопросам предпринимательства, устранения
административных барьеров;
- совершенствования систем налогообложения,
финансово-кредитной поддержки для субъектов малого
и среднего бизнеса.
Предвыборная
платформа
Народно-
демократи-
ческой партии
"Hуp Отан",
принятая 4
июля 2007
года на
внеочередном
XI съезде
Народно-
демократичес-
кой партии
"Hуp Отан"
";
в разделе 5. "Функциональные возможности и возможные риски":
в подразделе "Взаимодействие с другими государственными органами и организациями":
в графе 2 строки "1. Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики":
абзац двенадцатый "СПК - проведение работ по разработке мастер-планов" исключить;
абзац четырнадцатый после слова "форума;" дополнить словами "совершенствование государственного регулирования предпринимательской деятельности, в том числе государственного контроля и государственной разрешительной системы;";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Все государственные органы, банки второго уровня и институты развития — совершенствование мер государственной поддержки малого предпринимательства";
раздел 6. "Перечень нормативных правовых актов, на основе которых разработан Стратегический план" дополнить подпунктами 4-1) и 9-1) следующего содержания:

"4-1) "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы;
9-1) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 маусымдағы N 832 Жарлығы;";
"Бюджеттік бағдарламалар" деген 7-бөлімде:
001 "Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау мен басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту жөніндегі қызметтер" деген бюджеттік бағдарламада:
"Инвестициялық саясатты қалыптастыру, мемлекеттік инвестицияларды жүзеге асырудың тиімділігін қамтамасыз ету" деген 2-бөлімде:
"Сандық көрсеткіштерде":
"
Біріктірілген, өзара байланысты және ілеспе өндірістер кешенін құру үшін әлеуметтік кәсіпкерлік корпарациялармен бірлесіп мастер-жоспарлар әзірлеу
Мастер-жоспар жобасы
7
"
деген жол алынып тасталсын;
"Лицензиялау, тарифтік саясат саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру" деген 10-бөлімде:
тақырыбындағы "Лицензиялау, тарифтік саясат" деген сөздер "Кәсіпкерлік, лицензиялау, салалық реттеуіштер" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Сандық көрсеткіштер" мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"
Жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
НҚА жобасы
1
1
Кәсіпкерлікті дамыту тұжырымдамасын әзірлеу
НҚА жобасы
1
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін тексеруді жоспарлау мақсатында тәуекелдерді бағалау жүйесін енгізу
НҚА жобасы
30
27
Тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдерін айқындау әдістемесін әзірлеу
НҚА жобасы
1
Шағын және орта бизнестің мүдделеріне негізсіз нұқсан келтіретін, сондай-ақ ескірген және бәсекелестікке қарсы ережелерді алып тастау мақсатында жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық базаны тексеру
%
10
90
Бақылау және (немесе) қадағалау функциялары берілген мемлекеттік органдардың қызметіне шағын және орта бизнеске реттеуші әсер етуін талдауды енгізу
НҚА жобасы
1
Шағын қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін заңнаманы жетілдіру
НҚА жобасы
1
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін әдіснамалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру
Құралдар саны, бірл.
8000
8000
8000
";
"Нәтиже көрсеткіштері" мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"
Ел ЖІӨ-сіндегі шағын және орта бизнес субъектілерінің үлесі
%

"4-1) Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве";
9-1) Указ Президента Республики Казахстан от 24 июня 2009 года № 832 "О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан";";
в разделе 7 "Бюджетные программы":
в бюджетной программе 001 "Услуги по формированию и развитию экономической политики, системы государственного планирования и управления":
в разделе 2 "Формирование инвестиционной политики, обеспечение эффективности осуществления государственных инвестиций:
в "Показателях количества":
строку
"
Разработка совместно с
социально-предпринимательскими
корпорациями мастер-планов для
создания комплекса
интегрированных, взаимосвязанных
и сопутствующих производств
Проект
мастер-
плана
7
"
исключить;
в разделе 10 "Формирование государственной политики в области лицензирования, отраслевых регуляторов":
заголовок после слова "в области" дополнить словом "предпринимательства,";
"Показатели количества" дополнить строками следующего содержания:
"
Совершенствование нормативной
правовой базы по вопросам
частного предпринимательства
Проект
НПА
1
1
Разработка Концепции развития
предпринимательства
Проект
НПА
1
Внедрение систем оценки рисков
с целью планирования проверок
субъектов частного
предпринимательства
Проект НПА
30
27
Разработка Методики
определения критериев оценки
степени рисков
Проект
НПА
1
Ревизия нормативной правовой
базы, устанавливающей
требования к субъектам
частного предпринимательства,
с целью исключения положений,
необоснованно ущемляющих
интересы малого и среднего
бизнеса, а также устаревших и
антиконкурентных
%
10
90
Внедрение в деятельность
государственных органов,
наделенных контрольными и
(или) надзорными функциями,
анализа регуляторного
воздействия на малый и средний
бизнес
Проект
НПА
1
Совершенствование
законодательства,
регулирующего деятельность
микрофинансовых организаций
Проект
НПА
1
Организация методологического
обеспечения субъектов малого и
среднего предпринимательства
Кол-во
пособий,
ед.
8000
8000
8000
";
"Показатели результата" дополнить строкой следующего содержания:
"
Доля субъектов малого и
среднего бизнеса в ВВП страны
%

"025 "Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігін және тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту" бюджеттік бағдарламасы" деген жолдағы "58 641 552,0" деген сандар "50 387 000,0" деген сандармен ауыстырылсын;
"003 "Мемлекеттік жоспарлау саласында ақпараттық жүйені құру және дамыту" бюджеттік бағдарламасы" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"
1-стратегиялық бағыт. Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат. Экономиканың сапалы және тұрақты өсуін қамтамасыз ету
4-міндет. Экономикадағы іскерлік белсенділікті қолдау
028 "Кәсіпкерлік саласындағы Қазақстан Республикасының мүдделеріне өкілдік етуді қамтамасыз ету, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен Еуропалық Одақ елдері арасындағы ынтымақтастықты нығайтуға жәрдемдесу" бюджеттік бағдарламасы
15 060,0
";
"Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі бюджетінің жиыны" деген жолдағы "94 520 882,0" деген сандар "86 311 151,2" деген сандармен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов

в строке "Бюджетная программа 025 "Увеличение уставного капитала АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики" цифры "58 641 552,0" заменить цифрами "50 387 000,0";
после строки "Бюджетная программа 003 "Создание и развитие информационной системы в сфере государственного планирования" дополнить строками следующего содержания:
"
Стратегическое направление 1. Повышение
конкурентоспособности и модернизация
экономики
Цель 1. Обеспечение качественного и
стабильного роста экономики
Задача 4. Поддержание деловой
активности в экономике
Бюджетная программа 028 "Обеспечение
представления интересов Республики
Казахстан в сфере предпринимательства,
а также содействие укреплению
сотрудничества между Республикой
Казахстан и странами Европейского
Союза"
15 060,0
";
в строке "Итого бюджет Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан" цифры "94 520 882,0" заменить цифрами "86 311 151,2".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов