Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 7 қазандағы N 1538 және 2004 жылғы 29 қазандағы N 1130 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 17 қарашадағы N 1863 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 605 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 28.09.2018 № 605 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасының Ұлттық мұрағат қоры туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 7 қазандағы N 1538 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., N 49, 465-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық мұрағат қоры туралы ереже осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.09.2014 № 1003 қаулысымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.09.2014 № 1003 қаулысымен.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 17 қарашадағы
N 1863 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 7 қазандағы
N 1538 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық мұрағат қоры туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық мұрағат қоры туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) "Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді.
2. Ереже құжаттарды қалыптастыру, Қазақстан Республикасы Ұлттық мұрағат қорының (бұдан әрі - Қор) құрамына жатқызу тәртібі, оларды есепке алу мен сақтауды ұйымдастыру саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейді.
3. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Қор - Заңда белгіленген тәртіппен ұлттық құндылық деп танылған барлық мұрағаттардың, мұрағат қорлары мен коллекцияларының, деректі ескерткіштердің, тарихи, ғылыми, әлеуметтік, экономикалық, саяси немесе мәдени айрықша маңызы бар құжаттардың жиынтығы;
2) мұрағат - мұрағат құжаттарының жиынтығы, сондай-ақ мұрағат мекемесі немесе мекеменің, ұйымның немесе кәсіпорынның пайдаланушылар мүдделері үшін мұрағат құжаттарын қабылдау мен сақтауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі;

О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 7 октября 1999 года № 1538 и 29 октября 2004 года № 1130
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2009 года № 1863. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 605 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.09.2018 № 605 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 7 октября 1999 года № 1538 "Об утверждении Положения о Национальном архивном фонде Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 49, ст. 465):
Положение о Национальном архивном фонде Республики Казахстан, утвержденное указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
2) утратил силу постановлением Правительства РК от 23.09.2014 № 1003.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 17 ноября 2009 года № 1863
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 октября 1999 года № 1538
Положение
о Национальном архивном фонде Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о Национальном архивном фонде Республики Казахстан (далее - Положение) разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах" (далее - Закон).
2. Положение регулирует общественные отношения в области формирования, порядка отнесения документов к составу Национального архивного фонда Республики Казахстан (далее - Фонд), их учета и организации хранения.
3. В настоящем Положении используются следующие основные понятия:
1) Фонд - совокупность всех архивов, архивных фондов и коллекций, документальных памятников, документов, имеющих особое историческое, научное, социальное, экономическое, политическое или культурное значение, признанных в установленном Законом порядке национальной ценностью;
2) архив - совокупность архивных документов, а также архивное учреждение или структурное подразделение учреждения, организации или предприятия, осуществляющее прием и хранение архивных документов в интересах пользователей;

3) мұрағат қорлары - бір-бірімен тарихи немесе қисынды байланысты құжаттар жиынтығы;
4) мұрағат коллекциясы - қор құрушылар қызметінде құрылған және бір немесе бірнеше белгілері бойынша біріктірілген құжаттар жиынтығы.
4. Қор мемлекеттік және жеке меншіктегі құжаттардан тұрады.
2. Құжаттарды, мұрағаттарды, мұрағат қорлары мен коллекцияларын
Қордың құрамына жатқызу тәртібі
5. Құжаттарды, мұрағаттарды, мұрағат қорлары мен коллекцияларын Қордың құрамына жатқызуды осы Ережеде белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының мұрағаттар мен құжаттамаларды басқару уәкілетті мемлекеттік органы (бұдан әрі - уәкілетті орган) құжаттардың құндылығын мемлекеттік сараптаудың негізінде жүзеге асырады.
6. Республикалық меншіктегі құжаттар құндылығының мемлекеттік сараптамасын ұйымдастыру үшін уәкілетті орган Орталық сараптау-тексеру комиссиясын (бұдан әрі - ОСТК), коммуналдық меншіктегілер үшін облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - жергілікті атқарушы органдар) сараптау-тексеру комиссияларын (бұдан әрі - СТК) құрады.
7. ОСТК туралы ережені және оның құрамын уәкілетті орган бекітеді, СТК туралы ережені және оның құрамын жергілікті атқарушы органдар бекітеді.
8. Құжаттардың пайда болуы, мазмұны, сыртқы ерекшеліктері оның құндылығының өлшемі болып табылады.
9. Құжаттың құндылығын мемлекеттік сараптау нәтижесі оң болған кезде уәкілетті орган құжатты Қордың құрамына жатқызу бойынша заңнамада көзделген шараларды қабылдайды.
10. Уәкілетті орган құжаттың құндылығын мемлекеттік сараптау қорытындысы теріс болған кезде Қордың толықтыру көздеріне Қор құрамына құжатты енгізуден бас тарту туралы жазбаша хабарлама жібереді.
11. Қордың толықтыру көздері СТК қорытындыларына ОСТК-ға шағым жасауы мүмкін.
12. Қордың мемлекеттік меншіктегі құжаттары ведомстволық мұрағаттарда уақытша сақталу сатысынан өтеді, содан соң Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік мұрағаттары мен олардың Қордың құжаттарын тұрақты сақтауға ерекше құқық берілетін филиалдарына беріледі.
13. Қордың жеке меншіктегі құжаттарын сақтау мен пайдалану жөніндегі міндеттемелер олардың меншік иелері мен уәкілетті орган қол қоятын шарттарда тіркеледі.
14. Қордың құжаттарын және олардың сақтандыру көшірмелерін мемлекеттік, ведомстволық және жеке мұрағаттарда тұрақты және уақытша сақтау тәртібін уәкілетті орган белгілейді.

3) архивные фонды - совокупность документов, исторически или логически связанных между собой;
4) архивная коллекция - совокупность документов, образовавшихся в деятельности фондообразователей и объединенных по одному или нескольким признакам.
4. Фонд состоит из документов, находящихся в государственной и частной собственности.
2. Порядок отнесения документов,
архивов, архивных фондов и коллекций к составу Фонда
5. Отнесение документов, архивов, архивных фондов и коллекций к составу Фонда осуществляется уполномоченным государственным органом управления архивами и документацией Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) на основании государственной экспертизы ценности документов в порядке, установленном настоящим Положением.
6. Для организации государственной экспертизы ценности документов, находящихся в республиканской собственности, уполномоченный орган образует Центральную экспертно-проверочную комиссию (далее - ЦЭПК), находящихся в коммунальной собственности - местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы) (далее - местные исполнительные органы) образуют экспертно-проверочные комиссии (далее - ЭПК).
7. Положение о ЦЭПК и его состав утверждаются уполномоченным органом, положение об ЭПК и его состав утверждаются местными исполнительными органами.
8. Критериями ценности документов являются их происхождение, содержание, внешние особенности.
9. При положительном результате государственной экспертизы ценности документа уполномоченный орган принимает предусмотренные законодательством меры по отнесению документа к составу Фонда.
10. Уполномоченный орган при отрицательном заключении государственной экспертизы ценности документа направляет источникам пополнения Фонда письменное уведомление об отказе включения документа в состав Фонда.
11. Заключения ЭПК могут быть обжалованы источниками пополнения Фонда в ЦЭПК.
12. Документы Фонда, находящиеся в государственной собственности, проходят стадию временного хранения в ведомственных архивах, затем передаются соответствующим государственным архивам Республики Казахстан и их филиалам, которым предоставляется исключительное право постоянного хранения документов Фонда.
13. Обязательства по хранению и использованию документов Фонда, находящихся в частной собственности, фиксируются в договорах, подписываемых их собственниками и уполномоченным органом.
14. Порядок постоянного и временного хранения документов Фонда и их страховых копий в государственных, ведомственных и частных архивах устанавливается уполномоченным органом.

3. Құжаттарды, мұрағаттарды, мұрағат қорлары мен коллекцияларды
Қордың құрамынан шығару тәртібі
15. Құжаттарды, мұрағаттарды, мұрағат қорлары мен коллекцияларды Қордың құрамынан шығаруды құжаттың құндылығын мемлекеттік сараптау негізінде уәкілетті орган жүзеге асырады.
16. Егер құжат ерекше тарихи, ғылыми, әлеуметтік, экономикалық, саяси немесе мәдени маңызын жоғалтса, құжаттарды, мұрағаттарды, мұрағат қорлары мен коллекцияларды Қордың құрамынан шығару міндетті болып табылады.
Қордың құрамынан саяси және идеологиялық пікірлерге байланысты шығаруға тыйым салынады.
17. Қордың құжаттарын тұрақты сақтауға айрықша құқық берілетін мемлекеттік мұрағаттар уәкілетті органға құжатты Қордың құрамынан шығару туралы өтініш жолдайды.
18. Уәкілетті орган ОСТК немесе СТК оң қорытындыларының негізінде құжатты Қордың құрамынан шығару туралы шешім қабылдайды.
Құжаттың құндылығын мемлекеттік сараптау нәтижесі теріс болған кезде мемлекеттік мұрағаттарға құжатты Қордың құрамынан шығарудан бас тарту туралы жазбаша хабарлама жолданады.
19. СТК қорытындыларына мемлекеттік мұрағаттар ОСТК-ға шағым жасауы мүмкін.
4. Қордың құжаттарын есепке алу және сақтауды ұйымдастыру
тәртібі
20. Қор құжаттарының меншік нысандарына қарамастан, олар орталықтандырылған мемлекеттік есепке алынуға тиіс.
21. Қордың құжаттарын мемлекеттік есепке алу тәртібі орталықтандыру, біріздендіру, реттілік, толымдылық пен шынайылық қағидаттарына негізделеді.
22. Қордың құжаттарын мемлекеттік есепке алуды уәкілетті орган мен жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.

3. Порядок исключения документов,
архивов, архивных фондов и коллекций из состава Фонда
15. Исключение документов, архивов, архивных фондов и коллекций из состава Фонда осуществляется уполномоченным органом на основании государственной экспертизы ценности документа.
16. Исключение документов, архивов, архивных фондов и коллекций из состава Фонда является обязательным, если документ утратил особое историческое, научное, социальное, экономическое, политическое или культурное значение.
Исключение из состава Фонда по политическим и идеологическим соображениям запрещается.
17. Государственные архивы, которым предоставляется исключительное право постоянного хранения документов Фонда, направляют ходатайство об исключении документа из состава Фонда в уполномоченный орган.
18. На основании положительного заключения ЦЭПК или ЭПК уполномоченный орган принимает решение об исключении документа из состава Фонда.
При отрицательном результате государственной экспертизы ценности документа государственным архивам направляется письменное уведомление об отказе в исключении документа из состава Фонда.
19. Заключения ЭПК могут быть обжалованы государственными архивами в ЦЭПК.
4. Порядок учета и организации хранения документов Фонда
20. Документы Фонда, независимо от форм их собственности, подлежат централизованному государственному учету.
21. Порядок государственного учета документов Фонда основывается на принципах централизации, унификации, регулярности, полноты и достоверности.
22. Государственный учет документов Фонда осуществляется уполномоченным органом и местными исполнительными органами.