"Пиротехникалық құрамдардың және олардан тұратын бұйымдардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 4 желтоқсандағы N 2013 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 30 шілдедегі № 1004 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 2012.07.30 № 1004 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Пиротехникалық құрамдардың және олардан тұратын бұйымдардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 4 желтоқсандағы
N 2013 қаулысымен
бекітілген
"Пиротехникалық құрамдардың және олардан тұратын бұйымдардың
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті 1. Қолданылу саласы
1. Осы "Пиротехникалық құрамдардың және олардан тұратын бұйымдардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті (бұдан әрі - Техникалық регламент) пиротехникалық құрамдардың және олардан тұратын бұйымдардың (бұдан әрі - ПБ) қауіпсіздігіне, сондай-ақ олардың тіршілік циклінің үдерісіне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының жіктемесі бойынша кодтары (бұдан әрі - ҚР СЭҚ ТН) осы Техникалық регламентке 1-қосымшада көрсетілген, тұрмыстық және өнеркәсіптік (техникалық және арнайы) мақсаттағы ПБ, сондай-ақ мыналар техникалық реттеу объектілері болып табылады:
1) жарық бергіш құрамдар мен бұйымдар;
2) фото жарық бергіш (фотоқоспалар) құрамдар мен бұйымдар;
3) жарқырайтын құрамдар мен бұйымдар;
4) инфрақызыл (бұдан әрі - ИҚ) сәулелену құрамдары мен бұйымдары;
5) жандырғыш құрамдар мен бұйымдар;
6) түнгі дабыл оттарының құрамдары мен бұйымдары;
7) түрлі-түсті дабыл оттарының құрамдары мен бұйымдары;
8) бүркемелеу түтіндерінің құрамдары мен бұйымдары;
9) қатты пиротехникалық отын;
10) газсыз (бәсеңдеткіштер үшін) құрамдар мен бұйымдар;
11) газды генерациялайтын құрамдар мен бұйымдар;
12) тұтанғыш құрамдар мен бұйымдар;
13) сигналды құрамдар мен бұйымдар;
14) аэрокүл құрайтын құрамдар мен бұйымдар;
15) ысқырғыш құрамдар мен бұйымдар;
16) имитациялық құрамдар мен бұйымдар;
17) мақсат көрсеткіш құрамдар мен бұйымдар;

Об утверждении технического регламента "Требования к безопасности пиротехнических составов и содержащих их изделий"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года № 2013. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2012 года № 1004
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.07.2012 № 1004 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый технический регламент "Требования к безопасности пиротехнических составов и содержащих их изделий".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 декабря 2009 года № 2013
Технический регламент
"Требования к безопасности пиротехнических составов
и содержащих их изделий"
1. Область применения
1. Настоящий технический регламент "Требования к безопасности пиротехнических составов и содержащих их изделий" (далее - Технический регламент) устанавливает требования к безопасности пиротехнических составов и содержащих их изделий (далее - ПИ), а также к процессам их жизненного цикла.
2. Объектами технического регулирования являются ПИ бытового и промышленного (технического и специального) назначения, их коды по классификатору товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан (далее - ТН ВЭД РК) указаны в приложении 1 к Техническому регламенту, а также:
1) осветительные составы и изделия;
2) фотоосветительные (фотосмеси) составы и изделия;
3) трассирующие составы и изделия;
4) составы и изделия инфракрасного (далее - ИК) излучения;
5) зажигательные составы и изделия;
6) составы и изделия ночных сигнальных огней;
7) составы и изделия цветных сигнальных огней;
8) составы и изделия маскирующих дымов;
9) твердое пиротехническое топливо;
10) безгазовые (для замедлителей) составы и изделия;
11) газогенерирующие составы и изделия;
12) воспламенительные составы и изделия;
13) сигнальные составы и изделия;
14) аэрозолеобразующие составы и изделия;
15) свистящие составы и изделия;
16) имитационные составы и изделия;
17) целеуказательные составы и изделия;

18) жылу құрамдары мен бұйымдары.
3. Осы Техникалық регламенттің әрекеті жарылыс жұмыстарын жүргізуге арналған ПБ-ға, әскери және қорғаныс мақсаттағы ПБ-ға қолданылмайды.
4. Адамдардың өмірі мен денсаулығына, олардың меншік нысанына қарамастан, ұйымдардың мүлкіне, азаматтарға, сондай-ақ қоршаған ортаға ПБ пайдалану салдарынан зиян келтіру қатерлерінің туындау себептері болып мыналар табылуы мүмкін:
1) конструкциялардың жетілмеуі және кемшіліктері, пайдалануға берілген ПБ мен олардың компоненттеріне қатысты қауіпсіздік талаптарын орындауды қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейтін сериялық және жаппай өндіріс өніміне сәйкес келмейтін материалды іріктеу;
2) конструкциялардың жол берілмейтін өзгерістерімен байланысты ПБ қауіпсіздігін төмендету;
3) қате пайдалануға байланысты ПБ жоғары қауіптіліктің туындауы;
4) оларды сақтау және тасымалдау үдерісінде ПБ қауіпсіздігі көрсеткіштерін азайту;
5) істен шыққан бұйымдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз етпеуге байланысты ПБ жоғары қауіптіліктің туындауы;
6) ПБ тиісінше қолданбау және пайдаланбау үдерісінде қоршаған ортаны зиянды төгінділермен ластау.
5. ПБ қатер факторларына мыналар жатады:
1) конструктивтік ерекшеліктер;
2) осы Техникалық регламентке 2-қосымшаға сәйкес жіктелетін қауіптілік дәрежесі;
3) қолданылатын материалдар;
4) өрт және жарылыс қауіпсіздігі;
5) осы Техникалық регламентке 3-қосымшада көзделген көрсеткіштер;
6) зиянды төгінділер.
6. Осы Техникалық регламентті қолдану мақсаты үшін ПБ-ны бірдейлендіру мыналардың негізінде жүзеге асырылады:
1) ПБ туралы ақпараты бар ілеспе құжаттама;
2) ПБ сыртқы түрі мен таңбасын көзбен шолу;
3) ПБ қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы сынақ жүргізу.
2. Терминдер мен анықтамалар
7. Осы Техникалық регламентте техникалық реттеу және өнеркәсіп қауіпсіздігі салаларындағы заңнамада белгіленген терминдер мен анықтамалар, сондай-ақ тиісті анықтамалары бар мынадай терминдер қолданылады:
1) өндірістік (техникалық және арнайы) мақсаттағы пиротехникалық бұйымдар - олармен жұмыс істеу орындаушыларды (пайдаланушыларды) аттестаттауға және (немесе) техникалық жарақтандырудың белгілі бір шарттарын қамтамасыз етуге сәйкес келетін арнайы білімдер мен дағдыларды талап ететін бұйым;
2) пиротехника - пиротехникалық құрамдар мен бұйымдарды (құралдарды) әзірлеумен және өндірумен, бұйымдардың әрекет ету тиімділіктері мен құрамдардың жану үдерістерінің заңдылығын зерделеумен айналысатын ғылым мен техника саласы;
3) пиротехникалық бұйым - жану (жарылыс) көмегімен ондағы пиротехникалық құрамнан тұратын талап етілетін тиімділікті алуға арналған құрылғы;

18) термитные составы и изделия.
3. Действие настоящего Технического регламента не распространяется на ПИ, предназначенные для проведения взрывных работ, ПИ военного и оборонного назначения.
4. Причинами возникновения рисков причинения вреда жизни и здоровью людей, имуществу организаций, не зависимо от форм их собственности, граждан, а также окружающей среде вследствие использования ПИ могут являться:
1) несовершенство и недостатки конструкции, выбор несоответствующего материала продукции серийного и массового производства, не позволяющие обеспечить выполнение требований безопасности в отношении введенных в эксплуатацию ПИ и их компонентов;
2) снижение безопасности ПИ в связи с недопустимыми изменениями конструкции;
3) возникновение повышенной опасности ПИ в связи с неправильной эксплуатацией;
4) снижение показателей безопасности ПИ в процессе их хранения и транспортировки;
5) возникновение повышенной опасности ПИ в связи с не обеспечением безопасности при обращении с отказавшими изделиями;
6) загрязнение окружающей среды вредными выбросами ПИ в процессе эксплуатации и утилизации ненадлежащим образом.
5. К факторам риска ПИ относятся:
1) конструктивные особенности;
2) степень опасности, классифицируемая в соответствии с приложением 2 к настоящему Техническому регламенту;
3) применяемые материалы;
4) пожаро- и взрывобезопасность;
5) показатели, предусмотренные в приложении 3 к настоящему Техническому регламенту;
6) вредные выбросы.
6. Для целей применения настоящего Технического регламента идентификация ПИ осуществляется на основании:
1) сопроводительной документации, содержащих информацию о ПИ;
2) визуального осмотра маркировки и внешнего вида ПИ;
3) проведением испытаний о соответствии ПИ требованиям безопасности.
2. Термины и определения
7. В настоящем Техническом регламенте применяются термины и определения, установленные законодательством в области технического регулирования и промышленной безопасности, а также следующие термины с соответствующими определениями:
1) пиротехнические изделия промышленного (технического и специального) назначения - изделия, обращение с которыми требует специальных знаний и навыков, соответствующей аттестации исполнителей (пользователей) и (или) обеспечения определенных условий технического оснащения;
2) пиротехника - отрасль науки и техники, занимающаяся разработкой и производством пиротехнических составов и изделий (средств), изучением закономерностей процессов горения составов и эффектов действия изделий;
3) пиротехническое изделие - устройство, предназначенное для получения требуемого эффекта с помощью горения (взрыва) содержащегося в нем пиротехнического состава;

4) пиротехникалық бұйымның қауіпті аумағы - ішінде кем дегенде бір қауіпті фактор қауіптіліктің деңгейіне жететін, пиротехникалық бұйымды пайдаланатын орта кеңістігінің бөлігі;
5) пиротехникалық бұйымның қауіпті факторы - адамдардың денсаулығына қауіп төндіруге, мүлік пен қоршаған ортаға зиян келтіруге бейім фактор;
6) пиротехникалық компонент - пайдаланудағы бұйымға одан әрі қызмет көрсету үшін құрастыру өндірісіне жеткізілетін пиротехникалық бұйым конструкциясының құрамдас бөлігі;
7) пиротехникалық құрам - газ түріндегі және сұйық түрдегі өнімдерді құрайтын жарық және жылу энергиясының жануы кезінде бөлінетін жұқа ұсақталған қатты немесе қатты және сұйық компоненттердің механикалық қоспасы;
8) пиротехникалық өнім - дербес қолданудағы пиротехникалық бұйымдардың, пиротехникалық элементтердің, пиротехникалық құрамдардың жинақталған белгіленуі;
9) пиротехникалық элемент - пиротехникалық құрамы бар пиротехникалық бұйымның бөлігі;
10) тұрмыстық мақсаттағы пиротехникалық бұйымдар - олармен жұмыс істеу арнайы білім мен дағдыларды талап етпейтін, халыққа еркін сатылатын, ал қолдану жөніндегі қоса берілген нұсқаулықтың талаптарын сақтай отырып пайдалану адамдар мен қоршаған ортаның қауіпсіздігін қамтамасыз ететін бұйым;
11) фейерверлік бұйым - әшекейлік оттарды, дыбыс және басқа да эффектілерді алуға арналған, сондай-ақ, фейерверк заттары мен бұйымдарын жабдықтауға арналған пиротехникалық бұйым.
3. Нарықтағы өнім айналымының шарттары
8. ПБ егер Техникалық регламент талаптарына сәйкес болған және адам өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға залал келтірмеген жағдайларда нарыққа шығарылуы және сатылуы мүмкін.
9. ПБ нарықта айналуы кезінде ілеспе құжаттамада көрсетілген толық және нақты ақпарат ұсынылады.
ПБ қолдану бойынша оларға ілеспе құжаттама:
1) жұмыс және апатты жағдайлар кезіндегі қауіпті факторлардың тізбесін, қауіпті аймақтардың көлемін;
2) қауіптілік сыныбын;
3) ПБ қауіпсіздік талаптарын (оның ішінде өрт), сақтау, тасымалдау және пайдалану ережелерін;
4) ПБ-ны (жарамсыз, істен шыққан немесе жарамдылық мерзімі өткен) пайдаға жаратуды;
5) ПБ-ның конструкция ерекшеліктерінен, пайдалану және тағайындау шарттарынан туындайтын талаптар мен шектеулерді қамтиды.
10. Өнімді таңбалау "Буып-түюге, таңбалауға, затбелгі жапсыруға және оларды дұрыс түсіруге қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 21 наурыздағы N 277 қаулысының талаптарына сәйкес келуі тиіс.

4) опасная зона пиротехнического изделия - часть пространства, окружающая окружающего используемое пиротехническое изделие, внутри которого хотя бы один опасный фактор достигает уровня опасности;
5) опасный фактор пиротехнического изделия - фактор, способный создавать угрозу здоровью людей, наносить ущерб имуществу и окружающей среде;
6) пиротехнический компонент - составная часть конструкции пиротехнического изделия, поставляемые на сборочное производство для последующего обслуживания изделий, находящихся в эксплуатации;
7) пиротехнический состав - механическая смесь тонкоизмельченных твердых или твердых и жидких компонентов, выделяющая при горении световую и тепловую энергии, образующая газообразные и конденсированные продукты;
8) пиротехническая продукция - собирательное обозначение пиротехнических изделий, пиротехнических элементов, пиротехнических составов самостоятельного применения;
9) пиротехнический элемент - часть пиротехнического изделия, имеющая пиротехнический состав;
10) пиротехнические изделия бытового назначения - изделия, свободно продаваемые населению, обращение с которыми не требует специальных знаний и навыков, а использование с соблюдением требований прилагаемой инструкции по применению обеспечивает безопасность людей и окружающей среды;
11) фейерверочное изделие - пиротехническое изделие для получения декоративных огней, звуковых и других эффектов, а также для снаряжения фейерверочных средств и изделий.
3. Условия обращения продукции на рынке
8. ПИ могут быть поставлены на рынок и реализованы только в том случае, если они соответствуют требованиям настоящего Технического регламента и исключают причинение вреда жизни, здоровью человека и окружающей среде.
9. При обращении на рынке ПИ предоставляется полная и достоверная информация, приводимая в сопроводительной документации.
Сопроводительная документация на ПИ по их применению включает в себя:
1) перечень опасных факторов при работе и аварийных ситуациях, размеры опасных зон;
2) класс опасности;
3) требования безопасности (в том числе пожарной), правила хранения, транспортирования и использования ПИ;
4) способы утилизации ПИ (отработанных, отказавших или с просроченным сроком годности);
5) требования и ограничения, вытекающие из специфики конструкции, условий эксплуатации и назначения ПИ.
10. Маркировка продукции должна соответствовать требованиям  постановления Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2008 года № 277 "Об утверждении Технического регламента "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению".

11. ПБ сату орындары температура-ылғалдылық режимдерді сақтай отырып, өртке қарсы қауіпсіздік талаптарына сәйкес келуі тиіс, сату Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарына сәйкес арнайы жабдықталған үй-жайларда, павильондарда жүргізіледі.
12. Ақаулары және өзге де сапасыз белгілері бар; герметикалық емес қаптамада немесе механикалық бұзылулары бар; өнім және оны қолдану туралы ақпараттың болмауы немесе толық емес көлемдегі; белгіленбеген немесе жарамдылық (сақтау) мерзімі өткен өнімдердің айналымына жол берілмейді.
4. Қауіпсіздік талаптары
13. ПБ қауіпсіздігіне жобалау (әзірлеу), дайындау (шығару), сақтау, тасымалдау, өткізу, қолдану (пайдалану) және пайдаға жарату кезінде халықтың өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны, жануарлар мен өсімдіктердің тіршілігі мен саулығын қорғау үшін қатерлердің деңгейін төмендету есебінен қол жеткізіледі.
14. Жанған өнімдері адамдар мен қоршаған ортаға зиянды әсерін тигізуі мүмкін ПБ өрт қауіпті және (немесе) жарылыс қауіпті болады.
15. ПБ жарамдылықтың белгіленген мерзімі ішінде шығарудың, сақтаудың, тасымалдаудың және пайдаланудың белгіленген талаптарымен негізделген сыртқы факторлардың әсер етуінен кейін қауіпсіздік талаптарына жауап беруі тиіс.
16. ПБ-мен жұмыс жүргізген кезде жақын орналасқан аудандарды, халық пен олардың мүлкін қорғау бойынша қауіпсіздік шаралары қабылданады.
17. ПБ дайындау кезінде пайдаланылатын материалдар әсер ету аймағындағы тұлғалардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне қауіп төндірмеуі тиіс, санитарлық және гигиеналық талаптарға, тиісті техникалық регламенттерге және өнімнің нақты түріне арналған нормативтік құжаттарға сәйкес келуі тиіс.
18. ПБ конструктивтік қауіпсіздігіне қойылатын талаптар мыналарға қатысты белгіленеді:
1) қауіпті факторлар номенклатурасы мен қауіпті аймақтардың көлемдері барынша азайтылған ПБ талдамасы;
2) іске қосу қондырғыларының конструкциялары;
3) пайдаланушыға барлық қауіпті факторлардың әсер етуін болдырмайтын қол тәсілімен пайдалануға және қолмен жұмыс істеуге арналған бұйымдардың конструкциялары;
4) қашықтан іске қосу бұйымдарының конструкциялары;
5) пайдаланушы қауіпті аймақтан кету үшін қажетті уақытта іске қосудың қауіпсіздігін және қауіпті факторлардың пайда болуын кідіруін қамтамасыз ететін қолмен іске қосылатын ПБ кідірткіші;
6) ерекшелік белгісі және оларды алу қауіпсіз болуы тиіс бастамашылық жасау жүйелерінің сақтау құрылғылары;
7) реактивтік күштің немесе лақтырғыш құрылғының әсерімен қозғалатын қауіптіліктің І-ІІІ сыныптары ПБ адамдарды зақымдау мүмкіндігін төмендету мақсатында өткір шеттері мен қырлары болмауы тиіс;

11. Места продажи ПИ должны соответствовать требованиям противопожарной безопасности, с соблюдением температурно-влажностного режима, продажа ведется в специальнооборудованных помещениях, павильонах, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
12. Не допускается к обращению продукция, имеющая дефекты и иные признаки недоброкачественности; находящиеся в негерметичной упаковке или имеющей механические повреждения; при отсутствии или неполном объеме информации о продукции и ее применении; с неустановленными или истекшими сроками годности (хранения).
4. Требования безопасности
13. Безопасность ПИ при проектировании (разработке), изготовлении (производстве), хранении, перевозках, реализации, применении (использовании) и утилизации достигается за счет снижения уровня риска для жизни и здоровья населения, охраны окружающей среды, жизни и здоровья животных и растений.
14. ПИ являются пожароопасными и (или) взрывоопасными, продукты, сгорания которых могут оказывать вредные воздействия на людей и окружающую среду.
15. ПИ должны отвечать требованиям безопасности после воздействия внешних факторов, обусловленных установленными условиями производства, хранения, транспортировки и использования на протяжении назначенного срока годности.
16. При работе с ПИ принимаются меры безопасности по защите населения и их имущества, близлежащих районов.
17. Материалы, используемые при изготовлении ПИ не должны подвергать опасности здоровье и безопасность лиц, находящихся в зоне воздействия, и должны соответствовать санитарным и гигиеническим нормам, соответствующим техническим регламентам на них и нормативных документов на конкретный вид продукции.
18. Требования к конструктивной безопасности ПИ устанавливаются в отношении:
1) разработки ПИ, при которой номенклатура опасных факторов и размеры опасных зон сведены к минимуму;
2) конструкции пусковых установок;
3) конструкции изделий, предназначенных для использования ручным способом или работы в руках, исключающей воздействие на пользователя всех опасных факторов;
4) конструкции изделий дистанционного запуска;
5) замедлителя ПИ ручного запуска, обеспечивающего безопасность запуска и задержку проявления опасных факторов на время, необходимое для того, чтобы пользователь покинул опасную зону;
6) предохранительных устройств систем инициирования, которые имеют отличительный признак и их снятие проводится безопасно;
7) конструкции ПИ I-III классов опасности, движущихся под действием реактивной силы или метательного устройства не имеющих острых кромок и ребер с целью снижения возможности травмирования людей;

8) ПБ мен одан жасалған материалдар конструкцияларының тиімділігі мен кәдеге жаратудың экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету қабілеті;
9) ПБ конструкциясында пайдаланылатын материалдардың санитарлық-гигиеналық нормативтерге сәйкес келуі.
4.1. Өндіру кезіндегі қауіпсіздік талаптары
19. Технологиялық үй-жайларда ПБ ластануының алдын алу үшін әртүрлі бөгде қосылыстардың құрамдар мен бұйымдарға түсуінің алдын алатын тазалық сақталады.
20. ПБ дайындау бойынша аса қауіпті және қауіпті операциялар осындай операцияларды қашықтан басқару жабдықтары мен құралдарын қолдана отырып, адамның қатысуынсыз үй-жайларда орындалады.
21. Осы үй-жайлардың есіктері мен терезелері тетіктердің жұмысын ажырататын, қауіпті және аса қауіпті операцияларда тетіктердің жұмысы кезінде адамдардың болуын болдырмайтын құрылғылармен жабдықталады.
22. Санитарлық және гигиеналық нормаларға сәйкес, жұмыс аймағы ауасында зиянды заттардың рұқсат етілген шекті деңгейін айқындау, шығарылатын ПБ түрлеріне және технологиялық үдерістерді жүргізудің ерекшеліктеріне байланысты өндірістің (дайындаудың) әрбір объектісі үшін жеке белгіленеді.
23. Технологиялық жабдықтың үй-жайдағы жұмыс орындарының компоненттермен және құрамдармен, өрт қауіпті және жарылыс қауіпті булармен, улы және жағымсыз иісі бар газ түріндегі компоненттермен шаңдануын толық болдырмайтын орындалуы болуы тиіс.
24. Өндірістік үй-жайларда жұмыс орындарында санитарлық-гигиеналық нормаларға жауап беретін, тұрақты түрде жұмыс істейтін ағынды және сорғыш, жарылыс қауіпсіз вентиляция атмосфераны және кездейсоқ ұшқын пайда болудан жарылыс туындауы мүмкін булардың, газдардың және шаңдардың концентрациясын қамтамасыз етуге қабілетті болуы міндетті.
25. Желдеткіш жабдықтар мен ағынды сулардың коммуникациясы қоршаған кеңістіктің ластануын болдырмайтын ұстағыштармен жабдықталады; желдеткіш жүйе тазарту мен жуу үшін жеңіл қолжетімді орындалады.
26. Жабдық барлық операциялар кезінде пиротехник жұмыскердің зақымдануын болдырмайтындай өткір шеттері мен қырларынсыз орындалады.
27. Машина белшектерінің құрамдарымен жанасатындардан дайындалған материалдар осы машиналарда өңделетін барлық компоненттерге химиялық тұрақты қолданылады.
28. Құрамдардың орналасу аймақтарындағы жанасатын материалдардың үйлесімділігі болжамды ұшқынды, құрғақ үйкелісті, жұмыс орындарының бүлінуін және құрамдарға металл сынықтары мен басқа да материалдардың түсуін толық болдырмауы тиіс.
29. Тетіктер мен машиналарда конструктивтік материал ретінде кез келген ағашты және ПБ жанасатын ағаш өнімдерін, теріні пайдалануға жол берілмейді.

8) способности конструкции ПИ, из которых оно изготовлено обеспечить эффективность и экологически безопасную утилизацию;
9) соответствия санитарно-гигиеническим нормативам материалов, используемых в конструкции ПИ.
4.1. Требования безопасности при производстве
19. Для предотвращения загрязнения ПИ в технологических помещениях соблюдается чистота, исключающая попадание в составы и изделия всякого рода посторонних включений.
20. Особо опасные и опасные операции по изготовлению ПИ выполняются в помещениях без присутствия человека с применением приспособления и оборудования дистанционного управления таких операций.
21. Двери и окна этих помещений оборудуются устройствами, выключающими работу механизмов, исключающими нахождение людей в помещениях при работе механизмов на опасных и особо опасных операциях.
22. Определение предельно допустимого уровня вредных веществ в воздухе рабочей зоны устанавливается индивидуально для каждого объекта производства (изготовления), в зависимости от видов выпускаемых ПИ и особенностей ведения технологических процессов, в соответствии с санитарными и гигиеническими нормами.
23. Технологическое оборудование должно иметь исполнение, при котором полностью исключено запыление рабочих мест в помещениях компонентами и составами, испарениями пожароопасных и взрывоопасных, токсичных и неприятно пахнущих газообразных компонентов.
24. В производственных помещениях обязательно наличие постоянно действующей приточной и вытяжной, взрывобезопасной вентиляции, способной обеспечить на рабочих местах атмосферу, отвечающую санитарно-гигиеническим нормам, и концентрацию паров, газов и пыли ниже той, при которой возможен взрыв из-за случайного искрообразования.
25. Вентиляционное оборудование и коммуникация сточных вод оборудуются уловителями, исключающими загрязнение окружающего пространства; вентиляционная система выполняется легко доступной для очистки и промывки.
26. Оборудование выполняется без острых углов и ребер, исключающих травмирование рабочего-пиротехника при всех операциях.
27. Материалы, из которых изготовлены контактирующие с составами детали машин, используются химически стойкие ко всем компонентам, обрабатываемым в этих машинах.
28. Сочетание трущихся материалов в зонах расположения составов должно полностью исключать возможное искрообразование, сухое трение, крошение рабочих органов и попадание осколков металла и других материалов в составы.
29. Не допускается использование в механизмах и машинах в качестве конструкционных материалов дерева и деревянных изделий, кожи, контактирующих с ПИ.

30. Өрт қауіпті және жарылыс қауіпті қоспалар үшін тиеу және тиеп-түсіру құрылғылары қашықтан басқарумен жабдықталады.
31. Жабдықпен жұмыс кезінде қатты шуға жол берілмейді, қатты шудың пайда болуы кезінде жабдық тоқтатылады, жұмыс тоқталады, қатты шудың себептері түзетіледі.
32. ПБ жанасатын аппараттардың, тетіктердің, машиналардың барлық тораптары түрлі-түсті металдан дайындалады.
33. ПБ жарылыс қауіпті операциялар үй-жай ішіндегі жарылыс барлық ғимарат бойынша зиян келтірмейтін, ал бұзылулар үй-жайдың өз ішінде жойылатындай жасалған үй-жайда жүргізіледі.
34. Үй-жайлар мынадай талаптарға сәйкес болуы қажет:
1) оны ғимараттың қалған бөліктерімен бөліп тұрған үш қабырғасы және басқа кабиналар олар жарылыс кезінде құламайтындай есеппен орындалады;
2) сыртқы қабырғаны (бұзып шығарылатын) терезе ойығы ретінде салуға рұқсат етіледі;
3) бұзып шығарылатын қабырғаның алдына біршама қашықтықта жарылыс кезінде соғу толқыны мен жарықшақтардың бытырауына кедергі болатын бетон немесе каркасты-сеппелі қабырға орнатылады;
4) тебе жабындысына жеңіл типтегі, жарылыс кезінде үлкен кесектер бермейтін материалдар (көбікті-немесе күлбетондар) қолданылады;
5) өндірістік ғимараттар арасында қауіпсіз арақашықтық сақталады;
6) ұзақ сақталғанда химиялық ыдырау нәтижесінде өзінен өзі жануға қабілетті жарылғыш заттардың тозаңы жиналатындай шұңқырларға, тегіссіздіктерге, еденнің жұмсаруларына рұқсат берілмейді;
7) ерекше сезімтал жарылғыш заттар және олардың қоспаларымен жұмыс жүргізілетін үй-жайда тазалық сақталады;
8) өндірістік шеберханаларда тек сулы немесе булы жылытуға рұқсат беріледі.
35. Электр өткізгіш, электр жабдығы, электр жарықтандырғыш құрылғылар герметикалық және жарылыс қауіпсіз болып орындалады.
36. Өрт болған жағдайда табиғи жарықтандыру үшін қызмет ететін терезе ойықтары, сыртқа ашылатын қосымша есік қызметін атқаратын жармалармен жабдықталады.
37. Өндірістік ғимараттар найзағай түсуден қорғалады.
4.2. ПБ қолдану (пайдалану) кезіндегі қауіпсіздікке қойылатын талаптар
38. ПБ қолдану кезінде олардың жұмыс істеуіне әкеп соқтыруға қабілетті өнімге қандай да бір сыртқы әсері (ашық от, электр жабдығы, табиғи факторлардың әсері болмайтын шарттар жасалуы қажет.
39. ПБ арналуы мен құрылымдық ерекшеліктеріне байланысты олардың әрекеті қауіптілік деңгейімен сипатталатын бір немесе бірнеше қауіпті факторлардың пайда болуымен жалғастырылады.
40. ПБ қауіпсіздік шаралары сақтала отырып, өздерінің мақсатына сәйкес қолданылады.

30. Для пожароопасных и взрывоопасных смесей загрузочные и разгрузочные устройства оборудуются дистанционным управлением.
31. При работе оборудования не допускается сильный шум, при появлении ненормального шума, оборудование останавливается, работа прекращается, и причины повышенного шума устраняются.
32. Все узлы аппаратов, механизмов, машин, соприкасающихся с ПИ, изготавливаются из цветного металла.
33. Взрывоопасные операции с ПИ производятся в помещениях, устроенных так, чтобы взрыв внутри кабины не причинял вреда всему зданию, а разрушения были бы локализованы внутри самого помещения.
34. Помещениям необходимо соответствовать следующим требованиям:
1) три стены кабины, отдаляющие ее от остальной части здания и другие кабины, выполняются с таким расчетом, чтобы они не разрушались при взрыве;
2) наружная стена (вышибная) допускается в виде оконного проема;
3) перед вышибной стеной на некотором расстоянии устанавливается бетонная или каркасно-засыпная стена, препятствующая при взрыве распространению ударной волны и разлету осколков;
4) потолочное перекрытие используется легкого типа, из материалов, не дающих при взрыве крупных кусков (пено- или шлакобетона);
5) следует соблюдать безопасные расстояния между производственными зданиями;
6) выбоины, неровности, размягчение полов, в которых собирается пыль взрывчатых веществах, которая при длительном хранении способна самовозгораться в результате химического разложения не допускаются;
7) в помещении, в котором ведется работа с особо чувствительными взрывчатыми веществами и их смесями, соблюдается чистота;
8) отопление производственных мастерских допускается, только водяное или пароводяное.
35. Электропроводка, электрооборудование, электроосветительные устройства выполняются герметичными и взрывобезопасными.
36. Оконные проемы, служащие для естественного освещения, снабжаются створками, открывающимися наружу, и служащими запасным выходами в случае пожара.
37. Производственные здания защищаются от ударов молний.
4.2. Требования к безопасности ПИ при применении
(использовании)
38. При применении ПИ необходимо создать условия, при которых не будет какого-либо внешнего влияния (открытый огонь, электрическое оборудование, влияние естественных природных факторов) на изделия, способных привести к их срабатыванию.
39. В зависимости от назначения и конструктивных особенностей ПИ, их действие сопровождается проявлением одного или нескольких опасных факторов, характеризующихся уровнями опасности.
40. ПИ применяются в соответствии с их назначением, с соблюдением мер безопасности.

41. Тұтынушыдағы ПБ қоздыру электр тізбектерінің (жабдықтарын) жұмыс қабілетін тексеруге және бақылауға тыйым салынады.
42. Биіктікте әсер ететін (мысалы, зымырандар, Рим шамдары, шағын салюттер) ПБ үшін бәсеңдеу уақыты бұзып шығу зарядының жанған өнімдерін немесе құралған газ ағынының әсер етуі мүмкін шегінен тыс оператордың қауіпсіз шығуына жеткілікті болуына рұқсат беріледі.
43. Биіктікте әсер ететін пиротехникалық элементтер жерге түскенге дейін жанып кетуі тиіс, бұл ретте көп элементті ПБ барлық пиротехникалық элементтердің іске қосылуы қамтамасыз етіледі.
44. Тұрмыстық бағыттағы ПБ-ның әрекеті қауіпті аумақ радиусынан аспайды.
45. ПБ жану өнімдерінде қауіпті концентраттағы зиянды заттардың бөлінуіне және болуына рұқсат берілмейді.
5. ПБ сақтау және тасымалдау кезіндегі қауіпсіздік талаптары
46. ПБ-ны арнайы қоймаларда (өндірістік және зертханалық үй-жайларда) сақтау жарылғыш заттарды сақтауға қойылатын өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
47. Тұрғындарға еркін сатылуға арналған ПБ мынадай талаптарға сәйкес жабдықталған қоймаларда сақталады:
1) басқа қосымша, қызметтік үй-жайлардан берік қабырғалармен, берік төбе жабындарымен және еденмен оқшауланады;
2) мөрленетін және пломбаланатын екі ішкі құлыпқа жабылатын металл есік орнатылады;
3) терезе ойықтарының ішкі жағына немесе жақтаулар арасына болат торлар орнатылады;
4) бұйымдарды сақтауға арналған бөлме өртке қарсы құралдармен жабдықталады.
48. Өндірістік ПБ (техникалық және арнайы) сақтауға арналған қоймалар тұрақты (базисті), шығысты және жылжымалы қоймалар болып бөлінеді:
1) базистік қоймалар - бұйымдарды ұзақ сақтау үшін қызмет етеді;
2) шығыс қоймалар - бұйымдардың ағымдағы қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қызмет етеді;
3) жылжымалы қоймалар - бұйымдарды қысқа мерзімге сақтауға арналған.
49) Қоймаларды толтыру нормалары:
1) тұрақты сақтау қоймалары үшін - 200 000 кг-дан артық емес;
2) шығыс қоймалары үшін - 5 000 кг-дан артық емес;
3) сауда ұйымдарының (дүкендердің) қоймалық үй-жайларында - 5 000 кг-дан артық емес.
50. Қоймаларды желдету үшін құлыппен жабылатын металл тор есіктер, ал терезелер мен желдеткіш люктерге металл торлар орнатылады.
51. ПБ қоймалары найзағайдан қорғайтын жабдықтармен жабдықталады.
52. ПБ тұрақты және уақытша сақтауға арналған қоймалар оларды қабылдау актісі негізінде аумақтық ішкі істер органдарында тіркеледі.
53. Тұрақты және уақытша қоймаға паспорт жасалады, оның бір данасы қоймада сақталады.

41. Проверка работоспособности и контроль электрических цепей (устройств) инициирования ПИ у потребителя запрещается.
42. Время замедления для ПИ, создающих эффект на высоте (например, ракеты, римские свечи, минисалюты) разрешается достаточным для безопасного выхода оператора за пределы возможного воздействия продуктов сгорания вышибного заряда или образующейся струи газов.
43. Пиротехническим элементам, создающим эффекты на высоте, следует догорать до падения на землю, при этом в многоэлементных ПИ обеспечивается срабатывание всех пиротехнических элементов.
44. Не допускается действие ПИ бытового назначения за радиус опасной зоны.
45. Не допускается выделение и содержание в продуктах сгорания ПИ вредных веществ в опасных концентрациях.
5. Требования безопасности при хранении и транспортировке ПИ
46. Хранение ПИ в специализированных складах (производственных и лабораторных помещениях) осуществляется в соответствии с требованиями промышленной безопасности, для хранения взрывчатых веществ.
47. ПИ, предназначенные для свободной продажи населению, хранятся в оборудованном хранилище, соответствующим требованиям:
1) изолированы от других подсобных, служебных помещений капитальными стенами, прочными потолочными перекрытиями и полом;
2) устанавливается металлическая дверь, запирающаяся на два внутренних замка опечатываемая или пломбируемая;
3) на оконных проемах с внутренней стороны или между рамами устанавливаются стальные решетки;
4) комната для хранения изделий оснащается противопожарными средствами.
48. Склады хранения ПИ промышленного (технического и специального) назначения, подразделяются на постоянные (базисные), расходные и передвижные склады:
1) базисные склады - служат для длительного хранения изделий;
2) расходные склады - служат для удовлетворения текущей потребности в изделиях;
3) передвижные склады - для кратковременного хранения изделий.
49. Нормы загрузки складов:
1) для складов постоянного хранения - не более 200000 кг;
2) для расходных складов - не более 5000 кг;
3) для складских помещений торговых организаций (магазинов) - не более 5000 кг.
50. Для проветривания хранилищ устанавливаются решетчатые металлические двери, закрывающиеся на замки, а на окнах и вентиляционных люках устанавливаются металлические решетки.
51. Склады ПИ оснащаются молниезащитным устройством.
52. Склады для постоянного и временного хранения ПИ регистрируются в территориальных органах внутренних дел, на основании акта их приемки.
53. На постоянный и временный склад составляется паспорт, один экземпляр которого хранится на складе.

54. Қоймалар тұрғын үй құрылыстарынан, от-шашуды көрсететін алаңнан және адамдардың жаппай жиналуынан қауіпсіз қашықтықта орналастырылады.
55. Қоймалардағы едендер ұшқын шығаруды болдырмайтын, жанбайтын  материалдардан жасалады.
56. Қоймалар екі шығатын есікпен жабдықталады.
57. Күн жаққа қарайтын терезенің шынысын күңгірт немесе ақ бояумен бояуға рұқсат беріледі.
58. Жасанды жарықтандыру сыртта орнатылады.
59. Қоймалар үй-жайында кезекші жарықтандыруға, газ плиталарын, электр қыздырғыш аспаптарды, штепсель розеткаларын орнатуға рұқсат берілмейді.
60. Электрмен қоректендіруді ажыратуға арналған аппараттар қойма үй-жайынан тыс жанбайтын материалдардан жасалған қабырғада немесе жеке тұрған тіректе орналастырылады, шкафта немесе пломбалауға және құлыппен жабуға арналған құрылғылары бар қуысқа бекітіледі.
61. ПБ-нің бірнеше түрін бір қоймада сақтаған кезде жанбайтын бөліп тұратын қалқамен бөлінеді.
62. ПБ қоймаларындағы тиеу-түсіру жұмыстарына арналған тетіктер жарылыстан қорғалған болуына, ал іштей жанатын қозғалтқышты - пайдаланылған газдарды және ұшқын өшіргіштермен бейтараптандыруға рұқсат беріледі.
63. Өнімнің әр түрі жеке есептеледі.
64. Тасымалданатын жүк, соғылуы мен шайқалуы кезінде оның құлау, үйкелу, бір-біріне және көліктің ернеуіне соғылу мүмкіндігі болмайтындай бекітіледі.
65. ПБ тасымалдау кезінде ішінара түсірілуге тиісті әр партия, қалған жүк әрі қарай жол жүру кезінде қозғалмауы үшін басқаларынан жеке бекітіледі.
6. ПБ жою қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
66. Әрі қарай пайдалануға жарамсыз ПБ:
1) электр тұтанғыштардың жұмыс істемеуі;
2) құрамдардың тұтанбауы;
3) бұйымдардың толық жұмыс істемеуі;
4) электр тұтандырғыш сымдарының үзілуі;
5) жарамдылық мерзімінің аяқталуы;
6) сәйкестік белгілерінің болмауы (жоғалуы);
7) бүлінудің іздерінің табылуы себептері бойынша жойылуға тиіс.
67. Алаңдар ретінде жарылғыш материалдарды жою үшін полигондар, ПБ элементтерінің ұшуын шектейтін табиғи қоршаулармен (жыралар, арқалықтар) шектелген жер пайдаланылады.
68. Алаңда ПБ, материалдарды жоюмен байланысты емес тұлғалардың болуына жол берілмейді.
69. ПБ жою кезінде қауіпті аймақ құрылыстардан және электр беру желілерінен кем дегенде 500 м қашықтықта орнатылады.
70. Жою қауіпсіздік шаралары сақтала отырып, нақты ПБ пайдалану жөніндегі нұсқаулықта көрсетілген әдіспен жүргізіледі.
71. Жою үшін тасадан немесе қауіпсіз қашықтықтан тұтанатын бұйымдар арасында таспамен немесе шпагатпен бекітілген және орналастырылған өндірісті дайындалған электр тұтанғышы бар картон қабықшадағы қызу шашкасы қолданылады.

54. Склады располагаются на безопасном расстоянии от жилых строений, площадки показа фейерверка и от массового скопления людей.
55. Полы в складах выполняются из несгораемых материалов, исключающих искрообразование.
56. Хранилища, оборудуются двумя выходами.
57. Стекла окон, выходящие на солнечную сторону допускаются матовые или окрашенные белой краской.
58. Искусственное освещение устанавливается наружное.
59. Дежурное освещение в помещениях складов, установка газовых плит, электронагревательных приборов, штепсельных розеток не допускается.
60. Аппараты, предназначенные для отключения электропитания располагаются вне складского помещения на стене из несгораемых материалов или на отдельно стоящей опоре, монтируются в шкафу или нише с приспособлениями для пломбирования и закрывания на замок.
61. При хранении в одном хранилище нескольких типов ПИ хранилище разделяется на секции, отделяемые несгораемыми перегородками.
62. Механизмы для погрузочно-разгрузочных работ в хранилищах (складах) ПИ допускаются во взрывозащищенном исполнении, а двигатели внутреннего сгорания - с нейтрализаторами выхлопных газов и искрогасители.
63. Каждый вид продукции учитывать отдельно.
64. Перевозимый груз укрепляется таким образом, чтобы исключалась возможность его падения, трения, ударов друг о друга и о борта транспорта при толчках и качке.
65. При перевозке ПИ, подлежащей частичной разгрузке в пути следования, каждая партия укрепляется отдельно от других так, чтобы остающийся груз при дальнейшем следовании не сдвигался.
6. Требования к безопасности уничтожению ПИ
66. Уничтожению подлежат ПИ не пригодные для дальнейшего использования по причинам:
1) несрабатывания электровоспламенителей;
2) невоспламенения составов;
3) неполного срабатывания изделий;
4) обрыва проводов электровоспламенителей;
5) окончания срока годности;
6) отсутствия (утраты) идентификационных признаков;
7) обнаружения следов порчи.
67. В качестве площадок используются полигоны для уничтожения взрывчатых материалов, местность, огражденная естественными преградами (овраги, балки), ограничивающие разлет элементов ПИ.
68. Не допускается присутствие на площадке лиц, несвязанных с уничтожением ПИ, материалов.
69. При уничтожении ПИ опасная зона устанавливается не менее 500 м от построек и линий электропередач.
70. Уничтожение производится методом, указанным в инструкции по эксплуатации конкретного ПИ, с соблюдением мер безопасности.
71. Для уничтожения применяют термитную шашку в картонной оболочке с электровоспламенителем промышленного изготовления, укрепленной и помещенной между изделиями тесьмой или шпагатом, воспламеняемую из-за укрытия или с безопасного расстояния.

72. Кез келген бұйым жойылғаннан кейін, алаңда қайтадан жойылуға тиіс жанбай қалған элементтердің болуы қаралады.
7. Сәйкестікті растау
73. ПБ осы Техникалық регламент пен ПБ қолдану саласына жататын өзге де Техникалық регламенттердің талаптарына сәйкестігін растау міндетті түрде сертификаттау нысанында жүзеге асырылады.
74. Сәйкестікті растау Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасы мен "Сәйкестікті растау рәсімдері" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 ақпандағы N 90 қаулысының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

72. После уничтожения любого изделия площадку осмотреть на наличие несгоревших элементов, подлежащих повторно уничтожению.
7. Подтверждение соответствия
73. Подтверждение соответствия ПИ требованиям настоящего Технического регламента и иных Технических регламентов, к сфере применения которых относятся ПИ, осуществляется в форме обязательной сертификации.
74. Подтверждение соответствия осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования и в соответствии с требованиями постановления Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2008 года № 90 "Об утверждении Технического регламента "Процедуры подтверждения соответствия".

8. Техникалық регламенттің қолданысқа енгізілу мерзімдері мен шарттары
75. Осы Техникалық регламенттің талаптарын орындау үшін қолданылатын стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар мен мемлекеттік органдардың өз құзыреті шегінде қалыптастырылатын өзге де құжаттары Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамаларымен белгіленген тәртіппен үйлестірілуге тиіс.
76. Орталық және жергілікті атқарушы органдар өз нормативтік құқықтық актілерін осы Техникалық регламентке сәйкес келтіруді, сондай-ақ олардың бейімделген енгізілуін қамтамасыз етсін.

8. Сроки и условия введения в действие Технического регламента
75. Применяемые для выполнения требований настоящего Технического регламента нормативные документы по стандартизации и иные документы государственных органов, формируемые в пределах их компетенции, подлежат гармонизации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
76. Центральным и местным исполнительным органам обеспечить приведение своих нормативных правовых актов в соответствии с настоящим Техническим регламентом, а также их адаптированное внедрение.

77. Осы Техникалық регламент алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Техникалық регламентке
1-қосымша
Техникалық регламент қолданылатын өнім түрлерінің тізбесі
СЭҚ ТН коды
Өнімнің атауы
1
2
3604
- фейерверктер, сигналдық зымырандар, жаңбыр зымырандары, тұманға қарсы сигналдар және пиротехникалық өзге де бұйымдар:
3604 10 000
- фейерверктер
3604 90 000
- өзгелері
Техникалық регламентке
2-қосымша
ПБ-ны әлеуетті қауіптілік сыныптары бойынша бөлу
Р/с
N
Сынып
Қауіптілік аймағының радиусы, м
Мақсаты бойынша бөлу
Бұйымдардың түрлері
1
2
3
4
5
1.
І
0,5-тен астам емес
Тұрмыстық
Бенгаль шамдары, шартылдақтар, үстел фонтандары, зырылдауықтар, көбелектер, тұрмыстық сіріңкелер
2.
ІІ
5-тен астам емес
Ұшатын фейерверктер, түтінді фейерверктік бұйымдар, шағын салюттер, концерттік фонтандар
3.
ІІІ
20-дан астам емес
Шағын Рим шамдары, үгітілетін петардалар, білтелі петардар және петардалардың байламдары, жер үсті фейерверктері, шағын фейерверктер
4.
IV
20-дан астам
Техникалық
Техникалық (кәсіби салюттер, зымырандар)
5.
V
-
Арнайы
Қауіпті факторлар мен қауіпті аймақтар техникалық шарттармен белгіленген I - IV сыныптарына кірмеген өзгелері
Техникалық регламентке
3-қосымша
ПБ пайдалану кезіндегі болжамды қауіпті факторлар тізбесі
Р/с
N
Қауіпті фактор
Айқындайтын фактор, шама бірлігі
Қауіптілік деңгейі (аумақ мөлшері)
1
2
3
4
1.
Жану өнімдерінің жалыны немесе жоғары температуралық ағыны
Жалын мөлшері, м
Барлық жалын
2.
Конструкцияның ұшатын өрт қауіпті элементтері (жанатын таблеткалар, қыздырылған қождар, ұшқындар)
Ұшу радиусы, м
Ұшу радиусымен шектелген барлық аумақ
3.
Жылу (инфрақызыл) сәулелену
Беткі тығыздық, Вт/м2
540
4.
Жарылыс кезіндегі соққы толқыны
Қысым, МПа
0,035
5.
Жарылыс кезінде ұшатын сынықтар
Ұшу радиусы, м
Барлық алаң, ұшу радиусымен шектелген
6.
Төгіндінің бастапқы жылдамдығы есебінен немесе реактивті күштің әрекетімен қозғалатын
Кинетикалық энергия, Дж
20
7.
Акустикалық сәулелену
Дыбыс деңгейі, дБЛ:
- импульсті
- ұзақ
140
120
8.
Оптикалық сәулелену
Ағынның тығыздығы, Дж/м2
1*104
9.
Жану өнімдері немесе аэрозольдік жай-күйдегі диспергирлеу
Нормативтік және техникалық құжаттама бойынша айқындайды
10.
Адам мен қоршаған ортаға жану өнімдерінің ерекше әсер етуі
Нормативтік және техникалық құжаттама бойынша айқындайды

77. Настоящий Технический регламент вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Приложение 1
к Техническому регламенту
Перечень
видов продукции, подпадающей под действие
Технического регламента
Коды
ТН ВЭД
Наименование продукции
1
2
3604
- фейерверки, ракеты сигнальные, дождевые ракеты,
сигналы противотуманные и изделия пиротехнические
прочие:
3604 10 000
- фейерверки
3604 90 000
- прочие
Приложение 2
к Техническому регламенту
Распределение ПИ по классам
потенциальной опасности
п.п.
Класс
Радиус
опасной
зоны, м
Разделение по
назначению
Виды изделий
1
2
3
4
5
1.
I
не более
0,5
Бытового
Бенгальские свечи, хлопушки,
фонтаны настольные, вертушки,
бабочки, спички бытовые
2.
II
не более 5
Летающие фейерверки, дымовые
фейерверочные изделия, мини-
салюты, фонтаны концертные
3.
III
не более 20
Мини-римские свечи, петарды
терочные, петарды фитильные
и связки петард, наземные
фейерверки, мини-фейерверки
4.
IV
более 20
Технического
Технические (профессиональные
салюты, ракеты)
5.
V
-
Специального
Прочие, не вошедшие в классы
I - IV, опасные факторы и
опасные зоны которых
установлены техническими
условиями на них
Приложение 3
к Техническому регламенту
Перечень
возможных опасных факторов, при использовании ПИ
п.п.
Опасный фактор
Определяющий
фактор, единица
величины
Уровень
опасности
(размер зоны)
1
2
3
4
1.
Пламя или высокотемпературная
струя продуктов сгорания
Размеры пламени, м
Все пламя
2.
Разбрасываемые пожароопасные
элементы конструкции (горящие
таблетки, раскаленные шлаки,
искры)
Радиус разлета, м
Вся площадь,
ограниченная
радиусом
разлета
3.
Тепловое (инфракрасное)
излучение
Поверхностная
плотность, Вт/м2
540
4.
Ударная волна при взрыве
Давление, МПа
0,035
5.
Разлетающиеся при взрыве
осколки
Радиус разлета, м
Вся площадь,
ограниченная
радиусом
разлета
6.
Движущиеся за счет начальной
скорости выброса или под
действием реактивной силы
Кинетическая
энергия, Дж
20
7.
Акустическое излучение
Уровень звука, дБЛ:
- импульсный
- длительный
140
120
8.
Оптическое излучение
Плотность потока,
Дж/м2
1.104
9.
Продукты сгорания или
диспергирования в аэрозольном
состоянии
Определяют по нормативной и
технической документации
10.
Специфическое воздействие
продуктов сгорания на
человека и окружающую среду
Определяют по нормативной и
технической документации