"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының жарғысын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 12 желтоқсандағы N 2095 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 1418 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.11.08 № 1418 Қаулысымен.
«Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 13 ақпандағы Заңының 9-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының (бұдан әрі - «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ) жарғысы бекітілсін.
2. «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ-ның Басқарма төрағасы қоса беріліп отырған «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ-ның жарғысына қол қойсын, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ-ның Жарғысын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін, сондай-ақ осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 2095 қаулысымен
бекітілген
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры»
акционерлік қоғамының жарғысы
1. Жалпы ережелер
1. «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Қоғам) «Қазына» орнықты даму қоры» және «Самұрық» мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі» акционерлік қоғамдарын біріктіру жолымен «Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі және тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі кейбір шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 13 қазандағы № 669 Жарлығына және «Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 13 қазандағы N 669 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 қазандағы № 962 қаулысына сәйкес құрылды.
Қоғам «Самұрық» мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі» және «Қазына» орнықты даму қоры» акционерлік қоғамдарының құқықтары мен міндеттерінің заңды мирасқоры болып табылады.
2. Қоғамның атауы:
мемлекеттік тілде - «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы;
қысқартылған атауы - «Самұрық-Қазына» АҚ;
орыс тілінде - акционерное общество «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына»;
қысқартылған атауы - АО «Самрұқ-Қазына»;
ағылшын тілінде - Jоіnі-stock соmраnу Sovereign« Wealth Fund «Samruk-Kazyna»;
қысқартылған атауы - JSC «Samruk Kazyna».

Об утверждении Устава акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2009 года № 2095. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 1418
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.11.2012 № 1418.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 13 февраля 2009 года "О Фонде национального благосостояния" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Устав акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее - АО "ФНБ "Самрук-Қазына").
2. Председателю правления АО "ФНБ "Самрук-Қазына" подписать прилагаемый Устав АО "ФНБ "Самрук-Қазына", в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию Устава АО "ФНБ "Самрук-Қазына" в органах юстиции, а также обеспечить принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                             К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2009 года № 2095
Устав
акционерного общества "Фонд национального благосостояния
"Самрук-Қазына"
1. Общие положения
1. Акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее - Общество) создано в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2008 года № 669 "О некоторых мерах по обеспечению конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2008 года № 962 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 13 октября 2008 года № 669" путем слияния акционерных обществ "Фонд устойчивого развития "Қазына" и "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук".
Общество является правопреемником прав и обязанностей акционерных обществ "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук" и "Фонд устойчивого развития "Қазына".
2. Наименование Общества:
на государственном языке - "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы;
сокращенное - "Самұрық-Қазына" АҚ;
на русском языке - акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына";
сокращенное - АО "Самрук-Қазына";
на английском языке - joint-stock company "Sovereign Wealth Fund "Samruk-Kazyna";
сокращенное - JSC "Samruk-Kazyna".

3. Қоғамның (оның басқармасының) орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Алматы ауданы, Қабанбай батыр даңғылы, 23
4. Қоғамның қызмет мерзімі - шектелмеген.
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қоғамның құрылтайшысы болып табылады.
Қоғамның жалғыз акционері Қазақстан Республикасының Үкіметі болып табылады.
Қоғамды басқару жөнінде ұсыныстар әзірлеу мақсатында Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті - Елбасы басқаратын, консультативтік-кеңесші орган болып табылатын, Қоғамды басқару жөніндегі кеңес құрылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.02 № 209 Қаулысымен.
6. Осы Жарғы Қоғамның құрылтай құжаты болып табылады. Барлық мүдделі тұлғалар Жарғымен танысуға құқылы.
2. Қоғамның заңды мәртебесі
7. Қоғам Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылады және өз қызметін Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Жарғыға (бұдан әрі - Жарғы) сәйкес жүзеге асырады және ұлттық басқарушы холдинг мәртебесіне ие болады.
8. Қоғам әділет органдарында мемлекеттік тіркелген сәтінен бастап заңды тұлға мәртебесіне ие болды.
9. Қоғамның қаржылық және өндірістік қызметі шаруашылық дербестік негізінде жүзеге асырылады. Қоғамның қызметін қаржыландыру жарғылық капитал қаражаты, акцияларының пакеттері Қоғам меншігіндегі ұлттық даму институттары, ұлттық компаниялар, өзге де акционерлік қоғамдардың дивидендтері есебінен қалыптасатын кірістер, қатысу үлестері Қоғам меншігіндегі шаруашылық жүргізуші серіктестіктердің және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де кірістер есебінен жүзеге асырылады.
10. Қоғамның дербес теңгерімі, банктік шоттары, толық фирмалық атауы мемлекеттік және орыс тілдерінде көрсетілген мөрі болады.
11. Қоғамның үлгілерін, Қоғамның басқармасы бекітетін және белгіленген тәртіппен тіркелетін өзінің тауарлық белгісі мен өзге рәмізі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тілдер туралы заңнамасына сәйкес тілдерде мөртаңбалары, фирмалық бланкілері мен басқа да деректемелері болады.
3. Қоғам қызметінің негізгі мақсаттары,
міндеттері мен мәні
12. Қоғам қызметінің негізгі мақсаттары мыналар болып табылады:

3. Место нахождения Общества (его правления): Республика Казахстан, 010000, г. Астана, район Алматы, проспект Кабанбай батыра, 23.
4. Срок деятельности Общества - не ограничен.
5. Учредителем Общества является Правительство Республики Казахстан в лице Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан.
Единственным акционером Общества является Правительство Республики Казахстан.
В целях выработки предложений по управлению Обществом создается Совет по управлению Обществом, который является консультативно-совещательным органом, возглавляемым Первым Президентом Республики Казахстан - Лидером Нации.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 02.03.2011 № 209.
6. Настоящий Устав является учредительным документом Общества. Все заинтересованные лица вправе ознакомиться с Уставом.
2. Юридический статус Общества
7. Общество является юридическим лицом по законодательству Республики Казахстан и осуществляет свою деятельность в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния", Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Уставом (далее - Устав) и имеет статус национального управляющего холдинга.
8. Общество приобрело статус юридического лица с момента государственной регистрации в органах юстиции.
9. Финансовая и производственная деятельность Общества осуществляется на основе хозяйственной самостоятельности. Финансирование деятельности Общества осуществляется за счет средств уставного капитала, доходов, формируемых за счет дивидендов от национальных институтов развития, национальных компаний, иных акционерных обществ, пакеты акций которых находятся в собственности Общества, хозяйственных товариществ, доли участия в которых находятся в собственности Общества, и иных доходов, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
10. Общество имеет самостоятельный баланс, банковские счета, печать с указанием полного фирменного наименования на государственном и русском языках.
11. Общество может иметь свой товарный знак и иную символику, образцы которых утверждаются правлением Общества и регистрируются в установленном порядке, а также штампы на языках согласно законодательству Республики Казахстан о языках, фирменные бланки и другие реквизиты.
3. Основные цели, задачи и предмет деятельности Общества
12. Основными целями деятельности Общества являются:

1) ел экономикасының орнықты дамуын қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
2) экономиканы жаңғырту мен әртараптандыруға жәрдемдесу;
3) ұлттық даму институттары, ұлттық компаниялар және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу проценттен астамы меншік немесе сенімгерлікпен басқару құқығында Қоғамға тиесілі басқа да заңды тұлғалар (бұдан әрі - Компаниялар) қызметінің тиімділігін арттыру.
13. Қордың міндеттері мыналар болып табылады:
1) қазақстандық экономиканы әртараптандыру бағдарламаларын әзірлеуге және іске асыруға қатысу;
2) ұлттық, салааралық және өңірлік ауқымдағы инвестициялық стратегиялық жобаларды әзірлеу және іске асыру;
3) Қазақстан Республикасының экономикасына инвестициялар тартуға жәрдемдесу;
4) мемлекеттік және жекеше мүдделерді шоғырландыру арқылы кәсіпкерлік қызметті дамытуға қолайлы жағдайларды қамтамасыз етуге қатысу, сондай-ақ тиісті өңірдің әлеуметтік жобаларын іске асыру есебінен халықтың өмір сүру деңгейін жоғарылатуға жәрдемдесу әрі өңірлердегі іскерлік және инвестициялық белсенділікті өсіруге жәрдемдесу;
5) бәсекеге қабілетті қазақстандық тауар өндірушілерді құруға және дамытуға жәрдемдесу;
6) тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді отандық өндірушілермен өзара іс-қимыл жасау арқылы қазақстандық үлесті қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
7) Компаниялардың бәсекеге қабілеттілігін оларды корпоративтік басқаруды жетілдіру арқылы арттыру.
14. Қоғам қызметінің мәні мыналар болып табылады:
1) Компаниялардың стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуін қамтамасыз ету;
2) ірі инвестициялық жобалардың іске асырылуын қамтамасыз етуді қоса алғанда, оның ішінде өңірлердегі инвестициялық қызмет;
3) оларды тиімді басқаруды қамтамасыз ету үшін Компанияларға корпоративтік басқарудың ең үздік әлемдік тәжірибесін енгізу;
4) Компаниялар қызметінің экономикалық тиімділігін арттыру, оның ішінде олардың қаржы нәтижелерін барынша көбейту;
5) Қоғамның негізгі мақсаттарына сәйкес келетін өзге де қызмет.
4. Қоғамның құқықтары мен міндеттері
15. Қоғам Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құқықтарға ие және міндеттерге жауапты болады.
16. Қоғам жалғыз акционердің мүлкінен оқшауланған мүлікке ие және оның міндеттемелері бойынша жауап бермейді. Қоғам өз мүлкі шегінде өз міндеттемелері бойынша жауап береді.
17. Жалғыз акционер Қоғамның міндеттемелері бойынша жауап бермейді және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, өзіне тиесілі акциялар құнының шегінде Қоғам қызметіне байланысты шығындар тәуекелінде болады.
18. Қоғам мемлекеттің міндеттемелері бойынша жауап бермейді, сол сияқты мемлекет Қоғамның міндеттемелері бойынша жауап бермейді.

1) содействие в обеспечении устойчивого развития экономики страны;
2) содействие модернизации и диверсификации экономики;
3) повышение эффективности деятельности национальных институтов развития, национальных компаний и других юридических лиц, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат Обществу на праве собственности или доверительного управления (далее - Компании).
13. Задачами Общества являются:
1) участие в разработке и реализации программ диверсификации казахстанской экономики;
2) разработка и реализация инвестиционных стратегических проектов национального, межотраслевого и регионального масштабов;
3) содействие привлечению инвестиций в экономику Республики Казахстан;
4) участие в обеспечении благоприятных условий для развития предпринимательской деятельности путем консолидации государственных и частных интересов, а также содействие росту уровня жизни населения за счет реализации социальных проектов соответствующего региона и содействие росту деловой и инвестиционной активности в регионах;
5) содействие созданию и развитию конкурентоспособных казахстанских товаропроизводителей;
6) содействие в обеспечении казахстанского содержания через взаимодействие с отечественными производителями товаров, работ и услуг;
7) повышение конкурентоспособности Компаний путем совершенствования корпоративного управления ими.
14. Предметом деятельности Общества являются:
1) обеспечение достижения Компаниями стратегических целей и задач;
2) инвестиционная деятельность, включая обеспечение реализации крупных инвестиционных проектов, в том числе в регионах;
3) внедрение лучшей мировой практики корпоративного управления Компаниями для обеспечения эффективного управления ими;
4) повышение экономической эффективности деятельности Компаний, в том числе максимизация их финансовых результатов;
5) иная деятельность, соответствующая основным целям Общества.
4. Права и обязанности Общества
15. Общество имеет права и несет обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
16. Общество обладает имуществом, обособленным от имущества единственного акционера, и не отвечает по его обязательствам. Общество несет ответственность по своим обязательствам в пределах своего имущества.
17. Единственный акционер не отвечает по обязательствам Общества и несет риск убытков, связанных с деятельностью Общества, в пределах стоимости принадлежащих ему акций, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
18. Общество не отвечает по обязательствам государства, равно как и государство не отвечает по обязательствам Общества.

19. Қоғам өз атынан шарттар және басқа мәмілелер жасап, мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтар мен міндеттемелерді сатып алуы, сотта талапкер немесе жауапкер болуы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да іс-әрекеттерді жүзеге асыруы мүмкін.
20. Қоғам зияткерлік меншік құқығының объектілерін және басқа ақпаратты иелену және пайдалану құқығын сатып алуы және беруі мүмкін.
21. Қоғам Қазақстан Республикасының заңнамасында олардың шығарылуы, орналастырылуы, айналымы және өтеу шарттары мен тәртібі белгіленген бағалы қағаздарды шығара алады.
22. Қоғам Қазақстан Республикасында және одан тысқары жерлерде өз филиалдары мен өкілдіктерін аша, оларға меншікті мүлік есебінен негізгі және айналым қаражатын үлестіріп бере және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың қызмет тәртібін анықтай алады. Филиалдың немесе өкілдіктің мүлкі олардың жеке теңгерімінде және толығымен Қоғамның теңгерімінде деп есептеледі. Филиалдар немесе өкілдіктердің қызметін басшылыққа алуды Қоғам Басқармасы мақұлдағаннан соң Қоғам Басқармасының төрағасы тағайындайтын тұлға жүзеге асырады. Филиалдар мен өкілдіктердің басшылары Қоғам берген сенімхат негізінде әрекет етеді.
23. Қоғам қызметкерлерге еңбекақы төлеуге, материалдық-техникалық жабдықтауға, әлеуметтік дамытуға, кадрларды іріктеуге, орналастыруға және қайта даярлауға байланысты мәселелерді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес шешеді.
24. Қоғам белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында және одан тысқары жерлерде орналасқан банктерде және басқа да қаржы мекемелерінде ұлттық, сол сияқты шетел валютасында шоттар ашуға құқылы.
25. Қоғамның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазақстандық, сол сияқты шетелдік заңды және жеке тұлғалардан теңгемен және шетел валютасында қарыздар алуға және кредиттерді пайдалануға құқығы бар.
26. Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен тұрақтылығын арттыру, ұлттық әл-ауқатты қамтамасыз ету мақсатында Қоғам мынадай ерекше өкілеттіктерге ие болады:
1) меншік иелері иеліктен шығаратын стратегиялық объектілерді Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша сатып алу басым құқығына;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес акциялар пакеттері (қатысу үлестері) стратегиялық объектілерге жатқызылған ұйымдар немесе республиканың экономикасы үшін маңызды стратегиялық мәні бар ұйымдар банкрот болған кезде конкурстық массаны Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша сатып алу басым құқығына;

19. Общество может от своего имени заключать договоры и иные сделки, приобретать имущественные и личные неимущественные права и обязанности, выступать истцом или ответчиком в суде, а также осуществлять другие действия, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
20. Общество может приобретать и предоставлять права на владение и пользование объектами права интеллектуальной собственности и другой информации.
21. Общество может выпускать ценные бумаги, условия и порядок выпуска, размещения, обращения и погашения которых устанавливаются законодательством Республики Казахстан.
22. Общество может создавать свои филиалы и представительства в Республике Казахстан и за рубежом, наделять их основными и оборотными средствами за счет собственного имущества и определять порядок их деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Имущество филиала или представительства учитывается на их отдельном балансе и балансе Общества в целом.
Руководство деятельностью филиалов и представительств осуществляют лица, назначаемые Председателем правления Общества с одобрения правления Общества. Руководители филиалов и представительств действуют на основании доверенности, выданной Обществом.
23. Общество самостоятельно решает вопросы, связанные с оплатой труда работников, материально-техническим снабжением, социальным развитием, подбором, расстановкой и переподготовкой кадров в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
24. Общество вправе в установленном порядке открывать счета в банках и других финансовых учреждениях, расположенных на территории Республики Казахстан и за ее пределами, как в национальной, так и в иностранной валюте.
25. Общество имеет право получать займы и пользоваться кредитами в тенге и иностранной валюте, как у казахстанских, так и у иностранных юридических и физических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
26. В целях повышения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики, обеспечения национального благосостояния Общество имеет следующие особые полномочия:
1) приоритетное право на приобретение по решению Правительства Республики Казахстан отчуждаемых собственниками стратегических объектов;
2) приоритетное право на приобретение по решению Правительства Республики Казахстан конкурсной массы при банкротстве организаций, пакеты акций (доли участия) которых отнесены к стратегическим объектам в соответствии с законодательством Республики Казахстан, или организаций, имеющих важное стратегическое значение для экономики республики;

3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен банктердің акцияларын сатып алу құқығына.
27. «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен және жағдайларда Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекет атынан немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша Қоғамның жер қойнауын пайдалану құқығына ие заңды тұлғадағы, сондай-ақ, егер осы заңды тұлғаның негізгі қызметі Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдаланумен байланысты болса, жер қойнауын пайдаланушы қабылдайтын шешімдерді тікелей және (немесе) жанама түрде айқындауға және(немесе) оларға әсер етуге мүмкіндігі бар заңды тұлғадағы жер қойнауын пайдаланудың иеліктен айырылған құқығын (оның бір бөлігін) және(немесе) қатысу үлесін (акциялар пакетін) сатып алуға басым құқығы бар.
28. Қоғам Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа құқықтарға ие болуы және басқа да міндеттерге жауап беруі мүмкін.
5. Қоғамның акциялары және басқа бағалы қағаздары
29. Қоғам акциялар, облигациялар, айырбасталатын және басқа да бағалы, оның ішінде одан туынды қағаздар шығаруды жүзеге асыруға құқылы. Қоғамның бағалы қағаздарды шығару, орналастыру, айналымы мен өтеу шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасымен айқындалады.
30. Қоғам тек жай акцияларды ғана шығарады.
Жай акция «Акционерлік қоғамдар туралы» және «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жалғыз акционерге оның қарауына енгізілетін барлық мәселелер бойынша шешімдер қабылдау құқығын береді. Жай акция да жалғыз акционерге Қоғамның таза табысы болған жағдайда дивидендтер алуға және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қоғам таратылған кезде оның мүлкін алуға құқық береді.
31. Қоғам акцияларын шығару құжаттамалық емес нысанда жүзеге асырылады.
32. Жарияланған акциялар санының шегінде акцияларды орналастыру (өткізу), оның ішінде олардың саны, әдісі мен оларды орналастыру (өткізу) бағасы туралы шешімді Қоғамның Директорлар кеңесі қабылдайды.
Қоғам өз акцияларын олардың шығарылуы мемлекеттік тіркелгеннен кейін орналастырады.
33. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, орналастырылатын акцияларға ақы төлеуге ақша, мүліктік құқықтар (соның ішінде зияткерлік меншік объектілеріне құқықтар) және өзге де мүлік енгізілуі мүмкін.
Ақшадан баска өзге де мүлікпен төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген лицензияның негізінде әрекет ететін бағалаушы айқындайтын баға бойынша жүзеге асырылады.

3) право на приобретение акций банков в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
27. В порядке и на условиях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", государство в лице Правительства Республики Казахстан или по решению Правительства Республики Казахстан Общество обладает приоритетным правом приобретения отчуждаемого права недропользования (его части) и (или) пакета акций (доли участия) в юридическом лице, обладающем правом недропользования, а также в юридическом лице, которое имеет возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые недропользователем решения, если у данного юридического лица основная деятельность связана с недропользованием в Республике Казахстан.
28. Общество может иметь другие права и нести другие обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
5. Акции и другие ценные бумаги Общества
29. Общество вправе осуществлять выпуск акций, облигаций, конвертируемых и других ценных бумаг, в том числе производных. Условия и порядок выпуска, размещения, обращения и погашения ценных бумаг Общества определяется законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.
30. Общество выпускает только простые акции.
Простая акция предоставляет единственному акционеру право на принятие решений по всем вопросам, выносимым на его рассмотрение в соответствии с законами Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и "О Фонде национального благосостояния". Простая акция также предоставляет единственному акционеру права на получение дивидендов при наличии у Общества чистого дохода и на получение имущества Общества при его ликвидации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
31. Выпуск акций Общества осуществляется в бездокументарной форме.
32. Решение о размещении (реализации), в том числе о количестве размещаемых (реализуемых) акций Общества в пределах количества объявленных акций, способе и цене их размещения (реализации) принимается советом директоров Общества.
Общество размещает свои акции после государственной регистрации их выпуска.
33. В оплату размещаемых акций могут быть внесены деньги, имущественные права (в том числе права на объекты интеллектуальной собственности) и иное имущество, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Оплата иным, помимо денег, имуществом осуществляется по цене, определяемой оценщиком, действующим на основании лицензии, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

34. Қоғам акцияларын ұстаушылардың тізілімі жүйесін қалыптастыруды жүргізуді және сақтауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қоғамның аффилиирленген тұлғасы және оның аффилиирленген тұлғалары болмауы тиіс Қоғамның тәуелсіз тіркеушісі жүзеге асырады.
6. Дивидендтер
35. Қоғамның оған тиесілі акциялар бойынша төлейтін жалғыз акционердің кірісі дивиденд болып табылады.
Дивидендтерді төлеу ақшамен (ұлттық валютада) жүргізіледі.
36. Жылдың қорытындылары жөнінде жай акциялар бойынша дивидендтер төлеу туралы шешімді жалғыз акционер қабылдайды.
Жылдың қорытындылары бойынша дивидендтер дивидендтер төлеу туралы шешім қабылданған кезде жалғыз акционер белгілеген мерзімде төленеді.
37. Қоғамның жай акциялары бойынша дивидендтер төлеу туралы шешім қабылданған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде бұл шешім бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануы тиіс.
Дивидендтер төлеу туралы шешімде мынадай ақпарат болуы тиіс:
1) Қоғамның атауы, орналасқан жері, банктік және өзге де деректемелері;
2) дивидендтер төленетін кезең;
3) бір жай акцияға есептегендегі дивидендтің мөлшері;
4) дивидендтерді төлеу басталатын күн;
5) дивидендтерді төлеу тәртібі мен нысаны.
38. Жалғыз акционер Қоғам берешегінің пайда болған мерзіміне қарамастан алынбаған дивидендтерді төлеуді талап етуге құқылы.
Дивидендтерді төлеу үшін белгіленген мерзімде олар төленбеген жағдайда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақшалай міндеттеме немесе оның тиісті бөлігі орындалған күніндегі қайта қаржыландырудың ресми ставкасын ескере отырып есептелетін дивидендтер мен өсімақының негізгі сомасы жалғыз акционерге төленеді.
39. Дивидендтерді Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен Қоғам төлейді.
Қоғамның жай акциялары бойынша дивидендтер есептеуге жол берілмейді:
1) меншікті капиталының теріс мөлшері болған жағдайда немесе егер қоғамның меншікті капиталының мөлшері оның акциялары бойынша дивидендтер есептеу нәтижесінде теріс болса;
2) егер Қоғам Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасына сәйкес төлем қабілетсіздігі немесе дәрменсіздік белгілеріне жауап берсе не көрсетілген белгілер Қоғамда оның акциялары бойынша дивидендтер төлеу нәтижесінде пайда болса.
40. Жалғыз акционер Қазақстан Республикасының заңнамасында және Жарғыда көзделген өз өкілеттіктері шегінде шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күн ішінде оларды бұқаралық ақпарат құралдарында міндетті түрде жариялап, жылдың қорытындылары бойынша жай акциялар бойынша дивидендтер төлемеу туралы шешім қабылдауға құқылы.

34. Формирование, ведение и хранение системы реестров держателей акций Общества осуществляется независимым регистратором Общества, который не должен являться аффилиированным лицом Общества и его аффилиированных лиц, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Дивиденды
35. Дивидендом является доход единственного акционера по принадлежащим ему акциям, выплачиваемый Обществом.
Выплата дивидендов производится деньгами (в национальной валюте).
36. Решение о выплате дивидендов по простым акциям по итогам года принимается единственным акционером.
Дивиденды по итогам года выплачиваются в срок, установленный единственным акционером при принятии решения о выплате дивидендов.
37. В течение десяти рабочих дней со дня принятия решения о выплате дивидендов по простым акциям Общества это решение должно быть опубликовано в средствах массовой информации.
Решение о выплате дивидендов должно содержать информацию:
1) наименование, место нахождения, банковские и иные реквизиты Общества;
2) период, за который выплачиваются дивиденды;
3) размер дивиденда в расчете на одну простую акцию;
4) дату начала выплаты дивидендов;
5) порядок и форму выплаты дивидендов.
38. Единственный акционер вправе требовать выплаты неполученных дивидендов независимо от срока образования задолженности Общества.
В случае невыплаты дивидендов в срок, установленный для их выплаты, единственному акционеру выплачиваются основная сумма дивидендов и пеня, исчисляемая исходя из официальной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день исполнения денежного обязательства или его соответствующей части.
39. Дивиденды выплачиваются Обществом в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Не допускается начисление дивидендов по простым акциям Общества:
1) при отрицательном размере собственного капитала или если размер собственного капитала Общества станет отрицательным в результате начисления дивидендов по его акциям;
2) если Общество отвечает признакам неплатежеспособности или несостоятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банкротстве, либо указанные признаки появятся у Общества в результате начисления дивидендов по его акциям.
40. Единственный акционер вправе в пределах своих полномочий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и Уставом, принять решение о невыплате дивидендов по простым акциям по итогам года с обязательным опубликованием его в средствах массовой информации в течение десяти рабочих дней со дня принятия решения.

7. Қоғамның органдары
41. Қоғамның органдары мыналар болып табылады:
1) жоғары орган - жалғыз акционер;
2) басқару органы - директорлар кеңесі;
3) атқарушы орган - басқарма;
4) Қоғамның қаржы-шаруашылық қызметін бақылауды, Қоғамның қызметін жетілдіру мақсатында ішкі бақылау, тәуекелдерді басқару саласында бағалауды, корпоративтік басқару және консультация беру саласында құжаттарды орындауды жүзеге асыратын орган - Ішкі аудит қызметі.
8. Жалғыз акционер
42. Қазақстан Республикасының заңдарымен және/немесе Қоғам Жарғысымен жалғыз акционердің құзыретіне қатысты мәселелер бойынша шешімдерді Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
43. «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оның құзыретіне жатқызылған мәселелерді жалғыз акционердің қарауына шығаруға жалғыз акционер және директорлар кеңесі бастамашылық етеді, ал ерікті түрде тарату үдерісінде Қоғамның тарату комиссиясы да бастамашылық ете алады.
Қазақстан Республикасының заңдарында жалғыз акционердің қарауына мәселелерді міндетті енгізу жағдайлары көзделуі мүмкін.
44. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, жалғыз акционердің қарауына мәселелерді енгізу бойынша шығыстарға Қоғам жауапты болады.
45. Жалғыз акционердің қарауына енгізілетін мәселелер жөніндегі материалдарда осы мәселелер бойынша негізді шешімдер қабылдау үшін қажетті көлемдегі ақпарат қамтылуы тиіс.
46. Қоғам органдарын сайлау мәселелері жөніндегі материалдарда ұсынылып отырған кандидаттар туралы мынадай ақпарат болуға тиіс:
1) аты-жөні, сондай-ақ тілегі бойынша әкесінің аты;
2) білімі туралы мәліметтер;
3) Қоғамға қатысты аффилиирленгендігі туралы мәліметтер;
4) соңғы үш жылдағы жұмыс орындары мен атқарған лауазымдары туралы мәліметтер;
5) кандидаттардың біліктілігін, жұмыс тәжірибесін растайтын өзге де ақпарат.
47. Жалғыз акционердің қарауына директорлар кеңесін сайлау (директорлар кеңесінің жаңа мүшесін сайлау) туралы мәселе енгізілген жағдайда материалдарда директорлар кеңесінің мүшелігіне ұсынылып отырған кандидат жалғыз акционердің өкілі болып табылатындығы және (немесе) ол Қоғамның тәуелсіз директоры лауазымына кандидат болып табылатыны-табылмайтындығы көрсетілуге тиіс.
48. Басқарма жалғыз акционердің шешімдерінің көшірмелерін сақтауды қамтамасыз етуге тиіс.
49. Жалғыз акционердің айрықша құзыретіне мынадай мәселелер жатады:
1) Қоғамның жарғысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу немесе оны жаңа редакцияда бекіту;
2) Қоғамның жылдық қаржылық есептілігін бекіту;

7. Органы Общества
41. Органами Общества являются:
1) высший орган - единственный акционер;
2) орган управления - совет директоров;
3) исполнительный орган - правление;
4) орган, осуществляющий контроль за финансово-хозяйственной деятельностью Общества, оценку в области внутреннего контроля, управления рисками, исполнения документов в области корпоративного управления и консультирование в целях совершенствования деятельности Общества - Служба внутреннего аудита.
8. Единственный акционер
42. Решения по вопросам, отнесенным законами Республики Казахстан и/или Уставом к компетенции единственного акционера, принимаются Правительством Республики Казахстан.
43. Вынесение на рассмотрение единственного акционера вопросов, отнесенных к его компетенции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния", инициируется единственным акционером и советом директоров, а в процессе добровольной ликвидации может инициироваться также ликвидационной комиссией Общества.
Законами Республики Казахстан могут быть предусмотрены случаи обязательного вынесения вопросов на рассмотрение единственного акционера.
44. Расходы по вынесению вопросов на рассмотрение единственного акционера несет Общество, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан.
45. Материалы по вопросам, выносимым на рассмотрение единственного акционера, должны содержать информацию в объеме, необходимом для принятия обоснованных решений по данным вопросам.
46. Материалы по вопросам избрания органов Общества должны содержать следующую информацию о предлагаемых кандидатах:
1) фамилия, имя, а также по желанию - отчество;
2) сведения об образовании;
3) сведения об аффилиированности к Обществу;
4) сведения о местах работы и занимаемых должностях за последние три года;
5) иная информация, подтверждающая квалификацию, опыт работы кандидатов.
47. В случае вынесения на рассмотрение единственного акционера вопроса об избрании совета директоров (избрании нового члена совета директоров) в материалах должно быть указано, является ли предлагаемый кандидат в члены совета директоров представителем единственного акционера и (или) является ли он кандидатом на должность независимого директора Общества.
48. Правление должно обеспечить хранение копий решений единственного акционера.
49. К исключительной компетенции единственного акционера относятся следующие вопросы:
1) внесение изменений и дополнений в устав Общества или утверждение его в новой редакции;
2) утверждение годовой финансовой отчетности Общества;

3) Қоғамның даму стратегиясын бекіту;
4) Қоғамды ерікті түрде қайта ұйымдастыру немесе тарату;
5) Қоғамның жарияланған акциялар санын ұлғайту немесе Қоғамның орналастырылмаған жарияланған акцияларын өзгерту туралы шешім қабылдау;
6) Қоғамның директорлар кеңесінің сандық құрамын, өкілеттіктерінің мерзімін белгілеу, оның мүшелерін сайлау және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату, сондай-ақ Қоғамның директорлар кеңесі құрамындағы тәуелсіз директорлар санын өз қалауы бойынша белгілеу;
7) Қоғамның жалғыз акционері белгілеген тізбе бойынша Компаниялардың акцияларын иеліктен айыру, сондай-ақ сенімгерлік басқаруда көрсетілген акцияларды беру;
8) Қоғамның жалғыз акционері анықтаған тізбе бойынша Компанияларды тарату, қайта ұйымдастыру туралы шешім;
9) Қоғамның басқарма төрағасын лауазымға тағайындау және мерзімінен бұрын босату;
10) есепті қаржы жылындағы Қоғамның таза кірісін бөлу тәртібін бекіту, жай акциялар бойынша дивидендтер төлеу туралы шешім қабылдау және Қоғамның бір жай акциясына есеп айырысуда дивидендтің мөлшерін бекіту;
11) «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайлар болған кезде жай акциялар бойынша дивидендтер төлемеу туралы шешім қабылдау;
12) Қоғамның дивиденд саясатын анықтау;
13) «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қоғам акцияларды сатып алған кезде олардың құнын анықтау әдістемесін бекіту;
14) басқарма төрағасы мен мүшелерінің лауазымдық жалақы мөлшерін және еңбекақы төлеу мен сыйлықақы беру шарттарын анықтау;
15) банктердің акцияларын сатып алу және оларды иеліктен айыру, сондай-ақ көрсетілген акцияларды сенімгерлік басқаруға беру;
16) «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Заңға және Жарғыға сәйкес өзге мәселелер.
50. Қоғам жалғыз акционер (қатысушы) болып табылмайтын Компанияларға қатысты Жарғының 49-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген мәселелер бойынша шешімді Компаниялар акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналыстарында Қоғамның уәкілетті өкілдері кейіннен дауыс беру мақсатында акционер (қатысушы) ретінде Қоғамның ұстанымын анықтау үшін Қоғамның жалғыз акционері қабылдайды.
51. Егер Қазақстан Республикасының заңдарда өзгеше көзделмесе, олар бойынша шешімдер қабылдау жалғыз акционердің айрықша құзыретіне, Қоғамның басқа да органдарының, лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің құзыретіне жатқызылған мәселелерді беруге жол берілмейді.
9. Жалғыз акционердің құқықтары мен міндеттері
52. Жалғыз акционер:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында және Жарғыда көзделген тәртіппен Қоғамды басқаруға қатысуға;

3) утверждение стратегии развития Общества;
4) добровольная реорганизация или ликвидация Общества;
5) принятие решения об увеличении количества объявленных акций Общества или изменении вида неразмещенных объявленных акций Общества;
6) определение количественного состава, срока полномочий совета директоров Общества, избрание его членов и досрочное прекращение их полномочий, а также определение по своему усмотрению количества независимых директоров в составе совета директоров Общества;
7) отчуждение акций Компаний по перечню, определенному единственным акционером Общества, а также передача указанных акций в доверительное управление;
8) решение о ликвидации, реорганизации Компаний по перечню, определенному единственным акционером Общества;
9) назначение и досрочное освобождение от должности Председателя правления Общества;
10) утверждение порядка распределения чистого дохода Общества за отчетный финансовый год, принятие решения о выплате дивидендов по простым акциям и утверждение размера дивиденда в расчете на одну простую акцию Общества;
11) принятие решения о невыплате дивидендов по простым акциям при наступлении случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
12) определение дивидендной политики Общества;
13) утверждение методики определения стоимости акций при их выкупе Обществом в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
14) определение размеров должностных окладов и условий оплаты труда и премирования Председателя и членов правления;
15) приобретение и отчуждение акций банков, а также передача указанных акций в доверительное управление;
16) иные вопросы в соответствии с Законом "О Фонде национального благосостояния" и Уставом.
50. Решения по вопросам, указанным в подпункте 8) пункта 49 Устава, в отношении Компаний, в которых Общество не является единственным акционером (участником), принимаются единственным акционером Общества для определения позиции Общества как акционера (участника) в целях последующего голосования уполномоченными представителями Общества на общих собраниях акционеров (участников) Компаний.
51. Не допускается передача вопросов, принятие решений по которым отнесено к исключительной компетенции единственного акционера, в компетенцию других органов, должностных лиц и работников Общества, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
9. Права и обязанности единственного акционера
52. Единственный акционер имеет право:
1) участвовать в управлении Обществом в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан и Уставом;

2) дивидендтер алуға;
3) Қоғамның қызметі туралы ақпарат алуға, оның ішінде Қоғам Жарғысында айқындалған тәртіппен Қоғамның қаржылық есептілігімен танысуға;
4) Қоғамды тіркеушіден немесе номиналды ұстаушыдан өзінің бағалы қағаздарға меншік құқығын растайтын үзінді көшірмелер алуға;
5) Қоғамның органдары қабылдаған шешімдерге сот тәртібімен шағымдануға;
6) Қоғам таратылған кезде мүлікке;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оның акцияларына айырбасталатын Қоғамның акцияларын немесе басқа бағалы қағаздарын басымдықпен сатып алуға;
8) директорлар кеңесі отырысын шақыруды талап етуге;
9) өз есебінен аудиторлық ұйымның Қоғам аудитін жүргізуді талап етуге құқылы.
53. Жалғыз акционер Қоғамның ішкі қызметіне қатысты мәселелер бойынша Қоғамның өзге де органдарының кез келген шешімін жоюға құқылы.
54. Жалғыз акционер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да құқықтарға ие болуы мүмкін.
55. Жалғыз акционер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген міндеттерді орындайды.
10. Директорлар кеңесі
56. Директорлар кеңесі Қазақстан Республикасының заңнамасымен және Жарғымен жалғыз акционердің айрықша құзыретіне жатқызылған мәселелерді шешуді қоспағанда, Қоғамның қызметіне жалпы басшылық жасауды жүзеге асырады.
57. Қоғамның директорлар кеңесінің айрықша құзыретіне мынадай мәселелер бойынша шешімдер қабылдау жатқызылады:
1) Қоғамның аудитін жүзеге асыратын аудиторлық ұйымды және жылдық бюджетті бекіту шеңберінде оның қызметтеріне ақы төлеудің шекті мөлшерін анықтау
2) Қоғамның штат санын бекіту;
3) егер мұндай тәртіп Қоғамның жарғысында анықталмаса, Қоғамның қызметі туралы ақпаратты жалғыз акционерге беру тәртібін анықтау;
4) тәуелсіз директорларға сыйақы төлеу мөлшері мен шарттарын анықтау;
5) жалғыз акционердің қарауына мәселелерді шығару туралы шешімдер қабылдау;
6) жарияланған акциялардың саны шегінде акцияларды орналастыру (өткізу) туралы, оның ішінде орналастырылатын (өткізілетін) акциялардың саны, оларды орналастыру (өткізу) тәсілі мен бағасы туралы шешім қабылдау;
7) Қоғамның орналастырылған акцияларды немесе басқа да бағалы қағаздарды сатып алуы және оларды сатып алу бағасы туралы шешім қабылдау;
8) басқарманың сандық құрамын, өкілеттік мерзімін анықтау, басқарма мүшелерін сайлау, сондай-ақ олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату (басқарма төрағасын қоспағанда);
9) ішкі аудит қызметінің сандық құрамын, өкілеттіктерінің мерзімін белгілеу, оның басшысын тағайындау, сондай-ақ оның өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату, ішкі аудит қызметінің жұмыс тәртібін және (немесе) Қоғамның тобындағы бірыңғай орталықтандырылған және өзге ішкі аудит қызметтерін үйлестіру тәртібін, ішкі аудит қызметі қызметкерлеріне еңбекақы төлеу мен сыйлық беру мөлшері мен шарттарын белгілеу;

2) получать дивиденды;
3) получать информацию о деятельности Общества, в том числе знакомиться с финансовой отчетностью Общества, в порядке, определенном Уставом;
4) получать выписки от регистратора Общества или номинального держателя, подтверждающие его право собственности на ценные бумаги;
5) оспаривать в судебном порядке принятые органами Общества решения;
6) на имущество при ликвидации Общества;
7) преимущественной покупки акций или других ценных бумаг Общества, конвертируемых в его акции, в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
8) требовать созыва заседания совета директоров;
9) требовать проведения аудиторской организацией аудита Общества за свой счет.
53. Единственный акционер вправе отменить любое решение иных органов Общества по вопросам, относящимся к внутренней деятельности Общества.
54. Единственный акционер может иметь другие права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
55. Единственный акционер исполняет обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
10. Совет директоров
56. Совет директоров осуществляет общее руководство деятельностью Общества, за исключением решения вопросов, отнесенных законодательством Республики Казахстан и Уставом к исключительной компетенции единственного акционера.
57. К исключительной компетенции совета директоров Общества относится принятие решений по следующим вопросам:
1) определение аудиторской организации, осуществляющей аудит Общества, и предельного размера оплаты ее услуг в рамках утверждения годового бюджета;
2) утверждение штатной численности Общества;
3) определение порядка предоставления единственному акционеру информации о деятельности Общества, если такой порядок не определен уставом Общества;
4) определение размера и условий выплаты вознаграждений независимым директорам;
5) принятие решения о вынесении вопросов на рассмотрение единственного акционера;
6) принятие решения о размещении (реализации), в том числе о количестве размещаемых (реализуемых) акций в пределах количества объявленных акций, способе и цене их размещения (реализации);
7) принятие решения о выкупе Обществом размещенных акций или других ценных бумаг и цене их выкупа;
8) определение количественного состава, срока полномочий правления, избрание членов правления, а также досрочное прекращение их полномочий (за исключением Председателя правления);
9) определение количественного состава, срока полномочий службы внутреннего аудита, назначение ее руководителя, а также досрочное прекращение его полномочий, определение порядка работы службы внутреннего аудита и (или) порядка координации единых централизованных и иных служб внутреннего аудита в группе Общества, размера и условий оплаты труда и премирования работников службы внутреннего аудита;

10) Қоғамға бекітілген мәселелер тізбесі бойынша оның ішкі қызметін реттейтін құжаттарды бекіту;
11) Қоғамның директорлар кеңесі белгіленген тәртіппен Қоғамның даму стратегиясының негізгі көрсеткіштерінің орындалуын бағалау;
12) «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының  Заңымен оны жасауда ерекше шарттар белгіленген Қоғамның тобына кіретін ұйымдар арасында мәміле жасау тәртібін анықтау;
13) тарату, қайта ұйымдастыру туралы шешім «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасының Заңында Қоғамның жалғыз акционерінің құзыретіне жатқызылған Компанияларды қоспағанда, Компанияларды тарату, қайта ұйымдастыру туралы шешім;
14) Қоғамның жылдық бюджетін және оның қызметін жоспарлау жөніндегі өзге құжаттарды, сондай-ақ олар бойынша есептер тәртібі мен мерзімін бекіту;
15) Қоғамға барлық тиесілі активтердің жиырма бес және одан да көп пайызын құрайтын сомада активтердің бір немесе бірнеше бөліктерін беру арқылы өзге заңды тұлғаларды құруға және қызметіне Қоғамның қатысуы;
16) корпоративтік басқару кодексін, сондай-ақ оған өзгерістер мен толықтыруларды бекіту;
17) Қоғамның меншікті капиталының он және одан көп пайызын құрайтын шамаға оның міндеттемелерін ұлғайту;
18) Қоғамның басқа заңды тұлғалар акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) он және одан көп пайызын сатып алу;
19) Қоғамның тәуекелдерін басқаратын саясатты анықтау;
20) барлық дауыс беретін акциялар (қатысу үлестері) Қоғамға тиесілі заңды тұлғалардың ақшасын басқаратын бірыңғай саясатты бекіту;
21) Қоғамның жылдық қаржылық есептілігін алдын ала бекіту;
22) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес корпоративтік хатшыны тағайындау, оның өкілеттіктері мерзімін айқындау, оның өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату, сондай-ақ корпоративтік хатшының лауазымдық жалақысы мөлшерін және сыйақы шарттарын айқындау;
23) Қоғамның бұрынғы тіркеушісімен шарт бұзылған жағдайда Қоғамның тіркеушісін таңдау;
24) Қоғамның есеп саясатын бекіту;
25) директорлар кеңесінің комитеттерін құру және құрамдарын анықтау және олар туралы ережелерді бекіту;
26) Қоғамның директорлар кеңесінің жаңадан сайланған мүшелерін лауазымға кірісу Саясатын бекіту;
27) директорлар кеңесі Комитеттерінің, басқарманың, Қоғамның ішкі аудит қызметінің қызметін бағалау тәртіптерін бекіту;
28) Қоғамның директорлар кеңесі туралы ережені бекіту;
29) Қоғамның облигацияларын, туынды бағалы қағаздарын шығаруының және Қоғамның меншікті капиталы мөлшерінің бір пайызынан асатын сомаға Қоғамның өзге қарызды тартуының шарттарын айқындау;

10) утверждение документов, регулирующих внутреннюю деятельность Общества, по утвержденному им перечню вопросов;
11) оценка выполнения основных показателей стратегии развития Общества в порядке, установленном советом директоров Общества;
12) определение порядка заключения сделок между организациями, входящими в группу Общества, в отношении совершения которых Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах" установлены особые условия;
13) решение о ликвидации, реорганизации Компаний, за исключением Компаний, решение о ликвидации, реорганизации которых отнесено Законом Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" к компетенции единственного акционера Общества;
14) утверждение годового бюджета и иных документов по планированию деятельности Общества, а также порядка и срока отчетов по ним;
15) участие Общества в создании или деятельности иных юридических лиц путем передачи части или нескольких частей активов, в сумме составляющих двадцать пять и более процентов от всех принадлежащих Обществу активов;
16) утверждение кодекса корпоративного управления, а также изменений и дополнений в него;
17) увеличение обязательств Общества на величину, составляющую десять и более процентов размера его собственного капитала;
18) приобретение Обществом десяти и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) других юридических лиц;
19) определение политики по управлению рисками Общества;
20) утверждение единой политики по управлению деньгами юридических лиц, все голосующие акции (доли участия) которых принадлежат Обществу;
21) предварительное утверждение годовой финансовой отчетности Общества;
22) назначение, определение срока полномочий корпоративного секретаря, досрочное прекращение его полномочий, а также определение размера должностного оклада и условий вознаграждения корпоративного секретаря в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
23) выбор регистратора Общества в случае расторжения договора с прежним регистратором Общества;
24) утверждение учетной политики Общества;
25) создание и определение составов комитетов совета директоров и утверждение положений о них;
26) утверждение Политики введения в должность вновь избранных членов совета директоров Общества;
27) утверждение порядков оценки деятельности Комитетов совета директоров, правления, Службы внутреннего аудита Общества;
28) утверждение Положения о совете директоров Общества;
29) определение условий выпуска облигаций, производных ценных бумаг Общества и привлечения Обществом иного заимствования на сумму более одного процента от размера собственного капитала Общества;

30) Қоғамның тобына кірмейтін ұйымдармен ірі мәмілелер жасасу туралы шешімдер қабылдау;
31) Қоғамның және акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде Қоғамға меншік немесе сенімгерлікпен басқару құқығында тиесілі ұйымдардың тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу ережесін бекіту;
32) ішкі кредит саясаты туралы ережелерді бекіту;
32-1) «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» акционерлік қоғамының тұрғын және коммерциялық (тұрғын емес) үй-жайларды сату ережесін бекіту;
33) «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазакстан Республикасының Заңына және Жарғыға сәйкес өзге де мәселелер.
Ескерту. 57-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.08.13 N 815 Қаулысымен.
58. Қоғам жалғыз акционері (қатысушысы) болып табылмайтын Компанияларға қатысты Жарғының 57-тармағының 13) тармақшасында көрсетілген мәселелер бойынша шешімді Компаниялар акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналыстарында Қоғамның уәкілетті өкілдері кейіннен дауыс беру мақсатында акционер (қатысушы) ретінде Қоғамның ұстанымын анықтау үшін Қоғамның директорлар кеңесі қабылдайды.
59. Тізбесі Жарғының 57-тармағымен белгіленген мәселелер басқармаға шешім беру үшін берілмейді.
Директорлар кеңесінің жалғыз акционердің шешімдеріне қайшы келетін шешімдер қабылдауға құқығы жоқ.
60. Қоғамның директорлар кеңесі жалғыз акционер сайлайтын төраға мен мүшелерінен құралады.
Қоғамның акционері болып табылмайтын және жалғыз акционердің мүдделерін білдіруші өкіл ретінде директорлар кеңесіне сайлауға ұсынылмаған (ұсыныс берілмеген) жеке тұлға директорлар кеңесінің мүшесі болып сайлана (тағайындала) алады. Мұндай адамдар саны директорлар кеңесі құрамының елу пайызынан аспауы керек.
Директорлар кеңесінің құрамы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының бірінші басшыларынан, Қоғамның басқарма төрағасы мен өзге де тұлғалардан қалыптастырылады.
Директорлар кеңесі мүшелерінің саны кемінде үш адамды құрайды. Директорлар кеңесінің тәуелсіз мүшелерінің саны жалғыз акционердің директорлар кеңесінің мүшелерін сайлау туралы шешімімен айқындалады.
Директорлар кеңесінің құрамына сайланатын адамдарға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасында және Жарғыда белгіленеді.
Директорлар кеңесінің мүшелігіне кандидаттар және директорлар кеңесінің мүшелері жалғыз акционер мен Қоғамның мүдделерінде олардың міндеттемелерін орындау және директорлар кеңесінің тиімді жұмысын ұйымдастыру үшін қажетті тиісті жұмыс тәжірибесі, білімдері, біліктілігі және іскерлік және/немесе салалық ортадағы оң жетістіктерге ие болуы тиіс.

30) принятие решений о заключении крупных сделок с организациями, не входящими в группу Общества;
31) утверждение Правил закупок товаров, работ и услуг Обществом и организациями, пятьдесят и более процентов акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат Обществу на праве собственности или доверительного управления;
32) утверждение правил о внутренней кредитной политике;
32-1) утверждение Правил реализации жилых и коммерческих (нежилых) помещений акционерного общества "Фонд недвижимости "Самрук-Қазына";
33) иные вопросы, в соответствии Законом Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" и Уставом.
Сноска. Пункт 57 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.08.2010 № 815.
58. Решения по вопросам, указанным в подпункте 13) пункта 57 Устава, в отношении Компаний, в которых Общество не является единственным акционером (участником), принимаются советом директоров Общества для определения позиции Общества как акционера (участника) в целях последующего голосования уполномоченными представителями Общества на общих собраниях акционеров (участников) Компаний.
59. Вопросы, перечень которых установлен пунктом 57 Устава, не могут быть переданы для решения Правлению.
Совет директоров не вправе принимать решения, противоречащие решениям единственного акционера.
60. Совет директоров Общества состоит из Председателя и членов, избираемых единственным акционером.
Членом совета директоров может быть избрано (назначено) физическое лицо, не являющееся акционером Общества и не предложенное (не рекомендованное) к избранию в совет директоров в качестве представителя интересов единственного акционера. Количество таких лиц не может превышать пятьдесят процентов состава совета директоров.
Состав совета директоров Общества формируется из числа первых руководителей центральных исполнительных органов Республики Казахстан, Председателя правления Общества и иных лиц.
Число членов совета директоров составляет не менее трех человек. Количество независимых членов совета директоров определяется решением единственного акционера об избрании членов совета директоров.
Требования, предъявляемые к лицам, избираемым в состав совета директоров, устанавливаются законодательством Республики Казахстан и Уставом.
Кандидаты в члены совета директоров и члены совета директоров должны обладать соответствующим опытом работы, знаниями, квалификацией и позитивными достижениями в деловой и/или отраслевой среде, необходимыми для выполнения их обязанностей и организации эффективной работы совета директоров в интересах единственного акционера и Общества.

61. Басқарма төрағасынан басқа басқарма мүшелері директорлар кеңесіне сайлана алмайды. Басқарма төрағасы директорлар кеңесінің төрағасы болып сайлана алмайды.
62. Директорлар кеңесінің құрамына сайланған адамдардың, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, бірнеше рет қайта сайлануы мүмкін.
Директорлар кеңесінің өкілеттік мерзімі жалғыз акционердің жаңа директорлар кеңесін сайлау өткізілетін шешім қабылдау кезінде аяқталады. Жалғыз акционер директорлар кеңесінің барлық немесе жекелеген мүшелерінің өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы. Директорлар кеңесі мүшесінің өкілеттігін өз бастамасы бойынша мерзімінен бұрын тоқтату директорлар кеңесіне берілген жазбаша хабарлама негізінде жүзеге асырылады.
Директорлар кеңесінің мұндай мүшесінің өкілеттігі директорлар кеңесі аталған хабарламаны алған кезден бастап тоқтатылады.
Директорлар кеңесі мүшесінің өкілеттігі мерзімінен бұрын тоқтатылған және жалғыз акционер директорлар кеңесінің жаңа мүшесін сайлаған жағдайда соңғысының өкілеттігі тұтас алғанда директорлар кеңесінің өкілеттік мерзімінің өтуімен бір мезгілде аяқталады.
63. Директорлар кеңесінің төрағасы лауазымы бойынша Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі болып табылады.
Директорлар кеңесінің төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасында және Жарғыда белгіленген тәртіппен:
1) директорлар кеңесінің жұмысын ұйымдастырады;
2) Қоғамның директорлар кеңесінің отырысын шақырады және онда төрағалық етеді;
3) отырыстарды жүргізеді және хаттамаға қол қояды;
4) Жалғыз акционердің шешіміне сәйкес акционердің лауазымдық жалақысының мөлшерін белгілей отырып, Қоғамның атынан басқарма төрағасымен еңбек шартын жасайды.
Директорлар кеңесінің төрағасы болмаған жағдайда, оның функцияларын директорлар кеңесінің шешімі бойынша директорлар кеңесі мүшелерінің бірі жүзеге асырады.
64. Директорлар кеңесінің неғұрлым маңызды мәселелерін қарау және ұсынымдарын дайындау үшін Қоғамда:
1) мониторинг, бақылау және талдау;
2) тағайындау;
3) сыйақылар;
4) аудит;
5) Қоғамның ішкі құжаттарында көзделген өзге мәселелер бойынша директорлар кеңесінің комитеттері (бұдан әрі - Комитеттер) құрылуы мүмкін.
Комитеттерді құруды және жұмыс тәртібін, сондай-ақ сандық және дербес құрамын директорлар кеңесі белгілейді.
65. Директорлар кеңесінің отырысы оның төрағасының немесе басқарманың бастамасы бойынша не:
1) директорлар кеңесінің кез келген мүшесінің;
2) Қоғамның ішкі аудит қызметінің;
3) Қоғамның аудитін жүзеге асыратын аудиторлық ұйымның;
4) жалғыз акционердің талап етуі бойынша шақырылуы мүмкін.

61. Члены правления, кроме Председателя правления, не могут быть избраны в совет директоров. Председатель правления не может быть избран Председателем совета директоров.
62. Лица, избранные в состав совета директоров, могут переизбираться неограниченное число раз, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
Срок полномочий совета директоров истекает на момент принятия  единственным акционером решения, которым производится избрание нового совета директоров. Единственный акционер вправе досрочно прекратить полномочия всех или отдельных членов совета директоров. Досрочное прекращение полномочий члена совета директоров по его инициативе осуществляется на основании письменного уведомления совета директоров.
Полномочия такого члена совета директоров прекращаются с момента получения указанного уведомления советом директоров.
В случае досрочного прекращения полномочий члена совета директоров и избрания единственным акционером нового члена совета директоров, полномочия последнего истекают одновременно с истечением срока полномочий совета директоров в целом.
63. Председателем совета директоров является Премьер-Министр Республики Казахстан по должности.
Председатель совета директоров в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и Уставом:
1) организует работу совета директоров;
2) созывает заседания совета директоров Общества и председательствует на них;
3) ведет заседания и подписывает протокол;
4) заключает от имени Общества трудовой договор с Председателем правления, с установлением в соответствии с решением единственного акционера размера должностного оклада.
В случае отсутствия Председателя совета директоров, его функции осуществляет один из членов совета директоров по решению совета директоров.
64. Для рассмотрения наиболее важных вопросов и подготовки рекомендаций совету директоров в Обществе могут быть созданы комитеты совета директоров (далее - комитеты) по вопросам:
1) мониторинга, контроля и анализа;
2) назначения;
3) вознаграждения;
4) аудита;
5) иным вопросам, предусмотренным внутренними документами Общества.
Порядок формирования и работы комитетов, а также количественный и персональный состав устанавливаются советом директоров.
65. Заседание совета директоров может быть созвано по инициативе его Председателя или правления либо по требованию:
1) любого члена совета директоров;
2) службы внутреннего аудита Общества;
3) аудиторской организации, осуществляющей аудит Общества;
4) единственного акционера.

66. Директорлар кеңесінің отырысын шақыру туралы талап директорлар кеңесінің төрағасына директорлар кеңесі отырысының ұсынылатын күн тәртібін қамтитын тиісті жазбаша хабар жіберу арқылы қойылады.
Директорлар кеңесінің төрағасы отырысты шақырудан бас тартқан жағдайда, бастамашы аталған талаппен басқармаға жүгінуге құқылы, ол директорлар кеңесінің отырысын шақыруға міндетті.
Директорлар кеңесінің отырысын директорлар кеңесінің төрағасы немесе басқарма шақыру туралы талап келіп түскен күннен бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей шақыруға тиіс.
Директорлар кеңесінің отырысы осы талапты қойған тұлғаны міндетті түрде шақырып өткізіледі.
Қоғамның директорлар кеңесі отырысының күн тәртібін Қоғамның корпоративтік хатшысы қалыптастырады. Қоғамның директорлар кеңесінің мүшелеріне отырысты өткізу туралы хабарламаны директорлар кеңесінің отырысы өткізілгенге дейін кемінде бес күн бұрын Қоғамның корпоративтік хатшысы жібереді.
Сырттай дауыс беру арқылы директорлар кеңесінің отырысын өткізу туралы жазбаша хабарламаға сырттай дауыс беруге арналған бюллетень де қоса беріледі, ол бірыңғай нысан бойынша директорлар кеңесінің барлық мүшелеріне беріледі.
Сырттай дауыс беруге арналған бюллетень:
1) Қоғам басқармасының атауын және орналасқан жерін;
2) қол қойылған бюллетеньнің корпоративтік хатшыға берілген күнді;
3) отырыстың күн тәртібін;
4) дауыс беруге қойылған мәселелерді және олар бойынша дауыс беру нұсқаларын;
5) өзге де мәліметтерді қамтуы тиіс.
6) Сырттай дауыс беруге арналған бюллетеньдерді директорлар кеңесінің мүшелеріне жіберген кезде корпоративтік хатшы олардың дұрыс және бірізді жасалуын өзінің қолымен куәландырады.
67. Директорлар кеңесінің мүшесі өзінің директорлар кеңесінің отырысына қатыса алмайтыны туралы басқармаға алдын ала хабарлауға міндетті.
68. Директорлар кеңесінің отырысын өткізу үшін кворум директорлар кеңесі мүшелері санының кемінде жартысын құрайды және техникалық байланыс құралдарын пайдаланып (бейнеконференция сеансы, телефондық конференц-байланыс және т.б. режимінде) қарастырылып жатқан мәселелерді талқылауға және дауыс беруге қатысатын не олардың жазбаша түрде білдірілген дауыстары болған жағдайда директорлар кеңесінің қатыспаған мүшелері ескеріле отырып анықталуы мүмкін.
Егер директорлар кеңесі мүшелерінің жалпы саны осы тармақтың алдындағы абзацта белгіленген кворумға қол жеткізу үшін жеткіліксіз болған жағдайда, директорлар кеңесінің жаңа мүшелерін сайлау (тағайындау) мәселесін директорлар кеңесі жалғыз акционердің қарауына енгізуге міндетті. Директорлар кеңесінің қалған мүшелері мұндай мәселені жалғыз акционердің қарауына енгізу туралы ғана шешім қабылдауға құқылы.

66. Требование о созыве заседания совета директоров предъявляется Председателю совета директоров посредством направления соответствующего письменного сообщения, содержащего предлагаемую повестку дня заседания совета директоров.
В случае отказа Председателя совета директоров в созыве заседания инициатор вправе обратиться с указанным требованием в правление, которое обязано созвать заседание совета директоров.
Заседание совета директоров должно быть созвано Председателем совета директоров или правлением не позднее двадцати рабочих дней со дня поступления требования о созыве.
Заседание совета директоров проводится с обязательным приглашением лица, предъявившего указанное требование.
Повестка дня заседания совета директоров Общества формируется корпоративным секретарем Общества. Уведомления о проведении заседания членам совета директоров Общества направляются корпоративным секретарем Общества не менее чем за пять дней до проведения заседания совета директоров.
К письменным уведомлениям о проведении заседания совета директоров посредством заочного голосования также прилагается бюллетень для заочного голосования, который по единой форме представляется всем членам совета директоров.
Бюллетень для заочного голосования должен содержать:
1) наименование и место нахождения правления Общества;
2) дату представления подписанного бюллетеня корпоративному секретарю;
3) повестку дня заседания;
4) вопросы, поставленные на голосование, и варианты голосования по ним;
5) иные сведения.
При направлении бюллетеней для заочного голосования членам совета директоров корпоративный секретарь удостоверяет их правильное и единообразное составление своей подписью.
67. Член совета директоров обязан заранее уведомить правление о невозможности его участия в заседании совета директоров.
68. Кворум для проведения заседания совета директоров составляет не менее половины от числа членов совета директоров и может определяться с учетом отсутствующих членов совета директоров, которые участвуют в обсуждении и голосовании рассматриваемых вопросов, используя технические средства связи (в режиме сеанса видеоконференции, телефонной конференц-связи и др.) либо при наличии их голосов, выраженных в письменном виде.
В случае, если общее количество членов совета директоров недостаточно для достижения кворума, определенного в предыдущем абзаце настоящего пункта, совет директоров обязан вынести на рассмотрение единственного акционера вопрос избрания (назначения) новых членов совета директоров. Оставшиеся члены совета директоров вправе принимать решение только о вынесении такого вопроса на рассмотрение единственного акционера.

69. Директорлар кеңесінің әрбір мүшесінің бір дауысы болады. Директорлар кеңесінің шешімдері, егер «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында өзгеше көзделмесе, директорлар кеңесінің отырысқа қатысқан мүшелерінің жай көпшілік дауысымен қабылданады.
Дауыстар саны тең болған кезде директорлар кеңесі төрағасының немесе директорлар кеңесінің отырысына төрағалық етуші адамның даусы шешуші болып табылады.
«Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен және Қоғамның Жарғысымен белгіленген тәртіп бұзылған жағдайда, Қоғамның директорлар кеңесі отырысына қатыса алмаған немесе директорлар кеңесі қабылдаған шешімге қарсы дауыс берген Қоғамның директорлар кеңесінің мүшесі оны сот тәртібімен даулауға құқылы.
Егер көрсетілген шешіммен Қоғамның және (немесе) жалғыз акционердің құқықтары мен заңды мүдделері бұзылған жағдайда, жалғыз акционер «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңы және Қоғам Жарғысының талаптарын бұзыла отырып қабылданған директорлар кеңесінің шешімін сотта даулауға құқылы.
Директорлар кеңесі директорлар кеңесінің мүшелері ғана қатыса алатын өзінің жабық отырысын өткізу туралы шешім қабылдауға құқылы.
70. Директорлар кеңесі төрағасының қалауы бойынша директорлар кеңесінің қарауына енгізілген мәселелер бойынша шешімдерді сырттай дауыс беру арқылы да қабылдауы мүмкін. Бұл ретте отырыстың күн тәртібінің мәселелері бойынша сырттай дауыс беру үшін бюллетеньдер пайдаланылады.
Сырттай дауыс беру арқылы шешім белгіленген мерзімде алынған бюллетеньдерде кворум болған жағдайда қабылданды деп танылады. Директорлар кеңесінің сырттай отырысының шешімі жазбаша түрде ресімделіп және оған директорлар кеңесінің төрағасы мен корпоративтік хатшысы кол қоюы, сондай-ақ онда:
1) Қоғам басқармасының атауы мен орналасқан жері;
2) сырттай отырыстың шешімі жазбаша ресімделген күні және орны;
3) директорлар кеңесінің құрамы туралы мәліметтер;
4) отырысты шақыруды жүзеге асырған адамның (органның) нұсқамасы;
5) отырыстың күн тәртібі;
6) шешім қабылдау үшін кворумның бар - жоқ екендігі туралы жазба;
7) күн тәртібінің әрбір мәселесі бойынша дауыс беру қорытындылары және қабылданған шешімдер;
8) өзге де мәліметтер болуға тиіс.
Шешім ресімделген күннен бастап жиырма күн ішінде директорлар кеңесінің мүшелеріне жіберілуге тиіс, оған осы шешімді қабылдауға негіз болған бюллетеньдер қоса беріледі.
71. Директорлар кеңесінің отырысында қабылданған шешімдер хаттамамен ресімделеді, ол отырыс өткен күннен бастап үш күн ішінде жасалып, оған отырысқа төрағалық еткен адам мен корпоративтік хатшының қол қоюы және онда:

69. Каждый член совета директоров имеет один голос. Решения совета директоров принимаются простым большинством голосов членов совета директоров, принимавших участие в заседании, если иное не предусмотрено Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и настоящим Уставом.
При равенстве голосов голос Председателя совета директоров или лица, председательствующего на заседании совета директоров, является решающим.
Член совета директоров Общества, не участвовавший в заседании совета директоров или голосовавший против решения, принятого советом директоров Общества в нарушении порядка, установленного Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и Уставом Общества, вправе оспорить его в судебном порядке.
Совет директоров вправе принять решение о проведении своего закрытого заседания, в котором могут принимать участие только члены совета директоров.
70. По усмотрению Председателя совета директоров, принятие решений советом директоров по вопросам, вынесенным на его рассмотрение, возможно посредством заочного голосования. При этом для заочного голосования по вопросам повестки дня заседания применяются бюллетени.
Решение посредством заочного голосования признается принятым при наличии кворума в полученных в установленный срок бюллетенях. Решение заочного заседания совета директоров должно быть оформлено в письменном виде и подписано Председателем совета директоров и корпоративным секретарем, а также содержать:
1) наименование и место нахождения правления Общества;
2) дату и место письменного оформления решения заочного заседания;
3) сведения о составе совета директоров;
4) указание лица (органа), осуществившего созыв заседания;
5) повестку дня заседания;
6) запись о наличии/отсутствии кворума для принятия решения;
7) итоги голосования по каждому вопросу повестки дня и принятое решение;
8) иные сведения.
В течение двадцати дней с даты оформления решения оно должно быть направлено членам совета директоров с приложением бюллетеней, на основании которых было принято данное решение.
71. Решения совета директоров, которые были приняты на его заседании, проведенном в очном порядке, оформляются протоколом, который должен быть составлен и подписан лицом, председательствовавшим на заседании, и корпоративным секретарем в течение трех дней со дня проведения заседания и содержать:

1) Қоғам басқармасының толық атауы және орналасқан жері;
2) отырыстың өткізілген күні, уақыты және орны;
3) отырысқа қатысқан адамдар туралы мәліметтер;
4) отырыстың күн тәртібі;
5) дауыс беруге қойылған мәселелер және олар бойынша дауыс беру қорытындылары;
6) қабылданған шешімдер;
7) директорлар кеңесінің шешімі бойынша өзге де мәліметтер болуға тиіс.
Директорлар кеңесі отырысының хаттамасына корпоративтік хатшы кол қойғаннан кейін хаттамаға келісу парағына директорлар кеңесі мүшелерінің барлығы (Директорлар кеңесінің төрағасынан басқа) кол қояды, бұдан кейін отырыстың хаттамасына директорлар кеңесінің төрағасы қол қояды.
Директорлар кеңесі отырыстарының хаттамалары және сырттай дауыс беру арқылы қабылдаған директорлар кеңесінің шешімдері, сондай-ақ қол қойылған бюллетеньдер Қоғамның мұрағатында сақталады.
Корпоративтік хатшы директорлар кеңесі мүшесінің талап етуі бойынша оған директорлар кеңесі отырысының хаттамасын және сырттай дауыс беру арқылы қабылданған шешімдерді танысу үшін беруге және (немесе) оған хаттама мен шешімнің өз қолымен және Қоғам мөрінің бедерімен расталған үзінді көшірмесін беруге міндетті.
11. Басқарма
72. Ағымдағы қызметті басқаруды басқарма жүзеге асырады. Басқарманы басқарма төрағасы басқарады.
73. Басқарманың құзыретіне мынадай мәселелер бойынша шешімдер қабылдау кіреді:
1) Қоғамның акцияларын төлеуге берілген не ірі мәміленің мәні болып табылатын мүліктің нарықтық құнын бағалау бойынша бағалаушының қызметтеріне ақы төлеу мөлшерін анықтау;
2) Қоғамның бағалы қағаздарын айырбастау, сондай-ақ олардың өзгеру шарттары мен тәртібін анықтау;
3) барлық дауыс беруші акциялары меншік құқығында және(немесе) сенімгерлік басқаруда Қоғамға тиесілі компаниялар деңгейінде бірыңғай орталықтандырылған ішкі аудит қызметін құру;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына және Компаниялардың жарғыларына сәйкес олар бойынша шешімдерді («Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Заңға сәйкес Қоғамның жалғыз акционері мен директорлар кеңесі қабылдайтын компаниялар қызметінің мәселелері жөніндегі шешімдерді қоспағанда) Қоғамның басқармасы немесе басқарма төрағасы қабылдайтын Компаниялар акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналыстарының құзыретіне жататын Компаниялар қызметі мәселелерінің тізбесін, сондай-ақ осындай шешімдерді қабылдау тәртібін белгілеу;
5) барлық дауыс беруші акциялары (қатысу үлестері) меншік құқығында және(немесе) сенімгерлік басқарудағы Қоғамға тиесілі Компаниялардың атқарушы органдарының басшыларын тағайындау және өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату, сондай-ақ көрсетілген Компаниялардың директорлар кеңесінің қарауына берілген шешімдерді кейіннен енгізе отырып олармен еңбек қатынастарын мерзімінен бұрын тоқтату;

1) полное наименование и место нахождения правления Общества;
2) дату, время и место проведения заседания;
3) сведения о лицах, участвовавших в заседании;
4) повестку дня заседания;
5) вопросы, поставленные на голосование, и итоги голосования по ним;
6) принятые решения;
7) иные сведения по решению совета директоров.
После подписания протокола заседания совета директоров корпоративным секретарем составляется лист согласования к протоколу, который подписывается всеми членами совета директоров (кроме Председателя совета директоров), после чего протокол заседания подписывается Председателем совета директоров.
Протоколы заседаний совета директоров и решения совета директоров, принятые путем заочного голосования, а также бюллетени с подписями хранятся в архиве Общества.
Корпоративный секретарь по требованию члена совета директоров обязан предоставить ему протокол заседания совета директоров и решения, принятые путем заочного голосования, для ознакомления и (или) выдать ему выписки из протокола и решения, заверенные своей подписью и оттиском печати Общества.
11. Правление
72. Руководство текущей деятельностью осуществляется правлением. Правление возглавляет Председатель правления.
73. В компетенцию правления Общества входит принятие решений по следующим вопросам:
1) определение размера оплаты услуг оценщика по оценке рыночной стоимости имущества, переданного в оплату акций Общества либо являющегося предметом крупной сделки;
2) определение условий и порядка конвертирования ценных бумаг Общества, а также их изменение;
3) создание единой централизованной службы внутреннего аудита на уровне компании, все голосующие акции которой принадлежат Обществу на праве собственности и (или) доверительного управления;
4) определение перечня вопросов деятельности Компаний, относящихся в соответствии с законодательством Республики Казахстан и уставами Компаний к компетенции общих собраний акционеров (участников) Компаний, решения по которым принимаются правлением или Председателем правления Общества (за исключением решений по вопросам деятельности компаний, принимаемых единственным акционером и советом директоров Общества согласно Закону "О Фонде национального благосостояния"), а также порядка принятия таких решений;
5) назначение и досрочное прекращение полномочий руководителей исполнительных органов Компаний, все голосующие акции (доли участия) которых принадлежат Обществу на праве собственности и (или) доверительного управления, а также досрочное прекращение трудовых отношений с ними с последующим вынесением данных решений на рассмотрение советов директоров указанных Компаний;

6) барлық дауыс беруші акцияларын (қатысу үлестерін) Компаниялар тікелей немесе жанама иеленетін Қоғамның тобына кіретін ұйымдардың директорлар кеңесінің қарауына берілген шешімдерді кейіннен енгізе отырып Қоғамның басқармасы анықтайтын тізбе бойынша көрсетілген ұйымдардың атқарушы органдарының басшыларын тағайындау және өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату;
7) Компанияларға қатысты директорлар кеңестерін шақырмастан басқару мүмкіндігін осы ұйымдардың жарғыларында белгілеу туралы шешім қабылдау немесе барлық дауыс беруші акцияларын Компаниялар тікелей немесе жанама иеленетін Қоғамның тобына кіретін өзге ұйымдарға қатысты келісу;
8) Қоғамның штат кестесін және ұйымдық құрылымын бекіту;
9) акцияларының елу пайыздан астамы Компаниялардың еншілес Ұйымдарының меншігінде болатын ұйымдарға өзге заңды тұлғаларды құруға қатысу және (немесе) олардың акцияларын (қатысу үлестерін) сатып алуға рұқсат беру;
10) Қоғамның филиалдары мен өкілдіктерін құру және жабу туралы шешімдер қабылдау және олар туралы ережелерді бекіту;
11) қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын Қоғам немесе оның қызметі туралы ақпаратты анықтау;
12) Қоғамның облигацияларын, туынды бағалы қағаздарын шығару шарттарын белгілеу және Қоғамның жеке меншік капиталы мөлшерінің бір пайызынан аспайтын сомаға Қоғамның өзге де қарыз тартуы;
13) дауыс беруші акцияларының (қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамына Қоғам тікелей немесе жанама иелік ететін заңды тұлғаларға қатысты үлгі құжаттарды бекіту;
14) Компаниялардың стратегиялары мен даму жоспарларын бекіту кезінде оларға қатысты бірыңғай (оның ішінде компаниялар қызметінің салалары бойынша) қаржы, инвестициялық, өндірістік-шаруашылық, ғылыми-техникалық және өзге де саясатты қалыптастыру;
15) инвестициялық шешімдер мен инвестициялық жобалардың толықтығы мен оларды іске асыру мерзімдері бойынша іркілістерге жол бермеу жөнінде жедел шаралар қабылдау;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасында және Жарғыда белгіленген тәртіппен Қоғамның атынан мәмілелер жасасу;
17) Қоғамның қызметкерлері орындауға міндетті шешімдер шығару және нұсқаулар беру;
18) Қоғамның қызметін ұйымдастыру мақсатында қабылданатын, директорлар кеңесі бекітетін құжаттарға жатпайтын құжаттарды бекіту;
19) Қоғамның ішкі қызметінің өндірістік мәселелері бойынша шешімдер қабылдау;
20) Қоғамның даму стратегияларын әзірлеу және кейіннен жалғызакционерге бекітуге ұсыну үшін директорлар кеңесіне шығару;

6) назначение и досрочное прекращение полномочий руководителей исполнительных органов организаций, входящих в группу Общества, всеми голосующими акциями (долями участия) которых прямо или косвенно владеют Компании, по перечню, определяемому правлением Общества, с последующим вынесением данных решений на рассмотрение советов директоров указанных организаций;
7) принятие в отношении Компаний или согласование в отношении иных организаций, входящих в группу Общества, всеми голосующими акциями которых прямо или косвенно владеют Компании, решения об установлении в уставах данных организаций возможности управления ими без создания советов директоров;
8) утверждение штатного расписания и организационной структуры Общества;
9) дача разрешения организациям, более пятидесяти процентов акций (долей участия) которых находятся в собственности дочерних организаций Компаний, на принятие участия в учреждении и (или) приобретение акций (долей участия) иных юридических лиц;
10) принятие решений о создании и закрытии филиалов и представительств Общества и утверждение положений о них;
11) определение информации об Обществе или его деятельности, составляющей служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну;
12) определение условий выпуска облигаций, производных ценных бумаг Общества и привлечения Обществом иного заимствования на сумму не более одного процента от размера собственного капитала Общества;
13) утверждение типовых документов в отношении юридических лиц, более пятьюдесятью процентами голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно владеет Общество;
14) формирование единой (в том числе по отраслям деятельности компаний) финансовой, инвестиционной, производственно-хозяйственной, научно-технической и иной политики в отношении Компаний при утверждении их стратегий и планов развития;
15) принятие оперативных мер по недопущению срывов по полноте и срокам реализации инвестиционных решений и инвестиционных проектов;
16) совершение сделок от имени Общества в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и Уставом;
17) издание решений и дача указаний, обязательных для исполнения работниками Общества;
18) утверждение документов, принимаемых в целях организации деятельности Общества, не относящихся к документам, утверждаемым советом директоров;
19) принятие решений по производственным вопросам внутренней деятельности Общества;
20) разработка стратегии развития Общества и вынесение на совет директоров для последующего представления единственному акционеру для утверждения;

21) Қоғамның қызметі туралы есептер дайындау;
22) Қоғамның меншікті капиталы мөлшерінің бір пайызынан он пайызына дейінгіні құрайтын шамаға Қоғамның міндеттемелерін көбейтеді;
23) Қоғамның тобына кірмейтін ұйымдармен, сондай-ақ жеке тұлғалармен жасалатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ірі мәмілелерге жатпайтын және Қоғам жасасуға мүдделі мәмілелерді жасау туралы шешім қабылдау;
24) «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен және Қоғамның Жарғысымен Қоғамның басқа органдарының құзыретіне жатқызылмаған өзге де мәселелер.
74. Қоғам жалғыз акционері (қатысушы) болып табылмайтын Компаниялар қызметінің мәселелері бойынша Жарғының 73-тармағының 4) тармақшасы іске асырылатын шешімдерді Компаниялар акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналыстарында уәкілетті өкілдер кейіннен дауыс беру үшін Қоғамның акционер (қатысушы) ретіндегі ұстанымын айқындау мақсатында басқарма немесе басқарманың төрағасы қабылдайды.
75. Жарғының 73-тармағының 5), 6) тармақшаларында көрсетілген Қоғам басқармасының шешімдері барлық дауыс беруші акциялары (қатысу үлестері) меншік және(немесе) сенімгерлік басқару құқығында Қоғамға тиесілі Компаниялардың, Қоғамның тобына кіретін, барлық дауыс беруші акцияларына (қатысу үлестеріне) Компаниялар тікелей немесе жанама иелік ететін ұйымдардың директорлар кеңесінің бірауызды шешімімен қабылданбауы мүмкін.
76. Басқарма өзіне жүктелген функцияларды орындаған кезде сұрау салуды алған күнінен бастап он күннен кешіктірмейтін мерзімде директорлар кеңесінің мүшелеріне Қоғамның қызметі туралы, оның ішінде құпия сипаттағы ақпаратты уақтылы беруді қамтамасыз етеді.
77. Басқарма Жалғыз акционер мен директорлар кеңесінің шешімдерін орындауға міндетті.
Қоғам белгілеген шектеулерді бұзып жасаған мәміленің жарамдылығын Қоғам, егер мәмілені жасасу сәтінде тараптардың мұндай шектеулер туралы білгендігін дәлелдесе, даулауға кұқылы.
78. Қордың басқармасы басқарма төрағасынан, оның орынбасарларынан және өзге де тұлғалардан тұрады.
Басқарма төрағасының атқарушы орган басшысының не атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаның, басқа заңды тұлғаның лауазымын атқаруға құқығы жоқ.
Басқарма мүшелері өздеріне жүктелген міндеттерді адал орындауға және Қоғам мен жалғыз акционердің мүдделерін мейлінше жоғары дәрежеде көрсететін тәсілдерді пайдалануға тиіс.
Басқарма мүшелері Қоғам мүлкін Жарғыға, жалғыз акционердің және директорлар кеңесінің шешімдеріне қарама-қайшылықта пайдаланбауға немесе пайдалануға жол бермеуге, сондай-ақ жеке басының мақсаттарында және өзінің аффилиирленген тұлғаларымен мәмілелер жасаған кезде теріс пайдаланбауға тиіс.
Басқарма мүшелері басқарма отырысын шақыру, басқарма төрағасын хабардар ету жолымен немесе өзге де қол жетімді тәсілмен залалдың алдын алу, Қоғам қызметін оңтайландыру үшін қажетті шараларды қабылдауға міндетті.
Басқарма мүшелері басқарма төрағасын өздері жетекшілік ететін мәселелер шеңберіндегі істердің жай-күйі туралы хабардар етеді.
Басқарма мүшесінің өзге де функциялары, құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының заңнамасымен, Жарғымен, сондай-ақ көрсетілген тұлғаның Қоғаммен жасасқан еңбек шартымен айқындалады. Басқарма төрағасымен еңбек шартына Қоғамның атынан Қоғамның директорлар кеңесінің төрағасы немесе оған жалғыз акционер немесе директорлар кеңесі уәкілеттік берген тұлға қол қояды. Басқарманың қалған мүшелерімен еңбек шартына басқарма төрағасы қол қояды.

21) подготовка отчетов о деятельности Общества;
22) увеличение обязательств Общества на величину, составляющую от одного процента до десяти процентов размера собственного капитала Общества;
23) принятие решения о заключении сделок, не относящихся к крупным сделкам и в совершении которых Обществом имеется заинтересованность в соответствии с законодательством Республики Казахстан, заключаемых с организациями, не входящими в группу Общества, а также с физическими лицами;
24) иные вопросы, не отнесенные Законом Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" и Уставом Общества к компетенции других органов Общества.
74. Решения, в реализацию подпункта 4) пункта 73 Устава, по вопросам деятельности Компаний, в которых Общество не является единственным акционером (участником), принимаются правлением или Председателем правления Общества в целях определения позиции Общества как акционера (участника) для последующего голосования уполномоченными представителями на общих собраниях акционеров (участников) Компаний.
75. Решения правления Общества, указанные в подпунктах 5), 6) пункта 73 Устава, могут быть отклонены единогласным решением совета директоров Компании, все голосующие акции (доли участия) которой принадлежат Обществу на праве собственности и (или) доверительного управления, или организации, входящей в группу Общества, всеми голосующими акциями (долями участия) которой прямо или косвенно владеют Компании.
76. Правление обеспечивает своевременное представление членам совета директоров, при выполнении возложенных на них функций, информации о деятельности Общества, в том числе носящей конфиденциальный характер, в срок не позднее десяти дней с даты получения запроса.
77. Правление обязано исполнять решения единственного акционера и совета директоров.
Общество вправе оспаривать действительность сделки, совершенной правлением с нарушением установленных Обществом ограничений, если докажет, что в момент заключения сделки стороны знали о таких ограничениях.
78. Правление Фонда состоит из Председателя правления, его заместителей и иных лиц.
Председатель правления не вправе занимать должность руководителя исполнительного органа либо лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа, другого юридического лица.
Члены правления должны выполнять возложенные на них обязанности добросовестно и использовать способы, которые в наибольшей степени отражают интересы Общества и единственного акционера.
Члены правления не должны использовать или допускать использование имущества Общества в противоречии с Уставом, решениями единственного акционера и совета директоров, а также в личных целях и злоупотреблять при совершении сделок со своими аффилиированными лицами.
Члены правления обязаны принимать необходимые меры для предотвращения ущерба, оптимизации деятельности Общества путем инициирования созыва заседания правления, информирования Председателя правления или иным доступным способом.
Члены правления информируют Председателя правления о состоянии дел по курируемому ими кругу вопросов.
Иные функции, права и обязанности члена правления определяются законодательством Республики Казахстан, Уставом, а также трудовым договором, заключаемым указанным лицом с Обществом. Трудовой договор от имени Общества с Председателем правления подписывается Председателем совета директоров или лицом, уполномоченным на это единственным акционером или советом директоров. Трудовой договор с остальными членами правления подписывается Председателем правления.

79. Басқарма кемінде 5 (бес) адамнан тұрады.
80. Басқарма, әдетте, айына кемінде 1 (бір) рет жиналады.
81. Басқарма өз қызметін мынадай тәсілдермен шешімдер қабылдау арқылы жүзеге асырады:
1) Басқарма мүшелерінің отырыста (бетпе-бет отырыс) дауыс беруі;
2) Басқарма мүшелерінің сырттай шешуі (сырттай отырыс - сауал жүргізу арқылы).
Басқарма отырысын өткізу үшін кворум сайланған басқарма мүшелері санының кемінде жартысын құрайды.
Басқарманың шешімдері отырысқа қатысып отырған басқарма мүшелерінің немесе сырттай отырысқа қатысатындардың көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда басқарма төрағасы дауыс берген шешім қабылданады.
82. Басқарма төрағасы:
1) басқарманы басқарады;
2) жалғыз акционердің, директорлар кеңесінің және басқарманың
шешімдерін орындауды ұйымдастырады;
3) Қоғамның атынан өзінің үшінші тұлғалармен қарым-қатынастарында сенімхатсыз іс-қимыл жасайды;
4) өзінің үшінші тұлғалармен қарым-қатынастарында Қоғамның атынан өкілдік ету құқығына сенімхаттар береді;
5) Қоғамның меншікті капиталы мөлшерінің бір пайызына дейін құрайтын шамаға Қоғамның міндеттемелерін көбейту туралы шешім қабылдайды, сондай-ақ Қоғамның атынан тиісті мәмілелер жасасады;
6) Қоғамның қызметкерлерін («Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларды қоспағанда) қабылдауды, ауыстыруды және қызметінен босатуды жүзеге асырады, оларға көтермелеу шараларын және тәртіптік жаза қолданады, жалақы мен өзге де сыйақылар төлеу Қоғам директорлар кеңесінің айырықша құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қоғамның ішкі құжаттарына сәйкес Қоғам қызметкерлеріне еңбекақы мен сыйлықақы төлеу мәселелерін шешеді;
7) өзі болмаған жағдайда өзінің міндеттерін орындауды басқарма мүшелерінің біріне жүктейді;
8) басқарма мүшелерінің арасында міндеттерді, сондай-ақ өкілеттіктер мен жауапкершілік аясын бөледі;
9) Қоғамның жұмыс режимін белгілейді;
10) Қоғамның ағымдағы және перспективалық жоспарларының және бағдарламаларының - жұмыстарының орындалуын қамтамасыз етеді.
11) жалғыз акционердің алдында Қоғамның жұмысы үшін жауапты болады;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес директорлар кеңесінің алдында есеп береді;
13) Қоғамның банктік және басқа да шоттарын ашады;
14) құзыреті шегінде, оның ішінде Қоғамның құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекіту туралы бұйрықтар шығарады;
15) басқарманың отырыстарын шақырады және қажетті материалдарды қарауға ұсынады;

79. Правление состоит не менее чем из 5 (пяти) человек.
80. Правление, как правило, собирается не менее 1 (одного) раза в месяц.
81. Правление осуществляет свою деятельность посредством принятия решений следующими способами:
1) голосованием членов правления на заседании (очное заседание);
2) заочным решением членов правления (заочное заседание - опросным путем).
Кворум для проведения заседаний правления составляет не менее половины от числа избранных членов правления.
Решения правления принимаются большинством от числа членов правления присутствующих на его заседании или принимающих участие в заочном заседании. В случае равенства голосов принимается решение, за которое проголосовал Председатель правления.
82. Председатель правления:
1) возглавляет правление;
2) организует выполнение решений единственного акционера, совета директоров и правления;
3) без доверенности действует от имени Общества в его отношениях с третьими лицами;
4) выдает доверенности на право представления Общества в его отношениях с третьими лицами;
5) принимает решения об увеличении обязательств Общества на величину, составляющую до одного процента размера собственного капитала Общества, а также совершает соответствующие сделки от имени Общества;
6) осуществляет прием, перемещение и увольнение работников Общества (за исключением случаев, установленных Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах"), применяет к ним меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания, решает вопросы оплаты труда и премирования работников Общества в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними документами Общества, за исключением работников, решение вопросов оплаты труда и иных вознаграждений которых отнесено к исключительной компетенции совета директоров Общества;
7) в случае своего отсутствия возлагает исполнение своих обязанностей на одного из членов правления;
8) распределяет обязанности, а также сферы полномочий и ответственности между членами правления;
9) устанавливает режим работы Общества;
10) обеспечивает выполнение текущих и перспективных планов и программ - работ Общества;
11) несет ответственность за работу Общества перед единственным акционером;
12) осуществляет отчеты перед советом директоров в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
13) открывает банковские и другие счета Общества;
14) в пределах компетенции издает приказы, в том числе об утверждении положений о структурных подразделениях Общества;
15) созывает заседания правления и представляет на рассмотрение необходимые материалы;

16) Қоғамның атынан Қоғам қызметкерлерімен, оның ішінде белгіленген тәртіппен басқарма мүшелерімен және корпоративтік хатшымен еңбек шарттарын жасасады және бұзады;
17) басқарма белгілеген тәртіппен ішкі нормативтік құжаттарды бекітеді;
18) Қоғамның Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жоспарлары мен Қоғамның жылдық бюджетін әзірлеуді қамтамасыз етеді;
19) Компанияларға және дауыс беруші акцияларының (қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамына Компаниялар тікелей немесе жанама иелік ететін өзге де заңды тұлғаларға тексерістер (ревизиялар) тағайындау туралы шешімдер қабылдайды;
20) барлық дауыс беруші акциялары (қатысу үлестері) Қоғамға тиесілі Компаниялар орындау үшін олардың қызметі мәселелері бойынша тура (жедел) тапсырмалар береді;
21) «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасының  Заңынажәне Қоғамның Жарғысына сәйкес өзге де мәселелер жөнінде шешімдер қабылдайды.
83. Басқарма төрағасының шешімі бойынша басқарма мүшелеріне оның қандай да бір өкілеттіктері берілуі мүмкін.
84. Дауыс беруші акцияларының (қатысу үлестерінің) елу пайызынан кемі Қоғамға тиесілі компаниялардың қызметі мәселелері бойынша шешімдерді осындай компаниялар акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналыстарында уәкілетті өкілдер кейіннен дауыс беру үшін Қоғамның акционер (қатысушы) ретіндегі ұстанымын айқындау мақсатында басқарма немесе басқарма төрағасы қабылдайды.
12. Ішкі аудит қызметі
85. Қоғамның қаржы-шаруашылық қызметін бақылауды, Қоғамның қызметін жетілдіру мақсатында ішкі бақылау, тәуекелдерді басқару жүйесі саласында бағалауды, корпоративтік басқару және консультация беру саласында құжаттарды орындауды жүзеге асыру үшін Ішкі аудит қызметі құрылады.
86. Ішкі аудит қызметі тікелей директорлар кеңесіне бағынады және олардың алдында өз жұмысы туралы есеп береді. Ішкі аудит қызметінің міндеттері мен функциялары, құқықтары мен жауапкершілігі және жұмыс тәртібі директорлар кеңесі бекітетін Қоғамның Ішкі аудит қызметі туралы ережемен айқындалады.
87. Қоғам мен Ішкі аудит қызметі қызметкерлерінің арасындағы еңбек қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасымен және Жарғымен реттеледі.
13. Қоғамның лауазымды адамдары
88. Қоғамның лауазымды адамдары (директорлар кеңесінің мүшелері, басқарма мүшелері):
1) өздеріне жүктелген міндеттерді адал орындайды және Қоғам мен жалғыз акционердің мүдделерін мейлінше жоғары дәрежеде көрсететін тәсілдерді пайдаланады;
2) Қоғам мүлкін Жарғыға, жалғыз акционердің және директорлар кеңесінің шешімдеріне қарама-қайшылықта пайдаланбауға немесе пайдалануға жол бермеуге, сондай-ақ жеке басының мақсаттарында, аффилиирленген тұлғалармен мәмілелер жасасу кезінде теріс пайдаланбауға тиіс;

16) заключает и расторгает от имени Общества трудовые договоры с работниками Общества, в том числе в установленном порядке с членами правления и корпоративным секретарем;
17) утверждает внутренние нормативные документы в порядке, определяемом правлением;
18) обеспечивает разработку планов Общества, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, и годового бюджета Общества;
19) принимает решения о назначении проверок (ревизий) в Компаниях и иных юридических лицах, более пятьюдесятью процентами голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно владеют Компании;
20) дает прямые (оперативные) поручения для исполнения Компаниям, все голосующие акции (доли участия) которых принадлежат Обществу, по вопросам их деятельности;
21) принимает решения по иным вопросам в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" и (или) Уставом Общества.
83. По решению Председателя правления членам правления могут быть переданы какие-либо из его полномочий.
84. Решения по вопросам деятельности компаний, в которых Обществу принадлежат менее пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия), принимается правлением или Председателем правления, в целях определения позиции Общества как акционера (участника) для последующего голосования уполномоченными представителями на общих собраниях акционеров (участников) таких компаний.
12. Служба внутреннего аудита
85. Для осуществления контроля за финансово-хозяйственной деятельностью Общества, оценки в области внутреннего контроля, системы управления рисками, исполнения документов в области корпоративного управления и консультирования в целях совершенствования деятельности Общества образуется Служба внутреннего аудита.
86. Служба внутреннего аудита непосредственно подчиняется совету директоров и отчитывается перед ним о своей работе. Задачи и функции, права и ответственность и порядок работы Службы внутреннего аудита Общества, определяются Положением о Службе внутреннего аудита Общества, утверждаемым советом директоров.
87. Трудовые отношения между Обществом и работниками Службы внутреннего аудита регулируется законодательством Республики Казахстан и Уставом.
13. Должностные лица Общества
88. Должностные лица Общества (члены совета директоров, члены правления):
1) выполняют возложенные на них обязанности добросовестно и используют способы, которые в наибольшей степени отражают интересы Общества и единственного акционера;
2) не должны использовать имущество Общества или допускать его использование в противоречии с Уставом, решениями единственного акционера и совета директоров, а также в личных целях и злоупотреблять при совершении сделок аффилиированными лицами;

3) тәуелсіз аудит жүргізуді қоса алғанда, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік жүйесінің тұтастығын қамтамасыз етуге міндетті;
4) Қоғамның қызметі туралы ақпараттың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес ашылуы мен берілуін бақылайды;
5) Қоғамның қызметі туралы ақпараттың құпиялылығын, оның ішінде, егер Қоғамның ішкі құжаттарында өзгеше белгіленбесе Қоғамдағы жұмыс тоқтатылған сәттен бастап үш жыл ішінде сақтауға міндетті.
89. Қоғамның лауазымды адамдары өздерінің әрекеттерінен (әрекетсіздігінен) келтірілген зиян үшін, оның ішінде:
1) қателесуге әкеліп соқтыратын ақпарат немесе көрінеу жалған ақпарат берудің;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ақпарат беру тәртібін бұзудың салдарынан келтірілген залал үшін Қоғам мен жалғыз акционер алдында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
Қоғам жалғыз акционердің шешімі негізінде лауазымды адамның Қоғамға келтірген зиянын не залалын оның өтеуі туралы талап-арызбен сотқа жүгінуге құқылы.
Қоғамның лауазымды адамдары, егер Қоғамның не жалғыз акционердің залалға ұшырауына әкеп соқтырған Қоғамның органы қабылдаған шешімге қарсы дауыс берген немесе дауыс беруге қатыспаған жағдайда, жауапкершіліктен босатылады.
14. Ірі мәміле
90. Мыналар ірі мәміле болып танылады:
1) нәтижесінде мүлікті Қоғам сатып алатын немесе шеттететін (сатып алуы немесе шеттетуі мүмкін) құны Қоғам активтері құны жалпы мөлшерінің он немесе одан да көп пайызын құрайтын мәміле немесе өзара байланысты мәмілелердің жиынтығы;
2) нәтижесінде Қоғам оның орналастырылған бағалы қағаздарын сатып алуы немесе орналасқан бағалы қағаздардың бір түрінің жалпы санының жиырма бес және одан да көп пайызы санында ол сатып алған Қоғамның бағалы қағаздарын сатуы мүмкін мәміле немесе өзара байланысты мәмілелердің жиынтығы.
91. Қоғамның тобына кірмейтін ұйымдармен ірі мәміле жасасу туралы шешімдер Қоғамның директорлар кеңесі қабылдайды.
92. Қоғамның тобына кірмейтін ұйымдармен ірі мәмілелер жасасу туралы шешімдерді қабылдау тәртібін «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 3-тармағының 12) тармақшасына және Қоғам Жарғысының 57-тармағының 12) тармақшасына сәйкес қабылданған Қоғамның ішкі актісімен айқындалады.
15. Есеп, есептілік және аудит
93. Бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

3) обязаны обеспечивать целостность систем бухгалтерского учета и финансовой отчетности, включая проведение независимого аудита;
4) контролируют раскрытие и предоставление информации о деятельности Общества в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
5) обязаны соблюдать конфиденциальность информации о деятельности Общества, в том числе в течение трех лет с момента прекращения работы в Обществе, если иное не установлено внутренними документами Общества.
89. Должностные лица Общества несут ответственность перед Обществом и единственным акционером за вред, причиненный их действиями (бездействием), в соответствии с законами Республики Казахстан, в том числе за убытки, понесенные в результате:
1) предоставления информации, вводящей в заблуждение, или заведомо ложной информации;
2) нарушения порядка предоставления информации, установленного законодательством Республики Казахстан.
Общество вправе на основании решения единственного акционера обратиться в суд с иском к должностному лицу о возмещении вреда либо убытков, нанесенных им Обществу.
Должностные лица Общества освобождаются от ответственности в случае, если голосовали против решения, принятого органом Общества, повлекшего убытки Общества либо единственного акционера, или не принимали участия в голосовании.
14. Крупная сделка
90. Крупной сделкой признается:
1) сделка или совокупность взаимосвязанных между собой сделок, в результате которой (которых) Обществом приобретается или отчуждается (может быть приобретено или отчуждено) имущество, стоимость которого составляет десять и более процентов от общего размера стоимости активов Общества;
2) сделка или совокупность взаимосвязанных между собой сделок, в результате которой (которых) Обществом могут быть выкуплены его размещенные ценные бумаги или проданы выкупленные им ценные бумаги Общества в количестве двадцати пяти и более процентов от общего количества размещенных ценных бумаг одного вида.
91. Решения о заключении крупных сделок с организациями, не входящими в группу Общества, принимается советом директоров Общества.
92. Порядок принятия решений о заключении крупных сделок с организациями, входящими в группу Общества, определяется внутренним актом Общества, принятым в соответствии с подпунктом 12) пункта 3 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" и подпунктом 12) пункта 57 Устава Общества.
15. Учет, отчетность и аудит
93. Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.

94. Қоғам шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілікті және аудиторлық есепті уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде бұқаралық ақпарат құралдарында жыл сайын жариялауға міндетті.
95. Қоғамның жылдық қаржылық есептілігін ол жалғыз акционердің қарауына шығарылған күнге дейін 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей директорлар кеңесі алдын ала бекітуге тиіс. Қоғамның жылдық қаржы есептілігін түпкілікті бекіту жалғыз акционердің шешімімен жүргізіледі.
96. Қоғам жылдық қаржылық есептілік аудитін жүргізуге міндетті.
Қоғамның аудиті директорлар кеңесінің, басқарманың бастамасы бойынша Қоғамның есебінен не жалғыз акционердің талабы бойынша оның есебінен жүргізілуі мүмкін, бұл ретте жалғыз акционер аудиторлық ұйымды дербес айқындауға құқылы.
Аудит жалғыз акционердің талабы бойынша жүргізілген жағдайда Қоғам аудиторлық ұйым сұрататын барлық қажетті құжаттаманы (материалдарды) ұсынуға міндетті.
Егер басқарма Қоғамның қаржылық аудитін жүргізуден жалтарса, аудит кез келген мүдделі тұлғаның талап-арызы бойынша соттың шешімімен тағайындалуы мүмкін.
97. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.06.18 № 613 Қаулысымен.
16. Қоғамның ақпаратты ашуы. Қоғамның құжаттары
98. Қоғам өз қызметі туралы ақпаратты Қоғамның Интернет желісіндегі WEB-сайтта (WWW.samruk-kazyna.kz) және(немесе) белгіленген тәртіппен айқындалған мерзімді баспасөз басылымында жариялайды.
Қоғам жалғыз акционердің мүдделерін қозғайтын Қоғам қызметі туралы ақпаратты директорлар кеңесі мүшелерінің және (немесе) жалғыз акционер өкілеттілік берген тұлғалардың сұрау салулары негізінде жалғыз акционердің назарына жеткізеді.
Жалғыз акционердің мүдделерін қозғайтын ақпарат деп:
1) жалғыз акционер және директорлар кеңесі қабылдаған шешімдер және қабылданған шешімдердің орындалуы туралы ақпарат;
2) Қоғамның акциялар мен басқа да бағалы қағаздарды шығаруы және уәкілетті органның Қоғамның бағалы қағаздарын орналастыру қорытындылары туралы есептерді, Қоғамның бағалы қағаздарын өтеу қорытындылары туралы есептерді бекітуі, уәкілетті органның Қоғамның бағалы қағаздарының күшін жоюы;
3) Қоғамның ірі мәмілелерді және жасалуына Қоғам мүдделі болатын мәмілелерді жасасуы;
4) Қоғамның жеке меншік капиталы мөлшерінің жиырма бес және одан да көп пайызын құрайтын мөлшерде Қоғамның қарыз алуы;
5) қызметтің қандай да бір түрлерін жүзеге асыруға Қоғамның лицензиялар алуы, қызметтің қандай да бір түрлерін жүзеге асыруға Қоғамның бұрын алған лицензиялары қолданылуының тоқтатыла тұруы немесе тоқтатылуы;

94. Общество обязано ежегодно публиковать в средствах массовой информации консолидированную годовую финансовую отчетность и аудиторский отчет в сроки, установленные.
95. Годовая финансовая отчетность Общества подлежит предварительному утверждению советом директоров не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты вынесения ее на рассмотрение единственного акционера. Окончательное утверждение годовой финансовой отчетности Общества производится решением единственного акционера.
96. Общество обязано проводить аудит годовой финансовой отчетности.
Аудит Общества может проводиться по инициативе совета директоров, правления за счет Общества либо по требованию единственного акционера за его счет, при этом единственный акционер вправе самостоятельно определять аудиторскую организацию.
В случае проведения аудита по требованию единственного акционера Общество обязано предоставлять всю необходимую документацию (материалы), запрашиваемую аудиторской организацией.
Если правление уклоняется от проведения аудита Общества, аудит может быть назначен решением суда по иску любого заинтересованного лица.
97. Исключен постановлением Правительства РК от 18.06.2010 № 613.
16. Раскрытие информации Обществом.
Документы Общества
98. Общество публикует информацию о своей деятельности на WEB-сайте Общества (www.samruk-kazyna.kz) в сети Интернет и (или) в периодическом печатном издании, определенном в установленном порядке.
Общество доводит до сведения единственного акционера информацию о деятельности Общества, затрагивающую интересы единственного акционера, на основании запросов членов совета директоров и (или) лиц, уполномоченных единственным акционером.
Информацией, затрагивающей интересы единственного акционера, признаются:
1) решения, принятые единственным акционером и советом директоров, и информация об исполнении принятых решений;
2) выпуск Обществом акций и других ценных бумаг и утверждение уполномоченным органом отчетов об итогах размещения ценных бумаг Общества, отчетов об итогах погашения ценных бумаг Общества, аннулирование уполномоченным органом ценных бумаг Общества;
3) совершение Обществом крупных сделок и сделок, в совершении которых Обществом имеется заинтересованность;
4) получение Обществом займа в размере, составляющем двадцать пять и более процентов от размера собственного капитала Общества;
5) получение Обществом лицензий на осуществление каких-либо видов деятельности, приостановление или прекращение действия ранее полученных Обществом лицензий на осуществление каких-либо видов деятельности;

6) Қоғамның заңды тұлға құруға қатысуы;
7) Қоғам мүлкіне тыйым салынуы;
8) нәтижесінде теңгерімдік құны Қоғам активтерінің жалпы мөлшерінің он және одан да көп пайызын құрайтын Қоғам мүлкі жойылған төтенше сипаттағы мән-жайлардың туындауы;
9) Қоғамды және оның лауазымды тұлғаларын әкімшілік жауапкершілікке тарту;
10) Қоғамды мәжбүрлеп қайта ұйымдастыру туралы шешімдер;
11) сотта корпоративтік дау жөніндегі істің қозғалуы;
12) Жарғыға сәйкес жалғыз акционердің мүдделерін қозғайтын өзге де ақпарат танылады.
99. Жалғыз акционердің мүдделерін қозғайтын Қоғамның қызметі туралы ақпаратты ұсыну Қазақстан Республикасының заңнамасына және Жарғыға сәйкес жүзеге асырылады. Сотта корпоративтік дау жөнінде іс қозғау туралы ақпарат Қоғамның корпоративтік дау жөніндегі азаматтық іс бойынша тиісті сот хабарламасын (шақыруын) алған күнінен бастап жеті жұмыс күні ішінде жалғыз акционерге табыс етілуге тиіс.
Қоғам қызметтік немесе коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратқа ие Қоғам қызметкерлер тізімінің міндетті түрде жүргізілуін қамтамасыз етеді.
100. Қоғамның өз қызметіне қатысты құжаттарды Қоғам оның қызметінің бүкіл мерзімі ішінде басқарма орналасқан жерде немесе басқарманың шешімі бойынша өзге де жерде сақтауға тиіс.
Мынадай құжаттар сақталуға тиіс:
1) Қоғамның Жарғысы, Жарғыға енгізілген өзгерістер мен толықтырулар;
2) жалғыз құрылтайшының шешімі, жалғыз құрылтайшының шешіміне енгізілген өзгерістер мен толықтырулар;
3) Қоғамның заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы куәлік;
4) Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.06.18 № 613 Қаулысымен.
5) Қоғамның белгілі бір қызмет түрлерімен айналысуға және (немесе) белгілі бір әрекеттер жасауға арналған лицензиялары;
6) Қоғамның өз теңгерімінде тұратын (тұрған) мүлікке құқықтарын растайтын құжаттар;
7) Қоғамның бағалы қағаздарын шығару проспектілері;
8) Қоғамның бағалы қағаздар шығарылымының мемлекеттік тіркелгенін, бағалы қағаздар күшінің жойылғанын растайтын құжаттар, сондай-ақ уәкілетті органға Қоғамның бағалы қағаздарын орналастыру мен өтеу қорытындылары туралы ұсынылған есептерді бекіту;
9) Қоғамның филиалдары мен өкілдіктері туралы ереже;
10) жалғыз акционердің шешімдері және оларға тиісті материалдар;
11) директорлар кеңесі отырыстарының (сырттай өткізілген отырыстар шешімдерінің) хаттамалары, директорлар кеңесінің күн тәртібіндегі мәселелер жөніндегі материалдар;
12) басқарма отырыстарының (шешімдерінің) хаттамалары;

6) участие Общества в учреждении юридического лица;
7) арест имущества Общества;
8) наступление обстоятельств, носящих чрезвычайный характер, в результате которых было уничтожено имущество Общества, балансовая стоимость которого составляла десять и более процентов от общего размера активов Общества;
9) привлечение Общества и его должностных лиц к административной ответственности;
10) решения о принудительной реорганизации Общества;
11) возбуждение в суде дела по корпоративному спору;
12) иная информация, затрагивающая интересы единственного акционера, в соответствии с Уставом.
99. Предоставление информации о деятельности Общества, затрагивающей интересы единственного акционера, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Уставом. Информация о возбуждении в суде дела по корпоративному спору должна быть предоставлена единственному акционеру в течение семи рабочих дней с даты получения Обществом соответствующего судебного извещения (вызова) по гражданскому делу по корпоративному спору.
Общество обеспечивает обязательное ведение списка работников Общества, обладающих информацией, составляющей служебную или коммерческую тайну.
100. Документы Общества, касающиеся его деятельности, подлежат хранению Обществом в течение всего срока его деятельности по месту нахождения правления или в ином месте, по решению правления.
Хранению подлежат следующие документы:
1) Устав Общества, изменения и дополнения, внесенные в Устав;
2) решение единственного учредителя, изменения и дополнения, внесенные в решение единственного учредителя;
3) свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) Общества как юридического лица;
4) исключен постановлением Правительства РК от 18.06.2010 № 613;
5) лицензии на занятие Обществом определенными видами деятельности и (или) совершение определенных действий;
6) документы, подтверждающие права Общества на имущество, которое находится (находилось) на его балансе;
7) проспекты выпуска ценных бумаг Общества;
8) документы, подтверждающие государственную регистрацию выпуска ценных бумаг Общества, аннулирование ценных бумаг, а также утверждение отчетов об итогах размещения и погашения ценных бумаг Общества, представленные в уполномоченный орган;
9) положение о филиалах и представительствах Общества;
10) решения единственного акционера и соответствующие материалы к ним;
11) протоколы заседаний (решений заочных заседаний) совета директоров, материалы по вопросам повестки дня совета директоров;
12) протоколы заседаний (решений) правления;

13) корпоративтік басқару кодексі.
Ескерту. 100-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.18 № 613 Қаулысымен.
101. Өзге құжаттар, оның ішінде Қоғамның қаржылық есептілігі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген мерзім ішінде сақталады.
102. Жалғыз акционердің талабы бойынша және/немесе директорлар кеңесі мүшелерінің және/немесе жалғыз акционер өкілеттік берген тұлғалардың сұрау салулары негізінде Қоғам сұратылатын құжаттардың көшірмелерін тиісті тұлғаларға белгіленген тәртіппен ұсынуға міндетті.
103. Қоғам осы тұлғалар беретін мәліметтердің негізінде өзінің  аффилиирленген тұлғаларының есебін жүргізеді.
Қоғам өзінің аффилиирленген тұлғаларының тізімін бағалы қағаздар нарығында реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға ол белгілеген тәртіппен ұсынады.
Қоғамның лауазымды тұлғалары өзінің аффилиирленген тұлғалары туралы ақпаратты Жарғы бекітілген күннен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күннің ішінде, сондай-ақ аффилиирленуі туындауына қарай, ол туындаған күннен бастап 7 (жеті) күнтізбелік күннің ішінде Қоғамға ұсынады.
Қоғамның аффилиирленген тұлғалары болып табылатын жеке және заңды тұлғалар аффилиирлену туындаған күннен бастап 7 (жеті) күнтізбелік күн ішінде өзінің аффилиирленген тұлғалары туралы мәліметті Қоғамға табыс етуге міндетті.
Бұрын жалғыз акционер немесе аффилиирленген ретіндегі Қоғамның лауазымды тұлғасы көрсетілген тұлға ондай болуын тоқтатқан жағдайда, жалғыз акционер немесе Қоғамның лауазымды тұлғасы бес күн мерзімде басқарма төрағасын бұл туралы хабардар етеді.
Аффилиирленген тұлғалар туралы ақпарат басқарма төрағасына бағалы қағаздар нарығында реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекіткен тиісті нысан бойынша ұсынылады.
17. Қоғамды қайта ұйымдастыру
104. Қоғамды қайта ұйымдастыру (біріктіру, қосу, бөлу, бөліп шығару, қайта құру) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.Z950002198
105. Қайта ұйымдастыру ерікті немесе мәжбүрлі түрде жүргізілуі мүмкін.
106. Мәжбүрлеп қайта ұйымдастыру Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда сот органдарының шешімі бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
18. Қоғамды тарату
107. Қоғамды ерікті түрде тарату туралы шешімді жалғыз акционер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қабылдайды.
108. Қоғамды мәжбүрлеп таратуды Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда сот жүзеге асырады.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, Қоғамды тарату туралы талапты мүдделі тұлғалар сотқа ұсынуы мүмкін.

13) кодекс корпоративного управления.
Сноска. Пункт 100 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.06.2010 № 613.
101. Иные документы, в том числе финансовая отчетность Общества, хранятся в течение срока, установленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
102. По требованию единственного акционера и (или) на основании запросов членов совета директоров и/или лиц, уполномоченных единственным акционером, Общество обязано в установленном порядке представить соответствующим лицам копии запрашиваемых документов.
103. Общество ведет учет своих аффилиированных лиц на основании сведений, предоставляемых этими лицами.
Общество предоставляет список своих аффилиированных лиц государственному органу, осуществляющему регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, в установленном им порядке.
Должностные лица Общества предоставляют в Общество информацию о своих аффилиированных лицах в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня утверждения Устава, а также по мере возникновения аффилиированности в течении 7 (семи) календарных дней со дня ее возникновения.
Физические и юридические лица, являющиеся аффилированными лицами Общества, обязаны представлять Обществу в течение 7 (семи) календарных дней со дня возникновения аффилиированности сведения о своих аффилиированных лицах.
В случае, когда лицо, указанное ранее единственным акционером или должностным лицом Общества как аффилиированное, перестает быть таковым, единственный акционер или должностное лицо Общества уведомляют об этом Председателя правления в пятидневный срок.
Информация об аффилиированных лицах предоставляется Председателю правления по соответствующей форме, утвержденной государственным органом, осуществляющим регулирование и надзор за рынком ценных бумаг.
17. Реорганизация Общества
104. Реорганизация Общества (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
105. Реорганизация может быть проведена добровольно или принудительно.
106. Принудительная реорганизация может быть осуществлена по решению судебных органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
18. Ликвидация Общества
107. Решение о добровольной ликвидации Общества принимается единственным акционером в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
108. Принудительная ликвидация Общества осуществляется судом в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Требование о ликвидации Общества может быть предъявлено в суд заинтересованными лицами, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.

109. Соттың немесе жалғыз акционердің Қоғамды тарату туралышешімімен тарату комиссиясы тағайындалады.
Тарату комиссиясы Қоғамның таратылуы кезеңінде оны басқару және тізбесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген іс-әрекеттерді жасау жөніндегі өкілеттіктерге ие болады.
Ерікті түрде тарату кезінде тарату комиссиясының құрамына Қоғам кредиторларының өкілдері, жалғыз акционердің өкілдері, сондай-ақ жалғыз акционердің шешіміне сәйкес өзге де тұлғалар кіруі мүмкін.
110. Қоғамды тарату рәсімі және оның кредиторларының талаптарын қанағаттандыру тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
Қоғамды тарату кезінде оның жарияланған, оның ішінде орналастырылған акциялары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жойылуға тиіс.
Таратылатын Қоғамның мүлкін бөлу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
19. Қорытынды ережелер
111. Жарғы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.V070004625

109. Решением суда или единственного акционера о ликвидации Общества назначается ликвидационная комиссия.
Ликвидационная комиссия обладает полномочиями по управлению Обществом в период его ликвидации и совершению действий, перечень которых определен законодательством Республики Казахстан.
При добровольной ликвидации в состав ликвидационной комиссии должны быть включены представители от кредиторов Общества, представители единственного акционера, а также иные лица в соответствии с решением единственного акционера.
110. Процедура ликвидации Общества и порядок удовлетворения требований его кредиторов регулируются законодательством Республики Казахстан.
При ликвидации Общества его объявленные, в том числе размещенные, акции подлежат аннулированию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Распределение имущества ликвидируемого Общества производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Заключительные положения
111. Устав вступает в силу с даты государственной регистрации в органах юстиции.