Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2296 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 31 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Yкiметiнiң 27.01.2016 № 31 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 қыркүйектегі № 726 бұйрығын қараңыз.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының ҮкіметіҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру ережесі бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Қазақстан Республикасында медициналық қызметтің сапасын бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 18 қыркүйектегі № 874 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 35, 377-құжат);
2) «Дәрілік заттар айналымы саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 20 қыркүйектегі № 890 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 35, 381-құжат).
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 2296 қаулысымен
бекітілген
Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру
ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес әзірленген және денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының сақталуы мен орындалуын тексеруге, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы құқық бұзушылықтардың алдын алуға, жолын кесуге және оларды жоюға бағытталған.
3. Медициналық қызметтер көрсету, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы және дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналымы салаларындағы мемлекеттік бақылауды бақылау және (немесе) қадағалау функцияларын жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүзеге асырады.

Об утверждении Правил осуществления государственного контроля в области здравоохранения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2296. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 31
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.01.2016 № 31 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра здравоохранения и социального развития РК от 17.09.2015 г. № 726.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления государственного контроля в области здравоохранения.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2006 года № 874 "Об утверждении Правил осуществления контроля за качеством медицинских услуг в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 35, ст. 377);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 20 сентября 2006 года № 890 "Об утверждении Правил осуществления государственного контроля в сфере обращения лекарственных средств" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 35, ст. 381).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2009 года № 2296
Правила
осуществления государственного контроля
в области здравоохранения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления государственного контроля в области здравоохранения (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс) и определяют порядок осуществления государственного контроля в области здравоохранения.
2. Государственный контроль в области здравоохранения направлен на проверку соблюдения и исполнения требований законодательства Республики Казахстан, а также на предупреждение, пресечение и устранение правонарушений в области здравоохранения.
3. Государственный контроль в сферах оказания медицинских услуг, санитарно-эпидемиологического благополучия населения и обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники осуществляют должностные лица государственных органов, уполномоченных на осуществление контрольных и (или) надзорных функций (далее - уполномоченный орган).

4. Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік бақылау тексеру нысанында жүзеге асырылады.
5. Тексеру «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Медициналық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттік бақылау
6. Медициналық қызмет корсету саласындағы мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының медициналық қызмет көрсету саласындағы заңнамасын бұзудың алдын алуға, оларды анықтауға, жолын кесуге, сондай-ақ денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық қызмет корсету саласындағы Қазақстан Республикасы заңдары мен Қазақстан Республикасының Үкімет} қаулыларының сақталуын бақылауға бағытталған.
7. Жеке және заңды тұлғалар көрсететін медициналық қызметтердің:
1) медициналық қызметтің көлемі мен сапасы;
2) дәрілік заттарды тағайындау ұтымдылығы, сондай-ақ медициналық техниканы тиімді пайдалану;
3) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын, әскери-дәрігерлік, сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптаманы жүргізудің сапасы мен негізділігі;
4) медицина қызметкерлерінің біліктілік деңгейі;
5) медициналық қызметтің біліктілік талаптары мен лицензиялау ережелерін сақтау;
6) дәрілік заттарды қоспағанда, алдын алудың, диагностиканың, емдеу мен медициналық сауықтырудың құралдары мен әдістерін қолдану сапасы;
7) жарнамаланатын медициналық қызметтің көрсетілетін медициналық қызметтің көлемі мен сапасына сәйкестігі талаптарына сәйкестігі медициналық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттік бақылау объектілері болып табылады.
8. Медициналық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттік бақылауды жүргізу кезінде медициналық қызметтің сапасына сыртқы бақылауды Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі белгілеген тәртіппен уәкілетті орган және (немесе) аккредиттелген тәуелсіз сарапшылар жүзеге асырады.
3. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы
саласындағы мемлекеттік бақылау
9. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаудың бір бөлігі болып табылады және халықтың денсаулығын сақтау, мекендеу ортасын қорғау мақсатында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасының заңдары мен Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулыларының сақталуын бақылаумен жүзеге асырады.
4. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік
бақылау
10. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналысы саласындағы заңнамасын бұзудың алдын алуға, оларды анықтауға, жолын кесуге, сондай-ақ дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналысы саласындағы субъектілердің Қазақстан Республикасында дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысын регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңдары мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларын, стандарттардың, ережелер мен нормалардың сақталуын бақылауға бағытталған.

4. Государственный контроль в области здравоохранения осуществляется в форме проверки.
5. Проверка осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О частном предпринимательстве".
2. Государственный контроль в сфере оказания медицинских услуг
6. Государственный контроль в сфере оказания медицинских услуг направлен на предупреждение, выявление, пресечение нарушений законодательства Республики Казахстан в сфере оказания медицинских услуг, а также контроль за соблюдением субъектами здравоохранения законов Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан в сфере оказания медицинских услуг.
7. Объектами государственного контроля в сфере оказания медицинских услуг являются медицинские услуги, оказываемые физическими и юридическими лицами, на соответствие следующим требованиям:
1) объем и качество медицинских услуг;
2) рациональность назначения лекарственных средств, а также эффективного использования медицинской техники;
3) качество и обоснованность проведения экспертизы временной нетрудоспособности, военно-врачебной, судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз;
4) уровень квалификации медицинских работников;
5) соблюдение квалификационных требований и правил лицензирования медицинской деятельности;
6) качество применения средств и методов профилактики, диагностики, лечении и медицинской реабилитации, за исключением лекарственных средств;
7) соответствие рекламируемых медицинских услуг объему и качеству оказываемых медицинских услуг.
8. При проведении государственного контроля в сфере оказания медицинских услуг внешняя экспертиза качества медицинских услуг осуществляется уполномоченным органом и (или) независимыми аккредитованными экспертами в порядке, установленном Министерством здравоохранения Республики Казахстан.
3. Государственный контроль в сфере
санитарно-эпидемиологического благополучия населения
9. Государственный контроль в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения является частью государственного санитарно-эпидемиологического надзора и осуществляется за соблюдением законов Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в целях охраны здоровья, среды обитания населения.
4. Государственный контроль в сфере обращения лекарственных
средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
10. Государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники направлен на предупреждение, выявление, пресечение нарушений законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также контроль за соблюдением субъектами в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники законов Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, стандартов, правил и норм, регламентирующих обращение лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в Республике Казахстан.

11. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сапасын қамтамасыз ету талаптарына сәйкестігін, қауіпсіздігін және олардың:
1) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіруге, дайындауға (медициналық техниканы қоспағанда), көтерме және бөлшек саудада өткізуге;
2) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сатып алуға (алуға), сақтауға, әкелуге және әкетуге, бөлуге, пайдалануға және жоюға;
3) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың жарнамасына;
4) денсаулық сақтау саласындағы есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекусорлардың айналымына байланысты қызметті жүзеге асыруға;
5) мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында дәрілік заттарды ұтымды тағайындауға, сондай-ақ медициналық техниканы тиімді пайдалануға;
6) фармацевтикалық қызметтің біліктілік талаптары мен лицензиялау ережелерін сақтауға тиімділігін қамтамасыз ететін дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік бақылау объектілері болып табылады.

11. Объектами государственного контроля в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники являются обращение лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, обеспечивающее соответствие требованиям обеспечения их качества, безопасности и эффективности к:
1) производству, изготовлению (за исключением медицинской техники), оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
2) закупу (приобретению), хранению, ввозу и вывозу, распределению, использованию и уничтожению лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
3) рекламе лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
4) осуществлению деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в области здравоохранения;
5) рациональному назначению лекарственных средств, а также эффективному использованию медицинской техники в государственных организациях здравоохранения;
6) соблюдению квалификационных требований и правил лицензирования фармацевтической деятельности.