Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1498 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                            К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1498 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары Мазмұны
1. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің миссиясы мен пайымдауы
2. Ағымдағы жағдайды талдау және тиісті қызмет салаларының даму үрдістері
3. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және көрсеткіштер нәтижелері
4. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
5. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
6. Тәуекелдерді басқару
7. Бюджеттік бағдарламалар
1-бөлім. Миссиясы мен пайымдауы
Миссия - статистика саласында пайдаланушылардың (халық, бизнес, мемлекеттік органдар және халықаралық ұйымдар) сапалы статистикалық ақпаратқа қажеттілігін барынша қанағаттандыруға бағытталған мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру.
Пайымдауы - статистика саласында халықаралық стандарттарға сәйкес келетін және қазіргі заманауи ақпараттық технологияларды қолданатын кәсіби статистикалық қызмет.
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау және тиісті қызмет салаларының даму үрдістері
1. Дамудың негізгі параметрлері
Белгілі болғандай, мемлекеттік статистиканың дамуы Қазақстан Республикасы дамуының стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуге, мемлекеттік органдар жүйесі қызметінің тиімділігін арттыру үшін жағдайлар жасауға бағытталған және бағдарламалық құжаттар мен Президенттің Қазақстан Республикасы халқына жыл сайынғы жолдауларын ақпараттық-статистикалық қамтамасыз етуге қабілетті деп танылды.
2010 жылғы 19 наурызда «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңы, сондай-ақ «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік статистика және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды.
Мемлекеттік статистика жүйесінің нормативтік-құқықтық базасын жетілдіру бойынша жүргізілген жұмыс статистикалық және статистикалық емес қызметтердің ара жігін ажыратуға, статистиканың сапасын арттыруға, әкімшілік дереккөздерді пайдалану арқылы респонденттерге түсетін жүктемені төмендетуге мүмкіндік береді.
Қазақстан Республикасының Статистика Агенттігінің негізгі стратегиялық басымдықтарының бірі статистикалық әдіснаманы жетілдіру болып табылады, оның шеңберінде ағымдағы жылы қолданыстағы және жаңа 17 статистикалық әдіснамалық ережелер мен әдістерді әзірлеуді қайта қарау жоспарлануда.
Мыңжылдықтың даму мақсатына қол жеткізу прогресін мониторингілеу мақсатында халықты Мульти-индикаторлық кластерлік тексеруді жүргізу жоспарланып отыр.
«Doing Business» халықаралық рейтингінде Қазақстанның ұстанымын жақсарту жөніндегі жұмыстар мақсатында «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік статистика және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен Қазақстан Республикасы заңнамасынан кәсіпкерлік субъектілердің құрылтай құжаттарымен қатар статистикалық карточканы міндетті ұсынуын көздейтін нормаларды алып тастау көзделді.

О Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по статистике на 2011 - 2015 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1498
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Агентства Республики Казахстан по статистике на 2011 - 2015 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2011 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2010 года № 1498
Стратегический план
Агентства Республики Казахстан по статистике
на 2011 - 2015 годы
Содержание
1. Миссия и видение Агентства Республики Казахстан по статистике
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих
отраслей (сфер) деятельности
3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы,
мероприятия и показатели результатов
4. Развитие функциональных возможностей
5. Межведомственное взаимодействие
6. Управление рисками
7. Бюджетные программы
Раздел 1. Миссия и видение
Миссия - формирование и реализация государственной политики в области статистики, направленной на максимальное удовлетворение потребностей пользователей (население, бизнес, государственные органы и международные организации) в качественной статистической информации.
Видение - профессиональная статистическая деятельность с применением современных информационных технологий и соответствующая международным стандартам в области статистики.
Раздел 2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
соответствующих отраслей (сфер) деятельности
1. Основные параметры развития.
Как известно развитие государственной статистики направлено на достижение стратегических целей развития Республики Казахстан, на создание условий для повышения эффективности деятельности системы государственных органов и призвано способствовать информационно-статистическому обеспечению программных документов и ежегодных посланий Президента народу Республики Казахстан.
19 марта 2010 года принят Закон Республики Казахстан "О государственной статистике", а также Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной статистики и налогообложения".
Проведенная работа по совершенствованию нормативной правовой базы системы государственной статистики позволит четко определить разграничение статистической и нестатистической деятельности, повысить качество статистики, снизить нагрузку на респондентов через использование данных административных источников.
Одним из основных стратегических приоритетов Агентства Республики Казахстан по статистике (далее - Агентство) является совершенствование статистической методологии, в рамках которого в текущем году планируется пересмотреть существующие и разработать новые 17 статистических методологических положений и методик.
В целях мониторинга прогресса достижения Целей развития тысячелетия запланировано проведение Мульти-индикаторного кластерного обследования населения.
В целях работы по улучшению позиций Казахстана в международном рейтинге "Doing Business", Законом Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной статистики и налогообложения" предусмотрено исключение из законодательства Республики Казахстан норм, предусматривающих обязательное представление субъектами предпринимательства статистической карточки наряду с учредительными документами.

Осы түзетулерді енгізу нәтижесінде 2010 жылғы 16 сәуірден бастап заңды тұлғаларды тіркеу (қайта тіркеу) және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу (қайта тіркеу) барысында тіркелетін субъектілерге статистикалық карточканы беру жойылды.
Осылайша, Мемлекеттік статистикалық тіркелімге есепке қою және бірыңғайланған, сәйкестендірілген және өзге де жүйелік - есепке алу кодтарын беру құжатсыз, яғни Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің «Заңды тұлғалар» мемлекеттік дерек қорынан электронды түрде келіп түсетін ақпарат негізінде жүргізіледі.
Деректерді жинаудың және өңдеудің қазіргі заманғы тәсілдерін енгізу бөлігінде заманауи технологияларды қолдану арқылы Агенттіктің ақпараттық инфрақұрылымын елеулі дамыту қажет.
Электрондық дерек алмасуды қамтамасыз ету үшін «е-үкіметті» енгізу жөніндегі шараларға сәйкес әкімшілік деректерді статистика органдарымен статистикалық ақпарат өндірісінде пайдалануға болатын мемлекеттік органдардың қолданыстағы ақпараттық жүйелерімен интеграциялау бойынша алдағы уақытта жұмыстар жүргізіледі.
Статистикалық деректерді жинау, өңдеу және тарату процестерін автоматтандырудың жаңа деңгейімен қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін «е-Статистика» интеграцияланған ақпараттық жүйесін жасау және енгізу жөнінде жұмыстар жүргізу жоспарлануда.
Сондай-ақ, Агенттік мемлекеттік статистикаға деген сенім деңгейін арттыруға баса назар аударатын болады.
Кез келген орган қызметі көрсеткіштерінің бірі, ұсынылатын қызметтердің үнемі жоғарылатуды талап ететін сапасы болып табылады. Өзге мемлекеттермен салыстырғанда Қазақстан Республикасында Мемлекеттік статистикаға деген сенім деңгейі және деректерді сапамен қанағаттандыру дәрежесі салыстырмалы түрде жоғары емес болып табылады.
Оған қоса, шет мемлекеттерде (Норвегия, Канада, Австралия) статистикалық көрсеткіштерді өндіру үшін барлық әкімшілік дереккөздердің деректерін заңнамалық, технологиялық және ұйымдық деңгейлерде толық пайдалану қамтамасыз етілген, бұл сондай-ақ респонденттерге түсетін жүктемені төмендетуге ықпал етеді (кәсіпорындардың мемлекеттік органдарға тапсыратын есептерінің санын азайту).
ҚР Статистика агенттігінің сайтына пайдаланушылар өтініштерінің санын ұлғайту мақсатында Агенттіктің интернет-ресурсы жетілдіріледі. Ішкі процестер жетілдірілді және статистикалық ақпаратты қалыптастыру рәсімдерінің айқындығы қамтамасыз етілетін болады.
2. Негізгі проблемаларды талдау:
1) статистикалық көрсеткіштерді әзірлеу үшін әкімшілік көздердің деректерін жеткіліксіз пайдалану. Халықаралық статистикалық сала стандарттарында жаңа көріністердің туындауы құрылымдық статистика көрсеткіштерін есептеу әдіснамасы саласындағы қолданыстағы стандарттарды жетілдіру қажеттілігін көрсетеді.

В результате внесения данных поправок, с 16 апреля 2010 года при регистрации (перерегистрации) юридических лиц и учетной регистрации (перерегистрации) филиалов и представительств отменена выдача статистической карточки регистрирующимся субъектам.
Таким образом, постановка на учет в Государственном статистическом регистре и присвоение унифицированных идентификационных и других системно-учетных кодов производится бездокументарно, то есть на основе информации, поступающей из Государственной базы данных "Юридические лица" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде.
В части внедрения современных способов сбора и обработки данных необходимо существенно развить информационную инфраструктуру Агентства с применением современных технологий.
В соответствии с мероприятиями по внедрению "е-правительства" для обеспечения электронного обмена данными проводится дальнейшая работа по интеграции с существующими информационными системами государственных органов, административные данные которых могут быть использованы органами статистики в производстве статистической информации.
Планируется проведение работы по созданию и внедрению интегрированной информационной системы "е-Статистика", что позволит обеспечить новый уровень автоматизации процессов сбора, обработки и распространения статистических данных.
Также, Агентством будет уделено большое внимание повышению уровня доверия к государственной статистике.
Одним из показателей деятельности любого органа является качество предоставляемых услуг, которое требует постоянного повышения. В сравнении с другими странами, уровень доверия к государственной статистике и степень удовлетворенности качеством данных в Республике Казахстан являются относительно невысокими.
Более того, в зарубежных странах (Норвегия, Канада, Австралия) на законодательном, технологическом и организационном уровнях обеспечено полное использование данных всех административных источников для производства статистических показателей, что также способствует снижению нагрузки на респондентов (уменьшение количества отчетов, сдаваемых предприятиями государственным органам).
Будет усовершенствована работа интернет-ресурса Агентства с целью увеличения числа обращений пользователей на сайт Агентства Республики Казахстан по статистике. Будут усовершенствованы внутренние процессы и обеспечена прозрачность процедур формирования статистической информации.
2. Анализ основных проблем:
1) недостаточное использование данных административных источников для разработки статистических показателей. Возникновение новых явлений в стандартах международной статистической сферы указывают на необходимость совершенствования действующих стандартов в области методологии расчета показателей структурной статистики.

2) қолда бар әкімшілік деректерді жеткілікті пайдаланбау және көрсеткіштердің жекелеген топтары бойынша алғашқы деректерді өңдеу әдіснамасының және статистикалық нысандардың күрделілігі есебінен респонденттерге жоғары жүктеме. Бұдан басқа, әртүрлі мемлекеттік органдардың және тіркелімдік жүйелер мен ішінара байқаулардың жеткіліксіз қолданылуы мен ұқсас көрсеткіштер жинаудың қайталануы орын алып отыр.
3) ресми статистикалық деректерге сенімнің және пайдаланушыларды қанағаттандыру дәрежесінің жеткіліксіз деңгейі.
Агенттіктің ақпараттық инфрақұрылымы төмендегідей сипатталады:
1) телекоммуникациялық инфрақұрылымның нашар дамуы, бұл сыртқы пайдаланушылармен дерек алмасуды қиындатады;
2) қолданыстағы ақпараттық жүйелер әдіснамада өзгерістер болған жағдайда тез бейімделуді жүзеге асыруға мүмкіндік бермейді;
3) Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері мен мемлекеттік органдар арасындағы келісілген электрондық дерек алмасудың болмауы;
4) деректерді өңдеу соңғы 10 жыл ішінде әзірленген және айтарлықтай жаңартуды қажет ететін шамамен 200 бағдарламалық кешенді қолдана отырып жүзеге асырылады;
5) пайдаланушылар Агенттіктің басқаруындағы қолда бар деректер мен статистикалық байқаулардың қамтуын кеңейту мүмкіндіктері немесе ауқымы туралы жеткілікті ақпараттандырылмаған.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Қалыптасқан жағдайды талдау негізінде 2015 жылға дейінгі кезеңге ұлттық шоттар жүйесінің (бұдан әрі - ҰШЖ) жедел дамуының негізгі бағыттары анықталды. Бұл:
1) «ҰШЖ 2008» жаңа халықаралық стандартын енгізу;
2) ҰШЖ ішінде жекелеген есептеулер арасындағы салыстырымдылықты жоғарылату;

2) высокая нагрузка на респондентов за счет недостаточного использования имеющихся административных данных и сложности статистических форм и методологии обработки первичных данных по отдельным группам показателей. Кроме того, существует дублирование сбора аналогичных показателей различными государственными органами и недостаточное применение регистровых систем и выборочных наблюдений.
3) недостаточный уровень доверия к официальным статистическим данным и степени удовлетворенности пользователей.
Информационная инфраструктура Агентства характеризуются следующими признаками:
1) слабо развита телекоммуникационная инфраструктура, что затрудняет обмен данными с внешними пользователями;
2) существующие информационные системы не позволяют осуществлять быструю адаптацию при изменениях в методологии;
3) отсутствие согласованного электронного обмена данными между структурными подразделениями Агентства и государственными органами;
4) обработка данных осуществляется с использованием около 200 программных комплексов, разработанных в течении последних 10 лет и требующих значительной модернизации;
5) пользователи недостаточно информированы об имеющихся в распоряжении Агентства данных и возможностях расширения охвата или глубины статистических наблюдений.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
На основе анализа сложившейся ситуации определены основные направления ускоренного развития системы национального счетоводства (далее - СНС) на период до 2015 года. Это:
1) внедрение нового международного стандарта "СНС 2008";
2) повышение сопоставимости между отдельными расчетами внутри СНС;

3) салааралық баланстың айтарлықтай нақтыланған есептеулеріне өту.
Нәтижесінде макроэкономикалық көрсеткіштердің ғана емес, сондай-ақ экономика салаларының құрылымын және даму серпінін көрсететін салалық көрсеткіштердің сапасын жоғарылату жоспарлануда.
«е-Статистика» интеграцияланған ақпараттық жүйелерді енгізу ағымдағы және келешектегі мұқтаждықтарға бейімделуге қабілетті ақпараттың интеграцияланған желісін ағымдағы сыртқы және ішкі факторлар есебінен құруға және іске асыруға мүмкіндік береді.

3) переход СНС к более детализированным расчетам межотраслевого баланса.
В результате планируется повысить качество не только макроэкономических, но и отраслевых показателей, отражающих структуру и динамику развития отраслей экономики.
Внедрение интегрированной информационной системы "е-Статистика" позволит создать и реализовать информационную интегрированную сеть, способную адаптироваться к текущим и будущим потребностям за счет следующих внешних и внутренних факторов:

1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алғашқы статистикалық деректердің құпиялылығын қамтамасыз ету үшін байланыстың қорғалған арналарын ұйымдастыру;
2) нақты уақыт режимінде жұмыс істейтін сапалы қызмет көрсету;
3) статистикалық ақпаратты пайдаланушыларға (халыққа, бизнеске, қоғамдық және мемлекеттік органдарға) «е-Статистика» интеграцияланған ақпараттық жүйелерді ресурстарына кең қол жетімділікті ұсыну.
Бұдан басқа, пайдаланушылар біріктірілген статистикалық деректерді оңтайлы интерфейс арқылы алуға мүмкіндік алады, мұның өзінде ақпараттық-талдамалық жүйе және геоақпараттық жүйе пайдаланушыға қажетті кестелік, графикалық және географикалық көріністегі ақпараттың қажетті бөлінісін алуға мүмкіндік береді.
Сондай-ақ, әкімшілік көздерден деректерді aлу арқылы респонденттерге жүктемені төмендетуге болады. Көптеген мемлекеттік органдарда талап етілетін ақпарат бар, әкімшілік көздерден деректерді алу тіркелімдік кіші жүйелерді өзекті ету көзі болып табылады. Осы ақпарат біріктірілген статистикалық көрсеткіштерді одан әрі өңдеу және қалыптастыру үшін әкімшілік дерекқорда жиналатын болады.

1) организация защищенных каналов связи для обеспечения конфиденциальности первичных статистических данных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) поставка качественных услуг, работающих в режиме реального времени;
3) предоставление широкого доступа к ресурсам интегрированной информационной системы "е-Статистика" пользователям статистической информации (населению, бизнесу, общественным и государственным органам).
Кроме того, пользователи получат доступ к агрегированным статистическим данным через удобный интерфейс, при этом информационно-аналитическая система и геоинформационная система должны позволить пользователю получить необходимый разрез информации в необходимом табличном, графическом или географическом представлении.
Через получение данных из административных источников также возможно снизить нагрузку на респондентов. Во многих государственных органах уже имеется требуемая информация, получение данных из административных источников будет являться источником актуализации регистровых подсистем. Данная информация будет накапливаться в Базе административных данных для дальнейшей обработки и формирования агрегированных статистических показателей.

3-бөлім. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер,
нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
1. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
Ескерту. 1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.04.05 № 370, 2011.12.06 N 1477, 2011.12.30 № 1666, 2012.12.24 № 1667, 2012.12.29 № 1745 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 26.08.2013 N 850, 31.12.2013 № 1485 қаулыларымен.
1-стратегиялық бағыт. Ұсынылатын ақпараттың сапасын арттыру

Раздел 3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
1. Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Сноска. Подраздел 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 05.04.2011 № 370; от 06.12.2011 № 1477; от 30.12.2011 № 1666 ; от 29.12.2012 № 1745 (вводится в действие с 01.01.2013); от 26.08.2013 № 850; от 31.12.2013 № 1485.
Стратегическое направление 1. Улучшение качества предоставляемой информации

1.1-мақсат. Экономиканың барлық аяларын, салаларын сапалы көрсеткіштермен қамтамасыз ету және статистикалық деректерді түзуді оңтайландыру
Ескерту. 1-1-мақсаттың тақырыбы жаңа редакцияда  - ҚР Үкіметінің 2011.12.30 № 1666; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1485 қаулыларымен.
Нысаналы индикатор (Қол жеткізудің соңғы мерзімін (кезеңін) көрсете отырып)
Ақпараттың дереккөзі
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Ағымдағы жылдың жоспары
Жоспарлы кезеңде

Цель 1.1. Обеспечение качественными показателями всех сфер, отраслей экономики и рационализация производства статистических данных
Сноска. Заголовок цели 1.1. в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2011 № 1666 .
Коды бюджетных программ, направленных на достижение данной цели 001, 002, 004
Целевой индикатор
(с указанием
окончательного срока
(периода) достижения)
Источник
информации
Ед-ца
изм.
Отчет-
ный
период
План
текущего
года
В плановом периоде

2. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Ескерту. 2-кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.30 № 1666 Қаулысымен.
Мемлекеттің стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1 стратегиялық бағыт. Ұсынылатын ақпараттың сапасын жақсарту
1.1-мақсат. Экономиканың барлық аяларын, салаларын сапалы көрсеткіштермен қалыптастыру және статистикалық деректерді түзуді оңтайландыру
1.2-мақсат. «е-Статистика» интеграцияланған ақпараттық жүйесін жасау және енгізу арқылы деректердің өңдеу жүйесін дамыту
1.3-мақсат. Статистикалық ақпаратты тарату жүйесін дамыту
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922  Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
4-бөлім. Функционалдық міндеттерді дамыту
Ескерту. 4-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.12.06 N 1477, 2011.12.30 № 1666, 2012.12.24 № 1667; 26.08.2013 N 850 қаулыларымен.
Стратегиялық бағыттың атауы, мемлекеттік органның мақсаттары мен міндеттері
Стратегиялық бағытты іске асыру жөніндегі іс-шаралар және мемлекеттік органның мақсаты
Іске асыру кезеңі
1-стратегиялық бағыт. Ұсынылатын ақпараттың сапасын жақсарту
1.1-мақсат.
Экономиканың барлық салаларын сапалы көрсеткіштермен қалыптастыру және статистикалық деректерді түзуді оңтайландыру 1.1.1-міндет. Статистикалық әдіснамаға халықаралық стандарттарды енгізу
1.2-мақсат. «е-Статистика» интеграцияланған ақпараттық жүйесін жасау және енгізу арқылы деректердің өңдеу жүйесін дамыту
1.2.1-міндет. Ақпараттық жүйелерді әзірлеу, енгізу және дамыту
1.3-мақсат. Статистикалық ақпаратты тарату жүйесін дамыту
1.3.1-міндет. Пайдаланушыларды статистикалық ақпаратпен қамтамасыз етілуін жақсарту
1) Агенттіктің құзыретіне кіретін нормативтік құқықтық актілерді өзектендіру
тұрақты
2) Қызметкерлердің біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау (30 адамнан кем емес)
жыл сайын
3) Қазақстан Республикасында статистика саласындағы халықаралық семинарлар өткізу
жыл сайын
4) Қызметкерлердің статистика саласында халықаралық семинарларға қатысуы
жыл сайын
5) Қызметкерлердің шетелдік статистикалық серіктестіктермен тәжірибе алмасу жөніндегі іс-шараларға қатысуы
2011 ж. бастап
6) Шешім қабылдау деңгейіндегі биліктегі әйелдердің үлесін кемінде 30 % ұлғайту
тұрақты
7) Адами ресурстарды басқарудың ең үздік қағидаттары мен әдістері негізінде кадр қызметінің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету
тұрақты
8) Ұлттық бірлікті нығайтудың маңызды факторы ретінде мемлекеттік тілді дамыту
тұрақты

2. Соответствие стратегических направлений и целей государственного органа стратегическим целям государства
Сноска. Подраздел 2 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2011 № 1666 .
Стратегические направления и цели
государства
Наименование стратегического и (или)
программного документа
Стратегическое направление 1. Улучшение
качества предоставляемой информации
Цель 1.1. Обеспечение качественными
показателями всех сфер, отраслей
экономики и рационализация производства
статистических данных
Цель 1.2. Развитие системы обработки
данных путем создания и внедрения
интегрированной информационной системы
«е-Статистика»
Цель 1.3. Развитие системы
распространения статистической
информации
Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный
Указом Президента Республики Казахстан
от 1 февраля 2010 года № 922
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Сноска. Раздел 4 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2011 № 1666 ; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.12.2012 № 1667; от 26.08.2013 № 850.
Наименование стратегического
направления, цели и задачи
государственного органа
Мероприятия по реализации
стратегического направления и
цели государственного органа
Период
реализации
Стратегическое направление
1. Улучшение качества
предоставляемой информации
Цель 1.1. Обеспечение качественными
показателями всех сфер, отраслей
экономики и рационализация
производства статистических данных
Задача 1.1.1.
Совершенствование статистической
методологии и инструментария
Цель 1.2. Развитие системы обработки
данных путем создания и внедрения
интегрированной информационной
системы «е-Статистика»
1.2.1. Разработка, внедрение и
развитие информационных систем
Цель 1.3. Развитие системы
распространения статистической
информации
Задача 1.3.1. Улучшение обеспечения
пользователей статистической
информацией
1) Актуализация нормативно-
правовых актов, входящих в
компетенцию Агентства
постоянно
2) Повышение квалификации и переподготовка сотрудников (не менее 30 человек)
ежегодно
3) Проведение международных
семинаров в Республике
Казахстан в сфере статистики
ежегодно
4) Участие сотрудников в
международных семинарах в
сфере статистики
ежегодно
5) Участие сотрудников в
мероприятиях по обмену
опытом с зарубежными
статистическими партнерами
с 2011 г.
6) Увеличение доли женщин во
власти на уровне принятия
решений не менее 30 %
постоянно
7) обеспечение эффективной
работы кадровой службы на
основе лучших принципов и
методов управления
человеческими ресурсами
постоянно
8) Развитие государственного
языка, как важнейшего фактора
укрепления национального
единства
постоянно

9) Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
тұрақты
10) Қазақстанның статистикалық әлеуетін нығайту бойынша Дүниежүзілік Банкімен жобаны іске асыру
тұрақты
11) Халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл
тұрақты
12) Агенттіктің материалдық-техникалық қорын жаңарту
қажет
болған
жағдайда
13) Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде жергілікті қамтуды қамтамасыз ету:
1) ІТ қызметтерінде (2011 ж. - 40%, 2012 ж. - 50%, 2013 ж. - 60%, 2014 ж. - 70%, 2015 ж. - 80%);
2) қораптық (лицензиялық) бағдарламалық қамтамасыз ету көлемінде
(2012 ж. - 0,2%, 2013 ж. - 1,2%, 2014 ж. - 2,0%, 2015 ж. - 2,5%);
3) ІТ жабдық секторының көлемінде
(2012 ж. - 1,5%, 2013 ж. - 2,2%, 2014 ж. - 3,1 %, 2015 ж. - 4,1%).
тұрақты
14) Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мерекелеріне, еске алу күндеріне және басқа да қоғамдық маңызды оқиғаларға арналған іс- шараларды дайындау және өткізу кезінде Қазақстанның ел бірлігі доктринасының басты қағидаттарын пайдалануды қамтамасыз ету.
тұрақты
5-бөлім. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Ескерту. 5-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.12.30 № 1666 Қаулысымен.
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимылды қажет ететін міндеттердің көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимылы жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Ведомствоаралық байланыстарды орнату үшін болжанатын шаралар
1-стратегиялық бағыт. Ұсынылатын ақпараттың сапасын жақсарту
1.2-мақсат. «е-Статистика» интеграцияланған ақпараттық жүйесін жасау және енгізу арқылы деректердің өңдеу жүйесін дамыту
1.2.1-міндет. Ақпараттық жүйелерді әзірлеу, енгізу және дамыту
Басқа мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен деректерді электрондық алмасу үшін интеграциялау және өзара ықпалдасуын іске асыру
Орталық мемлекеттік органдар
1. Агенттіктің ақпараттық жүйелерін мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграциялау Мемлекеттік органдармен деректерді электрондық алмасу
6-бөлім. Тәуекелдерді басқару
Ықтимал тәуекелдің атауы
Тәуекелдерді басқару бойынша шаралар қолданбаған жағдайда ықтимал салдарлары
Тәуекелдерді басқару бойынша іс-шаралар
Сыртқы тәуекелдер
Статистикалық деректерді өндіру үшін мемлекеттік органдармен жеткіліксіз өзара іс-қимылы
Статистикалық көрсеткіштерді өндіру негізі ретінде әкімшілік деректерді және мемлекеттік деректер қорын жеткіліксіз пайдалану
1. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен ақпараттық жүйелерді интеграциялау
2. Мемлекеттік органдармен электрондық дерек алмасу
Ішкі тәуекелдер
Кадрлық тәуекелдер, соның ішінде кәсіби тапшылық
Агенттіктің қызметкерлері кәсіптілігінің және тиісінше статистикалық деректері сапасының темен деңгейі

9) Обеспечение информационной
безопасности
постоянно
10) Реализация проекта со
Всемирным Банком по укреплению
статистического потенциала
Казахстана
постоянно
11) Взаимодействие с
международными организациями
постоянно
12) Модернизация материально-
технической базы Агентства
по мере
необходимости
13) Обеспечение местного содержания при осуществлении государственных закупок информационно-коммуникационных технологий:
1) в IТ-услугах (2011 - 40 %,
2012 г. - 50 %, 2013 - 60 %,
2014 - 70 %, 2015 - 80 %);
2) в объеме коробочного
(лицензионного) программного
обеспечения (2012 – 0,2 %,
2013 – 1,2 %, 2014 - 2,0 %,
2015 – 2,5 %);
3) в объеме сектора
IТ-оборудования (2012 – 1,5 %,
2013 – 2,2 %, 2014 – 3,1 %,
2015 - 4,1 %).
постоянно
14) Обеспечение использования главных принципов Доктрины национального единства Казахстана при подготовке и проведении мероприятий, посвященных национальному и государственным праздникам Республики Казахстан, памятным датам и другим общественно- значимым событиям.
постоянно
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Сноска. Раздел 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.12.2011 № 1666 .
Показатели задач, для достижения
которых требуется
межведомственное взаимодействие
Государственный орган,
которым осуществляется
межведомственное
взаимодействие
Меры, предполагаемые для
установления
межведомственных связей
Стратегическое направление 1. Улучшение качества предоставляемой информации
Цель 1.2. Развитие системы обработки данных путем создания и внедрения интегрированной информационной системы "е-Статистика"
Задача 1.2.1. Разработка, внедрение и развитие информационных систем
Интеграция и реализация
взаимодействия для электронного
обмена данными с информационных
систем других государственных
органов
Центральные
государственные органы
1. Интеграция
информационных систем
Агентства с информационными
системами государственных
органов
2. Электронный обмен
данными с государственными
органами
Раздел 6. Управление рисками
Наименование возможного
риска
Возможные последствия в
случае непринятия мер по
управлению рисками
Мероприятия по управлению
рисками
Внешние риски
Недостаточное взаимодействие
с государственными органами
для производства
статистических данных
Недостаточное использование
административных источников
и государственных баз данных
в качестве основы
производства статистических
показателей
1. Интеграция информационных
систем Агентства с
информационными системами
государственных органов
2. Электронный обмен данными
с государственными органами
Внутренние риски
Кадровые риски, в том числе
дефицит профессиональных
кадров
Низкий уровень
профессионализма сотрудников
Агентства, и соответственно
качества статистических
данных

1. Жүйелік тренингтер өткізу
2. Шетелдік статистикалық кеңселермен және халықаралық ұйымдармен тәжірибе алмасу
7-бөлім. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 7-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.05.23 № 559, 2011.12.06 N 1477, 2011.12.30 № 1666, 2012.04.12 N 452, 2012.12.24 № 1667, 2012.12.29 № 1745 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі), 26.08.2013 N 850, 31.12.2013 № 1485 қаулыларымен.

1. Проведение
систематических тренингов
2. Обмен опытом с
зарубежными статистическими
офисами и международными
организациями
Раздел 7. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 23.05.2011 № 559; от 06.12.2011 № 1477; от 30.12.2011 № 1666; от 12.04.2012 № 452; от 24.12.2012 № 1667 ; от 29.12.2012 № 1745 (вводится в действие с 01.01.2013); от 26.08.2013 № 850; от 31.12.2013 № 1485.