Қазақстан Республикасы туристік индустриясының перспективалы бағыттарын дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 11 қазандағы N 1048 Қаулысы
«Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасы үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 302 қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы туристік индустриясының перспективалы бағыттарын дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарлама бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 11 қазандағы
№ 1048 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы туристік индустриясының
перспективалы бағыттарын дамыту жөніндегі
2010 - 2014 жылдарға арналған
бағдарлама
Астана, 2010 жыл
Мазмұны
Бағдарламаның паспорты
Кіріспе
1. Ағымдағы ахуалды талдау
2. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және оны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
3. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
4. Қажетті ресурстар
Іс-шаралар жоспары
Бағдарламаның паспорты
Ескерту. Бағдарламаның паспортына өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.12.30 № 1729; 23.10.2013 N 1139 қаулыларымен.
Атауы             Қазақстан Республикасы туристік индустриясының
перспективалы бағыттарын дамыту жөніндегі 2010-2014
жылдарға арналған бағдарлама
Әзірлеу үшін      Бағдарлама Қазақстан Республикасы Президентінің
негіздеме         2010 жылғы 19 ақпандағы № 958 Жарлығымен бекітілген
Қазақстан Республикасын үдемелі
индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 -
2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаға;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1
ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан
Республикасының 2020 жылға дейін Стратегиялық даму
жоспарына сәйкес әзірленді
Бағдарламаны      Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа
әзірлеуге және    технологиялар министрлігі
іске асыруға
жауапты мемлекеттік
орган
Мақсаты           Туризм индустриясын орнықты дамыту
Міндеттері        Бәсекеге қабілетті туристік өнімді қалыптастыру;
Қазақстанның туристік маркетингтік стратегиясын
қалыптастыру;
Туристік индустрияның кадрлық әлеуетін дамыту;
Астана қаласында ЭКСПО – 2017 халықаралық
мамандандырылған көрмесін ұйымдастыруды және
өткізуді ескере отырып, туризм саласын дамыту
жөніндегі шаралар кешенін іске асыру
Іске асыру        2010-2014 жылдар
мерзімдері
(кезеңдері)
Нысаналы          Ішкі және келу туризмі үшін орналастыру орындарының
индикаторлар      санын арттыру;
Ішкі және келу туризмі үшін төсек/тәулік орнын беру
жолымен қонақүйлердің толтырылуын арттыру
Қаржыландыру      Бағдарламаны қаржыландыру республикалық және көздері мен       жергілікті бюджет қаражатының есебінен және көлемдері         шегінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының
заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден
жүзеге асырылатын болады.
Бағдарламаны 2010 - 2014 жылдары іске асыруға

Об утверждении Программы по развитию перспективных направлений туристской индустрии Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2010 года № 1048
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года № 302 "Об утверждении Плана мероприятий Правительства Республики Казахстан по реализации Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу по развитию перспективных направлений туристской индустрии Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 октября 2010 года № 1048
Программа
по развитию перспективных направлений
туристской индустрии Республики Казахстан
на 2010 - 2014 годы
Астана, 2010 год
СОДЕРЖАНИЕ
Паспорт Программы
Введение
1. Анализ текущей ситуации
2. Цель, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
3. Этапы реализации Программы
4. Необходимые ресурсы
План мероприятий
Паспорт Программы
Сноска. Паспорт Программы с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.12.2011 № 1729; от 23.10.2013 № 1139.
Наименование          Программа по развитию перспективных направлений
туристской индустрии Республики Казахстан на
2010-2014 годы
Основание для         Программа разработана в соответствии с
разработки            Государственной программой по форсированному
индустриально-инновационному развитию
Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы,
утвержденной Указом Президента Республики
Казахстан от 19 марта 2010 года № 958;
Стратегическим планом развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденным Указом
Президента Республики Казахстан от 1 февраля
2010 года № 922
Государственный       Министерство индустрии и новых технологий
орган, ответственный  Республики Казахстан
за разработку и
реализацию
Программы
Цель                  Устойчивое развитие индустрии туризма
Задачи                Формирование конкурентоспособного туристского
продукта;
Формирование туристской маркетинговой стратегии
Казахстана;
Развитие кадрового потенциала туристкой
индустрии;
Реализация комплекса мер по развитию отрасли
туризма с учетом организации и проведения в
г. Астане Международной специализированной
выставки ЭКСПО-2017
Сроки (этапы)         2010 - 2014 годы
реализации
Целевые индикаторы    Увеличить количество мест размещения для
внутреннего и въездного туризма.
Увеличить заполняемость гостиниц путем
увеличения предоставления койко/суток для
внутреннего и въездного туризма
Источники и объемы    Финансирование Программы будет осуществляться
финансирования        за счет и в пределах средств республиканского и
местных бюджетов, а также иных источников, не
запрещенных законодательством Республики
Казахстан.
Всего на реализацию Программы в 2010 - 2014

барлығы 4 252 145 377,8 мың теңге:
республикалық бюджеттен: 2010 жылы - 750 364,0 мың
теңге; 2011 жылы - 2 811 492,0 мың теңге; 2012 жылы
- 269 625,0 мың теңге*; 2013 жылы - 269 625,0 мың
теңге*;
2014 жылы - 268 825,0 мың. теңге*;
жергілікті бюджеттен: 2010 жылы - 8 766,8 мың
теңге;
2011 жылы - 361 180,0 мың теңге;
инвестициялар есебінен: 4 247 405 500,0 мың теңге
талап етіледі.
Кіріспе
Қазақстан Республикасы туристік индустриясының перспективалы бағыттарын дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарлама Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру мақсатында және Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейін Стратегиялық даму жоспарына сәйкес әзірленді.
Бағдарлама инфрақұрылымды жасау және дамыту жолымен туризм индустриясын орнықты дамытуға, Қазақстанның туристік бағыт ретіндегі тартымдылығын арттыру үшін оның имиджін қалыптастыруға бағытталған.
1. Ағымдағы ахуалды талдау
Туристік саланың даму серпіні туризм индустриясы көрсеткіштерінің орнықсыз өсуімен сипатталады. Айталық, 2009 жылдың қорытындылары бойынша келушілер саны 2008 жылмен салыстырғанда 4,1 %-ға өсті, сыртқа шығушылар туризмі 22,3 %-ға өсті, алайда ішкі туризм көлемі 4,7 %-ға азайды және 4 055,7 мың адамды құрады.
Көрсетілген туристік қызметтердің жалпы көлемі 2008 жылмен салыстырғанда 0,3 %-ға кемінде және 65,8 млрд. теңгені құрады. Салыстыра қарасақ, 2008 жылғы тиісті көрсеткіштің өсуі 2007 жылға қарағанда 22,6 %-ды құраған (53,8 млрд. теңгеден 66,0 млрд. теңгеге дейін).
Негізгі көрсеткіштердің төмендеуі әлемдік экономикадағы жағдаймен түсіндіріледі.
Экономикалық және қаржылық дағдарыс сырттан келушілер туризміне де теріс әсер етті, оның көлемі соңғы екі жылда 5,3 млн. туристен 4,3 млн. туристке дейін немесе 18,9 %-га төмендеді.
Сырттан келушілер туризмі статистикасының деректері де сапар мақсаттары бойынша келушілерді бөлу сияқты көрсеткіштердің төмендегені көрсетіп отыр, соның ішінде бос уақыт пен демалыс үшін сапарлар 2008 жылмен салыстырғанда 19,8 %-ға немесе 1541 адамға төмендеген. Сонымен қатар, сатылған жолдамалардың саны да 3 242 бірлікке немесе 44 %-ға қысқарған.
2007 - 2010 жылдар ішінде саланың дамуы Мемлекет басшысының 2006 жылғы 29 желтоқсандағы № 231 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында туризмді дамытудың 2007 - 2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға негізделді.
Бұл кезеңде нормативтік құқықтық базаны жетілдіру жөнінде жұмыс жүргізілді. 2008 жылы туристік қызмет мәселелері жөніндегі бірқатар заңнамалық актілерге өзгерістер енгізілді және Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) туризм мәселелері жөніндегі бұйрықтары бекітілді .
Министрлік имиджді қалыптастыру жөніндегі, оның ішінде Қазақстан туризмін шетелде ақпараттық насихаттау жөніндегі жұмыстарды тұрақты негізде жүргізіп отырғанын атап кету керек. Негізгі бағыттары жарнамалық бейнероликтерді жасау және әлемнің жетекші телеарналарында көрсету, ірі халықаралық туристік көрмелерге қатысу болып табылады.

годах потребуется 4 252 145 377,8 тыс. тенге, в
том числе:
из республиканского бюджета:
2010 г. - 750 364,0 тыс. тенге; 2011 г. -
2 811 492,0 тыс. тенге; 2012 г. - 269 625,0
тыс. тенге; 2013 г. - 269 625 тыс. тенге*;
2014 г. - 268 825,0 тыс. тенге*;
из местных бюджетов: 2010 г. - 8 766,8 тыс.
тенге; 2011 г. - 361 180,0 тыс. тенге;
за счет инвестиций: 4 247 405 500,0 тыс. тенге.
Введение
Программа по развитию перспективных направлений туристской индустрии Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы разработана в целях реализации Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958, и в соответствии со Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922.
Программа направлена на устойчивое развитие индустрии туризма путем создания и развития инфраструктуры, формирования имиджа Казахстана для повышения его привлекательности как туристского направления.
1. Анализ текущей ситуации
Динамика развития туристской отрасли характеризуется неустойчивым ростом показателей индустрии туризма. Так, общее число посетителей по итогам 2009 года по сравнению с 2008 годом увеличилось на 4,1 %, выездной туризм вырос на 22,3 %, однако количество посетителей внутреннего туризма уменьшилось на 4,7 % и составило 4 055,7 тыс. человек.
Общий объем оказанных услуг в туристской отрасли по сравнению с 2008 годом уменьшился на 0,4 % и составил 65,8 млрд. тенге. Для сравнения, рост соответствующего показателя 2008 года к 2007 году составил 22,6 % (с 53,8 млрд. тенге до 66,0 млрд. тенге).
Снижение основных показателей обусловлено ситуацией в мировой экономике.
Экономический и финансовый кризис негативно отразился и на въездном туризме, где количество обслуженных посетителей за последние два года снизилось с 5,3 млн. до 4,3 млн. туристов или на 18,9 %.
Данные статистики въездного туризма показывают также снижение  таких показателей как распределение посетителей по целям поездок, в том числе для досуга и отдыха по сравнению с 2008 годом - 19,8 % или на 1541 человек. Вместе с тем, сократилось и количество реализованных путевок на 3 242 ед. или на - 44 %.
В течение 2007 - 2010 годов развитие отрасли основывалось на реализации Государственной программы развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2007 - 2011 годы, утвержденной Указом Главы Государства от 29 декабря 2006 года № 231.
В этот период проводилась работа по усовершенствованию нормативной правовой базы. В 2008 году были внесены изменения в некоторые законодательные акты по вопросам туристской деятельности и утверждены приказы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (далее - Министерство) по вопросам туризма.
Следует отметить, что Министерством на постоянной основе проводится работа по формированию имиджа, в том числе информационной пропаганды туризма Казахстана за рубежом. Основными инструментами являются создание и трансляция рекламных видеороликов на ведущих телеканалах мира, участие на крупнейших международных туристских выставках.

2009 жылғы қазан айында Астана қаласында Дүниежүзілік туристік ұйымның (бұдан әрі - ЮНДТҰ) Бас Ассамблеясының 18-сессиясының өткізілуі 2009 жылы басты имидждік оқиға болды, оның жұмысына ЮНДТҰ ұйымдарының нақты мүшелері, 146 мемлекеттен 700-ден астам делегат, сондай-ақ шетелдік әлемдік БАҚ өкілдері қатысты.
ЮНДТҰ Бас Ассамблеясы жұмысының қорытындысы бойынша әлемдік туризм үшін стратегиялық маңызы бар құжаттар қабылданды:
1. Жібек жолында туризмді дамыту жөніндегі Астана декларациясы.
2. Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 29 тамызды - ядролық қарудан бас тартудың Дүниежүзілік Күні деп жариялау туралы бастамасын қолдау туралы.
Қабылдаған шаралардың арқасында зор туристік әлеуеті, бірегей табиғаты мен бай тарихи-мәдени мұрасы бар ел ретінде Қазақстан туралы айтыла бастады.
Жергілікті жерде туризмнің дамуын тежеп отырған негізгі проблемалар мен себептерді анықтау мақсатында 2008 жылғы маусымнан бастап 2009 жылғы шілдеге дейінгі кезеңде Корея Халықаралық ынтымақтастық жөніндегі агенттігі зерттеулер жүргізді және 2009 жылғы желтоқсанда «Батыс Еуропа - Батыс Қытай» халықаралық жедел автомагистралі бойында ұлттық туристік кластерді құру» мастер-жоспары әзірленді.
Мастер-жоспардың ұсынымдары Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама шеңберінде туризмді дамытудың одан әрі пайымдауын қалыптастыру үшін негіз болды.
Туристік саланың күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіптерін талдау
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
Туризмнің экономикаға нақты үлесін бағалауға мүмкіндік беретін ТҚШ енгізу
Туристік индустрия инфрақұрылымының болуы
Туристік саланы дамытуға арналған заңнамалық және нормативтік-құқықтық негіз
Халықаралық нарықта экотуризмге жоғары қызығушылық (8,9 млн. адам немесе жалпы әлеуеттің 63 %), оны дамыту үшін Қазақстанда әлеует бар:
- Алматы қаласында Экологиялық туризмнің ақпараттық ресурстық орталығы жұмыс істейді;
- қоңақжай үйлер құрылуда;
- МҰТП жұмыс істейді.
Мәдени-тарихи туризмді дамытуға мүмкіндік беретін Қазақстанның бірегей мәдениеті мен тарихы
Тау шаңғысы туризмін дамытуға арналған табиғи жағдайлар
Кадрлық ресурстарымен қамтамасыз етілу
Барлық инфрақұрылым қалаларда және ірі елді мекендерде орналасқан Инфрақұрылымның халықаралық талаптарға сәйкес келмеуі Туристердің қызығушылық танытатын объектілерде көп күн болуы үшін жағдайлардың болмауы
Инвесторларға демеу қаржы бөлу, жеңілдіктер беру және салық жеңілдіктерін беру механизмінің жоқтығы;
Қазақстандағы экотуризмді дамыту тәсілдері және саясаты қалыптастырылмаған.
Туристік объектілерге апарар жолдың сапасының төмендігі/болмауы
Кадрлар даярлау бағдарламасының нарықтың нақты қажеттіліктеріне сәйкес келмеуі
Мүмкіндіктер
Қауіптер
Жаңа жұмыс орындарын, оның ішінде ауылдық жерлерде ашу
Халықаралық туристік қызмет нарығында Қазақстанның деңгейінің жоғары болуы, бұл бюджетке инвестицияның және кірістің түсуін қамтамасыз етеді
Ұлттық туристік өнімді кұру
Сырттан келушілер туризмі және ішкі туризм бойынша туристердің ағынын көбейту
Біркүндік бағдарлар санының көбеюі
Туристік ағымдар көлемінің төмендеуі
Инвестициялық белсенділіктің төменгі деңгейі
Қазақстанның туризм үшін қолайсыз ел ретіндегі бейнесінің қалыптасуы, сонымен қатар оның инвестициялық тартымдылығының төмендеуі
Шешілмеген күйінде қалып отырған, бірақ туризм саласының дамуы үшін негізгі мәселелер болып табылатын бірқатар проблемалық мәселелерді атап өту қажет.

Главным имиджевым событием в 2009 году стало проведение в г. Астане в октябре 2009 года 18-й сессии Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации (ЮНВТО), в работе которой приняли участие более 700 делегатов из 146 государств, действительных членов организации ЮНВТО, а также представители зарубежных мировых СМИ.
По итогам работы Генеральной Ассамблеи ЮНВТО были приняты важные документы, имеющие стратегическое значение для мирового туризма:
1. Астанинская декларация по развитию туризма на Шелковом пути.
2. О поддержке инициативы Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева об объявлении 29 августа - Всемирным Днем, свободным от ядерного оружия.
Благодаря предпринятым мерам, о Казахстане, наконец, заговорили как о стране с огромным туристским потенциалом, уникальной природой и богатым историко-культурным наследием.
В целях выявления основных проблем и причин, сдерживающих развитие туризма на местах, в течение с июня 2008 по июль 2009 года были проведены исследования Корейского агентства по международному сотрудничеству и в декабре 2009 года, разработан мастер-план "Создания национального туристского кластера вдоль международной скоростной автомагистрали "Западная Европа - Западный Китай".
Рекомендации мастер-плана создали основу для формирования дальнейшего видения развития туризма в рамках Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы.
Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз в
туристской отрасли
Сильные стороны
Слабые стороны
Внедрение ВСТ, который позволяет
оцепить реальный вклад туризма в
экономику
Наличие инфраструктуры туристской
индустрии
Законодательная и нормативно-
правовая основа для развития
туристской отрасли
Высокий интерес к экотуризму на
международном рынке (8,9 млн.
человек или 63 % от общего
потенциала), для развития которого
в Казахстане имеется потенциал:
- действует Информационный
Ресурсный Центр Экологического
туризма в г. Алматы;
- создаются гостевые дома;
- действуют ГНПП.
Уникальная культура и история
Казахстана позволяющая развивать
культурно-познавательный туризм
Природные условия для развития
горнолыжного туризма
Обеспеченность кадровыми ресурсами
Практически вся инфраструктура
расположена в городах и крупных
населенных пунктах
Несоответствие инфраструктуры
международным требованиям
Отсутствуют условия для
многодневного пребывания
туристов на объектах,
представляющих интерес
Отсутствие механизма дотаций,
преференций и налоговых льгот
инвесторам
Не сформированы подходы и
политика экотуризма в Казахстане
Низкое качество/отсутствие
подъездных дорог к туристским
объектам
Программа подготовки кадров не
соответствует реальным
потребностям рынка
Возможности
Угрозы
Создание новых рабочих мест, в том
числе и в сельской местности
Высокий уровень узнаваемости
Казахстана на международном рынке
туристских услуг, что обеспечит
приток инвестиций и дохода в
бюджет
Создание национального турпродукта
Увеличение туристских потоков по
въездному и внутреннему туризму
Увеличение количества
однодневных маршрутов
Снижение объемов туристских
потоков
Низкий уровень инвестиционной
активности
Формирование образа Казахстана
как страны, неблагоприятной для
туризма, а также снижение ее
инвестиционной
привлекательности.
Необходимо раскрыть некоторые проблемные вопросы, остающиеся не решенными, но являющиеся базовыми для развития отрасли туризма.

Саланы дамытудың негізі ретінде туризм индустриясының инфрақұрылымы бүгінгі күні 2009 жылдың қорытындылары бойынша - 1235 бірлік орналастыру орнын құрап отыр.
Оның орнықты өсу үрдісі байқалып отырғанына қарамастан, негізінен, орналастыру орындары қалаларда және ірі елді мекендерде орналасқан. Тек шетелдік туристерге ғана емес, сондай-ақ отандық туристерге қолайлы жағдайлар туғызу үшін, елді мекендер арасындағы ұзақ қашықтықтарды есепке алсақ, олардың автомобиль жолдарының бойында белгілі бір учаскелерде орналасқаны маңызды.
Сонымен қатар, туристік объектілердің оқшауланған жерлерінде немесе туристік бағдарлардың торапты нүктелерінде орналастыру жағдайларының болмауы бұқаралық сырттан келушілер туризмін және ішкі туризмді дамытуға кедергі келтіреді. Нәтижесінде ішкі туризмде ұзындығы 400 - 500 км болатын бір күндік турлар басым болып келеді, ал бұл - жолға көп уақыт шығындалатынын куәландырады. Мұндай сапарлар жалықтырады, туристердің көпшілігінде жағымсыз естеліктер қалдырады.
Тағы бір шешімін талап ететін проблеманың бірі әлемдік қаржы дағдарысы жағдайында отандық инвесторлар тәуекелге бармайды және туристік объектілердің құрылысына одан әрі қаражат салмайтын болады. Туризм инфрақұрылымын дамыту үшін туристік ұйымдарға жеңілдіктер беру және ұзақ мерзімді несиелеу механизмін жасау бәсекеге қабілетті туризм индустриясын дамытуға инвестициялар көлемінің өсуіне ықпал жасайды.
Туризмді дамытуды басты жолға қоятын елдерде әдетте, туристік инфрақұрылымды, оның ішінде қонақ үйлерді дамытуды ынталандыратын заңнамалық сипаттағы шаралар қабылданады. Бұл ретте, мемлекеттік органдар және қаржы мекемелері туризмге салынған инвестициялар жаңа жұмыс орындарын ашады, белгілі бір кіріс әкеледі дегенге сүйенеді. Сондықтан да көптеген елдерде шетелдік және ішкі инвестицияларды тартуға ықпал жасайтын, айталық оларға салық жеңілдіктерін белгілеу сияқты заңнамалық шешімдер қабылданады.
Қолдаудың негізгі шараларына, мысалы қонақ үй саласында мыналар жатады:
құрылыс үшін жер учаскесін бөлуге көмек;
маркетингтік зерттеулер жүргізуге көмек;
жоғары кредиттік ставкалар бойынша күрделі салымдарды қайтару;
жобаның бастапқы кезеңіндегі шығындарды жобадан табыс алу кезеңіне жатқызу (төлемдердің мерзімін ұзарту);
жобалар инфрақұрылымын мемлекеттің дамытуы;
елде өндірілмейтін жобалау жабдықтарын жеткізу кезіндегі салықтық және кедендік жеңілдіктер.
Өзге де жеңілдіктерге табыс салығының болмауын (Эстония, БАӘ) және жалпы салық салудың үндестігін (Балтық елдерінде) жатқызуға болады. Кейбір елдерде туристік инфрақұрылым қаржылық сипаттағы маңызды жеңілдіктерге ие.
Түркияда қонақ үй-туристік кешеніне мемлекет 40 % қаржылық демеу көрсетеді, бұл бәсекеге қабілетті бағаларды белгілеуге мүмкіндік береді. Бұған қоса, туристер үшін ыңғайлы жергілікті ақша бірлігімен қатар шетелдік валюталардың еркін жүруі қабылданған.
Израильде қонақ үй саласындағы инвестициялардың 30 %-ына дейінгі көлемін инвесторға мемлекет тікелей аударымдар арқылы және салық жеңілдіктері арқылы (туристерді тартудың белгілі бір көлеміне қол жеткізген жағдайда) қайтарады.
Мексикада Акапулько және Канкун курорттарының маңында франко аймақтары (салық салудан босатылған) құрылған.
Испанияда испандық туристік өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру жоспары қабылданған, онда негізгі курорттық аймақтарда қонақ үйлерді қайта жаңарту мен жаңғырту, жағажайы жоқ аудандарда (Валенсия) ауыл туризмін дамыту басымдықты бағыт ретінде белгіленген. Тенериф аралы франко аймағы болып жарияланған, ол тек туристік қызмет көрсету құнының (оның ішінде қонақ үйлердің) төмендеуінен ғана емес, сонымен қатар басқа да өнімдердің, атап айтқанда жанар май құнының төмендеуінен көрінеді; үкімет арал инфрақұрылымының дамуына ірі сомаларды инвестициялайды;

Инфраструктура индустрии туризма как основа развития отрасли на сегодняшний день представлена местами размещений - в количестве 1235 ед. по итогам 2009 года.
Несмотря на то, что наблюдается устойчивая тенденция ее роста, в основном, места размещения расположены в городах и крупных населенных пунктах. Для создания комфортных условий туристам, не только иностранным, но и отечественным, учитывая большие расстояния между населенными пунктами, важно их расположение вдоль автомобильных дорог на определенных участках.
Вместе с тем, отсутствие условий размещения непосредственно в местах локализации туристских объектов или в узловых точках турмаршрутов препятствует развитию въездного и внутреннего массового туризма. В результате во внутреннем туризме преобладают однодневные маршруты с протяженностью 400 - 500 км, что свидетельствует о значительных затратах времени на дорогу. Такие поездки утомительны, оставляют плохие воспоминания у большинства туристов.
Еще одной из требующих решения проблем является тот факт, что в условиях мирового финансового кризиса отечественные инвесторы не будут рисковать и далее вкладывать средства в строительство туристских объектов. Создание механизма преференций и долгосрочного кредитования туристских организаций для развития инфраструктуры туризма способствует росту объема инвестиций в развитие конкурентоспособной индустрии туризма.
В странах, делающих ставку на развитие туризма, обычно принимаются меры законодательного характера, стимулирующие развитие туристской инфраструктуры, в частности гостиниц. При этом государственные органы и финансовые учреждения исходят из того, что инвестиции в туризм создают новые рабочие места, приносят определенный доход. Поэтому в большинстве стран принимаются законодательные решения, способствующие привлечению иностранных и внутренних инвестиций и займов, например путем установления для них налоговых льгот.
К основным мерам поддержки, например гостиничной отрасли относятся:
помощь в выделении земельных участков под застройку;
помощь в проведении маркетинговых исследований;
возврат капиталовложений по завышенным кредитным ставкам;
отнесение потерь начальной стадии проекта на период получения прибыли от проекта (отсрочка платежей);
развитие государством инфраструктуры для проектов;
налоговые и таможенные льготы при поставках проектного оборудования, не производящегося в стране.
К иным льготам можно отнести отсутствие налогов на прибыль (Эстония, ОАЭ) и гармонизацию в целом налогообложения (страны Балтии). В некоторых странах туристская инфраструктура пользуется существенными льготами финансового характера:
в Турции гостинично-туристский комплекс на 40 % дотируется государством, что позволяет устанавливать конкурентоспособные цены. Кроме того, принято удобное для туристов свободное хождение иностранной валюты наряду с местной денежной единицей;
в Израиле до 30 % инвестиций в гостиничную сферу возвращается инвестору государством в виде прямых отчислений и налоговых льгот (при условии достижения определенных объемов привлечения туристов);
в Мексике созданы зоны франко (свободные от налогообложения) вокруг курортов Акапулько и Канкун;
в Испании принят план повышения конкурентоспособности испанского турпродукта, где как приоритетное направление выделены реконструкция и модернизация гостиниц в основных курортных зонах, развитие сельского туризма в районах, не имеющих пляжей (Валенсия). Остров Тенериф объявлен зоной франко, что снижает стоимость не только туристских услуг (в том числе гостиниц), но и отражается на стоимости других продуктов, в частности бензина; правительство инвестирует крупные суммы в развитие инфраструктуры острова;

Мароккода дамудың басым жобаларына (ірі ойын-сауық саябақтары, қонақ үй кешендері және басқалары) тікелей бюджеттік инвестицияларды көздейтін (20 - 40 %) туризмді дамыту жоспары қабылданған.
Индонезияда Бали аралы еркін экономикалық аймақ болып танылған, бұл туристік ұсыныстардың бағасын төмендетеді. Бұнда инфрақұрылымның дамуында тікелей бюджеттік инвестициялар қолданылады. Әдетте, әлеуетті инвесторлардың алдына алдын-ала шарттар қойылады - бұл дамушы деп танылған өңірлерде жүзеге асырылатын жобаларды инвестициялау. Бұған қоса, мынадай талаптар қойылады: тұрақты валюта түрінде алынған кірістер мен табыстарды елде пайдалану; жергілікті қызметкерлерді тарту; оларды оқытуды жүзеге асыру және т.б. Кейде жобаның сыртқы түріне де (жергілікті сәулетпен үйлесу) талаптар қойылады.
Егер қолайлы инвестициялық климат құруды білдіретін, қонақ үй саласына күрделі салымды мемлекеттік қолдау шаралары туралы айтатын болсақ, онда мұндайлар ретінде әдетте төмендегілер қарастырылады:
болашақ инвесторларға ақпарттық және консультациялық көмек. Жобаның болашағын дұрыс бағалау үшін инвестор бірнеше жылдар ішіндегі динамикадағы негізгі нарықтық көрсеткіштер туралы ақпаратты білуі қажет. Қонақ үй индустриясында мұндай көрсеткіштерге қонақ үйлердің толық болуы, нөмір үшін түскен табыстар, нөмірдің орташа бағасы және тағы басқалары жатады. Бұл мәліметтерді тек ресми мемлекеттік деректерден немесе арнайы консалтингтік компаниялардан алуға болады;
мемлекеттік кепілдемелерді беру кредиттерді қамсыздандырудың кең таралған тетігі. Үкіметтік кепілдік бойынша ТМД елдерінде бірқатар қонақ үй объектілері салынған (мысалы: Ташкент қаласындағы «Щодлик»). Ынтымақтастықтың мұндай нысаны шетелдік инвесторлардың көңілінен шығады әрі өтпелі және дамыған экономикалы елдердің іскерлік тәжірибесінде біршама таралған;
инвесторлардың мүддесін қорғайтын заңнаманы әзірлеу, пайданың қайтуына қатысты салық жеңілдіктері мен кепілдемелер белгілеу.
ЮНДТҰ деректеріне сәйкес, әлемдегі туристік сапарлардың жалпы санының 60 %-ын демалысқа байланысты сапарлар, 30 %-ын іскерлік сапарлар құрайды екен.
Қазақстанға қызығушылық танытатын туристердің нысаналы тобы:
жабайы, адам қолы тимеген табиғатты және таңғажайып ландшафтты ұнатушылар;
зерттелмеген туристік бағыттарды ұнатушылар, алғашқы ашушы болуға ниетті білімқұмар туристер;
Қазақстанда экологиялық туризм жақсы әлеуетке ие, бірақ жеткілікті дамымаған.
Туризмді дамыту жөніндегі 2007 - 2011 жылдарға мемлекеттік бағдарламада экотуризм басым бағыттардың бірі ретінде айқындалған болатын және оны дамыту жөнінде ұлттық, өңірлік және жергілікті саясатты әзірлеу көзделген болатын. Алайда, бүгінгі күні саясат та, бірыңғай ұйымдастыру тәсілдері де қалыптастырылған жоқ.
Экотуризм табиғи аумақтарға туристік ағындарды көбейтуге бағдарланбаған, ол табиғатты сақтап қалуға мүмкіндік береді, тиісінше қоршаған ортаға теріс әсер етуі ықтимал инвестициялық жобаларды іске асыруды талап етпейді.

в Марокко принят план развития туризма, предполагающий прямые бюджетные инвестиции (20 - 40 %) в приоритетные проекты развития (крупные парки развлечений, гостиничные комплексы и т.д.);
в Индонезии остров Бали признан свободной экономической зоной, что снижает цены на туристское предложение. Здесь же практикуются прямые бюджетные инвестиции в развитие инфраструктуры. Как правило, перед потенциальными инвесторами ставится предварительное условие - это инвестирование в проекты, осуществляемые в регионах, признанных развивающимися. Кроме того, выдвигаются требования: использовать в стране доходы и прибыли, получаемые в твердой валюте; привлекать местный персонал; осуществлять его обучение и т.п. Иногда добавляются требования к внешнему виду проектов (гармонирование с местной архитектурой).
Если говорить о мерах государственной поддержки капиталовложений в гостиничную отрасль, выражающихся в создании благоприятного инвестиционного климата, то в качестве таковых здесь обычно рассматриваются:
информационная и консультационная помощь будущим инвесторам. Для того чтобы правильно оценить перспективы проекта, инвестор должен располагать информацией об основных рыночных показателях в динамике за несколько лет. В гостиничной индустрии к таким показателям относятся загрузка, доходы за номер, средняя цена за номер и т.д. Эти сведения можно получить только из официальных государственных источников или у специализированных консалтинговых компаний;
предоставление государственных гарантий - широко распространенный механизм обеспечения кредитов. Под правительственные гарантии построен ряд гостиничных объектов в странах СНГ (например, "Шодлик" в Ташкенте). Подобная форма сотрудничества устраивает иностранных инвесторов и наиболее распространена в деловой практике стран с переходной и развивающейся экономикой;
разработка законодательства, защищающего интересы инвестора, т.е. установление налоговых льгот и гарантий в отношении репатриации прибылей.
Согласно данным ЮНВТО, в общем числе туристских поездок в мире, 60 % составляют поездки в связи с отдыхом, 30 % - деловые поездки.
Целевая группа туристов, проявляющих интерес к Казахстану:
любители дикой нетронутой природы и удивительных ландшафтов;
любители неизведанных туристских направлений, любознательные туристы, желающие быть первооткрывателями.
Экологический туризм в Казахстане имеет хороший потенциал, но не достаточно развит.
В Государственной программе развития туризма на 2007 - 2011 годы, экотуризм был выделен как одно из приоритетных направлений, и предусматривалась выработка национальной, региональной и местной политики по его развитию. Однако на сегодняшний день, еще не сформирована как сама политика, так и единые организационные подходы.
Экотуризм не ориентирован на увеличение туристских потоков на природные территории, он позволяет сохранить природу, что соответственно не требует реализации инвестиционных проектов, способных оказывать негативное влияние на окружающую среду.

Қазақстанның аумағында 118 ерекше қорғалатын табиғи аумақ бар, оның ішінде 11-і мемлекеттік ұлттық парк, оларда экотуризмді дамытуға бағытталған реттемелі туристік пайдалануға жол берілген. Оның объектілерінің табиғи да, мәдени де көрнекті жерлер, табиғи және табиғи-антропогенді ландшафтар болуы мүмкін екенін есепке алсақ, сондай-ақ онда дәстүрлі мәдениет қоршаған табиғи ортамен бірыңғай тұтастықты құрайтынын есепке алсақ, экологиялық туризмді дамыту табиғи аумақтарға қаржылық қолдауды қамтамасыз етіп қана қоймай, сонымен қатар оларды сақтауға деген мүдделілікті туғызуға мүмкіндік береді.
Ауыл экотуризмінің де дамуға әлеуеті бар. Оны дамыту ауылдық аумақтармен шектеліп отыр және ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметпен түсіндіріледі.
Көрсетілген туризм түрі шеңберінде Қазақстанда қонақжай үйлер дами бастады, туристер оларға тоқтай отырып, ауылдық өмір салтын сүреді, қазақтың күнделікті мәдениетімен және табиғи көрнекті жерлерімен танысады.
2005 жылдан бастап Алматы қаласында Экологиялық туризмнің ақпараттық ресурстық орталығы қызмет етеді, орталық аталған қонақжай үйлерді құру және дамыту жөнінде жұмыс істейді. Бұл үйлер Қазақстан Республикасында экологиялық, орнықты туризмді дамыту тұжырымдамасының құрамдас бөлігі болып табылады.
Аталған мәселе бойынша халықаралық тәжірибені зерделеу, экотуризмнің әлеуметтік-экономикалық рөлі түрлі функциялы аудандарда ерекшеленетінін көрсетіп отыр. Ауыл шаруашылығы аумағында экотуризм өндірістік, ландшафты және жергілікті халықтың дәстүрлі өмірі үшін қосымша кіріс көзі болуы мүмкін. Басты функциясы табиғи және мәдение-тарихи мұраны қорғау болып табылатын аумақтарда экотуризм - осы функцияны атқаруды экономикалық тұрғыдан ақтайтын басты кіріс көздерінің бірі болып табылады. Өнеркәсіптік аудандарда экотуризмнің рөлі аз өзгеріске ұшыраған табиғат учаскелерін қорғауда және халықтың физиолгоиялық және психологиялық тепе-теңдігін ұстап тұруда болып табылады.
Экотуризм географиясы дәстүрлі туризмнің географиясынан ерекшеленеді. Негізгі халықаралық экотуристік ағындар дамыған елдерден дамушы елдерге қарай бағытталған. Бірақ бұл ретте дамушы елдерде туристік салада туризмнің үлесі жоғары, себебі Еуропа және Солтүстік Америка елдерінде ішкі экотуризм кеңінен таралған деп пайымдауға болмайды.
Экотуристерді тарту жөніндегі әлемдегі алғашқы елдердің бірі Кения болып табылады. Кения келген он адамның сегізі экотуристік мақсатта келеді. Экотуризм туристік нарығы тез даму үстіндегі Латын Америкасы елдерінде және Оңтүстік Америкада да ерекше байқалады, бұл елдер инфрақұрылым құру, адам дамуы, дамуы кенже қалған «қара» аудандарды көтеру, қоғамды одан әрі демократияландыру салаларында экотуризмге маңызды үміт артып отыр.

На территории Казахстана действуют 118 особо охраняемых природных территорий, в том числе 11 государственных национальных парков, в которых допускается регулируемое туристское использование, направленное на развитие экотуризма. Учитывая, что его объектами могут быть как природные, так и культурные достопримечательности, природные и природно-антропогенные ландшафты, где традиционная культура составляет единое целое с окружающей природной средой, развитие экологического туризма может обеспечить не только финансовую поддержку природным территориям, но и даст возможность создать интерес к их сохранению.
Сельский экотуризм также имеет потенциал к развитию. Его развитие ограничено сельскими территориями и обусловлено деятельностью по производству сельскохозяйственной продукции.
В рамках указанного вида туризма в Казахстане получили развитие гостевые дома, проживая в которых туристы ведут сельский образ жизни, знакомятся с повседневной казахской культурой и природными достопримечательностями.
С 2005 года действует Информационный Ресурсный Центр Экологического туризма в г. Алматы, который работает по созданию и развитию данных гостевых домов. Эти дома являются составной частью концепции развития экологического, устойчивого туризма в Республике Казахстан.
Изучение международного опыта по данному вопросу показывает, что социально-экономическая роль экотуризма отличается в районах с различными функциями. На сельскохозяйственных территориях экотуризм может быть дополнительным источником дохода для поддержания производства, ландшафта и традиционного уклада местного населения. На территориях, главной функцией которых является охрана природного и культурно-исторического наследия, экотуризм - один из главных источников дохода, экономически оправдывающий выполнение данной функции. В промышленных районах роль экотуризма состоит в охране участков малоизмененной природы и поддержании физического и психического равновесия населения.
География экотуризма отличается от географии традиционного туризма. Основные международные экотуристские потоки направлены из развитых стран в развивающиеся. Но при этом нельзя утверждать, что в последних доля экотуризма в туристской отрасли выше, поскольку в странах Европы и Северной Америки широко распространен внутренний экотуризм.
Одной из первых стран в мире по привлечению экотуристов является Кения. Восемь из десяти посетителей приезжают в Кению с экотуристскими целями. Экотуризм особенно выделяется и в быстрорастущем туристском рынке стран Латинской Америки и в Южной Африке, которая возлагает на экотуризм значительные надежды в сферах создания инфраструктуры, человеческого развития, подъема отсталых "черных" районов, дальнейшей демократизации общества.

АҚШ-та халықаралық экотуризм сұранысының 1/2-інен астамы тоғысқан. Экологиялық туризмнің сан алуан түрлері елдің өзінде де белсенді дамып келеді. АҚШ-та ішкі де, халықаралық та экотуризммен байланысты әлемдегі ең көп ұйымдар орналасқан. АҚШ-та және басқа да дамыған елдерде экотуризмнің мемлекеттік деңгейдегі ролі шағын болса да, оның өңірлік және жергілікті деңгейдегі рөлі тұрақты түрде өсіп отырады. Экосаяхаттардан түскен кірістер халықаралық туризмнен түсетін кірістің кемінде 10 %-ын құрайды.
Тұтастай алғанда, экологиялық туризмге деген әлеуетті қызығушылық халықаралық нарықта 8,9 млн. адамды (немесе жалпы әлеуеттің 63 %) құрайды. Бұл туристік өнім әлемдік туризм нарығында ең үздік тұғырға ие және Қазақстанда дамыту үшін негізгілердің бірі болуы тиіс.
Сақ қорғандары/төбелері, Есіктегі Алтын адам және көптеген басқалары сияқты жиырма жеті мың көне ескерткіштің болуы Қазақстанның көне және бірегей тарихына куә.
Ұлы Жібек жолының қазақстандық учаскесі тарихи ескерткіштердің, археология, сәулет, қала құрылысы және монумент өнері ескерткіштерінің бірегей кешенін білдіреді. Олар тек сауда орталықтары ғана емес, сондай-ақ ғылым мен мәдениеттің орталығы болған Отырар, Тараз, Сайрам, (Испиджаб), Түркістан (Яссы), Баласағұн және басқа да көне қалалар болып табылады.
Осының барлығы мәдени-танымдық туризмді тиімді дамытуға ықпал жасауы тиіс, бірақ аталған сектордың жарнамалық-ақпараттық материалдың болмауы, нашар инфрақұрылым, соның ішінде туризм объектілерінің жанындағы орналастыру орындарының аздығы, журу жолдарының төмен сапасы сияқты көптеген факторларға тәуелді болуын ескерсек, оның төмен бәсекеге қабілеттілігі байқалады.
Қазақстан бірегей табиғи-минералдық және климаттық ресурстарға ие бола отырып, емдеу-сауықтыру және тау шаңғысы туризмін де дамыта алады.
Емдеу-сауықтыру қызметтерін көрсету мен дамыту нарығындағы жағдай туристік-рекреациялық бағыттағы кәсіпорындар санының өсуіне қарай өзгеруде.
Аталған мәселенің жай-күйін талдау 1999 жылдан бастап санаторийлік-курорттық мекемелер мен демалыс ұйымдарының саны бірте-бірте көтеріліп және дамып келе жатқанын көрсетеді, олардың саны 2007 жылдың қорытындысы бойынша 127-ге дейін өскен.
Қазақстан үшін аса өзекті осы мәселе бойынша халықаралық тәжірибені зерделеу санаторийлік-курорттық емделуге туристік келулер бойынша көшбасшылық ең ірі және әйгілі әлемдік Карловы-Вары шипажайының арқасында Чехияға тиесілі екенін көрсетіп отыр. Чехияның ұлттық туристік әкімшілігінің деректері бойынша, жыл сайын оған әлемнің 70-тен астам елінен 50 мыңға жуық адам емделу үшін және 2 млн.-ға жуық турист рекреациялық-сауығу мақсатында келеді екен.
Швейцария - соңғы он жылда тау шаңғысы туризмі бойынша танымал ел, тау шаңғысы туризмі елге 20 млрд. АҚШ долларына дейінгі көлемде кіріс әкеледі. Туризмнің осы түрі Альпі тауларын белсенді пайдаланатын Италия мен Францияда, сондай-ақ Австрия, Словения және Монтонегрода дамыған. Туризмнің осы бағытын дамытуды жандандыруды Болгария мен Түркия сияқты елдер де жоспарлап отыр.
Қазақстан үшін тау шаңғысы туризмін дамытудың жоғары өзектілігі бар, оны дамыту жекелеген өңірлерде әлеуметтік-экономикалық дамудың негізіне айналуы мүмкін.
Бірегей табиғи жағдайлар жайлылық пен қызмет керсетудің жоғары деңгейіне ие, заманауи ірі тау шаңғысы кешендерін салуға мүмкіндік береді.
Туризмнің жоғарыда көрсетілген түрлерін дамыту барлық туристік-рекреациялық кешеннің экономикалық тұрақтылығын және табыстылығын қамтамасыз етуге, елдің құнды табиғи емдік ресурстарын сақтауға және ұтымды пайдалануға, туристік-рекреациялық қызметтерді көрсету деңгейін арттыруға, елде бәсекеге қабілетті туристік индустрияны қалыптастыру және дамыту үшін жағдайлар туғызуға ықпал жасайтын болады.
Туризм инфрақұрылымның дамуына қарамастан, көптеген туристік объектілерде қызмет көрсету сапасы төмен деңгейде қалып отыр. Бұл туристік сала үшін кадрларды даярлау жүйесін жетілдіру жөніндегі шараларды іске асыру уақытты талап ететінімен байланысты.

В США генерируется более 1/2 спроса международного экотуризма. Разнообразные виды экологического туризма также активно развиваются и в самой стране. В США сосредоточено наибольшее в мире количество организаций, связанных как с внутренним, так и с международным экотуризмом. В США и других развитых странах при небольшом значении экотуризма на государственном уровне его роль на региональном и местном уровнях постоянно возрастает. Доходы от экопутешествий составляют как минимум 10 % от доходов, приносимых международным туризмом.
В целом, потенциальный интерес к экологическому туризму на международном рынке составляет 8,9 млн. человек (или 63 % от общего потенциала). Данный турпродукт занимает самую лучшую позицию на мировом рынке туризма и должен стать одним из ключевых для развития в Казахстане.
У Казахстана древняя и уникальная история, о чем свидетельствует наличие двадцати семи тысяч древних памятников таких, как Сакские курганы/холмы. Золотой Человек в Иссыке и многие другие.
Казахстанский участок Великого Шелкового пути представляет уникальный комплекс исторических памятников, археологии, архитектуры, градостроительства и монументального искусства. Они представлены древними городами Отрар, Тараз, Сайрам, (Испиджаб), Туркестан (Яссы), Баласагун и другими, которые были не только торговыми центрами, но также и центрами науки и культуры.
Все это должно способствовать эффективному развитию культурно-познавательного туризма, но, учитывая зависимость данного сектора от многих факторов, таких как отсутствие рекламно-информационного материала, слабая инфраструктура, в т.ч. малочисленность мест размещения вблизи объектов туризма, низкое качество подъездных дорог, отмечается его низкая конкурентоспособность.
Обладая уникальными природно-минеральными и климатическими ресурсами, Казахстан может также развивать лечебно-оздоровительный и горнолыжный туризм.
Ситуация на рынке предоставления и развития лечебно-оздоровительных услуг меняется в сторону количественного увеличения предприятий туристско-рекреационного направления.
Анализ состояния данного вопроса показывает, что с 1999 года начинается постепенный подъем и развитие санаторно-курортных учреждений и организаций отдыха, количество которых выросло до 127 по итогам 2007 года.
Изучение международного опыта по данному весьма актуальному для Казахстана вопросу свидетельствует, что лидерство по туристским прибытиям на санаторно-курортное лечение, принадлежит Чехии благодаря самой крупной и известной мировой здравнице Карловы-Вары. По данным национальной туристской администрации Чехии, ежегодно ее посещают около 50 тыс. человек из более, чем 70 стран мира для лечения и около 2 млн. туристов в рекреационно-оздоровительных целях.
Швейцария - страна популярного в последнее десятилетие горнолыжного туризма, который приносит стране доходы в объеме до 20 миллиардов долларов США. Такой же вид туризма получил развитие и в Италии и во Франции, которые активно используют высокогорные Альпы, в Австрии, Словении и Монтонегро. Планируют активизироваться в развитии данного направления туризма такие страны как Болгария и Турция.
Для Казахстана развитие горнолыжного туризма имеет высокую актуальность, его развитие способно в отдельных регионах стать основой социально-экономического развития.
Уникальные природные условия позволяют создать крупные современные горнолыжные комплексы, имеющие высокий уровень комфорта и обслуживания.
Развитие вышеуказанных видов туризма будет способствовать обеспечению экономической стабильности и прибыльности всего туристско-рекреационного комплекса, сохранению и рациональному использованию ценнейших природных лечебных ресурсов страны, повышению уровня оказания туристско-рекреационных услуг, созданию условий для формирования и развития конкурентоспособной туристской индустрии в стране.
Несмотря на развитие инфраструктуры туризма, уровень качества обслуживания на многих туристских объектах остался низким. Это связано с тем, что реализация мер по совершенствованию системы подготовки кадров для туристской отрасли требует времени.

2008 жылғы 5 шілдеде «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды.
Аталған Заңды іске асыру шеңберінде жұмыс берушілерде білім беру қауымдастықтармен және ұйымдарымен бірлесіп, өздеріне қажетті туристік кадрларды кәсіби даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыру курстарын енгізуге нақты мүмкіндік тудыру үшін нормативтік база жасалды. Бұған «Туризм саласындағы мамандарды кәсіптік даярлауға, қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға қойылатын жалпы талаптарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 қыркүйектегі № 878 қаулысы бағытталды.
Елдің туристік сала үшін кадрлар даярлайтын жоғары оқу орындарында Дүниежүзілік туристік ұйым ұсынған «WTO-TedQual» туристік білім беру сапасы жүйесін енгізу проблемалық мәселе күйінде қалып отыр.
Осы мақсатта ЮНДТҰ сарапшылары мен Білім және ғылым министрлігі сертификаттаудың аталған жүйесін Қазақстанның бір жетекші мемлекеттік жоғары оқу орнының базасында енгізу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру туралы мәселені зерделеу жөніндегі жұмысты жалғастыруда.
Өңірдің туризм орталығы болуды жоспарлап отырған Қазақстанға, қызмет көрсету секторында талап етілетін орта және жоғары буындағы білікті кәсіби мамандардың жетіспеушілігі ерекше өткір байқалатын туризм индустриясы саласында кадрларды даярлау жүйесін жетілдіру жөнінде шаралар кешенін қабылдау қажет.
Туристік сала үшін мамандарды даярлау техникалық және кәсіптік білім берудің 77 оқу орнында 11 мамандық және 33 біліктілік бойынша жүзеге асырылуда, онда 16,6 мың адам оқиды.
Туризм және спорт министрлігі бизнес-қауымдастықтардың, жұмыс берушілердің, сондай-ақ, туризм индустриясы үшін кадрлар даярлайтын жоғары, техникалық және кәсіптік орта оқу орындары басшыларының қатысуымен Еуропалық білім беру қорының (ЕБҚ) «Орталық Азия елдеріндегі ұлттық біліктілік шеңберлері» жобасы шеңберінде туризм саласының жаңа біліктілік құрылымын әзірледі. Оны бекіту үшін эксперименталды сынақ өткізу керек.
Осы мақсатта Туризм және спорт министрлігінің қолдауымен және тікелей қатысуымен пилоттық жоба ретінде туризм саласында икемді біліктілік құрылымды енгізу жөніндегі пилоттық жоба іске асырылуда.
Соңғы екі жыл ішінде Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, Білім және ғылым министрлігі мен Статистика агенттігі бірлесіп, Экономикалық қызмет түрлері жіктегішіне және Салалар бойынша мамандар даярлау бағыттарының жіктегішіне Министрлік бастама жасаған туризмді кластерлік дамытуды іске асыруға байланысты өзгерістер мен толықтыруларды енгізу жөнінде жұмыс жүргізілді.
Сонымен қатар, соның негізінде туризм статистикасы қалыптастырылатын және туризм саласының мемлекет экономикасын дамытуға қосатын үлесін бағалауға мүмкіндік беретін Туризмдегі қосымша шот енгізілді. Алайда, экономикасында туризмнің үлесі 50 %-дан астамды құрайтын елдермен қатар, статистикалық есепке алуды жетілдіруді әлі де жалғастыру талап етіледі.

5 июля 2008 года был принят Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности".
В рамках реализации данного Закона создана нормативная база для того, чтобы у работодателей появилась реальная возможность совместно с ассоциациями и организациями образования ввести курсы профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации необходимых им туристских кадров. На это направлено постановление Правительства Республики Казахстан "Об утверждении общих требований, предъявляемых к профессиональной подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов в области туризма" от 23 сентября 2008 года № 878.
Проблемным вопросом остается внедрение в высших учебных заведениях (далее - ВУЗы) страны, готовящих кадры для туристской отрасли системы качества туристского образования "WTO - TedQual", рекомендованной Всемирной туристской организацией.
В этих целях совместно с экспертами ЮНВТО и Министерством образования и науки продолжается работа по изучению вопроса о реализации пилотного проекта по внедрению данной системы сертификации на базе одного из ведущих государственных высших учебных заведений Казахстана.
Казахстану, планирующему стать центром туризма в регионе, необходимо принять комплекс мер по совершенствованию системы подготовки кадров в сфере индустрии туризма, где особенно остро сказывается недостаток квалифицированных профессиональных работников среднего и высшего звена, востребованных в обслуживающем секторе.
Подготовка кадров для туристской отрасли осуществляется в 77 учебных заведениях технического и профессионального образования по 11 специальностям и по 33 квалификациям, где обучается около 16,6 тыс. человек.
Министерством туризма и спорта при участии бизнес-ассоциаций, работодателей, а также руководителей высших, технических и профессиональных учебных заведений, готовящих кадры для индустрии туризма, разработана новая квалификационная структура отрасли туризма в рамках проекта Европейского фонда образования (ЕФО) "Национальные квалификационные рамки в странах Центральной Азии". Для его утверждения необходима его экспериментальная апробация.
В этих целях при поддержке и непосредственном участии Министерства туризма и спорта реализуется пилотный проект по внедрению гибкой квалификационной структуры в сфере туризма в качестве пилотного проекта.
В течение последних двух лет была проведена работа по внесению изменений и дополнений в Классификаторы видов экономической деятельности и Классификаторы направлений подготовки специалистов по отраслям совместно с министерствами труда и социальной защиты населения, образования и науки и Агентством по статистике, инициированных министерством в связи с реализацией кластерного развития туризма.
Вместе с тем, был внедрен Вспомогательный счет в туризме, на основе которого формируется статистика туризма и которая позволяет оценить вклад отрасли туризма в развитие экономики государства. Однако, все еще требуется продолжать совершенствовать статистический учет, наравне со странами, доля туризма в экономике которых составляет более 50 %.

2. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары
және оны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Ескерту. 2-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.10.2013 N 1139 қаулысымен.
Мақсаты - туризм индустриясын орнықты дамыту.
Нысаналы индикаторлар:
1. Ішкі және келу туризмі үшін орналастыру орындарының санын арттыру;
2. Ішкі және келу туризмі үшін төсек/тәулік орнын беру жолымен қонақүйлердің толтырылуын арттыру.
Міндеттері:
бәсекеге қабілетті туристік өнімді қалыптастыру;
Қазақстанның туристік маркетингтік стратегиясын қалыптастыру;
туристік индустрияның кадрлық әлеуетін дамыту.
Астана қаласында ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыруды және өткізуді ескере отырып, туризм саласын дамыту жөніндегі шаралар кешенін іске асыру.
Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері.
Бірінші міндетті іске асырудың қорытындылары бойынша мынадай нәтижелерге қол жеткізіледі:
туристік қызмет саласындағы қызметтерді ұсынатын ұйымдардың жиынтық кірісін 2015 жылға 2008 жылдың деңгейінен кемінде 12 %-ға
ұлғайту туризм саласында негізгі капиталға инвестицияның өсімі 2015 жылға 2009 жылдың деңгейінен 30 %-ға өсіру.
Екінші міндетті іске асырудың қорытындылары бойынша мынадай нәтижелерге қол жеткізіледі:
туристік индустрия объектілерінің құрылысы есебінен туристік қызмет көрсетулердің жыл сайын кемінде 10 %-ға өсуі;
келушілердің болу ұзақтығының 2009 жылдың деңгейінен 2010 жылы -5 %-ға, 2011 жылы - 8 %-ға, 2012 жылы - 10 %-ға, 2013 жылы - 12 %-ға, 2014 жылы - 15 %-ға өсуі;
Алматы қаласындағы Шымбұлақ тау шаңғысы курорты, Шығыс Қазақстан облысында Алакөл көлінің жағалауындағы қонақ үй кешені және Оңтүстік Қазақстан облысында «Қасқасу» туристік-рекреациялық кешенінің құрылыстары есебінен келушілер саны 2011 жылы - 210 000, 2012 жылы - 225 000, 2013 жылы - 370 000, 2014 жылы - 390 000 демалушыны құрайды.
Үшінші міндетті іске асырудың қорытындылары бойынша мынадай нәтижелерге қол жеткізіледі:
2011 жылы туризм индустриясы саласында кәсіби стандарттар әзірленетін болады;
туризм саласы үшін мамандар даярлау 2011 жылы - 1 000, 2012 жылы - 1 100, 2013 жылы - 1 200, 2014 жылы - 1 300 адамды құрайды.
Төртінші міндетті іске асыру қорытындылары бойынша мыналарға қол жеткізіледі:
2014 жылы экскурсовод-гидтерді даярлау және сертификаттау моделі әзірленеді, ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесінің қатысушылары мен қонақтары үшін кемінде 4 туристік пакет дайындалады.
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі – Салалық бағдарламаны үйлестіруші, әзірлеуші;
Ішкі істер, Сыртқы істер, Мәдениет және ақпарат, Білім және ғылым, Ауыл шаруашылығы, Экономика және бюджеттік жоспарлау, Денсаулық сақтау, Төтенше жағдайлар, Көлік және коммуникация, Қоршаған ортаны қорғау, Қаржы, Өңірлік даму министрліктері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, Қазақстан туристік қауымдастығы.

2. Цель, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов
реализации Программы
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 23.10.2013 № 1139.
Цель - устойчивое развитие индустрии туризма.
Целевые индикаторы:
1. Увеличить количество мест размещения для внутреннего и въездного туризма.
2. Увеличить заполняемость гостиниц путем увеличения предоставления койко/суток для внутреннего и въездного туризма.
Задачи:
формирование конкурентоспособного туристского продукта;
формирование туристской маркетинговой стратегии Казахстана;
развитие кадрового потенциала туристской индустрии.
реализация комплекса мер по развитию отрасли туризма с учетом организации и проведения в г. Астане Международной специализированной выставки ЭКСПО - 2017.
Показатели результатов реализации Программы.
По итогам реализации первой задачи будет достигнуто следующее:
увеличение совокупного дохода организаций предоставляющих услуги в сфере туристской деятельности к 2015 году не менее, чем на 12 % от уровня 2008 года;
рост инвестиций в основной капитал в сфере туризма к 2015 году составит 30 % от уровня 2009 года.
По итогам реализации второй задачи будет достигнуто следующее:
ежегодный рост туристских услуг не менее чем на 10 % за счет строительства объектов туристской индустрии;
увеличение продолжительности пребывания посетителей составит в 2010 году - на 5 %, в 2011 году - на 8 %, в 2012 году - на 10 %, в 2013 году - 12 %, в 2014 году - 15 % от уровня 2009 года,
увеличение количества посетителей составит в 2011 году - 210 000, в 2012 году - 225 000, в 2013 году - 370 000, в 2014 году - 390 000 отдыхающих в год за счет строительства горнолыжного курорта Шымбулак в г. Алматы, санаторно-курортного гостиничного комплекса на побережье озера Алаколь в Восточно-Казахстанской области и горнолыжного курорта Каскасу в Южно-Казахстанской области.
По итогам реализации третьей задачи будет достигнуто следующее:
в 2011 году будет разработан профессиональный стандарт в сфере индустрии туризма;
выпуск специалистов для сферы туризма составит в 2011 году - 1 000 человек, в 2012 году - 1 100 человек, в 2013 году - 1 200 человек, в 2014 году - 1 300 человек.
По итогам реализации четвертой задачи будет достигнуто следующее:
в 2014 году будут разработана модель подготовки и сертификации гидов-экскурсоводов, подготовлены не менее 4-х туристских пакетов для участников и гостей Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017.
Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан - координатор, разработчик Отраслевой программы;
министерства внутренних дел, иностранных дел, культуры и информации, образования и науки, сельского хозяйства, экономики и бюджетного планирования, здравоохранения, по чрезвычайным ситуациям, транспорта и коммуникаций, охраны окружающей среды, финансов, регионального развития, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, Казахстанская туристская ассоциация.

3. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
Ескерту. 3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.10.2013 N 1139 қаулысымен.
3.1 Бағдарламаны іске асыру кезеңдері:
2010 - 2013 жылдар:
«Батыс Еуропа - Батыс Қытай» халықаралық көлік дәлізінің бойымен туристік кластерді жол бойы инфрақұрылымы объектілерін сала отырып және оларға инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жасай отырып құру.
2010 - 2014 жылдар:
Туристік орталықтар, кешендер мен орналастыру объектілерін салу (Бурабай, Жаңа Іле, Кендірлі, Алакөл);
Тау шаңғысы туризмінің инфрақұрылымын жасау;
Экологиялық туризмді дамытуды ынталандыру;
Қазақстанның туристік маркетингтік стратегиясын қалыптастыру;
Туристік индустрияның кадрлық әлеуетін дамыту.
2013 – 2014 жылдар:
Астана қаласында ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыруды және өткізуді ескере отырып, туризм саласын дамыту жөніндегі шаралар кешенін іске асыру.
3.2 Бағдарламаны іске асыру жөніндегі шаралар
1. Бәсекеге қабілетті туристік өнімді қалыптастыру;
Аталған міндетті іске асыру үшін мынадай шаралар қажет.
1) «Батыс Еуропа - Батыс Қытай» халықаралық көліктік дәлізінің бойымен туристік кластер құру.
Кластерді қалыптастыру Алматы, Жамбыл, Оңтүстік Қазақстан, Қызылорда және Ақтөбе облыстарының аумағы бойынша мынадай негізгі сипаттамаларға ие, үш санатты жол бойы инфрақұрылымы объектілерін салу арқылы жүзеге асырылатын болады:
А. Туристік орталық (мотель, ақпараттық орталығымен туристік қызмет көрсету бюросы, бағдарлар және демалыс пен ойын-сауық орындары, мейрамхана/дәмхана, дүкендер, дәретханалар, жанармай құю станциясы, жүк машиналарын қоюға арналған тұрақ, авто жөндеу шеберханасы, шина жөндеу шеберханасы).
В. Демалыс орталықтары (туристік ақпараттық бекет, мейрамхана/дәмхана, дүкен, дәретханалар, жанармай құю станциясы, жүк машиналарын қою арналған тұрақ, авто жөндеу шеберханасы, шина жөндеу шеберханасы).
С. Қызмет көрсету орталығы (дүкен, дәретханалар, жанармай құю станциясы, жүк машиналарын қою арналған тұрақ, жөндеу шеберханасы).
Ұсынылып отырған санаттағы жол бойы инфрақұрылымы объектілерінің құрылысы үлгі жобаға сәйкес жүзеге асырылатын болады.
«А» санатындағы инвестициялық жобаларды дамыту ұсынылып отыр:
Ақтөбе облысында «Greenland», «Ырғыз керуен сарайы» демалыс базалары (2010 - 2015 жж.);
Қызылорда облысында «Байқоңыр» туристік орталығы және Қамбаш көліндегі туристік орталық, «Ғарыш айлағы» сауда ойын-сауық кешені, киіз үйлі қонақ үй, сондай-ақ «Қорқыт ата» туристік орталығы (2011 - 2020 жж.);
Оңтүстік Казақстан облысында «Көне Түркістан», «Көне Отырар» туристік орталықтары (2011 - 2017 жж.).

3. Этапы реализации Программы
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 23.10.2013 № 1139.
3.1. Этапы реализации Программы:
2010 - 2013 годы:
создание туристского кластера вдоль международного транспортного коридора "Западная Европа - Западный Китай" со строительством объектов придорожной инфраструктуры и созданием инженерно-коммуникационной инфраструктуры к ним.
2010 - 2014 годы:
Строительство туристских центров, комплексов и объектов размещения (Бурабай, Жана-Иле, Кендерли, Алаколь);
Создание инфраструктуры горнолыжного туризма;
Стимулирование развития экологического туризма;
Формирование туристской маркетинговой стратегии Казахстана;
Развитие кадрового потенциала туристской индустрии.
2013 - 2014 годы:
реализация комплекса мер по развитию отрасли туризма с учетом организации и проведения в г. Астане Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017.
3.2. Меры по реализации Программы
1. Формирование конкурентоспособного туристского продукта.
Для реализации данной задачи необходимы следующие меры.
1) Создание туристского кластера вдоль международного транспортного коридора "Западная Европа - Западный Китай".
Формирование кластера будет осуществляться по территориям Алматинской, Жамбылской, Южно-Казахстанской, Кызылординской и Актюбинской областей со строительством объектов придорожной инфраструктуры четырех категорий, обладающих следующими основными характеристиками:
A. Туристский центр (мотель, бюро туристического обслуживания с информационным центром, маршруты и места отдыха и развлечений, ресторан/кафе, магазины, туалеты, заправочная станция, стоянка для грузовых автомобилей, авторемонтная мастерская, шиномонтажная мастерская).
B. Центры отдыха (туристический информационный пункт, ресторан/кафе, магазин, туалеты, заправочная станция, стоянка для грузовиков, авторемонтная мастерская, шиномонтажная мастерская).
C. Центр обслуживания (магазин, туалеты, заправочная станция, стоянка для грузовых автомобилей, ремонтная мастерская).
Строительство объектов придорожной инфраструктуры предлагаемых категорий будет осуществляться в соответствии с типовым проектом.
Предлагается развитие инвестиционных проектов категории "А":
в Актюбинской области база отдыха "Greenland", "Караван-сарай Иргыз" (2010 - 2015 годы);
в Кызылординской области туристский центр "Байконур" и на озере Камбаш, торгово-развлекательный комплекс "Космическая гавань", юрточный отель, а также туристский центр "Коркыт-Ата" (2011 - 2020 годы);
в Южно-Казахстанской области туристские центры "Древний Туркестан", "Древний Отрар" (2011 - 2017 годы).

2015 жылға дейін 24 жол бойы қызмет көрсету объектілерінің құрылысы қамтамасыз етіледі.
Бірақ, толыққанды іс-әрекетке әрбір 90 - 120 км сайын қашықтықта орналасатын «В» санатындағы 58 жол бойы қызмет көрсету объектілерінің құрылысы қажет, оның ішінде:
Ақтөбе облысында - 12 бірлік;
Қызылорда облысында - 16 бірлік;
Алматы облысында - 10 бірлік;—
Жамбыл облысында - 10 бірлік;
Оңтүстік Қазақстан облысында - 10 бірлік.
«С» санатындағы объектілер бір-бірінен 50 км қашықтықта орналасады.
Бұл ретте, осы санаттағы объектілердің орналасуын ҚР Туризм және спорт министрлігі ҚР Көлік және коммуникация министрлігімен және жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп анықтайтын болады.
Барлық жоғарыда аталған жол бойы қызмет көрсету объектілері шахмат тәртібімен орналасуы тиіс.
2) Өңірлерде туристік орталықтар, кешендер мен орналастыру объектілерін салу:
Республикалық индустрияландыру картасына енгізілген Ақмола облысының «Бурабай» АЭА шекарасында туристік ойын-сауық кешенінің, сондай-ақ, өңірлік индустрияландыру картасына енгізілген Шығыс Қазақстан облысындғы Алакөл көлінің жағалауында қонақ үй кешенінің құрылысы жүзеге асырылатын болады.
Аталған индустрияландыру карталары индустриялық-инновациялық саясатты тұрақты түрде өзекті етудің құралы болып табылады.
Ақмола облысының «Бурабай» АЭА шекарасында туристік ойын-сауық кешенін салу жобасын іске асыру Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаға енгізілді.
Орталықты құрудың негізгі идеясы - қазіргі заманғы туризм инфрақұрылымын кешенді дамыту және құрылысқа инвестициялар тарту, Шучье-Бурабай курорттық аймағының аумағында инновациялық қызметтің артуын қамтамасыз ету.
Туристік ойын-сауық кешенін салу жылына 220 000-ға дейін демалушыларды қабылдауды қамтамасыз етеді, мұнда мынадай бағыттарда шағын және орта бизнесті дамыту үшін жағдайлар жасалатын болады:
сауықтандыру, ойын-сауық саласында қызмет көрсету, тамақтануды ұйымдастыру, қонақ үй, экскурсия, ақпараттық, көліктік қызмет көрсету, бұл ретте көліктік қызмет көрсету кезінде экологиялық таза көлік, соның ішінде кіші авиация пайдаланылатын болады;
мәдени-танымдық, экологиялық, іскерлік, спорттық және туризмнің басқа да түрлері саласында қызмет көрсету;
әр түрлі кәдесый өнімдерін дайындау және шығару жөніндегі өндірісті ұйымдастыру.

К 2015 году будет обеспечено строительство 24 объектов придорожной инфраструктуры.
Однако, для полноценного функционирования транспортного коридора необходимо строительство 58 объектов придорожного сервиса категории "В", которые будут находиться на расстоянии каждые 90-120 км., а именно:
в Актюбинской области - 12 единиц;
в Кызылординской области - 16 единиц;
в Алматинской области - 10 единиц;
в Жамбылской области - 10 единиц;
в Южно-Казахстанской области - 10 единиц.
Объекты категории "С" будут расположены друг от друга на расстоянии 50 км.
При этом расположение объектов данной категории будут определяться Министерством туризма и спорта Республики Казахстан совместно с Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и местными исполнительными органами.
Все вышеуказанные объекты придорожного сервиса должны располагаться в шахматном порядке.
2) Строительство туристских центров, комплексов и объектов размещения в регионах:
будет осуществлено строительство туристско-развлекательного комплекса в границах специальной экономической зоны "Бурабай" Акмолинской области, включенного в Республиканскую карту индустриализации, а также гостиничного комплекса на побережье озера Алаколь в Восточно-Казахстанской области, включенного в региональную карту индустриализации.
Данные карты индустриализации являются постоянно актуализируемым инструментом индустриально-инновационной политики.
Реализация проекта строительство туристско-развлекательного комплекса в границах специальной экономической зоны "Бурабай" Акмолинской области включена в Государственную программу по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы. Основная идея создания центра - комплексное развитие современной инфраструктуры туризма и привлечение инвестиций в строительство, обеспечение роста инновационной деятельности на территории Щучинско-Боровской курортной зоны.
Строительство туристско-развлекательного комплекса обеспечит прием до 220 000 отдыхающих в год, где будут созданы условия для развития малого и среднего бизнеса в следующих направлениях:
оказание услуг в области оздоровления, развлечения, организации питания, предоставления гостиничных, экскурсионных, информационных, транспортных услуг, при этом при оказании транспортных услуг будет использоваться экологически чистый транспорт, в том числе малая авиация;
оказание услуг в области культурно-познавательного, экологического, делового, спортивного и других видов туризма;
организация производств по изготовлению и выпуску разнообразной сувенирной продукции.

Курорттық аймақты құру жобасы 2 кезеңге бөлінген: 1 - 2009 - 2011 жж., 2 - 2012 - 2021 жж.
Бұдан басқа, Алматы облысының Қапшағай су қоймасы жағалауында «Жаңа Іле» халықаралық туристік орталығын және Маңғыстау облысында «Кендірлі» халықарлық курортын, сондай-ақ қонақ үйлер желісін салу көзделіп отыр.
Туризм индустриясының бәсекеге қабілетті инфрақұрылымын құру шеңберінде «Бурабай» мемлекеттік ұлттық табиғи паркі аумағында гольф клубын салу және орналастыру үшін ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлерін қордағы жерлерге ауыстыру мәселесі пысықталатын болады;
белсенді демалу жағдайларын дамыту үшін Шығыс Қазақстан облысында туризмді дамытудың кластерлік бағдарламасының мастер-жоспарында, сондай-ақ Алматы қаласының маңындағы тау шаңғысы курорттарын дамыту; Ақмола облысындағы Щучинск-Бурабай курорттық аймағын дамыту; Маңғыстау облысындағы «Кендірлі» демалыс аймағын дамыту жүйелі жоспарларында көзделген жобалар іске асырылады.
3) Тау шаңғысы туризмінің инфрақұрылымын жасау:
Жамбыл облысында «Көксай» тау шаңғысы базасы;
Оңтүстік Қазақстан облысында «Қасқасу» тау шаңғысы базасы;
Алматы облысында «Шымбұлақ» тау шаңғысы курортын дамыту, сондай-ақ арқан жолдарын салу;
Жобаларды дамыту мүмкіндіктерін және тиімділігін анықтау мақсатында зерттеу жүргізу және дамыту тұжырымдамасын әзірлеу қажет, тұжырымдама есепке алына отырып, одан әрі іске асыру жүзеге асырылатын болады.
Алматы қаласында Шымбұлақ тау шаңғысы базасын дамыту жөніндегі жобаны іске асыру ҮИИДМБ-ға енгізілді және жобаның мақсаты әлемдік өндірушілердің жоғары қарқынды жылдамдығымен және орындықтарының ыңғайлылығымен ерекшеленетін арқан жолдарының жаңа жүйесі есебінен, шаңғы трассаларын 7 км-ден 100 км-ге дейін ұлғайту, жаңа заманауи мейрамханалар, коммерциялық аймақтар, тұрақтар салу есебінен тау шаңғысы курортында инфрақұрылым жасау, шаңғы тебу маусымын 2 айға ұлғайту болып табылады.
Жоба сондай-ақ 2011 жылы Алматыда қысқы Азия ойындарын өткізуге, Алматы облысында туризм мен спортты дамытуға ықпал жасайтын болады.
4) Экологиялық туризмді дамытуды ынталандыру:
ақпаратты тарату және экологиялық туризмді танымал ету;
қонақжай үйлер жүйесін құру және дамыту;
экотуристік қызметке тарту мақсатында экотуризм мәселелері жөнінде ақпараттық жұмысты жүргізу;
қонақжай үйлер үшін стандарттарды әзірлеу және олардың сертификаттау рәсімдерінен өтуі;
қонақжай үйлерді құру кезінде энергияның баламалы көздерін  және экотурларды ұйымдастыру кезінде экологиялық таза көлік түрлерін пайдалануға жәрдемдесу;
экологиялық туризмді дамыту мәселелері жөнінде халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық.
Сонымен қатар, экологиялық туризмнің дамуы мемлекеттік ұлттық парктердің қызметімен тығыз байланысты екенін есепке ала отырып, оларды өздерінің Бас жоспарларына сәйкес тиісінше жайластыру қажет.
Аталған шаралар Қазақстанның халықаралық нарықта бәсекеге түсуге қабілетті, табиғи-климаттық әлеуетін ескеретін толыққанды туристік өнімді қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Мемлекеттік қолдаудың қажетті шаралары.
Жоғарыда көрсетілген жобалардың, сондай-ақ жол бойы инфрақұрылымы объектілерінің құрылысын қамтамасыз ету үшін жергілікті атқарушы органдардың жол бойы органдарының келісімі бойынша белгіленген тәртіппен көлік дәлізі бойынан жер учаскелерін бөлуі, туризм индустриясының қайтадан салынатын объектілеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жасау қажет. Сонымен бірге, «Бизнестің жол картасы - 2020» бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлік субьектілерінің кредиттері бойынша пайыздық ставкаларды субсидиялауды қамтамасыз ету, сондай-ақ инвестициялық артықшылықтар, мемлекеттік заттай гранттар, кедендік баж салығы мен жер салығынан босату жүйесін пайдалану талап етіледі. Осылайша, инфрақұрылымдық жобаларды дамытудың негізі мемлекеттік-жеке меншік әріптестікті дамыту болуы тиіс.

Проект создания курортной зоны разделен на 2 этапа: 1 - 2009 - 2011 годы, 2 - 2012 - 2021 годы.
Кроме этого, предусматривается строительство международного туристского центра "Жана-Иле" на побережье Капшагайского водохранилища Алматинской области и международного курорта "Кендерли" в Мангистауской области, а также сети гостиниц.
В рамках создания конкурентоспособной инфраструктуры индустрии туризма будет проработан вопрос перевода земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса для строительства и размещения гольф-клуба на территории государственного национального природного парка "Бурабай";
для развития условий активного отдыха будут реализованы проекты, предусмотренные в мастер-плане кластерной программы развития туризма в Восточно-Казахстанской области, а также системных планах: развития горнолыжных курортов близ города Алматы; развития Щучинско-Боровской курортной зоны в Акмолинской области; развития зоны отдыха «Кендерли» в Мангистауской области.
3) Создание инфраструктуры горнолыжного туризма:
в Жамбылской области горнолыжная база "Коксай";
в Южно-Казахстанской области горнолыжная база "Каскасу";
в Алматинской области развитие горнолыжного курорта "Шымбулак", а также строительство канатной дороги.
В целях определения возможностей развития и эффективности проектов необходимо проведение исследования и разработка концепции развития, с учетом которой будет осуществляться дальнейшая реализация.
Реализация проекта по развитию горнолыжного курорта Шымбулак в г. Алматы включена в ГПФИИР и целью проекта является создание инфраструктуры на горнолыжном курорте, за счет новой системы канатных дорог от мировых производителей, которые отличаются высокой скоростью и комфортабельностью кресел, увеличения лыжных трасс с 7 км. до 100 км., строительства новых современных ресторанов, коммерческих зон, паркинга, увеличение сезона лыжного катания на 2 месяца.
Проект также способствует проведению Зимних Азиатских игр 2011 года в Алматы, развитию туризма и спорта в Алматинской области.
4) Стимулирование развития экологического туризма:
распространение информации и популяризация экологического туризма;
создание и развитие сети гостевых домов;
проведение информационной работы по вопросам экотуризма с целью вовлечения в экотуристскую деятельность;
разработка стандартов для гостевых домов и прохождение ими процедуры сертификации;
содействие использованию альтернативных источников энергии при создании гостевых домов и экологически чистых видов транспорта при организации экотуров;
сотрудничество с международными организациями по вопросам развития экологического туризма.
Вместе с тем, учитывая что развитие экологического туризма тесно связано с деятельностью государственных национальных парков, необходимо их соответствующее обустройство в соответствии с их Генеральными планами.
Данные меры позволят сформировать полноценный туристский продукт, учитывающий природно-климатический потенциал Казахстана, способный конкурировать на международном рынке.
Необходимые меры государственной поддержки.
Для обеспечения строительства вышеуказанных проектов, а также объектов придорожной инфраструктуры необходимо выделение земельных участков местными исполнительными органами в установленном порядке по согласованию с дорожными органами вдоль транспортного коридора, создание инженерно-коммуникационной инфраструктуры к вновь создаваемым объектам индустрии туризма. Вместе с тем, в рамках Программы "Дорожная карта бизнеса до 2020 года" требуется обеспечение субсидирования процентной ставки по кредитам субъектов предпринимательства, а также использование системы инвестиционных преференций, государственных натурных грантов, освобождения от земельного налога. Таким образом, основой для развития инфраструктурных проектов должно стать развитие государственно-частного партнерства.

2. «Қазақстанның туристік маркетингтік стратегиясын қалыптастыру».
Мемлекеттік инвестициялық саясаттың барлық ықтимал тетіктерін пайдалана отырып, елдің туристік кластерін дамыту үшін базалық жағдай жасау мақсатында жеке инвестицияларды ынталандыру және мемлекеттік инвестицияларды жүзеге асыру жөнінде шаралар кешенін әзірлейді.
Сектораралық және ведомствоаралық кедергілерден өту үшін мүдделі мемлекеттік органдардың бизнес-құрылымдармен тығыз серіктестіктегі іс-қимылын үйлестіру бөлігінде заңнамалық және экономикалық шаралар арқылы теңгерімді мемлекеттік саясат жүргізіледі.
Жеке инвестициялар тарту процесін ынталандырудың экономикалық тетіктері ретінде инвестициялық салық жеңілдіктерін, мемлекеттік заттай гранттар жүйесін пайдалану, туристік кешендерге арналған құралдар мен жабдықтарды кедендік баж салығынан босатуды, жобаны іске асырудың алғашқы 5-10 жылдарында қызметтің басым түрлеріндегі кәсіпорындардың тіркелген активтеріне салымды жүзеге асыратын инвесторларға «Инвестициялар туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 қаңтардағы № 373 Заңына сәйкес берілген жер салығынан босату жоспарлануда. Сондай-ақ жабдықтар мен технологияны лизинг бойынша сатып алу және франчайзингтік қатынастарды кеңінен тарату тетігін кеңінен пайдаланады.
Туроператорлар инклюзив-турлар (inclusive tour) немесе пэкидж-турлар (package tour) деп аталатын турларды сату арқылы толық қызмет көрсету кешенін қамтамасыз етуі қажет. Бірақ бұл үшін ISO 9000 және ISO 14000 халықаралық қызмет көрсету стандарттарын енгізу қажет, адал бәсекені дамытуға және туристік қызметтердің өркениетті нарығын қалыптастыруға жағдайлар жасау қажет. Бұған қоса, туристік қызмет тарифтерін қайта қарау қажет, тұтастай алғанда, ұлттық туристік өнімді қалыптастыру жолдарын өзгерту қажет, себебі Қазақстан үшін алдын-ала жарнамаланған бағдарлама бойынша пэкидж-турларды (турпакеттерді) сату сипаты тән.
Міндетті іске асыру жөніндегі шаралар:
саяси тұрақты мемлекеттердің азаматтары үшін визалық және тіркеу рәсімдерін, кедендік бақылауды жеңілдету жөніндегі жұмыстарды жалғастыру;
туризмді дамыту жөнінде халықаралық шарттар жасасу;
сырттан келушілер туризмін де, ішкі туризмді де дамыту үшін инвестицияларды, салық салуды реттейтін заңнамалық және нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру;
туристік ағынды тарту мақсатында жолаушылар тасымалы саласындағы тарифтік саясатты жетілдіру мәселелерін пысықтау;
туристік статистика мен есептілік жүйесін жетілдіру және ұлттық шот жүйесінде туризмнің қосымша шотын одан әрі енгізу;
қазақстандық туристік өнімді ішкі де, сыртқы да нарықта қолдау және жылжыту.
Туристерге қызмет көрсету нарығында бәсекелестікті дамыту мақсатында:
туристік операторларды ірілету үшін заңнамалық жағдайлар жасалатын болады;
Алматы қаласында Экскурсияшылар бюросын ашу және туристік әлеуеті бар өңірлерде туристік ақпараттық орталықтар құру мүмкіндігі қаралады.
Туризм саласында көрсетілетін қызметтің сапасын арттыру мақсатында алдыңғы қатарлы халықаралық тәжірибеге негізделген мемлекеттік стандарттарды әзірлеп, енгізу қажет және менеджмент жүйесі стандарттарын енгізуге жәрдем көрсету қажет, бұл көрсетілетін қызметтердің санын біршама арттырады.
Аталған міндет шеңберінде көрсетілген шаралар Салалық бағдарламаның барлық қолданылу кезеңінде іске асырылатын болады және ұзақ мерзімді перспективаға (2020 жылға дейін) есептелген.

2. "Формирование туристской маркетинговой стратегии Казахстана".
Будут разработаны меры по стимулированию частных и осуществлению государственных инвестиций в целях создания базовых условий для развития туристского кластера страны с использованием всех возможных механизмов государственной инвестиционной политики.
Будет проведена сбалансированная государственная политика в части координации действий заинтересованных государственных органов в тесном партнерстве с бизнес - структурами для преодоления межсекторальных и межведомственных барьеров сквозь призму законодательных и экономических мер.
В качестве экономических рычагов стимулирования процесса привлечения частных инвестиций будут использоваться системы инвестиционных налоговых преференций, государственных натурных грантов, освобождения от таможенных пошлин приборов и оборудования для туристских комплексов, от налога на землю в первые 5-10 лет реализации проекта, предоставляемых в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 января 2003 года № 373 "Об инвестициях" инвесторам, осуществляющим вложения в фиксированные активы предприятий в приоритетных видах деятельности. Необходимо также широко пользоваться механизмом приобретения оборудования и технологий по лизингу и широкого распространения франчайзинговых отношений.
Туроператорам необходимо обеспечивать полный комплекс услуг, который может предоставляться путем продажи так называемых инклюзив-туров (inclusive tour) или пэкидж-туров (package tour). Но для этого следует системно внедрять международные стандарты предоставления услуг ISO 9000 и ISO 14000, создавать условия для развития здоровой конкуренции и формирования цивилизованного рынка туристских услуг. Кроме того, необходим пересмотр и тарифов на туруслуги и, в целом, изменение подходов к формированию национального турпродукта, так как для Казахстана характерна реализация пэкидж-туров (турпакетов) по определенной, заранее рекламируемой программе.
Меры по реализации задачи:
продолжение работы по упрощению визовых и регистрационных процедур, пограничного контроля для граждан из политически стабильных государств;
заключение международных договоров по развитию туризма;
совершенствование законодательной и нормативно-правовой базы, регулирующей инвестиции, налогообложение для развития как въездного, так и внутреннего туризма;
проработка вопросов совершенствования тарифной политики в сфере пассажирских перевозок в целях привлечения туристских потоков;
усовершенствование системы туристской статистики и отчетности и дальнейшее внедрение вспомогательного счета туризма в системе национальных счетов;
поддержка и продвижение казахстанского турпродукта как на внутреннем, так и внешнем рынках, посредством участия в международных выставках, ярмарках и туристских мероприятиях.
В целях развития конкуренции на рынке предоставления услуг для туристов будет:
обеспечено создание законодательных условий для укрупнения туристских операторов;
рассмотрена возможность создания Бюро экскурсоводов в г. Алматы и туристских информационных центров в регионах, обладающих туристским потенциалом.
В целях повышения качества предоставляемых услуг в области туризма будут разработаны и внедрены государственные стандарты, основанные на передовом международном опыте и оказать содействие внедрению стандартов систем менеджмента, что значительно повысит количество оказываемых услуг.
Меры, указанные в рамках данной задачи будут реализовываться в течение всего периода действия Программы и рассчитаны на долгосрочную перспективу (до 2020 года).

3. «Кадрлық әлеуетті дамыту».
Міндетті іске асыру жөніндегі шаралар:
14 мамандық бойынша туристік сала үшін кадрларды даярлау оларды жоғары оқу орындарында және техникалық және кәсіби білім 77 оқу орнында даярлау есебінен қанағаттандырылатын болады;
«WTO-TedQual» туристік білім беру сапасын сертификаттау бойынша мемлекеттік ЖОО аудитін жүргізу;
туристік сала мамандықтары бойынша біліктілікті сертификаттаудың тәуелсіз жүйесін енгізу.
4. Астана қаласында ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыруды және өткізуді ескере отырып, туризм саласын дамыту жөніндегі шаралар кешенін іске асыру.
Міндетті іске асыру жөніндегі шаралар:
1) аталған міндетті іске асыру мақсатында Бурабай курорттық аймағын дамытудың жүйелі жоспарын ескере отырып, Ақмола облысы Бурабай ауданының аумағын қала құрылыстық жоспарлаудың кешенді жобасына қажетті өзгерістерді айқындау және талдау жөніндегі іс-шаралар жүргізіледі;
2) ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесі үшін туризм саласының біліктілігі жоғары кадрларын даярлауды қамтамасыз ету үшін туризм саласының мамандарын даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін жоғарылату курстарын ұйымдастыру жөніндегі ұсыныстар енгізіледі, сондай-ақ аталған курстарға арналған бірыңғай оқу бағдарламасын құру жұмыстары жүргізіледі;
3) елдің оң туристік имиджін қалыптастыру және ілгерілету шеңберінде көрменің қатысушылары мен қонақтарына арналған жаңа туристік маршруттар жасау жұмыстары жүргізіледі. Көрме қонақтарының Қазақстанда болуына жайлы жағдайлар жасау мақсатында Астана және Алматы қалаларында «City Pass» қонақ карточкасын енгізу жөніндегі ұсыныстар енгізіледі.
«City Pass» - қаланың негізгі ақылы көрнекті жерлеріне смарт-карталар (магнитті карталар) не үзбелі билеттері бар купондық кітапшалар түріндегі бірыңғай рұқсатнама.

3. "Развитие кадрового потенциала".
Меры по реализации задачи:
подготовка кадров для туристской отрасли по 14 специальностям будет удовлетворена за счет их подготовки в вузах и 77 учебных заведениях технического и профессионального образования;
проведение аудита государственных ВУЗов по сертификации качества туристского образования "UNWTO - TedQuaL";
внедрение независимой системы сертификации квалификаций по специальностям туристской отрасли.
4. Реализация комплекса мер по развитию отрасли туризма с учетом организации и проведения в г. Астане Международной специализированной выставки ЭКСПО - 2017.
Меры по реализации задачи:
1) в целях реализации данной задачи будут проведены мероприятия по определению и анализу необходимых изменений в комплексный проект градостроительного планирования территории Бурабайского района Акмолинской области с учетом Системного плана развития Боровской курортной зоны;
2) для обеспечения подготовки высококвалифицированных кадров сферы туризма для Международной специализированной выставки ЭКСПО - 2017 будут внесены предложения по организации курсов подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов сферы туризма, а также проведена работа по созданию единой учебной программы для данных курсов;
3) в рамках формирования и продвижения позитивного туристского имиджа страны будет проведена работа по созданию новых туристских маршрутов для участников и гостей выставки. В целях создания комфортных условий для пребывания гостей выставки в Казахстане будут внесены предложения по введению в гг. Астана и Алматы карточки гостя "City Pass".
"City Pass" - единый пропуск на главные платные достопримечательности города в виде смарт-карты (магнитные карты) либо купонной книжки с отрывными билетами.

4. Қажетті ресурстар
Туристік саланың еңбек ресурстарына 2010 - 2014 жылдарға арналған болжамды қажеттілігі 34 мың адамды құрайды, соның ішінде құрылыс мамандықтары бойынша 13 мыңға жуық адам, туристік сала мамандары 21 мыңға жуық адамды құрайды, ал оқу орындары - 1,2 мың адамды (гидтер, аудармашылар, агенттер, метрдотельдер, швейцарлар, қонақ үй және мейрамхана шаруашылықтарының қызметкерлері) дайындайтын болады.
Кадрлар тапшылығы Еуропа одағы ТЕМПУС бағдарламасы бойынша іске асырылып жатқан жоба түріндегі 4-жоғары қонақ үй мектебін, туристік индустрияға қызмет көрсету бойынша менеджерлер мен мамандықтарды дайындау орталығын (мектебін) және Оңтүстік Қазақстан облысы Түркістан қаласында халық қолөнері мен кәсіпшілік мектебін ашу есебінен, сондай-ақ Швейцария халықаралық қонақ үй менеджменті институтымен бірлесе Астана және Алматы қалаларында франчайзинг жүйесі бойынша екі кәсіпорын/колледж ашу есебінен толтырылатын болады.
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджет қаражатының есебінен және шегінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден жүзеге асырылатын болады.

4. Необходимые ресурсы
Прогнозная потребность туристской отрасли в трудовых ресурсах на 2010 - 2014 годы составляет около 34 тыс. человек, в т.ч. строительных специальностей около 13 тыс. человек, специалистов туристской отрасли около 21 тыс. человек, а учебными заведениями будут подготовлены - 1,2 тыс. человек (гиды, переводчики, агенты, метрдотели, швейцары, работники гостиничных и ресторанных хозяйств).
Дефицит кадров будет восполнен за счет создания проектных 4-х высших гостиничных школ (ESHA), реализуемых Европейским союзом по программе ТЕМПУС, центра подготовки (школы) менеджера и специальности по обслуживанию туристской индустрии и школы народных ремесел и промыслов (реконструкция существующих) в городе Туркестан Южно-Казахстанской области, а также двух совместных с Швейцарским институтом международного гостиничного менеджмента предприятий/колледжей в городах Астана и Алматы по системе франчайзинга.
Финансирование Программы будет осуществляться за счет и в пределах средств республиканского и местных бюджетов, а также иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

Бағдарламаны 2010 - 2014 жылдары іске асыруға барлығы 4 252 145 377,8 мың теңге:
республикалық бюджеттен: 2010 ж. - 750 364,0 мың теңге; 2011 ж. - 2 811 492,0 мың теңге; 2012 ж. - 269 625,0 мың теңге*; 2013 ж. - 269 625,0 мың теңге*; 2014 ж. - 268 825,0 мың теңге*;
жергілікті бюджеттен: 2010 ж. - 8 766,8 мың теңге; 2011 ж. - 361 180,0 мың теңге;
инвестициялар есебінен: 4 247 405 500,0 мың теңге талап етіледі.

Всего на реализацию Программы в 2010-2014 годах потребуется 4 252 145 377,8 тыс. тенге, в том числе:
из республиканского бюджета: 2010 г. - 750 364,0 тыс. тенге; 2011 г. - 2 811 492,0 тыс. тенге; 2012 г. - 269 625,0 тыс. тенге; 2013 г. - 269 625 тыс. тенге*; 2014 г. - 268 825,0 тыс. тенге*;
из местных бюджетов: 2010 г. - 8 766,8 тыс. тенге; 2011 г. - 361 180,0 тыс. тенге;
за счет инвестиций: 4 247 405 500,0 тыс. тенге.

Ескерту. Қажетті ресурстарға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.12.30 № 1729 Қаулысымен.
1-қосымша
Қазақстан Республикасы туристік индустриясының перспективалы бағыттарын дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.12.30 № 1729; 23.10.2013 N 1139 қаулыларымен.
Р/с №
Іс-шаралар
Аяқтау нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
Болжанып отырған шығыстар (мың теңге)
Қаржыландыру көзі
Бюджеттік бағдарламаның N

Сноска. Необходимые ресурсы с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.12.2011 № 1729.
Приложение 1
План мероприятий
по реализации Программы по развитию перспективных направлений
туристской индустрии Республики Казахстан на 2010-2014 годы
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.12.2011 № 1729; от 23.10.2013 № 1139.
п/
п
Мероприятия
Форма
заверше-
ния
Ответс-
венные
исполни-
тели
Сроки
испол-
нения
Предполагаемые расходы
(тыс. тенге)
Источ-
ник
финан-
сиро-
вания
бюджет-
ной
прог-
раммы

2010
2011
2012
2013
2014
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1. Бәсекеге қабілетті туристік өнімді қалыптастыру
1.1. «Батыс Еуропа - Батыс Қытай» халықаралық көлік дәлізі бойында туристік кластерді құру
1
Жол бойындағы үлгі туристік кешен құрылысының үлгі жобасын әзірлеу мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ҚжТКШІА,Қаржымині, ИЖТМ
2011 жылғы IV тоқсан
Талап етілмейді
Көліктік дәліз бойында жол бойы инфрақұрылымы объектілерін салу үшін жергілікті атқарушы органдардың жер учаскелерін бөлуі (жол бойындағы 24 үлгі туристік кешен)
ИЖТМ-ге ақпарат
Ақтөбе, Қызылорда, Жамбыл, Алматы және Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдіктері
Жыл сайын 10 шілде, 10 қаңтар
Талап етілмейді
Туризм индустриясының қайтадан жасалатын объектілеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым жасау (соның ішінде жол бойындағы 24 үлгі туристік кешен)
ИЖТМ-ге ақпарат
Ақтөбе, Қызылорда, Жамбыл, Алматы және Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдіктері
Жыл сайын 20 шілде, 20 қаңтар
Жергілікті бюджеттен қарастырылған қаражат есебінен және шегінде
2
Инвестициялық жобалар бойынша сыйақы ставкаларын субсидиялау мүмкіндігін қарастыру: Ақтөбе облысында - «GREENLAND», «Ырғыз керуен сарайы» демалыс базаларының; Қызылорда облысында - «Байкоңыр», «Қоркыт ата», «Қамбаш» туристік орталықтарының және «Ғарыш айлағы» сауда ойын-сауық орталығының, Киіз үйлі қонақ үйдің; Жамбыл облысында «Көксай» тау шаңғысы базасының; Оңтүстік Қазақстан облысында «Көне Түркістан» және «Көне Отырар» туристік орталықтарының, «Қасқасу» тау шаңғысы базасының; сондай ақ, жол бойындағы бес үлгі туристік кешеннің құрылысы
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ТСМ (жинақтау), Ақтөбе, Қызылорда, Жамбыл, Алматы және Оңтүстік Қазақстан, облыстарының әкімдіктері
2011 жылғы I тоқсан
Бизнестің жол картасы - 2020 бағдарламасы шеңберінде
1.2. Туристік орталықтар, кешендер және орналастыру объектілерін салу
3
Ақмола облысының "Бурабай" АЭА шекарасында туристік ойын-сауық кешенін салу (2009-2021 жылдар)
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), Ақмола облысының әкімдігі
Жыл сайын 20 шілде, 20 қаңтар
450
000
000,
0
450
000
000,0
Инвестициялар есебінен
"Бурабай" АЭА шекарасының шегінде ерекше қорғалатын табиғи аумақтағы жерді босалқы жерге ауыстырудың техникалық экономикалы к негіздемесі н әзірлеу
Жерді ауыстыру ТЭН
ИЖТМ, Қоршаған ортамині , АШМ, Қаржымині
2012 жылғы қаңтар
719
9,0
719
9,0
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
004 "Республикалық бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық экономикалық негіздемесінің қажетті сараптамасын әзірлеу немесе түзету сондай-ақ өткізу" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
"Бурабай" АЭА шекарасының шегінде ерекше қорғалатын табиғи аумақтағы жерді босалқы жерге ауыстыру
Қазақстан Республикасы ң Үкіметінің қаулысы
АШМ, Қоршаған ортамині, ИЖТМ
2012 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
4
Алматы облысының Қапшағай су қоймасы жағалауында "Жаңа Іле" халықаралық туристік орталығын салу
Қазақстан Республи касы Президен тінің Әкімшілі гіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), Алматы облысының әкімдігі
Жыл сайын 20 шілде, 20 қаңтар
3 000 000 000,0
3 000 000 000,0
Инвестициялар есебінен
Халықаралық, туристік орталықтың және сыртқы инженерлік желілердің құрылысы ТЭН әзірлеу
ТЭН
ИЖТМ (жинақтау), Алматы облысының әкімдігі
2012 жылғы
II тоқсан
358 970,0
358 970,0
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
004 "Республикалық бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық экономикалық негіздемесінің қажетті сараптамасын әзірлеу немесе түзету сондай-ақ өткізу"
Халықаралық туристіқ орталық құрылысының ЕЖЖ әзірлеу
ЕЖЖ
ИЖТМ (жинақ тау), Алматы облысының әкімдігі
2012 жылғы I тоқсан
170 000,0
170 000,0
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
025 "Туризм инфрақұрылымын дамыту және құру"
Туристік орталықтың сыртқы инженерлік желілерінің ЖСҚ әзірлеу
ЖСҚ
ИЖТМ (жинақ тау). Алматы облысының әкімдігі
2012 жылғы
I тоқсан
1
835
000,
0
1
835
000,
0
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
025 "Туризм инфрақұрылымын дамыту және құру"
5
Оңтүстік Қазақстан облысының Отырар ауданына 176 га көлемінде туристік кешеннің инженерлік-коммуникациялық жүйесін Отырар ауданының аумағын абаттандыра отырып салу мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ТСМ (жинақтау) Оңтүстік Қазақстан облысының әкімдігі
2011 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
6
Маңғыстау облысында "Кендірлі" халықаралық курортын салу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), Маңғыстау облысының әкімдігі
Жыл сайын 20 шілде, 20 қаңтар
345 000 000,0
345 000 000,0
Инвестициялар есебінен
Халықаралық курорттың сыртқы инженерлік көліктік инфрақұрылымы объектілері құрылысының ЖСҚ әзірлеу
ЖСҚ
ИЖТМ (жинақ тау), Маңғыстау облысының әкімдігі
2012 жылы 1 тоқсан

2010
2011
2012
2013
2014
всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1. Формирование конкурентоспособного туристского продукта
1.1 Создание туристского кластера вдоль международного транспортного коридора
"Западная Европа - Западный Китай"
1
Проработка
вопроса
разработки
типового
проекта
строительства
объектов
придорожной
инфраструктуры
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АДСиЖКХ,
МФ, МИНТ
IV
квартал
2011 г.
Не
тре-
буется
Выделение
земельных
участков
местными
исполнительны-
ми органами
для
строительства
объектов
придорожной
инфраструктуры
вдоль тран-
спортного
коридора (24
типовых
придорожных
туристских
комплекса)
Информация
в МИНТ
Акиматы
Актюбинс-
кой,
Кызылор-
динской,
Жамбылс-
кой,
Алматинс-
кой и
Южно-
Казахстан-
ской
областей
Ежегодно
10 июля,
10
января
Не
тре-
буется
Создание
инженерно-ком-
муникационной
инфраструктуры
к вновь
создаваемым
объектам
индустрии
туризма
(в т.ч.
24 типовых
придорожных
туристских
комплекса)
Информация
в МИНТ
Акиматы
Актюбинс-
кой,
Кызылор-
динской,
Жамбылс-
кой,
Алматинс-
кой и
Южно-
Казахстан-
ской
областей
Ежегодно
20 июля,
20
января
За
счет и
в пре-
делах
сред-
ств,
предус-
мат-
рива-
емых
мест-
ными
бюд-
жетами
2
Рассмотреть
возможность
субсидирования
ставки возна-
граждения по
кредитованию
строительства
инвестиционных
проектов:
в Актюбинской
области -
строительство
базы отдыха
"GREENLAND" и
"Караван сарая
Иргыз", в
Кызылординской
области -
строительство
туристских
центров
"Байконур",
"Коркыт-Ата",
"Камбаш" и
туристско-
развлекатель-
ного комплекса
"Космическая
гавань",
Юрточного
отеля,;
в Жамбылской
области -
строительство
горнолыжной
базы "Коксай";
в Южно-Казах-
станской
области -
строительство
туристских
центров
"Древний
Туркестан" и
"Древний
Отрар",
горнолыжного
курорта
"Каскасу";
а также
строительству
придорожных
туристских
комплексов
вдоль
международного
транспортного
коридора
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МТС
(созыв),
Акиматы
Актюбинс-
кой,
Кызылор-
динской,
Жамбылс-
кой,
Алматинс-
кой и
Южно-
Казахстан-
ской
областей
I
квартал
2011 г.
В
рамках
Дорож-
ной
карты
бизнеса
2020
1.2. Строительство туристских центров, комплексов и объектов размещения
3
Строительство
туристско-
развлекательно-
го комплекса в
границах СЭЗ
"Бурабай"
Акмолинской
области (2009-
2021 годы)
Информация
в Админис-
трацию
Президента
Республики
Казахстан
МИНТ
(созыв),
акимат
Акмолинс-
кой
области
Ежегодно
20 июля,
20
января
450 000 000, 0
450 000 000,0
За
счет
инвес-
тиций
Разработка
технико-эконо-
мического
обоснования
перевода земель
особо
охраняемых
природных
территорий в
земли запаса, в
пределах границ
СЭЗ "Бурабай"
ТЭО
перевода
земель
МИНТ, МООС,
МСХ, МФ
Январь
2012 г.
7199,0
7 199,0
За
счет
сред-
ств
рес-
публи-
канс-
кого
бюд-
жета
004
"Разра-
ботка
или
коррек-
тиров-
ка, а
также
про-
ведение
необ-
ходимых
экс-
пертиз
технико-
экономи-
ческих
обос-
нований
рес-
публи-
канских
бюджет-
ных
инвес-
тици-
онных
проек-
тов"
Перевод земель
особо
охраняемых
природных
территорий в
земли запаса, в
пределах границ
СЭЗ "Бурабай"
Постанов-
ление
Правитель-
ства
Республики
Казахстан
МСХ, МООС,
МИНТ
I
квартал
2012 г.
Не
тре-
бует-
ся
4
Строительство
международного
туристского
центра
"Жана-Иле" на
побережье
Капшагайского
водохранилища
Алматинской
области
Информация
в Админис-
трацию
Президента
Республики
Казахстан
МИНТ
(созыв),
акимат
Алматинс-
кой
области
ежегодно
20 июля,
20
января
3 000000 000,0
3 000000 000,0
За
счет
инвес-
тиций
Разработка ТЭО
строительства
международного
туристского
центра и
внешних
инженерных
сетей
ТЭО
МИНТ
(созыв),
акимат
Алматинс-
кой
области
II
квартал
2012
года
358 970,0
358 970,0
За
счет
сред-
ств
рес-
пуб-
ликан-
ского
бюд-
жета
004
"Разра-
ботка или
коррек-
тировка, а
также
проведение
необ-
ходимых
экспертиз
технико-
экономи-
ческих
обос-
нований
респуб-
ликанских
бюджетных
инвестици-
онных
проектов"
Разработка ПДП
строительства
международного
туристского
центра
ПДП
МИНТ
(созыв),
акимат
Алматинс-
кой
области
I
квартал
2012 г.
170 000,0
170 000,0
За
счет
сред-
ств
рес-
публи-
канс-
кого
бюдже-
та
025
"Развитие
и создание
инфраст-
руктуры
туризма"
Разработка ПСД
строительства
внешних
инженерных
сетей
туристского
центра
ПСД
МИНТ
(созыв),
акимат
Алматинс-
кой
области
I
квартал
2012 г.
1 835 000,0
1 835 000,0
За
счет
сред-
ств
рес-
публи-
канс-
кого
бюдже-
та
025
"Развитие
и создание
инфраст-
руктуры
туризма"
5
Проработка
вопроса
строительства
инженерно-ком-
муникационных
систем с
благоустройст-
вом территории
Отрарского
района
туристического
комплекса
площадью 176 га
в Отрарском
районе Южно-
Казахстанской
области
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МТС
(созыв),
акимат
Южно-Ка-
захстанс-
кой
области
I
квартал
2011 г.
Не
тре-
буется
6
Строительство
международного
курорта
"Кендерли" в
Мангистауской
области
Информация
в Админис-
трацию
Президента
Республики
Казахстан
МИНТ
(созыв),
акимат
Мангистау-
ской
области
Ежегодно
20 июля,
20
января
345 000 000, 0
345 000 000,0
За
счет
инвес-
тиций
Разработка ПСД
строительства
объектов
внешней
инженерно-
транспортной
инфраструктуры
международного
курорта
ПСД
МИНТ
(созыв),
акимат
Мангистау-
ской
области
I
квартал
2012 г.

100 000,0
420 500,0
520 500,0
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
2010 жыл -025 "Туризм инфрақұрылымын дамыту және құру" бюджеттік бағдарламасы, 2011 жыл -009 "Облыстық бюджеттерге. Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне спорт және туризм объектілерін дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері"
7
Маңғыстау облысындағы «Кендерлі» халықаралық курорты аумағында қоғамдық қауіпсіздік және құқықтық тәртіп объектілерін орналастыру
ТСМ-ге ақпарат
Маңғыстау облысының әкімі
2011 жылғы 25 қаңтар
45 000,0
45 000,0
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен
«Туристік қызметті реттеу» 013 бюджеттік бағдарламасы
«Кендерлі» халықаралық курорты аумағында денсаулық сақтау объектілерін орналастыру
85 000,0
85 000,0
«Кендерлі» халықаралық курорты аумағында өрт сөндіру объектілерін орналастыру
200 000,0
200 000,0
Каспий теңізіндегі «Кендерлі» шығанағында ақсеркені зерттеу, сақтау және көбейту жөніндегі орталық ашу мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ, ТСМ, Маңғыстау облысының әкімі
2011 жылғы III тоқсан
Талап етілмейді
8
Алакөл көлінің жағалауында қонақ үй кешенін салу (өңірлік индустрияландыру картасы)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
Жыл сайын қаңтар
1 500 000,0
1 500 000,0
Инвестициялар есебінен
9
«Бизнестің 2020 жылға дейінгі жол картасы» бағдарламасы шеңберінде өңірлерде 2* және 3 * турклассты қонақ үйлер желісін дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл сайын қаңтар
Талап етілмейді
2* және 3* турклассты қонақ үйлерді салу жөніндегі инвестициялық жобаларды іріктеу
ИЖТМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Тоқсан сайын барлық кезең бойынша
Талап етілмейді
Өңірлік Үйлестіру штабының 2* және 3* турклассты қонақ үйлерді салу жөніндегі іріктелген инвестициялық жобаларды қарауы
Өңірлік үйлестіру штабының шешімі
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Тоқсан сайын барлық кезең бойынша
Талап етілмейді
Өңірлік Үйлестіру штабы мақұлдаған 2* және 3* турклассты қонақ үйлердің құрылысын қаржыландыру
ИЖТМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері ӘКК (келісім бойынша)
Тоқсан сайын барлық кезең бойынша
Бизнестің жол картасы - 2020 бағдарламасы шеңберінде
2* және 3* турклассты қонақ үйлердің құрылысын аяқтауды қамтамасыз ету
ИЖТМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Тоқсан сайын барлық кезең бойынша
Талап етілмейді
9-1.
«Бурабай» мемлекеттік ұлттық табиғи паркі аумағында гольф клубын салу және орналастыру үшін ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлерін қордағы жерлерге ауыстыру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Ақмола облысының әкімдігі, Қоршағанортамині,ӨДМ, ИЖТМ, ЭБЖМ
2014 жылғы
I тоқсан
Талап етілмейді
9-2.
Шығыс Қазақстан облысында туризмді дамытудың кластерлік бағдарламасының мастер-жоспарында, сондай-ақ Алматы қаласының маңындағы тау шаңғысы курорттарын дамыту; Ақмола облысындағы Щучинск-Бурабай курорттық аймағын дамыту; Маңғыстау облысындағы «Кендірлі» демалыс аймағын дамыту жүйелі жоспарларында көзделген жобаларды іске асыру бойынша ұсыныстар енгізу.
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ, Ақмола, Шығыс Қазақстан, Маңғыстау, Алматы облыстарының, Алматы қаласының әкімдіктері, ҚТҚ (келісім бойынша)
2014 жылғы
IV тоқсан
Талап етілмейді

100 000,0
420500,0
520500,0
За
счет
сред-
ств
рес-
публи-
канс-
кого
бюд-
жета
2010 год
- 025
"Развитие
и создание
инфраст-
руктуры
туризма",
2011 год -
009
«Целевые
трансферты
на
развитие
областным
бюджетам,
бюджетам
городов
Астаны и
Алматы на
развитие
объектов
спорта и
туризма»
7
Размещение
объектов
общественной
безопасности и
правопорядка на
территории
международного
курорта
"Кендерли" в
Мангистауской
области
Информация
в МТС
Акимат
Мангистау-
ской
области
25
января
2011
года
45 000,0
45 000,0
За
счет
мест-
ного
бюд-
жета
013
"Ре-
гули-
рование
турист-
ской
деятель-
ности"
Размещение
объектов
здравоохранения
на территории
международного
курорта
"Кендерли"
85 000,0
85 000,0
Размещение
объектов
противопожарной
службы на
территории
международного
курорта
"Кендерли"
200 000,0
200 000,0
Проработка
вопроса
создания центра
по исследова-
нию, сохранению
и разведению
белуги на
Каспийском море
в заливе
"Кендерли"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ, МТС,
акимат
Мангистау-
ской
области
3
квартал
2011
года
Не
тре-
буется
8
Строительство
гостиничного
комплекса на
побережье озера
Алаколь в
Восточно-Казах-
станской
области
(региональная
карта индуст-
риализации)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ
(созыв),
Акимат
Восточно-
Казахстан-
ской
области
Ежегодно
январь
1500000,0
1500000,0
За
счет
инвес-
тиций
9
Развитие сети
гостиниц
туркласса, 2* и
3* в регионах
в рамках
"Дорожной карты
бизнеса 2020"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ
(созыв),
Акиматы
областей,
городов
Астаны
и Алматы
Ежегодно
январь
Не
тре-
буется
Отбор
инвестиционных
проектов по
строительству
гостиниц,
туркласса,
2* и 3*
Информация
в МИНТ
Акиматы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
Ежеквар-
тально
весь
период
Не
тре-
бует-
ся
Рассмотрение
отобранных
инвестиционных
проектов по
строительству
гостиниц
туркласса, 2* и
3* региональным
Координационным
штабом
Решение
региональ-
ного
Координа-
ционного
штаба
Акиматы
областей,
городов
Астаны
и Алматы
Еже-
квар-
тально
весь
период
Не
тре-
буется
Финансирование
строительства
гостиниц
туркласса, 2* и
3*, одобренных
региональным
Координационным
штабом
Информация
в МИНТ
Акиматы
областей,
городов
Астаны
и Алматы,
СПК (по
согласова-
нию)
Еже-
квар-
тально
весь
период
В рам-
ках
Дорож-
ной
карты
бизнеса
2020
Обеспечение
завершения
строительства
гостиниц
туркласса, 2* и
3*
Информация
в МИНТ
Акиматы
областей,
городов
Астаны
и Алматы
Еже-
квар-
тально
весь
период
Не
тре-
буется
9-1
Проработать
вопрос перевода
земель особо
охраняемых
природных
территорий в
земли запаса для
строительства
и размещения
гольф-клуба на
территории
государственного
национального
природного
парка "Бурабай"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Акимат
Акмолинской
области,
МООС,
МРР, МИНТ,
МЭБП
I квартал
2014
года
Не
тре-
буется
9-2
Внести
предложения по
реализации
проектов,
предусмотренных
в мастер-плане
кластерной
программы
развития
туризма в
Восточно-
Казахстанской
области, а
также системных
планах:
развития
горнолыжных
курортов близ
города Алматы;
развития
Щучинско-
Боровской
курортной зоны
в Акмолинской
области;
развития зоны
отдыха
"Кендерли" в
Мангистауской
области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
акиматы
Акмолинской,
Восточно-
Казахстанской
Мангистауской,
Алматинской
областей,
города
Алматы,
КТА (по
согласованию)
IV
квартал
2014
года
Не
тре-
буется

1.3. Тау шаңғысы туризмінің инфрақұрылымын жасау
10
Жамбыл облысында «Көксай» тау шаңғысы базасын дамыту
ИЖТМ-ге ақпарат
Жамбыл облысының әкімдігі
Жыл сайын 20 шілде, 20 қаңтар
2068000,0
2068000,0
Инвестициялар есебінен
11
Оңтүстік Қазақстан облысының Төле би ауданындағы «Қасқасу» туристік-рекреациялық кешенінің» инженерлік-коммуникациялық желілерінің ЖСҚ әзірлеу және салу
ЖСҚ, Атқарылған жұмыстарды қабылдау актілері
ТСМ (жинақтау) Оңтүстік Қазақстан облысының әкімдігі
2013 жылғы I тоқсан
103 516,0
103 516,0
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
«Туризм инфрақұрылымын дамыту және құру» 025 бюджеттік бағдарламасы
12
«Шымбұлақ» тау шаңғысы курортын кешенді дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау) Алматы облысының әкімдігі
Жыл сайын 25 қаңтар
30 750 000,0
30 750 000,0
Инвестициялар есебінен
Медеуден Шымбұлаққа дейін арқан жолын салу және тау шаңғысы курортының сырғанақ тебу аймағын кеңейту
110 250 000,0
110 250 000,0
13
Шығыс Қазақстан облысында «Нұртау» тау шаңғысы демалыс базасын қайта жаңарту
ИЖТМ-ге ақпарат
Шығыс Қазақстан облысының әкімі
Жыл сайын 10 қаңтар
116 000,0
116 000,0
Инвестициялар есебінен
14
Шығыс Қазақстан облысында «Алтай Альпісі» тау шаңғысы демалыс базасын жаңғырту
ИЖТМ-ге ақпарат
Шығыс Қазақстан облысының әкімі
Жыл сайын 10 қаңтар
281 600 000,0
281 600 000,0
Инвестициялар есебінен
15
Алматы облысының Текелі ауданында тау шаңғысы базасын құру
ИЖТМ-ге ақпарат
Алматы облысының әкімі
Жыл сайын 10 қаңтар
15 000 000,0
15 000 000,0
Инвестициялар есебінен
16
Алматы облысының Қаскелен ауданында тау шаңғысы базасын құру
ИЖТМ-ге ақпарат
Алматы облысының әкімі
Жыл сайын 10 қаңтар
2 120 000,0
2 120 000,0
Инвестициялар есебінен
1.4 Экологиялық туризмді дамытуды ынталандыру
17
Экологиялық туризмді танымал ету жолымен жергілікті қоғамдастықтарды экотуризмді дамыту процесіне тартуды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ТСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ҚТҚ(келісім бойынша)
Жыл сайын қаңтар
Талап етілмейді
18
Қонақжай үйлер жүйесін құру және дамыту
қонақжай үйлерді салу жөніндегі инвестициялық жобаларды іріктеу
өңірлік Үйлестіру штабының конакжай үйлерді салу жөніндегі іріктелген инвестициялық жобаларды қарауы
ИЖТМ-ге ақпарат
ИЖТМ, Ақмола, Алматы, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Павлодар, Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдері, ҚТҚ (келісім бойынша)
Тоқсан сайын
Бизнестің жол картасы - 2020 бағдарламасы шеңберінде
19
Қонақжай үйлер үшін стандарттарды әзірлеу және олардың сертификаттау процедурасынан өтуі
ИЖТМ-ге ақпарат
ИЖТМ, ҚТҚ (келісім бойынша)
Жыл сайын қаңтар
Талап етілмейді
20
Қонақжай үйлерді құру кезінде энергияның баламалы көздерін және экотурларды ұйымдастыру кезінде экологиялық таза көлік түрлерін пайдалануға жәрдемдесу
ИЖТМ-ге ақпарат
Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ҚТҚ (келісім бойынша)
Жыл сайын қаңтар
Талап етілмейді
21
Экологиялық туризмді дамыту мәселелері жөнінде халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық
ИЖТМ-ге ақпарат
АШМ, Қоршағанортамині
Жыл сайын қаңтар
Талап етілмейді
22
Экотуризмнін ақпараттық ресурстық орталығын модернизациялау мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ТСМ (жинақтау), ЭДСМ, ҚТҚ (келісім бойынша)
2010 жылғы желтоқсан
Талап етілмейді
23
Маңғыстау облысындағы Каспий жағалауының жағажай аумағын жайғастыруды іске асыру жөніндегі шараларды қамтамасыз ету
ТСМ-ге ақпарат
Маңғыстау облысының әкімі
2010 жылғы 10 шілде 2011 жылғы 25 қаңтар
151250
151250
151250
151250

1.3. Создание инфраструктуры горнолыжного туризма
10
Развитие
горнолыжной
базы "Коксай" в
Жамбылской
области
Информация
в МИНТ
Акимат
Жамбылской
области
Ежегодно
20 июля,
20
января
2 068 000,0
2068000,0
За
счет
инвес-
тиций
11
Разработка ПСД
строительства
инженерно-ком-
муникационных
сетей
"Туристско-
рекреационного
комплекса
"Каскасу" в
Толебийском
районе
Южно-Казахстан-
ской области
ПСД, Акты
приемки
выполнен-
ных работ
МТС
(созыв),
Акимат
Южно-
Казахстан-
ской
области
I
квартал
2013 г.
103 516,0
103 516,0
За
счет
сред-
ств
рес-
публи-
канс-
кого
бюд-
жета
025
"Раз-
витие
соз-
дание
инф-
раст-
руктуры
туризма"
12
Комплексное
развитие
горнолыжного
курорта
"Шымбулак"
в г. Алматы
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ
(созыв),
Аким
Алматинс-
кой
области
25
января
ежегодно
30 750 000,0
30 750 000,0
За
счет
инвес-
тиций
Строительство
канатной дороги
от Медео до
Шымбулака и
расширение зоны
катания
горнолыжного
курорта
110 250 00 0,0
110 250 000,0
13
Реконструкция
горнолыжной
базы отдыха
"Нуртау" в
Восточно-
Казахстанской
области
Информация
в МИНТ
Аким
Восточно-
Казахстан-
ской
области
10
января,
ежегодно
116 000,0
116 000,0
За
счет
инвес-
тиций
14
Модернизация
горнолыжной
базы отдыха
"Алтайские
Альпы" в
Восточно-
Казахстанской
области
Информация
в МИНТ
Аким
Восточно-
Казахстан-
ской
области
10
января,
ежегодно
281 600,0
281 600,0
За
счет
инвес-
тиций
15
Создание
горнолыжной
базы в районе
г. Текели
Алматинской
области
Информация
в МИНТ
Аким
Алматинс-
кой
области
10
января,
ежегодно
5 000 000,0
15 000 000,0
За
счет
инвес-
тиций
16
Создание
горнолыжной
базы в районе
г. Каскелен
Алматинской
области
Информация
в МИНТ
Аким
Алматинс-
кой
области
10
января,
ежегодно
2 120 000
2 120 000
За
счет
инвес-
тиций
1.4. Стимулирование развития экологического туризма
17
Обеспечение
вовлечения
местных
сообществ в
процесс
развития
экотуризма
путем
популяризации
экологического
туризма
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Акиматы
областей,
городов
Астаны и
Алматы,
КТА (по
согласова-
нию)
Январь
ежегодно
Не
тре-
буется
18
Создание и
развитие сети
гостевых домов:
отбор
инвестиционных
проектов по
строительству
гостевых домов
рассмотрение
отобранных
инвестиционных
проектов по
строительству
гостевых домов
региональным
Координацион-
ным штабом
Информация
в МИНТ
МИНТ, Акимы
Акмолинс-
кой,
Алматинс-
кой,
Восточно-
Казахстан-
ской,
Караган-
динской,
Павлодар-
ской,
Южно-
Казахс-
танской
областей,
КТА (по
согласова-
нию)
Ежеквар-
тально
В
рам-
ках
Дорож-
ной
карты
биз-
неса
2020
19
Разработка
стандартов для
гостевых домов
и прохождение
ими процедуры
сертификации
Информация
в МИНТ
МИНТ, КТА
(по согла-
сованию)
Январь
ежегодно
Не
тре-
бует-
ся
20
Содействие
использованию
альтернативных
источников
энергии при
создании
гостевых домов
и экологически
чистых видов
транспорта при
организации
экотуров
Информация
в МИНТ
Акиматы
областей,
городов
Астаны и
Алматы,
КТА (по
согласова-
нию)
Январь
ежегодно
Не
тре-
бует-
ся
21
Сотрудничество
с международны-
ми организация-
ми по вопросам
развития
экологического
туризма
Информация
в МИНТ
МСХ, МООС
Январь
ежегодно
Не
тре-
бует-
ся
22
Проработка
вопроса
модернизации
Информационного
Ресурсного
Центра
экотуризма
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МТС
(созыв),
МЭРТ, КТА
(по согла-
сованию)
Декабрь
2010
года
Не
тре-
бует-
ся
23
Обеспечить меры
по реализации
обустройства
территорий
пляжных зон
побережья
Каспия в
Мангистауской
области
Информация
в МТС
Акимат
Мангистау-
ской
области
10 июля
2010
года 25
января
2011
года
151 250
151 250
151 250
151 250

605 000,0
Инвестициялар есебінен
24
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда экологиялық туризмді дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), АШМ, ҚР ПІБ (келісім бойынша)
Жыл сайын 10 ақпан
Талап етілмейді
2. Қазақстанның туристік маркетингтік стратегиясын қалыптастыру
25
Саяси тұрақты мемлекеттердің азаматтары үшін визалық және тіркеу процедураларын, кедендік бақылауды жеңілдету жөніндегі жұмыстарды жалғастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
СІМ (жинақтау), IIМ, ҰҚК
Жыл сайын 25 қаңтар
Талап етілмейді
26
Халықарлық туристік іс-шараларға (көрмелер, жармеңкелер, биржалар және басқалары) қатысу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), СІМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
25 қаңтар, 25 шілде
168 444
180 379,0
180 379, 0
180 379, 0*
180 379, 0*

605 000,0
За
счет
инвес-
тиций
24
Развитие
экологического
туризма на
особо
охраняемых
территориях
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ
(созыв),
МСХ, УДП
РК (по
согласова-
нию)
10
февраля
ежегодно
Не
тре-
бует-
ся
2. Формирование туристской маркетинговой стратегии Казахстана
25
Продолжить
работу по
упрощению
визовых и
регистрационных
процедур,
пограничного
контроля для
граждан из
политически
стабильных
государств
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МИД
(созыв),
МВД, КНБ
(по согла-
сованию)
25
января
ежегодно
Не
тре-
бует-
ся
26
Участие в
международных
туристских
мероприятиях
(выставки,
ярмарки, биржи
и др.)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ
(созыв),
МИД,
акиматы
областей,
гг. Астаны
и Алматы
25
января,
25 июля
ежегодно
168 444,0
180 379,0
180 379,0
180 379,0*
180 379,0*

889 960
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
«Қазақстанның туристік имиджін жетілдіру» 011 бюджеттік бағдарламасы
27
Қазақстанның туристік әлеуеті туралы жарнамалық ақпараттық материалдарды өндіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ
Жыл сайын 25 қаңтар
5 864,0
5 864,0
5 864,0
5 864,0*
5 864,0*
29 320
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
«Қазақстанның туристік имиджін жетілдіру» 011 бюджеттік бағдарламасы
28
Қазақстанның туристік әлеуеті туралы жарнамалық ақпараттық материалдарды шетелдік БАҚ-та көрсету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), СІМ
2011 жылғы 25 қаңтар
92 500,0
71 100,0
71 100,0
71 100,0*
71 100,0*
376 900
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
«Қазақстанның туристік имиджін жетілдіру» 011 бюджеттік бағдарламасы
29
БҰҰ-ның «Жібек жолы бойындағы қала» сыйақысын конкурсына қатысу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), СІМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл сайын 25 шілде
Талап етілмейді
30
Қазақстанның Дүниежүзілік туристік ұйымның Еуропаға арналған іс-шараларына қатысуын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ТСМ (жинақтау), СІМ
Жыл сайын 25 қаңтар
5652,0
5652,0
11 304
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
«Қазақстанның туристік имиджін жетілдіру» 011 бюджеттік бағдарламасы
31
Веб-сайтқа ілесіп отыру және толықтыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл сайын 25 қаңтар
376,0
408,0
408,0
408,0*
408,0*

889 960
За счет
сред-
ств
рес-
публи-
кан-
ского
бюд-
жета
011-
Фор-
миро-
вание
турист-
ского
имиджа
Казах-
стана
27
Производство
рекламно-инфор-
мационного
материала о
туристском
потенциале
Казахстана
(брошюры, книги
и др.)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ
25
января
ежегодно
5 864,0
5 864,0
5 864,0
5 864,0*
5 864,0*
29 320
За
счет
сред-
ств
рес-
публи-
канс-
кого
бюд-
жета
011-
Фор-
миро-
вание
турист-
ского
имиджа
Казахс-
тана
28
Трансляция в
зарубежных
средствах
массовой
информации
рекламно-инфор-
мационного
материала о
туристском
потенциале
Казахстана
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ
(созыв),
МИД
25
января
ежегодно
92 500,0
71 100,0
71 100,0
71 100,0*
71 100,0*
376 900
За
счет
сред-
ств
рес-
публи-
канс-
кого
бюджета
011-
Фор-
миро-
вание
турист-
ского
имиджа
Казахс-
тана
29
Внести
предложения по
участию в
конкурсе на
присвоение
премии
Организации
Объединенных
наций "Город на
Шелковом пути"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ
(созыв),
МИД,
акиматы
областей,
гг. Астаны
и Алматы
25 июля
ежегодно
Не
тре-
бует-
ся
30
Обеспечить
участие
Казахстана в
мероприятиях
Всемирной
туристской
организации для
Европы
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТС
(созыв),
МИД
25
января
2012
года
5652,0
5652,0
11 304
За
счет
сред-
ств
рес-
публи-
канс-
кого
бюд-
жета
011 -
Фор-
миро-
вание
турист-
ского
имиджа
Казахс-
тана
31
Сопровождение
и пополнение
веб-сайта
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ
(созыв),
акиматы
областей,
гг. Астаны
и Алматы
25
января
ежегодно
376,0
408,0
408,0
408,0*
408,0*

2 008
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
«Туризм, денешынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру мақсатында тиімді мемлекеттік басқаруды және салааралық, өңіраралық үйлестіруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер» 001 бюджеттік бағдарламасы
32
Туристік әлеуеті бар өңірлерде туристік ақпараттық орталықтар құру мәселесін пысықтау
ТСМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2011 жылғы 25 қаңтар
Талап етілмейді
33
Өңірдің тұсаукесерлік паспортын әзірлеу және цифрлық тасымалдаушыда басып шығару
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Алматы облысының әкімдігі
2012 жылғы 25 қаңтар

2 008
За
счет
сред-
ств
рес-
публи-
канс-
кого
бюд-
жета
001 -
Услуги
по обес-
печению
эффек-
тивного
государ-
ствен-
ного
управ-
ления и
межот-
раслевой,
межреги-
ональной
коор-
динации
в целях
реализа-
ции
государ-
ственной
политики
в сфере
туризма,
физи-
ческой
культуры
и спорта
32
Проработать
вопрос создания
туристских
информационных
центров в
регионах,
имеющих
туристский
потенциал
Информация
в МТС
Акиматы
областей,
городов
Астаны
и Алматы
25
января
2011
года
Не
тре-
бует-
ся
33
Разработать и
издать
презентационный
туристский
паспорт региона
на цифровом
носителе
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Акимат
Алматинс-
кой
области
25
января
2012
года

1100,0
1180,0
2 280,0
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен
«Туристік қызметті реттеу» 013 бюджеттік бағдарламасы
34
Елден тыс жерде туристпен болған төтенше жағдайларды есепке алуды қамтамасыз ету мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау) СІМ
Жыл сайын 25 қаңтар
Талап етілмейді
35
«Менің Отаным - Қазақстан» экспедициясын өткізуді ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Ақмола, Алматы, Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан Қостанай, Солтүстік Қазақстан облыстардың әкімдіктері, ИЖТМ, БҒМ, ТЖМ, ІІМ ДСМ, БАМ
Жыл сайын желтоқсан
2 240
570
2 500
300
676,8
1 250
130
7 666,8
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен
«Туристік қызметті реттеу» 013 бюджеттік бағдарламасы
36
ЖОО үздік студенттерінің, мектеп үздік оқушыларының Астана қаласына туристік сапарларын ұйымдастыруға жәрдемдесу жөніндегі жұмыстарды жалғастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл сайын 25 қаңтар
Талап етілмейді
37
Республика аумағында жәрмеңкелер мен көрмелерді өткізу (қатысу):
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл сайын 25 қаңтар
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
«Қазақстанның туристік имиджін жетілдіру» 011 бюджеттік бағдарламасы
Алматы қаласында «Туризм және саяхат» КІТҒ Қазақстандық Халықаралық Туристік жәрмеңкесіне қатысу
1750
1750
1750*
1750*
1750*
8 750
«Сарқылмас саяхат» Казақстанның туристік (жылжымалы) жәрмеңкесін өткізу
5 350,0
5 366,0
5 366,0*
5 366,0*
5 366,0*
26 814
38
Алматы облысында Іле-Балқаш регатасын өткізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл сайын 25 қаңтар
2 670
2 670
2 670
2 670*
2 670*

1100,0
1180,0
2 280,0
За
счет
сред-
ств
мест-
ного
бюд-
жета
013
"Ре-
гули-
рование
турист-
ской
деятель-
ности"
34
Проработка
вопроса
обеспечения
учета
чрезвычайных
происшествий с
туристом за
пределами
страны
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ
(созыв),
МИД
25
января
ежегодно
Не
тре-
бует-
ся
35
Организовать
проведение
экспедиции
"Моя Родина -
Казахстан"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Акиматы
Акмолинс-
кой,
Алматинс-
кой,
Актюбинс-
кой,
Аты-
рауской,
Западно-
Казахстан-
ской,
Костанайс-
кой,
Северо-
Казахстан-
ской,
областей,
МИНТ, МОН,
МЧС, МВД,
МЗ, МСИ
Ежегодно декабрь
2 240 570 2 500 300 676,8
1250 130
7 666,8
За
счет
мест-
ного
бюд-
жета
013
"Ре-
гули-
рование
турист-
ской
деятель-
ности"
36
Продолжить
работу по
содействию
организации
туристских
поездок в город
Астану лучших
студентов
высших учебных
заведений,
учащихся школ
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Акиматы
областей,
городов
Астаны
и Алматы
25
января
ежегодно
Не
тре-
бует-
ся
37
Проведение (участие) ярмарок, выставок на территории республики:
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ
(созыв),
Акиматы
областей,
городов
Астаны
и Алматы
25
января
ежегодно
За
счет
сред-
ств
рес-
публи-
канс-
кого
бюд-
жета
011-
Фор-
миро-
вание
турист-
ского
имиджа
Казахс-
тана
Участие в Казахстанской Международной Туристской Ярмарке KITF "Туризм и путешествия" в г. Алматы
1750,0
1750,0
1750,0
1750,0*
1750,0*
8 750
Проводить Казахстанскую туристскую ярмарку (передвижную) "Саркылмас саяхат"
5 350,0
5 366,0
5 366,0
5 366,0*
5 366,0*
26 814
38
Проводить
Иле-Балхашскую
регату в
Алматинской
области
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ
(созыв),
Акиматы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
25
Января
ежегодно
2 670
2 670
2 670
2 670*
2 670*

13 350
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
«Қазақстанның туристік имиджін жетілдіру» 011 бюджеттік бағдарламасы
39
Оқу орындарында «Туризм күні» сынып сағатын өткізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл сайын желтоқсан
Талап етілмейді
40
Әлеуметтік туризмді дамытуға жәрдемдесу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ТСМ (жинақтау), ЭДСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2011 жылғы шілде
Талап етілмейді
41
«Туризм. Маңғыстауға сапар» бірыңғай интернет-порталын құру
ТСМ-ге ақпарат
Маңғыстау облысының әкімі
2011 жылғы 25 қаңтар
30 000,0
30 000,0
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен
«Туристік қызметті реттеу» 013 бюджеттік бағдарламасы
42
Ақтау қаласының әуежайында «Ноt Lіnе» режимінде ақпараттық қызмет құру және туристік объектілердің алыс орналастыру объектілерін спутниктік байланыспен қамтамасыз ету мәселелерін пысықтау
ТСМ-ге ақпарат
Маңғыстау облысының әкімі
2011 жылғы 25 қаңтар
Талап етілмейді
43
Алматы қаласында Экскурсияшылар бюросын ашу мүмкіндігін қарастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ТСМ, Алматы қаласының әкімдігі, ҚТҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы қаңтар
Талап етілмейді
44
Туристік әлеуеті бар өңірлерде туристік ақпараттық орталықтар құру мүмкіндігін қарастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ТСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ҚТҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы қаңтар
Талап етілмейді
45
Туристік операторларды ірілету үшін заңнамалық жағдайлар жасау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ТСМ, ӘМ, облыстардың, Алматы және Астана қалаларының әкімдіктері, ҚТҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы шілде
Талап етілмейді
46
Ақтау қаласында «Өнер қаласы» атты ұлттық кәдесыйларды, зергерлік бұйымдарды дайындау бойынша кәдесый фабрикасын ашу
ТСМ-ге ақпарат
Маңғыстау облысының әкімі
2011 жылғы 25 қаңтар
30000,0
30000,0
Инвестициялар есебінен
47
Сапа менеджменті жүйесінің стандарттарын енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ
2014 жылғы 25 қаңтар
Талап етілмейді
«Қазақстанның туристік имиджін жетілдіру» 011 бюджеттік бағдарламасы

13 350
За
счет
сред-
ств
рес-
публи-
канс-
кого
бюд-
жета
011-
Фор-
миро-
вание
турист-
ского
имиджа
Казахс-
тана
39
Проведение
классного часа
"День туризма"
в учебных
заведениях
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ
(созыв),
МОН,
Акиматы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
Ежегодно
декабрь
Не
тре-
бует-
ся
40
Содействие
развитию
социального
туризма
Предложе-
ния в
Правитель-
ство РК
МТС
(созыв),
МЭРТ,
Акиматы
областей,
городов
Астаны
и Алматы
Июль
2011 г.
Не
тре-
бует-
ся
41
Создание
единого
интернет-
портала "Туризм.
Визит в
Мангистау"
Информация
в МТС
Акимат
Мангистау-
ской
области
25
января
2011
года
30 000,0
30 000,0
За
счет
мест-
ного
бюд-
жета
013
"Регули-
рование
турист-
ской
деятель-
ности"
42
Проработать
вопрос создания
информационной
службы в режиме
"Hot Line" в
аэропорту
г. Актау и
обеспечение
спутниковой
связью
отдаленные
места
размещения
туристских
объектов
Информация
в МТС
Акимат
Мангистау-
ской
области
25
января
2011
года
Не
тре-
бует-
ся
43
Рассмотреть
возможность
создания Бюро
экскурсоводов
в г. Алматы
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
Республики
Казахстана
МТС,
акимат
г. Алматы,
КТА (по
согласова-
нию)
Январь
2012
года
Не
тре-
бует-
ся
44
Рассмотреть
возможность
создания
туристских
информационных
центров в
регионах,
обладающих
туристским
потенциалом
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
Республики
Казахстана
МТС,
акиматы
областей,
городов
Алматы
и Астана,
КТА (по
согласова-
нию)
Январь
2012
года
Не
тре-
бует-
ся
45
Создание
законодательных
условий для
укрупнения
туристских
операторов
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
Республики
Казахстана
МТС, МЮ,
акиматы
областей,
городов
Алматы и
Астана,
КТА (по
согласова-
нию)
Июль
2012
года
Не
тре-
бует-
ся
46
Открытие
сувенирной
фабрики "Өнер
қаласы" по
изготовлению
национальных
сувениров,
ювелирных
изделий в г.
Актау
Информация
в МТС
Акимат
Мангистау-
ской
области
25
января
2011
года
30 000,0
30 000,0
За
счет
инвес-
тиций
47
Внедрение
стандартов
систем
менеджмента
качества
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ
25
января
2014
года
Не
тре-
бует-
ся

3. Туристік индустрияның кадрлық әлеуетін дамыту
48
Туристік саланы дамыту мәселелері жөнінде республикалық кеңес өткізуді қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ
Жыл сайын 25 қаңтар
1288,0
1288,0
1288,0*
1288,0*
1288,0*
6 440
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
«Қазақстанның туристік имиджін жетілдіру» 011 бюджеттік бағдарламасы
49
Туризм индустриясы саласында кәсіби стандарттарды әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ТСМ, БҒМ, салалық қауымдастықтар, жұмыс берушілер бірлестіктері
2011 жылғы 25 қаңтар
7 500
7 500
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
«Қазақстанның туристік имиджін жетілдіру» 011 бюджеттік бағдарламасы
50
«WTO-TedQual» туристік білім беру сапасын сертификаттау бойынша бір мемлекеттік ЖОО-ға аудитын жүргізуді қамтамасыз ету
ИЖТМ, БҒМ, салалық қауымдастықтар, жұмыс берушілер бірлестіктері
Жыл сайын 25 қаңтар
800,0
800,0
800,0

3. Развитие кадрового потенциала туристской индустрии
48
Обеспечить
проведение
республиканских
совещаний по
вопросам
развития
туристской
отрасли
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ
25
января
ежегодно
1288,0
128 8,0
128 8,0
1288,0*
128 8,0*
6 440
За
счет
сред-
ств
рес-
публи-
канс-
кого
бюджета
011 -
Фор-
миро-
вание
турист-
ского
имиджа
Казахс-
тана
49
Разработать
профессиональ-
ные стандарты в
сфере индустрии
туризма
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТС, МОН,
отраслевые
ассоциа-
ции,
объедине-
ния рабо-
тодателей
25
января
2011
года
7 500,0
7 500,0
За
счет
средств
рес-
публи-
канс-
кого
бюд-
жета
011 -
Фор-
миро-
вание
турист-
ского
имиджа
Казахс-
тана
50
Обеспечить
проведение
аудита одного
государственно-
го ВУЗа по
сертификации
качества
туристского
образования
"UNWTO-TеdQuaL"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ, МОН,
отраслевые
ассоциа-
ции, объе-
динения
работода-
телей
25
декабря
ежегодно
800,0
800,0
800,0

2400
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
51
Туристік сала мамандықтары бойынша біліктілікті сертификаттаудың тәуелсіз жүйесін енгізуге жәрдемдесу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ТСМ, БҒМ, ҚТҚ (келісім бойынша)
2011-2012 жылдар
Талап етілмейді
52
Еуропалық одақтың ТЕМПУС «4 жоғарғы қонақ үй мектебін құру» (ЕSНА) бағдарламасын іске асыруға қатысу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ, БҒМ
Жыл сайын 25 қаңтар
Грантқа байланысты емес қаражат есебінен
53
Швейцария халықаралық қонақ үй менеджменті институтымен Астана және Алматы қалаларында франчайзинг жүйесі бойынша 2 бірлескен кәсіпорын/колледж салу жөніндегі мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ТСМ, БҒМ, Астана және Алматы қалаларының колледждері, салалық қауымдастықтар, жұмыс берушілер бірлестіктері
2011 жылғы желтоқсан
Талап етілмейді
54
ОҚО Түркістан қаласында туристік индустрияға қызмет көрсету жөніндегі менеджерлер, мамандарды даярлау орталығын және халық қоленері мен кәсіпшілік мектебін (барларын қайта жаңарту) салу жөнінде мәселелерін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ТСМ (жинақтау) Оңтүстік Қазақстан облысының әкімдігі
2011 жылғы 1 тоқсан
Талап етілмейді
55
Маңғыстау туризм колледжі аумағында ұлттық кәдесыйларды, зергерлік бұйымдарды дайындау бойынша шебер қолөнершілердің «Шеберлер ауылын» ашу
ТСМ-ге ақпарат
Маңғыстау облысының әкімі
2011 жылғы 25 қаңтар
116500,0
Инвестициялар есебінен
56
Алматы облысының Райымбек ауданында «Мойнақ» этнотуристік кешенін салу
ИЖТМ-ге ақпарат
Алматы облысының әкімдігі
Жыл сайын қаңтар
8 250 000,0
Инвестициялар есебінен
Республикалық бюджет
2010 ж. - 750 364,0 мың теңге;
2011 ж. - 2 811 492,0 мың теңге;
2012 ж. - 269 625,0 мың теңге;
2013 ж. - 269 625,0 мың теңге*;
2014 ж. - 268 825,0 мың теңге*
Жергілікті бюджет
2010 - 8 766,8 мың теңге;
2011 - 361 180,0 мың теңге
Инвестициялар есебінен
4 247 405 500,0 мың теңге
4. Астана қаласында ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыруды
және өткізуді ескере отырып, туризм саласын дамыту жөніндегі шаралар кешенін іске
асыру
57
Бурабай курорттық аймағын дамытудың жүйелі жоспарын ескере отырып, Ақмола облысы Бурабай ауданының аумағын қала құрылыстық жоспарлаудың кешенді жобасын түзету бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Ақмола облысының әкімдігі, ИЖТМ, ӨДМ, Қоршағанортамині, ЭБЖМ, ДСМ, БҒМ, ПІБ (келісім бойынша)
2014 жылғы
I тоқсан
Талап етілмейді
58
Туризм және қонақжайлылық саласындағы мамандарды даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін жоғарылату курстарының бірыңғай оқу бағдарламасын құру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ, БҒМ, ҚТҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы
IV тоқсан
Талап етілмейді
59
Туризм саласының мамандарын даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін жоғарылату курстарын ұйымдастыру мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ, БҒМ, облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдіктері
2014 жылғы
IІ тоқсан
Талап етілмейді
60
ЭКСПО-2017 көрмесіне қатысушылар мен қонақтарына арналған туристік маршруттарды әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ, облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдіктері, ПІБ (келісім бойынша), ҚТҚ (келісім бойынша)
2014 жылғы
IІ тоқсан
Талап етілмейді
61
Астана және Алматы қалаларында «City Pass» қонақ карточкасын енгізу бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ, Астана, Алматы қалаларының әкімдіктері, ҚТҚ (келісім бойынша)
2014 жылғы
I тоқсан
Талап етілмейді
Ескерту:
* Бағдарламаны іске асыруға қажетті бюджеттік қаражат көлемі тиісті жылға арналған республикалық және жергілікті бюджетті бекіту кезінде нақтыланатын болады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚТҚ - Қазақстан Туристік Қауымдастығы
ІІМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
СІМ - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
БАМ - Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
АШМ - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
ТСМ - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
ЭДСМ - Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
ИЖТМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
ҰҚК - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
ТЖМ - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Қоршағанортамині - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ҚТКШІА - Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі
МҰТП - мемлекеттік ұлттық табиғи парк
ЖСҚ - жобалау-сметалық құжаттама
ЕЖЖ - егжей-тегжейлі жоспарлау жоспары
БАҚ - бұқаралық ақпарат құралдары
ӘКК - әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация
ТЭН - техникалық-экономикалық негіздеме
ЮНДТҰ - Дүниежүзілік туристік ұйым - Біріккен Ұлттар Ұйымының арнайы мекемесі
ӨДМ – Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі
ЭБЖМ – Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
ПІБ – Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы
2-қосымша
САЛАДАҒЫ НЕГІЗГІ ИНВЕСТИЦИЯЛЫҚ ЖОБАЛАР
Жобаның атауы
Жоба бойынша шаралар
Жобаның мақсаты
Жобаның қаржы экономикалық және техникалық экономикалық негіздемесінің бар болуы, қай кезеңде (әзірлеу, пысықтау, бекітілді)
Ұсынылатын өңірлік орын
Жобаның іске асырылуының басталуы
Жобаның іске асырылуының аяқталуы
Жауапты орындаушы
Қаржыландыру көлемі, млн. теңге.
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ақмола облысы «Бурабай» АЭА шекарасында туристік ойын-сауық кешенін салу

2 400
За
счет
сред-
ств
рес-
публи-
канс-
кого
бюд-
жета
011 -
Фор-
миро-
вание
турист-
ского
имиджа
Казахс-
тана
51
Содействие
внедрению
независимой
системы
сертификации
квалификаций по
специальностям
туристской
отрасли
Информация
в Прави-
тельство
МТС, МОН,
КТА (по
согласова-
нию)
2011-
2012
годы
Не
тре-
бует-
ся
52
Реализация
проекта
Европейского
союза по
программе
ТЕМПУС
"Создание 4-х
высших
гостиничных
школ" (ESHA)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ, МОН
25
января
ежегодно
За
счет
сред-
ств
несвя-
зан-
ного
гранта
53
Проработка
вопроса по
созданию 2
совместных с
Швейцарским
институтом
международного
гостиничного
менеджмента
предприятий/
колледжей и
городов Астана
и Алматы по
системе
франчайзинга
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТС, МОН,
Колледжи
г. Астана
и Алматы,
отраслевые
ассоциа-
ции,
объедине-
ния рабо-
тодателей
Декабрь
2011
года
Не
тре-
бует-
ся
54
Проработка
вопроса
строительство
центра
подготовки
(школы)
менеджера,
специальности
по обслуживанию
туристской
индустрии и
школы народных
ремесел и
промыслов
(реконструкция
существующих) в
г. Туркестан
Южно-Казахстан-
ской области
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
Республики
Казахстана
МТС
(созыв),
Акимат
Южно-Ка-
захстанс-
кой
области
I
квартал
2011 г.
Не
тре-
бует-
ся
55
Создание
"Шеберлер
ауылы"-мастер-
умельцев по
изготовлению
национальных
сувениров,
ювелирных
изделий и пр.,
на территории
Мангистауского
колледжа
туризма
Информация
в МТС
Акимат
Мангистау-
ской
области
25
января
2011
года
32,0
84,5
116 500,0
За
счет
инвес-
тиций
56
Строительство в
Райымбекском
районе
Алматинской
области
этнотуристского
комплекса
"Мойнак"
Информация
в МИНТ
Акимат
Алматинс-
кой
области
Январь
ежегодно
8 250 000,0
8 250 000,0
За
счет
инвес-
тиций
Республиканский
бюджет
2010 г. – 750 364,0 тыс. тенге;
2011 г. – 2 811 492,0 тыс. тенге;
2012 г. – 269 625,0 тыс. тенге;
2013 г. – 269 625,0 тыс. тенге;*
2014 г. – 268 825,0 тыс. тенге*
Местный бюджет
2010 г. - 8 766,8 тыс. тенге;
2011 г. - 361 180,0 тыс. тенге.
За счет инвестиций
4 247 405 500,0 тыс. тенге
4. Реализация комплекса мер по развитию отрасли туризма с учетом организации и проведения
в г. Астана Международной специализированной выставки ЭКСПО - 2017
57
Внести
предложения по
корректировке
Комплексного
проекта
градостроительного
планирования
территории
Бурабайского
района
Акмолинской
области с
учетом
Системного
плана развития
Боровской
курортной зоны
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Акимат
Акмолинской
области,
МИНТ,
МРР, МООС,
МЭБП,
МЗ, МОН,
УДП (по
согласованию)
I квартал
2014 года
Не
тре-
буется
58
Внести
предложения
по созданию
единой
учебной
программы
курсов
подготовки,
переподготовки
и повышения
квалификации
специалистов
сферы туризма и
гостеприимства
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ, МОН,
КТА (по
согласованию)
IV квартал
2013 года
Не
тре-
буется
59
Рассмотреть
возможность
организации
курсов
подготовки,
переподготовки
и (повышения
квалификации
специалистов
сферы туризма
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
МОН,
акиматы
областей,
гг. Астаны,
Алматы
II квартал
2014 года
Не
тре-
буется
60
Разработать
туристские
маршруты для
участников и
гостей
выставки
ЭКСПО-2017
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
акиматы
областей,
гг. Астаны,
Алматы,
УДП по
согласованию),
КТА (по
согласованию)
II квартал
2014 года
Не
тре-
буется
61
Внести
предложения
по введению в
гг. Астане и
Алматы
карточки
гостя
"City Pass"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИНТ,
акиматы
гг. Астаны,
Алматы,
КТА (по
согласованию)
I квартал
2014 года
Не
тре-
буется
Примечание:
* объемы бюджетных средств, необходимых для реализации Программы, будут уточняться при утверждении республиканского и местных бюджетов на соответствующий год.
Расшифровка аббревиатур:
КТА - Казахстанская туристская ассоциация
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МСИ - Министерство связи и информации Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТС - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
МЭРТ - Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
КНВ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МООС - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
АДСиЖКХ - Агентство Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства
ГНПП - Государственный национальный природный парк
ПСД - проектно-сметная документация
ПДП - план детальной планировки
СМИ - средства массовой информации
СПК - социально-предпринимательская корпорация
ТЭО - технико-экономическое обоснование
ЮНВТО - Всемирная туристская организация - специализированное учреждение Организации Объединенных Наций
MPP - Министерство регионального развития Республики Казахстан
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
УДП - Управление Делами Президента Республики Казахстан
Приложение 2
ОСНОВНЫЕ ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРОЕКТЫ В ОТРАСЛИ
Наименова-
ние
проекта
Мероприя-
тия
по проекту
Цель
проекта
Наличие
финансово-
экономичес-
кое и техни-
ко-экономи-
ческое
обоснования
проекта, на
какой стадии
(разработка,
доработка,
утверждено)
Реко-
мендуе-
мое
регио-
нальное
разме-
щение
На-
чало
реа-
ли-
за-
ции
про-
екта
Окон-
чание
реа-
ли-
зации
прое-
кта
Ответ-
ствен-
ный
испол-
нитель
Объем
финанси-
рования,
млн.
тенге.
Источ-
ники
финан-
сиро-
вания
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Строитель-
ство
туристско-
развлека-
тельного
комплекса
в границах
СЭЗ
"Бурабай"
Акмолинс-
кой
области
Строитель-
ство
туристско-
развлека-
тельного
комплекса
в границах
СЭЗ
"Бурабай"
Акмолинс-
кой
области

Ақмола облысы «Бурабай» АЭА шекарасында туристік ойын-сауық кешенін салу (2009-2021 жылдар)
Бәсекеге қабілетті туризмді дамытудың, қызмет көрсету саласын дамытуын туристік индустриясын құруын орнықты қамсыздандыру
Сәулет-қала құрылысы кеңесінде «Воrоvое Тоurіsm Сіty» ЖШС шебер жоспары әзірленді және бекітілді, «Бурабай» АЭА әкімшілігі құрылды
Ақмола облысы
2009
2021
ҚРТСМ
450 000
Инвестициялар есебінен
Алматы облысының Қапшағай су қоймасы жағалауында «Жаңа іле» халықаралық туристік орталығын салу
Алматы облысының Қапшағай су қоймасы жағалауында «Жаңа Іле» халықаралық туристік орталығын салу
Бәсекеге қабілетті туризмді дамытуын, қызмет көрсету саласын дамытуын туристік индустриясын құруын орнықты қамсыздандыру
Алматы облысы

(2009-2021
годы)
Комплекс-
ное
развитие
современ-
ной инфра-
структуры
туризма и
привлече-
ние
инвестиций
в строи-
тельство
Разработан и
утвержден
мастер-план
ТОО "Borovoe
Tourism
City" на
заседании
Архитектур-
но-градо-
строительно-
го совета,
создана
администра-
ция СЭЗ
Акмо-
линская
область
2009
2021
МТС РК
450 000
За
счет
инвес-
тиции
Строитель-
ство
междуна-
родного
туристско-
го центра
"Жана-Иле"
на
побережье
Капшагай-
ского
водохрани-
лища
Алматинс-
кой
области
Строитель-
ство
междуна-
родного
туристско-
го центра
"Жана-Иле"
на
побережье
Капшагайс-
кого
водохрани-
лища
Алматинс-
кой
области
Обеспече-
ние
устойчиво-
го
развития
туризма,
развитие
сферы
услуг,
создание
конкурен-
тоспособ-
ной
туристской
индустрии.
Алма-
тинская
область

2009
2020
ҚРТСМ
3 000 000
Инвестициялар есебінен
Маңғыстау облысындағы «Кендерлі» халықаралық курорты аумағында қоғамдық қауіпсіздік және құқықтық тәртіп объектілерін орналастыру
Маңғыстау облысындағы «Кендерлі»  халықаралық курорты аумағында қоғамдық қауіпсіздік және құқықтық тәртіп объектілерін орналастыру
Бәсекеге қабілетті туризмді дамытуын, қызмет көрсету саласын дамытуын туристік индустриясын құруын орнықты қамсыздандыру
Маңғыстау облысында туристік кластерді құру және дамыту шебер жоспары бекітілді, әуе жай құрылысы жобасының ТЭН бар, негізгі мақсаты - «Кендерлі» халықаралық курорты аумағындағы құрылыс жобасын іске асыруын қамсыздандыру болып табылады
Маңғыстау облысы
2007
2015
Маңғыстау облысының әкімдігі
345 000
Инвестициялар есебінен
Алакөл көлінің жағалауында қонақ үй кешенін салу
Шығыс Қазақстан облысында Алакөл көлінің жағалауында қонақ үй кешенін салу (өңірлік индустрияландыру картасы)
Алакөл көлінің жағалауында жыл бойы рекреациялық жаңа орталықты құру
Шығыс Қазақстан облысы
2009
2011
«Ертіс» ӘКК
1 500
Инвестициялар есебінен
Жамбыл облысында «Көксай» тау шаңғысы базасын құру
Жамбыл облысында «Көксай» тау шаңғысы базасын дамыту
Туризм индустриясының бәсекеге қабілеттілігі арқылы бірлесіп әрекет ететін өңірлік туристік кластерлермен байланыстыратын базасында Қазақстанды әлемдегі 50 танымал туристік орталықтардың қатарына енуін қамсыздандыру
Бизнес жоспары бар
Жамбыл облысы
2011

2009
2020
МТС РК
3 000 000
За
счет
инвес-
тиции
Строитель-
ство
междуна-
родного
курорта
"Кендерли"
в Мангис-
тауской
области
Строитель-
ство
междуна-
родного
курорта
"Кендерли"
в Мангис-
тауской
области
Обеспече-
ние
устойчиво-
го
развития
туризма,
развитие
сферы
услуг,
создание
конкурен-
тоспособ-
ной
туристской
индустрии
Утвержден
мастер-план
создания и
развития
туристского
кластера
Мангистаус-
кой области,
- имеется
ТЭО проекта
строительст-
ва аэропор-
та, основной
целью
которого
является
обеспечение
реализации
проекта
строительст-
ва междуна-
родной
курортной
зоны отдыха
"Кендерли"
Мангис-
тауская
область
2007
2015
Акимат
Ман-
гис-
таус-
кой
облас-
ти
345 000
За
счет
инвес-
тиции
Строитель-
ство
санаторно-
курортного
гостинич-
ного
комплекса
на
побережье
озера
Алаколь
Строитель-
ство
гостинич-
ного
комплекса
на
побережье
озера
Алаколь в
Восточно-
Казахстан-
ской
области
(регио-
нальная
карта
индустри-
ализации)
Создание
нового
круглого-
дичного
рекреаци-
онного
центра на
побережье
оз.
Алаколь.
Восточ-
но-
Казах-
станс-
кая
область
2009
2011
СПК
"Epтic
"
1500
За
счет
инвес-
тиции
Создание
горнолыж-
ной базы
"Коксай" в
Жамбылской
области
Развитие
горнолыж-
ной базы
"Коксай" в
Жамбылской
области
Обеспече-
ние
вхождения
Казахстана
в число 50
наиболее
популярных
туристских
центров
мира через
создание
конкурен-
тоспособ-
ной
индустрии
туризма на
базе тесно
взаимодей-
ствующих
региональ-
ных
туристских
кластеров
Имеется
бизнес-план
Жамбыл-
ская
область
2011

2014
ҚР ТСМ
2 068
Инвестициялар есебінен
Алматы қаласында «Шымбұлақ» тау шаңғысы курортын кешенді дамыту
Алматы қаласында «Шымбұлақ» тау шаңғысы курортын кешенді дамыту
Әлемдік деңгейде Орталық Азия аумағында жыл бойы шаңғысы курортын құру
Алматы қаласы
2007
2011
«Самрұқ-Қазына» «Ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ және «Қазақстанның Даму Банкі» АҚ
30 750
Инвестициялар есебінен
Медеуден Шымбұлаққа дейін арқан жолын салу  және тау шаңғысы курортының сырғанақ тебу аймағын кеңейту

2014
МТС РК
2 068
За
счет
инвес-
тиции
Комплекс-
ное
развитие
горнолыж-
ного
курорта
"Шымбулак"
в г.
Алматы
Комплекс-
ное
развитие
горнолыж-
ного
курорта
"Шымбулак"
в г.
Алматы
Создание
первого
круглого-
дичного
горнолыж-
ного
курорта
мирового
уровня на
территории
Централь-
ной Азии
г.
Алматы
2007
2011
АО
"Фонд
Наци-
ональ-
ного
бла-
госос-
тояния
"Сам-
рук-
Казы-
на" и
АО
"Банк
Разви-
тия
Казах-
стана"
30 750
За
счет
инвес-
тиции
Строитель-
ство
канатной
дороги от
Медео до
Шымбулака
и расшире-
ние зоны
катания
горнолыж-
ного
курорта

110 250
Инвестициялар есебінен
Шығыс Қазақстан облысында «Нұртау» тау шаңғысы демалыс базасын 0айта жаңарту
Шығыс Қазақстан облысында «Нұртау» тау шаңғысы демалыс базасын қайта жаңарту
Сапалы жаңа инфрақұрылымды, қызмет көрсетуімен бірге туристік базаны құру
Шығыс Қазақстан облысы
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
116
Инвестициялар есебінен
Шығыс Қазақстан облысында «Алтай Альпісі» тау шаңғысы демалыс базасын жаңғырту
Шығыс Қазақстан облысында «Алтай Альпісі» тау шаңғысы демалыс базасын жаңғырту
Сапалы жаңа инфрақұрылымды, қызмет көрсетуімен бірге туристік базаны құру
Шығыс Қазақстан облысы
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
281 600
Инвестициялар есебінен
Алматы облысының Текелі ауданында тау шаңғысы базасын құру
Алматы облысының Текелі ауданында тау шаңғысы базасын құру
Алматы облысы
2008
2011
Алматы облысының әкімдігі
15 000
Инвестициялар есебінен
Алматы облысының Қаскелең ауданында тау шаңғысы базасын құру
Алматы облысының Қаскелең ауданында тау шаңғысы базасын құру
2 120
Инвестициялар есебінен
Маңғыстау облысындағы Каспий жағалауының жағажай аумағын жайғастыруды іске асыру жөніндегі шараларды қамтамасыз ету
Маңғыстау облысындағы Каспий жағалауының жағажай аумағын жайғастыруды іске асыру жөніндегі шараларды қамтамасыз ету
Каспий жағалауының жағажай аумағын
Маңғыстау
Маңғыстау облысының әкімдігі
605
Инвестициялар есебінен
Ақтау қаласында «Өнер қаласы» атты ұлттық кәдесыйларды, зергерлік бұйымдарды дайындау бойынша кәдесый фабрикасын ашу
Ақтау қаласында «Өнер қаласы» атты ұлттық кәдесыйларды, зергерлік бұйымдарды дайындау бойынша кәдесый фабрикасын ашу
Ұлттық туристік өнімді жылжыту
Маңғыстау облысы
Маңғыстау облысының әкімдігі
30
Инвестициялар есебінен
Маңғыстау туризм колледжі аумағында ұлттық кәдесыйларды, зергерлік бұйымдарды дайындау бойынша шебер қолөнершілердің «Шеберлер ауылын» құру
Манғыстау туризм колледжі аумағында ұлттық кәдесыйларды, зергерлік бұйымдарды дайындау бойынша шебер қолөнершілердің «Шеберлер ауылын» құру
Ұлттық туристік өнімді жылжыту
Маңғыстау облысы
Маңғыстау облысының әкімдігі
116,5
Алматы облысының Райымбек ауданында «Мойнақ» этнотуристік кешенін салу
Алматы облысының Райымбек ауданында «Мойнақ» этнотуристік кешенін салу
Алматы облысында туризмді дамыту
Алматы облысы
Алматы облысының әкімдігі
8 250
3-қосымша
Қазақстан Республикасы туристік индустриясының перспективалы
бағыттарын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған
бағдарламаның қысқаша ақпараты
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.12.30 № 1729; 23.10.2013 N 1139 қаулыларымен.
1.

110 250
За
счет
инвес-
тиции
Реконст-
рукция
горнолыж-
ной базы
отдыха
"Нуртау" в
Восточно-
Казахстан-
ской
области
Реконст-
рукция
горнолыж-
ной базы
отдыха
"Нуртау" в
Восточно-
Казахстан-
ской
области
Создание
туристской
базы,
качествен-
но новой
инфраст-
руктурой,
сервисом
обслужива-
ния
Восточ-
но-
Казахс-
танская
область
Акимат
Вос-
точно-
Казах-
станс-
кой
облас-
ти
116
За
счет
инвес-
тиции
Модерниза-
ция
горнолыж-
ной базы
отдыха
"Алтайские
Альпы" в
Восточно-
Казахстан-
ской
области
Модерниза-
ция
горнолыж-
ной базы
отдыха
"Алтайские
Альпы" в
Восточно-
Казахстан-
ской
области
281 600
За
счет
инвес-
тиции
Создание
горнолыж-
ной базы в
районе
г. Текели
Алматинс-
кой
области
Создание
горнолыж-
ной базы
в районе
г. Текели
Алматинс-
кой
области
Алма-
тинская
область
2008
2011
Акимат
Алма-
тинс-
кой
облас-
ти
15 000
За
счет
инвес-
тиции
Создание
горнолыж-
ной базы в
районе
г.
Каскелен
Алматинс-
кой
области
Создание
горнолыж-
ной базы
в районе
г. Каскелен
Алматинс-
кой
области
2 120
За
счет
инвес-
тиции
Обеспечить
меры по
реализации
обустройс-
тва
территорий
пляжных
зон
побережья
Каспия в
Мангистау-
ской
области
Обеспечить
меры по
реализации
обустройс-
тва
территорий
пляжных
зон
побережья
Каспия в
Мангистау-
ской
области
Обустройс-
тво
территорий
пляжных
зон
побережья
Каспия
Мангис-
тауская
область
Акимат
Ман-
гис-
таус-
кой
облас-
ти
605
За
счет
инвес-
тиции
Открытие
сувенирной
фабрики
"Өнер
қаласы" по
изготовле-
нию
националь-
ных
сувениров,
ювелирных
изделий в
городе
Актау
Открытие
сувенирной
фабрики
"Өнер
қаласы" по
изготовле-
нию
националь-
ных
сувениров,
ювелирных
изделий в
городе
Актау
Продвиже-
ние
националь-
ного
турпродук-
та
Мангис-
тауская
область
Акимат
Ман-
гис-
таус-
кой
облас-
ти
30
За
счет
инвес-
тиции
Создание
"Шеберлер
ауылы" -
мастер-
умельцев
по изго-
товлению
националь-
ных
сувениров,
ювелирных
изделий и
пр., на
территории
Мангистау-
ского
колледжа
туризма
Создание
"Шеберлер
ауылы" -
мастер-
умельцев
по изго-
товлению
националь-
ных
сувениров,
ювелирных
изделий и
пр., на
территории
Мангистау-
ского
колледжа
туризма
Продвиже-
ние
националь-
ного
турпродук-
та
Мангис-
тауская
область
Акимат
Ман-
гис-
таус-
кой
облас-
ти
116,5
Строитель-
ство в
Райымбек-
ском
районе
Алматинс-
кой
области
этноту-
ристского
комплекса
"Мойнак"
Строитель-
ство в
Райымбек-
ском
районе
Алматинс-
кой
области
этноту-
ристского
комплекса
"Мойнак"
Развитие
туризма в
Алматинс-
кой
области
Алма-
тинская
область
Акимат
Алма-
тинс-
кой
облас-
ти
8 250
Приложение 3
Краткая информация
Программы по развитию перспективных направлений туристской
индустрии Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.12.2011 № 1729; от 23.10.2013 № 1139.
1.
Программа по развитию
перспективных направлений
туристской индустрии
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы туристік индустриясының перспективалы бағыттарын дамыту жөніндегі 2010 — 2014 жылдарға арналған бағдарлама (Салалық бағдарламаның атауы)
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Салалық бағдарламаны әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік органның атауы
ҚРТСМ
Қоса орындаушы ұйымдардың - ведомствалардың тізімі Ішкі істер, Сыртқы істер, байланыс және ақпарат, Білім және ғылым, Ауыл шаруашылығы, экономикалық даму және сауда, Индустрия және жаңа технология, Денсаулық сақтау, Төтенше жағдай, Көлік және коммуникация, Қоршаған ортаны қорғау, Қаржы министрліктері, Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Облыс, Астана және Алматы қалаларының әкімдігі, Қазақстандық Туристік Қауымдастық
2.
Өзекті проблемалардың тізбесі
Қалаларда және жергілікті жерлерде орналасқан барлық инфрақұрылым
Халықаралық талаптарға сәйкес келмейтін инфрақұрылымдар
Қызығушылық тудырған объектілерде туристердің көп күн болуы үшін жағдай жасалмаған
Инвесторларға қаржылық демеу тетігінің, преференциясы мен салық жеңілдіктері жоқ
Қазақстанда экотуризм көзқарасымен саясаты
Туристік объектілерге баратын кіреберіс жолдарының сапасы төмен/жоқ
Кадрларды дайындау бағдарламасы нақты нарық қажеттілігіне сәйкес келмейді
3.
Мақсаты
Нысаналы индикаторлары
Туризм индустриясын орнықты дамыту
«Саяхат пен туризмнің бәсекеге қабілетілік индексі» тізімінде Қазақстанның орнын 2009 жылғы 92-ден 2015 жылы 90-ға көтеру**
4.
Өзекті шаралар (міндет топтары бойынша)
Міндеттердің көрсеткіштері
Бәсекеге қабілетті туристік өнімді қалыптастыру
Туристік қызмет саласындағы қызметтерді ұсынатын ұйымдардың жиынтық кірісін 2015 жылға 2008 жылдың деңгейінен кемінде 12 %-ға ұлғайту
Туризм саласында негізгі капиталға инвестицияның өсімі 2015 жылға 2009 жылдың деңгейінен 30 %-ға өсіру
Қазақстанның туристік маркетингтік стратегиясын қалыптастыру
туристік индустрия объектілерінің құрылысы есебінен туристік қызмет көрсетулердің жыл сайын кемінде 10 %-ға өсуі
келушілердің болу ұзақтығының 2009 жылдың деңгейінен 2010 жылы - 5 %-га, 2011 жылы - 8 %-ға, 2012 жылы - 10 %-ға, 2013 жылы - 12 %-ға, 2014 жылы - 15 %-га өсуі
Алматы қаласындағы Шымбұлақ тау шаңғысы курорты, Шығыс Қазақстан облысында Алакөл көлінің жағалауындағы қонақ үй кешені және Оңтүстік Қазақстан облысында «Қасқасу» туристік-рекреациялық кешенінің құрылыстары есебінен келушілер санының 2011 жылы — 210 000, 2012 жылы - 225 000, 2013 жылы -  370 000, 2014 жылы - 390 000 демалушыны құрайды
Туристік индустрияның кадрлық әлеуетін дамыту
2011 жылы туризм индустриясы саласында кәсіби стандарттар әзірленетін болады
туризм саласы үшін мамандар даярлау 2011 жылы - 1 000, 2012 жылы - 1 100, 2013 жылы - 1 200, 2014 жылы — 1 300 адамды құрайды
Астана қаласында ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыруды және өткізуді ескере отырып, туризм саласын дамыту жөніндегі шаралар кешенін іске асыру
ЭКСПО – 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін өткізуді ескере отырып, 2014 жылы экскурсовод-гидтерді даярлау және сертификаттау моделі әзірленеді, кемінде 4 туристік пакет дайындалады
5.
Қажетті ресурстар
Ресурстардың сипаттамасы
Көздері
2010 - 2014 жылдары бағдарламаны іске асыруға барлығын 4 252 145 377,8 мың теңге талап етіледі
Республикалық:

на 2010 - 2014 годы
(наименование отраслевой
программы)
Межведомственное
взаимодействие
Наименование государственного
органа, ответственного за
разработку и реализацию
отраслевой программы
МТС РК
Список организаций и ведомств -
соисполнителей
министерства внутренних дел,
иностранных дел, связи и
информации, образования и науки,
сельского хозяйства, экономического
развития и торговли, индустрии и
новых технологий, здравоохранения,
по чрезвычайным ситуациям,
транспорта и коммуникаций, охраны
окружающей среды, финансов,
Агентство Республики Казахстан по
делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства,
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан, акиматы
областей, гг. Астаны и Алматы,
Казахстанская Туристская
Ассоциация.
2.
Перечень ключевых проблем
Практически вся инфраструктура расположена в городах и крупных
населенных пунктах
Несоответствие инфраструктуры международным требованиям
Отсутствуют условия для многодневного пребывания туристов на
объектах, представляющих интерес
Отсутствие механизма дотаций, преференций и налоговых льгот
инвесторам
Не сформированы подходы и политика экотуризма в Казахстане
Низкое качество/отсутствие подъездных дорог к туристским объектам
Программа подготовки кадров не соответствует реальным
потребностям рынка
3.
Цель Целевые индикаторы
Устойчивое развитие
индустрии туризма
Место Казахстана в списке "Индекс
конкурентоспособности путешествий и
туризма" к 2015 году - 90 с 92 в 2009
году
4.
Ключевые мероприятия
(по группам задач)
Показатели задач
формирование
конкурентоспособного
туристского продукта
увеличение совокупного дохода
организаций предоставляющих услуги в
сфере туристской деятельности к 2015
году не менее, чем на 12 % от уровня
2008 года
рост инвестиций в основной капитал в
сфере туризма к 2015 году составит 30 %
от уровня 2009 года
формирование туристской
маркетинговой стратегии
Казахстана
ежегодный рост туристских услуг не менее
чем на 10 % за счет строительства
объектов туристской индустрии
увеличение продолжительности пребывания
посетителей составит в 2010 году - на 5
%, в 2011 году - на 8 %, в 2012 году -
на 10 %, в 2013 году - 12 %, в 2014 году
- 15 % от уровня 2009 года
увеличение количества посетителей
составит в 2011 году - 210 000, в 2012
году - 225 000, в 2013 году - 370 000, в
2014 году - 390 000 отдыхающих в год за
счет строительства горнолыжного курорта
Шымбулак в г. Алматы,
санаторно-курортного гостиничного
комплекса на побережье озера Алаколь в
Восточно-Казахстанской области и
горнолыжного курорта Каскасу в
Южно-Казахстанской области
развитие кадрового
потенциала туристской
индустрии
в 2011 году будет разработан
профессиональный стандарт в сфере
индустрии туризма
выпуск специалистов для сферы туризма
составит в 2011 году - 1 000 человек, в
2012 году - 1 100 человек, в 2013 году -
1 200 человек, в 2014 году - 1 300
человек.
реализация комплекса мер
по развитию отрасли
туризма с учетом
организации и проведения
в г. Астане
Международной
специализированной
выставки ЭКСПО-2017
в 2014 году будут разработана модель
подготовки и сертификации гидов-
экскурсоводов, подготовлены не менее
4 туристских пакетов с учетом проведения
Международной специализированной
выставки ЭКСПО-2017
5.
Необходимые ресурсы
Описание ресурсов
Источники
Всего на реализацию Программы в
2010 – 2014 годах потребуется
4 252 145 377,8 тыс. тенге
Республиканский:

2010 ж. - 750 364,0 мың теңге;
2011 ж. - 2 811 492,0 мың теңге;
2012 ж. - 269 625,0 мың теңге;
2013 ж. - 269 625,0 мың теңге;*
2014 ж. - 268 825,0 мың теңге;*.
Жергілікті:
2010 ж. - 8 766,8 мың теңге;
2011 ж. - 361 180,0 мың теңге.
Инвестициялар есебінен:
4 247 405 500,0 мың теңге
6.
Мүмкін болатын тәуекел
Тәуекелді басқару жөніндегі шаралар
Туристік ағымдар көлемінің төмендеуі
Туристік қызмет субъектілері үшін салық ауыртпашылықты төмендету бөлігінде мемлекеттік қолдау көрсету жөнінде шараларды қабылдау
Инвестициялық белсенділіктің төменгі деңгейі
Туристік қызмет субъектілері үшін салық ауыртпашылықты төмендету бөлігінде мемлекеттік қолдау көрсету жөнінде шараларды қабылдау және қолайлы инвестициялық ахуал үшін жағдай жасау үшін инвесторларға жеңілдіктер мен преференцияларды ұсыну, оның ішінде АЭА құру, инвестициялық жобалардың мерзімін ұзарту

2010 г. – 750 364,0 тыс. тенге;
2011 г. – 2 811 492,0 тыс. тенге;
2012 г. – 269 625,0 тыс. тенге;
2013 г. – 269 625,0 тыс. тенге;*
2014 г. – 268 825,0 тыс. тенге*.
Местный:
2010 г. – 8 766,8 тыс. тенге;
2011 г. – 361 180,0 тыс. тенге.
За счет инвестиций:
4 247 405 500,0 тыс. тенге
6.
Возможные риски Мероприятия по управлению рисками
Снижение объемов
туристских потоков
Принятие мер по оказанию
государственной поддержки в части
снижения налогового бремени для
субъектов туристской деятельности
Низкий уровень
инвестиционной активности
Принятие мер по оказанию
государственной поддержки в части
снижения налогового бремени для
субъектов туристской деятельности,
создание условий для благоприятного
инвестиционного климата и
предоставления льгот и преференций
инвесторам в т.ч. создание СЭЗ,
продление срока реализации
инвестпроектов и т.д.