"Қазақ ақпарат агенттігі" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2011 - 2020 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 21 қаңтардағы № 21 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 887 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 887 Қаулысымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған «Қазақ ақпарат агенттігі» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамының 2011 - 2020 жылдарға арналған даму стратегиясы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 21 қаңтардағы
№ 21 қаулысымен
бекітілген
«Қазақ ақпарат агенттігі» ұлттық компаниясы»
акционерлік қоғамының 2011 - 2020 жылдарға арналған
даму стратегиясы
Мазмұны
1. Кіріспе
2. Негізгі ұғымдар
3. Ағымдағы жағдайды талдау
4. Миссия және пайымдау
5. Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметтің басты көрсеткіштері және олар бойынша межеленген нәтижелер
1. Кіріспе
«Қазақ ақпарат агенттігі» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Қоғам) «Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігінің «Қазақ ақпарат агенттігі (ҚазААГ)» республикалық қазыналық кәсіпорнын қайта ұйымдастыру туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 8 қарашадағы № 1186 қаулысымен құрылды. Қоғамның негізгі қызметі ақпаратты шығару және жедел тарату болып табылады.
Қоғам Қазақ ақпарат агенттігінің құқықтық мұрагері бола отырып, өз қызметінің негізгі бейінін сақтап қалды. Қоғамның бүкіл республика бойынша тармақталған тілшілер қосыны желісі бар, бұл еліміздің қоғамдық-саяси, экономикалық және мәдени өмірінде болып жатқан оқиғалар туралы жедел және объективті ақпаратты беруге мүмкіндік береді.
Қоғам - орталықтандырылған басқарудағы заңды тұлға, оның құрамында құрылымдық бөлімшелері бар (Алматы қаласындағы бюро). Қоғамның құрылымында еншілес компаниялар жоқ.
2. Негізгі ұғымдар
1. Интернет - жаһандық ақпараттық жүйе, оның бөліктері TCP/IP хаттамаларына негізделген, бірегей мекенжайлық кеңістік арқылы бір-бірімен өзара байланысқан және жариялылық әрі жеке түрде жоғары деңгейдегі коммуникациялық сервисті қамтамасыз етеді;

Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Казахское информационное агентство" на 2011-2020 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2011 года № 21. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 887
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.08.2011 № 887.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 «О Системе государственного планирования в Республике Казахстан» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Стратегию развития акционерного общества «Национальная компания «Казахское информационное агентство» на 2011-2020 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Пpeмьep-Mинистр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 января 2011 года № 21
Стратегия развития
акционерного общества «Национальная компания
«Казахское информационное агентство»
на 2011-2020 годы
Содержание
1. Введение
2. Основные понятия
3. Анализ текущего состояния
4. Миссия и видение
5. Стратегические направления деятельности, цели, ключевые
показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним
1. Введение
Акционерное общество «Национальная компания «Казахское информационное агентство» (далее - Общество) создано постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2002 года № 1186 «О реорганизации Республиканского казенного предприятия «Казахское информационное агентство (КазААГ) Министерства культуры, информации и общественного согласия». Основной деятельностью Общества является выпуск и оперативное распространение информации.
Общество, будучи правопреемником Казахского информационного агентства, сохранило основной профиль своей деятельности. Общество имеет самую разветвленную сеть корреспондентских пунктов по всей республике, что позволяет предоставлять оперативную и объективную информацию о событиях, происходящих в общественно-политической, экономической и культурной жизни страны.
Общество - юридическое лицо с централизованным управлением, имеющее в своем составе структурное подразделение (бюро в городе Алматы). Дочерних компаний в структуре Общества не имеется.
2. Основные понятия
1. Интернет - глобальная информационная система, части которой логически взаимосвязаны друг с другом посредством уникального адресного пространства, основанного на протоколе TCP/IP, и которая обеспечивает, публично или частным образом, коммуникационный сервис высокого уровня.

2. Интернет-ресурс - электрондық ақпараттық ресурс, оны жүргізу және/немесе пайдалану технологиясы, ашық технологиялар, сондай-ақ ақпараттық өзара іс-әрекетті қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық құрылымдар негізінде жұмыс істейтін ақпараттық-телекоммуникациялық желі;
3. Ақпарат - берілу нысанына қарамастан тұлғалар, заттар, фактілер, оқиғалар, құбылыстар және үдерістер туралы мәлімет;
4. SWOT - төрт категория бойынша: strengths (мықты жақтар), weaknesses (әлсіз жақтар), opportunities (мүмкіндіктер) және threats (қауіптер) сияқты факторлар мен құбылыстардың бөлінуіне негізделетін стратегиялық жоспарлаудағы талдау әдісі;
5. Нарықтың сыйымдылығы - нарықтағы белгілі бір тауарлар сатылымының ықтимал көлемі, нақты баға деңгейіндегі және нақты уақыттағы тұтынушылардың жиынтық төлем қабілетінің сұранысы;
6. Контент - Интернетті маңызды ақпараттармен - мәтінмен, графикамен, мультимедиамен толтыру; контенттің айтарлықтай параметрлері, оның көлемі, өзектілігі және релеванттылығы болып табылады.
3. Ағымдағы жағдайды талдау
1. Сыртқы ортаны талдау
Әлемдік бұқаралық ақпарат құралдарының (бұдан әрі - БАҚ) қазіргі жағдайы мен даму үрдісіне болжам жасай отырып, әлемдік ақпарат агенттіктерінің, оның ішінде Қазақстанның да алдында оқырмандар талабының екпінді өзгеруінен, жаңа жоғары технологиялардың үздіксіз пайда болуынан, халықаралық қаржылық дағдарыс аясында пайда болған маңызды проблемалар тұр деп қорытынды шығаруға болады.
Жаһандану дәуірінде, ақпараттық технологиялар біршама дами түскенде БАҚ, әсіресе электрондық теңдесіз белсендіге айналады, оқырмандарға ұсынатын өз қызметтерін диверсификациялайды әрі кеңейтеді. БАҚ маңызды әлеуметтік жауапкершілікті арқалай отырып, Қазақстанда қоныстанған халықтар арасындағы өзара түсіністікті тереңдетуге, жаңалықтар мен ақпараттық өнімдердің алмасуына мүмкіндік жасауы қажет.
Қазіргі таңдағы еліміздегі ақпараттық агенттіктің рөлі өте зор, бұл Қазақстанның мемлекеттік тәуелсіздігін дамытуда және нығайтуда, азаматтық қоғамды құруда және сөз бостандығы қазақстандық халыққа патриоттық тәрбие берудегі қоғамдық өмірдің табиғи әрі қажетті атрибуты болып табылатын Қазақстан Республикасындағы демократиялық құндылықтарды дамытуда көрініс табады. Ақпараттық агенттік азаматтық қоғамның маңызды институты болады, азаматтардың жаңа саяси мәдениетінің қалыптасуына ықпал етеді, өйткені қоғамның хабарлылығы азамат пен мемлекет қарым-қатынасының басты негізі болып табылады. Бұл біздің Мемлекет басшымыз белгілеген еліміздің саяси жүйесін демократизациялау мен модернизациялаудың маңызды бағыттарының бірі.
Қазіргі уақытта ақпараттық салада заманауи әлемдік стандарттарды есепке ала отырып, отандық бұқаралық ақпарат құралдарының жұмыс сапасын арттыру үшін жағдай жасау жолдары арқылы бәсекелестік ортаны белсендіруге бағытталған мемлекеттік саясатты жүзеге асыруда. Аталған мемлекеттік саясат мынадай негізгі құжаттарда көрініс тапқан:

2. Интернет-ресурс - электронный информационный ресурс, технология его ведения и/или использования, информационно-телекоммуникационная сеть, функционирующая на основе открытых технологий, а также организационной структуры, обеспечивающей информационное взаимодействие.
3. Информация - сведения о лицах, предметах, фактах, событиях, явлениях и процессах, независимо от формы представления.
4. SWOT - метод анализа в стратегическом планировании, заключающийся в разделении факторов и явлений на четыре категории: strengths (сильные стороны), weaknesses (слабые стороны), opportunities (возможности) и threats (угрозы).
5. Емкость рынка - возможный объем продажи определенных товаров на рынке, совокупный платежеспособный спрос покупателей при данном уровне цен и в данное время.
6. Контент - информационно значимое наполнение Интернета -  тексты, графика, мультимедиа; существенными параметрами контента являются его объем, актуальность и релевантность.
3. Анализ текущего состояния
1. Анализ внешней среды
Проанализировав нынешнее положение и тенденцию развития мировых средств массовой информации (далее - СМИ), можно сделать вывод, что перед информационными агентствами мира, и Казахстана в частности, стоят важные проблемы, возникшие на фоне международного финансового кризиса, стремительного изменения читательских требований, непрерывного появления новых высоких технологий.
В эпоху глобализации, когда информационные технологии получают значительное развитие, СМИ, особенно электронные, становятся беспрецедентно активными, диверсифицируются и расширяют свои услуги, предоставляемые читателям. Неся важную социальную ответственность, СМИ должны способствовать обмену новостями и информационной продукцией, углублению взаимопонимания между народами, населяющими Казахстан.
Роль информационных агентств в стране на сегодняшний день очень велика, что выражается в развитии и укреплении государственности независимого Казахстана, в формировании гражданского общества и развитии демократических ценностей в Республике Казахстан, где свобода слова является естественным и необходимым атрибутом общественной жизни патриотического воспитания казахстанского народа. Информационные агентства, являются важнейшим институтом гражданского общества, содействуют формированию новой политической культуры граждан, так как информированность общества является ключевой основой в отношениях граждан и государства. Это одно из важнейших направлений демократизации и модернизации политической системы страны, обозначенных главой нашего государства.
В настоящее время в информационной сфере реализуется государственная политика, направленная на стимулирование конкурентной среды путем создания условий для повышения качества работы отечественных средств массовой информации с учетом современных мировых стандартов. Данная государственная политика нашла отражение в таких основных документах, как:

Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы «Жаңа онжылдық - жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына Жолдауы;
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары» (Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы);
Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 4 тамыздағы № 795 қаулысы); Анықтама. 3.2 бөлімше «Мемлекеттік стратегиялық мақсаттағы мемлекеттік органның стратегиялық бағыттарына және мақсаттарына сәйкес: Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүзеге асырудың тиімділігін арттыру жоғарыда көрсетілген жоспардың мақсаттарының бірі болып табылады»;
Қазақстан Республикасы үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама (Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы).
Қазіргі таңда Қазақстанда ақпараттық нарықтың негізгі әрі маңызды элементтері қалыптасты. 2010 жылғы 25 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігі ақпарат және мұрағат комитетінің мәліметтеріне сәйкес, Қазақстанда 2 688 БАҚ жұмыс істейді, оның 90 %-ын газеттер (1617) және журналдар (803), 9,6 %-ын электрондық БАҚ-тар (63 телеарна, 42 радиокомпания, 146 кабелді телеарна операторы және 6 спутниктік тарату) және 0,4 %-ын ақпараттық агенттіктер (11) құрайды, 1-сурет. Баспа өнімдері арасындағы басым үлесті қоғамдық-саяси (36%), ақпараттық (32%), ғылыми-сараптамалық (27%) бағыттағы басылымдар иеленеді. Мемлекеттік емес БАҚ сегменті республиканың ақпараттық нарығында басымдыққа ие болды, олардың үлесі 85 %-ды құрайды. Соңғы жылдарда ақпараттық алаңда біршама тақырыптық дифференциация болды, ірі медиа компаниялар құрылды және жұмыс істейді.
1-сурет - 2010 жылғы 25 қыркүйектегі БАҚ құрылымы
2007 жылдан 2009 жылға дейінгі кезеңде есепке алынған БАҚ өсімі 26,5 %-ды құрады. Басылым БАҚ-тарының таралымы өсу үстінде. 257 электрондық бұқаралық ақпарат құралы жұмыс істейді. Ірі жалпыұлттық электрондық БАҚ-тардың таралым қамтуы «Хабарда» - 95,7%, «Қазақстанда» - 96,25%, «Ел Арнада» - 75,5%, «Бірінші арна - Еуразияда» - 78,6%, Қазақ радиосында - 86,99 %-ды құрайды. Орталық Азия, Орта Шығыс, Еуропа және Солтүстік Африка елдері аумағында хабар тарататын «Caspionet» спутниктік арна жұмыс істейді.
Егер басылым тілімен айтар болсақ, онда қазақ тілді БАҚ үлесі Қазақстан аумағында жұмыс істейтін БАҚ-тардың жалпы санының 19,2 %-ын, ал орыс тілді БАҚ-тардың 33,3 %-ын құрайды.
Бұл орайда бұл үлес соңғы үш жылдың ішінде өзгеріссіз қалып отырғандығын атап өткен орынды, 2-сурет.
2-сурет - Басылым тілі бойынша БАҚ құрылымы

Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана «Новое десятилетие - новый экономический подъем - новые возможности Казахстана» от 29 января 2010 года;
«Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года» (Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922);
Стратегический план Министерства связи и информации Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы (постановление Правительства Республики Казахстан от 4 августа 2010 года № 795). Справочно: Подраздел 3.2 «Соответствие стратегических направлений и целей государственного органа стратегическим целям государства: Одной из целей вышеуказанного плана является повышение эффективности реализации государственной информационной политики»;
Государственная программа по форсированному индустриально - инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы (Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958).
Сегодня в Казахстане сформированы основные, существенные элементы информационного рынка. По данным комитета информации и архивов Министерства связи и информации Республики Казахстан на 25 сентября 2010 года в Казахстане действуют 2 688 СМИ, из которых: 90 % составляют газеты (1617) и журналы (803), 9,6 % - электронные СМИ (63 телекомпании, 42 радиокомпании, 146 операторов кабельного телевидения и 6-спутникового вещания) и 0,4 % - информационные агентства (11), Рисунок 1. Наибольшую долю среди печатных изданий занимают издания общественно-политической (36 %), информационной (32 %), научно-аналитической (27 %) направленностей. Сегмент негосударственных СМИ стал доминирующим на информационном рынке республики, доля которых составляет 85 %. За последние годы произошла значительная тематическая дифференциация информационного поля, созданы и работают крупные медиа-компании.
Рисунок 1 - Структура СМИ на 25 сентября 2010 года
Рост числа поставленных на учет СМИ в период с 2007 по 2009 годы составил 26,5 %. Растут тиражи печатных СМИ. Действуют 257 электронных средств массовой информации. Охват вещанием крупнейших общенациональных электронных СМИ составляет: «Хабар» - 95,7 %, «Казахстан» - 96,25 %, «Ел Арна» - 75,5 %, «Первый канал - Евразия» - 78,6 %, Казахское радио - 86,99 %. Функционирует спутниковый канал «Caspionet», осуществляющий вещание на территории стран Центральной Азии, Среднего Востока, Европы и Северной Африки.
Если говорить о языках издания, то доля казахскоязычных СМИ от общего числа действующих на территории Казахстана СМИ составляет 19,2 %, русскоязычных - 33,3 %, Рисунок 2.
При этом следует отметить, что данные доли остаются практически неизменными на протяжении последних трех лет.
Рисунок 2 - Структура СМИ по языку издания

Ел дамуының негізгі басымдықтары мен жүргізіліп отырған мемлекеттің саясаты туралы азаматтардың ақпарат алу деңгейлерін арттыруға мүмкіндік беретін негізгі құралдардың бірі мемлекеттік ақпараттық тапсырыс болып табылады. Отандық ақпараттық кеңістіктегі бәсекеге қабілеттілікті арттыру үшін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі 2009 жылы 135 БАҚ-та, атап айтқанда 39 электрондық және 96 баспалық басылымға мемлекеттік тапсырыс орналастырды. 2009 жылдың басынан бастап 500-ден астам республикалық және 2000 өңірлік іс-шараларды жазып көрсету ұйымдастырылды. 2009 жылдың IV тоқсанында жүргізілген әлеуметтік зерттеулердің қорытындысы бойынша қазақстандықтардың БАҚ арқылы ел дамуының басым бағыттары туралы ақпараттану деңгейі 83 пайызды құраған.
Соңғы жылдардағы ақпараттық қызмет нарығының қарқынды дамуына қарамастан аталған нарыққа жүйелі сипатқа ие мынадай бірқатар проблемалар тән:
1) заманауи ақпарат нарығының талаптарына сәйкес келетін маман-кәсібилердің, менеджерлердің, шығармашалық қызметкерлердің, журналистердің, сарапшылардың, тележүргізушілердің, технологтардың жеткілікті санының жоқтығы;
2) ақпараттық нарық субъектілерінің, бірінші кезекте БАҚ-тың ақпараттық өнімдерді өндіру және тарату бойынша заманауи материалдық-техникалық базасының жеткіліксіздігі салдарынан техникалық жарақтандырылуының әлсіздігі; әсіресе өңірлерде телекоммуникациялар және арналар арқылы ақпаратқа қол жетімділіктің шектелуі;
3) шетелдік медиа-өнімдердің басымдылығы кезінде отандық өнімнің бәсекеге қабілеттілігінің төмендігі;
4) нарықтың, оның ішінде жарнаманың сыйымдылығының аздығы; халықтың бір бөлігінің төлем қабілеттілігінің жеткілікті жоғары болмауы, бұл ақпараттық өнімдерге заңды және жеке тұлғалардың шығындарының аздығын білдіреді;
5) жергілікті, өңірлік және жалпыұлттық телекоммуникациялық инфрақұрылымның және ақпаратты беру және тарату инфрақұрылымының дамымауы, бұл, оның ішінде монополияға тақау ақпараттарды беру және тарату нарығының да жай-күйіне әсер етіп отыр.
2. Ішкі ортаны талдау
Қоғамның негізгі қызметі ақпаратты шығару және жедел тарату болып табылады.
Қоғам «Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігінің Қазақ ақпарат агенттігі (ҚазААГ) республикалық қазыналық кәсіпорнын қайта ұйымдастыру туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 8 қарашадағы № 1186 қаулысымен құрылды.
Қоғам өз құрамында жеке құрылымдық бөлімшесі - Алматы қаласындағы бюросы бар бір орталықтан басқарылатын заңды тұлға болып табылады. Ұйым құрылымында еншілес, бірлескен және аффилиирленген компаниялар жоқ.

Одним из основных инструментов, способствующих повышению уровня информированности граждан об основных приоритетах развития страны и проводимой государственной политике, является государственный информационный заказ. Министерством культуры и информации Республики Казахстан для повышения конкурентоспособности отечественного информационного пространства в 2009 году был размещен госзаказ в 135 СМИ: 39 электронных и 96 печатных. С начала 2009 года организовано освещение более 500 республиканских и 2000 региональных мероприятий. По результатам социологического исследования, проведенного в IV квартале 2009 года, уровень информированности казахстанцев через СМИ об основных приоритетах развития страны составил 83 %.
Несмотря на динамичное развитие рынка информационных услуг в последние годы, данному рынку присущи некоторые проблемы, носящие системный характер:
1) отсутствие достаточного количества специалистов-профессионалов, соответствующих требованиям современного информационного рынка, менеджеров, творческих работников, журналистов, аналитиков, телеведущих, технологов;
2) слабое техническое оснащение субъектов информационного рынка, в первую очередь СМИ, что вызвано недостаточно современной материально-технической базой по производству и распространению информационной продукции; ограниченный доступ к телекоммуникациям и каналам распространения информации, особенно в регионах;
3) низкая конкурентоспособность отечественной продукции при доминировании зарубежной медиа-продукции;
4) малая емкость рынка, в том числе рекламного; недостаточно высокая платежеспособность части населения, что объясняет низкие расходы физических и юридических лиц на информационную продукцию;
5) неразвитость локальной, региональной и общенациональной телекоммуникационной инфраструктуры и инфраструктуры передачи и распространения информации, что вызвано, в том числе, состоянием на рынках передачи и распространения информации, близким к монопольному.
2. Анализ внутренней среды
Основной деятельностью Общества является выпуск и оперативное распространение информации.
Общество создано постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2002 года № 1186 «О реорганизации Республиканского казенного предприятия «Казахское информационное агентство (КазААГ) Министерства культуры, информации и общественного согласия».
Общество - юридическое лицо с централизованным управлением, имеющее в своем составе структурное подразделение - корреспондентское бюро в городе Алматы. Дочерних, совместных и аффилиированных компаний в структуре организации не имеется.

Қоғам Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 17 мамырдағы № 1096 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2003 - 2015 жылдарға арналған индустриялық-инновациялық даму стратегиясына сәйкес ұқсас әлемдік стандарттарға сәйкес нәтижелерге қол жеткізіп және баға бойынша бәсекеге қабілетті бола отырып, бәсекеге қабілетті және экспортқа бағытталған қызметтер ұсыну үшін сапаны жетілдіруге тұрақты түрде жұмыс істейді.
Қоғам белсенді мемлекеттік саясат аясында және басқа елдердің БАҚ-тарымен іскерлік байланысты нығайтуда бастама жасайды. Мәселен, қазіргі таңда Қоғам өзара тиімділік негізінде басқа елдердің осындай ақпарат агенттіктерінің бірқатарымен, атап айтқанда «МТИ-Венгрия», Xinhua (Синьхуа), УкрИнформ, Кабар, Белта, Ташкент, АзерТАГ және басқа да ақпараттық агенттіктермен ынтымақтастық жасап отыр. Қоғам ТМД аумағында жұмыс істейтін 1600-ден астам ақпараттық-жаңалық агенттіктерінің арасында, ресми сайтқа кірушілер (кірушілер саны бойынша) бойынша рейтингте 60 орындарға (Mail.ru компаниясының мәліметтері бойынша 2010 ж. 30.09) шығып отыр.
«Интерфакс-Қазақстан», «Казахстан сегодня - Kazakhstan Today», «Итар-ТАСС» (резидент емес), сондай-ақ 2008 жылғы қыркүйекте пайда болған жаңа «ҚазТАГ» халықаралық ақпарат агенттігі сынды ақпараттық агенттіктер мен электрондық басылымдар Қазақстан Республикасы аумағында ақпараттық қызмет ұсыну нарығындағы Қоғамның негізгі бәсекелестері болып табылады.
Бүгінде Қоғамның өнімін жаздырып алушылардың 47 %-ын - БАҚ, 28 %-ын - мемлекеттік органдар, 23 %-ын - кәсіпорындар, 2 %-ын жоғары оқу орындары құрайды. 3-сурет.
3-сурет - Қоғам клиенттерінің құрылымы
Диаграммадан (3-сурет) көрініп тұрғандай Қоғамның негізгі клиенттерінің 47 %-ы бұқаралық ақпарат құралдары, оның ішінде Қазақстандағы ірі «Хабар» агенттігі» АҚ, «Қазақстан» РТРК» АҚ, «Казахстанская правда» республикалық газеті» АҚ, «Егемен Қазақстан» республикалық газеті» АҚ, «Алма-Медиа» БҮ» және басқа да компаниялар Қоғамның негізгі клиенттері болып табылады және келешекте де қала береді. Біздің клиенттер, жүйелі ақпарат алып тұруға жазылған мемлекеттік органдар - Қазақстан Республикасының министрліктері, ведомстволары, сонымен қатар облыстық әкімдіктері болып табылады Қоғам клиенттерінің 28 %-ын ұйымдар, республикалық мемлекеттік кәсіпорындар, зерттеу институттары, үкіметтік емес ұйымдар және басқа да жазылушы ұйымдар құрайды. Сонымен қатар Қоғамға жаңа клиенттер іздеу, тұрақты клиенттермен жеке жұмыс істеу (жүйелі жеңілдік кезеңдері, жекелей тұрғыда келу) бойынша жұмыстар да тұрақты жүргізілуде.
Осылармен қатар Қоғам жаңалықтары агенттіктің www.inform.kz, www.kazinform.kz веб-сайттары арқылы қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде таралады. Шетелдерде тұратын және кириллицаны білмейтін біздің отандастарымыз үшін қазақ тіліндегі жаңалықтар латын графикасымен және төте жазумен де беріледі. Қоғамның интернет көмегімен банктік карточка арқылы төлем жасалғаннан кейін әлемнің кез-келген нүктесінде жүрген клиентке қажетті суретті жедел алуға мүмкіндік беретін www.foto.inform.kz фотосайты жұмыс істейді.
Қоғам халықаралық ақпарат нарығының, ОАНА Халықаралық ақпараттық агенттіктер қауымдастығының (Азия және Тынық мұхиты елдері ақпарат агенттіктерінің ұйымы), Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына (бұдан ары - ТМД) қатысушы мемлекеттер ұлттық ақпарат агенттіктерінің қауымдастығының (АНИА), Түркі тілдес елдер ақпарат агенттіктері ұйымының, сонымен қатар ТҮРКСОЙ Түркі мәдениеті мен өнерін дамытудың бірлескен халықаралық ұйымының белсенді қатысушысы болып табылады.
2009 жылдың маңызды оқиғаларының бірі маусымда Қазақстанда алғаш рет өткізілген Астана қаласындағы ТМД Ақпарат агенттіктері кеңесінің (бұдан әрі - ТМД Ақпараткеңес) IX кезекті отырысы болды.
ТМД Ақпараткеңесінің IX отырысының негізгі күн тәртібі Ақпарат кеңесінің VIII отырысында бекітілген бірлескен іс-қимылдар жоспарын талқылау және мәселелерді шешу болды. Жекелей алғанда мына мәселелер қаралды:
ТМД аясындағы сарапшылық топтар және кеңестер отырыстарын ақпараттық жария етуді жолға қою;
ТМД ғылым және инновация жылы іс-шараларын дайындау және өткізуді ақпараттық жария ету бойынша ақпарат агенттіктерінің бірлесіп әрекет ету жоспары туралы;
ИТАР-ТАСС бүкіләлемдік орыс баспасөзі қауымдастығы конгресі жұмысына ТМД ақпарат агенттіктерінің қатысуының нақты формасы және жоспары туралы және осы форум күндерінде ТМД елдері ақпарат агенттіктерінің күнін өткізу туралы;
Ақпараткеңестің бірлескен ақпараттық өнімдерін құру жоспары және ТМД ақпарат агенттіктері арасында фотоақпарат алмасу ережесі туралы;

В соответствии со Стратегией индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2003 года № 1096, Общество на постоянной основе работает над усовершенствованием качества для предоставления конкурентоспособных и экспортоориентированных услуг, добиваясь результатов соответствия аналогичным мировым стандартам и конкурентоспособности по цене.
Общество проявляет инициативу в рамках активной государственной политики и на укрепление деловых контактов со СМИ других стран. Так, на сегодняшний день Общество на взаимовыгодной основе сотрудничает с рядом аналогичных информационных агентств и СМИ других стран, таких как, МТИ-Венгрия, Xinhua (Синьхуа), УкрИнформ, Кабар, Белта, Ташкент, АзерТАГ и другие. Общество занимает 60 место в рейтинге по посещаемости официального сайта (по количеству посетителей) среди более 1600 информационно-новостных агентств, действующих на территории стран СНГ (по данным компании Mail.ru на 30.09.2010 г.).
Основными конкурентами Общества на рынке предоставления информационных услуг на территории Республики Казахстан, являются информационные агентства и электронные издания, такие как, «Интерфакс-Казахстан», «Казахстан сегодня-Kazakstan today», «ИТАР-ТАСС» (нерезидент), а также появившееся в сентябре 2008 года новое международное информационное агентство «КазТАГ».
На сегодня в ряде подписчиков Общества: 47 % составляют СМИ, 28 % государственные органы, 23 % предприятия и 2 % ВУЗы, Рисунок 3.
Рисунок 3 - Структура клиентов Общества
Как видно из диаграммы (рис 3), основными клиентами Общества являются и в перспективе останутся средства массовой информации - 47 %, в том числе, такие крупные в Казахстане как: АО «Хабар», АО «РТРК «Казахстан», Республиканские издания «Казахстанская правда» и «Егемен Казахстан», «Издательский дом «Алма Медиа» и другие. Нашими клиентами являются государственные органы, подписавшиеся на получение систематической информации - министерства, ведомства Республики Казахстан, а также областные акиматы. 28 % клиентов Общества составляют организации и республиканские государственные предприятия, исследовательские институты, неправительственные организации и другие организации-подписчики. Вместе с тем, постоянно идет работа по поиску новых клиентов Общества, индивидуальная работа с постоянными клиентами (система льготных периодов, персональный подход).
Наряду с этим, новости Общества транслируются через веб-сайт агентства www.inform.kz, www.kazinform.kz на казахском, русском, английском языках. Для наших соотечественников, проживающих за рубежом и не владеющих кириллицей, новости на казахском языке переводятся на латинскую и арабскую графику.
Функционирует фотосайт Общества www.foto.inform.kz, позволяющий оперативно получать необходимые фотографии клиентам, находящимся в любой точке мира, после оплаты банковскими карточками посредством интернета.
Общество является активным участником международного информационного рынка, членом международной ассоциации информационных агентств ОАНА (Организация Информационных Агентств стран Азии и Тихого океана), (АНИА) Ассоциации национальных информационных агентств, государств - участников Содружества Независимых Государств (далее - СНГ), организации информационных агентств тюркоязычных стран (ТКА), а также международной организации по совместному развитию культуры и искусства ТЮРКСОЙ.
Одним из знаковых событий 2009 года стало проведение в июне очередного IX-го заседания Информационного совета стран СНГ (далее - Информсовет СНГ) в городе Астана, которое впервые проводилось в Казахстане.
Основной повесткой IX-го заседания Информсовета СНГ стало решение вопросов и обсуждение плана совместных действий, утвержденных на VIII-om заседании Информсовета. В частности рассматривались следующие вопросы:
о налаживании информационного освещения заседаний экспертных групп и советов в рамках СНГ;
о плане взаимодействия информагентств по информационному освещению подготовки и проведения мероприятий года науки и инноваций СНГ (2010 г.);
о плане и конкретных формах участия информагентств СНГ в работе конгрессов Всемирной ассоциации русской прессы ИТАР-ТАСС и проведении в дни этих форумов Дней информационных агентств стран СНГ;
о плане создания совместных информационных продуктов Информсовета и правилах обмена фотоинформации между информагентствами СНГ;

1941 - 1945 жылдардағы Ұлы Отан Соғысындағы Жеңістің 65 жылдық мерейтойына дайындық және мерекелеу бойынша негізін іс-шаралар жоспарларын орындауда ТМД ақпарат агенттіктерінің жазып көрсетуі туралы.
Қоғамның Қазақстандағы тілшілер желісі еліміздің барлық облыстарын, стратегиялық маңызы бар қалаларын, сонымен қатар алыс және таяу шет елдердің астаналары: Стамбул, Вена, Брюссель, Мәскеу, Бейжің, Ташкент, Бішкек, Баку қалаларын қамтиды.
Қоғам толық мемлекеттік тілде шығарылатын немесе хабар тарататын республикалық БАҚ-қа, сондай-ақ өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарына орасан зор назар аударады. Мемлекеттік тілде басып шығарылатын немесе хабар тарататын бұқаралық ақпарат құралдарын қолдау бағдарламасы шеңберінде мемлекеттік тілде шығарылатын бұқаралық ақпарат құралдарына қатысты 50% - шегерім ұсыну тәжірибесі жалғастырылады.
Жүргізілген SWOT-талдау Қоғамның күшті және әлсіз тұстарын, сондай-ақ оның жақын айналасындағылардан (сыртқы ортадан) туындайтын мүмкіндіктер мен қатерлерді анықтауға мүмкіндік береді (1-кесте).
1-кесте - SWOT-талдау
Күшті жағы Әлсіз жағы
1. Ресми БАҚ-ты ақпараттық қолдау саласындағы айтарлықтай қызмет тәжірибесінің болуы Қоғамның сенімді, жедел ақпарат алудағы басты дереккөзі болуға мүмкіндік береді. Қоғамның сәтті жұмысының ең негізгі факторларының бірі оның жеделдігі, сондай-ақ ұсынатын ақпараттарының нақытылығы мен толықтығы болып табылады.
2. Қазақстандағы кең тілшілік желісінің, сонымен қатар шетелдерде де болуы.
3. Ұсынылатын қызмет тізбесін кеңейту мүмкіндігі, нарық талабына сәйкес жаңа ақпараттық өнімдер шығару мүмкіндігі.
1. Заманауи ақпараттық нарық талаптарына сәйкес келетін маман-кәсібилер санының, сарапшылардың, шығармашылық қызметкерлердің, редакторлардың жеткілікті болмауы.
2. Қоғам қызметі рентабельділігінің төмендігі факторларының бірі Қоғам сайтындағы ақпараттарды тегін алу болып табылады.
3. Оның рентабельдігінің төмендігі нәтижесінде Қоғам қызметін жарнамалық қолдаудың әлсіздігі. Жалпы Қоғам өткізілетін іс-шараларда, көрмелерде және т.б. медиа әріптес ретінде қолдау көрсетеді.
4. Меншікті ғимаратының болмауы, жалдау құнының өсуі.
Мүмкіндіктер Қатерлер
1. Көрсетілетін қызметтер көлемін ұлғайту есебінен Қоғамды мемлекеттік қолдау.
2. Оқырман аудиториясын кеңейту, жаңа клиенттер тарту салдарынан Халықаралық нарықтарда елдің оң имиджін қалыптастыруда ақпарат агенттігінің рөлін күшейту.
3. Жыл сайын ақпараттық қызмет нарығы сыйымдылығын арттыру.
1. Нарық сыйымдылығының шағындығы, оның ішінде жарнаманың да. Жарнама орналастыратын клиенттер санының төмендеуі.

об освещении информагентствами СНГ выполнения Плана основных мероприятий по подготовке и празднованию в Содружестве 65-годовщины Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов.
общество имеет широкую корреспондентскую сеть в Казахстане, охватывающую все области страны и стратегически важные города республики, а также столицы ближнего и дальнего зарубежья: Стамбул, Вена, Брюссель, Москва, Пекин, Ташкент, Бишкек, Баку.
Общество уделяет огромное внимание республиканским СМИ, полностью издающимся или вещающим на государственном языке, а также региональным СМИ. В рамках программы поддержки средств массовой информации, издающих или вещающих на государственном языке Общество придерживается практики предоставления 50 %-ой скидки средствам массовой информации, издающимся на казахском языке.
Проведенный SWOT-анализ позволяет выявить сильные и слабые стороны Общества, а также возможности и угрозы, исходящих из его ближайшего окружения (внешней среды), согласно Таблице 1.
Таблица 1 - SWOT-анализ
Сильные стороны
Слабые стороны
1. Наличие значительного опыта
деятельности в сфере информационного
обеспечения официальных СМИ, что
позволяет Обществу быть одним из
главных источником достоверной,
оперативной информации. Одним из
главных факторов успешной работы
Общества является ее оперативность,
а также точность и полнота
предоставления информации.
2. Широкая корреспондентская сеть в
Казахстане, а также за рубежом.
3. Возможность расширения перечня
предоставляемых услуг, выпуск новых
информационных продуктов
соответствующих требованиям рынка.
1. Отсутствие достаточного
количества
специалистов-профессионалов,
соответствующих требованиям
современного информационного рынка
- аналитиков, творческих
работников, редакторов
2. Низкая рентабельность
деятельности Общества, одним из
факторов которого является,
получение информации на сайте
Общества на бесплатной основе.
3. Слабая рекламная поддержка
деятельности Общества, ввиду низкой
его рентабельности. Как правило,
Общество выступает как медиапартнер
при организации проводимых
мероприятий, выставках и т.п.
4. Отсутствие собственного
помещения, рост арендной платы.
Возможности
Угрозы
1. Государственная поддержка
Общества, за счет увеличения объемов
оказываемых услуг.
2. Усиление роли информационных
агентств в создании положительного
имиджа страны на международных
рынках, как следствие расширение
читательской аудитории, привлечение
новых клиентов.
3. Ежегодное увеличение емкости
рынка информационных услуг.
1. Малая емкость рынка, в том числе
рекламного. Снижение количества
клиентов размещающих рекламу.

2. Ыңғайлы тариф саясатын пайдаланушы бәсекелестер санының едәуірлігі, бұл көрсетілетін қызметтер сұранысының төмендеуіне әсер етеді.
3. Жоғары кәсіби журналистердің (жұмысқа тарту) жұмыстан кетуі.
SWOT-талдау деректері Қоғам басшылығына қолайлы және қолайсыз сыртқы жағдайларды ескере отырып, әлсіз тұстарды артықшылыққа айналдыру мақсатында өзгерістердің бағытын айқындауға, сондай-ақ Қоғамға жоспарланған кезеңде орнықты және зиянсыз даму деңгейіне шығуға мүмкіндік береді.
4. Миссия және пайымдау
Қоғамның миссиясы - елдің саяси, экономикалық және мәдени өміріне қатысты ақпараттарды жедел тарату, Қазақстанның халықаралық имиджін қалыптастыру, оны әлемге таныту. Еліміздің әртүрлі өңірлеріндегі халыққа арналған электрондық ақпараттың қолжетімділік деңгейін арттыруға мүмкіндік туғызу, сондай-ақ ел ішінде де, шетелдерде де ақпараттық нарықты дамыту үшін жағдай жасау.
Қоғамның пайымдауы - Қазақстанның ақпараттық нарығындағы көшбасшының бірі болып табылатын, қаржылық тәуелсіз компания болу, сонымен қатар жеке секторда да талап етілетін қызметтердің кең спекторын ұсынады, дамыған тілшілер желісіне, және жоғары білікті мамандар командасына ие. Озық ақпараттық технологиялардың негізінде жұмыс істеуші және дамушы, қоғам мен мемлекеттің мүддесі үшін ақпараттық қызметтердің кең ауқымын ұсынуды қамтамасыз етуші қуатты Ұлттық ақпарат агенттігі.
5. Қызметтердің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметінің басты көрсеткіштері және олар бойынша күтілетін нәтижелер
Қоғамның әрбір стратегиялық бағыты үшін, осы даму стратегиясының (бұдан әрі - Стратегия) 1-қосымшасына сәйкес оның қызметінің басты көрсеткіштерінің (ҚБК) мақсаттары мен тізімі анықталған, олар сәйкесті міндеттердің тиімді орындалуын өлшеу үшін қажет.
Стратегиялық карта осы даму стратегиясының 2-3-қосымшаларына сәйкес стратегиялық мақсат пен негізгі көрсеткіштер арасындағы себеп-салдарлы байланыстарды сызбалық түрде көрсетеді. Сонымен қатар осы Стратегияның 4-қосымшасына сәйкес даму стратегиясын жүзеге асыру бойынша іс-шаралар жоспары айқындалған.
1. «Қоғамның экономикалық тиімділігін қамтамасыз ету» қызметінің стратегиялық бағыты
Мақсат: Шығындардың шектеулі өсімі кезіндегі қоғамның табысын ұлғайту
Міндеттер:
1) өндірісті дамытуды қаржыландыру жөніндегі жоспарды тыңғылықты әзірлеу және орындау;
2) сұранысты ынталандыруға бағытталған маркетингтік іс-шаралар жоспарын қаржыландыруды дер кезінде орындау;
3) инвестициялық жобаларды әзірлеу, талдау, сұрыптау және басқару;

2. Значительное количество
конкурентов, использующих гибкую
тарифную политику, что может
оказать влияние на снижение спроса
на оказываемые услуги.
3. Уход (переманивание)
высокопрофессиональных журналистов.
Данные SWOT - анализа, позволят руководству Общества определить направления изменений в целях превращения слабых сторон в преимущества с учетом благоприятных и неблагоприятных внешних обстоятельств, а также позволит Обществу выйти в планируемый период на стабильный и безубыточный уровень развития.
4. Миссия и видение
Миссия Общества - оперативное распространение информации, касающейся политической, экономической и культурной жизни страны, формирование положительного международного имиджа, популяризация Казахстана в мире. Способствовать повышению уровня доступности электронной информации для населения различных регионов страны, а также создавать условия для развития информационного рынка как внутри страны, так и за рубежом.
Видение Общества - финансово независимая компания, являющаяся одним из лидеров на информационном рынке Казахстана, предлагающая широкий спектр услуг, востребованных как в государственном, так и в частном секторе, обладающая развитой корреспондентской сетью и командой высококвалифицированных специалистов. Мощное национальное информационное агентство, функционирующее и развивающееся на основе передовых информационных технологий, обеспечивающее предоставление широкого спектра информационных услуг в интересах общества и государства.
5. Стратегические направления деятельности, цели, ключевые
показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним
Для каждого стратегического направления деятельности Общества определены цели и перечень ключевых показателей деятельности (КПД), которые служат для измерения эффективности выполнения соответствующих задач согласно Приложению 1 к Стратегии развития Общества (далее - Стратегия).
Стратегическая карта схематически отображает причинно-следственные связи между стратегическими целями и ключевыми показателями, согласно Приложениям 23 к настоящей Стратегии. Также обозначен план мероприятий по реализации Стратегии, согласно Приложению 4 к настоящей Стратегии.
1. Стратегическое направление деятельности
«Обеспечение экономической эффективности Общества»
Цель: Увеличение доходов Общества при ограниченном росте затрат Задачи:
1) детальная разработка и исполнение плана финансирования по развитию производства;
2) своевременное выполнение финансирования плана маркетинговых мероприятий, направленных на стимулирование спроса;
3) разработка, анализ, отбор и управление инвестиционными проектами;

4) шығынның барлық түрлерін оңтайландыру және бақылау.
2. «Қоғамның экономикалық тиімділігін қамтамасыз ету» стратегиялық бағыты бойынша межеленген нәтижелер
Р/с
Стратегиялық мақсаттар
Міндеттер
Межеленген нәтижелер
Қоғамның экономикалық тиімділігін қамтамасыз ету
1
Шығындардың шектеулі өсімі кезіндегі қоғамның табысын ұлғайту
1. 2011 жылға қарай Қоғам кірістерін кемінде 6 %-ға артуын қамтамасыз ету.
2. Өндірісті дамыту бойынша қаржыландыру жоспарын әзірлеу және орындау.
3. Тиімді баға саясатын әзірлеу.
4. Сұраныстың төлем қабілеттілігін ынталандыруға бағытталған маркетингтік іс-шараларды қаржыландыру жоспарын орындау.
Қоғамның тұтас кірісінің көлемін ұлғайту.
1. Мемлекеттік, сонымен қатар мемлекеттік емес сектор клиенттерінің талаптарына жауап беретін өнімдер мен қызметтер топтамасын құру.
2. Мемлекеттік емес сектор клиенттерін тарту жоспарын әзірлеу және жүзеге асыру.
3. Жарнамалық және PR белсенділікті қаржыландыруды қамтамасыз ету.
Мемлекеттік емес қаржыландырудан Қоғамның тұтас кірісінің көлемін ұлғайту
1. Инвестициялық жобаларды әзірлеу, талдау, іріктеу және басқаруды жүзеге асыру.
2. Инвестициялық жобалардың басымдықты (стратегиялық) тізбесін анықтау.
Қоғамның тілшілер желілерін материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту, шынайы кірістер түріндегі салымдардан мол пайдаға қол жеткізу.
1. Жалпы шығындар өсімін анықтайтын мақалалар топтамасын анықтау.
2. Әкімшілік шығындар, ЕТҚ, өндірістік ресурстар құны бойынша нормаларды нормалау және тұрақты бақылау.
Қоғамның шығындарының төмендеуі есебінен өндіріс тиімділігін арттыру, мониторинг.
3. «Контент сапасын арттыру» қызметінің стратегиялық бағыты
Мақсат: Өнімдер мен қызметтердің оңтайлы қоржынын қалыптастыра отырып, Акционерлік қоғамның клиенттік базасын кеңейту және оның сапасын арттыру
Міндеттер:
1) өнімдер мен қызметтер бойынша мемлекеттік және мемлекеттік емес сектордағы тұтынушылардың қалауы мен сұранысына зерттеу жүргізу; өнімдер мен қызметтердің перспективалы қоржынын қалыптастыру;
2) акционерлік қоғамның өнімдері мен қызметтерінің қолданыстағы және перспективалы қоржынына аудит жүргізу және жаңа өнімдерді іске қосуды жоспарлау;
3) тұтынушылардың қалауы мен сұранысын саралаудың тұрақты үдерісін іске қосу, сайттар айдарларының көріліміне мониторинг және талдау жасау;
4) медиа-контенттің сапасына консалтинг жүргізу үшін масс-медиаға профильді мамандарды тарту;
5) өңірлерде және шетелдерде тиімді тілшілер желісін дамыту; ақпаратты ұсыну бойынша жедел жұмыс істеу үшін шетелдік ақпарат агенттіктерімен әріптестік байланыстарды күшейту;

4) оптимизация и контроль всех видов затрат.
2. Ожидаемые результаты по стратегическому направлению
«Обеспечение экономической эффективности Общества»
п/п
Стратеги-
ческая цель
Задачи
Ожидаемые результаты
Обеспечение экономической эффективности Общества
1
Увеличение
доходов
Общества при
ограниченном
росте затрат
1. Обеспечить
увеличение доходов
Общества в 2020 году
более чем на 6 %.
2. Разработать и
выполнить план
финансирования по
развитию
производства.
3. Разработать
эффективную ценовую
политику.
4. Выполнить план
финансирования
маркетинговых
мероприятий,
направленных на
стимулирование
платежеспособного
спроса.
Увеличение объемов
совокупного дохода
Общества.
1. Сформулировать
пакет продуктов и
услуг отвечающий
требованиям клиентов
как государственного,
так и
негосударственного
сектора.
2. Разработать и
реализовать план
привлечения клиентов
негосударственного
сектора.
3. Обеспечить
финансирования
рекламной и PR
активности.
Увеличение объемов
совокупного дохода
Общества от
негосударственного
финансирования.
1. Осуществлять
разработку, анализ,
отбор и управление
инвестиционными
проектами.
2. Определить
перечень приоритетных
(стратегических)
инвестиционных
проектов.
Улучшение
материально-
технического
оснащения
корреспондентских
пунктов Общества,
достижение
максимальной отдачи
от вложений, в виде
реальных доходов.
1. Определить группы
статей затрат,
которые, определяют
общий рост издержек.
2. Нормировать и
регулярно
контролировать нормы
по административным
затратам, ФОТ,
стоимости
производственных
ресурсов.
Повышение
эффективности
производства за счет
снижения издержек
Общества, мониторинг.
3. Стратегическое направление деятельности
«Повышение качества контента»
Цель: Расширение клиентской базы Общества с формированием оптимального портфеля продуктов и услуг и повышение его качества
Задачи:
1) проведение исследований предпочтений и ожиданий потребителей государственного и негосударственного секторов по продуктам и услугам, формирование перспективного портфеля продуктов и услуг;
2) проведение аудита существующего и перспективного портфеля продуктов и услуг Общества и план запуска новых продуктов;
3) запуск регулярного процесса замера предпочтений и ожиданий потребителей, мониторинг и анализ посещаемости рубрик сайта;
4) привлечение профильных специалистов в масс-медиа для консалтинга качества медиа-контента;
5) развитие эффективной корреспондентской сети в регионах и за рубежом; укрепление партнерских связей с зарубежными информагентствами для оперативной работы по предоставлению информации;

6) акционерлік қоғамның имиджінің және брендінің танымалдылығын дамыту мен нығайту бойынша іс-шаралар жүргізу;
7) акционерлік қоғамның клиенттік базасына сегментация жүргізу және маңызды клиенттерін анықтау; қолданыстағы контенттің сапасын арттыру және оны кеңейту.
4. «Контент сапасын арттыру» стратегиялық бағыты бойынша межеленген нәтижелер
Р/с
Стратегиялық мақсаттар
Міндеттер
Межеленген нәтижелер
Контент сапасын арттыру
1
Өнімдер мен қызметтердің оңтайлы қоржынын қалыптастыра отырып, Акционерлік қоғамның клиенттік базасын кеңейту және оның сапасын арттыру
1. Қызметтерді ұсыну жоспарын әзірлеу.
2. Ағымдық келісімшарттар бойынша міндеттерді сапалы және уақытылы орындалуын қамтамасыз ету.
Сайтты қолдау бойынша қызметтер көрсету үшін клиенттерді мейлінше мол қамтуға қол жеткізу.
1. Қызметкерлердің кәсібилігін арттыру.
2. Техникалық базаны дер уақытында жаңарту.
Қызмет көрсетудің жаңа техникалық деңгейге өтуін қамтамасыз етеді.
1. Өнімдер мен қызметтер бойынша мемлекеттік және мемлекеттік емес сектордың тұтыну қалауы мен күтіміне зерттеу жүргізу.
2. 1 б. негізінде Қоғам өнімдері мен қызметтерінің перспективалы портфелін құру.
3. Маржиналдік критерийлер бойынша Қоғам өнімдері мен қызметтерінің қолданыстағы және перспективалы портфеліне аудит жүргізу.
4. Жаңа өнімдер мен қызметтер шығару жоспарын құру.
5. Тұтынушылардың қалау мен күтімі өлшемінің тұрақты үрдісін іске қосу.
6. Сайт айдарларының кірушілеріне тұрақты мониторинг және талдау жүзеге асыру.
Талдау үшін іс жүзінде мәліметтер алу есебінен ақпараттық өнімдердің бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
1. Қоғамның барлық өнімдері мен қызметтері үшін «Сапалы өнім» критерийін анықтауды жүзеге асыру.
2. Тұтынушылардың өнімдер мен қызметтердің сапасына қанағаттануына тұрақты бағалау үрдісін іске қосу.
3. Медиа-контенттің сапасын қамтамасыз ету бойынша тұрақты консалтингілеу үшін масса-медиадан профилді мамандарды тарту.
4. Сайтта материалдардың цитата келтірілуі және оқылуына мониторинг жүргізу.
5. Сапалы, талап етілетін контент әзірлеу.
Ақпараттық өнімдер тұтынушылардың санының артуы, сайтқа кірушілер санының артуы, Қоғамның өнімдік желісінің кеңейуі.
1. Республикадағы ақпараттарды жедел тарату үшін шетелдік ақпарат агенттіктермен өзара тиімді қарым-қатынасты орнату және дамыту.
2. Республикада және шетелдерде тиімді тілшілер желісін дамыту.
3. Өндірістік үрдістердің сапасын арттыру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру.
Елдің түрлі өңірлеріндегі халық үшін электрондық ақпараттың қол жетімділік деңгейін арттыру
1. Республикада және шетелдерде Қоғамды алға бастыруға бағытталған іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру.
2. Қоғамның имиджін  және брендін дамытуға бағытталған іс-шараларды қаржыландыруды қамтамасыз ету.
3. Қоғам брендінің танымалдығының тұрақты өлшемін жүргізу.
4. Сайт рейтингінің тұрақты өлшемін жүргізу.
Қазақстан Республикасын шет елдерде және оны әлемдік ақпараттық кеңістікте интеграциялауда лайықты көрсету мақсатында таяу және алыс шетелдерде хабар таратуды кеңейту.
5. «Корпоративтік басқарудың тиімді жүйесін құру» қызметінің стратегиялық бағыты
Мақсат: Корпоративтік басқару деңгейін арттыру (бұдан әрі - КБ) және өндіріс үдерісін жақсартатын ішкі үдерістерді біріздендіру
Міндеттер:

6) проведение мероприятий по развитию и укреплению имиджа и узнаваемости бренда Общества;
7) проведение сегментации клиентской базы и выявление ключевых клиентов Общества; повышение качества существующего контента и его расширение.
4. Ожидаемые результаты по стратегическому направлению
«Повышение качества контента»
п/п
Стратегическая
цель
Задачи
Ожидаемые
результаты
Повышение качества контента
1
Расширение
клиентской базы
Общества с
формированием
оптимального
портфеля
продуктов и
услуг и
повышение его
качества
1. Разработать план
продвижения услуги.
Достижение
максимального
охвата клиентов для
оказания.
2. Обеспечить качественное и
своевременное выполнение
обязательств по текущим
договорам.
услуг по
поддержанию сайта.
1. Повышать профессионализм
сотрудников.
2. Своевременно
модернизировать
техническую базу.
Обеспечение
перехода на новый
технический уровень
обслуживания.
1. Провести исследования
предпочтений и ожиданий
потребителей государственного
и негосударственного секторов
по продуктам и услугам.
2. Сформировать перспективный
портфель Продуктов и Услуг
Общества на основании п. 1.
3. Провести аудит
существующего
и перспективного Портфеля
Продуктов и Услуг Общества по
критерию маржинальности.
4. Сформировать план запуска
новых продуктов и услуг.
5. Запустить регулярный
процесс замера предпочтений и
ожиданий потребителей.
6. Осуществлять регулярный
мониторинг и анализ
посещаемости рубрик сайта.
Повышение
конкуренто-
способности
информационной
продукции за счет
получения
фактических данных
для анализа.
1. Сформировать критерии
определения «Качественный
продукт» для всех продуктов и
услуг Общества.
2. Запустить процесс
регулярной оценки
удовлетворенности потребителей
качеством продуктов и услуг.
3. Привлечь профильных
специалистов в масс-медиа для
регулярного консалтинга по
обеспечению качества медиа-
контента.
4. Осуществлять мониторинг
цитируемости и читаемости
материалов на сайте.
5. Разрабатывать качественный,
востребованный контент.
Увеличение
количества
потребителей
информационной
продукции,
увеличение
посещаемости сайта,
расширение
продуктовой линейки
Общества.
1. Устанавливать и развивать
взаимовыгодные отношения с
иностранными информационными
агентствами для оперативного
распространения информации о
событиях в республике.
2. Развивать эффективную
корреспондентскую сеть в
республике и за рубежом.
3. Реализовывать мероприятия
по повышению качества
производственного процесса.
Повышение уровня
доступности
электронной
информации для
населения различных
регионов страны.
1. Разработать и реализовать
мероприятия, направленные на
продвижение Общества в
республике и за рубежом.
2. Проведение мероприятий,
направленных на развитие
имиджа и бренда Общества.
3. Проводить регулярные замеры
узнаваемости бренда Общества.
4. Проводить регулярные замеры
рейтинга сайта.
Расширение вещания
на страны ближнего
и дальнего
зарубежья с целью
достойного
представления
Республики
Казахстан за
рубежом и ее
интеграции в
мировое
информационное
пространство.
1. Провести сегментацию
клиентской базы и выявить
ключевых клиентов (наиболее
значимых для Общества).
2. Сформировать политику
Общества в отношении каждого
из сегментов.
3. Разрабатывать и
реализовывать мероприятия по
удержанию ключевых клиентов.
4. Разрабатывать и
реализовывать мероприятия по
привлечению клиентов из
государственного и
негосударственного секторов.
5. Создавать качественный и
широкий контент.
Достижение
максимального
охвата населения
страны. Охват
нового сегмента
рынка, путем
внедрения новой
продукции.
5. Стратегическое направление деятельности
«Создание эффективной системы корпоративного управления»
Цель: Повышение уровня корпоративного управления (далее - КУ) и унификация внутренних процессов улучшающих процесс производства
Задачи:

1) қоғамда КБ-ны жетілдіру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу  және құру және оны бекіту;
2) КБ деңгейін, ішкі бағасы тетігін әзірлеу;
3) қоғамның Стратегиялық комитетін және Қоғамда стратегиялық басқару жүйесін қалыптастыру жоспарын құру, сондай-ақ аталған жүйемен басқару үрдісін іске қосу және автоматтандыру;
4) ISO 9001 стандартын енгізу аясында Қоғамның бизнес-үрдістерінің картасын құру; үндестіруге, регламентацияға, үрдістердің сапасына және автоматизацияға (сапа бөлімі және/немесе сапа жөніндегі менеджер) жауап беретін Қоғамның жеке ішкі құрылымын анықтау;
5) қоғам үрдістерін автоматтандыру және оларды жүзеге асыру бойынша жоспар әзірлеу;
6) өндірістік үрдісті материалдық-техникалық жақсартудағы қажеттілік бағасы; ISO 9001 стандартын енгізу аясында өндіріс үрдісі сапасына аудит жүргізу;
7) өндіріс үрдісін жетілдіру бойынша басымдықты бағыттарды анықтау және барлық үрдістерге тұрақты мониторинг.
6. «Корпоративтік басқарудың тиімді жүйесін құру» стратегиялық бағыты бойынша межеленген нәтижелер
Р/с
Стратегиялық мақсаттар
Міндеттер
Межеленген нәтижелер
Корпоративтік басқарудың тиімді жүйесін құру
1
Корпоративтік басқару деңгейін арттыру және өндіріс үдерісін жақсартатын ішкі үдерістерді біріздендіру
1. Қоғамда корпоративтік басқаруды жетілдіру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
2. Корпоративтік басқару деңгейіне ішкі бағалау тетігін әзірлеу.
Үрдістердің орындалуына қатысатын персоналдардың өкілеттігі мен жауапкершілігін нақты бөлу жолдары арқылы ұйымдастырылудың басқарылуын жақсарту.
1. Қоғамның Стратегиялық комитетін құру.
2. Қоғамда стратегиялық басқару жүйелерін қалыптастыру жоспарын құру.
3. Қоғамда стратегияны жүзеге асыруды басқару үрдісін іске қосу.
4. Қоғамда стратегиялық міндеттердің орындалу есептілігі мен бақылауды дайындауды автоматтандыру.
Ұйымдастыру үрдістерін тұрақты жетілдіру, оларды басқаруды жақсарту.
1. ISO 9001 стандартын енгізу аясында Компанияның бизнес-үрдістер картасын әзірлеу.
2. Үндестірілуі тиіс үрдістерді анықтау.
3. Үндестіруге, регламентацияға, үрдістердің сапасына және автоматтандыруға (сапа бөлімі және/немесе сапа жөніндегі менеджер) жауап беретін Қоғамның ішкі құрылымын құру.
4. Қоғам үрдістерін автоматтандыру бойынша іс-шаралар жоспарын құру және жүзеге асыру.
ISO 9001-2008 сапа менеджменті жүйесінің жүзеге асырылуы туралы шынайы ақпараттарға сүйенетін және қолданылатын басқарушылық шешімдердің тиімділігін арттыру
1. Өндірістік үрдісті материалдық-техникалық жарақтандыруды арттыру бойынша қажеттілікті бағалау және іс-шаралар әзірлеу.

1) разработка и формирование плана мероприятий по совершенствованию КУ в Обществе и его утверждение;
2) разработка механизма внутренней оценки уровня КУ;
3) формирование Стратегического комитета в Обществе и плана построения Системы стратегического управления в Обществе, а также запуск и автоматизация процесса управления данной системой;
4) формирование карты бизнес-процессов Общества в рамках внедрения стандарта ISO 9001; выделение отдельной структуры внутри Общества, отвечающей за унификацию, регламентацию, качество процессов и автоматизацию (отдел качества и/или менеджер по качеству);
5) разработка плана по автоматизации процессов Общества и их реализация;
6) оценка потребностей в улучшении материально-технического оснащения производственного процесса; проведение аудита качества процессов производства в рамках внедрения стандарта ISO 9001;
7) определение приоритетных направлений по совершенствованию процесса производства и регулярный мониторинг всех процессов.
6. Ожидаемые результаты по стратегическому направлению
«Создание эффективной системы корпоративного управления»
п/п
Стратегическая
цель
Задачи
Ожидаемые результаты
Создание эффективной системы корпоративного управления
1
Повышение уровня
корпоративного
управления и
унификация
внутренних
процессов
улучшающих процесс
производства
1. Разработать план
мероприятий по
совершенствованию
Корпоративного управления
в Обществе.
2. Разработать механизм
внутренней оценки уровня
Корпоративного
управления.
Улучшение управляемости
организации путем
четкого распределения
полномочий и
ответственности
персонала, участвующего
в выполнении процессов.
1. Сформировать
Стратегический комитет
Общества.
2. Сформировать план
построения
Системы стратегического
управления в Обществе.
3. Запустить процесс
управления реализации
стратегии в Обществе.
4. Автоматизировать
подготовку отчетности и
контроль исполнения
стратегических задач в
Обществе.
Постоянное
совершенствование
процессов организации,
улучшение их управления.
1. Сформировать карту
бизнес-процессов Компании
в рамках внедрения
стандарта ISO 9001.
2. Выявить процессы,
которые должны быть
унифицированы.
3. Сформировать структуры
внутри Общества,
отвечающие за унификацию,
регламентацию, качество
процессов и автоматизацию
(отдел качества и/или
менеджер по качеству).
4. Сформировать план и
реализовывать мероприятия
по автоматизации
процессов Общества.
Повышение эффективности
принимаемых
управленческих решений,
опирающихся на
объективную информацию о
функционировании системы
менеджмента качества ИСО
9001 - 2008.
1. Оценить потребность и
разработать мероприятия
по повышению
материально-технического
оснащения
производственного
процесса.

2. Қоғамның өндіріс үрдісінің картасын және регламентін құру.
3. ISO 9001 стандартын енгізу аясында өндіріс үрдісі сапасын бағалау және сапа аудитін жүргізу критерийін анықтау
4. Өткізілген аудит нәтижесі бойынша үрдіс сапасын арттыру басымдықтарын анықтау және өндіріс үрдісін жетілдіру бойынша жоспар құру.
5. Қоғамның өндірістік үрдісін жетілдірудің тұрақты үрдісін іске қосу.
Қоғамның ішкі үрдістеріне тұрақты мониторингті жүзеге асыру, ИСО 9001-2008 сапа менеджменті принциптері негізінде қызметті ұйымдастыру
7. «Қоғамның кадрлық әлеуетін арттыру» қызметінің стратегиялық бағыты
Мақсат: Акционерлік қоғамның қызметкерлерінің кәсіби деңгейі жоғары болып табылатын білікті кадрлық құрамын қалыптастыру
Міндеттер:
1) акционерлік қоғамның әкімшілік-басқарушылық және өндірістік құрамы үшін жеке даму жоспарын құру;
2) персоналды оқыту және дамыту жоспарын әзірлеу, сондай-ақ Акционерлік қоғамның қызметкерлерін жыл сайын аттестациядан өткізу үдерісін енгізу;
3) акционерлік қоғам қызметкерлерін экономикалық ынталандыру жүйесін әзірлеу және енгізу;
4) акционерлік қоғам қызметкерлерінің нәтижелерін бағалаудың критерийлері мен тәртібін және нәтижелер есептілігін автоматтандыру үдерісін қалыптастыру;
5) еңбек ресурстарын тарту бойынша жоғары оқу орындарымен (бұдан әрі - ЖОО), «Болашақ» халықаралық бағдарламалар орталығымен (бұдан әрі - ХБО) және басқа да білім беру ұйымдарымен жұмысты өзара әрекеттестіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру;
6) корпоративтік мәдениетті дамытуға бағытталған іс-шараларды жүзеге асыру;
7) акционерлік қоғам персоналының қанағаттанушылық деңгейіне мониторинг жүргізу; қызметкерлерді материалдық емес тұрғыдан ынталандыру жүйесін әзірлеу және енгізу.
8. «Қоғамның кадрлық әлеуетін арттыру» стратегиялық бағыты бойынша межеленген нәтижелер
Р/с
Стратегиялық мақсаттар
Міндеттер
Межеленген нәтижелер
Қоғамның кадрлық әлеуетін арттыру
1
Акционерлік қоғамның қызметкерлерінің кәсіби деңгейі жоғары болып табылатын білікті кадрлық құрамын қалыптастыру
1. Қоғамның басқарушы  және әкімшілік құрамы үшін дамудың жеке жоспарын құру.
2. Өндірістік-шығармашыл ық персонал қызметкерлері дамуының жеке жоспарын құру.
3. Персоналдардың құзіретін оқыту және дамыту қажеттілігін анықтау үрдісін құру және жүзеге асыру.
4. Персоналдарды оқыту және дамыту жоспарын әзірлеу.
5. Қоғам қызметкерлерінің жыл сайынғы аттестациясы үрдісін енгізу және жүзеге асыру.
6. Қоғам қызметкерлерін оқыту үрдісін енгізу және жүзеге асыру.
7. Қызметкерлердің шығармашылық әлеуетін дамыту үрдісін әзірлеу және жүзеге асыру.
Орындалатын функционалдық міндеттердің шынайлылығы және нақтылығы есебінен персоналдардың жай-күйін жоғарылату.

2. Сформировать карту и
регламент процесса
производства Общества.
3. Определить критерии
оценки качества процесса
производства и провести
аудит качества - в рамках
внедрения стандарта ISO
9001.
4. Определить приоритеты
повышения качества
процессов по результатам
проведенного аудита и
сформировать план по
совершенствованию
процесса производства.
5. Запустить регулярный
процесс совершенствования
производственного
процесса Общества.
Осуществление
постоянного мониторинга
внутренних процессов
Общества, организация
деятельности на основе
принципов менеджмента
качества ИСО 9001-2008
7. Стратегическое направление деятельности
«Повышение кадрового потенциала Общества»
Цель: Формирование квалифицированного кадрового состава Общества с высокопрофессиональным уровнем работников Задачи:
1) формирование индивидуальных планов развития для административно-управленческого и производственного состава Общества;
2) разработка планов обучения и развития персонала, также внедрение процесса ежегодной аттестации работников Общества;
3) разработка и внедрение системы экономической мотивации работников Общества;
4) формирование критериев и регламента оценки результатов сотрудников Общества и процесс автоматизации отчетности результатов;
5) разработка и реализация мероприятий по взаимодействию работы с высшими учебными заведениями (далее - ВУЗ), центром международной подготовки (далее - ЦМП) «Болашак» и другими образовательными организациями по привлечению трудовых ресурсов;
6) реализация мероприятий, направленных на развитие корпоративной культуры;
7) мониторинг уровня удовлетворенности персонала Общества; разработка и внедрение системы нематериальной мотивации работников.
8. Ожидаемые результаты по стратегическому направлению
«Повышение кадрового потенциала Общества»
п/п
Стратегическая
цель
Задачи
Ожидаемые
результаты
Повышение кадрового потенциала Общества
1
Формирование
квалифицированного
кадрового состава
Общества с
высокопрофес-
сиональным уровнем
работников
1. Сформировать индивидуальные
планы развития для
управленческого и
административного состава
Общества.
2. Сформировать индивидуальные
планы развития работникам
творческо-производственного
персонала.
3. Сформировать и осуществлять
процесс выявления потребности
в обучении и развитии
компетенций персонала.
4. Разрабатывать планы
обучения и развития персонала.
5. Внедрить и осуществлять
процесс ежегодной аттестации
работников Общества.
6. Внедрить и осуществлять
процесс обучения работников
Общества.
7. Разработать и осуществлять
процесс развития творческого
потенциала работников.
Повышение мотивации
персонала за счет
прозрачности и
четкости выполняемых
функциональных
обязанностей.

1. Басқарушы персоналдардың материалдық жай-күйі жүйесін енгізу.
2. Шығармашылық-өндірістік персонал қызметкерлердің экономикалық жай-күйі жүйесін құру және енгізу.
3. Қоғам қызметкерлерінің нәтижелерін бағалау критерийі мен регламентін құру.
4. Қызметкер нәтижесі бойынша есептілікті автоматтандыру.
Заманауи ақпараттық кеңістік талаптарына сәйкес Қоғам қызметкерлерінің біліктілігін арттыру
1. Қоғамның кадрлық резервін құру.
2. Қоғамда кадрлық резерв қалыптастыру үрдісін енгізу.
3. Еңбек ресурсын тарту және ҚР жұмыс берушісінің тартымды имиджін қалыптастыру бойынша ЖОО-лармен, кәсіби техникалық колледждермен, «Болашақ» ХБО-мен және басқа да білім беру ұйымдарымен жұмыс тұжырымдамасымен өзара әрекеттесу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру.
Қоғамның кадрлық резервінің болуы.
1. Корпоративтік мәдениеттің дамуына және әлеуметтік жауапкершілік кодексінің орындалуына бағытталған іс-шараларды жүзеге асыру.
2. Ең маңызды және атаулы оқиғалар туралы Қоғам қызметкерлерінің ақпараттану жүйесін енгізу.
3. Қолданыстағы корпоративтік мәдениеттің даму деңгейіне талдау жүргізу.
4. Қолданыстағы корпоративтік мәдениеттен нарықтағы мәдениетке доминантты корпоративтік мәдениетке көшу бойынша іс-шараларды әзірлеу, келісу және жүзеге асыру.
Қоғамның корпоративтік ахуалын нығайту, ұжымдағы микроклиматты жақсартуға бағытталған іс-шараларды жүргізу.
1. Қоғам персоналдарының қанағаттанушылық деңгейіне өлшемді жүзеге асыру.
2. Жаңа қабылданғандарға бейімделу үрдісін құру және енгізу.
3. Қызметкерлердің материалдық емес жай-күйі жүйесін әзірлеу және енгізу.
Қоғам персоналдарының жұмыс жағдайларына және еңбек төлемақысына қанағаттанушылық деңгейінің артуы.
«Қазақ ақпарат агенттігі» ұлттық
компаниясы» акционерлік қоғамның

1. Внедрить систему
материальной мотивации
управленческого персонала.
2. Сформировать и внедрить
систему экономической
мотивации работников
творческо-производственного
персонала.
Повышение
квалификации
сотрудников
Общества, отвечающей
требованиям
современного
информационного
пространства.
1. Сформировать кадровый резерв
Общества.
2. Внедрить процесс
формирования кадрового резерва
в Обществе.
3. Разрабатывать и
реализовывать мероприятия по
взаимодействию с концепцию
работы с ВУЗами,
Профтехколледжами, ЦМП
«Болашак» и др.
образовательными организациями
по привлечению трудовых
ресурсов и формированию имиджа
привлекательно работодателя РК.
Наличие Кадрового
резерва Общества.
1. Реализовывать мероприятия,
направленные на развитие
корпоративной культуры и
выполнение кодекса социальной
ответственности.
2. Внедрить систему
информирования работников о
наиболее важных и значимых
событиях Общества.
3. Выполнить анализ уровня
развития существующей
корпоративной культуры.
4. Разработать, согласовать и
реализовывать мероприятия по
переходу от существующей
корпоративной культуры к
корпоративной культуре с
доминантой на рыночную культуру
Укрепление
корпоративного духа
Общества, проведение
мероприятий,
направленных на
улучшение
микроклимата в
коллективе.
1. Осуществлять замеры уровня
удовлетворенности персонала
Общества.
2. Сформировать и внедрить
процесс адаптации вновь
принятых сотрудников.
3. Разработать и внедрить
систему нематериальной
мотивации работников.
Увеличение уровня
удовлетворенности
условиями работы и
оплаты труда
персонала Общества.
Приложение 1
к Стратегии развития акционерного общества
«Национальная компания «Казахское информационное

2011 - 2020 жылдарға арналған
даму стратегиясына 1-қосымша
Қоғамның негізгі түйінді көрсеткіштерінің тізбесі
Р/с
ҚБК атауы
Өлшем бірлігі
2009 жыл
факт
2010 жыл
жоспар
Жоспарлы кезең
2011 - 2013 ж.
2014 - 2016 ж.
2017 - 2120 ж.
1
Кірістердің салыстырмалы өсімі
мың теңге
-10 289
-96 061
157 242
14 571
20 011
2
Мемлекеттік қаржыландыру үлесі
мың теңге
389 266
267 857
- - - -*
- - - -*
- - - -*
3
Мемлекеттік емес сектордан кірістің өсімі
%
8
18
3
4
5
4
ROIC
%
-103,02
-67
21
22
26
5
*Табыс (шығын)
мың теңге
-289 025
-72 389
16 547
21 736
32 176
6
Шығындар өсімімен салыстырғандағы кірістер өсімі
%
-66
21
31
1
2
7
EBIDTA
мың теңге
-233 386
-16 268
70 584
74 967
84 624
8
Таза кіріс бойынша рентабельділік
%
-68
22
3
4
6
9
Жалпы және әкімшілік шығындардың өсімі
%
120
66
111
102
102
10
Жиынтық активтердің рентабельділігі (ROTA)
%
-70
-21
5
7
10
11
Персоналдардың еңбек өнімділігі
мың теңге
2 756
2 189
2 339
2 456
2 630
12
Қызмет көрсетілетін клиенттер санының өсімі (сайтты қолдау бойынша) %
%
7,3
7,5
9
12
15
13
Сайт айдарларына кіру рейтингі
1 тәуліктегі қаралуы
5 000
15 000
27 000
35 000
40 000
14
Қоғам өнімдерін тұтынушылардың талап ету деңгейі
%
- - -*
- - -*
40
60
80
15
Материалдардың қаралу, цитата келтірілу және оқылу саны (орташа алғанда бір күнде 1 материалға)
қаралуы
60-80
60-70
70-90
120
140
16
Брендттің танымалдылығы (1-10)
баға
- - -*
- - -*
6
8
10
17
Клиенттік базаның салыстырмалы өсімі
%
0
0,2
3
5
7
18
1600 халықаралық ақпараттық-жаңалық агенттіктері арасындағы рейтингі (кірушілер саны бойынша)
рейтингтегі позиция
70
65-70
50-60
40-50
30-40
19
Республикада орын алған оқиғалар арасындағы уақыт саны және сайтқа ол туралы ақпараттың (жедел ақпарат) орналасуы)
минут
15-20
10
7
6
5
20
Ішкі бағалау бойынша корпоративтік басқару рейтингі
%
- - -*
- - -*
60
75
80
21
Қызметкерлер саны
адам
154
150
150
150
150
22
Аттестациядан өткен қызметкерлердің үлесі
%
- - -*
- - -*
85
95
100
23
Кадрлардың ағымдылығы
%
27
14
10
7
5
24
Персоналдардың қанағаттанушылық индексі (1-10 бағам)
баға
- - -*
- - -*
6
8
9
Ескертпе:
- - -* - есептік кезеңде көрсеткіш өлшенген жоқ,
- - - -* мемлекеттік қаржыландыру үлесі бюджетті құрылымдау барысында нақтыланатын болады
* Табыстың өсімі (шығын) - Сарыарқа ауданы бойынша Салық басқармасының салықты кешенді тексеру нәтижесінде Қоғамның 2009 жылғы шығысы салықты алдын ала есептеуге байланысты пайда болды. Қазіргі уақытта Қоғам жүргізілген тексерудің қорытындысын сот жолымен шешіп жатыр, сонымен қатар 2010 жылғы 7 желтоқсанда Қоғамның кассациялық шағымы бойынша сот отырысы бекітілген. Алдағы уақытта бұл шығыс Қоғамның қаржы-шаруашылық қызметінің қорытындысы бойынша қайтарылады.
«Қазақ ақпарат агенттігі» ұлттық
компаниясы» акционерлік қоғамның
2011 - 2020 жылдарға арналған
даму стратегиясына 2-қосымша
Қоғамның стратегиялық картасы
«Қазақ ақпарат агенттігі» ұлттық
компаниясы» акционерлік қоғамның
2011 - 2020 жылдарға арналған
даму стратегиясына 3-қосымша
Қоғам қызметінің басты көрсеткіштерінің стратегиялық картасы (сипаттамасы, есептеу формуласы және әдісі)
№ №
ҚБК атауы
ҚБК сипаттамасы
Есептеу формуласы және әдісі
Болжамды мәліметтер қоры
Болжамды енгізу әдісі
Қоғамның экономикалық тиімділігін қамтамасыз ету
1
Кірістің салыстырмалы өсімі, мың теңге
Алдыңғы кезеңге қатысты кіріс өсімін көрсетеді
Көрсеткіш тоқсан сайын өлшенеді
Алдыңғы кезеңдегі өлшем катысы бойынша өлшем кезеңіндегі Қоғамның ішкі кірісіне қатысты арадағы айырма ретінде өлшенеді
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
2
Мемлекеттік қаржыландыру үлесі, мың теңге
Көрсеткіш мемлекеттік қаржыландыру тәуелдігінің дәрежесін анықтайды
Көрсеткіш тоқсан сайын өлшенеді Қоғамның жалпы кірісіне мемлекеттік қаржыландыру баптары бойынша сомаға айырма ретінде саналады
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
3
Мемлекеттік емес сектордан кірістің өсімі, %
Өткен кезеңге қатысы бойынша мемлекеттік емес сектордан кірістің өсімін көрсетеді
Көрсеткіш кезеңдегі жалпы кіріс сомасына мемлекеттік қаржыландырылусыз алынған кезеңдегі жалпы кірістің сомасына қатысты өлшенеді
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
4
ROIC, %
Көрсеткіш реинвестициялық капиталдан коммерциялық қайтарып берулерді анықтайды
Көрсеткіш меншікті капиталындағы таза табыстар және ұзақ мерзімді міндеттемелерге (орташа кезең) қатысы ретінде өлшенеді
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
5
Табыс/шығын, мың теңге
Табысты/шығынды көрсетеді
Көрсеткіш белгілі кезеңдегі табыс/шығынды көрсетеді
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
6
Шығын өсіміне салыстырмалы кірістің өсімі, %
Көрсеткіш кіріс өсімі шығын өсімінен қаншалықты асып түсетіндігін анықтайды
Көрсеткіш тоқсан сайын өлшенеді
Өлшем кезеңіндегі кіріс өсімінің және өлшем кезеңіндегі шығынның пайыздық өсімі арасындағы айырма ретінде өлшенеді
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
7
EBIDТА, мың теңге
Көрсеткіш түрлі кредиторлар алдындағы оның қарызынан тәуелсіз компания қызметінің тиімділігін, сонымен қатар тозуды есептеу әдісін анықтауға мүмкіндік береді
Көрсеткіш тоқсан сайын өлшенеді
Қарыздарға қызмет көрсетуді, тозу есептеулерін және кіріске салықты есептей отырып, компанияның табысы ретінде өлшенеді
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
8
Таза кіріс бойынша рентабельділік, %
Көрсеткіш бірыңғай көмекке келетін таза кіріс көлемін (салық салынғаннан кейін) сипаттайды
Алынған кіріске табыс қатысы ретінде өлшенеді (кезеңдегі табыс - кезеңдегі қызметтің өзіндік құны - кезеңдегі шығындар/кезеңдегі табыстар)
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
9
Жалпы және әкімшілік шығындардың өсімі (ЖӘШ), %
ЖӘШ өсімі/төмендеуі динамикасын көрсетеді
Өткен кезеңдегі ЖӘШ-ға кезеңдегі ЖӘШ-ға қатысы ретінде өлшенеді
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
10
Жиынтық активтердің рентабельділігі (RОТА), %
Көрсеткіш жиынтық активтердің бірлігіне сәйкес келетін таза кірісінің көлемін сипаттайды
Таза кіріс/компания баланс активтерінің орташа сомасы
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
11
Персоналдардың еңбек өнімділігі
Көрсеткіш персоналдардың еңбек тиімділігін көрсетеді
Персоналдардың орташа санының кезеңдегі кірісіне қатысты өлшенеді
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
12
Сайтқа қолдау көрсету бойынша қызметтер көрсетілетін клиенттер санының өсуі, %
Көрсеткіш «Сайтты қолдау» қызметі бойынша Компания клиенттерінің санының салыстырмалы өсімін анықтайды
Өлшем жыл сайын өлшенеді
Жыл соңындағы Қоғам клиенттерінің санына жыл басындағы Қоғам клиенттерінің санының қатысын өлшейді
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің жылдық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
Контент сапасын арттыру
13
Сайт айдарларына кірушілер рейтингі
Көрсеткіш сайттың жеке айдарларына кірушілер санын анықтайды
Көрсеткіш тоқсан сайын өлшенеді
Бағалау сайтқа кірушілер есептеуішінің мәліметтері негізінде жүргізіледі. Талданатын кезең үшін тәуліктегі кірушілер санынан орташа арифметикалық мәнде анықталады
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
14
Қоғам өнімдерінің талап етілу деңгейі, %
Көрсеткіш Қоғам өндіретін өнімдердің талап етілу деңгейін анықтайды
Көрсеткіш ел халқынан сауалнама алу арқылы әлеуметтік зерттеулер жүргізу жолымен тоқсан сайын өлшенеді (Қоғам сайтында сауалнама алу нұсқаларының бірі)
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
15
Материалдардың қаралу, цитата келтірілу және оқылу саны
Көрсеткіш сайтта орналасқан материалға оқырман тарапынан қызығушылықты анықтайды
Көрсеткіш тоқсан сайын өлшенеді
Бағалау сайтқа кірушілер есептеуішінің мәліметтері негізінде жүргізіледі. Талданатын кезең үшін тәуліктегі кірушілер санынан орташа арифметикалық мәнде анықталады.
ІТ бөлімшенің сайтқа кірушілер есептеуішінен алынған мәліметтері
Мәліметтерді қолмен енгізу
16
Брендтің танымалдылығы, 1-10 бағам
Көрсеткіш Компания брендінің танымалдылығын анықтайды
Көрсеткіш тоқсан сайын өлшенеді
Қоғамның өнімдері мен қызметтерін тұтынушылар арасынан таңдалған фокус-топ бойынша сауалнама жүргізу арқылы өлшенеді
Фокус-топқа кіретін әрбір адам сауалнама парағында белгіленген 1-ден 10-ға дейінгі бағам бойынша өз бағасын қояды
Фокус-топтың әрбір парағы бойынша 1-ден 10-ға дейінгі бағам арқылы орташа баға есептелінеді
Қорытынды баға фокус-топтың әрбір мүшесінің орташа бағасы ретінде саналады
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
17
Клиенттік базаның салыстырмалы өсімі, %
Көрсеткіш Компания клиенттерінің санының өсіміне қатысты анықталады
Көрсеткіш тоқсан сайын өлшенеді
Тоқсан соңындағы Компания клиенттерінің санының тоқсан басындағы Қоғам клиенттерінің санына қатысты өлшенеді
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
18
Ақпараттық-жаңалық агенттіктері арасындағы рейтингі (кірушілер саны бойынша)
Көрсеткіш Компания сайтының басқа ақпараттық-жаңалық агенттіктеріне қатысты жағдайын анықтайды
Көрсеткіш тоқсан сайын өлшенеді
mail.ru мәліметтеріне сәйкес www.inform.кz кірушілері бойынша есептеу негізінде анықталады - кірушілердің саны бойынша саналатын ақпараттық-жаңалық агенттіктеріне қатысты сайт ұстанымын көрсететін абсолютті мәні
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
19
Республикада орын алған оқиғалар арасындағы уақыт саны және сайтта ол туралы ақпарат орналастыру, минут
Көрсеткіш қызметкерлер жұмысының жеделдігін және ақпаратты дер уақытында беруін көрсетеді
Көрсеткіш тоқсан сайын өлшенеді
Тоқсан бойы жауапты қызметкерлер материалдың дер уақытында берілуін тіркейді. Есепті кезең қорытындысы бойынша материалдардың берілу уақыты орташа арифметикалық мәнмен анықталады
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің тоқсандық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
Корпоративтік басқарудың тиімді жүйесін құру
20

агентство» на 2011 - 2020 годы
Перечень основных ключевых показателей Общества
п/п
Наименование КПД
Ед. изм
Факт
отчетного
года
План
текущего
года
Плановый период
2009 год
2010 год
2011-2013
г.г.
2014-2016
г.г.
2017-2120
г.г.
1
Относительный рост
доходов
в тыс.
тенге
-10 289
-96 061
157 242
14 571
20011
2
Доля государственного
финансирования
в тыс.
тенге
389 266
267 857
-----*
-----*
-----*
3
Рост дохода от
негосударственного
сектора
в %
8 %
18 %
3 %
4 %
5 %
4
ROIC
%
-103,02 %
-67 %
21 %
22 %
26 %
5
* Прибыль (убыток)
в тыс.
тенге
- 289 025
-72 389
16 547
21 736
32 176
6
Рост дохода относительно
роста затрат
%
-66 %
21 %
31 %
1 %
2 %
7
EBIDTA
тыс.
тенге
-233 386
-16 268
70 584
74 967
84 624
8
Рентабельность по чистой
прибыли
%
-68 %
-22 %
3 %
4 %
6 %
9
Рост общих и
административных затрат
в %
120 %
66 %
111 %
102 %
102 %
10
Рентабельность совокупных
активов (ROTA)
%
-70 %
-21 %
5 %
7 %
10 %
11
Производительность труда
персонала
тыс.
тенге
2756
2 189
2 339
2 456
2 630
12
Прирост количества
клиентов, которым
оказывается услуга (по
поддержке сайта) %
%
7,3
7,5
9
12
15
13
Рейтинг посещаемости
рубрик сайта
просмо-
тров в
сутки
5 000
15 000
27 000
35 000
40 000
14
Уровень востребованности
потребителями продукции
Общества
%
---*
---*
40
60
80
15
Количество просмотров,
цитируемость и читаемость
материалов (за день 1
материала в среднем)
прос-
мотров
60-80
60-70
70-90
120
140
16
Узнаваемость бренда
(1-10)
оценка
---*
---*
6
8
10
17
Относительный рост
клиентской базы
%
0
0,2
3
5
7
18
Рейтинг среди
информационных новостных
агентств стран ближнего и
дальнего зарубежья (по
количеству посетителей)
среди 1 600 агентств
позиция в
рейтинге
70
65-70
50-60
40-50
30-40
19
Количество времени между
событием, произошедшим в
республике, и размещением
информации о нем на сайте
минут
15-20
10
7
6
5
20
Рейтинг корпоративного
управления по внутренней
оценке
%
---*
---*
60
75
80
21
Количество сотрудников
человек
154
150
150
150
150
22
Доля работников,
прошедших аттестацию
%
---*
---*
85
95
100
23
Текучесть кадров
%
27
14
10
7
5
24
Индекс удовлетворенности
персонала (шкала 1-10)
оценка
---*
---*
6
8
9
Примечание:
---* - в отчетном периоде показатель не измерялся,
-----* доля госфинансирования будет уточнена при формировании бюджета
* Рост прибыли (убытка) - В 2009 году убыток Общества образовался в
связи с доначислением суммы налогов в результате проведенной
комплексной налоговой проверки Налоговым Управлением района Сарыарка
(далее - проверка). На данный момент Общество в судебном порядке
оспаривает результаты данной проверки, а также на 7 декабря 2010 г.
назначено судебное заседание по кассационной жалобе Общества. В
последующем данный убыток будет погашаться, по итогам
финансово-хозяйственной деятельности Общества.
Приложение 2
к Стратегии развития акционерного общества
«Национальная компания «Казахское информационное
агентство» на 2011 - 2020 годы
Стратегическая карта целей Общества
Приложение 3
к Стратегии развития акционерного общества
«Национальная компания «Казахское информационное
агентство» на 2011 - 2020 годы
Ключевые показатели деятельности стратегической карты
Общества (описание, формула и методика расчета)
Название КПД
Описание КПД
Формула и методика
расчета
Предполагаемые
источники данных
Предполага-
емый метод
ввода
Обеспечение экономической эффективности Общества
1
Относитель-
ный рост
дохода, тыс.
тенге
Показывает рост
дохода по
отношению к
предыдущему
периоду
Показатель
измеряется
ежеквартально
Измеряется как
разница между
валовым доходом
Общества за период
измерения и
доходом
предыдущего
периода измерения
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
2
Доля госу-
дарственного
финансиро-
вания, тыс.
тенге
Показатель
определяет
степень
зависимости от
государствен-
ного
финансирования
Показатель
измеряется
ежеквартально
Высчитывается как
сумма по статье
Государственное
финансирование в
общем доходе
Общества
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
3
Рост дохода
от
негосударс-
твенного
сектора, в %
Показывает рост
дохода от
негосударствен-
ного сектора по
отношению к
предыдущему
периоду
Показатель
измеряется как
отношение суммы
валового дохода за
период,
полученного без
использования
государственного
финансирования к
сумме валового
дохода за период
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
4
ROIC, %
Показатель
определяет
коммерческую
отдачу от
реинвестиру-
емого капитала
Показатель
измеряется как
отношение чистой
прибыли к
собственному
капиталу и
долгосрочным
обязательствам
(среднее за
период).
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
5
Прибыль/
убыток, в
тыс. тенге
Показатель
показывает
прибыль/убыток
Показатель
показывает
прибыль/убыток за
определенный
период.
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
6
Рост дохода
относитель-
но роста
затрат, %
Показатель
определяет на
сколько рост
затрат
опережает рост
дохода
Показатель
измеряется
ежеквартально
Измеряется как
разница между
ростом доходов за
период измерения
и процентным
ростом затрат за
предыдущий период
измерения.
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
7
ЕВIDТА, в
тыс. тенге
Показатель
позволяет
определить
эффективность
деятельности
компании
независимо от
ее
задолженности
перед
различными
кредиторами, а
также от метода
начисления
амортизации.
Показатель
измеряется
ежеквартально.
Измеряется как
прибыль компании
за вычетом
обслуживания
долга,
амортизационных
отчислений и
налога на прибыль
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
8
Рентабель-
ность по
чистой
прибыли, в %
Показатель,
характеризующий
размер чистой
прибыли (после
налогообложения
), приходящейся
на единицу
выручки.
Измеряется как
отношение прибыли
к полученным
доходам (доходы за
период -
себестоимость
услуг за период -
расходы за период
/доходы за
период)
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
9
Рост общих и
администра-
тивных
затрат(ОАР),
в %
Показывает
динамику роста/
снижения ОАР
Показатель
измеряется как
отношение ОАР за
период/к ОАР за
предыдущий период
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
10
Рентабель-
ность
совокупных
активов,
(ROTA), %
Показатель,
характеризующий
размер чистой
прибыли
приходящейся на
единицу
совокупных
активов.
Чистая прибыль/
средняя сумма
активов баланса
Общества.
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
11
Производи-
тельность
труда
персонала
Показатель
отражает
эффективность
труда
персонала.
Измеряется как
отношение доходов
за период к
среднесписочной
численности
персонала.
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
12
Прирост
количества
клиентов,
которым
оказывается
услуга по
поддержке
сайта, %
Показатель
определяет
относительный
рост количества
клиентов
Компании по
услуге
«Поддержание
сайта»
Показатель
измеряется
ежегодно
Измеряется как
отношение
количества
клиентов Общества
на начало года к
количеству
клиентов Общества
на конец года
Годовой отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
Повышение качества контента
13
Рейтинг
посещаемости
рубрик сайта
Показатель
определяет
посещаемость
отдельных
рубрик сайта
Показатель
измеряется
ежеквартально
Оценка
производится на
основе данных
счетчика
посещаемости
сайта.
Определяется как
среднеарифмети-
ческое значение
количества
посетителей в
сутки за
анализируемый
период
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
14
Уровень
востребован-
ности
продукции
Общества, в
%
Показатель
определяет
уровень
востребован-
ности
производимой
Обществом
продукции
Показатель
измеряется
ежеквартально
Путем проведения
социологического
исследования
посредством опроса
населения страны
(один из вариантов
анкетирование на
сайте Общества)
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
15
Количество
просмотров,
цитируемость
и читаемость
материалов
Показатель
определяет
интерес со
стороны
читателей к
материалу,
размещенному на
сайте
Показатель
измеряется
ежеквартально
Оценка
производится на
основе данных
счетчика
посещаемости
сайта.
Определяется как
среднеарифмети-
ческое значение
количества
посетителей в
сутки за
анализируемый
период
Данные IT
подразделения со
счетчика
посещаемости
сайта
Ручной ввод
данных
16
Узнаваемость
бренда,
шкала 1-10
Показатель
определяет
узнаваемость
бренда Компании
Показатель
измеряется
ежеквартально
Измеряется путем
опроса по
выбранной
фокус-группе из
числа потребителей
продуктов и услуг
Общества Каждый
человек, входящий
в в фокус-группу,
проставляет свои
оценки по
утвержденному
опросному листу по
шкале от 1 до 10 По листу
каждого члена
фокус-группы
рассчитывается
средняя оценка по
шкале от 1 до 10
Итоговая оценка
рассчитывается как
средняя из оценок
каждого члена
фокус-группы
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
17
Относитель-
ный рост
клиентской
базы, %
Показатель
определяет
относительный
рост количества
клиентов
Компании
Показатель
измеряется
ежеквартально
Измеряется как
отношение
количества
клиентов Общества
на начало квартала
к количеству
клиентов Компании
на конец квартала
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
18
Рейтинги
среди
информ.
- новостных
агентств
(по
количеству
посетителей)
Показатель
определяет
положение сайта
Компании
относительно
других
информационно-
новостных
агентств
Показатель
измеряется
ежеквартально
Определяется на
основе отчета по
посещаемости
www.inform.kz по
данным mail.ru -
абсолютное
значение,
отражающее позицию
сайта относительно
информационно-
новостных
агентств,
рассчитываемое по
количеству
посетителей
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
19
Количество
времени
между
событием,
произошедшим
в
республике,
и
размещением
информации о
нем на сайте, (оперативной информации), мин
Показатель
отражает
оперативность
работы
сотрудников и
своевременность
предоставления
оперативной
информации
Показатель
оценивается
ежеквартально
На протяжении
квартала
ответственные
сотрудники
фиксируют
своевременность
предоставления
материалов. По
итогам отчетного
периода определяется среднеарифмети-
ческое значение
времени
предоставления
материалов
Квартальный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
Создание эффективной системы корпоративного управления
20
Рейтинг
корпоратив-
ного
управления
по
внутренней
оценке,

Ішкі бағалау бойынша корпоративтік басқару рейтингі, 1-5 бағам
Көрсеткіш Компаниядағы корпоративтік басқарылудың жүзеге асырылу деңгейін анықтайды
Көрсеткіш жыл сайын өлшенеді
Сертификаттаушы ұйым есебі негізінде абсолюттік мәні ретінде өлшенеді
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша жауапты бөлімшелердің жылдық есебі
Мәліметтерді қолмен енгізу
Қоғамның кадрлық әлеуетін арттыру
21
Қызметкерлер саны, адам
Сарапталатын кезеңдегі қызметкерлер саны
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша персоналдарды басқару қызметінің тоқсан сайынғы есебі мәліметтер көзі қызметін атқаруы керек
Мәліметтерді қолмен енгізу
22
Аттестациядан өткен қызметкерлердің үлесі, %
Көрсеткіш жыл сайын өлшенеді
Өлшем кезеңінің соңғы датасында аттестациядан өткен жалпы қызметкерлер санының қызметкерлер санына қатысы ретінде өлшенеді
Аттестация қорытындысы бойынша персоналдарды басқару қызметінің есебі мәліметтер көзі ретінде қызмет етуі керек
Мәліметтерді қолмен енгізу
23
Кадрлардың ағымдылығы, %
Көрсеткіш Компания құрамындағы кадрлардың тұрақтылық дәрежесін көрсетеді
Көрсеткіштер есебі тоқсан сайын жүргізіледі
Кезең үшін орташа маңыздылығы ретінде - кезең соңында персоналдар қатыстылығы бойынша жұмыстан шыққан және шығарылған қызметкерлер саны есептелінеді
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша персоналдарды басқару қызметінің тоқсан сайынғы есебі мәліметтер көзі ретінде қызмет етуі керек
Мәліметтерді қолмен енгізу
24
Персоналдардың қанағаттану индексі, 1-10 бағам
Көрсеткіш персоналдың Компаниядағы өз жұмысына қанағаттануын білдіреді
Көрсеткіш іріктелген қызметкерлер бойынша тұрақты сауалнама (жарты жылда кемінде 1 рет) негізінде есептелінеді
Сауалнама Компанияда бекітілген сауалнама парағын пайдалану арқылы құпия жүргізіледі
Әрбір қызметкердің сауалнама қорытындысы 1-ден 10-ға дейінгі бағам саны бойынша баға түрінде ұсынылады
Жалпы индекс алынған барлық баға бойынша орташа шамасын есептейді
Стратегиялық мақсаттардың орындалуы бойынша персоналдарды басқару қызметінің тоқсан сайынғы есебі мәліметтер кезі ретінде қызмет етуі керек
Мәліметтерді қолмен енгізу
«Қазақ ақпарат агенттігі» ұлттық
компаниясы» акционерлік қоғамның
2011 - 2020 жылдарға арналған
даму стратегиясына 4-қосымша
Даму стратегиясын жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
Жүзеге асырылу кезеңі
Іс-шаралар
Қаржыландыру көзі
1
2011 - 2015 жылдар
Мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді қамтитын шолу, навигация, өңдеу, талдау және ақпараттарды сақтау бойынша ақпараттық өнімдер кешенін, CD-таратушымен электрондық жіберуді, сонымен қатар мерзімді ақпараттық-сараптамалық басылымды енгізу
Қоғамның оң қаржылық нәтижесінің (пайдасының) нәтижесінде алынған жеке қаржысы аталмыш шараларды жүзеге асыру үшін жеткілікті
2
2011 - 2015 жылдар
Интернет арқылы және пластикалық картаны пайдаланып Қоғамның веб-сайтында ақпараттық материалдарға төлем жасау үшін электрондық коммерциялық бағдарлама моделін құру
3
2011 - 2015 жылдар
Қаржы, өндірістік және бухгалтерлік есеп, кадрларды басқару, сапа талдауы және сатылым деңгейін болжау салаларында есептеудің автоматтандырылған бірыңғай жүйесін енгізу, кәсіпорынмен басқару бірыңғай жүйесін енгізу арқылы ақпараттық материалдарды шығаруды бағалау - бизнес-шешімдердің және ұйымдарды басқарудың ықпалдасқан тұғырнамасы
4
2016 - 2020 жылдар
Республиканың өңірлерінде және шетелдерде негізгі ақпарат көзі болып табылатын тілшілер желісін материалдық-техникалық жабдықтауды жақсарту.
Тілшілер желісін заманауи компьютермен, фото және коммуникациялық құрал-жабдықтармен жабдықтау, сонымен қатар Интернет желісіне қашықтан енуді қамтамасыз ету болжануда, бұл өңірлік тілшілердің жеделдігінің және ұтқырлығының біршама артуына мүмкіндік береді.
5
2016 - 2020 жылдар
Таяу және алыс шет елдермен тәрбие алмасуды ұйымдастыру арқылы қызметкерлердің біліктілігін арттыру
6
2016 - 2020 жылдар
Менеджменттің заманауи деңгейін қамтамасыз ету, консультанттар тарту, әріптестік ұйымдармен өзара әрекеттесу
Қазақстан экономикасын индустриялық-инновациялық дамытуға жәрдемдесу үшін Қоғам бірыңғай ақпараттық кеңістікке енуді қамтамасыз ететін және технологиялық дамуға базалық тұғырнама қызметін атқаратын жаңарту үрдістерін жалғастыруды әрі технологиялық үрдістерді автоматтауды жалғастыруды жоспарлауда. Сонымен қатар басқа да елдердің БАҚ-тарымен іскерлік байланысты үздіксіз нығайту және белсенді іскерлік әріптестік бойынша жұмыстарды жалғастырады. Қоғамның стратегиялық дамуы ең алдымен ақпараттық агенттіктерін көрсетілетін ақпараттық қызметтер нарығындағы қазіргі позициясын сақтауы, сондай-ақ Қоғамның өсімінің, әсіресе оның қызметін коммерциалияландыру саласындағы алғы шартын құру.
Осылармен қатар интернетке бағытталған қызметтерді дамыту Қоғамның ұзақ мерзімді жобасы болып табылады және мыналарға мүмкіндік беретін жобаларды енгізу: оқырмандармен жеке жұмыс істеу мүмкіндігі; оқырмандармен кері байланыс; интербелсенділік - сауалнамалар, анкеталар; ұсынылатын ақпараттық өнімдер мен қызметтерді (жаңалықтар және іздеу сервистері) кеңейту мүмкіндігі; ақпаратқа ену ыңғайлылығы.

шкала 1-5
Показатель
определяет
уровень
реализации
Корпоративного
управления в
Компании
Показатель
измеряется
ежегодно
Измеряется как
абсолютное
значение на
основании отчета
сертифицирующей
организации
Ежегодный отчет
ответственного
подразделения по
исполнению
Стратегических
целей
Ручной ввод
данных
Повышение кадрового потенциала Общества
21
Количество
сотрудников
Количество
сотрудников за
анализируемый
период
Источником данных
должен служить
ежеквартальный
отчет службы
управления
персоналом по
исполнению
стратегических
целей
Ручной ввод
данных
22
Доля
работников,
прошедших
аттестацию, %
Показатель
измеряется
ежегодно
Измеряется как
отношение
количества
работников,
прошедших
аттестацию к
общему количеству
работников на
последнюю дату
периода измерения
Источником данных
должен служить
отчет службы
управления
персоналом по
итогам аттестации
Ручной ввод
данных
23
Текучесть
кадров, %
Показатель
отражает
степень
стабильности
кадрового
состава
Компании
Расчет показателя
производится
ежеквартально
Рассчитывается как
среднее значение
за период -
Количество
уволившихся
и уволенных
сотрудников по отношению к численности персонала на конец периода
Источником данных
должен служить
ежеквартальный
отчет службы
управления персоналом по исполнению стратегических целей
Ручной ввод
данных
24
Индекс
удовлетворен-
ности
персонала,
шкала 1-10
Показатель,
отражающий
удовлетворен-
ность персонала
своей работой в
Компании
Показатель
рассчитывается на
основании
регулярных (не
менее 1 раза в
полгода) опросов
по выборке
работников
Опрос проводится
анонимно, с
использованием
утвержденного в
Компании опросного
листа Результат
опроса каждого
работника
представляется в
виде оценки по
числовой шкале от
1 до 10 Общий
индекс
рассчитывается как
средняя величина
по всем полученным
оценкам
Источником данных
должен служить
ежеквартальный
отчет службы
управления
персоналом по
исполнению
стратегических
целей
Ручной ввод
данных
Приложение 4
к Стратегии развития акционерного общества
«Национальная компания «Казахское информационное
агентство» на 2011 - 2020 годы
План мероприятий по реализации Стратегии развития
п/п
Период реализации
Мероприятие
Источник
финансирования
1
2011-2015 годы
Внедрение комплекса информационных
продуктов по обзору, навигации, обработке,
анализу и хранению информации, включающего
специализированное программное
обеспечение, электронную рассылку на
CD-носителях, а также периодическое
информационно-аналитическое издание.
Собственные средства,
полученные Обществом
в результате
положительного
финансового
результата (прибыли),
достаточного для
реализации данных
мероприятии.
2
2011-2015 годы
Создание программного модуля электронной
коммерции для оплаты за информационные
материалы посредством Интернета и с
использованием пластиковых карточек на
веб-сайте Общества
3
2011-2015 годы
Внедрение единой системы автоматизации
учета в сфере финансов, производственного
и бухгалтерского учета, управления
кадрами, анализа качества и
прогнозирования уровня продаж, оценки
выпуска информационных материалов путем
внедрения единой системы управления
предприятием - интегрированной платформы
бизнес-решений и управления организацией
4
2016 - 2020 годы
Улучшение материально-технического
оснащения корреспондентских пунктов,
являющихся одними из основных источников
информации в регионах республики и за
рубежом. Предполагается оснастить
корреспондентские пункты современным
компьютерным, фото - и коммуникационным
оборудованием, что позволит в значительной
степени повысить мобильность и
оперативность региональных
корреспондентов.
5
2016 - 2020 годы
Повышение квалификации работников
посредством организации обмена опытом со
странами ближнего и дальнего зарубежья.
6
2016 - 2020 годы
Обеспечение современного уровня
менеджмента, привлечение консультантов,
взаимодействие с партнерскими
организациями.
Для содействия индустриально-инновационному развитию экономики Казахстана Обществом планируется продолжить процесс модернизации и автоматизации технологических процессов, которые обеспечат доступ к единому информационному пространству и послужат базовой платформой технологического развития. А также, продолжить работу по активному деловому сотрудничеству и непосредственному укреплению деловых контактов со СМИ других стран. Стратегия развития Общества предполагает, прежде всего, сохранение существующих позиций на рынке информационных услуг, оказываемых информационными агентствами, а также создание предпосылок роста Общества, особенно в области коммерциализации ее деятельности.
Наряду с этим, долгосрочным проектом Общества является развитие Интернет-ориентированных услуг и внедрение проектов позволяющих: возможность индивидуальной работы с читателями, обратную связь с читателями, интерактивность - опросы и анкетирование; возможность расширения предлагаемых информационных продуктов и услуг (новостные и поисковые сервисы); увеличение количества читателей; удобство доступа к информации.