Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiмен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидасын және Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiмен жүк тасымалдау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 823 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 қарашадағы № 941 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2015 № 941 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 542 бұйрығын қараңыз.
«Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңының 4-бабының 2-тармағының 23) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiмен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидасы;
2) Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiмен жүк тасымалдау қағидасы бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 18 шілдедегі
№ 823 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiмен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiмен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидасы (бұдан әрi – Қағида) «Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы» Қазақстан Республикасы 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңының 4-бабының 2-тармағының 23) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының теңіз көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағиданың қолданысы: теңiз кемелерiне - олардың Қазақстан Республикасының теңiз жолдарымен жүзуi кезiнде; iшкi суда жүзу кемелерiне, "өзен-теңiзде" жүзетiн кемелерге - олардың Қазақстан Республикасының теңiз жолдарымен, өзендерiмен, көлдерiмен, су қоймаларымен және басқа су жолдарымен теңiз портына кiре отырып, жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде қолданылады.
3. Қазақстан Республикасы арқылы Қазақстан Республикасының теңіз көлігімен халықаралық транзиттік қатынаста жолаушылар мен багажды тасымалдау Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
4. Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiмен жолаушылар мен багаж тасымалы теңiз көлiгiмен тасымалдау шарты негiзiнде жүргiзiледi.

Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа морским транспортом Республики Казахстан и Правил перевозок грузов морским транспортом Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2011 года № 823. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 941
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2015 № 941 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию РК от 30.04.2015 г. № 542.
В соответствии с подпунктом 23) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила перевозок пассажиров и багажа морским транспортом Республики Казахстан;
2) Правила перевозок грузов морским транспортом Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 июля 2011 года № 823
Правила
перевозок пассажиров и багажа морским транспортом
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила перевозок пассажиров и багажа морским транспортом Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и определяют порядок перевозки пассажиров и багажа морским транспортом Республики Казахстан.
2. Действие настоящих Правил распространяется: на морские суда во время их плавания по морским путям Республики Казахстан; на суда внутреннего водного плавания, суда плавания "река - море" во время их следования по морским путям, рекам, озерам, водохранилищам и другим водным путям Республики Казахстан при осуществлении перевозки пассажиров и багажа с заходом в морской порт.
3. Перевозка пассажиров и багажа морским транспортом Республики Казахстан в международном транзитном сообщении через Республику Казахстан осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
4. Перевозка пассажиров и багажа морским транспортом Республики Казахстан осуществляется на основании договора морской перевозки.

5. Жолаушыны теңiзбен тасымалдау шарты бойынша тасымалдаушы портқа немесе межелі пунктке жолаушыны және жолаушы тапсырған жағдайда багажды тасымалдауға және багажды жолаушыға немесе алуға уәкiлеттi тұлғаға беруге мiндеттенедi, ал жолаушы жол жүргенi үшiн, ал багаж тапсырған кезде – багажды алып жүргені үшiн ақы төлеуге мiндеттенедi.
6. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) багаж – теңіз көлігімен жіберу үшін буып-түйілген және жолаушыдан жеке тасымалданатын жүк;
2) каюталық багаж – жолаушының белгiленген мөлшер мен көлем шегiнде өзiмен бiрге алып жүретiн, жинақы буып-түйiлген және каютаға немесе жалпы орындардағы сөрелерге еркiн орналастырылатын заттары.
2. Жолаушылар мен багажды тасымалдау
7. Жолаушыларды теңiз көлiгiмен тасымалдауды тасымалдаушы кесте бойынша ұйымдастырады. Жолаушыларды тасымалдау кестесiн өзгерту туралы тасымалдаушы жаңа кесте күшiне енген күнiне дейiн кемiнде 2 апта iшiнде хабардар етедi.
8. Билеттердi сату теңiз вокзалдарының билет кассаларында не жолаушының талап еткен жерiне жеткiзу кезiнде жеткізілгені үшін төлеумен жүзеге асырылады. Билеттерге тапсырыстар телефон арқылы немесе жолаушының өзi келген кезде қабылданады.
9. Билет кассаларының жұмыс уақыты мен тәртiбiн жергiлiктi жағдайлар мен кемелер қозғалысының кестесiн негiзге ала отырып, теңiз вокзалының бастығы белгiлейдi.
10. Билеттердi алдын ала сату кеменiң жүзiп кетуiне дейiн 45 тәулiктi қоса алғандағы 1 тәулiкке дейiнгi мерзiмде жүзеге асырылады.
11. Жолаушының жол жүргенi үшiн және, жолаушы тегiн алып жүретiн, белгiленген нормалар шегiндегi каюталық жүкті қоспағанда, оның багажын тасымалдау үшiн төлемақы мөлшерін тараптар келiсу бойынша немесе жолаушының жол жүруi және оның багажын жалпы пайдаланымдағы көлiкпен алып жүру кезiнде теңiз көлiгiмен тасымалдау шарты белгiлейдi.
12. Жолаушыларды теңiз көлiгiмен тасымалдау шарты жолаушының жеке басын куәландыратын құжаттың түпнұсқасы (төлқұжат, жеке куәлiк, 16 жасқа толмаған балалар үшiн туу туралы куәлiгi, бағыт бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту көзделмеген жағдайда Қазақстан Республикасы азаматының уақытша куәлігі) ұсынылған кезде берiлетiн билетпен, ал багажды тапсырған кезде - багаж түбiртегiмен ресiмделедi.
Билет пен багаж түбiртегiнiң нысаны осы Қағидаға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша белгiленедi.
13. Жолаушы кемеге отырғызу кезiнде тиiсiнше ресiмделген билеттi және осы Қағиданың 12-тармағына сәйкес басын куәландыратын құжатты ұсынады.
14. Жолаушының жеке басын куәландыратын құжаттағы тегi ұсынылған билетте көрсетiлген тегiне сәйкес келмеген кезде, билетте тегi болмаған немесе түзетiлген кезде жолаушы кемеге отырғызуға жiберiлмейдi.

5. По договору морской перевозки пассажира перевозчик обязуется перевезти в порт или пункт назначения пассажира и багаж, в случае его сдачи пассажиром, и выдать багаж пассажиру или уполномоченному на получение багажа лицу, а пассажир обязуется уплатить за проезд, а при сдаче багажа - и за провоз багажа.
6. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) багаж - груз, упакованный для отправления морским транспортом и перевозимый отдельно от пассажира;
2) каютный багаж - компактно упакованные и свободно размещаемые в каюте или на полках в общих местах вещи пассажира, перевозимые им при себе, в пределах установленных количества и габаритов.
2. Перевозка пассажиров и багажа
7. Перевозка пассажиров морским транспортом организуется перевозчиком по расписанию. Об изменении расписания перевозок перевозчик уведомляет пассажиров не менее чем за 2 недели до дня вступления в силу нового расписания.
8. Продажа билетов осуществляется в билетных кассах морских вокзалов, либо при доставке на место требования пассажира с оплатой за доставку. Заказы на билеты принимаются по телефону или при личной явке пассажира.
9. Время и порядок работы билетных касс устанавливаются начальником морского вокзала исходя из местных условий и расписания движения судов.
10. Предварительная продажа билетов осуществляется в сроки от 45 дней до 1 суток до отплытия судна.
11. Размер платы за проезд пассажира и за провоз его багажа, за исключением каютного багажа в пределах установленной нормы, которая провозится пассажиром бесплатно, определяется договором морской перевозки при проезде пассажира и провозе его багажа транспортом общего пользования.
12. Договор морской перевозки пассажира оформляется билетом, выдаваемым при предъявлении оригинала документа, удостоверяющего личность пассажира (паспорт, удостоверение личности, свидетельство о рождении для детей, не достигших 16 лет, временное удостоверение гражданина Республики Казахстан в случае, если по маршруту не предусмотрено пересечение Государственной границы Республики Казахстан) и соответствующей оплате за проезд, а при сдаче багажа - также багажной квитанцией.
Форма билета и багажной квитанции устанавливаются по форме согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
13. Пассажир при посадке на судно предъявляет надлежащим образом оформленный билет и документ, удостоверяющий личность пассажира, в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил.
14. При несоответствии фамилии пассажира в документе, удостоверяющем его личность, фамилии, указанной в предъявляемом билете, либо при отсутствии билета или документа, удостоверяющего его личность или исправлении фамилии в билете пассажир к посадке на судно не допускается.

15. Билетті билетте көрсетілмеген тұлға ұсынған жағдайда, билетті тасымалдаушы алады және оның құны ұсынушыға қайтарылмайды. Бұл жағдайда тасымалдаушы билеттің алыну себебін көрсете отырып, акт жасайды.
16. Балаларға арналған, жеңілдетілген және тегін билеттер: 16 жасқа толмаған балалар үшiн туу туралы куәлiгi, жеңілдікті және тегін билеттер үшін жеңілдіктерге құқық беретін құжаттар болған жағдайда ресімделеді. Көрсетілген құжаттардың болмауы немесе қате ресімделгені көзделген жеңілдіктерді ескере отырып, билетті беруден бас тарту үшін негіз бола алады.
17. Бір жолаушыға 35 кг аспайтын багаж тегін тасымалданады. Жолаушы багажды тасымалдауға күнi бұрын тапсыруы тиiс.
18. Мыналар:
1) багаж бен каюталық багажда жарылу қаупі бар, уландырғыш, тұтану қаупі бар, көз ашытатын, радиоактивті, химиялық, уыттандыратын, озонды бұзатын нәрселер мен оларды қамтитын бұйымдар есірткі, психотроптық және сасық заттар;
2) жылжымалы құрамды, жолаушылардың киімін, сақтау камералары мен ондағы заттарды ластайтын багаж;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынған заттар тасымалдауға қабылданбайды.
19. Тасымалдауға өз мөлшерi, орамы, ыдысы, торы және қасиеттерi бойынша кемеге қиындықсыз тиеуге және орналастыруға болатын нәрселер, заттар мен үйжануарлары қабылданады.
20. Багажды тегін алып жүру нормасынан асып түсетін багажға багаждық тариф бойынша ақы төленуі тиіс.
21. Багаждың әрбiр орны бейiмделген болуы немесе оны тиеу, қайта тиеу және түсiру кезiнде тасымалдауға мүмкiндiк беретiн құрылғысы болуы тиiс. Ыдысы немесе орамы барлық тасымалдау уақытында заттардың сақталуын қамтамасыз етуi тиiс.
22. Бейне- және аудио аппаратура мен ерекше сақтықты талап ететiн басқа да ұйымдастыру техникасы жол үстiнде қайта тиеусiз тасымалдау кезiнде сақталуын қамтамасыз етiлетiн орамда, ал қайта тиеу арқылы тасымалдауға тек қатты орамада қабылданады (жәшiктер және торлар).
23. Шыныдан жасалған багажды, бейне- және аудио аппаратура мен басқа да ұйымдастыру техникасын тасымалдауды ресiмдеу кезiнде олардың орамына үстiнен немесе бүйiр қабырғасының бiрiне «Абайлаңыз, әйнек», «Абайлаңыз, телевизор» немесе «Абайлаңыз, компьютер» деген тиiстi жазу жазылады.
24. Багажды үй хайуандарына ресімдеу кезінде хайуанға арналған паспорт пен ветиринарлық кітапша ұсыну қажет. Үй хайуаны алып жүруге болатын торға орналастырылуы тиіс.
25. Багажды ақауы бар орамда, ыдыста, торда тасымалдауға ұсынған кезде тасымалдаушы оны тасымалдауға қабылдаудан бас тартады.
26. Орамында багаждың жоғалу немесе бүлiну қаупін тудырмайтын кемшіліктері бар багаж тасымалдау құжаттарында осы кемшiлiктер туралы белгi соғылу арқылы тасымалдауға қабылданады.

15. В случае предъявления билета лицом, не указанным в билете, билет изымается перевозчиком, и его стоимость предъявителю не возвращается. В этом случае перевозчиком составляется акт с указанием причин изъятия билета.
16. Оформление детских и льготных билетов производится при наличии: свидетельства о рождении для детей в возрасте до 16 лет, документов, дающих право на льготы для льготных билетов. Отсутствие или неправильное оформление указанных документов служит основанием для отказа в продаже билета с учетом предусмотренных льгот.
17. Багаж весом до 35 кг на одного пассажира, перевозится бесплатно. Пассажир может сдать к перевозке багаж заблаговременно.
18. Не допускаются к перевозке:
1) в багаже и каютном багаже взрывоопасные, отравляющие, огнеопасные, едкие, радиоактивные, химические, токсичные, озоноразрушающие вещества и изделия, содержащие их, наркотические, психотропные и зловонные вещества;
2) багаж, загрязняющий подвижной состав, одежду пассажиров, камеры хранения и находящиеся в камере хранения вещи;
3) предметы, перевозка которых запрещена законодательством Республики Казахстан.
19. К перевозке принимаются вещи, предметы и домашние животные, которые по своим размерам, упаковке, таре, клетке и свойствам могут быть без затруднения погружены и размещены на судне.
20. Багаж, превышающий нормы бесплатного провоза багажа, должен быть оплачен по багажному тарифу.
21. Каждое место багажа должно быть приспособлено или иметь устройства, позволяющие переносить его при погрузке, перегрузке и выгрузке. Тара или упаковка должны обеспечивать сохранность вещей на все время перевозки.
22. Видео- и аудиоаппаратура и другая оргтехника, требующая особой осторожности, при перевозке без перегрузки в пути следования принимаются в упаковке, обеспечивающей сохранность, а к перевозке с перегрузкой - только в твердой упаковке (ящики и решетка).
23. При оформлении перевозки багажа из стекла, видео- и аудиоаппаратуры и другой оргтехники на их упаковке сверху или на одной из боковых стенок наносится соответствующая надпись "Осторожно стекло", "Осторожно, телевизор" или "Осторожно, компьютер".
24. При оформлении багажа на домашних животных, необходимо предоставить паспорт на животное и ветеринарную справку. Домашнее животное должно быть помещено в переносимую клетку.
25. При предъявлении к перевозке багажа в неисправной упаковке, таре, клетке перевозчик отказывает в приеме его к перевозке.
26. Багаж, упаковка которого имеет такие недостатки, которые не вызывают опасений утраты или порчи багажа, принимается к перевозке с отметкой об этих недостатках в договоре морской перевозки, либо в багажной квитанции.

27. Багаж межелі портқа (пунктке) келген соң багаж түбiртегiн және жеке басын куәландыратын құжатты ұсынған жолаушыға (алушыға) берiледi.
28. Жолаушы (алушы) беру туралы талап қойған багаж келмеген жағдайда, жеткiзу порті (пунктi) багаж түбiртегiнiң артқы жағына жеткiзу мерзiмi өткеннен кейiн «Багаж келмедi» деген белгі жасайды, жылы, айы және күнi белгiленген мөртаңба соғады және жолаушыға (алушыға) багаждың келгені туралы хабарлама жiберу үшiн оның мекенжайы көрсетiлген өтiнiшiн алады. Бұл жағдайда хабарлама үшiн ақы өндiрiп алынбайды.
29. Табылған багаждың келгендiгi туралы межелі порт (пунктке) ол келген күнi жолаушыға (алушыға) хабарлама жiбередi.
30. Егер межелі портқа (пунктке) табылған багаждың келгенi туралы жолаушыны хабардар етпесе, онда ол хабарлама жiберiлгенге дейiн багажды сақтаудағы мерзiмi өткен күндер үшiн ақы өндiрiп алынбайды.
31. Багажды жеткiзу мерзiмi багаж жөнелтiлген кеменiң қозғалыс кестесiне сәйкес межелі портқа (пунктке) жүрiп келу уақытымен анықталады.
32. Жеткізілген күннен бастап алты ай iшiнде талап етілмеген багаж көрсетілген мерзім өткен соң жойылуға жатады.
33. Жолаушылардан тасымалдауды қамтамасыз ету мәселелерi бойынша түскен шағымдарды тасымалдаушы үш жұмыс күнi ішінде қарайды, ол өткеннен кейiн өтiнiш берушiге шағымды қарау нәтижелерi және қабылданған шаралар туралы жазбаша хабарлайды.
34. Егер багаждың жоғалғаны, кем шыққаны немесе зақымданғаны (бүлiнгенi) өз кiнәсiнен болмағанын дәлелдей алмаса, жолаушы багажының жоғалғаны, кем шыққаны немесе зақымданғаны (бүлiнгенi) үшiн тасымалдаушы жауап бередi.
3. Азаматтардың жекелеген санаттарын тасымалдау ерекшеліктері
35. Он бес жасқа толмаған және он бес жастағы балалар кәмелетке толған жолаушылармен бірге тасымалданады.
36. Жолаушының:
1) бөлек орын беру құқығынсыз өзiмен бiрге жетi жасқа толмаған, ал халықаралық жол қатынастарында бес жасқа толмаған бiр баланы тегiн алып жүруге;
2) жетi жастан он бес жасқа дейiнгi балаларға Қазақстан Республикасының тасымалдаушысы жүзеге асыратын тасымалдау кезiнде билеттiң толық құнының елу пайызын төлеп, билет сатып алуға;
3) бес жастан он екi жасқа дейiнгi балаларға халықаралық жол қатынасында билеттiң толық құнының елу пайызын төлеп, билет сатып алуға құқығы бар.
37. Егер бірге жүрген жолаушының өтініші бойынша балаға жеке орын берілсе, онда мұндай бала жеңілдетілген тариф бойынша тасымалданады.
38. Сот іс-әрекетке қабілетсіз деп таныған жолаушы ата-аналарының, қорғаншыларының немесе қамқоршыларының қолдаухаты бойынша іс-әрекетке қабілетсіз жолаушының қауіпсіздігін және қоршаған адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қабілетті кәмелетке толған адамның сүйемелдеуімен тасымалданады.

27. Багаж по прибытии в порт (пункт) назначения выдается пассажиру (получателю) по предъявлении багажной квитанции и документа, удостоверяющего личность.
28. Порт (пункт) назначения в случае неприбытия багажа, о выдаче которого пассажиром (получателем) предъявлено требование, на оборотной стороне багажной квитанции, после истечения срока доставки, делает отметку "Багаж не прибыл", ставит штемпель с обозначением года, месяца и числа и получает от пассажира (получателя) заявление, в котором указан его адрес для посылки ему уведомления о прибытии багажа. Плата в этом случае за уведомление не взыскивается.
29. О прибытии найденного багажа порт (пункт) назначения посылает в день его прибытия пассажиру (получателю) уведомление.
30. Если порт (пункт) назначения не уведомит пассажира (получателя) о прибытии найденного багажа, то плата за просроченные дни хранения багажа до отправки уведомления не взыскивается.
31. Срок доставки багажа определяется временем следования в порт или пункт назначения согласно расписанию движения судна, с которым отправлен багаж.
32. Багаж, невостребованный в течение шести месяцев со дня его доставки в порт (пункт) назначения, по истечении указанного срока подлежит уничтожению.
33. Жалобы, поступившие от пассажиров по вопросам обеспечения перевозок, перевозчик рассматривает в течение трех рабочих дней, по истечении которых письменно уведомляет заявителя о результатах рассмотрения жалобы и о принятых мерах.
34. Перевозчик отвечает за утрату, недостачу или повреждение (порчу) багажа пассажира, если не докажет, что утрата, недостача или повреждение (порча) багажа произошли не по его вине.
3. Особенности перевозки отдельных категорий граждан
35. Дети в возрасте до пятнадцати лет включительно перевозятся в сопровождении совершеннолетнего пассажира.
36. Пассажир имеет право:
1) перевозить с собой бесплатно без права предоставления отдельного места одного ребенка в возрасте до семи лет, а в международном сообщении - до пяти лет;
2) приобрести билеты на детей в возрасте от семи до пятнадцати лет с оплатой пятидесяти процентов полной стоимости билета при перевозке, осуществляемой перевозчиком Республики Казахстан;
3) приобрести билеты на детей в возрасте от пяти до двенадцати лет в международном сообщении с оплатой пятидесяти процентов полной стоимости билета.
37. Если ребенку по просьбе сопровождающего пассажира предоставляется отдельное место, то такой ребенок перевозится по льготному тарифу.
38. Пассажир, признанный судом недееспособным, по ходатайству родителей, опекунов или попечителей перевозится в сопровождении совершеннолетнего лица, способного обеспечить безопасность недееспособного пассажира и безопасность окружающих людей.

39. Кресло-арбамен жүретін, өз бетімен жүре алмайтын жолаушыны немесе зәмбілдегі сырқат адамды тасымалдау осы жолаушыны тасымалдау уақытында оны күтіп-бағуды қамтамасыз ететін адамның сүйемелдеуімен жүргізіледі.
40. Жетекші иттің жетелеуімен жүрген зағип жолаушыны тасымалдау кезінде жетекші ит багажды тегін алып жүруге белгіленген нормадан тыс тегін тасымалданады.
41. Егер де мұндай бөлмелер мен құралдар кеме конструкциясында көзделмеген болса, тасымалдаушы кресло-арбамен жүретін мүгедектерді ораналастыру және олардың кеме ішінде жүруі үшін (арнайы есіктер, алаңдар, отыратын жерлер, бекіту және тұрақтандыру құралдары, арнайы тұтқа және басқа құралдар, сондай-ақ кресло-арбалар мен көліктік арбаларды сақтау үшін багаждық бөлім) қажетті жағдайларды қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының
теңiз көлiгiмен жолаушылар
мен багажды тасымалдау
қағидасына
1-қосымша
Жолаушының билеті
Билет Бақылау купоны (билетсіз жарамайды) Кассир купоны
Серия №
Серия №
Серия №
Жолаушының Т.А.Ә.
_________________
Жолаушының Т.А.Ә.
_________________
Жолаушының Т.А.Ә.
_________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың (туу туралы куәлiгiнің) №
Жеке басын куәландыратын құжаттың (туу туралы куәлiгiнің) №
Жеке басын куәландыратын құжаттың (туу туралы куәлiгiнің) №
Тасымалдаушы
Тасымалдаушы
Тасымалдаушы
СТН
СТН
СТН
Кеме атауы
Кеме атауы
Кеме атауы
Шығу порты
Шығу порты
Шығу порты
Шығу күні мен уақыты
Шығу күні мен уақыты
Шығу күні мен уақыты
Межелі порты (пункті)
Межелі порты (пункті)
Межелі порты (пункті)
Келу күні мен уақыты
Келу күні мен уақыты
Келу күні мен уақыты
Каюта №
Сынып (санат)
№ орны
Каюта №
Сынып (санат)
№ орны
Каюта №
Сынып (санат)
№ орны
Билет түрі (толық, балаларға арналған, жеңілдікті)
Билет түрі (толық, балаларға арналған, жеңілдікті)
Билет түрі (толық, балаларға арналған, жеңілдікті)
Бағасы
Бағасы
Бағасы
Қызметтік белгілері:
Сатылған күні мен уақыты
Сату пункті
Билет кассирі
Қызметтік белгілері:
Сатылған күні мен уақыты
Сату пункті
Билет кассирі
Қызметтік белгілері:
Сатылған күні мен уақыты
Сату пункті
Билет кассирі
Қазақстан Республикасының
теңiз көлiгiмен жолаушылар мен
багажды тасымалдау қағидасына
2-қосымша
Багаж түбiртегi
__________________________________________________________________
Кеме                           | Кеме
__________________________________________________________________
Жөнелту порты                  | Жөнелту порты
__________________________________________________________________
Межелі порт                    | Межелі порт
__________________________________________________________________
Багажды тасымалдау ақысы       | Багажды тасымалдау ақысы
__________________________________________________________________
Шығатын күнi                   | Шығатын күнi
__________________________________________________________________
Берілетін күні                 | Берілетін күні
__________________________________________________________________
Түбіртектің сериясы _____ №___________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 18 шілдедегі
№ 823 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiмен жүк тасымалдау қағидасы 1. Жалпы ережелер

39. Перевозка пассажира в кресле-коляске, неспособного передвигаться самостоятельно, или больного на носилках производится в сопровождении лица, обеспечивающего уход за этим пассажиром во время перевозки.
40. Перевозка пассажира, лишенного зрения, осуществляется в сопровождении собаки-поводыря. Собака-поводырь, сопровождающая пассажира, лишенного зрения, перевозится бесплатно сверх установленной нормы бесплатного провоза багажа.
41 Перевозчик обеспечивает необходимые условия размещения и передвижения внутри судна инвалидов на креслах-колясках (специальные двери, площадки, сидения, устройства фиксации и крепежа, специальные поручни и другое оборудование, а также багажные отделения для хранения кресел-колясок и транспортных тележек), если наличие таких помещений и оборудования не предусмотрено конструкцией судна.
Приложение 1
к Правилам перевозок пассажиров и
багажа морским транспортом
Республики Казахстан
Пассажирский билет
Билет
Контрольный купон
(без билета не
действителен)
Купон кассира
Серия №
Серия №
Серия №
Ф.И.О. пассажира
________________
Ф.И.О. пассажира
_________________
Ф.И.О. пассажира
__________________
№ документа,
удостоверяющего
личность (свидетельства
о рождении)
№ документа,
удостоверяющего
личность
(свидетельства о
рождении)
№ документа,
удостоверяющего
личность
(свидетельства о
рождении)
Перевозчик
Перевозчик
Перевозчик
РНН
РНН
РНН
Наименование судна
Наименование судна
Наименование судна
Порт отправления
Порт отправления
Порт отправления
Дата и время
отправления
Дата и время
отправления
Дата и время
отправления
Порт (пункт) назначения
Порт (пункт)
назначения
Порт (пункт)
назначения
Дата и время прибытия
Дата и время
прибытия
Дата и время прибытия
Каюта №
Класс (категория)
Место №
Каюта №
Класс (категория)
Место №
Каюта №
Класс (категория)
Место №
Вид билета (полный,
детский, льготный)
Вид билета (полный,
детский, льготный)
Вид билета (полный,
детский, льготный)
Цена
Цена
Цена
Служебные отметки:
Дата и время продажи
Пункт продажи
Билетный кассир
Служебные отметки:
Дата и время продажи
Пункт продажи
Билетный кассир
Служебные отметки:
Дата и время продажи
Пункт продажи
Билетный кассир
Приложение 2
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа морским транспортом
Республики Казахстан
Багажная квитанция
Судно
Судно
Порт отправления
Порт отправления
Порт (пункт) назначения
Порт (пункт) назначения
Стоимость перевозки багажа
Стоимость перевозки багажа
Дата отправления
Дата отправления
Дата получения
Дата получения
Серия квитанции ____________ № _______________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 июля 2011 года № 823
Правила
перевозок грузов морским транспортом Республики Казахстан
1. Общие положения

1. Осы Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiмен жүк тасымалдау қағидасы (бұдан әрi – Қағида) «Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы» Қазақстан Республикасы 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңының 4-бабы 2-тармағының 23) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының теңіз көлігімен жүк тасымалдау тәртібін анықтайды.
2. Қазақстан Республикасы арқылы теңіз көлігімен халықаралық транзиттік қатынаста жүк тасымалдау Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тиеу ордерi – жүк туралы қажеттi мәлiметтердi қамтитын жүк жөнелтушi қол қойған құжат;
2) экспорттық тапсырма – экспортқа жөнелтiлетiн жүк туралы қажеттi мәлiметтердi қамтитын жүк жөнелтушi қол қойған құжат;
3) жалпы авария – әдейі және ақылмен істелген төтенше шығындардан немесе кемені, жүкті жалпы қауіптен сақтау мақсатында жәрдемдерден және тасымалдау ақысынан болған шығындар;
4) коносамент – тасымалдаушы жөнелтушiге беретiн және жүктiң тасымалдауға қабылданғанын куәландыратын құжат;
5) теңiз жүкқұжаты – жүктердi теңiз көлiгiмен тасымалдау кезiнде ресiмделетiн тасымал құжаты;
6) чартер – теңiз арқылы жолаушыларды, багаж бен жүктi тасымалдау шартының бiр түрi, бұл жағдайда жөнелтушiге бүкiл кеме, оның бiр бөлiгi немесе кеменiң белгiлi бiр жайы берiледi.
2. Жүк тасымалдау
4. Жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты бойынша тасымалдаушы өзіне жүк жөнелтушi сенiп тапсырған жүктi межелі портқа жеткiзуге және жүктi алуға уәкілетті адамға (алушыға) беруге мiндеттенедi, ал жүк жөнелтушi немесе қабылдаушы жүктi тасымалдау шартына немесе тарифке сәйкес төлемақыны төлеуге және жүктi алуды қамтамасыз етуге мiндеттенедi.
5. Жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты жүктi теңiз арқылы тасымалдау үшiн бүкiл кеменi, оның бiр бөлiгiн немесе кемедегi белгiлi бiр үй-жайларды (чартер) беру шартымен, сондай-ақ мұндай шартсыз жасалады.
6. Жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты осы Қағидаға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша коносаментпен, чартермен немесе теңiз жүкқұжатымен (жүк жөнелтушiнiң және жүк тасымалдаушының қалауы бойынша) ресiмделедi.
7. Жүктi тасымалдау үшiн қабылдағаннан кейiн тасымалдаушы жүк жөнелтушiнiң талабы бойынша жөнелтушiге коносамент береді.
Коносаменттi жүк жөнелтушi ұсынатын тиеу ордерi немесе экспорттық тапсырма негiзiнде тасымалдаушы жасайды және қол қояды.
Жүк жөнелтушi тасымалдаушыға коносаментке енгiзу үшiн табыс етiлген деректердiң дұрыстығына кепiлдiк бередi және мұндай деректердiң дұрыс еместiгi салдарынан тасымалдаушыға келтiрiлген залал үшiн жауапты болады.

1. Настоящие Правила перевозок грузов морским транспортом Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и определяют порядок перевозки грузов морским транспортом Республики Казахстан.
2. Перевозка грузов морским транспортом в международном транзитном сообщении через Республику Казахстан осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) погрузочный ордер - подписанный грузоотправителем документ, содержащий необходимые сведения о грузе;
2) экспортное поручение - подписанный грузоотправителем документ, содержащий необходимые сведения о грузе, отправляемом на экспорт.
3) общая авария - убытки, понесенные вследствие намеренно и разумно произведенных чрезвычайных расходов или пожертвований в целях сохранения от общей опасности судна, груза и провозной платы;
4) коносамент - документ, выдаваемый перевозчиком отправителю и удостоверяющий прием груза к перевозке;
5) морская накладная - перевозочный документ, оформляемый при перевозке грузов морским транспортом;
6) чартер - вид договора морской перевозки пассажиров, багажа, грузов, при котором отправителю предоставляются все судно, его часть или определенные судовые помещения.
2. Перевозка грузов
4. По договору морской перевозки груза перевозчик обязуется доставить вверенный ему отправителем груз в порт назначения и выдать уполномоченному на получение груза лицу (получателю), а грузоотправитель или получатель обязуется уплатить за перевозку груза плату согласно договору морской перевозки груза или тарифу и обеспечить приемку груза.
5. Договор морской перевозки груза заключается с условием предоставления для морской перевозки груза всего судна, его части или определенных судовых помещений (чартер), а также без такого условия.
6. Договор морской перевозки груза оформляется коносаментом, чартером или морской накладной (по усмотрению грузоотправителя и грузоперевозчика) по формам, согласно приложениям 12 и 3 к настоящим Правилам.
7. После приема груза для перевозки перевозчик по требованию грузоотправителя выдает грузоотправителю коносамент.
Коносамент составляется и подписывается перевозчиком на основании погрузочного ордера или экспортного поручения, предъявляемого грузоотправителем.
Грузоотправитель гарантирует перевозчику достоверность данных, предоставленных для включения в коносамент, и несет ответственность за убытки, причиненные перевозчику вследствие недостоверности таких данных.

8. Жүк жөнелтушiнiң қалауы бойынша оған коносаменттiң бiрнеше данасы (түпнұсқалары) берiлуi мүмкiн, әрi олардың әрқайсысында қолда бар коносамент түпнұсқаларының саны көрсетiледi. Ұсынылған коносамент түпнұсқаларының бiрiншiсiнiң негiзiнде жүк берiлгеннен кейiн оның қалған түпнұсқалары күшiн жоғалтады.
9. Теңiз жүкқұжатын жүк жөнелтушi ұсынатын тиеу ордерi негiзiнде тасымалдаушы жасайды және қол қояды. Теңiз жүкқұжаты кемiнде екi данада ресiмделедi, оның бiреуi жүкпен бірге жүредi, ал екiншiсi жүк жөнелтушiге берiледi.
10. Кеменi жалға алу шарты осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша чартермен ресiмделедi.
11. Тиеу ордерi немесе экспорттық тапсырманы жүк жөнелтушi жасайды және қол қояды, тасымалдаушыға жүктi ұсынумен бiр уақытта ұсынылады, жүктiң барлық жүру жолында онымен бірге жүредi және жеткiзу пунктiнде жүкпен бiрге жүк алушыға берiледi.
12. Жүктi тасымалдауға ұсынумен бiр уақытта жүк жөнелтушi порт, кеден, санитарлық немесе өзге де органдар талап ететiн барлық құжатты тасымалдаушыға тапсырады.
13. Тасымалдаушының талабы бойынша каботажда жүктер жүк жөнелтушi пломбалаған кеменiң үй-жайында тасымалдануы мүмкін.
14. Жүктердің тұрпаты мен қасиеттерiне байланысты олар коносаментте салмағы мен орын санын (ыдысты және даналаған жүктер) не тек орны және басқа да қажеттi деректерiн көрсету арқылы тасымалданады.
15. Жүктiң салмағы тапсырылатын жүктiң жалпы салмағын, олардың жүк орындарында көрсетiлген салмағын немесе жүк орнының стандартты салмағын негiзге ала отырып, өлшеумен немесе есептеумен анықталады. Жекелеген жүктердiң салмағы өлшеу бойынша есептеу жолымен немесе шартты түрде анықталуы мүмкiн. Қауiптi, көлемi iрi емес, ауыр салмақты және басқа да арнайы жүктердiң салмағы жүк жөнелтушi жариялаған белгiленген салмақ бойынша анықталады.
16. Жүктiң салмағын есептеу жолымен, өлшеу бойынша немесе шартты түрде анықтауды барлық жағдайларда жүк жөнелтушi жүргiзедi. Салмақ анықтаудың мұндай тәсiлi туралы жүк жөнелтушi тиеу ордерiнде немесе экспорттық тапсырмада ескертпе жасайды.
17. Порт өз айлақтарында және өз жұмыс күшiмен қайта өлшеудi талап ететiн жүктердi тиеген кезде салмақты анықтау порттың таразысында жүргiзiледi.
18. Салмағы буып-түю кезiнде анықталатын немесе әрбiр жүк орнында көрсетiлетiн ыдысты немесе даналаған жүктер (орамсыз), сондай-ақ мөлшері мен салмағы стандартты жүк орындары тасымалдауға қабылдау және алушыларға беру кезiнде өлшенбейдi. Мұндай жөнелтiмнiң жалпы салмағын жүк жөнелтушi стандартты салмақты немесе жүк орындарында көрсетiлген салмақты негiзге ала отырып анықтайды және тиеу ордерiнде немесе жүкқұжатында көрсетедi.

8. По желанию грузоотправителя ему может быть выдано несколько экземпляров (оригиналов) коносамента, причем в каждом из них отмечается число имеющихся оригиналов коносамента. После выдачи груза на основании первого из предъявленных оригиналов коносамента остальные его оригиналы теряют силу.
9. Морская накладная составляется и подписывается перевозчиком на основании погрузочного ордера, предъявляемого грузоотправителем. Морская накладная оформляется не менее чем в двух экземплярах, из которых один следует при грузе, а второй выдается грузоотправителю.
10. Договор фрахтования судна оформляется чартером по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
11. Погрузочный ордер или экспортное поручение составляются и подписываются грузоотправителем, предъявляются перевозчику одновременно с предъявлением груза, сопровождают груз на всем пути его следования и выдаются в порт (пункт) назначения вместе с грузом грузополучателю.
12. Одновременно с предъявлением груза к перевозке грузоотправитель передает перевозчику все документы, требуемые портовыми, таможенными, санитарными или иными органами.
13. По требованию перевозчика в каботаже грузы могут перевозиться в опломбированном грузоотправителем помещении судна.
14. Грузы в зависимости от их рода и свойств перевозятся с указанием в коносаменте веса и количества мест (тарные и штучные грузы), либо только места (брутто) и других необходимых данных.
15. Вес груза определяется взвешиванием или подсчетом общего веса сдаваемого груза, исходя из их веса, указанного на грузовых местах, или стандартного веса грузовых мест. Вес отдельных грузов может определяться расчетным путем по обмеру или условно. Вес опасных, негабаритных, тяжеловесных и других специфических грузов - по установленному весу, объявленному грузоотправителем.
16. Определение веса груза расчетным путем, по обмеру или условно производится во всех случаях грузоотправителем. О таком способе определения веса грузоотправитель делает оговорку в погрузочном ордере или экспортном поручении.
17. При погрузке портом на своих причалах и своей рабочей силой грузов, требующих перевески, определение веса производится на весах порта погрузки.
18. Тарные или штучные (без упаковки) грузы, вес которых определяется при упаковке или указывается на каждом грузовом месте, а также грузовые места стандартного размера и веса при приеме к перевозке и выдаче получателям не взвешиваются. Общий вес таких отправок определяется и указывается в погрузочном ордере или накладной грузоотправителем исходя из стандартного веса или веса, указанного на грузовых местах.

19. Тасымалдау кезiнде жүктiң толық сақталуын қамтамасыз ету үшiн ыдысқа салуды және орауды қажет ететiн жүктер тасымалдау үшiн жарамды ыдысқа салынып және оралып берiледi. Ыдыс және орам техникалық регламенттерде белгiленген қауiпсiздiктiң мiндеттi талаптарына сәйкес болады.
Жүк жөнелтушi жүктi тиiсiнше таңбалап, тасымалдаушыға ол туралы қажеттi мәлiметтердi табыс етедi. Жүк айрықша назар аударуды қажет ететiн жағдайда жүк жөнелтушi жүктiң қасиеттерi мен оны күтіп-ұстаудың тәртiбiн тасымалдаушыға хабарлайды.
20. Тиеу үшiн тасымалдаушыға берiлетiн кемелер теңiзде жүзетiн жай-күйде болуы тиiс: жүктердi тасымалдауға арналған трюмдер және басқа да жүк үй-жайлары бұрын тасымалданған жүктердiң қалдығынан тазартылуы және жүктердi тасымалдау мен сақтауды қамтамасыз ететiн жай-күйге келтiрiлуi тиiс.
21. Рейстің алдында (кеменiң жүк тиеу портынан шығу сәтiне) тасымалдаушы кеменiң жүзуге техникалық жарамдылығын қамтамасыз етедi, тиiстi жағдайда оны жарақтайды, экипажбен жасақтайды және барлық қажеттi нәрселермен жабдықтайды. Теңiз порты капитанынан кеменiң теңiз портынан шығуына рұқсат алынғаннан кейiн кеме теңiз портынан жүзiп шыға алады.
22. Кемеге жүк тиеу кеме капитаны бекiткен жүк жоспары бойынша жүргiзiледi. Кемеде жүктердi дұрыс орналастыруды, бекiтуді және бөлуді бақылауды кеме әкiмшiлiгi жүзеге асырады. Жүк жоспарының жобасын кемеге жүк тиеудi жүргiзетiн ұйым жасайды. Кеме әкiмшiлiгiнiң жүктi тиеу, орналастыру, бекiту, бөлу және түсiру бөлiгiндегi нұсқауы жүк жұмыстарын жүргiзетiн ұйымдар мен тұлғалар үшiн мiндеттi.
23. Жүк кемеде кеме капитанының қалауы бойынша орналастырылады, бiрақ жүк жөнелтушiнiң жазбаша келiсiмiнсiз кеме палубасына орналастырылмайды. Жөнелтушiнiң жүктi кеме палубасында тасымалдау туралы белгiсi бар коносаменттi қабылдауы жүктi палубада тасымалдауға жүк жөнелтушiнiң келiскенiн растау болып табылады.
24. Тасымалдаушы жүктi шартта белгiленген мерзiмде жеткiзедi.
25. Жүкті алушы өзінің мекенжайына келген жүктi теңiз портына қабылдайды және одан әкетедi. Жүк алушыға жүктi беру коносаментiнiң түпнұсқасын ұсыну бойынша жүргiзiледi.
26. Егер коносаментте алушының мекенжайы және жүктiң келгенi туралы хабарламаны жiберу тәсiлi көрсетiлген болса, тасымалдаушы оны жүк келген күнi жiбередi.
27. Жүктiң келгенi туралы хабарлама белгiленген мерзiмде тасымалдаушының кiнәсынан жiберiлмеген жағдайда, тасымалдаушы өзі кешiктiрген күндер iшiнде жүктi сақтағаны үшiн төлемдi өндiрiп алу құқығынан айырылады. Егер қандай да себептермен тасымалдаушы жүкті алушыны хабардар ету туралы тапсырманы орындай алмаса, онда ол бұл туралы жөнелту порты арқылы жүк жөнелтушiге хабарланады.

19. Грузы, нуждающиеся в таре и упаковке для обеспечения их полной сохранности при перевозках, предъявляются для перевозок в исправной таре и упаковке. Тара и упаковка должны соответствовать обязательным требованиям безопасности мореплавания.
Грузоотправитель надлежащим образом маркирует груз и представляет перевозчику необходимые сведения о нем. В случае, если груз требует особого с ним обращения, грузоотправитель информирует перевозчика о свойствах груза и порядке обращения с ним.
20. Суда, подаваемые перевозчиком под погрузку, должны быть в мореходном состоянии: трюмы и другие грузовые помещения, предназначенные для перевозки грузов, должны быть очищены от остатков ранее перевозимого груза и приведены в состояние, обеспечивающее перевозку и сохранность грузов.
21. К началу рейса (моменту выхода судна из порта погрузки) перевозчик обеспечивает техническую годность судна к плаванию, надлежащим образом снаряжает его, укомплектовывает экипажем и снабжает всем необходимым. Судно может отплыть из порта погрузки после разрешения на выход судна из порта погрузки от капитана морского порта.
22. Погрузка грузов на судно производится по грузовому плану, утвержденному капитаном судна. Контроль за правильным размещением, креплением и сепарацией грузов на судне осуществляет администрация судна. Проект грузового плана составляется организацией, производящей погрузку грузов на судно. Указания администрации судна в части погрузки, размещения, крепления, сепарации и выгрузки груза обязательны для организации и лиц, производящих грузовые работы.
23. Груз на судне размещается по усмотрению капитана, но не может быть помещен на палубе судна без письменного согласия грузоотправителя. Подтверждением согласия грузоотправителя на перевозку груза на палубе может служить также принятие отправителем коносамента с отметкой о перевозке груза на палубе судна.
24. Перевозчик доставляет грузы в сроки, установленные договором морской перевозки грузов.
25. Грузополучатель принимает и вывозит из морского порта прибывший в его адрес груз. Выдача груза грузополучателю производится по предъявлении оригинала коносамента.
26. Если в коносаменте указаны адреса получателя и способ посылки извещения о прибытии груза, перевозчик посылает таковое в день прибытия груза.
27. В случае неотправки по вине перевозчика в указанный срок уведомления о прибытии груза перевозчик не взимает платы за хранение груза в течение просроченных им дней. Если по каким-либо причинам перевозчик не может исполнить поручения об извещении грузополучателя, то он сообщает об этом через порт погрузки грузоотправителю.

28. Жүк алушыға жүк соңғысы тасымалдаушыға тиесiлi барлық төлемдердi төлегеннен кейiн берiледi. Жүк алушы тасымалдаушыға тиесiлi барлық төлемдi төлемеген кезде жүктi ұстап қалған тасымалдаушының талабы жүктiң сатылған кездегi құны есебiнен қанағаттандырылады.
29. Жүк жөнелтушiнiң талабы бойынша тасымалдаушы межелі пунктке жеткiзiлген жүктiң салмағын және ыдыстың жай-күйiн тексередi.
30. Межелі портта (пунктте) жүктiң салмағын анықтау жөнелту пунктiнде салмақ анықталған тәсiлмен жүргiзiледi. Егер жөнелту портында анықталған салмақ пен жеткiзу портындағы (пунктіндегі) салмақ айырмасы осы үлгiдегi салмақтар үшiн айырмашылықтың рұқсат етiлген нормасынан аспаса, жүк салмағы дұрыс деп саналады.
31. Межелі портта (пунктте) вагондар немесе автомобиль таразылары болмаған кезде ақтарылмалы және құйылмалы жүктер жүкті тексерусiз берiледi. Жүк ыдыс ақаусыз кезде жүк алушыға салмағы тексерiлмей орын саны бойынша берiледi.
32. Қабылдауы мен тапсырылуы рейдтiк жағдайда жүргiзiлетiн жүктер орын есептеумен немесе жүк жөнелтушi жариялаған салмақ бойынша, ал құйылмалы жүктер кеменi өлшеу бойынша тасымалдауға қабылданады және жүк алушыға тапсырылады. Рейдтiк жағдайда беру кезiнде бүлiнген ыдыстағы немесе iшiндегiсiнiң жетiспеу немесе бүлiну белгiлерiмен жүк орындарын ашу кеме бортында жүргiзiледi.
33. Егер жүктi межелі портта (пункте) тексеру кезiнде жүктiң жоғалуы, бүлiнуi немесе салмағындағы айырмашылық анықталған болса, тасымалдаушы уәкiлеттi орган бекiткен нысанда коммерциялық акт жасайды.
34. Контейнерлердегi жүк тасымалдауға жүк жөнелтушiнiң бергендегi салмағымен және пломбасымен қабылданады. Ақаусыз контейнерлерде ақаусыз пломбаларымен келген жүктер жүк алушыға салмағын және контейнердiң iшiндегiсiне тексеру жүргiзбей беріледi.
35. Ақаулы контейнерлерде, сондай-ақ пломбасыз немесе ақаулы пломбамен келген жүктер жүк алушыларға жүкпен контейнерде iлесiп жүретiн құжаттағы деректермен жүктiң салмағы, саны және жай-күйiнiң сәйкестiгiн тексеру арқылы берiледi.
36. Пакеттегi жүктердi тасымалдау кезiнде жүктердi тасымалдаушы жүк жөнелтушiлерден пакеттер саны бойынша әрбiр пакеттегi жүк бiрлiгi орамының санын және жай-күйiн тексермей қабылдайды және алушыға осындай ретпен бередi.
37. Бiр коносамент бойынша:
1) тез бүлiнетін жүктердi осылайша бүлiнбейтін жүктермен бiрге;
2) тасымалдауы ерекше жағдайларды талап ететiн жүктердi;
3) өзiнiң физика-химиялық қасиеттерiне қарай бiрге орналастыруға болмайтын жүктердi;
4) тасымалдауы кедендiк, әкiмшiлiк және басқа да рәсiмдермен сүйемелденетін жүктерді және тасымалдауы осы рәсiмдердi талап етпейтiн жүктердi;

28. Груз выдается грузополучателю после оплаты последним всех причитающихся перевозчику платежей. При невнесении грузополучателем всех платежей, причитающихся перевозчику, требования перевозчика, удерживающего груз, удовлетворяются за счет его стоимости при реализации груза.
29. По требованию грузополучателя перевозчик проверяет в порту назначения вес доставленного груза и состояние тары.
30. Установление веса груза в порту (пункте) назначения производится тем же способом, которым вес устанавливался в порту отправления. Вес груза считается правильным, если разница в весе, определенном в порту отправления, и в весе в порту (пункте) назначения, не превышает допустимой нормы расхождения для весов данного типа.
31. При отсутствии вагонных или автомобильных весов в порту (пункте) назначения навалочные и насыпные грузы выдаются без проверки груза. При исправности тары груз выдается грузополучателю по количеству мест без проверки веса.
32. Грузы, прием и сдача которых производится в рейдовых условиях, принимаются к перевозке и сдаются грузополучателю счетом мест или по весу, заявленному грузоотправителем, а наливные грузы - по замерам судна. Вскрытие при выдаче в рейдовых условиях грузовых мест в поврежденной таре или с признаками недостачи или порчи содержимого должно производиться на борту судна.
33. Если при проверке груза в порту (пункте) назначения установлены утрата, повреждение груза или разница в весе, перевозчик составляет коммерческий акт по форме, утвержденной уполномоченным органом.
34. Грузы в контейнерах принимаются к перевозке с пломбами грузоотправителей. Грузы, прибывшие в исправных контейнерах с исправными пломбами, выдаются грузополучателям без проверки веса и содержимого контейнера.
35. Грузы, прибывшие в неисправном контейнере, а также в контейнере без пломбы или с неисправной пломбой, выдаются грузополучателям с проверкой соответствия веса, количества и состояния груза данным, содержащимся в документе, сопровождающем груз в контейнере.
36. При перевозке грузов в пакетах, грузы принимаются перевозчиком от грузоотправителя по числу пакетов без проверки количества и состояния упаковки единиц груза в каждом пакете и выдаются в таком же порядке получателю.
37. Не допускается отправка по одному коносаменту:
1) грузов, подверженных скорой порче, вместе с грузами, такой порче не подверженными;
2) грузов, перевозка которых требует особых условий;
3) грузов, которые в силу своих физико-химических свойств не могут быть помещены вместе;
4) грузов, перевозка которых сопряжена с таможенными, административными и другими процедурами, и грузов, перевозка которых этих процедур не требует;

5) әртүрлi сақтау мерзiмдерi бар жүктердi жөнелтуге рұқсат етiлмейдi.
38. Бiр жүк жөнелтушiнiң бiр алушыға және бiр кемеде жекелеген коносаментпен бiртектi орамдағы атауы бiр жүктердiң ұсақ лектерін жөнелтуге рұқсат етiлмейдi. Жүктiң мұндай лектері бiрiктiрiлуi және бiр коносамент бойынша жөнелтiлуi тиiс.
39. Кеменің жалпы авариясынан шыққан шығындар мен шығыстар кеме иесi мен жүк жөнелтушiнiң арасында кеменiң, жүктiң және бiр күнгi кiрепұлдың құнына тең және жалпы авария болған жерде бөлiнедi.
40. Жүк туралы ұсынылатын ақпарат:
1) жүк жөнелтуші кеме капитанын немесе оның өкілін, жүктің тиісті орналастырылуы мен тасымалдау қауіпсіздігі үшін қажетті сақтық шараларын қамтамасыз ету мүмкіндігін беру үшін тиеуге дейін 3 тәулікке дейін жүк туралы тиісті ақпаратпен қамтамасыз етіледі. Осындай ақпарат жүкті кемеге тиеуді бастамай, жазба түрінде және тиісті жүкті тиеу құжаттарымен расталуы тиіс;
2) жүк туралы ақпарат:
бас жүкті және жүк орындары түрінде тасымалданатын жүк жағдайында, жүктің жалпы сипаты, жүктің немесе жүк орындарының брутто салмағы және жүктің әрбір тиісті ерекше қасиеті. Осы қағиданың мақсаты үшін Халықаралық Теңіз Ұйымының жүкті орналастыру мен бекітудің қауіпсіз тәжірибесі бойынша талаптарына сәйкес ақпарат ұсынылу тиіс;
тиілетін жүк жағдайында – жүктің меншікті тиеу көлемі, штивка бойынша операциялар, қолдануы мүмкін болса, сусымалы жүктердің табиғи құламасының бұрышын қоса алғанда, орын алмастыруға бейімдігі және жүктің әрбір басқа тиісті ерекше қасиеті жөнінде ақпарат. Концентраттар мен сұйылуы мүмкін басқа жүктер жағдайында, тасымалдау үшін жүктің дымқылдығы мен дымқылдық шектері жөніндегі куәліктер түрінде қосымша апарат;
химиялық қасиеттері бар зиян келтіруі мүмкін тиілетін жүктер жағдайында, алдағы тармақшаларда талап етілетін ақпаратқа қосымша ретінде оның химиялық қасиеттері туралы ақпарат қосылу тиіс;
3) кемеге жүк орындарын тиер алдында, жүк жөнелтуші осындай жүк орындарының брутто салмағының тиеу құжаттарда көрсетілген брутто салмағына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының
теңiз көлiгiмен жүк
тасымалдау қағидасына
1-қосымша
№ КОНОСАМЕНТ
Жөнелтушi
Жүк алушы
Мекенжайы
Кеме иесi    Туы
Кеме              Жүк тиеу порты           Жүк қабылдау күні
Межелі порты (пункті)          Коносамент кiрепұлын төлеу
Коносамент түпнұсқаларының саны
Коносамент берілген жер
Жүктің сыртқы жай-күйі
Тасымалдаушының немесе оның атынан әрекет ететін тұлғаның қолы
Маркалары     Жүктiң атауы,   Орындар саны   Салмағы
Брутто        Нетто салмағы
мен нөмiрлерi    орам
Кiрепұл және басқа да шығыстар
Қай жерде және қашан берiлдi
Кеме капитаны
Қазақстан Республикасының
теңiз көлiгiмен жүк
тасымалдау қағидасына
2-қосымша
Чартер нысаны
_______________чартер
_______________ ___________________
(жасалған жерi) (қол қойылған күнi)
Кеме иесi ________________________
Кеме жалдаушы ____________________
Чартердiң тармақтары
Тармақтардың мазмұндамасы
Кеменiң атауы
Кеменiң сипаты және жай-күйi
Жалдау мерзiмiнiң шегi
Тұратын күндерi
Кеме иесiнiң мiндеттерi
Кеме жалдаушының мiндеттерi
Жалдау ставкалары
Кiре құнының мөлшері
Кеме жалдаушыға ұсынылатын үй-жай
Коносаменттер
Отын
Стивидорлар, лоцмандар
Тiркеп сүйрегiштер
Жүктiң тұрпаты мен түрлерi
Жүк тиеу порты
Межелі немесе кеме баратын порт (пункт)
* Кеме иесi мен Кеме жалдаушының қалауы бойынша чартер тармақтарының тiзiмiне жағдайға байланысты басқа тармақтар кiргiзiлуi мүмкiн
Кеме жалдаушының атынан            Кеме иесiнiң атынан
__________________________         ____________________
Қазақстан Республикасының
теңiз көлiгiмен жүк
тасымалдау қағидасына
3-қосымша
№ теңiз жүкқұжаты
Жөнелтушi
Жүк алушы
Мекенжайы
Кеме иесi
Кеме              Жүк тиеу порты
Межелі порты (пункті)
Маркалары      Жүктiң атауы,  Орындар саны  Брутто салмағы  Нетто
мен нөмiрлерi     орам                                     салмағы
Қай жерде және қашан берiлдi
Кеме капитаны

5) грузов с разными сроками хранения.
38. Не допускается отправка одним грузоотправителем в адрес одного и того же получателя на одном и том же судне по отдельным коносаментам мелких партий груза, одного наименования в однородной упаковке. Такие партии груза должны объединяться и отправляться по одному коносаменту.
39. Убытки и расходы от общей аварии судна распределяются между судовладельцем и грузоотправителем соразмерно стоимости судна, груза и фрахта в день и в месте общей аварии.
40. Предоставление информации о грузе:
1) грузоотправитель обеспечивает капитана судна или его представителя соответствующей информацией о грузе, за трое суток до погрузки с тем, чтобы дать возможность обеспечить меры предосторожности, которые могут быть необходимы для надлежащего размещения и безопасной перевозки груза. Такая информация подтверждается в письменном виде и соответствующими документами до начала погрузки груза на судно;
2) информация о грузе включает:
в случае генерального груза и груза, перевозимого в виде грузовых мест, общее описание груза, массы брутто груза или грузовых мест и любых соответствующих особых свойств груза, а также информацию в соответствии с требованиями Международной Морской Организации по безопасной практике размещения и крепления груза;
в случае навалочного груза - информацию об удельном погрузочном объеме груза, операциям по штивке, склонности к смещению сыпучего груза, включая угол естественного откоса, если это применимо, и о любых других соответствующих специальных свойствах груза. В случае концентратов или иных грузов, которые могут разжижаться, - дополнительную информацию в виде свидетельства о влагосодержании груза и его предельной влажности для транспортировки;
в случае навалочного груза, имеющего химические свойства, которые могут вызвать возможный вред, в дополнение к информации, требуемой предыдущими подпунктами, информацию о его химических свойствах;
3) до погрузки грузовых мест на судно, грузоотправитель обеспечивает, чтобы масса брутто таких грузовых мест находилась в соответствии с массой брутто, заявленной в отгрузочных документах.
Приложение 1
к Правилам перевозок грузов морским
транспортом Республики Казахстан
КОНОСАМЕНТ №
Отправитель
Грузополучатель
Адрес
Судовладелец                   Флаг
Судно                       Порт погрузки          Дата приема груза
Порт (пункт) назначения     Фрахт к оплате         коносамента
Кол-во оригиналов коносамента
Место выдачи коносамента
Внешнее состояние груза
подпись перевозчика или лица, действующего от его имени;
Марки      Наименование      Число мест         Вес
Брутто     Вес нетто
и номера   груза, упаковка
Фрахт и другие расходы
Где и когда выдано
Капитан судна
Приложение 2
к Правилам перевозок грузов морским
транспортом Республики Казахстан
Форма чартера
________________________ чартер
________________________ _____________________
(место совершения)      (дата подписания)
Судовладелец _______________________________
Фрахтователь _______________________________
Пункты чартера
Изложение пунктов
Название судна
Описание и состояние судна
Пределы срока аренды
Сталийные дни
Обязанности судовладельца
Обязанности фрахтователя
Арендные ставки
Размер фрахта
Помещения, предоставляемые фрахтователю
Коносаменты
Топливо
Стивидоры, лоцманы
Буксиры
Род и вид груза
Порт погрузки
Место погрузки груза
Порт (пункт) назначения или направления
судна
* По усмотрению Судовладельца и Фрахтователя в список пунктов
чартера в зависимости от обстоятельств могут быть включены другие
пункты
От имени Фрахтователя             От имени и за Судовладельца
__________________________           ____________________________
Приложение 3
к Правилам перевозок грузов морским
транспортом Республики Казахстан
Морская накладная №
Отправитель
Грузополучатель
Адрес
Судовладелец
Судно     Порт погрузки
Порт (пункт) назначения
Марки      Наименование       Число мест   Вес брутто   Вес нетто
и номера   груза, упаковка
Где и когда выдано
Капитан судна