Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Кеден одағына кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидасын бекіту туралы және «Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің кейбір мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 26 қарашадағы № 1237 қаулысына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 16 тамыздағы № 924 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 22 шілдедегі № 422 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 22.07.2016 № 422 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Кеден одағын бірыңғай тарифтік емес реттеу туралы» Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Мемлекетаралық Кеңесінің (Кеден одағының жоғары органы) 2009 жылғы 27 қарашадағы № 19 шешімін орындау жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 21 шілдедегі № 120 Жарлығын, Кеден одағы комиссиясының «Бірыңғай кеден аумағының шеңберінде тарифтік емес реттеулерді қолдану шаралары туралы» 2010 жылғы 18 маусымдағы № 333, «Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының кеден одағын бірыңғай тарифтік емес реттеу туралы» 2009 жылғы 27 қарашадағы № 132 шешімдерін іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Кеден одағына кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын кедендік декларациялау және кедендік тазалау орындарын айқындасын.
3. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.09.2014 № 995 қаулысымен.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 16 тамыздағы
№ 924 қаулысымен
бекітілген
Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Кеден одағына кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Кеден одағына кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкету қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының кеден одағын бірыңғай тарифтік емес реттеу туралы» Еуразиялық экономикалық қоғамдастық (бұдан әрі - ЕурАзЭҚ) Мемлекетаралық Кеңесінің (Кеден одағының Жоғары органы) 2009 жылғы 27 қарашадағы № 19 шешімімен бекітілген Бағалы металдарды және асыл тастарды, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын ЕурАзЭҚ шеңберінде Кеден одағының кеден аумағынан әкету және ЕурАзЭҚ шеңберінде Кеден одағының кеден аумағына әкелу тәртібі туралы ережеге (бұдан әрі – Ереже) сәйкес әзірленген.

Об утверждении Правил ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы и о внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2004 года № 1237 "Некоторые вопросы Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2011 года № 924. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2016 года № 422
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 22.07.2016 № 422 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 21 июля 2011 года № 120 "О мерах по выполнению Решения Межгосударственного совета (высшего органа таможенного союза) Евразийского экономического сообщества "О едином нетарифном регулировании таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации" от 27 ноября 2009 года № 19, Решений Комиссии таможенного союза от 18 июня 2010 года № 333 "О применении мер нетарифного регулирования в рамках единой таможенной территории", от 27 ноября 2009 года № 132 "О едином нетарифном регулировании таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы.
2. Комитету таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан определить места таможенного декларирования и таможенной очистки драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы.
3. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.09.2014 № 995.
4. Настоящее Постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр                            К. Масимов
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 августа 2011 года № 924
Правила
ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих
в Таможенный союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в
эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих
драгоценные металлы
1. Общие положения
1. Правила ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы (далее - Правила) разработаны в соответствии с Положением о порядке ввоза на таможенную территорию Таможенного союза в рамках ЕврАзЭС и вывоза с таможенной территории Таможенного союза в рамках ЕврАзЭС драгоценных металлов, драгоценных камней и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы (далее - Положение) утвержденным решением Межгосударственного Совета ЕврАзЭС (высшего органа Таможенного союза) от 27 ноября 2009 года № 19 "О едином нетарифном регулировании таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации".

2. Осы Қағиданың талаптары Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын трансферттік баға белгілеу кезіндегі бақылауға қатысты болмайды.
3. Осы Қағиданың талаптары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі операцияларына қатысты болмайды.
4. Осы Қағидада пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
бағалы металдар – Қағидаға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес, олардан жасалған бұйымдарды қоспағанда, алтын, күміс, платина және платиналық топтағы металдар (палладий, иридий, родий, рутений және осмий);
құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлары – Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес өңделмеген бағалы металдар (соның ішінде құйма түріндегі Доре қорытпасы, катодты металл және мырыш тұнбасы), құрамында бағалы металдар бар түсті металдар өндірісінің жартылай өнімі, түсті металдардың концентраттары және күлі, бағалы металдардың сынығы мен қалдықтары, бағалы металдар кендері мен концентраттары, кендері;
арнайы есепке алу – Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оларды тізілімге енгізгені үшін алым алуды болжамайтын, бағалы металдармен және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларымен операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлғалар (Қазақстан Республикасының Ұлттық банкін қоспағанда) мен дара кәсіпкерлердің тізілімін уәкілетті органның жүргізуі;
анықтама – Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы есепке қоюды растайтын құжат (тегін негізде);
уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі;
әкелу кезіндегі өтініш беруші – кәсіпкерлік қызмет субъектілері ретінде тіркелген, сондай-ақ Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің ұлттық заңнамаларына сәйкес бағалы металдармен және шикізат тауарларымен операцияларды жүзеге асыруға құқығы бар және уәкілетті органның арнайы есебінде тұрған заңды және жеке тұлғалар;
әкету кезіндегі өтініш беруші – бағалы металдарға заң жүзінде не бағалы металдармен операцияларды жүзеге асыруға құқығы бар бағалы металдардың меншік иелерімен агенттік келісімдерінің комиссия шарттары бойынша ие болатын және уәкілетті органның арнайы есебінде тұратын заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер;
бағалы металдарды, қымбат бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын мемлекеттік бақылау (КО СЭҚ ТН коды 7112) – бағалы металдардың бағаларын бақылауды, бағалы металдардың шығу көздерін анықтауды, бағалы металдармен жасалатын мәмілелердің заңдылығын анықтауды (бұдан әрі – мемлекеттік бақылау) қамтитын, уәкілетті орган жүзеге асыратын бақылау;
мемлекеттік бақылаушы – Қазақстан Республикасының Кеден істері саласында мамандандырылған не уәкілетті орган белгілеген кеден бекеттерінде бағалы металдарды, бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын (КО СЭҚ ТН коды 7112) мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның өкілі;
экспорт – кеден одағының тауарлары Кеден одағының кеден аумағынан тысқары шығарылатын және оның шегінде тұрақты болуға арналатын кеден рәсімі.

2. Требования настоящих Правил не распространяются на контроль при трансфертном ценообразовании, осуществляемый в соответствии с национальным законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании.
3. Требования настоящих Правил не распространяются на операции
Национального Банка Республики Казахстан.
4. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
драгоценные металлы - золото, серебро, платина и металлы платиновой группы (палладий, иридий, родий, рутений и осмий) согласно приложениям 1 и 2 к Правилам, за исключением изделий из них;
сырьевые товары, содержащие драгоценные металлы - необработанные драгоценные металлы (в том числе, сплав Доре в виде слитка, катодный металл и цинковые осадки), лом и отходы драгоценных металлов, руды и концентраты драгоценных металлов, руды, концентраты и зола цветных металлов, полупродукты производства цветных металлов, содержащие драгоценные металлы, согласно приложению 3 к Правилам;
специальный учет - ведение уполномоченным органом реестра юридических лиц (за исключением Национального Банка Республики Казахстан) и индивидуальных предпринимателей, осуществляющих операции с драгоценными металлами и сырьевыми товарами, содержащих драгоценные металлы, не предполагающее взимание сбора за их внесение в реестр, по форме согласно приложению 4 к Правилам;
справка - документ подтверждающий постановку на специальный учет, по форме согласно приложению 5 к Правилам (на бесплатной основе);
уполномоченный орган - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
заявитель при ввозе - юридические и физические лица, зарегистрированные в качестве субъектов предпринимательской деятельности, а также имеющими право на осуществление операций с драгоценными металлами и сырьевыми товарами в соответствии с национальным законодательством государств-участников Таможенного союза и состоящие на специальном учете уполномоченного органа;
заявитель при вывозе - юридические лица и индивидуальные предприниматели правомерно владеющие драгоценными металлами, либо по договорам комиссии агентскими соглашениями с собственниками драгоценных металлов, имеющие право на осуществление операций с драгоценными металлами и состоящие на специальном учете уполномоченного органа;
государственный контроль драгоценных металлов, лома и отходов драгоценных металлов (код ТН ВЭД ТС 7112) - контроль осуществляемый уполномоченным органом, включающий в себя контроль цен драгоценных металлов, определение источника происхождения драгоценных металлов, установление законности сделок с драгоценными металлами (далее - государственный контроль);
государственный контролер - представитель уполномоченного органа, осуществляющий государственный контроль драгоценных металлов, лома и отходов драгоценных металлов (код ТН ВЭД ТС 7112) на специализированных, либо определенных уполномоченным органом в сфере таможенного дела Республики Казахстан таможенных постах;
экспорт - таможенная процедура, при которой товары Таможенного союза вывозятся за пределы таможенной территории Таможенного союза и предназначаются для постоянного нахождения за ее пределами.

2. Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу тәртібі
5. Бағалы металдарды, бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын (КО СЭҚ ТН коды 7112) бұдан әрі – «тауарлар», Кеден одағына кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелу кезінде (бұдан әрі - әкелу) Кеден одағының аумағында қайта өңдеу үшін бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын әкелуді қоспағанда, өтініш беруші кедендік декларациялық өндіріске дейін мемлекеттік бақылау рәсімінен өтеді.
6. Тауарларды әкелу кезінде мемлекеттік бақылаудан өту үшін өтініш беруші мемлекеттік бақылаушыға мынадай құжаттарды ұсынады:
ұйымның атауы немесе дара кәсіпкердің деректері, заңды мекенжайы көрсетілетін өтінім-хат;
орыс тіліндегі келісімшарттың (шарттың, келісімнің) көшірмесі, егер орыс тіліндегі келісімшарт (шарт, келісім) болмаған жағдайда, онда келісімшарттың (шарттың, келісімнің) көшірмесіне өтінім беруші бекіткен және куәландырған аударма қоса беріледі (өтінім берушінің лауазымын және күнін, қолы мен мөрін көрсете отырып);
тауарларға арналған ерекшелікті, онда сандық және құндық мәндегі толық ассортимент көрсетіледі;
тауарлардың шығу көздерін растайтын құжат.
7. Тауарларды әкелу кезінде мемлекеттік бақылаушы Қағиданың 6-тармағында көрсетілген құжаттардың болуын тексереді және олар сәйкес келген жағдайда Ережеге 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік бақылау актісін (бұдан әрі - Акт) ресімдейді.
Актіде келісімшартта және ілеспе құжаттарда көрсетілген (тауардың атауы, салмағы мен саны) деректерге ұсынылған тауардың сәйкес келуі немесе сәйкес келмеуі көрсетіледі.
Әкелінетін тауарлардың бағалы металдардың құрамы мен мөлшері бойынша ерекшелік деректеріне сәйкес еместігі айқындалған кезде уәкілетті орган әкелінетін тауарлардың сынамаларына (үлгілеріне) бақылау сынағын жүргізу үшін кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығына (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің филиалы) (бұдан әрі осы Қағида мәтіні бойынша – Орталық) өтініш жіберуге міндетті. Осы мақсатта импорттаушылар әкелінетін тауардың әрбір легін әкелу кезінде әкелінетін тауарлардың түрі үшін техникалық талаптарға, Қазақстан Республикасында қолданыстағы стандарттарға сәйкес және/немесе импорттаушының кәсіпорнында қолданылатын сынама іріктеу әдістемесіне сәйкес 1 (бір) өкілдік сынама алады. Уәкілетті органның жазбаша нұсқауы бойынша импорттаушылар бақылау сынағы үшін іріктелген сынақты жеткізеді, сондай-ақ онымен алдын ала жасалған келісімшарт қорытындысына сәйкес Орталыққа іріктеме сынаққа сәйкес актіні көрсетеді. Орталық жоғарыда көрсетілген сынаманы мәміле аяқталғанға дейін сақтайды.
Сәйкессіздік болмаған кезде мемлекеттік бақылаушы көрсетілген бөлімде – «тауар қойылған талаптарға сәйкес» деген жазба жазады және өтініш беруші кедендік декларациялау рәсімінен өтеді.
Сәйкессіздік анықтаған жағдайда «тауар қойылған талаптарға сәйкес емес» деген жазба жазылады.

2. Порядок ввоза на территорию Республики Казахстан драгоценных
металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы
5. При ввозе на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз (далее - ввоз), драгоценных металлов, лома и отходов драгоценных металлов (код ТН ВЭД ТС 7112) (далее - товары), до производства таможенного декларирования заявитель проходит процедуру государственного контроля, за исключением ввоза драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы для переработки на территории Таможенного союза.
6. Для прохождения государственного контроля при ввозе товаров, заявитель представляет государственному контролеру следующие документы:
письмо-заявку, в котором указывается наименование организации или данные индивидуального предпринимателя, юридический адрес;
копию контракта (договора, соглашения) на русском языке, в случае, если контракт (договор, соглашение) на русском языке отсутствует, то к копии контракта (договора, соглашения) прилагается скрепленный и заверенный заявителем перевод (с указанием должности и даты, подписью и печатью заявителя);
спецификацию на товары, в котором указывается полный ассортимент в количественном и стоимостном выражении;
документ, подтверждающий источник происхождения товаров.
7. При ввозе товаров государственный контролер проверяет наличие документов, указанных в пункте 6 Правил и в случае их соответствия оформляет Акт государственного контроля по форме, согласно приложению 9 к Положению (далее - Акт).
В Акте отражается соответствие или несоответствие предъявленного товара данным, указанным в контракте и сопроводительных документах (наименование товара, масса и количество).
При обнаружении несоответствия предъявляемого ввозимого товара данным спецификации по составу и содержанию драгоценных металлов, уполномоченный орган обязан направить заявку в Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал Национального Банка Республики Казахстан) (далее по тексту настоящих Правил - Центр) для осуществления контрольных испытаний проб (образцов) ввозимых товаров. Для этих целей импортеры при ввозе каждой партии ввозимого товара отбирают 1 (одну) представительную пробу в соответствии с техническими условиями для соответствующего вида ввозимого товара, стандартами, действующими в Республики Казахстан и/или в соответствии с методикой отбора проб, применяемой на предприятии импортера. По письменному указанию уполномоченного органа импортеры доставляют пробу, отобранную для контрольных испытаний, а также представляют соответствующий акт отбора проб в Центр, в соответствии с заключенным с ним предварительно договором. Центр хранит вышеуказанную пробу до завершения сделки.
При отсутствии несоответствия государственный контролер в указанном разделе делает запись - "товар соответствует предъявленным требованиям", и заявитель проходит процедуру таможенного декларирования.
В случае выявления несоответствия делает запись - "товар не соответствует предъявленным требованиям".

8. Мемлекеттік бақылау тауарлар легін мемлекеттік бақылаушыға ұсынған сәттен бастап бес күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
9. Акт үш данада жасалады: бірінші және екінші даналары өтініш берушіге ұсынылады. Бірінші данасы кеден органына беруге арналады. Үшінші данасы уәкілетті органда қалады. Актіге мемлекеттік бақылаушы қол қояды.
10. Мемлекеттік бақылаудан өткеннен кейін Қазақстан Республикасының кеден органдары тауарларды әкелу кезінде Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес тауарларды кедендік декларациялау рәсімін аяқтайды.
11. Қазақстан Республикасының аумағына Кеден одағына кірмейтін елдерден кедендік декларациялау жүргізілгенге дейін кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастыру үшін бағалы металдар мен құрамында қымбат металдар бар шикізат тауарларын әкелу кезінде Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасына сәйкес құжаттарды, оның ішінде тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу шарттары туралы құжатты ұсыну қажет.
Кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатты алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға жүгінеді және мынадай құжаттарды ұсынады:
бағалы металдармен операцияларды жүзеге асыру құқығын растайтын құжаттар;
қайта өңдеуге арналған келісімшарттың (шарттың) көшірмесі;
резидент еместерді қоспағанда, меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі өндірістік үй-жайлардың болуын растайтын құжаттардың көшірмелері;
резидент еместерді қоспағанда, өтініш берушінің базасының болуы және Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша меншікті өндірісте өнімдерді дайындау көлемі туралы ақпарат;
Қағидаға 7 және 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша әкелінетін қайта өңдеу өнімдері тізбелерінің және әкелінетін қайта өңдеу құндылықтары тізбелерінің түпнұсқалары.
Кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатты қарау нәтижесі бойынша уәкілетті орган өтініш берушінің атына өтініш берушінің өз өндірістік қызметінде бағалы металлдарды пайдаланатыны туралы жазбаша растамасы бар әкелінетін қайта өңделетін өнімдер тізбесін жібереді.
Уәкілетті органның тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеу шарттары туралы құжатты беру мерзімі өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күнін құрайды.
3. Бағалы металдарды және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Қазақстан Республикасының аумағынан әкету тәртібі
12. Бағалы металдарды, бағалы металдардың қалдықтары мен сынықтарын (КО СЭҚ ТН коды 7112) бұдан әрі – «тауарлар», Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағына кірмейтін елдерге әкету кезінде (бұдан әрі - әкету) кедендік декларацияға дейін өтініш беруші мемлекеттік бақылаушы жүзеге асыратын мемлекеттік бақылау рәсімінен өтеді.

8. Государственный контроль проводится в сроки, не превышающие пяти календарных дней с момента предъявления партии товара государственному контролеру.
9. Акт составляется в трех экземплярах: первый и второй экземпляры вручаются заявителю. Первый экземпляр предназначается для представления в таможенный орган. Третий экземпляр остается в уполномоченном органе. Акт подписывается государственным контролером.
10. После прохождения государственного контроля при ввозе товаров таможенные органы Республики Казахстан завершают процедуру таможенного декларирования товаров в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
11. При ввозе на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Таможенный союз, драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы для помещения под таможенную процедуру переработки на таможенной территории до производства таможенного декларирования необходимо представление документов в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, в том числе документа об условиях переработки товаров на таможенной территории.
Для получения документа об условиях переработки товаров на таможенной территории Заявитель обращается в уполномоченный орган и представляет следующие документы:
документы, подтверждающие право осуществлять операции с драгоценными металлами;
копию контракта (договора) на переработку;
копии документов, подтверждающие наличие на праве собственности или на ином законном основании производственных помещений, за исключением нерезидентов;
информация о наличии производственной базы заявителя и объеме изготовления продукции на собственном производстве по форме согласно приложению 6 к Правилам, за исключением нерезидентов;
подлинники перечней ввозимых продуктов переработки и перечней ввозимых на переработку ценностей по форме согласно приложениям 7 и 8 к Правилам.
По результатам рассмотрения документа об условиях переработки товаров на таможенной территории уполномоченным органом в адрес заявителя направляются перечни ввозимых продуктов переработки с письменным подтверждением об использовании заявителем в своей производственной деятельности драгоценных металлов.
Сроки выдачи документа об условиях переработки товаров на таможенной территории составляют десять рабочих дней со дня подачи заявки.
3.Порядок вывоза с территории Республики Казахстан драгоценных
металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы
12. При вывозе с территории Республики Казахстан в страны, не входящие в Таможенный союз (далее - вывоз), драгоценных металлов, лома и отходов драгоценных металлов (код ТН ВЭД ТС 7112) (далее - товары), до таможенного декларирования заявитель проходит процедуру государственного контроля, осуществляемый государственным контролером.

13. Тауарларды әкету кезінде мемлекеттік бақылаудан өту үшін өтініш беруші мемлекеттік бақылаушыға мынадай құжаттарды ұсынады:
өтінім-хат, онда ұйымның атауы немесе дара кәсіпкердің деректері, заңды мекенжайы және мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға қажетті ұсынылатын құжаттардың тізбесі көрсетіледі;
жекелеген тауар түрлерінің экспортына арналған лицензияның көшірмесі (Қағидаға 2-қосымшада көрсетілген тауарларды қоспағанда);
орыс тіліндегі келісімшарттың (шарттың, келісімнің) көшірмесін, егер де орыс тіліндегі келісімшарт (шарт, келісім) болмаған жағдайда, онда келісімшарттың (шарттың, келісімнің) көшірмесіне өтінім беруші (өтінім берушінің лауазымын және күнін, қолы мен мөрін көрсете отырып) бекіткен және растаған аударма қоса берілуі тиіс;
сандық және құндық көріністегі толық ассортименті көрсетілетін тауарлардың ерекшелігі;
Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім беруші ұсынған тауар құнының есебі;
келісімшарттық бағалардың қабылданған деңгейін негіздейтін әлемдік нарықтың бағалары туралы қолда бар мәліметтер;
тауарлардың шығу көздерін растайтын құжат (бағалы металдарды өндіру субъектілері үшін – жер қойнауын пайдалану құқығына келісімшарт көшірмесі, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы металдармен операцияларды жүзеге асыруға құқығы бар ұйымдар үшін – бағалы металдарды өндіру субъектісінен бағалы металдарды алуға арналған шарттың көшірмесі);
Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің алтын – валюта активтерін толықтыру үшін құйма түріндегі аффинаждалған алтынды сатып алудан бас тартуды растайтын құжат;
әкетілетін тауарларға нормативтік-техникалық құжаттама (Қазақстан Республикасында белгіленген МЕМСТ, ССТ, ТШ).
14. Тауарларды әкету кезінде мемлекеттік бақылаушы Қағиданың 13-тармағында көрсетілген құжаттардың болуын тексереді және олар сәйкес келген жағдайда және Ережеге 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік бақылау және құнын бағалау актісін (бұдан әрі - Акт) ресімдейді.
Актіде мемлекеттік бақылаушы мыналарды:
келісімшартта және ілеспе құжаттарда көрсетілген (тауардың атауы, салмағы, саны, стандарттарға сәйкестігі) деректерге ұсынылған тауардың сәйкес келуін/келмеуін;
тауар құнының бағасын;
тауарлармен мәмілелер жасау кезінде Қазақстан Республикасының заңнамалық талаптарын бұзушылықтың болуы/болмауы, сондай-ақ мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде белгіленген басқа да ескертулерді көрсетеді.
Бағалы металдардың құрамы мен мөлшері бойынша әкетілетін тауарларға ұсынылған ерекшелік пен нормативтік-техникалық құжаттамаларға сәйкес еместігі байқалған кезде (Қазақстан Республикасында белгіленген МЕМСТ, ССТ, ТЖ) уәкілетті орган әкетілетін тауарлар сынамаларын (үлгілерін) бақылау мақсатында сынауды жүзеге асыру үшін Орталыққа өтініш жіберуге міндетті. Осы мақсатта экспорттаушылар әкетілетін тауардың әрбір легін әкету кезінде әкетілетін тауарлардың түрі үшін техникалық талаптарға, Қазақстан Республикасында қолданыстағы стандарттарға сәйкес және/немесе экспорттаушының кәсіпорнында қолданылатын сынама іріктеу әдістемесіне сәйкес 1 (бір) өкілдік сынама алады. Уәкілетті органның жазбаша нұсқауы бойынша экспорттаушылар бақылау сынағы үшін іріктелген сынақты жеткізеді, сондай-ақ онымен алдын ала жасалған келісімшарт қорытындысына сәйкес Орталыққа іріктеме сынаққа сәйкес актіні көрсетеді. Орталық жоғарыда көрсетілген сынаманы мәміле аяқталғанға дейін сақтайды.
Сонымен қатар уәкілетті органның әкетілетін тауарларға Орталықта бақылау сынауларын жүргізу туралы шешім қабылдау құқығы бар.
Көрсетілген бөлімде сәйкессіздік болмаған кезде – «тауар қойылған талаптарға сәйкес келеді» деген жазба жазылады және өтінім беруші кедендік ресімдеу рәсімінен өтеді.
Сәйкессіздік анықталған жағдайда – «тауар қойылған талаптарға сәйкес келмейді» деген жазба жазылады және ұсынылған тауарлардың экспортын кедендік рәсімдеудегі кедендік декларациялауға жатпайды.

13. Для прохождения государственного контроля при вывозе товаров, заявитель представляет государственному контролеру следующие документы:
Письмо-заявку, в котором указывается наименование организации или данные индивидуального предпринимателя, юридический адрес и перечень прилагаемых документов, необходимых для осуществления государственного контроля:
копию лицензии на экспорт отдельных видов товаров (за исключением товаров, указанных в приложении 2 к Правилам);
копию контракта (договора, соглашения) на русском языке, в случае, если контракт (договор, соглашение) на русском языке отсутствует, то к копии контракта (договора, соглашения) должен прилагаться скрепленный и заверенный заявителем перевод (с указанием должности и даты, подписью и печатью заявителя);
спецификацию на товары, в котором указывается полный ассортимент в количественном и стоимостном выражении;
расчет стоимости товаров, представленный заявителем по форме, согласно приложению 9 к Правилам;
имеющиеся сведения о ценах мирового рынка, обосновывающие принятый уровень контрактных цен;
документ, подтверждающий источник происхождения товаров (для субъектов добычи драгоценных металлов - копия контракта на права недропользования, для организаций, имеющих право осуществлять операции с драгоценными металлами, в соответствии с законодательством Республики Казахстан - копия договора на приобретение драгоценных металлов у субъекта добычи драгоценных металлов);
документ, подтверждающий отказ Национального Банка Республики Казахстан от закупки аффинированного золота в слитках для пополнения золотовалютных активов;
нормативно-техническую документацию (ГОСТ, ОСТ, ТУ, установленные и Республике Казахстан) на вывозимые товары.
14. При вывозе товаров государственный контролер проверяет наличие документов, указанных в пункте 13 Правил и в случае их соответствия оформляет Акт государственного контроля и оценки стоимости по форме, согласно приложению 9 к Положению (далее - Акт).
В Акте государственный контролер отражает:
соответствие/несоответствие предъявленного товара данным, указанным в кон факте и сопроводительных документах (наименование товара, масса, количество, соответствие стандартам);
оценку стоимости товара;
отсутствие/наличие нарушений требований законодательства Республики Казахстан при совершении сделок с товарами, а также другие замечания, установленные при осуществлении государственного контроля.
При обнаружении несоответствия предъявляемого вывозимого товара данным спецификации и нормативно-технической документации (ГОСТ, ОСТ, ТУ, установленные в Республике Казахстан) по составу и содержанию драгоценных металлов, уполномоченный орган обязан направить заявку в Центр для осуществления контрольных испытаний проб (образцов) вывозимых товаров. Для этих целей экспортеры при отгрузке каждой партии вывозимого товара отбирают 1 (одну) представительную пробу в соответствии с техническими условиями для соответствующего вида вывозимого товара, стандартами, действующими в Республики Казахстан и/или в соответствии с методикой отбора проб, применяемой на предприятии экспортера. По письменному указанию уполномоченного органа экспортеры доставляют пробу, отобранную для контрольных испытаний, а также представляют соответствующий акт отбора проб в Центр, в соответствии с заключенным с ним предварительно договором. Центр хранит вышеуказанную пробу до завершения сделки.
Также уполномоченный орган имеет право принять решение о проведении контрольных испытаний в Центре предъявляемого вывозимого товара.
При отсутствии несоответствия в указанном разделе делается запись - "товар соответствует предъявленным требованиям", и заявитель проходит процедуру таможенного оформления.
В случае выявления несоответствия делается запись - "товар не соответствует предъявленным требованиям", и предъявленный товар не подлежит таможенному декларированию в таможенной процедуре экспорт товаров.

15. Мемлекеттік бақылау тауар легін мемлекеттік бақылаушыға ұсынған сәттен бастап бес күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
16. Акт үш данада жасалады: бірінші және екінші даналары өтініш берушіге ұсынылады. Бірінші данасы кеден органына беруге арналады. Үшінші данасы уәкілетті органда қалады. Актіге мемлекеттік бақылаушы қол қояды.
17. Тауарларды әкетуге арналған мемлекеттік бақылаудан өткеннен кейін, егер олар экспортқа арналса, Қазақстан Республикасының кеден органдары Кеден одағының кедендік заңнамасына сәйкес өтініш берушіде мыналар:
уәкілетті органда арнайы есепке қоюды растайтын құжат;
тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына лицензия (Қағидаға 2-қосымшада көрсетілгендерді қоспағанда);
мемлекеттік бақылау актісі болған кезде тауарларды кедендік декларациялау үдерісін аяқтайды.
18. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген, Қағидаға 3-қосымшада көрсетілген өңделмеген бағалы металдарды, кендерді және бағалы металдар концентраттарын (КО СЭҚ ТН коды 2616) әкету кезінде Актіні ресімдеу қажет емес.
19. Бағалы металдарды Кеден одағының аумағынан тыс өңдеу кедендік рәсіміне орналастырған кезде кедендік декларациялауды жүргізгенге дейін құжаттарды Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес, оның ішінде кеден аумағынан тыс тауарларды өңдеу жағдайлары туралы құжатты ұсыну қажет.
20. Құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағына кірмейтін елдерге әкету осы тауарлардың экспортына және қайта өңдеуге жол береді.
Экспорт үшін Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағына кірмейтін елдерге құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын әкету кезінде өтінім беруші кедендік декларациялауға мынадай құжаттарды:
а) өндіруші кәсіпорындардың зертханалары, Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы нормативтік құжаттарына сәйкес аттестатталған немесе Қазақстан Республикасының аккредитация туралы заңнамасына сәйкес нәтижелері танылатын шетелдік аккредитация органдарында аккредитациядан өткен басқа да талдамалық зертханалар берген Қазақстан Республикасында өндірілетін бағалы ілеспелі және металдардың құрамы туралы құжаттар.
Бағалы металдардың құрамы және мазмұны бойынша құрамында әкетілетін шикізат тауарларына арналған бағалы металдар бар бағалы және бағалы металдардан ілеспелі алудың құрамы туралы құжаттардың келісімшарт талаптарына және нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес келмеген жағдайда (Қазақстан Республикасында бекітілген МЕМСТ, ССТ, ТЖ) құрамында бағалы металдары бар шикізат тауарлардың сынамаларын (үлгілерін) бақылау сынағын жүзеге асыру үшін уәкілетті орган Орталыққа өтінім жіберуге міндетті. Осы мақсатта экспорттаушылар әкетілетін тауардың әрбір легін әкету кезінде әкетілетін тауарлардың түрі үшін техникалық талаптарға, Қазақстан Республикасында қолданыстағы стандарттарға сәйкес және/немесе экспорттаушының кәсіпорнында қолданылатын сынама іріктеу әдістемесіне сәйкес 1 (бір) өкілдік сынама алады. Уәкілетті органның жазбаша нұсқауы бойынша экспорттаушылар бақылау сынағы үшін іріктелген сынақты жеткізеді, сондай-ақ онымен алдын ала жасалған келісімшарт қорытындысына сәйкес Орталыққа іріктеме сынаққа сәйкес актіні көрсетеді. Орталық жоғарыда көрсетілген сынаманы мәміле аяқталғанға дейін сақтайды;
б) Қазақстан Республикасындағы шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың мүмкіндігі (мүмкін еместігі) және экономикалық орындылығы (орынсыздығы) туралы уәкілетті органның қорытындыларын (бұдан әрі – Экспортқа арналған қорытынды) ұсынады.
Құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағына кірмейтін елдерге қайта өңдеу үшін әкету кезінде өтініш беруші кедендік ресімдеуде мынадай құжаттарды:
Қазақстан Республикасының аумағында қайта өңдеудің экономикалық орынсыздығы мен мүмкін еместігі туралы уәкілетті органның қорытындысын (бұдан әрі – Қайта өңдеуге арналған қорытынды);
кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатты ұсынады.

15. Государственный контроль проводится в сроки, не превышающие пяти календарных дней с момента предъявления партии товара государственному контролеру.
16. Акт составляется в трех экземплярах: первый и второй экземпляры вручаются заявителю. Первый экземпляр предназначается для представления в таможенный орган. Третий экземпляр остается в уполномоченном органе. Акт подписывается государственным контролером.
17. После прохождения государственного контроля на вывоз товаров, если они предназначены для экспорта, таможенные органы Республики Казахстан завершают процедуру таможенного декларирования товаров в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза при наличии у заявителя:
документа, подтверждающего постановку на специальный учет в уполномоченном органе;
лицензии на экспорт отдельных видов товаров (за исключением, указанных в приложении 2 к Правилам);
акта государственного контроля.
18. При вывозе необработанных драгоценных металлов, руд и концентратов драгоценных металлов (код ТН ВЭД ТС 2616) указанных в приложении 3 к Правилам, добытых на территории Республики Казахстан, оформление Акта не требуется.
19. При помещении драгоценных металлов под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории Таможенного союза, до производства таможенного декларирования необходимо представление документов в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, в том числе документа об условиях переработки товаров вне таможенной территории.
20. Вывоз сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, с территории Республики Казахстан в страны, не входящие в Таможенный союз, допускается для экспорта и переработки данных товаров.
При вывозе сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, с  территории Республики Казахстан в страны, не входящие в Таможенный союз, для экспорта, заявитель представляет для таможенного декларирования следующие документы:
а) документы о содержании драгоценных и сопутствующих извлекаемых  металлов, выданных лабораториями предприятий производителей, другими аналитическими лабораториями, аттестованными либо аккредитованными в соответствии с нормативными документами в области технического регулирования Республики Казахстан или прошедшими аккредитацию в иностранных органах по аккредитации, результаты которой признаются в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики об аккредитации в области оценки соответствия.
В случае несоответствия документов о содержании драгоценных и сопутствующих извлекаемых драгоценных металлов условиям контракта и нормативно-технической документации (ГОСТ, ОСТ, ТУ, установленные в Республике Казахстан) на вывозимые сырьевые товары, содержащие драгоценные металлы по составу и содержанию драгоценных металлов, уполномоченный орган обязан направить заявку в Центр для осуществления контрольных испытаний проб (образцов) вывозимых сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы. Для этих целей экспортеры при отгрузке каждой партии вывозимых сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, отбирают 1 (одну) представительную пробу в соответствии с техническими условиями для соответствующего вида сырьевых товаров, стандартами, действующими в Республики Казахстан и/или в соответствии с методикой отбора проб, применяемой на предприятии экспортера. По письменному указанию уполномоченного органа экспортеры доставляют пробу, отобранную для контрольных испытаний, а также представляют соответствующий акт отбора проб в Центр в соответствии с заключенным с ним предварительно договором. Центр хранит вышеуказанную пробу до завершения сделки;
б) заключения уполномоченного органа о возможности (невозможности) и экономической целесообразности (нецелесообразности) промышленного извлечения драгоценных металлов из сырьевых товаров в Республике Казахстан (далее - Заключение на экспорт).
При вывозе сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы с территории Республики Казахстан в страны не входящие в Таможенный союз для переработки, заявитель для таможенного декларирования представляет:
заключение уполномоченного органа об экономической нецелесообразности и невозможности переработки на территории Республики Казахстан (далее - Заключение на переработку);
документ об условиях переработки товаров вне таможенной территории.

21. Құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын қайта өңдеуге не экспортқа арналған қорытындыны алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
тауардың атауын, оның өлшем бірліктеріндегі санын көрсете отырып, өтініш-хатты;
құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын өндіру субъектілері үшін – жер қойнауын пайдалану құқығына арналған келісімшарт көшірмесін ұсынады. Бұл ретте мұндай құжатқа өзгеріс пен толықтыру енгізілген жағдайларды қоспағанда, егер мұндай құжаттың көшірмесі бұрын ұсынылған жағдайда, жер қойнауын пайдалану құқығына арналған келісімшартты ұсыну талап етілмейді;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларымен операцияларды жүзеге асыруға құқығы бар басқа ұйымдар үшін әкетілетін шикізат тауарларына меншік құқығын растайтын құжат;
сыртқы сауда шартының (келісімшартының) көшірмесін ұсынады.
22. Ұсынылған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган Қағидаға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экспортқа не болмаса қайта өңдеуге арналған қорытынды береді.
Экспортқа арналған қорытындыда «Қорытынды нәтижесі» деген жолда «Қазақстан Республикасының аумағынан тыс ұсынылған шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алу мүмкіндігі расталады» деген жазба жазылады, және өтініш беруші кедендік декларациялау рәсімінен өтеді не болмаса «Қазақстан Республикасының аумағында ұсынылған шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың экономикалық орындылығын расталады» деген жазба жазылады, мұндай жағдайда тауар экспорты кедендік ресімдеуде кедендік декларациялауға жатпайды.
Қайта өңдеуге арналған қорытындыда, «Қорытынды нәтижесі» деген жолда «Қазақстан Республикасының аумағынан тыс ұсынылған шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алу мүмкіндігі расталады» деген жазба жазылады және өтініш беруші кедендік декларациялау рәсімінен өтеді не «Қазақстан Республикасының аумағынан тыс ұсынылған шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың экономикалық орындылығы расталады» деген жазба жазылады, мұндай жағдайда тауар экспорты кедендік ресімдеуде кедендік декларациялауға жатпайды.

21. Для получения Заключений на экспорт либо переработку сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, заявитель представляет в уполномоченный орган следующие документы:
письмо-заявку, с указанием наименования товара, его количества в единицах измерения;
для субъектов добычи сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы - копия контракта на права недропользования. При этом не требуется представление контракта на права недропользования, в случае если копия такого документа была представлена ранее, за исключением случаев, когда в такой документ были внесены изменения и дополнения;
для других организаций, имеющих право в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществлять операции с сырьевыми товарами, содержащих драгоценные металлы - документ, подтверждающий право собственности на вывозимые сырьевые товары;
копия внешнеторгового договора (контракта).
22. По результатам рассмотрения представленных документов
уполномоченный орган выдает Заключение на экспорт либо переработку, по форме, согласно приложению 10 к Правилам.
В Заключении на экспорт, в строке "Результат заключения" делается запись: "подтверждается возможность промышленного извлечения драгоценных металлов из представленных сырьевых товаров вне территории Республики Казахстан", и заявитель проходит процедуру таможенного декларирования, либо "подтверждается экономическая целесообразность промышленного извлечения драгоценных металлов из представленных сырьевых товаров на территории Республики Казахстан", в таком случае товар не подлежит к таможенному декларированию в таможенной процедуре экспорта.
В Заключении на переработку, в строке "Результат заключения" делается запись: "подтверждается экономическая нецелесообразность/невозможность переработки на территории Республики Казахстан", и заявитель проходит процедуру таможенного декларирования либо "подтверждается экономическая целесообразность переработки на территории Республики Казахстан", в таком случае товар не подлежит к таможенному декларированию в таможенной процедуре переработки вне таможенной территории.

23. Экспортқа не қайта өңдеуге арналған қорытындыны өтініш берушінің құжаттарын қабылдаған сәттен бастап 7 жұмыс күні ішінде уәкілетті орган шикізат тауарлары экспортының барлық болжамды жылдық көлеміне береді.
24. Қағиданың 21-тармағына сәйкес құжаттардың толық емес пакетін тапсырған жағдайда уәкілетті орган Экспортқа не қайта өңдеуге арналған қорытындыны беру туралы уәждемелі бас тартуды өтініш берушіге ұсынады.
Экспортқа не қайта өңдеуге арналған қорытындымен келіспеген жағдайда, өтініш беруші оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сот тәртібінде шағымдануға құқылы.

23. Заключение на экспорт либо переработку предоставляется уполномоченным органом на весь прогнозный годовой объем экспорта сырьевых товаров, в течение 7 рабочих дней с момента принятия  документов заявителя.
24. Мотивированный отказ о выдаче Заключения на экспорт либо переработку представляется заявителю уполномоченным органом в случае подачи не полного пакета документов, согласно пункту 21 Правил.
В случае не согласия с заключением на экспорт либо переработку  заявитель имеет право обжаловать его в судебном порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

25. Құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын әкету кезінде қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормаларын уәкілетті органның жазбаша растауы осы Қағиданың 9-тармағында көзделген, әкелу кезінде қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормаларына уәкілетті орган растау беруінің тәртібіне ұқсас жүзеге асырылады.
26. Уәкілетті орган экспортқа не қайта өңдеуге арналған қорытындыны жасау кезінде 21-тармақта көрсетілген келісімшарттардың талаптарын, Қазақстан Республикасының аффинажды зауыттарының қайта өңдеуге арналған тарифтік ставкаларын ескереді (шикізат тауарларының сапасын бақылау бойынша қызметтер құны, қосспалардың мазмұны үшін айыппұл санкциялары, бағалы металдарды алу мерзімі, жіберілетін шығысын/айырмашылықтар, төлеу шарттары, көлік шығындары, салықтық және өзге де төлемдер).

25. Выдача письменного подтверждения уполномоченным органом норм  выхода продуктов переработки при вывозе сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, осуществляется аналогично порядку выдачи подтверждения уполномоченным органом норм выхода продуктов переработки при ввозе, предусмотренному в пункте 9 настоящих Правил.
26. Уполномоченный орган при составлении Заключений на экспорт либо переработку учитывает условия контрактов указанных в пункте 21, тарифные ставки на переработку (стоимость услуг по контролю качества сырьевых товаров, штрафные санкции за содержание примесей, сроки извлечения драгметталов, допускаемые потери/расхождения, условия оплаты, транспортные затраты, налоговые и прочие платежи) аффинажных заводов Республики Казахстан.

27. Қазақстан Республикасының (аффинажды) қайта өңдеуші зауыттары ұсынған қайта өңдеуге (шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алу) арналған тарифтік ставкалар туралы ақпараты уәкілетті органның ресми веб-сайтында жыл сайын жарияланады.
Бағалы металдарды және құрамында
бағалы металдар бар шикізат тауарларын
Кеден одағына кірмейтін елдерден
Қазақстан Республикасының аумағына
әкелу және Қазақстан Республикасының
аумағынан осы елдерге әкету қағидасына
1-қосымша
КЕДЕН ОДАҒЫНА ҚАТЫСУШЫ МЕМЛЕКЕТТЕРДЕН ЭКСПОРТЫ ЛИЦЕНЗИЯЛАР НЕГІЗІНДЕ ЖҮЗЕГЕ АСЫРЫЛАТЫН БАҒАЛЫ МЕТАЛДАР ТІЗБЕСІ

27. Информация о тарифных ставках на переработку (промышленного извлечения драгоценных металлов из сырьевых товаров), представленная перерабатывающими (аффинажными) заводами Республики Казахстан ежегодно публикуется на официальном веб-сайте уполномоченного органа.
Приложение 1
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
металлов и сырьевых товаров,
содержащих драгоценные металлы
ПЕРЕЧЕНЬ ДРАГОЦЕННЫХ МЕТАЛЛОВ, ЭКСПОРТ КОТОРЫХ ИЗ
ГОСУДАРСТВ-УЧАСТНИКОВ ТАМОЖЕННОГО СОЮЗА ОСУЩЕСТВЛЯЕТСЯ НА
ОСНОВАНИИ ЛИЦЕНЗИЙ # G1

(«Табиғи алмастар, бағалы металдар және асыл тастар» тауарлардың бірыңғай тізбесінің 2.9-бөлімі)
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.05.16 № 628 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Тауардың қысқаша атауы
КО СЭҚ ТН коды
1
2
Өңделмеген алтын мен күміс*
(тек құйма, тілім, ұнтақ және түйір түріндегі аффинаждалған алтын мен күміс, сондай-ақ тиын соғу үшін пайдаланылатын алтын)

(раздел 2.9 Единого перечня товаров "Природные алмазы, драгоценные
металлы и драгоценные камни")
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.05.2012 № 628 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Краткое наименование товара
Код ТН ВЭД ТС
1
2
Необработанные золото и серебро*
(только аффинированные золото и серебро в виде слитков,
пластин, порошка и гранул, а также золото, используемое
для чеканки монет)

7110 21 000
7110 31 000 0
7110 41 000 0
Бағалы металдарды және құрамында
бағалы металдар бар шикізат тауарларын
Кеден одағына кірмейтін елдерден
Қазақстан Республикасының аумағына
әкелу және Қазақстан Республикасының
аумағынан осы елдерге әкету қағидасына
4-қосымша
Бағалы металдармен және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларымен операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер тізілімі
Р/с №
Заңды тұлғаның/дара кәсіпкердің атауы
Заңды тұлғаның/дара кәсіпкердің СТН
Заңды тұлғаның/дара кәсіпкердің деректемелері
Тауардың атауы
1
2
3
4
5
Бағалы металдарды және құрамында
бағалы металдар бар шикізат тауарларын
Кеден одағына кірмейтін елдерден
Қазақстан Республикасының аумағына
әкелу және Қазақстан Республикасының
аумағынан осы елдерге әкету қағидасына
5-қосымша
Арнайы есепке қоюды растайтын құжат нысаны
Өтінім берушінің атауы
заңды мекенжайы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Өнеркәсіп комитеті______________нөмірімен_________ күні тіркелген, бағалы металдармен және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларымен операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер тізіліміндегі тіркеуді растайды.
Уәкілетті адамның қолы
Бағалы металдарды және құрамында
бағалы металдар бар шикізат тауарларын
Кеден одағына кірмейтін елдерден
Қазақстан Республикасының аумағына
әкелу және Қазақстан Республикасының
аумағынан осы елдерге әкету қағидасына
6-қосымша
Өтінім берушінің өндірістік базасының болуы және______жылғы____жарты жылдықта меншікті өндірісте өнімді дайындау көлемі туралы
АҚПАРАТ
Өтінім берушінің атауы__________________________________________
Өндірістік базаның болуы
Меншікті өндіріс өнімі
Өндірістік алаңдар (ш.м.)
Технологиялық жабдықтардың тізбесі (станоктар саны мен түрі)
Негізгі өндірісте жұмыс істейтіндер саны (адам)
Өнім номенклатурасы
Меншікті өндірісте есепті кезең ішінде өндірілгені (кг*)
Таңбаланды (тек меншік өндірістегі өнім) (дана)
*Егер Өтінім беруші өндірістік қызметті жарты жылдан кем жүзеге асырған жағдайда, нақты жұмыс жасаған уақыт үшін өндірілген өнімнің саны көрсетіледі.
Өтінім берушінің лауазымы
атауы _____________ ________________
(қолы)        (Т.А.Ә.)
М.О
Бағалы металдарды және құрамында
бағалы металдар бар шикізат тауарларын
Кеден одағына кірмейтін елдерден
Қазақстан Республикасының аумағына
әкелу және Қазақстан Республикасының
аумағынан осы елдерге әкету қағидасына
7-қосымша
Қайта өңдеудің әкелінетін (әкетілетін) өнімдерінің тізбесі
Р/с №
Өтінім беруші
КО СЭҚ ТН бойынша қайта өңдеу өнімдерінің атауы
Келісім шарт
КО СЭҚ  ТН  бойынша қайта өңдеу өнімдерінің коды
КО СЭҚ ТН бойынша өлшем бірлік тері
Қайта өңдеу өнімдерінің саны
Құны, теңге
Тауар өнімі
Қайта өңдеу қалдықтары
Құндылықтар шығындары
Құндылықтар қалдықтары
Мамандандырылған кеден бекеті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Өтінім беруші лауазымының атауы    Уәкілетті орган
лауазымының атауы
_______  ___________________
(қолы)       (Т.А.Ә.)
_______  __________________
(қолы)      (Т.А.Ә.)
Өтінім беруішінің
бас бухгалтер
_______  __________________
(қолы)       (Т.А.Ә.)
М.О.                          М.О.
Қайта өңдеудің әкелінетін (әкетілетін) өнімдерінің тізбесін толтыру ережесі

7110 21 000
7110 31 000 0
7110 41 000 0
Приложение 4
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
металлов и сырьевых товаров,
содержащих драгоценные металлы
Реестр юридических лиц и индивидуальных предпринимателей,
осуществляющих операции с драгоценными металлами и сырьевыми
товарами, содержащими драгоценные металлы
п/п
Наименование
юридического лица/
индивидуального
предпринимателя
PHH
юридического лица/
индивидуального предпринимателя
Реквизиты
юридического
лица/
индивидуального
предпринимателя
Наименование
товара
1
2
3
4
5
Приложение 5
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
металлов и сырьевых товаров,
содержащих драгоценные металлы
Форма документа, подтверждающего постановку на специальный учет
Наименование заявителя
юридический адрес
Комитет промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан подтверждает регистрацию в Реестре юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, осуществляющих операции с драгоценными металлами и сырьевыми товарами, содержащими драгоценные металлы за номером _______, дата регистрации ____________.
Подпись уполномоченного лица
Приложение 6
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
металлов и сырьевых товаров,
содержащих драгоценные металлы
ИНФОРМАЦИЯ
о наличии производственной базы Заявителя и объеме
изготовления продукции на собственном производстве
за _______ полугодие _________ года
Наименование Заявителя ________________________________
Наличие производственной базы
Продукция собственного производства
Производст-
венные
площади
(кв. м)
Перечень техно-
логического
оборудования
(количество
и типы
станков)
Количество
работающих на
основном
производстве
(чел.)
Номенк-
латура
продукции
Произведено
за отчетный
период на
собственном
производстве (кг.)*
Заклеймено
(только продукция
собственного
производства)
(шт.)
* В случае, если Заявитель осуществляет производственную деятельность менее полугода, указывается количество произведенной продукции за фактически отработанное время.
Наименование должности
Заявителя               _________________        ______________
(подпись)               (Ф.И.О.)
М.П.
Приложение 7
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
металлов и сырьевых товаров,
содержащих драгоценные металлы
ПЕРЕЧЕНЬ
ввозимых (вывозимых)продуктов переработки
п/п
Заявитель
Наименование
продуктов
переработки
по ТН ВЭД ТС
Контракт
Код
продуктов
переработки
по ТН ВЭД ТС
Ед. изм.
по ТН ВЭД ТС
Количество
продуктов
переработки
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Стоимость
тенге
Товарная
продукция
Отходы
переработки
Потери
ценностей
Остатки
ценностей
Специализированный
таможенный пост
8
9
10
11
12
13
Наименование должности заявителя               Наименование должности
уполномоченного органа
_________  ______________________
(подпись)        (Ф.И.О.)              _________  ___________________
(подпись)       (Ф.И.О.)
Главный бухгалтер
заявителя _________  _____________________
(подпись)        (Ф.И.О.)
М.П.                        М.П.
Правила заполнения Перечня ввозимых (вывозимых) продуктов переработки

1. 2-бағанда Өтінім берушінің атауы көрсетіледі.
2. 3-бағанда қайта өңдеудің әкелінетін (әкетілетін) өнімнің атаулары көрсетіледі.
3. 4-бағанда қайта өңдеу өнімдерін әкелуге (әкетуге) сәйкес келісімшарт (шарт) деректемелері көрсетіледі.
4. 5-бағанда КО СЭҚ ТН бойынша қайта өңдеу өнімдерінің он белгілі коды көрсетіледі.
5. 7-бағанда КО СЭҚ ТН бойынша тауар позицияларына сәйкес өлшем бірліктерінде қайта өңдеу тауарларының саны көрсетіледі.

1. В графе 2 указывается наименование Заявителя.
2. В графе 3 указываются наименования ввозимых (вывозимых)  продуктов переработки.
3. В графе 4 указываются реквизиты контракта (договора), в соответствии с которым ввозятся (вывозятся) продукты переработки.
4. В графе 5 указывается десятизначный код продуктов переработки ТН ВЭД ТС.
5. В графе 7 указывается количество продуктов переработки в единицах измерения согласно товарной позиции по ТН ВЭД ТС (графа 6).

6. 8-бағанда қайта өңдеу тауарларының рубльдегі құны көрсетіледі.
7. 9-12 бағандарда бір өлшем бірлігіндегі тауар өнімдерінің, қалдықтарының, шығындарының және сарқындыларының саны көрсетіледі.
8. 13-бағанда қайта өңдеу тауарларын және қалдықтарын кедендік
ресімдеуді жүргізетін кеден органы көрсетіледі.
Бағалы металдарды және құрамында
бағалы металдар бар шикізат тауарларын
Кеден одағына кірмейтін елдерден
Қазақстан Республикасының аумағына
әкелу және Қазақстан Республикасының
аумағынан осы елдерге әкету қағидасына
8-қосымша
Қайта өңдеуге әкелінетін (әкетілетін) құндылықтар тізбесі
Р/с №
Өтінім беруші
КО СЭҚ ТН бойынша құндылықтардың атауы
Келісім шарт (шарт)
КО СЭҚ ТН бойынша құндылықтар коды
КО СЭҚ ТН бойынша өлшем бірліктері
Құндылықтар саны
Құны, теңге
Арнайы кеден бекеті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Өтінім беруші лауазымының атауы      Кеден одағына қатысушы
мемлекеттің уәкілетті
адамының лауазым атауы
________  __________________
(қолы)      (Т.А.Ә.)
_________  ____________________
(қолы)         (Т.А.Ә.)
Өтінім
берушінің
бас
бухгалтері ______  ________________
(қолы)     (Т.А.Ә.)
М.О.                        М.О.
Қайта өңдеуге әкелінетін (әкетілетін) құндылықтар тізбесін толтыру ережесі
1. 1-8 баған әкелінетін (әкетілетін) қайта өңдеу өнімдерінің (8 қосымша) тиісті бағандарына ұқсас толтырылады.
2. 9-бағанда қайта өңдеуге әкелінетін (әкетілетін) құндылықтарды кедендік ресімдеу жүргізілетін кеден органы көрсетіледі.
Бағалы металдарды және құрамында
бағалы металдар бар шикізат тауарларын
Кеден одағына кірмейтін елдерден
Қазақстан Республикасының аумағына
әкелу және Қазақстан Республикасының
аумағынан осы елдерге әкету қағидасына
9-қосымша
Әкетілетін тауарлар құрамындағы бағалы металдардың жалпы құны есебінің ұсынылатын нысаны
Атауы және тауар сипаттамасы
Саны, салмағы *
Баға (АҚШ долл.)
Негіздеме (әлемдік нарыққа баға белгілеген күн (4 бағ.)
Келісім шарттық құны (АҚШ долл.) (2х3 бағ)
Бағалы металдардың жалпы құны (АҚШ долл.) (2х4 бағ.)
келісімшарттық
Бағалы металдарға әлемдік баға
1
2
3
4
5
6
7
* Бағалы металдар бойынша салмағы лигатурада және тазалықта көрсетіледі.
Бағалы металдарды және құрамында
бағалы металдар бар шикізат тауарларын
Кеден одағына кірмейтін елдерден
Қазақстан Республикасының аумағына
әкелу және Қазақстан Республикасының
аумағынан осы елдерге әкету қағидасына
10-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген шикізат тауарлары үшін Қазақстан Республикасының аумағында шикізат тауарларынан бағалы металдарды өнеркәсіптік алудың мүмкіндігі (мүмкін еместігі) мен экономикалық орындылығы (орынсыздығы)/Қазақстан Республикасының аумағында қайта өңдеудің экономикалық тиімсіздігі немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды
№_____                                           күні______
Өтінім
берушінің атауы
___________________________________________________________
(ұйымның атауы /дара кәсіпкердің Т.А.Ә.)
Тауардың
атауы______________________________________________________
Ұсынылған құжаттар:

6. В графе 8 указывается стоимость продуктов переработки в рублях.
7. В графах 9-12 указывается количество товарной продукции, отходов, потерь и остатков в одной единице измерения.
8. В графе 13 указывается таможенный орган, который производит таможенное оформление продуктов переработки и остатков.
Приложение 8
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
металлов и сырьевых товаров,
содержащих драгоценные металлы
ПЕРЕЧЕНЬ ввозимых
(вывозимых) на переработку ценностей
п/п
Заявитель
Наименование
ценностей
по ТН ВЭД ТС
Контракт
(договор)
Код
ценностей
по
ТН ВЭД ТС
Единица
измерения
по
ТН ВЭД ТС
Количество
ценностей
Стоимость,
тенге
Спец
таможенный
пост
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование должности Заявителя    Наименование должности
уполномоченного лица государства-
участника таможенного союза
_________ ______________________
(подпись)         (Ф.И.О.)           _________ ______________________
(подпись)        (Ф.И.О.)
Главный бухгалтер
Заявителя  _________ ____________________
(подпись)       (Ф.И.О.)
М.П.                       М.П.
Правила заполнения перечня ввозимых (вывозимых) на переработку ценностей
1. Графы 1-8 заполняются аналогично соответствующим графам перечня ввозимых (вывозимых) продуктов переработки (приложение 8).
2. В графе 9 указывается таможенный орган, в котором производится таможенное оформление ценностей, ввозимых (вывозимых) на переработку.
Приложение 9
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
металлов и сырьевых товаров,
содержащих драгоценные металлы
Рекомендуемая форма расчета общей стоимости драгоценных
металлов, содержащихся в вывозимых товарах
Наименование
и характеристика
товара
Количество
- масса *
Цена (долл. США)
Основание
(дата на которую
установлена
цена мирового
рынка (гр. 4))
Контрактная
стоимость (долл. США)
(гр. 2 х 3)
Общая
стоимость
драгоценных
металлов
(долл. США)
(гр. 2 х 4)
Конт-
рактная
Мировая
цена на
драго-
ценные
металлы
1
2
3
4
5
6
7
По драгоценным металлам указывается масса в чистоте.
Приложение 10
к Правилам ввоза на территорию
Республики Казахстан из стран,
не входящих в Таможенный союз,
и вывоза с территории Республики
Казахстан в эти страны драгоценных
металлов и сырьевых товаров,
содержащих драгоценные металлы
Заключение
о возможности (невозможности) и экономической целесообразности
(нецелесообразности) промышленного извлечения драгоценных металлов
из 1 сырьевых товаров на территории Республики Казахстан,
для сырьевых товаров, добытых на территории Республики Казахстан/
об экономической нецелесообразности или невозможности
переработки на территории Республики Казахстан
№ ________                                        ________ дата
Наименование заявителя ________________________________________
(наименование организации/Ф.И.О. индивидуального предпринимателя)
Наименование товара ___________________________________________
Представленные документы:

1. № ____ өтініш, күні ____________________;
2. № ____ келісімшарт, күні _______________;
3. _____________________________________;
Қорытынды нәтижесі___________________________________
Қолданылу кезеңі_____________________________________

1. Заявление №, дата ___________________;
2. Контракт №, дата ____________________;
3. _____________________________________.
Результат заключения: __________________
Период действия: _______________________