Ормандардағы санитарлық қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 23 желтоқсандағы № 1591 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 15 сәуірдегі № 224 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 15.04.2016 № 224 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 17 қарашадағы № 18-02/1003 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 67-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ормандардағы санитарлық қағидалар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1591 қаулысымен
бекітілген
Ормандардағы санитарлық қағидалар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ормандардағы санитарлық қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Орман кодексінің 67-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі орманды қорғау іс-шараларының тәртібін регламенттейді.
2. Зиянкестер мен аурулардан орман қорғау іс-шараларын қоса алғанда, орман пайдаланудың және ормандағы басқа да орман шаруашылығы жұмыстарының барлық түрлері ормандардың жай-күйіне теріс ықпал етпейтін тәсілдермен және әдістермен жүзеге асырылады.
3. Осы Қағидаларға сәйкес шығу тегі табиғи және жасанды ормандар, тұқымбақтар, плантациялар және дайындалған ағаш материалдары, сондай-ақ орман қорының өзге де аумақтары зиянкестерден, аурулар мен табиғи және антропогендік сипаттағы өзге де зиянды ықпал етулерден қорғалуға жатады.
4. Мемлекеттік орман қорын орман зиянкестері мен ауруларынан қорғау оның жай-күйін жүйелі түрде қадағалаумен, орман зиянкестері мен ауруларының ошақтарын дер кезінде анықтаумен, ошақтардың пайда болуының алдын алу, оларды тоқтату және жою жөніндегі шаралармен қамтамасыз етіледі.
5. Мемлекеттік орман қорының аумағында ормандарды қорғауды жүзеге асыру:
1) ағымдағы, экспедициялық, ұшақтан көзбен шолу және басқа да орман патологиялық зерттеулерді;
2) орман зиянкестері мен ауруларының дамуына жалпы, барлаушылық және толық бақылауды;
3) орман зиянкестерімен және ауруларымен күрес жөніндегі жердегі және авиациялық жұмыстарды жүзеге асыруды;

Об утверждении Санитарных правил в лесах
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2011 года № 1591. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2016 года № 224
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.04.2016 № 224 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 ноября 2015 года № 18-02/1003.
В соответствии с пунктом 3 статьи 67 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила в лесах.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                  К. Масимов.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2011 года № 1591
Санитарные правила в лесах
1. Общие положения
1. Настоящие Санитарные Правила в лесах (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 67 Лесного кодекса Республики Казахстан и регламентируют порядок осуществления лесозащитных мероприятий на участках государственного лесного фонда.
2. Все виды лесных пользований и других лесохозяйственных работ в лесу, включая лесозащитные мероприятия от вредителей и болезней, осуществляются способами и методами, не оказывающими отрицательного воздействия на состояние лесов.
3. Защите от вредителей, болезней и иных вредных воздействий природного и антропогенного характера подлежат леса естественного и искусственного происхождения, питомники, плантации, и заготовленные лесоматериалы, а также иные территории лесного фонда в соответствии с настоящими Правилами.
4. Защита государственного лесного фонда от вредителей и болезней леса обеспечивается систематическим слежением за его состоянием, своевременным выявлением очагов вредителей и болезней леса, мерами по профилактике возникновения очагов, их локализации и ликвидации.
5. Осуществление защиты лесов на территории государственного лесного фонда включает в себя:
1) текущие, экспедиционные, аэровизуальные и другие лесопатологические обследования;
2) общие, рекогносцировочные и детальные наблюдения за развитием вредителей и болезней леса;
3) осуществление наземных и авиационных работ по борьбе с вредителями и болезнями леса;

4) орман зиянкестерінің ошақтарын алдын алуды және жоюды қамтиды.
2. Орман қорғау іс-шараларын белгілеудің, жоспарлаудың
және жүргізудің жалпы тәртібі
6. Орман қорғау іс-шараларының мерзімдері мен түрлерін орман иеленушілер мен орман пайдаланушылар орман орналастыру, орман патологиясын зерттеу, орман экожүйелерінің мониторингі және олардың негізінде ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді болжамдар жасау кезінде анықталатын ормандардың нақты санитариялық жай-күйінің негізінде, сондай-ақ мемлекеттік орман қорының санатын, ормандардың жасын және олардың қол жетімділігін, зиянкестер ошақтарының даму кезеңдерін, ағаш тұқымдарының биологиясын, зиянды жәндіктер мен аурулар қоздырушылардың биологиясын, экономикалық және экологиялық қажеттілігін ескере отырып белгілейді.
7. Орман қорғау іс-шаралары бірінші кезекте өрт, желсұлатпа, қуаңшылық, шамадан тыс құрғақтық, ылғалдың молдығы, өнеркәсіп қалдықтары немесе өзге де қолайсыз факторлар, сондай-ақ ағаш кесу, шайыр ағызу және өзге де орман пайдалану салдарынан бүлінген немесе әлсіреген екпелерде, екпелердің орнықтылығына қауіп төндіретіндей мөлшерде ағаштардың зақымдануына және жойылуына, олардың мақсатты функцияларының бұзылуына әкеп соқтырған зиянды жәндіктер мен аурулар ошақтарында, сондай-ақ профилактикалық мақсаттарда белгіленеді.
8. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда орман қорғау іс-шаралары олардың күзет режимдері ескеріле отырып жүргізіледі.
9. Орман қорғау іс-шараларын орман иеленушілер мен орман пайдаланушылар жұмыс түрлері бойынша бөлек жүзеге асырады, бұл орайда санитарлық мақсатта іріктеп және жаппай кесу осы Қағидалардың
1-қосымшасына сәйкес орман мекемесінің басшысы бекіткен Орман қорғау іс-шараларын жүргізу жоспары (түзету) бойынша ресімделеді. Өтімді ағаштың, оның ішінде кәделік сүректің үлесі кеспеағаштарды материалдық-ақшалай бағалау негізінде белгіленеді.
10. Орман қорғау іс-шараларын орман иеленушілер мен орман пайдаланушылар жыл сайын жасап, қажеттілігіне қарай түзетіп отырады. Оларда өсімдіктер мен жануарлардың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерін, бірегей табиғи қауымдастықтарды, самырсын және басқа да құнды ормандарды қорғау жөніндегі шаралар көзделеді.
11. Орман қорғау іс-шараларының көлемін бөлу екпелердің зақымдану мерзімдері мен ерекшеліктерін, ағаш тұқымдарының, зиянды жәндіктер мен ауру қоздырушылардың биологиясын ескере отырып жүргізіледі.
12. Дүлей апаттардың әсеріне ұшыраған аудандарда (орманның өрттерден, өнеркәсіп қалдықтарынан, желсұлатпасынан, қар омырудан, куаңшылықтан, жәндіктерден, аурулардан зақымдануы) орман қорғау іс-шаралары жоспарларына бүлінген ағаштарды жинауға бағытталған қажетті өзгерістер енгізіледі.

4) профилактику и ликвидацию очагов вредителей леса.
2. Общий порядок назначения, планирования и проведения
лесозащитных мероприятий
6. Сроки и виды лесозащитных мероприятий устанавливаются лесовладельцами и лесопользователями на основании фактического санитарного состояния лесов, которое выявляется при лесоустройстве, лесопатологическом обследовании, мониторинге лесных экосистем и составленных на их основе долгосрочного и краткосрочного прогнозов, а также с учетом категории государственного лесного фонда, возраста лесов и их доступности, фазы развития очагов вредителей, биологии древесных пород, биологии вредных насекомых и возбудителей болезней, экономической и экологической целесообразности.
7. Лесозащитные мероприятия назначаются в первую очередь в насаждениях, поврежденных или ослабленных пожаром, ветровалом, засухой, чрезмерным осушением, избыточным увлажнением, промышленными выбросами или иными неблагоприятными факторами, а также в результате рубок, подсочки и иных пользований лесом, в очагах вредных насекомых и болезней, вызвавших повреждение и гибель деревьев в размерах, угрожающих устойчивости насаждений, нарушению их целевых функций, а также в профилактических целях.
8. Лесозащитные мероприятия на особо охраняемых природных территориях проводятся с учетом режимов их охраны.
9. Лесозащитные мероприятия осуществляются лесовладельцами и лесопользователями раздельно по видам работ, при этом выборочные и сплошные санитарные рубки оформляются в соответствии с Планом (корректировка) проведения лесозащитных мероприятий, утверждаемым руководителем лесного учреждения, согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Доля ликвидной древесины, в том числе деловой, устанавливается на основании материально-денежной оценки лесосек.
10. Лесозащитные мероприятия назначаются лесовладельцами и лесопользователями ежегодно и корректируются по мере необходимости. В них предусматриваются меры по охране редких и исчезающих видов растений и животных, уникальных природных сообществ, кедровых и других ценных лесов.
11. Распределение объемов лесозащитных мероприятий проводится с учетом срока и специфики повреждения насаждений, биологии древесных пород, вредных насекомых и возбудителей болезней.
12. В районах, подвергшихся воздействию стихийных бедствий (повреждение леса пожарами, промышленными выбросами, ветровалом, снеголомом, засухой, насекомыми, болезнями) в планы лесозащитных мероприятий вносятся необходимые изменения, направленные на уборку поврежденного леса.

13. Мемлекеттік орман қоры аумағында санитарлық мақсатта іріктеп кесу және санитарлық мақсатта жаппай кесу Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүргізіледі.
3. Орман қорғау іс-шараларының түрлері мен міндеттері
14. Екпелердің орнықтылығын сақтау мен арттыру, олардың шығымдылығын ұлғайту, дің зиянкестерінің санын азайту, аурулардың жұқпалы әсерін азайту, сондай-ақ ормандарда өрт қауіпсіздігін арттыру мақсатында орман иеленушілер мен орман пайдаланушылар мынадай орман қорғау іс-шараларын дер кезінде жүргізеді:
кеспеағаштарды тазарту;
кеспеағаштардан тыс қоқыстарды жинау;
тұтқыр ағаштарды немесе шоғырларды сұрыптау;
қауіпті орман ауруларының таралуының аралық буындары болуы мүмкін қажетсіз ағаш тұқымдарын, бұталарды және басқа өсімдіктерді кесіп тастау;
іріктеп санитарлық мақсатта ағаш кесу;
жаппай санитарлық мақсатта ағаш кесу;
орманды зиянкестер мен аурулардан қорғаудың басқа да қажетті шаралары.
4. Кеспеағаштарды тазарту және кеспеағаштан
тыс қоқыстарды жинау
15. Кеспеағаштарды тазарту Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу тәртібіне сәйкес жүргізіледі.
16. Қоқыстарды жинау жел сұлатқан, дауыл құлатқан, қар сындырған өтімді сүрек болған жағдайда белгіленеді.
Эстетикалық және өртке қарсы мақсаттарда санитарлық-гигиеналық және сауықтыру функцияларын орындайтын ормандарда, сондай-ақ ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың ормандарында (бұған рұқсат етілген жерлерде) өтімсіз сүректі де жинау жүргізіледі.
Бірінші кезекте дің зиянкестерінің ошақтарының пайда болу қауіпі бар жас шырпылар учаскелері жиналады. Жинау мерзімдері зиянкестердің негізгі түрлерінің биологиясымен байланыстырылады.
5. Тұтқыр үймелер мен тосқауыл ағаштар орналастыру
17. Тұтқыр үймелер мен тосқауыл ағаштар орналастыру - әлсіреген, бірақ әлі өсімтал ағаштардан дің зиянкестерінің назарын бұру үшін жүргізілетін орман қорғау іс-шарасы.
Тұтқыр үймелер немесе тосқауыл ағаштар орналастыру зиянкестер ұялай бастаған қураған ағаштар қазірдің өзінде кесіп тасталған, бірақ дің зиянкестерінің көп мөлшері сақталып отырған санитарлық жағынан қанағаттанарлық жай-күйге келтірілген айтарлықтай орнықты екпелерде жүргізіледі.
Тұтқыр үймелер немесе тосқауыл ағаштар орналастыру зиянкестер ұялай бастаған ағаштарды іріктеп алумен және санитарлық мақсатта іріктеп кесуді жүргізумен ұштастырылуы мүмкін. Санитарлық мақсатта жаппай кесу жүргізілетін зиянкестер жаппай көбейетін кезеңде тосқауыл кеспеағаштар орналастыруға - жәндіктердің назарын қоршаған ағаштардан басқа жаққа аудару мақсатында жаз кезіне қабығы аршылмаған ағаштарды жаппай қалдыруға болады.

13. Выборочные санитарные рубки и сплошные санитарные рубки на территории государственного лесного фонда проводятся в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
3. Виды и задачи лесозащитных мероприятий
14. В целях сохранения и повышения устойчивости насаждений, увеличения их продуктивности, снижения численности стволовых вредителей, уменьшения инфекционного фона болезней, а также повышения пожарной безопасности в лесах, лесовладельцами и лесопользователями своевременно проводятся следующие лесозащитные мероприятия:
очистка лесосек;
уборка внелесосечной захламленности;
выкладка ловчих деревьев или куч;
вырубка нежелательных древесных пород, кустарников и другой растительности, которые являются промежуточными звеньями распространения опасных болезней леса;
выборочные санитарные рубки;
сплошные санитарные рубки;
другие необходимые меры защиты леса от вредителей и болезней.
4. Очистка лесосек и уборка внелесосечной захламленности
15. Очистка лесосек проводится в соответствии с порядком рубок леса на участках государственного лесного фонда, определяемым Правительством Республики Казахстан.
16. Уборка захламленности назначается при наличии ликвидной древесины в виде ветровала, бурелома, снеговала.
В эстетических и противопожарных целях в лесах, выполняющих санитарно-гигиенические и оздоровительные функции, а также в лесах особо охраняемых природных территорий (где это допускается) проводится и уборка неликвидной древесины.
В первую очередь разрабатываются участки свежего валежа, где имеется опасность возникновения очагов стволовых вредителей. Сроки разработки увязываются с биологией основных видов вредителей.
5. Выкладка ловчих деревьев и куч
17. Выкладка ловчих деревьев и куч – лесозащитное мероприятие, проводимое с целью отвлечения стволовых вредителей от ослабленных, но еще жизнеспособных деревьев.
Выкладка ловчих деревьев или куч производится в относительно устойчивых насаждениях, приведенных в удовлетворительное санитарное состояние, где уже вырублены усохшие свежезаселенные вредителями деревья, но сохраняется повышенная численность стволовых вредителей.
Выкладка ловчих  деревьев или куч совмещается с выборкой свежезаселенных деревьев и с проведением выборочных санитарных рубок. В период массового размножения вредителей, когда проводятся сплошные санитарные рубки, допустимо создание ловчих лесосек – массовое оставление на период лета неокорененной древесины с целью отвлечения насекомых от окружающих древостоев.

18. Тосқауыл ағаштар ретінде жел сұлатқан, дауыл құлатқан, қар омырған зиянкестер ұяламаған қураған ағаштар діңінің учаскелері, сондай-ақ ауру, кеміс және әлсіреген ағаштар пайдаланылады. Тосқауыл материал ретінде ағаштардың ұшарбасы және басқа кеспе қалдықтары, сондай-ақ аталған ағаш тұқымының бұтақтары тосқауыл үйме ретінде пайдаланылады. Тосқауыл үймелер әдетте шөлейт аймақтағы тоғай екпелерінде және Шренк шыршасының, аршаның таудағы екпелерінде пайдаланылады.
Зиянкестер енді ұялай бастаған және бүлінген ағаштар – шығу тегі әртүрлі бүлінген және діңінде ақауы бар, құны айтарлықтай төмендеп кеткен (сынған, қисық, зиянкестермен және аурулармен зақымданған) ағаштар.
Сау ағаштардан тұтқыр үймелер жасауға жол берілмейді.
19. Зиянкестер енді ұялай бастаған ағаштарды орналастыру кезінде ұрғашы құрттар жұмыртқаның негізгі бөлігін салып қойған, ал алғашқы құрттар қуыршақ жасауға кірісетін кезеңде - діңдерді дер кезінде қабығынан аршу не тұтқыр үйме мен сүректі кәдеге жарату немесе химиялық әдіспен өңдеу қажет. Тосқауыл ағаштар аршылғаннан кейін қабығы мен бұтағы өртеледі не жерге көміп тасталады.
Тұтқыр үймелер немесе тосқауыл ағаштарды орналастыру орман күтушілердің немесе орман қорғау жөніндегі мамандардың тікелей басшылығымен жүргізілуге тиіс.
20. Дің зиянкестерінің саны екпелерді орман патологиясы тұрғысынан тексеру нәтижелері бойынша белгіленеді және олардың санына байланысты осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес орналастырылуға тиіс ағаштар саны анықталады.
Зиянкестер саны осы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген мөлшерден төмен болған жағдайда тұтқыр ағаштар орналастырылмайды.
21. Ерекше қорғалатын орман аумақтарының ормандарында (мемлекеттік табиғи қорықтар, мемлекеттік ұлттық табиғи парктер және мемлекеттік табиғи парктер, мемлекеттік табиғи резерваттар, аса құнды орман алқаптары, ғылыми маңызы бар ормандар, мемлекеттік табиғи орман ескерткіштері, жаңғақ кәсіпшілігі аймақтарының ормандары және орман жемістері екпелері, биік таудағы ормандар), санитарлық-гигиеналық және сауықтыру функцияларын орындайтын ормандарда (қалалық ормандар мен орман парктері, елді мекендер мен емдеу-сауықтыру мекемелерінің жасыл аймақтары) өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар және басқа да су объектілері жағалауларындағы тыйым салынған орман жолақтарында олардың санитарлық жай-күйі жақсы болған жағдайда қабық жегіштердің жаппай ұшуынан бірнеше апта бұрын олар ұя салуы мүмкін жерлерге ферромонды диспенсерлер орнату арқылы олардың тартымдылығын күшейте отырып, тосқауыл ағаштар орналастырылады.

18. В качестве ловчих деревьев используют ветровал, бурелом, снеголом, свободные от заселения участки ствола усыхающих деревьев, а также больные, фаутные и ослабленные деревья. Используют в качестве ловчего материала вершины и другие порубочные остатки, а также ловчие кучи из ветвей данной породы. Ловчие кучи используют в тугайных насаждениях пустынной зоны и в горных насаждениях ели Шренка, арчи.
Свежезаселенные и фаутные деревья – это деревья с повреждениями и дефектами стволов различного происхождения (сломленные, кривые, зараженные вредителями и болезнями), имеющие существенно пониженную ценность.
Выкладка ловчих деревьев из числа здоровых не допускается.
19. При выкладке свежезаселенных деревьев проводится своевременная окорка стволов – в период, когда основная часть яиц самками уже отложена, а первые личинки приступают к окукливанию, либо утилизация или химическая обработка куч и древесины. Кора и ветви после окорки ловчих деревьев сжигаются либо закапываются.
Выкладка ловчих деревьев или куч производится под непосредственным руководством лесничих или инженера-лесопатолога.
20. Численность стволовых вредителей устанавливается по результатам лесопатологического обследования насаждений и в зависимости от их численности определяется количество деревьев, подлежащих выкладке согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При численности вредителей ниже указанной в приложении 2 к настоящим Правилам, ловчие деревья не выкладываются.
21. В лесах особо охраняемых лесных территорий (государственные природные заповедники, государственные национальные природные парки и государственные природные парки, государственные природные резерваты, особо ценные лесные массивы, леса имеющие научное значение, государственные лесные памятники природы, леса орехопромысловых зон и лесоплодовые насаждения, субальпийские леса), в лесах, выполняющих санитарно-гигиенические и оздоровительные функции (городские леса и лесопарки, зеленые зоны населенных пунктов и лечебно-оздоровительных учреждений), в запретных полосах лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов при их хорошем санитарном состоянии выкладывают ловчие деревья за несколько недель до массового лета короедов, в местах, где они заселяются, усиливая их привлекательность прикреплением диспенсеров с ферромонами.

22. Тосқауыл ағаштар жапырақтарын отамай ұшарбасымен бірге төселеді немесе түйдек күйінде орналастырылады. Төсеніштік тосқауылды дің зиянкестері ошағына жақын жерге топ-тобымен орналастырған дұрыс болады.
Қатынауға оңай жерлерде зиянкестердің өсіп-өнуін жүйелі түрде байқап отыру және тосқауыл ағаштарды қабығынан дер кезінде аршу үшін бақылау мақсатында тосқауыл ағаштар орналастырған жөн.
23. Тұтқыр үймелер мен тосқауыл ағаштар орналастыруды зиянкестердің биологиясын және қолданыстағы ұсыныстарды басшылыққа ала отырып, белгілі бір мерзімде жүргізу қажет.
Күнтізбелік мерзімдер жылдың ауа райы жағдайларына, зиянкестер мен ауру қоздырушылардың осы жер үшін биологиясының ерекшеліктеріне байланысты өзгеріп отыруы мүмкін. Бірқатар жағдайларда тосқауыл ағаштар мен тұтқыр үймелер орналастыру мерзімдері және оны жүргізу техникасы ерекшелік сипатта болуы немесе қосымша шаралармен қатар жүргізілуі мүмкін.
24. Неғұрлым қауіпті зиянкестер немесе екпелерге ықтимал қатер төндіретін зиянкестер (жұқпалы ауруды таратушылар) үшін тосқауыл ағаштар мен тұтқыр үймелер қоюдың нақты мерзімдері, сондай-ақ шаралар жүргізудің техникасы мен шарттары белгіленеді.
Қарағай екпелерінде алтытісті қабық жегіштерге қарсы тосқауыл ағаштар орналастыру зиянкестердің көктемгі кіші топтары үшін ақпан-наурызда, жазғы кіші топтары үшін - маусымда жүргізіледі, тосқауыл ағаштар жарық түсетін жерлерге бұтақтарымен орналастырылады.
Қарағайдың үлкен шелқабық жегішіне қарсы тосқауыл ағаштар ақпан-наурызда орналастырылады.
Қарағайдың кіші шелқабық жегішіне қарсы тосқауыл ағаштар сүрекдің қолтығы астына қыста бұтақтарымен, орналастырылады, мойны мен діңін астына төсейді. Ағаштардың бес пайызына дейін зақымданған сүрекдіңге тосқауыл ағаштар қойған жөн болады.
Ағаштың ұшарбасының қабық жегішіне қарсы тосқауыл ағаштар мен тұтқыр бұтақты үймелер ерте көктемде жарық мол жерлерге қойылады. Кеспеағаштарда алдауыш жем ретінде кесінді қалдықтарын, кемісті ағаш өнімін қалдыруға болады.
Қарағайдың көк жезқоңызына қарсы жас және орташа жастағы қарағайлардан маусымда тосқауыл ағаштар қойылады және ағаштың қабығын аршу құрт жұмыртқалары сүрекке еніп кетпес бұрын жүргізіледі.
Қарағайдың үлкен бізтұмсық қоңызына қарсы алдауыш жем ретінде орман дақылдарында тосқауыл түрінде түбірлер қалдыру керек.
Майқарағай екпелерінде осы ағаштың және шыршаның үлкен мұртты қоңызына қарсы қатты зақымданған сүрекдіңдерде тосқауыл ағаштар жаз ортасында (мерзім жергілікті жерде орман патологиясына зерттеулер жүргізілгеннен кейін) қойылады. Кесілген ағаштарға зиянкестер екі аптадан кейін жіберіледі. Оларды төсеніш астына не түбірге ашық жерлерге салу керек. Тосқауыл ретінде кесілгеннен кейін қалған ағаштардың ұшарбастары пайдаланылуы мүмкін. Тосқауыл ағаштардың қабығын зиянкестер сүрек бойына орналасып алғанға дейін аршу керек (Шығыс Қазақстан облысының Кенді Алтай ормандарындағы майқарағай екпелері үшін межелі мерзім шілденің аяғы).
Өртке күйген қабықтарды жегіштерге қарсы тосқауыл ағаштар ақпан-наурызда қойылады.
Самырсын екпелерінде шұбатылма қабық жегішке қарсы тосқауыл ағаштар қою сәуір-мамыр айларында жүргізіледі.
Майқарағайдың үлкен мұртты қоңызына қарсы тосқауыл ағаштар қою майқарағай екпелеріне қойылатын мерзімде орындалады.
Шренк шыршасының екпелерінде шырша граверінің қабық құртына қарсы және зиянкестер ұяламаған кесінді қалдықтарынан тосқауыл ағаштар мен тұтқыр үймелер қою қабық жегіштер ошақтарын анықтау кезінде санитарлық мақсатта іріктеп кесумен бір мезгілде жүргізіледі. Тосқауыл ағаштарды орналастыру міндетті түрде желегімен қыста немесе ерте көктемде, бірақ негізгі зиянкестердің ұшуы басталардан екі апта кешіктірмей жүргізіледі (наурыздың аяғы - сәуірдің басы, қайталануы - маусымда, биік тауларда мамыр-маусымда).
Тосқауыл ағаштардың немесе тосқауыл үймелердің қажетті саны екпелерді зерттеу нәтижесінде анықталады.

22. Ловчие деревья выкладываются с кроной на подкладки или комлями на пни. Выкладку целесообразно производить группами вблизи очагов стволовых вредителей.
В доступных местах желательно производить выкладку контрольных ловчих деревьев для систематических наблюдений за развитием вредителей и своевременной окоркой ловчих деревьев.
23. Выкладка ловчих куч и деревьев производится в определенные сроки, исходя из биологии вредителей и существующих рекомендаций.
Календарные сроки меняются в зависимости от погодных условий года, особенности биологии для данной местности вредителей и возбудителей болезней. В ряде случаев сроки выкладки ловчих деревьев и куч и техника их проведения носит специфический характер или сопровождается дополнительными мероприятиями.
24. Для наиболее опасных вредителей или вредителей, представляющих потенциальную угрозу насаждениям (переносчики инфекции) устанавливаются конкретные сроки выкладки ловчих куч и деревьев, а также техника и условия проведения мероприятий.
В сосновых насаждениях против шестизубого короеда выкладка ловчих деревьев производится  в феврале-марте для весенней подгруппы вредителей, в июне – для летней, ловчие деревья выкладываются с ветвями в освещенных местах.
Для большого соснового лубоеда срок выкладки ловчих деревьев – февраль-март.
Ловчие деревья для малого соснового лубоеда выкладываются под пологом древостоя зимой с ветвями, комель и ствол кладут на подкладки. Ловчие деревья целесообразно выкладывать в древостоях, в которых заражено до пяти  процентов деревьев.
Против вершинного короеда выкладывают ловчие деревья и кучи ловчих ветвей ранней весной на освещенных местах. На лесосеках в качестве приманок можно оставлять порубочные остатки, фаутную лесопродукцию.
Против синей сосновой златки следует выкладывать ловчие деревья в июне из числа молодых и средневозрастных сосен и производить окорку до ухода личинок в древесину.
Против большого соснового долгоносика в лесных культурах следует оставлять приманки в виде ловчих пней.
В пихтовых насаждениях против большого пихтового или елового усача в сильно зараженных древостоях ловчие деревья выкладываются в середине лета (сроки устанавливаются на месте после проведенных лесопатологических обследований). Срубленные деревья заселяются через две недели. Класть их надо на подкладки или на пень, на открытых местах. В качестве ловчих деревьев используются вершины деревьев, оставшиеся после рубки. Ловчие деревья следует окорять до ухода вредителей в древесину (для насаждений пихты в лесах Рудного Алтая Восточного Казахстана ориентировочный срок конец июля).
Против короеда пожарищ ловчие деревья выкладываются в феврале-марте.
В насаждениях лиственницы против продолговатого короеда выкладка ловчих деревьев производится в апреле-мае.
Против большого пихтового усача ловчие деревья выкладываются в те же сроки, что и для насаждений пихты.
В насаждениях ели Шренка против короеда елового гравера выкладка ловчих деревьев и ловчих куч из незаселенных порубочных остатков проводится одновременно с санитарными выборочными рубками, при разработке короедных очагов. Выкладка деревьев производится с кроной зимой или ранней весной, но не поздней, чем за две недели до начала лета основных вредителей (конец марта – начало апреля, повторно в июне, выше в горах – в мае-июне).
Необходимое количество ловчих деревьев или ловчих куч определяют в результате обследования насаждений.

Ауыспалы ошақтарда тосқауыл ағаштарды екі-үш ағаштан тұратын топтармен, ал созылмалы жағдайда - 100-200 метр қашықтықта бір-бірден орналастырады.
Арша екпелерінде аршаның шелқабық құртына қарсы тосқауыл ағаштар наурыз аяғынан бастап екі мәрте қойылады. Тосқауыл үймені солтүстік экспозицияның беткейіне қою тиімді.
Аршаның мұртты қоңызына қарсы тосқауыл ағаштар наурыздың аяқ кезінен бастап қойылады, көктем ұзаққа созылған жағдайда ағаштар орналастыру әрбір нақты жағдайда ауа райы жағдайларына байланысты белгіленетін аралық кезеңмен екі мәрте жүргізілуге тиіс.
Аршаның жез қоңызына қарсы тосқауыл үйме мамыр-маусымда қойылады. Күн нұры жақсы қыздыратын жерлерде жарты метр мөлшерде ұсақталып кесілген ағаштар тастау өте тиімді.
Қарағаш екпелерінде тосқауыл ағаштар қою қабық құртының түрлеріне байланысты: сәуірдің басында (шелқабық құрты болса), мамырдың ортасында, маусымның аяғында, тамыздың ортасында жүргізіледі, заболонник пен өзге де зиянкестер болған жағдайда тосқауыл ағаштар мамыр-маусымда қойылады.
Емен екпелерінде жез қоңызға, емен заболоннигіне және басқа да зиянкестерге қарсы тосқауыл ағаштар мамыр-маусымда орналастырылады.
Көктерек пен терек екпелерінде жез қоңызға және зиянкестердің кейбір түрлеріне қарсы тосқауыл ағаштар мамыр-шілдеде биологиясына байланысты қойылады.
Шөлейт аймақтағы тоғайлы ормандар жағдайында тосқауыл ағаштардан басқа профилактика ретінде химикаттармен өңделетін тосқауыл үймелер түрінде кесінді қалдықтарын да орналастырған жөн.
6. Қажетсіз тұқымдарды, бұталарды және басқа өсімдіктерді
кесіп тастау
25. Осы іс-шара бұталардың жекелеген түрлері мәдени ауыл шаруашылығы өсімдіктері мен құнды ағаш тұқымдары үшін қауіпті ағзаларды таратушы болып табылатын сүрекдіңдерде жүргізіледі.
26. Орман қойнауына дейін 200 метр қашықтықтағы далалық жерлерге жапсарлас орман екпелерінде ауыл шаруашылығы мәдени дақылдарын зақымдайтын тотты шіріткіштің аралық иелері болып табылатын зерек пен іш жүргізетін қаражеміс өсуінің еш қажеті жоқ.
27. Жекелеген жағдайларда сондай-ақ аралық иелер ретінде құнды тұқымар үшін қауіпті организмдердің өсіп-өнуіне ықпал ететін кейбір басқа да ағаш тұқымдары кесіп тасталады. Шыршаның тұқымдық екпелерінде індет ауруы - шырша бүрінің тотын таратушы болып табылатын мойыл міндетті түрде жойылуға тиіс.
Шөлейт аймақтағы сексеуіл дақылдарында арамшөптердің, ең алдымен сексеуілдің кейбір зиянкестері көбеюі мүмкін алабота тұқымдастары өкілдерінің өсіп өнуіне жол берілмейді.
7. Арнайы әдістерді қолдану
28. Жоғарыда көрсетілген орман қорғау іс-шараларымен, сондай-ақ санитарлық мақсатта іріктеп және жаппай кесумен ұштастыра отырып немесе оларға қарамастан орман қорғау жөніндегі мамандардың ұсыныстары бойынша және олардың бақылаумен осы Қағидалардың 12-тарауында баяндалған ережеге сәйкес орман мен орман материалдарын дің зиянкестерінен қорғаудың химиялық шаралары, алдамшы құралдар (ферромондық тұтқырлар), ремиздер қалдыру, пайдалы организмдерді сақтау шаралары қолданылады.

В миграционных очагах ловчие деревья располагают группами по два три дерева; в хронических – по одному на расстоянии 100-200 метров.
В насаждениях арчи против арчевого лубоеда выкладываются ловчие деревья дважды, начиная с конца марта. Эффективное выкладывание ловчих куч, предпочтительно на склонах северной экспозиции.
Против арчевого усача ловчие деревья выкладываются начиная с конца марта, при затяжной весне выкладка деревьев производится дважды с промежутком, устанавливаемым в каждом конкретном случае в зависимости от погодных условий.
Против арчевой златки выкладывают ловчие кучи в мае-июне. Очень эффективно также разбрасывание измельченных на полуметровые обрубки сучьев на хорошо прогреваемых солнцем местах.
В ильмовых насаждениях выкладка ловчих деревьев производится в зависимости от видов короедов: в начале апреля (при наличии лубоедов), середине мая, конце июня, середине августа, при наличии заболонника и других вредителей ловчие деревья выкладываются в мае-июне.
В дубовых насаждениях против златок, дубового заболонника и других вредителей ловчие деревья выкладываются в мае-июне.
В насаждениях осины и тополя ловчие деревья выкладываются против златок и некоторых видов вредителей в зависимости от биологии в мае-июле.
В условиях тугайных лесов в пустынной зоне кроме ловчих деревьев целесообразно выкладывать и порубочные остатки в виде ловчих куч, которые обрабатываются химикатами.
6. Вырубка нежелательных пород, кустарников и
другой растительности
25. Данное мероприятие проводится в древостоях, где отдельные виды кустарников, являются передатчиками организмов, опасных для культурных сельскохозяйственных растений и ценных древесных пород.
26. В прилегающих к полям лесных насаждениях на расстоянии до
200 метров в глубь леса нежелательным является произрастание барбариса и крушины слабительной, являющихся промежуточными хозяевами ржавчинных грибов, поражающих сельскохозяйственные культурные злаки.
27. В отдельных случаях вырубаются также некоторые прочие древесные породы, которые в качестве промежуточных хозяев способствуют развитию организмов, опасных для ценных пород. В еловых семенных насаждениях удаляется черемуха, являющаяся передатчиком эпидемической болезни – ржавчины еловых шишек.
В культурах саксаула в пустынной зоне не допускается развитие сорной растительности, главным образом представителей семейства маревых, на которых размножаются некоторые вредители саксаула.
7. Применение специальных методов
28. В сочетании с вышеуказанными лесозащитными мероприятиями, а также выборочными и сплошными санитарными рубками или независимо от них, по рекомендации и под контролем инженера-лесопатолога применяются химические меры защиты леса и лесоматериалов от стволовых вредителей в соответствии с положением, изложенным в главе 12 настоящих Правил, приманочные средства (ферромонные ловушки), оставление ремизов, сохранение полезных организмов.

29. Ферромондармен жәндіктерді аулау әр түрлі алдамшы заттар пайдаланып немесе ағаш кесуді ұштастыра отырып және тосқауыл ағаштармен (өсіп тұрған және кесілген) жүзеге асырылуы мүмкін, бұл ретте барлық жағдайларда оларды аулау инсектицидтер қолданылып, механикалық жолмен (ағаштар қабығын аршу) не болмаса басқа тәсілдермен жүргізіледі.
30. Құстар ұя басатын кезеңде көктемде және жаздың екінші жартысында, ең алдымен құрлардың ойнағы бар, жыртқыш құстар ұя басатын жерлерде орманда орман шаруашылығы және өзге де қызметті шектеу қажет.
Орманда ағаш кесудің барлық түрі және өзге де жұмыстар кезінде құстар ұя салуы мүмкін орман қолтығын сақтау және олардың ұя салуына жәрдемдесудің басқа да шараларын қолдану керек.
31. Ағаш кесудің барлық түрінде, кеспеағашты тазарту, орман қорғау шараларының барлық түрін жүргізу кезінде дің зиянкестерінің энтомофагтарын қорғау, сақтау және жәрдемдесу жөнінде шаралар қолданылады.
Энтомофагтарды қорғау, сақтау және өсіп-көбеюіне жәрдемдесу жөніндегі негізгі шаралар:
1) әлсіреген екпелердегі жыртқыш қабық құрттарының кешенін және пайда болған қабық құрттарының ошақтарын сақтау және жасанды жолмен қоныстандыру. Қыстау кезеңінде құмырсқа жегіш қоңызды қабық топтарына қоныстандыру неғұрлым тиімді;
2) көміртектілермен қоректену жағдайларын жақсарту жолымен қабық құртының өсіп-көбею ошақтарында қабық құрттары кешенінің паразиттерін сақтау және тарту, бұған дің зиянкестерінің ықтимал ошақтарында бір, екі және көп жылдық шырынды шөптер себу (ремиздер жасау) арқылы қол жеткізуге болады;
3) ағаштарды химиялық жолмен өңдеу кезінде қабық құрты энтомофагтарын сақтау химиялық өңдеулердің, атап айтқанда көктемгі топ зиянкестері энтомофагтарының ұшып келуі алдындағы мерзімде өңдеудің жанама әсерлерін төмендету негізінде жүзеге асырылады. Химиялық өңдеулер негізінен профилактикалық мақсаттарда жүргізіледі;
4) екпелерде энтомофагтардың мекендеу микростацияларын сақтауға әлсіреген екпелерде және қабық құрты ошақтарында іріктеп санитарлық мақсатта кесуді жүргізудің қабық құртының паразиттерімен залалданудың жоғары пайызы байқалған ағаштардың белгілі бір мөлшерін сақтауды қамтитын бірқатар ережелері мен мерзімдерін ұстану арқылы қол жеткізіледі. Сондай-ақ тамыз айынан бастап және одан кейін дің зиянкестері ошақтарында қабық құрты ұялаған қураған ағаштарды кесіп тастау және алдамшы ағаштар мен сорттылықтарды орналастыру шарасы қолданылады. Алдамшы құралдар қабық құрттың жыртқыш қоңыздарын бір жерге шоғырландыру үшін пайдаланылады және қолданыстағы ұсыныстарға сәйкес басқа да шаралар қолданылады;

29. Отлов насекомых ферромонами осуществляется с использованием различных видов ловушек или в сочетании с рубкой леса и ловчими деревьями (растущими и срубленными), при этом во всех случаях с применением инсектицидов, механическим путем (окоркой деревьев) либо иными способами.
30. Следует ограничивать лесохозяйственную и иную деятельность в лесу весной и во второй половине лета в период гнездования птиц, прежде всего в местах с наличием глухариных токов и гнездовий хищных птиц.
При всех видах рубок и иных работах в лесу следует сохранять подлесок, где гнездятся птицы, и применять другие меры содействия их гнездованию.
31. При всех видах рубок, очистке лесосек, всех видах лесозащитных мероприятий принимаются меры по охране, защите и содействию размножения энтомофагов стволовых вредителей.
Основными мерами по охране, защите и содействию размножению энтомофагов являются следующие:
1) сохранение и искусственное расселение хищных жуков корового комплекса в ослабленных насаждениях и возникших очагах короедов. Наиболее эффективен метод переселения муравьежука в зимующей стадии в пачках кусков коры;
2) сохранение и привлечение паразитов корового комплекса в очагах размножения короедов путем улучшения условий углеродного питания, что достигается посевом в потенциальных очагах стволовых вредителей одно-, двух- и многолетних нектароносных трав (создание ремизов);
3) сохранение энтомофагов короедов при химической обработке деревьев осуществляется понижением побочных эффектов химических обработок, в частности обработки в сроки, предшествующие лету энтомофагов вредителей весенней группы. Химические обработки проводятся в основном в профилактических целях;
4) сохранение микростаций обитания энтомофагов в насаждениях достигается при проведении выборочных санитарных рубок в ослабленных насаждениях и очагах короедов, включающих в себя сохранение определенного количества деревьев, где обнаружены высокий процент зараженности короедов паразитами. Применяется также вырубка короедного сухостоя в очагах стволовых вредителей не ранее августа и выкладкой приманочных деревьев и сортиментов. Приманочные средства используются для концентрации коровых хищных жуков и другие мероприятия в соответствии с существующими рекомендациями;

5) ағашы кесілген жерлерде қабық құрттың энтомафагтері мекендейтін шағын станцияларды сақтау қабық құрт кешенінде паразиттер мен жыртқыштарды өсіру үшін белгілі бір мөлшерде кеспе қалдықтарын, түбірлерді, шырпыларды және басқа ағаш дайындау қалдықтарын қалдыруға болады.
Дің зиянкестерін энтомофагтерін сақтау, қорғау және өсіп-көбеюіне жәрдемдесу жөнінде аталған іс-шаралар орман патологиялық зерттеуден кейін ғана және орман патологы-инженерінің қатысуымен жүргізіледі.
8. Орман зиянкестері мен ауруларының пайда болуы туралы
ақпараттандыру
32. Екпелер мен орман питомниктерінде зиянды жәндіктер, саңырауқұлақтар метеорологиялық факторлар немесе өзге де себептер тудыратын бүліну мен аурулар байқалған кезде, егер бұл екпелердің әлсіреуіне, біртіндеп немесе толық кебуіне немесе орман питомниктеріндегі екпелердің жойылып кетуіне қатер төндірсе, жоғары тұрған ұйымдарды орман зиянкестері мен ауруларының пайда болуы туралы хабарландыру жөніндегі іс-шаралар жүргізіледі.
33. Байқалған кезде ақпараттандыру жүргізілетін негізгі құбылыстар зиянды жәндіктер көбелектерінің айтарлықтай көбейіп кетуі, ағаштарға олардың жұмыртқа салуы, топырақта немесе ағаштарда құрттардың, жұмыртқалардың немесе қуыршақ құрттардың пайда болуы; ағаштарда өрмекші ұяларының немесе жер бетінде құрттардың зат алмасу қалдықтарының жиналуы; қылқандар мен жапырақтардың көп желінуі, ағаштардың кеуіп қалуы, өсіп тұрған ағаштар діңдерін зиянды жәндіктердің (қабық жегіштер, мұртты құрттар және басқалар) соңғы кезде бүлдіруі: діңдерді, өскіндерді, өркендерді, қабықты және тамырларды кеміру, қылқандар мен жапырақтардың жаппай сарғайып кетуі немесе мезгілсіз түсіп қалуы болып табылады.
34. Орманшы (инспектор) орман қорының оған бекіткендері шегінде орман зиянкестері мен қауіпті ауруларының пайда болуына бақылау жасайды және қандай да бір құбылыс байқалған жағдайда ол туралы орман шеберіне шұғыл түрде хабарлайды (ауызша немесе жазбаша).
Орман пайдаланушылар (пайдалану мерзіміне қарамастан) байқалған зиянкестер мен аурулар туралы орманшыға (инспекторға), орман мастеріне немесе тікелей орман күзетшісіне хабарлаулары тиіс.
Орман мастері орманшыдан (инспектордан) немесе орман пайдаланушыдан хабарламаны алғаннан кейін бүлінген учаскенің жай-күйін шұғыл түрде тексеріп, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жерден белгі беру парағын толтырады және оны орманшылыққа жібереді.
35. Орманшы жерден белгі беру парағын алғаннан кейін үш күнтізбелік күн мерзімде бүлінген учаскені тексереді, бүліну сипаты мен дәрежесін белгілейді, мүмкіндігінше зиянкестің немесе ауруды қоздырушының түрін анықтайды.

5) сохранение микростаций обитания коровых  энтомофагов на вырубках заключается в оставлении определенного количества порубочных остатков, пней, валежа и других отходов от лесозаготовок для размножения паразитов и хищников корового комплекса.
Указанные мероприятия по охране, защите и содействию размножения энтомофагов стволовых вредителей проводятся только после лесопатологического обследования и с участием инженера-лесопатолога.
8. Информирование о появлении вредителей и болезней леса
32. При обнаружении в насаждениях и лесных питомниках на территории государственного лесного фонда повреждений и заболеваний, вызываемых вредными насекомыми, грибами, метеорологическими факторами или иными причинами, если это создает угрозу ослабления, частичного или полного усыхания насаждений или гибели посевов в лесных питомниках проводятся мероприятия по информированию вышестоящей организации о появлении вредителей и болезней леса.
33. Основными явлениями, при обнаружении которых проводится информирование, являются заметный лет бабочек вредных насекомых, наличие их яйцекладок на деревьях, появление гусениц, личинок или куколок в почве или на деревьях; наличие паутинных гнезд на деревьях или гусеничного кала на поверхности почвы; заметное объедание хвои и листвы, усыхание деревьев, свежее повреждение вредными насекомыми (короедами, усачами, златками и другие) стволов растущих деревьев: обгрызание стволиков, побегов, коры и корней, массовое пожелтение или преждевременное опадание хвои и листвы.
34. Лесник (инспектор) проводит наблюдение за появлением вредителей и опасных болезней леса в пределах закрепленного за ним лесного фонда (обхода) и в случае обнаружения какого-либо явления сообщает об этом письменно мастеру леса.
Лесопользователи (независимо от срока пользования) сообщают письменно об обнаруженных вредителях и болезнях леснику (инспектору), мастеру леса или непосредственно лесничему.
Мастер леса, получив письменное сообщение лесника (инспектора) или лесопользователя, немедленно проверяет состояние поврежденного участка, заполняет листок наземной сигнализации о появлении  вредителей и болезней леса согласно приложению 3 к настоящим Правилам, и направляет его в лесничество.
35. Лесничий в течение трех календарных дней после получения листка наземной сигнализации осматривает поврежденный участок, устанавливает характер и степень повреждения, по возможности определяет вид вредителя или возбудителя болезни.

Бүлінген учаскелерді қарау деректері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарау актісіне енгізіледі. Бүлінген учаскені қарау актісі екі данада жасалады: біреуі мемлекеттік орман қорының осы учаскесі қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қосқандағы орман шаруашылығын жүргізуді жүзеге асыратын ұйымның (бұдан әрі - орман мекемесі) басшысына осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес ағаш зиянкестері мен ауруларының пайда болуы туралы жерден белгі беру парағы қоса тіркеліп шұғыл түрде жіберіледі, екіншісі орманшылықта қалдырылады.
36. Орман мекемелері бүлінген учаскені қарау актісін алғаннан кейін үш күнтізбелік күн мерзімде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес өзінен жоғары тұрған ұйымдарға іс-шаралар өткізуге қажетті байқалғандарды көрсете отырып зиянкестер мен аурулардың пайда болуы немесе орманның кебуі әрі бүлінуі туралы жедел хабарлама жібереді.
37. Жеке меншік орман иеленушілер жеке меншік орман қоры аумағында зиянды жәндіктермен, саңырауқұлақтармен, метрологиялық факторлармен немесе өзге де себептермен пайда болған бүлінулер мен ауруларды байқағаннан кейін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес үш жұмыс күн ішінде уәкілетті органның аумақтық органдарына өткізілуі қажетті іс-шаралар көрсете отырып, зиянкестер мен аурулардың пайда болуы немесе орманның кебуі әрі бүлінуі туралы жедел хабарлама жібереді.
Орман қорын қорғау, күзету, пайдалану, ормандарды молықтыру және ағаш өсіру саласында мемлекеттік басқаруды жүзеге асыратын органдар жедел хабарламаның деректерін алдағы жылға арналған орман қорғау іс-шараларын жоспарлау кезінде пайдаланады және мемлекеттік және жекеше орман иеленушілер мен орман пайдаланушыларға байқалған ошақты жою жөнінде қажетті іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу техникасы бойынша нұсқау немесе түсінік береді.
9. Орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларына орман
патологиялық зерттеуін ұйымдастыру
38. Орман патологиялық мониторингтің бір бөлігі болып табылатын мемлекеттік орман қорының аумағында орман патологиялық зерттеу жүргізу оны өткізу міндеттері мен әдістеріне байланысты барлаушылық және толық зерттеу болып бөлінеді.
Барлаушылық зерттеудің мақсаты – осы ауданның жағдайында қауіпті зиянды орман жәндіктері мен аурулардың пайда болу ошақтарын дер кезінде анықтау, екпелерге төнген қауіпті көзбен бағалау және осы ошақтардың жай-күйіне бақылауды қамтамасыз ету. Барлаушылық зерттеу орман шеберлеріне немесе орманшылардың көмекшілеріне жүктеледі және орманшылардың басшылығымен жүргізіледі. Мұндай зерттеуге жалпы техникалық басшылықты орман патологы-инженері жүзеге асырады.
Толық зерттеудің мақсаты – зерттеуге жатқызылған зиянды орман жәндіктері түрлері санының ауытқуын анықтау, мүмкіндігінше осы ауытқулардың себептерін анықтау және алынған деректер негізінде олардың жаппай таралуының дамуына қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді болжамдар әзірлеу.

Данные осмотра поврежденного участка заносятся в акт осмотра поврежденных участков леса, согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Акт осмотра поврежденного участка леса составляется в двух экземплярах: один высылается руководителю организиции, осуществляющей ведение лесного хозяйства включая особо охраняемые природные территории (далее – лесное учреждение) в ведении которого находится данный участок государственного лесного фонда с приложением листка наземной сигнализации о появлении вредителей и болезней леса, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, другой остается в лесничестве.
36. Лесные учреждения после получения акта осмотра поврежденного участка в течении трех календарных дней высылают своей вышестоящей организации срочное донесение о появлении вредителей и болезней или усыхания и повреждения леса, согласно приложению 5 к настоящим Правилам с указанием намеченных необходимых к проведению мероприятий.
37. Частные лесовладельцы при обнаружении на территории частного лесного фонда повреждений и заболеваний, вызываемых вредными насекомыми, грибами, метеорологическими факторами или иными причинами в течение трех календарных дней высылают в территориальный орган уполномоченного органа в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения срочное донесение о появлении вредителей и болезней или усыхания и повреждения леса, согласно приложению 5 к настоящим Правилам с указанием намеченных необходимых к проведению мероприятий.
Органы, осуществляющие государственное управление в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения используют данные срочных донесений при планировании лесозащитных мероприятий на предстоящий год, и дают государственным и частным лесовладельцам, лесопользователям указания или разъяснения по организации и технике проведения необходимых мероприятий по ликвидации обнаруженного очага.
9. Организация лесопатологического обследования
за особо опасными вредителями и болезнями леса
38. Лесопатологическое обследование на территории государственного лесного фонда, являющееся частью лесопатологического мониторинга, в зависимости от задач и методов его проведения, подразделяется на рекогносцировочный и детальный.
Цель рекогносцировочного обследования – своевременно выявлять возникающие очаги вредных лесных насекомых и болезней, опасных в условиях данного района, глазомерно оценить создавшуюся угрозу насаждениям и обеспечить наблюдение за состоянием этих очагов. Рекогносцировочное обследование возлагается на мастеров леса или помощников лесничих и проводится под руководством лесничих. Общее техническое руководство таким обследованием осуществляется инженером-лесопатологом.
Цель детального обследования – выяснение колебаний численности находящихся под обследованием видов вредных лесных насекомых, установление причин этих колебаний и на основе полученных данных разработка краткосрочных и долгосрочных прогнозов развития вспышек их массового размножения.

39. Барлаушылық зерттеу зиянды орман жәндіктері ошақтарының пайда болуына тән екпелерге арнайы таңдалған учаскелерде немесе осындай екпелер қиылысатын арнайы мартшруттық жолдар бойынша тексеру жолымен жүзеге асырылады.
Зерттеу зиянды орман жәндіктерінің барын білдіретін неғұрлым тән белгілер бойынша жүргізіледі.
Орман патологы-инженері барлаушылық зерттеуді орындаушыларға нұсқау береді.
40. Толық зерттеу кезінде қызмет көрсетілетін орман мекемелерінде орман күзету жөніндегі мамандар зиянкестердің әрбір түрі үшін бірнеше учаскелерді таңдайды, ол зиянкестердің биологиясы ескеріле отырып белгіленген мерзімдерде жылына екі рет тексеріледі. Қылқан және жапырақ кеміргіш жәндіктерді зерттеу кезінде жыл сайын зиянкестерді есепке алу қысқы фазада оның даму болжамдарын әзірлеу кезінде (қуыршақ құрттар, жұмыртқалар салмағы, салынған жұмыртқалар мен ұялардың мөлшері мен салмағы, зиянкестің еркегі мен ұрғашысының арасалмағы, олардың паразиттері мен ауруларының болуы) пайдаланылатын көбеюдің сандық және сапалық көрсеткіштерін анықтай отырып жүргізіледі.
Болжам бойынша зиянкестердің қандай да бір түрлерінің жаппай көбеюі күтілген жағдайларда осы учаскелер үшін белгіленген толық қадағалау барлық орман алқабы жетік тексеріле отырып зиянкестердің көбеюі болжанған ауданда толықтырылады.
41. Жекеше орман қоры аумағында орманды патологиялық зерттеуді жүргізу жекеше орман иеленушіге жүктеледі.
10. Орман зиянкестері мен ауруларының ошақтарын
есепке алу және олардың алдын алу мен жою
жөніндегі іс-шараларды жоспарлау
42. Орманның қауіпті зиянкестері мен ауруларының орын алған ошақтарын есепке алу және оларға қарсы жүргізілген күрес нәтижелерінде жойылған және табиғи факторлардың әсерінен өшкен ошақтарды дер кезінде есептен шығару мақсатында жыл сайын күзде ошақтарды түгендеу жүргізілуі тиіс.
Орман мекемесі басшысының бұйрығымен түгендеу жүргізу құрамында директордың орынбасары, орман патологы-инженері және орманшы болатын комиссияға жүктеледі.
43. Түгендеуді жүргізу кезінде өткен жылдағы ошақтардың бар-жоғы туралы деректер, қадағалау материалдары мен орман патологиялық зерттеулердің материалдары пайдаланылады.
Ошақтардың шекаралары мен алаңдары түгендеу кезінде нақтыланады.
44. Қылқан жапырақты және жапырақ кеміргіш зиянкестердің ошақтары түгендеу кезінде зиянкестердің түрлері бойынша нақтыланады.
Екпелердің шоғырлануы кезінде қылқан жапырақты және жапырақ кеміргіш зиянкестердің бірнеше түрлерімен бір уақытта залалданған екпелердің алаңы кешенді ошақ ретінде көрсетіледі. Бұл орайда зиянкестің басымды түрі көрсетіледі, сондай-ақ егер екпелердің олармен шоғырлану деңгейі жеке сипат алмайтын болса зиянды жәндіктердің басқа да түрлерінің тізбесі келтіріледі.
Кез-келген фазада қылқан жапырақты және жапырақ кеміргіш жәндіктер шоғырланған орман учаскелері (орман алқаптары) жатады, олар екпелерді бүлдіретін немесе болашақта оларға бүлдіру қаупін туғызатын болса, есепке алуға жатады.

39. Рекогносцировочное обследование осуществляется на специально подобранных участках в насаждениях характерных для возникновения очагов вредных лесных насекомых или путем обследования по специальным маршрутным ходам, пересекающим такие насаждения.
Обследование проводится по наиболее характерным признакам, указывающим на наличие вредных лесных насекомых.
Инженер-лесопатолог инструктирует исполнителей рекогносцировочного обследования.
40. При детальном обследовании инженер-лесопатолог в обслуживаемых лесных учреждениях подбирает несколько участков для каждого вида вредителя, которые обследуются два раза в год в сроки, устанавливаемые с учетом биологии вредителей. При обследовании хвое-и листогрызущих насекомых ежегодно проводится учет вредителя в зимующей фазе его развития с определением количественных и качественных показателей вспышки, используемых при разработке прогнозов (веса куколок, канонов, размера и веса кладок яиц и гнезд, соотношения самцов и самок вредителя, наличие их паразитов и болезней).
В тех случаях, когда по прогнозу ожидается массовое размножение того или иного вида вредителя, детальное обследование на отведенных для этого участках дополняется в районе предполагаемого размножения вредителя тщательным обследованием всего лесного массива.
41. На территории частного лесного фонда проведение лесопатологического обследования возлагается на частного лесовладельца.
10. Учет очагов вредителей и болезней леса и планирование
мероприятий по их профилактики и ликвидации
42. В целях учета действующих очагов опасных вредителей и болезней  леса и своевременного снятия с учета очагов, ликвидированных в результате проведенных мер борьбы и затухших под воздействием естественных факторов, ежегодно осенью производится инвентаризация очагов.
Проведение инвентаризации приказом руководителя лесного учреждения возлагается на комиссию в составе заместителя директора, инженера-лесопатолога и лесничих.
43. При проведении инвентаризации используются данные о наличии очагов за прошлый год и материалы лесопатологических обследований.
Границы и площади очагов уточняются при инвентаризации.
44. Очаги хвое- и листогрызущих вредителей при инвентаризации учитываются по видам вредителей.
При заселенности насаждений одновременно несколькими видами хвое- или листогрызущих вредителей площадь зараженных насаждений показывается как комплексный очаг. При этом указывается преобладающий вид вредителя, а также приводится перечень других видов вредных насекомых, если степень заселенности ими насаждений не носит единичного характера.
Учету подлежат участки леса (лесные массивы), заселенные хвое-и листогрызущими насекомыми в любой фазе, когда они наносят повреждения насаждениям или создается угроза повреждения их в будущем.

45. Дің зиянкестерінің ошақтары мынадай ағаш тұқымдары бойынша есептеледі: қарағай, шырша, майқарағай, самырсын, балқарағай, емен.
Әрбір тұқым бойынша зиянкестердің негізгі топтары (қабық жегіштер, мұртты құрттар, шелқабық құрты, желқоңыз) көрсетіледі.
Жапырақты тұқымдылар (еменнен басқа) зиянкестерінің ошақтары зиянкестердің орман шаруашылығы үшін қауіпті болатын жерлерде ғана есептеледі. Мешкей, шыны, кеміргіш ағаш құрттарының ошақтары бөлек-бөлек есепке алынады.
46. Саңырауқұлақ ауруларының ошақтары олардың түрлері бойынша аурулардың таралуының шұбар немесе топтық сипатында есептеледі. Аурулардың осындай таралуы белгіленген екпелердің барлық учаскесі ошақ болып саналады.
47. Түгелдеу нәтижесінде әрбір орман мекемесі бойынша орманшылық бөлінісінде орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының жиынтық ведомосі жасалады. Ведомосте жылдың басында болған, ағымдағы жылда қайтадан пайда болған, жүргізілген күрес шаралары нәтижесінде жойылған, табиғи факторлардың әсерінен өшкен ошақтардың алаңдары мен күрес шараларын қажет ететін жыл аяғында қалған ошақтардың алаңдары көрсетіледі.
Түгелдеуден кейін орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының ведомосін орман мекемелері жоғары тұрған ұйымға он күнтізбелік күн ішінде ұсынады.
48. Орман патологы-инженері ошақтарды түгендеу деректері және қайтадан пайда болған ошақтар туралы жедел хабарламалар негізінде орман мекемесі бойынша орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының динамикасын арнайы есепке алу кітабын жүргізеді және жыл сайын ормандардың залалдану картасын жасайды.
Толық тексеру материалдарымен бірге жыл сайын 15 қарашаға жоғары тұрған ұйымдарға өткен жылға арналған орман мекемесі бойынша орман зиянкестері мен ауруларының таралуына шолулар мен алдағы жылға арналған зиянды орман жәндіктері ошақтарының даму динамикасына болжамдар ұсынылады.
Авиахимкүресті жобалау кезінде ерекше маңызды болжамның негіздемесі үшін орман патологы-инженері қысқы даму фазасына зиянкестің тіршілік қабілетіне талдау жүргізеді.
49. Орман мекемелері орман патологы-инженерлері, орманды қорғау және күзету инженерлері ұсынған орманды патологиялық зерттеу материалдары, шолулар мен болжамдар негізінде өткен жыл үшін орман зиянкестері мен ауруларының таралуына шолулар мен алдағы жылға арналған зиянды орман жәндіктердің таралуына болжам жасап, оны орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
50. Орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласындағы уәкілетті орган орман зиянкестері мен ауруларының таралуы мен көбеюіне шолулар мен болжамдар деректері негізінде ормандардың санитарлық және орман патологиялық жай-күйі туралы жиынтық материалдар дайындайды, сондай-ақ орман зиянкестерімен және ауруларымен күрес жөнінде алдын алу және басқа да іс-шаралардың перспективалық жоспарларын әзірлейді, олардың негізінде орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының алдын алу және оларды жоюдың техникалық-экономикалық негіздемелері (жобалары) әзірленеді.

45. Очаги стволовых вредителей учитываются по следующим древесным породам: сосна, ель, пихта, кедр, лиственница, дуб.
По каждой породе указываются основные группы вредителей (короеды, усачи, златки, смолевки).
Очаги вредителей лиственных пород (кроме дуба) учитываются только там, где эти вредители представляют опасность для лесного хозяйства. Очаги древесницы въедливой, стеклянниц, древоточцев учитываются отдельно.
46. Очаги грибных болезней по их видам учитываются при пятнистом или групповом характере распространения заболевания. Очагом считается весь участок насаждения, в котором отмечено такое распространение болезни.
47. В результате инвентаризации по каждому лесному учреждению составляется сводная ведомость очагов вредителей и болезней леса в разрезе лесничеств. В ведомости указывается площадь очагов, имевшихся на начало года, вновь возникших в текущем году, ликвидированных в результате проведенных мер борьбы, затухших под воздействием естественных факторов и площадь очагов, оставшихся на конец года, в том числе требующих мер борьбы.
Лесные учреждения после проведения инвентаризации представляют ведомость очагов вредителей и болезней леса вышестоящей организации в течение десяти календарных дней.
48. Инженер-лесопатолог на основе данных инвентаризации очагов и срочных донесений о вновь возникающих очагах ведет специальную книгу учета динамики очагов вредителей и болезней леса по лесному учреждению и ежегодно составляет карту зараженности лесов.
Вместе с материалами детального обследования ежегодно к 15 ноября вышестоящей организации представляются обзоры распространения вредителей и болезней леса по лесным учреждениям за истекший год и прогнозов динамики развития очагов вредных лесных насекомых на предстоящий год.
Для обоснования прогноза, что особенно важно при проектировании авиахимборьбы, инженером-лесопатологом производится анализ жизнеспособности вредителя в зимующей фазе развития.
49. Лесные учреждения на основании материалов лесопатологического обследования, обзоров и прогнозов, представляемых инженерами-лесопатологами, инженерами охраны и защиты леса составляют обзоры распространения вредителей и болезней леса за истекший год и прогноз размножения вредных лесных насекомых на предстоящий год и представляют их уполномоченному органу в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения.
50. Уполномоченный орган в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения на основе данных обзоров и прогнозов размножения и распространении вредителей и болезней леса готовит сводные материалы о санитарном и лесопатологическом состоянии лесов, а также разрабатывает перспективные планы профилактических и других мероприятий по борьбе с вредителями и болезнями леса на основании которых разрабатываются технико–экономические обоснования (проекты) проведения профилактики и ликвидации очагов вредителей и болезней леса.

11. Зиянкестерге қарсы күрес жөніндегі іс-шаралар
51. Алдын алу іс-шараларын және орман зиянкестері мен ауруларының ошақтарын жоюға бағытталған іс-шараларды орман иеленушілер мен орман пайдаланушылар қамтамасыз етеді.
52. Мемлекеттік орман қоры аумағында аса қауіпті орман зиянкестері ошақтарының алдын алуды және жоюды осы учаске қарауына жататын орман мекемелері басшылығының көмегімен және оның басшылығымен орман пайдаланушы қамтамасыз етеді.
12. Дің зиянкестерінен химиялық қорғау
53. Дің зиянкестерінің бүлдіруінен қорғау мақсатында, егер өзге шаралар мен құралдар мүмкін болмаса немесе тиімсіз болса, қабықталмаған ағаш материалдары мен шыбықтар орманда қоймалар мен тиеу бекеттерінде сақталған кезде оларды жылдың жылы кезеңінде химиялық жолмен бүрку әдісі қолданылады.
54. Бүрку тәсілімен химиялық бүркуге қылқан және жапырақты тұқымдықтардың қабықталмаған бөрене материалдары мен қарағай, шырша, майқарағай, самырсын, балқарағай, емен, қарағаш, шаған және басқа орман құраушы қасиеті жағынан жәндіктердің бүлдіруіне төзбейтін құнды ағаштар тұқымдықтарының жас шыбықтары өңделеді, өйткені бұл ағаштарды құрттың жеуіне жол берілмейді немесе оған шектеу қойылады.
55. Химиялық қорғау тәсілімен бүрку ісі жағадағыдан басқа, барлық типтегі қоймаларда, барлық климаттық аймақтарда қолданылады.
56. Ауыз су, балық шаруашылығы және ауыл шаруашылығы маңызы бар су көздеріне жақын жердегі сүректі химиялық қорғау тасқын сулар барынша көп жиналатын жерлер шекарасынан кемінде 500 метр, бірақ қазіргі жағасынан 2 шақырымнан жақын болмайтындай қашықтықта жүргізіледі.
57. Күз-қыс кезеңінде дайындалған бөрене материалдары мен жас шыбықтарды химиялық қорғау ісі онкүнтізбелік күн мерзімде, жылы кезең басталар алдында, жылылық Цельсий бойынша + 5 градус болатын тәуліктік орташа температура тұрақтылығы жағдайында жүргізіледі, өйткені фенологиялық топтағы дің зиянкестері осы кезде ұша бастайды.
Бағдар алу үшін мына жайға назар аудару керек: күзде-қыста дайындалған қарағай сүректерін кеспеген аудандар сәуірдің бірінші жартысынан кешіктірмей бүркуі қажет, ал тек көктем ұзаққа созылғанда солтүстік аудандарда – сәуірдің соңғы онкүндігінде жүргізіледі;
шырша сүрегін – тиісінше екі апта кейінірек, яғни сәуірдің екінші – мамырдың бірінші жартысында;
самырсын сүрегін – негізгі зиянкестер ұшар алдында, яғни 15-25 мамырдан кешіктірмей;
балқарағай сүрегін - мамырдың бірінші жартысында;
еменнің сүрегін - мамырдың бірінші жартысында, ал еменнің қызыл мұртты қоңызы болған жағдайда - 15-20 сәуірден кешіктірмей;
қарағаш тұқымдары сүрегін сәуірдің соңынан қалдырмай, ал шелқабық құрты көп болған кезде - 10-15 сәуірден кешіктірмей;

11. Мероприятия по борьбе с вредителями
51. Профилактические мероприятия и мероприятия, направленные на ликвидацию очагов вредителей и болезней леса обеспечиваются лесовладельцами и лесопользователями.
52. Профилактика и ликвидация очагов особо опасных вредителей леса на территории государственного лесного фонда обеспечивается лесопользователем при помощи и под руководством лесных учреждений, в ведении которых находится данный участок.
12. Химическая защита от стволовых вредителей
53. В целях защиты от повреждений стволовыми вредителями, если невозможны или неэффективны иные меры и средства, применяют химическое опрыскивание неокорененных лесоматериалов и хлыстов при их хранении в лесу на складах и погрузочных пунктах в теплый период года.
54. Химической защите способом опрыскивания подвергаются неокорененные круглые лесоматериалы и хлысты хвойных и лиственных пород - сосны, ели, пихты, лиственницы, кедра, дуба, ильмовых, ясеня и других ценных древесных пород нестойких к повреждению дереворазрушающими насекомыми, в которых не допускается или ограничивается червоточина.
55. Химическая защита способом опрыскивания проводится на складах всех типов, кроме береговых, во всех климатических зонах.
56. Химическая защита древесины вблизи водоемов, имеющих питьевое, рыбохозяйственное и сельскохозяйственное значение, производится на  расстоянии не менее 500 метров от границы затопления при максимальном стоянии паводковых вод, но не ближе 2 километров существующих берегов.
57. Химическую защиту круглых лесоматериалов и хлыстов осенне-зимней заготовки производят в течении десяти календарных дней непосредственно перед наступлением теплого периода, характеризующегося устойчивым переходом среднесуточной температуры воздуха через +5 градусов по Цельсию, когда начинается лет стволовых вредителей весенней фенологической подгруппы.
Для ориентировки следует иметь в виду следующее: сосновую древесину осенне-зимней заготовки в большинстве районов необходимо опрыскивать не позднее первой половины апреля и лишь при затяжной весне и в более северных районах – в последнюю декаду апреля;
еловую древесину – соответственно на две недели позднее, то есть во  второй половине апреля – в первой половине мая;
древесину лиственницы – перед началом лета основных вредителей, то есть не позднее 15-25 мая;
древесину кедра – в первой половине мая;
дубовую древесину – в первой половине мая, но при наличии красного дубового усача – не позднее 15-20 апреля;
древесину ильмовых пород – не позднее конца апреля, а при большом количестве лубоедов – не позднее 10-15 апреля;

шаған сүрегін - 15-20 сәуірден кешіктірмей бүркіп өңдеу керек.
Аймақтардың ауа-райы мен климат жағдайларына қарай сүректерді химиялық қорғаудың басталу мерзімдері өзгеріп тұрады, ол жергілікті жерлерде белгіленеді, орман қорғау іс-шараларын жедел жүргізудің көрсеткіші - дің зиянкестерінің, қоңыр ұнтақтың немесе ағаш материалдарының қабығы үстінен олардың тіршілігінің басқа іздерінің байқалуы болып табылады, олар ең алдымен текшелеп жиналған ағаштың күн қызуы жақсы қыздыратын тұстарында байқалады.
58. Көктемгі-жазғы кезеңде дайындалған бөрене материалдары мен жас шыбықтарды, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес оларды қабықталмаған және қандай да бір тәсілмен қорғалмаған жағдайда орманда сақтауға тыйым салынады, жоғары қоймаларда және тиеу бекеттерінде олар 2 тәуліктен кешіктірмей өңделеді, ал төменгі қоймаларда – осы Қағидалардың 65-тармағында көзделген жағдайдан басқа кезде олар дайындалып, іле текшелеп үйілген кезде 3 тәулік ішінде өңделеді.
59. Сүректерді химиялық қорғау үшін бүрку тәсілімен орман және ауыл шаруашылықтарында қолдануға рұқсат етілген инсектицидтерді қолданады. Инсектицидтердің жұмыс ерітінділерінің қоюлығын, оларды жұмсауды және қорғаныштық өңдеу технологиясын анықтау кезінде нұсқаулық материалдар басшылыққа алынады.
60. Тамақ ыдыстарын, биохимиялық және гидролиздік өнімді жасап шығаруға арналған жұмыр ағаш материалдарына химиялық қорғау жүргізілмейді. Мұндай жағдайда осы Қағидалардың 13-тарауында көзделген сүректерді қорғау шаралары жүргізіледі.
61. Халыққа сатуға арналған отындық сүрікті қорғау қажет болған жағдайда адамдарға және жылы қанды жануарларға уландыру әсері аз инсектицидтер пайдаланылады. Отындық ағаш (шөркелер) текшелерге тығыздала үйілгеннен кейін бүркіледі.
62. Жұмыр материалдарға ұялаған зиянкестерді химиялық тәсілмен құрту үшін өңдеу жәндіктерді жою мақсатымен ағаштарды қабықтау орнына бүрку тәсілі қолданылады.
Зиянкестер ағаштарды ұялай бастаған кезде олар ұялаған ағаштарды санитарлық кесу кезінде дайындалған бөрене материалдары, сондай-ақ дің зиянкестерінен қорғау дер кезінде жүргізілмеген ағаш материалдары инсектицидтерді бүркіп өңделеді. Зиянкестер ұялаған сүректі мұқият сұрыпталады және ол зиянкестер ұялаған ағаштардан бөлек өңделеді.
63. Зиянкестер ұялаған сүректі химиялық өңдеу зиянды жәндіктердің жас ұрпағы ағаштың қабығы астынан ұшып кетер алдында жүргізіледі. Өңдеу мерзімі олардың өсіп-жетілуін жүйелі түрде байқау жолымен белгіленеді. Қабық құрты ұялаған ағаш материалдары қоңыздардың жаппай қуыршақтану және алғашқы әлсіз бояулы қоңыздардың байқала бастаған кезінде өңделуге тиіс, мұртты және жезқоңыздар ұялаған жағдайда – ағаштарды өңдеу қоңыздардың жас ұрпағының ұшуы басталар алдында, олардың негізгі тобы қауырт бояулана бастаған, бірақ ұшуы әлі бастала қоймаған кезде жүргізіледі.

древесину ясеня – не позднее 15-20 апреля.
В зависимости от погоды и климатических условий зоны, указанные сроки начала химической защиты древесины изменяются, что устанавливается на местах, показателем срочного проведения лесозащитных мероприятий является появление стволовых вредителей, буровой муки или других следов их жизнедеятельности на поверхности коры лесоматериалов, что, прежде всего, обнаруживается на хорошо прогреваемых местах штабеля.
58. Круглые лесоматериалы и хлысты, заготовленные в весенне-летний период, когда запрещено их хранение в лесу в неокоренном или незащищенными иными способами виде согласно приложению 6 к настоящим Правилам, обрабатываются на верхних складах и погрузочных пунктах не позднее, чем  через 2 суток, а на нижних складах – 3 суток после заготовки сразу же после их укладки в штабеля за исключением случаев, предусмотренных пунктом 65 настоящих Правил.
59. Для химической защиты древесины способом опрыскивания применяют инсектициды, разрешенные для применения в лесном и сельском хозяйствах. При определении концентрации рабочих жидкостей инсектицидов, их расхода и технологии защитных обработок руководствуются инструктивными материалами.
60. Химическая защита круглых древесных материалов, предназначенных для производства пищевой тары, биохимической и гидролизной продукции, не производится. В этом случае проводятся меры защиты древесины, предусмотренные в главе 13 настоящих Правил.
61. При необходимости защиты дровяной древесины, предназначенной для продажи населению, используются только малотоксичные для человека и теплокровных животных инсектициды. Дровяная древесина опрыскивается после плотной укладки в штабеля  (поленницы).
62. Химическая истребительная обработка заселенных стволовыми вредителями круглых лесоматериалов производится способом опрыскивания взамен их окорки с целью уничтожения насекомых.
Опрыскиванию инсектицидами подвергаются круглые лесоматериалы, заготовленные при выборке свежезаселенных деревьев, при санитарных рубках из свежезаселенных деревьев, а также лесоматериалы, защита которых от стволовых вредителей своевременно не была осуществлена. Заселенная вредителями древесина тщательно отсортировывается и обрабатывается отдельно от незаселенной.
63. Химическая обработка заселенной древесины производится перед вылетом из под коры молодого поколения вредных насекомых. Сроки обработки устанавливаются путем систематических наблюдений за ходом их развития. Заселенные короедами лесоматериалы следует обрабатывать в период массового окукливания и появления первых слабоокрашенных жуков; при заселении усачами и златками – перед вылетом молодого поколения жуков, когда основная масса их уже интенсивно окрашена, но вылет еще не начался.

64. Зиянкестер ұялаған сүректі өңдеу кезінде осы Қағидалардың 59-тармағында ұсынылған ағаш материалдарын қорғаныштық өңдеуге арналған сол препараттар қолданылады.
65. «Қурап тұрған» санатына жататын ағаштардан дайындалған, қауіпті дің зиянкестері толық әлсіреткен ағаш материалдары химиялық өңдеуге жатқызылмайды.
66. Тосқауыл ағаштарды химиялық бүрку, оның ішінде ферромондар араластырып бүрку ұялаған жәндіктерді жою үшін ұсынылады. Қолданылатын инсектицидтер және олардың қоспалары жәндіктердің жекелеген топтарының төзімділігін ескергенде – осы Қағидалардың 59-тармағында ұсынылатын ағаш материалдарын қорғаныштық өңдеу кезіндегідей болады.
67. Тамыр тұрпаты бойынша әлсіреген, ерекше құнды ағаштарды химиялық қорғау діңнің биіктігі 3-4 метр бөлігіне бүрку жолымен жүргізіледі; ағаштың ұшы тұрпатында ағаштардың ұшарбасы өңделеді. Қорғаныштық өңдеу мерзімі – көктем, зиянды жәндіктердің ұшуына дейін. Әлсіреген ағаштарды қорғау үшін осы Қағидалардың 59-тармағында ұсынылған препараттар пайдаланылады.
68. Теректерді мөлдір қанатты көбелектен, мұртты қоңыздан, жасырын тұмсық құрттан химиялық қорғау ағаштар мен түбірлерді өсімдіктердің ішіне әсер ететін препарат-фосфамид, рогор, Би-58 немесе әрекет етуші заты 0,5-1 пайыз антио әдісімен құрттардың туған шағында және олар сүректің қабығының үстіңгі бетімен қоректенетін кезінде жүргізіледі.
Мұртты құрт зақымдаған талды да қорғау осындай әдіспен жүзеге асырылады.
69. Сүрек сорғыш және ағаш тескіш құрттармен күресте инсектицид жүйесіне енетін (антио, Би-58), әрекет етуші затының шоғырлануы 0,3-0,5 % ертіндімен бүрку ұсынылады. Бүркудің оңтайлы мерзімі – шілде-тамыз.
70. Су арқылы ағызылатын сүректі химиялық өңдеуге тыйым салынады.
13. Сүректі орманда, қоймаларда, тиеу
бекеттерінде сақтау тәсілдері
71. Орманнан кемінде 2 километр қашықтықта қоймаларда және тиеу бекеттерінде көктем-жазғы кезеңге қалдырылған жапырақты және қылқан жапырақты тұқымдастардың қабықталмаған бөрене материалдары мен жас шыбықтарды жарылудан, дің зиянкестері мен саңырауқұлақтармен бүлінуінен зақымданудан қорғау мақсатында сақтаудың дымқыл тәсілін қолдану ұсынылады.
72. Әрбір текше үшін бөрене төсеп тұғыр жасалуы керек. Дымқыл жағдайда сақтау кезінде текше тұғырының жер бетінен биіктігі кемінде 15 сантиметр, құрғақтай сақтауда кемінде 25 сантиметр болуға тиіс. Топырағы әлсіз жерде бөрене астына төмен сортты бөренелерден жалпақ төсеніш жасалуы керек. Төсеніш бөренелер мен төсеніш үшін жәндіктермен және саңырауқұлақпен зақымданбаған жұмыр ағаш материалдары іріктеп алынады.

64. При обработке заселенной древесины применяются те же препараты, что и для защитной обработки лесоматериалов, рекомендуемые в пункте 59 настоящих Правил.
65. Лесоматериалы, заготовленные из деревьев, относящиеся к категории "сухостой", полностью отработанных опасными стволовыми вредителями, химической обработке не подлежат.
66. Химическое опрыскивание ловчих деревьев, в том числе использованных в комбинации с ферромонами, рекомендуется для уничтожения поселившихся насекомых. Применяемые инсектициды и их концентрации с учетом устойчивости отдельных групп насекомых – те же, что и при защитной обработке лесоматериалов, рекомендуемые в пункте 59 настоящих Правил.
67. Химическая защита особо ценных деревьев, ослабленных по корневому типу, производится путем опрыскивания комлевой части стволов на высоту 3-4 метра; при вершинном типе ослабления деревья опрыскивают с кроной. Срок защитной обработки – весна, до лета вредных насекомых. Для защиты ослабленных деревьев используют препараты, рекомендуемые в пункте 59 настоящих Правил.
68. Химическую защиту тополей от стеклянниц, усачей и скрытнохоботника осуществляют путем опрыскивания деревьев и пней препаратами внутрирастительного действия – фосфамидом, рогором, Би-58, или антио в 0,5-1 процентной концентрации действующего вещества в период отрождения личинок и их питания в поверхностных слоях коры до заглубления в древесину.
Аналогично осуществляют защиту корзиночной ивы при повреждении ее усачами.
69. Для борьбы с древесницей въедливой и древоточцем пахучим рекомендуется опрыскивание деревьев системными инсектицидами (антио, Би–58) в концентрации 0,3-0,5 % действующего вещества. Оптимальный срок опрыскивания в конце июля - августе.
70. Химическая обработка древесины, предназначенной для сплава, запрещается.
13. Способы хранения древесины в лесу, на складах
и погрузочных пунктах
71. В целях защиты неокорененных круглых лесоматериалов и хлыстов лиственных и хвойных пород, оставляемых на весенне-летний период на складах и погрузочных пунктах в лесу и на расстоянии менее 2 километров от леса, от растрескивания, повреждения стволовыми вредителями и грибами рекомендуется применять влажный способ хранения.
72. Для каждого штабеля оборудуется основание из бревен – подкладок. Высота подштабельного основания при влажном хранении составляет не менее 15 сантиметров, при сухом - не менее 25 сантиметров. На слабых грунтах под бревна – подкладки делается сплошной настил из низкосортных бревен. Для бревен – подкладок и настила подбираются круглые лесоматериалы, не пораженные насекомыми и грибами.

73. Текшелердің мөлшері тиеу-түсіруге пайдаланылатын құралдардың техникалық мүмкіндіктеріне және дайындалған сүректің көлеміне қарай анықталады, ал текшелердің биіктігі жоғарғы қоймаларда және тиеу пункттерінде кемінде 1,5 метр, ал төменгі қоймаларда және кәсіпорындар қоймаларында кемінде 3 метр болуға тиіс.
74. Сақтаудың дымқыл тәсілі тақтай тілуге, аршуға, сүргілеуге, сол сияқты ұзындарын кеніш тіреулерімен баланстар жасауға арналған жұмыр ағаш материалдары үшін қолданылады.
75. Дымқыл тәсіл жұмыр ағаш материалдарының, ұзындары мен жас шыбықтарының қабығын сақтау және қосымша қорғау шараларын қолдану, химиялық өңдеу, көлеңкелеу, жаңбырлату, тоғыту, ағаш материалдарының кесінділерін дымқылдықтан қорғайтын және дымқылдықтан қорғайтын-антисептикалық заттармен майлау жолымен күзде-қыста және көктемде-жазда дайындалған сүректерді сақтауды көздейді.
76. Қоймаларда жұмыр ағаш материалдарын, ұзындарын және шыбықтарын тығыздап (астына төсеніш қоймай), немесе тығыздай-қатарластыра (көпқатарлы ағаш материалдары аралығына көлденең орналастырады) немесе топты текшелей (тығыз-қатар етіп ағаш материалдарының әрбір жекелеген қатар аралығына көлбете төсеу) орналастыру әдісі қолданылады.
Жоғарғы және аралық қоймаларда жұмыр ағаш материалдарын, ұзындарын және шыбықтарын тығыз орналастыру ғана қолданылады.
77. Күзгі-қысқы дайындау жағдайында жұмыр ағаш материалдарын, ұзындарын, шыбықтарын текшеге төсеу және жарылудан, жәндіктер мен саңырауқұлақпен зақымданудан қорғаудың қосымша шараларын қолдану жылы маусым басталғанға дейін, Цельсий бойынша тәуліктік орташа температура +5 градустық тұрақтылық болғанда жүзеге асырылады.
78. Көктемгі-жазғы дайындау жағдайында жұмыр ағаш материалдарын, ұзындарын, шыбықтарын текшелей жинау және қорғаныштық шаралар қолдану жоғарғы қоймаларда ағаш құлатылғаннан кейін 2 тәуліктен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
79. Тайга аймағында жапырақты, аралас және қылқанды екпеағаштарда (таза қарағайдан басқа) ағаш кесу жұмыстарында көктемгі-күзгі кезеңде ағашты құлату-текшелеуші машиналарды қолданған жағдайда кеспе ағаштарда сүректерді дайындау мен сақтауда ағаштарды жекелей құлату, сүйреп шығару, оларды 6 апталық мерзімге дейін қалың жаппа астында сақталатын күйде текшелеу әдісін қолдануға, кейін (сүйреп шығарудан кейін) шыбықтармен ағаштарды кішігірім текшелерде ағаш тасылатын жолдар жиегінде төменгі қоймаға немесе кәсіпорынның өзен жағасындағы қоймасына тасып әкеткенге дейін сақтауға мүмкіндік жасайтын тәсілді қолдануға жол беріледі.
Осындай жағдайда ағаштарды құлату мен сүйреп шығару арасында үзіліс болмаған жағдайда сүректерді қорғаудың қосымша шараларын қолданбай-ақ кеспеағаштарда сүректерді төменгі қоймаға тасып әкету сәтіне дейін ағаш тасу жолдары бойында ағаштарды тығыз жабатын текшелерде сақтауға жол беріледі.

73. Размеры штабеля определяются объемом заготовляемой древесины и техническими возможностями используемых погрузочно–разгрузочных средств, но высота штабеля на верхних складах и погрузочных пунктах составляет не менее 1,5 метров, а на нижних складах и складах предприятий – не менее 3 метров.
74. Влажный способ хранения применяют для круглых лесоматериалов, предназначенных для распиловки, лущения и строгания, а также долготья для производства рудничной стойки и балансов.
75. Влажный способ предусматривает хранение древесины осенне-зимней и весенне-летней заготовки путем плотной укладки круглых лесоматериалов, долготья или хлыстов с сохранением коры и применением дополнительных мер защиты: химической обработки, затенения, дождевания, затопления, обмазки торцов лесоматериалов влагозащитными и влагозащитно–антисептическими средствами.
76. На складах круглые лесоматериалы, долготье и хлысты укладывают в плотные (без прокладки), плотно-рядовые (с горизонтальными прокладками между многослойных рядов лесоматериалов) или пачковые штабеля (плотно- рядовой штабель с наклонными прокладками между отдельными пачками в каждом слое лесоматериалов).
На верхних и промежуточных складах применяют только плотную укладку круглых лесоматериалов, долготья и хлыстов.
77. При осенне-зимней заготовке укладка круглых лесоматериалов, долготья и хлыстов в штабеля и применение дополнительных мер защиты от растрескивания, повреждения насекомыми и грибами осуществляется до наступления теплого сезона, когда произойдет устойчивый переход среднесуточной температуры через +5 градусов по Цельсию.
78. При весенне-летней заготовке круглых лесоматериалов, долготья и хлыстов их укладка в штабеля и применение защитных мер осуществляют на верхних складах не позднее 2 суток после валки леса.
79. В таежной зоне при использовании на лесосечных работах в весенне-осенний период валочно-пакетирующих машин в лиственных, смешанных и хвойных насаждениях (за исключением чисто сосновых) допускается заготовка и хранение древесины на лесосеках способом раздельной валки – трелевки с укладкой деревьев в ленты из плотных перекрывающихся пачек на срок до 6 недель и последующим (после трелевки) хранением хлыстов или деревьев в малых штабелях вдоль усов лесовозных дорог до момента вывозки на нижний склад или приречный склады предприятия.
В этих же условиях при отсутствии разрыва между валкой и трелевкой, хранение древесины без применения дополнительных мер защиты допускается на лесосеках до момента вывозки на нижний склад при укладке деревьев в ленты из плотных перекрывающихся пачек вдоль усов лесовозных дорог.

80. Жұмыр ағаш материалдарын ұзындары мен шыбықтарын, дің зиянкестерінің зақымдауына шыдай алмайтын ағаш тұқымдықтарын химиялық қорғау осы Қағидалардың 12-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
81. Жұмыр ағаш материалдарын ұзындары мен шыбықтарын көлеңкелеу оларды кесінді қалдықтарымен (жапырақты бұталар) немесе қалқан жабу жолымен жүзеге асырылады.
Көлеңкелеу:
жапырақты тұқымдықтың ағаш материалдарын жарылудан, жәндіктер мен саңырауқұлақтардың зақымдауына қарсы қорғаныш шара ретінде;
инсектицидтерді күн сәулесінің ыдыратуынан қорғау үшін;
сүректі қорғаныштық өңдеу үшін инсектицидтерді қолдануға тыйым салу жағдайында қолданылады.
82. Дымқыл тәсілмен сақтау жағдайында жұмыр ағаш материалдары кесінділерін жабуға барлық климаттық аймақтарда тек қана жапырақты тұқымдықтар сүрегіне қатысты жүзеге асырылады.
Қайыңның, еменнің, қарағаштың, үйеңкінің, қандыағаштың, көктеректің, теректің және шағанның жарылуға немесе саңырауқұлақтың зақымдауына төзе алмайтын жұмыр ағаш материалдарын 3 айға дейін сақтау кезінде кесінділерді ылғалдан қорғайтын жамылғымен жабады.
Еменнің, қарағаштың, үйеңкінің және шағанның жарылуға төзімсіз жұмыр ағаш материалдарын бүкіл жылы кезең бойына сақтаған жағдайда ылғалдан қорғайтын жамылғы, ал зиянкестердің зақымдауына төзбейтіндерін (қайың, жөке, қандыағаш, терек, көктерек) ылғалдан қорғайтын-антисептикалық жамылғылар қолданылады.
Текшеге үйілген жұмыр ағаш материалдарының кесінділерін өңдеу үшін барлық тұсына жамылғы пайдаланған жөн, ал жекелей жатқан шыбықтарды өңдеуде, қабығы сыдырылатын және ірі бұтақтарды кесетін жерлерде қолданылады.
Ылғалдан қорғау ретіндегі зат карбафен, бакелит лагы, мұнай – битум, шайыр көбігі, қарағайдың немесе газдандырылған шайыр, құрғақтай қыздырылған шайыр қолданылады.
83. Жаңбырлатуды әртүрлі жаңбырлату жүйелері және машиналармен қатарланған текшелердің бетінде бір суаруда 1 м2 ауданда 6 литр суды қамтамасыз ететін 0,3 метр болатын біркелкі сулауда жүргізеді.
Жаңбырлату жылдың жылы кезеңінде (Цельсий бойынша тәуліктік орташа температура +5 градус болғанда) қатарланған текшелерді салудан кейін жүргізіледі.
84. Жұмыр ағаш материалдарын суға батыру арнайы суаттарда, бассейндерде жүргізіледі. Ол ағаштарды ұзақ мерзім бойы сақтау (жылы кезеңде), төменгі қоймаларда және кәсіпорынның қоймаларында қылқанды, жапырақты тұқымдықтардың жұмыр ағаш материалдары жәндіктер мен саңырауқұлақтардың зақымдауына төзбейтіндер үшін жүзеге асырылады.
85. Сақтаудың құрғақ тәсілі ағаш материалдарын жұмыр түрінде (құрылыс, мачта, су құрылысы бөренесі, кеніш тіреу, баланстар) пайдалану үшін қолданылады.

80. Химическую защиту круглых лесоматериалов, долготья и хлыстов древесных пород, нестойких к повреждению стволовыми вредителями осуществляют согласно рекомендациям, изложенным в главе 12 настоящих Правил.
81. Затенение штабелей круглых лесоматериалов, долготья и хлыстов осуществляется путем укрытия их слоем порубочных остатков (лапник, облиственные ветви) или щитами.
Затенение применяется:
как защитная мера от растрескивания лесоматериалов лиственных пород, стойких к повреждению насекомыми и грибами;
для предохранения инсектицидов от разложения солнечными лучами;
в условиях запрета применения инсектицидов для защитной обработки древесины.
82. При влажном способе хранения покрытие торцов круглых лесоматериалов осуществляется только по отношению к древесине лиственных пород во всех климатических зонах.
При хранении до 3 месяцев круглых лесоматериалов березы, дуба, ильмовых, клена, ольхи, осины, тополя и ясеня, нестойких к растрескиванию или поражению грибами, торцы покрывают влагозащитным покрытием.
При хранении весь теплый период нестойких к растрескиванию круглых лесоматериалов дуба, ильмовых, клена и ясеня также применяют влагозащитные покрытия, а нестойких к поражению грибами (береза, липа, ольха, осина, тополь) влагозащитно-антисептические покрытия.
Покрытия накладываются на все доступные для обработки торцы круглых лесоматериалов, уложенных в штабеля, а при обработке отдельно лежащих хлыстов - и на места обдиров коры и обрубки крупных сучьев.
В качестве влагозащитных обмазок применяют карбофен, лак бакелитовый, нефтебитум, пеносмоляную смесь, сосновую или газогенеративную смолу, сухоперегонные смолы.
83. Дождевание проводят при помощи различных дождевальных систем и машин, обеспечивающих за один полив не менее 6 литров воды на 1 м2 поверхности штабеля при равномерности смачивания всей его поверхности с перекрытием не менее 0,3 метра.
Дождевание производят в теплый период года (среднесуточная температура воздуха +5 градусов по Цельсию и выше) сразу после укладки штабеля.
84. Затопление круглых лесоматериалов производится в специальных водоемах, бассейнах. Оно осуществляется при необходимости длительного хранения (весь теплый период) нестойких к повреждению насекомыми и грибами круглых лесоматериалов хвойных и лиственных пород на нижних складах и складах предприятий.
85. Сухой способ хранения применяется для лесоматериалов, используемых в круглом виде (строительные, мачтовые, гидростроительные бревна, рудостойка, балансы).

86. Сақтаудың құрғақ тәсілі қабықтау, қатарлап үю, ағаш материалдарын жарылудан (ыстау, суға батыру, кесінділерді ылғалдан қорғау үшін майлау) сақтау және қорғаудың қосымша шараларын қолдануды көздейді.
87. Қылқанды тұқымдықтардың жұмыр ағаш материалдары осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес бақылау мерзімінде шелқабығын сыдыруға ұшырайды.
Жапырақты тұқымдықтардың жұмыр ағаш материалдары үшін (емен, қарағаш, шаған) шелқабықты немесе қатты қабыққа дақ сала, яғни үздіксіз айғыздау (басқа жапырақты тұқымдықтар үшін) ұсынылады.
88. Қылқанды, жапырақты тұқымдықтардың жұмыр ағаш материалдарын қатарланған текшелерде сақтайды, онда ағаш материалдарының арасы бір-бірінен көлденең төсеніштермен бөлінген.
Қысқа мөлшерлі ағаш материалдары (баланстар), кеніш тіреулері клеткалы текшеге қатарлана жиналады немесе сиретілген текше топтарына, цилиндрлі пакеттерден құрылған, байлау арқылы қалыптасқан (трос, сым). Қысқа мөлшерлі ағаш материалдарын тығыздатылған шөркелерге жинауға болады.
89. Сумен ағызуға арналған жапырақты тұқымдықтардың жұмыр ағаш материалдары жоғарғы және төменгі қоймаларда сақталған кезде алдын ала ысталады, яғни желегі арқылы жастай кесілген діңді құрғату, ағаштарды құлату мен бұтақтарды отау арасында 10-15 тәулікте жылдың жылы кезеңінде жүргізіледі. Бұл орайда материалдарға дің зиянкестерінің ұялауы сүректі кейіннен қабықтап, текшелеп жинау алдында құртылады.
90. Жарылуға төзімсіз самырсынның жұмыр ағаш материалдарының бүйірі ылғалдан қорғайтын заттармен майланады.
91. Қайыңның, көктеректің, қандыағаштың, үйеңкінің, теректің жарылуға берік жұмыр материалдарын қоймалардың барлық тұрпатында кесінді қалдықтарымен немесе қалқандармен көлеңкелейді.
Еменнің, үйеңкінің, шағанның жарылуға төзбейтін жұмыр ағаш материалдарының бүйірін ылғалдан қорғау қоймалардың барлық түрінде жүргізіледі.
14. Ағаш кесу кезіндегі орман қорғау іс-шаралары
92. Басты мақсаттағы кесуді жүргізу кезінде бірінші кезекте кесу өрт зақымдаған, жел сұлатқан, қар омырған, орман зиянкестері мен аурулары, басқа да қолайсыз факторлар әсерінен бүлінген екпелерде белгіленеді.
93. Аралық мақсатта пайдалану үшін кесу және басқа да кесу кезінде бірінші кезекте кесуге діңі, тамыр табаны, ірі бұтақтардың төбесі және бүкіл желегі бүлінген және солып қалған, дің зиянкестері ұялаған немесе істен шыққан және аурулар зақымдаған ағаштар жатқызылады.
94. Күтіп-баптау мақсатындағы кесу кезінде бірінші кезекте дің зиянкестері ұялаған, аурулар зақымдаған, жел, қар бүлдірген, өсуі мешеуленген, өспей қалған, қурай бастаған, қурап тұрған, төбесі қураған, қисайған және механикалық жағынан бүлінген (осылған, қуарған-ойылған, төбелері сынған) ағаштар жатады.

86. Сухой способ хранения предусматривает полную или частичную окорку, рядовую укладку и дополнительные меры защиты лесоматериалов от растрескивания (подвяливание, затопление и торцовую влагозащитную обмазку).
87. Круглые лесоматериалы хвойных пород подвергаются  лубяной окорке в контрольные сроки, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Для круглых лесоматериалов лиственных пород рекомендуются лубяная (дуб, ильмовые, ясень) или грубая окорка пятнами, то есть прерывистыми пролысками (для других лиственных пород).
88. Круглые лесоматериалы хвойных и лиственных пород хранят в рядовых штабелях, в которых ряды лесоматериалов разделены между собой горизонтальными прокладками.
Короткомерные лесоматериалы (балансы, рудостойка) укладывают в рядовые штабеля - клетки или в разреженные пакетные штабеля, сложенные из цилиндрических пакетов, сформированных с помощью обвязок (тросов, проволоки). Допускается укладка короткомерных лесоматериалов в плотные поленницы.
89. Круглые лесоматериалы всех лиственных пород, предназначенные для сплава, при хранении на верхних и нижних складах подлежат предварительному подвяливанию, то есть подсушиванию свежесрубленных стволов через крону, проводимому в теплый период года в течение 10-15 суток между валкой деревьев и обрубкой сучьев. При этом заселение материалов стволовыми вредителями ликвидируется последующей окоркой древесины перед укладкой в штабеля.
90. Круглые лесоматериалы из лиственницы, нестойкие к растрескиванию, подлежат обмазке торцов влагозащитным покрытием.
91. Круглые лесоматериалы из березы, осины, ольхи, липы, тополя, стойкие к растрескиванию, затеняют порубочными остатками или  щитами на складах всех типов.
Круглые лесоматериалы дуба, клена, ясеня, нестойкие к растрескиванию, подлежат влагозащитному покрытию торцов на складах всех типов.
14. Лесозащитные мероприятия при рубках леса
92. При проведении рубок главного пользования в первую очередь в рубку назначаются насаждения, поврежденные пожарами, ветровалом, снеголомом, вредителями и болезнями леса, другими неблагоприятными факторами.
93. При проведении рубок промежуточного пользования и прочих рубках в первую очередь вырубке подлежат деревья с местным повреждением и отмиранием ствола, корневых лап, вершин, крупных сучьев и всей кроны, заселенные или отработанные стволовыми вредителями и пораженные болезнями.
94. При рубках ухода в первую очередь вырубаются деревья, заселенные стволовыми вредителями, поврежденные болезнями, поврежденные ветром, снегом, отставшие в росте, угнетенные, усыхающие, сухостойные, суховершинные, искривленные и имеющие механические повреждения (ошмыги, сухобочины, сломанные вершины).

Шығыстың мамыр айындағы зауза қоңызы сан жағынан көп болатын аудандарда құрылған қарағайдың ұйысқан өсімдіктерінің және қарағай түбірінің қандаласы жағдайында тазарту мен сирету ісін өсімдіктердің толымын 0,7 кемітпей, бұл орайда жапырақты тұқымдықтардың қоспасын (құрамы бойынша 2-3 бірлік) және орман қолтығын сақтай отырып, қажетті жағдайда ағаш тасу соқпақтарын пайдалану негізінде селективтік және желілік-селективтік әдіс бойынша жүргізіледі.
25 жыл болмаған қарағай өсімдіктерінің түбір қандаласы ошақтарында күтіп-баптау кесуін жүргізуге болмайды. Түбір қандаласы ошақтарына жақын орналасқан табиғи жағынан ұйысқан жас шыбықтарда күтіп-баптау кесуін жүргізу кезінде сүректердің толымы 0,8-ден кемімеуі керек.
ІІІ-V бонитет сыныбындағы қарағай өсімдіктерін кесуді желілік тәсілмен жүргізгенде толымдылық 0,9, қатарлар аралығының ені 2 метрден кем болмауға тиіс және оларды шығыстың және қарағай түбірі қандаласы ұялаған жағдайда кесуге тыйым салынады.
Толымы төмен қарағайдың жас қабықтарында өте күшті әлсіреген және қурай басталған ағаштар саны 30 %-дан артса, ал желектердің тұтасуы 0,4–тен аспаса немесе кез келген тұтасу жағдайында аталған санаттағы ағаштар саны 50 % болса, екпелерді жаппай кесу арқылы қайта құру белгіленеді және ағаштар тасылып алынады немесе жағып жіберіледі.
Түбір губкасы мен саңырауқұлақ зақымдаған қылқан жапырақты күтіп-баптау мақсатындағы кесу күзгі-қысқы кезеңде (қарашадан сәуірге дейін) саңырауқұлақтың табиғи таралуы болмайтын шақта жүргізіледі.
95. Өсетін жерінің жағдайларына, кесінді қалдықтарын сату мүмкіндігіне, ағаш дайындау мен орманды қалпына келтіру жұмыстарының технологиясына байланысты және басқа факторларға қатысты ағашы кесілген жерлерді тазартуға мынадай тәсілдер белгіленеді:
кесінді қалдықтары жал етіліп үйіледі;
үймеге, жалға жиналған қалдықтар кейін отын немесе ұқсату ретінде пайдаланылады;
кесінді үйінділері мен жалы жиналған жерінде шірітуге қалдырылады;
ағашы кесілген алаңда ұсақталған кесінді қалдықтары (ұзындығы 1 метрден аспайтын) жер үстіне шашып тасталады;
үйіндіге, жалға жиналған кесінді қалдықтары кеспеағаш алаңында, алаңқайда, бос жерде, сол сияқты саңылаулы жерлерде өрт қауіпі жоқ кезеңде жағып жіберіледі.
Ағашы кесілген жерлерді тазарту тәсілі әрбір жекелеген жағдайда ағаш кесу билетінде көрсетіледі.
Ағаш кесудің барлық тәсілдері кезінде ағаш дайындаушылар кеспе ағашта кесуге жатқызылмаған өскіндер мен басқа да ағаштарды бүлінуден сақтауды қамтамасыз ете отырып, кеспеағашты тазартуды ағаш кесумен бір мезгілде жүргізеді.
96. Қысқы кесуден кейін, көктемде ағаш дайындаушылар тазартудың белгіленген тәсіліне сәйкес ағашы кесілген орындарды толық тазартуды жүргізуге міндетті. Табиғи түлеп өсуге арналған кеспеағаштарда кесінді қалдықтарының үйінділері мен жалдары болашақ өсімдіктер қатарларына жапсарлас орналастырылуы керек және трактордың шынжыр табаны арқылы тапталады.

В загущенных культурах сосны, созданных в районах с высокой численностью восточного майского хруща и соснового подкорного клопа, прочистки и прореживания проводят по селективному и линейно-селективному методам с использованием в необходимых случаях трелевочных волоков, не допуская снижения полноты культур ниже 0,7, сохраняя при этом примесь лиственных пород (2-3 единицы по составу) и подлесок.
В очагах подкорного клопа в сосновых культурах до 25-летнего возраста рубки ухода проводить не рекомендуется. В загущенных естественных молодняках, находящихся вблизи очагов подкорного клопа, при проведении рубок ухода полнота древостоев не снижается менее 0,8.
Рубки линейным способом в сосновых культурах III – V классов бонитета, с полнотой ниже 0,9, шириной междурядий более 2 метров и в условиях их заселения восточным майским хрущем и сосновым подкорным клопом не проводятся.
Низкополнотные сосновые молодняки, в которых число сильно ослабленных и усыхающих деревьев превышает 30 %, а сомкнутость крон не превышает 0,4 или при любой степени сомкнутости, при наличии деревьев, указанных категорий в количестве 50 % и более – назначаются в реконструкцию со сплошной вырубкой или сжиганием деревьев.
В хвойных насаждениях, пораженных корневой губкой и опенком, или восприимчивых к ним, рубки ухода проводятся в осенне-зимний период (с ноября по апрель), когда не происходит естественного рассеивания спор гриба.
95. В зависимости от условий местопроизрастания, возможности сбыта порубочных остатков, технологии лесозаготовительных и лесовосстановительных работ и других факторов устанавливаются следующие способы очистки вырубок от порубочных остатков:
раскладка порубочных остатков на волоках;
сбор их в кучи, валы для последующего использования в качестве топлива или переработки;
сбор их в кучи и валы с оставлением на месте для перегнивания;
разбрасывание измельченных (длиной не более 1 метра) порубочных остатков на пройденной рубкой площади;
сжигание в непожароопасный период порубочных остатков, собранных в кучи и валы на вырубках, прогалинах, полянах, а также в просветах (окнах) сохранившихся насаждений.
Способы очистки мест рубок в каждом отдельном случае указываются в лесорубочном билете.
При всех способах рубок лесозаготовители производят очистку вырубок сразу после вырубки леса, обеспечивая сохранность от повреждения имеющегося подроста и других деревьев, не подлежащих рубке.
96. После зимней рубки, весной лесозаготовители производят доочистку мест рубок, в соответствии с установленным способом очистки. На вырубках, предназначенных под искусственное возобновление, кучи и валы порубочных остатков располагаются параллельно рядам будущих культур и уплотняются гусеницами тракторов.

97. Құрғақ құмдақ топырақта өскен екпелерде, тастақты топырақтағы қарағай екпелерінде жапырақты орманда және басқа қатты жапырақты екпелерде сол сияқты ауыр топырақтағы шырша орманында ағаштың өздігінен тұқым шашуын күн қызуынан, үсіктен қорғау үшін ағашы кесілген жерлерде кесінді қалдықтары ұзындығы 1 метрге дейін етіп, ұсақталып ағашы кесілген алаңға біркелкі етіп шашып тасталуға тиіс.
98. Ызғарлы және дымқыл топырақты жерлердегі қылқан жапырақты және жалпақ жапырақты екпелерде ағашы кесілген жерде пайда болған өздігінен тұқым шашу түлетуге жатқызылады, ағашы кесілген жерлерді тазарту үлкен емес (биіктігі 0,5 метрге дейін) кесінді қалдықтарын жинау жолымен, тығыз үймелер өскіндерден бос жерлерге (түбірлер мен шағын түлеген шыбықтар арасына) жүргізіледі.
99. Құмдақ және жеңіл сазды топырақты алқаптағы қылқан жапырақты және жалпақ жапырақты екпелерде шаруашылық жағынан құнды тұқымдықтардың түлеп өсуі мақсатында жәрдемдесу топырақты жақсарту орынды болып табылады, ағашы кесілген жерлерді тазарту үймелер мен жалдарға жиналған кесінді қалдықтарын отқа жағып жіберу тәсілімен жүргізілуі керек.
100. Тау ормандарында ағашты біртіндеп және іріктеп кесуді жүргізу кезінде кеспеағашты тазарту кесінді қалдықтарын ұзындығын 1 метрге дейін ұсақтап біркелкі етіп жер үстіне шашып тастау керек. Ағашты жаппай кесу кезінде эрозиялық процестерді болдырмау үшін кесінді қалдықтарын ені бір метрлік жалға жинап, олар тау баурайына әрбір 8-10 метр сайын көлденең орналастырылады осындай мақсатпен ағаш кесудің барлық түрінде кесінді қалдықтарының бір бөлігі трактор жүретін жолдарға (соқпақтарға) жал етіліп үйіледі.
101. Дің зиянкестерінің, тамыр және ісік аурулары ошақтарында кесінді қалдықтары отқа жағып жіберілуге немесе жерге көмілуге жатады.
Ұқсатуға немесе сатуға арналған кесінді қалдықтарын көктемгі–жазғы маусым мерзімін ескере отырып, осы Қағидалардың 6-қосымшасында көрсетілгеніндей олардың қашан дайындалғанына қарамастан, бір ай орман ішінде сақтауға рұқсат етіледі.
102. Бұландарды және басқа жануарларды азықтандыру және оларды орман өсімдіктері мен құнды ағаш тұқымдықтарының табиғи түлеуші өскіндерін жеп қоюдан сақтау үшін күзгі-қысқы қалдықтарын және басқа азықтық тұқымдықтарды қалдыруға рұқсат етіледі және кейін өрт қаупі басталар кезеңге дейін олар міндетті түрде жинап алынып, кеспеағаштан тазартылады.
103. Қылқан жапырақты тұқымдықтардың түбірінде қарағайдың үлкен бізтұмсық қоңыздары және басқа зиянкестердің жаппай өсіп-көбеюі және олардың жас шыбықтарды бүлдіру қаупі туған жағдайда жас шыбықтарды, ал тек ерекше жағдайларда осы Қағидалардың 12-тарауында баяндалған ұсыныстарға сәйкес түбірлерді жәндіктердің ұялауынан бұрын химиялық өңдеу жүргізіледі. Емен ормандарында және терек екпелерінде қажетті жағдайда түбірлерді дің зиянкестерінен қорғау үшін химиялық әдіс қолданылады.

97. В насаждениях на сухих песчаных почвах, в насаждениях сосны на каменистых почвах, в дубравах и в других твердолиственных насаждениях, а также в ельниках на тяжелых почвах, для защиты самосева от солнцепека, заморозков очистка мест рубок производится путем измельчения порубочных остатков до 1 метра по длине и равномерного разбрасывания их на всей площади рубки.
98. В хвойных и лиственных насаждениях на сырых и мокрых почвах, где появление самосева на вырубках приурачивается главным образом к микроповышениям, очистка мест рубок производится путем сбора порубочных остатков в небольшие (до 0,5 метра высотой), достаточно плотные кучи, укладываемые на свободных от подроста местах (между пнями и в микропонижениях).
99. В хвойных и лиственных насаждениях на супесчаных почвах и легких суглинках, где в целях содействия возобновлению хозяйственно-ценных пород является целесообразным уничтожение напочвенного покрова и поранение почвы, очистка мест рубок производится способом сжигания порубочных остатков, собранных в кучи и валы.
100. В горных лесах при проведении постепенных и выборочных рубок очистка лесосек производится путем равномерного разбрасывания порубочных остатков, измельченных до 1 метра в длину. При сплошных рубках для предотвращения эрозионных процессов порубочные остатки укладываются в валы шириной 1 метр, которые размещаются по горизонталям склонов через каждые 8-10 метров. С этой же целью при всех видах рубок часть порубочных остатков укладывается валами на путях движения тракторов (по волокам).
101. В очагах стволовых вредителей, сосудистых и некрозно-раковых болезней порубочные остатки подлежат сжиганию или закапыванию.
Порубочные остатки, идущие на переработку или на реализацию разрешается хранить в лесу в весенне-летний сезон с учетом сроков, указанных в приложении 6 к настоящим Правилам в течении 1 месяца независимо от срока их заготовки.
102. Для подкормки лосей и других животных и отвлечения их от питания на площадях лесных культур и естественного возобновления ценными древесными породами в осенне-зимний период разрешается оставлять на вырубках порубочные остатки сосны, осины и других кормовых пород с очисткой вырубок до начала пожароопасного периода.
103. При угрозе массового размножения на пнях хвойных пород большого соснового долгоносика и других стволовых вредителей, и повреждения ими молодняков принимаются меры по химической защите молодняков и лишь в особых случаях – химическая обработка пней до их заселения насекомыми в соответствии с рекомендациями, изложенными в главе 12 настоящих Правил. В дубравах и в тополевых насаждениях при необходимости применяется химическая защита пней от стволовых вредителей.

104. Ағаш кесудің барлық түрінде сүректерді төменгі қоймаға тасып жеткізу оларды дайындаумен бір мезгілде атқарылады. Сүректерді тасып әкету қиындаған жағдайда сүректерде орман ішінде көктемгі-жазғы кезеңде сақтауға осы Қағидалардың 6-қосымшасына және 12 және 13-тарауларында жазылған әдістерге сәйкес аудандардың климат жағдайларын ескере отырып, белгіленген мерзімде сүректерді міндетті түрде дің зиянкестерінің ұялауынан және саңырауқұлақ ауруына шалдығудан қорғалған жағдайда рұқсат етіледі.
105. Ормандарда және орманнан 2 километрге дейін қашық жерде, осы Қағидалардың 6-қосымшасында көрсетілген мерзім ішінде қылқан жапырақты тұқымдықтардың қабығы аршылмаған немесе химиялық немесе басқа әдістермен өңделмеген, зиянды жәндіктердің ұялауынан және зақымдауынан қорғалмаған сүректерді қалдыруға болмайды.
106. Көктемгі-жазғы кезде дайындалған қылқан жапырақты тұқымдықтардың, еменнің, шағанның, қараағаштың сүрегін тасып әкету, қабықтау мен қорғау осы шараларды жүргізу сәтінен 10 күннен кешіктірмей атқарылады.
107. Қайыңның және қандағаштың жазғы кезеңде дайындалған сүрегін оны сақтаудың арнайы тәсілдері қолданылған жағдайда орман ішінде 2 айға дейін қалдыруға болады. Қыста дайындалған қандағаштың сүрегі сақтаудың сол тәсілдері қолданылған жағдайда 1 шілдеден кешіктірмей тасып әкетіледі.
108. Орманда ағаш кесілген және сүректер сақталған жерлерде зиянды жәндіктердің және аурулар зақымдаған ағашты, қабықталмаған ағаш материалдарын, орман өсімдіктерін және табиғи түлеп өсуді дер кезінде анықтау және тиісті қорғаныш шараларын жүргізу мақсатымен 1-3 жыл бойы орманды патологиялық қадағалау жүргізіледі.
109. Орман құрайтын негізгі тұқымдардың зиянкестер жаңа ұялаған және ауру жұқтырған ағаштарын іріктеу осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Сүректі қоймаларда, тиеу бекеттерінде сақтау
және тасымалдау кезіндегі орман қорғау іс-шаралары
110. Көктемгі-жазғы кезеңде сүректерді жоғарғы және төменгі қоймаларда сақтаған жағдайда оларды зиянды жәндіктер мен саңырауқұлақтардың зақымдауынан сақтау жөніндегі шаралар жүргізіледі, осы мақсатта сүрек жұмыр ағаш материалы (сортты), ұзын және жас шыбықтар түрінде ағаш осы Қағидалардың 12-тарауында көзделген дің зиянкестерінен химиялық қорғау жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес текшелей үйіліп, қабықталады немесе инсектицидтермен өңделеді немесе осы Қағидалардың 13-тарауында ұсынылған тәсілдермен сақтау қамтамасыз етіледі.
111. Дайындалған сүректі дің зиянкестерінің ұялауына және саңырауқұлақпен зақымдауына қарсы шараларды дер кезінде қабылдау мақсатында ағаш дайындаушы сүректің қоймаларда және тиеу бекеттерінде сақталуын жүйелі түрде қадағалап отырады.
Зиянды жәндіктер ұялаған дайындалған ағаш материалдары қабықталып, кейіннен қабығы отқа жағып жіберіледі немесе инсектицидтермен өңделуге жатады.
Шірік зақымдаған ағаш материалдары өңделуге, отынға немесе өзге мақсаттарға бөлек сұрыпталады.

104. Вывозка древесины из леса на нижний склад при всех видах рубок осуществляется с одновременной ее заготовкой. В условиях, где вывозка древесины затруднена, хранение в лесу древесины в весенне-летний период допускается при условии ее защиты от заселения стволовыми вредителями и поражения грибами в сроки, установленные с учетом климатических условий районов, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, и методами, изложенными в главах 12 и 13.
105. На расстоянии до 2 километров от леса не разрешается оставлять неокоренную или не защищенную химическими или другими способами от заселения и повреждения вредными насекомыми древесину хвойных пород в сроки, указанные в приложении 6 к настоящим Правилам.
106. Вывозка, окорка или защита древесины хвойных пород, дуба, ясеня, ильмовых при весенне-летней заготовке производится не позже 10 дней с момента ее проведения.
107. Древесину березы и ольхи, заготовляемую в летний период, при применении специальных способов хранения можно оставлять в лесу до 2 месяцев. Древесина ольхи зимней заготовки при применении тех же способов хранения вывозится не позднее 1 июля.
108. В местах проведения различных видов рубок леса и хранения древесины в лесу в течении 1 – 3 лет производится лесопатологическое обследование с целью своевременного выявления повреждений примыкающих насаждений, неокоренных лесоматериалов, лесных культур и естественного возобновления вредными насекомыми и болезнями с проведением соответствующих защитных мероприятий.
109. Выборка свежезаселенных и зараженных деревьев основных лесообразующих пород осуществляется согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
15. Лесозащитные мероприятия при хранении древесины
на складах, погрузочных пунктах и при перевозке
110. При хранении древесины на верхних и нижних складах в весенне-летний период проводятся мероприятия по предохранению ее от заселения вредными насекомыми и поражения грибами. В этих целях древесина в виде круглых лесоматериалов (сортиментов), долготья и хлыстов укладывается в штабеля, окорена или обработана инсектицидами в соответствии с указаниями по химической защите леса от стволовых вредителей, предусмотренными в главе 12 или обеспечивается хранение способами, рекомендуемыми в главе 13 настоящих Правил.
111. В целях своевременного принятия мер против заселения заготовленной древесины стволовыми вредителями и поражения грибами, лесозаготовитель систематически следит за ее хранением на складах и погрузочных пунктах.
Заготовленные лесоматериалы, заселенные вредными насекомыми, подлежат окорке с последующим сжиганием коры или обработке инсектицидами.
Лесоматериалы, пораженные гнилью, отсортировываются отдельно на переработку, топливо или иные цели.

112. Дің зиянкестері ұялаған ағаш материалдарын тасымалдауға оларды тек қана қабықтаған және инсектицидтермен өңдегеннен кейін ғана рұқсат етіледі. Ағаш материалдарын жәндіктер ұялаған кезде оған қарсы қабықтау мен химиялық өңдеудің тиімділігі шамалы, сондықтан сүректі тереңірек жедел өңдеу ұсынылады.
113. Сүрек тасып әкетілгеннен кейін қоймалар мен тиеу бекеттерінің аумағы ағаш кесу қалдықтарынан, қоқыстардан, жоңқалардан, шіріп жатқан сүректен тазартылады.
16. Ағаштан шырын ағызу және шайыр ағызу, қайың және
үйеңкі шырынын дайындау кезіндегі орман қорғау іс-шаралары
114. Шырын ағызуға арналған қарағайлар мен самырсындардың, ал шайыр ағызуға арналған қарағайлар екпелері олардың жай-күйін анықтау үшін алдын ала тексеріледі.
Орманның қылқан жапырақты кемірушілерінің және діңдік зиянкестердің ошақтарында оларды ең алдымен жоймайынша, сол сияқты өрттер немесе өзге де факторлар әлсіреткен екпелерде шырын ағызуға болмайды.
115. Әлсіреген ағаштардан, жуандығы 16-18 сантиметрден кем, дің шеңберінің 50 % астамы сұр көбелек зақымдаған ағаштардан шырын ағызуға рұқсат етілмейді.
116. Шырын және шайыр ағызуға бөлінген екпелерде осы жұмыстар басталғанға дейін дің зиянкестері ұялаған, аурудың әсерінен қураған және қураған ағаштар кесіп тасталады, кесінді қалдықтары жиналады. Зиянкестер жаңа ұялаған ағаштарды іріктеп алу дің зиянкестерінің дамуы ескеріліп жүргізіледі. Қажет болмаған жағдайда бұл жұмыс кейінде атқарылады.
Шырын ағызылған екпелерге тұрақты түрде орман патологиялық зерттеу жүргізіледі.
117. Қайың мен үйеңкі шырынын дайындауда ағаштардың тұрақтылыған және сүректердің техникалық сапаларын сақтауды қамтамасыз ететін тәсілдерге жол беріледі. Ағаш діңіндегі бұрғыланған каналдар шырын ағызу маусымы аяқталған соң міндетті түрде ағаш тығынмен жабылады немесе бау желімімен немесе әк араластырылған балшықпен сыланады.
17. Орманды сауықтыру, тарихи-мәдени мақсаттарда пайдалану кезіндегі орман қорғау іс-шаралары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
118. Сауықтыру, тарихи-мәдени мақсаттарда пайдаланылатын ормандарды сақтау және олардың төзімділігі мен сапалық жай-күйiн арттыру мақсатында олардың орман-патологиялық жай-күйiн тексеру жүзеге асырылады, аумақтарды ұйымдастыру жолымен орманға рекреациялық қажеттiлiк реттеледi, сондай-ақ ормандардың құрылымы мен пайдаланылу ерекшелiктерiн ескере отырып, санитарлық-сауықтыру және өзге де iс-шаралар орындалады.

112. Перевозка заселенных стволовыми вредителями лесоматериалов допускается только после их окорки или обработки инсектицидами. При заселении лесоматериалов насекомыми, против которых окорка и химическая обработка малоэффективны, рекомендуется срочная глубокая переработка древесины.
113. После вывозки древесины территории складов и пунктов погрузки очищаются от порубочных остатков, хлама, щепы, гниющей древесины.
16. Лесозащитные мероприятия при подсочке и осмолоподсочке
леса, заготовке березового и кленового сока
114. Насаждения сосны и лиственницы, передаваемые в подсочку, а сосновые – также в осмолоподсочку, предварительно обследуются для выявления их состояния.
В очагах размножения хвое-грызущих и стволовых вредителей леса, впредь до их ликвидации, а также в насаждениях, ослабленных пожарами или иными факторами, подсочка не допускается.
115. Не разрешается подсочка ослабленных деревьев, деревьев диаметром менее 16-18 сантиметров и деревьев, пораженных серянкой более чем на 50 % окружности ствола.
116. В насаждениях, отведенных в подсочку и осмолоподсочку, до начала работ вырубаются заселенные стволовыми вредителями, усыхающие от болезней и сухие деревья, убираются порубочные остатки. Выборка свежезаселенных деревьев производится с учетом развития стволовых вредителей. При необходимости эта работа производится и в последующем.
В насаждениях, где проводится подсочка ведется постоянное лесопатологическое обследование.
117. Заготовка березового и кленового сока допускается способами, обеспечивающими сохранение устойчивости деревьев и технических качеств древесины. Высверленные в стволе деревьев каналы по окончании сезона подсочки закрываются деревянными пробками или замазываются садовым варом или глиной, смешанной с известью.
17. Лесозащитные мероприятия при пользовании лесом в
оздоровительных, историко-культурных целях
Сноска. Заголовок раздела 17 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
118. С целью сохранения и повышения устойчивости и качественного состояния лесов, используемых в оздоровительных, историко-культурных целях осуществляется обследование за их лесопатологическим состоянием, регулируются рекреационные нагрузки на леса путем организации территории, а также выполняются санитарно-оздоровительные и иные мероприятия с учетом особенностей структуры и использования лесов.

Ескерту. 118-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
119. Аумақтарды жоспарлаумен байланысты ағаш кесу, ландшафтық кесу, қайта құруға кесу және күтіп-баптау кесулерінде кеміс және қурап тұрған ағаштарды, тұрақтылығы мен сәнділігі төмен ағаштарды іріктеп кесу, бірақ сәнділік қасиеттері сирек кездесетін ағаштар, тіпті егер олардың патологиялық белгілері болса да, олардың өміршеңдік қасиетін елеулі түрде бұзбайтын жағдайда кеспей қалдырылады.
120. Ағаштарды механикалық және өзге де зақымданудан барынша сақтау мақсаттарында ағаш кесудің барлық түрлері, ағаштардың діңдік зиянкестерінің көктем кезіндегі топтарының ұялай бастағандарын іріктеп алуды қоспағанда, қыс кезеңінде жүзеге асырылады. Ағаштар ұшымен жол-сүрлеу жүйесіне, алаңқайларға, бос жерлерге және басқа бос жерлерге құлатылады. Бұтақтарды отау мен шыбықтарды бұтау ағаш кесілген жерде жүргізіледі, сүректі сүйреу мен тасып әкету негізінен сорт-сортымен жол-соқпақ желісі және ағаш пен бұта өсімдіктерінен бос жерлер бойынша жүзеге асырылады.
121. Парктерде, мемориалдық екпелерде, ормандардың ерекше құнды учаскелерінде осы Қағидалардың орман қорғау іс-шараларын орындаумен қатар ағаштарды жеке-дара қорғау: жарақаттарын емдеу, қураған және зақымданған бұтақтарды кесу, саңырауқұлақ өскен тұстарын шауып тастау, қуыстарды бекіту жүргізіледі.
122. Ормандарды қурап қалуға немесе ауруға ұшырататын не оларды ластайтын ақаба сулармен, химиялық заттармен, өнеркәсіптік және тұрмыстық қалдықтармен және төгінділермен орманды бүлдіруге тыйым салынады.
Елді мекендерден тасып әкелінетін қоқысты отқа жағып жіберу арнайы бөлінген учаскелерде ғана жүргізіледі.
Ормандардағы санитарлық
қағидаларға
1-қосымша
Бекітемін
Орман мекемесінің басшысы
_____________________
20____ жылғы " "
___________________________
(ұйымның атауы) 20__ жылға арналған орман қорғау іс-шараларын
жүргізу жоспары (түзету)
Орманшылық
Орам нөмірі
Телім нөмірі
Телімнің көлемі, га
Белгілеудің себебі
Қысқаша таксациялық сипаттама
Сүрекдіңнің қоры, метркуб
жасы, жыл
бонитет
орташа биіктігі, метр
орташа диаметрі, сантиметр
1 га
телімде барлығы
соның ішінде өтімдісі
Екпелердің жай-күйінің санаты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Бас орманшы ____________
Орманды қорғау және күзету инженері ____________
Орманшы _____________
Ормандардағы санитарлық
қағидаларға
2-қосымша
Екпелердегі дің зиянкестерінің санына қатысты
орналастыруға арналған тосқауыл ағаштардың
мөлшерлі санын анықтауға арналған кесте
Дің зиянкестерінің атауы
Орташа есеппен 1 шаршы дм. жердегі зиянкестердің жас ұрпағының саны
жоғары
орташа
төмен
Қарағайдың кішкене шелқабақ жегіш қоңызы
10 астам

Сноска. Пункт 118 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
119. При рубках, связанных с планированием территории, ландшафтных рубках, рубках реконструкции и рубках ухода в первую очередь осуществляется вырубка фаутных и сухостойных деревьев, деревьев с низкой устойчивостью и декоративностью, при этом оставляются деревья с редкими декоративными свойствами, даже если они имеют признаки патологии, не нарушающей существенно их жизнеспособность.
120. В целях максимального предохранения деревьев от механических и иных повреждений все виды рубок, кроме выборки свежезаселенных весенней подгруппой стволовых вредителей деревьев, осуществляются в зимнее время. Деревья валятся вершиной на дорожно-тропиночную сеть, поляны, прогалины и другие свободные места. Обрубка сучьев и раскряжевка хлыстов осуществляется на месте, трелевка и вывозка древесины осуществляется преимущественно в сортиментах по дорожно-тропиночной сети и другими свободным от древесной и кустарниковой растительности путями.
121. В парках, мемориальных насаждениях, особо ценных участках лесов, наряду с выполнением лесозащитных мероприятий настоящих Правил, проводится индивидуальная защита деревьев: лечение ран, обрезка усохших и пораженных ветвей, удаление плодовых тел грибов, пломбирование дупел.
122. Повреждение леса сточными водами, химическими веществами, промышленными и бытовыми выбросами, отходами и отбросами, влекущее его усыхание или заболевание, либо засорение лесов запрещается.
Сжигание мусора, вывозимого из населенных пунктов, производится только на специально отведенных участках.
Приложение 1
к Санитарным правилам в лесах
Утверждаю
Руководитель лесного учреждения
_________________________
"___" ___________ 20___год
План (корректировка)
проведения лесозащитных мероприятий
на 20 _____год в______________________________________________________
(Наименование организации)
Лесничество
Номер
квартала
Номер
выдела
Площадь
выдела,
га
Причина
назначения
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Краткая таксационная характеристика
насаждения
Запас древостоя,
кубометров
Категория
состояния
насаждения
возраст,
лет
бонитет
средняя
высота,
метров
средний
диаметр,
сантиметры
на 1 га
всего на
выделе
в том числе
ликвидный
6
7
8
9
10
11
12
13
Главный лесничий                  ____________
Инженер охраны и защиты леса      ____________
Лесничий                         ___________
Приложение 2
к Санитарным правилам в лесах
Таблица для определения количества ловчих деревьев, подлежащих
выкладке, в зависимости от численности стволовых
вредителей в насаждениях
Наименование стволовых
вредителей
Численность молодого поколения
вредителя в среднем на 1 дм2
максимальная
средняя
низкая
Малый сосновый лубоед
более 10

6-10
6 кемірек
Қарағайдың үлкен шелқабақ
жегіш қоңызы
5 астам
3-5
3 кемірек
Желек қабығын жегіштер
5 астам
2-3
3 кемірек
Заболонниктер: ағашты бұзушы
6 астам
4-6
4 кемірек
Қарағайдың шайыр қоңызы
1 астам
0,6-1
0,6 кемірек
Майқарағайдың үлкен мұртты қоңызы және көкжез қоңызы
0,5 астам
0,3-0,5
0,3 кемірек
Стенограф, шағанның шелқабақ жегіші
3 астам
2-3
2 кемірек
Гаузер қабық жегіш қоңыз
10 астам
6-10
6 кемірек
Зиянкес саны барынша көп болған жағдайда ошақта ол ұялаған ағаштардың тең мөлшерде тосқауыл бөренелер қою керек, саны орташа мөлшерде болса, Ұялаған ағаштардың тең жартысынан ширек бөлігіне дейін төмен болса, ұялаған ағаштардың ширек бөлігінен аспайтын мөлшерде тосқауыл ағаш орналастыру керек.
Саны кестеде көрсетілгеннен төмен болғанда тосқауыл ағаштар қойылмайды.
Ормандардағы санитарлық
қағидаларға
3-қосымша
Зиянкестері мен орман ауруларының пайда
болуы туралы жерден белгі беру парағы
1. Ұйым _____________________________________________________________
2. Орманшылық _______________________________________________________
3. Орам №____________________________________________________________
4. Телім (учаске) ___________________________________________________
5. Екпелерде __________________ га,
жас екпелерде _______ га, тұқымбақтарда ______ га алқапта.
6. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________ байқалды.
7. Бүлінген ағаш тұқымдары: _________________________________________
_____________________________________________________________________
Орманшы (инспектор) хабарлады _______________________________________
(қолы
Орман шебері ________________________________________________________
(қолы)
"___" ___________ 20__ жыл
Ескертпе: Хабарлама зиянкестер мен аурулардың, сондай-ақ орманның бүлінуі мен кебуінің байқалған көріністері жеке сипат алмайтын барлық жағдайларында беріледі.
Ормандардағы санитарлық
қағидаларға
4-қосымша
Нысан
Орманның бүлінген учаскелерін тексеру актісі
1. Ұйым _____________________________________________________________
Орманшылық ____________________ орам № ______________________________
телім (учаске) ______________________________________________________
орман қорының санаты ________________________________________________
2. Екпенің сипаты:___________________________________________________
құрамы _______________________ жасы _________________________________
толымдылығы ______________________ бонитеті _________________________
3. Бүліну байқалған алаң _____________ га

6 – 10
менее 6
Большой сосновый лубоед
более 5
3 – 5
менее 3
Вершинный короед
более 5
2 – 3
менее 3
Заболонники: струйчатый и
разрушитель
более 6
4 – 6
менее 4
Сосновая жердняковая смолевка
более 1
0,6 – 1
менее 0,6
Большой черный пихтовый
усач и синяя сосновая златка
более 0,5
0,3 – 0,5
менее 0,3
Стенограф,
пестрый ясеневый лубоед
более 3
2 – 3
менее 2
Короед Гаузера
более 10
6 – 10
менее 6
При максимальной численности вредителя следует выкладывать ловчие деревья в количестве, равном половине заселенных деревьев в очаге; при средней численности – 1/2 до 1/4 количества заселенных деревьев; при низкой – не более 1/4 количества заселенных деревьев.
При численности ниже, чем указано в таблице, ловчие деревья не выкладываются.
Приложение 3
к Санитарным правилам в лесах
Листок наземной сигнализации о появлении вредителей
и болезней леса
1. Организация _______________________________________________
2. Лесничество _______________________________________________
3. Квартал № _________________________________________________
4. Выдел (участок)_____________________________________________
5. В насаждениях на площади __________ га,
в молодняках _________ га, в питомниках __________ га.
6. Что обнаружено ____________________________________________
___________________________________________________________________
7. Повреждена древесная порода: ______________________________
Сообщил лесник (инспектор) __________________
(подпись)
Мастер леса ________________________________
(подпись)
"___" ___________ 20__ год
Примечание: Сообщение следует давать во всех случаях появления вредителей и болезней, а также повреждения и усыхания леса, когда обнаруженные явления носят не единичный характер.
Приложение 4
к Санитарным правилам в лесах
Форма
Акт
осмотра поврежденных участков леса
1. Организация________________________________________________
Лесничество___________________ квартал № _____________________
выдел (участок) _______________________________________________
категория лесного фонда _____________________________________
2. Характеристика насаждения: _________________________________
состав _____________________возраст __________________________
полнота ______________________ бонитет ________________________
3. Площадь, на которой обнаружены повреждения _______________га

4. Ағаш тұқымы бүлінді ______________________________________________
5. Бүліну сипаты ____________________________________________________
6. Бүліну дәрежесі __________________________________________________
7. Зиянкестердің, аурулардың немесе бүліну тудырған басқа да себептердің атауы ___________________________________________________
8. Жәндіктердің даму фазасы: жұмыртқа, құрттар (көбелек құрттар),
қуыршақтар, үлкен жәндіктер _________________________________________
9. Орналасу тығыздылығы______________________________________________
(бір өлшем бірлікке зиянкестердің саны: шаршы м., бір ағаш)
10. Қажетті іс-шаралар_______ _______________________________________
11. Байқалған күні __________________________________________________
20__ жылғы "___" _______________
(тексеру күні)
Орманшы _______________________
(қолы)
Ормандардағы санитарлық
қағидаларға
5-қосымша
Зиянкестер мен аурулардың пайда болуы немесе
орманның кебуі мен бүлінуі туралы жедел хабарлама
1. Байқалған орны: Ұйым, орманшылық, орам, мемлекеттік орман қорының санаты ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Екпенің сипаты (құрамы, жасы, толымдылығы, бонитет) ______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Бүліну байқалған алаң _________________________________________ га
4. Бүлінудің сипаты мен дәрежесі ____________________________________
5. Зиянкестердің, аурулардың немесе бүліну тудырған басқа да себептердің атауы ___________________________________________________
6. Жәндіктердің даму фазасы: жұмыртқа, құрттар (көбелек құрттар), қуыршақтар, үлкен жәндіктер _________________________________________
7. Байқалған уақыты: күні____________ айы _____________ жылы ________
8. Орналасу тығыздығы (бір өлшем бірлікке зиянкестердің саны: шаршы метр, ағаш) _________________________________________________________
9. Қажетті іс-шаралар _________ _____________________________________
_____________________________________________________________________
10. Ескертпе ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жөнелту күні 20__ жылғы "___" ___________
Ұйымның басшысы _______________________
(қолы)
Ормандардағы санитарлық
қағидаларға
6-қосымша
Орманда қабықтанбаған немесе басқа тәсілдермен
қорғалмаған сүректерді қалдыруға тыйым
салынған мерзімдерді көрсетіп, әкімшілік-аумақтық
бірліктерді аймақтарға бөлу
Белгіленген тыйым салынған аймақтар
Әкімшілік облыстар
1
2
1 мамырдан
1 қыркүйекке дейін
Шығыс Қазақстан (шұбыртпалы қарағай ормандарынсыз)
1 сәуірден
1 қазанға дейін
Қазақстан Республикасының қалған аумақтарында
Ескертпе: Жергілікті орман шаруашылығын басқару органдары жекелеген аудандардың климат ерекшеліктерін және жекелеген ағаш тұқымдықтары бойынша дің зиянкестерінің топтарының фенологиясын ескеріп жоғарыда көрсетілген мерзімдерді 15 күнге дейін, кейін не ілгері өзгерту мүмкін.
Ормандардағы санитарлық
қағидаларға
7-қосымша
Негізгі ағаш тұқымдарының зиянкестер ұялай
бастаған және дің зиянкестері зақымдаған
ағаштарды іріктеу шарттары мен мерзімдері
Қарағай екпелерінде көктемгі зиянкестер тобына қарсы (қарағай қабығын жеуші, қабық жегіштер) ағаштарды іріктеу мамырдың аяғынан маусымның аяғына дейін; ағаш төбесін, алтытісті степнограф – жаздың екінші жартысында жүргізіледі.
Жазғы кешеннің зиянкестеріне қарсы (қарағайдың көкшіл жез қоңызы, қаяздың бірнеше түрі) ағаштарды іріктеу күзде және қыста жүргізіледі.
Өртенген қабықты жеуші қабық құртқа қарсы ағаштарды іріктеп алу мамырдың басынан немесе күзгі-қысқы кезеңде, майқарағайдың үлкен мұртты қоңызына қарсы шілдеден кешіктірмей жүргізіледі.

4. Повреждена древесная порода ______________________________
5. Характер повреждения _______________________________________
6. Степень повреждения _______________________________________
7. Наименование вида вредителя, болезни или других причин,
вызвавших повреждение _____________________________________________
8. Фаза развития насекомых: яйца, личинки (гусеницы), куколки,
взрослые насекомые ________________________________________________
9. Плотность заселения _______________________________________
(количество вредителей на единицу измерения: кв. м., одно дерево)
10. Требующиеся мероприятия __________________________________
11. Дата обнаружения __________________________________________
"___" ____________ 20__год
(дата проверки)
Лесничий ______________________
(подпись)
Приложение 5
к Санитарным правилам в лесах
Срочное донесение о появлении вредителей и
болезней или усыхания и повреждения леса
1. Место обнаружения: Организация, лесничество, квартал,
категория лесного фонда _________________________________________
__________________________________________________________________
Характеристика насаждения (состав, возраст, полнота, бонитет)
__________________________________________________________________
3. Площадь, на которой обнаружено повреждение_____________ га
4. Характер и степень повреждения __________________________
5. Наименование вредителя, болезни и других причин повреждения
леса _____________________________________________________________
6. Фаза развития насекомых: яйца, личинки (гусеницы), куколки,
взрослые насекомые)_______________________________________________
_________________________________________________________________
7. Время обнаружения: число ____ месяц ______год __________
8. Плотность заселения (количество вредителей на единицу
измерения:
м2, дерево)  ____________________________________________________
9. Требующиеся мероприятия ________________________________
__________________________________________________________________
10. Примечание ___________________________________________
__________________________________________________________________
Дата отправления   "___" ___________ 20__год
Руководитель организации __________________________
(подпись)
Приложение 6
к Санитарным правилам в лесах
Распределение административно-территориальных единиц
по зонам с указанием срока, когда запрещается оставление в лесу
неокорененной или незащищенной другими способами древесины
Устанавливаемые
запретные зоны
Административные области
1
2
с 1 мая по 1 сентября
Восточно-Казахстанская (без ленточных боров)
с 1 апреля по 1 октября
На остальной территории Республики Казахстан
Примечание: местные органы управления лесным хозяйством могут изменять указанные выше сроки в ту или иную сторону до 15 дней с учетом климатических особенностей отдельных районов и фенологии групп стволовых вредителей по отдельным древесным породам.
Приложение 7
к Санитарным правилам в лесах
Условия и сроки выборки свежезаселенных и зараженных деревьев
основных лесообразующих пород
В сосновых насаждениях против весеннего комплекса вредителей (сосновых лубоедов, короедов) выборка деревьев проводится – с конца мая по конец июня; вершинного, шестизубого стенографа – во второй половине лета.
Против вредителей летнего комплекса (синей сосновой златки, большинства видов усачей) выборка деревьев проводится – осенью и зимой.
Против короеда пожарищ выборка деревьев проводится в начале мая или осенне – зимний период; большого черного пихтового усача – не позднее июня.

Гаузер қабық жегіші, шырша гравері, Шренк микрофагы зақымдаған Шренк шыршасы екпе ағаштарында ағаштарды іріктеу күзде-қыста немесе ерте көктемде (наурыз-сәуір) – зиянкестердің құрты ұшқанға дейін жаз басына дейін. Теңіз бетінен 1200-ден 1600 метрге дейінгі биіктіктегі қос генерация жайында іріктеу күзде немесе қыстан шыққан қабық құртының ерте көктемде ұшуына дейін; жаздың алғашқы жартысында (маусым-шілде) қоңыздардың екінші түлеп ұшуының басталуына дейін жүргізіледі.
Мүйізқұйрыққа қарсы ағаштарды іріктеу жаздың алғашқы жартысында жүргізіледі, сүректер қысқа мерзімде тасып алынып, отынға пайдаланылуы керек.
Балқарағай екпеағаштарында шілде-тамызда ұзын қабық жегішке қарсы іріктеу атқарылады.
Қарағаш екпелерінде қабық жегіштің бір түлегіне қарсы мамыр, маусымда, екінші түлегінде зиянкестердің биологиясына қарай іріктеу атқарылады.
Батыс Қазақстанда емен екпеағаштарында ойпаттарда зиянкестердің ағашқа ұялай бастаған кезінде еменнің қабық жегішіне қарсы сәуір-мамырда немесе күзгі-қысқы кезеңде, жіңішке, қос жолақты жезқоңызға, еменнің жіңішке құртына қарсы мамырдан қалдырмай немесе қыста іріктеу жүргізіледі.
Терек, көктерек екпеағаштарында көктеректің үлкен және кіші ысқырғыш құртына қарсы ағаштарды іріктеуді маусымның бірінші жартысынан қалдырмай жүргізу керек.
Сексеуіл ормандарында дің зиянкестеріне қарсы іріктеуді күзгі-қысқы кезеңде жүргізеді. Омырылған сүректер текшелей үйілмей, жерүстінде шашыранды күйде құрттардың күн қызуынан жойылуын қамтамасыз етеді.
Шөлейт алқаптағы өзендердің тоғай ормандарында тораңғы ағашын ұялай бастаған зиянкестерге қарсы мына мерзімде іріктеу жүргізіледі: наманған мұртты қоңызы, теректің кішкене жезқоңызы немесе олардың бірлесе ұялаған шағында әлсіреген ағаштарды іріктеу мамырдың екінші жартысында, жезқоңыздың басқа бір түрі ұялаған кезде мамырдан қалдырмай жүргізіледі.
Талдың ағашын ұялай бастаған ағаштескіш көбелектерге қарсы іріктеу мамырдан қалдырылмай орындалады.
Жиде ағашы жиденің мұртты қоңызы жаппай ұялаған жекелеген жағдайда мамырдың-маусымның екінші жартысында тұтастай іріктеледі.
Түбір губкасы зақымдаған қарағай және майқарағай екпеағаштарында зақымданған ағаштарды іріктеу күзгі-қысқы кезеңде немесе жылдың құрғақ және ыстық уақытында, түбірдегі құрттар өрши алмайтын жағдайда жүргізіледі. Басқа мерзімде іріктеу кезінде түбірде құрттар өсіп-көбеймес үшін антисептикалық заттармен өңдеу керек.
Емен екпелерінде ағаштарды іріктеу олардың жемісі анық көрінетін жаз кезінде жүргізіледі.
Шегіршін екпелерінде голланд ауруы ошақтарында зиянкестер жаңадан ұялаған ағаштарды іріктеу жылына үш-төрт мәрте жүргізіледі, бұл шегіршін көбелектерінің үш немесе төрт ұрпағының даму кезеңдеріне сәйкес келеді.

В насаждениях ели Шренка, зараженных короедом Гаузера, еловым гравером, микрофагом Шренка, выборка деревьев проводится осенью - зимой или ранней весной (март – апрель) - до начала лета вредителей. В условиях двойной генерации на высотах от 1200 до 1600 метров над уровнем моря выборка проводится осенью или ранней весной до вылета зимующей генерации короедов и в первой половине лета (июнь-июль) тоже до начала вылета жуков второй генерации.
Против рогохвостов производится выборка деревьев в первой половине лета, древесина в кратчайшие сроки должна быть вывезена из леса и использована на топливо.
В насаждениях лиственницы выборка проводится против продолговатого короеда в июле-августе.
В насаждениях ильмовых выборка проводится при условии одной генерации короедов в мае и июне.
В насаждениях дуба в Западном Казахстане в условиях поймы выборка свежезаселенных деревьев проводится против: дубового короеда апреле-мае или в осенне-зимний период, против узкотелой двупятнистой златки, дубовой узкотелой и других златок – не позднее мая или зимой.
В насаждениях тополя и осины выборка деревьев, зараженных большим и малым осиновыми скрипунами, выборка проводится не позднее первой половины июня.
В саксауловых лесах выборка против стволовых вредителей проводится в осенне-зимний период. Выломанная древесина на лето должна храниться в разброс, а не штабелями, что обеспечивает гибель личинок от нагрева на солнце.
В тугайных лесах, расположенных по берегам пустынных рек рекомендуется проводить выборку свежезаселенных деревьев туранги в следующие сроки: деревья, ослабленные и заселенные наманганским усачем, малой тополевой златкой, или при их совместном заселении – во второй половине мая, при заселении деревьев одной радужной златкой – не позднее мая.
Выборка свежезаселенных деревьев ивы бабочками древоточцами проводится не позднее мая.
Деревья джиды (лоха) выбираются целиком во второй половине мая – июне в случае их массового заселения пестрым лоховым усачем.
В сосновых и пихтовых насаждениях, зараженных корневой губкой выборка зараженных деревьев проводится в осенне-зимний период или сухое и жаркое время года, когда споруляция корневой губки не происходит. При выборке в другие сроки, пни необходимо антисептировать в целях предотвращения на них конидиального спороношения или плодовых тел корневой губки.
В дубовых насаждениях выборка деревьев проводится летом, когда плодовые тела хорошо видны.
В ильмовых насаждениях в очагах голландской болезни выборка свежезаселенных деревьев проводится три-четыре раза в год, что соответствует периодам развития трех или четырех поколений ильмовых заболонников.