Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінетін тауарларды қосылған құн салығын төлеуден босату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 1655 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 11 сәуірдегі № 332 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.04.2013 № 332 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 276-15-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінетін тауарларды қосылған құн салығын төлеуден босату қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                         К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1655 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінетін тауарларды қосылған құн салығын төлеуден босату қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінетін тауарларды қосылған күн салығын төлеуден босату қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 276-15-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленген және Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды, оның ішінде көлік құралдарын уақытша әкелген кезде қосылған құн салығын (бұдан әрі - ҚҚС) төлеуден босату тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың мақсатында:
1) Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды уақытша әкелу (бұдан әрі - уақытша әкелу) - әкелінген тауарлардың қасиеттері мен сипаттарын өзгертпей кейіннен Қазақстан Республикасының аумағынан әкету туралы міндеттемемен тауарларды, оның ішінде көлік құралдарын әкелу;
2) міндеттеме - Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен нысан бойынша салық төлеушінің уақытша әкелінген тауарларды, оның ішінде көлік құралдарын Қазақстан Республикасының аумағынан кейіннен әкету туралы міндеттемесі;
3) есеп - салық төлеушінің міндеттемені орындау туралы есебі.
2. Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінетін тауарларды қосылған құн салығын төлеуден босату тәртібі

Об утверждении Правил освобождения от уплаты налога на добавленную стоимость товаров, временно ввозимых на территорию Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 1655. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 апреля 2013 года № 332
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.04.2013 № 332 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 276-15 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила освобождения от уплаты налога на добавленную стоимость товаров, временно ввозимых на территорию Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2012 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2011 года № 1655
Правила
освобождения от уплаты налога на добавленную стоимость товаров,
временно ввозимых на территорию Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила освобождения от уплаты налога на добавленную стоимость товаров, временно ввозимых на территорию Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 276-15 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) и определяют порядок освобождения от уплаты налога на добавленную стоимость (далее – НДС) при временном ввозе товаров, в том числе транспортных средств, на территорию Республики Казахстан с территории государств–членов Таможенного союза.
2. В целях настоящих Правил:
1) временный ввоз товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств–членов Таможенного союза (далее – временный ввоз) – ввоз товаров, в том числе транспортных средств, с обязательством о последующем вывозе с территории Республики Казахстан без изменения свойств и характеристик ввезенных товаров;
2) обязательство – обязательство налогоплательщика о последующем вывозе с территории Республики Казахстан временно ввезенных товаров, в том числе транспортных средств по форме, утвержденной Правительством Республики Казахстан;
3) отчет – отчет налогоплательщика об исполнении обязательства.
2. Порядок освобождения от уплаты налога на добавленную
стоимость товаров, временно ввозимых на территорию
Республики Казахстан

3. Тауарларды, оның ішінде көлік құралдарын Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелген кезде ҚҚС төлеуден босату бір мезгілде мынадай шарттар орындалған:
1) тауарлар, оның ішінде көлік құралдары Салық кодексінің 276-15-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Кеден одағында ҚҚС төлеуден босатылып, Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінетін тауарлар тізбесіне енгізілген;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгіленген тәртіппен, нысан бойынша және мерзімде міндеттеме табыс етілген;
3) уақытша әкелінген тауарлардың орналасқан орны міндеттемеде көрсетілген орналасқан орынға сәйкес келген;
4) тасымалдаудың, сақтаудың немесе пайдаланудың қалыпты жағдайында табиғи тозу немесе табиғи шығын болу салдарынан болған өзгерістерді қоспағанда, уақытша әкелінген тауарлар өзгеріссіз күйде қалған кезде беріледі.
Ұсақ жөндеу операцияларын, техникалық қызмет көрсетуді және тауарларды қалыпты күйде ұстау үшін қажетті басқа да операцияларды қоса алғанда, олардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті операциялар жасауға болады.
4. Кеден одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісімен (төлеушімен) тауарларды уақытша әкелуге негіз болған шарт (келісімшарт) жасасқан Қазақстан Республикасының салық төлеушісі Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды, оның ішінде көлік құралдарын уақытша әкелуді жүзеге асырған салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органына табыс етілетін міндеттемеге басшы мен бас бухгалтердің (ол болған жағдайда) қолдарымен, сондай-ақ салық төлеушінің мөрімен (болған жағдайда) куәландырылған мынадай құжаттардың көшірмелерін қоса береді:
1) тауарларды уақытша әкелуді жүзеге асыруға негіз болған Қазақстан Республикасының салық төлеушісі мен Кеден одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісі (төлеушісі) арасында жасалған шарт (келісімшарт) немесе өзге құжат;
2) уақытша әкелінген тауарлардың Кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына өткізілгенін растайтын тауарға ілеспе құжаттар.
5. Салық төлеуші табыс еткен міндеттеме негізінде салық органы Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес әкелу күніне төлеу мерзімі бойынша бюджет сыныптамасының кодтары бойынша салық төлеушінің тиісті дербес шоттарына ҚҚС есептеуді жүргізеді.
Бұл ретте ҚҚС төлеу мерзімі тауарларды уақытша әкелу мерзіміне кейінге қалдырылады және өсімпұл есептелмейді.
6. Уақытша әкелінген тауарлар міндеттемеде көрсетілген мерзімге дейін және салық органына есеп табыс етілгенге дейін әкетілген кезде, салық төлеушінің дербес шотында бұрын есептелген ҚҚС сомасы түзетілуге тиіс.

3. Освобождение от уплаты НДС при временном ввозе товаров, в том числе транспортных средств, на территорию Республики Казахстан предоставляется при одновременном выполнении следующих условий:
1) товары, в том числе транспортные средства, включены в перечень товаров, временно ввозимых на территорию Республики Казахстан с освобождением от уплаты НДС в Таможенном союзе, утвержденный Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 3 статьи 276-15 Налогового кодекса;
2) представлено обязательство в порядке, по форме и сроки, установленные Правительством Республики Казахстан;
3) место нахождения временно ввезенных товаров соответствует месту нахождения, указанному в обязательстве;
4) временно ввезенные товары остаются в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки), хранения или использования (эксплуатации).
Допускается совершение операций, необходимых для обеспечения их сохранности, включая мелкие ремонтные операции, техническое обслуживание и другие операции, необходимые для поддержания товаров в нормальном состоянии.
4. Налогоплательщик Республики Казахстан, заключивший договор (контракт) с налогоплательщиком (плательщиком) другого государства–члена Таможенного союза, на основании которого временно ввезены товары, к предоставляемому в налоговый орган по месту нахождения налогоплательщика, осуществившего временный ввоз товаров, в том числе транспортных средств на территорию Республики Казахстан, к обязательству прилагает копии следующих документов, заверенных подписями руководителя и главного бухгалтера (при его наличии), а также печатью налогоплательщика (при наличии):
1) договор (контракт) или иной документ, заключенный между налогоплательщиком Республики Казахстан и налогоплательщиком (плательщиком) государства–члена Таможенного союза, на основании которого осуществлен временный ввоз товаров;
2) товаросопроводительные документы, подтверждающие перемещение временно ввезенных товаров с территории государства–члена Таможенного союза на территорию Республики Казахстан.
5. На основании представленного налогоплательщиком обязательства налоговым органом производится начисление НДС на соответствующие лицевые счета налогоплательщика по кодам бюджетной классификации по сроку уплаты на дату ввоза в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
При этом на срок временного ввоза товаров предоставляется отсрочка уплаты по НДС и пеня не начисляется.
6. При вывозе временно ввезенных товаров до указанного в обязательстве срока и представлении в налоговый орган отчета, ранее начисленные суммы НДС подлежат сторнированию на лицевом счете налогоплательщика.

7. Тауарларды уақытша әкелу кезінде ҚҚС төлеуден босату міндеттемеде көрсетілген мерзімге беріледі.
8. Әкелу кезінде ҚҚС төленбеген Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген тауарлар әкетілмеген жағдайда, тауарларды мұндай әкелу салық салу мақсатында салық салынатын импорт деп танылады және Қазақстан Республикасының аумағына тауарлар әкелінген күннен бастап Салық кодексінің 268-бабының 1-тармағында белгіленген ставка бойынша ҚҚС салуға жатады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелген тауарлардың әкетілмеуі:
1) Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген тауарларды міндеттемеде көрсетілген мерзімдерде Қазақстан Республикасының аумағынан әкетпеу;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мерзімдерде міндеттемені және (немесе) есепті табыс етпеу;
3) мұндай тауарларды уақытша әкелуді жүзеге асырған салық төлеушінің уақытша әкелінген тауарларды сатып алуы;
4) уақытша әкелінген тауарларды басқа тұлғаға беру;
5) уақытша әкелінген тауарлардың міндеттемеде көрсетілген орналасқан орны бойынша болмау фактісін анықтау;
6) тауарларды осы Қағидалардың 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген шарттарды бұза отырып әкету болып танылады.
Бұл ретте салық қызметі органдары Салық кодексінің 276-8-бабының нормаларына сәйкес салық салынатын импорт мөлшерін түзетеді.
9. Осы Қағидалардың 8-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген жағдайда, салық төлеуші бұрын табыс еткен міндеттемені қайтарып алу жолымен Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (өтініштер) беруге құқылы. Бұл ретте салық салынатын импортты жасау күні мұндай тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу күні ретінде айқындалады.
Осы тармақтың мақсаттары үшін аталған тауарлар бойынша салық салынатын импорттың мөлшері тауарлар, оның ішінде тауарлардың құны және тауарларды уақытша әкелу туралы шарттың (келісімшарттың) ережелеріне сәйкес салық төлеуші шеккен басқа да шығыстар туралы мәліметтерді растайтын құжаттар негізінде айқындалады.
10. Жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағына Кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағынан тауарларды, оның ішінде көлік құралдарын өткізу және (немесе) беру, сондай-ақ табыс алуға бағытталған қызметті (көрмелерді, жәрмеңкелерді қоспағанда) жүзеге асыру мақсатынсыз уақытша әкелген кезде, осы Қағидалардың 3-тармағының 1)2) және 3) тармақшаларында көзделген шарттарды сақтау талап етілмейді.

7. Освобождение от уплаты НДС при временном ввозе товаров предоставляется на срок, указанный в обязательстве.
8. В случае невывоза товаров, временно ввезенных на территорию Республики Казахстан, по которым не был уплачен НДС при ввозе, такой ввоз товаров в целях налогообложения признается облагаемым импортом и подлежит обложению НДС с даты ввоза товаров на территорию Республики Казахстан по ставке, установленной пунктом 1 статьи 268 Налогового кодекса.
При этом невывозом товаров, временно ввезенных на территорию Республики Казахстан, с территории Республики Казахстан признается:
1) невывоз товаров, временно ввезенных на территорию Республики Казахстан, с территории Республики Казахстан в сроки, установленные обязательством;
2) непредставление обязательства и (или) отчета в сроки,  установленные Правительством Республики Казахстан;
3) приобретение временно ввезенных товаров налогоплательщиком, осуществившим временный ввоз таких товаров;
4) передача временно ввезенных товаров другому лицу;
5) установление факта отсутствия временно ввезенных товаров по результатам осмотра таких товаров по месту нахождения, указанному в обязательстве;
6) вывоз товаров с нарушением условий, предусмотренных подпунктом 4) пункта 3 настоящих Правил.
При этом органы налоговой службы корректируют размер облагаемого импорта в соответствии с нормами статьи 276-8 Налогового кодекса.
9. В случае, указанном в подпункте 3) пункта 8 настоящих Правил, налогоплательщик вправе представить Заявление (Заявления) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан путем отзыва ранее представленного обязательства. При этом дата совершения облагаемого импорта определяется как дата ввоза таких товаров на территорию Республики Казахстан.
Для целей настоящего пункта размер облагаемого импорта по указанным товарам определяется на основе документов, подтверждающих сведения о товарах, в том числе стоимости товаров и других понесенных налогоплательщиком расходах согласно условиям договора (контракта) о временном ввозе товаров.
10. При временном ввозе физическими и юридическими лицами на территорию Республики Казахстан с территории другого государства – члена Таможенного союза товаров, в том числе транспортных средств, не в целях реализации, и (или) передачи, а также осуществления деятельности, направленной на получение дохода (за исключением выставок, ярмарок), соблюдение условий, предусмотренных подпунктами 1)2) и 3) пункта 3 настоящих Правил, не требуется.