Дербес сәйкестендіру нөмір-кодтарын беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 1709 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2015 жылғы 23 шілдедегі № 573 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Yкiметiнiң 23.07.2015 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 20 шілдедегі Заңының 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Дербес сәйкестендіру нөмір-кодтарын беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                            К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1709 қаулысымен
бекітілген
Дербес сәйкестендіру нөмір-кодтарын беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мұнай өнімдеріне дербес сәйкестендіру нөмір-кодтарын беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерін өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 20 шілдедегі Заңының 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және мұнай өнімін өндірушілерге, мұнай өнімдерін импорттауды жүзеге асыратын мұнай өнімдерін көтерме жеткізушілерге (бұдан әрі – өтініш берушілер) және Қазақстан Республикасында өндірілетін немесе Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін әрбір мұнай өнімдерінің атауына берілетін дербес сәйкестендіру нөмір-кодтарын (бұдан әрі – ДСН-коды) беру тәртібін айқындайды.
2. ДСН-кодтарын беру тәртібі
2. Мұнай өнімдерінің айналымы саласындағы уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшелерінде (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) тіркеу есебінде тұрған өтініш берушілер қызмет түріне байланысты осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес аумақтық бөлімшелерге ДСН-кодтарын беруге арналған өтінімдерді мұнай өнімдерін сатуды жүзеге асыру жоспарланып отырған айдың 1-күніне дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей береді. Бұл ретте, өтініш беруші мемлекеттік тізілімде тіркелген бензиннің, авиациялық және дизель отынының, мазуттың тиісті түріне сәйкестік сертификатының көшірмесін, ал мұнай өнімдерін өндірушілер – мұнай-газ өңдеу өндірістерін пайдалануға, газ, мұнай және мұнай өнімдерін сақтау объектілерін, магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнімдері құбырларын пайдалануға лицензияның көшірмесін ұсынуы тиіс.

Об утверждении Правил присвоения персональных идентификационных номеров-кодов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 1709. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2015 года № 573
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.07.2015 № 573 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения персональных идентификационных номеров-кодов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2011 года № 1709
Правила
присвоения персональных идентификационных номеров-кодов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения персональных идентификационных номеров-кодов на нефтепродукты (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" и определяют порядок присвоения персональных идентификационных номеров-кодов (далее – ПИН-код), которые присваиваются производителям нефтепродуктов, оптовым поставщикам нефтепродуктов, осуществляющим импорт нефтепродуктов (далее – заявители), и каждому наименованию нефтепродукта, производимого в Республике Казахстан или ввозимого на территорию Республики Казахстан.
2. Порядок присвоения ПИН-кодов
2. Заявители, состоящие на регистрационном учете в соответствующих территориальных подразделениях уполномоченного органа в области оборота нефтепродуктов (далее – территориальное подразделение), подают заявки согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в зависимости от вида деятельности, в территориальные подразделения на присвоение ПИН-кодов, не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до 1 числа месяца, в котором планируют осуществлять реализацию нефтепродуктов. При этом заявитель предоставляет копии сертификата соответствия на соответствующий вид бензина, авиационного и дизельного топлива, мазута, зарегистрированного в государственном реестре, а производители нефтепродуктов – копию лицензии на эксплуатацию нефтегазоперерабатывающих производств, эксплуатацию объектов хранения газа, нефти и нефтепродуктов, магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов.

3. Аумақтық бөлімшелер ДСН-кодын беруге арналған жиынтық өтінімді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мұнай өнімдерін өндірушілерге, мұнай өнімдерін импорттауды жүзеге асыратын мұнай өнімдерін көтерме жеткізушілерге, Қазақстан Республикасында өндірілетін немесе Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін мұнай өнімінің әрбір атауы бойынша мұнай өнімдері айналымы саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) өтініш берушінің мұнай өнімдерін сатуды жүзеге асыру жоспарланып отырған айдың 1-күніне дейін күнтізбелік 25 (жиырма бес) күннен кешіктірмей жібереді.
4. Уәкілетті орган мұнай өнімдерін өндірушілерге, мұнай өнімдерін импорттауды жүзеге асыратын мұнай өнімдерін көтерме жеткізушілерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін және Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын бензиннің, авиациялық және дизель отыны мен мазуттың әрбір маркасына оларды жиынтық тізілімге енгізу арқылы ДСН-кодтарын беруді қамтамасыз етеді.
5. ДСН-кодтарын құру кезінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес фасеттік кодтау жүйесінің құрылымы пайдаланылады.
6. Уәкілетті орган берілген ДСН-кодтары туралы аумақтық бөлімшелерді өтініш берушінің мұнай өнімдерін сатуды жүзеге асыру жоспарланып отырған айдың 1-күніне дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей ақпараттық жүйе арқылы хабардар етеді.
7. Аумақтық бөлімшелер мұнай өнімдерін өндірушілерді, мұнай өнімдерін импорттауды жүзеге асыратын мұнай өнімдерін көтерме жеткізушілерді ДСН-кодтары берілгені туралы өтініш беруші мұнай өнімдерін сатуды жүзеге асыру жоспарланып отырған айдың 1-күніне дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей хабардар етеді.
8. Осы Қағидалардың 2-тармағында аталған құжаттар ұсынылмаған жағдайда, сондай-ақ мұнай өнімдерінің түріне берілген ДСН-коды болған кезде уәкілетті орган ДСН-кодын беруден бас тартады.
9. Уәкілетті орган ДСН-кодын беруден бас тарту туралы аумақтық бөлімшелер мен мұнай өнімдерін өткізуді жоспарлаған өтініш берушіні жиынтық өтінім жіберілген күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде жазбаша хабардар етеді.
Дербес сәйкестендіру
нөмір-кодтарын беру
қағидаларына
1-қосымша
Мұнай өнімдерін өндірушілерге, мұнай өнімдерінің импортын жүзеге асыратын мұнай өнімдерін көтерме жеткізушілерге ДСН-кодтарын беруге арналған өтінім
_________________________ бойынша
(облысы/қаласы)
Салық органының бастығына
_________________________________
20___ жылғы « »
Салық төлеушінің атауы:
Cубъектінің СТН-і:
Cубъектінің ЖСН/БСН-і:
Cубъектінің түрі (өндіруші, импорттаушы):
Субъектінің әкімшілік-аумақтық бірлігі:
Р/с
Мұнай өнімінің түрі (бензин - 1, дизель отыны - 2, мазут - 3, авиаотын - 4) (түсетін тізім)
Мұнай өнімінің коды (егер бұдан бұрын берілген болса түсетін тізім)
Мұнай өнімінің атауы (егер бұдан бұрын берілмеген жағдайда енгізіледі)
Техникалық сипаттама (МЕМСТ, ТШ және т.б.)
1
2
3
4
5
1
2
Басшы ____________________ ____________
(аты-жөні)        (қолы)
* - 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап толтырылады
Дербес сәйкестендіру
нөмір-кодтарын беру
қағидаларына
2-қосымша
Мұнай өнімдерін өндірушілерге, мұнай өнімдерінің импортын жүзеге асыратын мұнай өнімдерін көтерме сауда арқылы берушілерге ДСН-кодтарын беруге арналған жиынтық өтінім
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Салық комитетінің төрағасына
________________________________
20___ жылғы « »
Р/с №
Салық төлеушінің атауы
СТН
ЖСН/БСН*
Cубъектінің түрі (өндіруші, импорттаушы)
Әкімшілік-аумақтық бірліктердің атауы
Мұнай өнімінің түрі (бензин - 1, дизель отыны - 2, мазут - 3, авиаотын - 4) (түсетін тізім)
Мұнай өнімінің коды
Мұнай өнімінің атауы
Техникалық сипаттама (МЕМСТ, ТШ және т.б.)
1
2
7
8
9
10
1
2
Басшы ____________________ ____________ _______________
(Облыс)           (қолы)       (аты-жөні)
* - 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап толтырылады
Дербес сәйкестендіру
нөмір-кодтарын беру
қағидаларына
3-қосымша
Дербес сәйкестендіру нөмір-кодтарының құрылымы
Бірінші фасет – әкімшілік-аумақтық бірліктердің коды осы дербес сәйкестендіру нөмір-кодының құрылымына қосымшаға сәйкес;

3. Территориальные подразделения направляют сводную заявку на присвоение ПИН-кода заявителям и по каждому наименованию нефтепродукта, производимого в Республике Казахстан или ввозимого на территорию Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящим Правилам в уполномоченный орган в области оборота нефтепродуктов (далее – уполномоченный орган) не позднее, чем за 25 (двадцать пять) календарных дней до 1 числа месяца, в котором заявитель планирует осуществлять реализацию нефтепродуктов.
4. Уполномоченный орган обеспечивает присвоение ПИН-кодов производителям нефтепродуктов, оптовым поставщикам нефтепродуктов, осуществляющим импорт нефтепродуктов, а также каждой марке бензина, авиационного и дизельного топлива, мазута, производимых в Республике Казахстан и импортируемых на территорию Республики Казахстан, посредством включения их в сводный реестр.
5. При построении ПИН-кодов используется структура фасетной системы кодирования согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
6. Уполномоченный орган посредством информационной системы уведомляет территориальные подразделения о присвоенных ПИН-кодах не позднее, чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до 1 числа месяца, в котором заявитель планирует осуществлять реализацию нефтепродуктов.
7. Территориальные подразделения не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до 1 числа месяца, в котором заявитель планирует осуществлять реализацию нефтепродуктов, письменно уведомляют производителей нефтепродуктов, оптовых поставщиков нефтепродуктов, осуществляющих импорт нефтепродуктов о присвоении ПИН-кодов.
8. Уполномоченный орган отказывает в присвоении ПИН-кода в случае непредставления документов, указанных в пункте 2 настоящих Правил, а также при наличии присвоенного ПИН-кода на вид нефтепродукта.
9. Уполномоченный орган в течение 5 (пяти) календарных дней со дня направления сводной заявки письменно уведомляет территориальные подразделения и заявителя, планирующего осуществить реализацию нефтепродуктов, об отказе в присвоении ПИН-кода.
Приложение 1
к Правилам присвоения
персональных идентификационных
номеров-кодов
Заявка на присвоение ПИН-кодов производителям нефтепродуктов,
оптовым поставщикам нефтепродуктов, осуществляющим импорт
нефтепродуктов
Начальнику налогового органа
по _____________________________
(области/городу)
от _____________________________
" " года
Наименование налогоплательщика:
РНН субъекта:
ИИН/БИН субъекта:
Тип субъекта (производитель/импортер):
Административно-территориальная единица субъекта:
п/п
Вид нефтепродукта
(бензин - 1,
дизтопливо - 2,
мазут - 3,
авиатопливо - 4)
(выпадающий
список)
Кода нефтепродукта
(выпадающий список в
случае если он ранее
присваивался)
Наименование
нефтепродукта (вводится
в случае если ранее не
присваивался)
Технические
характеристики
(ГОСТ, ТУ и т.д.)
1
2
3
4
5
1
2
Руководитель _________________________ ________________
(ФИО)             (подпись)
* - заполняется с 1 января 2012 года
Приложение 2
к Правилам присвоения
персональных идентификационных
номеров-кодов
Сводная заявка на присвоение ПИН-кодов производителям
нефтепродуктов, оптовым поставщикам нефтепродуктов,
осуществляющим импорт нефтепродуктов
Председателю Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от ________________________________
" " года
п/п
Наименование
налогоплательщика
РНН
ИИН/БИН*
Тип субъекта
(производитель/
импортер)
Наименование
административно-
территориальных
единиц
1
2
3
4
5
6
1
2
продолжение таблицы
Вид нефтепродукта
(бензин-1,
дизтопливо-2,
мазут-3,
авиатопливо-4)
(выпадающий список)
Кода нефтепродукта
Наименование
нефтепродукта
Технические
характеристики
(ГОСТ, ТУ и т.д.)
7
8
9
10
Начальник ____________________ ____________ _______________
(Область)   (подпись)             (ФИО)
* - заполняется с 1 января 2012 года
Приложение 3
к Правилам присвоения
персональных идентификационных
номеров-кодов
Структура персонального идентификационного номера-кода
Первый фасет – код административно-территориальных единиц согласно приложению к настоящей структуре персонального идентификационного номера-кода;

екінші фасет – мұнай өнімдері нарығы субъектісінің коды (0001-ден бастап 9999-ға дейінгі реттік нөмірлер) бензин, авиациялық және дизель отынын, мазут өндірушілерге және (немесе) импорттаушыларға беріледі;
үшінші фасет – өнімінің коды (1 – бензин, 2 – дизельдік отын, 3 – мазут, 4 – авиациялық отын) Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін мұнай өнімдерінің жекелеген түріне беріледі;

второй фасет – код субъекта рынка нефтепродуктов (порядковые номера от 0001 до 9999) присваивается производителям и (или) импортерам бензина, авиационного и дизельного топлива, мазута;
третий фасет – код продукции (1 – бензин, 2 – дизельное топливо, 3 – мазут, 4 – авиационное топливо) присваивается отдельному виду нефтепродуктов, производимых на территории Республики Казахстан и (или) ввозимых на территорию Республики Казахстан;

төртінші фасет – бензин, авиациялық және дизельдік отын маркасының коды (001-ден бастап 999-ға дейінгі реттік нөмірлер) стандарттау органдарында тіркелген және сериялық өндіріске және сатуға рұқсат берілген бензиннің, дизель отынының және мазуттың әрбір маркасына беріледі.
Дербес сәйкестендіру
нөмір-кодтарының
құрылымына
қосымша
Әкімшілік-аумақтық бірліктердің кодтары
ДСН-код
Әкімшілік–аумақтық бірліктің атауы
1
2
Ақмола облысы

четвертый фасет – код марки бензина, авиационного и дизельного топлива, мазута (порядковые номера от 001 до 999) присваивается каждой марке бензина, дизельного топлива и мазута, зарегистрированных в органах стандартизации и разрешенных к серийному производству и реализации.
Приложение
к Структуре персонального
идентификационного номера-кода
Коды административно-территориальных единиц
ПИН-код
Наименование административно-территориальных единиц
1
2
Акмолинская область